Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру аясындағы жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтарының нысандарын және тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 29 маусымдағы № 222 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2012 жылғы 31 шілдедегі № 230 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 тамызда № 7882 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 731 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 544 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 29.06.2015 № 731 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.07.2015 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!
Осы Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-тармағына, 15-бабының 1-тармағына және «Энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 18-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1–қосымшаға сәйкес, Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерін тексеру бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру аясындағы жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағының нысаны;
2) осы бұйрыққа 2–қосымшаға сәйкес, заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлердің электр желілерінде қуаттылық коэффициентінің нормативтік мәнін және энергия тұтыну нормативтерін сақтау бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру аясындағы жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағының нысаны;
3) осы бұйрыққа 3–қосымшаға сәйкес, энергетикалық аудит пен энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттырудың сараптамасын жүргізу бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру аясындағы жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парағының нысаны;
4) осы бұйрыққа 4–қосымшаға сәйкес, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру аясындағы жеке кәсiпкерлiк саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Жаңа технологиялар және энергия үнемдеу департаменті (Т.А. Мұқанов) заңда белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;

Об утверждении форм проверочных листов и критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
Совместный приказ Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 29 июня 2012 года № 222 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 31 июля 2012 года № 230. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2012 года № 7882. Утратил силу совместным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 731 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 544
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 29.06.2015 № 731 и Министра национальной экономики РК от 20.07.2015 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 13, пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» и подпунктом 18) статьи 5 Закона Республики Казахстан «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области энергосбережения и повышения энергоэффективности по проверкам субъектов Государственного энергетического реестра, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области энергосбережения и повышения энергоэффективности по соблюдению нормативов энергопотребления и нормативных значений коэффициента мощности в электрических сетях индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму проверочного листа в сфере частного предпринимательства в области энергосбережения и повышения энергоэффективности по проведению энергоаудита и экспертизы энергосбережения и повышения энергоэффективности, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту новых технологий и энергосбережения Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Муканов Т.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми түрде жариялауға бұқаралық ақпарат құралдарына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлiгiнiң ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрi Қ.А. Тулеушинге жүктелсiн.
4. Осы бұйрық 2013 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы                 Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа                Экономикалық даму және және
технологиялар министрі                   сауда министрінің
______________ Ә. Исекешев                 міндетін атқарушы
______________ М. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар министрi
2012 жылғы 29 маусымдағы
№ 222
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда министрiнiң
міндетін атқарушы
2012 жылғы 31 шілдедегі
№ 230
бiрлескен бұйрығына 1–қосымша
Нысан
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерін тексеру бойынша
энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру аясындағы жеке
кәсіпкерлік саласындағы
ТЕКСЕРУ ПАРАҒЫ
Тексерудi тағайындаған мемлекеттiк орган ____________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт _____________________________________
(№, күнi)
Кәсiпкерлiк субъектiсiнiң атауы _____________________________________
СТН (ЖСН, БСН)
Орналасқан мекенжайы ________________________________________________
р/c
Талаптар тізбесі
Иә
Жоқ
1
2
3
4
1
Энергетикалық аудит қорытындысының болуы
2
Энергетикалық аудит өткеннен кейін бес жыл ішінде энергетикалық аудиттың қорытындысы бойынша анықталған ғимараттың, құрылымның, құрылыстың, бірлікке судың ауданының ауқымына дейін және энергетикалық қорларды тұтынудың жылдық көлемін азайтуын қамтамасыз етуі (Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері үшін, мемлекеттік мекемелерді қоспағанда)
Тексерудi жүргiзген _________________ ________________ ______________
(лауазымы)         (Т.А.Ә.)       (қолы) М.О.
Талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда акт құрылған күнi мен
нөмiрi көрсетiледi (20__ жылғы «___» _______________ № ________)
Тексеру нәтижесiмен таныстым (келiскен/келiспеген) __________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
20__ жылғы «__» _______________
Тексеру қорытындысы бойынша тексерiлетiн субъект ____________________
(субъектiнiң атауы)
топқа ауыстырылады («+» белгiсiмен белгiлеу):
тәуекелдiң жоғары дәрежесi
тәуекелдiң орташа дәрежесi
тәуекелдiң маңызды емес дәрежесi
Органның басшысы:
__________________________ _____________________________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар министрi
2012 жылғы 29 маусымдағы
№ 222
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда министрiнiң
міндетін атқарушы
2012 жылғы 31 шілдедегі
№ 230
бiрлескен бұйрығына 2–қосымша
Нысан
Заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлердің электр желілерінде
қуаттылық коэффициентінің нормативтік мәнін және энергия тұтыну
нормативтерін сақтау бойынша энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру аясындағы жеке кәсіпкерлік саласындағы
ТЕКСЕРУ ПАРАҒЫ
Тексерудi тағайындаған мемлекеттiк орган ____________________________
Тексерудi тағайындау туралы акт _____________________________________
(№, күнi)
Кәсiпкерлiк субъектiсiнiң атауы _____________________________________
СТН (ЖСН, БСН)
Орналасқан мекенжайы ________________________________________________
р/c
Талаптар тізбесі
Иә
Жоқ
1
2
3
4
1
Электр желілерінде қуаттылық коэффициентінің нормативтік мәнінің сақталуы
2
Энергия тұтыну нормативтерінің сақталуы
3
Энергия тұтынатын жабдықтардың режимге сәйкес еместігінен, құбырлардың жылу оқшаулау сақтамай пайдалануынан, арматуралардың, жабдықтардың жарамсыздығынан туындаған энергетикалық қорларды, суды өндіргенде жүзеге асатын тікелей шығындардың жіберілмеуі
Тексеруді жүргiзген _________________ ________________ ______________
(лауазымы)         (Т.А.Ә.)       (қолы) М.О.
Талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда акт құрылған күнi мен
нөмiрi көрсетiледi (20__ жылғы «___» ________________ № _______)
Тексеру нәтижесiмен таныстым (келiскен/келiспеген) __________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
20__ жылғы «__» _______________
Тексеру қорытындысы бойынша тексерiлетiн субъект ____________________
(субъектiнiң атауы)
топқа ауыстырылады («+» белгiсiмен белгiлеу):
тәуекелдiң жоғары дәрежесi
тәуекелдiң орташа дәрежесi
тәуекелдiң маңызды емес дәрежесi
Органның басшысы:
__________________________ _____________________________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар министрi
2012 жылғы 29 маусымдағы
№ 222
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда министрiнiң
міндетін атқарушы
2012 жылғы 31 шілдедегі
№ 230
бiрлескен бұйрығына 3–қосымша
Нысан
Энергетикалық аудит пен энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттырудың сараптамасын жүргізу бойынша энергия
үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру аясындағы жеке
кәсіпкерлік саласындағы
ТЕКСЕРУ ПАРАҒЫ
Тексерудi тағайындаған мемлекеттiк орган ____________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт _____________________________________
(№, күнi)
Кәсiпкерлiк субъектiсiнiң атауы _____________________________________
СТН (ЖСН, БСН)
Орналасқан мекенжайы ________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Иә
Жоқ
1
2
3
4
1
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында аккредиттеу туралы куәлiктің болуы
2
Энергетикалық аудиттің өткізілу тәртібінің сақталуы
3
Энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру сараптамасын өткізу тәртібін сақтау
4
Энергия аудитiн және (немесе) энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру сараптамасын жүзеге асыру кезiнде жол берiлген бұзушылықтарды жою бойынша уәкiлеттi органның нұсқамаларын уақтылы орындалуы
Тексеруді жүргiзген _________________ ________________ ______________
(лауазымы)         (Т.А.Ә.)       (қолы) М.О.
Талаптардың бұзылғаны анықталған жағдайда акт құрылған күнi мен
нөмiрi көрсетiледi (20__ жылғы «___» _______________ № ________)
Тексеру нәтижесiмен таныстым (келiскен/келiспеген) __________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
20__ жылғы «__» _______________
Тексеру қорытындысы бойынша тексерiлетiн субъект ____________________
(субъектiнiң атауы)
топқа ауыстырылады («+» белгiсiмен белгiлеу):
тәуекелдiң жоғары дәрежесi
тәуекелдiң орташа дәрежесi
тәуекелдiң маңызды емес дәрежесi
Органның басшысы:
__________________________ _____________________________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар министрi
2012 жылғы 29 маусымдағы
№ 222
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда министрiнiң
міндетін атқарушы
2012 жылғы 31 шілдедегі
№ 230
бiрлескен бұйрығына 4–қосымша
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру аясындағы жеке
кәсiпкерлiк саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері

2) направление на официальное опубликование в средствах массовой информации в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Тулеушина К.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2013 года.
Министр индустрии и
новых технологий
Республики Казахстан ______________ А. Исекешев
И. о. Министра экономического
развития и торговли Республики
Казахстан
_________ М. Кусаинов
Приложение 1
к совместному приказу
Министра индустрии и новых
технологий Республики Казахстан
от 29 июня 2012 года № 222
И. о. Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 31 июля 2012 года № 230
Форма
ПРОВЕРОЧНЫЙ ЛИСТ
в сфере частного предпринимательства в области энергосбережения
и повышения энергоэффективности по проверкам субъектов
Государственного энергетического реестра
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта предпринимательства ___________________________
РНН (БИН, ИНН)
Адрес места нахождения ______________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Да
Нет
1
2
3
4
1
Наличие заключения энергоаудита
2
Обеспечение ежегодного снижения объема потребления энергетических ресурсов и воды на единицу продукции, площади зданий, строений и сооружений до величин, определенных по итогам энергоаудита, в течение пяти лет после прохождения энергоаудита (для субъектов Государственного энергетического реестра, за исключением государственных учреждений)
Проверку проводил _________________ ________________ _______________
(должность)       (Ф.И.О.)       (подпись) М.П.
В случае выявления нарушений требований указываются номер и дата
составления акта (№ ________ от «___» ____________ 20__ года)
С результатом проверки ознакомлен (согласен/не согласен) ___________
(Ф.И.О.) (подпись)
«__» ________________ 20__ года
По итогам проверки проверяемый субъект _____________________________
(наименование субъекта)
переводится в группу (отметить знаком «+»):
высокой степени риска
средней степени
риска
незначительной степени
риска
Руководитель органа:
__________________________ _____________________________
Приложение 2
к совместному приказу
Министра индустрии и новых
технологий Республики Казахстан
от 29 июня 2012 года № 222
И. о. Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 31 июля 2012 года № 230
Форма
ПРОВЕРОЧНЫЙ ЛИСТ
в сфере частного предпринимательства в области энергосбережения
и повышения энергоэффективности по соблюдению нормативов
энергопотребления и нормативных значений коэффициента мощности
в электрических сетях индивидуальными предпринимателями и
юридическими лицами
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта предпринимательства ___________________________
РНН (БИН, ИНН)
Адрес места нахождения ______________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Да
Нет
1
2
3
4
1
Соблюдение нормативных значений коэффициента мощности в электрических сетях
2
Соблюдение нормативов энергопотребления
3
Не допущение прямых потерь, вызванных неисправностью оборудования, арматуры, эксплуатацией трубопроводов без их теплоизоляции или несоблюдением режима работы энергопотребляющего оборудования при осуществлении их производства и передачи энергетических ресурсов, воды
Проверку проводил _________________ ________________ _______________
(должность)        (Ф.И.О.)      (подпись) М.П.
В случае выявления нарушений требований указываются номер и дата
составления акта (№ ________ от «___» ____________ 20__ года)
С результатом проверки ознакомлен (согласен/не согласен) ___________
(Ф.И.О.) (подпись)
«__» ________________ 20__ года
По итогам проверки проверяемый субъект _____________________________
(наименование субъекта)
переводится в группу (отметить знаком «+»):
высокой степени риска
средней степени
риска
незначительной степени
риска
Руководитель органа:
__________________________ _____________________________
Приложение 3
к совместному приказу
Министра индустрии и новых
технологий Республики Казахстан
от 29 июня 2012 года № 222
И. о. Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 31 июля 2012 года № 230
Форма
ПРОВЕРОЧНЫЙ ЛИСТ
в сфере частного предпринимательства в области энергосбережения
и повышения энергоэффективности по проведению энергоаудита и
экспертизы энергосбережения и повышения энергоэффективности
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта предпринимательства ___________________________
РНН (БИН, ИНН)
Адрес места нахождения ______________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Да
Нет
1
2
3
4
1
Наличие свидетельства об аккредитации в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
2
Соблюдение порядка проведения энергоаудита
3
Соблюдение порядка проведения экспертизы энергосбережения и повышения энергоэффективности
4
Своевременное исполнение предписания уполномоченного органа по устранению допущенных нарушений при осуществлении энергоаудита и (или) экспертизы энергосбережения и повышения энергоэффективности
Проверку проводил _________________ ________________ _______________
(должность)          (Ф.И.О.)      (подпись) М.П.
В случае выявления нарушений требований указываются номер и дата
составления акта (№ ________ от «___» ____________ 20__ года)
С результатом проверки ознакомлен (согласен/не согласен) ___________
(Ф.И.О.) (подпись)
«__» ________________ 20__ года
По итогам проверки проверяемый субъект _____________________________
(наименование субъекта)
переводится в группу (отметить знаком «+»):
высокой степени риска
средней степени
риска
незначительной степени
риска
Руководитель органа:
__________________________ _____________________________
Приложение 4
к совместному приказу
Министра индустрии и новых
технологий Республики Казахстан
от 29 июня 2012 года № 222
И. о. Министра экономического
развития и торговли Республики Казахстан
от 31 июля 2012 года № 230
Критерии
оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в
области энергосбережения и повышения энергоэффективности

1. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру аясындағы жеке кәсiпкерлiк саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрi – өлшемдер) «Энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру туралы» және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзiрлендi және тексерiлетiн субъектiнiң тiкелей қызметiмен, салалық дамудың ерекшелiктерiмен және осы дамуға әсер ететiн факторлармен байланысты, тексерiлетiн субъектiлердi әртүрлi тәуекел дәрежелерiне жатқызуға мүмкiндiк беретiн сандық және сапалық көрсеткiштердiң жиынтығын айқындайды.
2. Осы Өлшемдерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тәуекел – тексерiлетiн субъектi қызметiнiң салдарынан адамның өмiрiне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделерiне, мемлекеттiң мүлiктiк мүдделерiне нұқсан келтiру зардаптарының ауырлығы дәрежесiн ескере отырып, оны келтiрудiң ықтималдылығы;
2) тексеру субъектiсі - энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында қызмет атқаратын субъект.
3. Өлшемдер тексеру субъектiлерiнiң маңыздылығы бойынша – объективтi және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы Қазақстан Республикасының заңдарын бұзушылықтарына жүргізілген тексерулер нәтижесі бойынша – субъективтi өлшемдер болып бөлiнедi.
4. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тексеру субъектiлерiн бастапқы жатқызу объективтi өлшемдердi ескере отырып жүзеге асырылады.
5. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тексеру субъектiлерiн әртүрлi тәуекел деңгейлерiне содан кейiнгi жатқызу субъективтi өлшемдердi ескере отырып жүзеге асырылады.
6. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тәуекел деңгейiн бағалаудың объективтi критерийлерi ескерiле отырып, мынадай тәуекел топтарына жатады:
1) жоғары дәрежедегi тәуекел тобы:
30 мың және одан жоғары көлемде шартты отын тұтынатын Мемлекеттiк энергетикалық тiзiлiм субъектiлерi;
30 мың және одан жоғары көлемде шартты отын тұтынатын жеке кәсіпкерлер және заңды тұлғалар;
Өнеркәсіп кәсіпорындарына, сондай-ақ ғимараттарға, құрылымдарға, құрылыстарға энергетикалық аудит және ғимараттардың, құрылымдардың, құрылыстардың жоба алдындағы және (немесе) жобалық (жобалық-сметалық) құжаттамаларын энергия үнемдеу және энергия тиімділігіне сараптама жүргізетін уәкілетті органмен аккредиттелген заңды тұлғалар.
2) орташа дәрежедегi тәуекел тобы:
10 мыңнан 30 мыңға дейінгі көлемде шартты отын тұтынатын мемлекеттiк энергетикалық тiзiлiм субъектiлерi;
10 мыңнан 30 мыңға дейінгі көлемде шартты отын тұтынатын жеке кәсіпкерлер және заңды тұлғалар;
ғимараттарға, құрылымдарға, құрылыстарға энергетикалық аудитті жүзеге асыратын уәкілетті органмен аккредиттелген заңды тұлғалар.

1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее - Критерии) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» и «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» и определяют совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью проверяемого субъекта, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести проверяемых субъектов, к различным степеням риска.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск - вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) проверяемый субъект - субъект, осуществляющий деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
3. Критерии подразделяются на объективные – основаны на значимости рисков, возникающих при осуществлении деятельности проверяемых субъектов, и субъективные – выявленные, в результате проведенных проверок, нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
4. Первичное отнесение проверяемых субъектов в области энергосбережения и повышения энергоэффективности осуществляется с учетом объективных критериев.
5. Последующее отнесение проверяемых субъектов контроля в области энергосбережения и повышения энергоэффективности к различным степеням риска осуществляется с учетом субъективных критериев.
6. Проверяемые субъекты с учетом объективных критериев оценки степени риска в области энергосбережения и повышения энергоэффективности относятся к следующим группам риска:
1) к высокой степени риска:
субъекты Государственного энергетического реестра потребляющие энергетические ресурсы в объеме от 30 000 и более тонн условного топлива;
индивидуальные предприниматели и юридические лица, потребляющие энергетические ресурсы в объеме 30 000 и более тонн условного топлива;
юридические лица, аккредитованное уполномоченным органом осуществлять энергоаудит промышленных предприятий, а также зданий, строений, сооружений, и экспертизу энергосбережения и повышения энергоэффективности предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации зданий, строений, сооружений;
2) к средней степени риска:
субъекты Государственного энергетического реестра потребляющие энергетические ресурсы в объеме от 10 000 до 30 000 тонн условного топлива;
индивидуальные предприниматели и юридические лица, потребляющие энергетические ресурсы в объеме от 10 000 до 30 000 тонн условного топлива;
юридические лица, аккредитованное уполномоченным органом осуществлять энергоаудит энергосбережения и повышения энергоэффективности зданий, строений, сооружений;

3) болымсыз дәрежедегi тәуекел тобы:
1500 ден 10 мыңға дейінгі көлемде шартты отын тұтынатын мемлекеттiк энергетикалық тiзiлiм субъектiлерi;
1500 тоннаға дейінгі көлемде шартты отын энергетикалық ресурстарын тұтынатын жеке кәсіпкерлер және заңды тұлғалар;
ғимараттардың, құрылымдардың, құрылыстардың жоба алдындағы және (немесе) жобалық (жобалық-сметалық) құжаттамаларын энергия үнемдеу және энергия тиімділігіне сараптамасын жүзеге асыратын уәкілетті органмен аккредиттелген заңды тұлғалар.
7. Бақылау субъектiлерiн тәуекел топтарына мынадай тәртіпте бөлу тиiстi балл берiлетiн субъективтi өлшемдердi ескере отырып жүзеге асырылады:
энергетикалық аудит қорытындысының болмауы – 3 балл;
энергетикалық аудит өткеннен кейін бес жыл ішінде энергетикалық аудиттың қорытындысы бойынша анықталған ғимараттың, құрылымның, құрылыстың, бірлікке судың ауданының ауқымына дейін және энергетикалық қорларды тұтынудың жылдық көлемін азайтуын қамтамасыз етпеуі (Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері үшін, мемлекеттік мекемелерді қоспағанда) – 3 балл;
электр желілерінде қуаттылық коэффицентінің нормативтік мәнінің сақталмауы – 2 балл;
энергия тұтыну нормативтерінің сақталмауы – 2 балл;
энергия тұтынатын жабдықтардың режимге сәйкес еместігінен, құбырлардың жылу оқшаулау сақтамай пайдалануынан, арматуралардың, жабдықтардың жарамсыздығынан туындаған энергетикалық қорларды, суды өндіргенде жүзеге асатын тікелей шығындардың жіберілуі– 2 балл;
энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында аккредиттеу туралы куәлiктің болмауы – 3 балл;
энергетикалық аудиттің өткізу тәртібінің сақталмауы – 2 балл;
энергия үнемдеу және энергия тиімділігінің сараптамасын өткізу тәртібінің сақталмауы – 2 балл;
энергия аудитiн және (немесе) энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру сараптамасын жүзеге асыру кезiнде жол берiлген бұзушылықтарды жою бойынша уәкiлеттi органның нұсқамаларын уақтылы орындалмауы – 2 балл.
8. Алған баллдарының жалпы қосындысына байланысты:
жоғары тәуекел дәрежесiне 6 және одан жоғары балл алған бақылау субъектiлерi жатқызылады;
орташа тәуекел дәрежесiне - 4 балдан 6 балға дейiн;
болымсыз тәуекел дәрежесiне - 4 балға дейiн.

3) к незначительной степени риска:
субъекты Государственного энергетического реестра потребляющие энергетические ресурсы в объеме от 1500 до 10 000 тонн условного топлива;
индивидуальные предприниматели и юридические лица, потребляющие энергетические ресурсы в объеме до 1500 тонн условного топлива;
юридические лица, аккредитованное уполномоченным органом осуществлять экспертизу энергосбережения и повышения энергоэффективности предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации зданий, строений, сооружений.
7. Последующее отнесение субъектов контроля к группам рисков осуществляющих с учетом субъектов критериев, к которым присваиваются соответствующие баллы, в следующем порядке:
отсутствие заключения энергоаудита – 3 балла;
необеспечение ежегодного снижения объема потребления энергетических ресурсов и воды на единицу продукции, площади зданий, строений и сооружений до величин, определенных по итогам энергоаудита, в течение пяти лет после прохождения энергоаудита (для субъектов Государственного энергетического реестра, за исключением государственных учреждений) – 3 балла;
несоблюдение нормативных значений коэффициента мощности в электрических сетях – 2 балла;
несоблюдение нормативов энергопотребления – 2 балла;
допущение прямых потерь энергетических ресурсов, воды, при осуществлении их производства и передачи, вызванных неисправностью оборудования, арматуры, эксплуатацией трубопроводов без их теплоизоляции или несоблюдением режима работы энергопотребляющего оборудования – 2 балла;
отсутствие свидетельства об аккредитации в области энергосбережения и повышения энергоэффективности – 3 балла;
несоблюдение порядка проведения энергоаудита – 2 балла;
несоблюдение порядка проведения экпертизы энергосбережения и повышения энергоэффективности – 2 балла;
несвоевременное исполнение предписания уполномоченного органа по устранению допущенных нарушений при осуществлении энергоаудита и (или) экспертизы энергосбережения и повышения энергоэффективности – 2 балла.
8. В зависимости от суммы набранных баллов:
к высокой степени риска относятся субъекты контроля, набравшие 6 баллов и выше;
к средней степени риска – от 4 до 6 баллов;
к незначительной степени риска – до 4 баллов.