Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің және ипотекалық ұйымдардың есеп беру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011 жылғы 11 наурыздағы № 28 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 25 сәуірде № 6906 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.09.2014 № 178 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Қаулы 2011.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі (3-тармақ).
Екінші деңгейдегі банктердің және ипотекалық ұйымдардың ұсынатын есеп нысандарын жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.06.2013  № 147қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Агенттік Басқармасының «Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 ақпандағы № 43 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4157 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесінде:
1-қосымшадағы:
«Активтердің, міндеттемелердің және меншікті капиталдың баланстық шоттарындағы қалдықтар туралы есеп» деген 1-кестеде:
1106-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1150-шоттар тобымен толықтырылсын:
«
1150
Айналымға түспей тұрып ұлттық валютадағы банкноттар
»;
1264-шоттың атауындағы «және ипотекалық ұйымның» деген сөздер «ипотекалық ұйымның және «Қазақстан Даму Банкі» акционерлік қоғамының» деген сөздермен ауыстырылсын;
1459-шоттың атауында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
1604-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1610-шоттар тобымен толықтырылсын:
«
1610
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
»;
1728-шоттың атауындағы «және ипотекалық ұйымның» деген сөздер «ипотекалық ұйымның және «Қазақстан Даму Банкі» акционерлік қоғамының» деген сөздермен ауыстырылсын;
1857-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«
1857
Кейінге қалдырылған салық активтері
»;
2153-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2200-шоттар тобымен толықтырылсын:
«
2200
Клиенттер алдындағы міндеттемелер
»;
2820-шоттың атауы «есептелген» деген сөзден кейін «комиссиялық» деген сөзбен толықтырылсын;
2857-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«

О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам представления отчетности банками второго уровня и ипотечными организациями
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 11 марта 2011 года № 28. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2011 года за № 6906. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.09.2014 № 178 (вводится в действие с 01.07.2015).
В целях совершенствования форм отчетности, представляемых банками второго уровня и ипотечными организациями, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.06.2013 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Внести в постановление Правления Агентства от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4157) следующие дополнения и изменения:
в Правилах предоставления отчетности ипотечными организациями, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 1:
в таблице 1 "Отчет об остатках на балансовых счетах активов, обязательств и собственного капитала":
после счета 1106 дополнить группой счетов 1150 следующего содержания:
"
1150
Банкноты национальной валюты до выпуска в обращение
";
в названии счета 1264 слова "и ипотечной организации" заменить словами ", ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана"";
в названии счета 1459 слово "наличие" заменить словом "наличии";
после счета 1604 дополнить группой счетов 1610 следующего содержания:
"
1610
Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
";
в названии счета 1728 слова "и ипотечной организации" заменить словами ", ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана"";
название счета 1857 изложить в следующей редакции:
"
1857
Отложенные налоговые активы
";
после счета 2153 дополнить группой счетов 2200 следующего содержания:
2200
Обязательства перед клиентами
";
название счета 2820 после слова "Начисленные" дополнить словом "комиссионные";
название счета 2857 изложить в следующей редакции:
"

2857
Кейінге қалдырылған салық міндеттемелері
»;
3200-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«
3200
Жалпы банктік тәуекелдерге резервтер (провизиялар)
»;
3200-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3300-шоттар тобымен және 3300-шотпен толықтырылсын:
«
3300
Резервтерді (провизияларды) түзетудің шоты
3300
Резервтерді (провизияларды) түзетудің шоты
»;
«Баланс шоттарындағы кірістер мен шығыстардың қалдықтары туралы есеп» деген 2-кестеде:
5153-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5200-шоттар тобымен толықтырылсын:
«
5200
Клиенттердің талаптары бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыстар
»;
«
5592
Спот операцияларын қайта бағалаудан болған жұмсалмаған шығыс
»;
деген шоттың нөмірі мен атауы алып тасталсын;
5760-шоттар тобының атауында:
«, алымдар» деген сөз алып тасталсын;
«Табыс» деген сөз «Корпоративтік табыс» деген сөздермен ауыстырылсын;
5768-шоттың атауынан «, алымдар» деген сөздер алып тасталсын;
5999-шоттар тобының және 5999-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«
5999
Корпоративтік табыс салығы
5999
Корпоративтік табыс салығы
»;
4265-шоттың атауындағы «және ипотекалық ұйымның» деген сөздер «ипотекалық ұйымның және «Қазақстан Даму Банкі» акционерлік қоғамының» деген сөздермен ауыстырылсын;
4570-шоттың атауындағы «Шетел валютасындағы» деген сөздер «Шетел валютасы бойынша» деген сөздермен ауыстырылсын;
«
4592
Спот операцияларын қайта бағалаудан жұмсалмаған кіріс
»;
деген шоттың нөмірі мен атауы алып тасталсын;
«Меморандумның баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар туралы есеп» деген 4-кестеде:
7250-шоттың атауында «Қамтамасыз» деген сөз «Клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз» деген сөздермен ауыстырылсын;
7600-шоттар тобының атауында орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
3. Осы қаулы 2011 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
4. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап, он күндік мерзімде оны Агенттіктің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мүдделі бөлімшелеріне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» және «Атамекен» одағы» Қазақстанның Ұлттық экономикалық палатасы» заңды тұлғалар бірлестіктеріне мәлімет үшін жеткізсін.
5. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов)  2011 жылғы 1 сәуірге дейінгі мерзімде:
1) Екінші деңгейдегі банктердің есеп-статистикалық ақпаратты жинау және өңдеу» автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйесін;

2857
Отложенные налоговые обязательства
";
название счета 3200 изложить в следующей редакции:
"
3200
Резервы (провизии) на общебанковские риски
";
после счета 3200 дополнить группой счетов 3300 и счетом 3300 следующего содержания:
"
3300
Счет корректировки резервов (провизий)
3300
Счет корректировки резервов (провизий)
";
в таблице 2 "Отчет об остатках на балансовых счетах доходов и расходов":
после счета 5153 дополнить группой счетов 5200 следующего содержания:
"
5200
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
по требованиям клиентов
";
номер и название счета
"
5592
Нереализованный расход от переоценки
операций спот
";
исключить;
в названии группы счетов 5760:
слово ", сборы" исключить;
после слова "кроме" дополнить словом "корпоративного";
в названии счета 5768 слово ", сборы" исключить;
названия группы счетов 5999 и счета 5999 изложить в следующей редакции:
"
5999
Корпоративный подоходный налог
5999
Корпоративный подоходный налог
";
в названии счета 4265 слова "и ипотечной организации" заменить словами ", ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана"";
в названии счета 4570 слово "в" заменить словом "по";
номер и название счета
"
4592
Нереализованный доход от переоценки операций спот
";
исключить;
в таблице 4 "Отчет об остатках на внебалансовых счетах меморандума":
название счета 7250 после слова "(залог)" дополнить словами "обязательств клиента";
в названии группы счетов 7600 слово "находящихся" заменить словом "находящиеся".
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2011 года.
4. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, Объединений юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и "Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен".
5. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 1 апреля 2011 года обеспечить доработку:
1) автоматизированной информационной подсистемы "Сбор и обработка отчетно-статистической информации от банков второго уровня";

2) «Банктік емес ұйымдар» модулін пысықтауды қамтамасыз етсін.
6. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                    Е. Бахмутова

2) модуля "Небанковские организации".
6. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова