Авиациялық қауіпсіздік қызметі мамандарын, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның авиациялық қауіпсіздік және ұшу қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі лауазымды адамдарын даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және Коммуникация министрінің 2010 жылғы 26 тамыздағы № 385 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 17 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6501 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2014 жылғы 3 маусымдағы № 347 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің м.а. 03.06.2014 № 347 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 14-бабының 1-тармағына 30) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Авиациялық қауіпсіздік қызметі мамандарын, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның авиациялық қауіпсіздік және ұшу қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі лауазымды адамдарын даярлау және қайта даярлау бағдарламасы бекітілсін.
2. «Авиациялық персоналды авиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша қайта даярлау бағдарламасы туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2006 жылғы 29 қарашадағы № 275 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4499 тіркелген, «Заң газетінің» 2007 жылғы 16 қаңтардағы № 6 (1209), 2007 жылғы 25 мамырдағы № 78 (1281) жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Р.Ө. Әдимолда) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі Е.С. Дүйсенбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        Ә. Құсайынов
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникация министрінің
2010 жылғы 26 тамызда
№ 385 бұйрығымен бекітілген
Авиациялық қауіпсіздік қызметі мамандарын, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның авиациялық қауіпсіздік және ұшу қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі лауазымды адамдарын даярлау және қайта даярлау бағдарламасы

Об утверждении Программы переподготовки специалистов служб авиационной безопасности, должностных лиц уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по вопросам авиационной безопасности и безопасности полетов
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 августа 2010 года № 385. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2010 года № 6501. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 3 июня 2014 года № 347
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 03.06.2014 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5
В соответствии с подпунктом 30) пункта 1 cтатьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Программу подготовки и переподготовки специалистов служб авиационной безопасности, должностных лиц уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по вопросам авиационной безопасности и безопасности полетов.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 ноября 2006 года № 275 "Об утверждении Программы переподготовки авиационного персонала по вопросам авиационной безопасности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4499, опубликованный в "Юридической газете" от 16 января 2007 г. № 6 (1209), от 25 мая 2007 г. № 78 (1281)).
3. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Адимолда Р.О.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дюсембаева Е.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Кусаинов
Утверждена
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 26 августа 2010 года № 385
Программа подготовки и переподготовки специалистов служб
авиационной безопасности, должностных лиц уполномоченного
органа в сфере гражданской авиации по вопросам авиационной
безопасности и безопасности полетов

1. Жалпы ереже
1. Осы Авиациялық қауіпсіздік қызметінің мамандарын, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның лауазымды тұлғаларын авиациялық қауіпсіздік және ұшулар қауіпсіздігі мәселелері бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) тиісті біліктілікті игеретін авиациялық персоналды және азаматтық авиация қызметкерлерін азаматтық авиацияны оның қызметіне заңсыз араласу актілерінен қорғауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету үшін даярлау мақсатында «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 маусымдағы Заңына сәйкес әзірленген.
2. Осы Бағдарламада қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) авиациялық қауіпсіздік - авиацияның қызметіне заңсыз араласу әрекеттерінің алдын алу және оларды болғызбау арқылы қамтамасыз етілетін оның қауіпсіз қызметі;
2) авиация персоналы - арнайы және (немесе) кәсіптік даярлығы бар, әуе кемелерінің ұшуын, әуе тасымалдары мен авиациялық жұмыстарды орындау және қамтамасыз ету, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке адамдар;
3) авиациялық оқу орталығы – авиация персоналын даярлауды, қайта даярлауды және олардың кәсіптік деңгейін ұстауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) әуежай қызметi – жеке және (немесе) заңды тұлғалардың әуежайларда әуемен тасымалдауды, авиациялық жұмыстарды, ұшу қауiпсiздiгi мен авиация қауiпсiздiгін қамтамасыз етумен байланысты жүзеге асыратын қызмет;
5) нұсқаушы – тиісті сертификаты бар жоғары білікті маман ретінде қызмет ететін, персоналды теориялық немесе практикалық даярлауды жүзеге асыратын оқытушы;
6) әуежайдың бақыланатын аймағы – ұшақжай және әуежай жұмыс алаңы, аэронавигациялық ұшуды қамтамасыз ету объектісі, қызметтік ғимараттар, құрылыстар, қоймалар және оған іргелес орналасқан аумақтарға кіруді бақылайтын авиациялық қауіпсіздік қызметі;
7) біліктілікті арттыру – кәсіби және әдістемелік шеберлікті жаңарту мен тереңдетуге бағытталған қызметкерлерді кәсіби дайындау кезеңі;
8) кәсіби қайта даярлау (қайта оқыту) – жаңа жабдық, технология, функциональдық міндеттерді, авиациялық жұмыстардың түрлерін игеру мақсатындағы қызметкерлерді кәсіби дайындау процесі;
9) практикалық даярлау – түрлі жаттықтырушы құралдар мен техникалық жабдықтарды көмегімен қажетті машықтану мен шеберлікті, иелену, қолдану және жетілдіру мақсатындағы қызметкерлерді кәсіби дайындау кезеңі;

1. Общие положения
1. Настоящая Программа подготовки и переподготовки специалистов служб авиационной безопасности, должностных лиц уполномоченного органа в сфере гражданской авиации по вопросам авиационной безопасности и безопасности полетов (далее - Программа) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" с целью подготовки авиационного персонала и персонала гражданской авиации, располагающего надлежащей квалификацией для организации и обеспечения защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
2. Основные термины и определения, используемые в настоящей Программе:
1) авиационная безопасность - безопасная деятельность авиации, обеспечиваемая предупреждением и предотвращением актов незаконного вмешательства в ее деятельность;
2) авиационный персонал - физические лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, осуществляющие деятельность по выполнению и обеспечению полетов воздушных судов, воздушных перевозок и авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением;
3) авиационный учебный центр - юридическое лицо, осуществляющее подготовку, переподготовку и поддержание профессионального уровня авиационного персонала;
4) аэропортовская деятельность - деятельность, осуществляемая физическими и (или) юридическими лицами в аэропортах, связанная с обеспечением воздушных перевозок, авиационных работ, безопасности полетов и авиационной безопасности;
5) инструктор - преподаватель, осуществляющий теоретическую или практическую подготовку персонала, в качестве которого используется высококвалифицированный специалист, имеющий соответствующий сертификат;
6) контролируемая зона аэропорта - рабочая площадь аэропорта, аэродрома, объектов аэронавигационного обеспечения полетов и прилегающая к ним территория, служебные здания, строения, склады, доступ в которые контролируется службой авиационной безопасности;
7) повышение квалификации - этап профессиональной подготовки персонала, имеющий целью обновление и углубление знаний и умений, направленных на совершенствование профессионального и методического мастерства;
8) профессиональная переподготовка (переучивание) - этап процесса профессиональной подготовки персонала, имеющий целью освоения новых для него типов оборудования, технологий, функциональных обязанностей, авиационных работ;
9) практическая подготовка - этап профессиональной подготовки персонала, имеющий целью приобретение, поддержание и совершенствование необходимых умений и навыков с помощью различного вида тренирующих устройств и технического оборудования;

10) авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы – белгіленген тиісті біліктілік талаптарына сәйкес келетін, азаматтық авиация ұйымының басшысына бағынатын лауазымды тұлға;
11) сертификат – тұлғаның осы Бағдарламада белгіленген қабылданған деңгейде өзінің қызметтік міндеттерін орындау үшін талап етілетін біліктілігін растайтын, белгіленген үлгідегі құжат;
12) авиациялық қауіпсіздік қызметі (бұдан әрі - АҚҚ) – Қазақстан Республикасының азаматтық авиация ұйымдарында міндетті түрде құрылатын, жолаушыларды, авиациялық персоналды, әуе кемелерін, әуежай объектілерін және аэронавигациялық құралдарды жерде және әуеде болатын заңсыз араласу актілерінен қорғауды қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды тікелей жүзеге асыратын дербес құрылымдық бөлімше болып табылады;
13) теориялық даярлау – персоналды кәсіби даярлау кезеңі, мақсаты арнайы білім алу, оны қолдану және белгіленген талаптарға сәйкес жетілдіріп отыру;
14) авиация қызметіне заңсыз араласу - авиацияның қауiпсiз қызметiне қол сұғатын, адамдардың жазатайым жағдайға ұшырауына, материалдық зиян шегуге, әуе кемесiн басып алуға немесе айдап әкетуге әкеп соққан немесе осындай салдардың туындау қатерін төндiрген құқыққа қарсы әрекет;
15) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық және эксперименттiк авиация қызметi саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Уәкілетті органда өзара әрекеттестікті және ынтымақтастықты жүзеге асыру үшін оқыту жөніндегі ұлттық үйлестіруші тағайындалады, оның міндеттері мыналар болып табылады:
осы Бағдарламаны іске асыру үшін азаматтық авиация ұйымдарының өзара әрекеттестігі және ынтымақтастығы бойынша үйлестіруді жүзеге асыру;
осы Бағдарламаны іске асырумен тікелей байланысты мәселелер бойынша ұсыныстар жасау, бастамашылық таныту, консультативтік және тікелей көмек көрсету.
4. Азаматтық авиация ұйымы бірінші басшысының бұйрығымен авиациялық қауіпсіздік міндеттері оқыту жөніндегі үйлестіруші тағайындалады, оның қызметтері мыналар болып табылады:
1) азаматтық авиация ұйымының персоналын дайындалуын және қайта даярлануын қамтамасыз ету;
2) құрылымдық бөлімшелер бойынша даярлау және қайта даярлау (оқыту) жоспарларын әзірлеу және азаматтық авиация ұйымдарының басшылары бекіткен осы жоспарлардың орындалуын бақылау;
3) уәкілетті органмен және авиациялық оқу орталықтарымен қызметкерлерді оқыту мәселелері бойынша өзара әрекет ету.
5. Қажет болған жағдайда, уәкілетті орган осы Бағдарламаға өзгеріс енгізеді және оқу материалдарына өзгерістер енгізу үшін ұсыныс жасайды.

10) руководитель службы авиационной безопасности - должностное лицо, соответствующее установленным Квалификационным требованиям, подчиненное руководителю организации гражданской авиации;
11) сертификат - документ, подтверждающий у лица требуемой квалификации для выполнения своих функциональных обязанностей на приемлемом уровне, определенных в данной Программе;
12) служба авиационной безопасности (далее - САБ) - самостоятельное структурное подразделение, в обязательном порядке создаваемое в организациях гражданской авиации Республики Казахстан, непосредственно осуществляющее мероприятия по обеспечению безопасности пассажиров, авиационного персонала, воздушных судов, объектов аэропорта и аэронавигационных средств от актов незаконного вмешательства, совершаемых на земле и в воздухе;
13) теоретическая подготовка - этап профессиональной подготовки персонала, имеющий целью приобретение обучаемыми специальных знаний, их поддержание и совершенствование в соответствии с установленными требованиями;
14) незаконное вмешательство в деятельность авиации - противоправное действие, посягающее на безопасную деятельность авиации, повлекшее несчастные случаи с людьми, материальный ущерб, захват или угон воздушного судна или создавшее угрозу наступления таких последствий;
15) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган в сфере гражданской, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации.
3. Для осуществления взаимодействия и сотрудничества в уполномоченном органе назначается национальный координатор по обучению, функциями которого являются:
1) осуществление координации по взаимодействию и сотрудничеству с организациями гражданской авиации для реализации настоящей Программы;
2) предоставление рекомендаций, инициатив, консультативной и непосредственной помощи по вопросам, связанным непосредственно с реализацией настоящей Программы.
4. Приказом руководителя организации гражданской авиации, в службе авиационной безопасности назначается координатор по обучению, функциями которого являются:
1) обеспечение подготовки и переподготовки персонала организации гражданской авиации;
2) разработка планов подготовки и переподготовки (обучения) по структурным подразделениям и контроль выполнения этих планов, утверждаемых руководителями организаций гражданской авиации;
3) взаимодействие с уполномоченным органом и авиационными учебными центрами по вопросам обучения.
5. Уполномоченный орган вносит изменения в настоящую Программу и дает рекомендации для внесения изменений в учебные материалы.

6. Авиациялық қауіпсіздік бойынша оқытуға авиациялық персоналы және әуежайлық қызметке кірістірілген персоналы жатады.
7. Қызметкерлерді оқыту мерзімі осы Бағдарламаға 1-қосымшада көрсетілген.
2. Авиациялық қауіпсіздік бойынша оқыту түрлері
8. Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау үшін оқытудың келесі түрлері жүргізіледі:
1) АҚҚ мамандарын оқытудың кіріспе курсы – 3 ай сынақ мерзімімен жұмысқа қабылданған жұмыскерді АҚҚ маманының дербес міндеттерін орындауға рұқсат ету алдында өткізілетін азаматтық авиация ұйымдарында алғашқы кәсіби даярлау. Оқу осы Бағдарламаның 23-қосымшасына сәйкес, қауіпсіздік бөлімшесінің маманы (типтік) және тексеру бөлімшесінің маманы (типтік) лауазымына Кірісу парағына сәйкес жүргізіледі.
Даярлауды АҚҚ басшылары (олардың орынбасарлары), авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғалар және авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушылар – оқыту жөніндегі үйлестірушілер өткізеді;
2) алғашқы даярлау – персоналды ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша оқу орталықтарында немесе уәкілетті орган сертификаттаған авиациялық оқу орталықтарында оқытып және сертификаттау. Оқыту авиациялық оқу орталығы әзірлеген жұмыс оқу бағдарламасы көлемінде жүргізіледі, тақырыптық мазмұны және көлемі осы Бағдарламаның 4-қосымшасында көрсетілген типтік сызбалық бағдарламаға сәйкес келуі тиіс;
3) біліктілікті арттыру курстары – персоналды ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша оқу орталықтарында немесе уәкілетті орган сертификаттаған авиациялық оқу орталықтарында, кәсіби деңгейді ұстау, соңғы заңсыз араласу актілерінде орын алған қауіп-қатердің жаңа түрлерін, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жаңа кәсіби әдістерді және машықтарды дағдыларды үйрену мақсатында мерзімдік оқыту және сертификаттау. Оқыту авиациялық оқу орталығы әзірлеген жұмыс оқу бағдарламасы көлемінде жүргізіледі, тақырыптық мазмұны және көлемі осы Бағдарламаға 4-қосымшада көрсетілген типтік сызбалық бағдарламаға сәйкес келуі тиіс;
4) әуежайлар мен авиакомпаниялардың бірінші басшыларын (авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты адам), уәкілетті орган қызметкерлерін қайта даярлау (оқыту) ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша оқу орталықтарында немесе уәкілетті орган сертификаттаған авиациялық оқу орталықтарында жүргізіледі. Оқыту авиациялық оқу орталығы әзірлеген жұмыс оқу бағдарламасы көлемінде жүргізіледі, тақырыптық мазмұны және көлемі осы Бағдарламадағы 4-қосымшада көрсетілген типтік сызбалық бағдарламаға сәйкес келуі тиіс;

6. Обучению подлежит весь авиационный персонал и персонал, задействованный в аэропортовой деятельности.
7. Периодичность обучения персонала приведена в приложении 1 к настоящей Программе.
2. Виды обучения по авиационной безопасности
8. Для подготовки и переподготовки по авиационной безопасности проводятся следующие виды обучения:
1) вводный курс обучения специалистов САБ - начальная профессиональная подготовка в организациях гражданской авиации работника, принятого на работу с испытательным сроком до 3-х месяцев перед допуском к самостоятельному выполнению обязанностей специалиста САБ. Обучение проводится в соответствии с Листами ввода в должность специалиста подразделения безопасности (типовой) и специалиста подразделения досмотра (типовой), согласно приложениям 23 к настоящей Программе.
Подготовка проводится руководителями САБ (их заместителями), ответственными лицами по авиационной безопасности и инструкторами по авиационной безопасности - координаторами по обучению;
2) первоначальная подготовка - обучение и сертификация персонала в учебных центрах Международной организации гражданской авиации (далее - ИКАО) по авиационной безопасности или авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченным органом. Обучение проводится в объеме рабочих учебных программ, разработанных авиационным учебным центром, тематическое содержание и объем которых должны соответствовать Типовой схематической программе, приведенной в  приложении 4 к настоящей Программе;
3) курсы повышения квалификации - периодическое обучение и сертификация персонала в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности или авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченным органом, с целью поддержания профессионального уровня, изучения новых видов угроз, имевших место последних актов незаконного вмешательства, новых профессиональных методов и навыков для обеспечения авиационной безопасности. Обучение проводится в объеме рабочих учебных программ, разработанных авиационным учебным центром, тематическое содержание и объемы которых предусмотрены в Типовой схематической программе, согласно приложения 4 к настоящей Программе;
4) переподготовка (обучение) по авиационной безопасности руководителей аэропортов и авиакомпаний (руководителей служб авиационной безопасности, ответственных лиц по авиационной безопасности), сотрудников уполномоченного органа проводится в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченным органом. Обучение проводится в объеме рабочих учебных программ, разработанных авиационным учебным центром, тематическое содержание и объем которых должны соответствовать Типовой схематической программе, приведенной в приложении 4 к настоящей Программе;

5) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушыларды даярлау – ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша оқу орталықтарында немесе уәкілетті орган сертификаттаған авиациялық оқу орталықтарында оқыту әдістемесі бойынша жүргізілетін алғашқы даярлау және біліктілікті арттыру курстары. Оқыту авиациялық оқу орталығы әзірлеген жұмыс оқу бағдарламасы көлемінде жүргізіледі, тақырыптық мазмұны және көлемі осы Бағдарламаға 4-қосымшада көрсетілген типтік сызбалық бағдарламаға сәйкес келуі тиіс.
6) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ұлттық аудиторларды даярлау – уәкілетті органның лауазымды тұлғаларын және сапаны бақылау аудиторларын ИКАО оқу орталықтарында алғашқы даярлау және біліктілікті арттыру курстары. Сапаны бақылау аудиторларының курсына жіберілетін кандидатуралар уәкілетті органмен келісіледі.
Оқыту авиациялық оқу орталығы әзірлеген жұмыс оқу бағдарламасы көлемінде жүргізіледі, тақырыптық мазмұны және көлемі осы Бағдарламаның 4-қосымшасында көрсетілген типтік сызбалық бағдарламаға сәйкес келуі тиіс;
7) АҚҚ кинолог мамандарын даярлау – уәкілетті орган сертификаттаған арнайы кинология орталықтарында немесе авиациялық оқу орталықтарында қызметтік іздестіру және қарауыл иттерін пайдалана отырып, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге кірістірілген лауазымды тұлғаларға алғашқы даярлау және біліктілікті арттыру курстары. Оқыту авиациялық оқу орталығы әзірлеген жұмыс оқу бағдарламасы көлемінде жүргізіледі, тақырыптық мазмұны және көлемі осы Бағдарламаға 4-қосымшада көрсетілген типтік сызбалық бағдарламаға сәйкес келуі тиіс;
8) әуежай қызметіне кірістірілген қызметтер мен ұйымдар басшылары мен персоналын авиациялық қауіпсіздік бойынша оқытудың таныстыру курсы - уәкілетті орган сертификаттаған авиациялық оқу орталықтарында немесе азаматтық авиация ұйымдарында даярлау. Аталған курс сондай-ақ:
қызметін әуежайда жүзеге асыратын жүк, күзет-инкассаторлық ұйымдардың, пошта қызметтерінің мамандарына;
өз қызметін әуежайда жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларына;
борт тамағымен және борт қорымен қамтамасыз ету пунктерінің, тұрмыстық қызмет көрсету, ЖЖМ қоймаларының мамандарына, жүргізушілерге, еден жуушыларға, авиабилеттерді брондау және сату жөніндегі агенттерге, қойма және жүк бөлімшелерінің жұмыскерлеріне, әуежай кешенінің инженерлік коммуникациясының қызмет етуін қамтамасыз ететін мамандарға;
әуежайдың бақыланбайтын аймағындағы жайларды жалға алушыларға арналған.
Оқу сертификатталған авиациялық оқу орталығы немесе авиакәсіпорын АҚҚ басшылары (оқыту жөніндегі үйлестірушілер) немесе авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғалар әзірлеген бағдарлама көлемінде осы бағдарламаның 5-қосымшасына сәйкес жүргізіледі. Оқытудың таныстыру курсының бағдарламасын уәкілетті органмен келісілгеннен кейін азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысы бекітеді. Авиациялық қауіпсіздік бойынша оқытудың таныстыру курсын АҚҚ басшылары (олардың орынбасарлары), авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғалар мен авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушылар жүргізеді. Авиациялық қауіпсіздік бойынша таныстыру курсы бойынша оқу қызметтік міндеттерін дербес орындауға рұқсат ету алдында және бұдан әрі үш жылда бір рет жүргізіледі. Оқытудың таныстыру курсында қорытынды аттестация (емтихан, тест, сынақ) болмайды;

5) подготовка инструкторов по авиационной безопасности - первоначальная подготовка и курсы повышения квалификации по методике преподавания в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности или авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченным органом. Обучение проводится в объеме рабочих учебных программ, разработанных авиационным учебным центром, тематическое содержание и объем которых должны соответствовать Типовой схематической программе, приведенной в приложении 4 к настоящей Программе;
6) подготовка национальных аудиторов по авиационной безопасности - первоначальная подготовка и курсы повышения квалификации для должностных лиц уполномоченного органа и аудиторов контроля качества организации гражданской авиации в учебных центрах ИКАО. Кандидатуры на курс аудиторов контроля качества согласуются с уполномоченным органом.
Обучение проводится в объеме рабочих учебных программ, разработанных авиационным учебным центром, тематическое содержание и объемы которых предусмотрены в Типовой схематической программе, согласно приложения 4 к настоящей Программе;
7) подготовка специалистов-кинологов САБ - первоначальная подготовка и курсы повышения квалификации для должностных лиц, задействованных в обеспечении авиационной безопасности с использованием служебно-розыскных и караульных собак в специализированных кинологических центрах или авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченным органом. Обучение проводится в объеме рабочих учебных программ, разработанных авиационным учебным центром, тематическое содержание и объемы которых предусмотрены в Типовой схематической программе, согласно приложения 4 к настоящей Программе;
8) ознакомительный курс обучения по авиационной безопасности руководителей и персонала служб и организаций, задействованных в аэропортовой деятельности - подготовка в авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченным органом или в организациях гражданской авиации. Данный курс также предназначен для:
специалистов грузовых, охранно-инкассаторских организаций, почтовых служб, осуществляющих свою деятельность в аэропорту;
должностных лиц государственных органов, осуществляющих свою деятельность в аэропорту;
специалистов пунктов обеспечения бортпитанием и бортзапасами, бытового обслуживания, складов ГСМ, водителей, техничек, агентов по бронированию и продаже авиабилетов, работников складов и багажных отделений, специалистов, обеспечивающие функционирование инженерных коммуникаций аэропортового комплекса;
арендаторов помещений в не контролируемой зоне аэропорта.
Обучение проводится в объеме программ, разработанных сертифицированным авиационным учебным центром или руководителями САБ (координаторами по обучению) или ответственными лицами по авиационной безопасности авиапредприятия по темам в соответствии с приложением 5 к настоящей Программе. Учебная программа ознакомительного курса обучения утверждается руководителем организации гражданской авиации после согласования с уполномоченным органом. Ознакомительный курс обучения по авиационной безопасности проводят руководители САБ (их заместители), ответственные лица по авиационной безопасности и инструкторы по авиационной безопасности. Обучение по ознакомительному курсу по авиационной безопасности производится перед допуском к самостоятельному выполнению функциональных обязанностей и далее один раз в три года. Ознакомительный курс обучения не сопровождается итоговой аттестацией (экзамен, тест, зачет);

9) авиациялық қауіпсіздік бойынша ағымдағы оқу – азаматтық авиация ұйымдарындағы персоналды жұмыс орнында әуе кемелерін мерзімдік пайдалануға көшу кезінде жылына 2 рет жүргізілетін дайындық. Оқу АҚҚ басшылары немесе авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғалар әзірлеген, азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысы бекіткен, уәкілетті органмен келісілген бағдарлама көлемінде жүргізіледі. Оқуды АҚҚ басшылары (олардың орынбасарлары), авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғалар немесе авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушылар жүргізеді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.04.28 N 239 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3. Авиациялық қауіпсіздік бойынша оқу процесін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
9. Даярлау және қайта даярлау бойынша оқулар:
1) авиациялық қауіпсіздік бойынша оқытудың кіріспе курсы және авиациялық қауіпсіздік бойынша ағымдағы оқу авиакәсіпорынның АҚҚ бөлімшелерінде жүргізіледі;
2) авиациялық қауіпсіздік бойынша оқытудың таныстыру курсы сертификатталған авиациялық оқу орталықтарында немесе авиакәсіпорындарда жүргізіледі;
3) авиация қызметкерлерінің, АҚҚ басшыларының, АҚҚ мамандарының, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғалардың, азаматтық авиация ұйымы басшыларының алғашқы дайындығы және біліктілікті арттыру курстары тек ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша оқу орталықтарында немесе уәкілетті орган сертификаттаған авиациялық оқу орталықтарында өткізіледі. Авиациялық оқу орталықтары уәкілетті органға хабарлай отырып, авиакәсіпорындарға барып оқытылатын оқуларды жүргізе алады.
10. Уәкілетті орган сертификаттаған авиациялық оқу орталықтары осы Бағдарламадағы 4-қосымшада көрсетілген типтік схемалық бағдарлама негізінде жұмыс оқу бағдарламаларын әзірлеулері қажет.
11. Жұмыс оқу бағдарламасы төмендегі бөлімдерді қамтуы тиіс:
1) курстың атауы;
2) оқу процесінің кестесі;
3) пәндер бойынша оқу сағаттарын бөлу;
4) курстың бағыты;
5) оқитындардың құрамы және алдын ала қойылатын талаптар;
6) емтиханға және аттестацияға жіберу шарты;
7) оқу мақсаты;
8) әдістемелік ұсынымдар;
9) сабақтардың тақырыптық жоспары;
10) тақырыптар мазмұны;
11) әдебиеттер тізімі.
Жұмыс оқу бағдарламасының шамамен типтік нысаны осы Бағдарламадағы 6-қосымшада көрсетілген.
12. Оқытудың кешендік әдісін пайдалану кезінде тыңдаушыларға өткізілетін оқу сабақтарының негізгі түрлері мен нысандары төмендегілер болып табылады:
1) теориялық (лекциялық);

9) текущая учеба по авиационной безопасности - подготовка по месту работы персонала в организациях гражданской авиации 2 раза в год при переходе к сезонной эксплуатации воздушных судов. Обучение проводится в организациях гражданской авиации в объеме программ, разработанных руководителями САБ или ответственными лицами по авиационной безопасности, утвержденных руководителем организации гражданской авиации, согласованных с уполномоченным органом. Обучение проводят руководители САБ (их заместители), ответственные лица по авиационной безопасности или инструкторы по авиационной безопасности.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 28.04.2011 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
3. Требования по организации учебного процесса
по авиационной безопасности
9. Обучение по подготовке и переподготовке проводится:
1) вводный курс обучения по авиационной безопасности и текущая учеба по авиационной безопасности проводятся в подразделениях САБ авиапредприятия;
2) ознакомительный курс обучения по авиационной безопасности проводится в сертифицированных авиационных учебных центрах или в авиапредприятиях;
3) первоначальная подготовка и курсы повышения квалификации авиационного персонала, руководителей САБ, специалистов САБ, ответственными лицами по авиационной безопасности, руководителей организаций гражданской авиации производится в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности или авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченным органом. Авиационные учебные центры могут проводить выездные занятия в авиапредприятиях с уведомлением уполномоченного органа.
10. Авиационные учебные центры, сертифицированные уполномоченным органом, на основе Типовой схематической программы, согласно приложения 4 к настоящей Программе, разрабатывают рабочие учебные программы.
11. Рабочая учебная программа должна содержать следующие разделы:
1) название курса;
2) график учебного процесса;
3) распределение учебных часов по дисциплинам;
4) назначение курса;
5) контингент обучаемых и предварительные требования;
6) условия допуска к экзаменам и аттестации;
7) учебная цель;
8) методические рекомендации;
9) тематический план занятий;
10) содержание тем;
11) список литературы.
Типовая форма рабочей учебной программы приведена в приложении 6 к настоящей Программе.
12. Основными видами и формами учебных занятий со слушателями, при использовании комплексной методики обучения, являются:
1) теоретические (лекционные);

2) практикалық сабақтар арнайы оқу аудиторияларында;
3) автоматтандырылған оқу курстары пайдаланылатын сабақтар;
4) консультациялар мен өзіндік сабақтар;
5) жұмыс орнында және өндіріс прцесінде оқыту;
6) слайдтар мен оқу фильмдерін пайдалану;
7) топтық жаттығулар және іскерлі ойындар;
8) компьютерлік технологияны пайдалана отырып, оқыту;
9) әуе кемесінде тасымалдауға тыйым салынатын заттардың бейнесі бейнеленген жүйені пайдалану;
10) ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша оқу жиынтықтарын (АҚОЖ) пайдалану.
13. Авиациялық қауіпсіздік бойынша оқу процесі оқу-әдістемелік материалдармен, оқу құралдарымен, оқытудың қазіргі заманғы техникалық құралдарымен қамтамасыз етілуі тиіс.
14. Оқу жабдықталған оқу аудиторияларында өткізіледі:
1) тексерудің арнайы техникалық құралдарымен;
2) аудио-бейне – компьютерлік техникамен;
3) қару, оқ-дәрі және жарылғыш заттарға ұқсас нәрселермен;
4) оқу фильмдерімен, слайдтармен, оқытудың басқа аудио-көрнекі және демонстрациялық құралдарымен, оның ішінде жасырын оқ атқыш және суық қару бейнеленген, жүктің ішіндегі заттардың көлеңкелі түрде бейнеленген құралдармен.
15. Курс тыңдаушылары оқу құралдарымен, қағаз және электронды түрдегі тарату және анықтама материалдарымен қамтамасыз етілуі тиіс. Осы Бағдарламаны іске асыратын авиациялық оқу орталықтарының қажетті кітап қорын қамтитын кітапханасы болуы тиіс.
16. Оқу топтары азаматтық авиация ұйымының және басқа да мүдделі ұйымдар мен мемлекеттік органдардың жазбаша өтінімдері (кепіл хаттары) негізінде авиациялық оқу орталығы басшысының бұйрығымен (өкімімен) құрылады.
17. Оқу курсынан және қорытынды аттестациядан өткен тыңдаушыларға төмендегілер беріледі:
1) әуежай (авиакомпания) басшыларына, уәкілетті органның лауазымды тұлғаларына, АҚҚ басшыларына, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғаларға, АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің мамандарына, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушыларға, АҚҚ кинолог мамандарына, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ұлттық аудиторларға оқуды өткізген авиациялық оқу орталығының сертификаттары беріледі. Тыңдаушылардың әрбір санатына арналған сертификаттардың типтік нысандары осы Бағдарламадағы 7891011-қосымшаларына сәйкес жасалған;
2) АҚҚ тексеру бөлімшесінің мамандарына осы Бағдарламадағы 12-қосымшаға сәйкес сертификат беріледі. Белгіленген авиациялық қауіпсіздік шаралары мен рәсімін бірнеше рет бұзған жағдайда, сондай-ақ азаматтық авиация ұйымы басшысының өтініші бойынша уәкілетті орган тексеру бөлімшесі маманы сертификаттың қолдануын тоқтата тұруы немесе тоқтатуы мүмкін;

2) практические занятия в специальных учебных аудиториях;
3) занятия с использованием автоматизированных учебных курсов;
4) консультации и самостоятельные занятия;
5) обучение на рабочем месте и в производственном процессе;
6) использование слайдов и учебных фильмов;
7) групповые упражнения и деловые игры;
8) обучение с использованием компьютерных технологий;
9) использование системы проецирования изображений запрещенных к перевозке на воздушных судах предметов;
10) использование учебных комплектов ИКАО по авиационной безопасности (УКАБ).
13. Учебный процесс по авиационной безопасности обеспечивается учебно-методическими материалами, учебными пособиями, современными техническими средствами обучения.
14. Обучение проводится в учебных аудиториях, оснащенных:
1) специальными техническими средствами досмотра;
2) аудио-видео - компьютерной техникой;
3) имитаторами оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ;
4) учебными фильмами, слайдами, иными аудио-визуальными и демонстрационными средствами обучения, в том числе с изображением скрытого огнестрельного и холодного оружия, теневых изображений содержимого багажа.
15. Слушатели курса обеспечиваются учебными пособиями, раздаточным и справочным материалом на бумажных и электронных носителях. Авиационные учебные центры, осуществляющие реализацию настоящей Программы, должны иметь библиотеку с необходимым книжным фондом.
16. Учебные группы формируются приказом (распоряжением) руководителя авиационного учебного центра на основе письменных заявок (гарантийных писем) организаций гражданской авиации и других заинтересованных организаций и государственных органов.
17. Слушателям, прошедшим курс обучения и итоговую аттестацию, выдаются:
1) для руководителей аэропортов (авиакомпаний), должностных лиц уполномоченного органа, руководителей САБ, ответственных лиц по авиационной безопасности, специалистов подразделения безопасности САБ, инструкторов по авиационной безопасности, специалистов-кинологов САБ - сертификаты авиационного учебного центра, проводившего их обучение. Типовые формы сертификатов для каждой категории слушателей приведены соответственно в приложениях 7891011 к настоящей Программе;
2) для специалистов подразделения досмотра САБ - сертификат по форме согласно Приложению 12 к настоящей Программе. Действие сертификата специалиста подразделения досмотра может быть приостановлено или прекращено уполномоченным органом в случае неоднократного нарушения установленных мер и процедур авиационной безопасности, а также по обращению руководителя организации гражданской авиации;

3) авиация персоналына және жүк тасымалдау қызметінің қызметкерлеріне тапсырылған емтихан нәтижелері бойынша бағалар қойылған, біліктілікті арттыру курсын аяқтағаны туралы құжат беріледі.
4. Авиациялық қауіпсіздік бағыты бойынша жұмыс істейтін уәкілетті органның лауазымды тұлғаларын даярлау
18. Авиациялық қауіпсіздік бағыты бойынша жұмыс істейтін уәкілетті орган қызметкерлері төмендегі оқу курстарынан өтуге міндетті:
1) алғашқы даярлау - жұмысқа орналасқан сәттен бастап үш күнтізбелік айдан көп емес уақытта уәкілетті органның маманының басшылығымен жұмыс орнында өткізіледі. Даярлаудың аталған түрі мыналарды қамтиды:
Қазақстан Республикасының және Халықаралық азаматтық авиация ұйымының авиациялық қауіпсіздік бағыты бойынша нормативтік-құқықтық актілерімен таныстыру;
азаматтық авиация ұйымдарымен, мемлекеттік органдармен және басқа ұйымдармен өзара әрекет ету және үйлесу тәртібімен таныстыру;
авиациялық қауіпсіздік бағыты бойынша инспекциялық тексерістер тәртібімен таныстыру;
тағылымдамадан өтуші ретінде авиациялық қауіпсіздік бағыты бойынша инспекциялық тексерістерге қатыстыру;
іс қағаздарымен таныстыру;
2) АҚҚ басшысы ретінде алғашқы даярлаудан өту және біліктілікті арттыру курстары;
3) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ұлттық аудитор ретінде алғашқы даярлаудан өту және біліктілікті арттыру курстары.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.04.28 N 239 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
1-қосымша
Авиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша қайта даярлық санаттары
Персонал атауы
Оқыту түрі
Даярлық, қайта даярлық мерзімдері
1. Жұмысқа жаңадан қабылданған АҚҚ тағылымадан өтушілер
Оқыту курсына кіріспе
тағлымдамадан өту кезеңінде
2. Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жауапты тұлғалары, олардың орынбасарлары, АҚҚ бастығы, олардың орынбасарлары
бастапқы даярлық біліктілікті жоғарылату курсы
лауазымға тағайындалған күнінен бастап 3 ай ішінде 3 жылда бір рет
3. АҚҚ тексеру бөлімшесі мамандары
бастапқы даярлық біліктілікті жоғарылату курсы
лауазымға тағайындалған күнінен бастап 3 ай ішінде 3 жылда бір рет
4. АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің маманы
бастапқы даярлық біліктілікті жоғарылату курсы
лауазымға тағайындалған күнінен бастап 3 ай ішінде 5 жылда бір рет
5. Әуе кемелерінің мүшелері, бортсеріктер, бортоператорлар
біліктілікті жоғарылату курсы
3 жылда бір рет

3) авиационному персоналу и сотрудникам служб организации перевозок - документ об окончании курсов повышения квалификации с соответствующей оценкой по результатам сдачи экзамена.
4. Подготовка должностных лиц уполномоченного органа,
работающих по линии авиационной безопасности
18. Специалисты уполномоченного органа по линии авиационной безопасности обязаны пройти следующую подготовку:
1) начальную – проводится на рабочем месте до прохождения соответствующих курсов по авиационной безопасности, но не более трех календарных месяцев с момента трудоустройства, под руководством специалиста уполномоченного органа. Данный вид подготовки включает:
ознакомление с нормативными правовыми актами по линии авиационной безопасности Республики Казахстан и Международной организации гражданской авиации;
ознакомление с порядком взаимодействия и координации с организациями гражданской авиации, государственными органами и сторонними организациями;
ознакомление с порядком проведения инспекционных проверок по линии авиационной безопасности;
привлечение в качестве стажера на инспекционные проверки по линии авиационной безопасности;
ознакомление с делопроизводством;
2) курсы первоначальной подготовки в качестве руководителя САБ;
3) курсы первоначальной подготовки в качестве национального аудитора по авиационной безопасности.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 28.04.2011 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органа в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
Периодичность обучения персонала всех категорий
Наименование персонала
Вид обучения
Сроки подготовки,
переподготовки
1. Стажеры САБ, вновь
принятые на работу
вводный курс
обучения
в период
стажировки
2. Руководитель САБ,
заместитель руководителя
САБ, ответственное лицо по
авиационной безопасности
первоначальная
подготовка
курсы повышения
квалификации
в течение 3
месяцев со дня
назначения на
должность
один раз в 3 года
3. Специалисты подразделения
досмотра САБ
первоначальная
подготовка
курсы повышения
квалификации
в течение 3
месяцев со дня
приема на работу
один раз в 3 года
4. Специалисты подразделения
безопасности САБ
первоначальная
подготовка
курсы повышения
квалификации
в течение 3
месяцев со дня
приема на работу
один раз в 5 лет
5. Члены экипажа воздушного
судна, бортпроводники,
бортоператоры
курсы повышения
квалификации
один раз в 3 года

6. Инженерлік-авиациялық қызмет мамандары
біліктілікті жоғарылату курсы
5 жылда бір рет
7. Әуе қозғалысына қызмет көрсету органдараның персоналы
біліктілікті жоғарылату курсы
5 жылда бір рет
8. Тасымалдауды ұйымдастыру қызметтерінің жұмысшылары
біліктілікті жоғарылату курсы
5 жылда бір рет
9. Әуежайлардың және авиакомпаниялардың басшылары (олардың орынбасарлары)
авиациялық қауіпсіздік жөніндегі даярлық
лауазымға тағайындау күнінен бастап 6 ай өтуіне және бұдан әрі 5 жылда бір рет
10. Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушылар
бастапқы даярлық біліктілікті жоғарылату курсы
қажеттіліген қарай 5 жылда бір рет
11. Авиация персоналының және АҚҚ мамандарының күнделікті даярлығы
кәсіптік деңгейін жоғарылату
жылына 2 рет – азаматтық авиация ұйымының жоспары бойынша
12. Әуежайлық қызметке қатысатын ұйымдардың басшылары (олардың орынбасарлары) және персоналы
Таныстыру оқыту бағдарламасы
лауазымға тағайындау күнінен бастап 3 ай өтуіне және 3 жылда бір рет
13. Ұлттық аудиторлар
бастапқы даярлық біліктілікті жоғарылату курсы
қажеттіліген қарай 3 жылда бір рет
14. АҚҚ кинолог-мамандары
бастапқы даярлық біліктілікті жоғарылату курсы
қажеттіліген қарай 5 жылда бір рет
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
2-қосымша
АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің маманын лауазымға енгізу парағы (үлгі)
Маманның аты-жөні ___________________________________________________
Лауазымы ____________________________________________________________
Лауазымға енгізу мерзімдері _________________________________________
Теориялық дайындық __________________________________________________
(Нұсқаушының аты-жөні)
Жұмыс орнындағы тәжірибелік дайындық ________________________________
(Нұсқаушының аты-жөні)
Тағлымдаманың жауапты басшысы _______________________________________
(Аты-жөні)
1. Теориялық дайындық
р/с №
Зерделеуге, оқуға жататын негізгі тақырыптар (сұрақтар) тізбесі
Теориялық дайындық уақыты (сағатпен)
Тағылымдамадан өткізушінің нұсқаушысының қолы
Оқудағы оқытылған қызметкердің қолы
1.
Оқу курсына кіріспе.
Әуе көлігіндегі терроризм. Мақсаты. Қылмыскерлердің қысқаша мінездемесі, заңсыз араласу актілерінің тәсілдері мен әдістері.
2 сағ.
2.
Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік-құқықтық актілер. Авиациялық қауіпсіздік ережесі. Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздік нұсқаулық-бағдарламасы. Әуежайдың (авиакомпанияның) авиациялық қауіпсіздік нұсқаулық-бағдарламасы.
3 сағ.
3.
Қазақстан Республикасы азаматтық авиация ұйымының авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы Үлгі Ережесі.
30 мин.
4.
Әуежай АҚҚ құрылымы.
30 мин.
5.
Лауазымдық нұсқаулық.
1 сағ.
6.
Заңсыз араласу актілері кезінде қолданылатын құралдар. Алып кіру, жасыру. Ерекше белгілер, табу әдістері.
2 сағ.
7.
Әуе көлігінде қауіпті жүктерді тасымалдау ережесі.
2 сағ.
8.
Бақылау – адамдар. Әуежайдың жеке рұқсат қағаздар жүйесі, тыйым салынған заттар, бақылау-өткізу пунктерінің пайдалану жағдайын тексеру, кіруді бақылау бойынша пайдалану ресімдерін қолдану, төлқұжаттық бақылау. Теңдеме жүкті, қол жүгін және бақылау алаңына кіргізілетін басқа заттарды қолмен тексеру ережесі. Бақылау алаңына өтетін тұлғаларды қолмен тексеру. Бақылау-өткізу пунктерінде күнделіктіден тыс қызметті анықтау.
2 сағ.
9.
Көліктің кіруін бақылау. Бақылау-өткізу пункттері жабдықтарының пайдалану дайындығын, көлік құралдарына арналған рұқсат қағаздар тексеру. Көлік құралдарын тыйым салынған заттарды табу мақсатында тексеру, көлікте отырған тұлғаларды тексеру.
2 сағ.
10.
Патрульдеу және күзет, қарауылдық қызметті жүргізу тәсілі. Әуежайды қорғауды ұйымдастыру, кіру мүмкіндігі шектелген алаңға кіру тәртібі. Қолмен қорғану әдісі, қоршау элементі, ғимаратты, периметр қоршауын қорғау. Әуежайдың ең әлсіз орындары. Көлік құралдары қозғалысын реттеу. Әуежай қоршауы арқылы өту белгілері табылған жағдайда стандартты пайдалану рәсімдерін қолдану. Құқық бұзушыларды ұстау, күзетке алудың рұқсат етілген тәсілдері.
2 сағ.
11.
Әуе кемесін қорғау және әуежайдың ең әлсіз объектілері. Тұрақта әуе кемелерін қорғауды ұйымдастыру. Аэробекеттік кешеннің авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Жанар-жағар материалдар қоймасының, әуе қозғалысына қызмет көрсету органдары объектілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
2 сағ.
12.
Төтенше жағдайлар және өрттің алдын-алу жөніндегі шаралар. Өрт қауіпсіздігі ережесі, онымен күресу негіздері. Әуежайда пайда болатын төтенше жағдайлар түрлері. Қызмет орындарын, ішін, сыртын тексеру тәртібі
2 сағ.
13.
Техникалық тексеру құралдары – металл іздегіштердің, әрекет ету қағидаттары мен қолдану ережесі.
1 сағ.
14.
Тыйым салынған заттарды табу кездегі әрекеттер.
30 мин.
15.
Заңсыз араласу актілері кезіндегі төтенше жағдайлардағы әрекет.
1 сағ.
16.
Азаматтық әуе кемелері бортында қаруды тасымалдау тәртібі.
30 мин.
17.
Өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық.
1 сағ.
18.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөнінде нұсқаулық.
1 сағ.
19.
Әуежайда орналасқан мемлекеттік органдар бөлімшелерімен өзара әрекет технологиясы.
1 сағ.
Барлығы:
27 сағ.

6. Специалисты
инженерно-авиационной службы
курсы повышения
квалификации
один раз в 5 лет
7. Персонал органов
обслуживания воздушного
движения
курсы повышения
квалификации
один раз в 5 лет
8. Работники служб
организации перевозок
курсы повышения
квалификации
один раз в 5 лет
9. Руководители аэропортов и
авиакомпаний (их заместители)
подготовка по
авиационной
безопасности
в течение 6 месяцев со дня назначения
на должность и
далее один раз в 5 лет
10. Инструкторы по
авиационной безопасности
первоначальная
подготовка
курсы повышения
квалификации
по необходимости
один раз в 5 лет
11. Текущая подготовка
авиационного персонала и
специалистов САБ
поддержание
профессиональ-
ного уровня
2 раза в год – по
плану организации
гражданской авиации
12. Руководители (их
заместители) и персонал
организаций задействованных в
аэропортовой деятельности
ознакомительная
программа
обучения
в течение 3 месяцев со
дня назначения на
должность и далее один
раз в 3 года
13. Национальные аудиторы
Первоначальная
подготовка
Курсы повышения
квалификации
По необходимости
Один раз в 3 три
14. Специалисты-кинологи САБ
Первоначальная
подготовка
Курсы повышения
квалификации
По необходимости
Один раз в 5 лет
Приложение 2
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органа в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
Лист ввода в должность специалиста
подразделения безопасности САБ (типовой)
Ф.И.О. специалиста ________________________________________________
Должность ___________________________________________________________
Сроки ввода в должность _____________________________________________
Теоретическая подготовка ____________________________________________
(Ф.И.О. инструктора)
Практическая подготовка на рабочем месте ____________________________
(Ф.И.О. инструктора)
Ответственный руководитель стажировки _______________________________
(Ф.И.О.)
1. Теоретическая подготовка
п/п
Перечень, основных тем
(вопросов), подлежащих
изучению
Время
теоретической
подготовки
(в часах)
Роспись
инструктора
стажировки
Роспись
обучаемого
работника
в изучении
1.
Введение в курс
обучения.
Терроризм на воздушном
транспорте. Цели.
Краткая характеристика
преступников, способы и
методы совершения актов
незаконного вмешательства.
2 час.
2.
Нормативно-правовые акты
по обеспечению авиационной
безопасности.
Правила авиационной
безопасности. Инструкция –
программа авиационной
безопасности гражданской
авиации Республики
Казахстан.
Инструкция программа
авиационной безопасности
аэропорта (авиакомпании).
3 час.
3.
Типовое Положение о службе
авиационной безопасности
организации гражданской
авиации Республики
Казахстан.
30 мин.
4.
Структура САБ аэропорта.
30 мин.
5.
Должностная инструкция.
1 час.
6.
Средства применяемые при
актах незаконного
вмешательства. Способы
проноса, сокрытия.
Отличительные признаки,
методы обнаружения.
2 час.
7.
Правила перевозки опасных
грузов на воздушном
транспорте.
2 час.
8.
Контроль – люди.
Аэропортовые системы
индивидуальных пропусков,
запрещенные предметы,
проверка эксплуатационного
состояния контрольно-
пропускных пунктов,
применение
эксплуатационных процедур
по контролю за доступом,
паспортный контроль.
Правила ручного досмотра
багажа, ручной клади, и
других предметов
приносимых в
контролируемую зону.
Досмотр лиц вручную,
проходящих в
контролируемую зону.
Обнаружение необычной
деятельности на
контрольно-пропускных
пунктах.
2 час.
9.
Контроль за доступом
транспорта. Проверка
эксплуатационной
готовности оборудования
контрольно-пропускных
пунктов, пропуска для
транспортных средств.
Досмотр транспортных
средств с целью
обнаружения запрещенных
предметов, досмотр лиц
находящихся в транспорте.
2 час.
10.
Патрулирование и охрана,
приемы введения караульной
службы. Организация защиты
аэропорта, порядок допуска
в зоны ограниченного
доступа. Методы физической
защиты, элементы
ограждения, защита зданий,
периметрового ограждения.
Наиболее уязвимые места
аэропорта. Регулирование
движения транспортных
средств. Применение
стандартных
эксплуатационных процедур
в случае обнаружения
признаков проникновения
через физические
ограждения аэропорта.
Задержание
правонарушителей,
допустимые приемы
конвоирования.
2 час.
11.
Защита воздушного судна и
наиболее уязвимых объектов
аэропорта. Организация
защиты воздушных судов на
стоянке. Обеспечение
авиационной безопасности
аэровокзального комплекса.
Обеспечение безопасности
складов горюче-смазочных
материалов, объектов
органов обслуживания
воздушного движения.
2 час.
12.
Чрезвычайные ситуации и
меры по предотвращению
пожара. Правила пожарной
безопасности, основы
борьбы с ними. Виды
чрезвычайных ситуаций,
возникающих в аэропорту.
Порядок досмотра служебных
помещений, внутри и
снаружи.
2 час.
13.
Технические средства
досмотра – металлоискатели,
принцип действия, правила
применения.
1 час.
14.
Действия при обнаружении
запрещенных предметов.
30 мин.
15.
Действия в чрезвычайных
ситуациях при актах
незаконного вмешательства.
1 час.
16.
Правила перевозки оружия
на борту гражданских
воздушных судов.
30 мин.
17.
Инструкция по
противопожарной безопасности.
1 час.
18.
Инструкция по охране труда
и технике безопасности.
1 час.
19.
Технология взаимодействия
с подразделениями
государственных органов,
дислоцированных в
аэропорту.
1 час.
Итого:
27 час.

2. Тәжірибелік дайындық
р/с №
Технологиялық процесс операцияларының негізгі тізімі
Тәжірибелік дайындық уақыты (сағатпен)
Тәжірибелік дайындық нұсқаушының қолы
Тәжірибелік дайындықтан өткені туралы АҚҚ қызметкерінің қолы
1.
АҚҚ инспекторы міндеттерін орындау.
110 сағ.
3. Емтихан тапсыру
Емтихан қабылдау күні
Тәжірибелік білім, баға
Тәжірибелік әдістер, баға
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Емтихан тапсырушының қолы
Емтихан қабылдаушының лауазымы, аты-жөні, қолы
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
Комиссия төрағасының орынбасары _____________________________________
Комиссия мүшелері: 1 ________________________________________________
2 ________________________________________________
3 ________________________________________________
Дербес жұмысқа жіберу туралы шешім __________________________________
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
20__ жылғы «__» ______________
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
3-қосымша
АҚҚ тексеру бөлімшесінің маманын лауазымға
енгізу парағы (үлгі)
Маманның аты-жөні ___________________________________________________
Лауазымы ____________________________________________________________
Лауазымға енгізу мерзімдері _________________________________________
Теориялық дайындық __________________________________________________
(Нұсқаушының аты-жөні)
Жұмыс орнындағы тәжірибелік дайындық ________________________________
(Нұсқаушының аты-жөні)
Тағылымдаманың жауапты басшысы ______________________________________
(Аты-жөні)
1. Теориялық дайындық
№ р/с
Зерделеуге, оқуға жататын негізгі тақырыптар (сұрақтар) тізбесі
Теориялық дайындық уақыты (сағатпен)
Тағылымдама нұсқаушының қолы
Оқудағы оқытылған қызметкердің қолы
1.
Оқу курсына кіріспе. Әуе көлігіндегі терроризм. Мақсаты. Қылмыскерлердің қысқаша мінездемесі, заңсыз араласу актілерінің тәсілдері мен әдістері.
2 сағ.
2.
Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік-құқықтық актілер. Авиациялық қауіпсіздік ережесі. Қазақстан Республикасы азматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздік нұсқаулық-бағдарламасы. Әуежайдың (авиакомпанияның) авиациялық қауіпсіздік нұсқаулық-бағдарламасы.
3 сағ.
3.
Қазақстан Республикасы азматтық авиация ұйымының авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы Үлгі Ережесі.
30 мин.
4.
Әуежай АҚҚ құрылымы.
30 мин.
5.
Лауазымдық нұсқаулық.
1 сағ.
6.
Заңсыз араласу актілері кезінде қолданылатын құралдар. Алып кіру, жасыру. Ерекше белгілер, табу әдістері.
2 сағ.
7.
Әуе көлігінде қауіпті жүктерді тасымалдау ережесі.
2 сағ.
8.
Техникалық тексеру құралдары, рентгендік-телевизиялық қондырғылар, металл іздегіштер, әрекет ету қағидалары, қолдану ережесі.
3 сағ.
9.
Жолаушыларды, әуе кемелерінің экипаж мүшелерін, қызмет көрсету персоналын, қол жүкті, теңдеме жүкті, жүкті, почтаны және борт қорларды тексеру технологиясы.
3 сағ.
10.
Теңдеме жүкті, қол жүкті, почтаны және борт қорларды қолмен тексеру ережесі. Жеке тексеру. Қызметтік бөлмелерден тексеру ережесі.
4 сағ.
11.
Халықаралық сектордағы жолаушыларды тексеру ерекшеліктері.
2 сағ.
12.
Тыйым салынған заттарды табу кездегі әрекеттер.
1 сағ.
13.
Заңсыз араласу актілері кезіндегі төтенше жағдайлардағы әрекет.
1 сағ.
14.
Азаматтық әуе кемелері бортында қаруды тасымалдау тәртібі.
30 мин.
15.
Өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық.
30 мин.
16.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөнінде нұсқаулық.
1 сағ.
17.
Әуежайда орналасқан мемлекеттік органдар бөлімшелерімен өзара әрекет технологиясы.
1 сағ.
Барлығы:
28 сағ.

2. Практическая подготовка
№ п/п
Перечень основных
операций технологического
процесса
Время
практической
подготовки
(в часах)
Роспись
инструктора
практической
подготовки
Роспись
работника
САБ о
прохождении
практической
подготовки
1.
Выполнение обязанностей
инспектора подразделения
безопасности САБ.
110 час.
3. Сдача экзаменов
Дата
принятия
экзаменов
Теорет.
знания,
оценка
Практ.
навыки,
оценка
Охрана труда
и техники
безопасности
Роспись
сдавшего
экзамен
Должность
Ф.И.О.
роспись
принявшего
экзамен
Председатель комиссии _______________________________________
Заместитель председателя комиссии ___________________________
Члены комиссии: 1 ___________________________________________
2 ___________________________________________
3 ___________________________________________
Решение о допуске к самостоятельной работе __________________
Председатель комиссии _______________________________________
"__" ____________ 200__ г.
Приложение 3
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органа в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
Лист ввода в должность специалиста
подразделения досмотра САБ (типовой)
Ф.И.О. специалиста ___________________________________________
Должность ____________________________________________________
Сроки ввода в должность ______________________________________
Теоретическая подготовка _____________________________________
(Ф.И.О. инструктора)
Практическая подготовка на рабочем месте _____________________
(Ф.И.О. инструктора)
Ответственный руководитель стажировки ________________________
(Ф.И.О.)
1. Теоретическая подготовка
п/п
Перечень, основных тем
(вопросов), подлежащих
изучению
Время
теоретической
подготовки
(в часах)
Роспись
инструктора
стажировки
Роспись
обучаемого
работника
в изучении
1.
Введение в курс обучения.
Терроризм на воздушном
транспорте. Цели. Краткая
характеристика
преступников, способы и
методы совершения актов
незаконного
вмешательства.
2 час.
2.
Нормативно-правовые акты
по обеспечению
авиационной безопасности.
Правила авиационной
безопасности Республики
Казахстан.
Инструкция – программа
авиационной безопасности
гражданской авиации
Республики Казахстан.
Инструкция программа
авиационной безопасности
аэропорта (авиакомпании).
3 час.
3.
Типовое Положение о
службе авиационной
безопасности организации
гражданской авиации
Республики Казахстан.
30 мин.
4.
Структура САБ аэропорта.
30 мин.
5.
Должностная инструкция.
1 час.
6.
Средства применяемые при
актах незаконного
вмешательства. Способы
проноса, сокрытия.
Отличительные признаки,
методы обнаружения.
2 час.
7.
Правила перевозки опасных
грузов на воздушном
транспорте.
2 час.
8.
Технические средства
досмотра, рентгено-
телевизионные установки,
металлоискатели, принцип
действия, правила
применения.
3 час.
9.
Технология досмотра
пассажиров, членов
экипажей воздушных судов,
обслуживающего персонала,
ручной клади, багажа,
грузов, почты и бортовых
запасов.
3 час.
10.
Правила ручного досмотра
багажа, ручной клади,
почты, грузов,
бортприпасов. Личный
досмотр. Правила досмотра
в служебных помещениях.
4 час.
11.
Особенности досмотра
пассажиров в
международном секторе.
2 час.
12.
Действия при обнаружении
запрещенных предметов.
1 час.
13.
Действия в чрезвычайных
ситуациях при актах
незаконного вмешательства.
1 час.
14.
Правила перевозки оружия
на борту гражданских
воздушных судов.
30 мин.
15.
Инструкция по
противопожарной
безопасности.
30 мин.
16.
Инструкция по охране
труда и технике
безопасности.
1 час.
17.
Технология взаимодействия
с подразделениями
госорганов,
дислоцированных в
аэропорту.
1 час.
Итого:
28 час.

2. Тәжірбиелік дайындық
№ р/с
Технологиялық процесс операцияларының негізгі тізімі
Тәжірибелік дайындық уақыты (сағатпен)
Тәжірибелік дайындық өткізетін нұсқаушының қолы
Тәжірибелік дайындықтан өткені туралы АҚҚ қызметкердің қолы
1.
Тексеру бөлімшесі маманының міндеттерін орындау.
48 сағ.
3. Емтихан тапсыру
Емтихан қабылдау күні
Тәжірибелік білім, баға
Тәжірибелік әдістер, баға
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Емтихан тапсырушының қолы
Емтихан қабылдаушының лауазымы, аты-жөні, қолы
Маманның аты-жөні ___________________________________________________
Лауазымы ____________________________________________________________
Лауазымға енгізу мерзімдері _________________________________________
Теориялық дайындық __________________________________________________
(Нұсқаушының аты-жөні)
Жұмыс орнындағы тәжірибелік дайындық ________________________________
(Нұсқаушының аты-жөні)
Тағылымдаманың жауапты басшысы ______________________________________
(Аты-жөні)
20__ жылғы «__» ______________
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
4-қосымша
Авиациялық персоналдың және персоналдың авиация қауіпсіздігі мәселелері бойынша бастапқы дайындығының және біліктілігін жоғарылату курсының үлгі сызбалық бағдарламасы

2. Практическая подготовка
п/п
Перечень основных
операций
технологического
процесса
Время
практической
подготовки
(в часах)
Роспись
инструктора
практической
подготовки
Роспись
работника САБ о
прохождении
практической
подготовки
1.
Выполнение
обязанностей
специалиста
подразделения
досмотра.
48 час.
3. Сдача экзаменов
Дата
принятия
экзаменов
Теорет.
знания,
оценка
Практ.
навыки,
оценка
Охрана
труда и
техники
безопас-
ности
Роспись
сдавшего
экзамен
Должность
Ф.И.О.
роспись
принявшего
экзамен
Председатель комиссии ______________________________________
Заместитель председателя комиссии __________________________
Члены комиссии: 1 __________________________________________
2 __________________________________________
3 __________________________________________
Решение о допуске к самостоятельной работе _________________
Председатель комиссии ______________________________________
"__" _____________ 20__ г.
Приложение 4
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органа
в сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
Типовая схематическая программа первоначальной подготовки
и курсов повышения квалификации авиационного персонала и
персонала по вопросам авиационной безопасности

Бағдарлама бойынша бір тыңдаушыға оқу сағаттарының саны емтиханмен қосқанда - 41 часов (40+1=41) құрайды.
3. Курсты белгілеу
АҚҚ (авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылары, олардың орынбасарлары) тексеру бөлімшесі мамандарына, сондай-ақ әуежайларда және азаматтық авиацияға қызмет көрсететін басқа мекемелерде авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жүзеге асыруға негізгі жауапты өкілетті органдардың немесе ұйымдардың қызметкерлеріне сертификат берумен бастапқы даярлау үшін.
4. Оқуға түсетіндерге қойылатын талаптар
Кандидаттар мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
бастапқы кәсіптік даярлығы бар және уәкілетті орган бекіткен бағдарлама бойынша жұмыс орнында (жұмысқа алатын кезде, тексеру бөлімшесі маманының міндеттерін өз бетінше орындауға жіберер кезде) оқудан өткен;
азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысының қолы қойылғын жолдамасы бар.
5. Емтихандарға және аттестаттауға жіберу шарттары
сабақтың 25 % астамын өткізіп алған тыңдаушы емтиханға жіберілмейді;
бақылау сұрақтардың 30 % қанағаттанғысыз жауап берген тыңдаушы, аттестаттаудан өтпейді;
қанағаттанғысыз баға алған тыңдаушы емтиханды қайта тапсыруға 3 күннен кейін жіберіледі;
емтиханды екі реттен артық қайта тапсыруға жол берілмейді.
6. Оқу мақсаты
Тыңдаушылармен бірге авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаттарын, азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғау үшін ескертпелік және жауап қайтару шараларын жүзеге асыруға арналған нормаларды, ережелерді, рәсімдерді зерделеу. Осы бағдарлама көлемінде пәнді оқу нәтижесінде тыңдаушы:
азаматтық авиация қызметінің негізін, авиакомпания, әуежай АҚҚ құрылымын, әуежай және авиакомпания қызметтерінің өзара іс-әрекетін;
әуе терроризмінің негізін, нысанын және онымен күресу әдісін;
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі стандарттарын және ұсынатын тәжірибесін;
Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы авиация қауіпсіздігін қамтамасыз ету нормативтік құқықтық базасын;
авиакомпанияда, әуежайда авиациялық қаупсіздіктің қамтамасыз етілуін ұйымдастыруды;
адамдардың және көлік құралдарының кіруін бақылау жөніндегі әуежайдың (авиакомпанияның) авиациялық қауіпсіздік нұсқаулық-бағдарламасын;
жолаушыларды, қол жүкті, теңдеме жүкті, почтаны және бортқорды тексеру жөніндегі нормаларды, ережелерді және рәсімдерді және оларды орындау әдістерін;
қару құрылымының, жарылғыш құрылғылардың негізін және оларды табудың ерекше белгісін және әдісін;
қаруды, оқ-дәріні, жарылғыш және күдікті құрылғыларды тапқан кездегі қауіпсіздік шараларын;
ықтимал құқық бұзушыларды анықтау жүйесін білуге тиіс.
Тасымалдауға тыйым салынған қауіпті нәрселерді және заттарды табуды;
авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін барлық қажетті шараларды қабылдауды;
авиакомпанияның авиациялық персоналынан, жолаушылардан және келушілерден авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нормаларды, ережелерді және рәсімдерді орындауды талап етуді;
табылған қаруды, қару жарақты, жарылғыш заттарды, жарылғыш құрылғыларды және қауіпті нәрселерді мамандар келгенге дейін ұстауды;
әуежайда заңсыз араласу актілерімен байланысты төтенше жағдайда дұрыс әрекет етуді;
әуежайдың басқа қызметтерімен байланысуды және өзара әрекет етуді, өзінің функционалды міндеттерін орындауды;
қол жүкті және теңдеме жүкті қолмен тексеруді;
жолаушылардың, әуежайдың бақылау аймақтарына өтетін барлық тұлғалардың жеке басын тексеруді орындауды;
әуежайдың (авиакомпанияның) Авиациялық қауіпсіздік нұсқаулық-бағдарламасына сәйкес жолаушыларды, қол жүкті, теңдеме жүкті, жүкті, почтаны және бортқорды тексеру жөніндегі іс-шаралардың жүзеге асырылуын орындауды және бақылауды жасай алуы тиіс.

Количество учебных часов по программе на одного слушателя вместе с экзаменом составляет - 41 часов (40+1=41).
3. Назначение курса
Для первоначальной подготовки с выдачей сертификата для специалистов подразделения досмотра (руководителей служб авиационной безопасности, их заместителей) САБ, а также сотрудников полномочных органов или организаций, которые несут основную ответственность за осуществление мер по обеспечению авиационной безопасности в аэропортах и других учреждениях, обслуживающих гражданскую авиацию.
4. Требования к поступающим на обучение
Кандидаты должны соответствовать следующим требованиям:
иметь начальную профессиональную подготовку и обучение на рабочем месте по программе утвержденной уполномоченным органом (при приеме на работу, перед допуском к самостоятельному выполнению обязанностей специалиста подразделения досмотра);
иметь направление на обучение, подписанное первым руководителем организации гражданской авиации.
5. Условия допуска к экзаменам и аттестации
слушатель, пропустивший больше 25 % занятий к экзаменам не допускается;
слушатель, ответивший на 30 % контрольных вопросов неудовлетворительно, не аттестовывается;
слушатель, получивший неудовлетворительную оценку, к повторной сдаче экзаменов допускается не ранее чем через 3 дня;
пересдача экзамена более двух раз не допускается.
6. Учебная цель
Изучение со слушателями принципов обеспечения авиационной безопасности, норм, правил, процедур для осуществления превентивных и ответных мер для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства. В результате изучения дисциплины в объеме данной программы слушатели должны знать:
основы деятельности гражданской авиации, структуру САБ авиакомпании, аэропорта, взаимодействие служб аэропорта и авиакомпании;
основы воздушного терроризма, формы и методы борьбы с ним;
Стандарты и Рекомендуемую практику ИКАО по авиационной безопасности;
нормативную правовую базу обеспечения авиационной безопасности в отрасли гражданской авиации Республики Казахстан;
организацию обеспечения авиационной безопасности в авиакомпании, аэропорту;
инструкцию - программу авиационной безопасности аэропорта (авиакомпании), по контролю за доступом людей и транспортных средств;
нормы, правила и процедуры по досмотру пассажиров, ручной клади, багажа, почты и бортприпасов и методы их выполнения;
основы конструкции оружия, взрывных устройств отличительные признаки и методы их обнаружения;
меры безопасности при обнаружении оружия, боеприпасов, взрывных и подозрительных устройств;
систему определения потенциальных правонарушителей с учетом психологии поведения.
Уметь:
обнаруживать запрещенные к провозу опасные предметы и вещества;
принимать все необходимые меры для обеспечения авиационной безопасности;
требовать выполнения авиационным персоналом авиакомпании, пассажирами и посетителями норм, правил и процедур по обеспечению авиационной безопасности;
обращаться с выявленным оружием, боеприпасами, взрывчатыми веществами, взрывными устройствами и опасными предметами до прибытия специалистов;
правильно действовать в условиях чрезвычайной обстановки, связанной с актом незаконного вмешательства в аэропорту;
вести связь и взаимодействовать с другими службами аэропорта, выполнять свои функциональные обязанности;
выполнять физический досмотр ручной клади и багажа;
выполнять личный досмотр пассажиров, и всех лиц проходящих в контролируемые зоны аэропорта;
проводить опрос пассажиров по принадлежности ручной клади и багажа;
выполнять и контролировать реализацию мероприятий по досмотру пассажиров, ручной клади, багажа, грузов, почты и бортприпасов в соответствии с Инструкцией - программой авиационной безопасности аэропорта (авиакомпании).

7. Әдістемелік ұсыныстар
1) «Азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғауға арналған қауіпсіздік жөніндегі басшылықта» ИКАО көрсетілген нұсқаулық материалдарды пайдаланумен оқыту жүргізу;
2) тасымалдауға тыйым салынған заттармен, қарудың, қару жарақтардың, жарылғыш заттардың, жарылғыш құрылғылардың имитаторларымен жабдықталған арнайы оқыту зертханаларында ИКАО (ТУМР) үлгі оқыту-әдістемелік әзірлемелерін пайдаланумен және тақырыптық оқытудың аудиовизуалдық оқу құралдарын пайдаланумен сабақ жүргізу.

7. Методические рекомендации
1) обучение проводить с использованием инструктивного материала, изложенного в "Руководстве по безопасности для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства" ИКАО;
2) занятие проводить с использованием типовых учебно-методических разработок ИКАО в специальных учебных лабораториях оснащенных запрещенными к провозу предметами, имитаторами оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ, взрывных устройств и с использованием тематических учебных аудиовизуальных средств обучения.

1-тақырып. Курсқа кіріспе. - 2 сағат
1. Курс мақсаты, тақырыптық жоспар және оқыту әдістемесі.
2. Авиакөліктік жүйе қауіпсіздігіне қауіп төну сипаттамасы.
3. Құқық бұзушыларды қысқаша суреттеу, олардың әдістері мен мақсаттары.
4. Заңсыз араласу актісі объектісі ретіндегі әуе кемесінің ерекшеліктері.
5. Заңсыз араласу актілерін талдау, Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында авиациялық қауіпсіздік жағдайы.
6. Авиациялық қауіпсіздік саласында карьера жасау мүмкіндігін бағалау.
7. Әуежайдың ең әлсіз орындары.
2-тақырып. Авиациялық қауіпсіздікті нормативтік-құқықтық
қамтамасыз ету – 3 сағат
1. Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ИКАО конвенциялары.
2. Халықаралық азаматтық авиация ұйымы туралы конвенцияға «Қауіпсіздік. Халықаралық азаматтық авиация ұйымын заңсыз араласу актілерінен қорғау. Халықаралық стандарттар және ұсынылатын тәжірибе» 17-қосымшасы.
3. «Азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғауға арналған қауіпсіздік жөніндегі басшылық», ИКАО.
4. Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік-құқықтық актілер.
5. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің негізгі қағидаттары.
3-тақырып. Жарылғыш құрылғылар және қаруды табу. – 6 сағат
1. Тасымалдауға тыйым салынған нәрселерді анықтау және топтастыру.
2. Қолдан жасалған жарылғыш және жанатын құрылғылардың, минаұстағыштың, тасымалдауға тыйым салынған нәрселердің, қару және қауіпті заттардың құрылымының негізі, ерекшелік нысандары басқа нәрселерге жасырылған, бөлшектерге бөлінген немесе жасырылған жағдайларды қоса алғанда, конструкцияларының негізі, айрықша белгілері, табу әдістері. Алынбаушылық элементтер. Қауіпсіздік шаралары.
3. Құқық бұзушылардың жарылғыш және жанатын құрылғыларды, қаруды, қару жарақтарды, сондай-ақ тасымалдауға тыйым салынған нәрселерді жасыру әдістерін оқу.
4. «Бомба-сәлемдеме», «бомба-хат» белгілері.
4-тақырып. Әуемен қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау.
– 6 сағат
1. Қауіпті заттар және бұйымдар. Қауіпті жүк терминін анықтау. Әуе көлігімен тасымалдау ерекшеліктері. Әуе көлігімен тасымалдау кезіндегі қауіпті жүктермен авиациялық оқиға және инциденттер.
2. Қауіпті жүктерді тасымалдауды реттейтін нормативтік құжаттардағы тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі талаптар.
3. Қауіпті жүктер жіктеулері.
4. Жүк орындарын нысандау және қауіпті орындар белгілері.
5. Қауіпті жүктерді тасымалдау кезіндегі шектеулер.
6. Жолаушылар және экипаж мүшелері тасымалдайтын қауіпті жүктерге қатысты ережелер.
7. Декларацияланбаған қауіпті жүктерге көмек көрсетуге арналған ережелер.
5-тақырып. Ықтимал құқық бұзушыларды вербалды және вербалды
емес белгілері бойынша анықтау. – 6 сағат

Тема 1. Введение в курс.                          - 2 часа
1. Цели курса, тематический план и методика обучения.
2. Характеристика угрозы безопасности авиатранспортной системы.
3. Краткое описание правонарушителей, их методов и целей.
4. Особенности воздушного судна, как объекта акта незаконного вмешательства.
5. Анализ актов незаконного вмешательства, состояние авиационной безопасности в гражданской авиации Республики Казахстан.
6. Оценки возможности сделать карьеру в области авиационной безопасности.
7. Наиболее уязвимые места аэропорта.
Тема 2. Нормативно-правовое обеспечение авиационной безопасности.                                            - 3 часа
1. Конвенции ИКАО по авиационной безопасности.
2. Приложение 17 к Конвенции о Международной организации гражданской авиации, "Безопасность. Защита Международной организации гражданской авиации от актов незаконного вмешательства. Международные Стандарты и Рекомендуемая практика".
3. "Руководство по безопасности для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства", ИКАО.
4. Нормативные правовые акты по обеспечению авиационной безопасности гражданской авиации Республики Казахстан.
5. Основные принципы обеспечения авиационной безопасности.
Тема 3. Обнаружение взрывных устройств и оружия.     - 6 часов
1. Определение и классификация запрещенных к провозу предметов.
2. Основы конструкции, отличительные признаки самодельных взрывных и зажигательных устройств, мин-ловушек, запрещенных к провозу предметов, оружия и опасных предметов, включая случаи, когда они замаскированы под другие предметы, разобраны на части или спрятаны, способы обнаружения. Элементы неизвлекаемости. Меры безопасности.
3. Изучение способов укрытия правонарушителями взрывных и зажигательных устройств, оружия, боеприпасов, а также предметов, провоз которых запрещен.
4. Признаки "бомбы-посылки", "бомбы-письма".
Тема 4. Безопасная перевозка опасных грузов по воздуху. - 6 часов
1. Опасные вещества и изделия. Определение термина опасные грузы. Особенности перевозки воздушным транспортом. Авиационные происшествия и инциденты с опасными грузами при перевозке воздушным транспортом.
2. Требования по организации перевозок в нормативных документах, регламентирующих перевозки опасных грузов.
3. Классификация опасных грузов.
4. Маркировка грузовых мест и знаки опасных мест.
5. Ограничения при перевозках опасных грузов.
6. Положения, касающихся опасных грузов, перевозимыми пассажирами или членами экипажа.
7. Положения для оказания помощи не декларированных опасных грузов.
Тема 5. Определение потенциальных правонарушителей по вербальным и невербальным признакам.                       - 6 часов

1. Терроризм туралы түсінік. Терроризм әлеуметтік мәселе ретінде. Терроризмнің әлеуметтік-психологиялық факторлары. Террористің тұлғасы және оның ерекшеліктері.
2. Сөйлесу түсінігін анықтау, сөйлесу құрылымы және құралы. Сөйлесудегі бірінші әсер. Сөйлесудің негізгі түрлері.
3. Әріптеске психологиялық тәсілмен әсер ету.
4. Ықтимал құқық бұзушыны вербалды емес жүріс-тұрыс (мимика, қозғалысы, пантомимика) ерекшеліктері бойынша анықтау. Бет ұсқыны және оның негізгі мінездемесі. Бет ұсқыны бойынша өтірікті анықтау. Көзқарас түрлері. Қозғалыс және оның ерекшіліктері.
5. Ықтимал құқық бұзушының сөйлесуінің вербалды белгісінен анықтау.
6. Қастықтың негізгі көрсеткіштері.
6-тақырып. Рентгендік-телевизиялық қондырғы көмегімен теңдеме
жүкті тексеру. - 4 сағат
1. Рентгендік-телевизиялық қондырғылардың жұмыс қағидаты.  ентгендік-телевизиялық қондырғыны жұмысқа дайындау тәртібі, рентгендік қондырғыны қосу және қауіпсіз пайдалану.
2. Рентгендік қондырғы мониторындағы көлеңке бейнесіне қарай тасымалдауға тыйым салынған немесе қауіпті болуы мүмкін заттарды анықтау.
3. Тасымалдау таспасына әр түрлі қол жүктері мен теңдеме жүктері түрлерін дұрыс орналастыру әдістері.
4. Стандартты пайдалану рәсімдеріне сәйкес қолмен тексеру үшін теңдеме жүкті таңдау.
5. Тасымалдауға тыйым салынған заттарды табу кездегі әрекет.
6. Тасымалдауға тыйым салынған заттарды алу тәртібі.
7. Рентгендік-телевизиялық қондырғылардың негізгі кемшіліктері.
7-тақырып. Металліздегіштер көмегімен тексеру. – 2 сағат
1. Металліздегіштер жұмысының қағидаты. Металліздегіштерді жұмысқа дайындау тәртібі, қосу және қауіпсіз пайдалану.
2. Металліздегіштердің негізгі кемшіліктері.
3. Шағын металліздегіштер көмегімен жолаушыларды тексеру. Металліздегіштер сигналын бақылау және ол қосылған жағдайда пайдалану рәсімдік стандарттарына сәйкес әрекет ету тәртібі.
8-тақырып. Тексеру және әуежайдың тазартылған алаңында
қауіпсіздікті қамтамасыз ету. – 1 сағат
1. Күтудің «тазартылған» алаңының негізгі түрлері.
2. Тасымалдауға тыйым салынған заттарды табу мақсатында күту алаңына қолмен тексеру жүргізу.
3. Күту аймағында «күдікті» заттарды тапқан жағдайда пайдалану рәсімдеріне сәйкес әркет ету тәртібін оқу.
9-тақырып. Бақылау тексеру, жолаушыларды техникалық құралдармен
және қолмен тексеру. - 4 сағат
1. Жолаушыларды тексерудің төрт кезеңімен танысу.
2. Тексеру пункттерін жабдықтау. Қауіпсіздікті бақылау басталар алдында тексеру алаңының тазартылуын қамтамасыз ету. Тексеру технологиясы.

1. Понятие о терроризме. Терроризм как социальная проблема. Социально-психологические факторы терроризма. Личность террориста и его особенности.
2. Определение понятия общения, структура и средства общения. Первое впечатление в общении. Основные виды общения.
3. Психологические приемы влияния на партнера.
4. Определение потенциального правонарушителя по не вербальным особенностям поведения (мимика, жесты, пантомимика). Выражение лица и ее основные характеристики. Определение лжи по выражению лица. Виды взглядов. Жесты и их особенности.
5. Определение потенциального правонарушителя по вербальным признакам общения.
6. Основные показатели враждебности.
Тема 6. Досмотр багажа с помощью рентгено-телевизионной установки.                                                 - 4 часа
1. Принцип работы рентгено-телевизионной установки. Порядок подготовки рентгено-телевизионной установки к работе, включение и безопасная эксплуатация рентгеновской установки.
2. Определение предметов, которые, судя по их теневому изображению на мониторе рентгеновской установки, могут быть запрещенными к провозу или опасными.
3. Способы правильного размещения различных видов ручной клади и багажа на ленточном транспортере.
4. Выбор багажа для досмотра вручную в соответствии со стандартными эксплуатационными процедурами.
5. Действие при обнаружении запрещенных к провозу предметов.
6. Порядок изъятия запрещенных к провозу предметов.
7. Основные недостатки рентгено-телевизионных установок.
Тема 7. Досмотр с помощью металлоискателей.          - 2 часа
1. Принцип работы металлоискателей. Порядок подготовки к работе, включение и безопасная эксплуатация металлоискателей.
2. Основные недостатки металлоискателей.
3. Досмотр пассажиров с помощью портативного металлоискателя. Контроль сигнализации металлоискателя и порядок действий в случае ее срабатывания в соответствии со стандартными эксплуатационными процедурами.
Тема 8. Досмотр и обеспечение безопасности в стерильной зоне аэропорта.                                                  - 1 час
1. Основные типы "стерильных" зон ожидания.
2. Проведение досмотра вручную зоны ожидания с целью обнаружения запрещенных к провозу предметов.
3. Изучение порядка действий в случае обнаружения "подозрительных" предметов в зоне ожидания, согласно эксплуатационным процедурам.
Тема 9. Контрольная проверка, досмотр пассажира техническими средствами и вручную.                                    - 4 часа
1. Ознакомление с четырьмя этапами процесса проверки и досмотра пассажиров.
2. Оборудование пунктов досмотра. Обеспечение стерильности зоны досмотра перед началом контроля на безопасность. Технология досмотра.

3. Жолаушылар ағымына қызмет көрсету және қауіпсіздік мақсатында тексеру.
4. Тыйым салынған заттар.
5. Тексерумен айналысатын тексеру топтарының әр қызметкерінің функцияларын оқу.
6. Жеке басын куәландыратын құжаттар, билет, теңдеме жүк бойынша және жүріс-тұрысы бойынша қауіпті жолаушыларды анықтау. Жолаушыдан жауап алу, стандартты сұрақтар.
7. Жолаушылар ағымын бақылауды орындау және әр жолаушыны металліздегіш арқылы бағыттау.
8. Стандартты рәсімдерге сәйкес жолаушыларды қолмен тексеру.
9. Төлқұжатты-визалық бақылау.
10-тақырып.Теңдеме жүкті қолмен тексеру. – 3 сағат
1. Қол жүкті, почтаны, теңдеме жүкті және бортқорларды қолмен тексеру технологиясы.
2. Жолаушының көзінше әр түрлі қол жүк түрлерін қолмен тексеру кезіндегі әрекет тәртібі.
3. Қол жүкте бар болуы, тығылуы немесе жасырынуы мүмкін тасымалдауға тыйым салынған және қауіпті заттарды тану.
4. Тасымалдауға тыйым салынған немесе қауіпті заттарды қол жүкте немесе теңдеме жүкте тапқан жағдайдағы әрекет.
11-тақырып. Азаматтық әуе кемелерінде қаруды және оқ-дәрілерді
тасымалдау ережесі. – 1 сағат
1. Қаруды және оқ-дәрілерді рұқсат етілген тасымалдауды ұйымдастыру.
2. Әуе кемесінің жолаушылар салонында қаруды рұқсат етілген тасымалдау тәртібі және жағдайы.
3. Әуе кемесінің жеке теңдеме жүктік бөліктерінде қаруды және қару жарақты тасымалдау тәртібі және жағдайы.
4. Қаруды және оқ-дәрілерді әуе кемесінің ұшу уақытына экипажға беру технологиясы.
12-тақырып. Төтенше жағдайлардағы тексеру тобы қызметкерлерінің
іс-қимылы – 2 сағат
1. Әуежайда туындайтын төтенше жағдайлар түрлері.
2. Әуе кемесінің жарылу қаупі кезіндегі тексеру қызметкерлерінің іс-әрекеті.
3. Нақты оқиғаның орнын тексеру тәртібі.
4. Уәкілетті тұлғаның бастамасымен нақты алаңды «күдікті» затты табу үшін тексеру.
5. «Күдікті» затты тапқан жағдайдағы іс-әрекет тәртібі.
6. Заңсыз араласу актісі туралы ақпарат алған кездегі іс-әрекет тәртібі.
13-тақырып. Қол жүгі мен багаждың тиістілігі бойынша
жолаушылардан сұрау жүргізу – 2 сағат
1. Жолаушылардың мінез құлқы психологиясы.
2. Сұрау жүргізу тәртібі.
3. Күдікті заттар анықталған кездегі іс-қимылдар.
Бағдарламаға ұсынылған әдебиет тізімі қоса беріледі
Бағдарламаны құрастырған _______________________________
_______________________________
(лауазымы, қолы, А-ж.)
200 __ жылғы «__»____________
Бағдарлама _______________________________
_______________________________
(құрылымдық бөлімшенің атауы)
мәжілісте талқыланған және расталған
200__ жылғы «__»____________№___хаттама
Авиациялық қауіпсіздік қызметі
мамандарын, азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті органның
авиациялық қауіпсіздік және ұшу
қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі
лауазымды адамдарын даярлау және
қайта даярлау бағдарламасы
7-қосымша
(үлгі сертификат)
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ                           РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
_____________________                  ________________________
Оқу орнының атауы                     название учебного заведения СЕРТИФИКАТЫ
СЕРТИФИКАТ - CERTIFICATE
N___________
АВИАЦИЯЛЫҚ ҚАУІПСІЗІК ЖӨНІНДЕГІ МАМАН
СПЕЦИАЛИСТ ПО АВИАЦИОННОЙ БЕЗОПАСНОСТИ
AVIATION SECURITY SPECIALIST Мамандану: “Әуежайдың бақыланатын аймағына кіруге жол
бермеу”
Cпециализация: “Предотвращение доступа в контролируемые зоны аэропорта”
Speciality: “To prevent Access to Terminal Controlled Area” 1. ______________________________________________________________
тегі/фамилия/name
2. ______________________________________________________________
аты/имя/given name

3. Обслуживание потока пассажиров и досмотр в целях безопасности.
4. Запрещенные предметы.
5. Изучение функций каждого сотрудника группы досмотра, занимающейся проверкой и досмотром.
6. Определение опасных пассажиров по документам, удостоверяющим личность, билету, багажу и по поведению. Опрос пассажира, стандартные вопросы.
7. Осуществление контроля за потоком пассажиров и направление каждого пассажира через металлоискатель.
8. Физический обыск пассажиров в соответствии со стандартными процедурами.
9. Паспортно-визовый контроль.
Тема 10. Досмотр багажа вручную.                      - 3 часа
1. Технология досмотра вручную ручной клади, почты, багажа и бортприпасов.
2. Порядок действий при досмотре вручную различных видов ручной клади в присутствии пассажира.
3. Опознавание запрещенных к провозу и опасных предметов, которые могут находиться, быть спрятаны или замаскированы в ручной клади.
4. Действия в случае обнаружения в ручной клади или багаж запрещенных к провозу или опасных предметов.
Тема 11. Правила перевозки оружия и боеприпасов на гражданских воздушных судах.                                            - 1 час
1. Организация разрешаемого провоза оружия и боеприпасов.
2. Порядок и условия разрешаемого провоза оружия в пассажирском салоне воздушного судна.
3. Порядок и условия провоза оружия и боеприпасов в изолированных багажных отсеках воздушного судна.
4. Технология передачи оружия и боеприпасов экипажу на время полета воздушного судна.
Тема 12. Действия сотрудников групп досмотра в чрезвычайных ситуациях.                                                  - 2 часа
1. Виды чрезвычайных ситуаций, возникающих в аэропорту.
2. Действия сотрудников досмотра при угрозе взрыва воздушного судна.
3. Порядок досмотра места конкретного происшествия.
4. Досмотр, под руководством уполномоченного лица, конкретной зоны для обнаружения "подозрительного" предмета.
5. Порядок действий в случае обнаружения "подозрительного" предмета.
6. Порядок действий при получении информации об акте незаконного вмешательства.
Тема 13. Опрос пассажиров по принадлежности ручной клади и багажа.                                                    - 2 часа
1. психология поведения пассажиров.
2. Порядок проведения опроса.
3. Действия при обнаружении подозрительных предметов.
К Программе прилагается список рекомендуемой литературы
Программу составил                ____________________________
______________________________     (должность, подпись, Ф.И.О.)
"__"____________ 200__ г.
Программа обсуждена и одобрена на заседании
______________________________
______________________________     (название структурного
подразделения)
Протокол № ___ от "__"____________ 20__ г.
Приложение 7
к Программе подготовки и переподготовки
специалистов служб авиационной безопасности,
должностных лиц уполномоченного органа в
сфере гражданской авиации по вопросам
авиационной безопасности и безопасности полетов
(типовой сертификат)
Қазақстан Республикасы                     РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
________________________                     ______________________
Оқу орнының атауы                          название учебного
заведения СЕРТИФИКАТЫ
СЕРТИФИКАТ • CERTIFICATE
№ __________ авиациялық қауіпсіздік жөніндегі маман
специалиста по авиационной безопасности
aviation security specialist Мамандану: “Әуежайдың бақыланатын аймағына кіруге жол бермеу”
Cпециализация: “Предотвращение доступа в контролируемые зоны
аэропорта”
Speciality: “To prevent Access to Terminal Controlled Area” 1. ______________________________________________________________
тегі / фамилия / name
2. ______________________________________________________________
аты / имя / given name