Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 3 қыркүйектегі № 609 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 3 қазандағы № 282 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 8 қарашада № 8067 тіркелді Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 539 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 маусымдағы № 490 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 29.06.2015 № 539 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.06.2015 № 490 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
БАСПАСӨЗ ХАБАРЛАМАСЫ
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 19-бабының 5-тармағына, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 13-бабының 34-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес медициналық қызметтерді көрсету бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті (Б.С. Байсеркин):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Ж.Ж. Данаева) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. «Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 30 наурыздағы № 158 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 5 сәуірдегі № 88 бірлескен бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 26 сәуірде № 6913 тіркелген, 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 51 (1673); 2011 жылғы 14 маусымдағы № 82 (2072) «Заң газеті» газетінде жарияланған).

Об утверждении критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства по оказанию медицинских услуг, обращению лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 сентября 2012 года № 609 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 3 октября 2012 года № 282. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2012 года № 8067. Утратил силу совместным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 538 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 490
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 29.06.2015 № 538 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.06.2015 № 490 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Пресс-релиз
В соответствии с пунктом 5 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения», с пунктами 34 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства по оказанию медицинских услуг согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства по обращению лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Байсеркину Б.С.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3. Департаменту юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Данаева Ж.Ж.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу совместный приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2011 года № 158 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 5 апреля 2011 года № 88 «Об утверждении критериев оценки степени риска в сферах оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 26 апреля 2011 года под № 6913, опубликован в газете «Юридическая газета» от 14 июня 2011 г. № 82 (2072)).

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының          Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау                   Экономикалық даму және сауда
министрі                           министрі
__________С. Қайырбекова           _____________ Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2012 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 609 және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2012 жылғы 3 қазандағы № 282
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Медициналық қызмет көрсету бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы
тәуекел деңгейін бағалау критерийлері
1. Осы медициналық қызмет көрсету бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел деңгейін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) медициналық қызмет көрсету бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру субъектілерін тәуекел деңгейінің әртүрлі топтарына жатқызу үшін арналған.
2. Осы Критерийлерде мынандай ұғымдар пайдаланылады:
1) көрсетілетін медицина қызметтер саласындағы тәуекел – пациенттің денсаулығы немесе өмірі үшін оның салдарының ауыртпалығын ескере отырып сапасыз медициналық қызмет көрсету нәтижесінен туындайтын жағымсыз аяқталулардың мүмкіндігі;
2) тексерілетін субъектілер – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар;
3) көрсетілетін медициналық қызметтің сапасын бағалау индикаторлары – тиімділіктің, толықтықтың және денсаулық сақтау саласындағы медициналық қызмет стандарттарына сәйкестіктің көрсеткіштері.
3. Тексерілетін субъектіні тәуекел деңгейінің тиісті тобына жатқызу екі кезеңмен жүзеге асырылады.
4. Бірінші кезеңде тексерілетін субъектілері тәуекелдің жоғары, орта және болмашы тәуекел деңгейлері топтарына бөлінеді.
5. Медициналық көмек ұсынудың нысанына және денсаулық сақтау ұйымдарының түрлеріне байланысты тексерілетін субъектілер тәуекел деңгейі бойынша мынадай түрде бөлінеді:
1) тәуекелдің жоғары деңгейлі тобына Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің стратегиялық бағыттары бойынша стационарлық, стационар алмастыратын және амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері, сондай-ақ жедел медициналық жәрдем көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары, санитариялық авиация ұйымдары және медициналық апаттар саласындағы денсаулық сақтау ұйымдары жатады;
2) тәуекелдің орта деңгейлі тобына – стратегиялық бағыттарды қоспағанда стационарлық, стационар алмастырушы және амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері жатады;

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр                            Министр экономического
здравоохранения                        развития и торговли
Республики Казахстан                    Республики Казахстан
____________ С. Каирбекова             ______________ Е. Досаев
Приложение 1
к совместному приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 сентября 2012 года № 609
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 3 октября 2012 года № 282
Критерии оценки степени риска в сфере оказания
медицинских услуг для субъектов частного предпринимательства
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства по оказанию медицинских услуг (далее – Критерии) разработаны для отнесения проверяемых субъектов в сфере частного предпринимательства по оказанию медицинских услуг к различным группам степени риска.
2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) риск в сфере оказываемых медицинских услуг – вероятность наступления неблагоприятного исхода для здоровья или жизни пациента в результате некачественного оказания медицинских услуг с учетом тяжести его последствий;
2) проверяемые субъекты – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой;
3) индикаторы оценки качества оказываемых медицинских услуг – показатели эффективности, полноты и соответствия медицинских услуг стандартам в области здравоохранения.
3. Отнесение проверяемого субъекта к соответствующей группе степени риска осуществляется в два этапа.
4. На первом этапе проверяемые субъекты распределяются на группы риска: высокой, средней и незначительной степени риска.
5. В зависимости от форм предоставления медицинской помощи и видов организаций здравоохранения, проверяемые субъекты распределяются по степени риска следующим образом:
1) к группе высокой степени риска относятся субъекты частного предпринимательства в сфере оказания медицинских услуг, оказывающие стационарную, стационарозамещающую и амбулаторно-поликлиническую помощь по стратегическим направлениям Министерства здравоохранения Республики Казахстан, а также субъекты здравоохранения, оказывающие скорую медицинскую помощь, организации санитарной авиации и организации здравоохранения в сфере медицины катастроф;
2) к группе средней степени риска – субъекты частного предпринимательства в сфере оказания медицинских услуг, оказывающие стационарную, стационарозамещающую и амбулаторно-поликлиническую помощь, за исключением стратегических направлений;

3) тәуекелдің болмашы деңгейлі тобына – қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту ұйымдары, паллиативті көмек көрсету және мейіргерлік күтіп бағу ұйымдары; инвазивтік әдістерді қолдана отырып және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы пайдалана отырып косметологиялық көмек көрсететін ұйымдар жатады.
6. Екінші кезеңде тексерілетін субъектілерді тәуекел топтардың ішінде бөлу индикаторлық негізде есептелетін нәтижелік коэффициентін ескере отырып жүзеге асырылады. Көрсетілетін медициналық қызметтердің сапасын бағалау индикаторлары және олардың Бастапқы мағыналары осы Критерийлерге Қосымшаға сәйкес айқындау.
Нәтижелік коэффициенті баллдар бойынша, индикатор көрсеткіштерінің нақты орындалуы және нысаналы көрсеткішке коэффициент сәйкестігін (бұдан әрі – КС) анықтау бойынша баллдарды қосумен есептеледі.
Есептеу әдісі. Критерийлердің маңыздылығына байланысты баллдардың жоспарлы саны белгіленеді.
КС есептеу үшін формула бойынша баллдардың нақты санын (бұдан әрі – БНС) анықтау қажет:
БНС = НҚ х БЖС /НК, бұл
НК – белгіленген бірліктегі нақты көрсеткіш;
БЖС – баллдардың жоспарлы саны;
НК – нысаналы көрсеткіш.
БНС алғаннан кейін формула бойынша КС есебі жүргізіледі:
КС = БНС/БЖС
НК–тің НК мәні асқан кезде есеп:
БНС = БЖС х НК/НК формуласы бойынша жүргізіледі.
Бұдан әрі нәтижелік коэффициенті бойынша (ықпалдастырылған бағалау коэффициенті) ұйым рейтингі шығарылады:
НК = БНС/БЖС, бұл
БНС – баллдардың нақты санының сомасы;
БЖС – баллдардың жоспарлы санының сомасы.
7. Тексеру жүргізуді жоспарлау үшін нәтижелік коэффициентінің мәні пайдаланылады.
8. Тәуекелдің жоғары деңгейлі тобына жататын субъектілер санынан тексеру жүргізу жоспарына НК бар субъектілер енгізіледі:
0,6 және кем;
0,6-ден 0,7-ге дейін соңғы 3 жыл көлемінде.
9. Тәуекелдің орта және болмашы деңгейлерге жататын субъектілер санынан тексеру жүргізу жоспарына НК бар тексерілген субъектілер енгізіледі:
0,5 және кем;
0,5-ден 0,6-ге дейін соңғы 3 жыл көлемінде.
10. Бір топ ішіндегі субъектілерді тексеру жүргізу жоспарына қосудың басымдылығы үшін:
1) 18 айдан асатын соңғы тексеру жүргізу сәтінен кейінгі уақыт кезеңі;
2) алдыңғы тексеру жүргізу кезінде анықталған маңызды бұзылулардың болуы.
11. Маңызды бұзушылыққа:
1) көрсетілетін медициналық қызмет түрлерінің (кіші түрлерінің) лицензияға берілген қосымшаға сәйкес келмеуі;
2) азаматтарды тегін медициналық көмектің кепілдік берілген шеңберін алу құқығының бұзылуы;
3) тексерілетін субъектілердің тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсетуді бұзуы;

3) к группе незначительной степени риска –организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации, организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход; организации, оказывающие косметологическую помощь с применением инвазивных методов и использованием лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
6. На втором этапе распределение проверяемых субъектов по группам степени риска внутри групп риска осуществляется с учетом коэффициента результативности, рассчитываемого на индикаторной основе. Индикаторы оценки качества оказываемых медицинских услуг и их Пороговые значения определены согласно Приложению к настоящим Критериям.
Коэффициент результативности рассчитывается по баллам, с суммированием баллов по фактическому исполнению показателей индикаторов и определения коэффициента соответствия целевому показателю (далее–КС).
Для расчета КС необходимо определить фактическое число баллов (далее – ФЧБ) по формуле:
ФЧБ = ФП х ПЧБ /ЦП, где
ФП – фактический показатель в установленных единицах;
ПЧБ – плановое число баллов;
ЦП – целевой показатель.
После получения ФЧБ проводится расчет КС по формуле:
КС = ФЧБ/ПЧБ
При превышении значения ФП к ЦП расчет проводится по формуле:
ФЧБ = ПЧБ х ЦП/ФП
Рейтинг организации выставляется по коэффициенту результативности (интегрированный оценочный коэффициент):
КР = СФБ/СПБ, где
СФБ – сумма фактического числа баллов;
СПБ – сумма планового числа баллов.
7. Для планирования проведения проверок используется значение коэффициента результативности.
8. Из числа проверяемых субъектов, относящихся к группе высокой степени риска, в план проведения проверок включаются субъекты с КР:
- 0,6 и менее;
- от 0,6 до 0,7 на протяжении последних 3-х лет.
9. Из числа проверяемых субъектов, относящихся к средней и незначительной степеням риска, в план проведения проверок включаются проверяемые субъекты с КР:
- 0,5 и менее;
- от 0,5 до 0,6 на протяжении последних 3-х лет.
10. Основаниями для приоритетного включения в план проведения проверок субъектов внутри одной группы риска являются:
1) период времени от момента проведения последней проверки, превышающий 18 месяцев;
2) наличие значительных нарушений, выявленных при проведении предыдущих проверок;
11. К значительным нарушениям относятся:
1) несоответствие оказываемых видов (подвидов) медицинской деятельности, выданным приложениям к лицензии;
2) нарушение прав граждан на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
3) нарушение оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;

4) медицина қызметкерлерінде маман сертификатының болмауы;
5) медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарға сәйкессіздік жатады.
Медициналық қызмет көрсету бойынша
жеке кәсіпкерлік саласындағы қауіп
деңгейін бағалау критерийлеріне
қосымша
Көрсетілетін медициналық қызметтер сапасын бағалау
индикаторлары және олардың жеке кәсіпкерлік саласындағы
бастапқы көрсеткіштері
р/с
Индикаторлардың атауы
Өлшем бірлігі
Бастапқы мағына
1. Жеке кәсіпкерлік саласында стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған медициналық қызметтер сапасын бағалау индикаторлары
1.
Медициналық ұйымның аккредиттелуі
МФҚБК Аккредиттеу туралы куәлік
Халықаралық стандарттар бойынша сертификаттау - 30 ұпай
4 жылдық аккредитация - 20 ұпай
2.
Біліктілік санаты бар медицина қызметкерлерінің (МҚ) үлесі
РБЖ-дан алынған
Біліктілігі санаты бар МҚ саны*100/МҚ саны
70%-дан жоғары - 30 ұпай
3.
Жабдықтармен жарақтандыру
ТЭК-тан алынған
70%-дан жоғары ең төмен нормативке сәйкес - 20 ұпай
4.
30 күннен артық жоспарлы емдеуге жатқызуды күткен пациенттер үлесі
Емдеуге жатқызу бюросы (ЕЖБ) порталынан алынған 30 күннен артық жоспарлы емдеуге жатқызуды күткен пациенттер саны *100/ еркін таңдау бойынша барлық сұраныстардың саны
0,5%-ға дейін - 30 ұпай
5.
Стационарды өз ерікті таңдау бойынша емдеуге жатқызылған пациенттер саны
СНЭТ-тан алынған
Өз еркімен таңдау бойынша емдеуге жатқызылған саны *100/ барлық емдеуге жатқызылғандар саны
70 % және одан жоғары - 30 ұпай
6.
Бір аурумен бір ай ішінде жоспарсыз қайтадан түсу көрсеткіші
СНЭТ-тан алынған
Қайта емделуге жатқызылғандар ішінен стационардан шыққандар саны * 100/ стационардан шыққандардың жалпы саны
0,1%-ға дейін - 30 ұпай
7.
Негізсіз емдеуге жатқызу көрсеткіші
СНЭТ-тан алынған
Негізсіз емдеуге жатқызу жағдайларының саны * 100/ емдеуге жатқызу жағдайларының саны
0% - 30 ұпай
8.
Қызмет көрсетудің жалпы санындағы ЖММК үлесі
СНЭТ-тан алынған
ЖММК қызметтерінің саны *100/ қызметтердің жалпы саны
10%-дан жоғары - 30 ұпай
9.
Төсек айналымы
СНЭТ-тан алынған
Шыққан науқастар саны (шыққан+қайтыс болған) /орташа жылдық төсек саны
24% және одан жоғары - 20 ұпай
10.
Операциядан кейінгі асқынулар көрсеткіші
СНЭТ-тан алынған
Операциядан кейінгі асқынулар саны *100/ операциядан кейінгі науқастардың жалпы саны
1%-дан - төмен – 30 ұпай
11.
Жалпы өлім
СНЭТ-тан алынған
Қайтыс болғандар саны*100/ шыққандар саны
2-%-ға дейін - 10 ұпай
12.
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезіндегі өлім
СНЭТ-тан алынған
Жоспарлы түскен науқастардың қайтыс болғандар саны *100/ жоспарлы түскен науқастардың жалпы саны
1%-ға дейін - 30 ұпай
13.
Алдын алынған ана өлімі жағдайларының орын алмауы
ТХТ-нен алынған
Ана өлімі жағдайының сандары

4) отсутствие сертификата специалиста у медицинских работников;
5) несоответствие квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности.
Приложение
к Критериям оценки степени риска
в сфере частного предпринимательства
по оказанию медицинских услуг
Индикаторы оценки качества оказываемых медицинских услуг и их
пороговые значения в сфере частного предпринимательства
п\п
Наименование
индикаторов
Единица
измерения
Пороговое значение
1. Индикаторы оценки качества медицинских услуг
для медицинских организаций в сфере частного
предпринимательства, оказывающих стационарную помощь
1.
Наличие аккредитации
медицинской организации
ДККМФД
Свидетельство об
аккредитации
Сертификация по
международным стандартам
– 30 баллов
Аккредитация на 4 года
– 20 баллов
2.
Доля медицинских
работников (МР) с
квалификационной
категорией
Выгрузка
из СУР
Число МР с
квалификационной категорией*
100/ число МР
Свыше 70% – 30 баллов
3.
Оснащенность
оборудованием
Выгрузка из ТЭП
Соответствует минимальным
нормативам выше 70 % – 20
баллов
4.
Доля пациентов,
ожидавших плановую
госпитализацию
более 30 дней
Выгрузка из
Портала Бюро
госпитализаций
(БГ) Число
пациентов,
ожидавших
плановую
госпитализацию
более 30
дней*100/ число
всех запросов по
свободному выбору
До 0,5 % – 30 баллов
5.
Доля пациентов,
госпитализирован-
ных по свободному
выбору стационара
Выгрузка из ЭРСБ
Число
госпитализирован-
ных по свободному
выбору *
100/ число всех
госпитализирован-
ных
70 % и выше – 30 баллов
6.
Показатель
повторного
незапланированного
поступления в
течение месяца по
поводу одного и
того же
заболевания
Выгрузка из ЭРСБ
Число выбывших из
стационара из
числа повторно
госпитализирован-
ных * 100/общее
число выбывших из
стационара
До 0,1 % – 30 баллов
7.
Показатель
необоснованной
госпитализации
Выгрузка из ЭРСБ
Число случаев
необоснованной
госпитализации
*100/число
случаев
госпитализации
0 % - 30 баллов
8.
Доля ВСМП в общем
числе услуг
Выгрузка из ЭРСБ
Число услуг ВСМП
*100/общее число
услуг
10 % и выше – 30 баллов
9.
Оборот койки
Выгрузка из ЭРСБ
Число выбывших
больных
(выписанных +
умерших)/средне-
годовое число
коек
От 24 и выше – 20 баллов
10.
Показатель
послеоперационных
осложнений
Выгрузка из ЭРСБ
Число осложнений
после операции *
100/общее число
прооперированных
больных
Ниже 1 % – 30 баллов
11.
Летальность общая
Выгрузка из ЭРСБ
Число умерших *
100/ число
выбывших
До 2 %- 10 баллов
12.
Летальность при
плановой
госпитализации
Выгрузка из ЭРСБ
Число умерших
больных,
поступивших в
плановом
порядке*100/общее
число больных,
поступивших
планово
До 1 % – 30 баллов
13.
Отсутствие случаев
предотвратимой
материнской
смертности
Выгрузка из РПН
Количество
случаев
материнской
смертности

0 жағдай - 30 ұпай
Әр жағдай сайын - 30 ұпай кемітіледі
14.
Негізгі клиникалық және патологоанотомиялық диагноздар айырмашылығының көрсеткіші
СНЭТ-тан алынған
Диагноздар айырмашылығы жағдайларының саны *100/ сойылған қайтыс болғандар саны
0% - 20 ұпай
15.
Сапасыз медициналық көмек көрсету үшін ұсталған қаражаттар үлесі
СНЭТ-тан алынған
МҚАТК, МФҚБК сараптау деректері бойынша ұстау сомасы *100/ төлеуге ұсынылған сома
2-%-ға дейін - 10 ұпай
16.
Негізделген шағымдардың болмауы
МФҚБК
Шағымдарның болмауы - 10 ұпай
Әрбір шағымға - 1 ұпайдан алынады
17.
Медициналық көмек сапасына пациенттердің қанағаттанушылық көрсеткіші
Пациенттерге сауалнама жүргізу
80%-дан - 100 %-ға
дейін – 10 ұпай
Жиыны: 390 ұпай
2. Жеке кәсіпкерлік саласында медициналық-санитариялық алғашқы көмек және консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған медициналық қызметтер сапасын бағалау индикаторлары
1.
Медициналық ұйымның аккредиттелуі
МФҚБК
Аккредиттеу туралы куәлік
Халықаралық стандарттар бойынша сертификаттау - 30 ұпай,
4 жылдық аккредитация - 20 ұпай
2.
Біліктілік санаты бар медицина қызметкерлерінің (МҚ) үлесі
РБЖ-дан алынған
Біліктілігі санаты бар МҚ саны*100/МҚ саны
70%-дан жоғары - 30 ұпай
3.
Жабдықтармен жарақтандыру
ТЭК-тан алынған
70%-дан жоғары ең төменгі нормативке сәйкес - 20 ұпай
4.
Стационар алмастыратын деңгейде емдеуге болатындарды тәуліктік стационарға негізсіз емдеуге жатқызу
МҚСБЖ-нен алынған
Тәуліктік стационарға негізсіз емдеуге жатқызылған пациенттердің саны *100 /тәуліктік стационарларда емдеуге жатқызылған пациенттердің саны
0,5%-дейін - 30 ұпай
5.
Халықты скринингілік зерттеулермен қамту
СӨСҚО
Скринингтік тексерулермен қамтылған халық саны *100 /тексеруге жататын халық саны
Тиісті халықтың 100 % қамту – 30 ұпай
6.
Профилактикалық егулердің ұлттық күнтізбесіне сәйкес егумен қамту
МСЭҚКД
Тіркелген халық арасында егуге жататындар санынан егумен қамтылғандар %
97% және одан жоғары – 30 ұпай
7.
Көзбен көрерлік жерде орналасқан қатерлі өспелерді (ҚӨ) кеш анықтау көрсеткіштері
ЖБШНҚК–тан алынған
Кеш анықталған ҚӨ жағдайларының саны * 100/ ҚӨ бар, алғаш анықталған науқастар
Өткен кезеңмен салыстырғанда көрсеткіштің 5%-ға және одан әрі төмендеуі – 30 ұпай
8.
5 жыл және одан көп өмір сүретін, қатерлі өспелері (ҚӨ) бар науқастар санының көрсеткіштері
ТХТ-дан алынған
5 жыл және одан көп өмір сүретін, қатерлі өспелері бар науқастар саны * 100/ есепте тұрған, ҚӨ бар науқастардың жалпы саны
Өз көрсеткіштерін 1% және одан жоғары арттыру – 30 ұпай
9.
Өкпе туберкулезін кеш диагностикалау көрсеткіші
ЖБШНҚК–тан алынған
Өкпе туберкулезін кеш диагностикалау саны* 100/ алғаш анықталған туберкулез жағдайларының саны
(Ағымдағы көрсеткіш – өткен жылдың көрсеткіші)*100/ өткен жылдың көрсеткіші
Өткен кезеңмен салыстырғанда көрсеткіштің 5%-ға және одан әрі төмендеуі – 30 ұпай
10.
Міндетті контингентті флюорографиялық тексерумен қамту көрсеткіші
МСЭКД
Міндетті контингенттің флюорографиялық тексерумен қамтылғандар саны * 100/ міндетті контингенттің арасында тексеруге жататындар саны
100% қамту – 30 ұпай
11.
Тіркелген халық арасында босануға қатысты түсіктер деңгейін төмендету
СНЭТ-тан алынған
алынған (жеке ұйымдардың деректерді енгізу мәселесі шешілсін) Босан улар саны / аборттар саны (Ағымдағы көрсеткіш – өткен жылдың көрсеткіші)*10 0/ өткен жылдың көрсеткіші
Өткен кезеңмен салыстырғанда көрсеткіштің 5%-ға және одан әрі төмендеуі – 30 ұпай
12.
Жүрек-қан тамырлары ауруларының (ЖТА) асқынулары бар тіркелген халық ішінен емдеуге жатқызылған науқастар саны
Деректер СНЭТ алынған
ЖҚТА асқынулары бар емдеуге жатқызылған науқастар саны * 100/ жоспарлы тәртіпте түскендер саны (Ағымдағы көрсеткіш – өткен жылдың көрсеткіші)*100/ өткен жылдың көрсеткіші
10 %-ға өткен кезеңмен салыстырғанда есептілік кезеңнің көрсеткіштер мағынасының кемуі – 30 ұпай
13.
САТ-қа емдеуге жатқызызылғандар санының көрсеткіші
Емдеуге жатқызу бюросы (ЕЖБ) порталы деректерінен алынған
САТ-қа емдеуге жатқызызылғандар саны* 100/барлық емдеуге жатқызылғандар саны
Көрсеткіштің 5%-ға өсуі - 30 ұпай
14.
Стационарға шұғыл емдеуге жатқызу деңгейінің динамикасы
Деректер СНЭТ алынған
Шұғыл көрсетілімдер бойынша емдеуге жатқызылғандар саны * 100/ стационарға түскендердің жалпы саны (Ағымдағы көрсеткіш – өткен жылдың көрсеткіші)*100/ өткен жылдың көрсеткіші
өткен кезеңмен салыстырғанда есептілік кезеңнің көрсеткіштер мағынасының кемуі 10 % – 30 ұпай
15.
Жұмысқа қабілетті жастағы тұлғалардың мүгедектікке алғашқы шығу көрсеткіші
Бақылау және әлеуметтік қорғау департаменті. Осы жылы алғаш рет мүгедектер деп танылған тұлғалар саны *1000/диспансерлік есепте тұратын тұлғалар саны Ағымдағы көрсеткіш – өткен жылдың көрсеткіші)*100/ өткен жылдың көрсеткіші

0 случаев – 30 баллов
За каждый случай – минус
30 баллов
14.
Показатель случаев
расхождения
основного
клинического и
патологоанатоми-
ческого диагнозов
Выгрузка из ЭРСБ
Количество
случаев
расхождения
диагнозов*100/
количество
вскрытых умерших
0 % – 20 баллов
15.
Доля финансовых
средств, снятых за
некачественное
оказание
медицинской помощи
Выгрузка из ЭРСБ
Сумма снятия по
данным экспертизы
КОМУ,
ККМФД*100/сумма,
предъявленная к
оплате
До 2 % – 10 баллов
16.
Отсутствие
обоснованных
жалоб
ККМФД
Отсутствие жалоб – 10
баллов
За каждую жалобу –
минус 1 балл
17.
Показатель
удовлетворенности
пациентов
качеством
медицинской помощи
Анкетирование
пациентов
От 80 % до 100 % –
10 баллов
Итого: 390 баллов
2. Индикаторы оценки качества медицинских услуг
для медицинских организаций, оказывающих первичную
медико-санитарную и консультативно-диагностическую помощь,
в сфере частного предпринимательства
1.
Наличие
аккредитации
медицинской
организации
ККМФД
Свидетельство об
аккредитации
Сертификация по
международным стандартам
– 30 баллов
Аккредитация на 4 года
– 20 баллов
2.
Доля медицинских
работников (МР) с
квалификационной
категорией
Выгрузка из СУР
Число МР с
квалификационной
категорией * 100/
число МР
Свыше 70 % – 30 баллов
3.
Оснащенность
оборудованием
Выгрузка данных
из ТЭП
Соответствует минимальным
нормативам выше 70 % – 20
баллов
4.
Необоснованная
госпитализация в
круглосуточные
стационары,
лечение которых
возможно провести
на уровне
стационаро-
замещающих
технологий
Выгрузка из ЭРСБ
Число
необоснованно
госпитализирован-
ных в
круглосуточные
стационары
пациентов *100/
число всех
пациентов,
госпитализирован-
ных в
круглосуточные
стационары
До 0,5 % – 30 баллов
5.
Охват населения
скрининговыми
обследованиями
ЦФЗОЖ
Количество
населения,
охваченного
скрининговыми
исследованиями*
100 /количество
населения,
подлежащего
обследованию
Охват 100 % от
подлежащего населения –
30 баллов
6.
Охват вакцинацией
в соответствии
с Национальным
календарем
профилактических
прививок
ДКГСЭН
% охваченных
вакцинацией от
числа подлежащих
вакцинации среди
прикрепленного
населения
От 97 % и выше –
30 баллов
7.
Показатель
несвоевременного
выявления
злокачественных
новообразований
(ЗНО) визуальной
локализации
Выгрузка из ДКПН
Число случаев
ЗНО, выявленных в
поздних сроках*
100/ число
впервые
выявленных
больных с ЗНО
Снижение показателя на
5 % от предыдущего
периода и более –
30 баллов
8.
Показатель числа
больных
злокачественными
новообразованиями
(ЗНО), живущих 5
лет и более
Выгрузка из РПН
Число больных
ЗНО, живущих 5
лет и более
*100/ общее
количество
больных ЗНО,
состоящих на
учете
Увеличение собственного
показателя на 1 % и
более – 30 баллов
9.
Показатель
несвоевременно
диагностированного
туберкулеза легких
Выгрузка из ДКПН
Число
несвоевременно
диагностирован-
ного туберкулеза
легких * 100/
число впервые
выявленных
случаев
туберкулеза
(Текущий
показатель –
показатель
прошлого
года)*100/
показатель
прошлого года
Снижение показателя на
5 % от предыдущего
периода и более –
30 баллов
10.
Показатель охвата
флюорографическим
обследованием
обязательного
контингента
ДКГСЭН
Число охваченных
флюорографическим
обследованием
обязательного
контингента* 100/
число подлежащих
обследованию
среди
обязательного
контингента
Охват 100 % – 30 баллов
11.
Снижение уровня
абортов по
отношению к родам
среди
прикрепленного
населения
Выгрузка данных
из ЭРСБ
Количество родов
/количество
абортов (Текущий
показатель –
показатель
прошлого
года)*100/
показатель
прошлого года
Снижение показателя
отчетного периода по
сравнению с предыдущим на
5 % – 30 баллов
12.
Уровень
госпитализации
больных из числа
прикрепленного
населения с
осложнениями
сердечно-
сосудистых
заболеваний (ССЗ)
Выгрузка данных
из ЭРСБ Число
госпитализирован-
ных больных с
осложнениями
заболеваний ССЗ
*100/ число
поступивших в
плановом порядке
(Текущий
показатель –
показатель
прошлого
года)*100/
показатель
прошлого года
Уменьшение значения
показателя отчетного
периода по сравнению с
предыдущим на 10 % – 30
баллов
13.
Показатель числа
госпитализаций в
СЗТ
Число
госпитализаций в
СЗТ * 100/число
всех
госпитализаций
Увеличение показателя на
5%- 30 баллов
14.
Динамика уровня
экстренной
госпитализации в
стационар
Выгрузка данных
из ЭРСБ Число
госпитализирован-
ных по экстренным
показаниям * 100/
общее число
поступивших в
стационар
(Текущий
показатель –
показатель
прошлого
года)*100/
показатель
прошлого года
Уменьшение значения
показателя отчетного
периода по сравнению с
предыдущим на 10 % – 30
баллов
15.
Показатель
первичного выхода
на инвалидность
лиц
трудоспособного
возраста
Департамент
труда и
социальной защиты
населения Число
лиц, впервые
признанных
инвалидами в
данном году
*1000/число лиц,
состоящих на
диспансерном
учете (Текущий
показатель –
показатель
прошлого
года)*100/
показатель
прошлого года
Уменьшение значения
показателя отчетного
периода по сравнению с

өткен кезеңмен салыстырғанда есептілік кезеңнің көрсеткіштер мағынасының кемуі 1% – 20 ұпай
16.
Қанайналым жүйесі ауруларынан өлім көрсеткіші
Деректер ТХТ алынған
100 000 тұрғындарға есеп көрсеткіші
Көрсеткіштер ҚР немесе төмен деңгейде – 30 ұпай
17.
Басқарылатын себептерден тіркелген халық арасындағы нәресте өлімінің көрсеткіштері
Деректер ТХТ алынған
Есеп көрсеткіші 1 000 тірі туғанға
Нәресте өлімінің жоқтығы – 30 ұпай,
әр жағдай – 30 ұпай кемиді
18.
МСАК деңгейінде алдын алуға болатын (УІИ, УРИ), 7 күннен 5 жасқа дейінгі балалар өлімінің көрсеткіш динамикасы
ЖБШНҚК–тан алынған
7 күннен 5 жасқа дейінгі қайтыс болған балалар саны * 1000 /балалардың орташа жылдық саны Ағымдағы көрсеткіш – өткен жылдың көрсеткіші)*100/ өткен жылдың көрсеткіші
Өткен кезеңмен салыстырғанда көрсеткіштің 5%-ға төмендеуі – 30 ұпай
19.
МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі
Деректер ТХТ алынған
Сараптамамен расталған, алдын алуға болатын тіркелген халық арасындағы ана өлімінің саны / фертильді жастағы тіркелген әйелдердің саны
Ана өлімінің жоқтығы – 30 ұпай
Болуы – 0 ұпай
20.
Негізделген шағымдардың болмауы
МФҚБК
Шағымның болмауы - 10 ұпай
Әр бір шағымға - 1 ұпайдан кеміту
21.
Медициналық көмектің сапасымен пациенттердің қанағаттанушылық көрсеткіші
Пациенттерге сауалнама жүргізу
80%-дан - 100 %-ға
дейін – 10 ұпай
Жиыны: 560 ұпай
3. Жеке кәсіпкерлік саласында жедел медициналық жәрдем көрсететін медициналық ұйымдарға арналған медициналық қызметтер сапасын бағалау индикаторлары
1.
Медициналық ұйымның аккредиттелуі
МФҚБК
Аккредиттеу туралы куәлік
Халықаралық стандарттар бойынша сертификаттау - 30 ұпай,
4 жылдық аккредитация - 20 ұпай
2.
Біліктілік санаты бар медицина қызметкерлерінің (МҚ) үлесі
РБЖ-дан алынған
Біліктілігі санаты бар МҚ саны*100/МҚ саны
70%-дан жоғары - 30 ұпай
3.
Құрал-жабдықтармен және санитарлық транспортпен жабдықталу
ТЭК-тан алынған
70%-дан жоғары ең төмен нормативке сәйкес - 20 ұпай
4.
Бірінші шақырудан кейін бір тәулік ішінде қайталап шақыру жағдайлары
медициналық қызметтер
ЖМЖ бригадасының бірінші келуінен кейін 204 сағат ішінде бір науқасқа қайта шақырулар саны х 100/ тәулік ішіндегі шақырулар саны
1%-ға дейін - 20 ұпай
5.
Жеткізілгендердің санынан емдеуге жатқызылғандар санының көрсеткіші
Емдеуге жатқызу бюросы (ЕЖБ) порталы деректерінен алынған
ЖМЖ жеткізген науқастардың жалпы санына емделуге жатқызылғандар саны
70%-дан артық - 30 ұпай
6.
Жедел медициналық жәрдем және стационар бригадасы емдеуге жатқызған науқастар диагнозының айырмашылығы
Емдеуге жатқызу бюросы (ЕЖБ) порталы деректерінен алынған
Диагноздар айырмашылығының саны х 100/ жедел медициналық жәрдеммен емдеуге жатқызғандар саны

предыдущим на 1 % – 20
баллов
16.
Показатель
смертности от
болезней системы
кровообращения
Выгрузка данных
из РПН
Расчетный
показатель на
100 000 населения
Показатели на уровне РК
или ниже – 30 баллов
17.
Показатель
младенческой
смертности среди
прикрепленного
населения от
управляемых причин
Выгрузка данных
из РПН Расчетный
показатель на
1 000 родившихся
живыми
Отсутствие младенческой
смертности – 30 баллов,
каждый случай – минус 30
баллов
18.
Динамика
показателя детской
смертности от 7
дней до 5 лет,
предотвратимой на
уровне ПМСП
Выгрузка из ДКПН
Число умерших
детей от 7 дней
до 5 лет * 1000
родившихся живыми
(Текущий
показатель –
показатель
прошлого
года)*100/
показатель
прошлого года
Снижение показателя
отчетного периода по
сравнению с предыдущим на
5 % – 30 баллов
19.
Материнская
смертность,
предотвратимая на
уровне ПМСП
Выгрузка данных
из РПН Количество
случаев
материнской
смерти среди
прикрепленного
населения от
предотвратимых
причин,
подтвержденных
экспертно/
количество
прикрепленных
женщин
фертильного
возраста
Отсутствие материнской
смертности – 30 баллов
Наличие – 0 баллов
20.
Отсутствие
обоснованных
жалоб
ДККМФД
Отсутствие жалоб – 10
баллов За каждую жалобу –
минус 1 балл
21.
Показатель
удовлетворенности
пациентов
качеством
медицинской помощи
Анкетирование
пациентов
От 80 % до 100 % – 10
баллов
Итого: 560 баллов
3. Индикаторы оценки качества медицинских услуг
для организаций, оказывающих скорую медицинскую помощь,
в сфере частного предпринимательства
1.
Наличие
аккредитации
медицинской
организации
ККМФД
Свидетельство об
аккредитации
Сертификация по
международным стандартам
– 30 баллов Аккредитация
на 4 года – 20 баллов
2.
Доля медицинских
работников (МР) с
квалификационной
категорией
Выгрузка из СУР
Число МР с
квалификационной
категорией * 100/
число МР
Свыше 70 % – 30 баллов
3.
Оснащенность
оборудованием
Выгрузка данных
из ТЭП
Соответствует минимальным
нормативам выше 70 % – 20
баллов
4.
Случаи повторных
вызовов к пациенту
в течение суток с
момента первого
вызова
Медицинская
организация
Количество
повторных вызовов
к одному и тому
же больному в
течение 24 часов
после первого
посещения
бригадой СМП х
100/ количество
вызовов в течение
суток
До 1 % - 20 баллов
5.
Показатель числа
госпитализирован-
ных от числа
доставленных
Выгрузка из
данных Портала
Бюро
госпитализаций
(БГ) Число
госпитализирован-
ных к общему
числу
доставленных
больных СМП
Более 70 % - 30 баллов
6.
Расхождение
диагнозов больных,
госпитализирован-
ных бригадой
скорой помощи и
стационара
Выгрузка из
данных Портала
Бюро
госпитализаций
(БГ) Число
расхождений
диагнозов х 100/
число
госпитализирован-
ных бригадой
скорой помощи

5% -дан кем - 30 ұпай
7.
Науқасқа жету уақытын орташа қалыптасқан уақыттан асыру
медициналық қызметтер 1000 шақыруларға есептік көрсеткіштер
Халық саны 200 мыңнан артатын елді мекендерде 15%-ға дейін, халық саны 200 мыңнан кем елді мекендерде 2%-ға дейін
8.
Жүрегі тоқтаған пациенттерді сәтті реанимациялау көрсеткіші
Медициналық қызметтер Реанимациялық іс-шараларды қолданғаннан кейін жүрек қызметін қалпына келтіру жағдайларының саны * 100/ жүрек қызметі тоқтаған пациенттер саны
5%-дан 8%-ға дейін – 30 ұпай
9.
Негізделген шағымдардың болмауы
МФҚБК
Шағымның болмауы - 10 ұпай
Әр бір шағымға - 1 ұпайдан кеміту
10.
Медициналық көмектің сапасымен пациенттердің қанағаттанушылық көрсеткіші
Пациенттерге сауалнама жүргізу
80%-дан - 100 %-ға
дейін – 10 ұпай
Жиыны: 230 ұпай
4. Стоматологиялық көмек көрсететін жеке медициналық ұйымдарға арналған медициналық қызметтердің сапасын бағалау индикаторлары
1.
Медициналық ұйымның аккредиттелуі
МФҚБК
Аккредиттеу туралы куәлік
Халықаралық стандарттар бойынша сертификаттау - 30 ұпай,
4 жылдық аккредитация - 20 ұпай
2.
Біліктілік санаты бар медицина қызметкерлерінің (МҚ) үлесі
РБЖ-дан алынған
Біліктілігі санаты бар МҚ саны*100/МҚ саны
70%-дан жоғары - 30 ұпай
3.
Жабдықтармен жарақтандыру
ТЭК-тан алынған
70%-дан жоғары ең төмен нормативке сәйкес - 20 ұпай
4.
Бір тіс ауруы себебінен 1 ай ішінде қайта қаралудың үлес салмағы
медициналық қызметтер
Бір тіс ауруы себебінен 1 ай ішінде қайта қаралулар саны х 100 /шағымдар саны
5% кем - 30 ұпай
5.
Өлім жағдайларының жоқтығы
ТХТ-дан алынған
Қаралған пациеттердің ішінен өлім жағдайларының саны
Жағдайлардың жоқтығы – 30 ұпай
Жағдайлардың болуы – 0 ұпай
6.
Жайлар құрамының, алаңының және құралдардың біліктілік талаптарына сәйкес келуі
МСЭҚКД
Талаптарға сәйкес келу – 20 ұпай
Бұзушылықтардың бар болуы – 0 ұпай
7.
Сертификатталмаған дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы сатып алу, сақтау, жүзеге асыру, қолдану
МСЭҚКД
Талаптарға сәйкес келу – 20 ұпай
Бұзушылықтардың бар болуы – 0 ұпай
8.
ҚР ДСМ МФҚБК жағынан айыппұл санкциялары
Медициналық көмекті көрсетудің кемістігі бар жағдайлардың саны
Кемістіктердің жоқ болуы – 20 ұпай
Кемістіктердің бар болуы – 0 ұпай
9.
МСЭҚКД тексерістерінің нәтижелері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың бұзушылықтары
МСЭҚКД
Бұзушылықтардың жоқ болуы – 20 ұпай
Бұзушылықтардың бар болуы – 0 ұпай
10.
Негізделген шағымдардың жоқ болуы
МФҚБК
Шағымның болмауы - 10 ұпай
Әр бір шағым үшін - 1 ұпайдан төмендету
11.
Науқастардың медициналық көмектің сапасымен қанағаттану көрсеткіші
Науқастар арасындағы сауалнама

Не более 5 % -30 баллов
7.
Превышение времени
доезда до больного
выше средне
формированного
Медицинская
организация
Расчетный
показатель на
1000 вызовов
До 15 % в населенных
пунктах с численностью
населения более 200 тыс.,
2 % в населенных пунктах
с численностью населения
менее 200 тыс. –
30 баллов
8.
Показатель
успешной
реанимации
пациентов с
остановкой сердца
Медицинская
организация
Число случаев
восстановления
сердечной
деятельности
после
реанимационных
мероприятий *100/
число пациентов с
остановкой
сердечной
деятельности
От 5 % до 8 % – 30 баллов
9.
Отсутствие
обоснованных
жалоб
ДККМФД
Отсутствие жалоб – 10
баллов За каждую жалобу –
минус 1 балл
10.
Показатель
удовлетворенности
пациентов
качеством
медицинской помощи
Анкетирование и
интервьюирование
пациентов
От 80 % до 100 % –
10 баллов
Итого: 230 баллов
4. Индикаторы оценки качества медицинских услуг
для частных медицинских организаций,
оказывающих стоматологическую помощь
1.
Наличие
аккредитации
медицинской
организации
ККМФД
Свидетельство об
аккредитации
Сертификация по
международным стандартам
– 30 баллов Аккредитация
на 4 года – 20 баллов
2.
Доля медицинских
работников (МР) с
квалификационной
категорией
Выгрузка из СУР
Число МР с
квалификационной
категорией * 100/
число МР
Свыше 70 % – 30 баллов
3.
Оснащенность
оборудованием
Выгрузка из ТЭП
Соответствует минимальным
нормативам выше 70 % – 20
баллов
4.
Удельный вес
повторного
обращения в
течение 1 месяца
по поводу одного и
того же зуба
Медицинская
организация Число
повторных
обращений в
течение месяца по
поводу одного и
того же зуба х
100/число
обращений
Не более 5 % - 30 баллов
5.
Отсутствие случаев
смертности
Выгрузка из РПН
Число случаев
смерти из числа
обратившихся
пациентов
Отсутствие случаев – 30
баллов Наличие случаев –
0 баллов
6.
Соответствие
состава, площади
помещений и
оборудования
квалификационным
требованиям
ДКГСЭН
Соответствие требованиям
– 20 баллов Наличие
нарушений – 0 баллов
7.
Закупка, хранение,
реализация,
применение
несертифицирован-
ных лекарственных
средств, изделий
медицинского
назначения и
медицинской
техники
ДКГСЭН
Соответствие требованиям
– 20 баллов Наличие
нарушений – 0 баллов
8.
Штрафные санкции
со стороны ДККМФД
ДККМФД Количество
случаев с
дефектами
оказания
медицинской
помощи
Отсутствие дефектов – 20
баллов Наличие дефектов –
0 баллов
9.
Нарушения
санитарно-
эпидемиологических
требований по
результатам
проверок ДКГСЭН
ДКГСЭН
Отсутствие нарушений – 20
баллов Наличие нарушений
– 0 баллов
10.
Отсутствие
обоснованных
жалоб
ДККМФД
Отсутствие жалоб – 10
баллов За каждую жалобу –
минус 1 балл
11.
Показатель
удовлетворенности
пациентов
качеством
медицинской помощи
Анкетирование
пациентов

80%-дан - 100 %-ға
дейін – 10 ұпай
Жиыны: 230 ұпай
5. Акушериялық–гинекологиялық көмек көрсететін жеке медициналық ұйымдарға арналған медициналық қызметтердің сапасын бағалау индикаторлары
1.
Медициналық ұйымның аккредиттелуі
МФҚБК
Аккредиттеу туралы куәлік
Халықаралық стандарттар бойынша сертификаттау - 30 ұпай
4 жылдық аккредитация - 20 ұпай
2.
Біліктілік санаты бар медицина қызметкерлерінің (МҚ) үлесі
РБЖ-дан алынған
Біліктілігі санаты бар МҚ саны*100/МҚ саны
70%-дан жоғары - 30 ұпай
3.
Жабдықтармен жарақтандыру
ТЭК-тан алынған
70%-дан жоғары ең төмен нормативке сәйкес - 20 ұпай
4.
Жоспарлы емдеуге жатқызу жағдайларында операциядан кейінгі өлім саны
ТХТ-дан алынған
Стационарда жоспарлы операциядан кейін қайтыс болғандар саны *100/Жоспарлы түрде операция жасалған науқастардың жалпы саны
Жағдайлар жоқ – 30 ұпай
Жағдайлар бар – 0 ұпай
5.
Басқарылатын себептер бойынша босану кезінде және босанғаннан кейінгі кезеңде қайтыс болған әйелдердің үлес салмағы
ТХТ-дан алынған
Босану кезінде және босанғаннан кейінгі кезеңде қайтыс әйелдер саны *100/Босанып, шығып кеткен әйелдердің жалпы саны (шығарылғандар саны +қайтыс болғандар саны)
Жағдайлар жоқ – 30 ұпай
Жағдайлар бар – 0 ұпай
6.
1000 тірі және өлі туғандарға интранаталдық өлім көрсеткіші
ТХТ-дан алынған
Ұрықтың интранаталдық өлімі жағдайының саны х 1000/ тірі және өлі туғандар саны
Жағдайлар жоқ – 30 ұпай
Жағдайлар бар – 0 ұпай
7.
Жоспарланбаған қайталап түсу саны (бір айдың ішінде бір ауруы бойынша қайта түсу)
Емдеуге жатқызу бюросы (ЕЖБ) порталы есептілік кезінде қайта түсу саны *100/барлық түскендер саны
0% - 30 ұпай
Болуы – 0 ұпай
8.
Негізгі клиникалық және патологоанатомиялық диагноздар айырмашылығының көрсеткіші
СНЭТ-тан алынған
Диагноздар айырмашылығы жағдайларының саны *100/ сойылған қайтыс болғандар саны
0 % – 20 ұпай
Болуы – 0 ұпай
9.
Жайлар құрамының, алаңының және құралдардың біліктілік талаптарына сәйкес келуі
МСЭҚКД
Талаптарға сәйкес келу – 20 ұпай
Бұзушылықтардың бар болуы – 0 ұпай
10.
Сертификатталмаған дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы сатып алу, сақтау, жүзеге асыру, қолдану
МСЭҚКД
Талаптарға сәйкес келу – 20 ұпай
Бұзушылықтардың бар болуы – 0 ұпай
11.
ҚР ДСМ МФҚБК жағынан айыппұл санкциялары
Медициналық көмекті көрсетудің кемістігі бар жағдайлардың саны
Кемістіктердің жоқ болуы – 20 ұпай
Кемістіктердің бар болуы – 0 ұпай
12.
МСЭҚКД тексерістерінің нәтижелері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың бұзушылықтары
МСЭҚКД
Бұзушылықтардың жоқ болуы – 20 ұпай
Бұзушылықтардың бар болуы – 0 ұпай
13.
Негізделген шағымдардың жоқ болуы
МФҚБК
Шағымның болмауы - 10 ұпай
Әр бір шағым үшін - 1 ұпайдан төмендету
14.
Науқастардың медициналық көмектің сапасымен қанағаттану көрсеткіші
Науқастар арасындағы сауалнама

От 80 % до 100 % –
10 баллов
Итого: 230 баллов
5. Индикаторы оценки качества медицинских услуг
для частных медицинских организаций,
оказывающих акушерско-гинекологическую помощь
1.
Наличие
аккредитации
медицинской
организации
ДККМФД
Свидетельство об
аккредитации
Сертификация по
международным стандартам
– 30 баллов Аккредитация
на 4 года – 20 баллов
2.
Доля медицинских
работников (МР) с
квалификационной
категорией
Выгрузка из СУР
Число МР с
квалификационной
категорией * 100/
число МР
Свыше 70 % – 30 баллов
3.
Оснащенность
оборудованием
Выгрузка из ТЭП
Соответствует минимальным
нормативам выше 70 % –
20 баллов
4.
Количество случаев
послеоперационной
летальности в
случаях плановой
госпитализации
Выгрузка из ЭРСБ
Количество
умерших в
стационаре после
плановой
операции
*100/Общее
количество
оперированных
больных в
плановом порядке
Нет случаев – 30 баллов
Наличие случаев –
0 баллов
5.
Удельный вес
женщин, умерших в
родах и
послеродовом
периоде от
управляемых
причин
Выгрузка данных
из РПН
Количество
умерших женщин в
родах и
послеродовом
периоде
*100/Общее
количество
выбывших
родильниц (число
выписанных +
число умерших)
Нет случаев – 30 баллов
Наличие случаев –
0 баллов
6.
Показатель
интранатальной
гибели плода на
1000 родившихся
живыми и мертвыми
Выгрузка данных
из РПН Число
случаев
интранатальной
гибели плода х
1000/ число
родившихся живыми
и мертвыми
Нет случаев – 30 баллов
Наличие случаев – 0
баллов
7.
Показатель
незапланированного
повторного
поступления (в
течение месяца по
поводу одного и
того же
заболевания)
Выгрузка из
данных Портала
Бюро
госпитализаций
(БГ) Число
повторных
поступлений за
отчетный период х
100/ число всех
поступлений
0 % - 30 баллов
Наличие – 0 баллов
8.
Показатель случаев
расхождения
основного
клинического и
патологоанато-
мического
диагнозов
Выгрузка из ЭРСБ
Количество
случаев
расхождения
диагнозов*100/
количество
вскрытых умерших
0 % – 20 баллов
Наличие – 0 баллов
9.
Соответствие
состава, площади
помещений и
оборудования
квалификационным
требованиям
ДКГСЭН
Соответствие требованиям
– 20 баллов
Наличие нарушений – 0
баллов
10.
Закупка, хранение,
реализация,
применение
несертифицирован-
ных лекарственных
средств, изделий
медицинского
назначения и
медицинской
техники
ДКГСЭН
Соответствие требованиям
– 20 баллов
Наличие нарушений – 0
баллов
11.
Штрафные санкции
со стороны ДККМФД
МЗ РК
ДККМФД
Количество
случаев с
дефектами
оказания
медицинской
помощи
Отсутствие дефектов – 20
баллов
Наличие дефектов –
0 баллов
12.
Нарушения
санитарно-
эпидемиологических
требований по
результатам
проверок ДКСЭН
ДКГСЭН
Отсутствие нарушений – 20
баллов
Наличие нарушений – 0
баллов
13.
Отсутствие
обоснованных
жалоб
ДККМФД
Отсутствие жалоб – 10
баллов
За каждую жалобу – минус
1 балл
14.
Показатель
удовлетворенности
пациентов
качеством
медицинской помощи
Анкетирование
пациентов

12. Қан қызметінде қызметін жүзеге асыратын жеке медициналық ұйымдарға арналған медициналық қызметтердің сапасын бағалау индикаторлары
1
Медициналық мекемедегі аккредитацияның болуы
МФҚБК
Аккредитация туралы куәлік
Халықаралық стандарттар бойынша сертификаттау - 30 ұпай
4 жылдық аккредитация - 20 ұпай
2
Біліктілік санаты бар медицина қызметкерлерінің (МҚ) үлесі
РБЖ-дан алынған
Біліктілік санаты бар МҚ саны *100/МҚ саны
70%-дан жоғары - 30 ұпай
3
Жабдықтармен жарақтандыру
ТЭК-тан алынған
Ең төмен нормативтерге 70%-дан жоғары сәйкес келеді - 20 ұпай
4
Дотацияның абсолютті ақауы құрылымындағы инфекциялардың (АИТВ, гепатит В, С, мерез) үлесі
39 Н (жылдық) Дотация ақауларының арасында инфекциялардың саны * 100/ дотация ақауларының саны
100% - 30 ұпай
5
Препараттарды өндіру үшін есептен шығарылған өнімді есепке алмай есептен шығарылған қан препараттарының үлесі
39 Н (жылдық) Басқа себептер бойынша есептен шығарылған өнімнің саны*100/ өндірілген өнімнің саны
0% - 30 ұпай
6
Жайлар құрамының, алаңының және құралдардың біліктілік талаптарына сәйкес келуі
МСЭҚКД
Талаптарға сәйкес келу – 20 ұпай
Бұзушылықтардың бар болуы – 0 ұпай
7
Сертификатталмаған дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы сатып алу, сақтау, жүзеге асыру, қолдану
МСЭҚКД
Талаптарға сәйкес келу – 20 ұпай
Бұзушылықтардың бар болуы – 0 ұпай
8
МСЭҚКД тексерістерінің нәтижелері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың бұзушылықтары
МСЭҚКД
Бұзушылықтардың жоқ болуы – 20 ұпай
Бұзушылықтардың бар болуы – 0 ұпай
Жиыны: 190 ұпай
Ескертпе:
МФҚБК - Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті
РБЖ - Денсаулық сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесінің ресурстарын басқару жүйесі
ТЭК - техникалық-экономикалық көрсеткіштер
СНЭТ - стационарлық науқастардың электрондық тіркелімі
ТХТ - тіркелген халық тіркелімі
МҚСБЖ - медициналық қызметтердің сапасын басқару жүйесі
ЖММК – жоғары мамандандырылған медициналық көмек
МСЭККД - Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің Департаменті
ЖБШНСК – жан басына шаққандағы нормативтің сараланған компоненті
САТ - стационар алмастырушы технологиялар
МСАК – медициналық-санитариялық алғашқы көмек
ЖЖБА - жыныстық жолмен берілетін аурулар
УДТ - ультрадыбыстық тексеру
ЭФГДС - эндофиброгастродуоденоскопия
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2012 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 609 және Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және
сауда министрінің
2012 жылғы 3 қазандағы № 282
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техника айналысы бойынша жеке кәсіпкерлік
саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері

12. Индикаторы оценки качества медицинских услуг
для частных медицинских организаций,
осуществляющих деятельность в службе крови
1.
Наличие
аккредитации
медицинской
организации
ККМФД
Свидетельство об
аккредитации
Сертификация по
международным стандартам
– 30 баллов
Аккредитация на 4 года –
20 баллов
2.
Доля медицинских
работников (МР) с
квалификационной
категорией
Выгрузка из СУР
Число МР с
квалификационной
категорией * 100/
число МР
Свыше 70 % – 30 баллов
3.
Оснащенность
оборудованием
Выгрузка из ТЭП
Соответствует минимальным
нормативам выше 70 % – 20
баллов
4.
Доля инфекций
(ВИЧ, гепатит
В, С, сифилис) в
структуре
абсолютного брака
дотаций
Ф 39 ( годовая)
число инфекций
среди брака
дотаций * 100/
число брака
дотаций
100 %- 30 баллов
5.
Доля препаратов
крови, списанных
без учета
продукции,
списанной на
производство
препаратов
Ф 39 ( годовая)
число списанной
продукции по
другим
причинам*100/
число
произведенной
продукции
0 %- 30 баллов
6.
Соответствие
состава, площади
помещений и
оборудования
квалификационным
требованиям
Акт ДКГСЭН
Соответствие требованиям
– 20 баллов
Наличие нарушений –
0 баллов
7.
Закупка, хранение,
применение
несертифицирован-
ных лекарственных
средств, изделий
медицинского
назначения и
медицинской
техники
Акт ДКГСЭН
Соответствие требованиям
– 20 баллов
Наличие нарушений –
0 баллов
8.
Нарушения
санитарно-
эпидемиологических
требований по
результатам
проверок ДКГСЭН
Акт ДКГСЭН
Отсутствие нарушений –
20 баллов
Наличие нарушений –
0 баллов
Итого: 190 баллов
Примечание:
ДККМФД – Департамент Комитета контроля медицинской и фармацевтической деятельности
СУР - система управления ресурсами Единой информационной системы здравоохранения
ТЭП - технико-экономические показатели
ЭРСБ - электронный регистр стационарных больных
РПН - регистр прикрепленного населения
ВСМП - высокоспециализированная медицинская помощь
ДКГСЭН- Департамент Комитета Государственного санитарно-эпидемиологического контроля
ДКПН – дифференцированная компонента подушевого норматива
СЗТ - стационарозамещающие технологии
ПМСП - первичная медико-санитарная помощь
БППП - болезни, передающиеся половым путем
УЗИ – ультразвуковая диагностика
ЭФГДС - эндофиброгастродуоденоскопия
Приложение 2
к совместному приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 сентября 2012 года № 609
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 3 октября 2012 года № 282
Критерии оценки степени риска
в сфере частного предпринимательства по обращению лекарственных
средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники

1. Осы Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысы бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тексерілетін субъектілерді тәуекелдер дәрежесі бойынша әр түрлі топтарға жатқызу үшін әзірленді.
2. Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғаларды және қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларын қоспағанда) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл бойы жоспарлы тексерулер жүргізуге тыйым салынады.
3. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тексерілетін субъектілер - жеке кәсіпкерлік саласындағы денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жекеше медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар (бұдан әрі - тексерілетін субъектілері).
4. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың саласындағы тәуекел - Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарына сәйкес келмейтін дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіру, дайындау, сырттан әкелу, саудада өткізу, қолдану (пайдалану) нәтижесінде зардаптарының күрделілік дәрежесін есепке ала отырып, адам денсаулығына зиян келтіру ықтималдығы.
5. Тексерілетін субъектілерді тәуекелдер дәрежесінің түрлі топтарына жатқызу алғашқы және кейінгі бөлулер арқылы жүзеге асырылады.
Тексерілетін субъектілерді тәуекелдер дәрежесінің түрлі топтарына алғашқы жатқызу объективті критерийлер ескеріле отырып жүргізіледі.
Тексерілетін субъектілерді тәуекелдер дәрежесінің түрлі топтарына кейінгі жатқызу субъективті критерийлерді ескере отырып жүргізіледі.
6. Объективті критерийлер бойынша:
1) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тәуекелдің жоғары дәрежелі тобына жататын денсаулық сақтау ұйымдары:
дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы дайындаумен байланысты фармацевтикалық қызметпен айналысатын ұйымдар;
құрамында есірткілік құралдар, психотроптық заттар және прекурсорлар бар дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізумен байланысты фармацевтикалық қызмет;
стационарлық көмекпен, жедел медициналық көмекпен және санитариялық авиациямен байланысты медициналық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;

1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства по обращению лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее - Критерии) разработаны для отнесения по степеням рисков проверяемых субъектов в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники к различным группам.
2. Не допускается проведение плановых проверок в отношении субъектов малого предпринимательства в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц).
3. Проверяемые субъекты в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - организации здравоохранения в сфере частного предпринимательства, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью (далее - проверяемые субъекты).
4. Риск в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - вероятность причинения вреда жизни или здоровью человека в результате производства, изготовления, ввоза, реализации, применения (использования) не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, с учетом степени тяжести его последствий.
5. Отнесение проверяемых субъектов к различным группам степеней рисков осуществляется путем первичного и последующего распределения.
Первичное отнесение проверяемых субъектов к различным группам степеней рисков осуществляется с учетом объективных критериев.
Последующее отнесение проверяемых субъектов к различным группам степеней рисков осуществляется с учетом субъективных критериев.
6. По объективным критериям:
1) к группе высокой степени риска в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники относятся организации здравоохранения, осуществляющие:
фармацевтическую деятельность, связанную с изготовлением лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
фармацевтическую деятельность, связанную с оптовой реализацией лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры;
медицинскую деятельность, связанную с оказанием стационарной помощи, скорой медицинской помощи и санитарной авиации;
деятельность в сфере службы крови;

2) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тәуекелдердің орташа дәрежелі тобына:
дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндірумен байланысты фармацевтикалық қызметпен;
дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізумен байланысты фармацевтикалық қызметпен;
амбулаториялық-емханалық көмек көрсетуге байланысты медициналық қызметпен;
қалпына келтіру емі және медициналық оңалтуды ұйымдастырумен байланысты медициналық қызметпен;
адамның иммун тапшылығы вирусы (АИТВ)/жұқтырылған иммун тапшылығы синдромы (ЖИТС) профилактикасы саласындағы қызметпен айналысатын ұйымдар жатады;
3) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тәуекелдердің болмашы дәрежелі тобына:
дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тиісті практиканың мемлекеттік стандарттарын енгізген фармацевтикалық қызметпен;
дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткізумен байланысты фармацевтикалық қызметпен;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметпен айналысатын денсаулық сақтау ұйымдары жатады.
7. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъективті критерийлерді бағалау осы Критерийлерге 1-қосымшаға сәйкес анықталады.
Субъективті критерийлер баллдық жүйемен үш түрге бөлінген:
1) өрескел бұзушылықтар - 40 балл және одан жоғары;
2) орташа бұзушылықтар - 5 баллдан 40 баллға дейін;
3) болмашы бұзушылықтар - 1 баллдан 5 баллға дейін.
8. Тексерілетін субъектілер:
1) 40 (қоса алғанда) және одан жоғары балл жинағанда тәуекелдердің жоғары дәрежелі тобына жатқызылады;
2) 5-тен (қоса алғанда) бастап 40 баллға дейін жинағанда тәуекелдердің орташа дәрежелі тобына жатқызылады;
3) 1-ден (қоса алғанда) 5 баллға дейін жинағанда тәуекелдердің болмашы дәрежелі тобына жатқызылады.
9. Тәуекелдің бір тобының ішінде тексерілетін субъектілерді тексеруді басымдылықпен жоспарлауға негіз болып табылады:

2) к группе средней степени риска в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники относятся организации здравоохранения, осуществляющие:
фармацевтическую деятельность, связанную с производством лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
фармацевтическую деятельность, связанную с оптовой реализацией лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
медицинскую деятельность, связанную с оказанием амбулаторно-поликлинической помощи;
медицинскую деятельность, связанную с организацией восстановительного лечения и медицинской реабилитации;
деятельность в сфере профилактики вируса иммунодефицита человека (ВИЧ)/синдрома приобретенного иммунодефицита (СПИД);
3) к группе незначительной степени риска в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники относятся организации здравоохранения, осуществляющие:
фармацевтическую деятельность, с внедрением государственных стандартов надлежащих практик в сфере обращения лекарственных средств;
фармацевтическую деятельность, связанную с розничной реализацией лекарственных средств, изделий медицинского назначения;
деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
7. Субъективные критерии в сфере частного предпринимательства обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники определяются согласно приложению 1 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии дифференцированы по бальной системе на три вида:
1) грубые нарушения - от 40 баллов и выше;
2) средние нарушения - от 5 баллов до 40 баллов;
3) незначительные нарушения - от 1 балла до 5 баллов.
8. Проверяемые субъекты при наборе:
1) 40 баллов (включительно) и выше относятся к группе высокой степени риска;
2) от 5 (включительно) до 40 баллов относятся к группе средней степени риска;
3) от 1 (включительно) до 5 баллов относятся к группе незначительной степени риска.
9. Основанием для приоритетного планирования проведения проверок субъектов внутри одной группы риска являются:

1) берілген баллдың жоғары саны;
2) ең үлкен тексерілмеген мерзім, соның ішінде фармацевтикалық қызмет түрін жүзеге асыруға мемлекеттік лицензия алған уақыттан бері тексерудің жүргізілмеуі.
10. Тексеру мерзімділігін белгілеу үшін тексерілетін субъектінің тәуекел дәрежесін анықтау есебін дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік органның маманы жүргізеді және Алматы, Астана қалаларының, облыстың бас мемлекеттік фармацевтика инспекторы осы Критерийлерге 2-қосымшадағы нысанға сәйкес бекітеді.
Дәрілік заттардың, медициналық
мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканың
айналысының жеке меншік
кәсіпкерлік саласындағы тәуекел
деңгейін бағалау Критерийлерріне
1-қосымша
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканың айналысының жеке меншік кәсіпкерлік
саласындағы субъективті Критерийлер
р/с
Өлшемдердің атауы
Баллдар

1) наибольшая сумма присвоенных баллов;
2) наибольший не проверенный период, в том числе не проведение проверки с момента получения государственной лицензии на осуществление вида фармацевтической деятельности.
10. Расчет по определению степени риска в сфере частного предпринимательства проверяемого субъекта для установления периодичности проверки осуществляется специалистом государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и утверждается главным государственным фармацевтическим инспектором области, городов Алматы, Астана по форме согласно приложению 2 к настоящим Критериям.
Приложение 1
к Критериям оценки
степени риска в сфере
частного предпринимательства
обращения лекарственных средств,
изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Субъективные критерии в сфере частного предпринимательства
обращения лекарственных средств, изделий медицинского
назначения и медицинской техники
п/п
Наименование критериев Баллы

2. Орта бұзушылықтар
84
Мамандардың бес жылда бір реттен кем емес біліктілігін арттыру курстарынан өтпеуі
5
85
Мемлекеттік және орыс тілдерінде фармацевтикалық қызмет субъектісінің атауы, оның ұйымдық-құқықтық нысаны және жұмыс режимі көрсетілген маңдайша жазуының болмауы
5
86
Фармацевтикалық қызметке лицензиясының және оған тиісті қосымшаның көшірмелерін танысуға ыңғайлы орындарда орналастырылмауы
5
87
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің телефондары және мекенжайлары туралы ақпаратты танысуға ыңғайлы орындарда орналастырылмауы
5
88
Маман дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткізу кезінде пациентке ақпарат бермеу
5
89
Дәріханада дайындалатын (дайындау құқығы бар дәріханалар үшін) дәрілік препараттарды сақтау мерзімдері туралы ақпараттың болмауы
5
90
Белгілі бір аурулары бар азаматтардың жекелеген санаттарына амбулаториялық деңгейде тегін және (немесе) жеңілдікті қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттардың, бейімделген емдік өнімдердің тізбесі туралы ақпарат танысуға ыңғайлы орындарда орналастырылмауы
5
91
Халыққа қызмет көрсету залында сөрелер, ақпараттық стенділер ресімделеді, жарнамалық ақпарат (профилактикалық сипаттағы парақтар, буклеттер) дұрыс орналастырылмауы
5
92
Денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен тиісті шарттары бар, бөлшек саудада өткізу объектілерінде тиісті денсаулық сақтау ұйымының басшысы бекіткен тегін және (немесе) жеңілдікті берілетін дәрілік заттар рецептілеріне қол қоюға құқығы бар лауазымды тұлғалардың тізімдері және қол қою үлгілері орналастырылмауы
5
93
Дұрыс жазып берілмеген рецептілер туралы ақпаратты ұсынбау
5
94
Рецептілерді сақтау мерзімдерін сақтау және оларды жою рәсімдерін сақтамау
5
95
Дәрiлiк заттардың жанама әсерлерiнiң мониторингiсін жүргізбеу
5
96
Дәрілік препараттарды медициналық ұйымдарға босату кезінде шарттарды сақтамау
5
97
Дұрыс жазып берілмеген рецептілерді есепке алу журналының болмауы
5
98
Медициналық ұйымдардың дәрілік заттарға қажеттілігін айқындау
5
99
Кіріске алынбаған және ресімделген құжаттары жоқ дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өткізуді жүзеге асыру.
5
100
Бекітілген нысанға сәйкес дәрілік препараттардың сапасын бақылау жөніндегі жұмыс туралы жыл сайынғы есебін ұсынбау
5
101
«Рецепт жарамсыз» деген мөр қойылған жарамсыз рецептілер бойынша шара қабылдамау
5
102
Дәрілік препараттардың сапасын бақылау жөніндегі жұмыс туралы жыл сайынғы есебін ұсыну
5

2. Средние нарушения
84.
Непрохождение курсов повышения квалификации
специалистами не реже одного раза в пять лет
5
85.
Отсутствие вывески с указанием наименования
субъекта фармацевтической деятельности, его
организационно-правовой формы и режима работы на
государственном и русском языках
5
86.
Неразмещение в удобном для ознакомления месте копии
государственной лицензии на фармацевтическую
деятельность и приложения к ней
5
87.
Отсутствие в удобном для ознакомления месте
информации о телефонах и адресах территориальных
подразделений государственного органа в сфере
обращения лекарственных средств, изделий
медицинского назначения и медицинской техники
5
88.
Непредоставление пациенту информации при розничной
реализации лекарственных средств, изделий
медицинского назначения и медицинской техники
5
89.
Отсутствие информации о сроках хранения
лекарственных препаратов, изготовляемых в аптеке
(для аптек с правом изготовления)
5
90.
Отсутствие в удобном для ознакомления месте
информации о перечне лекарственных средств и
специализированных лечебных продуктов для
бесплатного и (или) льготного обеспечения отдельных
категорий граждан с определенными заболеваниями на
амбулаторном уровне
5
91.
В зале обслуживания населения неправильное
оформление витрин, информационных стендов,
размещение рекламной информации (листки, буклеты
профилактического характера)
5
92.
В объектах розничной реализации, имеющих
соответствующие договоры с местными органами
государственного управления здравоохранением, не
размещены списки и образцы подписей лиц, имеющих
право подписывать рецепты на бесплатное и (или)
льготное получение лекарственных средств,
утвержденные руководителем соответствующей
организации здравоохранения
5
93.
Непредоставление информации о неправильно
выписанных рецептах
5
94.
Несоблюдение сроков хранения рецептов и не
соблюдение процедуры их уничтожения
5
95.
Непроведение мониторинга побочных действий
лекарственных средств
5
96.
Несоблюдение условий при отпуске в медицинские
организации лекарственных препаратов из аптеки
5
97.
Отсутствие, не ведение журнала регистрации
неправильно выписанных рецептов
5
98.
Отсутствие определения потребности медицинской
организации в лекарственных средствах
5
99.
Осуществление реализации не оприходованных и не
имеющих оформленные документы лекарственных
средств, изделий медицинского назначения и
медицинской техники.
5
100.
Непредоставление ежегодного отчета о работе по
контролю качества лекарственных препаратов,
согласно утвержденной формы
5
101.
Непринятие мер по недействительным рецептам,
отсутствие штампа «Рецепт недействителен»
5
102.
Предоставление ежегодного отчета о работе по
контролю качества лекарственных препаратов
5

103
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде жедел, стационарлық, стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін түскен дәрілік заттар медицина ұйымының атауы, оның мекен-жайы көрсетіле отырып, медицина ұйымының арнайы мөртаңбасымен және «Тегін» деген белгі жоқ
5
104
Қажеттілігіне қарай, бірақ жылына кемінде бір рет медицина ұйымдарында сақталатын дәрілік заттарды түгендеу жүргізбеу
5
105
Жедел жәрдем көрсету кезінде көрсетілген жедел жәрдем туралы пайдаланылған дәрілік заттардың атаулары мен көлемдері көрсетілген ақпарат денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша медициналық құжаттамада көрсетіледі. Жедел жәрдем ұйымы ақпаратты науқастың тұрғылықты жері бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медицина ұйымына бермеуі
5
106
Ай сайын, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті органдарына амбулаториялық-емханалық көмек көрсетуші медицина ұйымдары-амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету үшін жазылған рецептілер тізілімін және фармацевтикалық қызметтерді көрсетушілер - дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды босату жүзеге асыру бойынша рецептілер тізілімін ұсынбау.
5
3. Болмашы бұзушылықтар
107
Пікірлер мен ұсыныстар кітабын танысуға ыңғайлы орындарда болмауы
1

103.
Отсутствие пометок специальным штампом медицинской
организации с указанием наименования медицинской
организации, ее адреса и пометкой «Бесплатно»
лекарственных средств, поступивших для оказания
скорой, стационарной и стационарозамещающей помощи
в рамках гарантированного объема бесплатной
медицинской помощи
5
104.
Не проведение по мере необходимости, но не реже
одного раза в год инвентаризации лекарственных
средств, хранящихся в медицинских организациях
5
105.
При оказании скорой помощи не отражение информации
об оказанной скорой помощи с указанием наименований
и объемов использованных лекарственных средств в
медицинской документации по форме, утвержденной
уполномоченным органом в области здравоохранения и
не передача информации организацией скорой помощи в
медицинскую организацию, оказывающую
амбулаторно-поликлиническую помощь по месту
жительства больного
5
106.
Непредоставление ежемесячно медицинскими
организациями, оказывающими
амбулаторно-поликлиническую помощь и поставщиками
фармацевтических услуг реестров выписанных рецептов
для амбулаторного лекарственного обеспечения и
реестров рецептов, по которым осуществлен отпуск
лекарственных средств и изделий медицинского
назначения в местный орган управления
здравоохранения
5
3. Незначительные нарушения
107.
Отсутствие в удобном для ознакомления месте книги
отзывов и предложений
1

108
Фармацевтикалық анықтама қызметінің телефон нөмірлері туралы ақпаратты танысуға ыңғайлы орындарда болмауы
1
109
«Дәрілік заттар балаларға босатылмайды» ақпаратының болмауы
1
110
«Дәрігердің рецептісі бойынша босатылуға арналған дәрілік заттарды рецептісіз өткізуге тыйым салынады» ақпаратының болмауы
1
111
«Дәрілік заттар қайтарылмайды және ауыстырылмайды» ақпаратының болмауы
1
Дәрілік заттар, медициналық
мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканы айналысы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлеріне 2-қосымша
нысан
Бекітемін
_________________________________
(облысының, Алматы, Астана қ.қ.)
Бас мемлекеттік фармацевтикалық инспекторы
______________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
_____жылғы «____» ____________
Тексеру мерзімділігін белгілеу үшін тексерілетін субъектінің
тәуекел дәрежесін анықтау есебі
___________________________________________
нысанның атауы
Р/с
Объективті критерий бойынша тәуекел тобы
Жиналған баллдар саны
Субъективті критерий бойынша баллдар диапазоны
Жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесі
Тексерудің мерзімділігі
1
2
3
4
5
6
Қорытынды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(объектінің атауы, оның тәуекел дәрежесі мен тексеру еселігі жазбаша көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
Есепті жүргізген маманның тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы, қолы

108.
Отсутствие в удобном для ознакомления месте
информации о номерах телефонов справочной
фармацевтической службы
1
109.
Отсутствие информации: «Лекарственные средства
детям не отпускаются»
1
110.
Отсутствие информации: «Запрещается безрецептурная
реализация лекарственных средств, предназначенных
для отпуска по рецепту врача»
1
111.
Отсутствие вывески «Лекарственные средства обмену и
возврату не подлежат»
1
Приложение 2
к Критериям оценки степени риска
в сфере частного предпринимательства
обращения лекарственных средств,
изделий медицинского назначения
и медицинской техники
форма
Утверждаю
Главный государственный
фармацевтический инспектор
______________________________
(области, г.г. Алматы, Астана)
______________________________
ФИО, подпись
«__» ____________ ____ года
Расчет
по определению степени риска в сфере частного
предпринимательства проверяемого субъекта
для установления периодичности проверки
___________________________________________
наименование объекта
пп
Группа риска
по
объективным
критериям
Количество
набранных
баллов
Диапазон
баллов по
субъективным
критериям
Степень риска
в сфере частного
предприни-
мательства
Периодичность
проведения
проверки
1
2
3
4
5
6
Заключение
_____________________________________________________________________
(прописью указывается наименование объекта, его степень риска и кратность проверок)
_____________________________________________________________________
ФИО, должность, подпись специалиста, проводившего расчеты