Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Астана қаласының әкімдігі 2010 жылғы 3 маусымдағы № 27-492қ Қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2010 жылғы 24 маусымдағы нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 633 болып енгізілді. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 6 қазандағы № 508-2075 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 06.10.2020 № 508-2075 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. "Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдаланудың кейбір мәселелері туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2007 жылғы 28 маусымдағы № 27-585қ қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. "Астана қаласының Мәдениет басқармасы" ММ бастығы осы
қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркеуін қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары А.Ғ. Балаеваға жүктелсін.
Әкім
И. Тасмағамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет министрі
__________ М. Құл-Мұхаммед
2010 ж.
Астана қаласы әкімдігінің
2010 жылғы 3 маусымдағы
№ 27-492қ қаулысымен
бекітілген
Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі

Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Астаны
Постановление акимата города Астаны от 3 июня 2010 года N 27-492п. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 24 июня 2010 года N 633. Утратило силу постановлением акимата города Нур-Султана от 6 октября 2020 года № 508-2075.
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Нур-Султана от 06.10.2020 № 508-2075 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", подпунктом 18) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры местного значения города Астаны.
2. Признать утратившим силу постановление акимата города Астаны от 28 июня 2007 года № 27-585п "О некоторых вопросах охраны и использования историко-культурного наследия".
3. Начальнику ГУ "Управление культуры города Астаны" обеспечить государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Астаны Балаеву А.Г.
Аким
И. Тасмагамбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр культуры Республики Казахстан
___________________ М. Кул-Мухаммед
Утвержден
постановлением акимата
города Астаны
от 3 июня 2010 года № 27-492п
Государственный список
памятников истории и культуры местного значения города Астаны

Ескерту. Тізім жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 08.01.2018 № 105-8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
1.
Көпес И.С. Силиннің үйі,
ХІХ-ХХ ғ.басы
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары к-сі, № 35
2.
Ерекше міндет бөлімі отрядтары құрылған үй,
1914 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Омаров к-сі, № 57
3.
Теміржолшылар сарайы,
1954 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ақжайық к-сі, № 10
4.
1954 жылы алғашқы тың игерушілер келген вокзал ғимараты және вокзал алаңы,
1954 жыл
Қала құрылысы және сәулет
310-дивизия атындағы вокзал маңындағы алаң
5.
Сәкен Сейфуллин ескерткіші,
1972 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Жеңіс даңғылы, № 62
6.
Ұлы Отан соғысына қатысқан жауынгерлерге ескерткіш,
1995 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің
"Қазақ ұлттық
өнер университеті"
мемлекеттік мекемесінің
жанында, Жеңіс даңғылы
7.
Бозоқ қалашығы,
Х-ХІV ғғ.
Археология
Есіл өзенінің сол жағалауындағы алқап, Ильинка тұрғын алабынан солтүстікке қарай 5 шақырым жерде,
Бұзықты көлінің шығыс жағалауында
8.
Константин және Елена шіркеуі,
1854-1900 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Республика даңғылы,
№ 12
9.
Қалалық басқарма ғимараты,
ХІХ ғ. соңы
Қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан к-сі, № 17
10.
Гимназия,
ХІХ ғ. соңы
Қала құрылысы және сәулет
Т. Бигелдинов к-сі, № 72
11.
Көпес Д.В. Егоровтың үйі
ХІХ-ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов к-сі, № 5а
12.
Көпес үйі,
1846 жыл
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов к-сі, № 20
13.
Дәрігер
Ф.И. Благовещенскийдің үйі,
ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов к-сі, № 20а
14.
Жасыл мешіттің дуалы,
1895 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 83
15.
Көпес С.А. Кубриннің ауруханасы,
1880 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ә. Жангелдин к-сі, № 40
16.
Көпес В.М. Кубриннің
үйі және жапсаржайы,
1910-1912 жылдар,
1920-1921 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары к-сі, № 41
17.
Көпес М.К. Кубриннің
сауда үйі,
1905-1907 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары к-сі, № 37
18.
П.Г. Моисеевтің үйі,
1914 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ә. Мәмбетов к-сі, № 40
19.
"Октябрь" кинотеатрының
ғимараты, ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 29
20.
Пионерлер үйі,
ХХ ғ. 1960 жылдары
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік к-сі, № 6
21.
"Есіл" қонақ үйінің ғимараты,
1958-1960 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік к-сі, № 8
22.
Астана қаласы
әкімдігінің бұрынғы ғимараты,
1958 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Омаров к-сі, № 60
23.
Мемлекеттік Қауіпсіздік комитетінің ғимараты,
1950 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Т. Бигелдинов к-сі,

Сноска. Государственный список в редакции постановления акимата г. Астаны от 08.01.2018 № 105-8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
1.
Дом купца И.С. Силина, ХІХ-начало ХХ в.
Градостроительство и архитектура
ул. Кенесары, № 35
2.
Дом, в котором формировались отряды части особого назначения, 1914 год
Градостроительство и архитектура
ул. Ж. Омарова, № 57
3.
Дворец железнодорожников, 1954 год
Градостроительство и архитектура
ул. Акжайық, № 10
4.
Здание вокзала и привокзальная площадь, куда в 1954 году прибыл первый эшелон с целинниками, 1954 год
Градостроительство и архитектура
Привокзальная площадь имени 310 дивизии
5.
Памятник Сакену Сейфуллину, 1972 год
Градостроительство и архитектура
пр. Победы, № 62
6.
Памятник воинам Великой Отечественной войны, 1995 год
Градостроительство и архитектура
вблизи здания Государственного учреждения "Казахский национальный университет искусств" Министерства образования и науки Республики Казахстан, пр. Победы
7.
Городище Бозок, Х-ХІV вв.
Археология
Долина левого берега Есиль, в 5 километрах севернее жилого массива Ильинка, восточный берег озера Бузукты
8.
Константино-Еленинская церковь, 1854-1900 годы
Градостроительство и архитектура
пр. Республики, № 12
9.
Здание городской управы, конец ХІХ в.
Градостроительство и архитектура
ул. Желтоқсан, № 17
10.
Гимназия, конец ХІХ в.
Градостроительство и архитектура
ул. Т. Бигельдинова, № 72
11.
Дом купца Д.В. Егорова, ХІХ-начало ХХ в.
Градостроительство и архитектура
ул. М. Ауэзова, № 5а
12.
Купеческий дом, 1846 год
Градостроительство и архитектура
ул. М. Ауэзова, № 20
13.
Жилой дом доктора Ф.И. Благовещенского, начало ХХ в.
Градостроительство и архитектура
ул. М. Ауэзова, № 20 а
14.
Ограждение зеленой мечети, 1895 год
Градостроительство и архитектура
пр. Абая, № 83
15.
Больница купца С.А. Кубрина, 1880 год
Градостроительство и архитектура
ул. А. Джангильдина, № 40
16.
Дом купца В.М. Кубрина и флигель, 1910 год
Градостроительство и архитектура
ул. Кенесары, № 41
17
Торговый дом купца М.К. Кубрина, 1905 год
Градостроительство и архитектура
ул. Кенесары, № 37
18.
Дом П.Г. Моисеева, 1914 год
Градостроительство и архитектура
ул. Ә. Мәмбетова, № 40
19.
Здание кинотеатра "Октябрь", начало ХХ в.
Градостроительство и архитектура
пр. Абая, № 29
20.
Дом пионеров, 1960-е годы ХХ в.
Градостроительство и архитектура
ул. Бейбитшилик, №6
21.
Здание гостиницы "Ишим", 1958-1960 годы
Градостроительство и архитектура
ул. Бейбитшилик, №8
22.
Здание бывшего акимата города Астаны, 1958 год
Градостроительство и архитектура
ул. Ж. Омарова, № 60
23.
Здание Комитета государственной безопасности, 1950 год
Градостроительство и архитектура

№ 74/1
24.
Мұсылман жастарына арналған
Б. Қосшығұловтың мектебі,
ХІХ-ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 24
25.
"Астана-Бәйтерек" монументалдық құрылысы,
2002 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Солжағалау, №1
26.
Кенесары хан ескерткіші,
2001 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Есіл өзенінің жағалауы
27.
А.С. Пушкин ескерткіші,
1999 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия Ұлттық университетінің ауданында
28.
С. Сейфуллин ескерткіші,
1994 жыл
Қала құрылысы және сәулет
С. Сейфуллин және
М. Әуезов
көшелерінің қиылысында
29.
"Астана" мүсіні,
2002 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Тәшенов көшесіндегі шағынгүлбақта
30.
Метеостанция ғимараты,
1914-1916 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Жамбыл к-сі, № 11
31.
"Космос" және "Баспа" мозаикалық паннолар,
1972 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік к-сі, № 25
32.
Саяси қуғын-сүргін және тоталитаризм құрбандарының "АЛЖИР" мемориалды-мұражай кешені,
2007 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ақмола облысы,
Целиноград ауданы,
Ақмол ауылы
33.
"Қараөткел" мұсылман зираты,
1609-1962 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
"Жастар" шағын ауданы
34.
Бозоқ ІІ қыстауы,
XVIII-XIX ғғ.
Археология
Бұзықты көлінің шығыс жағалауында
35.
Қозыкөш І қыстауы,
XVIII-XIX ғғ.
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
36.
Қозыкөш ІІ қыстауы,
XVIII-XIX ғғ.
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
37.
Қозыкөш ІІІ қыстауы,
XVIII-XIX ғғ.
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
38.
Қозыкөш ІV қыстауы,
XVIII-XIX ғғ.
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
39.
Қозыкөш V қыстауы,
XVIII-XIX ғғ.
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
40.
Сығанақ көшесіндегі қорған,
б.ғ.д. І мың жылдықтың соңы
Археология
Есіл өзенінің оң жақ жағалауындағы жаңа шағын ауданның аумағында
41.
Күйгенжар зираты,
б.ғ.д. І мың жылдықтың соңы
Археология
Күйгенжар ауылының шығысына қарай
4 шақырым жерде
42.
Сарқырама зираты,
ерте орта ғасыр
Археология
Қосшы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым жерде
43.
Шұбар зираты,
ерте орта ғасыр
Археология
Шұбар тұрғын алабының солтүстік-шығысына қарай 1 шақырым жерде
44.
Көктал жалғыз қорғаны,
ерте темір ғасыр,
б.ғ.д. VII-ІІI ғғ.
Археология
қаланың солтүстік бөлігінде, Көктал тұрғын алабынан солтүстікке қарай 1,5 шақырым жерде

ул. Т. Бигельдинова, № 74/1
24.
Школа Б. Косшыгулова для мусульманской молодежи, ХІХ-начало ХХ в.
Градостроительство и архитектура
пр. Абая, № 24
25.
Монументальное сооружение "Астана-Бәйтерек", 2002 год
Градостроительство и архитектура
Левобережье, № 1
26.
Памятник хану Кенесары, 2001 год
Градостроительство и архитектура
Набережная реки Есиль
27.
Памятник А.С. Пушкину, 1999 год
Градостроительство и архитектура
В районе Евразийского национального университета им. Л.Н. Гумилева
28.
Памятник С. Сейфуллину, 1994 год
Градостроительство и архитектура
Пересечение улиц С. Сейфуллина и М. Ауэзова
29.
Скульптура "Астана", 2002 год
Градостроительство и архитектура
В сквере по ул. Ж. Ташенова
30.
Здание метеостанции, 1914-1916 годы
Градостроительство и архитектура
ул. Джамбула, № 11
31.
Мозаичные панно "Космос" и "Печать", 1972 год
Градостроительство и архитектура
ул. Бейбитшилик, №25
32.
Мемориально-музейный комплекс памяти жертв политических репрессий и тоталитаризма "АЛЖИР", 2007 год
Градостроительство и архитектура
Акмолинская область, Целиноградский район, село Акмол
33.
Мусульманское кладбище "Қараөткел", 1609-1962 годы
Градостроительство и архитектура
Микрорайон "Жастар"
34.
Зимовка Бозок ІІ, XVIII- XIX вв.
Археология
на восточном берегу озера Бузукты
35.
Зимовка Козыкош І, XVIII-XIX вв.
Археология
в 4-х км западнее жилого массива Ильинка
36.
Зимовка Козыкош ІІ, XVIII-XIX вв.
Археология
в 4-х км западнее жилого массива Ильинка
37.
Зимовка Козыкош ІІІ, XVIII-XIX вв.
Археология
в 4-х км западнее жилого массива Ильинка
38.
Зимовка Козыкош ІV, XVIII-XIX вв.
Археология
в 4-х км западнее жилого массива Ильинка
39.
Зимовка Қозыкош V, XVIII-XIX вв.
Археология
в 4-х км западнее жилого массива Ильинка
40.
Курган по ул. Сыганак, конец I тыс. д.н.э.
Археология
в районе нового микрорайона на правом берегу реки Есиль
41.
Могильник Куйгенжар, конец I тыс. д.н.э.
Археология
в 4-х км восточнее села Куйгенжар
42.
Могильник Саркрома, раннее средневековье
Археология
в 4-х км к северо- западу от села Косши
43.
Могильник Шубар, раннее средневековье
Археология
в 1 км северо-восточнее жилого массива Шубар
44.
Одиночный курган Коктал, ранний железный век, VII-III вв. д.н.э.
Археология
в северной части города, в 1,5 км к северу от жилого массива Коктал