"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы № 26 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 94 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 10 сәуірде № 7546 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 305 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 305 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін келісу тәртібін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" 2010 жылғы 1 наурыздағы № 26 қаулысының 4-қосымшасына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6167 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2010 жылғы 26 қазанда № 439-442 (26285) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім беру мен қайтарып алу және оларға біліктілік талаптарын белгілеу ережесінде:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім беру мен қайтарып алу және оларға біліктілік талаптарын белгілеу ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Заңына (бұдан әрі – Заң), Қазақстан Республикасының "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңына (бұдан әрі – Бухгалтерлік есеп туралы Заң) сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім беру мен қайтарып алу тәртібін, сондай-ақ оларға біліктілік талаптарын белгілейді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 26 "Об утверждении нормативных правовых актов, регулирующих деятельность Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 94. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2012 года № 7546. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 305
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 305 ((вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих порядок согласования руководящих работников Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в приложение 4 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 26 "Об утверждении нормативных правовых актов, регулирующих деятельность Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 6167, опубликованного 25 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 253-254 (26314-26315)) следующие изменения и дополнение:
в Правилах выдачи и отзыва согласия на избрание (назначение) руководящих работников Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" и установления к ним квалификационных требований, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила выдачи и отзыва согласия на избрание (назначение) руководящих работников Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" и установления к ним квалификационных требований (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 3 июля 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" (далее - Закон), от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете) и устанавливают порядок выдачи и отзыва согласия Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального банка Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган), на избрание (назначение) руководящих работников акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее - Фонд), а также квалификационные требования к ним.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Осы Ереженің 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес кандидатты Қордың басшы қызметкері лауазымына сайлау (тағайындау) үшін қажетті еңбек стажына кандидаттың қаржылық қызмет көрсету және (немесе) реттеу саласында, және (немесе) қаржы ұйымдарының аудитін жүзеге асыратын ұйымдарда және (немесе) "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамында және (немесе) кандидаттың мынадай халықаралық қаржы ұйымдарында істеген еңбек стажы кіреді:
1) Азия даму банкі;
2) Еуразия даму банкі;
3) Еуропа қайта құру және даму банкі;
4) Ислам даму банкі;
5) Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі халықаралық орталық;
6) Көп салалы инвестицияларға кепілдік беру агенттігі;
7) Халықаралық валюталық қор;
8) Халықаралық даму қауымдастығы;
9) Халықаралық қайта құру және даму банкі;
10) Халықаралық қаржы корпорациясы.";
5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қордың басшы қызметкері уәкілетті органның келісімінсіз өзінің қызметінде, оны сайлаған (тағайындаған) күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен аспайтын уақыт болады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім аяқталған соң, және уәкілетті органға келісуге құжаттардың толық пакетін ұсынбаған жағдайда, не уәкілетті орган келісуден бас тартқан жағдайда Қор осы тұлғамен еңбек шартын бұзады, не еңбек шарты болмаған жағдайда осы тұлғаның өкілеттіктерін тоқтату бойынша шаралар қабылдайды.
Уәкілетті органның келісімінсіз осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімнен артық Қордың басшы қызметкерінің міндетін атқаруға (уақытша жоқ басшы қызметкердің орнында болуға) жол берілмейді.
Уәкілетті орган өтініш Қордың басшы қызметкері лауазымына сайлауға (тағайындауға) келісім беруден бас тартқан не ол Қордың басшы қызметкері лауазымынан босатылған немесе оны осы Қордағы өзге лауазымға ауыстырған жағдайда, бұл адам оны сайлауға (тағайындауға) келісім беруден бас тартылғаннан не ол лауазымнан босатылғаннан не өзге лауазымға ауыстырылғаннан кейін кемінде күнтізбелік тоқсан күн өткен соң, бірақ қатарынан он екі ай ішінде екі реттен артық емес, осы Қордың басшы қызметкері лауазымына қайта (сайланады) тағайындалады.
Уәкілетті орган өтініш Қордың басшы қызметкері лауазымына сайлауға (тағайындауға) келісім беруден қатарынан екі рет бас тартқан жағдайда, бұл адам өзін уәкілетті органның осы Қордың басшы қызметкері лауазымына сайлауға (тағайындауға) келісім беруден екінші рет бас тарту туралы шешімі қабылданған күннен бастап қатарынан он екі ай өткеннен кейін Қордың басшы қызметкері лауазымына (сайланады) тағайындалады алады.

"3. Необходимый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 настоящих Правил для избрания (назначения) кандидата на должность руководящего работника Фонда стаж включает работу кандидата в сфере предоставления и (или) регулирования и (или) контроля и надзора финансовых услуг, и (или) в организациях, осуществляющих аудит финансовых организаций, и (или) в акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", и (или) работу кандидата в следующих международных финансовых организациях:
1) Азиатский банк развития;
2) Евразийский Банк развития;
3) Европейский банк реконструкции и развития;
4) Исламский банк развития;
5) Международная ассоциация развития;
6) Международная финансовая корпорация;
7) Международный банк реконструкции и развития;
8) Международный валютный фонд;
9) Международный центр по урегулированию инвестиционных споров;
10) Многостороннее агентство гарантии инвестиций.";
пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. Руководящий работник Фонда занимает свою должность без согласования с уполномоченным органом не более шестидесяти календарных дней со дня его избрания (назначения).
По истечении срока, указанного в части первой настоящего пункта, и в случае непредставления полного пакета документов на согласование в уполномоченный орган либо в случае отказа уполномоченным органом в согласовании Фонд расторгает трудовой договор с данным лицом, либо в случае отсутствия трудового договора принимает меры по прекращению полномочий данного лица.
Не допускается исполнение обязанностей (замещение временно отсутствующего) руководящего работника Фонда без согласования с уполномоченным органом свыше срока, установленного в части первой настоящего пункта.
В случае отказа уполномоченного органа в выдаче согласия на избрание (назначение) руководящего работника Фонда либо увольнения его с должности руководящего работника Фонда или его перевода на иную должность в этом Фонде данное лицо повторно назначается (избирается) на должность руководящего работника этого Фонда не ранее чем через девяносто календарных дней после получения отказа в выдаче согласия на его избрание (назначение) либо его увольнения, либо перевода на иную должность, но не более двух раз в течение двенадцати последовательных месяцев.
В случае двух последовательных отказов уполномоченного органа в выдаче согласия на избрание (назначение) на должность руководящего работника Фонда данное лицо назначается (избирается) руководящим работником Фонда по истечении двенадцати последовательных месяцев со дня принятия уполномоченным органом решения о втором отказе в выдаче согласия на его избрание (назначение) в этом Фонде.

6. Келісуді уәкілетті орган Комиссияның шешімі бойынша тестілеуден өткізу үшін кандидаттарды шақыра отырып не осы Ереженің 12-1-тармағында көзделген жағдайда оларды шақырмай өткізеді.
7. Қор кандидатты келісу үшін уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) кандидаттың Қордың басшы қызметкерлеріне қойылатын осы Ережеде көзделген талаптарына сәйкес келуін, сондай-ақ кандидат туралы мәліметтер осы Ережеге сәйкес ұсынылғанын және Қор құжаттамалық жағынан тексерілгенін көрсетумен және оған мыналар:
директорлар кеңесінің мүшелерін, Қордың бас директорын (сайлаған) тағайындаған кезде Қордың директорлар кеңесінің бірінші басшысы, ол болмаған жағдайда - директорлар кеңесінің шешімі бойынша (директорлар кеңесінің осы шешімінің көшірмесін бере отырып) директорлар кеңесінің бір мүшесі;
директорлар кеңесінің төрағасын, бас бухгалтерді (сайлаған) тағайындаған кезде Қордың бас директоры не Қордың бас директорының міндетін атқарушы тұлға (міндетін атқаруды жүктеу туралы шешімнің көшірмесін бере отырып) қол қойған еркін нысанда жасалған өтінішті;
2) Қордың басшы қызметіне кандидатты сайлау (тағайындау) күнін көрсете отырып, Қордың уәкілетті органының кандидатты (сайлау) тағайындау шешімінің үзінді-көшірмесінің көшірмесі (екі және одан да көп кандидатты келісу кезде әр кандидатқа шешім көшірмесінің бір данасы).
Тағайындау күні болмаса, кандидатты сайлау (тағайындау) күні Қордың уәкілетті органы шешім қабылдаған күн не аталған шешімдегі жағдайдың басталған күні болып саналады. Осындай жағдайда Қор аталған шешімдегі жағдайдың басталғанын растайтын құжаттар көшірмесін ұсынады;
3) электронды және қағаз тасымалдауыштарда (1-қосымшадағы фотосурет 3 х 4 көлемімен ашық фонда жасалады) осы Ереженің1-қосымшасына сәйкес кандидат туралы мәлімет;
4) кандидаттың жеке басын растайтын құжаттың көшірмесі;
5) осы Ереженің 8-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда ғылыми дәрежесін алғанын растайтын құжаттар көшірмесі;
6) құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есептер жүргізу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган берген алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығын растайтын құжатты (не сол бір кандидатты екі және одан да көп басшы лауазымына келісуге құжаттардың толық пакетін берген кезде құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есептер жүргізу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган құжатының көшірмесі). Аталған құжатты беру күні өтінішті берген күннің алдындағы үш айдан аспайды;

6. Согласование проводится уполномоченным органом по решению Комиссии с приглашением кандидатов для прохождения тестирования либо без их приглашения в случаях, предусмотренных пунктом 12-1 настоящих Правил.
7. Фонд представляет в уполномоченный орган для согласования кандидата следующие документы:
1) ходатайство, составленное в произвольной форме, с указанием о том, что кандидат соответствует требованиям, предъявляемым к руководящим работникам Фонда, а также о том, что сведения о кандидате представлены в соответствии с настоящими Правилами и документально проверены Фондом, и подписанное:
первым руководителем совета директоров Фонда, а в случае его отсутствия - одним из членов совета директоров по решению совета директоров (с представлением копии данного решения совета директоров) - при избрании (назначении) членов совета директоров, генерального директора Фонда;
генеральным директором Фонда либо лицом, исполняющим обязанности генерального директора Фонда (с представлением копии решения о возложении исполнения обязанностей) - при избрании (назначении) председателя совета директоров, главного бухгалтера;
2) копию выписки из решения уполномоченного органа Фонда о избрании (назначении) кандидата (при согласовании двух и более кандидатов - на каждого кандидата по одному экземпляру копии решения), с указанием даты избрания (назначения) кандидата на руководящую должность Фонда.
Если дата назначения отсутствует, то датой избрания (назначения) кандидата считается дата принятия решения уполномоченного органа Фонда либо дата наступления события, указанного в решении. В этом случае Фонд представляет копии документов, подтверждающих наступление события, указанного в решении;
3) сведения о кандидате согласно приложению 1 к настоящим Правилам на электронном и бумажном носителях (фотография в приложении 1 выполняется на светлом фоне размером 3 х 4);
4) копию документа, удостоверяющего личность кандидата;
5) копию документа, подтверждающего получение ученой степени в случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 8 настоящих Правил;
6) документ, подтверждающий отсутствие неснятой или непогашенной судимости, выданный уполномоченным государственным органом по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов (либо копию документа уполномоченного государственного органа по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов при представлении пакета документов на согласование одного и того же кандидата на две и более руководящие должности). Дата выдачи указанного документа не превышает трех месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства;

7) кандидат ұсынылатын лауазымды, ұсынып отырған тұлғаның қол қойған күнін және лауазымын, сондай-ақ кандидаттың кәсіби және (немесе) өзге мінездемелерін көрсете отырып, еркін нысанда жазылған осы Ереженің 8-тармағында көрсетілген, кем дегенде екі тұлғадан алынған кандидатқа берілген ұсыным хат. Ұсыным хатты беру күні өтінішті берген күннің алдындағы үш айдан аспайды;
8) бас бухгалтер лауазымына кандидат үшін сертификаттау жөніндегі ұйым (бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органымен аккредиттелген) берген кәсіби бухгалтер сертификатының көшірмесі не Халықаралық бухгалтерлер федерациясының нағыз мүшесі болып табылатын шетел институтымен берілген кәсіби бухгалтердің біліктілік куәлігінің көшірмесі.";
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қор кандидатты келісу үшін уәкілетті органға оның (сайланған) тағайындалған күнінен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмейтін мерзімде құжаттардың толық пакетін ұсынады.
Басшы қызметкер лауазымына кандидатты келісу үшін ұсынылған құжаттарды уәкілетті орган осы Ереженің талаптарына сәйкес ресімделген құжаттардың толық пакеті ұсынылған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.
Уәкілетті орган ұсынылған құжаттар осы Ереженің талаптарына, Қордың құрылтай құжаттарына сәйкес келмеген жағдайда ескертулер мен оларды жою мерзімін көрсете отырып, Қорға жазбаша жауап береді.
Қор осы Ережеде көзделген құжаттардың толық емес пакеті ұсынған жағдайда уәкілетті орган оларды Қорға қараусыз қайтарады. Қор жетіспейтін құжаттарды кандидат басқа қызметке сайланған (тағайындалған) күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен кеш емес мерзімде ұсынады.
12. Азаматтығы бар елінде (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елінде (азаматтығы жоқ тұлғалар үшін) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтердің дәйектілігін растау мақсатында шетел азаматтары (азаматтығы жоқ тұлғалар) Қордың басшы қызметкері лауазымына (сайланған) тағайындалған күннен бастап алты айдан кеш емес мерзімде уәкілетті органға олардың азаматтығы бар елінің (азаматтығы жоқ тұлғалар үшін - тұрақты тұратын елінің) не кандидат соңғы он бес жыл ішінде тұрақты тұрған елінің мемлекеттік органы берген тиісті құжатты ұсынады.
Көрсетілген құжатты осы тармақта белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда, мәліметтер негізінде келісім берілген осы мәліметтер дәйекті емес болып табылады және берілген келісім осы Ереженің 27-тармағында көзделген негіздер бойынша уәкілетті органмен қайтарып алуға жатады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын басшы қызметкері лауазымына кандидаттың мінсіз іскерлік беделін растау мақсатында уәкілетті орган шет мемлекеттің уәкілетті қадағалау органынан қаржы ұйымында, холдингте басшы қызметкер лауазымына тағайындалған күнге дейінгі 10 (он) жылдан кем емес кезеңде кандидаттың іскерлік беделін сипаттайтын мәліметтердің болуы не жоқ екені жөнінде сұратады.
Шет мемлекеттің уәкілетті қадағалау органы басшы қызметкердің лауазымына кандидаттың мінсіз іскерлік беделі жоқтығы туралы ақпаратты ұсынған жағдайда, соның негізінде келісім берілген мәліметтер дәйексіз болып саналады, сондай-ақ берілген келісім осы Ереженің 27-тармағында көзделген негіздер бойынша уәкілетті органмен қайтарып алуға жатады.";

7) рекомендательные письма на кандидата как минимум от двух лиц, указанных в пункте 8 настоящих Правил, составленные в произвольной форме, с указанием должности, на которую рекомендуется кандидат, даты подписания и должности рекомендующего лица, а также профессиональных и (или) иных характеристик кандидата. Дата выдачи рекомендательного письма не превышает трех месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства;
8) копию сертификата профессионального бухгалтера, выданного организацией по сертификации (аккредитованной центральным государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности) либо копию квалификационного свидетельства профессионального бухгалтера, выданного иностранным институтом, являющимся действительным членом Международной федерации бухгалтеров - для кандидата на должность главного бухгалтера.";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. Фонд представляет полный пакет документов в уполномоченный орган для согласования кандидата в срок, не позже шестидесяти календарных дней со дня его избрания (назначения).
Документы, представленные для согласования кандидата на должность руководящего работника, рассматриваются уполномоченным органом в течение тридцати рабочих дней с даты представления полного пакета документов, оформленных в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Уполномоченный орган дает Фонду письменный ответ с указанием замечаний и срока для их устранения в случае несоответствия представленных документов требованиям настоящих Правил, учредительных документов Фонда.
В случае представления Фондом неполного пакета документов, предусмотренных настоящими Правилами, уполномоченный орган возвращает их Фонду без рассмотрения. Фонд представляет недостающие документы в срок не позже шестидесяти календарных дней со дня избрания (назначения) кандидата на руководящую должность.
12. В целях подтверждения достоверности сведений об отсутствии неснятой или непогашенной судимости в стране гражданства (для иностранных граждан) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), иностранные граждане (лица без гражданства) в срок не позднее шести месяцев с даты избрания (назначения) на должность руководящего работника Фонда представляют в уполномоченный орган соответствующий документ, выданный государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства) либо страны, где кандидат постоянно проживал в течение последних пятнадцати лет.
В случае непредставления указанного документа в установленный настоящим пунктом срок сведения, на основании которых выдано согласие, считаются недостоверными, и выданное согласие подлежит отзыву уполномоченным органом по основаниям, предусмотренным пунктом 27 настоящих Правил.
В случае наличия у кандидата на должность руководящего работника стажа работы в финансовых организациях, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, уполномоченный орган, в целях подтверждения наличия у кандидата безупречной деловой репутации, запрашивает от уполномоченного надзорного органа иностранного государства информацию о наличии либо отсутствии сведений, характеризующих деловую репутацию кандидата в период не более 10 (десяти) лет до даты назначения на должность руководящего работника в Фонде.
В случае представления уполномоченным надзорным органом иностранного государства информации об отсутствии у кандидата на должность руководящего работника безупречной деловой репутации сведения, на основании которых выдано согласие, считаются недостоверными, и выданное согласие подлежит отзыву уполномоченным органом по основаниям, предусмотренным пунктом 27 настоящих Правил.";

мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырсын:
"12-1. Комиссия шешімі бойынша Қордың мынадай қызметкерлері ұсынылған құжаттардың негізінде:
1) Қордың атқарушы органының бірінші басшысы лауазымына кандидаттың:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында не осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген халықаралық қаржы ұйымдардың бірінде бұрын:
бірінші басшысы, атқарушы органының мүшесі (қаржылық қызмет көрсетумен байланысты мәселелерді жетекшілік еткен);
бас бухгалтер лауазымын атқарған кемінде үш жыл еңбек өтілі бар болса;
2) Қордың бірінші басшысы, директорлар кеңесінің мүшесі лауазымына кандидаттың:
қаржы ұйымының аудитін тікелей жүзеге асырған аудитор;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, Қорда және (немесе) осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген халықаралық қаржы ұйымдардың бірінің:
бірінші басшысы, директорлар кеңесінің мүшесі;
бірінші басшысы, басқарма мүшесі (қаржылық қызмет көрсетумен байланысты мәселелерді жетекшілік еткен);
бас бухгалтер ретінде кемінде екі жыл еңбек өтілі бар болса;
3) Қордың бас бухгалтері лауазымына кандидаттың:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аудитін тікелей жүзеге асырған аудитор;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, Қорда және (немесе) осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген халықаралық қаржы ұйымдардың бірінің:
бірінші басшысы, директорлар кеңесінің мүшесі;
қаржылық қызмет көрсетумен байланысты мәселелерді жетекшілік еткен бірінші басшы, басқарма мүшесі;
бас бухгалтер немесе бас бухгалтердің орынбасары;
қызметі қаржылық қызмет көрсетумен байланысты дербес құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың) басшысы (орынбасары) ретінде кемінде үш жыл еңбек өтілі бар болса шақырмай келісіледі.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Уәкілетті орган мынадай себептермен Қордың басшы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім беруден бас тартады:
1) басшы қызметкерлердің осы Ереженің 2-тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларына, Бухгалтерлік есеп туралы Заңның 9-бабына сәйкес келуі;
2) дәлелді себепсіз тестілеуге келмей қалу не тестілеудің теріс нәтижесі;
3) Қордың уәкілетті органның ескертулерін жоймауы немесе осы Ереженің 5-тармағымен белгіленген уәкілетті органның құжаттарды қарау мерзімі аяқталғаннан кейін Қордың уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықталған құжаттарын ұсынуы;
4) осы Ереженің 5-тармағымен белгіленген басшы қызметкер өз лауазымын уәкілетті органның келісімінсіз иелене алатын мерзім аяқталғаннан кейін құжаттарды ұсыну;

дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Согласованию без приглашения на основании представленных документов подлежат следующие работники Фонда по решению Комиссии:
1) кандидат на должность первого руководителя исполнительного органа Фонда - при наличии стажа работы не менее трех лет в страховой (перестраховочной) организации либо в одной из международных финансовых организаций, указанных в пункте 3 настоящих Правил, ранее занимавший должность:
первого руководителя, члена исполнительного органа (курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг), первого руководителя, члена совета директоров;
главного бухгалтера;
2) кандидат на должность первого руководителя, члена совета директоров Фонда - при наличии стажа работы не менее двух лет:
аудитором, непосредственно осуществлявшим аудит финансовой организации;
в страховой (перестраховочной) организации, Фонде и (или) в одной из международных организаций согласно пункту 3 настоящих Правил:
первым руководителем, членом совета директоров,
первым руководителем, членом правления (курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг),
главным бухгалтером;
3) кандидат на должность главного бухгалтера Фонда - при наличии стажа работы не менее трех лет:
аудитором, непосредственно осуществлявшим аудит страховой (перестраховочной) организации;
в страховой (перестраховочной) организации, Фонде и (или) в одной из международных организаций, указанных в пункте 3 настоящих Правил:
первым руководителем, членом совета директоров,
первым руководителем, членом правления (курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг),
главным бухгалтером или заместителем главного бухгалтера,
руководителем (заместителем руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления), деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. В выдаче согласия на избрание (назначение) руководящих работников Фонда уполномоченный орган отказывает по следующим основаниям:
1) соответствие руководящих работников подпунктам 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 2 настоящих Правил, статьи 9 Закона о бухгалтерском учете;
2) неявка на тестирование без уважительной причины либо отрицательный результат тестирования;
3) неустранение Фондом замечаний уполномоченного органа или представление Фондом доработанных с учетом замечаний уполномоченного органа документов, по истечении установленного пунктом 5 настоящих Правил срока рассмотрения документов уполномоченным органом;
4) представление документов по истечении установленных пунктом 5 настоящих Правил сроков, в течение которых руководящий работник занимает свою должность без согласования с уполномоченным органом;

5) кандидатқа уәкілетті орган және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қолданған шектеулі ықпал ету шаралары және (немесе) санкцияларының бар болуы.
Осы талап кандидатты келісу туралы Қор өтініш берген күнге дейінгі бір жыл ішінде қолданылады;
6) басшы қызметкер не басшы қызметкердің міндетін атқарушы лауазымын атқаратын (атқарған) оның өкілетіне кірген қаржы ұйымы, Қор, банк, сақтандыру холдингі Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуларды туғызған мәселелер бойынша шешімдерді қабылдау фактілері және ол үшін қаржы ұйымына, Қорға, банк, сақтандыру холдингіне қатысты уәкілетті орган және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шектеулі ықпал ету шараларын және (немесе) санкцияларды қолданғаны туралы уәкілетті органның мәліметтерінің болуы.
Осы талап уәкілетті орган бұзуды анықтаған күннен бастап бір жыл ішінде қолданылады;
7) уәкілетті органда кандидаттың бағалы қағаздар нарығында манипуляциялау мақсатында жасалған және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) шығын келтірген деп танылған тарап болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы.
Осы талап уәкілетті органда бағалы қағаздар нарығындағы манипуляциялау және (немесе) осы мәміле жасау нәтижесінде үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) зиян келтірілгені кандидаттың адал емес әрекеттерінен болғанын растайтын фактілері болған жағдайда қолданылады;
8) уәкілетті органда кандидаттың уәкілетті орган оған қатысты бағалы қағаздар нарығында манипуляциялау мақсатында жасалған деп танылған мәмілелерді жасағаны үшін санкциялар және (немесе) шектеулі ықпал ету шаралары қолданылған қаржы ұйымының қызметкері және (немесе) іс-әрекеті мәмілеге қатысушы қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) шығын келтірген қаржы ұйымының қызметкері болып табылғаны туралы мәліметтің болуы.
Осы талап уәкілетті органда бағалы қағаздар нарығындағы манипуляциялау және (немесе) осы мәміле жасау нәтижесінде қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) зиян келтірілгені кандидаттың адал емес әрекеттерінен не әрекетсіздігінен болғанын растайтын фактілері болған жағдайда қолданылады.";
1-қосымшаны осы қаулының қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының

5) наличие ограниченных мер воздействия и (или) санкций, примененных уполномоченным органом и (или) Национальным Банком Республики Казахстан к кандидату.
Данное требование применяется в течение одного года до даты подачи Фондом ходатайства о согласовании кандидата;
6) наличие у уполномоченного органа сведений о фактах принятия решений кандидатом по вопросам, которые входили в его полномочия, повлекших за собой нарушения финансовой организацией, Фондом, банковским, страховым холдингом законодательства Республики Казахстан, в которой кандидат занимает (занимал) должность руководящего работника либо исполняющего обязанности руководящего работника и за которое уполномоченным органом и (или) Национальным Банком Республики Казахстан в отношении данной финансовой организации, Фонда, банковского, страхового холдинга была применена ограниченная мера воздействия и (или) санкция;
Данное требование применяется в течение одного года со дня выявления уполномоченным органом нарушения;
7) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся стороной сделки, признанной заключенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) повлекшей причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в случае наличия у уполномоченного органа фактов, подтверждающих что манипулирование на рынке ценных бумаг и (или) причинение в результате совершения данной сделки ущерба третьему лицу (третьим лицам) вызвано недобросовестными действиями кандидата;
8) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся работником финансовой организации, в отношении которой уполномоченным органом были применены санкции и (или) ограниченные меры воздействия за совершение сделок, признанных заключенными в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) работником финансовой организации, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке.
Данное требование применяется в случае наличия у уполномоченного органа фактов, подтверждающих что манипулирование на рынке ценных бумаг и (или) причинение в результате совершения данной сделки ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам) вызвано недобросовестными действиями либо бездействием кандидата.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банк
Республики Казахстан

2012 жылғы 24 ақпандағы № 94
қаулысына қосымша
"Сақтандыру төлемдеріне
кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының,
банк, сақтандыру холдингтерінің басшы
қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға)
келісім беру қағидаларына
1-қосымша
фотосуреттiң орны
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік
қоғамының басшы қызметкері лауазымына кандидат туралы
мәліметтер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(кандидаттың фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты және
тағайындалатын "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры"
акционерлік қоғамының лауазымы көрсетiледi)
1. Жалпы мәлiметтер:
Туылған күнi және орны
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттардың деректерi
2. Білімі:
Оқу орныныңатауы
Түскен күнi - бiтiрген күнi
Мамандығы
Бiлiмi туралы дипломның деректемелерi,бiлiктiлiгi
Оқу орны
орналасқан орны
1.
3. Ерi (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-iнiсi, апа-сiңлiсi, балалары) және жекжаттары (ерiнiң (зайыбының) ата-анасы, аға-iнiсi, апа-сiңлiсi, балалары) туралы мәлiметтер
Тегi,аты, әкесiнiң аты (бар болса)
Туған жылы
Туыстық қатынастары
Жұмыс орны және лауазымы
1.
4. Кандидаттың заңды тұлғалардың жарғылық капиталында қатысуы және акцияларын иеленуi туралы мәлiметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жерi
Заңды тұлғаның қызметiнiң жарғылық түрi
Жарғылық капиталда қатысу үлесi немесе кандидатқа тиесiлi акциялар санының заңды тұлғаның дауыс беретiн акцияларының жалпы санына ара қатынасы (пайызбен)
1.
5. Соңғы үш жылдағы бiлiктiлiк көтеру жөнiндегi семинарлар, бiлiктiлiкті арттыру курстарынан өту туралы мәлiметтер:
Ұйымның атауы
Өткiзу күнi және орны
Сертификат деректемелерi
1.
6. Еңбек қызметi туралы мәлiметтер.
Осы тармақта кандидаттың барлық еңбек қызметiндегi атқарған (атқарып отырған) лауазымдары, оның iшiнде уәкiлеттi органға келісу туралы өтiнiштi берген "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамында лауазымы туралы көрсетіледі;
Жұмыс кезеңi (күнi, айы, жылы)
Жұмыс орны
Лауазымы
Тәртiптiк шарақолданудың бар болуы
Жұмыстан шығу, қызметтенбосату себептерi
1.
7. Кандидат қаржы ұйымының, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының аудитін жүргізу туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ұйымның атауын, кандидат аудитор-орындаушы ретінде аудиторлық есепке қол қойған күнін көрсету).

от 24 февраля 2012 года № 94
Приложение 1
к Правилам выдачи и отзыва согласия
на избрание (назначение) руководящих
работников Акционерного общества "Фонд
гарантирования страховых выплат"
и установления к ним
квалификационных требований
место для фотографии
Сведения о кандидате на должность руководящего работника
Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
__________________________________________________________________
(указывается фамилия, имя, при наличии - отчество кандидата и
__________________________________________________________________
должность,
__________________________________________________________________
на которую кандидат назначается в акционерном обществе "Фонд
________________________________________________________________
гарантирования страховых выплат")
______________________________________________________________
. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего
личность
2. Образование:
Наименование
учебного
заведения
Дата
поступления -
дата окончания
Специальность
Реквизиты
диплома о
образовании,
квалификация
Место
нахождения
учебного
заведения
1.
3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги))
Фамилия, имя,
отчество (при
наличии)
Год рождения
Родственные
отношения
Место работы и
должность
1.
4. Сведения об участии кандидата в уставном капитале или владении акциями юридических лиц:
Наименование и место
нахождения юридического
лица
Уставные виды
деятельности
юридического лица
Доля участия в уставном
капитале или соотношение
количества акций,
принадлежащих кандидату,
к общему количеству
голосующих акций
юридического лица
(в процентах)
1.
5. Сведения о прохождении семинаров, курсов по повышению квалификации за последние три года:
Наименование организации
Дата и место
проведения
Реквизиты
сертификата
(номер, дата
выдачи)
1.
6. Сведения о трудовой деятельности.
В данном пункте указываются сведения о должностях, которые занимал (занимает) кандидат за всю трудовую деятельность, в том числе должности в акционерном обществе "Фонд гарантирования страховых выплат", представившем в уполномоченный орган ходатайство о согласовании.
Период работы
(дата, месяц,
год)
Место
работы
Должность
Наличие
дисциплинарных
взысканий
Причин
увольнения,
освобождения,
от должности
1.
7. Сведения о проведении кандидатом аудита финансовых организаций, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат":
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(указать наименование организации, дата подписания кандидатом
аудиторского отчета в качестве аудитора - исполнителя).

8. Қор және (немесе) басқа ұйымдардың директорлар кеңесінде және инвестициялық комитеттерiндегi мүшелiгi туралы мәлiметтер:
Кезең (күнi, айы, жылы)
Ұйымныңатауы
Лауазымы, келiскен күнi (талап етiлсе)
Жұмыстан шығу,лауазымынан босатылусебептерi
1.
9. Бар жарияланымдар, ғылыми әзiрленiмдер және басқа да жетiстiктерi:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(иә/жоқ, бар болған жағдайда күнi, қандай басылымдарда көрсетiлдi)
10. Алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың болуы туралы мәлiметтер:
Күнi
Сот органының
атауы
Соттың орналасқан орны
Жазаның
түрi
Кандидат қылмыстық жауапкершiлiкке сәйкес тартылған заңнамалық актiнiң бабы
Соттың процессуалды
шешiмдi қабылдаған күнi
1.
11. Өзiне қабылдаған мiндеттемелердi орындамау фактiлерiнiң болуы туралы мәлiметтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, аталған фактiлер болған жағдайда, ұйымның атауын және мiндеттемелер сомасын көрсету қажет)
12. Кандидат бұрын директорлар кеңесінің бірінші басшысы, басқарманың (атқарушы органның) бірінші басшысы және оның орынбасары, бас бухгалтері, ірі қатысушысы – жеке тұлға, ірі қатысушысының (банк немесе сақтандыру холдингінің) – қаржы ұйымы заңды тұлғаның қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік органы қаржы ұйымын, банктің бас ұйымы болып табылатын банк холдингін консервациялау туралы, олардың акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымының лицензияларын айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын, Қордың, холдингін мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген оны банкрот деп тану туралы шешімді қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бірінші басшысы болғандығы туралы мәліметтер.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңi көрсетiлсiн).
13. Басшы қызметкерін сайлауға (тағайындауға) келісімді қайтарып алу және уәкілетті органдарының қаржы ұйымының, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының, банктік, сақтандыру холдингінің қызметтiк мiндеттерiн орындаудан шеттетуi туралы деректердiң болуы.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі, сайлауға (тағайындауға) келісімді қайтарып алуға негіздемесі және осындай шешім қабылдаған мемлекеттік органының атауы көрсетiлсiн).

8. Сведения о членстве в совете директоров и инвестиционных комитетах в Фонде и (или) в других организациях:
Период
(дата, месяц, год)
Наименование
организации
Должность, дата
согласования
(если
требовалось)
Причины
увольнения,
освобождения от
должности
1.
9. Имеющиеся публикации, научные разработки и другие достижения:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(да (нет), в случае наличия указать дату, в каких изданиях)
10. Сведения о наличии неснятой и непогашенной судимости:
Дата
Наименование
судебного
органа
Место
нахождения
суда
Вид
наказания
Статья
законода-
тельного
акта, в
соответствии
с которой
кандидат
привлечен к
уголовной
ответствен-
ности
Дата принятия
процессуаль-
ного решения
судом
1.
11. Сведения о наличии фактов неисполнения принятых на себя обязательств:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), в случае наличия указанных фактов необходимо указать
наименование организации и сумму обязательств
. Сведения о том, являлся ли кандидат ранее первым руководителем совета директоров, первым руководителем правления (исполнительного органа) и его заместителем, главным бухгалтером, крупным участником - физическим лицом, первым руководителем крупного участника (банковского или страхового холдинга) - юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения о консервации финансовой организации, банковского холдинга, являющегося родительской организацией банка, о принудительном выкупе акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы).
13. Наличие данных об отзыве согласия на избрание (назначение) руководящего работника и об отстранении уполномоченным органом от выполнения служебных обязанностей финансовой организации, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", банковского, страхового холдинга
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период
работы, основания для отзыва согласия на избрание (назначение) и
наименование государственного органа, принявшего такое решение).

14. Қаржы ұйымының, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының, банктік, сақтандыру холдингінің басшысы ретiнде қаржы ұйымы, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы, банктік, сақтандыру холдингі қызметiнiң мәселелерi бойынша сотта iстi қарау кезiнде жауап берушi ретiнде тартылды ма:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, күнiн, сотта iстi қарау кезiндегi жауап берушi – қаржы ұйымының атауы, қаралған мәселе және сот шешiмi).
Осы ақпаратты мен тексердiм және оның толық және шынайы болып табылатындығын растаймын.
Тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)
____________________________________________________________________
(баспа әрiптерiмен)
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының тәуелсiз директоры лауазымына кандидат толтырады:
Мен, _____________________________________________________________
(тегi, аты, бар болса - әкесiнiң аты)
__________________________________________________________________
тәуелсiз директор лауазымына сайлау (тағайындау) үшiн "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағыЗаңында белгiленген талаптарға сәйкес келетiнiмдi растаймын.
Күні ___________________________________
Қолы ___________________________________

14. Привлекался ли как руководитель финансовой организации, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", банковского, страхового холдинга в качестве ответчика в судебные разбирательства по вопросам деятельности финансовой организации, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", банковского, страхового холдинга:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(да (нет), указать дату, наименование организации,
организации-ответчика в судебном разбирательстве, рассматриваемый
вопрос и решение суда).
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является достоверной и полной.
Фамилия, имя, отчество (при наличии) __________________________________________________________________
(печатными буквами)
Заполняется кандидатом на должность независимого директора
акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат":
Подтверждаю, что я, _____________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)
__________________________________________________________________
соответствую требованиям, установленным Законом Республики Казахстан
от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" для избрания
(назначения) на должность независимого директора.
Дата ___________________________________
Подпись ________________________________