Мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөніндегі сараптама комиссиясы туралы үлгі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2013 жылғы 20 маусымдағы № 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 25 шілдеде № 8575 тіркелді
Қазақстан Республикасының «Мәдениет туралы» 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 7-бабы 23) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегi сараптама комиссиясы туралы үлгi ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң Мәдениет комитетi:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеудi;
2) осы бұйрықты белгiленген тәртiппен ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiнiң интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергiлiктi атқарушы органдарының назарына жеткiзудi қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр                                      М. Кұл-Мұхаммед
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
2013 жылғы 20 маусымдағы
№ 135 бұйрығымен
бекітілген
Мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегi сараптамалық
комиссиясы туралы үлгi ереже
1. Осы Мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегi сараптамалық комиссиясы туралы үлгі ереже (бұдан әрі – Үлгі ереже) Қазақстан Республикасының «Мәдениет туралы» 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 7-бабы 23) тармақшасына сәйкес әзірленді және сараптама комиссиясының мәртебесі мен өкілеттігін белгілейді.
2. Қазақстан Республикасының «Мәдениет туралы» 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 8-бабы 6) тармақшасына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) Мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегi сараптамалық комиссияны (бұдан әрі – сараптамалық комиссия) құрады және ол туралы Ережені бекітеді.
Сараптамалық комиссияның құрамына археология, палеонтология, этнография, халықтық-қолданбалы өнер, филателия, нумизматика, геральдика, музыкалық аспаптар, кітап және баспа істері (қолжазбалар), бейнелеу өнері салаларының ғалымдары және жоғары білікті мамандары енгізіледі.
Мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегi сараптамалық комиссияның Ережесі (бұдан әрі - Ереже) осы Үлгі ереже негізінде әзірленеді.
3. Ережеде:
1) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге уақытша әкетуге ұсынылған және Қазақстан Республикасынан уақытша әкетілген заттардың мәдени құндылығын, түпнұсқалығын және жай-күйін анықтау бойынша сараптамалық комиссияның негізгі міндеттерін;

Об утверждении Типового положения об экспертной комиссии по временному вывозу культурных ценностей
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 20 июня 2013 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2013 года № 8575
В соответствии с подпунктом 23) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение об экспертной комиссии по временному вывозу культурных ценностей.
2. Комитету по культуре Министерства культуры и информации Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в установленном порядке официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
4) доведение настоящего приказа до сведения местных исполнительных органов областей, города республиканского значения и столицы.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого
официального опубликования.
Министр                                    М. Кул-Мухаммед
Утверждено
приказом Министра культуры и
информации Республики Казахстан
от 20 июня 2013 года № 135
Типовое положение
об экспертной комиссии по временному вывозу культурных
ценностей
1. Настоящее Типовое положение об экспертной комиссии по временному вывозу культурных ценностей разработано в соответствии с подпунктом 23) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» (далее - Типовое положение) и определяет статус и полномочия экспертной комиссии.
2. В соответствии с подпунктом 6) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» местные исполнительные органы области, города республиканского значения и столицы (далее - местный исполнительный орган) создают экспертную комиссию по временному вывозу культурных ценностей (далее - экспертная комиссия) и утверждают положение о ней.
В состав экспертной комиссии должны входить ученые и высококвалифицированные специалисты в областях: археологии и палеонтологии, этнографии, народно-прикладного искусства, филателии, нумизматики, геральдики, музыкальных инструментов, книжного и печатного дела (рукописей), изобразительного искусства.
Положение об экспертной комиссии по временному вывозу культурных ценностей (далее - положение) разрабатывается на основании настоящего Типового положения.
3. В Положении определяются:
1) основные задачи экспертной комиссии по определению культурных ценностей, подлинности и состояния предметов, вывозимых за пределы Республики Казахстан и возвращенных после временного вывоза в Республику Казахстан.

2) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге уақытша әкетуге ұсынылған және Қазақстан Республикасынан уақытша әкетілген заттарға сараптама жүргізу бойынша сараптамалық комиссияның функциясын;
3) сараптамалық комиссияның мәртебесін және өкілеттігін белгілейді.
4. Ережеде сараптаманың әдісі, мерзімі және нәтижесі туралы нұсқау берілген сараптамалық комиссияның қызметін ұйымдастыру көрсетіледі.
5. Ережеде сараптамалық қорытындының үлгісі осы Үлгі ереженің қосымшасына сәйкес қарастырылсын.
6. Сараптамалық комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, мәдениет саласының заңнамаларын және осы Үлгі ережені басшылыққа алады.
7. Ережеде сараптамалық комиссияның қызметіне қатысты қосымша мәліметтер көрсетілуі мүмкін.
Мәдени құндылықтарды
уақытша әкету жөнiндегi сараптамалық
комиссиясы туралы үлгi ережеге
қосымша
____________________________________________________________________
(облыстардың, республикалық маңызы бар қала мен астананың жергілікті атқарушы органы)
Мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегі
сараптама комиссиясы
ҚОРЫТЫНДЫ
____________________
(алғашқы/қайталама)
№ ____
қаласы _________                              «___» _______ 20___ ж.
1. Өтініш беруші ____________________________________________________
(Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы)
_____________________________________________________________________
2. Өтініш берушінің деректері: ______________________________________
(азаматтығы, төлқұжат немесе жеке куәлігінің №,
_____________________________________________________________________
оның берілген күні немесе заңды тұлғаның деректемелері)
_____________________________________________________________________
3. Өтініш берушінің қызметі: ________________________________________
4. Уақытша әкетудің мақсаты: ________________________________________
5. Сараптамаға ____________________________________________ ұсынылды
(заттың атауы, жазбаша саны)
6. Заттың сипаттамасы: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(түпнұсқа, авторы, жасалған уақыты мен жері, материалы және
_____________________________________________________________________
орындалу техникасы, өлшемі, салмағы, сақталуы)
Қорытынды: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(мәдени құндылығы бар немесе жоқ,
_____________________________________________________________________
уақытша әкету мүмкіндігі туралы ұсыным)
Сараптама комиссиясының            Комиссия мүшелері:
төрағасы:
____________________ (Т.А.Ә.)      ____________________ (Т.А.Ә.)
____________________ (Т.А.Ә.)      ____________________ (Т.А.Ә.)

2) функции экспертной комиссии по проведению экспертизы предметов, заявленных к временному вывозу за пределы Республики Казахстан и возвращенных после временного вывоза в Республику Казахстан.
3) статус и полномочия экспертной комиссии.
4. В Положении указывается организация деятельности экспертной комиссии с указанием методов, сроков и результата экспертизы.
5. В Положении следует предусмотреть форму экспертного заключения согласно приложению к настоящему Типовому положению.
6. Экспертная комиссия в своей деятельности должна руководствоваться Конституцией, законодательством в области культуры и настоящим Типовым положением.
7. В Положении могут быть указаны дополнительные сведения, касающиеся деятельности экспертной комиссии.
Приложение
к Типовому положению
об экспертной комиссии по временному
вывозу культурных ценностей
Форма
Экспертная комиссия
по временному вывозу культурных ценностей
_____________________________________________________________________
(местного исполнительного органа областей, города республиканского
значения, столицы)
ЭКСПЕРТНОЕ ЗАКЛЮЧЕНИЕ
_____________________
(первичное/ повторное)
№
город ________________                      «____» ___________20___г.
1. Заявитель ________________________________________________________
(Ф.И.О. либо наименование юридического лица)
2. Данные заявителя: ________________________________________________
(гражданство, номер паспорта или удостоверения личности,
_____________________________________________________________________
дата его выдачи или реквизиты юридического лица)
_____________________________________________________________________
3. Деятельность заявителя: __________________________________________
4. Цель временного вывоза ___________________________________________
5. Представлено на экспертизу _______________________________________
(название предмета, количество прописью)
6. Описание предмета ________________________________________________
(подлинник, автор, место и время создания,
_____________________________________________________________________
материал и техника исполнения, размер, вес, сохранность)
Заключение:__________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(имеет либо не имеет культурную ценность)
_____________________________________________________________________
рекомендация о возможности временного вывоза)
Председатель                           Члены комиссии:
Экспертной комиссии                     _____________________(Ф.И.О.)
_____________________(Ф.И.О.)           _____________________(Ф.И.О.)
_____________________(Ф.И.О.)           _____________________(Ф.И.О.)