Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласында субъектілердің (жеке кәсіпкерлік субъектілерінен басқа) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 228-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 26 қыркүйекте № 7202 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 753 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 25.12.2015 № 753 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 13 бабы 3-тармағына және Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабы 38) тармақшасына сәйкесБҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласында субъектілердің (жеке кәсіпкерлік субъектілерінен басқа) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің Экологиялық заңнама және құқықтық қамтамасыз ету департаменті (Д.К.Мұқанова):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен соң оны ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторлары осы бұйрық талаптарын зерделеуді және орындауды ұйымдастырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми түрде жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрі            Н. Әшім
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрінің м.а. 2011 жылғы
26 қыркүйектегі № 7212
бұйрығымен бекітілді
Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласында субъектілердің (жеке кәсіпкерлік субъектілерінен басқа) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері
1. Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласында субъектілердің (жеке кәсіпкерлік субъектілерінен басқа) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі - Өлшемдер) Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен және оның аумақтық бөлімшелерімен жеке кәсіпкерлік субъектілерінен басқа табиғат пайдаланушыларды тексеруді жоспарлау үшін әзірленді және табиғат пайдаланушының тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, табиғат пайдаланушыларды әртүрлі тәуекел дәрежесіне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы.

Об утверждении Критериев оценки степени рисков субъектов в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов (за исключением субъектов частного предпринимательства)
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 228-ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2011 года № 7202. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 753
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 25.12.2015 № 753.
В соответствии пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» и в соответствии с подпунктом 38) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Критерии оценки степени рисков субъектов в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов (за исключением субъектов частного предпринимательства).
2. Департаменту экологического законодательства и правового обеспечения Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан (Муканова Д.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
3. Главным государственным экологическим инспекторам областей, городов Астаны, Алматы организовать изучение и выполнение требований настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
охраны окружающей среды
Республика Казахстан                     Н. Ашим
Утверждены
приказом и. о. Министра охраны
окружающей
среды Республики Казахстан
от 25 августа 2011 года № 228-ө
Критерии оценки степени рисков субъектов в области охраны
окружающей среды, воспроизводства и использования природных
ресурсов (за исключением субъектов частного
предпринимательства)
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков субъектов в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов (за исключением субъектов частного предпринимательства) (далее - Критерии) разработаны для планирования проверок природопользователей, за исключением субъектов частного предпринимательства, уполномоченным органом в области охраны окружающей среды Республики Казахстан и его территориальными подразделениями и являются совокупностью количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью природопользователя, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести природопользователей к различным степеням риска.

2. Осы өлшемдерде қолданылатын ұғым, яғни экологиялық тәуекел - қоршаған ортаға зардаптың ауыртпалығы есебінен шаруашылық және өзге де қызмет нәтижесінде қоршаған орта және (немесе) табиғи объектілер жай-күйінің қолайсыз өзгерістерге ұшырау ықтималдығы;
3. Табиғат пайдаланушылардың өлшемі объективті және субъективті болып бөлінеді:
1) объективті - табиғат пайдаланушы қызметін жүзеге асыру кезінде мүмкін болатын тәуекел маңыздылығына негізделген;
2) субъективті - табиғат пайдаланушымен белгіленген талаптардың бұзылуына жол берілуіне тәуелді анықталады.
4. Табиғат пайдаланушыларды тәуекелдердің әртүрлі дәрежелеріне бастапқы жатқызуы тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемі негізінде жүзеге асырылады.
Объективті өлшем «Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы № 212-ІII кодексіне сәйкес белгіленген табиғат пайдаланушының санаты болып табылады:
І-ІІ санаттар - тәуекел дәрежесі жоғары объектілер
ІІІ санат - тәуекел дәрежесі орташа объектілер
ІV санат - тәуекел дәрежесі төмен объектілер.
5. Табиғат пайдаланушыларды тәуекелдердің әртүрлі дәрежелеріне кейінгі жатқызуы субъективті өлшемдер бойынша жүзеге асырылады. Бұл үшін табиғат пайдаланушыны тексеру қорытындылары бойынша өлшемдерге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес субъективті өлшемдер бойынша бағалау жүзеге асырылады.
6. Жүргізілген тексерулер нәтижелері бойынша, жиналған-баллды ескере отырып, табиғат пайдаланушылар тиісті тәуекел тобына жатқызылады.
7. Тәуекел дәрежесін бағалау жалпы балы бойынша I—III санаттардағы табиғат пайдаланушылар 20 баллға дейін - тәуекел дәрежесі төмен топқа, 20-дан 50 баллға дейін - тәуекел дәрежесі орташа топқа, 50 және одан да көп балл - тәуекел дәрежесі жоғары топқа жатқызылады.

2. В настоящих Критериях используется понятие, как экологический риск - вероятность неблагоприятных изменений состояния окружающей среды и (или) природных объектов в результате хозяйственной и иной деятельности природопользователя с учетом тяжести последствий окружающей среде.
3. Критерии природопользователя подразделяются на объективные и субъективные:
1) объективные - основаны на значимости рисков, возможных при осуществлении деятельности природопользователей;
2) субъективные - определяются в зависимости от допущенных природопользователями нарушений установленных требований.
4. Первичное отнесение природопользователей по степеням рисков осуществляется на основе объективных критериев оценки степени риска.
Объективным критериям является категория природопользователя в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года № 212-III «Экологический кодекс Республики Казахстан»:
I - II категория - объекты высокой степени риска;
III категория - объекты средней степени риска;
IV категория - объекты незначительной степени риска.
5. Последующее отнесение природопользователей по степеням рисков осуществляется с учетом субъективных критериев. Для этого по итогам проверки природопользователя осуществляется оценка по субъективным критериям согласно приложениям 1 и 2 к Критериям.
6. По результатам проведенных проверок, с учетом набранных баллов природопользователи относятся в соответствующую группу риска.
7. Природопользователи I - III категории по суммарному баллу оценки степени риска до 20 баллов относятся к группе незначительного риска, от 20 до 50 баллов - к группе среднего риска, 50 и более баллов - к группе высокого риска.

8. IV санаттағы табиғат пайдаланушылар қоршаған ортаға 300 айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі - АЕК) жоғары залал келтірілсе немесе экологиялық заңнаманың бұзылуына 5 және одан да көп жол берсе, тәуекел дәрежесі орташа топқа енгізіледі.
9. IV санаттағы табиғат пайдаланушылар қоршаған ортаға 300 АЕК кем залал келтірілсе не (немесе) экологиялық заңнаманың бұзылуына 5-тен аз жол берсе, тәуекел дәрежесі төмен топқа енгізіледі.

8. Природопользоватетели IV категории при причинении ущерба окружающей среде более 300 месячных расчетных показателей (далее - МРП) или допущении более 5 нарушений экологического законодательства, относятся к группе среднего риска.
9. Природопользоватетели IV категории при причинении ущерба окружающей среде менее 300 МРП или допущении менее 5 нарушений экологического законодательства, относятся к группе незначительного риска.

10. Бір топ ішіндегі табиғат пайдаланушыларды тексеруді жоспарлау ең көп рұқсат етілген эмиссия көлеміне сүйене отырып жүзеге асырылады. Рұқсат етілген эмиссия көлемі ретінде экологиялық рұқсаттармен белгіленген жылына/тонна өлшем бірлігіндегі шығарындының, төгіндінің, қалдықтың рұқсат етілген мөлшерлерінің сомасы қабылданады.
11. Тексеру жоспарына енгізу өндірістік циклдің мынадай ерекшеліктерін ескере отырып жүзеге асырылады:
1) жыл бойы өндірістік қызметті жүзеге асыратын, бірақ жыл мезгіліне байланысты қоршаған ортаға барынша әсер ететін табиғат пайдаланушылар олардың барынша әсер ету кездерінде ғана тексеру жоспарына енгізіледі.

10. Планирование проверок природопользователей внутри одной группы осуществляется исходя из наибольшего разрешенного объема эмиссии. Разрешенным объемом эмиссии принимается сумма разрешенного объема выброса, сброса, отхода в единице измерения тонн/год, установленного экологическими разрешениями.
11. Включение в план проверок осуществляется с учетом следующих особенностей производственного цикла:
1) природопользователь, осуществляющий производственную деятельность в течение года, но оказывающий максимальное воздействие на окружающую среду в зависимости от времени года, включается в план проверки только в периоды их максимального воздействия;

2) өндірістік қызметті белгіленген жыл маусымдарында жүзеге асыратын табиғат пайдаланушылар олардың өндірістік қызмет кездерінде ғана тексеру жоспарына енгізіледі.
Қоршаған ортаны қорғау, табиғи
ресурстарды молықтыру және
пайдалану саласында
субъектілердің (жеке кәсіпкерлік
субъектілерінен басқа) тәуекел
дәрежесін бағалау өлшемдеріне
1-қосымша
І-ІІІ санаттағы табиғат пайдаланушылардың тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемдері
Өлшемдер
балл
1
Қаражатты игеру жөніндегі табиғат қорғау іс-шараларының жоспарларын орындау
50% дейін
20

2) природопользователь, осуществляющий производственную деятельность в определенные сезоны года, включается в план проверки только в периоды их производственной деятельности.
Приложение 1
к Критериям оценки степени рисков
субъектов в области охраны
окружающей среды,
воспроизводства и использования
природных ресурсов (за исключением
субъектов частного
предпринимательства)
Субъективные факторы оценки степени риска природопользователей
I-III категорий
Критерии
баллы
1
Выполнение планов
природоохранных мероприятий по
освоению средств
до 50 %
20