Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін және тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2012 жылғы 10 тамыздағы № 364 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 6 қыркүйекте № 7904 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 17 қазандағы № 421 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 17.10.2013 № 421 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3-тармағын, 15-бабының 1-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдарында жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағының нысаны осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарда жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағының нысаны осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдарында балалардың білім алуға конституциялық құқығын (жалпыға бірдей оқу) қамтамасыз ету, тамақтандыруды және тасымалдауды ұйымдастыру бойынша балалардың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағының нысаны осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдарында балалардың жазғы демалысын ұйымдастыру бойынша балалардың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағының нысаны осы  бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес;
6) Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында және жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдарында Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының қызметін ұйымдастыру бойынша балалардың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағының нысаны осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (Р.П. Шер) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін;

Об утверждении критериев оценки степени риска и форм проверочных листов в области защиты прав ребенка
Приказ И.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 августа 2012 года № 364. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 сентября 2012 года № 7904. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 октября 2013 года № 421
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 17.10.2013 № 421 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации пункта 3 статьи 13, пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени риска в области защиты прав ребенка согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму проверочного листа в области защиты прав детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в органах управления образованием местных исполнительных органов согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму проверочного листа в области защиты прав детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в организациях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму проверочного листа в области защиты прав детей в организациях образования местных исполнительных органов по обеспечению конституционного права детей на образование (всеобуч), организации питания и подвоза в организациях образования  согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму проверочного листа в области защиты прав детей в органах управления образованием местных исполнительных органов по организации летнего отдыха детей согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму проверочного листа в области защиты прав детей в Центрах адаптации несовершеннолетних и органах управления образованием местных исполнительных органов по организации деятельности Центров адаптации несовершеннолетних согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Шер Р.П.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего  приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего  приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Балалардың құқықтарын қорғау комитетінің құрылымдық бөлімшелері мен өңірлік органдарының, облыстардың, Астана, Алматы қалалары білім басқармаларының назарына жеткізсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі М.Н. Сарыбековке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                          М. Орынханов
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушының
2012 жылғы 10 тамыздағы № 364
бұйрығына 1-қосымша
Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемдері
1. Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі – Өлшемдер) білім беру, денсаулық сақтау, еңбек және халықты әлеуметтік қорғау жүйесіндегі білім беруді басқару органдарын және балаларға арналған ұйымдарды тексеруді жоспарлау мақсатында тәуекел дәрежелеріне бөлу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемдерде төмендегі ұғымдар қолданылады:
1) тәуекел – балаларға отбасында өмір сүру және тәрбиелену құқықтарын іске асыруға, білім алуға, әлеуметтік көмек пен қолдауға ие болу құқығына, балаларға арналған ұйымдарда жан-жақты дамуына кедергі келтіретін жағдайлардың пайда болу мүмкіндігі;
2) бақылау субъектілері – балалардың құқықтарын қорғау қызметін жүргізетін жеке және заңды тұлғалар.
3. Балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғау саласындағы тәуекел дәрежелеріне бөлу осы Өлшемдерге қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдары мен балаларға арналған ұйымдары үшін өлшемдердің негізінде, аталған өлшемдерде көрсетілген балдардың жиынтық сомасын ескере отырып жүргізіледі.
Бұл ретте, балалардың құқықтарын қорғау қызметін жүргізетін ұйымдар тексеру қорытындысы бойынша тәуекел дәрежесіне төмендегідей бөлінеді:
1) 10-нан 40 балға дейін – тәуекел дәрежесі жоғары;
2) 41-ден 70 балға дейін – тәуекел дәрежесі орташа;
3) 71-ден 100 балға дейін – тәуекел дәрежесі болмашы.
4. Жоспардан тыс тексерулер кезінде ұйымдарда олқылықтар анықталған кезде, жиналған балдар сомасына сәйкес аталған ұйым жоғары немесе орта тәуекел дәрежесіне жатқызылады.
5. Әрбір ұйымға бақылау ісі жүргізіледі, онда тексеруді белгілеу туралы акті, тексеру парағы, негізгі қызметтің көрсеткіштері бойынша қажетті мәліметтер тігіледі.
Балалардың құқықтары мен
мүдделерін қорғау саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемдеріне қосымша
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың
құқықтарын қорғау бойынша жергілікті атқарушы органдардың білім
беруді басқару органдары үшін өлшемдер
Тәуекелді бағалауға арналған өлшемнің атауы
Жалпы көрсеткіштен үлес (балмен)
Тәуекелді бағалау үшін шекті көрсеткіштер
1.
Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды анықтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
15

3) довести настоящий  приказ до сведений структурных подразделений и территориальных органов Комитета по охране прав детей, областных, городов Астаны, Алматы управлений образования.
3. Контроль за исполнением настоящего  приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Сарыбекова М.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                              М. Орунханов
Приложение 1
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 10 августа 2012 года № 364
Критерии оценки степени риска
в области защиты прав ребенка
1. Критерии оценки степени риска в области защиты прав детей (далее – Критерии) разработаны для отнесения органов управления образованием и организаций для детей (далее – организации) системы образования, здравоохранения, труда и социальной защиты населения к степеням риска с целью планирования проверок.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск – вероятность возникновения условий, препятствующих детям реализовывать свои права жить и воспитываться в семье, получение права на образование, социальную помощь и поддержку, воспитание и всестороннее развитие в организациях для детей;
2) субъекты контроля – физические и юридические лица, осуществляющие деятельность по защите прав детей.
3. Отнесение к степеням риска в области защиты прав ребенка осуществляется на основании критериев для органов управления образованием, согласно приложению к настоящим Критериям, с учетом суммы набранных баллов, указанных в данных критериях.
При этом организации, осуществляющие деятельность по защите прав детей, распределяются по степеням риска следующим образом, набравшие:
1) от 10 до 40 баллов относятся к высокой степени риска;
2) от 41 до 70 к средней степени риска;
3) от 71 до 100 к незначительной степени риска.
4. В случае выявления по внеплановым проверкам нарушений в организациях  в зависимости от  критериев нарушений данная организация переводится в высокую или среднюю степень риска.
5. На каждую организацию ведется наблюдательное дело, в котором подшиваются акт о назначении проверки, проверочный лист, необходимые сведения по основным показателям деятельности.
Приложение
к Критериям оценки
степени риска в области
защиты прав ребенка
Критерии для органов управления образованием местных
исполнительных органов по защите прав детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения родителей
Наименование критерия
для оценки рисков
Доля
от общего
показателя
(в баллах)
Предельные показатели для
определения степени риска
1.
Организация работы по
выявлению детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения
родителей
15
Выявление более 1 % детей-сирот
от общего количества детей
проверяемого населенного пункта

Тексерілетін елді мекендегі жалпы балалар санынан жетім балалардың 1%-дан жоғары анықталуы – 15 балл
1%-дан төмен анықтау – 7 балл
анықтаудың болмауы – 0 балл
2.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың мәртебесін растайтын анкета көшірмесі мен құжаттардың болуы
15
Уақтылы – 15 балл
мерзімдердің бұзылуы – 7 балл
есептің болмауы – 0 балл
3.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды бастапқы, өңірлік және орталықтандырылған есепке алуды жүргiзу
15
Уақтылы – 15 балл
мерзімдердің бұзылуы – 7 балл
есептің болмауы – 0 балл
4.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және қорғаншылықтағы немесе қамқоршылықтағы, патронаттық тәрбиедегі, сондай-ақ жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардағы балаларды есепке алуды жүргізу қызметін ұйымдастыру
15
Уақтылы – 15 балл
мерзімдердің бұзылуы – 7 балл
есептің болмауы – 0 балл
5.
Қорғаншылардың және қамқоршылардың, патронат тәрбиешілердің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар тәрбиеленетін ұйымдар қызметіне бақылау жүргізу
15
Уақтылы – 15 балл
мерзімдердің бұзылуы – 7 балл
есептің болмауы – 0 балл
6.
Қорғаншылықтағы және қамқоршылықтағы және патронаттағы жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды күтіп-бағуға арналған ай сайынғы ақша қаражатын тағайындау және төлеу
10
Уақтылы – 15 балл
мерзімдердің бұзылуы – 7 балл
есептің болмауы – 0 балл
7.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру туралы рұқсат беру мүмкіндігі туралы қорытынды беретін комиссия қызметін жүзеге асыру
15
Уақтылы – 15 балл
мерзімдердің бұзылуы – 7 балл
есептің болмауы – 0 балл
8.
Бала асырап алуға ниет білдірген азаматтарды есепке алуды жүргізу
10
Толық қамтамасыз ету – 10 балл
қанағаттанарлықсыз жұмыс – 0 балл
9.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), патронатқа, асырап алуға тілек білдірген азаматтардың есебін жүргізу
15
Уақтылы – 15 балл
мерзімдердің бұзылуы – 7 балл
есептің болмауы – 0 балл
10.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды тұрғын үймен мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
10
Толық қамтамасыз ету –  10 балл
қанағаттанарлықсыз жұмыс – 0 балл
11.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды жұмысқа орналастыруға ықпал ету
10
Толық қамтамасыз ету –  10 балл
қанағаттанарлықсыз жұмыс – 0 балл
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға
арналған ұйымдар үшін өлшемдер
Тәуекелді бағалауға арналған өлшемнің атауы
Жалпы көрсеткіштен үлес (балмен)
Тәуекелді бағалау үшін шекті көрсеткіштер
1.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, қиын өмір жағдайындағы балаларды анықтау бойынша жұмысты ұйымдастыру
10
Барлық талаптарға сай келеді – 10 балл
ішінара сай келеді – 5 балл
сай келмейді – 0 балл
2.
Тәрбиеленушiлердi қабылдау, ұстау және бiтiрту тәртiбi
10
Уақтылы – 10 балл
мерзімдердің бұзылуы – 5 балл
қанағаттанарлықсыз – 0 балл
3.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
10
Тиісті деңгейде – 10 балл
төмен деңгейде – 0 балл
4.
Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған және білім беру,медициналық ұйымдардағы және басқа да ұйымдардағы бітірушілердің жұмысқа орналасуына ықпал ету
10
Тиісті деңгейде – 10 балл
төмен деңгейде – 0 балл
5.
Білім беру ұйымдарында білім алу кезінде әлеуметтік көмекпен қамтамасыз ету
10
Әлеуметтік көмекті тиімді пайдалану - 10 балл
Әлеуметтік көмекті тиімсіз пайдалану - 0 балл
6.
Ұйымдарда тәрбиелеу жұмыстарын жүргізу
10

– 15 баллов выявление менее 1 %
– 7 баллов отсутствие выявления
– 0 баллов
2.
Организация учета детей-сирот,
детей, оставшихся без
попечения родителей и
подлежащих усыновлению.
Наличие копии анкет и
документы, подтверждающие
статус детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения
родителей
15
Своевременное – 15 баллов
нарушение сроков – 7 баллов
отсутствие учета – 0 баллов
3.
Ведение первичного,
регионального и
централизованного учета
детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения
родителей
15
Своевременное – 15 баллов
нарушение сроков – 7 баллов
отсутствие учета – 0 баллов
4.
Организация деятельности по
ведению учета детей,
находящихся под опекой или
попечительством, на
патронатном воспитании, в
организациях для детей-сирот и
детей, оставшихся без
попечения родителей
15
Своевременное – 15 баллов
нарушение сроков – 7 баллов
отсутствие учета – 0 баллов
5.
Осуществление контроля за
деятельностью опекунов и
попечителей, патронатных
воспитателей, а также за
организациями, в которых
воспитываются дети-сироты и
дети, оставшиеся без попечения
родителей
15
Своевременное – 15 баллов
нарушение сроков – 7 баллов
отсутствие учета – 0 баллов
6.
Назначение и выплата
ежемесячные денежные средства
на содержание детей-сирот и
детей, оставшихся без
попечения родителей,
находящихся под опекой и
попечительством и на патронате
10
Своевременное – 15 баллов
нарушение сроков – 7 баллов
отсутствие учета – 0 баллов
7.
Осуществление деятельности
комиссии, выдающей заключение
о возможности выдачи
разрешения о передаче детей,
являющихся гражданами
Республики Казахстан,
на усыновление
15
Своевременное – 15 баллов
нарушение сроков – 7 баллов
отсутствие учета – 0 баллов
8.
Ведение учета лиц, желающих
усыновить детей
9.
Ведение учета выразивших
желание принять детей-сирот и
детей, оставшихся без
попечения родителей, на опеку
(попечительство), патронат
15
Своевременное – 15 баллов
нарушение сроков – 7 баллов
отсутствие учета – 0 баллов
10
Осуществление государственного
обеспечения детей-сирот и
детей, оставшихся без
попечения родителей, жильем
10
Полное обеспечение – 10 баллов
неудовлетворительная работа – 0
баллов
11
Содействие в трудоустройстве
детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения
родителей
10
Полное обеспечение – 10 баллов
неудовлетворительная работа – 0
баллов
Критерии для организаций для детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения родителей
Наименование критерия
для оценки рисков
Доля
от общего
показателя
(в баллах)
Предельные показатели для
определения  степени риска
1.
Организация работы по
выявлению детей-сирот и
детей, оставшихся без
попечения родителей, детей,
находящихся в трудной
жизненной ситуации
10
Соответствует всем требованиям – 10
баллов частично соответствует – 5
баллов не соответствует – 0 баллов
2.
Осуществление порядка приема,
содержания и выпуска
воспитанников
10
Своевременное – 10 баллов
нарушение сроков – 5 баллов
неудовлетворительное – 0 баллов
3.
Осуществление
государственного обеспечения
детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения
родителей
10
На должном уровне – 10 баллов
на низком уровне – 0 баллов
4.
Содействие в трудоустройстве
выпускников организаций для
детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения
родителей и находящихся в
организациях образования,
медицинских и других
организациях
10
На должном уровне – 10 баллов
на низком уровне – 0 баллов
5.
Обеспечение социальной
помощи в период получения
образования в организациях
образования
10
Рациональное использование средств –
10 баллов нерациональное
использование – 0 баллов
6.
Ведение воспитательной работы
в организации
10

80%-дан жоғары орындау – 10 балл
20 - 80% қамту – 5 балл
20%-дан төмен қамту – 0 балл
7.
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына құрылтай құжаттарының сәйкестігі
10
Барлық талаптарға сай келеді – 10 балл
ішінара сай келеді – 5 балл
сай келмейді – 0 балл
8.
Басшылық және педагогикалық кадрлармен қамтамасыз етілуі
10
Тиісті деңгейде – 10 балл төмен деңгейде – 0 балл
9.
Медициналық қызмет көрсету, профилактикалық іс-шараларды жүргізу
10
Барлық талаптарға сай келеді – 10 балл
ішінара сай келеді – 5 балл
сай келмейді – 0 балл
10.
Ұйымның материалдық базасы
5
Жаңа – 5 балл
ескірген – 0 балл
Балалардың білім алуға конституциялық құқығын (жалпыға бірдей
оқу) қамтамасыз ету, тамақтандыруды және тасымалдауды
ұйымдастыру бойынша жергілікті атқарушы органдардың білім
беруді басқару органдары үшін өлшемдер
Тәуекелді бағалауға арналған өлшемнің атауы
Жалпы көрсеткіштен үлес (балмен)
Тәуекелді бағалау үшін шекті көрсеткіштер
1.
Экономикалық орындылығына қарай және жалпы білім беретін оқу орындары жоқ ауылдық елді мекендерде тұратын балалардың ата-аналарының келісіміне сүйене отырып, мектеп-интернаттардан, мектеп жанындағы интернаттардан орын беру немесе жақын орналасқан жалпы білім беретін мектептерге дейін және кері күнделікті тегін тасу жолымен азаматтардың тегін мектепалды және орта білім (мектепалды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта) алуын қамтамасыз ету
10
Аз қамтылған отбасылар ішінен оқушыларға және әлеуметтік қорғалмаған оқушыларға қаржылай және материалдық көмек көрсетуге қаражатты пайдалау – 10 балл
есепке алудың бұзылуы – 5 балл
болмауы – 0 балл
Балаларды 100% жайлы және сапалы тасымалдау 20 балл,
50%, балаларды тасымалдау – 10 балл;
Тасымалдаудың болмауы – 0 балл
2.
Мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларды есепке алуды, оларды орта білім алғанға дейін оқытуды ұйымдастыру
10
Оқытумен қамтамасыз ету жөнінде мәліметтердің болуы, мониторингтің тұрақты жүргізілуі – 10 балл
мониторингтің уақытылы жүргізілмеуі – 5 балл
болмауы – 0 балл
3.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қаржылай және материалдық көмек көрсету
30
Талаптардың орындалуы – 10 балл
Жеткіліксіз орындалуы – 5 балл
орындалмауы – 0 балл
4.
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен білім алушылардың жекелеген санаттарын тегін және жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастыру
10
Әлеуметтік қорғалмаған халық қатарынан шыққа оқушыларды тамақтанумен қамту республикалық орта көрсеткіштен екі есе жоғары 20 балл;
Республикалық деңгейде тамақтанумен қамту – 10 балл;
Болмауы - 0 балл
Балалардың жазғы демалысын ұйымдастыру бойынша жергілікті
атқарушы органдардың білім беруді басқару органдары үшін
өлшемдер
Тәуекелді бағалауға арналған өлшемнің атауы
Жалпы көрсеткіштен үлес (балмен)
Тәуекелді бағалау үшін шекті көрсеткіштер
1.
Жасы кәмелетке толмағандардың жазғы демалысын, бос уақытын және еңбекпен қамтылуын ұйымдастыру
20
Жазғы демалыс, сауықтыру және жұмыспен қамту бойынша бекітілген бағдарламаның болуы – 20 балл
қала сыртындағы лагерьлердің және демалыс аймақтарының жұмысын ұйымдастыру – 10 балл
болмауы – 0 балл
2.
Балалардың сауықтыру, спорт, шығармашылық және бос уақытын пайдаланатын өзге де ұйымдарын, лагерьлер мен санаторийлердi құруы және оларды қолдауы
20
Балаларды 100% жазғы демалыспен қамту – 20 балл
50%-70% қамту – 10 балл
болмауы – 0 балл
3.
Балалардың демалуға, сауығуға және бос уақытын пайдалануға құқығын қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру
20

Охват более 80 % – 10 баллов
охват 20 - 80 % – 5 баллов
охват менее 20 % – 0 баллов
7.
Cоответствие учредительных
документов организации
требованиям законодательства
РК
10
Соответствует всем требованиям – 10
баллов частично соответствует – 5
баллов не соответствует – 0 баллов
8.
Укомплектование руководящими
и педагогическими кадрами
10
На должном уровне – 10 баллов
на низком уровне – 0 баллов
9.
Медицинское обслуживание,
проведение профилактических
мероприятий
10
Соответствует всем требованиям – 10
баллов частично соответствует – 5
баллов не соответствует – 0 баллов
10.
Материальная база
организации
5
Новая – 5 баллов устаревшая – 0
баллов
Критерии для органов управления образованием местных
исполнительных органов по обеспечению конституционного права
детей на образование (всеобуч), организации питания и подвоза
в организациях образования
Наименование критерия
для оценки рисков
Доля
от общего
показателя
(в баллах)
Предельные показатели для
определения степени риска
1.
Обеспечение получения
гражданами бесплатного
предшкольного и среднего
образования (предшкольного,
начального, основного среднего
и общего среднего) путем
предоставления мест в
школах-интернатах, пришкольных
интернатах или ежедневного
бесплатного подвоза до
близлежащих
общеобразовательных школ и
обратно, исходя из
экономической целесообразности
и согласия родителей детей,
проживающих в сельских
населенных пунктах, в которых
отсутствуют
общеобразовательные учебные
заведения
10
Использование средств на оказание
финансовой и материальной помощи
социально незащищенным обучающимся и
обучающимся из числа
малообеспеченных семей – 10 баллов
нарушение ведения учета – 5 баллов
отсутствие – 0 баллов
Осуществление качественного и
комфортного 100 % подвоза детей – 20
баллов 50 % подвоз детей – 10 баллов
отсутствие подвоза – 0 баллов
2.
Организация учета детей
школьного возраста, их
обучение до получения
ими среднего образования
10
Наличие сведений по охвату
обучением, ведение мониторинга – 10
баллов нарушение ведения мониторинга
– 5 баллов отсутствие – 0 баллов
3.
Оказание финансовой и
материальной помощи
обучающимся из семей, имеющих
право на получение
государственной адресной
социальной помощи, а также из
семей, не получающих
государственную адресную
социальную помощь, в которых
среднедушевой доход ниже
величины прожиточного
минимума, и иным категориям
обучающихся и воспитанников
20
Выполнение требований – 10 баллов
недостаточное выполнение – 5 баллов
невыполнение – 0 баллов
4.
Организация бесплатного и
льготного питания отдельных
категорий обучающихся и
воспитанников
10
Охват питанием в два раза выше
среднего республиканского показателя
учащихся из числа социально
защищаемых слоев населения – 20
баллов охват питанием на
республиканском уровне – 10 баллов
отсутствие – 0 баллов
Критерии для органов управления образованием местных
исполнительных органов по организации летнего отдыха детей
Наименование критерия
для оценки рисков
Доля
от общего
показателя
(в баллах)
Предельные показатели для
определения степени риска
1.
Организация летнего отдыха,
досуга и занятости
несовершеннолетних
20
Наличие утвержденной программы
летнего отдыха, оздоровления и
занятости – 20 баллов
организация работы загородных
лагерей и зон отдыха – 10 баллов
отсутствие – 0 баллов
2.
Учреждение и поддерживание
детские оздоровительные,
спортивные, творческие и иные
организации досуга, лагеря и
санатории
20
100 % охват детей летним отдыхом –
20 баллов 50 %-70 % охват – 10
баллов отсутствие – 0 баллов
3.
Осуществление мероприятии по
обеспечению права детей на
отдых, оздоровление и досуг
20
Организация лагерей отдыха при

Мектептерді 80% және одан көп қамту кезінде демалыс лагерлерін ұйымдастыру –  20 балл
мектептерді 20%-50% қамту кезінде демалыс лагерьлерін ұйымдастыру – 10 балл
болмауы – 0 балл
Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының қызметін
ұйымдастыру бойынша жергілікті атқарушы органдардың білім
беруді басқару органдары үшін өлшемдер
Тәуекелді бағалауға арналған өлшемнің атауы
Жалпы көрсеткіштен үлес (балмен)
Тәуекелді бағалау үшін шекті көрсеткіштер
1.
Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
15
Материалдық-техникалық қамтылуын қамтамасыз ету – 15 балл
кадрлармен жеткіліксіз қамтамасыз етілу – 7 балл
қамтамасыз етілу төмен – 0 балл
2.
Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында ұсталатын адамдарға жағдай жасау
15
Барлық талаптарға сай келеді – 10 балл
ішінара сай келеді – 5 балл
сай келмейді – 0 балл
3.
Өмiрде қиын жағдайға душар болған кәмелетке толмағандардың және жайсыз отбасылардың өңiрлiк есебiн жүргiзу
15
Кәмелетке толмағандарға мониторингтің және есепке алудың жүргізілуі – 15 балл
мониторингтің уақытылы жүргізілмеуі – 7 балл
болмауы – 0 балл
4.
Кәмелетке толмағандар үшiн, оның iшiнде бала құқығын қорғау жөнiндегi мiндеттердi жүзеге асыратын ұйымдардың әлеуметтiк инфрақұрылымының қалыптасуын қамтамасыз етедi және олардың қызметтерiнiң мониторингiн жүргiзу
15
Тиісті деңгейде – 10 балл
төмен деңгейде – 0 балл
5.
Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарына кәмелетке толмағандарды қабылдауды және уақытша ұстауды ұйымдастыру
15
Кәмелетке толмағандар орталыққа түскен уақытынан бастап екі аптадан көп емес ұсталады – 15 балл
бір айдан көп емес – 7 балл
екі айдан көп емес – 0 балл
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушының
2012 жылғы 10 тамыздағы № 364
бұйрығына 2-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару
органдарында жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз
қалған балалардың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы

более 80 % охвата школ – 20 баллов
организация лагерей отдыха при
20 %-50 % охвата школ – 10 баллов
отсутствие – 0 баллов
Критерии для органов управления образованием местных
исполнительных органов по организации деятельности
Центров адаптации несовершеннолетних
Наименование критерия
для оценки рисков
Доля
от общего
показателя
(в баллах)
Предельные показатели для
определения степени риска
1.
Обеспечение функционирования
Центров адаптации
несовершеннолетних
15
Обеспечение
материально-технического
оснащения – 15 баллов
недостаточная обеспеченность
кадрами – 7 баллов низкая
обеспеченность – 0 баллов
2.
Обеспечение условия лицам,
содержащимся в Центрах
адаптации несовершеннолетних
15
Соответствует всем требованиям –
10 баллов частично соответствует –
5 баллов не соответствует – 0
баллов
3.
Ведение учета
несовершеннолетних, находящихся
в трудной жизненной ситуации
15
Ведение мониторинга и учета
несовершеннолетних – 15 баллов
несвоевременное ведение
мониторинга – 7 баллов отсутствие
– 0 баллов
4.
Формирование социальной
инфраструктуры для
несовершеннолетних, в том числе
организаций, осуществляющих
функции по защите прав ребенка,
и проведение мониторинга их
деятельности
10
На должном уровне – 10 баллов
на низком уровне – 0 баллов
5.
Организация приема и
временного содержания
несовершеннолетних в центрах
адаптации несовершеннолетних
10
несовершеннолетние содержатся в
Центре не более двух недель с
момента поступления – 10 баллов
не более 1 месяца – 5 баллов
более 2-х месяцев – 0 баллов
Приложение 2 к приказу
и.о. Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 августа 2012 года № 364
Форма
Проверочный лист в области защиты прав детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения родителей, в органах управления
образованием местных исполнительных органов

1. Тексеруді белгілеген орган: ______________________________________
2. Бақылау субъектісінің атауы: _____________________________________
_____________________________________________________________________
3. Білім беру ұйымының орналасқан жері (заңды мекенжайы, телефоны,
электронды мекенжайы): ______________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Салық төлеушінің тіркеу нөмірі (Бизнес сұрыптау нөмірі) _____________________________________________________________________

1. Орган, назначивший проверку: _______________________________
2. Наименование субъекта контроля: ____________________________
____________________________________________________________________
3. Местонахождение организации образования (юридический адрес,
телефон, электронный адрес): ________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Регистрационный номер налогоплательщика (Бизнес
идентификационный номер): ___________________________________________

5. Тексеруді белгілеу туралы акті: 20__ жылғы «___» _________ № _____
Баланың құқықтарын қорғау саласындағы қызметке қойылатын талаптар
О
ОЖ
ҚО
ҚТЖ
1.
Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды анықтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
2.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың мәртебесін растайтын анкета көшірмесі мен құжаттардың болуы
3.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды бастапқы,өңірлік және орталықтандырылған есепке алуды жүргiзу
4.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және қорғаншылықтағы немесе қамқоршылықтағы, патронаттық тәрбиедегі, сондай-ақ жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардағы балаларды есепке алуды жүргізу қызметін ұйымдастыру
5.
Қорғаншылардың және қамқоршылардың, патронат тәрбиешілердің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар тәрбиеленетін ұйымдар қызметіне бақылау жүргізу
6.
Қорғаншылықтағы және қамқоршылықтағы және патронаттағы жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды күтіп-бағуға арналған ай сайынғы ақша қаражатын тағайындау және төлеу
7.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру туралы рұқсат беру мүмкіндігі туралы қорытынды беретін комиссия қызметін жүзеге асыру
8.
Бала асырап алуға ниет білдірген азаматтарды есепке алуды жүргізу
9.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), патронатқа, асырап алуға тілек білдірген азаматтардың есебін жүргізу
10.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды тұрғын үймен мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
11.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды жұмысқа орналастыруға ықпал ету
Ескертпе: О – олқылықтар бар
ОЖ – олқылықтар жоқ
ҚО – қайталанған олқылық
ҚТЖ — қайта тексеру кезінде жойылды
Лауазымды тұлға:
________________________             20__ жылғы «_____»________
(Т.А.Ә.)
Тексерілетін субъектінің атауы:
_______________________              20__ жылғы «_____»________
(Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушының
2012 жылғы 10 тамыздағы № 364
бұйрығына 3-қосымша
Нысан
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға
арналған ұйымдарда жетім балалар мен ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған балалардың құқықтарын қорғау саласындағы
тексеру парағы
1. Тексеруді белгілеген орган: ______________________________________

5. Акт о назначении проверки: «__» __________ 20__ года № _____
Перечень требований к деятельности
в области защиты прав ребенка
Н ОН ПН УПП
1.
Организация работы по выявлению
детей-сирот и детей, оставшихся без
попечения родителей
2.
Организация учета детей-сирот, детей,
оставшихся без попечения родителей и
подлежащих усыновлению. Наличие копии
анкет и документы, подтверждающие статус
детей-сирот и детей, оставшихся без
попечения родителей,
3.
Ведение первичного, регионального и
централизованного учета детей-сирот и
детей, оставшихся без попечения
родителей
4.
Организация деятельности по ведению
учета детей, находящихся под опекой или
попечительством, на патронатном
воспитании, в организациях для
детей-сирот и детей, оставшихся без
попечения родителей
5.
Осуществление контроля за деятельностью
опекунов и попечителей, патронатных
воспитателей, а также за организациями,
в которых воспитываются дети-сироты и
дети, оставшиеся без попечения родителей
6.
Назначение и выплата ежемесячные
денежные средства на содержание
детей-сирот и детей, оставшихся без
попечения родителей, находящихся под
опекой и попечительством и на патронате
7.
Осуществление деятельности
комиссии, выдающей заключение о
возможности выдачи разрешения о передаче
детей, являющихся гражданами Республики
Казахстан, на усыновление
8
Ведение учета лиц , желающих усыновить
детей
9.
Ведение учета выразивших желание принять детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, на опеку (попечительство), патронат
10.
Осуществление  государственного  обеспечения детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, жильем
11.
Содействие в трудоустройстве  детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
Примечание: Н – имеются нарушения
ОН – отсутствуют нарушения
ПН – повторное нарушение
УПП — устранение при повторной проверке
Должностное лицо:
___________________               «_____» ________ 20__ года
(Ф.И.О.)
Представитель проверяемого субъекта:
___________________                «_____» ________ 20__ года
(Ф.И.О.)
Приложение 3 к приказу
и.о. Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 августа 2012 года № 364
Форма
Проверочный лист в области защиты прав детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения родителей, в организациях для
детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
1. Орган, назначивший проверку: _______________________________

5. Тексеруді белгілеу туралы акті: 20__ жылғы «___» _________ № _____
Баланың құқықтарын қорғау саласындағы қызметке қойылатын талаптар
О
ОЖ
ҚО
ҚТЖ
1.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, қиын өмір жағдайындағы балаларды анықтау бойынша жұмысты ұйымдастыру
2.
Тәрбиеленушiлердi қабылдау, ұстау және бiтiрту тәртiбi
3.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
4.
Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған және білім беру,медициналық ұйымдардағы және басқа да ұйымдардағы бітірушілердің жұмысқа орналасуына ықпал ету
5.
Білім беру ұйымдарында білім алу кезінде әлеуметтік көмекпен қамтамасыз ету
6.
Ұйымдарда тәрбиелеу жұмыстарын жүргізу
7.
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына құрылтай құжаттарының сәйкестігі
8.
Басшылық және педагогикалық кадрлармен қамтамасыз етілуі
9.
Медициналық қызмет көрсету, профилактикалық іс-шараларды жүргізу
10.
Ұйымның материалдық базасы
Ескертпе: О – олқылықтар бар
ОЖ – олқылықтар жоқ
ҚО – қайталанған олқылық
ҚТЖ — қайта тексеру кезінде жойылды
Лауазымды тұлға:
________________________             20__ жылғы «_____»________
(Т.А.Ә.)
Тексерілетін субъектінің атауы:
_______________________              20__ жылғы «_____»________
(Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушының
2012 жылғы 10 тамыздағы № 364
бұйрығына 4-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару
органдарында балалардың білім алуға конституциялық құқығын
(жалпыға бірдей оқу) қамтамасыз ету, тамақтандыруды және
тасымалдауды ұйымдастыру бойынша балалардың құқықтарын қорғау
саласындағы тексеру парағы
1. Тексеруді белгілеген орган: ______________________________________
2. Бақылау субъектісінің атауы: _____________________________________
_____________________________________________________________________
3. Білім беру ұйымының орналасқан жері (заңды мекенжайы, телефоны,
электронды мекенжайы): ______________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Салық төлеушінің тіркеу нөмірі (Бизнес сұрыптау нөмірі) _____________________________________________________________________
5. Тексеруді белгілеу туралы акті: 20__ жылғы «___» _________ № _____
Баланың құқықтарын қорғау саласындағы қызметке қойылатын талаптар
О
ОЖ
ҚО
ҚТЖ
1.
Экономикалық орындылығына қарай және жалпы білім беретін оқу орындары жоқ ауылдық елді мекендерде тұратын балалардың ата-аналарының келісіміне сүйене отырып, мектеп-интернаттардан, мектеп жанындағы интернаттардан орын беру немесе жақын орналасқан жалпы білім беретін мектептерге дейін және кері күнделікті тегін тасу жолымен азаматтардың тегін мектепалды және орта білім (мектепалды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта) алуын қамтамасыз ету
2.
Мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларды есепке алуды, оларды орта білім алғанға дейін оқытуды ұйымдастыру
3.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қаржылай және материалдық көмек көрсету
4.
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен білім алушылардың жекелеген санаттарын тегін және жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастыру
Ескертпе: О – олқылықтар бар
ОЖ – олқылықтар жоқ
ҚО – қайталанған олқылық
ҚТЖ — қайта тексеру кезінде жойылды
Лауазымды тұлға:
________________________             20__ жылғы «_____»________
(Т.А.Ә.)
Тексерілетін субъектінің атауы:
_______________________              20__ жылғы «_____»________
(Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушының
2012 жылғы 10 тамыздағы № 364
бұйрығына 5-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органдардың білім білім беруді басқару
органдарында балалардың жазғы демалысын ұйымдастыру бойынша
баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы

5. Акт о назначении проверки: «__» ___________ 20__ года № ___
Перечень требований к деятельности в
области защиты прав ребенка
Н
ОН
ПН
УПП
1
Организация работы по выявлению
детей-сирот и детей, оставшихся без
попечения родителей, детей, находящихся
в трудной жизненной ситуации
2.
Осуществление порядка приема, содержания
и выпуска воспитанников
3.
Осуществление государственного
обеспечения детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения родителей
4.
Содействие в трудоустройстве выпускников
организаций для детей-сирот и детей,
оставшихся без попечения родителей и
находящихся в организациях образования,
медицинских и других организациях
5.
Обеспечение социальной помощи в период
получения образования в организациях
образования
6.
Ведение воспитательной работы в
организации
7.
Cоответствие учредительных документов
организации требованиям законодательства
РК
8.
Укомплектование руководящими и
педагогическими кадрами
9.
Медицинское обслуживание, проведение
профилактических мероприятий
10.
Материальная база организации
Примечание: Н – имеются нарушения
ОН – отсутствуют нарушения
ПН – повторное нарушение
УПП — устранение при повторной проверке
Должностное лицо:
______________________                  «__» ________ 20__ года
(Ф.И.О.)
Представитель проверяемого субъекта:
_____________________                   «__» ________ 20__ года
(Ф.И.О.)
Приложение 4 к приказу
и.о. Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 августа 2012 года № 364
Форма
Проверочный лист в области защиты прав детей в организациях
образования местных исполнительных органов по обеспечению
конституционного права детей на образование (всеобуч),
организации питания и подвоза в организациях образования
1. Орган, назначивший проверку: _______________________________
2. Наименование субъекта контроля: ____________________________
_____________________________________________________________________
3. Местонахождение организации образования (юридический адрес,
телефон, электронный адрес): ________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Регистрационный номер налогоплательщика (Бизнес
идентификационный номер): ___________________________________________
5. Акт о назначении проверки: «__» __________ 20__ года № _____
Перечень требований к деятельности
в области защиты прав ребенка
Н
ОН
ПН
УПП
1.
Обеспечение получения гражданами
бесплатного предшкольного и среднего
образования (предшкольного,
начального, основного среднего и
общего среднего) путем предоставления
мест в школах-интернатах, пришкольных
интернатах или ежедневного бесплатного
подвоза до близлежащих
общеобразовательных школ и обратно,
исходя из экономической
целесообразности и согласия родителей
детей, проживающих в сельских
населенных пунктах, в которых
отсутствуют общеобразовательные
учебные заведения
2.
Организация учета детей школьного
возраста, их обучение до получения ими
среднего образования
3.
Оказание финансовой и материальной
помощи обучающимся из семей, имеющих
право на получение государственной
адресной социальной помощи, а также из
семей, не получающих государственную
адресную социальную помощь, в которых
среднедушевой доход ниже величины
прожиточного минимума, и иным
категориям обучающихся и воспитанников
4.
Организация бесплатного и льготного
питания отдельных категорий
обучающихся и воспитанников
Примечание: Н – имеются нарушения
ОН – отсутствуют нарушения
ПН – повторное нарушение
УПП — устранение при повторной проверке
Должностное лицо:
______________________                  «__» ________ 20__ года
(Ф.И.О.)
Представитель проверяемого субъекта:
____________________                   «__» ________ 20__ года
(Ф.И.О.)
Приложение 5 к приказу
и.о. Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 августа 2012 года № 364
Форма
Проверочный лист в области защиты прав детей в органах
управления образованием местных исполнительных органов
по организации летнего отдыха детей