Ақтөбе облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Ақтөбе облыстық әкімдігінің 2010 жылғы 4 маусымдағы № 180 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2010 жылғы 3 шілдеде № 3337 тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 2020 жылғы 18 тамыздағы № 306 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 18.08.2020 № 306 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27 бабына, Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі № 1488-XII "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңының 27 бабына сәйкес облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ақтөбе облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Ақтөбе облыстық жергілікті атқарушы органдарының кейбір нормативтік құқықтық келісімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Е.Сағындықов
Ақтөбе облысы әкімдігінің 2010 жылғы 4 маусымдағы № 180 қаулысымен
БЕКІТІЛГЕН
Ақтөбе облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Ескерту. Тізімі жаңа редакцияда – Ақтөбе облысының әкімдігінің 07.09.2017 № 307 қаулысымен (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
р/с
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Орналасқан жері
1
2
3
4
Ақтөбе қаласы
1.
Әбілқайыр хан ескерткіші.
Мүсінші Е. Сергебаев.
Сәулетші Б. Егімбаев.
2000 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Әбілқайыр хан даңғылы, 40
Ақтөбе облысының әкімдігі ғимаратының алды.
2.
Кеңес Одағының Батыры Ә. Молдағұлованың мемориалдық ескерткіш кешені.
Мүсіншілер Б.Әбішев, Е.Сергебаев. Сәулетшілер В. Кацев, Ж. Айнабеков.
2005 жыл.
Қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Ағайынды Жұбановтар мен Ә.Молдағұлова даңғылының қиылысы.
3.
Ә.Жангелдинге ескерткіш
Мүсінші А. Исаев.
Сәулетші И. Белоцерковский.
1972 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Ж. Шернияз көшесі, 53.
4.
Кеңес Одағының Батыры В. Г. Козенковтың ескерткіш-мүсіні.
Ақтөбе ферроқорытпа зауытында 1940-1941 жылдары жұмыс жасаған.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Ақтөбе ферроқорытпа зауыты (АФЗ).
5.
Кеңес Одағының Батыры Р. Кутуевтің рельефті ескерткіш-обелискісі.
1941 жылға дейін "Ақтөбе рентген" зауытында жұмыс жасаған.
1974 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Т. Ахтанов көшесі, 44.
6.
В. И. Ленинге орнатылған ескерткіш.
Мүсінші Н. А. Щербаков.
Сәулетші С. П. Хаджибаронов.
1983 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Жеңіс даңғылы 31, Ғ. Жұбанова атындағы Ақтөбе облыстық филармонияның артқы алаңында.
7.
Генерал-лейтенант Ж.Кереевтің ескерткіш-мүсіні.
Мүсінші Б. Әбішев.
Сәулетші Б. Егімбаев.
1999 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Теміржол вокзалы ғимаратына қарама-қарсы, Ж.Кереев көшесіндегі гүлзарда орналасқан.
8.
Ақтөбе уездік жұмысшы-шаруа депутаттары Кеңесінің бірінші төрағасы В. Ф. Зинченконың ескерткіш-мүсіні.
Сәулетші Т. Сүлейменов.
Мүсінші О. Прокопьева.
1974 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Т. Ахтанов көшесі, 52.
9.
Интернационалист жауынгерлерге орнатылған ескерткіш-обелиск.
Мүсінші Ж. Т. Кенбай.
2007 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Есет Батыр көшесі мен Абай даңғылының қиылысы.
10.
Композитор А.Жұбановтың ескерткіші (мүсінші Е.Сергебаев, сәулетші Ж. Айнабеков, 2006 жыл) және Ғ. Жұбанованың ескерткіш-мүсінінің кешені (мүсінші Ж. Т. Кенбай, 2007 жыл).
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Жеңіс даңғылы 31, Ғ.Жұбанова атындағы Ақтөбе облыстық филармония ғимараты алаңы.
11.
Қырғыз өлкесін басқару жөніндегі Әскери-революциялық Комитетінің мүшесі Б. Қаратаевтың бейіті.
1934 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, қалалық бейіт.
12.
М. В. Фрунзеге ескерткіш.
Сәулетші И. Белоцерковский.
Мүсінші А. Исаев.
1971 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Жеңіс даңғылы 31, Ғ. Жұбанова атындағы Ақтөбе облыстық филармония ғимаратының артқы алаңында.
13.
Металлургтер Мәдениет үйі.
Сәулетші Завадский.
1947 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Бейбітшілік даңғылы, 7 а.
14.
Қалалық мешіт.
1908 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Ш. Берсиев көшесі, 22.
15.
Мөңке би Тілеуұлының ескерткіш-мүсіні.
Мүсінші К. Егізбаев.
Сәулетші Б. Егімбаев.
2003 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, 101 атқыштар бригадасы көшесіндегі гүлбағында.
16.
Ақын Н.Байғаниннің ескерткіші.
Мүсінші Г. Г. Элизбарашвили.
Сәулетші А. Әжіғалиев.
1999 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Әбілқайыр хан даңғылы, Ақтөбе облыстық сотының алдындағы гүлзарда.
17.
Н. Байғаниннің бейіті.
1978 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, қалалық бейіт.
18.

Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Актюбинской области
Постановление акимата Актюбинской области от 4 июня 2010 года № 180. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 3 июля 2010 года № 3337. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 18 августа 2020 года № 306
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 18.08.2020 № 306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 27 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года № 1488-XII "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры местного значения Актюбинской области.
2. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты местных исполнительных органов Актюбинской области согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Аким области Е.Сагиндиков
УТВЕРЖДЕН
постановлением акимата Актюбинской области от 4 июня 2010 г. № 180
Государственный список памятников истории и культуры местного значения Актюбинской области
Сноска. Список – в редакции постановления акимата Актюбинской области от 07.09.2017 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Наименование памятника
Вид памятника
Место нахождения
1
2
3
4
Город Актобе
1.
Памятник Абилкайыр хана.
Скульптор Е. Сергебаев.
Архитектор Б. Егимбаев.
2000 год.
градостроительство и архитектура
город Актобе, проспект Абилкайыр хана, 40
перед зданием Актюбинского областного акимата.
2.
Мемориальный памятный комплекс Герою Советского Союза А. Молдагуловой.
Скульпторы Б. Абишев, Е. Сергебаев.
Архитекторы В. Кацев, Ж. Айнабеков.
2005 год.
градостроительствои архитектура
город Актобе, на пересечении улицы Братьев Жубановых и проспекта А. Молдагуловой.
3.
Памятник А. Джангельдину.
Скульптор А. Исаев.
Архитектор И. Белоцерковский.
1972 год.
градостроительство и архитектура
город Актобе, улица Ж. Шернияза, 53.
4.
Памятник-бюст Герою Советского Союза В. Г. Козенкову.
Работал в Актюбинском заводе ферросплавов в 1940-1941 годах.
Градостроительство и архитектура
город Актобе, Актюбинский завод ферросплавов (АЗФ).
5.
Рельефный памятник-обелиск Герою Советского Союза Р. Кутуеву.
До 1941 года работал на заводе "Актюбрентген".
1974 год.
градостроительство и архитектура
город Актобе, улица Т.Ахтанова, 44.
6.
Памятник, установленный
В. И. Ленину.
Скульптор Н. А. Щербаков.
Архитектор С. П. Хаджибаронов.
1983 год.
градостроительство и архитектура
город Актобе, проспект Победы, 31, на задней площади Актюбинской областной филармонии имени Г. Жубановой.
7.
Памятник-бюст генерал-лейтенанту Ж.Керееву.
Скульптор Б. Абишев.
Архитектор Б. Егимбаев.
1999 год.
градостроительство и архитектура
город Актобе, расположен на бульваре по улице Ж. Кереева, напротив здания железнодорожного вокзала.
8.
Памятник-бюст первому председателю Совета Актюбинского уездного рабоче-крестьянских депутатов В. Ф. Зинченко.
Архитектор Т. Сулейменов.
Скульптор О. Прокопьева.
1974 год.
градостроительство и архитектура
город Актобе, улица Т. Ахтанова, 52.
9.
Памятник-обелиск воинам-интернационалистам.
Скульптор Ж. Т. Кенбай.
2007 год.
градостроительство и архитектура
город Актобе, на пересечении ул. Есет Батыра и проспекта Абая.
10.
Комплекс памятник композитору А. Жубанову (скульптор Е. Сергебаев, архитектор Ж. Айнабеков 2006 год) и памятник-бюст Г. Жубановой.
(скульптор Ж. Т. Кенбай 2007 год).
градостроительство и архитектура
город Актобе, проспект Победы, 31, на площади здания Актюбинской областной филармоний имени Г. Жубановой.
11.
Могила члена военно-революционного комитета по Управлению Киргизским краем Б. Каратаева.
1934 год.
градостроительство и архитектура
город Актобе, городское кладбище.
12.
Памятник М. В. Фрунзе.
Архитектор И. Белоцерковский. Скульптор А. Исаев.
1971 год.
градостроительство и архитектура
город Актобе, проспект Победы 31, на задней площади здания Актюбинской областной филармонии имени Г. Жубановой.
13.
Дом культуры Металлургов.
Архитектор Завадский.
1947 год.
градостроительство и архитектура
город Актобе, проспект Мира, 7а
14.
Городская мечеть.
1908 год.
градостроительство и архитектура
город Актобе, улица Ш. Берсиев, 22.
15.
Памятник-бюст Монке би Тилеуулы.
Скульптор К. Егизбаев.
Архитектор Б. Егимбаев.
2003 год.
градостроительство и архитектура
город Актобе, на цветнике по улице 101 стрелковой бригады.
16.
Памятник акыну Н. Байганину
Скульптор Г. Г. Элизбарашвили.
Архитектор А. Аджигалиев.
1999 год.
Градостроительство и архитектура
город Актобе, проспект Абилкайыр хана, на бульваре перед Актюбинским областным судом.
17.
Могила Н. Байганина.
1978 год.
Градостроительство и архитектура
город Актобе, городское кладбище.
18.

1918 жылы большевиктердің алғашқы ұжымдық жиыны өтіп, Ақтөбенің партия ұйымы құрылған Облыстық телерадиокомпания ғимараты. 1934 жылы мұнда С. М. Киров сөз сөйледі. Мұнда 1941 жылға дейін Кеңес Одағының Батыры С. В. Вавилов жұмыс жасады.
1918 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Т. Ахтанов көшесі, 54.
19.
Облыстық халық шығармашылығы Үйі. 1920 жылы Ақтөбе уезі РКП(б) І конференциясы өткізілді, сонда Д.А.Фурманов сөз сөйледі. 1941 жылға дейін мұнда Кеңес Одағының Батыры Г. П. Мясоедов жұмыс істеді.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Әйтеке би көшесі, 39.
20.
Облыстық азық-түлік корпорациясы орналасқан ғимарат. Мұнда 1920 жылы РКЖО-ның І уездік съезі өтті.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Н. Қобыландин көшесі, 15.
21.
Облыстық тарихи-өлкетану музейі.
1950 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Ы. Алтынсарин көшесі, 14.
22.
Орыс-қырғыз 2 кластық училищесі.
1883 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Ж. Шернияз көшесі, 59.
23.
Орыс-қырғыз әйелдер мектебі.
1894 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Н. Некрасов көшесі, 114.
24.
"Пионер" кинотеатрының ғимараты. 1918 жылы Советтердің 2-ші Ақтөбе уездік съезі өткен.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Әйтеке би көшесі, 31.
25.
Революция күрескерлеріне ескерткіш-обелиск.
1919 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, А.С.Пушкин атындағы саябақ.
26.
Ұлы Отан соғысы жылдарында Отан үшін майданда қаза тапқан ақтөбелік-терге орнатылған Даңқ обелиск.
Мүсінші Т. Жанысбеков.
Сәулетші Н. Соболев.
1970 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Есет батыр көшесі мен Ә. Молдағұлова даңғылы қиылысында.
27.
Ұлы Отан соғысы кезінде Ақтөбе қаласының госпиталінде қайтыс болған жауынгерлердің Бауырластар зираты.
(1941-1945 жылдар).
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, қалалық бейіт.
28.
101 дербес атқыштар бригадасының жек құрамы жайғасқан және жасақталған штаб ғимараты.
1936 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Н. Қобыландин көшесі, 2, М. Құсайынов атындағы Ақтөбе облысының дарынды балаларына арналған мамандандырылған мектеп-интернаты ғимараты.
29.
312 атқыштар бригадасы дивизиясы мен 101 атқыштар бригадасының құрметіне "Зеңбірек" ескерткіш-белгісі.
Сәулетші М. К. Фахрутдинов.
1985 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Ж. Кереев көшесіндегі гүлзарда.
30.
312 атқыштар дивизиясының жайғасқан орын.
қала құрылысы және сәулет
Қарғалы ауылы, М.Арынов атындағы Қарғалы қазақ орта мектеп жанында.
31.
1930-1950 жылдары саяси қуғын-сүргін құрбандарына "Түйетөбеге" орнатылған ескерткіш-белгі.
Сәулетші Ә. Әжіғалиев.
1990 жыл.
қала құрылысы және сәулет

Здание областной телерадио-компании, где в 1918 году состоялось первое организационное собрание большевиков, на котором была создана Актюбинская партийная организация. В 1934 году здесь выступал С.М. Киров. До 1941 года здесь работал Герой Советского Союза С.В.Вавилов.
1918 год.
Градостроительство и архитектура
город Актобе, улица. Т. Ахтанова, 54.
19.
Областной Дом народного творчества. Здесь в 1920 году проводилась І конференция РКП(б) Актюбинского уезда, там выступал Д. А. Фурманов.
До 1941 года здесь работал Герой Советского Союза Г. П. Мясоедов.
Градостроительство и архитектура
город Актобе, улица Айтеке би, 39.
20.
Здание областной продовольственной корпорации. В 1920 году здесь состоялся І уездной съезд РКМО.
Градостроительство и архитектура
город Актобе, улица Н. Кобыландина, 15.
21.
Областной историко-краеведческий музей.
1950 год.
Градостроительство и архитектура
город Актобе, улица Ы. Алтынсарина, 14.
22.
Русско-киргизское 2-х классное училище.
1883 год.
Градостроительство и архитектура
город Актобе, улица Ж. Шернияза, 59.
23.
Русско-киргизская женская школа.
1894 год.
Градостроительство и архитектура
город Актобе, улица Н. Некрасова, 114.
24.
Здание кинотеатра "Пионер".
В 1918 году состоялся 2-ой Актюбинский уездный съезд Советов.
Градостроительство и архитектура
город Актобе, улица Айтеке би, 31.
25.
Памятник-обелиск борцам Революции. 1919 год.
Градостроительство и архитектура
город Актобе, парк имени А. С. Пушкина.
26.
Обелиск Славы павшим актюбинцам за Родину на войне в годы Великой Отечественной Войны.
Скульптор Т. Жанысбеков.
Архитектор Н. Соболев.
1970 год.
Градостроительство и архитектура
город Актобе, на пересечении улицы Есет батыра и проспекта А. Молдагуловой.
27.
Братская могила воинов, умерших в Актюбинском госпитале в годы Великой Отечественной Войны (1941-1945 годы).
Градостроительство и архитектура
город Актобе, городское кладбище.
28.
Здание штаба, где располагался и сформировался личный состав 101 стрелковой бригады.
1936 год.
Градостроительство и архитектура
город Актобе, улица Н. Кобландина, 2, здание Актюбинской областной специализированной школы-интернат для одаренных детей имени М. Кусайынова.
29.
Памятник-обелиск "Пушка" в честь 312 стрелковой дивизии и 101 стрелковой бригады.
Архитектор М.К.Фахрутдинов.
1985 год.
Градостроительство и архитектура
город Актобе, на бульваре по улице Ж. Кереева.
30.
Место дислокаций 312 стрелковой дивизии.
Градостроительство и архитектура
село Каргалы, возле школы Каргалинская казахская средняя школа им. М. Арына
31.
Памятник-обелиск "Түйетөбе" жертвам политической репрессии в 1930-1950 годов.
Архитектор А. Аджигалиев.
1990 год.
Градостроительство и архитектура

Пригородное ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым 500 метр.
32.
Ақтөбе бейіті (Құмды карьер).
Біздің заманымызға дейінгі ХІV-ХІ ғасырлар.
археология
Ақтөбе-Хромтау тас жолынан шығысқа қарай 2 шақырым.
33.
Ақжар-І бейіті.
Қола және ерте темір дәуірі.
археология
Ақжар ауылынан шығысқа қарай 1 шақырым, Пригородное ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 шақырым.
34.
Ақжар-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Пригородное ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым.
35.
Ақжар-ІІІ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Пригородное ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым.
36.
Ақтасты -ІІІ (Подхоз) қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6 шақырым.
37.
Ақтасты -ІV (Подхоз) бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 шақырым.
38.
Ақшат-ІІ қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Пригородное ауылынан батысқа қарай 5 шақырым, Ақшат ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым.
39.
Ақшат-ІІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Пригородное ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым, Ақшат ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
40.
Ақшат-ІV қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Пригородное ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9 шақырым, Ақшат ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым.
41.
Ақшат-V қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Пригородное ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6 шақырым, Ақшат ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым.
42.
Белогорка-ХІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарғалы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 21 шақырым, Белогорка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 шақырым.
43.
Благодарный-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Кеңес Нокин ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр, Қызылжар ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым.
44.
Благодарный-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Кеңес Нокин ауылынан 1 шақырым 500 метр, Қызылжар ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр.
45.
Благодарный-ІІІ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Кеңес Нокин ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым, Қызылжар ауылдық округінен батысқа қарай 1 шақырым.
46.
Благодарный-ІV бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Кеңес Нокин ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым, Қызылжар ауылынан шығысқа қарай 1 шақырым.
47.
Благодарный-V бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Кеңес Нокин ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым, Қызылжар ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
48.
Елек бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қарғалы өзені құйылысынан 1 шақырым төменіректе.
49.
Жаман-І бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Кеңес Нокин ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым, Қызылжар ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым.
50.
Жаман-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология

в 6 километрах 500 метрах к востоку от села Пригородное.
32.
Могильник Актобе (Песчаный карьер). ХІV-ХІ века до нашей эры.
археология
в 2 километрах к востоку от шоссейной трассы Актюбинск – Хромтау.
33.
Могильник Акжар-I.
Эпоха бронзы и раннего железа.
археология
в 1 километре к востоку от села Акжар, в 6 километрах к юго-западу от села Пригородное.
34.
Могильник Акжар-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к юго-западу от села Пригородное.
35.
Могильник Акжар-ІІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 5 километрах к юго-западу от села Пригородное.
36.
Курган Актасты-ІІІ (Подхоз).
Эпоха средневековья.
археология
в 6 километрах к северо-западу от села Актасты.
37.
Могильник Актасты-ІV (Подхоз).
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к северо-западу от села Актасты.
38.
Курган Акшат-ІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 5 километрах к западу от села Пригородное, 4 километрах к востоку от села Акшат.
39.
Курган Акшат-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах к северо-западу от села Пригородное, в 5 километрах к северо-востоку от села Акшат.
40.
Курган Акшат-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 9 километрах к северо-западу от села Пригородное, в 6 километрах к северо-востоку от села Акшат.
41.
Курган Акшат-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к северо-западу от села Пригородное, в 4 километрах к востоку от села Акшат.
42.
Могильник Белогорка-ХІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 21 километре к северо-востоку от села Каргалы, в 5 километрах к северо-западу от села Белогорка.
43.
Могильник Благодарный-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах 500 метрах к юго-востоку от села Кенеса Нокина, в 1 километре к северу от села Кызылжар.
44.
Могильник Благодарный-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 1 километре 500 метрах от села Кенеса Нокина, в 2 километрах 500 метрах к северо-востоку от села Кызылжар.
45.
Могильник Благодарный-ІІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 4 километрах к юго-востоку от села Кенеса Нокина, в 1 километре к западу от села Кызылжар.
46.
Могильник Благодарный-ІV.
Эпоха средневековья.
археология
в 4 километрах к юго-востоку от села Кенеса Нокина, в 1 километре к востоку от села Кызылжар.
47.
Могильник Благодарный-V.
Эпоха бронзы.
археология
в 3 километрах к юго-востоку от села Кенеса Нокина, в 5 километрах к северо-востоку от села Кызылжар.
48.
Могильник Илек.
Эпоха бронзы.
археология
в 1 километре ниже устья реки Каргалы.
49.
Могильник Жаман-І.
Эпоха средневековья.
археология
в 7 километрах к юго-востоку от села Кенеса Нокина, в 6 километрах к востоку от села Кызылжар.
50.
Могильник Жаман-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология

Кеңес Нокин ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым, Қызылжар ауылынан шығысқа қарай 7 шақырым.
51.
Жаман-Қарғалы тұрағы.
Біздің заманымызға дейінгі VІІІ-VІІ ғасырлар.
археология
Жаман Қарғалы өзенінің сол жағасы.
52.
Жаман-Қарғалы қорғанды бейіті.
Біздің заманымызға дейінгі ІІ-ІV ғасырлар.
археология
Ақтөбеден 11 шақырым Орскіге баратын жолдың бойында, осы жолдың оң жағында 300 метр жерде.
53.
Жаман-Қарғалы қорғанды-бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақтөбеден 11 шақырым Орскіге баратын жолдың бойында, осы жолдың оң жағында 300 метр жерде.
54.
Кенжебике бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Пригородное ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12 шақырым.
55.
"Оқыту алаңы" қорымы.
Қола дәуірі.
археология
Қарғалы ауылының шығыс жағы, Ақтөбе қаласынан шығысқа қарай 7 шақырым.
56.
Пригородный-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Кеңес Нокин ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым 500 метр, Пригородное ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым.
57.
Садовый-І қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Кеңес Нокин ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым, Садовое ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым.
58.
Садовый-ІІ қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Кеңес Нокин ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым 500 метр, Садовое ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым 500 метр.
59.
Садовый-ІІІ қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Кеңес Нокин ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым, Садовое ауылынан шығысқа қарай 7 шақырым.
60.
Садовый-ІV қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Кеңес Нокин ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 12 шақырым, Садовое ауылынан шығысқа қарай 8 шақырым.
61.
Шығыс-Қурайлы-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қурайлы ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым.
62.
Шығыс-Қурайлы-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қурайлы ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр.
63.
Шығыс-Қурайлы-ІV бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қурайлы ауылынан оңтүстік -шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр.
64.
Шығыс-Қурайлы-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қурайлы ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым 500 метр.
65.
Шығыс-Қурайлы-VІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қурайлы ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым 500 метр.
66.
Шығыс-Қурайлы-VІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қурайлы ауылынан шығысқа қарай 8 шақырым.
Алға ауданы
67.
Есет батыр Көкіұлының мавзолей-кешені (1667-1749 жылдар).
қала құрылысы және сәулет
Бестамақ ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым.
68.
Жел диірмен.
1909 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Есет батыр ауылынан батысқа қарай 300 метр.
69.
Шәкен ишан мешіті.
ХІХ ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Маржанбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 15 шақырым.
70.
Кеңес Одағының Батыры ұшқыш-космонавт В. И. Пацаев оқыған мектеп.
1971 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Алға қаласы, С. Сейфуллин көшесі, 2.
71.
Ф.Малый ескерткіші.
1967 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Талдысай ауылы, негізгі мектептің жанында орналасқан.
72.

в 8 километрах к юго-востоку от села Кенеса Нокина, в 7 километрах к востоку от села Кызылжар.
51.
Стоянка Жаман-Каргалы.
VІІІ-VІІ века до нашей эры
археология
на левом берегу реки Жаман-Каргалы.
52.
Курганный могильник
Жаман-Каргалы.
ІІ-ІV века до нашей эры
археология
в 11 километрах от Актобе по дороге в Орск, в 300 метрах вправо от этой дороги.
53.
Курганный могильник Жаман-Каргалы.
Эпоха раннего железа.
археология
в 11 километрах от Актобе по дороге в Орск, в 300 метрах вправо от этой дороги.
54.
Могильник Кенжебике.
Эпоха бронзы.
археология
в 12 километрах к северо-западу от села Пригородное.
55.
Некрополь "Учебный полигон".
Эпоха бронзы.
археология
восточная окраина села Каргалинское, в 7 километрах к востоку от города Актобе.
56.
Могильник Пригородный-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах 500 метрах к востоку от села Кенеса Нокина, в 5 километрах к востоку от села Пригородное.
57.
Курган Садовый-І.
Эпоха бронзы.
археология
в 10 километрах к северо-востоку от села Кенеса Нокина, в 6 километрах к востоку от села Садовое.
58.
Курган Садовый-ІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 9 километрах 500 метрах к северо-востоку от села Кенеса Нокина, в 5 километрах 500 метрах к востоку от села Садовое.
59.
Курган Садовый-ІІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 10 километрах к северо-востоку от села Кенеса Нокина, в 7 километрах к востоку от села Садовое.
60.
Курган Садовый-ІV.
Эпоха средневековья.
археология
в 12 километрах к северо-востоку от села Кенеса Нокина, в 8 километрах к востоку от села Садовое.
61.
Могильник Восточно-Курайлинский-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах 500 метрах к юго-востоку от села Курайли.
62.
Могильник Восточно-Курайлинский-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах 500 метрах к юго-востоку от села Курайли.
63.
Могильник Восточно-Курайлинский-ІV.
Эпоха бронзы.
археология
в 2 километрах 500 метрах к юго-востоку от села Курайли.
64.
Могильник Восточно-Курайлинский-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах 500 метрах к юго-востоку от села Курайли.
65.
Могильник Восточно-Курайлинский-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах 500 метрах к востоку от села Курайли.
66.
Могильник Восточно-Курайлинский-VІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к востоку от села Курайли.
Алгинский район
67.
Мавзолей-комплекс Есет батыр Кокиулы (1667-1749 годы).
Градостроительство и архитектура
в 3 километрах к востоку от села Бестамак.
68.
Ветряная мельница.
1909 год.
Градостроительство и архитектура
в 300 метрах к западу от села Есет батыр.
69.
Мечеть Шакен ишана.
ХІХ век.
Градостроительство и архитектура
в 15 километрах к югу от села Маржанбулак.
70.
Школа, где учился Герой Советского Союза летчик-космонавт В. И. Пацаев.
1971 год.
Градостроительство и архитектура
город Алга, улица С. Сейфуллина, 2.
71.
Памятник Ф. Малый.
1967 год.
Градостроительство и архитектура
село Талдысай, расположен возле основной школы.
72.

1941-1945 жылдары Ұлы Отан соғысында қаза тапқандарға орнатылған ескерткіш-обелиск.
қала құрылысы және сәулет
Алға қаласы, С.Сейфуллин көшесі, В. И. Пацаев оқыған мектептің жанында.
73.
Ақай-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым, Коммунар ауылынан солтүстікке қарай 12 шақырым.
74.
Ақай-ІІ қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Ақай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым, Коммунар ауылынан солтүстікке қарай 10 шақырым.
75.
Болгарка-ІІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Болгарка ауылынан солтүстікке қарай 5 шақырым, Болгарка-Сарықобда тас жолынан батысқа қарай 10 шақырым.
76.
Болдашысарай бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Болгарка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым, Сарықобда ауылынан оңтүстікке қарай 12 шақырым.
77.
Болдашысарай-ІІ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Болгарка ауылынан солтүстік-батыста қарай 7 шақырым.
78.
Есет-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Комсомол ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым.
79.
Есет-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Комсомол ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 9 шақырым.
80.
Есет-ІІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Комсомол ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11 шақырым.
81.
Есет-ІV қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Комсомол ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым 500 метр.
82.
Есет-V қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Есет батыр ауылынан шығысқа қарай 10 шақырым, Темрей ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым.
83.
Ильинка-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Үшқұдық ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырым, Ерназар ауылынан батысқа қарай 4 шақырым.
84.
Қарағансай қорғанды қорымы.
Ерте темір дәуірі.
археология
Елек өзенінің оң жағалауынан 1 шақырым 500 метр, Ақтөбе-Алға тас жолының "15 шақырым" белгісіне қарама-қарсы.
85.
Қызылту-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қызылту ауылынан солтүстікке қарай 4 шақырым.
86.
Қызылту-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қызылту ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым.
87.
Тамды-І қорымы.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тамды ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым.
88.
Шой-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Табантал ауылынан оңтүстікке қарай, 15 шақырым, Темрей ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 13 шақырым.
Әйтеке би ауданы
89.
"Хан моласы" қорымы.
Әбілқайыр хан жерленген орын.
ХVІІІ-ХХ ғасырлар.
қала құрылысы және сәулет
Толыбай ауылынан шығысқа қарай 90 шақырым, Қабырға өзенінің Өлкейек өзеніне құяр сағасынан батысқа қарай 4 шақырым.
90.
Әбдібай тамы мавзолейі.
ХІХ ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Қарабұтақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 30 шақырым
91.
Бабан тамы мавзолейі.
ХІХ ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Белқопа ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырым.
92.
Бұршақбай тамы мавзолейі.
1867 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақкөл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 28 шақырым.
93.
Жолай Жүсіп бейіті.
ХІХ ғасырдың ортасы мен аяғы.
қала құрылысы және сәулет
Қарабұтақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
94.
Кепер тамы мавзолейі.
ХІХ ғасырдың ІІ жартысы.
қала құрылысы және сәулет
Белқопа ауылы.
95.
Қартабай тамы мавзолейі.
ХІХ ғасырдың ортасы.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан батысқа қарай 4 шақырым.
96.
Құлтас руы мешітінің мұнарасы мен үйіндісі.
ХХ ғасырдың басы.
қала құрылысы және сәулет
Тышқанбай ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым.
97.
Тың игеру кезіндегі алғаш түрен тартқан "С-80" тракторы.
1954 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауылы әкімдігі ғимаратының алдында орналасқан, Абай көшесі.
98.
Т. Г. Шевченконың келуі туралы мемориалды тақтайша.
қала құрылысы және сәулет
Қарабұтақ ауылы, "Қарабұтақ" ЖШС ғимаратының қабырғасында, Ә.Жангелдин көшесі, 10.
99.
Т. Г. Шевченконың ескерткіші.
1975 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Қарабұтақ ауылы, "Қарабұтақ" ЖШС ғимараты алдында. Ә.Жангелдин көшесі.

Памятник-обелиск павшим в годы Великой Отечественной Войны в 1941-1945 годах.
Градостроительство и архитектура
город Алга, улица С. Сейфуллина, возле школы, где учился В. И. Пацаев.
73.
Курган Акай-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах к северо-востоку от села Акай, в 12 километрах к северу от села Коммунар.
74.
Курган Акай-ІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 6 километрах к северо-востоку от села Акай, в 10 километрах к северу от села Коммунар.
75.
Курган Болгарка - ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к северу от села Болгарка, в 10 километрах к западу от шоссе Болгарка-Сарыкобда.
76.
Могильник Болдашисарай.
Эпоха средневековья.
археология
в 9 километрах к северо-востоку от села Болгарка, в 12 километрах к югу от села Сарыкобда.
77.
Могильник Болдашисарай-ІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 7 километрах к северо-западу от села Болгарка.
78.
Курган Есет-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах к юго-востоку от села Комсомол.
79.
Курган Есет-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 9 километрах к юго-западу от села Комсомол.
80.
Курган Есет-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 11 километрах к юго-западу от села Комсомол.
81.
Курган Есет-ІV.
Эпоха бронзы.
археология
в 3 километрах 500 метрах к юго-западу от села Комсомол.
82.
Курган Есет-V.
Эпоха средневековья.
археология
в 10 километрах к востоку от села Есет батыр, в 8 километрах к юго-востоку от села Темрей.
83.
Могильник Ильинка-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к югу от села Ушкудык, в 4 километрах к западу от села Ерназар.
84.
Курганный некрополь Карагансай.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 500 метрах от правого берега реки Илек, напротив знака "15 км" по шоссе Актобе – Алга.
85.
Могильник Кызылту-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к северу от села Кызылту.
86.
Могильник Кызылту-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к северо-востоку от села Кызылту.
87.
Некрополь Тамды-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к востоку от села Тамды.
88.
Могильник Шой-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 15 километрах к югу от села Табантал, в 13 километрах к северо-востоку от села Темрей.
Айтекебиский район
89.
Некрополь "Хан моласы".
Место, где захоронен Абилкайыр хан.
ХVІІІ-ХХ века.
Градостроительство и архитектура
в 90 километрах к востоку от села Толыбай, в 4 километрах к западу от места слияния рек Кабырга и Олкейек.
90.
Мавзолей Абдибай-тамы.
ХІХ век.
Градостроительство и архитектура
в 30 километрах с северо-западу от села Карабутак.
91.
Мавзолей Бабан-тамы.
ХІХ век.
Градостроительство и архитектура
в 5 километрах к югу от села Белкопа.
92.
Мавзолей Буршакбай-тамы.
1867 год.
Градостроительство и архитектура
в 28 километрах к северо-востоку от села Акколь.
93.
Могильник Жолай-Жусип.
Середина и конец ХІХ века.
Градостроительство и архитектура
в 5 километрах к северо-востоку от села Карабутак.
94.
Мавзолей Кепер-тамы.
ІІ-я половина ХІХ века.
Градостроительство и архитектура
село Белкопа.
95.
Мавзолей Картабай-тамы.
Середина ХІХ века.
Градостроительство и архитектура
в 4 километрах к западу от села Сарыбулак.
96.
Минарет мечети рода Култас и его руины.
Начало ХХ века.
Градостроительство и архитектура
в 3 километрах к югу от села Тышканбай.
97.
Трактор "С-80", первопроходец по земле в годы Целины.
1954 год.
Градостроительство и архитектура
расположен перед зданием акимата села Жамбыл, улица Абая.
98.
Мемориальная доска о прибытии Т.Г. Шевченко.
Градостроительство и архитектура
село Карабутак, на стене здания ТОО "Карабутак", улица А. Жангельдина, 10.
99.
Памятник Т.Г.Шевченко.
1975 год.
Градостроительство и архитектура
село Карабутак, перед зданием ТОО "Карабутак", улица А. Жангельдина.

100.
Аралтоғай бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Аралтоғай ауылынан шығыста, Ырғыз өзенінің сол жағалауы.
101.
Аралтоғай-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Аралтоғай ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым.
102.
Аралтоғай-ІІІ (Киікті І) бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Киікті ауылынан оңтүстікке қарай 2 - 3 шақырым.
103.
Аралтоғай-ІV (Киікті ІІ) бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Ырғыз өзенінің сол жағасында, Аралтоғай-ІІІ бейітінің оңтүстігінде.
104.
Аралтоғай-V (Киікті ІІІ) қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Киікті ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым.
105.
Аралтоғай-VІ (Киікті ІV) бейіті.
Қола дәуірі
археология
Аралтоғай-ІV-V бейітінен оңтүстікке қарай 4 шақырым.
106.
Аралтоғай-VІІ бейіті.
Неолит дәуірі.
археология
Аралтоғай-VІ бейітінен солтүстік-батыста, Ырғыз өзенінің сол жағасында.
107.
Аралтөбе-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Аралтөбе ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым 300 метр.
108.
Атпа-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Атпа ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
109.
Атпа-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Атпа ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым.
110.
Атпа-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Атпа ауылынан оңтүстік - шығысқа қарай 4 шақырым.
111.
Атпа-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Атпа ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым 500 метр.
112.
Атпа-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Атпа ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым 500 метр.
113.
Атпа-VІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Атпа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
114.
Атпа-VІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Атпа ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым 500 метр.
115.
Атпа-VІІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Атпа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым 500 метр.
116.
Атпа-ІХ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Атпа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
117.
Атпа-Х бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Талдық ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым.
118.
Атпа-ХІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Талдық ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым 900 метр.
119.
Атпа-ХІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Атпа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 шақырым 500 метр.
120.
Атпа-ХІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Атпа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
121.
Атпа-ХІV бейіті.
орта ғасыр дәуірі.
археология
Талдық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
122.
Атпа-ХV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Атпа ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым 300 метр.
123.
Атпа-ХVІ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Атпа ауылынан оңтүстікке қарай 1 шақырым.
124.
Атпа-ХVІІ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Атпа ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым 200 метр.
125.
Бала-Талдық бейіті.
Біздің заманымызға дейінгі VІІ-ІІІ ғасырлар.
археология

100.
Могильник Аралтогай.
Эпоха бронзы.
археология
к востоку от села Аралтогай, на левом берегу реки Иргиз.
101.
Могильник Аралтогай-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 3 километрах к югу от села Аралтогай.
102.
Могильник Аралтогай-ІІІ (Киикты І). Эпоха бронзы.
археология
в 2-3 километрах к югу от села Киикты.
103.
Могильник Аралтогай-ІV (Киикты ІІ). Эпоха бронзы.
археология
на левом берегу реки Иргиз, южнее могильника Аралтогай-ІІІ.
104.
Курган Аралтогай-V (Киикты ІІІ). Эпоха бронзы.
археология
в 4 километрах к югу от села Киикты.
105.
Могильник Аралтогай-VІ (Киикты ІV). Эпоха бронзы.
археология
в 4 километрах к югу от могильника Аралтогай-ІV-V.
106.
Могильник Аралтогай-VІІ.
Эпоха неолита.
археология
к северо-западу от могильника Аралтогай-VІ, на левом берегу реки Иргиз.
107.
Курган Аралтобе-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах 300 метрах к юго-западу от села Аралтобе.
108.
Могильник Атпа-I.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к юго-востоку от села Атпа.
109.
Могильник Атпа-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к югу от села Атпа.
110.
Могильник Атпа-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к юго-востоку от села Атпа.
111.
Могильник Атпа-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах 500 метрах к югу от села Атпа.
112.
Могильник Атпа-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах 500 метрах к югу от села Атпа.
113.
Могильник Атпа-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к юго-западу от села Атпа.
114.
Курган Атпа-VІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 500 метрах к югу от села Атпа.
115.
Курган Атпа-VІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах 500 метрах к юго-западу от села Атпа.
116.
Могильник Атпа-ІХ.
Эпоха средневековья.
археология
в 3 километрах к юго-западу от села Атпа.
117.
Могильник Атпа-Х.
Эпоха бронзы.
археология
в 5 километрах к востоку от села Талдык.
118.
Могильник Атпа-ХІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 900 метрах к востоку от села Талдык.
119.
Могильник Атпа-ХІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах 500 метрах к юго-западу от села Атпа.
120.
Могильник Атпа-ХІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к юго-западу от села Атпа.
121.
Могильник Атпа-ХІV.
Эпоха средневековья.
археология
в 5 километрах юго-востоку от села Талдык.
122.
Могильник Атпа-ХV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 300 метрах к северу от села Атпа.
123.
Могильник Атпа-ХVІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 1 километре к югу от села Атпа.
124.
Могильник Атпа-ХVІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 1 километре 200 метрах к юго-востоку от села Атпа.
125.
Могильник Бала-Талдык.
VІІ-ІІІ века до нашей эры
археология

Бала-Талдық өзенінің сол жағалауы, Талдық метеостанциясынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр.
126.
Бала-Талдық-ІІ бейіті.
археология
Бала-Талдық өзенінің сол жағасында, Бөгетсай бұлағының саласынан 5 шақырым жоғары, Тойман қыстағынан солтүстік-батыста.
127.
Бала-Талдық-ІІІ тас қорғандары.
археология
Бала-Талдық өзенінің сол жағалауы, Талдық метеостанциясынан солтүстікке қарай 1 шақырым 500 метр.
128.
Бөгетсай-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бөгетсай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым, Тасбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
129.
Бөгетсай-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бөгетсай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым, Тасбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
130.
Дөңгелексор І-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Дөңгелексор ауылынан оңтүстікке қарай 3-4 шақырым.
131.
Диағаш-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Диағаш қыстағынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым, Шіліктісай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 11 шақырым.
132.
Диағаш-ІІ (Қызылүйсай) қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Диағаш қыстағынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым, КС-14 ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 15 шақырым.
133.
Жалғыз қорған.
Қола дәуірі.
археология
Қызылжұлдыз ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 шақырым.
134.
Жарыққұдық-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарлау ауылынан оңтүстікке қарай 11 шақырым, Белқопа ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 20 шақырым.
135.
Жарыққұдық-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарлау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 шақырым, Белқопа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 20 шақырым.
136.
Жарыққұдық-ІІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарлау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым 500 метр, Белқопа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 18 шақырым.
137.
Жарыққұдық-ІV қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарлау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым.
138.
Жарыққұдық-V қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарлау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым.
139.
Жаңабаз бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қопа ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым, Амангелді ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым 500 метр.
140.
Қарасу қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қызылжұлдыз ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 шақырым.
141.
Қарлау-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарлау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 шақырым.
142.
Қаймақ бейіті.
Біздің заманымызға дейінгі VІІ-ІІІ ғасырлар.
археология
Қаймақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым 700 метр.
143.
Қызылтаң-І бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Ақтас ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым.
144.
Қызылүйсай қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология

на левом берегу реки Бала-Талдык, в 2 километрах 500 метрах к северо-востоку от метеостанции Талдык.
126.
Могильник Бала-Талдык-ІІ.
археология
на левом берегу реки Бала-Талдык, в 5 километрах выше устья ручья Бугетсай, к северо-западу от зимовки Тойман.
127.
Каменные курганы Бала-Талдык-ІІІ.
археология
На левом берегу Бала-Талдык, в 1 километре 500 метрах к северу от метеостанции Талдык.
128.
Могильник Бугетсай-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к юго-востоку от села Бугетсай, в 3 километрах к северо-западу от села Тасбулак.
129.
Могильник Бугетсай-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к юго-востоку от села Бугетсай, в 3 километрах к северо-западу от села Тасбулак.
130.
Могильник Дунгелексор І-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3-4 километрах к югу от села Дунгелексор.
131.
Курган Дигаша-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к юго-востоку от зимовки Диагаша, в 11 километрах. к юго-востоку от села Шиликтисай.
132.
Курган Дигаша-ІІ (Кызылуйсай).
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к юго-востоку от зимовки Диагаш, в 15 километрах к северо-востоку от села КС-14.
133.
Одиночный курган.
Эпоха бронзы.
археология
в 15 километрах к северо-западу от села Кызылжулдыз.
134.
Курган Жарыккудык-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 11 километрах к югу от села Карлау, в 20 километрах к юго-востоку от села Белкопа.
135.
Курган Жарыккудык-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 12 километрах к юго-востоку от села Карлау, в 20 километрах к юго- западу от села Белкопа.
136.
Курган Жарыккудык-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах 500 метрах к юго-востоку от села Карлау, в 18 километрах к юго-западу от села Белкопа.
137.
Курган Жарыккудык-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах к юго-востоку от села Карлау.
138.
Курган Жарыккудык-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах к юго-востоку от села Карлау.
139.
Могильник Жанабаз.
Эпоха бронзы.
археология
в 2 километрах к югу от села Копа, в 1 километре 500 метрах к северо-западу от села Аманкелди.
140.
Курган Карасу.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах к юго-западу от села Кызылжулдыз.
141.
Могильник Карлау-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к юго-западу от села Карлау.
142.
Могильник Каймак.
VІІ-ІІІ века до нашей эры.
Археология
в 3 километрах 700 метрах к юго-западу от села Каймак.
143.
Могильник Кызылтан-І.
Эпоха средневековья.
археология
в 6 километрах к юго-востоку от села Актас.
144.
Курган Кызылуйсай.
Эпоха средневековья.
археология

КС-14 ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 15 шақырым, Диағаш ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым.
145.
Милысай бейіті.
археология
Милысай өзенінің оң жағалауы, Ұлы Талдық өзеніне құяр жерден 13 шақырым.
146.
Теңізбай бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бөгетсай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 22 шақырым, Белқопа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 18 шақырым.
147.
Тұрпаз бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қопа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 шақырым 500 метр.
148.
Тасбұлақ-І (Құдық) бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тасбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым, Шіліктісай ауылынан шығысқа қарай 8 шақырым.
149.
Тасбұлақ-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тасбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым, КС-14 ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым.
150.
Неолит дәуірінің тұрағы.
археология
Қызылжұлдыз ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 шақырым.
151.
Өлкейек жер қорғаны.
археология
Қызылжұлдыз ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12 шақырым.
152.
Тобылғысай бейіті.
археология
Ұзын Қайрақты өзенінің оң жағалауы, Есекжол өзенінен солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым.
153.
Талдық-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Талдық ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр.
154.
Талдық-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Талдық ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым 800 метр.
155.
Талдық-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Талдық ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым.
156.
Талдық-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Атпа ауылынан батысқа қарай 5 шақырым.
157.
Талдық-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Атпа ауылынан батысқа қарай 4 шақырым 500 метр.
Байғанин ауданы
158.
Ақсай-І қорымы.
12 нысан (№ 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7, № 8, № 9, № 11, № 12).
ХІХ-ХХ ғасырлар.
ансамбль
Ақтұмсық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым.
159.
Ақсай-ІІ қорымы.
10 нысан (№ 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7, № 8, № 9, № 10).
ХІХ-ХХ ғасырлар.
ансамбль
Ақтұмсық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым.
160.
Ақсай-ІІІ қорымы.
6 нысан (№ 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6).
ХІХ-ХХ ғасырлар.
ансамбль
Ақтұмсық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 30 шақырым, Доңызтаудың шығыс бөлігінде.
161.
Ащы-Айрық діни-тұрғын үй кешені.
17 нысан (№ 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7, № 8, № 9, № 10, № 11, № 12, № 13, № 14, № 15, № 16, № 17).
ХІХ-ХХ ғасырлар.
ансамбль
Ақтұмсық ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 60 шақырым.
162.
Сүлікті діни- тұрғын үй кешені.
15 нысан, (№ 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7, № 8, № 9, № 10, № 11, № 12, № 13, № 14, № 15).
ХІХ-ХХ ғасырлар.
ансамбль
Ақтұмсық ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 50 шақырым, Ащы-Айрық сайының бас жағынан 15 шақырым солтүстік-шығыста.

в 15 километрах к северо-востоку от села КС-14, в 3 километрах к юго-востоку от села Диагаш.
145.
Могильник Милысай.
археология
на правом берегу реки Милысай, в 13 километрах от места его впадения в реку Улы Талдык.
146.
Могильник Тенизбай.
Эпоха раннего железа.
археология
в 22 километрах к юго-востоку от села Бугетсай, в 18 километрах к юго-западу от села Белкопа.
147.
Могильник Турпаз.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 500 метрах к юго-западу от села Копа.
148.
Могильник Тасбулак-І (Кудык).
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к юго-востоку от села Тасбулак, в 8 километрах к востоку от села Шиликтисай.
149.
Могильник Тасбулак-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к юго-востоку от села Тасбулак, в 17 километрах к северо-востоку от села КС-14.
150.
Стоянка эпохи неолита.
археология
в 10 километрах к юго-западу от села Кызылжулдыз.
151.
Земляной курган Улькаяк.
археология
в 12 километрах к северо-западу от села Кызылжулдыз.
152.
Могильник Тобылгысай.
археология
на правом берегу реки Узын Кайракты, в 10 километрах к северо-западу от реки Есекжол.
153.
Могильник Талдык-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 500 метрах к востоку от села Талдык.
154.
Могильник Талдык-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах 800 метрах к востоку от села Талдык.
155.
Курган Талдык-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к северо-востоку от села Талдык.
156.
Курган Талдык-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к западу от села Атпа.
157.
Могильник Талдык-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 500 метрах к западу от села Атпа.
Байганинский район
158.
Некрополь Аксай-І.
12 объектов (№ 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7, № 8, № 9, № 11, № 12).
ХІХ-ХХ века.
ансамбль
в 40 километрах к юго-востоку от села Актумсык.
159.
Некрополь Аксай-ІІ.
10 объектов (№ 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7, № 8, № 9, № 10).
ХІХ-ХХ века.
ансамбль
в 40 километрах к юго-востоку от села Актумсык.
160.
Некрополь Аксай-ІІІ.
6 объектов (№ 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6).
ХІХ-ХХ века.
ансамбль
в 30 километрах к юго-востоку села Актумсык, к востоку от плато Донызтау.
161.
Культово-жилищный комплекс Ащы-Айрык.
17 объектов (№ 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7, № 8, № 9, № 10, № 11, № 12, № 13, № 14, № 15, № 16, № 17).
ХІХ-ХХ века.
ансамбль
в 60 километрах к юго-западу от села Актумсык.
162.
Культово-жилищный комплекс Суликти.
15 объектов (№ 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7, № 8, № 9, № 10, № 11, № 12, № 13, № 14, № 15).
ХІХ-ХХ века.
ансамбль
в 50 километрах к юго-западу от села Актумсык, в 15 километрах к северо-востоку от верховьев сая Ащы-Айрык.

163.
Үлкен Жыбысқы діни-тұрғын үй кешені.
11 нысан (№ 1, № 7, № 11, № 13, № 15, № 16, № 19, № 20, № 23, № 26, № 27).
ХІХ-ХХ ғасырлар.
ансамбль
Ақтұмсық ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 35 шақырым, Шағырай үстіртінде.
164.
Ақмола қорымы.
2 нысан.
1870 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Қопа ауылынан солтүстікке қарай 15 шақырым.
165.
Н.Байғаниннің ескерткіш-мүсіні.
1977 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Қарауылкелді ауылы, Барақ батыр көшесі, 52, Мәдениет үйінің алды.
166.
Беспай діни-тұрғын үй кешені.
Қоныс І, мешіт.
Қоныс-ІІ.
ХІХ-ХХ ғасырлар.
қала құрылысы және сәулет
Ақтұмсық ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 75 шақырым.
167.
Көкей қорымы.
ХІХ-ХХ ғасырлар.
қала құрылысы және сәулет
Доңызтау үстіртінен оңтүстік-шығысқа қарай 45 шақырым.
168.
Қоссағыр бейіті.
6 нысан.
ХVІІІ-ХХ ғасырлар.
қала құрылысы және сәулет
Қопа ауылынан солтүстікке қарай 4 шақырым.
169.
Тұщы-Айрық бейіті.
2 нысан (№ 1, № 3).
ХІХ-ХХ ғасырлар.
қала құрылысы және сәулет
Ақтұмсық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 60 шақырым.
170.
Айғырсойған бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Оймауыт ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 25 шақырым.
171.
Қараоба-I бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Оймауыт ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 20 шақырым.
172.
Қараоба-II бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Оймауыт ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 20 шақырым.
173.
Қызылүйік шіркеу зираты.
Ерте темір дәуірі.
археология
Дияр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 65 шақырым.
174.
Жер қорған.
археология
Қандыағаш – Гурьев темір жолынан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
175.
Миялы-I бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Миялы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым.
176.
Миялы-II бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Миялы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
177.
Миялы-III бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Миялы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
178.
Мастагат-I бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаражар ауылынан солтүстікке қарай 6 шақырым 500 метр.
Қарғалы ауданы
179.
Қызылтам мавзолейі.
ХVІ-ХVІІ ғасырлар.
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 56 шақырым, Қарғалы су қоймасының солтүстік-батыс жағасы.
180.
Айтпайка-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қосестек ауылынан солтүстікке қарай 3 шақырым, Қосестек – Сарыбұлақ көтерме жолының оң жағында.
181.
Абдулхан тұрағы.
Қола дәуірі.
археология
Қуағаш өзенінің оң жағалауы, Қызылжол ауылынан 2 шақырым 500 метр төменде, биік екі таудың ортасында.
182.
Ақбұлақсай-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 9 шақырым.

163.
Культово-жилищный комплекс Улкен Жыбыскы.
11 объектов (№ 1, № 7, № 11, № 13, № 15, № 16, № 19, № 20, № 23, № 26, № 27).
ХІХ-ХХ века.
ансамбль
в 35 километрах к северо-востоку от села Актумсык, на плато Шагырай.
164.
Некрополь Акмола.
2 объекта.
1870 год.
Градостроительство и архитектура
в 15 километрах к северу от села Копа.
165.
Памятник-бюст Н. Байганину.
1977 год.
Градостроительство и архитектура
село Карауылкелди, улица Барак батыра, 52, перед Домом культуры.
166.
Культово-жилищный комплекс Беспай.
Поселение І, мечеть. Поселение ІІ.
ХІХ-ХХ века.
Градостроительство и архитектура
в 75 километрах к юго-западу от села Актумсык.
167.
Некрополь Кокей.
ХІХ-ХХ века.
Градостроительство и архитектура
в 45 километрах к юго-востоку от плато Донызтау.
168.
Могильник Коссагыр.
6 объектов.
ХVІІІ-ХХ века.
Градостроительство и архитектура
в 4 километрах к северу от села Копа.
169.
Могильник Тущы-Айрык.
2 объекта (№ 1, № 3).
ХІХ-ХХ века.
Градостроительство и архитектура
в 60 километрах к юго-западу от села Актумсык.
170.
Могильник Айгырсойган.
Эпоха раннего железа.
археология
в 25 километрах к юго-востоку от села Оймауыт.
171.
Могильник Караоба I.
Эпоха раннего железа.
археология
в 20 километрах к юго-востоку от села Оймауыт.
172.
Могильник Караоба II.
Эпоха раннего железа.
археология
в 20 километрах к юго-востоку от села Оймауыт.
173.
Кызылуик храм-святилище.
Эпоха раннего железа.
археология
в 65 километрах к юго-востоку от села Дияр.
174.
Земляной курган.
археология
в 3 километрах к северо-западу от железной дороги Кандыагаш – Гурьев.
175.
Могильник Миялы-I.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах к северо-востоку от села Миялы.
176.
Могильник Миялы-II.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к северо-востоку от села Миялы.
177.
Могильник Миялы-III.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к северо-востоку от села Миялы.
178.
Могильник Мастагат-I.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах 500 метрах к северу от села Каражар.
Каргалинский район
179.
Мавзолей Кызылтам.
ХVІ-ХVІІ века.
Градостроительство и архитектура
в 56 километрах к северо-востоку от города Актобе, на северо-западном берегу Каргалинского водохранилища.
180.
Могильник Айтпайка-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к северу от села Кос-Истек, по правую сторону грейдерной дороги Кос-Истек – Сарыбулак.
181.
Стоянка Абдулхан.
Эпоха бронзы.
археология
на правом берегу реки Куагаш, в 2 километрах 500 метрах ниже села Кызылжол, между двух высоких гор.
182.
Могильник Акбулаксай-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 9 километрах к северо-северо-западу от села Сарыбулак.

183.
Ақбұлақсай қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 9 шақырым.
184.
Анастасьевка-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Әлімбет ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым, Бозтөбе ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым 300 метр.
185.
Анастасьевка-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бозтөбе ауылынан солтүстік батысқа қарай 2 шақырым 600 метр Қандыағаш – Орск теміржолынан шығысқа қарай 4 шақырым 300 метр.
186.
Әлімбет бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 13 шақырым.
187.
Әлімбет-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Әлімбет ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 шақырым және бұрынғы Ебейті атты ауылға баратын жер жолдан батысқа қарай 20 метр.
188.
Бадамша-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бадамша ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым.
189.
Бегеті-І бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Лушниковка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 шақырым 200 метр.
190
Бисоба қорғанды бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Родниковка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым.
191.
Беген қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым.
192.
Бөгенбай-І қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Бөгенбай және Құлтобасай өзендерінің аралығында, Бөгенбай ауылынан солтүстікке қарай 4 шақырым.
193.
Бөгенбай-ІІ қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Бөгенбай ауылынан солтүстікке қарай 3 шақырым 500 метр, Бөгенбай-І қорғанынан 1 шақырым.
194.
Бөгенбай-ІІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Бөгенбай өзенінің сол жағалауында, өзен аттас ауылдан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым 800 метр, ауылдан солтүстік-батысқа, Құлтобасай бұлағының басталар жағына барар жолдың оң жағында.
195.
Бөгенбай-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бөгенбай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым.
196.
Бөгенбай-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бөгенбай ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым.
197.
Бөгенбай-VІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бөгенбай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым 800 метр.
198.
Бөшексай бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жездібай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым 600 метр және Қазірет ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 11 шақырым 200 метр.
199.
Григорьевка бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Ащылысай ауылынан 1 шақырым, Ақтөбе өзені көпірінен оңтүстік-шығысқа қарай 550-600 метр.
200.
Григорьевка-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ащылысай ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым, Ақтөбе – Орскі тас жолынан солтүстік-шығыста, бұрылыстан солтүстікке қарай 360 метр.

183.
Курган Акбулаксай.
Эпоха раннего железа.
археология
в 9 километрах к северо-северо-западу от села Сарыбулак.
184.
Курган Анастасьевка І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к юго-востоку от села Алимбет, в 5 километрах 300 метрах к северо-северо-востоку от села Бозтобе.
185.
Курган Анастасьевка ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах 600 метрах к северо-западу от села Бозтобе, в 4 километрах 300 метрах восточнее железнодорожного пути Кандыагаш – Орск.
186.
Могильник Алимбет.
Эпоха раннего железа.
археология
в 13 километрах к северо-западу от села Сарыбулак.
187.
Могильник Алимбет-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к юго-западу от села Алимбет, в 20 метрах к западу от проселочной дороги, ведущей с развалин села Эбеты в вышеназванный населенный пункт.
188.
Могильник Бадамша-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к востоку-юго-востоку от села Бадамша.
189.
Могильник Бегеты-І.
Эпоха бронзы.
археология
в 3 километрах 200 метрах к северо-востоку от села Лушниковка.
190.
Курганный могильник Бисоба.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к северо-западу от села Родниковка.
191.
Курган Беген.
Эпоха бронзы.
археология
в 4 километрах к северо-востоку от села Акжайык.
192.
Курган Бугенбай-І.
Эпоха бронзы.
археология
в междуречье Бугенбая и Култавасая, в 4 километрах к северу от села Бугенбай.
193.
Курган Бугенбай-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 3 километрах 500 метрах к северу от села Бугенбай, в 1 километре от кургана Бугенбай-І.
194.
Могильник Бугенбай-ІІІ.
Эпоха бронзы.
археология
на левобережье ручья Бугенбай, в 1 километре 800 метрах к северо-западу от одноименного села, справа от дороги, идущей из села к северо-западу, к верховьям ручья Култавасай.
195.
Могильник Бугенбай-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к северо-востоку от села Бугенбай.
196.
Могильник Бугенбай-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к северо-северо-востоку от села Бугенбай.
197.
Могильник Бугенбай-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 800 метрах к северо-западу от села Богенбай.
198.
Могильник Бушексай.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах 600 метрах к юго-востоку от села Жездибай и в 11 километрах 200 метрах к юго-юго-востоку от села Хазретовка.
199.
Могильник Григорьевский.
Эпоха бронзы.
археология
в 1 километре от села Ащылысай, в 550-600 метрах юго-восточнее моста через реку Актобе.
200.
Курган Григорьевка-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к северо-северо-западу от села Ащылысай, в 360 метрах к северу от места поворота к северо-востоку трассы Актобе – Орск.

201.
Григорьевка-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ащылысай ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым, Ақтөбе – Орск тас жолынан оңтүстікке қарай 189 метр.
202.
Гүрілдек-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Гүрілдек бұлағының оң жағалауындағы өзен аралығында және сол жағадағы шағын салада, Гүрілдек-І бейітінен батысқа қарай 500 метр.
203.
Гүрілдек-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жайық өзенінің тармақтарының біріндегі кішкене бұлақтың оң жағасында, Әлімбет қыстағынан оңтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым.
204.
Гүрілдек-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Әлімбет қыстағынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр.
205.
Домбар-І қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Домбар өзенінің сол жағалауы, Алабайтал бұлағының саласынан солтүстік-солтүстік- шығысқа қарай 2 шақырым 700 метр.
206.
Домбар-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қосестек ауылынан батысқа қарай 15 шақырым 800 метр, Жездібай ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 11 шақырым 800 метр.
207.
Ебейті бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Ебейті ауылынан жоғары қарай 3 шақырым ілмек тәрізді өзеннен батысқа қарай 500 метр жерде.
208.
Ебейті-І-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Бөгенбай ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым 200 метр.
209.
Ебейті-ІІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қойсарысай бұлағы мен Ебейті өзенінің оң жағалауындағы сол жақ құйылысында және соңғы сағадан батысқа қарай 1 шақырым 500 метр.
210.
Егінді қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Егінді бұлағының оң жағалауындағы, биіктікте, Қосестек өзеніне құяр сағадан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым 400 метр және Қосестек ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым.
211.
Еңбекшіқазақ-І бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Еңбекшіқазақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым, Қайрақтысай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым 900 метр.
212.
Жалғызағаш қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Қосестек ауылынан 5 шақырым 500 метр.
213.
Жалғызағаш-ІІ қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым 500 метр.
214.
Жалғызағаш-ІІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр.
215.
Жанды-І бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 шақырым 900 метр.
216.
Жанды-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 11 шақырым.
217.
Жақсы-Қарғалы қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Пригородное ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым.
218.
Шиелісай саласындағы бейіт.
Қола дәуірі.
археология
Петропавловка ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырым 800 метр.
219.
Жоғары Шиелісай қорғаны.
Қола дәуірі.
археология

201.
Курган Григорьевка-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к северу от села Ащылысай, в 189 метрах к югу от трассы Актобе – Орск.
202.
Могильник Гурюлдек-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в междуречье правого берега ручья Гурюлдек и левого берега ее маленького притока, в 500 метрах западнее от могильника Гурюлдек-I.
203.
Могильник Гурюлдек-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
на правом берегу маленького ручья, одного из притоков реки Урал, в 7 километрах к юго-востоку от зимовки Алимбет.
204.
Могильник Гурюлдек-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 500 метрах к востоку-юго-востоку от зимовки Алимбет.
205.
Курган Домбар-І.
Эпоха бронзы.
археология
на левобережье реки Домбар, в 2 километрах 700 метрах к северо-северо-востоку от устья ручья Алабайтал.
206.
Могильник Домбар-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 15 километрах 800 метрах к западу от села Кос-Истек, в 11 километрах 800 метрах к востоку-северо-востоку от села Жездибай.
207.
Могильник Ебейти.
Эпоха бронзы.
археология
в 3 километрах выше села Ебейти, 500 метрах западнее петлеобразной излучины одноименной речки.
208.
Могильник Ебейти-І-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 7 километрах 200 метрах к северо-северо-востоку от села Бугенбай.
209.
Могильник Ебейти-ІІІ.
Эпоха бронзы.
археология
на правом берегу левого притока реки Ебейти – ручья Койсарысай, в 1 километре 500 метрах западнее от устья последнего.
210.
Курган Егинди.
Эпоха бронзы.
археология
на высоком правом берегу ручья Егинди, в 6 километрах 400 метрах к востоку-северо-востоку от его впадения в реку Косестек и в 6 километрах к востоку от села Кос-Истек.
211.
Могильник Енбекшиказак-І.
Эпоха бронзы.
археология
в 2 километрах к северо-востоку от села Енбекшиказак, в 6 километрах 900 метрах к юго-востоку от села Кайрактысай.
212.
Курган Жалгызагаш.
Эпоха бронзы.
археология
в 5 километрах 500 метрах от села Кос-Истек.
213.
Курган Жалгызагаш-ІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 3 километрах 500 метрах к юго-востоку от села Сарыбулак.
214.
Курган Жалгызагаш-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах 500 метрах к юго-востоку от села Сарыбулак.
215.
Могильник Жанды-І.
Эпоха бронзы.
археология
в 12 километрах 900 метрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова.
216.
Могильник Жанды-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 11 километрах к востоку-юго-востоку от села Шамши Калдаякова.
217.
Курган Жаксы-Каргалы.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к северо-востоку от села Пригородное.
218.
Могильник при устье Чилисай.
Эпоха бронзы.
археология
в 5 километрах 800 метрах к югу от села Петропавловка.
219.
Курган Верхний Шилисай.
Эпоха бронзы.
археология

Петропавловка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 шақырым 800 метр, Белогорка ауылынан солтүстікке қарай 14 шақырым.
220.
Иманғазы-Қарасу бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Пригородное ауылынан солтүстікке қарай 8 шақырым 600 метр.
221.
Керікелді-І бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Әлімбет ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 шақырым.
222.
Керікелді-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Әлімбет ауылынан солтүстікке қарай 4 шақырым 500 метр.
223.
Кенжебике-ІІ қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Петропавловка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8 шақырым 700 метр және Пригородное ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 13 шақырым.
224.
Кеңсайран-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 17 шақырым 600 метр.
225.
Казынюковский-ІІІ қорғандары.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 24 шақырым, Тассай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым.
226.
Казынюковский-ІV қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тассай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 11 шақырым 200 метр.
227.
Казынюковский-V қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тассай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым 500 метр.
228.
Қабантау қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым және Петропавловка ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым 500 метр.
229.
Қайыңбұлақ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Петропавловка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 шақырым.
230.
Қайыңбұлақ-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Петропавловка ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 10 шақырым, Пригородное ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 14 шақырым.
231.
Қарабұтақ-І бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
232.
Қарабұтақ-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 шақырым.
233.
Қарабұтақ-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым 400 метр.
234.
Қарабұтақ-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым 400 метр.
235.
Қарабұтақ-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 шақырым.
236.
Қарабұтақ-VІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 шақырым 400 метр.
237.
Қарабұтақ-VІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарабұтақ ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 11 шақырым, ауыл аттас өзеннің оң жағалауында.
238.
Қарабұтақ-VІІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8 шақырым.

в 12 километрах 800 метрах к юго-востоку от села Петропавловка, в 14 километрах к северу от села Белогорка.
220.
Могильник Имангазы-Карасу.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах 600 метрах севернее от села Пригородное.
221.
Могильник Керикелди-І.
Эпоха бронзы.
археология
в 5 километрах к северо-западу от села Алимбет.
222.
Могильник Керикелди-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 4 километрах 500 метрах к северу от села Алимбет.
223.
Курган Кенжебике-ІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 8 километрах 700 метрах к юго-западу от села Петропавловка, в 13 километрах к северо-северо-западу от села Пригородное.
224.
Могильник Кенсайран-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
В 17 километрах 600 метрах к северо-северо-западу от села Акжайык.
225.
Курганы Казынюковский-ІІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 24 километрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова, в 10 километрах к северо-западу от села Тассай.
226.
Курган Казынюковский-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 11 километрах 200 метрах к северо-западу от села Тассай.
227.
Курган Казынюковский-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах 500 метрах к северо-западу от села Тассай.
228.
Курган Кабантау.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к юго-юго-востоку от села Шамши Калдаякова, в 7 километрах 500 метрах к востоку-юго-восток от села Петропавловка.
229.
Могильник Кайынбулак.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к юго-западу от села Петропавловка.
230.
Могильник Кайынбулак-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах к западу-юго-западу от села Петропавловка, в 14 километрах к северо-северо-западу от села Пригородное.
231.
Могильник Карабутак-І.
Эпоха бронзы.
археология
в 3 километрах к юго-западу от села Карабутак.
232.
Могильник Карабутак-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 4 километрах к юго-западу от села Карабутак.
233.
Могильник Карабутак-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах 400 метрах к юго-западу от села Карабутак.
234.
Могильник Карабутак-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах 400 метрах к юго-западу от села Карабутак.
235.
Могильник Карабутак-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к юго-западу от села Карабутак.
236.
Могильник Карабутак-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах 400 метрах к юго-западу от села Карабутак.
237.
Могильник Карабутак-VІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 11 километрах к западу-юго-западу от села Карабутак, на правобережье одноименной реки.
238.
Могильник Карабутак-VІІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 8 километрах к юго-западу от села Карабутак.

239.
Қарабұтақ-ІХ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қосестек ауылынан оңтүстікке қарай 7 шақырым 500 метр және Қарабұтақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым 500 метр.
240.
Қарғалы-І бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым және Жездібай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 11 шақырым 700 метр.
241.
Қарғалы су қоймасы-І қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Қосестек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 18 шақырым 400 метр және Шәмші Қалдаяқов ауылынан шығысқа қарай 15 шақырым 400 метр.
242.
Қарғалы-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қосестек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 13 шақырым және Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 15 шақырым 900 метр.
243.
Күміс ілгек бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Бөгенбай мен Ащылысай арасындағы жолдан батысқа қарай 300 метр, Ақтөбе -Орск тас жолындағы бекеттен 9 шақырым.
244.
Қонақбайсай бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 18 шақырым 500 метр.
245.
Қойсарысай тұрағы.
Қола дәуірі.
археология
Ебейті өзенінің оң жағалауы.
246.
Қосағаш бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 11 шақырым.
247.
Қосағаш-І қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым және Бөгенбай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12 шақырым.
248.
Қосағаш-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 13 шақырым және Бөгенбай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12 шақырым 400 метр.
249.
Қосағаш-ІІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 12 шақырым 500 метр.
250.
Құлтобасай-І бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Құлтобасай өзенінің оң жағалауында Ебейті өзенінің құйылысынан 500-750 метр жоғары, Бөгенбай ауылынан солтүстікке қарай 8 шақырым.
251.
Құлтобасай-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Құлтобасай және Ебейті өзендерінің аралығында, Бөгенбай ауылынан солтүстікке қарай 8 шықырым 200 метр.
252.
Құлтобасай ІІІ-ІV бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Бөгенбай ауылынан солтүстікке қарай 7 шақырым 200 метр.
253.
Қызылсай-І бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қызылсай ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым 850 метр.
254.
Қызылсай-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қызылсай ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым 600 метр.
255.
Қираған қорған.
Қола дәуірі.
археология
Ақтөбе – Орскі тас жолының "105 км" бағанынан 120 метр.
256.
Қосестек-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қосестек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым.
257.
Құраша-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Петропавловка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 14 шақырым 600 метр.

239.
Могильник Карабутак-ІХ.
Эпоха бронзы.
археология
в 7 километрах 500 метрах к югу от села Кос-Истек, в 7 километрах 500 метрах к северо-западу от села Карабутак.
240.
Могильник Каргалы-І.
Эпоха бронзы.
археология
в 6 километрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова, в 11 километрах 700 метрах к юго-востоку от села Жездибай.
241.
Курган Каргалинское водохранилище-І.
Эпоха средневековья.
археология
В 18 километрах 400 метрах к юго-западу от села Кос-Истек и в 15 километрах 400 метрах к востоку от села Шамши Калдаякова.
242.
Могильник Каргалы-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 13 километрах к юго-западу от села Кос-Истек, 15 километрах 900 метрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова.
243.
Могильник Кумис-Илгек.
Эпоха бронзы.
археология
в 300 метрах к западу от дороги Бугенбай и Ащылысай, в 9 километрах от станции на трассе Актобе – Орск.
244.
Могильник Конакбайсай.
Эпоха бронзы.
археология
в 18 километрах 500 метрах к северу от села Акжайык.
245.
Стоянка Койсарысай.
Эпоха бронзы.
археология
на правом берегу реки Ебейти.
246.
Могильник Косагаш.
Эпоха бронзы.
археология
в 11 километрах к северу от села Акжайык.
247.
Курган Косагаш-І.
Эпоха бронзы.
археология
в 9 километрах к северо-северо-востоку от села Акжайык, в 12 километрах к северо-западу от села Бугенбай.
248.
Курган Косагаш-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 13 километрах к северо-северо-востоку от села Акжайык, 12 километрах 400 метрах к северо-западу от села Бугенбай.
249.
Курган Косагаш-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 12 километрах 500 метрах к северо-востоку от села Акжайык.
250.
Могильник Култобасай-І.
Эпоха бронзы.
археология
на правом берегу реки Култавасай, в 500-750 метрах выше его впадения в реку Ебейти, в 8 километрах севернее села Бугенбай.
251.
Могильник Култобасай-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в междуречье Ебейти и Култавасай, в 8 километрах 200 метрах севернее села Бугенбай.
252.
Могильник Култобасай ІІІ-ІV.
Эпоха бронзы.
археология
в 7 километрах 200 метрах к северу от села Бугенбай.
253.
Могильник Кызылсай-І.
Эпоха бронзы.
археология
в 3 километрах 850 метрах к юго-юго-востоку от села Кызылсай.
254.
Могильник Кызылсай-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 4 километрах 600 метрах к югу от села Кызылсай.
255.
Разрушенный курган.
Эпоха бронзы.
археология
в 120 метрах от столба "105 км" трассы Актобе – Орск.
256.
Могильник Косестек-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к юго-западу от села Кос-Истек.
257.
Курган Кураша-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 14 километрах 600 метрах к северо-западу от села Петропавловка.

258.
Құраша-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Петропавловка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 14 шақырым.
259.
Қызылжая-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тайкеткен өзенінен оңтүстік-батысқа қарай 2 шақырым, Қызылжая қыстауынан оңтүстік-батысқа қарай 600 метр.
260.
Қызылжая-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тайкеткен ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр және Қызылжая қыстауынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 2 шақырым 800 метр.
261.
Қызылжая-ІІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Тайкеткен ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 600 метр және Қызылжая қыстауынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 2 шақырым 700 метр.
262.
Қызылтам-І қорғандары.
Қола дәуірі.
археология
Қосестек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 13 шақырым 800 метр, Жақсы-Қарғалы өзені арқылы өтетін көпірден оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым 700 метр.
263.
Қызылтам қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым.
264.
Лушниковское қонысы.
Қола дәуірі.
археология
Ебейті өзенінің сол жағалауы, Лушниковка ауылынан шығысқа қарай 800-900 метр.
265.
Лушниковское-ІІ қонысы.
Қола дәуірі.
археология
Чаушкі өзенінің оң жағалауы, Ащылысай өзенінің сағасынан жоғары қарай 2 шақырым.
266.
Лушниковка-ІІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Бөгенбай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым және Лушниковка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым 600 метр.
267.
Медес-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 12 шақырым.
268.
Медес-ІІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 8 шақырым 500 метр.
269.
Оралсай қорғандары.
Қола дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 17 шақырым 600 метр.
270.
Петропавловка-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Петропавловка ауылынан оңтүстікке қарай 1 шақырым 200 метр.
271.
Пионерлагерь бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 13 шақырым, Терекла өзеніне шығыңқы тұрған тіл тәрізді екінші террассада, өзенінің аңғарынан батысқа қарай 250 метр.
272.
Приозерное-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақкөл ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым 800 метр, Бозтөбе ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым 700 метр.
273.
Преображенский қорғанды бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Бөгенбай – Ащылысай жер жолынан шығыста.
274.
Рождественка-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ащылысай ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 11 шақырым, Ақтөбе – Орск тас жолынан оңтүстікке қарай 300 метр.
275.
Рождественка-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Рождественка-І бейітінен солтүстік-батысқа қарай 500 метр, Ақтөбе – Орскі тас жолынан солтүстікке қарай 50 метр.

258.
Курган Кураша-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 14 километрах к северо-западу от села Петропавловка
259.
Могильник Кызылжая-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к юго-западу от реки Тайкеткен, в 600 метрах к юго-западу от зимовки Кызылжая.
260.
Могильник Кызылжая-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 500 метрах к юго-востоку от села Тайкеткен и 2 километрах 800 метрах к северо-северо-западу от зимовки Кызылжая.
261.
Могильник Кызылжая-ІІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 4 километрах 600 метрах к юго-востоку от села Тайкеткен и в 2 километрах 700 метрах к северо-северо-западу от зимовки Кызылжая.
262.
Курганы Кызылтам-І.
Эпоха бронзы.
археология
в 13 километрах 800 метрах к юго-западу от села Кос-Истек, в 1 километре 700 метрах к юго-западу от моста через реку Жаксы-Каргалы.
263.
Курган Кызылтам.
Эпоха средневековья.
археология
в 17 километрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова.
264.
Поселение Лушниковское.
Эпоха бронзы.
археология
на левом берегу реки Ебейти, в 800-900 метрах к востоку от села Лушниковка.
265.
Поселение Лушниковское-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
на правом берегу реки Чаушки, в 2 километрах выше устья реки Ащылысай.
266.
Могильник Лушниковка-ІІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 4 километрах к юго-востоку от села Бугенбай, в 3 километрах 600 метрах к северо-западу от села Лушниковка.
267.
Могильник Медес-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 12 километрах к северу от села Акжайык.
268.
Могильник Медес-ІІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 8 километрах 500 метрах к северу от села Акжайык.
269.
Курганы Уралсай.
Эпоха бронзы.
археология
в 17 километрах 600 метрах к северу от села Акжайык.
270.
Курган Петропавловка-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 200 метрах к югу от села Петропавловка.
271.
Могильник Пионерлагерь.
Эпоха бронзы.
археология
в 13 километрах к северу от села Акжайык, на второй надпойменной террасе, выступающей двумя языками к реке Терекла, в 250 метрах к западу от ее русла.
272.
Могильник Приозерное-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах 800 метрах к северо-северо-востоку от села Акколь, в 8 километрах 700 метрах к югу от села Бозтобе.
273.
Курганный могильник Преображенский.
Эпоха бронзы.
археология
к востоку от грунтовой дороги Бугенбай – Ащылысай.
274.
Могильник Рождественка-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 11 километрах к западу-юго-западу от села Ащылысай, в 300 метрах южнее трассы Актобе – Орск.
275.
Могильник Рождественка-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 500 метрах к северо-западу от могильника Рождественка-І, в 50 метрах севернее трассы Актобе – Орск.

276.
Салтақ-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 22 шақырым 700 метр.
277.
Салтақ-ІІ қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 22 шақырым 700 метр, Көктоғай ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр.
278.
Сарытоғай І-ІІ қорымы.
Қола дәуірі.
археология
Сарытоғай ауылынан оңтүстік-батыста.
279.
Кеңсайран қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 13 шақырым, Терекла өзеніне шығыңқы тұрған тіл тәрізді екінші террассада, өзенінің аңғарынан батысқа қарай 250 метр.
280.
Медес бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 11 шақырым.
281.
Сатыбаноба-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Белогорка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым 200 метр және Сатыбаноба көлінен оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым 500 метр.
282.
Сатыбаноба-ІІІ қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Кеңес Нокин ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 15 шақырым, Петропавловка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 шақырым.
283.
Садовый-V қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Пригородное ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым 700 метр және Садовое ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым 400 метр.
284.
Садовый-VІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Пригородное ауылынан солтүстікке қарай 7 шақырым 200 метр.
285.
Степное-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Степное ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым 800 метр.
286.
Тайкеткен-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тайкеткен ауылынан оңтүстікке қарай 6 шақырым 500 метр.
287.
Тайкеткен-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарабұтақ ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым және Тайкеткен ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым 600 метр.
288.
Жер қорған.
Қола дәуірі.
археология
Велиховка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым 500 метр және Қосестек ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 11 шақырым 800 метр.
289.
Херсон-І бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым 300 метр, Бөгенбай ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 12 шақырым 300 метр.
290.
Херсон-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Ақжайық ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырым.
291.
Шаншар-ІІ (а) бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қосестек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым 100 метр, Шаншар қыстауынан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
292.
Шаншар кеніші.
Қола дәуірі.
археология
Қосестек ауылының оңтүстік шетінен оңтүстік-батысқа қарай 9 шақырым 400 метр.
293.
Шаншар бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Жақсы-Қарғалы өзенінің оң жағалауында, Шаншар өзені мен оның арасындағы террасада, сағадан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым 100 метр, Жақсы-Қарғалы өзені мен Шаншар ауылына баратын жер жолдың жанында.

276.
Курган Салтак-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 22 километрах 700 метрах к северо-северо-западу от села Акжайык.
277.
Курган Салтак-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 22 километрах 700 метрах к северо-северо-западу от села Акжайык, в 4 километрах 500 метрах к востоку от села Коктогай.
278.
Некрополь Сарытогай І-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
юго-западней села Сарытогай.
279.
Курган Кенсайран.
Эпоха средневековья.
археология
в 13 километрах к северу от села Акжайык, на второй надпойменной террасе, выступающей двумя языками к реке Терекла, в 250 метрах к западу от ее русла.
280.
Могильник Медес.
Эпоха раннего железа.
археология
в 11 километрах к северу от села Акжайык.
281.
Курган Сатыбаноба-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах 200 метрах к северо-западу от села Белогорка и в 1 километре 500 метрах к юго-западу от озера Сатыбаноба.
282.
Курган Сатыбаноба-ІІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 15 километрах к северо-востоку от села Кенеса Нокина, в 12 километрах юго-востоку от села Петропавловка.
283.
Курган Садовый-V.
Эпоха бронзы.
археология
в 6 километрах 700 метрах к северо-северо-востоку от села Пригородное и в 2 километрах 400 метрах северо-северо-востоку от села Садовое.
284.
Курган Садовый-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах 200 метрах к северу от села Пригородное.
285.
Курган Степное-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах 800 метрах к северо-западу от села Степное.
286.
Могильник Тайкеткен-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах 500 метрах южнее села Тайкеткен.
287.
Могильник Тайкеткен-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к востоку-юго-востоку от села Карабутак, в 2 километрах 600 метрах к северо-северо-востоку от села Тайкеткен.
288.
Земляной курган.
Эпоха бронзы.
археология
в 3 километрах 500 метрах к юго-востоку от села Велиховка, в 11 километрах 800 метрах к востоку-северо-востоку от села Кос-Истек.
289.
Могильник Херсон-І.
Эпоха бронзы.
археология
в 6 километрах 300 метрах к северо-северо-востоку от села Акжайык, в 12 километрах 300 метрах к западу-северо-западу от села Бугенбай.
290.
Могильник Херсон-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 5 километрах к югу от села Акжайык.
291.
Могильник Шаншар ІІ(а).
Эпоха бронзы.
археология
в 10 километрах 100 метрах к северо-западу от села Кос-Истек, в 3 километрах к северо-западу от зимовки Шаншар.
292.
Рудник Шаншар.
Эпоха бронзы.
археология
в 9 километрах 400 метрах к юго-западу от южной окраины села Кос-Истек.
293.
Могильник Шаншар.
Эпоха бронзы.
археология
на правобережье реки Жаксы-Каргалы, на террасе между нею и ее правым притоком – рекой Шаншар, в 5 километрах 100 метрах к северо-востоку от ее устья, у грунтовой дороги, ведущей от реки Жаксы-Каргалы к селу Шаншар.

294.
Шаншар-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Шаншар өзенінің саласынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым.
295.
Шаншар-ІІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қосестек ауылынан батысқа қарай 9 шақырым.
296.
Шаншар-ІV бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Қосестек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 шақырым 500 метр.
297.
Шаңды-ІІІ қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 шақырым 500 метр, Кеңес Нокин ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 21 шақырым 500 метр.
298.
Шаңды-ІV қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым.
299.
Шаңды-V қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 11 шақырым.
300.
Шаңды-VІ қорғаны.
Орте темір дәуірі.
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 18 шақырым.
301.
Шаңды-VІІ қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым.
302.
Шпаки-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Петропавловка ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым 500 метр және Родниковка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 шақырым 800 метр.
303.
Шиелісай-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Пригородное ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 11 шақырым және Шиелісай ауылынан батысқа қарай 8 метр.
304.
Шиелісай-ІІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Петропавловка ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым және Шиелісай ауылынан солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым 500 метр.
305.
Шиелісай-ІV бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Петропавловка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым 900 метр және Шиелісай ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым 700 метр.
306.
Чаушкі қорғанды бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Бөгембайдан - Ащылысайға дейінгі жолдың екі жағында.
307.
Чкалов-І қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 11 шақырым.
308.
Чкалов-ІІ қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 12 шақырым.
309.
Чкалов-ІІІ қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 12 шақырым.
310.
Эрзерум-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым.
311.
Эрзерум-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
312.
Эрзерум-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 600 метр.
Қобда ауданы
313.
Ауылдық Мәдениет Үйі.
қала құрылысы және сәулет
Әлия ауылы.
314.
Қобыланды батыр мемориалдық кешені.
Сәулетші Б.Ыбыраев.
2007 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Жиренқопа ауылы, Жағалау көшесі, 6.

294.
Могильник Шаншар-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 2 километрах к северо-востоку от устья реки Шаншар.
295.
Могильник Шаншар-ІІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 9 километрах к западу от села Кос-Истек.
296.
Могильник Шаншар-ІV.
Эпоха средневековья.
археология
в 10 километрах 500 метрах к юго-западу от села Кос-Истек.
297.
Курган Шанды-ІІІ.
Эпоха средневековья.
Археология
в 12 километрах 500 метрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова, в 21 километрах 500 метрах к северо-востоку от села Кенеса Нокина.
298.
Курган Шанды-ІV.
Эпоха средневековья.
археология
в 10 километрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова.
299.
Курган Шанды-V.
Эпоха средневековья.
археология
в 11 километрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова.
300.
Курган Шанды-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 18 километрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова.
301.
Курган Шанды-VІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 17 километрах к юго-востоку от от села Шамши Калдаякова.
302.
Могильник Шпаки-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах 500 метрах к западу-северо-западу от села Петропавловка, в 12 километрах 800 метрах к юго-востоку от села Родниковка.
303.
Могильник Шилисай-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 11 километрах к северо-северо-востоку от села Пригородное, в 800 метрах к западу от села Шилисай.
304.
Могильник Шилисай-ІІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 3 километрах к югу от села Петропавловка и в 1 километре 500 метрах к северо-северо-западу от села Шилисай.
305.
Курган Шилисай-ІV.
Эпоха бронзы.
археология
в 5 километрах 900 метрах к юго-востоку от села Петропавловка, в 3 километрах 700 метрах к востоку от села Шилисай.
306.
Курганный могильник Чаушки.
Эпоха бронзы.
археология
по обе стороны грунтовой дороги Бугенбай – Ащылысай.
307.
Курган Чкалов-І.
Эпоха средневековья.
археология
в 11 километрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова.
308.
Курган Чкалов-ІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 12 километрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова.
309.
Курган Чкалов-ІІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 12 километрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова.
310.
Курган Эрзерум-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к югу от села Сарыбулак.
311.
Курган Эрзерум-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к северо-западу от села Сарыбулак.
312.
Могильник Эрзерум-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 600 метрах к северо-востоку от села Сарыбулак.
Хобдинский район
313.
Сельский Дом культуры.
Градостроительство и архитектура
село Алия.
314.
Мемориальный комплекс Кобыланды батыра.
Архитектор Ш. Ыбыраев.
2007 год.
Градостроительство и архитектура
село Жиренкопа, улица Набережная, 6.

315.
Кеңес Үкіметін орнату кезінде қаза тапқан Бауырластар зираты.
қала құрылысы және сәулет
Қызылжар ауылы, ауылдық клубтың сол жағында орналасқан.
316.
1922 жылы Кеңес Үкіметін орнатуда қаза тапқан батыр-чекистер Д.И.Клейменов, И.Е.Перевезенцев, К.Н.Иванов, П.А.Ткачук, Е.Ф.Пятыхтарға ескерткіш.
Сәулетшілері М.Ф.Лунев, Н. И. Кононенко.
қала құрылысы және сәулет
Қобда ауылының орталығында, аудандық сот ғимаратына қарама-қарсы, С. Сейфуллин көшесі, 9.
317.
Кеңес Одағының Батыры Ә.Молдағұловаға ескерткіш.
1972 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Әлия ауылы, Ю. Гагарин көшесі, 1а.
318.
Революционер Ысламғали Құрмановтың бейітіндегі обелиск.
1920 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Бегалы ауылы, Абай көшесі, 4.
319.
Ақбалшық-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жиренқопа ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым.
320.
Әбдітау-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шоқпар орманынан солтүстік-батысқа қарай 830 метр.
321.
Байтақ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қобда ауылынан шығысқа қарай 15 шақырым.
322.
Байтақ-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қобда ауылынан шығысқа қарай 15 шақырым, Қоскөл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым және Абат-Байтақ сәулет кешенінен солтүстік-батысқа қарай 500 метр.
323.
Байтақ-ІІІ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Бұлақ ауылынан батысқа қарай 5 шақырым.
324.
Батпақты-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Талдысай ауылынан оңтүстікке қарай 18 шақырым, Бұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 шақырым.
325.
Батпақты-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Талдысай ауылынан оңтүстікке қарай 19 шақырым, Бұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11 шақырым.
326.
Батпақты-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Талдысай ауылынан оңтүстікке қарай 22 шақырым, Бұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14 шақырым.
327.
Бахыбас-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
328.
Бахыбас-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Әлия ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11 шақырым, Бұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр.
329.
Бахыбас-ІІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым.
330.
Бегалы-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бегалы ауылынан шығысқа қарай 10 шақырым.
331.
Бескемер-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 30 шақырым.
332.
Бескемер -ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 20 шақырым.
333.
Бесоба бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қоғалы ауылынан оңтүстікке қарай 1 шақырым.
334.
Борантау бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бұлақ ауылынан батысқа қарай 2 шақырым.

315.
Братская могила погибшим, за установление Советской власти.
Градостроительство и архитектура
село Кызылжар, расположен на левой стороне сельского клуба.
316.
Памятник героям-чекистам Д. И. Клейменову, И. Е. Перевезенцову, Н.Т. Иванову, П. А. Ткачук, Е.Ф. Пятых, погибшим в 1922 году, за установление Советской власти.
Архитекторы М. Ф. Лунев, Н. И. Кононенко.
Градостроительство и архитектура
в центре села Кобда, напротив здания районного суда, улица С.Сейфуллина, 9.
317.
Памятник Герою Советского Союза А.Молдагуловой.
1972 год.
Градостроительство и архитектура
село Алия, улица Ю. Гагарина, 1 а.
318.
Обелиск революционеру Исламгали Курманову.
1920 год.
Градостроительство и архитектура
село Бегалы, улица Абая, 4.
319.
Могильник Акбалшык-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах к северо-востоку от села Жиренкопа.
320.
Могильник Абдитау-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 830 метрах к северо-западу от Шокпарского леса.
321.
Байтакский могильник.
Эпоха раннего железа.
археология
в 15 километрах к востоку от села Кобда.
322.
Могильник Байтак-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 15 километрах к востоку от села Кобда, в 5 километрах к юго-востоку от села Коскол и в 500 метрах к северу-западу от архитектурного комплекса Абат-Байтак.
323.
Могильник Байтак-ІІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 5 километрах к западу от села Булак.
324.
Могильник Батпакты-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 18 километрах к югу от села Талдысай, в 12 километрах к юго-западу от села Булак.
325.
Могильник Батпакты-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 19 километрах к югу от села Талдысай, в 11 километрах к юго-западу от села Булак.
326.
Могильник Батпакты-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 22 километрах к югу от села Талдысай, в 14 километрах к юго-западу от села Булак.
327.
Курган Бахыбас-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к северо-востоку от села Булак.
328.
Курган Бахыбас-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 11 километрах к юго-западу от села Алия, в 4 километрах 500 метрах к северо-востоку от села Булак.
329.
Курган Бахыбас-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к северо-востоку от села Булак.
330.
Курган Бегалы-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах к востоку от села Бегалы.
331.
Могильник Бескемер-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 30 километрах к северо-востоку от села Киыл.
332.
Могильник Бескемер-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 20 километрах к северо-востоку от села Киыл.
333.
Могильник Бесоба.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к югу от села Когалы.
334.
Могильник Борантау.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к западу от села Булак.

335.
Бұлақ-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бұлақ ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым.
336.
Бұлақ-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым 500 метр.
337.
Бұлақ-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
338.
Дербісәлімола-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым, қазіргі Дербісәлі мазарынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым 200 метр.
339.
Дербісәлімола-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым, қазіргі Дербісәлі мазарынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым.
340.
Дербісәлімола-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым, қазіргі Дербісәлі мазарынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым 200 метр.
341.
Ешкіқырған-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ешкіқырған ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым.
342.
Ешкіқырған-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ешкіқырған ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 шақырым.
343.
Ешкіқырған-ІІІ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Қарабұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12 шақырым.
344.
Ешкіқырған-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарабұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым, Қызылжар ауылынан оңтүстікке қарай 11 шақырым.
345.
Жаңаталап-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жаңаталап ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 шақырым.
346.
Жаңғырағау-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарабұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 28 шақырым.
347.
Жаңғырағау-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тамды ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым.
348.
Жарық-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жарық ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым.
349.
Жиренқопа-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жиренқопа ауылынан оңтүстікке қарай 23 шақырым.
350.
Жиренқопа-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жиренқопа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым 500 метр.
351.
Жиренқопа-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жиренқопа ауылынан оңтүстік-батыста, қазақ зиратынан солтүстікке қарай 150 метр.
352.
Жиренқопа-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ешкіқырған өзенінің оң жағалауы, Жиренқопа ауылынан батысқа қарай 1 шақырым.
353.
Жиренқопа-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жиренқопа ауылының солтүстік-батыс маңында.
354.
Жиренқопа-VІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жиренқопа ауылының солтүстік-батыс маңында.
355.
Калиновка-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Калиновка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым.
356.
Калиновка-ІІ бейiтi.
Ерте темір дәуірі.
археология
Калиновка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым.

335.
Могильник Булак-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к северу от села Булак.
336.
Курган Булак-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 500 метрах к северо-востоку от села Булак.
337.
Могильник Булак-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к северо-востоку от села Булак.
338.
Могильник Дербисалымола-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 200 метрах к юго-востоку от современной могилы Дербисалы, который находится в 17 километрах к юго-востоку от села Киыл.
339.
Могильник Дербисалымола-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 17 километрах к юго-востоку от села Киыл, в 2 километрах к юго-востоку от могилы Дербисалы.
340.
Могильник Дербисалымола-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 17 километрах к юго-востоку от села Киыл, в 8 километрах 200 метрах к юго-востоку от могилы Дербисалы.
341.
Могильник Ешкикырган-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к юго-западу от села Ешкикырган.
342.
Могильник Ешкикырган-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к юго-западу от села Ешкикырган.
343.
Могильник Ешкикырган-ІІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 12 километрах к северо-западу от села Карабулак.
344.
Могильник Ешкикырган-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к северо-западу от села Карабулак, в 11 километрах к югу от села Кызылжар.
345.
Могильник Жанаталап-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах к юго-западу от села Жанаталап.
346.
Могильник Жангырагау-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 28 километрах к юго-западу от села Карабулак.
347.
Могильник Жангырагау-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к юго-западу от села Тамды.
348.
Могильник Жарык-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к востоку от села Жарык.
349.
Могильник Жиренкопа-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 23 километрах к югу от села Жиренкопа.
350.
Могильник Жиренкопа-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 500 метрах к юго-западу от села Жиренкопа.
351.
Могильник Жиренкопа-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
юго-западнее села Жиренкопа, в 150 метрах севернее казахского кладбища.
352.
Могильник Жиренкопа-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
на правом берегу реки Ешкикырган, в 1 километре к западу от села Жиренкопа.
353.
Могильник Жиренкопа-V.
Эпоха раннего железа.
археология
на северо-западной окраине села Жиренкопа.
354.
Могильник Жиренкопа-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
на северо-восточной окраине села Жиренкопа.
355.
Могильник Калиновка-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к юго-востоку от села Калиновка.
356.
Могильник Калиновка-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к северо-востоку от села Калиновка.

357.
Қарағанды-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарағанды ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым.
358.
Қарағанды-IІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарағанды ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым.
359.
Қаракемер-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаракемер ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым, Жиренқопа ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым.
360.
Қаракемер-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаракемер ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 шақырым, Жиренқопа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 шақырым.
361.
Қаракемер-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қобда-Жиренқопа тас жолынан оңтүстік-шығысқа қарай 50 метр, Қаракемер ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым және қазақ зиратынан оңтүстік-шығысқа қарай 90 метр.
362.
Қарасай-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жиренқопа – Суықбұлақ ауыларалық жолынан батысқа қарай 40 метр.
363.
Қиыл-ХХа бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым 500 метр, ауыл аттас өзеннің оң жақ жағалауында, Ақтөбе – Орал тас жолының бойында.
364.
Қиыл-ХХІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан батысқа қарай 7 шақырым.
365.
Қиыл-ХХІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан батысқа қарай 6 шақырым.
366.
Қиыл-ХХІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан батысқа қарай 5 шақырым.
367.
Қиыл-ХХІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан батысқа қарай 5 шақырым, Қиыл-ХХІІ бейітінен солтүстік-шығысқа қарай 460 метр.
368.
Қиыл-ХХV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан батысқа қарай 4 шақырым, Қиыл-ХХІV бейітінен шығысқа қарай 665 метр.
369.
Қиыл-ХХVІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан солтүстік-батысқа 2 шақырым, Қиыл-ХХV бейітінен солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым 400 метр.
370.
Қиыл-ХХVІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан солтүстікке қарай 18 шақырым.
371.
Қиыл-ХХVІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Екі облыс шекарасының тоғысқан жері, Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау ауданының Лубенка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым.
372.
Қиыл-ХХІХ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан солтүстік-батысқа қарай 24 шақырым 600 метр.
373.
Қиыл-ХХХ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 15 шақырым.
374.
Қобда-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қобда ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым.
375.
Қобда-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қобда ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр.
376.
Қобда-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қобда – Ақтөбе және Қобда – Мәртөк тас жолдарының арасында орналасқан.

357.
Могильник Караганды-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к северо-востоку от села Караганды.
358.
Могильник Караганды-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к северо-востоку от села Караганды.
359.
Могильник Каракемер-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к юго-западу от села Каракемер, в 6 километрах к юго-востоку от села Жиренкопа.
360.
Могильник Каракемер-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к северо-западу от села Каракемер, в 12 километрах к юго-западу от села Жиренкопа.
361.
Могильник Каракемер-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 50 метрах к юго-востоку от трассы Кобда – Жиренкопа, в 2 километрах к юго-востоку от села Каракемер и в 90 метрах к юго-востоку от казахского кладбища.
362.
Могильник Карасай-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 40 метрах к западу от проселочной дороги Жиренкопа – Суыкбулак.
363.
Могильник Киыл-ХХа.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 500 метрах к юго-востоку от села Киыл, на правом берегу одноименной реки, вдоль трассы Актобе – Уральск.
364.
Могильник Киыл-ХХІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах к западу от села Киыл.
365.
Могильник Киыл-ХХІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к западу от села Киыл.
366.
Могильник Киыл-ХХІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к западу от села Киыл.
367.
Могильник Киыл-ХХІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к западу от села Киыл, в 460 метрах северо-востоку от могильника Киыл-ХХІІ.
368.
Могильник Киыл-ХХV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к западу от села Киыл, в 665 метрах к востоку от могильника Киыл-ХХІV.
369.
Могильник Киыл-ХХVІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к северо-западу от села Киыл, в 1 километре 400 метрах к северо-востоку от могильника Киыл-ХХV.
370.
Могильник Киыл-ХХVІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 18 километрах к северу от села Киыл.
371.
Могильник Киыл-ХХVІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
на стыке границ двух областей, в 8 километрах к юго-востоку от села Лубенка Чингирлауского района Западно-Казахстанской области.
372.
Могильник Киыл-ХХІХ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 24 километрах 600 метрах к северо-западу от села Киыл.
373.
Могильник Киыл-ХХХ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 15 километрах к северо-востоку от села Киыл.
374.
Могильник Кобда-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к северо-востоку от села Кобда.
375.
Могильник Кобда-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 500 метрах к северо-востоку от села Кобда.
376.
Могильник Кобда-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
расположен между трассами Кобда – Актобе и Кобда – Мартук.

377.
Қобда-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қобда – Жиренқопа тас жолынан 200 метр оңтүстікте, Ақтөбе –Орал тас жолынан 700 метр солтүстік-батыста.
378.
Қобда-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қобда ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым, Қобда – Жиренқопа тас жолынан оңтүстікте.
379.
Көкбұлақ-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Көкбұлақ қыстағынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым.
380.
Құлшық-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Батпақты өзенінің көтеріңкі оң жақ жағалауының шетінде, Құлшық қыстағынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым, Бегалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым.
381.
Құмсай-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Құмсай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым 500 метр, кішігірім жасанды көлден солтүстік- шығысқа қарай 1 шақырым.
382.
Құндықсай-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Құндықсай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым.
383.
Құндықсай-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ресей Федерациясының Ивановка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
384.
Құрсай-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Соль – Илецк – Ақтөбе тас жолынан 30 метр оңтүстікте, Ащықара ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым және Құрсай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
385.
Қызылжар-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жиренқопа-Қобда тас жолынан 50 метр оңтүстік-шығыста, Қызылжар ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым.
386.
Қызылту-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Егіндібұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым.
387.
Қызылту-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қиыл өзенінің сол жағалауы, Егіндібұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20 шақырым.
388.
Мола-Тамды бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тамды ауылынан батысқа қарай 1 шақырым 500 метр.
389.
Роповский-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Байтақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым, Қосөткөл ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым 500 метр.
390.
Роповский-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Байтақ ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым. Қосөткөл ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым 500 метр.
391.
Сарыбұлақ-І бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 шақырым 500 метр, Қобда – Әбдібұлақ грейдер жолынан 300 метр батыста.
392.
Сарыбұлақ-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Сарыбұлақ ауылынан батысқа қарай 1 шақырым, Қобда – Сарыбұлақ жолынан 500 метр оңтүстікте.
393.
Сарыбұлақ-ІІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік- шығысқа қарай 7 шақырым.
394.
Сөгәлі-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ұлы Қобда өзенінің оң жағалауы, Көк үй-Жиренқопа грейдер жолынан солтүстікте, Сөғалі ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым және қазақ зиратынан 600 метр солтүстік-батыста.

377.
Могильник Кобда-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 200 метрах к югу от трассы Кобда – Жиренкопа, в 700 метрах к северо-западу от шоссейной дороги Актобе – Уральск.
378.
Могильник Кобда-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к северо-западу от села Кобда, южнее трассы Кобда – Жиренкопа.
379.
Могильник Кокбулак-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к северо-востоку от зимовки Кокбулак.
380.
Могильник Кулшык-І.
Эпоха раннего железа.
археология
на краю возвышенности левого берега реки Батпакты, в 2 километрах к юго-востоку от зимовки Кулшык и в 10 километрах к северо-западу от села Бегалы.
381.
Могильник Кумсай-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 500 метрах к северо-западу от села Кумсай, в 1 километре к северо-востоку от небольшого искусственного водоема.
382.
Могильник Кундыксай-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к юго-востоку от села Кундыксай.
383.
Могильник Кундыксай-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к юго-востоку от села Ивановка Российской Федерации.
384.
Могильник Курсай-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 30 метрах к югу от трассы Соль-Илецк – Актобе, в 8 километрах к юго-востоку от села Ащыкара и в 3 километрах к северо-западу от села Курсай.
385.
Могильник Кызылжар-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 50 метрах к юго-востоку от трассы Жиренкопа – Кобда, в 2 километрах к юго-востоку от села Кызылжар.
386.
Могильник Кызылту-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах к северо-западу от села Егиндибулак.
387.
Могильник Кызылту-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
на левобережье реки Киыл, в 20 километрах к северо-западу от села Егиндибулак.
388.
Могильник Мола-Тамды.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 500 метрах к западу от села Тамды.
389.
Могильник Роповский-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к юго-востоку от села Байтак, в 2 километрах 500 метрах к югу от села Косоткел.
390.
Могильник Роповский-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к востоку от села Байтак, в 3 километрах 500 метрах к югу от села Косоткел.
391.
Могильник Сарыбулак-І.
Эпоха средневековья.
археология
в 2 километрах 500 метрах к юго-западу от села Сарыбулак, в 300 метрах к западу от грейдерной дороги Кобда – Абдибулак.
392.
Могильник Сарыбулак-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к западу от села Сарыбулак, в 500 метрах к югу от дороги Кобда – Сарыбулак.
393.
Могильник Сарыбулак-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах к юго-востоку от села Сарыбулак.
394.
Могильник Сугалы-І.
Эпоха раннего железа.
археология
на правом берегу реки Большая Кобда, к северу от грейдера Кок уй – Жиренкопа, в 1 километре к северо-востоку от села Согалы и в 600 метрах к северо-западу от казахского кладбища.

395.
Талдысай-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Талдысай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым.
396.
Талдысай-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Талдысай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 шақырым.
397.
Тамды-VІ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Тамды ауылынан оңтүстік-батысқа 5 шақырым және қазақ моласынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
398.
Тамды-VІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Көлбұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым.
399.
Теріс-Бұтақ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Калиновка ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым.
400
Терісаққан-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жаңаталап ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым, Терісаққан ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6 шақырым.
401.
Терісаққан-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Терісаққан ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 шақырым және Жаңаталап ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 шақырым.
402.
Төртоба бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ешкіқырған ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 шақырым.
403.
Хабаловский-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Иманғали Білтабанов атын. ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым, Байтақ ауылынан оңтүстікке қарай 7 шақырым 500 метр.
404.
Хабаловский-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Иманғали Білтабанов атын. ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым 500 метр.
405.
Хабаловский-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Иманғали Білтабанов атын. ауылдан шығысқа қарай 3 шақырым.
406.
Хабаловский-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Иманғали Білтабанов атын. ауылдан шығысқа қарай 4 шақырым.
407.
Хабаловка-ІV үймесі.
Ерте темір дәуірі.
археология
Иманғали Білтабанов атын. ауылдан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым, Қобда ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 13 шақырым.
408.
Шиелісай-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шиелісай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 шақырым.
409.
Шиелісай-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шиелісай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 шақырым.
410.
Шиелісай-ІІІ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Бабатай өзенінің көтеріңкі биіктеу сол жағалауының шетінде, оның арнасынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым.
411.
Шиелісай-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бабатай өзенінің сол жағалауы, оның орнынан солтүстік- шығысқа қарай 2 шақырым, Шиелісай бейітінен солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым.
412.
Шиелісай-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Кішкене төбенің үстінде және Шиелісай-ІV бейітінен батысқа қарай 2 шақырым 300 метр.
413.
Шиелісай-VІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шиелісай-V бейітінен солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым.
414.
Шиелісай-VІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология

395.
Могильник Талдысай-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к юго-востоку от села Талдысай.
396.
Могильник Талдысай-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к юго-западу от села Талдысай.
397.
Могильник Тамды VІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 5 километрах к юго-западу от села Тамды и в 3 километрах к юго-западу от казахского кладбища.
398.
Могильник Тамды VІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к северо-востоку от села Колбулак.
399.
Могильник Терис-Бутак.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к югу от села Калиновка.
400.
Могильник Терисаккан-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к северо-востоку от села Жанаталап, в 6 километрах к северо-западу от села Терисаккан.
401.
Могильник Терисаккан-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к юго-западу от села Терисаккан, в 6 километрах к юго-западу от села Жанаталап.
402.
Могильник Тортоба.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к юго-западу от села Ешкикырган.
403.
Могильник Хабаловский-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к северо-востоку от села имени Имангали Билтабанова, в 7 километрах 500 метрах к югу от села Байтак.
404.
Могильник Хабаловский-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах 500 метрах к северо-востоку от села имени Имангали Билтабанова.
405.
Могильник Хабаловский-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к востоку от села имени Имангали Билтабанова.
406.
Могильник Хабаловский-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к востоку от села имени Имангали Билтабанова.
407.
Склеп Хабаловка-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к северо-западу от села имени Имангали Билтабанова, в 13 километрах к юго-западу от села Кобда.
408.
Могильник Шилисай-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к юго-западу от села Шилисай.
409.
Могильник Шилисай-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к юго-западу от села Шилисай.
410.
Могильник Шилисай-ІІІ.
Эпоха средневековья.
археология
на краю возвышенности левого берега реки Бабатай, в 2 километрах к северо-востоку от ее русла.
411.
Могильник Шилисай-ІV.
Эпоха средневековья.
археология
на левом берегу реки Бабатай, в 2 километрах к северо-востоку от ее русла, в 1 километре к северо-востоку от могильника Шилисай-І.
412.
Могильник Шилисай-V.
Эпоха раннего железа.
археология
на небольшой возвышенности, в 2 километрах 300 метрах к западу от могильника Шилисай-ІV.
413.
Могильник Шилисай-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к северо-востоку от могильника Шилисай-V.
414.
Могильник Шилисай-VІІ.
Эпоха раннего железа.
археология

Шиелісай-VІ бейітінен солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым 700 метр.
415.
Шиелісай-VІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шиелісай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым.
416.
Шоқпар-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шоқпар қыстауынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым, Шоқпар орманынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр.
417.
Шоқпар-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шоқпар-І қорғанынан солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым 500 метр, Шоқпар орманынан солтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым.
418.
Шоқпар-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шоқпар орманынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
419.
Шоқпар-IV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шиелісай-VIII бейітінен солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым, Шиелісай ауылынан солтүстік-батысқа қарай шақырым.
420.
Шоқпар-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шоқпар-ІV бейітінен солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым, Шоқпар орманынан шығысқа қарай шақырым, Шиелісай ауылынан солтүстік-батысқа 3 шақырым.
421.
Шоқпар-VІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шоқпар-V бейітінен 670 метр солтүстік-батыста, Шоқпар орманынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым.
Мәртөк ауданы
422.
Ақтөбе уезінің комиссары Федот Масловтың бейіті.
1918 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Қазан ауылы, Мектеп ауданында.
423.
Кеңес Үкіметін орнатуда қаза болғандардың Бауырластар зираты.
1919 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Жайсаң ауылы.
424.
Кеңес Үкіметін орнатуда қаза болғандардың Бауырластар зираты.
1919 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Мәртөк ауылы.
425.
Кеңес Одағының Батыры Ф. Озмительге орнатылған мемориалды тақтайша.
1974 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Линовицкое ауылы.
426.
Алтынқазған бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Құрмансай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым 500 метр.
427.
Ащенсай-І бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым, Қаратоғай – Аққайың көтерме жолынан батысқа қарай 500 метр.
428.
Ащенсай-ІІ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым.
429.
Ащенсай-ІІІ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым 300 метр, Ащенсай өзенінің арнасынан оңтүстікке қарай 900 метр.
430.
Ащенсай-ІV бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9 шақырым 500 метр.
431.
Ащенсай-V бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым 800 метр, Ащенсай-ІІ қорғанынан 778 метр солтүстік-шығыста.
432.
Ащенсай-VІ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология

в 2 километрах 700 метрах к северо-востоку от могильника Шилисай-VІ.
415.
Могильник Шилисай-VІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к северо-западу от села Шилисай.
416.
Могильник Шокпар-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к северо-западу от зимовки Шокпар, в 2 километрах 500 метрах к северо-востоку от Шокпарского леса.
417.
Могильник Шокпар-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 500 метрах к северо-западу от кургана Шокпар-І, в 6 километрах к северо-востоку от края Шокпарского леса.
418.
Могильник Шокпар-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к северо-востоку от Шокпарского леса.
419.
Могильник Шокпар-IV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к северо-западу от могильника Шилисай-VІІІ, в 2 километрах к северо-западу от села Шилисай.
420.
Могильник Шокпар-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к северо-востоку от могильника Шокпар-IV, в 1 километре к востоку от Шокпарского леса, в 3 километрах к северо-западу от села Шилисай.
421.
Могильник Шокпар-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 670 метрах к северо-западу от могильника Шокпар-V и в 1 километре к северо-востоку от Шокпарского леса.
Мартукский район
422.
Могила комиссара Актюбинского уезда Федота Маслова.
1918 год.
Градостроительство и архитектура
село Казан, в районе школы.
423.
Братская могила погибшим, за установление Советской власти.
1919 год.
Градостроительство и архитектура
село Жайсан.
424.
Братская могила погибшим, за установление Советской власти.
1919 год.
Градостроительство и архитектура
село Мартук.
425.
Мемориальная доска Герою Советского Союза Ф.Озмителю.
1974 год.
Градостроительство и архитектура
село Линовицкое.
426.
Могильник Алтынказган.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах 500 метрах к юго-востоку от села Курмансай.
427.
Могильник Ащенсай-І.
Эпоха средневековья.
археология
в 8 километрах к северо-востоку от села Каратогай, в 500 метрах к западу от грейдера Каратогай – Аккайын.
428.
Могильник Ащенсай-ІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 8 километрах к северо-западу от села Каратогай.
429.
Могильник Ащенсай-ІІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 7 километрах 300 метрах к северо-востоку от села Каратогай, в 900 метрах к югу от русла реки Ащенсай.
430.
Могильник Ащенсай-ІV.
Эпоха средневековья.
археология
в 9 километрах 500 метрах к северо-западу от села Каратогай.
431.
Могильник Ащенсай-V.
Эпоха средневековья.
археология
в 8 километрах 800 метрах к северо-востоку от села Каратогай, в 778 метрах к северо-востоку от курганов Ащенсай-II.
432.
Могильник Ащенсай-VІ.
Эпоха средневековья.
археология

Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым 100 метр.
433.
Ассай-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Құрмансай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым 400 метр.
434.
Ассай-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Құрмансай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым 300 метр.
435.
Ақсу-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым.
436.
Ақсу-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан солтүстікке қарай 3 шақырым.
437.
Ақсу-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым 500 метр.
438.
Ақсу-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 шақырым.
439.
Ақсу-VІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 шақырым.
440.
Ақсу-VІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8 шақырым.
441.
Ақсу-VІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
442.
Ақсу-ІХ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынанкм оңтүстікке қарай 5 шақырым 500 метр.
443.
Ақсу-Х бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан солтүстікке қарай 3 шақырым.
444.
Ақсу-ХІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 шақырым.
445.
Ақсу-ХІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым 200 метр.
446.
Ақсу-ХІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
447.
Ақсу-ХVІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым.
448.
Ақсу-ХVІІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 шақырым.
449.
Ақсу-ХХ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 шақырым.
450.
Ақсу-ХХІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 шақырым.
451.
Ақсу-ХХІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11 шақырым.
452.
Ақсу-ХХІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан батысқа қарай 6 шақырым.
453.
Ақсу-ХХV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым.
454.
Ақсу-ХХVІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым.
455.
Ақсу-ХХVІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсу ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым.
456.
Байтұрасай бейіті.
Біздің заманымызға дейінгі ХVІ-VІ ғасырлар.
археология
Таранғұл өзенінің сол жағасында, Байторысай ауылынан 8 шақырым.
457.
Бисоба бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Родниковка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым.

в 9 километрах 100 метрах к северо-востоку от села Каратогай.
433.
Могильник Ассай-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах 400 метрах к востоку-юго-востоку от села Курмансай.
434.
Курган Ассай-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 9 километрах 300 метрах к востоку-северо-востоку от села Курмансай.
435.
Могильник Аксу-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к северо-востоку от села Аксу.
436.
Могильник Аксу-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к северу от села Аксу.
437.
Могильник Аксу-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 500 метрах к северо-западу от села Аксу.
438.
Могильник Аксу-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах к юго-западу от села Аксу.
439.
Могильник Аксу-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к северо-западу от села Аксу.
440.
Могильник Аксу-VІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к юго-западу от села Аксу.
441.
Могильник Аксу-VІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к юго-востоку от села Аксу.
442.
Могильник Аксу-ІХ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах 500 м к югу от села Аксу.
443.
Могильник Аксу-Х.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к северу от села Аксу.
444.
Могильник Аксу-ХІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к северо-западу от села Аксу.
445.
Могильник Аксу-ХІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километрах 200 метрах к северо-западу от села Аксу.
446.
Могильник Аксу-ХІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к юго-западу от села Аксу.
447.
Могильник Аксу-ХVІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к юго-востоку от села Аксу.
448.
Курган Аксу-ХVІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах к юго-западу от села Аксу.
449.
Могильник Аксу-ХХ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах к юго-западу от села Аксу.
450.
Могильник Аксу-ХХІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах к юго-западу от села Аксу.
451.
Могильник Аксу-ХХІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 11 километрах к юго-западу от села Аксу.
452.
Могильник Аксу-ХХІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к западу от села Аксу.
453.
Могильник Аксу-ХХІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах к северо-западу от села Аксу.
454.
Могильник Аксу-ХХVІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к востоку от села Аксу.
455.
Могильник Аксу-ХХVІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к северо-западу от села Аксу.
456.
Могильник Байтурасай.
ХVІ-VІ века до нашей эры.
археология
на левом берегу реки Тарангул, в 8 километрах от села Байторысай.
457.
Могильник Бисоба.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к северо-западу от села Родниковка.

458.
Бесоба бейіті.
Біздің заманымызға дейінгі VІ-V ғасырлар.
археология
Сарыжар ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 - 5 шақырым.
459.
Березовка-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жездібай ауылынан 800 метр солтүстікте.
460.
Басжиер-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 13 шақырым.
461.
Басжиер-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым.
462.
Дмитриевка қорғанды бейіті.
Біздің заманымызға дейінгі VІІІ-ІV ғасырлар.
археология
Дмитриевка ауылынан солтүстікке қарай 5 шақырым 500 метр.
463.
Дмитриевка-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Дмитриевка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 200 метр.
464.
Дмитриевка- ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Дмитриевка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым 300 метр.
465.
Дмитриевка-ІV қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Дмитриевка ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым 800 метр.
466.
Дмитриевка-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Дмитриевка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым.
467.
Дмитриевка-VІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Дмитриевка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым 300 метр.
468.
Дмитриевка-VІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Дмитриевка ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым.
469.
Дмитриевка-ІХ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Дмитриевка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 800 метр.
470.
Дмитриевка-Х бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Дмитриевка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым.
471.
Ефремовка-І қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Ефремовка ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр.
472.
Ефремовка-ІІ қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Құрмансай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым, Ефремовка ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым 400 метр.
473.
Ефремовка-ІІІ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Құрмансай ауылынан солтүстікке қарай 10 шақырым.
474.
Ефремовка-ІV бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Ефремовка ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
475.
Жалғызоба қорғаны.
Біздің заманымызға дейінгі VІ-V ғасырлар.
археология
Сарыжар ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6 шақырым.
476.
Забара-І бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Родниковка ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым.
477.
Забара-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Родниковка ауылынаноңтүстікке қарай 11 шақырым 500 метр.
478.
Забара-ІІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Родниковка ауылынан оңтүстікке қарай 14 шақырым 700 метр.
479.
Казанка-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қазан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 300 метр, Мәртөк ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым.

458.
Могильник Бесоба.
VІ-Vвека до нашей эры.
археология
в 3-5 километрах к северо-западу от села Сарыжар.
459.
Курган Березовка-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 800 метрах к северу от села Жездибай.
460.
Могильник Басжиер-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 13 километрах к северо-западу от села Каратогай.
461.
Могильник Басжиер-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах к северо-западу от села Каратогай.
462.
Курганный могильник Дмитриевский.
VІІІ-ІV века до нашей эры.
археология
в 5 километрах 500 метрах к юго-западу от села Дмитриевка.
463.
Курган Дмитриевка-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 200 метрах к северо-востоку от села Дмитриевка.
464.
Могильник Дмитриевка-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах 300 метрах к северо-западу от села Дмитриевка.
465.
Курган Дмитриевка-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах 800 метрах к востоку-юго-востоку от села Дмитриевка.
466.
Могильник Дмитриевка-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к юго-востоку от села Дмитриевка.
467.
Могильник Дмитриевка-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах 300 метрах к юго-востоку от села Дмитриевка.
468.
Могильник Дмитриевка-VІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к востоку-юго-востоку от села Дмитриевка.
469.
Могильник Дмитриевка-ІХ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 800 метрах к юго-востоку от села Дмитриевка.
470.
Могильник Дмитриевка-Х.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к юго-востоку от села Дмитриевка.
471.
Курган Ефремовка-І.
Эпоха средневековья.
археология
в 2 километрах 500 метрах к северо-северо-востоку от села Ефремовка.
472.
Курган Ефремовка-ІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 9 километрах к северо-востоку от села Курмансай, в 6 километрах 400 километрах к востоку-юго-востоку от села Ефремовка.
473.
Могильник Ефремовка-ІІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 10 километрах к северу от села Курмансай.
474.
Могильник Ефремовка-ІV.
Эпоха средневековья.
археология
в 5 километрах к северо-северо-востоку от села Ефремовка.
475.
Курган Жалгызоба.
VІ-V века до нашей эры.
археология
в 6 километрах к северо-западу от села Сарыжар.
476.
Могильник Забара-І.
Эпоха средневековья.
археология
в 9 километрах к юго-юго-востоку от села Родниковка.
477.
Курган Забара-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 11 километрах 500 метрах к югу от села Родниковка.
478.
Могильник Забара-ІІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 14 километрах 700 метрах к югу от села Родниковка.
479.
Могильник Казанка-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 300 метрах к юго-востоку от села Казан, в 6 километрах к востоку-юго-востоку от села Мартук.

480.
Казанка-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қазан ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым 100 метр.
481.
Казанка-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қазан ауылынан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым.
482.
Казанка-ІV қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қазан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым.
483.
Казанка-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қазан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
484.
Казанка-VІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қазан ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым 300 метр.
485.
Казанка-VІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қазан ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 шақырым.
486.
Көктөбе бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Құрмансай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр.
487.
Қаратоғай-І қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан шығысқа қарай 900 метр, православ зиратынан оңтүстік-шығысқа қарай 136 метр.
488.
Қаратоғай-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым 200 метр.
489.
Қаратоғай-ІІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым.
490.
Қашқын-І қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым.
491.
Қашқын-ІІ бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Кеңсахара ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр.
492.
Қашқын-ІІ қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Кеңсахара ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
493.
Құндызды мыс кеніші.
археология
Петропавловка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3-4 шақырым.
494.
Қызылжар бейіті.
Біздің заманымызға дейінгі VІ-V ғасырлар.
археология
Сарыжар ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 шақырым 900 метр.
495.
Мәртөк бейіті.
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырым, Елек өзенінің оң жағасы.
496.
Мәртөк-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 шақырым 500 метр.
497.
Мәртөк-VІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Мәртөк ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым 600 метр.
498.
Мұмасай-І бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Көкпекті ауылынан батысқа қарай
3 шақырым 400 метр.
499.
Мұқансай-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 16 шақырым 800 метр және Сарыжар ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 15 шақырым 700 метр.
500.
Мұқансай-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 22 шақырым 400 метр.
501.
Мұқансай-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 21 шақырым 900 метр.
502.
Мақаш-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым.

480.
Могильник Казанка-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах 100 метрах к востоку-юго-востоку от села Казан.
481.
Могильник Казанка-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к востоку-северо-востоку от села Казан.
482.
Курган Казанка-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к юго-востоку от села Казан.
483.
Могильник Казанка-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к юго-востоку от села Казан.
484.
Могильник Казанка-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 300 метрах к юго-западу от села Казан.
485.
Могильник Казанка-VІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах к юго-западу от села Казан.
486.
Могильник Коктобе.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 500 метрах к северо-востоку от села Курмансай.
487.
Курганы Каратогай-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 900 метрах к востоку от села Каратогай, в 136 метрах к юго-востоку от православного кладбища.
488.
Курган Каратогай-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 200 метрах к северо-востоку от села Каратогай.
489.
Курган Каратогай-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к северо-востоку от села Каратогай.
490.
Курган Кашкын-І.
Эпоха средневековья.
археология
в 3 километрах к северо-востоку от села Каратогай.
491.
Могильник Кашкын-ІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 4 километрах 500 метрах к северо-востоку от села Кенсахара.
492.
Курган Кашкын-ІІІ.
Эпоха средневековья.
археология
в 3 километрах к северо-западу от села Кенсахара.
493.
Медный рудник Кундызды.
археология
в 3-4 километрах к северо-западу от села Петропавловка.
494.
Могильник Кызылжар.
VІ-V века до нашей эры.
археология
в 2 километрах 900 метрах к северо-западу от села Сарыжар.
495.
Могильник Мартук.
археология
в 5 километрах к югу от села Мартук, на правом берегу реки Илек.
496.
Могильник Мартук-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах 500 метрах к юго-западу от села Мартук.
497.
Курган Мартук-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 600 метрах к западу-юго-западу от села Мартук.
498.
Могильник Мумасай-І.
эпоха средневековья.
археология
в 3 километрах 400 метрах к западу от села Кокпекти.
499.
Могильник Мукансай-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 16 километрах 800 метрах к юго-западу от села Каратогай, в 15 километрах 700 метрах к западу-юго-западу от села Сарыжар.
500.
Могильник Мукансай-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 22 километрах 400 метрах к юго-западу от села Каратогай.
501
Могильник Мукансай-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 21 километрах 900 метрах к юго-западу от села Каратогай
502.
Могильник Макаш-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к востоку-юго-востоку от села Каратогай.

503.
Мақаш-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым және Елек өзені арқылы өтетін темір жол көпірінен солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 920 метр.
504.
Мақаш-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр.
505.
Мақаш-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 900 метр және Елек өзені арқылы өтетін темір жол көпірінен шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым 500 метр.
506.
Мақаш-V қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым 200 метр.
507.
Мақаш-VІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым 100 метр және Елек өзені арқылы өтетін темір жол көпірінен шығысқа қарай 1 шақырым 620 метр.
508.
Нагорный бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақтөбе қаласынан 38 шақырым, Ақтөбе – Мәртөк тас жолынан оңтүстікке карай 950 метр.
509.
Орта-Бөрте-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Аққайың бекетінен оңтүстік-батысқа қарай 4 шақырым.
510.
Орта-Бөрте-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Аққайың бекетінен оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым.
511.
Орта-Бөрте-V қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратаусай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым және Аққайың ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 шақырым.
512.
Орта-Бөрте-VІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Аққайың ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым және Қаратаусай ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым 900 метр.
513.
Родниковка жер бекінісі.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Родниковка ауылының солтүстік маңында, солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым және Родниковка – Калиновка жолының енді жерінен солтүстікке қарай 450-700 метр.
514.
Родниковский-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Родниковка ауылының солтүстік маңында, солтүстікке қарай 700 метр, Жамбыл ауылына баратын жолдан оңға қарай.
515.
Родниковский-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Родниковка ауылының солтүстік маңында, солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым және Родниковка – Калиновка жолының енді жерінен солтүстікке қарай 450-700 метр.
516.
Сынтас оқпа шұңғысы.
Неолит дәуірі.
археология
Сынтас жылғасынан оң жағында, жылға аттас ауылдан 6 шақырым жоғары, және Қазірет ауылынан батысқа қарай.
517.
Сынтас бейіті.
Біздің заманымызға дейінгі VІ-V ғасырлар.
археология
Сарыжар ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8 шақырым 200 метр.
518.
Саржан-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым 350 метр.
519.
Саржан-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология

503.
Могильник Макаш-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к юго-востоку от села Каратогай и в 920 метрах к северо-северо-востоку от железнодорожного моста через реку Илек.
504.
Могильник Макаш-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 500 метрах к юго-востоку от села Каратогай.
505.
Могильник Макаш-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 900 метрах к юго-востоку от села Каратогай и в 1 километре 500 метрах к востоку-северо-востоку от железно-дорожного моста через реку Илек.
506.
Курганы Макаш-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах 200 метрах к юго-востоку от села Каратогай.
507.
Курганы Макаш-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах 100 метрах к юго-востоку от села Каратогай и 1 километре 620 метрах к востоку от железнодорожного моста через реку Илек.
508.
Могильник Нагорный.
Эпоха раннего железа.
археология
в 38 километрах от города Актобе, у трассы Актобе – Мартук, в 950 метрах южнее от дороги.
509.
Могильник Орта-Буртя-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к юго-западу от села Аккайын.
510.
Могильник Орта-Буртя-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к юго-западу от села Аккайын.
511.
Курган Орта-Буртя-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к востоку-юго-востоку от села Каратаусай и в 4 километрах к юго-западу от села Аккайын.
512.
Могильник Орта-Буртя VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к западу-юго-западу от села Аккайын и в 4 километрах 900 метрах к востоку от села Каратаусай.
513.
Земляное урепление Родниковское.
Эпоха средневековья.
археология
в 1 километре к северо-западу от северной окраины села Родниковка и 450-700 метрах северней широтной дороги из Родниковки в Калиновку.
514.
Могильник Родниковский І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 700 метрах к северу от северной окраины села Родниковка, направо от дороги в село Джамбул.
515.
Могильник Родниковский ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к северо-западу от северной окраины села Родниковка и 450-700 метрах северней широтной дороги из Родниковки в Калиновку.
516.
Карстовые воронки Сынтас.
Эпоха неолита.
археология
на правом берегу ручья Сынтас, в 6 километрах выше одноименного аула и к западу от села Хазретовка.
517.
Могильник Сынтас.
VІ-V века до нашей эры.
археология
в 8 километрах 200 метрах к юго-западу от села Сарыжар.
518.
Могильник Саржан-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах 350 метрах к востоку-юго-востоку от села Каратогай.
519.
Курган Саржан-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология

Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым 700 метр.
520.
Саржан-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым 800 метр.
521.
Саржан-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Сарыжар ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 700 метр және Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым 400 метр.
522.
Танаберген–ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстікке Қарай 4 шақырым.
523.
Танаберген-ІІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Құрмансай ауылынан шығысқа қарай 14 шақырым және Ефремовка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 18 шақырым.
524.
Танаберген-ІV қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тәңірберген ауылынан солтүстікке қарай 7 шақырым 400 метр.
525.
Танаберген-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тәңірберген ауылынан солтүстікке қарай 7 шақырым 300 метр.
526.
Танаберген-VІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тәңірберген ауылынан солтүстікке қарай 4 шақырым 600 метр.
527.
Танаберген-VІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тәңірберген ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым 500 метр.
528.
Танаберген-VІІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тәңірберген ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым, Березовка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым.
529.
Тасшоқысай-І бейіті.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Көкпекті ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым.
530.
Тасшоқысай-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Көкпекті ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым.
531.
Тілепберген-ІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым.
532.
Үңгір мыс кеніші.
Қола дәуірі.
археология
Кеніштен солтүстікке қарай 1 шақырым 500 метр, Жосасай өзеніне баратын жолдың сол жағында.
533.
Целинный-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Елек өзенінің сол жағасы, Жайсаң ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырым 500 метр.
534.
Шаруа тұрағы.
археология
Мәртөк ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым 500 метр, Шаруа разъездінен оңтүстікке қарай 2 шақырым.
535.
Шиелісай қонысы.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шиелісай өзені мен Ақтөбе – Орск жолы кесіп өтер жерден оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым.
536.
Шпаки бейіті (Шеменев қорғандары).
Ерте темір дәуірі.
археология
Петропавловка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12 шақырым және Родниковка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым 350 метр.
537.
Шеменев-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Родниковка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 9 шақырым.
538.
Шеменев-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Родниковка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым 300 метр.
539.
Шеменев-ІІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Родниковка ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8 шақырым.

в 9 километрах 700 метрах к востоку-юго-востоку от села Каратогай.
520.
Могильник Саржан-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах 800 метрах к востоку-юго-востоку от села Каратогай.
521.
Могильник Саржан-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 700 метрах к северо-востоку от села Сарыжар и в 10 километрах 400 метрах к юго-востоку от села Каратогай.
522.
Могильник Танарберген-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к югу от села Каратогай.
523.
Курган Танарберген-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 14 километрах к востоку от села Курмансай и в 18 километрах к юго-востоку от села Ефремовка.
524.
Курган Танарберген-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах 400 метрах к северу от села Танирберген.
525.
Могильник Танарберген-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах 300 метрах к северу от села Танирберген.
526.
Курган Танарберген-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 600 метрах к северу от села Танирберген.
527.
Курган Танарберген-VІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 500 метрах к северу от села Танирберген.
528.
Курган Танарберген-VІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к юго-востоку от села Танирберген, в 8 километрах к северо-востоку от села Березовка.
529.
Могильник Тасшокысай-І.
Эпоха средневековья.
археология
в 1 километре к юго-востоку от села Кокпекти.
530.
Могильник Тасшокысай-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к юго-востоку от села Кокпекти.
531.
Курган Тлепберген ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах к северо-западу от села Каратогай.
532.
Унгир медный рудник.
Эпоха бронзы.
археология
в 1 километре 500 метрах к северу от части рудника, на левой стороне дороги ведущей к реке Жосасай.
533.
Могильник Целинный-І.
Эпоха раннего железа.
археология
на левом берегу реки Илек, в 5 километрах 500 метрах к югу от села Жайсан.
534.
Стоянка Шаруа.
археология
в 7 километрах 500 метрах к западу-северо-западу от села Мартук, в 2 километрах к югу от разъезда Шаруа.
535.
Местонахождение Чилисайское.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к юго-востоку от пересечения реки Шилисай трассы Актобе – Орск.
536.
Могильник Шпаки (Шеменевские курганы).
Эпоха раннего железа.
археология
в 12 километрах к северо-западу от села Петропавловка и в 10 километрах 350 метрах к юго-востоку от села Родниковка.
537.
Могильник Шеменевский-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 9 километрах к юго-западу от села Родниковка.
538.
Могильник Шеменевский-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах 300 метрах к юго-востоку от села Родниковка.
539.
Курган Шеменевский-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к юго-западу от села Родниковка.

540.
Шадера қонысы.
Неолит дәуірі.
археология
Мәртөк ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым, Шадера теміржол станциясынан оңтүстікке қарай 2 шақырым.
541.
Шевченко-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шевченко ауылынан оңтүстік-Шығысқа қарай 6 шақырым.
542.
Шевченко-VІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шевченко ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 шақырым.
543.
Шаруа-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Саржансай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым 500 метр.
544.
Шаруа-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Саржансай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым.
545.
Шаруа-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Саржансай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 700 метр.
546.
Шаруа-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Саржансай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым 500 метр.
547.
Шаруа-V бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым.
548.
Шаклум-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Құрмансай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым 100 метр.
Мұғалжар ауданы
549.
Азамат соғысы кезінде кулактар өлтірген ауыл тіл маманы П.К.Крысальныйдың бейіті.
1925 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Егіндібұлақ ауылдық округі, Бұлақты ауылы.
550.
Азамат соғысы батырларының Бауырластар зираты.
1919 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Жұрын станциясы, теміржол вокзалының алаңы, А.Жұбанов көшесіндегі саябақта орналасқан.
551.
Азамат соғысы батырларының Бауырластар зираты.
1920 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Жем станциясы.
552.
Азамат соғысы батырларының Бауырластар зираты.
1920 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Еңбек ауылы.
553.
Азамат соғысында қаза тапқандарға арналған ескерткіш-обелиск.
1919 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Қандыағаш қаласы, Орталық саябақ, 1 май көшесі, 8.
554.
Өлкеде алғашқы жылқы зауытын ұйымдастырушы К. Ф. Полтинниковтың бейіті (1887-1952 жылдар).
қала құрылысы және сәулет
Егіндібұлақ ауылдық округі, Бұлақты ауылы.
555.
Көтібар батыр Бәсенұлының мавзолей-монументі.
2000 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ақкемер ауылынан шығысқақарай 15 шақырым.
556.
Қарағұл тамы мавзолейі.
ХІХ ғасырдың аяғы.
қала құрылысы және сәулет
Борлы ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым.
557.
Мұғалжар станциясында 1919 жылы 13.09. Түркістан және Ақтөбе майдандарының бірігіуне арналған обелиск.
1967 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Мұғалжар станциясы, теміржол вокзалы алаңы, Теміржолшылар көшесі.
558.
Ақкемер қорғаны.
Қола дәуірі.
археология
Елек ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 6 шақырым.

540.
Поселение Шадера.
Эпоха неолита.
археология
в 6 километрах к северо-востоку от села Мартук, 2 километрах к югу от железнодорожной станции Шадера.
541.
Могильник Шевченко-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 6 километрах к юго-востоку от села Шевченко.
542.
Могильник Шевченко-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к северо-западу от села Шевченко.
543.
Могильник Шаруа-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах 500 метрах к северо-западу от села Саржансай.
544.
Могильник Шаруа-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к северо-западу от села Саржансай.
545.
Могильник Шаруа-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 700 метрах к северо-западу от села Саржансай.
546.
Могильник Шаруа-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 500 метрах к северо-западу от села Саржансай.
547.
Могильник Шаруа-V.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах к северу-западу от села Каратогай.
548.
Могильник Шаклум-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах 100 метрах к востоку-юго-востоку от села Курмансай.
Мугалжарский район
549.
Могила сельского языковеда П.К. Крысального, убитого кулаками во время Гражданской войны.
1925 год.
Градостроительство и архитектура
Егиндибулакский сельский округ, село Булакты.
550.
Братская могила воинов, погибших в годы Гражданской войны.
1919 год.
Градостроительство и архитектура
Станция Журын, площадь железнодорожного вокзала, расположен в парке по улице А. Жубанова.
551.
Братская могила воинов, погибших в годы Гражданской войны.
1920 год.
Градостроительство и архитектура
станция Жем.
552.
Братская могила воинов, погибших в годы Гражданской войны.
1920 год.
Градостроительство и архитектура
село Енбек.
553.
Памятник-обелиск воинам, погибших в годы Гражданской войны.
1919 год.
Градостроительство и архитектура
город Кандыагаш, Центральный парк, улица 1 Мая, 8.
554.
Могила К.Р. Полтинникова, организатора первого в стране конезавода (1887-1952 годы).
Градостроительство и архитектура
Егиндибулакский сельский округ, село Булакты.
555.
Мавзолей-монумент Котибар батыр Басенулы.
2000 год.
Градостроительство и архитектура
в 15 километрах к востоку от села Аккемер.
556.
Мавзолей Карагул тамы.
Конец ХІХ века.
Градостроительство и архитектура
в 10 километрах к юго-востоку от села Борлы.
557.
Обелиск в честь соединения на станции Мугоджарской 13.09.1919 года частей Актюбинского и Туркестанского фронтов.
1967 год.
Градостроительство и архитектура
станция Мугалжар, площадь железнодорожного вокзала, улица Железнодорожников.
558.
Курган Аккемер.
Эпоха бронзы.
археология
в 6 километрах к востоку-северо-востоку от села Елек.

559.
Бала-Талдық бейіті.
Біздің заманымызға дейінгі VІІ-ІІІ ғасырлар.
археология
Бала-Талдық өзенінің сол жағасында, Талдық метеостанциясынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр.
560.
Жіңішке қорғаны.
археология
Қайыңды ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 шақырым.
561.
Иманқұл қонысы.
археология
Мұғалжар стансасы мен Жем қаласын қосатын дала жолының оңтүстігінде.
562.
Қиянит қорымы.
археология
Борлы өзенінің сол жағы, Қиянит қиранды ауылынан солтүстікке қарай.
563.
Қарасай-І тас қорғаны.
археология
Қарасай өзенінің сол жағындағы (Шетырғыз өзенінің сол жақ саласы) биіктікте.
564.
Қарасай-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарасай мен Қайыңды өзендерінің аралығында суайырықтың енді бөлігіндегі биіктікте.
565.
Қарасай-ІІ-ІV бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қарасай өзенінің оң жағасында, оның ортаңғы бөлігі.
566.
Қайыңды-ІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қайыңды өзенінің сол жағасында, Қайыңды ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
567.
Қайыңды-ІІ тұрағы.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қайыңды өзенінің оң жағалауы, Жіңішке өзенінің қасында.
568.
Қаракөл бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Бұлақты ауылынан шығысқа қарай 9 шақырым 500 метр, Борлы ауылына баратын жолдан солтүстікке қарай 2 шақырым.
569.
Бейіт.
Қола дәуірі.
археология
Бұлақты және Борлы ауылдары арасындағы жолдан оңтүстікке қарай 300 метр.
570.
Қосбұлақ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаракөл ауылынан шығысқа қарай 11 шақырым.
571.
Қосбұлақ-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаракөл ауылынан шығысқа қарай 13 шақырым.
572.
Қандыағаш-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақкемер ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 11 шақырым Елек ауылынан оңтүстік- шығысқа қарай 8 шақырым.
573.
Қандыағаш-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Елек ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым, Қандыағаш қаласынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым.
574.
Қандыағаш-ІV бейіті.
Ерте темір дәуірі
археология
Қандыағаш қаласынан солтүстік-батысқа қарай 5 шақырым.
575.
Леваневский бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Елек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым, Ақкемер ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым.
576.
Леваневский-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақкемер ауылынан шығысқа қарай 7 шақырым.
577.
Орқаш-І бейіті.
ерте темір дәуірі.
археология
Қаракөл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым 500 метр.
578.
Орқаш-ІІ бейіті.
ерте темір дәуірі.
археология
Қаракөл ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым.
579.
Орқаш-ІІІ бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қаракөл ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым.
580.
Орқаш-ІV қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қаракөл ауылынан шығысқа қарай 11 метр.

559.
Могильник Бала-Талдык.
VІІ-ІІІ века до нашей эры.
археология
на левом берегу реки Бала-Талдык, в 2 километрах 500 метрах к северо-востоку от метеостанции Талдык.
560.
Курган Жинишке.
археология
в 2 километрах к юго-западу от села Кайынды.
561.
Поселение Иманкул.
археология
южнее грунтовой дороги между населенными пунктами станция Мугалжар и город Жем.
562.
Некрополь Киянит.
археология
на левобережье реки Борлы, севернее развалин села Киянит.
563.
Каменный курган Карасай-І.
археология
на левобережье реки Карасай (левый приток реки Шет-Иргиз), в ее верховье.
564.
Могильник Карасай-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в наиболее высокой части широтного водораздела между реками Каинды и Карасай.
565.
Могильник Карасай-ІІ-ІV.
Эпоха бронзы.
археология
на правом берегу реки Карасай, в ее среднем течении.
566.
Могильник Кайынды-І.
Эпоха бронзы.
археология
на левобережье реки Кайнды, в 3 километрах к северо-западу от села Каинды.
567.
Стоянка Кайынды-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
на правом берегу реки Кайынды, близ устья реки Жинишке.
568.
Могильник Каракол.
Эпоха раннего железа.
археология
в 9 километрах 500 метрах к востоку от села Булакты, 2 километрах севернее дороги в село Борлы.
569.
Могильник.
Эпоха бронзы.
археология
в 300 метрах к югу от дороги между селами Булакты и Борлы.
570.
Могильник Косбулак.
Эпоха раннего железа.
археология
в 11 километрах к востоку от села Каракол.
571.
Могильник Косбулак-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 13 километрах к востоку от села Каракол.
572.
Могильник Кандыагаш-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 11 километрах к юго-востоку от села Аккемер, в 8 километрах к юго-востоку от села Елек.
573.
Могильник Кандыагаш-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к юго-востоку от села Елек, в 9 километрах к северу северо-востоку от города Кандыагаш.
574.
Могильник Кандыагаш-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах к северо-западу от город Кандыагаш.
575.
Могильник Леваневский.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к северо-западу от села Елек, в 5 километрах к юго-востоку от села Аккемер.
576.
Могильник Леваневский-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 7 километрах к востоку от села Аккемер.
577.
Могильник Уркаш-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 5 километрах 500 метрах к северо-востоку от села Каракол.
578.
Могильник Уркаш-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к востоку от села Каракол.
579.
Могильник Уркаш-ІІІ.
Эпоха бронзы.
археология
в 6 километрах к востоку от села Каракол.
580.
Курган Уркаш-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 11 километрах к востоку от села Каракол.

581.
Орта Қарасай-І бейіті.
археология
Орта Қарасай өзенінің сол жағасы.
582.
Тойман қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Тойман қыстауынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым, Бала Талдық өзенінің оң жағалауы.
583.
Жер қорған.
ерте темір дәуірі.
археология
Ақтөбе – Шұбарқұдық тас жолы бойынан 38 шақырым.
584.
Тікбұтақ қонысы.
Біздің заманымызға дейінгі ІІ-мыңжылдық.
археология
Тікбұтақ өзенінің жоғарғы оң бөлігінде, Ор өзенінің оң жағасы нан 1 шақырым.
585.
Тоқатөбе бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Жаркемер ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым.
586.
Төлеубұлақ петроглифі.
Тас дәуірі.
археология
Төлеубұлақ қыстағынынан солтүстікке қарай 1 шақырым 500 метр.
587.
Шилісай бейіті.
Біздің заманымызға дейінгі VІІ-ІІІ ғасырлар.
археология
Ұлы Талдық өзенінің оң жағалауы, Шилісай бұлағынан ауылдық округінен оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым 800 метр.
588.
Ұлы Талдық-І қонысы.
Қола дәуірі.
археология
Ұлы Талдық және Төлепсай өзендерінің қиылысынан 4 шақырым жоғарыда.
589.
Ұлы Талдық-ІІ қонысы.
Қола дәуірі.
археология
Ұлы Талдық өзенінің сол жағалауы, Төлепсай саласынан 5 шақырым жоғары.
590.
Ұлы Талдық-І қорымы.
археология
Ұлы Талдық өзенінің орта ағысында, Төлепсай саласынан 4 шақырым жоғары.
591.
Ұлы Талдық-ІІ бейіті.
археология
Ұлы Талдық өзенінің сол жағалауы, Төлепсай саласынан 5 шақырым жоғары.
592.
Ұлы Талдық-ІІІ тас қорғаны.
археология
Ұлы-Талдық өзенінің сол жағалауында, Милысай өзенінен 1 шақырым төменде.
593.
Ұлы Талдық-V қорғаны.
археология
Ұлы Талдық өзенінің сол жағалауы, Төлепсай саласынан солтүстікке қарай 1 шақырым 500 метр.
Ойыл ауданы
594.
Азамат соғысында қаза тапқан Бауырластар зираты.
1919 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ойыл ауылы, Б. Жолмырзаев көшесі, аудандық әкімдік ғимаратының алдында.
595.
Әйгілі тары өсіруші Ш. Берсиевтің бейіті және "Даңқ мұнарасы" мемориалы.
Сәулетші Т. Басенов.
1944 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Ш. Берсиев ат. ауылдық округі, Қарасу ауылындағы зираты.
596.
Бай көпес Красавиннің үйі.
ХІХ ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Ойыл ауылы, Ж. Шернияз көшесі, 26, Ж. Жүсібалиев атындағы қазақ орта мектеп-интернаты.
597.
Шаруа жастарының мектебі.
Қала құрылысы және сәулет
Ойыл өзенінің оң жағалауында, Қаракемер ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 880 метр.
598.
Ш. Берсиевке ескерткіш.
Сәулетші Т.Басенов.
1946 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Қаратал ауылы, Ауылдық клубтың алдында.
599.
"Керуен-сарай" тарихи-архитектура-лық кешені (мешіт, сауда орны, жәрмеңке комитеті).
ХІХ ғасыр.
ансамбль
Ойыл ауылы, Б. Жолмырзаев көшесі 42.
Темір ауданы
600.
Азамат соғысында қаза тапқан Бауырластар бейіті.
1919 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Темір қаласы, Қ. Сәтбаев көшесі, 9.

581.
Могильник Орта Карасай-І.
археология
на левом берегу реки Орта Карасай.
582.
Курган Тойман.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к северо-западу от зимовки Тойман, на правом берегу реки Бала Талдык.
583.
Земляной курган.
Эпоха раннего железа.
археология
в 38 километрах по трассе Актобе-Шубаркудук.
584.
Поселение Тикбутак.
ІІ тысячелетие до нашей эры.
археология
в верховье реки Тикбутак, 1 километре от правого берега реки Орь.
585.
Могильник Токатобе.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к северо-востоку от села Жаркемер.
586.
Петроглифы Толеубулак.
Эпоха камня.
археология
в 1 километре 500 метрах к северу от зимовки Толеубулак.
587.
Могильник Шийлисай.
VІІ-ІІІ века до нашей эры.
археология
на правом берегу реки Улы Талдык, в 1 километре 800 метрах юго-восточнее устья ручья Шийлисай.
588.
Поселение Улы Талдык-І.
Эпоха бронзы.
археология
в среднем течении реки Улы-Талдык, в 4 километрах выше устья ручья Тулепсай.
589.
Поселение Улы Талдык-ІІ.
Эпоха бронзы.
археология
на левом берегу реки Улы-Талдык, в 5 километрах выше устья ручья Тулепсай.
590.
Некрополь Улы Талдык-І.
археология
в среднем течении реки Улы-Талдык, в 4 километрах выше устья ручья Тулепсай.
591.
Могильник Улы Талдык-ІІ.
на левом берегу реки Улы-Талдык, в 5 километрах выше устья ручья Тулепсай.
592.
Каменные курганы Улы Талдык-ІІІ.
археология
на левобережье реки Улы-Талдык, в 1 километре ниже устья реки Милысай.
593.
Курган Улы Талдык-V.
археология
на левом берегу реки Улы Талдык, в 1 километре 500 метрах к северу от устья ручья Тулепсай.
Уилский район
594.
Братская могила воинов, погибших в годы Гражданской войны.
1919 год.
Градостроительство и архитектура
село Уил, улица Б.Жолмырзаева, перед зданием районного акимата.
595.
Могила знатного просовода Ш. Берсиева и мемориал "Даңқ мұнарасы".
Архитектор Т. Басенов.
1944 год.
Градостроительство и архитектура
сельский округ имени Ш. Берсиева, кладбище села Карасу.
596.
Дом купца Красавина.
ХІХ век.
Градостроительство и архитектура
село Уил, улица Ж. Шернияза, 26, казахская средняя школа-интернат имени Ж. Жусибалиева.
597.
Школа рабочей молодежи.
Градостроительство и архитектура
на правобережье реки Уил, в 4 километрах 880 метрах к северо-востоку от села Каракемер.
598.
Памятник Ш. Берсиеву.
Архитектор Т.Басенов.
1946 год.
Градостроительство и архитектура
село Каратал, перед сельским клубом.
599.
Историко-архитектурный комплекс "Керуен-сарай" (мечеть, торговые места, ярмарочный комитет).
ХІХ век.
ансамбль
село Уил, улица Б. Жолмырзаева, 42.
Темирский район
600.
Братская могила воинам, погибших в годы Гражданской войны.
1919 год.
Градостроительство и архитектура
город Темир, улица К.Сатпаева, 9.

601.
Досжан Ишан ата қорым-мешіті.
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы.
қала құрылысы және сәулет
Шұбарқұдық кентінен оңтүстікке қарай 5 шақырым.
602.
Мешіт.
ХХ ғасырдың басы.
қала құрылысы және сәулет
Темір қаласы, А. Халфе көшесі.
603.
Шіркеу.
ХІХ ғасырдың ІІ-жартысы.
қала құрылысы және сәулет
Темір қаласы, Әбілқайыр хан көшесі, 34.
604.
Басықара бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 метр.
605.
Бесоба қорымы.
Ерте темір дәуірі.
археология
Құрмансай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым.
606.
Жаманағаш қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Болгарка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым, Ақсай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 12 шақырым.
607.
Қарамола бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсай ауылынан солтүстікке қарай 9 шақырым.
608.
Қарабас-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Шұбарқұдық – Ойыл тас жолынан оңтүстікке қарай 500 метр және Алтықарасу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым.
609.
Мәулімберді бейіті.
ерте темір дәуірі.
археология
Кеңқияқ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым 600 метр.
610.
Перелюбовский бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсай ауылынан солтүстікке қарай 4 шақырым.
611.
Перелюбовский-І бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсай ауылынан солтүстікке қарай 2 шақырым.
612.
Перелюбовский-ІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым.
613.
Перелюбовский-ІІІ бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсай ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым.
614.
Соркөл тұрағы.
Қола дәуірі.
археология
Соркөл ауылының маңында солтүстікке қарай 300 метр.
615.
Жер қорған.
археология
Шұбарқұдық тұрағынан шығысқа қарай 1 шақырым, Ойыл өзенінің сол жағалауы.
616.
Шұбарқұдық дюн тұрағы.
Біздің заманымызға дейінгі ІІ-мыңжылдық.
археология
Шұбарқұдық кентінен солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым.
617.
Шағырлықұмды бейіті.
Ерте темір дәуірі.
археология
Ақсай ауылынан батысқа қарай 8 шақырым.
Хромтау ауданы
618.
С.М.Кировтың "Искра" колхозына келуі туралы мемориалды тақтайша.
1967 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Жарбұтақ ауылы.
619.
Металлург жұмысшыларға арналған ескерткіш-обелиск.
қала құрылысы және сәулет
Хромтау қаласы, Абай даңғылы.
620.
Ұлы Отан соғысы құрбандарына орнатылған ескерткіш-обелиск.
1985 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Хромтау қаласы, Орталық саябақ.
621.
Аралша мыс кеніші.
Қола дәуірі.
археология
Көшенсай ауылынан шығысқа қарай 500 метр.
622.
Ежелгі кен қазу орны.
Қола дәуірі.
археология
Шілікті-ІІ өзенінен 3 шақырым 500 метр.
623.
Өлке тұрағы.
Қола дәуірі.
археология
Өлке ауылынан батысқа қарай 200 метр
624.
Қопа-ІІІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қопа ауылынан оңтүстік- батысқа қарай 1 шақырым.

601.
Некрополь-мечеть Досжан Ишана.
Конец ХІХ – начало ХХ веков.
Градостроительство и архитектура
в 5 километрах к югу от поселка Шубаркудук.
602.
Мечеть.
Начало ХХ века.
Градостроительство и архитектура
город Темир, улица А. Халфе.
603.
Церковь.
ІІ-я половина ХІХ века.
Градостроительство и архитектура
город Темир, улица Абулхаир хана, 34.
604.
Могильник Басыкара.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах к юго-западу от села Аксай.
605.
Некрополь Бесоба.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к юго-востоку от села Курмансай.
606.
Курган Жаманагаш.
Эпоха раннего железа.
археология
в 10 километрах к юго-востоку от села Болгарка, в 12 километрах к северо-востоку от села Аксай.
607.
Могильник Карамола.
Эпоха раннего железа.
археология
в 9 километрах к северу от села Аксай.
608.
Могильник Карабас-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 500 метрах к югу от трассы Шубаркудык – Уил и в 8 километрах к юго-востоку от села Алтыкарасу.
609.
Могильник Маулимберди.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах 600 метрах к юго-востоку от села Кенкияк.
610.
Могильник Перелюбовский.
Эпоха раннего железа.
археология
в 4 километрах к северу от села Аксай.
611.
Могильник Перелюбовский-І.
Эпоха раннего железа.
археология
в 2 километрах к северу от села Аксай.
612.
Могильник Перелюбовский-ІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к северо-западу от села Аксай.
613.
Могильник Перелюбовский-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к северу от села Аксай.
614.
Стоянка Сорколь.
Эпоха неолита.
археология
в 300 метрах от северной окраины села Сорколь.
615.
Земляной курган.
археология
в 1 километре к востоку от стоянки Шубаркудук, на левом берегу реки Уил.
616.
Шубаркудукская дюнная стоянка.
ІІ тысячелетие до нашей эры.
археология
в 8 километрах к северо-западу от поселка Шубаркудук.
617.
Могильник Шагырлыкумды.
Эпоха раннего железа.
археология
в 8 километрах к западу от села Аксай.
Хромтауский район
618.
Мемориальная доска о пребывании в колхозе "Искра" С.М. Кирова.
1967 год.
Градостроительство и архитектура
село Жарбутак.
619.
Памятник-обелиск рабочим Металлургам.
Градостроительство и архитектура
город Хромтау, проспект Абая.
620.
Памятник-обелиск погившим в годы Великой Отечественной Войны.
1985 год.
Градостроительство и архитектура
город Хромтау, Центральный парк.
621.
Медный рудник Аралша.
Эпоха бронзы.
археология
в 500 метрах к востока от села Кушенсай.
622.
Древнее рудное месторождение.
Эпоха бронзы.
археология
в 3 километрах 500 метрах от реки Шиликти ІІ.
623.
Стоянка Ульке.
Эпоха бронзы.
археология
в 200 метрах к западу от села Олке.
624
Курган Копа-ІІІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре к юго-западу от села Копа.

625.
Қопа-ІV қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қопа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым 500 метр.
626.
Қопа-V қорғаны.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Қопа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 шақырым 500 метр.
627.
Қопа-VІ қорғаны.
Ерте темір дәуірі.
археология
Қопа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым.
628.
Қуағаш жанындағы бейіт.
Орта ғасыр дәуірі.
археология
Қуағаш өзенінің сол жағалауы, Шілікті саласынан батысқа қарай 300 метр.
629.
Қуағаш бейіті.
Қола дәуірі.
археология
Қуағаш өзенінен батысқа қарай 150 метр, Шілікті өзенінен солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым 100 метр.
630.
Өлке тұрағы.
Қола дәуірі.
археология
Өлке ауылынан батысқа қарай 200 метр.
631.
Сарымырза қонысы.
Біздің заманымызға дейінгі ХІV-ХІ ғасырлар.
археология
Абай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым, Сарымырза өзенінің сол жағалауы.
632.
Тассай бейіті.
археология
Тассай өзенінің сол жағалауы, Жақсы Қарғалы өзенінің сол жақ жағасынан оңтүстікке қарай 3 шақырым 800 метр.
633.
Тас қабырғалы қорған.
археология
Қопа ауылынан оңтүстік-батыста 2 шақырым.
634.
Үсіп қорғанды бейіті.
Біздің заманымызға дейінгі VІ-V ғасырлар.
археология
Дөң ауылынан шығысқа қарай 21 шақырым, Қатынадыр жотасының батыс бөлігінде.
635.
Шілікті бейіті.
археология
Шілікті-ІІ өзенінен шығысқа қарай 3-4 шақырым.
Шалқар ауданы
636.
Азамат соғысында қаза тапқандарға Бауырластар бейіті.
1919 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Шалқар қаласы, Шалқар ағаш өсіру шаруашылығы В.Цеханович көшесі, 24.
637.
Ә.Т.Жангелдин бастаған интернационалдық отрядтың ерлік өтуіне арналған мемориалдық тақтайша.
1918 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Шалқар қаласы, Теміржол вокзалы.
638.
Балғасын кешені.
ХІІІ-ХVІІІ ғасырлар.
қала құрылысы және сәулет
Талдықұм ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 шақырым.
639.
Жаңақоныс дюн тұрағы.
Неолит дәуірі.
археология
Аққайтым ауылынан солтүстікке қарай 400 метр.
640.
Орта Қарасай-ІІ қорғаны.
археология
Орта Қарасай өзенінің сол жағалауы.
Ырғыз ауданы
641.
Алмат-Тамы мавзолейі.
ХІХ ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Ырғыз ауданынан оңтүстік-Шығысқа қарай 22 шақырым.
642.
Дүйсенбі аһун мешіті.
ХІХ ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Жайсаңбай ауылынан солтүстікке қарай 7 шақырым.
643.
Жаныс мавзолейі.
ХІХ ғасырдың ортасы.
қала құрылысы және сәулет
Құрылыс ауылынан батысқа қарай 20 метр.
644.
Жапақ-тамы мавзолейі.
ХІХ ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Жайсаңбай ауылынан шығысқа қарай 7 шақырым.
645.
Омар тамы мавзолейі (4 нысан).
ХІХ ғасырдың ортасы.
қала құрылысы және сәулет
Шеңбертал ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым
646.
Сарығазы мавзолейі.
ХІХ ғасырдың ортасы.
қала құрылысы және сәулет
Қарасай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 14 метр.

625.
Курган Копа-ІV.
Эпоха раннего железа.
археология
в 1 километре 500 метрах к юго-западу от села Копа.
626.
Курган Копа-V.
Эпоха средневековья.
археология
в 2 километрах 500 метрах к юго-западу от села Копа.
627.
Курган Копа-VІ.
Эпоха раннего железа.
археология
в 3 километрах к юго-западу от села Копа.
628.
Могильник возле Куагаш.
Эпоха средневековья.
археология
на левом берегу реки Куагаш, в 300 метрах западнее Шиликти.
629.
Могильник Куагаш.
Эпоха бронзы.
археология
в 150 метрах к западу от реки Куагаш, в 1 километре 100 метрах к северо-западу от реки Шиликти.
630.
Стоянка Олке.
Эпоха бронзы.
археология
в 200 метрах к западу от села Олке.
631.
Поселение Сарымырза.
ХІV-ХІ века до нашей эры.
археология
в 4 километрах к северо-западу от села Абай, левобережье реки Сарымырза.
632.
Могильник Тассай.
археология
на левом берегу реки Тассай, в 3 километрах 800 метрах на юг от левого берега реки Жаксы-Каргалы.
633.
Курган с каменной крепидой.
археология
в 2 километрах к юго-западу от села Копа.
634.
Курганный могильник Усип.
VІ-V века до нашей эры.
археология
в 21 километре к востоку от села Дон, в западной части хребта Катынадар.
635.
Могильник Шиликти.
археология
в 3-4 километрах к востоку от реки Шиликти-ІІ.
Шалкарский район
636.
Братская могила, погибших в годы Гражданской войны в Шалкарском госпитале.
1919 год.
Градостроительство и архитектура
город Шалкар, Шалкарское лесное хозяйство, улица В. Цехановича, 24.
637.
Мемориальная доска о героическом переходе интернационального отряда во главе с А.Т. Джангильдиным.
1918 год.
Градостроительство и архитектура
город Шалкар, Железнодорожный вокзал.
638.
Комплекс Балгасын.
ХІІІ-ХVІІІ века.
Градостроительство и архитектура
в 15 километрах к юго-западу от села Талдыкум.
639.
Жанаконысская дюнная стоянка.
Эпоха неолита.
археология
в 400 метрах к северу от села Аккайтым.
640.
Курган Орта Карасай-ІІ.
археология
на левом берегу реки Орта Карасай.
Иргизский район
641.
Мавзолей Алмат-Тамы.
ХІХ век.
градостроительство и архитектура
в 22 километрах к юго-востоку от села Иргиз.
642.
Мечеть Дуйсенби ахун.
ХІХ век.
Градостроительство и архитектура
в 7 километрах к северу от села Жайсанбай.
643.
Мавзолей Жаныс.
Середина ХІХ века.
Градостроительство и архитектура
в 20 километрах к западу от села Курылыс.
644.
Мавзолей Жапак-тамы.
ХІХ век.
Градостроительство и архитектура
в 7 километрах к востоку от села Жайсанбай.
645.
Мавзолей Омар тамы.
(4 объекта).
Середина ХІХ века.
Градостроительство и архитектура
в 3 километрах к югу от села Шенбертал.
646.
Мавзолей Сарыгазы.
Середина ХІХ века.
Градостроительство и архитектура
в 14 километрах к северо-востоку от села Карасай.

647.
Тоқсанбай мавзолейі.
ХІХ ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Ырғыз ауданынан оңтүстік-батысқа қарай 20 метр.
648.
Лениншіл - революционер Ә.Т.Жангелдиннің қызметі туралы мемориалды тақтайша.
қала құрылысы және сәулет
Ырғыз ауданы, Ы. Алтынсарин көшесі, аудан әкімдігінің ғимараты.
649.
Өлкейек өзенінің көпірі.
ХІХ ғасыр.
қала құрылысы және сәулет
Дүкен ауылынан солтүстікке қарай 14 шақырым.
650.
Социалистік Еңбек Ері, КСРО Жоғарғы Кеңесінің депутаты Өтеу Құдайбергеновтың бейіті.
1958 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Қарасай ауылы.
Облыс әкімінің
2010 жылғы 4 маусымдағы
№ 180 қаулысына қосымша
Ақтөбе облысының атқарушы органдарының күші жойылған кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Ақтөбе облысы бойынша жергілікті маңызы бар археологиялық ескерткіштерді қорғауға алу туралы" Халық депутаттары Ақтөбе облыстық Кеңесі атқару комитетінің 1977 жылғы 31 қазандағы № 582 шешімі.
2. "Ақтөбе облысы бойынша жергілікті маңызы бар тарихи-мәдени ескерткіштерді мемлекеттік қорғауға алу туралы" Халық депутаттары Ақтөбе облыстық Кеңесі атқару комитетінің 1979 жылғы 30 желтоқсандағы № 708 шешімі.
3. "Ақтөбе облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің қосымша тізімі туралы" Халық депутаттары Ақтөбе облыстық Кеңесі атқару комитетінің 1981 жылғы 13 наурыздағы № 147 шешімі.
4. "Ақтөбе облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің қосымша тізімі туралы" Халық депутаттары Ақтөбе облыстық Кеңесі атқару комитетінің 1983 жылғы 23 ақпандағы № 97 шешімі.
5. "Ақтөбе облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің қосымша тізімі туралы" Халық депутаттары Ақтөбе облыстық Кеңесі атқару комитетінің 1985 жылғы 11 желтоқсандағы № 544 шешімі.
6. "Тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау және пайдалану туралы" Халық депутаттары Ақтөбе облыстық Кеңесі атқару комитетінің 1990 жылғы 14 тамыздағы № 216 шешімі.
7. "Ақтөбе облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қосымша тізбесі туралы" Халық депутаттары Ақтөбе облыстық Кеңесі атқару комитетінің 1991 жылғы 13 тамыздағы № 229 шешімі.

647.
Мавзолей Токсанбая.
ХІХ век.
Градостроительство и архитектура
в 20 метрах к юго-западу от села Иргиз.
648.
Мемориальная доска о деятельности видного революционера-ленинца
А.Т. Жангельдина.
1967 год.
Градостроительство и архитектура
Село Иргиз, улица Ы. Алтынсарина, здание районного акимата.
649.
Мост реки Олкейек.
ХІХ век.
Градостроительство и архитектура
в 14 километрах на север от села Дукен.
650.
Могила Герою Социалистического Труда, депутата Верховного Совета депутатов СССР Отеу Кудайбергенова.
1958 год.
градостроительство и архитектура
село Карасай.
Приложение
к постановлению акимата области от 4 июня 2010 года № 180
Перечень некоторых нормативных правовых актов исполнительных органов Актюбинской области утративших силу
1. Решение исполкома Актюбинского областного Совета народных депутатов от 31 октября 1977 года № 582 "О принятии на охрану археологических памятников местного значения по Актюбинской области".
2. Решение исполкома Актюбинского областного Совета народных депутатов от 30 декабря 1979 года № 708 "О принятии на государственную охрану памятников истории и культуры местного значения по Актюбинской области".
3. Решение исполкома Актюбинского областного Совета народных депутатов от 13 марта 1981 года № 147 "О дополнительном списке памятников истории и культуры Актюбинской области".
4. Решение исполкома Актюбинского областного Совета народных депутатов от 25 февраля 1983 года № 97 "О дополнительном списке памятников истории и культуры Актюбинской области".
5. Решение исполкома Актюбинского областного Совета народных депутатов от 11 декабря 1985 года № 544 "О дополнительном списке памятников истории и культуры Актюбинской области".
6. Решение исполкома Актюбинского областного Совета народных депутатов от 14 августа 1990 года № 216 "Об охране и использовании памятников истории и культуры".
7. Решение исполкома Актюбинского областного Совета народных депутатов от 14 августа 1991 года № 229 "О дополнительном перечне памятников истории и культуры по Актюбинской области".