Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің құнын айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің м.а. 2013 жылғы 28 маусымдағы № 197 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 11 шілдеде № 8568 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 12 қыркүйектегі № 320/НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 12.09.2022 № 320/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының 8-бабының 7) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің құнын айқындау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті
(А.А. Құдайбергеноваға) бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің вице-министрі М.Е. Әбілқасымоваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және мемлекеттік тіркелген күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
М. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
міндетін атқарушының
2013 жылғы 28 маусымдағы
№ 197 бұйрығымен бекітілді
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет құнын анықтау әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің құнын анықтау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) қызмет көрсетушілер көрсететін мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау үшін қолданылады.
2. Осы Әдістемеде мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) мемлекеттік қызмет құны – қызмет алушылардың жолданымы бойынша дара тәртіпте жүзеге асырылатын бөлек мемлекеттік функциялардың орындалуына бағытталатын қызмет алушының шығыс сомасы және негізгі көрсеткіші, бюджеттік бағдарламаның құнын есептеудің құрамды бөлігі болып табылады.

Об утверждении Методики определения стоимости государственной услуги
Приказ И.о. Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 28 июня 2013 года № 197. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2013 года № 8568. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 12 сентября 2022 года № 320/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 12.09.2022 № 320/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 7) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику определения стоимости государственной услуги.
2. Департаменту развития системы государственного управления Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан (Кудайбергеновой А.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на официальное опубликование в средствах массовой информации в течении десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан Абылкасымову М.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации и подлежит официальному опубликованию.
И.о. министра
М. Кусаинов
Утверждена
приказом И.о. министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 28 июня 2013 года № 197
Методика определения стоимости государственной услуги
1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения стоимости государственной услуги (далее – Методика) применяется для определения стоимости государственных услуг, оказываемых услугодателями.
2. В настоящей Методике используются следующие термины и определения:
1) стоимость государственной услуги – сумма расходов услугодателя, направленная на реализацию отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ и основной показатель, который является составной частью при расчете стоимости бюджетной программы;

2) қаржылық жыл – мемлекеттік қызметтерді көрсету жүзеге асыратын күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан басталып 31 желтоқсанында аяқталатын уақыт аралығы.
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің құнын есептеу кезіндегі
шығыстардың құрылымы
3. Шығыстардың жалпы сомасы тікелей және жанама шығыстарды қамтиды.
4. Тікелей шығыстарға қызметі тікелей мемлекеттік қызметті көрсетуге бағытталған қызметкерлердің еңбекақылары бойынша шығындар жатады, атап айтқанда:
1) жалақыға, оның ішінде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджеті және Ұлттық Банкінің сметасы (бюджеті) есебінен қамтылған Қазақстан Республикасы органдары қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 17 қаңтардағы № 1284 Жарлығына, "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына сәйкес айқындалатын қызметкерлері тікелей мемлекеттік қызмет көрсететін заңды және жеке тұлғалардың еңбек ақысын төлеу шығыстары;
2) еңбек ақы қорының аударымдары, оның ішінде жеке табыс салығы, жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарнасы;
3) ынталандырушы, көтермелеуші сипаттағы, сондай-ақ қосымша жұмыстар үшін ақшалай төлемдер;
4) өтемақы төлемдері.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 17.06.2016 № 264 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жанама шығыстарға мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету процесін қамтамасыз етуге бағытталған шығындар жатады, атап айтқанда:
1) коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалатын шығыстар;
2) байланыс қызметін төлеуге жұмсалатын шығыстар;
3) көлік қызметін төлеуге жұмсалатын шығыстар;
4) үй-жайды жалға алуға жұмсалатын шығыстар;
5) материалдық қорлар сатып алуға жұмсалатын шығыстар (шаруашылық материалдар, кеңсе керек-жарақтары);
6) материалдық емес активтер сатып алуға жұмсалатын шығыстар;
7) өзге де қызметтер мен жұмыстарға төлеуге жұмсалатын шығыстар (ғимараттар мен үй жайларды, жабдықтары, көліктік және басқа негізгі құралдарды ұстауға, қызмет көрсетуге);
8) өзге де ағымдағы шығыстар (6-тармақтың 1)-7) тармақшаларында көзделмеген өзге де ағымдағы шығыстар мемлекеттік көрсетілетін қызмет құнына олардың қызметті көрсету үшін жұмсалған мөлшерінде ғана қосылады).
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет құнын есептеу

2) финансовый год - период времени, начинающийся 1 января и заканчивающийся 31 декабря календарного года, в течение которого осуществляется оказание государственных услуг.
2. Структура расходов при расчете стоимости
государственной услуги
3. Общая сумма расходов на оказание государственной услуги включает прямые и косвенные расходы.
4. К прямым расходам относятся расходы по заработной плате работников, деятельность которых непосредственно направлена на оказание государственной услуги, а именно:
1) расходы на заработную плату, в том числе, оплату труда, определяемую в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 17 января 2004 года № 1284 "О единой системе оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", физических и юридических лиц, работники которых непосредственно оказывают государственные услуги;
2) отчисления от фонда оплаты труда, в том числе индивидуальный подоходный налог, обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды;
3) денежные выплаты стимулирующего, поощрительного характера, а также за сверхурочную работу;
4) компенсационные выплаты.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 17.06.2016 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. К косвенным расходам относятся расходы, направленные на обеспечение процесса оказания государственной услуги, а именно:
1) расходы на оплату коммунальных услуг;
2) расходы на оплату услуг связи;
3) расходы на оплату транспортных услуг;
4) расходы на оплату аренды помещения;
5) расходы на приобретение материальных запасов (хозяйственные материалы, канцелярские принадлежности);
6) расходы на приобретение нематериальных активов;
7) расходы на оплату прочих услуг и работ (услуги по содержанию, обслуживанию зданий и помещений, оборудования, транспортных и других основных средств);
8) прочие текущие расходы (прочие текущие расходы, не предусмотренные в подпунктах 1-7) пункта 6, включаются в стоимость государственной услуги только в той мере, в которой они были понесены для оказания государственной услуги).
3. Расчет стоимости государственной услуги

6. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің құны Бір рет көрсетілген мемлекеттік көрсетілетін қызмет құнын есептеу кестесі (бұдан әрі – Кесте) бойынша бір рет көрсетілген әрбір мемлекеттік көрсетілетін қызметке осы Әдістемеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептеледі.
Кестенің 1-бағанында Кесте жолдарының реттік саны көрсетіледі.
Кестенің 2-бағанында мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы көрсетіледі.
Кестенің 3-бағанында 1 жыл (қаржы жылы) көрсетілген мемлекеттік қызметтің саны мемлекеттік көрсетілетін қызметтің әрбір атауы бойынша бөлінісінде (бір қаржы жылы ішінде көрсетілген жекелеп алған атаудың бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет саны);
Кестенің 4-бағанында әрбір мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы бойынша бөлінісінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет саны көрсетіледі.
Толық автоматтандырылған нысанда (адамның қатысуынсыз) мемлекеттік көрсетілетін қызмет құны есептелген жағдайда, "қызметкерлер саны" жолында 1 саны көрсетіледі.
Ішінара автоматтандырылған нысанда (адамның қатысуымен ақпараттық жүйенің көмегімен) көрсетілетін мемлекеттік қызмет құны есептелген жағдайда, "қызметкерлер саны" бағанында тікелей мемлекеттік қызметті көрсеткен қызметкерлер саны мен 1+қосындысы көрсетіледі;
Кестенің 5-бағанында Әдістеменің 5-тармағының 1)–4) тармақшасында көрсетілген тікелей шығыстарды қосу жолымен мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің әрбір атауы бойынша жеке мемлекеттік қызмет көрсететін қызметкерлер санында жұмсалатын тікелей шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
Кестенің 6-бағанында қызмет көрсетуші қызметкерлерінің жалпы саны көрсетіледі;
Кестенің 7-бағанында мемлекеттік қызмет көрсетуге жұмсалатын жанама шығыстардың жалпы саны көрсетіледі.
Кестенің 8-бағанында тікелей мемлекеттік қызмет көрсететін қызметкерлер санына қызмет көрсетуші қызметкерлерінің жалпы санына арақатынасымен айқындалатын жанама шығыстардың үлесі (кестенің
4–бағанының мәні мен кестенің 6–бағанындағы мәніне арақатынасы түрінде айқындалады).
Кестенің 9-бағанында 8-бағанда айқындалған мәніне сәйкес мемлекеттік қызметтің әрбір атауы бойынша жанама шығыстардың жалпы сомасының бөлінуі көрсетіледі (кестенің 7-бағанының мәнін кестенің 8 бағанының мәніне көбейтумен айқындалады).
Кестенің 10-бағанында әрбір мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы бойынша жеке сызықтық үлестер бойынша бөлінген жанама шығыстардың қосындысы жинақталады (кестенің 5–бағанының мәні мен
кестенің 9-бағанының мәнінің арақатынасымен айқындалады).
Кестенің 11-бағанында мемлекеттік көрсетілетін қызметтің әрбір атауы бойынша жеке мемлекеттік көрсетілетін қызметтің көрсетілген санына тікелей және бөліктерге бөлінген жанама шығыстардың сомасын бөлу жолымен әрбір мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы бойынша айқындалатын көрсетілген мемлекеттік қызметтің құны көрсетіледі
(10-бағанның 3-бағанға арақатынасы арқылы анықталады).

6. Стоимость государственной услуги рассчитывается для каждой однократно оказанной государственной услуги по Таблице расчета стоимости однократно оказанной государственной услуги (далее - Таблица) по форме согласно приложению к настоящей Методике.
В графе 1 Таблицы указывается номер строк Таблицы по порядку.
В графе 2 Таблицы указывается наименование государственной услуги.
В графе 3 Таблицы указывается количество государственных услуг, оказанных за 1 год (финансовый год), в разрезе по каждому наименованию государственных услуг (количество раз предоставления государственных услуг каждого наименования по отдельности, оказанных в течение одного финансового года).
В графе 4 Таблицы указывается количество работников, непосредственно оказывающих государственную услугу в разрезе по каждому наименованию государственных услуг.
В случае расчета стоимости государственной услуги, оказываемой полностью в автоматизированной форме (без участия человека), то в строке "количество работников" указывается цифра 1.
В случае расчета стоимости государственной услуги, оказываемой в частично автоматизированной форме (с помощью информационной системы при участии человека), то в строке "количество работников" указывается сумма - количество работников, непосредственно оказывающих государственную услугу, плюс 1.
В графе 5 Таблицы указывается сумма прямых расходов на количество работников, непосредственно оказывающих государственную услугу, отдельно по каждому наименованию государственных услуг, путем суммирования прямых расходов, отраженных в подпунктах 1–4) пункта 5 Методики.
В графе 6 Таблицы указывается общее количество работников услугодателя.
В графе 7 Таблицы указывается общая сумма косвенных расходов на оказание государственной услуги.
В графе 8 Таблицы указывается доля потребления косвенных расходов, определяемых соотношением количества работников, непосредственно оказывающих государственную услугу, на общее количество работников услугодателя (определяется в виде соотношения значений графы 4 Таблицы к значению в графе 6 Таблицы).
В графе 9 Таблицы указывается распределение общей суммы косвенных расходов по каждому наименованию государственных услуг в соответствии с долями, определенным в графе 8 (определяется умножением значения графы 7 Таблицы на значение графы 8 Таблицы).
В графе 10 Таблицы отдельно по каждому наименованию государственных услуг линейно суммируются прямые и распределенные по долям косвенные расходы (определяется сложением значения графы 5 Таблицы и значения графы 9 Таблицы).
В графе 11 Таблицы указывается стоимость оказанных государственных услуг, которая определяется по каждому наименованию государственных услуг, путем деления суммы прямых и распределенных по долям косвенных расходов на количество раз оказанных государственных услуг по каждому наименованию государственных услуг отдельно (определяется соотношением значения графы 10 Таблицы к значению графы 3 Таблицы).

4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің құнын қолдану
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің құны қызмет көрсетушілерге мемлекеттік қызметтер көрсетудің экономикалық тиімділігін айқындау мақсатында есептеледі.
Қызмет көрсетушілерге мемлекеттік қызметтер көрсетудің экономикалық тиімділігі ағымдағы кезеңдегі мемлекеттік қызмет құнының алдыңғы кезеңдегі мемлекеттік қызмет құнына ара қатынасы жолымен айқындалады:
Қн= Ақ (ағымдағы кезеңдегі) / Қн (алдыңғы кезеңдегі)
мұнда:
Қн (ағым.кезең.) – ағымдағы кезеңдегі мемлекеттік қызмет құны,
Қн (алдың.кезең) – алдыңғы кезеңдегі мемлекеттік қызмет құны.
8. Егер мемлекеттік қызметтер көрсетудің экономикалық тиімділігі 1-ге тең коэффициенттен артық болса, онда шығындарды оңтайландыру жөніндегі басқарушылық шешімдер қабылдау үшін қызмет көрсетуші шығындарының құрылымына талдау жасалады.
9. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің құны, сондай-ақ ақылы негізде көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді әкімшілендірудің тиімділігін (рентабельділігін) айқындау үшін де қолданылады.
Ақылы негізде көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді әкімшілендірудің тиімділігі (рентабельділігі) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде бюджет кірісіне алынған соманың мемлекеттік қызмет құнына ара қатынасы жолымен есептеледі:
Әт = Қн / Бк
мұнда:
Эт – ақылы негізде көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді әкімшілендірудің тиімділігі (рентабельділігі),
Қн – мемлекеттік қызмет құны,
Бк – көрсетілген мемлекеттік қызметтен бюджетке түсетін кіріс сомасы.

4. Применение расчета стоимости государственной услуги
7. Стоимость государственной услуги рассчитывается в целях определения экономической эффективности оказания государственных услуг услугодателем.
Экономическая эффективность оказания государственных услуг услугодателем определяется путем соотношения стоимости государственной услуги текущего периода к стоимости государственной услуги предыдущего периода:
Ээ= Ст (текущего периода) / Ст (предыдущего периода)
где:
Ст (тек.пер.) – стоимость государственной услуги текущего периода,
Ст (пред.пер.) – стоимость государственной услуги предыдущего периода.
8. В случае, если экономическая эффективность оказания государственных услуг превышает коэффициент равный 1, то анализируется структура расходов услугодателя для принятия управленческих решений по оптимизации расходов на оказание государственных услуг.
9. Стоимость государственной услуги применяется для определения эффективности администрирования (рентабельности) государственных услуг, оказываемых на платной основе.
Эффективность администрирования (рентабельность) государственных услуг, оказываемых на платной основе, рассчитывается путем соотношения суммы, полученной в доход бюджета при оказании государственной услуги к стоимости государственной услуги:
Эа = Ст / Дб
где:
Эа – эффективность администрирования (рентабельность) государственных услуг, оказываемых на платной основе,
Ст – стоимость государственной услуги,
Дб – сумма дохода в бюджет от оказанной государственной услуги.