"Мемлекеттік органның бюджет қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау әдістемесін және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі ақша қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 10 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 25 сәуірдегі № 219 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 14 мамырда № 7653 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 540 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 706 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2016 № 540 және ҚР Қаржы министрінің 30.12.2016 № 706 бірлескен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
БҰЙЫРАМЫН:
1. Мемлекеттiк органның бюджет қаражатын басқарудың тиiмдiлiгiн бағалау әдiстемесiн және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi ақша қаражатын басқарудың тиiмдiлiгiн бағалау әдiстемесiн бекiту туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2012 жылғы 10 қаңтардағы № 9 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7381 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттiк органның бюджет қаражатын басқарудың тиiмдiлiгiн бағалау әдiстемесiнде:
10-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ден қою актiлерiн орындау бойынша қабылданған (iске асырылған) шаралар" китерийi бойынша мыналар көрсетiледi:
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ден қою актiлерiне сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасының көлемi;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ден қою актiлерiне сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасына қарағандағы белгiленген мерзiмде бюджетке қайтарылған бұзушылықтар сомасының көлемi;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ден қою актiлерiне сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алуда көрсету жолымен қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасы;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ден қою актiлерiне сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алуда көрсету жолымен бюджетке қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасына қарағандағы белгiленген мерзiмде қалпына келтiрiлген бұзушылықтар сомасының көлемi;
қайтарылған және қалпына келтiрiлген сомалардың көлемiн қоспағанда, есептi кезеңдегi мемлекеттік қаржылық бақылау органдары енгізген ден қою актiлерiнiң жалпы санына қарағанда толық және белгіленген мерзімде орындалған мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының ден қою актiлерiнiң саны көрсетiледi;";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 января 2012 года № 9 "Об утверждении Методики оценки эффективности управления бюджетными средствами государственного органа и Методики оценки эффективности управления денежными средствами Национального Банка Республики Казахстан"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 апреля 2012 года № 219. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2012 года № 7653; Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 9, 2012 года (дата выхода тиража 02.08.2012). Утратил силу совместным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 540 и Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 706
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра национальной экономики РК от 30.12.2016 № 540 и Министра финансов РК от 30.12.2016 № 706 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 января 2012 года № 9 "Об утверждении Методики оценки эффективности управления бюджетными средствами государственного органа и Методики оценки эффективности управления денежными средствами Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7381) следующие изменения:
в Методике оценки эффективности управления бюджетными средствами государственного органа, утвержденной указанным приказом:
подпункт 3) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"3) по критерию "Принятые (реализованные) меры по исполнению внесенных актов реагирования органов государственного финансового контроля" указывается:
объем подлежащих к возмещению в бюджет сумм нарушений, согласно внесенных по результатам контроля актов реагирования органов государственного финансового контроля;
объем возмещенных в бюджет в установленный срок сумм нарушений к общему объему сумм нарушений, подлежащих возмещению в доход бюджета, согласно внесенных по результатам контроля актов реагирования органов государственного финансового контроля;
объем подлежащих к восстановлению сумм нарушений, согласно внесенных по результатам контроля актов реагирования органов государственного финансового контроля путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или отражения по учету;
объем восстановленных в установленный срок сумм нарушений к общему объему сумм нарушений, подлежащих восстановлению, согласно внесенных по результатам контроля актов реагирования органов государственного финансового контроля путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или отражения по учету;
количество исполненных полностью и в установленный срок актов реагирования органов государственного финансового контроля к общему количеству внесенных актов реагирования органов государственного финансового контроля за отчетный период, за исключением объема возмещенных и восстановленных сумм;";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. Бюджет қаражатының жалпы көлемiне iшкi бақылау қызметтерiмен тексерiлген бюджет қаражатының көлемi" критерийi бойынша бағалау:
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ден қою актiлерiне сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасының көлемiн;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ден қою актiлерiне сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасына қарағандағы белгiленген мерзiмде бюджетке қайтарылған бұзушылықтар сомасының көлемiн;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ден қою актiлерiне сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасының көлемiн;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ден қою актiлерiне сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алу бойынша көрсету жолымен бюджетке қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасына қарағанда белгiленген мерзiмде қалпына келтiрiлген бұзушылықтар сомасының көлемiн;
қайтарылған және қалпына келтiрiлген сомалардың көлемiн қоспағанда, есептi кезеңдегi мемлекеттік қаржылық бақылау органдары енгізген ден қою актiлерiнiң жалпы санына қарағанда толық және белгіленген мерзімде орындалған мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының ден қою актiлерiнiң саны көрсетiледi.";
46-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тiкелей және/немесе түпкiлікті нәтиже болмаған не тiкелей нәтижеге қол жеткiзудi бағалауға мүмкiндiк бермейтiн немесе түпкiлікті нәтижелерi бар тiкелей нәтижелердi қайталайтын сандық сипатының орнына iс-шаралар болған жағдайда, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерін басқа бюджеттік бағдарламасының көрсеткіштерінде қайталаған жағдайда 0 балл берiледi.";
48-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"19. Оценка по критерию "Принятые (реализованные) меры по исполнению внесенных актов реагирования органов государственного финансового контроля" заключается в установлении:
объема подлежащих к возмещению в бюджет сумм нарушений, согласно внесенных по результатам контроля актов реагирования органов государственного финансового контроля;
объема возмещенных в бюджет в установленный срок сумм нарушений к общему объему сумм нарушений, подлежащих возмещению в доход бюджета, согласно внесенных по результатам контроля актов реагирования органов государственного финансового контроля;
объема подлежащих к восстановлению сумм нарушений, согласно внесенных по результатам контроля актов реагирования органов государственного финансового контроля путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или отражения по учету;
объема восстановленных в установленный срок сумм нарушений к общему объему сумм нарушений, подлежащих восстановлению, согласно внесенных по результатам контроля актов реагирования органов государственного финансового контроля путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или отражения по учету;
количества исполненных полностью и в установленный срок актов реагирования органов государственного финансового контроля к общему количеству внесенных актов реагирования органов государственного финансового контроля за отчетный период, за исключением объема возмещенных и восстановленных сумм.";
часть третью пункта 46 изложить в следующей редакции:
"В случае отсутствия прямого и/или конечного результатов либо наличия мероприятий вместо количественных характеристик, не позволяющих оценить достижение прямого результата, или дублирования прямых результатов с конечными результатами, а также при дублировании показателей бюджетной программы с показателями другой бюджетной программы администратора бюджетных программ, присваивается 0 баллов.";
часть четвертую пункта 48 изложить в следующей редакции:

"Бюджеттiк бағдарламаның тiкелей нәтижесiне 90,1%-дан кем қол жеткiзiлген болса, онда бюджеттік бағдарламаның тиімділігі "0 пайызға" тең болады.";
55-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Күнтiзбелiк он бес күн iшiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне және бағаланатын мемлекеттiк органдарға қайта тексеру нәтижелерi бойынша келiспеушiлiктердi қабылдау не қабылдамау туралы негiзделген қорытындыларды жiбередi. Келiспеушiлiктер қабылданған жағдайда бағалау нәтижелерi туралы қорытындыға тиiстi түзетулер енгiзiледi.";
1-қосымшада:
3 "Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ден қою актiлерiн орындау бойынша қабылданған (iске асырылған) шаралар" китерийi мынадай редакцияда жазылсын:
"
3.
"Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ден қою актiлерiн орындау бойынша қабылданған (iске асырылған) шаралар" китерийі
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ден қою актiлерiне сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасының көлемi;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ден қою актiлерiне сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасына қарағандағы белгiленген мерзiмде бюджетке қайтарылған бұзушылықтар сомасының көлемi;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ден қою актiлерiне сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алуда көрсету жолымен қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасы;
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ден қою актiлерiне сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алуда көрсету жолымен бюджетке қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасына қарағандағы белгiленген мерзiмде қалпына келтiрiлген бұзушылықтар сомасының көлемi;
қайтарылған және қалпына келтiрiлген сомалардың көлемiн қоспағанда, есептi кезеңдегi мемлекеттік қаржылық бақылау органдары енгізген ден қою актiлерiнiң жалпы санына қарағанда толық және белгіленген мерзімде орындалған мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының ден қою актiлерiнiң саны
";
7-қосымшада:

"В случае достижения прямых результатов бюджетной программы менее 90,1 %, то эффективность исполнения бюджетных программ равна "0 %".";
часть вторую пункта 55 изложить в следующей редакции:
"В течение пятнадцати календарных дней центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в Администрацию Президента Республики Казахстан и оцениваемые государственные органы, обоснованные заключения о принятии либо непринятии возражений по результатам перепроверки. В случае принятия возражений вносятся соответствующие корректировки в заключения о результатах оценки.";
в приложении 1:
критерий 3 "Принятые (реализованные) меры по исполнению внесенных актов реагирования органов государственного финансового контроля" изложить в следующей редакции:
"
3.
Критерий "Принятые (реализованные) меры по исполнению
внесенных актов реагирования органов
государственного финансового контроля"
Объем подлежащих к возмещению в бюджет сумм
нарушений, согласно внесенных по результатам
контроля актов реагирования органов
государственного финансового контроля
Объем возмещенных в бюджет в установленный срок
сумм нарушений к общему объему сумм нарушений,
подлежащих возмещению в доход бюджета, согласно
внесенных по результатам контроля актов
реагирования органов государственного
финансового контроля
Объем подлежащих к восстановлению сумм
нарушений, согласно внесенных по результатам
контроля актов реагирования органов
государственного финансового контроля путем
выполнения работ, оказания услуг, поставки
товаров и/или отражения по учету
Объем восстановленных в установленный срок сумм
нарушений к общему объему сумм нарушений,
подлежащих восстановлению, согласно внесенных по
результатам контроля актов реагирования органов
государственного финансового контроля путем
выполнения работ, оказания услуг, поставки
товаров и/или отражения по учету
Количество исполненных полностью и в
установленный срок актов реагирования органов
государственного финансового контроля к общему
количеству внесенных актов реагирования органов
государственного финансового контроля за
отчетный период, за исключением объема
возмещенных и восстановленных сумм
";
в приложении 7:

3 "Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ден қою актiлерiн орындау бойынша қабылданған (iске асырылған) шаралар" және 4 "Мемлекеттiк органның iшкi бақылау қызметiнiң бюджет қаражатын басқару жөнiндегi қызметi және олардың ұсынымдарын орындау жөнiндегi шаралар" критерийлері мынадай редакцияда жазылсын:
"
3
Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары енгiзген ден қою актiлерiн орындау бойынша қабылданған (iске асырылған) шаралар - 9 балл
Есептi кезеңде тексеру жүргiзілмеуiне байланысты мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының ден қою актiлерінiң болмауы
4
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдары бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ден қою актiлерiне сәйкес бюджетке қайтарылуға жататын бұзушылықтар сомасына қарағандағы белгiленген мерзiмде бюджетке қайтарылған бұзушылықтар сомасының көлемi
3
100% немесе бюджетке қайтарылатын сома жоқ
3
70,0 – 99,9%
2
35,0 – 69,9%
1
34,9%-ға дейiн
0
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдары бақылау нәтижелерi бойынша енгiзген ден қою актiлерiне сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткiзу және/немесе есепке алуда көрсету жолымен бюджетке қалпына келтiруге жататын бұзушылықтар сомасына қарағандағы белгiленген мерзiмде қалпына келтiрiлген бұзушылықтар сомасының көлемi
3
100% немесе бюджетке қалпына келтірілетін сома жоқ
3
70,0 – 99,9%
2
35,0 – 69,9%
1
34,9%-ға дейін
0
қайтарылған және қалпына келтiрiлген сомалардың көлемiн қоспағанда, есептi кезеңдегi мемлекеттік қаржылық бақылау органдары енгізген ден қою актiлерiнiң жалпы санына қарағанда толық және белгіленген мерзімде орындалған мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының ден қою актiлерiнiң саны
100% немесе бюджетке енгізілген ден қою актісі жоқ
3
70,0 – 99,9%
2
35,0 – 69,9%
1
34,9%-ға дейін
0
4
Мемлекеттiк органның iшкi бақылау қызметiнiң бюджет қаражатын басқару жөнiндегi қызметi және олардың ұсынымдарын орындау бойынша шаралар – 8 балл
Iшкi бақылау қызметтерiнiң немесе олар жүргiзген тексерулердiң болмауы
0
Ішкі бақылау қызметтері қамтыған бюджет қаражатының көлеміне қарағанда анықталған бюджеттік және өзге заңнаманы бұзушылықтар сомасы
3
Бұзушылықтар болмауы себебінен нұсқаманың болмауы
3
50%-дан астам
3
25,0 – 49,9%
2
5,0 – 24,9%
1
4,9%-ға дейін
0
мемлекеттік органның ведомстволық бағынысты ұйымдары мен бөлімшелерінің жалпы санына қарағанда есепті кезеңде ішкі бақылау қызметтерінің тексерулерімен қамтылған мемлекеттік органның ведомстволық бағынысты ұйымдары мен бөлімшелерінің саны
2
40,0%-дан астам
2
20,0 – 39,9%
1
19,9%-ға дейін
0
қайтарылған және қалпына келтiрiлген сомалардың көлемiн қоспағанда, есептi кезеңде мемлекеттік органның басшысы қабылдаған ұйғарымдардың жалпы санына қарағандағы iшкi бақылау қызметтерiнің тексеру нәтижелерi бойынша мемлекеттік органның басшысы қабылдаған ұйғарымдардан мемлекеттік органның ведомстволық бағынысты ұйымдары мен бөлімшелері толық және белгіленген мерзімде орындағандарының саны
3

критерии 3 "Принятые (реализованные) меры по исполнению внесенных актов реагирования органов государственного финансового контроля" и 4 "Деятельность служб внутреннего контроля государственного органа по управлению бюджетными средствами и меры по исполнению их рекомендаций" изложить в следующей редакции:
"
3
Принятые (реализованные) меры по исполнению внесенных актов
реагирования органов государственного финансового контроля
- 9 баллов
Отсутствие актов реагирования органов государственного
финансового контроля в связи с не проведением проверок за
отчетный период
4
Объем возмещенных в бюджет в установленный срок сумм нарушений
к общему объему сумм нарушений, подлежащих возмещению в бюджет,
согласно внесенным по результатам контроля актам реагирования
органов государственного финансового контроля
3
100 % или отсутствие сумм к возмещению в бюджет
3
70,0 – 99,9 %
2
35,0 – 69,9 %
1
до 34,9 %
0
Объем восстановленных в установленный срок сумм нарушений к
общему объему сумм нарушений, подлежащих восстановлению,
согласно внесенных по результатам контроля актов реагирования
органов государственного финансового контроля путем
выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и/или
отражения по учету
3
100 % или отсутствие сумм к восстановлению
3
70,0 – 99,9 %
2
35,0 – 69,9 %
1
до 34,9 %
0
Количество исполненных полностью и в установленный срок актов
реагирования органов государственного финансового контроля к
общему количеству внесенных актов реагирования органов
государственного финансового контроля за отчетный период, за
исключением объема возмещенных и восстановленных сумм
3
100 % или отсутствие внесенных актов реагирования
3
70,0 – 99,9 %
2
35,0 – 69,9 %
1
до 34,9 %
0
4
Деятельность служб внутреннего контроля государственного органа
по управлению бюджетными средствами и меры по исполнению их
рекомендаций - 8 баллов
Отсутствие служб внутреннего контроля или проведенных ими
проверок
0
Сумма выявленных нарушений бюджетного и иного
законодательства к объему бюджетных средств, охваченных
службами внутреннего контроля
3
более 50 %
3
25,0 – 49,9 %
2
5,0 – 24,9 %
1
до 4,9 %
0
Количество подразделений и подведомственных организаций
государственного органа, охваченных проверками служб
внутреннего контроля в отчетном периоде, к общему количеству
подразделений и подведомственных организаций государственного
органа
2
более 40,0 %
2
20,0 – 39,9 %
1
до 19,9 %
0
Количество исполненных полностью и в установленный срок
подразделениями и подведомственными организациями
государственного органа представлений, принятых руководителем
государственного органа по результатам проверок служб
внутреннего контроля, к общему количеству представлений,
принятых руководителем государственного органа за отчетный
период
3

2. Бюджеттiк рәсiмдер әдiснамасы департаментi (А.Н. Қалиева) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрық оның Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Б. Жәмiшев

2. Департаменту методологии бюджетных процедур (Калиева А.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Жамишев