Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының бухгалтерлік есепті жүргізуі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 ақпандағы № 63 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 01 сәуірде № 8402 тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, екінші деңгейдегі банктер мен "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы жүргізетін операциялардың бухгалтерлік есебін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 109 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жалпы ережелер";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Банктің, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының шетел валютасымен және тазартылған бағалы металдарымен операцияларын 1858, 1859, 1873, 1874, 2858, 2859, 2872 және 2873-шоттарын пайдаланбастан бухгалтерлік есепте көрсетуге мүмкіндік беретін автоматтандырылған қосалқы есеп болған кезде, шетел валютасындағы операциялардың сомаларын жоғарыда көрсетілген шоттарды пайдаланбастан көрсетуге жол беріледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. "Меншікті капитал" үшінші класына мынадай шоттар тобы кіреді:
3000
Жарғылық капитал
3100
Қосымша капитал
3200
Жалпы банктік тәуекелдерге арналған резервтер (провизиялар)
3400
Динамикалық резервтер
3500
Резервтік капитал және қайта бағалау резервтері.";
2-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шоттар";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Активтер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Міндеттемелер";
3-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета банками второго уровня и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 63. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2013 года № 8402.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", в целях совершенствования бухгалтерского учета операций, совершаемых банками второго уровня и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 109 (вводится в действие с 16.12.2020).
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", утвержденном указанным постановлением:
в разделе 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"1. Общие положения";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Допускается отражение в бухгалтерском учете операций в иностранной валюте без использования счетов 1858, 1859, 1873, 1874, 2858, 2859, 2872 и 2873 при наличии автоматизированного вспомогательного учета, позволяющего отражать в бухгалтерском учете операции с иностранной валютой и аффинированными драгоценными металлами банка, ипотечной организации, акционерного общества "Банк Развития Казахстана" без использования вышеуказанных счетов.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Третий класс "Собственный капитал" включает в себя следующие группы счетов:
3000 Уставный капитал
3100 Дополнительный капитал
3200 Резервы (провизии) на общебанковские риски
3400 Динамические резервы
3500 Резервный капитал и резервы переоценки.";
в разделе 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"2. Счета";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Активы";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Обязательства";
в главе 3:
заголовок изложить в следующей редакции:

"3-параграф. Меншікті капитал";
3200-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"3400
Динамикалық резервтер";
3300 "Резервтерді (провизияларды) түзету шоты" шотының нөмірі және аты алып тасталсын;
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Кірістер";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-параграф. Шығыстар";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-параграф. Шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер";
7-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-параграф. Балансқа меморандумның шоттары";
7130 "Зиянға есептен шығарылған борыштар" шотының нөмірі және аты алып тасталсын;
3-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шоттардың сипаттамасы";
8-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Балансқа меморандумның шоттары";
3200-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3400-шоттың нөмірімен, атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"3400. Динамикалық резервтер (пассив).
Шоттың мақсаты: Қалыптастырылған динамикалық резервтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша құрылатын резервтер сомасы № 3599 баланстық шотпен байланыстырыла отырып жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтердің азаюы № 3599 баланстық шотпен байланыстырыла отырып жазылады.";
3300-шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алып тасталсын;
5999-шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5999. Корпоративтік табыс салығы (актив-пассив).
Шоттың мақсаты: Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бюджетке төленуге тиісті корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар сомасы, кейінге қалдырылған салық міндеттемесінің сомасын тану, кейінге қалдырылған салық активінің сомаларын тануды тоқтату жазылады.
Шоттың кредиті бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар сомаларын № 4999 баланстық шотпен сальдолау кезінде оларды есептен шығару, кейінге қалдырылған салық активінің сомаларын тану, кейінге қалдырылған салық міндеттемесінің сомаларын тануды тоқтату жазылады.";
9-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Баланстан тыс шоттар";
7130-шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алып тасталсын.
3. Осы қаулы, 2013 жылғы 1 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының отыз төртінші – отыз тоғызыншы, қырық бесінші – қырық сегізінші, жүз төртінші – жүз сегізінші және жүз он жетінші – жүз жиырма жетінші, 2-тармағының отыз жетінші және елу жетінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

"Параграф 3. Собственный капитал";
после счета 3200 дополнить счетом следующего содержания:
"3400 Динамические резервы";
номер и название счета 3300 "Счет корректировки резервов (провизий)" исключить;
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Доходы";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 5. Расходы";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Параграф 6. Условные и возможные требования и обязательства";
в главе 7:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Параграф 7. Счета меморандума к балансу";
номер и название счета 7130 "Долги, списанные в убыток" исключить;
в разделе 3:
заголовок изложить в следующей редакции:
"3. Описание счетов";
в главе 8:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Счета меморандума к балансу";
после описания счета 3200 дополнить номером, названием и описанием счета 3400 следующего содержания:
"3400. Динамические резервы (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сформированных динамических резервов.
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых резервов в корреспонденции с балансовым счетом № 3599.
По дебету счета проводится уменьшение созданных резервов в корреспонденции с балансовым счетом № 3599.";
номер, название и описание счета 3300 исключить;
номер, название и описание счета 5999 изложить в следующей редакции:
"5999. Корпоративный подоходный налог (активно-пассивный).
Назначение счета: Учет сумм расходов по корпоративному подоходному налогу.
По дебету счета проводятся суммы расходов по корпоративному подоходному налогу, подлежащему уплате в бюджет, признание суммы отложенного налогового обязательства, прекращение признания сумм отложенного налогового актива.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по корпоративному подоходному налогу при их сальдировании с балансовым счетом № 4999, признание сумм отложенного налогового актива, прекращение признания сумм отложенного налогового обязательства.";
в главе 9:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Внебалансовые счета";
номер, название и описание счета 7130 исключить.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев с тридцать четвертого по тридцать девятый, с сорок пятого по сорок восьмой, со ста четвертого по сто восьмой и со ста семнадцатого по сто двадцать седьмой пункта 1, абзацев тридцать седьмого и пятьдесят восьмого пункта 2 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 декабря 2013 года.

Осы қаулының 1-тармағының елу бірінші – елу сегізінші абзацтары, 2-тармағының сегізінші, тоғызыншы, он үшінші, жиырма бесінші – жиырма жетінші, қырық жетінші – қырық тоғызыншы абзацтары 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко

Действие абзацев с пятидесяти первого по пятьдесят восьмой пункта 1, абзацев восьмого, девятого, тринадцатого, с двадцать пятого по двадцать седьмой, с сорок четвертого по сорок девятый пункта 2 настоящего постановления распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2013 года.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко