Ішкі істер органдарының қабылдау-тарату орындарында адамдардың жеке басын анықтау жөніндегі іс-шараларды өткізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 23 мамырдағы № 231 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 22 маусымда № 7029 тіркелді.
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 46-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ішкі істер органдарының қабылдау-тарату орындарында адамдардың жеке басын анықтау жөніндегі іс-шараларды өткізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (Қ.С. Тыныбеков) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры А.В. Кулиничке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (Қ.С. Тыныбеков) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
милиция генерал-майор
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
__________ А.Қ. Дауылбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2011 жылғы 23 мамырдағы
№ 231 бұйрығымен
бекітілген
Ішкі істер органдарының қабылдау-тарату орындарында адамдардың жеке басын анықтау жөніндегі іс-шараларды өткізу ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ішкі істер органдарының қабылдау-тарату орындарында адамдардың жеке басын анықтау жөніндегі іс-шараларды өткізудің осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) қабылдау-тарату орындарында орналастырылған адамдардың жеке басын анықтау жөніндегі іс-шараларды өткізу тәртібін реттейді.
2. Қабылдау-тарату орындарында адамдардың жеке басын анықтау қабылдау-тарату орнының әкімшілігі мен қызметкерлеріне жүктеледі.
2-тарау. Қабылдау-тарату орындарында адамдардың жеке басын анықтау жөніндегі іс-шараларды өткізу
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил проведения мероприятий по установлению личности в приемниках-распределителях органов внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 мая 2011 года № 231. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2011 года № 7029.
В соответствии со статьей 46-1 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мероприятий по установлению личности в приемниках-распределителях органов внутренних дел.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Тыныбеков К.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Кулинича А.В. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Тыныбеков К.С).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-майор милиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
______________ Даулбаев А.К.
24 05 2011 года
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 мая 2011 года № 231
Правила
проведения мероприятий по установлению личности
в приемниках-распределителях органов внутренних дел
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила проведения мероприятий по установлению личности в приемниках-распределителях органов внутренних дел (далее-Правила) регламентируют порядок проведения мероприятий по установлению личности лиц, помещенных в приемники-распределители.
2. Установление личности в приемниках-распределителях возлагается на администрацию и сотрудников приемника-распределителя.
Глава 2. Проведение мероприятий по установлению личности в приемнике-распределителе
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Қабылдау-тарату орнына орналастырылған адамдардың жеке басын анықтау, олардың ішінен қылмыстарға қатысы бар, іздестіруде жүрген және хабарсыз кеткен адамдарды анықтау - ішкі істер органдары жұмысының негізгі бағыттарының бірі болып табылады.
4. Адамдардың жеке басын анықтау ішкі істер органдарының есептерін, ғылыми-техникалық, жедел-іздестіру құралдары мен тәсілдерін пайдаланып, сондай-ақ осы мақсаттарда криминалистерді, сарапшыларды, психиатрлар мен басқа да мамандарды тарта отырып жүргізіледі.
5. Қабылдау-тарату орнына орналастырылған адамнан жауап алу ол қабылдау орнында болған бірінші тәулік ішінде жүргізіледі. Жауап алу нәтижелері осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді, оған жауап алынған адам мен жауап алуды жүргізген қызметкер қол қояды.
Қабылдау-тарату орнына орналастырылған адамның сауалнамалық деректері жеке құжаттарынан, ал олар болмаған жағдайда - тексерілушінің айтуы бойынша тексеру материалдарына жазылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қабылдау-тарату орнына орналастырылған адам туралы мәліметтер 48 сағат ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Біріктірілген деректер банкінің есептері бойынша тексеріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жүріп-тұру еркіндігіне бастапқы шектеу қолдану туралы соттың санкциясы алынғаннан кейін адамның жеке басын анықтау бойынша мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) бұрынғы тұрғылықты, туған, жеке басын куәландыратын құжатты соңғы алған жері, жұмыс, оқу орны (сұрау салуларға тексерілетін адамның фотосуреттерін қоса бере отырып), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің "Ақпараттық сервис" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы "Арнайы есеп" бойынша;
2) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының криминалистикалық есептері деректерінің базалары бойынша;
3) көші-қон қызметі бөліністерінің есептері (тұрғылықты жерін тіркеу, "Бүркіт" Бірыңғай ақпараттық жүйесі) бойынша сұрау салулар жолданады.
4) жұртшылық пен бұқаралық ақпарат құралдарының көмегі пайдаланылады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. Установление личности лиц, помещенных в приемник-распределитель, выявление среди них лиц, причастных к преступлениям, находящихся в розыске и без вести пропавших являются одним из основных направлений работы органов внутренних дел.
4. Установление личности проводится с использованием учетов органов внутренних дел, научно-технических, оперативно-розыскных средств и методов, а также с привлечением для этих целей криминалистов, экспертов, психиатров и других специалистов.
5. Опрос лица, помещенного в приемник-распределитель, производится в течение суток с момента его пребывания в приемнике-распределителе. Результаты опроса оформляются протоколом по форме согласно приложению к настоящим Правилам, который подписывается опрашиваемым и сотрудником, производившим опрос.
Анкетные данные лица, помещенного в приемник-распределитель, записываются в проверочные материалы с личных документов, а при их отсутствии - со слов проверяемого.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Сведения о лице, помещенного в приемник-распределитель, в течении 48-ми часов проверяются по учетам Интегрированного банка данных Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. После получения санкции суда о применении превентивного ограничения свободы передвижения проводятся следующие мероприятия по установлению личности:
1) направляются запросы по местам прежнего жительства, рождения, получения последнего документа удостоверяющего личность, работы, и учебы (с приложением к запросам фотографических карточек проверяемых лиц), а также по автоматизированной информационной системе "Специальные учеты" посредством информационной системы "Информационный сервис" Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
2) по базам данных криминалистических учетов органов внутренних дел Республики Казахстан;
3) по учетам подразделений миграционной службы (регистрация места жительства, единая информационная система "Беркут");
4) использование помощи общественности и средств массовой информации.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Қабылдау-тарату орнына орналастырылған адамдардың жеке басын анықтау жөніндегі жұмыс процесінде қабылдау-тарату орнының жедел қызметкерлері осы мақсаттарда жедел-іздестіру қызметінің күштерін, құралдары мен әдістерін пайдаланып, құқық қорғау органдарының басқа да қызметтерімен өзара тығыз іс-қимыл жасаса отырып, "Жедел-іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізеді.
9. Қабылдау-тарату орнына орналастырылған әрбір адамның жеке басын, жасалған қылмыстарға немесе әкімшілік құқық бұзушылықтарға қатыстылығын анықтау үшін олардан саусақ іздері алынып, суретке түсіріледі.
10. Қабылдау-тарату орнына орналастырылған адамға "Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылатын адамдардың, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың арнайы есебін, ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық арнайы есебін жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша дактилоскопиялық карталар толтырылады және оның екі данасы полиция департаменттерінің жедел-криминалистикалық бөліністері мен аумақтылығы бойынша Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің басқармасына жолданады";
Жедел-криминалистикалық бөліністері Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті басқармасының есептері бойынша жеке басы анықталмаған жағдайда дактилоскопиялық карталар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ақпараттандыру және байланыс департаменті арқылы Ресей Федерациясының Ішкі істер министрлігінің бас ақпараттандыру-талдау орталығының базасында жұмыс істейтін Мемлекетаралық ақпараттың банкі есептері арқылы тексеру үшін жолданады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Өзімен бірге жеке басын куәландыратын және Қазақстан Республикасының аумағында болуының заңдылығын растайтын құжаттары жоқ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды орналастырған кезде олардың жеке басын анықтау жөніндегі іс-шаралар осы Ережеде белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Ішкі істер органдарының
қабылдау-тарату орындарында
адамдардың жеке басын анықтау
жөніндегі іс-шараларды өткізу
ережесіне 1-қосымша
нысан
Белгілі бір тұрғылықты жері және (немесе) жеке
басын куәландыратын құжаттары жоқ адамнан жауап алу
ХАТТАМАСЫ
20___ жылғы ____ ____________ ______________ қала(кент)
Мен, ________________________________________________________________
(лауазымы, мекеменің атауы, атағы мен тегі)
_____________________________________________________________________
жауап алдым.

8. В процессе работы по установлению личности лиц, помещенных в приемник-распределитель, оперативными сотрудниками приемника-распределителя проводятся оперативно-розыскные мероприятия предусмотренные Законом Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности", в тесном взаимодействии с другими службами правоохранительных органов, используя в этих целях, силы, средства и методы оперативно-розыскной деятельности.
9. Каждое лицо, помещенное в приемник-распределитель, подвергается дактилоскопированию и фотографированию, с целью установлению личности, причастности к совершенным преступлениям или административным правонарушениям.
10. На лицо, помещенное в приемник-распределитель, составляется и направляется два экземпляра дактилоскопической карты по форме, утвержденной приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 "Об утверждении Правил ведения и использования специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16667), в оперативно-криминалистические подразделения департаментов полиции и управления Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по территориальности.
В случае не установления личности по учетам оперативно-криминалистических подразделений и управления Комитета по правовой статистике и специальных учетов, дактилоскопические карты направлять для проверки по учетам Межгосударственного информационного банка функционирующего на базе Главного информационно-аналитического центра Министерства внутренних дел Российской Федерации через Департамент информатизации и связи Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При помещении иностранцев и лиц без гражданства, не имеющих при себе документов, удостоверяющих личность и подтверждающих правомерность нахождения на территории Республики Казахстан, проводятся мероприятия по установлению их личности в порядке, установленном настоящими Правилами.
Приложение 1
к Правилам проведения мероприятий по
установлению личности в приемниках-
распределителях органов внутренних дел
форма
ПРОТОКОЛ
опроса лица, не имеющего определенного места жительства и
(или)документов, удостоверяющих личность
"_" _________ 20__ г. гор. (пос.) ____________________
Я, ____________________________________________________________
(должность, наименование учреждения, звание и фамилия)
_____________________________________________________________________
Произвел опрос

1. Тегі, аты, әкесінің аты
2. Туған жылы
3. Туған жері
4. Ұлты
5. Білімі
6. Соттылығы_ _______________________________________________________
(қашан, қандай сот, ҚК-нің қандай бабы бойынша сотталған
_____________________________________________________________________
және қандай мерзімге, қашан және неге байланысты босатылды)
7. Азаматтығы _______________________________________________________
8. Бұрын тұрған мекенжайы ___________________________________________
9. Мамандығы ________________________________________________________
Жалпы еңбек өтілі ___________________________________________________
Жұмыс орны __________________________________________________________
(қашан, қандай лауазымда, кәсіпорынның, ұйымның атауы)
10. Өзімен бірге қандай құжаттары бар _______________________________
(атауы, сериясы, нөмір, кім және қашан берді)
11. Әскери міндеттілігі _____________________________________________
12. Денсаулық жағдайы _______________________________________________
(қандай аурулары бар)
Мүгедектігі бар ма __________________________________________________
(тобын, қандай құжаттарымен растайтынын көрсету керек)
Зейнетақы мөлшері ___________________________________________________
қарттар үйі мен мүгедектерге арналған интернатта болды ма ___________
(қашан, қайда)
13. Отбасы жағдайы. _________________________________________________
(отбасы құрамы, тұратын мекенжайы)
14. Жақын туыстары бар ма ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты жері, жұмыс орны)
15. Бұрын қабылдау-тарату орнына орналастырылды ма __________________
(қашан, қайда)
16. Себебі: _________________________________________________________
(отбасынан кету, жұмыстан шығу, интернат үйінен кету)
17. Қай уақыттан бастап белгілі бір тұрғылықты жері жоқ және неге
_____________________________________________________________________
18. Қандай қаражатқа өмір сүрді _____________________________________
19. Тұрғылықты жерін қалдырған сол қандай облыстарда, өлкелер мен республикаларда болды _______________________________________________
(немен айналысты)
20. Осы елді мекенге келу себебі ____________________________________
_____________________________________________________________________
Осы елді мекеннің қай жерінде қонды _________________________________
_____________________________________________________________________
Күндіз уақытын қай жерде өткізді ____________________________________
_____________________________________________________________________
21. Жұмысқа орналасу және тұрғылықты жерін белгілеу бойынша өзі шаралар қабылдады ма
_____________________________________________________________________
қандай, қайда және қашан)

1. Фамилия, имя, отчество ___________________________________________
Год рождения _____________ 3. Место рождения ________________________
4. Национальность ________ 5. Образование ___________________________
6. Судимость ________________________________________________________
(когда осужден, каким судом, по какой статье УК и на какой
срок, когда и в связи, с чем освобожден)
7. Гражданство ______________________________________________________
8. Адрес прежнего места жительства __________________________________
9. Специальность ____________________________________________________
Общий трудовой стаж _________________________________________________
Место работы ________________________________________________________
(когда, кем, наименование предприятия, организации)
10. Какие при себе имеет документы __________________________________
(наименование, серия, номер, кем и когда выдан)
11. Отношение к воинской обязанности ________________________________
12. Состояние здоровья ______________________________________________
(какие имеет заболевания)
является ли инвалидом _______________________________________________
(указать группу, какими документами подтверждает)
размер пенсии _______________________________________________________
находился ли в доме-интернате для престарелых и инвалидов ___________
_____________________________________________________________________
(когда, где)
13. Семейное положение ______________________________________________
(состав семьи, адрес ее проживания)
14. Имеются ли близкие родственники _________________________________
(фамилия, имя, отчество, место жительства, работы)
15. Помещался ли ранее в приемник-распределитель ____________________
(когда, где)
16. Причина _________________________________________________________
(ухода от семьи, увольнения с работы, выбытия из дома-интерната)
17. С какого времени не имеет определенного места жительства и почему
_____________________________________________________________________
18. На какие средства существовал ___________________________________
19. В каких областях, краях и республиках был после оставления места
жительства __________________________________________________________
(род занятий)
20. Причина приезда в данный населенный пункт _______________________
Где ночевал в данном населенном пункте ______________________________
Где проводил время днем _____________________________________________
21. Принимал ли сам меры к трудоустройству и определению на
жительство __________________________________________________________
(какие, где и когда)

22. Келешекте қандай шаралар қабылдайтын ниеті бар __________________
_____________________________________________________________________
Басқа да мәліметтер _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жауап алынған адамның қолы _________
Жауап алуды жүргізген қызметкердің қолы __________
20___ жылғы ______ _______________

22. Что намерен предпринять в будущем _______________________________
_____________________________________________________________________
Другие сведения _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подпись опрошенного ______________________________
Подпись сотрудника, производившего опрос ____________________
"__" _______ 20__ г.