Қазақстан Республикасының су қорын пайдалану және қорғау саласының жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың критерийлерін және тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2011 жылғы 13 сәуірдегі № 24-03/184 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 25 сәуірдегі N 111 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 18 мамырда № 6960 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 13 шілдедегі № 19-2/645 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 31 шілдедегі № 579 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 13.07.2015 № 19-2/645 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 31.07.2015 № 579 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Заңының 13-бабының 4-тармағына және 15-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының су қорын пайдалану және қорғау саласының жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың критерийлері;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының су қорын пайдалану және қорғау саласының жеке кәсіпкерлік аясындағы тексеру парағының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті (Орман А.О.):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуге алынуын қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуге алынғаннан кейін ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. «Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың критерийлерін және су қорын пайдалану және су алуды немесе жер үстіндегі ағын суды реттеумен байланысты қызметті жүзеге асыратын субъектілерге арналған тексеру парағының нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 18 ақпандағы № 100 және Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 25 ақпандағы № 102 (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6109 болып тіркелген, 2010 жылғы 13 мамырдағы № 119 (26180) «Казахстанская правда» газетінде жарияланған) бірлескен бұйрығының күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Критериев оценки степени рисков и формы проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области использования и охраны водного фонда Республики Казахстан
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 апреля 2011 года № 24-03/184 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 25 апреля 2011 года № 111. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2011 года № 6960. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 июля 2015 года № 19-2/645 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 579
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 13.07.2015 № 19-2/645 и и.о. Министра национальной экономики РК от 31.07.2015 № 579 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 13 и пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области использования и охраны водного фонда Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области использования и охраны водного фонда Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Орман А.О.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование;
3) обеспечить опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу совместный приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 февраля 2010 года № 100 и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 25 февраля 2010 года № 102 "Об утверждении Критериев оценки степени рисков в области использования и охраны водного фонда и формы проверочного листа для субъектов, осуществляющих деятельность, связанную с забором воды или регулированием поверхностного стока" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6109, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 13 мая 2010 года № 119 (26180)).

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Вице-министрі М.Ә. Оразаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі                  А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрі                             Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2011 жылғы 13 сәуірдегі
№ 24-03/184 және
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2011 жылғы 25 сәуірдегі
N 111 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының су қорын пайдалану және қорғау саласының жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Осы Қазақстан Республикасының су қорын пайдалану және қорғау саласының жеке кәсіпкерлік аясындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың критерийлері (әрі қарай - Критерийлер) Қазақстан Республикасының Су кодексіне және Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Заңына сәйкес, бассейндік су шаруашылығы басқармаларымен су объектілерінен су алуға байланысты қызметтерді жүзеге асыратын бастапқы су пайдаланушыларды тәуекел дәрежелеріне жатқызу үшін дайындалды.
2. Осы Критерийлерде келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының су қорын пайдалану және қорғау саласындағы тәуекел - халықтың сумен қамтамасыз етілуінің азаюы, су объектілерінің ластануының, қоқымдануының және сарқылуының пайда болуы, бөлінген лимиттерге сәйкес су ресурстарын алуға арналған су пайдаланушылардың құқығының бұзылуы, сондай-ақ, су пайдаланушылар жүргізілген жұмыс нәтижесінде елді-мекендерге ауыр дәрежеде зардап шегу есебімен судың зиянды түрде әсер етуі;
2) бақылау субъекті - өз мұқтаждарын қанағаттандыру немесе оны қайталама су пайдаланушыларға жеткізу үшін тікелей су объектілерінен су алуды жүзеге асыратын, сонымен қатар, шаруашылықтың әртүрлі салаларын сумен қамтамасыз ету үшін тежеуіш гидротехникалық құрылыстардың көмегімен жер үстіндегі ағын суды реттеу жөніндегі қызметтерді жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік аясындағы жеке және заңды тұлғалар (бастапқы су пайдаланушылар).
3. Бақылау субъектілерін жеке кәсіпкерлік аясында тәуекел салдарының дәрежелеріне жатқызу бастапқы кезеңде - объективтік критерийлер және келесі жатқызуларда - субъективтік критерийлер негізінде жүргізіледі.
4. Бастапқы жатқызу кезінде, барлық бақылау субъектілері, су объектілерінің стратегиялық маңызына және су алу көлеміне байланысты тәуекелдің үш дәрежесіне жіктеледі:
жоғары дәрежеге - ерекше стратегиялық маңызды су шаруашылығы құрылыстарының тізіміне жатқызылған объектілерді пайдаланатын бақылау субъектілері жатады;
орта дәрежеге - тәулігіне 5 мың текше метрден жоғары су алуды жүзеге асыратын, 10 миллион текше метрден жоғары көлемдегі су қоймаларын пайдаланатын бақылау субъектілері жатады;
төмен дәрежеге - тәулігіне 5 мың текше метрден аспайтын су алуды жүзеге асыратын, 10 миллион текше метрден аспайтын көлемдегі су қоймаларын пайдаланатын бақылау субъектілері жатады.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан Оразаева М.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства    Министр экономического развития
Республики Казахстан           и торговли Республики Казахстан
_____________ А. Мамытбеков    ________________ К. Келимбетов
Приложение 1
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 апреля 2011 года № 24-03/184
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 25 апреля 2011 года № 111
Критерии
оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства
в области использования и охраны водного фонда
Республики Казахстан
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области использования и охраны водного фонда Республики Казахстан (далее - Критерии) разработаны в соответствии c Водным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан", для отнесения бассейновыми водохозяйственными управлениями первичных водопользователей, осуществляющих забор воды из водных объектов по степеням риска.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск в области использования и охраны водного фонда Республики Казахстан - вероятность снижения водообеспеченности населения, возникновения загрязнения, засорения и истощения водных объектов, нарушения прав водопользователей на получение водных ресурсов в соответствии с выделенными лимитами, а также вредного воздействия вод на населенные пункты в результате деятельности водопользователей, с учетом степени тяжести его последствий;
2) субъект контроля - физические и юридические лица в сфере частного предпринимательства, осуществляющие забор воды непосредственно из водных объектов для удовлетворения собственных нужд или поставки ее для вторичных водопользователей, а также осуществляющие услуги по регулированию поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений для обеспечения водой различных отраслей хозяйства (первичные водопользователи).
3. Отнесение субъектов контроля по степеням рисков в сфере частного предпринимательства осуществляется на основании объективных критериев - при первичном отнесении и субъективных критериев - при последующем отнесении.
4. При первичном отнесении, все субъекты контроля, в зависимости от стратегической значимости водных объектов и объемов водозабора распределяются по трем степеням риска:
к высокой степени риска - субъекты контроля, которые эксплуатируют объекты, отнесенные к перечню водохозяйственных сооружений имеющих особое стратегическое значение;
к средней степени риска - субъекты контроля, осуществляющие забор воды свыше 5 тысяч кубических метров в сутки, эксплуатацию водохранилищ объемом 10 миллионов кубических метров и выше;
к незначительной степени риска - субъекты контроля, осуществляющие забор воды менее 5 тысяч кубических метров в сутки, эксплуатацию водохранилищ объемом менее 10 миллионов кубических метров.

5. Осы Критерийлердің 4-тармағының екінші абзацында келтірілген бақылау субъектілері сумен қамтамасыз етудің өзекті стратегиялық желілері ретінде кейін, келесі жатқызуларда бұдан төмен тәуекел дәрежелеріне aуыстырылмайды.
6. Келесі жатқызуларда, тәуекел дәрежесін бағалаудың критерийлеріне (1 және 2 қосымшалар) сәйкес, жиналған балдарға байланысты, бақылау субъектілері келесідей жіктеледі:
жоғары тәуекел дәрежесіне - 45 және одан жоғары бал жинаған бақылау субъектілері жатқызылады;

5. Как ключевые, стратегические узлы водообеспечения, субъекты контроля указанные в абзаце втором пункта 4 настоящих Критериев в дальнейшем, на последующих этапах не переводятся в более низкие степени риска.
6. При последующем отнесении, в зависимости от cуммы баллов, начисленных по итогам проведенных проверок в соответствии с критериями оценки степени риска (приложения 1 и 2) субъекты контроля распределяются:
к высокой степени риска - субъекты контроля, набравшие 45 и более баллов;

1 мен 2 қатарларының жиынтығы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2011 жылғы 13 сәуірдегі
№ 24-03/184 және
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2011 жылғы 25 сәуірдегі
№ 111 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының су қорын пайдалану және қорғау саласының жеке кәсіпкерлік аясындағы тексеру парағы
Органның атауы ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тексеру тағайындау туралы акті ______________________________________
(№, күні)
Жеке кәсіпкерлік субъектің атауы ____________________________________
Орналасқан мекен-жайы _______________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар
иә
жоқ
қажет етілмейді
1
2
3
4
5
1
Су ресурстарын ұтымды пайдаланылады, судың ысырабын қысқартуға шаралар қолданылған
2
Белгіленген су пайдалану лимиттері, рұқсат етілген көлемдері мен режимдері сақталған
3
Басқа су пайдаланушылардың құқықтары мен мүдделерінің бұзылуына жол берілмеген
4
Су ресурстарын пайдалануды есепке алу жүргізілуде
5
Су шаруашылығы құрылыстарының су тарту, су жіберу мен сарқынды және коллекторлық суларды ағызу құрылыстарын өлшеу құралдарымен және су өлшеу аспаптарымен жабдықталған
6
Су пайдалануға рұқсат құжаты бар
7
Арнайы су пайдалануға арналған рұқсатта және су пайдаланудың лимитін анықтаған кезде келісімде белгіленген су пайдалану шарттарын, сондай-ақ бақылаушы органдардың нұсқамаларын белгіленген мерзімде толық көлемінде орындалуда
8
Су объектісін пайдалану туралы анық және толық ақпаратты мемлекеттік органдарға уақтылы ұсынылады
9
Су үнемдеуші технологияларды, суарудың озық техникасын, сумен жабдықтаудың айналымдық және қайталама жүйелерін енгізуге шаралар қолданылған
10
Жер үсті және жер асты суларынан су жинау алаңының ластануына жол берілмеген
11
Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органның және жер қойнауын зерделеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның тиісті негіздемесі мен шешімінсіз ауыз су сапасындағы суды өндірістік және басқа мұқтаждарға пайдалануға жол берілмеген
12
Барлық авариялық жағдайлар мен су пайдаланудың технологиялық режимінің бұзылуы туралы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына және облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарына дереу хабарланады
13
Су пайдаланғаны үшін төлемдердің уақтылы төленуі жүзеге асырылуда
14
Шартқа сәйкес су пайдаланушылар белгіленген мерзімде сумен қамтамасыз етілген
15
Су пайдаланушылармен келісім бойынша су бөлетін орындарда су өлшеу аспаптары орнатылған
16
Су объектілерінің ластануының, қоқыстануының және сарқылуының, сондай-ақ, су объектілеріне келтірілетін зиянның алдын алу жөніндегі су қорғау іс-шаралары жүргізілуде
17
Гидромелиорациялық жүйенің, су шаруашылығы құрылысының паспорты бар
18
Су объектілерінде бұрғылау және барлау жұмыстарына келісімі бар
19
Жеке және заңды тұлғалардың балансындағы гидрогеологиялық ұңғымалар, соның ішінде өздігінен төгілетін және барлау ұңғымалары, сондай-ақ пайдалануға жарамсыз немесе пайдаланылуы тоқтатылған ұңғымалар консервациялау құрылғыларымен жабдықталған немесе жойылған
20
Егер жеке және заңды тұлғалар бұрғылау және басқа да кен жұмыстарын жүргізу кезінде суы бар жиектерді ашса, олар өздігінен төгілетін және барлау ұңғымаларын реттеуші құрылғылармен және бақылау құралдарымен жабдықтауға, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, жер қойнауын зерделеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органмен, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органмен және өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органмен келісілген жобалау құжаттамасына сәйкес жер асты суларын қорғау жөніндегі басқа да шараларды қолдануға міндетті
21
Жер асты суларының су алу құрылыстарын пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар жер асты суларының санитарлық қорғау аймағы ұйымдастырылған
22
Жер асты суларына мониторинг Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте әзірленген және келісілген Мониторингті ұйымдастыру және жүргізу жобасына сәйкес жүргізіледі
23
Су объектілерінің су қорғау белдеулеріндегі жер учаскелерінде жеке және заңды тұлғалармен шаруашылық және өзге де қызмет режиміне қойылатын талаптар сақталған
Инспекцияның лауазымды тұлғалары:
_________________ ____________ ____________________
(лауазымы)          (қолы)          (Аты-жөні)
_________________ ____________ ____________________
(лауазымы)          (қолы)          (Аты-жөні)
Мемлекеттік бақылау субъектісінің жетекшісі:
______________________________ ____________________
(Аты-жөні, лауазымы)               (қолы)

Сумма строк 1 и 2
Приложение 2
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 апреля 2011 года № 24-03/184
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 25 апреля 2011 года № 111
Форма
Проверочный лист
в сфере частного предпринимательства в области
использования и охраны водного фонда Республики Казахстан
Наименование органа _______________________________________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта частного предпринимательства ________________
___________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
___________________________________________________________________
Требования
да
нет
Не требуется
1
2
3
4
5
1
Водные ресурсы используются рационально, меры к
сокращению потерь воды приняты
2
Установленные лимиты, разрешенные объемы и режим
водопользования соблюдены
3
Нарушения прав и интересов других водопользователей
не допущено
4
Учет использования водных ресурсов ведется
5
Водозаборы, водовыпуски водохозяйственных сооружений
и сбросные сооружения сточных и коллекторных вод
оборудованы средствами измерения и водоизмерительными
приборами
6
Имеются разрешительные документы на водопользование
7
Условия водопользования, определенные разрешением на
специальное водопользование, согласованием при
определении лимита водопользования, а также
предписания контролирующих органов выполняются в
установленные сроки в полном объеме
8
Достоверная и полная информация об использовании
водного объекта представляется своевременно
9
Меры к внедрению водосберегающих технологий,
прогрессивной техники полива, оборотных и повторных
систем водоснабжения приняты
10
Загрязнение площади водосбора поверхностных и
подземных вод не допущено
11
Использование воды питьевого качества на
производственные и другие нужды без соответствующего
обоснования и решения уполномоченного органа и
уполномоченного органа по изучению и использованию
недр не допущено
12
Обо всех аварийных ситуациях и нарушениях
технологического режима водопользования в
территориальные органы уполномоченного органа в области
чрезвычайных ситуаций и местные исполнительные органы
области (города республиканского значения, столицы),
сообщается немедленно
13
Платежи за водопользование осуществляются своевременно
14
Водопользователей водой обеспечено согласно договору в
установленные сроки
15
Водоизмерительные приборы в точках выдела установлены по
согласованию с водопользователями
16
Водоохранные мероприятия по предотвращению загрязнения,
засорения и истощения водных объектов, а также вреда
водным объектам осуществляются
17
Паспорт гидромелиоративной системы, водохозяйственного
сооружения имеется
18
Имеются согласования на буровые и разведочные работы
19
Гидрогеологические скважины находящиеся на балансе
физических и юридических лиц, в том числе
самоизливающиеся и разведочные, а также скважины не
пригодные к эксплуатации или использование которых
прекращено, оборудованы устройствами консервации или
ликвидированы
20
Если физическими и юридическими лицами при проведении
буровых и других горных работ вскрыты водоносные
горизонты, они обязаны оборудовать самоизливающиеся и
разведочные скважины регулирующими устройствами и
средствами контроля, принять другие меры по охране
подземных вод в соответствии с проектной документацией,
согласованной с уполномоченным государственным органом в
области охраны окружающей среды, уполномоченным органом
по изучению и использованию недр, уполномоченным органом
в области санитарно-эпидемиологического благополучия
населения и уполномоченным органом в области
промышленной безопасности
21
Физическими и юридическими лицами, эксплуатирующими
водозаборные сооружения подземных вод организованы зоны
санитарной охраны
22
Мониторинг подземных вод организован и ведется в
соответствии с Проектом организации и ведения
мониторинга, составленного и согласованного в порядке,
установленном законодательством Республики Казахстан
23
На земельных участках расположенных в водоохранных зонах
и полосах водных объектов, физическими и юридическими
лицами соблюдены установленные требования к режиму
хозяйственной и иной деятельности
Должностные лица Инспекции:
___________________________ ____________      _______________________
(должность)            (подпись)               (Ф.И.О.)
___________________________ ____________      _______________________
(должность)            (подпись)               (Ф.И.О.)
Руководитель субъекта контроля, индивидуальный предприниматель:
_____________________________________         _______________________
(Ф.И.О., должность)                           (подпись)