Атырау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Атырау облысы әкімдігінің 2010 жылғы 23 қарашадағы № 299 қаулысы. Атырау облыстық Әділет департаментінде 2010 жылғы 31 желтоқсанда № 2581 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 2020 жылғы 14 қыркүйектегі № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 14.09.2020 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі № 1488-ХІІ "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына сәйкес облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қоса беріліп отырған Атырау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Гурьев облыстық халық депутаттары кеңесі атқару комитетінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Б. Рысқалиев
Облыс әкімдігінің
2010 жылғы 23 қарашадағы № 299
қаулысымен бекітілген
Атырау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің
орналасқан жері
1
2
3
4
АТЫРАУ ҚАЛАСЫ
1.
Күйші-композитор Құрманғазы Сағырбайұлының (1818-1889 жж.) ескерткіші Сәулетшісі Қ. Жарылғапов, мүсіншісі Е. Рахмадиев 2000 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Азаттық д-лы
2.
М.Өтемісұлы атындағы облыстық драма театры Сәулетшісі А.Н. Лифшиц 1972 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Абай к-сі, 8
3.
Күйші-композитор Дина Нұрпейісованың (1861-1955 жж.) ескерткіші Мүсіншісі Н. Даубай, сәулетшісі Қ. Жарылғапов 2000 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Қ. Сәтпаев д-лы
4.
Махамбет Өтемісұлының 200-жылдығына арналған "Исатай-Махамбет" сәулеттік-мемориалдық кешені
1836-1838 жж. ұлт-азаттық көтерілістің басшылары батыр Исатай Тайманұлы (1791-1838 жж.) мен ақын Махамбет Өтемісұлына (1804-1846 жж.) арналған Сәулетшілері С.Т. Бөкебай, Б.Х. Тайталиев, мүсіншілері Б. Әбішев, Е. Сергебаев
2003 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Қ. Сәтпаев пен
И. Тайманов даңғылдарының қиылысы
5.
Сұлтан Бейбарыстың (1225-1277 жж.) ескерткіші Авторы, мүсінші К. Кәкімов, сәулетшісі К. Жұмабай
2000 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би к-сі,
Атырау облыстық әкімдігі ғимаратының алдында
6.
Кеңес Одағының батыры
Қайырғали Смағұловтың
(1919-1993жж.) бюсті
Мүсіншісі С. Матениязов,
сәулетшісі М. Күлшиев
1995 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Азаттық д-лы
7.
Академик Қаныш Имантайұлы Сәтпаевтың (1899-1964 жж.) ескерткіші Мүсіншісі Әйнеков, сәулетшісі Медеуов 2000 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Қ. Сәтпаев д-лы
8.
Ғалым, педагог Халел Досмұхамедовтің (1883-1939 жж.) ескерткіші. Авторы Д.Ж. Бектеміров
2003 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Студенттер д-лы,
Х. Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік Универсиеті ғимаратының алдында
9.
"Орал" мейрамханасы
(бұрынғы көпес Тудаковтың дүкені) ХІХ-ХХ ғғ.
Қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би к-сі, 39
10.
"РЕНКО" мейрамханасы (бұрынғы тұрғын жай-сауда орны)
XІX ғ.
Қала құрылысы және сәулет
Б. Жарбосынов к-сі, 4
11.
"БОЛАШАҚ-К" диагностикалық орталығының ғимараты
ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
М. Исенов к-сі, 48
12.
2 қабатты ғимарат (бұрынғы тұрғын жай-сауда орны)
XX ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
С. Балғымбаев к-сі, 42
13.
Успен шіркеуі. (Орыс көпесі Федот Тудаков пен әйелі Иринаның қаражатына салынған)
1883 ж.
Қала құрылысы және сәулет
И.Тайманов к-сі, 4
14.
Ұлы Отан Соғысында қаза болған жауынгерлерге ескерткіш /Мәңгілік даңқ алауы/ 1971 ж.
Қала құрылысы және сәулет
"Ембімұнайгаз" өндірістік филиалының саябағы (бұрынғы "Орджоникидзе" атындағы саябақ)
15.
1920 жылы бірінші Революциялық комитеті орналасқан Азаматтық қорғаныс штабының ғимараты (Тұрғын жай-сауда орны)
ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
С. Балғымбаев к-сі, 61 (бұрынғы Пугачев к-сі, 61)
16.
Кеңестер үйі. Сәулетшісі З.И. Азгур 1982 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би к-сі, 77 (бұрынғы Ленин к-сі,1)
17.
1917 жылы бірінші Кеңес депутаттары орналасқан емхананың ғимараты
ХІХ ғ.
Қала құрылысы және сәулет

Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Атырауской области
Постановление Атырауского областного акимата от 23 ноября 2010 года № 299. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 31 декабря 2010 года за № 2581. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 14 сентября 2020 года № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 14.09.2020 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года № 1488-ХІІ "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры местного значения Атырауской области.
2. Признать утратившими силу некоторые решения исполнительного комитета Гурьевского областного Совета народных депутатов согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Аким области
Б. Рыскалиев
Утверждено
постановлением акимата области от
23 ноября 2010 года № 299
Государственный список памятников истории и культуры местного значения Атырауской области
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
ГОРОД АТЫРАУ
1.
Памятник кюйши-композитору, Курмангазы Сагырбайулы
(1818-1889 гг.) Архитектор К. Жарылгапов, скульптор
Е. Рахмадиев 2000 г.
градостроительства и архитектуры
пр. Азаттык
2.
Областной драматический театр имени М. Утемисулы
Архитектор А.Н. Лифшиц
1972 г.
градостроительства и архитектуры
ул. Абая, 8
3.
Памятник кюйши-композитору
Дине Нурпеисовой (1861-1955 гг.) Скульптор Н. Даубай, архитектор К. Жарылгапов 2000 г.
градостроительства и архитектуры
пр. К. Сатпаева
4.
Архитектурно-мемориальный комплекс "Исатай-Махамбет", посвященный 200-летию Махамбета Утемисулы.
1836-1838 гг. руководителям восстании батыру Исатай Тайманулы (1791-1838 гг.) и поэту Махамбет Утемисулы (1804-1846 гг.) Архитекторы С.Т. Бокебай, Б.Х. Тайталиев, скульпторы Б. Абишев, Е. Сергебаев 2003 г.
градостроительства и архитектуры
на пересечении проспектов
К. Сатпаева и
И. Тайманова
5.
Памятник Султану Бейбарысу (1225-1277 гг.) Автор, скульптор К. Какимов, архитектор К. Жумабай 2000 г.
градостроительства и архитектуры
ул. Айтеке би, перед зданием Атырауского областного акимата
6.
Бюст Героя Советского Союза Каиргали Смагулова (1919-1993 гг.) Скульптор С. Матениязов, архитектор М. Кульшиев 1995 г.
градостроительства и архитектуры
пр. Азаттык
7.
Памятник академику Канышу Имантаевичу Сатпаеву (1899-1964 гг.) Скульптор Айнеков, архитектор Медеуов
2000 г.
градостроительства и архитектуры
пр. К. Сатпаева
8.
Памятник ученому, педагогу
Халелу Досмухамедову (1883-1939 гг.) Автор Д.Ж. Бектимиров 2003 г.
градостроительства и архитектуры
пр. Студенческая, перед зданием Атырауский Государственный Университет имени
Х. Досмухамедова
9.
Здание ресторана "Урал"
(бывший магазин купца Тудакова) ХІХ-ХХ вв.
градостроительства и архитектуры
ул. Айтеке би, 39
10.
Здание ресторана "РЕНКО"
(бывшая торгово-жилая усадьба) ХІХ в.
градостроительства и архитектуры
ул. Б. Жарбосынова, 4
11.
Здание центра диагностики
"БОЛАШАК-К" конец ХІХ - начало ХХ вв.
градостроительства и архитектуры
ул. М. Исенова, 48
12.
Двухэтажное здание (бывшая торгово-жилая усадьба)
начало XX в.
градостроительства и архитектуры
ул. С. Балгимбаева, 42
13.
Успенский Собор (Построен на средства купца Федота Тудакова и его жены Ирины) 1883 г.
градостроительства и архитектуры
ул. И.Тайманова, 4
14.
Памятник воинам, павшим
в Великой Отечественной войне Огонь Вечной Славы/
1971 г.
градостроительства и архитектуры
В парке, у здания производственного филиала "Ембімұнайгаз" (бывший парк имени Орджоникидзе)
15.
Здание штаба Гражданской обороны, где в 1920 году размещался первый Революционный комитет
(Торгово-жилая усадьба)
конец ХІХ в. - начало ХХ в.
градостроительства и архитектуры
ул. С. Балгимбаева, 61 (бывшая ул.Пугачева)
16.
Дом Советов Архитектор З.И.Азгур 1981 г.
градостроительства и архитектуры
ул. Айтеке би, 77 (бывшая
ул. Ленина, 1)
17.
Здание поликлиники, где в 1917 году размещался первый Совет депутатов ХІХ в.
градостроительства и архитектуры

Б. Жарбосынов к-сі,16 (бұрынғы 1-ші Совет депутатов к-сі,16)
18.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Балықшы пос.,
балық өнеркәсіптік зауытының маңында
19.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск
1968 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Жұмыскер пос.,
Ғ. Мұратбаев атындағы № 23 орта мектебінің аумағында
20.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск Сәулетшісі Л. Минкин 1970 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Еркінқала селосының орта мектебі ғимаратының алдында
Түсіпқалиев к-сі
21.
Ақтөбе-Лаэти қалашығы
XІІІ-XV ғғ.
археология
Томарлы с.,
селодан шығысқа қарай 2 км
22.
Қоныс
Орта ғасыр
археология
Атырау қ.,
қаладан солтүстік-шығысқа қарай 21,4 км
ЖЫЛЫОЙ АУДАНЫ
23.
Ұлы Отан соғысының ардагері Байжан Атағожиевқа (1895-1944 ж.ж.) арналған обелиск
1974 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Ақкиізтоғай с.,
әкімдік ғимаратының маңында
24.
Қарашүңгіл қорымы (52)
ХVІІІ ғ. - ХХ ғ. басы
(құлпытас №6; №11; №14; №15; №16; №20; №26; №54; №123; №255; №282; №475; №455; №472; №653;
құлпытас және қойтас №22;
мазар №71; №72; №73; №75; №76; №77; №46; №80; №85; №110; №405;
құлпытасты қоршау №135; №137; №152; №155; №161; №168; №170; 214; №243; №302; №325; №522; №613: №615; №618; №656; №697;
сағанатам №78; №79; №80;
сағанатам құлпытасымен №319; №654;
сандықтас құлпытасымен және қойтас №630;
темір қоршау №12;
қоршаулы сандықтас және құлпытас №114-115;)
ансамбль
Аққұдық а.,
ауылдан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 13 км, Құлсары қаласынан оңтүстікке қарай 53 км
25.
Қазақстан мұнайының 100 жылдығына арналған обелиск
1999 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Аққұдық а.,
ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 12 км, Құлсары қаласынан оңтүстікке қарай 53 км
26.
Ақмешіт қорымы (13)
XVІІІ ғ. - ХХ ғ. басы
(Құлпытас №1; № 3; №5; №7; №8; №9; №10; №12; №14; №15; №16; №26; №33; )
ансамбль
Ақкиізтоғай с.,
селодан солтүстік-шығысқа қарай 28 км, Құлсары қаласынан шығысқа қарай
70 км
27.
Өтен ата қорымы (10) ХVІІІ ғ. - ХХ ғ. басы (Құлпытас №1; №2; №3; №4; №5: №6; №8; қойтас №2; үштас типті қабір үсті сатылы тас №3; Өтен батыр Ақтоғайұлы мазары)
ансамбль
Қосшағыл с.,
селодан батысқа
қарай 12 км
28.
"В" аты жоқ қорым (2) ХVIII ғ. аяғы - ХХ ғ. басы (Қабір үсті ескерткіші № 1; № 2)
ансамбль
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 46 км, Жилая Коса кентінің құландысынан шығысқа қарай 0,5 км
29.
"Г" аты жоқ қорым (11) ХVІІІ - XІX ғғ. (Сағанатам №2;
құлпытас №1; №3; №4; №5; №6; №7; №8; №9; №10; №11)
ансамбль
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 42 км, Жилая Коса кентінің құландысынан солтүстік-шығысқа қарай 8 км
30.
"А" аты жоқ қорым (16)
XІX ғ. (Құлпытас №1; №2; №3; №4; №5; №6; №7; №8; №9; №10; №11; №12; №13; №14; №15; №16)
ансамбль
Қосшағыл с.,

Б. Жарбосынова, 16 (бывшая ул. 1-го Совета депутатов,16)
18.
Обелиск воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне 1975 г.
градостроительства и архитектуры
пос. Балыкши,
возле рыбо-промышленного завода
19.
Обелиск воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне 1968 г.
градостроительства и архитектуры
пос. Жумыскер,
на территории сш. № 23 имени Г. Муратбаева
20.
Обелиск воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне Архитектор Л. Минкин
1970 г.
градостроительства и архитектуры
у здания Еркинкалинской средней школы
ул. Тусипкалиева
21.
Городище Актобе-Лаэти
XІІІ-XV вв.
археология
с. Томарлы, 2 км к востоку от села
22.
Поселение
Средневековье
археология
гор. Атырау,
21,4 км к северо- востоку от города
ЖЫЛЫОЙСКИЙ РАЙОН
23.
Обелиск участнику Великой Отечественной войны Байжану Атагожиеву (1895-1944 гг.) 1974 г.
градостроительства и архитектуры
с. Аккиизтогай,
возле здания акимата
24.
Некрополь Карашунгыл (52)
ХVІІІ - начало ХХ вв.
(кулпытас № 6; № 11; № 14; № 15; № 16; № 20; № 26; № 54; № 123; № 255; № 282; № 475; № 455; № 472; № 653; кулпытас и койтас № 22; мавзолей № 71; № 72; № 73; № 75; № 76; № 77; № 46; № 80; № 85; № 110; № 405;
ограда с кулпытасом №135; № 137; № 152; № 155; № 161; № 168; № 170; № 214; № 243; № 302; № 325; № 522; № 613: № 615; № 618; № 656; № 697;
саганатам № 78; № 79; № 80;
саганатам с кулпытасом № 319; № 654; сандыктас с кулпытасами и койтасом № 630; оградка железная № 12; ограды сандыктасом и кулпытасом № 114-115;)
ансамбль
а. Аккудык,
13 км северу - северо-востоку от аула,
53 км к югу от гор. Кульсары
25.
Обелиск возведенный к празднованию 100-летия казахстанской нефти 1999 г.
градостроительства и архитектуры
а. Аккудук.,
12 км к юго-западу
от аула, 53 км к югу от города Кульсары
26.
Некрополь Акмечеть (13)
XVІІІ - начало ХХ вв.
(Кулпытас №1; № 3; № 5; № 7; № 8; № 9; № 10; № 12; № 14; № 15; № 16; № 26; 33;)
ансамбль
с. Аккиизтогай,
28 км к северо-востоку от села, 70 км к востоку от города Кульсары
27.
Некрополь Отен ата (10)
ХVІІІ - начало ХХ вв.
(Кулпытас № 1; № 2; № 3; № 4; № 5: № 6; № 8;койтас № 2; ступенчатое надгробие типа "уштас" № 3;
мавзолей Отен батыра Актогайулы)
ансамбль
с. Косшагыл,
12 км к западу от села
28.
Безымянный некрополь "В" (2) конец XVIII - начало ХХ вв.(Надгробные памятники № 1; № 2)
ансамбль
с. Косшагыл,
46 км к юго-западу от села, 0,5 км к востоку от развалин пос. Жилая Коса
29.
Безымянный некрополь "Г" (11) ХVІІІ-XІX вв. (Саганатам № 2; кулпытас № 1; № 3; № 4; № 5; № 6; № 7; № 8; № 9; № 10; № 11)
ансамбль
с. Косшагыл, 42 км к юго-западу от села, 8 км к северо-востоку от развалин п. Жилая Коса
30.
Безымянный некрополь "А" (16) XІX в. (Кулпытас № 1; № 2; № 3; № 4; № 5; № 6; № 7; № 8; № 9; № 10; № 11; № 12; № 13; № 14; № 15; № 16)
ансамбль
с. Косшагыл,

селодан оңтүстік-батысқа қарай 44,1 км, Жилая Коса кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
31.
"Е" аты жоқ қорым (11)
XІX ғ. (Мазар №1;
құлпытас №2; №3; №4; №5; №6; №7; №8; №9; №10; №11)
ансамбль
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік- батысқа қарай 44,5 км, Жилая Коса кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 км
32.
Марас ата қорымы
ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(Құлпытасты қоршау № 1)
Қала құрылысы және сәулет
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік - оңтүстік- батысқа қарай 38,3 км
33.
Қарамола 1 қорымы (2)
ХІХ ғ. - ХХ ғ. басы
(құлпытас № 2;
қоршау белгісімен № 3)
ансамбль
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстікке
қарай 32 км
34.
Дәден ата қорымы
1860 ж. (Құлпытас № 1)
Қала құрылысы және сәулет
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік - оңтүстік-батысқа қарай 27 км
35.
Бәлі қорымы (4)
ХІХ ғ. 2-жартысы - ХХ ғ. басы
(сағанатам № 1;
қабір үстіндегі "бестас" және құлпытас № 2; құлпытас № 3; № 4)
ансамбль
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік- шығысқа қарай 105 км, Мұнайлы кентінің құландысынан шығысқа - оңтүстік-шығысқа қарай 50 км
36.
Дүйсеке мешіті
ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
Құлсары қ.,
қаладан солтүстікке
қарай 10 км
37.
Ұшқан ата қорымы (24)
ХІХ-ХХ ғғ. (Құлпытас № 7; № 17; № 18; № 25; № 41; № 60; № 61; № 69; № 71; № 76; № 77; № 78; № 79; № 80; № 83; № 84; № 85; № 97; № 102; № 105; № 110; № 111; № 115;
сандықтас және қойтас № 50)
ансамбль
Құлсары қ., қаладан оңтүстік-шығысқа қарай 50 км, Мұнайлы кентінің құландысынан оңтүстікке қарай 20 км
38.
Шерліғұл діни-тұрмыстық кешені (26) ХVІІІ ғ.-ХХ ғ. басы (Құлпытасты қоршау № 43; қабір үстіндегі құлпытастар және сағанатам № 49; тас қоршау №110;
сағанатам № 7; № 16; № 21; № 153; тас жәшік құлпытасымен № 168; сандықтас құлпытасымен № 8; құлпытас № 1; № 2; № 3; № 4; № 6; № 9; № 11; № 12; № 13; № 14; № 15; № 20; № 23; қойтас құлпытасымен № 5; қос үштас № 10; қойтас № 24; мешіт №22;)
ансамбль
Құлсары қ.,
қаладан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 139 км, Желтау тауында
39.
Рай қорымы (2) ХІХ ғ. 2-жартысы - ХХ ғ. басы.
(Мазар № 1; құлпытас типті қабір үстіндегі "бестас" № 2)
ансамбль
Құлсары қ.,
қаладан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 93,6 км, Мұнайлы кентінің құландысынан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай
50 км
40.
Құлсары ата қорымы (3)
ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(Ағаш қоршау құлпытасымен № 1; қабір үсті қоршау құлпытастарымен № 2;
Құлсары ата мазары № 3)
ансамбль
Құлсары қ.,
6-ауыл
41.
Желтау 1 қорымы (5) ХІХ ғ. 2-жартысы - ХХ ғ. басы
(Құлпытасты қоршау № 1; № 2; № 3; № 4; тақта тасты қоршау № 5)
ансамбль
Құлсары қ.,
қаладан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 129 км
42.
Желтау 2 қорымы (6)
ХІХ ғ. 2-жартысы
(Құлпытасты қоршау №1; № 2; № 3; № 6; сағанатам № 4;
қабір үсті құлпытасымен № 5)
ансамбль
Құлсары қ.,

44,1 км к юго-западу от села, 2 км к юго-востоку от развалин пос. Жилая Коса
31.
Безымянный некрополь "Е" (11) XІX в. (Мавзолей № 1; кулпытас № 2; № 3; № 4; № 5; № 6; № 7; № 8; № 9; № 10; № 11)
ансамбль
с. Косшагыл, 44,5 км к юго-западу от села, 8 км к юго-востоку от развалин пос. Жилая Коса
32.
Некрополь Марас ата
конец XIX - начало ХХ вв.
(Кулпытас с оградой № 1)
градостроительства и архитектуры
с. Косшагыл,
38,3 км к югу - юго-западу от села
33.
Некрополь Карамола 1 (2)
XIX - начало ХХ вв.
(Кулпытас № 2; ограда со стелой № 3)
ансамбль
с. Косшагыл,
32 км к югу от села
34.
Некрополь Даден ата
1860 г. (Кулпытас № 1)
градостроительства и архитектуры
с. Косшагыл,
27 км к югу-юго-западу от села
35.
Некрополь Бали (4)
2 половина ХІХ - начало ХХ вв. (Саганатам № 1; надгробие типа "бестас" с кулпытасом № 2; кулпытас № 3; № 4)
ансамбль
с. Косшагыл,
105 км к юго-востоку от села, 50 км к востоку-юго-востоку от развалин пос. Мунайлы
36.
Мечеть Дуйсеке
конец ХІХ - начало ХХ вв.
градостроительства и архитектуры
гор. Кульсары,
10 км к северу от города
37.
Некрополь Ушкан ата (24)
ХІХ-ХХ вв. (Кулпытас № 7; № 17; № 18; № 25; № 41; № 60; № 61; № 69; № 71; № 76; № 77; № 78; № 79; № 80; № 83; № 84; № 85; № 97; № 102; № 105; № 110; № 111; № 115; сандыктас и койтас № 50)
ансамбль
гор. Кульсары,
50 км к юго-востоку от города, 20 км к югу от развалин
пос. Мунайлы
38.
Культово-жилищный комплекс Шерлигул (26) ХVІІІ - начало ХХ вв.(Ограда с кулпытасом № 43; саганатам с кулпытасами и надгробием № 49; ограда каменная с тугами № 110; саганатам № 7; № 16; № 21; № 153; каменный ящик с кулпытасом № 168; сандыктас с кулпытасом № 8; кулпытас № 1; № 2; № 3; № 4; № 6; № 9; № 11; № 12; № 13; №14; № 15; № 20; № 23; койтас с кулпытасом № 5; кос уштас № 10; койтас № 24; мешит № 22;)
ансамбль
гор. Кульсары,
139 км к востоку - юго-востоку от города. На горе Желтау
39.
Некрополь Рай (2) 2 половина XIX - начало ХХ вв. (Мавзолей № 1; надгробие типа "бестас" с кулпытасом № 2)
ансамбль
гор. Кульсары,
93,6 км к востоку - юго-востоку от города, 50 км востоку-юго-востоку от развалин пос. Мунайлы
40.
Некрополь Кульсары ата (3)
конец ХІХ - начало ХХ вв.
(Ограда деревянная с кулпытасом № 1; ограда с надгробиями и кулпытасами № 2; мавзолей Кульсары ата № 3)
ансамбль
гор. Кульсары,
6-аул
41.
Некрополь Желтау 1 (5)
2-я половина ХІХ - начало ХХ вв. (Ограда с кулпытасом № 1; № 2; № 3; № 4;
ограда из плитяника № 5)
ансамбль
гор. Кульсары,
129 км к востоку - юго-востоку от города
42.
Некрополь Желтау 2 (6)
2-я половина ХІХ в.
(Ограда с кулпытасом № 1; № 2; № 3; № 6; саганатам №4; надгробие с кулпытасом № 5)
ансамбль
гор. Кульсары,

қаладан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 129,5 км
43.
Шолабай діни-тұрмыстық кешені (23) ХІХ ғ. - ХХ ғ. басы (Негізгі елді мекен І;
құрылым І-1; І-2; І-3;
тұрғын үй ІІ; ІІ-1;
"үш тас" түріндегі қабір тас №2; құлпытасты қоршау №13; №14; №34; №46; №77; №81;
құлпытасты сағанатам №18; №24; № 48; сағанатам №20; №76; құлпытас №25; №35; №67; №73; сағанатам қоршауымен №39-41)
ансамбль
Құлсары қ.,
қаладан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 132 км
44.
Шолабай 3 кешені (6)
XIX ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(Құлпытасты қоршау № 5;
қойтасты және құлпытасты қоршау № 6; қоршау белгісімен № 7; саркофаг-жәшік № 8;
қабір үсті тас қоршау және белгі № 18; қойтасты және құлпытасты сандықтас № 19)
ансамбль
Құлсары қ.,
қаладан шығысқа - оңтүстік-шығысқа қарай 131 км
45.
Ортатау қорымы (12)
ХІХ ғ.- ХХ ғ. басы
(Құлпытасты қоршау және қойтас № 15; сатылы қабіртас және құлпытас № 17; құлпытасты қоршау №18; № 30; № 38; "қойтас" және белгі № 19; құлпытасты сағанатам № 20; нобайлы тас белгісімен № 28; қоршау белгісімен № 5; № 26; № 45; жәшік-қоршау белгісімен № 49)
ансамбль
Құлсары қ.,
қаладан шығысқа - оңтүстік-шығысқа қарай 138 км
46.
Ортатау 2 қорымы (11)
ХVIІI ғ. аяғы- ХХ ғ. басы
(Қабір үсті сатылы тас № 3;
құлпытасты қоршау № 8; № 30; № 32; № 33; № 34; № 35;
қойтас және қабір үсті сатылы тас № 12; жер тасты нобайы ("тоғызқұмалақ тақтасымен") № 16; құлпытас және қойтас түріндегі қабіртас № 31; құлпытасты сағанатам № 42)
ансамбль
Құлсары қ.,
қаладан шығысқа-оңтүстік-шығысқа қарай 137 км
47.
Қайнар діни-тұрмыстық кешені XVIII-XХ ғғ.
ансамбль
Құлсары қ.,
қаладан оңтүстік-шығысқа қарай 196,4 км
48.
Иманқара обалары (18)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 35 км
49.
Иманқара үңгірі
Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 34,4 км
50.
Тасастау 1 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 171 км
51.
Тасастау 2 ғибадатханасы
Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 170 км
52.
Маңайсор 1 қонысы
Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 169 км
53.
Маңайсор 2 қонысы
Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 169,1 км
54.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 167 км
55.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 167,05 км
56.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 166,95 км
57.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 166,9 км
58.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,

129,5 км к востоку - юго-востоку от города
43.
Культово-жилищный комплекс Шолабай (23) ХІХ - начало ХХ вв. (Основное поселение І;
строение І-1; І-2; І-3;
жилой дом ІІ; ІІ-1;
надгробие типа "уштас" № 2;
ограда с кулпытасом № 13; № 14; № 34; № 46; № 77; № 81;
саганатам с кулпытасом № 18; № 24; № 48; саганатам № 20; № 76; кулпытас № 25; № 35; № 67; № 73; саганатам с оградкой № 39-41)
ансамбль
гор. Кульсары,
132 км к восток - юго-востоку от города
44.
Комплекс Шолабай 3 (6)
конец XIX - начало ХХ вв.
(Ограда с кулпытасом № 5;
ограда с койтасом и кулпытасом № 6; ограда со стелой № 7;
ящик-саркофаг № 8; каменная ограда с надгробием и стелой № 18; сандыктас с кулпытасом и "койтасом" № 19)
ансамбль
гор. Кульсары,
131 км к восток-юго-востоку от города
45.
Некрополь Ортатау (12)
ХІХ - начало ХХ вв.(Ограда с кулпытасом и "койтасом" № 15; кулпытас со ступенчатым надгробием № 17; ограда с кулпытасом № 18; № 30; № 38; надгробие "койтас" со стелой № 19; саганатам с кулпытасом № 20; ограда "каменная" со стелой № 28; ограда со стелой № 5; № 26; № 45; ограда-ящик со стелой № 49)
ансамбль
гор. Кульсары,
138 км к восток-юго-востоку от города
46.
Некрополь Ортатау-2 (11)
конец ХVIIІ - начало ХХ вв.
(Ступенчатое надгробие № 3;
ограда с кулпытасом № 8; № 30; № 34; № 35; ступенчатое надгробие с "койтасом" № 12;
каменно-земляная наброска с доской "тогызкумалак" № 16;
надгробие типа "койтас" с кулпытасом № 31; ограда "торткулак" с кулпытасом № 32; № 33; саганатам с кулпытасом № 42)
ансамбль
гор. Кульсары,
137 км к восток- -востоку от города
47.
Культово-жилищный комплекс Кайнар XVIII-XX вв.
ансамбль
гор. Кульсары,
196,4 км к юго- востоку от города
48.
Курганы Иманкара (18)
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
35 км к север - северо-востоку от села
49.
Пещера Иманкара
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
34,4 км к север - северо-востоку от села
50.
Курган Тасастау 1
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
171 км к юго-востоку
от села
51.
Святилище Тасастау 2
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
170 км к юго-востоку
от села
52.
Поселение Манайсор 1
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
169 км к юго-востоку
от села
53.
Поселение Манайсор 2
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
169,1 км к юго-востоку от села
54.
Курган
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
167 км к юго-востоку от села
55.
Курган
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
167,05 км к юго-востоку от села
56.
Курган
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
166,95 км к юго-востоку от села
57.
Курган
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
166,9 км к юго-востоку от села
58.
Курган
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,

селодан оңтүстік-шығысқа қарай 166,93 км
59.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 166,99 км
60.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 166,89 км
61.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 166,88 км
62.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 166,87 км
63.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 166,86 км
64.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 166,85 км
65.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 166,91 км
66.
ҚорғанЕрте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 167,1 км
67.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 166,8 км
68.
Қорғандар (2)Ерте темір дәуірі
археология
Ақкиізтоғай с.,
селодан солтүстік-шығысқа қарай 16,9 км
69.
Шадман құмтөбелі қабірі
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 102 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 км
70.
Шадман 1 құмтөбелі қабірі
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 102,1 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа
қарай 1,5 км
71.
Шадман 2 құмтөбелі қабірі.
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 102,1 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,55 км
72.
Сарықамыс 6 тұрағы
Қола дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 106,7 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 5,6 км
73.
Сарықамыс 7 тұрағы
Неолит дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 106,7 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 5,65 км
74.
Сарықамыс 8 тұрағы
Неолит дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 106,5 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 5,67 км
75.
Шаянды 1 құмтөбелі қабірі
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 107,1 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 5,9 км
76.
Шаянды 3 тұрағы
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 107,2 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа
қарай 6 км
77.
Шаянды 4 тұрағы
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 108 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа
қарай 6,1 км
78.
Шаянды 5 тұрағы
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 107,5 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,15 км
79.
Шаянды 6 тұрағы
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,

166,93 км к юго-востоку от села
59.
Курган
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
166,99 км к юго-востоку от села
60.
Курган
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
166,89 км к юго-востоку от села
61.
Курган
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
166,88 км к юго-востоку от села
62.
Курган
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
166,87 км к юго-востоку от села
63.
Курган
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
166,86 км к юго-востоку от села
64.
Курган
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
166,85 км к юго-востоку от села
65.
Курган
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
166,91 км к юго-востоку от села
66.
Курган
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
167,1 км к юго-востоку от села
67.
Курган
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
166,8 км к юго-востоку от села
68.
Курганы (2)
Ран. жел. век
археология
с. Аккиизтогай,
16,9 км к северо-востоку от села
69.
Дюнное захоронение Шадман
Ран. жел. век
археология
с. Косшагыл,
102 км к юго-западу от села, 1 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
70.
Дюнное захоронение Шадман 1
Ран. жел. век
археология
с. Косшагыл,
102,1 км к юго-западу от села, 1,5 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
71.
Дюнное захоронение Шадман 2
Ран. жел. век
археология
с. Косшагыл,
102,1 км к юго-западу от села, 1,55 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
72.
Стоянка Сарыкамыс 6
Бронзовая эпоха
археология
с. Косшагыл,
106,7 км к юго-западу от села, 5,6 км к юго-востоку от развалин пос.Саркамыс
73.
Стоянка Сарыкамыс 7
Неолит
археология
с. Косшагыл,
106,7 км к юго-западу от села, 5,65 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
74.
Стоянка Сарыкамыс 8
Неолит
археология
с. Косшагыл,
106,5 км к юго-западу от села, 5,67 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
75.
Дюнное захоронение Шаянды 1
Ран. жел. век
археология
с. Косшагыл,
107,1 км к юго-западу от села, 5,9 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
76.
Стоянка Шаянды 3
Ран. жел. век
археология
с. Косшагыл, 107,2 км к юго-западу от села, 6 км к юго- востоку от развалин пос. Саркамыс
77.
Стоянка Шаянды 4
Ран. жел. век
археология
с. Косшагыл, 108 км к юго-западу от села, 6,1 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
78.
Стоянка Шаянды 5
Ран. жел. век
археология
с. Косшагыл, 107,5 км к юго-западу от села, 6,15 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
79.
Стоянка Шаянды 6
Ран. жел. век
археология

селодан оңтүстік-батысқа қарай 108,1 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,2 км
80.
Шаянды 7 тұрағы
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 106,8 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,25 км
81.
Шаянды 8 тұрағы
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 106,6 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 5,58 км
82.
Сарықамыс 9 тұрағы
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 106,3 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 4,7 км
83.
Сарықамыс 10 тұрағы
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 106,3 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 4,8 км
84.
Сарықамыс 11 тұрағы
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 106,3 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 4,9 км
85.
Сарықамыс 12 тұрағы
Неолит дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 106,5 км, Сарықамыс кентінің құландысынан оңтүстік-шығысқа қарай 5,4 км
86.
Қаратон 1 қонысы
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 46,3 км, Қаратон кентінің құландысынан оңтүстікке қарай 1,5 км
87.
Қаратон 2 қонысы
Ерте темір дәуірі
археология
Қосшағыл с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 47,8 км, Қаратон кентінің құландысынан оңтүстікке қарай 3 км
88.
Шолабай 2 кешені б.д.д. VI- ІІІ ғғ. - б.д. ХVIIІ-ХІХ ғғ.
археология
Құлсары қ.,
қаладан шығыс- оңтүстік-шығысқа қарай 133 км
89.
Аралтөбе қорғаны
б.д.д. ІІ-І ғ.ғ.
археология
Құлсары қ.,
қаладан шығысқа қарай 70 км
90.
Қызылқорған қалашығы
ХV-ХVІІІ ғғ.
археология
Құлсары қ.,
қаладан солтүстік-шығысқа қарай 31 км
91.
Қызыл қала бекінісі
ХІХ ғ.
археология
Тұрғызба с.,
селодан батысқа
қарай 7 км
ИНДЕР АУДАНЫ
92.
ҚазССР-не еңбек сіңірген мұғалім Мұқанғазы Сирановтың (1889-1947 жж.) жерленген жері 1947 ж. (1959 жылы ескерткіш салынды)
Қала құрылысы және сәулет
Елтай с.,
Жеңіс к-сі
93.
Ұлы Отан Соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Елтай с.
Жеңіс к-сі
94.
Ұлы Отан Соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Есбол с., Ж.Жабаев к-сі (бұрынғы Кулагино с.)
95.
Халық ақыны Жамбыл Жабаевтың
(1846-1945 жж.) бюсті
1967 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Есбол с., И.Тайманов к-сі (бұрынғы Кулагино с.)
96.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Жарсуат а.,
С. Ділмұқашев к-сі
97.
Төребай мазары
1874 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Жарсуат а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 78 км, Индер-Қарабау тас жолының 49 км-нен оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
98.
Шелек мола қорымы (7)

с. Косшагыл, 108,1 км к юго-западу от села, 6,2 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
80.
Стоянка Шаянды 7
Ран. жел. век
археология
с. Косшагыл, 106,8 км к юго-западу от села, 6,25 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
81.
Стоянка Шаянды 8
Ран. жел. век
археология
с. Косшагыл, 106,6 км к юго-западу от села, 5,58 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
82.
Стоянка Сарыкамыс 9
Ран. жел. век
археология
с. Косшагыл, 106,3 км к юго-западу от села, 4,7 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
83.
Стоянка Сарыкамыс 10
Ран. жел. век
археология
с. Косшагыл, 106,3 км к юго-западу от села, 4,8 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
84.
Стоянка Сарыкамыс 11
Ран. жел. век
археология
с. Косшагыл, 106,3 км к юго-западу от села, 4,9 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
85.
Стоянка Сарыкамыс 12
Неолит
археология
с. Косшагыл, 106,5 км к юго-западу от села, 5,4 км к юго-востоку от развалин пос. Саркамыс
86.
Поселение Каратон 1
Ран. жел. век
археология
с. Косшагыл, 46,3 км к юго-западу от села, 1,5 км к югу от развалин пос.Каратон
87.
Поселение Каратон 2
Ран. жел. век
археология
с. Косшагыл, 47,8 км к юго-западу от села, 3 км к югу от развалин пос.Каратон
88.
Комплекс Шолабай 2 VI-ІІІ вв. до н.э. – ХVIII-XIX вв. н.э.
археология
гор. Кульсары, 133 км к восток-юго- востоку от города
89.
Курган Аралтобе ІІ - І вв. до н.э.
археология
гор. Кульсары , 70 км к востоку от города
90.
Городище Кызылкорган
ХV-ХVІІІ вв.
археология
гор. Кульсары , 31 км к северо-востоку от города
91.
Крепость "Кызыл кала"
ХІХ в.
археология
с. Тургызба, 7 км к западу от села
ИНДЕРСКИЙ РАЙОН
92.
Место захоронения заслуженного учителя Казахской ССР
Мукангазы Сиранова (1899-1947 гг.) 1947 г. (В 1959 г. возведен памятник)
градостроительства и архитектуры
с. Елтай,
ул. Женис
93.
Обелиск воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны.
1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Елтай,
ул. Женис
94.
Обелиск воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны
1975 г.
градостроительства и архитектуры
Есбол, ул. Ж. Жабаева (бывшее с. Кулагино)
95.
Бюст народному поэту
Джамбылу Жабаеву (1846-1945 гг.) 1967 г.
градостроительства и архитектуры
с. Есбол, ул. И. Тайманова (бывшее с. Кулагино)
96.
Обелиск воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
градостроительства и архитектуры
а. Жарсуат,
ул. С.Дилмукашева
97.
Мавзолей Торебая
1874 г.
градостроительства и архитектуры
а. Жарсуат, 78 км к северо-востоку от аула, 3 км к юго- востоку от 49 км дороги Индер-Карабау
98.
Некрополь Шелек мола (7)

XIX ғ. (Сағанатам құлпытасымен № 1; құлпытас № 2; №3; №4; №5; №6; №7)
ансамбль
Жарсуат а.,
ауылдан солтүстікке қарай
41 км, Индер-Қарабау тас жолының 20 км-нен солтүстікке қарай 0,5 км
99.
Ақшадыра қорымы (2)
XIX ғ. (Мазар; құлпытас № 2)
ансамбль
Жарсуат а.,
ауылдан солтүстікке қарай
39 км, Индер-Қарабау тас жолының 20 км-нен оңтүстік-батысқа қарай 0,5 км
100.
Қарабала-Қантемір қорымы (3)
ХІХ ғ. аяғы (Мазар;
мазар № 2; құлпытас № 3)
ансамбль
Жарсуат а.,
ауылдан солтүстікке қарай
36 км, Индер-Қарабау тас жолының 25 км-нен оңтүстікке қарай 8 км
101.
Кетебай қорымы
XIX ғ. (Құлпытас)
Қала құрылысы және сәулет
Жарсуат а.,
ауылдан солтүстікке қарай 36,5 км, Индер-Қарабау тас жолының 28 км-нен оңтүстікке қарай 1,5 км
102.
Сұлтан әлі қорымы (3)
XIX ғ. (Құлпытас № 2; № 3; № 4)
ансамбль
Жарсуат а.,
ауылдан солтүстікке қарай 41,5 км, Индер-Қарабау тас жолының 30км-нен солтүстікке қарай 2,5 км
103.
Кенжемола қорымы. Кенжемола сағанатамы, құлпытас
ХІХ ғ. аяғы.
Қала құрылысы және сәулет
Жарсуат а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 48 км, Индер-Қарабау тас жолының 40 км-нен оңтүстік-шығысқа қарай 11 км
104.
Сағатай қорымы (3)
ХІХ ғ. (Сағанатам құлпытасымен № 3;
құлпытас № 1; № 2)
ансамбль
Жарсуат а.,
ауылдан солтүстікке қарай
20 км, Атырау- Индер тас жолының 152 км-нен шығысқа қарай 1 км
105.
Дәрі қорымы (27) XIX ғ. -ХХ ғ. басы (Құлпытас №6; №23; №34; №39; №43; №79; №81; №204; №205; №206; №207; №208; №210; №212; №214; №215; №216; №217; №218; №219; №221; №223; №225; №227; құлпытасты қоршау №5; №89; №91;)
ансамбль
Жарсуат а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 44 км, Қарабау кентінен оңтүстік-батысқа қарай 58 км
106.
Ханша қорымы (12) XIX ғ.(Мазар; құлпытас № 1; №2; №3; №4; №5; №6; №7; №8; №9; №10; №11)
ансамбль
Жарсуат а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 45 км
107.
Ақын Мұрат Мөңкеұлының (1843-1906 жж.) жерленген жері 1906 ж.(1993 ж. мазар салынған)
Қала құрылысы және сәулет
Жарсуат а.,
ауылдан солтүстік-батысқа қарай 3 км
108.
Шошақ мола қорымы (6)
ХІХ ғ.
(Құлпытас №379; №380; №381; №382; №383; №384)
ансамбль
Жарсуат а.,
ауылдан шығысқа қарай
1 км
109.
Қабдуалы қорымы (4)
XIX ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(Құлпытасты қоршау №1; №2; №5; №7;)
ансамбль
Индер кенті,
кенттен оңтүстік-оңтүстік- батысқа қарай 7 км
110.
Дүр қорымы (5) XIX ғ. аяғы
(Мазар № 1; құлпытас № 2; №3; №4; №5)
ансамбль
Индер кенті,
кенттен оңтүстік-шығысқа қарай 49,9 км, Индер-Қарабау тас жолының 61 км-нен оңтүстікке қарай 3 км
111.
Малайсары Би Тілеукеұлының (1720-1805 жж.) жерленген жері Сәулетшісі М. Нұрқабаев
1805 ж. (2001 жылы мазар салынды)
Қала құрылысы және сәулет
Индер кенті,
кенттен шығысқа қарай 40 км

XIX в. (Саганатам с кулпытасом № 1; кулпытас № 2; № 3; № 4; № 5; № 6; № 7)
ансамбль
а. Жарсуат,
41 км к северу от аула, 0,5 км к северу от
20 км дороги Индер-Карабау
99.
Некрополь Акшадра (2)
XIX в. (Мавзолей; кулпытас № 2)
ансамбль
а. Жарсуат, 39 км к северу от аула, 0,5 км к юго-западу от 20 км дороги Индер-Карабау
100.
Некрополь Карабала-Кантемир (3) конец XIX в. (Мавзолей;
мавзолей № 2; кулпытас № 3)
ансамбль
а. Жарсуат, 36 км к северу от аула, 8 км к югу от 25 км дороги Индер-Карабау
101.
Некрополь Кетебай
XIX в. (Кулпытас )
градостроительства и архитектуры
а. Жарсуат, 36,5 км к северу от аула, 1,5 км к югу от 28 км дороги Индер-Карабау
102.
Некрополь Султан али (3)
XIX в.(Кулпытас № 2; № 3; № 4)
ансамбль
а. Жарсуат, 41,5 км к северу от аула, 2,5 км к северу от 30 км дороги Индер-Карабау
103.
Некрополь Кенжемола. Саганатам Кенжемола, кулпытас. конец XIX в.
градостроительства и архитектуры
а. Жарсуат, 48 км к северо-востоку от аула, 11 км к юго-востоку от 40 км дороги Индер-Карабау
104.
Некрополь Сагатай (3)
XIX в. (Саганатам с кулпытасом № 3; кулпытас № 1; № 2)
ансамбль
а. Жарсуат, 20 км к северу от аула, 1 км к востоку от
152 км дороги Атырау-Индер
105.
Некрополь Дари (27) XIX - начало ХХ вв. (Кулпытас № 6; № 23; № 34; № 39; № 43; № 79; № 81; № 204; № 205; № 206; № 207; № 208; № 210; № 212; № 214; № 215; № 216; № 217; № 218; № 219; № 221; № 223; № 225; № 227; кулпытас с оградой № 5; № 89; № 91;)
ансамбль
а. Жарсуат, 44 км к северо-востоку от аула, 58 км к юго-западу от пос.Карабау
106.
Некрополь Ханша (12) XIX в.
(Мавзолей; кулпытас № 1; № 2; № 3; № 4; № 5; № 6; № 7; № 8; № 9; № 10; № 11)
ансамбль
а. Жарсуат, 45 км к северо-востоку от аула
107.
Место захоронения поэта
Мурата Монкеулы (1843-1906 гг.) 1906 г. (В 1993 году построен мавзолей)
градостроительства и архитектуры
а. Жарсуат, 3 км к северо-западу от аула
108.
Некрополь Шошак мола (6)
ХІХ в. (Кулпытас № 379; № 380; № 381; № 382; № 383; № 384)
ансамбль
а. Жарсуат, 1 км к востоку от аула
109.
Кладбище Кабдуалы (4) конец XIX - начало ХХ вв. (Кулпытас с оградой № 1; № 2; № 5; № 7;)
ансамбль
пос. Индер, 7 км к юг - юго-западу от поселка
110.
Некрополь Дюр (5) конец XIX в.
(Мавзолей № 1; кулпытас № 2; № 3; № 4; № 5)
ансамбль
пос. Индер, 49,9 км к юго-востоку от поселка, 3 км к югу от 61 км дороги Индер-Карабау
111.
Место захоронения бия
Малайсары Тлеукеулы (1720-1805 гг.) 1805 г. (В 2001 году построен мавзолей) Архитектор М. Нуркабаев
градостроительства и архитектуры
пос. Индер, 40 км к востоку от поселка

112.
Тоғай қорымы (4)
XIX ғ. аяғы (Сағанатам;
құлпытас № 2; №3; №4)
ансамбль
Индер кенті,
кенттен оңтүстік-шығысқа қарай 37 км, Индер-Қарабау тас жолының 37 км-нен оңтүстікке қарай 4 км
113.
Ұлы Отан Соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Индер кенті,
Бейбітшілік к-сі, 1
114.
Шыныбек қорымы (4)
XIX ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(Құлпытас № 1; №2; №3; №4)
ансамбль
Көктоғай с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 15 км
115.
Кенжалы қорымы. Кенжалы сағанатамы, құлпытас 1913 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Көктоғай с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 16 км
116.
Ұлы Отан Соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Көктоғай с. ,
С. Сейфуллин к-сі
117.
Атан қорымы (10)
ХІХ ғ.-ХХ ғ. басы
(Құлпытас №369; №370; №371; №372; №373; №374; №375; №376; №377; №378;)
ансамбль
Құрылыс а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
118.
Қосай қорымы (5) ХІХ ғ.
(Құлпытас №364; №365; №366; №367; №368)
ансамбль
Құрылыс а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
119.
Ұлы Отан Соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Өрлік с.,
Н. Үсенов к-сі
120.
Кулагино қорғандар тобы (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Есбол с.,
селодан батысқа қарай 500 м
121.
Қылыш қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Жарсуат а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 19 км
122.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Жарсуат а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 23 км
123.
Атар қорғандары (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Жарсуат а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 30 км
124.
Төленшағыл обасы
Қола дәуірі
археология
Көктоғай с.,
селодан батысқа қарай 26,2 км
125.
Тасоба мекені
ХIII-XV ғғ.
археология
Құрылыс а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 9,2 км
126.
Қорғандар (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Өрлік с.,
селодан солтүстік-батысқа қарай 5,7 км,
Атырау-Орал тас жолынан батысқа қарай 12 км
ИСАТАЙ АУДАНЫ
127.
"Таскран" шекаралық белгісі
XІХ ғ.
Қала құрылысы және сәулет
Аққыстау с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 1 км
128.
№ 102 қорымы (2) XIX ғ.
(Құлпытас № 102; № 103;)
ансамбль
Аққыстау с.,
селодан батысқа қарай 15 км
129.
1836-1838 жж. көтерілістің басшысы Исатай Таймановтың (1791-1838 жж.) бюсті
Мүсіншісі Б. Әбішев 2005 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Аққыстау с.,
Мұнайшы к-сі
130.
Соғыста қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск 1985 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Жанбай с.,
(бұрынғы Забурын совхозы)
131.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск. 1970 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Қамысқала с.,
Бақсай к-сі (бұрынғы Новобогат кенті)
132.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск 1985 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Тұщықұдық с.,
Х. Дайырова к-сі
(бұрынғы Чапаев с.)

112.
Некрополь Тогай (4) конец XIX в. (Саганатам; кулпытас № 2; № 3; № 4)
ансамбль
пос. Индер, 37 км к юго-востоку от поселка, 4 км к югу от 37 км дороги Индер-Карабау
113.
Обелиск воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
градостроительства и архитектуры
пос. Индер, ул. Бейбитшилик, 1
114.
Некрополь Шыныбек (4)
конец XIX - начало ХХ вв.
(Кулпытас №1; №2; №3; №4)
ансамбль
с. Коктогай, 15 км к юго-западу от села
115.
Некрополь Кенжалы.Саганатам Кенжалы, кулпытас 1913 г.
градостроительства и архитектуры
с. Коктогай, в 16 км к юго-западу от села
116.
Обелиск воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Коктогай, ул. С. Сейфуллина
117.
Некрополь Атан (10) ХІХ в. - начало ХХ в. (Кулпытас № 369; № 370; № 371; № 372; № 373; № 374; № 375; № 376; № 377; № 378;)
ансамбль
а. Курылыс, 3 км к северо-востоку от аула
118.
Некрополь Косай (5) ХІХ в.
(Кулпытас № 364; № 365; № 366; № 367; № 368)
ансамбль
а. Курылыс, 3 км к юго- востоку от аула
119.
Обелиск воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Орлик, ул. Н. Усенова
120.
Курганная группа Кулагино (2)
Ран. жел. век
археология
с. Есбол, 500 м. к западу от села
121.
Курган Кылыш Ран. жел. век
археология
а. Жарсуат, 19 км к юго-востоку от аула
122.
Курган
Ран. жел. век
археология
а. Жарсуат,
23 км к юго-востоку от аула
123.
Курганы Атар (3)
Ран. жел. век
археология
а. Жарсуат,
30 км к юго-востоку от аула
124.
Могильник Толеншагыл
Эпоха бронзы
археология
с. Коктогай,
26,2 км к западу от села
125.
Усадьба Тасоба
XIII-XV вв.
археология
а. Курылыс, 9,2 км к юго-востоку от аула
126.
Курган (3)
Ран. жел. век
археология
с. Орлик, 5,7 км к северо-западу от села, 12 км к западу от дороги Атырау-Орал
ИСАТАЙСКИЙ РАЙОН
127.
Пограничная башня Таскран
XІХ в.
градостроительства и архитектуры
с. Аккистау, 1 км к юго-западу от села
128.
Некрополь № 102 (2) (Кулпытас № 102; № 103;) XIX в.
ансамбль
с. Аккыстау, 15 км к западу от села
129.
Бюст руководителю восстания 1836-1838 гг. Исатаю Тайманову (1791-1838 гг.) 2005 г.
Скульптор Б. Абишев
градостроительства и архитектуры
с. Аккыстау,
ул. Мунайшы
130.
Обелиск павшим воинам-землякам. 1985 г.
градостроительства и архитектуры
с. Жанбай (бывший совхоз Забурын)
131.
Обелиск землякам, погибшим
в Великой Отечественной войне
1970 г.
градостроительства и архитектуры
c. Камыскала, ул. Баксай (бывший пос. Новобогат)
132.
Обелиск землякам, погибшим
в Великой Отечественной войне
1985 г.
градостроительства и архитектуры
с. Тущыкудык, ул. Х. Дайыровой (бывшее с. Чапаев)

133.
Тұрақтар б.д.д. ІІ-ғ. басы
археология
Атырау қаласы мен Қамысқала с. тас жолынан 114 км
134.
Бесікті қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылүй а.,
ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 13 км
ҚҰРМАНҒАЗЫ АУДАНЫ
135.
Мақаш қорымы. Мазар 1909 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Афанасьев а.,
ауылдан шығысқа қарай 5 км
136.
Мақаш қорымы.Мұхамеджан Бекмұхамбетов мазары 2000 ж
Сәулетшісі М. Нұрқабаев
Қала құрылысы және сәулет
Афанасьев а.,
ауылдан шығысқа қарай 5 км
137.
Ұлы Жеңістің 30-жылдығына арналған обелиск
1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Балқұдық с.,
селолық округ әкімдігінің алдында
138.
Ұлы Отан соғысында қаза болғандарға арналған обелиск
1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Бірлік с.,
М. Бекбаев к-сі (бұрынғы Утера с.)
139.
Ұлы Отан соғысында қаза болғандарға арналған обелиск
1966 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Ганюшкин с.,
Манаев к-сі
140.
Композитор, күйші Кұрманғазы Сағырбайұлының (1823-1879 жж.) бюсті Сәулетшісі О.Н. Лавринов 1967 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Жыланды с.,
Құрманғазы к-сі (бұрынғы Құрманғазы атындағы совхоз)
141.
Шіркеу ғимараты
ХІХ ғ соңы
Қала құрылысы және сәулет
Жыланды с.,
ауылдан батысқа қарай 10 км, № 3 бекеттен оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км
142.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Сүйіндік с.,
Ардагер к-сі
143.
Тұрақ Орта ғасыр
археология
Азғыр с.,
селодан солтүстік-батысқа қарай 14,7 км
144.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Азғыр с.,
селодан солтүстік-шығысқа қарай 8,13 км
145.
Қорғандар (4) Ерте темір дәуірі
археология
Асан а., ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 27,4 км
146.
Қорғандар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Асан а., ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 26,8 км
147.
Қорғандар (9)
Ерте темір дәуірі
археология
Асан а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 23,6 км
148.
Қорған.
Ерте темір дәуірі
археология
Асан а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 22,5 км
149.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Асан а.,
ауылдан солтүстік-батысқа қарай 21,5 км
150.
Тұрақ.
Ерте темір дәуірі
археология
Асан а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 37 км
151.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Балқұдық с.,
селодан солтүстік-батысқа қарай 11,3 км
152.
Қорғандар (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Балқұдық с.,
селодан солтүстік-батысқа қарай 20 км
153.
Қорғандар (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Балқұдық с.,
селодан солтүстік-шығысқа қарай 15,5 км
154.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Балқұдық с.,
селодан солтүстік-шығысқа қарай 15,6 км
155.
Балқұдық 1 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Балқұдық с.,
селодан оңтүстік-батысқа
қарай 3 км
156.
Балқұдық 2 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Балқұдық с.,
селодан оңтүстік-батысқа
қарай 6 км
157.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Батырбек а.,

133.
Стоянки начало ІІ в. до н.э.
археология
на 114 км. дороги
г. Атырау - с.Камыскала
134.
Курган Бесикти
Ран. жел. век
археология
а. Кызылуй, 13 км к юго-западу от аула
КУРМАНГАЗИНСКИЙ РАЙОН
135.
Некрополь Макаша. Мавзолей
1909 г.
градостроительства и архитектуры
а. Афанасьев, 5 км к востоку от аула
136.
Некрополь Макаша.Мавзолей
Мухамеджану Бекмухамбетову
2000 г.
градостроительства и архитектуры
а. Афанасьев, 5 км к востоку от аула
137.
Обелиск в честь 30-летия
Великой Победы 1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Балкудук,
перед площадью сельского акимата
138.
Обелиск павшим в Великой Отечественной войне 1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Бирлик, ул. М. Бекбаева (бывшее с.Утера)
139.
Обелиск павшим в Великой Отечественной войне 1966 г.
градостроительства и архитектуры
с. Ганюшкино,
ул. Манаева
140.
Бюст композитора Курмангазы Сагырбаева (1823-1879 гг.)
Архитектор О.Н. Лавринов 1967 г.
градостроительства и архитектуры
с. Жыланды, ул. Курмангазы (бывший совхоз имени Курмангазы)
141.
Здание церкви конец ХІХ в.
градостроительства и архитектуры
с. Жыланды,10 км к западу от села,
1,5 км. к юго-востоку от разъезда № 3
142.
Обелиск землякам, павшим
в Великой Отечественной войне
1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Суюндук,
ул. Ардагер
143.
Стоянка Средневековье
археология
с. Азгир, 14,7 км к северо-западу от села
144.
Курган Ран. жел. век
археология
с. Азгир, 8,13 км к северо-востоку от села
145.
Курганы (4) Ран. жел. век
археология
а. Асан, 27,4 км к юго-востоку от аула
146.
Курганы (2) Ран. жел. век
археология
а. Асан,26,8 км к юго-востоку от аула
147.
Курганы (9) Ран. жел. век
археология
а. Асан, 23,6 км к юго-востоку от аула
148.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Асан, 22,5 км к юго-востоку от аула
149.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Асан, 21,5 км к северо-западу от аула
150.
Стоянка Ран. жел. век
археология
а. Асан,37 км к юго-востоку от аула
151.
Курган Ран. жел. век
археология
с. Балкудук,11,3 км к северо-западу от села
152.
Курганы (8) Ран. жел. век
археология
с. Балкудук, 20 км к северо-западу от села
153.
Курганы (3) Ран. жел. век
археология
с. Балкудук, 15,5 км к северо-востоку от села
154.
Курган Ран. жел. век
археология
с. Балкудук, 15,6 км к северо-востоку от села
155.
Курган Балкудук 1 Ран. жел. век
археология
с. Балкудук, 3 км к юго-западу от села
156.
Курган Балкудук 2 Ран. жел. век
археология
с. Балкудук, 6 км к юго-западу от села
157.
Курган Ран. жел. век
археология

ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 3,36 км
158.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Батырбек а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 11,7 км
159.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Батырбек а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 15 км
160.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Батырбек а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 12,7 км
161.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Жалғызапан а.,
ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 14,6 км
162.
Қорғандар (6).
Ерте темір дәуірі
археология
Жалғызапан а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 11,8 км
163.
Қорғандар (14)
Ерте темір дәуірі
археология
Жалғызапан а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 9,3 км
164.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Жалғызапан а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 10,1 км
165.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Жалғызапан а.,
ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 7,61 км
166.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Жалғызапан а.,
ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 6,02 км
167.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Жалғызапан а.,
ауылдан солтүстік-батысқа қарай 17,9 км
168.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Жалғызапан а.,
ауылдан солтүстік-батысқа қарай 5,3 км
169.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Қоңыртерек а.,
ауылдан солтүстік-батысқа қарай 11,6 км
170.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Қоңыртерек а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 6,4 км
171.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Қоңыртерек а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 7 км
172.
Қорғандар (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Сүйіндік с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 21,9 км
173.
Қорғандар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Сүйіндік с.,
селодан солтүстік-шығысқа қарай 23,3 км
174.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Үштаған а.,
ауылдан оңтүстікке қарай 30 км
175.
Қорғандар (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Үштаған а.,
ауылдан оңтүстікке қарай 27 км
176.
Бесшоқы қорғандары (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Үштаған а.,
ауылдан оңтүстікке қарай 28 км
ҚЫЗЫЛҚОҒА АУДАНЫ
177.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Жангелдин а.,
Ұлықпанов к-сі
178.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Жасқайрат а.,
С. Құлтаев к-сі
179.
Тұрлан мола қорымы ХІХ ғ.
Қала құрылысы және сәулет
Қарабау а.,
ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 30 км
180.
Бөкен бидің (1771-1857 жж.) жерленген жері 1857 ж.
(Мазар 1995 жылы салынған)
Қала құрылысы және сәулет
Қарабау а.,
ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 9 км
181.
Бопылдық қорымы (5) XIX ғ. - ХХ ғ. басы (Мазар құлпытасымен № 1; № 2;
мазар № 3; құлпытасты қоршау № 4; құлпытас № 5;)
ансамбль
Қарабау а.,
ауылдан оңтүстікке
қарай 60 км, Доссор кентінен солтүстік-солтүстік-батысқа қарай 48 км
182.
Дүйсәлі қорымы (3)
XIX-ХХ ғ. басы (Мазар құлпытасымен № 1;
құлпытасты қоршау № 38;
құлпытас № 56)
ансамбль
Қарабау а.,

а. Батырбек, 3,36 км к северо-востоку от аула
158.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Батырбек,11,7 км к северо-востоку от аула
159.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Батырбек, 15 км к северо-востоку от аула
160.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Батырбек,12,7 км к северо-востоку от аула
161.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Жалгызапан, 14,6 км к юго-западу от аула
162.
Курганы (6) Ран. жел. век
археология
а. Жалгызапан,
11,8 км к юго-востоку от аула
163.
Курганы (14) Ран. жел. век
археология
а. Жалгызапан, 9,3 км к юго-востоку от аула
164.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Жалгызапан, 10,1 км к юго-востоку от аула
165.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Жалгызапан, 7,61 км к юго-западу от аула
166.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Жалгызапан, 6,02 км к юго-западу от аула
167.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Жалгызапан, 17,9 км к северо-западу от аула
168.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Жалгызапан, 5,3 км к северо-западу от аула
169.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Коныртерек, 11,6 км к северо-западу от аула
170.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Коныртерек, 6,4 км к северо-востоку от аула
171.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Коныртерек, 7 км к северо-востоку от аула
172.
Курганы (3) Ран. жел. век
археология
с. Суюндук, 21,9 км к юго-востоку от села
173.
Курганы (2) Ран. жел. век
археология
с. Суюндук, 23,3 км к северо-востоку от села
174.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Уштаган, 30 км к югу от аула
175.
Курганы (3) Ран. жел. век
археология
а. Уштаган, 27 км к югу от аула
176.
Курганы Бесшокы (2) Ран. жел. век
археология
а. Уштаган,28 км к югу от аула
КЫЗЫЛКОГИНСКИЙ РАЙОН
177.
Обелиск воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
градостроительства и архитектуры
а. Жангельдин,
ул. Улыкпанова
178.
Обелиск воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Жаскайрат,
ул. С. Култаева
179.
Некрополь Турлан мола ХІХ в.
градостроительства и архитектуры
а. Карабау, 30 км к юго-западу от аула
180.
Место захоронения Бокен бия
(1771-1857 гг.) 1857 г.
(В 1995 году построен мазар)
градостроительства и архитектуры
а. Карабау, 9 км к юго-западу от аула
181.
Некрополь Бопылдык (5)
XIX - начало ХХ вв. (Мавзолей с кулпытасом № 1; № 2; мавзолей № 3; кулпытас с оградой № 4; кулпытас № 5;)
ансамбль
а. Карабау, 60 км к югу от аула, 48 км к север-северо- западу от п. Доссор
182.
Некрополь Дуйсалы (3) XIX - начало ХХ вв. (Мавзолей с кулпытасом № 1; ограда с кулпытасом № 38; кулпытас № 56
ансамбль

ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 29 км, Сарыкөл қыстағынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
183.
Тілеген-мола қорымы (3)
XIX - ХХ ғ. басы (Тілеген мазары № 1; құлпытасты қоршау № 2; № 3)
ансамбль
Қарабау а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 33 км, Сарыкөл қыстағынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,8 км
184.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск.1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Қаракөл а.,
Т. Рысқұлов к-сі
185.
Ақын Абай Құнанбаевтың (1845-1904 жж.) бюсті
Сәулетшісі Ж. Марабаев
1967 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Қаракөл а.,
Т. Рысқұлов к-сі
186.
Қорым
XVIII-XX ғғ.
Қала құрылысы және сәулет
Кенбай а.,
ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 16 км
187.
Әбжет мазары
ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
Кенбай а.,
ауылдан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 4 км
188.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Қоныстану а.,
Жағалбаев к-сі
189.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Миялы с.,
Қ.Сәтпаев к-сі
190.
Қазыбек қорымы (5)
ХІХ ғ.-ХХ ғ. басы
(Құлпытас № 241; № 242; № 243; № 244; мазар № 240;)
ансамбль
Миялы с.,
селодан оңтүстік-батысқа
қарай 6 км
191.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Мұқыр с.,
Ғ.Сланов к-сі
192.
Ақын Шернияз Жарылғасұлының
(1806-1867 жж.) жерленген жері 1867 ж. (2006 жылы қабір үстіне мазар салынды, Сәулетшісі З. Медетбек.)
Қала құрылысы және сәулет
Мұқыр с., селодан батысқа қарай 25 км, Жантерек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12 км
193.
"Алып ана" қорымы (54)
ХІХ ғ.
(құлпытас №248; №250; №252; №255; №257; №258; №260; №261; №262; №264; №265; №266; №267; №268; №270; №272; №277; №278; №279; №281; №285; №288; №289; №291; №293; №304; №315; №321; №324; №326; №327; №329; №332; №333; №334; №336; №338; №339; №340; №342;
сағанатам №263; №271; №290; №294;
мазар №246; №269; №276; №287;
қоршау құлпытасымен №247;
қойтас №249; №256; №259; №273;
қойтас құлпытасымен №286;)
ансамбль
Сағыз с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 8 км
194.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Сағыз с.,
Ш.Ізбасов к-сі
195.
Қашабайдың ақтамы қорымы (2)
XIX ғ. - ХХ ғ. басы
(Қашабай мазары № 1;
"қошқартас" типті қабір үсті мүсіні № 2)
ансамбль
Сағыз с.,
селодан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 46,4 км
196.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Тасшағыл а., С. Сейфуллин к-сі
197.
Қырғынтөбе қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Былқылдақты а.,

а. Карабау, 29 км к юго-востоку от аула, 2 км к юго-востоку от зимовки Сарыколь
183.
Некрополь Тлеген-мола (3)
XIX - начало ХХ вв.
(Мавзолей Тлегена № 1;
кулпытас с оградой № 2; № 3)
ансамбль
а. Карабау, 33 км к юго-востоку от аула, 6,8 км к юго-востоку от зимовки Сарыколь
184.
Обелиск воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Караколь,
ул. Т. Рыскулова
185.
Бюст поэта Абая Кунанбаева (1845-1904 гг.) 1967 г.
Архитектор Ж. Марабаев
градостроительства и архитектуры
с. Караколь,
ул.Т. Рыскулова
186.
Некрополь XVIII-XX вв.
градостроительства и архитектуры
а. Кенбай, 16 км к юго-западу от села
187.
Мавзолей Абжет начало ХХ в.
градостроительства и архитектуры
а. Кенбай, 4 км к север-северо-востоку от аула
188.
Обелиск воинам, не вернувшимся
с Великой Отечественной войны
1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Коныстану,
ул. Жагалбаева
189.
Обелиск воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Миялы, ул. К. Сатбаева
190.
Некрополь Казыбек (5) ХІХ в. - начало ХХ в. (Кулпытас № 241; № 242; № 243; № 244; мазар № 240;)
ансамбль
с. Миялы, 6 км к юго-западу от села
191.
Обелиск воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Мукур,
ул. Г. Сланова
192.
Место, где похоронен поэт
Шернияз Жарылгасулы (1806-1867 гг.) 1867 г. (В 2006 году возведен мавзолей) Архитектор З. Медетбек
градостроительства и архитектуры
с. Мукур, 25 км к западу от села,
12 км к северо- западу от а. Жантерек
193.
Некрополь "Алып-Ана" (54)XIX в.(кулпытас №248; №250; №252; №255; №257; №258; №260; №261; №262; №264; №265; №266; №267; №268; №270; №272; №277; №278; №279; №281; №285; №288; №289; №291; №293; №304; №315; №321; №324; №326; №327; №329; №332; №333; №334; №336; №338; №339; №340; №342; саганатам №263; №271; №290; №294; мазар №246; №269; №276; №287; ограда с кулпытасом №247; койтас №249; №256; №259; №273; койтас с кулпытасом №286;)
ансамбль
с. Сагиз, 8 км к юго-востоку от села
194.
Обелиск в память воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Сагиз,
ул. Ш. Избасова
195.
Некрополь Кашабайдын актамы (2)XIX - начало ХХ вв.
(Мавзолей Кашабая №1;
скульптурно-стилизованное надгробие типа "кошкартас" №2)
градостроительства и архитектуры
с. Сагиз,
46,4 км к восток-юго-востоку от села
196.
Обелиск воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны 1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Тасшагил,
ул. С. Сейфуллина
197.
Курган Кыргынтобе
Ран. жел. век
археология
а. Былкылдакты,

ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 2,6 км
198.
Қырғынтөбе 1 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Былқылдақты а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 2,61 км
199.
Қырғынтөбе 2 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Былқылдақты а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 2,45 км
200.
Қырғынтөбе 3 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Былқылдақты а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 2,3 км
201.
Қырғынтөбе 4 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Былқылдақты а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 2,2 км
202.
Қырғынтөбе 5 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Былқылдақты а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 2,19 км
203.
Қорғандар (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Жангелдин а.,
ауылдан шығысқа қарай 5 км
204.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Жангелдин а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 5 км
205.
Қорғандар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Жангелдин а.,
ауылдан шығысқа
қарай 9,5 км
206.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Жангелдин а.,
ауылдан шығысқа қарай 9,8 км
207.
Көміркөл қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Жантерек а.,
ауылдан солтүстікке
қарай 4 км
208.
Үдерменмола қорғандары (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Жантерек а.,
ауылдан батысқа қарай 10 км
209.
Шернияз қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Жантерек а.,
ауылдан батысқа қарай
15 км, Шернияз мазарынан солтүстікке қарай 7 м.
210.
Молдабек 1 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Жантерек а.,
ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 21 км
211.
Молдабек 2 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Жантерек а.,
ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 20,9 км, Молдабек 1 қорғанынан батысқа қарай 0,5 м.
212.
Молдабек 3 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Жантерек а.,
ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 20,9 км, Молдабек 2 қорғанынан батысқа қарай
30 м.
213.
Молдабек 4 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Жантерек а.,
ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 20,9 км, Молдабек 3 қорғанынан батысқа қарай 5 м.
214.
Молдабек 5 қорғаны.
Ерте темір дәуірі
археология
Жантерек а.,
ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 20,7 км, Молдабек 4 қорғанынан батысқа қарай 3 км
215.
Бармақ 1 тұрағы
Қола дәуірі
археология
Қарабау а.,
ауылдан солтүстік-батысқа қарай 2,8 км
216.
Қарақұдық қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабау а.,
ауылдан солтүстік-батысқа қарай 8,7 км
217.
Қарақұдық 1 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабау а.,
ауылдан солтүстік-батысқа қарай 9,7 км
218.
Қарақұдық 2 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабау а.,
ауылдан солтүстік-батысқа қарай 7,9 км
219.
Қарақұдық 3 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабау а.,
ауылдан солтүстікке қарай 8,1 км
220.
Қарақұдық 4 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабау а.,
ауылдан солтүстік-батысқа қарай 7,4 км
221.
Қарабау қалашығы
ХV-XVIII ғ.ғ.
археология
Қарабау а.,
ауылдан солтүстікке

2,6 км к юго-востоку от аула
198.
Курган Кыргынтобе 1 Ран. жел. век
археология
а. Былкылдакты,
2,61 км к юго-востоку от аула
199.
Курган Кыргынтобе 2 Ран. жел. век
археология
а. Былкылдакты,
2,45 км к юго-востоку от аула
200.
Курган Кыргынтобе 3
Ран. жел. век
археология
а. Былкылдакты,
2,3 км к юго- востоку от аула
201.
Курган Кыргынтобе 4
Ран. жел. век
археология
а. Былкылдакты, 2,2 км к юго-востоку от аула
202.
Курган Кыргынтобе 5 Ран. жел. век
археология
а. Былкылдакты, 2,19 км к юго-востоку от аула
203.
Курганы (6) Ран. жел. век
археология
а. Жангелдин, 5 км к востоку от аула
204.
Курган Ран. жел. век
археология
а. Жангелдин, 5 км к северо-востоку от аула
205.
Курган (2) Ран. жел. век
археология
а. Жангелдин, 9,5 км к востоку от аула
206.
Курган
Ран. жел. век
археология
а. Жангелдин, 9,8 км к востоку от аула
207.
Курган Комирколь
Ран. жел. век
археология
а. Жантерек,
4 км к северу от аула
208.
Курганы Удерменмола (3)
Ран. жел. век
археология
а. Жантерек, 10 км к западу от аула
209.
Курган Шернияз Ран. жел. век
археология
а. Жантерек, 15 км к западу от аула,
7 м. к северу от мавзолей Шернияз
210.
Курган Молдабек 1 Ран. жел. век
археология
а. Жантерек, 21 км к юго-западу от аула
211.
Курган Молдабек 2 Ран. жел. век
археология
а. Жантерек, в 20,9 км к юго-западу от аула, 0,5 м. к западу от кургана Молдабек 1
212.
Курган Молдабек 3 Ран. жел. век
археология
а. Жантерек, 20,9 км к юго-западу от аула, 30 м. к западу от кургана Молдабек 2
213.
Курган Молдабек 4 Ран. жел. век
археология
а. Жантерек, 20,9 км к юго-западу от аула, 5 м. к западу от кургана Молдабек 3
214.
Курган Молдабек 5 Ран. жел. век
археология
а. Жантерек, 20,7 км к юго-западу от аула, 3 м. к западу от кургана Молдабек 4
215.
Стоянка Бармак 1 Бронзовая эпоха
археология
а. Карабау, 2,8 км к северо-западу от аула
216.
Курган Каракудук Ран. жел. век
археология
а. Карабау, 8,7 км к северо-западу от аула
217.
Курган Каракудук 1
Ран. жел. век
археология
а. Карабау,
9,7 км к северо-западу от аула
218.
Курган Каракудук 2
Ран. жел. век
археология
а. Карабау, 7,9 км к северо-западу от аула
219.
Курган Каракудук 3
Ран. жел. век
археология
а. Карабау, 8,1 км к северу от аула
220.
Курган Каракудук 4 Ран. жел. век
археология
а. Карабау, 7,4 км к северо-западу от аула
221.
Городище Карабау
ХV-XVIII вв.
археология

қарай 9,5 км
222.
Қарабау 2 қорғаны
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарабау а.,
ауылдан солтүстікке қарай
10 км
223.
Қарабау 3 қорғаны
Ерте темір дәуірі.
археология
Қарабау а.,
ауылдан солтүстікке қарай 9,8 км
224.
Қарабау қорғандары (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабау а.,
ауылдан солтүстікке қарай 9,75 км
225.
Қорғанша қалашығы
XV–XVIII ғ.ғ.
археология
Қаракөл а.
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 12 км
226.
Бесоба 1 қорғаны
Орта ғасыр
археология
Қоныстану а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
227.
Бесоба 2 қорғаны
Орта ғасыр
археология
Қоныстану а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 3,1 км
228.
Бесоба 3 қорғаны
Орта ғасыр
археология
Қоныстану а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 6,3 км
229.
Бесоба 4 қорғаны
Орта ғасыр
археология
Қоныстану а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 7,4 км
230.
Бесоба 5 қорғаны
Орта ғасыр
археология
Қоныстану а.,
ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 7,8 км
231.
Жырақұдық қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Миялы с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 15,3 км
232.
Қаракұдық қорғандары (9)
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан солтүстікке қарай 14 км
233.
Талқұдық қорғандары (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан солтүстік-батысқа қарай 17 км
234.
Талқұдық 1 қорғандары (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан солтүстік-шығысқа қарай 17,3 км, Талқұдық қорғандарынан солтүстік-шығысқа қарай 300 м.
235.
Талқұдық 2 қорғандары (11)
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан солтүстікке -солтүстік-батысқа қарай 16 км, Қарақұдық қорғандарынан батысқа қарай 2 км
236.
Егінжал 1 қорғандар тобы (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан шығысқа қарай 26 км
237.
Ұзынкөл 1 қорғандар тобы (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан шығысқа қарай 34,5 км
238.
Ұзынкөл 3 қонысы
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан шығысқа қарай 25 км
239.
Нұрмұқан 1 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан шығысқа
қарай 25,5 км
240.
Нұрмұқан 2 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан шығысқа
қарай 25,55 км
241.
Нұрмұқан 3 қорғандар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан шығысқа қарай 24 км
242.
Нұрмұқан 4 тұрағы
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан шығысқа қарай 24 км
243.
Төбеқұдық 1 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан шығысқа қарай 18,5 км
244.
Төбекұдық 2 тұрағы
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан шығысқа қарай 17,5 км
245.
Шөптікөл 1 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан солтүстік-батысқа қарай 22 км
246.
Шөптікөл 2 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан солтүстік-батысқа қарай 22,2 км
247.
Қорғандар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Мұқыр с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 24 км

а. Карабау, 9,5 км к северу от аула
222.
Курган Карабау 2
Ран. жел. век
археология
а. Карабау, 10 км к северу от аула
223.
Курган Карабау 3
Ран. жел. век
археология
а. Карабау, 9,8 км к северу от аула
224.
Курганы Карабау (2)
Ран. жел. век
археология
а. Карабау, 9,75 км к северу от аула
225.
Городище Курганча XV–XVIII вв.
археология
а. Караколь,
12 км к юго-востоку от аула
226.
Курган Бесоба 1 Средневековье
археология
а. Коныстану,3 км к северо-востоку от аула
227.
Курган Бесоба 2 Средневековье
археология
а. Коныстану, 3,1 км к северо-востоку от аула
228.
Курган Бесоба 3
Средневековье
археология
а. Коныстану, 6,3 км к северо-востоку от аула
229.
Курган Бесоба 4
Средневековье
археология
а. Коныстану, 7,4 км к северо-востоку от аула
230.
Курган Бесоба 5
Средневековье
археология
а. Коныстану, 7,8 км к северо-востоку от аула
231.
Курган Жыракудук
Ран. жел. век
археология
с. Миялы, 15,3 км к юго-востоку от села
232.
Курганы Каракудук (9)
Ран. жел. век
археология
с. Мукур, 14 км к северу от села
233.
Курганы Талкудук (5)
Ран. жел. век
археология
с. Мукур, 17 км к северо-западу
от села
234.
Курганы Талкудук 1 (7)
Ран. жел. век
археология
с. Мукур, 17,3 км к северо-востоку от села, 300 м. к северо-востоку от курганов Талкудук
235.
Курганы Талкудук 2 (11)
Ран. жел. век
археология
с. Мукур, 16 км к север-северо-западу от села, 2 км к западу от курганы Каракудук
236.
Курганная группа Егинжал 1
Ран.жел.век
археология
с. Мукур, 26 км к востоку от села
237.
Курганная группа Узынколь 1 (2) Ран. жел. век
археология
с. Мукур, 34,5 км к востоку от села
238.
Поселение Узынколь 3
Ран. жел. век
археология
с. Мукур, 25 км к востоку от села
239.
Одиночный курган Нурмукан 1
Ран.жел.век
археология
с. Мукур, 25,5 км к востоку от села
240.
Одиночный курган Нурмукан 2
Ран. жел. век
археология
с. Мукур, 25,55 км к востоку от села
241.
Курганная группа Нурмукан 3 (5)
Ран. жел. век
археология
с. Мукур, 24 км к востоку от села
242.
Стоянка Нурмукан 4
Ран. жел. век
археология
с. Мукур, 24 км к востоку от села
243.
Одиночный курган Тобекудык 1
Ран. жел. век
археология
с. Мукур, 18,5 км к востоку от села
244.
Стоянка Тобекудык 2
Ран. жел. век
археология
с. Мукур, 17,5 км к востоку от села
245.
Курган Шоптиколь 1
Ран. жел. век
археология
с. Мукур, 22 км к северо-западу от села
246.
Курган Шоптиколь 2
Ран. жел. век
археология
с. Мукур, 22,2 км к северо-западу от села
247.
Курганы (2)
Ран. жел. век
археология
с. Мукур, 24 км к юго-востоку от села

248.
Сарышағыл тұрағы
Неолит дәуірі
археология
Сағыз с.,
селодан солтүстікке қарай
2 км
249.
Сарытоғай қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сағыз с.,
селодан солтүстікке қарай 8 км
250.
Шеркеш қорғандары (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Сағыз с.,
селодан солтүстікке қарай 6 км
251.
Қызылжар қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сағыз с.,
селодан солтүстік-шығысқа қарай 14 км
252.
Қызылжар 1 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сағыз с.,
селодан солтүстікке қарай 15 км
253.
Қособа 1 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сағыз с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 12 км
254.
Қособа 2 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сағыз с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 14,5 км
255.
Қособа 3 қорғандар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Сағыз с.,
селодан оңтүстік - оңтүстік- шығысқа қарай 17 км
256.
Қособа 4 қорғандар тобы (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Сағыз с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 14,5 км
257.
Испаз қорғандар тобы (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Сағыз с.,
селодан оңтүстікке
қарай 7,5 км
258.
Ақжар қорғандар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Сағыз с.,
селодан солтүстік-батысқа қарай 11,4 км
259.
Кемершіт қорғандар тобы (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Сағыз с.,
селодан батысқа
қарай 20 км
260.
Кемершіт қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сағыз с.,
селодан солтүстік-батысқа қарай 20 км
261.
Тасқара қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сағыз с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 19,58 км
262.
Тасоба қорғаны
Орта ғасыр
археология
Сарқұмақ а.,
ауылдан шығысқа
қарай 3 км
263.
Соркөл қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Соркөл а.,
ауылдан солтүстікке қарай 1,5 км
264.
Қоңыр әулие қорғандары (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Тасқұдық а.,
ауылдан батысқа
қарай 4 км
265.
Жантерекмола 4 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Тасқұдық а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 6,39 км
266.
Жантерекмола 7 қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Тасқұдық а.,
ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 6,37 км
267.
Таскұдық 1 қорғаны (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Тасқұдық а.,
ауылдан шығысқа
қарай 6 км
268.
Таскұдық 2 жалғыз қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Тасқұдық а.,
ауылдан шығысқа
қарай 6 км
269.
Тасшағыл тұрағы
Қола дәуірі
археология
Тасшағыл с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
270.
Тасшағыл 1 тұрағы.
Қола дәуірі
археология
Тасшағыл с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 2,9 км
271.
Тасшағыл 2 тұрағы
Қола дәуірі
археология
Тасшағыл с.,
селодан оңтүстік - оңтүстік- шығысқа қарай 3,5 км
272.
Құрылыс құландысы
ХVІІІ-ХХ ғ.ғ.
археология
Сағыз өзенінің жағалауында, Қайнар өзенінен 18-20 км
273.
Тас құрылыстың құландысы
ХІХ ғ.
археология
Қайнар өзенінен 25 км
Бақашы елді мекенінде
274.
Қоныс пен канал қалдығы
орта ғасыр
археология
Сағыз өзенінің сол жақ жағалауында
МАҚАТ АУДАНЫ

248.
Стоянка Сарышагыл
Неолит
археология
с. Сагиз, 2 км к северу от села
249.
Курган Сарытогай
Ран. жел. век
археология
с. Сагиз, 8 км к северу от села
250.
Курган Шеркеш (4)
Ран. жел. век
археология
с. Сагиз, 6 км к северу от села
251.
Курган Кызылжар
Ран. жел. век
археология
с. Сагиз, 14 км к северо-востоку от села
252.
Курган Кызылжар 1
Ран. жел. век
археология
с. Сагиз, 15 км к северу от села
253.
Курган Кособа 1
Ран. жел. век
археология
с. Сагиз,
12 км к юго-западу от села
254.
Одиночный курган Кособа 2
Ран. жел. век
археология
с. Сагиз, 14,5 км к юго-западу от села
255.
Курганная группа Кособа 3 (4)
Ран. жел. век
археология
с. Сагиз, 17 км к юг-юго-востоку от села
256.
Курганная группа Кособа 4 (2)
Ран. жел. век
археология
с. Сагиз,
14,5 км к юг-западу от села
257.
Курганная группа Испаз (2)
Ран. жел. век
археология
с. Сагиз, 7,5 км к югу от села
258.
Курганная группа Акжар (4)
Ран. жел. век
археология
с. Сагиз, 11,4 км к северо-западу от села
259.
Курганная группа Кемершит (6)
Ран. жел. век
археология
с. Сагиз, 20 км к западу от села
260.
Курган Кемершит
Ран. жел. век
археология
с. Сагиз, 20 км к северо-западу от села
261.
Курган Таскара.
Ран. жел. век
археология
с. Сагиз, 19,58 км к юго-востоку от села
262.
Курган Тасоба
Средневековье
археология
а. Саркумак, 3 км к востоку от аула.
263.
Курган Сорколь
Ран. жел. век
археология
а. Сорколь, 1,5 км к северу от аула
264.
Курганы Коныр аулие (6)
Ран. жел. век
археология
а. Таскудык, 4 км к западу от аула
265.
Одиночный курган Жантерекмола 4 Ран. жел. век
археология
а. Таскудык, 6,39 км к юго-востоку от аула
266.
Одиночный курган Жантерекмола 7 Ран. жел. век
археология
а. Таскудык, 6,37 км к юго-востоку от аула
267.
Два кургана Таскудук 1 (2)
Ран. жел. век
археология
а. Таскудык, 6 км к востоку от аула
268.
Одиночный курган со рвом Таскудук 2 Ран. жел. век
археология
а. Таскудык, 6 км к востоку от аула
269.
Стоянка Тасшагиль
Бронзовая эпоха
археология
с. Тасшагиль, 3 км к юго-востоку от села
270.
Стоянка Тасшагиль 1
Бронзовая эпоха
археология
с. Тасшагиль, 2,9 км к юго-востоку от села
271.
Стоянка Тасшагиль 2
Бронзовая эпоха
археология
с. Тасшагиль, 3,5 км к юг-юго-востоку от села
272.
Развалины сооружения
ХVІІІ-ХХ вв.
археология
на берегу р. Сагиз,
в 18-20 км от реки Кайнар
273.
Развалины каменного сооружения
ХІХ в.
археология
25 км от реки Кайнар, в урочище Баканчи
274.
Остатки канала и поселения
Средневековье
археология
на левом берегу р. Сагиз
МАКАТСКИЙ РАЙОН

275.
Мәдениет үйі (бұрынғы Мұнайшылар клубының ғимараты)
1925 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Доссор кенті,
Орталық шағын ауданы
276.
Жазушы Сабыр Шариповтің (1882-1941 жж.) бюсті 1966 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Доссор кенті,
С. Шарипов атындағы мектеп-интернатының алдында
277.
Мұнайлы Ембінің 70 жылдығына орнатылған обелиск 1981 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Доссор кенті,
Ш. Еркешов к-сі
278.
Байбақты ата (1823-1914 жж.) мазары 1914 ж. (1997 жылы мазар салынған.)
Қала құрылысы және сәулет
Доссор кенті,
кентінен солтүстікке қарай
10 км
279.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск 1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Мақат кенті,
Н. Шагиров к-сі
280.
Кеңес Одағының батыры Мұса Баймұхановтың (1910-1945 жж.) бюсті 1966 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Мақат кенті,
М. Баймұханов атындағы орта мектептің алдында
281.
Ұлы Отан соғысының 30-жылдығына арналған обелиск 1975 ж.
(2004 жылы қайтадан жасалынды)
Қала құрылысы және сәулет
Мақат кенті,
Мақат теміржол бекетінің маңында
282.
"Тас кешу" керуен-сарайы
ХІІІ-ХVІІІ ғғ.
археология
Мақат кенті,
кентінен шығысқа қарай 38 км, Сағыз өзенінің сол жақ жағалауы
283.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Доссор кенті,
кентінен оңтүстік-батысқа қарай 58км
МАХАМБЕТ АУДАНЫ
284.
Ұлы Отан соғысында қаза болғандарға арналған обелиск
1974 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Алға с.,
Орталық к-сі (бұрынғы ХХІ партсъезд атындағы совхозының орталық мекені)
285.
"Ешкім де, Ешқашан да Ұмытылмайды" монументі
1975 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Алмалы с.,
Бейбітшілік к-сі (бұрынғы Кандаурова с.)
286.
Көпмола қорымы (13)
XIX ғ. ортасы - ХХ ғ. басы
(Құлпытас №1; №3; №7; №8;
құлпытасты қоршау №2; №4; №5; №6; №9; №10; №12; №13;
құлпытастар №14)
ансамбль
Ақжайық с.,
селодан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 4 км
287.
Жұмай қорымы (4) XIX ғ. аяғы - ХХ ғ. ортасы (Қоршаулы мазарлар тобы №1; мазар құлпытасымен №2; қоршаулы құлпытас №6; құлпытас №7)
ансамбль
Ақжайық с.,
селодан оңтүстікке
қарай 12 км
288.
№ V қорым (2) ХІХ ғ.
(Құлпытас № 194; № 195;)
ансамбль
Ақжайық с.,
селодан шығысқа-оңтүстік-шығысқа қарай 39,4 км, Баймөңке құдығынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
289.
Баймөңке қорымы (5) ХІХ ғ.
(Құлпытас № 200; сағанатам құлпытасымен № 196; № 198; № 199; қоршаулы құлпытас №197)
ансамбль
Ақжайық с.,
селодан шығысқа қарай 39,4 км,
Баймөңке құдығынан шығысқа қарай 3 км
290.
№ 27 қорым (2) XIX ғ.
(Құлпытас № 1; № 2)
ансамбль
Есбол с.,
селодан солтүстік-шығысқа қарай 8 км, Атырау-Индер тас жолының 76 км шығысқа қарай 80 м
291.
Өскенбай қорымы XIX-ХХ ғғ. (Өскенбай мазары)
Қала құрылысы және сәулет
Есбол с.,
селодан шығысқа
қарай 30 км, 15-ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 35 км

275.
Дом культуры (бывшее здание клуба нефтяников) 1925 г.
градостроительства и архитектуры
пос. Доссор,
микрорайон Центральный
276.
Бюст писателя Сабыра Шарипова (1882-1941 гг.) 1966 г.
градостроительства и архитектуры
пос. Доссор, перед школой-интернат
имени С. Шарипова
277.
Обелиск установленный к 70-летию Эмбы 1981 г.
градостроительства и архитектуры
пос. Доссор,
ул. Ш. Еркешова
278.
Мавзолей Байбакты ата (1823-1914 гг.) 1914 г. (В 1997 году построен мавзолей)
градостроительства и архитектуры
пос. Доссор, 10 км к северу от поселка
279.
Обелиск воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне 1975 г.
градостроительства и архитектуры
пос. Макат, ул. Н. Шагирова
280.
Бюст Героя Советского Союза
Муса Баймуханова (1910-1945 гг.) 1966 г.
градостроительства и архитектуры
пос. Макат, перед школой имени М. Баймуханова
281.
Обелиск, установленный к 30-летию Великой Победы
1975 г. (Реконструкция - 2004 г.)
градостроительства и архитектуры
пос. Макат, возле Макатского железнодорожного вокзала
282
Курган Ран. жел. век
археология
пос. Доссор, 58 км к юго-западу от поселка
283
Караван-сарай "Тас кешу"
ХІІІ-ХVІІІ вв.
археология
пос. Макат, 38 км к востоку от поселка, на левом берегу р. Сагиз
МАХАМБЕТСКИЙ РАЙОН
284
Обелиск павшим в Великой Отечественной войне
1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Алга, ул. Центральная (бывшая центральная усадьба с/за имени XXI партииного съезда)
285
Монумент "Никто не забыт, ничто не забыто" 1975 г.
градостроительства и архитектуры
с. Алмалы, ул. Бейбитшилик (бывшее с. Кандаурова)
286
Некрополь Копмола (13)
середина XIX - начало ХХ вв
(Кулпытас №1; №3; №7; №8;
кулпытас с оградой №2; №4; №5; №6; №9; №10; №12; №13;
кулпытасы №14)
ансамбль
с. Акжайык, 4 км к восток-северо-востоку от села
287
Некрополь Жумай (4) конец XIX - середина ХХ вв. (Группа мавзолеев с оградой №1; мавзолей с кулпытасом №2;
кулпытас с оградой №6;
кулпытас №7)
ансамбль
с. Акжайык, 12 км к югу от села
288
Некрополь № V (2)
ХІХ в. (Кулпытас № 194; № 195;)
ансамбль
с. Акжайык, 39,4 км к восток-юго- востоку от села, 3 км к юго-востоку от колодца Баймонке
289
Некрополь Баймонке (5) ХІХ в.
(Кулпытас №200; саганатам с кулпытасом №196; №198; №199;
ограда с кулпытасом №197)
ансамбль
с. Акжайык, 39,4 км к востоку от села,
3 км к востоку от колодца Баймонке
290
Некрополь № 27 (2) XIX в.
(Кулпытас № 1; № 2)
ансамбль
с. Есбол, 8 км к северо-востоку от села, 80 м. к востоку от 76 км дороги Атырау-Индер
291
Некрополь Оскенбай XIX-ХХ вв.
(Мавзолей Оскенбая)
градостроительства и архитектуры
с. Есбол, 30 км к востоку от села, 35 км к северо-востоку от аула № 15

292.
Кеңес Одағының батыры Георгий Федорович Канцевтің (1907-1978 жж.) бюсті Мүсіншісі М. Әмірханов 2006 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Махамбет с.,
Абай к-сі
293.
Алтын қорымы (56)
XVІІI-ХХ ғғ.
(Құлпытас №1; №3; №4; №5; №6; №7; №8; №9; №12; №14; №16; №17; №18; №20; №21; №22; №23; №24; №25; №26; №27; №28; №29; №30; №32; №33; №34; №35; №36; №37; №38; №39; №40; №41; №42; №43; №44; №45; №46; №47; №48; №49; №50; №51; №52; №53;
сағанатам №4; №11; №13;
сағанатам құлпытасымен №10; №19; мазар №15; №21; №27;
Алтын мазары;
ескерткіш белгі №31; )
ансамбль
Ортақшыл с.,
селодан солтүстік-шығысқа қарай 4 км, Атырау-Индер тас жолының 63 км-нен шығысқа қарай 1,5 км
294.
Жазыбай қорымы XIX ғ.
Қала құрылысы және сәулет
Ортақшыл с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 12 км,
15-ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 10 км
295.
Мыңбай қорымы (6)
XIX ғ. ортасы - ХХ ғ. 60 ж.
(Құлпытасты қоршау №1; №2; №5; №7; №8; №9;)
ансамбль
Ортақшыл с.,
селодан шығыс-солтүстік-шығысқа қарай 10,4 км
296.
Жанал қорымы (3) XVІІІ ғ. аяғы - XIX ғ. (Құлпытасты қоршау №1; №2; құлпытас №4)
ансамбль
Ортақшыл с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 15 км
297.
Тайлан қорымы (3)
ХІХ ғ. - ХХ ғ. аяғы
(Қоршаулы құлпытас № 1; № 2; құлпытас № 3)
ансамбль
Ортақшыл с.,
селодан оңтүстік-шығысқа қарай 20,1 км
298.
№ 108 қорым (3) XIX ғ. (Құлпытас №108; №109; №110;)
ансамбль
№ 17 бекет,
бекеттен солтүстік-батысқа қарай 9,8 км
299.
Дарханбай қорымы (3)
ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(Құлпытас № 95; №96; №97)
ансамбль
№ 17 бекет,
бекеттен оңтүстік-батысқа қарай 5 км
300.
Бейімбет қорымы
XIX ғ. (Құлпытас № 98)
Қала құрылысы және сәулет
№ 17 бекет,
бекеттен батысқа қарай 11 км, Томан қыстағынан батысқа қарай 2 км
301.
№ 111 қорым (2) XIX ғ.
(Құлпытас № 111; № 112)
ансамбль
№ 17 бекет,
бекеттен солтүстік-батысқа қарай 10 км
302.
№ 92 қорым, құлпытас № 92
ХІХ ғ. аяғы-ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
№ 17 бекет,
бекеттен оңтүстікке қарай 3км
303.
№ VІ қорым (5) ХІХ ғ.
(Құлпытас № 354; № 355; № 356; № 357; № 358;)
ансамбль
Құмшығанақ а. (№7-ауыл) ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
304.
№ VІІ қорым (4) ХІХ ғ. (Құлпытас № 359; № 360; № 361; № 363;)
ансамбль
Құмшығанақ а. (№7-ауыл) ауылдан солтүстікке қарай
5 км
305.
Битенмола қорымы (2) ХІХ ғ. (Құлпытас № 352; № 353;)
ансамбль
Құмшығанақ а. (№ 7-ауыл) ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 5 км,
Атырау-Индер тас жолының 98 км-нен шығысқа қарай 2 км
306.
Ұлы Отан соғысының ардагерлері естелік обелиск
1967 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Сарайшық с.,
Ы. Алтынсарин к-сі
307.
1836-1838 жж. ұлт-азаттық көтеріліс басшылары Исатай Тайманов (1791-1838 жж.) пен Махамбет Өтемісұлы (1804-1846 жж.) 1837 ж. Жайықтан өткен жеріне қойылған бедер тақта
1982 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Сарытоғай с.,
селодан батысқа қарай 5 км

292
Бюст Героя Советского Союза
Георгия Федоровича Канцева
(1907-1978 гг.). 2006 г.
Автор М. Амирханов
градостроительства и архитектуры
с. Махамбет,
ул. Абая
293
Некрополь Алтын (56)XIX-ХХ вв.
(Кулпытас №1; №3; №4; №5; №6; №7; №8; №9; №12; №14; №16; №17; №18; №20; №21; №22; №23; №24; №25; №26; №27; №28; №29; №30; №32; №33; №34; №35; №36; №37; №38; №39; №40; №41; №42; №43; №44; №45; №46; №47; №48; №49; №50; №51; №52; №53;
саганатам №4; №11; №13;
саганатам с кулпытасом №10; №19; мавзолей №15; №21; №27;
мавзолей Алтын; памятный знак №31; )
ансамбль
с. Ортакшыл, 4 км к северо-востоку от села, 1,5 км к востоку от 63 км дороги Атырау-Индер
294
Некрополь Жазыбай XIX в.
градостроительства и архитектуры
с. Ортакшыл, 12 км к юго-востоку от села, 10 км к северо-востоку от аула № 15
295
Некрополь Мынбай (6)
середина XIX - 60 г. ХХ вв.
(Кулпытас с оградой №1; №2; №5; №7; №8; №9;)
ансамбль
с. Ортакшыл,
10,4 км к восток-северо-востоку от села
296
Некрополь Жанал (Жаналы) (3)
конец XVІІІ - XIX вв. (Ограда с кулпытасом №1; №2;
кулпытас № 4)
ансамбль
с. Ортакшыл, 15 км к юго-востоку от села
297
Некрополь Тайлан (3) ХІХ - начало ХХ вв. (Ограда с кулпытасом №1; №2; кулпытас №3)
ансамбль
с. Ортакшыл, 20,1 км к юго-востоку от села
298
Некрополь № 108 (3) XIX в.
(Кулпытас № 108; № 109; № 110;)
ансамбль
разъезд № 17, 9,8 км к северо-западу от разъезда
299
Некрополь Дарханбай (3)
конец. ХІХ - начало ХХ вв.
(Кулпытас № 95; № 96; № 97)
ансамбль
разъезд № 17 , 5 км к юго-западу от разъезда
300
Некрополь Бейимбет XIX в.
(Кулпытас № 98)
градостроительства и архитектуры
разъезд № 17, 11 км к западу от разъезда, 2 км к западу от зимовки Томан
301
Некрополь № 111 (2) XIX в.
(Кулпытас № 111; № 112)
ансамбль
разъезд № 17, 10 км к северо-западу от разъезда
302
Некрополь № 92, кулпытас № 92
конец ХІХ в. - начало ХХ в.
градостроительства и архитектуры
разъезд № 17, 3 км к югу от разъезда
303
Некрополь № VІ (5) ХІХ в.
(Кулпытас № 354; № 355; № 356; № 357; № 358;)
ансамбль
а. Кумшыганак (ауыл № 7), 3 км к северо-востоку от аула
304
Некрополь № VІІ (4)ХІХ в.
(Кулпытас № 359; № 360; № 361; № 363;)
ансамбль
а. Кумшыганак (ауыл № 7),
5 км к северу от аула
305
Некрополь Битенмола (2)
ХІХ в. (Кулпытас № 352; № 353;)
ансамбль
а. Кумшыганак (ауыл № 7),5 км к юго-востоку от аула, 2 км к востоку от 98 км дороги Атырау-Индер
306
Обелиск, установленный в память ветеранам Великой Отечественной войны 1967 г.
градостроительства и архитектуры
с. Сарайчик,
ул. Ы. Алтынсарина
307
Стела, в память о переходе 1837 году через р. Урал руководителей восстания 1836-1838 гг. Исатая Тайманова (1791-1838 гг.) и Махамбета Утемисулы (1804-1846 гг.)
1982 г.
градостроительства и архитектуры
с. Сарытогай,
5 км к западу от села

308.
Жангелді қорымы (2)
XIX ғ. (Сағанатам құлпытастарымен;
құлпытас № 3)
ансамбль
Таңдай с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 22 км
309.
№ 4 қорым (2)
XIX ғ.
(Сағанатам;
құлпытас)
ансамбль
Таңдай с.,
селодан оңтүстік-батысқа қарай 29 км,
Таңдай с. - Х. Ерғалиев а. тас жолының 23 км-нен батысқа қарай 10 км
310.
Ақын Бала Ораз Өтебайұлының жерленген жері (1837-1882 жж.) 1882 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Таңдай с.,
селодан солтүстік-батысқа қарай 30 км
311.
Қорған Ерте темір дәуірі
археология
Есбол а.,
ауылдан шығысқа
қарай 4,5 км
312.
Қорғандар (2) Ерте темір дәуірі
археология
Кеңөріс а.
(Кармановка а.), ауылдан батысқа қарай 8 км
313.
Тұрақ
Неолит дәуірі
археология
Сарайшық с.,
Жайық өзенінің сол жақ жағалауында
Барлығы: 313 ескерткіш (525 объект)
Қысқартылған аббревиатуралар тізімі
қ. – қала
пос. - поселкесі
с. – село
а. – ауыл
ж. – жыл
жж. – жылдар
ғ. – ғасыр
км. – километр
м. – метр
к-сі – көшесі
д-ғы - даңғылы
б.д.д. – біздің дәуірімізге дейінгі
Облыс әкімдігінің
2010 жылғы 23 қарашадағы № 299
қаулысына қосымша
Гурьев облыстық халық депутаттары кеңесі атқару комитетінің
күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. Гурьев облыстық еңбекшілер депутаттарының Советі атқару комитетінің 1976 жылғы 14 желтоқсандағы № 457 "Облыстың тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау шараларын күшейту туралы" шешімі;
2. Гурьев облыстық халық депутаттарының Советі атқару комитетінің 1981 жылғы 14 шілдедегі № 289 "Мемлекеттік қорғауға алынған облыстың тарих және мәдениет ескерткіштерінің жиынтығы туралы" шешімі;
3. Гурьев облыстық халық депутаттарының Советі атқару комитетінің 1987 жылғы 17 тамыздағы № 312 "Облыста тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау мен пайдалану туралы" шешімі;
4. Гурьев облыстық халық депутаттарының Советі атқару комитетінің 1990 жылғы 28 тамыздағы № 232 "Жергілікті және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғаумен есепке алу туралы" шешімі.

308
Некрополь Жангельды (2) XIX в. (Саганатам с кулпытасами;
кулпытас № 3)
ансамбль
с. Тандай,22 км к юго-западу от села
309
Некрополь № 4 (2) XIX в. (Саганатам; кулпытас)
ансамбль
с. Тандай, 29 км к юго-западу от села, 10 км к западу от дороги 23 км с. Тандай-а. Х. Ергалиева
310
Место, где похоронен поэт
Бала Ораз Утебайулы (1837-1882 гг.) 1882 г.
градостроительства и архитектуры
с. Тандай, 30 км к северо-западу от села
311
Курган Ран. жел. век
археология
а. Есбол, 4,5 км к востоку от аула
312
Курганы (2)
Ран. жел. век
археология
а. Кенорис (а. Кармановка) 8 км к западу от аула
313
Стоянка
Эпоха неолита
археология
с. Сарайчик, на левом берегу р.Урал
Всего: 313 памятников (525 объектов)
Список сокращенных аббревиатур
гор. – город
пос. – поселок
с. – село
а. – ауыл
ул. – улица
г. – год
гг. – годы
в. – века
км. – километр
м. – метр
ран. жел. век – ранний железный век
сш. - средняя школа
р. – река
н.э. – нашей эры
Приложение
к постановлению акимата области
от 23 ноября 2010 года № 299
Перечень утративших силу некоторых решений исполнительного комитетаГурьевского областного совета народных депутатов
1. Решение исполнительного комитета Гурьевского областного Совета депутатов трудящихся от 14 декабря 1976 года № 457 "О мерах по дальнейшему улучшению работы с памятниками истории и культуры в области";
2. Решение исполнительного комитета Гурьевского областного Совета народных депутатов от 14 июля 1981 года № 289 "О своде памятников истории и культуры области, принятых под государственную охрану";
3. Решение исполнительного комитета Гурьевского областного Совета народных депутатов от 17 августа 1987 года № 312 "Об охране и использовании памятников истории и культуры в области";
4. Решение исполнительного комитета Гурьевского областного Совета народных депутатов от 28 августа 1990 года № 232 "О принятии на учет памятников истории и культуры области под госохрану местного и республиканского значения".