Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 05 желтоқсандағы № 471 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 6 ақпанда № 7412 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 958 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 31.12.2019 № 958 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 10-2-бабының 10-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасы бекітілсін.
2. Тұрғын үй шаруашылық департаменті Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының орынбасары Н.П. Тихонюкке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
С. Нокин
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Г. Әбдіқалықова _____________
2011 жылғы 14 желтоқсан
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков _____________
2011 жылғы 22 желтоқсан
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігінің төрағасы
А. Смаилов _____________
2012 жылғы 9 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Құрылыс және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық
істері агенттігінің
2011 жылғы 05 желтоқсандағы
№ 471 бұйрығымен
бекітілген
Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй
қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті
атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының
(азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеудің қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысымен бекітілген Тұрғын үй көмегін көрсету ережесіне сәйкес әзірленді және тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2012 года № 7412. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 958
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.12.2019 № 958 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10-3) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
2. Департаменту жилищного хозяйства обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Тихонюка Н.П.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
С. Нокин
"СОГЛАСОВАНО"
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
________________ Г. Абдыкаликова
14 декабря 2011 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________А. Мамытбеков
22 декабря 2011 год
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по статистике
________________ А. Смаилов
9 января 2012 года
Утверждены приказом
Агентства Республики Казахстан
по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
от 5 декабря 2011 года № 471
Правила
исчисления совокупного дохода семьи (гражданина),
претендующей на получение жилищной помощи,
а также на предоставление жилища из государственного жилищного
фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом
в частном жилищном фонде
1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года и Правилами предоставления жилищной помощи, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314, и определяют порядок исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.

2. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың)
жиынтық табысын есептеу тәртібі
2. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын уәкілетті орган есептейді.
Отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу кезінде оның құрамында бiрге тұратын, ортақ шаруашылықты жүргiзетiн және тұрғылықты жері бойынша бір елді мекенде тiркелген отбасының барлық мүшелерi ескерiледi.
3. Отбасының (азаматтың) жиынтық табысына осы Қағиданың 10-тармағында көрсетілген әлеуметтік төлемдерді қоспағанда, алдыңғы тоқсанда тұрғын үй көмегін алуға өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсандағы (бұдан әрі – есептік кезең) табыстың барлық түрлері есептеледі.
4. Есептi кезеңде құрамында өзгерiстер болған отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу кезінде, отбасының келген мүшесiнiң табысы келген күнiнен бастап есепке алынады. Есептi кезеңде отбасының мүшесi кеткен кезде отбасының жиынтық табысы кеткен күнiнен бастап отбасының кеткен мүшесiне келетiн орта есеппен жан басына шаққандағы табыс шегерiле отырып есептеледi.
5. Отбасының орта есеппен жан басына шаққандағы табысы есептi кезеңдегi отбасының (азаматтың) жиынтық табысын көрсетiлген кезеңдегi айлардың санына бөлу жолымен есептеледi.
6. Шетелдiк валютада алынған табыс Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген, осы табыс алынған күнгі нақты бағам бойынша ұлттық валютаға қайта есептеледi.
7. Зат түрінде алынған табыстар отбасының (азаматтың) жиынтық табысында өтініш берушінің алған табысы туралы мәліметтерде көрсеткен ақшалай баламасымен есептеледі.
8. Өтiнiш берушi толық емес немесе дұрыс емес мәлiметтер ұсынған кезде отбасының (азаматтың) жиынтық табысы есептелмейді.
Өтiнiш берушi тұрғын үй көмегін заңсыз тағайындауға алып келетін толық емес немесе дұрыс емес мәлiметтер ұсынған кезде өтініш иесі мен оның отбасына тұрғын үй көмегін көрсету тоқтатылады.
9. Отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу кезінде Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есептi кезеңде алынған табыстың барлық түрлерi есепке алынады:
1) еңбекақы, әлеуметтiк төлемдер түрiнде алынатын табыс;
2) кәсiпкерлiк және басқа да қызмет түрлерiнен түсетiн табыс;
3) балаларға және басқа да асырауындағыларға алимент түрiндегi табыс;
4) жеке қосалқы шаруашылықтан – мал мен құс ұстауды, бағбандықты, бақша өсiрудi қамтитын үй жанындағы шаруашылықтан түсетін табыс;
5) осы Қағиданың 33-тармағында көрсетілген өзге де табыстар.
10. Отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу кезінде:

2. Порядок исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи
2. Совокупный доход семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, исчисляется уполномоченным органом, осуществляющим назначение жилищной помощи.
При исчислении совокупного дохода семьи (гражданина) в ее составе учитываются все члены семьи, совместно проживающие, ведущие общее хозяйство и зарегистрированные по месту жительству в пределах одного населенного пункта.
3. В совокупный доход семьи (гражданина) включаются все виды доходов, кроме социальных выплат, указанных в пункте 10 настоящих Правил, полученных за квартал, предшествующий кварталу обращения за жилищной помощью (далее – расчетный период).
4. При исчислении совокупного дохода семьи (гражданина), в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, доходы прибывшего члена семьи учитываются с даты прибытия. При выбытии в расчетном периоде члена семьи совокупный доход семьи (гражданина) исчисляется с даты выбытия за вычетом среднедушевого дохода, приходящегося на выбывшего члена семьи.
5. Среднемесячный доход рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи (гражданина) за расчетный период на количество месяцев в указанном периоде.
6. Доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по курсу, определенному Национальным банком Республики Казахстан на дату фактического получения этих доходов.
7. Доходы, полученные в натуральном выражении, учитываются в совокупном доходе семьи (гражданина) в денежном эквиваленте, указанном заявителем в сведениях о полученных доходах.
8. Исчисление совокупного дохода семьи (гражданина) не производится в случае представления заявителем неполных или недостоверных сведений.
При предоставлении заявителем неполных или недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение жилищной помощи, заявителю и его семье выплата жилищной помощи прекращается.
9. При исчислении совокупного дохода семьи (гражданина) учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за расчетный период:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда, социальных выплат;
2) доходы от предпринимательской и других видов деятельности;
3) доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев;
4) доходы от личного подсобного хозяйства – приусадебного хозяйства, включающего содержание скота и птицы, садоводство, огородничество;
5) иные доходы, указанные в пункте 33 настоящих Правил.
10. Не рассматриваются в качестве дохода физического лица и при исчислении совокупного дохода семьи (гражданина) не учитываются:

1) жерлеуге берілген біржолғы жәрдемақы;
2) тұрғын үй көмегі;
3) төтенше жағдайлар салдарынан денсаулығы мен мүлкіне келтірілген зиянның өтемақысы;
4) бала тууына байланысты берілген біржолғы мемлекеттік жәрдемақы;
5) білім беру саласында Қазақстан Республикасының заңнамасында сәйкес табысы аз отбасылардың оқушыларына білім беру мекемелерінде көрсетілетін қаржылай және материалдық көмек;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында сәйкес азық-түлік өнімдері бағасының қымбаттауына байланысты мемлекеттік бюджеттен және өзге де көздерден ақшалай және зат түрінде көрсетілген көмек;
7) "Бота" Қоғамдық қорынан берілетін шарттастырылған ақшалай жәрдемақы;
8) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес басқа да табыстар жеке адамның табысы түрінде қаралмайды және есепке алынбайды.
11. Отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу кезінде еңбекақы төлемдері түрiнде алынатын табыс есепке алынады (10-тармақта көрсетілгендерді қоспағанда):
1) жұмыс берушi еңбекақы ретiнде есептеген, атап айтқанда:
жалақының барлық түрлерi, оның iшiнде кесiмдi, мерзiмдi, сондай-ақ ақшалай және заттай нысандағы сыйлықақылар, қосымша ақылар, үстеме ақылар (жалақысы сақталатын кезеңге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметкерге төленетiн ақшалай соманы қоса алғанда, қаржыландыру көзiне қарамастан);
демалыс уақытында сақталатын жалақы, сондай-ақ пайдаланылмаған еңбек демалысы үшiн ақшалай өтемақы;
ұйым (заңды тұлға) таратылған немесе жұмыс берушiнiң (жеке тұлғаның) қызметi тоқтатылған, қызметкерлер саны немесе штаты қысқартылған жағдайларда, еңбек шартының бұзылуы кезiнде, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгiленген мөлшерде төленетiн өтемақылар;
уақытша, маусымдық және қоғамдық жұмыстарды орындау кезеңiндегi жалақы;
сақтандыру агенттерi мен брокерлерге төленетiн комиссиялық сыйақы;
бала туғанда және жерлеуге берiлетiн жәрдемақылардан басқа, жалақы есептеу кезiнде ескерiлмейтiн және ұйым қаражатының есебiнен төленетiн басқа да төлем түрлерi;
мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердiң ақшалай үлесiн қоспағанда, әскери қызметшiлердiң, оның iшiнде келiсiмшарт бойынша қызмет өткерiп жүргендердiң және iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, сондай-ақ соларға теңестiрiлген азаматтар санаттарының үстемеақылар мен қосымша ақылар ескерiлген ақшалай үлесi;
жалдау бойынша төленетiн еңбекақы;
2) әлеуметтiк төлемдер түрінде есептелген, атап айтқанда:
Зейнетақы және әлеуметтік қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тағайындалған зейнетақылардың барлық түрлерi, оларға өтемақы төлемдерi;
мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар;
арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылар;
жерасты және ашық кен жұмыстарында, сондай-ақ еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда iстеген адамдарға берiлетiн мемлекеттiк арнайы жәрдемақылар;
мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;
бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар;
атаулы әлеуметтік көмек;
үйде тәрбиеленетiн және оқитын мүгедек балаларды материалдық қамсыздандыру;
қаржыландыру көзiне қарамастан, оқушыларға, студенттерге, аспиранттарға, докторанттарға, оқу орындарының басқа да тыңдаушыларына төленетiн шәкіртақы;
жұмыс берушiнiң қаражаты есебiнен берiлетiн, еңбекке уақытша жарамсыздық жөнiндегi әлеуметтік жәрдемақы;
бірінші, екінші топтағы жалғыз басты, бөгде адамның көмегiне мұқтаж мүгедектердiң мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларына қосылатын күтiмге арналған қосымша үстемеақылар мен жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының шешiмi бойынша бюджеттен берiлетiн басқа да тұрақты төлемдер;
жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен көрсетiлетiн, қалаiшiлiк қоғамдық көлiкте жүруге берiлетiн материалдық (әлеуметтiк) көмек;
берiлетiн заттай көмек түрлерiнiң құны, сондай-ақ осы көмектiң орнына төленетiн сома;
барлық төлем түрлерiне өзге де үстемеақылар мен қосымша ақылар.

1) единовременное пособие на погребение;
2) жилищная помощь;
3) возмещение ущерба, причиненного здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций;
4) единовременное государственное пособие в связи с рождением ребенка;
5) финансовая и материальная помощь обучающимся из числа малообеспеченных семей, оказываемой в организациях образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;
6) помощь в денежном или натуральном выражении, оказанная малообеспеченным гражданам в связи с ростом цен на продукты питания из государственного бюджета и иных источников в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) обусловленные денежные пособия, получаемые из Общественного фонда "Бота";
8) другие доходы в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 155 Налогового Кодекса Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных настоящими Правилами.
11. При исчислении совокупного дохода семьи (гражданина) учитывается доходы (кроме указанных в пункте 10), полученные в виде:
1) начисленных работодателем сумм в качестве оплаты труда, а именно:
все виды заработной платы, в том числе сдельная, повременная, а также премии, доплаты, надбавки в денежной и натуральной формах (независимо от источника финансирования, включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с законодательством Республики Казахстан за период, когда за ними сохраняется заработная плата);
заработная плата, сохраняемая на время отпуска, а также денежная компенсация за неиспользованный трудовой отпуск;
компенсации, выплачиваемые при расторжении трудового договора в случаях ликвидации организации (юридического лица) или прекращения деятельности работодателя (физического лица), сокращения численности или штата работников в размерах, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан;
заработная плата за период выполнения временных, сезонных и общественных работ;
комиссионное вознаграждение, выплачиваемое страховым агентам и брокерам;
другие виды выплат, не учитываемые при исчислении заработной платы и выплачиваемые за счет средств организаций, кроме пособий на рождение ребенка и погребение;
денежное довольствие военнослужащих, в том числе проходящих службу по контракту, и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а также приравненных к ним категорий граждан с учетом надбавок и доплат, за исключением денежного довольствия военнослужащих срочной службы;
оплата труда по найму;
2) социальных выплат, а именно:
все виды пенсий и компенсационные выплаты к ним, назначаемые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области пенсионного и социального обеспечения;
государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту;
специальное государственное пособие;
государственные специальные пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, а также на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда;
социальные выплаты из государственного фонда социального страхования;
государственные пособия по уходу за ребенком по достижению им одного года;
государственная адресная социальная помощь;
материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
ежемесячные государственные пособия, воспитывающему ребенка-инвалида;
стипендия, выплачиваемая учащимся, студентам, аспирантам, докторантам, другим слушателям учебных заведений независимо от источника финансирования;
социальное пособие по временной нетрудоспособности за счет средств работодателя;
дополнительные надбавки на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам первой, второй группы, нуждающимся в посторонней помощи, и другие регулярные выплаты из бюджета по решению органов местного государственного управления;
материальная (социальная) помощь на проезд в внутригородском общественном транспорте, оказываемая за счет средств местных бюджетов;
стоимость натуральных видов помощи, предоставляемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
иные надбавки и доплаты ко всем видам выплат, указанные в настоящей главе, установленных законодательными актами Республики Казахстан, органами местного государственного управления, учреждениями и другими организациями.

12. Отбасының (азаматтың) жиынтық табысының құрамына Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқару кезiнде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiргені үшін төленетiн бiржолғы төлемдер мен ай сайынғы сомалар қосылады.
13. Есептi кезеңнен асып түсетiн кезеңнiң табысы бiр мезгілде алынған кезде (оның iшiнде жалақы, зейнетақы, жәрдемақылар, алимент және өзге де төлемдер бойынша берешектер), алынған табыс, сол табыс алынған айлардың санына бөлiнедi және есептi кезеңге келетiн айлардың санына көбейтiледi.
Жұмысты азаматтық-құқықтық шарт бойынша (мердiгерлiк және басқа) орындайтын отбасының (азаматтың) табысы шарт қолданылатын бүкiл кезеңге қосылады. Алынған табыс жұмысты орындау үшiн шартта көзделген айлардың санына бөлiнедi және есептi кезеңге келетiн айлардағы отбасының (азаматтың) жиынтық табысында есепке алынады.
14. Азаматтық-құқықтық шарттар бойынша, оның iшiнде ғылым, әдебиет, өнер және өзге де қызмет түрлері туындыларын және т.б. жасауға, шығаруға, орындауға немесе өзге де пайдалануға алынған, осы шарт есебiне аванспен төленетiн сыйақылар аванс берудiң бүкiл кезеңіне (ай сайын теңдей үлеспен) есепке алынады, ал қалған сома шарттың аванс бергеннен кейiнгi қолданылу кезеңiне (ай сайын теңдей үлеспен) есепке алынады.
15. Авторлық сыйақылар (шарттар болмаған кезде), сондай-ақ жаңалық ашқаны, өнертабыстары мен рационализаторлық ұсыныстары үшiн сыйақылар отбасының (азаматтың) жиынтық табысына сыйақы сомасын ол алынған айлардың санына бөлуден алынған үлес мөлшерiнде қосылады және есептi кезеңге келетiн айлардың санына көбейтiледi.
16. Еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынған табыс олардың мөлшерi туралы анықтамалармен расталады.
Республикалық бюджет қаражаты есебiнен берiлетiн әлеуметтiк төлемдер түрiнде табыс алуы зейнетақы немесе жәрдемақы алушы куәлiгiнiң көшiрмесiмен не Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтың бөлiмшелерi беретiн анықтамамен расталады.
17. Отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу кезінде кәсiпкерлiктен және басқа да қызмет түрлерiнен түсетін табыстар:
1) өнiмдi (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан;
2) тауарлық-материалдық құндылықтарды, мүлiктi сату кезiндегi құн өсiмiнен;
3) шаруа (фермер) қожалығы қызметiнiң нәтижесiнде және шартты жер үлесi мен мүлiк жарнасынан алынған;

12. В состав совокупного дохода семьи (гражданина) включаются единовременные выплаты и ежемесячные суммы, выплачиваемые за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
13. При единовременном получении дохода (в том числе задолженности по заработной плате, пенсии, пособиям, алиментам и иным выплатам) за период, превышающий расчетный, полученный доход делится на количество месяцев, за которые он получен, и умножается на количество месяцев, которые приходятся на расчетный период.
Доход семьи (гражданина), выполняющей работу по гражданско-правовому договору (подряд и иное), суммируется за весь период действия договора. Полученный доход делится на количество месяцев, предусмотренных договором для выполнения работы, и учитывается в совокупном доходе семьи (гражданина) за те месяцы, которые приходятся на расчетный период.
14. Вознаграждения, полученные по гражданско-правовому договору, в том числе на создание, издание, исполнение или иное использование произведений науки, литературы, искусства и других видов деятельности, выплачиваемые в счет этого договора авансом, учитываются за весь период авансирования (равными долями помесячно), а оставшаяся сумма учитывается на период действия договора после авансирования (равными долями помесячно).
15. Авторские вознаграждения (при отсутствии договора), а также вознаграждения за открытия, изобретения и рационализаторские предложения включаются в совокупный доход семьи (гражданина) в размере доли, полученной от деления суммы вознаграждения на количество месяцев, за которые она получена, и умноженной на количество месяцев, приходящихся на расчетный период.
16. Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат подтверждаются справками об их размерах.
Получение доходов в виде социальных выплат за счет средств республиканского бюджета подтверждается копией удостоверения получателя пенсии или пособия либо справкой, выдаваемых отделениями Государственного центра по выплате пенсий Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
17. При исчислении совокупного дохода семьи (гражданина) от предпринимательской и других видов деятельности учитываются доходы:
1) от реализации продукции (работ, услуг);
2) от прироста стоимости при реализации товарно-материальных ценностей, имущества;
3) полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства и от условной земельной доли и имущественного пая;

4) өзiн-өзi жұмыспен қамтудан түскен табыс есепке алынады.
18. Жекелеген азаматтарда жұмыс iстейтiн адамдар жалақысын шарттың көшiрмесiмен, жалға алушының анықтамасымен растайды.
Жекелеген азаматтарда шарт жасаспай жұмыс iстейтiн отбасының (азаматтардың) жиынтық табысы олардың өтiнiштерi негiзiнде расталады.
19. Өзiн-өзi жұмыспен қамтыған халықтың табысы жазбаша өтiнiшпен расталады.
20. Кәсiпкерлiк қызметпен арнаулы салық режимi жағдайында айналысатын адамдардың табысы бiржолғы талон, патент, оңайлатылған декларация негiзiнде расталады.
Шаруа (фермер) қожалығы қызметiнiң нәтижесiнде алынған табысты қоса алғанда, ресми расталмаған табыс әрбiр жұмыс iстеушiге шаққанда ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.
21. Отбасының (азаматтың) жиынтық табысының құрамына Балаларға және басқа да асырауындағыларға алименттер жиынтық табыс құрамында есепке алынады.
Алименттер, сондай-ақ алимент төлеушiнiң жалақысын қайта есептеуге байланысты алынған алименттiң қосымша сомасы, отбасының (азаматтың) жиынтық табысында олардың алынған уақыты бойынша есепке алынады.
22. Адамның тұрғылықты жерi туралы мәлiметтердiң болмауы себебiнен алимент өндiрiп алуға мүмкiндiгi болмаған жағдайда, отбасының жиынтық табысы көрсетiлген адамның iздеуде жүргенi туралы құжаттар қоса берiлген жазбаша өтiнiш негiзiнде есептеледi.
23. Отбасының (азаматтың) жиынтық табысы, төлеушi:
1) жұмыс iстемейтiн және жұмыспен қамту органда жұмыссыз ретiнде тiркелген (анықтама ұсынған кезде);
2) бас бостандығынан айыру орындарында не уақытша ұстау изоляторында болған (балаларға алимент аударылмайтыны туралы, бас еркiнен айыру орындарында не уақытша ұстау изоляторында болу кезеңi көрсетiлген сот орындаушысының немесе түзеу мекемесiнiң анықтамасын ұсынған кезде;
3) туберкулез, психоневрологиялық, онкологиялық диспансерлерде (стационарларда), емдік-еңбек профилакторийiнде емдеуде жүрген немесе есепте тұрған (тиісті медициналық ұйымдардан анықтама ұсынған кезде);
4) Қазақстан Республикасы тиiстi келiсiм жасаспаған мемлекеттерге тұрақты тұруға кеткен, Қазақстан Республикасы азаматтарының тіркеуінен шығарылғанын растайтын, әділет органдары беретін анықтама негізінде;
5) наркологиялық диспансердің анықтамасымен немесе учаскелiк комиссияның қорытындысымен расталған, спирттi iшiмдiктердi, есiрткi заттарын құмарлықпен салынып пайдалануына байланысты балалары мен басқа да асырауындағыларды асыраудан жалтарған жағдайда, алименттi есепке алмай есептеледi.

4) от самостоятельной занятости.
18. Лица, занятые работой у отдельных граждан, подтверждают заработок копией договора, справкой нанимателя или на основании заявления.
Совокупный доход семьи (гражданина), занятых работой у отдельных граждан без заключения договоров, подтверждается на основании их заявления.
19. Доходы самостоятельно занятого населения подтверждаются письменным заявлением.
20. Доходы лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью на условиях специального налогового режима, подтверждаются на основании разового талона, патента, упрощенной декларации.
Официально не подтвержденные доходы, включая доходы, полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства, учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы на каждого работающего.
21. В составе совокупного дохода семьи (гражданина) учитываются алименты на детей и других иждивенцев.
Алименты, а также дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, учитываются в совокупном доходе семьи (гражданина) по времени их получения.
22. В случае, когда лица не имеют возможности взыскать алименты по причине отсутствия сведений о местонахождении лица, обязанного содержать иждивенцев, совокупный доход семьи (гражданина) исчисляется на основании письменного заявления с приложением документов о нахождении указанного лица в розыске.
23. Совокупный доход семьи (гражданина) исчисляется без учета алиментов в случаях, когда плательщик:
1) не работает и зарегистрирован в качестве безработного в органах занятости (при представлении справки);
2) находится в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания (при представлении справки от судебного исполнителя или из исправительного учреждения о том, что алименты на детей не перечисляются с указанием периода нахождения в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания);
3) находится на лечении или состоит на учете в туберкулезном, психоневрологическом, онкологическом диспансерах (стационарах), лечебно-трудовом профилактории (при предоставлении справки от соответствующих медицинских организаций);
4) выбыл на постоянное местожительство в государство, с которым Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения, на основании справок подтверждающих снятие с регистрации граждан Республики Казахстан выдаваемых органами юстиции;
5) уклоняется от содержания детей и других иждивенцев в связи со злоупотреблением спиртными напитками и наркотическими веществами, что подтверждается справкой наркологического диспансера или заключения участковой комиссии.

24. Егер ата-анасының арасында неке бұзылмай, жұбайлардың бiреуiнен алимент өндiрiп алынса, осы жұбайы отбасымен бiрге тұрған кезде оның табысы отбасының (азаматтың) жиынтық табысында толық есепке алынады. Жұбайлар бөлек тұрған жағдайда, отбасының (азаматтың) жиынтық табысында алимент есепке алынады.
25. Балаларға және басқа да асырауындағыларға алынған алимент, аударылған алимент туралы жұмыс берушінің анықтамаларымен не алынған алимент туралы почта аударымдарының түбiртегiмен, сондай-ақ сот органдарының алимент өндiрiп алу туралы шешiмi қоса берiлген жазбаша өтiнiш негiзiнде расталады. Алимент бойынша 3 айдан асатын кезең үшiн берешек пайда болғанда, сот орындаушысының алимент бойынша берешектi айқындау туралы анықтамасы ұсынылады.
26. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табыс, отбасының (азаматтың) жиынтық табысының құрамына қосылады.
Отбасының (азаматтың) жиынтық табысында есепке алынатын жеке қосалқы шаруашылықтан, ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өсiруден, мал мен құс ұстаудан және өсiруден алынған табыс осы Қағидаға 1-9-қосымшаларға сәйкес өтiнiш берушiнiң жеке қосалқы шаруашылығының болуы туралы мәлiметтерiнiң негiзiнде есептеледi.
Нормативтiк кәртішкелерде келтiрiлген (осы Қағидаға 2-7-қосымшалар) орташа түсiмдi (өнiмдiлiктi), өндiрiстiк шығыстардың орташа деңгейiн, сондай-ақ жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табысты есептеу үшiн пайдаланылатын бағаларды облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары өңiрлердiң ерекшелiктерiн ескере отырып, түзетеді.
Жеке қосалқы шаруашылықта өсiрiлген гүл өнiмдерiн сатудан, сондай-ақ терiсi бағалы аңдар, ара, құс (тауық, қаз, үйректен басқа) өсiруден алынған табыс отбасының жиынтық табысына өтініш берушінің жазбаша өтiнiшінiң негiзiнде қосылады.
27. Бiр сотка жерден (бip бастан) өндiрiлген өнiмнiң құны өсiрiлетiн дақылдың орташа түсiмiн (жеке қосалқы шаруашылықта ұсталатын мал мен құстың орташа өнiмдiлiгiн) 1 кг өнiмнiң орташа бағасына көбейту жолымен айқындалады.
Табысты, шығынды айқындау үшін бір сотка жер (бір бас) өндірілген өнімнің құнынан (ocы Қағидаға 2-7-қосымшалар) шығысының орташа деңгейi шегерiледi. Алынған мөлшер он екі айға бөлінеді және есепті кезеңдегі айлар санына көбейтіледі.
28. Табысты есептеу үшін облыста (республикалық маңызы бар қалада, астанада) өсімдік және мал шаруашылығы өніміне қалыптасқан, облыстық жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары тиісті жылға арналған Статистикалық жұмыстар жоспарында көздеген мерзімдерде мемлекеттік статистика органдарынан белгіленген тәртіппен алынған, өткен күнтізбелік жылғы орташа жылдық бағалар пайдаланылады.

24. Если брак между родителями не расторгнут, но взысканы алименты с одного из супругов, при совместном проживании супругов в совокупном доходе семьи (гражданина) учитываются его доходы полностью. В случае раздельного проживания супругов в совокупном доходе семьи (гражданина) учитываются алименты.
25. Полученные алименты на детей и других иждивенцев подтверждаются справками работодателя о перечисленных алиментах либо квитанцией почтовых переводов о полученных алиментах, а также на основании письменного заявления с приложением решения судебных органов о взыскании алиментов. При образовании задолженности по алиментам за период свыше 3 месяцев представляется справка судебного исполнителя об определении задолженности по алиментам.
26. В состав совокупного дохода семьи (гражданина) включаются доходы, полученные от ведения личного подсобного хозяйства.
Доход от личного подсобного хозяйства, полученный от выращивания сельскохозяйственной продукции, содержания и разведения скота и птицы, учитываемый в совокупном доходе семьи (гражданина), рассчитывается на основании сведений заявителя о наличии личного подсобного хозяйства, согласно приложениям 1-9 к настоящим Правилам.
Средняя урожайность (продуктивность), средний уровень производственных расходов, приведенные в нормативных карточках (приложение 2-7 к настоящим Правилам), а также цены, используемые для расчета доходов от личного подсобного хозяйства, корректируются местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы) с учетом особенностей регионов.
Доход, полученный от реализации выращенной в личном подсобном хозяйстве цветочной продукции, а также от разведения пушных зверей, пчел, птицы (кроме курей, гусей, уток), включается в совокупный доход семьи (гражданина) на основании письменного заявления.
27. Стоимость произведенной продукции с одной сотки земли (одной головы) определяется путем умножения средней урожайности выращиваемых культур (средней продуктивности скота и птицы, содержащихся в личном подсобном хозяйстве) на среднюю цену 1 кг продукции.
Для определения дохода, убытка из стоимости произведенной продукции вычитается средний уровень расходов с одной сотки земли (одной головы) (приложение 2-7 к настоящим Правилам). Полученная величина делится на двенадцать месяцев и умножается на число месяцев в расчетном периоде.
28. Для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в областях (городе республиканского значения, столице) на продукцию растениеводства и животноводства, полученные в установленном порядке от органов государственной статистики в сроки, предусмотренные Планом статистических работ на соответствующий год, областными управлениями координации занятости и социальных программ, управлениями занятости и социальных программ города республиканского значения, столицы.

29. Өнім бермейтін (жас) жастағы үй малынан, құсынан (осы Қағидаға 8-қосымша) алынған табыс, есепті кезеңде оны сыйлаған немесе іске асырған (сату, сою) жағдайда ғана, тиісті жылға арналған Статистикалық жұмыстар жоспарында көзделген мерзімде, мемлекеттік статистика органдарынан белгіленген тәртіппен алынған, оны сыйлаған немесе іске асырған (сату, сою) тиісті айда нарықта қалыптасқан бағалар бойынша есепке алынады.
Малды (құсты) есепті кезеңде іске асыру кезінде отбасының жиынтық табысына тиісті іске асырған айда нарықта қалыптасқан, тиісті жылға арналған Статистикалық жұмыстар жоспарында көзделген мерзімде мемлекеттік статистика органдарынан белгіленген тәртіппен алынған бағалар бойынша біржолғы табыс қосылады.
30. Отбасының жиынтық табысы жұмыс малы (жылқы, түйе және басқалары) мен бiр жыл iшiнде төлдемеген малдан (мәселен, қысыр сиыр) түскен табыс ескерiлмей есептеледi. Жеке қосалқы шаруашылықта көрсетiлген мал бiр жылдан астам ұсталса, табыс ет бағытындағы малдан түскен табыс ретiнде есепке алынады.
31. Жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеуді уәкілетті орган өтініш берушінің мәліметтері негізінде жеке нормативтік кәртішкеде (осы Қағидаға 9-қосымша) рәсімдейді.
32. Жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеу кезінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары өңірлердің ерекшеліктерін ескере отырып, нормативтік кәртішкеде көрсетілген (осы Қағидаға 2-7-қосымшалар) тиісті орташа көрсеткіштерден төмен, осы өңірдегі өнімділік және түсімділік көрсеткіштері бойынша және жиынтық табыс рұқсат етілген шекті көлемнен аспаған жағдайда, үй малын, құсты және жер телімінде (үй жанындағы учаске, саяжай және жер үлесі) өсірілетін ауыл шаруашылық дақылдарының түрлерін кіріс бермейтіндер деп белгілейді.
Рұқсат етілген шекті көлем ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілетті органдарымен алдын ала келісуден кейін өткен тоқсанда қалыптасқан ең төмен күнкөріс деңгейінің еселенуімен белгіленеді.
33. Отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу кезiнде мынадай өзге де табыстар:
1) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден (жалдаудан) және сатудан;
2) бағалы қағаздардан;
3) шетелдiк валютаны өткiзуден;
4) асыл тастар мен бағалы металдарды, олардан жасалған зергерлiк бұйымдарды және құрамында асыл тастар мен бағалы металдар бар басқа да заттарды, сондай-ақ өнер туындыларын және антиквариатты сатудан;

29. Доход от домашнего скота, птицы непродуктивного возраста (молодняк) (приложение 8 к настоящим Правилам) учитывается лишь в случае его дарения или реализации (продажа, убой) в расчетном периоде по ценам, сложившимся на рынках в соответствующем месяце его дарения или реализации (продажа, убой), полученным в установленном порядке от органов государственной статистики в сроки, предусмотренные Планом статистических работ на соответствующий год.
При реализации скота (птицы) в расчетном периоде в совокупный доход семьи (гражданина) включается единовременный доход по ценам, сложившимся на рынках в соответствующем месяце реализации, полученным в установленном порядке от органов государственной статистики в сроки, предусмотренные Планом статистических работ на соответствующий год.
30. Совокупный доход семьи (гражданина) исчисляется без учета дохода от рабочего скота (лошадь, верблюд и другие) и скота, не принесшего потомства (например, яловая корова) в течение одного года. При содержании в личном подсобном хозяйстве указанного скота более одного года доход учитывается как от скота мясного направления.
31. Расчет доходов от личного подсобного хозяйства оформляется на основе данных заявителя в индивидуальной нормативной карточке (приложение 9 к настоящим Правилам).
32. При исчислении дохода от личного подсобного хозяйства местные исполнительные органы района, (города областного значения) с учетом особенностей регионов определяют как не дающие доход домашний скот, птицу, сельскохозяйственные культуры, возделываемые на земельном участке (приусадебном, дачном, земельной доле), по которым показатели продуктивности и урожайности в данном регионе ниже соответствующих средних показателей, приведенных в нормативных карточках (приложение 2-7 к настоящим Правилам) и совокупный доход семьи (гражданина) по ним не превышает установленную предельную допустимую величину.
Предельная допустимая величина устанавливается после предварительного согласования с местными представительными органами района, (города областного значения) в кратности к прожиточному минимуму, сложившемуся за предыдущий квартал.
33. При исчислении совокупного дохода семьи (гражданина) учитываются следующие иные доходы:
1) от сдачи в аренду и продажи недвижимого имущества и транспортных средств;
2) от ценных бумаг;
3) от реализации иностранной валюты;
4) от продажи драгоценных камней и драгоценных металлов, ювелирных изделий, изготовленных из них, и других предметов, содержащих драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведений искусства и антиквариата;

5) авторлық сыйақы түрiндегi;
6) жылжымайтын мүлiктi, көлiк құралдарын және басқа да мүлiктi сыйға тарту, мұрагерлiкке алу түрiнде алынған;
7) несиені (шағын несиені) пайдаланудан;
8) қайтарымсыз алынған ақша түрінде;
9) ақша салымдары және депозиттер бойынша сыйақы (мүдде) түрінде;
10) ақшалай аударымдар түрінде;
11) конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда, салымдар мен борышкерлiк бағалы қағаздар бойынша ұтыстарды қоса алғанда, лотереяларда ақшалай және (немесе) заттай түрдегi ұтыстар;
12) туысқандарының және басқа да адамдардың ақшалай және заттай көмегiн қоса алғанда, мәлiмделген өзге де табыстар есепке алынады.
Көрсетiлген табыс алынған уақыты бойынша есепке алынады және жазбаша өтiнiшпен расталады.
34. Жылжымайтын мүлiктi немесе көлiк құралдарын жалға беруден (жалдаудан) алынған табыс мүлікті жалға беру шартының көшірмесімен расталады.
Мүлікті жалға беру (жалдау) шарты болмаған жағдайда, мүлікті немесе көлік құралдарын жалға беруден түскен табыс өтініш берушінің өтінішінде көрсетілген, бірақ айына ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.
35. Өтініш иесі көрсеткен, жылжымайтын мүлiктi немесе көлiк құралдарын сатудан алынған табыс сатып алу-сату шартының көшірмесімен расталып, он екi айға бөлiнедi және оның тиiстi бөлiгi есептi кезеңдегi отбасының (азаматтың) жиынтық табысында жалпы жиынтық табысқа қосылады.
Басқа жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатып алған жағдайда, жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарының құны мен сатудан түскен сома арасындағы айырма отбасының (азаматтың) жиынтық табысында есепке алынады.
3. Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын
үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға
үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу тәртібі
36. "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 68-бабының 1-1)11) тармақшаларында көрсетілген мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 71-бабына сәйкес жергілікті атқарушы орган есептейді.
37. Коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйлер немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйлер, тұрғын үйге мұқтаж, егер өтініш жасаудың алдында соңғы он екі ай ішінде жиынтық орташа айлық табысы отбасының әрбір мүшесіне республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің 3,1 еселенген мөлшерінен төмен болса, осы Қағиданың 36-тармағында көрсетілген отбасылардың (азаматтарының) пайдалануына беріледі.

5) в виде авторского вознаграждения;
6) полученные в виде дарения, наследования недвижимого имущества, транспортных средств и другого имущества;
7) в виде вознаграждений от предоставленных в заем денежных средств;
8) в виде безвозмездно полученных денег;
9) в виде вознаграждений (интереса) по денежным вкладам и депозитам;
10) в виде денежных переводов;
11) в виде выигрышей в натуральном и (или) денежном выражении, полученных на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по лотереям, розыгрышам, включая по вкладам и долговым ценным бумагам;
12) от прочих заявленных доходов, включая денежную и натуральную помощь родственников и других лиц.
Указанные доходы учитываются по времени получения и подтверждаются письменным заявлением.
34. Доходы от сдачи в аренду недвижимого имущества или транспортных средств подтверждаются предоставлением копии договора имущественного найма (аренды).
В случае отсутствия копии договора имущественного найма (аренды) полученные от сдачи в аренду недвижимого имущества или транспортных средств доходы учитываются в размере, указанном заявителем в заявлении, но не ниже минимальной заработной платы в месяц.
35. Доход, полученный от продажи недвижимого имущества или транспортных средств, указанный заявителем, подтверждается копией договора купли–продажи и делится на двенадцать месяцев и соответствующая его часть включается в общий совокупный доход семьи (гражданина) за расчетный период.
В случае приобретения другого недвижимого имущества и транспортных средств в совокупном доходе семьи (гражданина) учитывается разница между суммой, вырученной от продажи, и стоимостью приобретенного недвижимого имущества и транспортных средств.
3. Порядок исчисления совокупного дохода семьи (гражданина),
претендующей на предоставление жилища из государственного
жилищного фонда или жилища, арендованного местным
исполнительным органом в частном жилищном фонде
36. Совокупный доход семьи (гражданина), претендующей на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, перечисленных в подпунктах 1-1) - 11) статьи 68 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", исчисляется местным исполнительным органом в соответствии со статьей 71 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
37. Жилища из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованные местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предоставляются в пользование нуждающимся в жилье семьям (гражданам), указанным в пункте 36 настоящих Правил, если их совокупный среднемесячный доход (гражданин) за последние двенадцать месяцев перед обращением на каждого члена семьи составляет ниже 3,1-кратного размера прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.

Ең төменгі күнкөріс деңгейінің 3,1 еселенген мөлшеріндегі коэффициент жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға және мүгедек балаларға қолданылмайды.
38. Отбасының әрбір мүшесі үшін жан басына шаққандағы орташа табыс өтініш жасаудың алдында соңғы он екі ай ішінде отбасының жиынтық табысын айлардың санына және отбасы мүшелерінің санына бөлу арқылы есептеледі.
39. Отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу кезінде Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есептi кезеңде алынған табыстың барлық түрлерi есепке алынады:
1) еңбекақы, әлеуметтiк төлемдер түрiнде алынатын табыс;
2) кәсiпкерлiк және басқа да қызмет түрлерiнен түсетiн табыс;
3) балаларға және басқа да асырауындағыларға алимент түрiндегi табыс.
40. Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу осы Қағиданың 4, 6, 10-13 16-25-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ
мемлекеттік тұрғын үй қорынан
тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй
қорынан жергілікті атқарушы орган
жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер
отбасының (азаматтың) жиынтық
табысын есептеу қағидасына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының табиғи жағдайы
бойынша әкiмшiлiк-аумақтық аудандардың
тізбесі
Облыс
Аудан, қала
1. Дала аймағы
Солтүстiк Қазақстан
1. Айыртау
2. Ақжар
3. Мағжан Жұмабаев
4. Есiл
5. Жамбыл
6. Қызылжар
7. Мамлют
8. Шал ақын
9. Аққайың
10. Тайынша
11. Тимирязев
12. Уәлиханов
13. Ғабит Мүсiрепов
Петропавл қаласы
Ақмола
1. Еңбекшiлдер
2. Зерендi
3. Щучье
4. Сандықтау
5. Бұланды
6. Ақкөл
7. Ерейментау
8. Жақсы
Көкшетау қаласы
Степногор қаласы
Қостанай
1. Қарабалық
2. Федоров
3. Меңдiқара
4. Ұзынкөл
5. Денисов
6. Әулиекөл
7. Қарасу
8. Алтынсарин
9. Сарыкөл
10. Қостанай
11. Таранов
Қостанай қаласы
Рудный қаласы
Павлодар
1. Ертiс
2. Железин
3. Қашыр
2. Қуаң дала аймағы
Батыс Қазақстан
1. Ақжайық
2. Тасқала
3. Зеленов
4. Теректi
5. Бөрiлi
6. Шыңғырлау
Орал қаласы
Ақтөбе
1. Қобда
2. Мәртөк
3. Әйтеке би
4. Қарғалы
5. Алға
Ақтөбе қаласы
Қостанай
1. Қамысты
2. Наурызым
3. Жiтiқара
Лисаковск қаласы
Ақмола
1. Есiл
2. Атбасар
3. Қорғалжын
4. Шортанды
5. Целиноград
6. Астрахан
7. Аршалы
8. Егiндiкөл
9. Жарқайың
Астана қаласы
Астана қаласы
Қарағанды
1. Нұра
2. Қарқаралы
3. Осакаров

Коэффициент 3,1-кратного размера прожиточного минимума не распространяется на детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и детей-инвалидов.
38. Среднедушевой доход на каждого члена семьи рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за последние двенадцать месяцев перед обращением на количество месяцев и число членов семьи.
39. При исчислении совокупного дохода семьи (гражданина) учитываются следующие виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за расчетный период:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда, социальных выплат;
2) доходы от предпринимательской и других видов деятельности;
3) доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев.
40. Исчисление совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, осуществляется в соответствии с пунктами 4, 6, 10-13, 16-25 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам исчисления совокупного
дохода семьи (гражданина),
претендующей на получение
жилищной помощи, а также
на предоставление жилища
из государственного жилищного
фонда или жилища, арендованного
местным исполнительным органом в
частном жилищном фонде.
Перечень административно-территориальных районов
по природным условиям Республики Казахстан
Область
Район, город
1
2
1. Степная зона
Северо-Казахстанская
1. Айыртауский
2. Акжарский
3. Магжана Жумабаева
4. Есильский
5. Жамбылский
6. Кызылжарский
7. Мамлютский
8. Шал акына
9. Аккайынский
10. Тайыншинский
11. Тимирязевский
12. Уалихановский
13. Габита Мусрепова
г. Петропавловск
Акмолинская
1. Енбекшильдерский
2. Зерендинский
3. Щучинский
4. Сандыктауский
5. Буландынский
6. Аккольский
7. Ерейментауский
8. Жаксынский
г. Кокшетау
г. Степногорск
Костанайская
1. Карабалыкский
2. Федоровский
3. Мендыкаринский
4. Узункольский
5. Денисовский
6. Аулиекольский
7. Карасуский
8. Алтынсаринский
9. Сарыкольский
10. Костанайский
11. Тарановский
г. Костанай
г. Рудный
Павлодарская
1. Иртышский
2. Железинский
3. Качирский
2. Сухостепная зона
Западно-Казахстанская
1. Акжаикский
2. Таскалинский
3. Зеленовский
4. Теректинский
5. Бурлинский
6. Чингирлауский
г. Уральск
Актюбинская
1. Хобдинский
2. Мартукский
3. Айтекебийский
4. Каргалинский
5. Алгинский
г. Актобе
Костанайская
1. Камыстинский
2. Наурзумский
3. Житикаринский
г. Лисаковск
Акмолинская
1. Есильский
2. Атбасарский
3. Коргалжынский
4. Шортандинский
5. Целиноградский
6. Астраханский
7. Аршалынский
8. Егиндыкольский
9. Жаркаинский
г. Астана
г. Астана
Карагандинская
1. Нуринский
2. Каркаралинский
3. Осакаровский

4. Абай
5. Бұқар жырау
Қарағанды қаласы
Сарань қаласы
Шахтинск қаласы
Темiртау қаласы
Павлодар
1. Ақтоғай
2. Баянауыл
3. Лебяжье
4. Май
5. Павлодар
6. Успен
7. Шарбақты
Павлодар қаласы
Ақсу қаласы
Екiбастұз қаласы
Шығыс Қазақстан
1. Бесқарағай
2. Бородулиха
3. Зырян
4. Көкпектi
3. Шөлейттi аймақ
Алматы
1. Қапшағай
Батыс Қазақстан
1. Бөкөйордасы
2. Жаңақала
3. Жәнiбек
4. Қазталов
5. Қаратөбе
6. Сырым
Қостанай
1. Амангелдi
2. Жангелдi
Арқалық қаласы
Ақтөбе
1. Ойыл
2. Темiр
3. Ырғыз
4. Хромтау
5. Мұғалжар
Қарағанды
1. Жаңаарқа
2. Шет
3. Ақтоғай
4. Ұлытау
Жезқазған қаласы
Балқаш қаласы
Қаражал қаласы
Приозерск қаласы
Сәтбаев қаласы
Шығыс Қазақстан
1. Абай
2. Аягөз
3. Жарма
Семей қаласы
Курчатов қаласы
4. Шөлдi аймақ
Атырау
1. Жылыой
2. Индер
3. Исатай
4. Құрманғазы
5. Қызылқоға
6. Мақат
7. Махамбет
Атырау қаласы
Қызылорда
1. Арал
2. Жалағаш
3. Жаңақорған
4. Қазалы
5. Қармақшы
6. Сырдария
7. Шиелi
Қызылорда қаласы
Ақтөбе
1. Байғанин
2. Шалқар
Маңғыстау
1. Бейнеу
2. Қарақия
3. Маңғыстау
4. Түпқараған
5. Мұнайлы
Ақтау қаласы
Жаңаөзен қаласы
Оңтүстiк Қазақстан
1. Созақ
2. Отырар
Жамбыл
1. Сарысу
2. Талас
3. Тұрар Рысқұлов
Алматы
1. Балқаш
5. Тау eтeгi-шөлдi-далалық аймақ
Алматы
1. Ақсу
2. Алакөл
3. Еңбекшiқазақ
4. Жамбыл
5. Кербұлақ
6. Көксу
7. Қаратал
8. Қарасай
9. Панфилов
10. Райымбек
11. Сарқанд
12. Талғар
13. Ескелдi
14. Ұйғыр
15. Iле
Талдықорған қаласы
Текелi қаласы
Алматы қаласы
Алматы қаласы
Жамбыл
1. Байзақ
2. Жамбыл
3. Жуалы
4. Қордай
5. Мерке
6. Мойынқұм
7. Шу
Тараз қаласы
Оңтүстiк Қазақстан
1. Арыс
2. Бәйдiбек
3. Қазығұрт
4. Мақтаарал
5. Ордабасы
6. Сайрам
7. Сарыағаш
8. Төле би
9. Түлкiбас
10. Шардара
Кентау қаласы
Түркiстан қаласы
Шымкент қаласы
Шығыс Қазақстан
1. Үржар
2. Зайсан
6. Оңтүстiк Сiбiр таулы және тау eтeгi аймағы
Шығыс Қазақстан
1. Глубокое
2. Катонқарағай
3. Шемонаиха
4. Тарбағатай
5. Күршiм
6. Ұлан
Өскемен қаласы
Риддер қаласы
Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ
мемлекеттік тұрғын үй қорынан
тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй
қорынан жергілікті атқарушы орган
жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер
отбасының (азаматтың) жиынтық
табысын есептеу қағидасына
2-қосымша
Дала аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетiн табысты
есептеудiң нормативтiк карточкасы
Өсiмдiк шаруашылығының өнiмi
Өнiм
Жердiң
1 соткасының
орташа
түсiмi, кг
Жердiң
1 соткасына
жұмсалған
шығыстың орташа деңгейi, теңге
1 кг өнiмнiң орташа бағасы, теңге
1 соткадан
өндiрiлген
өнiмнiң
құны, теңге
(2-бағ.х 4-бағ.)
1 сотка
жерден түскен
табыс (+),
шығыс (-), теңге
(5-бaғ - 3-бағ.)
1
2
3
4
5
6
Бидай
20

4. Абайский
5. Бухар Жырауский
г. Караганда
г. Сарань
г. Шахтинск
г. Темиртау
Павлодарская
1. Актогайский
2. Баянаульский
3. Лебяжинский
4. Майский
5. Павлодарский
6. Успенский
7. Шербактинский
г. Павлодар
г. Аксу
г. Экибастуз
Восточно-Казахстанская
1. Бескарагайский
2. Бородулихинский
3. Зыряновский
4. Кокпектинский
3. Полупустынная зона
Алматинская
1. Капчагай
Западно-Казахстанская
1. Бокейординский
2. Джангалинский
3. Жаныбекский
4. Казталовский
5. Каратобинский
6. Сырымский
Костанайская
1. Амангельдинский
2. Джангельдинский
г. Аркалык
Актюбинская
1. Уйлский
2. Темирский
3. Иргизский
4. Хромтауский
5. Мугалжарский
Карагандинская
1. Жанааркинский
2. Шетский
3. Актогайский
4. Улытауский
г. Жезказган
г. Балхаш
г. Каражал
г. Приозерск
г. Сатпаев
Восточно-Казахстанская
1. Абайский
2. Аягузский
3. Жарминский
г. Семипалатинск
г. Курчатов
4. Пустынная зона
Атырауская
1. Жылыойский
2. Индерский
3. Исатайский
4. Курмангазинский
5. Кзылкогинский
6. Макатский
7. Махамбетский
г. Атырау
Кызылординская
1. Аральский
2. Жалагашский
3. Жанакорганский
4. Казалинский
5. Кармакчинский
6. Сырдаринский
7. Чиилийский
г. Кызылорда
Актюбинская
1. Байганинский
2. Шалкарский
Мангистауская
1. Бейнеуский
2. Каракиянский
3. Мангистауский
4. Тупкараганский
5. Мунайлинский
г. Актау
г. Жанаозен
Южно-Казахстанская
1. Сузакский
2. Отырарский
Жамбылская
1. Сарысуский
2. Таласский
3. Турара Рыскулова
Алматинская
1. Балхашский
5. Предгорно-пустынно-степная зона
Алматинская
1. Аксуский
2. Алакольский
3. Енбекшиказахский
4. Жамбылский
5. Кербулакский
6. Коксуский
7. Каратальский
8. Карасайский
9. Панфиловский
10. Райымбекский
11. Саркандский
12. Талгарский
13. Ескельдинский
14. Уйгурский
15. Илийский
г. Талдыкорган
г. Текели
г. Алматы
г. Алматы
Жамбылская
1. Байзакский
2. Жамбылский
3. Жуалынский
4. Кордайский
5. Меркенский
6. Мойынкумский
7. Шуский
г. Тараз
Южно-Казахстанская
1. Арысский
2. Байдибека
3. Казыгуртский
4. Махтааральский
5. Ордабасинский
6. Сайрамский
7. Сарыагашский
8. Толебийский
9. Тюлкибасский
10. Шардаринский
г. Кентау
г. Туркестан
г. Шымкент
Восточно-Казахстанская
1. Урджарский
2. Зайсанский
6. Южно-Сибирская горная и предгорная зона
Восточно-Казахстанская
1. Глубоковский
2. Катон-Карагайский
3. Шемонаихинский
4. Тарбагатайский
5. Курчумский
6. Уланский
г. Усть-Каменогорск
г. Риддер
Приложение 2
к Правилам исчисления совокупного
дохода семьи (гражданина),
претендующей на получение
жилищной помощи, а также
на предоставление жилища
из государственного жилищного
фонда или жилища, арендованного
местным исполнительным органом в
частном жилищном фонде.
Нормативная карточка
расчета дохода от личного подсобного
хозяйства в степной зоне
Продукция растениеводства
Продукция
Средняя
урожайность
с 1 сотки
земли, кг
Средний
уровень
расходов с 1
сотки земли,
тенге
Средняя
цена 1 кг
продукции,
тенге
Стоимость
произведенной
продукции с 1
сотки, тенге
(гр. 2 х гр.
4)
Доход (+),
убыток (-) с
1 сотки
земли, тенге
(гр. 5 – гр.
3)
1
2
3
4
5
6
Пшеница
20

2152
Жылқы (жылқы етi)
151
5563
Түйе (түйе етi)
126
2959
Жұмыртқалайтын құс (жұмыртқа)
200 жұмыртқа
728
Еттi құс (құс етi)
2,5
489
Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ
мемлекеттік тұрғын үй қорынан
тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй
қорынан жергілікті атқарушы орган
жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер
отбасының (азаматтың) жиынтық
табысын есептеу қағидасына
8-қосымша
Азық-түлiктiк пайдаланылатын
үй малдары мен құстарының жасы
Малдардың түрi
Өлшем
бiрлiгi
Өнiм беру жағдайына
жеткен мал төлiнiң
және құстардың жасы
Iрi қара мал
ай
25
Қойлар мен ешкiлер
ай
12
Шошқалар
ай
10
Жылқылар
ай
16
Түйелер
ай
18
Жұмыртқалайтын құс
күн
195
Еттi құс
күн
125
Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ
мемлекеттік тұрғын үй қорынан
тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй
қорынан жергілікті атқарушы орган
жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер
отбасының (азаматтың) жиынтық
табысын есептеу қағидасына
9-қосымша
Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетiн табыс есебiнiң үлгi жеке
нормативтiк карточкасы
___________________________________________________________________
(өтiнiш берушiнiң аты-жөні)
____________________________________________________________________
(облыс, аудан)
____________________________________________________________________
(үйінің мекенжайы)
Ауыл шаруашылығы дақылдарының, үй малдарының, құстарының түрлерi
жер, сотка,
мал басы,
саны
жылына
түсетiн табыс нормативi,
теңге
жылына
түсетiн
табыстың
барлығы,
теңге
бiр тоқсанда
түсетiн
табыстың
барлығы,
теңге
Бидай
Арпа
Дәнi алынатын жүгерi
Күрiш
Қарамық
Картоп
Көкөнiстер
Бақшалар
Күнбағыс
Қант қызылшасы
Темекі
Шекілдеуік бақтары
Сүйекті жеміс бақтары
Жемістер
Жүзім
Көп жылдық шөп
Бір жылдық шөп
Жасыл жемге берілетін
жүгері
Сүтті ірі қара мал
Етті ірі қара мал
Шошқалар
Қойлар мен ешкiлер
Жылқылар
Түйелер
Жұмыртқалайтын құс
Еттi құс
Жиыны: бір жылғы табыс
Жиыны: бір тоқсандағы табыс
20__ж. “____” ___________________________________
(өтініш берушінің қолы)
____________________________________________________
(есепті жасаған адамның Т.А.Ә. және қолы)

2152
Лошадь (конина)
151
5563
Верблюд (мясо)
126
2959
Птица яичного
направления (яйца)
200 яиц
728
Птица мясного
направления (мясо)
2,5
489
Приложение 8
к Правилам исчисления совокупного
дохода семьи (гражданина),
претендующей на получение
жилищной помощи, а также
на предоставление жилища
из государственного жилищного
фонда или жилища, арендованного
местным исполнительным органом в
частном жилищном фонде.
Возраст домашнего скота и птицы
для продуктивного использования
Вид
Единица измерения
Возраст молодняка животных и
птицы, достигших
продуктивного состояния
Крупный рогатый скот
месяц
25
Овцы и козы
месяц
12
Свиньи
месяц
10
Лошади
месяц
16
Верблюды
месяц
18
Птица яичного направления
день
195
Птица мясного направления
день
125
Приложение 9
к Правилам исчисления совокупного
дохода семьи (гражданина),
претендующей на получение
жилищной помощи, а также
на предоставление жилища
из государственного жилищного
фонда или жилища, арендованного
местным исполнительным органом в
частном жилищном фонде.
Индивидуальная нормативная карточка
расчета дохода от личного подсобного хозяйства
___________________________________________________________________________________
(ФИО заявителя)
_____________________________________________________________________
(область, район)
_____________________________________________________________________
(домашний адрес)
Виды сельхоз-
культур, домашних
животных, птицы
Земля,
соток,
голов,
кол-во
Норматив дохода
в год, тенге
Всего дохода
в год, тенге
Всего дохода в
квартал, тенге
1
2
3
4
5
Пшеница
Ячмень
Кукуруза на зерно
Рис
Гречиха
Картофель
Овощи
Бахчи
Подсолнечник
Сахарная свекла
Табак
Сады семечковые
Сады косточковые
Ягодники
Виноград
Многолетние травы
Однолетние травы
Кукуруза на
зеленый корм
Крупный рогатый
скот молочного
направления
Крупный рогатый
скот мясного
направления
Свиньи
Овцы и козы
Лошади
Верблюды
Птицы яичного
направления
Птицы мясного
направления
Итого дохода в год
Итого дохода в
квартал
"____" __________ 20 __г. ________________
(подпись заявителя за данные гр.2)
___________________________________________________
(Ф.И.О. и подпись лица, осуществившего расчет)