Жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекеттік мекемелердің тұрғын үй комиссиялары туралы үлгі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 7 маусымдағы № 237 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 2 шілдедегі № 7785 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2024 жылғы 5 ақпандағы № 47 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 05.02.2024 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1420 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй беру және пайдалану қағидаларының 4-тармағына сәйкесБҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекеттік мекемелердің тұрғын үй комиссиялары туралы үлгі ереже бекітілсін.
2. Тұрғын үй шаруашылық департаменті Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының орынбасары Н.П. Тихонюкке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
С. Нокин
Қазақстан Республикасы
Құрылыс және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық
істері агенттігі төрағасының
2012 жылғы 7 маусымдағы
№ 237 бұйрығымен бекітілген
Жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекеттік мекемелердің тұрғын үй комиссиялары туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. Жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекеттік мекемелердің тұрғын үй комиссиялары туралы үлгі ереже (бұдан әрі - Тұрғын үй комиссиясы) жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекеттік мекемелердің жанынан құрылған, тұрғын үй мәселелері бойынша шешім шығаруға өкілетті, тұрақты негізде жұмыс істейтін алқалы орган болып табылады.
2. Тұрғын үй беретін жергілікті атқарушы органдар, мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекеттік мекемелер уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) болып табылады.
3. Тұрғын үй комиссиясы тақ санды кемінде бес адамнан (орталық мемлекеттік органдарда кемінде жеті), оның ішінде кәсіподақ ұйымының өкілдерінен (болған жағдайда), уәкілетті органның өкілдерінен және тұрғын үй комиссиясының хатшысынан қалыптастырылады.

Об утверждении Типового положения о жилищных комиссиях местных исполнительных органов, государственных предприятий, государственных учреждений
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 7 июня 2012 года № 237. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2012 года № 7785. Утратил силу приказом и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 5 февраля 2024 года № 47.
Cноска. Утратил силу приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 05.02.2024 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 Правил предоставления и пользования жилищем из государственного жилищного фонда или жилища арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1420 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о жилищных комиссиях местных исполнительных органов, государственных предприятий, государственных учреждений.
2. Департаменту жилищного хозяйства обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Тихонюка Н.П.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
С. Нокин
Утверждено приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
от 7 июня 2012 года № 237
Типовое положение о жилищных комиссиях местных исполнительных
органов, государственных предприятий, государственных учреждений
1. Общие положения
1. Жилищные комиссии местных исполнительных органов, государственных предприятий, государственных учреждений (далее – Жилищная комиссия) являются коллегиальными органами, создаваемыми при местных исполнительных органах, государственных предприятиях, государственных учреждениях, уполномоченными на вынесение решений по жилищным вопросам, действующими на постоянной основе.
2. Уполномоченным органом является местный исполнительный орган, государственное предприятие, государственное учреждение, предоставляющее жилище (далее – уполномоченный орган).
3. Жилищная комиссия формируется из нечетного количества не менее пяти (в центральных государственных органах не менее семи) человек, в том числе представителей профсоюзных организаций (при наличии), представителей уполномоченного органа и секретаря Жилищной комиссии.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.06.2017 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
4. Тұрғын үй комиссиясының құрамына мыналар кіреді:
уәкілетті органның бірінші басшысы (орталық мемлекеттік органдарды қоспағанда);
аппарат басшысы немесе уәкілетті органның бірінші басшысының орынбасарлары;
заң қызметінің басшысы (болған жағдайда);
қаржы қызметінің басшысы;
персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) басшысы;
Тұрғын үй комиссиясының хатшысы;
үштен аспайтын кәсіподақ ұйымының өкілдері (болған жағдайда);
уәкілетті органның өкілдері.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.03.2021 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тұрғын үй комиссиясын уәкілетті органның бірінші басшысы басқарады.
Мемлекеттік органдарда Тұрғын үй комиссиясын аппарат басшысы немесе уәкілетті органның бірінші басшысының орынбасары басқарады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.03.2021 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Комиссияның міндеттері мен функциялары
6. Комиссияның негізгі міндеттері мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй беру туралы не мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді жекешелендіру туралы заңды шешім қабылдау болып табылады.
7. Тұрғын үй комиссиясының функцияларына мыналар жатады:
1) жалдау (қосымша жалдау), жекешелендіру тәртібінде меншігіне тұрғын үй алу не бұдан бұрын жалға (қосымша жалға берілген) берілген тұрғын үйді ауыстыру үшін өтініш берген үміткерлердің (бұдан әрі - үміткерлер) өтініштерін уақытында қарауды қамтамасыз ету,
2) үміткерлер ұсынған құжаттарды тексеру;
3) үміткерлер ұсынған құжаттарды қарау;
4) үміткердің өтінішін қанағаттандыру туралы шешім қабылдау не үміткерге дәлелді бас тарту туралы шешім шығару;
5) тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартын жасау сұрағын қарастыру;
6) тұрғын үйді жекешелендіру туралы шарт жасау (жергілікті атқарушы органдар үшін) сұрағын қарастыру;
тұрғын үйді жекешелендірген кезде оның құнын төлеуге шот ұсыну (жергілікті атқарушы органдар үшін);
8) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемнің мөлшерін анықтау;

Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 26.06.2017 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В состав Жилищной комиссии входят:
первый руководитель уполномоченного органа (за исключением центральных государственных органов);
руководитель аппарата или заместители первого руководителя уполномоченного органа;
руководитель юридической службы (при наличии);
руководитель финансовой службы;
руководитель службы управления персоналом (кадровой службы);
секретарь Жилищной комиссии;
представители профсоюзных организаций не более трех (при наличии);
представители уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.03.2021 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Жилищную комиссию возглавляет первый руководитель уполномоченного органа.
В центральных государственных органах Жилищную комиссию возглавляет руководитель аппарата или заместитель первого руководителя уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.03.2021 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Задачи и функции Жилищной комиссии
6. Основной задачей Жилищной комиссии является принятие законного решения о предоставлении жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, либо приватизации жилищ из государственного жилищного фонда.
7. Функциями Жилищной комиссии являются:
1) обеспечение своевременного рассмотрения заявлений претендентов, обратившихся для получения в наем (поднаем), приобретения в собственность жилищ в порядке приватизации либо обмена ранее предоставленного в наем (поднаем) жилища (далее - претенденты);
2) проверка представленных претендентом документов;
3) рассмотрение представленных претендентом документов;
4) принятие решения об удовлетворении заявления претендента, либо вынесение мотивированного отказа претенденту;
5) рассмотрение вопроса заключения договора найма (поднайма) жилища;
6) рассмотрение вопроса заключения договора о приватизации жилища (для местных исполнительных органов);
7) представление счета на оплату стоимости жилища при его приватизации (для местных исполнительных органов);
8) определение размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда;

9) жекешелендіруге жататын тұрғын үйді коммуналдық тұрғын үй қорына (орталық мемлекеттік органдар және мемлекеттік кәсіпорындар үшін) ауыстыруды жүзеге асыру;
10) үміткерлердің істерін (материалдардың) сақтау және жүргізу;
11) мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан үміткерлер және олардың жылжымайтын мүліктері туралы ақпарат сұрау;
12) мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың комиссияның құрамына кірмейтін өкілдерін тарту;
13) үміткерлерден түсінік алу.
3. Тұрғын үй комиссияның қызметін қамтамасыз ету
8. Тұрғын үй комиссиясы, отырысты қажеттілігіне қарай өткізетін орталық мемлекеттік органдарды қоспағанда, отырысты айына кемінде бір рет өткізеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.06.2017 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
9. алып тасталды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.06.2017 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
10. Тұрғын үй комиссиясының шешіміне Тұрғын үй комиссияның дауыс беру құқығы бар мүшелері қол қояды.
Тұрғын үй комиссиясының дауыс беру құқығы бар мүшелері Тұрғын үй комиссиясының шешімінде көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығына жауап береді.
Шешім әрбір үміткер бойынша жеке қабылданады.
11. Тұрғын үй комиссиясының хатшысы Тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасын (бұдан әрі - хаттама) жүргізеді. Хаттамаға Тұрғын үй комиссиясының барлық мүшелері қол қояды.
Тұрғын үй комиссиясының дауыс беру құқығы бар мүшелері хаттамада көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығына жауап береді.
12. Тұрғын үй комиссиясы хатшысының дауыс беру құқығы жоқ.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.06.2017 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
13. Тұрғын үй комиссиясының дауыс беру құқығы бар мүшелерінің өздерінің ерекше пікірлерін жазбаша баяндауға және оны хаттамаға қоса бере алады, ол туралы хаттамада белгіленеді.
14. Тұрғын үй комиссиясының шешімі дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен қабылданады.
15. Тұрғын үй комиссиясының шешімі, егер оны қатысып отырған мүшелердің үштен екісі қабылдаса, заңды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.06.2017 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
4. Комиссияның қызметін тоқтату
16. Тұрғын үй комиссиясы өзінің қызметін уәкілетті орган тараған немесе қайта құрылған кезде тоқтатады.

9) осуществление перевода жилища, подлежащего приватизации, в коммунальный жилищный фонд (для центральных государственных органов и государственных предприятий);
10) хранение и ведение дел (материалов) претендентов;
11) запрашивать информацию у государственных органов и иных организаций о претендентах и их недвижимом имуществе;
12) привлекать представителей государственных органов и иных организаций, не вошедших в состав комиссии;
13) получать разъяснения от претендентов.
3. Организация деятельности Жилищной комиссии
8. Жилищная комиссия заседает не реже одного раза в месяц, за исключением центральных государственных органов, жилищные комиссии которых заседают по мере необходимости.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 26.06.2017 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 26.06.2017 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Решение Жилищной комиссии подписывается членами Жилищной комиссии, имеющими права голоса.
Члены Жилищной комиссии, имеющие право голоса, отвечают за полноту и достоверность сведений, отраженных в решении Жилищной комиссии.
Решение принимается по каждому претенденту отдельно.
11. Секретарем Жилищной комиссии ведется протокол заседания Жилищной комиссии (далее - протокол). Протокол подписывается всеми членами Жилищной комиссии.
Члены Жилищной комиссии, имеющие право голоса, отвечают за полноту и достоверность сведений, отраженных в протоколе.
12. Секретарь Жилищной комиссии не имеет право голоса.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 26.06.2017 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Члены Жилищной комиссии, имеющие право голоса, могут письменно изложить свое особое мнение и приложить его к протоколу, о чем в последнем делается отметка.
14. Решения Жилищной комиссии принимаются большинством голосов путем голосования.
15. Решение Жилищной комиссии правомочно, если оно принято двумя третями из числа присутствующих членов.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 26.06.2017 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Прекращение деятельности Жилищной комиссии
16. Жилищная комиссия прекращает свою деятельность при ликвидации либо реорганизации уполномоченного органа.