Сарысу ауданында иттер мен мысықтарды ұстау ережесін бекіту туралы
Жамбыл облысы Сарысу аудандық мәслихатының 2010 жылғы 24 желтоқсандағы N 46-14 Шешімі. Сарысу аудандық Әділет басқармасында 2011 жылғы 19 қаңтарында 6-9-108 нөмірімен тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы Сарысу аудандық мәслихатының 2012 жылғы 21 маусымда № 5-13 шешімімен
Күші жойылды - Жамбыл облысы Сарысу аудандық мәслихатының 2012 жылғы 21 маусымда № 5-13 шешімімен
«Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 1 тармағының 8) тармақшасына, «Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексiнiң 3-бабының 2 тармағына және 311-бабына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШIМ ЕТТІ:
1. Қоса берiлiп отырған Сарысу ауданында иттер мен мысықтарды ұстау ережелерi бекiтiлсiн.
2. Осы Шешiм Әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Аудандық мәслихат                          Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы                       хатшысы
Т.Блалиев                                  М.Есмаханов
Сарысу аудандық мәслихаттың
2010 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 46-14 шешiмiмен бекiтiлген
Сарысу ауданында иттер мен мысықтарды ұстау Ережелерi 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Сарысу ауданында мысықтар мен иттердi ұстауды белгiлеу мақсатында әзiрленген.
2. Ережелер меншiк түрiне қарамастан иттер мен мысықтарды ұстайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға тарайды.
3. Осы Ережелер «Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексiнiң 3-бабының 2-тармағына және 311-бабына, «Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес әзiрленген.
2. Иттердi және мысықтарды ұстау тәртiбi
4. Иттер және мысықтар жеке ветеринарлық төлқұжатын беру жолымен сәйкестендiрiледi.
5. Иттер мен мысықтарды беру, сату, сатып алу, сонымен қатар қала, облыс және республикадан тысқары, шығару, кiргiзу, олардың «құтыруға қарсы егiлген» белгiсi бар ветеринариялық төлқұжаты болған жағдайда рұқсат етiледi.
6. Келесiлерге жол берiлмейдi:
1) иттер мен мысықтарды көп пәтерлi тұрғын үйлердiң аулаларында, балалар ойнайтын алаңдарында серуендетуге;
2) иттердi тұмылдырықсыз және ұзын шылбырда серуендетуге;
3) мас күйiндегi тұлғалар мен 14 жасқа толмаған балаларға иттердi серуендетуге;

Об утверждении Правил содержания собак и кошек в Сарысуском районе
Решение Сарысуского районного маслихата Жамбылской области от 24 декабря 2010 года № 46-14. Зарегистрировано Управлением юстиции Сарысуского района 19 января 2011 года за № 6-9-108. Утратило силу решением Сарысуского районного маслихата от 21 июня 2012 года № 5-13
Утратило силу решением Сарысуского районного маслихата от 21 июня 2012 года № 5-13
В соответствии с пунктом 2 статьи-3 и статьей-311 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», подпунктом 8) пункта 1 статьи-6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», районный маслихат РЕШИЛ:
1.Утвердить прилагаемые Правила содержания собак и кошек в Сарысуском районе.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сесии                         Секретарь районного
районного маслихата                        маслихата
Т. Блалиев                                 М. Есмаханов
Утверждены решением Сарысуского
районного маслихата от
24 декабря 2010 года № 46-14
Правила содержания собак и кошек в Сарысуском районе 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в целях установления содержания собак и кошек в Сарысуском районе.
2. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, содержащих собак и кошек, независимо от форм собственности.
3. Настоящие Правила разработаны в соответствии c пунктом 2 статьи-3 и статьей-311 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года «Об административных правонарушениях», подпунктом 8) пункта 1 статьи-6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан».
2. Порядок содержания собак и кошек
4. Собаки и кошки идентифицируются путем выдачи индивидуальных ветеринарных паспортов.
5. Передача, продажа, купля, а также вывоз, ввоз собак и кошек за пределы города, области и республики разрешается при наличии ветеринарного паспорта с отметкой «сделана прививка против бешенства».
6. Не допускается следующее:
1) выгуливать собак и кошек на детских площадках, во дворах многоквартирных жилых домов;
2) выгул собак без намордника и на длинном поводке;
3) выгуливать собак лицам, находящимся в нетрезвом состоянии и детям до 14 лет;

4) адамдардың шомылуына арналған орындарда, су бұрқақтарда және су алу орындарында иттер мен мысықтарды шомылдыруға;
5) тұрғын үй қоры пәтерлерiнде және жеке тұрғын үйлерде қандай да болмасын иттер мен мысықтардың түрлерi үшiн паналау баспанасы мен питомниктер ұйымдастыруға;
6) тiркелмеген (есепке алынбаған) және егуден өтпеген иттер мен мысықтарды ұстауға;
7) иттер мен мысықтарды оның терiсiн пайдалануға, етiн тұтынуға, өңдеу және сату үшiн оларды ұстауға немесе аулауға;
8) Сарысу ауданының аумағында иттердi таластыру және басқада жануарларға қатысты қатыгез iс-шаралар ұйымдастыру мен өткiзуге, (жануарларға зақым келтiрмейтiн және күзетшi иттердi өсiру үшiн дұрыс тұқымдық сұрыптау жүргiзуге мүмкiндiк беретiн, арнайы ережелермен иттердiң жұмыс сапаларын тексерудi көздейтiн iс шаралардан басқа);
9) иттердi және мысықтарды көп пәтерлi тұрғын үйлердiң ортақ пайдаланатын орындарында және жатақханаларында ұстауға.
7. Адамдарды немесе жануарларды тiстеген иттер және мысықтар тез арада оқшаулау және бақылау үшiн жақын маңдағы ветеринариялық емдеу мекемесiне жеткiзiледi.
8. Иттердi және мысықтарды ұстау ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер мен нормативтерге, сондай-ақ олардың биологиялық қажеттiлiктерiне сәйкес және iзгiлiктi қарауда жүзеге асырылады.
9. Санитарлық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптар мен осы Ереженiң талаптарын орындаған жағдайда мыналарға рұқсат берiледi:
1) көппәтерлi тұрғын үйдегi бiр отбасы пәтерiнде iрi және орта тұқымды екi иттi және екi мысықты үш айға дейiнгi ұрпақтарын қоса ұстауға. (Жасы үш айдан асқан күшiктер мен мысықтар жаңа иелерiне немесе қаңғыбас жануарларды аулау және ұстаумен шұғылданатын арнайы мекемеге беруiлуi тиiс. Күшiктер мен мысықтарды жаңа иелерiне беру жануардың ветеринариялық төлқұжатымен қоса жүзеге асырылады.);
2) бiрнеше жанұялар тұратын тұрғын жайда (коммуналдық пәтер), тек өзiнiң жанұясы тұратын тұрғын жайында барлық пәтерде тұрушылардың жазбаша келiсiмi бойынша көршiлердiң дәрiгерлiк керi көрсеткiшi (ұшыну) болмаса екi ит пен мысықтарды тек өзi тұратын тұрғын жайда ұстауға.
10. Осы Ережелердi сақтау үшiн өкiлеттi органдарға жәрдемдесу мақсатында пәтер иелерi кооперативтерiне, тұрғын үй кооперативтерiне, жеке жайлар иелерi кооперативтерiне, кондоминиумдарға:
1) жертөлелерге, шатырлар астына және басқа да қосалқы үй-жайларға кiреберiстердi, онда иттер мен мысықтардың кiрiп кетуiне жол бермейтiндей жабық күйiнде ұстау;
2) жануарларды аулаумен айналысатын ұйымдарға өзiнiң аумағында қаңғыбас иттер мен мысықтардың бары туралы хабарлау;

4) купать собак и кошек в местах, предназначенных для купания людей, в фонтанах и водозаборах;
5) организация приютов и питомников в квартирах жилого фонда и в индивидуальных жилых домах для любых видов собак и кошек;
6) содержание незарегистрированных (не состоящих на учете) и невакцинированных собак и кошек;
7) разведение и отлов собак и кошек с целью использования их шкур и мяса для потребления, переработки и реализации;
8) организация и проведение собачьих боев и других мероприятий на территории Сарысуского района, допускающих жестокость по отношению к животным (исключением является проверка рабочих качеств собак по специальным правилам, которые исключают увечье животного и позволяют провести правильный племенной отбор для разведения собак-охранников);
9) содержание собак и кошек в местах общего пользования многоквартирных жилых домов и общежитиях.
7.Собаки и кошки, укусившие людей либо животных, немедленно доставляются в ближайшее лечебное ветеринарное учреждение для изоляции и наблюдения.
8. Содержание собак и кошек осуществляется в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и нормативами, а также их биологическими потребностями и при гуманном обращении.
9. Разрешается, при условии соблюдения санитарно-гигиенических, зоогигиенических требований и настоящих Правил:
1) содержание одной семьей в квартире многоквартирного жилого дома не более двух собак крупных и средних пород и двух кошек, включая приплод до трехмесячного возраста. (Щенки и котята старше трехмесячного возраста, должны быть переданы новым владельцам или в специальную службу, занимающуюся отловом и содержанием бродячих животных. Передача щенков и котят новым владельцам осуществляется с предоставлением ветеринарного паспорта на животное.);
2) содержание двух кошек и собак в жилых помещениях (коммунальная квартира), занятых несколькими семьями, лишь на своей жилой площади с письменного согласия всех проживающих в квартире, при отсутствии у соседей медицинских противопоказаний (аллергия).
10. В целях оказания содействия уполномоченным органам за соблюдением настоящих Правил кооперативам собственников квартир, жилищным кооперативам, кооперативам собственников помещений, кондоминиумам рекомендуется:
1) содержать входы в подвалы, на чердаки и в другие подсобные помещения в закрытом состоянии, исключающем проникновение туда собак и кошек;
2) сообщать организациям, занимающимся отловом животных, о наличии на своей территории бродячих собак и кошек;

3) өз қарамағындағы үйлерде пәтер иелерi ұстайтын жануарлардың саны туралы мәлiметтердi жинау және оларды тiркеудi жүзеге асыру үшiн өкiлеттi органдарға (тiркеу органдарына) беру;
4) пәтер иелерi кооперативiне, тұрғын үй кооперативiне, жеке жайлар иелерi кооперативiне, кондоминиумдарға бекiтiлген аумақтарда немесе шағын ауданның (орамның) аумағында құрылыстан бос және кооперативтерге iргелес жерлерде, қаланың жергiлiктi атқару органына енгiзiлетiн, белгiленген әрiппен бекiту үшiн, тақтайша, белгi орната отырып иттердi серуендететiн орындарды анықтау ұсынылады.
3. Иттер мен мысықтарды аулау
11.Қоғамдық орындарда иесiз жүрген иттер мен мысықтар (көшелерде, үй аулаларында, саябақтарда, скверлерде және басқа орындарда), кәсiпорындар мен мекемелерде иесi байлап кеткен жануарлардан басқасы, қаңғыбас деп есептеледi және өлген жануарлардың өлiктерiн жинайтын және қаңғыбас жануарларды аулайтын арнайы мекеменiң аулауына жатады.
Қаңғыбас жүрген иттер мен мысықтарды аулаушылар мен арнайы көлiк жүргiзушiсi жануарларды аулау және тасымалдау кезiнде iзгiлiктi сақтаулары тиiс.
Ауланған қаңғыбас жүрген иттер мен мысықтар иттер мен мысықтарды уақытша ұстауға арналған питомникте немесе арнайы оқшаулағыш орынға орналастырылады және үш жұмыс күнi бойы ұсталады. Ұстау мерзiмi өткеннен кейiн жануар жаңа иесiне берiледi немесе дәрi қолдану жолымен жансыздандырылып (ұйықтатылады) мал көмiндiлерiнде залалсыздандырылады.
4. Қорытынды ережелер
12. Осы Ереженi бұзғаны үшiн жауапкершiлiк Қазақстан Республикасының Заңнамаларына сәйкес белгiленедi.

3) собирать и передавать уполномоченному органу (регистрирующему органу) сведения о количестве животных, содержащихся собственниками квартир в подведомственных им домах, для осуществления их регистрации;
4) определять места для выгула собак на территории, закрепленной за кооперативом собственников квартир, жилищным кооперативом, кондоминиумом либо на территории микрорайона (квартала), свободной от застройки и прилегающей к кооперативам, с установкой табличек, знаков, подлежащие внесению в местный исполнительный орган города для утверждения в установленном порядке.
3. Отлов собак и кошек
11. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах и прочих местах) без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у предприятий и учреждений, считаются бродячими и подлежат обязательному отлову специальными службами по отлову бродячих собак и кошек и подбору трупов павших животных.
Работники по отлову бродячих собак и кошек и водитель специального транспорта должны соблюдать гуманность при отлове и транспортировке животных.
Отловленные бродячие собаки и кошки передаются новому владельцу или умерщвляются медикаментозным путем (усыпляются), с последующей утилизацией в скотомогильнике.
4. Заключительные положения
12. За нарушение настоящих правил ответственность определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.