Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді тіркеу туралы өтініштердің нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің м.а. 2010 жылғы 11 тамыздағы N 180 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 16 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6497 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 29 ақпандағы № 243 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 29.02.2016 № 243 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 қарашадағы № 1124 қаулысымен бекітілген Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімін және депозитарийді жүргізу Ережесін 10 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркеліміне деректер қорын тіркеуге тіркелу өтінімінің нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркеліміне бағдарламалық өнімді тіркеуге тіркелу өтінімінің нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркеліміне интернет-ресурсты тіркеуге тіркелу өтінімінің нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркеліміне деректерді беру желісін тіркеуге тіркелу өтінімінің нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркеліміне ақпараттық есептеу құралдарын тіркеу үшін өтінімдердің нысандары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігінің Ақпараттық технологиялар саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру департаменті (Қ.Б. Елеусізова) заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігінің вице-министр Сарсенов С.С. жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеу күнінен бастап күшіне енеді және оны алғаш ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр м.а.                                 Қ. Әбсаттаров
Қазақстан Республикасы
Байланыс және ақпарат
министрінің
2010 жылғы 11 тамыздағы
№ 180 бұйрығына
1-қосымша
нысан
ЭЛЕКТРОНДЫҚ АҚПАРАТТЫҚ РЕСУРСТАР МЕН АҚПАРАТТЫҚ ЖҮЙЕЛЕРДІҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕЛІМІНЕ ДЕРЕКТЕР ҚОРЫН ТІРКЕУІ ТУРАЛЫ ӨТІНІМ
Деректер қорын тіркеу
Деректер қоры туралы мәліметтерді жаңалау
Тіркеу нөмірі
Мәліметтерді ұсынған күні
1. Деректер қорының сәйкестендірілген деректері
1. Атауы
2. Аббревиатура
3. Нұсқасы
4. Автоматтандырылған жүенің құрамына кіреді
2. Деректер қорының иесі туралы мәліметтер
1. Ұйымның атауы
2. Ведомствоның атауы
3. Иесінің мәртебесі
4. Басшысы
5. Мекен-жайы
6. Телефоны
7. Сайт
8. Факсы
9. E-mail
3. Деректер қорының құрылымдық-мазмұнды сипаттамасы
1. Арнауы
2. Деректер қорының тақырыптамасы
3. Деректер қорын қолдану саласы
4. Түрі
5. Жазба тілі
6. Объектілері
Деректер қорының объектілік түрінің атауы
Объектілер саны
4. Деректер қорының көлемді-уақытша сипаттамасы
1. Көлемі (Мегабайт)
2. Жаңалау кезеңі
3. Жаңалау тәртібі
5. Деректер қорының бағдарламалық-техникалық сипаттамасы
1. Операциялық жүйе
Операциялық жүйенің атауы
Операциялық жүйенің нұсқасы
2. Деректер қорын басқару жүйесі
Деректер қорын басқару жүйесінің атауы
Деректер қорын басқару жүйесінің нұсқасы
3. Электрондық-есептеу машиналар
Маркасы және түрі
Кескіні
4. Абоненттік пункттің техникалық  құралы
Техникалық құралдың атауы
Саны
6. Деректер қорының қызметтік-пайдаланушылық сипаттамасы
1. Жеткізіп беру нысаны
2. Тасымалдаушының  түрі
3. Баспасөз басылымдары
4. Қызмет көрсетудің түрлері
5. Пайдаланушылар саны
6. Пайдаланушылар
7. Деректер қорының авторлық-құқықтық сипаттамасы
1. Меншік иесінің  құқығының негізі
2. Құқығының шектелуі
8. Қаржыландыру туралы мәліметтер
1.Құрылу кезеңі
2. Құрылуды қаржыландыру туралы мәліметтер
Қаржыландыру көзінің атауы
Құрылу құны, мың теңге
3. Қызмет көрсетуді қаржыландыру туралы мәліметтер
Қаржыландыру көзінің атауы
Қызмет көрсету құны, мың теңге
4. Қосымша мәліметтер
9. Ақпараттық қауіпсіздік туралы мәліметтер
1. Аттестация өту мерзімі
2. Аттестат туралы мәліметтер
10. Сынаулар туралы мәлiметтер
1. Сынаулар өту мерзімі
2. Сынақ хаттамасы туралы мәліметтер
________________________
иесінің қолы
МО
________________________
күні
Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркеліміне деректер қорын тіркеуі туралы өтінімін толтыру жөнінде түсініктеме
Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркеліміне деректер қорын тіркеуі туралы өтінімін (тіркеу және жаңарту үшін өтінім) толтыру келесі бөлімдерден тұрады:
деректер қорының сәйкестендірілген деректері;
деректер қорының иесі туралы мәліметтер;
деректер қорының құрылымдық-мазмұнды сипаттамасы;
деректер қорының көлемді-уақытша сипаттамасы;
деректер қорының бағдарламалық-техникалық сипаттамасы;
деректер қорының қызметтік-пайдаланушылық сипаттамасы;
деректер қорының авторлық-құқықтық сипаттамасы;
қаржыландыру туралы мәліметтер;
ақпараттық қауіпсіздік туралы мәліметтер;
сынаулар туралы мәлiметтер.
Міндетті түрде толтыру үшін деректердің әр бір бөлімі жолдардан тұрады. «Деректер қорының бағдарламалық-техникалық сипаттамасы» бөлімінде шетелдік атауларды пайдалану және дерекқордың атауын пайдалануға жол беріледі. «Деректер қорын тіркеу» деген жолда дерекқорды тіркеу кезінде «белгі» рәмізі қойылады. «Деректер қоры туралы мәліметтерді жаңалау» деген жолда мәліметтерді (жаңарту) өзектіленген кезінде өзектіленген объект есебінің тіркеу нөмірі «Тіркеу нөмірі» деген жолда көрсетілген «белгі» рәмізі қойылады. «Мәліметтерді ұсынған күні» деген жолда тіркеуге берілген күні, айы және жылы көрсетіледі.
1. Деректер қорының сәйкестендірілген деректеріне кіреді:

Об утверждении форм заявок о регистрации электронных информационных ресурсов и информационных систем
Приказ и.о. Министра связи и информации Республики Казахстан от 11 августа 2010 года № 180. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2010 года № 6497. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 февраля 2016 года № 243
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 29.02.2016 № 243.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 10 Правил ведения государственного регистра электронных информационных ресурсов и информационных систем и депозитария, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2007 года № 1124, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму заявки о регистрации базы данных в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму заявки о регистрации программного продукта в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму заявки о регистрации интернет-ресурса в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму заявки о регистрации сети передачи данных в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) формы заявок о регистрации информационно-вычислительных средств в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту формирования государственной политики в области информационных технологий Министерства связи и информации (Елеусизова К.Б.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра связи и информации Республики Казахстан Сарсенова С.С.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации и вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                              К. Абсаттаров
Приложение 1
к приказу и.о. Министра связи
и информации Республики Казахстан
от 11 августа 2010 года № 180
форма
ЗАЯВКА О РЕГИСТРАЦИИ БАЗЫ ДАННЫХ
В ГОСУДАРСТВЕННОМ РЕГИСТРЕ ЭЛЕКТРОННЫХ ИНФОРМАЦИОННЫХ
РЕСУРСОВ И ИНФОРМАЦИОННЫХ СИСТЕМ
1. Идентификационные данные базы данных
2. Сведения о владельце базы данных
3. Структурно-содержательная характеристика базы данных
4.Объемно-временная характеристика базы данных
5.Программно-техническая характеристика базы данных
6. Функционально-эксплуатационная характеристика
базы данных
7. Авторско-правовая характеристика базы данных
8. Сведения о финансировании
9. Сведения об информационной безопасности
10. Сведения об испытаниях
________________________
подпись владельца
МП
________________________
дата
Пояснения по заполнению заявки о регистрации базы данных
в государственном регистре электронных информационных ресурсов
и информационных систем
Заявка о регистрации базы данных в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем (заявка на регистрацию и обновление) содержит следующие разделы для заполнения данных:
идентификационные данные базы данных;
сведения о владельце базы данных;
структурно-содержательная характеристика базы данных;
объемно-временная характеристика базы данных;
программно-техническая характеристика базы данных;
функционально-эксплуатационная характеристика базы данных;
авторско-правовая характеристика базы данных;
сведения о финансировании;
сведения об информационной безопасности;
сведения об испытаниях.
Каждый раздел данных содержит поля, обязательные для заполнения, за исключением случаев, оговоренных в настоящем пояснении. Допускается использование иностранных наименований в разделе "Программно-техническая характеристика базы данных" и в наименовании базы данных. При регистрации базы данных в поле "Регистрация базы данных" проставляется символ "галочка". При актуализации (обновлении) сведений в поле "Обновление сведений о базе данных" проставляется символ "галочка" с указанием в поле "Регистрационный номер" регистрационного номера актуализируемого объекта учета. В поле "Дата представлений сведений" указывается число, месяц и год представления регистрационной заявки.
1. Идентификационные данные базы данных включают в себя:

1) атауы. Дерекқордың толық атауы көрсетіледі. Ақпараттық жүйелердегі атауды дерекқордағы атауларды қайталамау керек, құрамында ол жұмыс істейтін, сондай-ақ әзірлеуші мекеме атауын немесе дерекқор иесінің тұруы тиіс емес;
2) аббревиатура. Дерекқор атауы қысқартылған сәйкестендіру түрінде көрсетіледі. Аббревиатура болмаған жағдайда жол толтырылмайды;
3) нұсқасы. Нұсқаның нөмірі (шығарылым, редакциялар, генерациялар) немесе өзге де түрлендірілген дерекқордың мерзімі көрсетілген (күні, айы, жылы) деректер қоры нұсқасының шығарылымы көрсетіледі. Дерекқорлар нұсқасының нөмірі болмауы мүмкін. Келтірілген бұдан әрі дерекқорлар сипаттамалары көрсетілген деректер қорының версиясының шығарылған мерзімімен сәйкес болуы тиіс;
4) автоматтандырылған жүйелер құрамына кіреді. Жұмыс істейтін сипатталған дерекқордың құрамында, өзектіленген жүйелер атауы көрсетіледі. Егер де жүйе тіркелімде тіркелген болса, онда оның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
2. Деректер қорының иесі туралы мәліметтерге кіреді:
1) ұйымның атауы. Ұйымның толық атауы беріледі;
2) ведомствоның атауы. Мемлекеттік мекемелермен, кәсіпорындармен және қазыналық кәсіпорындармен толтырылады. Толық немесе мемлекеттік органның ресми қысқартылған атауы, оған бағынышты дерекқорлар ұйым-иесі көрсетіледі;
3) иесінің мәртебесі. Мынадай тізбеге сәйкес, қарым-қатынастағы көзқараста дерекқорлар иесінің мәртебесі көрсетіледі:
орталық мемлекеттік орган;
жергілікті мемлекеттік орган;
мемлекеттік кәсіпорын;
жарғылық капиталда мемлекеттің қатысуымен заңды тұлға.
4) басшысы. Қысқартылмаған тегі, аты, әкесінің аты, тұлғаны куәландыратын (құжат түрі, сериясы, нөмірі, берілген мерзімі және кіммен берілгені) және құжат мәліметі көрсетіледі;
5) мекен-жайы. Деректер қоры иесінің толық пошталық мекен-жайы (индекс, облысы, қаласы, көшесі, үйі, апартаменті) көрсетіледі;
6) телефоны. Еркін санда иенің байланысатын телефон нөмірлері көрсетіледі;
7) сайты. Дерекқорлар иесінің Интернет ресурсындағы желілік адресі көрсетіледі (міндетті емес);
8) факсы. Еркін санда иенің байланысатын телефон-факсының нөмірі көрсетіледі (міндетті емес);
9) Е-mail электрондық почта. Еркін санда иенің байланысатын электронды пошта адресі көрсетіледі (міндетті емес).
3. Деректер қорының құрылымдық-мазмұнды сипаттамасына кіреді:
1) арнауы. Қандай мақсат үшін және негізгі міндеттің құрылғанының шешімі үшін - дерекқор бағыттамасы көрсетіледі (30 сөзден көп емес) еркін нысанында баяндалады;

1) наименование. Указывается полное наименование базы данных. Наименование базы данных не должно дублировать наименование автоматизированной системы, в составе которой она функционирует, а также не должно содержать наименование организации разработчика или владельца базы данных;
2) аббревиатура. Указывается сокращенное наименование базы данных в виде идентификатора. В случае отсутствия аббревиатуры, поле не заполняется;
3) версия. Указывается номер версии (выпуска, редакции, генерации) или иной модификации базы данных с указанием даты (число, месяц, год) выпуска версии базы данных. Номер версии базы данных может отсутствовать.
Приводимые далее характеристики базы данных должны соответствовать указываемой дате выпуска версии базы данных;
4) входит в состав автоматизированной системы. Указывается наименование автоматизированной системы, в составе которой функционирует описываемая база данных. Если система зарегистрирована в Государственном регистре, то указывается также ее регистрационный номер.
2. Сведения о владельце включают в себя:
1) наименование организации. Указывается полное наименование;
2) наименование ведомства. Заполняется государственными учреждениями, предприятиями и казенными предприятиями. Указывается полное или официальное сокращенное наименование государственного органа, которому подчинена организация-владелец базы данных;
3) статус владельца. Указывается статус владельца базы данных, с точки зрения отношения собственности, в соответствии со следующим перечнем:
центральный государственный орган;
местный государственный орган;
государственное предприятие;
юридическое лицо с участием государства в уставном капитале;
4) руководитель. Указываются фамилия, имя, отчество без сокращений и сведения документа, удостоверяющего личность (вид документа, серия, номер, дата выдачи и кем выдан);
5) адрес. Указывается полный почтовый адрес владельца базы данных (индекс, область, город, улица, дом, офис);
6) телефон. Указываются контактные номера телефонов владельца в произвольном количестве;
7) сайт. Указывается сетевой адрес ресурса Интернет владельца базы данных (необязателен);
8) факс. Указываются номера телефонов-факсов владельца в произвольном количестве (необязателен);
9) электронная почта е-mail. Указываются контактные адреса электронной почты владельца в произвольном количестве (необязателен).
3. Структурно-содержательная характеристика базы данных включает в себя:
1) назначение. Указывается назначение базы данных - для каких целей и решения основных задач создана. Излагается в свободной форме (не более 30 слов);

2) деректер қорының тақырыптамасы. Еркін мәтін түрінде қызмет саласы, халық шаруашылық саласы, ғылыми тәртіп, оған жататын дерекқор, сондай-ақ дерекқорда тұратын ақпараттар ерекшелігінің сипаттамасы (толықтығы, деректер көзі, саласы бойынша және ұйымдарға, ведомствоға, аймаққа, елге ж.т.б. жататын ақпарат сипаттамасы) көрсетіледі;
3) деректер қорының қолдану саласы. Дерекқорларды пайдалануға ұсынымдану немесе пайдалану шешімі үшін міндетінің сипаттамасы көрсетіледі.
Мынадай тізбеге сәйкес сипаттама міндеті көрсетіледі:
басқару үрдісі;
жобалау;
үлгілеу;
есепке алу және каталогизация;
логистика міндеттері;
есептеу міндеттері;
оқу үрдісі;
ғылыми зерттеу;
сараптаушы міндеттері;
ақпараттық қызмет көрсетулер;
криминальдық тергеулер.
Тізбеде бірнеше мәні көрсетілуге жол беріледі;
4) түрі. Мынадай тізбеге сәйкес дерекқорлар түрі көрсетіледі:
құжатты;
библиографиялық;
рефераттық;
толық мәтінді;
фактографиялық;
құжатты-фактографиялық;
объектографиялық;
лексикографикалық;
шексіз мәтіндік.
Деректер қорының басқа түрлерінің көрсетілуіне жол берілмейді. Деректер қорлардың басқа түрі туралы мәліметтер тіркеуі туралы өтінімнің қосымша мәліметтерінде келтірілуі тиіс;
5) жазба тілі. Дерекқордың мәтіндік деректерін ұсыну үшін пайдалануға(ған) кәдімгі тіл атауы (мысалға орыс, қазақ, ағылшын, неміс) (тілдер) көрсетіледі;
6) объектілері. Ұсынылған дерекқорда объектінің түрлерінің толық тізбесі көрсетіледі.
4. Деректер қорының көлемді-уақытша сипаттамасына кіреді:
1) көлемі. Дерекқор мегабайтында ақпараттар көлемінің жиынтығы көрсетіледі;
2) жаңалау кезеңі. Дерекқорда кезекті толықтырылатын (жаңаратын) кесімдер арасындағы уақыт кезеңі көрсетіледі;
3) жаңалау тәртібі. Мынадай тізбеге сәйкес шығарылған деректерді жаңарту кезінде, өзгертулер сипаттамасы көрсетіледі:
деректерді толық ауыстыру;
негізгі белгілер сәйкес келген кезде толықтай жазбаны ауыстыру;
жазбаға толықтырулар;
жазбаны жою;
бөлек алаңында жазбаны ауыстыру;
бұрынғы версиясын сақтау.
Келтірілген тізбенің бірнеше мәнін көрсетуге жол беріледі;
5. Деректер қорының бағдарламалық-техникалық сипаттамасына кіреді:
1) операциялық жүйе. Сервер дерекқорында немесе дерекқорлармен белгіленген компьютерде операциялық жүйелермен пайдаланатын нұсқасы және толық немесе қысқаша атауы көрсетіледі. Дерекқорды бөлу үшін кейбір мәнін көрсетуге жол беріледі;
2) деректер қорын басқару жүйесі. Деректер қорын басқару жүйесінің деректерін немесе файл түрлерін іске асыратын нұсқасы және толық немесе қысқаша атауы көрсетіледі. Дерекқорды бөлу үшін кейбір мәнін көрсетуге жол беріледі;

2) тематика базы данных. Указывается в виде свободного текста область деятельности, отрасль народного хозяйства, научная дисциплина, к которым относится база данных, а также описание особенностей информации, содержащейся в базе данных (полнота, источник данных, характер информации по назначению и принадлежности);
3) область применения. Указывается характер задач, для решения которых используется или рекомендуется использовать базу данных. Характер задач указывается в соответствии со следующим перечнем:
процессы управления;
проектирование;
моделирование;
учет и каталогизация;
задачи логистики;
вычислительные задачи;
процессы обучения;
научные исследования;
экспертные задачи;
информационное обслуживание;
криминальные расследования.
Допускается указание нескольких значений из перечня;
4) тип. Указывается тип базы данных в соответствии со следующим перечнем:
документальная;
библиографическая;
реферативная;
полнотекстовая;
фактографическая;
документально-фактографическая;
объектографическая;
лексикографическая;
гипертекстовая.
Указание других типов базы данных не допускается. Сведения о других типах базы данных должны быть приведены в дополнительных сведениях регистрационной заявки;
5) язык записей. Указывается наименование языка (языков), используемого(ых) для представления текстовых данных в базе данных;
6) объекты. Указывается подробный перечень типов объектов, представленных в базе данных.
По каждому типу объектов указывается количество этих объектов в базы данных.
4. Объемно-временная характеристика базы данных включает в себя:
1) объем. Указывается суммарный объем информации в базе данных в мегабайтах;
2) период обновления. Указывается период времени между очередными актами пополнения (обновления) базы данных;
3) режим обновления. Указывается характер изменений, вносимых при обновлении данных в соответствии со следующим перечнем:
полная замена данных;
полная замена записей при совпадении ключевых признаков;
добавление записей;
удаление записей;
замена в отдельных полях записи;
сохранение прежних версий.
Допускается указывать несколько значений из приведенного перечня.
5. Программно-техническая характеристика базы данных включает в себя:
1) операционная система. Указываются полное или сокращенное наименование и версия используемой операционной системы на сервере базы данных или компьютере с установленной системой управления базы данных. Для распределенных базы данных допускается указание нескольких значений;
2) система управления базами данных. Указываются полное или сокращенное наименование и версия реализующей базу данных системы управления базами данных или типы файлов. Для распределенных баз данных допускается указание нескольких значений;

3) электрондық - есептеу машиналары. Кескіндер туралы мәлімет және дерекқорды іске асыратын есептеу машинасының түрінің, маркасының атауы көрсетіледі: жиілік, процессорлар саны, жедел жады көлемі. Дерекқорды бөлу үшін бірнеше мәнін көрсетуге жол беріледі;
4) абоненттік пункттің техникалық құралы. Телеқолжеткізу тәртібіндегі дерекқорларды пайдалану және жалпы абоненттердің саны үшін дерекқорларға жойылған қол жетімділікті берген абоненттік пункт компьютерінің ең аз кескіндері және түрі, маркасы туралы мәлімет көрсетіледі. Тек қана «телеқолжеткізу» дерекқорын жабдықтау нысаны үшін мәлімет деректері толтырылады (келесі пункттен қараңыз).
6. Деректер қорының қызметтік-пайдаланушылық сипаттамасына кіреді:
1) жеткізіп беру нысаны. Дерекқорлар пайдаланушы ұйым-иесі қалай болса, солай және басқа да ұйымдарға мынадай тізбеге сәйкес дерекқорлар жеткізіп беру нысаны көрсетіледі:
ақпараттық жүйе;
телеқолжеткізу;
деректер ауқымы.
Тізбеден келтірілген бірнеше мәнді көрсетуге жол беріледі;
2) тасымалдаушының түрі. Мынадай тізбеге сәйкес сыртқы пайдаланушыларға ақпараттар беру үшін деректерді тасымалдағыштар көрсетіледі:
қағаз жүзіндегі;
магниттік таспа;
жұмсақ диск;
оптикалық диск;
басқалар.
Егер де дерекқор ақпараттық ресурсы, тек қана ұйым-иесімен пайдаланылған жағдайда жол толтырылмайды немесе электрондық пошта, Интернет бойынша телеқолжеткізу нысанында дерекқорлар жеткізіп беру жүзеге асырылады;
3) баспасөз басылымдары. Дерекқорларға немесе оның негізінде оларды шығарған жағдайда баспасөз басылымдарының атауы мен басылымның нөмірі көрсетіледі (міндетті емес);
4) қызмет көрсетудің түрлері. Егер де, дерекқорлар негізінде басқа заңды (жеке) тұлғаларға ақпараттық қызметтер берілсе, онда осы қызметтің барлық түрлерінің аттарын атап өту қажет. Ақпараттық қызметтердің үлгілі тізбе түрлері:
ретроспективтік іздеу;
таңдаулы (адрестік) таралған ақпараттар (ТТА - әрқашан іс-қимылдағы кері байланыс жағдайында олардың сұрау салуына сәйкес дерекқорлардан абоненттерге реттемелі мәліметін беру);
талдаулық шолу;
құжаттарды дайындау (куәліктер, есеп берулер, анықтамалар ж.т.б.);
құжаттар көшірмесін беру;
машинада оқылатын алып жүрушіде ақпараттық ауқымдар;
бағдарламалық құралдарымен дерекқорлар сегменті;
басылымның шығарылымы;
пайдаланатын ауқымдарды (тұрақты сұрау салуды, бағдармаларды, меншікті деректерді) сақтау.
Қызмет көрсетудің басқа түрлерін көрсетуге жол беріледі. Қызмет көрсетудің басқа түрі туралы мәліметтер тіркеуі туралы өтінімнің қосымша мәліметтерінде келтірілуі тиіс;

3) электронно-вычислительная машина. Указываются наименование типа, марки электронно-вычислительной машины, на которой реализуется база данных, и сведения о конфигурации: частота, количество процессоров, объем оперативной памяти. Для распределенных баз данных допускается указание нескольких значений;
4) технические средства абонентского пункта. Указываются сведения о типе, марке и минимальной конфигурации компьютера абонентского пункта, необходимого для эксплуатации базы данных в режиме теледоступа и общее количество абонентов, которым предоставлен удаленный доступ к базе данных. Данные сведения заполняются только для формы поставки базы данных "теледоступ" (см. следующий пункт).
6. Функционально-эксплуатационная характеристика базы данных включает в себя:
1) форма поставки. Указывается форма поставки базы данных, как пользователям владельца базы данных, так и пользователям - других организаций, в соответствии со следующим перечнем:
информационная система;
теледоступ;
массив данных.
Допускается указывать несколько значений из приведенного перечня;
2) тип носителя. Указываются типы физических носителей данных для передачи информации внешним пользователям в соответствии со следующим перечнем:
бумажный носитель;
магнитная лента;
гибкий диск;
оптический диск;
другие.
Поле не заполняется в случаях, если информационный ресурс базы данных, используется только организацией-владельцем или поставка базы данных осуществляется в форме теледоступа, по электронной почте, Интернет;
3) печатные издания. Указываются номер издания и наименования печатных изданий, в случае их выпуска в соответствии с базой данных или на ее основе (не обязателен);
4) виды обслуживания. Если на основе базы данных предоставляются информационные услуги другим юридическим (физическим) лицам, то необходимо перечислить все виды этих услуг. Перечень видов информационных услуг:
ретроспективный поиск;
избирательное (адресное) распространение информации (регулярное предоставление абонентам сведений из базы данных в соответствии с их запросами при постоянно действующей обратной связи);
аналитические обзоры;
подготовка документов (свидетельств, отчетов, справок и т.д.);
выдача копии документов;
информационные массивы на машиночитаемых носителях;
сегменты базы данных с программными средствами;
выпуск изданий;
хранение пользовательских массивов (постоянных запросов, программ, собственных данных).
Допускается указание других видов обслуживания. Сведения о других видах обслуживания должны быть приведены в дополнительных сведениях регистрационной заявки;

5) пайдаланушылар саны. Бір жылда дерекқорларға жолығатын пайдаланушылардың орташа санын көрсету;
6) пайдаланушылар. Дерекқорларды пайдалану мүмкіндігіне бар болуын немесе болмауын көрсету. Дерекқорлар иесінің экономикалық, коммерциялық және өзге де мүдделеріне сәйкес дерекқорларды пайдалануына шектеуді белгілейді. Мынадай тізбеге сәйкес толтырылады:
шектеусіз;
мемлекеттік мекемелер өкілеттік өкілдері;
коммерциялық құпия;
кәсіби құпия;
қызметтік пайдалану үшін.
7. Деректер қорының авторлық-құқықтық сипаттамасына кіреді:
1) меншік иесінің құқығының негізі. Мынадай тізбеге сәйкес дерекқорлар иесінің дерекқорларға меншік құқық негізінің түрі көрсетіледі:
меншікті генерация (іс-қимылдағы меншік құқығының иесі туралы немесе генерацияланған ведомствоға жататын оның ұйымдары толықтыру немесе дерекқорлар негізіндегі генерация);
тең авторлардың келісімі;
іс-қимылдағы дерекқордың негізіндегі дерекқорлар генерациясы (меншік құқығы иесіне жатпайтын);
дерекқор құруға шарт-тапсырыс беру негізіндегі генерация (мемлекеттік органдар үшін тән дерекқорларды пайдалану оның ведомствосына жататын мекемелермен жүргізіледі);
меншік құқығымен дерекқорларды жеткізіп беру;
мемлекеттік органның өкімі бойынша пайдалануды беру;
мұрагерлік.
2) құқығының шектелуі. Меншік құқығын растайтын, құжатта ескерілген дереркқорларды ары қарай сатуды (беруді) құқық иесін шектеу туралы мәлімет көрсетіледі.
Мынадай тізбеге сәйкес толтырылады:
шектеусіз;
коммерциялық пайдалану құқығынсыз;
тарапты пайдаланушыларға қызмет көрсету құқығынсыз;
басқалар.
8. Қаржыландыру туралы мәліметтерге кіреді:
1) құрылу кезеңі. Дерекқордың (генерациялардың) құрылу кезеңі көрсетіледі: жылдың басталуы - жылдың аяқталуы. Дерекқорларды құруды аяқтау жылы болып дерекқорларды пайдаланудан бастаған жыл болып саналады.
2) құрылуды қаржыландыру туралы мәліметтер.
Мемлекеттік дерекқорларды ұстайтын, мемлекеттік органдармен сондай-ақ ұйымдармен толтырылады. Мынадай тізбеге сәйкес қаржыландыру көздерінің атаулары көрсетіледі:
республикалық бюджет;
жергілікті бюджеттер;
мемлекеттік арнаулы бюджеттен тыс қорлар;
грант қаражаттары;
техникалық көмек;
сыртқы займдар;
несие;
басқалар.
3) қызмет көрсетуді қаржыландыру туралы мәліметтер.
Мемлекеттік дерекқорларды ұстайтын, мемлекеттік органдармен сондай-ақ ұйымдармен толтырылады. Мынадай тізбеге сәйкес қаржыландыру көздерінің атаулары көрсетіледі:
республикалық бюджет;
жергілікті бюджеттер;
мемлекеттік арнаулы бюджеттен тыс қорлар;
грант қаражаттары;
техникалық көмек;
сыртқы займдар;
несие;
басқалар.

5) число пользователей. Указывается среднее количество пользователей, обращающихся к базе данных за квартал;
6) пользователи. Указывается наличие или отсутствие ограничений на возможность пользования базой данных. Ограничение на пользование базой данных устанавливают в соответствии с экономическими, коммерческими и прочими интересами владельца базы данных. Заполняется в соответствии со следующим перечнем:
без ограничений;
уполномоченные представители государственных учреждений;
коммерческая тайна;
профессиональная тайна;
для служебного пользования;
7. Авторско-правовая характеристика базы данных включает в себя:
1) основание прав собственности. Указывается вид основания права собственности на базу данных владельца базы данных в соответствии со следующим перечнем:
собственная генерация (наполнение или генерация на основе баз данных, существующих у владельца на праве собственности или сгенерированных подведомственными ему организациями);
соглашение соавторов;
генерация базы данных на основе существующих баз данных (не принадлежащих владельцу на праве собственности);
генерация на основе договора-заказа на создание базы данных (характерно для государственных органов, у которых эксплуатация баз данных производится подведомственными ему предприятиями);
поставка базы данных с передачей права собственности;
передача в пользование по распоряжению государственного органа;
наследование;
2) ограничение прав. Указывается сведение об ограничении прав владельца на дальнейшую продажу (передачу) базы данных, предусмотренные в документах, подтверждающих право собственности. Заполняется в соответствии со следующим перечнем:
без ограничения;
без права коммерческого использования;
без права обслуживания сторонних пользователей;
другие;
3) сведения о лицензии. В случае наличия лицензии на регистрируемую базу данных указываются номер, дата выдачи лицензии, количество лицензий и наименование организации, выдавшей лицензию;
4) срок действия лицензии. Указывается на какой срок выдана лицензия;
5) тип лицензии. Указывается тип лицензии в соответствии со следующим перечнем:
бесплатное программное обеспечение (Freeware, Donateware. Adware. Public domain software. Open Source, Cardware и др.);
условно-бесплатное программное обеспечение (Shareware);
свободное программное обеспечение (FOSS, FLOSS, GPL, BSD и др.);
коммерческий тип программного обеспечения (Commercialcc);
несвободное программное обеспечение (собственническое, частное, проприетарное).
8. Сведения о финансировании включают в себя:
1) период создания. Указывается период создания (генерации) базы данных: год начала - год завершения;
2) сведения о финансировании создания базы данных. Заполняется государственными органами, а также организациями, являющимися держателями государственных баз данных. Наименования источников финансирования указываются в соответствии со следующим перечнем:
республиканский бюджет;
местные бюджеты;
средства внебюджетных источников;
другие;
3) сведения о финансировании обслуживания базы данных. Заполняется государственными органами, а также организациями, являющимися держателями государственных баз данных. Наименования источников финансирования указываются в соответствии со следующим перечнем:
республиканский бюджет;
местные бюджеты;
средства внебюджетных источников;
другие;

1) бағдарламалық өнімнің атауы. Бағдарламалық өнімнің толық атауы көрсетіледі.
Бағдарламалық өнім атауының алдында аттары аталған бағдарламалық өнімнің біреуін көрсету қажет:
ақпараттық жүйе;
біріккен ақпараттық жүйе;
өзектіленген жүйе;
міндеттер кешені;
міндеті;
бағдарламалар пакеті;
бағдарлама;
басқалар.
2) аббревиатура. Идентификатор түрінде бағдарламалық өнімнің қысқаша атауы көрсетіледі. Аббревиатура болмаған жағдайда алаң толтырылмайды;
3) нұсқасы. Нұсқаның нөмірі (баспа шығарылымы) немесе өзге мерзімі көрсетілген (күні, айы, жылы) бағдарламалық өнімнің жетілдіруі, бағдарламалық өнімнің шығарылымы көрсетіледі. Бағдарламалық өнімнің версиясының нөмірі болмауы мүмкін;
4) бағдарламалық өнімнің еншілесінің атауы. Егер тіркелген бағдарламалық өнім басқа бағдарламалық өнімнің бөлімі болып табылса құрамды бағдарламалық өнімнің толық атауы көрсетіледі.
2. Бағдарламалық өнімнің иесі туралы мәліметтерге кіреді:
1) ұйымның атауы.Ұйымның толық атауы көрсетіледі;
2) ведомствоның атауы. Мемлекеттік мекемелермен, кәсіпорындармен және қазыналық кәсіпорындармен толтырылады. Толық немесе мемлекеттік органның ресми қысқартылған атауы, оған бағынышты Бағдарламалық өнімнің ұйым-иесі көрсетіледі;
3) иесінің мәртебесі. Мынадай тізбеге сәйкес, қарым-қатынастағы көзқараста бағдарламалық өнім иесінің мәртебесі көрсетіледі:
орталық мемлекеттік орган;
жергілікті мемлекеттік орган;
мемлекеттік кәсіпорын;
жарғылық капиталда мемлекеттің қатысуымен заңды тұлға.
4) басшысы. Бағдарламалық өнім иесінің, құжат мәліметі және қысқартылмаған тегі, аты, әкесінің аты, тұлғаны куәландыратын (құжат түрі, сериясы, нөмірі, берілген мерзімі және кіммен берілгені) көрсетіледі;
5) мекен-жайы. Жеке немесе заңды тұлғаның, бағдарламалық өнім иесінің толық пошталық мекен-жайы (индекс, облысы, қаласы, көшесі, үйі, апартаменті) көрсетіледі;
6) телефоны. Еркін санда иенің байланысатын телефон нөмірлері көрсетіледі;
7) факсы. Еркін санда иесінің байланысатын телефон-факсының нөмірі көрсетіледі (міндетті емес);
8) Е-mail электрондық почта. Еркін санда иесінің байланысатын электронды пошта адресі көрсетіледі (міндетті емес).
3. Бағдарламалық өнім туралы мәліметтерге кіреді:
1) арнауы. Техникалық құжаттамаға сәйкес бағдарламалық өнімді қолдану саласы мен тағайындалуы көрсетіледі. 30 сөзден кем емес еркін нысанда баяндалады;
2) функционалдық мүмкіншіліктері. Техникалық құжаттамаға сәйкес олармен орындалатын қызметтер және міндеттер жүйеге жататындар бойынша бағдарламалық өнімнің құрамы көрсетіледі. 30 сөзден көп емес еркін нысанда баяндалады;

1) наименование программного продукта. Указывается полное наименование программного продукта. Перед наименованием программного продукта необходимо указать один из перечисленных видов программных продуктов:
информационная система;
интегрированная информационная система;
автоматизированная система;
комплекс задач;
задача;
пакет программ;
программа;
другие;
2) аббревиатура. Указывается сокращенное наименование программного продукта в виде идентификатора. В случае отсутствия аббревиатуры, поле не заполняется;
3) версия. Указывается номер версии (выпуска, редакции) или иной модификации программного продукта с указанием даты (число, месяц, год) выпуска версии программного продукта. Номер версии программного продукта может отсутствовать;
4) наименование родительского программного продукта. Указывается полное наименование составного программного продукта, если регистрируемый программный продукт является частью другого программного продукта.
2. Сведения о владельце программного продукта включают в себя:
1) наименование организации. Указывается полное наименование организации;
2) наименование ведомства заполняется государственными учреждениями, предприятиями и казенными предприятиями. Указывается полное или официальное сокращенное наименование государственного органа, которому подчинена организация-владелец программного продукта;
3) статус владельца. Указывается статус владельца программного продукта, с точки зрения отношения собственности, в соответствии со следующим перечнем:
центральный государственный орган;
местный государственный орган;
государственное предприятие;
юридическое лицо с участием государства в уставном капитале;
4) руководитель. Указываются фамилия, имя, отчество без сокращений и сведения документа, удостоверяющего личность (вид документа, серия, номер, дата выдачи и кем выдан);
5) адрес. Указывается полный почтовый адрес владельца программного продукта (индекс, область, город, улица, дом, офис);
6) телефон. Указываются контактные номера телефонов владельца в произвольном количестве;
7) факс. Указываются номера телефонов-факсов владельца в произвольном количестве (необязателен);
8) электронная почта е-mail. Указываются контактные адреса электронной почты владельца в произвольном количестве (необязателен).
3. Сведения о программном продукте включают в себя:
1) назначение. Указывается назначение и область применения программного продукта в соответствии с технической документацией. Излагается в свободной форме, не более 30 слов;
2) функциональные возможности. Указываются состав программного продукта по подсистемам, задачам и выполняемые ими функции в соответствии с технической документацией (излагается в свободной форме, не более 30 слов);

3) бірігу деңгейі. Мынадай тізімге сәйкес бағдарламалық өнімнің бірігу деңгейі көрсетіледі:
ұлттық жүйе;
локальдық жүйе;
мемлекеттік жүйе;
корпоративтік (ведомстволық) жүйе.
4) авторлық құқығының куәлігі. Бағдарламалық өнімді тіркеуге арналған авторлық құқықтың куәлігі бар болған жағдайда, куәлік берген өкілетті органның атауы және авторлық құқықтың куәлікті берген мерзімі, нөмірі, сериясы, бағдарламалық өнім авторының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
5) сертификаттау туралы куәлігі. Тіркелген бағдарламалық өнімнің сертификациясы бар болған жағдайда, бағдарламалық өнімнің сертификациясы туралы куәлігінің сериясы, нөмірі, мерзімі және куәлік берген өкілетті органның атауы көрсетіледі.
4. Бағдарламалық өнімнің әзірлеушісі туралы мәліметтерге кіреді:
1) ұйымның атауы. Бағдарламалық өнімді әзірлеуші болып табылатын заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі. Бағдарламалық өнімді әзірлеуші жеке тұлға бұл жолды толтырмай қалдырады;
2) ұйымның қысқаша атауы. Бағдарламалық өнімді әзірлеуші болып табылатын заңды тұлғаның қысқартылған атауы көрсетіледі. Бағдарламалық өнімді әзірлеуші жеке тұлға бұл жолды толтырмай қалдырады;
3) мекен-жайы. Бағдарламалық өнімді әзірлеуші жеке немесе заңды тұлғаның толық пошталық мекен-жайы (индекс, облысы, қаласы, көшесі, үйі, кеңсесі) көрсетіледі;
4) телефоны. Бағдарламалық өнімді әзірлеушінің еркін санда байланысатын телефон нөмірлері көрсетіледі;
5) сайты. Бағдарламалық өнімді әзірлеушінің Интернет ресурсындағы желілік адресі көрсетіледі (міндетті емес);
6) факсы. Әзірлеушінің еркін санда иенің байланысатын телефон-факсының нөмірі көрсетіледі (міндетті емес);
7) Е-mail электрондық почта. Әзірлеушінің еркін санда иенің байланысатын электронды пошта адресі көрсетіледі (міндетті емес).
5. Бағдарламалық өнімнің бағдарламалық-техникалық сипаттамаларға кіреді:
1) электрондық-есептеу машина. Бағдарламалық өнімді пайдаланған кезде, бағдарламалық өнім қойылған компьютерде немесе пайдаланған сервер қосымшасында кесім түрі және маркасының атауы көрсетіледі. Техникалық құжаттамаға сәйкес қарсы жағдайда талап етілген техникалық сипаттамасы көрсетіледі;
2) операциялық жүйе. Бағдарламалық өнімді пайдаланған кезде, бағдарламалық қамтамасыз ету қойылған компьютерде немесе серверде қойылған операциялық жүйе болжамасы және атауы көрсетіледі. Техникалық құжаттамалар бойынша қарсы жағдайда операциялық жағдайға талап етілгені көрсетіледі. Төменгі тұрған деңгейлер үшін пайдаланатын операциялық жүйелер бойынша деректер, сонымен қатар көп деңгейлі жүйелер үшін де көрсетіледі;
3) деректер қорын басқару жүйесі. Бағдарламалық өнімді пайдаланған кезде, бағдарламалық өнімнің дерекқорларын іске асыратын Деректер қорын басқару жүйесінің атауы мен болжамасы көрсетіледі. Техникалық құжаттамалар бойынша қарсы жағдайда Деректер қорын басқару жүйесіне талап ету көрсетіледі. Төменгі тұрған деңгейлер үшін пайдаланатын Деректер қорын басқару жүйесі бойынша деректер, сонымен қатар көп деңгейлі жүйелер үшін де көрсетіледі;
4) бағдарламалау тілдері. Мынадай тізбеге сәйкес бағдарламалық өнімнің іске асырылған барлық бөлімдерінің бағдарламалау тілдерінің атауы көрсетіледі:
Cobol;
PL;
Clipper;
Fox pro;
Fox base;
Visual;
Visual fox pro;
Pascal;
Delphi;
Java;
C, C++.
Тізімде қажетті мәннің болмауы кезінде басқа бағдарламалау тілдерін көрсетуге жол беріледі. Егер де САSЕ-технологияларды пайдалануымен немесе аспаптық құралдар әзірлеме қосымшасы олардың атауы мен болжамасы көрсетіледі.
6. Бағдарламалық өнімнің қаржыландыру туралы мәліметтерге кіреді:

3) уровень интеграции. Указывается уровень интеграции программного продукта в соответствии со следующим перечнем:
национальная система;
межведомственная система;
локальная система;
государственная система;
корпоративная (ведомственная) система;
4) свидетельство авторского права. В случае наличия свидетельства авторского права на регистрируемый программный продукт, указываются фамилия, имя, отчество авторов программного продукта, серия, номер, дата выдачи свидетельства об авторском праве и наименование уполномоченного органа, выдавшего свидетельство;
5) свидетельство о сертификации. В случае наличия сертификации регистрируемого программного продукта указывается серия, номер, дата выдачи свидетельства о сертификации программного продукта и наименование уполномоченного органа, выдавшего свидетельство;
6) сведения о лицензии. В случае наличия лицензии на регистрируемый программный продукт указываются номер, дата выдачи лицензии, количество лицензий и наименование организации, выдавшей лицензию;
7) срок действия лицензии. Указывается на какой срок выдана лицензия;
8) тип лицензии. Указывается тип лицензии в соответствии со следующим перечнем:
бесплатное программное обеспечение (Freeware, Donateware. Adware. Public domain software. Open Source, Cardware и др.);
условно-бесплатное программное обеспечение (Shareware);
свободное программное обеспечение (FOSS, FLOSS, GPL, BSD и др.);
коммерческий тип программного обеспечения (Commercialcc);
несвободное программное обеспечение (собственническое, частное, проприетарное).
4. Сведения о разработчике программного продукта включают в себя:
1) наименование организации. Указывается полное наименование юридического лица, являющегося разработчиком программного продукта. Разработчик программного продукта, являющийся физическим лицом оставляет это поле не заполненным;
2) сокращенное наименование организации. Указывается сокращенное наименование юридического лица, являющегося разработчиком программного продукта. Разработчик программного продукта, являющийся физическим лицом, оставляет это поле не заполненным;
3) адрес. Указывается полный почтовый адрес физического или юридического лица-разработчика программного продукта (индекс, область, город, улица, дом, квартира или офис);
4) телефон. Указываются контактные номера телефонов разработчика в произвольном количестве;
5) сайт. Указывается сетевой адрес ресурса Интернет разработчика программного продукта (необязателен);
6) факс. Указываются номера телефонов-факсов разработчика в произвольном количестве (необязателен);
7) электронная почта е-mail. Указываются контактные адреса электронной почты разработчика в произвольном количестве (необязателен).
5. Программно-техническая характеристика включает в себя:
1) электронно-вычислительная машина. При эксплуатации программного продукта указываются наименование типа, марки и конфигурация, используемого сервера приложений или компьютера, на котором установлен программный продукт. В противном случае указываются требуемые технические характеристики в соответствии с технической документацией;
2) операционная система. При эксплуатации программного продукта указываются наименование и версия операционной системы, установленной на сервере приложений или компьютера, на котором установлено программное обеспечение. В противном случае указываются требования к операционной системе по технической документации. Для многоуровневых систем указываются также данные по операционным системам, используемым для нижестоящих уровней;
3) система управления базами данных. При эксплуатации программного продукта указываются наименование и версия системы управления базами данных, реализующей базу данных программного продукта. В противном случае указывается требования к системе управления базами данных по технической документации. Для многоуровневых систем указываются также данные по системе управления базами данных, используемым в нижестоящих уровнях;
4) языки программирования. Указываются названия языков программирования, на которых реализованы все части программного продукта в соответствии со следующим перечнем:
Cоbol;
PL;
Clipper;
Fox pro;
Fox base;
Visual basic;
Visual fox pro;
Pascal;
Delphi;
Java;
C, C++.
При отсутствии необходимого значения в списке допускается указание других языков программирования. Если программный продукт разработан с использованием CASE-технологий или инструментальных средств разработки приложений, указывается их наименования и версия.
6. Сведения о финансировании программного продукта включают в себя:

1) интернет-ресурстың атауы. Атап өтілген атауды пайдалануымен Интернет-ресурстың толық атауы көрсетіледі:
ресми интернет-ресурс;
ақпараттық интернет-ресурс;
2) атаудың нысаны(http). (http) атауы;
3) нұсқасы. Нұсқаның нөмірі (баспа шығарылымы) немесе өзге жетілдірілген интернет-ресурстың мерзімі көрсетілген (күні, айы, жылы) веб-сайттың шығарылымы көрсетіледі. Интернет-ресурстың нұсқасының нөмірі болмауы мүмкін.
2. Интернет-ресурстың иесі туралы мәліметтерге кіреді:
1) ұйымның атауы.Ұйымның толық атауы көрсетіледі;
2) ведомствоның атауы. Мемлекеттік мекемелермен, кәсіпорындармен және қазыналық кәсіпорындармен толтырылады. Толық немесе мемлекеттік органның ресми қысқартылған атауы, оған бағынышты Интернет-ресурстың ұйым-иесі көрсетіледі;
3) иесінің мәртебесі. Мынадай тізбеге сәйкес, қарым-қатынастағы көзқараста интернет-ресурстың иесінің мәртебесі көрсетіледі:
орталық мемлекеттік орган;
жергілікті мемлекеттік орган;
мемлекеттік кәсіпорын;
қоғамдық ұйым;
жарғылық капиталда мемлекеттің қатысуымен заңды тұлға.
Интернет-ресурстың иесі болып табылатын жеке тұлға бұл алаңды толтырмайды;
4) басшысы. Құжат мәліметі және қысқартылмаған тегі, аты, әкесінің аты, тұлғаны куәландыратын (құжат түрі, сериясы, нөмірі, берілген мерзімі және кіммен берілгені) көрсетіледі; Заңды тұлғаның - Интернет-ресурстың иесінің, басшының лауазымы және қысқартылмаған тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
5) мекен-жайы. Жеке немесе заңды тұлғаның Web-сайттың иесінің толық пошталық мекен-жайы (индекс, облысы, қаласы, көшесі, үйі, кеңсесі) көрсетіледі;
6) телефоны. Еркін санда иесінің байланысатын телефон нөмірлері  көрсетіледі;
7) факсы. Еркін санда иесінің байланысатын телефон-факсының нөмірі көрсетіледі (міндетті емес);
8) Е-mail. Еркін санда иесінің байланысатын электронды пошта адресі көрсетіледі (міндетті емес);
9) Провайдердің атауы. Интернетке қолжетімділік қызметтерін ұсынатын ұйымның атауы көрсетіледі.
3. Интернет-ресурстың құрылымдық-мазмұнды сипаттамасына кіреді:
1) мазмұны. Интернет қызметі көрсетілетін, жарияланған ақпараттың ерекшелігі және Интернет-ресурс бөлімдерінің тізбесі, тақырыбы және құрылу мақсаты көрсетіледі (30 сөзден кем емес еркін нысанда баяндалады);

1) наименование интернет-ресурса. Указывается полное наименование интернет-ресурса с использованием перечисленных названий:
официальный интернет-ресурс;
информационный интернет-ресурс.
2) полная форма имени (с http);
3) версия. Указывается номер версии (выпуска, редакции) или иной модификации интернет-ресурса c указанием даты (число, месяц, год) выпуска версии интернет-ресурса. Номер версии интернет-ресурса может отсутствовать;
4) сведения о лицензии. В случае наличия лицензии на регистрируемый Интернет-ресурс указываются номер, дата выдачи лицензии, количество лицензий и наименование организации, выдавшей лицензию;
5) срок действия лицензии. Указывается на какой срок выдана лицензия;
6) тип лицензии. Указывается тип лицензии в соответствии со следующим перечнем:
бесплатное программное обеспечение (Freeware, Donateware. Adware. Public domain software. Open Source, Cardware и др.);
условно-бесплатное программное обеспечение (Shareware);
свободное программное обеспечение (FOSS, FLOSS, GPL, BSD и др.);
коммерческий тип программного обеспечения (Commercialcc);
несвободное программное обеспечение (собственническое, частное, проприетарное).
2. Сведения о владельце интернет-ресурса включают в себя:
1) наименование организации. Указывается полное наименование организации;
2) наименование ведомства. Заполняется государственными учреждениями, предприятиями и казенными предприятиями. Указывается полное или официальное сокращенное наименование государственного органа, которому подчинена организация-владелец интернет-ресурса;
3) статус владельца. Указывается статус владельца интернет-ресурса, с точки зрения отношения собственности, в соответствии со следующим перечнем:
центральный государственный орган;
местный государственный орган;
государственное предприятие;
общественная организация;
юридическое лицо с участием государства в уставном капитале;
4) руководитель. Указываются фамилия, имя, отчество без сокращений и сведения документа, удостоверяющего личность (вид документа, серия, номер, дата выдачи и кем выдан);
5) адрес. Указывается полный почтовый адрес физического или юридического лица-владельца интернет-ресурса (индекс, область, город, улица, дом, офис);
6) телефон. Указываются контактные номера телефонов владельца в произвольном количестве;
7) факс. Указываются номера телефонов-факсов владельца в произвольном количестве (необязателен);
8) электронная почта е-mail. Указываются контактные адреса электронной почты владельца в произвольном количестве (необязателен);
9) наименование провайдера. Указывается наименование организации, предоставляющей услугу доступа в Интернет.
3. Структурно-содержательная характеристика интернет-ресурса включает в себя:
1) содержание. Указывается цель создания, тематика и перечень разделов интернет-ресурса и особенности публикуемой информации, оказываемых интернет услуг (излагается в свободной форме, не более 30 слов);

2) сайттың тілі. Интернет-ресурсқа арналған ақпаратты ұсыну үшін пайдаланылатын (пайдаланған кәдімгі тілдің (тілдердің) атауы көрсетіледі.
4. Интернет-ресурсты әзірлеуші туралы мәліметтерге кіреді:
1) ұйымның атауы. интернет-ресурсты әзірлеуші болып табылатын заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі. Интернет-ресурсты әзірлеуші жеке тұлға бұл жолды толтырмай қалдырады;
2) ұйымның қысқаша атауы. Интернет-ресурсты әзірлеуші болып табылатын заңды тұлғаның қысқартылған атауы көрсетіледі. Интернет-ресурсты әзірлеуші жеке тұлға бұл жолды толтырмай қалдырады;
3) мекен-жайы. Интернет-ресурсты әзірлеуші жеке немесе заңды тұлғаның толық пошталық мекен-жайы (индекс, облысы, қаласы, көшесі, үйі, кеңсесі) көрсетіледі;
4) телефоны. Интернет-ресурсты әзірлеушінің еркін санда байланысатын телефон нөмірлері көрсетіледі;
5) сайты. Интернет-ресурсты әзірлеушінің Интернет ресурсындағы желілік адресі көрсетіледі (міндетті емес);
6) факсы. Интернет-ресурсты әзірлеушінің еркін санда иенің байланысатын телефон-факсының нөмірі көрсетіледі (міндетті емес);
7) Е-mail электрондық почта. Интернет-ресурсты әзірлеушінің еркін санда иенің байланысатын электронды почта адресі көрсетіледі (міндетті емес);
5. Интернет-ресурстың бағдарламалық-техникалық сипаттамасына кіреді:
1) серверлер. Сервер кестесінде келтірілген еркін нысанында кескін және интернет-ресурстың жұмысын қамтамасыз ету үшін пайдаланылған интернет-ресурс сервер иесінің түрі мен маркасы көрсетіледі;
2) операциялық жүйе. Көрсетілген серверде қондырылған, операциялық жүйенің атауы мен болжамасы көрсетіледі.
6. Қызмет көрсетудің сипаттамасы:
1) қызмет көрсетулер. Еркін нысанында Интернет-ресурс базасында берілетін электрондық қызметтер көрсетіледі. Егер де «Ақылы» бағанында берілген ақылы болса «белгі» рәмізі белгісі істеледі;
2) сұраныс саны. Жылына интернет-ресурсқа сұрау салу орташа саны көрсетіледі.
7. Қаржыландыру туралы мәліметтерге:
1) әзірлеу кезеңі. Интернет-ресурсты әзірлеу кезеңі көрсетіледі: жылдың басы - жылдың аяғы.
2) әзірлеуді қаржыландыруды көрсету туралы мәліметтер мемлекеттік органдарымен толтырылады. Келтірілген тізбеге сәйкес қаржыландыру көздерінің атауы көрсетіледі:
республикалық бюджет;
жергілікті бюджеттер;
бюджеттен тыс көздер қаражаты;
басқалар;
3) дамытуды қаржыландыру туралы мәліметтер мемлекеттік органдарымен толтырылады. Келтірілген тізбеге сәйкес қаржыландыру көздерінің атауы көрсетіледі:
республикалық бюджет;
жергілікті бюджеттер;
бюджеттен тыс көздер қаражаты;
басқалар;

2) язык сайта. Указывается наименование языка (языков), используемого (используемых) для представления информации на интернет-ресурсе.
4. Сведения о разработчике интернет-ресурса включают в себя:
1) наименование организации. Указывается полное наименование юридического лица, являющегося разработчиком интернет-ресурса. Разработчик интернет-ресурса, являющийся физическим лицом оставляет это поле не заполненным;
2) сокращенное наименование организации. Указывается сокращенное наименование юридического лица, являющегося разработчиком интернет-ресурса;
3) адрес. Указывается полный почтовый адрес физического разработчика интернет-ресурса (индекс, область, город, улица, дом, офис);
4) телефон. Указываются контактные номера телефонов разработчика в произвольном количестве;
5) сайт. Указывается сетевой адрес ресурса Интернет разработчика интернет-ресурса (необязателен);
6) факс. Указываются номера телефонов-факсов разработчика в произвольном количестве (необязателен);
7) электронная почта е-mail. Указываются контактные адреса электронной почты разработчика в произвольном количестве (необязателен).
5. Программно-техническая характеристика интернет-ресурса включает в себя:
1) серверы. Указываются типы и марки серверов владельца интернет-ресурса, используемых для обеспечения работы интернет-ресурса, и конфигурация в произвольной форме каждого приведенного в таблице сервера;
2) операционная система. Указываются наименование и версия операционной системы, установленной на указанных серверах.
6. Характеристика услуг включает в себя:
1) услуги. Указываются электронные услуги, предоставляемые на базе интернет-ресурса, в произвольной форме. Если предоставляемые услуги платные в графе "Платные" делается пометка символом "галочка";
2) количество запросов. Указывается среднее количество запросов к интернет-ресурсу в квартал.
7. Сведения о финансировании включают в себя:
1) период создания. Указывается период создания интернет-ресурса: год начала - год завершения;
2) сведения о финансирования создания. Заполняется государственными органами, а также организациями, являющимися держателями интернет-ресурсов. Наименования источников финансирования указываются в соответствии со следующим перечнем:
республиканский бюджет;
местные бюджеты;
средства внебюджетных источников;
другие;
3) сведения о финансирования обслуживания. Заполняется государственными органами, а также организациями, являющимися держателями интернет-ресурсов. Наименования источников финансирования указываются в соответствии со следующим перечнем:
республиканский бюджет;
местные бюджеты;
средства внебюджетных источников;
другие;

1) атауы. Желі иесінің атауын пайдалана отырып деректерді беру желісінің толық атауы көрсетіледі;
2) аббревиатура. Сәйкестендірілген түрінде деректерді беру желісінің қысқаша атауы көрсетіледі;
3) тиістілігі. Мынадай тізбеге сәйкес деректерді беру желісі тиістілігінің сипаттамасы көрсетіледі:
мемлекеттік;
корпоративтік (ведомствоаралық немесе бір ведомствоның);
ұлттық;
жекелік;
4) лицензиясы. Тіркелген базасында телекоммуникациялық қызмет көрсетуге (егер де тарапты ұйымдармен немесе басқа тұлғалармен қызмет берілмесе, міндетті емес) лицензияның нөмірі мен мерзімі көрсетіледі.
2. Деректерді беру желісінің иесі туралы мәліметтерге кіреді:
1) ұйымның атауы.Ұйымның толық атауы көрсетіледі;
2) ведомствоның атауы. Мемлекеттік мекемелермен, кәсіпорындармен және қазыналық кәсіпорындармен толтырылады. Толық немесе мемлекеттік органның ресми қысқартылған атауы, оған бағынышты деректерді беру желісінің ұйым иесі көрсетіледі;
3) иесінің мәртебесі. Мынадай тізбеге сәйкес, қарым-қатынастағы көзқараста деректерді беру желісінің иесінің мәртебесі көрсетіледі:
орталық мемлекеттік орган;
жергілікті мемлекеттік орган;
мемлекеттік кәсіпорын;
жарғылық капиталда мемлекеттің қатысуымен заңды тұлға;
4) басшысы. Деректерді беру желісінің иесінің, құжат мәліметі және қысқартылмаған тегі, аты, әкесінің аты, тұлғаны куәландыратын (құжат түрі, сериясы, нөмірі, берілген мерзімі және кіммен берілгені) көрсетіледі;
5) мекен-жайы. Жеке немесе заңды тұлғаның деректерді беру желісінің иесінің толық пошталық мекен-жайы (индекс, облысы, қаласы, көшесі, үйі, апартаменті) көрсетіледі;
6) телефоны. Еркін санда иесінің байланысатын телефон нөмірлері көрсетіледі;
7) факсы. Еркін санда иесінің байланысатын телефон-факсының нөмірі көрсетіледі (міндетті емес);
8) е-mail электрондық почта. Еркін санда иесінің байланысатын электронды почта адресі көрсетіледі (міндетті емес);
9) делдал. Деректерді беру желісі иесінен өзге және деректерді беру желісі бойынша ақпараттық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын ұйымның атауы көрсетіледі.
3. Деректерді беру желісінің сипаттамасына:
1) топология сипаттамасы. Заңды объектілер (ғимараттар, тұрғындар пункттері ж.т.б.) бойынша көрсетілген барлық желі тораптары, еркін нысанда баяндалған, деректерді беру желісінің құру бағыты мен топологиясы сипатталады;
2) берілетін ақпараттар түрі. Мынадай тізбеге сәйкес берілетін ақпараттар түрі көрсетіледі:
бейне таспа;
дауыс;
деректер;
және басқалар.

1) наименование. Указывается полное наименование сети передачи данных с использованием наименования владельца сети.
2) аббревиатура. Указывается сокращенное наименование сети передачи данных в виде идентификатора.
3) принадлежность. Указывается характер принадлежности сети передачи данных в соответствии со следующим перечнем:
государственная;
корпоративная (межведомственная или одного ведомства);
национальная;
частная;
4) лицензия. Указывается номер и дата лицензии на оказание телекоммуникационных услуг на базе регистрируемой сети передачи данных (не обязателен, если услуги не предоставляются сторонним организациям или другим лицам).
2. Сведения о владельце включают в себя:
1) наименование организации. Указывается полное наименование организации;
2) наименование ведомства. Заполняется государственными учреждениями, предприятиями и казенными предприятиями. Указывается полное или официальное сокращенное наименование государственного органа, которому подчинена организация-владелец сети передачи данных;
3) статус владельца. Указывается статус владельца сети передачи данных, с точки зрения отношения собственности, в соответствии со следующим перечнем:
центральный государственный орган;
местный государственный орган;
государственное предприятие;
предприятие с участием государства в уставном капитале;
4) руководитель. Указываются фамилия, имя, отчество без сокращений и сведения документа, удостоверяющего личность (вид документа, серия, номер, дата выдачи и кем выдан);
5) адрес. Указывается полный почтовый адрес физического или юридического лица-владельца сети передачи данных (индекс, область, город, улица, дом, квартира или офис);
6) телефон. Указываются контактные номера телефонов владельца в произвольном количестве;
7) факс. Указываются номера телефонов-факсов владельца в произвольном количестве (необязателен);
8) электронная почта е-mail. Указываются контактные адреса электронной почты владельца в произвольном количестве (необязателен);
9) посредник. Указывается наименование организации, осуществляющей информационное обслуживание по сети передачи данных и отличной от владельца сети передачи данных.
3. Характеристика сети передачи данных включает в себя:
1) описание топологии. Описываются назначение создания и топология сети передачи данных, изложенная в произвольной форме, с указанием всех узлов сети по физическим объектам (зданиям, населенным пунктам и т.д.);
2) тип передаваемой информации. Указывается тип передаваемой информации в соответствии со следующим перечнем:
видео;
голос;
данные;
другие;
Допускается указывать несколько значений из указанного перечня;

3) байланыс арналары. Мынадай тізбеге сәйкес байланыс арналарының түрлері көрсетіледі:
радиоарна;
спутниктік;
жердегі;
телеграфтық;
жалпы пайдалануға көрсетілген (жалға алынған) телефондық;
жалпы пайдалануға телефондық коммутацияландырылған;
«Ұшқын» жүйесінің телефондық коммутацияландырылған. Көрсетілген тізбеден бірнеше мәнді көрсетуге жол беріледі;
4) Көліктік хаттама. Мынадай тізбеге сәйкес іске асырылған ДБЖ, көліктік хаттамасы түрлері көрсетіледі:
АТМ;
Frame Relay;
HDLC;
MPLS;
TCP\IP;
TDM;
X.25.
Көрсетілген тізбеден бірнеше мәнді көрсетуге жол беріледі;
5) коммутациялар тораптарының саны. Деректерді беру желісінің коммутациялар тораптарының саны көрсетіледі;
6) жалпы өткізу қабілеттілігі, секундтегі мегабит. Байланыстағы арналар түрінің өткізу қабілеттілігі көрсетіледі;
7) өткізу қабілеттілігі. Әрбір торап түрінің өткізу қабілеттілігі көрсетілген деректерді беру желісінің торап түрлері, секундтегі мегабит көрсетіледі.
4. Қаржыландыру туралы мәліметтеріне:
1) Әзірлеу кезеңі. Деректерді беру желісін әзірлеу кезеңі көрсетіледі: жылдың басы, «-», жылдың аяғы;
2) Әзірлеуді қаржыландыру туралы мәліметтер. Мемлекеттік органдармен толтырылады. Тізбеге сәйкес қаржыландыру көздерінің атауы көрсетіледі:
республикалық бюджет;
жергілікті бюджеттер;
бюджеттен тыс қаражат көздері;
басқалар;
3) дамытуды қаржыландыру туралы мәліметтер. Мемлекеттік органдармен толтырылады. Тізбеге сәйкес қаржыландыру көздерінің атауы көрсетіледі:
республикалық бюджет;
жергілікті бюджеттер;
бюджеттен тыс қаражат көздері;
басқалар;
4) қосымша мәліметтер. Оның иесімен белгіленген деректерді беру желісі туралы қосымша мәлімет көрсетіледі.
5. Сынаулар туралы мәлiметтерге кіреді:
1) сынаулар өту мерзімі. Дерекқордың сынаулардан өту мерзімі көрсетіледі: айы, жылы;
2) сынақ хаттамасы туралы мәліметтер. Сынақ хаттаманың нөмірі көрсетіледі, сынақ өткен уақыты. Қай стандарттарға, тағы басқа нормативтiк құжаттарға сәйкес сынаулар жүргiзiлгені көрсетіледі, сынақ зертханасының атауы, мекен-жайы, сынақ зертханасын тіркеу аттестатының нөмірі, сынақ зертханасын тіркеу аттестатының берілген уақыты.
Қазақстан Республикасы
Байланыс және ақпарат министрінің
2010 жылғы 11 тамыздағы
№ 180 бұйрығына
5-қосымша
нысан
ЭЛЕКТРОНДЫҚ АҚПАРАТТЫҚ РЕСУРСТАР МЕН АҚПАРАТТЫҚ ЖҮЙЕЛЕРДІҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕЛІМІНЕ АҚПАРАТТЫҚ ЕСЕПТЕУ ҚҰРАЛДАРЫН ТІРКЕУІ ТУРАЛЫ ӨТІНІМ
_____________________
1. Бірыңғай бюджеттік жіктеуіш бойынша код:  |_____________________|                                                _____________________
2. Иесінің атауы:                            |_____________________|
_____________________
3. Басшысы                                   |_____________________|                                                _____________________
Қызметі:                                     |_____________________|
Тегі, аты, әкесінің аты                      |_____________________|
4. Мекен-жайы                                |_____________________|
5. Жауапты орындаушы:                        |_____________________|
6. Телефоны:                                 |_____________________|
7. Факсы:                                    |_____________________|
8. E-mail:                                   |_____________________|
9. Мәліметтерді ұсыну мерзімі:               |_____________________|
10. Көрсетiлген мәлiметтер                   |_____________________|
парақ
М.О. _____________________
басшының қолы
Лицензияға бағдарламалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер
№ р/р
Бағдарламалық қамтамасыз етудің атауы
Бағдарламалық қамтамасыз етудің нұсқасы
Сатып алған жылы
Лицензиялар саны, бірлік
Сатып алу құны, мың теңге
Техникалық қолдаудың құны, мың теңге
Ескерту
1
2
4
5
6
7
8
А.
Орталық аппарат және құрылымдық бөлімшелер
Жиыны:
Б.
Аумақтар органдар
Жиыны:
Тапсырыс берілген бағдарламалық өнімдер туралы мәліметтер
№ р/р
Ақпараттық жүйенің атауы
Пайдалануға енгізілген жылы
Тіркелімдегі ақпараттық жүйенің нөмірі
Тіркелімдегі деректер қорының нөмірі
Сатып алу құны, мың теңге
Сүйемелдеу құны, мың теңге
Жабдықтаушы
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А.
Орталық аппарат және құрылымдық бөлімшелер;
Жиыны:
Б.
Аумақтық органдар:
Жиыны:
Серверлер
№ р/р
Түрi, маркасы
Көлемi RAM, Мега-байт
HDD
Өндiрушi фирма
Шығарылған жылы
Сатып алған жылы
Саны, бірлік
Бағасы, мың теңге
Құны, мың теңге
Саны
Көлемi, гигабайт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
А.
Орталық аппарат және құрылымдық бөлімшелер
Жиыны:
Б.
Аумақтық  органдар:
Жиыны:
Дербес компьютерлер
№ р/р
Түрi, маркасы
Көлемi RAM, Мега-байт
HDD Көлемi, гигабайт
Өндiрушi фирма
Шығарылған жылы
Сатып алған жылы
Саны, бірлік
Бағасы, мың теңге
Жалпы құны, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
А.
Орталық аппарат және құрылымдық бөлімшелер
Жиыны:
Б.
Аумақтық  органдар:
Жиыны:
Тасмалданатын компьютерлер
№ р/р
Түрi, маркасы
Көлемi RAM, Мега-байт
HDD Көлемi, гигабайт
Өндiрушi фирма
Шығарылған жылы
Сатып алған жылы
Саны, бірлік
Бағасы, мың теңге
Құны, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
А.
Орталық аппарат және құрылымдық бөлімшелер
Жиыны:
Б.
Аумақтық  органдар:
Жиыны:
Желідегі принтерлер
№ р/р
Моделі
Баспа технологиясы
Өндiрушi фирма
Шығарылған жылы
Сатып алған жылы
Саны, бірлік
Бағасы, мың теңге
Құны, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А.
Орталық аппарат және құрылымдық бөлімшелер
Жиыны:
Б.
Аумақтық  органдар:
Жиыны:
Жергілікті принтерлер
№ р/р
Моделі
Баспа технологиясы
Өндiрушi фирма
Шығарылған жылы
Сатып алған жылы
Саны, бірлік
Бағасы, мың теңге
Құны, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А.
Орталық аппарат және құрылымдық бөлімшелер
Жиыны:
Б.
Аумақтық  органдар:
Жиыны:
Сканерлер
№ р/р
Моделі
Өндiрушi фирма
Шығарылған жылы
Сатып алған жылы
Саны, бірлік
Бағасы, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
А.
Орталық аппарат және құрылымдық бөлімшелер
Жиыны:
Б.
Аумақтық  органдар:
Жиыны:
Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркеліміне ақпараттық есептеу құралдарын тіркеуі туралы өтінімін толтыру жөнінде түсініктеме
Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркеліміне ақпараттық есептеу құралдарын тіркеуі туралы өтінімін мынадай мәліметтерді көрсетумен толтырылады:

3) каналы связи. Указываются виды каналов связи в соответствии со следующим перечнем:
радиоканал;
спутниковый;
наземный;
телеграфный;
телефонный выделенный (арендованный) общего пользования;
телефонный коммутируемый общего пользования;
телефонный коммутируемый системы "Искра".
Допускается указывать несколько значений из указанного перечня;
4) транспортный протокол. Указываются типы транспортных протоколов, реализуемых сетей передачи данных в соответствии со следующим перечнем:
ATM;
Frame Relay;
HDLC;
MPLS;
TCP\IP;
TDM;
X.25.
Допускается указывать несколько значений из указанного перечня;
5) количество узлов коммутации. Указывается количество узлов коммутации в сети передачи данных;
6) общая пропускная способность. Указывается пропускная способность по видам каналов связи в мегабитах в секунду;
7) пропускная способность. Указываются типы узлов в сети передачи данных с указанием пропускной способности в каждом типе узла в мегабитах в секунду.
4. Сведения о финансировании включают в себя:
1) период создания. Указывается период создания сети передачи данных: год начала - год завершения;
2) сведения о финансировании создания. Заполняется государственными органами, а также организациями, являющимися держателями сети передачи данных. Наименования источников финансирования указываются в соответствии со следующим перечнем:
республиканский бюджет;
местные бюджеты;
средства внебюджетных источников;
другие;
3) сведения о финансирования обслуживания заполняется государственными органами, а также организациями, являющимися держателями сети передачи данных. Наименования источников финансирования указываются в соответствии со следующим перечнем:
республиканский бюджет;
местные бюджеты;
средства внебюджетных источников;
другие;
4) дополнительные сведения. Указываются дополнительные сведения о сети передачи данных, отмеченные его владельцем.
5. Сведения об испытаниях включают в себя:
1) период прохождения испытаний. Указывается период прохождения испытаний сети передачи данных: месяц, год;
2) сведения о протоколе испытаний. Указываются номер протокола испытаний, дата проведения испытаний. Указываются стандарты и другие нормативные документы на соответствие которым проводились испытания, название испытательной лаборатории, адрес испытательной лаборатории, номер аттестата аккредитации испытательной лаборатории, дата выдачи аттестата аккредитации испытательной лаборатории
Приложение 5
к приказу и.о. Министра связи
и информации Республики Казахстан
от 11 августа 2010 года № 180
форма
ЗАЯВКА О РЕГИСТРАЦИИ ИНФОРМАЦИОННО-ВЫЧИСЛИТЕЛЬНЫХ
СРЕДСТВ В ГОСУДАРСТВЕННОМ РЕГИСТРЕ ЭЛЕКТРОННЫХ ИНФОРМАЦИОННЫХ
РЕСУРСОВ И ИНФОРМАЦИОННЫХ СИСТЕМ
Сведения о лицензионном программном обеспечении
п/п
Наименование
программного
обеспечения
Версия
програм-
много
обеспече-
ния
Год
приоб-
ретения
Коли-
чество
лицен-
зий,
единиц
Стоимость
приобрете-
ния, тысяч
тенге
Стоимость
технической
поддержки,
тысяч тенге
Примеча-
ние
1
2
3
4
5
6
7
8
А.
Центральный
аппарат и
структурные
подразделения
Итого:
Б.
Территориальные
органы
Итого:
Сведения о заказных программных продуктах
п/п
Наименование
информационной
системы
Год
ввода в
эксплуа-
тацию
Номер
информа-
ционной
системы
Номер
базы
данных
Стои-
мость
приобре-
тения,
тысяч
тенге
Стои-
мость
сопро-
вожде-
ния,
тысяч
тенге
Постав-
щик
При-
меча-
ние
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А.
Центральный
аппарат и
структурные
подраздения
Итого:
Б.
Территориальные
органы
Итого:
Серверы
п/п
Тип, марка
Объем
RAM,
Мегабайт
HDD
Фирма-
произ-
води-
тель
Год
выпус-
ка
Год
приоб-
рете-
ния
Коли-
чест-
во,
единиц
Цена,
тысяч
тенге
Стои-
мость,
тысяч
тенге
Коли-
чество
объем,
гига-
байт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
А.
Центральный
аппарат и
структурные
подразделе-
ния
Итого:
Б.
Территориа-
льные
органы
Итого:
Персональные компьютеры
п/п
Тип, марка
Объем
RAM,
Мега-байт
HDD
объем,
Гига-
байт
Фир-
ма-
про-
изво-
дите-
ль
Год
выпуска
Год
приоб-
ретения
Коли-
чество,
единиц
Цена,
тысяч
тенге
Стои-
мость,
тысяч
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
А.
Центральный
аппарат и
структурные
подразделения
Итого:
Б.
Территориальные
органы
Итого:
Переносные компьютеры
п/п
Тип, марка
Объем
RAM,
Мега-
байт
HDD
объем,
гига-
байт
Фир-
ма-
про-
изво-
дите-
ль
Год
выпуска
Год
приоб-
ретения
Коли-
чество,
единиц
Цена,
тысяч
тенге
Стои-
мость,
тысяч
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
А.
Центральный
аппарат и
структурные
подразделения
Итого:
Б.
Территориальные
органы
Итого:
Сетевые принтеры
п/п
Модель
Техноло-
гия
печати
Фирма-
произво-
дитель
Год
выпуска
Год
приобре-
тения
Коли-
чество,
единиц
Цена,
тысяч
тенге
Стои-
мость,
тысяч
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А.
Центральный
аппарат и
структурные
подразделения
Итого:
Б.
Территориаль-
ные органы
Итого:
Локальные принтеры
п/п
Модель
Техноло-
гия
печати
Фирма-
произво-
дитель
Год
выпуска
Год
приобре-
тения
Количес-
тво,
единиц
Цена,
тысяч
тенге
Стои-
мость,
тысяч
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А.
Центральный
аппарат и
структурные
подразделения
Итого:
Б.
Территориальные
органы
Итого:
Сканеры
п/п
Модель
Фирма-
производи-
тель
Год
выпуска
Год
приобре-
тения
Количество,
единиц
Цена, тысяч
тенге
1
2
3
4
5
6
7
А.
Центральный аппарат и
структурные
подразделения
Итого:
Б.
Территориальные органы
Итого:
Пояснения по заполнению заявки о регистрации
информационно-вычислительных средств в государственном регистре
электронных информационных ресурсов и информационных систем
Заявка о регистрации информационно-вычислительных средств в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем (заявка на регистрацию и обновление) заполняется с указанием следующих сведений:

1) бірыңғай бюджеттік жіктеуіш бойынша коды;
2) иесінің атауы. Деректерді беру желісіне меншігі құқығына ие, заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
3) басшысы. Ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты;
4) мекен-жайы. Жеке немесе заңды тұлғаның деректерді беру желісінің иесінің толық пошталық мекен-жайы (индекс, облысы, қаласы, көшесі, үйі, кеңсесі) көрсетіледі;
5) жауапты орындаушы. Ақпараттық-есептеу құралдары туралы мәліметтерді берген жауапты орындаушының тегі, аты, әкесінің аты;
6) телефоны. Еркін санда иесінің байланысатын телефон нөмірлері көрсетіледі;
7) факсы. Еркін санда иесінің байланысатын телефон-факсының нөмірі көрсетіледі (міндетті емес);
8) электрондық почта е-mail. Еркін санда иесінің байланысатын электронды пошта адресі көрсетіледі (міндетті емес);
9) мәліметтерді ұсыну мерзімі. Мәліметтерді ұсынған күні көрсетіледі.
10) Көрсетілген мәліметтер (__) парақта. Көрсетілген мәліметтердің парақтар саны көрсетіледі
2. Бірінші бет парағы басшысының қолымен куәландырылады және мөрімен расталады.
3. Лицезияланған бағдарламалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер лицезияланған бағдарламалық қамтамасыз ету құрамына кіретін келесі деректерді қосады:
сервистік қолданбалы қамтамасыз ету;
аспаптық қолданбалы қамтамасыз ету;
басқалар.
4. Лицезияланған бағдарламалық қамтамасыз ету бойынша мәліметті толтыру кезінде мынадай есептегі деректер көрсетіледі:
1) кестедегі бағдарламалық қамтамасыз етудің реттік нөмірі;
2) бағдарламалық қамтамасыз етуге арналған техникалық ерекшелігі немесе техникалық құжаттамаға сәйкес Бағдарламалық қамтамасыз етудің атауы көрсетіледі;
3) бағдарламалық қамтамасыз етудің ағымды нұсқасы;
4) бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алынған жылы;
5) лицензиялар саны. Сандық мәнін көрсеткен кезде «пайдаланушылар», «процессорларды», «құрылғыны» қолдануға жол беріледі; Бағдарламалық қамтамасыз етудің шектеусіз құқықта пайдалану кезінде «шектеусіз» сөзі қолданылады;
6) сатып алу құны. Бағдарламалық қамтамасыз етуді жеткізіп беру құны мыңдық теңгеде көрсетіледі. Егер де Бағдарламалық қамтамасыз етуді тегін алынса, онда осы бағанында «Тегін жеткізіліп берілді» белгісімен «Ескерту» бағанында міндетті көрсетілуімен сызықша қойылады. Егер де бағдарламалық қамтамасыз ету республикалық бюджет қаражатынан сатып алынған болса, онда «Ескерту» бағанында оны сатып алған қаржыландыру көзі көрсетіледі;
7) техникалық қолдау құны. Өткен қаржылық жылында бағдарламалық қамтамасыз ету техникалық қолдау құны мыңдық теңгеде көрсетіледі. Егер де техникалық қолдау құны өткен қаржылық жылында осы бағанда жүзеге асырылмаған болса, оның жүргізілуі соңғы жылғы «Ескерту» бағанында міндетті көрсетілуімен сызықша қойылады;

1) код по единой бюджетной классификации;
2) наименование владельца. Указывается полное наименование юридического лица, обладающего правом собственности на сеть передачи данных;
3) руководитель. Указывается должность, фамилия, имя, отчество руководителя организации;
4) адрес. Указывается полный почтовый адрес владельца базы данных (индекс, область, город, улица, дом, офис);
5) ответственный исполнитель. Фамилия, имя, отчество ответственного исполнителя за представление сведений об информационно-вычислительных средствах;
6) телефон. Указываются контактные номера телефонов владельца в произвольном количестве;
7) факс. Указываются номера телефонов-факсов владельца в произвольном количестве (необязателен);
8) электронная почта е-mail. Указываются контактные адреса электронной почты владельца в произвольном количестве (необязателен);
9) дата представления сведений. Указывается дата представления сведений;
10) сведения представлены на (___) листах. Указывается количество представленных листов.
2. Титульный лист заверяется подписью руководителя организации и подкрепляется печатью.
3. Сведения о лицензионном программном обеспечении включают данные о лицензионном программном обеспечении, используемом организацией, в состав которого входят:
сервисное прикладное обеспечение;
инструментальное прикладное обеспечение;
другие.
4. При заполнении сведений по лицензионному программному обеспечению указываются следующие учетные данные:
1) порядковый номер программного обеспечения в таблице;
2) наименование программного обеспечения. Указывается название программного обеспечения в соответствии с технической документацией или технической спецификацией на программное обеспечение;
3) версия программного обеспечения. Указывается текущая версия;
4) год приобретения;
5) количество лицензий, единиц. При указании числового значения допускается применение слов "пользователей", "процессоров", "устройств"; при неограниченном праве пользования программного обеспечения применяется слово "неограниченно";
6) стоимость приобретения, тысяч тенге. Указывается стоимость поставки программного обеспечения в тысячах тенге. Если программное обеспечение приобретено бесплатно, то в данной графе проставляется прочерк с обязательным указанием в графе "Примечание" пометки "Поставлено бесплатно". Если программное обеспечение приобретено не за счет средств республиканского бюджета, то в графе "Примечание" указывается источник финансирования его приобретения;
7) стоимость технической поддержки, тысяч тенге. Указывается стоимость технической поддержки программного обеспечения за предыдущий финансовый год в тысячах тенге. Если техническая поддержка в предыдущем финансовом году не осуществлялась - в данной графе проставляется прочерк с обязательным указанием в графе "Примечание" последнего года ее проведения;

8) ескерту. Бағдарламалық қамтамасыз ету туралы қосымша мәліметі бар, иесімен белгіленген көрсетіледі.
5. Тапсырыс берілген бағдарламалық өнім туралы мәліметті, ақпараттық-есептеу құралдарының және тапсырыс беру шеңберінде тарапты ұйымдармен және солай, министрлікпен (ведомствомен) әзірленген министрлікпен (ведомствоның) ақпараттық жүйелері туралы деректерді қосады. Сондай министрліктер (ведомстволар) басқа министрліктердің (ведомстволардың) ақпараттық жүйелері бойынша мәлімет көрсетеді, онымен пайдаланады. Дерекқорларда қалыптасатыны және пайдаланатыны туралы мәлімет сол ақпараттық жүйелерде көрсетіледі, құрамында олар жұмыс істейді.
Егер де ақпараттық жүйе өзімен бірыңғай жұмыс істейтін жүйені және министрліктердің (ведомстволардың) өзін және оның аумақтық органдарын ұсынады, ол туралы сол мәлімет тек қана «А. Орталық аппарат және құрылымдық бөлімшелер» бөлігінде көрсетіледі. Бұл кезде «Ескерту» бағанында ол қандай аумақтық органдарымен пайдаланылатыны көрсетіледі.
Егер де бірдей ақпараттық жүйе министрліктерде (ведомстволарда) және аумақтық органдарында (мысалға, «1С-Бухгалтерия» бағдарлама пакетінде) өз алдына пайдаланылса, онда мәлімет ол туралы А және Б екі бөлімде де көрсетілуі тиіс. Бұл кезде «Ескерту» бағанында қай аумақтық органдары бойынша ақпараттық жүйелер деректерін пайдаланатын мекемелер санын көрсетуі қажет.
6. Тапсырыс берілген бағдарламалық өнім туралы мәліметті толтырған кезде мынадай деректер көрсетіледі:
1) ақпараттық жүйелердің атауы. Аббревиатура (қысқарған сөз) және ақпараттық жүйенің толық атауы көрсетіледі;
2) пайдаланылуға енгізілген жылы. Министрліктерде (ведомстволарда) пайдаланатын ақпараттық жүйелердің көрсетілген бастау жылы көрсетіледі;
3) тіркелімдегі ақпараттық жүйелердің нөмірі. Ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде ақпараттық жүйелер тіркеу нөмірі көрсетіледі. Егер де министрліктер (ведомстволар) көрсетілген ақпараттық жүйелердің иесі болып табылса міндетті тәртіпте ақпараттық жүйелердің нөмірі көрсетіледі. Егер де көрсетілген ақпараттық жүйелер тіркеуге тапсырыс беру көрсетілген Ақпараттық-есептеу құралдары туралы мәліметіменен бір уақытта ұсынылса, онда «Ескерту» бағанында «Тіркеуге тапсырыс беру ақпараттық жүйелер жолданады» көрсетіледі;
4) тіркелімдегі деректер қорының нөмірі. Ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде, ақпараттық жүйелер көрсетілген құрамында жұмыс істейтін дерекқордың тіркеу нөмірі көрсетіледі. Егер де министрліктер (ведомстволар) осы дерекқордың иесі болып табылса, міндетті тәртіпте деректер қорының нөмірі көрсетіледі. Егер де дерекқорларды тіркеуге тапсырыс беру Ақпараттық-есептеу құралдары туралы мәліметімен бір уақытта ұсынылса, онда «Ескерту» бағанында «Тіркеуге тапсырыс беру деректер қоры жолданады» көрсетіледі;

8) примечание. Указываются имеющиеся дополнительные сведения о программном обеспечении, отмеченные владельцем.
5. Сведения о заказных программных продуктах включают данные об информационных системах министерства (ведомства) или организации, разработанные как самим министерством (ведомством), так и сторонней организацией в рамках заказа. Также министерство (ведомство) указывает сведения по информационным системам других министерств (ведомств), которые им эксплуатируются. Сведения о формируемых и используемых базах данных указываются в тех информационных системах, в составе которых они функционируют.
Если информационная система представляет собой единую функционирующую систему самого министерства (ведомства) и его территориальных органов, то сведения о ней указываются только в части "А. Центральный аппарат и структурные подразделения". При этом в графе "Примечание" указывается, какими территориальными органами она эксплуатируется.
Если одна и та же информационная система эксплуатируется самостоятельно в министерстве (ведомстве) и самостоятельно в территориальных органах, то сведения о ней должны быть указаны в обеих частях А и Б. При этом в графе "Примечание" по территориальным органам необходимо указать количество учреждений, в которых эксплуатируется данная информационная система.
6. При заполнении сведений о заказных программных продуктах указываются следующие данные:
1) наименование информационной системы. Указывается аббревиатура и полное наименование информационной системы;
2) год ввода в эксплуатацию. Указывается год, начиная с которого указанная информационная система эксплуатируется в министерстве (ведомстве) или организации;
3) номер информационной системы. Указывается регистрационный номер информационной системы в Государственном регистре информационных ресурсов и информационных систем. Номер информационной системы указывается в обязательном порядке, если министерство (ведомство) является владельцем указываемой информационной системы. Если заявка на регистрацию указываемой информационной системы представляется одновременно со сведениями об информационно-вычислительных средствах, то в графе "Примечание" указывается "Регистрационная заявка на информационной системы направляется";
4) номер базы данных. Указывается регистрационный номер базы данных, функционирующей в составе указываемой информационной системы, в Государственном регистре информационных ресурсов и информационных систем. Номер Базы данных указывается в обязательном порядке, если министерство, ведомство является владельцем данной базы данных. Если заявка на регистрацию базы данных представляется одновременно со сведениями об информационно-вычислительных средствах, то в графе "Примечание" указывается "Регистрационная заявка на базу данных направляется";

5) сатып алынған құны. Әзірлеу құны немесе ақпараттық жүйелер сатып алу мыңдық теңгеде көрсетіледі. АЖ ендіруге, дерекқорлар құруға арналған шығындар, сондай-ақ пайдалануды бастау сәтінен бастап ақпараттық жүйелер жетілдіруге, дамытуға арналған барлық шығындар құнына қосылады. Егер де ақпараттық жүйелер әзірленсе немесе республикалық қаражат есебінен сатып алынса, онда «Ескерту» бағанында оны сатып алған қаржыландыру көзі көрсетіледі. Егер де ақпараттық жүйелер өз күшімен әзірленсе немесе тегін қойылса, онда «Сатып алу құны» бағанында сызықша қойылады, ал «Ескерту» сәйкес «Министрлікпен әзірленген», «Тегін қойылған» көрсетіледі;
6) сүйемелдеу құны. Ақпараттық жүйелер сүйемелдеу, пайдалану бойынша, өткен қаржылық жылда дерекқорларға ақпараттық қызмет көрсету мыңдық теңгеде көрсетіледі. Егер де ақпараттық жүйелер өз күшімен сүйемелденсе немесе ешқандай сүйемелдеусіз пайдаланылса, онда «Ескерту» бағанында «Министрлікпен сүйемелденеді», «сүйемелденбейді» көрсетіледі;
7) жеткізіп беруші. АЖ әзірлеуші-ұйым немесе ақпараттық жүйелер әзірлеуші-жеткізіп беруші атауы көрсетіледі. Егер де ақпараттық жүйелер басқа министрліктермен (ведомстволармен) қойылса, онда оның атауы көрсетіледі;
8) ескерту. Иесімен белгіленген қосымша мәлімет көрсетіледі.
7. Есептеу техникасының құралдары туралы мәліметтер Ақпараттық-есептеу құралдарының және есептегі есептеу құралдары әр түрі бойынша бөлек нысандарды өзіне қосады:
1) серверлер;
2) дербес компьютерлер;
3) тасымал компьютерлер;
4) желілік принтерлер;
5) жергілікті принтерлер;
6) сканерлер.
Министрліктер (ведомстволар) мекемелерінің балансында тұрған техниканың көрсетілгені бойынша өткен қаржылық жылдың аяғындағы жағдайы бойынша мәлімет ұсынылады.
8. Сервердің бірдей техникалық құжаттамасымен «3.1. Серверлер» кестесінде серверлер туралы мәлімет ұсынылады және мынадай деректермен ұсынылған бір жолдағы кестеде сатып алған жылы көрсетіледі:
1) түрі, маркасы. Техникалық құжаттамаға сәйкес сервердің Мгц процессордың жиілігі және түрі, маркасы көрсетіледі;
2) RAM көлемі. Серверде қондырылған мегабайтында жедел жады нақты жалпы көлемі көрсетіледі;
3) HDD. Серверде қондырылған бір қатты диск гигабайтында нақты көлемі мен саны көрсетіледі;
4) өндіруші-фирма. Шартқа немесе есептеу техникасын жеткізіп беру шартына сәйкес өндіруші-фирма көрсетіледі;

5) стоимость приобретения, тысяч тенге. Указывается стоимость разработки или приобретения информационной системы в тысячах тенге. В стоимость включаются расходы на внедрение информационной системы, создание базы данных, а также все расходы на модернизацию, развитие информационной системы с момента начала эксплуатации. Если информационная система разработана или закуплена не за счет республиканского бюджета, то в графе "Примечание" указывается источник финансирования ее приобретения. Если информационная система разработана собственными силами или поставлена бесплатно, в графе "Стоимость приобретения" проставляется прочерк, а в "Примечании" соответственно указывается "Разработано министерством", "Поставлено бесплатно";
6) стоимость сопровождения, тысяч тенге. Указывается стоимость услуг по сопровождению, эксплуатации информационной системы, информационному обслуживанию базы данных за предыдущий финансовый год в тысячах тенге. Если информационная система сопровождается собственными силами или эксплуатируется без какого-либо сопровождения, то в графе "Примечание" указывается соответственно "Сопровождается министерством", "не сопровождается";
7) поставщик. Указывается наименование организации-разработчика информационной системы или организации-поставщика информационной системы. Если информационная система поставлена другим министерством (ведомством), то указывается его наименование;
8) примечание. Указываются дополнительные сведения, отмеченные владельцем.
7. Сведения о средствах вычислительной техники включают в себя отдельные формы по каждому виду учетных вычислительных средств:
1) серверы;
2) персональные компьютеры;
3) переносные компьютеры;
4) сетевые принтеры;
5) локальные принтеры;
6) сканеры.
Сведения представляются по указанным видам техники, числящимися на балансе учреждений министерства (ведомства) или организации по состоянию на конец предыдущего финансового года.
8. Сведения о серверах представляются в таблице "Серверы". Сервера с одинаковыми техническими характеристиками и годом приобретения указываются в таблице одной строкой с представлением следующих данных:
1) тип, марка. Указывается тип, марка и частота процессора в мегагерцах сервера в соответствии с технической документацией;
2) объем RAM, мегабайт (оперативной памяти). Указывается фактический общий объем оперативной памяти в мегабайтах, установленной на сервере;
3) HDD (объем постоянной памяти). Указывается фактическое количество и объем в гигабайтах одного жесткого диска, установленных на сервере;
4) фирма-производитель. Указывается фирма-производитель в соответствии с договором или контрактом на поставку вычислительной техники;

5) шығарылған жылы. Севердің шығарылған жылы көрсетіледі. Шартқа немесе есептеу техникасының сипатталған партиялары жеткізіп беру шартына сәйкес жеткізіп беру жылын көрсетуге жол беріледі;
6) сатып алынған жылы. Тарапты немесе жоғары ұйымдардан алынған жағдайда, есептеу техникаларын беру кесім-қабылдау жылына сәйкес немесе есептеу техникасының сипатталған партиялары жеткізіп беру шартына немесе шартқа сәйкес сатып алған жылы көрсетіледі;
7) саны. Сипатталған серверлердің жалпы бірлік саны көрсетіледі;
8) бағасы. Сатып алынған, оның ішінде баланстан балансқа берген кезде, сипатталған бір сервердің бағасы көрсетіледі. Егер де осы топтағы серверлердің бағасы бірдей болмаса, онда оның орташа бағасы көрсетіледі;
9) құны. Сипатталған серверлердің (шығарылған серверлердің саны олардың бағасына тең болуы тиіс) жалпы құны көрсетіледі.
9. «Дербес компьютерлер» кестесінде дербес компьютерлер туралы мәлімет ұсынылады. Ұсынылған деректер құрамы және қайталау тәртібіндегі олардың толтырылуы осы түсініктеменің 8-тармағында келтірілген. Олардың саны көрсетілмеген жалпы жады көлемінде көрсетілген, қатты дискалар деректеріне айырықшалықты құрайды.
10. « Тасымалданатын компьютерлер» кестесінде тасымал компьютерлер туралы мәлімет ұсынылады. Ұсынылған деректер құрамы және қайталау тәртібіндегі олардың толтырылуы 8 тармақта келтірілген. Олардың саны көрсетілмеген жалпы жады көлемінде көрсетілген, қатты дискалар деректеріне айырықшалықты құрайды.
11. «Желілік принтерлер» кестесінде желілік принтерлер туралы, «3.5. Жергілікті принтерлер» кестесінде жергілікті принтерлер туралы мәліметтер ұсынылады. Желілік (жергілікті) принтерлер бірдей техникалық сипаттамасымен және сатып алған жылымен мынадай деректермен ұсынылған кесте бағанына сәйкес бір жолда көрсетіледі:
1) принтер үлгісі. Өндіруші-фирмамен принтердің өзінде әдетте жазылатын принтер үлгісінің атауы көрсетіледі;
2) басылым технологиясы. Басылым технологиясының (матрикалық, баяу жылжыйтын, лазерлік) түрі көрсетіледі;
3) өндіруші-фирма, шығарылған жылы, сатып алынған жылы, саны, бағасы, құны 19-тармақта келтірілген қайталау тәртібінде толтырылады.
4) шығарылған жылы;
5) сатып алынған жылы;
6) саны, бірлік;
7) бағасы, мың теңге;
8) құны, мың теңге.
12. «Сканерлер» нысаны бойынша сканерлер туралы мәліметтер ұсынылады. 11-тармақта келтірілген қайталау тәртібінде олардың толтырылуы және ұсынылған деректер құрамы.

5) год выпуска. Указывается год выпуска сервера. Допускается указывать год поставки в соответствии с договором или контрактом на поставку описываемой партии вычислительной техники;
6) год приобретения. Указывается год приобретения в соответствии с договором или контрактом на поставку описываемой партии вычислительной техники или в соответствии с годом акта приема-передачи вычислительной техники, в случае получения от вышестоящей или сторонней организации;
7) количество, единиц. Указывается общее количество единиц описываемых серверов;
8) цена, тысяч тенге. Указывается цена приобретения, в том числе при передачи с баланса на баланс, в тысячах тенге одного описываемого сервера. Если в данной группе серверов цены не одинаковые, то указывается их средняя цена;
9) Стоимость, тысяч тенге. Указывается общая стоимость описываемых серверов в тысячах тенге (должна быть равна произведению количества серверов на их цену).
9. Сведения о персональных компьютерах представляются в таблице "Персональные компьютеры". Состав представляемых данных и их заполнение аналогично порядку, приведенному в главе 8 настоящего пояснения. Исключение составляют данные на жесткие диски, в которых указывается общий объем памяти без указания их количества.
10. Сведения о переносных компьютерах представляются в таблице "Переносные компьютеры". Состав представляемых данных и их заполнение аналогично порядку, приведенному в пункте 8 настоящего пояснения. Исключение составляют данные на жесткие диски, в которых указывается общий объем памяти без указания их количества.
11. Сведения о сетевых принтерах представляются в таблице "Сетевые принтеры", о локальных принтерах - в таблице "Локальные принтеры". Сетевые (локальные) принтеры с одинаковыми техническими характеристиками и годом приобретения указываются одной строкой в соответствующей графе таблице с представлением следующих данных:
1) модель. Указывается наименование модели принтера;
2) технология печати. Указывается тип технологии печати;
3) фирма-производитель;
4) год выпуска;
5) год приобретения;
6) количество, единиц;
7) цена, тысяч тенге;
8) стоимость, тысяч тенге. Заполняются аналогично порядку, приведенному в пункте 8 настоящего пояснения.
12. Сведения о сканерах представляются по форме "Сканеры". Состав представляемых данных и их заполнение аналогично порядку, приведенному в пункте 11 настоящего пояснения.