Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелерін алу үшін қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 19 мамырдағы № 203 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 16 маусымда № 7014 тіркелді
«Ғылым туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 18 aқпандағы Заңының 4-бабының 16) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелерін алу үшін қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу ережесі бекітілсін.
2. Ғылым комитеті (Б.А. Қасымбеков):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған тақырыптар мен іргелі және қолданбалы зерттеулердің бағдарламаларын, қорғалған кандидаттық және докторлық диссертацияларды мемлекеттік тіркеу ережесін бекіту туралы Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 2 наурыздағы № 100 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде 2007 жылғы 28 наурыздағы № 4593 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі М.Қ. Орынхановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы Білім
және ғылым министрінің
2011 жылғы 19 мамырдағы
№ 203 бұйрығымен бекітілген
Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми
дәрежелерін алу үшін қорғалған диссертацияларды
мемлекеттік тіркеу
ЕРЕЖЕСI 1. Жалпы ережелер
1. Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін алу үшін қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Ғылым туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 18 aқпандағы Заңына сәйкес әзірленген және Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелерін алу үшін қорғалған диссертацияларды Қазақстан Республикасында мемлекеттік тiркеуді ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік тіркеуді «Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы» АҚ-ы (бұдан әрі - «ҰҒТАО» АҚ) жүзеге асырады.

Об утверждении Правил государственной регистрации диссертаций, защищенных на соискание ученой степени доктора философии (PhD), доктора по профилю
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 мая 2011 года № 203. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2011 года № 7014
В целях реализации подпункта 16) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации диссертаций, защищенных на соискание ученой степени доктора философии (PhD), доктора по профилю.
2. Комитету науки (Касымбеков Б.А.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Признать утратившим силу приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 марта 2007 года № 100 "Об утверждении Правил государственной регистрации научно-исследовательских работ, проводимых за счет бюджетных средств, законченных тем и программ фундаментальных и прикладных исследований, защищенных кандидатских и докторских диссертаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 марта 2007 года № 4593, Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, март, 2007 г.).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Орунханова М.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жумагулов
Утверждено
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 19 мая 2011 года № 203
Правила
государственной регистрации диссертаций, защищенных на
соискание ученой степени доктора философии (PhD), доктора по
профилю
1. Общие положения
1. Правила государственной регистрации диссертаций, защищенных на соискание ученой степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке", и определяют порядок организации и осуществления государственной регистрации в Республике Казахстан диссертаций, защищенных на соискание ученой степени доктора философии (PhD), доктора по профилю.
2. Государственная регистрация осуществляется Акционерным обществом "Национальный центр научно-технической информации" (далее - АО "НЦНТИ").

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.09.16 № 394 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3. Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін алу үшін қорғалған диссертацияларды Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеу негізінде - «ҰҒТАО» АҚ-ы философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дэрежелерін алу үшін қорғалған диссертациялар туралы ақпараттық материалдардың мемлекеттік қорын қалыптастырады, жеке және заңды тұлғалардың ақпараттық материалдарға қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.09.16 № 394 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми
дәрежелерін алу үшін қорғалған диссертацияларды
мемлекеттік тiркеу
4. Диссертациялық кеңес философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесін алу үшін диссертация қорғалғаннан кейін жеті күнтізбелік күннің ішінде «ҰҒТАО» АҚ-ға мемлекеттік тіркеуге мынадай құжаттарды жолдайды:
жұмыс iстейтiн диссертациялық кеңестің төрағасы немесе ғылыми хатшысы қол қойған ұйымның бланкісінде жазылған ілеспе хат;
Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелерін алу үшін қорғалған диссертацияларды мемлекеттік тіркеу ережесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдеріндегі Диссертацияның есептiк карточкасының екі данасы.
Осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес Диссертацияның есептiк карточкасында Ғылым салаларының, ғылыми атақтар мен дәрежелердiң және олардың қысқартуларының тізбесіне сәйкес ғылым салаларының, ғылыми атақтар мен дәрежелердiң қысқартулары қолданылады;
диссертацияның түптелмеген түріндегі қағаз және электрондық тасымалдағыштағы бiр данасы қолданылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.09.16 № 394 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
5. «ҰҒТАО» АҚ-ы жоғарыда аталған құжаттарды алғаннан кейін философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелерін алу үшін қорғалған диссертацияларға мемлекеттік тіркеу нөмірін береді және жеті күнтізбелік күн ішінде диссертациялық кеңеске диссертацияның мемлекеттік тіркеуден өткендігін растайтын хабарлама жібереді.
Диссертациялық кеңестің «ҰҒТАО» АҚ-ға ұсынған құжаттары кері қайтаруға жатпайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.09.16 № 394 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 16.09.2011 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
3. На основании государственной регистрации в Республике Казахстан диссертаций, защищенных на соискание ученой степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, АО «НЦНТИ» формирует государственные фонды информационных материалов о диссертациях, защищенных на соискание ученой степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, и обеспечивает доступ физических и юридических лиц к информационным материалам.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 16.09.2011 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
2. Государственная регистрация защищенных диссертаций
на соискание ученой степени доктора философии (PhD),
доктора по профилю
4. Диссертационный совет в течение семи календарных дней после защиты диссертации на соискание ученой степени доктора философии (PhD), доктора по профилю направляет в АО «НЦНТИ» для государственной регистрации следующие документы:
сопроводительное письмо на бланке организации, при которой функционирует совет, подписанное председателем или ученым секретарем диссертационного совета;
два экземпляра Учетной карточки диссертации на государственном и русском языках по форме согласно приложению 1 к Правилам государственной регистрации диссертаций, защищенных на соискание ученой степени доктора философии (PhD), доктора по профилю.
В Учетной карточке диссертации применяются сокращения отраслей науки, ученых степеней и званий в соответствии с Перечнем отраслей науки, ученых степеней и званий и их сокращений, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
один экземпляр диссертации в несброшюрованном виде на бумажном и электронном носителях.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 16.09.2011 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
5. «АО «НЦНТИ», получив вышеназванные документы, присваивает диссертациям на соискание ученой степени доктора философии (PhD), доктора по профилю номер государственной регистрации и в течение семи календарных дней направляет в диссертационный совет извещение, подтверждающее государственную регистрацию.
Документы, представленные диссертационным советом в АО «НЦНТИ», не подлежат возврату.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 16.09.2011 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).

6. Ғылым саласындағы уәкілетті орган «ҰҒТАО» АҚ-ға ай сайын философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дэрежелер берілген тұлғалар туралы мәлімет ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.09.16 № 394 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Философия докторы (PhD), бейіні
бойынша доктор ғылыми дәрежелерді алу
үшін қорғалған диссертацияларды
мемлекеттік тіркеу ережесіне
1-Қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.09.16 № 394 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Форма
Диссертацияның есептік карточкасы
5013 ДИССЕРТАЦИЯНЫҢ
ЕСЕПТІК КАРТОЧКАСЫ                         Қайда: 050096, Алматы
Бөгенбай батыр көшесі, 221
ҚР ҰҒТА орталығы

6. Уполномоченный орган по контролю в сфере образования и науки ежемесячно предоставляет в АО «НЦНТИ» сведения о лицах, которым присуждена ученая степень доктора философии (PhD), доктора по профилю.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 16.09.2011 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации защищенных
диссертаций на соискание ученой
степени доктора философии (PhD),
доктора по профилю
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 16.09.2011 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Форма
Учетная карточка диссертации
5013 УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА     ДИССЕРТАЦИИ         Куда: 050096, Алматы,

06 Философия докторы (PhD) 07 бейіні бойынша доктор
5418 Шығыс №, күні              5436 Инвентарлық №  _____________
|                |
|                |
----------------
6147 Докторанттың, аты, әкесінің аты/туған жылы
7434 Қорғаған күні
6444 Ғылыми мамандығының шифры
6480 Білім бойынша мамандығының
7425 Дәрежеге №
5715 Диссертация іздену тілі
Ғылыми консультант
Рецензенттер
Тегі, аты, әкесінің аты
6156
6165
Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы
6255
6264
Ғылыми мамандығының шифры
6453

06 Доктор философии (PhD)   07 Доктор по профилю      ул. Богенбай
батыра, 221
5418 Исходящий №, дата
5436 Инвентарный №
6147 Фамилия имя и отчество докторанта / год рождения
7434 Дата
защиты
6444 Шифр
специальности
докторантуры
7425 Наименование
специальности
докторантуры
5715 Язык
диссертации
Научные консультанты
Рецензенты
Фамилия, инициалы
6156
6165
Ученая степень, ученое
звание
6255
6264
Шифр научной
специальности
6453

6462
Ұйымның қысқаша атауы
2286
2295
Қаласы
2700
2664
Елі
2808
2809
Телефоны
2907
2961
5742 Беттер саны
5472 Патенттер
5481 Жарияланымдар
7344 Енгізу
5112 Таратылу жағдайы
55 ақысыз беру
5751 Қосымшалар
5787 Қолданылған деректер
35 енгізілген
53 енгізілмеген
64 шығындардың орнын толтыртып беру
4417 Жұмысты мемлекеттік тіркеу №                          7020 Бағдарламаның шифры
_________________________________                         ___________________________
|_________________________________|                       |___________________________|
2088 Докторант білім алған және диссертация орындаған ұйым туралы мәліметтер
2484 ҚҰЖЖ коды
2781 Қаласы
2810 Елі
2988 Телефоны
3087 e-mail
2385 Ұйымның қысқаша атауы
1350 Министрліктің (ведомствоның) қысқаша атауы
2187 Ұйымның атауы
2682 Ұйымның мекен-жайы
2034 Диссертациялық кеңесте қорғау жүргізілген ұйым туралы мәліметтер
2430 ҚҰЖЖ коды
2736 Қаласы
2811 Елі
2935 Телефоны
3033 e-mail
2331 Ұйымның қысқаша атауы
1332 Министрліктің (ведомствоның) қысқаша атауы
2304 Ұйымның атауы
2637 Ұйымның мекен-жайы
7407 Диссертациялық кеңес туралы мәліметтер
7452 Кеңестің шифры
7461 Кеңестің телефоны
9045 Диссертацияның атауы
9117 Реферат
(Зерттеудің нысаны және жұмыстың мақсаты. Зерттеудің әдістері. Теориялық және практикалық нәтижелері. Енгізілу дәрежесі және тиімділігі. Қолданылу саласы).
7326 Іске асырылуға ұсынылатын өнім
02 Техникалық құжаттама
03 Әдістемелік құжаттама
04 Бағдарламалық құжаттама
05 Технология
06 Әдістер, тәсілдер
07 Модель
08 Материалдар
09 Қосылыстар
10 Препараттар
11 А.-ш. дақылдарының сұрыптары
12 А.-ш. жануарларының тұқымдары
13 Коллекциялар
14 Базалар, мәліметтер банкілері
15 Карталар
16 Стандарттар, нормативтер
45 Техника үлгісі
46 Автоматтандырылған жүйе
72 Сериялық өнім
73 Басқа (көрсетіңіз)
____________________________________________________
5634 ӘОК      |                                                    |
индекстері    |                                                    |
Тегі, аты, әкесінің аты
Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы
Қолы
Мөр орны
Диссертациялық кеңестің төрағасы

6462
Сокращенное
наименование
организации
2286
2295
Город
2700
2664
Страна
2808
2809
Телефон
2907
2961
_____                   _____
5742        |_____|  5472 Патентов  |_____|  5481 Публикаций
Количество  |                                7344 Внедрение
страниц     |
______
|______|  5112 Условия распространения
|         55 Безвозмездно
|            _____   _____________________
5751 Прило- |_____|  5787 Использо- |_____|  35 внедрено  64 С возме-
жений  |             вано               53 не вне-      щением
|             источни-              дрено        затрат
ков
4417 № государственной                     7020 Шифр программы
регистрации работы
____________________                     ________________________
|____________________|                   |________________________|
2088 Сведения об организации, в которой докторант проходил
обучение и где выполнена диссертация
2484 Код ОКПО
2781 Город
2810 Страна
2988 Телефон
3087 e-mail
2385 Сокращенное наименование
организации
1350 Сокращенное наименование
министерства (ведомства)
2187 Наименование организации
2682 Адрес организации
2034 Сведения об организации, в диссертационном совете которой
проходила защита
2430 Код ОКПО
2736 Город
2811 Страна
2935 Телефон
3033 e-mail
2331 Сокращенное наименование
организации
1332 Сокращенное наименование
министерства (ведомства)
2304 Наименование организации
2637 Адрес организации
7407 Сведения о диссертационном
совете
7461 Телефон совета
9045 Наименование диссертации
9117 Реферат
(Объект исследования и цель работы. Методы исследования.
Теоретические и практические
результаты. Степень и эффективность внедрения. Область применения).
6 Продукция, предлагаемая к реализации
02 Техническая
документация
03 Методическая
документация
04 Программная
документация
05 Технология
06 Методы, способ
07 Модель
08 Материалы
09 Соединения
10 Препараты
11 Сорта с.-х. культур
12 Породы с.-х.
животных
13 Коллекции
14 Базы, банки данных
15 Карты
16 Стандарты,
нормативы
45 Образец техники
46 Автоматизированная
система
72 Серийная продукция
73 Другая (укажите)
________________________________________________
5634 Индексы УДК|                                                |
Фамилия, имя,
отчество
Ученая степень,
ученое звание
Подпись
Место печати
Председатель
диссертационного
совета

6174
6273
5616 Тақырыптық айдарлар коды (FTAMP)
5641
Түйінді сөздер
7435 Күні
01
02
03
04
05
06
Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәреже
алу үшін қорғалған диссертацияның Есептік карточкасын
толтыру тәртібі
Диссертацияның есептік карточкасы кандидаттық және докторлық диссертация туралы машинаға бейімделген ақпараттық құжат болып табылады.
Диссертацияның есептік карточкасын басатын компьютерлік құрылғы көмегімен бланкі үлгісінің өлшемдерін және жолдардың орналасуын міндетті түрде сақтай отырып, А4 форматты қатты ақ қағаздың екі жағына орындауға болады.
Диссертацияның есептік карточкасын ғылыми дәрежеге докторант толтырады, және диссертацияны қорғау өткізілген жерде диссертациялық кеңестің төрағасы бекітеді.
Диссертацияның есептік карточкасы сандық белгілер қойылған арнайы блоктарға бөлінген. Әрбір блокта деректеменің коды, сондай-ақ деректеменің мәнін жазатын жолы орналасқан деректемелік аймақ көрсетілген. Деректеме мағынасындағы жолдың коды (бұдан әрі - жолдың коды) қара түспен қоршалады, мәтін реквизит жолына басылады. Әріптері анық, қарама-қарсы, шрифтің мөлшері 12-ден кем болмауы тиіс. Рефераттың мәтіні бір жоларалық интервалмен басылады.
Диссертацияның есептік карточкасының барлық жолдары (арнайы көрсетілген жолдарды қоспағанда) толтырылуы қажет.
Диссертацияның есептік карточкасын толтыру кезінде мынадай мәліметтер енгізіледі.
5013 - Диссертацияның есеп карточкасы - деректеме жолында тиісті код қоршалады:
06 - философия докторы (PhD) есеп карточкасын ресімдегенде;
07 - бейіні бойынша докторлық диссертацияның есеп карточкасын рәсімдегенде.
5418 - Шығыс №, күні - диссертациялық кеңесте немесе кеңес жұмыс істейтін ұйымда тіркелген хаттың шығыс нөмірі және оның астына диссертациялық құжаттардың «Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы» АҚ-на жіберілген күні көрсетіледі.
5436 - Инвентарлық № - «Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы» АҚ толтырады. Деректеме жолында қорға қабылданған диссертациялық құжаттардың инвентарлық нөмірі көрсетіледі.

6174
6273
5616 Коды тематических рубрик (МРНТИ)
5641
Ключевые слова
7435 Дата
01
02
03
04
05
06
Порядок заполнения учетной карточки диссертации, защищенной на
соискание ученой степени доктора философии (PhD), доктора по
профилю
Учетная карточка диссертации представляет собой машиноориентированный информационный документ для государственной регистрации диссертаций.
Учетная карточка диссертации выполняется с помощью печатающих компьютерных устройств на обеих сторонах листа плотной белой бумаги формата А 4 с обязательным сохранением размеров и расположения полей образца бланка.
Учетная карточка диссертации заполняется докторантом и утверждается председателем диссертационного совета, в которой проходила защита диссертации.
Учетная карточка диссертации разбита на блоки, которым присвоены цифровые обозначения. В каждом блоке выделены реквизитные зоны, в которых размещены код реквизита, а также поля для записи значения реквизита. Код поля значения реквизита (в дальнейшем код поля) обводится, текст впечатывается в поле реквизита. Шрифт должен быть четким, контрастным, размер шрифта - не менее 12. Текст реферата печатается через один межстрочный интервал.
Заполнение всех полей Учетной карточки диссертации обязательно.
В Учетную карточку диссертации при ее заполнении вносятся следующие данные.
5013 - Учетная карточка диссертации - в поле реквизита обводится соответствующий код:
06 - при оформлении учетной карточки диссертации на присуждение ученой степени
доктора философии (PhD);
07 - при оформлении учетной карточки диссертации на присуждение ученой степени
доктора по профилю
5418 - Исходящий №, дата - указываются исходящий номер письма, зарегистрированного диссертационным советом или организацией, при которой функционирует совет, и под ним - дата отправки диссертационных документов в АО «НЦНТИ».
5436 - Инвентарный № - заполняется АО «НЦНТИ»
8 поле реквизита указывается инвентарный номер диссертационных документов, принятых в фонд.

6147 - Докторанттың тегі, аты, әкесінің аты және туған жылы - докторанттың тегі, аты және әкесінің аты аталған тәртіппен көрсетіледі. Докторанттың тегін оның аты мен әкесінің атынан тік сызық қою арқылы бөлу қажет. Докторатнттың туған жылы сан бойынша мынадай тәртіппен беріледі: жылы, айы, күні. Мысалы: 82.01.23 (1982 жылғы 23 қаңтар).
7434 - Қорғалған күні - диссертациялық кеңесте диссертацияның қорғалған күні көрсетіледі. Күні санмен мынадай тәртіппен беріледі: жылы, айы, күні. Мысалы: 99.03.13 (1999 жылғы 13 наурыз).
6444 - докторантура мамандығының шифры - диссертация қорғалған сәтте қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының жоғары білім және жоғары білімнен кейінгі мамандықтарының жіктеуішіне сәйкес берілген мамандықтың шифрі көрсетіледі.
7425 - докторантура мамандығының атауы - диссертация қорғалған сәтте қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының жоғары білім және жоғары білімнен кейінгі мамандықтарының жіктеуішіне сәйкес берілген мамандықтың атауы көрсетіледі.
5715 - Диссертация тілі - ұсынылып отырған диссертация қай тілде орындалғандығы көрсетіледі.
Ғылыми консультантар - деректемелер жолында ғылыми жетекші (ғылыми кеңесші) және ол қызмет атқаратын ұйым туралы мәліметтер көрсетіледі;
6156 - Тегі, аты, әкесінің аты;
6255 - Қосымшаға сәйкес ғылыми дәрежесінің және ғылыми атағының қысқартылған атаулары;
6453 - ғылыми мамандықтың шифры;
2286, 2700, 2808, 2907 - Ұйымның қысқартылған атауы, ол орналасқан қаланың атауы, елі, телефон нөмірі көрсетіледі;
2808 - ұйым Қазақстан Республикасында орналаспаған жағдайда толтырылады.
Резензенттер - рецензенттер және олар жұмыс істейтін ұйымдар туралы мәліметтер көрсетіледі. 6165, 6264, 6462, 2295, 2664, 2809, 2961 деректеме жолдары - 6156, 6255, 6453, 2286, 2700, 2808, 2907 деректеме жолдарындай толтырылады.
5742 - Беттердің жалпы саны - диссертацияның барлық томдарындағы беттердің жалпы саны араб сандарымен көрсетіледі.
5751 - Қосымшалар, 5472 - Патенттер, 5787 - Қолданылған деректер, 5481 - Жарияланымдар - диссертацияға берілген қосымшалардың; диссертацияны орындау барысында алынған патенттердің, диссертацияны дайындау барысында пайдаланылған деректердің, қорғалған диссертация тақырыбы бойынша жарияланымдардың (монографиялар, окулықтар, мақалалар, препринттер, шолулар, баяндама тезистері, патенттер, депозиттік қолжазбалар) жалпы саны араб сандарымен беріледі.
7344 - Енгізілуі - көрсетілген кодтардың біреуі қоршалады.
5112 - Таратылу шарты - диссертация орындалған (немесе ізденуші бекітілген) ұйымның басшысы диссертацияны қандай жағдайда болмасын таратуды анықтағанда, көрсетілген жағдайларға сәйкес төмендегі кодтардың біреуі: 55 код - ақысыз беру немесе 64 код - қаржы шығындарының орнын толтыру арқылы берілетінін көрсететін кодтар қоршалады. Егер диссертация берілуге жатпайтын болса, онда 73 код қоршалады.
4417 - Жұмысты мемлекеттік тіркеу № - нәтижелері диссертацяда пайдаланылған «Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы» АҚ-нда тіркелген ғылыми-зерттеу жұмыстарының нөмірлері көрсетіледі.
7020 - Бағдарламаның шифры - деректеме жолы егер диссертация ғылыми-зерттеу бағдарламалары бойынша жүргізілген жұмыстар шеңберінде орындалған болса толтырылады. Бұл ретте тапсырмалары мен кезеңдерінің нақтылауынсыз бағдарламаның шифры ғана көрсетіледі.

6147 - Фамилия, имя, отчество и год рождения докторанта - указывается фамилия, имя и отчество докторанта в приведенной последовательности. Фамилию следует отделять от имени и отчества вертикальной чертой. Год рождения проставляется в следующей последовательности: год, месяц, число. Например: 82.01.23 (23 января 1982 г.).
7434 - Дата защиты - указывается дата защиты диссертации в диссертационном совете. Дата проставляется в следующей последовательности: год, месяц, число. Например: 99.03.13 (13 марта 1999 г.).
6444 - шифр специальности докторантуры - указывается шифр специальности в соответствии с Классификатором специальностей высшего и послевузовского образования Республики Казахстан, действующим на момент защиты диссертации.
7425 - наименование специальности докторантуры - указывается наименование специальности в соответствии с Классификатором специальностей высшего и послевузовского образования Республики Казахстан, действующим на момент защиты диссертации.
5715 - Язык диссертации - указывается язык, на котором выполнена представляемая диссертация.
Научные консультанты - в полях реквизитов указываются сведения о научных консультантах и организации, в которых они работают:
6156 - Фамилия, имя, отчество.
6255 - Сокращенные наименования ученой степени и ученого звания.
6453 - Шифр научной специальности
2286, 2700, 2808, 2907 - Сокращенное наименование организации, название города, в котором она находится, страна, номер телефона.
2808 - Заполняется в том случае, если организация находится за пределами Республики Казахстан.
Рецензенты - указываются сведения о рецензентах и организациях, в которых они работают. Поля реквизитов 6165, 6264, 6462, 2295, 2664, 2809, 2961 - заполняются аналогично полям реквизитов 6156, 6255, 6453, 2286, 2700, 2808, 2907.
5742 - Общее количество страниц - указывается арабскими цифрами общее количество страниц во всех представляемых томах диссертации.
5751 - Приложений, 5472 - Патентов, 5787 - Использовано источников, 5481 - Публикаций - указывается арабскими цифрами соответственно общее количество приложений к диссертации; патентов, полученных при выполнении диссертации; источников, использованных при подготовке диссертации; публикаций по теме защищенной диссертации (монографии, учебники, статьи, препринты, обзоры, тезисы, доклады, патенты, депонированные рукописи).
7344 - Внедрение - обводится один из указанных кодов.
5112 - Условия распространения - обводится один из кодов: код 55 - безвозмездно или код 64 - с возмещением финансовых затрат. Определяется руководством организации, в которой выполнялась диссертация.
4417 - № госрегистрации работ - указываются номера зарегистрированных в АО «НЦНТИ» НИОКР, результаты которых использованы в диссертации.
7020 - Шифр программы - поле реквизита заполняется, если диссертация выполнялась в рамках работ, проводимых по научным или научно-техническим программам. При этом указывается только шифр программы без конкретизации заданий и этапов.

2088 - Докторант білім алған және диссертация орындалған ұйым туралы мәлімет, 2484, 2781, 2810, 2988, 3087, 2385, 1350, 2187, 2682 - кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктеуіші (ҚҰЖЖ) бойынша ұйымның коды, қаласы, елі, телефоны, электрондық мекен-жайы, ұйымның қысқартылған атауы (оған берілген аты мен мемлекеттік марапаттардың көрсетілуінсіз), бағыныстылығы бойынша министрліктің (ведомствоның) қысқартылған атауы және мекен-жайы көрсетіледі.
2034 - Диссертациялық кеңесінде қорғау жүргізілген ұйым туралы мәліметтер - 2430, 2736, 2811, 2935, 3033, 2331, 1332, 2304, 2637 деректемелер жолдары тиісінше 2088 - Докторант Докторант білім алған және диссертация орындалған ұйым туралы мәлімет.
7407 - Диссертациялық кеңес туралы мәліметтер - 7461 кеңестің ғалым хатшысының телефоны көрсетіледі.
9045 - Диссертацияның атауы - диссертацияның толық атауы көрсетіледі.
9117 - Реферат - диссертация нәтижелерінің негізгі мазмұнын қысқаша түрде көрсетеді (Зерттеудің нысаны және жұмыстың мақсаты. Зерттеудің әдістері. Теориялық және практикалық нәтижелері. Енгізілу дәрежесі және тиімділігі. Қолданылу саласы).
7326 - Іске асырылуға ұсынылатын өнім - қорғалған диссертация бойынша қолда бар тауар өніміне сәйкес жіктеуіштердің бір немесе бірнеше кодтары қоршалады. Мысалы, таратуға және өндіріске өнім шығару үшін пайдалануға дайын констукторлық және технологиялық құжаттар жиынтығы; жұмыс барысында қолдануға немесе пайдалануға дайын өнімнің (бұйымдардың, материалдардың, препараттардың) тәжірибелік үлгілері.
5634 - Әмбебап ондық жіктеуішінің индекстері - әмбебап ондық жіктеуіш кестелері бойынша индекстер көрсетіледі.
6174, 6273 - реквизит жолдарында диссертациялық кеңестің төрағасы туралы мәліметтер: тегі, аты, әкесінің аты; ғылыми дәрежесі; ғылыми атағы көрсетіледі.
Диссертациялық кеңес төрағасының қолы кеңесінде қорғау өткізілген ұйымның мөрімен бекітіледі.
5616 - Ғылыми-техникалық ақпараттың мемлекетаралық топтамасы бойынша тақырыптық айдарлар кодтары.
5641 - Түйінді сөздерді, 7435 - Күні - «Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы» АҚ толтырады.
Философия докторы (PhD), бейіні
бойынша доктор ғылыми дәрежелерді алу
үшін қорғалған диссертацияларды
мемлекеттік тіркеу ережесіне
2-Қосымша
Ғылым салаларының, ғылыми атақтар мен дәрежелердiң
және олардың қысқартуларының тізбесі
Физика-математика
ф.-м.ғ.
Химия
х.ғ.
Биология
б.ғ.
Геология-минералогия
г.-м.ғ.
Техника
тех.ғ.
Ауыл шаруашылығы
а.-ш.ғ.
Тарих
тар.ғ.
Экономика
э.ғ.
Философия
филос.ғ.
Филология
филол.ғ.
География
г.ғ.
Заң
заң ғ.
Педагогика
пед.ғ.
Медицина
мед.ғ.
Фармацевтика
фарм.ғ.
Мал дәрiгерлiгі
м.д.ғ.
Өнертану
өн.
Архитектура
арх.
Психологические
психол.ғ
Әскери
әск.ғ.
Социология
соц.ғ.
Саяси
саяси ғ.
Кандидат
к.
Доктор
д.
Философия докторы (PhD)
PhD
Профиль бойынша доктор
проф.д.
Академик
ак.
Корреспондент-мүше
корр.-м.
Профессор
проф.
Доцент
доц.
Аға ғылыми қызметкер
а.ғ.қ.

2088 - Сведения об организации, в которой докторант проходил обучение и где выполнялась диссертация, 2484, 2781, 2810, 2988, 3087, 2385, 1350, 2187, 2682 - указываются код организации по общему классификатору предприятий и организаций (ОКПО), город, страна, телефон, электронный адрес, сокращенное наименование организации (без указания присвоенных ему имени и государственных наград), сокращенное наименование министерства (ведомства) по подчиненности, полное наименование организации и ее местонахождение.
2034 - Сведения об организации, в диссертационном совете которой проходила защита - поля реквизитов 2430, 2736, 2811, 2935, 3033, 2331, 1332, 2304, 2637 - заполняются соответственно аналогичным полям реквизитов 2088 - Сведения об организации, в которой докторант проходил обучение и где выполнялась диссертация.
7407 - Сведения о диссертационном совете - в поле реквизита 7461 - указывается номер телефона ученого секретаря совета.
9045 - Наименование диссертации - указывается полное наименование диссертации.
9117 - Реферат - в краткой форме отражается основное содержание результатов диссертации (Объект исследования и цель работы. Методы исследования. Теоретические и практические результаты. Степень и эффективность внедрения. Область применения).
7326 - Продукция, предлагаемая к реализации - обводится один или несколько кодов классификатора в соответствии с наличием научно-технической продукции по защищенной диссертации. Например, комплект конструкторской и технологической документации, готовой к тиражированию и использованию для постановки продукции на производство; опытные образцы продукции (изделия, материалы, препараты), готовые к работе или применению.
5634 - Индексы универсальной десятичной классификации (УДК) - указываются индексы по таблицам универсальной десятичной классификации.
6174, 6273 - В полях реквизитов указываются сведения о председателе диссертационного совета: фамилия, имя, отчество; ученая степень; ученое звание.
Подпись председателя диссертационного совета заверяется печатью организации, в совете которой проходила защита диссертации.
5616 - Коды тематических рубрик по межгосударственному рубрикатору научно-технической информации.
5641 - Ключевые слова, 7435 - Дата - заполняются АО «НЦНТИ»
Приложение 2
к Правилам государственной регистрации
диссертаций, защищенных на соискание
ученой степени доктора философии (PhD),
доктора по профилю
Перечень
отраслей науки, ученых степеней и званий и их сокращений
Физико-математические
ф.-м.н.
Химические
х.н.
Биологические
б.н.
Геолого-минералогические
г.-м.н.
Технические
т.н.
Сельскохозяйственные
с.-х.н.
Исторические
и.н.
Экономические
э.н.
Философские
филос.н.
Филологические
филол.н
Географические
г.н.
Юридические
ю.н.
Педагогические
п.н.
Медицинские
м.н.
Фармацевтические
фарм.н.
Ветеринарные
вет.н.
Искусствоведения
иск.
Архитектуры
арх.
Психологические
психол.н.
Военные
в.н.
Социологические
социол.н.
Политические
полит.н.
Кандидат
к.
Доктор
д.
Доктор философии (PhD)
PhD
Доктор по профилю
д.п.
Академик
ак.
Член-корреспондент
чл.-к.
Профессор
проф.
Ассоциированный профессор
(доцент)
ап
Доцент
доц.
Старший научный сотрудник
с.н.с.