Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Ең төменгі резервтік талаптар туралы ережені бекіту жөнінде" 2006 жылғы 27 мамырдағы № 38 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк басқармасының 2011 жылғы 22 шілдедегі № 83 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 22 қыркүйекте № 7194 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.03.2015 № 38 (12.05.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін белгілеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Ең төменгі резервтік талаптар туралы ережені бекіту жөнінде» 2006 жылғы 27 мамырдағы № 38 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4268 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ең төменгі резервтік талаптар туралы ережеде:
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Банк ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін есептеу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Екінші деңгейдегі банктердің, «Қазақстан Даму Банкі» акционерлік қоғамының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді ұсыну жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» 2010 жылғы 27 желтоқсандағы № 105 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6772 тіркелген) сәйкес мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) электрондық тасымалдағышта Ұлттық Банкке ұсынады.
11. Мәліметтерді:
1) филиалының саны оннан аспайтын банк, күн сайын (бұдан әрі - күн сайынғы мәліметтер) - есепті күннен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірмей (ай сайынғы есеппен бір мезгілде ұсынылатын айдың алғашқы есепті күндерін қоспағанда); ай сайын (бұдан әрі - ай сайынғы мәліметтер) - есепті айдың соңғы күнінен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) он және одан көп филиалы бар банк күн сайынғы мәліметтерді - есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей (ай сайынғы есеппен бір мезгілде ұсынылатын айдың алғашқы есепті күндерін қоспағанда) және ай сайынғы мәліметтерді - есепті айдың соңғы күнінен кейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.»;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2006 года № 38 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 июля 2011 года № 83. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2011 года № 7194. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 20.03.2015 № 38 (вводится в действие с 12.05.2015).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» и в целях совершенствования порядка установления нормативов минимальных резервных требований и осуществления контроля за их выполнением Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2006 года № 38 «Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4268) внести следующие изменения:
в Правилах о минимальных резервных требованиях, утвержденных указанным постановлением:
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
«10. Для расчета нормативов минимальных резервных требований банк представляет в Национальный Банк на электронном носителе сведения, согласно постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 декабря 2010 года № 105 «Об утверждении Инструкции по представлению банками второго уровня, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора» (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6772) (далее – Сведения).
11. Сведения представляются:
1) банком, имеющим не более десяти филиалов, ежедневно (далее – ежедневные сведения) – не позднее двух рабочих дней, следующих за отчетным днем (за исключением первых отчетных дней месяца, которые представляются одновременно с ежемесячным отчетом); ежемесячно (далее – ежемесячные сведения) – не позднее трех рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;
2) банком, имеющим десять и более филиалов, ежедневные сведения – не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем (за исключением первых отчетных дней месяца, которые представляются одновременно с ежемесячным отчетом), и ежемесячные сведения – не позднее пяти рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца.»;
пункт 16 изложить в следующей редакции:

«16. Банк банктің бірінші басшысы не оның орнындағы тұлға және бас бухгалтері қол қойған, банктің мөрімен куәландырылған ең төменгі резервтік талаптардың орындалуы туралы ақпаратты қағаз тасымалдауышта банктің резервтік активтерді қалыптастыруының есепті кезеңінің соңғы күнінен кейінгі бесінші күнтізбелік күннен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады.
Банктің резервтік активтерді қалыптастыруының есепті кезеңінің соңғы күні айдың бірінші немесе соңғы жұмыс күніне сәйкес келген жағдайда, банк ең төменгі резервтік талаптар нормативтерінің орындалуы туралы ақпаратты банктің резервтік активтерді қалыптастыруының есепті кезеңінің соңғы күнінен кейінгі күнтізбелік жетінші күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады.»;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«19. Банк Ережеге сәйкес талап етілетін ең төменгі резервтік талаптар нормативтерінің орындалуы туралы ақпаратты ұсынбаған, уақтылы ұсынбаған не шынайы емес ақпарат ұсынған, сондай-ақ осы Ереженің өзге талаптарын орындамаған жағдайда, Ұлттық Банк Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес банкке шектеулі ықпал ету шараларын немесе санкциялар қолданады.»;
12 және 3-қосымшалар осы қаулының 12 және 3-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                               Г. Марченко
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттiгi
Төраға______________Ә.Смайылов

«16. Информация о выполнении нормативов минимальных резервных требований представляется банком на бумажном носителе, подписанная первым руководителем, либо лицом его замещающим, и главным бухгалтером банка, заверенная печатью банка, в сроки не позднее пятого календарного дня, следующего за последним днем отчетного периода формирования банком резервных активов.
В случае, когда последний день отчетного периода формирования банком резервных активов приходится на первый или последний рабочий день месяца, информация о выполнении нормативов минимальных резервных требований представляется банком в срок не позднее седьмого календарного дня, следующего за последним днем отчетного периода формирования банком резервных активов.»;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
«19. В случае непредставления, несвоевременного представления либо представления недостоверной информации о выполнении нормативов минимальных резервных требований, требуемой в соответствии с Правилами, а также невыполнения банком иных требований настоящих Правил, Национальный Банк применяет к банку ограниченные меры воздействия или санкции в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.»;
приложения 12 и 3 изложить в редакции, согласно приложениям 12 и 3 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
«СОГЛАСОВАНО»
Агентство Республики Казахстан
по статистике
Председатель _________ Смаилов А.А.

2225
Клиенттермен басқа да операциялар бойынша мерзiмi өткен берешек
2226
Клиенттердiң мерзiмдi салымдары бойынша мерзiмi өткен берешек
2227
Алынған қаржы лизингi
2228
Мерзiмiнде орындалмаған нұсқаулар
2230
Алынған қаржы лизингi бойынша мерзiмi өткен берешек
2231
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2232
Клиенттердiң шартты салымдары бойынша мерзiмi өткен берешек
2237
Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес жiберушiнiң нұсқауларын сақтау шоты
2240
Клиенттердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету (кепiлзат, кепiлақы) ретiнде қабылданған ақшаны сақтау шоты
2551
Басқа банктермен есеп айырысу
2552
Клиенттермен есеп айырысу
2701
Корреспонденттiк шоттар бойынша есептелген шығыстар
2702
Басқа банктердiң талап еткенге дейінгі салымдары бойынша есептелген шығыстар
2704
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша есептелген шығыстар
2705
Басқа банктерден алынған заемдар және қаржы лизингi бойынша есептелген шығыстар
2706
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар және қаржы лизингi бойынша есептелген шығыстар
2707
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепiлақы) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты есептелген шығыстар
2708
Басқа банктердiң тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар
2712
Басқа банктердiң мерзiмдi салымдары бойынша есептелген шығыстар
2713
Басқа банктердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар
2714
Басқа банктердiң шартты салымдары бойынша есептелген шығыстар
2717
Клиенттердiң тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар
2718
Клиенттердiң ағымдағы шоттары бойынша есептелген шығыстар
2719
Клиенттердiң шартты салымдары бойынша есептелген шығыстар
2720
Клиенттердiң талап еткенге дейінгі салымдары бойынша есептелген шығыстар
2721
Клиенттердiң мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыстар
2722
Еншiлес ұйымдардың арнайы мақсаттағы салымдары бойынша есептелген шығыстар
2723
Клиенттердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар
2726
Клиенттердiң карт-шоттары бойынша есептелген шығыстар
2727
Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстар
2731
Басқа да операциялар бойынша есептелген шығыстар
2741
Алынған заемдар және қаржы лизингi бойынша мерзiмi өткен сыйақы
2742
Талап еткенге дейінгі салымдар бойынша мерзiмi өткен сыйақы
2743
Мерзiмдi салымдар бойынша мерзiмi өткен сыйақы
2745
Алынған қаржы лизингi бойынша есептелген шығыстар
2746
Шартты салымдар бойынша мерзiмi өткен сыйақы

2225
Просроченная задолженность по прочим операциям с
клиентами
2226
Просроченная задолженность по срочным вкладам клиентов
2227
Полученный финансовый лизинг
2228
Указания, не исполненные в срок
2230
Просроченная задолженность по полученному финансовому
лизингу
2231
Просроченная задолженность по вкладам дочерних
организаций специального назначения
2232
Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов
2237
Счет хранения указаний отправителя в соответствии с
валютным законодательством Республики Казахстан
2240
Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения
(заклад, задаток) обязательств клиентов
2551
Расчеты с другими банками
2552
Расчеты с клиентами
2701
Начисленные расходы по корреспондентским счетам
2702
Начисленные расходы по вкладам до востребования других
банков
2704
Начисленные расходы по займам, полученным от
международных финансовых организаций
2705
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу,
полученным от других банков
2706
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу,
полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций
2707
Начисленные расходы, связанные с выплатой вознаграждения
на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад,
задаток) обязательств клиентов
2708
Начисленные расходы по металлическим счетам других банков
в аффинированных драгоценных металлах
2712
Начисленные расходы по срочным вкладам других банков
2713
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением
обязательств других банков
2714
Начисленные расходы по условным вкладам других банков
2717
Начисленные расходы по металлическим счетам клиентов в
аффинированных драгоценных металлах
2718
Начисленные расходы по текущим счетам клиентов
2719
Начисленные расходы по условным вкладам клиентов
2720
Начисленные расходы по вкладам до востребования клиентов
2721
Начисленные расходы по срочным вкладам клиентов
2722
Начисленные расходы по вкладам дочерних организаций
специального назначения
2723
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением
обязательств клиентов
2726
Начисленные расходы по карт - счетам клиентов
2727
Начисленные расходы по операциям с производными
финансовыми инструментами
2731
Начисленные расходы по прочим операциям
2741
Просроченное вознаграждение по полученным займам и
финансовому лизингу
2742
Просроченное вознаграждение по вкладам до востребования
2743
Просроченное вознаграждение по срочным вкладам
2745
Начисленные расходы по полученному финансовому лизингу
2746
Просроченное вознаграждение по условным вкладам