"Бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету ережелерін, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестицияларды іріктеуін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 22 шілдедегі № 126 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2013 жылғы 06 маусымдағы № 178 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 27 маусымда № 8528 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 187 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 30.06.2014 жылғы № 187 бұйрығымен.
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды тиімді пайдалану мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. «Бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету ережелерін, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестицияларды іріктеуін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2010 жылғы 22 шілдедегі № 126 (Нормативтiк құқықтық актiлердiң мемлекеттiк тізілімінде № 6395 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекiтiлген Бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету ережелері, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестицияларды іріктеуінде (бұдан әрі – Ережелер):
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Балама қаржыландыру көздерi» тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) «Меншiктi қаражат» параграфы, онда iс-шараларды меншiктi қаражат есебiнен қаржыландыру мүмкiндiгiне талдау жасалады. Талдау сондай-ақ, бұған дейін бөлінген қаражатты заңды тұлғаның аффилиирленген тұлғалары арасында қайта бөлу есебінен іс-шараларды қаржыландыру мүмкіндігін қамтиды.
2) «Қарыз алу» параграфы, онда қарыз капиталын тарту мүмкiндiгiне талдау жасалады. Талдау келесіні қамтиды, бірақ мұнымен шектелмейді:
сыйақы ставкасын, кредит беру мерзiмдерiн, мiндеттемелердi өтеу шарттарын, оның iшiнде жеңiлдiк кезеңiн беру мүмкiндiгiн, заңды тұлғаның қолданыстағы шарттары ковенанттарының талаптарын қамтамасыз ету мен сақтауға қойылатын талаптарды қоса алғанда, кредиттi алу шарттарына шолу;
тiкелей кредит берудi, қаржы лизингiн, факторингтi, облигациялық қарызды қоса алғанда, кредит беру құралдарына шолу;
бюджеттiк кредит беру мүмкiндiгi.»;
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 22 июля 2010 года № 126 "Об утверждении Правил разработки или корректировки финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, а также отбора бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц"
Приказ Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 6 июня 2013 года № 178. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2013 года № 8528. Утратил силу приказом Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 187
Сноска. Утратил силу приказом Министра экономики и бюджетного планирования РК от 30.06.2014 № 187.
В целях эффективного использования бюджетных инвестиций осуществляемых посредством участия государства в уставном капитале юридических ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 22 июля 2010 года № 126 «Об утверждении Правил разработки или корректировки финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, а также отбора бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц», (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6395), следующие изменения и дополнение:
в Правилах разработки или корректировки финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, а также отбора бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, утвержденных указанным приказом:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. Глава «Альтернативные источники финансирования» содержит следующие параграфы:
1) параграф «Собственные средства», в котором анализируется возможность финансирования мероприятий за счет собственных средств. Анализ также включает возможность финансирования мероприятий за счет перераспределения ранее выделенных средств между аффилированными лицами юридического лица;
2) параграф «Заимствование», в котором анализируется возможность привлечения заемного капитала. Анализ включает, но не ограничивается:
обзором условий получения кредита, включая ставку вознаграждения, сроки предоставления кредита, условия погашения обязательств, в том числе возможность предоставления льготного периода, требование к обеспечению и соблюдению условий ковенантов действующих договоров юридического лица;
обзором инструментов кредитования, включая прямое кредитование, финансовый лизинг, факторинг, облигационный заем;
возможностью бюджетного кредитования.»;
пункт 26 изложить в следующей редакции:

«26. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесін түзету мына жағдайда жүргізіледі:
1) мақсатттарды, міндеттерді, іс-шараларды, техникалық-технологиялық шешiмдердi толықтыру және/немесе өзгертуге, бекiтiлген iс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайту немесе қысқартуға әкеп соғатын, белгiленген қаржылық-экономикалық параметрлер өзгергенде;
2) егер заңды тұлғалардың және/немесе олардың аффилиирленген тұлғаларының мақсаттары мен міндеттері, сондай-ақ іс-шаралары өзгеруіне байланысты аффилиирленген тұлғалар мен заңды тұлғалар арасында бұған дейін бөлінген қаражаттарды, бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша босатылған қаражаттарды (үнемдеу), қайта бөлу талап етілсе.
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесін түзету Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес қажетті сараптамаларды кейіннен жүргізе отырып жүргізіледі.»;
келесі мазмұндағы 26-1 тармақпен толықтырылсын:
«26-1. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 156-бабының 4-3-тармағына сәйкес бюджеттік заңнамада белгіленген рәсімдерді сақтамай бөлінген заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды түзету бойынша қаржы-экономикалық негіздемені әзірлеген жағдайда, экономикалық сараптаманы жүргізу үшін осы Ереженің 27-тармағының 2) тармақшасының үшінші, бесінші абзацтарында және 3) тармақшасының бесінші, жетінші абзацтарында көрсетілген құжаттамаларды ұсыну талап етілмейді.».
2. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің Инвестициялық саясат департаменті (Қ.М. Тұмабаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты ол мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауға жіберсін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау вице-министрі М.Ә. Құсайыновқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Е. Досаев

«26. Корректировка финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц проводится в случае:
1) изменения установленных финансово-экономических параметров, влекущих дополнение и (или) изменение целей, задач, мероприятий, технико-технологических решений, увеличение или сокращение расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия;
2) если требуется перераспределение ранее выделенных средств между аффилированными лицами юридического лица в связи с изменением целей и задач, а также мероприятий юридического лица и (или) их аффилированных лиц, высвобожденных средств (экономия) по итогам реализации бюджетных инвестиций.
Корректировка финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц проводится с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан.»;
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
«26-1. В случае разработки финансово-экономического обоснования по корректировке бюджетных инвестиций, реализуемых посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, выделенных без соблюдения процедур, установленных бюджетным законодательством, согласно пункту 4-3 статьи 156 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, предоставление документации для проведения экономической экспертизы, указанной в абзацах третьем, пятом подпункта 2) и абзацах пятом, седьмом подпункта 3) пункта 27 настоящих Правил не требуется.».
2. Департаменту инвестиционной политики Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан (Тумабаев К.М.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации;
3) обеспечить опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
вице-министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан Кусаинова М.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Е. Досаев