"Бір өтініш" қағидаты бойынша электрондық нысанда бірнеше мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 21 маусымдағы № 472 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 03 шілдеде № 8560 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2023 жылғы 31 наурыздағы № 129/НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 31.03.2023 № 129/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 06.04.2020 № 127/НҚ (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Бір өтініш" қағидаты бойынша электрондық нысанда бірнеше мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 06.04.2020 № 127/НҚ (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру комитеті (Б.Б. Мусин):
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде оны мемлекеттік тіркеуден кейін бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялануын және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі С.С. Сарсеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы 21 маусымдағы
№ 472 бұйрығымен бекітілген
"Бір өтініш" қағидаты бойынша электрондық нысанда бірнеше мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидалары

Об утверждении Правил оказания нескольких государственных услуг в электронной форме по принципу "одного заявления"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 июня 2013 года № 472. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2013 года № 8560. Утратил силу приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 129/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.03.2023 № 129/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 06.04.2020 № 127/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания нескольких государственных услуг в электронной форме по принципу "одного заявления".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 06.04.2020 № 127/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности Центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Мусин Б.Б.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и размещение его на интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Сарсенова С.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Жумагалиев
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 21 июня 2013 года № 472
Правила оказания нескольких государственных услуг в электронной форме по принципу "одного заявления"

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 06.04.2020 № 127/НҚ (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бір өтініш" қағидаты бойынша электрондық нысанда бірнеше мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді және "бір өтініш" қағидаты бойынша электрондық нысанда бірнеше мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтер жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызметті көрсету нысаны;
2) Бiрыңғай байланыс орталығы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, көрсетiлетiн қызметтi алушыларға мемлекеттiк және өзге де қызметтер көрсету мәселелерi бойынша – ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік органдарға ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру жөнiндегi ақпараттық-анықтамалық қызмет функцияларын орындайтын заңды тұлға;
3) көрсетілетін қызметті алушы – орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
4) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар;
5) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
6) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе.

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 06.04.2020 № 127/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания нескольких государственных услуг в электронной форме по принципу "одного заявления" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок оказания нескольких государственных услуг в электронной форме по принципу "одного заявления".
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) принцип "одного заявления" - форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления;
2) Единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;
3) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
4) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
6) веб-портал "электронного правительства" (далее - портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;

7) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
2-тарау. "Бір өтініш" қағидаты бойынша электрондық нысанда бірнеше мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі
3. "Бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсетілетін қызметті берушімен көрсетілетін қызметті алушының бір өтініші негізінде мемлекеттік ақпараттық жүйелерде осындай қызметті көрсету үшін талап етілетін қажетті деректермәліметтер болған жағдайда көрсетіледі.
4. Егер "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметтің құрамына кіретін, "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерде (бұдан әрі – ЗТНҚА) өзгеше көзделмесе, "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметтің құрамына кіретін әрбір мемлекеттік қызметті көрсету, "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі болып табылады.
5. "Бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметтің құрамына кіретін мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімдері ЗТНҚА-ға сәйкес анықталады.
"Бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметтің құрамына кіретін мемлекеттік көрсетілетін қызмет мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушылар ұсынған өтінішті және (немесе) талап етілетін құжаттарды және (немесе) мәліметтерді алған күннен бастап көрсетілетін қызметті берушілер ЗТНҚА-ға сәйкес көрсетіледі.
6. "Бір өтініш" қағидаты бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетудің ақылы болуы (құны, төлеу әдісі (қолма-қол ақшамен және қолма-қол ақшасыз есептесу), құнын (алым, төлем) төлеу кезінде толтыру талап етілетін құжат (түбіртектер) нысаны ЗТНҚА-ға сәйкес анықталады.
7. "Бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметтің құрамына кіретін мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін өтінішті және (немесе) құжаттарды және (немесе) мәліметтерді беру ЗТНҚА-ға сәйкес жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының өтініші бастапқыда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметтің құрамына кіретін басқа да мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті шарт болып табылатын көрсетілетін қызметті берушіге жіберіледі және бастапқы мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының өтініші келесі қызметті алу үшін талап етілетін мәліметтермен толықтырылады.

7) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания нескольких государственных услуг в электронной форме по принципу "одного заявления"
3. Государственная услуга, оказываемая по принципу "одного заявления", оказывается услугодателями на основании одного заявления услугополучателя при условии наличия в государственных информационных системах сведений, требуемых для оказания такой услуги.
4. Результатом государственной услуги, оказываемой по принципу "одного заявления", является результат оказания каждой государственной услуги, входящей в состав государственной услуги, оказываемой по принципу "одного заявления", если иное не предусмотрено подзаконными нормативными правовыми актами, определяющими порядок оказания государственных услуг, входящих в состав государственной услуги, оказываемой по принципу "одного заявления" (далее - ПНПА).
5. Сроки оказания государственных услуг, входящих в состав государственной услуги, оказываемой по принципу "одного заявления", определяются в соответствии с ПНПА.
Государственная услуга, входящая в состав государственной услуги, оказываемой по принципу "одного заявления", оказывается услугодателями в соответствии с ПНПА, со дня получения заявления и (или) требуемых документов и (или) сведений, представленных услугополучателям.
6. Платность (стоимость, способ оплаты (наличный или безналичный расчет), форма документа (квитанции), которые требуется заполнить при оплате стоимости (сбора, платежа) или бесплатность оказания государственной услуги, оказываемой по принципу "одного заявления", определяются в соответствии с ПНПА.
7. Подача заявления и (или) документов, и (или) сведений для оказания государственных услуг, входящих в состав государственной услуги, оказываемой по принципу "одного заявления", осуществляется в соответствии с ПНПА.
Заявление услугополучателя первоначально направляется услугодателю, чей результат оказания государственной услуги является необходимым условием для оказания других государственных услуг, входящих в состав государственной услуги, оказываемой по принципу "одного заявления", и по результату оказания первоначальной государственной услуги заявление услугополучателя дополняется сведениями, которые требуются для получения последующей услуги.

8. Көрсетілетін қызметті берушінің мәліметтерімен толықтырылған көрсетілетін қызметті алушының өтініші портал арқылы автоматты режимде "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметті одан әрі көрсету үшін басқа көрсетілетін қызметті берушілерге жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсетуге берген көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған өтініші порталда сақталады және көрсетілетін қызметті берушілердің тексеру жүргізуі үшін қолжетімді.
9. "Бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметтің құрамына кіретін мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті алушы қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады.
10. Көрсетілетін қызметті берушілер ЗТНҚА-ға сәйкес айқындалған жағдайларда "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметтің құрамына кіретін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
11. Көрсетілетін қызметті алушыларға "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметтің құрамына кіретін мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижелерін беру ЗТНҚА-да белгілеген тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
12. Егер көрсетілетін қызметті алушы "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметтің құрамына кіретін мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы оларды ЗТНҚА-да айқындалған тәртіппен оларға шағымданады.
13. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті автоматтандыру дәрежесін ескере отырып, өтініштерді қабылдау және (немесе) "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің нәтижесін беру электрондық және (немесе) қағаз нысанда жүзеге асырылады.

8. Дополненное сведениями услугодателя заявление услугополучателя посредством портала в автоматическом режиме направляется другим услугодателям для дальнейшего оказания государственной услуги, оказываемой по принципу "одного заявления".
Заявление услугополучателя на оказание государственной услуги, оказываемой по принципу "одного заявления", удостоверенное ЭЦП услугополучателя, хранится на портале и доступно для проведения проверки услугодателями.
9. Информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги, входящей в состав государственной услуги, оказываемой по принципу "одного заявления", услугополучатель получает в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
10. Услугодатели отказывают в предоставлении государственной услуги, входящей в состав государственной услуги, оказываемой по принципу "одного заявления", в случаях, определенных в соответствии с ПНПА.
11. Выдача услугополучателям результатов государственной услуги, входящей в состав государственной услуги, оказываемой по принципу "одного заявления", осуществляется в соответствии с порядком, установленном ПНПА.
12. В случае если услугополучатель не согласен с результатами государственных услуг, входящих в состав государственной услуги, оказываемой по принципу "одного заявления", услугополучатель обжалует их в порядке, определенными ПНПА.
13. С учетом степени автоматизации государственной услуги прием заявлений и (или) выдача результата оказания государственных услуг, оказываемых по принципу "одного заявления", осуществляется в электронной и (или) бумажной форме.