Өткен тоқсандағы Қазақстан Республикасының министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының өзге де басшыларының қабылданған бұйрықтарының, орталық мемлекеттік органдардың, Орталық сайлау комиссиясының қаулылары, мәслихаттардың шешімдері, сондай-ақ әкімдіктердің қаулыларының және әкімдердің шешімдерінің тізбесін әділет органдарына ұсыну және оларды зерделеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2011 жылғы 26 қыркүйектегі № 321 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 30 қыркүйекте № 7231 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 28 қыркүйектегі № 809 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 28.09.2016 № 809 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 16.07.2015 № 398 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізу қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 964 қаулысының 16-тармағын іске асыру мақсатындаБҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өткен тоқсандағы Қазақстан Республикасының министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының өзге де басшыларының қабылданған бұйрықтарының, орталық мемлекеттік органдардың, Орталық сайлау комиссиясының қаулылары, мәслихаттардың шешімдері, сондай-ақ әкімдіктердің қаулыларының және әкімдердің шешімдерінің тізбесін әділет органдарына ұсыну және оларды зерделеу ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 16.07.2015 № 398 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Нормативтік-құқықтық актілерді тіркеу департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Интернет ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                       Р. Түсіпбеков
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2011 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 321 бұйрығымен
бекітілген
Өткен тоқсандағы Қазақстан Республикасының министрлерінің және
орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының өзге
де басшыларының қабылданған бұйрықтарының, орталық мемлекеттік
органдардың, Орталық сайлау комиссиясының қаулылары,
мәслихаттардың шешімдері, сондай-ақ әкімдіктердің қаулыларының
және әкімдердің шешімдерінің тізбесін әділет органдарына ұсыну
және оларды зерделеу ережесі

Об утверждении Правил предоставления в органы юстиции перечней принятых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, их ведомств, постановлений центральных государственных органов, Центральной избирательной комиссии, решений маслихатов, а также постановлений акиматов и решений акимов за прошедший квартал и их изучения
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 сентября 2011 года № 321. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2011 года № 7231. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 28 сентября 2016 года № 809
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 28.09.2016 № 809.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра юстиции РК от 16.07.2015 № 398 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации пункта 16 постановления Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 964 «Об утверждении Правил проведения правового мониторинга нормативных правовых актов», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления в органы юстиции перечней принятых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, их ведомств, постановлений центральных государственных органов, Центральной избирательной комиссии, решений маслихатов, а также постановлений акиматов и решений акимов за прошедший квартал и их изучения.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 16.07.2015 № 398 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту регистрации нормативных правовых актов Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Р. Тусупбеков
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 26 сентября 2011 года № 321
ПРАВИЛА
предоставления в органы юстиции перечней принятых приказов
министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных
государственных органов, их ведомств, постановлений центральных
государственных органов, Центральной избирательной комиссии,
решений маслихатов, а также постановлений акиматов и решений
акимов за прошедший квартал и их изучения

Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 16.07.2015 № 398 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ереже
1. Өткен тоқсандағы Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының өзге де басшыларының қабылданған бұйрықтарының, орталық мемлекеттік органдардың, Орталық сайлау комиссиясының қаулылары, мәслихаттардың шешімдері, сондай-ақ әкімдіктердің қаулыларының және әкімдердің шешімдерінің тізбесін әділет органдарына ұсынудың осы ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 964 қаулысымен бекітілген Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторинг жүргізу ережесіне сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 16.07.2015 № 398 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Ереже уәкілетті органдардың олар қабылдаған актілерді ұсыну және оларды зерделеу тәртібін белгілейді.
3. Осы Ереже мемлекеттік құпияны қамтитын актілерге немесе олардың жекелеген бөліктеріне қолданылмайды.
4. Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының өзге де басшыларының қабылданған бұйрықтарының, орталық мемлекеттік органдардың, Орталық сайлау комиссиясының (бұдан әрі – орталық мемлекеттік органдар) қаулылары, мәслихаттардың шешімдері, сондай-ақ әкімдіктердің қаулыларының және әкімдердің шешімдерінің (бұдан әрі – жергілікті мемлекеттік органдар) тізбесін әділет органдарының зерделеуі «Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабына сәйкес мемлекеттік тіркелуге тиіс нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеусіз қолдануға жол бермеу мақсатында жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 16.07.2015 № 398 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тізбелерді ұсыну тәртібі
5. Уәкілетті органдар Тізбелерді осы Ереженің қосымшасына сәйкес нысан бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күніне қарай мынадай тәртіппен ұсынады:
орталық мемлекеттік органдар және олардың ведомстволары - Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне;
жергілікті мемлекеттік органдар – аумақтық әділет органдарына.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 16.07.2015 № 398 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тізбелерді зерделеу тәртібі
6. Әділет органдары Тізбелерді зерделеуді салыстыру нысанында (бұдан әрі – салыстыру) жүргізеді және мынадай кезеңдерді қамтиды:

Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра юстиции РК от 16.07.2015 № 398 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления в органы юстиции перечней принятых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, их ведомств, постановлений центральных государственных органов, Центральной избирательной комиссии, решений маслихатов, а также постановлений акиматов и решений акимов (далее – уполномоченные органы) за прошедший квартал (далее - Правила) разработаны в соответствии с Правилами проведения правового мониторинга нормативных правовых актов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 964.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 16.07.2015 № 398 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Правила устанавливают порядок предоставления уполномоченными органами принятых ими актов и их изучения.
3. Настоящие Правила не распространяются на акты или отдельные их части, содержащие государственные секреты.
4. Изучение органами юстиции перечней принятых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных органов, их ведомств, постановлений центральных государственных органов, Центральной избирательной комиссии (далее – центральные государственные органы), решений маслихатов, а также постановлений акиматов и решений акимов (далее – местные государственные органы) (далее - Перечни) проводится в целях недопущения применения без государственной регистрации нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации в соответствии со статьей 38 Закона Республики Казахстан «О нормативных правовых актах».
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра юстиции РК от 16.07.2015 № 398 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок представления Перечней
5. Уполномоченные органы предоставляет Перечни к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом по форме согласно приложению к настоящим Правилам в следующем порядке:
центральные государственные органы и их ведомства – в Министерство юстиции Республики Казахстан;
местные государственные органы – в территориальные органы юстиции.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра юстиции РК от 16.07.2015 № 398 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок изучения Перечней
6. Изучение органами юстиции Перечней производится в форме сверки (далее - сверка) и включает в себя следующие этапы:

1) уәкілетті органдардан алынған ақпараттарды жинақтау,
қорытындылау және талдау;
2) тоқсан сайынғы талдау анықтамаларын жасау.
7. Салыстыру кезінде:
1) уәкілетті органның негізгі қызметі жөніндегі Бұйрықтарды тіркеу Журналының көшірмесі;
2) тоқсан сайын ұсынылған Тізбелерге сәйкес уәкілетті орган қабылдаған актілердің көшірмелері пайдаланылады.
8. Уәкілетті органдардың толық және шынайы ақпаратын қамтамасыз ету үшін салыстыру Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы және аумақтық әділет органының басшысы бекіткен кестеге сәйкес жүргізіледі.
Салыстыру аяқталған соң акті жасалады.
Салыстыру актісінде мынадай мәселелер көрсетілуге жатады:
1) уәкілетті органның актілерінің зерделеу үшін уақтылы ұсынылуы;
2) уәкілетті органның өткен тоқсанда қабылдаған актілерінің саны;
3) уәкілетті органның өткен тоқсанда әділет органында тіркелген нормативтік-құқықтық актілерінің саны;
4) уәкілетті орган негізгі қызмет жөніндегі Журналдан енгізілген мәліметтерге сәйкес ұсынылған ақпарат есебінің толықтығы.
Салыстыру актісіне әділет органдарының және уәкілетті органның қызметкерлері қол қояды.
Салыстыру актісі екі данада жасалады, бір дана әділет органдарында қалады, екіншісі уәкілетті органның лауазымды адамына тапсырылады.
4. Қорытынды ереже
9. Тізбелерді зерделеу барысында әділет органдары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 17 тамыздағы № 778 қаулысымен бекітілген Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеу ережесiнің 4-тармағының негізінде тиісті актілерді оларды мемлекеттік тіркеу қажеттігі туралы мәселені шешу үшін сұратады.
10. Әділет органдары бұзушылықтар анықталған жағдайда әділет органдарына «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінің 457462 баптарымен, сондай-ақ «Әділет органдары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 714, және 24 баптарымен ұсынылған өкілеттіктерді ескере отырып, тиісті ықпал ету шараларын қабылдайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 16.07.2015 № 398 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Уәкілетті орган осы уәкілетті органның құзыретіне кірмейтін мәселелер анықталған кезде, ол тиісті ұсынысты осы мәселелер құзыретіне жататын уәкілетті органға жібереді.
12. Тізбелерді зерделеу нәтижелері туралы қорытынды ақпаратты әділет органдары тоқсан сайын Интернет ресурстарында орналастырады.
Қазақстан Республикасы министрлерінің
және орталық мемлекеттік органдардың,
олардың ведомстволарының өзге де
басшыларының қабылданған бұйрықтарының,
орталық мемлекеттік органдардың,
Орталық сайлау комиссиясының қаулылары,
мәслихаттардың шешімдері, сондай-ақ
әкімдіктердің қаулыларының және
әкімдердің шешімдерінің тізбесін әділет
органдарына ұсыну және оларды зерделеу
ережесіне қосымша
20___жылғы___тоқсанда
______________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
қабылдаған актілер тізбесі

1) сбор, обобщение и анализ полученной информации от уполномоченных органов;
2) составление ежеквартальной аналитической справки.
7. При сверке используются:
1) копия Журнала регистрации приказов по основной деятельности уполномоченного органа;
2) копии принятых уполномоченным органом актов, согласно ежеквартально представленным Перечням.
8. Для обеспечения уполномоченными органами полной и достоверной информации сверка производится согласно графику, утвержденному руководителем структурного подразделения Министерства юстиции Республики Казахстан и руководителем территориального органа юстиции.
По завершению сверки составляется акт.
В акте сверки подлежат отражению следующие вопросы:
1) своевременность предоставления для изучения актов уполномоченным органом;
2) количество актов принятых уполномоченным органом за прошедший квартал;
3) количество зарегистрированных в органе юстиции нормативных правовых актов уполномоченного органа за прошедший квартал;
4) полнота учета представленной уполномоченным органом информации, согласно внесенных сведений с Журнала по основной деятельности.
Акт сверки подписывается сотрудниками органов юстиции и уполномоченного органа.
Акт сверки составляется в двух экземплярах, один экземпляр которого остается в органах юстиции, второй - вручается должностному лицу уполномоченного органа.
4. Заключительные положения
9. В ходе изучения перечней органы юстиции на основании пункта 4 Правил государственной регистрации нормативных правовых актов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 августа 2006 года № 778 запрашивают соответствующие акты для решения вопроса о необходимости их государственной регистрации.
10. В случае выявления нарушений органами юстиции принимаются соответствующие меры реагирования с учетом полномочий, предоставленных органам юстиции статьями 457462 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях», а также статьями 714, и 24 Закона Республики Казахстан «Об органах юстиции».
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра юстиции РК от 16.07.2015 № 398 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11. При выявлении уполномоченным органом вопросов, не входящих в компетенцию данного уполномоченного органа, он направляет соответствующие предложения уполномоченному органу, к компетенции которого, относятся эти вопросы.
12. Обобщенную информацию о результатах изучения Перечней органы юстиции ежеквартально размещают на Интернет-ресурсах.
Приложение к Правилам
предоставления в органы юстиции
перечней принятых приказов министров
Республики Казахстан и иных руководителей
центральных государственных органов,
их ведомств, постановлений центральных
государственных органов, Центральной
избирательной комиссии, решений
маслихатов, а также постановлений
акиматов и решений акимов
за прошедший квартал и их изучения

Ескерту. Қосымшаның жоғары оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 16.07.2015 № 398 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
актіні қабылдау күні (күні, айы, жылы)
актінің нөмірі
актінің толық атауы
(негізгі актіге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, негізгі актінің толық атауы)
ескерту
мем.тіркеуге жіберілмеген
мем.тіркеуге жіберілген (ілеспе хаттың күні және нөмірі)
тіркелген (мем.тіркеу күні және нөмірі)
мем.тіркеуден бас тартылған (әділет органдары хатының күні және нөмірі)
Мем.тіркеуден бас тарту алған соң қабылданған шаралар
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Сноска. Правый верхний угол Приложения в редакции приказа Министра юстиции РК от 16.07.2015 № 398 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Перечень актов
_________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
принятых в ___квартале 20___года
дата
при-
нятия
акта
(число,
месяц,
год)
но-
мер
акта
полное
наимено-
вание акта
(в случае,
внесений
изменений и
(или)
дополнений
в основной
акт, полное
наимено-
вание
основного
акта)
примечание
не
направлен
на гос.
регистра-
цию
направлен
на гос.
регистра-
цию (дата
и номер
сопроводи-
тельного
письма)
заре-
гистриро-
ван (дата
и номер
гос.
регистра-
ции)
отказано в
гос.
реги-
страции
(дата и
номер
письма
органов
юстиции)
принятые
меры после
получения
отказа в
госре-
гистрации
(дата и
номер акта
об отмене)
1
2
3
4
5
6
7
8
9