Халыққа қызмет көрсету орталықтары қызметінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 19 маусымдағы № 463 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 27 маусымда 8527 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 52 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 22.01.2016 № 52 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Халыққа қызмет көрсету орталықтары қызметінің қағидалары бекітілсін.
2. Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитеті (Б.Б. Мусин):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың Интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министрі А.Қ. Жұмағалиевке жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 26.12.2014 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы 19 маусымдағы
№ 463 бұйрығымен бекітілген
Халыққа қызмет көрсету орталықтары қызметінің қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Халыққа қызмет көрсету орталықтары қызметінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі – Орталықтар) қызметінің тәртібін, сондай-ақ өтініштерді (құжаттарды) қабылдау және өтініштердің уәкілетті органдарға уақтылы табысталуын және қабылдануын қамтамасыз ету, Орталықтарда құжаттарды беру тәртібін айқындайды.
2. Орталықтар өз қызметін Қазақстан Республикасының КонституциясынаЗаңдарынаҚазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, жарғыға, сондай-ақ осы Қағидаларға, мемлекеттік қызметтерді көрсету стандарттарына сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Правил деятельности центров обслуживания населения
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 июня 2013 года № 463. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2013 года № 8527. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 52
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 22.01.2016 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности центров обслуживания населения.
2. Комитету по контролю автоматизации государственных услуг и координации центров обслуживания населения (Мусин Б.Б.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и размещение его на Интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Жумагалиева А.К.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 26.12.2014 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
Утверждены
приказом Министра транспорта и
коммуникации Республики Казахстан
от 19 июня 2013 года № 463
Правила деятельности центров обслуживания населения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности центров обслуживания населения (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» (далее - Закон) и определяют порядок деятельности центров обслуживания населения (далее - Центры), а также порядок приема заявлений, обеспечения своевременной передачи и приема заявлений (документов) уполномоченным органам, выдачи документов в Центрах.
2. Центры осуществляют свою деятельность в соответствии с Конституциейзаконами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, уставом, а также настоящими Правилами, стандартами оказания государственных услуг.

3. Орталықтар Заңға сәйкес, өтініштерді қабылдау және құжаттарды беру бойынша «жалғыз терезе» қағидаты бойынша жеке және (немесе) заңды тұлғаларға мемлекеттік қызметтерді ұсынуды қамтамасыз етеді. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің ұсынылуын қамтамасыз ететін ретте Орталықтар, «Ақпараттандыру туралы» Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, ақпараттық жүйелерінен мәліметтер алу мүмкін.
4. Орталықтар мемлекеттік қызметтерді, Заңның 3-бабына сәйкес келесі қағидаттар негізінде ұсынады:
қызметті алушылардың тегiне, әлеуметтiк, лауазымдық және мүлiктiк жағдайына, жынысына, нәсiлiне, ұлтына, тiлiне, дiнге көзқарасына, нанымына, тұрғылықты жерiне немесе кез келген өзге жағдаяттар бойынша қандай да бір кемсітушіліксіз теңдей қол жеткізуі;
мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде төрешілдік пен сөзбұйдалық көріністеріне жол бермеу;
мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы есептілік және ашықтық;
мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қолжетімділігі;
мемлекеттік қызметтер көрсету процесін үнемі жетілдіру;
мемлекеттік қызметтер көрсету кезіндегі үнемділік және тиімділік.
5. Орталықтардың құрылымын және штаттық санын Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігінің «Халыққа қызмет көрсету орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі – «ХҚКО» РМК) бас директоры бекітеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 26.12.2014 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Орталықтарды қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету, мемлекеттік сатып алу туралы келісімшарт шеңберінде алынатын қаражат құралдары шегінде жүзеге асырылады.
2. Орталықтар қызметінің тәртібі
7. Орталықтарда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес бес күндік және алты күндік жұмыс аптасы белгіленеді.
Бес күндік және алты күндік жұмыс аптасы кезінде күнделікті жұмыс уақытының ұзақтығы 40 сағаттық жұмыс аптасы болғанда 8 сағаттан аспауы керек.
8. Орталықтар үшін олардың үздіксіз жұмысын сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін қамтамасыз ететін, қызметкерлерге арналған түскі үзіліспен бірге, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жылжымалы кесте бойынша ауысымды жұмыс кестесі белгіленеді.
9. Орталықтар қызметкерлерінің жұмыс орындары Орталықтардың жергілікті есептеу желісіне қосылады.
10. Орталықтардың үй-жайларындағы температуралық режим Цельсий бойынша 20-21 градус шегінде болуға тиіс.
11. Орталықтар ғимараттарының кіреберісінде жұмыс орындарын алмастыру сызбасы белгіленеді.

3. Центры обеспечивают предоставление государственных услуг физическим и (или) юридическим лицам по принципу «одного окна» по приему заявлений и выдаче документов, в соответствии с Законом. При обеспечении предоставления государственных услуг Центры могут получать сведения из информационных систем, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации.
4. Государственные услуги Центрами оказываются на основе следующих принципов в соответствии со статьей 3 Закона:
равного доступа услугополучателям без какой-либо дискриминации по мотивам происхождения, социального, должностного и имущественного положения, пола, расы, национальности, языка, отношения к религии, убеждений, места жительства или по любым иным обстоятельствам;
недопустимости проявлений бюрократизма и волокиты при оказании государственных услуг;
подотчетности и прозрачности в сфере оказания государственных услуг; качества и доступности государственных услуг;
постоянного совершенствования процесса оказания государственных услуг;
экономичности и эффективности при оказании государственных услуг.
5. Структура и штатная численность Центров утверждается генеральным директором Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Центр обслуживания населения» Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее – РГП «ЦОН»).
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 26.12.2014 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Финансовое и материально-техническое обеспечение Центров осуществляется в пределах средств, получаемых в рамках договора о государственных закупках.
2. Порядок деятельности Центров
7. В Центрах устанавливается пятидневная и шестидневная рабочая неделя в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
При пятидневной и шестидневной рабочей неделе продолжительность ежедневной работы не может превышать 8 часов при недельной норме 40 часов.
8. Для Центров устанавливается посменный рабочий график, обеспечивающий их беспрерывную работу с 9.00 до 20.00 с предоставлением обеденного времени для работников по скользящему графику в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
9. Рабочие места работников Центров подключаются к локальной вычислительной сети Центра.
10. Температурный режим в помещениях Центров поддерживается в пределах 20-21 градусов по Цельсию.
11. У входа зданий Центров устанавливается схема дислокации рабочих мест.

12. Орталықтардың реттеу залы мен күту залдары бейне камералардың көмегімен визуалды бақылау жүйесімен жабдықталуы мүмкін. Орталықтардың кіреберісінде бейнебақылау жүйесі болған жағдайда бейнебақылау жүйесінің бар екендігі туралы ескерту маңдайшасы орнатылады.
13. Орталықтардың ғимараттарында осы Қағидалар туралы ақпарат, ұсынылатын қызметтердің тізбесі, мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттары, анықтамалық және түсіндіру материалдары орналастырылады.
14. Орталықтарда өтініш берушілерге ұсынылатын қызмет бойынша анықтамалық ақпаратты ұсыну, мемлекеттік және орыс тілдерінде әзірленген мемлекеттік қызмет стандарттарымен танысу қамтамасыз етіледі.
Көрсетілген ақпарат және стандарттар ыңғайлы нысанда, көруге қолайлы қолжетімді орындарда орнатылған тақтайшаларға орналастырылуы қажет (соның ішінде келушілер саны көп болған жағдайда).
15. Ақпараттық тақтайшалар Орталықтар жұмысының режиміне және ұсынылатын қызметтерге қатысты өзекті ақпараттан тұруға тиіс, соның ішінде:
бланкілердің нысандарының үлгілері мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады;
«ХҚКО» РМК, Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік), мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысатын уәкілетті органдардың пошталық мекенжайлары, телефондар, электрондық пошталары және мекенжайлары, ресми сайттары;
алымдарды, баж салықтарын және басқа да бюджетке төленетін төлемдерді төлеуге қажетті банктік деректемелер;
Бірыңғай байланыс орталығы, Орталықтар басшыларының және олардың орынбасарларының телефондарының нөмірлері;
ақпараттық стендтерге Орталықтар арқылы ұсынылатын барлық мемлекеттік қызмет түрлері бойынша талап етілетін құжаттардың тізбесі бойынша, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бланкілерді толтыру үлгілерінің брошюраларына арналған қалташалар орнатылады (өзгерістер болған жағдайда ақпарат жаңартылып отырады, бірақ айына кем дегенде 1 реттен);
Орталықтардың және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттерге (әрекетсіздікті) шағым келтіру тәртібі;
мемлекеттік қызметтерді алуға қажетті басқа да ақпараттық материалдар.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 26.12.2014 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Орталықтардың қызмет көрсету залдарында Министрліктің және Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің сенім телефондары бар баннерлер орнатылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 26.12.2014 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. Центры могут оснащаться визуальным наблюдением операционного зала и зала ожидания с помощью видеокамер. В случае наличия системы видеонаблюдения у входа в Центры размещается предупредительная вывеска о наличии системы видеонаблюдения.
13. В здании Центров размещается информация о настоящих Правилах, перечень предоставляемых услуг, стандарты государственных услуг, справочные и разъяснительные материалы.
14. В Центрах обеспечивается предоставление заявителям справочной информации по оказываемым услугам, ознакомление со стандартами государственных услуг, разработанными на государственном и русском языках.
Указанная информация и стандарты размещается на стендах, которые располагаются в доступном для просмотра (в том числе при большом количестве посетителей) месте, в удобной для восприятия форме.
15. Информационные стенды должны содержать актуальную и исчерпывающую информацию, касающуюся режима работы Центров и предоставляемых услуг, в том числе:
образцы заполнения форм бланков на государственном и русском языках;
почтовые адреса, телефоны, адреса электронной почты и адреса, официальных сайтов РГП «ЦОН», Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее – Министерство), уполномоченных органов, участвующих в процессе оказания государственных услуг;
банковские реквизиты для оплаты сборов, пошлин и других платежей в бюджет;
номера телефонов Единого контакт-центра, руководителей Центров и их заместителей;
на информационных стендах устанавливаются накладные кармашки для брошюр по перечню требуемых документов для всех видов услуг, оказываемых через Центры, образцов заполнения форм бланков на государственном и русском языках, (информация обновляется при изменениях, но не реже 1 раза в месяц);
порядок обжалования решений, действий (бездействия) Центров и (или) их работников;
другие информационные материалы, необходимые для получения государственных услуг.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 26.12.2014 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В залах обслуживания Центров размещаются баннеры с телефонами доверия Министерства и Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 26.12.2014 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17. Тұрғындардың электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) қолдануды және «электрондық үкімет» порталын қолдануды үйренуі үшін Орталықтар компьютерлермен жабдықталған жұмыс орындарын ұйымдастырады.
18. Облыс орталықтарында және Алматы мен Астана қалаларында (Орталықтарда) ЭЦҚ қолдану бойынша оқыту интерактивті тақтаны қолдану арқылы жүргізіледі.
19. Орталықтардың негізгі міндеттері:
1) жеке және (немесе) заңды тұлғаларға мерзімінде және сапалы мемлекеттік қызмет көрсетуді қамтамасыз ету;
2) жеке және (немесе) заңды тұлғаларға мемлекеттік қызмет көрсету кезінде сыбайлас жемқорлық көріністерін, төрешілдікті, әуре-сарсаңдылықты және басқа да әкімшілік кедергілерді жою үшін жағдай жасау;
3) Орталықтар арқылы ұсынылатын қызметтер бойынша жеке және (немесе) заңды тұлғаларға ақпараттық көмек көрсету.
20. Негізгі міндеттерді іске асыру мақсатында Орталықтар мынадай функцияларды атқарады:
1) Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларынан, шетелдік заңды және жеке тұлғалардан, азаматтығы жоқ тұлғалардан (бұдан әрі – өтініш беруші) қолданыстағы заңнамамен көзделген құжаттарды ресімдеуге және беруге өтініштерді қабылдау;
2) ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеру;
3) Орталықтарға жүгінген жағдайда өтініш берушілерге ақпараттық көмек көрсету;
4) құжаттарды уәкілетті органдарға оларды қарау, олар бойынша шешім қабылдау және оларды тиісті ресімдеу үшін мерзімінде беруді қамтамасыз ету;
5) уәкілетті органдардан түскен дайын құжаттарды өтініш берушілерге беру.
21. Өтініштерді қабылдауды және құжаттарды беруді Орталық қызметкерлері өтініш берушінің қалауы бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде жүзеге асырады.
22. Орталықтардың қызметкерлері өзінің міндеттері мен функцияларына сәйкес:
1) өтініш берушілерге құжаттарды ресімдеуге өтініштерді, әдетте «электрондық кезек» жүйесімен анықталатын кезектілік тәртібінде қабылдайды (талонға сәйкес);
2) «Халыққа қызмет көрсету орталықтарының ықпалдастырылған ақпараттық жүйесі» ақпараттық жүйесіндегі (бұдан әрі – ХҚКО ЫАЖ) тізбеге сәйкес өтініштердің дұрыс толтырылуын және ұсынылған құжаттар пакетінің толықтығын тексереді;
3) өтінішке қол қойған тұлғаның жеке басын сәйкестендіреді;
4) тиісті бюджетке міндетті төлемдердің енгізілгендігін растайтын құжаттардың болуын және олардың деректемелерін тексереді;
5) ХҚКО ЫАЖ-ға өтініш беруші туралы тиісті ақпаратты және ұсынылған құжаттардың тізімін енгізеді.
6) ХҚКО ЫАЖ берген штрих-коды бар өтініш берушіден қабылданған құжаттар туралы қолхатты береді;
7) уәкілетті органдарға жолданатын хат-хабарларды дайындайды;

17. Центрами организуются рабочие места с компьютерами для обучения населения использованию электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) и портала «электронного правительства» посредством ЭЦП.
18. В областных центрах и в городах Алматы и Астана (в Центрах) обучение по пользованию ЭЦП проводится посредством интерактивной доски.
19. Основными задачами Центров являются:
1) обеспечение своевременного и качественного предоставления государственных услуг физическим и (или) юридическим лицам;
2) создание условий для искоренения проявлений коррупционных правонарушений, бюрократизма, волокиты и иных административных барьеров при оказании государственных услуг физическим и (или) юридическим лицам;
3) оказание информационной помощи физическим и (или) юридическим лицам по услугам, предоставляемым через Центры.
20. В целях реализации основных задач Центры осуществляют следующие функции:
1) прием заявлений физических и юридических лиц Республики Казахстан, иностранных юридических лиц и граждан, лиц без гражданства (далее – заявитель) на оформление и выдачу документов;
2) проверка полноты представленных документов;
3) оказание информационной помощи заявителям при обращении в Центры;
4) обеспечение своевременной передачи документов уполномоченным органам для их рассмотрения, принятия по ним решений и соответствующего их оформления;
5) выдача заявителям готовых документов, поступивших из уполномоченных органов.
21. Прием заявлений и выдача документов осуществляется работниками Центров на государственном и русском языках, по желанию заявителя.
22. Работники Центров в соответствии со своими задачами и функциями:
1) принимают заявления на оформление документов заявителям в порядке очередности, как правило, определяемом системой «электронной очереди» (в соответствии с талоном);
2) проверяют правильность заполнения заявлений и полноту пакета представленных документов в соответствии с перечнем в информационной системе «Интегрированная информационная система для Центров обслуживания населения» (далее – ИИС ЦОН);
3) идентифицируют личность лица, подписавшего заявление;
4) проверяют наличие и реквизиты документов, подтверждающих внесение в бюджет соответствующих обязательных платежей в бюджет;
5) вносят соответствующую информацию о заявителе и список поданных документов в ИИС ЦОН.
6) выдают расписку с штрих-кодом, присвоенным ИИС ЦОН, о приеме соответствующих документов от заявителя;
7) осуществляют подготовку корреспонденции на отправку в уполномоченные органы;

8) қолхатта көрсетілген мерзімде өтініш берушілерге құжаттарды береді;
9) Орталықтардың басшылығына Орталықтардың аумағындағы өзіне белгілі болған тәртіп және заң бұзушылықтар туралы хабарлайды;
10) ХҚКО ЫАЖ уәкілетті органдарға құжаттарды тапсыру бойынша, уәкілетті органдардан қабылдау, құжаттарды беру секторына тапсыру және өтініш берушіге құжаттарды беру бойынша іс-әрекеттерді бақылайды (штрих-кодты сканерлеу тәсілімен).
23. Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес, өтініштердің сенімді тұлға арқылы ұсынылуына және де дайын құжаттарды алуға жол беріледі.
24. Құжаттарды қабылдау және дайын құжаттарды беру, әдетте, тиісті ұйымдастыру техникасымен жабдықталған кедергісіз қағидаты бойынша жұмысты қамтамасыз ететін Орталықтардың арнайы жабдықталған жұмыс орындарында жүзеге асырылады. Жұмыс орындары Орталықтар қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетілген кестелермен жабдықталуға тиіс.
25. Өтініштерге қызмет көрсету (өтініштерді беру) электрондық кезек тәртібінде жүзеге асырылады.
26. Кеңес беру қызметтерін ұсыну Бірыңғай байланыс-орталығы арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
27. Орталықтарда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және дайын құжаттарды беру бойынша қызмет түрлері ұсынылады.
28. Орталықтар арқылы ұсынылатын әр мемлекеттік қызметтің түрлері бойынша өтініштерге қосымша берілетін құжаттардың тізбесі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленеді.
29. Алдын ала, құжаттарды тапсырғанға дейін, Орталықтардың кеңесшілері өтініш берушілерге құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді, мемлекеттік қызмет көрсету талаптарымен таныстырады, қажетті құжаттар тізбесін қалыптастыруға көмек көрсетеді және өтініштер мен бланкілердің дұрыс толтырылуын тексереді.
Өтініш берушілердің қалауы бойынша ХҚКО ЫАЖ-дан қызметтерді алуға қажетті құжаттардың тізбесі басып шығарады.
30. Орталықтар арқылы мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарымен реттеледі, Орталықтардың уәкілетті органдармен өзара қарым-қатынас жасауы мемлекеттік қызмет көрсетуді реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
31. Мемлекеттік қызметтерді сапалы және уақтылы көрсету мақсатында Орталықтар уәкілетті органдардың жергілікті бөлімшелерінің өкілдерінің қатысуымен Орталықтар қызметкерлерінің оқытуларды, семинарларды, дөңгелек үстелдерді, кеңестерді өткізеді.
32. Орталықтардың консультациялық қызметтері Бірыңғай байланыс орталығы арқылы телефон желісінің көмегімен ұсынылады.

8) в срок, указанный в расписках на получение, выдают документы заявителям;
9) информируют руководство Центров обо всех нарушениях порядка и законности на территории соответствующих Центров, которые стали им известны;
10) фиксируют в ИИС ЦОН действия по передаче документов в уполномоченные органы (методом сканирования штрих-кода), принятие от уполномоченных органов, передаче в сектор выдачи и выдаче документов заявителю.
23. Допускается подача заявлений и получение готовых документов доверенным лицом заявителя в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
24. Прием документов и выдача готовых документов осуществляется в специально оборудованных рабочих местах Центров обеспечивающих работу по безбарьерному принципу, которые оснащаются соответствующей оргтехникой. Рабочие места оснащаются табличками с указанием фамилии, имени, отчество (при наличии отчества) и должности работников Центров.
25. Обслуживание заявления (подача заявлений) осуществляется в порядке электронной очереди.
26. Предоставление консультативных услуг может осуществляться через Единый контакт-центр.
27. В Центрах оказываются виды государственных услуг по приему заявлений и выдаче готовых документов, в соответствии с Законом.
28. Перечень документов прилагаемых к заявлению по каждому виду государственных услуг, оказываемых Центрами, устанавливается стандартами государственных услуг.
29. Предварительно, до сдачи документов, консультанты Центров разъясняют заявителям права и обязанности, ознакамливают с условиями предоставления услуг, оказывают помощь в формировании необходимого пакета документов и проверяют правильность заполнения заявлений, бланков.
По желанию заявителей распечатывают перечень необходимых для получения услуги документов из ИИС ЦОН.
30. Взаимодействие Центров с уполномоченными органами осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в сфере регулирования предоставления государственных услуг.
31. В целях организации своевременного и качественного оказания государственных услуг Центры проводят обучение работников Центров, семинары, круглые столы, совещания с участием представителей территориальных подразделений уполномоченных органов.
32. Консультативные услуги Центров оказываются через Единый контакт-центр посредством телефонной линии.

33. Орталықтардың қажетті қызметі туралы ақпаратты, оның ішінде қажет етілетін құжаттар, олардың орындалу мерзімі және алынатын мемлекеттік баж сомасы туралы ақпаратты ұсыну ХҚКО ЫАЖ көмегімен жүргізіледі.
34. Өтініш берушінің Орталықтарға берген өтінімінің орындалу қозғалысы мен кезеңінің бағытына мониторинг жүргізу ХҚКО ЫАЖ көмегімен жүргізіледі.
35. Электрондық нысанда мемлекеттік қызметтерді ұсыну қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады және мемлекеттік көрсететін қызметтердің стандарттарымен және регламенттерімен реттеледі.
36. Орталықтардың мемлекеттік қызметтердің стандарттарымен бекітілген нысанда өтініш берушінің сұрауынсыз мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен мәлімет ұсынуына жол берілмейді.
37. Орталықтар Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте өз қызметін тоқтатады.
3. Орталықтарда өтініштерді қабылдау тәртібі
38. Орталықтарға жүгінген өтініш беруші өзіне қажетті қызметтің атауын көрсете отырып, қағаз тасығыштағы өтініш бланкісін толтырады.
Қызметтерді электронды нысанда алу үшін (е-анықтаманы) Орталықтар қызметкері өтініш берушінің деректеріне (ЖСН, БСН) сәйкес белгіленген нысанда электронды түрдегі өтінішті толтырады. Орталықтар қызметкері сұратуды (электронды нысандағы өтінішті) өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландыра отырып, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріне жолдайды.
39. Реттеу залының қызметкері (оператор) осы Қағидалардың 21-тармағында белгіленген талаптарды сақтап, қағаз тасығыштағы өтінішті (қажет болған жағдайда оған қоса берілген құжаттарымен бірге) қабылдайды.
40. Қағаз тасығыштағы өтініштердің дұрыс толтырылуы мен оның толықтығының сақталуы кезінде реттеу залының қызметкері (оператор) қабылдаған өтінішті ХҚКО ЫАЖ-да тіркейді және өтініш берушіге қабылдаған құжаттардың тізімі, өтінішті қабылдаған Орталық қызметкерінің аты-жөні, өтініш берілген күні мен уақыты және дайын құжаттардың берілу күні көрсетілген қолхат береді.
Қосымша touch screen – монитор арқылы оператор өтініш берушіге қызмет көрсету сапасын бағалауды ұсынады.
41. Орталықтарға келіп түскен құпия ақпаратты Орталықтар қызметкерлері жария етпейді. Халықтан құжаттарды қабылдау мен оларды беруге қатысатын Орталықтар қызметкерлері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құпия ақпараттың қорғалуы мен сақталуына жауапты болады.
4. Уәкілетті органдарға өтініштердің (құжаттарды) уақтылы табысталуын және қабылдануын қамтамасыз ету тәртібі
42. Реттеу залынан қабылданған құжаттарды (егер бар болса құжаттар пакетін) жинауды бекітілген кестеде белгіленген уақытта жинақтау секторының қызметкері (маманы) жүзеге асырады.

33. Предоставление информации о необходимой услуге Центров, включая информацию о требуемых документах, сроке их исполнения, и сумме взимаемой госпошлины производится с помощью ИИС ЦОН.
34. Мониторинг маршрута движения и стадии исполнения поданной в Центры заявки заявителя производится с помощью ИИС ЦОН.
35. Предоставление государственных услуг в электронной форме осуществляется в соответствии с Законом и регулируется стандартами и регламентами государственных услуг.
36. Не допускается предоставление Центрами информации из информационных систем государственных органов без соответствующего запроса заявителя государственной услуги в форме установленной стандартами государственных услуг.
37. Центры прекращают свою деятельность в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок приема заявлений в Центрах
38. Заявитель, обратившийся в Центр, заполняет бланк заявления на бумажном носителе, указывая наименование услуги, которую ему необходимо получить.
Для получения услуг в электронной форме (электронные справки) работниками Центра заполняются заявления в электронном виде в соответствии с данными заявителя (ИИН, БИН). Работник Центра направляет запрос (заявление в электронном виде) в информационные системы государственных органов, засвидетельствовав запрос своей электронной цифровой подписью.
39. Работник (оператор) операционного зала принимает заявление на бумажном носителе (с прилагаемыми к нему документами, в случае необходимости) с соблюдением требований, установленных пунктом 21 настоящих Правил.
40. При соблюдении правильности и полноты заполнения заявлений на бумажном носителе и предоставления документов по перечню, работник (оператор) операционного зала регистрирует принятое заявление в ИИС ЦОН и выдает заявителю государственной услуги расписку, в которой указывается перечень принятых документов, фамилия, имя и отчество (при наличии), работника Центра, принявшего заявление, дата и время подачи заявления, а также дата выдачи готовых документов.
Посредством touch screen – монитора для оценки качества оказания услуг оператор предлагает заявителю государственной услуги оценить качество предоставления государственной услуги.
41. Конфиденциальная информация, поступившая в Центр, не подлежит разглашению работниками Центра.
4. Порядок обеспечения своевременной передачи и приема заявлений (документов) уполномоченным органам
42. Сбор с операционного зала принятых заявлений (с пакетом документов, если таковые имеются), осуществляется работником (специалистом) накопительного сектора, в установленное графиком время.

43. Жинақтау секторына келіп түскен өтініштер (егер бар болса құжаттар пакетімен) бағыттарына қарай қалыптастырылады, қолхаттағы штрих-кодты сканерлеу жолымен ХҚКО ЫАЖ-да белгіленеді.
44. Уәкілетті органдарға берілетін құжаттар тізілімі ХҚКО ЫАЖ-де автоматты түрде қалыптастырылады. Қызметкер уәкілетті органға берілетін құжаттардың басып шығарылған тізілімін екі данада тапсыруды жүзеге асырады.
Тізілімнің екі данасымен қалыптастырылған өтініш (егер бар болса құжаттар пакетімен бірге) арнайы жәшіктерге салынып, қапталады, оларға мөр басылады және Орталықтар басшысы бекіткен кестеде белгіленген уақытта курьерлік немесе осыған өкілеттік берілген өзге де байланыс («Қазпочта» және т.б.) арқылы уәкілетті органға жолданады. Тізілімнің екінші данасы уәкілетті органның қабылдағаны туралы белгімен Орталықтарға кері қайтарылады.
45. Беруге дайын құжаттар тізілімнің екі данасымен бірге Орталықтар басшысы бекіткен кестеде белгіленген уақытта курьерлік немесе осыған өкілеттік берілген өзге де байланыс («Қазпочта» және т.б.) арқылы уәкілетті органнан жеткізіледі.
Бұл ретте қолхатқа сәйкес келесі күні берілетін құжаттар кешкі поштамен келеді.
46. Дайын (ресімделген) және бас тартылған құжаттарды қабылдау кезінде жинақтау секторының қызметкері (маманы) уәкілетті органдар ұсынатын құжаттардың сәйкестілігін тексереді. Тізілімнің екінші данасы тізілімде көрсетілген барлық құжаттардың бар болған жағдайда ғана алғандығы туралы белгісімен уәкілетті органға қайтарылады. Басқа жағдайда себебі көрсетіле отырып, құжаттарды қабылдаудан бас тартылады.
Жинақтау секторының қызметкері (маманы) уәкілетті орган дайындаған құжаттарды тізілім деректерімен әр түбіртектің штрих-кодын ХҚКО ЫАЖ-да сканерлеу жолымен салыстырады.
47. Жинақтау секторының қызметкері (маманы) тізілім жасайды, оған келіп түскен құжаттың мазмұнын, оның келіп түскен уақыты мен күнін көрсете отырып енгізеді және құжаттарды беру секторының инспекторына қол қойғыза отырып тапсырады және әр түбіртекте штрих-кодты ХҚКО ЫАЖ-ның жинақтау секторында сканерлеу жолымен бекітеді.
48. Жинақтау секторының қызметкері (маманы) құжаттарды қабылдаған соң тізілімге алғандығы туралы белгі (қол) қояды және құжаттарды беруге дайындықты жүзеге асырады.
49. Орталықтар қоса берілген құжаттарымен бірге өтініштерді тиісті уәкілетті органға жеткізуді және кері қайтаруды аталған өтініштерді қабылдаған күні екі реттен кем емес жүзеге асырады.
Дайын құжаттарды бермес бұрын Орталықтар және уәкілетті орган алдын ала құжаттарды тапсыру тізілімін жасайды, онда берілетін құжаттар туралы толық ақпарат, оның ішінде олардың тізімі қоса болуы тиіс.
Құжаттарды уәкілетті органға тапсыру және кері қайтару мөр басылған арнайы жәшіктерде немесе Орталықтардың немесе уәкілетті органның мөрі басылған қалталарда жүзеге асырылуы тиіс. Құжаттары бар жәшік Орталықтар курьері мен уәкілетті орган қызметкерінің қатаң қатысуымен ашылуға тиіс.
Құжаттарды мөр басылмаған күйі тапсыруға (тасымалдауға) жол берілмейді.
Қандай да бір себептер бойынша құжаттарды орындаудан бас тартылған немесе құжаттар қосымша жұмыс жасау үшін қайтарылған жағдайда уәкілетті орган құжаттарды Орталықтарға мемлекеттік қызмет стандарттарында көрсетілген мерзімде тиісті тізіліммен жолдауға тиіс.

43. Поступившие в накопительный сектор, заявления (с пакетом документов, если таковые имеются), формируются по направлениям, фиксируются в системе ИИС ЦОН путем сканирования штрих-кода на расписке.
44. Реестр передаваемых документов в уполномоченные органы формируется в ИИС ЦОН автоматически. Работник (специалист) осуществляет передачу в уполномоченный орган распечатанный реестр передаваемых документов в двух экземплярах.
Сформированные заявления (с пакетом документов, если таковые имеются) с двумя экземплярами реестра, упаковываются в специальные ящики, опечатываются и направляются в уполномоченные органы через курьерскую или иную уполномоченную на это связь, в установленное графиком время, утвержденным руководителем Центра. Второй экземпляр реестра возвращается в Центр с отметкой уполномоченного органа в получении.
45. Готовые к выдаче документы с приложением двух экземпляров реестра, доставляются с уполномоченных органов через курьерскую или иную уполномоченную на это связь, в установленное графиком время, утвержденным руководителем Центра.
При этом выдаваемые на следующий день, согласно распискам, документы прибывают вечерней почтой или ранее.
46. При приеме готовых (оформленных) и отказных документов, работник (специалист) накопительного сектора проверяет соответствие предоставляемых уполномоченными органами документов. Второй экземпляр реестра возвращается в уполномоченный орган с отметкой в получении, только при наличии всех документов указанных в реестре. В ином случае, в приеме документов отказывается с указанием причин отказа.
Работник (специалист) накопительного сектора сверяет изготовленные уполномоченными органами документы с данными реестра путем сканирования в ИИС ЦОН штрих-кода каждого корешка.
47. Работник (специалист) накопительного сектора составляет реестр, в который вносит содержание поступивших документов с указанием даты и времени поступления и передает документы инспектору сектора выдачи, под роспись и фиксирует в накопительном секторе ИИС ЦОН путем сканирования штрих-кода на каждом корешке.
48. Работник (инспектор) сектора выдачи, приняв документы, в реестре ставит соответствующую отметку (подпись) в получении и осуществляет подготовку документов к выдаче.
49. Центром доставка в соответствующий уполномоченный орган заявлений с прилагаемыми документами и обратно осуществляется не менее двух раз в день приема данных заявлений.
Предварительно, до передачи готовых документов, Центр и уполномоченный орган составляют реестр передачи документов, в котором содержится полная информация о передаваемых документах, включая их опись.
Передача документов в уполномоченный орган и обратно осуществляется в опечатанных специальных ящиках либо в сумках, скрепленных печатью Центра либо уполномоченного органа. Ящик с документами вскрывается в присутствии курьера Центра и ответственного работника уполномоченного органа.
Не допускается передача (перевозка) документов в неопечатанном виде.
В случае отказа в исполнении документов по каким-либо причинам или возврата документов на доработку, уполномоченный орган направляет документы в Центр соответствующим реестром в сроки, указанные в стандартах государственных услуг.

50. Орталықтар орындаудан бас тарту немесе қайтару туралы шешім қабылданған құжаттарды уәкілетті органдардан қабылдаған соң сол күні өтініш берушіні хабардар етуге және оларды беруді қамтамасыз етуге тиіс. Өтініш берушілерді дер кезінде хабардар етуді қамтамасыз ету үшін барлық қызмет түрлері бойынша құжаттарды қабылдау кезінде қызметкерлер (инспекторлар) одан әрі хабардар ету үшін олардың байланыс деректерін (мекенжайларын, телефондарын) сұратуы қажет.
Орталықта орындаудан бас тарту немесе қайтару туралы шешім қабылданған құжаттарды қосымша берілген нысан бойынша есепке алуды жүргізетін екі жауапты адам белгіленген.
Уәкілетті органдардан келіп түсетін орындаудан бас тарту немесе қайтару туралы шешім қабылданған құжаттарды есепке алу кітабы тиісті түрде нөмірленген, Орталықтар басшысының қолы қойылған, мөрмен куәландырылған болуға тиіс.
5. Орталықтарда құжаттарды беру тәртібі
51. Дайын құжаттарды беру өтініш бланкісінің-қолхаттың жыртылмалы талонының негізінде онда көрсетілген мерзімде және жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен жағдайда ғана алғандығы туралы міндетті белгі қойғыза отырып осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес күн сайын жүзеге асырылады.
Өтініш берушіге құжатты беру кезінде құжаттарды беру бөлімінің қызметкері (инспекторы) қолхаттағы штрих-кодты сканерлеу үшін өтініш берушіден штрих-коды бар қолхатты қабылдайды. ХҚКО ЫАЖ-деа сканерленген соң осындай өтінімнің құжаттарды беру секторында бар болуына өтінімге автоматты түрде іздеу және тексеру жүргізіледі, осындай өтінімнің бар болуы расталғаннан кейін, дайын құжат өтініш берушіге беріледі.
Ескертпе: Осындай өтінімнің бар болу фактісін растау құжаттарды беру секторының қызметкері (маманы) ХҚКО ЫАЖ-де «Растау» тетігін басқаннан кейін жүргізіледі.
52. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Орталықтар құжаттардың жеке түрлерін белгіленген тәртіппен ресімделген сенімхат бойынша беруі мүмкін, бұл ретте ХҚКО ЫАЖ-да сенім білдірілген тұлға тіркелуге тиіс.
53. Өтініш берушінің кінәсінен берілмеген құжаттар құжат түрлеріне және оларды беру уақытына қарай бөліп топтастырылған, арнайы жабдықталған жанбайтын металл жәшіктерде бір ай ішінде сақталады.
54. Құжаттар пакетін алғаннан кейін Орталықтар оларды алысымен бір жұмыс күні ішінде өтініш берушіні хабардар етеді және уәкілетті органның қайтару себебіне жазбаша негіздеме береді.
Құжаттарды қайтару кезінде ХҚКО ЫАЖ-да аталған өтініш бойынша құжаттардың өтініш берушіге қайтарылғандығы жазылады.
Жинақтау секторы аталған құжаттардың қолхаттарындағы штрих-кодтарды сканерлеу жолымен ХҚКО ЫАЖ-да бөлек есепке алуды жүргізеді.

50. Центр после поступления из уполномоченных органов документов, по которым вынесены решения об отказе в исполнении или о возврате, в тот же день обеспечивает информирование заявителя и их выдачу. Для обеспечения своевременного информирования заявителей, при приеме документов на все виды услуг, работники (инспекторы) дополнительно запрашивают их контактные данные (адреса, телефоны) для последующего информирования.
В Центре определяются двое ответственных лиц по ведению книг учета документов, вынесенных решений об отказе в исполнении или о возврате по прилагаемой форме.
Книги учета документов, по которым вынесены решения об отказе в исполнении или о возврате, поступающих с уполномоченных органов должны быть соответствующим образом пронумерованы, прошнурованы, подписаны руководителем Центра, заверены печатью.
5. Порядок выдачи документов в Центрах
51. Выдача готовых документов осуществляется ежедневно, в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил, на основании отрывного талона бланка заявления-расписки в указанный в нем срок, и только при предъявлении документов, удостоверяющих личность, с обязательной отметкой в получении.
При выдаче документов заявителю, работник (инспектор) отдела выдачи принимает у заявителя расписку со штрих-кодом для сканирования штрих-кода на расписке. После сканирования в ИИС ЦОН производится автоматический поиск и проверка заявки на наличие в секторе выдачи такой заявки, после подтверждения наличия данной заявки готовый документ выдается заявителю.
Примечание: Подтверждение факта наличия такой заявки производится после нажатия работником (инспектором) сектора выдачи на кнопку «Подтвердить» в ИИС ЦОН.
52. В соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и стандартами государственных услуг отдельные виды документов выдаются Центром по доверенности, в ИИС ЦОН регистрируются данные по доверенному лицу.
53. Не выданные в срок, по вине заявителя, документы в течение одного месяца хранятся в специально оборудованных несгораемых металлических шкафах, с разбивкой по видам документов и датам их выдачи.
54. После получения пакета документов Центр информирует заявителя в течение одного рабочего дня после их получения и выдает письменные обоснования уполномоченного органа причины возврата.
При возврате документов в ИИС ЦОН должно быть зафиксировано что, по данному обращению заявителю документы были возвращены.
Накопительный сектор путем сканирования штрих-кодов на расписках указанных документов ведет отдельный учет в ИИС ЦОН.

55. Уәкілетті орган тізбеге сәйкес келмейтін құжаттарды тапсырған кезде, Орталықтар акті жасап, құжаттарды қабылдаудан бас тартуы керек. Тізбеге сәйкес келмейтін құжаттар қабылдаудан бас тарту туралы актімен уәкілетті органға кері қайтарылады.

55. В случае передачи уполномоченным органом документов, не соответствующих перечню, Центр отказывает в приеме документов с составлением акта. Документы, не соответствующие перечню, возвращаются в уполномоченный орган с приложением акта об отказе в приеме.