Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің оралмандарды бейімдеу және кіріктіру орталығында болу және оларға бейімдеу қызметтерін көрсету ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылы 30 наурыздағы № 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 26 сәуірде № 6909 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 4 қарашадағы № 582 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.11.04 № 582 (алғаш жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Заңының 34-бабының 8-тармақшасына сәйкесБҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің оралмандарды бейімдеу және кіріктіру орталығында болу және оларға бейімдеу қызметтерін көрсету ережесі бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) «Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің Оралмандарды бейімдеу және кіріктіру орталығында уақытша болуы және оларға бейімдеу қызметтерін көрсету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушысының 2007 жылғы 27 қыркүйектегі № 225-б бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4965 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2007 жылы қыркүйек-қазанда жарияланған);
2) «Өздерін оралман деп тануға ұсынған адамдар мен олардың отбасы мүшелерінің Уақытша орналастыру орталығында болу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушысының 2007 жылғы 27 қыркүйектегі № 223-б және «Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің Оралмандарды бейімдеу және кіріктіру орталығында уақытша болуы және оларға бейімдеу қызметтерін көрсету ережесін бекіту туралы» 2007 жылғы 27 қыркүйектегі № 225-б бұйрықтарына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушысының 2010 жылғы 12 тамыздағы № 275-б бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6456 болып тіркелген) 1-тармағы 2-тармақшасының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы комитеті (Х.Е. Досқалиев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил пребывания оралманов и членов их семей в центре адаптации и интеграции оралманов и оказания им адаптационных услуг
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2011 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстици Республики Казахстан от 26 апреля 2011 года № 6909. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 582
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 04.11.2011 № 582 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 34 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила пребывания оралманов и членов их семей в центре адаптации и интеграции оралманов и оказания им адаптационных услуг. См. Z1100000477
2. Признать утратившими силу:
1) приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2007 года № 225-п "Об утверждении Правил временного пребывания оралманов и членов их семей в Центре адаптации и интеграции оралманов и оказания им адаптационных услуг" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4965, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2007 года, сентябрь-октябрь);
2) подпункт 2) пункта 1 приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 августа 2010 года № 275-п "О внесении дополнений и изменений в приказы и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2007 года № 223-п "Об утверждении Правил пребывания лиц и членов их семей, ходатайствующих о признании их оралманами, в Центре временного размещения" и от 27 сентября 2007 года № 225-п "Об утверждении Правил временного пребывания оралманов и членов их семей в Центре адаптации и интеграции оралманов и оказания им адаптационных услуг" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6456).
3. Комитету миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Доскалиев Х.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры А.В. Кулиничке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы комитетіне (Х.Е. Досқалиев) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                   С. Баймағанбетов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2011 жылғы 30 наурыздағы
№ 135 бұйрығымен бекітілген
Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің оралмандарды бейімдеу
және кіріктіру орталығында болу және оларға бейімдеу
қызметтерін көрсету ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің оралмандарды бейімдеу және кіріктіру орталығында (бұдан әрі - Орталық) болу және оларға бейімдеу қызметтерін көрсетудің осы ережесі «Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 34-бабының 8-тармақшасына сәйкес әзірленді және оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің оралмандарды бейімдеу және кіріктіру орталығында болу және оларға бейімдеу қызметтерін көрсету тәртібін белгілейді.
2. Осы ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жолдама - уәкілетті орган беретін және оралманға және оның отбасы мүшелеріне орталыққа орналасу құқығын беретін құжат;
2) орталық – (бұдан әрі- Орталық) оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының аумағында уақытша болуына және оларға бейімдеу қызметтерін көрсетуге арналған орын;
3) өтініш иесі - Орталыққа орналасу мақсатында уәкілетті органға өтініш білдіретін оралман және оның отбасы мүшелері.
4) уәкілетті орган - Ішкі істер департаментінің Көші-қон полициясы басқармасы.
2. Өтініш беру тәртібі
3. Өтініш иесі өтінішінің нысандағы негізінде уәкілетті орган беретін жолдама осы Ережедегі 1-қосымшаға сәйкес өтініш білдірушілерді Орталыққа орналастыру үшін негіз болып табылады.
4. Жолдама өтініш білдірушінің осы Ережедегі нысан 2-қосымшаға сәйкес беріледі.
5. Өтініш оралмандар мен олардың отбасы мүшелерін тіркеу журналына (бұдан әрі – журнал) нысанға осы Ережедегі 3-қосымшаға сәйкес тіркеледі.
6. Орталықта бос төсек-орынның болмауына байланысты өтініштерді қабылдаудан және оларды тіркеуден бас тартуға жол берілмейді.
7. Өтінішті уәкілетті орган оны берген күні қарауы тиіс.
8. Бос төсек-орындар болмаған жағдайда өтініш білдіруші уәкілетті орган қалыптастыратын журналда резервке тіркелетін өтініш беру кезектілігінің тәртібімен қабылданады.
9. Орталықта төсек-орын босаған кезде уәкілетті орган Орталыққа орналастыру кезектілік тәртібімен өтініш иесіне (өтініш иелеріне) жолдама береді.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Кулинича А.В. и Комитет миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Доскалиев Х.Е.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    С. Баймаганбетов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
oт 30 марта 2011 года № 135
Правила
пребывания оралманов и членов их семей в центре
адаптации и интеграции оралманов и оказании им
адаптационных услуг
1. Общие положения
1. Настоящие Правила пребывания оралманов и членов их семей в центре адаптации и интеграции оралманов и оказания им адаптационных услуг (далее - Центр) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 34 Закона Республики Казахстан "О миграции населения", и определяют порядок пребывания оралманов и членов их семей в Центре адаптации и интеграции оралманов и оказания им адаптационных услуг.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) направление - бланк, выдаваемый уполномоченным органом и дающий право оралману и членам его семьи заселиться в Центр;
2) центр - место, предназначенное для временного пребывания оралманов и членов их семей и оказания им адаптационных услуг на территории Республики Казахстан (далее - Центр);
3) заявитель - оралман и члены его семьи, обращающиеся с заявлением в уполномоченный орган с целью заселения в Центр;
4) уполномоченный орган - Управление миграционной полиции Департамента внутренних дел.
2. Подачи заявления
3. Основанием для заселения оралмана и членов его семьи в Центр является направление, выдаваемое уполномоченным органом по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Направление выдается на основании заявления заявителя по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. Заявление регистрируется в журнале регистрации оралманов и членов их семей (далее - журнал) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
6. Отказ в принятии заявления и его регистрации, по мотивам отсутствия свободных койко-мест в Центре не допускается.
7. Заявление подлежит рассмотрению уполномоченным органом в день подачи заявления.
8. В случае отсутствия свободных койко-мест, ходатайствующий зачисляется в резерв, формируемый уполномоченным органом, в порядке очередности подачи заявления регистрируемого в журнале.
9. При освобождении койко-мест в Центре, уполномоченный орган предоставляет направление для заселения в Центр заявителю (ям), в порядке очередности.

10. Жолдама алған кезде оралмандар мен олардың отбасы мүшелері Орталыққа үш күнтізбелік күн ішінде орналасады. Егер өтініш білдірушілердің кінәсінен көрсетілген мерзімді сақтамаған жағдайда, ол орналасу құқығын жоғалтады, бірақ бұл ретте оның Орталыққа орналасуға қайтадан өтініш беру құқығы сақталады.
3. Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің Орталықта
болуы мен уақыты
11. Өтініш білдірушілердің Орталықта болуы бюджеттік заңнамаға сәйкес республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттерді қаржыландыру есебінен және егер заңнамалық актілерде өзгеше белгіленбесе жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады.
12. Орталықта оралмандар мен олардың отбасы мүшелері:
1) Орталықтың тұрғын үй мен қосалқы үй-жайларын, төсек және өз қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін өзге де керек-жарақтарды пайдаланады;
2) Орталыққа орналасу және болу мәселелері бойынша Орталық басшылығына арыздар, қолдаухаттар және өзге де өтініштер береді;
3) ішкі тәртіп ережелерімен танысады және оларды сақтайды;
4) бейімдеу қызметтерін алады.
13. Орталық:
1) тұру үшін берілетін үй-жайларды санитарлық-эпидемиялық ережелер мен нормаларға сәйкес ұстайды;
2) өтініш білдірушілерді төсек керек-жарақтарымен, олардың уақтылы ауыстырумен қамтамасыз етеді;
3) оралмандар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу қызметтерін көрсетеді.
14. Орталыққа оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінен басқа адамдарды орналастыруға тыйым салынады.
15. Өтініш білдірушілер Орталықта болу тәртібін бұзған жағдайда Орталық жолдама берген уәкілетті органға олардың Орталықта болуын мерзімінен бұрын тоқтату туралы ұсыныспен өтініш білдіреді.
16. Уәкілетті орган өтініш білдірушілердің Орталықта болуын мерзімінен бұрын тоқтату туралы ұсынысының негізділігіне тексеріс жүргізеді және оларды Орталықта қалдыру не болмаса шығару туралы шешімді бір жұмыс күн ішінде шығарады.
17. Өтініш білдірушілердің Орталықта болуы олардың Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейін кейін жүзеге асырылады.
18. Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерін оларға ұсынылған үй-жайды олар Қазақстан Республикасының азаматтығын алған күннен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірмей босатады.
Оралмандар мен олардың отбасы
мүшелерінің оралмандарды
бейімдеу және кіріктіру орталығында
болу және оларға бейімдеу
қызметтерін көрсету
ережесіне 1-қосымша
Нысан
ЖОЛДАМА
_____________________________________________________________________
(Үміткердің Т.А.Ә., туған күнi)
Отбасы мүшелерi:

10. При получении направления, оралманы и члены его семьи заселяются в Центр в течение трех календарных дней.
При несоблюдении указанного срока ходатайствующий теряет право на заселение. При этом за ходатайствующим сохраняется право повторной подачи заявления на заселение в центр за ним сохраняется.
3. Время пребывания оралманов и членов их семей в Центре
11. Пребывание оралмана и членов его семьи в Центре осуществляется за счет финансирования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в соответствии с бюджетным законодательством и за счет средств местного бюджета, если иное не установлено законодательными актами.
12. Оралманы и члены их семей в Центре:
1) пользуются жилыми и подсобными помещениями Центра, постельными и иными принадлежностями для удовлетворения своих нужд;
2) по вопросам размещения и пребывания подают заявления, ходатайства и иные обращения руководству Центра;
3) ознакомливаются и соблюдают внутренний распорядок;
4) получают адаптационные услуги.
13. Центр:
1) содержит предоставляемые для проживания помещения в соответствии с санитарно-эпидемиологическими правилами и нормами;
2) обеспечивает ходатайствующих постельными принадлежностями, своевременную их смену;
3) оказывает адаптационные услуги оралманам и членам их семей.
14. Заселение в Центр других лиц кроме оралманов и членов их семей запрещается.
15. В случае нарушения ходатайствующими порядка пребывания в Центре, Центр обращается в уполномоченный орган, выдавший направление с предложением о досрочном прекращении пребывания их в Центре.
16. Уполномоченный орган проводит проверку обоснованности предложения Центра о досрочном прекращении пребывания ходатайствующих в Центре и выносит решение об оставлении либо выселении их из Центра в течение одного рабочего дня.
Решение выносится в отношении семьи оралмана, или в отношении его отдельного члена.
Решения должны оформляться актом уполномоченного органа, подписываемого его первым руководителем или лицом его замещающим.
17. Пребывание ходатайствующих в Центре осуществляется до получения ими гражданства Республики Казахстан.
18. Оралманы и члены их семей освобождают предоставленное им помещение в срок не позднее трех календарных дней со дня получения ими гражданства Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам пребывания
оралманов и членов их
семей в центре адаптации и
интеграции оралманов и оказания
им адаптационных услуг
Форма
НАПРАВЛЕНИЕ
Направляется для заселения в Центр адаптации и интеграции
оралманов и оказания им адаптационных услуг
_______________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения претендента)
Члены семьи:

1. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)
2. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)
3. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күні, туыстық дәрежесi)
4. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)
5. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)
6. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)
Оралмандарды бейімдеу және кіріктіру, оларға бейімдеу қызметтерін көрсету орталығына орналастыру үшін жолданады:
__________ облысы (қаласы)
Ішкі істер департаменті
Көшi – қон полициясы басқармасының бастығы
/__________/                                ___________________
(берілген мерзімі)
Оралмандар мен олардың отбасы
мүшелерінің оралмандарды
бейімдеу және кіріктіру орталығында
болу және оларға бейімдеу
қызметтерін көрсету
ережесіне 2-қосымша
Нысан
__________________________ облысы / қаласы
Ішкі істер департаменті
Көші-қон полициясы басқармасының бастығына
__________________________________________
(үміткердің Т.А.Ә)
Өтiнiш
Cізден мені және саны «_____» адамнан тұратын менің отбасы мүшелерімді Оралмандарды бейімдеу және кіріктіру, оларға бейімдеу қызметтерін көрсету орталығына орналастыруыңызды сұраймын.
______________                               __________________
(күнi)                                          (қолы)
Оралмандар мен олардың отбасы
мүшелерінің оралмандарды
бейімдеу және кіріктіру орталығында
болу және оларға бейімдеу
қызметтерін көрсету
ережесіне 3-қосымша
Нысан
Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерін Уақытша
орналастыру орталығындағы тiркеу ЖУРНАЛЫ
N р/с
Өтiнiш берушiнiң Т.А.Ә.
Туған жерi және күнi
Шыққан елi
Жолдаманың нөмiрi және берiлген күнi
________ басталды
________ аяқталды

1. ____________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
2. ____________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
3. ____________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
4. ____________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
5. ____________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
6. ____________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
Начальник Управления
миграционной полиции ДВД
____________ области (города)
/______________/                                  ____________
(дата выдачи)
Приложение 2
к Правилам пребывания оралманов
и членов их семей в центре
адаптации и интеграции оралманов
и оказания им адаптационных услуг
Форма
Начальнику Управления
миграционной полиции ДВД
__________ области/города
от _______________________
(Ф.И.О., претендента)
Заявление
Прошу Вас заселить меня и членов моей семьи в количестве "____"
человек, в Центр адаптации и интеграции оралманов и оказания им
адаптационных услуг.
______________                                 _______________
(Дата)                                        (подпись)
Приложение 3
к Правилам пребывания оралманов
и членов их семей в центре
адаптации и интеграции оралманов
и оказания им адаптационных услуг
Форма
ЖУРНАЛ
регистрации оралманов и членов их семей в Центре адаптации
и интеграции оралманов и оказания им адаптационных услуг
N
п/п
Ф.И.О. заявителя
Место и
дата рождения
Страна
выхода
Номер и дата
выдачи направления
Начато ___________________
Окончено ____________________