Аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі туралы
Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 2010 жылғы 21 желтоқсандағы № 28/267 шешімі. Маңғыстау облысының Әділет департаментінде 2011 жылғы 17 қаңтарда № 11-5-108 тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Маңғыстау ауданы мәслихатының 2011 жылғы 02 тамыздағы № 35/316 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Маңғыстау ауданы  мәслихатының 2011.08.02 № 35/316 шешімімен
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы № 95-IV Бюджет Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы», Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі «Тұрғын үй қатынастары туралы» Заңдарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы «Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы» Қаулысына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі қосымшаға сәйкес белгіленсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                       Т.Ерманов
Аудандық Мәслихат хатшысы             Ж.Жапақов
«КЕЛІСІЛДІ»
Каимова Сәнімгүл Нақыпқызы
«Маңғыстау аудандық жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі»
мемлекеттік мекемесінің бастығы
______________________
«___»_____2010 жыл
Шабикова Рима Нерражимқызы
«Маңғыстау аудандық экономика және қаржы
бөлімі» мемлекеттік мекемесінің бастығы
_____________________
«___»_____________2010 ж
Аудандық мәслихатының 2010 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 28/267 «Аз қамтамасыз етілген отбасыларға(азаматтарға)
тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі туралы»
шешіміне қосымша
Аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі
Осы «Аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі» (бұдан әрі-Тәртіп), Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі «Тұрғын үй қатынастары туралы», 2004 жылғы 5 шілдедегі «Байланыс туралы», 2001 жылғы 17 шілдедегі «Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы» Заңдарына және 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы «Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы», 2009 жылғы 14 сәуірдегі «Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы» Қаулыларына және 2009 жылғы 28 шілдедегі Қазақстан Республикасының Еңбек және әлеуметтік қорғау министрінің «Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің Ережесін бекіту туралы» бұйрығына сәйкес әзірленді.

О размере и порядке оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам)
Решение Мангистауского районного маслихата № 28/267 от 21 декабря 2010 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области № 11-5-108 от 17 января 2011 года. Утратило силу решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 02 августа 2011 года № 35/316
Сноска. Утратило силу решением Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 02.08.2011 № 35/316
В соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года № 95-IV, Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях»Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи» районный маслихат РЕШИЛ:
1. Определить размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель сессии Т.Ерманов
Секретарь районного
маслихата Ж.Жапаков
«СОГЛАСОВАНО»
Каимова Санимкуль Накиповна
Начальник государственного учреждения
«Мангистауский районный отдел занятости
и социальных программ»
____________________________
«___» ______________ 2010 года
Шабикова Рима Нерражимовна
Начальник государственного учреждения
«Мангистауский районный отдел
экономики и финансов»
___________________________
«___» _____________ 2010 года
Приложение к решению Мангистауского районного
маслихата от 21 декабря 2010 года № 28/267
«О размере и порядке оказания жилищной
помощи малообеспеченным семьям (гражданам)»
Размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам)
Настоящий размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) (делее-Порядок) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан «О жилищных отношениях» от 16 апреля 1997 года, «О связи» от 5 июля 2004 года, «О государственной адресной социальной помощи» от 17 июля 2001 года и Бюджетный Кодекс от 4 декабря 2008 года, постановлениями Правительства Республики Казахстан «Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи» от 30 декабря 2009 года, «О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально-защищемым гражданам» от 14 апреля 2009 года и приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года «Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи) претендующего на получение государственной адресной социальной помощи».

1. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіпте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
шекті жол берілетін шығыстар үлесі – телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының бір айда кондоминиум обьектілерінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің отбасының айлық жиынтық кірісіне пайызбен қатынасы;
отбасының жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірілген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы алған кірістердің жалпы сомасы;
кондоминиум обьектісін басқару органы – кондоминиум обьектісін күтіп ұстау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
уәкілетті орган - жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын, тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын «Маңғыстау аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – уәкілетті орган) болып табылады.
2. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен осы елді мекенде тұрақты тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға):
жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум обьектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және немесе күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға;
тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтеріне;
жергілікті атқарушы органға жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысына ақы төлеуге беріледі.
Аз қамтамасыз етілген отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.
3. Тұрғын үй көмегі телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде кондоминиум обьектілерінің ортақ мүлікті күрделі жөндеуге немесе күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға нормалар шегінде ақы төлеу сомасы мен отбасының осы мақсаттарға жұмсаған, жергілікті өкілді органдар белгілеген шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің арасындағы айырма ретінде айқындалады.

1. Общие положения
1. В Порядке используются следующие основные понятия:
доля предельно-допустимых расходов-отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи в месяц на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенной к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жильем к совокупному доходу семьи в процентах;
совокупной доход-общая сумма доходов, полученных семьей за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
орган управления объектом кондоминиума-физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по содержанию объекта кондоминиума;
уполномоченным органом по предоставлению жилищной помощи является государственное учреждение «Мангистауский районный отдел занятости и социальных программ» (далее-уполномоченный орган).
2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в данной местности на оплату:
капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющиеся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенной к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилом фонде.
Расходы малообеспеченных семей (граждан) принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
3. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем в пределах норм потребления и предельно-допустимого уровня расходов семьи на эти цели, установленных местным представительным органом.

4. Тұрғын үй көмегі, егер коммуналдық қызметтерді пайдалану төлемі және тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу төлеміне жұмсалған отбасының шығындары отбасының жиынтық табысының он проценттік үлесінен артық болса тағайындалады.
Тұрғын үй көмегін есептеуде қолданылатын тұрғын үй шығындарының мөлшері және коммуналдық қызметтерді пайдалану нормалары (тұрғын үй шығындары, жылу және сумен жабдықтау, газбен жабдықтау, канализация, электр жабдықтау, қоқыс шығару, тұрмыстық қатты қалдықтарды шығару және лифт қызметі) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес белгіленеді.
5. Тұрғын үй көмегі ай сайын коммуналдық қызметтер шығындарының орнын толтыруға арналған төлемақы түрінде Маңғыстау ауданында тұрақты тұратын мүгедектігіне байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушыларға беріледі.
Мүгедектігіне байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушыларға тұрғын үй көмегінің мөлшері отбасының жиынтық табысы есепке алынбай, әр қаржылық жылға сәйкес аудандық бюджеттен коммуналдық қызметтер шығындарын өтеуге қаржы бөлінеді.
6. Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтері көрсетілгені үшін төленетін абоненттік төлем тарифі өсімінің орнын толтыруға арналған төлемақы Маңғыстау ауданында тұрақты тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) берілетін тұрғын үй көмегі құрамында жүзеге асады.
7. Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтері көрсетілгені үшін төленетін абоненттік төлем тарифі өсімінің орнын толтыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің «Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы» қаулысымен анықталады.
8. Отбасының жиынтық табысы Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің «Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің Ережесін бекіту туралы» бұйрығына сәйкес есептеледі.
9. Тұрғын үй көмегінің мөлшері коммуналдыық қызметтер үшін есептелген нақты төлем сомасынан аспауы керек.
10. Тұрғын үй көмегінің мөлшері ай сайын сол айға бекітілген тарифтер тұрғын үйді ұстауға шыққан шығындар мен пайдаланылған коммуналдық қызметтер шығындары құны негізінен есептеледі.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
11. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін азамат (отбасы) уәкілетті органға өтініш береді және мынадай құжаттарды ұсынады.
өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
тұрғын үйге құқық беретін құжаттың көшірмесі;
азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі;
отбасының табысын растайтын құжаттар;
кондоминиум обьектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған нысаналы жарнаның мөлшері туралы шот;
жергілікті атқарушы органмен (тұрғын үй инспекциясымен) келісілген, пәтерлердің меншік иелері мен жалдаушыларының (қосымша жалдаушылардың) жалпы жиналысында бекітілген кондоминиум обьектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған шығыстар сметасы негізінде кондоминиум обьектісін басқару органы ұсынатын және мөрмен, кондоминиум обьектісінің басқару органы басшысының қолымен расталған кондоминиум обьектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шот;
коммуналдық қызметтерді тұтыну шоттары;
телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшері туралы жергілікті атқарушы орган берген шот.

4. Жилищная помощь назначается в случаях, если расходы на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем в пределах норм потребления в бюджете семьи превышают десяти процентную долю ее совокупного дохода.
Применяемые при расчете жилищной помощи размеры расходов на содержание жилища, и нормы потребления коммунальных услуг (эксплутационные расходы, тепло-водоснабжение, газоснабжение, канализация, электроснабжение, мусороудаление, вывоз твердых бытовых отходов и обслуживание лифтов) устанавливаются в соответствии с действующими Законами Республики Казахстан.
5. Жилищная помощь предоставляется в виде ежемесячной компенсации расходов по коммунальным услугам получателям государственных социальных пособий по инвалидности, постоянно проживающие в Мангистауском районе.
Размер жилищной помощи получателям государственных социальных пособий по инвалидности рассчитывается без учета совокупного дохода семьи, для покрытие расходов по коммунальным услугам предусмотрено районным бюджетом на соответствующий финансовый год.
6. Выплата компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально-защищаемым гражданам осуществляется в составе жилищной помощи, предоставляемой малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в Мангистауском районе.
7. Компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально-защищаемым гражданам определены постановлением Правительства Республики Казахстан «О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказания услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам».
8. Совокупный доход семьи исчисляется в соответствии приказа Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан «Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи».
9. Размер жилищной помощи не может превышать сумму фактически начисленной платы за коммунальные услуги.
10. Размер жилищной помощи исчисляется ежемесячно, исходя из утвержденных на этот месяц тарифов, стоимости расходов по содержанию жилья и количества потребления коммунальных услуг.
2. Порядок назначения жилищной помощи
11. Для назначения жилищной помощи гражданин (семья) обращается в уполномоченный орган с заявлением и представляет следующие документы:
копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
копию правоустанавливающего документа на жилище;
копию книги регистрации граждан;
документы, подтверждающие доходы семьи;
счет о размере целевого взноса на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
счет о размере ежемесячных взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, предъявляемый органом управления объекта кондоминиума, на основании сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, согласованной с местным исполнительным органом (жилищной инспекцией), утвержденной на общем собрании собственников и нанимателей (поднанимателей) квартир и заверенный печатью, подписью руководителя органа управления объекта кондоминиума;
счета на потребление коммунальных услуг;
квитанцию-счет за услуги телекоммуникаций или копия договора на оказание услуг связи;
счет о размере арендной платы за пользование жилищем, предъявленный местным исполнительным органом.

12. Тұрғын үй көмегі, оны алуға құқығы бар жағдайда, өтініш берген айдан бастап сол тоқсанға тағайындалады.
Мемлекеттік зейнетақы төлеу орталығының Маңғыстау облысы бойынша Маңғыстау аудандық филиалының тізімінің негізінде мүгедектігіне байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушыларға тұрғын үй көмегі тұрақты түрде төленеді.
Отбасының (азаматтың) табыстарын растайтын құжаттар тоқсан сайын ұсынылғаннан кейін тұрғын үй көмегін алушыларды қайта тіркеу жүргізіледі.
13. Өзге адамның көмегіне мұқтаж он алты жасқа дейінгі бала күнінен мүгедектерді, бірінші және екінші топтағы мүгедектерді, сексен жастан асқан адамдарды, үш жасқа дейінгі бала тәрбиесімен айналысатын азаматтарды, еңбекке жарамды жұмыс жасамайтын және уәкілетті органда тіркелмеген азаматтары бар отбасыларға, сондай-ақ меншігінде біреуден артық тұрғын үйі бар немесе үйін жалға берген азаматтарға тұрғын үй көмегі тағайындалмайды.
14. Уәкілетті орган жалған ақпарат беру арқылы заңсыз түрде алынған тұрғын үй көмегі заңнамада белгіленген тәртіп бойынша қайтарылып алынады.
15. Ұсынылған жұмыстан немесе жұмысқа орналастырудан дәлелсіз себептермен бас тартқан немесе қоғамдық жұмыстарға қатысудан кәсіптік даярлау, қайта даярлаудан, кәсіптілігін арттырудан себепсіз бас тартқан және оқуға қатысуды өз бетімен тоқтатқан жұмыссыздар тұрғын үй көмегін алу құқығынан айрылады.
16. Ұсынылған мәліметтердің дұрыстығына күмән туған жағдайда уәкілетті орган құжаттарды учаскелік комиссияға беріп, өтініш берушінің және оның отбасының материалдық жағдайын тексертуге, тиісті органдардан тұрғын үй көмегін тағайындауға қажет мәліметтерді сұрата алады.
17. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысы тұрғын үй көмегін алуға тапсырылған құжаттар негізінде анықталады.
Отбасының жиынтық табысына жергілікті өкілді органның шешімі бойынша өңірде қажет мамандықтар бойынша білім алушы студенттерге әлеуметтік көмектен, мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмектен, тұрғын үй көмегінен өзге белгіленген мерзімде ақшалай немесе табиғи нысан түрінде алынған барлық нақты табысы кіреді.
Отбасының (азаматтың) жиынтық табысына сондай-ақ мыналар қосылады:
табысы жоқ отбасылар үшін тұрғын үй көмегін есептеу үшін өткен тоқсандағы жиынтық табысы ретінде кедейлік шегінің мөлшері алынады;
егер табысы жоқ отбасында коммерциялық бөлімде оқитын студенттер болса, оқуға төленетін бір жылғы төлем сомасы есепке алынады.

12. Жилищная помощь назначается при наличии права на нее – с месяца обращения на квартал.
Получателям государственных социальных пособий по инвалидности, жилищная помощь выплачивается постоянно, на основании списков Мангистауского областного филиала государственного центра по выплате пенсий.
Перерегистрация получателей жилищной помощи производится ежеквартально после предоставления подтверждающего документа о полученных доходах семьи (гражданина).
13. Граждане, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартир) или сдающие жилые помещения в аренду и семьям если в них имеются трудоспособные граждане, которые не зарегистрированы в уполномоченном органе, кроме лиц занятых уходом за инвалидом детства до шестнадцати лет, инвалидом первой и второй группы, лиц старше восьмидесяти лет, лицам занимающимся воспитанием детей в возрасте до трех лет жилищная помощь не назначается.
14. За представление в уполномоченный орган заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой незаконно полученные в виде жилищной помощи суммы, подлежат возврату в установленной законодательном порядке.
15. Безработные без уважительных причин отказавшиеся от предложенной работы и трудоустройства, в том числе на социальное рабочее место или общественную работу, от профессиональной подготовки, переподготовки, повышения квалификации или самовольно прекратившим участие в таких работах и обучении теряет право на получение жилищной помощи.
16. В случае возникновения сомнения в достоверности предоставленной информации уполномоченный орган могут направлять документы в участковые комиссии для обследования материального положения заявителя и его семьи, запрашивать в соответствующих органах сведения, необходимые для назначения жилищной помощи.
17. Определение совокупного дохода семьи (гражданина), претендующего на получения жилищной помощи производится на основании документов, представляемых при обращении за жилищной помощью.
В совокупный доход семьи включаются все виды доходов, кроме социальной помощи студентам, обучающимся по востребованным в регионе специальностям, государственной адресной социальной помощи, жилищной помощи по решениям местным представительных органов, фактически полученных в денежной или натуральной форме за установленный период времени.
В совокупной семьи (гражданина) также включаются:
совокупный доход семьи равный размеру черта бедностий за предыдущий квартал, применяется семьям не имеющих доходов для начисления жилищной помощи;
если в семье не имеющих доходов проживают студенты, которые учатся на коммерческом отделении, берется оплата за год обучения.

3. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру және төлеу
18. Тұрғын үй көмегі аудандық бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
19. Уәкілетті орган ай сайын тағайындалған тұрғын үй көмегінің сомасын көрсетіп, көмек алушылардың тізімін жасайды.
20.Тұрғын үй көмегін алушылардың мекен-жайы бойынша тағайындалған көмек сомасы азаматтардың есеп шотына аударылады.
21.Аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін төлеуді уәкілетті орган жергілікті өкілді органдар айқындаған тәртіппен екінші деңгейдегі банктер және пошталық байланыс қызметтері арқылы жүзеге асырады.
4. Есеп беру
22. Уәкілетті орган тағайындалған тұрғын үй көмегінің негізінде ай сайын тағайындалған көмек сомасына екі данада салыстыру актісін жасайды.
23. Уәкілетті орган Маңғыстау облысының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасына тағайындалған және төленген тұрғын үй көмегінің сомасы туралы тоқсан сайын мәлімет береді.
5. Бақылау
24. Тұрғын үй көмегінің дұрыс тағайындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Заңнамасымен бекітілген тәртіп бойынша жүзеге асырылады.

3. Финансирование и выплата жилищной помощи
18. Жилищная помощь производится за счет средств районного бюджета.
19. Ежемесячно уполномоченный орган формирует списки получателей помощи с указанием сумм жилищной помощи, выводит контингент, сумму назначенной помощи.
20. Перечисляет сумму назначенной помощи на лицевые счета гражданам по месту жительства получателей жилищной помощи.
21. Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня и почтовые услуги связи в порядке, определенном местными представительными органами.
4. Отчетность
22. Ежемесячно на основании списка по назначенной жилищной помощи, уполномоченый орган составляют акты-сверки в двух экземплярах на сумму назначенной помощи.
23.Уполномоченный орган ежеквартально представляют информацию о суммах назначенной и выплаченной жилищной помощи в Управление координации занятости и социальных программ Мангистауской области.
5. Контроль
24.Контроль за правильностью назначения жилищной помощи осуществляется в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.