"Денсаулық сақтау саласында бiлiктiлiк емтиханын өткiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрiнiң міндетін атқарушының 2009 жылғы 6 қарашадағы № 661 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 5 шілдедегі № 457 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 13 тамызда № 7844 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 693 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 28.08.2015 № 693 (09.10.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесi туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегi Кодексiнің 7-бабының 28) тармақшасына176-бабына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы біліктілік емтихандарын өткізу тәртібін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. «Денсаулық сақтау саласында бiлiктiлiк емтиханын өткiзу ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрiнiң міндетін атқарушының 2009 жылғы 6 қарашадағы № 661 бұйрығына (нормативтiк-құқықтық актiлерi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 5884 болып тiркелген Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының және басқа да орталық мемлекеттік органдардың 2010 жылғы № 1 Актілер жинағында жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау саласындағы біліктілік емтихандарын өткізу тәртібі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті (Б.С. Байсеркин) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде заңнамамен белгіленген тәртіппен мемлекеттiк тiркеуге жiберсiн.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Заң қызметі және мемлекеттік сатып алу департаменті (Е.Р. Әмірғалиев) осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркеуден өткеннен соң бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсiн.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрi Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі                       С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрiнiң
2012 жылғы 5 шілдедегі № 457
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрiнiң
міндетін атқарушының
2009 жылғы 6 қарашадағы
№ 661 бұйрығымен бекiтiлген
Денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшін бiлiктiлiк емтиханын
өткізу қағидасы

О внесении изменения в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2009 года № 661 "Об утверждении Правил проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 июля 2012 года № 457. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2012 года № 7844. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 693
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 28.08.2015 № 693 (вводится в действие с 09.10.2015).
В соответствии с подпунктом 28) статьи 7, статьей 176 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения», в целях совершенствования порядка проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2009 года № 661 «Об утверждении Правил проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения» (опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 1, 2010 года, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5884) следующее изменение:
Правила проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Байсеркин Б.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
3. Департаменту юридической службы и государственных закупок Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Амиргалиев Е.Р.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан                       С. Каирбекова
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 июля 2012 года № 457
Утверждены
приказом и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 ноября 2009 года № 661
Правила
проведения квалификационных экзаменов
для специалистов в области здравоохранения

1. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшін бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу қағидасы (бұдан әрi – Қағида) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесi туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегi Кодексiнің 176-бабының 4-тармағының, 7-бабының 28) тармақшасына, «Медицина және фармацевтика мамандықтарының номенклатурасын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрiнiң 2009 жылғы 24 қарашадағы № 774 бұйрығына сәйкес әзірленді және орта (техникалық және кәсiптiк), орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары медициналық бiлiмi бар адамдардың кәсiптiк медициналық қызметтi жүзеге асыруға даярлығын анықтау мақсатында бiлiктiлiк емтиханын өткiзу тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылды:
1) маман – медициналық бiлiмi бар денсаулық сақтау саласының қызметкерi;
2) маманның үздіксіз кәсіби даму жүйесіндегі сынақ бірлігі (бұдан әрі – СБ) – маманның кәсіби қызметінің нақты кезеңіне үздіксіз кәсіби дамуына ықпал ететін іс-шараларға қатысу көлемін өлшеудің шартты бірегейлендірілген бірлігі;
3) практикалық дағдыларды бағалау – мамандардың практикада теориялық бiлiмдерiн қолдана бiлуiн анықтау;
4) сынақ бірліктерін жинақтау жүйесі – үміткердің соңғы бес жылда үздіксіз кәсіби даму іс-шараларына қатысуын біртіндеп есепке алу жүйесі;
5) тәуелсіз сарапшы – денсаулық сақтау саласында тәуелсіз сараптама жүргізуге арналған «Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу Ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы № 1559 қаулысына сәйкес аккредиттелген жеке тұлға;
6) үміткер – маман сертификатын алуға үміткер медицина қызметкері.
3. Осы біліктілік Қағидаларына сәйкес бiлiктiлiк емтихандарын:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау жөніндегі комитет (бұдан әрі – МФҚБК) және оның аумақтық департаменттері – санитариялық-эпидемиологиялық бейіндерді қоспағанда орта (техникалық және кәсiптiк), орта бiлiмнен кейiнгi және жоғары медициналық бiлiмi бар мамандар үшiн;
2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызметті қадағалау комитеті (бұдан әрі – МСЭҚҚК) және оның аумақтық департаменттері – орта (техникалық және кәсiптiк), орта бiлiмнен кейiнгi және жоғары санитариялық-эпидемиологиялық бейiндi жоғары медициналық бiлiмi бар мамандар үшiн өткізеді.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения квалификационных экзаменов для специалистов в области здравоохранения (далее – Правила) разработаны   соответствии с подпунктом 28) статьи 7, пункта 4 статьи 176 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения», приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 774 «Об утверждении номенклатуры медицинских и фармацевтических специальностей» и определяют порядок проведения квалификационных экзаменов в целях определения готовности лиц, имеющих среднее (техническое и профессиональное), послесреднее, высшее медицинское образование, к осуществлению профессиональной медицинской деятельности.
2. В настоящих Правилах использованы следующие определения:
1) специалист – работник в области здравоохранения с медицинским образованием;
2) зачетная единица в системе непрерывного профессионального развития специалиста (далее – ЗЕ) – унифицированная условная единица измерения объема участия специалиста в мероприятиях, способствующих непрерывному профессиональному развитию за определенный период профессиональной деятельности;
3) оценка практических навыков – определение умения специалистами применять на практике теоретические знания;
4) накопительная система зачетных единиц – система суммарного учета участия претендента в мероприятиях непрерывного профессионального развития за последние пять лет;
5) независимый эксперт – физическое лицо, аккредитованное в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2009 года № 1559 «Об утверждении Правил аккредитации в области здравоохранения», для проведения независимой экспертизы в области здравоохранения;
6) претендент – медицинский работник, претендующий на получение сертификата специалиста.
3. В соответствии с настоящими Правилами квалификационные экзамены проводятся:
1) для специалистов со средним (техническим и профессиональным), послесредним и высшим медицинским образованием, за исключением санитарно-эпидемиологического профиля – Комитетом контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – ККМФД) и его территориальными департаментами;
2) для специалистов со средним (техническим и профессиональным), послесредним и высшим медицинским образованием санитарно-эпидемиологического профиля – Комитетом государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – КГСЭН) и его территориальными департаментами.

4. Денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшiн бiлiктiлiк емтихандары:
1) мiндеттi – медицина қызметкерлерiнiң клиникалық мамандығына сәйкестiгiн анықтау және тиісті маман сертификатын бере отырып, оларды клиникалық практикаға (пациенттермен жұмыс iстеуге) жiберуге рұқсат беру үшiн;
Міндетті біліктілік емтихандары осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаты берілмейтін маман сертификатын берумен аяқталады;
2) ерiктi – тиісті бiлiктiлiк санатын бере отырып, мамандардың кәсiби деңгейiн анықтау үшiн деп бөлінеді.
Ерiктi бiлiктiлiк емтихандары осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санатын бере отырып, маман сертификатын берумен аяқталады;
Біліктілік санатын бере отырып және біліктілік санаты берілмейтін маман сертификаты клиникалық практикада жұмыс істеуге рұқсат болып табылады (пациенттермен жұмыс істеу).
5. Клиникалық практикаға рұқсат алу үшін (пациенттермен жұмыс істеу), интернатурада, клиникалық ординатурада және резидентурада (интернатураны бітіру қарастырылмаған мамандықтар бойынша жоғары оқу орнын бітірген соң және/немесе өтініш берілген мамандық бойынша бастапқы мамандандыруды (қайта даярлау) циклын бітірген соң, ал орта медицина қызметкерлері үшін – колледжді, «Жалпы медицина» мамандығы бойынша бакалавриатты бітірген соң, маман міндетті біліктілік емтиханынан өтеді.
6. Біліктілік санаты беріле отырып және біліктілік санаты берілмейтін маман сертификаты Қазақстан Республикасының аумағында берiлген күнiнен бастап 5 жыл бойы қолданыста болады. Осы мерзiм өткеннен кейiн сертификаттың қолданысы тоқтатылады.
2. Міндетті біліктілік емтихандарын өткізу тәртібі
7. Міндетті бiлiктiлiк емтихандары автоматтандырылған компьютерлік тәсілімен тестілеу түрінде үміткердің таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде өткізіледі.
8. Міндетті бiлiктiлiк емтихандарын тапсыру үшiн мамандар МФҚБК аумақтық департаменттеріне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
2) түпнұсқасымен салыстыру үшін жоғары, орта бiлiмнен кейiнгi немесе орта медициналық бiлiм туралы дипломның көшiрмесiн, түпнұсқа ұсынылмаған кезде нотариаттық расталған дипломның көшiрмесi;
3) интернатураны, клиникалық ординатураны, резидентураны бiтiргендiгi және/немесе салыстыру үшін құжаттардың түпнұсқасын ұсына отырып өтiнiш бiлдiрiлген мамандық бойынша қайта даярлаудан (мамандандырудан) өткендiгi туралы куәлiктердiң көшiрмелерi. Құжаттың түпнұсқасы болмаған жағдайда, нотариаттық расталған көшірмесі ұсынылады.

4. Квалификационные экзамены для специалистов в области здравоохранения подразделяются на:
1) обязательные – для определения соответствия медицинских работников клинической специальности и допуска их к клинической практике (работе с пациентами) с выдачей им соответствующего сертификата специалиста.
Обязательные квалификационные экзамены завершаются выдачей сертификата специалиста без присвоения квалификационной категории по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) добровольные – для определения профессионального уровня специалистов с присвоением соответствующей квалификационной категории.
Добровольные квалификационные экзамены завершаются выдачей сертификата специалиста с присвоением квалификационной категории по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сертификат специалиста без присвоения и с присвоением квалификационной категории является допуском к клинической практике (работе с пациентами).
5. Для получения допуска к клинической практике (работе с пациентами), после завершения обучения в интернатуре, клинической ординатуре, резидентуре (по специальностям, не предусматривающим окончание интернатуры, - после завершения обучения в высшем учебном заведении), и/или цикла переподготовки (специализации) по заявляемой специальности, а для средних медицинских работников - после завершения обучения в колледже, бакалавриате по специальности «Общая медицина», специалист проходит обязательный квалификационный экзамен.
6. Сертификат специалиста без присвоения категории и с присвоением категории действует на территории Республики Казахстан в течение пяти лет со дня его выдачи. По истечении этого срока действие сертификата прекращается.
2. Порядок проведения обязательного квалификационного экзамена
7. Обязательные квалификационные экзамены проводятся в виде тестирования автоматизированным компьютерным способом на государственном или русском языках по выбору претендента.
8. Для сдачи обязательного квалификационного экзамена специалисты подают в территориальные департаменты ККМФД следующие документы:
1) заявление по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) копию диплома о медицинском образовании с предоставлением оригинала для сверки, в случае невозможности представления оригинала представляется нотариально заверенная копия диплома;
3) копии документов, свидетельствующих об окончании интернатуры, клинической ординатуры, резидентуры и/или прохождении переподготовки (специализации) по заявляемой специальности с предоставлением оригинала документа для сверки. В случае невозможности представления оригинала документа представляется его нотариально заверенная копия.

2005 жылғы 1 қаңтарға дейін өтiнiш бiлдiрiлген мамандық бойынша клиникалық қызметке кіріскен тұлғаларға тиісті мамандығы бойынша қайта даярлаудан өту талап етілмейді;
4) соңғы 5 жылдары мамандығы бойынша жоғары білімі бар мамандар үшін жалпы көлемі 216 сағат және орта медициналық білімі бар мамандар 108 сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өткендігі туралы куәландыратын құжаттың көшірмесі (жұмыс өтілі болған жағдайда);
5) еңбек кітапшасының не еңбек жолын растайтын құжаттың (болған жағдайда) көшірмесі;
6) білім туралы құжаттың (жоғары, орта бiлiмнен кейiнгi немесе орта медициналық бiлiм) нострификациясы туралы куәландыратын құжаттың көшiрмелерi (қажет болған жағдайда);
7) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі.
Құжаттарды қабылдау МФҚБК аумақтық департаменттердің кеңсесінде «бір терезе» қағидаты бойынша жүргізіледі.
9. Ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеру оларды қабылдап алған сәттен бастап 2 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Міндетті біліктілік емтиханынан өту үшін құжаттар толық ұсынылмаған жағдайда, үміткерге бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап жіберіледі.
Тестілеу МФҚБК аумақтық департаменттерімен өткізіледі.
10. Тестілеуді өткізудің мақсаты – теориялық білімдерін, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамаларды білуінің, сондай-ақ тиісті мамандық бойынша тәжірибелік амалдарды шешу қабілеттілігін ұтымды бағалау.
Тестілеуге арналған үй-жай бейнебақылау камераларымен жарақтандырылады.
11. МФҚБК аумақтық департаменттері тестілеуді өткізетін орнын, күнін және уақытын көрсете отырып тестілеуге қатысатын үміткерлердің тізімін қалыптастырады.
12. Тестілеуге мамандар жеке куәліктерін ұсынған жағдайда жіберіледі.
13. Тестілеудің басталуына 10-15 минут қалғанда МФҚБК немесе аумақтық департаментінің қызметкері тестілеуден өтетін үміткерлерге бағдарламамен жұмыс бойынша нұсқаулық жүргізеді.
Өзін нашар сезінген жағдайда маман бұл туралы тестілеу басталғанға дейін МФҚБК аумақтық департаментінің қызметкеріне хабарлауы тиіс және одан әрі тестілеуге жіберілмейді.
14. Мамандық бойынша тест сұрақтарының саны 50 құрайды. Тестілеуге арналған уақыт - 60 минут.
Тестілеуден өту және біліктілік санаты берілмейтін маман сертификатын алу үшін шекті деңгей жалпы жауаптардың 50% кем емес дұрыс жауаптары көлемін құрайды.
15. Тестіні өткізуге берілген уақыт аяқталғанда, бағдарлама автоматты түрде жабылады.
16. Тестілеу кезінде үміткерлердің сөйлесуіне және тестілеу өткізіліп отырған үй-жайдан шығып кетуіне болмайды. Қабылдаушы-таратушы электрондық құрылғылар (оның ішінде жеке қалта компьютерлері және өзге де электрондық құрал-жабдықтар) тестілеу кезінде өшірілуі тиіс.

Для лиц, приступивших к клинической деятельности по заявляемой специальности до 1 января 2005 года, прохождение переподготовки по данной специальности не требуется.
4) копию документа, свидетельствующего о прохождении повышения квалификации по специальности за последние 5 лет в общем объеме 216 часов для специалистов с высшим и 108 часов со средним медицинским образованием (при наличии стажа работы);
5) копию трудовой книжки, либо документа подтверждающего трудовую деятельность (при наличии);
6) копию документа, свидетельствующего о нострификации документа об образовании (высшем, послесреднем или среднем медицинском образовании) (при необходимости);
7) копию документа, удостоверяющего личность.
Прием документов осуществляется по принципу «одного окна» канцелярией территориального департамента ККМФД.
9. Проверка полноты представленных документов с момента их получения осуществляется в течение 2 рабочих дней. В случае неполного представления документов для прохождения обязательного квалификационного экзамена, претенденту направляется письменный мотивированный отказ.
Тестирование проводится территориальными департаментами ККМФД.
10. Цель проведения тестирования - объективная оценка теоретических знаний, законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения, а также способности решения практических задач по соответствующей специальности.
Помещение для тестирования оснащается камерами видеонаблюдения.
11. Территориальными департаментами ККМФД формируются списки претендентов на тестирование с указанием места, даты и времени проведения тестирования.
12. Специалисты допускаются к тестированию при предъявлении документа, удостоверяющего личность.
13. За 10-15 минут до начала тестирования сотрудник территориального департамента ККМФД инструктирует тестируемых претендентов по работе с программой.
В случае неудовлетворительного самочувствия, претендент сообщает об этом сотруднику территориального департамента ККМФД и к дальнейшему тестированию не допускается.
14. Число тестовых вопросов по специальности составляет 50. Время тестирования 60 минут.
Пороговый уровень для прохождения тестирования и получения сертификата специалиста без присвоения квалификационной категории составляет не менее 50 % правильных ответов от общего количества ответов.
15. По истечении времени, отведенного на прохождение тестов, программа автоматически закрывается.
16. Во время тестирования претенденты не могут разговаривать и покидать помещение, в котором проводится тестирование. Принимающе-передающие электронные устройства (в том числе карманные персональные компьютеры и иное электронное оборудование) должны быть отключены на время тестирования.

17. МФҚБК аумақтық департаментінің қызметкері үміткер тестілеу тәртібін бұзған кезде оны тоқтатады және үміткердің тестілеуі өтілмеді деп есептеледі.
18. Тестілеу нәтижесін есептеу компьютерлік бағдарламаның көмегімен автоматты түрде жүргізіледі.
19. Тестілеу нәтижелері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес екі данада ресімделеді, оның бірі үміткерге ол тестілеуді аяқтағаннан кейін беріледі, үміткердің қолы қойылған екінші данасы МФҚБК аумақтық департаментінде сақталады.
20. Тестілеуден өткен үміткерге біліктілік санаты берілмейтін маман сертификаты олардың тестілеуден өткен күнінен бастап күнтізбелік 10 күннің ішінде беріледі.
3. Ерікті біліктілік емтиханын өткізу тәртібі
21. Ерiктi бiлiктiлiк емтихандары осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес үміткер ерiктi бiлiктiлiк емтихандарын өткізу кезіндегі біліктілік талаптарына (бұдан әрі – біліктілік талаптары) сәйкес болған кезінде өткізіледі.
Жоғары және орта медициналық білімі бар үміткерлерге санат беру кезінде қойылатын біліктілік талаптары еңбек өтілін, тестілеу кезіндегі дұрыс жауаптардың пайыздарын, оның үздіксіз кәсіби дамуына ықпал ететін іс-шараларға үміткердің қатысуын есепке алады.
Үміткердің өзінің үздіксіз кәсіби дамуына ықпал ететін іс-шараларға қатысу көлемі санатты беру кезінде СБ қайта есептеу жүйесі бойынша (негізгі және қосымша) СБ-да өлшенеді.
22. Мамандардың бiлiктiлiк деңгейi мынадай санаттар бойынша анықталады:
1) екiншi санат;
2) бiрiншi санат;
3) жоғары санат.
23. Жоғарыда көрсетілген санатқа өтініш білдірілген біліктілік санатына біліктілік санатын алған күннен бастап маман кемінде үш жылдан кейiн жiберiледi.
24. Ерікті біліктілік емтихандары 2 кезеңнен тұрады:
1) тестілеу;
2) әңгімелесу.
25. Үміткерлер біліктілік санаты берілетін маман сертификатын алу үшін құжаттарды қолданыстағы маман сертификатының мерзімі аяқталғанға дейін кемінде алты айға жетпейтін мерзімде МФҚБК, МСЭҚК аумақтық департаменттеріне немесе МСЭҚК аумақтық департаменттеріне ұсынады.
Құжаттарды қабылдау МСЭҚК, МФҚБК аумақтық департаменттерінің және МСЭҚК аумақтық департаменттерінің кеңсесінде «бір терезе» қағидаты бойынша жүргізіледі.
26. Ерікті біліктілік емтихандарын тапсыру үшін үміткерлер осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштерді және 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау ісін тапсырады.

17. При нарушении претендентом порядка тестирования сотрудник территориального департамента ККМФД останавливает его, и тестирование претендента считается не пройденным.
18. Подсчет результатов тестирования проводится автоматически, компьютерной программой.
19. Результаты тестирования оформляются по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам в двух экземплярах, один из которых выдается претенденту после завершения им тестирования, второй экземпляр с подписью претендента хранится в территориальном департаменте ККМФД.
20. Претенденту, прошедшему тестирование, сертификат специалиста без присвоения квалификационной категории выдается в течение 10 календарных дней со дня прохождения им тестирования.
3. Порядок проведения добровольного квалификационного экзамена
21. Добровольный квалификационный экзамен проводится при соответствии претендента квалификационным требованиям, предъявляемым при проведении добровольных квалификационных экзаменов (далее – квалификационные требования) согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Квалификационные требования, предъявляемые претендентам с высшим и средним медицинским образованием при присвоении категорий, учитывают стаж работы, процент правильных ответов при тестировании, участие претендента в мероприятиях, способствующих его непрерывному профессиональному развитию.
Объем участия претендента в мероприятиях, способствующих его непрерывному профессиональному развитию, измеряется в ЗЕ (основных и дополнительных) по системе пересчета ЗЕ при присвоении категорий.
22. Уровень квалификации специалистов определяется по следующим категориям:
1) вторая категория;
2) первая категория;
3) высшая категория.
23. К квалификационному экзамену на выше заявляемую категорию, специалист допускается не ранее трех лет со дня получения квалификационной категории.
24. Добровольный квалификационный экзамен состоит из двух этапов:
1) тестирование;
2) собеседование.
25. Документы на получение сертификата специалиста с присвоением категории претенденты подают в территориальный департамент ККМФД или КГСЭН, территориальные департаменты КГСЭН, не ранее шести месяцев до истечения срока действия имеющегося сертификата специалиста с присвоением категории.
Прием документов осуществляется по принципу «одного окна» канцелярией территориального департамента ККМФД, КГСЭН и территориальных департаментов КГСЭН.
26. Для сдачи добровольного квалификационного экзамена претенденты подают заявление по форме, согласно приложению 6 и аттестационное дело по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

27. Аттестаттау ісі үміткермен толтырады. Аттестаттау ісіндегі жазбалар аттестаттау ісінің тармақтарына және бағандарына сәйкес нақты және толық болуы тиіс, мәліметтер дәйекті болуы тиіс.
Толтырылған аттестаттау ісіне үміткер, кадр қызметінің маманы, сондай-ақ медициналық ұйымның басшысы қол қояды және медициналық ұйымның мөрімен расталады.
Кадр қызметінің маманы және медициналық ұйымның басшысы үміткердің аттестаттау ісінің толтырылуының дұрыстығын және дәйектілігін куәландырады.
Аттестаттау ісінің әр парағына ұйымның мөрі басылып, әр бетіне кадр қызметінің маманы қол қояды.
Қол қойылған және куәландырылған аттестаттау ісі үміткерге беріледі.
28. Санитариялық-эпидемиологиялық бейiнi мамандығы бойынша мамандарды қоспағанда, жоғары медициналық білімі бар үмiткердiң күнделiктi практикада пайдаланатын диагностика және емдеу әдістері көлемінің өтiнiш бiлдiрген санатқа сәйкестiгiне қорытындыны, медицина қызметкерiнiң бейiнiне сәйкес облыстардың, республикалық маңызды қалалардың, астананың денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдарының мамандары (бастапқы медициналық-санитариялық көмек, акушер-гинеколог, хирург, педиатр, терапевт), орта медициналық білімі бар мамандарға, санитариялық-эпидемиологиялық бейiнi мамандығы бойынша мамандарды қоспағанда – негізгі жұмыс орнындағы бас мейірбике бередi.
Үміткердің практикалық дағдылары мамандықтардың біліктілік сипаттарына сәйкес бағаланады.
29. Біліктілік емтихандарын өткізу кестесі (үміткерлердің аттестаттау істерін, тестілеу, әңгімелесуін, өтінішін қабылдау) жыл сайын МФҚБК немесе МСЭҚК бекітіледі. Біліктілік емтиханын өткізу жыл бойы тоқсанына бір реттен кем емес өткізіледі.
30. Медициналық білімі бар үміткердің санитариялық-эпидемиологиялық бейінді мамандарын қоспағанда осы Қағидалармен белгіленген талаптарына сәйкестігін МФҚБК аумақтық департаменттерімен тартылатын тәуелсіз сарапшылар айқындайды.
Тәуелсіз сарапшы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес үміткердің аттестаттау ісінің біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалайды.
Егер үміткер өтініш білдірілген санаттың практикалық дағдыларының біліктілік талаптарына сәйкес келмесе үміткер тестілеуге жіберілмейді.
31. Біліктілік санатын алу үшін мамандар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарға сай болуы тиіс.
Өтінішті, аттестаттау iстерiн қабылдау, сондай-ақ мамандарды тестілеуді МСЭҚК, МФҚБК аумақтық департаменттері және МСЭҚК аумақтық департаменттері жүзеге асырады.

27. Аттестационное дело формируется претендентом. Записи в аттестационном деле должны быть четкими и полными, в соответствии с пунктами и графами аттестационного дела, сведения должны быть достоверными.
Заполненное аттестационное дело подписывается претендентом, специалистом кадровой службы, а также руководителем медицинской организации и заверяется печатью медицинской организации.
Специалист кадровой службы и руководитель медицинской организации удостоверяет правильность и достоверность заполнения претендентом аттестационного дела.
Аттестационное дело полистно визируется специалистом кадровой службы с проставлением печати медицинской организации на каждой странице.
Подписанное и заверенное аттестационное дело выдается претенденту.
28. Претенденту с высшим медицинским образованием, за исключением специалистов санитарно-эпидемиологического профиля, заключение о соответствии объема используемых в повседневной практике методов диагностики и лечения, заявляемой категории представляется специалистами (первичной медико-санитарной помощи, акушером-гинекологом, хирургом, педиатром, терапевтом) местных органов государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения, столицы в соответствии с его профилем, претенденту со средним медицинским образованием, за исключением специалистов санитарно-эпидемиологического профиля, - главной медицинской сестрой по месту его основной работы.
Практические навыки претендента оцениваются в соответствии с квалификационными характеристиками специальностей.
29. Графики проведения квалификационных экзаменов (прием заявлений, аттестационных дел претендентов, тестирования, собеседования) ежегодно утверждаются ККМФД или КГСЭН. Проведение квалификационных экзаменов проводится в течение года не реже одного раза в квартал.
30. Соответствие претендента с медицинским образованием требованиям, установленным настоящими Правилами, за исключением специалистов санитарно-эпидемиологического профиля, определяется независимыми экспертами, привлекаемыми территориальными департаментами ККМФД.
Независимый эксперт проводит оценку соответствия аттестационного дела претендента квалификационным требованиям согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В случае несоответствия уровня практических навыков претендента заявляемой категории, квалификационным требованиям претендент к тестированию не допускается.
31. Специалисты для получения квалификационных категорий должны соответствовать квалификационным требованиям согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Прием заявлений, аттестационных дел, а также тестирование специалистов осуществляются территориальными департаментами ККМФД, КГСЭН и его территориальными департаментами.

32. Тестілеу шекті деңгейдің нәтижелерін қоспағанда, осы Қағидалардың 2-тарауда қарастырылған ұқсас тәртіппен жүргізіледі.
Тестілеу нәтижесі тестілеу өткізілген күннен бастап бір жыл бойы күшінде болады.
33. Үмiткер бiлiктiлiк емтиханның келесi кезеңiне егер тестiлеу нәтижесі белгіленген шектi деңгейден кем пайызды құраған жағдайда жiберiлмейдi: жоғары санатқа 80% – дан кем емес, бірінші санатқа – 70%-дан кем емес, екінші санатқа – 60%-дан кем емес.
34. Үмiткердiң тестiлеу нәтижесі өтiнiш бiлдiрiлген санаттан төмен болған жағдайда үмiткердiң келiсiмi бойынша өтiнiш бiлдiрiлгеннен төмен санатқа арналған бiлiктiлiк емтиханының келесi кезеңдерiн өтедi.
50% немесе одан жоғары дұрыс жауап берген үміткер біліктілік санаты берілмейтін маман сертификатын алады.
Біліктілік санаты берілмейтін маман сертификатын алу үшін үміткер тестілеу нәтижесі мен өткізілген күні көрсетілген жазбаша түрде өтінішті аумақтық департаменттерге ұсынады.
35. Әңгімелесу өткiзу үшiн МФҚБК немесе МСЭҚК, олардың аумақтық департаменттерінің, денсаулық сақтау басқарудың жергiлiктi органдарының, республикалық ғылым және бiлiм беру ұйымдарының, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы үкiметтiк емес ұйымдардың өкiлдерiнiң санынан МФҚБК, МСЭҚК және олардың аумақтық департаменттерінің бұйрығымен мамандандырылған комиссия (бұдан әрi – комиссия) құрылады.
Комиссия мүшелерiнiң саны тақ болуы және 13 адамнан кем болмауы тиіс. Комиссия төрағасы болып Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің аппаратының немесе МФҚБК, МСЭҚК, олардың аумақтық департаменттерінің басшылары қызметкерлерінің бірі тағайындалады. Комиссия мүшелерiнiң арасынан төрағаның орынбасары тағайындалады.
Егер комиссияның отырысында комиссияның бекiтiлген құрамының кемiнде үштен екi мүшесi қатысса, комиссияның отырысы құқықты болып саналады.
36. Дауыс беру нәтижелерi комиссия мүшелерiнiң басым дауыстарымен айқындалады. Дауыстар саны тең болған жағдайда шешушi дауыс болып комиссия төрағасының дауысы саналады. Комиссия хатшысының дауыс беру құқығы жоқ.
37. Әңгімелесу барысында маманның бiлiктiлiк деңгейi, оның кәсiптiк мiндеттердi (диагностикалық, тәсілдік, ұйымдастырушылық) шеше бiлуi, қолда бар ақпаратқа талдау жасай бiлуi және ол бойынша тиiстi шешiм қабылдай бiлуi бағаланады.
38. Ерікті бiлiктiлiк емтиханы аяқталғаннан кейiн осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес комиссия отырысының хаттамасы ресiмделедi.
МФҚБК, МСЭҚК комиссиясы отырысының хаттамасының негiзiнде, МФҚБК, МСЭҚК немесе оның аумақтық департаменттерінің басшысымен бұйрық түрінде ресімделетін маман сертификатын беру туралы шешiм шығарады.

32. Тестирование проводится аналогично порядку предусмотренному главой 2 настоящих Правил, за исключением результатов порогового уровня.
Результаты тестирования действительны в течение одного года со дня прохождения тестирования.
33. Претендент к следующему этапу квалификационного экзамена не допускается, в случае, если результаты тестирования составляют менее установленного порогового уровня: на высшую категорию менее 80 %, на первую категорию менее 70 %, на вторую категорию менее 60 %.
34. В случае соответствия результатов тестирования на категорию ниже заявляемой, с согласия претендента он допускается на следующие этапы квалификационного экзамена для получения категории ниже заявляемой.
Претендент, набравший 50 % и более правильных ответов получает, с его согласия, сертификат специалиста без присвоения квалификационной категории.
Для получения сертификата специалиста без категории претендент обращается в территориальный департамент с письменным заявлением с указанием даты и результата тестирования.
35. Для проведения собеседования приказом ККМФД или КГСЭН, их территориальных департаментов создаются специализированные комиссии (далее – комиссии) из числа представителей ККМФД, КГСЭН и их территориальных департаментов, местных органов государственного управления здравоохранением, организаций здравоохранения, в том числе республиканских, науки и образования, а также неправительственных организаций в области здравоохранения.
Количество членов комиссий должно быть нечетным и составлять не менее 13 человек. Председателем комиссии назначается сотрудник из числа руководителей аппарата Министерства здравоохранения Республики Казахстан или ККМФД, КГСЭН, их территориальных департаментов. Из числа членов комиссии назначается заместитель председателя.
Заседание комиссии считается правомочным, если на нем присутствовало не менее двух третей ее состава.
36. Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии. При равенстве голосов членов комиссии голос председателя является решающим. Секретарь комиссии права голоса не имеет.
37. В процессе собеседования оценивается уровень квалификации специалиста, его умение решать профессиональные задачи (диагностические, тактические, организационные), анализировать имеющуюся информацию и принимать по ней соответствующее решение.
38. По завершении добровольного квалификационного экзамена оформляется протокол заседания комиссии по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
На основании протокола заседания комиссии ККМФД, КГСЭН либо их территориальные департаменты выносят решение о выдаче сертификата специалиста, которое оформляется в виде приказа руководителя ККМФД, КГСЭН или их территориальных департаментов.

39. Бiлiктiлiк санаты берілетін маман сертификаты МФҚБК, МСЭҚК немесе оның аумақтық департаменті комиссия отырысының күнiнен бастап күнтiзбелiк 30 күннiң iшiнде беріледi.
40. Бiлiктiлiк емтихандарын тапсыра алмаған тұлғалар өтiнiш пен өтініш бiлдiрген мамандығы бойынша көлемi жоғары білімі бар мамандар үшін кемiнде 108 сағат және орта білімі бар мамандар үшін – 54 сағат болатын бiлiктiлiгiн арттыру курстарынан қосымша өткендiгiн растайтын құжаттарды ұсынғаннан кейін бiлiктiлiк емтиханды қайта тапсыруға жіберіледі.
41. Бiлiктiлiк емтихандарын қайта тапсыра алмаған тұлғалар аттестаттау ісін, өтiнiш пен өтiнiш бiлдiрiлген мамандық бойынша жоғары білімі бар мамандар үшін көлемi кемiнде 216 сағат және орта білімі бар мамандар үшін 108 сағат болатын тақырыптық бiлiктiлiгiн арттыру курстарын қосымша өткенiн растайтын құжаттарды ұсынғаннан кейін бiлiктiлiк емтиханды қайта тапсыруға жіберіледі.
Біліктілік емтиханын қайта тапсыру үшін үміткерлер құжаттарын МФҚБК, МСЭҚК және оның аумақтық департаменттеріне тапсырады.
42. Бiлiктiлiк санаты беріле отырып, өткiзiлетiн бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу кезінде мыналар ескеріледі:
1) медициналық-санитарлық алғашқы көмек көрсететін (учаскелiк терапевтер, педиатрлар, жалпы практика дәрiгерлерi, фельдшерлер, акушерлер және мейiрбикелер), терапия, педиатрия және жалпы хирургия мамандықтары бойынша қызметті жүзеге асыратын аудандық (ауылдық) стационарлар деңгейінде қызметкерлер үшін сағаттарының жалпы көлемінен 50 %-нан асырмай бейінді мамандық бойынша біліктілігін арттыру өтуге рұқсат беріледі;
2) егер маман өтiнiш бiлдiрген мамандық бойынша соңғы екі жылда екi немесе одан көп ұйымдарда жұмыс iстесе, есебiн осы ұйымдардың басшылары жеке-жеке бекiтедi;
3) денсаулық сақтау жүйесiнде тәуелсiз сарапшы болып табылатын тұлғалардың жұмыс өтiлiне мамандығы бойынша тәуелсiз сарапшы ретiнде аккредиттелген сәттен бастап, сараптамалық қызметiнiң жұмыс өтiлi мамандық бейiнi бойынша жұмыс өтiлiне саналады;
4) денсаулық сақтау жүйесінде мемлекеттік қызметкер болып табылатын тұлға, денсаулық сақтау жүйесiнiң кәсiподақтарында (бiрлестiктерiнде) жұмыс iстеп жатқан "қоғамдық денсаулық сақтау/әлеуметтiк гигиена және денсаулықты ұйымдастыру" мамандықтары бойынша бiлiктiлiк санатын алуға үмiткердiң жұмыс өтiлiне денсаулық сақтау жүйесiндегі, сонымен қатар, денсаулық сақтау жүйесiнiң кәсiподақтарында және мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтiлi саналады;
5) «мейірбике ісі» мамандығы бойынша сертификат алуға үміткер тұлғалардың осы мамандық бойынша жұмыс өтіліне «фельдшер, жалпы практика фельдшері» және «акушер, жалпы практика акушері» мамандықтары бойынша жұмыс өтілі де саналады;

39. Сертификат специалиста с присвоением категории выдается ККМФД, КГСЭН либо их территориальными департаментами в течение 30 календарных дней со дня заседания комиссии.
40. Лица, не сдавшие квалификационный экзамен допускаются к сдаче повторного квалификационного экзамена после представления заявления и документов, подтверждающих дополнительное прохождение курсов повышения квалификации по заявляемой специальности в объеме не менее 108 часов для специалистов с высшим образованием и 54 часа – со средним образованием.
41. Лица, повторно не сдавшие квалификационный экзамен допускаются к сдаче квалификационного экзамена после представления аттестационного дела, заявления и документов, подтверждающих дополнительное прохождение курсов повышения квалификации по заявляемой специальности в объеме не менее 216 часов для специалистов с высшим образованием и 108 часов – со средним образованием.
Для повторного прохождения квалификационного экзамена претенденты подают документы в ККМФД, КГСЭН и их территориальные департаменты.
42. При проведении квалификационного экзамена с выдачей сертификата специалиста с присвоением квалификационной категории учитывается следующее:
1) для работников первичной медико-санитарной помощи (участковые терапевты, педиатры, врачи общей практики, фельдшера, акушеры, медицинские сестры), стационаров районного (сельского) уровня осуществляющих деятельность по специальностям терапия, педиатрия и общая хирургия допускается прохождение повышения квалификации по профильным специальностям, в количестве часов не более 50 % от общего объема;
2) в случае, если специалист по заявляемой специальности отработал последние два года в двух и более медицинских организациях, отчет утверждается руководителями данных организаций в отдельности;
3) лицам, являющимися независимыми экспертами в области здравоохранения, в стаж работы по профилю специальности засчитывается стаж экспертной деятельности с момента аккредитации его как независимого эксперта;
4) лицам, являющимся государственными служащими в области здравоохранения, работающим в профессиональных союзах (объединениях) в области здравоохранения, претендующим на получение категории по специальности «общественное здравоохранение/социальная гигиена и организация здравоохранения» в стаж работы засчитывается стаж работы в области здравоохранения, в том числе и на государственной службе, в профессиональных союзах в области здравоохранения;
5) лицам, претендующим на получение сертификата специалиста по специальности «сестринское дело», в стаж работы по данной специальности засчитывается также стаж работы по специальностям «фельдшер, фельдшер общей практики» и «акушер, акушер общей практики»;

6) «жалпы дәрігерлік практика» мамандығы бойынша маман сертификатын алуға үміткер тұлғалардың осы мамандық бойынша жұмыс өтіліне «терапия» және «педиатрия» мамандығы бойынша еңбек өтілі саналады;
7) «терапия» және «педиатрия» мамандығы бойынша маман сертификатын алуға үміткер тұлғалардың осы мамандық бойынша жұмыс өтіліне «жалпы дәрігерлік практика» мамандығы бойынша еңбек өтілі саналады;
8) жалпы практика дәрігері лауазымына орналасқан тұлғалар үшін терапия (жасөспірімдер терапиясы), педиатрия мамандығы бойынша алған қолданыстағы біліктілік санаты қолдану мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
43. Бірінші, жоғары санат берілген тиісті мамандық бойынша маман сертификатының қолданысы өтінілген мамандық бойынша қатарынан үш рет бірінші, жоғары санат алған тұлғалары үшін мерзімсіз болып табылады.
Тиісті біліктілік санаты берілетін мерзімсіз маман сертификатын алу үшін мамандардың МСЭҚК-ге, МСЭҚК аумақтық департаменттеріне, МФҚБК аумақтық департаменттеріне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
2) маман сертификаттарының көшірмелері;
3) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) жалпы көлемде соңғы 5 жылда үздіксіз кәсіби деңгейін дамыту шараларына қатысқанын растайтын құжаттар:
бірінші санатты мамандар үшін:
жоғары медициналық білімі бар мамандарға – 254 СБ, орта медициналық білімі бар мамандарға – 240 СБ;
жоғары санатты мамандар үшін:
жоғары медициналық білімі бар мамандарға – 270 СБ, орта медициналық білімі бар мамандарға – 254 СБ.
Маманның мерзімсіз сертификаты медициналық ұйымның кадр қызметінде әрбір келесі 5 жыл сайын үздіксіз кәсіби дамуына ықпал ететін іс-шараларға қатысқандығын растайтын құжат болған кезде жарамды.
44. Маман сәйкес санат бойынша мерзімсіз сертификат алу үшін, қатарынан берілген санаттар арасында үзілісі алты айдан аспаған жағдайда рұқсат беріледі.
Бірінші, жоғары санат берілген мерзімсіз маман сертификаты маманның қолданыстағы сертификатының мерзімі аяқталуына үш ай қалғанда, одан ерте емес, растайтын құжаттарды қоса ұсынған жағдайда беріледі.
4. Апелляциялық өтінішті қарау тәртібі
45. Міндетті біліктілік емтиханның нәтижесімен келіспеген үміткер тестілеу нәтижесін МФҚБК аумақтық департаменттерінің апелляциялық комиссиясына, ерікті біліктілік емтиханның нәтижесін - МФҚБК немесе МСЭҚК және оның аумақтық департаменттерінің апелляциялық комиссиясына шағымдануға құқылы.

6) лицам, претендующим на получение сертификата специалиста по специальности «общая врачебная практика», в стаж работы по данной специальности засчитывается стаж работы по специальностям терапия (терапия подростковая), педиатрия;
7) лицам, претендующим на получение сертификата специалиста по специальностям «терапия» и «педиатрия», в стаж работы по данной специальности засчитывается стаж работы по специальности «общая врачебная практика»;
8) лицам, приступившим к должности врача общей практики сохраняется действующая квалификационная категория по специальности терапия (терапия подростковая), педиатрия, до истечения срока его действия.
43. Действие сертификата специалиста по соответствующей специальности, с присвоением первой, высшей категории является бессрочным для лиц, получивших первую, высшую категорию трижды подряд, по заявляемой специальности.
Для получения бессрочного сертификата с присвоением соответствующей квалификационной категории специалисты подают в КГСЭН, территориальные департаменты КГСЭН, территориальные департаменты ККМФД следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
2) копии сертификатов специалиста;
3) копию документа, удостоверяющего личность;
4) документы, подтверждающие участие в мероприятиях, способствующих непрерывному профессиональному развитию за последние 5 лет в общем объеме:
для первой категории специалистам:
с высшим медицинским образованием – 254 ЗЕ, со средним медицинским образованием - 240 ЗЕ;
для высшей категории специалистам:
с высшим медицинским образованием – 270 ЗЕ, со средним медицинским образованием - 254 ЗЕ.
Бессрочный сертификат специалиста действителен при наличии в кадровой службе медицинской организации документов, подтверждающих участие в мероприятиях, способствующих непрерывному профессиональному развитию за каждые последующие 5 лет.
44. Для получения специалистом бессрочного сертификата по соответствующей категории допускается в случаях перерыва между присвоенными подряд категориями не более шести месяцев.
Бессрочный сертификат специалиста с присвоением первой, высшей категории выдается не ранее, чем за три месяца до истечения срока действующего сертификата специалиста, на основании приложенных подтверждающих документов.
4. Порядок рассмотрения апелляционных заявлений
45. Претендент, не согласный с результатами обязательного квалификационного экзамена может обжаловать результаты тестирования в апелляционную комиссию территориальных департаментов ККМФД, добровольного квалификационного экзамена – в апелляционную комиссию ККМФД или КГСЭН и его территориальные департаменты.

46. Апелляциялық өтініш (бұдан әрі – өтініш) апелляциялық комиссия төрағасының атына келіспейтін нақты себебін көрсетіп, тиісті МФҚБК, МСЭҚК аумақтық департаменттеріне, МСЭҚК аумақтық департаменттеріне ұсынылады.
Міндетті біліктілік емтиханының нәтижесіне шағымдану туралы өтініш МФҚБК аумақтық департаменттерінде қаралады.
Ерікті біліктілік емтиханының нәтижесіне шағымдану туралы өтініш тиісті аумақтық департаментке беріледі және МФҚБК немесе МСЭҚК апелляциялық комиссиясында қаралады.
47. Өтініш міндетті немесе ерікті біліктілік емтиханының нәтижесін алған сәттен бастап 24 сағаттан кешіктірмей беріледі.
48. МФҚБК, МСЭҚК аумақтық департаменттері өтінішті барлық қажетті құжаттарымен бірге (тестілеу нәтижесі, тестіленушінің жауаптары мен сұрақтардың тізбесін, біліктілік комиссиясының шешімін) МФҚБК немесе МСЭҚК аумақтық департаментінде тіркелген сәттен бастап 3 күннен кешіктірмей МФҚБК, МСЭҚК апелляциялық комиссиясына жібереді.
49. Міндетті біліктілік емтиханының нәтижесін қарау үшін апелляциялық комиссия құрамы тиісті МФҚБК аумақтық департаменттерінің қызметкерлерінен, ерікті біліктілік емтиханының нәтижесін қарау үшін апелляциялық комиссия құрамы МФҚБК немесе МСЭҚК, МСЭҚК аумақтық департаменттерінің қызметкерлерінен құрылады.
50. Апелляциялық комиссияның дербес құрамын жыл сайын тиісті МФҚБК немесе МСЭҚК аумақтық департаменттің басшысы, МФҚБК немесе МСЭҚК төрағасы бекітеді.
51. Апелляциялық комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды, бірақ 7 адамнан артық болмауы тиіс.
52. Апелляциялық комиссия өтінішті МФҚБК аумақтық департаментінде, МСЭҚК және оның аумақтық департаменттерінің кеңсесінде тіркелген сәттен бастап 15 жұмыс күні ішінде қарау жөнінде отырыс өткізеді.
Апелляциялық өтініштерді қарау кезінде (қажет болған жағдайда) аккредиттелген тәуелсіз сарапшылар тартылады. Сараптаманы жүргізуге тәуелсіз сарапшыларды тарту «Денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сарапшыларды тарту ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қарашадағы № 1304 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
53. Егер отырысқа оның құрамының кемiнде үштен екi мүшесi қатысса, апелляциялық комиссия шешімі құқықты болып саналады. Дауыс беру нәтижелерi комиссия мүшелерiнiң басым дауыстарымен анықталады. Дауыстар саны тең болған жағдайда шешушi дауыс болып апелляциялық комиссия төрағасының дауысы саналады.

46. Апелляционное заявление (далее – заявление) на имя председателя апелляционной комиссии представляется в соответствующие территориальные департаменты ККМФД, КГСЭН, территориальный департамент КГСЭН, с обоснованием причины обжалования.
Заявления об обжаловании результатов обязательного квалификационного экзамена рассматриваются территориальными департаментами ККМФД.
Заявления об обжаловании результатов добровольного квалификационного экзамена подаются в соответствующий территориальный департамент и рассматриваются апелляционными комиссиями ККМФД или КГСЭН.
47. Заявление претендентом подается не позднее 24 часов с момента получения результатов обязательного или добровольного квалификационного экзамена.
48. Территориальные департаменты ККМФД, КГСЭН перенаправляют заявление претендента со всеми необходимыми документами (результаты тестирования, перечень вопросов с ответами тестируемого, решение квалификационной комиссии) в апелляционную комиссию ККМФД или КГСЭН не позднее 3 рабочих дней с момента регистрации в территориальных департаментах ККМФД, КГСЭН.
49. Составы апелляционных комиссий для рассмотрения результатов обязательного квалификационного экзамена формируются из числа сотрудников соответствующих территориальных департаментов ККМФД, для рассмотрения результатов добровольного квалификационного экзамена – из числа сотрудников ККМФД либо КГСЭН, территориальных департаментов КГСЭН.
50. Персональные составы апелляционных комиссий ежегодно утверждаются председателем ККМФД или КГСЭН, руководителем соответствующего территориального департамента ККМФД или КГСЭН.
51. Общее количество членов апелляционной комиссии составляет нечетное число, но не более 7 человек.
52. Апелляционная комиссия проводит заседание по рассмотрению заявлений в течение 15 рабочих дней с момента регистрации заявления в канцелярии территориального департамента ККМФД, КГСЭН и его территориального департамента.
При рассмотрении апелляционных заявлений привлекаются аккредитованные независимые эксперты (при необходимости). Привлечение независимых экспертов к проведению экспертизы осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2011 года № 1304 «Об утверждении Правил привлечения независимых экспертов в области здравоохранения».
53. Решение апелляционной комиссии считается правомочным, если на заседании присутствовали не менее двух третей ее состава. Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя апелляционной комиссии является решающим.

54. Апелляциялық комиссия шешімі осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттама түрінде ресімделеді және апелляциялық комиссияның барлық мүшесі қол қояды.
55. Үміткерге МФҚБК, МСЭҚК кеңсесінде тіркелген сәттен бастап 7 жұмыс күні ішінде апелляциялық өтінішті қарау нәтижесі туралы жазбаша түрде хабарланады.
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Маман сертификаты
Осы маман сертификаты _______________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_____________________________________________________________________
___________________________________________________ мамандығы бойынша
(номенклатура бойынша мамандық)
біліктілік санаты тағайындалмай берілді.
Оны беру туралы шешiм шығарған мемлекеттiк орган басшысының 20_______
жылғы «___» _____________ № __________ бұйрығы.
Сертификат 20_____ жылғы «___» _______________________ дейiн жарамды.
Оны беру туралы шешiм шығарған мемлекеттiк орган басшысының қолы
________________
М.О.
Тiркеу № ___________
Берiлген күнi 20___ жылғы «__» ___________
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Маман сертификаты
Осы маман сертификаты _______________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_____________________________________________________________________
___________________________________________________ мамандығы бойынша
(номенклатура бойынша мамандық)
_____________________________ бiлiктiлiк санаты тағайындалып берілді.
Оны беру туралы шешiм шығарған мемлекеттiк орган басшысының
20_______ жылғы «___» _____________ № __________ бұйрығы.
Сертификат 20_____ жылғы «___» ___________ дейiн жарамды.
Оны беру туралы шешiм шығарған мемлекеттiк орган басшысының қолы
________________
М.О.
Тiркеу № ___________
Берiлген күнi 20___ жылғы «__» ___________
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
____________________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
басшысына (мемлекеттік органның
аумақтық департаментінің және
қоғамдық қауымдастықтың атауы,
басшының тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________
(кімнен)
____________________________________
(үміткердің тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________
____________________________________
(мекенжайы, байланыс телефоны)
ӨТІНІШ
_____________________________________________________________________
(мамандықтың атауы)
мамандығы бойынша біліктілік санаты берілмейтін мiндеттi біліктілік
емтиханына жіберуіңізді сұраймын.
Құжаттар қоса беріледі:
_______________________
(үміткердің қолы)
_______________________
(толтырған күні)
* өтінішті үміткер өз қолымен толтырады
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Тестілеу нәтижесі
Үміткердің тегi, аты, әкесінің аты: _________________________________
Туған күні:                         _________________________________
Жынысы:                             _________________________________
Білімі:                             _________________________________
Мамандығы:                          _________________________________
Біліктілік санаты бар:              _________________________________
Өтініш білдірген санаты _____________________________________________
Тестілеу рәсімін өткізген мемлекеттік органның атауы: _______________
_____________________________________________________________________
Тест блогы        Блоктағы        Дұрыс        Пайыздық
сұрақтардың    жауаптардың      нәтиже
саны           саны
Мамандығы бойынша
сұрақтар
Нәтижесі: _____________
Тестілеу әкімшісі: _______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
М.О.
Үміткер: _______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
Тестілеу күні: _____________
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу
қағидаларына 5-қосымша
Жоғары медициналық білімі бар үміткерлерге біліктілік санатын
беру кезінде қойылатын біліктілік талаптары
Санаты
Еңбек өтілі
Тестілеу %
Үздіксіз кәсіби дамуға ықпал ететін іс-шараларға қатысу
Қажетті СБ жалпы саны
Негізгі және қосымша СБ арақатынасы (%)
Негізгі СБ
Қосымша СБ
сағатпен
СБ-де
СБ-де
Жоғары
11
80

54. Решение апелляционной комиссии оформляется в виде протокола по форме, согласно приложению10 к настоящим Правилам и подписывается всеми членами апелляционной комиссии.
55. Претендент в письменном виде извещается о результатах рассмотрения апелляционного заявления в течение 7 рабочих дней с момента регистрации в канцелярии ККМФД или КГСЭН.
Приложение 1
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Сертификат специалиста
Настоящий сертификат специалиста выдан ____________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
без присвоения квалификационной категории по специальности
__________________________________________________________________.
(специальность по номенклатуре)
Приказ руководителя государственного органа, вынесшего решение о его
выдаче от «____» ___________ 20 ____ года № ________
Сертификат действителен до «____» ___________ 20____ года
Подпись руководителя государственного органа, вынесшего решение о его
выдаче
________________
М.П.                    Регистрационный № ____
Дата выдачи «____» ___________ 20 ___ года
Приложение 2
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Сертификат специалиста
Настоящий сертификат специалиста выдан ____________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
с присвоением _________ квалификационной категории по специальности
__________________________________________________________________,
(специальность по номенклатуре)
Приказ руководителя государственного органа, вынесшего решение о его
выдаче от «____» ___________ 20 ____ года № ________
Сертификат действителен до «____» ___________ 20____ года
Подпись руководителя государственного органа, вынесшего решение о его
выдаче
________________
М.П.                    Регистрационный № ____
Дата выдачи «____» ___________ 20 ___ года
Приложение 3
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Руководителю
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
(наименование территориального
департамента государственного органа,
фамилия, имя, отчество руководителя)
от _________________________
____________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество претендента)
Адрес проживания, контактный телефон
____________________________________
____________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу Вас допустить к обязательному квалификационному экзамену
без присвоения квалификационной категории по специальности
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Прилагаются документы:
_____________________
(подпись претендента)
_____________________
(дата заполнения)
* заявление претендента заполняется собственноручно
Приложение 4
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Результат тестирования
Фамилия, имя, отчество претендента: _______________________
Дата рождения:                      _______________________
Пол:                                _______________________
Образование:                        _______________________
Специальность:                      _______________________
Имеющаяся квалификационная категория: _____________________
Претендуемая категория:             _______________________
Наименование государственного органа проводившего процедуру
тестирования: _________________________________________________
_______________________________________________________________
Тестовый блок
Количество
вопросов
в блоке
Количество
правильных
ответов
Результат
в процентах
Вопросы по
специальности
Результат: _____________
Администратор тестирования: _____________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись)
М.П.
Претендент: _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись)
Дата тестирования: ___________
Приложение 5
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
Квалификационные требования, предъявляемые к претендентам
с высшим медицинским образованием при присвоении категорий
Катего-
рии
Стаж
работы
%
тести-
рования
Участие в мероприятиях, способствующих
непрерывному профессиональному развитию
Общее
коли-
чество
необхо-
димых ЗЕ
Соотношение
основных и
дополни-
тельных ЗЕ
(%)
Основные
ЗЕ
Дополни-
тельные
ЗЕ
в
часах
в
ЗЕ
в ЗЕ
Высшая
10
80

270
80%/20%
216
216
54
Бірінші
6
70
254
85%/15%
216
216
38
Екінші
3
60
120
90%/10%
108
108
12
Орта медициналық білімі бар үміткерлерге біліктілік санатын
беру кезінде қойылатын біліктілік талаптары
Санаты
Еңбек өтілі
Тестілеу %
Үздіксіз кәсіби дамуға ықпал ететін іс-шараларға қатысу
Қажетті СБ жалпы саны
Негізгі және қосымша СБ арақатынасы (%)
Негізгі СБ
Қосымша СБ
сағатпен
СБ-де
СБ-де
Жоғары
11
80
254
85%/15%
216
216
38
Бірінші
6
70
240
90%/10%
216
216
24
Екінші
3
60
108
100%/0%
108
108
-
Жоғары медициналық білімі бар үміткерлерге біліктілік санатын
беру кезінде сынақ бірліктерін қайта есептеу жүйесі
Іс-шаралар
Сынақ бірліктерінің (СБ) саны
Негізгі сынақ бірліктері
1
Біліктілігін арттыру*:
оқудың 1 аптасы - 54 сағат (36 дәрісханалық сағат +18 сағат СӨЖ)
54
* - денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған медициналық білім беру және ғылыми ұйымдарда, соның ішінде шетелдік ұйымдарда өткен біліктілікті арттыру сағаттары ескеріледі (бекітілген тізбе)
Қосымша сынақ бірліктері
2
- облыстық, республикалық маңызы бар қалаларда (қатысу/баяндамамен қатысу)
3/6
- республикалық (қатысу/баяндамамен қатысу)
5/10
- халықаралық (қатысу/баяндамамен қатысу) деңгейде съезге, конгреске, конференцияға қатысқандығын сертификатпен растау (тақырыбы, өткен жері, өткізуді ұйымдастырушы, күні)
7/14
3
Медициналық білім беру және ғылыми ұйымдар қашықтан білім беру технологияларын (ТД-; телемедициналық технологияларды, желілік технологияларды қоса алғанда) қолданып өткізілетін оқыту семинарларына, дәрістерге қатысу (тақырыбы, ұзақтығы - сағатпен, өткен жері, өткізуді ұйымдастырушы, күні)
1 сағат = 1
4
Монографияны жариялау (тақырыбы, авторлар, баспа, күні):
Моноавторлық/бірінші автор
20
Бірлескен авторлық
10
5
Ғылыми мақаланы МАК тізбесі бойынша басылымдарда жариялау (тақырыбы, авторлар, басылымның атауы және №, күні):
Моноавторлық/бірінші автор
7
Бірлескен авторлық
5
6
Ғылыми мақаланы шетел басылымдарында жариялау (тақырыбы, авторлары, басылымның атауы және №, күні):
Моноавторлық/бірінші автор
10
Бірлескен автор
8
Рeer-reviewed журналдарда:
Моноавторлық/бірінші автор
20
Бірлескен автор
15
7
Ғылыми мақаланы басқа арнайы басылымдарда, сайттарда жариялау* (тақырыбы, авторлары, басылымның атауы және №, күні, сайтқа сілтеме):
Моноавторлық/бірінші автор
5
Бірлескен автор
3
8
Баяндама тезистерін ғылыми-практикалық конференциялардың жинақтарында жариялау* (тақырыбы, авторлары, басылымның атауы және №, күні):
- республикалық деңгейде
1 тезис = 3
- халықаралық деңгейде
1 тезис = 5
* - автор мен бірінші 3 бірлескен авторға есептеледі
9
Дәлелді медицина қағидаттарының практикалық медицинаға арналған негізінде әдістемелік ұсынымдарды жариялау (тақырыбы, авторлары, басылым, күні):
Моноавторлық/бірінші автор
7
Бірлескен автор
5
10
Өнертабысқа патент алу (куәліктің берілген күні және №)
20
11
Зияткерлік меншік туралы берілген куәлік (куәліктің берілген күні және №)
15
12
Жұмыс сағаттарының саны туралы растайтын құжат берілетін шетелде тағылымдамадан өту (жұмыс орнында оқу) (тақырыбы, ұзақтығы, өткен жері, күні)
1 күн = 5
13
Мамандығы бойынша мастер-класқа қатысу (тақырыбы, ұзақтығы, өткізілген жері, өткізуді ұйымдастырушы, күні):
- Қазақстан Республикасында 1 күн - 6 сағат*;
6
- шетелде - 1 күн - 6 сағат*
8
14
Бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс (тақырыбы, телеарна мен бағдарламаның атауы және басылымның атауы мен №, күні):
- денсаулық сақтау мәселелеріне арналған телехабарларға қатысу
4
- газеттер мен арнайы журналдардағы жарияланымдар
2
15
Құжатпен расталған ауруды диагностикалаудың жаңа әдісін практикалық жұмысқа енгізу (емдеу, профилактика) (жергілікті денсаулық сақтауды басқару органының қатысуымен енгізу актісі)
10
16
Республикалық кәсіби қауымдастықтың осы қоғамдастықтың ұсынымдарымен расталған іс-шараларға белсенді қатысу
5
17
Мамандығы бойынша үздік атағына кәсіби конкурстардағы номинация:
республикалық деңгейде:
1-орын/2-орын/3-орын
30/25/20
облыстық, республикалық деңгейдегі қалалар:
1-орын/2-орын/3-орын
20/15/10
қалалық деңгейде
1-орын/2-орын/3-орын
15/12/8
аудандық деңгейде
1-орын/2-орын/3-орын
12/8/6
Орта медициналық білімі бар үміткерлерге біліктілік санаттарын
тағайындау кезінде сынақ бірліктерін қайта санау жүйесі
Іс-шаралар
Сынақ бірліктерінің (СБ) саны
Негізгі сынақ бірліктері
1
Біліктілігін арттыру*:
1-ші оқыту аптасы - 54 сағат (36 дәрісханалық сағат +18 сағат СӨЖ)
54
* - денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген медициналық білім беру және ғылыми ұйымдарда біліктілікті арттыру сағаттары ескеріледі (бекітілген тізбе)
Қосымша сынақ бірліктері
2
Съездер, конгрестер, конференциялар жұмысына қатысқаны сертификатпен расталған, деңгейі (тақырыбы, өткізілген жері, өткізуді ұйымдастырушы, күні):
- аудандық, облыстық (қатысу/баяндамамен қатысу)
3/6
- республикалық маңызы бар қалаларда (қатысу/баяндамамен қатысу)
5/10
- халықаралық (қатысу/баяндамамен қатысу) деңгейде
7/14
3
Медициналық білім беру және ғылыми ұйымдар қашықтан білім беру технологияларын қолданып өткізілетін оқу семинарларына, дәрістерге қатысу (тақырыбы, ұзақтығы - сағатпен, өткізілген жері, өткізуді ұйымдастырушы, күні)
1 сағат = 1
4
Мақаланы республикалық, облыстық және аудандық басылымдарда жариялау (тақырыбы, авторлары, басылымның атауы және №, күні):
Моноавторлық/бірінші автор
10
Бірлескен автор
8
5
Ғылыми мақаланы басқа арнайы басылымдарда, сайттарда жариялау (тақырыбы, авторлары, басылымның атауы және №, күні):
Моноавторлық/бірінші автор
5
Бірлескен автор
3
6
Баяндама тезистерін ғылыми-практикалық конференцияларда жариялау* (тақырыбы, авторлары, басылымның атауы және №, күні):
- облыстық деңгейде
1 тезис = 3
- аудандық деңгейде
1 тезис = 5
* - автор мен бірінші 3 бірлескен авторға есептеледі
7
Дәлелді медицина қағидаттары негізінде практикалық денсаулық сақтауға арналған әдістемелік ұсынымдарды жариялау (тақырыбы, авторлар, басылым, күні):
Моноавторлық/бірінші автор
7
Бірлескен автор
5
8
Өнертабысқа патент алу (куәлік № және берілген күні)
20
9
Зияткерлік меншік туралы берілген куәлік (куәлік № және берілген күні)
15
10
Жұмыс сағаттарының саны туралы расталған құжат берілетін шетелде тағылымдамадан өту (жұмыс орнында оқу) (тақырыбы, ұзақтығы, өткізілетін жері, күні)
1 күн = 5
11
Мамандығы бойынша мастер-класқа қатысу (тақырыбы, ұзақтығы, өткізілетін жері, күні):
- Қазақстан Республикасында 1 күн - 6 сағат*;
6
- шетелде - 1 күн - 6 сағат**
8
12
Бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс (тақырыбы, телеарна мен бағдарламаның атауы және басылымның атауы және №, күні):
- денсаулық сақтау мәселелеріне арналған телехабарларға қатысу
4
- газеттер мен мамандандырылмаған журналдардағы жарияланымдар
2
13
Республикалық кәсіби қауымдастықтың, осы қауымдастықтың ұсыныстарымен расталған іс-шараларына белсенді қатысу
5
14
Мамандығы бойынша үздік атағына кәсіби конкурстардағы номинациялар:
республикалық деңгейде:
1-орын/2-орын/3-орын
30/25/20
облыстық, республикалық деңгейдегі қалалар:
1-орын/2-орын/3-орын
20/15/10
қалалық деңгейде
1-орын/2-орын/3-орын
15/12/8
аудандық деңгейде
1-орын/2-орын/3-орын
12/8/6
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу
қағидаларына 6-қосымша
Нысан
____________________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
басшысына (мемлекеттік органның
аумақтық департаментінің және
қоғамдық қауымдастықтың атауы,
басшының тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________
(кімнен)
____________________________________
(үміткердің тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________
____________________________________
(мекенжайы, байланыс телефоны)
ӨТІНІШ
Сізден ______________________________________________________________
(мамандық атауы)
мамандығы бойынша _______________________ біліктілік санаты берілетін
біліктілік емтиханына жіберуіңізді сұраймын.
Аттестаттау ісі қоса беріледі.
___________________
(үміткердің қолы)
___________________
(толтырған күні)
*өтінішті үміткер өз қолымен толтырады
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
АТТЕСТАТТАУ ІСІ № __________

270
80 %/20 %
216
216
54
Первая
6
70
254
85 %/15 %
216
216
38
Вторая
3
60
120
90 %/10 %
108
108
12
Квалификационные требования, предъявляемые к претендентам
со средним медицинским образованием при присвоении категорий
Катего-
рии
Стаж
работы
%
тести-
рования
Участие в мероприятиях, способствующих
непрерывному профессиональному развитию
Общее
коли-
чество
необхо-
димых ЗЕ
Соотношение
основных и
дополни-
тельных ЗЕ
(%)
Основные
ЗЕ
Дополни-
тельные
ЗЕ
в
часах
в
ЗЕ
в ЗЕ
Высшая
10
80
254
85 %/15 %
216
216
38
Первая
6
70
240
90 %/10 %
216
216
24
Вторая
3
60
108
100 %/0 %
108
108
Система пересчета зачетных единиц при присвоении категорий
для специалистов с высшим медицинским образованием
Мероприятия
Количество
зачетных
единиц (ЗЕ)
Основные зачетные единицы
1
Повышение квалификации*:
1 неделя обучения - 54 часа (36 аудиторных часов
+18 часов СРС)
* - учитываются часы повышения квалификации,
пройденные в организациях медицинского
образования и науки, определенных уполномоченным
органом в области здравоохранения (утвержденный
перечень), в том числе и зарубежных
организациях
54
Дополнительные зачетные единицы
2
Подтвержденное сертификатом участие в работе
съезда, конгресса, конференции, уровня (тема,
место проведения, организатор проведения, дата):
- областного, городов республиканского значения
(участие/участие с докладом)
- Республиканского (участие/участие с докладом)
- международного (участие/участие с докладом)
3/6
5/10
7/14
3
Участие в обучающих семинарах, лекциях,
проводимых медицинскими организациями
образования и науки, в том числе, с применением
дистанционных образовательных технологий (ТВ-;
сетевых технологий, включая телемедицинские
технологии) (тема, продолжительность в час,
место проведения, организатор проведения, дата):
1 час = 1
4
Публикация монографии (тема, авторы,
издательство, дата):
Моноавторство/первый автор
Соавторство
20
10
5
Публикация научной статьи в изданиях по перечню
ВАК (тема, авторы, наименование и № издания,
дата):
Моноавторство/первый автор
Соавторство
7
5
6
Публикация научной статьи в зарубежных изданиях
(тема, авторы, наименование и № издания, дата):
Моноавторство/первый автор
Соавторство
В peer-reviewed журналах:
Моноавторство/первый автор
Соавторство
10
8
20
15
7
Публикация научной статьи в других
специализированных изданиях, сайтах (тема,
авторы, наименование и № издания, дата, ссылка
на сайт)
Моноавторство/первый автор
Соавторство
5
3
8
Публикация тезисов доклада в сборниках
научно-практических конференций *(тема, авторы,
наименование и № издания, дата):
- Республиканского уровня
- международного уровня
* - учитывается для автора и первых 3-х
соавторов
1 тезис = 3
1 тезис = 5
9
Публикация методических рекомендаций для
практического здравоохранения на основе
принципов доказательной медицины (тема, авторы,
издательство, дата):
Моноавторство/первый автор
Соавторство
7
5
10
Получение патента на изобретение (№ и дата
выдачи свидетельства)
20
11
Получение свидетельства об интеллектуальной
собственности (№ и дата выдачи свидетельства)
15
12
Стажировка за рубежом (обучение на рабочем
месте), подтвержденная выдачей документа о
количестве рабочих часов (тема,
продолжительность, место прохождения, дата):
1 день = 5
13
Участие в мастер-классе по специальности (тема,
продолжительность, место проведения, организатор
проведения, дата):
- в РК - 1 день - 6 часов*;
- за рубежом - 1 день - 6 часов*
6
8
14
Работа со средствами массовой информации (тема,
наименование телеканала и программа,
наименование и № издания, дата):
- участие в телепередачах, посвященных вопросам
здравоохранения
- публикации в газетах и неспециализированных
журналах
4
2
15
Внедрение в практическую деятельность новой
методики диагностики (лечения, профилактики)
заболевания, подтвержденное документально (акт
внедрения с участием местного органа
государственного управления здравоохранения)
10
16
Активное участие в проведении мероприятий
республиканской профессиональной ассоциации,
подтвержденной рекомендацией данной ассоциации
5
17
Номинация в профессиональных конкурсах на звание
лучшего по специальности:
Республиканского уровня:
1 место / 2 место / 3 место
Областного, городов республиканского уровня:
1 место / 2 место / 3 место
Городского уровня
1 место / 2 место / 3 место
Районного уровня
1 место / 2 место / 3 место
30/25/20
20/15/10
15/12/8
12/8/6
Система пересчета зачетных единиц при присвоении категорий
для специалистов со средним медицинским образованием
Мероприятия
Количество
зачетных
единиц
(ЗЕ)
Основные зачетные единицы
1
Повышение квалификации*:
1 неделя обучения - 54 часа (36 аудиторных часов
+18 часов СРС)
* - учитываются часы повышения квалификации,
пройденные в организациях медицинского
образования и науки, определенных уполномоченным
органом в области здравоохранения (утвержденный
перечень), в том числе и зарубежных
организациях
54
Дополнительные зачетные единицы
2
Подтвержденное сертификатом участие в работе
съезда, конгресса, конференции, уровня (тема,
место проведения, организатор проведения, дата):
- районного, областного, (участие/участие с
докладом)
- городов республиканского значения (участие /
участие с докладом)
- международного (участие/участие с докладом)
3/6
5/10
7/14
3
Участие в обучающих семинарах, лекциях,
проводимых медицинскими организациями
образования и науки, в том числе, с применением
дистанционных образовательных технологий (тема,
продолжительность в час, место проведения,
организатор проведения, дата):
1 час = 1
4
Публикация статьи в республиканских, областных и
районных изданиях (тема, авторы, наименование и
№ издания, дата):
Моноавторство/первый автор
Соавторство
10
8
5
Публикация статьи в других специализированных
изданиях, сайтах (тема, авторы, наименование и №
издания, дата):
Моноавторство/первый автор
Соавторство
5
3
6
Публикация тезисов доклада в научно-практических
конференций *(тема, авторы, наименование и №
издания, дата):
- областного уровня
- районного уровня
* - учитывается для автора и первых 3-х
соавторов
1 тезис = 3
1 тезис = 5
7
Публикация методических рекомендаций для
практического здравоохранения на основе
принципов доказательной медицины (тема, авторы,
издательство, дата):
Моноавторство/первый автор
Соавторство
7
5
8
Получение патента на изобретение
(№ и дата выдачи свидетельства)
20
9
Получение свидетельства об интеллектуальной
собственности (№ и дата выдачи свидетельства)
15
10
Стажировка за рубежом (обучение на рабочем
месте), подтвержденная выдачей документа о
количестве рабочих часов (тема,
продолжительность, место прохождения, дата):
1 день = 5
11
Участие в мастер-классе по специальности (тема,
продолжительность, место проведения, организатор
проведения, дата):
- в РК - 1 день - 6 часов*;
- за рубежом - 1 день - 6 часов*
6
8
12
Работа со средствами массовой информации (тема,
наименование телеканала и программа,
наименование и № издания, дата):
- участие в телепередачах, посвященных вопросам
здравоохранения
- публикации в газетах и неспециализированных
журналах
4
2
13
Активное участие в проведении мероприятий
республиканской профессиональной ассоциации,
подтвержденной рекомендацией данной ассоциации
5
14
Номинация в профессиональных конкурсах на звание
лучшего по специальности:
Республиканского уровня:
1 место/2 место/3 место
Областного, городов республиканского уровня:
1 место/2 место/3 место
Городского уровня
1 место/2 место/3 место
Районного уровня
1 место/2 место/3 место
30/25/20
20/15/10
15/12/8
12/8/6
Приложение 6
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Руководителю
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
(наименование территориального
департамента государственного органа,
или общественного объединения,
фамилия, имя, отчество руководителя)
от _________________________
____________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество претендента)
Адрес проживания, контактный телефон
____________________________________
____________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу Вас допустить к квалификационному экзамену с присвоением
_______________ квалификационной категории по специальности
__________________________________________________________________
(наименование специальности)
Аттестационное дело прилагается.
_____________________
(подпись претендента)
_____________________
(дата заполнения)
* заявление претендента заполняется собственноручно
Приложение 7
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
АТТЕСТАЦИОННОЕ ДЕЛО № ___________

1. Тегі _______________ Аты-жөні __________ Әкесінің аты ____________
(деректер жеке куәлігіне енгізіледі)
Туған күні: ___.____.______ ж.
Мекенжайы: __________________________________________________________
Байланыс телефоны _______________________
е-mail __________________________________
Жұмыс орны __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Лауазымы ____________________________________________________________
2. Білімі: жоғары медициналық _______________________________________
(дипломы бойынша мамандығы)
Техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе орта медициналық
_____________________________________________________________________
(дипломы бойынша мамандығы)
Оқу орнының атауы ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сериясы
Дипломның №
Түскен жылы
Бітірген жылы
_____________________________________________________________________
мамандығы бойынша интернатура, клиникалық ординатура, резидентура
(жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін)
Мамандығы бойынша қайта даярлануы ___________________________________
(циклдың аты, сағат саны, өткен
мерзімі мен орны)
_____________________________________________________________________
2005 жылғы 1 қаңтарға дейін өтiнiш бiлдiрiлген мамандық бойынша
клиникалық қызметке кіріскен тұлғаларға тиісті мамандығы бойынша
қайта даярлаудан өту талап етілмейді.
Өтініш білдірген мамандық бойынша біліктілігін арттыру курстары (өту
кезеңі және орны, сағат саны):
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
3. Еңбек жолы (өтініш білдірген мамандық бойынша)
Жалпы медициналық өтілі _____________________________________________
Өтініш білдірген мамандық бойынша өтілі _____________________________
Лауазымы ____________________________________________________________
Қабылданған күні
Жұмыстан босатылған күні
Жұмысқа қабылданғаны, жұмыстан босатылғаны және ауыстырылғаны туралы мәліметтер
Бұйрықтың № мен шығарылған күні
1
2
3
4. Санатсыз сертификаттың болуы, берілген жері:
_____________________________________________________________________
берілген күні _______________ бұйрықтың № ______________
Сертификат 20____ жылғы «___» ____________ дейiн жарамды.
________________ санатымен маман сертификатының болуы, берілген жері:
_____________________________________________________________________
берілген күні _______________ бұйрықтың № ______________
Сертификат 20____ жылғы «___» ____________ дейiн жарамды.

1. Фамилия _________________ Имя ______________ Отчество ___________
(данные заносятся по удостоверению личности)
Дата рождения: ___. ____. ______ г.
Домашний адрес: ____________________________________________________
контактный тел. __________________
е-mail ___________________________
Место работы _______________________________________________________
____________________________________________________________________
Занимаемая
должность __________________________________________________________
2. Образование высшее медицинское __________________________________
(специальность по диплому)
____________________________________________________________________
техническое, профессиональное, послесреднее или среднее медицинское
(специальность по диплому)
Наименование учебного заведения
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Серия
№ диплома
Год поступления
Год окончания
Интернатура, клиническая ординатура, резидентура по специальности
____________________________________________________________________
(для специалистов с высшим медицинским образованием)
Переподготовка по специальности
____________________________________________________________________
(наименование цикла, количество часов, период и место прохождения)
____________________________________________________________________
Для лиц, приступивших к клинической деятельности по заявляемой
специальности до 1 января 2005 года, прохождение переподготовки по
заявляемой специальности не требуется.
Курсы повышения квалификации по заявляемой специальности
(период прохождения и место прохождения, количество часов):
1) _________________________________________________________________
2) _________________________________________________________________
3) _________________________________________________________________
3. Трудовая деятельность (по заявляемой специальности)
Общий медицинский стаж _____________________________________________
Стаж по заявляемой специальности ___________________________________
Занимаемая должность _______________________________________________
Дата
приема
Дата
уволь-
нения
Сведения о приеме,
увольнения и переводе
№ приказа
и дата
издания
1
2
3
4. Наличие сертификата специалиста без категории, кем выдано:
____________________________________________________________________
дата выдачи _______________ № ______ приказа.
Сертификат действителен до «____» ___________ 20____ года
Наличие сертификата специалиста с _____________ категорией,
кем выдано:
____________________________________________________________________
дата выдачи _______________ № ______ приказа
Сертификат действителен до «____» ___________ 20____ года

5. Үміткердің үздіксіз кәсіби дамуына ықпал ететін іс-шараларға
қатысуы туралы ақпарат.
Үздіксіз кәсіби дамуына ықпал ететін іс-шараларға қатысу
Соңғы 5 жылда жиналған СБ жалпы саны
Соңғы 5 жылда жинақталған негізгі СБ мен қосымша СБ арақатынасы (%)
Соңғы 5 жылда жинақталған негізгі СБ
Соңғы 5 жылда жинақталған қосымша СБ
сағатта
СБ-де
СБ-де
5.1. Жинақталған негізгі сынақ бірліктері туралы ақпарат (өтініш
білдірген мамандығы бойынша денсаулық сақтау ұйымдары белгілеген
медициналық білім беру және ғылыми ұйымдарда, сондай-ақ шетелде
біліктілігін арттырғаны туралы ақпарат (соңғы 5 жылда)
Атауы, циклдың ұзақтығы (сағат)
Медициналық білім беру және ғылыми ұйымдардың атаулары, өткен жері
Оқудың басталуы
Оқудың аяқталуы
1
2
5.2. Жинаған қосымша сынақ бірліктері туралы ақпарат
Іс-шараның атауы (барлық деректерді толық көрсетіп)
Сынақ бірліктерінің саны
1
2
3
6. Үміткердің бастапқы есепке алу құжаттамасының деректеріне сәйкес
өтініш берген мамандығы бойынша соңғы 2 жылғы есебі
Ескертпе:
Мамандығы бойынша еңбек жолы 12 айдан астам үзілісте болған
жағдайда біліктілік санаты беріле отырып, маман сертификатын алу үшін
мамандар екi жыл жұмыс істеуі тиіс.
Мамандығы бойынша еңбек жолының үзiлiсi кемiнде 12 ай болған
жағдайда маман үзiлiске дейiн және үзiлiстен кейiнгі өндірістік
қызметінің жиынтықта екi жылды құрайтын жұмыс істеген кезеңi үшiн
есеп тапсырады.
Денсаулық сақтау жүйесiндегi мемлекеттiк қызметке өтуiне
байланысты маманның клиникалық қызметi үзiлген жағдайда, негiзгi
мамандығы бойынша жұмыс өтілінде, оның iшiнде мемлекеттiк қызметте
болған уақыты есептеледi.
Статистикалық көрсеткіштер*
Көрсеткіштер (көлемі, сапа мен тиімділік индикаторлары)
20___ жыл
20___ жыл
*үміткердің қалауы бойынша осы мамандық үшін маңызы басым
көрсеткіштерге қысқаша талдама шолу жасалған көрсеткіштер
6.1. Диагностика мен емдеудің күнделікті практикада пайдаланылатын
әдістерінің көлемі:
Практикалық дағдылары (критерийлер)
Екінші санат
Бірінші санат
Жоғары санат
Тиiстi тәртiп бойынша диагностика мен емдеу хаттамаларына сәйкес аурулардың және жарақаттардың профилактикасы, диагностикасы емдеу әдiстерiн күнделiктi практикада қолдану
Екiншi санатқа қосымша, сырқаттану және олардың асқынулары кезiнде профилактикасын, диагностикасын, емдеудiң қазiргi заманғы әдiстерiн күнделiктi практикада қолдану
Бiрiншi санатқа қосымша, диагностика мен емдеудiң жоғары технологиялық әдiстерiн күнделiктi практикада қолдану. Ауылдық аумақтардың мамандары, амбулаториялық-емханалық буын мамандары үшiн бiрiншi санатқа қосымша кемiнде үшiншi байланысты мамандық бойынша диагностика мен емдеудiң әдiстерiн күнделiктi практикада қолдану

5. Информация об участии претендента в мероприятиях, способствующих
непрерывному профессиональному развитию.
Участие в мероприятиях,
способствующих непрерывному профессиональному развитию
Общее
количество
накопленных
за последние
5 лет ЗЕ
Соотношение
накопленных за
последние 5 лет
основных и
дополнительных
ЗЕ (%)
Накопленные за
последние 5 лет
основные ЗЕ
Накопленные
за последние
5 лет
дополнительные
ЗЕ
в часах
в ЗЕ
в ЗЕ
5.1 Информация о накопленных основных зачетных единицах (повышении
квалификации по заявляемой специальности, пройденном в организациях
медицинского образования и науки, определенных уполномоченным органом
в области здравоохранения, а также за рубежом (за последние 5 лет)
Наименование
продолжительность
(часы) цикла
Наименование
организаций
медицинского
образования и
науки, Место
проведения
Начало
обучения
Окончание
обучения
1
2
5.2. Информация о накопленных дополнительных зачетных единицах
Наименование мероприятия
(с подробным указанием всех данных)
Количество
зачетных единиц
1
2
3
6. Отчет претендента за последние 2 года по заявляемой специальности,
согласно данным первичной учетной документации
Примечание:
В случае перерыва трудовой деятельности по специальности более
12 месяцев для получения сертификата специалиста по присвоению
квалификационной категории и предоставления отчета специалисты
отрабатывают два года.
В случае перерыва трудовой деятельности по специальности менее
12 месяцев, специалист представляет отчет за отработанный период до
перерыва и после перерыва, в совокупности составляющий два года
производственной деятельности.
В случае перерыва в клинической деятельности специалиста,
в связи с переходом на государственную службу в области
здравоохранения, в стаж работы по основной специальности
засчитывается, в том числе время нахождения на государственной
службе.
Статистические показатели*
Показатели (объема, индикаторов качества
и эффективности)
20___ год
20___ год
*показатели по усмотрению претендента, наиболее значимые для
данной специальности, с кратким аналитическим обзором показателей.
6.1. Объем используемых в повседневной практике методов диагностики
и лечения:
Практи-
ческие
навыки
(критерии)
Вторая категория
Первая
категория
Высшая категория
Применение в
повседневной
практике методов
профилактики,
диагностики,
лечения
заболеваний и
травм в
соответствии с
протоколами
диагностики и
лечения по
соответствующей
дисциплине
Дополнительно
ко второй
категории
применение в
повседневной
практике
современных
методов
профилактики,
диагностики,
лечения при
заболеваниях и
их
осложнениях
Дополнительно к
первой категории
применение в
повседневной
практике
высокотехноло-
гичных методов
диагностики и
лечения.
Для специалистов
сельских
территорий,
специалистов
амбулаторно-
поликлинического
звена
дополнительно к
первой категории
применение в
повседневной
практике методов
диагностики и
лечения не менее
по трем смежным
специальностям.

7. Тәртіптік, әкімшілік жазалар, көтермелеулер (соңғы жылда)
_____________________________________________________________________
Үміткер                        ___________  _________________________
(қолы)            (Т.А.Ә.)
Медициналық ұйымның басшысы    ___________  _________________________
(қолы)            (Т.А.Ә.)
Кадр қызметінің маманы растады ___________  _________________________
(қолы)            (Т.А.Ә.)
М.О.
Аттестаттау ісін растау күні 20___ жылғы «___» __________
Аттестаттау ісін үміткер толтырады. Толтырылған аттестаттау ісі
үміткер, медициналық ұйымның басшысы, кадр қызметінің маманы қолдарын
қойған соң, медициналық ұйымның мөрімен расталады. Кадр қызметі
маманының қолы мен ұйымның мөрі аттестаттау ісінің әр бетіне
қойылады. Жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның
ісіне медициналық ұйымның басшысы қол қояды.
Аттестаттау ісінде ұсынылған ақпараттың шынайылығына Қазақстан
Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен үмiткер кадр
қызметiнiң маманы мен ұйым басшысы жауапты.
8. Санитариялық-эпидемиологиялық бейiндi және «қоғамдық
денсаулық сақтау/әлеуметтік гигиена және денсаулық сақтауды
ұйымдастыру» мамандықтары бойынша мамандарды қоспағанда, медициналық
білімі бар үмiткердiң күнделiктi практикада пайдаланатын диагностика
және емдеу әдістері көлемінің өтiнiш бiлдiрген санатқа сәйкестiгiне
қорытынды (осы Қосымшаның 6, 6.1-тармақтарына сәйкес)
1) __________________________ санатқа сәйкес келеді;
2) __________________________ санатқа сәйкес келмейді;
20___ жылғы «___» ________
___________________________________               ___________________
Маманның Т.А.Ә.                               (қолы)
М.О.
9. Тәуелсіз сарапшының қорытындысы:
1) өтініш берілген ____________ санатқа сәйкес келеді;
2) өтініш берілген ____________ санатқа сәйкес келмейді;
3) өтініш берілген санаттан төмен ____________ санатқа сәйкес келеді.
20___ жылғы «___» ________
___________________________________               ___________________
Тәуелсіз сарапшының Т.А.Ә.                          (қолы)
М.О.
10. 20___ ж. «____» ___________________ тестілеу нәтижесі __________%
М.О.
Ескертпе:
Аттестаттау ісін үміткер дербес қалыптастырады. Оның 1-6 –
тармақтарын үміткер толтырады, 7-тармақты – медициналық ұйымның кадр
қызметінің маманы, 8-тармақты – облыстардың, республикалық маңызы бар
қаланың, астананың денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың
жергiлiктi органдарының бас мамандары, 9-тармақты – тәуелсіз
сарапшы, 10-тармақты – МСЭҚК, МФҚБК аумақтық департаментінің және
МСЭҚК аумақтық департаментінің мамандары толтырады.
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу
қағидаларына 8-қосымша
Нысан
Мамандандырылған комиссиясы отырысының
20___ жылғы «__» _________
№ ___ хаттамасы
_____________________________________________________________________
(органның немесе ұйымның атауы)
_________________________________________ мамандандырылған комиссиясы

7. Дисциплинарные, административные взыскания, поощрения
(за последний год)
________________________________________________________________
Претендент _______________ _____________________________
(подпись)              (Ф.И.О.)
Руководитель
медицинской организации _____________ __________________________
(подпись)           (Ф.И.О.)
Заверено специалистом
кадровой службы _______________ ________________________________
(подпись)                 (Ф.И.О.)
М.П.
Дата заверения аттестационного дела «____» _________ 20___ года
Аттестационное дело заполняется претендентом. Заполненное
аттестационное дело подписывается претендентом, руководителем
медицинской организации, работником кадровой службы и заверяется
печатью медицинской организации. Подпись отдела кадров и печать
организации проставляется на каждой странице аттестационного дела.
Для физического лица, занимающегося частной медицинской
практикой - подписью руководителя медицинской организации.
Ответственность за достоверность представленной информации в
аттестационном деле несет претендент, работник кадровой службы и
руководитель медицинской организации в порядке, установленном
законодательством Республики Казахстан.
8. Заключение о соответствии объема используемых претендентом в
повседневной практике методов диагностики и лечения заявляемой
категории для специалистов с медицинским образованием, за исключением
специалистов санитарно-эпидемиологического профиля и по специальности
«общественное здравоохранение/социальная гигиена и организация
здравоохранения» (согласно пунктов 6, 6.1 настоящего Приложения)
1) соответствует заявляемой ____________________ категории;
2) не соответствует заявляемой ____________ _____ категории;
___________________________________________________________
от «______» __________ 20_____ года
___________________________________ ___________________
Ф.И.О. специалиста              (подпись)
М.П.
9. Заключение независимого эксперта:
1) соответствует заявляемой ____________________ категории;
2) не соответствует заявляемой _________________ категории;
3) соответствует ниже заявляемой _______________ категории;
от «______» __________ 20_____ года
________________________________________ _______________
Ф.И.О. независимого эксперта         (подпись)
М.П.
10. Результат тестирования от «___» _________ 20__г. ________%.
М.П.
Примечание: Пункт 1 - 6 заполняется претендентом, пункт 7 –
специалистом отдела кадров медицинской организации, пункт 8 -
специалистами местных органов государственного управления
здравоохранением областей, города республиканского значения, столицы,
пункт 9 – независимым экспертом, пункт 10 - сотрудниками
территориальных департаментов ККМФД, КГСЭН и территориальных
департаментов КГСЭН.
Приложение 8
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Протокол заседания специализированной комиссии № ___
от «____» _______________ 20___ года
Специализированная комиссия _______________________________________
___________________________________________________________________
(наименование органа или организации)

1. Үміткердің тегi, аты, әкесінің аты _______________________________
_____________________________________________________________________
2. Мамандығы ________________________________________________________
3. Үміткердің өтініш білдірген санатқа практикалық дағдыларының
сәйкестігі туралы қорытынды _________________________________________
4. Тестілеу нәтижесі ________________________________________________
5. Тәуелсіз сарапшының қорытындысы __________________________________
6. Әңгімелесу нәтижесі ______________________________________________
7. Ұсынылды:
___________________________________________________ мамандығы бойынша
(номенклатура бойынша мамандық)
__________________ біліктілік санатын беру ұсынылды.
___________________________________________________ мамандығы бойынша
(номенклатура бойынша мамандық)
__________________ біліктілік санатын беруден бас тартылды.
___________________________________________________ мамандығы бойынша
(номенклатура бойынша мамандық)
өтініш білдірген ______ біліктілік санатынан төмен ______ біліктілік
санатын беру ұсынылды.
8. Мамандандырылған комиссия мүшелерiнiң шешiм қабылдау бойынша дауыс
беру қорытындылары: «иә» _____ дауыс, «қарсы» _____ дауыс
9. Мамандандырылған комиссияның ескертулерi, ұсынымдары
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы ___________________________
Комиссия хатшысы ____________________________
Комиссия мүшелерi: __________________________
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу
қағидаларына 9-қосымша
Нысан
____________________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
басшысына (мемлекеттік органның
аумақтық департаментінің атауы,
басшысының тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________
(кімнен)
____________________________________
(маманның тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________
____________________________________
(мекенжайы, байланыс телефоны)
ӨТІНІШ
Сізден ____________________________________________ мамандығы бойынша
(мамандық атауы)
____________ біліктілік санаты берілетін мерзімсіз маман сертификатын
беруіңізді сұраймын.
1) ________________________ мамандығы бойынша    ________ жылғы
«___» № ________ сертификат.
2) ________________________ мамандығы бойынша    ________ жылғы
«___» № ________ сертификат.
3) ________________________ мамандығы бойынша    ________ жылғы
«___» № ________ сертификат.

1. Фамилия, имя, отчество претендента _____________________________
___________________________________________________________________
2. Специальность __________________________________________________
3. Заключение на соответствии практических навыков претендента
заявляемой категории ______________________________________________
4. Результаты тестирования ________________________________________
5. Заключение независимого эксперта _______________________________
6. Результаты собеседования _______________________________________
7. Рекомендовано:
присвоить __________________ квалификационную категорию
по специальности __________________________________________________
(специальность по номенклатуре)
отказать в присвоении _________________ квалификационной категории
по специальности __________________________________________________
(специальность по номенклатуре)
присвоить квалификационную категорию ниже заявленной ______________
по специальности __________________________________________________
(специальность по номенклатуре)
8. Результаты голосования членов специализированной комиссии по
принятию решения: «за» _____, «против» ______.
9. Замечания, рекомендации специализированной комиссии
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Председатель комиссии ________________________
Секретарь комиссии ___________________________
Члены комиссии: ______________________________
Приложение 9
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Руководителю _______________
____________________________
____________________________
(наименование территориального
департамента государственного органа,
фамилия, имя, отчество руководителя)
от _________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество специалиста)
Адрес проживания, контактный телефон
____________________________________
____________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу Вас выдать бессрочный сертификат специалиста с
присвоением ________________ квалификационной категории по
специальности
____________________________________________________________________
(наименование специальности)
1) Сертификат № ____, от «___» _________________. ______ г. по
специальности ______________________________________________________
2) Сертификат № _______, от «___» ______________. ______ г. по
специальности ______________________________________________________
3) Сертификат № ______, от «___» _______________. ______ г. по
специальности ______________________________________________________

4) Соңғы бес жылда үздіксіз кәсіби дамуға ықпал ететін
іс-шараларға қатысуды растайтын құжаттардың көшірмесі.
Құжаттардың көшірмесі қоса беріледі.
____________________
(маманның қолы)
____________________
(толтырған күні)
*өтінішті маман өз қолымен толтырады
Денсаулық сақтау саласында
бiлiктiлiк емтихандарын өткiзу
қағидаларына 10-қосымша
Нысан
Апелляциялық комиссия отырысының
20 ___ жылғы «___» _________
№ ____ хаттамасы
1. Апелляциялық өтініш берген үміткердің тегі, аты, әкесінің аты
__________________________________________________________________
2. Лауазымы _________________________________________________________
3. Мамандығы: _______________________________________________________
4. Біліктілік санаты ________________________________________________
5. Өтініш берген санаты _____________________________________________
(біліктілік санаты берілетін үміткерлер үшін)
6. Біліктілік емтиханын өткізу күні
__________________________________________________________________
7. Тестілеу нәтижесі (%) ____________________________________________
8. Әңгімелесу нәтижесі ______________________________________________
__________________________________________________________________
9. Шешім қабылдау бойынша апелляциялық комиссия мүшелерінің дауыс
беру нәтижелері «иә» ____ дауыс, «қарсы» ____ дауыс:
10. Апелляциялық комиссия шешімі
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қолдары:
Комиссия төрағасы:         _____________
Төраға орынбасары:         _____________
Комиссия хатшысы:          _____________
Комиссия мүшелері:   ___________________
___________________
___________________
___________________

4) Копии документов, подтверждающие участие в мероприятиях,
способствующих непрерывному профессиональному развитию за последние
5 лет.
Копии документов прилагаются.
_____________________
(подпись специалиста)
_____________________
(дата заполнения)
* заявление специалиста заполняется собственноручно
Приложение 10
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
форма
Протокол № _____
заседания апелляционной комиссии
от «_____» ___________ 20_____ года
1. Фамилия, имя, отчество претендента, подавшего апелляционное
заявление
____________________________________________________________________
2. Должность _________________________________________________
3. Специальность: ____________________________________________
4. Имеющаяся квалификационная категория ______________________
5. Претендуемая категория ____________________________________
(для претендентов на квалификационную категорию)
6. Дата проведения квалификационного экзамена
____________________________________________________________________
7. Результат тестирования (%) ________________________________
8. Результат собеседования ___________________________________
____________________________________________________________________
9. Результаты голосования членов апелляционной комиссии
по принятию решения: "за"______ "против" __________ голосов
10. Решение апелляционной комиссии
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подписи:
Председатель комиссии: ________________
Заместитель председателя: _____________
Секретарь комиссии: ___________________
Члены комиссии: _______________________
_______________________
_______________________
_______________________