Басқа адамның көмегіне мұқтаж 1, 2 топтағы жалғыз басты мүгедектерді күтуге мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларға қосымша үстемақылар түрінде әлеуметтік көмектің қосымша түрін көрсету туралы
Қарағанды облысы әкімдігінің 2012 жылғы 5 сәуірдегі N 11/12 қаулысы. Қарағанды облысы Әділет департаментінде 2012 жылғы 11 мамырда N 1907 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысының әкімдігінің 2023 жылғы 15 қыркүйектегі № 66/01 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысының әкімдігінің 15.09.2023 № 66/01 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2005 жылғы 13 сәуірдегі "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңдарына сәйкес Қарағанды облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Басқа адамның көмегіне мұқтаж 1, 2 топтағы жалғыз басты мүгедектерді күтуге мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларға қосымша үстемақылар түрінде әлеуметтік көмектің қосымша түрі 2012 жылғы 1 наурыздан бастап бір айлық есептік көрсеткіш көлемінде көрсетілсін.
2. Қосымша үстемақылар түрінде әлеуметтік көмектің қосымша түрін көрсету төмендегі 1, 2 топтағы мүгедектерге:
қолданыстағы заңнама бойынша оларды асырауға міндетті туыстары жоқ мүгедектерге;
жұмыс істемейтін мүгедек, зейнеткер болып табылатын туыстарымен бірге тұратын мүгедектерге;
кәмелетке толмаған балаларымен бірге тұратын мүгедектерге жүзеге асырылатыны анықталсын.
3. Осы қаулының 2 тармағында көрсетілген 1, 2 топтағы мүгедектерге үстемақы оны алуға құқық пайда болғаннан кейін мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау мерзіміне өтінген айдан бастап тағайындалатыны белгіленсін. Үстемақыны өткен айға төлеу қаржыландырудың түсуіне байланысты жүргізіледі. Үстемақыны төлеуді тоқтататын жағдай пайда болса (алушының қайтыс болуы, алушыға 3 топ мүгедектігін белгілеу немесе мүгедектікті алу, қолданыстағы заңнама бойынша мүгедек адамды ұстауға міндетті туысқандарының пайда болуы және басқалар) үстемақыны тағайындау тиісті жағдай пайда болған айдан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.
Ақпараттарды дұрыс бермегеннің салдарынан үстемақы заңсыз төленген жағдайда төленген сома алушылардан өз еріктерімен немесе сот тәртібімен қайтарылады.
4. Облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың әкімдеріне осы қаулының 2 тармағында көрсетілген мүгедектерге қосымша үстемақылар түрінде әлеуметтік көмектің қосымша түрін көрсету облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері банкте ашылған шоттың нөмірі көрсетілген олардың өтініштерінің негізімен және төмендегі құжаттарымен қамтамасыз етіледі:
өтініш білдірушінің жеке басын куәландыратын құжат;

Об оказании дополнительного вида социальной помощи в виде дополнительных надбавок на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам 1, 2 группы, нуждающимся в посторонней помощи
Постановление акимата Карагандинской области от 5 апреля 2012 года N 11/12. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 11 мая 2012 года N 1907. Утратило силу постановлением акимата Карагандинской области от 15 сентября 2023 года № 66/01
Сноска. Утратило cилу постановлением акимата Карагандинской области от 15.09.2023 № 66/01 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" акимат Карагандинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Оказывать с 1 марта 2012 года дополнительный вид социальной помощи в виде дополнительных надбавок на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам 1, 2 группы, нуждающимся в посторонней помощи в размере одного месячного расчетного показателя.
2. Определить, что оказание дополнительного вида социальной помощи в виде дополнительных надбавок осуществляется следующим инвалидам 1, 2 группы:
не имеющим родственников, по действующему законодательству обязанных их содержать;
проживающим совместно с родственниками, являющимися неработающими инвалидами, пенсионерами;
проживающим с несовершеннолетними детьми.
3. Установить, что надбавка назначается инвалидам 1, 2 группы, указанным в пункте 2 настоящего постановления, с месяца обращения после возникновения права на ее получение на срок назначения государственного социального пособия по инвалидности. Выплата надбавки производится за истекший месяц по мере поступления финансирования. При наличии обстоятельств, повлекших прекращение выплаты надбавки (смерть получателя, установление получателю 3 группы или снятие инвалидности, появление родственников, обязанных по закону содержать инвалида и других), выплата надбавки прекращается с месяца, следующего за тем, в котором наступили соответствующие обстоятельства.
В случае представления недостоверной информации, повлекшей незаконную выплату надбавки, выплаченные суммы взыскиваются с получателей в добровольном либо судебном порядке.
4. Акимам районов, городов областного значения обеспечить оказание дополнительного вида социальной помощи в виде надбавок инвалидам, указанным в пункте 2 настоящего постановления, отделами занятости и социальных программ районов, городов областного значения на основании их заявления с указанием номера счета в банке и следующих документов:
документа, удостоверяющего личность заявителя;

медициналық-әлеуметтік сараптаманың (белгіленген үлгідегі) 1 немесе 2 топтағы мүгедектігін белгілеген анықтамасы;
2 топтағы мүгедектерге басқа адамның көмегіне мұқтаждығы жөнінде дәрігерлік-консультативтік комиссия шешімінің үзіндісі.
Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары ұсынылады, содан кейін құжаттардың төлнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қарағанды облысының әкімдігінің 09.03.2022 № 13/01 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. "Қарағанды облысының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" мемлекеттік мекемесі күтімге қосымша үстемақыны облыстық бюджетте қарастырылған қаражаттар шегінде төлеуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Т.А. Әбілдаға жүктелсін.
7. Осы қаулы алғаш ресми түрде жарияланғаннан кейінгі он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі және 2012 жылғы 1 наурыздан бастап туындаған қатынастарға таратылады.
Облыс әкімі
Ә. Құсайынов

справки медико-социальной экспертизы (установленного образца) об установлении 1 или 2 группы инвалидности;
выписки из решения врачебно-консультативной комиссии для инвалидов 2 группы о необходимости оказания посторонней помощи.
Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенным постановлением акимата Карагандинской области от 09.03.2022 № 13/01 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Государственное учреждение "Управление координации занятости и социальных программ Карагандинской области" обеспечить выплату дополнительных надбавок на уход в пределах средств, предусмотренных в областном бюджете.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Әбілда Т.А.
7. Данное постановление вводится в действие по истечение десяти календарных дней после его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 марта 2012 года.
Аким области
А. Кусаинов