Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу қағидасын бекіту туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 2013 жылғы 16 сәуірдегі № 3-НП нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 15 мамырда № 8466 тіркелді. Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті Төрағасының 2015 жылғы 30 қарашадағы № 17-НҚ нормативтік қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті Төрағасының 30.11.2015 № 17-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 141-бабының 19) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу қағидасы 1-қосымшаға сай;
2) Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу қағидасы 2-қосымшаға сай бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) «Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу ережесін бекіту туралы» Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2011 жылғы 18 тамыздағы № 2-НП нормативтік қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7190 тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2011 жылғы 11 қазанда № 488-490 (26882) жарияланған);
2) «Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің «Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылаудың кейбір мәселелері туралы» 2011 жылғы 12 тамыздағы № 1-НП және «Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу ережесін бекіту туралы» 2011 жылғы 18 тамыздағы № 2-НП нормативтік қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2012 жылғы 9 шілдедегі № 1-НП нормативтік қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7808 тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2012 жылғы 9 тамызда № 483-488 (27561) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің аппарат басшысы (В.В. Супрун) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы нормативтік қаулының мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил проведения внешнего государственного финансового контроля
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 16 апреля 2013 года № 3-НП. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2013 года № 8466. Утратило силу нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 ноября 2015 года № 17-НҚ
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30.11.2015 № 17-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19) статьи 141 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1.Утвердить:
1) Правила проведения внешнего государственного финансового контроля Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета согласно приложению 1;
2) Правила проведения внешнего государственного финансового контроля ревизионными комиссиями областей, города республиканского значения, столицы согласно приложению 2.
2. Признать утратившими силу:
1) Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 18 августа 2011 года № 2-НП «Об утверждении Правил проведения внешнего государственного финансового контроля» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7190, опубликовано в газете «Казахстанская правда» от 8 октября 2011 года № 323-324 (26714-26715));
2) подпункт 2) пункта 1 нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 9 июля 2012 года № 1-НП «О внесении изменений и дополнений в нормативные постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 12 августа 2011 года № 1-НП «О некоторых вопросах внешнего государственного финансового контроля» и от 18 августа 2011 года № 2-НП «Об утверждении Правил проведения внешнего государственного финансового контроля» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7808, опубликовано в газете «Казахстанская правда» от 9 августа 2012 года № 258-259 (27077-27078)).
3. Руководителю аппарата Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета (Супрун В.В.) обеспечить государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                      А. Мусин
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2013 жылғы 16 сәуірдегі
№ 3-НП нормативтік қаулысына
1-қосымша
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп
комитетінің сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 141-бабының 19) тармақшасына, «Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті туралы ережені бекіту туралы» (бұдан әрі – Есеп комитеті) Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 5 тамыздағы № 917 Жарлығына, «Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарын бекіту туралы» (бұдан әрі – Стандарттар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 7 сәуірдегі № 788 Жарлығына сәйкес әзірленген.
2. Қағида бақылау қызметін жоспарлау, бақылауға дайындалу, бақылауды жүргізу, бақылаудың қорытындысы бойынша есептерді ресімдеу, сапаны бақылауды жүргізу, шешімдердің орындалуын мониторингтеуді және бақылауды ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
3. Осы Қағидада мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау – Қазақстан Республикасының Президентіне тоқсан сайынғы ақпаратты және Қазақстан Республикасының Парламентіне жыл сайынғы есепті ұсына отырып, Есеп комитеті жүзеге асыратын республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау (бұдан әрі – бақылау);
2) сәйкестікке бақылау жасау – бақылау объектісі қызметінің Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасының талаптарына сәйкестігін бағалау;
3) қаржылық есептілікті бақылау – бақылау объектісінің қаржылық есептілікті жасауының және табыс етуінің анықтығын, негізділігін және уақтылығын бағалау;
4) тиімділікті бақылау – сәйкестікке бақылау жасау және қаржылық есептілікті бақылау негізінде жүргізілетін бағалау, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында көзделген тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілуін, мемлекеттік, салалық және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын, көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерліктері мен активтерін пайдалануды бағалау, сондай-ақ мемлекеттік орган және квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің экономиканың немесе жеке алғанда экономика саласының, әлеуметтік саланың, мемлекеттік басқарудың басқа да салаларының дамуына тигізетін әсерін кешенді және объективті талдау;

4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель                                     А. Мусин
Приложение 1
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета
от 16 апреля 2013 года № 3-НП
Правила
проведения внешнего государственного финансового контроля
Счетным комитетом по контролю за исполнением
республиканского бюджета
1. Общие положения
1. Правила проведения внешнего государственного финансового контроля Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) статьи 141 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (далее – Бюджетный кодекс), Указом Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года № 917 «Об утверждении Положения о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета» (далее - Счетный комитет), Указом Президента Республики Казахстан от 7 апреля 2009 года № 788 «Об утверждении Стандартов государственного финансового контроля» (далее - Стандарты).
2. Правила определяют порядок планирования контрольной деятельности, подготовки к контролю, проведения контроля, оформления отчетов по итогам контроля, проведения контроля качества, организации мониторинга и контроля исполнения решений.
Сноска. Пункт 2 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) внешний государственный финансовый контроль - контроль за исполнением республиканского бюджета, осуществляемый Счетным комитетом, с представлением ежеквартальной информации Президенту Республики Казахстан и ежегодного отчета Парламенту Республики Казахстан (далее - контроль);
2) контроль на соответствие - оценка соответствия деятельности объекта контроля требованиям бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан;
3) контроль финансовой отчетности - оценка достоверности, обоснованности и своевременности составления и представления финансовой отчетности объектом контроля;
4) контроль эффективности - оценка, проводимая, в том числе на основе контроля на соответствие и финансовой отчетности, достижения государственными органами прямых и конечных результатов, предусмотренных в их стратегических планах, реализации государственных, отраслевых и бюджетных программ, оказываемых государственных услуг, использования связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, поручительств и активов государства, а также комплексный и объективный анализ влияния деятельности государственного органа и субъектов квазигосударственного сектора на развитие экономики или отдельно взятой отрасли экономики, социальной сферы, других сфер государственного управления;

5) кешенді бақылау – бақылау объектілерінің нақты кезеңдегі қызметін барлық мәселелер бойынша бақылау және бағалау;
6) тақырыптық бақылау – бақылау объектiсiнiң нақты кезеңдегi қызметiн жекелеген мәселелер бойынша бақылау және бағалау;
7) үстеме бақылау – тексерiлiп отырған мәселе шеңберiнде бақылаудың негiзгi объектiсiмен өзара қатынастары мәселелерi бойынша ғана жүргiзiлетiн үшiншi тұлғаларды бақылау;
8) бiрлескен бақылау – мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары келiсiлген мерзiмде басқа мемлекеттік органдармен бiрлесiп жүргiзетiн бақылау;
9) қосарлас бақылау – мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары кейiннен олардың нәтижелерiмен алмаса отырып, келiсiлген мәселелер мен жүргiзу мерзiмдерi бойынша өз бетiнше жүргiзетiн бақылау;
10) бақылаушы – лауазымдық міндеттеріне бақылауды жүзеге асыру кіретін Есеп комитетінің қызметкері;
11) бақылау іс-шарасы – бақылауға дайындалуға, бақылауды жүргізуге және бақылаудың қорытындысы бойынша есептерді ресімдеуге бағытталған іс-қимылдар кешені;
12) талдамалық іс-шара – жекелеген экономикалық және әлеуметтік процестерді ашуға бағытталған талдау, талдамалық зерттеу, мониторинг, бағалау және сараптама жүргізуге байланысты іс-қимылдар кешені;
13) бақылау-талдамалық іс-шара - бақылау және талдамалық іс-шаралар жүргізу кезінде көзделген іс-қимылдар мен рәсімдер кешені;
14) бақылау іс-шарасына дайындалу принциптері:
кешенділік – бақылау объектісін алдын ала зерделеуден бастап, бақылау бағдарламасын жасағанға дейінгі барлық кезеңдердің өзара байланыстылығы және келісілуі;
үздіксіздік – бақылауды жүзеге асыратын Есеп комитетінің қызметкерлеріне, мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандарына және сарапшыларға бақылаудың кезеңдері мен мерзімдері бойынша өзара байланысты тапсырмаларды белгілеу;
оңтайлылық – бақылаудың түпкілікті мақсатына ең аз шығын жұмсай отырып қол жеткізу үшін бақылау бағдарламасының неғұрлым орынды нұсқасын таңдау;
атаулылық – бақылау объектілерінің өңірлік орналасуын қоса алғанда, оларды нақты таңдау.
15) Есеп комитетінің қаулысы – бақылау нәтижелерін растайтын және ол арналған барлық мемлекеттік органдар, ұйымдар мен лауазымды адамдар орындауға міндетті шешімдерді қамтитын құжат (бұдан әрі – Қаулы);
16) бақылаудың нәтижесі бойынша қорытынды – бақылау актiлерiнің және (немесе) аудиторлық есептердің негiзiнде жасалатын Есеп комитетінің құжаты (бұдан әрі – Қорытынды);
17) ұсыным – мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының анықталған бұзушылықтарды және жұмыстағы кемшiлiктердi жою үшiн бақылау объектiлерiне және басқа да мүдделi тұлғаларға жiберетін орындалуға мiндеттi құжаты (бұдан әрі – Ұсыным);

5) комплексный контроль - контроль и оценка деятельности объектов контроля по всем вопросам за конкретный период;
6) тематический контроль - контроль и оценка деятельности объекта контроля по отдельным вопросам за конкретный период;
7) встречный контроль - контроль третьих лиц, который проводится исключительно по вопросам взаимоотношений с основным объектом контроля в рамках проверяемого вопроса;
8) совместный контроль - контроль, проводимый органами государственного финансового контроля совместно с другими государственными органами в согласованные сроки;
9) параллельный контроль - контроль, проводимый органами государственного финансового контроля самостоятельно по согласованным вопросам и срокам проведения с последующим обменом их результатами;
10) контролер – работник Счетного комитета, в должностные обязанности которого входит осуществление контроля;
11) контрольное мероприятие – комплекс действий, направленных на подготовку к контролю, проведение контроля и оформление отчетов по итогам контроля;
12) аналитическое мероприятие – комплекс действий, связанных с проведением анализа, аналитического исследования, мониторинга, оценки и экспертизы, направленных на раскрытие определенных экономических и социальных процессов;
13) контрольно-аналитическое мероприятие – комплекс действий и процедур, предусмотренных при проведении контрольного и аналитического мероприятий;
14) принципы подготовки к контрольному мероприятию:
комплексность - взаимосвязанность и согласованность всех этапов от предварительного изучения объекта контроля до составления программы контроля;
непрерывность - установление взаимосвязанных по этапам и срокам контроля заданий работникам Счетного комитета, специалистам государственных органов, аудиторских организаций и экспертам, осуществляющим контроль;
оптимальность - выбор наиболее целесообразного варианта программы контроля для достижения конечных целей контроля при минимальных затратах;
адресность - выбор четких объектов контроля, включая их региональное размещение;
15) постановление Счетного комитета - документ, подтверждающий результаты контроля и содержащий решения, обязательные для исполнения всеми государственными органами, организациями и должностными лицами, к которым он обращен (далее - Постановление);
16) заключение по итогам контроля - документ Счетного комитета, составляемый на основании актов контроля и (или) аудиторских отчетов (далее - Заключение);
17) представление - обязательный для исполнения документ органов государственного финансового контроля, направляемый объектам контроля и другим заинтересованным лицам для устранения выявленных нарушений и недостатков в работе (далее - Представление);

18) сапаны бақылау – бақылау іс-шаралары материалдарының сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау саласындағы заңнаманың белгіленген талаптарына сәйкестігін тексеру және талдау;
19) постбақылау – Есеп комитеті шешімдерінің (Қаулыларының (Ұсынымдарының)) орындалуын бақылау.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
4. Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау мемлекеттік басқару жүйесінің ажырамас бөлігі болып табылады, бюджетті атқарудың және мемлекет активтерін пайдаланудың айқындығын, тиімділігін, жауапкершілігін арттыруға бағытталған.
5. Бюджет кодексінің 136-бабы 3-1-тармағына сәйкес Есеп комитетінің қызметкерлерін мемлекеттік органдардың сұрауы бойынша оның жұмыс жоспарларында көзделмеген тексеру жүргізу үшін тартуға жол берілмейді.
6. Бақылау Есеп комитетінің жылдық және тоқсандық жұмыс жоспарлары негізінде жүргізіледі.
7. Бақылау іс-шарасын жүргізуге тікелей басшылықты Есеп комитетінің бақылауды жүргізуге жауапты мүшесі жұмыстың бекітілген бағыттары бойынша (соның ішінде бақылау мәселелерінің қамтылу толықтығын бақылауды жүзеге асыру, бақылаушылардың жұмыс бағыттарын түзету) жүзеге асырады.
8. Бақылау тобының құрамы бақылау іс-шарасын жүргізуге қатысатын Есеп комитетінің қызметкерлерін – бақылау тобының жетекшісі мен бақылаушыларды, және қажет болғанда, мемлекеттік органдардың мамандарын, аудиторлық ұйымдардың қызметкерлерін және (немесе) сарапшыларды қамтиды. Бірлескен бақылауды жүргізу кезінде бақылау тобының құрамына басқа мемлекеттік органдардың қызметкерлері енгізіледі.
Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы бақылау тобына бақылау іс-шарасын сүйемелдейтін, сондай-ақ бұзушылықтар, кемшіліктер анықталған кезде заңнаманы қолдану мәселелері бойынша қажетті құжаттары қоса берілген жазбаша сұрау салуларға бақылау объектілеріне шықпай, электрондық пошта/факс арқылы жазбаша консультация беретін қызметкерлерді бекітеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
9. Есеп комитетінің қызметкерлері бақылау жүргізу кезінде Бюджет кодексінде белгіленген құзыретіне сүйене отырып, осы Қағиданы басшылыққа алады.

18) контроль качества – проверка и анализ материалов контрольных мероприятий на соответствие установленным требованиям законодательства в сфере внешнего государственного финансового контроля;
19) постконтроль – контроль исполнения решений Счетного комитета (Постановлений (Представлений)).
Сноска. Пункт 3 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Внешний государственный финансовый контроль является неотъемлемой частью системы государственного управления и направлен на повышение прозрачности, эффективности, ответственности за исполнением бюджета и использованием активов государства.
5. В соответствии с пунктом 3-1 статьи 136 Бюджетного кодекса не допускается привлечение работников Счетного комитета по запросам государственных органов для проведения проверок, не предусмотренных в его планах работы.
6. Контроль проводится на основе годового и квартальных планов работы Счетного комитета.
7. Непосредственное руководство за проведением контрольного мероприятия осуществляет член Счетного комитета, ответственный за проведение контроля, по закрепленным направлениям работы (в том числе осуществление контроля полноты охвата вопросов контроля, корректирование направлений работы контролеров).
8. Состав группы контроля включает работников Счетного комитета, участвующих в проведении контрольного мероприятия, - руководителя группы контроля и контролеров, и при необходимости специалистов государственных органов, работников аудиторских организаций и (или) экспертов. При проведении совместного контроля в состав группы контроля включаются работники других государственных органов.
Руководитель структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение, закрепляет за группой контроля работников, которые сопровождают контрольное мероприятие, а также на письменные запросы с приложением необходимых документов дают письменные консультации посредством электронной почты/факса, без выезда на объекты контроля, по вопросам применения законодательства при выявлении нарушений, недостатков.
Сноска. Пункт 8 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При проведении контроля работники Счетного комитета руководствуются настоящими Правилами исходя из компетенции, установленной Бюджетным кодексом.

10. Бақылау жүргізуге тартылатын мемлекеттік органдардың (келісім бойынша), аудиторлық ұйымдардың мамандары және сарапшылар осы Қағиданы басшылыққа алады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Бақылау мынадай үлгілерге бөлінеді:
1) сәйкестікке бақылау жасау;
2) қаржылық есептілікті бақылау;
3) тиімділікті бақылау.
12. Есеп комитеті өз өкілеттігі шегінде кешенді, тақырыптық, үстеме, бірлескен, қосарлас бақылау түрлерін жүзеге асырады.
13. Бақылау республикалық бюджеттің атқарылуын, мемлекеттік, салалық және бюджеттік бағдарламалардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын, бюджет процесіне қатысушылардың, оның ішінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, сондай-ақ басқа да бюджет қаражатын алушылардың, байланысты гранттарды, мемлекет кепілгерліктері мен активтерін, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, бюджеттік инвестицияларды пайдаланатын жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – бақылау объектілері) оларды жоспарлауға, қалыптастыруға, бөлуге, пайдалануға байланысты заңнамалардың нормаларын сақтауын мониторингілеу, салыстыру, бағалау және талдау жүйесін қолдана отырып жүргізіледі.
14. Есеп комитеті бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды, кемшіліктерді талдау, қорыту және жүйелендіруді жүзеге асырады.
2. Есеп комитетінің бақылау қызметін жоспарлау
15. Есеп комитетінің бақылау қызметін жоспарлау бақылау объектілерінің заңнама нормаларын, соның ішінде бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор активтерін жоспарлауға, қалыптастыруға, бөлуге, пайдалануға байланысты бұзушылықтарды анықтау, жою және оларға жол бермеу мақсатында Бюджет кодексінде көзделген өзінің өкілеттіктерін іске асыру үшін жүргізіледі.
16. Жоспарлау мынадай принциптерге сәйкес:
1) жоспарлаудың кешенділігі (қызметтің заң жүзінде белгіленген барлық міндеттерін, түрлері мен бағыттарын жоспарлаумен қамту);
2) жоспарлаудың үздіксіздігі;
3) ресурстарды бөлудің теңгерімділігі;
4) бақылау объектілерінде бақылау іс-шараларын жүргізудің мерзімділігі принциптеріне сәйкес жүйелі тәсілге негізделеді.
17. Есеп комитетінің бақылау іс-шараларының жылдық (тоқсандық) жоспары (бұдан әрі – жылдық жоспар) Есеп комитетінің перспективалық жұмыс жоспарын, бақылау объектілерін қайталауды болдырмау мақсатында мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимылды ескере отырып, кезекті жылға арналған бақылау іс-шараларын сапалы және тиімді жоспарлау үшін қалаптастырылады.

10. Специалисты государственных органов (по согласованию), аудиторские организации и эксперты, привлекаемые к проведению контроля, руководствуются настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 10 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Контроль подразделяется на следующие типы:
1) контроль на соответствие;
2) контроль финансовой отчетности;
3) контроль эффективности.
12. Счетный комитет в пределах полномочий осуществляет комплексный, тематический, встречный, совместный, параллельный виды контроля.
13. Контроль проводится с применением систем мониторинга, сопоставлений, оценки и анализа исполнения республиканского бюджета, реализации государственных, отраслевых и бюджетных программ, стратегических планов государственных органов, соблюдения участниками бюджетного процесса, в том числе субъектами квазигосударственного сектора, а также другими получателями бюджетных средств, физическими и юридическими лицами, использующими связанные гранты, поручительства и активы государства, государственные и гарантированные государством займы, бюджетные инвестиции (далее – объекты контроля), норм законодательства, связанных с их планированием, формированием, распределением, использованием.
14. Счетный комитет осуществляет анализ, обобщение и систематизацию выявленных по результатам контроля нарушений, недостатков.
2. Планирование контрольной деятельности Счетного комитета
15. Планирование контрольной деятельности Счетного комитета проводится для реализации его полномочий, предусмотренных Бюджетным кодексом, в целях выявления, устранения и недопущения нарушений объектами контроля норм законодательства, в том числе связанного с планированием, формированием, распределением, использованием бюджетных средств, активов государства и квазигосударственного сектора.
16. Планирование основывается на системном подходе в соответствии со следующими принципами:
1) комплексность планирования (охват планированием всех законодательно установленных задач, видов и направлений деятельности);
2) непрерывность планирования;
3) сбалансированность распределения ресурсов;
4) периодичность проведения контрольных мероприятий на объектах контроля.
17. Годовой (квартальный) план контрольных мероприятий Счетного комитета (далее – годовой план) формируется для качественного и эффективного планирования контрольных мероприятий на очередной год с учетом перспективного плана работы Счетного комитета, взаимодействия органов государственного финансового контроля с целью исключения дублирования объектов контроля.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Жылдық жоспарды қалыптастыру үшін жоспарлауға, талдау мен есептілікке жауапты құрылымдық бөлімше (бұдан әрі – жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше) жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың деректері негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен (бұдан әрі – ББӘ) бастап, бюджет қаражатын түпкі алушыларға дейінгі бюджет қаражатын пайдаланудың бірізділігін көрсететін деректер базасын 1 қыркүйектен кешіктірмей қалыптастырады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Деректер базасы мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бақылау объектілері бойынша соңғы үш жылда және жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың бірінші жартыжылдығында бұрын жүргізілген бақылау іс-шараларының нәтижелерін көрсете отырып, ағымдағы, күрделі шығындардың түрлері бойынша орталық аппараттың, ведомствоның, ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың, жергілікті атқарушы органдардың (нысаналы трансферттер) және басқа да бюджет қаражатын алушылардың, салықтық, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түскен түсімдердің, мемлекет және квазимемлекеттік сектор активтерінің бөлінісінде ББӘ, бюджеттік бағдарламалар жөніндегі ақпаратты қамтиды және стратегиялық, бағдарламалық құжаттардың (мемлекеттік, салалық бағдарламалардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының) және инвестициялық жобалардың іске асырылуын көрсетеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
20. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей, мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен бірлесіп, деректер базасы негізінде осы Қағидаға 1-қосымшаға сай нысан бойынша бақылау объектілерінің республика бойынша бірыңғай ақпараттық деректер базасын (республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша ақпарат) (бұдан әрі – бірыңғай ақпараттық база) және 1-1-қосымшаға сай нысан бойынша республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың (нысаналы трансферттердің, кредиттердің) жұмсалуы туралы мәліметті (бұдан әрі – қаражаттың жұмсалуы туралы мәлімет) қалыптастырады.

Сноска. Пункт 17 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Для составления годового плана структурным подразделением, ответственным за планирование, анализ и отчетность (далее – структурное подразделение, ответственное за планирование) на основе данных года, предшествующего планируемому, не позднее 1 сентября формируется база данных, отражающая последовательность использования бюджетных средств от администратора бюджетных программ (далее - АБП) до конечных получателей бюджетных средств.
Сноска. Пункт 18 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. База данных включает информацию по АБП, бюджетным программам в разрезе центрального аппарата, ведомства, подведомственных организаций, местных исполнительных органов (целевые трансферты) по видам текущих, капитальных затрат и других получателей бюджетных средств, налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, активов государства и квазигосударственного сектора, с указанием результатов ранее проведенных контрольных мероприятий органами государственного финансового контроля по объектам контроля за последние три года и первое полугодие года, предшествующего планируемому, и отражает реализацию стратегических, программных документов (государственных, отраслевых программ, стратегических планов государственных органов) и инвестиционных проектов.
Сноска. Пункт 19 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Структурное подразделение, ответственное за планирование, не позднее 1 сентября года, предшествующего планируемому, совместно с органами государственного финансового контроля на основе базы данных формируют единую информационную базу данных по республике по объектам контроля (информацию по администраторам республиканских бюджетных программ) (далее – единая информационная база) по форме согласно приложению 1 и сведения о расходовании средств (целевых трансфертов, кредитов), выделенных из республиканского бюджета (далее – сведения о расходовании средств), по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
21. Жылдық жоспарды қалыптастыру үшін Есеп комитетінің мүшелері жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей ұсынатын бақылау объектілерінің тәуекелдерін бағалауды және мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бақылау іс-шараларының жоспарларын ескере отырып, бірыңғай ақпараттық базаның деректері және қосымша көздерден алынған деректер негізінде жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 қазанынан кешіктірмей жылдық жоспар жобасына өздерінің ұсыныстарын бақылау іс-шарасын жүргізуге өтінім түрінде осы Қағидаға 2-қосымшаға сай нысан бойынша дайындайды.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Есеп комитетінің мүшелері өтінімді жасау кезінде бақылау іс-шарасының атауын, бақылау объектілерін және бақылаумен қамтылатын қаражат көлемін, өздерінің бағыттары бойынша бақылаудың үлгілері мен түрлерін, сондай-ақ бақылаушылардың қажетті санын ескере отырып, аудиторлық компанияларды және сарапшыларды тартудың қажеттілігін айқындайды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22-1. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше бақылау іс-шараларын жүргізуге арналған өтінімдер негізінде осы Қағидаға 2-1-қосымшаға сай Бақылау іс-шараларын жүргізу мерзімдерін нормалау жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға сәйкес, бақылау іс-шарасын жүргізу мерзімінің нормативін есептеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 22-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
23. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше бақылау объектілерін қайталауды болдырмау, сондай-ақ бақылау объектілерін бөлу, кешенді бақылау жүргізуге қажетті еңбек ресурстарын айқындау мақсатында, осы Қағидаға 3-қосымшаға сай нысан бойынша қалыптастырылған және Есеп комитетінің аппараттық кеңесінде мақұлданған, кезекті жылға арналған бақылау жұмысы жоспарының алдын ала жобасын, сондай-ақ осы Қағидаға 3-1-қосымшаға сай нысан бойынша қалыптастырылған, кезекті жылы бақылау жүргізілуі жоспарланған бақылау объектілері мен бюджеттік бағдарламалардың тізбесін жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 қарашасына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі органға (бұдан әрі – ҚБК) және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларына (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) жібереді.

Сноска. Пункт 20 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Для формирования годового плана члены Счетного комитета не позднее 1 октября года, предшествующего планируемому, на основе данных единой информационной базы, с учетом оценки рисков объектов контроля и планов контрольных мероприятий органов государственного финансового контроля года предшествующего планируемому, предоставляемых не позднее 1 сентября структурным подразделением, ответственным за планирование, и данных, полученных из дополнительных источников, готовят свои предложения в проект годового плана в виде заявки на проведение контрольного мероприятия по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 21 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Члены Счетного комитета при составлении заявки определяют наименование контрольного мероприятия, объекты контроля и объемы средств, охватываемые контролем, типы и виды контроля по своим направлениям, а также с учетом необходимого количества контролеров, потребности привлечения аудиторских компаний и экспертов.
Сноска. Пункт 22 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. Структурное подразделение, ответственное за планирование, на основе заявок на проведение контрольных мероприятий осуществляет расчет норматива срока проведения контрольного мероприятия в соответствии с Методическими рекомендациями по нормированию сроков проведения контрольных мероприятий согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Структурным подразделением, ответственным за планирование, до 1 ноября года, предшествующего планируемому, предварительный проект плана контрольной работы на очередной год, сформированный по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и одобренный на аппаратном совещании Счетного комитета, а также перечень объектов контроля и бюджетных программ, запланированных к проведению контроля на очередной год, сформированный по форме согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам, направляется в уполномоченный Правительством Республики Казахстан орган по внутреннему контролю (далее – КФК) и ревизионные комиссии областей, города республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии) с целью недопущения дублирования объектов контроля, а также распределения объектов контроля, определения трудовых ресурсов, необходимых для проведения комплексного контроля.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
24. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 15 қарашасына дейін тексеру комиссияларымен және жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 25 қарашасына дейін ҚБК-мен объектілерді және бақылаумен қамтылатын қаражаттың көлемін келісіп, кешенді, бірлескен, қосарлас бақылау жүргізудің мәселелерін хаттама жасай отырып пысықтайды.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанына дейін жылдық жоспардың түпкілікті жобасын ҚБК-ге және тексеру комиссияларына жібереді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Жылдық жоспардың келісілген жобасы жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейін Есеп комитетінің отырысында қаралып мақұлданады. Отырысқа тараптардың келісуі бойынша ҚБК-нің және тексеру комиссияларының бірінші басшылары шақыртылуы мүмкін.
27. Ескертулер туындаған жағдайда, жылдық жоспардың жобасы үш жұмыс күні ішінде жетілдіріледі. Жылдық жоспардың жобасы Есеп комитетінің мүшелерімен және бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшемен қайта келісілгеннен кейін Есеп комитетінің Төрағасына бекітуге енгізіледі.
28. Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жылдық жоспарды бекіту туралы бұйрықты тіркеуді жүзеге асырып, оны бақылауға қояды, жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше оны Есеп комитетінің Интернет-ресурсына орналастырады.
29. Бұйрық тіркелген күннен бастап, екі жұмыс күні ішінде Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі (бұдан әрі – ЭҚАБЖ) арқылы және (немесе) жазбаша түрде почтамен ҚБК-ге, тексеру комиссияларына, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдеріне бекітілген жылдық жоспарды жіберу жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 23 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Структурным подразделением, ответственным за планирование, согласовываются объекты и объемы средств, охватываемые контролем, отрабатываются вопросы проведения комплексного, совместного, параллельного контроля до 15 ноября года, предшествующего планируемому, с ревизионными комиссиями и до 25 ноября года, предшествующего планируемому, с КФК с составлением протокола.
Сноска. Пункт 24 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Структурным подразделением, ответственным за планирование, до 1 декабря года, предшествующего планируемому, направляется окончательный проект годового плана в КФК и ревизионные комиссии.
Сноска. Пункт 25 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Согласованный проект годового плана до 10 декабря года, предшествующего планируемому, рассматривается и одобряется на заседании Счетного комитета. На заседание по согласованию сторон могут быть приглашены первые руководители КФК и ревизионных комиссий.
27. В случае возникновения замечаний проект годового плана дорабатывается в течение трех рабочих дней. После повторного согласования с членами Счетного комитета и структурным подразделением, ответственным за проведение контроля, проект годового плана вносится на утверждение Председателю Счетного комитета.
28. В течение одного рабочего дня со дня подписания приказа, структурное подразделение, ответственное за документооборот, осуществляет регистрацию приказа об утверждении годового плана с постановкой его на контроль, структурное подразделение, ответственное за планирование, размещает его на Интернет - ресурсе Счетного комитета.
29. В течение двух рабочих дней со дня регистрации приказа осуществляется рассылка утвержденного годового плана КФК, ревизионным комиссиям, Администрации Президента Республики Казахстан, Премьер-Министру Республики Казахстан, уполномоченному органу в области правовой статистики и специальных учетов, администраторам республиканских бюджетных программ и акимам областей, города республиканского значения, столицы посредством Единой системы электронного документооборота (далее – ЕСЭДО) и (или) в письменном виде по почте.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
29-1. Есеп комитетінің бақылау іс-шараларының тоқсандық жоспары тиісті кезең басталғанға дейін күнтізбелік үш күннен кешіктірілмей, ЭҚАБЖ арқылы және қағаз түрінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жіберіледі және Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылады.
Есеп комитетінің бақылау іс-шараларының тоқсандық жоспарына өзгерістер енгізілген жағдайда, өзгертілген тоқсандық жоспар тиісті бұйрыққа қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде ЭҚАБЖ арқылы және қағаз түрінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жіберіліп, Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылады.
Ескерту. 29-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
30. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитетінің бекітілген жылдық жоспарының орындалуына тұрақты негізде мониторинг жүргізеді.
30-1. Бақылау іс-шараларының қайталануын болдырмау мақсатында, жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше ҚБК мен тексеру комиссиясының бақылау іс-шаралары жоспарларына өзгерістерге тоқсан сайынғы негізде мониторинг жүргізеді.
Ескерту. 30-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
31. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше ҚБК мен тексеру комиссияларының нәтижелерін талдап қорыту үшін олардың жылдық жұмыс жоспарлары шеңберіндегі бақылау іс-шараларының орындалуы жөніндегі ақпаратты кейіннен Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынылатын Есеп комитетінің ақпаратына және есебіне енгізу үшін тоқсан сайын сұратып отырады.
32. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше жылдық жоспар бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшемен бірлесіп, тоқсан сайын нақтыланатын бақылау іс-шараларының аяқталуын ескере отырып, отырыстар өткізудің жылдық кестесін қалыптастырады.

Сноска. Пункт 29 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29-1. Квартальный план контрольных мероприятий Счетного комитета не позднее, чем за три календарных дня до наступления соответствующего периода направляется посредством ЕСЭДО и в бумажном виде в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов и размещается на интернет-ресурсе Счетного комитета.
В случае внесения изменений в квартальный план контрольных мероприятий Счетного комитета, измененный квартальный план в течение трех рабочих дней после подписания соответствующего приказа направляется посредством ЕСЭДО и в бумажном виде в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов, размещается на интернет-ресурсе Счетного комитета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 29-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Структурное подразделение, ответственное за планирование, на постоянной основе проводит мониторинг исполнения утвержденного годового плана Счетным комитетом.
30-1. Структурное подразделение, ответственное за планирование, на ежеквартальной основе проводит мониторинг изменений планов контрольных мероприятий КФК и ревизионной комиссии в целях исключения дублирования контрольных мероприятий.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Структурное подразделение, ответственное за планирование, на ежеквартальной основе запрашивает информацию по исполнению контрольных мероприятий в рамках годовых планов работ КФК и ревизионной комиссии для анализа и обобщения их результатов для дальнейшего включения в информацию и отчет Счетного комитета, предоставляемых Президенту Республики Казахстан и Парламенту Республики Казахстан.
32. В течение пяти рабочих дней после утверждения годового плана структурное подразделение, ответственное за планирование, совместно со структурным подразделением, ответственным за проведение контроля, формирует годовой график проведения заседаний с учетом завершения контрольных мероприятий, который уточняется ежеквартально.

33. Есепті кезеңнің қорытындылары бойынша Есеп комитетінің Төрағасына жылдық жоспардың іске асырылуы туралы ақпарат ұсынылады.
34. Осы Қағидаға 2-қосымшада көзделген нысан бойынша өзектендірілген өтінім және өзгерістер мен толықтырулар енгізудің негізділігін растайтын құжаттар (материалдар) қоса берілген Есеп комитеті мүшесінің қызметтік жазбасы негізінде Есеп комитеті Төрағасының шешімі бойынша Есеп комитетінің жылдық жұмыс жоспарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Бақылауға дайындалу 1-параграф. Жалпы ережелер
35. Бақылау жүргізуге дайындалу бақылау іс-шарасының бастапқы кезеңі болып табылады, онда бақылау объектісін алдын-ала зерделеу және бақылау жүргізу жоспарын (бұдан әрі – Бақылау жоспары), бақылау жүргізу бағдарламасын (бұдан әрі – Бақылау бағдарламасы), бақылау жүргізуге тапсырманы (бұдан әрі – Тапсырма), бақылау жүргізудің жұмыс жоспарларын (бұдан әрі – Жұмыс жоспарлары) жасау жүзеге асырылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
36. Бақылау іс-шарасына дайындалу кезінде кешенділік, үздіксіздік, оңтайлылық, атаулылық принциптерін басшылыққа алған жөн.
2-параграф. Бақылау объектісін алдын ала зерделеу
37. Бақылау объектілерін алдын ала зерделеу бақылау объектілеріне бармай, Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі заңнамаға сәйкес жүзеге асырылатын тексерулерді қоспағанда, олардың қызметі туралы бақылаудың үлгісін, түрі мен объектілерін, бақылаумен қамтылатын қаражат көлемін, бақылау жүргізу мерзімін нақтылауға, бақылау мәселелерін айқындауға, соның ішінде қаражаттың жұмсалуы туралы мәліметтерде көзделген деректерді өзекті етуге қажетті ақпаратты жинау және талдау жолымен жүргізіледі. Тиімділікті бақылау жүргізілген жағдайда, үнемділікті, тиімділік пен нәтижелілікті бағалаудың тиісті критерийлері әзірленеді.
Есеп комитетінің бақылау іс-шарасын жүргізуге жауапты мүшесінің қолы қойылған Тапсырманың болуы алдын ала зерделеу жүргізуге негіз болып табылады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

33. По итогам отчетного периода Председателю Счетного комитета представляется информация о реализации годового плана.
34. В годовой план вносятся изменения и (или) дополнения по решению Председателя Счетного комитета на основании служебной записки члена Счетного комитета с приложением актуализированной заявки по форме, предусмотренной приложением 2 к настоящим Правилам, и подтверждающих обоснованность внесения изменений и дополнений документов (материалов).
Сноска. Пункт 34 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Подготовка к контролю
Параграф 1. Общие положения
35. Подготовка к проведению контроля является первоначальным этапом контрольного мероприятия, на котором осуществляется предварительное изучение объектов контроля и составление плана проведения контроля (далее – План контроля), программы проведения контроля (далее – Программа контроля), поручения на проведение контроля (далее - Поручение), рабочих планов проведения контроля (далее – Рабочие планы).
36. При подготовке к контрольному мероприятию следует руководствоваться принципами комплексности, непрерывности, оптимальности, адресности.
Параграф 2. Предварительное изучение объекта контроля
37. Предварительное изучение объектов контроля проводится без посещения объекта контроля, за исключением проверок, осуществляемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан по защите государственных секретов, путем сбора и анализа информации об их деятельности, необходимой для уточнения типа, вида и объектов контроля, объема средств, охватываемого контролем, сроков проведения контроля, определения вопросов контроля, в том числе актуализации данных, предусмотренных в сведениях о расходовании средств. В случае проведения контроля эффективности разрабатываются соответствующие критерии оценки экономичности, эффективности и результативности.
Основанием для проведения предварительного изучения является наличие Поручения, подписанного членом Счетного комитета, ответственным за проведение контрольного мероприятия.
Сноска. Пункт 37 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

37-1. Алдын ала зерделеу жүргізу туралы хабарлама «Тексерудiң тағайындалғаны туралы актiлердi, тексеруді тоқтата тұру, қайта бастау, оның мерзімдерін ұзарту туралы, қатысушылар құрамын өзгерту және тексеру мен оның нәтижелерi туралы ақпараттық есептiк құжаттарды ұсыну туралы хабарламаларды тіркеу қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2015 жылғы 29 мамырдағы № 67 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11564 тіркелді) (бұдан әрі – № 67 Бұйрық) сәйкес, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
Алдын ала зерделеудің нәтижелері бойынша хабарлама талоны толтырылады, онда құжаттар мен ақпаратты ұсыну туралы бақылау объектілеріне жіберілген сұрау салулар саны көрсетіледі.
Ескерту. 37-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
38. Бақылау объектісін алдын ала зерделеу барысында жоспарланған бақылауды жүргізуге қажетті ақпарат көздері айқындалады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
39. Бақылау тобы бақылау объектісінің қызметін алдын ала зерделеуді бақылау жүргізу басталғанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын аяқтай отырып, жылдық жоспарда көзделген мерзімде жүргізеді.
Бақылау тобы қолжетімді дереккөздерден ақпарат жинауды және бақылау объектілерін алдын ала зерделеу үшін бақылаудың үлгісіне, түріне және мақсаттарына сәйкес, осы Қағидаға 4-қосымшаға сай бақылау объектілері қызметін алдын ала зерделеу барысында зерделенетін мәселелердің үлгі тізбесіне сәйкес және осы Қағидаға 5-қосымшаға сай нысан бойынша құжаттар мен ақпаратты сұрау салуды бақылау объектілеріне жіберуді жүзеге асырады.
Мәліметтер алу мақсатында, Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі бақылау тобымен бірге құпиялылық режимінің, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, бақылау объектісіне қатысты ақпаратқа ие мемлекеттік органдарға, жеке және заңды тұлғаларға сұрау салулар дайындайды.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

37-1. Уведомление о проведении предварительного изучения направляется в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов в соответствии с приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 67 «Об утверждении Правил регистрации актов о назначении проверки, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков проверки, об изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о проверке и ее результатах» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11564) (далее – Приказ № 67).
По результатам предварительного изучения заполняется талон-уведомление, в котором указывается количество направленных объектам контроля запросов о предоставлении документов и информации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 37-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. В ходе предварительного изучения объекта контроля определяются источники информации, необходимой для проведения запланированного контроля.
Сноска. Пункт 38 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Группой контроля предварительное изучение деятельности объекта контроля проводится в сроки, предусмотренные годовым планом, с завершением не менее чем за пять рабочих дней до начала проведения контроля.
Группой контроля осуществляется сбор информации из доступных источников и направление объектам контроля запросов документов и информации для предварительного изучения объектов контроля в соответствии с примерным перечнем вопросов, изучаемых в ходе предварительного изучения деятельности объекта контроля, согласно приложению 4 к настоящим Правилам и по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, в соответствии с типом, видом и целями контроля.
Член Счетного комитета, ответственный за контроль, совместно с группой контроля в целях получения сведений готовит запросы государственным органам, физическим и юридическим лицам, владеющим информацией относительно объекта контроля с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны.
Сноска. Пункт 39 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

40. Алып тасталды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
40-1. Алдын ала зерделеуді жүргізу кезінде осы Қағиданың 75-тармағының талаптарын сақтай отырып, басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органының бақылаумен қамтитын мақсаты, мәні, кезеңі бойынша Есеп комитетінің жоспарланған бақылауына сәйкес келетін бақылау жүргізу мәселелері қаралады.
Ескерту. 40-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулыларымен.
41. Қолдағы бар және бақылау объектісін алдын ала зерделеу барысында алынған деректерге жүргізілген зерделеу мен талдауға сәйкес:
1) бақылаудың үлгісі, түрі мен объектілері нақтыланады;
2) бақылау объектілері – бақылаушылар арасында, кешенді, бірлескен және қосарлас бақылауды жүргізген жағдайда, мемлекеттік органдар мен қаржылық бақылау органдары арасында бөлінеді;
3) үстеме бақылаудың объектілері айқындалады;
4) бақылау жүргізуге тартылатын мемлекеттік органдардың мамандары, сарапшылар мен аудиторлық компаниялар және бақылаудың соларға тапсырылуы жоспарланған нақты мәселелері айқындалады;
5) режимдік объектілерде бақылау жүргізген жағдайда, рұқсат алу мәселелері пысықталады;
6) бақылау объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талапқа қосу мақсатында, бақылауды жүзеге асыру үшін құжаттардың және басқа да ақпараттың тізбесі жасалады;
7) бақылау тобының жетекшісі бақылау объектілерін алдын ала зерделеудің нәтижелері туралы ақпаратты осы Қағидаға 6-қосымшаға сай нысан бойынша жасайды.
42. Бақылау объектілерінде бақылауды жүзеге асырудың орынсыздығы (елеулі тәуекелдердің болмауы, басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органының бақылау жүргізгені, құқық қорғау органдарының құқық белгілеуші және өзге де бастапқы құжаттарды алып қойғаны) немесе бақылаудың үлгілері мен түрлері, бақылаумен қамтылатын қаражаттың және (немесе) активтердің көлемі бойынша өзгерістер енгізудің қажеттілігі анықталған жағдайда, Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі бақылаудың үлгісі мен түрін, сондай-ақ бақылау объектілерінің тізбесін өзгертуді негіздей отырып немесе бақылау мерзімін ауыстыру не жылдық жоспардан аталған бақылау іс-шарасын алып тастау туралы қызметтік жазбаны Есеп комитетінің Төрағасына енгізеді.
Қызметтік жазбаны қараудың қорытындысы бойынша Есеп комитетінің Төрағасы өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу және (немесе) жылдық жоспардан бақылау іс-шарасын алып тастау туралы шешім қабылдайды.

40. Исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40-1. При проведении предварительного изучения рассматриваются вопросы проведения контроля другими органами государственного финансового контроля по цели, предмету, периоду, охватываемому контролем, совпадающими с запланированным контролем Счетного комитета, с соблюдением требований пункта 75 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 40-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. В соответствии с проведенным изучением и анализом имеющихся и полученных данных в ходе предварительного изучения объекта контроля:
1) производится уточнение типа, вида и объектов контроля;
2) распределяются объекты контроля между контролерами, в случае проведения комплексного, совместного и параллельного контроля - между государственными органами и органами финансового контроля;
3) определяются объекты встречного контроля;
4) определяются специалисты государственных органов, эксперты и аудиторские компании, привлекаемые к проведению контроля и конкретные вопросы контроля, планируемые к поручению им;
5) прорабатываются вопросы получения разрешений в случаях проведения контроля на режимных объектах;
6) составляется перечень документов и другой информации для осуществления контроля, с целью включения в требование по исполнению обязанностей руководителя объекта контроля;
7) руководителем группы контроля составляется информация о результатах предварительного изучения объектов контроля по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
42. При установлении нецелесообразности осуществления контроля на объектах контроля (отсутствие существенных рисков, проведение контроля другим органом государственного финансового контроля, изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов) или необходимости внесения изменений по типам и видам контроля, объему средств и (или) активам, охватываемым контролем, член Счетного комитета, ответственный за контроль, вносит Председателю Счетного комитета служебную записку с обоснованием изменения типа и вида контроля, а также перечня объектов контроля или о переносе сроков контроля либо исключении данного контрольного мероприятия из годового плана.
По итогам рассмотрения служебной записки Председателем Счетного комитета принимается решение о внесении изменений и (или) дополнений и (или) об исключении контрольного мероприятия из годового плана.

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
3-параграф. Бақылау жоспарын, Бақылау бағдарламасын,
Жұмыс жоспарын және Тапсырмаларды жасау
43. Бақылау объектісін алдын ала зерделеудің негізінде Бақылау жоспары, Бақылау бағдарламасы, Жұмыс жоспарлары жасалады.
44. Бақылау жоспары, Бақылау бағдарламасы, Жұмыс жоспарлары және Тапсырмалар Есеп комитетінің интеграцияланған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – ЕК ИАЖ) базасында және (немесе) ЭҚАБЖ арқылы қалыптастырылады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
45. Бақылауға шыққанға дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей:
1) Бақылау тобының жетекшісі жасап, оған бақылауды, жоспарлауды, сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары бұрыштама қойған және Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі қол қойған Бақылау жоспарының жобасы Есеп комитетінің Төрағасына бекітуге енгізіледі;
2) Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі бақылау тобының қатысушылары бақылау объектілері бойынша жасап, бақылау тобының жетекшісі және бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы жинақтаған және қол қойған, сапаны бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы бұрыштама қойған Бақылау бағдарламасының жобасын бекітеді;
3) Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі бақылау тобының әрбір қатысушысына жеке-жеке жасалып, бақылаушы, бақылау тобының жетекшісі, бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары қол қойған Жұмыс жоспарларын бекітеді;
4) Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі бақылау тобының қатысушылары жасап, оларға бақылау тобының жетекшісі, бақылау жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты бөлімшелердің басшылары бұрыштама қойған Тапсырмаларға қол қояды;
5) кадр қызметі ішкі келісу рәсімдерінен өткеннен кейін іссапарға жіберу туралы бұйрықтарды Есеп комитетінің Төрағасына қол қоюға енгізеді.
Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

Сноска. Пункт 42 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Составление Плана контроля, Программы контроля,
Рабочего плана и Поручений
43. На основе предварительного изучения объекта контроля составляется План контроля, Программа контроля, Рабочие планы.
44. План контроля, Программа контроля, Рабочие планы и Поручения формируются в базе интегрированной информационной системы Счетного комитета (далее – ИИС СК) и (или) посредством ЕСЭДО.
Сноска. Пункт 44 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Не позднее, чем за два рабочих дня до выхода на контроль:
1) на утверждение Председателю Счетного комитета вносится План контроля, составленный руководителем группы контроля, завизированный руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение контроля, планирование, контроль качества, и подписанный членом Счетного комитета, ответственным за контроль;
2) членом Счетного комитета, ответственным за контроль, утверждается Программа контроля, составленная участниками группы контроля по объектам контроля, сведенная и подписанная руководителем группы контроля, руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение контроля, завизированная руководителем структурного подразделения, ответственного за контроль качества;
3) членом Счетного комитета, ответственным за контроль, утверждаются Рабочие планы, составленные индивидуально на каждого участника группы контроля, подписанные контролером, руководителем группы контроля, заместителем руководителя структурного подразделения, ответственного за проведение контроля;
4) членом Счетного комитета, ответственным за контроль, подписываются Поручения, составленные участниками группы контроля, завизированные руководителем группы контроля, руководителями подразделений, ответственных за проведение контроля, правовое обеспечение;
5) кадровой службой вносятся на подписание Председателю Счетного комитета приказы о командировании после прохождения внутренней процедуры согласования.
Сноска. Пункт 45 c изменениями, внесенными Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

46. Осы Қағиданың 45-тармағында көрсетілген құжаттарға қол қойылғаннан кейін бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше Бақылау жоспарын, Бақылау бағдарламасын, Жұмыс жоспарларын және Тапсырмаларды ЭҚАБЖ-да бір тіркеу нөмірімен тіркейді.
Күнтізбелік жылдың бас кезінен мынадай мәндері көрсетіле отырып, тіркеу нөмірлері беріледі:
N-ААЗ – алдын ала зерделеу жүргізуге тапсырма;
N-ҚТ – қайта тексеруге тапсырма;
N-ПБ – постбақылауға тапсырма;
N-Ж – жоспар;
N-Б – бағдарлама;
N-ЖЖ – жұмыс жоспарлары. Бір бақылау іс-шарасының жұмыс жоспарларына ортақ нөмір беріледі;
N-П-Т – тапсырма, мұнда N – бақылау іс-шараларының жылдық жоспарына сәйкес, бақылау іс-шарасының реттік нөмірі, П – тапсырманың реттік нөмірі.
Екінші және кейінгі тапсырмаларды бір бақылау іс-шарасының шеңберінде тіркеу көрсетілген мәнге дефис арқылы реттік нөмір бере отырып (-1Т, -2-Т және т.б.), сол реттік нөмірмен (N) жүзеге асырылады.
Тіркелген тапсырмаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда, бақылау объектісіне, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға бір мезгілде хабар беріле отырып, жаңа тапсырма қабылданады.
Үстеме бақылау жүргізуге берілген тапсырмаға негізгі бақылау объектісінде Бақылау жүргізуге тапсырманың нөміріне бөлшек қою арқылы реттік нөмір беріледі (N-1/1-Т, N-2/1-Т және т.б.).
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
47. Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі мен бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы бақылауға шыққанға дейін бақылау тобының қатысушыларына техникалық сабақ (нұсқама) өткізеді.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
48. Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі бақылау жүргізу кезінде (үстеме бақылауды қоспағанда) ол басталғанға дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей, бақылау объектісіне осы Қағидаға 7-1-қосымшаға сай нысан бойынша бақылау жүргізу туралы хабарлама жібереді.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

46. После подписания документов, указанных в пункте 45 настоящих Правил, структурным подразделением, ответственным за проведение контроля, в ЕСЭДО под одним регистрационным номером регистрируются Планы контроля, Программы контроля, Рабочие планы и Поручения.
Регистрационные номера присваиваются с начала календарного года с указанием следующих значений:
N-ААЗ – поручение на проведение предварительного изучения;
N-ҚТ– поручение на перепроверку;
N-ПБ – поручение на постконтроль;
N-Ж – план;
N-Б – программа;
N-ЖЖ – рабочие планы. Рабочим планам к одному контрольному мероприятию присваивается единый номер;
N-П-Т – поручение, где N– порядковый номер контрольного мероприятия в соответствии с годовым планом контрольных мероприятий, П–порядковый номер поручения.
Регистрация второго и следующих поручений в рамках одного контрольного мероприятия осуществляется за тем же порядковым номером (N) с присвоением к указанному значению через дефис порядкового номера (-1-Т, -2-Т и т.д.).
При необходимости внесения изменений и (или) дополнений в зарегистрированные поручения принимается новое поручение с одновременным уведомлением объекта контроля, уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов.
Поручению, выданному для проведения встречного контроля, присваивается порядковый номер через дробь номера Поручения на проведение контроля на основном объекте контроля (N-1/1-Т, N-2/1-Т и т.д.).
Сноска. Пункт 46 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Членом Счетного комитета, ответственным за контроль, и руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение контроля, до выхода на контроль проводится техническая учеба (инструктаж) с участниками группы контроля.
Сноска. Пункт 47 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Членом Счетного комитета, ответственным за контроль, при проведении контроля (за исключением встречного контроля) не позднее, чем за два рабочих дня до его начала объекту контроля направляется уведомление о проведении контроля по форме согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 48 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

49. Бақылау жоспары осы Қағидаға 8-қосымшада келтірілген нысан бойынша жасалады.
50. Бақылаудың мақсаты жылдық жоспарда көзделген, жүргізілетін бақылаудың тақырыбы (бақылау, бақылау-талдамалық және (немесе) талдамалық іс-шараның атауы) мен үлгілерін негізге ала отырып айқындалады.
Жоспарланған бақылаудың тақырыбына (бақылау, бақылау-талдамалық және (немесе) талдамалық іс-шараның атауы) мен үлгісіне қарай:
1) республикалық бюджеттің атқарылуын;
2) мемлекеттік (салалық) және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін;
3) мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын;
4) квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бөлінген республикалық бюджет қаражатын олардың пайдалануының қаржылық-экономикалық негіздемеге сәйкестігін;
5) акциялары (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі квазимемлекеттік сектор субъектілерінің иелігіндегі активтерді басқарудың тиімділігін;
6) бюджеттік инвестициялардың тиімділігін;
7) республикалық бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын, республикалық бюджеттен түсетін түсімдер сомаларының қайтарылуын, салықтық және кедендік әкімшілік етудің тиімділігін;
8) республикалық бюджет қаражатын, соның ішінде:
нысаналы трансферттер мен кредиттерді;
байланысты гранттарды;
мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды;
бюджеттік инвестицияларды;
концессиялық жобаларды бюджеттен қоса қаржыландыруды пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін;
9) мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін;
10) төтенше мемлекеттік бюджеттің атқарылуын;
11) республикалық бюджет қаражатын және мемлекет активтерін пайдалану кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының сақталуын;
12) Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры қаражатының пайдаланылуын;
13) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі активтерін пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін;
14) бақылау объектілерінің есепке алу мен есептілікті жүргізуінің анықтығы мен дұрыстығын;
15) мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарының сақталуын;
16) Қазақстан Республикасының Үкіметіне, мемлекеттік органдарға және бақылау объектілеріне жіберілген ұсынымдар мен тапсырмалардың орындалуын;
17) Есеп комитеті шешімдерінің орындалуын (постбақылау) бақылау және (немесе) бағалау көрсетіледі.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

49. План контроля составляется по форме, приведенной в приложении 8 к настоящим Правилам.
50. Цель контроля определяется исходя из тематики (наименования контрольного, контрольно-аналитического и (или) аналитического мероприятия) и типов проводимого контроля, предусмотренного годовым планом.
В зависимости от тематики (наименования контрольного, контрольно-аналитического и (или) аналитического мероприятия) и типа запланированного контроля указывается контроль и (или) оценка:
1) исполнения республиканского бюджета;
2) эффективности реализации государственных (отраслевых) и бюджетных программ;
3) реализации стратегических планов государственных органов;
4) использования субъектами квазигосударственного сектора выделенных им средств республиканского бюджета на соответствие финансово-экономическому обоснованию;
5) эффективности управления субъектами квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству, находящимися в распоряжении активами;
6) эффективности бюджетных инвестиций;
7) полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, возврат сумм поступлений из республиканского бюджета, эффективности налогового и таможенного администрирования;
8) использования средств республиканского бюджета на соответствие законодательству Республики Казахстан, в том числе:
целевых трансфертов и кредитов;
связанных грантов;
государственных и гарантированных государством займов;
бюджетных инвестиций;
софинансирования из бюджета концессионных проектов;
9) использования поручительств и активов государства на соответствие законодательству Республики Казахстан;
10) исполнения чрезвычайного государственного бюджета;
11) соблюдения законодательства Республики Казахстан о государственных закупках при использовании средств республиканского бюджета и активов государства;
12) использования средств Национального фонда Республики Казахстан;
13) использования активов Национального Банка Республики Казахстан на соответствие законодательству Республики Казахстан;
14) достоверности и правильности ведения объектами контроля учета и отчетности;
15) соблюдения стандартов государственного финансового контроля;
16) исполнения рекомендаций и поручений, направленных в Правительство Республики Казахстан, государственным органам и объектам контроля;
17) исполнения решений Счетного комитета (постконтроль).
Сноска. Пункт 50 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

51. Бақылау жүргізудің мерзімі Есеп комитетінің жұмыс жоспарында айқындалады және алдағы жұмыстардың көлемі, бақылаудың үлгілері, түрлері, бақылаумен қамтылатын қаражаттың және (немесе) активтердің көлемі, бақылау объектілерінің саны нақтыланған жағдайларда, бақылау іс-шарасына дайындық кезеңінде қайта қаралады.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
52. Бақылау бағдарламасы Бақылау жоспарын дамыту үшін жасалып, оны іс жүзінде іске асыруға қажетті іс-шаралардың егжей-тегжейлі сипаттамасын білдіреді және осы Қағидаға 9-қосымшада келтірілген нысан бойынша ресімделеді.
53. Бақылау бағдарламасы қисынды, түсінікті, сондай-ақ бақылаудың қойылған мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған болуы тиіс.
54. Бақылаудың мақсатына қарай Бақылау бағдарламасының мәні:
1) республикалық бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығы, республикалық бюджеттен түсетін түсімдер сомаларының қайтарылуы, салықтық және кедендік әкімшілік ету;
2) мемлекеттік, салалық және бюджеттік бағдарламалар;
3) орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің активтері (Қазақстан Республикасы Президентінің келісімімен немесе тапсырмасы бойынша);
5) бюджет қаражаты мен активтер;
6) акциялары (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерді басқаруы;
7) қаржылық-экономикалық негіздемеге сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бөлінген республикалық бюджет қаражаты;
8) бюджеттік инвестициялар, байланысты гранттар, мемлекет активтері, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар, кепілгерліктер;
9) қаржы активтерінің сатып алынуы, оларды сатудан бюджетке түскен қаражат түсімдері;
10) есеп пен есептілік;
11) мемлекеттік сатып алуды жүргізудің рәсімдері;
12) Стандарттардың сақталуы;
13) Есеп комитетінің бұрын қабылданған қаулыларының (ұсынымдарының) орындалуы болып табылады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
55. Алып тасталды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

51. Срок проведения контроля определяется планом работы Счетного комитета и пересматривается на этапе подготовки к контрольному мероприятию в случаях уточнения объемов предстоящих работ, типов, видов контроля, объемов средств и (или) активов, охватываемых контролем, количества объектов контроля.
Сноска. Пункт 51 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Программа контроля составляется в развитие Плана контроля, представляет собой детальное описание мероприятий, необходимых для его практической реализации, и оформляется по форме, приведенной в приложении 9 к настоящим Правилам.
53. Программа контроля должна быть логичной, понятной, а также направленной на достижение поставленных целей контроля.
54. Предметом Программы контроля в зависимости от цели контроля являются:
1) полнота и своевременность поступлений в республиканский бюджет, возврат сумм поступлений из республиканского бюджета, налоговое и таможенное администрирование;
2) государственные, отраслевые и бюджетные программы;
3) стратегические планы центральных государственных органов;
4) средства Национального фонда Республики Казахстан и активы Национального Банка Республики Казахстан (с согласия или по поручению Президента Республики Казахстан);
5) бюджетные средства и активы;
6) управление активами субъектов квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству;
7) средства республиканского бюджета, выделенные субъектам квазигосударственного сектора в соответствии с финансово-экономическим обоснованием;
8) бюджетные инвестиции, связанные гранты, активы государства, государственные и гарантированные государством займы, поручительства;
9) приобретение финансовых активов, поступлений средств от их продажи в бюджет;
10) учет и отчетность;
11) процедуры проведения государственных закупок;
12) соблюдение Стандартов;
13) исполнение ранее принятых постановлений (представлений) Счетного комитета.
Сноска. Пункт 54 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

56. Бақылау бағдарламасының мәселелерін қалыптастыру үшін бақылаудың үлгісі мен түріне қарай негізгі бағыттары:
1) мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында көзделген тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуі, мемлекеттік, салалық бағдарламаларды және бюджеттік бағдарламаларды, көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді іске асыруы;
2) бақылау объектісінің есепке алу мен есептілікті жүргізуінің анықтығы мен дұрыстығы;
3) бюджет қаражатының пайдаланылуы, мемлекеттік органға жүктелген функциялар мен міндеттердің орындалуы процесінің нормативтік құқықтық актілермен және әдіснамалық құжаттармен тиісінше реттелуі;
4) республикалық бюджет қаражатын, оның ішінде жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің орындалуын қаржыландыруды, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін пайдаланудың заңнама нормаларына, соның ішінде оларды жоспарлауға, қалыптастыруға, бөлуге және пайдалануға байланысты сәйкестігі;
5) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің оларға бөлінген республикалық бюджет қаражатын пайдалануының қаржы-экономикалық негіздемеге сәйкестігі, сондай-ақ акциялары (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерді басқару тиімділігі, бюджеттік инвестициялардың тиімділігін бағалау;
6) республикалық бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығы, сондай-ақ түсімдер сомаларының қайтарылуы, салықтық және кедендік әкімшілік етудің тиімділігі;
7) бақылау объектілерінің республикалық бюджет қаражатын және мемлекет активтерін пайдалану кезінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы сақтауы;
8) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мемлекет активтерін және оларға мемлекеттік, салалық және бюджеттік бағдарламаларда көзделген мақсаттар мен іс-шараларға бөлінген бюджет қаражатын пайдалануы;
9) мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының Стандарттарды сақтауы;
10) бақылаудың қорытындылары бойынша Есеп комитетінің қабылдаған шешімдерін бақылау объектілерінің орындауының толықтығы мен уақтылылығы болып табылады.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
57. Сәйкестікке бақылау жасау кезінде Бақылау бағдарламасында бюджет, салық және кеден заңнамасы нормаларының, бақылау объектісінің қызметін реттейтін және регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер ережелерінің, қаржылық есептілікті ұйымдастырудың, жасаудың және ұсынудың белгіленген тәртібінің сақталуы, сондай-ақ мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларының іске асырылу мәселелері қамтылады.

56. Основными направлениями в зависимости от типа и вида контроля для формирования вопросов Программы контроля являются:
1) достижение государственными органами прямых и конечных результатов, предусмотренных в их стратегических планах, реализации государственных, отраслевых программ и бюджетных программ, оказываемых государственных услуг;
2) достоверность и правильность ведения объектом контроля учета и отчетности;
3) надлежащая урегулированность нормативными правовыми актами и методологическими документами процесса использования бюджетных средств, выполнения функций и задач, возложенных на государственный орган;
4) соответствие использования средств республиканского бюджета, в том числе целевых трансфертов и кредитов, выделенных из вышестоящего в нижестоящий бюджет, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, финансирования исполнения государственных концессионных обязательств, а также поручительств и активов государства нормам законодательства, в том числе связанного с их планированием, формированием, распределением и использованием;
5) соответствие использования субъектами квазигосударственного сектора выделенных им средств республиканского бюджета финансово-экономическому обоснованию, а также эффективность управления активами субъектов квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству, оценка эффективности бюджетных инвестиций;
6) полнота и своевременность поступлений в республиканский бюджет, а также возврат сумм поступлений, эффективность налогового и таможенного администрирования;
7) соблюдение объектами контроля законодательства о государственных закупках при использовании средств республиканского бюджета и активов государства;
8) использование субъектами квазигосударственного сектора активов государства и средств бюджета, выделенных им на цели и мероприятия, предусмотренные государственными, отраслевыми и бюджетными программами;
9) соблюдение Стандартов органами государственного финансового контроля;
10) полнота и своевременность исполнения объектами контроля решений Счетного комитета, принятых по итогам контроля.
Сноска. Пункт 56 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. При проведении контроля на соответствие в Программе контроля отражаются вопросы соблюдения норм бюджетного, налогового и таможенного законодательства, положений нормативных правовых актов, регулирующих и регламентирующих деятельность объекта контроля, установленного порядка организации, составления и представления финансовой отчетности, а также реализации стратегических планов государственных органов, планов развития субъектов квазигосударственного сектора.

58. Қаржылық есептілікті бақылаудың бағдарламасын жасау кезінде оған бақылау объектілерінің республикалық бюджетті атқаруының қаржылық есептілігін нормативтік құқықтық актілерге, бухгалтерлік стандарттарға сәйкес жасауының толықтығы мен анықтығы мәселелерін енгізген жөн, оларды бұзу қаржылық есепте мәлімделген сомаларға немесе қаражатты пайдаланудың дұрыстығы нәтижелеріне тікелей және елеулі әсер етеді.
59. Тиімділікті бақылау бағдарламасы соның ішінде бақылаудың алдыңғы екі үлгісіне – сәйкестікке бақылау жасауға және қаржылық есептілікті бақылауға негізделеді. Тиімділікті бақылау бағдарламасының мәселелері оның бюджет қаражатын және мемлекет активтерін пайдаланудан алынған түпкілікті әлеуметтік-экономикалық нәтижені айқындауға арналған бағытын ескереді.
Тиімділікті бақылау бірнеше бақылау объектісінде жүргізілген жағдайда, бақылаудың үлгісі аталған обьектідегі бақылау мақсатына қарай, әрбір бақылау объектісі бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
60. Тиімділікті бақылаудың бағдарламасында критерийлер – қол жеткізілетін көрсеткіштер айқындалады, солар бойынша:
1) бақылау объектісі қызметінің нақты нәтижелеріне қол жеткізуге жұмсалған бюджет қаражатын пайдаланудың үнемділігі;
2) бақылау объектісінің өндірістік және өзге де қызметі процесінде еңбек, қаржы және басқа да ресурстарды пайдаланудың, сондай-ақ ақпараттық жүйелер мен технологияларды пайдаланудың тиімділігі;
3) бақылау объектісінің қойылған міндеттерді орындауы, осыған бөлінген ресурстардың көлемі ескеріле отырып, жоспарлы көрсеткіштермен салыстырғанда нақты нәтижелерге қол жеткізу жөніндегі қызметінің нәтижелілігі бағаланады.
Критерийлер сапалы нәтижелердің, сандық қорытындылардың, іске асырылып отырған мемлекеттік саясаттың нәтижелілігі мен тиімділігінің сандық тұрғыдан айқындауға болатын көрсеткіштері болып табылады.
Мемлекеттік (салалық) бағдарламаларды, орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бағалаудың критерийлерін айқындау кезінде «Мемлекеттік және салалық бағдарламаларға, орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы» Есеп комитетінің 2010 жылғы 1 шілдедегі № 17-қ қаулысын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6371 тіркелген) басшылыққа алған жөн.

58. При составлении Программы контроля финансовой отчетности следует включить вопросы полноты и достоверности составления финансовой отчетности исполнения республиканского бюджета объектами контроля в соответствии с нормативными правовыми актами, бухгалтерскими стандартами, нарушение которых влечет прямое и существенное влияние на заявленные в финансовом отчете суммы или результаты правильности использования средств.
59. Программа контроля эффективности основывается в том числе и на двух предыдущих типах контроля - на соответствие и финансовой отчетности. Вопросы Программы контроля эффективности учитывают его направленность на определение конечного социально-экономического результата, полученного от использования бюджетных средств и активов государства.
В случае проведения контроля эффективности на нескольких объектах контроля, тип контроля указывается по каждому объекту контроля в зависимости от целей контроля на данном объекте.
Сноска. Пункт 59 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. В Программе контроля эффективности определяются критерии – достижимые показатели, по которым оцениваются:
1) экономичность использования бюджетных средств, затраченных на достижение конкретных результатов деятельности объекта контроля;
2) эффективность использования трудовых, финансовых и других ресурсов в процессе производственной и иной деятельности объекта контроля, а также использования информационных систем и технологий;
3) результативность деятельности объекта контроля по выполнению поставленных задач, достижению фактических результатов по сравнению с плановыми показателями с учетом объема выделенных для этого ресурсов.
Критериями являются поддающиеся количественному определению показатели качественных результатов, количественных итогов, результативности и эффективности реализуемой государственной политики.
При определении критериев оценки государственных (отраслевых) программ, стратегических планов центральных государственных органов следует руководствоваться постановлением Счетного комитета от 1 июля 2010 года № 17-қ «Об утверждении Правил проведения оценки государственных и отраслевых программ, стратегических планов центральных государственных органов и программ развития территорий»(зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6371).

Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
61. Жұмыс жоспары осы Қағидаға 10-қосымшада келтірілген нысан бойынша ресімделеді.
62. Жұмыс жоспарында нақты бағдарламалық мәселелер, оларды әрбір бақылау объектісінде қараудың мерзімдері көрсетіледі.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
63. Тапсырма осы Қағидаға 1111-111-2, 11-3-қосымшаларға сай нысан бойынша тиісінше бақылау жүргізуге, алдын ала зерделеуге, қайта тексеруге, постбақылауға құқық беретін ресми құжат болып табылады. Тапсырма қатаң есептілік бланкісінде ресімделеді және № 67 бұйрыққа сәйкес, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркеуге жатады.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
64. Ескерту. 64-тармақ алынып тасталды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Бақылау жүргізу
1-параграф. Бақылау іс-шарасын жүргізудің ұйымдастырушылық негіздері
65. Бюджет кодексінің 141-бабының және Есеп комитетінің жұмыс жоспарының негізінде Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі қол қойған Тапсырманың болуы бақылау жүргізу үшін негіздеме болып табылады.
66. Әрбір бақылау объектісіне жеке Тапсырма ресімделеді.
67. Бақылау жүргізердің алдында бақылау объектісінің басшысына:
1) Тапсырма;
2) бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті адамдардың қызметтік куәліктері;
3) Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі заңнамада белгіленген жағдайда, құзыретті органның режимді объектіде болуға арналған рұқсаты көрсетіледі.
68. Бақылауды Тапсырмада көрсетілген адамдар ғана жүзеге асырады.
69. Бақылау жүргізудің басталған кезі бақылау объектісінің лауазымды адамына (адамдарына) Тапсырманың көрсетілген күні болып табылады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

Сноска. Пункт 60 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Рабочий план оформляется по форме, приведенной в приложении 10 к настоящим Правилам.
62. В Рабочем плане указываются конкретные программные вопросы, сроки их рассмотрения на каждом объекте контроля.
Сноска. Пункт 62 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Поручение является официальным документом, дающим право на проведение контроля, предварительное изучение, перепроверку, постконтроль, по формам согласно приложениям 1111-111-211-3 к настоящим Правилам соответственно. Поручения оформляются на бланке строгой отчетности и подлежат регистрации в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов в соответствии с Приказом № 67.
Сноска. Пункт 63 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Проведение контроля
Параграф 1. Организационные основы проведения
контрольного мероприятия
65. Основанием для проведения контроля является наличие Поручения, подписанного членом Счетного комитета, ответственным за контроль, на основании статьи 141 Бюджетного кодекса и плана работы Счетного комитета.
66. На каждый объект контроля оформляется отдельное Поручение.
67. Перед началом проведения контроля руководителю объекта контроля предъявляется:
1) Поручение;
2) служебные удостоверения уполномоченных на осуществление контроля лиц;
3) разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов в случаях, установленных законодательством по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.
68. Контроль осуществляется только лицами, указанными в Поручении.
69. Началом проведения контроля является день предъявления Поручения должностному лицу (лицам) объекта контроля.
Сноска. Пункт 69 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

70. Бақылау объектісінің басшысына немесе келісімімен бақылау жүзеге асырылып жатқан лауазымды адамға Тапсырма көрсетілген күннен бастап екінші күннен кешіктірілмей, бақылау тобының жетекшісі немесе бақылаушы қол қойған, осы Қағидаға 13-қосымшаға сай нысан бойынша бақылау объектісі басшысының (келісімімен бақылау жүзеге асырылып жатқан лауазымды адамның) міндеттерін атқару жөніндегі талап (бұдан әрі – Талап) табыс етіледі. Талапқа бөлшек арқылы тапсырманың нөмірі беріліп, Талаптың табыс етілген күні көрсетіледі.
Талаптың бірінші данасы осы Қағидаға 18-қосымшаға сай нысан бойынша бақылау актісінің бланкісінде ресімделеді және бақылау объектісінің басшысына немесе келісімімен бақылау жүзеге асырылып жатқан лауазымды адамға қол қою арқылы табыс етіледі. Оны қабылдамаған жағдайда, бақылау тобының жетекшісі (бақылаушы) Талапты бақылау объектісінің кеңсесі арқылы жібереді.
Талаптың А4 форматының парағында жасалған, қабылданғаны туралы белгісі бар екінші данасы бақылаушыда қалады және бақылау актісіне қоса тіркеледі.
Бақылау жүргізу барысында қосымша құжаттар, материалдар, ақпарат алуға қажеттілік болған және оларды ұсынуға кедергі келтірілген жағдайда, бақылау объектісіне Қағиданың осы тармағына сәйкес ресімделетін Талап жіберіледі.
Үстеме бақылау жүргізу кезінде бақылау объектісі бақылау жүргізуге кедергі келтірген жағдайда, оған Талап көрсетіледі.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
71. Бақылау объектісінің лауазымды адамдары бақылау объектісіне кіргізуден бас тартқан жағдайда, бақылаушылар осы Қағидаға 14-қосымшаға сай нысан бойынша бақылау объектісіне кіргізуден бас тарту фактісі бойынша акті және Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ӘҚтК) негізінде және онда көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды.
Бақылау объектісінің лауазымды адамдары бақылаушыны бақылау объектісіне кіргізуден бас тартқан жағдайда және бақылау жүргізуге кедергі келтірген кезде бақылау тобының жетекшісі аталған фактілер туралы жазбаша, электрондық пошта/факс, пошта байланысы арқылы және (немесе) қолма-қол Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесіне хабарлайды, ол осыларды жою жөнінде шаралар қабылдайды. Бақылау объектісі бақылау жүргізуге кедергі келтіретін мән-жайларды жоймаған жағдайда, Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі бақылау жүргізуге кедергі келтіретін себептер толық жойылғанға дейін бақылау іс-шарасын тоқтата тұру туралы Есеп комитетінің Төрағасына ұсынымхат дайындайды. Бақылау іс-шарасын тоқтата тұру, ұзарту туралы шешім бақылау объектісін, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органды бір мезгілде хабардар ете отырып, Есеп комитеті Төрағасының бұйрығы түрінде шығарылады. Бақылау қайта басталған кезде жаңа тапсырма жазылып беріледі.

70. Руководителю объекта контроля или должностному лицу, с ведома которого осуществляется контроль не позднее второго дня со дня предъявления Поручения передается требование по исполнению обязанностей руководителя объекта контроля (должностного лица, с ведома которого осуществляется контроль) (далее – Требование) по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам, подписанное руководителем группы контроля или контролером. Требованию через дробь присваивается номер поручения и указывается дата вручения Требования.
Первый экземпляр Требования оформляется на бланке акта контроля по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам и передается под роспись руководителю объекта контроля или должностному лицу, с ведома которого осуществляется контроль. В случае непринятия, Требование направляется руководителем группы контроля (контролером) через канцелярию объекта контроля.
Второй экземпляр Требования, составленного на листе формата А4, с отметкой о его принятии остается у контролера и прилагается к акту контроля.
В ходе осуществления контроля в случае необходимости получения дополнительных документов, материалов, информации и воспрепятствования в их предоставлении объекту контроля направляется Требование, оформляемое в соответствии с настоящим пунктом Правил.
При проведении встречного контроля Требование предъявляется объекту контроля в случае его воспрепятствования проведению контроля.
Сноска. Пункт 70 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. В случае отказа должностными лицами объекта контроля в допуске на объект контроля контролерами составляется акт по факту отказа в допуске на объект контроля по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам и протокол об административном правонарушении на основании и в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (далее – КоАП).
В случае отказа должностных лиц объекта контроля в допуске контролера на объект контроля и при воспрепятствовании проведению контроля, руководитель группы контроля письменно, посредством электронной почты/факсом, почтовой связью и (или) нарочно информирует о данных фактах члена Счетного комитета, ответственного за контроль, который принимает меры по их устранению. При неустранении объектом контроля обстоятельств, препятствующих проведению контроля, член Счетного комитета, ответственный за контроль, готовит ходатайство Председателю Счетного комитета о приостановлении контрольного мероприятия до полного устранения причин, препятствующих проведению контроля. Решение о приостановлении, продлении контрольного мероприятия выносится в виде приказа Председателя Счетного комитета с одновременным уведомлением объекта контроля, уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов. При возобновлении контроля выписывается новое поручение.

Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
72. Бақылау жүргізу бақылау объектісінің қызметіне кедергі келтірмеуі тиіс.
73. Бақылау жүргізу бақылау объектісінің жұмыс режиміне және күн тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
74. Бақылаушылар бақылау объектісінің ақпараттық стендінде Есеп комитеті қызметкерлерінің объектіде бақылау жүргізіп жатқаны туралы ақпарат іледі.
75. Егер бақылау объектісінде басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органының мақсаты, мәні және бақылаумен қамтылатын кезеңі бойынша Есеп комитетінің бақылауымен сай келетін бақылау жүргізу фактісі анықталған болса, бақылаушылар бақылау тобының жетекшісіне және Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесіне хабарлай отырып, мұндай бақылау актілерінің «Дәлелдер» және «Есептілік» стандарттарына сәйкестігіне бағалау жүргізеді.
Басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органының бақылау актісінің Стандарттарға сәйкестігін бағалаудың қорытындысы бойынша бақылаушылар негізінде бұзушылықтардың болуы не болмауы туралы бақылау нәтижелері қалыптастырылған деректердің объективсіздігі, жеткіліксіздігі, жиналған дәлелдердің бақылаудың мақсаттары мен міндеттеріне сәйкестігінің, анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді сипаттаудың анық еместігінің, бақылау актісінде нормативтік құқықтық актілердің бұзылған нормаларына нормативтік құқықтық актінің күні, нөмірі, толық атауы көрсетілген сілтемелердің жоқтығының анықталған фактілерін баяндай отырып, басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органының бақылау актісінің «Дәлелдер», «Есептілік» стандарттарына сәйкестігі/сәйкессіздігі жөнінде Есеп комитеті мүшесінің атына қызметтік жазба дайындайды.
Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі баяндалған фактілердің негізінде бақылау нәтижелерін тану немесе танымау туралы шешім шешім қабылдайды. Басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органының жүргізген бақылау нәтижелері танылмаған жағдайда, аталған объектілерде бақылаушылардың Бақылау бағдарламасына және Жұмыс жоспарларына сәйкес бақылау жүргізіледі, сәйкес болған жағдайда, басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органының нәтижелері танылады және Есеп комитетінің жылдық (тоқсандық) жұмыс жоспарына, Бақылау жоспарына, Бақылау бағдарламасына, бақылаушылардың Жұмыс жоспарларына тиісті өзгерістер енгізіле отырып, бақылау жүргізілмейді.
75-1. Құқық қорғау органдары бақылау объектісіндегі құжаттарды алып қойғанда, мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандары және сарапшылар бақылау жүргізуден бас тартқанда, басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бұрын жүргізген бақылау нәтижелері танылғанда, Есеп комитетінің бақылау жүргізуге жауапты мүшесі немесе Тапсырмаға қол қойған лауазымды адам тіркелген Тапсырманың күшін жоюға келісім берген бақылау тобы жетекшісінің, бақылауды жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты бөлімше басшыларының қолы болған жағдайда, оның оң жақ жоғарғы бұрышына қойылатын «Тапсырманың күші жойылды» деген мәтіні бар мөртабанға өзінің қолын қойып, растай отырып Тапсырманың күшін жояды. Тапсырманың артқы бетінде (мөртабанның бедері деңгейінде) оның күшін жоюдың себептері және осындай шешімнің қабылданған күні көрсетіледі.

Сноска. Пункт 71 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Проведение контроля не должно препятствовать деятельности объекта контроля.
73. Проведение контроля осуществляется в соответствии с режимом работы и распорядком дня объекта контроля.
74. На информационном стенде объекта контроля контролеры вывешивают информацию о том, что на объекте проводится контроль работниками Счетного комитета.
75. Если на объекте контроля выявлен факт проведения контроля другим органом государственного финансового контроля по цели, предмету и периоду, охватываемому контролем, совпадающими с контролем Счетного комитета, то контролерами проводится оценка таких актов контроля на соответствие Стандартам «Доказательства» и «Отчетность» с информированием руководителя группы контроля и члена Счетного комитета, ответственного за контроль.
По итогам оценки акта контроля другого органа государственного финансового контроля на соответствие Стандартам контролерами составляется служебная записка на имя члена Счетного комитета о соответствии/несоответствии акта контроля другого органа государственного финансового контроля Стандартам «Доказательства», «Отчетность» с изложением установленных фактов необъективности, недостаточности данных, на основе которых были сформулированы результаты контроля о наличии либо отсутствии нарушений, соответствия собранных доказательств целям и задачам контроля, нечеткости описания выявленных нарушений и недостатков, отсутствие ссылок в акте контроля на нарушенные нормы нормативных правовых актов с указанием даты, номера, полного наименования нормативного правового акта.
Членом Счетного комитета, ответственным за проведение контроля, на основе изложенных фактов принимается решение о признании или не признании результатов контроля. В случае не признания результатов контроля, проведенного другим органом государственного финансового контроля, контроль на данных объектах проводится в соответствии с Программой контроля и Рабочими планами контролеров, в случае соответствия – результаты контроля другого органа государственного финансового контроля признаются и контроль не проводится с внесением соответствующих изменений в годовой (квартальный) план работы Счетного комитета, План контроля, Программу контроля, Рабочие планы контролеров.
75-1. В случае изъятия документов на объекте контроля правоохранительными органами, отказа специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов в проведении контроля, признания результатов ранее проведенного контроля другими органами государственного финансового контроля, Поручение отменяется членом Счетного комитета, ответственным за проведения контроля или должностным лицом его подписавшим, путем заверения своей подписью штампа с текстом «Поручение отменено», которое проставляется в верхнем правом углу зарегистрированного Поручения при наличии подписи руководителя группы контроля, руководителей подразделений, ответственных за проведение контроля, правовое обеспечение, согласовавших его отмену. На оборотной стороне Поручения (на уровне оттиска штампа) указываются причины отмены и дата принятия такого решения.

Ескерту. 75-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
76. Бақылау барысында Бақылау бағдарламасымен қамтылмаған, бірақ бақылау мәнін толық зерделеуге қажетті мәселелер туындаған жағдайда, бақылаушы жазбаша түрде Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесіне және бақылау тобының жетекшісіне хабарлайды. Бақылау бағдарламасында қамтылмаған мәселелер бойынша бақылау жүргізудің орындылығы танылған жағдайда, Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі бақылаушының Жұмыс жоспарына толықтырулар енгізе отырып, бақылаушыға тиісті тапсырма береді. Бақылау объектісі Бақылау бағдарламасында қамтылмаған мәселелер бойынша материалдарды бақылауды жүзеге асырып отырған бақылаушының сұрауы негізінде ұсынады.
77. Бақылау іс-шарасын жүргізу барысында Бақылау жоспарына, Бақылау бағдарламасына және Жұмыс жоспарларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу:
Бақылау жоспарына – Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесінің өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізудің негіздемелерін көрсете отырып, бақылау жүргізуге және жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімшелер басшыларының бұрыштамасы алынған, Есеп комитеті Төрағасының атына қызметтік жазбасының негізінде;
Бақылау бағдарламасына – бақылау тобы жетекшісінің өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізудің негіздемелерін көрсете отырып, бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының келісімі бойынша Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесінің атына қызметтік жазбасының негізінде;
Жұмыс жоспарына – бақылаушының бақылау тобының жетекшісімен келісілген, Есеп комитеті мүшесінің атына қызметтік жазбасының негізінде немесе Бақылау жоспары мен бағдарламасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда жүргізіледі.
Бұл ретте Бақылау жоспарын – Есеп комитетінің жылдық (тоқсандық) жұмыс жоспарына (қажет болғанда) бір мезгілде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізе отырып Есеп комитетінің Төрағасы, Бақылау бағдарламасын және Жұмыс жоспарын – енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтыруларды ескеріп, бақылау жүргізу мерзімін өзгертіп немесе өзгеріссіз қалдырып, келісу рәсімдерін сақтай отырып Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі қайта бекітеді.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

Сноска. Правила дополнены пунктом 75-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. При возникновении в ходе контроля вопросов, не охваченных Программой контроля, но необходимых для полного изучения предмета контроля, контролер информирует в письменном виде члена Счетного комитета, ответственного за контроль, и руководителя группы контроля. В случае признания целесообразности проведения контроля по неохваченным Программой контроля вопросам, член Счетного комитета, ответственный за контроль, дает контролеру соответствующее поручение, с внесением дополнений в Рабочий план контролера. Материалы по неохваченным Программой контроля вопросам предоставляются объектом контроля на основании запроса контролера, осуществляющего контроль.
77. Внесение изменений и (или) дополнений в План контроля, Программу контроля и Рабочие планы в ходе проведения контрольного мероприятия производится:
в План контроля – на основании служебной записки члена Счетного комитета, ответственного за контроль, на имя Председателя Счетного комитета, с указанием обоснований внесения изменений и (или) дополнений, завизированной руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение контроля и планирование;
в Программу контроля – на основании служебной записки руководителя группы контроля по согласованию с руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение контроля, на имя члена Счетного комитета, ответственного за контроль, с указанием обоснований внесения изменений и (или) дополнений;
в Рабочий план – на основании служебной записки контролера на имя члена Счетного комитета, согласованной с руководителем группы контроля, или при условии внесения изменений и (или) дополнений в План и Программу контроля.
При этом План контроля переутверждается Председателем Счетного комитета с одновременным внесением изменений и (или) дополнений в годовой (квартальный) план работы Счетного комитета (при необходимости), Программа контроля и Рабочий план – членом Счетного комитета, ответственного за контроль, с учетом внесенных изменений и (или) дополнений, с изменением или без изменения срока проведения контроля, с соблюдением процедуры согласования.
Сноска. Пункт 77 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

78. Бақылау жүргізу кезінде бақылаудың қойылған мақсатына, мәніне және мәселелеріне сәйкес дәлелдер қалыптастыруға қажетті нақты деректерді жинау, талдау жүргізіледі.
Нақты деректерді жинау мынадай тәсілдермен:
1) бір мезгілде;
2) үздіксіз процесс жолымен, белгілі бір уақыт аралығында;
3) ол жүргізілетін бүкіл мерзімі ішінде жүзеге асырылады.
79. Бақылау жүргізу барысында жиналған дәлелдер заңдар мен өзге де нормативтік құқықтық актілердің бақылау объектісінде анықталған бұзушылықтарын негіздеуі тиіс. Жиналған дәлелдердің негізінде бақылау іс-шарасының нәтижелері бойынша қорытындыда тұжырымдар мен ұсынымдар қалыптастырылады.
80. Бақылау іс-шарасын жүргізу барысында осы Қағиданың 71-тармағында көзделген жағдайда, Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесінің қызметтік жазбасының негізінде Есеп комитетінің Төрағасы бақылау іс-шарасын жүргізуді күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге ұзартады.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
81. Бақылаушылар іс жүзінде тауарларды жеткізу, қызметтерді көрсету және белгілі бір жұмыс түрлерін (көлемін) орындау мәнінің анықтығын растау және (немесе) осыған байланысты дәлелдер жинау үшін бақылау объектісінің басшысы уәкілеттік берген адаммен бірге бақылау өлшемін, тексеріп қарауды (бұдан әрі – бақылау өлшемі (тексеріп қарау)) жүргізеді.
Қажет болған жағдайда, бақылау объектісінің басшылығы тапсырыс берушінің және (немесе) өнім берушінің (мердігердің) өкілдерінің және басқа да қатысы бар адамдардың толыққанды бақылау өлшемін (тексеріп қарауды) жүргізуге қажетті бақылау-өлшеу аспаптарымен қатысуын қамтамасыз ету қажеттілігі туралы хабардар етіледі.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
82. Бақылау өлшемінің (тексеріп қараудың) қорытындысы бойынша жүргізілген күні, орны, мақсаты, нәтижелері және оны жүргізуге қатысып, аяқталған күні қол қойған адамдар көрсетіле отырып, осы Қағидаға 21-қосымшаға сай нысан бойынша бақылау өлшемі (тексеріп қарау) актісі екі данада ресімделеді. Қол қойылған актінің бір данасы бақылаушыда қалдырылады, ал екінші данасы бақылау объектісіне табыс етіледі. Бақылау өлшемінің (тексеріп қараудың) нәтижелерін бақылаушы негізгі бақылау объектісінде жасалатын бақылау актісінде міндетті түрде көрсетеді.

78. При проведении контроля проводится сбор, анализ фактических данных, необходимых для формирования доказательств, в соответствии с поставленной целью, предметом и вопросами контроля.
Сбор фактических данных проводится следующими способами:
1) единовременно;
2) путем непрерывного процесса, в определенный промежуток времени;
3) в течение всего срока его проведения.
79. Собранные в ходе проведения контроля доказательства должны обосновывать выявленные у объекта контроля нарушения законов и иных нормативных правовых актов. На основе собранных доказательств формулируются выводы и рекомендации в заключении по итогам контрольного мероприятия.
80. В ходе проведения контрольного мероприятия, на основании служебной записки члена Счетного комитета, ответственного за контроль, в случае, предусмотренном пунктом 71 настоящих Правил, проведение контрольного мероприятия продлевается Председателем Счетного комитета на срок не более тридцати календарных дней.
Сноска. Пункт 80 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Контролеры для подтверждения достоверности и (или) сбора доказательств на предмет фактической поставки товаров, услуг и выполнения определенных видов (объемов) работ совместно с лицом, уполномоченным руководителем объекта контроля, проводят контрольный обмер, осмотр (далее – контрольный обмер (осмотр)).
В случае необходимости руководство объекта контроля уведомляется о необходимости обеспечить участие представителей заказчика и (или) поставщика (подрядчика) и других задействованных лиц с контрольно-измерительными приборами, необходимыми для проведения полноценного контрольного обмера (осмотра).
Сноска. Пункт 81 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. По итогам контрольного обмера (осмотра) оформляется акт контрольного обмера (осмотра) по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам в двух экземплярах с указанием даты, места, цели, результатов и лиц, участвовавших в его проведении, который ими подписывается в день его завершения. Один экземпляр подписанного акта остается у контролера, а второй экземпляр - передается объекту контроля. Результаты контрольного обмера (осмотра) в обязательном порядке отражаются контролером в акте контроля, составляемого на основном объекте контроля.

83. Бақылау объектісінің (тапсырыс берушінің) өкілдері тарапынан актіге қол қоюдан бас тартылған жағдайда, қол қоюдан бас тартылғаны жөнінде белгі қойылады. Жүргізілген бақылау өлшемінің нәтижелерін растайтын тиісті негіздер (дәлелдер) болған жағдайда, бақылау объектісі (тапсырыс беруші) тарапынан актіге қол қоюдан бас тарту өлшем нәтижелерін бақылау актісіне енгізуден бас тартуға негіз бола алмайды.
84. Бақылаушылар бақылау тобы жетекшісінің алдында күн сайын ауызша есеп беріп отырады, апта сайын соңғы жұмыс күнінің алдындағы күні қорғалған байланыс арналары арқылы осы Қағидаға 16-қосымшаға сай нысан бойынша жұмыс жоспарларының орындалу барысы туралы есепті күнге толтырылған (жасалған) бақылаушының апта сайынғы есебін жіберіп отырады. Көрсетілген есеп осындай тәртіппен мәлімет үшін Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесіне ұсынылады.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
85. Бақылау тобының жетекшісі бақылаушылардың жұмысын үйлестіреді, бақылау мәселелерінің толық қамтылуына мониторинг жүргізеді, бақылаудың жекелеген бағыттарын түзетеді, бақылаушылар арасында туындайтын проблемалық мәселелерді шешеді, апта сайын аптаның соңғы жұмыс күні сағат 15-00-ге дейін қорғалған байланыс арналары арқылы бақылау жүргізуге жауапты бөлімшенің басшысына және Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесіне осы Қағидаға 16-қосымшаға сай нысан бойынша Бақылау бағдарламасының орындалу барысы туралы есепті күнге толтырылған (жасалған) бақылау тобы жетекшісінің жиынтық апта сайынғы есебін ұсынып отырады.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
86. Бақылау тобының жетекшісі бақылау жүргізуге жауапты бөлімшенің басшысын және Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесін бақылауға қатысқан бақылаушылардың, мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандарының және сарапшылардың бақылау жүргізу барысында қызметтік міндеттерін орындамау оқиғалары және атқарушылық тәртіпті, еңбек тәртібін бұзу, мемлекеттік қызметшілердің қызмет этикасын сақтамау фактілері туралы жазбаша түрде хабардар етеді. Өз кезегінде, бақылау жүргізуге жауапты бөлімшенің басшысы Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесімен бірге тәртіптік сипаттағы шаралар қабылдау үшін көрсетілген фактілер туралы жазбаша түрде Есеп комитетінің Төрағасына хабарлайды.

83. В случае отказа от подписания акта со стороны представителей объекта контроля (заказчика), делается отметка об отказе в подписании. При наличии соответствующих оснований (доказательств), подтверждающих результаты проведенного контрольного обмера, отказ от подписания акта со стороны объекта контроля (заказчика) не является обоснованием для отказа включения результатов обмера в акт контроля.
84. Контролеры ежедневно устно отчитываются перед руководителем группы контроля, еженедельно в предпоследний рабочий день по защищенным каналам связи направляют еженедельный отчет контролера о ходе исполнения рабочих планов по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, заполненные (составленные) на отчетную дату. В таком же порядке указанный отчет представляется для сведения члену Счетного комитета, ответственному за контроль.
Сноска. Пункт 84 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Руководитель группы контроля координирует работу контролеров, проводит мониторинг полноты охвата вопросов контроля, корректирует отдельные направления контроля, разрешает проблемные вопросы, возникающие между контролерами, еженедельно в последний рабочий день недели до 15-00 часов по защищенным каналам связи предоставляет руководителю подразделения, ответственному за проведение контроля, и члену Счетного комитета, ответственному за контроль, сводный еженедельный отчет руководителя группы контроля о ходе исполнения Программы контроля по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, заполненный (составленный) на отчетную дату.
Сноска. Пункт 85 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. Руководитель группы контроля информирует в письменном виде руководителя подразделения, ответственного за проведение контроля, и члена Счетного комитета, ответственного за контроль, о случаях невыполнения контролерами, специалистами государственных органов, аудиторских организаций и экспертами, участвовавшими в контроле, служебных обязанностей и фактах нарушений исполнительской, трудовой дисциплины, несоблюдения служебной этики государственных служащих в ходе проведения контроля. Руководитель подразделения, ответственного за проведение контроля, совместно с членом Счетного комитета, ответственного за контроль, в свою очередь сообщает в письменном виде Председателю Счетного комитета об указанных фактах для принятия мер дисциплинарного характера.

Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
87. Режимдік мекемелерде бақылау жүргізуге байланысты құпия материалдарды зерделеу және талдау Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың
мамандарын және сарапшыларды бақылау жүргізуге тарту
88. Есеп комитеті өз өкілеттігі шегінде өзіне жүктелген міндеттерді орындау мақсатында:
1) бақылау тобының құрамына жекелеген мамандарды, сарапшыларды енгізу;
2) аудиторлық ұйымдарға, сарапшыларға Бақылау бағдарламасына сәйкес қызметтер көрсетуге жеке тапсырма беру жолымен мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартады.
89. Мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартудың мақсаты бақылаудың арнайы білімдерді талап ететін мәселелері бойынша сапалы бақылауды қамтамасыз ету және бақылаудың нәтижелерін тәуелсіз сараптаманың қорытындыларымен растау болып табылады.
Мемлекеттік органдардың мамандарын бақылау іс-шарасына қатысуға жіберу мүмкіндік болмаса не оларды жіберуден бас тартылған болса, Есеп комитетінің мүшесі қажет болған жағдайда сынақтардың, бақылау өлшемдерінің (тексерулердің) нәтижелерін қажетті қорытындыларды алу мақсатында уәкілетті органдар мен ұйымдарға жолдайды.
Уәкілетті органдар мен ұйымдардың қорытындыларының нәтижелері Қорытындыға және Жиынтық тізілімге енгізіледі.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
90. Мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартудың қажеттілігі Есеп комитетінің жылдық жоспарын жасау кезінде айқындалады.
91. Мемлекеттік органдардың мамандары Есеп комитетінің жоспарланған бақылаудың мәнін, мамандардың саны мен біліктілігін, бақылаудың немесе сараптаманың жүргізілу мерзімі мен кезеңін көрсете отырып, мемлекеттік орган мен мекеменің басшысының атына хатының негізінде бақылауға тартылады.
92. Аудиторлық ұйымдардың және сарапшылардың көрсететін қызметтерін тиісті шарттар жасай отырып сатып алу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасы мен мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жүргізеді.

Сноска. Пункт 86 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Изучение и анализ секретных материалов, связанных с проведением контроля в режимных учреждениях, осуществляется в соответствии с действующим законодательством по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.
Параграф 2. Привлечение к проведению контроля специалистов
государственных органов, аудиторских организаций и экспертов
88. Счетный комитет в пределах своих полномочий, в целях выполнения возложенных на него задач, привлекает специалистов государственных органов, аудиторские организации и экспертов путем:
1) включения отдельных специалистов, экспертов в состав группы контроля;
2) выдачи отдельного поручения аудиторским организациям, экспертам на оказание услуг в соответствии с Программой контроля.
89. Целью привлечения специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов является обеспечение качественного контроля и подтверждение результатов контроля заключениями независимой экспертизы по вопросам контроля, требующим специальных знаний.
В случае невозможности либо отказа в предоставлении специалистов государственных органов для участия в контрольном мероприятии, член Счетного комитета, при необходимости, направляет результаты испытаний, контрольных обмеров (осмотров) в уполномоченные органы и организации в целях получения от них необходимых заключений.
Результаты заключений уполномоченных органов и организаций включаются в Заключение и Сводный реестр.
Сноска. Пункт 89 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Необходимость привлечения специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов определяется при составлении годового плана Счетного комитета.
91. Специалисты государственных органов привлекаются на основании письма Счетного комитета на имя руководителя государственного органа и учреждения с указанием предмета запланированного контроля, количества и квалификации специалистов, срока и периода проведения контроля или экспертизы.
92. Приобретение услуг аудиторских организаций и экспертов с заключением соответствующих договоров производится в соответствии с требованиями гражданского законодательства и законодательства о государственных закупках Республики Казахстан.

3-параграф. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтыру,сондай-ақ әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылықтар белгілерін қамтитын анықталып отырған фактілер бойынша дәлелдер жинау
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
93. Егер бақылау объектісінің басшысы Бақылау объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талапта көрсетілген мерзім аяқталған соң да Бюджет кодексінің 146-бабында көзделген міндеттерін орындамаса, бақылаушы – анықталған күні, ал әкімшілік құқық бұзушылықтың мән-жайларын және жеке тұлғаның жеке басын қосымша анықтау қажет болған жағдайда, көрсетілген деректер анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ӘҚтК негізінде және онда көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырады, оның жобасы ӘҚтК-де белгіленген мерзім шегінде ол ұсынылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшемен келісіледі.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
94. Осы Қағиданың 93-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, бюджет қаражатын пайдалану саласында бақылау жүргізу барысында анықталған әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактісін тапқан лауазымды адам (құрылымдық бөлімше) тиісті тексеру аяқталғаннан кейін дереу әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды. Хаттама жобасы оны ұсынған күннен бастап, үш жұмыс күні ішінде ӘҚтК-де белгіленген мерзімдер шегінде құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшемен келісіледі. Сараптама жүргізу қажет болған жағдайда, сараптаманың қорытындысы алынған күннен бастап, екі тәулік ішінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалады.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
95. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырылған кезде өзіне қатысты іс қозғалған лауазымды адамға, сондай-ақ іс бойынша іс жүргізудің басқа да қатысушыларына ӘҚтК-де көзделген олардың құқықтары мен міндеттері түсіндіріледі, бұл туралы хаттамаға белгі қойылады.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаға оны толтырған адам және әкімшілік құқық бұзушылықты жасаған адам қол қояды. Куәлар болған кезде, сондай-ақ куәгерлер қатысқан жағдайда, хаттамаға осы адамдар да қол қояды.
Өзіне қатысты іс қозғалған лауазымды адамға әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамамен танысуға мүмкіндік беріледі. Көрсетілген адам хаттаманың мазмұны бойынша түсініктемелер мен ескертулер береді, сондай-ақ оған қол қоюдан бас тартуының себептерін баяндайды, олар осы хаттамаға қоса тіркеледі. Аталған адамдар әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, онда тиісті жазба жасалады.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың көшірмесі өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған адамға қолхатпен табыс етіледі.
Тиісінше хабардар етілген әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адам болмаған немесе келмеген жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаға оны толтырған адам қол қойып, оған әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамның болмағаны немесе келмегені жөнінде белгі қояды.
Тиісінше хабардар етілген әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адам болмаған немесе келмеген жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама өзіне қатысты іс қозғалған адамды хабардар ете отырып, тапсырысты хатпен почта арқылы жолданады.

Параграф 3. Составление протокола об административном
правонарушении, а также сбор доказательств по выявляемым
фактам, содержащим признаки административных и
уголовных правонарушений
Сноска. Наименование параграфа 3 в редакции нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
93. Если руководителем объекта контроля по истечении сроков, указанных в Требовании по исполнению обязанностей руководителя объекта контроля, не выполняются обязанности, предусмотренные в статье 146 Бюджетного кодекса, контролер в день обнаружения, а в случаях, когда требуется дополнительное выяснение обстоятельств административного правонарушения и личности физического лица, в течение трех рабочих дней со дня установления указанных данных составляет протокол об административном правонарушении на основании и в порядке, предусмотренном КоАП, проект которого согласовывается со структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, в течение одного рабочего дня со дня его представления в пределах сроков, установленных КоАП.
Сноска. Пункт 93 в редакции нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
94. По административным правонарушениям, выявленным в ходе проведения контроля в области использования бюджетных средств, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 93 настоящих Правил, составляется протокол об административном правонарушении незамедлительно после завершения соответствующей проверки, должностным лицом (структурным подразделением), обнаружившим факт совершения административного правонарушения. Проект протокола согласовывается со структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, в течение трех рабочих дней со дня его представления в пределах сроков, установленных КоАП. В случае, когда требуется проведение экспертизы, протокол об административном правонарушении составляется в течение двух суток со дня получения заключения экспертизы.
Сноска. Пункт 94 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. При составлении протокола об административном правонарушении должностному лицу, в отношении которого возбуждено дело, а также другим участникам производства по делу разъясняются их права и обязанности, предусмотренные КоАП, о чем делается отметка в протоколе.
Протокол об административном правонарушении подписывается лицом, его составившим, и лицом, совершившим административное правонарушение. При наличии свидетелей, а также в случаях участия понятых, протокол подписывается также этими лицами.
Должностному лицу, в отношении которого возбуждено дело, предоставляется возможность ознакомления с протоколом об административном правонарушении. Указанное лицо представляет объяснения и замечания по содержанию протокола, а также излагает мотивы своего отказа от его подписания, которые прилагаются к этому протоколу. В случае отказа этих лиц от подписания протокола об административном правонарушении в нем производится соответствующая запись.
Копия протокола об административном правонарушении вручается под расписку лицу, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении.
В случае отсутствия или неявки надлежащим образом извещенного лица, совершившего административное правонарушение, протокол об административном правонарушении подписывается лицом, его составившим, с отметкой в нем об отсутствии или неявке лица, совершившего административное правонарушение.
Протокол об административном нарушении в случае отсутствия или неявки надлежащим образом извещенного лица, совершившего административное правонарушение, направляется по почте заказным письмом с уведомлением лица, в отношении которого возбуждено дело.

Ескерту. 95-тармаққа өзгеріс енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
96. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың көшірмесін қолхатпен алудан бас тартылған жағдайда, оны толтырған адам хаттамада тиісті жазба жасайды және әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың көшірмесін өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған адамды хабардар ете отырып, тапсырысты хатпен почта арқылы тұратын мекенжайына немесе жұмыс орнына жолдайды.
97. Хаттамаға мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) құқық бұзушының жеке басын куәландыратын құжат (көшірмесі);
2) функционалдық және лауазымдық міндеттерін негізге ала отырып, адамдардың жазбаша түсініктемелері (не түсініктеме беруден бас тарту туралы акт);
3) анықталған құқық бұзушылықтың белгілерін растайтын, лауазымды адамдардың қолымен, ұйымның мөрімен немесе мөртабанымен расталған құжаттардың түпнұсқалары немесе төлнұсқаның көшірмелері:
соның ішінде, әкімшілік құқық бұзушылықтың түріне қарай:
жүргізілген зерттеулердің (сынақтардың, бақылау өлшемдерінің (тексеріп қараулардың) және тағы басқаларының) актілері;
сараптаманың және аудиторлық ұйымдардың қорытындылары (жүргізілген жағдайда);
операция немесе әрекет фактісін қамтитын құжаттар немесе олардың көшірмелері, соның ішінде шешімдер:
орындалған жұмыс актілері (тауарларды қабылдау-өткізу, қызметтерді көрсету, есептен шығару, жою актілері);
мемлекеттік сатып алу туралы бұйрықтар, хаттамалар және мемлекеттік органдардың, ұйымдардың, лауазымды адамдардың басқа да шешімдері;
шарттар;
ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар:
төлем тапсырмалары (төлеуге арналған шоттар, түбіртектер, чектер және (немесе) басқалары);
ведомостар, ордерлер, нарядтар;
4) лауазымды адамдардың өкілеттіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері:
жарғылар, ережелер, лауазымдық нұсқаулықтар;
анықталған бұзушылықтарға қатысы бар лауазымды адамдарды тағайындау (жұмыстан босату) туралы бұйрықтар;
5) мемлекетке, мемлекеттің қатысуымен құрылған заңды тұлғалардың мүдделеріне келтірілген залалдың сомасын растайтын құжаттар немесе олардың көшірмелері:
анықтамалар, кестелер, диаграммалар;
есептеулер;
бұзушылық фактілерін көрсететін және бақылау актісінің ажырамас бөлігі болып табылатын фотоматериалдар.
Заң сараптамасын жүргізу кезінде орны толмайтын, ұсынылған құжаттардың толық болмауы хаттаманы жасаушының кемшіліктерді жою үшін материалдарды қайтаруына әкеп соқтырады.
Лауазымды адам хаттаманың және басқа да материалдардың кемшіліктерін оларды алған кезден бастап екі тәулік ішінде жояды.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама мен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің басқа да материалдары жасалған кезінен бастап, үш тәуліктің ішінде тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің аумағында орналасқан сотқа жіберіледі.

Сноска. Пункт 95 с изменением, внесенным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
96. В случае отказа от принятия под расписку копии протокола об административном правонарушении, в протоколе производится соответствующая запись лицом, его составившим, и копия протокола об административном правонарушении направляется по почте заказным письмом с уведомлением лица, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении, по месту жительства или работы.
97. К протоколу прилагаются следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность правонарушителя (копия);
2) письменные объяснения лиц, исходя из функциональных и должностных обязанностей (либо акт об отказе в дачи объяснений);
3) оригиналы или копии подлинников документов, заверенных подписью должностных лиц, печатью или штампом организации, подтверждающих признаки выявленного правонарушения:
в том числе в зависимости от вида административного правонарушения:
акты проведенных исследований (испытаний, контрольных обмеров (осмотров) и так далее);
заключения экспертизы и аудиторских организаций (в случаях проведения);
документы или их копии, содержащие факт операции или действия, в том числе решения:
акты выполненных работ (акты приема-передачи товаров, оказания услуг, списания, уничтожения);
приказы, протоколы о государственных закупках и другие решения государственных органов, организаций, должностных лиц;
договоры;
документы, подтверждающие факт оплаты:
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки и (или) другие);
ведомости, ордера, наряды;
4) копии документов, подтверждающих полномочия должностных лиц:
уставы, положения, должностные инструкции;
приказы о назначении (увольнении) должностных лиц, имеющих отношение к выявленным нарушениям;
5) документы или их копии, подтверждающие суммы ущерба государству, интересам юридических лиц с участием государства:
справки, таблицы, диаграммы;
расчеты;
фотоматериалы, иллюстрирующие факты нарушений и являющиеся неотъемлемой частью акта контроля.
Неполнота представленных документов, которая невосполнима при проведении юридической экспертизы, влечет возвращение материалов составителю протокола для устранения недостатков.
Недостатки протокола и других материалов должностным лицом устраняются в течение двух суток с момента их получения.
Протокол об административном правонарушении и другие материалы дела об административном правонарушении направляются в течение трех суток с момента составления в суд, находящийся на территории соответствующей административно-территориальной единицы.

Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
98. Алып тасталды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
99. Бақылау объектісінің лауазымды адамдарының іс-әрекетінде Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 3 шілдедегі Қылмыстық кодексінің баптарымен көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар белгілері және олар бойынша қарау мен процестік шешім қабылдау әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдардың (лауазымды адамдардың) құзыретіне жататын әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайда, бақылаушылар кейіннен құқық қорғау органдарына және әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайтын уәкілетті органдарға (лауазымды адамдарға) беру үшін құқық бұзушылыққа жол берген адамнан жазбаша түсініктемелер және анықталған құқық бұзушылықтың белгілерін растайтын, лауазымды адамдардың қолымен, ұйымның мөрімен немесе мөртабанымен расталған құжаттардың түпнұсқаларының көшірмелерін (бұдан әрі – құжаттар тізбесі) жасауды талап етеді:
1) бұзушылық фактісін тікелей растайтын құжаттар:
бұзушылық фактілерін көрсететін және бақылау актісінің ажырамас бөлігі болып табылатын фотоматериалдар;
жүргізілген зерттеулердің (сынақтардың, бақылау өлшемдерінің (тексеріп қараулардың) және тағы басқаларының) актілері;
сараптаманың және аудиторлық ұйымдардың қорытындылары (жүргізілген жағдайда);
функционалдық және лауазымдық міндеттерін негізге ала отырып, адамдардың жазбаша түсініктемелері (не түсініктеме беруден бас тарту туралы акт);
2) операция немесе әрекет фактісін қамтитын құжаттар немесе олардың көшірмелері, соның ішінде шешімдер:
орындалған жұмыс актілері (тауарларды қабылдау-өткізу, қызметтерді көрсету, есептен шығару, жою актілері);
мемлекеттік сатып алу туралы бұйрықтар, хаттамалар және мемлекеттік органдардың, ұйымдардың, лауазымды адамдардың басқа да шешімдері;
шарттар;
3) ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар немесе олардың көшірмелері:
төлем тапсырмалары (төлеуге арналған шоттар, түбіртектер, чектер және (немесе) басқалары);
ведомостар, ордерлер, нарядтар;
4) лауазымды адамдардың өкілеттіктерін растайтын құжаттар немесе олардың көшірмелері:
жарғылар, ережелер, лауазымдық нұсқаулықтар;
анықталған бұзушылықтарға қатысы бар лауазымды адамдарды тағайындау (жұмыстан босату) туралы бұйрықтар;

Сноска. Пункт 97 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
98. Исключен нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
99. В случаях выявления признаков уголовных правонарушений в действиях должностных лиц объекта контроля, предусмотренных статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года, и признаков административных правонарушений, рассмотрение и принятие процессуального решения по которым относится к компетенции органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, контролеры для последующей передачи в правоохранительные органы и органы (должностным лицам), уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, требуют письменные объяснения от лица, допустившего правонарушение, и копии подлинников документов, заверенных подписью должностных лиц, печатью или штампом организации, подтверждающих признаки выявленного правонарушения (далее – перечень документов):
1) документы, непосредственно подтверждающие факт нарушения:
фотоматериалы, иллюстрирующие факты нарушений и являющиеся неотъемлемой частью акта контроля;
акты проведенных исследований (испытаний, контрольных обмеров (осмотров) и так далее);
заключения экспертизы и аудиторских организаций (в случаях проведения);
письменные объяснения лиц, исходя из функциональных и должностных обязанностей (либо акт об отказе в дачи объяснений);
2) документы или их копии, содержащие факт операции или действия, в том числе решения:
акты выполненных работ (акты приема-передачи товаров, оказания услуг, списания, уничтожения);
приказы, протоколы о государственных закупках и другие решения государственных органов, организаций, должностных лиц;
договоры;
3) документы или их копии, подтверждающие факт оплаты:
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки и (или) другие);
ведомости, ордера, наряды;
4) документы или их копии, подтверждающие полномочия должностных лиц:
уставы, положения, должностные инструкции;
приказы о назначении (увольнении) должностных лиц, имеющих отношение к выявленным нарушениям;

5) мемлекетке, мемлекеттің қатысуымен құрылған заңды тұлғалардың мүдделеріне келтірілген залалдың сомасын растайтын құжаттар:
анықтамалар, кестелер, диаграммалар;
есептеулер.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
99-1. Әрбір әкімшілік құқық бұзушылық бойынша материалдар тиісті уәкілетті органдарға жеке ілеспе хатпен жіберіледі.
Ескерту. 99-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
4-параграф. Тақырыптық бақылауды жүзеге асыру
100. Тақырыптық бақылау түрі бойынша жүргізілетін бақылау іс-шаралары осы Қағиданың 2-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес Есеп комитетінің кезекті жылға арналған бақылау жұмысы жоспарының жобасын қалыптастыру кезеңінде көзделеді.
101. Бақылаудың тақырыптық түрі жеке, сондай-ақ кешенді, қосарлас, бірлескен бақылау іс-шараларын жүргізу шеңберінде жүзеге асырылады.
4-1-параграф. Бақылау-талдамалық және (немесе) талдамалық іс-шараларды жүзеге асыру
Ескерту. 4-1-параграфпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
101-1. Бақылау-талдамалық және (немесе) талдамалық іс-шаралар осы Қағиданың 2-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес, кезекті жылға арналған бақылау жұмысы жоспарының жобасын қалыптастыру кезеңінде көзделеді.
101-2. Бақылау-талдамалық және (немесе) талдамалық іс-шараларды жүргізуді Есеп комитеті дербес не мемлекеттік қаржылық бақылаудың басқа да органдарының қатысуымен және (немесе) шет елдердің қаржылық бақылау органдарымен бірлесіп, ортақ тақырып, бақылау бағдарламасы бойынша және келісілген мерзімдерде екіжақты немесе көпжақты негізде жүзеге асырады.
101-3. Талдамалық іс-шара бақылау объектісіне шықпай, бақылау объектісінен алынған материалдарға және тексеру тақырыбы бойынша өзге де ақпаратқа талдау, талдамалық зерттеу, мониторинг, бағалау мен сараптама жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
101-4. Бақылау-талдамалық және (немесе) талдамалық іс-шараларды дайындау мен жүргізу Есеп комитетінің жылдық (тоқсандық) жоспарында көзделген мерзімдерде және осы Қағидада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

5) документы, подтверждающие суммы ущерба государству, интересам юридических лиц с участием государства:
справки, таблицы, диаграммы;
расчеты.
Сноска. Пункт 99 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99-1. Материалы по каждому административному правонарушению направляются в соответствующие уполномоченные органы отдельным сопроводительным письмом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 99-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Осуществление тематического контроля
100. Контрольные мероприятия, проводимые по виду тематического контроля предусматриваются на этапе формирования проекта плана контрольной работы Счетного комитета на очередной год в соответствии с порядком, установленным в главе 2 настоящих Правил.
101. Тематический вид контроля проводится самостоятельно, а также в рамках проведения комплексных, параллельных, совместных контрольных мероприятий.
Параграф 4-1. Осуществление контрольно-аналитического
и (или) аналитического мероприятий
Сноска. Глава 4 дополнена параграфом 4-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101-1. Контрольно-аналитические и (или) аналитические мероприятия предусматриваются на этапе формирования проекта плана контрольной работы на очередной год в соответствии с порядком, установленным в главе 2 настоящих Правил.
101-2. Проведение контрольно-аналитических и (или) аналитических мероприятий осуществляется Счетным комитетом самостоятельно либо с участием других органов государственного финансового контроля и (или) совместно с органами финансового контроля зарубежных стран на двусторонней или многосторонней основе по общей теме, программе контроля и в согласованные сроки.
101-3. Аналитическое мероприятие осуществляется без выхода на объект контроля посредством проведения анализа, аналитического исследования, мониторинга, оценки и экспертизы материалов, полученных от объекта контроля, и иной информации по тематике проверки.
101-4. Подготовка и проведение контрольно-аналитических и (или) аналитических мероприятий осуществляется в сроки, предусмотренные годовым (квартальным) планом Счетного комитета, и в порядке, установленном настоящими Правилами.

5-параграф. Үстеме бақылауды жүзеге асыру
102. Бақылаудың негізгі объектілерінің қызметін алдын ала зерделеу барысында үстеме бақылаудың ықтималды объектілері айқындалып, олар Бақылау жоспары мен бағдарламасына енгізіледі. Егер бақылау іс-шараларын жүргізу барысында үстеме бақылау жүргізуге негіз туындаса, онда Бақылау жоспары мен бағдарламасына өзгерістер енгізілместен, Жұмыс жоспарларына тиісті толықтырулар енгізіледі.
103. Үстеме бақылау жүргізу үшін әрбір бақылау объектісіне бақылау үлгісі көрсетілместен жеке Тапсырма ресімделеді.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
104. Егер бақылау іс-шарасы барысында бақылау объектісінің үшінші тұлғалармен жасасқан азаматтық-құқықтық мәмілелерінің, есеп айырысулары мен қаржы операцияларының анықтығын, іс жүзінде тауарлардың жеткізілгенін, жұмыстардың орындалғанын және қызметтердің көрсетілгенін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының, оның ішінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнама талаптарының сақталуын бақылау мүмкін болмағанда, үстеме бақылау жүргізіледі.
105. Үстеме бақылау нәтижелерін ресімдеу кезінде осы Қағиданың 18-қосымшасында келтірілген бақылау актісінің нысанынан мынадай бөлімдер: бақылау үлгісі, бұрынғы бақылау нәтижелері туралы мәліметтер алынып тасталады.
106. Бақылау объектісінің басшылығы жүргізілген бақылаудың нәтижелерімен танысуға бақылау актісі ұсынылған күннен бастап, күнтізбелік үш күн ішінде үстеме бақылау актісімен танысады және оған қол қояды. Бақылаушы және бақылау объектісінің лауазымды адамы бақылау актісінің екінші парағынан бастап барлық беттеріне қол қояды.
Ескерту. 106-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
107. Үстеме бақылау жүргізілген жағдайда, бақылаушы оның нәтижелерін негізгі бақылау объектісінде жасалатын бақылау актісінде міндетті түрде көрсетеді.
6-параграф. Кешенді бақылауды жүзеге асыру
108. Кешенді бақылау іс-шаралары осы Қағиданың 2-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес кезекті жылға арналған бақылау жұмысы жоспарының жобасын қалыптастыру кезеңінде көзделеді.
109. Кешенді бақылауды жүргізуді Есеп комитеті жеке немесе басқа мемлекеттік органдардың қатысуымен бір мезгілде келісілген мерзімде жүзеге асырады. Кешенді бақылау жалпы алғанда тиімділікті бақылау үлгісі бойынша жүргізіледі. Кешенді бақылау шеңберінде бақылаудың нақты объектілері бойынша бақылаудың басқа да үлгілері қолданылуы мүмкін.

Параграф 5. Осуществление встречного контроля
102. В ходе предварительного изучения деятельности основных объектов контроля определяются возможные объекты встречного контроля, которые включаются в План и Программу контроля. Если в ходе проведения контрольного мероприятия возникли основания для проведения встречного контроля, то в Рабочие планы вносятся соответствующие дополнения, без внесения изменений в План и Программу контроля.
103. Для проведения встречного контроля на каждый объект контроля оформляется отдельное Поручение, без указания типа контроля.
Сноска. Пункт 103 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
104. Встречный контроль проводится, если в ходе контрольного мероприятия отсутствует возможность проведения контроля достоверности заключенных гражданско-правовых сделок, расчетов и финансовых операций объекта контроля с третьими лицами, фактической поставки товаров, работ и оказанных услуг, а также несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан, в том числе о государственных закупках.
105. При оформлении результатов встречного контроля из формы акта контроля, приведенной в приложении 19 настоящих Правил, исключаются следующие разделы: тип контроля, сведения о результатах предыдущего контроля.
106. Руководством объекта контроля ознакомление с актом встречного контроля и его подписание производится в течение трех календарных дней со дня представления акта контроля на ознакомление с результатами проведенного контроля. Все страницы акта контроля, начиная со второго листа, парафируются контролером и должностным лицом объекта контроля.
Сноска. Пункт 106 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
107. В случае проведения встречного контроля его результаты в обязательном порядке отражаются контролером в акте контроля, составляемого на основном объекте контроля.
Параграф 6. Осуществление комплексного контроля
108. Мероприятия комплексного контроля предусматриваются на этапе формирования проекта плана контрольной работы на очередной год в соответствии с порядком, установленным в главе 2 настоящих Правил.
109. Проведение комплексного контроля осуществляется Счетным комитетом самостоятельно или с участием других государственных органов одновременно в согласованные сроки. Комплексный контроль проводится в целом по типу контроля эффективности. В рамках комплексного контроля по конкретным объектам контроля могут быть применены другие типы контроля.

110. Кешенді бақылауды жүргізуге дайындалу Есеп комитетінің жылдық (тоқсандық) бақылау жұмысы жоспарында көзделген мерзімге сәйкес жүргізіледі.
111. Кешенді бақылауға қойылған міндеттерді іске асыруға тартылған басқа да бақылау объектілерін қамти отырып, бақылау объектілерінің нақты кезеңдегі барлық мәселелер бойынша қызметі жатады, оның нәтижелері бойынша мемлекеттің барлық ресурстарының, қаржы және өзге активтерінің пайдаланылуына, олардың стратегиялық жоспарларында көзделген тікелей және түпкі нәтижелерге қол жеткізуіне, мемлекеттік, салалық және бюджеттік бағдарламаларды, қойылған әлеуметтік-экономикалық мақсаттар мен міндеттерді іске асыру бойынша басқа мемлекеттік органдар – бірлесіп орындаушылармен үйлестіруге және өзара іс-қимылдарына, мемлекеттік функциялардың орындалуына және мемлекеттік қызметтердің көрсетілуіне, республикалық бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығына, республикалық бюджеттен түсімдер сомаларының қайтарылуына, салықтық және кедендік әкімшілік етудің тиімділігіне баға беріледі.
112. Есеп комитеті жеке жүргізетін кешенді бақылаудың Жоспары, Бағдарламасы және Жұмыс жоспарлары осы Қағиданың 3-тарауында белгіленген тәртіппен жасалып бекітіледі.
113. Есеп комитеті басқа мемлекеттік органдармен немесе мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен бірге жүргізетін кешенді бақылау бірлескен және (немесе) қосарлас бақылау арқылы жүзеге асырылады.
7-параграф. Қосарлас бақылауды жүзеге асыру
114. Қосарлас бақылаудың іс-шаралары осы Қағиданың 2-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес Есеп комитетінің кезекті жылға арналған бақылау жұмысы жоспарының жобасын қалыптастыру кезеңінде көзделеді.
115. Қосарлас бақылауды жүргізуді Есеп комитеті кезекті жылға (тоқсанға) арналған тиісті бекітілген бақылау жұмысы жоспарларының негізінде бақылаудың жеке түрі ретінде не жүргізіліп отырған кешенді бақылау шеңберінде бір мезгілде не келісілген мерзімде жүзеге асырады.
116. Қосарлас бақылауды жүргізуге дайындалу Есеп комитетінің жылдық (тоқсандық) бақылау жұмысы жоспарында көзделген мерзімге сәйкес жүргізіледі.
117. Бақылау тобының жетекшісі және бақылау тобының қатысушылары Есеп комитетінің қосарлас бақылауға жауапты мүшесімен бірлесіп ақпарат жинауды жүргізеді және алдын ала зерделеудің мерзімі басталғаннан бастап екі жұмыс күні ішінде жетіспейтін ақпаратты ұсыну жөнінде бақылау объектілеріне сұрау жолдайды.
118. Алдын ала зерделеудің қорытындысы бойынша Есеп комитетінің мүшесі бақылау тобының жетекшісімен және қатысушыларымен бірлесіп, Жоспардың, Бағдарламаның және Жұмыс жоспарларының жобаларын жасап, бақылау басталғанға дейін кемінде жеті жұмыс күні бұрын қосарлас бақылауды жүргізуге қатысатын мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына тексерілетін мәселелер мен бақылау объектілерінің тізбесін және олардың мемлекеттік қаржылық бақылау органдары бойынша бөлінісін жолдайды.

110. Подготовка к проведению комплексного контроля проводится в соответствии со сроками, предусмотренными годовым (квартальным) планом контрольной работы Счетного комитета.
111. Комплексному контролю подвергается деятельность объектов контроля по всем вопросам за конкретный период с охватом других объектов контроля, задействованных в реализации поставленных задач, по результатам которого дается оценка использования всех ресурсов, финансовых и иных активов государства, достижения прямых и конечных результатов, предусмотренных в их стратегических планах, координации и взаимодействия с другими государственными органами - соисполнителями по реализации государственных, отраслевых и бюджетных программ, поставленных социально-экономических целей и задач, выполнения государственных функций и оказание государственных услуг, полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, возврата сумм поступлений из республиканского бюджета, эффективности налогового и таможенного администрирования.
112. План, Программа и Рабочие планы комплексного контроля проводимого Счетным комитетом самостоятельно, составляются и утверждаются в порядке, установленным в главе 3 настоящих Правил.
113. Комплексный контроль, проводимый Счетным комитетом с другими государственными органами или органами государственного финансового контроля, осуществляется посредством совместного и (или) параллельного контроля.
Параграф 7. Осуществление параллельного контроля
114. Мероприятия параллельного контроля предусматриваются на этапе формирования Счетным комитетом проекта плана контрольной работы на очередной год в соответствии с порядком, установленным в главе 2 настоящих Правил.
115. Проведение параллельного контроля осуществляется Счетным комитетом одновременно либо в согласованные сроки на основании соответствующих утвержденных планов контрольной работы на очередной год (квартал) как самостоятельного вида контроля либо в рамках проводимого комплексного контроля.
116. Подготовка к проведению параллельного контроля проводится в соответствии со сроками, предусмотренными годовым (квартальным) планом контрольной работы Счетного комитета.
117. Руководитель группы контроля и участники группы контроля совместно с членом Счетного комитета, ответственным за параллельный контроль, проводят сбор информации и направляют запросы на предоставление недостающей информации объектам контроля в течение двух рабочих дней от начала срока предварительного изучения.
118. По итогам предварительного изучения членом Счетного комитета совместно с руководителем и участниками группы контроля составляются проекты Плана, Программы и Рабочих планов, органам государственного финансового контроля, участвующим в проведении параллельного контроля, направляется перечень проверяемых вопросов и объектов контроля, и их распределение по органам государственного финансового контроля не менее чем за семь рабочих дней до начала контроля.

119. Қосарлас бақылауды жүргізуге қатысатын мемлекеттік қаржылық бақылау органдары мәселелердің, бақылау объектілерінің тізбесі туралы Есеп комитетінен алған ақпараттың негізінде қосарлас бақылау жүргізудің Жоспары мен Бағдарламасының жобаларын әзірлейді, бұл ретте бақылауға қатысты өздерінің қосымша мәселелерін енгізе отырып, негізгі тексерілетін мәселелер тізбесін кеңейтуге жол беріледі. Бақылау жоспары мен бағдарламасының жобалары бақылау іс-шаралары басталғанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын келісу үшін электрондық почта арқылы Есеп комитетіне жолданады.
120. Есеп комитеті мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының Бақылау жоспары мен бағдарламасының жобаларын Есеп комитетіне жолданған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде келіседі, қажет болған жағдайда, өзінің Бақылау жоспарына, бағдарламасына және Жұмыс жоспарларына түзетулер енгізіп, оларды сапаны бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшеге табыс етеді. Есеп комитеті тарапынан жазбаша ескертпелер болмаған жағдайда, мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының Бақылау жоспары мен бағдарламасының жобалары келісілген деп есептеледі.
Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
121. Қосарлас бақылаудың жоспарын, бағдарламасын және Жұмыс жоспарларын әрбір тарап қосарлас бақылау іс-шарасы басталғанға дейін екі жұмыс күні бұрын (бақылау объектілерінің атауын, бюджеттік бағдарламаларды, бақылау мәселелерін көрсете отырып) жеке бекітеді.
122. Бақылауды жүргізуге негіз болып табылатын құжаттарды (Бақылау жүргізуге тапсырманы, Бақылауды тағайындау туралы бұйрықтарды) әрбір мемлекеттік қаржылық бақылау органы жеке ресімдейді.
123. Қосарлас бақылауды әрбір тарап оны жүргізудің мерзімін келісе отырып, жеке бақылау тобын құру арқылы жүргізеді.
124. Қызметкерлерді іссапарға жіберуді, сондай-ақ іссапар шығыстарын төлеуді әрбір мемлекеттік қаржылық бақылау органы жеке жүргізеді.
125. Бақылауға жауапты лауазымды адамдар, қосарлас бақылау топтарының қатысушылары:
1) қосарлас бақылауды жүргізу барысында туындайтын мәселелерді талқылай отырып жұмыс кеңестерін;
2) консультацияларды;
3) әдістемелік және талдамалық құжаттармен алмасуды жүргізеді.
126. Бақылау топтарының жетекшілері бақылауды жүргізудің барысы (бақылау мәселелерін қамтудың толықтығы, туындаған мәселелер және басқалар) және бақылаудың алдын ала нәтижелері туралы ақпарат алмасады.

119. Органы государственного финансового контроля, участвующие в проведении параллельного контроля, на основе полученной информации от Счетного комитета о перечне вопросов, объектов контроля, разрабатывают проекты Плана и Программы проведения параллельного контроля, при этом допускается расширение перечня основных проверяемых вопросов с включением своих дополнительных вопросов контроля. Проекты Плана и Программы контроля не менее чем за пять рабочих дней до начала контрольного мероприятия направляются для согласования Счетному комитету посредством электронной почты.
120. Счетный комитет согласовывает проекты Плана и Программы контроля органов государственного финансового контроля в течение трех рабочих дней со дня их направления в Счетный комитет, при необходимости вносит в свои План, Программу контроля и Рабочие планы коррективы и передает их в структурное подразделение, ответственное за контроль качества. В случае отсутствия письменных замечаний со стороны Счетного комитета, проекты Плана и Программы контроля органов государственного финансового контроля считаются согласованными.
Сноска. Пункт 120 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
121. План, Программа параллельного контроля и Рабочие планы утверждаются каждой стороной самостоятельно (с указанием наименований объектов контроля, бюджетных программ, вопросов контроля) за два рабочих дня до начала параллельного контрольного мероприятия.
122. Документы, являющиеся основанием для проведения контроля (Поручения на проведение контроля, Приказы о назначении контроля), оформляются каждым органом государственного финансового контроля самостоятельно.
123. Параллельный контроль проводится посредством формирования каждой стороной отдельной группы контроля с согласованием сроков его проведения.
124. Командирование работников, а также оплата командировочных расходов производится каждым органом государственного финансового контроля самостоятельно.
125. Должностные лица, ответственные за контроль, участники групп параллельного контроля проводят:
1) рабочие совещания с обсуждением вопросов, возникающих в ходе проведения параллельного контроля;
2) консультации;
3) обмен методическими и аналитическими документами.
126. Руководители групп контроля обмениваются информацией о ходе проведения контроля (полноте охвата вопросов контроля, возникших проблемах) и предварительных результатах контроля.

127. Қосарлас бақылауды жүргізу кезінде әрбір тарап бақылау актілерін олардың нысаны мен мазмұнына қойылатын мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бекітілген талаптарына сәйкес жеке ресімдейді.
128. Есеп комитеті қосарлас бақылаудың нәтижелері бойынша қорытындыны дайындауды бақылау актілерінің сапасын бақылаудың сараптамалық қорытындысын алғаннан кейін және қарсылықтың (егер болса) әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдер көрсетілген, бақылау объектісіне дәлелді жауапты ескере отырып он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады. Қорытындыға ҚБК, тексеру комиссиясы жүргізген қосарлас бақылаудың нәтижелері талдау үшін енгізіледі. Қорытынды және Жиынтық тізілім сапаны бақылаудан өткеннен кейін осы Қағиданың 200-тармағында көрсетілген тәртіпке сәйкес бақылау объектісіне жолданады.
129. ҚБК бұзушылықтардың анықталған жалпы сомасын және бақылау объектілері бөлінісіндегілерін көрсете отырып, жүргізілген қосарлас бақылаудың нәтижелері мен бақылау жүргізу барысында бақылау объектілерінің қабылдаған шаралары туралы жинақталған ақпаратты, сондай-ақ Ұсынымдардың бірер көшірмесін оларға қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Есеп комитетіне ұсынады.
130. Есеп комитетінің отырысында жүргізілген қосарлас бақылаудың материалдары талқыланып, жүргізілген қосарлас бақылаудың қорытындылары туралы Қаулы қаралып қабылданады.
131. Есеп комитетінің қосарлас бақылаудың қорытындыларын қарау жөніндегі отырысына бақылауға жауапты адамдар, бақылау объектілерінің лауазымды адамдары, сондай-ақ Есеп комитетінің Төрағасы айқындаған өзге де адамдар шақырылады.
Ескерту. 131-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
132. Есеп комитеті қосарлас бақылаудың қорытындылары туралы қабылданған Қаулыға қол қойылғаннан кейін оның көшірмесін екі жұмыс күні ішінде ҚБК-ға жолдайды.
133. Есеп комитетінің және тексеру комиссияларының қосарлас бақылауды жүргізуге жауапты мүшелері жүргізілген қосарлас бақылаудың нәтижелері бойынша жеке Қорытынды жасайды.
134. Тексеру комиссиялары жүргізілген қосарлас бақылаудың нәтижелері туралы талдамалық ақпаратты ол аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Есеп комитетіне ұсынады.
135. Есеп комитетінің және тексеру комиссияларының отырыстарында жүргізілген қосарлас бақылаудың нәтижелері туралы Қаулылар жеке қаралып қабылданады.

127. При проведении параллельного контроля каждой стороной акты контроля оформляются самостоятельно, в соответствии с утвержденными требованиями органов государственного финансового контроля к их форме и содержанию.
128. Подготовка Счетным комитетом заключения по итогам параллельного контроля осуществляется после получения экспертного заключения контроля качества актов контроля и с учетом мотивированного ответа объекту контроля с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения (если таковые имеются) в течение десяти рабочих дней. В заключении для анализа включаются результаты параллельного контроля, проведенного КФК, ревизионной комиссией. Заключение и Сводный реестр после прохождения контроля качества направляется объекту контроля в соответствии с порядком, указанным в пункте 200 настоящих Правил.
129. КФК представляет в Счетный комитет обобщенную информацию о результатах проведенного параллельного контроля с указанием выявленной общей суммы нарушений и в разрезе объектов контроля, принятых мерах в ходе проведения контроля объектами контроля, а также по одной копии Представлений в течение двух рабочих дней со дня их подписания.
130. На заседании Счетного комитета обсуждаются материалы проведенного параллельного контроля, рассматривается и принимается Постановление об итогах проведенного параллельного контроля.
131. На заседание Счетного комитета по рассмотрению итогов параллельного контроля приглашаются лица, ответственные за контроль, должностные лица объектов контроля, а также иные лица, определенные Председателем Счетного комитета.
Сноска. Пункт 131 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132. Счетным комитетом копия принятого Постановления об итогах параллельного контроля направляется в КФК в течение двух рабочих дней после подписания.
133. По результатам проведенного параллельного контроля, членами Счетного комитета и ревизионных комиссий, ответственными за проведение параллельного контроля, составляются отдельные Заключения.
134. Ревизионные комиссии представляют в Счетный комитет аналитическую информацию о результатах проведенного параллельного контроля в течение десяти рабочих дней со дня его завершения.
135. Отдельно на заседаниях Счетного комитета и ревизионных комиссий рассматриваются и принимаются Постановления об итогах проведенного параллельного контроля.

136. Есеп комитеті және тексеру комиссиялары қосарлас бақылаудың нәтижелері туралы қабылдаған Қаулыларына қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде олардың көшірмелерімен алмасады.
137. Есеп комитеті қосарлас бақылаудың нәтижелері бойынша Қаулының орындалуын бақылауды осы Қағиданың 6-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес жүзеге асырады.
138. Мемлекеттік қаржылық бақылау органдары қосарлас бақылаудың нәтижелері бойынша Қаулылар (Ұсынымдар) тармақтарының іске асырылу барысы жөнінде тиісті ақпаратты ЭҚАБЖ және почтамен қағаз түрінде жолдау арқылы бір-біріне хабарлап отырады.
139. Есеп комитеті ҚБК-мен, тексеру комиссияларымен бірге жүргізген қосарлас бақылаудың нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының Президентіне ұсынылатын тоқсандық ақпаратқа және Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынылатын жылдық есепке енгізу үшін талдамалық ақпарат дайындайды.
8-параграф. Бірлескен бақылауды жүзеге асыру
140. Бірлескен бақылаудың іс-шаралары осы Қағиданың 2-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес Есеп комитетінің кезекті жылға арналған бақылау жұмысы жоспарының жобасын қалыптастыру кезеңінде көзделеді.
141. Бiрлескен бақылауды жүргізуді Есеп комитеті кезекті жылға (тоқсанға) арналған бекітілген бақылау жұмысы жоспарлары негізінде бақылаудың жеке түрі ретінде не жүргізіліп отырған кешенді бақылау шеңберінде келісілген мерзімде басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен бір мезгілде жүзеге асырады.
142. Бiрлескен бақылауды жүргізуге дайындалу Есеп комитетінің жылдық (тоқсандық) бақылау жоспарында көзделген мерзімге сәйкес жүргізіледі.
143. Бақылау тобының жетекшісі және бақылау тобының қатысушылары Есеп комитетінің бiрлескен бақылауды жүргізуге жауапты мүшесімен бірлесіп, ақпарат жинауды жүргізеді және алдын ала зерделеудің мерзімі басталғаннан бастап екі жұмыс күні ішінде жетіспейтін ақпаратты ұсыну жөнінде бақылау объектілеріне сұрау жолдайды.
144. Алдын ала зерделеудің қорытындысы бойынша Есеп комитетінің мүшесі бақылау тобының жетекшісімен бірге бірлескен бақылаудың Жоспарының, Бағдарламасының және Жұмыс жоспарларының жобаларын жасап, бірлескен бақылау Бағдарламасының әзірленген жобасын бірлескен бақылауды жүргізуге қатысатын мемлекеттік органдарға жолдайды. Бірлескен бақылауды жүргізуге қатысатын мемлекеттік орган бақылау іс-шарасы басталғанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын бірлескен бақылаудың Бағдарламасын келіседі.
145. Есеп комитетінің мүшесі бақылау тобының жетекшісімен бірге үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік органның ұсыныстарын пысықтайды, және қажет болған жағдайда, Бақылау жоспарына, бірлескен Бақылау бағдарламасына, Жұмыс жоспарларына түзетулер енгізіп, оларды сапаны бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшеге ұсынады.

136. Счетный комитет и ревизионные комиссии обмениваются копиями принятых Постановлений об итогах параллельного контроля в течение двух рабочих дней со дня их подписания.
137. Счетным комитетом контроль за исполнением Постановления по итогам параллельного контроля осуществляется в соответствии с порядком, установленным в главе 6 настоящих Правил.
138. Органы государственного финансового контроля информируют друг друга о ходе реализации пунктов Постановлений (Представлений) по итогам параллельного контроля посредством направления соответствующей информации через ЕСЭДО и в бумажном виде по почте.
139. Счетный комитет по итогам проведенного параллельного контроля с КФК, ревизионными комиссиями подготавливает аналитическую информацию для включения в ежеквартальную информацию, представляемую Президенту Республики Казахстан, и годовой отчет, представляемый Парламенту Республики Казахстан.
Параграф 8. Осуществление совместного контроля
140. Мероприятия совместного контроля предусматриваются на этапе формирования Счетным комитетом проекта плана контрольной работы на очередной год в соответствии с порядком, установленным в главе 2 настоящих Правил.
141. Проведение совместного контроля осуществляется Счетным комитетом с другими государственными органами одновременно в согласованные сроки на основании утвержденных планов контрольной работы на очередной год (квартал) как самостоятельного вида контроля либо в рамках проводимого комплексного контроля.
142. Подготовка к проведению совместного контроля проводится в соответствии со сроками, предусмотренными годовым (квартальным) планом контрольной работы Счетного комитета.
143. Руководитель группы контроля и участники группы контроля совместно с членом Счетного комитета, ответственным за проведение совместного контроля, проводят сбор информации и направляют запросы на предоставление недостающей информации объектам контроля в течение двух рабочих дней от начала срока предварительного изучения.
144. По итогам предварительного изучения членом Счетного комитета совместно с руководителем группы контроля составляются проекты Плана, Программы совместного контроля и Рабочих планов, разработанный проект Программы совместного контроля направляется государственным органам, участвующим в проведении совместного контроля. Государственный орган, участвующий в проведении совместного контроля, не менее чем за пять рабочих дней до начала контрольного мероприятия согласовывает проект Программы совместного контроля.
145. Член Счетного комитета совместно с руководителем группы контроля в течение трех рабочих дней отрабатывает предложения государственного органа и при необходимости вносит коррективы в План контроля, Программу совместного контроля, Рабочие планы и представляет их в структурное подразделение, ответственное за контроль качества.

146. Бірлескен бақылау бағдарламасында бақылау объектілері бойынша: бақылау объектісінің атауы, бақылаудың мәні, бақылаудың үлгісі мен түрі, бақылаумен қамтылатын кезең, бақылау жүргізудің мерзімі, бірлескен бақылау тобының құрамы, бақылаумен қамтылатын қаражат көлемі, бақылау мәселелері және оларды қараудың дәйектілігі көрсетіледі.
Бірлескен бақылау бағдарламасы бірлескен бақылауға қатысушы мемлекеттік органның жауапты лауазымды адамымен келісіледі (электрондық немесе жазбаша хат алмасу жолымен) және Есеп комитетінің мүшесі бірлескен бақылау басталғанға дейін кемінде екі жұмыс күні бұрын Бақылау бағдарламасының үлгі нысанына сәйкес оны бекітеді.
147. Бірлескен бақылауды жүргізу үшін Есеп комитетінің және басқа да мемлекеттік органдардың өкілдерінен ортақ бірлескен немесе тараптардың әрқайсысының жеке бақылау тобы құрылады, тараптардың келісімімен олардың қатысушыларын бақылау объектілері және бюджет деңгейлері бойынша бөлу Есеп комитеті мүшесінің басшылығымен жүзеге асырылады.
148. Бақылауды жүргізуге негіз болып табылатын құжаттарды әрбір мемлекеттік орган жеке ресімдейді.
149. Қызметкерлерді іссапарға жіберуді, сондай-ақ іссапар шығыстарын төлеуді әрбір мемлекеттік орган жеке жүргізеді.
150. Бірлескен бақылауды сапалы жүргізу мақсатында мемлекеттік органдардың бақылауға жауапты лауазымды адамдары, бірлескен бақылау тобының қатысушылары бір-бірімен:
1) бірлескен бақылауды жүзеге асыру барысында туындайтын мәселелерді талқылай отырып жұмыс кеңестері;
2) консультациялар;
3) әдістемелік және талдамалық құжаттармен, ақпаратпен алмасу түріндегі өзара іс-қимылды жүзеге асырады.
151. Бірлескен бақылауды жүзеге асыратын Есеп комитетінің бақылаушылары мен мемлекеттік органның қызметкерлері бақылау объектілерінде бірлескен бақылауды жүргізудің қорытындылары бойынша бақылау актісін жасап, оған қол қояды.
152. Бақылау объектісінде бірлескен бақылауды ортақ бақылау тобы жүргізген кезде бақылау актісі Есеп комитетінің бланкісінде үш данада ресімделіп, бірінші данасы – Есеп комитетіне, екінші данасы – бірлескен бақылауға қатысушы мемлекеттік органға, үшінші данасы бақылау объектісіне беріледі. Бірлескен бақылауды жеке топ жүргізген кезде бақылау актісін тараптардың әрқайсысы жеке ресімдеп, кейіннен нәтижелерімен алмасады. Бақылау актісіне бақылауды жүргізген қызметкерлер қол қойған Тізілім қоса беріледі (Бақылау актісіне бақылаудың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер тізілімінің нысаны бойынша ресімделеді).

146. В Программе совместного контроля по объектам контроля указываются: наименование объекта контроля, предмет контроля, тип и вид контроля, период, охватываемый контролем, сроки проведения контроля, состав совместной группы контроля, объем средств, охватываемый контролем, вопросы контроля и последовательность их рассмотрения.
Программа совместного контроля согласовывается ответственным должностным лицом государственного органа-участника совместного контроля (путем электронной или письменной переписки) и утверждается членом Счетного комитета не менее чем за два дня до начала совместного контроля в соответствии с типовой формой Программы контроля.
147. Для проведения совместного контроля из представителей Счетного комитета и других государственных органов формируется единая совместная или отдельная группа контроля каждой из сторон, распределение ее участников по объектам контроля и по уровням бюджета осуществляется под руководством члена Счетного комитета по согласованию сторон.
148. Документы, являющиеся основанием для проведения контроля, оформляются каждым государственным органом самостоятельно.
149. Командирование работников, а также оплата командировочных расходов производится каждым государственным органом самостоятельно.
150. В целях качественного проведения совместного контроля должностные лица государственных органов, ответственные за контроль, участники совместной группы контроля осуществляют между собой взаимодействие в виде:
1) рабочих совещаний с обсуждением вопросов, возникающих в ходе осуществления совместного контроля;
2) консультаций;
3) обмена методическими и аналитическими документами, информацией.
151. Контролерами Счетного комитета и работниками государственного органа, осуществляющими совместный контроль, на объектах контроля по итогам проведения совместного контроля составляется и подписывается акт контроля.
152. При проведении совместного контроля единой группой на объекте контроля, акт контроля оформляется на бланке Счетного комитета в трех экземплярах с предоставлением первого экземпляра Счетному комитету, второго экземпляра – государственному органу-участнику совместного контроля, третьего экземпляра – объекту контроля. При проведении совместного контроля отдельной группой акт контроля оформляется каждой из сторон самостоятельно, с последующим обменом результатами. К акту контроля прилагается Реестр, подписанный работниками, проводившими контроль (оформляется по форме Реестра выявленных нарушений и недостатков по результатам контроля к акту контроля).

153. Бақылау актісіне жазбаша қарсылықтарды бірлескен бақылауды жүргізуге жауапты Есеп комитетінің мүшесі мен мемлекеттік органның лауазымды адамы бақылауды жүзеге асырған қызметкерлермен бірлесіп қарайды. Бақылау объектісіне жауапты өзінің атына жазбаша қарсылықтар келіп түскен мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде жолдайды.
154. Есеп комитеті бірлескен бақылау барысында жасалған актілер негізінде бірлескен бақылаудың нәтижелері бойынша Қорытынды жасайды. Қорытындының жобасы Есеп комитеті мүшесінің басшылығымен жасалып, бірлескен бақылауға жауапты мемлекеттік органның лауазымды адамымен келісіледі.
155. Есеп комитеті бірлескен бақылаудың нәтижелері бойынша қорытындыны дайындауды бақылау актілерінің сапасын бақылаудың сараптамалық қорытындысын алғаннан кейін және қарсылықтың (егер болса) әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдер көрсетілген, бақылау объектісіне дәлелді жауапты ескере отырып, он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады. Қорытынды және Жиынтық тізілім сапаны бақылаудан өткеннен кейін осы Қағиданың 200-тармағында көрсетілген тәртіпке сәйкес бақылау объектісіне жолданады.
156. Қорытындыға Есеп комитетінің мүшесі қол қояды және бірлескен бақылауды жүргізуге жауапты мемлекеттік органның лауазымды адамымен келісіп, қаулының жобасымен бірге Есеп комитетінің отырысына қарауға шығарады.
157. Бірлескен бақылаудың қатысушысы – мемлекеттік органның басшылығының қатысуымен өтетін Есеп комитетінің отырысында жүргізілген бірлескен бақылаудың материалдары талқыланып, бірлескен бақылаудың нәтижелері бойынша Қаулы қаралып қабылданады.
158. Бірлескен отырысқа бақылау объектісінің лауазымды адамдары шақырылады.
159. Бірлескен бақылаудың нәтижелері бойынша Қаулының орындалуын бақылауды Есеп комитетінің бірлескен бақылауды жүргізуге жауапты мүшесі осы Қағиданың 6-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес жүзеге асырады.
160. Есеп комитеті жүргізілген бірлескен бақылаудың нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының Президентіне ұсынылатын тоқсандық ақпаратқа және Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынылатын жылдық есепке енгізу үшін талдамалық ақпарат дайындайды.
9-параграф. Есеп комитеті шет елдердің мемлекеттік қаржылық
бақылау органдарымен жүргізетін бірлескен және қосарлас бақылауды жүзеге асыру
161. Есеп комитетінің шет елдердің мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен бірлескен немесе қосарлас бақылау іс-шараларына қатысуының құқықтық негізі Бақылаудың басшы принциптерінің Лима декларациясы, Халықаралық жоғары қаржы бақылау органдары ұйымының (ИНТОСАИ), Еуропа жоғары қаржы бақылау органдары ұйымының (ЕВРОСАИ), Азия жоғары қаржы бақылау органдары ұйымының (АЗОСАИ), Экономикалық ынтымақтастық елдерінің жоғары қаржы бақылау органдары ұйымының (ЭКОСАИ), Тәуелсіз мемлекеттер достастығына қатысушы мемлекеттердің жоғары қаржы бақылау органдары басшылары кеңесінің шеңберінде қабылданған шешімдер, Есеп комитетінің шет елдердің мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен Ынтымақтастық туралы келісімдері, Бюджет кодексі және осы Қағида болып табылады.

153. Письменные возражения к акту контроля рассматриваются членом Счетного комитета и должностным лицом государственного органа, ответственными за проведение совместного контроля, совместно с работниками, осуществлявшими контроль. Ответ объекту контроля направляется тем государственным органом, в адрес которого поступили письменные возражения в течение пяти рабочих дней.
154. Счетным комитетом на основании актов, составленных в ходе совместного контроля, составляется Заключение по итогам совместного контроля. Проект Заключения составляется под руководством члена Счетного комитета и согласовывается с должностным лицом государственного органа, ответственного за совместный контроль.
155. Подготовка Счетным комитетом заключения по итогам совместного контроля, осуществляется после получения экспертного заключения контроля качества актов контроля и с учетом мотивированного ответа объекту контроля с указанием принятых и непринятых доводах по каждому пункту возражения (если таковые имеются) в течение десяти рабочих дней. Заключение и Сводный реестр после прохождения контроля качества направляется объекту контроля в соответствии с порядком, указанном в пункте 200 настоящих Правил.
156. Заключение подписывается членом Счетного комитета и согласовывается с должностным лицом государственного органа, ответственным за проведение совместного контроля, и вместе с проектом постановления выносится на рассмотрение на заседании Счетного комитета.
157. На заседании Счетного комитета с участием руководства государственного органа, участника совместного контроля, обсуждаются материалы проведенного совместного контроля, рассматривается и принимается Постановление об итогах совместного контроля.
158. На совместное заседание приглашаются должностные лица объекта контроля.
159. Контроль за исполнением Постановления по итогам совместного контроля осуществляет член Счетного комитета, ответственный за проведение совместного контроля, в соответствии с порядком, установленным в главе 6 настоящих Правил.
160. Счетный комитет по итогам проведенного совместного контроля подготавливает аналитическую информацию для включения в ежеквартальную информацию, представляемую Президенту Республики Казахстан, и годовой отчет, представляемый Парламенту Республики Казахстан.
Параграф 9. Осуществление совместного и параллельного контроля,
проводимого Счетным комитетом с органами государственного
финансового контроля зарубежных стран
161. Правовой основой участия Счетного комитета в совместных или параллельных контрольных мероприятиях с органами государственного финансового контроля зарубежных стран являются Лимская декларация руководящих принципов контроля, решения, принятые в рамках Международной организации высших органов финансового контроля (ИНТОСАИ), Европейской организации высших органов финансового контроля (ЕВРОСАИ), Азиатской организации высших органов финансового контроля (АЗОСАИ), Организации высших органов финансового контроля стран экономического сотрудничества (ЭКОСАИ), Совета руководителей высших органов финансового контроля государств – участников Содружества независимых государств, соглашений о сотрудничестве Счетного комитета с органами государственного финансового контроля зарубежных стран, Бюджетный кодекс и настоящие Правила.

162. Шет елдердің мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен бірлескен және қосарлас бақылау іс-шаралары Есеп комитетінің кезекті жылға арналған жұмыс жоспарының жобасын қалыптастыру кезеңінде көзделеді.
163. Есеп комитеті бірлескен бақылауды шет елдердің мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен бақылаудың ортақ тақырыбы мен бағдарламасы бойынша және келісілген мерзімде екіжақты немесе көпжақты негізде жүргізеді.
164. Есеп комитеті қосарлас бақылауды шет елдердің мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен өзара келісім бойынша, кейіннен нәтижелерімен алмаса отырып, келісілген мәселелер мен жүргізу мерзімі бойынша жеке жүргізеді.
165. Шет елдердің мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен бірлескен немесе қосарлас бақылау республикалық бюджет қаражатының, қатысушы мемлекеттердің аумағында орналасқан жекелеген объектілерді бірлескен үлестік қаржыландыруға бағытталатын бюджеттік инвестициялардың және бюджеттердің пайдаланылуын бақылау кезінде, және Қазақстан Республикасының мемлекетаралық шарттары мен келісімдерінде көзделген жағдайларда жүргізіледі.
166. Бірлескен немесе қосарлас бақылауды жүргізу үшін Есеп комитетінің жауапты мүшесі сыртқы байланыстарды үйлестіруге жауапты құрылымдық бөлімшемен бірге бақылау жүргізу басталғанға дейін екі ай бұрын шет елдердің мемлекеттік қаржылық бақылауының бір немесе бірнеше органымен ақпарат алмасу жөнінде жұмыстар жүргізеді, онда:
1) бақылаудың мақсаты, міндеттері мен мәселелері;
2) бақылау объектілері;
3) бақылау жүргізу мерзімі;
4) бақылау жүргізуге жауапты адамдар;
5) ұлттық заңнамада, ынтымақтастық туралы келісімдерде айқындалған функциялары мен бақылау өкілеттіктеріне қарай әрбір мемлекеттік қаржылық бақылау органының қатысу шарттары мен мәселелері;
6) мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бақылау жүргізуге байланысты жұмыстарды қаржыландыру бөлігіндегі міндеттемелері;
7) ақпарат алмасу және бақылау нәтижелерін ресімдеу тәртібі, соның ішінде қорытынды құжаттың нысаны;
8) бақылау іс-шараларының нәтижелері бойынша шешімдерді дайындау мен қабылдаудың тәртібі;
9) бақылау іс-шараларының нәтижелері бойынша қабылданған шешімдердің орындалуын бақылау тәртібі айқындалады.
167. Есеп комитетінің мүшесі ынтымақтасып отырған елдің мемлекеттік қаржылық бақылау (аудит) органымен ақпарат алмасқаннан кейін бақылау жүргізуге, сыртқы байланыстарды үйлестіруге жауапты құрылымдық бөлімшелермен бірлесіп, бірлескен (қосарлас) бақылауды жүргізу туралы келісімнің (бұдан әрі - Келісім) және бақылау бағдарламасының жобаларын дайындау жөнінде жұмыстар жүргізеді. Қосарлас бақылауды жүргізу кезінде Есеп комитетінің жауапты мүшесі және бақылау тобының жетекшісі Келісімнің, бақылау жоспарының жобаларын қоспағанда, қажет болған жағдайда, осы Қағиданың 3-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес бақылау жоспарының және жұмыс жоспарларының жобаларын дайындайды.

162. Мероприятия совместного и параллельного контроля с органами государственного финансового контроля зарубежных стран предусматриваются на этапе формирования проекта плана работы Счетного комитета на очередной год.
163. Совместный контроль проводится Счетным комитетом совместно с органами государственного финансового контроля зарубежных стран на двусторонней или многосторонней основе по общей теме, программе контроля и в согласованные сроки.
164. Параллельный контроль проводится Счетным комитетом с органами государственного финансового контроля зарубежных стран по взаимному соглашению, самостоятельно по согласованным вопросам и срокам проведения с последующим обменом его результатами.
165. Совместный или параллельный контроль с органами государственного финансового контроля зарубежных стран проводится при контроле использования средств республиканского бюджетов, бюджетных инвестиций и бюджетов, направляемых на совместное долевое финансирование отдельных объектов, находящихся на территории стран - участников, и в случаях, предусмотренных межгосударственными договорами и соглашениями Республики Казахстан.
166. Для проведения совместного или параллельного контроля ответственным членом Счетного комитета совместно со структурным подразделением, ответственным за координацию внешних связей, за два месяца до начала проведения контроля проводится работа по обмену с одним или несколькими органами государственного финансового контроля зарубежных стран информацией, в которой определяются:
1) цель, задачи и вопросы контроля;
2) объекты контроля;
3) сроки проведения контроля;
4) лица, ответственные за проведение контроля;
5) условия и вопросы участия каждого органа государственного финансового контроля, исходя из их функций и контрольных полномочий, определенных национальным законодательством, соглашениями о сотрудничестве;
6) обязательства органов государственного финансового контроля в части финансирования работ, связанных с проведением контроля;
7) порядок обмена информацией и оформления результатов контроля, в том числе форма итогового документа;
8) порядок подготовки и принятия решений по результатам контрольных мероприятий;
9) порядок контроля за исполнением принятых решений по результатам контрольных мероприятий.
167. Член Счетного комитета после обмена информацией с органом государственного финансового контроля (аудита) страны сотрудничества совместно со структурными подразделениями, ответственными за проведение контроля, координацию внешних связей, проводит работу по подготовке проектов соглашения о проведении совместного (параллельного) контроля (далее – Соглашение) и программы контроля. При проведении параллельного контроля, кроме проектов Соглашения, программы контроля, ответственным членом Счетного комитета, и руководителем группы контроля при необходимости подготавливаются проекты плана контроля и рабочих планов в соответствии с порядком, установленным в главе 3 настоящих Правил.

Ескерту. 167-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
168. Бақылау бағдарламасының, Бақылау жоспарының және Жұмыс жоспарларының жобалары (қосарлас бақылауды жүргізу кезінде) сапаны бақылауды өткеннен кейін Есеп комитетінің жауапты мүшесі сыртқы байланыстарды үйлестіруге жауапты құрылымдық бөлімшемен бірлесіп, Келісімнің және Бақылау бағдарламасының жобаларын, бақылау жүргізу басталғанға дейін жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей, ынтымақтасып отырған елдің мемлекеттік қаржылық бақылау органына келісуге жолдайды. Келісу барысында Келісімге және Бақылау бағдарламасына, қажет болған жағдайда, түзетулер енгізіледі.
169. Ынтымақтасып отырған елдің мемлекеттік қаржылық бақылау органымен келісілген Келісім жобасына Есеп комитетінің жауапты мүшесі, бақылауды жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге, сапаны бақылауға, сыртқы байланыстарды үйлестіруге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары бұрыштама қойып, оны Есеп комитетінің Төрағасына қол қоюға енгізеді.
Бақылау бағдарламасының келісілген жобасына бақылауды жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге, сапаны бақылауға, сыртқы байланыстарды үйлестіруге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары бұрыштама қойып, Есеп комитетінің жауапты мүшесі қол қояды.
Келісім және бірлескен Бақылаудың бағдарламасы бақылау басталғанға дейін жеті жұмыс күнінен кешіктірілмей, ынтымақтасып отырған елдің мемлекеттік қаржылық бақылау органына бекіту үшін жолданады.
170. Бірлескен бақылау тобының құрамына кіретін Есеп комитетінің қызметкерлері өздері болған елдің аумағында бақылау жүргізу кезінде, болған елінің заңнамасын, мемлекеттік бақылау жүргізу қағидасын, сондай-ақ бекітілген Келісімді және бірлескен Бақылау бағдарламасын басшылыққа алуға міндетті.
171. Бірлескен (қосарлас) бақылауды сапалы жүргізу мақсатында Есеп комитетінің бақылауды жүргізуге жауапты мүшесі Есеп комитетінің ынтымақтасып отырған елдің мемлекеттік қаржылық бақылау органымен өзара іс-қимылын:
1) бірлескен (қосарлас) бақылауды жүзеге асыру барысында туындайтын мәселелерді талқылай отырып кеңестер;
2) консультациялар;
3) әдістемелік және талдамалық құжаттармен, ақпаратпен алмасу түрінде ұйымдастырады.
172. Бірлескен бақылау Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілген кезде бақылау актісі Есеп комитетінің бланкісінде бақылау объектісі үшін бір данасын ескере отырып, бірлескен бақылауға (аудитке) қатысып отырған шет елдердің мемлекеттік қаржылық бақылау (аудит) органдарының санына тең даналарының саны бойынша ресімделеді.
Бақылау актісіне бақылауды жүргізген қызметкерлер қол қойған және Бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер тізілімінің үлгі нысаны бойынша ресімделген Тізілім қоса беріледі.

Сноска. Пункт 167 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
168. После прохождения проектов программы контроля, плана контроля и рабочих планов (при проведении параллельного контроля) контроля качества, ответственным членом Счетного комитета совместно со структурным подразделением, ответственным за координацию внешних связей, проекты Соглашения и программы контроля направляются на согласование в орган государственного финансового контроля страны сотрудничества не позднее двадцати рабочих дней до начала проведения контроля. В ходе согласования в Соглашение и программу контроля при необходимости вносятся корректировки.
169. Проект Соглашения, согласованный с органом государственного финансового контроля страны сотрудничества, визируется ответственным членом Счетного комитета, руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение контроля, правовое обеспечение, контроль качества, координацию внешних связей, и вносится на подпись Председателю Счетного комитета.
Согласованный проект программы контроля визируется руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение контроля, правовое обеспечение, контроль качества, координации внешних связей и подписывается ответственным членом Счетного комитета.
Соглашение и программа совместного контроля направляются для утверждения органу государственного финансового контроля страны сотрудничества не позднее семи рабочих дней до начала контроля.
170. Работники Счетного комитета, входящие в состав совместной группы контроля, при проведении контроля на территории страны пребывания обязаны руководствоваться законодательством, правилами проведения государственного контроля страны пребывания, а также утвержденным Соглашением и программой совместного контроля.
171. В целях качественного проведения совместного (параллельного) контроля, член Счетного комитета, ответственный за проведение контроля, организует взаимодействие Счетного комитета с органом государственного финансового контроля страны сотрудничества в виде:
1) совещаний с обсуждением вопросов, возникающих в ходе осуществления совместного (параллельного) контроля;
2) консультаций;
3) обмена методическими и аналитическими документами, информацией.
172. При проведении совместного контроля на территории Республики Казахстан акт контроля оформляется на бланке Счетного комитета по количеству экземпляров, равному количеству участвующих в совместном контроле (аудите) органов государственного финансового контроля (аудита) зарубежных стран, с учетом одного экземпляра для объекта контроля.
К акту контроля прилагается Реестр, подписанный работниками, проводившими контроль и оформленный по типовой форме Реестра выявленных нарушений и недостатков по результатам контроля.

Ескерту. 172-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
173. Қосарлас бақылауды жүргізу кезінде бақылау актілері қосарлас бақылауға қатысушы мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының ұлттық заңнамасында белгіленген тәртіппен жасалады.
174. Қосарлас немесе бірлескен бақылаудың нәтижелері бойынша Есеп комитетінің бақылауды жүргізуге жауапты мүшесі осы Қағидада белгіленген тәртіпке сәйкес қорытынды жасайды.
175. Есеп комитетінің қосарлас немесе бірлескен бақылаудың нәтижелері туралы қаулысы, егер Келісімде өзгеше көзделмесе, осы Қағиданың 6-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес Есеп комитетінің отырысында қаралып қабылданады.
176. Қосарлас бақылауға қатысушы мемлекеттік қаржылық бақылау органдары оның нәтижелері бойынша қабылданған, бекітілген есептердің көшірмелерімен алмасады.
177. Бірлескен (қосарлас) бақылауды жүргізу туралы келісімде жүргізілген бірлескен (қосарлас) бақылаудың нәтижелері бойынша бірлескен қорытынды құжатты дайындау көзделуі мүмкін.
Келісімді іске асыру үшін, қажет болған жағдайда, мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының жүргізген бірлескен (қосарлас) бақылауының нәтижелері бойынша бірлескен отырыстар өткізу, бірлескен шешімдер қабылдау қарастырылады.
5. Бақылаудың қорытындылары бойынша есептерді ресімдеу 1-параграф. Бақылау актілерін жасау және ресімдеу
178. Бақылау жүргізілген әрбір объекті бойынша бақылаудың нәтижелері осы Қағидаға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатаң есептілік бланкісінде бақылау актісімен ресімделеді. Бақылау актісі осы Қағидаға 19-қосымшаға сай нысан бойынша жасалады.
179. Бақылау актісінің құрылымы Бақылау бағдарламасындағы барлық мәселелердің толық көрсетілуін, онда баяндалған мәліметтердің анықтығын, объективтілігін қамтамасыз етуі тиіс.
180. Бақылау актісі Бақылау бағдарламасындағы және Жұмыс жоспарларындағы мәселелердің тізбесіне қатаң сәйкестікте жасалады. Анықталған бұзушылықтар бақылау актісіндегі жазбалардың анықтығын растайтын құжаттардың түпнұсқаларының деректемелеріне, сондай-ақ ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелер көрсетіле отырып, объективті және дәл сипатталады. Егер, талдамалық сипаттағы мәселелерді қоспағанда, бақылау мәселесі бойынша бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаса, бақылаушы:

Сноска. Пункт 172 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
173. При проведении параллельного контроля акты контроля составляются в порядке, установленном национальным законодательством органов государственного финансового контроля – участников параллельного контроля.
174. По результатам параллельного или совместного контроля членом Счетного комитета, ответственным за проведение контроля, составляется заключение в соответствии с порядком, установленным настоящими Правилами.
175. Постановление Счетного комитета об итогах параллельного или совместного контроля рассматривается и принимается на заседании Счетного комитета в соответствии с порядком, установленным в главе 6 настоящих Правил, если иное не предусмотрено Соглашением.
176. Органы государственного финансового контроля стран-участниц параллельного контроля обмениваются копиями утвержденных отчетов, принятых по его результатам.
177. В Соглашении о проведении совместного (параллельного) контроля может быть предусмотрена подготовка совместного итогового документа по итогам проведенного совместного (параллельного) контроля.
Для реализации Соглашения при необходимости предусматривается проведение совместных заседаний, принятие совместных решений органов государственного финансового контроля по результатам проведенного ими совместного (параллельного) контроля.
5. Оформление отчетов по итогам контроля Параграф 1. Составление и оформление актов контроля
178. Результаты контроля по каждому из подвергнутых контролю объектов оформляются актом контроля на бланке строгой отчетности по форме в соответствии с приложением 18 к настоящим Правилам. Акт контроля составляется по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
179. Структура акта контроля должна обеспечивать полноту отражения всех вопросов, указанных в Программе контроля, достоверность, объективность сведений, изложенных в нем.
180. Акт контроля составляется в строгом соответствии с перечнем вопросов Программы контроля и Рабочих планов. Выявленные нарушения описываются объективно и точно, с указанием необходимых ссылок на реквизиты оригиналов документов, подтверждающих достоверность записей в акте контроля, а также статей, пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены. Если по вопросу контроля, за исключением вопросов аналитического характера, не установлены нарушения и недостатки, контролером:

1) бақылау актісінде анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтардың болмағандығын көрсете отырып, тексерілетін мәселе бойынша қысқаша ақпарат береді;
2) тексеру жүргізілген құжаттардың деректемелерін көрсете отырып, олардың тізбесін бақылау актісіне қоса береді.
Ескерту. 180-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
181. Бұзушылықтың әрбір фактісі, сондай-ақ заңнаманың анықталған кемшіліктері мен олқылықтары бұзушылықтың сипаты мен түрін, оның ішінде Мемлекеттік қаржылық бақылау объектілерінде айқындалған бұзушылықтар сыныптауышында (бұдан әрі – Бұзушылықтар сыныптауышы) көзделген заңнаманың анықталған кемшіліктері мен олқылықтарын сипаттай отырып, реттік тәртібімен нөмірленеді және жеке тармақта (1-тармақ, 2-тармақ және тағы басқалар) тіркеледі. Бұзушылықтардың сипаттамасында бұзушылықтарды расстайтын құжаттарға сілтеме жасалады.
Ескерту. 181-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
182. Бақылаушы бақылау актісінде баяндалған бұзушылық пен кемшілік фактілерін олардың негізділігі бөлігінде бақылау объектісінің лауазымды адамдарымен бірге алдын ала пысықтайды.
183. Бақылау актісіне оның ажырамас бөлігі болып табылатын мынадай материалдар:
1) бақылау объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап;
2) бақылаушылар қол қойған және осы Қағидаға 20-қосымшаға сай нысан бойынша жасалған бақылаудың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімі (бұдан әрі – Тізілім);
3) құжаттардың, кестелердің түпнұсқалары немесе белгіленген тәртіппен расталған көшірмелері, сондай-ақ қажет болғанда бұзушылық фактілерін көрсететін анықтамалар, фотосуреттер;
4) функционалдық және лауазымдық міндеттерін негізге ала отырып, жол берілген бұзушылықтарға қатысы бар адамдардың жазбаша түсініктемелері;
5) осы Қағидаға 21-қосымшаға сай нысан бойынша толтырылған бақылау өлшемдері (тексеріп қараулар) актілері (олар жасалған жағдайда);
6) зерттеулердің (сынақтардың), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, бақылау нәтижелеріне байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар жасалған жағдайда);
7) мемлекеттік органдар және мекемелер мамандарының, сарапшылардың (тартылған жағдайда) сараптамалық қорытындылары;

1) в акте контроля отражается краткая информация по проверяемому вопросу с указанием отсутствия выявленных недостатков и нарушений;
2) к акту контроля прилагается перечень подвергнутых проверке документов с указанием их реквизитов.
Сноска. Пункт 180 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
181. Каждый факт нарушения, а также выявленные недостатки и пробелы законодательства нумеруются и фиксируются отдельным пунктом (пункт 1., пункт 2. и так далее) в последовательном порядке с описанием характера и вида нарушения, в том числе предусмотренного в Классификаторе нарушений, выявляемых на объектах государственного финансового контроля (далее – Классификатор нарушений), выявленных недостатков и пробелов законодательства. В описании нарушения делается ссылка на документы, подтверждающие нарушения.
Сноска. Пункт 181 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182. Факты нарушений и недостатков, изложенные в акте контроля, предварительно контролером прорабатываются с должностными лицами объекта контроля в части их обоснованности.
183. К акту контроля прилагаются следующие материалы, являющиеся его неотъемлемой частью:
1) требование по исполнению обязанностей руководителя объекта контроля;
2) реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам контроля (далее – Реестр), подписанный контролерами, и составленный по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
3) подлинники или заверенные в установленном порядке копии документов, таблицы, а также при необходимости справки, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений;
4) письменные объяснения лиц, имеющих отношение к допущенным нарушениям, исходя из функциональных и должностных обязанностей;
5) акты контрольных обмеров (осмотров), составленные по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам (в случае их составления);
6) заключения исследований (испытаний), экспертиз, копии протоколов, другие документы или их копии, связанные с результатами контроля (в случае их составления);
7) экспертные заключения специалистов государственных органов и учреждений, экспертов (в случае привлечения);

8) мемлекеттік қызметтерді алушылардың қанағаттануы тұрғысынан халық арасында сауалнама жүргізу нәтижелері (оны жүргізген жағдайда);
9) ақы төлеу фактісін (бақылау барысында қаражат өтелген (қалпына келтірілген) жағдайда) растайтын құжаттар (көшірмелері):
төлем тапсырмалары (төлеуге арналған шоттар, түбіртектер, чектер және (немесе) басқалары);
ведомостар, ордерлер, нарядтар;
10) бақылау актісінің танысып, қол қоюға жіберілген күнін растайтын құжат (көшірмесі) (актіні танысуға және қол қоюға қабылдағаны туралы бақылау объектісінің мөртабаны болмаған жағдайда);
11) талдамалық материалдар және бақылау объектісінің қызметіндегі бұзушылықтар мен олқылықтар фактісін растайтын материалдар қоса беріледі.
Бақылау актісіне қоса берілетін құжаттардың көшірмелері белгіленген тәртіппен уәкілетті лауазымды адамдардың қолымен, бақылау объектісінің мөрімен және мөртабанымен (болған жағдайда) расталады. Бақылау актісінде қосымшаларының реттік нөмірі, парақ саны көрсетіле отырып, оларға сілтеме жасалады.
Ескерту. 183-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
184. Бақылау актісіне тиісті құжаттармен расталмаған бұзушылық фактілерін енгізуге жол берілмейді.
Ескерту. 184-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
185. Бақылау актісінде баяндалып, бақылау актісінде соларға сілтеме жасалған бұзушылықтарды растайтын құжаттардың болмауы Стандарттарды бұзу болып табылады. Мұндай фактілер Қорытындыға енгізілмейді.
186. Бақылау объектісінің тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілген қызметтерге ақы төлеуінің негізділігін растайтын құжаттар бақылау объектісінде болмаған жағдайда, сондай-ақ бақылау объектісінің лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптарды, міндеттерін орындамағанда немесе тиісінше орындамағанда, Есеп комитетінің қызметкерлеріне олардың сұрауы бойынша тиісті жазбаша түсініктемелер береді.
Ескерту. 186-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
187. Бақылау актісі (осы Қағиданың 152172192-тармақтарында көрсетілген жағдайларды қоспағанда) екі данада жасалып, оған бақылауды жүзеге асырған Есеп комитетінің қызметкерлері, мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандары және сарапшылар қол қояды және:

8) результаты анкетирования населения с точки зрения удовлетворенности получателей государственных услуг (в случае его проведения);
9) документы (копии), подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения (восстановления) средств в ходе контроля):
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки и (или) другие);
ведомости, ордера, наряды;
10) документ (копия), подтверждающий(-ая) дату направления акта контроля на ознакомление и подписание (в случае отсутствия штампа объекта контроля о принятии акта на ознакомление и подписание);
11) аналитические материалы и материалы, подтверждающие факт нарушения и недостатка в деятельности объекта контроля.
Копии документов, прилагаемые к акту контроля, заверяются подписями уполномоченных должностных лиц, печатью или штампом объекта контроля (при наличии) в установленном порядке. В акте контроля указываются ссылки на его приложения с отражением их порядкового номера, количества листов.
Сноска. Пункт 183 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
184. Не допускается включение в акт контроля фактов нарушений, не подтвержденных соответствующими документами.
Сноска. Пункт 184 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
185. Отсутствие документов, подтверждающих изложенные в акте контроля нарушения, ссылки на которые зафиксированы в акте контроля, является нарушением Стандартов. Такие факты не включаются в Заключение.
186. В случае отсутствия на объекте контроля документов, подтверждающих обоснованность оплаты объектом контроля товаров, работ или услуг, а также неисполнения или ненадлежащего исполнения предусмотренных законодательством Республики Казахстан требований, обязанностей, должностные лица объекта контроля представляют работникам Счетного комитета по их запросу соответствующие письменные объяснения.
Сноска. Пункт 186 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
187. Акт контроля составляется в двух экземплярах (за исключением случаев, указанных в пунктах 152172192 настоящих Правил), подписывается работниками Счетного комитета, специалистами государственных органов, аудиторских организаций и экспертов, осуществлявшими контроль, и предоставляется для ознакомления и подписания должностному лицу объекта контроля:

1) бақылау жүргізу мерзімі алты жұмыс күніне дейін қоса алғандағы бақылау іс-шаралары бойынша, оны бақылау объектісінің кіріс хат-хабарларын есепке алу жүйесінде тіркеп не почтамен хабарлай отырып, бақылау объектісінде Тапсырмада көрсетілген бақылаудың аяқталатын күніне дейін (үстеме бақылауды, бақылау өлшемін (тексеріп қарауды) қоспағанда) бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) мерзімі алты жұмыс күнінен асатын бақылау жүргізілген жағдайда, осы Қағиданың 187-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген рәсімдерді сақтай отырып, бақылау объектісінде бақылаудың аяқталатын күніне дейін күнтізбелік үш күннен кешіктірмей бақылау объектісінің лауазымды адамына танысып, қол қою үшін табыс етіледі.
Ескерту. 187-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
188. Бақылау объектісінің басшылығы жүргізілген бақылаудың нәтижелерімен танысуға (өлшем (тексеріп қарау) актісін қоспағанда) бақылау актісі берілген күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде бақылау актісімен танысады және оған қол қояды. Бақылаушылар және бақылау объектісінің лауазымды адамы бақылау актісінің екінші парағынан бастап, барлық беттеріне қолдарын қояды.
Ескерту. 188-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
189. Бақылаудың нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бақылау объектісінің басшылығы бақылау актісіне қарсылықтарының бар екені туралы ескертіп қол қояды. Бақылау актісіне жазбаша қарсылықтар бақылау актісінің танысуға алынған күнінен бастап, күнтізбелік он күн ішінде Есеп комитетіне ұсынылады. Бақылау объектісінің бақылау актісіне қол қойылғаннан кейін бірден ұсынған жазбаша қарсылықтарын бақылаушы бақылау актісіне қоса тіркейді. Көрсетілген мерзім өткен соң келіп түскен бақылау актісіне қарсылықтар немесе қарсылықсыз қол қойылған бақылау актісіне келіп түскен, сондай-ақ бақылау объектісі лауазымды адамының бас тартуы салдарынан қол қойылмаған бақылау актісіне келіп түскен қарсылықтар қаралмайды.
Ескерту. 189-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

1) по контрольным мероприятиям, срок проведения которых составляет до шести рабочих дней включительно, не позднее одного рабочего дня до даты завершения контроля на объекте контроля, указанной в Поручении (за исключением актов встречного контроля, обмера (осмотра)), с регистрацией его в системе учета входящей корреспонденции объекта контроля либо почтой с уведомлением;
2) в случае проведения контроля сроком, превышающим шесть рабочих дней, не позднее трех календарных дней до даты завершения контроля на объекте контроля с соблюдением процедур указанных в подпункте 1) пункта 187 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 187 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
188. Ознакомление с актом контроля и его подписание производится руководством объекта контроля в течение трех календарных дней со дня представления акта контроля на ознакомление с результатами проведенного контроля (за исключением акта обмера (осмотра)). Все страницы акта контроля, начиная со второго листа, парафируются контролерами и должностным лицом объекта контроля.
Сноска. Пункт 188 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
189. При несогласии с результатами контроля, акт контроля подписывается руководством объекта контроля с оговоркой о наличии возражений. Письменные возражения к акту контроля представляются в Счетный комитет в течение десяти календарных дней со дня получения акта контроля на ознакомление. Письменные возражения, представленные объектом контроля сразу после подписания акта контроля, прикладываются контролером к акту контроля. Не подлежат рассмотрению возражения к акту контроля, поступившие по истечении указанного срока или поступившие на акт контроля, подписанный без возражений, а также поступившие на акт контроля, не подписанный должностным лицом объекта контроля, вследствие его отказа.
Сноска. Пункт 189 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

190. Есеп комитетіне келіп түскен бақылау актісіне қарсылықтарды Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі бақылаушылармен, бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысымен, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметкерлерімен, бақылауды жүзеге асыруға тартылған сарапшылармен, мемлекеттік органдардың мамандарымен, аудиторлық ұйымдардың қызметкерлерімен бірге барлық бақылау іс-шарасын жүргізу аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде қарайды, содан кейін қарсылықтың әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдерді көрсете отырып, бақылау объектісіне дәлелді жауап береді. Бақылау объектісінің бақылау актісіне ұсынған түсініктемелері оған жауап дайындалмастан назарға алынады.
Ескерту. 190-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
190-1. Есеп комитетіне келіп түскен бақылау актісіне қарсылықтар және оларға дәлелді жауаптар Есеп комитетінің отырысынан кейін міндетті түрде бақылау материалдарына және олардың ЕК ИАЖ-дағы электронды нұсқаларына қоса тіркеледі.
Ескерту. 190-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
191. Бақылау объектісінің басшылығы бақылау актісіне қол қоюдан бас тартқан жағдайда, бақылаушы бақылау объектісінің лауазымды адамының қол қоюдан бас тартқаны туралы бақылау актісінде тиісті жазба жасайды.
192. Бақылау объектісі бақылау актісінің қол қоюға берілген бұрынғы даналарына қол қоюдан бас тартып, оларды кайтармаған жағдайда, бақылаушы бақылау актісінің үшінші данасын толтырып, онда бақылау актісінің бұрынғы даналарына қол қоюдан бас тартылғаны және олардың қайтарылмағаны жөнінде тиісті жазба жасайды.
193. Бақылау тобының жетекшісі (бақылаушы) бақылау объектісі актіге қол қойғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, бақылау актілерін, Тізілімдерді, кестелерді және басқа да қосымшаларды (болған жағдайда) мынадай қолайлы тәсілдердің бірі арқылы:
1) бақылаушының өзі қолма-қол;
2) сканерден өткізілгендерін – қорғалған байланыс арналары бойынша;
3) бақылау актісінің тұпнұсқасын (құпия актіні қоспағанда) – фельдъегерлік байланыс не хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы;

190. Поступившие в Счетный комитет возражения к акту контроля рассматриваются после окончания проведения всего контрольного мероприятия в течение пяти рабочих дней членом Счетного комитета, ответственным за контроль, совместно с контролерами, руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение контроля, работниками структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение, привлеченными экспертами, специалистами государственных органов, работниками аудиторской организации, осуществлявшими контроль, после чего дается мотивированный ответ объекту контроля с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения. Пояснения, представленные объектом контроля на акт контроля, принимаются во внимание без подготовки ответа на него.
Сноска. Пункт 190 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
190-1. Поступившие в Счетный комитет возражения к акту контроля и мотивированные ответы на них после заседания Счетного комитета в обязательном порядке приобщаются к материалам контроля и их электронным версиям в ИИС СК.
Сноска. Правила дополнены пунктом 190-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
191. При отказе от подписания акта контроля руководством объекта контроля в акте контроля контролером производится соответствующая запись об отказе должностного лица объекта контроля от подписи.
192. В случае отказа от подписи и не возврате объектом контроля переданных на подпись предыдущих экземпляров акта контроля, контролером составляется третий экземпляр акта контроля, в котором производится соответствующая запись об отказе от подписи и не возврате предыдущих экземпляров акта контроля.
193. Руководителем группы контроля (контролером) не позднее следующего рабочего дня после подписания акта объектом контроля направляются и (или) представляются в Счетный комитет акты контроля, Реестры, таблицы и другие приложения (при наличии) одним из приемлемых способов:
1) нарочно непосредственно контролером;
2) отсканированные – по защищенным каналам связи;
3) оригинал акта контроля (за исключением секретного) посредством фельдъегерской связи либо по почте заказным письмом с уведомлением;

4) құпия сипаты бар бақылау актілерін – Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі заңнамада белгіленген талаптарды сақтай отырып, Есеп комитетіне жібереді және (немесе) ұсынады.
Бақылау актісінің бір данасы (№ 2 дана) анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау және басқа да іс-әрекеттер жасау үшін бақылау объектісінің басшысында қалдырылады.
Ескерту. 193-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
194. Қол қоюдан бас тартылғаны не бақылау актісінің алдыңғы даналарының қайтарылмағаны туралы белгісі бар бақылау актілері әкімшілік хаттаманың көшірмелерімен, Тізіліммен, кестелермен және басқа да қосымшалармен бірге (болған жағдайда) әкімшілік хаттама жасалғаннан кейін келесі күні осы Қағиданың 193-тармағына сәйкес Есеп комитетіне жіберіледі және (немесе) ұсынылады.
Ескерту. 194-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
195. Бақылаушылар іссапардан келген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде құжаттардың атауы мен парақ санын, оларды қалған бақылау материалдарын жасақтағанға дейін жинақтау папкасында қалыптастырылатын тізімдемеде көрсете отырып, бақылау актісінің (№ 1 дана не № 3 дана), Тізілімнің және бақылау актісіне басқа да қосымшалардың түпнұсқаларын, бақылау объектілерінің қарсылықтарын (болған жағдайда) құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімшеге тапсырады.
Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше бақылау актісінің, Тізілімнің және бақылау актісіне басқа да қосымшалардың түпнұсқаларын, бақылау объектілерінің қарсылықтарын олар Есеп комитетіне түскен күннен бастап, екі жұмыс күні ішінде сканерлейді, ЭҚАБЖ-да және ЕК ИАЖ-да тіркеу үшін сапаны бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшеге табыс етеді.
Объективті себептер туындаған жағдайда (іссапардан жұмыс күні аяқталған соң (демалыс күндері) келгенде, сырқаттанып қалғанда), бақылау актісінің, Тізілімнің және басқа да қосымшалардың түпнұсқалары келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей тапсырылады.
Ескерту. 195-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

4) акты контроля, имеющие секретный характер – с соблюдением требований, установленных законодательством Республики Казахстан по защите государственных секретов.
Один экземпляр акта контроля (экземпляр № 2) остается у руководителя объекта контроля для принятия мер по устранению выявленных нарушений и совершения других действий.
Сноска. Пункт 193 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
194. Акты контроля с отметкой об отказе подписания либо о невозврате предыдущих экземпляров акта контроля с копиями административного протокола, Реестром, таблицами и другими приложениями (при наличии) направляются и (или) представляются на следующий день после составления административного протокола в Счетный комитет в соответствии с пунктом 193 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 194 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
195.  Оригиналы акта контроля (экземпляр № 1 либо экземпляр № 3), Реестра и других приложений к акту контроля, возражения объектов контроля (при наличии) контролерами со дня приезда из командировки сдаются в структурное подразделение, ответственное за документооборот, в течение одного рабочего дня с отражением в описи наименований документов и количества листов, которые до укомплектования их остальными материалами контроля формируются в накопительной папке.
Оригиналы акта контроля, Реестра и других приложений к акту контроля, возражения объектов контроля со дня их поступления в Счетный комитет в течение двух рабочих дней сканируются структурным подразделением, ответственным за документооборот, и передаются структурному подразделению, ответственному за контроль качества, для регистрации в ЕСЭДО и ИИС СК.
В случае возникновения объективных причин (приезд из командировки к концу рабочего дня (в выходные дни), по болезни) оригиналы акта контроля, Реестра и другие приложения сдаются не позднее следующего рабочего дня.
Сноска. Пункт 195 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

196. Алып тасталды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
197. Барлық бақылау актілері және бақылау актілеріне қоса берілген Тізілімдер бойынша олар ЭҚАБЖ-да тіркелген күннен бастап сапаны бақылау жүргізіледі.
197-1. Бақылаудың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімдерінің, Жиынтық тізілімдердің, бақылау қорытындысы бойынша Қаулылардың (Ұсынымдардың) жобаларына заң сараптамасы жүзеге асырылады.
Егер, бақылау материалдарына заң қорытындысын дайындау кезінде бақылаушылар бастапқыда қоса берілмеген құжаттарды ұсынса, мұндай құжаттар міндетті түрде бақылау материалдарына, соның ішінде оның электронды нұсқасына қоса тіркеледі.
Ескерту. 197-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
198. Алып тасталды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
2-параграф. Шешімдерді (Қаулыларды (Ұсынымдарды)) жасау және ресімдеу
199. Жүргізілген бақылау іс-шарасының нәтижелері бойынша Есеп комитетінің оны жүргізуге жауапты мүшесі бақылау тобы жетекшісінің, бақылаушылардың және (немесе) бақылауды жүзеге асыруға тартылған сарапшылардың, мемлекеттік органдар мамандарының және аудиторлық ұйымдар қызметкерлерінің қатысуымен бақылау актілеріне сапаны бақылаудың сараптамалық қорытындысын және бақылау орнына бару арқылы қайта бақылау (қайта тексеру, ол жүргізілген жағдайда) нәтижелерін алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде, 15 және одан көп бақылау объектілері қамтылған жағдайда, он бес жұмыс күні ішінде Қорытындының, бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің жиынтық тізілімінің (бұдан әрі – Жиынтық тізілім) және Қаулының (Ұсынымның) жобаларын дайындайды.
Мемлекеттік және салалық бағдарламаларды, орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бағалаудың қорытындылары туралы есепті дайындау кезінде Есеп комитетінің Төрағасы бекіткен Есеп комитетінің мемлекеттік бағдарламаларға және орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына жүргізген бағалауының қорытындылары туралы ақпаратты дайындау мен ұсыну стандартын басшылыққа алған жөн.

196. Исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
197. По всем актам контроля и Реестрам, приложенным к актам контроля, проводится контроль качества со дня их регистрации в ЕСЭДО.
197-1. По проектам Реестров выявленных нарушений и недостатков по результатам контроля, Сводных реестров, Постановлений (Представлений) по итогам контроля осуществляется юридическая экспертиза.
В случае, если при подготовке юридического заключения к материалам контроля контролерами представлены документы, не приложенные изначально, такие документы в обязательном порядке приобщаются к материалам контроля, в том числе к его электронной версии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 197-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
198. Исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Составление и оформление решений (Заключений,
Постановлений (Представлений))
199. По результатам проведенного контрольного мероприятия член Счетного комитета, ответственный за его проведение, с участием руководителя группы контроля, контролеров и (или) привлеченных экспертов, специалистов государственных органов, работников аудиторской организации, осуществлявшими контроль, после получения экспертного заключения контроля качества актов контроля и результатов повторного контроля с выездом на место (перепроверка, в случае ее проведения), в течение десяти рабочих дней, в случае охвата 15-ти и более объектов контроля в течение пятнадцати рабочих дней, готовит проекты Заключения, сводного реестра выявленных нарушений и недостатков по результатам контроля (далее – Сводный реестр) и Постановления (Представления).
При подготовке отчета об итогах оценки государственных и отраслевых программ, стратегических планов центральных государственных органов следует руководствоваться Стандартом подготовки и представления информации об итогах оценки государственных программ и стратегических планов центральных государственных органов, проведенной Счетным комитетом, утвержденным Председателем Счетного комитета.

Ескерту. 199-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
200. Қорытындының, Жиынтық тізілімнің және Қаулының (Ұсынымның) жобалары сапаны бақылауға және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге бір мезгілде жіберіледі.
Жиынтық тізілімнің және Қаулының (Ұсынымның) жобалары бойынша Заң сараптамасы үш жұмыс күні ішінде өткізіледі, содан кейін заң сараптамасының қорытындысы сапаны бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберіледі.
Заң сараптамасының қорытындысы түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қорытындының, Жиынтық тізілімнің және Қаулының (Ұсынымның) жобалары бойынша сапаны бақылау жүргізіледі.
Ескерту. 200-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
201. Қорытындының, Жиынтық тізілімнің және Қаулының (Ұсынымның) жобаларына Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі, бақылауды жүргізуге, сапаны бақылауға, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары қолдарын қояды және бұрыштама қояды (соның ішінде ЭҚАБЖ-да) және басқа да бақылау материалдарымен, соның ішінде негізгі бақылау объектісі өкілінің баяндамасының (сөйлейтін сөзінің) тезистерінің жобаларымен бірге Есеп комитетінің отырысы өткізілгенге дейін төрт жұмыс күні бұрын Есеп комитетінің Төрағасына ілеспе хатпен ұсынылады.
Ескерту. 201-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
202. Сапаны бақылаудың сараптамалық қорытындысында жасалған бақылау актілерінің Стандарттарға сәйкессіздігін растайтын фактілер көрсетілген жағдайда, Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі бақылау материалдарын Есеп комитетінің отырысына шығарып, тиісті шешім қабылдаудың орындылығы туралы Есеп комитеті аппарат басшысының келісімі бойынша Есеп комитеті Төрағасының атына қызметтік жазба енгізеді.
203. Қорытынды кіріспе, негізгі (талдамалық), қорытынды бөліктерден тұрады және осы Қағидаға 23-қосымшада келтірілген нысан бойынша ресімделеді.

Сноска. Пункт 199 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
200. Проекты Заключения, Сводного реестра и Постановления (Представления) одновременно направляются в структурные подразделения, ответственные за контроль качества и правовое обеспечение.
Юридическая экспертиза по проектам Сводного реестра и Постановления (Представления) проходит в течение трех рабочих дней, с последующим направлением заключения юридической экспертизы в структурное подразделение, ответственное за контроль качества.
Контроль качества проводится по проектам Заключения, Сводного реестра и Постановления (Представления) в течение одного рабочего дня со дня поступления заключения юридической экспертизы.
Сноска. Пункт 200 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
201. Проекты Заключения, Сводного реестра и Постановления (Представления) подписываются и визируются (в том числе в ЕСЭДО) членом Счетного комитета, ответственным за контроль, руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение контроля, контроль качества, правовое обеспечение, и с другими материалами, в том числе проектами тезисов доклада (выступления) представителя основного объекта контроля, сопроводительным письмом представляются Председателю Счетного комитета за четыре рабочих дня до проведения заседания Счетного комитета.
Сноска. Пункт 201 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
202. В случае указания в экспертном заключении контроля качества фактов, подтверждающих несоответствие составленных актов контроля Стандартам, членом Счетного комитета, ответственным за контроль, на имя Председателя Счетного комитета вносится служебная записка по согласованию с Руководителем аппарата Счетного комитета о целесообразности вынесения материалов контроля на заседание Счетного комитета и принятия соответствующего решения.
203. Заключение состоит из вводной, основной (аналитической), итоговой частей и оформляется по форме, приведенной в приложении 23 к настоящим Правилам.

204. Жиынтық тізілім осы Қағидаға 24-қосымшаға сай нысан бойынша жасалады.
205. Қорытындыда бақылау іс-шарасының негізгі нәтижелері, бақылау актісінде (аудиторлық есепте) көрсетілген бұзушылықтардың, кемшіліктердің анықталған, құжаттармен және сапаны бақылаумен расталған фактілері, сондай-ақ уәкілетті органның және ұйымдардың қорытындыларының нәтижелері (болған жағдайда) жинақталады, жүйеленеді және қысқаша нысанда көрсетіледі. Жинақталған бір текті (бір үлгідегі) бұзушылықтар, кемшіліктер оларды жою және бақылау объектілерінің қызметін регламенттейтін және экономиканы немесе жеке алғанда экономика саласын, әлеуметтік саланы, мемлекеттік басқарудың басқа да салаларын дамытуға бағытталған нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстармен бірге бақылау объектілері бойынша жеке тармақта баяндалады.
Қорытындыға бақылау объектілері қалпына келтірген және өтеген қаражат (жұмыстар, тауарлар, көрсетілген қызметтер) туралы ақпарат осы Қағидаға 24-1-қосымшаға сай нысан бойынша қоса беріледі.
Ескерту. 205-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
206. Қорытындыға бақылау объектісінің осы Қағидада белгіленген тәртіппен қаралмаған қарсылықтары бар бұзушылық фактілерін енгізуге жол берілмейді.
207. Бақылаудың нәтижелері бақылау бағыттарының ерекшеліктерін ескере отырып, бақылаудың үлгісіне, түріне және объектісіне сәйкес жүйеге келтіріліп, мына бағыттар:
1) мемлекеттік, салалық, бюджеттік бағдарламалардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын нормативтік әдістемелік қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының мемлекеттік, салалық және бюджеттік бағдарламаларды іске асыруға немесе жекелеген әлеуметтік және экономикалық міндеттерді шешуге, сондай-ақ бақылау объектісінің стратегиялық жоспарының мақсаттары мен индикаторларына қол жеткізуге бағытталған қызметі;
3) бюджет қаражатын, оның ішінде трансферттерді, кредиттерді байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, бюджеттік инвестицияларды және кепілгерліктерді игеру нәтижелілігінің, бюджеттік бағдарламалар бойынша түпкі мақсаттар мен нәтижелерге қол жеткізудің, мемлекет активтерін пайдаланудың және акциялары (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерді басқаруының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің экономиканы немесе жеке алғанда экономиканың саласын, әлеуметтік саланы, мемлекеттік басқарудың басқа да салаларын дамытуға тигізген қызметінің әсерінің дәрежесі;

204. Сводный реестр составляется по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
205. В Заключении обобщаются, систематизируются и отражаются в краткой форме основные результаты контрольного мероприятия, подтвержденные документами и контролем качества установленные факты нарушений, недостатков, указанных в акте контроля (аудиторском отчете), а также результаты заключений уполномоченного органа и организаций (при наличии). Обобщенные однородные (однотипные) нарушения, недостатки излагаются отдельными пунктами по объектам контроля, с предложениями по их устранению и совершенствованию нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность объектов контроля, а также направленных на развитие экономики или отдельно взятой отрасли экономики, социальной сферы, других сфер государственного управления.
К заключению прилагается информация о восстановленных и возмещенных объектами контроля средствах (работы, товары, услуги) по форме согласно приложению 24-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 205 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
206. Не допускается включение в Заключение фактов нарушений с нерассмотренными возражениями объекта контроля в установленном настоящими Правилами порядке.
207. Результаты контроля систематизируются и отражаются в соответствии с типом, видом и объектом контроля, с учетом особенностей направления контроля, по следующим направлениям:
1) нормативно-методическое обеспечение реализации государственных, отраслевых, бюджетных программ, стратегических планов государственных органов;
2) деятельность государственного органа Республики Казахстан, направленная на реализацию государственных, отраслевых и бюджетных программ, или на решение отдельных социальных и экономических задач, а также достижение целей и индикаторов стратегического плана объекта контроля;
3) степень результативности освоения бюджетных средств, в том числе трансфертов, кредитов, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, бюджетных инвестиций и поручительств, достижения конечных целей и результатов по бюджетным программам, использования активов государства и управления активами субъектов квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству, а также влияние деятельности субъектов квазигосударственного сектора на развитие экономики или отдельно взятой отрасли экономики, социальной сферы, других сфер государственного управления;

4) бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын, сондай-ақ бюджеттен түсетін түсімдер сомаларының қайтарылуын, салықтық және кедендік әкімшілік ету тиімділігін бақылаудың нәтижелері;
5) қаржы активтерін сатып алу, оларды сатудан бюджетке түскен қаражат түсімдері бойынша бақылау нәтижелері;
6) Есеп комитеті шешімдерінің орындалу сапасын постбақылаудың нәтижелері бойынша көрсетіледі.
208. Қорытынды Есеп комитеті қаулысының (ұсынымының) жобаларын дайындау үшін негіз болып табылады.
209. Есеп комитетінің қаулысы әкімшілік рәсімдер туралы заңнамада белгіленген деректемелерді қамтиды.
210. Есеп комитетінің отырысында жүргізілген бақылау іс-шараларының қорытындылары қаралады. Қорытынды, Қаулы (Ұсыным) бақылауға жауапты лауазымды адамның және бақылау объектілері өкілдерінің ақпаратын тыңдаудың қорытындысы бойынша қабылданады.
Ескерту. 210-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
210-1. Егер, бақылау іс-шараларының қорытындылары бойынша Есеп комитетінің отырысы барысында бақылау объектісі Есеп комитетінің Қаулысы (Ұсынымы) жобасының тапсырмалық тармақтарын орындау мерзімдерін ауыстыруға не жобаны өзге де түзетуге бастама жасаса, отырыс хаттамасында бастамашы, негіздеме және қабылданған шешім көрсетіледі.
Есеп комитетінің Қаулысына (Ұсынымына) қол қойылған кезде оған Есеп комитетінің бақылау іс-шарасын жүргізуге жауапты мүшесінің баяндамалары (соның ішінде ЭҚАБЖ-да) қоса беріледі.
Құпия сипаттағы бақылау іс-шаралары бойынша отырыстар Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі заңнамада белгіленген талаптарды сақтай отырып өткізіледі.
Ескерту. 210-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
211. Басқа бақылау-қадағалау органдарымен жүргізілген бірлескен бақылаудың қорытындысы бойынша қаулы Есеп комитетінің отырысында осы органның өкілдерінің қатысуымен ақпаратты талқылағаннан кейін қабылданады.
212. Қаулы айқындаушы және қаулы шығарушы бөліктерден тұрады және осы Қағидаға 25-қосымшада келтірілген нысанға сәйкес ресімделеді.
213. Қаулының айқындаушы бөлігінде бақылау іс-шарасының нәтижелері туралы жалпы тұжырым көрсетіледі.

4) результаты контроля полноты и своевременности поступлений в бюджет, а также контроля за возвратом сумм поступлений из бюджета, эффективности налогового и таможенного администрирования;
5) результаты контроля по приобретению финансовых активов, поступлений средств от их продажи в бюджет;
6) результаты постконтроля качества исполнения решений Счетного комитета.
208. Заключение является основой для подготовки проекта постановления (представления) Счетного комитета.
209. Постановление Счетного комитета содержит реквизиты, установленные законодательством об административных процедурах.
210. На заседании Счетного комитета рассматриваются итоги проведенных контрольных мероприятий. Заключение, Постановление (Представление) принимаются по итогам заслушанной информации должностного лица, ответственного за контроль, и представителей объектов контроля.
Сноска. Пункт 210 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
210-1. В случае, если в ходе заседания Счетного комитета по итогам контрольных мероприятий объект контроля инициирует перенос сроков исполнения порученческих пунктов либо иные корректировки проекта Постановления (Представления) Счетного комитета, в протоколе заседания указываются инициатор, основание и принятое решение.
При подписании Постановления (Представления) Счетного комитета к нему прилагаются (в том числе в ЕСЭДО) доклады члена Счетного комитета, ответственного за проведение контрольного мероприятия.
Заседания по контрольным мероприятиям, имеющим секретный характер, проводятся с соблюдением требований, установленных законодательством Республике Казахстан по защите государственных секретов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 210-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
211. Постановление по итогам совместного контроля, проведенного с другими контрольно-надзорными органами, принимается после обсуждения информации на заседании Счетного комитета с участием представителей такого органа.
212. Постановление состоит из констатирующей и постановляющей частей и оформляется в соответствии с формой, приведенной в приложении 25 к настоящим Правилам.
213. В констатирующей части Постановления указывается общий вывод о результатах контрольного мероприятия.

Ескерту. 213-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
214. Қаулының қаулы шығарушы бөлігі жүргізілген бақылау іс-шарасының нәтижесі бойынша дайындалған Қорытындыны бекіту туралы шешімді, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, консультативтік-кеңесші және уәкілетті органдарға нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсынымдарды, бақылау объектілері және басқа да мемлекеттік органдар орындауға міндетті шешімдерді (қаражатты бюджетке қайтару қажет болған жағдайда, бюджетке түсетін түсімдердің коды көрсетіледі), құқық қорғау және басқа да уәкілетті органдарға тапсырмалық тармақтарды, сондай-ақ Ұсынымды жолдау туралы шешімді қамтиды.
Ескерту. 214-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
215. Есеп комитетінің жауапты мүшесінің Қорытындысы немесе Қорытындысынан алынған үзінді қоса беріліп, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың басшыларына жолданған Қаулылар оларда көрсетілген мерзімде қаралуы тиіс.
Ескерту. 215-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
216. Бақылау объектілеріне жұмыстағы бұзушылықтар мен кемшіліктерді оларға қатысты бөлігінде жою үшін Ұсынымдар жолданады, олар ондағы көрсетілген мерзімде қаралады.
217. Бақылау объектілеріне және басқа да мүдделі адамдарға өздеріне қатысты анықталған бұзушылықтарды және жұмыстағы кемшіліктерді жою үшін Ұсыным осы Қағидаға 26-қосымшаға сай нысан бойынша ресімделеді.
218. Есеп комитетінің жауапты мүшесінің Қорытындысы қоса берілген Қаулылар толық көлемінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне және құқық қорғау органдарына да жолдануы мүмкін.
218-1. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 140-бабына сәйкес, Есеп комитеті Қаулы (Ұсыным) қабылдағаннан кейін үш жұмыс күні ішінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға электрондық ақпараттық есепке алу құжатын – талон-хабарламаны ұсынады.

Сноска. Пункт 213 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
214. Постановляющая часть Постановления содержит решение об утверждении Заключения, подготовленного по итогам проведенного контрольного мероприятия, рекомендации Правительству Республики Казахстан, консультативно-совещательным и уполномоченным органам по совершенствованию нормативных правовых актов, решения обязательные для исполнения объектами контроля и другими государственными органами (в случае необходимости возврата средств в бюджет указывается код поступлений в бюджет), порученческие пункты правоохранительным и другим уполномоченным органам, а также решения о направлении Представления.
Сноска. Пункт 214 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
215. Постановления с приложением Заключения или выписки из Заключения ответственного члена Счетного комитета, направленные руководителям государственных органов и организаций, должны быть рассмотрены в указанные в них сроки.
Сноска. Пункт 215 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
216. Объектам контроля для устранения нарушений и недостатков в работе направляются Представления в части их касающейся, которые рассматриваются в указанные в них сроки.
217. Представление объектам контроля и другим заинтересованным лицам для устранения выявленных нарушений и недостатков в работе в части, их касающейся, оформляется по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам.
218. Постановления с приложением заключения ответственного члена Счетного комитета в полном объеме также могут направляться в Администрацию Президента Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан и правоохранительные органы.
218-1. Счетный комитет представляет в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов электронный информационный учетный документ – талон-уведомление в течение трех рабочих дней после принятия Постановления (Представления) в соответствии со статьей 140 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.

Ескерту. 218-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
5-1. Сапаны бақылауды жүзеге асыру
Ескерту. 5-1-тараумен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
1-параграф. Жалпы ережелер
218-2. Сапаны бақылау – бақылауға дайындықтан бастап, Есеп комитеті шешімдерінің (Қаулыларының (Ұсынымдарының)) орындалуын жүзеге асыруға дейінгі бақылау іс-шараларының материалдарын тексеруді білдіреді.
218-3. Сапаны бақылаудың мақсаты – бақылау іс-шараларын жоспарлау, жүргізу және іске асыру кезінде Есеп комитеті қызметінің Стандарттарға сәйкестігін қамтамасыз ету және сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау саласындағы заңнама талаптарын сақтау болып табылады.
218-4. Сапаны бақылауды жүргізу принциптері:
1) тәуелсіздік – қызметкерлер сапаны бақылауды жүзеге асырған кезде олардың қызметіне араласуға жол бермеу;
2) объективтілік – сапаны бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына қатаң сәйкестікте жүргізу, сапаны бақылауды жүргізу және сапаны бақылаудың қорытындыларын ресімдеу кезінде бірыңғай тәсілді құжаттамалық негізделген әрі расталған тұжырымдармен қамтамасыз ету, мүдделер қақтығысын болдырмау;
3) айқындық – сапаны бақылаудың нәтижелерiн баяндаудың айқындығы, сапаны бақылау нәтижелерінің барлық мүдделі тараптар үшін түсінікті және қолжетімді болуын қамтамасыз ететін, оны жүргізудің әдістері мен критерийлерін қолдану;
4) құзыреттілік – сапаны бақылауды жүзеге асыру үшін қызметкерлердің қажетті кәсіби білімдері мен дағдыларының жиынтығы;
5) анықтық – сапаны бақылау нәтижелерін құжаттардың түпнұсқаларымен немесе олардың сканерленген нұсқаларымен, сондай-ақ ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілерге жасалған сілтемелермен растау.
2-параграф. Сапаны бақылауды жүзеге асырудың тәртібі
218-5. Сапаны бақылаудың мәні – бақылау жүргізу жоспарлары мен бағдарламаларының жобалары, барлық қосымшаларымен бірге бақылау актілері, соның ішінде бақылау актілеріне бұзушылықтар тізілімдері, қорытындылар мен қаулылардың (ұсынымдардың) жобалары, бұзушылықтардың жиынтық тізілімдері, сондай-ақ Есеп комитетінің қаулыларының (ұсынымдарының) тармақтарын іске асыру және орындау туралы ақпарат болып табылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 218-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. Осуществление контроля качества
Сноска. Правила дополнены главой 5-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие положения
218-2. Контроль качества представляет собой проверку материалов контрольных мероприятий, начиная с подготовки к контролю до осуществления исполнения решений Счетного комитета (Постановлений (Представлений)).
218-3. Целью контроля качества является обеспечение соответствия деятельности Счетного комитета при планировании, проведении и реализации контрольных мероприятий Стандартам и соблюдение требований законодательства в сфере внешнего государственного финансового контроля.
218-4. Принципами проведения контроля качества являются:
1) независимость – недопущение вмешательства в деятельность работников при осуществлении ими контроля качества;
2) объективность – проведение контроля качества в строгом соответствии с законодательством Республики Казахстан, обеспечение единого подхода при проведении контроля качества и оформлении итогов контроля качества, с документально обоснованными и подтвержденными выводами, исключение конфликта интересов;
3) прозрачность – ясность изложения результатов контроля качества, применение методов и критериев проведения контроля качества, обеспечивающих понятность и доступность его результатов для всех заинтересованных сторон;
4) компетентность – совокупность необходимых профессиональных знаний и навыков работников для осуществления контроля качества;
5) достоверность – подтверждение результатов контроля качества оригиналами документов или их сканированными версиями, а также ссылками на нормативные правовые акты, положения которых нарушены.
Параграф 2. Порядок осуществления контроля качества
218-5. Предметом контроля качества являются проекты планов и программ проведения контроля, акты контроля со всеми приложениями, в том числе реестры нарушений к актам контроля, проекты заключений и постановлений (представлений), сводные реестры нарушений, а также информация о реализации и исполнении пунктов постановлений (представлений) Счетного комитета.

218-6. Сапаны бақылауды құқықтық қамтамасыз ету үшін жауапты құрылымдық бөлімшенің қатысуымен сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.
218-7. Сапаны бақылау осы Қағидаға 27-қосымшаға сай Бақылау іс-шаралары материалдарының сапасына бақылау жүргізу әдістемесінің (бұдан әрі – Әдістеме) негізінде жүргізіледі.
218-8. Сапаны бақылаудың қорытындысы бойынша бақылау актісінің Стандарттарға сәйкес еместігі анықталған жағдайда, Есеп комитеті Төрағасының шешімімен бақылау объектісін қайта тексеру тағайындалады.
218-9. Есеп комитетінің мүшелері мен Есеп комитеті аппаратының қызметкерлері сапаны бақылауды жүзеге асыру процесінде қажетті ақпаратты уақтылы және толық ұсыну арқылы сапаны бақылауға және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге жәрдемдеседі.
218-10. Сапаны бақылауды жүзеге асыру барысында оны жүргізуге қатысты кедергілер туындаған, соның ішінде құжаттар және өзге де ақпарат ұсынылмаған кезде сапаны бақылауды және құқықтық қамтамасыз етуді жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары бұл туралы Есеп комитетінің Төрағасына хабарлайды.
218-11. Бақылау іс-шараларының сапасын бақылаудың нәтижелері бойынша бақылау іс-шараларына (алдын ала, постбақылау және қорытынды) бағалау жүргізіледі, ол Стандарттардың сақталуының қажетті шарты болып табылады.
218-12. Бақылау іс-шараларын бағалауды Әдістемеге сай сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.
6. Есеп комитеті шешімдерінің (Қаулыларының (Ұсынымдарының))
орындалуын мониторингілеу мен бақылауды жүзеге асыру 1-параграф. Шешімдердің орындалуын мониторингілеу мен бақылау
219. Қаулылардың (Ұсынымдардың) орындалуын бақылауды Есеп комитетінің жауапты мүшесі тұрақты негізде жүзеге асырады.
220. Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитеті Қаулыларының (Ұсынымдарының) тапсырмалық тармақтарын қол қойылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде бақылауға қоюды жүзеге асырады, қаулының (ұсынымның) орындалу мерзіміне дейін үш жұмыс күні бұрын олардың орындалу мерзімі туралы Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесінің есіне салады.
221. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше жартыжылдықта бір рет бірлескен бұйрықта көзделген тәртіппен құқық қорғау органдарымен бірге салыстырып тексеру жолымен оларға жіберілген бақылау материалдарын қараудың нәтижелеріне мониторинг жүргізіп, оларды жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімшеге береді.

218-6. Контроль качества осуществляется структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества с участием структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение.
218-7. Контроль качества проводится на основе Методики проведения контроля качества материалов контрольных мероприятий (далее – Методика) согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
218-8. В случае выявления несоответствия акта контроля Стандартам по итогам контроля качества Председателем Счетного комитета решается вопрос о назначении перепроверки на объекте контроля.
218-9. В процессе осуществления контроля качества члены Счетного комитета и работники аппарата Счетного комитета оказывают содействие структурным подразделениям, ответственным за проведение контроля качества и правовое обеспечение, путем предоставления своевременного и полного объема необходимой информации.
218-10. При возникновении в ходе осуществления контроля качества препятствий по его проведению, в том числе непредставлении документов и иной информации, руководители структурных подразделений, ответственных за проведение контроля качества и правовое обеспечение информируют об этом Председателя Счетного комитета.
218-11. По результатам контроля качества контрольных мероприятий проводится оценка контрольных мероприятий (предварительная, постконтрольная и итоговая), которая является необходимым условием соблюдения Стандартов.
218-12. Оценка контрольных мероприятий осуществляется структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества согласно Методике.
6. Осуществление мониторинга и контроля исполнения решений
Счетного комитета (Постановлений (Представлений))
Параграф 1. Мониторинг и контроль исполнения решений
219. Контроль за исполнением Постановлений (Представлений) на постоянной основе осуществляет ответственный член Счетного комитета.
220. Структурное подразделение, ответственное за документооборот, осуществляет постановку на контроль порученческих пунктов Постановлений (Представлений) Счетного комитета в течение одного рабочего дня со дня подписания, за три рабочих дня до наступления срока исполнения постановления (представления) напоминает члену Счетного комитета, ответственному за контроль, о сроке их исполнения.
221. Структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение, раз в полугодие проводит мониторинг результатов рассмотрения направленных материалов контроля правоохранительным органам путем сверки с ними в порядке, предусмотренным совместным приказом, и передает их в структурное подразделение, ответственное за планирование.

222. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитеті Қаулыларының (Ұсынымдарының) іске асырылу барысына мониторинг жүргізіп, оның нәтижесі жөнінде Есеп комитетінің мүшесіне хабарлайды, мониторинг нәтижелері Қазақстан Республикасының Президентіне ақпарат және Қазақстан Республикасының Парламентіне есеп қалыптастыру, бұзушылықтарды болдырмау мақсатында оларды жүйеге келтіру үшін пайдаланылады.
223. Есеп комитетінің мүшесі бақылау объектісінен ақпаратты (растаушы құжаттарды) алған күннен бастап, бес жұмыс күні ішінде бақылау объектісінің Қаулылардың (Ұсынымдардың) шешімдерін орындауына талдау жүргізіп, соның негізінде қызметтік жазба дайындайды.
Бақылау объектісі Қаулыны (Ұсынымды) орындаған жағдайда, Есеп комитетінің жауапты мүшесі Есеп комитеті Төрағасының қарауына Есеп комитеті Қаулысының (Ұсынымының) орындалуын бақылаудың нәтижелері туралы қызметтік жазба енгізеді.
Есеп комитеті Төрағасының тапсырмасы бойынша сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше Қаулының (Ұсынымның) орындалу толықтығы мәніне талдау жүргізу үшін қызметтік жазбаны қарайды.
Ескерту. 223-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
223-1. Алып тасталды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
224. Есеп комитеті мен тексеру комиссиясының бірлескен Қаулысы шешімдерінің орындалуын мониторингілеу кезінде Есеп комитетінің мүшесі бірлескен Қаулының орындалу толықтығы мен сапасы туралы тексеру комиссиясынан алынған ақпарат пен басқа да құжаттамалардың (растаушы құжаттардың көшірмелері, фотосуреттер, тексеру комиссиясы жүргізген постбақылаудың материалдары) негізінде тексеру комиссиясынан ақпарат алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде бірлескен Қаулының орындалған тапсырмалық тармақтарын бақылаудан алып тастау не орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған тапсырмалар бойынша шаралар қабылдау (әкімшілік жауапкершілік) туралы мәселені қарап, Есеп комитетінің Төрағасына шешім қабылдау үшін енгізеді.
225. Бақылау объектісі Есеп комитеті Қаулыларының (Ұсынымдарының) шешімдерін орындау жөніндегі ақпаратты тиісті мерзімде ұсынбаған жағдайда, Есеп комитетінің мүшесі бақылау объектісіне кемінде екі жұмыс күнінен кешіктірмей ЭҚАБЖ (болған жағдайда) арқылы және қағаз түрінде почтамен әкімшілік жауапкершілік туралы ескерту жолдайды.

222. Структурное подразделение, ответственное за планирование, проводит мониторинг хода реализации Постановлений (Представлений) Счетного комитета и информирует члена Счетного комитета, результаты мониторинга используются для формирования информации Президенту Республики Казахстан и отчета Парламенту Республики Казахстан, систематизации нарушений в целях их предотвращения.
223. Членом Счетного комитета в течение пяти рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от объекта контроля проводится анализ выполнения объектом контроля решений Постановлений (Представлений), на основе которого составляется служебная записка.
В случае исполнения объектом контроля Постановления (Представления) членом Счетного комитета, ответственного за контроль на рассмотрение Председателя Счетного комитета вносится служебная записка о результатах контроля исполнения Постановления (Представления) Счетного комитета.
По поручению Председателя Счетного комитета структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества, рассматривает служебную записку для проведения анализа на предмет полноты исполнения Постановления (Представления).
Сноска. Пункт 223 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
223-1. Исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
224. При мониторинге исполнения решений совместного Постановления Счетного комитета и ревизионной комиссии, член Счетного комитета на основании полученной информации от ревизионной комиссии о полноте и качестве исполнения совместного Постановления и другой документации (копий подтверждающих документов, фотографий, материалов проведенного ревизионной комиссией постконтроля) в течение двух рабочих дней со дня получения информации от ревизионной комиссии рассматривает вопрос о снятии с контроля исполненных порученческих пунктов совместного Постановления либо принятия мер по неисполненным или ненадлежаще исполненным поручениям (административная ответственность) и вносит для принятия решения Председателю Счетного комитета.
225. Членом Счетного комитета не менее чем за два рабочих дня направляется посредством ЕСЭДО (при наличии) и в бумажном виде по почте объекту контроля напоминание об административной ответственности в случае непредставления объектом контроля в соответствующие сроки информации по исполнению решений Постановлений (Представлений) Счетного комитета.

Ескерту. 225-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
226. Бақылау объектісі тапсырмалық тармақты белгіленген мерзімде орындамаған жағдайда, Есеп комитетінің мүшесі Қаулыда (Ұсынымда) көрсетілген мерзім аяқталған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Есеп комитеті Төрағасының атына бақылау объектісіне әкімшілік ықпал ету шарасын қолдану туралы қызметтік жазба дайындап, сараптама жүргізу үшін құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге жібереді.
227. Бақылау объектісі Қаулылардың (Ұсынымдардың) шешімдерін тиісінше орындамаған жағдайда, Есеп комитетінің мүшесі осы Қағиданың 223-тармағында көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде Есеп комитеті Төрағасының атына бақылау объектісіне әкімшілік ықпал ету шарасын қолдану туралы қызметтік жазба жасап, сараптама жүргізу үшін құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге жібереді.
228. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитеті мүшесінің қызметтік жазбасын алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағиданың 97-тармағында көзделген растаушы құжаттар болғанда, әкімшілік іс жүргізуді қозғаудың орындылығы туралы сараптамалық қорытынды жасайды, орындылығы танылған жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама ресімдейді.
229. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырылған кезден бастап үш тәулік ішінде Есеп комитетінің мүшесі әкімшілік іс материалдарын тиісті сотқа жолдайды.
Ескерту. 229-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
230. Алып тасталды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
230-1. Сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше жартыжылдықтың қорытындылары бойынша есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 20-күнінен кешіктірмей, Есеп комитетінің Төрағасына бақылау іс-шаралары материалдарының сапасын бақылаудың нәтижелері туралы, сондай-ақ бақылау қорытындылары бойынша Есеп комитетінің шешімдерін орындаудың сапасы бойынша жинақталған ақпаратты ұсынады.

Сноска. Пункт 225 в редакции нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
226. В случае неисполнения объектом контроля в указанный срок порученческого пункта членом Счетного комитета в течение одного рабочего дня со дня истечения указанного в Постановлении (Представлении) срока на имя Председателя Счетного комитета составляется служебная записка о принятии мер административного воздействия к объекту контроля и направляется для проведения экспертизы в структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение.
227. В случае ненадлежащего выполнения объектом контроля решений Постановлений (Представлений) членом Счетного комитета в течение одного рабочего дня после истечения срока, указанного в пункте 223 настоящих Правил, составляется на имя Председателя Счетного комитета служебная записка о принятии мер административного воздействия к объекту контроля и направляется для проведения экспертизы в структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение.
228. Структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение, в течение одного рабочего дня со дня получения служебной записки члена Счетного комитета составляет экспертное заключение о целесообразности возбуждения административного производства при наличии подтверждающих документов, предусмотренных пунктом 97 настоящих Правил, в случае признания целесообразности оформляет протокол об административном правонарушении.
229. В течение трех суток с момента составления протокола об административном правонарушении членом Счетного комитета материалы административного дела направляются в соответствующий суд.
Сноска. Пункт 229 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
230. Исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
230-1. Структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества, по итогам полугодия, не позднее 20 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом, представляют Председателю Счетного комитета обобщенную информацию о результатах контроля качества материалов контрольных мероприятий, а также по качеству исполнения решений Счетного комитета по итогам контроля.

Ескерту. 230-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
231. Есеп комитеті Төрағасының шешімі қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Есеп комитетінің мүшесі бақылау объектісін Есеп комитетінің шешімін бақылаудан алып тастау не оның орындалуын жалғастыру туралы хабардар етеді, құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитеті мүшесінің Есеп комитеті Төрағасының бұрыштамасы қойылған қызметтік жазбасын және бақылау объектілерінің Есеп комитеті шешімдерінің орындалғаны жөніндегі ақпаратын ЕК ААЖ базасына енгізуді жүзеге асырады.
232. Есеп комитеті Төрағасының Есеп комитетінің шешімін бақылаудан алып тастау туралы немесе оның орындалуын жалғастыру туралы бұрыштамасы қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитеті шешімдерінің орындалуын мониторингілеуді жүзеге асырады.
233. Қажет болған жағдайда, Қаулының (Ұсынымның) орындалу барысы туралы мәселені талқылау Есеп комитетінің отырысына шығарылады, оны қараудың қорытындысы бойынша тиісті шешім қабылданады.
Ескерту. 233-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
2-параграф. Шешімдердің орындалуын постбақылау
234. Есеп комитетінің мүшесі бақылау объектісінен Қаулының (Ұсынымның) толық орындалуы туралы қорытынды ақпаратты алған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде, Қаулының (Ұсынымның) қандай да бір тармақтары орындалмаған және (немесе) ұсынылған қорытынды ақпарат анық болмаған жағдайда, Есеп комитеті Төрағасының атына өткізілетін уақытын келісе отырып, Есеп комитеті шешімдерінің орындалуына бақылау жүргізу (бұдан әрі – постбақылау) туралы қызметтік жазба дайындайды.
235. Постбақылау жүргізу туралы шешімді Есеп комитетінің Төрағасы қабылдайды.
236. Постбақылау мынадай тәсілдердің бірі:
1) Қаулылар (Ұсынымдар) шешімдерінің орындалу толықтығы мен анықтығына постбақылау объектісіне бару арқылы тексеру жүргізу;
2) постбақылау жүргізу мәселелерін постбақылау объектісі бақылау объектісі болып табылатын бақылау іс-шарасының бағдарламасына енгізу бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
237. Постбақылауды жүргізу Есеп комитетінің жүргізілген бақылауға жауапты мүшесінің Тапсырмасы негізінде жүзеге асырылады, оның қорытындылары бақылау актісімен ресімделеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 230-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
231. В течение трех рабочих дней со дня принятия решения Председателя Счетного комитета член Счетного комитета информирует объект контроля о снятии с контроля либо продолжении исполнения решения Счетного комитета, структурное подразделение, ответственное за документооборот, осуществляет загрузку служебной записки ответственного члена Счетного комитета с резолюцией Председателя Счетного комитета и информации объектов контроля об исполнении решений Счетного комитета в базу АИС СК.
232. В течение одного рабочего дня со дня принятия резолюции Председателя Счетного комитета о снятии с контроля или продолжении исполнения решений Счетного комитета, структурным подразделением, ответственным за планирование, осуществляется мониторинг исполнения решений Счетного комитета.
233. В случае необходимости, обсуждение вопроса о ходе исполнения Постановления (Представления) выносится на заседание Счетного комитета, по итогам его рассмотрения принимается соответствующее решение.
Сноска. Пункт 233 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Постконтроль исполнения решений
234. Член Счетного комитета в течение одного рабочего дня после дня получения итоговой информации от объекта контроля о полном исполнении Постановления (Представления), в случае невыполнения пунктов Постановления (Представления) и (или) недостоверности представленной итоговой информации, готовит служебную записку на имя Председателя Счетного комитета о проведении контроля исполнения решений Счетного комитета (далее – постконтроль) с согласованием даты его проведения.
235. Решение о проведении постконтроля принимается Председателем Счетного комитета.
236. Постконтроль может быть осуществлен одним из следующих способов:
1) проведение проверки полноты и достоверности исполнения решений Постановлений (Представлений) с выходом на объект постконтроля;
2) включением вопросов проведения постконтроля в программу контрольного мероприятия, объектом контроля которого является объект постконтроля.
237. Проведение постконтроля осуществляется на основании Поручения члена Счетного комитета, ответственного за проведенный контроль, итоги которого оформляются актом контроля.

238. Постбақылау іс-шарасын жүргізудің, Есеп комитетінің Қаулысын (Ұсынымын) орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін постбақылау объектісінің лауазымды адамдарына шара қолдану туралы әкімшілік хаттаманың жобасымен бірге (қажет болған жағдайда) Есеп комитеті шешімдерінің орындалуы туралы қорытындыны дайындаудың және оны сапаны бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшеге сараптамаға жіберудің мерзімі он жұмыс күнінен аспауы тиіс.
239. Сапаны бақылауға жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитеті шешімдерінің орындалуы туралы қорытындының бұрыштамасы жобасымен бірге сараптамалық қорытындыны дайындап, Есеп комитетінің Төрағасына жіберуді екі жұмыс күні ішінде жүргізеді.
240. Есеп комитетінің Төрағасы сапаны бақылауға жауапты құрылымдық бөлімше дайындаған сараптамалық қорытындының негізінде Есеп комитетінің шешімдерін бақылаудан толық алып тастау не оның жекелеген тармақтарының орындалуын жалғастыру туралы шешім қабылдайды.
241. Есеп комитеті Төрағасының бақылаудан алып тастау не оның орындалу барысын бақылауды жалғастыру туралы қарары қабылданғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде Есеп комитеті мүшесінің және жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімшенің назарына жеткізіледі.
242. Есеп комитетінің мүшесі Есеп комитеті Төрағасының қарарын алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде бақылау объектісіне Есеп комитеті шешімінің бақылаудан толық алынып тасталғаны немесе оның орындалуының жалғастырылғаны туралы хабарлама жолдайды.
243. Жүргізілген постбақылаудың нәтижелері бойынша Есеп комитеті Төрағасының бұрыштамасы алынған қорытынды, сондай-ақ бақылау объектісінің ақпараты ЕК ИАЖ-ға енгізіледі.
Ескерту. 243-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
7. Қорытынды ережелер 1-параграф. Бақылау іс-шараларының қорытындыларын бұқаралық
ақпарат құралдарында жария ету
244. Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі бақылау тобының жетекшісімен бірлесіп, жұртшылықпен байланыстарға жауапты құрылымдық бөлімше дайындаған бақылау іс-шарасы қорытындыларының баспасөз релизі жобасын Есеп комитетінің отырысы өткізілген күнге дейін бес жұмыс күні ішінде пысықтайды.
245. Жұртшылықпен байланыстарға жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитетінің бақылау іс-шарасының қорытындыларын қарау жөніндегі отырысына дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей, Есеп комитетінің интернет-ресурсына отырыс туралы анонстарды орналастырады.

238. Срок проведения постконтрольного мероприятия, подготовка заключения об исполнении решений Счетного комитета с проектом административного протокола о наложении взыскания на должностных лиц объекта постконтроля за невыполнение или ненадлежащее выполнение Постановления (Представления) Счетного комитета (при необходимости) и направление его на экспертизу в структурное подразделение, ответственное за контроль качества, не должен превышать десяти рабочих дней.
239. Подготовка и направление Председателю Счетного комитета экспертного заключения с проектом резолюции заключения об исполнении решений Счетного комитета структурным подразделением, ответственным за контроль качества, производится в течение двух рабочих дней.
240. Председатель Счетного комитета на основании экспертного заключения, подготовленного структурным подразделением, ответственным за контроль качества, принимает решение о полном снятии с контроля либо продолжении исполнения отдельных пунктов решения Счетного комитета.
241. Резолюция Председателя Счетного комитета о полном снятии с контроля либо продолжении контроля за ходом его исполнения в течение одного рабочего дня после принятия доводится до члена Счетного комитета и структурного подразделения, ответственного за планирование.
242. Член Счетного комитета в течение трех рабочих дней после получения резолюции Председателя Счетного комитета направляет уведомление объекту контроля о полном снятии с контроля решения Счетного комитета или продолжении его исполнения.
243. Заключение по итогам проведенного постконтроля с резолюцией Председателя Счетного комитета, а также информация объекта контроля заносятся в ИИС СК.
Сноска. Пункт 243 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Заключительные положения
Параграф 1. Освещение в средствах массовой информации итогов
контрольного мероприятия
244. Членом Счетного комитета, ответственным за контроль, совместно с руководителем группы контроля отрабатывается проект пресс-релиза итогов контрольного мероприятия, подготовленного структурным подразделением, ответственным за связи с общественностью, в течение пяти рабочих дней до дня проведения заседания Счетного комитета.
245. Структурным подразделением, ответственным за связи с общественностью, не позднее одного рабочего дня до заседания Счетного комитета по рассмотрению итогов контрольного мероприятия, размещаются на Интернет – ресурсе Счетного комитета анонсы к заседанию.

246. Есеп комитетінің бақылау іс-шарасының қорытындыларын қарау жөніндегі отырысы өткізілген соң жұртшылықпен байланыстарға жауапты құрылымдық бөлімше тиісті Қаулыға қол қойылған күннен бастап үш күннен кешіктірмей, Есеп комитетінің интернет-ресурсына тиісті баспасөз релизін орналастырады және (немесе) Есеп комитетінің Төрағасымен келісе отырып, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері алдында Есеп комитетінің ресми өкілінің сөз сөйлеуін ұйымдастырады.
247. Есеп комитетінің жауапты мүшесінің мемлекеттік және қызметтік құпияны қамтымайтын қорытындысымен қоса, сондай-ақ шектеулі таралымды қызметтік ақпарат (қызмет бабында пайдалану үшін) толығымен немесе одан алынған үзінділер түрінде Есеп комитетінің бюллетенінде жарияланады. Қажет болған жағдайда, қаулылар Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылады.
2-параграф. Бақылау материалдарын есепке алу
248. Есеп комитетінің қаулысына қол қойылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі және бақылау тобының жетекшісі бақылау материалдарын (бақылау жоспарының, бағдарламасының, жұмыс жоспарларының, тапсырмалардың түпнұсқаларын, сараптамалық қорытындыны, жүргізілген бақылаудың нәтижелері бойынша Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі қол қойған қорытындыны, Жиынтық тізілімді, Есеп комитетінің Төрағасы қол қойған Есеп комитетінің қаулысын, отырыстың хаттамасын) құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімшеге бақылау материалдары бар жинақ папканы толықтырып, кейіннен мұрағатқа өткізу үшін тапсырады, бақылау материалдарының электрондық нұсқалары ЕК ИАЖ-ның электрондық мұрағатына енгізіледі.
Ескерту. 248-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
249. Мемлекеттік құпияларды қамтитын бақылау материалдары ескеріліп, Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі заңнамамен бекітілген талаптарға сәйкес сақталады.
250. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайтын уәкілетті органдарға іс жүргізу шешімін қабылдау үшін жолданған әкімшілк материалдардың көшірмелері құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеде сақталып, жеке журналда тіркеледі. Сақтауға өткізілген әкімшілік материалдардың көшірмелері Есеп комитетінің жалпы хат-хабарларынан бөлек сақталады.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
1-қосымша
нысан

246. После проведения заседания Счетного комитета по рассмотрению итогов контрольного мероприятия структурное подразделение, ответственное за связи с общественностью, размещает на Интернет – ресурсе Счетного комитета соответствующий пресс-релиз не позднее трех дней со дня подписания соответствующего Постановления и (или) по согласованию с Председателем Счетного комитета организует выступление Официального представителя Счетного комитета перед представителями средств массовой информации.
247. Постановления Счетного комитета с приложением заключения ответственного члена Счетного комитета, не содержащие государственную и служебную тайну, а также служебную информацию ограниченного распространения (для служебного пользования) публикуются в бюллетене Счетного комитета полностью или извлечениями из него. При необходимости постановления размещаются на Интернет-ресурсе Счетного комитета.
Параграф 2. Учет материалов контроля
248. В течение пяти рабочих дней после подписания постановления Счетного комитета член Счетного комитета, ответственный за контроль и руководитель группы контроля материалы контроля (оригиналы плана, программы контроля, рабочих планов, поручений, экспертное заключение, заключение по итогам проведенного контроля, подписанное членом Счетного комитета, ответственного за контроль, Сводный реестр, постановление Счетного комитета, протокол заседания, подписанные Председателем Счетного комитета) сдает в структурное подразделение, ответственное за документооборот, для доукомплектования накопительной папки с материалами контроля с последующей передачей в архив, электронные версии материалов контроля вносятся в электронный архив ИИС СК.
Сноска. Пункт 248 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
249. Материалы контроля, содержащие государственные секреты, учитываются и хранятся в соответствии с требованиями, установленными законодательством по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.
250. Копии административных материалов, направленных для принятия процессуального решения в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, хранятся в структурном подразделении, ответственным за правовое обеспечение, и регистрируются в отдельном журнале. Копии административных материалов, сданных на хранение, хранятся отдельно от общей корреспонденции Счетного комитета.
Приложение 1
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
форма

2-1-қосымша
Бақылау іс-шараларын жүргізу мерзімдерін нормалау жөніндегі
әдістемелік ұсынымдар
Ескерту. 2-1-қосымшамен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Бақылау іс-шараларын жүргізу мерзімдерін нормалау жөніндегі әдістемелік ұсынымдар (бұдан әрі – Әдістемелік ұсынымдар) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) бақылаушыларының мыналарды:
бақылау-талдамалық және талдамалық іс-шараларды;
шет елдердің мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен жүргізілетін бірлескен немесе қосарлас іс-шараларды;
басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп жүргізілетін бақылау іс-шараларын;
бір бақылау объектісі бойынша бақылау іс-шараларын қоспағанда, жұмыс уақытын тиімді пайдалану үшін қажетті еңбек шығындарының нормативін айқындау мақсатында қолданылады.
2. Осы Әдістемелік ұсынымдарда мынадай анықтамалар мен ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылаушы-күн – бақылаушылар санын бақылау іс-шарасын жүргізу күндерінің санына көбейту арқылы есептелетін, бір бақылаушы үшін бір күн ішінде бақылау іс-шарасын жүргізуге жұмсалатын уақыттың өлшем бірлігі;
2) мәлімделген норматив – Есеп комитеті мүшесінің бақылау іс-шарасын жүргізуге арналған өтінімінде (бұдан әрі – өтінім) айқындалған бақылау іс-шарасын жүргізу үшін қажетті бақылаушылар-күндер саны;
3) есептік норматив – осы Әдістемелік ұсынымдарда есептеу негізінде айқындалған, бақылау іс-шарасын жүргізу үшін қажетті бақылаушылар-күндер саны.
2. Бақылау іс-шараларын жүргізу мерзімдерін нормалаудың
әдістемелік негіздері
3. Әдістемелік ұсынымдар тәжірибелік-статистикалық әдістің негізінде әзірленді, ол өткен кезеңдердің серпінді қатарларын ескере отырып, жалпы алғанда түпкілікті өнімнің бірлігіне жұмсалатын жұмыс уақытының шығындарын айқындайды.
Осы әдіс алдыңғы кезеңдердегі бақылау іс-шараларын жүргізуге арналған еңбек шығындары туралы нақты деректерді тәжірибелік-статистикалық талдау негізінде бақылау іс-шараларын жүргізу мерзімдерінің нормативін белгілейді.
4. Әдістемелік ұсынымдарда тарихи деректер негізінде болжаудың тәжірибелік-статистикалық әдісінің негізгі құралдарының бірі болып табылатын регрессиялық талдау қолданылды.
Бақылау іс-шараларын жүргізу мерзімдерінің есептік нормативін айқындау мақсатында көптік регрессия қолданылды, ол бір ғана тәуелді айнымалы мен бірнеше тәуелсіз айнымалы арасындағы байланысқа талдау жасауды қамтиды.
Көптік регрессия теңдеуінің жалпы формуласы мынадай:

Приложение 2-1
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Правила дополнены приложением 2-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Методические рекомендации по нормированию сроков проведения
контрольных мероприятий
1. Общие положения
1. Методические рекомендации по нормированию сроков проведения контрольных мероприятий (далее – Методические рекомендации) применяются в целях определения норматива трудовых затрат контролеров Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет), необходимого для эффективного использования рабочего времени, за исключением:
контрольно-аналитических и аналитических мероприятий;
совместных или параллельных мероприятий, проводимых с органами государственного финансового контроля зарубежных стран;
контрольных мероприятий, проводимых совместно с другими государственными органами;
контрольных мероприятий по одному объекту контроля.
2. В настоящих Методических рекомендациях используются следующие определения и понятия:
1) контролер-день – единица измерения времени на проведение контрольного мероприятия в течение одного дня для одного контролера, рассчитываемая путем умножения количества контролеров на количество дней проведения контрольного мероприятия;
2) заявленный норматив – количество контролеров-дней, необходимое для проведения контрольного мероприятия, определенное в заявке члена Счетного комитета на проведение контрольного мероприятия (далее – заявка);
3) расчетный норматив – количество контролеров-дней, необходимое для проведения контрольного мероприятия, определенное на основании расчета настоящих Методических рекомендаций.
2. Методические основы нормирования сроков
проведения контрольных мероприятий
3. Методические рекомендации разработаны на основе опытно-статистического метода, который определяет затраты рабочего времени в целом на единицу конечного продукта с учетом динамических рядов прошедших периодов.
Данный метод устанавливает норматив сроков проведения контрольных мероприятий на основе опытно-статистического анализа фактических данных о трудовых затратах на проведение контрольных мероприятий за предыдущие периоды.
4. В Методических рекомендациях применен регрессионный анализ, являющийся одним из основных инструментов опытно-статистического метода прогнозирования на основе исторических данных.
В целях определения расчетного норматива сроков проведения контрольных мероприятий применена множественная регрессия, которая включает анализ связи между единственной зависимой переменной и несколькими независимыми переменными.
Общая формула уравнения множественной регрессии выглядит следующим образом:

y0 = a1x1+a2x2…+ anxn+a0,, мұнда: (1)
y0 – бақылаушылар-күндерге шаққандағы есептік норматив (тәуелді айнымалы);
a1, a2, a3, …, an - регрессияның коэффициенттері;
x1, x2, x3, …, xn – тәуелсіз айнымалылар;
a0 – егер барлық тәуелсіз айнымалылар (х) нөлге тең болса, тәуелді айнымалының (у) шамасын көрсететін регрессия константасы.
Осы теңдеу тәуелсіз айнымалыларды оны өлшеудің бір бірлігіне өзгерткен жағдайда (x1, x2, x3, …, xn) алынған нәтиженің (у) орташа мәнін көрсетеді. Регрессия коэффициенттері (a1, a2, a3, …, an) тәуелсіз айнымалылар (х) бір бірлікке өзгерген жағдайда, алынған нәтиженің (у) мәні орта есеппен қанша бірлікке өзгеретінін көрсетеді.
5. Регрессиялық талдаудың негізгі міндеттері:
х және у айнымалылары үшін қолда бар статистикалық деректер бойынша a1, a2, a3, …, an регрессиясының белгісіз ең жақсы коэффициенттерін табу;
статистикалық гипотезаларды және модельдердің барабарлығын тексеру болып табылады.
6. Көптік регрессия құрылысының негізгі кезеңдері – тарихи шығыс деректердің жинақталуы, тәуелді айнымалыға және регрессия коэффициенттерін есептеуге ықпал ететін анағұрлым елеулі тәуелсіз айнымалыларды (факторларды) іріктеу болып табылады.
7. Бақылау іс-шарасы мерзімінің есептік нормативі үстеме бақылау объектілерінің саны ескеріле отырып түзетіледі және мынадай формула бойынша есептеледі:
y1 = y0 + (үстеме бақылау объектілерінің саны*5) (1), мұнда: (2)
y1 – үстеме бақылау объектілерінің саны ескеріле отырып, бақылаушылар/күндерге шаққандағы түзетілген норматив;
(1) – үстеме бақылаудың 100 актісін мониторингтеу нәтижелері бойынша бір бақылау объектісінде үстеме бақылау жүргізудің «5» бақылаушы-күнге тең келетін орташа ұзақтығы белгіленді.
8. Бақылау іс-шарасы мерзімінің есептік нормативі облыс орталықтарынан, Астана, Алматы қалаларынан тыс жерлерде орналасқан бақылау объектілеріне дейінгі жолға жұмсалған уақытты ескере отырып түзетілуі мүмкін және мынадай формула бойынша есептеледі:
y2 = y1 + (бақылау объектілеріне дейін жол жүруге қажетті күндер саны *бақылаушылар саны), мұнда: (3)
y2 – бақылау объектілеріне дейін жол жүруге жұмсалған уақытты ескере отырып, бақылаушылар-күндерге шаққандағы түзетілген норматив.
9. Бақылаушылар-күндерге шаққандағы бақылау іс-шарасы мерзімінің нормативі (y2) қорытынды мән болып табылады.
10. Бақылау іс-шарасын жүргізу мерзімі бақылау іс-шарасына тартылатын бақылаушылардың санына қарай мынадай формула бойынша түзетілуі мүмкін:
бақылау іс-шарасын жүргізу мерзімі = y2 / бақылаушылар саны. (4)
11. Бақылау іс-шарасы мерзімі нормативінен ауытқу бақылаушылар-күндерге (y2) шаққандағы түзетілген норматив пен мәлімделген нормативтің айырмасы негізге алына отырып айқындалады, бұл ретте шамалардың мынадай:

y0 = a1x1+a2x2…+ anxn+a0, где: (1)
y0 – расчетный норматив в контролерах-днях (зависимая переменная);
a1, a2, a3, …, an - коэффициенты регрессии;
x1, x2, x3, …, xn – независимые переменные;
a0 – константа регрессии, которая показывает величину зависимой переменной (у), если все независимые переменные (х) будут равны нулю.
Данное уравнение показывает среднее значение полученного результата (у) при изменении независимых переменных (x1, x2, x3, …, xn) на одну единицу его измерения. Коэффициенты регрессии (a1, a2, a3, …, an) показывают, на сколько единиц в среднем изменяется значение, полученного результата (y) при изменении независимых переменных (x) на одну единицу.
5. Основными задачами регрессионного анализа являются:
нахождение неизвестных наилучших коэффициентов регрессии
a1, a2, a3, …, an по имеющимся статистическим данным для переменных х и у;
проверка статистических гипотез и адекватности модели.
6. Основными этапами построения множественной регрессии являются накопление исторических исходных данных, отбор наиболее существенных независимых переменных (факторов), воздействующих на зависимую переменную и расчет коэффициентов регрессии.
7. Расчетный норматив срока контрольного мероприятия корректируется с учетом количества объектов встречного контроля и рассчитывается по следующей формуле:
y1 = y0 + (количество объектов встречного контроля*5) (1), где: (2)
y1 – скорректированный норматив в контролерах-днях с учетом количество объектов встречного контроля;
(1) – по результатам мониторинга 100 актов встречного контроля установлена средняя продолжительность проведения встречного контроля на одном объекте, равная «5» контролерам-дням.
8. Расчетный норматив срока контрольного мероприятия может быть скорректирован с учетом потраченного времени в пути до объектов контроля, которые находятся за пределами областных центров, городов Астана, Алматы и рассчитывается по следующей формуле:
y2 = y1 + (количество необходимых дней на поездку до объектов
контроля*количество контролеров), где: (3)
y2 – скорректированный норматив в контролерах-днях с учетом потраченного времени на поездку до объектов контроля.
9. Норматив срока контрольного мероприятия в контролерах-днях (y2) является итоговым значением.
10. Срок проведения контрольного мероприятия может быть скорректирован в зависимости от количества привлекаемых контролеров к контрольному мероприятию по следующей формуле:
срок проведения контрольного мероприятия = y2 / количество
контролеров. (4)
11. Отклонение от норматива срока контрольного мероприятия определяется исходя из разницы скорректированного норматива в контролерах-днях (y2) и заявленного норматива, при этом допускается следующее отклонение величин:

«Мемлекеттік органдарды бақылау» деген 1-санат үшін – 7%-дан аспайтын;
«Бағдарламалық құжаттарды және өңірлерді бақылау» деген 2-санат үшін - 12%-дан аспайтын;
«Квазимемлекеттік сектор субъектілерін бақылау» деген 3-санат үшін – 15%-дан аспайтын ауытқуларына жол беріледі.
3. Бақылау іс-шарасын жүргізу мерзімінің нормативін есептеу
12. Регрессиялық талдау 2009 – 2015 жылдары жүргізілген 175 бақылау іс-шарасы бойынша жинақталған тарихи шығыс деректердің негізінде жасалды.
Корреляциялық талдаудың көмегімен бақылау іс-шараларын жүргізу кезінде жұмыстар көлеміне елеулі ықпал ететін көрсеткіштер айқындалды: x1 – бақылау үлгісі, x2 – бюджеттік бағдарламалар саны, x3 – бақылаумен қамтылатын сома, x4 – бақылау объектілерінің саны.
13. Сапалы деректер алу үшін ұйымдастырушылық және мазмұндық ерекшеліктерді ескере отырып, бақылау іс-шаралары мынадай:
1) мемлекеттік органдарды бақылау;
2) бағдарламалық құжаттарды және өңірлерді бақылау;
3) квазимемлекеттік сектор субъектілерін бақылау санаттарына бөлінген.
14. Әр санат бойынша қажетті тәуелсіз айнымалылар үшін а0–4 регрессия коэффициенттері (бақылау үлгісі, бюджеттік бағдарламалар саны, бақылаумен қамтылған сома және бақылау объектілерінің саны) есептелді.
15. х0–4 тәуелсіз айнымалылары Есеп комитеті мүшелерінің бақылау іс-шараларын жүргізуге арналған өтінімдерінің негізінде айқындалады.
1-параграф. Мемлекеттік органдарды бақылау
16. «Мемлекеттік орган» санаты бойынша бақылау іс-шарасы мерзімінің нормативін есептеу үшін (1) формула қолданылады, мұнда:
y0 – бақылаушылар-күндерге шаққандағы есептік норматив (тәуелді айнымалы);
x1 – бақылау үлгісі (егер тиімділікті бақылау болса – «1», сәйкестікке бақылау жасау болса – «0»);
x2 – бюджеттік бағдарламалар саны;
x3 – бақылаумен қамтылуы жоспарланатын сома (млн. теңгемен);
x4 – бақылау объектілерінің саны.
Жүргізілген регрессиялық талдау нәтижесінде аталған санат бойынша көптік регрессияның мынадай коэффициенттері алынды:
регрессия константасы (а0) – 39,5346686;
бақылау үлгісі үшін (a1) – 81,49105794;
бюджеттік бағдарламалар саны үшін (a2) – 9,083999718;
бақылаумен қамтылуы жоспарланатын сома үшін (a3) – 0,000379523;
бақылау объектілерінің саны үшін (a4) – 12,47686023.
Регрессия коэффициенттері мен тәуелсіз айнымалыларды ескере отырып, (1) формула мынадай түрге өзгереді:
y0 = 81,49105794 * x1 + 9,083999718 * x2 + 0,000379523 * x3 + 12,47686023 * x4 + +39,5346686.
2-параграф. Бағдарламалық құжаттарды және өңірлерді бақылау
17. «Бағдарламалық құжаттар және өңірлер» санаты бойынша бақылау іс-шарасы мерзімінің нормативін есептеу үшін (1) формула қолданылады, мұнда:
y0 – бақылаушылар-күндерге шаққандағы есептік норматив (тәуелді айнымалы);

для категории 1 «Контроль государственных органов» – не более 7%;
для категории 2 «Контроль программных документов и регионов» – не более 12%;
для категории 3 «Контроль субъектов квазигосударственного сектора» – не более 15%.
3. Расчет норматива срока проведения контрольного мероприятия
12. Регрессионный анализ проведен на основе накопленных исторических исходных данных по 175 контрольным мероприятиям, проведенным в 2009 – 2015 годах.
С помощью корреляционного анализа определены показатели, существенно влияющие на объемы работ при проведении контрольных мероприятий: x1 – тип контроля, x2 – количество бюджетных программ, x3 – сумма охвата контролем, x4 – количество объектов контроля.
13. Для получения качественных данных с учетом организационных и содержательных особенностей, контрольные мероприятия разделены на следующие категории:
1) контроль государственных органов;
2) контроль программных документов и регионов;
3) контроль субъектов квазигосударственного сектора.
14. По каждой категории рассчитаны коэффициенты регрессии а0–4 для необходимых независимых переменных (тип контроля, количество бюджетных программ, сумма, охваченная контролем и количество объектов контроля).
15. Независимые переменные х0–4 определяются на основании заявок на проведение контрольных мероприятий членов Счетного комитета.
Параграф 1. Контроль государственных органов
16. Для расчета норматива срока контрольного мероприятия по категории «Государственный орган» применяется формула (1), где:
y0 – расчетный норматив в контролерах-днях (зависимая переменная);
x1 – тип контроля (если контроль эффективности – «1», на соответствие – «0»);
x2 – количество бюджетных программ;
x3 – сумма, планируемая к охвату контролем (в млн.тенге);
x4 – количество объектов контроля.
По результатам проведенного регрессионного анализа получены следующие коэффициенты множественной регрессии по данной категории:
константа регрессии (а0) – 39,5346686;
для типа контроля (a1) – 81,49105794;
для количества бюджетных программ (a2) – 9,083999718;
для суммы, планируемой к охвату контролем (a3) – 0,000379523;
для количества объектов контроля (a4) – 12,47686023.
С учетом коэффициентов регрессии и независимых переменных
формула (1) принимает следующий вид:
y0 = 81,49105794 * x1 + 9,083999718 * x2 + 0,000379523 * x3 + 12,47686023 * x4 + +39,5346686.
Параграф 2. Контроль программных документов и регионов
17. Для расчета норматива срока контрольного мероприятия по категории «Программные документы и регионы» применяется формула (1), где:
y0 – расчетный норматив в контролерах-днях (зависимая переменная);

x1 – бақылау үлгісі (егер тиімділікті бақылау болса – «1», сәйкестікке бақылау жасау болса – «0»);
x2 – бақылаумен қамтылуы жоспарланатын сома (млн. теңгемен);
x3 – бақылау объектілерінің саны.
Жүргізілген регрессиялық талдау нәтижесінде аталған санат бойынша көптік регрессияның мынадай коэффициенттері алынды:
регрессия константасы (а0) – 237,628189;
бақылау үлгісі үшін (a1) – 49,02809199;
бақылаумен қамтылуы жоспарланатын сома үшін (a2) – 0,000790617;
бақылау объектілерінің саны үшін (a3) – 6,04196228;
Регрессия коэффициенттерін және тәуелсіз айнымалыларды ескере отырып, (1) формула мынадай түрге өзгереді:
y0 = 49,02809199 * x1 + 0,000790617 * x2 + 6,04196228 * x3 + 237,628189.
18. Аталған санаттың бақылаумен қамтылуы жоспарланатын 150 млрд.-тан астам теңге көлеміндегі қаражаты бар бақылау іс-шаралары бойынша мерзімнің нормативін есептеу үшін (а2) коэффициенті – 0,001027802 қолданылады.
3-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілерін бақылау
19. «Квазимемлекеттік сектор субъектілерін бақылау» санаты бойынша бақылау іс-шарасы мерзімінің нормативін есептеу үшін (1) формула қолданылады, мұнда:
y0 – бақылаушылар-күндерге шаққандағы есептік норматив (тәуелді айнымады);
x1 – бақылау үлгісі (егер тиімділікті бақылау болса – «1», сәйкестікке бақылау жасау болса – «0»);
x2 – бақылаумен қамтылуы жоспарланатын сома (млн.теңгемен);
x3 – бақылау объектілерінің саны.
Жүргізілген регрессиялық талдау нәтижесінде аталған санат бойынша көптік регрессияның мынадай коэффициенттері алынды:
регрессия константасы (а0) – 83,86584;
бақылау үлгісі үшін (a1) – 48,49393;
бақылаумен қамтылуы жоспарланатын сома үшін (a2) – 0,0001127;
бақылау объектілерінің саны үшін (a3) – 7,25511;
Регрессия коэффициенттерін және тәуелсіз айнымалыларды ескере отырып, (1) формула мынадай түрге өзгереді:
y0 = 48,49393 * x1 + 0,0001127 * x2 + 7,25511 * x3 + 83,86584.
4. Бақылау іс-шарасы мерзімінің нормативін қолдану
20. Бақылау іс-шарасы мерзімінің нормативін есептеуді жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше осы Әдістемелік ұсынымдардың 7-11-тармақтарына сай, Есеп комитеті мүшелері бақылау іс-шарасын жүргізуге арналған өтінімдерді (бұдан әрі – өтінім) ЭҚАБЖ бойынша ұсынған күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
21. Бақылау іс-шарасын жүргізу мерзімінің нормативін есептеудің қорытындысы бойынша мәлімделген нормативтен есептік норматив ауытқыған жағдайда, жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше екі жұмыс күні ішінде бақылау жүргізуге жауапты Есеп комитетінің мүшесімен және құрылымдық бөлімшемен бірлесіп, бақылау іс-шарасы мерзімдерін есептік нормативке сәйкес келтіру бойынша жұмыстар жүргізеді.

x1 – тип контроля (если контроль эффективности – «1», на соответствие – «0»);
x2 – сумма, планируемая к охвату контролем (в млн.тенге);
x3 – количество объектов контроля.
По результатам проведенного регрессионного анализа получены следующие коэффициенты множественной регрессии по данной категории:
константа регрессии (а0) – 237,628189;
для типа контроля (a1) – 49,02809199;
для суммы, планируемой к охвату контролем (a2) – 0,000790617;
для количества объектов контроля (a3) – 6,04196228;
С учетом коэффициентов регрессии и независимых переменных формула (1) принимает следующий вид:
y0 = 49,02809199 * x1 + 0,000790617 * x2 + 6,04196228 * x3 + 237,628189.
18. Для расчета норматива срока по контрольным мероприятиям данной категории с объемом средств, планируемых к охвату контролем свыше 150 млрд.тенге, применяется коэффициент (а2) – 0,001027802.
Параграф 3. Контроль субъектов квазигосударственного сектора
19. Для расчета норматива срока контрольного мероприятия по категории «Субъекты квазигосударственного сектора» применяется формула (1), где:
y0 – расчетный норматив в контролерах-днях (зависимая переменная);
x1 – тип контроля (если контроль эффективности – «1», на соответствие – «0»);
x2 – сумма, планируемая к охвату контролем (в млн.тенге);
x3 – количество объектов контроля.
По результатам проведенного регрессионного анализа получены следующие коэффициенты множественной регрессии по данной категории:
константа регрессии (а0) – 83,86584;
для типа контроля (a1) – 48,49393;
для суммы, планируемой к охвату контролем (a2) – 0,0001127;
для количества объектов контроля (a3) – 7,25511;
С учетом коэффициентов регрессии и независимых переменных
формула (1) принимает следующий вид:
y0 = 48,49393 * x1 + 0,0001127 * x2 + 7,25511 * x3 + 83,86584.
4. Применение норматива срока контрольного мероприятия
20. Расчет норматива срока контрольного мероприятия осуществляется структурным подразделением, ответственным за планирование, согласно пунктам 7 – 11 настоящих Методических рекомендаций, в течение двух рабочих дней со дня предоставления заявки на проведение контрольного мероприятия членами Счетного комитета по ЕСЭДО.
21. По итогам расчета норматива срока проведения контрольного мероприятия, в случае отклонения расчетного норматива над заявленным нормативом структурным подразделением, ответственным за планирование, в течение двух рабочих дней, совместно с членом Счетного комитета и структурным подразделением, ответственным за проведение контроля проводится работа по приведению сроков контрольного мероприятия в соответствие с расчетным нормативом.

22. Есептік нормативтен рұқсат берілетін ауытқудан асып кеткен мәлімделген нормативтің мерзімдері бар бақылау іс-шаралары оларды жүргізу мерзімдерінен ауытқудың дәлелденген негіздемелері көрсетіле отырып, Есеп комитеті мүшелерінің қызметтік жазбаларының негізінде Есеп комитеті Төрағасының шешімі бойынша жүргізіледі.
23. Есеп комитетінің Төрағасы мақұлдаған Есеп комитеті мүшелерінің қызметтік жазбалары өтініммен бірге бақылау іс-шаралары жоспарына қосу үшін жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберіледі.
24. Есеп комитетінің Төрағасы Есеп комитеті мүшелерінің негіздемелерін қабылдамаған жағдайда, бақылау іс-шараларын жүргізу мерзімдері бақылау іс-шаралары жоспарына рұқсат берілетін ауытқулар ескеріле отырып, есептік норматив шегінде енгізіледі.
25. Алдын ала зерделеу қорытындысы бойынша және бақылау іс-шарасын жүргізу барысында осы Әдістемелік ұсынымдардың 12-тармағында айқындалған бақылау көрсеткіштері өзгерген жағдайда, бақылау іс-шараларының мерзімдері осы Әдістемелік ұсынымдардың 20-24-тармақтарына сай, есептік нормативке сәйкестігіне қайта қарауға жатады.
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік
қаржылық бақылау жүргізу қағидасына
3-қосымша
нысан
Кезекті жылға арналған бақылау жұмысының жоспары
Р/с
Іс-шаралар атауы
Бақылау үлгісі
Бақылау түрі
Бақылау іс-шаралары бойынша мерзімдер
Бақылаумен қамтылатын бюджет қаражатының жоспарланған сомасы, жылдар бөлінісінде
(млн. теңге)
Жоспарланатын бақылау объектілерінің саны
Тексеру комиссияларын, ҚР ҚМ ҚБК, сарапшылар мен аудиторларды тарту бойынша ақпарат
дайындалу
жүргізу
іске асыру
20_ жыл
20_жыл
20__жыл
барлығы
1
2
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына

22. Контрольные мероприятия со сроками заявленного норматива, превышающими допустимое отклонение от расчетного норматива, проводятся по решению Председателя Счетного комитета на основании служебных записок членов Счетного комитета, с указанием мотивированных обоснований отклонения сроков проведения контрольного мероприятия.
23. Служебные записки членов Счетного комитета, одобренные Председателем Счетного комитета, вместе с заявкой направляются в структурное подразделение, ответственное за планирование, для включения в план контрольных мероприятий.
24. В случае непринятия Председателем Счетного комитета обоснований членов Счетного комитета сроки проведения контрольного мероприятия вносятся в план контрольных мероприятий в пределах расчетного норматива, с учетом допустимого отклонения.
25. По итогам предварительного изучения и в ходе проведения контрольного мероприятия сроки контрольных мероприятий, в случаях изменения показателей контроля, определенных пунктом 12 настоящих Методических рекомендаций, подлежат пересмотру на соответствие расчетному нормативу, согласно пунктам 20 – 24 настоящих Методических рекомендаций.
Приложение 3
к Правилам проведения
внешнего государственного
финансового контроля Счетным комитетом
форма
План контрольной работы на очередной год
№ п/п
Наименова-
ние
мероприятий
Тип
контроля
Вид
контроля
Сроки по контрольному
мероприятию
Планируемая сумма
охвата контролем
бюджетных средств в
разрезе по годам
(млн. тенге)
Плани-
руемое
кол-во
объектов
контроля
Информация
по
привлече-
нию рев.
комиссий,
КФК МФ РК,
экспертов и аудиторов
под-
готовка
прове-
дение
реали-
зация
20__ год
20__
год
20___год
всего
1
2

3-1-қосымша
нысан
Ескерту. 3-1-қосымшамен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
______ жылы бақылау жүргізілуі жоспарланған бақылау
объектілерінің және бюджеттік бағдарламалардың тізбесі
Р/с
Іс-шаралардың атауы
Бақылау үлгісі
Бақылау түрі
Бақылау объектісінің атауы
Бақылау объектілерін бақылаумен қамту кезеңі
Бюджет деңгейі
Бақылау іс-шарасына қатысатын басқа да мемлекеттік қаржылық бақылау органдары
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
кестенің жалғасы
Бақылаумен қамтылуы жоспарланатын бюджет қаражатының, мемлекет активтерінің сомасы (млн. теңге)
Бюджеттік бағдарламаның, мемлекет
активтерінің атауы және
нөмірі
20__ жыл
…..
20__ жыл
барлығы
9
10
11
12
13
Ескертпе:
«Іс-шаралардың атауы» деген 2-бағанда жоспарланатын бақылау іс-шарасының атауы көрсетіледі;
«Бақылау үлгісі» деген 3-бағанда бақылаудың тиісті үлгісі: сәйкестікке бақылау жасау, қаржылық есептілікті бақылау, тиімділікті бақылау көрсетіледі;
«Бақылау түрі» деген 4-бағанда бақылаудың тиісті түрі: кешенді бақылау, тақырыптық бақылау, үстеме бақылау, бірлескен бақылау, қосарлас бақылау көрсетіледі;
«Бақылау объектілерінің атауы» деген 5-бағанда бақылаумен қамтылуы жоспарланатын бақылау объектілері көрсетіледі;
«Бақылау объектілерін бақылаумен қамту кезеңі» деген 6-бағанда бақылау объектілерін бақылаумен қамтудың жоспарланатын кезеңі көрсетіледі (басталу күні – аяқталу күні);
«Бюджет деңгейі» деген 7-бағанда есебінен бақылау объектісін, оның ішінде квазимемлекеттік сектор субъектілерін қаржыландыру жүргізілетін бюджет деңгейі (республикалық, жергілікті) көрсетіледі;
«Бақылау іс-шарасына қатысатын басқа да мемлекеттік қаржылық бақылау органдары» деген 8-бағанда айқындалған бақылау объектісіне бірлескен немесе қосарлас бақылау жүргізу кезінде қатысуы жоспарланған мемлекеттік қаржылық органдары көрсетіледі;
«Бюджеттік бағдарламаның, мемлекет активтерінің атауы мен нөмірі» деген 9-бағанда бюджеттік бағдарламаның, мемлекет активтерінің атауы мен нөмірі көрсетіледі;

Приложение 3-1
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Перечень объектов контроля и бюджетных программ,
запланированных к проведению контроля в _________ году
№ п/п
Наименование мероприятий
Тип контроля
Вид контроля
Наименование объектов контроля
Период охвата контролем объектов контроля
Уровень бюджета
Другие органы государственного финансового контроля, участвующие в контрольном мероприятии
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
продолжение таблицы
Планируемая сумма охвата контролем бюджетных средств, активов государства (млн. тенге)
Наименование и номер бюджетной программы, активов государства
20__ год
20__ год
всего
9
10
11
12
13
Примечание:
В графе 2 «Наименование мероприятий» указывается наименование планируемого контрольного мероприятия;
в графе 3 «Тип контроля» указывается соответствующий тип контроля: на соответствие, контроль финансовой отчетности, контроль эффективности;
в графе 4 «Вид контроля» указывается соответствующий вид контроля: комплексный контроль, тематический контроль, встречный контроль, совместный контроль, параллельный контроль;
в графе 5 «Наименование объектов контроля» указываются объекты контроля, планируемые для охвата контролем;
в графе 6 «Период охвата контролем объектов контроля» указывается планируемый период (дата начала – дата завершения) охвата контролем объекта контроля;
в графе 7 «Уровень бюджета» указывается уровень бюджета (республиканский, местный) за счет которого проводится финансирование объекта контроля, в том числе для субъектов квазигосударственного сектора;
в графе 8 «Другие органы государственного финансового контроля, участвующие в контрольном мероприятии» указываются органы государственного финансового контроля, которые планируются для участия при проведении совместного или параллельного контроля определенного объекта контроля;
в графе 9 «Наименование и номер бюджетной программы, активов государства» указывается наименование и номер бюджетной программы, активов государства;

10, 11, 12-бағандарда 9-бағанда айқындалған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде жылдар бойынша бақылаумен қамтылуы жоспарланатын сома, мемлекет активтерінің құны көрсетіледі;
«Барлығы» деген 13-бағанда жиынтық сома көрсетіледі.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
4-қосымша
Бақылау объектісінің қызметін алдын ала зерделеу барысында
зерделенетін мәселелердің үлгі тізбесі*
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Мәселелер
Ақпарат көздері
1
2
1. Сәйкестікке бақылау жасау (жалпы мәселелер)**
Бақылау объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер, ақпараттық-құқықтық жүйелер
Бақылау объектісінің құрылтай құжаттары (Ереже, Жарғы және бақылау объектісінің қызметін регламенттейтін басқа да құжаттар)
Аумақтық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоса алғанда, бақылау объектісінің құрылымы
Құқық белгілеуші және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюы
Бақылау объектісі бойынша алдыңғы бақылау нәтижелері
Есеп комитетінің бақылау актілері, қаулылары және бақылау объектісінің бақылау қорытындысы бойынша қабылдаған шаралары
Бақылау объектісінің ішкі бақылау қызметінің жұмысы
Ішкі бақылау қызметінің ережесі, бақылау іс-шараларының жылдық жоспары, ішкі бақылау нәтижелері туралы есептер, ішкі бақылау қызметінің жұмысы туралы жиынтық ақпарат (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің тоқсан сайынғы ақпараты)
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетті уақтылы және сапалы орындауы
Тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша тиісті есепті жылға арналған республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есеп (Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі ұсынатын ақпарат, төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары)
Мемлекеттік және салалық бағдарламалар, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бақылау объектісіне қатысты бөлігінде даму жоспарлары, тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің стратегиялық жоспары
Мемлекеттік және салалық бағдарламалардың (іс-шаралар жоспарларының), квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бақылау объектісіне қатысты бөлігінде даму жоспарларының, тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің стратегиялық жоспарларының орындалуы туралы есептер
Мемлекеттік сатып алуды өткізу тәсілдері, тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің номенклатурасы, бюджеттен бөлінген қаражат шегінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізу мерзімдері
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспары, мемлекеттік сатып алудың нақтыланған жоспары (ақпараттық жүйелер)
Бақылау объектісі туралы жиналған ақпарат
Тексерілетін бақылау объектісінің ақпараттық базалары, ресми статистикалық деректер, бұқаралық ақпарат құралдарының және басқа да көздердің деректері
Бақылау объектілері лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) қатысты жеке және заңды тұлғалардың өтініштері (шағымдары) (болған жағдайда)
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарлама әкімшісі мен тиісті жергілікті атқарушы органның арасында Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдер жасасу
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарлама әкімшісі мен тиісті жергілікті атқарушы органның арасындағы нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісім. Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдердің көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептер.
Жергілікті атқарушы органдардың бұрын пайдаланылмаған нысаналы трансферттер сомаларын толық пайдалануы
Нысаналы трансферттер қаражатын толық пайдалануға рұқсат ету туралы мәслихаттар мен әкімдіктердің қабылдаған шешімдері, ҚР Үкіметінің қаулылары (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Байланысты гранттарды тарту және пайдалану
Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша Байланысты грант туралы келісім, алынған және пайдаланылған байланысты гранттар туралы ақпарат, байланысты гранттарды пайдалану бойынша қол жеткізілген нәтижелер жөніндегі есеп, байланысты гранттардың пайдаланылуын мониторингтеу
Бюджеттік кредиттерді тарту және пайдалану
Кредит берушінің, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және қарыз алушының арасындағы кредиттік шарттар. Бюджеттік кредиттерді мақсатына сай және тиімді пайдалану, өтеу және қызмет көрсету туралы ақпарат.
Үкіметтік сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобалардың іске асырылуы
Инвестициялық жобаларды іске асыруға бағытталған сыртқы қарыздар және республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру қаражатын игеру туралы ақпарат, мемлекеттік сыртқы қарыз қаражатын игеру туралы жиынтық есеп
Тартылған қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобалардың қымбаттауы
Тартылған қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобалардың қымбаттауы туралы ақпарат
Қазақстан Республикасының Үкіметіне халықаралық қаржы ұйымдары ұсынатын қарыз шарттары шеңберіндегі қарыз қаражатының пайдаланылуын мониторингтеу
Халықаралық қаржы ұйымдары қаржыландыратын жобалар туралы ақпарат
Үкіметтік қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі операциялар
Үкіметтік сыртқы қарыздардың қолданыстағы портфелін игеру, өтеу және оған қызмет көрсету туралы ақпарат

в графах 10,11,12 указывается планируемая сумма охвата контролем по годам в разрезе бюджетных программ, стоимость активов государства, определенных графой 9;
в графе 13 «Всего» указывается итоговая сумма.
Приложение 4
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Приложение 4 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примерный перечень вопросов, изучаемых в ходе предварительного
изучения деятельности объекта контроля*
Вопросы
Источники информации
1
2
1. Контроль на соответствие (общие вопросы)**
Деятельность объекта контроля
Нормативные правовые акты, информационно-правовые системы
Учредительные документы объекта контроля (Положение, Устав и др. документы, регламентирующие деятельность объекта контроля)
Структура объекта контроля, включая территориальные подразделения и подведомственные организации
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Результаты предыдущего контроля по объекту контроля
Акты контроля, постановления Счетного комитета и меры, принятые объектом контроля по итогам контроля
Деятельность службы внутреннего контроля объекта контроля
Положение службы внутреннего контроля, годовой план контрольных мероприятий, отчеты о результатах внутреннего контроля, сводная информация о деятельности служб внутреннего контроля (ежеквартальная информация Министерства финансов Республики Казахстан)
Своевременное и качественное исполнение бюджета администратором бюджетных программ
Отчет об исполнении республиканского бюджета на соответствующий отчетный год по соответствующему администратору бюджетных программ (информация, представляемая Министерством финансов Республики Казахстан, план финансирования по платежам, план финансирования по обязательствам).
Государственные и отраслевые программы, планы развития субъектов квазигосударственного сектора в части касающейся объекта контроля, стратегический план соответствующего администратора бюджетной программы
Отчеты об исполнении государственных и отраслевых программ (планов мероприятий), планов развития субъектов квазигосударственного сектора в части касающейся объекта контроля, стратегических планов соответствующего администратора бюджетной программы
Способы проведения государственных закупок, номенклатура товаров, работ и услуг, сроки поставки товаров, работ и услуг в пределах выделенных средств из бюджета
Годовой план государственных закупок, уточненный план государственных закупок (информационные системы)
Накопленная информация об объекте контроля
Информационные базы проверяемого объекта контроля, официальные статистические данные, данные средств массовой информации и других источников
Обращения (жалобы) физических и юридических лиц относительно действий (бездействий) должностных лиц объектов контроля (при наличии)
Заключение Соглашений о результатах по целевым трансфертам между администратором бюджетной программы вышестоящего бюджета и соответствующим местным исполнительным органом
Соглашение о результатах по целевым трансфертам между администратором бюджетной программы вышестоящего бюджета и соответствующим местным исполнительным органом. Отчеты о достижении показателей Соглашений о результатах по целевым трансфертам
Доиспользование местными исполнительными органами сумм по ранее неиспользованным целевым трансфертам
Принятые решения маслихатов и акиматов, постановления Правительства РК о разрешении доиспользования средств целевых трансфертов (информационно-правовые системы)
Привлечение и использование связанных грантов
Соглашение о связанном гранте, информация о полученных и использованных связанных грантах по состоянию на 1 января текущего финансового года, отчет по достижению результатов по использованию связанных грантов, мониторинг использования связанных грантов
Привлечение и использование бюджетных кредитов
Кредитные договоры между кредитором, администратором бюджетной программы и заемщиком. Информация о целевом и эффективном использовании, погашении и обслуживании бюджетных кредитов
Реализация проектов, финансируемых за счет правительственных внешних займов
Информация об освоении средств внешних займов и софинансирования из республиканского бюджета, направленных на реализацию инвестиционных проектов, сводный отчет об освоении средств государственных внешних займов
Удорожание проектов, финансируемых за счет привлеченных займов
Информация об удорожании проектов, финансируемых за счет привлеченных займов
Мониторинг использования заемных средств в рамках договоров займа, предоставляемых Правительству Республики Казахстан международными финансовыми организациями
Информация о проектах, финансируемых международными финансовыми организациями
Операции по погашению и обслуживанию правительственных займов
Информация об освоении, погашении и обслуживании действующего портфеля правительственных внешних займов

2. Қаржылық есептілікті бақылау
Бақылау объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Құқық белгілеуші және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюы
Бақылау объектісінің ішкі бақылау қызметінің жұмысы
Ішкі бақылаудың нәтижелері бойынша қорытынды, ішкі бақылаудың нәтижелері туралы есептер, ішкі бақылау қызметінің нұсқамасы, қабылданған шаралар туралы ақпарат, ішкі бақылау қызметінің жұмысы туралы жиынтық ақпарат (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің тоқсан сайынғы ақпараты)
Бақылау объектісі бойынша алдыңғы бақылау нәтижелері
Есеп комитетінің бақылау актілері, қаулылары және бақылау объектісінің бақылау қорытындысы бойынша қабылдаған шаралары
Бухгалтерлік есеп және бюджеттік бағдарламаларды орындау бойынша есептер
Қаржылық есептілік, шоғырландырылған қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, активтер мен міндеттемелердегі өзгерістер туралы есеп, қаржыландыру көздері бойынша шоттардағы ақша қозғалысы туралы есеп; түсіндірме жазба, қаржыландыру жоспарларын орындау туралы есеп) және басқалары
Есеп саясаты
Директорлар кеңесінің шешімімен бекітілген Квазимемлекеттік сектор субъектісінің есеп саясаты
Бақылау объектісінің міндеттемелерді қабылдауының, бюджеттік бағдарламалар бойынша төлемдерді жүргізуінің, бюджет түсімдері мен шығыстарының атқарылу болжамын жасауының уақтылылығы
Тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын мониторингтеу нәтижелері туралы есептері
Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры қаражатының дұрыстығы мен пайдаланылуын бақылау
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оны пайдалану туралы есеп (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ай сайынғы ақпараты)
Республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң толықтығы мен уақтылылығын, республикалық бюджеттен түсетiн түсiмдер сомаларының қайтарылуын, салықтық және кедендiк әкiмшiлiк етудің тиiмдiлiгiн бақылау
Бюджетке түсетін төлемдер туралы № 1-Н және № 2-Н салықтық есептер (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ай сайынғы ақпараты)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың талаптары мен міндеттемелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың талаптары мен міндеттемелері туралы есеп (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ай сайынғы ақпараты)
Республикалық бюджет бойынша тауарларды, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстары жоспарларының орындалуы
Республикалық бюджет бойынша тауарларды, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстары жоспарларының орындалуы туралы есеп
Есепті қаржы жылына арналған бюджетті бекіту, нақтылау, түзету
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бекітілген, нақтыланған, түзетілген республикалық бюджетті, бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданған, төленбеген міндеттемелерді және (немесе) төленген міндеттемелерді көрсете отырып, тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісі бойынша республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебі, жүргізілген бюджеттік мониторингтеу мен нәтижелерді бағалаудың негізінде республикалық бюджеттік бағдарламаларды орындау бөлігіндегі республикалық бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есеп; елдегі экономикалық ахуал мен республиканың тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамында қабылданған салық-бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуы туралы, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң баптарының орындалуы туралы талдамалық ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ай сайынғы ақпараты)
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері баланстарының есептік баптары бойынша дебиторлық және кредиторлық берешектер
Мемлекеттік, республикалық бюджеттің, соның ішінде өткен жылдардың дебиторлық берешегі туралы есептер, мемлекеттік, республикалық бюджеттің кредиторлық берешегі туралы есеп (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ай сайынғы ақпараты)

2. Контроль финансовой отчетности
Деятельность объекта контроля
Нормативные правовые акты (информационно-правовые системы)
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Деятельность службы внутреннего контроля объекта контроля
Заключения по итогам внутреннего контроля, отчеты о результатах внутреннего контроля, предписания службы внутреннего контроля, информация о принятых мерах, сводная информация о деятельности служб внутреннего контроля (ежеквартальная информация Министерства финансов Республики Казахстан)
Результаты предыдущего контроля по объекту контроля
Акты контроля, постановления Счетного комитета и меры, принятые объектом контроля по итогам контроля
Бухгалтерский учет и отчеты по исполнению бюджетных программ
Финансовая отчетность, консолидированная финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет об изменениях в активах и обязательствах, отчет о движении денег на счетах по источникам финансирования; пояснительная записка, отчет об исполнении планов финансирования) и другие
Учетная политика
Учетная политика субъекта квазигосударственного сектора, утвержденная решением Совета директоров
Своевременность принятия обязательств объектом контроля, проведения платежей по бюджетным программам, составления прогнозов исполнения поступлений и расходов бюджета
Отчеты соответствующего администратора бюджетной программы о результатах мониторинга реализации бюджетных программ
Контроль правильности и использования средств Национального Фонда Республики Казахстан
Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан (ежемесячная информация Министерства финансов Республики Казахстан)
Контроль полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, возврат сумм поступлений из республиканского бюджета, эффективность налогового и таможенного администрирования
Налоговые отчеты №1-Н и №2-Н о поступлениях платежей в бюджет (ежемесячная информация Министерства финансов Республики Казахстан)
Требования и обязательства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов
Отчет о требованиях и обязательствах Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов (ежемесячная информация Министерства финансов Республики Казахстан)
Исполнение планов поступлений и расходов денег от реализации товаров работ и услуг по республиканскому бюджету
Отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров, работ и услуг по республиканскому бюджету
Утверждение, уточнение, корректировка бюджета на отчетный финансовый год
Отчет центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета об исполнении республиканского бюджета по соответствующему администратору бюджетной программы с указанием утвержденного, уточненного, скорректированного республиканского бюджета, принятых, неоплаченных обязательств, и (или) оплаченных обязательств по бюджетным программам, аналитический отчет об исполнении республиканского бюджета в части выполнения республиканских бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга и оценки результатов; пояснительная записка, включающая аналитическую информацию об экономической ситуации и реализации основных направлений налогово-бюджетной политики в стране, принятых в прогнозе социально-экономического развития республики на соответствующий период, об исполнении статей закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год (ежемесячная информация Министерства финансов Республики Казахстан)
Дебиторская и кредиторская задолженность по расчетным статьям балансов администраторов бюджетных программ
Отчеты о дебиторской задолженности государственного, республиканского бюджета, в том числе прошлых лет, отчет о кредиторской задолженности государственного, республиканского бюджета (ежемесячная информация Министерства финансов Республики Казахстан)

3. Тиімділікті бақылау (жалпы мәселелер)***
Бақылау объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер
(ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Бақылау объектісінің құрылтай құжаттары (бақылау объектісінің қызметін регламенттейтін Ереже, Жарғы және басқа да құжаттар) (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюы
Ішкі бақылау қызметінің жұмысы
Бақылау іс-шараларының жылдық жоспары, ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындылар, ішкі бақылау нәтижелері туралы есептер, ішкі бақылау қызметтерінің нұсқамасы, қабылданған шаралар туралы ақпарат, ішкі бақылау қызметтерінің жұмысы туралы жиынтық ақпарат (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің тоқсан сайынғы ақпараты)
Бақылау объектісі бойынша бағалау мәніне байланысты алдыңғы бақылаудың нәтижелері
Есеп комитетінің бақылау актілері, қаулылары, бақылау объектісінің бақылау қорытындылары бойынша қабылдаған шаралары
Бақылау объектісі қызметінің нәтижелері мен проблемалары
Бақылау объектісі дайындаған ішкі есептілік, талдамалық жазбалар мен шолулар
Сыртқы ақпарат көздері (ресми статистикалық деректер, бағдарламаның (стратегиялық жоспардың) мәніне байланысты проблемалармен айналысатын ғылыми-зерттеу институттарының материалдары, бұқаралық ақпарат құралдары). Тексерілетін бақылау объектісінің ақпараттық базасы
Мемлекеттік және салалық бағдарламаларды қаржылық қамтамасыз ету
Мемлекеттік және салалық бағдарламалар
Бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде стратегиялық жоспарды қаржылық қамтамасыз ету
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің стратегиялық жоспары
Мемлекеттік, салалық бағдарламалар (орталық атқарушы органдардың стратегиялық жоспарлары)
Мемлекеттік және салалық бағдарламалар, мемлекеттік органдардың стратегиялық және операциялық жоспарлары, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарлары (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Мемлекеттік қызметтерді алушыларға сауалнама өткізу (бұқаралық ақпарат құралдарының деректері) негізінде алынған оларды ұсынудың сапасы туралы үкіметтік емес ұйымдардың (қоғамдық бірлестіктердің) ақпараты
Негізгі іс-қимылдарды жүзеге асыру және бағдарламаны (стратегиялық жоспарды) іске асыру шарттарын орындау/орындамау
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің тиісті жылдардағы стратегиялық жоспарын іске асыруы туралы есеп
Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларының орындалуы туралы есеп
Қаржыландыру жоспарларының және бағалау мәніне байланысты басқа да қаржылық құжаттардың орындалуы туралы есеп
Бюджеттік инвестициялық жобалар
Қаражаты есебінен бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру жүргізілетін бюджеттік бағдарламалар бөлігінде бюджеттік бағдарлама әкімшісінің стратегиялық жоспары
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің стратегиялық жоспарын іске асыруы туралы есеп
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру
Бақылау объектісінің мемлекеттік сатып алуының жылдық жоспары
Басым бюджеттік инвестициялар тізбесі
Жобаны іске асыру кезеңін, мердігерлік ұйымдарды, сметалық және шарттық құнды, құрылыс объектілерін енгізуді, ақпараттық жүйені тәжірибелік және өндірістік пайдалануға беруді көрсете отырып, бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша ақпарат
Инвестициялық жобаларды қоса алғанда, басым бюджеттік инвестициялардың тізбесі
Концессиялық жобалар тізбесі
Республикалық бюджеттен қоса қаржыландыруды талап ететін жоспарлы кезеңге арналған концессиялық жобалардың объектілер бөлінісіндегі тізбесі
Концессиялық жобалар бойынша қорытынды және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару
Концессиялық жобалар бойынша қорытынды және Республикалық бюджет комиссиясының қорытындысы
Квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің басым бағыттары, даму жоспарлары
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарлары
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдері және олар бойынша шешім шығару
Республикалық бюджет комиссиясының тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісі бойынша қорытындысы
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын мониторингтеу
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылып жатқан іс-шаралардың іске асырылуын мониторингтеу жөніндегі есебі, квазимемлекеттік сектор субъектісінің соңғы есепті кезеңге түсіндірме жазбасы, қаржылық есептілігі, квазимемлекеттік сектор субъектісінің стратегиялық даму құжаттары; бюджеттік инвестицияларды іске асыратын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылып жатқан іс-шаралардың іске асырылуын мониторингтеу жөніндегі есебі
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік инвестицияларды іске асыруын бағалау жөніндегі ақпарат

3. Контроль эффективности (общие вопросы)***
Деятельность объекта контроля
Нормативные правовые акты (информационно-правовые системы)
Учредительные документы объекта контроля (Положение, Устав и др. документы, регламентирующие деятельность объекта контроля) (информационно-правовые системы)
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Деятельность службы внутреннего контроля
Годовой план контрольных мероприятий, заключения по итогам внутреннего контроля, отчеты о результатах внутреннего контроля, предписания служб внутреннего контроля, информация о принятых мерах, сводная информация о деятельности служб внутреннего контроля (ежеквартальная информация Министерства финансов Республики Казахстан)
Результаты предыдущего контроля, связанные с предметом оценки по объекту контроля
Акты контроля, постановления Счетного комитета по итогам контроля, меры, принятые объектом контроля по итогам контроля
Результаты и проблемы деятельности объекта контроля
Внутренняя отчетность, аналитические записки и обзоры, подготовленные объектом контроля
Внешние источники информации (официальные статистические данные, материалы научно-исследовательских институтов, занимающихся проблемами, связанными с предметом программы (стратегического плана), средства массовой информации). Информационные базы проверяемого объекта контроля
Финансовое обеспечение государственных и отраслевых программ
Государственные и отраслевые программы
Финансовое обеспечение стратегического плана в разрезе бюджетных программ
Стратегический план администратора бюджетных программ
Государственные, отраслевые программы (стратегические планы центральных исполнительных органов)
Государственные и отраслевые программы, стратегические и операционные планы государственных органов, планы развития субъектов квазигосударственного сектора (информационно-правовые системы)
Информация неправительственных организаций (общественных объединений) о качестве предоставления государственных услуг, полученной на основании опроса их получателей (данные средств массовой информации)
Осуществление основных действий и выполнение/невыполнение условий реализации программы (стратегического плана)
Отчет о реализации стратегического плана администратора бюджетных программ за соответствующие годы
Отчет об исполнении планов мероприятий по реализации государственных программ
Отчет об исполнении планов финансирования и другие финансовые документы, связанные с предметом оценки
Бюджетные инвестиционные проекты
Стратегический план администратора бюджетных программ в части бюджетных программ, за счет средств которых производится реализация бюджетных инвестиционных проектов
Отчет о реализации стратегического плана администратора бюджетных программ
Осуществление государственных закупок
Годовой план государственных закупок объекта контроля
Перечень приоритетных бюджетных инвестиций
Информация по бюджетным инвестиционным проектам с указанием периода реализации проекта, подрядных организаций, сметной и договорной стоимости, ввода объектов строительства, внедрения информационной системы в опытную и промышленную эксплуатацию
Перечень приоритетных бюджетных инвестиций, включая инвестиционные проекты
Перечень концессионных проектов
Перечень концессионных проектов на плановый период, требующих софинансирования из республиканского бюджета, в разрезе объектов
Заключения по концессионным проектам и вынесение на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии
Заключение по концессионным проектам и заключение Республиканской бюджетной комиссии
Приоритетные направлений деятельности, планов развития субъектов квазигосударственного сектора
Планы развития субъектов квазигосударственного сектора
Бюджетные заявки администраторов республиканских бюджетных программ и вынесение по ним решений
Заключение Республиканской бюджетной комиссии по соответствующему администратору бюджетной программы
Мониторинг реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
Отчет субъекта квазигосударственного сектора администратору бюджетных программ по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет бюджетных инвестиций, пояснительная записка, финансовая отчетность cубъекта квазигосударственного сектора за последний отчетный период, стратегические документы развития субъекта квазигосударственного сектора; отчет администратора бюджетных программ, реализующего бюджетные инвестиции центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет бюджетных инвестиций
Бюджетные инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
Информация об оценке реализации бюджетных инвестиций администратора республиканских бюджетных программ

4. Акциялары (қатысу үлестерi) мемлекетке тиесiлi квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң активтері
Бақылау объектісінің қызметі
Бақылау объектісінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Бақылау объектісінің ішкі бақылау қызметінің жұмысы
Бақылау іс-шараларының жылдық жоспары, ішкі бақылаудың нәтижелері бойынша қорытындылар, ішкі бақылаудың нәтижелері туралы есептер, ішкі бақылау қызметінің нұсқамалары, қабылданған шаралар туралы ақпарат
Бақылау объектісі бойынша алдыңғы бақылаудың нәтижелері
Бақылау қорытындылары бойынша Есеп комитетінің бақылау актілері, қаулылары, басқа бақылаушы органдар жүргізген алдыңғы бақылаудың материалдары бойынша анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылданған шаралар
Бақылау объектісі туралы жинақталған ақпарат
Ресми статистикалық деректер, бұқаралық ақпарат құралдарының деректері, басқа көздерден алынған деректер
Бақылау объектісінің құрылтай құжаттары (бақылау объектісінің қызметін регламенттейтін Жарғы және басқа да құжаттар) (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің қаржылық есептілігі
Бухгалтерлік баланс, табыстар мен залалдар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп, түсіндірме жазба. Мемлекет активтерінің пайдаланылуы туралы есеп
Жұмыстың сандық және сапалық көрсеткіштерін айқындау
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің даму стратегиясы, жоспары (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Стратегиялық даму жоспарларының мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу
Даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептер
Акцияларының (қатысу үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұйымдардың ақшасын қаржы құралдарына орналастырудың талаптары мен нормаларының сақталуы
Акцияларының (қатысу үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұйымдардың ақшасын қаржы құралдарына орналастыру жөніндегі ақпарат
Бақылау объектісін басқару (филиалдар, негізгі бөлімшелер арасындағы өзара байланыс тәртібі, өзара тәуелділік). Құрылымның негізділігі және басқару аппаратының саны
Басқару аппаратының штат кестесі, құрылымы мен саны, ішкі нұсқаулықтар (бұйрықтар, өкімдер, нұсқаулықтар, кеңес хаттамалары)
Ескертпе:
* Осы тізбе толыққанды болып табылмайды. Бақылау барысында қосымша құжаттар және (немесе) ақпарат сұратылуы мүмкін.
** «Сәйкестікке бақылау жасау» үлгісі бойынша алдын ала зерделеу кезінде жалпы мәселелер және осы үлгіге жататын бақылаудың тиісті мақсаты бойынша қосымша мәселелер зерделенеді.
*** «Тиімділікті бақылау» үлгісі бойынша алдын ала зерделеу кезінде жалпы мәселелер және осы үлгіге жататын бақылаудың тиісті мақсаты бойынша қосымша мәселелер зерделенеді.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
5-қосымша
нысан

4. Активы субъектов квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству
Деятельность объекта контроля
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность объекта контроля (информационно-правовые системы)
Деятельность службы внутреннего контроля объекта контроля
Годовой план контрольных мероприятий, заключения по итогам внутреннего контроля, отчеты о результатах внутреннего контроля, предписания служб внутреннего контроля, информация о принятых мерах
Результаты предыдущего контроля по объекту контроля
Акты контроля, постановления Счетного комитета по итогам контроля, принятые меры по устранению выявленных нарушений по материалам предыдущего контроля, проведенного другими контролирующими органами
Накопленная информация об объекте контроля
Официальные статистические данные, данные средств массовой информации, данные из других источников
Учредительные документы объекта контроля (Устав и др. документы, регламентирующие деятельность объекта контроля) (информационно-правовые системы)
Финансовая отчетность субъекта квазигосударственного сектора
Бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале, пояснительная записка.
Отчет об использовании активов государства
Определение количественных и качественных показателей работы
Стратегия, план развития субъекта квазигосударственного сектора (информационно-правовые системы)
Достижение целей и задач стратегических планов развития
Отчеты о реализации планов развития
Соблюдение требований и норм размещения денег организаций в финансовые инструменты, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит государству
Информация по размещению денег организаций в финансовые инструменты, контрольный пакет акций (долей участия), которых принадлежит государству)
Управление объектом контроля (филиалы, порядок взаимосвязи между основными подразделениями, взаимозависимость). Обоснованность структуры и численность управленческого аппарата
Штатное расписание, структура и численность управленческого аппарата, внутренние инструкции (приказы, распоряжения, инструкции, протоколы совещаний)
Примечание:
*Данный перечень не является исчерпывающим. В ходе контроля могут быть запрошены дополнительные документы и (или) информация.
**При предварительном изучении по типу «контроль на соответствие» изучаются общие вопросы и дополнительно по соответствующей цели контроля, относящиеся к данному типу.
***При предварительном изучении по типу «контроль эффективности» изучаются общие вопросы и дополнительно по соответствующей цели контроля, относящиеся к данному типу.
Приложение 5
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бақылау объектісін алдын ала зерделеу үшін құжаттар мен ақпарат
сұрату
_____________________________________________________________________
мемлекеттік органның немесе ұйымның атауы
Есеп комитетінің 20__ жылғы ____-тоқсанға арналған жұмыс
жоспарына сәйкес,____________________________________________________
(бақылау объектісінің атауы, бақылаудың мақсаты мен мәні көрсетіледі)
_________ ________________ аралығында бақылау жүргізу көзделген.
(бақылаудың ұзақтығы көрсетіледі)
Осыған байланысты, Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің
146-бабының 2-тармағына сәйкес_______________________________________
(мәселелердің үлгі тізбесіне сай қажетті
__________________________________________ туралы ақпаратты растайтын
мәліметтер мен құжаттама тізбесі көрсетіледі)
құжаттарымен бірге ұсынуларыңызды сұраймыз.
Сұратылған ақпарат пен құжаттардың көшірмелерін
___________________________________ дейін қағаз түрінде немесе
(құжаттаманы ұсыну күні көрсетіледі)
электрондық почта арқылы ұсыну қажет.
Есеп комитетінің мүшесі                  ______________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Орындаушының аты-жөні, тегі
(телефоны, электрондық почтасының мекенжайы)
*Ескертпе: Бақылау объектілерін алдын ала зерделеу үшін
құжаттар мен ақпарат сұрату Есеп комитетінің ресми бланкісінде
ресімделеді.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
6-қосымша
нысан
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің мүшесі
______________________________
Аты-жөні, тегі
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бақылау объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы
ақпарат
1. Бақылау объектілерін алдын ала зерделеу барысында___________
(бақылау
_____________________________________________________________________
объектілерінің атауы)
_____________________________________________________________________
(бақылаудың мақсаты көрсетіледі)
жүргізуге маңызы бар мынадай құжаттар зерделенді:
1) ____________________________________________________________
(зерделенген құжаттардың, есептердің, алдыңғы бақылау
актілерінің және басқа да ақпараттың, соның ішінде қаржыландырудың
бекітілген сомаларының тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша бөлінуі
мен игерілуін жылдар бөлінісінде көрсете отырып, бақылау объектісінен
алынғандарының тізбесі көрсетіледі)

Сноска. Приложение 5 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Запрос документов и информации
для предварительного изучения объектов контроля
_____________________________________________________
наименование государственного органа или организации
В соответствии с Планом работы Счетного комитета на ___________
квартал 20__ года предусмотрено проведение контроля
_____________________________________________________________________
(указать наименование объекта, цель и предмет контроля) с ________ по
_____________________________________.
(указать продолжительность контроля)
В связи с чем, в соответствии с пунктом 2 статьи 146 Бюджетного
кодекса Республики Казахстан просим предоставить информацию с копиями
подтверждающих документов____________________________________________
(указать необходимые сведения и перечень документации согласно
примерному
_________________
перечню вопросов).
Запрашиваемую информацию и копии документов необходимо
предоставить к ___________________________________ на бумажных
носителях или по (указать дату предоставления документации)
электронной почте.
Член Счетного комитета              ___________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Фамилия, инициалы исполнителя
(телефон, адрес электронной почты)
Примечание: запрос документов и информации для предварительного изучения объектов контроля оформляется на официальном бланке Счетного комитета.
Приложение 6
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Приложение 6 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Члену Счетного комитета по
контролю за исполнением
республиканского бюджета
__________________________
Фамилия, инициалы
Информация
о результатах предварительного изучения объектов контроля
1. В ходе предварительного изучения объектов контроля _________
(наименование
_____________________________________________________________________
объектов контроля)
изучены следующие документы, имеющие значение для проведения
_____________________________________________________________________
(указать цель контроля)
1) ____________________________________________________________
(указать перечень изученных документов, отчетов, актов предыдущего
контроля и другой информации, в том числе полученных по запросу у
объекта контроля, с отражением утвержденных сумм финансирования,
выделенных и освоенных по соответствующей бюджетной программе в
разрезе годов)

2)_____________________________________________________________
3)_____________________________________________________________
...____________________________________________________________
_______________________________________________________________
(мемлекеттік (салалық) бағдарламаға, стратегиялық жоспарға
бағалау жүргізген жағдайда, мемлекеттік (салалық) бағдарламаны іске
асыруға арналған жоспарлы шығыстар – қаржыландыру көздері
бөлінісінде, бекітілген сомалар – Бағдарламаны іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспарына сай, нақты бөлінген және игерілген сомалар –
жылдар бөлінісінде, стратегиялық жоспармен бекітілген бюджеттік
бағдарламалар – қаржыландыру көлемі, нақтыланған, түзетілген және
игерілген сомалары көрсетіле отырып, жылдар бөлінісінде көрсетіледі)
2. Бақылау объектісін алдын ала зерделеудің және жүргізілген
талдаудың қорытындысы бойынша мыналарды ұсынамыз:
2.1. Бақылау бағдарламасына:
1) бақылаумен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің
көлемі_______________________________________________________________
(бақылаумен қамтылатын қаражат пен активтер көлемі тексерілетін
жылдар және
____________________________________________________________________;
бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде көрсетіледі)
2) бақылау объектілері және оларды бақылаушылар арасында бөлу,
кешенді, қосарлас және бірлескен бақылау жүргізілген жағдайда,
мемлекеттік органдар мен мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының
арасында бөлу:
____________________________________________________________________;
3) зерделенген бақылау объектілеріне қатысты қолданылатын
бақылау түрі мен үлгісі:___________________________________________;
4) бақылау мәселелері:_______________________________________.
(болған жағдайда бақылаудың ықтимал мәселелерінің тізбесі,
соның ішінде тиімділікті бақылауды жүргізу кезінде критерийлер
көрсетіледі)
енгізілсін.
2.2. Бақылау іс-шарасынан мынадай негіздер ____________________
(тиісті негіздерді көрсету)
бойынша __________________________________________ бақылау объектісі
(бақылау объектісінің атауы)
алынып тасталсын (енгізілсін).
2.3. Бақылау іс-шараларын жүргізу мерзімі мынадай негіздер ____
______________________________________________ бойынша қайта қаралсын
(ұлғайтылсын/ қысқартылсын).
Бақылау тобының жетекшісі             _________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Бақылау тобының қатысушылары         __________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: қажет болған жағдайда, 2.1,2.2, 2.3-тармақтар толтырылады.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
7-қосымша
Алдын ала зерделеу жүргізу туралы хабарлама
Ескерту. Алып тасталды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына

2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
… _____________________________________________________________
_______________________________________________________________
(в случае проведения оценки государственной (отраслевой)
программы, стратегического плана указать плановые расходы на
реализацию государственной (отраслевой) программы в разрезе
источников, утвержденные суммы согласно Плану мероприятий по
реализации программы, фактически выделенные и освоенные суммы в
разрезе годов, бюджетные программы, утвержденные стратегическим
планом с объемами финансирования, уточненными, скорректированными и
освоенными в разрезе годов)
2. По итогам предварительного изучения объекта контроля и
проведенного анализа предлагаем:
2.1. Включить в Программу контроля:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый контролем
_____________________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемый контролем, в
разрезе проверяемых
____________________________________________________________________;
годов и бюджетных программ)
2) объекты контроля и их распределение между контролерами, в
случае проведения комплексного, параллельного и совместного контроля
между государственными органами и органами государственного
финансового контроля:
____________________________________________________________________;
3) вид и тип контроля применительно к изученным объектам
контроля:
____________________________________________________________________;
4) вопросы контроля: _________________________________________.
(при наличии указать перечень потенциальных вопросов контроля, в том
числе критерии при проведении контроля эффективности)
2.2. Исключить (включить) объект контроля __________________ из
(наименование объекта контроля)
контрольного мероприятия по следующим основаниям ___________________.
(указать соответствующие основания)
2.3. Срок проведения контрольного мероприятия пересмотреть
(увеличить/сократить) ____________________________ по следующим
основаниям _________________________________________________________.
Руководитель группы контроля       ____________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Участники группы контроля          ____________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: пункты 2.1, 2.2, 2.3 заполняются при необходимости.
Приложение 7
к Правилам проведения
внешнего государственного
финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Приложение 7 исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7-1-қосымша
нысан
_________________________________
мемлекеттік органның
немесе ұйымның атауы
Ескерту. 7-1-қосымшамен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулыларымен.
Бақылау жүргізу туралы хабарлама
Есеп комитетінің 20_ жылғы ____-тоқсанға арналған жұмыс
жоспарына сәйкес, ___________________________ аралығында ____________
(бақылаудың ұзақтығы көрсетіледі) (бақылаудың мақсаты мен
___________________________________ бақылау жүргізілетін болады.
мәні көрсетіледі)
Бақылау жүргізуге және жауапты лауазымды адамдарды белгілеуге
жәрдем көрсетулеріңізді, бақылау жүргізуге кедергі
келтірмеулеріңізді, қажетті жағдай жасауларыңызды, дайындық
жұмыстарын жүзеге асыруларыңызды, қызметкерлерді жұмыс орындарымен
және барлық сұратылған ақпаратпен қамтамасыз етулеріңізді сұраймыз.
Есеп комитетінің мүшесі                 _______________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Бақылау жүргізу туралы хабарлама Есеп комитетінің
ресми бланкісінде ресімделеді.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
8-қосымша
нысан
Бекітемін
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрағасы
_____________ ______________
20___ жылғы «___»___________

Приложение 7-1
к Правилам проведения
внешнего государственного
финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Правила дополнены приложением 7-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
____________________________________
наименование государственного органа
или организации
Уведомление о проведении контроля
В соответствии с Планом работы Счетного комитета на ___ квартал
20_года с ______________ по __________ проводится контроль __________
(указать продолжительность контроля)           (указать цель и
_____________________________________________________________________
предмет контроля)
Просим Вас оказать содействие в проведении контроля и
определении ответственных должностных лиц, не препятствовать
проведению контроля, создать необходимые условия, осуществить
подготовительные работы, обеспечить работников рабочими местами и
всей запрашиваемой информацией.
Член Счетного комитета             ____________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: Уведомление о проведении контроля оформляется на
официальном бланке Счетного комитета.
Приложение 8
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового
контроля Счетным комитетом

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бақылау жүргізу
жоспары
Бақылау негізі: _______________________________________________
Бақылау мақсаты: ______________________________________________
Бақылау үлгісі: _______________________________________________
Бақылау түрі:__________________________________________________
Бақылау объектілері және жүру бағдарлары:
Р/с №
Бақылау объектісінің атауы
Бақылау объектісінің орналасқан жері (облыс/қала)
Жүру бағдары
(соның ішінде Астана қаласынан тыс жерге іссапарға барған жағдайда)
Бақылау тобына қатысушылардың аты-жөні, тегі, лауазымы
Тексеру мерзімі
Бағдары
1
2
3
4
5
6
1.
2.
...
Бақылаумен қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі: ________
Бақылаумен қамтылатын кезең: ________________________________________
Бақылау жүргізу мерзімі: ____________________________________ аралығы
Қажетті ресурстар: __________________________________________________
Есеп комитетінің мүшесі                       _______________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: бақылау жүргізу жоспарын жасау (бұдан әрі – Бақылау
жоспары).
Бақылау жоспарында негізгі ұйымдастырушылық мәселелер, бақылау
жүргізудің негізі, бақылау мақсаты, бақылау үлгісі мен түрі, бақылау
объектілері, жүру бағдарлары (іссапарлар), бақылаумен қамтылатын
қаражат көлемі мен кезеңі, жолда жүру уақыты ескеріле отырып, бақылау
жүргізу мерзімі, сондай-ақ оны жүргізуге қажетті ресурстар көрсетіледі:
1. Бақылау негізі.
Есеп комитетінің тиісті жылдың тиісті тоқсанына арналған Жұмыс
жоспарына сілтеме жасалады.
2. Бақылау мақсаты.
Жоспарланған бақылаудың тақырыбына (бақылау, бақылау-талдамалық
және (немесе) талдамалық іс-шараның атауы) және үлгісіне қарай:
1) республикалық бюджеттің атқарылуын;
2) мемлекеттік (салалық) және бюджеттік бағдарламалардың іске
асырылу тиімділігін;
3) мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске
асырылуын;
4) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің оларға бөлінген
республикалық бюджет қаражатын пайдалануының қаржы-экономикалық
негіздемеге сәйкестігін;
5) акциялары (қатысу үлестерi) мемлекетке тиесiлi
квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң иелігіндегі активтердi
басқаруының тиiмдiлiгiн;

Сноска. Приложение 8 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Утверждаю
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
_______________ _____________
от «___» 20___ года
План
проведения контроля
Основание контроля: ___________________________________________
Цель контроля: ________________________________________________
Тип контроля: _________________________________________________
Вид контроля: _________________________________________________
Объекты контроля и маршруты следования:
№ п/п
Наименование объекта контроля
Местонахождение объекта контроля (область/город)
Маршрут следования (в т.ч. в случае командирования за пределы г. Астана)
Фамилия, инициалы, должности участников группы контроля
Сроки проверки
Маршрут
1
2
3
4
5
6
1.
2.
...
Объем средств и (или) активов, охватываемый контролем:_________
Период, охватываемый контролем: _______________________________
Сроки проведения контроля: с _____________ по__________________
Необходимые ресурсы: __________________________________________
Член Счетного комитета             ____________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: составление плана проведения контроля (далее – План контроля).
В Плане контроля указываются основные организационные вопросы, основания для проведения контроля, цели контроля, тип и вид контроля, объекты контроля, маршруты следования (командировки), объем средств и период, охватываемые контролем, сроки проведения контроля с учетом времени нахождения в пути, а также необходимые ресурсы для его проведения:
1. Основание контроля.
Указывается ссылка на План работы Счетного комитета соответствующего квартала соответствующего года.
2. Цель контроля.
В зависимости от тематики (наименования контрольного, контрольно-аналитического и (или) аналитического мероприятия) и типа запланированного контроля указывается контроль и (или) оценка:
1) исполнения республиканского бюджета;
2) эффективности реализации государственных (отраслевых) и бюджетных программ;
3) реализации стратегических планов государственных органов;
4) использования субъектами квазигосударственного сектора выделенных им средств республиканского бюджета на соответствие финансово-экономическому обоснованию;
5) эффективности управления субъектами квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству, находящимися в распоряжении активами;

6) бюджеттік инвестициялардың тиімділігін;
7) республикалық бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен
уақтылылығын, республикалық бюджеттен түсетін түсімдер сомаларының
қайтарылуын, салықтық және кедендік әкімшілік етудің тиімділігін;
8) республикалық бюджет қаражатын, соның ішінде:
нысаналы трансферттер мен кредиттерді;
байланысты гранттарды;
мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды;
бюджеттік инвестицияларды;
концессиялық жобаларды бюджеттен қоса қаржыландыруды
пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін;
9) мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін пайдаланудың
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін;
10) төтенше мемлекеттік бюджеттің атқарылуын;
11) республикалық бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін
пайдалану кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу
туралы заңнамасының сақталуын;
12) Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры қаражатының пайдаланылуын;
13) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі активтерін пайдаланудың
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін;
14) бақылау объектілерінің есепке алу мен есептілікті
жүргізуінің анықтығы мен дұрыстығын;
15) мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарының сақталуын;
16) Қазақстан Республикасының Үкіметіне, мемлекеттік органдарға
және бақылау объектілеріне жіберілген ұсынымдар мен тапсырмалардың
орындалуын;
17) Есеп комитеті шешімдерінің орындалуын (постбақылау);
18) басқаларды бақылау және (немесе) бағалау көрсетіледі.
3. Бақылау үлгісі.
Жүргізілетін бақылаудың тиісті үлгісі көрсетіледі: сәйкестікке
бақылау жасау, қаржылық есептілікті бақылау, тиімділікті бақылау.
4. Бақылау түрі.
Жүргізілетін бақылаудың тиісті түрі көрсетіледі: кешенді,
тақырыптық, үстеме, бірлескен, қосарлас.
5. Бақылау объектілері және жүру бағдарлары.
Көрсетілген кестеде:
1-бағанда – рет саны нөмірі;
2-бағанда – барлық бақылау объектілерінің, соның ішінде
өңірлердегі бақылау объектілерінің толық атауы;
3-бағанда – облысты, қаланы көрсете отырып, бақылау
объектісінің орналасқан жері;
4-бағанда – бақылау объектілері бөлінісінде тексеру мерзімдері;
5-бағанда – бағдары;
6-бағанда – бақылау тобына қатысушылардың аты-жөні, тегі,
лауазымы толтырылады.
6. Бақылаумен қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі*.
Жүргізілетін бақылау іс-шарасы шеңберінде бақылаумен қамтуға
жататын республикалық бюджет қаражатының және (немесе) активтердің
жалпы көлемі көрсетіледі.
*Осы бөлім республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң толықтығы
мен уақтылылығына, республикалық бюджеттен түсетiн түсiмдер
сомаларының қайтарылуына, салықтық және кедендiк әкiмшiлiк етудің
тиiмдiлiгiне бақылау жүргізу, талдамалық іс-шара жүргізу кезінде
толтырылмайды.

6) эффективности бюджетных инвестиций;
7) полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, возврат сумм поступлений из республиканского бюджета, эффективности налогового и таможенного администрирования;
8) использования средств республиканского бюджета на соответствие законодательству Республики Казахстан, в том числе:
целевых трансфертов и кредитов;
связанных грантов;
государственных и гарантированных государством займов;
бюджетных инвестиций;
финансирования из бюджета концессионных проектов;
9) использования поручительств и активов государства на соответствие законодательству Республики Казахстан;
10) исполнения чрезвычайного государственного бюджета;
11) соблюдения законодательства Республики Казахстан о государственных закупках при использовании средств республиканского бюджета и активов государства;
12) использования средств Национального фонда Республики Казахстан;
13) использования активов Национального Банка Республики Казахстан на соответствие законодательству Республики Казахстан;
14) достоверности и правильности ведения объектами контроля учета и отчетности;
15) соблюдения стандартов государственного финансового контроля;
16) исполнения рекомендаций и поручений, направленных в Правительство Республики Казахстан, государственным органам и объектам контроля;
17) исполнения решений Счетного комитета (постконтроль);
18) другое.
3. Тип контроля.
Указывается соответствующий тип проводимого контроля: на соответствие, финансовой отчетности, эффективности.
4. Вид контроля.
Указывается соответствующий вид проводимого контроля: комплексный, тематический, встречный, совместный, параллельный.
5. Объекты контроля и маршруты следования.
Заполняется указанная таблица:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – наименование всех объектов контроля, в том числе находящихся в регионах;
в графе 3 – местонахождение объекта контроля с указанием области, города;
в графе 4 – сроки проверки в разрезе объектов контроля;
в графе 5 – маршрут;
в графе 6 – фамилия, инициалы, должность участников группы контроля.
6. Объем средств и (или) активов, охватываемых контролем*.
Указывается общий объем средств республиканского бюджета и (или) активов, подлежащих охвату контролем в рамках проводимого контрольного мероприятия.
*Данный раздел не заполняется при проведении контроля полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, возврата сумм поступлений из республиканского бюджета, эффективности налогового и таможенного администрирования, аналитического мероприятия.

7. Бақылаумен қамтылатын кезең.
Бақылау объектілері қызметінің бақылаумен қамтылатын кезеңі
(күндері, айлары, жылдары) көрсетіледі.
8. Бақылау жүргізу мерзімі.
Бақылау жүргізудің басталған және аяқталған күндері көрсетіледі.
9. Қажетті ресурстар.
Есеп комитетінің бақылау жүргізуге тартылған қызметкерлерінің
саны көрсетіледі. Мемлекеттік органдардың мамандары, аудиторлық
ұйымдардың қызметкерлері мен сарапшылар тартылған жағдайда, бақылауға
тартылған қызметкерлердің саны және мемлекеттік органның, аудиторлық
ұйымның атауы көрсетіледі.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
9-қосымша
нысан
Бекітемін:
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің мүшесі
_____________ ______________
20___ жылғы «___»___________
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бақылау жүргізу
бағдарламасы
1. _____________________________________________
(бақылау объектісінің атауы)
Бақылау мақсаты: ____________________________________________________
Бақылау мәні: _______________________________________________________
Бақылау үлгісі: _____________________________________________________
Бақылау түрі: _______________________________________________________
Бақылаумен қамтылатын кезең: ________________________________________
Бақылау жүргізу мерзімі: ____________ ______________________ аралығы
Бақылау тобының құрамы (бақылаушы): _________________________________
Бақылаумен қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі:
Р/с
Бақылауға жататын бюджеттік бағдарлама (нөмірі мен атауы) және (немесе) активтер
Жыл/жартыжылдық/айлар
Бақылауға жататын қаражат және (немесе) активтер көлемі (мың теңге)
1
2
3
4
1.
2.
Жиыны:
Бақылау мәселелері: _________________________________________________
2. _____________________________________________
(бақылау объектісінің атауы)
Бақылау мақсаты: ____________________________________________________
Бақылау мәні: _______________________________________________________
Бақылау үлгісі: _____________________________________________________
Бақылау түрі: _______________________________________________________
Бақылаумен қамтылатын кезең: ________________________________________
Бақылау жүргізу мерзімі: ____________ _______________________ аралығы
Бақылау тобының құрамы (бақылаушы): _________________________________
Бақылаумен қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі:
Р/с
Бақылауға жататын бюджеттік бағдарлама (нөмірі мен атауы) және (немесе) активтер
Жыл/жартыжылдық/айлар
Бақылауға жататын қаражат және (немесе) активтер көлемі (мың теңге)
1
2
3
4
1.
2.
Жиыны:
Бақылау мәселелері: ___________________________________________

7. Период, охватываемый контролем.
Указывается охватываемый контролем период деятельности объектов контроля (дни, месяцы, годы).
8. Сроки проведения контроля.
Указываются даты начала и окончания проведения контроля.
9. Необходимые ресурсы.
Указывается количество работников Счетного комитета, привлеченных к контролю. В случае привлечения специалистов государственных органов, работников аудиторских организаций и экспертов, указывается количество привлеченных к контролю работников и наименование государственного органа, аудиторской организации.
Приложение 9
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового
контроля Счетным комитетом
Сноска. Приложение 9 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Утверждаю:
Член Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
__________________________
от «___» 20___ года
Программа
проведения контроля
1. ____________________________________________________________
(наименование объекта контроля)
Цель контроля: ________________________________________________
Предмет контроля: _____________________________________________
Тип контроля: _________________________________________________
Вид контроля: _________________________________________________
Период, охватываемый контролем: _______________________________
Сроки проведения контроля: с ____________ по___________________
Состав группы контроля (контролер): ___________________________
Объем средств и (или) активов, охватываемых контролем:
№ п/п
Бюджетная программа (номер и наименование) и (или) активы, подлежащие контролю
Год/полугодие/месяцы
Объем средств и (или) активов, подлежащих контролю (тыс. тенге)
1
2
3
4
1.
2.
Итого:
Вопросы контроля: _____________________________________________
2. _____________________________________________
(наименование объекта контроля)
Цель контроля: ________________________________________________
Предмет контроля: _____________________________________________
Тип контроля: _________________________________________________
Вид контроля: _________________________________________________
Период, охватываемый контролем: _______________________________
Сроки проведения контроля: с ____________ по __________________
Состав группы контроля (контролер): ___________________________
Объем средств и (или) активов, охватываемых контролем:
№ п/п
Бюджетная программа (номер и наименование) и (или) активы, подлежащие контролю
Год/полугодие/месяцы
Объем средств и (или) активов, подлежащих контролю (тыс. тенге)
1
2
3
4
1.
2.
Итого:
Вопросы контроля: _____________________________________________

3. _____________________________________________
(бақылау объектісінің атауы)
Бақылау мақсаты: ____________________________________________________
Бақылау мәні: _______________________________________________________
Бақылау үлгісі: _____________________________________________________
Бақылау түрі: _______________________________________________________
Бақылаумен қамтылатын кезең: ________________________________________
Бақылау жүргізу мерзімі: ____________ ______________________ аралығы
Бақылау тобының құрамы (бақылаушы): _________________________________
Бақылаумен қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі:
Р/с
Бақылауға жататын бюджеттік бағдарлама (нөмірі мен атауы) және (немесе) активтер
Жыл/жартыжылдық/айлар
Бақылауға жататын қаражат және (немесе) активтер көлемі (мың теңге)
1
2
3
4
1.
2.
Жиыны:
Бақылау мәселелері: _____________________________________________
...
Бақылау тобының жетекшісі               ________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Бақылауды жүргізуге жауапты
құрылымдық бөлімшенің
басшысы                                 ______________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: бақылау жүргізу бағдарламасын (бұдан әрі – Бақылау
бағдарламасы) жасау.
Бақылау бағдарламасында бақылау объектілері бойынша: бақылау
объектісінің атауы, бақылау мәні, бақылау үлгісі мен түрі, бақылаумен
қамтылатын кезең, бақылау жүргізу мерзімдері, бақылау тобының құрамы
(бақылаушы), бақылаумен қамтылатын қаражат және (немесе) активтер
көлемі, бақылау мәселелері көрсетіледі. Тиімділікті бақылау
жүргізілген жағдайда, Бақылау бағдарламасына тиімділікті бақылау
жүргізілетін бақылау объектілеріне қатысты оны бағалау критерийлері
енгізіледі. Бақылау бағдарламасында бақылау барысында пайдаланылатын
Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, Есеп
комитетінің әдіснамалық құжаттарының тізбесі келтіріледі.
1. Бақылау объектісінің атауы.
Реттік нөмірі, бақылау объектісінің атауы көрсетіледі.
2. Бақылау мақсаты.
Жоспарланған бақылаудың тақырыбына (бақылау, бақылау-талдамалық
және (немесе) талдамалық іс-шаралар атауы) және үлгісіне қарай, әр
объекті бойынша жеке түрде, осы Қағиданың 50-тармағына сәйкес көрсетіледі.
3. Бақылау мәні.
Бақылауға тартылатын бақылау объектісі қызметінің бағыттары осы
Қағиданың 54-тармағына сәйкес көрсетіледі.
4. Бақылау үлгісі.
Осы бақылау объектісінде жүргізілетін бақылаудың тиісті үлгісі
көрсетіледі: сәйкестікке бақылау жасау, қаржылық есептілікті бақылау,
тиімділікті бақылау.
5. Бақылау түрі.
Осы бақылау объектісінде жүргізілетін бақылаудың тиісті түрі
көрсетіледі: кешенді, тақырыптық, үстеме, бірлескен, қосарлас.

3. _____________________________________________
(наименование объекта контроля)
Цель контроля: ________________________________________________
Предмет контроля: _____________________________________________
Тип контроля: _________________________________________________
Вид контроля: _________________________________________________
Период, охватываемый контролем: _______________________________
Сроки проведения контроля: с ____________ по __________________
Состав группы контроля (контролер): ___________________________
Объем средств и (или) активов, охватываемых контролем:
№ п/п
Бюджетная программа (номер и наименование) и (или) активы, подлежащие контролю
Год/полугодие/месяцы
Объем средств и (или) активов, подлежащих контролю (тыс. тенге)
1
2
3
4
1.
2.
Итого:
Вопросы контроля: _____________________________________________
Руководитель группы контроля       ____________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Руководитель структурного
подразделения, ответственного
за проведение контроля             ____________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: составление программы проведения контроля (далее – Программа контроля).
В Программе контроля по объектам контроля указываются: наименование объекта контроля, предмет контроля, тип и вид контроля, период, охватываемый контролем, сроки проведения контроля, состав группы контроля (контролер), объем средств и (или) активов, охватываемых контролем, вопросы контроля. В случае проведения контроля эффективности в Программу контроля включаются критерии его оценки применительно к тем объектам контроля, на которых проводится контроль эффективности. В Программе контроля приводится перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, методологических документов Счетного комитета, используемых в ходе контроля.
1. Наименование объекта контроля.
Указывается порядковый номер, наименование объекта контроля.
2. Цель контроля.
По каждому объекту индивидуально в зависимости от тематики (наименования контрольного, контрольно-аналитического и (или) аналитического мероприятия) и типа запланированного контроля указывается в соответствии с пунктом 50 настоящих Правил.
3. Предмет контроля.
Направления деятельности объекта контроля, подвергаемые контролю, указываются в соответствии с пунктом 54 настоящих Правил.
4. Тип контроля.
Указывается соответствующий тип проводимого контроля на данном объекте контроля: на соответствие, финансовой отчетности, эффективности.
5. Вид контроля.
Указывается соответствующий вид проводимого контроля на данном объекте контроля: комплексный, тематический, встречный, совместный, параллельный.

6. Бақылаумен қамтылатын кезең.
Бақылау объектісі қызметінің бақылаумен қамтылатын кезеңі
(күндері, айлары, жылдары) көрсетіледі.
7. Бақылау жүргізу мерзімі.
Бақылау жүргізудің басталған және аяқталған күндері көрсетіледі.
8. Бақылау тобының құрамы (бақылаушы).
Осы бақылау объектісінде бақылауды жүзеге асырып жатқан Есеп
комитеті қызметкер(лер)інің, мемлекеттік органдар мамандарының,
сарапшылардың (олар тартылған жағдайда) аты-жөндері, тектері,
лауазымдары көрсетіледі.
9. Бақылаумен қамтылатын қаражат көлемі*.
Көрсетілген кесте бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде:
1-бағанда – рет саны нөмірі;
2-бағанда – осы бақылау объектісінде бақылауға жататын
бюджеттік бағдарламаның нөмірі мен атауы;
3-бағанда – бақылау жүргізілетін тиісті жыл, жартыжылдық,
айлардың саны;
4-бағанда – бақылаумен қамтылатын кезең ескеріле отырып, осы
бюджеттік бағдарлама бойынша бақылауға жататын республикалық бюджет
қаражатының көлемі толтырылады.
4-бағанның соңында осы бақылау объектісінде бақылауға жататын
республикалық бюджет қаражаты көлемінің жиынтық сомасы көрсетіледі.
Осы бақылау объектісіне мемлекеттік органдардың мамандары,
аудиторлық ұйымдардың қызметкерлері және сарапшылар тартылған
жағдайда, олардың аты-жөндері, тектері, лауазымдары, мемлекеттік
органның, аудиторлық ұйымның атауы көрсетіледі.
*Осы бөлім республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң толықтығы
мен уақтылылығына, республикалық бюджеттен түсетiн түсiмдер
сомаларының қайтарылуына, салықтық және кедендiк әкiмшiлiк етудің
тиiмдiлiгiне бақылау жүргізу, талдамалық іс-шара жүргізу кезінде
толтырылмайды.
10. Бақылау мәселелері.
Осы бақылау объектісінде жүргізілетін бақылау мәселелері осы
Қағиданың 56-59-тармақтарына сәйкес көрсетіледі. Тиімділікті бақылау
жүзеге асырылған жағдайда, осы Қағиданың 60-тармағына сәйкес, оны
жүргізудің критерийлері енгізіледі.
Келесі бақылау объектілері бойынша мәліметтер осындай тәртіппен
толтырылады.
11. Бақылауды нормативтік құқықтық және әдіснамалық қамтамасыз ету.
Бақылау барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасы
нормативтік құқықтық актілерінің, Есеп комитетінің әдіснамалық
құжаттарының тізбесі көрсетіле отырып толтырылады (жүргізілетін
бақылау бойынша жалпы бір кесте толтырылады).
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
10-қосымша
нысан
Бекітемін:
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің мүшесі
_____________ ______________
20___ жылғы «___»___________
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бақылау жүргізудің жұмыс жоспары
Есеп комитетінің қызметкері (бақылауға тартылған маман, аудитор)
___________________________________
(аты-жөні, тегі, лауазымы)
Бақылаудың атауы:
_____________________________________________________________________
Бақылау жүргізудің жалпы мерзімі: _______ күн
Р/с
Бақылау объектісі (бақылау бағдарламасынан)
Бақылаумен қамтылатын кезең (жыл, жартыжылдық, айлар)
Бақылау жүргізу
мерзімі (бақылау жоспарынан)
Бақылау мәселелері (бақылау бағдарламасынан)
Бақылау жүргізу мерзімі (кезеңдері)
бақылау актісіне қосу үшін материалдар ұсыну (тексерілген мәселе, объекті бойынша)
Актінің бақылау объектісіне тапсырылған күні
1
2
3
4
5
6
7
1.
Бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының
жетекшілік ететін орынбасары ________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Бақылау тобының жетекшісі ________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Есеп комитетінің қызметкері (бақылауға тартылған маман, аудитор)
______________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Бақылау жүргізудің жұмыс жоспарын (бұдан әрі – Жұмыс
жоспары) жасау.
Жұмыс жоспарының жоғарғы бөлігінде «Бақылаудың атауы» деген
жолда бақылау жоспарына сай жүргізілетін бақылаудың атауы көрсетіледі.
«Бақылау жүргізудің жалпы мерзімі» деген жолда барлық бақылау
объектілерінде бақылау жүргізуге қажетті күнтізбелік күндердің жалпы
саны көрсетіледі.
Көрсетілген кесте бақылау объектілерінің бөлінісінде:
1-бағанда – рет саны нөмірі;
2-бағанда – бақылау объектісінің атауы (Бақылау бағдарламасында
бекітілген деректерге сәйкес келеді);
3-бағанда – Есеп комитетінің тиісті қызметкері бақылаумен
қамтитын бақылау объектісі қызметінің кезеңі;
4-баған – Есеп комитетінің қызметкері бақылау объектісінің
орналасқан жеріне іссапарға жіберілген жағдайда, Есеп комитеті
қызметкерінің іссапар мерзімі мен бағдары көрсетіле отырып
толтырылады (Бақылау жүргізу жоспарында бекітілген деректерге сәйкес келеді);
5-бағанда – осы бақылау объектісінде бақылау жүргізу барысында
Есеп комитетінің қызметкері қамтуы тиіс мәселелер және оларды
қараудың реті көрсетіледі (Бақылау бағдарламасында бекітілген
деректерге сәйкес келеді);
6-бағанда – бақылау жүргізетін қызметкердің бақылау актісіне
қосу үшін материалдарды беретін күні көрсетіледі. Бақылау объектісіне
бір бақылаушыдан артық шыққан кезде толтырылады.
7-бағанда бақылау актісін тапсырған күн көрсетіледі.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
11-қосымша
нысан

6. Период, охватываемый контролем.
Указывается охватываемый контролем период деятельности объекта контроля (дни, месяцы, годы).
7. Сроки проведения контроля.
Указываются даты начала и окончания проведения контроля.
8. Состав группы контроля (контролер).
Указываются фамилии, инициалы, должности работников (работника) Счетного комитета, осуществляющих (-его) контроль на данном объекте контроля, специалистов государственных органов, экспертов (в случае их привлечения).
9. Объем средств, охватываемых контролем*.
Заполняется указанная таблица в разрезе бюджетных программ:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – номер и наименование бюджетной программы, подлежащей контролю на данном объекте контроля;
в графе 3 – соответствующие год, полугодие, количество месяцев, за которые проводится контроль;
в графе 4 – объем средств республиканского бюджета, подлежащий контролю, по данной бюджетной программе с учетом периода, охватываемого контролем.
В конце графы 4 указывается итоговая сумма объема средств республиканского бюджета, подлежащих контролю на данном объекте контроля.
В случае привлечения на данный объект контроля специалистов государственных органов, работников аудиторских организаций и экспертов, указывается их фамилии, инициалы, должности, наименование государственного органа, аудиторской организации.
*Данный раздел не заполняется при проведении контроля полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, возврата сумм поступлений из республиканского бюджета, эффективности налогового и таможенного администрирования, аналитического мероприятия.
10. Вопросы контроля.
Вопросы контроля, проводимого на данном объекте контроля, указываются в соответствии с пунктами 56–59 настоящих Правил. В случае осуществления контроля эффективности включаются критерии его проведения в соответствии с пунктом 60 настоящих Правил.
В аналогичном порядке заполняются сведения по следующим объектам контроля.
11. Нормативное правовое и методологическое обеспечение контроля.
Заполняется с указанием перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, методологических документов Счетного комитета, используемых в ходе контроля (заполняется одна таблица в целом по проводимому контролю).
Приложение 10
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Приложение 10 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Утверждаю:
Член Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
__________________________
от «___» 20___ года
Рабочий план проведения контроля
Работник Счетного комитета (привлеченный к контролю специалист,
аудитор) ________________________________
(фамилия, инициалы, должность)
Наименование контроля__________________________________________
Общий срок проведения контроля _______ календарных дней
№ п/п
Объект контроля (из программы контроля)
Период, охватываемый контролем (год, полугодие, месяцы)
Срок проведения контроля (из плана контроля)
Вопросы контроля (из программы контроля)
Сроки (этапы) проведения контроля
представление материалов для включения в акт контроля (по проверенному вопросу, объекту)
Дата вручения акта объекту контроля
1
2
3
4
5
6
7
1.
Курирующий заместитель руководителя структурного подразделения,
ответственного за проведение контроля       _________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Руководитель группы контроля                _________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Работник Счетного комитета (привлеченный к контролю специалист,
аудитор) _____________________________
(подпись, инициалы, фамилия).
Примечание: Составление рабочего плана проведения контроля (далее – Рабочий план).
В верхней части Рабочего плана в строке «Наименование контроля» указывается наименование проводимого контроля согласно плану контроля.
В строке «Общий срок проведения контроля» указывается общее количество календарных дней, необходимых на проведение контроля на всех объектах контроля.
Указанная таблица заполняется в разрезе объектов контроля:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – наименование объекта контроля (соответствует данным, закрепленным в Программе контроля);
в графе 3 – период деятельности объекта контроля, охватываемый контролем соответствующим работником Счетного комитета;
графа 4 – в случае командирования работника Счетного комитета до местонахождения объекта контроля (соответствует данным, закрепленным в Плане проведения контроля), с указанием срока и маршрута командировки работника Счетного комитета;
в графе 5 указываются вопросы, которые должен охватить работник Счетного комитета в ходе проведения контроля на данном объекте контроля и последовательность их рассмотрения (соответствуют данным, закрепленным в Программе контроля);
в графе 6 указывается дата представления работником, проводящим контроль, материалов для включения в акт контроля. Заполняется в случае выхода на объект контроля более одного контролера;
в графе 7 указывается дата вручения акта контроля.
Приложение 11
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом

Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бақылау жүргізуге тапсырма
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 141-бабына және
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің
20__ жылғы __-тоқсанға арналған жұмыс жоспарына сәйкес, _____________
_____________________________________________________________________
(Есеп комитетінің бақылау жүргізу тапсырылған қызметкер(лер)інің
А.Ә.Т. мен лауазымы, бақылау жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар
мамандарының, аудиторлық ұйымдар қызметкерлерінің және (немесе)
сарапшылардың А.Ә.Т. көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы,
_____________________________________________________________________
оның орналасқан жері, БСН, ЖСН, басшысының А.Ә.Т. көрсетіледі)
____________________________________________________ мәселесі бойынша
(бақылау мәні көрсетіледі)
бақылау жүргізу тапсырылады.
Бақылау мақсаты _______________________________
Бақылау үлгісі ________________________________*
Бақылау түрі __________________________________
Бақылаумен қамтылатын кезең ___________________
Бақылау жүргізу мерзімі ____________________________ аралығы
Есеп комитетінің мүшесі ______________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Бақылау мерзімі ____ жылғы «__»_____бастап, ____ жылғы «__»______
дейін ұзартылды.*
Есеп комитетінің Төрағасы _______________________*
(қолы, аты-жөні, тегі)
*Үстеме бақылау жүргізілген кезде көрсетілмейді.
Ескертпе: Бақылау жүргізуге тапсырма (бұдан әрі – Тапсырма)
жасау.
Тапсырма мынадай деректерді:
1) нөмірі мен берілген күнін;
2) бақылау жүргізудің құқықтық негіздерін;
3) бақылау (соның ішінде үстеме бақылау) жүргізу тапсырылған
Есеп комитеті қызметкер(лер)інің атын, әкесінің атын (болған
жағдайда), тегін және лауазымын, бақылау жүргізуге тартылған
мемлекеттік органдар мамандарының, аудиторлық ұйымдар
қызметкерлерінің және (немесе) сарапшылардың атын, әкесінің атын
(болған жағдайда), тегін);
4) бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысанын (оның
филиалдары мен өкілдіктерін қоса алғанда), толық атауын, орналасқан
жерін, бизнес-сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН), жеке
сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН), басшысының атын, әкесінің
атын (болған жағдайда), тегін;
5) мақсатын (Бақылаудың жоспары мен бағдарламасына сәйкес келеді);
6) бақылаудың үлгісі мен түрін (Бақылаудың бағдарламасына
сәйкес келеді);

Сноска. Приложение 11 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Поручение
на проведение контроля
В соответствии со статьей 141 Бюджетного кодекса Республики
Казахстан и планом работы Счетного комитета по контролю за
исполнением республиканского бюджета на __ квартал 20__ года
поручается __________________________________________________________
(указать Ф.И.О. и должность работника(-ов) Счетного комитета,
которому(-ым) поручено проведение контроля, Ф.И.О. специалистов
государственных органов, работников аудиторских организаций и (или)
экспертов, привлекаемых к проведению контроля)
провести контроль в__________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта контроля, полное
_____________________________________________________________________
наименование, его местонахождение, ИИН, БИН, Ф.И.О. руководителя)
по вопросу___________________________________________________________
(указать предмет контроля)
Цель контроля ______________________________________
Тип контроля ______________________________________*
Вид контроля _______________________________________
Период, охватываемый контролем _____________________
Сроки проведения контроля с_____________ по ________
Член Счетного комитета _____________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Срок контроля продлен с «___»______ года по «____»_______ года*
Председатель Счетного комитета _____________________*
(подпись, инициалы и фамилия)
*Не указывается при проведении встречного контроля.
Примечание: составление Поручения на проведение контроля (далее
– Поручение).
Поручение содержит следующие данные:
1) номер и дата выдачи;
2) правовые основания проведения контроля;
3) фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность
работника(-ов) Счетного комитета, которому(-ым) поручено проведение
контроля (встречного контроля), фамилия, имя, отчество (при наличии)
специалистов государственных органов, работников аудиторских
организаций и (или) экспертов, привлекаемых к проведению контроля);
4) организационно-правовая форма объекта контроля (включая его
филиалы и представительства), полное наименование, местонахождение,
бизнес идентификационный номер (БИН), индивидуальный
идентификационный номер (ИИН), фамилия, имя, отчество (при наличии)
руководителя;
5) цель (соответствуют Плану и Программе контроля);
6) тип и вид контроля (соответствуют Программе контроля);

7) бақылау объектісінде бақылау жүргізудің жоспарланып отырған
мерзімдерін (Бақылаудың бағдарламасына сәйкес келеді);
8) бақылаумен қамтылатын кезеңді (Бақылаудың бағдарламасына
сәйкес келеді);
9) Есеп комитетінің бақылау жүргізуге жауапты мүшесінің
аты-жөні мен тегін, оның қолын, не оның міндетін атқарушы адамның
деректерін, сондай-ақ Есеп комитетінің мөрін;
10) бастапқыда белгіленген бақылау мерзімі асып кеткен
жағдайда, күнін көрсете отырып, бақылау мерзімінің ұзартылғаны туралы
мәліметтерді қамтиды.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
11-1-қосымша
нысан
Ескерту. 11-1-қосымшамен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулыларымен.
Алдын ала зерделеу жүргізуге тапсырма
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 141-бабына және
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің
20__ жылғы __-тоқсанға арналған жұмыс жоспарына сәйкес, _____________
_____________________________________________________________________
(алдын ала зерделеу жүргізу тапсырылған Есеп комитеті
қызметкер(лер)інің А.Ә.Т. мен лауазымы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы,
_____________________________________________________________________
оның орналасқан жері, БСН, ЖСН, басшысының А.Ә.Т. көрсетіледі)
_______________________________ алдын ала зерделеу тапсырылады.
(алдын ала зерделеу мәні көрсетіледі)
Алдын ала зерделеу мақсаты __________________________________________
Алдын ала зерделеу кезеңі ___________________________________________
Алдын ала зерделеу мерзімі __________________________________ аралығы
Есеп комитетінің мүшесі _____________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Алдын ала зерделеу жүргізуге тапсырма (бұдан әрі –
Тапсырма) жасау.
Тапсырма мынадай деректерді:
1) нөмірі мен берілген күнін;
2) алдын ала зерделеу жүргізудің құқықтық негіздерін;
3) алдын ала зерделеу жүргізу тапсырылған Есеп комитеті
қызметкер(лер)інің атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін және
лауазымын;

7) планируемые сроки проведения контроля на объекте контроля
(соответствуют Программе контроля);
8) период, охватываемый контролем (соответствует Программе
контроля);
9) фамилия и инициалы члена Счетного комитета, ответственного
за проведение контроля, его подпись, либо данные лица, исполняющего
его обязанности, а также печать Счетного комитета;
10) сведения о продлении срока контроля с указанием даты в случае превышения первоначально установленного срока контроля.
Приложение 11-1
к Правилам проведения
внешнего государственного
финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Правила дополнены приложением 11-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Поручение
на предварительное изучение
В соответствии со статьей 141 Бюджетного кодекса Республики
Казахстан и планом работы Счетного комитета по контролю за
исполнением республиканского бюджета на __ квартал 20__ года
поручается __________________________________________________________
(указать Ф.И.О. и должность работника(-ов) Счетного комитета,
которому (-ым) поручено проведение предварительного изучения)
провести в __________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта контроля, полное
_____________________________________________________________________
наименование, его местонахождение, ИИН, БИН, Ф.И.О. руководителя)
предварительное изучение ___________________________________________.
(указать предмет предварительного изучения)
Цель предварительного изучения ________________________________
Период предварительного изучения ______________________________
Сроки предварительного изучения с_________ по _________________
Член Счетного комитета ________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: составление Поручения на проведение
предварительного изучения (далее – Поручение).
Поручение содержит следующие данные:
1) номер и дата выдачи;
2) правовые основания проведения предварительного изучения;
3) фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность
работника(-ов) Счетного комитета, которому(-ым) поручено проведение
предварительного изучения;

4) бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысанын (оның
филиалдары мен өкілдіктерін қоса алғанда), толық атауын, орналасқан
жерін, бизнес-сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН), жеке
сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН), басшысының атын, әкесінің
атын (болған жағдайда), тегін;
5) алдын ала зерделеу мақсатын;
6) алдын ала зерделеумен қамтылатын кезеңді;
7) бақылау объектісінде алдын ала зерделеу жүргізудің
жоспарланып отырған мерзімдерін;
8) Есеп комитетінің алдын ала зерделеу жүргізуге жауапты
мүшесінің аты-жөні мен тегін, оның қолын, не оның міндетін атқарушы
адамның деректерін, сондай-ақ Есеп комитетінің мөрін қамтиды.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
11-2-қосымша
нысан
Ескерту. 11-2-қосымшамен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулыларымен.
Қайта тексеру жүргізуге тапсырма
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 7 сәуірдегі №
788 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қаржылық бақылау
стандарттарының 89-тармағына, Есеп комитетінің 2013 жылғы 16
сәуірдегі № 3-НП нормативтік қаулысымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік
қаржылық бақылауды жүргізу қағидасының 218-7-тармағына сәйкес және
Есеп комитеті Төрағасының 20__ жылғы «___»_________ №_______
шешімімен
_____________________________________________________________________
(қайта тексеруді жүргізу тапсырылған Есеп комитеті қызметкер(лер)інің
А.Ә.Т. мен лауазымы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, оның
орналасқан
_____________________________________________________________________
жері, БСН, ЖСН, басшысының А.Ә.Т. көрсетіледі)
_____________________________ мәселеcі бойынша қайта тексеру жүргізу
(қайта тексеру мәні көрсетіледі)
тапсырылады.
Қайта тексеру мақсаты _______________________________________________
Қайта тексерумен қамтылатын кезең ___________________________________
Қайта тексеру жүргізу мерзімі_________________________________аралығы
Есеп комитетінің Төрағасы ___________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Қайта тексеру жүргізуге тапсырма (бұдан әрі –
Тапсырма) жасау.
Тапсырма мынадай деректерді:

4) организационно-правовая форма объекта контроля (включая его
филиалы и представительства), полное наименование, местонахождение,
бизнес идентификационный номер (БИН), индивидуальный
идентификационный номер (ИИН), фамилия, имя, отчество (при наличии)
руководителя;
5) цель предварительного изучения;
6) период, охватываемый предварительным изучением;
7) планируемые сроки проведения предварительного изучения на
объекте контроля;
8) фамилия и инициалы члена Счетного комитета, ответственного
за проведение предварительного изучения, его подпись, либо данные
лица, исполняющего его обязанности, а также печать Счетного комитета.
Приложение 11-2
к Правилам проведения
внешнего государственного
финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Правила дополнены приложением 11-2 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Поручение
на проведение перепроверки
В соответствии с пунктом 89 Стандартов государственного
финансового контроля, утвержденных Указом Президента Республики
Казахстан от 7 апреля 2009 года № 788, пунктом 218-7 Правил
проведения внешнего государственного финансового контроля Счетным
комитетом, утвержденных нормативным постановлением Счетного комитета
от 16 апреля 2013 года № 3-НП и решением Председателя Счетного
комитета от «___» _____ 20__ года №___, поручается
_____________________________________________________________________
(указать Ф.И.О. и должность работника(-ов) Счетного комитета,
которому (-ым)
поручено проведение перепроверки)
провести в __________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта контроля, полное
_____________________________________________________________________
наименование, его местонахождение, ИИН, БИН, Ф.И.О. руководителя)
перепроверку по вопросу _________________________________.
(указать предмет перепроверки)
Цель перепроверки _______________________
Период, охватываемый перепроверкой ______
Сроки проведения перепроверки с_____________ по _______________
Председатель Счетного комитета ________________________________
(подпись, инициалы и фамилия)
Примечание: составление Поручения на проведение перепроверки
(далее – Поручение).
Поручение содержит следующие данные:

1) нөмірі мен берілген күнін;
2) қайта тексеруді жүргізудің құқықтық негіздерін;
3) қайта тексеруді жүргізу тапсырылған Есеп комитеті
қызметкері(лер)інің атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін және
лауазымын;
4) бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысанын (оның
филиалдары мен өкілдіктерін қоса алғанда), толық атауын, орналасқан
жерін, бизнес-сәйкестендіру нөмірін (БСН), жеке сәйкестендіру нөмірін
(ЖСН), басшысының атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін;
5) қайта тексерудің мақсаты мен мәнін (Қайта тексерудің жоспары
мен бағдарламасына сәйкес келеді);
6) бақылау объектісінде қайта тексеруді жүргізудің жоспарланып
отырған мерзімдерін (Қайта тексеру жүргізудің бағдарламасына сәйкес
келеді);
7) қайта тексерумен қамтылатын кезеңді (Қайта тексеруді жүргізу
бағдарламасына сәйкес келеді);
8) Есеп комитеті Төрағасының аты-жөні мен тегін, оның қолын,
сондай-ақ Есеп комитетінің мөрін қамтиды.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
11-3-қосымша
нысан
Ескерту. 11-3-қосымшамен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Постбақылау жүргізуге тапсырма
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 141-бабының
22) тармақшасына, Есеп комитетінің 2013 жылғы 16 сәуірдегі № 3-НП
нормативтік қаулысымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасының 234-тармағына сәйкес және Есеп комитеті
Төрағасының 20__ жылғы «___»_________ №___ шешімімен
_____________________________________________________________________
(постбақылау жүргізу тапсырылған Есеп комитеті қызметкер(лер)інің
А.Ә.Т. мен лауазымы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, оның
орналасқан
_____________________________________________________________________
жері, БСН, ЖСН, басшысының А.Ә.Т. көрсетіледі)
_______________________________ мәселеcі бойынша постбақылау жүргізу
(постбақылау мәні көрсетіледі)
тапсырылады.
Постбақылау мақсаты ____________________
Постбақылаумен қамтылатын кезең ___________
Постбақылау жүргізу мерзімі_______________________________аралығы
Есеп комитетінің мүшесі ___________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Постбақылау жүргізуге тапсырма (бұдан әрі – Тапсырма) жасау.
Тапсырма мынадай деректерді:
1) нөмірі мен берілген күнін;
2) постбақылау жүргізудің құқықтық негіздерін;

1) номер и дата выдачи;
2) правовые основания проведения перепроверки;
3) фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность
работника(-ов) Счетного комитета, которому(-ым) поручено проведение
перепроверки;
4) организационно-правовая форма объекта контроля (включая его
филиалы и представительства), полное наименование, местонахождение,
бизнес идентификационный номер (БИН), индивидуальный
идентификационный номер (ИИН), фамилия, имя, отчество (при наличии)
руководителя;
5) цель и предмет перепроверки (соответствуют Плану и Программе
проведения перепроверки);
6) планируемые сроки проведения перепроверки на объекте
контроля (соответствуют Программе проведения перепроверки);
7) период, охватываемый перепроверкой (соответствует Программе
проведения перепроверки);
8) фамилия и инициалы Председателя, его подпись, а также печать
Счетного комитета.
Приложение 11-3
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Правила дополнены приложением 11-3 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Поручение
на проведение постконтроля
В соответствии с подпунктом 22) статьи 141 Бюджетного кодекса
Республики Казахстан, пунктом 234 Правил проведения внешнего
государственного финансового контроля Счетным комитетом, утвержденным
нормативным постановлением Счетного комитета от 16 апреля 2013 года №
3-НП и решением Председателя Счетного комитета от ___ ___ 20__ года
№___ поручается _____________________________________________________
(указать Ф.И.О. и должность работника(-ов) Счетного комитета,
которому(-ым) поручено проведение постконтроля)
провести в __________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта контроля,
_____________________________________________________________________
олное наименование, его местонахождение, ИИН, БИН, Ф.И.О.
руководителя)
постконтроль по вопросу _____________________________.
(указать предмет постконтроля)
Цель постконтроля_______________________
Период, охватываемый постконтролем _____
Сроки проведения постконтроля с_____________ по _______________
Член Счетного комитета          _______________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: составление Поручения на проведение постконтроля (далее – Поручение).
Поручение содержит следующие данные:
1) номер и дата выдачи;
2) правовые основания проведения постконтроля;

3) постбақылау жүргізу тапсырылған Есеп комитеті
қызметкер(лер)інің атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін және
лауазымын;
4) постбақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысанын (оның
филиалдары мен өкілдіктерін қоса алғанда), толық атауын, орналасқан
жерін, бизнес-сәйкестендіру нөмірін (БСН), жеке сәйкестендіру нөмірін
(ЖСН), басшысының атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін;
5) постбақылаудың мақсаты мен мәнін (Постбақылау жоспары мен
бағдарламасына сәйкес келеді);
6) бақылау объектісінде постбақылау жүргізудің жоспарланып
отырған мерзімдерін (Постбақылау бағдарламасына сәйкес келеді);
7) постбақылаумен қамтылатын кезеңді (Постбақылау
бағдарламасына сәйкес келеді);
8) Есеп комитетінің постбақылау жүргізуге жауапты мүшесінің
аты-жөні мен тегін, оның қолын, не оның міндетін атқарушы адамның деректерін, сондай-ақ Есеп комитетінің мөрін қамтиды.
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік
қаржылық бақылау жүргізу қағидасына
12-қосымша
Ескерту. 12-қосымша алынып тасталды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
13-қосымша
нысан
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
күні, айы, жылы
Бақылау объектісінің басшысы
(Министрліктің, агенттіктің жауапты
хатшысы) ___________________________
(аты-жөні, тегі)
Бақылау объектісі басшысының (келісімімен бақылау жүзеге
асырылып жатқан лауазымды адамның) міндеттерін атқару жөніндегі
талап
1. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 146-бабының 2-тармағына сәйкес, бақылау объектісінің басшысы:
1) мемлекеттiк қаржылық бақылау органының қызметкерлерiн жұмыс орындарымен қамтамасыз етуге;
2) мемлекеттiк қаржылық бақылау органының қызметкерлерiн бақылауды жүзеге асыру үшiн сұратылып отырған барлық қажеттi
ақпаратпен __________
(басшысының
_____________________________________________________________________
немесе бас бухгалтерінің қолы қойылған қажетті құжаттар мен
ақпараттың тізбесі көрсетіледі)
____________________ дейін қамтамасыз етуге;
(күні көрсетіледі)
3) мемлекеттiк қаржылық бақылау органы қызметкерлерiнiң
ақпараттық және есептік жүйелерге, соның ішінде ЭҚАБЖ-ға кіруін
қамтамасыз етуге;

3) фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность работника(-ов) Счетного комитета, которому(-ым) поручено проведение постконтроля;
4) организационно-правовая форма объекта контроля (включая его филиалы и представительства), полное наименование, местонахождение, бизнес идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный номер (ИИН), фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя;
5) цель и предмет постконтроля (соответствуют Плану и Программе постконтроля);
6) планируемые сроки проведения постконтроля на объекте контроля (соответствуют Программе постконтроля);
7) период, охватываемый контролем (соответствует Программе постконтроля);
8) фамилия и инициалы члена Счетного комитета, ответственного за проведение постконтроля, его подпись, либо данные лица, исполняющего его обязанности, а также печать Счетного комитета.
Приложение 12
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Приложение 12 исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 13
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Приложение 13 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
число, месяц, год
Руководителю объекта контроля
(Ответственному секретарю министерства,
агентства)____________________________
(фамилия, инициалы)
Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта контроля
(должностного лица, с ведома которого осуществляется контроль)
1. В соответствии с пунктом 2 статьи 146 Бюджетного кодекса
Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) руководитель объекта
контроля обязан:
1) обеспечить работников органа государственного финансового
контроля рабочими местами;
2) обеспечить работников органа государственного финансового
контроля в срок до __________________ всей запрашиваемой информацией
(указать дату)
необходимой для осуществления контроля: _____________________________
(указать перечень необходимых
_____________________________________________________________________
документов и информации за подписью руководителя или главного
бухгалтера);
3) обеспечить доступ работников органа государственного
финансового контроля к информационным и учетным системам, в том числе
к ЕСЭДО;

4) мемлекеттiк қаржылық бақылау органы қызметкерлерiнiң
iс-әрекеттерiне араласпауға, бақылауды жүргiзуге кедергi келтiрмеуге
және оның ауқымын шектемеуге;
5) бақылау актiсiн жүргiзiлген бақылау нәтижелерiмен танысуға
берген күннен бастап, үш күн мерзiмде белгiленген тәртiппен бақылау
актiсiне қол қоюға міндетті. Нәтижелермен келiспеген жағдайда,
бақылау актiсiне қарсылықтың болғаны туралы ескертпемен қол қойылады.
Қарсылықтар бақылау актісіне қоса беріледі немесе бақылау актісі
танысуға алынған күннен бастап, күнтізбелік он күн ішінде ұсынылады.
2. Бюджет кодексінің 149-бабы 2-тармағының негізінде
мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының лауазымды адамдарына
олардың өз құзыреттерiне сәйкес қызметтiк мiндеттерiн орындауда
бақылау жүргiзуге жiберуден бас тарту, қажеттi құжаттарды,
материалдарды, қызмет туралы ақпаратты және өзге де мәлiметтердi
беруден бас тарту, анық емес ақпарат беру түрiндегi кедергi келтiру,
бақылауды жүзеге асыруға өзге де кедергi жасау әкімшілік жауаптылыққа
әкеп соқтырады.
Есеп комитетінің қызметкері __________________________________
(лауазымы, аты-жөні, тегі, қолы)
Ескертпе: Талаптың бірінші данасы бақылау актісінің бланкісінде
ресімделеді.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылау жүргізу қағидасына
14-қосымша
нысан
Бақылау объектісіне жіберуден бас тарту фактісі бойынша
АКТ
______қаласы                               20__жылғы «__» _________
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 141-бабына және Есеп
комитетінің 20__жылғы___тоқсанға арналған жұмыс жоспарының ___-
тармағына сәйкес __________________________________________________
(тексерілетін органның, мекеменің, ұйымның атауы)
________________________________ бақылау іс-шаралары жүргізіледі.
(бақылау іс-шарасының атауы)
Тексерілетін объектінің лауазымды адамы __________________________
__________________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні және тегі)
оларға бақылау жүргізуге Тапсырманың көрсетілгеніне қарамастан,
тексерілетін объектіге ___________________________________________
(тексерілетін органның, мекеменің, ұйымның атауы)
__________________________________________________________________
(Есеп комитеті қызметкерінің лауазымы, аты-жөні және тегі)
жіберуден бас тартты.
Бұл Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 146-бабының
2-тармағын және 149-бабының 2-тармағын бұзу болып табылады және
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымды адамдардың
жауапты болуына әкеп соғады.
Осы акт екі данада жасалды, оның бірі_______________________
(органның немесе ұйымның атауы)
басшысы (лауазымды адамы)_____________________________ тапсырылды.
(лауазымы, аты-жөні және тегі)
Қолдары:
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп
комитеті атынан __________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні және тегі, қолы)
Актінің бір данасын алдым ________________________________________
(лауазымы, аты-жөні және тегі, қолы, қол қоюдан бас тарқан кезде –
алудан бас тартты деп көрсетіледі)
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік
қаржылық бақылау жүргізу қағидасына
15-қосымша

4) не вмешиваться в действия работников органа государственного
финансового контроля, не препятствовать проведению контроля и не
ограничивать его масштаб;
5) в трехдневный срок со дня представления акта контроля на
ознакомление с результатами проведенного контроля в установленном
порядке подписать акт контроля. В случае несогласия с результатами,
акт контроля подписать с оговоркой о наличии возражений. Возражения
приложить к акту контроля или представить в течение десяти
календарных дней со дня получения акта контроля на ознакомление.
2. На основании пункта 2 статьи 149 Бюджетного кодекса
воспрепятствование должностным лицам органов государственного
финансового контроля в выполнении ими служебных обязанностей в
соответствии с их компетенцией, выразившееся в отказе допуска для
проведения контроля, отказе от предоставления необходимых документов,
материалов, информации о деятельности и иных сведений, предоставлении
недостоверной информации, создании иного препятствования в
осуществлении контроля влечет административную ответственность.
Работник Счетного комитета ____________________________________
(должность, фамилия, инициалы, подпись)
Примечание: первый экземпляр Требования оформляется на бланке
акта контроля.
Приложение 14
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
форма
Акт
по факту отказа в допуске на объект контроля
город________                                 «___» _________20__года
В соответствии со статьей 141 Бюджетного кодекса Республики
Казахстан, пунктом ___ плана работы Счетного комитета по контролю за
исполнением республиканского бюджета на ____ квартал ____ года
в____________________________________________________________________
(наименование проверяемого органа, учреждения, организации)
проводится контрольное мероприятие _________________________________.
(название контрольного мероприятия)
Должностным лицом проверяемого объекта _______________________
____________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
отказано в допуске на проверяемый объект ___________________________
(наименование проверяемого органа, учреждения, организации)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы работника Счетного комитета)
несмотря на предъявление им(ими) Поручения на проведение контроля.
Это является нарушением пункта 2 статьи 146 и пункта 2 статьи
149 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и влечет за собой
ответственность должностных лиц в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
Настоящий Акт составлен в двух экземплярах, один из которых
вручен руководителю (должностному лицу) ___________________________
(наименование органа или организации)
__________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
Подписи:
От Счетного комитета по контролю за исполнением
республиканского бюджета ________________________________________
(должность, фамилия и инициалы, подпись)
Один экземпляр акта получил ____________________________________
(должность, фамилия и инициалы, подпись, при отказе от подписи
указать – отказано в получении)
Приложение 15
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом

Ескерту. 15-қосымша алынып тасталды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
16-қосымша
нысан
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бақылау бағдарламасының орындалуы барысы туралы бақылау тобы
жетекшісінің жиынтық апта сайынғы есебі
(жұмыс жоспарының орындалу барысы туралы бақылаушының апта
сайынғы есебі)
Бақылау іс-шарасы:«_________________________________________________»
Жалпы жүргізу мерзімі: басталған және аяқталған күні
Бақылаушының (сектор меңгерушісінің  А.Ә.Т.)
Бақылау объектісінің атауы
Бақылау мерзімі
Есепті күнге анықталғаны (жинақтау, яғни бақылау басталғаннан аяқталғанға дейін)
басталуы
аяқталуы
проблемалық мәселелер және олардың қысқаша сипаттамасы
қаржылық бұзушылықтар (мың теңге)
өзге де бұзушылықтар, соның ішінде рәсімдік
НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасай отырып, бұзушылықтар сомасы бөлінісінде бұзушылық түрінің қысқаша сипаттамасы
Ескертпе (соның ішінде алдыңғы есептерде көрсетілген бұзушылықтар мен кемшіліктер фактілерін жойған жағдайда, негіздеме көрсетіледі)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бақылау тобы жетекшісінің (бақылаушының) аты-жөні және тегі _________
(қолы)
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылау жүргізу қағидасына
17-қосымша
Ескерту. 17-қосымша алынып тасталды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылау жүргізу қағидасына
18-қосымша
нысан
Бақылау актісінің бланкісі
РЕСПУБЛИКАЛЫҚ
БЮДЖЕТТІҢ АТҚАРЫЛУЫН
БАҚЫЛАУ ЖӨНІНДЕГІ
ЕСЕП КОМИТЕТІ
СЧЕТНЫЙ КОМИТЕТ
ПО КОНТРОЛЮ ЗА
ИСПОЛНЕНИЕМ
РЕСПУБЛИКАНСКОГО
БЮДЖЕТА
20__ жылғы «__»________                         «__»_______ 20__ года
Ескертпе: бақылау актісі бланкісінің сипаттамасы
1. Бақылау актісінің бірінші парағы А4 форматындағы қатаң есептілік бланкісінде ресімделеді.
2. Есеп комитетінің ресми атауы мемлекеттік және орыс тілдерінде көк түспен көрсетіледі. Деректеме бланкінің жоғары жағында, Есеп комитеті логотипінің түрлі-түсті бейнесінің жоғарғы нүктесі мен ортасының аралығындағы деңгейде орналасады. Осы деректеме ортаға орнату тәсілімен бейнеленеді.

Сноска. Приложение 15 исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 16
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Приложение 16 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Сводный еженедельный отчет руководителя группы контроля
о ходе исполнения Программы контроля (еженедельный отчет контролера о
ходе исполнения рабочего плана)
Контрольное мероприятие: «____________________________________»
Общий срок проведения: дата начала и окончания
Ф.И.О. контролера (зав. сектором)
Наименование объекта контроля
Срок контроля
Установлено на отчетную дату
(накопительная, т.е. с начала контроля до ее завершения)
начало
завершение (окончание)
проблемные вопросы и их краткое описание
финансовые нарушения
(тыс. тенге)
иные нарушения, в т.ч. процедурные
краткое описание вида нарушения в разрезе сумм нарушения со ссылкой на нарушенные положения НПА
Примечание (в том числе указывается обоснование в случае исключения фактов нарушений и недостатков, отраженных в предыдущих отчетах
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Фамилия и инициалы руководителя группы контроля (контролера) ________
(подпись)
Приложение 17
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Приложение 17 исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 18
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
форма
Бланк акта контроля
РЕСПУБЛИКАЛЫҚ
БЮДЖЕТТІҢ АТҚАРЫЛУЫН
БАҚЫЛАУ ЖӨНІНДЕГІ ЕСЕП
КОМИТЕТІ
СЧЕТНЫЙ КОМИТЕТ
ПО КОНТРОЛЮ ЗА
ИСПОЛНЕНИЕМ
РЕСПУБЛИКАНСКОГО
БЮДЖЕТА
20__ жылғы «____»_________                 «____»_________ 20__ года
Көшірме жасауға тыйым салынады. Снятие копий запрещается.
000000
Примечание: описание бланка акта контроля.
1. Первый лист акта контроля оформляется на бланке строгой отчетности формата А4.
2. Официальное наименование Счетного комитета указывается на государственном и русском языках, синим цветом. Начало реквизита размещается на верхнем поле бланка, на уровне, расположенном между верхней точкой и серединой цветного изображения логотипа Счетного комитета. Данный реквизит изображается центрованным способом.

3. Бланкінің төменгі оң жағында оның реттік нөмірі көрсетіледі.
4. Бақылау актісін ресімдеген кезде бланкінің сол жағында, парақтың тігінен алғанда ортасында «Көшірме жасауға тыйым салынады. Снятие копий запрещается» деген сөздер орналастырылады.
5. Бақылау актісінің қалған парақтары су белгісі түрінде орындалған «Есеп комитеті» «1(2) дана» деген сөздермен парақтың диагоналі бойынша А4 форматындағы парақтарда толтырылады.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
19-қосымша
нысан
Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бақылау актісі
_________________                   20___жылғы «____» ___________
(жасалған орны)
№_______
Бақылау объектісінің атауы __________________________________________
Бақылау үлгісі ______________________________________________________
Бақылау түрі ________________________________________________________
Бақылау жүргізуге тапсырма __________________________________________
Бақылауды __________________________________________________ жүргізді
Бақылау мақсаты _____________________________________________________
Бақылау мәні ________________________________________________________
Бақылаумен қамтылған кезең __________________________________________
Бақылау жүргізу мерзімі_____________ ________________________ аралығы
Бақылау объектісінің лауазымды адамдары _____________________________
Алдыңғы бақылаудың нәтижелері _______________________________________
Жүргізіліп отырған бақылау нәтижелері туралы мәліметтер _____________
Бақылау жүргізудегі кедергілер ______________________________________
Бақылау барысында қабылданған шаралар _______________________________
Қосымшалар:
Есеп комитетінің қызметкер(лер)і:
_____________________                   _____________________________
(лауазымы)                                  (қолы, аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік органдардың мамандары, сарапшылар
_____________________                   _____________________________
(лауазымы)                                   (қолы, аты-жөні, тегі)
Бақылау объектісінің лауазымды адамдары:
_____________________                   _____________________________
(лауазымы)                                  (қолы, аты-жөні, тегі)
_____________________                   _____________________________
(лауазымы)                                  (қолы, аты-жөні, тегі)
Бақылау актісі екі (үш) данада жасалды:
_____________________________________________________________
Ескертпе: бақылау актісін жасау.
Бақылау актісінің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (қаланың,
басқа да елді мекеннің (ауыл, кент және тағы басқаларының) атауы),
бақылау актісінің жасалған күні, бақылау актісі данасының нөмірі
көрсетіледі (№ 1 дана – Есеп комитеті үшін, № 2 дана – бақылау
объектісі үшін жасалады. Бірлескен бақылау кезінде № 1 дана – Есеп
комитеті үшін, № 2 дана – бірлескен бақылауға қатысушы мемлекеттік
орган үшін, № 3 дана – бақылау объектісі үшін жасалады).
Бақылау актісінде мынадай деректер көрсетіледі:

3. В нижнем правом углу бланка указывается его порядковый номер.
4. При оформлении акта контроля на левом поле бланка, в центре, по вертикали листа размещаются слова «Көшірме жасауға тыйым салынады. Снятие копий запрещается.».
5. Остальные листы акта контроля заполняются на листах формата А4 со словами «Есеп комитеті» «1 (2) дана» по диагонали листа, исполненными в виде водяного знака.
Приложение 19
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Приложение 19 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Акт контроля
___________________                       «____»____________20___года
(место составления)
№_______
Наименование объекта контроля _________________________________
Тип контроля __________________________________________________
Вид контроля __________________________________________________
Поручение на проведение контроля ______________________________
Контроль проведен _____________________________________________
Цель контроля _________________________________________________
Предмет контроля ______________________________________________
Период, охваченный контролем __________________________________
Сроки проведения контроля с _____________по ___________________
Должностные лица объекта контроля _____________________________
Результаты предыдущего контроля ___________________
Сведения о результатах проводимого контроля ___________________
Препятствия в проведении контроля _____________________________
Меры, принятые в ходе контроля ________________________________
Приложения:
Работник(-и) Счетного комитета:
_____________________ _____________________________
(должность) (подпись, фамилия, инициалы)
Специалисты государственных органов, эксперты
_____________________ _____________________________
(должность) (подпись, фамилия, инициалы)
Должностные лица объекта контроля:
_____________________ _____________________________
(должность) (подпись, фамилия, инициалы)
_____________________ _____________________________
(должность) (подпись, фамилия, инициалы)
Акт контроля составлен в двух (трех) экземплярах:
_______________________________________________________________
Примечание: составление акта контроля.
В верхней части акта контроля указывается место его составления (название города, другого населенного пункта (село, поселок и т.д.)), дата составления акта контроля, номер экземпляра акта контроля (экземпляр № 1 составляется для Счетного комитета, экземпляр № 2 – объекту контроля. При совместном контроле экземпляр № 1 – Счетному комитету, экземпляр № 2 – государственному органу-участнику совместного контроля, экземпляр № 3 – объекту контроля).
В акте контроля указываются следующие данные:

1. Бақылау объектісі.
Бақылау объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы
деректері, банктік және салықтық деректемелері, БСН (ЖСН) көрсетіледі.
2. Бақылау үлгісі.
Бақылау бағдарламасына сәйкес, бақылау үлгісі (сәйкестікке
бақылау жасау, қаржылық есептілікті, тиімділікті бақылау) көрсетіледі.
3. Бақылау түрі.
Бақылау бағдарламасына сәйкес, бақылау түрі (кешенді,
тақырыптық, үстеме, бірлескен, қосарлас) көрсетіледі.
4. Бақылау жүргізуге тапсырма.
Тапсырманың күні мен нөмірі, Тапсырмаға қол қойған лауазымды
адамның аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
5. Бақылауды жүргізді.
Бақылауды жүргізген Есеп комитеті қызметкерінің, бақылау
жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар, аудиторлық ұйымдар
мамандарының және сарапшылардың аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
6. Бақылау мақсаты.
Бақылау бағдарламасына сәйкес, бақылау мақсаты көрсетіледі.
7. Бақылау мәні.
Бақылау бағдарламасына сәйкес, бақылау мәні көрсетіледі.
8. Бақылаумен қамтылған кезең.
Бақылау объектісі қызметінің тексерілген кезеңі көрсетіледі
(Бақылау бағдарламасына сәйкес келеді).
9. Бақылау жүргізу мерзімі.
Осы бақылау объектісінде бақылау жүргізудің басталған және
аяқталған күні көрсетіледі (Бақылау бағдарламасына сәйкес келеді).
10. Бақылау объектісінің лауазымды адамдары.
Бақылау объектісінің келісімімен бақылау жүзеге асырылған
лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі, сондай-ақ бақылау объектісінің
бақылаумен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою
құқығы болған лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі көрсетіледі.
11. Алдыңғы бақылау нәтижелері.
Басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органдары мен құқық қорғау
органдарының бұрын қамтыған, тек тексеру мәні Есеп комитеті жүргізген
бақылау мәнімен сәйкес келетін мәселелер бойынша қысқаша мәліметтер,
бақылау объектісінің анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылдаған
шаралары көрсетіледі. Есеп комитетінің бақылауда тұрған Қаулылары
(Ұсынымдары) бойынша орындалу мерзімі өткен тапсырмалық тармақтар
бойынша шаралар көрсетіледі.
12. Жүргізіліп отырған бақылау нәтижелері туралы мәліметтер.
Бақылау актісінің осы бөлімінде жүргізілген бақылаудың
нәтижелері туралы бақылау мақсатына қол жеткізілгенін растауға
жеткілікті мәліметтер көрсетіледі. Бақылау бағдарламасының
сұрақтарына жауаптар тіркеледі, бұл ретте Бақылау бағдарламасының
әрбір мәселесінің атауы көрсетіледі.
Бақылау бағдарламасының сұрақтарына жауаптар толық, дәл,
объективті және қысқаша жазылады.
Бақылау актісіне қосымшаларда егжей-тегжейлі ақпарат көрсетіле
отырып, тексерілетін мәселелер бойынша бақылау объектісі қызметінің
нәтижелері бақылау актісінде жинақталған түрде тіркеледі.
Бақылау актісінде жүргізілген үстеме бақылаудың, бақылау
өлшемдерінің (тексеріп қараулардың) нәтижелері көрсетіледі, сондай-ақ
бұзушылық фактілері, соның ішінде бақылау объектісі болып табылмайтын
басқа да мемлекеттік органдардың бөлінетін бюджеттік бағдарлама
қаражатын пайдалану кезінде жасағандары баяндалады.
Бақылау мәселелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда,
бұзушылықтың әрбір фактісі жалғаспалы тәртіппен нөмірленеді және
ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің және құқықтық
актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасала
отырып, бұзушылықтың сипаттамасы мен түрін сипаттау арқылы жеке

1. Объект контроля.
Указывается полное наименование объекта контроля, данные о государственной регистрации, банковские и налоговые реквизиты, БИН (ИИН).
2. Тип контроля.
Указывается тип контроля (на соответствие, финансовой отчетности, эффективности), соответствующий Программе контроля.
3. Вид контроля.
Указывается вид контроля (комплексный, тематический, встречный, совместный, параллельный), соответствующий Программе контроля.
4. Поручение на проведение контроля.
Указываются дата и номер Поручения, фамилия, инициалы, должность должностного лица, подписавшего Поручение.
5. Контроль проведен.
Указываются фамилия, инициалы, должность работника Счетного комитета, проводившего контроль, специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов, привлеченных к проведению контроля.
6. Цель контроля.
Указывается цель контроля, соответствующая Программе контроля.
7. Предмет контроля.
Указывается предмет контроля, соответствующий Программе контроля.
8. Период, охваченный контролем.
Указывается проверенный период деятельности объекта контроля (соответствует Программе контроля).
9. Сроки проведения контроля.
Указываются даты начала и окончания проведения контроля на данном объекте контроля (соответствует Программе контроля).
10. Должностные лица объекта контроля.
Полностью указываются фамилия, имя и отчество должностных лиц объекта контроля, с ведома которых осуществлялся контроль, а также должностных лиц объекта контроля, работавших в период, охваченный контролем, и имевших право подписи документов.
11. Результаты предыдущего контроля.
Указываются краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами государственного финансового контроля и правоохранительными органами, предмет проверки которых совпадает с предметом контроля, проводимого Счетным комитетом, меры по устранению выявленных нарушений, принятые объектом контроля. По находящимся на контроле Постановлениям (Представлениям) Счетного комитета указываются меры по порученческим пунктам с истекшими сроками исполнения.
12. Сведения о результатах проводимого контроля.
В данном разделе акта контроля указываются сведения о результатах проведенного контроля, достаточные для подтверждения того, что цель контроля достигнута. Фиксируются ответы на вопросы Программы контроля, при этом указывается наименование каждого вопроса Программы контроля.
Ответы на вопросы Программы контроля излагаются полно, точно, объективно и лаконично.
Результаты деятельности объекта контроля по проверяемым вопросам в акте контроля фиксируются в обобщенном виде с указанием детальной информации в приложениях к акту контроля.
В акте контроля отражаются результаты проведенного встречного контроля, контрольных обмеров (осмотров), а также излагаются факты нарушений, в том числе совершенных при использовании средств распределяемой бюджетной программы другими государственными органами, не являющимися объектом контроля.

тармақта (1-тармақ, 2-тармақ және тағы басқа) тіркеледі және тиісті
бұзушылыққа дәлел болатын құжаттар көрсетіледі.
Егер, талдамалық сипаттағы мәселелерді қоспағанда, Бақылау
бағдарламасы мәселесі бойынша бұзушылықтар анықталмаса, қысқаша
ақпарат беріледі және «Бағдарлама мәселесі (атауы) тексерілді.
Бұзушылықтар анықталмады.» деген жазба жасалады. Бақылау актісіне
тексеру жүргізілген құжаттардың деректемелері көрсетіле отырып,
олардың тізбесі қоса беріледі.
Бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлер жүргізілетін бақылаудың
мәніне қарай бақылау актісіне қосымшалар ретінде ресімделетін мынадай
кестелерді толтырады:
1) 1-кесте. Әкімшілердің бақылаумен қамтылған бюджеттік
бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) орындауы туралы ақпарат;
2) 2-кесте. Құрылыс жұмыстарының орындалған (қабылданған)
көлемі және құрылыс объектілерін пайдалануға берудің уақтылылығы
туралы ақпарат;
3) 3-кесте. ____ жылы объектілерді салу және реконструкциялау
құнының қымбаттағаны туралы мәлімет (қымбаттаған жағдайда);
4) 4-кесте. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жарғылық
капиталын толықтыруға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы
мәлімет.
Бақылауды жүзеге асырып жатқан қызметкерлер бақылау актісіне
қосымша болып табылатын өзге де қажетті кестелер жасауы мүмкін.
Бақылау актісінде көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасау міндетті.
13. Бақылау жүргізудегі кедергілер.
Бақылау объектісі лауазымды адамдарының Есеп комитеті
қызметкерлерінің бақылау жүргізуіне кедергі келтіру фактілері туралы
мәліметтер көрсетіледі.
Есеп комитетінің қызметкері әкімшілік құқық бұзушылықтың
жасалғаны туралы хаттама жасаған жағдайда, оның нөмірі және күні
көрсетіледі (хаттама бақылау объектісінің лауазымды адамдары бақылау
объектісіне жіберуден бас тартқан кезде, бақылау жүргізу үшін қажетті
құжаттарды ұсынбаған немесе анық емес, объективті емес және (немесе)
толық емес ақпаратты, материалдарды және өзге де мәліметтерді ұсынған
кезде, бақылау актісіне қол қоюдан бас тартқан немесе қол қойылған
бақылау актісін бермеген кезде жасалады).
14. Бақылау барысында қабылданған шаралар.
Бақылау барысында анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде бақылау
объектісінің қабылдаған шаралары туралы мәліметтер көрсетіледі
(салықтарды, айыппұлдарды, өсімпұлдарды қосымша есептеу, негізсіз
пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық
есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарлар, жұмыстар мен
көрсетілетін қызметтер бойынша өнім берушілердің шарттық
міндеттемелерін орындауы, бақылау объектісінің лауазымды адамдарына
қатысты қабылданған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар).

В случае выявления нарушений по вопросам контроля, каждый факт нарушения нумеруется в сквозном порядке и фиксируется отдельным пунктом (пункт 1., пункт 2. и так далее) с описанием характера и вида нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов и правовых актов, положения которых нарушены, и указываются документы, которые служат доказательством соответствующего нарушения.
Если по вопросу Программы контроля, за исключением вопросов аналитического характера, нарушений не выявлено, то приводится краткая информация и делается запись: «Вопрос программы (наименование) проверен. Нарушений не установлено.». К акту контроля прилагается перечень подвергнутых проверке документов с указанием их реквизитов.
В зависимости от предмета проводимого контроля работниками, осуществляющими контроль, заполняются следующие таблицы, которые оформляются как приложения к акту контроля:
1) таблица 1. Информация об исполнении администраторами бюджетных программ (подпрограмм), охваченных контролем;
2) таблица 2. Информация о выполненных (принятых) объемах строительных работ и своевременности сдачи в эксплуатацию объектов строительства;
3) таблица 3. Сведения об удорожании стоимости объектов строительства и реконструкции за ____ год (при наличии удорожания);
4) таблица 4. Сведения об использовании бюджетных средств, выделенных на пополнение уставного капитала, субъектам квазигосударственного сектора.
Работниками, осуществляющими контроль, могут быть составлены и иные необходимые таблицы к акту контроля, являющиеся приложениями к нему. Ссылки на указанные приложения в акте контроля обязательны.
13. Препятствия в проведении контроля.
Указываются сведения о фактах препятствования должностными лицами объекта контроля в проведении контроля работниками Счетного комитета.
В случае составления работником Счетного комитета протокола о совершении административного правонарушения указывается его номер и дата (протокол составляется при отказе должностными лицами объекта контроля в допуске на объект контроля, при непредставлении необходимых документов или предоставление недостоверной, необъективной и (или) неполной информации, материалов и иных сведений для проведения контроля, при отказе от подписания акта контроля или непредставление подписанного акта контроля).
14. Меры, принятые в ходе контроля.
Указываются сведения о мерах, принятых объектом контроля по устранению нарушений, выявленных в ходе контроля (доначисление налогов, штрафов, пени, возмещение необоснованно использованных средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта контроля, и другие).

15. Қосымшалар:
1) бақылау объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі
талап;
2) бақылаудың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен
кемшіліктердің тізілімі (міндетті түрде);
3) құжаттардың түпнұсқалары немесе тиісті түрде расталған
көшірмелері, анықтамалар, кестелер, бұзушылық фактілерін бейнелейтін
фотосуреттер;
4) функционалдық және лауазымдық міндеттерін негізге ала
отырып, жол берілген бұзушылықтарға қатысы бар адамдардың жазбаша
түсініктемелері (қажет болғанда);
5) бақылау өлшемдері мен тексеріп қараулардың актілері (олар
жасалған жағдайда);
6) зерттеулердің (сынақтардың және тағы басқаларының),
сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, бақылау
нәтижелеріне байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері
(олар жасалған жағдайда);
7) мемлекеттік органдар мамандарының, сарапшылардың (тартылған
жағдайда) сараптамалық қорытындылары;
8) мемлекеттік қызметтерді алушылардың қанағаттануы тұрғысынан
халық арасында сауалнама жүргізу нәтижелері (қажет болғанда);
9) ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (бақылау барысында
қаражат өтелген (қалпына келтірілген) жағдайда):
төлем тапсырмалары (төлеуге арналған шоттар, түбіртектер,
чектер және (немесе) басқалары);
ведомостар, ордерлер, нарядтар;
10) бақылау актісінің танысуға және қол қоюға жіберілген күнін
растайтын құжат (көшірмесі) (актінің танысуға және қол қоюға
қабылданғаны туралы бақылау объектісінің мөртабаны болмаған жағдайда).
16. Бақылауды жүргізген Есеп комитеті қызметкерлерінің (бақылау
жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар мамандарының, сарапшылардың)
және бақылау объектілерінің лауазымды адамдарының қолдары.
Бақылау актісінің соңғы бетінде адресатты және бланк нөмірін
көрсете отырып, бақылау актісінің екі (үш) данада (бақылау актісінің
№ 1 данасы – Есеп комитетіне, бақылау актісі бланкісінің №__; № 2
дана – бақылау объектісіне, бланк № __) жасалғаны туралы жазба
жасалады.
Бақылауды жүргізген бақылаушылар және бақылау объектісінің
лауазымды адамдары екінші парағынан бастап, бақылау актісінің барлық
беттеріне қол қояды.
Бақылау объектісінде бірыңғай топ бірлескен бақылау жүргізген
кезде бақылау актісі Есеп комитетінің бланкісінде үш данада
ресімделеді, оның бірінші данасы – Есеп комитетіне, екінші данасы –
бірлескен бақылауға қатысушы мемлекеттік органға, үшінші данасы –
бақылау объектісіне беріледі.
20___ жылғы «____» _________
Бақылау актісіне №__ қосымша
1-кесте. Әкімшілердің бақылаумен қамтылған бюджеттік бағдарламаларды
(кіші бағдарламаларды) орындауы туралы ақпарат
(мың теңге)
Р/с№
Бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) атауы
Жыл басына қаржыландыру жоспарының бекітілген сомасы
Жыл соңына қаржыландыру жоспарының түзетілген (нақтыланған) сомасы
Жыл қорытындысы бойынша төленген міндеттемелер (кассалық шығыстар)
Түзетілген (нақтыланған) сома мен төленген міндеттемелер арасындағы ауытқу, қаражаттың игерілмеу себептері көрсетіледі
Жыл қорытындысы бойынша іс жүзіндегі шығыстар
Төленген міндеттемелердің (кассалық шығыстардың) жыл қорытындысы бойынша іс жүзінде жүргізілген шығыстардан ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
Бюджеттік бағдарлама
Кіші бағдарлама
Барлығы
Ескертпе:
3-баған – жыл басына бюджеттік бағдарламалар (кіші
бағдарламалар) бөлінісінде қаржыландыру жоспарында көзделген қаражат;
5-баған – жыл соңына бюджеттік бағдарламалар (кіші
бағдарламалар) бөлінісінде қаржыландыру жоспарында көзделген қаражат;

15. Приложения:
1) требование по исполнению обязанностей руководителя объекта контроля;
2) реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам контроля (в обязательном порядке);
3) подлинники или заверенные соответствующим образом копии документов, справки, таблицы, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений;
4) письменные объяснения лиц, имеющих отношение к допущенным нарушениям, исходя из функциональных и должностных обязанностей (при необходимости);
5) акты контрольных обмеров и осмотров (в случае их составления);
6) заключения исследований (испытаний и так далее), экспертиз, копии протоколов, другие документы или их копии, связанные с результатами контроля (в случае их составления);
7) экспертные заключения специалистов государственных органов, экспертов (в случае привлечения);
8) результаты анкетирования населения с точки зрения удовлетворенности получателей государственных услуг (в случае его проведения);
9) документы, подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения (восстановления) средств в ходе контроля):
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки и (или) другие);
ведомости, ордера, наряды;
10) документ (копия), подтверждающий дату направления акта контроля на ознакомление и подписание (в случае отсутствия штампа объекта контроля о принятии акта на ознакомление и подписание).
16. Подписи работников Счетного комитета, проводивших контроль (специалистов государственных органов, экспертов, привлеченных к проведению контроля), и должностных лиц объекта контроля.
На последней странице Акта контроля делается запись о том, что акт контроля составлен в двух (трех) экземплярах с указанием адресата и номера бланка (экземпляр № 1 акта контроля – Счетному комитету, № ___ бланка акта контроля; экземпляр № 2 – объекту контроля, № __ бланка).
Все страницы акта контроля, начиная со второго листа, парафируются контролерами, проводившими контроль и должностным лицом объекта контроля.
При проведении совместного контроля единой группой на объекте контроля, акт контроля оформляется на бланке Счетного комитета в трех экземплярах с предоставлением первого экземпляра Счетному комитету, второго экземпляра – государственному органу-участнику совместного контроля, третьего экземпляра – объекту контроля.
Приложение №__
к Акту контроля от «__» _____ 20_года
Таблица 1. Информация об исполнении администраторами
бюджетных программ (подпрограмм), охваченных контролем
(тыс. тенге)
№ п/п
Наименование бюджетных программ (подпрограмм)
Утвержденная сумма плана финансирования на начало года
Скорректированная (уточненная) сумма плана финансирования на конец года
Оплаченные обязательства (кассовые расходы) по итогам года
Отклонение между скорректированной (уточненной) суммой и оплаченными обязательствами, указать причины неосвоения средств
Фактические расходы по итогам года
Причины отклонения оплаченных обязательств (кассовых расходов) от фактически произведенных расходов по итогам года
1
2
3
4
5
6
7
8
Бюджетная программа
подпрограмма
Всего
Примечание:
гр.3 – предусмотренные средства плана финансирования в разрезе бюджетных программ (подпрограмм) на начало года;
гр.5 – предусмотренные средства плана финансирования в разрезе бюджетных программ (подпрограмм) на конец года;

6-баған – баланс деректері (№ 2 нысан);
7-баған – баланс деректері (№ 2 нысан).
20___ жылғы «____» _________
Бақылау актісіне №__ қосымша
2-кесте. Құрылыс жұмыстарының көлемін орындау және құрылыс
объектілерін пайдалануға берудің уақтылылығы туралы ақпарат
Р/с
Бюджеттік бағдарламаның/ объектінің атауы
Мемлекеттік сараптама қорытындысы бойынша құрылыстың сметалық құны
(мың теңге)
Іске асыру кезеңі
Құрылыстың шарттық құны (мың теңге)
Құрылыстың бас кезінен бастап, орындалған (қабылданған) жұмыстар көлемі (мың теңге)
Шартқа сай объектіні пайдалануға берудің жоспарланған мерзімі
Объектіні пайдалануға берудің  іс жүзіндегі мерзімі
Объектілердің пайдалануға уақтылы берілмеу себептері
құрылыстың нормативтік ұзақтығы
шарт бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
Ескертпе:
1-баған – реттік нөмірі;
2-баған – шегінде объектінің құрылысын қаржыландыру
жүргізілетін бюджеттік бағдарламаның атауы;
3-баған – Мемлекеттік сараптаманың қорытындысы бойынша
құрылыстың сметалық құны;
4-баған – Мемлекеттік сараптаманың қорытындысы бойынша
құрылысты іске асырудың нормативтік мерзімі;
5-баған – жасалған шарт талаптары бойынша құрылыстың көзделген
кезеңі;
6-баған – шарт талаптары бойынша объект құрылысының көзделген
құны;
7-баған – құрылыстың бас кезінен бастап, қабылданған актілерге
сай іс жүзінде орындалған құрылыс жұмыстарының құны;
8-баған – мердігердің қабылдаған міндеттемелерінің талаптары
бойынша объектіні тапсыруды аяқтаудың көзделген мерзімі;
9-баған – Мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісіне сай,
объектіні пайдалануға қабылдау мерзімі;
10-баған – құрылыс объектісі пайдалануға уақтылы тапсырылмаған
жағдайда, себептері.
20___ жылғы «____» _________
Бақылау актісіне №__ қосымша
3-кесте. ___ жылы құрылыс объектілерін салу және реконструкциялау
құнының қымбаттағаны туралы мәліметтер
Р/с №
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Объектінің атауы, қымбаттауды мақұлдаған бюджет комиссиясы шешімдерінің нөмірі және күні
Мемлекеттік сараптаманың қорытындысы бойынша объектінің бастапқы құны (мың теңге)
Түзетуден кейінгі құрылыс құны (мың теңге)
Қымбаттау (мың теңге)
Себебі
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Ескертпе:
1-баған – реттік нөмірі;
2-баған – шегінде объектіні салу немесе реконструкциялау
құнының қымбаттауына қаржыландыру жүргізілетін бюджеттік
бағдарламаның атауы;
4-баған – Мемлекеттік сараптаманың қорытындысы бойынша
объектіні салудың немесе реконструкциялаудың бастапқы құны;
5-баған – объектіні салу немесе реконструкциялаудың жобаны
түзеткеннен кейінгі (қымбаттау) құны;
6-баған – қымбаттау (түзету) құны;
7-баған – объектіні салудың және реконструкциялаудың
қымбаттауына әсер еткен себептер.
20___ жылғы «____» _________
Бақылау актісіне №__ қосымша
4-кесте. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жарғылық капиталын
толықтыруға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы
мәліметтер
Р/с
Бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесі
Бюджет қаражаты қандай мақсатқа бөлінді
Жарғылық капиталдың көзделген қаражатының жоспарлы мақсаты
Жарғылық капиталдың бөлінген қаражатының іс жүзінде пайдалануы
Жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қол жеткізу нәтижелері
іс-шаралар
сомасы (мың теңге)
іс-шаралар
сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
...
Ескертпе:
2-баған – заңды тұлғалардың жарғылық капиталына бюджет
қаражатын салудың негізділігі, орындылығы және оның нәтижесін
бағалау;
3-баған – заңды тұлғаның жарғылық капиталын бюджет қаражаты
есебінен ұлғайтуға оның қызметін дамыту немесе кеңейту мақсатында жол
беріледі;
4-баған – қаражатты қандай іс-шараларға пайдалану жоспарланған;
5-баған – жоспарланған қаражат сомасы;
6-баған – қаражат іс жүзінде қандай іс-шараларға пайдаланылды;
7-баған – іс жүзіндегі шығыстар сомасы;
8-баған – қаржы-экономикалық негіздемеде көзделген мақсаттарға
қол жеткізілді ме, бөлінген бюджет қаражатын басқа мақсатқа жұмсау фактілері бар ма.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
20-қосымша
нысан

гр.6 – данные баланса (форма № 2);
гр.7 – данные баланса (форма № 2).
Приложение №__
к Акту контроля от «__» _____ 20_года
Таблица 2. Информация о выполнении объема строительных работ и
своевременности сдачи в эксплуатацию объектов строительства
№ п/п
Наименование бюджетной программы/объекта
Сметная стоимость строительства по Заключению госэкспертизы (тыс. тенге)
Период реализации
Договорная стоимость строительства (тыс. тенге)
Выполненный (приня-тый) объем работ с начала строи-тельства, (тыс. тенге)
Запланированный срок сдачи объекта в эксплуатацию согласно договору
Фактический срок сдачи объекта в эксплуатацию
Причины несвоевременной сдачи объектов в эксплуатацию
нормативная продолжительность строитель-ства
по договору
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
Примечание
гр.1 – порядковый номер;
гр.2 – наименование бюджетной программы, в пределах которой производится финансирование строительства объекта;
гр.3 – сметная стоимость строительства по Заключению госэкспертизы;
гр.4 – нормативный срок реализации строительства по Заключению госэкспертизы;
гр.5 – предусмотренный период строительства по условиям заключенного договора;
гр.6 – предусмотренная стоимость строительства объекта по условиям договора;
гр.7 – стоимость фактически выполненных строительных работ согласно принятым актам с начала строительства;
гр.8 – предусмотренный срок завершения сдачи объекта по условиям принятых обязательств подрядчика;
гр.9 – срок принятия объекта в эксплуатацию, согласно Акту государственной приемочной комиссии;
гр.10 – в случае, если объект строительства сдан в эксплуатацию несвоевременно, указать причины.
Приложение №__
к Акту контроля от «__» _____ 20_года
Таблица 3. Сведения об удорожании стоимости объектов
строительства и реконструкции за ____ год
№ п/п
Наименование бюджетной программы
Наименование объекта, номера и даты решений бюджетных комиссий, одобривших удорожание
Первоначальная стоимость объекта по Заключению госэкспертизы (тыс. тенге)
Стоимость строительства после корректировки (тыс. тенге)
Удорожание (тыс. тенге)
Причина
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Примечание
гр.1 – порядковый номер;
гр.2 – наименование бюджетной программы, в пределах которой производится финансирование удорожания стоимости строительства или реконструкции объекта;
гр.4 – первоначальная стоимость объекта строительства либо реконструкции по Заключению госэкспертизы;
гр.5 – стоимость строительства либо реконструкции объекта после корректировка (удорожания) проекта;
гр.6 – указывается стоимость удорожания (корректировки);
гр.7 – причины, повлиявшие на удорожание строительства и реконструкции объекта.
Приложение №__
к Акту контроля от «__» _____ 20_года
Таблица 4. Сведения об использовании бюджетных средств,
выделенных на пополнение уставного капитала, субъектам
квазигосударственного сектора
№ п/п
Финансовоэкономическое обоснование бюджетных инвестиций
На какие цели выделены бюджетные средства
Плановые назначения, предусмотренных средств уставного капитала
Фактическое использование выделенных средств уставного капитала
Результаты достижения бюджетных инвестиции посредством участия государства в уставном капитале
мероприятия
сумма (тыс.тенге)
мероприятия
сумма (тыс.тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
...
Примечание:
гр.2 – обоснование, целесообразность и оценка результата от вложения бюджетных средств в уставный капитал юридических лиц;
гр.3 – увеличение уставного капитала юридического лица за счет бюджетных средств допускается на цели развития или расширения деятельности;
гр.4 – на какие мероприятия планировалось использовать средства;
гр.5 – сумма планируемых средств;
гр.6 – на какие мероприятия фактически использованы средства;
гр.7 – сумма фактических расходов;
гр.8 – достигнуты ли цели, предусмотренные в финансово-экономическом обосновании, нет ли фактов отвлечения выделенных бюджетных средств.
Приложение 20
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом

Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен
кемшіліктер  тізілімі
1) қаражат бюджетке түскен кезде (мың теңге)
Р/с№
Жыл
Бақылау объектісінің атауы
Бақылау объектісінің БСН-і
Өңірдің коды
ББС бойынша бюджетке түсетін түсімдер коды

Сноска. Приложение 20 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Реестр
выявленных нарушений и недостатков по результатам контроля
1) при поступлении средств в бюджет (тыс. тенге)
№ п/п
Год
Наименование объекта контроля
БИН объекта контроля
Код региона
Код поступлений бюджета по ЕБК

Анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы (23-бағ.+28-бағ.+33-бағ.)
Соның ішінде
Бюджет қаражатын пайдалану кезіндегі бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтары
барлығы
соның ішінде трансферттерді пайдалану кезінде
Соның ішінде қалпына кел.-ге (өтелуге) жат.-ны (24-бағ.+26-бағ.+29-бағ.+31-бағ.+34-бағ.)
барлығы
оның ішінде:
барлығы
оның ішінде:
соның ішінде трансферттер
оның ішінде бақылау барысында қалпына келт.-гені (өтелгені)
қалпы-на келтіруге жататыны
өтелуге жататыны
бақылау барысында қалпына келтірілгені
бақылау барысында өтелгені
соның ішінде трансферттер
қалпына келтіруге жататыны
соның ішінде бақылау барысында қалпына
келтірілгені
өтелуге жататыны
соның ішінде бақылау барысында өтелгені
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
кестенің жалғасы
Соның ішінде
Рәсімдерді орындау тәртібінің бұзушылықтары
Активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары
Бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары
барлығы, мың теңге
оның ішінде:
барлығы
оның ішінде:
барлығы
оның ішінде:
қалпына келтіруге жататыны
соның ішінде бақылау бары-сында қалпына келтірілгені
өтелуге жататыны
соның ішінде бақылау барысында өтелгені
қалпына келтіруге жататыны
соның ішінде бақылау барысында қалпына келтірілгені
қалпына келтіруге (өтелуге) жататыны, мың теңге
соның ішінде  бақылау барысында қалпына келтірілгені (өтелгені), мың теңге
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
кестенің жалғасы
Рәсімдерді орындау тәртібінің бұзушылықтары
Бұзушылық фактісін сипаттау, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасау
Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)
бюджет қаражатын пайдалану, бюджеттік кредиттерді, мемлекеттік кепілдіктерді, кепілгерліктерді, қарыздарды беру кезінде
активтерді пайдалану кезінде
мемлекеттік сатып алу туралы заңнама
бірлік, саны
сома, мың. теңге
бірлік, саны
сома, мың. теңге
бірлік, саны
сома, мың. теңге
39
40
41
42
43
44
45
46
3) бақылау объектісі қызметіндегі өзге де заңнама бұзушылықтары, сондай-ақ оның міндеттері мен функцияларын іске асыруға байланысты заңнамадағы кемшіліктер мен олқылықтар
Р/с
Жыл
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, мемлекеттік (салалық) бағдарлама әзірлеушісінің/ бірлесіп
орындаушысының атауы
Бақылау объектісінің атауы
Бақылау объектісінің БСН-і
Өңірдің коды
Бюджеттік бағдарлама коды
Бюджеттік бағдарлама атауы
Тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы (мың теңге)
Өзге де бұзушылықтар (мың. теңге)
Тиісті нормативтік және құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, өзге де салалық заңнамадағы кемшілік, бұзушылық фактісін, заңнаманың жетілдірілмеуіне (НҚА арасындағы қайшылықтар, құқықтық реттеудегі олқылықтар, коллизиялар) және/ немесе жұмыстың ұйымдастырылуына (біліктілігінің болмауы немесе жеткіліксіздігі, өкілеттіктерді қайталау, басқа ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау тетігінің жасалмауы және т.б.) байланысты жүйелі проблемаларды сипаттау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
Жиыны (соның ішінде бақылауға қатысқан адамдар бөлінісінде):
2
А.Ә.Т.
3
А.Ә.Т.
Жиыны
Есеп комитетінің бақылау жүргізген қызметкерлері_____________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік
қаржылық бақылау жүргізу қағидасына
21-қосымша
нысан
Бақылау өлшемі (тексеріп қарау)
АКТІСІ
_________________                           _______________________
(жасалған орны)                                (жасалған күні)
Есеп комитеті мүшесінің 20__жылғы __________ Тапсырмасына
сәйкес жүргізілген ________________________________________________
(бақылаудың атауы)
бақылау барысында _________________________________________________
(бақылау объектiсінiң атауы)
объектісінде Есеп комитетінің қызметкерi (қызметкерлері) (сарапшы,
маман)_____________________________________________________________
(бақылаушының және бақылауға тартылған сарапшылардың,
___________________________________________________________________
мамандардың аты-жөндерi, тектері, лауазымдары және көрсетіледі)
өкiлдердің қатысуымен _____________________________________________
(бақылау объектісінің, тапсырыс берушінің, мердігердің және
___________________________________________________________________
тағы басқа өкілдерінің аты-жөндері, тектері, лауазымдары көрсетіледі)
___________________________________________________________________
(бақылау объектісі және бақылау өлшемі (тексеріп қарау) мәні көрсетіледі)
анықтығын растау мақсатында бақылау өлшемі (тексеріп қарау) жүзеге
асырылып, нәтижесінде _____________________________________________
(бақылау өлшемінің (тексеріп қараудың) нәтижелері көрсетіледі)
анықталды.
Актіге қосымша ____________________________________________________
(тексеріп қарауға байланысты түсініктеме, фото және басқа да материалдар)
Есеп комитетінің қызметкері (лері)
(бақылауға тартылған сарапшы, маман):
_______________________________      ________________________
(лауазымы)                     (қолы, аты-жөнi, тегі)
Бақылау объектісінің, тапсырыс берушінің
мердігердің және тағы басқаның өкілдері:
_______________________       ______________________________
(лауазымы)                  (қолы, аты-жөнi, тегі)
_______________________       ______________________________
(лауазымы)                  (қолы, аты-жөнi, тегі)
Актінің жасалған даналарының саны: ______________________
(адресат көрсетіледі)
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылау жүргізу қағидасына
22-қосымша
нысан

(гр.23 +гр.28 +гр.33)
В том числе
Нарушения бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств
всего
в т.ч. при использовании трансфертов
в т.ч. подлежит восстановлению (возмещению)
(гр. 24+гр.26+гр.29+гр.31+гр.34)
всего
из них
всего
из них подлежит
в т.ч. трансфертов
из них восстановлено (возмещено) в ходе контроля
восстановлению
возмещению
Восстановлено в ходе контроля
возмещено в ходе контроля
в т.ч. трансфертов
подлежит восстановлению
в т.ч. восстановлено в ходе контроля
Подлежит возмещению
в т.ч. возмещено в ходе контроля
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
продолжение таблицы
В том числе
Нарушения порядка выполнения процедур
Нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании активов
Нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности
Всего, тыс. Тенге
из них
Всего
из них
Все-го
из них
Подлежит восстновлению
в т.ч. восстановлено в ходе контроля
подлежит возмещению
в т.ч. возмещено в ходе контроля
подлежит восстановлению
в т.ч. восстановлено в ходе контроля
подлежит восстановлению (возмещению), тыс. тенге
в т.ч. восстановлено (возмещено) в ходе контроля, тыс. тенге
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
продолжение таблицы
Нарушения порядка выполнения процедур
Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА
Пункт Классификатора нарушений (при наличии)
при использовании бюджетных средств, предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий, поручительств, займов
при использовании активов
законодательства о государственных закупках
ед., кол-во
сумма, тыс. тенге
ед., кол-во
сумма, тыс. тенге
ед., кол-во
сумма, тыс. тенге
39
40
41
42
43
44
45
46
3) иные нарушения законодательства в деятельности объекта контроля, а также связанные с реализацией его задач и функций недостатки и пробелы законодательства
№ п/п
Год
Код администратора бюджетной программы
Наименование администратора бюджетной программы, разработчика/соисполнителя государственной (отраслевой) программы
Наименование объекта контроля
БИН объекта контроля
Код региона
Код бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Сумма неэффективно использованных бюджетных средств (активов) (тыс. тенге)
Прочие нарушения (тыс. тенге)
Описание факта недостатка, нарушения иного отраслевого законодательства со ссылкой на соответствующие нормативные и правовые акты, системной проблемы, связанной с несовершенством законодательства (противоречия между НПА, пробелы в правовом регулировании, коллизии) и /или организацией работ (отсутствие или недостаточная компетенция, дублирование полномочий, отсутствие механизма взаимодействия с другими организациями и т.д.)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
Итого (в т.ч. разрезе лиц, участвовавших в контроле):
2
Ф.И.О.
3
Ф.И.О.
Итого
Работники Счетного комитета, проводившие контроль ___________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Приложение 21
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
форма
АКТ
контрольного обмера (осмотра)
_________________                             ______________________
(место составления)                             (дата составления)
В ходе контроля________________________________________________
(наименование контроля)
проводимого в соответствии с Поручением члена Счетного комитета от __
______ 20__ года на объекте _________________________________________
(наименование объекта контроля)
работником (ами) Счетного комитета (экспертом, специалистом) ________
(указать фамилии,
_____________________________________________________________________
инициалы, должности контролера и привлекаемых экспертов, специалистов)
в присутствии представителей ________________________________________
(указать фамилии, инициалы, должности
_____________________________________________________________________
представителей объекта контроля, заказчика, подрядчика и так далее)
осуществлен контрольный обмер (осмотр) с целью подтверждения
достоверности,_______________________________________________________
(указать объект и предмет контрольного обмера (осмотра)
в результате которого установлено следующее _________________________
(указать результаты контрольного обмера (осмотра)
Приложение к акту______________________________________________
(пояснение, фото и другие материалы, связанные с осмотром)
Работник (и) Счетного комитета
(привлеченный эксперт, специалист):
______________________________       __________________________
(должность)                 (подпись, фамилия, инициалы)
Представители объекта контроля,
заказчика, подрядчика и так далее:
_______________________          ______________________________
(должность)                (подпись, фамилия, инициалы)
_______________________          ______________________________
(должность)                (подпись, фамилия, инициалы)
Количество составленных экземпляров акта: _______________________
(указать адресат)
Приложение 22
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом

Ескерту. 22-қосымша алып тасталды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
23-қосымша
нысан
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрағасы
____________________________
(аты-жөні, тегі)
Ескерту. 23-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бақылау нәтижесі бойынша қорытынды
Бақылау мақсаты _____________________________________________________
Бақылау объектілері _________________________________________________
Бақылау мәні ________________________________________________________
Бақылауды __________________________________________________ жүргізді
Бақылаумен қамтылған кезең __________________________________________
Негізгі (талдамалық) бөлік __________________________________________
Қабылданған шаралар _________________________________________________
Бақылаудың қорытындысы бойынша тұжырымдар ___________________________
Бақылаудың қорытындысы бойынша ұсыныстар_____________________________
Қосымша (__ парақ) __________________________________________________
Есеп комитетінің мүшесі _____________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: бақылау нәтижесі бойынша қорытынды (бұдан әрі – Қорытынды) жасау.
Қорытындының кіріспе бөлігі бақылаудың мақсатын, мәнін және объектілерін қамтиды.
Қорытындының кіріспе бөлігінде мынадай деректер көрсетіледі:
1. Бақылау мақсаты.
Бекітілген Бақылау жоспарына сәйкес бақылаудың мақсаты көрсетіледі.
2. Бақылау объектілері.
Бақылау объектілерінің атауы, соның ішінде үстеме бақылау объектілері көрсетіледі.
3. Бақылау мәні.
Бекітілген Бақылау бағдарламасына сәйкес, бақылау жүргізуге жатқызылған бақылау объектілері қызметінің бағыттары көрсетіледі.
4. Қорытындының негізгі (талдамалық) бөлігі бақылау іс-шараларының жинақталған түрдегі нақты нәтижелерін, соның ішінде:
1) бақылаумен қамтылған жалпы соманы, оның ішінде анықталған бұзушылықтардың, соның ішінде бюджет кірістері мен шығыстары бойынша, мемлекет активтерін пайдалану кезіндегі сомаларды;
2) тиімсіз пайдаланылған қаражат сомасын;
3) рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар сомасын;
4) бақылау барысында қалыпна келтірілген (өтелген) соманы қамтиды.
Бұл ретте Есеп комитетінің мүшесі бақылау қорытындысы бойынша өткізілген отырысты ескере отырып, Қорытындыда көрсетілген деректердің бақылау материалдарына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Сондай-ақ осы бөлімде бақылаудың қойған мақсаты және белгілі бір түрі мен үлгісі шегінде уәкілетті органның және ұйымдардың (болған жағдайда) қорытындыларының нәтижелері, бақылау объектісінің қызметіне жасалған талдаудың қорытындылары келтіріледі. Тиімділікті бақылау кезінде негізінде бағалау жүзеге асырылған критерийлер көрсетіледі.
Қорытындының жиынтық бөлігі мынадай бөлімдерді қамтиды:

Сноска. Приложение 22 исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 23
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Приложение 23 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Председателю
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
__________________________
(фамилия, инициалы)
Заключение
по итогам контроля
Цель контроля ________________________________________________
Объекты контроля _____________________________________________
Предмет контроля _____________________________________________
Контроль проведен_____________________________________________
Период, охваченный контролем__________________________________
Основная (аналитическая) часть ________________________________
Принятые меры ________________________________________________
Выводы по итогам контроля _____________________________________
Предложения по итогам контроля ________________________________
Приложение: (на __ листах)_____________________________________
Член Счетного комитета _______________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Примечание: составление заключения по итогам контроля (далее – Заключение).
Вводная часть Заключения содержит цель, предмет и объекты контроля.
В вводной части Заключения указываются следующие данные:
1. Цель контроля.
Указывается цель контроля в соответствии с утвержденным Планом контроля.
2. Объекты контроля.
Указывается наименование объектов контроля, в том числе объекты встречного контроля.
3. Предмет контроля.
Указываются направления деятельности объектов контроля, подвергнутые контролю в соответствии с утвержденной Программой контроля.
4. Основная (аналитическая) часть Заключения содержит конкретные результаты контрольных мероприятий в обобщенном виде, в том числе:
1) общая сумма охвата контролем, из них установленных нарушений, в том числе по доходам и расходам бюджета, при использовании активов государства;
2) сумма неэффективно использованных средств;
3) сумма нарушений процедурного характера;
4) сумма восстановленная (возмещенная) в ходе контроля.
При этом членом Счетного комитета обеспечивается соответствие указанных в Заключении данных материалам контроля с учетом проведенного заседания по итогам контроля.
В данном разделе также приводятся результаты заключений уполномоченного органа и организаций (при наличии), итоги анализа деятельности объекта контроля в пределах поставленной цели и определенного вида и типа контроля. При контроле эффективности указываются критерии, на основе которых осуществлялась оценка.
Итоговая часть Заключения содержит следующие разделы:

5. Бақылау барысында қабылданған шаралар.
Аталған бөлімде есептелген (толық есептелген) салықтар, айыппұлдар, өсімпұлдар туралы, бюджетке түсімдер енгізудің қамтамасыз етілгені және негізсіз пайдаланылған қаражаттың өтелгені, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің шарттық міндеттемелерін орындағаны, бақылау объектісінің бұзушылықтарға жол берген лауазымды адамдарына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары туралы, бақылауды жүзеге асыру процесінде және бақылаудың қорытындысы бойынша отырыс өткізілгенге дейін бақылау объектісінің бұзушылықтарды жоюына қатысты басқа да ақпарат, сондай-ақ бақылау материалдарын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға беру туралы мәліметтер мен оларды қараудың нәтижелері (болған жағдайда) көрсетіледі.
6. Бақылаудың қорытындысы бойынша тұжырымдар.
Жүргізілген бақылаудың мәселелері бойынша бақылау объектісі қызметінің нәтижелерін жалпы бағалау және анықталған бұзушылықтардың жалпы сомасы көрсетіледі.
Бақылау бағытының ерекшеліктерін ескере отырып, бақылаудың үлгісіне, түріне және объектісіне қарай бюджеттің атқарылуын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын, мемлекеттік, салалық және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін, мемлекеттік органдардың (бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің) республикалық бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын, республикалық бюджеттен түсімдер сомаларының қайтарылуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бюджет қаражаты мен мемлекет активтерінің, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, бюджеттік инвестициялардың, мемлекет кепілгерліктерінің тиімді пайдаланылуын, акциялары (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерінің басқарылуын қамтамасыз ету жөніндегі қызметін бағалау қамтылады.
7. Бақылаудың қорытындысы бойынша ұсыныстар.
Есеп комитетінің бақылауды жүргізуге жауапты мүшесінің тұжырымдармен негізделген және анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған ұсыныстары, сондай-ақ Есеп комитетінің отырысында бақылау іс-шарасының қорытындыларын қарау туралы оның пікірі көрсетіледі.
Бөлімде:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне, уәкілетті мемлекеттік органдарға, жергілікті атқарушы органдарға, басқа да консультативтік-кеңесші органдарға нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсынымдар;
4) нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру, Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету, анықталған бұзушылықтарды жою, негізсіз пайдаланылған бюджет қаражатын қалпына келтіру не оларды есепке алу бойынша қалпына келтіру, бюджет қаражатының атаулылық және нысаналы сипаты принципін бұза отырып пайдаланылғандарын, соның ішінде нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді қайтару, өнім берушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, сондай-ақ бюджет және өзге де заңнаманың талаптарын бұзуға жол берген лауазымды адамдарды жауаптылыққа тарту жөнінде бақылау объектілері орындауға міндетті Есеп комитетінің шешімдері;

5. Принятые меры в ходе контроля.
В данном разделе указывается информация о начислении (доначислении) налогов, штрафов, пени, об обеспечении внесения поступлений и возмещении необоснованно использованных средств в бюджет, выполнении поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта контроля, допустивших нарушения, и другую информацию относительно устранения объектом контроля нарушений в процессе осуществления контроля и до проведения заседания по итогам контроля, а также сведения о передаче материалов контроля в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях и результатов их рассмотрения (при наличии).
6. Выводы по итогам контроля.
Указывается общая оценка результатов деятельности объектов контроля по вопросам проведенного контроля и общая сумма установленных нарушений. В зависимости от типа, вида и объекта контроля, с учетом особенностей направления контроля, отражается оценка исполнения бюджета, реализации стратегических планов государственных органов, эффективности реализации государственных, отраслевых и бюджетных программ, деятельности государственных органов (администраторов бюджетных программ) по обеспечению полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, за возвратом сумм поступлений из республиканского бюджета, а также по обеспечению эффективного использования средств бюджета и активов государства, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, бюджетных инвестиций, поручительств государства, управление активами субъектов квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству.
7. Предложения по итогам контроля.
Указываются предложения члена Счетного комитета, ответственного за проведение контроля, основанные на выводах и направленные на устранение причин выявленных нарушений и недостатков, а также его мнение о рассмотрении итогов контрольного мероприятия на заседании Счетного комитета.
В разделе отражаются:
1) рекомендации Правительству Республики Казахстан, государственным уполномоченным органам, местным исполнительным органам, другим консультативно-совещательным органам по совершенствованию нормативных правовых актов;
2) обязательные для исполнения объектами контроля решения Счетного комитета по совершенствованию нормативных правовых актов, обеспечению соблюдения требований законодательства Республики Казахстан, устранению выявленных нарушений, восстановлению необоснованно использованных бюджетных средств либо восстановлению их по учету, возврату использованных с нарушением принципа адресности и целевого характера бюджетных средств, в том числе целевых трансфертов и бюджетных кредитов, выполнению поставщиками договорных обязательств, а также привлечению к ответственности должностных лиц, допустивших нарушения требований бюджетного и иного законодательства;

3) бақылау объектілерінің лауазымды және өзге де адамдарының іс-әрекеттерінде қылмыс белгілерін қамтитын анықталған фактілер бойынша бақылау материалдарын процестік шаралар қабылдау үшін құқық қорғау органдарына жіберу туралы шешімдер;
4) егер бақылау материалдары Қорытынды дайындалғанға дейін берілмесе, бақылау объектілерінің лауазымды және өзге де адамдарының іс-әрекеттерінде әкімшілік құқық бұзушылықтар белгілерін қамтитын анықталған фактілер бойынша бақылау материалдарын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға жіберу туралы шешімдер;
5) бақылау объектісі басшылығының бюджет пен өзге де заңнама талаптарының бұрын жол берген бұзушылықтарының салдарларын барынша азайтуға бағытталған, бақылау іс-шарасы барысында және отырыс өткізілгенге дейін жасаған іс-әрекеттерін назарға алу туралы ұсыныстар көрсетіледі.
Ұсыныстар нақты, ақылға қонымды мерзімде және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде орындалатын, анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою жөнінде нақты шаралар қабылдауға бағытталатын болуы тиіс;
6) егер бақылау объектісіне қаражатты бюджетке қайтаруды қамтамасыз ету тапсырылған болса, Қорытындыда Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сай бюджет түсімдерінің (алдын ала қазынашылық органдарымен пысықталған) коды көрсетіледі.
8. Қосымшалар.
Қорытындыға бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің жиынтық тізілімі, сондай-ақ бақылау объектілері қалпына келтірген және өтеген қаражат (жұмыстар, тауарлар, қызметтер) жөніндегі ақпарат міндетті түрде қоса беріледі.
Жекелеген бұзушылықтарды неғұрлым толығырақ ашу үшін негізгі (талдамалық) бөлік қосымшалармен (кестелер, есептеулер, таратып жазулар) толықтырылады. Қосымшалар Қорытындының негізгі мәтінімен бірге біртұтас бүтінді құрайды.
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
23-1-қосымша
Ескерту. 23-1-қосымшамен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); алып тасталды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулыларымен.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
24-қосымша
нысан

3) решения о передаче материалов контроля в правоохранительные органы для принятия процессуальных мер по выявленным фактам, содержащим признаки преступлений в действиях должностных и иных лиц объектов контроля;
4) решения о передаче материалов контроля в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, по выявленным фактам, содержащим признаки административных правонарушений в действиях должностных и иных лиц объектов контроля, в случае, если материалы контроля, не передавались до подготовки Заключения;
5) предложения о принятии к сведению действий руководства объекта контроля, совершенных в ходе контрольного мероприятия и до проведения заседания, направленные на минимизацию последствий допущенных ранее нарушений требований бюджетного и иного законодательства.
Предложения должны быть конкретными, выполнимыми в разумный срок и в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, направлены на принятие конкретных мер по устранению выявленных недостатков и нарушений;
6) в случае если объекту контроля поручается обеспечить возврат средств в бюджет в Заключении указывается код поступлений в бюджет согласно Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 (предварительно проработанный с органами казначейства).
8. Приложения.
К Заключению в обязательном порядке прилагается сводный реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам контроля, а также информация по восстановленным и возмещенным объектами контроля средствам (работы, товары, услуги).
Для более полного раскрытия отдельных нарушений основная (аналитическая) часть дополняется приложениями (таблицы, расчеты, расшифровки). Приложения вместе с основным текстом Заключения составляют единое целое.
Приложение 23-1
к Правилам проведения
внешнего государственного
финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Приложение 23-1 исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 24
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом

1-бөлім. Қаражат бюджетке түскен кезде:
«Р/с №» деген 1-бағанда – бақылау объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
«Жыл» деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, бақылаумен қамтылған кезең көрсетіледі;
«Бақылау объектісінің атауы» деген 3-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ салықтық емес түсімдер бойынша уәкілетті органдар көрсетіледі;
«Бақылау объектісінің БСН-і» деген 4-бағанда – бақылау объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
«Өңірдің коды» деген 5-бағанда бақылау объектісі тіркелген аумақтың коды көрсетіледі;
«ББС бойынша бюджетке түсетін түсімдер коды» деген 6-бағанда – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына (бұдан әрі – ББС) сай бюджет түсімдерінің коды көрсетіледі;
«Бюджетке түсетін түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы» деген 7-бағанда – түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы, оның ішінде 8-бағанда – бюджетке түсуге жататын бұзушылық сомасы, 9-бағанда – бақылау барысында түскен бұзушылық сомасы көрсетіледі;
«Бюджетке түсетін қаражаттың уақтылы, толық есепке жатқызылмауы» деген 10-бағанда – қазынашылық органдарының уақтылы және толық есепке жатқызбаған бюджетке түсетін түсімдердің жалпы сомасы, оның ішінде 11-бағанда – бюджетке түсуге жататын, уақтылы, толық есепке жатқызылмаған қаражат сомасы, 12-бағанда – бюджетке түсетін қаражаттың уақтылы, толық есепке жатқызылмауына жүргізілген бақылау барысында түскен сома көрсетіледі;
«Артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджеттен қайтаруды және (немесе) есепке жатқызуды Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жүзеге асыру» деген 13-бағанда – бюджеттен қайтарылуы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жүзеге асырылған бюджетке түскен түсімдердің сомасы, оның ішінде 14-бағанда – Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджеттен қайтарудың және (немесе) есепке жатқызудың түсуге жататын сомасы, 15-бағанда – Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджетке қайтарудың және (немесе) есепке жатқызудың бақылау барысында түскен сомасы көрсетіледі;
«Мемлекеттік кірістер органдарының салықтық түсімдердің, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеуі» деген 16-бағанда – салықтық және кедендік әкімшілік ету шараларының қамтамасыз етілмеуіне байланысты, бюджетке түспеген салықтардың, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік төлемдердің сомалары, оның ішінде 17-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеген салықтық түсімдердің, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуге жататын сомасы, 18-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеген салықтық түсімдердің, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің бақылау іс-шарасы барысында бюджетке түскен сомасы көрсетіледі;

Раздел 1. При поступлении средств в бюджет:
в графе 1 «№ п/п» – указываются порядковые номера объектов контроля (1, 2, 3 и т.д.);
в графе 2 «Год» – указывается период охвата контролем с указанием отчетных периодов;
в графе 3 «Наименование объекта контроля» – указываются органы государственных доходов, субъекты квазигосударственного сектора, а также уполномоченные органы по неналоговым платежам;
в графе 4 «БИН объекта контроля» указывается бизнес-идентификационный номер объекта контроля (при наличии);
в графе 5 «Код региона» указывается код территории, на которой зарегистрирован объект контроля;
в графе 6 «Код поступлений бюджета по ЕБК» указывает код поступлений в бюджет согласно Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 (далее – ЕБК);
в графе 7 «Общая сумма выявленных финансовых нарушений по поступлениям в бюджет» – общая сумма выявленных финансовых нарушений по поступлениям, из них в графе 8 указывается сумма нарушения, подлежащая поступлению в бюджет, в графе 9 – сумма нарушения, поступившая в ходе контроля;
графа 10 «Несвоевременное, неполное зачисление средств, поступающих в бюджет» – общая сумма несвоевременного и неполного зачисления поступлений в бюджет органами казначейства, из них в графе 11 указывается сумма, подлежащая поступлению в бюджет несвоевременного, неполного зачисления средств, в графе 12 – сумма, поступившая в ходе проводимого контроля несвоевременного, неполного зачисления средств, поступивших в бюджет;
графа 13 «Осуществление возврата из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением законодательства Республики Казахстан» – сумма поступлений в бюджет, возврат из бюджета которых осуществлен с нарушением законодательства Республики Казахстан, из них в графе 14 указываются подлежащие поступлению суммы возврата в бюджет и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением законодательства Республики Казахстан, в графе 15 – поступления в ходе контроля сумм возврата в бюджет и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением законодательства Республики Казахстан;
графа 16 «Не обеспечение органами государственных доходов полноты и своевременности поступления налогов, административных штрафов, таможенных и других обязательных платежей в бюджет» – указываются суммы налогов, административных штрафов, таможенных и других обязательных платежей, не поступивших в бюджет, из-за не обеспечения мер налогового и таможенного администрирования, из них в графе 17 – указывается подлежащие поступлению в бюджет суммы, не обеспеченных органами государственных доходов полноты и своевременности поступления налогов, административных штрафов, таможенных и других обязательных платежей в бюджет, в графе 18 – поступление сумм в бюджет в ходе контрольного мероприятия, не обеспеченных органами государственных доходов полноты и своевременности поступления налогов, административных штрафов, таможенных и других обязательных платежей в бюджет;

«Бақылауды жүзеге асыратын өзге де уәкілетті органдардың бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен сомаларды, қарыздарды толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы» деген 19-бағанда – уәкілетті органдардың толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы салдарынан бюджетке түспеген (бюджетке уақтылы түспеген) салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен сомалар, қарыздардың сомалары, оның ішінде 20-бағанда – уәкілетті органдардың толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы салдарынан, бюджетке түспеген (бюджетке уақтылы түспеген) салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдердің, қарыздардың бюджетке түсуге жататын сомалары, 21-бағанда – уәкілетті органдардың толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы салдарынан, бюджетке түспеген (бюджетке уақтылы түспеген) салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдердің, қарыздардың бақылау барысында түскен сомалары көрсетіледі;
«Қаражат бюджетке түскен кездегі өзге де заңнама бұзушылықтары» деген 22-бағанда – өзге де бұзушылықтардың барлығы, оның ішінде 23-бағанда – түсуге жататын сома, 24-бағанда – бақылау барысында түскен түсімдер сомалары көрсетіледі;
«Бұзушылық фактісін сипаттау, нормативтік құқықтық актілердің бұзылған ережелеріне сілтеме» деген 25-бағанда – құқықтың бұзылған нормаларының тармақтарына сілтеме жасай отырып, бұзушылық фактісі
қысқаша түрде сипатталады. Жүргізілген бақылау барысында анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасы түскен жағдайда, бақылау материалдарына қоса беріліп, растайтын құжаттарға сілтеме жасай отырып, қабылдаған шаралар көрсетіледі.
«Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)» деген 26-бағанда – Сыныптауыштың тармағы көрсетіледі;
«Жиыны» деген жолда – бақылау объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+ 2-жол+3-жол
және...).
2-бөлім. Бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін пайдалану кезінде:
«Р/с №» деген 1-бағанда – бақылау объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және тағы басқалар) көрсетіледі;
«Жыл» деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, бақылаумен қамтылған кезең көрсетіледі;
«Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды» деген 3-бағанда – бюджеттік бағдарлама әкімшісінің ББС бойынша коды көрсетіледі;
«Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, мемлекеттік (салалық) бағдарлама әзірлеушісінің/бірлесіп орындаушысының атауы» деген 4-бағанда – бюджеттік бағдарламаларды, мемлекеттік (салалық) бағдарламаны жоспарлауға, негіздеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік орган, әзірлеуші/бірлесіп орындаушы көрсетіледі;
«Бақылау объектісінің атауы» деген 5-бағанда – Бақылаудың жоспарында, бағдарламасында және жұмыс жоспарында көзделген бақылау объектісінің толық атауы көрсетіледі;
«Бақылау объектісінің БСН-і» деген 6-бағанда – бақылау объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
«Өңірдің коды» деген 7-бағанда бақылау объектісі тіркелген аумақтың коды көрсетіледі;

графа 19 «Неполное взимание и несвоевременное перечисление иными уполномоченными органами, осуществляющими контроль за поступлениями в бюджет неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов» – указывается сумма неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, не поступивших в бюджет (несвоевременно поступивших в бюджет) из-за их неполного взимания и несвоевременного перечисления уполномоченными органами, из них в графе 20 – указывается подлежащие поступлению в бюджет неналоговые поступления, поступления от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, не поступивших в бюджет (несвоевременно поступивших в бюджет) из-за их неполного взимания и несвоевременного перечисления уполномоченными органами, в графе 21 – поступление в бюджет в ходе контроля неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, не поступивших в бюджет (несвоевременно поступивших в бюджет) из-за их неполного взимания и несвоевременного перечисления уполномоченными органами;
графе 22 «Прочие нарушения законодательства при поступлении средств в бюджет» – указывается всего прочие нарушения, из них в графе 23 – сумма подлежащая поступлению, в графе 24 – сумма поступлений в ходе контроля;
графа 25 «Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения нормативных правовых актов» – в краткой форме описывается факт нарушения со ссылкой на пункт нарушенных норм права. В случае поступления сумм выявленных финансовых нарушений в ходе проводимого контроля, указываются принятые меры со ссылкой на подтверждающие документы, которые прилагаются к материалам контроля;
графа 26 «Пункт Классификатора нарушений (при наличии)» – указывается пункт Классификатора;
строка «Итого» – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов контроля (строка 1 + строка 2+ строка 3 +...).
Раздел 2. При использовании бюджетных средств и активов:
графа 1 «№ п/п» указываются порядковые номера объектов контроля (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 «Год» – указывается период охвата контролем с указанием отчетных периодов;
графа 3 «Код администратора бюджетной программы» – указывается код администратора бюджетной программы согласно ЕБК;
графа 4 «Наименование администратора бюджетной программы, разработчика/соисполнителя государственной (отраслевой) программы» – указывается государственный орган, разработчик/соисполнитель, ответственный за планирование, обоснование и реализацию бюджетных программ, государственной (отраслевой) программы;
графа 5 «Наименование объекта контроля» – указывается полное наименование объекта контроля, предусмотренного в Плане, Программе и рабочем плане контроля;
графа 6 «БИН объекта контроля» – указывается бизнес-идентификационный номер объекта контроля (при наличии);
в графе 7 «Код региона» указывается код территории, на которой зарегистрирован объект контроля;

«Бюджеттік бағдарламаның коды» деген 8-бағанда – ББС-ға сай бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі; бұл ретте, республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінген трансферттер, кредиттер мен басқа да қаражат қамтылған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі. Мұндай жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның коды ақпарат түрінде 45-бағанда көрсетіледі;
«Бюджеттік бағдарламаның атауы» деген 9-бағанда – ББС-ға сай бюджеттік бағдарламаның атауы көрсетіледі; бұл ретте, республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінген трансферттер, кредиттер мен басқа да қаражат қамтылған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі. Мұндай жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның атауы ақпарат түрінде 45-бағанда көрсетіледі;
«Бақылаумен қамтылған қаражат көлемі, барлығы» деген 10-бағанда – бақылаумен қамтылатын қаражат көлемі, бұл ретте бақылаумен қамтылған есепті кезеңде енгізілген түзетулер мен нақтылауларды ескере отырып, бюджеттік бағдарламалар бойынша, оның ішінде 11-бағанда – бюджет қаражатының қамтылған көлемі, 12-бағанда – бақылаумен қамтылған трансферттердің сомасы, 13-бағанда – мемлекет пен квазимемлекеттік сектор активтерінің қамтылған сомасы көрсетіледі;
«Анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы, барлығы (23-бағ.+28-бағ.+33-бағ.)» деген 14-бағанда – бюджет қаражатын пайдалану кезінде анықталған бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтарының жалпы сомасы (23-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (28-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (33-бағ.), оның ішінде 15-бағанда – трансферттерді пайдалану кезінде анықталған бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі;
«оның ішінде қалпына келтіруге (өтелуге) жататыны» деген 16-бағанда (24-бағ.+26-бағ.+29-бағ.+31-бағ.+34-бағ.) – бюджет
қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасының сақталуын бақылаудың қорытындысы бойынша қалпына келтіруге және өтелуге жататын сома (24-бағ. және 26-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (29-бағ. және 31-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (34-бағ.) көрсетіледі, оның ішінде 19-бағанда – трансферттерді пайдалану кезінде анықталып, қалпына келтіруге (өтелуге) жататын бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі;
«Оның ішінде қалпына келтіруге жататыны» деген 17-бағанда (24-бағ.+29-бағ.+34-бағ.)» – бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасы және өзге де заңнаманың сақталуын бақылаудың қорытындысы бойынша қалпына келтіруге жататын сома (24-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (29-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (34-бағ.) көрсетіледі;
«Оның ішінде өтелуге жататыны» деген 18-бағанда (26-бағ.+31-бағ.)» – бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасы және өзге де заңнаманың сақталуын бақылаудың қорытындысы бойынша өтелуге жататын сома (29-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (31-бағ.) көрсетіледі;

графа 8 « Код бюджетной программы» – указывается код бюджетной программы согласно ЕБК; при этом, в случае охвата трансфертов, кредитов и других средств выделенных из республиканского бюджета местному бюджету, указывается код местной бюджетной программы. В таком случае, код республиканской бюджетной программы указывается информативно в графе 45;
графа 9 «Наименование бюджетной программы» – указывается наименование бюджетной программы согласно ЕБК; при этом, в случае охвата трансфертов, кредитов и других средств выделенных из республиканского бюджета местному бюджету, указывается код местной бюджетной программы. В таком случае, наименование республиканской бюджетной программы указывается информативно в графе 45;
графа 10 «Объем средств, охваченных контролем, всего» – указывается объем средств, охватываемых контролем, при этом, по бюджетным программам с учетом внесенных корректировок и уточнений на отчетный период охваченный контролем, из них в графе 11 указываются объем охвата бюджетных средств, в графе 12 – сумма охвата контролем трансфертов, в графе 13 – сумма охвата активов государства и квазигосударственного сектора;
графа 14 «Общая сумма установленных финансовых нарушений всего (гр.23+гр.28+гр.33)» – указывается общая сумма выявленных нарушений бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств (гр.23), нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании активов (гр.28), нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности (гр.33), из них в графе 15 указываются сумма нарушений, выявленных при использовании трансфертов;
графа 16 «в том числе подлежит восстановлению (возмещению) (гр. 24+гр.26+гр.29+гр.31+гр.34)» – указывается сумма, подлежащая к восстановлению и возмещению по итогам контроля соблюдения бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств (гр.24 и гр.26), нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании активов (гр.29 и гр.31), нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности (гр.34), из них в графе 19 указываются сумма выявленных нарушений при использовании трансфертов, подлежащая восстановлению (возмещению);
графа 17 «Из них подлежит восстановлению» (гр.24+гр.29+гр.34) – указывается сумма, подлежащая восстановлению по итогам контроля соблюдения бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств (гр.24), нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании активов (гр.29), нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности (гр.34);
графа 18 «Из них подлежит возмещению» (гр.26 + гр.31) – указывается сумма, подлежащая возмещению по итогам контроля соблюдения бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств (гр.26), нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании активов (гр.31);

«Оның ішінде қалпына келтірілгені» деген 20-бағанда (25-бағ.+30-бағ.+35-бағ.)» – бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтарының анықталған фактілері бойынша бақылау барысында қалпына келтірілген қаржылық бұзушылықтар сомасы (25-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (30-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (35-бағ.) көрсетіледі;
«Оның ішінде өтелгені» деген 21-бағанда (27-бағ.+32-бағ.)» – бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтарының анықталған фактілері бойынша бақылау барысында өтелген қаржылық бұзушылықтар сомасы (27-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (32-бағ.) көрсетіледі;
«Оның ішінде қалпына келтірілгені (өтелгені), соның ішінде трансферттер» деген 22-бағанда – трансферттерді пайдалану кезінде қалпына келтірілген және өтелген сома көрсетіледі;
«Бюджет қаражатын пайдалану кезіндегі бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтары, барлығы» деген 23-бағанда – республикалық бюджет қаражатын, соның ішінде жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, концессиялық жобаларды бюджеттен қоса қаржыландыруды, сондай-ақ кепілгерліктерді пайдалану кезінде анықталған бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі;
«Активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары, барлығы» деген 28-бағанда – мемлекет пен квазимемлекеттік сектордың активтерін, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне мемлекеттік және бюджеттік бағдарламаларда көзделген мақсаттар мен іс-шараларға бөлінген бюджет қаражатын пайдалану кезіндегі бұзушылықтардың анықталған сомасы көрсетіледі;
«Бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары, барлығы» деген 33-бағанда – анықталған бұзушылықтардың сомасы, атап айтқанда бухгалтерлік есепті жүргізудегі бұзушылықтар, бюджеттік есепті жүргізу, есептілікті жасау және ұсыну қағидаларының бұзушылықтары, активтерді, материалдарды, құндылығы төмен тез тозатын заттарды негізсіз есептен шығару, жазалау шараларын қабылдамау, сондай-ақ дебиторлық берешекті жасыру немесе негізсіз есептен шығару, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің лауазымды адамдарының іс-әрекеттері нәтижесінде қаражатты өтеу немесе қалпына келтіру қажеттілігі туындап, олардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасында көзделген міндеттерді орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы көрсетіледі;

графа 20 «Из них восстановлено в ходе контроля» (гр.25+гр.30+гр.35)» – указывается восстановленная сумма финансовых нарушений в ходе контроля по выявленным фактам нарушений бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств (гр.25), нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании активов (гр.30), нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности (гр.35);
графа 21 «Из них возмещено в ходе контроля» (гр.27+гр.32)» – указывается возмещенная сумма финансовых нарушений в ходе контроля по выявленным фактам нарушений бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств (гр.27), нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании активов (гр.32);
графа 22 «Из них восстановлено (возмещено), в т.ч. трансфертов» указываются восстановленная и возмещенная сумма при использовании трансфертов;
графа 23 «Всего нарушений бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств» – указывается сумма выявленных нарушений при использовании средств республиканского бюджета, в том числе целевых трансфертов и кредитов, выделенных из вышестоящего в нижестоящий бюджет, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, софинансирования из бюджета концессионных проектов, а также поручительств;
графа 28 «Всего нарушений бюджетного и иного законодательства при использовании активов» – указывается выявленная сумма нарушений при использовании активов государства и квазигосударственного сектора, средств бюджета, выделенных субъектам квазигосударственного сектора на цели и мероприятия, предусмотренные государственными и бюджетными программами;
графа 33 «Всего нарушений законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности» – указывается сумма выявленных нарушений, в частности нарушение ведения бухгалтерского учета, нарушение правил ведения бюджетного учета, составления и представления отчетности, необоснованное списание активов, материалов, малоценных быстроизнашивающихся предметов, непринятие мер по взысканию, а равно сокрытию или необоснованному списанию дебиторской задолженности, неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение должностными лицами субъектов квазигосударственного сектора обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, в результате действий которых возникла необходимость возмещения или восстановления средств;

39-бағанда – республикалық бюджет қаражатын пайдалану, бюджеттік кредиттерді, мемлекеттік кепілдіктер мен кепілгерліктерді, қарыздарды беру кезіндегі рәсімдерге бақылау жүргізу барысында анықталған бұзушылықтар саны, 41-бағанда – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор активтерін пайдалану рәсімдері бойынша бұзушылықтар саны, 43-бағанда – жұмыс істеуді қамтамасыз ету, сондай-ақ мемлекеттік функцияларды не тапсырыс берушінің жарғылық қызметін орындау үшін қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді ақылы негізде тапсырыс берушілердің сатып алуы кезінде жол берілген мемлекеттік сатып алу рәсімдері бұзушылықтарының саны көрсетіледі. 41 және 43-бағандарда көзделген рәсімдік бұзушылықтар анықталған жағдайда, бюджетке қалпына келтірілуге (өтелуге) жататын және/немесе бақылау іс-шарасы барысында қалпына келтірілген (өтелген) сомалар болған кезде, тиісінше 36-38, 40, 42, 44-бағандар ақшалай мәнде толтырылады;
«Бұзушылық фактісін сипаттау, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасау» деген 45-бағанда – құқық нормалары бұзылған тармаққа сілтеме жасала отырып, бұзушылық фактісі қысқаша түрде сипатталады. Жүргізілген бақылау барысында анықталған қаржылық бұзушылықтардың сомалары қалпына келтірілген (өтелген) жағдайда, бақылау материалдарына қоса беріліп, растайтын құжаттарға сілтеме жасала отырып, қабылданған шаралар көрсетіледі;
«Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)» деген 46-бағанда – Сыныптауыштың тармағы көрсетіледі;
«Жиыны» деген жолда – бақылау объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+2-жол+3-жол+...).
3-бөлім. Бақылау объектісі қызметіндегі өзге де заңнама
бұзушылықтары, сондай-ақ оның міндеттері мен функцияларын іске
асыруға байланысты заңнамадағы кемшіліктер мен олқылықтар:
«Р/с №» деген 1-бағанда – бақылау объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
«Жыл» деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, бақылаумен қамтылған кезең көрсетіледі;
«Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды» деген 3-бағанда – бюджеттік бағдарлама әкімшісінің ББС-ға сай коды көрсетіледі;
«Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, мемлекеттік (салалық) бағдарлама әзірлеушісінің/бірлесіп орындаушысының атауы» деген 4-бағанда – бюджеттік бағдарламаларды, мемлекеттік (салалық) бағдарламаны жоспарлауға, негіздеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік орган, әзірлеуші/бірлесіп орындаушы көрсетіледі;
«Бақылау объектісінің атауы» деген 5-бағанда – Бақылаудың жоспарында, бағдарламасында және жұмыс жоспарында көзделген бақылау объектісінің толық атауы көрсетіледі;
«Бақылау объектісінің БСН-і» деген 6-бағанда – бақылау объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
«Өңірдің коды» деген 7-бағанда бақылау объектісі тіркелген аумақтың коды көрсетіледі;

в графе 39 – указывается количество нарушений, выявленных в ходе проводимого контроля процедур при использовании средств республиканского бюджета, предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий, поручительств, займов, в графе 41– количество нарушений по процедурам использования активов государства и квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в графе 43 – количество нарушений процедур государственных закупок, допущенных при приобретении заказчиками на платной основе товаров, работ, услуг, необходимых для обеспечения функционирования, а также выполнения государственной функций либо уставной деятельности заказчика. В случае выявления нарушений процедур, предусмотренных в гр.41 и 43, при наличии сумм, подлежащих восстановлению (возмещению) и/или восстановленных (возмещенных) в бюджет в ходе контрольного мероприятия, заполняются графы 36–38, 40, 42, 44 в суммарном выражении соответственно;
графа 45 «Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА» – в краткой форме описывается факт нарушения со ссылкой на пункт нарушенных норм права. В случае восстановления (возмещения) сумм выявленных финансовых нарушений в ходе проводимого контроля, указываются принятые меры со ссылкой на подтверждающие документы, которые прилагаются к материалам контроля;
графа 46 «Пункт Классификатора нарушений (при наличии)» – указывается пункт Классификатора;
строка «Итого» – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов контроля (строка 1 + строка 2+ строка 3 +...).
Раздел 3. Иные нарушения законодательства в деятельности объекта контроля, а также связанные с реализацией его задач и функций недостатки и пробелы законодательства:
графа 1 «№ п/п» – указываются порядковые номера объектов контроля (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 «Год» – указывается период охвата контролем с указанием отчетных периодов;
графа 3 «Код администратора бюджетной программы» – указывается код администратора бюджетной программы согласно ЕБК;
графа 4 «Наименование администратора бюджетной программы, разработчика/соисполнителя государственной (отраслевой) программы» – указывается государственный орган, разработчик/соисполнитель ответственный за планирование, обоснование и реализацию бюджетных программ, государственной (отраслевой) программы;
графа 5 «Наименование объекта контроля» – указывается полное наименование объекта контроля, предусмотренного в Плане, Программе и рабочем плане контроля;
графа 6 «БИН объекта контроля» – указывается бизнес-идентификационный номер объекта контроля (при наличии);
в графе 7 «Код региона» указывается код территории, на которой зарегистрирован объект контроля;

«Бюджеттік бағдарламаның коды» деген 8-бағанда – ББС-ға сай бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі; бұл ретте, республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінген трансферттер, кредиттер мен басқа да қаражат қамтылған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі. Мұндай жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның коды ақпарат түрінде 12-бағанда көрсетіледі;
«Бюджеттік бағдарламаның атауы» деген 9-бағанда – ББС-ға сай бюджеттік бағдарламаның атауы көрсетіледі; бұл ретте, республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінген трансферттер, кредиттер мен басқа да қаражат қамтылған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі. Мұндай жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның атауы ақпарат түрінде 12-бағанда көрсетіледі;
«Тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы (мың теңге)» деген 10-бағанда – тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор активтерінің анықталған сомасы көрсетіледі;
«Өзге де бұзушылықтар» деген 11-бағанда – Сыныптауышта ескерілмей, жүргізілген бақылау барысында анықталған бұзушылықтардың сомалары, сондай-ақ бақылау объектісі болып табылмайтын заңды тұлғалардың қызметіндегі бұзушылықтар/кемшіліктер көрсетіледі;
«Тиісті нормативтік және құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, өзге де салалық заңнамадағы кемшілік, бұзушылық фактісін, заңнаманың жетілдірілмеуіне (НҚА арасындағы қайшылықтар, құқықтық реттеудегі олқылықтар, коллизиялар) және/немесе жұмыстың ұйымдастырылуына (біліктілігінің болмауы немесе жеткіліксіздігі, өкілеттіктерді қайталау, басқа ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау тетігінің жасалмауы және т.б.) байланысты жүйелі проблемаларды сипаттау» деген 12-бағанда – бақылау барысында анықталған бюджет қаражаты, активтер түскен және оларды пайдаланған кезде заңнамадағы кемшіліктер мен олқылықтар, бюджет қаражатын қалыптастыру және пайдалану, мемлекеттік органға жүктелген функциялар мен міндеттерді орындау процесінің нормативтік құқықтық актілермен және әдіснамалық құжаттармен реттелмеген фактілері қысқаша түрде көрсетіледі.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
24-1-қосымша
нысан
Ескерту. 24-1-қосымшамен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бақылау объектілері қалпына келтірген және өтеген қаражат
(жұмыстар, тауарлар, қызметтер) бойынша ақпарат
Бақылау іс-шарасының атауы: ________________________
ЕК мүшесі (бақылау іс-шарасына жетекшілік ететін): ____________
Бақылау іс-шарасын жүргізетін жауапты адам:
_______________________
мың теңге
Бақылау объектісінің атауы (ББӘ)
Бақылау объектісінің БСН-і
Анықталған бұзушылықтардың барлығы
соның ішінде
оның ішінде БІ барысында қалпына келтірілгені және өтелгені (фактіге шаққанда анықталғаны), теңгемен, %
Бұзушылықтардың
жойылғанын
растайтын
құжаттар
(атауы, №,
күні және
басқа да
деректемелер)
Өтелмеген және қалпына келтірілмеген қаражат қалдығы (айырма)
жұмыстарды орындаумен, қызметтерді көрсету-мен,
тауарларды
жеткізумен
есеп бойынша қалпына келтірумен (құжаттарды сәйкес
жүргізу кезінде)
қаражаттың өтелуі, оның ішінде:
өтелуге жататыны
қалпына келтіруге жататыны
ұйымның (РМК, АҚ, ЖШС және басқ.) бюджетіне
мемлекеттік бюджетке
Ұлттық қорға
РБ
ЖБ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жиыны
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
25-қосымша
нысан

графа 8 «Код бюджетной программы» – указывается код бюджетной программы согласно ЕБК; при этом, в случае охвата трансфертов, кредитов и других средств, выделенных из республиканского бюджета местному бюджету, указывается код местной бюджетной программы. В таком случае, код республиканской бюджетной программы указывается информативно в графе 12;
графа 9 «Наименование бюджетной программы» – указывается наименование бюджетной программы согласно ЕБК; при этом, в случае охвата трансфертов, кредитов и других средств, выделенных из республиканского бюджета местному бюджету, указывается код местной бюджетной программы. В таком случае, наименование республиканской бюджетной программы указывается информативно в графе 12;
графа 10 «Сумма неэффективно использованных бюджетных средств (активов) (тыс. тенге)» – указывается сумма выявленных неэффективно использованных бюджетных средств, активов государства и квазигосударственного сектора;
графа 11 «Прочие нарушения» – указываются суммы нарушений, выявленные в ходе проводимого контроля, которые не учтены в Классификаторе, а также нарушения/недостатки в деятельности юридических лиц, не являющихся объектом контроля»;
графа 12 «Описание факта недостатка, нарушения иного отраслевого законодательства со ссылкой на соответствующие нормативные и правовые акты, системной проблемы, связанной с несовершенством законодательства (противоречия между НПА, пробелы в правовом регулировании, коллизии) и/или организации работ (отсутствие или недостаточная компетенция, дублирование полномочий, отсутствие механизма взаимодействия с другими организациями и т.д.)» – в краткой форме отражаются установленные контролем недостатки, пробелы законодательства при поступлении и использовании бюджетных средств, активов, факты неурегулированности нормативными правовыми актами и методологическими документами процесса формирования и использования бюджетных средств, выполнения функций и задач, возложенных на государственный орган.
Приложение 24-1
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Сноска. Правила дополнены приложением 24-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Информация по восстановленным и возмещенным
объектами контроля средствам (работы, товары, услуги)
Наименование контрольного мероприятия: ________________________
Член СК (курирующий контрольное мероприятие): _________________
Ответственное лицо, проводившее контрольное мероприятие:
_______________________
тыс. тенге
Наименование объекта контроля (АБП)
БИН объекта контроля
Всего установлено нарушений
в том числе подлежит
из них восстановлено и возмещено в ходе КМ (выявленное к факту), в тг., %
Подтверждающие устранение нарушения документы (наименование, №, дата и др. реквизиты)
Остаток невозмещенных и не восстановленных средств (разница)
выполнением работ, оказанием услуг, поставкой товаров
восстановлением по учету (приведением документов в соответствие)
возмещением средств, из них:
возмещению
восстановлению
в бюджет организации (РГП, АО, ТОО и др.)
в государственный бюджет
в Национальный фонд
РБ
МБ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого
Приложение 25
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом

Ескерту. 25-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп
комитетінің қаулысы
_______________________                        «___»________ 20__ жыл
(органның орналасқан жері)
Қаулының тақырыбы
Айқындаушы бөлік ____________________________________________________
Қаулы шығарушы бөлік ________________________________________________
Есеп комитетінің Төрағасы                      ______________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің қаулысын (бұдан әрі – Қаулы) жасау
Қаулы тақырыбында «... бақылаудың қорытындысы туралы» деп көрсетіледі.
Қаулы айқындаушы және қаулы шығарушы бөліктен тұрады:
1. Айқындаушы бөлікте Есеп комитетінің отырысында бақылау қорытындыларын қарау туралы ақпарат, бақылаумен қамтылған мәселенің жай-күйі туралы жалпы тұжырым, соның ішінде:
1) бақылаумен қамтылған жалпы сома, оның ішінде анықталған бұзушылықтардың, соның ішінде бюджет кірістері мен шығыстары бойынша, мемлекет активтерін пайдалану кезіндегі сомалар;
2) тиімсіз пайдаланылған қаражат сомасы;
3) рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар сомасы;
4) бақылау барысында қалыпна келтірілген (өтелген) сома көрсетіледі.
Бұл ретте Есеп комитетінің мүшесі бақылау қорытындысы бойынша өткізілген отырысты ескере отырып, Қаулыда көрсетілген деректердің бақылау материалдарына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
2. Қаулы шығарушы бөлік:
1) жүргізілген бақылау іс-шарасының нәтижелері бойынша дайындалған Қорытындыны бекіту туралы шешімді (шет елдердің мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен бірлескен, қосарлас бақылау-талдамалық іс-шаралардың нәтижелері бойынша есепті мақұлдау туралы);
2) қажет болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, мемлекеттік органның бақылау жүргізуге жатқызылған мемлекеттік басқару саласындағы жүйелі кемшіліктерге назар аударуы туралы шешімді;
3) мерзімдерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, басқа да консультативтік-кеңесші органдарға және уәкілетті органдарға нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсынымдарды;
4) мерзімдерін көрсете отырып, нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру, Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету, анықталған бұзушылықтарды және жұмыстағы кемшiлiктердi жою, негізсіз пайдаланылған бюджет қаражатын қалпына келтіру не оларды есепке алу бойынша қалпына келтіру, бюджет қаражатының атаулылық және нысаналы сипаты принципін бұза отырып пайдаланылғандарын, соның ішінде нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді қайтару, өнім берушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, сондай-ақ бюджет және өзге де заңнама талаптарының бұзушылықтарына жол берген лауазымды адамдарды жауаптылыққа тарту жөнінде бақылау объектілері және басқа да мемлекеттік органдар орындауға міндетті Есеп комитетінің шешімдерін;

Сноска. Приложение 25 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Постановление
Счетного комитета по контролю за исполнением
республиканского бюджета
_______________________                       «___»________ 20__ года
(местонахождение органа)
Заголовок постановления
Констатирующая часть _________________________________________
Постановляющая часть _________________________________________
Председатель Счетного комитета __________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Примечание: составление постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Постановление).
В заголовке постановления указывается «Об итогах контроля …».
Постановление состоит из констатирующей и постановляющей части:
1. В констатирующей части указывается информация о рассмотрении итогов контроля на заседании Счетного комитета, общий вывод о состоянии вопроса, охваченного контролем, в том числе:
1) общая сумма охвата контролем, из них установленных нарушений, в том числе по доходам и расходам бюджета, при использовании активов государства;
2) сумма неэффективно использованных средств;
3) сумма нарушений процедурного характера;
4) сумма, восстановленная (возмещенная) в ходе контроля.
При этом членом Счетного комитета обеспечивается соответствие указанных в Постановлении данных материалам контроля с учетом проведенного заседания по итогам контроля.
2. Постановляющая часть содержит:
1) решение об утверждении Заключения, подготовленного по итогам проведенного контрольного мероприятия (об одобрении отчета по итогам совместных, параллельных контрольно-аналитических мероприятий с органами государственного финансового контроля зарубежных стран);
2) при необходимости, решение об обращении внимания Правительства Республики Казахстан, государственного органа на системные недостатки в сфере государственного управления, подвергнутой контролю;
3) рекомендации Правительству Республики Казахстан, другим консультативно-совещательным органам и уполномоченным органам по совершенствованию нормативных правовых актов с указанием сроков;
4) обязательные для исполнения объектами контроля и другими государственными органами, решения Счетного комитета с указанием сроков по совершенствованию нормативных правовых актов, обеспечению соблюдения требований законодательства Республики Казахстан, устранению выявленных нарушений и недостатков в работе, восстановлению необоснованно использованных бюджетных средств либо восстановлению их по учету, возврату использованных с нарушением принципа адресности и целевого характера бюджетных средств, в том числе целевых трансфертов и бюджетных кредитов, выполнению поставщиками договорных обязательств, а также привлечению к ответственности должностных лиц, допустивших нарушения требований бюджетного и иного законодательства;

5) бақылау объектілерінің лауазымды және өзге де адамдарының іс-әрекеттерінде қылмыс белгілерін қамтитын анықталған фактілер бойынша бақылау материалдарын процестік шаралар қабылдау үшін құқық қорғау органдарына жіберу туралы шешімдерді;
6) егер бақылау материалдары Қаулы қабылданғанға дейін берілмесе, бақылау объектілерінің лауазымды және өзге де адамдарының іс-әрекеттерінде әкімшілік құқық бұзушылықтар белгілерін қамтитын анықталған фактілер бойынша бақылау материалдарын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға жіберу туралы шешімдерді;
7) қажет болған жағдайда, мемлекеттік қаржылық бақылау объектілерінің лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін сақтамауының анықталған фактілері, соның ішінде тиімділікті бақылаудың нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыным жіберу туралы шешімді;
8) қажет болған жағдайда, басқа уәкілетті мемлекеттік органдарға – салықтық, кедендік және басқа да тексерулерді жүргізу туралы, тексеру комиссияларына – бірлескен Қаулының орындалу толықтығы мен сапасына бақылау, бақылау объектілерінің бұзушылықтарды нақты жойғанына постбақылау жүргізу туралы тапсырмаларды (бірлескен бақылау кезінде);
9) қажет болған жағдайда, бақылау объектісінің және басқа мүдделі адамдардың мекенжайына оларға қатысты бөлігінде анықталған бұзушылықтарды және жұмыстағы кемшіліктерді жою үшін ұсыным жіберу туралы Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесіне тапсырманы;
10) Қаулының (Ұсынымның) орындалуы туралы ақпаратты белгіленген мерзімде немесе егер мерзімі көрсетілмесе, оларды алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде бақылау органдарына ұсыну туралы талапты;
11) Қаулыны орындаудың міндеттілігі туралы талапты;
12) Қаулының орындалуын бақылау жүктелген Есеп комитетінің лауазымды адамының лауазымын, аты-жөнін және тегін қамтиды.
Қаулы Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Қаулыға арналған бланкісінде ресімделеді.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылау жүргізу қағидасына
26-қосымша
нысан
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
ҰСЫНЫМЫ
______________________________                "___"________ 20__ ж.
(органның орналасқан жері)
Ұсынымның тақырыбы
Айқындаушы бөлік _________________________________________________
Қаулы шығарушы бөлік _____________________________________________
Есеп комитетінің мүшесі            _________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің ұсынымын (бұдан әрі – Ұсыным) жасау.
Ұсыным жүргізілген бақылаудың нәтижелерінде уәкілетті мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тарапынан бақылау мәні бойынша кемшіліктер болмаған, алайда оларға ведомстволық бағынысты ұйымдар бюджет заңнамасына сәйкес міндетті түрде қалпына келтіруге (өтеуге) тиісті сомалар анықталған жағдайда жіберіледі.
Ұсыным айқындаушы және қаулы шығарушы бөліктерден тұрады:

5) решения о передаче материалов контроля в правоохранительные органы для принятия процессуальных мер по выявленным фактам, содержащим признаки преступлений в действиях должностных и иных лиц объектов контроля;
6) решения о передаче материалов контроля в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, по выявленным фактам, содержащим признаки административных правонарушений в действиях должностных и иных лиц объектов контроля, в случае, если материалы контроля не передавались до принятия Постановления;
7) при необходимости решение о направлении представления Президенту Республики Казахстан по выявленным фактам несоблюдения должностными лицами объектов государственного финансового контроля нормативных правовых актов Республики Казахстан, в том числе по результатам контроля эффективности;
8) при необходимости поручения другим уполномоченным государственным органам о проведении налоговых, таможенных и других проверок, ревизионным комиссиям о проведении контроля полноты и качества исполнения совместного Постановления, постконтроля фактического устранения объектами контроля нарушений (при совместном контроле);
9) при необходимости поручение члену Счетного комитета, ответственному за контроль, о направлении в адрес объекта контроля и других заинтересованных лиц представления для устранения выявленных нарушений и недостатков в работе в части, их касающейся;
10) требование о предоставлении в установленные сроки или, если срок не указан, в течение двадцати рабочих дней со дня их получения в органы контроля информации об исполнении Постановления (Представления);
11) требование об обязательности исполнения Постановления;
12) должность, фамилию и инициалы должностного лица Счетного комитета, на которое возлагается контроль за исполнением Постановления.
Постановление оформляется на бланке Постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета.
Приложение 26
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Счетного комитета по контролю за исполнением
республиканского бюджета
___________________                          "___"________ 20__ года
(местонахождение органа)
Заголовок представления
Констатирующая часть ___________________________________________
Постановляющая часть ___________________________________________
Член Счетного комитета ___________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Примечание: составление представления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Представление).
Представление направляется в случаях, когда результаты проведенного контроля не содержат недостатков со стороны уполномоченных государственных органов, субъектов квазигосударственного сектора по предмету контроля, однако выявлены суммы, подлежащие обязательному восстановлению (возмещению) в соответствии с бюджетным законодательством подведомственными им организациями.
Представление состоит из констатирующей и постановляющей части:

1. Айқындаушы бөлікте анықталған бұзушылықтардың қысқаша сипаттамасы беріледі.
2. Қаулы шығарушы бөлікте анықталған бұзушылықтар мен жұмыстағы кемшіліктердің жойылғаны және ұсынудың атқарылғаны туралы ақпаратты Есеп комитетіне белгіленген мерзімде ұсыну туралы талап көрсетіледі.
Ұсыным бақылау объектісіне (басқа мүдделі адамдарға):
1) негізсіз пайдаланылған бюджет қаражатын қалпына келтіру не оларды есеп бойынша қалпына келтіру, атаулылық және нысаналы сипат принципін бұза отырып пайдаланылған бюджет қаражатын, оның ішінде мақсаты бойынша пайдаланылмаған нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттердің сомаларын қайтару, заңсыз іс-әрекеттер нәтижесінде мемлекетке келтірілген залалдың орнын толтыру туралы;
2) бұзушылық фактілері анықталған жағдайда, өнім берушілердің тауарларды жеткізуін (жұмыстарды орындауын және қызметтерді көрсетуін), басқа да шарттық міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету туралы, сондай-ақ басқа да шараларды қолдану туралы;
3) Ұсынымның орындалуы туралы ақпаратты сыртқы бақылау органына онда белгіленген мерзімде ұсыну туралы талаптарды қамтиды.
Есеп комитетінің бақылау жүргізуге жауапты мүшесі Ұсыным жобасын Есеп комитетінің отырысында талқылау үшін Қаулы жобасымен бірге енгізеді.
Ұсынымға Есеп комитетінің мүшесі қол қояды және бақылау объектісінің (басқа да мүдделі тұлғалардың) мекенжайына оған (оларға) қатысты бөлігінде жіберіледі.
Ұсыным Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі  есеп комитетінің бланкісінде ресімделеді.
Есеп комитетінің
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
27-қосымша
Бақылау іс-шаралары материалдарының сапасына бақылау жүргізу
әдістемесі
Ескерту. 27-қосымшамен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Бақылау іс-шаралары материалдарының сапасына бақылау жүргізу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) бақылау жүргізуге дайындалудан бастап, Есеп комитеті шешімдерінің (қаулыларының (ұсынымдарының)) орындалуын жүзеге асыруға дейінгі сапаны бақылауды жүргізу кезінде бірыңғай тәсілді қамтамасыз ету мақсатында әзірленді және сапаны бақылауды жүргізуге және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің сапаны бақылауды жүзеге асыру рәсімдеріне қойылатын талаптарды, соның ішінде сараптамалық қорытындылардың мазмұнына қойылатын талаптарды нақтылайды.
2. Бақылау іс-шаралары материалдарының сапасын бақылауды осы Әдістемеге 1-қосымшаға сай белгіленген тәртіппен бекітілген Есеп комитетінің кезекті жоспарлы кезеңге арналған бақылау іс-шараларының жоспарынан (бұдан әрі – Жоспар) іріктеу жолымен қалыптастырылып, Есеп комитетінің Төрағасы бекітетін Сапаны бақылауға жататын бақылау іс-шараларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) сай, сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше жүргізеді. Бұл ретте жыл сайын сапаны бақылаумен Есеп комитетінің әрбір мүшесі бойынша кемінде бір бақылау іс-шарасын міндетті түрде бақылаумен қамти отырып, Жоспарда көзделген бақылау іс-шараларының кемінде 50%-ы қамтылуы тиіс.

1. В констатирующей части указывается краткое описание выявленных нарушений.
2. В постановляющей части указываются требования об устранении выявленных нарушений и недостатков в работе и о представлении в установленные сроки в Счетный комитет информации об исполнении представления.
Представление содержит требования к объекту контроля (другим заинтересованным лицам):
1) о восстановлении необоснованно использованных бюджетных средств либо о восстановлении их по учету, возврату использованных с нарушением принципа адресности и целевого характера бюджетных средств, в том числе не по целевому назначению сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов, возмещение нанесенного в результате неправомерных действий ущерба государству;
2) об обеспечении поставки поставщиками товаров (выполнения работ и услуг), выполнении других договорных обязательств, при установлении фактов нарушений, а также о принятии других мер;
3) о представлении в установленные в нем сроки в орган внешнего контроля информации об исполнении Представления.
Проект Представления членом Счетного комитета, ответственным за проведение контроля, вносится для обсуждения на заседание Счетного комитета совместно с проектом Постановления.
Представление подписывается членом Счетного комитета и направляется в адрес объекта контроля (других заинтересованных лиц) в части его(их) касающейся.
Представление оформляется на бланке Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета.
Приложение 27
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
Счетным комитетом
Методика
проведения контроля качества материалов контрольных
мероприятий
Сноска. Правила дополнены приложением 27 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая Методика проведения контроля качества материалов контрольных мероприятий (далее – Методика) разработана с целью обеспечения единого подхода при проведении контроля качества, начиная с подготовки к проведению контроля до осуществления исполнения решений Счетного комитета (постановлений (представлений)) и детализирует требования к процедурам осуществления контроля качества структурными подразделениями, ответственными за проведение контроля качества и правовое обеспечение, в том числе требования к содержанию экспертных заключений.
2. Контроль качества материалов контрольных мероприятий проводится структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества, согласно Перечню контрольных мероприятий, подлежащих контролю качества, утверждаемому Председателем Счетного комитета (далее – Перечень), сформированному путем выборки из утвержденного в установленном порядке Плана контрольных мероприятий Счетного комитета на очередной плановый период (далее – План) согласно приложению 1 к настоящей Методике. При этом ежегодно контролем качества должно быть охвачено не менее 50% контрольных мероприятий, предусмотренных Планом, с обязательным охватом контролем качества не менее одного контрольного мероприятия по каждому члену Счетного комитета.

3. Тізбені қалыптастыруды сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше Жоспарды қалыптастыру кезеңінде бақылау іс-шараларын жүргізу мерзімдерін және жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше жүргізетін бақылау объектілерінің тәуекелдерін бағалауды ескере отырып, осы Әдістемеге 2-қосымшаға сай критерийлер бойынша есептелген бақылау іс-шаралары тәуекелдерінің жиынтық көрсеткіштерін ранжирлеу жолымен жүзеге асырады.
4. Жоспарлы кезеңге арналған тізбені қалыптастыру үшін жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше Жоспар бекітілгеннен кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей, Тәуекелдерді басқарудың үлгі жүйесіне сәйкес, бақылау объектілері бойынша тәуекелдерді бағалау деректерін сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге жібереді.
5. Тәуекелдердің жиынтық көрсеткіштерінің мәндері сәйкес келген жағдайда, іріктеу тәуекелдерді бағалаудың әр критерийі бойынша көрсеткіштердің мәндерін салыстыру негізінде жүзеге асырылады. Бұл ретте бақылау объектілері, бюджет қаражаты мен мемлекет активтері бақылаумен ең көп қамтылған бақылау іс-шарасына, сондай-ақ кешенді тексерулерге басымдық беріледі.
6. Бақылау іс-шараларын іріктеу нәтижелері қамтылған тізбені сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше Жылдық жоспар бекітілгеннен кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей, Есеп комитетінің Төрағасына бекітуге ұсынады.
7. Бекітілген Тізбе сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеде сақталады және және жария етуге жатпайды.
8. Тізбеге өзгерістер мен толықтырулар сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің бастамасы және Есеп комитеті Төрағасының тапсырмасы бойынша енгізіледі. Жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу, сондай-ақ бақылау іс-шарасы тәуекелін қайта бағалау негіз бола алады.
9. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше Тізбеге қарамастан, осы Әдістемеге 3 және 4-қосымшаларға сай нысан бойынша сараптама нәтижелерін міндетті түрде ресімдей және сапаны бақылауды жүргізуге, бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге жібере отырып, бақылау іс-шараларының барлық материалдарына заң сараптамасын жүргізеді.
Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше заң сараптамасын жүргізген кезде мынадай құжаттарды:
бұзушылықтар тізілімін, бақылау актісін, актіге қоса берілген растайтын құжаттарды – бақылау актісінде бұзушылық ретінде тіркелген бұзушылықтар (кемшіліктер) тармақтары мазмұнының сәйкестігі, анықталған бұзушылықтар көрсетілген кезде заңнаманың дұрыс қолданылуы, бұзушылықтарды растайтын құжаттардың бар болуы мәніне;
жиынтық тізілімді, қаулы (ұсыным) жобасын – қаулы (ұсыным) жобасына заңдық негізделмеген, расталмаған, әділ емес жазылған тұжырымдар мен ұсынымдардың енгізілуіне жол бермеу мәніне;
бақылау актілерін, растайтын құжаттарды – қажетті құжаттар тізбесінің бар-жоғы, бақылау объектілерінің лауазымды және өзге адамдарының іс-әрекетінде заңнамада көзделген қылмыс белгілерінің анықталуы мәніне зерделейді.
Қажетті растайтын құжаттар мен қылмыс белгілері болмаған жағдайда – құқық қорғау органдарына бақылау материалдарын жіберу мүмкіндігінің жоқ екендігі, сондай-ақ қаулы (ұсыным) жобасында жазылған ұсынымдар мен тапсырмалардың құқықтық негізділігі туралы қорытынды еркін нысанда жасалады.

3. Формирование Перечня осуществляется структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества, путем ранжирования сводных показателей рисков контрольных мероприятий, рассчитанных по критериям согласно приложению 2 к настоящей Методике, с учетом сроков проведения контрольных мероприятий и оценки рисков объектов контроля, проводимой структурным подразделением, ответственным за планирование на стадии формирования Плана.
4. Для формирования Перечня на плановый период структурным подразделением, ответственным за планирование, не позднее одного рабочего дня после утверждения Плана направляются в структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества, данные оценки рисков по объектам контроля в соответствии с Типовой системой управления рисками.
5. В случае совпадения значений сводных показателей риска выбор осуществляется на основании сравнения значений показателей по каждому критерию оценки риска. При этом приоритет отдается контрольному мероприятию с наибольшим охватом объектов контроля, бюджетных средств и активов государства, также комплексным проверкам.
6. Перечень с результатами выбора контрольных мероприятий вносятся на утверждение Председателю Счетного комитета структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества, не позднее пяти рабочих дней после утверждения годового Плана.
7. Утвержденный Перечень находится на хранении в структурном подразделении, ответственном за проведение контроля качества, и не подлежит разглашению.
8. Изменения и дополнения в Перечень вносятся по инициативе структурного подразделения, ответственного за проведение контроля качества, и по поручению Председателя Счетного комитета. Основанием могут служить внесение изменений и дополнений в План, а также переоценка риска контрольного мероприятия.
9. Независимо от Перечня, структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, проводится юридическая экспертиза на все материалы контрольных мероприятий, с обязательным оформлением результатов экспертизы по форме согласно приложениям 3 и 4 к настоящей Методике, и направлением в структурные подразделения, ответственные за проведение контроля качества и проведение контроля.
При проведении юридической экспертизы структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, изучаются следующие документы:
реестр нарушений, акты контроля, подтверждающие документы, приложенные к акту – на предмет соответствия содержания пунктов нарушений (недостатков), зафиксированных в акте контроля как нарушения, правильности применения законодательства при указании выявленных нарушений, наличия документов, подтверждающих нарушение;
сводный реестр, проект постановления (представления) – на предмет недопущения включения в проект постановления (представления) юридически необоснованных, неподтвержденных, необъективно изложенных выводов и рекомендаций;
акты контроля, подтверждающие документы – на предмет наличия необходимого перечня документов и установления признаков преступлений в действиях должностных и иных лиц объектов контроля, предусмотренных законодательством.
В случае отсутствия необходимых подтверждающих документов и признаков преступлений – заключение об отсутствии возможности передачи материалов контроля в правоохранительные органы, а также о правовой обоснованности, изложенных в проекте постановления (представления) рекомендации и поручения составляется в произвольной форме.

10. Сапаны бақылау мынадай:
1) бақылау жүргізуге дайындалу сапасын бақылау;
2) бақылау актілерінің сапасын бақылау;
3) бақылау іс-шарасының қорытындысы бойынша қорытындылар мен қаулылар (ұсынымдар) жобаларының сапасын бақылау;
4) Есеп комитеті қаулыларының (ұсынымдарының) орындалу сапасын бақылау бағыттары бойынша жүзеге асырылады.
11. Осы Әдістеменің 10-тармағында көзделген әрбір бағыт бойынша бақылау іс-шараларының сапасына бақылау жүргізу рәсімі осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады, осы Әдістемеге 6 және 7-қосымшаларға сай нысандармен, сапаны бақылаудың қорытындысы және қаулыны (ұсынымды) бақылаудың қорытындысы туралы Есеп комитеті мүшесінің қызметтік жазбасын талдаудың қорытындысы бойынша, тиісінше, сараптамалық қорытындылармен ресімделеді және Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесіне, бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберіледі. Заң қорытындысында көрсетілген ескертулер сапаны бақылаудың нәтижелері бойынша сараптамалық қорытындыда көрсетіледі.
12. Келіспеушіліктер болған жағдайда, бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше соңғы сараптамалық қорытынды ұсынылған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей, сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге осы Әдістемеге 8-қосымшаға сай нысан бойынша дәлелді қарсылықтарын жібереді.
Көрсетілген мерзім ішінде қарсылықтар келіп түспеген жағдайда, сараптамалық қорытындының тұжырымдары қабылданған болып есептеледі.
13. Сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше әр бақылау іс-шарасының сапасын бақылауды және сараптамалық қорытындыларға қарсылықтарды өңдеуді аяқтағаннан кейін оның барлық кезеңдерінің сапасын бақылаудың нәтижелерін қорыта отырып, осы Әдістемеге 9-қосымшаға сай нысан бойынша жиынтық сараптамалық қорытынды дайындайды, ол Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесіне, бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберіледі. Жиынтық сараптамалық қорытынды Есеп комитетінің отырысын өткізу үшін дайындалған құжаттарға міндетті түрде қоса тіркеледі.
14. Сараптамалық және заңдық қорытындылар, оларға қатысты қарсылықтар белгіленген тәртіппен міндетті түрде ішкі хат-хабарларда тіркеледі.
15. Есеп комитеті Төрағасының шешімі бойынша бақылау объектісінде қайта тексеру тағайындалуы мүмкін. Сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше және (немесе) аталған бақылауға қатыспаған бақылаушылар Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау жүргізу қағидасына 8 және 9-қосымшаларға сай нысан негізінде қайта тексеру жүргізудің Жоспарын және Бағдарламасын әзірлейді, оларға сараптамалық қорытындыда ескертулер орын алған мәселелер енгізіледі. Қайта тексеру жүргізу мерзімін Есеп комитетінің Төрағасы айқындайды. Қайта тексеру жүргізу нәтижелері Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау жүргізу қағидасына (бұдан әрі – Қағида) 19-қосымшаға сай нысан негізінде актімен екі данада ресімделеді және бақылау объектісіне, сондай-ақ шешім қабылдау үшін тікелей Есеп комитетінің Төрағасына ұсынылады.

10. Контроль качества осуществляется по следующим направлениям:
1) контроль качества подготовки к проведению контроля;
2) контроль качества актов контроля;
3) контроль качества проектов заключений и постановлений (представлений) по итогам контрольного мероприятия;
4) контроль качества исполнения постановлений (представлений) Счетного комитета;
11. Процедура проведения контроля качества контрольных мероприятий по каждому направлению, предусмотренному пунктом 10 настоящей Методики, осуществляется в соответствии с приложением 5 к настоящей Методике, оформляется экспертными заключениями по итогам контроля качества и по итогам анализа служебной записки члена Счетного комитета об итогах контроля постановления (представления) формам согласно приложениям 6 и 7 к настоящей Методике соответственно и направляется члену Счетного комитета, ответственному за контроль, и структурному подразделению, ответственному за проведение контроля. Указанные в юридическом заключении замечания отражаются в экспертном заключении по итогам контроля качества.
12. При наличии разногласий структурное подразделение, ответственное за проведение контроля, в срок не более двух рабочих дней со дня представления последнего экспертного заключения направляет структурному подразделению, ответственному за проведение контроля качества, мотивированные возражения по форме согласно приложению 8 к настоящей Методике.
В случае непоступления в указанные сроки возражений выводы экспертного заключения считаются принятыми.
13. По завершению контроля качества каждого контрольного мероприятия и отработки возражений к экспертным заключениям структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества, готовится сводное экспертное заключение с обобщением итогов контроля качества всех его этапов по форме согласно приложению 9 к настоящей Методике, которое направляется члену Счетного комитета, ответственному за контроль, и структурному подразделению, ответственному за проведение контроля. Сводное экспертное заключение в обязательном порядке приобщается к документам, подготовленным для проведения заседания Счетного комитета.
14. Экспертные и юридические заключения, возражения к ним в обязательном порядке регистрируются во внутренней корреспонденции в установленном порядке.
15. По решению Председателя Счетного комитета может быть назначена перепроверка на объекте контроля. Структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества, и (или) контролеры, которые не принимали участие в данном контроле, разрабатывают План и Программу проведения перепроверки на основании форм согласно приложениям 8 и 9 к Правилам проведения внешнего государственного финансового контроля Счетным комитетом, в которые включаются те вопросы, по которым имеются замечания в экспертном заключении. Срок проведения перепроверки определяется Председателем Счетного комитета. Результаты проведения перепроверки оформляются актом в двух экземплярах на основании формы согласно приложению 19 к Правилам проведения внешнего государственного финансового контроля Счетным комитетом (далее – Правила) и представляются объекту контроля и непосредственно Председателю Счетного комитета для принятия решения.

2. Бақылау жүргізуге дайындалу сапасын бақылау
16. Бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше бақылауға шыққанға дейін кемінде төрт жұмыс күні бұрын сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесімен алдын ала келісілген мынадай құжаттарды: бақылау объектісін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпаратты; Бақылау жүргізу жоспары мен бағдарламасының жобаларын; алдын ала зерделеу (болған жағдайда) нәтижелері бойынша Есеп комитетінің Жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Есеп комитеті мүшесінің қызметтік жазбасын ұсынады.
17. Сапаны бақылау оны жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге құжаттардың жіберілген күнін тіркеуден басталады. Егер құжаттар осы Әдістеменің 16-тармағында белгіленген мерзімнен кеш ұсынылған жағдайда, бұл туралы сараптамалық қорытындының «Анықталған бұзушылықтар, сәйкессіздіктер, кемшіліктер жөніндегі негізгі тұжырымдар және оларды жою жөніндегі ұсыныстар» деген бөлімінде тиісті жазба жасалады.
Сапаны бақылау осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес әрбір бақылау іс-шарасы бойынша мынадай критерийлер:
1) Бақылау жүргізу жоспары және бағдарламасы жобаларының белгіленген нысандарға сәйкестігі;
2) Бақылау жүргізу бағдарламасы жобасында бағалау критерийлерінің (тиімділікке бақылау жүргізген жағдайда), бақылау мәселелерінің толық көрсетілуі және олардың белгіленген талаптарға сәйкес келуі;
3) Бақылау жүргізу бағдарламасы жобасында бақылауды нормативтік құқықтық және әдіснамалық қамтамасыз ету тізбесінің дұрыс көрсетілуі бойынша үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
18. Бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше сараптамалық қорытындыны алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде Бақылау жүргізу жоспарының және бағдарламасының жобаларын сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің ескертулері мен ұсыныстарына сәйкес жетілдіреді. Даулы мәселелер жұмыс тәртібімен талқыланады. Егер талқылаудың қорытындысы бойынша тараптар ортақ көзқарасқа келмесе, келіспеушіліктер Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесінің алдында талқыланады.
3. Бақылау актілерінің сапасын бақылау
19. Әрбір объекті бойынша бақылау актілерінің сапасын бақылау қол қойылған акт Есеп комитетіне келіп түскеннен кейін жүзеге асырылады.
20. Бақылау объектісі бақылау актісін қайтармаған және (немесе) оған қол қоймаған жағдайда, сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше бақылау актісіне қол қоюдан бас тартқаны және оның алдыңғы даналарын қайтармағаны туралы тиісті жазбасы бар бақылау актісінің үшінші данасының көшірмесін қарайды.

2. Контроль качества подготовки к проведению контроля
16. Структурным подразделением, ответственным за проведение контроля, в срок не позднее чем за четыре рабочих дня до выхода на контроль предоставляются структурному подразделению, ответственному за проведение контроля качества, предварительно согласованные с членом Счетного комитета, ответственным за контроль следующие документы: информация о результатах предварительного изучения объекта контроля; проекты Плана и Программы проведения контроля; служебная записка члена Счетного комитета о внесении изменений и дополнений в План Счетного комитета по результатам предварительного изучения (при наличии).
17. Контроль качества начинается с фиксирования даты направления документов в структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества. В случае, если документы были представлены позже срока, установленного пунктом 16 настоящей Методики, об этом делается соответствующая запись в экспертном заключении в разделе «Основные выводы по установленным нарушениям, несоответствиям, недостаткам и предложения по их устранению».
Контроль качества осуществляется в течение трех рабочих дней по каждому контрольному мероприятию в соответствии с приложением 5 к настоящей Методике по следующим критериям:
1) соответствие проектов Плана и Программы проведения контроля установленным формам;
2) полнота отражения в проекте Программы проведения контроля критериев оценки (в случае проведения контроля эффективности), вопросов контроля и их соответствие установленным требованиям;
3) правильность отражения в проекте Программы проведения контроля перечня нормативного правового и методологического обеспечения контроля.
18. По получению экспертного заключения структурное подразделение, ответственное за проведение контроля, в течение одного рабочего дня дорабатывает проекты Плана и Программы проведения контроля в соответствии с замечаниями и предложениями структурного подразделения, ответственного за проведение контроля качества. Спорные вопросы обсуждаются в рабочем порядке. Если по итогам обсуждения стороны не вырабатывают единую позицию, разногласия обсуждаются у члена Счетного комитета, ответственного за контроль.
3. Контроль качества актов контроля
19. Контроль качества актов контроля по каждому объекту осуществляется после поступления подписанного акта в Счетный комитет.
20. В случае невозвращения и (или) неподписания акта контроля объектом контроля, структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества, рассматривается копия третьего экземпляра акта контроля с соответствующей записью об отказе от подписи и невозврате предыдущих экземпляров акта контроля.

21. Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше Бақылау актілерін есепке алу журналында бақылау актілерін өткізу күнін және өткізуге жауапты қызметкердің қолын міндетті түрде тіркей отырып, оларды сканерлегеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге тіркеу және есепке қою үшін ұсынады.
22. Сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше актілер түскен күні оларды ЭҚАБЖ-ның арнайы модулінде хронологиялық тәртіппен тіркеуді қамтамасыз етеді.
Сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше бақылау актілерін тіркеген кезде тексеруді мынадай өлшемдер: бақылаушылардың және бақылау объектілері өкілдерінің қойған қолдарының бар-жоғы, бақылау актісінде көрсетілген парақтардың жалпы санының бақылау актісінің және оларға қатысты қосымшалардың қағаз және электрондық нұсқасындағы парақтар санына сәйкестігі, актінің сканерленген электрондық нұсқасын көріп оқу мүмкіндігі бойынша жүзеге асырады.
23. Сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше сапаны бақылауды оның тіркелген кезінен бастап жеті жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Егер сапаны бақылауға бір жұмыс күні ішінде 7-ден астам акті түссе немесе бақылау актісі 50 беттен асатын болса (қосымшаларын есептемегенде), онда әрбір бақылау актісі бойынша сапаны бақылау он жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
24. Сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысы басшылықтың тапсырмасы немесе өзінің бастамасы бойынша жақын арада болатын отырыстарға материалдарды дайындау мерзімдерінің сақталуын қамтамасыз ету мақсатында бақылау актілерінің келіп түскен күніне қарамастан оларды қарау басымдылығын белгілеуі мүмкін.
25. Сапаны бақылау мынадай критерийлер:
1) бақылауды аяқтау мерзімдерінің сақталуы, бақылау актісінің танысу және қол қою үшін ұсынылуы, бақылау актісінің тіркеуге және есепке алуға өткізілуі;
2) бақылау актісінің белгіленген нысанға сәйкестігі;
3) бақылау актісі мазмұнының Стандарттардың және Қағиданың белгіленген талаптарына сәйкестігі бойынша жүргізіледі.
26. Сараптамалық қорытындыда заң қорытындысында көрсетілген ескертулер көрсетіледі.
27. Сапаны бақылауды жүргізген кезде заң сараптамасын жүргізу мерзімі осы Әдістеменің 23-тармағында көрсетілген сапаны бақылау мерзіміне сай есептеледі және сапаны бақылауды жүргізуге және бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге қорытынды жалпы мерзім өткенге дейін кемінде бір жұмыс күні бұрын ұсынылады. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысы заң сараптамасын жүргізудің анағұрлым қысқа мерзімін белгілеуі мүмкін.

21. Структурным подразделением, ответственным за документооборот, для регистрации и учета представляются акты контроля в структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества, не позднее следующего рабочего дня после их сканирования с обязательным фиксированием даты и подписи работника, ответственного за сдачу актов контроля в Журнале учета актов контроля.
22. Структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества, в день поступления актов обеспечивает их регистрацию в специальном модуле в ЕСЭДО в хронологическом порядке.
Структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества, при регистрации актов контроля осуществляет проверку по следующим параметрам: наличие подписей контролеров и представителей объекта контроля, соответствие общего количества листов, указанного в акте контроля, количеству листов акта контроля и приложений к ним в бумажном и электронном варианте, возможность прочтения сканированного электронного варианта акта.
23. Контроль качества осуществляется структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества, в течение семи рабочих дней с момента его регистрации.
В случае, если в течение одного рабочего дня поступило более 7 актов контроля или на 50 и более страницах (без учета приложений), то контроль качества по каждому акту контроля проводится в течение десяти рабочих дней.
24. Руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение контроля качества, по поручению руководства или по собственной инициативе, в целях обеспечения соблюдения сроков подготовки материалов, к ближайшим заседаниям может быть установлена приоритетность рассмотрения актов контроля вне зависимости от даты их поступления.
25. Контроль качества проводится по следующим критериям:
1) соблюдение сроков завершения контроля, представления для ознакомления и подписания акта контроля, сдачи акта контроля на регистрацию и учет;
2) соответствие акта контроля установленной форме;
3) соответствие содержания акта контроля установленным требованиям Стандартов и Правил.
26. В экспертном заключении указываются замечания, отраженные в юридическом заключении.
27. При проведении контроля качества срок проведения юридической экспертизы исчисляется согласно срокам контроля качества, указанным в пункте 23 настоящей Методики, и заключение представляется в структурные подразделения, ответственные за проведение контроля качества и проведение контроля, не менее чем за один рабочий день до истечения общего срока. Руководителем структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение, может быть установлен более короткий срок проведения юридической экспертизы.

28. Сараптамалық қорытындының тұжырымдарымен келіспеген жағдайда, бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше осы Әдістемеге 8-қосымшаға сай нысан бойынша өзінің дәлелді негіздемелері бар қарсылықтарын жібереді.
29. Бақылауды және сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшелер қарсылықтарды жұмыс тәртібінде өздері келіскен мерзімдерде, бірақ Есеп комитетінің Төрағасына отырысқа арналған материалдарды ұсыну мерзімінен бір күн бұрын талқылайды.
Әрбір даулы мәселе бойынша ескертулер алынып тасталған жағдайда, сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің және сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің дәлелдерімен және тұжырымдарымен келіскен жағдайда, бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің лауазымды адамдарының қолымен расталған келісу немесе келіспеу туралы түпкілікті шешім қабылданады. Жекелеген мәселелер бойынша сапаны бақылау критерийлері жөніндегі кемшіліктердің сыныптамасы өзгертілуі мүмкін.
30. Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі бақылау іс-шарасының нәтижесі бойынша қорытынды мен қаулының (ұсынымның) жобаларын дайындау кезінде сараптамалық қорытындының тұжырымдарын ескереді.
4. Қорытындылар мен қаулылар (ұсынымдар) жобаларының сапасын
бақылау
31. Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі материалдарды Есеп комитеті Төрағасының қарауына ұсынудың белгіленген мерзіміне дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей, қорытындының және қаулының (ұсынымның) жобаларын, бұзушылықтардың жиынтық тізілімін, бақылау объектілерінің қарсылықтарын және оларға берілетін жауаптарды сапаны бақылау мен заң сараптамасын жүргізу үшін сапаны бақылауды жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге ұсынады.
32. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше екі жұмыс күні ішінде заң сараптамасын дайындайды және сапаны бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшеге жібереді.
33. Сапаны бақылау заң қорытындысы келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Сараптамалық қорытындыда заң қорытындысында көрсетілген ескертулерге сілтеме жасалады.
34. Қорытындылардың және қаулылардың (ұсынымдардың) жобаларының сапасын бақылау мынадай критерийлер:
1) белгіленген нысандарға қойылатын талаптарға сәйкестігі;
2) Стандарттардың, Қағиданың және өзге де нормативтік құқықтық құжаттардың белгіленген талаптарына мазмұнның сәйкестігі бойынша жүзеге асырылады.
35. Сараптамалық қорытындыда жазылған тұжырымдар бойынша келіспеушіліктер болған жағдайда, сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше сараптамалық қорытындыны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде даулы мәселелерді Есеп комитетінің мүшесімен талқылайды.

28. В случае несогласия с выводами экспертного заключения структурное подразделение, ответственное за проведение контроля, направляет свои возражения с мотивированными обоснованиями по форме согласно приложению 8 к настоящей Методике.
29. Возражения обсуждаются в рабочем порядке структурными подразделениями, ответственными за проведение контроля и контроля качества, в согласованные ими сроки, но не позднее, чем за один день до срока представления материалов на заседание Председателю Счетного комитета.
По каждому спорному вопросу принимается окончательное решение о согласии или несогласии с подтверждением подписями должностных лиц структурного подразделения, ответственного за проведение контроля качества, в случае снятия замечаний и структурного подразделения, ответственного за проведение контроля, в случае согласия с доводами и выводами структурного подразделения, ответственного за проведение контроля качества. По отдельным вопросам может быть изменена квалификация недостатков по критериям контроля качества.
30. Выводы экспертного заключения учитываются членом Счетного комитета, ответственного за контроль, при подготовке проектов заключения и постановления (представления) по итогам контрольного мероприятия.
4. Контроль качества проектов заключений и постановлений
(представлений)
31. Членом Счетного комитета, ответственным за контроль, направляются проекты заключения и постановления (представления), сводный реестр нарушений, возражения объектов контроля и ответы на них в структурные подразделения, ответственные за проведение контроля качества и правовое обеспечение, для проведения контроля качества и юридической экспертизы, не позднее чем за пять рабочих дней до установленного срока представления материалов на рассмотрение Председателю Счетного комитета.
32. Структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение, в течение двух рабочих дней готовит юридическое заключение и направляет структурному подразделению, ответственному за контроль качества.
33. Контроль качества осуществляется в течение двух рабочих дней со дня поступления юридического заключения. В экспертном заключении делается ссылка на замечания, указанные в юридическом заключении.
34. Контроль качества проектов заключений и постановлений (представлений) осуществляется по следующим критериям:
1) соответствие требованиям к установленным формам;
2) соответствие содержания установленным требованиям Стандартов, Правил и иных нормативных правовых документов.
35. В случае наличия разногласий по выводам, изложенным в экспертном заключении, структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества, в течение двух рабочих дней со дня получения экспертного заключения обсуждает спорные вопросы с членом Счетного комитета.

36. Егер Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі бақылау іс-шарасының нәтижесі бойынша қорытындының жобасына сараптамалық қорытындының тұжырымдарын ескермеу туралы шешім қабылдаса, онда сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше ескертулері бар бұрыштама қояды.
Сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысы келіспеушілік фактісі туралы Есеп комитетінің Төрағасына баяндайды.
5. Есеп комитеті қаулыларының (ұсынымдарының) орындалу сапасын
бақылау
37. Есеп комитеті мүшесінің Есеп комитеті Қаулысы (Ұсынымы) тармақтарының орындалуын бақылау нәтижелері туралы қызметтік жазбасы Есеп комитеті Төрағасының қарауына жіберіледі, ол Есеп комитетінің аппарат басшысына бақылаудан алу мүмкіндігін қарауға тапсырма береді.
38. Есеп комитетінің аппарат басшысы сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге орындаудың уақтылылығы мен толықтығы мәніне сапаны бақылау жүргізуге тапсырма береді.
39. Сапаны бақылау Қаулы (Ұсыным) тармақтарының орындалуы туралы растайтын құжаттардың негізінде үш жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
40. Есеп комитеті Қаулыларының (Ұсынымдарының) тармақтарын бақылаудан алу үшін мыналар:
1) толық және сапалы орындалуы;
2) заңды тұлғаның таратылуы (соның ішінде банкроттық), жеке тұлғаның қайтыс болуы;
3) лауазымды адамның және/немесе жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты тұрғылықты жерге кетуі;
4) фактілерді немесе өтеуге (қалпына келтіруге) жататын сомалар көлемін соттың растамауы;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ескіру мерзімінің өтуі;
6) жария ету (рақымшылық жасау) актісінің қабылдануы, сондай-ақ қаражатты өтеу (қалпына келтіру) туралы Есеп комитеті қорытынды жасаған фактілерді заңдастыратын заңнаманың өзгеруі негіз болып табылады.
41. Сапаны бақылаудың қорытындысы бойынша 7-қосымшаға сай белгіленген нысанда тұжырымдар мен ұсыныстар көрсетіле отырып, сараптамалық қорытынды жасалады және тиісті шешім қабылдау үшін Есеп комитетінің Төрағасына ұсынылады.
6. Қорытынды ережелер
42. Бақылау іс-шарасының материалдарына сапаны бақылау жүргізу аяқталған соң осы Әдістемеге 10-қосымшаға сай критерийлер бойынша жүзеге асыралатын алдын ала бағалау жүргізіледі. Алдын ала бағалау жүргізілген бақылау іс-шарасының қорытындысы қаралғаннан кейін Есеп комитетінің отырысында айтылады.
43. Есеп комитеті шешімдерінің (қаулыларының, ұсынымдарының) іске асырылуына постбақылаулық бағалау осы Әдістемеге 11-қосымшаға сай критерийлермен олардың орындалу сапасын бақылаудың қорытындысы бойынша жүзеге асырылады. Әрбір критерий бойынша бағалау критерийі көрсеткішінің нақты мәніне сәйкес келетін 0-ден 100-ге дейінгі балл диапазонындағы бағалар мен басымдықтар бойынша салмақтық коэффициенттер белгіленген.

36. В случае, если член Счетного комитета, ответственный за контроль, принимает решение не учитывать выводы экспертного заключения к проекту заключения по итогам контрольного мероприятия, то они визируются структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества, с замечаниями.
Руководитель структурного подразделения, ответственного за проведение контроля качества, докладывает о факте разногласий Председателю Счетного комитета.
5. Контроль качества исполнения постановлений (представлений)
Счетного комитета
37. Служебная записка члена Счетного комитета о результатах контроля исполнения пунктов Постановления (Представления) Счетного комитета направляется на рассмотрение Председателю Счетного комитета, который дает поручение руководителю аппарата Счетного комитета рассмотреть возможность снятия с контроля.
38. Руководитель аппарата Счетного комитета дает поручение структурному подразделению, ответственному за проведение контроля качества, провести контроль качества на предмет своевременности и полноты исполнения.
39. Контроль качества проводится в течение трех рабочих дней на основании документов, подтверждающих об исполнении пунктов Постановления (Представления).
40. Основаниями для снятия с контроля пунктов Постановлений (Представлений) Счетного комитета являются:
1) полное и качественное исполнение;
2) ликвидация юридического лица (в том числе банкротство), смерть физического лица;
3) выезд должностного лица и/или физического лица за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительство;
4) неподтверждение судом фактов или объемов сумм, подлежащих возмещению (восстановлению);
5) истечение срока давности, установленного законами Республики Казахстан;
6) принятие акта легализации (амнистии), а также изменения законодательства, узаконивающих факты, на основании которых Счетным комитетом был сделан вывод о возмещении (восстановлении) средств.
41. По итогам контроля качества составляется экспертное заключение с выводами и предложениями по установленной форме согласно приложению 7 и представляется Председателю Счетного комитета для принятия соответствующего решения.
6. Заключительные положения
42. По завершению контроля качества материалов контрольного мероприятия проводится предварительная оценка, осуществляемая по критериям согласно приложению 10 к настоящей Методике. Предварительная оценка озвучивается после рассмотрения итогов проведенного контрольного мероприятия на заседании Счетного комитета.
43. Постконтрольная оценка реализации решений Счетного комитета (постановлений, представлений) осуществляется по итогам контроля качества их исполнения по критериям согласно приложению 11 к настоящей Методике. По каждому критерию установлены оценки в диапазоне от 0 до 100 баллов, соответствующие конкретному значению показателя критерия оценки и весовые коэффициенты по приоритетности.

44. Постбақылаулық бағалау көрсеткішінің шекті мәндері балдармен:
«өте жақсы» - 90 балдан жоғары;
«жақсы» - 81-ден 90 балға дейін, қоса алғанда;
«қанағаттанарлық» - 65-тен 80 балға дейін, қоса алғанда.
45. Постбақылаулық бағалау Есеп комитеті мүшесінің Төрағаның атына жазған Есеп комитетінің Қаулысын (Ұсынымын) бақылаудан толық алу туралы қызметтік жазбасы негізінде жүргізіледі.
46. Постбақылаулық бағалау көрсеткіші әрбір критерий бойынша көрсеткіштер мәндерінің тиісті диапазоны балдарының санын мына формула бойынша салмақтық коэффициентке біртіндеп көбейту нәтижесінде алынған балдардың санын қосу жолымен шығарылады:
ОП постбақылаулық баға= k1*Х1+…+ kn*Хn
мұнда:
k1-ден n-ге дейін – критерийлердің салмақтық коэффициенттері;
X1-ден n-ге дейін – осы критерий бойынша қол жеткізілген/қол жеткізілмеген көрсеткіштерге сай берілген балдардың саны;
n – бағалау критерийлерінің саны.
47. Қорытынды бағалау бірінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша ағымдағы жылдың 20 шілдесінен кешіктірмей, жылдың қорытындысы бойынша есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей жүргізіледі.
48. Бақылау іс-шарасын қорытынды бағалаудың көрсеткіші алдын ала бағалау үшін – 0,7 және постбақылаулық бағалау үшін – 0,3 салмақтық коэффициенттерін қолдана отырып, бақылау іс-шарасын алдын ала бағалаудың және Есеп комитеті қаулыларының (ұсынымдарының) орындалуын постбақылаулық бағалаудың көрсеткіштерін қосу жолымен шығарылады:
ОП қорытынды баға = (0,7*ОП алдын ала бағалау + 0,3*ОП постбақылаулық бағалау)
Қорытынды бағалаудың шекті мәндері балдармен:
«өте жақсы» - 90-нан 100 балға дейін;
«жақсы» - 81-ден 90 балға дейін;
«қанағаттанарлық» - 65-тен 80 балға дейін.
49. Бақылау іс-шарасын қорытынды бағалау нәтижелері бойынша осы Әдістемеге 12-қосымшаға сай нысан бойынша бағалау парағы ресімделеді.
Тізбеге кірмейтін бақылау іс-шараларына қатысты қорытынды бағалау постбақылаулық бағалауға тең деп қабылданады.
50. Сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше сапаны бақылаудың қорытындысы бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жинақтап, оларға жол бермеу, бақылау жүргізу жөніндегі әдістемені жетілдіру және жұмысты ұйымдастыру бойынша ұсыныстарын Есеп комитетінің Төрағасына енгізеді.
Бақылау іс-шаралары
материалдарының сапасына
бақылау жүргізу әдістемесіне
1-қосымша
20__ жылы сапаны бақылауға жататын бақылау іс-шараларының
тізбесі
Р/с
Бақылау іс-шарасының атауы
Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі
Бақылау объектілерінің саны
Бақылау іс-шарасының мерзімдері
Тәуекел
тобы
Тәуекелдің жиынтық көрсеткіші
дайындық
жүргізу
іске асыру
Бақылау іс-шаралары
материалдарының сапасына
бақылау жүргізу әдістемесіне
2-қосымша
Бақылау іс-шарасы тәуекелінің жиынтық көрсеткішін есептеу үшін
критерийлер тізбесі
Р/с
Көрсеткіштердің атауы
Тәуекел топтары
жоғары деңгей, 3 балл
орта деңгей, 2 балл
ең төменгі деңгей, 1 балл
1
Жоғары тұрған органдардың бақылау іс-шарасын жүргізу туралы тапсырмасының болуы
1
0
0
2
Бақылау тобының құрамында бір жылдан аз бақылау жұмысы өтілі бар бақылаушылардың үлесі, %
> 50%
10%–50%
< 10%
3
Бақылаумен қамтылған объектілердің саны
> 5
2–5
< 2
4
ЕК-нің 1 бақылаушысына шаққандағы объектілер саны
>3
1–3
<1
5
БІ-мен қамтылған бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің саны
> 5
2–5
< 2
6
БІ-мен қамтылған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің саны
> 5
2–5
< 2
7
БІ-мен қамтылған бағдарламалық құжаттардың саны
> 2
1–2
0
8
Бақылаумен қамтылған бюджеттік бағдарламалар саны
>20
10–20
< 10
9
Бақылау іс-шарасымен қамтылған бюджеттік инвестициялық жобалардың саны, бірлік
> 20
10–20
< 10
10
«Бақылау органдарының ұсынымдары мен ұсыныстары бойынша шара қабылдамау» критерийі бойынша тәуекелдің ең жоғары көрсеткішіне ие МО үлесі, %-бен
> 50%
10%–50%
< 10%

44. Пороговые значения показателя постконтрольной оценки в баллах:
«отлично» – свыше 90 баллов;
«хорошо» – от 81 до 90 баллов включительно;
«удовлетворительно» – от 65 до 80 баллов включительно.
45. Постконтрольная оценка проводится на основании служебной записки члена Счетного комитета на имя Председателя о полном снятии с контроля Постановления (Представления) Счетного комитета.
46. Показатель постконтрольной оценки выводится путем суммирования количества баллов по каждому критерию, полученных в результате последовательного умножения количества баллов, соответствующего диапазона значений показателей на весовой коэффициент по следующей формуле:
ОП постконтрольной оценки = k1 * Х1 + … + kn * Хn,
где:
k от 1 до n – весовые коэффициенты критериев;
X от 1 до n – количество баллов, присвоенных согласно достигнутых/не достигнутых показателей по данному критерию;
n – количество критериев оценки.
47. Итоговая оценка проводится по итогам первого полугодия в срок не позднее 20 июля текущего года и по итогам года в срок не поздне 20 января года, следующего за отчетным периодом.
48. Показатель итоговой оценки контрольного мероприятия выводится суммированием показателей предварительной оценки контрольного мероприятия и постконтрольной оценки исполнения постановлений (представлений) Счетного комитета с применением соответствующих весовых коэффициентов 0,7 предварительной оценки и 0,3 постконтрольной оценки:
ОП итоговой оценки = (0,7 * ОП предварительной оценки + 0,3 * ОП постконтрольный оценки).
Пороговые значения итоговой оценки в баллах:
«отлично» – от 91 до 100 баллов;
«хорошо» – от 81 до 90 баллов;
«удовлетворительно» – от 65 до 80 баллов.
49. По результатам итоговой оценки контрольного мероприятия оформляется лист оценки по форме согласно приложению 12 к настоящей Методике.
В отношении контрольных мероприятий, не вошедших в Перечень, итоговая оценка принимается равной постконтрольной оценке.
50. Структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества, обобщает выявленные по итогам контроля качества нарушения и недостатки, вносит Председателю Счетного комитета предложения по их недопущению, совершенствованию методик и организации работы по проведению контроля.
Приложение 1
к Методике проведения
контроля качества материалов
контрольных мероприятий
Перечень контрольных мероприятий, подлежащих контролю
качества на 20__ год
№ п/п
Наименование контрольного мероприятия
Член Счетного комитета, ответственный за контроль
Количество объектов контроля
Сроки контрольного мероприятия
Группа риска
Сводный показатель риска
подготовка
проведение
реализация
Приложение 2
к Методике проведения
контроля качества материалов
контрольных мероприятий
Перечень критериев для расчета сводного показателя
риска контрольного мероприятия
№ п/п
Наименование показателей
Группы риска
высокой степени, 3 балла
средней степени, 2 балла
минимальной степени, 1 балл
1
Наличие поручения вышестоящих органов о проведении контрольного мероприятия
1
0
0
2
Доля контролеров в составе группы контроля, имеющих стаж контрольной работы менее года, %
> 50%
10%–50%
< 10%
3
Количество объектов, охваченных контролем
> 5
2–5
< 2
4
Количество объектов на 1 контролера СК
>3
1–3
<1
5
Количество администраторов бюджетных программ, охваченных КМ
> 5
2–5
< 2
6
Количество субъектов квазигосударственного сектора, охваченных КМ
> 5
2–5
< 2
7
Количество программных документов, охваченных КМ
> 2
1–2
0
8
Количество бюджетных программ, охваченных контролем
>20
10–20
< 10
9
Количество бюджетных инвестиционных проектов, охваченных контрольным мероприятием, ед.
> 20
10–20
< 10
10
Доля ГО с максимальным показателем риска по критерию "Непринятие мер по рекомендациям и предложениям органов контроля", в %
> 50%
10%–50%
< 10%

Жиынтық көрсеткіш ( 1-ден 10-ға дейін)
Ескертпе: *Бақылау іс-шараларын тәуекел дәрежесі бойынша ранжирлеу Есеп комитетінің 2013 жылғы 18 қаңтардағы №1-НП нормативтік қаулысымен бекітілген Тәуекелдерді басқарудың үлгі жүйесінің 15-19-тармақтарына сай жүзеге асырылады.
Бақылау іс-шаралары
материалдарының сапасына
бақылау жүргізу әдістемесіне
3-қосымша
нысан
Бұзушылықтар тізіліміне заң қорытындысы
Бақылау іс-шарасының атауы  (мақсаты)
Объектінің атауы
АНЫҚТАЛҒАН БҰЗУШЫЛЫҚТАРДЫ САРАПТАМАЛЫҚ БАҒАЛАУ (ТІЗІЛІМ БОЙЫНША)
Тізілім бойынша бұзушылықтың сипаттамасы
(актіге сілтеме жасау)
Бұзушылықтың сипаты туралы заңгерлердің тұжырымдары
Бұзылған норманың сақталуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган/уәкілетті лауазымды адам
Қаржылық бұзушылықтар бойынша
Бюджетке қаражаттың түсуі бойынша
Бақылау актісінің бұзушылық №
Бюджет қаражаты мен активтердің пайдаланылуы бойынша
Бақылау актісінің бұзушылық №
Бақылау объектісі қызметіндегі заңнаманың, сондай-ақ оның міндеттері мен функцияларын іске асыруға, заңнаманың кемшіліктері мен олқылықтарына байланысты өзге де бұзушылықтар бойынша
Бұзушылық №
ТІЗІЛІМ (ЖИЫНТЫҚ ТІЗІЛІМ) БОЙЫНША ЖАЛПЫ ТҰЖЫРЫМДАР МЕН ҰСЫНЫМДАР (ОЛАР БОЛҒАН ЖАҒДАЙДА)
Бақылау іс-шаралары
материалдарының сапасына
бақылау жүргізу әдістемесіне
4-қосымша
нысан
Қаулының (ұсынымның) жобасына заң қорытындысы
Бақылау іс-шарасының атауы
САРАПТАМАЛЫҚ БАҒАЛАУ
Бақылаудың қорытындысы бойынша ұсыныстардың негізділігі
«негізделген» / «негізделмеген» деп көрсетіледі (негізделмеген жағдайда, мұндай тұжырымның себебі көрсетіледі: сипаты, мерзімі, адресаты бойынша)
№ 1 ұсыным (тапсырма) (қаулы жобасының ___ беті)
№ __ ұсыным (тапсырма) (қаулы жобасының ___ беті)
Құқық қорғау органдарына не әкімшілік іс қозғауға уәкілетті органдарға бақылау материалдарын жіберудің негізділігі
ҚАУЛЫ БОЙЫНША ЖАЛПЫ ТҰЖЫРЫМДАР МЕН ҰСЫНЫМДАР (ОЛАР БОЛҒАН ЖАҒДАЙДА)
Бақылау іс-шаралары
материалдарының сапасына
бақылау жүргізу әдістемесіне
5-қосымша
Бақылау іс-шараларының сапасына бақылау жүргізу рәсімдері
1. Жоспарлау сапасын бақылау критерийлері
Жоспарлау сапасын бақылау критерийлері
Бақылау іс-шараларының сапасына бақылау жүргізу рәсімі
1
Бақылау жүргізу жоспары мен бағдарламасы жобаларының белгіленген нысандарға сәйкестігі
Алдымен бақылау жүргізу жоспарлары, бағдарламалары жобаларының формальды белгілері осы Қағидаға 8, 9-қосымшаларда белгіленген нысандардың сақталу мәніне зерделенеді.
Жоспардың жобасын зерделеу кезінде оның мазмұны Есеп комитетінің жылдық және тоқсандық жұмыс жоспарларына, яғни мына параметрлерге:

Сводный показатель ( от 1 до 10)
Примечание: * Ранжирование контрольных мероприятий по степени риска осуществляется согласно пунктам 15–19 Типовой системы управления рисками, утвержденной нормативным постановлением Счетного комитета от 18 января 2013 года № 1-НП.
Приложение 3
к Методике проведения
контроля качества материалов
контрольных мероприятий
форма
Юридическое заключение к реестру нарушений
Наименование (цель) контрольного мероприятия
Наименование объекта
ЭКСПЕРТНАЯ ОЦЕНКА ВЫЯВЛЕННЫХ НАРУШЕНИЙ (ПО РЕЕСТРУ)
Описание нарушения по реестру (ссылка на акт)
Выводы юристов о характере нарушения
Уполномоченный орган/должностное лицо, уполномоченное на осуществление контроля за соблюдением нарушенной нормы
По финансовым нарушениям
По поступлении средств в бюджет
Нарушение № акта контроля
По использовании бюджетных средств и активов
Нарушение № акта контроля
По иным нарушениям законодательства в деятельности объекта контроля, а также связанным с реализацией его задач и функций, недостаткам и пробелам законодательства
Нарушение №
ОБЩИЕ ВЫВОДЫ И РЕКОМЕНДАЦИИ ПО РЕЕСТРУ (СВОДНОМУ РЕЕСТРУ) (ПРИ ИХ НАЛИЧИИ)
Приложение 4
к Методике проведения
контроля качества материалов
контрольных мероприятий
форма
Юридическое заключение
к проекту постановления (представления)
Наименование контрольного мероприятия
ЭКСПЕРТНАЯ ОЦЕНКА
Обоснованность предложений по итогам контроля
Указывается «обоснована»/ «не обоснована» (в случае необоснованности указывается причина такого вывода: по характеру, сроку, адресату)
Рекомендация (поручение) № 1 (стр.___ проекта постановления)
Рекомендация (поручение) №___ (стр.___ проекта постановления)
Обоснованность передачи материалов контроля в правоохранительные органы либо в органы, уполномоченные возбуждать административное производство
ОБЩИЕ ВЫВОДЫ И РЕКОМЕНДАЦИИ ПО ПОСТАНОВЛЕНИЮ (ПРИ ИХ НАЛИЧИИ)
Приложение 5
к Методике проведения
контроля качества материалов
контрольных мероприятий
Процедура проведения контроля качества контрольных мероприятий
1. Критерии контроля качества планирования
Критерии контроля качества планирования
Процедура проведения контроля качества контрольных мероприятий
1
Соответствие проектов Плана и Программы проведения контроля установленным формам
Первоначально изучается формальные признаки структуры проектов планов, программ проведения контроля на предмет соблюдения форм, установленных приложениями 8, 9 к настоящим Правилам.
При изучении проекта плана изучается его содержание на соответствие годовому и квартальному планам работы Счетного комитета, т.е. совпадают ли следующие параметры:

1) жоспарда көрсетілген бақылау іс-шарасының мақсатымен сәйкес келуі тиіс бақылау іс-шарасының атауына;
2) бақылануы жоспарланған қаражат көлеміне;
3) бақылау жүргізу мерзімдеріне;
4) бақылаумен қамтылатын кезеңге;
5) бақылаудың үлгісі мен түріне;
6) бақылау объектілерінің санына, атауы мен ұйымдық-құқықтық нысанына сәйкестігіне зерделенеді. Есеп комитетінің бақылау іс-шаралары жоспарына өзгерістер енгізілмей бақылау объектілерінің саны мен атауы бойынша алшақтықтар тек үстеме бақылау объектілеріне қатысты ғана болуы мүмкін. Өзге де алшақтықтар болған жағдайда, бақылау объектілерін нақтылау және Есеп комитетінің бақылау іс-шаралары жоспарына өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар беріледі.
Бақылау жоспарында бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны бар болуына назар аударған жөн, өйткені бақылау бағдарламасындағы бақылау мәселелері олардың құқықтық мәртебесіне қарай айқындалуы тиіс. Бақылау объектілерінің атауы мен ұйымдық-құқықтық нысаны ресми интернет-ресурстар, «Заңды тұлғалар» дерекқоры, заңнама базасы пайдаланыла отырып, ішінара тексерілуі мүмкін.
Бақылау бағдарламасы жобаларының құрылымын зерделеген кезде бағдарламадағы мәліметтердің бақылау жоспарының жобасында көрсетілген деректерге сәйкестігі зерделенеді.
Бақылау мәні бойынша бақылау бағдарламасында бақылау тақырыбы мен мақсатын ескере отырып, оның осы Қағиданың нормаларына сәйкестігін қарау қажет.
2
Бақылау жүргізу бағдарламасының жобасында бағалау критерийлерін (тиімділікті бақылауды жүргізген жағдайда), бақылау мәселелерін және олардың белгіленген талаптарға сәйкестігін көрсетудің толықтығы
Бақылау бағдарламасы осы Қағиданың 57-60-тармақтарының талаптарына сай, бақылау жүргізу үлгісіне қарай әр бақылау объектісі бойынша жеке мәселелерді қамтуы тиіс. Бұл ретте тиімділікті бақылауды жүргізген кезде Бағдарламаның мәселелері Мемлекеттік және салалық бағдарламаларға, орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына бағалау жүргізу қағидаларының (ЕК-нің 2010 жылғы 1 маусымдағы № 17-қ қаулысы) талаптары ескеріле отырып, жасалуы тиіс.
3
Бақылау жүргізу бағдарламасының жобасында бақылауды нормативтік құқықтық және әдіснамалық қамтамасыз ету тізбесін көрсетудің толықтығы
Бақылау нормативтік құқықтық және әдіснамалық қамтамасыз ету тізбесі бойынша:
– заң сатысы бойынша оның көрсетілуін сақтай отырып, мұндай тізбенің бар болуын;
– атаулардың дұрыс жазылуын және олардың қабылданған күнін;
– көрсетілген актілер мен құжаттардың өзектілігін (оларды жоюға қою немесе олардың қолданысқа енгізілмеуі фактілерін) қарау қажет.

1) наименование контрольного мероприятия, которое должно совпадать с целью контрольного мероприятия, указываемой в плане;
2) объем запланированных к контролю средств;
3) сроки проведения контроля;
4) период, охватываемый контролем;
5) тип и вид контроля.
6) количество, наименование и организационно-правовая форма объектов контроля. Расхождения по количеству и наименованию объектов контроля без внесения изменений в план контрольных мероприятий Счетного комитета могут быть только по объектам встречного контроля. В случае иных расхождений дается предложение по уточнению объектов контроля и внесению изменений в план контрольных мероприятий Счетного комитета.
Следует обратить внимание на наличие в плане контроля организационно-правовой формы объекта контроля, так как в зависимости от их правового статуса должны быть определены вопросы контроля в программе контроля. Наименование и организационно-правовая форма объектов контроля могут быть выборочно проверены с использованием официальных интернет-ресурсов, базы данных «Юридические лица», базы законодательства.
При изучении структуры проектов программы контроля изучается соответствие сведений программы данным, указанным в проекте плана контроля.
По предмету контроля в программе контроля необходимо рассмотреть, соответствует ли он нормам настоящих Правил с учетом тематики и цели контроля.
2
Полнота отражения в проекте Программы проведения контроля критериев оценки (в случае проведения контроля эффективности), вопросов контроля и их соответствие установленным требованиям
Программа контроля должна включать индивидуальные вопросы по каждому объекту контроля в зависимости от типа проведения контроля согласно требованиям пунктов 57–60 настоящих Правил. При этом в случае проведения контроля эффективности вопросы Программы должны быть составлены с учетом требований Правил проведения оценки государственных и отраслевых программ, стратегических планов центральных государственных органов и программ развития территорий (постановление СК от 01.07.2010 года № 17-қ).
3
Правильность отражения в проекте Программы проведения контроля перечня нормативного правового и методологического обеспечения контроля
По перечню нормативного правового и методологического обеспечению контроля необходимо посмотреть:
– наличие такого перечня, с соблюдением указания его по юридической иерархии;
– правильное указание наименований и даты их принятия;
– актуальность указанных актов и документов (факты постановки их на утрату или не вступления в действие).

2. Бақылау актілерінің сапасын бақылау критерийлері
Бақылау актілерінің сапасын бақылаудың критерийлері
(кіші критерийлері)
Бақылау іс-шараларының сапасына бақылау жүргізу рәсімі
1
Бақылауды аяқтау, бақылау актісін танысуға және қол қоюға ұсыну, бақылау актілерін тіркеуге және есепке алуға тапсыру мерзімдерінің сақталуы
Осы критерий бойынша осы Қағиданың 106 және 187-тармақтары талаптарының сақталуын тексерген жөн. Бақылау объектісінің басшысына қол қоюға ұсыну мерзімі актіні танысуға және қол қоюға қабылдағаны туралы бақылау объектісінің мөртабанында көрсетілген күн немесе бақылау актісінің танысуға және қол қоюға жіберілген күнін растайтын құжат (көшірмесі) бойынша айқындалады (бақылау объектісінің актіні танысуға және қол қоюға қабылдағаны туралы мөртабаны болмаған жағдайда).
Қол қойылған бақылау актілерін тіркеуге тапсырудың уақтылылығы осы Қағиданың 195-тармағында белгіленген мерзімдер ескеріле отырып тексеріледі.
2
Бақылау актісінің белгіленген нысанға сәйкестігі
Осы критерий бойынша актінің осы Қағиданың 18-20-қосымшаларына сай, оның үлгі нысаны мен құрылымының талаптарына сәйкестігі мәніне, соның ішінде: актінің барлық қажетті деректемелерінің болуына; актінің қатаң есептіліктегі арнайы бланкіде жасалуына; белгіленген тәртіппен ресімделген актілерге қосымшалардың болуына, бұзушылықтар тізілімінің болуына талданады.
Осы Қағиданың 105-тармағына сәйкес, үстеме бақылаудың нәтижелерін ресімдеу кезінде Қағиданың 19-қосымшасында келтірілген бақылау актісі нысанынан мынадай бөлімдердің: бақылау үлгісі, алдыңғы бақылау нәтижелері туралы мәлімет алынып тасталатынын ескеру қажет.
Бақылау актісі қосымшалардың болу мәселесіне бойынша осы Қағиданың 183-тармағы талаптарының сақталуына зерделенеді.
Егер бұзушылықтар тізілімінде бұзушылықтарды сипаттамау, заңнаманың бұзылған нормаларына, соның ішінде Бұзушылықтар сыныптауышының тармақтарына сілтеме көрсетпеу фактілері анықталған болса, аталған сәйкессіздік осы Қағиданың 181-тармағының талаптары бұзылғанына сілтеме жасала отырып көрсетіледі.
3
Бақылау актісі мазмұнының Стандарттардың және Есеп комитетінің Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу қағидасының талаптарына сәйкестігі, соның ішінде:
Бақылау актісін Стандарттар мен Қағиданың белгіленген талаптарының мазмұнына сәйкестігіне тексеру төменде көрсетілген кіші критерийлер бойынша жүргізіледі.
3.1
бақылаумен қамтылған мәселелердің толықтығы және Бақылау бағдарламасында көрсетілген мәселелерге сәйкестігі
Осы кіші критерий бойынша сапаны бақылау бекітілген Бақылау бағдарламасына енгізілген барлық мәселелер бойынша бақылаудың нәтижелері туралы мәліметтерді бақылау актісінде көрсетудің толықтығына жүзеге асырылады. Бақылау актілеріндегі бақылау нәтижелерінің бақылаудың қойылған мақсатына, мәніне және мәселелеріне сәйкестігіне назар аударған жөн. Сәйкессіздіктер анықталған кезде Бақылау бағдарламасына сай мәселенің нөмірлерін (қажет болған жағдайда атауын) көрсете отырып, осы Қағиданың 78, 179-180-тармақтарының нормаларына сілтеме жасалады.

2. Критерии контроля качества актов контроля
Критерии (подкритерии) контроля качества актов контроля
Процедура проведения контроля качества контрольных мероприятий
1
Соблюдение сроков завершения контроля, предоставления для ознакомления и подписания акта контроля, сдачи актов контроля на регистрацию и учет
По данному критерию следует проверить соблюдение требований пунктов 106 и 187 настоящих Правил. Срок предоставления на подпись руководителю объекта контроля определяется по дате, указанной на штампе объекта контроля о принятии акта на ознакомление и подписание или по документу (копии) подтверждающему дату направления акта контроля на ознакомление и подписание (в случае отсутствия штампа объекта контроля о принятии акта на ознакомление и подписание).
Своевременность сдачи подписанных актов контроля на регистрацию проверяется с учетом сроков, установленных пунктом 195 настоящих Правил.
2
Соответствие акта контроля установленной форме
По данному критерию анализируется на предмет соответствия акта требованиям к его типовым форме и структуре согласно приложениям 18–20 настоящих Правил, в том числе: наличие всех необходимых реквизитов акта; составление акта на специальном бланке строгой отчетности; наличие приложений к актам, оформленных в установленном порядке, наличие реестра нарушений.
Необходимо учитывать, что при оформлении результатов встречного контроля, в соответствии с пунктом 105 настоящих Правил, из формы акта контроля, приведенной в приложении 19 Правил, исключаются следующие разделы: тип контроля, сведения о результатах предыдущего контроля.
По вопросу наличия приложений акт контроля изучается на соблюдение требований пункта 183 настоящих Правил.
В случае, если в реестре нарушений установлены факты отсутствия описания нарушений, ссылок на нарушенные нормы законодательства, в том числе на пункты Классификатора нарушений, то данное несоответствие указывается со ссылкой на нарушение требований пункта 181 настоящих Правил.
3
Соответствие содержания акта контроля установленным требованиям Стандартов и Правил проведения внешнего государственного финансового контроля Счетным комитетом, в том числе:
Проверка акта контроля на соответствие содержания установленным требованиям Стандартов и Правил проводится по нижеуказанным подкритериям.
3.1
полнота и соответствие вопросов, охваченных контролем, вопросам, указанным в Программе контроля
Контроль качества по данному подкритерию осуществляется на полноту отражения в акте контроля сведений о результатах контроля по всем вопросам, включенным в утвержденную Программу контроля. Обратить внимание в соответствии ли с поставленной целью, предметом и вопросами контроля изложены результаты контроля в акте контроля. При выявлении несоответствий указывается ссылка на нормы пунктов 78, 179–180 настоящих Правил с указанием номера (при необходимости наименования) вопроса согласно Программе контроля.

Бақылаушылардың бақылау жоспарында және бағдарламасында көрсетілмеген мәселелер мен бюджеттік бағдарламалар бойынша бақылау жүргізу фактісі табылған жағдайда, осы Қағиданың 76 және 77-тармақтарының талаптарына сай, өзгерістердің Бақылау бағдарламасы мен Жұмыс жоспарына белгіленген тәртіппен енгізілгенін тексеру қажет. Бақылау бағдарламасына бақылаушылардың бақылау барысында туындаған басқа да мәселелер бойынша бақылау жүргізуге құқығы көрсетілген фактілер қосылмайды.
Анықталған сәйкессіздіктер бойынша бақылау актісінің бақылау бағдарламасы мәселелерінің тізбесіне қатаң сәйкестікте жасалатыны туралы осы Қағиданың 180-тармағының талабына сілтеме жасау қажет.
3.2
бақылаумен қамтылатын кезеңнің сақталуы
Осы кіші критерийді бақылау кезінде бақылаумен қамтылған нақты кезең Бақылау жоспары мен бағдарламасында көзделген бақылау кезеңімен салыстырылады.
3.3
анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтар болмаған жағдайда, бақылау нәтижелерін ресімдеу талаптарының сақталуы
Осы кіші критерий бойынша осы Қағиданың 180-тармағына сәйкестігі тексеріледі. Бұл ретте, егер бақылаудың кез келген мәселесі бойынша бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаса, бақылаушының бақылау актісінде анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтардың болмағанын көрсете отырып (талдамалық сипаттағы мәселелерді қоспағанда), тексерілген мәселе жөнінде қысқаша ақпарат көрсететіні белгіленген.
3.4
анықталған бұзушылықтар көрсетілген кезде заңнаманы қолданудың дұрыстығы мен негізділігі, соның ішінде Есеп комитетінің талаптары бұзылған нормативтік құқықтық және құқықтық актілерінің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелердің болуы
Осы кіші критерий бойынша құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше бұзушылықтардың тіркелген фактілеріне, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілер баптарының, тармақтарының және тармақшаларының нақты нормаларына сілтемелердің бар болуына, оларды қолданудың дұрыстығына, қоса берілген растайтын құжаттардың бар болуына және толықтығына құқықтық сараптама жүргізеді.
Құқықтық сараптама аталған субъектіге қатысты бұзушылықты сараптаудың негізділігіне (бұзушылықтың атаулылығына) жүргізіледі.
Заң қорытындысында көрсетілген ескертулер сараптамалық қорытындыға енгізіледі.
Сараптамалық қорытындыда анықталған сәйкессіздіктер бойынша осы Қағиданың 184 және 185-тармақтарына, Стандарттардың «Дәлелдер» стандарты бойынша 62-тармағына сілтеме жасалады.
3.5
бақылау өлшемі актілерін өткізуге қажеттілік болған жағдайда, олардың болуының (болмауының негіздемесі), мұндай актілерді жасау тәртібінің сақталуы

При обнаружении факта осуществления контролерами контроля по вопросам и бюджетным программам, не указанным в плане и программе контроля, необходимо проверить вносились ли в установленном порядке изменения в Программу контроля и Рабочий план согласно требованиям пунктов 76 и 77 настоящих Правил. Исключения составляют факты, когда в программе контроля оговорено право контролеров проводить контроль по другим вопросам, возникающим в ходе контроля.
По выявленным несоответствиям необходимо сделать ссылку на требования пункта 180 настоящих Правил о том, что акт контроля составляется в строгом соответствии с перечнем вопросов программ контроля.
3.2
соблюдение периода, охватываемого контролем
При контроле данного подкритерия период, фактически охваченный контролем, сопоставляется с периодом контроля предусмотренным планом и программой контроля.
3.3
соблюдение требования оформления результатов контроля в случае отсутствия выявленных недостатков и нарушений
По данному подкритерию проверяется на соответствие пункту 180 настоящих Правил, которыми установлено, что если по какому-либо вопросу контроля не установлено нарушений и недостатков, контролером в акте контроля отражается краткая информация по проверяемому вопросу с указанием об отсутствии выявленных недостатков и нарушений (за исключением вопросов аналитического характера).
3.4
правильность и обоснованность применения законодательства при отражении выявленных нарушений, в том числе наличие необходимых ссылок на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых и правовых актов Счетного комитета требования, которых нарушены.
По данному подкритерию структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, проводится правовая экспертиза зафиксированных фактов нарушений, наличия ссылок на конкретные нормы статей, пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены, правильность их применения, наличие и полнота приложенных подтверждающих документов.
Правовая экспертиза проводится на обоснованность квалификации нарушения в отношении данного субъекта (адресности нарушения).
Замечания, отраженные в юридическом заключении включаются в экспертное заключение.
По выявленным несоответствиям в экспертном заключении делается ссылка на пункты 184 и 185 настоящих Правил, пункт 62 Стандартов по стандарту «Доказательства».
3.5
наличие (обоснование отсутствия) актов контрольных обмеров, в случае необходимости их проведения, соблюдение порядка составления таких актов

Осы кіші критерийдің шеңберінде бақылаушылардың осы Қағиданың 81-83-тармақтарының талаптарын сақтауы тексеріледі: бақылау объектісінің басшысына бақылау өлшемінің (тексеріп қараудың) жүргізілуі туралы хабарлама (қажет болған жағдайда) жазбаша түрде жіберілді ме; бақылау өлшемі актісінің Қағидаға 21-қосымшада келтірілген нысанға сәйкестігі; бақылау өлшемі актісінде тапсырыс берушінің өкілінің және бақылау өлшемін (тексеріп қарауды) жүргізуге қатысқан басқа да адамдардың қойған қолының болуы; қол қоюдан бас тартқан жағдайда, тиісті белгінің болуы; бақылау актісінде өлшем (тексеріп қарау) нәтижелерінің көрсетілуі.
3.6
әр бұзушылықты жеке тармақпен нөмірлеу және тіркеу туралы талаптардың сақталуы, бақылау тізілімі мен бақылау актілері мазмұнының сәйкестігі

В рамках данного подкритерия проверяется соблюдение контролерами требований пунктов 81–83 настоящих Правил: направлялось ли в письменном виде руководству объекта контроля уведомление (в случаях необходимости) о проведении контрольного обмера (осмотра); соответствие акта контрольного обмера форме приведенной в приложении 21 к Правилам; наличие подписей в акте контрольного обмера представителя заказчика и других лиц, принявших участие в проведении контрольного обмера (осмотра); наличие соответствующей отметки в случае отказа от подписи; отражение в акте контроля результатов обмера (осмотра).
3.6
соблюдение требований о нумерации и фиксировании отдельным пунктом каждого нарушения, соответствие содержания реестра нарушений и акта контроля

Осы кіші критерий бойынша құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше акт мазмұнының осы Қағиданың 181-тармағының талаптарын сақтауы мәніне: бақылау барысында анықталған бұзушылықтар фактілерінің барлығы сипаты мен бұзушылық түрі баяндала отырып, жалғаспалы тәртіппен, жеке тармақта нөмірленгеніне және тіркелгеніне (1-тармақ, 2-тармақ және т.б.) талдау жүргізеді.
Бұзушылықтар тізілімінің мазмұны бақылау актісінде тіркелген барлық бұзушылықтарды қамтуы, сондай-ақ тізілімнің барлық деректері бақылау актісіндегі деректермен сәйкес келуі тиіс.
Сараптамалық қорытындыда осы Қағиданың 181-тармағының талаптарының сақталмағанына сілтеме жасала отырып, заң сараптамасында аталған ескертулер көрсетіледі.
3.7
Бақылау жүргізу бағдарламасының мәселелерін ашудың толықтығы
Осы кіші критерий шеңберінде Бақылау бағдарламасындағы мәселелердің толық ашылуы мәніне тексеру жүргізіледі және бағдарламаның белгілі бір мәселесі іс жүзінде бақылаумен қамтылғанымен, бақылаудың мақсаты мен мәніне қарай толық ашылмаған жағдайдағы сәйкессіздік көрсетіледі. Мысалы, бақылаушылар бақылау объектісінің есепті деректерін сипаттаумен шектелді ме, бақылаушылар бақылау мәселелері бойынша деректердің анықтығы мен объективтігін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдады ма, сондай-ақ және бақылау объектілерінде анықталған сәйкессіздіктер мен бұзушылықтардың себептерін белгіледі ме.
Сараптамалық қорытындыда сәйкессіздіктер анықталған кезде бақылау бағдарламасына сай мәселенің нөмірін (атауы қажет болған кезде) көрсете отырып, осы Қағиданың 179-180-тармақтарының нормаларына сілтеме жасау қажет.
3.8
Стандарттардың бақылау нәтижелерін баяндау стиліне қойылатын талаптарының сақталуы (қысқалығы, қайталаудың болмауы, қисындылығы, қабылдауға оңайлығы)
Осы кіші критерий бойынша бақылау актісі мәтінінің жазылуы қабылдауға оңайлығына, түсінікті болуына, қайталаудың болмауына, қисындылығына, өзара байланыстылығына, хронологиялық дәйектілігіне, әдеби тіл нормаларының сақталуына зерделенеді. Анықталған сәйкессіздіктер Стандарттардың «Есептілік» стандарты бойынша 74, 76-тармақтарға сілтеме жасала отырып көрсетіледі.
3.9
бұзушылықтар фактілерін растайтын құжаттардың болуы
Осы кіші критерий бойынша бақылаушылардың осы Қағиданың 184-тармағының талаптары бақылау актісіне қоса берілген, бақылау актісіндегі бұзушылықтар бойынша жазбалардың анықтығын растайтын құжаттардың бар болуы мен толықтығы мәніне сақтауы тексеріледі.
3.10
деректемелерде,
сомаларда техникалық
қателердің болуы және т.б.
Осы кіші критерий бойынша бақылау актісінің мәтіні бақылау актісінің сомаларында, деректемелерінде, атаулары мен басқа да мәліметтерінде қателердің бар болуына зерделенеді.

По данному подкритерию структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, проводится анализ содержания акта на предмет соблюдения требований пункта 181 настоящих Правил: все ли выявленные в ходе контроля факты нарушения пронумерованы и зафиксированы отдельным пунктом (пункт 1, пункт 2 и так далее) в сквозном порядке с описанием характера и вида нарушения.
Содержание реестра нарушений должно включать все зафиксированные в акте контроля нарушения, также должны совпадать все сведения реестра с данными в акте контроля.
В экспертном заключении отражаются указанные в юридическом заключении замечания со ссылкой на не соблюдение требований пункта 181 настоящих Правил.
3.7
полнота раскрытия вопросов Программы проведения контроля
В рамках данного подкритерия проводится проверка на предмет полноты раскрытия вопросов Программы контроля и указываются несоответствия, когда отдельный вопрос программы фактически охвачен контролем, однако в зависимости от целей и предмета контроля полностью не раскрыт. Например, ограничились ли контролеры констатацией отчетных данных объекта контроля, приняты ли контролерами меры по обеспечению достоверности и объективности сведений по вопросам контроля, а также установлением причин выявленных несоответствий и нарушений на объекте контроля. При выявлении несоответствий в экспертном заключении необходимо сделать ссылку на нормы пунктов 179–180 настоящих Правил с указанием номера (при необходимости наименования) вопроса согласно программе контроля.
3.8
соблюдение требований Стандартов к стилю изложения результатов контроля (краткость, исключение повторов, логичность, доступность для восприятия)
По данному подкритерию изложение текста акта контроля изучается на доступность для восприятия, понятность, отсутствие повторов, логичность, взаимосвязанность, хронологическую последовательность, соблюдение норм литературного языка. Выявленные несоответствия указываются со ссылкой на пункты 74, 76 Стандартов по стандарту «Отчетность».
3.9
наличие документов, подтверждающих факты нарушений
По данному подкритерию проверяется соблюдение контролерами требований пункта 184 настоящих Правил на предмет наличия и полноты, приложенных к акту контроля документов, подтверждающих достоверность записей по нарушениям в акте контроля.
3.10
наличие технических ошибок в реквизитах, суммах и т. д.
По данному подкритерию текст акта контроля изучается на наличие ошибок в подсчете сумм, реквизитах, наименованиях и других сведениях акта контроля.

3. Қорытындылар және қаулылар (ұсынымдар) жобаларының сапасын
бақылаудың критерийлері
Қорытындылар, қаулылар (ұсынымдар) жобаларының сапасын бақылаудың критерийлері (кіші критерийлері)
Бақылау іс-шараларының сапасына бақылау жүргізудің рәсімі
1
Белгіленген нысандарға қойылатын талаптарға сәйкестігі
Осы критерий бойынша Қағидаға 23, 24, 25-қосымшалар жасау бойынша Қағида талаптарының сақталуына тексеру жүргізіледі.
2
Мазмұнның Стандарттардың, Қағиданың және өзге де нормативтік құқықтық актілердің белгіленген талаптарына сәйкестігі, соның ішінде:
Қорытынды және қаулы (ұсыным) жобаларының Стандарттар мен Қағидаға белгіленген талаптардың мазмұнына сәйкестігін тексеру төменде көрсетілген кіші критерийлер бойынша жүргізіледі:
2.1
бақылау актілерінде бақылау объектілерінің қарсылықтары ескеріле отырып жазылған бұзушылықтардың барлық фактілерін қорытындыда қамтудың толықтығы
Осы критерий бойынша құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше жиынтық тізілімге бақылау актілерінің қарсылықтары ескеріле отырып, бақылау актілерінде және тізілімдерде тіркелген барлық бұзушылық фактілерінің және оларға жауаптардың, сондай-ақ бақылау актілеріне заң қорытындысында көрсетілген ескертулердің енгізілуіне салыстырып тексеру жүргізеді.
2.2
Стандарттардың бақылау нәтижелерін баяндау стиліне қойылатын талаптарының сақталуы (қысқалығы, қайталаудың болмауы, қисындылығы, қабылдауға оңайлығы)
Осы кіші критерий бойынша Стандарттардың 74, 76-тармақтарына және осы Қағиданың 205-тармағына сілтеме жасала отырып, «Есептілік» стандартының сақталуына тексеру жүргізіледі.
2.3
тұжырымдар мен ұсыныстардың негізділігі
Осы кіші критерий бойынша ұсынымдардың, тапсырмалардың қорытынды жобасы мен бақылау актілерінің мазмұнына сәйкестігі және олардың негізділігі зерделенеді.
Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше адресаттың құзыретіне сай құқықтық негізділігі, атаулылығы мәселесі бойынша заң сараптамасын жүргізеді, сондай-ақ бақылау объектілерінің лауазымды және өзге де адамдарының іс-әрекеттерінде қылмыс белгілерін қамтитын, анықталған фактілер бойынша процестік шаралар қабылдау үшін құқық қорғау органдарына бақылау материалдарын беру туралы шешім енгізудің негізділігіне баға береді.
Ұсыныстар нақты, ақылға қонымды мерзімде орындалатын және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде болып, анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтарды жою жөнінде нақты шаралар қабылдауға бағытталуы тиіс.
Қажет болған жағдайда, тапсырмалар мен ұсынымдарды толықтыру жөнінде ұсынымдар беріледі.
Бақылау іс-шаралары
материалдарының сапасына
бақылау жүргізу әдістемесіне
6-қосымша
нысан
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бақылау объектісін алдын ала зерделеу туралы есептің, бақылау
актісінің атауы)
бақылау іс-шарасы шеңберінде
______________________________________
(жоспарлау немесе жүргізу)
сапаны бақылау нәтижесі бойынша
сараптамалық қорытынды
Сапаны бақылау критерийлері
Бұзушылықтар мен сәйкессіздіктердің анықталған фактілері (ережелері бұзылған құжаттарға және НҚА-ның тармақтарына сілтеме жасай отырып, бұзушылықтар мен сәйкессіздіктердің нақты фактілерін көрсету)
Анықталған бұзушылықтар, сәйкессіздіктер, кемшіліктер бойынша негізгі тұжырымдар және оларды жою жөніндегі ұсыныстар:
Ішкі аудит
бөлімінің меңгерушісі ______________________________
Бақылау іс-шаралары
материалдарының сапасына
бақылау жүргізу әдістемесіне
7-қосымша
нысан
____ жылғы «___»___________ № ____ қаулыны (ұсынымды)
бақылаудың қорытындысы туралы
Есеп комитетінің мүшесі________________________________________
қызметтік жазбасын талдаудың нәтижелері бойынша
сараптамалық қорытынды
Тармақ (қаулының тармақшасы)
Тармақтың мазмұны
Есеп комитеті мүшесінің ұсынысы
Талдаудың қорытындысы бойынша тұжырымдар
Есеп комитеті мүшесінің ұсынысымен келіспеген жағдайда, тұжырымдарды негіздеу
Бақылау іс-шаралары
материалдарының сапасына
бақылау жүргізу әдістемесіне
8-қосымша
нысан
_____________________________________________________________________
(бақылау іс-шарасының және бақылау актісінің атауы)
бақылау объектісін алдын ала зерделеу туралы есептің және бақылау
актісінің сапасын бақылаудың қорытындысы бойынша сапаны бақылауды
жүзеге асыруға жауапты құрылымдық бөлімшенің
« »_______ жылғы № ____ сараптамалық қорытындысына қарсылықтар
және қарсылықтарды бірлесіп қараудың түпкілікті нәтижелері
Р/с
Бақылауды жүргізген бақылаушының А.Ә.Т
Сапаны бақылаудың критерийлері (сәйкес келмейтін тармақтарды көрсете отырып)
Сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше анықтаған бұзушылықтар, сәйкессіздіктер мен кемшіліктер фактілері
Сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің бұзушылықтарды, сәйкессіздіктер мен кемшіліктерді жою жөніндегі ұсыныстары
Бақылау бөлімінің дәлелді қарсылықтары (сарапталық қорытындының, НҚА-ның және осы Қағиданың тармақтарына сілтеме жасай отырып)
Сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің қарсылықтарды бірлесіп қараудың түпкілікті нәтижесі туралы шығарған шешімі
Қабылданады  (себептерін көрсете отырып)
Қабылданбайды  (нақты себептерін, дәлелдерін көрсете отырып)
1
2
3
4
5
6
7
8
Бақылау іс-шаралары
материалдарының сапасына
бақылау жүргізу әдістемесіне
9-қосымша
нысан
_____________________________________________
(бақылау іс-шарасының атауы)
бақылау іс-шарасы материалдарының сапасын бақылаудың
қорытындысы бойынша жиынтық сараптамалық қорытынды
Сапаны бақылаудың критерийлері
Анықталған сәйкессіздік фактілері (бұзушылықтардың нақты фактілеріне сілтемелерді көрсете отырып)
Жою жөнінде ұсыныстар
(болған жағдайда)
Бақылау іс-шарасын жоспарлаудың сапасын бақылау
Бақылау іс-шарасы актілерінің сапасын бақылау
Қорытындылар, қаулылар (ұсынымдар) жобаларының сапасын бақылау
Негізгі тұжырымдар мен ұсыныстар:
Ішкі аудит бөлімінің меңгерушісі ________________________________
Таныстым, тұжырымдармен келісемін
Бақылау іс-шаралары
материалдарының сапасына
бақылау жүргізу әдістемесіне
10-қосымша
Бақылау іс-шарасын алдын ала бағалаудың критерийлері*
Сапаны бақылаудың және Қағида талаптарын бұзушылықтардың негізгі критерийлері (кіші критерийлері)
Сәйкессіздіктердің анықталған фактілері мен бақылаудың көрсеткіштері
Салмақтық мәніндегі балдар
Теріс балдар бойынша бағалау критерийлері
I. Жоспарлау сапасын бақылау
1.1
Бақылау объектілерін алдын ала зерделеудің сапасы мен бақылау іс-шарасына дайындалу, Бақылау жүргізу жоспары мен бағдарламасы жобаларының сапаны бақылауға уақтылы ұсынылуы
бақылау объектілерін сапасыз алдын ала зерделеу және бақылау іс-шарасына дайындалу
«–2»
сапаны бақылауға Бақылау жүргізу жоспары мен бағдарламасы жобаларын уақтылы ұсынбау
«–1»
1.2
Бақылау жүргізу жоспары мен бағдарламасы жобаларының белгіленген нысандарға сәйкестігі
Бақылау жүргізу жоспары мен бағдарламасы жобаларының белгіленген нысандарға сәйкессіздігі
«–1»
1.3
Бақылау жүргізу бағдарламасы жобасында бағалау критерийлерінің (тиімділікке бақылау жүргізген жағдайда), мәселелердің толық көрсетілуі және олардың белгіленген талаптарға сәйкестігі
1 бағалау критерийі қосылған (алынып тасталған), дұрыс емес және толық емес белгіленген
«–1»
2 және одан көп бағалау критерийі қосылған (алынып тасталған), дұрыс емес және толық емес белгіленген
«–2»
сапаны бақылау нәтижелері бойынша 3-ке дейін мәселе қосылған (алынып тасталған)
«–1»
сапаны бақылау нәтижелері бойынша 3 және одан көп мәселе қосылған (алынып тасталған)
«–2»
1.4
Бақылау жүргізу бағдарламасы жобасында бақылауды нормативтік құқықтық және әдіснамалық қамтамасыз ету тізбесінің дұрыс көрсетілуі
Бақылау жүргізу бағдарламасы жобасында бақылауды нормативтік құқықтық және әдіснамалық қамтамасыз ету тізбесін дұрыс көрсетуді бұзушылық
«–1»
1.5
Жоспарлау сапасын бақылау қорытындысы бойынша қарсылықтарды қарау тәртібінің сақталуы
Қарсылықтар белгіленген мерзімдерді бұза отырып жіберілген (болған жағдайда)
«–1»

3. Критерии контроля качества проектов заключений и
постановлений (представлений)
Критерии (подкритерии) контроля качества проектов заключений, постановлений (представлений)
Процедура проведения контроля качества контрольных мероприятий
1
Соответствие требованиям к установленным формам
По данному критерию проводится проверка на соблюдение требований Правил по составлению приложений 23, 24, 25 к Правилам.
2
Соответствие содержания установленным требованиям Стандартов, Правил и иных нормативных правовых документов, в том числе:
Проверка проектов заключения и постановления (представления) на соответствие содержания установленным требованиям Стандартов и Правил проводится по нижеуказанным подкритериям:
2.1
полнота охвата в заключении всех фактов нарушений, изложенных в актах контроля с учетом возражений объектов контроля
По данному подкритерию структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, проводится сверка на включение в сводный реестр всех фактов нарушений, зафиксированных в актах контроля и реестрах с учетом возражений объекта контроля и ответов к ним, а также замечаний, указанных в юридическом заключении к актам контроля.
2.2
соблюдение требований Стандартов к стилю изложения результатов контроля (краткость, исключение повторов, логичность, доступность для восприятия)
По данному подкритерию проводится проверка на соблюдение Стандарта «Отчетность» со ссылкой на пункты 74, 76 Стандартов и пункта 205 настоящих Правил.
2.3
обоснованность выводов и предложений
По данному подкритерию изучается соответствие рекомендаций, поручений содержанию проекта заключения и актов контроля и их обоснованность.
Структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение проводится юридическая экспертиза на вопрос правовой обоснованности, адресности согласно компетенции адресата, а также дается оценка на обоснованность включения решения о передаче материалов контроля в правоохранительные органы для принятия процессуальных мер по выявленным фактам, содержащим признаки преступлений, в действиях должностных и иных лиц объектов контроля.
Предложения должны быть конкретными, выполнимыми в разумный срок и в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, направлены на принятие конкретных мер по устранению выявленных недостатков и нарушений.
При необходимости даются рекомендации по дополнению поручений и рекомендаций.
Приложение 6
к Методике проведения
контроля качества материалов
контрольных мероприятий
форма
Экспертное заключение
по итогам контроля качества
______________________________________
(планирование или проведение)
в рамках контрольного мероприятия
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________
(наименование отчета о предварительном изучении объекта
контроля, акта контроля)
Критерии контроля качества
Установленные факты нарушений и несоответствий (с указанием конкретных фактов нарушений и несоответствий, со ссылкой на документы и пункты НПА, положения которых нарушены)
Основные выводы по установленным нарушениям,
несоответствиям, недостаткам и предложения по их устранению:
Заведующий Отделом
внутреннего аудита ______________________________
Приложение 7
к Методике проведения
контроля качества материалов
контрольных мероприятий
форма
Экспертное заключение
по итогам анализа служебной записки члена Счетного комитета____
об итогах контроля постановления (представления) от
«___»_______ г. № ____
Пункт (подпункт постанов- ления)
Содержание пункта
Предложение Члена Счетного комитета
Выводы
по итогам анализа
Обоснование выводов в случае несогласия с предложением члена Счетного комитета
1
2
3
Приложение 8
к Методике проведения
контроля качества материалов
контрольных мероприятий
форма
Возражения
на экспертное заключение структурного подразделения, ответственного
за проведение контроля качества, от « »_______ года № ____ по итогам
контроля качества на отчет о предварительном изучении объекта
контроля и акта контроля в____________________________________________________________________
(наименование контрольного мероприятия и акта контроля)
и окончательные результаты совместного рассмотрения возражений
№ п\п
Ф.И.О.
Контролера, проводившего контроль
Критерии контроля качества (с указанием несоответствующих пунктов)
Установленные факты нарушений, несоответствий и недостатки структурным подразделением, ответственным за проведения контроля качества
Предложения структурного подразделения, ответственного за проведение контроля качества по устранению нарушений, несоответствий и недостатков
Мотивированные возражения Контрольного отдела (со ссылкой на пункты экспертного заключения и НПА и настоящих Правил)
Решение об окончательном результате совместного рассмотрения возражений данное структурным подразделением, ответственным за проведения контроля качества
Принимается (с указанием причин)
Не принимается (с указанием конкретных причин, мотивов)
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 8
к Методике проведения
контроля качества материалов
контрольных мероприятий
форма
Сводное экспертное заключение
по итогам контроля качества материалов контрольного мероприятия
_________________________________________________
(наименование контрольного мероприятия )
Критерии контроля качества
Установленные факты несоответствий (с указанием ссылок на конкретные факты нарушений)
Предложения по устранению (при наличии)
Контроль качества планирования контрольного мероприятия
Контроль качества актов контрольного мероприятия
Контроль качества проектов заключения, постановления (представления)
Основные выводы и предложения:
Заведующий Отделом
внутреннего аудита ________________________________
Ознакомлен, с выводами согласен
_____________________________________________________________________
Приложение 10
к Методике проведения
контроля качества материалов
контрольных мероприятий
Критерии предварительной оценки контрольного мероприятия *
Основные критерии (подкритерии) контроля качества и нарушение требований Правил
Установленные факты несоответствий и показатели контроля
Баллы в весовом значении
Критерии оценки по отрицательным баллам
1. Контроль качества планирования
1.1
Качество предварительного изучения объектов контроля и подготовка к контрольному мероприятию, своевременное представление на контроль качества проектов Плана и Программы проведения контроля
некачественное предварительное изучение объектов контроля и подготовка к контрольному мероприятию
«–2»
несвоевременное представление на контроль качества проектов Плана и Программы проведения контроля
«–1»
1.2
Соответствие проектов Плана и Программы проведения контроля установленным формам
несоответствие проектов Плана и Программы проведения контроля установленным формам
«–1»
1.3
Полнота отражения в проекте Программы проведения контроля критериев оценки (в случае проведения контроля эффективности), вопросов и их соответствие установленным требованиям
добавлен (исключен), неверно и неполно определен 1 критерий оценки
«–1»
добавлены (исключены), неверно и неполно определены 2 и более критериев оценки
«–2»
по результатам контроля качества добавлены (исключены) до 3-х вопросов
«–1»
по результатам контроля качества добавлены (исключены) 3 и более вопросов
«–2»
1.4
Правильность отражения в проекте Программы проведения контроля перечня нормативного правового и методологического обеспечения контроля
нарушение правильности отражения в проекте Программы проведения контроля перечня нормативного правового и методологического обеспечения контроля
«–1»
1.5
Соблюдение порядка рассмотрения возражений по итогам контроля качества планирования
возражения направлены с нарушением установленного срока (при наличии)
«–1»

2. Бақылау актілерінің сапасын бақылау
2.1
Бақылаудың аяқталуы, бақылау актісінің танысуға және қол қоюға ұсынылуы, бақылау актілерін тіркеуге және есепке алуға өткізу мерзімдерінің сақталуы
Бақылауды аяқтау мерзімін бұзу (Бақылауды мерзімін ұзарту туралы Есеп комитеті Төрағасының келісімінсіз)
«–5»
бақылау объектісіне бақылау актісін танысу және қол қою үшін ұсыну мерзімдерін бұзушылықтар
«–3»
актілерді тіркеуге және есепке алуға өткізу мерзімін бұзушылықтар
«–2»
2.2
Бақылау актісінің белгіленген нысанға сәйкестігі
актілерде 30 %-дан астам сәйкессіздік анықталған
«–3»
2.3
Бақылаумен қамтылған мәселелердің толықтығы, Бақылау жүргізу бағдарламасында көрсетілген мәселелермен сәйкестігі
Бақылау жүргізу бағдарламасының 10% -ға дейінгі (қоса алғанда) мәселелері бақылаумен қамтылмаған
«–2»
Бақылау жүргізу бағдарламасының 10% -ы және одан астам мәселелері бақылаумен қамтылмаған
«–3»
Бақылау жүргізу жоспары мен бағдарламасында көзделмеген мәселелер мен бюджеттік бағдарламалар бойынша бақылау жүргізілген
«–6»
2.4
Бақылаумен қамтылатын кезеңнің сақталуы
актілердің 30%-ға дейін (қоса алғанда) сәйкессіздігі фактісі
«–1»
актілердің 30% -ы және одан астамының сәйкессіздігі фактісі
«–3»
2.5
Анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтар болмаған жағдайда, бақылау нәтижелерін ресімдеу талаптарының сақталуы
кемшіліктер мен бұзушылықтардың болмауын (талдамалық сипаттағы мәселелерді қоспағанда) көрсете отырып, тексерілетін мәселе бойынша қысқаша ақпараттың болмауы
«–2»
2.6
Анықталған бұзушылықтарды көрсету кезінде заңнаманы қолданудың дұрыстығы мен негізділігі, соның ішінде талаптары бұзылған Есеп комитеті Төрағасының нормативтік құқықтық және құқықтық актілерінің тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелердің болуы
бақылау актілерінде бірден 4-ке дейінгі (қоса алғанда) факті сәйкессіздігінің анықталуы және/немесе сілтемелердің болмауы
«–3»
бақылау актілерінде 5 және одан көп фактілер бойынша сәйкессіздіктің анықталуы және/немесе сілтемелердің болмауы
«–6»
2.7
Бақылау өлшемі актілерінің бар-жоғы (болмауының негіздемесі) қажет болған жағдайда оларды жүргізу, осындай актілерді жасау тәртібінің сақталуы
бақылау өлшемі (тексеріп қарау) актілерін жасау тәртібінің бұзылуы
«–1»
тауарлардың, қызметтердің іс жүзінде жеткізілуі және белігілі бір жұмыс түрлерін (көлемдерін) орындаудың анықтығын растау және (немесе) оның мәніне дәлел жинау қажет болған жағдайда бақылау өлшемі (тексеріп қарау) актілерінің болмауы
«–3»
2.8
Әрбір бұзушылықты жеке тармақпен нөмірлеу және тіркеу жөніндегі талаптардың сақталуы, бұзушылықтар тізілімі мен бақылау актісі мазмұнының сәйкестігі
бұзушылықтар тізілімінің және бақылау актісінің сәйкес келмеуі
«–3»
бұзушылықтардың 3-ке дейінгі фактісі жеке тармақпен тіркелмеген
«–2»
бұзушылықтардың 3-тен астам фактісі жеке тармақпен тіркелмеген
«–4»
2.9
Бақылау жүргізу бағдарламасындағы мәселелерді ашудың толықтығы
Бақылау бағдарламасы мәселелерінің 10%-ға дейіні (қоса алғанда) ашылмаған
«–3»
Бақылау бағдарламасының 30% және одан көп мәселелері ішінара ашылмаған
«–6»

2. Контроль качества актов контроля
2.1
Соблюдение сроков завершения контроля, предоставления для ознакомления и подписания акта контроля, сдачи актов контроля на регистрацию и учет
нарушение срока завершения контроля (без согласия Председателя Счетного комитета о продлении срока контроля)
«–5»
нарушение срока представления акта контроля объекту контроля для ознакомления и подписания
«–3»
нарушение срока сдачи актов на регистрацию и учет
«–2»
2.2
Соответствие акта контроля установленной форме
установлены несоответствия более, чем в 30 % актах
«–3»
2.3
Полнота и соответствие вопросов, охваченных контролем, вопросам, указанным в Программе проведения контроля
контролем не охвачено до 10% (включительно) вопросов Программы проведения контроля
«–2»
контролем не охвачено 10% и более вопросов Программы проведения контроля
«–3»
проведен контроль по вопросам и бюджетным программам, не предусмотренные Планом и Программой проведения контроля
«–6»
2.4
Соблюдение периода охватываемого контролем
факт несоответствия до 30% (включительно) актов
«–1»
факт несоответствия от 30% и более актов
«–3»
2.5
Соблюдение требований оформления результатов контроля в случае отсутствия выявленных недостатков и нарушений
отсутствие краткой информации по проверяемому вопросу с указанием об отсутствии недостатков и нарушений (за исключением вопросов аналитического характера)
«–2»
2.6
Правильность и обоснованность применения законодательства при отражении выявленных нарушений, в том числе наличие необходимых ссылок на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых и правовых актов Председателя Счетного комитета требования, которых нарушены.
обнаружены несоответствия и/или отсутствуют ссылки
от одного до 4 фактов (включительно) в актах контроля
«–3»
обнаружены несоответствия и/или отсутствуют ссылки по 5 и более фактам в актах контроля
«–6»
2.7
Наличие (обоснование отсутствия) актов контрольных обмеров, в случае необходимости их проведения, соблюдения порядка составления таких актов
нарушение порядка составления актов контрольных обмеров (осмотров)
«–1»
отсутствие актов контрольных обмеров (осмотров) в случае необходимости подтверждения достоверности и (или) сбора доказательств на предмет фактической поставки товаров, услуг и выполнения определенных видов (объемов)
«–3»
2.8
Соблюдение требований о нумерации и фиксировании отдельным пунктом каждого нарушения, соответствие содержания реестра нарушений и акта контроля
несоответствие реестра нарушений и акта контроля
«–3»
не зафиксировано отдельным пунктом до 3 фактов нарушений
«–2»
не зафиксировано отдельным пунктом свыше 3 фактов нарушений
«–4»
2.9
Полнота раскрытия вопросов Программы проведения контроля
не раскрыто до 10% (включительно) вопросов программы контроля
«–3»
частично не раскрыто 30% и более вопросов программы контроля
«–6»

2.10
Бақылау нәтижелерін баяндау стиліне қойылатын стандарттар талаптарының сақталуы (қысқалық, қайталауларды болдырмау, қисындылық, қабылдауға оңай болуы)
бақылау актісінің мәтінінде қабылдаудың оңай болмауы, түсінбеушілік, қисындылық, өзара байланыстылық, хронологиялық реттіліктің болмауы, қарама-қайшылықтардың болуы.
«–2»
2.11
бақылау актісіне бұзушылық фактілерін растайтын құжаттардың бар-жоғы
тиісті құжаттармен расталмаған бірден 5-ке (қоса алғанда) дейінгі фактілердің анықталуы
«–3»
Тиісті құжаттармен расталмаған 5 және одан көп фактілердің анықталуы
«–6»
2.12
Деректемелерде, сомаларда және техникалық қателердің бар-жоғы және т.б.
Сомаларды есептеуде, деректемелерде, атауларда және бақылау актісінің басқа мәліметтерінде қателердің болуы
«–1»
2.13
Бақылау актілерінің сапасын бақылау қорытындылары бойынша қарсылықтарды қараудың тәртібінің сақталуы
Қарсылықтар белгіленген мерзім бұзыла отырып жіберілген (болған жағдайда)
«–2»
2.14
Бақылау объектілерінің қарсылықтарын қараудың тәртібінің сақталуы
бақылау объектілерінің қарсылықтарына жауап белгіленген мерзім бұзыла отырып жіберілген
«–1»
бақылау объектілерінің қарсылықтарына жауап жіберілмеген
«–2»
3. Қорытындылар мен қаулылар (ұсынымдар) жобаларының сапасын бақылау
3.1
Қорытынды және қаулы (ұсыным) жобаларын, бұзушылықтардың жиынтық тізілімін, бақылау объектілерінің қарсылықтары мен қарсылықтарға жауаптарды жіберу мерзімінің сақталуы
қорытынды және қаулы (ұсыным) жобаларының, бұзушылықтардың жиынтық тізілімінің, бақылау объектілерінің қарсылықтары мен қарсылықтарға жауаптардың уақтылы жіберілмеуі
«–1»
3.2
Қорытынды және қаулы (ұсыным) жобаларының белгіленген талаптарға сәйкестігі
Қорытынды және қаулы (ұсыным) жобаларының белгіленген нысандарға сәйкессіздігі
«–1»
3.3
Бақылау объектілерінің қарсылықтарын ескере отырып, бақылау актілерінде баяндалған бұзушылықтардың барлық фактілерін қорытындыда қамтудың толықтығы
қорытындының жобасына және жиынтық тізілімге бақылау актілерінде және әр актіге тізілімдерде тіркелген бұзушылық фактілері енгізілмеген
«–2»
3.4
Тұжырымдар мен ұсыныстардың негізділігі
жекелеген тұжырымдар мен ұсыныстар негізделмеген, қорытынды жобасының және бақылау актісінің мазмұнына толық сәйкес келмейді, мерзімдері оларды орындалуы ескерілмей белгіленген
«–2»
3.5
Бақылау нәтижелерін баяндау стиліне қойылатын стандарттар талаптарының сақталуы (қысқалық, қайталауларды болдырмау, қисындылық, қабылдауға оңай болуы)
қорытындының, қаулының (ұсыным) жобасының мәтінінде қабылдаудың оңай болмауы, түсінбеушілік, қисындылық, өзара байланыстылық, хронологиялық реттіліктің болмауы және (немесе) қарама-қайшылықтардың болуы
«–2»

2.10
Соблюдение требований Стандартов к стилю изложения результатов контроля (краткость, исключение повторов, логичность, доступность для восприятия)
в тексте акта контроля отсутствует доступность для восприятия, непонятность, логичность, взаимосвязанность, хронологическая последовательность, наличие противоречий.
«–2»
2.11
Наличие документов к акту контроля, подтверждающих факты нарушений
обнаружено от одного до 5 (включительно) фактов, не подтвержденных соответствующими документами
«–3»
обнаружено 5 и более фактов, неподтвержденных соответствующими документами
«–6»
2.12
Наличие технических ошибок в реквизитах, суммах и т.д.
наличие ошибок в подсчете сумм, реквизитах, наименованиях и других сведениях акта контроля
«–1»
2.13
Соблюдение порядка рассмотрения возражений по итогам контроля качества актов контроля
возражения направлены с нарушением установленного срока (при наличии)
«–2»
2.14
Соблюдение порядка рассмотрения возражений объектов контроля
ответ на возражения объектов контроля направлен с нарушением установленного срока
«–1»
ответ на возражения объектов контроля не направлен
«–2»
3. Контроль качества проектов заключений и постановлений (представлений)
3.1
Соблюдение сроков направления проектов заключения и постановления (представления), сводного реестра нарушений, возражения объектов контроля и ответы на возражения
несвоевременное направление проектов заключения и постановления (представлений), сводного реестра нарушений, возражения объектов контроля и ответы на возражения
«–1»
3.2
Соответствие проектов заключения и постановления (представления) требованиям к установленным формам
несоответствие проектов заключения и постановления (представления) установленным формам
«–1»
3.3
Полнота охвата в заключении всех фактов нарушений, изложенных в актах контроля с учетом возражений объектов контроля
в проект заключения и сводный реестр не включены факты нарушений, зафиксированные в актах контроля и реестрах к каждому акту
«–2»
3.4
Обоснованность выводов и предложений
отдельные выводы и предложения не обоснованы, не соответствуют в полной мере содержанию проекта заключения и актов контроля, сроки установлены без учета их выполнимости
«–2»
3.5
Соблюдение требований Стандартов к стилю изложения результатов контроля (краткость, исключение повторов, логичность, доступность для восприятия)
в тексте проекта заключения, постановления (представления) отсутствует доступность для восприятия, логичность, взаимосвязанность, хронологическая последовательность и (или) имеются противоречия
«–2»

4. Бақылаудың нәтижелілігі
Оң балдар бойынша бағалау критерийлері
4.1
Бақылау объектісінің бақылау барысында анықталған бұзушылықтар (кемшіліктер) бойынша қабылдаған шаралары (бюджетке өтеу, төленген, орындалған жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді атқару, жеткізілмей қалған тауарды жеткізу, бухгалтерлік есеп бойынша қалпына келтіру және т.б)
бақылау барысында өтеуге жататын жалпы сомадан өтелген қаражаттың үлес салмағы
25% дейін
«+2»
25 % және жоғары
«+4»
жіберілмей қалған тауарлар бойынша жасалған жұмыстардың, қызметтердің, жеткізілімдердің үлес салмағы
25% дейін
«+1»
25 % және жоғары
«+2»
бухгалтерлік есеп бойынша қалпына келтіру
«+1»
4.2
Бақылау объектілері лауазымды адамдарының әкімшілік жауаптылыққа тартылуы
әкімшілік жаза
«+2»
4.3
Заңнаманың жетілдірілмеуіне (НҚА арасындағы қарама-қайшылық, құқықтық реттеудегі олқылықтар, коллизиялар) және/немесе құзыретті органдар мен бақылау объектілеріне берілген ұсынымдар (тапсырмалар) бойынша жұмысты ұйымдастыруға байланысты жүйелі кемшіліктер мен проблемалар (құзыреттің болмауы немесе жеткіліксіздігі; өкілеттіктердің қайталануы; басқа ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау тетігінің болмауы және т.б)
анықталған жүйелік кемшіліктер мен заңнамаға өзгеріс пен қосымшалар енгізу бойынша нақты ұсыныстар
1-ден 2-ге дейін
«+5»
2-ден жоғары
«+10»
заңнамаға енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бойынш нақты ұсыныстарының саны
құқықтық реттеудегі олқылықтар (НҚА арасындағы қарама-қайшылық)
1-ден 2-ге дейін
«+1»
2-ден жоғары
«+2»
жұмысты ұйымдастырудағы кемшіліктердің саны
3-тен 5-ке дейін
«+1»
5-тен жоғары
«+2»
Теріс балдардың жалпы сомасы
Оң балдардың жалпы сомасы
жақсы
қанағаттанарлық
Шекті балл – 100 балл. Есептеу үшін бағалау – 79 балл («жақсы» деген бағаның төменгі шегі), осы балдан теріс балдар алынып тасталып, содан кейін оң балдар сомасы қосылады (олар болған жағдайда).
Ескертпелер:
1) 1.3-критерий бойынша, егер сәйкессіздік деректері бұзушылықтың бірдей фактісіне қатысты болса, онда басқа теріс балдар сомасы қосылмастан, ең жоғары балл ғана ескерілетін болады;
2) 2.3, 2.4, 2.6, 2.8, 2.9, 2.11-критерийлер бойынша, егер сәйкессіздік деректері бұзушылықтың бірдей фактісіне қатысты болса, онда басқа теріс балдар сомасы қосылмастан, ең жоғары балл ған ескерілетін болады;
3) 3.6-критерий бойынша егер сәйкессіздік деректері бұзушылықтың бірдей фактісіне қатысты болса, онда басқа теріс балдар сомасы қосылмастан, ең жоғары балл ғана ескерілетін болады;

4. Результативность контроля
Критерии оценки по положительным баллам
4.1
Принятые меры объектом контроля (возмещение в бюджет, выполнение оплаченных, выполненных работ, услуг, поставка недопоставленного товара, восстановление по бухгалтерскому учету и т.д.) по выявленным нарушениям (недостаткам) в ходе контроля
удельный вес возмещенных средств в ходе контроля от общей суммы подлежащей возмещению
до 25%
«+2»
25 % и свыше
«+4»
удельный вес выполненных работ, услуг, поставок по недопоставленным товарам
до 25%
«+1»
25 % и свыше
«+2»
восстановление по бухгалтерскому учету
«+1»
4.2
Привлечение должностных лиц объектов контроля к административной ответственности
административное взыскание
«+2»
4.3
Системные недостатки и проблемы, связанные с несовершенством законодательства (противоречие между НПА, пробелы в правовом регулировании, коллизии) и/или организации работ (отсутствие или недостаточные компетенции; дублирование полномочий; отсутствие механизма взаимодействия с другими организациями и т.д.) по которым даны рекомендации (поручения) уполномоченным органам и объектам контроля
количество выявленных системных недостатков и конкретных рекомендации по внесению изменений и дополнений в законодательство
от 1 по 2
«+5»
свыше 2
«+10»
количество конкретных рекомендации по внесению изменений и дополнений в законодательство
количество пробелов в правовом регулировании (противоречие между НПА)
от 1 по 2
«+1»
свыше 2
«+2»
количество недостатков в организации работ
от 3 по 5
«+1»
свыше 5
«+2»
Общая сумма отрицательных баллов
Общая сумма положительных баллов
Хорошо
свыше 79
удовлетворительно
от 64 до 79
Предельная 100 баллов. Оценка для расчета 79 баллов (нижний порог оценки «хорошо»), с которого вычитается сумма отрицательных баллов, затем слагается сумма положительных баллов (при их наличии).
Примечания:
1) по критерию 1.3 в случае, если данные несоответствия имеют место в отношении одного и того же факта нарушения, будет учитываться только максимальный балл, без суммирования других отрицательных баллов;
2) по критериям 2.3, 2.4, 2.6, 2.8, 2.9, 2.11 в случае, если данные несоответствия имеют место в отношении одного и того же факта нарушения, будет учитываться только максимальный балл, без суммирования других отрицательных баллов;
3) по критерию 3.6 в случае, если данные несоответствия имеют место в отношении одного и того же факта, будет учитываться только максимальный балл, без суммирования других отрицательных баллов;

4) 4.1, 4.3, 4.4-критерийлер бойынша, егер сәйкессіздік деректері бұзушылықтың бірдей фактісіне қатысты болса, онда басқа оң балдар сомасы қосылмастан, ең жоғары балл ғана ескерілетін болады;
5) 4.3-критерий бойынша құқықтық сүйемелдеуге жауапты құрылымдық бөлімше (қызметтік жазба арқылы) сапаны бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшеге сапаны бақылауды өткізудің жалпы мерзімінен кешіктірмей, Есеп комитетінің бақылау қорытындысы бойынша отырысына дейін мәліметтерді жібереді.
* бақылау-талдамалық және талдамалық іс-шараларға алдын ала
бағалау жүргізілмейді.
Бақылау іс-шаралары
материалдарының сапасына
бақылау жүргізу әдістемесіне
11-қосымша
Бақылау іс-шарасын постбақылаулық бағалаудың критерийлері
Сапаны бақылау критерийлері
Көрсеткіш мәндерінің диапазоны
Баллдар
Салмақтық коэффициент
Салмақтық мәндегі балмен бағалау
1
2
3
4
5
6
Бақылау іс-шарасының қорытындысы бойынша  Қаулының (Ұсынымның) іске асырылуын бағалау:
2.1
Қаулыны (Ұсынымды) бақылаудан алу туралы қызметтік жазбаны дайындаудың уақтылылығы
Осы критерий бойынша Есеп комитеті мүшесінің қызметтік жазба дайындауының бақылау объектісінен ақпарат алған күннен бастап, МҚБ Қағидасында белгіленген мерзімдерінің сақталуы қаралады.
Бағалау кезінде Есеп комитеті мүшесіне ақпарат түскен сәттен бастап, қызметтік жазбаның сараптама жүргізу үшін сапаны бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге енгізілгенге дейінгі нақты мерзімі ескеріледі.
Қаулының (Ұсынымның) жекелеген тармақтарының түрлі мерзімдерде орындалуы және оларды бақылаудан алу туралы қызметтік жазбалардың тиісінше ұсынылуы туралы ақпараттың түрлі мерзімдерде түсуін ескере отырып, осы көрсеткіш бойынша «+» белгісі бар баға қою арқылы уақтылы ұсынылған қызметтік жазбалардың олардың жалпы санына пайыздық арақатынасы есептеледі.
уақтылы ұсынылған қызметтік жазбалардың олардың жалпы санына шаққандағы пайыздық арақатынасы

4) по критериям 4.1, 4.3, 4.4 в случае, если данные несоответствия имеют место в отношении одного и того же факта, будет учитываться только максимальный балл, без суммирования других положительных баллов;
5) сведения по критерию 4.3 структурным подразделением, ответственным за правовое сопровождение (посредством служебных записок) передаются структурному подразделению, ответственному за контроль качества, не позднее общего срока проведения контроля качества, до проведения заседания Счетного комитета по итогам контроля.
* Предварительная оценка контрольно-аналитического и аналитического мероприятий не производится.
Приложение 11
к Методике проведения
контроля качества материалов
контрольных мероприятий
Критерии постконтрольной оценки контрольного мероприятия
Критерии контроля качества
Диапазон значений показателя
Баллы
Весовой коэффициент
Оценка в баллах в весовом значении
1
2
3
4
5
6
Оценка реализации Постановления (Представления) по итогам контрольного мероприятия:
2.1
Своевременность подготовки служебной записки о снятии с контроля Постановления (Представления)
По данному критерию рассматривается соблюдение членом Счетного комитета установленных Правилами сроков подготовки служебной записки со дня получения информации от объекта контроля.
При оценке учитывается фактический срок, истекший с момента поступления информации члену Счетного комитета до даты внесения служебной записки в структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества для проведения экспертизы.
С учетом разных сроков поступления информации об исполнении и соответствующего представления служебных записок о снятии с контроля отдельных пунктов Постановления (Представления) в различные сроки по данному показателю рассчитывается процентное соотношение своевременно представленных служебных записок к общему их количеству с выставлением баллов со знаком «+»
процентное соотношение своевременно представленных служебных записок к общему их количеству

0,10
90%-дан көп
50
71%-дан 90%-ға дейін қоса алғанда
40
51%-дан 70%-ға дейін қоса алғанда
30
50%-ға дейін қоса алғанда
0
2.2
Бюджетке өтелген және/немесе қалпына келтірілген қаражаттың өтелуге және/немесе қалпына келтірілуге жататын жалпы сомаға шаққандағы үлес салмағы
Осы критерий бойынша «+» белгісі бар балл қою арқылы Қаулының (Ұсынымның) тиісті тармағын бақылаудан алу туралы қызметтік жазбада міндетті түрде негіздей отырып, өндіріп алуға үмітсіз қаражат сомаларын (болған жағдайда) есепке алмағанда, бюджетке нақты өтелген және/немесе қалпына келтірілген қаражаттың бюджетке өтелуге және/немесе қалпына келтірілуге жататын жалпы сомаға пайыздық арақатынасы есептеледі.
өндіріп алуға үмітсіз қаражат сомаларын (болған жағдайда) есепке алмағанда, бюджетке нақты өтелген және/немесе қалпына келтірілген қаражаттың бюджетке өтелуге және/немесе қалпына келтірілуге жататын жалпы сомаға пайыздық арақатынасы
0,50
80%-дан көп
100
51%-дан 80%-ға дейін қоса алғанда
80
21%-дан 50%-ға дейін қоса алғанда
60
10%-дан 20%-ға дейін қоса алғанда
40
10%-ға дейін қоса алғанда
0
2.3
Қаулының (Ұсынымның) тармақтарын орындаудың уақтылылығы
Осы критерий бойынша «+» белгісі бар балл қою арқылы орындау мерзімін ұзарту фактілерін ескере отырып, тапсырмалардың жалпы санына шаққанда мерзімінде орындалған тапсырмалардың пайыздық арақатынасы есептеледі.
бағаланатын кезеңге орындау мерзімі келгенін ескере отырып, тапсырмалардың (ұсынымдардың) жалпы санына шаққанда мерзімінде орындалған тапсырмалардың пайыздық арақатынасы
0,20
90%-дан көп
100
71%-дан 90%-ға дейін қоса алғанда
80
51%-дан 70%-ға дейін қоса алғанда
60
50%-ға дейін қоса алғанда
0
2.4
Бақылаудан алу үшін Есеп комитеті Қаулысының (Ұсынымының) орындалуы туралы қызметтік жазбаны дайындаудың сапасы
Осы критерий бойынша «+» белгісі бар балл қою арқылы Қаулының (Ұсынымның) тармақтарын бақылаудан алудан бас тарту (жетілдіруге қайтару) фактілері қаралады.
Қаулылардың (Ұсынымдардың) тармақтарын бақылаудан алудан бас тарту (жетілдіруге қайтару) фактілерінің пайыздық арақатынасы
0,15
бас тартудың болмауы
100
тармақтардың 10%-дан азын бақылаудан алудан бас тарту
80
тармақтардың 10%-дан 30%-ға дейінгісін қоса алғанда, бақылаудан алудан бас тарту
60
тармақтардың 30%-дан астамын қоса алғанда, бақылаудан алудан бас тарту
0
2.5
Құқық қорғау органдарының бақылау материалдарын іс жүргізуге қабылдауы
Осы критерий бойынша материалдарды процестік іс жүргізуге қабылдау (қылмыстық іс қозғау, тергеуге дейінгі тексеру жүргізу, соның ішінде сараптама тағайындау, прокурорлық ден қою шараларын қабылдау) фактілері болған жағдайда, материалдарды процестік іс жүргізуге қабылдаудың әрбір фактісі үшін «+» белгісі бар 5 балл қойылады, бірақ олардың жалпы сомасы 50 балдан аспауы тиіс.
Құқық қорғау органдары құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің қылмыс белгілерінің болмағаны туралы қорытынды берген бақылау материалдарын іс жүргізуге қабылдаудан бас тартқан жағдайда, оң бағасы бар балдардың тиісті саны нөлге теңестіріледі және материалдарды қараудан бас тартудың әрбір фактісі үшін «-» белгісі бар қосымша 5 балл қойылады, бірақ олардың жалпы сомасы 50 балдан аспауы тиіс.
Құқық қорғау органдары бақылау материалдарын іс жүргізуге қабылдаудан бас тартқан өзге де жағдайларда, оң бағасы бар балдардың тиісті саны нөлге теңестіріледі.
Процестік іс жүргізуді қозғау үшін құқық қорғау органдарына материалдарды жіберу фактілері болмаған кезде осы критерий постбақылаулық бағалаудың жиынтық көрсеткішін есептеуде ескерілмейді.
материалдарды процестік іс жүргізуге қабылдаудың (қылмыстық іс қозғау, тергеуге дейінгі тексеру жүргізу, соның ішінде сараптама тағайындау, прокурорлық ден қою шараларын қабылдау) әрбір фактісі үшін 5 балл қойылады, бірақ олардың жалпы сомасы 50 балдан аспауы тиіс
5
0,10
құқық қорғау органдары құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің қылмыс белгілері жоқ екендігі туралы қорытынды берген бақылау материалдарын іс жүргізуге қабылдаудан бас тартқан жағдайда, оң бағасы бар балдардың тиісті саны нөлге теңестіріледі және материалдарды қараудан бас тартудың әрбір фактісі үшін «-» белгісі бар қосымша 5 балл қойылады, бірақ олардың жалпы сомасы 50 балдан аспауы тиіс
–5
0
2.6
Есеп комитеті Қаулыларының (Ұсынымдарының) іске асырылуын орындауды бақылау барысында бақылау объектілерінің лауазымды адамдарын әкімшілік жауаптылыққа тарту
Осы критерий бойынша Есеп комитетінің сот органдарына (уәкілетті органдарға) оларға қатысты материалдар жіберген бақылау объектісінің лауазымды адамдарын әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы соттың (уәкілетті органның) заңдық күшіне енген әрбір шешімі үшін «+» белгісі бар 5 балл қойылады, бірақ жалпы сомасы 50 балдан аспауы тиіс
Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше әкімшілік құқықтық бұзушылықтар белгілерінің жоқ екендігі туралы қорытынды берген әкімшілік істердің материалдарын қараудың қорытындысы бойынша әкімшілік іс жүргізу материалдарын қараудан бас тартқан және/немесе әкімшілік жаза қолданудан бас тартқан жағдайда, оң бағасы бар балдардың тиісті саны нөлге теңестіріледі және материалдарды қараудан бас тартқан әрбір факті үшін «-» белгісі бар қосымша 5 балл қойылады, бірақ олардың жалпы сомасы 50 балдан аспауы тиіс.
Әкімшілік істердің материалдарын қараудың қорытындысы бойынша әкімшілік іс жүргізу материалдарын қараудан бас тартудың және/немесе әкімшілік жаза қолданудан бас тартудың өзге де жағдайларында, оң бағасы бар балдардың тиісті саны нөлге теңестіріледі.
Егер бақылау объектісінің лауазымды адамдарын әкімшілік жауаптылыққа тартуға қатысты материалдарды жіберу туралы шешім қабылданбаса, осы критерий постбақылаулық бағалаудың жиынтық көрсеткішін есептеуде ескерілмейді.
Есеп комитеті сот органдарына (уәкілетті органдарға) оларға қатысты материалдар жіберген бақылау объектісінің лауазымды адамдарын әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы соттың (уәкілетті органның) заңдық күшіне енген әрбір шешімі үшін «+» белгісі бар 5 балл қойылады, бірақ олардың жалпы сомасы 50 балдан аспауы тиіс
5
0
0,10
құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше әкімшілік құқық бұзушылық белгілерінің жоқ екендігі туралы қорытынды берген материалдарды қараудан бас тартқан жағдайда, оң бағасы бар балдардың тиісті саны нөлге теңестіріледі, «-» белгісі бар қосымша 5 балдан қойылады, бірақ олардың жалпы сомасы 50 балдан аспауы тиіс
–5
2.7
Жеткілікті дәрежеде негізделген тұжырымдар мен ұсынымдар фактілерінің анықталуына байланысты, Қаулының (Ұсынымның) тармақтарын бақылаудан алу фактілерінің болуы
Қаулылардың (Ұсынымдардың) тармақтары нақты орындалмастан, олар бақылаудан алынған жағдайда, жеткілікті дәрежеде негізделген тұжырымдар мен ұсынымдар фактілерінің анықталуына байланысты, «–» белгісі бар 50 балл қойылады.
тапсырмалардың жалпы санына шаққанда дұрыс емес тұжырымдар мен ұсынымдар фактілерінің анықталуына байланысты, тапсырмалар нақты орындалмастан, оларды бақылаудан алу фактісінің болуы
–50

0,10
более 90%
50
от 71% до 90% включительно
40
от 51% до 70% включительно
30
до 50% включительно
0
2.2
Удельный вес возмещенных и/или восстановленных в бюджет средств от общей суммы, подлежащей возмещению и/или восстановлению
По данному критерию рассчитывается процентное соотношение фактически возмещенных и/или восстановленных в бюджет средств к общей сумме подлежащей возмещению и/или восстановлению в бюджет без учета сумм безнадежных к взысканию средств (при наличии), с обязательным обоснованием в служебной записке о снятии с контроля соответствующего пункта Постановления (Представления), с выставлением баллов со знаком «+»
процентное соотношение фактически возмещенных и/или восстановленных в бюджет средств к общей сумме подлежащей возмещению и/или восстановлению в бюджет без учета сумм безнадежных к взысканию средств (при наличии)
0,50
более 80%
100
от 51% до 80% включительно
80
от 21% до 50% включительно
60
от 10% до 20% включительно
40
до 10% включительно
0
2.3
Своевременность исполнения пунктов Постановления (Представления)
По данному критерию рассчитывается процентное соотношение поручений, исполненных в срок к общему количеству поручений, с учетом фактов продления срока исполнения с выставлением баллов со знаком «+»
процентное соотношение поручений, исполненных в срок к общему количеству поручений (рекомендаций), с учетом наступления срока исполнения на оцениваемый период
0,20
более 90%
100
от 71% до 90% включительно
80
от 51% до 70% включительно
60
до 50% включительно
0
2.4
Качество подготовки служебной записки об исполнении Постановления (Представления) Счетного комитета для снятия с контроля
При оценке по данному критерию рассматриваются факты отказа в снятии с контроля (возврат на доработку) пунктов Постановления (Представления), с выставлением баллов со знаком «+»
процентное соотношение фактов отказа в снятии с контроля пунктов Постановлений (Представлений) (возврат на доработку)
0,15
отсутствие отказов
100
отказ в снятии с контроля менее 10% пунктов
80
отказ в снятии с контроля от 10% до 30% пунктов включительно
60
отказ в снятии с контроля свыше 30% пунктов включительно
0
2.5
Принятие правоохранительными органами к производству материалов контроля
По данному критерию при наличии фактов принятия к процессуальному производству материалов (возбуждение уголовного дела, проведение доследственной проверки, в том числе назначение экспертизы, принятие мер прокурорского реагирования) выставляется 5 баллов со знаком «+» за каждый факт принятия материалов к процессуальному производству, общая сумма которых не должна превышать 50 баллов.
В случае отказа правоохранительных органов в принятии к производству материалов контроля, по которым структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, давалось заключение об отсутствии в них признаков преступлений, соответствующее количество баллов с положительной оценкой обнуляется и дополнительно выставляется 5 баллов со знаком «–» за каждый факт отказа в рассмотрении материалов, общая сумма которых не должна превышать 50 баллов.
В иных случаях отказа правоохранительных органов в принятии к производству материалов контроля – соответствующее количество баллов с положительной оценкой обнуляется.
При отсутствии фактов передачи материалов в правоохранительные органы для возбуждения процессуального производства данный критерий, при расчете сводного показателя постконтрольной оценки не учитывается.
за каждый факт принятия к процессуальному производству материалов (возбуждение уголовного дела, проведение доследственной проверки, в том числе назначение экспертизы, принятие мер прокурорского реагирования) выставляется 5 баллов, общая сумма которых не должна превышать 50 баллов
5
0,10
в случае отказа правоохранительных органов в принятии к производству материалов контроля, по которым структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, давалось заключение об отсутствии в них признаков преступлений, соответствующее количество баллов с положительной оценкой обнуляется и дополнительно выставляется оценка 5 баллов со знаком «–» за каждый факт отказа в рассмотрении материалов, общая сумма которых не должна превышать 50 баллов
–5
0
2.6
Привлечение должностных лиц объектов контроля к административной ответственности в ходе контроля исполнения реализации Постановления (Представления) Счетного комитета
По данному критерию за каждое вступившее в законную силу решение суда (уполномоченного органа) о привлечении к административной ответственности должностных лиц объекта контроля, по отношению к которым Счетным комитетом были направлены материалы в судебные органы (уполномоченные органы), выставляется 5 баллов со знаком «+», общая сумма которых не должна превышать 50 баллов.
В случае отказа в рассмотрении материалов административного производства и/или отказа в наложении административного взыскания в итоге рассмотрения материалов административных дел, по которым структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, давалось заключение об отсутствии в них, признаков административных правонарушений, соответствующее количество баллов с положительной оценкой обнуляется и дополнительно выставляется 5 баллов со знаком «–» за каждый факт отказа в рассмотрении материалов, общая сумма которых не должна превышать 50 баллов.
В иных случаях отказа в рассмотрении материалов административного производства и/или отказа в наложении административного взыскания в итоге рассмотрения материалов административных дел – соответствующее количество баллов с положительной оценкой обнуляется.
Если решение о направлении материалов о привлечении к административной ответственности должностных лиц объекта контроля не принималось, то данный критерий, при расчете сводного показателя постконтрольной оценки не учитывается.
за каждое вступившее в законную силу решение суда (уполномоченного органа) привлечении к административной ответственности должностных лиц объекта контроля, по отношению к которым Счетным комитетом были направлены материалы в судебные органы (уполномоченные органы), выставляется 5 баллов со знаком «+», общая сумма которых не должна превышать 50 баллов.
5
0
0,10
в случае отказа в рассмотрении материалов, по которым структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, давалось заключение об отсутствии в них признаков административных правонарушений, соответствующее количество положительных баллов обнуляется, дополнительно начисляются по 5 баллов со знаком "–", общая сумма которых не должна превышать 50 баллов
–5
2.7
Наличие фактов снятия с контроля пунктов Постановления (Представления) в связи с установлением фактов не достаточно обоснованных выводов и рекомендаций.
В случае снятия с контроля пунктов Постановлений (Представлений) без их фактического исполнения в связи с установлением фактов недостаточно обоснованных выводов и рекомендаций выставляется 50 баллов со знаком «–».
наличие факта снятия с контроля поручений без их фактического исполнения в связи с установлением фактов неверных выводов и рекомендаций к общему количеству поручений:
–50

0,25
2.8
Есеп комитеті Қаулысының (Ұсынымдарының)
шешімдерін орындау жөніндегі ақпаратты бақылау объектісі уақтылы ұсынбаған жағдайда, бақылау объектісіне әкімшілік жауаптылық туралы ескертудің уақтылы жіберілуі
Бақылау объектісіне ЭҚАБЖ арқылы (болған жағдайда) және қағаз түрінде ӘҚтК-де көзделген әкімшілік жауаптылық туралы ескерту уақтылы жіберілмеген, Есеп комитеті Қаулысының (Ұсынымдарының) шешімдерін орындау жөніндегі ақпаратты бақылау объектісі уақтылы ұсынбаған жағдайда, «–» белгісі бар «10» балл қойылады. Жоғарыда аталған ескерту болмаған жағдайда, «–» белгісі бар «20» балл қойылады.
уақтылы жіберілмеуі ескертудің жіберілмеуі
–10
–20
0,25
2.9
Бақылау объектісі Қаулылардың (Ұсынымдардың) шешімдерін тиісінше орындамаған жағдайда, Есеп комитеті мүшесінің қызметтік жазбасының бар-жоғы
Есеп комитетінің мүшесі Есеп комитеті Төрағасының атына бақылау объектісіне әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану туралы қызметтік жазбаны уақтылы жібермеген, сондай-ақ бақылау объектісі Қаулының (Ұсынымның) тармағын көрсетілген мерзімде орындамаған жағдайларда, Қаулының (ұсынымның) орындалмаған тармақтарының үлес салмағына қарай балдар қойылады.
Бақылау объектісінің лауазымды адамдарын әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы қызметтік жазба ұсынылмаған жағдайда, «–» белгісі бар «50» балл қойылады.
қаулылардың орындалмаған тармақтарының жалпы санына шаққанда уақтылы жіберілген қызметтік жазбалардың  пайыздық арақатынасы
0,25
қаулылардың орындалмаған тармақтарының 10%-дан азын уақтылы жібермеу
–10
қаулылардың орындалмаған тармақтарының 10%-дан 30%-ға дейінгісін уақтылы жібермеу
–20
қаулылардың орындалмаған тармақтарының 30%-дан астамын уақтылы жібермеу
–30
қызметтік жазбаның болмауы
–50
Бақылау іс-шаралары
материалдарының сапасына
бақылау жүргізу әдістемесіне
12-қосымша
Бағалау парағы
Сапаны бақылау критерийлері
Көрсеткіш мәндерінің диапазоны
Баллдар
Салмақтық коэффициент
Салмақтық мәндегі балмен бағалау
1
2
3
4
5
6
1. Алдын ала бағалау
2. Бақылау іс-шарасының қорытындысы бойынша Қаулының (Ұсынымның) орындалуын бағалау:
2.1
Қаулыны (Ұсынымды) бақылаудан алу туралы қызметтік жазбаны дайындаудың уақтылылығы
уақтылы ұсынылған қызметтік жазбалардың олардың жалпы санына шаққандағы пайыздық арақатынасы
0,10
90%-дан астам
50
71%-дан 90%-ға дейін қоса алғанда
40
51%-дан 70%-ға дейін қоса алғанда
30
50%-ға дейін қоса алғанда
0
2.2
Бюджетке өтелген және/немесе қалпына келтірілген қаражаттың өтелуге және/немесе қалпына келтірілуге жататын жалпы сомаға шаққандағы үлес салмағы
өндіріп алуға үмітсіз қаражат сомаларын (болған жағдайда) есепке алмағанда, бюджетке нақты өтелген және/немесе қалпына келтірілген қаражаттың бюджетке өтелуге және/немесе қалпына келтірілуге жататын жалпы сомаға пайыздық арақатынасы

0,25
2.8
Своевременное направление объекту контроля напоминания об административной ответственности в случае непредставления объектом контроля в соответствующие сроки информации по исполнению решений Постановлений (Представлений) Счетного комитета.
В случае несвоевременного направления посредством ЕСЭДО (при наличии) и в бумажном виде по почте объекту контроля напоминания об административной ответственности, предусмотренной КоАП, непредоставления объектом контроля в соответствующие сроки информации по исполнению решений Постановлений (Представлений) Счетного комитета – выставляется «10» баллов со знаком «–». В случае отсутствия вышеуказанного напоминания выставляется «20» баллов со знаком «–».
несвоевременное направление ненаправление напоминания
–10
– 20
0,25
2.9
Наличие служебной записки члена Счетного комитета в случае ненадлежащего выполнения объектом контроля решений Постановлений (Представлений)
В случаях несвоевременного направления членом Счетного комитета служебной записки на имя Председателя Счетного комитета о принятии мер административного воздействия к объекту контроля, а также неисполнения объектом контроля в указанный срок пункта Постановления (Представления) выставляются баллы в зависимости от удельного веса неисполненных пунктов Постановлений (Представлений).
В случае непредставления служебной записки о привлечении к административной ответственности должностных лиц объекта контроля выставляется «50» баллов со знаком «–».
процентное соотношение своевременно направленных служебных записок к общему количеству не исполненных пунктов постановления
0,25
несвоевременное направление менее 10% от пунктов неисполненных постановлений
–10
несвоевременное направление от 10% до 30% не исполненных пунктов постановлений
–20
несвоевременное направление свыше 30% не исполненных пунктов постановлений
–30
отсутствие служебной записки
–50
Приложение 12
к Методике проведения
контроля качества материалов
контрольных мероприятий
Лист оценки
Критерии контроля качества
Диапазон значений показателя
Баллы
Весовой коэффициент
Оценка в баллах в весовом значении
1
2
3
4
5
6
1. Предварительная оценка
2. Оценка исполнения Постановления (Представления) по итогам контрольного мероприятия:
2.1
Своевременность подготовки служебной записки о снятии с контроля Постановления (Представления)
процентное соотношение своевременно представленных служебных записок к общему их количеству
0,10
более 90%
50
от 71% до 90% включительно
40
от 51% до 70% включительно
30
до 50% включительно
0
2.2
Удельный вес возмещенных и/или восстановленных в бюджет средств от общей суммы, подлежащей возмещению и/или восстановлению
процентное соотношение фактически возмещенных и/или восстановленных в бюджет средств к общей сумме подлежащей возмещению и/или восстановлению в бюджет без учета сумм безнадежных к взысканию средств (при наличии)

0,50
80%-дан көп
100
51%-дан 80%-ға дейін қоса алғанда
80
21%-дан 50%-ға дейін қоса алғанда
60
10%-дан 20%-ға дейін қоса алғанда
40
10%-ға дейін қоса алғанда
0
2.3
Қаулының (Ұсынымның) тармақтарын орындаудың уақтылылығы
бағаланатын кезеңге орындау мерзімі келгенін ескере отырып, тапсырмалардың (ұсынымдардың) жалпы санына шаққанда мерзімінде орындалған тапсырмалардың пайыздық арақатынасы
0,20
90%-дан көп
100
71%-дан 90%-ға дейін қоса алғанда
80
51%-дан 70%-ға дейін қоса алғанда
60
50%-ға дейін қоса алғанда
0
2.4
Бақылаудан алу үшін Есеп комитеті Қаулысының (Ұсынымының) орындалуы туралы қызметтік жазбаны дайындаудың сапасы
Қаулылардың (Ұсынымдардың) тармақтарын бақылаудан алудан бас тарту (жетілдіруге қайтару) фактілерінің пайыздық арақатынасы
0,15
бас тартудың болмауы
100
тармақтардың 10%-дан азын бақылаудан алудан бас тарту
80
тармақтардың 10%-дан 30%-ға дейінгісін қоса алғанда, бақылаудан алудан бас тарту
60
тармақтардың 30%-дан астамын қоса алғанда, бақылаудан алудан бас тарту
0
2.5
Құқық қорғау органдарының бақылау материалдарын іс жүргізуге қабылдауы
материалдарды процестік іс жүргізуге қабылдаудың (қылмыстық іс қозғау, тергеуге дейінгі тексеру жүргізу, соның ішінде сараптама тағайындау, прокурорлық ден қою шараларын қабылдау) әрбір фактісі үшін 5 балл қойылады, бірақ 50 балдан аспауы тиіс
5
0,10
құқық қорғау органдары құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің қылмыс белгілерінің болмағаны туралы қорытынды берген бақылау материалдарын іс жүргізуге қабылдаудан бас тартқан жағдайда, оң бағасы бар балдардың тиісті саны нөлге теңестіріледі және материалдарды қараудан бас тартудың әрбір фактісі үшін «-» белгісі бар қосымша 5 балл қойылады, бірақ олардың жалпы сомасы 50 балдан аспауы тиіс
–5
бас тартудың өзге де жағдайларында, оң бағасы бар балдардың тиісті саны нөлге теңестіріледі
0
2.6
Есеп комитеті Қаулыларының (Ұсынымдарының) іске асырылуын орындауды бақылау барысында бақылау объектілерінің лауазымды адамдарын әкімшілік жауаптылыққа тарту
Есеп комитеті сот органдарына (уәкілетті органдарға) оларға қатысты материалдар жіберген бақылау объектісінің лауазымды адамдарын әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы соттың (уәкілетті органның) заңдық күшіне енген әрбір шешімі үшін «+» белгісі бар 5 балл қойылады, бірақ жалпы сомасы 50 балдан аспауы тиіс
5
0,10
құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше қылмыс белгілерінің жоқ екендігі туралы қорытынды берген материалдардарды қараудан бас тартқан жағдайда, оң бағасы бар балдардың тиісті саны нөлге теңестіріледі, «-» белгісі бар қосымша 5 балдан қойылады, бірақ олардың жалпы сомасы 50 балдан аспауы тиіс
–5
бас тартудың өзге де жағдайларында, оң бағасы бар балдардың тиісті саны нөлге теңестіріледі
0
2.7
Жеткілікті дәрежеде негізделген тұжырымдар мен ұсынымдар фактілерінің анықталуына байланысты, Қаулының (Ұсынымның) тармақтарын бақылаудан алу фактілерінің бар болуы
тапсырмалардың жалпы санына шаққанда дұрыс емес тұжырымдар мен ұсынымдар фактілерінің анықталуына байланысты, тапсырмалар нақты орындалмастан, оларды бақылаудан алу фактісінің бар болуы
–50
0,25
2.8
Есеп комитеті Қаулысының (Ұсынымдарының) шешімдерін орындау жөніндегі ақпаратты бақылау объектісі уақтылы ұсынбаған жағдайда, бақылау объектісіне әкімшілік жауаптылық туралы ескертудің уақтылы жіберілуі
уақтылы жіберілмеуі
–10
0,25
ескертудің жіберілмеуі
– 20
2.9
Бақылау объектісі Қаулылардың (Ұсынымдардың) шешімдерін тиісінше орындамаған жағдайда, Есеп комитеті мүшесінің қызметтік жазбасының бар болуы
қаулылардың орындалмаған тармақтарының жалпы санына шаққанда уақтылы жіберілген қызметтік жазбалардың пайыздық арақатынасы:
0,25
қаулылардың орындалмаған тармақтарының 10%-дан азын
уақтылы жібермеу
–10
қаулылардың орындалмаған тармақтарының 10%-дан 30%-ға дейінгісін уақтылы жібермеу
–20
қаулылардың орындалмаған тармақтарының 30%-дан астамын уақтылы жібермеу
–30
қызметтік жазбаның болмауы
–50
3.

0,50
более 80%
100
от 51% до 80% включительно
80
от 21% до 50% включительно
60
от 10% до 20% включительно
40
до 10% включительно
0
2.3
Своевременность исполнения пунктов Постановления (Представления)
процентное соотношение поручений, исполненных в срок к общему количеству поручений (рекомендаций), с учетом наступления срока исполнения на оцениваемый период
0,20
более 90%
100
от 71% до 90% включительно
80
от 51% до 70% включительно
60
до 50% включительно
0
2.4
Качество подготовки служебной записки об исполнении Постановления (Представления) Счетного комитета для снятия с контроля
процентное соотношение фактов отказа в снятии с контроля пунктов Постановлений (Представлений) (возврат на доработку)
0,15
отсутствие отказов
100
отказ в снятии с контроля менее 10% пунктов
80
отказ в снятии с контроля от 10% до 30% пунктов включительно
60
отказ в снятии с контроля свыше 30% пунктов включительно
0
2.5
Принятие правоохранительными органами к производству материалов контроля
за каждый факт принятия к процессуальному производству материалов (возбуждение уголовного дела, проведение доследственной проверки, в том числе назначение экспертизы, принятие мер прокурорского реагирования) выставляется 5 баллов, общая сумма которых не должна превышать 50 баллов
5
0,10
в случае отказа правоохранительных органов в принятии к производству материалов контроля, по которым структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, давалось заключение об отсутствии в них признаков преступлений, соответствующее количество баллов с положительной оценкой обнуляется и дополнительно выставляется 5 баллов со знаком «–» за каждый факт отказа в рассмотрении материалов, общая сумма которых не должна превышать 50 баллов
–5
В иных случаях отказа соответствующее количество баллов с положительной оценкой обнуляется.
0
2.6
Привлечение должностных лиц объектов контроля к административной ответствен-ности в ходе контроля исполнения реализации Постановления (Представления) Счетного комитета
за каждое вступившее в законную силу решение суда (уполномоченного органа) привлечении к административной ответственности должностных лиц объекта контроля, по отношению к которым Счетным комитетом были направлены материалы в судебные органы (уполномоченные органы), выставляется 5 баллов со знаком «+», общая сумма которых не должна превышать 50 баллов
5
0,10
в случае отказа в рассмотрении материалов, по которым структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, давалось заключение об отсутствии в них, признаков административных правонарушений, соответствующее количество положительных баллов обнуляется, дополнительно начисляются по 5 баллов со знаком "–", общая сумма которых не должна превышать 50 баллов
–5
В иных случаях отказа соответствующее количество баллов с положительной оценкой обнуляется.
0
2.7
Наличие фактов снятия с контроля пунктов Постановления (Представления) в связи с установлением фактов не достаточно обоснованных выводов и рекомендаций.
наличие факта снятия с контроля поручений без их фактического исполнения в связи с установлением фактов неверных выводов и рекомендаций к общему количеству поручений:
–50
0,25
2.8
Своевременное направление объекту контроля напоминания об административной ответственности в случае непредставления объектом контроля в соответствующие сроки информации по исполнению решений Постановлений (Представлений) Счетного комитета.
несвоевременное направление
–10
0,25
ненаправление напоминания
– 20
2.9
Наличие служебной записки члена Счетного комитета в случае ненадлежащего выполнения объектом контроля решений Постановлений (Представлений)
процентное соотношение своевременно направленных служебных записок к общему количеству не исполненных пунктов постановления:
0,25
несвоевременное направление менее 10% от пунктов неисполненных постановлений
–10
несвоевременное направление от 10% до 30% не исполненных пунктов постановлений
–20
несвоевременное направление свыше 30% не исполненных пунктов постановлений
–30
отсутствие служебной записки
–50
3.

Қорытынды баға: 3-бет = (1-бет *0,7+ 2-бет*0,3):
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2013 жылғы 16 сәуірдегі
№ 3-НП нормативтік қаулысына
2-қосымша
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 141-бабының 19) тармақшасына, «Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарын бекіту туралы» (бұдан әрі – Стандарттар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 7 сәуірдегі № 788 Жарлығына, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2011 жылғы 12 тамыздағы № 1-НП нормативтік қаулысымен бекітілген Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиялары туралы үлгі ережеге (бұдан әрі – Тексеру комиссиялары) сәйкес әзірленді.
2. Қағида бақылау қызметін жоспарлау, бақылауға дайындалу, бақылауды жүргізу, бақылаудың қорытындысы бойынша есептерді ресімдеу, шешімдердің орындалуын мониторингілеуді және бақылауды ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидада мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау – тиісті мәслихаттарға есептер ұсына отырып, Тексеру комиссиясы жүзеге асыратын жергілікті бюджеттердің атқарылуын бақылау (бұдан әрі – бақылау);
2) сәйкестікке бақылау жасау – бақылау объектісі қызметінің Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасының талаптарына сәйкестігін бағалау;
3) қаржылық есептілікті бақылау – бақылау объектісінің қаржылық есептілікті жасауының және табыс етуінің анықтығын, негізділігін және уақтылығын бағалау;
4) тиімділікті бақылау – сәйкестікке бақылау жасау және қаржылық есептілікті бақылау негізінде жүргізілетін бағалау, мемлекеттік, салалық және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын, көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерліктері мен активтерін пайдалануды бағалау, сондай-ақ мемлекеттік орган және квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің экономиканың немесе жеке алғанда экономика саласының, әлеуметтік саланың, мемлекеттік басқарудың басқа да салаларының дамуына тигізетін әсерін кешенді және объективті талдау;
5) кешенді бақылау – бақылау объектілерінің нақты кезеңдегі қызметін барлық мәселелер бойынша бақылау және бағалау;

Итоговая оценка: стр.3= ( стр.1 *0,7+стр.2*0,3):
Приложение 2
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю за
исполнением республиканского бюджета
от 16 апреля 2013 года № 3-НП
Правила
проведения внешнего государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей, города республиканского
значения, столицы
1. Общие положения
1. Правила проведения внешнего государственного финансового контроля ревизионными комиссиями областей, города республиканского значения, столицы (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) статьи 141 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (далее – Бюджетный кодекс), Указом Президента Республики Казахстан от 7 апреля 2009 года № 788 «Об утверждении Стандартов государственного финансового контроля» (далее - Стандарты), Типовым положением о ревизионных комиссиях областей, города республиканского значения, столицы, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 12 августа 2011 года № 1- НП (далее – Ревизионные комиссии).
2. Правила определяют порядок планирования контрольной деятельности, подготовки к контролю, проведения контроля, оформления отчетов по итогам контроля, организации мониторинга и контроля исполнения решений.
3. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) внешний государственный финансовый контроль - контроль за исполнением местных бюджетов, осуществляемый Ревизионными комиссиями, с представлением отчетов соответствующим маслихатам (далее - контроль);
2) контроль на соответствие - оценка соответствия деятельности объекта контроля требованиям бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан;
3) контроль финансовой отчетности - оценка достоверности, обоснованности и своевременности составления и представления финансовой отчетности объектом контроля;
4) контроль эффективности - оценка, проводимая, в том числе на основе контроля на соответствие и финансовой отчетности, реализации государственных, отраслевых и бюджетных программ, оказываемых государственных услуг, использования связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, поручительств и активов государства, а также комплексный и объективный анализ влияния деятельности государственного органа и субъектов квазигосударственного сектора на развитие экономики или отдельно взятой отрасли экономики, социальной сферы, других сфер государственного управления;
5) комплексный контроль - контроль и оценка деятельности объектов контроля по всем вопросам за конкретный период;

6) тақырыптық бақылау – бақылау объектiсiнiң нақты кезеңдегi қызметiн жекелеген мәселелер бойынша бақылау және бағалау;
7) үстеме бақылау – тексерiлiп отырған мәселе шеңберiнде бақылаудың негiзгi объектiсiмен өзара қатынастары мәселелерi бойынша ғана жүргiзiлетiн үшiншi тұлғаларды бақылау;
8) бiрлескен бақылау – мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары келiсiлген мерзiмде басқа мемлекеттік органдармен бiрлесiп жүргiзетiн бақылау;
9) қосарлас бақылау – мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары кейiннен олардың нәтижелерiмен алмаса отырып, келiсiлген мәселелер мен жүргiзу мерзiмдерi бойынша өз бетiнше жүргiзетiн бақылау;
10) бақылаушы – лауазымдық міндеттеріне бақылауды жүзеге асыру кіретін Тексеру комиссиясының қызметкері;
11) бақылау іс-шарасы – бақылауға дайындалуға, бақылауды жүргізуге және бақылаудың қорытындысы бойынша есептерді ресімдеуге бағытталған іс-қимылдар кешені;
12) талдамалық іс-шара – жекелеген экономикалық және әлеуметтік процестерді ашуға бағытталған талдау, талдамалық зерттеу, мониторинг, бағалау және сараптама жүргізуге байланысты іс-қимылдар кешені;
13) бақылау-талдамалық іс-шара бақылау және талдамалық іс-шаралар жүргізу кезінде көзделген іс-қимылдар мен рәсімдер кешені;
14) бақылау іс-шарасына дайындалу принциптері:
кешенділік – бақылау объектісін алдын ала зерделеуден бастап, бақылау бағдарламасын жасағанға дейінгі барлық кезеңдердің өзара байланыстылығы және келісілуі;
үздіксіздік – бақылауды жүзеге асыратын Тексеру комиссиясының қызметкерлеріне, мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандарына және сарапшыларға бақылаудың кезеңдері мен мерзімдері бойынша өзара байланысты тапсырмаларды белгілеу;
оңтайлылық – бақылаудың түпкілікті мақсатына ең аз шығын жұмсай отырып қол жеткізу үшін бақылау бағдарламасының неғұрлым орынды нұсқасын таңдау;
атаулылық – бақылау объектілерінің өңірлік орналасуын қоса алғанда, оларды нақты таңдау.
15) Тексеру комиссиясының қаулысы – бақылау нәтижелерін растайтын және ол арналған барлық мемлекеттік органдар, ұйымдар мен лауазымды адамдар орындауға міндетті шешімдерді қамтитын құжат (бұдан әрі – Қаулы);
16) бақылаудың нәтижесі бойынша қорытынды – бақылау актiлерiнің және (немесе) аудиторлық есептердің негiзiнде жасалатын Тексеру комиссиясының құжаты (бұдан әрі – Қорытынды);
17) ұсыным – мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының анықталған бұзушылықтарды және жұмыстағы кемшiлiктердi жою үшiн бақылау объектiлерiне және басқа да мүдделi тұлғаларға жiберетін орындалуға мiндеттi құжаты (бұдан әрі – Ұсыным);

6) тематический контроль - контроль и оценка деятельности объекта контроля по отдельным вопросам за конкретный период;
7) встречный контроль - контроль третьих лиц, который проводится исключительно по вопросам взаимоотношений с основным объектом контроля в рамках проверяемого вопроса;
8) совместный контроль - контроль, проводимый органами государственного финансового контроля совместно с другими государственными органами в согласованные сроки;
9) параллельный контроль - контроль, проводимый органами государственного финансового контроля самостоятельно по согласованным вопросам и срокам проведения с последующим обменом их результатами;
10) контролер – работник Ревизионной комиссии, в должностные обязанности которого входит осуществление контроля;
11) контрольное мероприятие – комплекс действий, направленных на подготовку к контролю, проведение контроля и оформление отчетов по итогам контроля;
12) аналитическое мероприятие – комплекс действий, связанных с проведением анализа, аналитического исследования, мониторинга, оценки и экспертизы, направленных на раскрытие определенных экономических и социальных процессов;
13) контрольно-аналитическое мероприятие – комплекс действий и процедур, предусмотренных при проведении контрольного и аналитического мероприятий;
14) принципы подготовки к контрольному мероприятию:
комплексность - взаимосвязанность и согласованность всех этапов от предварительного изучения объекта контроля до составления программы контроля;
непрерывность - установление взаимосвязанных по этапам и срокам контроля заданий работникам Ревизионной комиссии, специалистам государственных органов, аудиторских организаций и экспертам, осуществляющим контроль;
оптимальность - выбор наиболее целесообразного варианта программы контроля для достижения конечных целей контроля при минимальных затратах;
адресность - выбор четких объектов контроля, включая их региональное размещение;
15) постановление Ревизионной комиссии - документ, подтверждающий результаты контроля и содержащий решения, обязательные для исполнения всеми государственными органами, организациями и должностными лицами, к которым он обращен (далее - Постановление);
16) заключение по итогам контроля - документ Ревизионной комиссии, составляемый на основании актов контроля и (или) аудиторских отчетов (далее - Заключение);
17) представление – обязательный для исполнения документ органов государственного финансового контроля, направляемый объектам контроля и другим заинтересованным лицам для устранения выявленных нарушений и недостатков в работе (далее - Представление);

18) сапаны бақылау – бақылау іс-шаралары материалдарының сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау саласындағы заңнаманың белгіленген талаптарына сәйкестігін тексеру және талдау;
19) постбақылау – Тексеру комиссиясы шешімдерінің (Қаулыларының (Ұсынымдарының)) орындалуын бақылау.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
4. Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау мемлекеттік басқару жүйесінің ажырамас бөлігі болып табылады, бюджетті атқарудың және мемлекет активтерін пайдаланудың айқындығын, тиімділігін, жауапкершілігін арттыруға бағытталған.
5. Бюджет кодексінің 136-бабы 3-1-тармағына сәйкес Тексеру комиссиясының қызметкерлерін мемлекеттік органдардың сұрауы бойынша оның жұмыс жоспарларында көзделмеген тексеру жүргізу үшін тартуға жол берілмейді.
6. Бақылау Тексеру комиссиясының жылдық және тоқсандық жұмыс жоспарлары негізінде жүргізіледі.
7. Бақылау іс-шарасын жүргізуге тікелей басшылықты Тексеру комиссиясының бақылауды жүргізуге жауапты мүшесі жұмыстың бекітілген бағыттары бойынша (соның ішінде бақылау мәселелерінің қамтылу толықтығын бақылауды жүзеге асыру, бақылаушылардың жұмыс бағыттарын түзету) жүзеге асырады.
8. Бақылау тобының құрамы бақылау іс-шарасын жүргізуге қатысатын Тексеру комиссиясының қызметкерлерін – бақылау тобының жетекшісі мен бақылаушыларды, және қажет болғанда, мемлекеттік органдардың мамандарын, аудиторлық ұйымдардың қызметкерлерін және (немесе) сарапшыларды қамтиды. Бірлескен бақылауды жүргізу кезінде бақылау тобының құрамына басқа мемлекеттік органдардың қызметкерлері енгізіледі.
9. Тексеру комиссиясының қызметкерлері бақылау жүргізу кезінде Бюджет кодексінде белгіленген құзыретіне сүйене отырып, осы Қағиданы басшылыққа алады.
10. Бақылау жүргізуге тартылатын мемлекеттік органдардың (келісім бойынша), аудиторлық ұйымдардың мамандары және сарапшылар осы Қағиданы басшылыққа алады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Бақылау мынадай үлгілерге бөлінеді:
1) сәйкестікке бақылау жасау;
2) қаржылық есептілікті бақылау;
3) тиімділікті бақылау.
12. Тексеру комиссиясы өз өкілеттігі шегінде кешенді, тақырыптық, үстеме, бірлескен, қосарлас бақылау түрлерін жүзеге асырады.

18) контроль качества – проверка и анализ материалов контрольных мероприятий на соответствие установленным требованиям законодательства в сфере внешнего государственного финансового контроля;
19) постконтроль – контроль исполнения решений Ревизионной комиссии (Постановлений (Представлений)).
Сноска. Пункт 3 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Внешний государственный финансовый контроль является неотъемлемой частью системы государственного управления и направлен на повышение прозрачности, эффективности, ответственности за исполнением бюджета и использованием активов государства.
5. В соответствии с пунктом 3-1 статьи 136 Бюджетного кодекса не допускается привлечение работников Ревизионной комиссии по запросам государственных органов для проведения проверок, не предусмотренных в ее планах работы.
6. Контроль проводится на основе годового и квартальных планов работы Ревизионной комиссии.
7. Непосредственное руководство за проведением контрольного мероприятия осуществляет член Ревизионной комиссии, ответственный за проведение контроля, по закрепленным направлениям работы (в том числе осуществление контроля полноты охвата вопросов контроля, корректирование направлений работы контролеров).
8. Состав группы контроля включает работников Ревизионной комиссии, участвующих в проведении контрольного мероприятия, - руководителя группы контроля и контролеров, и при необходимости специалистов государственных органов, работников аудиторских организаций и (или) экспертов. При проведении совместного контроля в состав группы контроля включаются работники других государственных органов.
9. При проведении контроля работники Ревизионной комиссии руководствуются настоящими Правилами исходя из компетенции, установленной Бюджетным кодексом.
10. Специалисты государственных органов (по согласованию), аудиторские организации и эксперты, привлекаемые к проведению контроля, руководствуются настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 10 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Контроль подразделяется на следующие типы:
1) контроль на соответствие;
2) контроль финансовой отчетности;
3) контроль эффективности.
12. Ревизионная комиссия в пределах полномочий осуществляет комплексный, тематический, встречный, совместный, параллельный виды контроля.

13. Бақылау жергілікті бюджеттің атқарылуын, бюджеттік бағдарламалардың, аумақтарды дамыту бағдарламаларының іске асырылуын, бюджет процесіне қатысушылардың, сондай-ақ басқа да бюджет қаражатын алушылардың, байланысты гранттарды, мемлекет активтерін, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын, бюджеттік инвестицияларды пайдаланатын жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – бақылау объектілері) оларды жоспарлауға, қалыптастыруға, бөлуге, пайдалануға байланысты заңнамалардың нормаларын сақтауын мониторингтеу, салыстыру, бағалау және талдау жүйесі қолданыла отырып жүргізіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
14. Тексеру комиссиясы бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды, кемшіліктерді талдау, қорыту және жүйелендіруді жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
2. Тексеру комиссиясының бақылау қызметін жоспарлау
15. Тексеру комиссиясының бақылау қызметін жоспарлау бақылау объектілерінің заңнама нормаларын, соның ішінде бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор активтерін жоспарлауға, қалыптастыруға, бөлуге, пайдалануға байланысты бұзушылықтарды анықтау, жою және оларға жол бермеу мақсатында Бюджет кодексінде көзделген өзінің өкілеттіктерін іске асыру үшін жүргізіледі.
16. Жоспарлау мынадай принциптерге сәйкес:
1) жоспарлаудың кешенділігі (қызметтің заң жүзінде белгіленген барлық міндеттерін, түрлері мен бағыттарын жоспарлаумен қамту);
2) жоспарлаудың үздіксіздігі;
3) ресурстарды бөлудің теңгерімділігі;
4) бақылау объектілерінде бақылау іс-шараларын жүргізудің мерзімділігі принциптеріне сәйкес жүйелі тәсілге негізделеді.
17. Тексеру комиссиясының бақылау іс-шараларының жылдық (тоқсандық) жоспары (бұдан әрі – жылдық жоспар) бақылау объектілерін қайталауды болдырмау мақсатында тексеру комиссиясының перспективалық жұмыс жоспарын, мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының өзара іс-қимылын ескере отырып, кезекті жылға арналған бақылау іс-шараларын сапалы және тиімді жоспарлау үшін қалыптастырылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

13. Контроль проводится с применением систем мониторинга, сопоставлений, оценки и анализа исполнения местных бюджетов, реализации бюджетных программ, программ развития территорий, соблюдения участниками бюджетного процесса, а также другими получателями бюджетных средств, физическими и юридическими лицами, использующими связанные гранты, активы государства, займы местных исполнительных органов, бюджетные инвестиции (далее - объекты контроля), норм законодательства, связанных с их планированием, формированием, распределением, использованием.
Сноска. Пункт 13 в редакции нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
14. Ревизионная комиссия осуществляет анализ, обобщение и систематизацию выявленных по результатам контроля нарушений, недостатков.
2. Планирование контрольной деятельности
Ревизионной комиссии
15. Планирование контрольной деятельности Ревизионной комиссии проводится для реализации полномочий, предусмотренных Бюджетным кодексом, в целях выявления, устранения и недопущения нарушений объектами контроля норм законодательства, в том числе связанного с планированием, формированием, распределением, использованием бюджетных средств, активов государства.
16. Планирование основывается на системном подходе в соответствии со следующими принципами:
1) комплексность планирования (охват планированием всех законодательно установленных задач, видов и направлений деятельности);
2) непрерывность планирования;
3) сбалансированность распределения ресурсов;
4) периодичность проведения контрольных мероприятий на объектах контроля.
17. Годовой (квартальный) план контрольных мероприятий Ревизионной комиссии (далее – годовой план) формируется для качественного и эффективного планирования контрольных мероприятий на очередной год с учетом перспективного плана работы ревизионной комиссии, взаимодействия органов государственного финансового контроля с целью исключения дублирования объектов контроля.
Сноска. Пункт 17 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

18. Жылдық жоспарды қалыптастыру үшін жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың деректері негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен (бұдан әрі – ББӘ) бастап, бюджет қаражатын түпкі алушыларға дейінгі бюджет қаражатын пайдаланудың бірізділігін көрсететін бақылау объектілері жөніндегі деректер базасын 1 қыркүйектен кешіктірмей қалыптастырады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Деректер базасы мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бұрын жүргізген бақылау іс-шараларының нәтижелерін көрсете отырып, ағымдағы, күрделі шығындардың түрлері бойынша жергілікті атқарушы органдардың және басқа да бюджет қаражатын алушылардың, салықтық, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түскен түсімдердің, мемлекет және квазимемлекеттік сектор активтерінің бөлінісінде ББӘ, бюджеттік бағдарламалар жөніндегі ақпаратты қамтиды және бағдарламалық құжаттардың (аумақтарды дамыту бағдарламаларының) және инвестициялық жобалардың іске асырылуын көрсетеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
20. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей, бақылау объектілерінің (ББӘ) деректер базасы негізінде осы Қағидаға 1-қосымшаға сай нысан бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бақылау объектілері (жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері) бойынша ақпараттық деректер базасын (бұдан әрі – ақпараттық база) қалыптастырады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
21. Жылдық жоспарды қалыптастыру үшін Тексеру комиссиясының мүшелері жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше 1 қыркүйектен кешіктірмей ұсынатын тәуекелдерді бағалау жүйесін ескере отырып, ақпараттық базаның деректері және қосымша көздерден алынған деректер негізінде жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 қазанынан кешіктірмей жылдық жоспар жобасына өздерінің ұсыныстарын бақылау іс-шарасын жүргізуге өтінім түрінде осы Қағидаға 2-қосымшаға сай нысан бойынша дайындайды.

18. Для составления годового плана структурным подразделением, ответственным за планирование, на основе данных года, предшествующего планируемому, не позднее 1 сентября формируется база данных по объектам контроля, отражающая последовательность использования бюджетных средств от администратора бюджетных программ (далее - АБП) до конечных получателей бюджетных средств.
Сноска. Пункт 18 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. База данных включает информацию по АБП, бюджетным программам в разрезе местных исполнительных органов по видам текущих, капитальных затрат и других получателей бюджетных средств, налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, активов государства и квазигосударственного сектора, с указанием результатов ранее проведенных контрольных мероприятий органами государственного финансового контроля и отражает реализацию программных документов (программ развития территорий) и инвестиционных проектов.
Сноска. Пункт 19 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Структурное подразделение, ответственное за планирование, не позднее 1 сентября предшествующего планируемому году, на основе базы данных объектов контроля (АБП) формируют информационную базу данных по объектам контроля области, города республиканского значения, столицы (информацию по администраторам местных бюджетных программ) (далее – информационная база) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 20 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Для формирования годового плана члены Ревизионной комиссии не позднее 1 октября года, предшествующего планируемому, на основе данных информационной базы, с учетом системы оценки рисков, предоставляемых структурным подразделением, ответственным за планирование не позднее 1 сентября, и данных, полученных из дополнительных источников, готовят свои предложения в проект годового плана в виде заявки на проведение контрольного мероприятия по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Тексеру комиссиясының мүшелері өтінімдерді жасау кезінде бақылау іс-шарасының атауын, бақылау объектілерін және бақылаумен қамтылатын қаражат көлемін, өздерінің бағыттары бойынша бақылаудың үлгілері мен түрлерін, сондай-ақ бақылаушылардың қажетті санын ескере отырып, аудиторлық компанияларды және сарапшыларды тартудың қажеттілігін айқындайды. Кезекті жылға арналған жылдық жоспар осы Қағидаға 3-қосымшаға сай нысан бойынша қалыптастырылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Тексеру комиссиясының мүшелері жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанына дейін Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетімен (бұдан әрі – Есеп комитеті) және басқа мемлекеттік органдармен жүзеге асырылатын кешенді, қосарлас, бірлескен бақылау жүргізу мәселелерін өздерінің жылдық жоспарының жобасына енгізу үшін келіседі.
24. Жылдық жоспардың келісілген жобасы жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 20 желтоқсанына дейін Тексеру комиссиясының отырысында қаралып мақұлданады.
25. Жылдық жоспарды бекіту туралы бұйрық қол қойылған күнінен бастап бір жұмыс күні ішінде тіркелуге, бақылауға қойылуға және Тексеру комиссиясының Интернет-ресурсына орналастырылуға жатады.
Бұйрық тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі (бұдан әрі – ЭҚАБЖ) арқылы және (немесе) жазбаша түрде почтамен Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі органның (бұдан әрі – ҚБК) аумақтық бөлімшелеріне, Есеп комитетіне, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға – бекітілген жылдық жоспарды және осы Қағидаға 3-1-қосымшаға сай нысан бойынша қалыптастырылған, Кезекті жылы бақылау жүргізілуі жоспарланған бақылау объектілері мен бюджеттік бағдарламалардың тізбесін, ал жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне және аудандардың, облыстық маңызы бар қаланың (қалалардың) әкімдеріне – жылдық жоспардың өздеріне қатысты бөлігіндегі үзіндіні жіберу жүзеге асырылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

Сноска. Пункт 21 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Члены Ревизионной комиссии при составлении заявки определяют наименование контрольного мероприятия объекты и объемы средств, охватываемые контролем, типы и виды контроля по своим направлениям, а также с учетом необходимого количества контролеров, потребности привлечения аудиторских компаний и экспертов. Годовой план на очередной год формируется по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 22 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Членами Ревизионной комиссии до 1 декабря года, предшествующего планируемому, согласовываются вопросы проведения комплексного, параллельного, совместного контроля, осуществляемого со Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) и другими государственными органами, для включения их в проект годового плана.
24. Согласованный проект годового плана до 20 декабря года, предшествующего планируемому, рассматривается и одобряется на заседании Ревизионной комиссии.
25. Приказ об утверждении годового плана в течение одного рабочего дня со дня подписания подлежит регистрации, постановки на контроль и размещению на Интернет-ресурсе Ревизионной комиссии.
В течение трех рабочих дней со дня регистрации приказа осуществляется рассылка утвержденного годового плана и Перечня объектов контроля и бюджетных программ, запланированных к проведению контроля на очередной год, сформированный по форме согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам, территориальному подразделению уполномоченного Правительством Республики Казахстан органу по внутреннему контролю (далее – КФК), Счетному комитету, уполномоченному органу в области правовой статистики и специальных учетов, а администраторам местных бюджетных программ и акимам районов, города(-ов) областного значения – выписки из годового плана в части касающейся посредством Единой системы электронного документооборота (далее - ЕСЭДО) и (или) в письменном виде по почте.
Сноска. Пункт 25 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

26. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше Тексеру комиссиясының бекітілген жылдық жоспарының орындалуына тұрақты негізде мониторинг жүргізеді.
27. Жоспарлауға (ұйымдастырушылық жұмысқа) жауапты құрылымдық бөлімше жылдық жоспар бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде тоқсан сайын нақтыланып отыратын бақылау іс-шараларының аяқталуын ескере отырып, отырыстар өткізудің жылдық кестесін қалыптастырады.
28. Тиісті мәслихаттың ұсыныстары бойынша немесе Тексеру комиссиясы Төрағасының шешімі бойынша осы Қағидаға 2-қосымшада көзделген нысан бойынша өзектендірілген өтінім және өзгерістер мен толықтырулар енгізудің негізділігін растайтын құжаттар (материалдар) қоса берілген Тексеру комиссиясы мүшесінің қызметтік жазбасы негізінде жылдық жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28-1. Тексеру комиссиясының бақылау іс-шараларының тоқсандық жоспары тиісті кезең басталғанға дейін күнтізбелік үш күннен кешіктірілмей, ЭҚАБЖ арқылы және қағаз түрінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жіберіледі және Тексеру комиссиясының интернет-ресурсына орналастырылады.
Тексеру комиссиясының бақылау іс-шараларының тоқсандық жоспарына өзгерістер енгізілген жағдайда, өзгертілген тоқсандық жоспар тиісті бұйрыққа қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде ЭҚАБЖ арқылы және қағаз түрінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жіберіліп, Тексеру комиссиясының интернет-ресурсына орналастырылады.
Ескерту. 28-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
3. Бақылауға дайындалу 1-параграф. Жалпы ережелер
29. Бақылау жүргізуге дайындалу бақылау іс-шарасының бастапқы кезеңі болып табылады, онда бақылау объектісін алдын-ала зерделеу және бақылау жүргізу жоспарын (бұдан әрі – Бақылау жоспары), бақылау жүргізу бағдарламасын (бұдан әрі – Бақылау бағдарламасы), бақылау жүргізуге тапсырманы (бұдан әрі – Тапсырма), бақылау жүргізудің жұмыс жоспарларын (бұдан әрі – Жұмыс жоспарлары) жасау жүзеге асырылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

26. Структурное подразделение, ответственное за планирование, на постоянной основе проводит мониторинг исполнения утвержденного годового плана Ревизионной комиссии.
27. В течение пяти рабочих дней после дня утверждения годового плана структурное подразделение, ответственное за планирование (организационную работу), формирует годовой график проведения заседаний с учетом завершения контрольных мероприятий, который уточняется ежеквартально.
28. В годовой план вносятся изменения и дополнения по предложениям соответствующего маслихата или по решению Председателя Ревизионной комиссии на основании служебной записки члена Ревизионной комиссии с приложением актуализированной заявки по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и подтверждающих обоснованность внесения изменений и дополнений документов (материалов).
Сноска. Пункт 28 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28-1. Квартальный план контрольных мероприятий Ревизионной комиссии не позднее, чем за три календарных дня до наступления соответствующего периода направляется посредством ЕСЭДО и в бумажном виде в уполномоченный орган в области правовой статистике и специальных учетов и размещается на интернет-ресурсе Ревизионной комиссии.
В случае внесения изменений в квартальный план контрольных мероприятий Ревизионной комиссии, измененный квартальный план в течение трех рабочих дней после подписания соответствующего приказа, направляется посредством ЕСЭДО и в бумажном виде в уполномоченный орган в области правовой статистике и специальных учетов и размещается на интернет-ресурсе Ревизионной комиссии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Подготовка к контролю
Параграф 1. Общие положения
29. Подготовка к проведению контроля является первоначальным этапом контрольного мероприятия, на котором осуществляется предварительное изучение объектов контроля и составление плана проведения контроля (далее – План контроля), программы проведения контроля (далее – Программа контроля), поручения на проведение контроля (далее - Поручение), рабочих планов проведения контроля (далее – Рабочие планы).

29-1. Бақылау іс-шараларының қайталануын болдырмау мақсатында, жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше ҚБК-нің аумақтық бөлімшелерінің бақылау іс-шаралары жоспарларына өзгерістерге тоқсан сайынғы негізде мониторинг жүргізеді.
Ескерту. 29-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
30. Бақылау іс-шарасына дайындалу кезінде кешенділік, үздіксіздік, оңтайлылық, атаулылық принциптерін басшылыққа алған жөн.
2-параграф. Бақылау объектісін алдын ала зерделеу
31. Бақылау объектілерін алдын ала зерделеу бақылау объектілеріне бармай, Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі заңнамаға сәйкес жүзеге асырылатын тексерулерді қоспағанда, олардың қызметі туралы бақылаудың үлгісін, түрі мен объектілерін, бақылаумен қамтылатын қаражат пен активтер көлемін, бақылау жүргізу мерзімін нақтылауға, бақылау мәселелерін айқындауға, соның ішінде осы Қағидаға 1-1-қосымшада көзделген деректерді өзекті етуге қажетті ақпаратты жинау және талдау жолымен жүргізіледі. Тиімділікті бақылау жүргізілген жағдайда, үнемділікті, тиімділік пен нәтижелілікті бағалаудың тиісті критерийлері әзірленеді.
Тексеру комиссиясының бақылау іс-шарасын жүргізуге жауапты мүшесінің қолы қойылған Тапсырманың болуы алдын ала зерделеу жүргізуге негіз болып табылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
31-1. Алдын ала зерделеу жүргізу туралы хабарлама «Тексерудiң тағайындалғаны туралы актiлердi, тексеруді тоқтата тұру, қайта бастау, оның мерзімдерін ұзарту туралы, қатысушылар құрамын өзгерту және тексеру мен оның нәтижелерi туралы ақпараттық есептiк құжаттарды ұсыну туралы хабарламаларды тіркеу қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2015 жылғы 29 мамырдағы № 67 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11564 тіркелді) (бұдан әрі – № 67 Бұйрық) сәйкес, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
Алдын ала зерделеудің нәтижесі бойынша хабарлама талоны толтырылады, онда құжаттар мен ақпаратты ұсыну туралы бақылау объектілеріне жіберілген сұрау салулар саны көрсетіледі.

29-1. Структурное подразделение, ответственное за планирование, на ежеквартальной основе проводит мониторинг изменений планов контрольных мероприятий территориальных подразделений КФК в целях исключения дублирования контрольных мероприятий.
Сноска. Правила дополнены пунктом 29-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. При подготовке к контрольному мероприятию следует руководствоваться принципами комплексности, непрерывности, оптимальности, адресности.
Параграф 2. Предварительное изучение объекта контроля
31. Предварительное изучение объектов контроля проводится без посещения объекта контроля, за исключением проверок осуществляемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан по защите государственных секретов, путем сбора и анализа информации об их деятельности, необходимой для уточнения типа, вида и объектов контроля, объема средств и активов, охватываемого контролем, сроков проведения контроля, определения вопросов контроля, в том числе актуализации данных, предусмотренных в приложении 1-1 к настоящим Правилам. В случае проведения контроля эффективности разрабатываются соответствующие критерии оценки экономичности, эффективности и результативности.
Основанием для проведения предварительного изучения является наличие Поручения, подписанного членом Ревизионной комиссии, ответственным за проведение контрольного мероприятия.
Сноска. Пункт 31 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-1. Уведомление о проведении предварительного изучения направляется в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов в соответствии с приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 67 «Об утверждении Правил регистрации актов о назначении проверки, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков проверки, об изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о проверке и ее результатах» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11564) (далее – Приказ № 67).
По результатам предварительного изучения заполняется талон-уведомление, в котором указывается количество направленных объектам контроля запросов о предоставлении документов и информации.

Ескерту. 31-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
32. Бақылау объектісін алдын ала зерделеу барысында жоспарланған бақылауды жүргізуге қажетті ақпарат көздері айқындалады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
33. Бақылау тобы бақылау объектісінің қызметін алдын ала зерделеуді бақылау жүргізу басталғанға дейін кемінде екі жұмыс күні бұрын аяқтай отырып, жылдық жоспарда көзделген мерзімде жүргізеді.
Бақылау тобы қолжетімді дереккөздерден ақпарат жинауды және бақылау объектілерін алдын ала зерделеу үшін бақылаудың үлгісіне, түріне және мақсаттарына сәйкес, осы Қағидаға 4-қосымшаға сай бақылау объектілері қызметін алдын ала зерделеу барысында зерделенетін мәселелердің үлгі тізбесіне сәйкес және осы Қағидаға 5-қосымшаға сай нысан бойынша құжаттар мен ақпаратты сұрау салуларды бақылау объектілеріне жіберуді жүзеге асырады.
Мәлімет алу мақсатында, Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі бақылау тобымен бірге құпиялылық режимінің, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, бақылау объектісіне қатысты ақпаратқа ие мемлекеттік органдарға, жеке және заңды тұлғаларға сұрау салулар дайындайды.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
34. Алып тасталды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
35. Қолдағы бар және бақылау объектісін алдын ала зерделеу барысында алынған деректерге жүргізілген зерделеу мен талдауға сәйкес:
1) бақылаудың үлгісі, түрі мен объектілері нақтыланады;
2) бақылау объектілері – бақылаушылар арасында, кешенді, бірлескен және қосарлас бақылауды жүргізген жағдайда, мемлекеттік органдар мен қаржылық бақылау органдары арасында бөлінеді;

Сноска. Правила дополнены пунктом 31-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. В ходе предварительного изучения объекта контроля определяются источники информации, необходимой для проведения запланированного контроля.
Сноска. Пункт 32 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Группой контроля предварительное изучение деятельности объекта контроля проводится в сроки, предусмотренные годовым планом, с завершением не менее, чем за два рабочих дней до начала проведения контроля.
Группой контроля осуществляется сбор информации из доступных источников и направление объектам контроля запросов документов и информации для предварительного изучения объектов контроля в соответствии с примерным перечнем вопросов, изучаемых в ходе предварительного изучения деятельности объекта контроля, согласно приложению 4 к настоящим Правилам и по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, в соответствии с типом, видом и целями контроля.
Член Ревизионной комиссии, ответственный за контроль, совместно с группой контроля в целях получения сведений готовит запросы государственным органам, физическим и юридическим лицам, владеющим, информацией относительно объекта контроля с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны.
Сноска. Пункт 33 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. В соответствии с проведенным изучением и анализом имеющихся и полученных данных в ходе предварительного изучения объекта контроля:
1) производится уточнение типа, вида и объектов контроля;
2) распределяются объекты контроля между контролерами, в случае проведения комплексного, совместного и параллельного контроля между государственными органами и органами финансового контроля;

3) үстеме бақылаудың объектілері айқындалады;
4) бақылау жүргізуге тартылатын мемлекеттік органдардың мамандары, сарапшылар мен аудиторлық компаниялар және бақылаудың соларға тапсырылуы жоспарланған нақты мәселелері айқындалады;
5) режимдік объектілерде бақылау жүргізген жағдайда, рұқсат алу мәселелері пысықталады;
6) бақылау объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талапқа қосу мақсатында, бақылауды жүзеге асыру үшін құжаттардың және басқа да ақпараттың тізбесі жасалады;
7) бақылау тобының жетекшісі (бақылаушы) бақылау объектілерін алдын ала зерделеудің нәтижелері туралы ақпаратты осы Қағидаға 6-қосымшаға сай нысан бойынша жасайды.
36. Бақылау объектілерінде бақылауды жүзеге асырудың орынсыздығы (елеулі тәуекелдердің болмауы, басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органының бақылау жүргізгені, құқық қорғау органдарының құқық белгілеуші және өзге де бастапқы құжаттарды алып қойғаны және басқалар) немесе бақылаудың үлгілері мен түрлері, бақылаумен қамтылатын қаражаттың және (немесе) активтердің көлемі бойынша өзгерістер енгізудің қажеттілігі анықталған жағдайда, Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі бақылаудың үлгісі мен түрін, бақылаумен қамтылатын қаражаттың және (немесе) активтердің көлемін, сондай-ақ бақылау объектілерінің тізбесін өзгертуді негіздей отырып, немесе бақылау мерзімдерін ауыстыру не аталған бақылау іс-шарасын Тексеру комиссиясының жылдық жоспарынан алып тастау туралы қызметтік жазба дайындайды және оны Тексеру комиссиясы Төрағасының қарауына ұсынады. Өзгерістер енгізу туралы немесе Тексеру комиссиясының жылдық жоспарынан бақылау іс-шарасын алып тастау туралы шешімді Тексеру комиссиясының Төрағасы қабылдайды.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
3-параграф. Бақылау жоспарын, Бақылау бағдарламасын,
Жұмыс жоспарын және Тапсырмаларды жасау
37. Бақылау объектісін алдын ала зерделеу негізінде Бақылау жоспары, Бақылау бағдарламасы, Жұмыс жоспарлары жасалады.
38. Бақылауға шыққанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей:
1) бақылау тобының жетекшісі (бақылаушы) бақылау объектілері бойынша жасап, ішкі келісу рәсімдерінен өткен соң Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі қол қойған Бақылау жоспарының жобасы Тексеру комиссиясының Төрағасына бекітуге енгізіледі;
2) Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі бақылау тобының қатысушысы (бақылаушы) бақылау объектілері бойынша жасап, бақылау тобының жетекшісі (бақылаушы) жинақтаған және қол қойған Бақылау бағдарламасын ішкі келісу рәсімдерінен өткен соң бекітеді;

3) определяются объекты встречного контроля;
4) определяются специалисты государственных органов, эксперты и аудиторские компании, привлекаемые к проведению контроля и конкретные вопросы контроля, планируемые к поручению им;
5) прорабатываются вопросы получения разрешений в случаях проведения контроля на режимных объектах;
6) составляется перечень документов и другой информации для осуществления контроля, с целью включения в требование по исполнению обязанностей руководителя объекта контроля;
7) руководителем группы контроля (контролером) составляется информация о результатах предварительного изучения объектов контроля по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
36. При установлении нецелесообразности осуществления контроля на объектах контроля (отсутствие существенных рисков, проведение контроля другим органом государственного финансового контроля, изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов и другое) или необходимости внесения изменений по типам и видам контроля, объему средств и (или) активов, охватываемым контролем член Ревизионной комиссии, ответственный за контроль, подготавливает служебную записку с обоснованием изменения типа, вида контроля, объема средств и (или) активов, охватываемых контролем, а также перечня объектов контроля или о переносе сроков контроля либо исключении данного контрольного мероприятия из годового плана Ревизионной комиссии и представляет ее на рассмотрение Председателю Ревизионной комиссии. Решение о внесении изменений или об исключении контрольного мероприятия из годового плана Ревизионной комиссии принимается Председателем Ревизионной комиссии.
Сноска. Пункт 36 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Составление Плана контроля, Программы контроля,
Рабочего плана и Поручений
37. На основе предварительного изучения объекта контроля составляются План контроля, Программа контроля, Рабочие планы.
38. Не позднее, чем за один рабочий день до выхода на контроль:
1) на утверждение Председателю Ревизионной комиссии вносится План контроля, составленный руководителем группы контроля (контролером), подписанный членом Ревизионной комиссии, ответственным за контроль, после прохождения внутренней процедуры согласования;
2) членом Ревизионной комиссии, ответственным за контроль, после прохождения внутренней процедуры согласования утверждается Программа контроля, составленная участниками группы контроля (контролером) по объектам контроля, сведенная и подписанная руководителем группы контроля (контролером);

3) Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі бақылау тобының әрбір қатысушысына (бақылаушыға) жеке-жеке жасалып, бақылау тобының жетекшісі, бақылаушы қол қойған жұмыс жоспарын ішкі келісу рәсімдерінен өткен соң бекітеді;
4) Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі бақылау тобының қатысушысы (бақылаушы) жасаған тапсырманы ішкі келісу рәсімдерінен өткен соң бекітеді;
5) Тексеру комиссиясының Төрағасы кадр қызметінің қызметкерлері жасаған бұйрықтарға ішкі келісу рәсімдерінен өткен соң қол қояды.
39. Осы Қағиданың 38-тармағында көрсетілген құжаттарға қол қойылғаннан кейін Бақылау жоспары, Бақылау бағдарламасы, Жұмыс жоспарлары және Тапсырмалар ЭҚАБЖ-да бір тіркеу нөмірімен тіркеледі.
Күнтізбелік жылдың бас кезінен мынадай мәндері көрсетіле отырып, тіркеу нөмірлері беріледі
N-ААЗ – алдын ала зерделеу жүргізуге тапсырма;
N-ҚТ – қайта тексеруге тапсырма;
N-ПБ – постбақылауға тапсырма;
N-Ж – жоспар;
N-Б – бағдарлама;
N-ЖЖ – жұмыс жоспарлары. Бір бақылау іс-шарасының жұмыс жоспарларына ортақ нөмір беріледі;
N-П-Т – тапсырма, мұнда N – бақылау іс-шараларының жылдық жоспарына сәйкес, бақылау іс-шарасының реттік нөмірі, П – тапсырманың реттік нөмірі.
Екінші және кейінгі тапсырмаларды бір бақылау іс-шарасы шеңберінде тіркеу көрсетілген мәнге дефис арқылы реттік нөмір бере отырып (-1Т, -2-Т және т.б.), сол реттік нөмірмен (N) жүзеге асырылады.
Тіркелген тапсырмаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда, бақылау объектісіне, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға бір мезгілде хабар беріле отырып, жаңа тапсырма қабылданады.
Үстеме бақылау жүргізуге берілген тапсырмаға негізгі бақылау объектісінде Бақылау жүргізуге тапсырманың нөміріне бөлшек қою арқылы реттік нөмір беріледі (N-1/1-Т, N-2/1-Т және т.б.).
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
40. Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі мен бақылау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы бақылауға шыққанға дейін бақылау тобының қатысушыларына техникалық сабақ (нұсқама) өткізеді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

3) членом Ревизионной комиссии, ответственным за контроль, после прохождения внутренней процедуры согласования утверждаются Рабочие планы, составленные индивидуально на каждого участника группы контроля (контролера), подписанные руководителем группы контроля, контролером;
4) членом Ревизионной комиссии, ответственным за контроль, после прохождения внутренней процедуры согласования подписываются Поручения, составленные участниками группы контроля (контролером);
5) Председателем Ревизионной комиссии после прохождения внутренней процедуры согласования подписываются приказы о командировании, составленные работниками кадровой службы.
39. После подписания документов, указанных в пункте 38 настоящих Правил, в ЕСЭДО под одним регистрационным номером регистрируются Планы контроля, Программы контроля, Рабочие планы и Поручения.
Регистрационные номера присваиваются с начала календарного года с указанием следующих значений:
N-ААЗ – поручение на проведение предварительного изучения;
N-ҚТ – поручение на перепроверку;
N-ПБ – поручение на постконтроль;
N-Ж – план;
N-Б – программа;
N-ЖЖ – рабочие планы. Рабочим планам к одному контрольному мероприятию присваивается единый номер;
N-П-Т – поручение, где N– порядковый номер контрольного мероприятия в соответствии с годовым планом контрольных мероприятий, П–порядковый номер поручения.
Регистрация второго и следующих поручений в рамках одного контрольного мероприятия осуществляется за тем же порядковым номером (N) с присвоением к указанному значению через дефис порядкового номера (-1-Т, -2-Т и т.д.).
При необходимости внесения изменений и (или) дополнений в зарегистрированные поручения принимается новое поручение с одновременным уведомлением объекта контроля, уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов.
Поручению, выданному для проведения встречного контроля, присваивается порядковый номер через дробь номера Поручения на проведение контроля на основном объекте контроля (N-1/1-Т, N-2/1-Т и т.д.).
Сноска. Пункт 39 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Членом Ревизионной комиссии, ответственным за контроль, и руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение контроля, до выхода на контроль проводится техническая учеба (инструктаж) с участниками группы контроля.
Сноска. Пункт 40 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

41. Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі бақылау жүргізу кезінде (үстеме бақылауды қоспағанда) ол басталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей, бақылау объектісіне осы Қағидаға 7-1-қосымшаға сай нысан бойынша бақылау жүргізу туралы хабарлама жібереді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
42. Бақылау жоспары осы Қағидаға 8-қосымшада келтірілген нысан бойынша жасалады.
43. Бақылаудың мақсаты жылдық жоспарда көзделген, жүргізілетін бақылаудың тақырыбы (бақылау, бақылау-талдамалық және (немесе) талдамалық іс-шараның атауы) мен үлгілерін негізге ала отырып айқындалады.
Жоспарланған бақылаудың тақырыбына (бақылау, бақылау-талдамалық және (немесе) талдамалық іс-шараның атауы) және үлгісіне қарай:
1) жергілікті бюджеттің атқарылуын;
2) аумақтарды дамыту бағдарламаларының және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін;
3) акциялары (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі квазимемлекеттік сектор субъектілерінің иелігіндегі активтерді басқарудың тиімділігін;
4) бюджеттік инвестициялардың тиімділігін;
5) жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын, сондай-ақ жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын қайтарудың және (немесе) есепке жатқызудың дұрыстығын;
6) жоғары тұрған бюджеттен бөлінген қаражатты, соның ішінде:
нысаналы трансферттер мен кредиттерді;
байланысты гранттарды;
мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды;
бюджеттік инвестицияларды;
концессиялық жобаларды бюджеттен қоса қаржыландыруды пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін;
7) мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін;
8) жергілікті бюджет қаражатын және мемлекет активтерін пайдалану кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының сақталуын;
9) бақылау объектілерінің есепке алу мен есептілікті жүргізуінің анықтығы мен дұрыстығын;
10) жергілікті атқарушы органдарға, мемлекеттік органдарға және бақылау объектілеріне жіберілген ұсынымдар мен тапсырмалардың орындалуын;
11) Тексеру комиссиялары шешімдерінің орындалуын (постбақылау) бақылау және (немесе) бағалау көрсетіледі.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

41. Членом Ревизионной комиссии, ответственным за контроль, при проведении контроля (за исключением встречного контроля) не позднее, чем за один рабочий день до его начала объекту контроля направляется уведомление о проведении контроля по форме согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 41 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. План контроля составляется по форме, приведенной в приложении 8 к настоящим Правилам.
43. Цель контроля определяется исходя из тематики (наименования контрольного, контрольно-аналитического и (или) аналитического мероприятия) и типов проводимого контроля, предусмотренного годовым планом.
В зависимости от тематики (наименования контрольного, контрольно-аналитического и (или) аналитического мероприятия) и типа запланированного контроля, указывается контроль и (или) оценка:
1) исполнения местного бюджета;
2) эффективности реализации программ развития территории и бюджетных программ;
3) эффективности управления субъектами квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству, находящимися в распоряжении активами;
4) эффективности бюджетных инвестиций;
5) полноты и своевременности поступлений в местный бюджет, а также правильности возврата и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в местный бюджет;
6) использования средств выделенных из вышестоящего бюджета на соответствие законодательству Республики Казахстан, в том числе:
целевых трансфертов и кредитов;
связанных грантов;
государственных и гарантированных государством займов;
бюджетных инвестиций;
софинансирования из бюджета концессионных проектов;
7) использования поручительств и активов государства на соответствие законодательству Республики Казахстан;
8) соблюдения законодательства Республики Казахстан о государственных закупках при использовании средств местного бюджета и активов государства;
9) достоверности и правильности ведения объектами контроля учета и отчетности;
10) исполнения рекомендаций и поручений, направленных местным исполнительным органам, государственным органам и объектам контроля;
11) исполнения решений Ревизионной комиссии (постконтроль).
Сноска. Пункт 43 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

44. Бақылау жүргізудің мерзімі Тексеру комиссиясының жұмыс жоспарында айқындалады және алдағы жұмыстардың көлемі, бақылаудың үлгілері, түрлері, бақылаумен қамтылатын қаражаттың және (немесе) активтердің көлемі, бақылау объектілерінің саны нақтыланған жағдайларда, бақылау іс-шарасына дайындық кезеңінде қайта қаралады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
45. Бақылау бағдарламасы Бақылау жоспарын дамыту үшін жасалып, оны іс жүзінде іске асыруға қажетті іс-шаралардың егжей-тегжейлі сипаттамасын білдіреді және осы Қағидаға 9-қосымшада келтірілген нысан бойынша ресімделеді.
46. Бақылаудың мақсатына қарай бақылау бағдарламасының мәні:
1) жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығы, сондай-ақ жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын қайтарудың және (немесе) есепке жатқызудың дұрыстығы;
2) бюджеттік бағдарламалар және аумақтарды дамыту бағдарламасы;
3) бюджет қаражаты мен активтер;
4) жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке бөлiнген нысаналы трансферттер мен бюджеттiк кредиттер, байланысты гранттар, жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздары, бюджеттік инвестициялар;
5) қаржы активтерін сатып алу, оларды сатудан бюджетке түсетін түсімдер;
6) есепке алу және есептілік;
7) мемлекеттік сатып алуды жүргізудің рәсімдері;
8) Тексеру комиссиясының бұрын қабылдаған қаулыларының (ұсынымдарының) орындалуы болып табылады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
47. Алып тасталды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
48. Бақылау бағдарламасының мәселелерін қалыптастыру үшін бақылаудың үлгісі мен түріне қарай негізгі бағыттары:
1) аумақтарды дамыту бағдарламаларының, бюджеттік бағдарламалардың, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің іске асырылуы;
2) бақылау объектісінің есепке алу мен есептілікті жүргізуінің анықтығы мен дұрыстығы;
3) жергілікті бюджет қаражатын, оның ішінде жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер, байланысты гранттар, жергілікті атқарушы органдардың қарыздары, мемлекет активтері түрінде бөлінгендерін пайдаланудың заңнама нормаларына, соның ішінде оларды жоспарлауға, қалыптастыруға, бөлуге және пайдалануға байланысты сәйкестігі;

44. Срок проведения контроля определяется планом работы Ревизионной комиссии и пересматривается на этапе подготовки к контрольному мероприятию в случаях уточнения объемов предстоящих работ, типов, видов контроля, объемов средств и (или) активов, охватываемых контролем, количества объектов контроля.
Сноска. Пункт 44 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Программа контроля составляется в развитие Плана контроля, представляет собой детальное описание мероприятий, необходимых для практической его реализации, и оформляется по форме, приведенной в приложении 9 к настоящим Правилам.
46. Предметом программы контроля в зависимости от цели контроля являются:
1) полнота и своевременность поступлений в местный бюджет, а также правильность возврата и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в местный бюджет;
2) бюджетные программы и программа развития территории;
3) бюджетные средства и активы;
4) целевые трансферты и бюджетные кредиты, выделенные из вышестоящего бюджета в нижестоящий бюджет, связанные гранты, займы местных исполнительных органов, бюджетные инвестиции;
5) приобретение финансовых активов, поступления от их продажи в бюджет;
6) учет и отчетность;
7) процедуры проведения государственных закупок;
8) исполнение ранее принятых постановлений (представлений) Ревизионной комиссии.
Сноска. Пункт 46 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Основными направлениями в зависимости от типа и вида контроля для формирования вопросов Программы контроля являются:
1) реализация программ развития территории, бюджетных программ, оказываемых государственных услуг;
2) достоверность и правильность ведения объектом контроля учета и отчетности;
3) соответствие использования средств местного бюджета, в том числе выделенных из вышестоящего бюджета в нижестоящий бюджет в виде целевых трансфертов и бюджетных кредитов, связанных грантов, займов местных исполнительных органов, активов государства нормам законодательства, в том числе связанного с их планированием, формированием, распределением и использованием;

4) жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығы, сондай-ақ жергiлiктi бюджетке түсетiн түсiмдердiң артық (қате) төленген сомаларын қайтарудың және (немесе) есепке жатқызудың дұрыстығы;
5) бақылау объектілерінің жергілікті бюджет қаражатын және мемлекет активтерін пайдалану кезінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы сақтауы;
6) жалпы сипаттағы трансферттер көлемдері туралы заңға (облыстық мәслихаттың шешіміне) сәйкес, шығыстардың жекелеген бағыттарын жергілікті бюджеттен қаржыландыру көлемі;
7) бақылаудың қорытындылары бойынша Тексеру комиссиясының (тиісті тапсырма болған жағдайда – Есеп комитетінің) қабылдаған шешімдерін бақылау объектілерінің орындауының толықтығы мен уақтылылығы болып табылады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
49. Сәйкестікке бақылау жасау кезінде Бақылау бағдарламасында бюджет, салық заңнамасы нормаларының, бақылау объектісінің қызметін реттейтін және регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер ережелерінің, қаржылық есептілікті ұйымдастырудың, жасаудың және ұсынудың белгіленген тәртібінің сақталуы мәселелері қамтылады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
50. Қаржылық есептілікті бақылаудың бағдарламасын жасау кезінде оған бақылау объектілерінің жергілікті бюджетті атқаруының қаржылық есептілігін нормативтік құқықтық актілерге, бухгалтерлік стандарттарға сәйкес жасауының толықтығы мен анықтығы мәселелерін енгізген жөн, оларды бұзу қаржылық есепте мәлімделген сомаларға немесе қаражатты пайдаланудың дұрыстығы нәтижелеріне тікелей және елеулі әсер етеді.
51. Тиімділікті бақылау бағдарламасы соның ішінде бақылаудың алдыңғы екі үлгісіне – сәйкестікке бақылау жасауға және қаржылық есептілікті бақылауға негізделеді. Тиімділікті бақылау бағдарламасының мәселелері оның бюджет қаражатын және мемлекет активтерін пайдаланудан алынған түпкілікті әлеуметтік-экономикалық нәтижені айқындауға арналған бағытын ескереді.
Тиімділікті бақылау бірнеше бақылау объектісінде жүргізілген жағдайда, бақылаудың үлгісі аталған обьектідегі бақылау мақсатына қарай, әрбір бақылау объектісі бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

4) полнота и своевременность поступлений в местный бюджет, а также правильность возврата и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в местный бюджет;
5) соблюдение объектами контроля законодательства о государственных закупках при использовании средств местного бюджета и активов государства;
6) объемы финансирования из местного бюджета отдельных направлений расходов в соответствии с законом (решением областного маслихата) об объемах трансфертов общего характера;
7) полнота и своевременность исполнения объектами контроля решений Ревизионной комиссии (Счетного комитета - при наличии соответствующего поручения), принятых по итогам контроля.
Сноска. Пункт 48 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. При проведении контроля на соответствие в Программе контроля отражаются вопросы соблюдения норм бюджетного, налогового законодательства, положений нормативных правовых актов, регулирующих и регламентирующих деятельность объекта контроля, установленного порядка организации, составления и представления финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 49 в редакции нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
50. При составлении Программы контроля финансовой отчетности следует включить вопросы полноты и достоверности составления финансовой отчетности исполнения местного бюджета объектами контроля в соответствии с нормативными правовыми актами, бухгалтерскими стандартами, нарушение которых влечет прямое и существенное влияние на заявленные в финансовом отчете суммы или результаты правильности использования средств.
51. Программа контроля эффективности основывается в том числе и на двух предыдущих типах контроля - на соответствие и финансовой отчетности. Вопросы программы контроля эффективности учитывают его направленность на определение конечного социально-экономического результата, полученного от использования бюджетных средств и активов государства.
В случае проведения контроля эффективности на нескольких объектах контроля, тип контроля указывается по каждому объекту контроля в зависимости от целей контроля на данном объекте.
Сноска. Пункт 51 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Бақылауды жүргізу 1-параграф. Бақылау іс-шарасын жүргізудің ұйымдастырушылық негіздері
55. Бюджет кодексінің 142-бабы және Тексеру комиссиясының жұмыс жоспары негізінде Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі не Тексеру комиссиясының Төрағасы (бақылауды Тексеру комиссиясының мүшесі жүргізген жағдайда) қол қойған Тапсырманың болуы бақылау жүргізу үшін негіз болып табылады.
56. Әрбір бақылау объектісіне жеке Тапсырма ресімделеді.
57. Бақылау жүргізердің алдында бақылау объектісінің басшысына:
1) Тапсырма;
2) бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті адамдардың қызметтік куәліктері;
3) Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі заңнамада белгіленген жағдайда, құзыретті органның режимді объектіде болуға арналған рұқсаты көрсетіледі.
58. Бақылауды Тапсырмада көрсетілген адамдар ғана жүзеге асырады.
59. Бақылау объектісінің лауазымды адамына (адамдарына) Тапсырманың көрсетілген күні бақылау жүргізудің басталған кезі болып табылады.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
60. Бақылау объектісінің басшысына немесе келісімімен бақылау жүзеге асырылып жатқан лауазымды адамға Тапсырма көрсетілген күннен бастап екінші күннен кешіктірілмей, бақылау тобының жетекшісі немесе бақылаушы қол қойған, осы Қағидаға 12-қосымшаға сай нысан бойынша бақылау объектісі басшысының (келісімімен бақылау жүзеге асырылып жатқан лауазымды адамның) міндеттерін атқару жөніндегі талап (бұдан әрі – Талап) табыс етіледі. Талапқа бөлшек арқылы тапсырманың нөмірі беріліп, Талаптың табыс етілген күні көрсетіледі.
Талаптың бірінші данасы осы Қағидаға 15-қосымшаға сай нысан бойынша бақылау актісінің бланкісінде ресімделеді және бақылау объектісінің басшысына немесе келісімімен бақылау жүзеге асырылып жатқан лауазымды адамға қол қою арқылы табыс етіледі. Оны қабылдамаған жағдайда, бақылау тобының жетекшісі (бақылаушы) Талапты бақылау объектісінің кеңсесі арқылы жібереді.
Талаптың А4 форматының парағында жасалған, қабылданғаны туралы белгісі бар екінші данасы бақылаушыда қалады және бақылау актісіне қоса тіркеледі.
Бақылау жүргізу барысында қосымша құжаттар, материалдар, ақпарат алуға қажеттілік болған және оларды ұсынуға кедергі келтірілген жағдайда, бақылау объектісіне Қағиданың осы тармағына сәйкес ресімделетін Талап жіберіледі.
Үстеме бақылау жүргізу кезінде бақылау объектісі бақылау жүргізуге кедергі келтірген жағдайда, оған Талап көрсетіледі.

4. Проведение контроля
Параграф 1. Организационные основы проведения
контрольного мероприятия
55. Основанием для проведения контроля является наличие Поручения, подписанного членом Ревизионной комиссии, ответственным за контроль, либо Председателем Ревизионной комиссии (в случае проведения контроля членом Ревизионной комиссии) на основании статьи 142 Бюджетного кодекса и плана работы Ревизионной комиссии.
56. На каждый объект контроля оформляется отдельное Поручение.
57. Перед началом проведения контроля руководителю объекта контроля предъявляется:
1) Поручение;
2) служебные удостоверения уполномоченных на осуществление контроля лиц;
3) разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов в случаях, установленных законодательством по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.
58. Контроль осуществляется только лицами, указанными в Поручении.
59. Началом проведения контроля является день предъявления Поручения должностному лицу (лицам) объекта контроля.
Сноска. Пункт 59 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Руководителю объекта контроля или должностному лицу, с ведома которого осуществляется контроль не позднее второго дня со дня предъявления Поручения передается требование по исполнению обязанностей руководителя объекта контроля (должностного лица, с ведома которого осуществляется контроль) (далее – Требование) по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, подписанное руководителем группы контроля или контролером. Требованию, через дробь присваивается номер поручения и указывается дата, вручения Требования.
Первый экземпляр Требования оформляется на бланке акта контроля по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам и передается под роспись руководителю объекта контроля или должностному лицу, с ведома которого осуществляется контроль. В случае его непринятия Требование направляется руководителем группы контроля (контролером) через канцелярию объекта контроля.
Второй экземпляр Требования, составленного на листе формата А4, с отметкой о его принятии остается у контролера и прилагается к акту контроля.
В ходе осуществления контроля в случае необходимости получения дополнительных документов, материалов, информации и воспрепятствования в их предоставлении объекту контроля направляется Требование, оформляемое в соответствии с настоящим пунктом Правил.
При проведении встречного контроля Требование предъявляется объекту контроля в случае его воспрепятствования проведению контроля.

Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
61. Бақылау объектісінің лауазымды адамдары бақылау объектісіне кіргізуден бас тартқан жағдайда, бақылаушылар осы Қағидаға 13-қосымшаға сай нысан бойынша бақылау объектісіне кіргізуден бас тарту фактісі бойынша акті және Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ӘҚтК) негізінде және онда көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды.
Бақылау объектісінің лауазымды адамдары бақылаушыны бақылау объектісіне кіргізуден бас тартқан жағдайда және бақылау жүргізуге кедергі келтірген кезде бақылау тобының жетекшісі (бақылаушы) аталған фактілер туралы жазбаша, электрондық пошта/факс, пошта байланысы арқылы және (немесе) қолма-қол Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесіне хабарлайды, ол осыларды жою жөнінде шаралар қабылдайды. Бақылау объектісі бақылау жүргізуге кедергі келтіретін мән-жайларды жоймаған жағдайда, Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі бақылау жүргізуге кедергі келтіретін себептер толық жойылғанға дейін бақылау іс-шарасын тоқтата тұру туралы Тексеру комиссиясының Төрағасына ұсынымхат дайындайды. Бақылау іс-шарасын тоқтата тұру, ұзарту туралы шешім бақылау объектісін, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органды бір мезгілде хабардар ете отырып, Тексеру комиссиясы Төрағасының бұйрығы түрінде шығарылады. Бақылау қайта басталған кезде жаңа тапсырма жазылып беріледі.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
62. Бақылау жүргізу бақылау объектісінің қызметіне кедергі келтірмеуі тиіс.
63. Бақылау жүргізу бақылау объектісінің жұмыс режиміне және күн тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
64. Бақылаушылар бақылау объектісінің ақпараттық стендінде Тексеру комиссиясы қызметкерлерінің объектіде бақылау жүргізіп жатқаны туралы ақпарат іледі.
65. Бақылау іс-шарасын жүргізу барысында Бақылау жоспарына, Бақылау бағдарламасына және Жұмыс жоспарларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге:
Бақылау жоспарына – өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізудің негіздемелерін көрсете отырып, Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесінің Тексеру комиссиясы Төрағасының атына қызметтік жазбасының негізінде;
Бақылау бағдарламасына – өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізудің негіздемелерін көрсете отырып, бақылау тобы жетекшісінің (бақылаушының) Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесінің атына қызметтік жазбасының негізінде;
Жұмыс жоспарына – бақылаушының Тексеру комиссиясы мүшесінің атына қызметтік жазбасының негізінде немесе Бақылау жоспары мен бағдарламасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда жол беріледі.
Бұл ретте Бақылау жоспарын – Тексеру комиссиясының жылдық (тоқсандық) жұмыс жоспарына бір мезгілде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізе отырып (қажет болғанда) Тексеру комиссиясының Төрағасы, Бақылау бағдарламасын және Жұмыс жоспарын – енгізілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды ескеріп, бақылау жүргізу мерзімін өзгертіп немесе өзгеріссіз қалдырып, келісу рәсімдерін сақтай отырып Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі қайта бекітеді.

Сноска. Пункт 60 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. В случае отказа должностными лицами объекта контроля в допуске на объект контроля контролерами составляется акт по факту отказа в допуске на объект контроля по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам, и протокол об административном правонарушении на основании и в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (далее - КоАП).
В случае отказа должностных лиц объекта контроля в допуске контролера на объект контроля и при воспрепятствовании проведению контроля, руководитель группы контроля (контролер) письменно, посредством электронной почты/факсом, почтовой связью и (или) нарочно информирует о данных фактах члена Ревизионной комиссии, ответственного за контроль, который принимает меры по их устранению. При неустранении объектом контроля обстоятельств, препятствующих проведению контроля член Ревизионной комиссии, ответственный за контроль готовит ходатайство Председателю Ревизионной комиссии о приостановлении контрольного мероприятия до полного устранения причин, препятствующих проведению контроля. Решение о приостановлении, продлении контрольного мероприятия выносится в виде приказа Председателя Ревизионной комиссии с одновременным уведомлением объекта контроля, уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов. При возобновлении контроля выписывается новое поручение.
Сноска. Пункт 61 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Проведение контроля не должно препятствовать деятельности объекта контроля.
63. Проведение контроля осуществляется в соответствии с режимом работы и распорядком дня объекта контроля.
64. На информационном стенде объекта контроля контролеры вывешивают информацию о том, что на объекте проводится контроль работниками Ревизионной комиссии.
65. В ходе проведения контрольного мероприятия в План контроля, Программу контроля и Рабочие планы допускается внесение изменения и (или) дополнения:
в План контроля – на основании служебной записки члена Ревизионной комиссии, ответственного за контроль, на имя Председателя Ревизионной комиссии, с указанием обоснований изменений и (или) дополнений;
в Программу контроля – на основании служебной записки руководителя группы контроля (контролера) на имя члена Ревизионной комиссии, ответственному за контроль, с указанием обоснований внесения изменений и (или) дополнений;
в Рабочий план – на основании служебной записки контролера на имя члена Ревизионной комиссии или при условии внесения изменений и (или) дополнений в План и Программу контроля.
При этом План контроля переутверждается Председателем Ревизионной комиссии с одновременным внесением изменений и (или) дополнений в годовой (квартальный) план работы Ревизионной комиссии (при необходимости), Программа контроля и Рабочий план – членом Ревизионной комиссии, ответственного за контроль, с учетом внесенных изменений и (или) дополнений, с изменением или без изменения срока проведения контроля, с соблюдением процедуры согласования.

Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
65-1. Құқық қорғау органдары бақылау объектісіндегі құжаттарды алып қойғанда, мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандары және сарапшылар бақылау жүргізуден бас тартқанда, басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органдары бақылау жүргізіп (ішкі бақылау қызметтерін қоспағанда), бақылау актілері мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарына сай болған жағдайда, бақылау жүргізуге жауапты немесе оған қол қойған Тексеру комиссиясының мүшесі тіркелген Тапсырманың күшін жоюға келісім берген бақылау тобы жетекшісінің, бақылауды жүргізуге, заң қызметіне жауапты бөлімше басшыларының қолы болған жағдайда, оның оң жақ жоғарғы бұрышына қойылатын «Тапсырманың күші жойылды» деген мәтіні бар мөртабанға өзінің қолын қойып, растай отырып Тапсырманың күшін жояды. Тапсырманың артқы бетінде (мөртабанның бедері деңгейінде) оның күшін жоюдың себептері және осындай шешімнің қабылданған күні көрсетіледі.
Ескерту. 65-1-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
66. Бақылау барысында Бақылау бағдарламасымен қамтылмаған, бірақ бақылау мәнін толық зерделеуге қажетті мәселелер туындаған жағдайда, бақылаушы жазбаша түрде Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесіне хабарлайды. Бақылау бағдарламасында қамтылмаған мәселелер бойынша бақылау жүргізудің орындылығы танылған жағдайда, Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі бақылаушының Жұмыс жоспарына толықтырулар енгізе отырып, бақылаушыға тиісті тапсырма береді. Бақылау объектісі Бақылау бағдарламасында қамтылмаған мәселелер бойынша материалдарды бақылауды жүзеге асырып отырған бақылаушының сұрауы негізінде ұсынады.
67. Бақылау жүргізу кезінде бақылаудың қойылған мақсатына, мәніне және мәселелеріне сәйкес дәлелдер қалыптастыруға қажетті нақты деректерді жинау, талдау жүргізіледі.
Нақты деректерді жинау мынадай тәсілдермен:
1) бір мезгілде;
2) үздіксіз процесс жолымен, белгілі бір уақыт аралығында;
3) ол жүргізілетін бүкіл мерзімі ішінде жүзеге асырылады.
68. Бақылау жүргізу барысында жиналған дәлелдер заңдар мен өзге де нормативтік құқықтық актілердің бақылау объектісінде анықталған бұзушылықтарын негіздеуі тиіс. Жиналған дәлелдердің негізінде бақылау іс-шарасының нәтижелері бойынша қорытындыда тұжырымдар мен ұсынымдар қалыптастырылады.

Сноска. Пункт 65 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65-1. В случае изъятия документов на объекте контроля правоохранительными органами, отказа специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов в проведении контроля, проведении контроля другими органами государственного финансового контроля (за исключением служб внутреннего контроля) при условии соответствия актов контроля стандартам государственного финансового контроля, Поручение отменяется членом Ревизионной комиссии, ответственным за проведения контроля или его подписавшим, путем заверения своей подписью штампа с текстом «Поручение отменено», которое проставляется в верхнем правом углу зарегистрированного Поручения при наличии подписи руководителя группы контроля, руководителей подразделений, ответственных за проведение контроля, юридическую службу (юристу), согласовавших его отмену. На оборотной стороне Поручения (на уровне оттиска штампа) указываются причины отмены и дата принятия такого решения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 65-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. При возникновении в ходе контроля вопросов, не охваченных Программой контроля, но необходимых для полного изучения предмета контроля, контролер информирует в письменном виде члена Ревизионной комиссии, ответственного за контроль. В случае признания целесообразности проведения контроля по неохваченным Программой контроля вопросам, член Ревизионной комиссии, ответственный за контроль, дает контролеру соответствующее поручение, с внесением дополнений в Рабочий план контролера. Материалы по неохваченным Программой контроля вопросам предоставляются объектом контроля на основании запроса контролера, осуществляющего контроль.
67. При проведении контроля проводится сбор, анализ фактических данных, необходимых для формирования доказательств, в соответствии с поставленной целью, предметом и вопросами контроля.
Сбор фактических данных проводится следующими способами:
1) единовременно;
2) путем непрерывного процесса, в определенный промежуток времени;
3) в течение всего срока его проведения.
68. Собранные в ходе проведения контроля доказательства должны обосновывать выявленные у объекта контроля нарушения законов и иных нормативных правовых актов. На основе собранных доказательств формулируются выводы и рекомендации в заключении по итогам контрольного мероприятия.

69. Бақылау іс-шарасын жүргізу барысында осы Қағиданың 61-тармағында көзделген жағдайда, Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесінің қызметтік жазбасының негізінде Тексеру комиссиясының Төрағасы бақылау іс-шарасын жүргізуді күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге ұзартады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
70. Бақылаушылар іс жүзінде тауарларды жеткізу, қызметтерді көрсету және белгілі бір жұмыс түрлерін (көлемін) орындау мәнінің анықтығын растау және (немесе) осыған байланысты дәлелдер жинау үшін бақылау объектісінің басшысы уәкілеттік берген адаммен бірге бақылау өлшемін, тексеріп қарауды (бұдан әрі – бақылау өлшемі (тексеріп қарау)) жүргізеді.
Қажет болған жағдайда, бақылау объектісінің басшылығы тапсырыс берушінің және (немесе) өнім берушінің (мердігердің) өкілдерінің және басқа да қатысы бар адамдардың толыққанды бақылау өлшемін (тексеріп қарауды) жүргізуге қажетті бақылау-өлшеу аспаптарымен қатысуын қамтамасыз ету қажеттілігі туралы хабардар етіледі.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
71. Бақылау өлшемінің (тексеріп қараудың) қорытындысы бойынша жүргізілген күні, орны, мақсаты, нәтижелері және оны жүргізуге қатысып, аяқталған күні қол қойған адамдар көрсетіле отырып, осы Қағидаға 18-қосымшаға сай нысан бойынша бақылау өлшемі (тексеріп қарау) актісі екі данада ресімделеді. Қол қойылған актінің бір данасы бақылаушыда қалдырылады, ал екінші данасы бақылау объектісіне табыс етіледі. Бақылау өлшемінің (тексеріп қараудың) нәтижелерін бақылаушы негізгі бақылау объектісінде жасалатын бақылау актісінде міндетті түрде көрсетеді.
72. Бақылау объектісінің (тапсырыс берушінің) өкілдері тарапынан актіге қол қоюдан бас тартылған жағдайда, қол қоюдан бас тартылғаны жөнінде белгі қойылады. Жүргізілген бақылау өлшемінің нәтижелерін растайтын тиісті негіздер (дәлелдер) болған жағдайда, бақылау объектісі (тапсырыс беруші) тарапынан актіге қол қоюдан бас тарту өлшем нәтижелерін бақылау актісіне енгізуден бас тартуға негіз бола алмайды.
73. Бақылау тобының жетекшісі (бақылаушылар) апта сайын аптаның соңғы жұмыс күні Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесіне осы Қағидаға 14-қосымшаға сай нысан бойынша Бақылау бағдарламасының (Жұмыс жоспарының) орындалу барысы туралы есепті күнге толтырылған (жасалған) апта сайынғы есеп ұсынып отырады.

69. В ходе проведения контрольного мероприятия на основании служебной записки члена Ревизионной комиссии, ответственного за контроль, в случае, предусмотренном пунктом 61 настоящих Правил, проведение контрольного мероприятия продлевается Председателем Ревизионной комиссии на срок не более тридцати календарных дней.
Сноска. Пункт 69 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Контролеры для подтверждения достоверности и (или) сбора доказательств на предмет фактической поставки товаров, услуг и выполнения определенных видов (объемов) работ совместно с лицом, уполномоченным руководителем объекта контроля, проводят контрольный обмер, осмотр (далее - контрольный обмер (осмотр)).
В случае необходимости руководство объекта контроля уведомляется о необходимости обеспечения участия представителей заказчика и (или) поставщика (подрядчика) и других задействованных лиц с контрольно-измерительными приборами, необходимыми для проведения полноценного контрольного обмера (осмотра).
Сноска. Пункт 70 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. По итогам контрольного обмера (осмотра) оформляется акт контрольного обмера (осмотра) по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам в двух экземплярах с указанием даты, места, цели, результатов и лиц, участвовавших в его проведении, который ими подписывается в день его завершения. Один экземпляр подписанного акта остается у контролера, а второй экземпляр - передается объекту контроля. Результаты контрольного обмера (осмотра) в обязательном порядке отражаются контролером в акте контроля, составляемого на основном объекте контроля.
72. В случае отказа от подписания акта со стороны представителей объекта контроля (заказчика) делается отметка об отказе в подписании. При наличии соответствующих оснований (доказательств), подтверждающих результаты проведенного контрольного обмера, отказ от подписания акта со стороны объекта контроля (заказчика) не является обоснованием для отказа включения результатов обмера в акт контроля.
73. Руководитель группы контроля (контролеры) еженедельно в последний рабочий день недели предоставляет (-ют) члену Ревизионной комиссии, ответственному за контроль, еженедельный отчет о ходе исполнения Программы контроля (Рабочего плана) по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, заполненных (составленных) на отчетную дату.

Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
74. Бақылау тобының басшысы (бақылау тобын құрған кезде) бақылаушылардың жұмысын үйлестіреді, бақылау мәселелерінің толық қамтылуына мониторинг жүргізеді, бақылаудың жекелеген бағыттарын түзетеді, бақылаушылар арасында туындайтын проблемалық мәселелерді шешеді.
75. Бақылау тобының жетекшісі Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесін бақылау тобы қатысушыларының бақылау жүргізу барысында қызметтік міндеттерін орындамау оқиғалары және атқарушылық тәртіпті, еңбек тәртібін бұзу, мемлекеттік қызметшілердің қызмет этикасын сақтамау фактілері туралы жазбаша түрде хабардар етеді. Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі тәртіптік сипаттағы шаралар қабылдау үшін көрсетілген фактілер туралы жазбаша түрде Тексеру комиссиясының Төрағасына хабарлайды.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
76. Режимдік мекемелерде бақылау жүргізуге байланысты құпия материалдарды зерделеу және талдау Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың
мамандарын және сарапшыларды бақылау жүргізуге тарту
77. Тексеру комиссиясы өз өкілеттігі шегінде өзіне жүктелген міндеттерді орындау мақсатында:
1) бақылау тобының құрамына жекелеген мамандарды, сарапшыларды енгізу;
2) аудиторлық ұйымдарға, сарапшыларға Бақылау бағдарламасына сәйкес қызметтер көрсетуге жеке тапсырма беру жолымен мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартады.
78. Мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартудың мақсаты бақылаудың арнайы білімдерді талап ететін мәселелері бойынша сапалы бақылауды қамтамасыз ету және бақылаудың нәтижелерін тәуелсіз сараптаманың қорытындыларымен растау болып табылады.
Мемлекеттік органдардың мамандарын бақылау іс-шарасына қатысуға жіберу мүмкіндік болмаса не оларды жіберуден бас тартылған болса, Тексеру комиссиясының мүшесі қажет болған жағдайда сынақтардың, бақылау өлшемдерінің (тексерулердің) нәтижелерін қажетті қорытындыларды алу мақсатында уәкілетті органдар мен ұйымдарға жолдайды.
Уәкілетті органдар мен ұйымдардың қорытындыларының нәтижелері Қорытындыға және Жиынтық тізілімге енгізіледі.

Сноска. Пункт 73 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Руководитель группы контроля (при создании группы контроля) координирует работу контролеров, проводит мониторинг полноты охвата вопросов контроля, корректирует отдельные направления контроля, разрешает проблемные вопросы, возникающие между контролерами.
75. Руководитель группы контроля информирует в письменном виде члена Ревизионной комиссии, ответственного за контроль, о случаях невыполнения участниками группы контроля служебных обязанностей и фактах нарушений исполнительской, трудовой дисциплины, несоблюдения служебной этики государственных служащих в ходе проведения контроля. Член Ревизионной комиссии, ответственный за контроль, сообщает в письменном виде Председателю Ревизионной комиссии об указанных фактах для принятия мер дисциплинарного характера.
Сноска. Пункт 75 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Изучение и анализ секретных материалов, связанных с проведением контроля в режимных учреждениях, осуществляется в соответствии с действующим законодательством по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.
Параграф 2. Привлечение к проведению контроля специалистов
государственных органов, аудиторских организаций и экспертов
77. Ревизионная комиссия в пределах своих полномочий в целях выполнения возложенных на нее задач привлекает специалистов государственных органов, аудиторские организации и экспертов путем:
1) включения отдельных специалистов, экспертов в состав группы контроля;
2) выдачи отдельного поручения аудиторским организациям, экспертам на оказание услуг в соответствии с Программой контроля.
78. Целью привлечения специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов является обеспечение качественного контроля и подтверждение результатов контроля заключениями независимой экспертизы по вопросам контроля, требующим специальных знаний.
В случае невозможности либо отказа в предоставлении специалистов государственных органов для участия в контрольном мероприятии, член Ревизионной комиссии при необходимости направляет результаты испытаний, контрольных обмеров (осмотров) в уполномоченные органы и организации в целях получения от них необходимых заключений.
Результаты заключений уполномоченных органов и организаций включаются в Заключение и Сводный реестр.

Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
79. Мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартудың қажеттілігі Тексеру комиссиясының жылдық жоспарын жасау кезінде айқындалады.
80. Мемлекеттік органдардың мамандары Тексеру комиссиясының жоспарланған бақылаудың мәнін, мамандардың саны мен біліктілігін, бақылаудың немесе сараптаманың жүргізілу мерзімі мен кезеңін көрсете отырып, мемлекеттік орган мен мекеменің басшысының атына хатының негізінде бақылауға тартылады.
81. Аудиторлық ұйымдардың және сарапшылардың көрсететін қызметтерін тиісті шарттар жасай отырып сатып алу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасы мен мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жүргізеді.
3-параграф. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтыру, сондай-ақ әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылықтар белгілерін қамтитын анықталып отырған фактілер бойынша дәлелдер жинау
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
82. Егер бақылау объектісінің басшысы Бақылау объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талапта көрсетілген мерзім аяқталған соң да Бюджет кодексінің 146-бабында көзделген міндеттерін орындамаса, бақылаушы – анықталған күні, ал әкімшілік құқық бұзушылықтың мән-жайларын және жеке тұлғаның жеке басын қосымша анықтау қажет болған жағдайда, көрсетілген деректер анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ӘҚтК негізінде және онда көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырады, ол ұсынылған күннен бастап, бір жұмыс күні ішінде заң қызметімен (заңгермен) келісіледі.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
83. Бақылау жүргізу барысында бюджет қаражатын пайдалану саласында анықталған әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама дереу тиісті тексеру аяқталғаннан кейін толтырылады. Сараптама жүргізу қажет болған жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама сараптаманың қорытындысы алынған күнінен бастап,екі тәулік ішінде толтырылады.

Сноска. Пункт 78 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Необходимость привлечения специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов определяется при составлении годового плана Ревизионной комиссии.
80. Специалисты государственных органов привлекаются на основании письма Ревизионной комиссии на имя руководителя государственного органа и учреждения с указанием предмета запланированного контроля, количества и квалификации специалистов, срока и периода проведения контроля или экспертизы.
81. Приобретение услуг аудиторских организаций и экспертов с заключением соответствующих договоров производится в соответствии с требованиями гражданского законодательства и законодательства о государственных закупках Республики Казахстан.
Параграф 3. Составление протокола об административном
правонарушении, а также сбор доказательств по выявляемым
фактам, содержащим признаки административных и
уголовных правонарушений
Сноска. Наименование параграфа 3 в редакции нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
82. Если руководителем объекта контроля по истечении сроков, указанных в требовании по исполнению обязанностей руководителя объекта контроля, не выполняются обязанности, предусмотренные в статье 146 Бюджетного кодекса, контролер в день обнаружения, а в случаях, когда требуется дополнительное выяснение обстоятельств административного правонарушения и личности физического лица, в течение трех рабочих дней, со дня установления указанных данных составляет протокол об административном правонарушении на основании и в порядке, предусмотренном КоАП, проект которого согласовывается с юридической службой (юристом), в течение одного рабочего дня со дня его представления.
Сноска. Пункт 82 в редакции нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
83. По административным правонарушениям, выявленным в ходе проведения контроля, в области использования бюджетных средств протокол об административном правонарушении составляется незамедлительно после завершения соответствующей проверки. В случае, когда требуется проведение экспертизы, протокол об административном правонарушении составляется в течение двух суток со дня получения заключения экспертизы.

88-1. Әрбір әкімшілік құқық бұзушылық бойынша материалдар тиісті уәкілетті органдарға жеке ілеспе хатпен жіберіледі.
Ескерту. 88-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
4-параграф. Тақырыптық бақылауды жүзеге асыру
89. Тақырыптық бақылау түрі бойынша жүргізілетін бақылау іс-шаралары осы Қағиданың 2-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес Тексеру комиссиясының кезекті жылға арналған бақылау жұмысы жоспарының жобасын қалыптастыру кезеңінде көзделеді.
90. Бақылаудың тақырыптық түрі жеке, сондай-ақ кешенді, қосарлас, бірлескен бақылау іс-шараларын жүргізу шеңберінде жүзеге асырылады.
4-1-параграф. Бақылау-талдамалық және (немесе)
талдамалық іс-шараларды жүзеге асыру
Ескерту. 4-1-параграфпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
90-1. Бақылау-талдамалық және (немесе) талдамалық іс-шаралар осы Қағиданың 2-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес, кезекті жылға арналған бақылау жұмысы жоспарының жобасын қалыптастыру кезеңінде көзделеді.
90-2. Бақылау-талдамалық және (немесе) талдамалық іс-шараларды жүргізуді Тексеру комиссиясы дербес не басқа да мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының қатысуымен жүзеге асырады.
90-3. Талдамалық іс-шара бақылау объектісіне шықпай, бақылау объектісінен алынған материалдарға және тексеру тақырыбы бойынша өзге де ақпаратқа талдау, талдамалық зерттеу, мониторинг, бағалау мен сараптама жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
90-4. Бақылау-талдамалық және (немесе) талдамалық іс-шараларды дайындау мен жүргізу Тексеру комиссиясының жылдық (тоқсандық) жоспарында көзделген мерзімдерде және осы Қағидада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
5-параграф. Үстеме бақылауды жүзеге асыру
91. Бақылаудың негізгі объектілерінің қызметін алдын ала зерделеу барысында үстеме бақылаудың ықтималды объектілері айқындалып, олар Бақылау жоспары мен бағдарламасына енгізіледі. Егер бақылау іс-шараларын жүргізу барысында үстеме бақылау жүргізуге негіз туындаса, онда Бақылау жоспары мен бағдарламасына өзгерістер енгізілместен, Жұмыс жоспарларына тиісті толықтырулар енгізіледі.

88-1. Материалы по каждому административному правонарушению направляются в соответствующие уполномоченные органы отдельным сопроводительным письмом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 88-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Осуществление тематического контроля
89. Контрольные мероприятия, проводимые по виду тематического контроля, предусматриваются на этапе формирования проекта плана контрольной работы Ревизионной комиссии на очередной год в соответствии с порядком, установленным в главе 2 настоящих Правил.
90. Тематический вид контроля проводится самостоятельно, а также в рамках проведения комплексных, параллельных, совместных контрольных мероприятий.
Параграф 4-1. Осуществление контрольно-аналитического
и (или) аналитического мероприятий
Сноска. Глава 4 дополнена параграфом 4-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90-1. Контрольно-аналитические и (или) аналитические мероприятия предусматриваются на этапе формирования проекта плана контрольнойработы на очередной год в соответствии с порядком, установленным в главе 2 настоящих Правил.
90-2. Проведение контрольно-аналитических и (или) аналитических мероприятий осуществляется Ревизионной комиссией самостоятельно либо с участием других органов государственного финансового контроля.
90-3. Аналитическое мероприятие осуществляется без выхода на объект контроля посредством проведения анализа, аналитического исследования, мониторинга, оценки и экспертизы материалов, полученных от объекта контроля, и иной информации по тематике проверки.
90-4. Подготовка и проведение контрольно-аналитических и (или) аналитических мероприятий осуществляется в сроки, предусмотренные годовым (квартальным) планом Ревизионной комиссии, и в порядке, установленным настоящими Правилами.
Параграф 5. Осуществление встречного контроля
91. В ходе предварительного изучения деятельности основных объектов контроля определяются возможные объекты встречного контроля, которые включаются в План и Программу контроля. Если в ходе проведения контрольного мероприятия возникли основания для проведения встречного контроля, то вносятся соответствующие дополнения в Рабочие планы, без внесения изменений в План и Программу контроля.

92. Үстеме бақылау жүргізу үшін әрбір бақылау объектісіне бақылау үлгісі көрсетілместен жеке Тапсырма ресімделеді.
Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
93. Егер бақылау іс-шарасы барысында бақылау объектісінің үшінші тұлғалармен жасасқан азаматтық-құқықтық мәмілелерінің, есеп айырысулары мен қаржы операцияларының анықтығын, іс жүзінде тауарлардың жеткізілгенін, жұмыстардың орындалғанын және қызметтердің көрсетілгенін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының, оның ішінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнама талаптарының сақталуын бақылау мүмкін болмағанда, үстеме бақылау жүргізіледі.
94. Үстеме бақылау нәтижелерін ресімдеу кезінде осы Қағиданың 16-қосымшасында келтірілген бақылау актісінің нысанынан мынадай бөлімдер: бақылау үлгісі, бұрынғы бақылау нәтижелері туралы мәліметтер алынып тасталады.
95. Бақылау объектісінің басшылығы жүргізілген бақылаудың нәтижелерімен танысуға бақылау актісі ұсынылған күннен бастап, күнтізбелік үш күн ішінде үстеме бақылау актісімен танысады және оған қол қояды. Бақылаушы және бақылау объектісінің лауазымды адамы бақылау актісінің екінші парағынан бастап барлық беттеріне қол қояды.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
96. Үстеме бақылау жүргізілген жағдайда, бақылаушы оның нәтижелерін негізгі бақылау объектісінде жасалатын бақылау актісінде міндетті түрде көрсетеді.
6-параграф. Кешенді бақылауды жүзеге асыру
97. Кешенді бақылау іс-шаралары осы Қағиданың 2-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес кезекті жылға арналған бақылау жұмысы жоспарының жобасын қалыптастыру кезеңінде көзделеді.
98. Кешенді бақылауды жүргізуді Тексеру комиссиясы жеке немесе басқа мемлекеттік органдардың қатысуымен бір мезгілде келісілген мерзімде жүзеге асырады. Кешенді бақылау жалпы алғанда тиімділікті бақылау үлгісі бойынша жүргізіледі. Кешенді бақылау шеңберінде бақылаудың нақты объектілері бойынша бақылаудың басқа да үлгілері қолданылуы мүмкін.
99. Кешенді бақылауды жүргізуге дайындалу Тексеру комиссиясының бақылау жұмысы жоспарында көзделген мерзімге сәйкес жүргізіледі.
100. Кешенді бақылауға қойылған міндеттерді іске асыруға тартылған басқа да бақылау объектілерін қамти отырып, бақылау объектілерінің нақты кезеңдегі барлық мәселелер бойынша қызметі жатады, оның нәтижелері бойынша мемлекеттің барлық ресурстарының, қаржы және өзге активтерінің пайдаланылуына, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, бюджеттік бағдарламаларды, қойылған әлеуметтік-экономикалық мақсаттар мен міндеттерді іске асыру бойынша басқа мемлекеттік органдар – бірлесіп орындаушылармен үйлестіруге және өзара іс-қимылдарына, мемлекеттік функциялардың орындалуына және мемлекеттік қызметтердің көрсетілуіне, бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығына, бюджетке түсетiн түсiмдердiң артық (қате) төленген сомаларының қайтарылуына және (немесе) есепке жатқызылуына баға беріледі.

92. Для проведения встречного контроля на каждый объект контроля оформляется отдельное Поручение без указания типа контроля.
Сноска. Пункт 92 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. Встречный контроль проводится, если в ходе контрольного мероприятия отсутствует возможность проведения контроля достоверности заключенных гражданско-правовых сделок, расчетов и финансовых операций объекта контроля с третьими лицами, фактической поставки товаров, работ и оказанных услуг, а также несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан, в том числе о государственных закупках.
94. При оформлении результатов встречного контроля из формы акта контроля, приведенной в приложении 16 к настоящим Правилам, исключаются следующие разделы: тип контроля, сведения о результатах предыдущего контроля.
95. Руководством объекта контроля ознакомление с актом встречного контроля и его подписание производится в течение трех календарных дней со дня представления акта контроля на ознакомление с результатами проведенного контроля. Все страницы акта контроля, начиная со второго листа, парафируются контролером и должностным лицом объекта контроля.
Сноска. Пункт 95 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. В случае проведения встречного контроля, его результаты в обязательном порядке отражаются контролером в акте контроля, составляемом на основном объекте контроля.
Параграф 6. Осуществление комплексного контроля
97. Мероприятия комплексного контроля предусматриваются на этапе формирования проекта плана контрольной работы на очередной год в соответствии с порядком, установленным в главе 2 настоящих Правил.
98. Проведение комплексного контроля осуществляется Ревизионной комиссией самостоятельно или с участием других государственных органов одновременно в согласованные сроки. Комплексный контроль проводится в целом по типу контроля эффективности. В рамках комплексного контроля по конкретным объектам контроля могут быть применены другие типы контроля.
99. Подготовка к проведению комплексного контроля проводится в соответствии со сроками, предусмотренными планом контрольной работы Ревизионной комиссии.
100. Комплексному контролю подвергается деятельность объектов контроля по всем вопросам за конкретный период с охватом других объектов контроля, задействованных в реализации поставленных задач, по результатам которого дается оценка использования всех ресурсов, финансовых и иных активов государства, координации и взаимодействия с другими государственными органами - соисполнителями по реализации программ развития территорий, бюджетных программ, поставленных социально-экономических целей и задач, выполнения государственных функций и оказание государственных услуг, полноты и своевременности поступлений в бюджет, возврата и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет.

Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
101. Тексеру комиссиясы жеке жүргізетін кешенді бақылаудың Жоспары, Бағдарламасы және Жұмыс жоспарлары осы Қағиданың 3-тарауында белгіленген тәртіппен жасалып бекітіледі.
102. Тексеру комиссиясы басқа мемлекеттік органдармен немесе мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен бірге жүргізетін кешенді бақылау бірлескен және (немесе) қосарлас бақылау арқылы жүзеге асырылады.
7-параграф. Қосарлас бақылауды жүзеге асыру
103. Қосарлас бақылаудың іс-шаралары осы Қағиданың 2-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес Тексеру комиссиясының кезекті жылға арналған бақылау жұмысы жоспарының жобасын қалыптастыру кезеңінде көзделеді.
104. Қосарлас бақылауды жүргізуді Тексеру комиссиясы кезекті жылға (тоқсанға) арналған тиісті бекітілген бақылау жұмысы жоспарларының негізінде бақылаудың жеке түрі ретінде не жүргізіліп отырған кешенді бақылау шеңберінде бір мезгілде не келісілген мерзімде жүзеге асырады.
105. Қосарлас бақылауды жүргізуге дайындалу Тексеру комиссиясының бақылау жұмысы жоспарында көзделген мерзімге сәйкес жүзеге асырады.
106. Бақылау тобының жетекшісі және бақылау тобының қатысушылары Тексеру комиссиясының қосарлас бақылауға жауапты мүшесімен бірлесіп ақпарат жинауды жүргізеді және алдын ала зерделеудің мерзімі басталғаннан бастап екі жұмыс күні ішінде жетіспейтін ақпаратты ұсыну жөнінде бақылау объектілеріне сұрау жолдайды.
107. Алдын ала зерделеудің қорытындысы бойынша Тексеру комиссиясының мүшесі бақылау тобының жетекшісімен бірлесіп, жоспардың, бағдарламаның және жұмыс жоспарларының жобаларын жасайды. Бақылау бағдарламасының жобасы қосарлас бақылауды жүргізуге қатысатын мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен келісіледі.
108. Қосарлас бақылаудың жоспарын, бағдарламасын және жұмыс жоспарларын әрбір тарап қосарлас бақылау іс-шарасы басталғанға дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей (бақылау объектілерінің атауын, бюджеттік бағдарламаларды, бақылау мәселелерін көрсете отырып) жеке бекітеді.
109. Бақылауды жүргізуге негіз болып табылатын құжаттарды әрбір мемлекеттік қаржылық бақылау органы жеке ресімдейді.
110. Қосарлас бақылауды әрбір тарап оны жүргізудің мерзімін келісе отырып, жеке бақылау тобын құру арқылы жүргізеді.

Сноска. Пункт 100 в редакции нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
101. План, Программа и Рабочие планы комплексного контроля, проводимого Ревизионной комиссии самостоятельно, составляются и утверждаются в порядке, установленном в главе 3 настоящих Правил.
102. Комплексный контроль, проводимый Ревизионной комиссией с другими государственными органами или органами государственного финансового контроля, осуществляется посредством совместного и (или) параллельного контроля.
Параграф 7. Осуществление параллельного контроля
103. Мероприятия параллельного контроля предусматриваются на этапе формирования Ревизионной комиссией проекта плана контрольной работы на очередной год в соответствии с порядком, установленным в главе 2 настоящих Правил.
104. Проведение параллельного контроля осуществляется Ревизионной комиссии одновременно либо в согласованные сроки на основании соответствующих утвержденных планов контрольной работы на очередной год (квартал) как самостоятельного вида контроля либо в рамках проводимого комплексного контроля.
105. Подготовка к проведению параллельного контроля осуществляется в соответствии со сроками, предусмотренными планом контрольной работы Ревизионной комиссии.
106. Руководитель группы контроля и участники группы контроля совместно с членом Ревизионной комиссии, ответственным за параллельный контроль, проводят сбор информации и направляют запросы на предоставление недостающей информации объектам контроля в течение двух рабочих дней от начала срока предварительного изучения.
107. По итогам предварительного изучения членом Ревизионной комиссии совместно с руководителем группы контроля составляются проекты плана, программы и рабочих планов, проект программы контроля согласовывается с органами государственного финансового контроля, участвующими в проведении параллельного контроля.
108. План, программа параллельного контроля и рабочие планы утверждаются каждой стороной самостоятельно (с указанием наименований объектов контроля, бюджетных программ, вопросов контроля) не позднее двух рабочих дней до начала параллельного контрольного мероприятия.
109. Документы, являющиеся основанием для проведения контроля, оформляются каждым органом государственного финансового контроля самостоятельно.
110. Параллельный контроль проводится посредством формирования каждой стороной отдельной группы контроля с согласованием сроков его проведения.

111. Қызметкерлерді іссапарға жіберуді, сондай-ақ іссапар шығыстарын төлеуді әрбір мемлекеттік қаржылық бақылау органы жеке жүргізеді.
112. Бақылауға жауапты лауазымды адамдар, қосарлас бақылау топтарының қатысушылары:
1) қосарлас бақылауды жүргізу барысында туындайтын мәселелерді талқылай отырып жұмыс кеңестерін;
2) консультацияларды;
3) әдістемелік және талдамалық құжаттармен алмасуды жүргізеді.
113. Бақылау топтарының жетекшілері бақылауды жүргізудің барысы (бақылау мәселелерін қамтудың толықтығы, туындаған мәселелер және басқалар) және бақылаудың алдын ала нәтижелері туралы ақпарат алмасады.
114. Қосарлас бақылауды жүргізу кезінде әрбір тарап бақылау актілерін олардың нысаны мен мазмұнына қойылатын мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бекітілген талаптарына сәйкес жеке ресімдейді.
115. Тексеру комиссиясы қосарлас бақылаудың нәтижелері бойынша қорытындыны дайындауды, бақылау объектісіне қорытынды мен жиынтық тізілімді жіберуді осы Қағиданың 158, 159-тармақтарында көрсетілген тәртіпке сәйкес жүзеге асырады.
116. Тексеру комиссиясының отырысында жүргізілген қосарлас бақылаудың материалдары талқыланып, жүргізілген қосарлас бақылаудың қорытындылары туралы Қаулы қаралып қабылданады.
117. Тексеру комиссиясы қосарлас бақылаудың қорытындылары туралы қабылданған Қаулыға қол қойылғаннан кейін оның көшірмесін екі жұмыс күні ішінде қосарлас бақылауға қатысушы мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына жібереді.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
118. Тексеру комиссиялары жүргізілген қосарлас бақылаудың нәтижелері туралы талдамалық ақпаратты ол аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Есеп комитетіне ұсынады.
119. Тексеру комиссиясы қосарлас бақылаудың нәтижелері бойынша Қаулының орындалуын бақылауды осы Қағиданың 6-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес жүзеге асырады.
120. Тексеру комиссиясы қосарлас бақылауға қатысқан мемлекеттік қаржылық бақылау органына қосарлас бақылаудың нәтижелері бойынша Қаулылар (Ұсынымдар) тармақтарының іске асырылу барысы туралы ақпаратты ЭҚАБЖ және почтамен қағаз түрінде жолдау арқылы хабарлап отырады.
8-параграф. Бірлескен бақылауды жүзеге асыру
121. Бірлескен бақылаудың іс-шаралары осы Қағиданың 2-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес Тексеру комиссиясының кезекті жылға арналған бақылау жұмысы жоспарының жобасын қалыптастыру кезеңінде көзделеді.

111. Командирование работников, а также оплата командировочных производится каждым органом государственного финансового контроля самостоятельно.
112. Должностные лица, ответственные за контроль, участники групп параллельного контроля проводят:
1) рабочие совещания с обсуждением вопросов, возникающих в ходе проведения параллельного контроля;
2) консультации;
3) обмен методическими и аналитическими документами.
113. Руководители групп контроля обмениваются информацией о ходе проведения контроля (полноте охвата вопросов контроля, возникших проблемах) и предварительных результатах контроля.
114. При проведении параллельного контроля каждой стороной акты контроля оформляются самостоятельно в соответствии с утвержденными требованиями органов государственного финансового контроля к их форме и содержанию.
115. Подготовка Ревизионной комиссией заключения по итогам параллельного контроля, направление заключения и сводного реестра объекту контроля осуществляется в соответствии с порядком, указанным в пунктах 158159 настоящих Правил.
116. На заседании Ревизионной комиссии обсуждаются материалы проведенного параллельного контроля, рассматривается и принимается Постановление об итогах проведенного параллельного контроля.
117. Ревизионной комиссией копия принятого Постановления об итогах параллельного контроля направляется органам государственного финансового контроля, участвующим в параллельном контроле, в течение двух рабочих дней после подписания.
118. Ревизионные комиссии представляют в Счетный комитет аналитическую информацию о результатах проведенного параллельного контроля в течение десяти рабочих дней со дня его завершения.
119. Ревизионной комиссией контроль за исполнением Постановления по итогам параллельного контроля осуществляется в соответствии с порядком, установленным в главе 6 настоящих Правил.
120. Ревизионная комиссия информирует орган государственного финансового контроля, участвовавший в параллельном контроле, о ходе реализации пунктов Постановлений (Представлений) по итогам параллельного контроля посредством направления информации через ЕСЭДО (при наличии) и в бумажном виде по почте.
Параграф 8. Осуществление совместного контроля
121. Мероприятия совместного контроля предусматриваются на этапе формирования Ревизионной комиссии проекта плана контрольной работы на очередной год в соответствии с порядком, установленным в главе 2 настоящих Правил.

122. Бiрлескен бақылауды жүргізуді Тексеру комиссиясы кезекті жылға арналған бекітілген бақылау жұмысы жоспарлары негізінде бақылаудың жеке түрі ретінде не жүргізіліп отырған кешенді бақылау шеңберінде келісілген мерзімде бір мезгілде жүзеге асырады.
123. Бiрлескен бақылауды жүргізуге дайындалу Тексеру комиссиясының бақылау жоспарында көзделген мерзімге сәйкес жүргізіледі.
124. Бақылау тобының жетекшісі және бақылау тобының қатысушылары Тексеру комиссиясының бiрлескен бақылауды жүргізуге жауапты мүшесімен бірлесіп, ақпарат жинауды жүргізеді және алдын ала зерделеудің мерзімі басталғаннан бастап екі жұмыс күні ішінде жетіспейтін ақпаратты ұсыну жөнінде бақылау объектілеріне сұрау жолдайды.
125. Алдын ала зерделеудің қорытындысы бойынша Тексеру комиссиясының мүшесі бақылау тобының жетекшісімен бірге Жоспардың, Жұмыс жоспарларының жобаларын жасайды, бірлескен бақылаудың бағдарламасын келісу бойынша жұмыс бақылау іс-шарасы басталғанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын жүргізіледі.
126. Бірлескен бақылау бағдарламасында бақылау объектілері бойынша: бақылау объектісінің атауы, бақылаудың мәні, бақылаудың үлгісі мен түрі, бақылаумен қамтылатын кезең, бақылау жүргізудің мерзімі, бірлескен бақылау тобының құрамы, бақылаумен қамтылатын қаражат көлемі, бақылау мәселелері және оларды қараудың дәйектілігі көрсетіледі.
127. Бірлескен бақылауды жүргізу үшін бірлескен бақылауға қатысушы мемлекеттік органдардың өкілдерінен олардың қатысушыларын бақылау объектілері және бюджет деңгейлері бойынша бөле отырып, ортақ бірлескен немесе тараптардың әрқайсысының жеке бақылау тобы құрылады.
128. Бақылауды жүргізуге негіз болып табылатын құжаттарды әрбір мемлекеттік орган жеке ресімдейді.
129. Қызметкерлерді іссапарға жіберуді, сондай-ақ іссапар шығыстарын төлеуді әрбір мемлекеттік орган жеке жүргізеді.
130. Бірлескен бақылауды сапалы жүргізу мақсатында мемлекеттік органдардың бақылауға жауапты лауазымды адамдары, бірлескен бақылау тобының қатысушылары бір-бірімен:
1) бірлескен бақылауды жүзеге асыру барысында туындайтын мәселелерді талқылай отырып жұмыс кеңестері;
2) консультациялар;
3) әдістемелік және талдамалық құжаттармен, ақпаратпен алмасу түріндегі өзара іс-қимылды жүзеге асырады.
131. Бақылау объектісінде бірлескен бақылауды ортақ бақылау тобы жүргізген кезде бақылау актісі үш данада жасалады. Бірлескен бақылауды жеке топ жүргізген кезде бақылау актісін тараптардың әрқайсысы жеке ресімдеп, кейіннен нәтижелерімен алмасады. Бақылау актісіне бақылауды жүргізген қызметкерлер қол қойған Тізілім қоса беріледі (Бақылау актісіне бақылаудың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер тізілімінің нысаны бойынша ресімделеді).

122. Проведение совместного контроля осуществляется Ревизионной комиссией одновременно в согласованные сроки на основании соответствующего утвержденного плана контрольной работы на очередной год как самостоятельного вида контроля либо в рамках проводимого комплексного контроля.
123. Подготовка к проведению совместного контроля проводится в соответствии со сроками, предусмотренными планом контрольной работы Ревизионной комиссии.
124. Руководитель группы контроля и участники группы контроля совместно с членом Ревизионной комиссии, ответственным за проведение совместного контроля, проводят сбор информации и направляют запросы на предоставление недостающей информации объектам контроля в течение двух рабочих дней от начала срока предварительного изучения.
125. По итогам предварительного изучения членом Ревизионной комиссии совместно с руководителем группы контроля составляются проекты Плана, Рабочих планов, проводится работа по согласованию программы совместного контроля не менее чем за пять рабочих дней до начала контрольного мероприятия.
126. В Программе совместного контроля по объектам контроля указываются: наименование объекта контроля, предмет контроля, тип и вид контроля, период охватываемый контролем, сроки проведения контроля, состав совместной группы контроля, объем средств, охватываемый контролем, вопросы контроля и последовательность их рассмотрения.
127. Для проведения совместного контроля из представителей государственных органов, участвующих в совместном контроле, формируется единая совместная или отдельная группа контроля каждой из сторон с распределением ее участников по объектам контроля и по уровням бюджета.
128. Документы, являющиеся основанием для проведения контроля, оформляются каждым государственным органом самостоятельно.
129. Командирование работников, а также оплата командировочных производится каждым государственным органом самостоятельно.
130. В целях качественного проведения совместного контроля должностные лица государственных органов, ответственные за контроль, участники совместной группы контроля осуществляют между собой взаимодействие в виде:
1) рабочих совещаний с обсуждением вопросов, возникающих в ходе осуществления совместного контроля;
2) консультаций;
3) обмена методическими и аналитическими документами, информацией.
131. При проведении совместного контроля единой группой на объекте контроля составляется акт совместного контроля в трех экземплярах. При проведении совместного контроля отдельной группой акт контроля оформляется каждой из сторон самостоятельно, с последующим обменом результатами. К акту контроля прилагается Реестр, подписанный работниками, проводившими контроль (оформляется по форме Реестра выявленных нарушений и недостатков по результатам контроля к акту контроля).

132. Бақылау актісіне жазбаша қарсылықтарды бірлескен бақылауды жүргізуге жауапты Тексеру комиссиясының мүшесі мен мемлекеттік органның лауазымды адамы бақылауды жүзеге асырған қызметкерлермен бірлесіп қарайды. Бақылау объектісіне жауапты өзінің атына жазбаша қарсылықтар келіп түскен мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде жолдайды.
133. Тексеру комиссиясы Бірлескен бақылаудың нәтижелері бойынша қорытындыны дайындауды (Есеп комитеті жүргізген бірлескен бақылаудың қорытындыларын қоспағанда) бірлескен бақылау барысында жасалған актілердің негізінде жүзеге асырылады, бақылау объектілеріне Қорытынды және Жиынтық тізілімді жолдау осы Қағиданың 158, 159-тармақтарында көрсетілген тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
134. Мемлекеттік органдармен бірге жүргізген бірлескен бақылаудың нәтижесі бойынша қорытындыға (Есеп комитетін қоспағанда) Тексеру комиссиясының мүшесі қол қояды және бірлескен бақылауды жүргізуге жауапты мемлекеттік органның лауазымды адамымен келісіп, қаулының жобасымен бірге Тексеру комиссиясының отырысына қарауға шығарады.
135. Бірлескен бақылаудың қатысушысы – мемлекеттік органның (Есеп комитетін қоспағанда) басшылығының қатысуымен өтетін Тексеру комиссиясының отырысында жүргізілген бірлескен бақылаудың материалдары талқыланып, Бірлескен бақылаудың нәтижелері туралы қаулы қаралып қабылданады.
136. Бірлескен отырысқа бақылау объектісінің лауазымды адамдары шақырылады.
137. Бірлескен бақылаудың нәтижелері бойынша Қаулының орындалуын бақылауды Тексеру комиссиясының бірлескен бақылауды жүргізуге жауапты мүшесі осы Қағиданың 6-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес жүзеге асырады.
5. Бақылаудың қорытындылары бойынша есептерді ресімдеу 1-параграф. Бақылау актілерін жасау және ресімдеу
138. Бақылау жүргізілген әрбір объекті бойынша бақылаудың нәтижелері осы Қағидаға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатаң есептілік бланкісінде бақылау актісімен ресімделеді. Бақылау актісі осы Қағидаға 16-қосымшаға сай нысан бойынша жасалады.
139. Бақылау актісінің құрылымы Бақылау бағдарламасындағы барлық мәселелердің толық көрсетілуін, онда баяндалған мәліметтердің анықтығын, объективтілігін қамтамасыз етуі тиіс.
140. Бақылау актісі Бақылау бағдарламасындағы және Жұмыс жоспарларындағы мәселелердің тізбесіне қатаң сәйкестікте жасалады. Анықталған бұзушылықтар бақылау актісіндегі жазбалардың анықтығын растайтын құжаттардың түпнұсқаларының деректемелеріне, сондай-ақ ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелер жасала отырып, объективті және дәл сипатталады. Егер, талдамалық сипаттағы мәселелерді қоспағанда, бақылау мәселесі бойынша бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаса, бақылаушы:

132. Письменные возражения к акту контроля рассматриваются членом Ревизионной комиссии и должностным лицом государственного органа, ответственными за проведение совместного контроля, совместно с работниками, осуществлявшими контроль. Ответ объекту контроля направляется тем государственным органом, в адрес которого поступили письменные возражения в течение пяти рабочих дней.
133. Подготовка Ревизионной комиссией Заключения по итогам совместного контроля (за исключением итогов совместного контроля, проведенного со Счетным комитетом) осуществляется на основании актов, составленных в ходе совместного контроля, направление Заключения и Сводного реестра объекту контроля осуществляется в соответствии с порядком, указанным в пунктах 158159 настоящих Правил.
134. Заключение по итогам совместного контроля, проведенного с государственными органами (за исключением Счетного комитета) подписывается членом Ревизионной комиссии и согласовывается с должностным лицом государственного органа, ответственным за проведение совместного контроля, и с проектом постановления выносится на рассмотрение на заседание Ревизионной комиссии.
135. На заседании Ревизионной комиссии с участием руководства государственного органа, участника совместного контроля (за исключением Счетного комитета), обсуждаются материалы проведенного совместного контроля, рассматривается и принимается Постановление об итогах совместного контроля.
136. На совместное заседание приглашаются должностные лица объекта контроля.
137. Контроль за исполнением Постановления по итогам совместного контроля осуществляет член Ревизионной комиссии, ответственный за проведение совместного контроля, в соответствии с порядком, установленным в главе 6 настоящих Правил.
5. Оформление отчетов по итогам контроля
Параграф 1. Составление и оформление актов контроля
138. Результаты контроля по каждому из подвергнутых контролю объектов оформляются актом контроля на бланке строгой отчетности по форме в соответствии с приложением 15 к настоящим Правилам. Акт контроля составляется по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
139. Структура акта контроля должна обеспечивать полноту отражения всех вопросов, указанных в Программе контроля, достоверность, объективность сведений, изложенных в нем.
140. Акт контроля составляется в строгом соответствии с перечнем вопросов Программы контроля и Рабочих планов. Выявленные нарушения описываются объективно и точно, с указанием необходимых ссылок на реквизиты оригиналов документов, подтверждающих достоверность записей в акте контроля, а также статей, пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены. Если по вопросу контроля, за исключением вопросов аналитического характера, не установлены нарушения и недостатки, контролером:

1) бақылау жүргізу мерзімі алты жұмыс күніне дейін қоса алғандағы бақылау іс-шаралары бойынша, оны бақылау объектісінің кіріс хат-хабарларын есепке алу жүйесінде тіркеп не почтамен хабарлай отырып, бақылау объектісінде Тапсырмада көрсетілген бақылаудың аяқталатын күніне дейін (үстеме бақылауды, бақылау өлшемін (тексеріп қарауды) қоспағанда) бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) мерзімі алты жұмыс күнінен асатын бақылау жүргізілген жағдайда, осы Қағиданың 147-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген рәсімдерді сақтай отырып, бақылау объектісінде бақылаудың аяқталатын күніне дейін күнтізбелік үш күннен кешіктірмей бақылау объектісінің лауазымды адамына танысып, қол қою үшін табыс етіледі.
Ескерту. 147-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
148. Бақылау объектісінің басшылығы жүргізілген бақылаудың нәтижелерімен танысуға (өлшем (тексеріп қарау) актісін қоспағанда) бақылау актісі берілген күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде бақылау актісімен танысады және оған қол қояды. Бақылаушылар және бақылау объектісінің лауазымды адамы бақылау актісінің екінші парағынан бастап, барлық беттеріне қолдарын қояды.
Ескерту. 148-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
149. Бақылаудың нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бақылау объектісінің басшылығы бақылау актісіне қарсылықтарының бар екені туралы ескертіп қол қояды. Бақылау актісіне жазбаша қарсылықтар бақылау актісінің танысуға алынған күнінен бастап, күнтізбелік он күн ішінде Тексеру комиссиясына ұсынылады. Бақылау объектісінің бақылау актісіне қол қойылғаннан кейін бірден ұсынған жазбаша қарсылықтарын бақылаушы бақылау актісіне қоса тіркейді. Көрсетілген мерзім өткен соң келіп түскен бақылау актісіне қарсылықтар немесе қарсылықсыз қол қойылған бақылау актісіне келіп түскен, сондай-ақ бақылау объектісінің лауазымды адамының бас тартуы салдарынан қол қойылмаған бақылау актісіне келіп түскен қарсылықтар қаралмайды.
Ескерту. 149-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

1) по контрольным мероприятиям, срок проведения которых составляет до шести рабочих дней включительно, не позднее одного рабочего дня до даты завершения контроля на объекте контроля, указанной в Поручении (за исключением актов встречного контроля, обмера (осмотра)), с регистрацией его в системе учета входящей корреспонденции объекта контроля либо почтой с уведомлением;
2) в случае проведения контроля сроком, превышающим шесть рабочих дней, не позднее трех календарных дней до даты завершения контроля на объекте контроля, с соблюдением процедур указанных в подпункте 1) пункта 147 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 147 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
148. Ознакомление с актом контроля и его подписание производится руководством объекта контроля в течение трех календарных дней со дня представления акта контроля на ознакомление с результатами проведенного контроля (за исключением акта обмера (осмотра)). Все страницы акта контроля, начиная со второго листа, парафируются контролерами и должностным лицом объекта контроля.
Сноска. Пункт 148 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
149. При несогласии с результатами контроля акт контроля подписывается руководством объекта контроля с оговоркой о наличии возражений. Письменные возражения к акту контроля представляются в Ревизионную комиссию в течение десяти календарных дней со дня получения акта контроля на ознакомление. Письменные возражения, представленные объектом контроля сразу после подписания акта контроля, прикладываются контролером к акту контроля. Не подлежат рассмотрению возражения к акту контроля, поступившие по истечении указанного срока или поступившие на акт контроля, подписанный без возражений, а также поступившие на акт контроля, не подписанный должностным лицом объекта контроля, вследствие его отказа.
Сноска. Пункт 149 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

150. Тексеру комиссиясына келіп түскен бақылау актісіне қарсылықтарды Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі Тексеру комиссиясының қызметкерлерін тарта отырып, барлық бақылау іс-шарасын жүргізу аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде қарайды және содан кейін қарсылықтың әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдерді көрсете отырып, бақылау объектісіне дәлелді жауап жібереді. Бақылау объектісінің бақылау актісіне ұсынған түсініктемелері оған жауап дайындалмастан назарға алынады.
Ескерту. 150-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
150-1. Тексеру комиссиясына келіп түскен бақылау актісіне қарсылықтар және оларға дәлелді жауаптар Тексеру комиссиясының отырысынан кейін міндетті түрде бақылау материалдарына және олардың электронды нұсқаларына қоса тіркеледі.
Ескерту. 150-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
151. Бақылау объектісінің басшылығы бақылау актісіне қол қоюдан бас тартқан жағдайда, бақылаушы бақылау объектісінің лауазымды адамының қол қоюдан бас тартқаны туралы бақылау актісінде тиісті жазба жасайды.
152. Бақылау объектісі бақылау актісінің қол қоюға берілген бұрынғы даналарына қол қоюдан бас тартып, оларды қайтармаған жағдайда, бақылаушы бақылау актісінің үшінші данасын толтырып, онда бақылау актісінің бұрынғы даналарына қол қоюдан бас тартылғаны және олардың қайтарылмағаны жөнінде тиісті жазба жасайды.
153. Бақылау тобының жетекшісі (бақылаушы) бақылау объектісі актіге қол қойғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, бақылау актілерін, Тізілімдерді, кестелерді және басқа қосымшаларды (болған жағдайда) мынадай қолайлы тәсілдердің бірі арқылы:
1) бақылаушының өзі қолма-қол;
2) сканерден өткізілгендерін – қорғалған байланыс арналары бойынша;
3) бақылау актісінің тұпнұсқасын (құпия актіні қоспағанда) – фельдъегерлік байланыс не хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы;
4) құпия сипаты бар бақылау актілерін – Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі заңнамасында белгіленген талаптарды сақтай отырып, Тексеру комиссиясына жібереді және (немесе) ұсынады.
Бақылау актісінің бір данасы (№ 2 дана) анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау және басқа да іс-әрекеттер жасау үшін бақылау объектісінің басшысында қалдырылады.

150. Поступившие в Ревизионную комиссию возражения к акту контроля рассматриваются после окончания проведения всего контрольного мероприятия в течение пяти рабочих дней членом Ревизионной комиссии, ответственным за контроль, с привлечением работников Ревизионной комиссии и после чего направляется мотивированный ответ объекту контроля с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения. Пояснения, представленные объектом контроля на акт контроля, принимаются во внимание без подготовки ответа на него.
Сноска. Пункт 150 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
150-1. Поступившие в Ревизионную комиссию возражения к акту контроля и мотивированные ответы на них после заседания Ревизионной комиссии в обязательном порядке приобщаются к материалам контроля и их электронным версиям.
Сноска. Правила дополнены пунктом 150-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
151. При отказе от подписания акта контроля руководством объекта контроля в акте контроля контролером производится соответствующая запись об отказе должностного лица объекта контроля от подписи.
152. В случае отказа от подписи и не возврате объектом контроля переданных на подпись предыдущих экземпляров акта контроля, контролером составляется третий экземпляр акта контроля, в котором производится соответствующая запись об отказе от подписи и не возврате предыдущих экземпляров акта контроля.
153. Руководителем группы контроля (контролером) не позднее следующего рабочего дня после подписания акта объектом контроля направляются и (или) представляются в Ревизионную комиссию акты контроля, Реестры, таблицы и другие приложения (при наличии) одним из приемлемых способов:
1) нарочно непосредственно контролером;
2) отсканированные – по защищенным каналам связи;
3) оригинал акта контроля (за исключением секретного) посредством фельдъегерской связи либо по почте заказным письмом с уведомлением;
4) акты контроля, имеющие секретный характер – с соблюдением требований, установленных законодательством Республики Казахстан по защите государственных секретов.
Один экземпляр акта контроля (экземпляр № 2) остается у руководителя объекта контроля для принятия мер по устранению выявленных нарушений и совершения других действий.

Ескерту. 153-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
154. Қол қоюдан бас тартылғаны не бақылау актісінің алдыңғы даналарының қайтарылмағаны туралы белгісі бар бақылау актілері әкімшілік хаттаманың көшірмелерімен, Тізіліммен, кестелермен және басқа да қосымшалармен бірге (болған жағдайда) әкімшілік хаттама жасалғаннан кейін келесі күні осы Қағиданың 153-тармағына сәйкес Тексеру комиссиясына жіберіледі және (немесе) ұсынылады.
Ескерту. 154-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
155. Бақылаушылар бақылау актісіне қол қойылғаннан немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалғаннан кейін келесі жұмыс күннен кешіктірмей не іссапардан келген күні бақылау актісінің (№ 1 дана не № 3 дана), Тізілімнің және бақылау актісіне басқа да қосымшалардың түпнұсқаларын құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімшеде тіркейді.
Объективті себептер туындаған жағдайда (іссапардан жұмыс күні аяқталған соң (демалыс күндері) келгенде, сырқаттанып қалғанда), бақылау актісінің, Тізілімнің және басқа да қосымшалардың түпнұсқалары келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей тіркеледі.
Бақылау актісінің, Тізілімнің түпнұсқалары тігіліп тапсырылады, оған «Пакеттер үшін» деген мөр басылады, соңғы бетінің арт жағына парақ саны туралы белгі қойылады, құжаттардың атауларының және бақылау актілеріне қосымшалардың парақ санының тізімдемесімен, бақылау объектісінің қарсылықтарымен бірге (болған жағдайда) бақылау материалдарының жинақ папкасында қалыптастырылады және ол басқа да бақылау материалдарымен толықтырылғанға дейін бақылау тобының жетекшісінде (бақылаушыда) не жауапты лауазымды адамда сақталады.
Ескерту. 155-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
156. Бақылау актілері және бақылау актілеріне қоса берілген Тізілімдер Тексеру комиссиясына келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күн ішінде сапаны бақылау жүргізуге тапсырылады. Сапаны бақылаудың нәтижесі бойынша сараптамалық қорытынды бес жұмыс күні ішінде дайындалады.

Сноска. Пункт 153 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154. Акты контроля с отметкой об отказе от подписания либо о невозврате предыдущих экземпляров акта контроля с копиями административного протокола, Реестром, таблицами и другими приложениями (при наличии) направляются и (или) представляются на следующий день после составления административного протокола в Ревизионную комиссию в соответствии с пунктом 153 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 154 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
155. Оригиналы акта контроля (экземпляр № 1 либо экземпляр № 3), Реестра и других приложений к акту контроля контролерами не позднее следующего рабочего дня после подписания акта контроля или составления протокола об административном правонарушении либо в день приезда из командировки регистрируются в структурном подразделении, ответственном за документооборот.
В случае возникновения объективных причин (приезд из командировки к концу рабочего дня (в выходные дни), по болезни) оригиналы акта контроля, Реестра и другие приложения регистрируются не позднее следующего рабочего дня.
Оригиналы акта контроля, Реестра сдаются прошнурованными, скрепляются печатью «Для пакетов», на оборотной стороне последней страницы делается отметка о количестве листов, и вместе с описью наименований документов и количества листов приложений к акту контроля, возражениями объекта контроля (при наличии) формируются в накопительной папке материалов контроля и хранятся у руководителя группы контроля (контролера) либо у ответственного должностного лица до укомплектования ее остальными материалами контроля.
Сноска. Пункт 155 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156. Акты контроля и Реестры, приложенные к актам контроля, в течение трех рабочих дней со дня их поступления в Ревизионную комиссию сдаются для проведения контроля качества. Экспертное заключение по итогам контроля качества готовится в течение пяти рабочих дней.

Ескерту. 156-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
156-1. Бірлескен бақылаудың қорытындысы бойынша республикалық және жергілікті бюджеттер қаражатына жеке-жеке жиынтық тізілім қалыптастырылады.
Ескерту. 156-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
156-2. Бақылаудың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімдерінің, Жиынтық тізілімдердің, бақылау қорытындысы бойынша Қаулылардың (Ұсынымдардың) жобаларына заң сараптамасы жүзеге асырылады.
Егер, бақылау материалдарына заң қорытындысын дайындау кезінде бақылаушылар бастапқыда қоса берілмеген құжаттарды ұсынса, мұндай құжаттар міндетті түрде бақылау материалдарына, соның ішінде оның электронды нұсқасына қоса тіркеледі.
Ескерту. 156-2-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
157. Сапаны бақылау осы Қағидаға 19-қосымшада келтірілген сапаны бақылауды жүзеге асыру жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға сәйкес жүргізіледі.
2-параграф. Шешімдерді (Қаулыларды (Ұсынымдарды)) жасау және ресімдеу
158. Жүргізілген бақылау іс-шарасының нәтижелері бойынша Тексеру комиссиясының оны жүргізуге жауапты мүшесі бақылау тобы жетекшісінің, бақылаушылардың және (немесе) бақылауды жүзеге асыруға тартылған сарапшылардың, мемлекеттік органдар мамандарының және аудиторлық ұйымдар қызметкерлерінің қатысуымен бақылау актілеріне сапаны бақылаудың сараптамалық қорытындысын және бақылау орнына бару арқылы қайта бақылау (қайта тексеру) (болған жағдайда) нәтижелерін алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қорытындының, бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің жиынтық тізілімінің (бұдан әрі – Жиынтық тізілім) және Қаулының (Ұсынымның) жобаларын дайындайды.
Ескерту. 158-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 156 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156-1. По итогам совместного контроля формируются отдельные сводные реестры по средствам республиканского и местного бюджетов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 156-1 в соответствии с нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
156-2. По проектам Реестров выявленных нарушений и недостатков по результатам контроля, Сводных реестров, Постановлений (Представлений) по итогам контроля осуществляется юридическая экспертиза.
В случае, если при подготовке юридического заключения к материалам контроля контролерами представлены документы, не приложенные изначально, такие документы в обязательном порядке приобщаются материалам контроля, в том числе к его электронной версии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 156-2 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
157. Контроль качества проводится в соответствии с методическими рекомендациями по осуществлению контроля качества, представленными в приложении 19 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Составление и оформление решений (Заключений,
Постановлений (Представлений))
158. По результатам проведенного контрольного мероприятия член Ревизионной комиссии, ответственный за его проведение, с участием руководителя группы контроля, контролеров и (или) с привлеченными экспертами, специалистами государственных органов, работниками аудиторской организации, осуществлявшими контроль, после получения экспертного заключения контроля качества актов контроля и результатов повторного контроля с выездом на место (перепроверка) (при наличии), в течение десяти рабочих дней готовит проекты Заключения, сводного реестра выявленных нарушений и недостатков по результатам контроля (далее - Сводный реестр) и Постановления (Представления).
Сноска. Пункт 158 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

159. Тексеру комиссиясының бақылау іс-шарасын жүргізуге жауапты мүшесі қол қойған Қорытындының жобасы Жиынтық тізіліммен бірге Тексеру комиссияның отырысы өткізілгенге дейін екі жұмыс күні бұрын танысу үшін негізгі бақылау объектісіне (бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне) жіберіледі.
Ескерту. 159-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
160. Ішкі келісу рәсімдерінен өткеннен кейін Қорытындының, Жиынтық тізілімнің және Қаулының (Ұсынымның) жобаларына Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі қол қояды және бұрыштама қояды, Тексеру комиссиясының отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей, Тексеру комиссиясының Төрағасына ұсынылады.
Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
161. Сапаны бақылаудың сараптамалық қорытындысында жасалған бақылау актілерінің Стандарттарға сәйкессіздігін растайтын фактілер көрсетілген жағдайда, Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі бақылау материалдарын Тексеру комиссиясының отырысына шығарып, тиісті шешім қабылдаудың орындылығы туралы Тексеру комиссиясы Төрағасының атына қызметтік жазба енгізеді.
162. Қорытынды кіріспе, негізгі (талдамалық), қорытынды бөліктерден тұрады және осы Қағидаға 20-қосымшада келтірілген нысан бойынша ресімделеді.
163. Жиынтық тізілім осы Қағидаға 21-қосымшаға сай нысан бойынша жасалады.
164. Қорытындыда бақылау іс-шарасының негізгі нәтижелері, бақылау актісінде (аудиторлық есепте) көрсетілген бұзушылықтардың, кемшіліктердің анықталған, құжаттармен және сапаны бақылаумен расталған фактілері, сондай-ақ уәкілетті органның және ұйымдардың қорытындыларының нәтижелері (болған жағдайда) жинақталады, жүйеленеді және қысқаша нысанда көрсетіледі. Жинақталған бір текті (бір үлгідегі) бұзушылықтар, кемшіліктер оларды жою және бақылау объектілерінің қызметін регламенттейтін және экономиканы немесе жеке алғанда экономика саласын, әлеуметтік саланы, мемлекеттік басқарудың басқа да салаларын дамытуға бағытталған нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстармен бірге бақылау объектілері бойынша жеке тармақта баяндалады.
Қорытындыға бақылау объектілері қалпына келтірген және өтеген қаражат (жұмыстар, тауарлар, көрсетілген қызметтер) туралы ақпарат осы Қағидаға 21-1-қосымшаға сай нысан бойынша қоса беріледі.

159. Проект Заключения, подписанный членом Ревизионной комиссии, ответственным за проведение контрольного мероприятия, вместе со Сводным реестром направляется для ознакомления основному объекту контроля (администратору бюджетных программ) за два рабочих дня до проведения заседания Ревизионной комиссии.
Сноска. Пункт 159 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
160. Проекты Заключения, Сводного реестра и Постановления (Представления) после прохождения внутренней процедуры согласования подписываются и визируются членом Ревизионной комиссии, ответственным за контроль, и представляются Председателю Ревизионной комиссии не позднее трех рабочих дней до проведения заседания Ревизионной комиссии.
Сноска. Пункт 160 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
161. В случае указания в экспертном заключении контроля качества фактов, подтверждающих не соответствие составленных актов контроля Стандартам, членом Ревизионной комиссии, ответственным за контроль, на имя Председателя Ревизионной комиссии вносится служебная записка о целесообразности вынесения материалов контроля на заседание Ревизионной комиссии и принятия соответствующего решения.
162. Заключение состоит из вводной, основной (аналитической), итоговой частей и оформляется по форме, приведенной в приложении 20 к настоящим Правилам.
163. Сводный реестр составляется по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
164. В Заключении обобщаются, систематизируются и отражаются в краткой форме основные результаты контрольного мероприятия, подтвержденные документами и контролем качества установленные факты нарушений, недостатки, указанные в акте контроля (аудиторском отчете), а также результаты заключений уполномоченного органа и организаций (при наличии). Обобщенные однородные (однотипные) нарушения, недостатки излагаются отдельными пунктами по объектам контроля, с предложениями по их устранению и совершенствованию нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность объектов контроля, и направленных на развитие экономики или отдельно взятой отрасли экономики, социальной сферы, других сфер государственного управления.
К заключению прилагается информация о восстановленных и возмещенных объектами контроля средствах (работы, товары, услуги) по форме согласно приложению 21-1 к настоящим Правилам.

Ескерту. 164-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
165. Қорытындыға бақылау объектісінің осы Қағидада белгіленген тәртіппен қаралмаған қарсылықтары бар бұзушылық фактілерін енгізуге жол берілмейді.
Ескерту. 165-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
166. Бақылаудың нәтижелері бақылау бағыттарының ерекшеліктерін ескере отырып, бақылаудың үлгісіне, түріне және объектісіне сәйкес жүйеге келтіріліп, мына бағыттар:
1) аумақтарды дамыту бағдарламаларының, бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын нормативтік-әдістемелік қамтамасыз ету;
2) мемлекеттік органның аумақтарды дамыту бағдарламаларын, бюджеттік бағдарламаларды іске асыруға немесе жекелеген әлеуметтік және экономикалық міндеттерді шешуге бағытталған қызметі;
3) бюджет қаражатын, оның ішінде трансферттерді, кредиттерді байланысты гранттарды, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын игерудің, бюджеттік бағдарламалар бойынша түпкілікті мақсаттар мен нәтижелерге қол жеткізудің, мемлекет активтерін пайдаланудың нәтижелілігі дәрежесі;
4) жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығы, сондай-ақ жергiлiктi бюджетке түсетiн түсiмдердiң артық (қате) төленген сомаларын қайтарудың және (немесе) есепке жатқызудың дұрыстығы;
5) қаржы активтерін сатып алу, оларды сатудан бюджетке түскен қаражат түсімдері бойынша бақылау нәтижелері;
6) Тексеру комиссиясы шешімдерінің орындалу сапасын постбақылаудың нәтижелері бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 166-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
167. Қорытынды Тексеру комиссиясы қаулысының (ұсынымының) жобасын дайындау үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 167-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
168. Тексеру комиссиясының қаулысы әкімшілік рәсімдер туралы заңнамада белгіленген деректемелерді қамтиды.
Ескерту. 168-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
169. Тексеру комиссиясының отырысында жүргізілген бақылау іс-шараларының қорытындылары қаралады. Қорытынды, Қаулы (Ұсыным) бақылауға жауапты лауазымды адамның және бақылау объектілері өкілдерінің ақпаратын тыңдаудың қорытындысы бойынша қабылданады.

Сноска. Пункт 164 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
165. Не допускается включение в Заключение фактов нарушений с нерассмотренными возражениями объекта контроля в установленном настоящими Правилами порядке.
166. Результаты контроля систематизируются и отражаются в соответствии с типом, видом и объектом контроля, с учетом особенностей направления контроля, по следующим направлениям:
1) нормативно-методическое обеспечение реализации программ развития территорий, бюджетных программ;
2) деятельность государственного органа, направленная на реализацию программ развития территорий, бюджетных программ или на решение отдельных социальных и экономических задач;
3) степень результативности освоения бюджетных средств, в том числе трансфертов, кредитов, связанных грантов, займов местных исполнительных органов, достижения конечных целей и результатов по бюджетным программам, использования активов государства;
4) полнота и своевременность поступлений в местный бюджет, а также правильность возврата и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в местный бюджет;
5) результаты контроля по приобретению финансовых активов, поступлений средств от их продажи в бюджет;
6) результаты постконтроля качества исполнения решений Ревизионной комиссии.
Сноска. Пункт 166 с изменениями, внесенными нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
167. Заключение является основой для подготовки проекта постановления (представления) Ревизионной комиссии.
168. Постановление Ревизионной комиссии содержит реквизиты, установленные законодательством об административных процедурах.
169. На заседании Ревизионной комиссии рассматриваются итоги проведенных контрольных мероприятий. Заключение, Постановление (Представление) принимаются по итогам заслушанной информации должностного лица, ответственного за контроль и представителей объектов контроля.

Ескерту. 169-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
169-1. Егер, бақылау іс-шараларының қорытындылары бойынша Тексеру комиссиясының отырысы барысында бақылау объектісі Тексеру комиссиясының Қаулысы (Ұсынымы) жобасының тапсырмалық тармақтарын орындау мерзімдерін ауыстыруға не жобаны өзге де түзетуге бастама жасаса, отырыс хаттамасында бастамашы, негіз және қабылданған шешім көрсетіледі.
Тексеру комиссиясының Қаулысына (Ұсынымына) қол қойылған кезде оған бақылау іс-шарасын жүргізуге жауапты Тексеру комиссиясы мүшесінің баяндамалары (соның ішінде ЭҚАБЖ-да) қоса беріледі.
Құпия сипаттағы бақылау іс-шаралары бойынша отырыстар Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі заңнамада белгіленген талаптарды сақтай отырып өткізіледі.
Ескерту. 169-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
170. Қаулы айқындаушы және қаулы шығарушы бөліктерден тұрады және осы Қағидаға 22-қосымшада келтірілген нысанға сәйкес ресімделеді.
171. Қаулының айқындаушы бөлігінде бақылау іс-шарасының нәтижелері туралы жалпы тұжырым көрсетіледі.
Ескерту. 171-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
172. Қаулының қаулы шығарушы бөлігі жүргізілген бақылау іс-шарасының нәтижесі бойынша дайындалған Қорытындыны бекіту туралы шешімді, жергілікті атқарушы органға, басқа да органдарға нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсынымдарды, бақылау объектілері орындауға міндетті шешімдерді (қаражатты бюджетке қайтару қажет болған жағдайда, бюджетке түсетін түсімдердің коды көрсетіледі), құқық қорғау және басқа да уәкілетті органдарға тапсырмалық тармақтарды, сондай-ақ Ұсынымды жолдау туралы шешімдерді қамтиды.
Ескерту. 172-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 169 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
169-1. В случае, если в ходе заседания Ревизионной комиссии по итогам контрольных мероприятий объект контроля инициирует перенос сроков исполнения порученческих пунктов либо иные корректировки проекта Постановления (Представления) Ревизионной комиссии, в протоколе заседания указываются инициатор, основание и принятое решение.
При подписании Постановления (Представления) Ревизионной комиссии к нему прилагаются (в том числе в ЕСЭДО) доклады члена Ревизионной комиссии, ответственного за проведение контрольного мероприятия.
Заседания по контрольным мероприятиям, имеющим секретный характер, проводятся с соблюдением требований, установленных законодательством Республике Казахстан по защите государственных секретов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 169-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
170. Постановление состоит из констатирующей и постановляющей частей и оформляется в соответствии с формой, приведенной в приложении 22 к настоящим Правилам.
171. В констатирующей части Постановления указывается общий вывод о результатах контрольного мероприятия.
Сноска. Пункт 171 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
172. Постановляющая часть Постановления содержит решение об утверждении Заключения, подготовленного по итогам проведенного контрольного мероприятия, рекомендации местному исполнительному органу, другим органам по совершенствованию нормативных правовых актов, решения обязательные для исполнения объектами контроля (в случае необходимости возврата средств бюджет указывается код поступлений в бюджет), порученческие пункты правоохранительным и другим уполномоченным органам, а также решения о направлении Представления.
Сноска. Пункт 172 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

173. Тексеру комиссиясының жауапты мүшесінің Қорытындысы немесе Қорытындысынан алынған үзінді қоса беріліп, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың басшыларына жолданған Қаулылар оларда көрсетілген мерзімде қаралады.
Ескерту. 173-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
174. Бақылау объектілеріне жұмыстағы бұзушылықтар мен кемшіліктерді оларға қатысты бөлігінде жою үшін Ұсынымдар жолданады, олар ондағы көрсетілген мерзімде қаралады.
175. Бақылау объектілеріне және басқа да мүдделі адамдарға өздеріне қатысты анықталған бұзушылықтарды және жұмыстағы кемшіліктерді жою үшін Ұсыным осы Қағидаға 23-қосымшаға сай нысан бойынша ресімделеді.
176. Тексеру комиссиясының жауапты мүшесінің Қорытындысы қоса берілген Қаулылар толық көлемінде тиісті әкімдіктерге және құқық қорғау органдарына да жолдануы мүмкін.
176-1. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 140-бабына сәйкес, Тексеру комиссиясы Қаулы (Ұсыным) қабылдағаннан кейін үш жұмыс күні ішінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға электрондық ақпараттық есепке алу құжатын – талон-хабарламаны ұсынады.
Ескерту. 176-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
6. Тексеру комиссиялары шешімдерінің (Қаулыларының
(Ұсынымдарының)) орындалуын мониторингілеу мен бақылауды жүзеге асыру
1-параграф. Шешімдердің орындалуын мониторингілеу мен бақылау
177. Қаулылардың (Ұсынымдардың) орындалуын бақылауды Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі тұрақты негізде жүзеге асырады.
178. Құжат айналымына (мониторингілеуге) жауапты құрылымдық бөлімше Тексеру комиссиясы Қаулыларының (Ұсынымдарының) тапсырмалық тармақтарын қол қойылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде бақылауға қоюды жүзеге асырады, қаулының (ұсынымның) орындалу мерзіміне дейін үш жұмыс күні бұрын олардың орындалу мерзімі туралы Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесінің есіне салады.
179. Заң қызметі (заңгер) жартыжылдықта бір рет есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін құқық қорғау органдарымен бірге салыстырып тексеру жолымен оларға жіберілген бақылау материалдарын қараудың нәтижелеріне мониторинг жүргізіп, Тексеру комиссиясының Төрағасын және бақылауға жауапты мүшесін хабардар етеді.

173. Постановления с приложением Заключения или выписки из Заключения ответственного члена Ревизионной комиссии, направленные руководителям государственных органов и организаций, рассматриваются в указанные в них сроки.
Сноска. Пункт 173 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
174. Объектам контроля для устранения нарушений и недостатков в работе направляются Представления в части их касающейся, которые рассматриваются в указанные в них сроки.
175. Представление объектам контроля и другим заинтересованным лицам для устранения выявленных нарушений и недостатков в работе в части, их касающейся, оформляется по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
176. Постановления с приложением заключения ответственного члена Ревизионной комиссии в полном объеме также могут направляться в соответствующие акиматы и правоохранительные органы.
176-1. Ревизионная комиссия представляет в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов электронный информационный учетный документ – талон-уведомление в течение трех рабочих дней после принятия Постановления (Представления) в соответствии со статьей 140 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 176-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Осуществление мониторинга и контроля исполнения решений
Ревизионной комиссии (Постановлений (Представлений))
Параграф 1. Мониторинг и контроль исполнения решений
177. Контроль за исполнением Постановлений (Представлений) на постоянной основе осуществляет член Ревизионной комиссии, ответственный за контроль.
178. Структурное подразделение, ответственное за документооборот (мониторинг), осуществляет постановку на контроль порученческих пунктов Постановлений (Представлений) Ревизионной комиссии в течение одного рабочего дня со дня подписания, за три рабочих дня до наступления срока исполнения постановления (представления) напоминает члену Ревизионной комиссии, ответственному за контроль, о сроке их исполнения.
179. Юридическая служба (юрист) раз в полугодие проводит мониторинг результатов рассмотрения направленных материалов контроля правоохранительным органам путем сверки с ними до 20 числа, следующего за отчетным периодом, и информирует Председателя и члена Ревизионной комиссии, ответственного за контроль.

180. Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі бақылау объектісінен ақпаратты (растаушы құжаттарды) алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бақылау объектісінің Қаулылардың (Ұсынымдардың) шешімдерін орындауына талдау жүргізіп, соның негізінде қызметтік жазба дайындайды.
Бақылау объектісі Қаулыны (Ұсынымды) орындаған жағдайда, Тексеру комиссиясының мүшесі Тексеру комиссиясы Төрағасының атына Қаулының (Ұсынымның) іске асырылуы және оны бақылаудан алып тастау туралы қызметтік жазба дайындайды.
Ескерту. 180-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
181. Есеп комитеті мен тексеру комиссиясының бірлескен Қаулысы шешімдерінің орындалуын мониторингілеу кезінде Тексеру комиссиясының жауапты мүшесі бірлескен Қаулының орындалуы туралы облыс әкімдігінен және басқа да бақылау объектілерінен алынған ақпараттың негізінде бірлескен Бақылаудың шешімдерін толық және тиісінше орындалуына талдау жүргізеді, бақылау объектілерінің бұзушылықтарды нақты жойғанына постбақылауды жүзеге асырады және бірлескен Қаулының орындалуы туралы ақпаратты алған күннен бастап кемінде он жұмыс күні ішінде шешім қабылдау үшін Есеп комитетіне растайтын құжаттардың және жүргізілген постбақылау материалдарының көшірмелерімен бірге ақпарат жібереді.
182. Бақылау объектісі Тексеру комиссиясы Қаулыларының (Ұсынымдарының) шешімдерін орындау жөніндегі ақпаратты тиісті мерзімде ұсынбаған жағдайда, Тексеру комиссиясының мүшесі бақылау объектісіне кемінде екі жұмыс күнінен кешіктірмей ЭҚАБЖ (болған жағдайда) арқылы және қағаз түрінде почтамен әкімшілік жауапкершілік туралы ескерту жолдайды.
Ескерту. 182-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
183. Бақылау объектісі тапсырмалық тармақты белгіленген мерзімде орындамаған жағдайда, Тексеру комиссиясының мүшесі Қаулыда (Ұсынымда) көрсетілген мерзім аяқталған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Тексеру комиссиясы Төрағасының атына бақылау объектісіне әкімшілік ықпал ету шарасын қолдану туралы қызметтік жазба дайындап, сараптама жүргізу үшін заң қызметіне (заңгерге) жібереді.
Бақылау объектісі Қаулылардың (Ұсынымдардың) шешімдерін тиісінше орындамаған жағдайда, Тексеру комиссиясының мүшесі осы Қағиданың 180-тармағында көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде Тексеру комиссиясы Төрағасының атына бақылау объектісіне әкімшілік ықпал ету шарасын қолдану туралы қызметтік жазба жасап, құқықтық сараптама жүргізу үшін заң қызметіне (заңгерге) жібереді.
Заң қызметі (заңгер) Тексеру комиссиясы Төрағасының бұрыштамасы бар Тексеру комиссиясы мүшесінің қызметтік жазбасын алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағиданың 86-тармағында көзделген растаушы құжаттар болғанда, әкімшілік іс жүргізуді қозғаудың орындылығы туралы сараптамалық қорытынды жасайды, орындылығы танылған жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама ресімдейді.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырылған кезден бастап үш тәулік ішінде Тексеру комиссиясының мүшесі әкімшілік іс материалдарын тиісті сотқа жолдайды.

180. Членом Ревизионной комиссии, ответственным за контроль, в течение пяти рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от объекта контроля проводится анализ выполнения объектом контроля решений Постановлений (Представлений), на основе которого составляется служебная записка.
В случае исполнения объектом контроля Постановления (Представления) членом Ревизионной комиссии на имя Председателя Ревизионной комиссии составляется служебная записка о реализации Постановления (Представления) и снятии его с контроля.
Сноска. Пункт 180 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
181. При мониторинге исполнения решений совместного Постановления Счетного комитета и Ревизионной комиссии ответственный член Ревизионной комиссии на основании полученной от акимата области и других объектов контроля информации об исполнении совместного Постановления проводит анализ полноты и надлежащего исполнения решений совместного Постановления, осуществляет постконтроль фактического устранения объектами контроля нарушений, и направляет в Счетный комитет информацию с копиями подтверждающих документов и материалами проведенного постконтроля для принятия решения в течение не более десяти рабочих дней со дня получения информации об исполнении совместного Постановления.
182. Членом Ревизионной комиссии не менее чем за два рабочих дня направляется посредством ЕСЭДО (при наличии) и в бумажном виде по почте объекту контроля напоминание об административной ответственности в случае не представления объектом контроля в соответствующие сроки информации по исполнению решений Постановлений (Представлений) Ревизионной комиссии.
Сноска. Пункт 182 в редакции нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
183. В случае неисполнения объектом контроля в указанный срок порученческого пункта членом Ревизионной комиссии в течение одного рабочего дня со дня истечения указанного в Постановлении (Представлении) срока на имя Председателя Ревизионной комиссии составляется служебная записка о принятии мер административного воздействия к объекту контроля и направляется для проведения экспертизы в юридическую службу (юристу).
В случае ненадлежащего выполнения объектом контроля решений Постановлений (Представлений) членом Ревизионной комиссии в течение одного рабочего дня после истечения срока, указанного в пункте 180 настоящих Правил, на имя Председателя Ревизионной комиссии составляется служебная записка о принятии мер административного воздействия к объекту контроля и направляется для проведения правовой экспертизы в юридическую службу (юристу).
Юридическая служба (юрист) в течение одного рабочего дня со дня получения служебной записки члена Ревизионной комиссии с резолюцией Председателя Ревизионной комиссии составляет экспертное заключение о целесообразности возбуждения административного производства при наличии подтверждающих документов, предусмотренных пунктом 86 настоящих Правил, в случае признания целесообразности оформляет протокол об административном правонарушении.
В течение трех суток с момента составления протокола об административном правонарушении членом Ревизионной комиссии направляются материалы административного дела в соответствующий суд.

Ескерту. 183-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
184. Тексеру комиссиясының Төрағасы Тексеру комиссиясы мүшесінің қызметтік жазбасының негізінде Тексеру комиссиясының шешімін бақылаудан алып тастау туралы не оның орындалуын жалғастыру туралы шешім қабылдайды.
Тексеру комиссиясы Төрағасының шешімі қабылданғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі бақылау объектісін Тексеру комиссиясының шешімін бақылаудан алып тастау не оның орындалуын жалғастыру туралы хабардар етеді, құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше Тексеру комиссиясы жауапты мүшесінің Тексеру комиссиясы Төрағасының бұрыштамасы қойылған қызметтік жазбасын және бақылау объектілерінің Тексеру комиссиясы шешімдерінің орындалғаны жөніндегі ақпаратын тіркеуді жүзеге асырады.
185. Қажет болған жағдайда, Қаулының (Ұсынымның) орындалу барысы туралы мәселені талқылау Тексеру комиссиясының отырысына шығарылады, оны қараудың қорытындысы бойынша тиісті шешім қабылданады.
Ескерту. 185-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
2-параграф. Шешімдердің орындалуын постбақылау
186. Тексеру комиссиясының мүшесі бақылау объектісінен Қаулының (Ұсынымның) толық орындалуы туралы қорытынды ақпаратты алған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде, Қаулының (Ұсынымның) қандай да бір тармақтары орындалмаған және (немесе) ұсынылған қорытынды ақпараттың анықтығы күмән келтірген жағдайда, Тексеру комиссиясы Төрағасының атына өткізілетін уақытын келісе отырып, Тексеру комиссиясы шешімдерінің орындалуына бақылау жүргізу (бұдан әрі – постбақылау) туралы қызметтік жазба дайындайды.
187. Постбақылау жүргізу туралы шешімді Тексеру комиссиясының Төрағасы Тексеру комиссиясының жұмыс жоспарына өзгерістер енгізе отырып қабылдайды.
188. Постбақылау мынадай тәсілдердің бірі:
1) Қаулылар (Ұсынымдар) шешімдерінің орындалу толықтығы мен анықтығына постбақылау объектісіне бару арқылы тексеру жүргізу;
2) постбақылау жүргізу мәселелерін постбақылау объектісі бақылау объектісі болып табылатын бақылау іс-шарасының бағдарламасына енгізу бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
189. Постбақылауды жүргізу Тексеру комиссиясының жүргізілген бақылауға жауапты мүшесінің Тапсырмасы негізінде жүзеге асырылады, оның қорытындылары бақылау актісімен ресімделеді.

Сноска. Пункт 183 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
184. Председателем Ревизионной комиссии на основании служебной записки члена Ревизионной комиссии принимается решение о снятии контроля либо о продолжении исполнения решений Ревизионной комиссии.
В течение трех рабочих дней после принятия решения Председателем Ревизионной комиссии член Ревизионной комиссии, ответственный за проведение контроля, информирует объект контроля о снятии с контроля либо продолжении исполнения решения Ревизионной комиссии, структурное подразделение, ответственное за документооборот, осуществляет регистрацию служебной записки ответственного члена Ревизионной комиссии с резолюцией Председателя Ревизионной комиссии и информации объектов контроля об исполнении решений Ревизионной комиссии.
185. В случае необходимости, обсуждение вопроса о ходе исполнения Постановления (Представления) выносится на заседание Ревизионной комиссии, по итогам его рассмотрения принимается соответствующее решение.
Сноска. Пункт 185 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Постконтроль исполнения решений
186. Член Ревизионной комиссии в течение одного рабочего дня после получения итоговой информации от объекта контроля о полном исполнении Постановления (Представления), в случае невыполнения пунктов Постановления (Представления) и (или) имеющихся сомнениях по достоверности представленной итоговой информации готовит служебную записку на имя Председателя Ревизионной комиссии о проведении контроля исполнения решений Ревизионной комиссии (далее – постконтроль) с согласованием даты его проведения.
187. Решение о проведении постконтроля принимается Председателем Ревизионной комиссии с внесением изменений в План работы Ревизионной комиссии.
188. Постконтроль может быть осуществлен одним из следующих способов:
1) проведение проверки полноты и достоверности исполнения решений постановлений (представлений) с выходом на объект постконтроля;
2) включением вопросов проведения постконтроля в программу контрольного мероприятия, объектом контроля которого является объект постконтроля.
189. Проведение постконтроля осуществляется на основании поручения члена Ревизионной комиссии, ответственного за проведенный контроль, итоги которого оформляются актом контроля.

190. Постбақылау іс-шарасын жүргізудің, Тексеру комиссиясының қаулысын (ұсынымын) орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін постбақылау объектісінің лауазымды адамдарына шара қолдану туралы әкімшілік хаттаманың жобасымен бірге (қажет болған жағдайда) Тексеру комиссиясы шешімдерінің орындалуы туралы қорытындыны дайындаудың мерзімі он жұмыс күнінен аспауы тиіс.
191. Тексеру комиссиясының Төрағасы Тексеру комиссиясы мүшесінің қорытындысы негізінде Тексеру комиссиясының шешімдерін бақылаудан толық алып тастау не оның жекелеген тармақтарының орындалуын жалғастыру туралы шешім қабылдайды.
192. Тексеру комиссиясы Төрағасының бақылаудан алып тастау не оның орындалу барысын бақылауды жалғастыру туралы қарары қабылданғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде Тексеру комиссиясы мүшесінің назарына жеткізіледі.
193. Тексеру комиссиясының мүшесі Тексеру комиссиясы Төрағасының қарарын алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде бақылау объектісіне Тексеру комиссиясы шешімінің бақылаудан толық алынып тасталғаны немесе оның орындалуының жалғастырылғаны туралы хабарлама жолдайды.
194. Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше жүргізілген постбақылаудың нәтижелері бойынша Тексеру комиссиясы Төрағасының қарары жазылған қорытындыны, сондай-ақ бақылау объектісінің ақпаратын тіркейді.
7. Қорытынды ережелер
1-параграф. Бақылау іс-шараларының қорытындыларын бұқаралық
ақпарат құралдарында жария ету
195. Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі бақылау тобының жетекшісімен (бақылаушымен) бірлесіп, бақылау іс-шарасының қорытындылары бойынша баспасөз релизін дайындайды, ол Тексеру комиссиясының бақылау іс-шараларының қорытындыларын қарау жөніндегі отырысы өткізіліп, Тексеру комиссиясының Төрағасымен келісілгеннен кейін тиісті Қаулыға қол қойылған күннен бастап, үш жұмыс күнінен кешіктірілмей, Тексеру комиссиясының Интернет-ресурсына орналастырылады.
196. Тексеру комиссиясының қаулылары Тексеру комиссиясының жауапты мүшесінің мемлекеттік және қызметтік құпияны қамтымайтын қорытындысымен қоса толығымен немесе одан алынған үзінділер түрінде Тексеру комиссиясының Интернет-ресурсына орналастырылады.
2-параграф. Бақылау материалдарын есепке алу
197. Тексеру комиссиясының қаулысына қол қойылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде бақылау тобының жетекшісі бақылау материалдарын (Бақылау жоспарының, бағдарламасының, Жұмыс жоспарларының, Тапсырмалардың түпнұсқаларын, сараптамалық қорытындыны, Тексеру комиссиясының жауапты мүшесі қол қойған жүргізілген бақылаудың нәтижелері жөніндегі қорытындыны, Жиынтық тізілімді, Тексеру комиссиясының Төрағасы қол қойған Тексеру комиссиясының қаулысын, отырыстың хаттамасын) құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімшеге бақылау материалдары бар жинақ папканы толықтырып, кейіннен мұрағатқа өткізу үшін тапсырады.

190. Срок проведения постконтрольного мероприятия, подготовка заключения об исполнении решений Ревизионной комиссии с проектом административного протокола о наложении взыскания на должностных лиц объекта постконтроля за невыполнение или ненадлежащее выполнение постановления (представления) Ревизионной комиссии (при необходимости) не должно превышать десяти рабочих дней.
191. Председатель Ревизионной комиссии на основании заключения члена Ревизионной комиссии принимает решение о полном снятии с контроля либо продолжении исполнения отдельных пунктов решения Ревизионной комиссии.
192. Резолюция Председателя Ревизионной комиссии о полном снятии с контроля либо продолжении контроля за ходом его исполнения в течение одного рабочего дня после принятия доводится до члена Ревизионной комиссии.
193. Член Ревизионной комиссии в течение трех рабочих дней после получения резолюции Председателя Ревизионной комиссии направляет уведомление объекту контроля о полном снятии с контроля решения Ревизионной комиссии или продолжении его исполнения.
194. Заключение по итогам проведенного постконтроля с резолюцией Председателя Ревизионной комиссии, а также информация объекта контроля регистрируется структурным подразделением, ответственным за документооборот.
7. Заключительные положения
Параграф 1. Освещение в средствах массовой информации итогов
контрольного мероприятия
195. Членом Ревизионной комиссии, ответственным за контроль, совместно с руководителем группы контроля (контролером) подготавливается пресс-релиз по итогам контрольного мероприятия, который после проведения заседания Ревизионной комиссии по рассмотрению итогов контрольного мероприятия не позднее трех дней со дня подписания соответствующего Постановления после согласования с Председателем Ревизионной комиссии размещается на Интернет – ресурсе Ревизионной комиссии.
196. Постановления Ревизионной комиссии с приложением заключения ответственного члена Ревизионной комиссии, не содержащие государственную и служебную тайну, размещаются на Интернет - ресурсе Ревизионной комиссии полностью или в виде извлечений из него.
Параграф 2. Учет материалов контроля
197. В течение пяти рабочих дней после подписания постановления Ревизионной комиссии руководитель группы контроля (контролер) материалы контроля (оригиналы плана, программы контроля, рабочих планов, поручений, экспертное заключение, заключение по итогам проведенного контроля, подписанное ответственным членом Ревизионной комиссии, Сводный реестр, постановление Ревизионной комиссии, протокол заседания, подписанные Председателем Ревизионной комиссии) сдает в структурное подразделение, ответственное за документооборот, для доукомплектования накопительной папки с материалами контроля с последующей передачей в архив.

198. Мемлекеттік құпияларды қамтитын бақылау материалдары ескеріліп, Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі заңнамамен бекітілген талаптарға сәйкес сақталады.
199. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайтын уәкілетті органдарға іс жүргізу шешімін қабылдау үшін жолданған әкімшілік материалдардың көшірмелері құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімшеде сақталып, жеке журналда тіркеледі. Сақтауға өткізілген әкімшілік материалдардың көшірмелері Тексеру комиссиясының жалпы хат-хабарларынан бөлек сақталады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік қаржылық бақылау жүргізу қағидасына
1-қосымша
нысан
Облыстар бойынша бақылау объектілері жөнінде ақпараттық деректер базасы
(жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша ақпарат)
ЖББӘ
МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАР
Бюджеттік бағдарламалар
Әкімшілік шығыстар
ЖАО, нысаналы трансферттер*
Ведомстволық бағынысты ұйымдар
Бюджет қаражатын басқа да алушылар
МҚБ органдарының жүргізген БІШ нәтижелері
Трансф. бойынша
ЖБ бойынша
ЕТҚ
Күрделі шығыстар
МО қызмет көрсету
Ақпараттандыру
Біліктілікті арттыру
Басқалар
Облыстық басқармалар
Қалалық, аудандық басқармалар (бөлімдер)
Бюджет қаражатын түпкі алушылар (соның ішінде ведомстволық бағынысты)
АҚ, ЖШС, ММ және басқалары
Еншілес ұйымдар, аумақтық бөлімшелер
Бюджет қаражатын түпкі алушылар
Басқалары
Қызметтер, ғылыми
аудандар бөлінісінде
* бюджеттік инвестициялық жобалар бар болған кезде, барлық жобалар/объектілер (ешқайсысы қалдырылмай) көрсетіледі.
Облыстар бойынша бақылау объектілері жөнінде ақпараттық деректер базасы
(бағдарламалық құжаттарды іске асыру бойынша ақпарат)
млн. теңге
Р/с №
Іс-шаралар
Бірлесіп орындаушылар (меморгандар, ведомстволық бағынысты ұйымдар)
Орындау бойынша ақпарат
Мерзімінде орындалмау себептері
Бағдарламалық құжатты іске асыру кезеңіне бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде жергілікті бюджет қаражаты
1-ші жыл
2-ші жыл
Бюдж. бағд. №
Бөлінгені
Игерілгені
Бюдж. бағд. №
Бөлінгені
___-ға игерілгені
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Аумақтарды дамыту бағдарламасы
Негізгі орындаушы:
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
2-қосымша
нысан

198. Материалы контроля, содержащие государственные секреты, учитываются и хранятся в соответствии с требованиями, установленными законодательством по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.
199. Копии административных материалов, направленных для принятия процессуального решения в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, хранятся в структурном подразделении, ответственным за документооборот, и регистрируются в отдельном журнале. Копии административных материалов, сданных на хранение, хранятся отдельно от общей корреспонденции Ревизионной комиссии.
Приложение 1
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы
форма
Информационная база данных по области по объектам контроля
(информация по администраторам местных бюджетных программ)
АМБП
ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ОРГАНЫ
Бюджет-
ные
программы
Административные
расходы
МИО, Целевые
трансферты*
Подведомственные
организации
Другие
получа-
тели
бюджетных
средств
Результаты
КМ,
проведенных
органами ГФК
По трансф
По МБ
ФОТ
Капи-
тальные
расходы
Обслужи-
вание ГО
Информа-
тизация
Повышение
квали-
фикации
Другие
Областные управления
Город-
ские,
район-
ные управ-
ления (отделы)
Конечные получа-
тели б.ср (в т.ч. Подведомств.)
АО, ТОО, ГУ и др.
Дочер-
ние органи-
зации,
терри-
ториаль-
ные подр.,
Конеч-
ные
полу-
чатели
бюджет-
ных
средств
Другие
Услуги,
научные
в разрезе районов
* при наличии бюджетных инвестиционных проектов указываются все (без исключения) проекты/объекты.
Информационная база данных по области по объектам контроля
(информация по реализации программных документов)
в млн. тенге
п/п
Меропри-
ятие
Соисполни-
тели
(госорганы,
подведомствен-
ные
органи-
зации)
Информация
по
исполне-
нию
Причины
неиспол-
нения
в сроки
Средства местного бюджета в разрезе
бюджетных программ на период реализации
программного документа
1-й год
2-й год
бюдж. прогр.
Выде-
лено
Освоено
бюджетной
программы
Выделено
Освоено
по
состоянию на …
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Программа развития территории Основной исполнитель:
Приложение 2
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бақылау іс-шарасын жүргізуге өтінім
Бақылау
іс-шарасының атауы
Бақылау үлгісі
Бақылау түрі
Бақылау объектісі (объектілері)
Тәуекел тобы (ең жоғары, орташа, ең төмен)
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері
Бюджеттік бағдарламалар және (немесе) активтер
Бақылаумен қамтылған сома
Бақылаумен қамтылған кезең
Бақылау іс-шарасы бойынша мерзімдер
Бақылау жүргізуге қажетті бақылаушылар саны, сарапшыларды, аудиторларды тартуға қажеттілік
Алдыңғы жылғы
Есепті жылғы
Жоспарланатын жылға
Барлығы
Дайындық
Жүргізу
Іске асыру
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Өтінімге бастамашы:
(Тексеру комиссиясы мүшесінің А.Ә.Т.)
(Қолы)
(Күні)
Негіздеме:___________________________________________________________
Аталған бағыт бойынша алдыңғы тексеру туралы мәлімет:________________
_____________________________________________________________________
Облыстардың, республикалық маңызы бар
қаланың, астананың тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау жүргізу
қағидасына 3-қосымша
нысан
Кезекті жылға арналған бақылау жұмысының жоспары
Р/с №
Іс-шаралар атауы
Бақылау үлгісі
Бақылау түрі
Бақылау іс-шаралары бойынша мерзімдер
Бақылаумен қамтылатын бюджет қаражатының жоспарланған сомасы, жылдар бөлінісінде
(млн. теңге)
Жоспарланатын бақылау объектілерінің саны
Сарапшыларды, аудиторларды, меморгандардың мамандарын тарту бойынша ақпарат
дайындалу
жүргізу
іске асыру
20_ жыл
20_ жыл
20_ жыл
Барлығы
1
2
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына

Сноска. Приложение 2 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Заявка на проведение контрольного мероприятия
Наименование контрльного мероприятия
Тип контроля
Вид контроля
Объект(ы) контроля
Группа риска (макс., сред., мин.)
Адми-нистраторы бюджетных программ
Бюджетные программы и (или) активы
Сумма охвата контролем
Период охвата контроля
Сроки по контрольному мероприятию
Количество необходимых контролеров для проведения контроля, потребность в привлечении экспертов, аудиторов
За предыдущий год
За отчетный год
На планируемый год
Всего
подготовка
проведение
реализация
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Инициатор заявки:
_____________________
(ФИО члена Ревизионной комиссии)
________________
(Подпись)
________________
(Дата)
Обоснование:_________________________________________________________
Сведения о предыдущей проверке по данному направлению: ______________
_____________________________________________________________________
Приложение 3
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы
форма
План контрольной работы на очередной год
п/п
Наименование
мероприятий
Тип
контроля
Вид
контроля
Сроки по
контрольному
мероприятию
Планируемая
сумма охвата
контролем
бюджетных средств
в разрезе по годам
(млн. тенге)
Планируемое кол-во
объектов
контроля
Информация
по
привлечению
экспертов,
аудиторов,
специалистов
гос.органов
подго-
товка
прове-
дение
реали-
зация
20__ год
20__ год
20__ год
всего
1
2

2. Қаржылық есептілікті бақылау
Бақылау объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер
(ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Құқық қорғау органдарының құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды алып қоюы
Бақылау объектісінің ішкі бақылау қызметінің жұмысы
Ішкі бақылаудың нәтижелері бойынша қорытынды, ішкі бақылаудың нәтижелері туралы есептер, ішкі бақылау қызметінің нұсқамасы, қабылданған шаралар туралы ақпарат, ішкі бақылау қызметінің жұмысы туралы жиынтық ақпарат
Бақылау объектісі бойынша алдыңғы бақылау нәтижелері
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының актілері, бақылау объектісінің бақылау нәтижелері бойынша қабылдаған шаралары
Бухгалтерлік есепке алу және бюджеттік бағдарламаларды орындау бойынша есептер
Қаржылық есептілік, шоғырландырылған қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, активтер мен міндеттемелердегі өзгерістер туралы есеп, қаржыландыру көздері бойынша шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп, түсіндірме жазба, қаржыландыру жоспарларының орындалуы туралы есеп) және басқалар
Бақылау объектісінің міндеттемелерді қабылдауының, бюджеттік бағдарламалар бойынша төлемдерді жүргізуінің, бюджет түсімдері мен шығыстарының атқарылу болжамын жасауының уақтылылығы
Тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын мониторингтеу нәтижелері туралы есептері
Тауарларды және көрсетілетін қызметтерді сатудан түсетін ақша түсімдері мен шығыстар жоспарларының орындалуы
Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатудан түсетін ақша түсімдері мен шығыстар жоспарларының орындалуы туралы есеп
Есепті қаржы жылына арналған бюджетті бекіту, нақтылау, түзету
Бюджетті атқары жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бекітілген, нақтыланған, түзетілген республикалық бюджетті, бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданған, төленбеген міндеттемелерді және (немесе) төленген міндеттемелерді көрсете отырып, тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісі бойынша жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есебі, жүргізілген бюджеттік мониторингтеу мен нәтижелерді бағалаудың негізінде жергілікті бюджеттік бағдарламаларды орындау бөлігіндегі жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есеп; экономикалық ахуал мен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамында қабылданған негізгі бағыттарын іске асыру туралы талдамалық ақпаратын қамтитын түсіндірме жазба
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері баланстарының есептік баптары бойынша дебиторлық және кредиторлық берешектер
Жергілікті бюджеттің дебиторлық берешегі туралы, соның ішінде өткен жылдардағы есептері, жергілікті бюджеттің кредиторлық берешегі туралы есеп (бюджеттің атқарылуы бойынша жергілікті уәкілетті органның ай сайынғы ақпараты)

2. Контроль финансовой отчетности
Деятельность объекта контроля
Нормативные правовые акты (информационно-правовые системы)
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Деятельность службы внутреннего контроля объекта контроля
Заключения по итогам внутреннего контроля, отчеты о результатах внутреннего контроля, предписания службы внутреннего контроля, информация о принятых мерах, сводная информация о деятельности служб внутреннего контроля
Результаты предыдущего контроля по объекту контроля
Акты органов государственного финансового контроля и меры, принятые объектом контроля по итогам контроля
Бухгалтерский учет и отчеты по исполнению бюджетных программ
Финансовая отчетность, консолидированная финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет об изменениях в активах и обязательствах, отчет о движении денег на счетах по источникам финансирования; пояснительная записка, отчет об исполнении планов финансирования) и другие
Своевременность принятия обязательств объектом контроля, проведения платежей по бюджетным программам, составления прогнозов исполнения поступлений и расходов бюджета
Отчеты соответствующего администратора бюджетной программы о результатах мониторинга реализации бюджетных программ
Исполнение планов поступлений и расходов денег от реализации товаров работ и услуг
Отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров, работ и услуг
Утверждение, уточнение, корректировка бюджета на отчетный финансовый год
Отчет местного уполномоченного органа по исполнению бюджета об исполнении местного бюджета по соответствующему администратору бюджетной программы с указанием утвержденного, уточненного, скорректированного республиканского бюджета, принятых, неоплаченных обязательств, и (или) оплаченных обязательств по бюджетным программам, аналитический отчет об исполнении местного бюджета в части выполнения местных бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга и оценки результатов; пояснительная записка, включающая аналитическую информацию об экономической ситуации и реализации основных направлений принятых в прогнозе социально-экономического развития области, города республиканского бюджета, столицы на соответствующий период.
Дебиторская и кредиторская задолженность по расчетным статьям балансов администраторов бюджетных программ
Отчеты о дебиторской задолженности местного бюджета, в том числе прошлых лет, отчет о кредиторской задолженности местного бюджета (ежемесячная информация местного уполномоченного органа по исполнению бюджета)

3. Тиімділікті бақылау (жалпы мәселелер)***
Бақылау объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер
(ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Бақылау объектісінің құрылтай құжаттары (бақылау объектісінің қызметін регламенттейтін Ереже, Жарғы және басқа құжаттар) (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюы
Ішкі бақылау қызметінің жұмысы
Бақылау іс-шараларының жылдық жоспары, ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытындылар, ішкі бақылау нәтижелері туралы есептер, ішкі бақылау қызметтерінің нұсқамасы, қабылданған шаралар туралы ақпарат, ішкі бақылау қызметтерінің жұмысы туралы жиынтық ақпарат)
Бақылау объектісі бойынша бағалау мәніне байланысты алдыңғы бақылаудың нәтижелері
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының актілері, бақылау қорытындысы бойынша бақылау объектісінің қабылдаған шаралары
Бақылау объектісі қызметінің нәтижелері мен проблемалары
Ішкі есептілік, бақылау объектісі дайындаған талдамалық жазбалар мен шолулар
Сыртқы ақпарат көздері (ресми статистикалық деректер, бағдарламаның мәніне байланысты проблемалармен айналысатын ғылыми-зерттеу институттарының материалдары, бұқаралық ақпарат құралдары). Тексерілетін бақылау объектісінің ақпараттық жүйелері
Аумақты дамыту бағдарламаларын қаржылық қамтамасыз ету
Аумақты дамыту бағдарламасы
Бағдарламаны іске асырудың негізгі іс-қимылдарын жүзеге асыру және талаптарын орындау/орындамау
Бюджеттік бағдарлама әкімшілерінің тиісті жылдардағы аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру туралы есебі
Аумақты дамыту бағдарламаларын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарларының орындалуы туралы есеп
Қаржыландыру жоспарларын орындау туралы есеп және бағалау мәніне байланысты басқа да қаржылық құжаттар
Бюджеттік инвестициялық жобалар
Қаражаты есебінен бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру жүргізілетін бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру туралы есебі
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру
Бақылау объектісінің жылдық мемлекеттік сатып алу жоспары
Басым бюджеттік инвестициялар тізбесі
Жобаны іске асыру кезеңін, мердігерлік ұйымдарды, сметалық және шарттық құнды, құрылыс объектілерін енгізуді, ақпараттық жүйені тәжірибелік және өндірістік пайдалануға беруді көрсете отырып, бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша ақпарат
Инвестициялық жобаларды қоса алғанда, басым бюджеттік инвестициялардың тізбесі
4. Акциялары (қатысу үлестерi) мемлекетке тиесiлi квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң активтері
Бақылау объектісінің қызметі
Бақылау объектісінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Бақылау объектісі бойынша алдыңғы бақылаудың нәтижелері
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдары актілері, басқа бақылаушы органдар жүргізген алдыңғы бақылаудың материалдары бойынша анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылданған шаралар
Бақылау объектісі туралы жинақталған ақпарат
Ресми статистикалық деректер, бұқаралық ақпарат құралдарының деректері, басқа көздерден алынған деректер
Бақылау объектісінің құрылтай құжаттары (бақылау объектісінің қызметін регламенттейтін Жарғы және басқа да құжаттар) (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің қаржылық есептілігі
Бухгалтерлік баланс, табыстар мен залалдар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп, түсіндірме жазба. Мемлекет активтерінің пайдаланылуы туралы есеп
Акцияларының (қатысу үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұйымдардың ақшасын қаржы құралдарына орналастырудың талаптары мен нормаларын сақтау
Акцияларының (қатысу үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұйымдардың ақшасын қаржы құралдарына орналастыру жөніндегі ақпарат
Бақылау объектісін басқару (филиалдар, негізгі бөлімшелер арасындағы өзара байланыс тәртібі, өзара тәуелділік). Құрылымның негізділігі және басқару аппаратының саны
Басқару аппаратының штат кестесі, құрылымы мен саны, ішкі нұсқаулықтар (бұйрықтар, өкімдер, нұсқаулықтар, кеңес хаттамалары)
Ескертпе:
* Осы тізбе толыққанды болып табылмайды. Бақылау барысында қосымша құжаттар және (немесе) ақпарат сұратылуы мүмкін.
** «Сәйкестікке бақылау жасау» үлгісі бойынша алдын ала зерделеу кезінде жалпы мәселелер және осы үлгіге жататын бақылаудың тиісті мақсаты бойынша қосымша мәселелер зерделенеді.
*** «Тиімділікті бақылау» үлгісі бойынша алдын ала зерделеу кезінде жалпы мәселелер және осы үлгіге жататын бақылаудың тиісті мақсаты бойынша қосымша мәселелер зерделенеді.
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік
қаржылық бақылауды жүргізу
қағидасына 5-қосымша
нысан

3. Контроль эффективности (общие вопросы)***
Деятельность объекта контроля
Нормативные правовые акты (информационно-правовые системы)
Учредительные документы объекта контроля (Положение, Устав и др. документы, регламентирующие деятельность объекта контроля) (информационно-правовые системы)
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Деятельность службы внутреннего контроля
Годовой план контрольных мероприятий, заключения по итогам внутреннего контроля, отчеты о результатах внутреннего контроля, предписания служб внутреннего контроля, информация о принятых мерах, сводная информация о деятельности служб внутреннего контроля
Результаты предыдущего контроля, связанные с предметом оценки по объекту контроля
Акты органов государственного финансового контроля, меры, принятые объектом контроля по итогам контроля
Результаты и проблемы деятельности объекта контроля
Внутренняя отчетность, аналитические записки и обзоры, подготовленные объектом контроля
Внешние источники информации (официальные статистические данные, материалы научно-исследовательских институтов, занимающихся проблемами, связанными с предметом программы, средства массовой информации). Информационные базы проверяемого объекта контроля
Финансовое обеспечение программ развития территории
Программа развития территории
Осуществление основных действий и выполнение/невыполнение условий реализации программы
Отчет о реализации программы развития территории администраторами бюджетных программ за соответствующие годы,
Отчет об исполнении планов мероприятий по реализации программ развития территории
Отчет об исполнении планов финансирования и другие финансовые документы, связанные с предметом оценки
Бюджетные инвестиционные проекты
Бюджетные программы, за счет средств которых производится реализация бюджетных инвестиционных проектов
Отчет о реализации бюджетных инвестиционных проектов администраторами бюджетных программ
Осуществление государственных закупок
Годовой план государственных закупок объекта контроля
Перечень приоритетных бюджетных инвестиций
Информация по бюджетным инвестиционным проектам с указанием периода реализации проекта, подрядных организаций, сметной и договорной стоимости, ввода объектов строительства, внедрения информационной системы в опытную и промышленную эксплуатацию
Перечень приоритетных бюджетных инвестиций, включая инвестиционные проекты
4. Активы субъектов квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству
Деятельность объекта контроля
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность объекта контроля (информационно-правовые системы)
Результаты предыдущего контроля по объекту контроля
Акты органов государственного финансового контроля, принятые меры по устранению выявленных нарушений по материалам предыдущего контроля, проведенного другими контролирующими органами
Накопленная информация об объекте контроля
Официальные статистические данные, данные средств массовой информации, данные из других источников
Учредительные документы объекта контроля (Устав и др. документы, регламентирующие деятельность объекта контроля) (информационно-правовые системы)
Финансовая отчетность субъекта квазигосударственного сектора
Бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале, пояснительная записка
Отчет об использовании активов государства
Соблюдение требований и норм размещения денег организаций в финансовые инструменты, контрольный пакет акций (долей) которых принадлежит государству
Информация по размещению денег организаций в финансовые инструменты, контрольный пакет акций (долей), которых принадлежит государству)
Управление объектом контроля (филиалы, порядок взаимосвязи между основными подразделениями, взаимозависимость). Обоснованность структуры и численность управленческого аппарата
Штатное расписание, структура и численность управленческого аппарата, внутренние инструкции (приказы, распоряжения, инструкции, протоколы совещаний)
Примечание:
*Данный перечень не является исчерпывающим. В ходе контроля могут быть запрошены дополнительные документы или информация.
**При предварительном изучении по типу «контроль на соответствие» изучаются общие вопросы и дополнительно по соответствующей цели контроля, относящиеся к данному типу.
***При предварительном изучении по типу «контроль эффективности» изучаются общие вопросы и дополнительно по соответствующей цели контроля, относящиеся к данному типу.
Приложение 5
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бақылау объектісін алдын ала зерделеу үшін құжаттар мен ақпарат сұрату
_____________________________________________________________________
мемлекеттік органның немесе ұйымның атауы
Тексеру комиссиясының 20__ жылғы ____-тоқсанға арналған жұмыс жоспарына сәйкес,____________________________________________________
(бақылау объектісінің атауы, бақылаудың мақсаты мен мәні көрсетіледі)
_________ ________________ аралығында бақылау жүргізу көзделген.
(бақылаудың ұзақтығы көрсетіледі)
Осыған байланысты, Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің
146-бабының 2-тармағына сәйкес_______________________________________
(мәселелердің үлгі тізбесіне сай қажетті
__________________________________________ туралы ақпаратты растайтын
мәліметтер мен құжаттама тізбесі көрсетіледі)
құжаттардың көшірмелерімен бірге ұсынуларыңызды сұраймыз.
Сұратылған ақпарат пен құжаттардың көшірмелерін
___________________________________ дейін қағаз түрінде немесе
(құжаттаманы ұсыну күні көрсетіледі)
электрондық почта арқылы ұсыну қажет.
Тексеру комиссиясының мүшесі __________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Орындаушының аты-жөні, тегі
(телефоны, электрондық почтасының мекенжайы)
Ескертпе: Бақылау объектілерін алдын ала зерделеу үшін құжаттар
мен ақпарат сұрату Тексеру комиссиясының ресми бланкісінде
ресімделеді.
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік
қаржылық бақылауды жүргізу
қағидасына 6-қосымша
нысан
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Тексеру комиссиясының мүшесі
__________________________________
Аты-жөні, тегі
Бақылау объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы
ақпарат
1. Бақылау объектілерін алдын ала зерделеу барысында___________
(бақылау
_____________________________________________________________________
объектілерінің атауы)
_____________________________________________________________________
(бақылаудың мақсаты көрсетіледі)
жүргізуге маңызы бар мынадай құжаттар зерделенді:
1) ____________________________________________________________
(зерделенген құжаттардың, есептердің, алдыңғы бақылау актілерінің
және басқа да ақпараттың, соның ішінде қаржыландырудың бекітілген
сомаларының тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша бөлінуі мен игерілуін
жылдар бөлінісінде көрсете отырып, бақылау объектісінен
алынғандарының тізбесі көрсетіледі)

Сноска. Приложение 5 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Запрос документов и информации
для предварительного изучения объектов контроля
_____________________________________________________
наименование государственного органа или организации
В соответствии с Планом работы Ревизионной комиссии на
_________квартал 20__ года предусмотрено проведение контроля
_____________________________________________________________________
(указать наименование объекта, цель и предмет контроля)
с ___________ по _________________________________.
(указать продолжительность контроля)
В связи с чем, в соответствии с пунктом 2 статьи 146 Бюджетного
кодекса Республики Казахстан просим предоставить информацию с копиями
подтверждающих документов____________________________________________
(указать необходимые сведения и перечень документации согласно
примерному перечню вопросов).
Запрашиваемую информацию и копии документов необходимо
предоставить к __________________________________________ на бумажных
(указать дату предоставления документации)
носителях или по электронной почте.
Член Ревизионной комиссии ____________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Фамилия, инициалы исполнителя
(телефон, адрес электронной почты)
Примечание: запрос документов и информации для предварительного изучения объектов контроля оформляется на официальном бланке Ревизионной комиссии.
Приложение 6
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы
Сноска. Приложение 6 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Члену Ревизионной комиссии
__________________________
Фамилия, инициалы
Информация
о результатах предварительного изучения объектов контроля
1. В ходе предварительного изучения объектов контроля _________
(наименование
_____________________________________________________________________
объектов контроля)
изучены следующие документы, имеющие значение для проведения
_____________________________________________________________________
(указать цель контроля)
1) ____________________________________________________________
(указать перечень изученных документов, отчетов, актов
предыдущего контроля и другой информации, в том числе полученных по
запросу у объекта контроля, с отражением утвержденных сумм
финансирования, выделенных и освоенных по соответствующей бюджетной
программе в разрезе годов)

2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
...____________________________________________________________
_______________________________________________________________
(аумақты дамыту бағдарламаларына бағалау жүргізген жағдайда,
аумақты дамыту бағдарламасын іске асыруға арналған жоспарлы шығыстар
– қаржыландыру көздері бөлінісінде, бекітілген сомалар – Бағдарламаны
іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сай, нақты бөлінген және
игерілген сомалар – жылдар бөлінісінде, стратегиялық жоспармен
бекітілген бюджеттік бағдарламалар – қаржыландыру көлемі,
нақтыланған, түзетілген және игерілген сомалары көрсетіле отырып,
жылдар бөлінісінде көрсетіледі)
2. Бақылау объектісін алдын ала зерделеудің және жүргізілген
талдаудың қорытындысы бойынша мыналарды ұсынамыз:
2.1. Бақылау бағдарламасына:
1) бақылаумен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің
көлемі_______________________________________________________________
(бақылаумен қамтылатын қаражат пен активтер көлемі тексерілетін жылдар және
____________________________________________________________________;
бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде көрсетіледі)
2) бақылау объектілері және оларды бақылаушылар арасында бөлу,
кешенді, қосарлас және бірлескен бақылау жүргізілген жағдайда,
мемлекеттік органдар мен мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының
арасында бөлу:
____________________________________________________________________;
3) зерделенген бақылау объектілеріне қатысты қолданылатын
бақылау түрі мен үлгісі:___________________________________________;
1) бақылау мәселелері:_______________________________________.
(болған жағдайда бақылаудың ықтимал мәселелерінің тізбесі,
соның ішінде тиімділікті бақылауды жүргізу кезінде критерийлер
көрсетіледі)
енгізілсін.
2.2. Бақылау іс-шарасынан мынадай негіздер_____________________
(тиісті негіздерді көрсету)
бойынша __________________________________________ бақылау объектісі
(бақылау объектісінің атауы)
алынып тасталсын (енгізілсін).
2.3. Бақылау іс-шараларын жүргізу мерзімі мынадай негіздер________
бойынша ______________________________________________ қайта қаралсын
(ұлғайтылсын/қысқартылсын).
Бақылау тобының жетекшісі             _________________________
(бақылаушы)                             (қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: қажет болған жағдайда, 2.1, 2.2, 2.3-тармақтар толтырылады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік қаржылық бақылау жүргізу қағидасына
7-қосымша

2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
… _____________________________________________________________
_______________________________________________________________
(в случае проведения оценки программ развития территории
указать плановые расходы на реализацию программ развития территории в
разрезе источников, утвержденные суммы согласно Плану мероприятий по
реализации программы, фактически выделенные и освоенные суммы в
разрезе годов, бюджетные программы с объемами финансирования,
уточненными, скорректированными и освоенными в разрезе годов)
2. По итогам предварительного изучения объекта контроля и
проведенного анализа предлагаем:
2.1. Включить в Программу контроля:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый контролем
_____________________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемых контролем, в
разрезе проверяемых
____________________________________________________________________;
годов и бюджетных программ)
2) объекты контроля и их распределение между контролерами, в
случае проведения комплексного, параллельного и совместного контроля
между государственными органами и органами государственного
финансового контроля________________________________________________;
3) вид и тип контроля применительно к изученным объектам
контроля____________________________________________________________;
4) вопросы контроля: __________________________________________
(при наличии указать перечень потенциальных вопросов контроля,
в том числе критерии при проведении контроля эффективности)
2.2. Исключить (включить) объект контроля __________________ из
(наименование объекта контроля)
контрольного мероприятия по следующим основаниям ___________________.
(указать соответствующие основания)
2.3. Срок проведения контрольного мероприятия пересмотреть
(увеличить/сократить) ____________________________ по следующим
основаниям ___________________________________________________.
Руководитель группы контроля ___________________________
(контролер)              (подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: пункты 2, 1 2.2, 2.3 заполняются при необходимости.
Приложение 7
к Правилам проведения
внешнего государственного
финансового контроля ревизионными
комиссиями областей, города
республиканского значения, столицы

Ескерту. 7-қосымша алып тасталды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік
қаржылық бақылауды жүргізу
қағидасына 7-1-қосымша
нысан
Ескерту. 7-1-қосымшамен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулыларымен.
_________________________________
мемлекеттік органның
немесе ұйымның атауы
Бақылау жүргізу туралы хабарлама
Тексеру комиссиясының 20_ жылғы ____-тоқсанға арналған жұмыс
жоспарына сәйкес, __________________ аралығында______________________
(бақылаудың ұзақтығы көрсетіледі) (бақылаудың мақсаты мен
___________________________________ бақылау жүргізілетін болады.
мәні көрсетіледі)
Бақылау жүргізуге және жауапты лауазымды адамдарды белгілеуге
жәрдем көрсетулеріңізді, бақылау жүргізуге кедергі
келтірмеулеріңізді, қажетті жағдай жасауларыңызды, дайындық
жұмыстарын жүзеге асыруларыңызды, қызметкерлерді жұмыс орындарымен
және барлық сұратылған ақпаратпен қамтамасыз етулеріңізді сұраймыз.
Тексеру комиссиясының
мүшесі                                  _______________________
(аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Бақылау жүргізу туралы хабарлама Тексеру
комиссиясының ресми бланкісінде ресімделеді.
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік қаржылық бақылауды
жүргізу қағидасына 8-қосымша
нысан

Сноска. Приложение 7 в исключен Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7-1
к Правилам проведения
внешнего государственного
финансового контроля ревизионными
комиссиями областей, города
республиканского значения, столицы
Сноска. Правила дополнены приложением 7-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
____________________________________
наименование государственного органа
или организации
Уведомление о проведении контроля
В соответствии с Планом работы Ревизионной комиссии на ________
квартал 20_года с _______________ по ____________ проводится контроль
(указать продолжительность контроля)
_____________________________________________________________________
(указать цель и предмет контроля)
Просим Вас оказать содействие в проведении контроля и определении ответственных должностных лиц, не препятствовать проведению контроля, создать необходимые условия, осуществить подготовительные работы, обеспечить работников рабочими местами и всей запрашиваемой информацией.
Член Ревизионной комиссии
___________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: Уведомление о проведении контроля оформляется на официальном бланке Ревизионной комиссии
Приложение 8
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бекітемін
_________ облысы
(__________ қаласы) бойынша
тексеру комиссиясының
Төрағасы
_____________ ______________
20___ жылғы «___»___________
Бақылау жүргізу жоспары
Бақылау негізі: _______________________________________________
Бақылау мақсаты: ______________________________________________
Бақылау үлгісі: _______________________________________________
Бақылау түрі:__________________________________________________
Бақылау объектілері және жүру бағдарлары:
Р/с №
Бақылау объектісінің атауы
Бақылау объектісінің орналасқан жері (облыс/қала)
Жүру бағдары
Бақылау тобына қатысушылардың аты-жөні, тегі, лауазымы
Тексеру мерзімі
Бағдары
1
2
3
4
5
6
1.
2.
...
Бақылаумен қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі: _______
Бақылаумен қамтылатын кезең: ____________________________________
Бақылау жүргізу мерзімі __________________________________ аралығы
Қажетті ресурстар: _____________________________________________
Тексеру комиссиясының мүшесі                  _______________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: бақылау жүргізу жоспарын жасау (бұдан әрі – Бақылау
жоспары).
Бақылау жоспарында негізгі ұйымдастырушылық мәселелер, бақылау жүргізудің негізі, бақылау мақсаты, бақылау үлгісі мен түрі, бақылау объектілері, жүру бағдарлары (іссапарлар), бақылаумен қамтылатын қаражат көлемі мен кезеңі, жолда жүру уақыты ескеріле отырып, бақылау жүргізу мерзімі, сондай-ақ оны жүргізуге қажетті ресурстар көрсетіледі:
1. Бақылау негізі.
Тексеру комиссиясының тиісті жылдың тиісті тоқсанына арналған Жұмыс жоспарына сілтеме жасалады.
2. Бақылау мақсаты.
Жоспарланған бақылаудың тақырыбына (бақылау, бақылау-талдамалық және (немесе) талдамалық іс-шаралар атауы) және үлгісіне қарай:
1) жергілікті бюджеттің атқарылуын;
2) аумақты дамыту бағдарламаларының және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін;
3) акциялары (қатысу үлестерi) мемлекетке тиесiлi квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң иелігіндегі активтердi басқаруының тиiмдiлiгiн;
4) бюджеттік инвестициялардың тиімділігін;
5) жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын, жергілікті бюджеттен түсетін түсімдер сомаларының қайтарылуын;
6) жоғары тұрған бюджеттен бөлінген қаражаттың, соның ішінде:
нысаналы трансферттер мен кредиттерді;
байланысты гранттарды;
мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды;
бюджеттік инвестицияларды;
концессиялық жобаларды бюджеттен қоса қаржыландыруды пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін;

Сноска. Приложение 8 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Утверждаю
Председатель Ревизионной комиссии
по _____области (городу _________)
_________________ ________________
от «___» 20___ года
План
проведения контроля
Основание контроля: ___________________________________________
Цель контроля: ________________________________________________
Тип контроля: _________________________________________________
Вид контроля: _________________________________________________
Объекты контроля и маршруты следования:
№ п/п
Наименование объекта контроля
Местонахождение объекта контроля (область/город)
Маршрут следования
Фамилия, инициалы, должности участников группы контроля
Сроки проверки
Маршрут
1
2
3
4
5
6
1.
2.
...
Объем средств и (или) активов, охватываемый контролем:_________
Период, охватываемый контролем: _______________________________
Сроки проведения контроля с _____________ по __________________
Необходимые ресурсы: __________________________________________
Член Ревизионной комиссии _____________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: составление плана проведения контроля (далее – План контроля).
В Плане контроля указываются основные организационные вопросы, основания для проведения контроля, цели контроля, тип и вид контроля, объекты контроля, маршруты следования (командировки), объем средств и период, охватываемые контролем, сроки проведения контроля с учетом времени нахождения в пути, а также необходимые ресурсы для его проведения:
1. Основание контроля.
Указывается ссылка на План работы Ревизионной комиссии соответствующего квартала соответствующего года.
2. Цель контроля.
В зависимости от тематики (наименования контрольного, контрольно-аналитического и (или) аналитического мероприятия) и типа запланированного контроля, указывается контроль и (или) оценка:
1) исполнения местного бюджета;
2) эффективности реализации программ развития территории и бюджетных программ;
3) эффективности управления субъектами квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству, находящимися в распоряжении активами;
4) эффективности бюджетных инвестиций;
5) полноты и своевременности поступлений в местный бюджет, возврат сумм поступлений из местного бюджета;
6) использования средств выделенных из вышестоящего бюджета на соответствие законодательству Республики Казахстан, в том числе:
целевых трансфертов и кредитов;
связанных грантов;
государственных и гарантированных государством займов;
бюджетных инвестиций;
софинансирования из бюджета концессионных проектов;

7) мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін;
8) жергілікті бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін пайдалану кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының сақталуын;
9) бақылау объектілерінің есепке алу мен есептілікті жүргізуінің анықтығы мен дұрыстығын;
10) мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарының сақталуын;
11) жергілікті атқарушы органдарға, мемлекеттік органдарға және бақылау объектілеріне жіберілген ұсынымдар мен тапсырмалардың орындалуын;
12) Тексеру комиссиясы шешімдерінің орындалуын (постбақылау);
13) басқаларды бақылау және (немесе) бағалау көрсетіледі.
3. Бақылау үлгісі.
Жүргізілетін бақылаудың тиісті үлгісі көрсетіледі: сәйкестікке бақылау жасау, қаржылық есептілікті бақылау, тиімділікті бақылау.
4. Бақылау түрі.
Жүргізілетін бақылаудың тиісті түрі көрсетіледі: кешенді, тақырыптық, үстеме, бірлескен, қосарлас.
5. Бақылау объектілері және жүру бағдарлары.
Көрсетілген кестеде:
1-бағанда – реттік сан нөмірі;
2-бағанда – барлық бақылау объектілерінің, соның ішінде өңірлердегі бақылау объектілерінің толық атауы;
3-бағанда – облысты, қаланы көрсете отырып, бақылау объектісінің орналасқан жері;
4-бағанда – бақылау объектілері бөлінісінде тексеру мерзімі,
5-бағанда – бағдары,
6-бағанда – бақылау тобына қатысушылардың аты-жөні, тегі, лауазымы толтырылады.
6. Бақылаумен қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі*.
Жүргізілетін бақылау іс-шарасы шеңберінде бақылаумен қамтуға жататын жергілікті бюджет қаражатының және (немесе) активтердің жалпы көлемі көрсетіледі.
*Осы бөлім жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдердiң толықтығы мен уақтылылығына, жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомаларының қайтарылуына бақылау жүргізу кезінде толтырылмайды.
7. Бақылаумен қамтылатын кезең.
Бақылау объектілері қызметінің бақылаумен қамтылатын кезеңі (күндері, айлары, жылдары) көрсетіледі.
8. Бақылау жүргізу мерзімі.
Бақылау жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі.
9. Қажетті ресурстар.
Тексеру комиссиясының бақылау жүргізуге тартылған қызметкерлерінің саны көрсетіледі. Мемлекеттік органдардың мамандары, аудиторлық ұйымдардың қызметкерлері мен сарапшылар тартылған жағдайда, бақылауға тартылған қызметкерлердің саны және мемлекеттік органның, аудиторлық ұйымның атауы көрсетіледі.
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
9-қосымша
нысан
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бекітемін:
________ облысы
( ______қаласы) бойынша
Тексеру комиссиясының мүшесі
_____________ ______________
20___ жылғы «___»___________
Бақылау жүргізу бағдарламасы

7) использования поручительств и активов государства на соответствие законодательству Республики Казахстан;
8) соблюдения законодательства Республики Казахстан о государственных закупках при использовании средств местного бюджета и активов государства;
9) достоверности и правильности ведения объектами контроля учета и отчетности;
10) соблюдения стандартов государственного финансового контроля;
11) исполнения рекомендаций и поручений, направленных местным исполнительным органам, государственным органам и объектам контроля;
12) исполнения решений Ревизионной комиссии (постконтроль);
13) другое.
3. Тип контроля.
Указывается соответствующий тип проводимого контроля: на соответствие, финансовой отчетности, эффективности.
4. Вид контроля.
Указывается соответствующий вид проводимого контроля: комплексный, тематический, встречный, совместный, параллельный.
5. Объекты контроля и маршруты следования.
Заполняется указанная таблица:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – наименование всех объектов контроля, в том числе находящихся в регионах;
в графе 3 – местонахождение объекта контроля с указанием области, города;
в графе 4 –сроки проверки в разрезе объектов контроля;
в графе 5 – маршрут;
в графе 6 – фамилия, инициалы, должность участников группы контроля.
6. Объем средств и (или) активов, охватываемых контролем*.
Указывается общий объем средств местного бюджета и (или) активов, подлежащих охвату контролем в рамках проводимого контрольного мероприятия.
* Данный раздел не заполняется при проведении контроля полноты и своевременности поступлений в местный бюджет, возврата и (или) зачета (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в местный бюджет
7. Период, охватываемый контролем.
Указывается охватываемый контролем период деятельности объектов контроля (дни, месяцы, годы).
8. Сроки проведения контроля.
Указываются даты начала и окончания проведения контроля.
9. Необходимые ресурсы.
Указывается количество работников Ревизионной комиссии, привлеченных к контролю. В случае привлечения специалистов государственных органов, работников аудиторских организаций и экспертов, указывается количество привлеченных к контролю работников и наименование государственного органа, аудиторской организации.
Приложение 9
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы
Сноска. Приложение 9 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Утверждаю
Член Ревизионной комиссии
по _______области (городу
__________) _____________
_________________________
от «___» 20___ года
Программа
проведения контроля

1. Бақылау объектісінің атауы.
Реттік сан нөмірі, бақылау объектісінің атауы көрсетіледі.
2. Бақылау мақсаты.
Жоспарланған бақылаудың тақырыбына (бақылау, бақылау-талдамалық және (немесе) талдамалық іс-шаралар атауы) және үлгісіне қарай әр объекті бойынша осы Қағиданың 43-тармағына сәйкес көрсетіледі.
3. Бақылау мәні.
Бақылауға тартылатын бақылау объектісі қызметінің бағыттары осы Қағиданың 48-тармағына сәйкес көрсетіледі.
4. Бақылау үлгісі.
Осы бақылау объектісінде жүргізілетін бақылаудың тиісті үлгісі көрсетіледі: сәйкестікке бақылау жасау, қаржылық есептілікті бақылау, тиімділікті бақылау.
5. Бақылау түрі.
Осы бақылау объектісінде жүргізілетін бақылаудың тиісті түрі көрсетіледі: кешенді, тақырыптық, үстеме, бірлескен, қосарлас.
6. Бақылаумен қамтылатын кезең.
Бақылау объектісі қызметінің бақылаумен қамтылатын кезеңі (күндері, айлары, жылдары) көрсетіледі.
7. Бақылау жүргізу мерзімі.
Бақылау жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі.
8. Бақылау тобының құрамы (бақылаушы).
Осы бақылау объектісінде бақылауды жүзеге асырып жатқан Тексеру комиссиясы қызметкер(лер)інің, мемлекеттік органдар мамандарының, сарапшылардың (олар тартылған жағдайда) аты-жөндері, тектері, лауазымдары көрсетіледі.
9. Бақылаумен қамтылатын қаражат көлемі*.
Көрсетілген кесте бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде:
1-бағанда – рет сан нөмірі;
2-бағанда – осы бақылау объектісінде бақылауға жататын бюджеттік бағдарламаның нөмірі мен атауы;
3-бағанда – бақылау жүргізілетін тиісті жыл, жартыжылдық, айлардың саны;
4-бағанда – бақылаумен қамтылатын кезең ескеріле отырып, осы бюджеттік бағдарлама бойынша бақылауға жататын жергілікті бюджет қаражатының көлемі толтырылады.
4-бағанның соңында осы бақылау объектісінде бақылауға жататын жергілікті бюджет қаражаты көлемінің жиынтық сомасы көрсетіледі.
Осы бақылау объектісіне мемлекеттік органдардың мамандары, аудиторлық ұйымдардың қызметкерлері және сарапшылар тартылған жағдайда, олардың аты-жөндері, тектері, лауазымдары, мемлекеттік органның, аудиторлық ұйымның атауы көрсетіледі.
** Осы бөлім жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдердiң толықтығы мен уақтылылығына, жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомаларының қайтарылуына бақылау жүргізу кезінде толтырылмайды.
10. Бақылау мәселелері.
Осы бақылау объектісінде жүргізілетін бақылау мәселелері осы Қағиданың 46-48-тармақтарына сәйкес көрсетіледі. Тиімділікті бақылау жүзеге асырылған жағдайда, осы Қағиданың 52-тармағына сәйкес, оны жүргізудің критерийлері енгізіледі.
Келесі бақылау объектілері бойынша мәліметтер осындай тәртіппен толтырылады.

1. Наименование объекта контроля.
Указывается порядковый номер, наименование объекта контроля.
2. Цель контроля.
По каждому объекту индивидуально в зависимости от тематики (наименования контрольного, контрольно-аналитического и (или) аналитического мероприятия) и типа запланированного контроля указывается в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил.
3. Предмет контроля.
Направления деятельности объекта контроля, подвергаемые контролю, указываются в соответствии с пунктом 48 настоящих Правил.
4. Тип контроля.
Указывается соответствующий тип проводимого контроля на данном объекте контроля: на соответствие, финансовой отчетности, эффективности.
5. Вид контроля.
Указывается соответствующий вид проводимого контроля на данном объекте контроля: комплексный, тематический, встречный, совместный, параллельный.
6. Период, охватываемый контролем.
Указывается охватываемый контролем период деятельности объекта контроля (дни, месяцы, годы).
7. Сроки проведения контроля.
Указываются даты начала и окончания проведения контроля.
8. Состав группы контроля (контролер).
Указываются фамилии, инициалы, должности работников (работника) Ревизионной комиссии, осуществляющих (его) контроль на данном объекте контроля, специалистов государственных органов, экспертов (в случае их привлечения).
9. Объем средств, охватываемых контролем*.
Заполняется указанная таблица в разрезе бюджетных программ:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – номер и наименование бюджетной программы, подлежащей контролю на данном объекте контроля;
в графе 3 – соответствующие год, полугодие, количество месяцев, за которые проводится контроль;
в графе 4 – объем средств местного бюджета, подлежащий контролю, по данной бюджетной программе с учетом периода, охватываемого контролем.
В конце графы 4 указывается итоговая сумма объема средств местного бюджета, подлежащих контролю на данном объекте контроля.
В случае привлечения на данный объект контроля специалистов государственных органов, работников аудиторских организаций и экспертов, указывается их фамилии, инициалы, должности, наименование государственного органа, аудиторской организации.
**Данный раздел не заполняется при проведении контроля полноты и своевременности поступлений в местный бюджет, возврата и (или) зачета (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в местный бюджет.
10. Вопросы контроля.
Вопросы контроля, проводимого на данном объекте контроля, указываются в соответствии с пунктами 46–48 настоящих Правил. В случае осуществления контроля эффективности включаются критерии его проведения в соответствии с пунктом 52 настоящих Правил.
В аналогичном порядке заполняются сведения по следующим объектам контроля.

11. Бақылауды нормативтік құқықтық және әдіснамалық қамтамасыз ету.
Бақылау барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, әдіснамалық құжаттардың тізбесі көрсетіле отырып толтырылады (жүргізілетін бақылау бойынша жалпы бір кесте толтырылады).
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік қаржылық бақылауды
жүргізу қағидасына 10-қосымша
нысан
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бекітемін:
________ облысы ( ______қаласы) бойынша
Тексеру комиссиясының мүшесі
_____________ ______________
20___ жылғы «___»___________
Бақылау жүргізудің жұмыс жоспары
Тексеру комиссиясының қызметкері (бақылауға тартылған маман, аудитор)
_____________________________
(аты-жөні, тегі, лауазымы)
Бақылаудың атауы:____________________________________________________
Бақылау жүргізудің жалпы мерзімі: _______ күн
Р/с
Бақылау объектісі (бақылау
бағдарламасынан)
Бақылаумен қамтылатын кезең (жыл, жартыжылдық, айлар)
Бақылау жүргізу
мерзімі (бақылау жоспарынан)
Бақылау мәселелері (бақылау бағдарламасынан)
Бақылау жүргізу мерзімі (кезеңдері)
бақылау актісіне қосу үшін материалдар ұсыну (тексерілген мәселе, объекті бойынша)
Актінің бақылау объектісіне тапсырылған күні
1
2
3
4
5
6
7
1.
Бақылау тобының жетекшісі                    ________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Тексеру комиссиясының қызметкері (бақылауға тартылған маман, аудитор)
_______________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Бақылау жүргізудің жұмыс жоспарын (бұдан әрі – Жұмыс жоспары) жасау.
Жұмыс жоспарының жоғарғы бөлігінде «Бақылаудың атауы» деген жолда бақылау жоспарына сай жүргізілетін бақылаудың атауы көрсетіледі.
«Бақылау жүргізудің жалпы мерзімі» деген жолда барлық бақылау объектілерінде бақылау жүргізуге қажетті күнтізбелік күндердің жалпы саны көрсетіледі.
Көрсетілген кесте бақылау объектілерінің бөлінісінде:
1-бағанда – рет саны нөмірі;
2-бағанда – бақылау объектісінің атауы (Бақылау бағдарламасында бекітілген деректерге сәйкес келеді);
3-бағанда – Тексеру комиссиясының тиісті қызметкері бақылаумен қамтитын бақылау объектісі қызметінің кезеңі;
4-баған – Тексеру комиссиясының қызметкері бақылау объектісінің орналасқан жеріне іссапарға жіберілген жағдайда, Тексеру комиссиясы қызметкерінің іссапар мерзімі мен бағдары көрсетіле отырып толтырылады (Бақылау жүргізу жоспарында бекітілген деректерге сәйкес келеді);
5-бағанда – осы бақылау объектісінде бақылау жүргізу барысында Тексеру комиссиясының қызметкері қамтуы тиіс мәселелер және оларды қараудың реті көрсетіледі (Бақылау бағдарламасында бекітілген деректерге сәйкес келеді);
6-бағанда – бақылау жүргізетін қызметкердің бақылау актісіне қосу үшін материалдарды беретін күні көрсетіледі. Бақылау объектісіне бір бақылаушыдан артық шыққан кезде толтырылады.
7-бағанда бақылау актісін тапсырған күн көрсетіледі.
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
11-қосымша
нысан

11. Нормативное правовое и методологическое обеспечение контроля.
Заполняется с указанием перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, методологических документов, используемых в ходе контроля (заполняется одна таблица в целом по проводимому контролю).
Приложение 10
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы
Сноска. Приложение 10 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Утверждаю
Член Ревизионной комиссии
по _______области (городу
__________) _____________
________________________
от «___» 20___ года
Рабочий план проведения контроля
Работник Ревизионной комиссии (привлеченный к контролю
специалист, аудитор) ________________________________________________
(фамилия, инициалы, должность)
Наименование контроля _________________________________________
Общий срок проведения контроля _______ календарных дней
№ п/п
Объект контроля (из программы контроля)
Период, охватываемый контролем (год, полугодие, месяцы)
Срок проведения контроля (из плана контроля)
Вопросы контроля (из программы контроля)
Сроки (этапы) проведения контроля
представление материалов для включения в акт контроля (по проверенному вопросу, объекту)
Дата вручения акта объекту контроля
1
2
3
4
5
6
7
1.
Руководитель группы контроля         ________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Работник Ревизионной комиссии (привлеченный к контролю специалист,
аудитор) ____________________________
(подпись, инициалы, фамилия).
Примечание: Составление рабочего плана проведения контроля (далее – Рабочий план).
В верхней части Рабочего плана в строке «Наименование контроля» указывается наименование проводимого контроля согласно плану контроля.
В строке «Общий срок проведения контроля» указывается общее количество календарных дней, необходимых на проведение контроля на всех объектах контроля.
Указанная таблица заполняется в разрезе объектов контроля:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – наименование объекта контроля (соответствует данным, закрепленным в Программе контроля);
в графе 3 – период деятельности объекта контроля, охватываемый контролем соответствующим работником Ревизионной комиссии;
графа 4 – в случае командирования работника Ревизионной комиссии до местонахождения объекта контроля (соответствует данным, закрепленным в Плане проведения контроля), с указанием срока и маршрута командировки работника Ревизионной комиссии;
в графе 5 указываются вопросы, которые должен охватить работник Ревизионной комиссии в ходе проведения контроля на данном объекте контроля и последовательность их рассмотрения (соответствуют данным, закрепленным в Программе контроля);
в графе 6 указывается дата представления работником, проводящим контроль, материалов для включения в акт контроля. Заполняется в случае выхода на объект контроля более одного контролера;
в графе 7 указывается дата вручения акта контроля.
Приложение 11
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы

Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бақылау жүргізуге тапсырма
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 142-бабына және
_______ облысы (_______ қаласы) бойынша тексеру комиссиясының 20__
жылғы __-тоқсанға арналған жұмыс жоспарына сәйкес,___________________
_____________________________________________________________________
(Тексеру комиссиясының бақылау жүргізу тапсырылған қызметкер(лер)інің
А.Ә.Т. мен лауазымы, бақылау жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар
мамандарының, аудиторлық ұйымдар қызметкерлерінің және (немесе)
сарапшылардың А.Ә.Т. көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы,
_____________________________________________________________________
оның орналасқан жері, ЖСН, БСН, басшысының А.Ә.Т. көрсетіледі)
____________________________________________________ мәселесі бойынша
(бақылау мәні көрсетіледі)
бақылау жүргізу тапсырылады.
Бақылау мақсаты _______________________________
Бақылау үлгісі ________________________________*
Бақылау түрі __________________________________
Бақылаумен қамтылатын кезең ___________________
Бақылау жүргізу мерзімі ____________________________ аралығы
Тексеру комиссиясының мүшесі _________
(Тексеру комиссиясының Төрағасы)............
(қолы, аты-жөні, тегі)
Бақылау мерзімі ____ жылғы «__»_____бастап, ____ жылғы
«__»______ дейін ұзартылды.*
Тексеру комиссиясының Төрағасы _______________________*
(қолы, аты-жөні, тегі)
*Үстеме бақылауды жүргізу кезінде көрсетілмейді.
Ескертпе: Бақылау жүргізуге тапсырма (бұдан әрі – Тапсырма) жасау.
Тапсырма мынадай деректерді:
1) нөмірі мен берілген күнін;
2) бақылау жүргізудің құқықтық негіздерін;
3) бақылауды (соның ішінде үстеме бақылау) жүргізу тапсырылған Тексеру комиссиясы қызметкер(лер)інің атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін және лауазымын, бақылау жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар мамандарының, аудиторлық ұйымдар қызметкерлерінің және (немесе) сарапшылардың атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін);
4) бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысанын (оның филиалдары мен өкілдіктерін қоса алғанда), толық атауын, орналасқан жерін, бизнес-сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН), жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН), басшысының атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін;
5) мақсатын (Бақылаудың жоспары мен бағдарламасына сәйкес келеді);

Сноска. Приложение 11 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Поручение
на проведение контроля
В соответствии со статьей 142 Бюджетного кодекса Республики
Казахстан и планом работы Ревизионной комиссии по ___________ области
(городу _______________) на __ квартал 20__ года поручается
_____________________________________________________________________
(указать Ф.И.О. и должность работника(-ов) Ревизионной комиссии,
которому(-ым) поручено проведение контроля, Ф.И.О. специалистов
государственных органов, работников аудиторских организаций и (или)
экспертов, привлекаемых к проведению контроля)
провести контроль в__________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта контроля, полное
_____________________________________________________________________
наименование, его местонахождение, ИИН, БИН, Ф.И.О. руководителя)
по вопросу___________________________________________________________
(указать предмет контроля)
Цель контроля ________________________________
Тип контроля ________________________________*
Вид контроля _________________________________
Период, охватываемый контролем _______________
Сроки проведения контроля с_____________ по _______________
Член Ревизионной комиссии _____________________
(Председатель Ревизионной комиссии) (подпись, инициалы,
фамилия)
Срок контроля продлен с «___»______ года по «____»_______ года*
Председатель Ревизионной комиссии ____________________________*
(подпись, инициалы и фамилия)
*Не указывается при проведении встречного контроля.
Примечание: составление Поручения на проведение контроля (далее – Поручение).
Поручение содержит следующие данные:
1) номер и дата выдачи;
2) правовые основания проведения контроля;
3) фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность работника(-ов) Ревизионной комиссии, которому(-ым) поручено проведение контроля (встречного контроля), фамилия, имя, отчество (при наличии) специалистов государственных органов, работников аудиторских организаций и (или) экспертов, привлекаемых к проведению контроля);
4) организационно-правовая форма объекта контроля (включая его филиалы и представительства), полное наименование, местонахождение, бизнес идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный номер (ИИН), фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя;
5) цель (соответствуют Плану и Программе контроля);

6) бақылаудың үлгісі мен түрін (Бақылаудың бағдарламасына сәйкес келеді);
7) бақылау объектісінде бақылау жүргізудің жоспарланып отырған мерзімін (Бақылаудың бағдарламасына сәйкес келеді);
8) бақылаумен қамтылатын кезеңді (Бақылаудың бағдарламасына сәйкес келеді);
9) Тексеру комиссиясының бақылау жүргізуге жауапты мүшесінің (Тексеру комиссиясының Төрағасының) аты-жөні мен тегін, оның қолын, не оның міндетін атқарушы адамның деректерін, сондай-ақ Тексеру комиссиясының мөрін;
10) бастапқыда белгіленген бақылау мерзімі асып кеткен жағдайда, күнін көрсете отырып, бақылау мерзімінің ұзартылғаны туралы мәліметтерді қамтиды.
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
11-1-қосымша
нысан
Ескерту. 11-1-қосымшамен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулыларымен.
Алдын ала зерделеу жүргізуге тапсырма
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 142-бабына және және
_______ облысы (_______ қаласы) бойынша тексеру комиссиясының 20__
жылғы __-тоқсанға арналған жұмыс жоспарына сәйкес ___________________
_____________________________________________________________________
(алдын ала зерделеу жүргізу тапсырылған Тексеру комиссиясы
қызметкер(лер)інің А.Ә.Т. мен лауазымы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы,
_____________________________________________________________________
оның орналасқан жері, ЖСН, БСН, басшысының А.Ә.Т. көрсетіледі)
_______________________________ алдын ала зерделеу тапсырылады.
(алдын ала зерделеу мәні көрсетіледі)
Алдын ала зерделеу мақсаты __________________________________________
Алдын ала зерделеу кезеңі ___________________________________________
Алдын ала зерделеу мерзімі ________________________________ аралығы
Тексеру комиссиясының мүшесі
(Тексеру комиссиясының Төрағасы)        _______________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Алдын ала зерделеу жүргізуге тапсырма (бұдан әрі – Тапсырма) жасау.
Тапсырма мынадай деректерді:
1) нөмірі мен берілген күнін;

6) тип и вид контроля (соответствуют Программе контроля);
7) планируемые сроки проведения контроля на объекте контроля (соответствуют Программе контроля);
8) период, охватываемый контролем (соответствует Программе контроля);
9) фамилия и инициалы члена Ревизионной комиссии, ответственного за проведение контроля (Председателя Ревизионной комиссии), его подпись либо данные лица, исполняющего его обязанности, а также печать Ревизионной комиссии;
10) сведения о продлении срока контроля с указанием даты в случае превышения первоначально установленного срока контроля.
Приложение 11-1
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового
контроля ревизионными комиссиями
областей, города республиканского
значения, столицы
Сноска. Правила дополнены приложением 11-1 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Поручение
на предварительное изучение
В соответствии со статьей 142 Бюджетного кодекса Республики
Казахстан и планом работы Ревизионной комиссии по ___________ области
(городу _______________) на ___ квартал 20__ года поручается
_____________________________________________________________________
(указать Ф.И.О. и должность работника(-ов) Ревизионной комиссии,
которому (-ым) поручено проведение предварительного изучения)
провести в___________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта контроля, полное
_____________________________________________________________________
наименование, его местонахождение, ИИН, БИН, Ф.И.О. руководителя)
предварительное изучение _____________________________________.
(указать предмет предварительного изучения)
Цель предварительного изучения ________________________________
Период, предварительного изучения _____________________________
Сроки предварительного изучения с_________ по _________________
Член Ревизионной комиссии _____________________________________
(Председатель Ревизионной комиссии) (подпись, инициалы,
фамилия)
Примечание: составление Поручения на проведение предварительного изучения (далее – Поручение).
Поручение содержит следующие данные:
1) номер и дата выдачи;

2) алдын ала зерделеу жүргізудің құқықтық негіздерін;
3) алдын ала зерделеуді жүргізу тапсырылған Тексеру комиссиясы қызметкер(лер)інің атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін және лауазымын;
4) бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысанын (оның филиалдары мен өкілдіктерін қоса алғанда), толық атауын, орналасқан жерін, бизнес-сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН), жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН), басшысының атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін;
5) алдын ала зерделеудің мақсатын;
6) алдын ала зерделеумен қамтылатын кезеңді;
7) бақылау объектісінде алдын ала зерделеу жүргізудің жоспарланып отырған мерзімін;
8) Тексеру комиссиясының алдын ала зерделеу жүргізуге жауапты мүшесінің (Тексеру комиссиясының Төрағасының) аты-жөні мен тегін, оның қолын, не оның міндетін атқарушы адамның деректерін, сондай-ақ Тексеру комиссиясының мөрін қамтиды.
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
11-2-қосымша
нысан
Ескерту. 11-2-қосымшамен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрағасының 14.08.2014 № 3-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулыларымен.
Қайта тексеруді жүргізуге тапсырма
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 7 сәуірдегі №
788 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қаржылық бақылау
стандарттарының 89-тармағына, Есеп комитетінің 2013 жылғы 16
сәуірдегі № 3-НП нормативтік қаулысымен бекітілген Облыстардың,
республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу қағидасының
157-тармағына сәйкес және Тексеру комиссиясының Төрағасының 20__
жылғы «___»_________ №_______ шешімімен
_____________________________________________________________________
(қайта тексеруді жүргізу тапсырылған Тексеру комиссиясы
қызметкер(лер)інің А.Ә.Т. мен лауазымы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, оның
орналасқан
_____________________________________________________________________
жері, ЖСН, БСН, басшысының А.Ә.Т. көрсетіледі)
_____________________________ мәселеcі бойынша қайта тексеру жүргізу
(қайта тексеру мәні көрсетіледі)
тапсырылады.
Қайта тексеру мақсаты ____________________
Қайта тексерумен қамтылатын кезең ___________
Қайта тексеру жүргізу мерзімі_______________________________аралығы
Тексеру комиссиясының мүшесі
(Тексеру комиссиясының Төрағасы) ___________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Қайта тексеру жүргізуге тапсырма (бұдан әрі – Тапсырма) жасау.
Тапсырма мынадай деректерді қамтиды:

2) правовые основания проведения предварительного изучения;
3) фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность работника(-ов) Ревизионной комиссии, которому(-ым) поручено проведение предварительного изучения;
4) организационно-правовая форма объекта контроля (включая его филиалы и представительства), полное наименование, местонахождение, бизнес идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный номер (ИИН), фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя;
5) цель предварительного изучения;
6) период, охватываемый предварительным изучением;
7) планируемые сроки проведения предварительного изучения на объекте контроля;
8) фамилия и инициалы члена Ревизионной комиссии, ответственного за проведение предварительного изучения (Председателя Ревизионной комиссии), его подпись либо данные лица, исполняющего его обязанности, а также печать Ревизионной комиссии.
Приложение 11-2
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового
контроля ревизионными комиссиями
областей, города республиканского
значения, столицы
Сноска. Правила дополнены приложением 11-2 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 14.08.2014 № 3-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Поручение
на проведение перепроверки
В соответствии с пунктом 89 Стандартов государственного
финансового контроля, утвержденных Указом Президента Республики
Казахстан от 7 апреля 2009 года № 788, пунктом 157 Правил проведения
внешнего государственного финансового контроля ревизионными
комиссиями областей, города республиканского значения, столицы,
утвержденных нормативным постановлением Счетного комитета от 16
апреля 2013 года № 3-НП и решением Председателя Ревизионной комиссии
от «___» ___ ___ 20__ года №___ поручается
_____________________________________________________________________
(указать Ф.И.О. и должность работника(-ов) Ревизионной комиссии,
которому (-ым) поручено проведение перепроверки)
провести в___________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта контроля, полное
_____________________________________________________________________
наименование, его местонахождение, ИИН, БИН, Ф.И.О. руководителя)
перепроверку по вопросу ____________________________________________.
(указать предмет перепроверки)
Цель проведения перепроверки____________________
Период, охватываемый перепроверкой _____________
Сроки проведения перепроверки с_____________ по _______________
Член Ревизионной комиссии _____________________
(Председатель Ревизионной комиссии) (подпись, инициалы и фамилия)
Примечание: составление Поручения на проведение перепроверки (далее – Поручение).
Поручение содержит следующие данные:

1) нөмірі мен берілген күнін;
2) қайта тексеруді жүргізудің құқықтық негіздерін;
3) қайта тексеруді жүргізу тапсырылған Тексеру комиссиясы қызметкер(лер)інің атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін және лауазымын;
4) бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысанын (оның филиалдары мен өкілдіктерін қоса алғанда), толық атауын, орналасқан жерін, бизнес-сәйкестендіру нөмірін (БСН), жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН), басшысының атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін;
5) бақылаудың мақсаты мен мәнін (Қайта тексерудің жоспары мен бағдарламасына сәйкес келеді);
6) бақылау объектісінде қайта тексеруді жүргізудің жоспарланып отырған мерзімін (Қайта тексеру жүргізудің бағдарламасына сәйкес келеді);
7) қайта тексерумен қамтылатын кезеңді (Қайта тексеруді жүргізу бағдарламасына сәйкес келеді) қамтиды;
8) Тексеру комиссиясының қайта тексеру жүргізуге жауапты мүшесінің (Тексеру комиссиясының Төрағасының) аты-жөні мен тегін, оның қолын, не оның міндетін атқарушы адамның деректерін, сондай-ақ Тексеру комиссиясының мөрін қамтиды.
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
11-3-қосымша
нысан
Ескерту. 11-3-қосымшамен толықтырылды - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Постбақылау жүргізуге тапсырма
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 142-бабы
17) тармақшасына, Есеп комитетінің 2013 жылғы 16 сәуірдегі № 3-НП
нормативтік қаулысымен бекітілген Облыстардың, республикалық маңызы
бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік
қаржылық бақылауды жүргізу қағидасының 181-тармағына сәйкес және
Тексеру комиссиясы Төрағасының 20__ жылғы «___»_________ №____шешімімен
_____________________________________________________________________
(постбақылауды жүргізу тапсырылған Тексеру комиссиясы
қызметкер(лер)інің А.Ә.Т. мен лауазымы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(бақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, оның
орналасқан
_____________________________________________________________________
жері, ЖСН, БСН, басшысының А.Ә.Т. көрсетіледі)
_______________________________ мәселеcі бойынша постбақылау жүргізу
(постбақылау мәні көрсетіледі)
тапсырылады.
Мақсаты ____________________
Постбақылаумен қамтылатын кезең ___________
Постбақылау жүргізу мерзімі_______________________________аралығы
Тексеру комиссиясының мүшесі
(Тексеру комиссиясының Төрағасы)          ___________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Постбақылау жүргізуге тапсырма (бұдан әрі – Тапсырма) жасау.
Тапсырма мынадай деректерді:

1) номер и дата выдачи;
2) правовые основания проведения перепроверки;
3) фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность работника(-ов) Ревизионной комиссии, которому(-ым) поручено проведение перепроверки;
4) организационно-правовая форма объекта контроля (включая его филиалы и представительства), полное наименование, местонахождение, бизнес идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный номер (ИИН), фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя;
5) цель и предмет перепроверки (соответствуют Плану и Программе проведения перепроверки);
6) планируемые сроки проведения перепроверки на объекте контроля (соответствуют Программе проведения перепроверки);
7) период, охватываемый перепроверкой (соответствует Программе проведения перепроверки);
8) фамилия и инициалы члена Ревизионной комиссии, ответственного за проведение перепроверки (Председателя Ревизионной комиссии), его подпись, либо данные лица, исполняющего его обязанности, а также печать Ревизионной комиссии.
Приложение 11-3
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского
значения, столицы
Сноска. Правила дополнены приложением 11-3 в соответствии с Нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Поручение
на проведение постконтроля
В соответствии с подпунктом 17) статьи 142 Бюджетного кодекса,
Республики Казахстан пунктом 181 Правил проведения внешнего
государственного финансового контроля Ревизионными комиссиями
областей, города республиканского значения, столицы от 16 апреля 2013
года № 3-НП и решением Председателя Ревизионной комиссии от ___ _____
20__ года №___ поручается
_____________________________________________________________________
(указать Ф.И.О. и должность работника(-ов) Ревизионной комиссии,
которому (-ым) поручено проведение постконтроля)
провести в___________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта контроля,
_____________________________________________________________________
полное наименование, его местонахождение, ИИН, БИН, Ф.И.О.
руководителя)
постконтроль по вопросу ______________________________.
(указать предмет постконтроля)
Цель ____________________
Период, охватываемый постконтролем ____________
Сроки проведения постконтроля с_____________ по _______________
Член Ревизионной комиссии _____________________
(Председатель Ревизионной комиссии) (подпись, инициалы и
фамилия)
Примечание: составление Поручения на проведение постконтроля (далее – Поручение).
Поручение содержит следующие данные:

1) нөмірі мен берілген күнін;
2) постбақылау жүргізудің құқықтық негіздерін;
3) постбақылауды жүргізу тапсырылған Тексеру комиссиясы қызметкер(лер)інің атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін және лауазымын;
4) постбақылау объектісінің ұйымдық-құқықтық нысанын (оның филиалдары мен өкілдіктерін қоса алғанда), толық атауын, орналасқан жерін, бизнес-сәйкестендіру нөмірін (БСН), жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН), басшысының атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін;
5) бақылаудың мақсаты мен мәнін (Постбақылау жоспары мен бағдарламасына сәйкес келеді);
6) бақылау объектісінде постбақылау жүргізудің жоспарланып отырған мерзімін (Постбақылау бағдарламасына сәйкес келеді);
7) постбақылаумен қамтылатын кезеңді (Постбақылау бағдарламасына сәйкес келеді);
8) Тексеру комиссиясының постбақылауды жүргізуге жауапты мүшесінің (Тексеру комиссиясы Төрағасының) аты-жөні, тегін, оның қолын не оның міндетін атқарушы адамның деректерін, сондай-ақ Тексеру комиссиясының мөрін қамтиды.
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
12-қосымша
нысан
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
күні, айы, жылы
Бақылау объектісінің басшысы
____________________________
(аты-жөні, тегі)
Бақылау объектісі басшысының (келісімімен бақылау жүзеге
асырылатын лауазымды адамның) міндеттерін атқару жөніндегі
талап
1. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 146-бабының 2-тармағына сәйкес, бақылау объектісінің басшысы:
1) мемлекеттiк қаржылық бақылау органының қызметкерлерiн жұмыс орындарымен қамтамасыз етуге;
2) мемлекеттiк қаржылық бақылау органының қызметкерлерiн бақылауды жүзеге асыру үшiн сұратылып отырған барлық қажеттi ақпаратпен ___________
(басшысының
_____________________________________________________________________
немесе бас бухгалтерінің қолы қойылған қажетті құжаттар мен
ақпараттың тізбесі көрсетіледі)
____________________ дейін қамтамасыз етуге;
(күні көрсетіледі)
3) мемлекеттiк қаржылық бақылау органы қызметкерлерiнiң ақпараттық және есептік жүйелерге, соның ішінде ЭҚАБЖ-ға кіруін қамтамасыз етуге;
4) мемлекеттiк қаржылық бақылау органы қызметкерлерiнiң iс-әрекеттерiне араласпауға, бақылау жүргiзуге кедергi келтiрмеуге және оның ауқымын шектемеуге;

1) номер и дата выдачи;
2) правовые основания проведения постконтроля;
3) фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность работника(-ов) Ревизионной комиссии, которому(-ым) поручено проведение постконтроля;
4) организационно-правовая форма объекта постконтроля (включая его филиалы и представительства), полное наименование, местонахождение, бизнес идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный номер (ИИН), фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя;
5) цель и предмет контроля (соответствуют Плану и Программе постконтроля);
6) планируемые сроки проведения постконтроля на объекте контроля (соответствуют Программе постконтроля);
7) период, охватываемый постконтролем (соответствует Программе постконтроля);
8) фамилия и инициалы члена Ревизионной комиссии, ответственного за проведение постконтроля (Председателя Ревизионной комиссии), его подпись, либо данные лица, исполняющего его обязанности, а также печать Ревизионной комиссии.
Приложение 12
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы
Сноска. Приложение 12 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
число, месяц, год                       Руководителю объекта контроля
____________________________
(фамилия, инициалы)
Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта контроля
(должностного лица, с ведома которого осуществляется контроль)
1. В соответствии с пунктом 2 статьи 146 Бюджетного кодекса
Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) руководитель объекта
контроля обязан:
1) обеспечить работников органа государственного финансового
контроля рабочими местами;
2) обеспечить работников органа государственного финансового
контроля в срок до ______ всей запрашиваемой информацией, необходимой
(указать дату)
для осуществления контроля:__________________________________________
(указать перечень необходимых документов и информации
_____________________________________________________________________
за подписью руководителя или главного бухгалтера);
3) обеспечить доступ работников органа государственного
финансового контроля к информационным и учетным системам, в том числе
к ЕСЭДО;
4) не вмешиваться в действия работников органа государственного
финансового контроля, не препятствовать проведению контроля и не
ограничивать его масштаб;

5) бақылау актiсiн жүргiзiлген бақылау нәтижелерiмен танысуға берген күннен бастап, үш күн мерзiмде белгiленген тәртiппен бақылау актiсiне қол қоюға міндетті. Нәтижелермен келiспеген жағдайда, бақылау актiсiне қарсылықтың болғаны туралы ескертпемен қол қойылады. Қарсылықтар бақылау актісіне қоса беріледі немесе бақылау актісі танысуға алынған күннен бастап, күнтізбелік он күн ішінде ұсынылады.
2. Бюджет кодексінің 149-бабы 2-тармағының негізінде мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының лауазымды адамдарына олардың өз құзыреттерiне сәйкес қызметтiк мiндеттерiн орындауда бақылау жүргiзуге жiберуден бас тарту, қажеттi құжаттарды, материалдарды, қызмет туралы ақпаратты және өзге де мәлiметтердi беруден бас тарту, анық емес ақпарат беру түрiндегi кедергi келтiру, бақылауды жүзеге асыруға өзге де кедергi жасау әкімшілік жауаптылыққа әкеп соқтырады.
Тексеру комиссиясының қызметкері ______________________
(лауазымы, аты-жөні, тегі, қолы)
Ескертпе: Талаптың бірінші данасы бақылау актісінің бланкісінде ресімделеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік қаржылық бақылау жүргізу қағидасына
13-қосымша
нысан
Тексерілетін объектіге жіберуден бас тарту фактісі бойынша
АКТ
_______ қаласы                              20 __ жылғы «___» _______
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 142-бабына және
Тексеру комиссиясының 20 __ жылғы ____ тоқсанға арналған жұмыс
жоспарының ____ тармағына сәйкес ____________________________________
(тексерілетін органның, мекеменің, ұйымның атауы)
__________________________________ бақылау іс-шаралары жүргізіледі.
(бақылау іс-шарасының атауы)
Тексерілетін объектінің лауазымды адамы ___________________________
___________________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні және тегі)
оларға көрсетілген бақылау жүргізуге Тапсырманың көрсетілгеніне
қарамастан, тексерілетін объектіге ________________________________
(тексерілетін органның, мекеменің, ұйымның атауы)
___________________________________________________________________
(Тексеру комиссиясы қызметкерінің лауазымы, аты-жөні және тегі)
жіберуден бас тартты.
Бұл Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 146-бабының
2-тармағын және 149-бабының 2-тармағын бұзу болып табылады және
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымды адамның
жауапты болуына әкеп соғады.
Осы акт екі данада жасалды, оның бірі _____________________________
(органның немесе ұйымның атауы)
басшысы (лауазымды адамы)
___________________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні және тегі)
тапсырылды.
Қолдары:
_____________ облысы (_________ қаласы) бойынша тексеру
комиссиясы атынан _________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні және тегі, қолы)
Актінің бір данасын алдым _________________________________________
(лауазымы, аты-жөні және тегі, қолы, қол қоюдан бас тарқан кезде –
алудан бас тартты деп көрсетіледі)
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
14-қосымша
нысан

5) в трехдневный срок со дня представления акта контроля на
ознакомление с результатами проведенного контроля в установленном
порядке подписать акт контроля. В случае несогласия с результатами,
акт контроля подписать с оговоркой о наличии возражений. Возражения
приложить к акту контроля или представить в течение десяти
календарных дней со дня получения акта контроля на ознакомление.
2. На основании пункта 2 статьи 149 Бюджетного кодекса
воспрепятствование должностным лицам органов государственного
финансового контроля в выполнении ими служебных обязанностей в
соответствии с их компетенцией, выразившееся в отказе допуска для
проведения контроля, отказе от предоставления необходимых документов,
материалов, информации о деятельности и иных сведений, предоставлении
недостоверной информации, создании иного препятствования в
осуществлении контроля влечет административную ответственность.
Работник Ревизионной комиссии      ____________________________
(должность, фамилия, инициалы, подпись)
Примечание: первый экземпляр Требования оформляется на бланке
акта контроля.
Приложение 13
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы
Форма
Акт
по факту отказа в допуске на проверяемый объект
город ________                             «___» _________ 20 __ года
В соответствии со статьей 142 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, пунктом ___ плана работы Ревизионной комиссии на ___ квартал _____ года в___________________________________________________________________
(наименование проверяемого органа, учреждения, организации)
проводится контрольное мероприятие _________________________________.
(название контрольного мероприятия)
Должностным лицом проверяемого объекта _____________________________
____________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
отказано в допуске на проверяемый объект ___________________________
(наименование проверяемого органа, учреждения, организации)
______________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы работников Ревизионной комиссии) несмотря на предъявление им (ими) Поручения на проведение контроля.
Это является нарушением пункта 2 статьи 146 и пункта 2 статьи 149 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и влечет за собой ответственность должностных лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Настоящий Акт составлен в двух экземплярах, один из которых вручен руководителю (должностному лицу) ____________________________
(наименование органа или организации) ____________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
Подписи:
От Ревизионной комиссии по ___________________ области
(городу___________) _____________________________________________
(должность, фамилия и инициалы, подпись)
Один экземпляр акта получил _____________________________________
(должность, фамилия и инициалы, подпись, при отказе от подписи указать – отказано в получении)
Приложение 14
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы

Бақылау актісінің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (қаланың, басқа да елді мекеннің (село, кент және тағы басқаларының) атауы), бақылау актісінің жасалған күні, бақылау актісі данасының нөмірі көрсетіледі (№ 1 дана – Тексеру комиссиясы үшін, № 2 дана – бақылау объектісі үшін жасалады. Бірлескен бақылау кезінде № 1 дана – Тексеру комиссиясы үшін, № 2 дана – бірлескен бақылауға қатысушы мемлекеттік орган үшін, № 3 дана – бақылау объектісі үшін жасалады).
Бақылау актісінде мынадай деректер көрсетіледі:
1. Бақылау объектісі.
Бақылау объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректері, банктік және салықтық деректемелері, БСН (ЖСН) көрсетіледі.
2. Бақылау үлгісі.
Бақылау бағдарламасына сәйкес, бақылау үлгісі (сәйкестікке бақылау жасау, қаржылық есептілікті, тиімділікті бақылау) көрсетіледі.
3. Бақылау түрі.
Бақылау бағдарламасына сәйкес, бақылау түрі (кешенді, тақырыптық, үстеме, бірлескен, қосарлас) көрсетіледі.
4. Бақылау жүргізуге тапсырма.
Тапсырманың күні мен нөмірі, Тапсырмаға қол қойған лауазымды адамның аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
5. Бақылауды жүргізді.
Бақылауды жүргізген Тексеру комиссиясы қызметкерінің, бақылау жүргізуге тартылған мемлекеттік органдардың, аудиторлық ұйымдар мамандарының және сарапшылардың аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
6. Бақылауд мақсаты.
Бақылау бағдарламасына сәйкес, бақылаудың мақсаты көрсетіледі.
7. Бақылау мәні.
Бақылау бағдарламасына сәйкес, бақылаудың мәні көрсетіледі.
8. Бақылаумен қамтылған кезең.
Бақылау объектісі қызметінің тексерілген кезеңі көрсетіледі (Бақылау бағдарламасына сәйкес келеді).
9. Бақылау жүргізу мерзімі.
Осы бақылау объектісінде бақылау жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі (Бақылау бағдарламасына сәйкес келеді).
10. Бақылау объектісінің лауазымды адамдары.
Бақылау объектісінің келісімімен бақылау жүзеге асырылған лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі, сондай-ақ бақылау объектісінің бақылаумен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы болған лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі көрсетіледі.
11. Алдыңғы бақылау нәтижелері.
Басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органдары мен құқық қорғау органдарының бұрын қамтыған, тек тексеру мәні Тексеру комиссиясы жүргізген бақылау мәнімен сәйкес келетін мәселелер бойынша қысқаша мәліметтер, бақылау объектісінің анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылдаған шаралары көрсетіледі. Тексеру комиссиясының бақылауда тұрған Қаулылары (Ұсынымдары) бойынша орындалу мерзімі өткен тапсырмалық тармақтар жөніндегі шаралар көрсетіледі.

В верхней части акта контроля указывается место его составления (название города, другого населенного пункта (село, поселок и т.д.)), дата составления акта контроля, номер экземпляра акта контроля (экземпляр № 1 составляется для Ревизионной комиссии, экземпляр № 2 – объекту контроля. При совместном контроле экземпляр № 1 – Ревизионной комиссии, экземпляр № 2 – государственному органу – участнику совместного контроля, экземпляр № 3 – объекту контроля).
В акте контроля указываются следующие данные:
1. Объект контроля.
Указывается полное наименование объекта контроля, данные о государственной регистрации, банковские и налоговые реквизиты, БИН (ИИН).
2. Тип контроля.
Указывается тип контроля (на соответствие, финансовой отчетности, эффективности), соответствующий Программе контроля.
3. Вид контроля.
Указывается вид контроля (комплексный, тематический, встречный, совместный, параллельный), соответствующий Программе контроля.
4. Поручение на проведение контроля.
Указываются дата и номер Поручения, фамилия, инициалы, должность должностного лица, подписавшего Поручение.
5. Контроль проведен.
Указываются фамилия, инициалы, должность работника Ревизионной комиссии, проводившего контроль, специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов, привлеченных к проведению контроля.
6. Цель контроля.
Указывается цель контроля, соответствующая Программе контроля.
7. Предмет контроля.
Указывается предмет контроля, соответствующий Программе контроля.
8. Период, охваченный контролем.
Указывается проверенный период деятельности объекта контроля (соответствует Программе контроля).
9. Сроки проведения контроля.
Указываются даты начала и окончания проведения контроля на данном объекте контроля (соответствует Программе контроля).
10. Должностные лица объекта контроля.
Полностью указываются фамилии, имя, отчество должностных лиц объекта контроля, с ведома которых осуществлялся контроль, а также должностных лиц объекта контроля, работавших в период, охваченный контролем, и имевших право подписи документов.
11. Результаты предыдущего контроля.
Указываются краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами государственного финансового контроля и правоохранительными органами, предмет проверки которых совпадает с предметом контроля, проводимого Ревизионной комиссией, меры по устранению выявленных нарушений, принятые объектом контроля. По находящимся на контроле Постановлениям (Представлениям) Ревизионной комиссии указываются меры по порученческим пунктам с истекшими сроками исполнения.

12. Жүргізіліп отырған бақылау нәтижелері туралы мәліметтер.
Бақылау актісінің осы бөлімінде бақылау мақсатына қол жеткізілгенін растауға жеткілікті жүргізілген бақылаудың нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі. Бақылау бағдарламасының сұрақтарына жауаптар белгіленеді, бұл ретте Бақылау бағдарламасының әрбір мәселесінің атауы көрсетіледі.
Бақылау бағдарламасының сұрақтарына жауаптар толық, дәл, объективті және қысқаша жазылады.
Бақылау актісіне қосымшаларда егжей-тегжейлі ақпарат көрсетіле отырып, тексерілетін мәселелер бойынша бақылау объектісі қызметінің нәтижелері бақылау актісінде жинақталған түрде тіркеледі.
Бақылау актісінде жүргізілген үстеме бақылаудың, бақылау өлшемдерінің (тексеріп қараулардың) нәтижелері көрсетіледі, сондай-ақ бұзушылық фактілері, соның ішінде бақылау объектісі болып табылмайтын басқа да мемлекеттік органдардың бөлінетін бюджеттік бағдарлама қаражатын пайдалану кезінде жасағандары баяндалады.
Бақылау мәселелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда, бұзушылықтың әрбір фактісі жалғаспалы тәртіппен нөмірленеді және ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің және құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасала отырып, бұзушылықтың сипаттамасы мен түрін сипаттау арқылы жеке тармақпен (1-тармақ, 2-тармақ және тағы басқа) белгіленеді және тиісті бұзушылыққа дәлел болатын құжаттар көрсетіледі.
Егер, талдамалық сипаттағы мәселелерді қоспағанда, Бақылау бағдарламасы мәселесі бойынша бұзушылықтар анықталмаса, қысқаша ақпарат беріледі және «Бағдарлама мәселесі (атауы) тексерілді. Бұзушылықтар анықталмады.» деген жазба жасалады. Бақылау актісіне тексеру жүргізілген құжаттардың деректемелері көрсетіле отырып, олардың тізбесі қоса беріледі.
Бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлер жүргізілетін бақылаудың мәніне қарай бақылау актісіне қосымшалар ретінде ресімделетін мынадай кестелерді толтырады:
1) 1-кесте. Әкімшілердің бақылаумен қамтылған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) орындауы туралы ақпарат;
2) 2-кесте. Құрылыс жұмыстарының орындалған (қабылданған) көлемі және құрылыс объектілерін пайдалануға берудің уақтылылығы туралы ақпарат;
3) 3-кесте. ____ жылы объектілерді салу және реконструкциялау құнының қымбаттағаны туралы мәлімет (қымбаттаған жағдайда).
Бақылауды жүзеге асырып жатқан қызметкерлер бақылау актісіне қосымша болып табылатын өзге де қажетті кестелер жасауы мүмкін. Бақылау актісінде көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасау міндетті.
13. Бақылау жүргізудегі кедергілер.
Бақылау объектісі лауазымды адамдарының Тексеру комиссиясы қызметкерлерінің бақылау жүргізуіне кедергі келтіру фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Тексеру комиссиясының қызметкері әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалғаны туралы хаттама жасаған жағдайда, оның нөмірі және күні көрсетіледі (хаттама бақылау объектісінің лауазымды адамдары бақылау объектісіне жіберуден бас тартқан кезде, бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынбаған немесе анық емес, объективті емес және (немесе) толық емес ақпаратты, материалдарды және өзге де мәліметтерді ұсынған кезде, бақылау актісіне қол қоюдан бас тартқан немесе қол қойылған бақылау актісін бермеген кезде жасалады).

12. Сведения о результатах проводимого контроля.
В данном разделе акта контроля указываются сведения о результатах проведенного контроля, достаточные для подтверждения того, что цель контроля достигнута. Фиксируются ответы на вопросы Программы контроля, при этом указывается наименование каждого вопроса Программы контроля.
Ответы на вопросы Программы контроля излагаются полно, точно, объективно и лаконично.
Результаты деятельности объекта контроля по проверяемым вопросам в акте контроля фиксируются в обобщенном виде с указанием детальной информации в приложениях к акту контроля.
В акте контроля отражаются результаты проведенного встречного контроля, контрольных обмеров (осмотров), а также излагаются факты нарушений, в том числе совершенных при использовании средств распределяемой бюджетной программы другими государственными органами, не являющимися объектом контроля.
В случае выявления нарушений по вопросам контроля каждый факт нарушения нумеруется в сквозном порядке и фиксируется отдельным пунктом (пункт 1., пункт 2. и так далее) с описанием характера и вида нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов и правовых актов, положения которых нарушены, и указываются документы, которые служат доказательством соответствующего нарушения.
Если по вопросу Программы контроля, за исключением вопросов аналитического характера, нарушений не выявлено, то приводится краткая информация и делается запись: «Вопрос программы (наименование) проверен. Нарушения не установлены.». К акту контроля прилагается перечень подвергнутых проверке документов с указанием их реквизитов.
В зависимости от предмета проводимого контроля работниками, осуществляющими контроль, заполняются следующие таблицы, которые оформляются как приложения к акту контроля:
1) таблица 1. Информация об исполнении администраторами бюджетных программ (подпрограмм), охваченных контролем;
2) таблица 2. Информация о выполненных (принятых) объемах строительных работ и своевременности сдачи в эксплуатацию объектов строительства;
3) таблица 3. Сведения об удорожании стоимости объектов строительства и реконструкции за ____ год (при наличии удорожания).
Работниками, осуществляющими контроль, могут быть составлены и иные необходимые таблицы к акту контроля, являющиеся приложениями к нему. Ссылки на указанные приложения в акте контроля обязательны.
13. Препятствия в проведении контроля.
Указываются сведения о фактах препятствования должностными лицами объекта контроля в проведении контроля работниками Ревизионной комиссии.
В случае составления работником Ревизионной комиссии протокола о совершении административного правонарушения указывается его номер и дата (протокол составляется при отказе должностными лицами объекта контроля в допуске на объект контроля, при непредставлении необходимых документов или предоставление недостоверной, необъективной и (или) неполной информации, материалов и иных сведений для проведения контроля, при отказе от подписания акта контроля или непредставление подписанного акта контроля).

14. Бақылау барысында қабылданған шаралар.
Бақылау барысында анықталған бұзушылықтарды жою бойынша бақылау объектісінің қабылдаған шаралары туралы мәліметтер көрсетіледі (салықтарды, айыппұлдар мен өсімпұлдарды қосымша есептеу, негізсіз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, бақылау объектісінің лауазымды адамдарына қатысты қабылданған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар).
15. Қосымшалар:
1) бақылау объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап;
2) бақылаудың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімі (міндетті түрде);
3) құжаттардың түпнұсқалары немесе тиісті түрде куәландырылған көшірмелері, анықтамалар, кестелер, бұзушылық фактілерін бейнелейтін фотосуреттер;
4) функционалдық және лауазымдық міндеттерін негізге отырып, жол берілген бұзушылықтарға қатысы бар адамдардың жазбаша түсініктемелері (қажет болғанда);
5) бақылау өлшемдері мен тексеріп қараулардың актілері (олар жасалған жағдайда);
6) зерттеулердің (сынақтардың және тағы басқаларының), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, бақылау нәтижелеріне байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар толтырылған жағдайда);
7) мемлекеттік органдар мамандарының, сарапшылардың (тартылған жағдайда) сараптамалық қорытындылары;
8) мемлекеттік қызметтерді алушылардың қанағаттануы тұрғысынан халық арасында сауалнама жүргізу (қажет болғанда) нәтижелері;
9) ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (бақылау барысында қаражат өтелген (қалпына келтірілген) жағдайда):
төлем тапсырмалары (төлеуге арналған шоттар, түбіртектер, чектер және (немесе) басқалары);
ведомостар, ордерлер, нарядтар;
10) бақылау актісінің танысуға және қол қоюға жіберілген күнін растайтын құжат (көшірмесі) (актінің танысуға және қол қоюға қабылданғаны туралы бақылау объектісінің мөртабаны болмаған жағдайда).
16. Бақылауды жүргізген Тексеру комиссиясы қызметкерлерінің (бақылау жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар мамандарының, сарапшылардың) және бақылау объектілерінің лауазымды адамдарының қолдары.
Бақылау актісінің соңғы бетінде адресатты және бланк нөмірін көрсете отырып, бақылау актісінің екі (үш) данада (бақылау актісінің № 1 данасы – Тексеру комиссиясына, бақылау актісі бланкінің №__; № 2 дана – бақылау объектісіне, бланк № __) жасалғаны туралы жазба жасалады.
Бақылауды жүргізген бақылаушылар және бақылау объектісінің лауазымды адамдары екінші парағынан бастап, бақылау актісінің барлық беттеріне қол қояды.
20___ жылғы «____» _________
Бақылау актісіне №__ қосымша
1-кесте. Әкімшілердің бақылаумен қамтылған бюджеттік бағдарламаларды
(кіші бағдарламаларды) орындауы туралы ақпарат
(мың теңге)
Р/с№
Бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) атауы
Жыл басына қаржыландыру жоспарының бекітілген сомасы
Жыл соңына қаржыландыру жоспарының түзетілген (нақтыланған) сомасы
Жыл қорытындысы бойынша төленген міндеттемелер (кассалық шығыстар)
Түзетілген (нақтыланған) сома мен төленген міндеттемелер арасындағы ауытқу, қаражаттың игерілмеу себептері көрсетіледі
Жыл қорытындысы бойынша  іс жүзіндегі шығыстар
Төленген міндеттемелердің (кассалық шығыстардың) жыл қорытындысы бойынша іс жүзінде жүргізілген шығыстардан ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
Бюджеттік бағдарлама
Кіші бағдарлама
Барлығы
Ескертпе:
3-баған – жыл басына бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бөлінісінде қаржыландыру жоспарында көзделген қаражат;
5-баған – жыл соңына бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бөлінісінде қаржыландыру жоспарында көзделген қаражат;

14. Меры, принятые в ходе контроля.
Указываются сведения о мерах, принятых объектом контроля по устранению нарушений, выявленных в ходе контроля (доначисление налогов, штрафов, пени, возмещение необоснованно использованных средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта контроля, и другие).
15. Приложения:
1) требование по исполнению обязанностей руководителя объекта контроля;
2) реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам контроля (в обязательном порядке);
3) подлинники или заверенные соответствующим образом копии документов, справки, таблицы, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений;
4) письменные объяснения лиц, имеющих отношение к допущенным нарушениям, исходя из функциональных и должностных обязанностей (при необходимости);
5) акты контрольных обмеров и осмотров (в случае их составления);
6) заключения исследований (испытаний и так далее), экспертиз, копии протоколов, другие документы или их копии, связанные с результатами контроля (в случае их составления);
7) экспертные заключения специалистов государственных органов, экспертов (в случае привлечения);
8) результаты анкетирования населения с точки зрения удовлетворенности получателей государственных услуг (в случае его проведения);
9) документы, подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения (восстановления) средств в ходе контроля):
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки и (или) другие);
ведомости, ордера, наряды;
10) документ (копия), подтверждающий дату направления акта контроля на ознакомление и подписание (в случае отсутствия штампа объекта контроля о принятии акта на ознакомление и подписание).
16. Подписи работников Ревизионной комиссии, проводивших контроль (специалистов государственных органов, экспертов, привлеченных к проведению контроля), и должностных лиц объекта контроля.
На последней странице Акта контроля делается запись о том, что акт контроля составлен в двух (трех) экземплярах с указанием адресата и номера бланка (экземпляр № 1 акта контроля – Ревизионной комиссии, № ___ бланка акта контроля; экземпляр № 2 – объекту контроля, № __ бланка).
Все страницы акта контроля, начиная со второго листа, парафируются контролерами, проводившими контроль и должностным лицом объекта контроля.
Приложение №__
к Акту контроля от «__» _____ 20_года
Таблица 1. Информация об исполнении администраторами
бюджетных программ (подпрограмм), охваченных контролем
(тыс. тенге)
№ п/п
Наименование бюджетных программ (подпрограмм)
Утвержденная сумма плана финансирования на начало года
Скорректированная (уточненная) сумма плана финансирования на конец года
Оплаченные обязательства (кассовые расходы) по итогам года
Отклонение между скорректированной (уточненной) суммой и оплаченными обязательствами, указать причины неосвоения средств
Фактические расходы по итогам года
Причины отклонения оплаченных обязательств (кассовых расходов) от фактически произведенных расходов по итогам года
1
2
3
4
5
6
7
8
Бюджетная программа
подпрограмма
Всего
Примечание:
гр.3 – предусмотренные средства плана финансирования в разрезе бюджетных программ (подпрограмм) на начало года;
гр.5 – предусмотренные средства плана финансирования в разрезе бюджетных программ (подпрограмм) на конец года;

6-баған – баланс деректері (№ 2 нысан);
7-баған – баланс деректері (№ 2 нысан).
20___ жылғы «____» _________
Бақылау актісіне №__ қосымша
2-кесте. Құрылыс жұмыстарының көлемін орындау және құрылыс
объектілерін пайдалануға берудің уақтылылығы туралы ақпарат
Р/с№
Бюджеттік бағдарламаның/ объектінің атау
Мемлекеттік сараптама қорытындысы бойынша құрылыстың сметалық құны (мың теңге)
Іске асыру кезеңі
Құрылыстың шарттық құны (мың теңге)
Құрылыстың бас кезінен бастап, орындалған (қабылданған) жұмыстар көлемі (мың теңге)
Шартқа сай объектіні пайдалануға берудің жоспарланған мерзімі
Объектіні пайдалануға берудің іс жүзіндегі мерзімі
Объектілерді пайдалануға уақтылы бермеу себептері
құрылыстың нормативтік ұзақтығы
шарт бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
Ескертпе:
1-баған – реттік нөмірі;
2-баған – шегінде объектінің құрылысын қаржыландыру жүргізілетін бюджеттік бағдарламаның атауы;
3-баған – Мемлекеттік сараптаманың қорытындысы бойынша құрылыстың сметалық құны;
4-баған – Мемлекеттік сараптаманың қорытындысы бойынша құрылысты іске асырудың нормативтік мерзімі;
5-баған – жасалған шарт талаптары бойынша құрылыстың көзделген кезеңі;
6-баған – шарт талаптары бойынша объект құрылысының көзделген құны;
7-баған – құрылыстың бас кезінен бастап, қабылданған актілерге сай іс жүзінде орындалған құрылыс жұмыстарының құны;
8-баған – мердігердің қабылдаған міндеттемелерінің талаптары бойынша объектіні тапсыруды аяқтаудың көзделген мерзімі;
9-баған – Мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісіне сай, объектіні пайдалануға қабылдау мерзімі;
10-баған – құрылыс объектісі пайдалануға уақтылы тапсырылмаған жағдайда, себептері.
20___ жылғы «____» _________
Бақылау актісіне №__ қосымша
3-кесте. ___ жылы құрылыс объектілерін салу және реконструкциялау
құнының қымбаттағаны туралы мәліметтер
Р/с
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Объектінің атауы, қымбаттауды мақұлдаған бюджет комиссиясы шешімдерінің нөмірі және күні
Мемлекеттік сараптаманың қорытындысы бойынша объектінің бастапқы құны (мың теңге)
Түзетуден кейінгі құрылыс құны (мың теңге)
Қымбаттау (мың теңге)
Себебі
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Ескертпе:
1-баған – реттік нөмірі;
2-баған – шегінде объектіні салу немесе реконструкциялау құнының қымбаттауына қаржыландыру жүргізілетін бюджеттік бағдарламаның атауы;
4-баған – Мемлекеттік сараптаманың қорытындысы бойынша объектіні салудың немесе реконструкциялаудың бастапқы құны;
5-баған – объектіні салу немесе реконструкциялаудың жобаны түзеткеннен кейінгі (қымбаттау) құны;
6-баған – қымбаттау (түзету) құны;
7-баған - объектіні салудың және реконструкциялаудың қымбаттауына әсер еткен себептер көрсетіледі.
Облыстардың, республикалық маңызы
бар қаланың, астананың тексеру
комиссияларының сыртқы мемлекеттік
қаржылық бақылауды жүргізу
қағидасына 17-қосымша
нысан

гр.6 – данные баланса (форма № 2);
гр.7 – данные баланса (форма № 2).
Приложение №__
к Акту контроля от «__» _____ 20_года
Таблица 2. Информация о выполнении объема строительных работ и
своевременности сдачи в эксплуатацию объектов строительства
№ п/п
Наименование бюджетной программы/объекта
Сметная стоимость строительства по Заключению госэкспертизы (тыс. тенге)
Период реализации
Договорная стоимость строительства (тыс. тенге)
Выполненный (принятый) объем работ с начала строительства, (тыс. тенге)
Запланированный срок сдачи объекта в эксплуатацию согласно договору
Фактический срок сдачи объекта в эксплуатацию
Причины несвоевременной сдачи объектов в эксплуатацию
нормативная продолжительность строительства
по договору
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
Примечание
гр.1 – порядковый номер;
гр.2 – наименование бюджетной программы, в пределах которой производится финансирование строительства объекта;
гр.3 – сметная стоимость строительства по Заключению госэкспертизы;
гр.4 – нормативный срок реализации строительства по Заключению госэкспертизы;
гр.5 – предусмотренный период строительства по условиям заключенного договора;
гр.6 – предусмотренная стоимость строительства объекта по условиям договора;
гр.7 – стоимость фактически выполненных строительных работ согласно принятым актам с начала строительства;
гр.8 – предусмотренный срок завершения сдачи объекта по условиям принятых обязательств подрядчика;
гр.9 – срок принятия объекта в эксплуатацию, согласно Акту государственной приемочной комиссии;
гр.10 – в случае, если объект строительства сдан в эксплуатацию несвоевременно, указать причины.
Приложение №__
к Акту контроля от «__» _____ 20_года
Таблица 3. Сведения об удорожании стоимости объектов
строительства и реконструкции за ____ год
№ п/п
Наименование бюджетной программы
Наименование объекта, номера и даты решений бюджетных комиссий, одобривших удорожание
Первоначальная стоимость объекта по Заключению госэкспертизы (тыс. тенге)
Стоимость строительства после корректировки (тыс. тенге)
Удорожание (тыс. тенге)
Причина
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Примечание
гр.1 – порядковый номер;
гр.2 – наименование бюджетной программы, в пределах которой производится финансирование удорожания стоимости строительства или реконструкции объекта;
гр.4 – первоначальная стоимость объекта строительства либо реконструкции по Заключению госэкспертизы;
гр.5 – стоимость строительства либо реконструкции объекта после корректировка (удорожания) проекта;
гр.6 – указывается стоимость удорожания (корректировки);
гр.7 – причины, повлиявшие на удорожание строительства и реконструкции объекта.
Приложение 17
К Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы

3) бақылау объектісі қызметіндегі өзге де заңнама бұзушылықтары, сондай-ақ оның міндеттері мен функцияларын іске асыруға байланысты заңнамадағы кемшіліктер мен олқылықтар
Р/с
Жыл
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, аумақтарды дамыту бағдарламасы әзірлеушісінің/бірлесіп
орындаушысының
атауы
Бақылау объектісінің атауы
Бақылау объектісінің БСН-і
Өңір коды
Бюджеттік бағдарлама коды
Бюджеттік бағдарлама атауы
Тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының (активтер) сомасы (мың теңге)
Өзге де бұзушылықтар (мың. теңге)
Тиісті нормативтік және құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, өзге де салалық заңнамадағы кемшілік, бұзушылық фактісін, заңнаманың жетілдірілмеуіне (НҚА арасындағы қайшылықтар, құқықтық реттеудегі олқылықтар, коллизиялар) және/ немесе жұмыстың ұйымдастырылуына (біліктілігінің болмауы немесе жеткіліксіздігі, өкілеттіктерді қайталау, басқа ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау тетігінің жасалмауы және т.б.) байланысты жүйелі проблемаларды сипаттау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
Жиыны (соның ішінде бақылауға қатысқан адамдар бөлінісінде):
2
А.Ә.Т.
3
А.Ә.Т.
Жиыны
Тексеру комиссиясының бақылау жүргізген қызметкерлері________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік қаржылық бақылау жүргізу қағидасына
18-қосымша
нысан
Бақылау өлшемі (тексеріп қарау)
АКТІСІ
_________________                          _______________________
(жасалған орны)                                (жасалған күні)
Тексеру комиссиясы мүшесінің 20__ жылғы __ __________
Тапсырмасына сәйкес жүргізілген __________________________________
(бақылаудың атауы)
бақылау барысында ________________________________________________
(бақылау объектiсінiң атауы)
объектісінде Тексеру комиссиясының қызметкерi (қызметкерлері)
(сарапшы, маман) _________________________________________________
(бақылаушының және бақылауға тартылған сарапшылардың,
__________________________________________________________________
мамандардың аты-жөндерi, тектері, лауазымдары және көрсетіледі)
өкiлдердің қатысуымен ____________________________________________
(бақылау объектісінің, тапсырыс берушінің, мердігердің және тағы
__________________________________________________________________
басқа өкілдерінің аты-жөндері, тектері, лауазымдары көрсетіледі)
_________________________________________________________________
(бақылау объектісі және бақылау өлшемі (тексеріп қарау) мәні көрсетіледі)
анықтығын растау мақсатында бақылау өлшемі (тексеріп қарау) жүзеге
асырылып, нәтижесінде ____________________________________________
(бақылау өлшемінің (тексеріп қараудың) нәтижелері көрсетіледі)
анықталды.
Актіге қосымша ______________________________________________
(тексеріп қарауға байланысты түсініктеме, фото және басқа да материалдар)
Тексеру комиссиясының қызметкері (лері)
(бақылауға тартылған сарапшы, маман):
_______________________________     _________________________
(лауазымы)                  (қолы, аты-жөнi, тегі)
Бақылау объектісінің, тапсырыс
берушінің, мердігердің және тағы басқаның
өкілдері:
_______________________________     _________________________
(лауазымы)                (қолы, аты-жөнi, тегі)
_______________________________     _________________________
(лауазымы)                (қолы, аты-жөнi, тегі)
Актінің жасалған даналарының саны:  _________________________
(адресат көрсетіледі)
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік қаржылық бақылау жүргізу қағидасына
19-қосымша
Сапаны бақылауды жүзеге асыру бойынша әдістемелік ұсынымдар 1. Жалпы ережелер
1. Сапаны бақылауды жүзеге асыру бойынша әдістемелік ұсынымдар (бұдан әрі – Әдістемелік ұсынымдар) бақылау іс-шаралары бойынша бақылауды жоспарлау (бақылаудың жоспарын, бағдарламасын жасау) сатысынан бастап, бақылау іс-шарасының қорытындылары бойынша шешім қабылдағанға дейінгі сапаны бақылау рәсімдерін жүзеге асыруды айқындайды.

3) иные нарушения законодательства в деятельности объекта контроля, а также связанные с реализацией его задач и функций, недостатки и пробелы законодательства
№ п/п
Год
Код администратора бюджетной программы
Наименование администратора бюджетной программы, разработчика/соисполнителя программы развития территорий
Наименование объекта контроля
БИН объекта контроля
Код региона
Код бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Сумма неэффективно использованных бюджетных средств (активов) (тыс. тенге)
Прочие нарушения (тыс. тенге)
Описание факта недостатка, нарушения иного отраслевого законодательства со ссылкой на соответствующие нормативные и правовые акты, системной проблемы, связанной с несовершенством законодательства (противоречия между НПА, пробелы в правовом регулировании, коллизии) и /или организацией работ (отсутствие или недостаточная компетенция, дублирование полномочий, отсутствие механизма взаимодействия с другими организациями и т.д.)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
Итого (в т.ч. разрезе лиц, участвовавших в контроле):
2
Ф.И.О.
3
Ф.И.О.
Итого
Работники Ревизионной комиссии, проводившие контроль ________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Приложение 18
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы
форма
АКТ
контрольного обмера (осмотра)
_________________                          _________________________
(место составления)                         (дата составления)
В ходе контроля_____________________________________________________
(наименование контроля)
проводимого в соответствии с Поручением члена Ревизионной комиссии от
__ ______ 20__ года на объекте _____________________________________
(наименование объекта контроля)
работником (ами) Ревизионной комиссии (экспертом, специалистом) ____
(указать фамилии,
____________________________________________________________________
инициалы, должности контролера и привлекаемых экспертов,
специалистов)
в присутствии представителей _______________________________________
(указать фамилии, инициалы, должности
____________________________________________________________________
представителей объекта контроля, заказчика, подрядчика и т.д.)
осуществлен контрольный обмер (осмотр) с целью подтверждения
достоверности,______________________________________________________
(указать объект и предмет контрольного обмера (осмотра)
в результате которого установлено следующее ________________________
(указать результаты контрольного обмера (осмотра)
Приложение к акту___________________________________________
(пояснение, фото и др. материалы, связанные с осмотром)
Работник (и) Ревизионной комиссии
(привлеченный эксперт, специалист):
_______________________________   ___________________________
(должность)                 (подпись, фамилия, инициалы)
Представители объекта контроля,
заказчика, подрядчика и т. д.:
_____________________________   ______________________________
(должность)                (подпись, фамилия, инициалы)
_____________________________   ______________________________
(должность)                (подпись, фамилия, инициалы)
Количество составленных экземпляров акта: __________________________
(указать адресат)
Приложение 19
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы
Методические рекомендации по осуществлению контроля качества
Сноска. Приложение 19 с изменением, внесенным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Методические рекомендации по осуществлению контроля качества (далее – Методические рекомендации) определяют процедуры осуществления контроля качества по контрольным мероприятиям, начиная со стадии планирования контроля (составление плана, программы контроля) до принятия решения по итогам контрольного мероприятия.

2. Сапаны бақылауды жүзеге асырған Тексеру комиссиясының қызметкерлері бақылау іс-шараларына қатыспайды.
3. Сапаны бақылаудың мақсаты бақылауды жүзеге асыру кезінде Тексеру комиссиясының сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылаудың сапасын қамтамасыз етуге және сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау саласындағы заңнаманың, сондай-ақ тексеру комиссиясы үшін әзірленген құқықтық актілердің және әдіснамалық құжаттардың белгіленген талаптарын сақтауға жәрдемдесу болып табылады. Сапаны бақылау шеңберінде анықталған бұзушылықтарды көрсету кезінде заңнаманы қолданудың дұрыстығына, бұзушылықты растайтын құжаттардың бар-жоғына, бақылаудың нәтижелері бойынша қорытынды мен қаулыдағы тұжырымдар мен ұсыныстардың негізділігіне заң сараптамасы жүзеге асырылады.
4. Бақылаудың мәні Жоспарлардың, Бағдарламалардың, Жұмыс жоспарларының жобалары, бақылау іс-шараларының актілер және барлық қосымшаларымен бірге жиынтық мәліметтері, бақылау актілеріне бұзушылықтар тізілімі, қорытындылар мен қаулылар (ұсынымдар) жобалары, бұзушылықтардың жиынтық тізілімі болып табылады.
5. Сапаны бақылауды жүргізудің принциптері:
1) тәуелсіздік – қызметкерлердің сапаны бақылауды жүзеге асыруы кезінде олардың қызметіне араласуға жол бермеу;
2) объективтілік – бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына және Тексеру комиссиясының нормативтік құқықтық, сондай-ақ құқықтық актілеріне қатаң сәйкестікте жүргізу, сапаны бақылауды жүргізу кезінде бірыңғай көзқарасты қамтамасыз ету және бақылаудың қорытындыларын құжатпен негіздеп, тұжырымдармен растай отырып ресімдеу, мүдделер қақтығысын болдырмау;
3) ашықтық – сапаны бақылау нәтижелерiнің, сапаны бақылаудың әдістері мен өлшемдерінің айқындығы, сондай-ақ оның нәтижелері барлық мүдделі тараптар үшін түсінікті және қолжетімді болуы тиіс;
4) құзыреттілік – қызметкерлердің бақылауды жүзеге асыруға қажетті кәсіби білімдері мен дағдыларының жиынтығы.
6. Бақылау іс-шаралары материалдарының сапасын бақылау мынадай кезеңдер бойынша жүргізіледі:
1) бақылау іс-шарасын жоспарлаудың сапасын бақылау;
2) бақылау актілерінің сапасын бақылау;
3) бақылау іс-шарасының нәтижелері бойынша қорытындылардың, қаулылардың (ұсынымдардың) жобаларының сапасын бақылау.
Сапаны бақылауды жүзеге асыру рәсімі Тексеру комиссиясы төрағасының шешімімен белгіленеді.
Тексеру комиссиясы төрағасының шешімімен сапаны бақылаудың нәтижелері бойынша бақылау орнына бару арқылы қайта бақылау (қайта тексеру) жүргізіледі.

2. Работники Ревизионной комиссии, осуществляющие контроль качества, не принимают участие в контрольных мероприятиях.
3. Целью контроля качества является содействие обеспечению качества внешнего государственного финансового контроля Ревизионной комиссии и соблюдению требований законодательства в сфере внешнего государственного финансового контроля, а также правовых актов и методологических документов, разработанных для ревизионной комиссии, при осуществлении контроля. В рамках контроля качества осуществляется юридическая экспертиза правильности применения законодательства при указании выявленных нарушений, наличие документов, подтверждающих нарушение, обоснованности выводов и предложений в заключении и постановлении по итогам контроля.
4. Предметом контроля являются проекты Планов, Программ контроля, Рабочих планов, акты и сводные информации контрольных мероприятий со всеми приложениями, реестры нарушений к актам контроля, проекты заключений и постановлений (представлений), сводные реестры нарушений. Предметом контроля являются проекты Планов, Программ, Рабочих планов, акты со всеми приложениями, реестры нарушений к актам контроля, проекты заключений и постановлений (представлений), сводные реестры нарушений.
5. Принципы проведения контроля качества:
1) независимость - недопущение вмешательства в деятельность работников при осуществлении ими контроля качества;
2) объективность – проведение контроля в строгом соответствии с законодательством Республики Казахстан и нормативными правовыми и правовыми актами Ревизионной комиссии, обеспечение единого подхода при проведении контроля качества и оформления итогов контроля с документально обоснованными и подтвержденными выводами, исключение конфликта интересов;
3) прозрачность - ясность изложения результатов контроля качества, методы и критерии контроля качества, а также его результаты должны быть понятны и доступны для всех заинтересованных сторон;
4) компетентность – совокупность необходимых для осуществления контроля профессиональных знаний и навыков работников.
6. Контроль качества материалов контрольных мероприятий проводится по следующим этапам:
1) контроль качества планирования контрольного мероприятия;
2) контроль качества актов контроля;
3) контроль качества проектов заключений, постановлений (представлений) по итогам контрольного мероприятия.
Процедура осуществления контроля качества определяется решением Председателя Ревизионной комиссии.
По итогам контроля качества повторный контроль с выездом на место (перепроверка) проводится по решению Председателя Ревизионной комиссии.

2. Бақылау іс-шарасын жоспарлаудың сапасын бақылау
7. Сапаны бақылау мынадай өлшемдер:
1) Бақылау жоспары мен бағдарламасы, Жұмыс жоспары жобасының белгіленген нысандарға сәйкестігі;
2) Жоспардың бақылау іс-шаралары мәселелерін қамту толықтығы;
3) бақылау объектілерін қамту толықтығы, атаулылық принципінің сақталуы;
4) бақылауға жататын объектілерді талдаумен қамту толықтығы;
5) Бақылау жоспары мәселелерінің бақылаудың үлгісіне және бақылаудың мақсатына сәйкестігі;
6) Бақылау бағдарламасы жобасының белгіленген нысанға сәйкестігі;
7) Бақылау бағдарламасының бақылау бағыттары мен бақылау мәселелерін қамту толықтығы;
8) Бақылау бағдарламасында бағалау өлшемдерінің бар-жоғы және тиімділікті бақылауды жүргізген жағдайда, олардың белгіленген талаптарға сәйкестігі;
9) Жұмыс жоспарларында бақылаудың нақты мәселелерінің бақылауды жүзеге асыратын адамдар арасында бөліну толықтығы бойынша жүзеге асырылады.
8. Сапаны бақылаудың нәтижесі бойынша Әдістемелік ұсынымдарға қосымшаға сай нысан бойынша жазбаша түрде сараптамалық қорытынды дайындалады.
3. Бақылау актілерінің сапасын бақылау
9. Бақылау актілерінің сапасын бақылаудың негізгі міндеттері бақылау іс-шараларын жүргізуде кездесетін кемшіліктерді анықтау, сондай-ақ бақылау іс-шараларын жүргізудің сапасын арттыру мақсатында нормативтік құқықтық актілерді және құқықтық актілерді жетілдіру, бақылау топтарының жұмысын ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
10. Сапаны бақылауды жүзеге асыру үшін мынадай құжаттар:
1) бақылау актілері;
2) бақылау жүргізуге тапсырмалардың көшірмелері;
3) бұзушылық фактілерін растайтын құжаттар;
4) бақылау өлшемі (тексеріп қарау) актілері, зерттеулердің, сараптамалардың қорытындысы;
5) бар болған жағдайда, бақылау бағдарламасына толықтырулар немесе өзгерістер;
6) бақылауға қатысқан жағдайда, тартылған сарапшылардың аудиторлық есептері, қорытындылары;
7) бақылау объектілерінің қарсылықтары бар болса, олардың көшірмелері ұсынылады.
11. Бақылауды жүзеге асыру процесінде сапаны бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметкерлері бақылауға қатысқан бақылаушылардан бақылаудың нәтижесіне байланысты түсініктемелер мен құжаттарды сұратады.
12. Сапаны бақылау мынадай өлшемдер бойынша:
1) бақылау актілері санының жоспарланған бақылау объектілері санына сәйкестігі;
2) белгіленген нысанға сәйкес ресімделген бақылау жүргізуге тапсырманың бар-жоғы;
3) бақылау іс-шарасын аяқтау және бақылау актісіне қол қою мерзімінің сақталуы;
4) бақылау актілерін тіркеуге және есепке алуға тапсыру мерзімінің сақталуы;
5) бақылау актісінің белгіленген нысанға сәйкестігі;

2. Контроль качества планирования контрольного мероприятия
7. Контроль качества осуществляется по следующим критериям:
1) соответствие проекта Плана и Программы контроля, рабочих планов установленным формам;
2) полнота охвата Планом контроля вопросов контрольных мероприятий;
3) полнота охвата объектов контроля, соблюдение принципа адресности;
4) полнота охвата анализом подлежащих контролю объектов;
5) соответствие вопросов Плана контроля типу контроля и целям контроля;
6) соответствие проекта Программы контроля установленной форме;
7) полнота охвата Программой контроля направлений контроля и вопросов контроля;
8) наличие в Программе контроля критериев оценки и их соответствие установленным требованиям в случае проведения контроля эффективности;
9) полнота распределения в Рабочих планах конкретных вопросов контроля среди лиц, осуществляющих контроль.
8. По итогам контроля качества подготавливается в письменном виде экспертное заключение по форме согласно приложению к настоящим Методическим рекомендациям.
Параграф 3. Контроль качества актов контроля
9. Основными задачами контроля качества актов контроля являются выявление имеющихся недостатков в проведении контрольных мероприятий, а также разработка предложений по совершенствованию нормативных правовых актов и правовых актов, организации работы групп контроля в целях повышения качества проведения контрольных мероприятий.
10. Для осуществления контроля качества предоставляются следующие документы:
1) акты контроля;
2) копии поручений на проведение контроля;
3) документы, подтверждающие факты нарушений;
4) акты контрольного обмера (осмотра), заключения исследований, экспертиз;
5) дополнения или изменения в программу контроля в случае их наличия;
6) аудиторские отчеты, заключения привлеченных экспертов в случае их участия в контроле;
7) копии возражений объектов контроля при их наличии.
11. В процессе осуществления контроля работники, осуществляющие контроль качества, запрашивают у контролеров, принимавших участие в контроле, пояснения и документы, связанные с результатами контроля.
12. Контроль качества осуществляется по следующим критериям:
1) соответствие количества актов контроля количеству запланированных объектов контроля;
2) наличие поручения на проведение контроля, оформленного в соответствии с установленной формой;
3) соблюдение срока завершения контрольного мероприятия и подписания акта контроля;
4) соблюдение срока сдачи актов контроля на регистрацию и учет;
5) соответствие акта контроля установленной форме;

6) акт мазмұнының Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарының (бұдан әрі – Стандарттар) және Тексеру комиссияларының Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу қағидаларының (бұдан әрі – Қағида) белгіленген талаптарына сәйкестігі, соның ішінде:
жүргізілген бақылау мақсатының Бақылау жоспарында көрсетілген мақсатқа сәйкестігі;
Бақылау бағдарламасының мәселелерін қамту толықтығы;
Бақылау жоспары мен бағдарламасында көрсетілмеген мәселелер мен бюджеттік бағдарламалар бойынша бақылауды жүзеге асыру фактілерінің бар-жоғы;
бақылаумен қамтылатын кезеңнің сақталуы;
үстеме бақылау жүргізу негіздерінің сақталуы;
анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтар болмаған жағдайда, бақылау нәтижелерін ресімдеу талаптарының сақталуы;
анықталған бұзушылықтарды көрсеткен кезде заңнаманы қолданудың дұрыстығы;
бұзушылық фактілерін баяндаудың нақтылығы мен айқындығы;
көрсетілген бұзушылық фактілерінің объективтілігі, негіздемелер мен растаушы құжаттардың бар-жоғы;
бақылау өлшемдерінің (тексеріп қарау) актілерін толтыру қажет болған жағдайда, олардың бар-жоғы, мұндай актілерді толтыру тәртібінің сақталуы;
әрбір бұзушылықты жеке тармақпен нөмірлеп тіркеу туралы талаптардың сақталуы, Тізілім мен бақылау актісі мазмұнының сәйкестігі;
сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау саласындағы талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелердің бар-жоғы;
бұрынғы бақылау нәтижелері және анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылданған шаралар туралы мәліметтердің көрсетілуі;
орын алған бұзушылық фактілерін көрсетудің толықтығы;
бақылау мәселелері бойынша талдаудың толықтығы;
бақылау объектісі басшысының міндеттерін атқару туралы талапты жасау;
әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың жасалуы (қажет болған жағдайда);
бақылау нәтижелерін баяндау стилінде Стандарттар талаптарының сақталуы (қысқалығы, қайталанушылықты болдырмау, қисындылығы, қабылдауға қолжетімділігі);
деректемелерде, сомаларда және басқаларында техникалық қателердің бар-жоғы.
13. Әрбір жеке бақылау актісінің сапасын бақылаудың нәтижесі бойынша осы Әдістемелік ұсынымдарға қосымшаға сай нысан бойынша жазбаша түрде сапаны бақылаудың нәтижесіне сараптамалық қорытынды дайындалады.
14. Сараптамалық қорытындының тұжырымдарын Тексеру комиссиясының мүшесі бақылау іс-шарасының нәтижесі бойынша қорытынды мен қаулының жобасын дайындау кезінде ескереді.
4. Қорытынды мен қаулы жобаларының сапасын бақылау
15. Бақылау нәтижесі бойынша Тексеру комиссиясының отырысын өткізгенге дейін қорытынды мен қаулы жобаларының сапасын бақылау жүзеге асырылады. Осы сапаны бақылаудың негізгі міндеттері бақылау нәтижесі бойынша заңды негізделмеген, құжатпен расталмаған, объективті баяндалмаған тұжырымдардың қорытынды мен қаулыға енгізілуіне жол бермеу, сондай-ақ олардың мазмұнының белгіленген талаптарға сай болуын қамтамасыз етуге жәрдемдесу болып табылады.

6) соответствие содержания акта установленным требованиям Стандартов государственного финансового контроля (далее - Стандарты) и Правил проведения внешнего государственного финансового контроля ревизионными комиссиями областей, города республиканского значения, столицы (далее - Правила), в том числе:
соответствие цели проведенного контроля цели, указанной в Плане контроля;
полнота охвата вопросов Программы контроля;
наличие фактов осуществления контроля по вопросам и бюджетным программам, не указанным в Плане и Программе контроля;
соблюдение периода, охватываемого контролем;
соблюдение оснований проведения встречного контроля;
соблюдение требования оформления результатов контроля в случае отсутствия выявленных недостатков и нарушений;
правильность применения законодательства при отражении выявленных нарушений;
конкретность и четкость изложения фактов нарушений;
объективность отраженных фактов нарушений, наличие обоснований и документальных подтверждений;
наличие актов контрольного обмера (осмотра) в случае необходимости их составления, соблюдение порядка составления таких актов;
соблюдение требований о нумерации и фиксировании отдельным пунктом каждого нарушения, соответствие содержания Реестра и акта контроля;
наличие необходимых ссылок на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов в сфере внешнего государственного финансового контроля, требования которых нарушены;
отражение сведений о результатах предыдущего контроля и принятых мер по устранению выявленных нарушений;
полнота отражения имеющихся фактов нарушений;
полнота анализа по вопросам контроля;
составление требования об исполнении обязанностей руководителя объекта контроля;
составление протокола об административном правонарушении (в случае необходимости);
соблюдение требований Стандартов к стилю изложения результатов контроля (краткость, исключение повторов, логичность, доступность для восприятия);
наличие технических ошибок в реквизитах, суммах и так далее.
13. По итогам контроля качества каждого отдельного акта контроля готовится в письменном виде экспертное заключение по форме согласно приложению к настоящим Методическим рекомендациям.
14. Выводы экспертного заключения учитываются членом Ревизионной комиссии при подготовке проекта заключения и постановления по итогам контрольного мероприятия.
4. Контроль качества проектов заключений и постановлений
15. Контроль качества проектов заключений и постановлений осуществляется до проведения заседания Ревизионной комиссии по итогам контроля. Основными задачами данного контроля качества являются недопущение включения в заключение и постановление по итогам контроля юридически необоснованных, документально неподтвержденных, необъективно изложенных выводов, а также содействие в обеспечении соответствия их содержания установленным требованиям.

16. Жиынтық тізілімге, Қорытындының тұжырымдары мен ұсыныстарына заң сараптамасын жүргізу кезінде заң қызметі (заңгер) құжаттардың тізбесінің және бақылау объектілерінің лауазымды және өзге де адамдарының әрекеттерінде Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 3 шілдедегі Қылмыстық кодексінде көзделген қылмыс белгілерінің бар-жоғын қарайды.
Қажетті растаушы құжаттар және қылмыс белгілері болмаған жағдайда, заң қызметі (заңгер) бақылау материалдарын құқық қорғау органдарына беруге мүмкіндіктің жоқтығы туралы, сондай-ақ баяндалған ұсынымдар мен тапсырмалардың құқықтық негізділігі туралы еркін нысанда қорытынды ұсынады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 10.12.2014 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi) нормативтік қаулысымен.
17. Сапаны бақылау мынадай өлшемдер бойынша жүзеге асырылады:
1) қорытындының, қаулының нысандарына қойылатын белгіленген талаптарға сәйкестігі;
2) қорытынды мазмұнының Стандарттардың және Қағиданың белгіленген талаптарына сәйкестігі, соның ішінде:
Қорытындыда бақылау актілерінде баяндалған барлық бұзушылық фактілерінің қамтылу толықтығы. Бұзушылық фактілері қорытындыға енгізілмеген жағдайда, тиісті негіздемелер қоса берілуі қажет;
Қорытындыда бақылау объектілерінің қарсылықтарын есепке алу (қорытындыға бақылау объектілерінің қаралмаған қарсылықтары бар бұзушылық фактілерін енгізу, бақылау объектісінің қарсылығын белгіленген тәртіппен қарау);
тұжырымдар мен ұсынымдардың негізділігі;
сараптамалық қорытынды нәтижелерін есепке алу;
Жиынтық тізілімнің Қорытындының мазмұнына сәйкестігі;
құжаттар мазмұнының бақылауды жүзеге асырудың оларға белгіленген талаптарға (бақылау объектісінің қызметін жалпы талдау, қызметінің нәтижесіне жалпы баға беру және тағы басқалар) сәйкестігі.
18. Сапаны бақылаудың нәтижесі бойынша осы Әдістемелік ұсынымдарға қосымшаға сай нысан бойынша жазбаша түрде сараптамалық қорытынды дайындалады.
Сапаны бақылауды жүзеге асыру жөніндегі
әдістемелік ұсынымдарға қосымша
нысан
Сапаны бақылау нәтижелері бойынша сараптамалық қорытынды
_____________________________________________
(құжаттың атауы, бақылаудың атауы)
Р/с
Сапаны бақылау өлшемдері
Анықталған сәйкессіздік фактілері
(нақты бұзушылықтар фактілеріне сілтеме жасай отырып)
Жою жөнінде ұсыныстар (бар болса)
Негізгі тұжырымдар мен ұсыныстар:
Сапаны бақылауға жауапты қызметкер __________________
Таныстым, қорытындымен келісемін
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік қаржылық
бақылауды жүргізу қағидасына
20-қосымша
нысан
_______________________ облысы
(_____________ қаласы) бойынша
тексеру комиссиясының Төрағасы
______________________________
(аты-жөні, тегі)

16. При проведении юридической экспертизы Сводного реестра, выводов и предложений Заключения юридическая служба (юрист) рассматривает наличие перечня документов и признаков преступлений в действиях должностных и иных лиц объектов контроля, предусмотренных статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
В случае отсутствия необходимых подтверждающих документов и признаков преступлений юридическая служба (юрист) представляет в произвольной форме заключение об отсутствии возможности передачи материалов контроля в правоохранительные органы.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10.12.2014 № 5-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
17. Контроль качества осуществляется по следующим критериям:
1) соответствие установленным требованиям к формам заключения, постановления;
2) соответствие содержания заключения установленным требованиям Стандартов и Правил, в том числе:
полнота охвата в Заключении всех фактов нарушений, изложенных в актах контроля. В случае невключения фактов нарушений в заключение прилагаются соответствующие обоснования;
учет в Заключении возражений объектов контроля (включение в заключение фактов нарушений с не рассмотренными возражениями объектов контроля, рассмотрение возражений объекта контроля в установленном порядке);
обоснованность выводов и рекомендаций;
учет выводов экспертного заключения;
соответствие Сводного реестра содержанию Заключения;
соответствие содержания документов установленным к ним требованиям осуществления контроля (общий анализ деятельности, общая оценка результатов деятельности объекта контроля и так далее).
18. По итогам контроля качества готовится в письменном виде экспертное заключение по форме согласно приложению к настоящим Методическим рекомендациям.
Приложение
к Методическим рекомендациям по
осуществлению контроля качества
форма
Экспертное заключение по итогам контроля качества
_____________________________________________
(наименование документа, наименование контроля)
Критерии
контроля качества
Установленные факты
несоответствий (с указанием
ссылок на конкретные факты
нарушений)
Предложения
по устранению
(при наличии)
Основные выводы и предложения:
Работник, ответственный за контроль качества   __________________
Ознакомлен, с выводами согласен
Приложение 20
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы

5. Бақылау барысында қабылданған шаралар.
Аталған бөлімде есептелген (қосымша есептелген) салықтар, айыппұлдар, өсімпұлдар туралы, бюджетке түсімдер енгізудің қамтамасыз етілгені және негізсіз пайдаланылған қаражаттың өтелгені, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің шарттық міндеттемелерін орындағаны, бақылау объектісінің бұзушылықтарға жол берген лауазымды адамдарына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары туралы, бақылауды жүзеге асыру процесінде және бақылаудың қорытындысы бойынша отырыс өткізілгенге дейін бақылау объектісінің бұзушылықтарды жоюына қатысты басқа да ақпарат, сондай-ақ бақылау материалдарын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға беру туралы мәліметтер мен оларды қараудың нәтижелері (болған жағдайда) көрсетіледі.
6. Бақылаудың қорытындысы бойынша тұжырымдар.
Жүргізілген бақылаудың мәселелері бойынша бақылау объектісі қызметінің нәтижелерін жалпы бағалау және анықталған бұзушылықтардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бақылау бағытының ерекшеліктерін ескере отырып, бақылаудың үлгісіне, түріне және объектісіне қарай бюджеттің атқарылуын, аумақтарды дамыту бағдарламаларының, бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын, мемлекеттік органдардың (бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің) қызметін, жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын, түсімдердің бюджетке артық (қате) төленген сомаларының қайтарылуын және (немесе) есепке жатқызылуын, бюджет қаражаты мен мемлекет активтерінің, байланысты гранттардың, жергілікті атқарушы органдар берген қарыздардың тиімді пайдаланылуын, сондай-ақ анықталған бұзушылықтардың, кемшіліктердің себептерін және әкеліп соқтыруы мүмкін салдарларды бағалау қамтылады.
7. Бақылаудың қорытындысы бойынша ұсыныстар.
Тексеру комиссиясының бақылауды жүргізуге жауапты мүшесінің тұжырымдармен негізделген және анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған ұсыныстары, сондай-ақ Тексеру комиссиясының отырысында бақылау іс-шарасының қорытындыларын қарау туралы оның пікірі көрсетіледі.
Бөлімде:
1) жергілікті атқарушы және басқа да мемлекеттік органдарға нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсынымдар;
2) нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру, Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету, анықталған бұзушылықтарды жою, негізсіз пайдаланылған бюджет қаражатын қалпына келтіру не оларды есепке алу бойынша қалпына келтіру, бюджет қаражатының атаулылық және нысаналы сипаты принципін бұза отырып пайдаланылғандарын, соның ішінде нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді қайтару, өнім берушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, сондай-ақ бюджет және өзге де заңнаманың талаптарын бұзуға жол берген лауазымды адамдарды жауаптылыққа тарту жөнінде бақылау объектілері орындауға міндетті Тексеру комиссиясының шешімдері;

5. Принятые меры в ходе контроля.
В данном разделе указывается информация о начислении (доначислении) налогов, штрафов, пени, об обеспечении внесения поступлений и возмещении необоснованно использованных средств в бюджет, выполнении поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта контроля, допустивших нарушения, и другую информацию относительно устранения объектом контроля нарушений в процессе осуществления контроля и до проведения заседания по итогам контроля, а также сведения о передаче материалов контроля в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях и результатов их рассмотрения (при наличии).
6. Выводы по результатам контроля.
Указывается общая оценка результатов деятельности объектов контроля по вопросам проведенного контроля и общая сумма установленных нарушений. В зависимости от типа, вида и объекта контроля, с учетом особенностей направления контроля, отражается оценка исполнения бюджета, реализации программ развития территорий, бюджетных программ, деятельности государственных органов (администраторов бюджетных программ), полноты и своевременности поступлений в местный бюджет, возврата и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет, обеспечения эффективного использования средств бюджета и активов государства, связанных грантов, займов местных исполнительных органов, а также причины выявленных нарушений, недостатков и последствия, которые могут повлечь за собой.
7. Предложения по итогам контроля.
Указываются предложения члена Ревизионной комиссии, ответственного за проведение контроля, основанные на выводах и направленные на устранение причин выявленных нарушений и недостатков, а также его мнение о рассмотрении итогов контрольного мероприятия на заседании Ревизионной комиссии.
В разделе отражаются:
1) рекомендации местным исполнительным и другим государственным органам по совершенствованию нормативных правовых актов;
2) обязательные для исполнения объектами контроля решения Ревизионной комиссии по совершенствованию нормативных правовых актов, обеспечению соблюдения требований законодательства Республики Казахстан, устранению выявленных нарушений, восстановлению необоснованно использованных бюджетных средств либо восстановлению их по учету, возврату использованных с нарушением принципа адресности и целевого характера бюджетных средств, в том числе целевых трансфертов и бюджетных кредитов, выполнению поставщиками договорных обязательств, а также привлечению к ответственности должностных лиц, допустивших нарушения требований бюджетного и иного законодательства;

Анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы  (23-бағ.+28-бағ.+33-бағ.)
Соның ішінде
Бюджет қаражатын пайдалану кезіндегі бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтары
барлығы
соның ішінде трансферттерді пайдалану кезінде
Соның ішінде қалпына келтіруге (өтелуге) жататыны (24-бағ.+26-бағ.+29-бағ.+31-бағ.+34-бағ.)
барлығы
оның ішінде
барлығы
оның ішінде:
оның ішінде:
оның ішінде бақылау барысында қалпына келтірілгені (өтелгені)
қалпына келтіруге жататыны
өтелуге жататыны
бақылау барысында қалпына келтірілгені
бақылау барысында өтелгені
соның ішінде транс-
ферт
-тер
қалпына келтіруге жататыны
соның ішінде бақылау  барысында қалпына келтірілгені
өтелуге жататыны
соның ішінде бақылау барысында өтелгені
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
кестенің жалғасы
Соның ішінде
Рәсімдерді орындау тәртібінің бұзушылықтары
Активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары
Бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары
барлығы, мың теңге
оның ішінде
Барлығы
оның ішінде
барлығы
оның ішінде
қалпына келтіруге жататыны
соның ішінде бақылау барысында қалпына келтірілгені
өтелуге жататыны
соның ішінде бақылау барысында өтелгені
қалпына келтіруге жататыны
соның ішінде бақылау барысында қалпына келтірілгені
қалпына келтіруге (өтелуге) жататыны, мың теңге
соның ішінде бақылау барысында қалпына келтірілгені (өтелгені), мың теңге
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
кестенің жалғасы
Рәсімдерді орындау тәртібінің бұзушылықтары
Бұзушылық фактісін сипаттау, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасау
Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)
Бюджет қаражатын пайдалану, бюджеттік кредиттерді, мемлекеттік кепілдіктерді, кепілгерліктерді, қарыздарды беру кезінде
активтерді пайдалану кезінде
мемлекеттік сатып алу туралы заңнама
бірлік, саны
сома, мың теңге
бірлік, саны
сома,
мың
теңге
бірлік, саны
сома,
мың
теңге
39
40
41
42
43
44
45
46
3) бақылау объектісі қызметіндегі өзге де заңнама бұзушылықтары, сондай-ақ оның міндеттері мен функцияларын іске асыруға байланысты заңнамадағы кемшіліктер мен олқылықтар
Р/с№
Жыл
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, аумақтарды дамыту бағдарламасы әзірлеушісінің/ бірлесіп орындаушысының атауы
Бақылау объектісінің атауы
Бақылау объектісінің БСН-і
Өңірдің коды
Бюджеттік бағдарлама коды
Бюджеттік бағдарлама атауы
Тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының (активтер) сомасы (мың теңге)
Өзге де бұзушылықтар (мың теңге)
Тиісті нормативтік және құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, өзге де салалық заңнамадағы кемшілік, бұзушылық фактісін, заңнаманың жетілдірілмеуіне (НҚА арасындағы қайшылықтар, құқықтық реттеудегі олқылықтар, коллизиялар) және/ немесе жұмыстың ұйымдастырылуына (білікті-лігінің болмауы немесе жеткіліксіздігі, өкілеттіктерді қайталау, басқа ұйымдар-мен өзара іс-қимыл жасау тетігінің жасалмауы және т.б.) байланысты жүйелі проблемаларды сипаттау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
Жиыны (соның  ішінде бақылауға қатысқан адамдар бөлінісінде):
2
А.Ә.Т.
3
А.Ә.Т.
Жиыны
Тексеру комиссиясының бақылау жүргізген қызметкерлері________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Келісілген: Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі___________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Бақылауды жүргізген бақылау тобының жетекшісі мен қатысушылары Тексеру комиссиясының бақылау жүргізуге жауапты мүшесімен келісілетін Қорытындыға қоса берілетін Анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізіліміне қол қояды.
Ескертпе: Бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімін (жиынтық тізілімін) толтыру.
Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімі әрбір бақылау объектісінде толтырылып, бақылау актісіне қоса беріледі.
Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің жиынтық тізілімі бақылау объектілерінің қарсылықтары қаралғаннан кейін сапаны бақылау қорытындысын ескере отырып, Қорытындыға қоса беріледі.
Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімі (жиынтық тізілімі) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 180 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышына (бұдан әрі – Сыныптауыш) сәйкес жасалады.

Общая сумма установленных финансовых нарушений (гр.23+гр.28+гр.33)
В том числе
Нарушения бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств
всего
в т.ч. при использовании трансфертов
в т.ч. подлежит восстановлению (возмещению) (гр.24+гр.26+гр.29+гр.31+гр.34)
всего
из них
всего
из них подлежит
в т.ч. трансфертов
из них восстановлено (возмещено) в ходе контроля
восстановлению
возмещению
восстановлено в ходе контроля
возмещено в ходе контроля
в т.ч. трансфертов
подлежит восстановлению
в т.ч. восстановлено в ходе контроля
подлежит возмещению
в т.ч. возмещено в ходе контроля
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Продолжение таблицы
В том числе
Нарушения порядка выполнения процедур
Нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании активов
Нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности
Всего, тыс. тенге
из них
Всего
из них
всего
из них
подлежит восстановлению
в т.ч. восстановлено в ходе контроля
подлежит возмещению
в т.ч. возмещено в ходе контроля
подлежит восстановлению
в т.ч. восстановлено в ходе контроля
подлежит восстановлению (возмещению), тыс. тенге
в т.ч. восстановлено (возмещено) в ходе контроля, тыс. тенге
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
продолжение таблицы
Нарушения порядка выполнения процедур
Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА
Пункт Классификатора нарушений (при наличии)
при использовании бюджетных средств, предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий, поручительств, займов
при использовании активов
законодательства о государственных закупках
ед., кол-во
сумма, тыс. тенге
ед., кол-во
сумма, тыс. тенге
ед., кол-во
сумма, тыс. тенге
39
40
41
42
43
44
45
46
3) иные нарушения законодательства в деятельности объекта контроля, а также связанные с реализацией его задач и функций недостатки и пробелы законодательства
№ п/п
Год
Код администратора бюджетной программы
Наименование администратора бюджетной программы, разработчика/соисполнителя программы развития территорий
Наименование объекта контроля
БИН объекта контроля
Код региона
Код бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Сумма неэффективно использованных бюджетных средств (активов) (тыс. тенге)
Прочие нарушения (тыс. тенге)
Описание факта недостатка, нарушения иного отраслевого законодательства со ссылкой на соответствующие нормативные и правовые акты, системной проблемы, связанной с несовершенством законодательства (противоречия между НПА, пробелы в правовом регулировании, коллизии) и /или организацией работ (отсутствие или недостаточная компетенция, дублирование полномочий, отсутствие механизма взаимодействия с другими организациями и т.д.)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
Итого (в т.ч. в разрезе лиц, участвовавших в контроле):
2
ФИО
3
ФИО
Итого
Работники Ревизионной комиссии, проводившие контроль _________
(подпись, фамилия, инициалы)
Согласовано: Член Ревизионной комиссии, ответственный за
проведение контроля                        __________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Руководитель и участники группы контроля, проводившие контроль, подписывают Сводный реестр выявленных нарушений, прилагаемый к Заключению, который согласовывается с членом Ревизионной комиссии, ответственным за проведение контроля.
Примечание: заполнение Реестра (Сводного реестра) выявленных нарушений и недостатков по результатам контроля.
Реестр выявленных нарушений и недостатков заполняется на каждом объекте контроля и прилагается к акту контроля.
Сводный реестр выявленных нарушений и недостатков прилагается к Заключению после рассмотрения возражений объектов контроля и с учетом заключения контроля качества.
Реестр (Сводный реестр) выявленных нарушений и недостатков составляется в соответствии с Классификатором нарушений, выявляемых на объектах государственного финансового контроля, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30.03.2012 года № 180 (далее – Классификатор).

1-бөлім. Қаражат бюджетке түскен кезде:
«Р/с №» деген 1-бағанда – бақылау объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
«Жыл» деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, бақылаумен қамтылған кезең көрсетіледі;
«Бақылау объектісінің атауы» деген 3-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ салықтық емес түсімдер бойынша уәкілетті органдар көрсетіледі;
«Бақылау объектісінің БСН-і» деген 4-бағанда – бақылау объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
«Өңірдің коды» деген 5-бағанда бақылау объектісі тіркелген аумақтың коды көрсетіледі;
«ББС бойынша бюджетке түсетін түсімдер коды» деген 6-бағанда – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына (бұдан әрі – ББС) сай түсімдердің коды көрсетіледі;
«Бюджетке түсетін түсімдер бойынша анықталған бұзушылықтардың жалпы сомасы» деген 7-бағанда – түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы, оның ішінде 8-бағанда – бюджетке түсуге жататын бұзушылық сомасы, 9-бағанда – бақылау барысында түскен бұзушылық сомасы көрсетіледі;
«Бюджетке түсетін қаражаттың уақтылы, толық есепке жатқызылмауы» деген 10-бағанда – қазынашылық органдарының уақтылы және толық есепке жатқызбаған бюджетке түсетін түсімдердің жалпы сомасы, оның ішінде 11-бағанда – бюджетке түсуге жататын, уақтылы, толық есепке жатқызылмаған қаражат сомасы, 12-бағанда – бюджетке түсетін қаражаттың уақтылы, толық есепке жатқызылмауына жүргізілген бақылау барысында түскен сома көрсетіледі;
«Артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджеттен қайтаруды және (немесе) есепке жатқызуды Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жүзеге асыру» деген 13-бағанда – бюджеттен қайтарылуы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жүзеге асырылған бюджетке түскен түсімдердің сомасы, оның ішінде 14-бағанда – Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджеттен қайтарудың және (немесе) есепке жатқызудың түсуге жататын сомасы, 15-бағанда – Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджетке қайтарудың және (немесе) есепке жатқызудың бақылау барысында түскен сомасы көрсетіледі;
«Салықтардың, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеу» деген 16-бағанда – салықтық және кедендік әкімшілік ету шараларының қамтамасыз етілмеуіне байланысты, бюджетке түспеген салықтардың, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік төлемдердің сомалары, оның ішінде 17-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеген салықтық түсімдердің, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуге жататын сомасы, 18-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеген салықтық түсімдердің, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің бақылау іс-шарасы барысында бюджетке түскен сомасы көрсетіледі;

Раздел 1. При поступлении средств в бюджет:
в графе 1 «№ п/п» – указываются порядковые номера объектов контроля (1, 2, 3 и т.д.);
в графе 2 «Год» – указывается период охвата контролем с указанием отчетных периодов;
в графе 3 «Наименование объекта контроля» – указываются органы государственных доходов, субъекты квазигосударственного сектора, а также уполномоченные органы по неналоговым платежам;
в графе 4 «БИН объекта контроля» указывается бизнес-идентификационный номер объекта контроля (при наличии);
в графе 5 «Код региона» указывается код территории, на которой зарегистрирован объект контроля;
в графе 6 «Код поступлений бюджета по ЕБК» указывает код поступлений согласно Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 (далее – ЕБК);
в графе 7 «Общая сумма выявленных финансовых нарушений по поступлениям в бюджет» – общая сумма выявленных финансовых нарушений по поступлениям, из них в графе 8 указывается сумма нарушения, подлежащая поступлению в бюджет, в графе 9 – сумма нарушения, поступившая в ходе контроля;
графа 10 «Несвоевременное, неполное зачисление средств, поступающих в бюджет» – общая сумма несвоевременного и неполного зачисления поступлений в бюджет органами казначейства, из них в графе 11 указывается сумма, подлежащая поступлению в бюджет несвоевременного, неполного зачисления средств, в графе 12 – сумма, поступившая в ходе проводимого контроля несвоевременного, неполного зачисления средств, поступивших в бюджет;
графа 13 «Осуществление возврата из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением законодательства Республики Казахстан» – указывается сумма поступлений в бюджет, возврат из бюджета которых осуществлен с нарушением законодательства Республики Казахстан, из них в графе 14 указываются подлежащие поступлению суммы возврата в бюджет и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением законодательства Республики Казахстан, в графе 15 – поступления в ходе контроля сумм возврата в бюджет и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением законодательства Республики Казахстан;
графа 16 «Не обеспечение полноты и своевременности поступления налогов, административных штрафов, таможенных и других обязательных платежей в бюджет» – указываются суммы налогов, административных штрафов, таможенных платежей, не поступивших в бюджет из-за не обеспечения мер налогового и таможенного администрирования, из них в графе 17 – указывается подлежащие поступлению в бюджет суммы, не обеспеченных органами государственных доходов полноты и своевременности поступления налогов, административных штрафов, таможенных и других обязательных платежей в бюджет, в графе 18 – поступление сумм в бюджет в ходе контрольного мероприятия, не обеспеченных органами государственных доходов полноты и своевременности поступления налогов, административных штрафов, таможенных и других обязательных платежей в бюджет;

«Бюджеттік бағдарламаның коды» деген 8-бағанда – ББС-ға сай бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі; бұл ретте, республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінген трансферттер, кредиттер мен басқа да қаражат қамтылған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі. Мұндай жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның коды ақпарат түрінде 45-бағанда көрсетіледі;
«Бюджеттік бағдарламаның атауы» деген 9-бағанда – ББС-ға сай бюджеттік бағдарламаның атауы көрсетіледі; бұл ретте, республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінген трансферттер, кредиттер мен басқа да қаражат қамтылған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі. Мұндай жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның атауы ақпарат түрінде 45-бағанда көрсетіледі;
«Бақылаумен қамтылған қаражат көлемі, барлығы» деген 10-бағанда – бақылаумен қамтылатын қаражат көлемі, бұл ретте бақылаумен қамтылған есепті кезеңде енгізілген түзетулер мен нақтылауларды ескере отырып, бюджеттік бағдарламалар бойынша, оның ішінде 11-бағанда – бюджет қаражатының қамтылған көлемі, 12-бағанда – бақылаумен қамтылған трансферттердің сомасы, 13-бағанда – мемлекет пен квазимемлекеттік сектор активтерінің қамтылған сомасы көрсетіледі;
«Анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы, барлығы (23-бағ.+28-бағ.+33-бағ.)» деген 14-бағанда – бюджет қаражатын пайдалану кезінде анықталған бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтарының жалпы сомасы (23-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (28-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (33-бағ.), оның ішінде 15-бағанда – трансферттерді пайдалану кезінде анықталған бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі;
«оның ішінде қалпына келтіруге (өтелуге) жататыны» деген 16-бағанда (24-бағ.+26-бағ.+29-бағ.+31-бағ.+34-бағ.) – бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасының сақталуын бақылаудың қорытындысы бойынша қалпына келтіруге және өтелуге жататын сома (24-бағ. және 26-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (29-бағ. және 31-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (34-бағ.) көрсетіледі, оның ішінде 19-бағанда – трансферттерді пайдалану кезінде анықталып, қалпына келтіруге (өтелуге) жататын бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі;
«Оның ішінде қалпына келтіруге жататыны» деген 17-бағанда (24-бағ.+29-бағ.+34-бағ.)» – бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасы және өзге де заңнаманың сақталуын бақылаудың қорытындысы бойынша қалпына келтіруге жататын сома (24-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (29-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (34-бағ.) көрсетіледі;
«Оның ішінде өтелуге жататыны» деген 18-бағанда (26-бағ.+31-бағ.)» – бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасы және өзге де заңнаманың сақталуын бақылаудың қорытындысы бойынша өтелуге жататын сома (29-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (31-бағ.) көрсетіледі;

графа 8 « Код бюджетной программы» – указывается код бюджетной программы согласно ЕБК; при этом, в случае охвата трансфертов, кредитов и других средств, выделенных из республиканского бюджета местному бюджету, указывается код местной бюджетной программы. В таком случае, код республиканской бюджетной программы указывается информативно в графе 45;
графа 9 «Наименование бюджетной программы» – указывается наименование бюджетной программы согласно ЕБК; при этом, в случае охвата трансфертов, кредитов и других средств выделенных из республиканского бюджета местному бюджету, указывается код местной бюджетной программы. В таком случае, наименование республиканской бюджетной программы указывается информативно в графе 45;
графа 10 «Объем средств, охваченных контролем, всего» – указывается объем средств, охватываемых контролем, при этом, по бюджетным программам с учетом внесенных корректировок и уточнений на отчетный период охваченный контролем, из них в графе 11 указываются объем охвата бюджетных средств, в графе 12 – сумма охвата контролем трансфертов, в графе 13 – сумма охвата активов государства и квазигосударственного сектора;
графа 14 «Общая сумма установленных финансовых нарушений всего (гр.23+гр.28+гр.33)» – указывается общая сумма выявленных нарушений бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств (гр.23), нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании активов (гр.28), нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности (гр.33), из них в графе 15 указываются сумма нарушений, выявленных при использовании трансфертов;
графа 16 «в том числе подлежит восстановлению (возмещению) (гр.24+гр.26+гр.29+гр.31+гр.34)» – указывается сумма, подлежащая к восстановлению и возмещению по итогам контроля соблюдения бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств (гр.24 и гр.26), нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании активов (гр.29 и гр.31), нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности (гр.34), из них в графе 19 указываются сумма выявленных нарушений при использовании трансфертов, подлежащая восстановлению (возмещению);
графа 17 «Из них подлежит восстановлению (гр.24+гр.29+гр.34)» – указывается сумма, подлежащая восстановлению по итогам контроля соблюдения бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств (гр.24), нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании активов (гр.29), нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности (гр.34);
графа 18 «Из них подлежит возмещению (гр.26 + гр.31)» – указывается сумма, подлежащая возмещению по итогам контроля соблюдения бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств (гр.26), нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании активов (гр.31);

«Оның ішінде бақылау барысында қалпына келтірілгені» деген 20-бағанда (25-бағ.+30-бағ.+35-бағ.)» – бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтарының анықталған фактілері бойынша бақылау барысында қалпына келтірілген қаржылық бұзушылықтар сомасы (25-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (30-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (35-бағ.) көрсетіледі;
«Оның ішінде бақылау барысында өтелгені» деген 21-бағанда (27-бағ.+32-бағ.)» – бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтарының анықталған фактілері бойынша бақылау барысында өтелген қаржылық бұзушылықтар сомасы (27-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (32-бағ.) көрсетіледі;
«Оның ішінде қалпына келтірілгені (өтелгені), соның ішінде трансферттер» деген 22-бағанда – трансферттерді пайдалану кезінде қалпына келтірілген және өтелген сома көрсетіледі;
«Бюджет қаражатын пайдалану кезіндегі бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтары, барлығы» деген 23-бағанда – республикалық бюджет қаражатын, соның ішінде жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, концессиялық жобаларды бюджеттен қоса қаржыландыруды, сондай-ақ кепілгерліктерді пайдалану кезінде анықталған бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі;
«Активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары, барлығы» деген 28-бағанда – мемлекет пен квазимемлекеттік сектордың активтерін, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне мемлекеттік және бюджеттік бағдарламаларда көзделген мақсаттар мен іс-шараларға бөлінген бюджет қаражатын пайдалану кезіндегі бұзушылықтардың анықталған сомасы көрсетіледі;
«Бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары, барлығы» деген 33-бағанда – анықталған бұзушылықтардың сомасы, атап айтқанда бухгалтерлік есепті жүргізудегі бұзушылықтар, бюджеттік есепті жүргізу, есептілікті жасау және ұсыну қағидаларының бұзушылықтары, активтерді, материалдарды, құндылығы төмен тез тозатын заттарды негізсіз есептен шығару, жазалау шараларын қабылдамау, сондай-ақ дебиторлық берешекті жасыру немесе негізсіз есептен шығару, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің лауазымды адамдарының іс-қимылдары нәтижесінде қаражатты өтеу немесе қалпына келтіру қажеттігі туындап, олардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасында көзделген міндеттерді орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы көрсетіледі;

графа 20 «Из них восстановлено в ходе контроля (гр.25+гр.30 +гр.35)» – указывается восстановленная сумма финансовых нарушений в ходе контроля по выявленным фактам нарушений бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств (гр.25), нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании активов (гр.30), нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности (гр.35);
графа 21 «Из них возмещено в ходе контроля» (гр.27+гр.32)» – указывается возмещенная сумма финансовых нарушений в ходе контроля по выявленным фактам нарушений бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств (гр.27), нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании активов (гр.32);
графа 22 «Из них восстановлено (возмещено), в т.ч. трансфертов» – указываются восстановленная и возмещенная сумма при использовании трансфертов;
графа 23 «Всего нарушений бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств» – указывается сумма выявленных нарушений при использовании средств республиканского бюджета, в том числе целевых трансфертов и кредитов, выделенных из вышестоящего в нижестоящий бюджет, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, софинансирования из бюджета концессионных проектов, а также поручительств;
графа 28 «Всего нарушений бюджетного и иного законодательства при использовании активов» – указывается выявленная сумма нарушений при использовании активов государства и квазигосударственного сектора, средств бюджета, выделенных субъектам квазигосударственного сектора на цели и мероприятия, предусмотренные государственными и бюджетными программами;
графа 33 «Всего нарушений законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности» – указывается сумма выявленных нарушений, в частности нарушение ведения бухгалтерского учета, нарушение правил ведения бюджетного учета, составления и представления отчетности, необоснованное списание активов, материалов, малоценных быстроизнашивающихся предметов, непринятие мер по взысканию, а равно сокрытию или необоснованному списанию дебиторской задолженности, неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение должностными лицами субъектов квазигосударственного сектора обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, в результате действий которых возникла необходимость возмещения или восстановления средств;

Ескерту. 22-қосымша жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттік атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 03.07.2015 № 5-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
_____________ облысы (_____________қаласы) бойынша тексеру
комиссиясының қаулысы
__________________________                  20__ жылғы "___"________
(органның орналасқан жері)
Қаулының тақырыбы
Айқындаушы бөлік ____________________________________________________
Қаулы шығарушы бөлік ________________________________________________
Тексеру комиссиясының Төрағасы ______________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Тексеру комиссиясының қаулысын (бұдан әрі – Қаулы)
жасау.
Қаулы тақырыбында « бақылаудың қорытындысы туралы» деп көрсетіледі.
Қаулы айқындаушы және қаулы шығарушы бөліктен тұрады:
1. Айқындаушы бөлікте Тексеру комиссиясының отырысында бақылау қорытындыларын қарау туралы ақпарат, бақылаумен қамтылған мәселенің жай-күйі туралы жалпы тұжырым, соның ішінде:
1) бақылаумен қамтылған жалпы сома, оның ішінде анықталған бұзушылықтардың, соның ішінде бюджет кірістері мен шығыстары бойынша, мемлекет активтерін пайдалану кезіндегі сомалар;
2) тиімсіз пайдаланылған қаражат сомасы;
3) рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар сомасы;
4) бақылау барысында қалпына келтірілген (өтелген) сома көрсетіледі.
Бұл ретте Тексеру комиссиясының мүшелері бақылау қорытындысы бойынша өткізілген отырысты ескере отырып, Қаулыда көрсетілген деректердің бақылау материалдарына сәйкестігін қамтамасыз еткендері жөн.
2. Қаулы шығарушы бөлік:
1) жүргізілген бақылау іс-шарасының нәтижелері бойынша дайындалған Қорытындыны бекіту туралы шешімді (шетел елдердің мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен бірлескен, қосарлас бақылау-талдамалық іс-шараларының нәтижелері бойынша есепті мақұлдау туралы);
2) қажет болған жағдайда, жергілікті атқарушы органның, басқа да мемлекеттік органдардың назарын бақылау жүргізуге жатқызылған мемлекеттік басқару саласындағы жүйелі кемшіліктерге аудару туралы шешімді;
3) мерзімін көрсете отырып, жергілікті атқарушы органдарға, басқа да мемлекеттік органдарға нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсынымдарды;
4) мерзімін көрсете отырып, нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру, Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету, анықталған бұзушылықтарды және жұмыстағы кемшiлiктердi жою, негізсіз пайдаланылған бюджет қаражатын қалпына келтіру не оларды есеп бойынша қалпына келтіру, бюджет қаражатының атаулылық және нысаналы сипаты принципін бұза отырып пайдаланылғандарын, соның ішінде нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді қайтару, өнім берушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, сондай-ақ бюджет және өзге де заңнаманың талаптарын бұзуға жол берген лауазымды адамдарды жауаптылыққа тарту жөнінде бақылау объектілері орындауға міндетті Тексеру комиссиясының шешімдерін;

Сноска. Приложение 22 в редакции Нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 03.07.2015 № 5-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Постановление
Ревизионной комиссии по _______________ области
(городу ____________________)
_______________________                       «___»________ 20__ года  (местонахождение органа)
Заголовок постановления
Констатирующая часть __________________________________________
Постановляющая часть __________________________________________
Председатель Ревизионной комиссии  ____________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Примечание: составление постановления Ревизионной комиссии (далее – Постановление).
В заголовке постановления указывается «Об итогах контроля …».
Постановление состоит из констатирующей и постановляющей части:
1. В констатирующей части указывается информация о рассмотрении итогов контроля на заседании Ревизионной комиссии, общий вывод о состоянии вопроса, охваченного контролем, в том числе:
1) общая сумма охвата контролем, из них установленных нарушений, в том числе по доходам и расходам бюджета, при использовании активов государства;
2) сумма неэффективно использованных средств;
3) сумма нарушений процедурного характера;
4) сумма восстановленная (возмещенная) в ходе контроля.
При этом членом Ревизионной комиссии обеспечивается соответствие указанных в Постановлении данных материалам контроля с учетом проведенного заседания по итогам контроля.
2. Постановляющая часть содержит:
1) решение об утверждении Заключения, подготовленного по итогам проведенного контрольного мероприятия (об одобрении отчета по итогам совместных, параллельных контрольно-аналитических мероприятий с органами государственного финансового контроля зарубежных стран);
2) при необходимости решение об обращении внимания местного исполнительного органа, других государственных органов на системные недостатки в сфере государственного управления, подвергнутой контролю;
3) рекомендации местным исполнительным органам, другим государственным органам по совершенствованию нормативных правовых актов с указанием сроков;
4) обязательные для исполнения объектами контроля решения Ревизионной комиссии с указанием сроков по совершенствованию нормативных правовых актов, обеспечению соблюдения требований законодательства Республики Казахстан, устранению выявленных нарушений и недостатков в работе, восстановлению необоснованно использованных бюджетных средств либо восстановлению их по учету, возврату использованных с нарушением принципа адресности и целевого характера бюджетных средств, в том числе целевых трансфертов и бюджетных кредитов, выполнению поставщиками договорных обязательств, а также привлечению к ответственности должностных лиц, допустивших нарушения требований бюджетного и иного законодательства;

5) бақылау объектілерінің лауазымды және өзге де адамдарының іс-әрекеттерінде қылмыс белгілерін қамтитын анықталған фактілер бойынша бақылау материалдарын процестік шаралар қабылдау үшін құқық қорғау органдарына жіберу туралы шешімдерді;
6) егер бақылау материалдары Қаулы қабылданғанға дейін берілмесе, бақылау объектілерінің лауазымды және өзге де адамдарының іс-әрекеттерінде әкімшілік құқық бұзушылықтар белгілерін қамтитын анықталған фактілер бойынша бақылау материалдарын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға жіберу туралы шешімдерді;
7) қажет болған жағдайда, басқа уәкілетті мемлекеттік органдарға салықтық және басқа да тексерулерді жүргізу туралы тапсырмаларды;
8) қажет болған жағдайда, бақылау объектісінің және басқа да мүдделі адамдардың мекенжайына (соның ішінде мәслихатқа лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін сақтамауының, сондай-ақ тиімділікті бақылау нәтижесінің анықталған фактілері бойынша) ұсынымды дайындау және жіберу туралы Тексеру комиссиясының жауапты мүшесіне тапсырманы;
9) Қаулының (ұсынымның) орындалуы туралы ақпаратты белгіленген мерзімде немесе егер мерзімі көрсетілмесе, оларды алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде бақылау органына ұсыну туралы талапты;
10) Қаулыны міндетті түрде орындау туралы талапты;
11) Қаулының орындалуын бақылау жүктелген Тексеру комиссиясының лауазымды адамының лауазымын, аты-жөнін және тегін қамтиды.
Қаулы Тексеру комиссиясының Қаулысы бланкісінде ресімделеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар
қаланың, астананың тексеру комиссияларының
сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау жүргізу
қағидасына 23-қосымша
нысан
_________ облысы (_______қаласы) бойынша тексеру комиссиясының
ҰСЫНЫМЫ
__________________________               20__ жылғы "___"________
(органның орналасқан жері)
Ұсынымның тақырыбы
Айқындаушы бөлік ________________________________________________
Қаулы шығарушы бөлік ____________________________________________
Тексеру комиссиясының мүшесі _________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Тексеру комиссиясының ұсынымын (бұдан әрі – Ұсыным) жасау
Ұсыным жүргізілген бақылаудың нәтижелерінде уәкілетті мемлекеттік органдардың тарапынан бақылау мәні бойынша кемшіліктер болмаса, алайда оларға ведомстволық бағынысты ұйымдар бюджет заңнамасына сәйкес міндетті түрде қалпына келтіруге (өтеуге) тиісті сомалар анықталған болса жіберіледі.
Ұсыным айқындаушы және қаулы шығарушы бөліктен тұрады:

5) решения о передаче материалов контроля в правоохранительные органы для принятия процессуальных мер по выявленным фактам, содержащим признаки преступлений в действиях должностных и иных лиц объектов контроля;
6) решения о передаче материалов контроля в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, по выявленным фактам, содержащим признаки административных правонарушений в действиях должностных и иных лиц объектов контроля, в случае, если материалы контроля, не передавались до принятия Постановления;
7) при необходимости поручения другим уполномоченным государственным органам о проведении налоговых и других проверок;
8) при необходимости поручение о подготовке и направлении ответственным членом Ревизионной комиссии в адрес объекта контроля и другим заинтересованным лицам представления (в том числе маслихату по выявленным фактам несоблюдения должностными лицами нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также по результатам контроля эффективности);
9) требование о предоставлении в установленные сроки или, если срок не указан, в течение двадцати рабочих дней со дня их получения в орган контроля информации об исполнении Постановления (представления);
10) требование об обязательности исполнения Постановления;
11) должность, фамилию и инициалы должностного лица Ревизионной комиссии, на которое возлагается контроль за исполнением Постановления.
Постановление оформляется на бланке Постановления Ревизионной комиссии.
Приложение 23
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового контроля
ревизионными комиссиями областей,
города республиканского значения, столицы
форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Ревизионной комиссии по _______________ области
(городу ____________________)
___________________                           "___"________ 20__ года
(местонахождение органа)
Заголовок представления
Констатирующая часть _______________________________________________
Постановляющая часть _______________________________________________
Член Ревизионной комиссии           ___________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Примечание: составление представления Ревизионной комиссии (далее – Представление).
Представление направляется в случаях, когда результаты проведенного контроля не содержат недостатков со стороны уполномоченных государственных органов по предмету контроля, однако выявлены суммы, подлежащие обязательному восстановлению (возмещению) в соответствии с бюджетным законодательством подведомственными им организациями.
Представление состоит из констатирующей и постановляющей части:

1. Айқындаушы бөлікте анықталған бұзушылықтардың қысқаша сипаттамасы көрсетіледі.
2. Қаулы шығарушы бөлікте жұмыста анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою және белгіленген мерзімде Тексеру комиссиясына ұсынымның орындалуы туралы ақпаратты ұсыну туралы талаптар көрсетіледі.
Ұсыным бақылау объектісіне (басқа мүдделі адамдарға):
1) негізсіз пайдаланылған бюджет қаражатын қалпына келтіру не оларды есеп бойынша қалпына келтіру, атаулылық және нысаналы сипат принципін бұза отырып пайдаланылған бюджет қаражатын, соның ішінде мақсаты бойынша пайдаланылмаған нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттердің сомаларын қайтару, заңсыз іс-әрекеттер нәтижесінде мемлекетке келтірілген залалдың орнын толтыру туралы;
2) бұзушылық фактілері анықталған жағдайда, өнім берушілердің тауарларды жеткізуін (жұмыстарды орындауын және қызметтерді көрсетуін), басқа да шарттық міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету туралы, сондай-ақ басқа да шараларды қолдану туралы;
3) Ұсынымның орындалуы туралы ақпаратты сыртқы бақылау органына онда белгіленген мерзімде ұсыну туралы талаптарды қамтиды.
Бақылау жүргізуге жауапты Тексеру комиссиясының мүшесі Қаулы жобасымен бірге талқылау үшін Тексеру комиссиясының отырысына Ұсыным жобасын енгізеді.
Ұсынымға Тексеру комиссиясының мүшесі қол қояды және бақылау объектісінің мекенжайына (басқа да мүдделі адамдарға) оған (оларға) қатысты бөлігі жіберіледі.
Ұсыным Тексеру комиссиясының бланкісінде ресімделеді.

1. В констатирующей части указывается краткое описание выявленных нарушений.
2. В постановляющей части указываются требования об устранении выявленных нарушений и недостатков в работе и о представлении в установленные сроки в Ревизионную комиссию информации об исполнении представления.
Представление содержит требования к объекту контроля (другим заинтересованным лицам):
1) о восстановлении необоснованно использованных бюджетных средств либо о восстановлении их по учету, возврату использованных с нарушением принципа адресности и целевого характера бюджетных средств, в том числе не по целевому назначению сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов, возмещение нанесенного в результате неправомерных действий ущерба государству;
2) об обеспечении поставки поставщиками товаров (выполнения работ и услуг), выполнении других договорных обязательств, при установлении фактов нарушений, а также о принятии других мер;
3) о представлении в установленные в нем сроки в орган внешнего контроля информации об исполнении Представления.
Проект Представления членом Ревизионной комиссии, ответственным за проведение контроля, вносится для обсуждения на заседание Ревизионной комиссии совместно с проектом Постановления.
Представление подписывается членом Ревизионной комиссии и направляется в адрес объекта контроля (другим заинтересованным лицам) в части его(их) касающейся.
Представление оформляется на бланке Ревизионной комиссии.