III шақырылған Қарағанды қалалық мәслихатының 2007 жылғы 16 мамырдағы XLIX сессиясының "Қарағанды қаласының аумағында құрылыс салу Ережесін бекіту туралы" N 14 шешіміне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы
Қарағанды қалалық мәслихатының IV шақырылған ХLІ сессиясының 2010 жылғы 8 желтоқсандағы N 423 шешімі. Қарағанды қаласы Әділет басқармасында 2011 жылғы 14 қаңтарда N 8-1-128 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Қарағанды қалалық мәслихатының 2014 жылғы 14 мамырдағы № 308 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Қарағанды қалалық мәслихатының 14.05.2014 № 308 шешімімен.
Ескерту. Атауына өзгеріс енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2011.06.29 N 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 22 бабы 1-1 тармағы 4 тармақшасына сәйкес Қарағанды қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. III шақырылған Қарағанды қалалық мәслихатының 2007 жылғы 16 мамырдағы XLIX сессиясының "Қарағанды қаласының аумағында құрылыс салу Ережесін бекіту туралы" N 14 шешіміне (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде 2007 жылғы 27 маусымдағы N 8-1-55 тіркелген, "Взгляд на события" газетінде 2007 жылғы 11 шілдедегі N 78 (266) және 2007 жылғы 18 шілдедегі N 81 (269) жарияланған) келесі өзгертулер мен толықтырулар енгізілсін:
1) Қарағанды қаласының аумағында құрылыс салу Ережесінің (бұдан әрі – Ереже) кіріспесі келесі редакцияда оқылсын:
"Қарағанды қаласының аумағында құрылыс салудың осы Ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексіне, Қазақстан Республикасының: 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңдарына, "Объектілерді салу үшін бастапқы материалдарды (деректерді) және рұқсат беретін құжаттарды ресімдеу мен беру тәртібін оңайлату жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы N 425 Қаулысына, басқа нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленген және субъектілердің жер учаскелерінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін пайдалану, елді мекендердің және табиғи аймақтардың аумағын жобалау және құрылыс салу бойынша міндеттері мен талаптарын анықтайды, жаңа объектілерді орналастыру мен құрылысын салуға немесе бар жылжымайтын мүлік объектілерін немесе уақытша құрылыстарды өзгертуге (қайта кескіндеу, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау, қайта құру, кеңейту, күрделі жөндеу) рұқсат ететін рәсімдерді өту тәртібін орнатады, Қарағанды қаласының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асырумен байланысты басқа қатынастарды реттейді.";

О внесении изменений и дополнений в решение XLIX сессии Карагандинского городского маслихата III созыва от 16 мая 2007 года N 14 "Об утверждении Правил застройки территории города Караганды"
Решение XLI сессии IV созыва Карагандинского городского маслихата от 8 декабря 2010 года N 423. Зарегистрировано Управлением юстиции города Караганды 14 января 2011 года N 8-1-128. Утратило силу решением Карагандинского городского маслихата Карагандинской области от 14 мая 2014 года № 308
Сноска. Утратило силу решением Карагандинского городского маслихата Карагандинской области от 14.05.2014 № 308.
В соответствии с подпунктом 4 пункта 1-1 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 16 июля 2001 года Карагандинский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение XLIX сессии Карагандинского городского маслихата III созыва от 16 мая 2007 года N 14 "Об утверждении Правил застройки территории города Караганды" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 8-1-55 от 27 июня 2007 года, опубликовано в газете "Взгляд на события" от 11 июля 2007 года N 78 (266) и от 18 июля 2007 года N 81 (269)) следующие изменения и дополнения:
1) преамбулу Правил застройки территории города Караганды (далее - Правила) изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила застройки территории города Караганды (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года, законами Республики Казахстан: "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 16 июля 2001 года, "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года, Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года N 425 "О некоторых мерах по упрощению порядка оформления и выдачи исходных материалов (данных) и разрешительных документов для строительства объектов", иными нормативными правовыми актами и определяют условия и требования по использованию субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности земельных участков, проектированию и застройке территории населенных пунктов и природных зон, устанавливают порядок прохождения разрешительных процедур на размещение и строительство новых или изменение (перепрофилирование, переоборудование, перепланировку, реконструкцию, расширение, капитальный ремонт) существующих объектов недвижимости и временных сооружений, регулируют иные отношения, связанные с осуществлением архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории города Караганды.";

2) Ереженің 2 тармағындағы "міндетті" сөзі "әзірленген" сөзімен ауыстырылсын;
3) Ереженің 4 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"4. Гараж – Қарағанды қаласының аумағында орналасқан, автокөлiктердi сақтауға арналған уақытша (металл) немесе күрделi құрылыс. Гараждың көлемi осы Ереженің 45 қосымшаларына сәйкес алынады.";
4) Ереженің 22 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"22. Мемлекеттiк сәулет - құрылысын бақылаудың жергілікті органы – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында бақылау - қадағалау мiндеттерiн жүзеге асыратын, Қарағанды облысы әкімдігімен өкілдік берілген мемлекеттік сәулет – құрылысын бақылаудың атқарушы органы.";
5) Ереженің 23 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"23. Мемлекеттiк бақылау органдары - жоба және құрылыс жұмыстарының құрылыстық, өртке қарсы, санитарлық, экологиялық, табиғатты қорғау және өзге де нормаларға сәйкестiгiн келiстiрудi жүзеге асыратын жергiлiктi және/немесе аумақтық мемлекеттiк орган.";
6) Ереженің 24 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"24. Мердігер – Қазақстан Республикасының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында лицензияға сәйкес тапсырысшымен шарт бойынша құрылыс - монтаж жұмыстарын жүзеге асыратын заңды және жеке тұлға.";
7) Ереженің 25 тармағындағы "Өз еркiмен салынған құрылыстар (салыным)" сөзі "Заңсыз салынған құрылыс (салыным)" сөзімен ауыстырылсын;
8) Ереженің 28 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"28. Сәулет және қала құрылысының жергілікті органы - сәулет және қала құрылысы саласындағы қызметтi жүзеге асыратын, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын, Қарағанды қаласының әкімдігімен өкілдік берілген сәулет және қала құрылысының атқарушы органы.";
9) мемлекеттік тілдегі Ереженің 30 тармағындағы "қадағалау органы" сөздері "мемлекеттік бақылау органы" сөздерімен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі Ереженің 30 тармағындағы "с органами государственного надзора" сөздері "с органами государственного контроля" сөздерімен ауыстырылсын;
10) Ереженің 42 тармағындағы "сәулет, қала құрылысы және құрылыстың жергiлiктi органы" сөзі "сәулет және қала құрылысының жергiлiктi органы" сөзімен ауыстырылсын;
11) Ереженің 43 тармағының 2) тармақшасы келесі редакцияда оқылсын:
"2) жер учаскесiне жергілікті атқарушы органның шешімі немесе құқығын белгілейтін құжаттар, бар объектiлердi өзгертуге - қайта құруға (қайта жобалау, қайта жабдықтау) жергiлiктi атқарушы органның рұқсаты;";
Ереженің 43 тармағының алтыншы абзацы келесі редакцияда оқылсын:
"Сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру үшiн қажеттi бастапқы материалдардың құрамы мен көлемi мемлекеттiк нормативтiк құжаттармен белгiленедi.";

2) в пункте 2 Правил слово "обязательны" заменить словом "разработаны";
3) пункт 4 Правил изложить в следующей редакции:
"4. Гараж - временное (металлическое) или капитальное строение для хранения автотранспортных средств, размещенное на территории города Караганды. Размер гаража принимается в соответствии с приложением 45 настоящих Правил.";
4) пункт 22 Правил изложить в следующей редакции:
"22. Местный орган государственного архитектурно - строительного контроля – исполнительный орган государственного архитектурно-строительного контроля, уполномоченный акиматом Карагандинской области, осуществляющий контрольно-надзорные функции в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.";
5) пункт 23 Правил изложить в следующей редакции:
"23. Органы государственного контроля – местные и/или территориальные государственные органы, осуществляющие согласование проектных и строительных работ на предмет соответствия строительным, противопожарным, санитарным, экологическим, природоохранным и иным нормам.";
6) пункт 24 Правил изложить в следующей редакции:
"24. Подрядчик - юридическое или физическое лицо, осуществляющее в соответствии с лицензией работы в сфере архитектурной, градостроительной и (или) строительной деятельности на территории Республики Казахстан по договору с заказчиком.";
7) в пункте 25 Правил слова "Самовольное строительство (постройка)" заменить словами "Незаконное строительство (постройка)";
8) пункт 28 Правил изложить в следующей редакции:
"28. Местный орган архитектуры и градостроительства – исполнительный орган архитектуры и градостроительства, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акиматом города Караганды, осуществляющий деятельность в сфере архитектуры и градостроительства.";
9) в пункте 30 Правил на государственном языке слова "қадағалау органы" заменить словами "мемлекеттік бақылау органы";
в пункте 30 Правил на русском языке слова "с органами государственного надзора" заменить словами "с органами государственного контроля";
10) в пункте 42 Правил слова "местным органом архитектуры, градостроительства и строительства" заменить словами "местным органом архитектуры и градостроительства";
11) подпункт 2) пункта 43 Правил изложить в следующей редакции:
"2) решения местного исполнительного органа либо других правоустанавливающих документов на земельный участок, разрешения местного исполнительного органа на изменение существующих объектов - для реконструкции (перепланировки, переоборудования);";
шестой абзац пункта 43 Правил изложить в следующей редакции:
"Состав и объем исходных материалов, необходимых для выдачи архитектурно-планировочного задания, устанавливаются государственными нормативными документами.";

12) Ереженің 57 тармағындағы "Қоныстану аумағындағы гараждың көлемi бiр машина-орын 4 х 6 қабырға осiнен аспауы қажет." сөздері алынып тасталсын;
13) Ереженің 58 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"58. Металл гараждарды кварталдағы, үй жанындағы аумақтарда орналастыруға автокөлiкке осы Ереженің 5 қосымшасына сәйкес техникалық паспорты және гараж орналастыруға негiзделген ауданда тiркелiмде болуымен қоса уақытша қысқа мерзiмдi жер пайдалануға сұралатын аумақтың сәулет-қала құрылысы ахуалдары болған жағдайында Ұлы Отан соғысының ардагерлерiне және оларға теңестiрiлген тұлғаларға, 1 топ мүгедектерiне рұқсат етiледi.
Орналастыру және қызмет көрсету кезiнде бар жасыл көшеттердi кесу қажет болса, гараждарды орналастыруға жол берiлмейдi.";
14) Ереженің 59 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"59. Автотұрақтар бекітілген қала құрылысы құжаттамасына сәйкес (осы нормалардың талаптарын есепке ала отырып) жер деңгейінен төмен және/немесе жоғары орналасуы, жер асты және жер үсті бөлімдерден (жерасты және жерүсті қабаттардан, соның ішінде осы ғимараттардың шатырларын пайдаланумен) құрылуы, басқалардың ғимараттарына жапсарлас немесе оларға қосалқы салынуы, сонымен қатар осы ғимараттардың астында жерасты, подвал, цокольды немесе төменгі жерүсті қабаттарда, сонымен қатар жер деңгейіндегі арнайы жабдықталған ашық алаңшаларда орналасуы мүмкін.
Автотұрақтардың жер асты қабаты деп үйдің еден белгісін белгілеген кезде жердің жоспарлы белгісінен үй – жайдың жарты биіктігінен асатын төмен қабатты айтады.
Жер асты автотұрақтарды сонымен қатар жер үсті бөлігін абаттандырумен, балалардың ойын және спорт алаңшаларын орнатумен, көгалдандырумен, кіші сәулет пішіндерін орнатумен құрылысы салынбаған аумақтарда (өтпе жолдардың, көшелердің, алаңшалардың, гүлзарлардың, көгалдардың астында) орналастыруға рұқсат беріледі.
Ашық алаңшаларда және автомобильдерді уақытша сақтау үшін төбе астында орналасқан алаңшаларда қатты жабын (асфальт – бетон, бетон) және автомобиль осьтерінің ұзындығы бойымен 1 пайыздан аспайтын және көлденең 6 пайыздан аспайтын еңістер болуы тиіс. Автотұрақ қоршауы 50 мм х 200 мм торлармен 5,0 миллимитр сымнан (МЕМСТ 3282-74 бойынша) дәнекерленген мырышпен қапталған тордан (полимермен қапталған торды да пайдалануға болады) жасалуы тиіс.
Дәнекерленген тордың стандарт секциясының көлемі 2000 мм х 2500 мм.
Іргелес аумақ абаттандырылуы және көгалдандырылуы, кірме жолдар, өртке қарсы шығу жолдары ұйымдастырылуы, қоршау өлшемі бойынша жарықтандыру тіректері орнатылуы тиіс. Оператор үй – жайы ретінде биіктігі 6.0 метрден жоғары емес, 6.0 м х 4.0 м аспайтын жоспарланған көлеммен бір (екі) қабатты ғимарат қарастырылсын. Бірінші қабатында құрал – саймандарды сақтайтын үй – жайы, екінші қабатында – күзет үй – жайы қарастырылсын.
Автотұрақ аумағында автокөлiктi қою келесi аралықтардың сақталуымен жүзеге асырылады:

12) в пункте 57 Правил слова "Размеры гаража на одно машино-место в селитебной зоне не должны превышать в осях стен 4х6 метров." исключить;
13) пункт 58 Правил изложить в следующей редакции:
"58. Размещение металлических гаражей в кварталах, придомовых территориях допускается ветеранам Великой Отечественной войны и приравненным к ним лицам, инвалидам 1 группы при условии наличия архитектурно-градостроительной ситуации испрашиваемой территории во временное краткосрочное землепользование, при наличии прописки в районе предполагаемого размещения гаража и технического паспорта на автотранспортное средство, в соответствии с приложением 5 настоящих Правил.
Размещение гаражей не допускается, если при его размещении и обслуживании необходимо производить вырубку существующих зеленных насаждений.";
14) пункт 59 Правил изложить в следующей редакции:
"59. Автостоянки могут размещаться в соответствии с утвержденной градостроительной документацией (с учетом требований настоящих норм) ниже и/или выше уровня земли, состоять из подземной и надземной частей (подземных и надземных этажей, в том числе с использованием кровли этих зданий), пристраиваться к зданиям другого или встраиваться в них, в том числе располагаться под этими зданиями в подземных, подвальных, цокольных или в нижних надземных этажах, а также размещаться на специально оборудованной открытой площадке на уровне земли.
К подземным этажам автостоянок следует относить этажи при отметке пола помещений ниже планировочной отметки земли более чем на половину высоты помещений.
Подземные автостоянки допускается размещать также на незастроенной территории (под проездами, улицами, площадями, скверами, газонами) с благоустройством наземной части, устройства детских игровых и спортивных площадок, озеленения, устройства малых архитектурных форм.
Открытые площадки и площадки, расположенные под навесами для временного хранения автомобилей, должны иметь твердое покрытие (асфальтобетонное, бетонное) и уклоны в продольном направлений осей автомобилей не более 1 процента и в поперечном – не более 6 процентов. Ограждение должно быть произведено из сварной оцинкованной сетки (возможно применение с полимерным покрытием) из проволоки 5,0 миллиметров (по ГОСТУ 3282-74), ячейками 50 мм х 200 мм.
Размер стандартной секции сварной сетки 2000 мм х 2500 мм.
Прилегающая территория должна быть благоустроена и озеленена, организованы подъездные пути, противопожарные выезды, по периметру установлены опоры освещения. Операторское помещение (помещение охраны или "Сторожка") предусмотреть одно (двух) этажным зданием, высотой не более 6.0 метров, размерами в плане не более 6.0 м х 4.0 м. На первом этаже предусмотреть помещение для хранения инвентаря, на втором этаже – помещение охраны.
Расстановка автотранспорта на территории автостоянок выполняется с соблюдением следующих расстояний:

автомобильдердiң бойлық жағының арасы - 1,1 метрден кем емес;
автомобильдердiң ендiк жақ аралығы - 0,5 метрден кем емес;
автомобильдердiң ендiк жағынан қоршауға дейiн - 0,5 метрден кем емес;
автомобильдердiң ендiк жағынан стационарлы техникалық құрылымға дейiн - 0,3 метрден кем емес;
автотұрақ аумағындағы ғимараттан және құрылыстардан (бақылау-өткiзу пунктi - күзет үй-жайы, техникалық қызмет көрсету станциясы, авто жуу) - автокөлiк сақтау орнына дейiн - 9 метрден кем емес.";
15) Ереженің 61 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"61. Тұрғын және қоғамдық бағыттағы көп қабатты ғимараттарға жапсаржай құрылысын салуға жобалық шешiмдер жергілікті сәулет және қала құрылысы органымен келiсiледi.
Бар тұрғын үйлерге жапсаржай салуға жылжымайтын объектiлердi тұрғын құрылыстан тұрғын емес құрылысқа шығару арқылы құрылыс салушы барлық үй қасбетiнiң жоба шешiмiн ұсынған және бірінші қабаттан жоғары емес болған жағдайда жол берiледi. Алайда жапсаржайды аула ішіндегі аумақта салуға жол берілмейді.
Бар көп пәтерлi тұрғын үй жапсаржайы есебiнен тұрғын пәтер алаңын кеңейтуге жол берiлмейдi.";
16) Ереженің 76 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"76. Қарағанды қаласының аумағында тиісті сәулет – қала құрылысы жағдайы болған жағдайда газет, журнал сататын киоскілерді орналастыруға рұқсат беріледі.";
17) Ереженің 78 тармағы алынып тасталсын;
18) Ереженің 79 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"79. Тұрмыстық қызмет көрсету бойынша киоскiлер (аяқ киім, былғары галантерея және қол шатырларды жөндеу) аула iшiндегi аумақтарда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларында көрсетiлген тәртiпте орналастырылады.";
19) Ереженің 83 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"83. Тарихи – мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарының, құрылысты реттеу аймақтарының және табиғи ландшафты қорғау аймақтарының шекаралары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.";
20) мемлекеттік тілдегі Ереженің 84 тармағындағы "болу қажет" сөздері "болуы тиіс" сөздерімен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі Ереженің 84 тармағындағы "обязаны" сөзі "должны" сөзімен ауыстырылсын;
21) Ереженің 85 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"85. Құрылысы аяқталмаған объект құрылыс торымен жабылады, аяқталмаған құрылыс көлемi бар объектiлер аумағы төмендегiдей болуы тиіс:
1) жүргiншiлер қозғалысының қауiпсiздiгi үшiн енi бір метр қалқан орнатумен биiктiгi екі метрден кем емес тұтас дуалмен қоршалған және қоршау өлшемі бойынша жарықтандырылған;
2) құрылыстық немесе өзге қоқыстардан бос.";
22) Ереженің 89 тармағының екінші абзацы келесі редакцияда оқылсын:
"Сонымен қоса көп қабатты тұрғын үй құрылысының кварталiшiлiк аумағында жер үстiндегi инженерлiк желiлердің құрылысын салуға жол берiлмейдi.";

между продольными сторонами автомобилей - не менее 1,1 метра;
между торцами автомобилей - не менее 0,5 метра;
от торцевой стороны автомобиля до ограждения - не менее 0,5 метра;
от торцевой стороны автомобиля до стационарного технологического оборудования - не менее 0,3 метра;
от зданий и сооружений на территории автостоянки (контрольно-пропускного пункта - помещения охраны, станции технического обслуживания, автомойки - до мест хранения автотранспорта - не менее 9 метров.";
15) пункт 61 Правил изложить в следующей редакции:
"61. Проектные решения на строительство пристроек к многоэтажным зданиям жилого и общественного назначения согласовывается с местным органом архитектуры и градостроительства.
Пристройки к существующим жилым домам допустимы на условиях предоставления застройщиком проекта решения фасада всего дома при выведении объектов недвижимости из жилой застройки в нежилую но, не выше первого этажа. При этом строительство пристроек с внутридворовой стороны не допускается.
Расширение жилой площади квартиры за счет пристройки к существующему многоквартирному жилому дому не допускается.";
16) пункт 76 Правил изложить в следующей редакции:
"76. На территории города Караганды при наличии соответствующей архитектурно-градостроительной ситуации допускается размещение киосков торгующих газетами и журналами.";
17) пункт 78 Правил исключить;
18) пункт 79 Правил изложить в следующей редакции:
"79. Киоски по оказанию бытовых услуг (ремонт обуви, кожаной галантереи и зонтов) размещаются на внутридворовых территориях в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.";
19) пункт 83 Правил изложить в следующей редакции:
"83. Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
20) в пункте 84 Правил на государственном языке слова "болу қажет" заменить на слова "болуы тиіс";
в пункте 84 Правил на русском языке слово "обязаны" заменить на слово "должны";
21) пункт 85 Правил изложить в следующей редакции:
"85. Объект незавершенного строительства накрывается строительной сеткой, территория объектов с незавершенным объемом строительства должна быть:
1) ограждена сплошным забором высотой не менее двух метров, с устройством козырька шириной одного метра для безопасности движения пешеходов и подсвечена по периметру ограждения;
2) свободной от строительного или иного мусора.";
22) второй абзац пункта 89 Правил изложить в следующей редакции:
"При этом строительство наземных инженерных сетей на внутриквартальной территории многоэтажной жилой застройки не допускается.";

23) Ереженің 90 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"90. Инженерлік желілердің және құрылыстардың құрылысын салу, жөндеу және қайта құру бойынша, құрылыс алаңшаларына уақытша қоршау орнатуға және ұңғыма бұрғылауға жер жұмыстарын жүргізу үшін келісу парағын ресімдеу қажет.
Келісу парағын алу үшін құрылыс салушы (тапсырысшы) сәулет және қала құрылысының жергілікті органына өтінішпен жүгінеді.
Жер жұмыстарын жүргізуге келісу парағын алу үшін қажетті құжаттар:
инженерлік желілер құрылысын салу үшін жобалық жұмыстарды бастамас бұрын жобалау үшін трассаны көрсетумен сәулет пен қала құрылысының жергілікті органымен, "Қарағанды қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары" мемлекеттік мекемесімен келісілген масштабы 1:5000 Қарағанды қаласының жоспарынан сызбасы алынады. Трассаны көрсететін жоба техникалық талаптарды берген ұйыммен және сәулет пен қала құрылысының жергілікті органымен келісілген масштабы 1:500 түзетілген топографиялық суретте орындалады;
жер асты инженерлік желілерді жөндеу мен қайта құру бойынша масштабы 1:500 түзетілген топографиялық суретте жөндеу учаскесі көрсетіледі (белгіленеді) және сәулет пен қала құрылысының жергілікті органымен келісіледі;
құрылыс алаңшаларының уақытша қоршауын орнату үшін түзетілген топографиялық суретте 1:500 масштабында жасалған жобаның бас жоспарында қоршау орнату шекаралары көрсетіледі (белгіленеді) және сәулет пен қала құрылысының жергілікті органымен келісіледі;
ұңғыманы бұрғылау кезінде түзетілген топографиялық суретте 1:500 масштабында жасалған жобаның бас жоспарында ұңғыма орындары көрсетіледі (белгіленеді) және сәулет пен қала құрылысының жергілікті органымен келісіледі.";
24) Ереженің 91 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"91. Жер жұмыстарын жүргізуге келісу парағын тапсырысшы мүдделері қозғалатын мүдделі барлық жеке және заңды тұлғалармен өзі келіседі.
Ұсынылған қолдардың дәлдігіне және дұрыстығына тапсырысшы жауап береді.
Құрылыс, инженерлік желілер мен құрылыстарды жөндеу бойынша жер жұмыстары (соның ішінде ұңғыма бұрғылау және құрылыс алаңшасына уақытша қоршау орнату) мүдделі тұлғалармен келісілгеннен кейін 90 күннің ішінде жүргізіледі.";
25) Ереженің 92 тармағындағы "жергiлiктi сәулет, қала құрылысы және құрылыс органдарының" сөздері "жергілікті сәулет және қала құрылысы органының" сөздерімен ауыстырылсын.
мемлекеттік тілдегі Ереженің 92 тармағындағы "сәулет-құрылыстық бақылаудың аумақтық мемлекеттiк басқармасының" сөздері "мемлекеттік сәулет - құрылысын бақылаудың жергілікті органының" сөздерімен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі Ереженің 92 тармағындағы "государственного архитектурно-строительного контроля" сөздері "местного органа государственного архитектурно-строительного контроля" сөздерімен ауыстырылсын;

23) пункт 90 Правил изложить в следующей редакции:
"90. Для проведения земляных работ по строительству, ремонту и реконструкции инженерных сетей и сооружений, на установку временного ограждения стройплощадки и бурения скважин необходимо оформить лист согласования на производство земляных работ.
Для получения листа согласования застройщик (заказчик) обращается с заявлением в местный орган архитектуры и градостроительства.
Документы, необходимые для выдачи листа согласования на производство земляных работ:
для строительства инженерных сетей, до начала проектных работ, получить выкопировку из плана города Караганды в масштабе 1:5000 с показанием трассы для проектирования, согласованную с местным органом архитектуры и градостроительства, государственным учреждением "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Караганды". Проект с показанием трассы выполнить на откорректированной топографической съемке в масштабе 1:500, согласованный с организацией выдавшей технические условия и с местным органом архитектуры и градостроительства;
по ремонту и реконструкции подземных инженерных сетей показать (обозначить) ремонтируемый участок на откорректированной топографической съемке в масштабе 1:500 и согласовать с местным органом архитектуры и градостроительства;
для установки временного ограждения стройплощадки показать (обозначить) границы установки ограждения на генплане проекта выполненный на откорректированной топографической съемке в масштабе 1:500 (стройгенплан) и согласовать с местным органом архитектуры и градостроительства;
при бурении скважин показать (обозначить) точки скважин на генплане проекта, выполненный на откорректированной топографической съемке в масштабе 1:500 и согласовать с местным органом архитектуры и градостроительства.";
24) пункт 91 Правил изложить в следующей редакции:
"91. Лист согласования на производство земляных работ согласовывается заказчиком со всеми заинтересованными физическими и юридическими лицами, чьи интересы затрагиваются, самостоятельно.
Ответственность за подлинность и достоверность предоставленных подписей несет заказчик.
Земляные работы по строительству, ремонту инженерных сетей и сооружений (в том числе бурение скважин и установка временного ограждения стройплощадки) проводятся в течение 90 дней после согласования с заинтересованными лицами.";
25) в пункте 92 Правил слова "местного органа архитектуры, градостроительства и строительства" заменить словами "местного органа архитектуры и градостроительства";
в пункте 92 Правил на государственном языке слова "сәулет-құрылыстық бақылаудың аумақтық мемлекеттік басқармасының" заменить словами "мемлекеттік сәулет-құрылысын бақылаудың жергілікті органының";
в пункте 92 Правил на русском языке слова "государственного архитектурно-строительного контроля" заменить словами "местного органа государственного архитектурно-строительного контроля";

26) Ереженің 94 тармағындағы "міндетті" сөзі "тиіс" сөзімен ауыстырылсын;
27) Ереженің 98 тармағындағы "міндетті" сөзі "тиіс" сөзімен ауыстырылсын;
"мемлекеттiк сәулет - құрылыс бақылау басқармасының" сөздері "мемлекеттік сәулет - қала құрылысын бақылаудың жергілікті органының" сөздерімен ауыстырылсын;
28) Ереженің 99 тармағындағы "мемлекеттiк сәулет - құрылыс бақылау басқармасымен" сөздері "мемлекеттік сәулет – құрылысын бақылаудың жергілікті органымен" сөздерімен ауыстырылсын;
29) Ереженің 100 тармағындағы "міндетті" сөзі "тиіс" сөзімен ауыстырылсын;
30) Ереженің 101 тармағындағы "міндетті" сөзі "тиіс" сөзімен ауыстырылсын;
31) Ереженің 103 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"103. Құрылысы аяқталған инженерлiк желiлердi пайдалануға қабылдауды мемлекеттік қабылдау комиссиясы (қабылдау комиссиясы) жүзеге асырады.";
32) Ереженің 105 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"105. Құдықтардың, жылу камераларының, көшелердегi люктердің, инженерлік желілердің жер үсті құрылыстарының иесі (пайдалануға беру ұйымы) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес олардың қауіпсіз пайдалануын қамтамасыз етеді.";
33) Ереженің 109 бабының бірінші абзацы келесі редакцияда оқылсын:
"109. Жаңа құрылыс салуға және бар объектіні өзгертуге мүдделі жеке және заңды тұлғалар Қарағанды қаласының жергілікті атқарушы органына сұралған (жоспарланған) объект құрылысын салу үшін жер учаскесін беру (бар қосымша учаскесіне кесіп берілге учаске) туралы өтінішімен жүгінеді.";
Ереженің 109 тармағының екінші абзацы келесі редакцияда оқылсын:
"Өтiнiшке меншiк учаскедегі немесе жаңа аумақтағы учаскенiң қажет шекарасы, оның нысаналы мақсаты, құрылыстың жиiлiк және объектінің қуат көрсеткiштерi көрсетілген орналастыру сызбасы қоса ұсынылады.";
34) Ереженің 110 тармағындағы "Жергiлiктi сәулет, қала құрылысы және құрылыс органы" сөздері "Жергiлiктi сәулет және қала құрылысының органы" сөздерімен ауыстырылсын;
35) Ереженің 111 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"111. Құрылыс салушы ұсынған қала құрылысы және сәулет – құрылысы құжаттамасын қарастыру және келісу мемлекеттік бақылау органдарымен екi апталық мерзiмде жүзеге асырылады.";
36) Ереженің 114 тармағы алынып тасталсын;
37) Ереженің 116 тармағындағы "сәулет, қала құрылысы және құрылысының жергiлiктi органдарына" сөздері "жергiлiктi сәулет және қала құрылысының органына" сөздерімен ауыстырылсын;
", жоба күрделi болған жағдайда екi аптадан" сөздері алынып тасталсын;
38) Ереженің 117 тармағындағы "10 күн" сөздері "5 жұмыс күні" сөздерімен ауыстырылсын;

26) в пункте 94 Правил слово "обязано" заменить словом "должно";
27) в пункте 98 Правил слово "обязано" заменить словом "должно";
слова "управления государственного архитектурно-строительного контроля" заменить словами "местного органа государственного архитектурно-строительного контроля";
28) в пункте 99 Правил слова "управление государственного архитектурно-строительного контроля" заменить словами "местным органом государственного архитектурно-строительного контроля";
29) в пункте 100 Правил слово "обязана" заменить словом "должна";
30) в пункте 101 Правил слово "обязан" заменить словом "должен";
31) пункт 103 Правил изложить в следующей редакции:
"103. Приемка в эксплуатацию инженерных сетей по окончанию строительства производится государственной приемочной комиссией (приемочной комиссией).";
32) пункт 105 Правил изложить в следующей редакции:
"105. Собственник (эксплуатирующая организация) колодцев, тепловых камер, люков, надземных сооружений инженерных сетей обеспечивает их безопасную эксплуатацию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.";
33) первый абзац пункта 109 Правил изложить в следующей редакции:
"Физическое или юридическое лицо (заявитель), имеющее намерение осуществить новое строительство либо произвести изменение существующего объекта, обращается в местный исполнительный орган города Караганды с заявлением о предоставлении земельного участка (прирезке, к имеющемуся дополнительного участка) под строительство запрашиваемого (планируемого) объекта.";
второй абзац пункта 109 Правил изложить в следующей редакции:
"К заявлению прилагается схема размещения объекта на собственном участке или на новой территории, в которой указывается желаемые границы участка, его целевое назначение, показатели плотности застройки и мощности объекта.";
34) в пункте 110 Правил слова "Местный орган архитектуры, градостроительства и строительства" заменить словами "Местный орган архитектуры и градостроительства";
35) пункт 111 Правил изложить в следующей редакции:
"111. Рассмотрение и согласование градостроительной и архитектурно - строительной документации, представленной застройщиком (заказчиком), осуществляется органами государственного контроля в двухнедельный срок.";
36) пункт 114 Правил исключить;
37) в пункте 116 Правил слова "в местных органах архитектуры, градостроительства и строительства" заменить словами "в местном органе архитектуры и градостроительства";
слова ", в случаях сложности проекта до двух недель" исключить;
38) в пункте 117 Правил слова "10 дней" заменить словами "5 рабочих дней";

39) Ереженің 118 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"118. Құрылыс - монтаж жұмыстарын бастауға рұқсат беру екi кезеңде жүзеге асырылады:
1-кезең - келесi жұмыс түрлерi жататын құрылыс аумағы:
құрылыстың бас жоспарына сәйкес құрылыс алаңының аумағын қоршау;
объектiнiң негiзгi көрсеткiштерiн көрсетумен объект паспортын бекiту;
уақытша ғимаратта құрылыстарды орнату және олардың уақытша алаңiшiлiк желiлерге қосылуы;
уақытша алаңiшiлiк және алаңнан тыс инженерлiк желiлер төсеу;
уақытша өтпе жол, жол және алаңдар орнату;
көшенiң жүргiн жағын ластайтын, құрылыс алаңшаларына өтетін көлік құралдарының дөңгелектерін топырақтан, саз – балшықтан жуу және тазалау үшін қондырғы.
Бiрiншi кезең қабылдау комиссиясының мүшелерi, аудан әкiмдерi құрған қала аудандарының әкiмi аппараттарының өкiлдерi, өртке қарсы және санитарлы-эпидемиологиялық қадағалаулар, жол полициясы бөлiмдерi, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлiгi және автомобильдер жолдары бөлiмi және өзге де мүдделі органдар қол қоятын құрылыс алаңының дайындық актiсiмен ресiмделедi.
2-кезең - тапсырысшы құрылыс алаңының дайындық актiсiн ұсынған соң құрылыс-монтаж жұмыстарын бастауға рұқсатты (себептi бас тартуды) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттiк сәулет-бақылау органы бередi.";
40) Ереженің 119 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"119. Құрылыс – монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат өтініш пен тізімін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері бойынша уәкілетті мемлекеттік орган орнататын қоса ұсынылған құжаттар негізінде беріледі.";
41) Ереженің 120 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"120. Егер объектіні немесе объектілер кешенін кезең-кезеңмен жобалау және салу көзделетін және осындай жобаларға мемлекеттік сараптама сараптамалық сүйемелдеу режимінде (жобалаудың тиісті кезеңдері бойынша тиісті жергілікті оң қорытындылар ресімдей отырып) жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, рұқсат объект (кешен) бойынша тұтас құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге беріледі. Көрсетілген жағдайларда құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге (құрылысты бастауға) рұқсат объектінің немесе кешеннің құрамына кіретін жекелеген блок (ғимарат, құрылыс) бойынша, сондай-ақ құрылыстың жекелеген кезеңдерін - қазаншұңқырлар қазу жөніндегі жер жұмыстарын, коммуникациялар төсеу, іргетастар салу жөніндегі және құрылыс-монтаж жұмыстарының құрамына кіретін басқа да жұмыстарды орындауға беріледі.";

39) пункт 118 Правил изложить в следующей редакции:
"118. Разрешение на производство строительно-монтажных работ осуществляется в два этапа:
1-этап - территория строительства, которая включает следующие виды работ:
ограждение территории строительной площадки в соответствии со строительным генеральным планом;
установка паспорта объекта с указанием основных показателей объекта;
устройство временных зданий и сооружений и их подключение к временным внутриплощадочным сетям;
прокладка временных внутриплощадочных и внеплощадочных инженерных сетей;
устройство временных подъездных дорог, проездов и площадок;
устройство для мойки и очистки колес транспортных средств от грунта, глины, приезжающих на строительную площадку, которые могут загрязнить покрытие проезжей части улицы.
Первый этап оформляется актом готовности строительной площадки, который подписывается членами приемочных комиссий, создаваемых акимами районов из числа представителей аппарата акима районов города, санитарно-эпидемиологического и пожарного надзоров, отделов дорожной полиции, отдела жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог и других заинтересованных органов.
2-этап - после представления заказчиком акта готовности строительной площадки орган государственного архитектурного контроля выдает разрешение (мотивированный отказ) на начало производства строительно-монтажных работ в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.";
40) пункт 119 Правил изложить в следующей редакции:
"119. Разрешение на производство строительно - монтажных работ выдается на основании заявления и прилагаемых документов, перечень которых устанавливается уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.";
41) пункт 120 Правил изложить в следующей редакции:
"120. Разрешение на производство строительно-монтажных работ выдается в целом по объекту (комплексу), за исключением случаев, если объект или комплекс объектов предусматривается проектировать и строить поэтапно и государственная экспертиза таких проектов осуществляется в режиме экспертного сопровождения (с оформлением соответствующих локальных положительных заключений по соответствующим этапам проектирования). В указанных случаях разрешение на производство строительно-монтажных работ (начало строительства) выдается по отдельному блоку (зданию, сооружению), входящему в состав объекта или комплекса, а также на выполнение отдельных этапов строительства - земляные работы по устройству котлованов, прокладке коммуникаций, работ по устройству фундаментов и другие, входящие в состав строительно-монтажных работ.";

42) Ереженің 121 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"121. Құрылыс – монтаж жұмыстарын (құрылыс бастауға) жүргізуге рұқсат алу үшін өтінушінің ұсынған құжаттары өтініш берілген сәттен бастап жеті жұмыс күні ішінде қарастырылады.
Құрылыс – монтаж жұмыстарын (құрылыс бастауға) жүргізуге рұқсат жобалық құжаттама (жоба – смета) құрамында бекітілген құрылыстың нормативтік ұзақтығының барлық мерзімінде әрекет етеді. Егер объект нормативтік ұзақтық мерзімі ішінде аяқталмаса, тапсырысшы (құрылыс салушы) құрылысты жалғастыру үшін жаңа рұқсат алуы тиіс.";
43) Ереженің 122 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"122. Құрылысты жалғастыру үшін жаңа рұқсат осы Ереженің 119 тармағы негізінде беріледі.";
44) 123 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"123. Құрылыстың бастапқы тапсырысшысы (құрылыс салушы) немесе құрылыс жүргізген мердігер (бас мердігерлік) үйымының ауысуы кезінде бұрын берілген рұқсат тапсырысшының өтініші бойынша қайта тіркелуге жатады. Мұндай өтініш өзгеріс болған күннен бастап жиырма күнтізбелік күн мерзімінен кешіктірмей рұқсат берген органға беріледі.
Қарсы жағдайда бұрын берілген рұқсат қайта тіркеуге өтініш беру мерзімінің аяқталуы бойынша күшін жояды.";
45) 124 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"124. Тұрғын үй ғимараттарындағы тұрғын және тұрғын емес үй- жайларды, сондай-ақ оның өзге де бөліктерін өзгертуге мүдделі және жергілікті атқарушы органның тиісті шешімі бар адамдар тиісті құрылыс-монтаж жұмыстарын жасауға рұқсат алу үшін жергілікті (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарына өтініш береді.
Өтінішке:
1) өтінішті қарайтын мемлекеттік органның түпнұсқалылығын белгілеуі үшін түпнұсқаларды бере отырып, өтініш берушінің өзгертілетін үй-жайға (ғимараттың бір бөлігіне) меншік құқығын куәландыратын құжаттардың көшірмелері не үй-жайлардың немесе ғимараттың бөліктерінің меншік иесінің (меншік иелерінің) оларды өзгертуге нотариалды куәландырылған жазбаша келісімі;
2) тиісті жергілікті сәулет және қала құрылысы органының сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес орындалған ұйғарылып отырған өзгерістердің жобасы (нобай) қоса беріледі.";
46) Ереженің 125 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"125. Егер жоспарланған үй – жайды (тұрғын үй бөлігін) қайта құрған (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) немесе үй – жай шекарасын көшірген кезде өзгертілетін үй – жайға іргелес басқа үй – жайлар иелерінің мүдделері қозғалатын болса, өтінішке олардың нотариуспен расталған өзгертуге жазбаша келісімі қоса берілуі тиіс.

42) пункт 121 Правил изложить в следующей редакции:
"121. Документы, представленные заявителем для получения разрешения на производство строительно-монтажных работ (начало строительства), рассматриваются не более семи рабочих дней с момента подачи заявления.
Разрешение на производство строительно-монтажных работ (начало строительства) действует в течение всего срока нормативной продолжительности строительства, утвержденной в составе проектной (проектно-сметной) документации. Если объект не был завершен в течение срока нормативной продолжительности, то для продолжения строительства заказчик (застройщик) обязан получить новое разрешение.";
43) пункт 122 Правил изложить в следующей редакции:
"122. Новое разрешение для продолжения строительства выдается на основании пункта 119 настоящих Правил.";
44) пункт 123 Правил изложить в следующей редакции:
"123. При смене первоначального заказчика (застройщика) стройки или ведущей строительство подрядной (генподрядной) организации, ранее выданное разрешение подлежит перерегистрации по заявлению заказчика (застройщика). Такое заявление в срок не позднее двадцати календарных дней со дня произошедших изменений подается в орган, выдавший это разрешение.
В противном случае ранее выданное разрешение утрачивает силу по истечении указанного срока подачи заявления на перерегистрацию.";
45) пункт 124 Правил изложить в следующей редакции:
"124. Лица, заинтересованные в изменении жилых и нежилых помещений в жилых зданиях, а также его иных отдельных частей, и имеющие соответствующее решение местного исполнительного органа, обращаются с заявлением в местные органы государственного архитектурно-строительного контроля, для получения разрешения на производство соответствующих строительно-монтажных работ.
К заявлению прилагаются:
1) копии документов, удостоверяющих право собственности заявителя на изменяемое помещение (часть здания), с предоставлением подлинников для установления государственным органом, рассматривающим заявление, подлинности документов, либо нотариально засвидетельствованное письменное согласие собственника (сособственников) помещений или частей здания на их изменение;
2) проект (эскиз) предполагаемых изменений, выполненный в соответствии с архитектурно-планировочным заданием соответствующего местного органа архитектуры и градостроительства.";
46) пункт 125 Правил изложить в следующей редакции:
"125. В случаях если планируемая реконструкция (перепланировка, переоборудование) помещений (частей жилого дома) или перенос границ помещений затрагивает интересы собственников других помещений (частей дома), смежных с изменяемыми помещениями (частями дома), то к заявлению должно быть приложено нотариально засвидетельствованное их письменное согласие на эти изменения.

Қайта құруға (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) тапсырысшының басқа меншік иелерінен көрсетілген келісімді алу қажеттігі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы N 425 Қаулысымен бекітілген Құрылыс объектілерін жобалау үшін бастапқы материалдарды (деректерді) ресімдеу және беру Ережесімен қарастырылған тәртіпте жобаны әзірлеу деңгейінде орнатылады.";
47) Ереженің 126 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"126. Бар үй – жайларды өзгерту бойынша құрылыс – монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат беруден бас тарту келесі жағдайларда жүзеге асырылады:
1) өтінушіде өзгертілетін объектіге тиісті меншік құқығы немесе өтінген өзгертуге үй – жай немесе ғимарат бөлігі иесінің (бірлескен меншік иесі), сонымен қатар көрсетілген өзгерістер мүдделерін қозғайтын басқа үй – жай иелерінің нотариуспен расталған жазбаша келісімі болмаса;
2) жоспарланған өзгерістер үй - жайды нормативтік – құқықтық актілермен немесе нормативтік – техникалық құжаттармен тыйым салынған немесе шектелген қызмет түрі үшін пайдалану көзделсе;
3) өзгеріс жобасының техникалық талаптарға немесе мемлекеттік нормативтер талаптарына сәйкес болмаса.
Негізделген бас тарту өтінушіге құжаттары сәйкес келмейтін нақты нормативтік құқықтық актілерін және (немесе) нормативтік – техникалық құжаттарды көрсетумен жазбаша түрде беріледі.
Рұқсат беру бойынша алынған бас тартудың негізі болған ескертулерді өтінуші жойған жағдайда қайта жазылған өтініш жалпы негіздерде қарастырылады.";
48) Ереженің 127 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"127. Үй – жайды (ғимарат бөлігін) өзгерту бойынша құрылыс – монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру немесе оны беруден бас тарту өтініші өтініш берілген сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.";
49) Ереженің 134 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"134. Құрылыс, қайта құру, кеңейту, техникалық қайта жабдықтау, қайта қалпына келтіру және күрделі жөндеу аяқталғаннан кейінгі (объектілер толық дайын болған жағдайда) объектілерді пайдалануға қабылдау Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпте жүзеге асырылады.";
50) Ереженің 136 тармағы келесі редакцияда оқылсын:
"136. Белгіленген тәртіпте бекітілген құрылысы аяқталған объектіні пайдалануға қабылдау актісі объектіні жылжымайтын мүлікке құқықтарды және олармен келісім – шарттарды тіркейтін мемлекеттік органда тіркеу үшін негіз болып табылады.";

Необходимость получения заказчиком реконструкции (перепланировки, переоборудования) указанного согласия других собственников (сособственников) устанавливается на стадии разработки проекта в порядке, предусмотренном Правилами оформления и выдачи исходных материалов (данных) для проектирования объектов строительства, утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года N 425.";
47) пункт 126 Правил изложить в следующей редакции:
"126. Отказ в выдаче разрешения на производство строительно -   монтажных работ по изменению существующих помещений (частей здания) осуществляется в случаях если:
1) у заявителя отсутствует соответствующее право собственности на изменяемый объект, либо нотариально засвидетельствованное письменное согласие собственника (сособственников) помещения или частей здания на заявленные изменения, а также собственников иных помещений, чьи интересы затрагивают указанные изменения;
2) планируемое изменение предполагает использование помещения (частей здания) для вида деятельности, который запрещен или ограничен нормативными правовыми актами или нормативно-техническими документами;
3) при несоответствии проекта изменений техническим условиям или требованиям государственных нормативов.
Мотивированный отказ выдается заявителю в письменном виде с указанием конкретных нормативных правовых актов и (или) нормативно-технических документов, которым не соответствуют документы заявителя.
При устранении заявителем замечаний, на основании которых был получен мотивированный отказ в выдаче разрешения, повторное заявление рассматривается на общих основаниях.";
48) пункт 127 Правил изложить в следующей редакции:
"127. Выдача разрешения на производство строительно-монтажных работ по изменению помещений (частей здания) или отказ в его выдаче осуществляется в течении пяти рабочих дней с момента подачи заявления.";
49) пункт 134 Правил изложить в следующей редакции:
"134. Приемка в эксплуатацию объектов после завершения их строительства, реконструкции, расширения, технического перевооружения, реставрации и капитального ремонта (при полной готовности объектов) осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, государственной приемочной комиссией или приемочной комиссией.";
50) пункт 136 Правил изложить в следующей редакции:
"136. Утвержденный в установленном порядке акт приемки построенного объекта в эксплуатацию является основанием для регистрации объекта в государственном органе регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним.";

51) Ереже осы шешімнің 12 қосымшаларына сәйкес 4 және 5 қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау құрылыс, экология, көлік, байланыс, халыққа коммуналдық – тұрмыстық қызмет көрсету мәселесі бойынша тұрақты комиссияға (төрағасы Полевой Николай Григорьевич) жүктелсін.
3. Осы шешім бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады.
IV шақырылған Қарағанды қалалық
мәслихатының кезекті XLI сессия
төрайымы                                   Н. Сухорукова
Қарағанды қалалық
мәслихатының хатшысы                       Қ. Бексұлтанов
КЕЛІСІЛДІ:
Қарағанды қаласы Қазыбек би
атындағы аудан әкімі                       Е. Отаров
13.12.2010
Қарағанды қаласы Октябрь
ауданының әкімі                            С. Касимов
15.12.2010
"Қарағанды қаласының сәулет және
қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік
мекеме бастығы                             Т. Қалмаханов
13.12.2010
"Қарағанды облысының мемлекеттік
сәулет – құрылысын бақылау басқармасы"
мемлекеттік мекеме бастығы                 Б. Айсанов
13.12.2010
Реттеу және бақылау комитетінің
Нұра – Сарысу экология департаментінің
бастығы                                    А. Райымбеков
14.12.2010
Қарағанды облысының төтенше
жағдайлар бойынша департамент
бастығы                                    С. Құнанбаев
14.12.2010
Қарағанды қаласы Қазыбек би
атындағы аудан бойынша мемлекеттік
санитарлық – эпидемиологиялық қадағалау
басқармасының бастығы                      Н. Аймағанбетов
14.12.2010
Қарағанды қаласы Октябрь ауданы
бойынша мемлекеттік санитарлық –
эпидемиологиялық қадағалау
басқармасының бастығы                      Ж. Мыңбаев
14.12.2010
Қарағанды қалалық мәслихатының
2010 жылғы 8 желтоқсандағы
N 423 шешіміне
1 қосымша
Қарағанды қаласының аумағында
құрылыс салу Ережесіне
4 қосымша
1 машина – орынға күрделі гараждың типтік жобасы
Кесік 1-1                                   Бас қасбет
Жоспар                   Жер учаскесінің көлемі 27,5 шаршы метр
Қарағанды қалалық мәслихатының
2010 жылғы 8 желтоқсандағы
N 423 шешіміне
2 қосымша
Қарағанды қаласының аумағында
құрылыс салу Ережесіне
5 қосымша
1 машина – орынға металл гараждың типтік жобасы
Кесік 1-1                               Бас қасбет
Жоспар                  Жер учаскесінің көлемі 24,0 шаршы метр
Ескертпе:
1. Ара қашықтықты тұрғын үйлер және қоғамдық ғимараттар терезелерiнен және жалпы бiлiм беретiн мектептер және мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнен гараж қабырғасына дейiн немесе ашық автотұрақ шекарасына дейiн анықтау қажет.

51) Правила дополнить приложениями 4 и 5 согласно приложениям 12 к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию по вопросам строительства, экологии, транспорта, связи, коммунально-бытовых услуг населению (председатель - Полевой Николай Григорьевич).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель очередной XLI сессии
Карагандинского городского
маслихата IV созыва                        Н. Сухорукова
Секретарь Карагандинского
городского маслихата                       К. Бексултанов
СОГЛАСОВАНО:
Аким района имени Казыбек би
города Караганды                           Е. Отаров
13.12.2010
Аким Октябрьского района
города Караганды                           С. Касимов
15.12.2010
Начальник государственного
учреждения "Отдел архитектуры и
градостроительства города Караганды"       Т. Калмаханов
13.12.2010
Начальник государственного учреждения
"Управление государственного
архитектурно-строительного контроля
Карагандинской области"                    Б. Айсанов
13.12.2010
Начальник Нура-Сарысуйского
департамента экологии Комитета
регулирования и контроля                   А. Райымбеков
14.12.2010
Начальник департамента
по чрезвычайным ситуациям
Карагандинской области                     Н. Кунанбаев
14.12.2010
Начальник управления
государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
по району имени
Казыбек би города Караганды                Н. Аймаганбетов
14.12.2010
Начальник управления
государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
по Октябрьскому району города Караганды    Ж. Мынбаев
14.12.2010
Приложение 1
к решению Карагандинского
городского маслихата
от 8 декабря 2010 года N 423
Приложение 4
к Правилам застройки
территории города Караганды
Типовой проект капитального гаража на 1 машиноместо
разрез 1-1                          главный фасад
план                        размер земельного участка
27,5 квадратных метров
Приложение 2
к решению Карагандинского
городского маслихата
от 8 декабря 2010 года N 423
Приложение 5
к Правилам застройки
территории города Караганды
Типовой проект металлического гаража на 1 машиноместо
разрез 1-1                                главный фасад
план                         размер земельного участка
24,0 квадратных метров
Примечания:
1. Расстояния следует определять от окон жилых и общественных зданий и от границ земельных участков общеобразовательных школ, детских дошкольных учреждений и лечебных учреждений со стационаром до стен гаража или границ открытой стоянки.

2. Ара қашықтықты қоныстану аумақтарында орналастырылған қасбеттер бойымен орналастырылған тұрғын үйлерден 101-300 автомашина сиятын ашық алаңға дейiн 50 метрден кем емес етiп қолдану қажет.
3. Өртке қарсы 1-2 дәрежедегi гараждар үшiн 3 қосымшада көрсетiлген ара қашықтықты гараждарда ашылатын терезелер, сонымен қатар тұрғын үйлер және қоғамдық ғимараттар жағына шығатын есiк болмаған жағдайда 25%-ке дейiн қысқартуға болады.
4. Гараждар және жеңiл автомобильдердi сақтауға арналған 300 машина-орын сиятын және ашық автотұрақтардың және күзет постiлерi 30-дан астам болғанда техникалық қызмет көрсет станциясы тұрғын үйлерден 50 метр арақашықтықта орналастырылуы қажет. Арақашықтық мемлекеттiк санитарлы-эпидемиологиялық қадағалау органымен келiсiм бойынша анықталады.
5. 10 машинадан астам сиымдылықтағы гараждар үшiн 3 қосымшада көрсетiлген ара қашықтық интерполяция бойынша қолдануға жатады.
6. Азаматтардың меншiгiне жататын бокс типтес бiр қабатты гараждарда жертөле орнатуға рұқсат етiледi.

2. Расстояния от секционных жилых домов до открытых площадок вместимостью 101-300 машин, размещаемых вдоль продольных фасадов, следует принимать не менее 50 метров.
3. Для гаражей I - II степеней огнестойкости указанные в приложении 3 расстояния допускается сокращать на 25% при отсутствии в гаражах открывающихся окон, а также въездов, ориентированных в сторону жилых и общественных зданий.
4. Гаражи и открытые стоянки для хранения легковых автомобилей вместимостью более 300 машиномест и станции технического обслуживания при числе постов более 30 следует размещать вне жилых районов на производственной территории на расстоянии не менее 50 метров от жилых домов. Расстояния определяются по согласованию с органами Государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
5. Для гаражей вместимостью более 10 машин указанные в приложении 3 расстояния допускается принимать по интерполяции.
6. В одноэтажных гаражах боксового типа, принадлежащих гражданам, допускается устройство погребов.