Қазақстан Республикасының халқына анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы қағиданы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2011 жылғы 9 маусымдағы № 372 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 13 шілдеде № 7059 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 26 сәуірдегі № 78 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.04.2023 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 7 және 32-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының халқына анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы қағида бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаменті (А.С. Таласпаева) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
С. Мусинов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 9 маусымдағы
№ 372 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының халқына анестезиологиялық және
реаниматологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы
қағида
1. Жалпы қағидалар
1. Қазақстан Республикасының халқына анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары туралы осы қағида (бұдан әрі – Қағида) анестезиологиялық және реаниматологиялық қызметтің құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын регламенттейді.
2. Анестезиологиялық көмек және қарқынды терапия меншік нысаны мен ведомстволық тиістілігіне қарамастан мынадай денсаулық сақтау ұйымдарында:
1) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін;
2) стационарлық көмек көрсететін;
3) жедел медициналық жәрдем ұйымдарында және санитариялық авиация;
4) апаттар медицинасы ұйымдарында;

Об утверждении Положения об организациях, оказывающих анестезиологическую и реаниматологическую помощь населению Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июня 2011 года № 372. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июля 2011 года № 7059. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 апреля 2023 года № 78.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 26.05.2023 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 7 и 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение об организациях, оказывающих анестезиологическую и реаниматологическую помощь населению Республики Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Юридическому департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Таласпаева А.С.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
С. Мусинов
Утверждено приказом
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 09 июня 2011 года № 372
Положение
об организациях, оказывающих анестезиологическую и
реаниматологическую помощь населению Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящее Положение об организациях, оказывающих анестезиологическую и реаниматологическую помощь населению Республики Казахстан (далее - Положение) регламентирует деятельность структурных подразделений анестезиологической и реаниматологической службы, оказывающих анестезиологическую и реаниматологическую помощь в организациях здравоохранения.
2. Анестезиологическая помощь и интенсивная терапия организуется в следующих организациях здравоохранения независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности:
1) оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь;
2) оказывающих стационарную помощь;
3) организации скорой медицинской помощи и санитарной авиации;
4) организации медицины катастроф;

5) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарда;
6) ұлттық холдингте ұйымдастырылады.
3. Қағидада қолданылған негізгі ұғымдар:
1) анестезиологиялық көмек науқасты хирургиялық араласулар, босану, таңулар, күрделі зерттеу әдістері мен манипуляциялар кезеңінде зақымдаушы факторлардан қорғайтын шаралар мен әдістер кешені болып табылады;
2) гипербариялық оксигенация – арнайы камераларда науқастарды жоғары қысым әсерімен емдеу әдісі;
3) детоксикациялық әдістер – организмді уландырушы заттардан, қалдықтардан тазарту әдістері;
4) интубация – тыныс алуды қамтамасыз еті мақсатында, тыныс алу жолдарына интубациялық түтікті енгізу;
5) инфузиялық терапия – ерітінділерді тамыр ішіне енгізу;
6) клиникалық өлім – организмнің барлық өмірлік маңызды қызметтерінің қалпына келу мүмкіншілігі бар қан айналым мен тыныстың жедел тоқтауы (5 минуттан ұзақ емес);
7) қарқынды терапияға жасанды қолдау немесе ағзалар мен жүйелердің қызметін алмастыру әдістерін қолдана отырып, ауыр, бірақ, қайтымды, науқастың өміріне қауіп төндіретін функциялық және зат алмасушылық бұзылуларды емдеу мен алдын алу кіреді;
8) қарқынды бақылауға операция жасау және қиын жағдайдың даму қаупі кезінде, организмде болатын гомеостаз өзгерістерін ерте анықтауға бағытталған шаралар кешені кіреді;
9) метаболиттік бұзылыстар - зат алмасу бұзылыстарынан туындайтын өзгерістер;
10) паллиативті терапия – аурудың негізгі себептерін жоймай, науқастың жағдайын жеңілдету мақсатында жасалатын операция;
11) премедикация – анестезияның жағымсыз әсерін азайту мақсатында науқасты дәрілік дайындау;
12) реанимациялық көмек науқасты терминалдық жағдайдан шығару мақсатында жүргізілетін шаралар мен әдістер кешені, аурудың зардабынан, жарақаттан, операциядан және басқа себептерден кейінгі науқастың өмірін қамтамасыз ету жүйелерін қалпына келтіру және қолдау бойынша шаралар кешенін іске асырудан тұрады;
13) трансфузиялық терапия – қан компоненттерін тамыр ішіне енгізу;
14) экстракорпоралды детоксикация – сорбенттер көмегімен организмді денеден тыс тазарту;
15) экстубация - өзіндік тыныстың қалпына келуіне байланысты, тыныс алу жолдарынан интубациялық түтікті алып тастау.
4. Анестезиологиялық көмек және қарқынды терапияның құрылымы Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамамен белгіленген аккредиттеу және лицензиялау ережесіне сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарының шешетін мәселелеріне, оның төсек қуаттылығына, ұйымдастыру-штат құрылымына, материалдық-техникалық қамтамасыз етуге және мамандарды даярлау деңгейіне байланысты.
2. Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсететін
ұйымдардың құрылымдық бөлімшелері

5) научных организациях в области здравоохранения;
6) национальный холдинг.
3. Основные понятия, используемые в настоящем Положении:
1) анестезиологическая помощь - комплекс приемов и мер по защите больного от повреждающих факторов при хирургических вмешательствах, родах, перевязках, манипуляциях и сложных методах исследования;
2) гипербарическая оксигенация - метод лечения больных, с помощью повышенного давление кислорода в специальной камере;
3) детоксикационные методы - метод очистки организма от отравляющих веществ, шлаков;
4) интубация - введение интубационной трубки в дыхательные пути, с целью поддержания дыхания;
5) инфузионная терапия - введение растворов внутривенно;
6) клиническая смерть - острая остановка кровообращения и дыхания ( в течении 5 минут), при которой возможно восстановление всех жизненно важных функций организма;
7) интенсивная терапия - профилактика и лечение тяжелых, но обратимых функциональных и метаболических расстройств, угрожающих больному гибелью, с использованием методов искусственного поддержания или замещения функций органов и систем;
8) интенсивное наблюдение - комплекс мер, направленных на раннюю диагностику изменений гомеостаза, происходящих в организме при операциях и угрозе развития критического состояния;
9) метаболические расстройства - расстройства связанные с нарушением обмена веществ;
10) паллиативная терапия - операция которая облегчает состояние больного, не устраняя основной причины;
11) премедикация - медикаментозная подготовка больного к анестезии, с целью уменьшения нежелательного влияния анестезии;
12) реанимационная помощь - комплекс мероприятий по восстановлению и поддержанию систем жизнеобеспечения больного, вследствие заболевания, травмы, оперативного вмешательства и других причин, комплекс приемов и мер по выведению больного из критического состояния;
13) трансфузионная терапия - введение компонентов крови внутривенно;
14) экстракорпоральная детоксикация - методы очистки организма, вне тела организма с помощью сорбентов;
15) экстубация - удаление интубационной трубки из дыхательных путей, при восстановлении самостоятельного дыхания.
4. Структура анестезиологической помощи и интенсивной терапии зависит от задач, решаемых организацией здравоохранения, ее коечной мощности, организационно-штатной структуры, материально-технического обеспечения и уровня подготовки специалистов в соответствии с правилами аккредитации и лицензирования, устанавливаемыми законодательством в области здравоохранения Республики Казахстан.
2. Структурные подразделения организаций, оказывающих
анестезиологическую и реаниматологическую помощь

1) анестезиология және реанимация тобы;
2) анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі;
3) анестезиология бөлімшесі;
4) реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі;
5) анестезиология, реанимация және қарқынды терапия орталығы болып табылады.
§ 1. Анестезиология және реанимация тобы
5. Анестезиология және реанимация тобы денсаулық сақтау ұйымдарының (орталық аудандық ауруханалар, емханалар, сонымен қатар стоматологиялық, күндізгі стационарлар, әйелдер консультациялары) құрамында ұйымдастырылады, хирургиялық және акушериялық-гинекологиялық көмектер көрсететін және бес анестезиолог-реаниматолог дәрігерден кем болмауы тиіс.
6. Тәулік бойы стационарлық ем көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының (хирургиялық орындары бар орталық аудандық ауруханалар) штатында анестезиолог-реаниматологтар тобы бар қарқынды бақылау мен емдеуде бейінді бөлімшелердің біреуінің құрамында (2 төсек орыннан кем емес) палата ұйымдастырылады. Осы жағдайда балаларға реанимация көмегін ұйымдастыруға төсек орындары 1 кем бөлінбеуі тиіс.
7. Анестезиология және реанимация тобының негізгі міндеттеріне жатады:
1) операциялар, босану, зерттеу және ем-шаралар кезінде, анестезияға дайындық және жүргізу бойынша шараларды кешенді іске асыру;
2) аурудың салдарынан, жарақаттан, операциядан және басқа себептерден кейінгі өмірлік қажетті жүйелерін қалпына келтіру және қолдау бойынша шаралар кешенін іске асыру;
3) емдеу-алдын алу мекемелерінде медициналық қызметкерлердің теориялық білім деңгейін көтеру және реанимациялық көмектің практикалық дағдыларын үйрету.
8. Негізгі міндеттеріне сәйкес реанимация және анестезиология тобы:
1) анестезия әдісін анықтайды, операция алдындағы дәрі-дәрмектік дайындықты және операциялар, босану, зерттеу және емдік шаралар кезінде анестезия жүргізуді іске асырады;
2) қарқынды бақылау және емдеу палатасында науқастарды емдеу және әрі қарай қалдыру үшін айғақтарды қалыптастырады, жақын тәуліктерде емдеу және зерттеу бойынша ұсыныстармен өмірлік маңызы бар органдардың қызметі тұрақталған соң, науқастарды стационардың басқа бөлімшелеріне ауыстыруды іске асырады;
3) бөлімшелерде науқастарға айғақтар бойынша реанимация жүргізеді;
4) практикалық анестезиология және реаниматология мәселелері бойынша басқа мамандық дәрігерлеріне кеңес береді;
5) басқа бөлімшелермен жұмысты сабақтаса және өзара байланыса отырып іске асырады;
6) анестезиология және реаниматология мәселелері бойынша конференциялар ұйымдастырып, өткізеді;
7) құжаттарды жүргізеді, денсаулық сақтау саласындағы өкілетті органның белгілеген формалары мен мерзімдері бойынша тіркеуді және есеп беруді қамтамасыз етеді.

1) группа анестезиологии и реанимации;
2) отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии;
3) отделение анестезиологии;
4) отделение реанимации и интенсивной терапии;
5) центр анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии.
§ 1 Группа анестезиологии и реанимации
5. Группа анестезиологии и реанимации организуется в составе организаций здравоохранения (центральные районные больницы, поликлиники, в том числе стоматологические, дневные стационары, женские консультации), оказывающие хирургическую и акушерско-гинекологическую помощь и составляет не более 5 врачей анестезиологов-реаниматологов.
6. В организациях здравоохранения (центральные районные больницы при наличии хирургических коек), оказывающих стационарную помощь круглосуточно и имеющих в штате группу анестезиологии и реанимации, в составе одного из профильных отделений организуется палата (не менее две койки) для интенсивного наблюдения и лечения больных. При этом не менее одна койка для оказания реанимационной помощи детям.
7. Основными задачами группы анестезиологии и реанимации являются:
1) осуществление комплекса мероприятий по подготовке и проведению анестезии при операциях, родах, диагностических и лечебных процедурах;
2) осуществление комплекса мероприятий по восстановлению и поддержанию систем жизнеобеспечения больных, возникших вследствие заболевания, травмы, оперативного вмешательства и других причин;
3) повышение уровня теоретических знаний и обучение медицинского персонала лечебно-профилактических учреждений практическим навыкам реанимационной помощи.
8. В соответствии с основными задачами группа анестезиологии и реанимации:
1) определяет метод анестезии, осуществляет медикаментозную предоперационную подготовку и проведение анестезии при операциях, родах, диагностических и лечебных процедурах;
2) устанавливают показания для лечения и дальнейшего пребывания больных в палатах для интенсивного наблюдения и лечения, осуществляют перевод больных в профильные отделения стационара после стабилизации функции жизненно важных органов с рекомендациями по лечению и обследованию на ближайшие сутки;
3) проводят, по показаниям, реанимационные мероприятия больным в отделениях;
4) консультируют врачей других специальностей по вопросам практической анестезиологии и реаниматологии;
5) осуществляют взаимосвязь и преемственность в работе с другими отделениями;
6) организуют и проводят конференции по вопросам анестезиологии и реаниматологии;
7) ведут документацию, обеспечивают учет и отчетность по формам и в сроки, установленные уполномоченным органом в области здравоохранения.

9. Анестезиология және реанимация тобын тәжірибесі ең көп, аға анестезиолог-реаниматолог дәрігер басқарады. Топтың аға анестезиолог-реаниматолог дәрігерді белгіленген тәртіппен денсаулық сақтау ұйымының басшысы тағайындайды. Топтың аға дәрігері кезекші түнгі, демалыс және мерекелік күндерде жауапты кезекші анестезиолог-реаниматолог дәрігерді тағайындайды.
10. Анестезиология және реанимация тобы:
1) қарқынды бақылау мен ем және операция палатасын арнайы жабдықпен, оның ішінде ағзаның өмірлік маңызды қызметтерін бақылайтын және жасанды қуаттайтын жабдықтармен;
2) қосалқы үй-жайлармен: медицина қызметкерлеріне арналған аппаратураны, дәрі-дәрмектерді, жаялықтарды сақтайтын үй-жайлармен;
3) ауырсындырмауды, реанимацияны және қарқынды терапияны толыққанды жүргізу үшін қажетті мөлшерде дәрілік заттармен қамтамасыз етілуі тиіс.
§ 2. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі
11. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшелері тәулік бойы стационарлық көмек көрсететін, олардың төсек қорына байланысты емес, егер анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің штаттық саны 5-тен асатын болса, сондай-ақ реанимация және қарқынды терапия палаталарында төсек саны 6-дан кем болмаса, денсаулық сақтау ұйымының құрамында ұйымдастырыла береді.
12. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшелері келесі денсаулық сақтау ұйымдарында ұйымдастырылады:
1) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарда, республикалық, облыстық ересектерге және балаларға арналған ауруханаларда, олардың қуаттылығына қарамастан;
2) хирургиялық саладағы қалалық ауруханаларда, көпсалалы ауруханалар мен диспансерлерде, медициналық санитариялық бөлімдерде, перзентханаларда, перинаталды орталықтарда, шұғыл, соның ішінде терапиялық көмек орталығы болып саналатын ауруханаларда, ересектер мен балаларға арналған жұқпалы аурулар ауруханаларында;
3) хирургиялық төсек орындары бар орталық аудандық ауруханаларда. Мұндай жағдайда 30% кем емес төсек орындары балаларға реанимациялық көмек көрсетуге бөлінеді;
4) ауқымдылығына байланыссыз, шала туылған нәрестелердің патологиясы мен күту бөлімшелері бар қалалық балалар ауруханаларында, балалар жұқпалы аурулар ауруханаларында, перинаталды орталықтарда;
5) ауқымдылығы 500 және одан да көп төсекті көпсалалы ауруханаларда (олардың ішінде хирургиялық саладағы 200-ден кем емес) және ауқымдылығы 250 және одан да көп төсекті балалар ауруханасында (олардың ішінде 100-і хирургиялық салада), анестезия, реанимация және қарқынды терапия бөлімімен қатар өндірістік қажеттілік бойынша мамандандырылған реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі (бөлімшелері) ұйымдастырылуы мүмкін.

9. Руководство группой анестезиологии и реанимации осуществляется старшим врачом анестезиологом-реаниматологом с наибольшим опытом работы. Старший врач группы назначается руководителем организации здравоохранения в установленном порядке. Старший врач группы назначает ответственного дежурного врача анестезиолога-реаниматолога, в задачу которого входит координация деятельности дежурной службы в дежурную ночную смену, в выходные и праздничные дни.
10. Группа анестезиологии и реаниматологии обеспечивается:
1) специальным оборудованием и аппаратурой в операционных и в палате для интенсивного наблюдения и лечения, в том числе, для искусственного поддержания и контроля жизненно важных функций организма;
2) подсобными помещениями: для медицинского персонала, для хранения аппаратуры, медикаментов, белья;
3) лекарственными средствами в количествах, необходимых для полноценного проведения обезболивания, реанимации и интенсивной терапии.
§ 2. Отделение
анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии
11. Отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии организуются в составе организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь круглосуточно, вне зависимости от их коечного фонда, если штатная численность врачей анестезиологов-реаниматологов более 5 и при наличии в палатах реанимации и интенсивной терапии не менее 6 коек.
12. Отделения анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии организуются в следующих организациях здравоохранения:
1) в научных организациях в области здравоохранения, республиканских, областных больницах для взрослых и детей, независимо от их мощности;
2) в городских больницах хирургического профиля, в многопрофильных больницах и диспансерах, медсанчастях, родильных домах, перинатальных центрах, больницах, являющихся центрами по оказанию экстренной, в том числе терапевтической помощи, инфекционных больницах для взрослых и детей;
3) в центральных районных больницах при наличии хирургических коек. При этом не менее 30 % коек выделяется для оказания реанимационной помощи детям;
4) в детских городских больницах, имеющих отделения патологии и выхаживания недоношенных, детских инфекционных больницах, перинатальных центрах, независимо от их мощности;
5) в многопрофильных больницах мощностью 500 и более коек (из них не менее 200 хирургического профиля) и в детских больницах мощностью 250 и более коек (из них не менее 100 хирургического профиля), помимо отделения анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии допускается также организация по мере производственной необходимости специализированного отделения (отделений) реанимации и интенсивной терапии.

13. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің негізгі міндеттері:
1) операция, босану, диагностикалық және емдік мақсатта анестезияға дайындау және жүргізудің кешенді шараларын жүзеге асыру;
2) ауру, жарақат салдарынан пайда болған, операция және басқа да себептерге байланысты науқастың өмірлік маңызды жүйелерін қалпына келтіру мен қуаттаудың кешенді шараларын жүзеге асыру;
3) емдеу-алдын алу мекемелерінің медициналық қызметкерлерінің теориялық білімін жетілдіріп, реанимациялық көмек көрсету дағдыларын үйрету.
14. Негізгі міндеттерге сәйкес анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшелері, оның медициналық қызметкерлері:
1) анестезия әдісін анықтайды, операция алдындағы дәрілік дайындықты және операция, босану, диагностикалық және емдік шаралар жүргізуде, сонымен қатар, қарқынды терапияның уытсыздандыру әдістері кезінде анестезия жүргізуді іске асырады;
2) наркоздан кейінгі кезеңде операциядан кейінгі ояту палатасында өмірлік маңызы бар мүшелер қызметінің тұрақтануына дейін науқастың жағдайын бақылауға алады;
3) анестезиология, реанимация және қарқынды терапия жүргізу бөлімшесінде науқастарды әрі қарай емдеу үшін, айғақтарды белгілейді, өмірлік маңызы бар мүшелер қызметі тұрақтанған соң, жақын тәуліктерде емдеу және зерттеу бойынша ұсыныстармен науқастарды стационардың бейінді бөлімшелеріне ауыстырады;
4) айғақтар бойынша реанимация және қарқынды терапия жүргізеді, соның ішінде реанимация және қарқынды терапия палаталарындағы науқастарға экстракорпоралдық детоксикация және гипербариялық оксигенация әдістерін жүргізеді;
5) басқа бөлімшелердегі науқастарға айғақтар бойынша реанимация жүргізеді;
6) басқа бөлімшелермен сабақтаса және өзара байланыса отырып, жұмыс атқарады;
7) практикалық анестезиология және реаниматология мәселелері бойынша басқа маман дәрігерлерге кеңес береді;
8) анестезиология және реаниматология мәселелері бойынша конференция ұйымдастырып, өткізеді.
15. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесін басқаруды тәжірибесі ең көп, анестезиолог-реаниматолог дәрігер, меңгеруші іске асырады. Бөлімше меңгерушісін денсаулық сақтау ұйымының басшысы тағайындайды. Бөлімше меңгерушісі кезекші түнгі мезгілде және мерекелік, демалыс күндері кезекшілік қызметті үйлестіретін жауапты кезекші анестезиолог-реаниматолог дәрігерді тағайындайды.
16. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің операциялық залдары, реанимация және қарқынды терапия жүргізу және операциядан кейінгі ояту палаталары келесі медициналық құрал-жабдықтармен қамтамасыз етілуі керек:

13. Основными задачами отделения анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии являются:
1) осуществление комплекса мероприятий по подготовке и проведению анестезии при операциях, родах, диагностических и лечебных процедурах;
2) осуществление комплекса мероприятий по восстановлению и поддержанию систем жизнеобеспечения пациентов, возникших вследствие заболевания, травмы, оперативного вмешательства и других причин;
3) повышение уровня теоретических знаний и обучение медицинского персонала лечебно-профилактических организаций практическим навыкам реанимационной помощи.
14. В соответствии с основными задачами отделения анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии его медицинские работники:
1) определяют метод анестезии, осуществляют медикаментозную предоперационную подготовку и проведение анестезии при операциях, родах, диагностических и лечебных процедурах, а также при детоксикационных методах интенсивной терапии;
2) осуществляют наблюдение за состоянием больных в посленаркозном периоде в палатах послеоперационного пробуждения до стабилизации функции жизненно важных органов;
3) устанавливают показания для дальнейшего лечения больных в отделении анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии, переводят больных в профильные отделения стационара после стабилизации функции жизненно важных органов с рекомендациями по лечению и обследованию на ближайшие сутки;
4) проводят по показаниям реанимацию и интенсивную терапию, в том числе и методами экстракорпоральной детоксикации и гипербарической оксигенации больным в палатах реанимации и интенсивной терапии;
5) проводят, по показаниям, реанимацию больных в других отделениях;
6) осуществляют взаимосвязь и преемственность в работе с другими отделениями;
7) консультируют врачей других отделений по вопросам практической анестезиологии и реаниматологии;
8) организуют и проводят клинические конференции по вопросам анестезиологии и реаниматологии.
15. Руководство отделением анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии осуществляется заведующим, наиболее опытным врачом анестезиологом-реаниматологом. Заведующий отделением назначается руководителем организации здравоохранения. Заведующий отделением назначает ответственного дежурного врача анестезиолога-реаниматолога, в задачу которого входит координация деятельности дежурной службы в дежурную ночную смену, в выходные и праздничные дни.
16. Операционные залы, палаты реанимации и интенсивной терапии и палаты послеоперационного пробуждения отделения анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии должны быть обеспечены следующим медицинским оборудованием:

1) жоспарлы және шұғыл операциялық залдарда операциялық үстелдер саны бойынша өкпені жасанды желдететін аппараттар немесе наркозды тыныстық аппараттар;
2) операциядан кейінгі ояту палаталарында әр төсекке біреуден өкпені жасанды желдететін аппараттар;
3) реанимация және қарқынды терапия палаталарында төсек санынан әр төсекке кем дегенде 2/3, ал неонатологиялық қызметте әр төсек санына 1 және 1 резервті өкпені жасанды желдететін аппараттар;
4) жоспарлы және шұғыл операциялық залдарда операциялық үстелдер саны бойынша мониторлар;
5) операциядан кейінгі ояту палаталарында өкпені жасанды желдететін аппарат саны бойынша мониторлар;
6) реанимация және қарқынды терапия палаталарында төсек санына сәйкес мониторлар және біреуі резервті;
7) жоспарлы және шұғыл операциялық залдарда операциялық үстел саны бойынша электроаспираторлар;
8) операциядан кейінгі ояту палаталарында өкпені жасанды желдететін аппарат саны бойынша электроаспираторлар;
9) реанимация және қарқынды терапия палаталарында өкпені жасанды желдететін аппарат саны бойынша электроаспираторлар және біреуі резервті (орталықтандырылған вакуумды магистралдар қолдануға болады);
10) жоспарлы және шұғыл операциялық залдарда операциялық үстелдер саны бойынша перфузорлар (инелік насостар);
11) реанимация және қарқынды терапия палаталарында әр төсекке 3 бірліктен кем емес перфузорлар (инелік насостар) мен инфузоматтар.
17. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі толыққанды ауырсыздандыру, реанимация және қарқынды терапия шараларын жүргізу үшін қажетті дәрі-дәрмек, инфузиялық ерітінділермен қажетті көлемде қамтамасыз етіледі (жаппай бөлімшеге түсу жағдайында әр мекемеге саны мен атаулық тізімдемесіне қарай бекітілген ұсталмайтын қор жасалады).
18. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің құрамында келесі көмекші бөлмелер болады: медициналық қызметкерлер үшін, кезекші қызметкерлерге арналған қысқа уақытты демалуға (ұйқы) және тәулік ішінде тамақтануға арналған бөлмелер, киім шешетін және санитариялық өткізу бөлмесі, жуынатын бөлме, әйелдердің жеке гигиенасына арналған бөлме, бөлек әжетхана, аппараттар, дәрі-дәрмектер, инфузиялық ерітінділер, жаялықтар сақталатын бөлмелер.
Егер анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде қарқынды терапия жүргізу және реанимация палаталары болса, ол реанимациялық залмен, дезинтоксикациялық шаралар, ем-шара жүргізетін, таңу шараларын жүргізетін орындармен, ерте жастағы балаларға, септикалық және жұқпалы аурулары бар науқастар бөлек палаталармен қамтамасыз етілуі керек.

1) аппараты искусственной вентиляции легких или наркозно-дыхательные аппараты по количеству операционных столов в плановых и экстренных операционных залах;
2) аппараты искусственной вентиляции легких по 1 на каждую койку в палатах послеоперационного пробуждения;
3) аппараты искусственной вентиляции легких в палатах реанимации и интенсивной терапии в количестве не менее 2/3 от количества коек, а в неонатальной службе по 1 на каждую койку и 1 резервный;
4) мониторы по количеству операционных столов в плановой и экстренной операционных;
5) мониторы по количеству аппаратов искусственной вентиляции легких в палатах послеоперационного пробуждения;
6) мониторы в палатах реанимации и интенсивной терапии по количеству коек и 1 резервный;
7) электроаспираторы (отсосы) по количеству операционных столов в плановой и экстренной операционных;
8) электроаспираторы (отсосы) по количеству аппаратов искусственной вентиляции легких в палатах послеоперационного пробуждения;
9) электроаспираторы (отсосы) по количеству аппаратов искусственной вентиляции легких в палатах реанимации и интенсивной терапии и 1 резервный (допускается использование централизованной вакуумной магистрали);
10) перфузоры (шприцевые насосы) по количеству операционных столов в плановой и экстренной операционных;
11) перфузоры (шприцевые насосы) и инфузоматы не менее 3 единиц на каждую койку палаты реанимации и интенсивной терапии.
17. Отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии оснащается медикаментами и инфузионными средствами в количествах, необходимых для полноценного проведения обезболивания, реанимации и интенсивной терапии (на случай массовых поступлений в отделении создается неприкосновенный запас, утверждаемый по количеству и номенклатуре для каждого учреждения).
18. Отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии имеет следующие вспомогательные помещения: для медицинского персонала, для дежурного персонала, предусматривающими возможность кратковременного отдыха (сна) и принятия пищи в течение суток, раздевалкой и санпропускником, душевыми, комнатой личной гигиены женщины, отдельным туалетом, помещениями для хранения аппаратуры, медикаментов, инфузионных сред, белья.
При наличии палат интенсивной терапии и реанимации отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии имеет также реанимационный зал, помещение для проведения детоксикационных мероприятий, лечебных манипуляций, процедурную, перевязочную, отдельные палаты для детей раннего возраста, септических и инфекционных больных.

19. Облыстық аурухананың анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі осы мамандық бойынша бүкіл облыс үшін қызметті үйлестіреді.
20. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі денсаулық сақтау саласында білім беруді ұйымдастыратын кафедраның базасы бола алады.
21. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіндегі төсек саны 6 немесе 12 болу керек.
22. Реанимация және қарқынды терапия бөлімшелеріндегі медициналық қызметкердің еңбегінің қарқындылығын медициналық құралдың және дәрі-дәрмекпен емдеу құнын ескере отырып, реанимация және қарқынды терапия жүргізу палаталарындағы жұмыс көрсеткішін есептегенде толық төсектік күніне түскен күні, науқастың шыққан күні, сонымен қатар тәулікке дейінгі болу ұзақтығына тәуелсіз уақыты есептелуі қажет. Биологиялық өлім жағдайында түскен адамдар реанимация және қарқынды терапия палаталары науқастарының құрамына кірмейді.
23. Экспресс-зертхана анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің (реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі) құрамдық бөлігі болып саналады, оның қызметкерлері бөлімшенің штаттық кестесіне кіреді және осы бөлімшенің меңгерушісіне тікелей бағынады. Зертхананың әдістемелік жұмысының басқарушысы осы зертхана қызметкерлерінің ішінен аға зертханашы-дәрігер немесе жалпы ауруханалық клиникалық зертхананың меңгерушісі атқарады және ол медициналық ұйымның басшысымен бекітілген ережелерге сай тағайындалады. Экспресс-зертхананы анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің құрамынан шығаруға болмайды.
24. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия (реанимация және қарқынды терапия) бөлімшесінің экспресс-зертханасының (әрі қарай экспресс-зертхана) негізгі мақсаты реанимация және қарқынды терапия палаталарындағы, операция кезінде, ерте операциядан кейінгі кезеңде, сонымен бірге денсаулық сақтау ұйымының басқа да бөлімшелеріндегі науқастарға шұғыл операция алдында анестезиолог-реаниматолог дәрігердің тағайындауы бойынша, ағзаның өмірлік маңызды қызметінің биохимиялық, клиникалық және басқа да зертханалық көрсеткіштеріне тәулік бойы бақылау жүргізу болып табылады.
25. Экспресс-зертхана көбінесе аз уақыт алатын экспресс әдістерді қолданады. Сонымен бірге анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі (реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі) жалпыклиникалық, бактериологиялық және басқа да зертханаларды қажеттілігіне қарай қолдана алады (күрделі және арнаулы зерттеулер үшін).

19. Отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии областной больницы координирует деятельность по данной специальности для всей области.
20. Отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии может быть базой кафедр организаций образования в области здравоохранения.
21. Число коек в отделении анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии должно быть 6 или 12.
22. Учитывая интенсивность труда медицинского персонала структурных подразделений анестезиологической и реаниматологической службы, стоимость медицинской аппаратуры и медикаментозного лечения, при расчете показателей работы палат реанимации и интенсивной терапии за полные койко-дни должны считаться и день поступления, день убытия больного, а также время до суточного пребывания независимо от его продолжительности. Койки палат реанимации и интенсивной терапии не входят в число сметных коек медицинских организаций. Лица, поступившие в состоянии биологической смерти, в составе больных палат реанимации и интенсивной терапии не числятся.
23. Экспресс-лаборатория является составной частью отделения анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии (реанимации и интенсивной терапии), ее сотрудники входят в штатное расписание отделения анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии (реанимации и интенсивной терапии) и подчиняются непосредственно заведующему этим отделением. Методическое руководство работой лаборатории может осуществлять старший врач-лаборант, выделяемый из числа сотрудников этой лаборатории, или заведующий общебольничной клинической лабораторией, который назначается руководителем организации здравоохранения в установленном порядке. Недопустимо выведение экспресс-лаборатории из состава отделения анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии (реанимации и интенсивной терапии).
24. Основной задачей экспресс-лаборатории отделения анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии (реанимации и интенсивной терапии) (далее - экспресс-лаборатория) является проведение круглосуточного контроля основных биохимических, клинических и других лабораторных показателей жизненно важных функций организма у больных в палатах реанимации и интенсивной терапии, во время операции, в раннем послеоперационном периоде, а также больным в любом отделении организации здравоохранения, перед экстренными операциями по назначению врача анестезиолога-реаниматолога.
25. Экспресс-лаборатория использует преимущественно экспресс-методы, занимающие минимальное время. В то же время отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии (реанимации и интенсивной терапии) может использовать общебольничную клиническую, бактериологическую и другие лаборатории, по мере необходимости (для сложных и специальных исследований).

26. Экспресс-зертхана реанимация және қарқынды терапия палаталарына жақын орналасуы қажет.
27. Міндетті зерттеулер тізіміне кіруі қажет:
1) қанның қышқылдық-негіздік жағдайының көрсеткіштерін анықтау;
2) қанның газдық құрамын анықтау;
3) қан плазмасында (сарысуда) калий, натрий, хлор, кальций, магний концентрациясын анықтау;
4) қанның коагуляциялаушы қасиетін анықтау (коагулограмма немесе тромбоэластограмма);
5) қанның ұю уақыты, протромбинді индекс, бос гепарин уақыты, трромбинді уақыт, жартылай белсендірілген тромбопластикалық уақыт, фибриноген концентрациясы, қан плазмасының (эуглобулиндердің лизисі) және қанның (Котовщикова бойынша) фибрин белсенділігі, қан ұйындысының ретракциясы, тромбоциттердің саны;
6) парагоагуляционды тесттер: этанолды, протаминсульфатты, бета-нафтолды (минимум-бағдарламасы), фибриноген мен фибриннің деградация өнімдерінің, фибринмономерлердің еритін кешендері, қанның максимальды ұю белсенділігі (аутокоагуляционды тест бойынша), қанның ХІІІ ұю факторының белсенділігі, антитромбин ІІІ белсенділігі (максимум - бағдарламасы);
7) гемоглобин концентрациясын зерттеу, бос гемоглобин (гемолиз деңгейі), гемотокрит көрсеткіштері, лейкоциттер (лейкоцитарлы формула санау), ақуыз, зәр қышқылы, глюкоза, амилаза белсенділігі, қан мен несептің осмолярлығы, интоксикацияның лейкоцитарлық индексін есептеу;
8) кейбір ферменттердің (аланинтрансфераза, аспартаттрансфераза, лактатдегидрогеназа, сілтілі фосфатаза, креатининфосфат, креатининфосфокиназа) белсенділігін, миофибрин концентрациясын анықтау;
9) кейбір көрсеткіштерді анықтау (жоғары көрсетілген электролиттерден басқа): креатинин, глюкоза концентрациясы, рН, тығыздығы, тәуілік ішінде шығаралатын зәр қышқылының мөлшері (грамм), амилаза, эритроциттер саны;
10) зертханалық әдістермен резус-факторды анықтау;
11) қан мен зәрді алкоголь мен оның сурагаттарын, сонымен бірге қажеттілігінше басқа да көрсеткіштерді анықтау.
28. Балалар денсаулық сақтау ұйымдарының және перзетханалардың (перинаталдық орталық) экспресс-зертханаларында негізгі биохимиялық көрсеткіштерді және коагулограмманы микро-әдістермен (қан алуы 1 мл-ге дейін) анықтауға мүмкіндік беретін анализаторлар болуы керек.
29. Экспресс – зертхана Қағиданың 3 қосымшасында келтірілген ең басты құрал-жабдықтармен жабдықталады.
30. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің штаты белгіленген тәртіпке сәйкес облыстық (Астана және Алматы қалаларында) денсаулық сақтау саласындағы өкілетті органның белгілеген тәртібімен бекітіледі.
§ 3. Анестезиология бөлімшесі

26. Экспресс-лаборатория должна находиться в непосредственной близости от палат реанимации и интенсивной терапии.
27. Перечень обязательных лабораторных исследований включает:
1) определение показателей кислотно-основного состояния крови;
2) исследование содержания газов крови (напряжение кислорода, насыщение гемоглобина кислородом, уровень кислорода);
3) определение концентрации калия, натрия, хлора, кальция, магния в плазме (сыворотке) крови;
4) определение коагулирующих свойств крови (коагулограмма или тромбоэластограмма);
5) время свертывания крови, протромбиновый индекс, время свободного гепарина, тромбиновое время, частично активированное тромбопластиновое время, концентрация фибриногена, фибриноактивности плазмы крови (лизис эуглобулинов) и цельной крови (по Котовщиковой), ретракция кровяного сгустка, количество тромбоцитов;
6) парагоагуляционные тесты: этаноловый, протаминсульфатный, бета-нафтоловый (программа-минимум), содержание продуктов деградации фибриногена и фибрина (ПДФ), растворимых комплексов фибринмономеров, максимальная свертывающая активность крови (по аутокоагуляцонному тесту), активность XIII факторов свертывания, активность антитромбина III (программа максимум);
7) исследование концентрации гемоглобина, свободного гемоглобина (степень гемолиза), показателей гематокрита, лейкоцитов (подсчет лейкоцитарной формулы), содержание белка, мочевины, глюкозы, активности амилазы, осмолярности крови и мочи, расчет лейкоцитарного индекса интоксикации;
8) определение активности некоторых ферментов (аланинаминотрансфераза (АЛТ), аспартатаминотрансфераза (АСТ), лактатдегидрогиназа (ЛДГ), щелочная фосфатаза (ЩФ), креатининфосфат (КФ), креатинфосфокиназа (КФК)), а также концентрации миоглобина;
9) определение некоторых показателей (помимо упомянутых выше электролитов): плотность, рН, концентрация глюкозы, креатинина, количество мочевины, выделяемой за сутки (в граммах), определение содержания амилазы, эритроцитов;
10) определение резус-фактора лабораторными методами;
11) определение концентрации алкоголя и его суррогатов в крови и моче и других показателей по необходимости.
28. В экспресс-лаборатории детских учреждений здравоохранения и родильных домов (перинатальных центров) должны быть анализаторы, позволяющие определять основные биохимические показатели и коагулограмму микрометодами (с забором крови до 1 мл).
29. Экспресс-лаборатория обеспечивается минимальным перечнем оборудования согласно приложению 3 к настоящему Положению.
30. Штаты укомплектовываются в соответствии с нормативами утвержденными местными органами государственного управления здравоохранением области (городов Астаны и Алматы) в установленном порядке.
§ 3. Отделение анестезиологии

31. Анестезиология бөлімшесі медициналық ұйымның жеке құрылымдық бөлімшесі болып табылады және ауқымдылығына қарамастан көпсалалы, облыстық, қалалық денсаулық сақтау ұйымдарында, денсаулық сақтаудың ғылыми ұйымдарында денсаулық сақтау саласының өкілетті органының немесе денсаулық сақтаудың жергілікті ұйымдарының рұқсатымен, егер күніне оннан көп жалпы анестезия жүргізілсе, анестезиолог дәрігерлердің штаттық саны 6-дан көп болса және операциядан кейінгі ояту палаталарында анестезиядан шығу төсек саны 6-дан асса ұйымдастырылады.
Анестезиология бөлімшесін ұйымдастырудың мақсаты анестезиологиялық көмек көрсету және наркоздан кейінгі кезеңде бейінді бөлімшеге немесе реанимация және қарқынды терапия жүргізу бөлімшесіне ауыстырғанға дейін науқастарды бақылауға алу.
32. Анестезиология бөлімшесінің негізгі міндеті болып табылады:
1) операция, босану, диагностикалық және емдік, сонымен қатар қарқынды терапияның уытсыздандыру әдісі мақсатында анестезияға дайындау және оны жүргізудің кешенді шараларын жүзеге асыру;
2) операциядан кейін науқастың өмірлік маңызды жүйелерін қуаттау мен қалпына келтірудің кешенді шараларын жүзеге асыру;
3) операциядан кейінгі ояту палаталарында наркоздан кейінгі кезеңде басқа бейінді немесе реанимация және қарқынды терапия жүргізу бөлімшесіне ауыстырғанға дейін науқастың жағдайын бақылау;
4) реанимация саласында мекеменің медициналық қызметкерлерінің практикалық дағдылары деңгейін көтеру;
5) анестезиология және реаниматология мәселелері бойынша конференция ұйымдастырып, өткізеді;
6) құжаттарды жүргізеді, денсаулық сақтау саласындағы өкілетті органның белгілеген формалары мен мерзімдері бойынша тіркеуді және есеп беруді қамтамасыз етеді;
33. Бөлімшенің негізгі міндеттеріне сәйкес оның медициналық қызметкерлері:
1) операция алдында науқас жағдайының ауырлығын бағалау, анестезиологиялық қауіп дәрежесін анықтау;
2) науқасты операцияға дайындау мақсатында қарқынды терапия жүргізуді және айғақтарын анықтауды;
3) наркозға дайындауды және анестезия әдісін таңдауды;
4) анестезиология мен қарқынды терапия кезінде науқастың функциялық жағдайының мониторингі және операциялық-анестезиялық қауіпті бағалау Қағидаға 1 қосымшадағы ережеге сәйкес және науқастың өміріне қауіпті функциялық және метаболикалық бұзылуларды жою және алдын алу жұмыстарын жүргізеді;
5) дәрі-дәрмектік ұйқыны жалғастыруға айғақтары болмаса жалпы анестезиядан кейін науқасты оятуды;
6) арнайы әдістердің көмегімен әртүрлі себептермен түсіндірілетін ауырсыну синдромын жоюды қамтиды.

31. Отделение анестезиологии является самостоятельным структурным подразделением медицинской организации и организуется в многопрофильных, областных, городских организациях здравоохранения, научных организациях здравоохранения, независимо от их мощности, в случаях ежедневного выполнения более десяти общих анестезий, при наличии штатной численности врачей-анестезиологов более 6, и имеющее в своем составе палаты послеоперационного пробуждения с числом коек не более 6 для выхода больного из анестезии.
Целью организации отделений анестезиологии является оказание анестезиологической помощи и наблюдение за больными в посленаркозном периоде до перевода в профильное отделение либо в отделение реанимации и интенсивной терапии.
32. Основными задачами отделения анестезиологии являются:
1) осуществление комплекса мероприятий по подготовке и проведению анестезии при операциях, родах, диагностических и лечебных процедурах, а также при детоксикационных методах интенсивной терапии;
2) осуществление комплекса мероприятий по восстановлению и поддержанию функции систем жизнеобеспечения при оперативных вмешательствах;
3) осуществление наблюдения за состоянием больных, в посленаркозном периоде в палатах послеоперационного пробуждения до перевода в профильное отделение либо в отделение реанимации и интенсивной терапии;
4) повышение уровня практических навыков медицинского персонала учреждения в области реанимации;
5) организуют и проводят клинические конференции по вопросам анестезиологии;
6) ведут документацию, обеспечивают учет и отчетность по формам и в сроки, установленные уполномоченным органом в области здравоохранения.
33. В соответствии с основными задачами отделения анестезиологии его медицинские работники проводят:
1) оценку тяжести состояния больного перед операцией, определение степени анестезиологического риска;
2) определение показаний и проведение при необходимости интенсивной терапии с целью подготовки больного к операции;
3) назначение премедикации и выбора метода анестезии;
4) мониторинг функционального состояния больного во время анестезии и интенсивной терапии и оценка операционно-анестезиологического риска анестезии согласно приложению 1 к настоящему Положению и проведение терапии с целью профилактики и устранения опасных для жизни больного функциональных и метаболических расстройств;
5) пробуждение больных после общей анестезии, если нет показаний для продленного поддержания медикаментозного сна;
6) устранение болевого синдрома, обусловленного различными причинами, в том числе больным с неизлечимыми заболеваниями, с помощью специальных методов.

34. Операцияларды, босануды, таңуларды, күрделі диагностикалық зерттеулерді, сондай-ақ операциялық, таңу және диагностикалық кабинеттердегі қарқынды терапияның уытсыздандыру әдістерін анестезиологиялық қамтамасыз ету үшін анестезиолог дәрігерлердің медициналық жабдықтармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен және дәрілік заттармен жарақталатын жұмыс орны жабдықталады. Шұғыл анестезия жүргізу мақсатында анестезиолог дәрігерлердің жұмыс орны мен аппаратура жұмысқа тұрақты дайындықта тұруы тиіс.
35. Анестезиолог дәрігер науқасқа немесе оның заңды өкіліне ұсынылған анестезия әдісі туралы толыққанды ақпарат беріп және Қағидағаның 2 қосымшасына сай науқастың анестезияға ақпаратты келісімін алады. Науқастың жағдайы өз келісімін бере алмайтын күйде болса (шок, коматоз жағдайында; ауыр психикалық аурумен ауырса; он сегіз жасқа толмаған; заңды түрде қабілетсіз деп танылған) шұғыл анестезия заңды өкілдерінің жазбаша келісімінің негізінде жүргізіледі, заңды тұлғалар болмаған жағдайда, дәрігерлер консилиумымен, дәрігерлер консилиумын жинай алмаған кезде шешімді анестезиолог дәрігердің өзі қабылдап, медициналық ұйымның лауазымды тұлғаларына ескерту жасайды. Қарау нәтижелерін, өз қорытындысын науқастың таңдаған анестезияға келісімін (заңды тұлғалардың, дәрігерлер консилиумының шешімін) анестезиолог дәрігер медициналық құжатқа енгізеді.
36. Анестезияның қауіпі жоғары дәрежесінде анестезиолог дәрігер емдеуші дәрігерге қосымша емдік-зерттеу шараларын жүргізуге нұсқау береді, емдеуші дәрігермен (операция жасайтын хирургпен) бірлесе отырып, операцияны уақытша тоқтату немесе жасамау туралы шешімді қабылдайды.
37. Анестезиолог дәрігер өзі жүргізетін анестезия кезінде науқастың функциялық жағдайының мониторингі және операциялық-анестезиялық қауіпті бағалауды Қағидаға 1 қосымша ережелерге сәйкес жүргізеді, қажет болған жағдайда инфузиялық терапия жүргізеді, трансфузиялық терапия тағайындайды, функциялық және зат алмасу бұзылуларының алдын-алу мақсатында басқа іс-шараларды жасайды. Анестезия кезіндегі асқынулар пайда болуын анестезиолог дәрігер тез арада анестезиологиялық және реаниматологиялық қызметтің құрылымдық бөлімшесінің меңгерушісіне хабарлауы қажет.
38. Анестезиолог дәрігер анестезия жүргізу кезінде анестезиядан басқа жұмысты орындамайды, реанимация және қарқынды терапия палаталарында, операциядан кейінгі ояту палаталарындағы науқастарды бақылайды, трансфузиялық терапияны жүзеге асырады.

34. Для анестезиологического обеспечения операций, родов, перевязок, сложных диагностических исследований, а также детоксикационных методов интенсивной терапии в операционных, перевязочных и в диагностических кабинетах оборудуются рабочие места врачей-анестезиологов, которые оснащаются соответствующим медицинским оборудованием, изделиями медицинского назначения и лекарственными средствами. Для проведения экстренной анестезии рабочие места врачей анестезиологов и аппаратура должны находиться в постоянной готовности к работе.
35. Врач-анестезиолог дает исчерпывающую информацию больному или его законным представителям о рекомендуемом методе анестезии и получает от него информационное согласие пациента на данный метод анестезии по форме согласно приложению 2 к настоящему Положению. В случаях, когда состояние больного не позволяет выразить ему свою волю (находится в шоковом, коматозном состоянии; страдает тяжелым психическим заболеванием; не достигший возраста восемнадцати лет; признан в установленном законом порядке недееспособным) экстренная анестезия проводиться на основании письменного согласия законных представителей, при отсутствии законных представителей на основании решения консилиума, а при невозможности собрать консилиум решение принимает врач-анестезиолог с последующим уведомлением должностных лиц медицинской организации. Результаты осмотра, свое заключение с отметкой о согласии больного (законных представителей, решение консилиума) на избранный метод анестезии врач-анестезиолог заносит в медицинские документы.
36. При высокой степени риска анестезии врач-анестезиолог рекомендует лечащему врачу провести дополнительные лечебно-диагностические мероприятия, совместно с лечащим врачом (оперирующим хирургом) принимает решение об отсрочке или отмене операции.
37. Врач-анестезиолог осуществляет мониторинг функционального состояния больного во время анестезии и интенсивной терапии и оценку операционно-анестезиологического риска анестезии согласно приложению 1 к настоящему Положению, при необходимости проводит инфузионную терапию, назначает трансфузионную терапию, осуществляет другие меры с целью профилактики и лечения функциональных и метаболических расстройств. О возникновении осложнений во время анестезии врач-анестезиолог немедленно докладывает заведующему отделения структурного подразделения анестезиологической и реаниматологической службы.
38. Врач-анестезиолог во время проведения анестезии, не выполняет иные работы, кроме анестезии, наблюдает за больными в палате реанимации и интенсивной терапии, в палате послеоперационного пробуждения, осуществляет трансфузионную терапию.

39. Дәрігер анестезиолог анестезияның ұзақтығына қарамастан анестезия хаттамасын және анестезия 30 минуттан артық уақытқа созылған жағдайда анестезиологиялық картаны жүргізеді.
40. Анестезиолог дәрігер операциялық бөлмеден анестезия кезінде операция біткенге дейін кетпейді (жедел қажеттілік туындаған жағдайда науқастың жағдайын анестезиологиялық картада және сырқантаманда белгілеу арқылы анестезиолог дәрігердің ауысуы жүргізіледі).
41. Науқасты операциядан кейінгі ояту палатасына, бейінді бөлімшелерге немесе реанимация және қарқынды терапия палаталарына дейін жеткізу кезінде анестезиолог дәрігер палатаға дейін алып жүреді және кезекші дәрігерге тапсырады. Медициналық құжатқа науқастың жағдайы, уақыты, науқасты бақылауға алған кезекші дәрігердің аты-жөні, лауазымы енгізіледі.
42. Операциядан кейінгі ояту палаталары наркоздан кейінгі кезеңде науқастарды бақылауға арналған. Операциядан кейінгі ояту палаталары анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшелерінің құрамында немесе анестезия бөлімшелерінде анестезиолог дәрігерлердің штаттық саны алтыдан асқан жағдайда, күнделікті оннан астам жалпы анестезия шаралары жүргізілетін болса ұйымдастырылады. Операциядан кейінгі ояту палаталарының төсек саны 3-тен кем және 6-дан артық болмау керек.
43. Анестезия жүргізген анестезиолог-реаниматолог дәрігер науқасты операциядан кейін операциядан кейінгі ояту палатасына немесе реанимация және қарқынды терапия палатасына көшіру қажеттігі туралы шешім қабылдайды.
44. Анестезиология бөлімшесін басқаруды сәйкес сертификаты мен ең көп тәжірибесі бар меңгеруші, анестезиолог-реаниматолог дәрігер жүргізеді. Бөлімше меңгерушісін денсаулық сақтау ұйымының басшысы тағайындайды. Бөлімше меңгерушісі кезекші түнгі мезгілдерде, мерекелік және демалыс күндерде қызмет атқаратын жауапты кезекші анестезиолог дәрігерді тағайындайды.
45. Анестезиология бөлімшесі қамтамасыз етіледі:
1) операция залы мен анестезиядан кейінгі палаталарды арнайы жабдықпен, оның ішінде: ағзаның өмірлік маңызды қызметтерін бақылайтын және жасанды қуаттайтын жабдықтармен;
2) операциядан кейінгі ояту палаталарымен;
3) анестезиология жүргізуге арнайы жабдықталған, медициналық қызметкерлерге арналған, құрал-жабдықтарды, дәрі-дәрмектерді, трансфузиялық ерітінділерді, жаялықтарды сақтауға арналған арнайы бөлмелермен қамтамасыз етілуі керек;
4) емдік-диагностикалық мақсатта анестезиология бөлімшесі денсаулық сақтау мекемелерінің басқа емдеу-диагностикалық бөлімшелерін қатыстырады.

39. Врач-анестезиолог ведет протокол анестезии независимо от длительности анестезии и анестезиологическую карту при длительности анестезии более 30 минут.
40. Врач-анестезиолог не покидает операционную во время проведения анестезии до окончания оперативного вмешательства (при возникновении острой необходимости возможна замена врача-анестезиолога с фиксацией состояния больного на время замены в анестезиологической карте и в истории болезни).
41. При транспортировке больного в палату послеоперационного пробуждения, профильного отделения или палату реанимации и интенсивной терапии после окончания операции и анестезии, врач-анестезиолог сопровождает больного до палаты и передает дежурному врачу. В медицинскую документацию вносится запись о состоянии больного, время, должность, фамилия и имя дежурного врача, который принял под наблюдение больного.
42. Палаты послеоперационного пробуждения предназначены для наблюдения за больными в посленаркозном периоде. Палаты послеоперационного пробуждения организуются в составе отделения анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии или отделения анестезиологии в случаях ежедневного выполнения более десяти общих анестезий, при наличии штатной численности врачей анестезиологов более 6 количество коек в палате послеоперационного пробуждения должно быть не менее 3 и не более 6.
43. Решение о необходимости перевода больного после операции в палату послеоперационного пробуждения или в палату реанимации и интенсивной терапии принимает врач анестезиолог-реаниматолог, проводивший анестезию.
44. Руководство отделением анестезиологии осуществляется заведующим, врачом анестезиологом-реаниматологом, имеющим соответствующий сертификат специалиста, наибольший опыт работы. Заведующий отделением назначается руководителем организации здравоохранения. Заведующий отделением назначает ответственного дежурного врача-анестезиолога, в задачу которого входит координация деятельности дежурной службы в дежурное ночное время, в выходные и праздничные дни.
45. Отделение анестезиологии обеспечивается:
1) специальным оборудованием и аппаратурой в операционных и палатах выхода из анестезии, в том числе, для искусственного поддержания и контроля жизненно важных функций организма;
2) палатами послеоперационного пробуждения;
3) специально оборудованными помещениями для проведения анестезиологических пособий, помещениями для персонала, хранения оборудования, лекарственных средств и изделий медицинского назначения, трансфузионных сред, белья;
4) для лечебно-диагностических целей врач отделения анестезиологии может привлекать специалистов из других лечебно-диагностических подразделений организации здравоохранения.

46. Бөлімшенің штаты белгіленген тәртіпке сәйкес облыстық (Астана және Алматы қалаларында) денсаулық сақтау саласындағы өкілетті органның белгілеген тәртібімен бекітіледі.
§ 4. Реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі
47. Реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі реаниматолог дәрігерлер саны оннан асқан жағдайда немесе денсаулық сақтау ұйымының құрылымында анестезиология бөлімшесі бар болған жағдайда, қуаттылығына байланыссыз, көпсалалы, облыстық, қалалық денсаулық сақтау ұйымдарында, хирургиялық, терапиялық және педиатриялық бейіндегі медициналық ұйымның жеке құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
48. Реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде төсек саны он екіден көп емес, ал мамандандырылған реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде төсек саны алтыдан кем болмауы керек. Егер төсек саны он екіден асатын болса екінші бөлімше ашылуы тиіс.
49. Реанимация және қарқынды терапия палатасына әр түрлі себептегі жедел гемодинамикалық бұзылуларымен; жедел тыныс алу бұзылуларымен, операциядан кейін өмірлік маңызды ағзалар қызметінің бұзылуларымен немесе олардың даму қаупі төнген кезде; басқа мүшелер мен жүйелер қызметінің жедел бұзылуымен; клиникалық өлімнен кейін қайта қалпына келтіру кезеңіндегі науқастар жатқызылады.
50. Реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің негізгі міндеттері:
1) денсаулық сақтау ұйымының басқа бөлімшелерінен немесе медициналық жедел жәрдем көмегімен әкелінген науқастарға сырқаттану, жарақаттану, операция және тағы басқа себептер барысында туған бұзылулар кезінде тіршілік қызметін қамтамасыз ететін жүйелерді қалпына келтіру немесе қолдау мақсатында кешенді іс-шараларды жүргізу;
2) айғақтар бойынша экстракорпоралдық детоксикация және гипербариялық оксигенация әдістері бойынша ем жүргізу;
3) медициналық ұйымның реанимация саласындағы медициналық қызметкерлердің практикалық дағдылар деңгейін жоғарылату;
4) айғақтары бойынша экстракорпоралдық детоксикация және гипербариялық оксигенация әдістері бойынша емін реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіндегі науқастарға, сондай-ақ, денсаулық сақтау ұйымының басқа да бөлімшелерінің науқастарына жүргізеді;
5) басқа бөлімшелермен жұмыста сабақтастық пен өзара байланыс жасайды.
51. Реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің негізгі міндеттеріне сәйкес оның қызметкерлері:

46. Штаты укомплектовываются в соответствии с нормативами утвержденными местными органами государственного управления здравоохранением области (городов Астаны и Алматы) в установленном порядке.
§ 4. Отделение реанимации и интенсивной терапии
47. Отделение реанимации и интенсивной терапии является самостоятельным структурным подразделением медицинской организации и организуется в многопрофильных, областных, городских организациях здравоохранения, научных организациях здравоохранения хирургического, терапевтического и педиатрического профиля, независимо от их мощности, при наличии штатной численности врачей-реаниматологов более 10 или при наличии в структуре организации здравоохранения отделения анестезиологии.
48. Число коек в отделении реанимации и интенсивной терапии должно быть не более 12, а в специализированных отделениях реанимации и интенсивной терапии не менее 6 коек. При наличии более 12 коек создается второе отделение.
49. В палаты реанимации и интенсивной терапии подлежат госпитализации больные с острыми расстройствами гемодинамики различной этиологии (острая сердечно-сосудистая недостаточность, травматический шок, гиповолемический шок, кардиогенный шок и др.), острыми расстройствами дыхания, другими расстройствами функций жизненно важных органов и систем (центральной нервной системы, паренхиматозных органов и др.), острыми нарушениями обменных процессов, больные после оперативных вмешательств, повлекших за собой нарушение функции систем жизнеобеспечения или при реальной угрозе их развития, тяжелыми отравлениями.
50. Основными задачами отделения реанимации и интенсивной терапии являются:
1) осуществление комплекса мероприятий по восстановлению и поддержанию систем жизнеобеспечения, вследствие заболевания, травмы, оперативного вмешательства и других причин у пациентов, поступающих из отделений организации здравоохранения или доставленных скорой медицинской помощью;
2) проведение по показаниям лечения методами экстракорпоральной детоксикации и гипербарической оксигенацией;
3) повышение уровня практических навыков медицинских работников медицинской организации в области реанимации;
4) осуществляют по показаниям проведение лечения методами экстракорпоральной детоксикации и гипербарической оксигенацией как пациентов палат реанимации и интенсивной терапии, так и пациентов других отделений организации здравоохранения;
5) осуществляют взаимосвязь и преемственность в работе с другими отделениями.
51. В соответствии с основными задачами отделения реанимации и интенсивной терапии его медицинские работники:

1) науқасты қабылдау кезінде реанимация және қарқынды терапия палатасының реаниматолог дәрігері түскен кездегі болған синдромдарын көрсете отырып, науқастың жағдайын жазады, тексеру нәтижелерін талдап, бекітеді. Науқастың динамика жағдайын бақылай отырып, күнделікке өзгерістерін жазып, тағайындаулардағы өзгерістерді негіздейді. Күнделікті жазу жиілігі науқастың жағдайындағы өзгерістерді және тағайындауларды түзету қажеттілігі көрсетіле отырып (тұрақты науқастарда сырқатнамадағы жағдайларын көрсету 8 сағаттық интервалмен жүргізуге болады), науқас динамикасының ауырлық жағдайына байланысты болады. Науқасты кезекшілікпен өткізу, интубация кезеңдерін, спонтанды демалуға көшірілулерді, экстубация және басқа да маңызды, күрделі ем-шараларды жүргізу, трансфузиялық ем қажеттілігін негіздеу, есірткілік заттармен жансыздандыру кезеңдері міндеттері түрде саналып, тіркелуі қажет.
2) Реаниматолог дәрігер науқастың негізгі немесе қосалқы ауруларына, асқынуларына сәйкес синдромдарды анықтауға, кез–келген деңгейдегі әр түрлі маман консультанттарды шақырта отырып, негізгі және қосалқы ауруларды емдеу тәсілін анықтайды, жинақтау және қарқынды терапия шаралары кешенін жүргізеді. Реанимация және қарқынды терапия палаталарына түсетін науқастар бейінді бөлімшелерге тіркелгендіктен, сырқатнаманың паспортты бөлімін, клиникалық диагнозды негіздеу, кезеңді және өлімнен кейінгі эпикриздерді, шығару қағазын бейінді бөлімшенің дәрігері немесе бейінді бөлімшенің меңгерушісі жазады.
3) реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде емделу үшін айғақтарын белгілейді, өмірлік маңызды мүшелер қызметінің тұрақталуынан кейін, жақын тәулікте емдеу мен тексеру бойынша ұсыныстар беріп, науқастарды стационар бөлімшелеріне ауыстырады (денсаулық сақтау ұйымының бейінді бөлімшелерінің меңгерушілері реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінен ауыстырылған науқастарды бірден қабылдауы тиіс);
4) практикалық реаниматология мәселелері бойынша басқа бөлімшелердің дәрігерлеріне кеңес береді;
5) реаниматология және қарқынды терапия мәселелері бойынша клиникалық конференцияларды ұйымдастырады және жүргізеді;
6) денсаулық сақтау саласында өкілетті органмен бекітілген формалар мен мерзімдер бойынша есеп жүргізу мен есеп беруді қамтамасыз етеді, құжаттарды жүргізеді.
52. Реанимация және қарқынды терапия палаталарында реаниматолог дәрігерлердің біреуі емдеуші дәрігер болып тағайындалады. Науқастың емдеуші дәрігері немесе операцияны жүргізген хирург дәрігер науқасты реанимация және қарқынды терапия палатасына ауыстырғанға дейін, оны күнделікті қарауға, өз құзырлығы шегінде барлық емдеу-диагностикалық шараларды орындауға және тиімділігін қадағалауға міндетті, сонымен қатар емнің сапасы мен дер кезінде орындалуын толық өз жауапкершілігіне алады.

1) принимая больного, описывают его состояние при поступлении с указанием имеющих место синдромов, фиксирует и интерпретирует данные обследований. Наблюдая пациента в динамике, фиксирует изменения в дневниках, обосновывает изменения в назначениях. Кратность написания дневников зависит от динамики тяжести состояния, отражая конкретные изменения в состоянии больных и необходимости коррекции назначений (у стабильных больных интервал фиксации в истории болезни их состояния может быть 8 часов). Обязательно описание приема и передачи больного по смене, моменты интубации, перевода на спонтанное дыхание, экстубации и других ответственных или сложных манипуляций, обоснование необходимости в трансфузионной терапии, обезболивании наркотическими аналгетиками;
2) определяют наличие у больного тех или иных синдромов, соответствующих основному или сопутствующему заболеванию, или осложнениям, проводят мониторинг функционального состояния больного во время интенсивной терапии, осуществляет комплекс мероприятий по реанимации и интенсивной терапии, привлекают консультантов любой специальности и любого уровня для верификации основного и сопутствующего заболевания, дифференциальной диагностики и определения тактики лечения. Учитывая, что больные, поступающие в палаты реанимации и интенсивной терапии, числятся в составе профильных отделений, паспортную часть истории болезни, обоснование клинического диагноза, этапные и посмертные эпикризы, выписки пишутся врачом профильного отделения или заведующим профильного отделения;
3) устанавливают показания для лечения в отделении реанимации и интенсивной терапии, переводят больных в отделения стационара после стабилизации функции жизненно важных органов с рекомендациями по лечению и обследованию на ближайшие сутки (заведующие профильными отделениями организации здравоохранения обеспечивают незамедлительный прием больных, переведенных из палат реанимации и интенсивной терапии);
4) консультируют врачей других отделений по вопросам практической реаниматологии;
5) организуют и проводят клинические конференции по вопросам реаниматологии и интенсивной терапии;
6) ведут документацию, обеспечивают учет и отчетность по формам и в сроки, установленные уполномоченным органом в области здравоохранения.
52. В палате реанимации и интенсивной терапии лечащим врачом больного назначается один из врачей-реаниматологов. Врач, являвшийся лечащим врачом больного до перевода его в палату реанимации и интенсивной терапии, либо врач-хирург, выполнивший операцию, обязан ежедневно осматривать больного, выполнять все лечебно-диагностические мероприятия в пределах своей компетенции и контролировать их эффективность, неся при этом полную и персональную ответственность за своевременность и качество лечения.

53. Реанимация және қарқынды терапия жүргізу палатасына ауыр жағдайдағы, дәлелденбеген диагнозбен жедел түскен науқастар бейінді бөлімшелерге, оның ішінде денсаулық сақтау ұйымдарының басқа бөлімшелеріне тек жедел ем-шараларды жүргізіп, өмірлік маңызды қызметтердің бұзылуларын тұрақтандырылғаннан кейін ғана ауыстырылады.
54. Реанимация және қарқынды терапия палатасына бейінді бөлімшелерден ауруының емі паллиативті терапияға келетін ауруымен (онкологиялық аурулардың декомпенсацияланған сатыларындағы) науқастар ауыстырылмайды.
55. Ауыр жағдайдағы науқастарды бірден қабылдап, сапалы емді жүргізуге үнемі дайындықты қамтамасыз ету үшін, анестезиологиялық және реаниматологиялық қызметтің құрылымдық бөлімшелерінің палаталарындағы бір төсектік орын бос болу қажет. Реанимация және қарқынды терапия палаталарында науқастар санының шектен тыс көп болуы тек төтенше жағдайлармен байланысты болуы мүмкін.
56. Ауырлық дәрежесі жеңіл және орта жағдайдағы науқастардың анестезиологиялық және реаниматологиялық қызметтің құрылымдық бөлімшелерінде болуы, сондай-ақ, науқастың сауығуымен байланысты ауруханадан шығарылуы бөлімшенің жұмысының ұйымдастырылуы дұрыс емес деп қаралуы қажет.
57. Реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің басқарылуы сәйкес маман сертификаты бар, ең көп жұмыс тәжірибесі бар анестезиолог-реаниматолог дәрігерімен жүргізіледі. Бөлімше меңгерушісін денсаулық сақтау ұйымының басқарушысы тағайындайды. Бөлімше меңгерушісі кезекші түнгі уақытта, демалыс және мерекелі күндерде кезекшіліктегі қызметкерлердің жұмысын үйлестіретін, жауапты кезекші реаниматолог дәрігерді тағайындайды.
58. Реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі:
1) арнайы құрал-жабдықтармен және аппаратурамен, соның ішінде ағзаның өмірлік маңызды қызметін жасанды түрде қолдау мен бақылауына арналған құрал-жабдықтармен;
2) емдеу-диагностикалық мақсатта реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі денсаулық сақтау ұйымының басқа да емдеу-диагностикалық бөлімшелерін тартуына мүмкіндігі бар;
3) белгіленген тәртіпте бекітілген, стандарттарға сәйкес реанимация және қарқынды терапия жүргізуге қажетті дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен, трансфузиялық ерітінділермен;
4) реанимация және қарқынды терапияны, экстракорпоралдық детоксикация және гипербариялық оксигенация әдістері бойынша ем жүргізу үшін, жұқпалы науқастарды оқшаулау үшін, қызметкерлер үшін, құрал-жабдықтарды, дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, трансфузиялық ерітінділерді, төсек-орын тыстарын сақтау үшін арнайы жабдықталған үй-жайлармен қамтамасыз етілуі қажет.

53. Больные в критическом состоянии, экстренно поступающие в палаты реанимации и интенсивной терапии, с неуточненным диагнозом, переводятся в профильные отделения, в том числе в отделения других организаций здравоохранения, только после проведения неотложных лечебных мероприятий и стабилизации нарушений жизненно важных функций.
54. В палату реанимации и интенсивной терапии не подлежат переводу из профильных отделений больные с заболеваниями, лечение которых сводится к паллиативной терапии (декомпенсированные стадии онкологических больных).
55. Для обеспечения постоянной готовности к немедленному приему и качественному лечению больных в критических состояниях одна койка структурного подразделения анестезиологической и реаниматологической службы должна быть резервной и свободной. Нахождение в палатах реанимации и интенсивной терапии большего количества больных, чем коек допустимо только при возникновении чрезвычайной ситуации, связанной с массовым поступлением пострадавших.
56. Нахождение больных легкой и средней степени тяжести в структурных подразделениях анестезиологической и реаниматологической службы, а также выписка больного в связи с выздоровлением должна рассматриваться как неправильная организация работы отделения.
57. Руководство отделением реанимации и интенсивной терапии осуществляется заведующим, врачом-реаниматологом, имеющим соответствующий сертификат специалиста и наибольший опыт работы. Заведующий отделением назначается руководителем организации здравоохранения. Заведующий отделением назначает ответственного дежурного врача-реаниматолога, в задачу которого входит координация деятельности дежурной службы в дежурное ночное время, в выходные и праздничные дни.
58. Отделение реанимации и интенсивной терапии должно быть обеспечено:
1) специальным оборудованием и аппаратурой, в том числе для искусственного поддержания и контроля жизненно важных функций организма;
2) для лечебно-диагностических целей врачи отделения реанимации и интенсивной терапии могут привлекать специалистов других лечебно-диагностических подразделений организации здравоохранения;
3) лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения, трансфузионными средами, необходимыми для проведения реанимации и интенсивной терапии в соответствии со стандартами, утвержденными в установленном порядке;
4) специально оборудованными помещениями для проведения реанимации и интенсивной терапии, экстракорпоральной детоксикации, гипербарической оксигенации, для изоляции инфекционных больных, для персонала, для хранения оборудования, лекарственных средств и изделий медицинского назначения, трансфузионных сред, белья.

59. Денсаулық сақтау ұйымының әкімшілігі шұғыл емдеу-консультациялық көмек көрсету үшін басқа бейінді бөлімшелердің маман-дәрігерлерін бөлімшеге бекітеді.
60. Бөлімшенің штаты жергілікті денсаулық сақтау саласындағы облыстық (Алматы және Астана қалаларында) өкілетті органның белгілеген тәртібімен бекітіледі.
§ 5. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия орталығы
61. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия орталығы (АРҚТО) денсаулық сақтау ұйымның құрамында үш және одан да көп анестезиологиялық-реанимациялық бейіндегі бөлімшелері бар, тәуілік бойы мамандандырылған және жоғары мамандандырылған көмек көрсететін денсаулық сақтау саласының ғылыми ұйымдарында құрылады.
АРҚТО медицина ғылымының интеграциясы, мамандырылған білім беру және практикалық денсаулық сақтау негізінде анестезиологиялық және реанимациялық көмектің мамандырылған жұмысының сапасын жетілдіру үшін құрылатын Республикалық анестезиологиялық және реанимациялық көмегінің ғылыми-әдістемелік және үйлестіретін орталығы болып табылады.
62. АРҚТО құрамына келесі құрылымдық бөлімшелер кіргізілуі мүмкін:
1) анестезиология бөлімшесі;
2) реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі;
3) мамандандырылған реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі;
4) экстракорпоралдық детоксикация әдісі бойынша ем жүргізу (кабинет) бөлімшесі;
5) гипербариялық оксигенация әдісі бойынша ем жүргізу (кабинет) бөлімшесі.
63. АРҚТО негізгі міндеттері:
1) АРҚТО құрамына кіретін барлық денсаулық сақтау ұйымдары бөлімшелерінің өзара әрекеттесуін қамтамасыз етіп, анестезиологиялық және реаниматологиялық көмекті ұйымдастыру;
2) денсаулық сақтау ұйымымен халыққа анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету мәселелері бойынша әдістемелік және консультативті шараларды жүргізу;
3) халыққа анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау ұйымдарынан есеп жинау және оны талдау;
4) республиканың анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуін жетілдіру мен әрі қарай дамытуға бағытталған іс-шаралар кешенін іске асыру;
5) анестезиологиялық және реаниматологиялық көмектің алгоритмдерін құрастыру және жетілдіру;
6) анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді жетілдіру, сондай-ақ, медициналық ұйымдарда анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуге арналған материалдық-техникалық жабдықтарды барынша пайдалы қолдануы бойынша әдістемелік ұсыныстарды жасау;

59. Администрация организации здравоохранения закрепляет за отделением реанимации и интенсивной терапии врачей-специалистов профильных отделений для неотложной лечебно-консультативной помощи.
60. Штаты укомплектовываются в соответствии с нормативами утвержденными местными органами государственного управления здравоохранением области (городов Астаны и Алматы) в установленном порядке.
§ 5. Центр анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии
61. Центр анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии (далее - ЦАРИТ) организуется в научных организациях в области здравоохранения, оказывающих круглосуточную специализированную и высокоспециализированную помощь, при наличии в составе организации трех и более отделений анестезиолого-реанимационного профиля.
ЦАРИТ является научно-методическим и координирующим центром анестезиологической и реаниматологической помощи республики и создается для совершенствования качества профессиональной деятельности анестезиологической и реаниматологической помощи на основе интеграции медицинской науки, профессионального образования и практического здравоохранения.
62. В состав ЦАРИТ включаются следующие структурные подразделения:
1) отделение анестезиологии;
2) отделения реанимации и интенсивной терапии;
3) специализированные отделения реанимации и интенсивной терапии;
4) отделение (кабинет) экстракорпоральных методов лечения;
5) отделение (кабинет) гипербарической оксигенации;
63. Основными задачами ЦАРИТ являются:
1) организация и координация деятельности оказания анестезиологической и реаниматологической помощи с обеспечением взаимодействия всех входящих в состав ЦАРИТ подразделений организации здравоохранения;
2) осуществление методических и консультативных мероприятий по вопросам оказания анестезиологической и реаниматологической помощи населению организациями здравоохранения;
3) сбор и анализ отчетов организаций здравоохранения по оказанию анестезиологической и реаниматологической помощи населению;
4) осуществление комплекса мероприятий, направленных на совершенствование и дальнейшее развитие анестезиологической и реаниматологической помощи республики;
5) разработка и совершенствование алгоритмов оказания анестезиологической и реаниматологической помощи;
6) разработка методических рекомендаций по совершенствованию оказания анестезиологической и реаниматологической помощи, а также по оптимизации использования в медицинских организациях материально-технического оборудования, предназначенного для анестезиологической и реаниматологической помощи;

7) денсаулық сақтау ұйымдарының анестезиологиялық және реаниматологиялық саладағы медициналық қызметкерлерінің теориялық білімдері мен практикалық дағдыларының деңгейін көтеруге бағытталған іс-шаралар кешенін іске асыру болып табылады.
64. АРҚТО орталығын басқаруды денсаулық сақтау ұйымының басшысы тағайындайтын меңгерушімен іске асырылады.
65. АРҚТО орталығының меңгерушісі лауазымына мамандығы бойынша біліктілік дәрежесі жоғары, ғылыми атағы, анестезиологиялық және реанимациялық бөлімшенің немесе реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің меңгерушісі ретінде бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар анестезиолог-реаниматолог дәрігер тағайындалады.
66. АРҚТО орталығының басшысы анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету бойынша АРҚТО орталығының құрамына кіретін барлық бөлімшелердің жұмысын үйлестіреді және басқа құрылымдық бөлімшелермен өзара әрекеттесіп қызмет етуін қамтамасыз етеді.
67. АРҚТО орталығының штаттары белгіленген тәртіпте денсаулық сақтау саласында өкілетті органмен бекітіледі.
Қазақстан Республикасының халқына
анестезиологиялық және реаниматологиялық
көмек көрсететін ұйымдар туралы
қағидаға 1 қосымша
Анестезиология мен қарқынды терапия кезінде науқастың
функциялық жағдайының мониторингі және операциялық-анестезиялық
қауіпті бағалау қағидасы
1. Анестезиология мен қарқынды терапия кезінде науқастың функциялық жағдайының мониторингісіне шаралар жиынтығы мен техникалық құралдар қолдану арқылы науқастың ағзасының өмірге маңызды қызметтерінің жағдайын үнемі бақылау деп түсінуге болады.
2. Мониторингтің 2 түрін ажыратамыз: негізгі және арнайы.
Негізгі мониторинг – шаралар жиынтығы мен техникалық құралдарды қолдану арқылы науқас ағзасының өмірге маңызды қызметтер жағдайының басты мониторингі, ол анестезия мен қарқынды терапияның кез-келген түрінде міндетті түрде орындалады.
Негізгі мониторинг:
Бақыланатын көрсеткіштер
Анестезиология және реанимация тобы
Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі, анестезиология бөлімшесі, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі, АРҚТО
Тыныс жиілігі
Айғақтар бойынша көзбен шолу (монитор бар болса үздіксіз)
Үздіксіз
SpО2
Үздіксіз
Үздіксіз
ЖЖЖ
Үздіксіз
Үздіксіз
АҚ
Коротков бойынша әрбір 5 минут сайын (монитор бар болса үздіксіз)
Үздіксіз
ЭКГ
Кардиограф бар болса – тәулігіне 1 реттен сирек емес
Үздіксіз
Термометрия
Көрсеткіштер бойынша (қондырғы бар болса үздіксіз)
Үздіксіз
ОВҚ
Тамыр ішілік инфузия кезінде тәулігіне 2-4 рет
Тамыр ішілік инфузия кезінде тәулігіне 2-4 рет
Диурез
Сағат сайын
Сағат сайын
Қышқылды-негізді жағдайы және қан газдары
ӨЖЖ кезінде қышқылды-негізді жағдайын зерттеумен бірге. Жиілігі көрсеткіштер бойынша, бірақ тәулігіне 1 реттен сирек емес (қондырғы бар болса)
ӨЖЖ кезінде қышқылды-негізді жағдайын зерттеумен бірге. Жиілігі көрсеткіштер бойынша, бірақ тәулігіне 1 реттен сирек емес
Анестезиялаушы газдар
Үздіксіз (қондырғы бар болса)
Үздіксіз
FetCO
ӨЖЖ кезінде үздіксіз (қондырғы бар болса)
ӨЖЖ кезінде үздіксіз
Арнайы мониторинг - шаралар жиынтығы мен техникалық құралдарды қолдану арқылы науқас ағзасының өмірге маңызды қызметтер жағдайының қосымша мониторингі, ол келесі жағдайларда міндетті түрде орындалады: өкпенің жасанды желдендіруі, жедел тыныс жеткіліксіздік, жедел ми жеткіліксіздік, жедел гемодинамикалық жеткіліксіздік.
Өкпені жасанды желдету кезіндегі арнайы мониторинг:
Бақыланатын көрсеткіштер
Анестезиология және реанимация топтары
Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі, анестезиология бөлімшесі, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі, АРҚТО
Негізгі мониторинг
+
+
Тыныс алу механикасы: PiP, PEEP, Vt, Ve, I:E, өкпе-торакальды комплайнс (Comp)
Өкпенің жедел зақымдануы және РДСВ кезінде үздіксіз
Өкпенің жедел зақымдануы және РДСВ кезінде үздіксіз
FetCO
Үздіксіз
Үздіксіз

7) осуществление комплекса мероприятий, направленных на повышение уровня теоретических знаний и практических навыков медицинских работников организаций здравоохранения в области анестезиологии и реанимации.
64. Руководство ЦАРИТ осуществляется заведующим, который назначается руководителем научной организации в области здравоохранения.
65. На должность заведующего ЦАРИТ назначается врач анестезиолог-реаниматолог, имеющий высшую квалификационную категорию по специальности, ученую степень, стаж работы не менее 5 лет в качестве заведующего отделением анестезиологии и реанимации либо реанимации и интенсивной терапии.
66. Руководитель ЦАРИТ осуществляет координацию деятельности всех входящих в состав ЦАРИТ подразделений по оказанию анестезиологической и реаниматологической помощи с обеспечением взаимодействия с другими структурными подразделениями организации здравоохранения.
67. Штаты ЦАРИТ укомплектовываются в установленном порядке уполномоченным органом в области здравоохранения.
Приложение 1
к Положению об организациях,
оказывающих анестезиологическую
и реаниматологическую помощь
населению Республики Казахстан
Мониторинг функционального состояния
больного во время анестезии и интенсивной терапии и оценка
операционно-анестезиологического риска
1. Под мониторингом функционального состояния больного во время анестезии и интенсивной терапии понимают постоянное наблюдение за состоянием жизненно важных функций организма больного с использованием комплекса мероприятий и технических средств.
2. Различают 2 вида мониторинга: базовый и специализированный.
Базовый мониторинг - основной мониторинг за состоянием жизненно важных функций организма больного с использованием комплекса мероприятий и технических средств, который выполняется в обязательном порядке при любых видах анестезии и интенсивной терапии.
Базовый мониторинг:
Мониторируемые параметры
Группа анестезиологии и
реанимации
Отделение анестезиологии,
реанимации и интенсивной
терапии, отделение
анестезиологии, отделение
реанимации и интенсивной
терапии, ЦАРИТ
ЧД
Визуально по показаниям
(при наличии монитора
непрерывно)
Непрерывно
SpО2
Непрерывно
Непрерывно
ЧСС
Непрерывно
Непрерывно
АД
По Короткову, каждые 5 мин
(при наличии монитора
непрерывно)
Непрерывно
ЭКГ
При наличии кардиографа -
не реже 1 раз в сутки,
кардиомонитора непрерывно
Непрерывно
Термометрия
По показаниям (непрерывно
при наличии оборудования)
Непрерывно
ЦВД
При в/в инфузии 2-4 раза в
сутки
При в/в инфузии 2-4 раза
в сутки
Диурез
Почасовой
Почасовой
Кислотно-основное
состояние и газы крови
При ИВЛ вместе с
исследованиями
кислотно-основного
состояния. Кратность по
показаниям, но не реже 1
раза в сутки (при наличии
оборудования)
При ИВЛ вместе с
исследованиями
кислотно-основного
состояния. Кратность по
показаниям, но не реже 1
раза в сутки
Анестезиологические газы
Непрерывно (при наличии
оборудования)
Непрерывно
FetCO
При ИВЛ непрерывно (при
наличии оборудования)
При ИВЛ непрерывно
Специализированный мониторинг - дополнительный мониторинг за состоянием жизненно важных функций организма больного с использованием комплекса мероприятий и технических средств, который выполняется в обязательном порядке при: искусственной вентиляции легких, острой дыхательной недостаточности, острой церебральной недостаточности, острой гемодинамической недостаточности.
Специализированный мониторинг при ИВЛ:
Мониторируемые параметры
Группа анестезиологии и
реанимации
Отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии, отделение анестезиологии, отделение реанимации и интенсивной терапии, ЦАРИТ
Базовый мониторинг
+
+
Механика дыхания: PiP,
PEEP, Vt Ve, I:E,
легочно-торакальный
комплайнс (Comp)
Непрерывно при остром
повреждении легких и РДСВ
Непрерывно при остром
повреждении легких и РДСВ
FetCО2
Непрерывно
непрерывно

PaО2/FiО2
РДСВ кезінде 1-2 рет тәулігіне және ӨЖЖ режимін ауыстыру кезінде міндетті түрде
РДСВ кезінде 1-2 рет тәулігіне және ӨЖЖ режимін ауыстыру кезінде міндетті түрде
Жедел ми жеткіліксіздік (ЖМЖ) кезінде арнайы мониторинг:
Бақыланатын көрсеткіштер
Анестезиология және реанимация тобы
Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі, анестезиология бөлімшесі, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі, АРҚТО
Негізгі мониторинг
+
+
Бас-сүйек ішілік қысым
ЛП әдісімен тәулігіне 1 рет
ЛП әдісімен немесе субдуралдық көрсеткішпен тәулігіне 1 рет
ЭЭГ
Тәулігіне 1 рет (қажет болғанда)
Тәулігіне 1 рет
ТКДГ көрсеткіштер
Тәулігіне 1 рет
Жедел тыныс жеткіліксіздік (ЖТЖ) кезінде арнайы мониторинг:
Бақыланатын көрсеткіштер
Анестезиология және реанимация тобы
Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі, анестезиология бөлімшесі, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі, АРҚТО
Негізгі мониторинг
+
+
Тұрақты АҚ
Әрбір 2-3 сағат сайын
Үздіксіз
Тұрақты емес АҚ
Әрбір 5-15-60 минут сайын
Үздіксіз
ОВҚ
Инфузиялық ем кезінде 1-2 рет тәулігіне
Тәулігіне 1-2 реттен сирек емес
ӨЖЖ
Стандарт бойынша
Стандарт бойынша
PaО2/FiО2
РДСВ кезінде 1-2 рет тәулігіне және ӨЖЖ режимін ауыстыру кезінде міндетті түрде
ӨАҚ (өкпе артериясындағы қысым)
Көрсеткіштер бойынша мүмкіндігінше
Жедел гемодинамикалық жеткіліксіздік кезінде арнайы мониторинг:
Бақыланатын көрсеткіштер
Анестезиология және реанимация тобы
Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі, анестезиология бөлімшесі, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі, АРҚТО
Негізгі мониторинг
+
+
Тұрақты АҚ
Әрбір 2-3 сағат сайын
Үздіксіз
Тұрақты емес АҚ
Әрбір 5-15 минут сайын (мүмкіндігінше үздіксіз)
Үздіксіз
ОВҚ
Инфузиялық ем кезінде сағатына 1 рет
Инфузиялық ем кезінде сағатына 1 рет
Соққы көлемі, Жүректің минуттық көлемі
Көрсеткіштер бойынша мүмкіндігінше
ДЛА
Көрсеткіштер бойынша мүмкіндігінше
3. Операциялық-анестезиялық қауіп науқастың объективті жағдайы, алдағы операция көлемі мен сипаты бойынша бағаланады.
4. Науқастың объективті жағдайы, алдағы операция көлемі мен сипатының бағасы балл бойынша жүзеге асады.
5. Науқастың объективті жағдайын бағалау:
1) жүйелік бұзылуларды шақырмайтын жергілікті ауруы бар науқастар (дені сау адамдар) – 1 балл;
2) жеңіл немесе орташа бұзылулары бар науқастар, гемостазда айқын өзгерістер жоқ, ағзаның тіршілік әрекетін аз дәрежеде бұзады – 2 балл;
3) ауыр жүйелік бұзылулары бар науқастар, ағзаның тіршілік әрекетін едәуір бұзады, бірақ еңбекке жарамсыздыққа әкелмейді – 3 балл;
4) ауыр жүйелік бұзылулары бар науқастар, өмірге қауіп-қатер әкеледі және еңбекке жарамсыздыққа әкеліп соғады – 4 балл;

PaО2/FiО2
1-2 раза в сутки при РДСВ
и обязательно при смене
режимов ИВЛ
1-2 раза в сутки при РДСВ
и обязательно при смене
режимов ИВЛ
Специализированный мониторинг при острой церебральной недостаточности (ОЦН):
Мониторируемые параметры
Группа анестезиологии и
реанимации
Отделение анестезиологии,
реанимации и интенсивной
терапии, отделение
анестезиологии, отделение
реанимации и интенсивной
терапии, ЦАРИТ
Базовый мониторинг
+
+
ВЧД
1 раз в сутки методом ЛП
1 раз в сутки методом ЛП
или субдуральным датчиком
ЭЭГ
1 раз в сутки (желательно)
1 раз в сутки
Параметры ТКДГ
1 раз в сутки
Специализированный мониторинг при острой дыхательной недостаточности (ОДН):
Мониторируемые параметры
Группа анестезиологии и
реанимации
Отделение анестезиологии,
реанимации и интенсивной
терапии, отделение
анестезиологии, отделение
реанимации и интенсивной
терапии, ЦАРИТ
Базовый мониторинг
+
+
АД стабильное
Каждые 2-3 часа
Непрерывно
АД нестабильное
Каждые 5-15-60 мин
Непрерывно
ЦВД
При инфузионной терапии
1-2 раза в сутки
Не реже 1-2 раза в сутки
ИВЛ
По стандарту
По стандарту
РаО2/FiО2
1-2 раза в сутки при РДСВ
и обязательно при смене
режимов ИВЛ
ДЛА (давление в легочной
артерии)
По показаниям при
возможности
Специализированный мониторинг при острой гемодинамической недостаточности (ОГН):
Мониторируемые параметры
Группа анестезиологии и
реанимации
Отделение анестезиологии,
реанимации и интенсивной
терапии, отделение
анестезиологии, отделение
реанимации и интенсивной
терапии, ЦАРИТ
Базовый мониторинг
+
+
АД стабильное
Каждые 2-3 часа
Непрерывно
АД нестабильное
Каждые 5-15 мин (при
возможности непрерывно)
Непрерывно
ЦВД
При инфузионной терапии
1 раз в час
При инфузионной терапии
1 раз в час
УО, МОС
По показаниям при
возможности
ДЛА
По показаниям при
возможности
3. Операционно-анестезиологический риск оценивается по объективному состоянию больного, объему и характеру предстоящего оперативного вмешательства и видом анестезиологического обеспечения.
4. Оценка объективного состояния больного, объема и характера предстоящего оперативного вмешательства осуществляются в баллах.
5. Оценка объективного состояния больного:
1) больные, у которых заболевание локализовано и не вызывает системных расстройств (практически здоровые люди) - 1 балл;
2) больные с легкими или умеренными расстройствами, которые в небольшой степени нарушают жизнедеятельность организма без выраженных сдвигов гомеостаза - 2 балла;
3) больные с тяжелыми системными расстройствами, которые значительно нарушают жизнедеятельность организма, но не приводят к нетрудоспособности - 3 балла;
4) больные с тяжелыми системными расстройствами, которые создают серьезную опасность для жизни и приводят к нетрудоспособности - 4 балла;

5) жағдайы соншама ауыр, 24 сағат ішінде өлім күтуге болады – 5 балл.
6. Алдағы операцияның көлемі мен сипатын бағалау:
1) кіші көлемді операциялар (дененің беткейіне және құрсақ қуысының мүшелеріне жасалатын операциялар: беткей орналасқан және жергілікті ісіктерді алу; қол мен аяқ саусақтарының ампутациясы; тікішектегі түйінді алу және байлау; перифериялық нервтер пластикасы; ангиография мен эндовазалдық операциялар; ауырлығы мен көлемі жағынан ұқсас басқа да операциялар) – 1 балл;
2) орташа көлемді операциялар (кең көлемді қажет ететін беткей жатқан қатерлі ісікті алу; қуыстарда орналасқан іріңді жараны ашу; қол-аяқтарының сегментіне ампутация; перифериялық тамырларға операциялар; кең көлемді қажет ететін асқынған аппендэктомия және жарықты кесу; сынамалы торакотомиялар және лапаротомиялар; интракраниалдық және интравертебралдық кеңістікте орналасқан іріңді жараны ашу; асқынбаған диксэктомиялар; бас-сүйек кемістіктеріне пластика; гематомаларды эндоскопиялық алу; ауырлығы мен көлемі жағынан ұқсас басқа да операциялар) – 2 балл;
3) үлкен көлемді операциялар (құрсақ қуысына радикалды операциялар (жоғарыда аталғандардан басқа); кеуде қуысының мүшелеріне радикалды операциялар; аяқ–қолдардың кең көлемді ампутациясы, мысалы, мықын сегізкөзаралық ампутация; көлемді түзілістерге байланысты бас миы мен жұлынға операциялар (конвекситалдық орналасқан ісіктер); торакотомдық және люмботомиялық жету арқылы омыртқаның кеуде және бел аймағына тұрақтандыратын операциялар; ликворшунтттау операциялар; гипофиз аденомасын транссфеноидалдық алу; ауырлығы мен көлемі жағынан ұқсас басқа да операциялар) – 3 балл;
4) ерекше жағдайда жүргізілетін операциялар (жүрекке және ірі тамырға операциялар) және жасанды қан айналысы, гипотермия жағдайында жүргізілетін басқа да ауыр операциялар; дерттік үрдістің артқы бас-сүйек шұңқырында (бағаналы және парабағаналы орналасу), бас-сүйек негізінде орналасқан кезінде, дислокациондық көріністермен жүретін үлкен көлемді түзілістер кезінде бас миына операциялар; бас миы тамырларының дерттері кезіндегі операциялар (артериялық аневризмге шегелеу жасау), симультанттық операциялар; ауырлығы мен көлемі жағынан ұқсас басқа да операциялар) – 4 балл.
7. Анестезиологиялық қамтамасыз етілуіне байланысты қауіп:

5) больные, состояние которых настолько тяжело, что можно ожидать их смерти в течение 24 часов - 5 баллов.
6. Оценка объема и характера предстоящего оперативного вмешательства:
1) операции небольшого объема (операции на поверхности тела и органах брюшной полости: удаление поверхностно расположенных и локализованных опухолей; вскрытие небольших гнойников; ампутация пальцев кистей и стоп; перевязка и удаление геморроидальных узлов; неосложненные аппендэктомии и грыжесечения; пластика периферических нервов; ангиография и эндовазальные вмешательства, другие аналогичные по сложности и объему вмешательства) - 1 балл;
2) операции среднего объема (удаление поверхностно расположенных злокачественных опухолей, требующих расширенного вмешательства; вскрытие гнойников, располагающихся в полостях; ампутация сегментов верхних и нижних конечностей; операции на периферических сосудах; осложненные аппендэктомии и грыжесечения, требующие расширенного вмешательства; пробные торакотомии и лапаротомии; вскрытие гнойников, располагающихся в интракраниальном и интравертебральном пространстве; неосложненные дискэктомии; пластика дефектов черепа; эндоскопическое удаление гематом; другие аналогичные по сложности и объему вмешательства) - 2 балла;
3) операции большого объема (радикальные операции на органах брюшной полости (кроме перечисленных выше); радикальные операции на органах трудной полости; расширенные ампутации конечностей, например, чрезподвздошнокрестцовая ампугация; операции на головном и спинном мозге по поводу объемных образований (конвекситально расположенные опухоли); стабилизирующие операции на грудном и поясничном отделах позвоночника торакотомным и люмботомическим доступами; ликворошунтирующие вмешательства; транссфеноидальное удаление аденом гипофиза; другие аналогичные по сложности и объему вмешательства) - 3 балла;
4) операции, производимые в особых условиях (операции на сердце, крупных сосудах) и другие сложные вмешательства, производимые в условиях искусственного кровообращения, гипотермии; операции на головном мозге при локализации патологического процесса в задней черепной ямке (стволовая и парастволовая локализация), основании черепа, при больших размерах объемного образования, сопровождающиеся дислокационными явлениями, вмешательства при патологии сосудов головного мозга (клипирование артериальных аневризм), симультантные оперативные вмешательства; другие аналогичные по сложности и объему вмешательства) - 4 балла.
7. Риск, связанный с анестезиологическим обеспечением:

1) аналго-седациямен күшейтілген жергілікті анестезияның түрлері – 1 балл;
2) өзіндік тыныстың сақталуымен немесе наркозды аппараттар арқылы бет пердемен қысқа уақытқа көмекші өкпе желдетуі арқылы жүргізілетін өткізгіш, эпидуралды, жұлынды, тамыр ішілік және ингаляциялық анестезиялар - 2 балл;
3) тамыр ішілік немесе ингаляциялық заттар қолдану арқылы жүргізілген қосарланған эндотрахеалды наркоз – 3 балл;
4) өткізгіш, эпидуралды және жұлынды аналгезиямен немесе қарқынды терапия жүргізумен (жасанды гипотермия, гипотония, электрокардиостимуляция және т.б.) бірлескен тамыр ішілік және ингаляциялық анестезиямен қосарланған эндотрахеалды наркоз – 4 балл;
5) ГБО жағдайында және/немесе жасанды қан айналысын пайдалану арқылы қосарланған ингаляциялық және тамыр ішілік эндотрахеалды наркоз – 5 балл.
8. Операциялық-анестезиологиялық қауіптің дәрежесі балдардың қосындысымен анықталады:
1 дәреже (төмен дәрежеде) – 3-5 балл
2 дәреже (орта дәрежеде) – 6-8 балл
3 дәреже (айтарлықтай) – 9-11 балл
4 дәреже (жоғары) – 12-14 балл
5 дәреже (өте жоғары) – 15-18 балл.
Сырқантаманда операциялық-анестезиологиялық қауіптің сандық және мәтіндік сипаты көрсетіледі.
9.Шұғыл айғақтары бойынша операция жүргізгенде жазуға "Ш" әріпі толықтырылады.
Қазақстан Республикасының халқына
анестезиологиялық және реаниматологиялық
көмек көрсететін ұйымдар туралы
қағидаға 2 қосымша
Нұсқа
Науқастың анестезияға ақпаратты келісімі
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы"
Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйегіндегі
№ 193-IV Кодексінің 88, 91 баптарына сәйкес
Мен, ________________________________________, 19______ жылғы
(аты, жөні, әкесінің аты)
_______________________________________ бөлімшесінде ем алып жатырмын
және өзіме (балама, қамқорлықтағы тұлғаға) анестезия жүргізуге келісімімді беремін _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(анестезияның түрі және құрамы)
1. Мен анестезияның түрлері мен әдістері туралы, кездесетін асқынулары мен қауіп-қатер дәрежесі жайлы хабардармын.
2. Емдеу жұмыстарының барынша нәтижелі болуы үшін, мен міндетті түрде дәрігерді өзімнің денсаулығым (баламның, қамқорлықтағы тұлғаның денсаулығы) туралы барлық проблемалар, тұқым қаулаушылық аурулар жайлы, аллергиялық реакциялар, тағамдар мен дәрілік заттарға жеке басты көтере алмаушылықтың барлығы және темекі шегу, алкоголдік және есірткілік заттарды пайдалану жайлы хабардар етуім қажет.

1) различные виды местной анестезии, потенцированные аналго-седацией - 1 балл;
2) проводниковая, эпидуральная, спинальная, внутривенная или ингаляционная анестезия с сохранением спонтанного дыхания или с кратковременной вспомогательной вентиляцией легких через маску наркозного аппарата - 2 балла;
3) комбинированный эндотрахеальный наркоз с использованием ингаляционных и внутривенных средств для наркоза - 3 балла;
4) комбинированный эндотрахеальный наркоз с использованием ингаляционных и внутривенных средств для наркоза в сочетании с проводниковой, эпидуральной и спинальной аналгезией или интенсивной терапии (искусственные гипотермия, гипотония, электрокардиостимуляция и др.) - 4 балла;
5) комбинированный эндотрахеальный наркоз с использованием ингаляционных и внутривенных средств для наркоза в сочетании с искусственным кровообращением и/или в условиях ГБО - 5 баллов.
8. Степень операционно-анестезиологического риска определяется суммой баллов:
1 степень (незначительная) - 3-5 баллов
2 степень (умеренная) - 6-8 баллов
3 степень (значительная) - 9-11 баллов
4 степень (высокая) - 12-14 баллов
5 степень (крайне высокая) - 15-18 баллов.
В истории болезни указывается как цифровое, так и текстовое значение операционно-анестезиологического риска.
9. При выполнении операции по экстренным показаниям запись дополняется буквой "Э".
Приложение 2
к Положению об организациях,
оказывающих анестезиологическую
и реаниматологическую помощь
населению Республики Казахстан
Информированное согласие пациента на анестезию
В соответствии со статьями 88, 91 Кодекса Республики Казахстан
от 18 сентября 2009 года № 193-IV "О здоровье народа и системе здравоохранения"
Я, ___________________________________________________, 19______ г.р.
(фамилия, имя, отчество)
нахожусь в отделении _______________________________________________,
и даю свое согласие на проведение анестезии себе (своему ребенку, подопечному)
_____________________________________________________________________
(вид и компоненты анестезии)
_____________________________________________________________________
1. Я информирован (а) о возможных методах и вариантах анестезии,
о степени риска и возможных осложнениях.
2. Я знаю, что в целях максимальной эффективности проводимого лечения,
я обязан (а) поставить в известность врача обо всех проблемах,
связанных с моим здоровьем (со здоровьем моего ребенка, подопечного,
опекуна), наследственностью, аллергических проявлениях, индивидуальной
непереносимости лекарственных препаратов и продуктов питания, а также о
курении табака, злоупотреблении алкоголем или наркотическими препаратами.

3. Мен, маған ұсынылған ауырсыздандыру түрімен, анестезиологиялық іс-шаралар жүргізуге келісемін. Маған менің жағдайымда наркоз барысында кездесуі мүмкін ең қауіпті асқынулардың түрлері мен сипаты жайлы түсіндірілді.
4. Операцияға байланысты маған қан және оның компоненттерін (плазма, эритроцитарлық, тромбоцитарлық және лейко массаны) немесе басқа белокты препараттарды құю қажеттілігі туындауы мүмкін. Осы ем шараның қажеттілігін түсіне отырып, оған келісімімді беремін.

3. Я согласен с предложенным мне вариантом обезболивания
____________________________________________________________________,
а также на проведение анестезиологических процедур. Мне разъяснены
характер и частота наиболее серьезных осложнений, которые могут
встретиться при наркозе в моем случае.
4. Я понимаю, что в связи с оперативным вмешательством может возникнуть
необходимость в переливании мне крови, ее компонентов (плазмы,
эритроцитной, тромбоцитной и лейкоцитной массы) или других белковых
препаратов. Понимая возможную необходимость такого лечения, даю на него согласие.