Жер қойнауын зерттеу және пайдалану аясында жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2011 жылғы 27 қыркүйектегі № 349 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2011 жылғы 1 қазандағы № 324 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 24 қазанда № 7276 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 740 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 538 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2015 № 740 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.07.2015  № 538 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңы 13-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын зерттеу және пайдалану аясында жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті (Б.М.Тұрғанбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың оның Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 18 ақпандағы № 72 және Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 15 ақпандағы № 30 «Жер қойнауын пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы» бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6078 тіркелген, 2010 жылғы 13 мамырдағы № 67 (1863) «Юридическая газета» және 2010 жылғы 13 мамырдағы № 67 (1689) «Заң газеті» газеттерінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Н.Е. Сауранбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы       Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа          Экономикалық даму және сауда
технологиялар министрінің    министрінің міндетін атқарушы
міндетін атқарушы            _____________ М. Құсайынов
____________ А. Рау
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің
міндетін атқарушы
2011 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 349 және
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің міндетін
атқарушы 2011 жылғы
1 қазандағы № 324 бірлескен
бұйрығымен бекітілді
Жер қойнауын зерттеу және пайдалану аясында жеке кәсіпкерлік
саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдері

Об утверждении критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области изучения и использования недр
Совместный приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 27 сентября 2011 года № 349 и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 1 октября 2011 года № 324. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 октября 2011 года № 7276. Утратил силу совместным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 740 и приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 538
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2015 № 740 и приказ Министра национальной экономики РК от 20.07.2015 № 538 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области изучения и использования недр.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Турганбаев Б.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу совместный приказ Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 18 февраля 2010 года № 72 и И.о. Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 15 февраля 2010 года № 30 "Об утверждении критериев оценки степени риска в сфере недропользования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6078, опубликованный в газетах "Юридическая газета" от 13 мая 2010 года № 67 (1863) и "Заң газеті" от 13 мая 2010 года № 67 (1689)).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Сауранбаева Н.Е.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра индустрии         И.о. Министра экономического
и новых технологий              развития и торговли
Республики Казахстан            Республики Казахстан
____________________ А. Рау     _______________ М. Кусаинов
Утверждены совместным приказом
И.о. Министра индустрии и новых
технологий Республики Казахстан от
27 сентября 2011 года № 349
и И.о. Министра экономического
развития и торговли Республики
Казахстан от 1 октября 2011 года № 324
Критерии
оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в
области изучения и использования недр

1. Жалпы ережелер
1. Осы жер қойнауын зерттеу және пайдалану аясында жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі – Өлшемдер) жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органымен жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілерді тәуекелдер дәрежесі бойынша жатқызу үшін «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Өлшемдерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) бақылау субъектісі – жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығына ие жер қойнауын пайдаланушы;
2) жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы тәуекелдер – жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы субъектілер қызметінің нәтижесінде, олардың зардаптарының ауырлығын ескере отырып, жер қойнауының жағдайына, минералдық шикізат қорына зиян келтіруінің ықтималдығы.
2. Тәуекелдер түрлері және тәуекелдер дәрежелері
бойынша бақылау субъектілерін бөлу
3. Жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер дәрежесі бойынша бақылау субъектілерін жатқызу бастапқы жатқызуда объективті өлшемдері және кейінгі жатқызуында субъективті өлшемдері негізінде жүзеге асырылады.
4. Бақылау субъектілері бастапқы бөлуде мынадай тәуекелдер дәрежелеріне бөлінеді:
1) жоғары тәуекел дәрежесіне:
қатты пайдалы қазбаларды, көмірсутек шикізатын өндіру бойынша қызметті жүзеге асыратын;
облыстық маңызы бар, Астана, Алматы қалаларын сумен жабдықтау үшін жерасты суларын өндіру бойынша қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатады;
2) орташа тәуекел дәрежесіне:
қатты пайдалы қазбаларды, көмірсутек шикізатын барлау бойынша қызметті жүзеге асыратын;
облыстық маңызы бар, Астана, Алматы қалаларын сумен жабдықтау үшін жерасты суларын өндіру бойынша қызметті жүзеге асыратындарды есептемегенде, кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты суларын барлау және өндіру бойынша қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатады;
3) елеусіз тәуекел дәрежесіне:
аудандық маңызы бар қалаларын және селолық елді мекендерді сумен қамтамасыз ету үшін жерасты суларын барлау және өндіру бойынша қызметті жүзеге асыратын;
барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану бойынша қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатады.
5. Бақылау субъектілерін кейінгі бөлу кезінде, әр бұзушылыққа тиісті баллдар беріледі:
кенорнының өндіру жобасы бойынша жоспарлы өндіру көлемінің орындалуы: 50%-ға дейін – 20 балл;
50%-дан 70%-ға дейін – 15 балл;
70%-дан 90%-ға дейін – 10 балл;
90%-дан 95%-ға дейін – 5 балл;
кенорнының өндіру жобасы бойынша жоспарлы аршу көлемінің орындалуы: 50%-ға дейін – 20 балл;
50%-дан 70%-ға дейін – 15 балл;
70%-дан 90%-ға дейін – 10 балл;
90%-дан 95%-ға дейін – 5 балл;
кенорнын өндірудің күнтізбелік кестесінің сақталмауы – 20 балл;
жобалық шектерден тыс жұмыс жүргізу – 20 балл;
жоғалтулар нормативтерін сақталмау – 20 балл;
өндіруді дұрыс есептеуді қамтамасыз етпеу – 20 балл;
пайдалы қазбаларды ұтымды және кешенді пайдалану міндеттерінің сақталмауы – 20 балл;
ілеспе және (немесе) табиғи газды нормативтен тыс жағу – 20 балл;
ұңғымалар қорының сақталмауы – 20 балл;
қабат қысымын көтеру үшін жұмыс агентін (суды, газды) қайта айдау көлемінің сақталмауы – 20 балл;
кенорындарын жобаға сәйкес абаттандыру бойынша жұмыстардың орындалмауы – 20 балл;
ұңғыларды салу және пайдалану кезінде техникалық жағдайдың бұзылуы – 20 балл;
Жұмыс бағдарламасына және барлау жобаларына сәйкес геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу кестесінің сақталмауы – 10 балл;
объектіні сынамалық пайдалану кезінде зерттеу жұмыстары көлемінің орындалмауы – 10 балл;
жерасты сулары мониторингінің жүргізілмеуі – 5 балл;
су алу қондырғыларында алғашқы су алу есебінің болмауы – 5 балл.
Келтірілген тәуекелдердің әрқайсысы сандық форматта қаралады және тәуекелдер дәрежесін анықтау үшін мәліметтер ретінде пайдаланылады.
Мынадай балл жинаған субъектілер:
80 баллдан жоғары - жоғары дәрежелі тәуекелділерге;

1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области изучения и использования недр (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" и от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" для отнесения уполномоченным органом по изучению и использованию недр субъектов, осуществляющих деятельность в области изучения и использования недр, по степеням риска.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъект контроля - недропользователь, обладающий правом на проведение операций по недропользованию;
2) риск в области изучения и использования недр - вероятность причинения вреда состоянию недр, минерально-сырьевой базе в результате деятельности субъектов в области изучения и использования недр с учетом тяжести его последствий.
2. Виды рисков и распределение субъектов контроля по степеням
риска
3. Отнесение субъектов контроля по степеням рисков в сфере частного предпринимательства осуществляется на основании объективных критериев - при первичном отнесении и субъективных критериев - при последующем отнесении.
4. При первичном распределении, субъекты контроля подразделяются на степени рисков:
1) к высокой степени риска относятся субъекты контроля:
осуществляющие деятельность по добыче твердых полезных ископаемых, углеводородного сырья;
осуществляющие деятельность по добыче подземных вод для водоснабжения городов областного значения, Астана, Алматы.
2) к средней степени риска относятся субъекты контроля:
осуществляющие деятельность по разведке твердых полезных ископаемых, углеводородного сырья;
осуществляющие деятельность по разведке и добыче общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод, за исключением субъектов, осуществляющих деятельность по добыче подземных вод для водоснабжения городов областного значения, Астана, Алматы.
3) к незначительной степени риска относятся субъекты контроля:
осуществляющие деятельность по разведке и добыче подземных вод для водообеспечения городов районного значения и сельских населенных пунктов;
осуществляющие деятельность по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
5. При последующем распределении субъектов контроля, каждому нарушению присваиваются соответствующие баллы:
выполнение плановых объемов добычи по проекту разработки месторождения: до 50 % - 20 баллов;
от 50 % до 70 % - 15 баллов;
от 70 % до 90 % - 10 баллов;
от 90 % до 95 % - 5 баллов;
выполнение плановых объемов вскрыши по проекту разработки месторождения: до 50 % - 20 баллов;
от 50 % до 70 % - 15 баллов;
от 70 % до 90 % - 10 баллов;
от 90 % до 95 % - 5 баллов;
несоблюдение календарного графика разработки месторождения - 20 баллов;
ведение работ за пределами проектных контуров - 20 баллов;
несоблюдение нормативов потерь - 20 баллов;
необеспечение достоверного учета добычи - 20 баллов;
несоблюдение обязательств по рациональному и комплексному использованию полезных ископаемых - 20 баллов;
сверхнормативное сжигание попутного и (или) природного газа - 20 баллов;
несоблюдение фонда скважин - 20 баллов;
несоблюдение объемов закачки рабочего агента (воды, газа) для поднятия пластового давления - 20 баллов;
невыполнение работ по обустройству месторождения согласно проекта - 20 баллов;
нарушение технического состояния скважин при строительстве и эксплуатации - 20 баллов;
несоблюдение графика проведения геологоразведочных работ согласно Рабочей программы и проектов разведки - 10 баллов;
невыполнение объемов исследовательских работ при пробной эксплуатации объекта - 10 баллов;
непроведение мониторинга подземных вод - 5 баллов;
отсутствие первичного учета водоотбора на водозаборных сооружениях - 5 баллов.
Каждый из приведенных рисков рассматривается в количественном формате и используется в качестве сведений для определения степени риска.
Субъекты набравшие:
свыше 80 баллов будут отнесены к высокой степени риска;

30-дан 80 баллға дейін - орташа дәрежелі тәуекелділерге;
30-ға дейін - елеусіз дәрежелі тәуекелділерге жатқызылады.
6. Қызмет кезеңінде, жеке кәсіпкерлік саласындағы бақылау субъектілері, бұзушылыққа жол берген жағдайда, тиісті тексерулердің реттілігіне қарай, төменгі дәрежелі санаттан неғұрлым жоғары тәуекел дәрежесіне және керісінше ауысуы мүмкін.
Бір тәуекелік тобының ішінде тексерулер жүргізу кезегі:
1) өндіру көлемі бойынша;
2) жиналған баллдардың анағұрлым көп сомасы бойынша анықталады.

от 30 до 80 баллов к средней степени риска;
до 30 баллов к незначительной степени риска.
6. В период деятельности, субъекты контроля в сфере частного предпринимательства при допущении нарушений могут переходить из категории низкой степени риска в более высокую степень риска и обратно, с соответствующей кратностью проверок.
Очередность проведения проверок внутри одной группы риска будет определяться:
1) по объемам добычи;
2) по наибольшей сумме набранных баллов.