Көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің үлгілерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 16 шілдедегі № 400 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 13 тамызда № 7839 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 1040 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 19.12.2015 № 1040 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 12-тармағының 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің үлгілері (бұдан әрі – Үлгілер) бекітілсін.
2. Осы бұйрық қолданысқа енгізілгенге дейін дайындалған және берілген мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері автокөлік құралын тіркегенге (қайта тіркегенге) дейін жарамды болып табылады.
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін жоғалтқан, сондай-ақ ол ГОСТа СТ РК 986-2003 (1 дана не болмаса жиынтық) талаптарына сәйкес келмеген кезде осы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі жаңа мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісіне ауыстыруға жатады.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Жол полициясы комитеті (Б.Б. Бисенқұлов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны кейіннен ресми жариялауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция полковнигі Қ.С. Тыныбековке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы комитетіне (Б.Б. Бисенқұлов) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                      Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрінің 2012 жылғы 16 шілдедегі
№ 400 бұйрығына қосымша
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің үлгісі
1. Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы көлік
құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
1-үлгі – Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы көлік құралдарының алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері.

Об утверждении образцов государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 июля 2012 года № 400. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2012 года № 7839. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 1040
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 19.12.2015 № 1040 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 22) пункта 12 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые образцы государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств (далее - Образцы) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Государственные регистрационные номерные знаки, изготовленные и выданные до введения в действие настоящего приказа, являются действительными до регистрации (перерегистрации) автотранспортных средств.
При утрате государственного регистрационного номерного знака, а также несоответствия его требованиям ГОСТа СТ РК 986-2003 (1 штуки либо комплекта) данный государственный регистрационный номерной знак подлежит замене на государственный регистрационный номерной знак нового образца.
3. Комитету дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бисенкулов Б.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции Тыныбекова К.С. и Комитет дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бисенкулов Б.Б.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    К. Касымов
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 июля 2012 года № 400
Образцы государственных регистрационных
номерных знаков транспортных средств
1. Государственные регистрационные номерные знаки транспортных средств Управления Делами Президента Республики Казахстан
Тип 1 - передние и задние государственные регистрационные номерные знаки транспортных средств Управления Делами Президента Республики Казахстан.

1-1. Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасы көлік
құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің
сипаттамасы
Мемлекеттік тудың үлгісі бар 1-Үлгі үшін нөмірлік белгілер фоны (артқы түсі) – ақ түсті, символдары (сандары, әріптері)- қара түсті.
2. Жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдарының мемлекеттік
тіркеу нөмірлік белгілері
1-үлгі – заңды тұлғалардың жеңіл автомобильдерінің алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері, заңды тұлғаларға тиесілі жүк автомобильдері мен автобустарының алдыңғы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
1А үлгісі – жеке тұлғалардың жеңіл автомобильдерінің алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері, жеке тұлғаларға тиесілі жүк автомобильдері мен автобустарының алдыңғы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
2-үлгі – заңды тұлғаларға тиесілі жүк автомобильдері мен автобустарының, сондай-ақ заңды тұлғалардың бекіту орны 1-үлгідегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін жеңіл автомобильдер үшін артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
2А-үлгі – жеке тұлғаларға тиесілі жүк автомобильдері мен автобустары, сондай-ақ жеке тұлғалардың бекіту орны 1-үлгідегі нөмірлік белгідегі габариттерге сәйкес келмейтін жеңіл автомобильдері үшін артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
3-үлгі – мотокөлік құралдары (мотоциклдер, мотороллерлер) үшін.
5-үлгі – көлік құралдарының тіркемелері мен жартылай тіркемелері үшін.
7-үлгі – жол қозғалысына қатысуға рұқсат етілген көлік құралдары үшін.
1С-үлгі – жеңіл автомобильдер үшін алдыңғы және артқы және ішкі істер органдарының жүк автомобильдері үшін алдыңғы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері.
2С-үлгі – бекіту орны 1С-үлгідегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, ішкі істер органдарының жеңіл және жүк автомобильдері үшін артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
3C-үлгі – ішкі істер органдарының мотокөлік құралдары үшін.
1К-үлгі – Қазақстан Республикасы Президенті Күзет қызметінің көлік құралдары үшін.
Ескерту: Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерде қолданылатын Қазақстан Республикасы облыстарының сандық кодтарының тізбесі осы Үлгілерге қосымшада көрсетілген.
2-1. Жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдарының мемлекеттік
тіркеу нөмірлік белгілерінің сипаттамасы
1. Мемлекеттік тудың үлгісі бар 1-Үлгі (1А), 2-Үлгі (2А), 3-Үлгі, 5-Үлгі, 1К-Үлгі үшін нөмірлік белгілер фоны (артқы түсі) – ақ түсті, символдары (сандары, әріптері)- қара түсті.

1-1. Описание государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств Управления Делами Президента Республики Казахстан
Фон (поле) номерных знаков для Типа 1 с образцом государственного флага - белого цвета, символы (цифры, буквы) - черного цвета.
2. Государственные регистрационные номерные знаки
транспортных средств физических и юридических лиц
Тип 1 - передние и задние государственные регистрационные номерные знаки легковых автомобилей юридических лиц, передний государственный регистрационный номерной знак грузовых автомобилей и автобусов принадлежащий юридическим лицам.
Тип 1А - передние и задние государственные регистрационные номерные знаки легковых автомобилей физических лиц, передний государственный регистрационный номерной знак грузовых автомобилей и автобусов, принадлежащий физическим лицам.
Тип 2 - задний государственный регистрационный номерной знак грузовых автомобилей и автобусов принадлежащие юридическим лицам, а также для легковых автомобилей юридических лиц, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака тип 1.
Тип 2А - задний государственный регистрационный номерной знак для грузовых автомобилей и автобусов принадлежащие физическим лицам, а также для легковых автомобилей физических лиц, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака тип 1А.
Тип 3 - для мототранспортных средств (мотоциклов, моторолеров).
Тип 5 - для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам.
Тип 7 - для транспортных средств, временно допущенных к участию в дорожном движении.
Тип 1С – передние и задние государственные регистрационные номерные знаки для легковых автомобилей, и передние для грузовых автомобилей органов внутренних дел Республики Казахстан.
Тип 2С – задний государственный регистрационный номерной знак для легковых и грузовых автомобилей органов внутренних дел Республики Казахстан, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака тип 1С.
Тип 3C - для мототранспортных средств органов внутренних дел Республики Казахстан.
Тип 1К – для транспортных средств Службы охраны Президента Республики Казахстан.
Примечание: Перечень цифровых кодов областей Республики Казахстан, применяемых на государственных регистрационных номерных знаках транспортных средств указан в приложении к настоящим Образцам.
2-1. Описание государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств физических и юридических лиц
1. Фон (поле) номерных знаков для Типа 1 (1А), Типа 2 (2А), Типа 3, Типа 5, Типа 1К с образцом государственного флага - белого цвета, символы (цифры, буквы) - черного цвета.

2. Мемлекеттік тудың үлгісі бар 1С, 2С, 3С үшін нөмірлік белгілер фоны (артқы түсі) – ақ түсті, символдары (сандары, әріптері)- көк түсті.
3. Дипломатиялық корпустың, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ
адамдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы шетелдік
заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерінің, шетелдік
қатысуы бар кәсіпорындардың мемлекеттік тіркеу нөмірлік
белгілері
1Г-үлгі – шетелдік мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелерінің, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген халықаралық ұйымдардың оларға теңестірілген өкілдіктері дипломатиялық және консулдық құрамының қызметтік және жеке автомобильдеріне «D» литері бар алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
2Г-үлгі – «D» литері бар артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
1Г-үлгі – шетелдік мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелерінің, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген халықаралық ұйымдардың оларға теңестірілген өкілдіктері әкімшілік-техникалық персоналының қызметтік және жеке автомобильдеріне «Т» литері бар алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
2Г-үлгі – «Т» литері бар артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
1Г-үлгі – шетелдік мемлекеттердің делегацияларына ілесіп жүру бойынша хаттамалық іс-шараларға жұмылдырылған автомобильдерге алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
1Д-үлгі – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген шетелдік мемлекеттердің Құрметті консулдарының қызметтік және жеке автомобильдеріне «НС» литері бар алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
2Д-үлгі – «НС» литері бар артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
1Д-үлгі – Қазақстан Республикасындағы шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерінің автомобильдеріне «М» литері бар алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
2Д-үлгі – «М» литері бар артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
1Д-үлгі – Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген, шетелдік қатысуы бар заңды тұлғалардың автомобильдеріне «Н» литері бар алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
2Д-үлгі – «Н» литері бар артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
1Д-үлгі – шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың автомобильдеріне «F» литері бар алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
2Д-үлгі – «F» литері бар артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.

2. Фон (поле) номерных знаков для Типов 1С, 2С, 3С с образцом государственного флага - белого цвета, символы (цифры, буквы) – синего цвета.
3. Государственные регистрационные номерные знаки
транспортных средств дипломатического корпуса, иностранцев
и лиц без гражданства, а также филиалов и представительств
иностранных юридических лиц в Республике Казахстан,
предприятий с иностранным участием
Тип 1Г – передний и задний государственный регистрационный номерной знак с литерой «D» на служебные и личные автомобили дипломатического и консульского состава дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, приравненных к ним представительств международных организаций, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Тип 2Г – задний государственный регистрационный номерной знак c литерой «D».
Тип 1Г – передний и задний государственный регистрационный номерной знак с литерой «Т» на служебные и личные автомобили административно-технического персонала дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, приравненных к ним представительств международных организаций, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Тип 2Г – задний государственный регистрационный номерной знак c литерой «Т».
Тип 1Г – передний и задний государственный регистрационный номерной знак на автомобили задействованные в протокольных мероприятиях по сопровождению делегаций иностранных государств.
Тип 1Д – передний и задний государственный регистрационный номерной знак с литерой «НС» на служебные и личные автомобили Почетных консулов иностранных государств, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Тип 2Д – задний государственный регистрационный номерной знак c литерой «НС».
Тип 1Д – передний и задний государственный регистрационный номерной знак с литерой «М» на автомобили филиалов и представительств иностранных юридических лиц в Республике Казахстан.
Тип 2Д – задний государственный регистрационный номерной знак c литерой «М».
Тип 1Д – передний и задний государственный регистрационный номерной знак с литерой «Н» на автомобили юридических лиц с иностранным участием, зарегистрированных на территории Республики Казахстан.
Тип 2Д – задний государственный регистрационный номерной знак c литерой «Н».
Тип 1Д – передний и задний государственный регистрационный номерной знак с литерой «F» на автомобили иностранцев и лиц без гражданства.
Тип 2Д – задний государственный регистрационный номерной знак c литерой «F».