Қазақстан Республикасы мемлекеттiк авиациясының әуе кемелеріне мемлекеттік, тіркеу және қосымша тану белгілерін салу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2012 жылғы 4 қыркүйектегі № 499 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 26 желтоқсанда № 8246 тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы 15-бабының 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуе кемелеріне мемлекеттік, тіркеу және қосымша тану белгілерін салу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштерінің бас қолбасшысы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін жолдасын;
2) осы бұйрықтың ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік әуе кемелеріне мемлекеттік және тіркеу айырым және қосымша белгілерін салу ережесін бекіту және қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2004 жылғы 15 қыркүйектегі № 560 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2004 жылғы 19 қазанда № 3160 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған (2004 жыл, № 45-48, 1054-құжат) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
5. Бұйрықтың орындалуын бақылау Министрдің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Штабтар бастықтары комитетінің төрағасына жүктелсін.
6. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
Министр
Ә. Жақсыбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-лейтенанты
________________Қ. Қасымов
2012 жылғы 4 қазан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
_______________Н. Әбіқаев
2012 жылғы 11 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2012 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 499 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуе кемелеріне мемлекеттік, тіркеу және қосымша тану белгілерін салу жөніндегі нұсқаулық
Ескерту. Нұсқаулық жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.12.2020 № 675 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Инструкции по нанесению государственных, регистрационных и дополнительных опознавательных знаков на воздушные суда государственной авиации Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 4 сентября 2012 года № 499. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2012 года № 8246.
В соответствии с подпунктом 15) статьи 15 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по нанесению государственных, регистрационных и дополнительных опознавательных знаков на воздушные суда государственной авиации Республики Казахстан.
2. Главнокомандующему Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа.
3. Признать утратившим силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 15 сентября 2004 года № 560 "Об утверждении и введении в действие Правил нанесения государственных и регистрационных опознавательных и дополнительных знаков на государственные воздушные суда Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 19 октября 2004 года № 3160, опубликован в бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан
(2004 год, № 45-48, статья 1054).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
5. Контроль за исполнением приказа возложить на первого заместителя Министра – председателя Комитета начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан.
6. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
А. Джаксыбеков
"СОГЛАСОВАНО"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-лейтенант полиции
_____________________К. Касымов
4 октября 2012 года
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
_____________________Н. Абыкаев
11 декабря 2012 года
Утверждена приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 4 сентября 2012 года № 499
Инструкция по нанесению государственных, регистрационных и дополнительных опознавательных знаков на воздушные суда государственной авиации Республики Казахстан
Сноска. Инструкция - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.12.2020 № 675 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуе кемелеріне мемлекеттік, тіркеу және қосымша тану белгілерін салу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – нұсқаулық) Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының (бұдан әрі – мемлекеттік авиация) әуе кемелеріне мемлекеттік, тіркеу және қосымша тану белгілерін салуды нақтылайды.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясы әуе кемелерінің тізіліміне енгізілген және ұшуға жіберілген мемлекеттік авиацияның әуе кемелерінде ұшуды орындау осы нұсқаулыққа сәйкес оларға тану белгілері салынғаннан кейін ғана жүргізіледі.
3. Мемлекеттік авиацияның әуе кемелеріне негізгі және қосымша (нышандар, жазбалар, эмблемалар) болып бөлінетін тану белгілері салынады.
4. Негізгі тану белгісі әуе кемесінің ведомстволық тиесілігін айқындайды және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының нышанын (эмблемасын) білдіреді.
5. Қосымша тану белгілері әуе кемесінің тиісті республикалық мемлекеттік мекемеге тиесілігін айқындайды. Мемлекеттік авиация әуе кемелерінің қосымша тану белгілері мыналар болып табылады:
1) борттық нөмірлер;
2) "ҚАЗАҚСТАН ӘӘК", "KAZAKHSTAN AІR FORCE" және "KAZAKHSTAN" жазулары;
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туы мен Мемлекеттік елтаңбасының суреттері;
4) Қызыл жарты айдың суреті;
5) пайдаланушының эмблемасы;
6) әуе кемесі түрінің белгісі;
7) жолақтар.
6. Тану белгілері атмосфералық жағдайлар әсерінен түсін өзгертпейтін және әуе кемесін пайдалану процесінде өшпейтін суға төзімді бояумен салынады.
Пайдалану процесінде тиісті түсті ұстау үшін тану белгілері тозуына (өшірілуіне) қарай боялып отырады.
7. Барлық әріптер, сандар мен дефистер тұтас жолақпен және аямен қарама-қарсылықты жақсы қамтамасыз ететін түспен орындалады. Әрбір әріптің, санның ені (І әрпінен және 1 санынан басқа) және дефистің ұзындығы олардың биіктігінің үштен екі бөлігін, ал сызықтың қалыңдығы – алтыдан бір бөлігін құрайды. Әрбір әріп, сан алдыңғысынан немесе кейінгісінен олардың биіктігінің төрттен бір бөлігін құрайтын арақашықтықпен бөлінеді.
8. Әуе кемесін өткізген (кәдеге жаратқан) және Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы әуе кемелерінің тізілімінен шығарған кезде (әуе кемесін музейге және/немесе Қазақстан Республикасының білім беру мекемелеріне оқу құралы ретінде берген, сондай-ақ тастұғырға орнатқан жағдайлардан басқа) әуе кемесінен тану белгілерін алып тастау (өшіру) жүргізіледі, ол туралы тану белгілерін алып тастау (өшіру) актісі жасалады.
Тану белгілерін алып тастау (өшіру) туралы акт еркін нысанда жасалады, әуе кемесі бекітілген лауазымды адам (ұшқыштар немесе инженерлік-техникалық құрамның) қол қояды және республикалық мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по нанесению государственных, регистрационных и дополнительных опознавательных знаков на воздушные суда государственной авиации Республики Казахстан (далее – Инструкция) детализирует нанесение государственных, регистрационных и дополнительных опознавательных знаков на воздушные суда государственной авиации Республики Казахстан (далее – государственная авиация).
2. Выполнение полетов на воздушных судах государственной авиации, занесенных в Реестр воздушных судов государственной авиации Республики Казахстан и допущенных к полетам, производится только после нанесения на них опознавательных знаков в соответствии с настоящей Инструкцией.
3. На воздушные суда государственной авиации наносятся опознавательные знаки, которые подразделяются на основные и дополнительные (символы, надписи, эмблемы).
4. Основной опознавательный знак определяет ведомственную принадлежность воздушного судна и представляет собой символ (эмблему) Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
5. Дополнительные опознавательные знаки определяют принадлежность воздушного судна к соответствующему республиканскому государственному учреждению. Дополнительными опознавательными знаками воздушных судов государственной авиации являются:
1) бортовые номера;
2) надписи "ҚАЗАҚСТАН ӘӘК", "KAZAKHSTAN AIR FORCE" и "KAZAKHSTAN";
3) изображения Государственного флага и Государственного герба Республики Казахстан;
4) изображение Красного полумесяца;
5) эмблема эксплуатанта;
6) обозначение типа воздушного судна;
7) полосы.
6. Опознавательные знаки наносятся водостойкой краской, не меняющей цвета от воздействия атмосферных условий и не стирающейся в процессе эксплуатации воздушного судна.
Для поддержания соответствующего цвета в процессе эксплуатации опознавательные знаки подкрашиваются по мере износа (стирания).
7. Все буквы, цифры и дефисы выполняются сплошными линиями и таким цветом, который обеспечивает хорошую контрастность с фоном. Ширина каждой буквы, цифры (кроме буквы I и цифры 1) и длина дефиса составляют две трети их высоты, а толщина линий – одну шестую. Каждая буква, цифра отделяется от предшествующей или последующей расстоянием, составляющей одну четвертую их высоты.
8. При реализации (утилизации) и исключении воздушного судна из Реестра воздушных судов государственной авиации Республики Казахстан (кроме случаев передачи воздушного судна в музей и/или образовательные учреждения Республики Казахстан в качестве учебного пособия, а также установки на постамент) производится снятие (стирание) опознавательных знаков с воздушного судна, о чем составляется акт снятия (стирания) опознавательных знаков.
Акт о снятии (стирании) опознавательных знаков составляется в произвольной форме, подписывается должностным лицом (летного или инженерно-технического состава), за которым закреплено воздушное судно и утверждается первым руководителем республиканского государственного учреждения.

2-тарау. Әуе кемелеріне тану белгілерін салу
9. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы әуе кемелерінің негізгі тану белгілері және олардың үлгілік өлшемдері осы нұсқаулыққа 1-қосымшада келтірілген.
10. Негізгі тану белгісі:
1) ұшақ-монопландарға – осы нұсқаулыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес қанаттарының үстіне және астына, сондай-ақ тік қанатының екі жағына;
2) ұшақ-бипландарға – осы нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес үстіңгі қанаттарының үстіне, төменгі қанаттарының астына, сондай-ақ тік қанатының екі жағына;
3) тікұшақтарға – осы нұсқаулыққа 5 және 6-қосымшаларға сәйкес фюзеляждың бүйір қабырғаларының артқы бөлігіне және фюзеляждың астына салынады.
11. Негізгі тану белгісін ұшақ қанатына салу кезінде (үстіне және астына) қыранның ұшу бағыты ұшақтың фюзеляжына қарай бағыт бойынша болуға тиіс. Нышанның ортасынан қанаттың ұшына дейінгі арақашықтық 0,1 – 0,2 қанат құлашын (ұзындығын) құрайды, ал қанаттың алдыңғы шетінен жиектемені қоса алғанда, нышанның төбесіне дейінгі арақашықтық 50 – 150 миллиметрді құрайды.
12. Негізгі тану белгісін тік қанатқа салу кезінде екі жағында да қыранның ұшу бағыты ұшақтың ұшу бағытына сәйкес келуге және оның шеттері киль мен бағыттау рулінің айнала шеттерінен 50 – 250 миллиметр арақашықтықта орналасатындай есеппен салынуға тиіс.
Екі тік қанаты бар ұшақтарға негізгі тану белгісі тік қанатының сыртқы жағына салынады.
Негізгі тану белгісі көлденең қанаты төмен орналасқан ұшақтың тік қанатына киль мен бағыттау рулінің жалпы ауданының ортасына тұрақтандырғыштан жоғары, көлденең қанаты жоғары орналасқан ұшақтың киль ауданының ортасына тұрақтандырғыштан төмен салынады.
13. Осы нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес әуе кемесіндегі борттық нөмір екі таңбалы санмен белгіленеді және фюзеляждың бүйір қабырғаларына және/немесе ұшақтың тік қанатына екі жағынан салынады.
Борттық нөмірлердің мынадай түстері белгіленген: қызыл, қара, сары. Ашық түске боялған әуе кемесіне қызыл немесе қара түсті борттық нөмір салынады, ал күңгірт немесе бүркеніш түске боялғанға – сары түсті борттық нөмір салынады.
14. Осы нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің басшы құрамын тасымалдауды жүзеге асыратын әуе кемелеріне борттық нөмірлерді бірнеше санмен белгілеуге, сондай-ақ латын әліпбиінің әріптік нышандарын қосуға жол беріледі. Бұл ретте әріптер мен сандар фюзеляждың құрылыс көлбеуімен бір бағытта көлбеуге перпендикуляр салынады және кемінде 300 миллиметр және 1000 миллиметрден аспайтын бірдей биіктікте болады.

Глава 2. Нанесение опознавательных знаков на воздушные суда
9. Основные опознавательные знаки воздушных судов государственной авиации Республики Казахстан и их типовые размеры приведены в приложении 1 к настоящей Инструкции.
10. Основной опознавательный знак наносится:
1) на самолеты-монопланы – на крылья сверху и снизу, а также на вертикальное оперение с обеих сторон согласно приложениям 2 и 3 к настоящей Инструкции;
2) на самолеты-бипланы – на верхние крылья сверху, а на нижние крылья снизу, а также на вертикальное оперение с обеих сторон согласно приложению 4 к настоящей Инструкции;
3) на вертолеты – на боковые поверхности фюзеляжа в ее задней части и днище фюзеляжа согласно приложениям 5 и 6 к настоящей Инструкции.
11. При нанесении основного опознавательного знака на крыло самолета (сверху и снизу), направление полета орла должно быть по направлению к фюзеляжу самолета. Расстояние от центра символа до конца крыла составляет 0,1 – 0,2 размаха (длины) крыла, а расстояние от передней кромки крыла до вершины символа вместе с окантовкой составляет 50 – 150 миллиметров.
12. При нанесении основного опознавательного знака на вертикальное оперение, направление полета орла на обеих сторонах должно совпадать с направлением полета самолета и наносится с таким расчетом, чтобы его концы находились на расстоянии 50 – 250 миллиметров от кромок обтекания киля и руля направления.
На самолеты, имеющие двойное вертикальное оперение, основной опознавательный знак наносится на внешних сторонах вертикального оперения.
На вертикальное оперение самолета с низким расположением горизонтального оперения основной опознавательный знак наносится в центре общей площади киля и руля направления выше стабилизатора, с высоким расположением горизонтального оперения – в центре площади киля ниже стабилизатора.
13. Бортовой номер на воздушном судне обозначается двузначным числом и наносится на боковые поверхности фюзеляжа и/или вертикальное оперение самолета с двух сторон согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.
Установлены следующие цвета бортовых номеров: красный, черный, желтый. На воздушное судно, окрашенное в светлый цвет, наносится бортовой номер красного или черного цвета, а в темный или камуфлированный цвет – желтого цвета.
14. На воздушных судах, осуществляющих перевозку руководящего состава Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан допускается обозначение бортовых номеров несколькими цифрами, а также включать буквенные символы латинского алфавита согласно приложению 8 к настоящей Инструкции. При этом буквы и цифры наносятся в одном направлении со строительной горизонталью фюзеляжа перпендикулярно горизонтали и имеют одинаковую высоту не менее 300 миллиметров и не более 1000 миллиметров.

15. "ҚАЗАҚСТАН ӘӘК", "KAZAKHSTAN AІR FORCE" және "KAZAKHSTAN" жазулары осы нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес ою-өрнексіз бас әріптермен ұшақ фюзеляжының бүйір қабырғаларына (жауынгерлік ұшақтарда тік қанатының астыңғы бөлігінде) және тікұшақтың артқы қанатына екі жағынан салынады.
16. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрін тасымалдауды жүзеге асыратын әуе кемелеріне осы нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес "KAZAKHSTAN AІR FORCE" жазуы ғана салынады.
17. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туы мен Мемлекеттік елтаңбасының суреттері Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің басшы құрамын тасымалдауды жүзеге асыратын әуе кемелеріне ғана салынады.
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрін тасымалдауды жүзеге асыратын әуе кемелерінде тану белгілерінің орналасуы осы нұсқаулыққа 11 және 12-қосымшаларда келтірілген.
18. Осы нұсқаулыққа 13, 14 және 15-қосымшаларға сәйкес медициналық көмек көрсету бойынша ұшуды орындау және санитариялық іс-шараларды жүргізу үшін тартылатын әуе кемесіне Қызыл жарты айдың суреті фюзеляждың бүйір қабырғаларына және астыңғы жағына салынады (ұшақта қосымша қанаттарының үстіне әрбір жазықтықтың ұшы жағындағы бөлігінің ортасына салынады).
Ақ түске боялған әуе кемесіне Қызыл жарты айдың суреті тікелей боялған бетке, ал басқа түстерге боялған кемеге – ақ түсті контурға салынады.
19. Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерін пайдаланушы эмблемасының көлемі мен салу орындары республикалық мемлекеттік мекеме бірінші басшысының шешімі бойынша белгіленеді.
20. Әуе кемесі типінің белгісі фюзеляждың екі жағынан аяға қарама-қарсы тік шрифтпен салынады.
Жасаушы зауыт салған әуе кемесі типінің белгісін сақтау ұсынылады.
21. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әуе кемелеріне қосымша ені 150 – 260 миллиметрге дейін жолақтар салынады. Осы нұсқаулыққа 16 және 17-қосымшаларға сәйкес жолақтар ұшақтарға – бағыттау руліне екі жағынан нервюрлерге қарама-қарсы негізгі тану белгісінен төмен және лонжеронға қарама-қарсы биіктік рулінің астыңғы және үстіңгі жағына, ал тікұшақтарға – жүк жармасының (рампаның) жоғарғы шетін жағалай салынады.
Күңгірт аяға ақ түсті жолақтар, ал ашық аяға қызыл түсті жолақтар салынады.

15. Надписи "ҚАЗАҚСТАН ӘӘК", "KAZAKHSTAN AIR FORCE" и "KAZAKHSTAN" наносятся на боковые поверхности фюзеляжа самолета (на боевых самолетах в нижней части вертикального оперения) и хвостовое оперение вертолета с двух сторон заглавными буквами без орнамента согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
16. На воздушные судна, осуществляющие перевозку Министра обороны Республики Казахстан наносятся только надпись "KAZAKHSTAN AIR FORCE" согласно приложению 10 к настоящей Инструкции.
17. Изображения Государственного флага и Государственного герба Республики Казахстан наносятся, только на воздушные суда, осуществляющие перевозку руководящего состава Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Расположение опознавательных знаков на воздушных судах, осуществляющих перевозку Министра обороны Республики Казахстан приведены в приложениях 11 и 12 к настоящей Инструкции.
18. Изображение Красного полумесяца наносится на боковые поверхности и на днище фюзеляжа воздушного судна, привлекаемого для выполнения полетов по оказанию медицинской помощи и проведения санитарных мероприятий (на самолете дополнительно наносится сверху на крыльях посредине концевой части каждой плоскости) согласно приложениям 13, 14 и 15 к настоящей Инструкции.
На воздушное судно, окрашенное в белый цвет, изображение Красного полумесяца наносится непосредственно на окрашенную поверхность, а на судно, окрашенное в другие цвета – в контуре белого.
19. Размеры и места нанесения эмблемы эксплуатанта воздушных судов государственной авиации устанавливается по решению первого руководителя республиканского государственного учреждения.
20. Обозначение типа воздушного судна наносится с обеих сторон фюзеляжа, прямым шрифтом, контрастным к фону.
Рекомендуется сохранять обозначение типа воздушного судна, нанесенное заводом-изготовителем.
21. На воздушные суда Комитета национальной безопасности Республики Казахстан дополнительно наносятся полосы шириной от 150 до 260 миллиметров. Полосы на самолетах наносятся на руле направления параллельно нервюрам с двух сторон ниже основного опознавательного знака и на руле высоты параллельно лонжерону сверху и снизу, а на вертолетах – вдоль верхнего края грузовых створок (рампы) согласно приложениям 16 и 17 к настоящей Инструкции.
На темном фоне наносятся полосы белого цвета, а на светлом фоне – красного цвета.

22. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әуе кемелерінде тану белгілерінің орналасуы осы нұсқаулыққа 18, 19 және 20-қосымшаларда келтірілген.
23. Ұшқышсыз ұшатын аппараттарға тану белгілерін салу ұшақтардағыдай болып келеді.
3-тарау. Әуе кемелерінің сыртқы бояуының схемасына қойылатын талаптар
24. Әуе кемелерінің сыртқы бояуының схемасы масштабы 1:100 болып төрт кескінде: сол жағынан, оң жағынан, үстінен және астынан орындалады. Бояу схемасын масштабы 1:200 немесе 1:250 болып орындауға жол беріледі.

22. Расположение опознавательных знаков на воздушных судах Национальной гвардии Республики Казахстан приведены в приложениях 18, 19 и 20 к настоящей Инструкции.
23. Нанесение опознавательных знаков на беспилотные летательные аппараты являются такими же, как и для самолетов.
Глава 3. Требования, предъявляемые к схеме внешней окраски воздушных судов
24. Схема внешней окраски воздушных судов выполняется в масштабе 1:100, в четырех проекциях: вид слева, справа, сверху и снизу. Допускается выполнение схем окраски в масштабе 1:200 или 1:250.

25. Схемада әуе кемесінің сыртқы бояуы, тану белгілерінің орналасқан жері және түс үйлесімділігі көрсетіледі.
26. Әуе кемелерінің сыртқы бояуының сипаттамасына қойылатын талаптар:
1) фюзеляж – төменгі және жоғарғы бөліктері бояуының түсін, борт жолақтарының (бар болған кезде) орналасқан жерін, түсін және көлемін көрсету;
2) қанаты мен көлденең қанаты – үстіңгі және төменгі жазықтықтарының, ұштарының бояуының түсін көрсету;

25. На схеме указывается: внешняя окраска воздушного судна, расположение и цветовое сочетание опознавательных знаков.
26. Требования, предъявляемые к описанию внешней окраски воздушных судов:
1) фюзеляж – указать цвет окраски нижних и верхних частей, расположение, цвет и размеры бортовых полос (при наличии);
2) крыло и горизонтальное оперение – указать цвет окраски верхних и нижних поверхностей, законцовок;

3) тік қанаты – кильдің және бағыттау рулі бояуының түсін, жолақтардың (бар болған кезде) орналасқан жерін, түсі мен көлемін көрсету;
4) осы нұсқаулықтың 2-тарауына сәйкес тану белгілерінің орналасқан жерін көрсету.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуе кемелеріне мемлекеттік,
тіркеу және қосымша
тану белгілерін салу
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНІҢ НЕГІЗГІ ТАНУ БЕЛГІСІ
Д
Диаметр (мм)

3) вертикальное оперение – указать цвет окраски киля и руля направления, расположение, цвет и размеры полос (при наличии);
4) расположение опознавательных знаков согласно главы 2 настоящей Инструкции.
Приложение 1
к Инструкции по нанесению
государственных, регистрационных и
дополнительных опознавательных знаков
на воздушные суда
государственной авиации
Республики Казахстан
ОСНОВНОЙ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫЙ ЗНАК ВООРУЖЕННЫХ СИЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Д
Диаметр (мм)

Сандардың ені олардың биіктігінің 2/3-іне тең болуға тиіс
Санды құрайтын сызықтардың қалыңдығы олардың биіктігінің 1/6-сына тең болуға тиіс
Сандар абрисінің қалыңдығы олардың биіктігінің 1/40-ына тең болуға тиіс
Сандар арасындағы қашықтық олардың биіктігінің 1/4-іне тең болуға тиіс
ЖАУЫНГЕРЛІК ҰШАҚТАРДАҒЫ БОРТТЫҚ НӨМІРЛЕРДІҢ ОРНАЛАСУЫ
ӘСКЕРИ-КӨЛІК ҰШАҚТАРЫНДАҒЫ БОРТТЫҚ НӨМІРЛЕРДІҢ ОРНАЛАСУЫ
ҰШАҚ-БИПЛАНДАРДАҒЫ БОРТТЫҚ НӨМІРЛЕРДІҢ ОРНАЛАСУЫ
КӨЛІК-ЖАУЫНГЕРЛІК ТІКҰШАҚТАРДАҒЫ БОРТТЫҚ НӨМІРЛЕРДІҢ ОРНАЛАСУЫ
ЖАУЫНГЕРЛІК ТІКҰШАҚТАРДАҒЫ БОРТТЫҚ НӨМІРЛЕРДІҢ ОРНАЛАСУЫ
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуе кемелеріне мемлекеттік,
тіркеу және қосымша
тану белгілерін салу
жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНІҢ, БАСҚА ДА ӘСКЕРЛЕРІ МЕН ӘСКЕРИ ҚҰРАЛЫМДАРЫНЫҢ БАСШЫ ҚҰРАМЫН ТАСЫМАЛДАУДЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРАТЫН ӘУЕ КЕМЕЛЕРІНДЕГІ БОРТТЫҚ НӨМІРЛЕРДІҢ ОРНАЛАСУЫ
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуе кемелеріне мемлекеттік,
тіркеу және қосымша
тану белгілерін салу
жөніндегі нұсқаулыққа
9-қосымша
ЖАЗУЛАРДЫ САЛУ ТӘРТІБІ Жауынгерлік ұшақтар мен тікұшақтарда салу үшін көлемдері (қаріп – Arіal, қаріп стилі – толық, қаріп көлемі – 460 п., абрис қалыңдығы – 4 мм)
Әскери-көлік ұшақтарында салу үшін көлемдері (қаріп – Arіal, қаріп стилі – толық, қаріп көлемі – 570 п., абрис қалыңдығы – 6 мм)
ЖАУЫНГЕРЛІК ҰШАҚТАРДАҒЫ ЖАЗУЛАРДЫҢ ОРНАЛАСУЫ
ӘСКЕРИ-КӨЛІК ҰШАҚТАРЫНДАҒЫ ЖАЗУЛАРДЫҢ ОРНАЛАСУЫ
ҰШАҚ-БИПЛАНДАРДАҒЫ ЖАЗУЛАРДЫҢ ОРНАЛАСУЫ
КӨЛІК-ЖАУЫНГЕРЛІК ТІКҰШАҚТАРДАҒЫ ЖАЗУЛАРДЫҢ ОРНАЛАСУЫ
ЖАУЫНГЕРЛІК ТІКҰШАҚТАРДАҒЫ ЖАЗУЛАРДЫҢ ОРНАЛАСУЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНІҢ, БАСҚА ДА ӘСКЕРЛЕРІ МЕН ӘСКЕРИ ҚҰРАЛЫМДАРЫНЫҢ БАСШЫ ҚҰРАМЫН ТАСЫМАЛДАУДЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРАТЫН ӘУЕ КЕМЕЛЕРІНДЕГІ ЖАЗУЛАРДЫҢ ОРНАЛАСУЫ
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуе кемелеріне мемлекеттік,
тіркеу және қосымша
тану белгілерін салу
жөніндегі нұсқаулыққа
10-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРІН ТАСЫМАЛДАУДЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРАТЫН ӘУЕ КЕМЕЛЕРІНДЕГІ ЖАЗУЛАРДЫҢ ОРНАЛАСУЫ
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуе кемелеріне мемлекеттік,
тіркеу және қосымша
тану белгілерін салу
жөніндегі нұсқаулыққа
11-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРІН ТАСЫМАЛДАУДЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРАТЫН ҰШАҚТАРДАҒЫ ТАНУ БЕЛГІЛЕРІНІҢ ОРНАЛАСУЫ
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуе кемелеріне мемлекеттік,
тіркеу және қосымша
тану белгілерін салу
жөніндегі нұсқаулыққа
12-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРІН ТАСЫМАЛДАУДЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРАТЫН ТІКҰШАҚТАРДАҒЫ ТАНУ БЕЛГІЛЕРІНІҢ ОРНАЛАСУЫ
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуе кемелеріне мемлекеттік,
тіркеу және қосымша
тану белгілерін салу
жөніндегі нұсқаулыққа
13-қосымша
ҚЫЗЫЛ ЖАРТЫ АЙДЫҢ СУРЕТІН САЛУ ТӘРТІБІ
Сыйымдылығы мынадай санитариялық ұшақтар мен тікұшақтар үшін:
40 адамға дейін, (мм)
40 адамнан артық, (мм)
К
Ақ аяның ені

Ширина цифр должна равняться 2/3 их высоты
Толщина линий, составляющих цифру, должна равняться 1/6 их высоты
Толщина абриса цифр, должна равняться 1/40 их высоты
Расстояние между цифрами должна равняться 1/4 их высоты
РАСПОЛОЖЕНИЕ БОРТОВЫХ НОМЕРОВ НА БОЕВЫХ САМОЛЕТАХ
РАСПОЛОЖЕНИЕ БОРТОВЫХ НОМЕРОВ НА ВОЕННО-ТРАНСПОРТНЫХ САМОЛЕТАХ
РАСПОЛОЖЕНИЕ БОРТОВЫХ НОМЕРОВ НА САМОЛЕТАХ-БИПЛАНАХ
РАСПОЛОЖЕНИЕ БОРТОВЫХ НОМЕРОВ НА ТРАНСПОРТНО-БОЕВЫХ ВЕРТОЛЕТАХ
РАСПОЛОЖЕНИЕ БОРТОВЫХ НОМЕРОВ НА БОЕВЫХ ВЕРТОЛЕТАХ
Приложение 8
к Инструкции по нанесению
государственных, регистрационных и
дополнительных опознавательных знаков
на воздушные суда
государственной авиации
Республики Казахстан
РАСПОЛОЖЕНИЕ БОРТОВЫХ НОМЕРОВ НА ВОЗДУШНЫХ СУДАХ, ОСУЩЕСТВЛЯЮЩИХ ПЕРЕВОЗКУ РУКОВОДЯЩЕГО СОСТАВА ВООРУЖЕННЫХ СИЛ, ДРУГИХ ВОЙСК И ВОИНСКИХ ФОРМИРОВАНИЙ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Приложение 9
к Инструкции по нанесению
государственных, регистрационных и
дополнительных опознавательных знаков
на воздушные суда
государственной авиации
Республики Казахстан
ПОРЯДОК НАНЕСЕНИЯ НАДПИСЕЙ Размеры для нанесения на боевых самолетах и вертолетах (шрифт - Arial, стиль шрифта - жирный, размер шрифта - 460 п., толщина абриса - 4 мм)
Размеры для нанесения на военно-транспортных самолетах (шрифт - Arial, стиль шрифта - жирный, размер шрифта - 570 п., толщина абриса - 6 мм)
РАСПОЛОЖЕНИЕ НАДПИСЕЙ НА БОЕВЫХ САМОЛЕТАХ
РАСПОЛОЖЕНИЕ НАДПИСЕЙ НА ВОЕННО-ТРАНСПОРТНЫХ САМОЛЕТАХ
РАСПОЛОЖЕНИЕ НАДПИСЕЙ НА САМОЛЕТАХ-БИПЛАНАХ
РАСПОЛОЖЕНИЕ НАДПИСЕЙ НА ТРАНСПОРТНО-БОЕВЫХ ВЕРТОЛЕТАХ
РАСПОЛОЖЕНИЕ НАДПИСЕЙ НА БОЕВЫХ ВЕРТОЛЕТАХ
РАСПОЛОЖЕНИЕ НАДПИСЕЙ НА ВОЗДУШНЫХ СУДАХ, ОСУЩЕСТВЛЯЮЩИХ ПЕРЕВОЗКУ РУКОВОДЯЩЕГО СОСТАВА ВООРУЖЕННЫХ СИЛ, ДРУГИХ ВОЙСКИ ВОИНСКИХ ФОРМИРОВАНИЙ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Приложение 10
к Инструкции по нанесению
государственных, регистрационных и
дополнительных опознавательных знаков
на воздушные суда
государственной авиации
Республики Казахстан
РАСПОЛОЖЕНИЕ НАДПИСЕЙ НА ВОЗДУШНЫХ СУДАХ, ОСУЩЕСТВЛЯЮЩИХ ПЕРЕВОЗКУ МИНИСТРА ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Приложение 11
к Инструкции по нанесению
государственных, регистрационных и
дополнительных опознавательных знаков
на воздушные суда
государственной авиации
Республики Казахстан
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА САМОЛЕТАХ, ОСУЩЕСТВЛЯЮЩИХ ПЕРЕВОЗКУ МИНИСТРА ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Приложение 12
к Инструкции по нанесению
государственных, регистрационных и
дополнительных опознавательных знаков
на воздушные суда
государственной авиации
Республики Казахстан
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА ВЕРТОЛЕТАХ, ОСУЩЕСТВЛЯЮЩИХ ПЕРЕВОЗКУ МИНИСТРА ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Приложение 13
к Инструкции по нанесению
государственных, регистрационных и
дополнительных опознавательных знаков
на воздушные суда
государственной авиации
Республики Казахстан
ПОРЯДОК НАНЕСЕНИЯ ИЗОБРАЖЕНИЯ КРАСНОГО ПОЛУМЕСЯЦА
Для санитарных самолетов и вертолетов вместимостью:
до 40 человек, (мм)
более 40 человек, (мм)
К
Ширина белого фона

300
600
М
Ақ аяның ұзындығы
700
1000
Н
Белгінің биіктігі
300
450
R= Н/2; r = 5Н/12; d = Н/6.
Ескертпе: "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері медициналық қызметінің эмблемасы мен айырым белгісі туралы" 2001 жылғы 14 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қызыл жарты айдың геральдикалық белгісі Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері медициналық қызметінің эмблемасы және айырым белгісі ретінде қолданылады.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуе кемелеріне мемлекеттік,
тіркеу және қосымша
тану белгілерін салу
жөніндегі нұсқаулыққа
14-қосымша
МЕДИЦИНАЛЫҚ КӨМЕК КӨРСЕТУ БОЙЫНША ҰШУДЫ ОРЫНДАУ ЖӘНЕ САНИТАРИЯЛЫҚ ІС-ШАРАЛАРДЫ ЖҮРГІЗУ ҮШІН ТАРТЫЛАТЫН ҰШАҚТАРДАҒЫ ҚЫЗЫЛ ЖАРТЫ АЙ СУРЕТІНІҢ ОРНАЛАСУЫ
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуе кемелеріне мемлекеттік,
тіркеу және қосымша
тану белгілерін салу
жөніндегі нұсқаулыққа
15-қосымша
МЕДИЦИНАЛЫҚ КӨМЕК КӨРСЕТУ БОЙЫНША ҰШУДЫ ОРЫНДАУ ЖӘНЕ САНИТАРИЯЛЫҚ ІС-ШАРАЛАРДЫ ЖҮРГІЗУ ҮШІН ТАРТЫЛАТЫН ТІКҰШАҚТАРДАҒЫ ҚЫЗЫЛ ЖАРТЫ АЙ СУРЕТІНІҢ ОРНАЛАСУЫ
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуе кемелеріне мемлекеттік,
тіркеу және қосымша
тану белгілерін салу
жөніндегі нұсқаулыққа
16-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ ҰШАҚТАРЫНДА ТАНУ БЕЛГІЛЕРІНІҢ ОРНАЛАСУЫ
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуе кемелеріне мемлекеттік,
тіркеу және қосымша
тану белгілерін салу
жөніндегі нұсқаулыққа
17-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІНІҢ ТІКҰШАҚТАРЫНДА ТАНУ БЕЛГІЛЕРІНІҢ ОРНАЛАСУЫ
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуе кемелеріне мемлекеттік,
тіркеу және қосымша
тану белгілерін салу
жөніндегі нұсқаулыққа
18-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҰЛАНЫНЫҢ КӨЛІК ҰШАҚТАРЫНДА ТАНУ БЕЛГІЛЕРІНІҢ ОРНАЛАСУЫ
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуе кемелеріне мемлекеттік,
тіркеу және қосымша
тану белгілерін салу
жөніндегі нұсқаулыққа
19-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҰЛАНЫНЫҢ ӘСКЕРИ-КӨЛІК ҰШАҚТАРЫНДА ТАНУ БЕЛГІЛЕРІНІҢ ОРНАЛАСУЫ
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
әуе кемелеріне мемлекеттік,
тіркеу және қосымша
тану белгілерін салу
жөніндегі нұсқаулыққа
20-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҰЛАНЫНЫҢ ТІКҰШАҚТАРЫНДА ТАНУ БЕЛГІЛЕРІНІҢ ОРНАЛАСУЫ

300
600
М
Длина белого фона
700
1000
Н
Высота знака
300
450
R= Н/2; r = 5Н/12; d = Н/6.
Примечание: В соответствии с Законом Республики Казахстан от 14 декабря 2001 года "Об эмблеме и отличительном знаке медицинской службы Вооруженных Сил Республики Казахстан" геральдический знак красного полумесяца употребляется как эмблема и отличительный знак медицинской службы Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Приложение 14
к Инструкции по нанесению
государственных, регистрационных и
дополнительных опознавательных знаков
на воздушные суда
государственной авиации
Республики Казахстан
РАСПОЛОЖЕНИЕ ИЗОБРАЖЕНИЯ КРАСНОГО ПОЛУМЕСЯЦА НА САМОЛЕТАХ, ПРИВЛЕКАЕМЫХ ДЛЯ ВЫПОЛНЕНИЯ ПОЛЕТОВ ПО ОКАЗАНИЮ МЕДИЦИНСКОЙ ПОМОЩИ И ПРОВЕДЕНИЯ САНИТАРНЫХ МЕРОПРИЯТИЙ
Приложение 15
к Инструкции по нанесению государственных, регистрационных и дополнительных опознавательных знаков на воздушные суда государственной авиации Республики Казахстан
РАСПОЛОЖЕНИЕ ИЗОБРАЖЕНИЯ КРАСНОГО ПОЛУМЕСЯЦА НА ВЕРТОЛЕТАХ, ПРИВЛЕКАЕМЫХ ДЛЯ ВЫПОЛНЕНИЯ ПОЛЕТОВ ПО ОКАЗАНИЮ МЕДИЦИНСКОЙ ПОМОЩИ И ПРОВЕДЕНИЯ САНИТАРНЫХ МЕРОПРИЯТИЙ
Приложение 16
к Инструкции по нанесению государственных, регистрационных и дополнительных опознавательных знаков на воздушные суда государственной авиации Республики Казахстан
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА САМОЛЕТАХ КОМИТЕТА НАЦИОНАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Приложение 17
к Инструкции по нанесению государственных, регистрационных и дополнительных опознавательных знаков на воздушные суда государственной авиации Республики Казахстан
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА ВЕРТОЛЕТАХ КОМИТЕТА НАЦИОНАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Приложение 18
к Инструкции по нанесению государственных, регистрационных и дополнительных опознавательных знаков на воздушные суда государственной авиации Республики Казахстан
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА ТРАНСПОРТНЫХ САМОЛЕТАХ НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Приложение 19
к Инструкции по нанесению государственных, регистрационных и дополнительных опознавательных знаков на воздушные суда государственной авиации Республики Казахстан
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА ВОЕННО-ТРАНСПОРТНЫХ САМОЛЕТАХ НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Приложение 20
к Инструкции по нанесению государственных, регистрационных и дополнительных опознавательных знаков на воздушные суда государственной авиации Республики Казахстан
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА ВЕРТОЛЕТАХ НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН