Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 10 шілдедегі № 268 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 05 тамызда № 8602 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 1 шілдедегі № 425 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 01.07.2015 № 425 бұйрығымен.
«Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 5-бабының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар
1) «Негізгі мектептің шетел тілі мұғалімі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1-2-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 3-қосымшаға сәйкес;
2) «Негізгі мектептің информатика мұғалімі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 4-5-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 6-қосымшаға сәйкес;
3) «Шаштараз өнері және сәндік косметика» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 7-12-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 13-қосымшаға сәйкес;
4) «Тамақтандыруды ұйымдастыру» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы осы бұйрыққа 14-20-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 21-қосымшаға сәйкес;
5) «Есеп және аудит (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 22-25-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 26-қосымшаға сәйкес;
6) «Стандарттау метрология және сертификаттау (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 27-30-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 31-қосымшаға сәйкес;
7) «Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 32-37-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 38-қосымшаға сәйкес;

Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 июля 2013 года № 268. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2013 года № 8602. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 июля 2015 года № 425
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 01.07.2015 № 425.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1-2 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 3 к настоящему приказу по специальности «Учитель иностранного языка основной школы»;
2) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 4-5 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 6 к настоящему приказу по специальности «Учитель информатики основной школы»;
3) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 7-12 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 13 к настоящему приказу по специальности «Парикмахерское искусство и декоративная косметика»;
4) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 14-20 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 21 к настоящему приказу по специальности «Организация питания»;
5) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 22-25 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 26 к настоящему приказу по специальности «Учет и аудит (по отраслям)»;
6) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 27-30 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 31 к настоящему приказу по специальности «Стандартизация, метрология и сертификация (по видам)»;
7) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 32-37 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 38 к настоящему приказу по специальности «Подземная разработка месторождений полезных ископаемых»;

8) «Пайдалы қазбаларды ашық түрде қазу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 39-44-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 45-қосымшаға сәйкес;
9) «Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөңдеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 46-47-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 48-қосымшаға сәйкес;
10) «Пайдалы қазбаларды байыту (көмірді байыту» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 49-50-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 51-қосымшаға сәйкес;
11) «Пайдалы қазбаларды байытушы (кенбайыту)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 52-53-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 54-қосымшаға сәйкес;
12) «Жер асты құрылымдарының құрылысы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 55-60-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 61-қосымшаға сәйкес;
13) «Геодезия және картография» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 62-67-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 68-қосымшаға сәйкес;
14) «Мұнай және газ скважиналарын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы (бейін бойынша мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 69-72-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 73-қосымшаға сәйкес;
15) «Мұнай-газ құбырлары мен қоймаларын салу және пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 74-77-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 78-қосымшаға сәйкес;
16) «Мұнай мен газды тасымалдау және сақтау» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 79-81-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 82-қосымшаға сәйкес;

8) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 39-44 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 45 к настоящему приказу по специальности «Открытая разработка месторождений полезных ископаемых»;
9) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 46-47 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 48 к настоящему приказу по специальности «Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования»;
10) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 49-50 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 51 к настоящему приказу по специальности «Обогащение полезных ископаемых (углеобогащение)»;
11) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 52-53 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 54 к настоящему приказу по специальности «Обогащение полезных ископаемых (рудообогащение)»;
12) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 55-60 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 61 к настоящему приказу по специальности «Строительство подземных сооружений»;
13) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 62-67 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 68 к настоящему приказу по специальности «Геодезия и картография»;
14) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 69-72 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 73 к настоящему приказу по специальности «Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ (по профилю)»;
15) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 74-77 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 78 к настоящему приказу по специальности «Сооружение и эксплуатация газонефтепроводов и газонефтехранилищ»;
16) типовые учебные планы технического и профессионального образования типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 79-81 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 82 к настоящему приказу по специальности «Транспортировка и хранение нефти и газа»;

17) «Мұнай және газ өнеркәсібі жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 83-87-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 88-қосымшаға сәйкес;
18) «Мұнай, газ өңдеу және химия өнеркәсібінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 89-91-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 92-қосымшаға сәйкес;
19) «Мұнай және газ кен орындарын пайдалану (бейін бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы осы бұйрыққа 93-95-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 96-қосымшаға сәйкес;
20) «Мұнай-газ құбырлары, мұнай-газ қоймалары мен жанармай құю станцияларын салу және пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 97-101-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 102-қосымшаға сәйкес;
21) «Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 103-109-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 110-қосымшаға сәйкес;
22) «Мұнай және газды қайта өңдеу технологиясы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу осы бұйрыққа 111-113-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 114-қосымшаға сәйкес;
23) «Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 115-118-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 119-қосымшаға сәйкес;
24) «Электр станциялары мен желілерінің (түрлері бойынша) электр жабдықтары» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 120-123-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 124-қосымшаға сәйкес;

17) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 83-87 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 88 к настоящему приказу по специальности «Техническое обслуживание и ремонт оборудования нефтяных и газовых промыслов»;
18) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 89-91 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 92 к настоящему приказу по специальности «Техническое обслуживание и ремонт оборудование предприятий нефтегазоперерабатывающей и химической промышленности (по видам)»;
19) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 93-95 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 96 к настоящему приказу по специальности «Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений (по профилю)»;
20) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 97-101 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 102 к настоящему приказу по специальности «Сооружения и эксплуатация газонефтяных и заправочных станций»;
21) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 103-109 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 110 к настоящему приказу по специальности «Химическая технология и производство (по видам)»;
22) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 111-113 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 114 к настоящему приказу по специальности «Технология переработки нефти и газа»;
23) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 115-118 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 119 к настоящему приказу по специальности «Производство стекловолокон и стеклоизделий»;
24) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 120-123 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 124 к настоящему приказу по специальности «Электрооборудование электрических станций и сетей (по видам)»;

25) «Электрмен қамтамасыз ету (салалары бойынша» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 125-128-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 129-қосымшаға сәйкес;
26) «Темір жолдардың электр техникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 130-134-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 135-қосымшаға сәйкес;
27) «Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 136-139-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 140-қосымшаға сәйкес;
28) «Электр және электр механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 141-144-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 145-қосымшаға сәйкес;
29) «Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 146-149-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 150-қосымшаға сәйкес;
30) «Қара металдар металлургиясы (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 151-154-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 155-қосымшаға сәйкес;
31) «Түсті металдар металлургиясы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 156-157-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 158-қосымшаға сәйкес;
32) «Құю өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 159-163-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 164-қосымшаға сәйкес;
33) «Металл өңдеу (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 165-172-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 173-қосымшаға сәйкес;

25) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 125-128 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 129 к настоящему приказу по специальности «Электроснабжение (по отраслям)»;
26) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 130-134 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 135 к настоящему приказу по специальности «Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог»;
27) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 136-139 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 140 к настоящему приказу по специальности «Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций»;
28) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 141-144 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 145 к настоящему приказу по специальности «Электрическое и электромеханическое оборудование (по отраслям)»;
29) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 146-149 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 150 к настоящему приказу по специальности «Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования (по видам)»;
30) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 151-154 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 155 к настоящему приказу по специальности «Металлургия черных металлов (по видам)»;
31) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 156-157 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 158 к настоящему приказу по специальности «Металлургия цветных металлов»;
32) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 159-163 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 164 к настоящему приказу по специальности «Литейное производство»;
33) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 165-172 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 173 к настоящему приказу по специальности «Металлообработка (по видам)»;

34) «Механикалық өңдеу, өлшеу-бақылау құралдары және өнеркәсіптегі автоматика» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 174-177-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 178-қосымшаға сәйкес;
35) «Машина жасау технологиясы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 179-182-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 183-қосымшаға сәйкес;
36) «Көтергіш көлік, құрылыс жол машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 184-187-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 188-қосымшаға сәйкес;
37) «Темір жол жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету» (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 189-198-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 199-қосымшаға сәйкес;
38) «Токарлық іс және металл өңдеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 200-204-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 205-қосымшаға сәйкес;
39) «Өнеркәсіп машиналары мен жабдықтарын пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 206-209-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 210-қосымшаға сәйкес;
40) «Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 211-214-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 215-қосымшаға сәйкес;
41) «Өндірістердегі электрлік-механикалық жабдықтар (бейін бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 216-226-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 227-қосымшаға сәйкес;

34) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 174-177 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 178 к настоящему приказу по специальности «Механообработка, контрольно-измерительные приборы и автоматика в машиностроении»;
35) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 179-182 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 183 к настоящему приказу по специальности «Технология машиностроения»;
36) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 184-187 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 188 к настоящему приказу по специальности «Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования (по отраслям)»;
37) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 189-198 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 199 к настоящему приказу по специальности «Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)»;
38)типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 200-204 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 205 к настоящему приказу по специальности «Токарное дело и металлообработка»;
39) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 206-209 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 210 к настоящему приказу по специальности «Эксплуатация машин и оборудования промышленности»;
40) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 211-214 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 215 к настоящему приказу по специальности «Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям)»;
41) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 216-226 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 227 к настоящему приказу по специальности «Эксплуатация водного транспорта (по профилю)»;

42) «Әуе жол көліктерін басқару және пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 228-242-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 243-қосымшаға сәйкес;
43) «Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 244-249-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 250-қосымшаға сәйкес;
44) «Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 251-254-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 255-қосымшаға сәйкес;
45) «Ет және ет өнімдерінің өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 256-261-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 262-қосымшаға сәйкес;
46) «Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 263-265-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 266-қосымшаға сәйкес;
47) «Автоматтандыру және басқару (бейін бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 267-270-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 271-қосымшаға сәйкес;
48) «Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 272-275-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 276-қосымшаға сәйкес;
49) «Ақпараттық жүйелер (қолдану саласы бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 277-282-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 283-қосымшаға сәйкес;
50) «Консервілер және тағам концентраттары өндірісі» (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 284-285-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 286-қосымшаға сәйкес;

42) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 228-242 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 243 к настоящему приказу по специальности «Управление движением и эксплуатация воздушного транспорта»;
43) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 244-249 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 250 к настоящему приказу по специальности «Швейное производство и моделирование одежды»;
44) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 251-254 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 255 к настоящему приказу по специальности «Оборудование предприятий пищевой промышленности»;
45) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 256-261 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 262 к настоящему приказу по специальности «Производство мяса и мясных продуктов»;
46) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 263-265 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 266 к настоящему приказу по специальности «Технология и организация производства продукции предприятий питания»;
47) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 267-270 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 271 к настоящему приказу по специальности «Автоматизация и управление (по профилю)»;
48) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 272-275 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 276 к настоящему приказу по специальности «Вычислительная техника и программное обеспечение»;
49)типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 277-282 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 283 к настоящему приказу по специальности «Информационные системы (по областям применения)»;
50) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 284-285 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 286 к настоящему приказу по специальности «Оптическое и электронное оборудование (по видам)»;

51) «Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 287-292-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 293-қосымшаға сәйкес;
52) «Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді құрастыру және пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 294-297-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 298-қосымшаға сәйкес;
53) «Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 299-302-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 303-қосымшаға сәйкес;
54) «Теміржол құрылысы, жол және жол шаруашылығы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу осы бұйрыққа 304-307-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 308-қосымшаға сәйкес;
55) «Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 309-312-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 313-қосымшаға сәйкес;
56) «Құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдар өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 314-317-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 318-қосымшаға сәйкес;
57) «Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 319-321-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 322-қосымшаға сәйкес;
58) «Өсімдік шаруашылығы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 323-325-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 326-қосымшаға сәйкес;
59) «Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 327-331-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 332-қосымшаға сәйкес;

51) типовые учебные планы и типовые образовательные учебные программы согласно приложениям 287-292 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 293 к настоящему приказу по специальности «Строительство и эксплуатация зданий и сооружений»;
52) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 294-297 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 298 к настоящему приказу по специальности «Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем»;
53) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 299-302 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 303 к настоящему приказу по специальности «Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения»;
54) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 304-307 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 308 к настоящему приказу по специальности «Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство»;
55) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 309-312 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 313 к настоящему приказу по специальности «Строительство автомобильных дорог и аэродромов»;
56) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 314-317 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 318 к настоящему приказу по специальности «Производство строительных изделий и конструкций»;
57) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 319-321 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 322 к настоящему приказу по специальности «Мебельное производство»;
58) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 323-325 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 326 к настоящему приказу по специальности «Растениеводство»;
59) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 327-331 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 332 к настоящему приказу по специальности «Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)»;

60) «Экология және табиғатты қорғау қызметі» (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 333-336-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 337-қосымшаға сәйкес;
61) «Жерге орналастыру» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 338-341-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 342-қосымшаға сәйкес;
62) «Зоотехния» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 343-348-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 349-қосымшаға сәйкес;
63) «Ветеринария» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 350-357-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 358-қосымшаға сәйкес;
64) «Экология және табиғат ресурстарын тиімді пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 359-361-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 362-қосымшаға сәйкес;
65) «Төтенше жағдайларда қорғау (сала бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 363-364-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 365-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. «Техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік бiлiм беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 23 қаңтардағы № 15 бұйрығының күші жойылсын.

60) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 333-336 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 337 к настоящему приказу по специальности «Экология и природоохранная деятельность»;
61) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 338-341 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 342 к настоящему приказу по специальности «Землеустройство»;
62) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 343-348 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 349 к настоящему приказу по специальности «Зоотехния»;
63) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласн приложениям 350-357 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 358 к настоящему приказу по специальности «Ветеринария»;
64) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 359-361 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 362 к настоящему приказу по специальности «Экология и рациональное использование природных ресурсов (по отраслям)»;
65) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 363-364 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 365 к настоящему приказу по специальности «Защита в чрезвычайных ситуациях (по профилю)».
2. Отменить приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 января 2012 года № 15 «Об утверждении типовых образовательных учебных программ технического и профессионального образования».

3. Техникалық және кәсіптік білім департаменті (Қ.Қ. Бөрібеков):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.А. Әбеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 1-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0100000 – Білім беру
Мамандығы: 0111000 – Негізгі орта білім

3. Департаменту технического и профессионального образования (Борибеков К.К.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Абенова М.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр Б.                                       Жумагулов
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 – Образование
Специальность: 0111000 - Основное среднее образование

6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 2-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0100000 – Білім беру
Мамандығы: 0111000 – Негізгі орта білім

6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 – Образование
Специальность: 0111000 - Основное среднее образование

216
АА 00
Аралық аттестаттау
144
1,2,3
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
67
Кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілік беру
5
Міндетті оқуға бөлінген уақыт
4320
К 00
Консультациия
300
Ф 00
Факультативтік сабақтар
340
Ф 01
Элективті курс "Мұғалімнің әдебі мен кәсіптік шеберлігі"
Ф 02
Арнайы курс "ЖҚТҚ/АҚТБ алдын алу"
Ф 03
Элективті курс «Лидер мектебі. Тұлғалық сапасын дамыту»
Ф 04
Арнайы курс "Мұғалімнің кәсіптік құзыреттілігі"
Ф 05
Элективті курс «Дінтану»
Ф 06
Арнайы курс "Тереңдетілген шет тілі"
Ф 07
Элективті курс "Әлемдік көркем мәдениет"
Ф 08
Элективті курс «Қоғамға қызмет ету/ Еріктілер»
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 3-қосымша
0111000 - «Негізгі орта білім» мамандығы 011108 3 - «Негізгі мектептің шетел тілі мұғалімі» біліктілігі бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Негізгі орта білім беру базасында 3 жыл 10 ай
Қысқартылған пәндер циклының атауы (коды)
Кәсіптік модульдер және оқу пәндері циклы
Кәсіптік модульдің бөлімдері және пәндер атауы
Қалыптастыратын құзыреттілік коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- орыс тілін, қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды (2300 лексикалық бірлік);
- тілдік нормаларды;
- фонетикалық, сөзжасамдық жүйесі, морфологиялық, синтаксистік құрылымды;
- іскерлік құжаттарды;
- кәсіби терминдерді;
меңгеруі тиіс:
- іскерлік қарым-қатынас (іскерлік әңгіме, кеңес т.б.) дағдыларын;
- түрлі жанрда жазбаша мәтін құрастыруды;
- өзін-өзі бақылау, грамматикалық және сөйлеу қателіктерін түзетуді;
- кәсіби бағыттағы іскерлік қағаздарын, мәтіндерді өңдеу, жетілдіруді.
Кәсіби орыс тілі:
Лексика-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірлік)
Синтаксис. Тіл дамыту. Терминология. Кәсіби-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен).
Іскерлік құжаттар. Кәсіби құжаттар.
Кәсіби терминдер.
Кәсіби қарым – қатынас. Іс жүргізу.
БҚ 1,2,5, 6,8
КҚ 3,6,7
АҚ 2
ЖГП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- үйретілетін тілді;
- мамандығы бойынша лексикалық сөз топтарын, грамматикалық материалды, сөйлем құрылымын, тақырыптық сөз топтарын;
меңгеруі тиіс:
- іскерлік әңгімелесуді;
- диалог мазмұнын әңгіме түрінде жазбаша беру және керісінше әңгімені диалог түрінде беруді;
- берілу ретін сақтай отырып, іскерлік құжаттарды өңдеуді;
- Интернет жүйесін, факс жіберуді және электронды поштаны қолдануды.
Кәсіби шетел тілі:
Лексикалық-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірліктер)
Мамандық бойынша кәсіптік тілдің негізі, кәсіптік лексика,
фразеологиялық құрылымдар және терминдер.
Кәсіптік қарым-қатынас.
БҚ 1,2,5, 6,8
КҚ 3,6,7
АҚ 2
ЖГП 03
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- «Өзін-өзі тану» пәнінің теориялық негіздерін;
- студенттің азаматтық мәртебесін;
- рухани-адамгершілік құндылықтарды білуі:
- өзін-өзі бақылай, бағалай;
- өз жетістіктері мен кемшіліктерін;
- өмірлік ұстанымын қалыптастыра;
меңгеруі тиіс:
- адамның қарым-қатынастарын үйлесімді құруды;
- табиғи, әлеуметтік, әрекеттесу жүйесіндегі тепе-теңдік күйді сақтауды;
- өмірлік көзқарасын анықтауды;
- өмір мамандығын таңдауды;
- кез келген жағдаятта өз бетінше шешім қабылдауды.
Өзін-өзі тану:
Жаңа қауымдастық. Ересектер ойын ойнай ма? Пікірлесе білу - баға жетпес байлық. Көкжиектің ар жағында не бар. Құндылық. Ғұмыр ұзақтығындай жол.

216
Э 01
Промежуточная аттестация
144
1,2,3
Э 02
Итоговая аттестация
67
Э 03
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого на обязательное обучение:
4320
К 00
Консультации
300
Ф 00
Факультативные занятия
340
Ф 01
Элективный курс «Профессиональное мастерство и этика учителя»
Ф 02
Спецкурс «Профилактика ВИЧ/СПИДа»
Ф 03
Элективный курс «Школа лидерства. Развитие лидерских качеств»
Ф 04
Спецкурс «Профессиональная компетентность учителя»
Ф 05
Элективный курс «Религиоведение»
Ф 06
Спецкурс «Углубленный иностранный язык»
Ф 07
Элективный курс «Мировая художественная культура»
Ф 08
Элективный курс «Служение обществу / волонтерство»
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 3
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
0111000 - «Основное среднее образование» квалификации:
011108 3 Учитель иностранного языка основной школы
На базе основного среднего образования 3 года 10 месяцев
Сокращен-
ное
наимено-
вание
цикла
дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин
и профессиональных модулей
Наименование дисциплин
и разделов
профессиональных модулей
Код
формируе-
мой
компе-
тенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
казахский язык и владеть необходимым лексическим (2300 лексических единиц) и грамматическим минимумом;
языковые нормы;
основные сведения по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису;
служебную документацию;
профессиональные термины;
уметь:
пользоваться навыками устной деловой коммуникации (ведение деловой беседы, совещания и т.д.);
создавать письменные тексты различных жанров;
осуществлять речевой самоконтроль, исправлять грамматические и речевые ошибки;
совершенствовать и редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.
Профессиональный казахский язык:
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц).
Синтаксис. Развитие речи. Терминология. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Служебная документация. Производственные документы. Профессиональные термины. Профессиональное общение. Делопроизводство.
БК 1,2,
5,6,8
ПК 3,6,7
СК2
ОГД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
изучаемый язык;
лексическую группу слов, грамматический материал, структуру предложения, тематическую группу слов по своей специальности;
уметь:
вести деловую беседу;
письменно передать содержание диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
пользоваться услугами Интернета, факсом, электронной почтой и т. д.
Профессиональный иностранный язык:
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Основы профессионального языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Профессиональное общение.
БК 1,2,5, 6,8
ПК 3,6,7
СК 2
ОГД 03
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
теоретические основы предмета «Самопознания»;
гражданский статус студента;
духовно-нравственные ценности:
самооценку и самоконтроль;
свои достижения и недостатки;
определять жизненную позицию;
уметь:
поддерживать нравственные основы взаимоотношений;
хранить состояние равновесия в природе, социальной системе взаимодействий;
определять жизненную позицию,
правильно выбирать профессию,
принимать самостоятельное решение при любых жизненных ситуациях.
Самопознание:
Новое общество. Играют ли взрослые в игры? Общение- роскошь, которой надо учиться. Что за горизонтом. Ценностный компас. Путь длинною в жизнь.

БҚ 1,2,3, 5,6
КҚ 3,6
АҚ 2
ЖГП 04
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- спорт түрлері бойынша ережелерді;
- гимнастикалық жаттығуларды орындау, жүгіру, граната лақтыру, шаңғымен жүру, спорттық ойындар, қозғалмалы ойындар, туристің жеке жабдықтарын пайдалану техникасын;
меңгеруі тиіс:
- дене жаттығуларын дұрыс орындауды;
- волейбол, баскетбол ойнау, снарядта гимнастикалық жаттығулар орындау, шаңғымен жүру, туристік жорықтарға қатысу, компасты пайдалану, азимут пен жорық жолбағытын анықтауды.
Дене тәрбиесі:
Теориялық мәліметтер. Жеңіл атлетика. Гимнастика. Туризм. Шаңғы дайындығы. Жүзу. Спорттық ойындар. Қимылды ойындар.
БҚ 9
КҚ 2, 3,5,6.
АҚ 2
ӘЭП 00
Әлеуметтік – экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- алғашқы қауымдық мәдениет кезеңдерін;
- Ежелгі Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим мәдениетінің негізгі кезеңдерін;
- Ортағасырлық Шығыс елдерінің ұлы ғалымдарының, ақындарының, Қайта өрлеу дәуірі ғұламаларының әлем мәдениетіне қосқан үлесін;
- реализм, символизм, натурализм және импрессионизм бағыттарының ерекшеліктерін;
- ХХ ғ. мәдениетін;
меңгеруі тиіс:
- мәдениеттану пәнінің ғылым ретіндегі мәнін ашуды;
- Беғазы - Дәндібай мәдениеті ерекшеліктерін көрсетуді;
- Ежелгі Үндістан, Вавилон, Ассирия, Иран, Ежелгі Грекия, Рим елдерінің ең ірі мәдени ошақтарының тарихи құндылығын талдауды;
- Ортағасырлық Батыс Европа және Қазақстанның сәулет өнерін, Қайта өрлеу дәуірі өкілдерінің еңбектерін сипаттауды;
- Ортағасырлық Шығыс поэзиясын сараптауды;
- ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХ ғ.ғ. өнер стильдерін салыстыруды;
- ХХ ғ. мәдениетіне сипаттауды;
- мәдениет пен діннің арақатынасын ашуды.
Мәдениеттану:
Мәдениет теориясы Ежелгі дәуір мәдениеті
(Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим).
Ортағасыр мәдениеті (Ортағасырлық Шығыс. Ортағасырлық Батыс). Жаңа дәуір мәдениеті (ХҮІІ–ХІХ ғ.ғ.)
ХХ ғ. мәдениеті. Мәдениет және дін.
БҚ 2,3, 4,6,7
КҚ 2,3,6
ӘЭП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ғылыми-философиялық үрдістің қалыптасуын;
- материя ұғымын және оның негізгі формаларын;
- диалектиканың негізгі заңдары мен категорияларын;
- қоғамның экономикалық саяси, әлеуметтік сфераларын;
меңгеруі тиіс:
- философияның басқа ғылымдар жүйесіндегі алатын орнын айыруды;
- философияның басты мәселесінің мәнін ашуды;
- философиялық ойдың даму тарихын сипаттауды;
- дүниенің болмысын және оның түрлерін сипаттауды;
- диалектиканы әрі жеке ғылым, әрі философияның таным үрдісінде қолданатын әдісі ретінде сипаттауды;
- философиядағы гносеологияның даму заңдылықтарын ашуды;
- қоғамның экономикалық базисі мен идеологиялық қондырмасы туралы және олардың қарым-қатынасын сараптауды;
- ғылыми-техникалық революцияның адамзатқа әкелген табыстары мен зиянды жақтарын сараптауды;
- ғаламдық проблемаларды талдауды.
Философия негіздері:
Философия пәні, оның қалыптасуы және даму тарихы.
Философия – теория мен методологияның бірлігі.
Әлеуметтік философия мәселелері.
БҚ 1,2

БК 1,2,3,5, 6
ПК 3,6
СК 2
ОГД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
правила техники безопасности;
правила по видам спорта;
технику выполнения гимнастических упражнений, бега, метания гранаты, толкания ядра, катания на лыжах, спортивных игр, подвижных игр, индивидуальное снаряжение туриста;
уметь:
правильно выполнять физические упражнения;
играть в волейбол, баскетбол, выполнять гимнастические упражнения на снарядах, ходить на лыжах, участвовать в туристических походах, пользоваться компасом, определять азимут и маршрут туристический.
Физическая культура:
Теоретические сведения. Легкая атлетика. Туризм. Гимнастика. Лыжная подготовка. Спортивные игры. Подвижные игры.
БК 9
ПК 2,3,
5,6
СК2
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
периодизацию развития первобытной культуры;
основные этапы развития культуры Древней Индии, Китая, Месопотамии, Греции, Рима;
вклад в мировую культуру великих ученых, поэтов Востока, титанов Возрождения;
особенности реализма, символизма, натурализма и импрессионизма;
культуре ХХ в;
уметь:
раскрыть предмет и задачи культурологии как научной дисциплины;
показать особенности памятников Бегазы- Дандыбаевской культуры;
анализировать историческую ценность памятников культуры Древней Индии, Вавилонии, Ассирии, Ирана, Древней Греции и Древнего Рима;
описывать памятники архитектуры Западной Европы и Средневекового Казахстана, известные работы титанов Возрождения;
анализировать поэзию средневекового Востока;
дать сравнительный анализ художественных стилей ХVІІ, ХVІІІ-ХІХвв;
охарактеризовать особенности культуры ХХ в;
рассказать о взаимосвязях культуры и религии.
Культурология:
Теория культуры. Культура Древнего мира (Индия, Китай, Месопотамия, Греция, Рим). Культура Средневековья (Средневековый Восток. Средневековая Европа). Культура Нового Времени
(ХVІІ–Х ІХ вв.). Культура ХХ века. Культура и религия.
БК 2,3,
4,6,7
ПК
2,3,6
СЭД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
процесс формирования научно - философского мировоззрения;
понятие «материя» и ее основные формы существования;
законы и категории диалектики;
экономические, политические, социальные сферы общества;
уметь:
анализировать место и роль философии в системе наук;
раскрывать суть основного вопроса философии;
дать характеристику истории развития философской мысли;
охарактеризовать бытие и его типы;
охарактеризовать диалектику как науку и как метод познания действительности;
раскрыть закономерности развития гносеологии в философии;
дать анализ экономического базиса и идеологической надстройки общества и показать их взаимосвязь;
охарактеризовать политическое и отрицательное влияние НТР на человечество;
дать анализ глобальных проблем человечества.
Основы философии:
Философия, ее предмет, история становления и развития.
Философия – единство теории и методологии. Проблемы социальной философии.
БК
1,2

КҚ 1,3
АҚ 2
ӘЭП 03
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- саясаттану ғылымның дербес пәні ретінде пайда болуы мен дамуын;
- саясат объектісі мен субъектісін және атқаратын қызметтерін;
- саяси жүйе ұғымы, құрылымы, қызметін;
- саяси партиялардың қалыптасуы мен дамуын;
- қоғам ұғымы, құрылымы, қызметін;
- қоғамдық ойдың даму тарихын;
меңгеруі тиіс:
- ежелгі дәуірден бүгінгі күнге дейінгі саяси ой тарихы кезеңдерін сипаттауды;
- Қазақстандағы саяси ахуалға өз көзқарасын білдіруді;
- саяси режимдердің (тотаритарлық, авторитарлық, демократиялық) мәнін ашуды;
- мемлекеттің пайда болуы, белгілері мен қызметтерін, себептерін ашуды;
- Қазақстандағы қоғамдық қозғалыстары мен саяси партияларының қоғам өміріндегі атқарып жатқан іс - әрекеттерін бағалауды;
- саяси процестердің мәні мен құрылымын сипаттауды;
- социология ғылымының қалыптасу үрдісіне үлес қосқан ойшылдардың өмірі мен көзқарастарын сипаттауды.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Саяси ой тарихы және қазіргі саяси мектептер.
Қазақстандағы қоғамдық ой. Саясат түсінігі. Саяси билік. Саяси жүйе. Мемлекет. Саяси партиялар. Қоғамдық ұйымдар және қозғалыстар. Саяси процестер және саяси өзгерістер. Әлеуметтану пәні, оның қоғамдағы орны мен рөлі.
БҚ 1,3,6
КҚ 3,6
АҚ 2
ӘЭП 04
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- экономикалық теория пәнін, қоғамдағы экономиканың рөлін;
- экономикалық ойдың даму тарихын және қазіргі бағыттарын, мектептерін;
- тауар және қызметке сұраныс және ұсыныс түсінігінің айырмашылығын және бағаның тепе-теңдігін;
- дүниежүзілік экономика дамуының бағыттарын;
- өтпелі кезеңде макроэкономикалық тұрақтылықтың қажеттілігін;
меңгеруі тиіс:
- экономикаға ғылым ретінде толық анықтама беруді;
- экономикалық жүйенің типтері мен модельдерін талдауды;
- нарықтың мәнін, негізгі факторларын, қызметін және түрлерін түсіндіруді;
- биржаның қалыптасу себебін және қазіргі экономикадағы мәнін ашуды;
- экономикалық өсудің негізгі факторларын, деңгейлері мен түрлерін сипаттауды;
- қазіргі ғалам проблемаларының экономикалық аспектілерін түсіндіруді;
- нарықтың әлеуметтік- экономикалық теорияның мәнін талдауды.
Экономика негіздері:
Экономикалық теорияға кіріспе. Микроэкономика. Макроэкономика. Дүниежүзілік экономика.
Өтпелі экономиканың теориялық негіздері.
БҚ 2,3
КҚ 1,2,3
АҚ 2
ӘЭП 05
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- мемлекет пен құқықтың қалыптасуына әсер еткен қоғамдық тарихи жағдайларды;
- ҚР Конституциясын, ҚР заңдарын;
- Қазақстандағы сайлау жүйесі, азаматтардың сайлауға қатысуын;
- әкімшілік құқық бұзушылықтар мен әкімшілік жазаларды;
- еңбек келісім шарты, ұжымдық шарт, еңбек ақы, еңбек тәртібін;
- қоғамды демократияландыру, құқықтық мемлекет құру ісін;
меңгеруі тиіс:
- мемлекеттің негізгі заңын, мемлекеттік рәміздерді құрметтеу сезімін қалыптастыруды;
- азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын пайдалануды;
- құқық бұзушылық фактілерін талдауды;
- қылмыс заңына, қылмыс құрамына анықтама беруді;
- нормативтік-құқықтық актілерді қолдануды;
- құқықтық тәрбиелеу әдістерін таңдау мен дұрыс қолдануды;
- құқықтық құжаттар мазмұнын талдауды.
Құқық негіздері:
Мемлекет және құқық негiздерi. Конституциялық құқық негіздері. Азаматтық құқық, меншік құқығы, отбасы құқығы, әкімшілік құқық, қылмыс құқығы, еңбек құқығы негіздері. Экологиялық құқық негіздері. Еңбекті қорғау туралы жалпы түсінік
БҚ
4,7

ПК 1,3
СК2
СЭД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
возникновение и развитие политологии как науки;
объекты и субъекты, функции политики;
понятия, структуру, функции политической системы;
эволюцию формирования политических партий;
понятия, структуру, функции общества;
историю развития социологической мысли;
уметь:
охарактеризовать исторические периоды развития политической мысли;
выразить свое мнение о состоянии политического развития Казахстана;
раскрыть суть политических режимов (тоталитарный, авторитарный, демократический);
раскрыть причины образования государства, его признаки и функции;
дать оценку деятельности политических партий и общественных движений Казахстана в жизни общества;
характеризовать структуру и значение политических процессов;
охарактеризовать взгляды мыслителей, внесших вклад в процесс становления социологии как науки.
Основы политологии и социологии:
История политической мысли и современные политические школы. История развития общественной мысли в Казахстане. Политика. Политическая власть. Понятие и типы политических систем. Государство. Политические партии, общественные организации и движения. Политические процессы. Социология, ее место и роль в науке и обществе.
БК
1,3,6
ПК 3,6
СК2
СЭД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
предмет экономической теории, роль экономики в обществе;
историю экономической мысли и современные направления школы в развитии экономической теории;
различия между понятиями спрос и предложение товаров, услуг и равновесной ценой,
тенденции развития мировой экономики;
необходимость макроэкономической стабилизации в переходный период;
уметь:
дать полное описание экономики как науки;
разбираться в типах и моделях экономических систем;
объяснить понятие рынка, назвать основные факторы, функции и виды рынка;
раскрыть причины образования биржи и его значение в современной экономике;
назвать основные факторы экономического роста, уровни и виды экономического роста;
объяснить экономические аспекты глобальных проблем современности;
характеризовать пути социально – экономического развития общества;
анализировать, оценивать теории рыночной экономики.
Основы экономики:
Введение в экономическую теорию. Микроэкономика. Макроэкономика. Мировая экономика. Основы теории переходной экономики.
БК 2,3
ПК 1,2,3
СК2
СЭД 05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
общественно-исторические условия, способствовавшие становлению государства и права;
Конституцию РК, законы РК;
избирательную систему РК и участие граждан в выборах;
административные правонарушения и наказания;
условия трудового, коллективного договоров, зарплаты, трудовой дисциплины;
о демократизации общества, строительстве правового государства;
уметь:
формировать чувство уважения к основному закону государства, государственной символике;
пользоваться гражданскими правами и свободами;
анализировать факты правонарушений;
дать определение уголовного закона, состава преступления;
использовать нормативно-правовые акты;
выбирать и правильно применять методы правового воспитания;
анализировать содержание правовых документов.
Основы права:
Теория государства и права. Конституционное право. Гражданское право. Основы права собственности, семейного, административного, уголовного и трудового права. Правовая охрана природы. Общие вопросы охраны труда.
БК
4,7

КҚ 3,6
АҚ 2
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәндік циклды оқып үйрену нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- психологияның мазмұнын, міндеттерін, әдістерін, ми және психиканы, жеке тұлғаның психикалық қасиеттерін;
- жеке адамның таным процестерінің, эмоциональдық – еріктік процестердің ерекшеліктерін;
- жас ерекшелік психологиясының негіздері, жеткіншек және жасөспірім балалардың дамуындағы психологиялық ерекшеліктерін
- мұғалім тұлғасының сапалары мен педагогикалық қабілеттері, оқу – тәрбие процесінің педагогикалық негіздерін;
меңгеруі тиіс:
- жеке тұлғаның психологиялық қасиеттерін тануды және зерттеуді, мидың релекторлық іс-әрекетін талдауды;
- білім алушылардың таным процестерінің ерекшеліктерін және дамуын анықтау және сипаттауды;
- білім алушылардың психикалық және анатомиялық, физиологиялық ерекшеліктерін ажырата білуді;
- оқу үрдісінде білім алушылардың жеке ерекшеліктерін диагностикалау және ескеруді.
Психология:
Психология пәніне кіріспе.
Таным, эмоциональдық – еріктік процестер.
Жас ерекшелік психологиясының негіздері.
Педагогикалық психологияның негіздері.
БҚ 1,2,3, 5,6
КҚ 1,2, 3,4
АҚ 1,2
ЖКП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- педагогика пәнін, негізгі ұғымдарын, әдістерін;
- білім беру жүйесінің даму тарихын, кезеңдерін;
- тәрбиенің міндеттерін, мазмұнын, бағыттарын;
- сынып жетекшінің міндеттерін, функциясын;
- дидактикалық ұғымдарды, оқыту түрлерін, принциптерін, әдістерін, формаларын;
- педагогикалық кеңес, әдістемелік бірлестік жұмысы туралы;
- мектепішілік бақылау әдістерін, басшылық стилдерін;
- озат педагогикалық тәжірибе және инновацияны;
- этнопедагогиканың пәні, мақсаты, міндеттері, зерттеу әдістерін;
- этнопедагогикалық идеялардың тарихын және қалыптасуын;
- ақыл-ой, еңбек, эстетикалық, елжандылық, экологиялық тәрбиенің мазмұны, құралдарын;
- қазақ отбасындағы бала тәрбиелеу дәстүрлерін.
- педагогикалық шеберлік элементтерін: ізгілендіру бағыты, кәсіптік білім, педагогикалық қабілет, педагогикалық техника;
- педагогикалық техника компоненттерін;
- мұғалімнің дидактикалық, ұйымдастыру, коммуникативтік біліктерін;
- педагогикалық қарым-қатынас ұғымын, қызметін, құрылымын, стильдерін;
- сендіру мен әсер ету тәсілдерін;
- ынтымақтастық педагогикасын;
меңгеруі тиіс:
- педагогикалық зерттеу әдістерін қолдануды;
- Қазақстан Республикасының білім туралы мемлекеттік құжаттарын өз жұмысында қолдануды;
- білім беру жүйесі туралы ақпараттарды жүйелеуді;
- білім алушыға, сыныпқа сипаттама беруді;
- тәрбие әдістерін, құралдарын, формаларын қолдануды;
- оқыту мазмұнын, әдістерін, формаларын оқыту принциптеріне сүйене отырып жоспарлауды;
- білім алушылардың білім, іскерлік, дағдыларын бақылау және бағалау формаларын қолдануды;
- қазақ халқының тәрбиесі туралы ақпараттар жинауды;
- отандық педагогтардың этнопедагогикалық зерттеулерін оқу-тәрбие жұмысында қолдануды;
- ұлттық тәрбиені жоспарлауды, ұйымдастыруды, өткізуді;
- педагогикалық шеберлікті жетілдіру, өзін-өзі тануға қажеттілікті қалыптастыруды;
- білім алушыларды танымдық жұмысқа жұмылдыру, ұжыммен және жеке тұлғамен қарым-қатынас орнату, бақылау жүргізу, ұжымды ұйымдастыруды;
- білім алушылармен өзара әрекет орнатуды;
- ынтымақтастық педагогикасы негізінде білім алушылардың танымдық қызметін белсендіруді.
Педагогика:
Педагогиканың жалпы негіздері: педагогика пәні және міндеттері, зерттеу әдістері, Қазақстан Республикасындағы білім беру жүйесі, жеке тұлғаның даму факторлары, қалыптасуы.
Тәрбие теориясы: тәрбиенің мақсаты, міндеттері, мазмұны, әдістері, тәрбие бағыттары.
Дидактика. Мектептану негіздері.
Қазақ этнопедагогикасы: теориясы және ғылыми-әдістемелік негізі. Этнопедагогикалық идеялардың қысқаша тарихы. Халық педагогикасындағы тәрбиенің түрлері: дене, еңбек, эстетикалық, ақыл-ой, елжандылық, экологиялық.
Халық педагогикасындағы отбасы тәрбиесі. Білім беру жүйесіндегі қазақ этнопедагогикасы.

ПК 3,6
СК2
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
содержание, задачи, методы психологии, мозг и психику, психологические свойства личности;
особенности познавательных и эмоционально-волевых процессов;
психологические, возрастные особенности подросткового и старшего школьного возраста;
педагогические основы обучения и воспитания, педагогические способности и качества личности учителя;
уметь:
определять и изучать психологические свойства личности, анализировать рефлекторную деятельность мозга;
определять и характеризовать особенности и развитие познавательных процессов у детей;
различать анатомо-физиологические, психологические особенности детей;
диагностировать и учитывать индивидуальные особенности учащихся в процессе обучения и воспитания.
Психология:
Введение в психологию. Познавательные и эмоционально-волевые процессы.
Основы возрастной психологии.
Основы педагогической психологии.
БК
1,2,
3,5,6
ПК 1,2,
3,4
СК 1,2
ОПД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
предмет, основные понятия, методы педагогики;
этапы развития истории системы образования;
задачи, содержание направлений воспитания;
задачи, функции классного руководителя;
дидактические понятия, виды, принципы, методы, формы обучения;
работу педагогического совета, методических объединений;
методы, стили руководства;
передовой педагогический опыт и инновации;
цели, задачи, предмет, методы исследования этнопедагогики;
средства умственного, трудового, эстетического, патриотического, экологического воспитания;
уметь:
применять методы педагогического исследования;
руководствоваться в своей работе государственными документами об образовании Республики Казахстан;
систематизировать информацию о системе образования;
изучать учащихся, составлять характеристику на ученика, класс;
планировать содержание и применять методы, средства, формы обучения и воспитания;
осуществлять формы контроля и оценки знаний, умений и навыков учащихся;
осуществлять сбор песен, поговорок, пословиц о воспитании казахского народа;
устанавливать существенные различия между традициями, обычаями и ритуалами;
применять исследования казахстанских педагогов об этнопедагогике в учебно-воспитательной работе;
планировать работу по национальному воспитанию;
формировать потребности в самопознании, самосовершенствовании педагогического мастерства;
мобилизовать учащихся на интенсивную познавательную деятельность, общаться с коллективом и отдельной личностью, вести наблюдения, организовывать коллектив;
устанавливать целесообразные формы взаимодействия с учащимися.
Педагогика:
Общие основы педагогики:
предмет и задачи педагогики, методы исследования, система образования в Республике Казахстан, факторы развития, формирования личности.
Теория воспитания: цели, задачи, методы, содержание, направления воспитания. Дидактика. Основы школоведения.
Казахская этнопедагогика, ее теория и научно –методологическая основа. Виды воспитания в народной педагогике:
физическое, трудовое, эстетическое, умственное, патриотическое, экологическое.
Казахская этнопедагогика в системе образования.

БҚ 1,3,5
КҚ 1-7
АҚ 1,2,4,5, 6,7
ЖКП 03
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мектептегі тәрбие жұмысының мақсатын, міндеттерін, бағыттарын;
- тәрбие әдістерін, тәсілдерін, құралдарын;
- тәрбие жұмысын жоспарлау ерекшеліктерін;
- сынып жетекшісінің міндеттерін және функцияларын;
меңгеруі тиіс:
- тәрбие жұмысын жоспарлауды және өткізуді;
- тәрбиенің алуан түрлі әдістерін, тәсілдерін, құралдарын қолдануды;
- сыныптық, сыныптан тыс, мектептен тыс шаралардың алуан түрін қолдануды;
- сынып жетекші жұмысын жүзеге асыруды;
- тәрбие жұмысын жоспарлауды;
- отбасымен жұмысты ұйымдастыруды.
Тәрбие жұмысының әдістемесі:
Тәрбие жұмысының негізгі бағыттары, әдістері, тәрбие формалары, сынып жетекшісінің іс - әрекеті, сыныптан тыс тәрбие жұмысын жоспарлау. Сынып сағаттарын жоспарлау және өткізу.
БҚ 1,2,3, 8,9
КҚ 1,2,3,4
АҚ 2,4,5,6,
ЖКП 04
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- білім алушылардың ғылыми – зерттеу жұмыстарын;
- педагогикалық зерттеу әдістерін: бақылау, сұрау әдістері, эксперимент;
- зерттеудің логикасын және құрылымын;
- педагогикалық тәжірибені зерттеу және енгізу процесін;
меңгеруі тиіс:
- зерттеу мақсатын, міндеттерін қоюды;
- бақылау жүргізуді, сауалнама, шағын эксперимент өткізуді;
- педагогикалық тәжірибені зерттеудің әдіс-тәсілдерін;
- ғылыми жұмыс нәтижелерін безендіруді.
Ғылыми педагогикалық зерттеу әдістемесі:
Педагогикалық зерттеудің әдіснамасы, зерттелетін мәселенің жағдайына талдау, зерттеу әдістері: бақылау, педагогикалық тәжірибе, педагогикалық эксперимент.
Сұрау әдістері.
Білім беру саласындағы алғашқы құжаттар: кітаптар, мақалалар, тезис-баяндамалар, энциклопедиялар, анықтамалық кітаптар, есептер мен диссертациялар, нормативті-техникалық құжаттар. Ақпараттардың құжаттық көздерін аналитикалық-синтетикалық өңдеу. Екіншілей құжаттар: аннотация, реферат және шолулар. Библиографиялық және реферативті басылымдар (реферативті журналдар).
Зерттеу жұмыстарының логикасы және құрылымы, ғылыми жұмыстың нәтижелерін безендіру.
БҚ 3,5,10
КҚ 1,2,3,5, 7
АҚ 1,2,5,6,7
ЖКП 05
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ағзаның біртұтастығын қамтамасыз ететін, негізгі механизмдерді;
- ағза мен қоршаған орта, құрылысы және қызметі арасындағы байланыстарды;
- жасуша мен ұлпалардың құрылысы, олардың қызмет ерекшеліктерін;
- жүйке жүйсінің негізгі қасиетін, құрылысын, маңызын;
- жоғары дәрежелі жүйке әрекетінің типтерін, тежелу түрлерін;
- сезім мүшелерінің классификациясын, анықтамасын, олардың құрылысын, жалпы қасиетін;
- тірек – қимыл аппаратының құрылысы, қызметін, оның әрбір жас ерекшелік дамуындағы, физиологиялық өзгерістерін;
- ішкі секреция бездерінің құрылысы мен маңызын;
- зат алмасудың ағзадағы маңызын, түрлерін;
- қан айналым жүйесін, жүректің құрылысын, қызметін, маңызын;
- тыныс алу жүйесінің маңызын, құрылысын;
- ас қорыту жүйесінің құрылысын, маңызын;
- терінің маңызын, құрылысын;
меңгеруі тиіс:
- антопометиралық өлшемді өткізіп, оны орта статистикалық көрсеткіштермен салыстыруды;
- ОЖЖ, және вегетативті жүйке жүйесі, сезім мүшелері, зәр шығару жүйесі құрылысы туралы мылқау таблицамен жұмыс істеуді;
- жоғары дәрежелі жүйке әрекетінің түрлерін, жас ерекшеліктерін;
- жас ерекшеліктеріне байланысты, жұмыс қабілеттерін ескере отырып, сабақ кестесін құрып, талдауды;
- сабақ бөлмесіндегі жылу мен жарыққа қойылатын гигиеналық талаптарды талдауды;
- мектеп жасындағы балалардың негізгі зат алмасу көрсеткіштерін анықтауды;
- балалар мен жасөспірімдерде туындайтын аурулар, олардың алдын алу жолдарымен жұмыс;
- жүрек жұмысының ретін анықтауды;
- бауырдың асқорытудағы маңызын анықтауды;
- балалар мен жасөспірімдердің тамақтану тәртібін, гигиенасын сақтауды;
- ауа, күн сумен шынығудың ережесін құруды;
- күю, үсу кезінде алғашқы жәрдем көрсетуді.
Анатомия, физиология және мектеп гигиенасы:
Кіріспе. Адам ағзасының морфофункциясы. Жүйке жүйесі және тірек қимыл жүйесінің құрылысы, қызметі, гигиенасы. Жоғары дәрежелі жүйке әрекеті. Жүрек – қан тамырлар жүйесі. Тыныс алу жүйесі. Ас қорыту жүйесі. Зат алмасу. Зәр шығару жүйесі. Тері. Ағзаны шынықтыру. Білім алушылардың қоршаған ортасына қойылатын гигиеналық талаптар.
БҚ 3,6, 9,10

БК 1,3,5
ПК 1-7
СК 1,2,
4,5, 6,7
ОПД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
цели, задачи, направления воспитательной работы в школе;
методы, приемы, средства и формы воспитания;
особенности планирования воспитательной работы;
обязанности и функции классного руководителя;
уметь:
планировать и проводить воспитательную работу;
применять разнообразные методы, приемы средства воспитания;
организовать различные виды классной, внеклассной, внешкольной воспитательной работы;
осуществлять работу классного руководителя;
проводить работу с родителями.
Методика воспитательной работы:
Основные направления воспитательной работы, методы, формы воспитания, деятельность классного руководителя, планирование воспитательной, внеклассной работы. Планирование и проведение классных часов.
БК 1,2,
3,8,9
ПК 1,2,
3,4
СК 2,4,
5,6,7.
ОПД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
методы педагогических исследований: эксперимент, наблюдения, опросные методы;
логику и структуру исследования;
процесс изучения и внедрения педагогического опыта;
уметь:
проводить наблюдения, эксперимент, опрос;
изучать, обобщать педагогический опыт учителей;
оформлять итоги научных работ.
Методика научно-педагогического исследования:
Методология педагогических исследований, анализ состояния исследуемого вопроса, наблюдение, педагогический опыт, педагогический эксперимент. Опросные методы.
Первичные документы, используемые в области образования: книги, научные статьи, тезисы докладов, энциклопедии, справочники, отчеты и диссертации, нормативно-технические документы. Аналитико-синтетическая переработка документальных источников информации. Вторичные документы: аннотация, реферат и обзоры. Библиографические и реферативные издания (реферативные журналы).
Логика и структура исследования, оформление итогов научной работы.
БК 3,5,
10
ПК 1,2,
3,5,7
СК 1,2,
5,6,7
ОПД 05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
основные механизмы, обеспечивающие целостное единство организма;
взаимосвязи между строением и функциями органов, между организмом и окружающей средой;
строение клеток и тканей, их функциональные особенности, влияние на организм разрушителей здоровья;
значение, строение и основные свойства нервной системы;
современную теорию высшей нервной деятельности, виды торможения;
определение и классификацию сенсорных систем, их структурную организацию и общие свойства;
строение и функции опорно-двигательного аппарата, его физиологические особенности в каждом возрастном периоде;
значение и структуру желез внутренней секреции;
значение и виды обменных процессов в организме;
значение и систему кровообращения, строение сердца и его работу;
значение и строение дыхательного аппарата;
значение и строение органов пищеварения;
строение и значение кожи;
уметь:
проводить антрометрические измерения, сравнивать со среднестатистическими;
работать с немыми таблицами по строению ЦНС и вегетативной нервной системы, по строению сенсорных систем, по строению органов выделения;
различать типы и возрастные особенности высшей нервной деятельности;
анализировать правильность составления расписания с учетом возрастных особенностей работоспособности;
анализировать гигиенические требования к освещенности, окраске и оборудованию комнат для занятий;
определять показатели основного обмена веществ у детей школьного возраста;
дать краткие сведения о заболеваниях детей и подростков и их профилактике;
определять методы изучения функционального состояния сердца;
определять роль печени в пищеварении;
соблюдать гигиену и режим питания детей и подростков;
составлять правила закаливания воздухом, солнцем, водой;
оказывать первую доврачебную помощь при ожоге, обморожении.
Анатомия, возрастная физиология и школьная гигиена:
Введение. Морфофункциональная организация организма человека. Строение, функции и гигиена нервной и двигательной систем. Сердечно-сосудистая система. Органы дыхания. Органы пищеварения. Обмен веществ. Органы выделения. Кожа. Закаливание организма. Гигиенические требования к окружающей среде школьников.
БК 3,6,
9,10

АҚ 2,5,6
ЖКП 06
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- оқыту технологиясының мәні мен құрылымын;
- педагогикалық технология түрлерін: ынтымақтастық педагогикасы, жеке ізгілік, проблемалық оқыту, ойын дидактикалық бірліктерді ірілендіру (П.М.Эрдниев) модульдік, компьютерлік, дамыту, деңгейлеп-саралап, оқытудың ұжымдық және топтық тәсілі, Лысенкованың (перспективтік) түсіндіре басқарып оза оқыту т.б. технологиялардың ерекшеліктері мен мазмұнын;
- компьютерлік технология негіздерін;
- мультимедиа технологиясының принциптері туралы түсінігі;
- локальды және глобальді желілер түрлері;
- қашықтықтан оқыту және оны ұйымдастыру жолдарын;
- интерактивті оқыту технологияларын;
- мәліметтер қорын басқару жүйесінің түрлерін;
меңгеруі тиіс:
- педагогикалық технологияларды жіктеу, талдау, жүйелеуді;
- оқу ақпаратын модульдеуді;
- сабақтарды жаңа педагогикалық технологиялар бойынша жоспарлауды;
- практикада педагогикалық технологияларды қолдануды;
- компьютер, интерактивті тақта, планшет, графикалық планшет, электронды қарындаш, «кері байланыс» тұрақты аппаратын пайдалануды;
- оқу мақсатында бақылаушы және тестілеу бағдарламаларын, Интернет, электрондық почта, чат қолдануды.
Жаңа педагогикалық технологиялар:
Педагогикалық технология түсінігі, түрлері: педагогикалық қарым-қатынаста жеке тұлғаны ізгілендіру және демократияландыруға негізделген, Білім алушылардың іс-әрекетін белсендіру және күшейту негізіндегі, әдістемелік білім жетілдіру және дидактикалық қайта құрастыру негізіндегі, оқыту үрдісін басқару және ұйымдастыру негізіндегі, дамыта оқыту, Қазақстандағы авторлық мектептердегі педагогикалық технологиялар.
Компьютерлік технология. Мультимедиа технологиясы.
Желілік технология, Интернет-технология.
Қашықтықтан оқыту технологиясы.
Интерактивтік технология
Ақпараттық-коммуникациялық технология. Электрондық-әдістемелік жүйе жағдайында мұғалімнің әдістемелік жұмысқа дайындығы.
БҚ 3,5,10
АҚ 2,5,6,7
ЖКП 07
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- педагогикалық шеберлік элементтерін: ізгілендіру бағыты, кәсіптік білім, педагогикалық қабілет, педагогикалық техника;
- педагогикалық техника компоненттерін;
- мұғалімнің дидактикалық, ұйымдастыру, коммуникативтік біліктерін;
- педагогикалық қарым-қатынас ұғымын, қызметін, құрылымын, стильдерін;
- сендіру мен әсер ету тәсілдерін;
- ынтымақтастық педагогикасын;
меңгеруі тиіс:
- педагогикалық шеберлікті жетілдіру, өзін-өзі тануға қажеттілікті қалыптастыруды;
- білім алушыларды танымдық жұмысқа жұмылдыру, ұжыммен және жеке тұлғамен қарым-қатынас орнату, бақылау жүргізу, ұжымды ұйымдастыруды;
- білім алушылармен өзара әрекет орнатуды;
- ынтымақтастық педагогикасы негізінде білім алушылардың танымдық қызметін белсендіруді.
Педагогикалық шеберлік негіздері
Педагогикалық техника, мұғалімнің сөйлеуі. Білім алушылар мен мұғалімнің қарым-қатынас мәдениеті.
Мұғалімнің оқу-тәрбие үрдісін басқарудағы мұғалім шеберлігі.
БҚ 1,3,5,10
КҚ 1,3,5,7

СК 2,5,6
ОПД 06
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
значение, структуру технологии обучения;
виды педагогических технологий;
особенности, содержание модульной, компьютерной, развивающей, дифференцированной, игровой технологий обучения, технологии укрупнения дидактических единиц, технология сотрудничества, проблемного обучения, технология группового и коллективного обучения;
основы компьютерной технологии;
представление о принципах работы мультимедиа-технологии;
типы, топологии сетей, локальные и глобальные сети;
дистанционное обучение, пути организации дистанционного обучения;
ИКТ, интерактивную технологию;
виды систем управления базами данных;
уметь:
анализировать и различать, классифицировать педагогические технологии;
модулировать учебную информацию;
планировать уроки с использованием новых педагогических технологий;
применять педагогические технологии на практике;
применять возможности компьютера, интерактивной доски, интерактивного, графического планшета, электронной указки, карандаша, аппараты постоянной «обратной связи», цифровых аудио и видео технологий;
использовать контролирующие и тестирующие программы Интернет, электронную почту, чат в учебных целях.
Новые педагогические технологии:
Основные виды педагогических технологий: педагогические технологии на основе гуманизации и демократизации педагогических отношений, педагогические технологии на основе активизации и интенсификации деятельности учащихся, педагогические технологии на основе методического усовершенствования и дидактического реконструирования учебного материала, педагогические технологии на основе эффективности организации и управления процессом обучения, развивающие технологии обучения,
Технология обучения в авторских школах.
Компьютерная технология. Мультимедиа-технология.
Сетевая технология, Интернет-технология.
Технология дистанционного обучения.
Интерактивная технология.
Информационно-коммуникационная технология.
Готовность будущего учителя к методической работе в условиях электронно-методической системы.
БК 3,5,
10
СК
2,5,
6,7
ОПД 07
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен знать:
элементы педагогического мастерства: гуманистическая направленность, педагогические способности, профессиональные знания, педагогическая техника;
компоненты педагогической техники;
дидактические, организаторские, коммуникативные умения;
педагогическое общение, его функции, стили, структуру;
методы убеждения и внушения;
уметь:
повышать уровень своего педагогического мастерства;
формировать подробности в самопознании;
мобилизовать учащихся на интенсивную деятельность, уметь устанавливать общение с коллективом и отдельной личностью, вести наблюдения, организовывать коллектив.
строить отношения с учащимися, руководить познавательной деятельностью на основе сотрудничества.
Основы педагогического мастерства:
Педагогическая техника. Речь учителя.
Культура общения учителя и учащихся.
Мастерство учителя в управлении учебно- воспитательным процессом.
БК 1,3,
5,10
ПК 1,3,
5,7

АҚ 2,4,5,6
ЖКП 08
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- менеджмент дамуының бағыттары мен мектептерін;
- менеджмент жүйесін, мәнін, функцияларын, деңгейлерін;
- басқару және өзін-өзі басқару әдістерін;
- микроәлеуметтік басқару принциптерін;
- менеджер қызметінің спектрін;
- бизнес-жоспар құрылымын;
меңгеруі тиіс:
- адами қарым-қатынастарды реттеуді;
- басқару әдістерін қолдану;
- бәсекеге қабілеттілікті қамтамасыз етуді;
- микроәлеуметтік басқару принциптерін қолдануды;
- қызметкерлерге жеке қарым-қатынас табуды;
- бизнес-жоспар жасақтауды.
Менеджмент негіздері
Менеджмент ғылым ретінде. Басқару ойлары теориясының дамуы. Менеджменттің ғылым ретінде дамуының бағыттары мен мектептері.
Адамдардың жүріс-тұрысы мен қарым-қатынасы. Басқару ғылымы.
Басқару мәдениетін қалыптастыру.
Басқару әдістері. Менеджмент жүйесі. Өзін-өзі басқару әдістері. Кәсіпорынды бәсекеге қабілеттікпен қамтамасыз ету.
Менеджмент мазмұны, әдістері мен қызметі.
Ішкі және сыртқы ортаны басқарудың кешенді жүйесі.
Басқару қызметі.
Дәстүрден тыс ғылыми басқару.
Менеджмент деңгейлері.
Басқару аппаратының қызметтік мақсаттары. Микроәлеуметтік басқару принциптері.
Кәсіпорын менеджері және басқару тиімділігі.
Менеджер басқарушы ретінде.
Қызметкерлерге жеке қарым-қатынас. Менеджер қызметінің кең ауқымдылығы. Жоспар құру. Жұмыстың жоғарғы нәтижелілігі.
Жоспарлау -кәсіпорынды басқару жүйесі ретінде.
Бизнес – жоспар. Бизнес – жоспар құрылымы. Кәсіпорынды басқару жүйесіндегі бизнес – жоспардың орны.
БҚ 3,5,10
КҚ 2,5,7
КМ 00
Кәсіптік модуль
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- тілдің негізгі бірліктерін және қарапайым коммуникативтік тапсырмаларды шешуде қолдануды;
- әліпби әріптерін графикалық дұрыс жазылуын, дыбыстық, әріптік сәйкестікті және айналасындағылар мен қызығушылықтарына қатысты лексикалық бірліктерді сәйкесінше пайдалануды;
- тілдік іс-әрекетте түрлерін (тыңдап-түсіну, оқу, сөйлеу, жазу);
- тұрмыстық, қоғамдық-саяси, әдеби, ғылыми-педагогикалық тақырыптарға ауызша диалог және монологтық сөйлеуді қолдануды;
- диалогтық әңгімені жазбаша беруді немесе әңгімені диалог түрінде беруді;
- шығарма мазмұнын өте қысқа күйінде (6-8 сөйлеммен) беру жолдарын;
- өздігінен шығарма жазуды, әңгіме құрастыруды, суреттерді сипаттап беруді;
істей білуі тиіс:
- қарым-қатынас жасау мақсатында дұрыс дауыс ырғағын пайдалануды;
- сәлемдесу, рахмет айту, қоштасу, кешірім сұрау кезінде қысқа сөз тіркестерін пайдалануды;
- сөзді түсініп, қабылдауды, түсінуге берілген тапсырманы орындауды;
- жай және құрмалас, лепті және сұраулы сөйлемдерді грамматикалық тұрғыдан дұрыс құруды;

СК 2,4, 5,6
ОПД 08
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
направления и школы в развитии менеджмента;
систему, сущность, функции, уровни менеджмента;
методы управления и самоуправления;
принципы микросоциального управления;
спектр деятельности менеджера;
структуру бизнес-плана;
уметь:
регулировать человеческие отношения и поведение;
использовать методы управления;
обеспечивать конкурентоспособность;
использовать принципы микросоциального управления;
находить индивидуальный подход к сотрудникам;
разрабатывать бизнес-план.
Основы менеджмента:
Менеджмент как наука. Эволюция теории управленческой мысли.
Направления и школы в развитии менеджмента как науки. Человеческие отношения и поведение. Управленческая наука. Формирование управленческой культуры. Методы управления. Система менеджмента. Методы самоуправления. Обеспечение конкурентоспособности предприятия.
Сущность, методы и функции менеджмента.
Система комплексного управления внутренней и внешней средой. Функции управления. Нетрадиционное научное управление. Уровни менеджмента. Функциональные цели аппарата управления. Принципы микросоциального управления.
Менеджер предприятия и эффективность управления.
Менеджер как руководитель. Индивидуальный подход к работнику. Широкий спектр деятельности менеджера. Разработка плана. Высокая результативность работы.
Планирование как система управления предприятием.
Бизнес – план. Структура бизнес - плана. Место бизнес – плана в системе управления предприятием.
БК 3,5,
10
ПК 2,5,7
ПМ 00
Профессиональные модули
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
основные единицы языка и использование их при решении элементарных коммуникативных задач;
как графически правильно писать все буквы алфавита, звукобуквенные соответствия, как адекватно употреблять лексические единицы, касающиеся его окружения и интересов;
разные виды речевой деятельности (аудирование, чтение, говорение, письмо);
как использовать устную диалогическую и монологическую речь в пределах бытовой, общественно-политической, литературной и научно-педагогической тематики;
как письменно передать содержание диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
как передать содержание рассказа в очень сжатом виде с помощью 6-8 предложений;
как написать самостоятельно сочинение (рассказы или описания) с различного рода опорами;
уметь:
использовать правильную интонацию в зависимости от коммуникативной цели;
использовать речевые формулы приветствия, прощания, благодарности, извинения;
воспринимать речь на слух, выполнять конкретные задания на понимание;
грамматически правильно строить простые и сложные; повествовательные и вопросительные предложения;

- 17-18 ғасырдағы ағылшын балалар әдебиетімен жұмыс;
- балалар әдебиетінің даму тарихына анықтама беруді;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- ағылшын, америка, дат, француз әдебиеттері шығармаларының тарихи кезеңдерін анықтаудан;
- шығарманың негізгі кейіпкері арқылы авторды атау және керісінше айырудан.
Шетел балалар әдебиеті:
Көне балалар әдебиетінің ескерткіштері. Ағылшын балалар әдебиеті. Американдық балалар әдебиеті. Өзге елдердің балалар әдебиеті. Көне және орта ғасырдағы дүние жүзі халықтарының әдебиеті. Ағылшын балалар әдебиетінің ерекшелігі. Ағылшын фольклоры. Ағылшын әдебиетінің жанрлық жүйесі. Американдық балалар әдебиетінің анықтамасы. Дат және француз балалар әдебиетінің қысқаша сипаттамасы.
КҚ 4,7
АҚ 1,3,4,5,7
АП 11
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ағылшын тілінің грамматикалық құрылымының негізгі қағидаларын;
- тілдің стилистикалық құралдарын;
- әртүрлі сөздіктермен жұмыс істеуді және оларды пайдалануды;
- ағылшын әдебиетінің көркемдік ерекшеліктерін;
істей білуі тиіс:
- өткен тақырып бойынша хабарлама жасауды;
- суреттерді бейнелеуді;
- оқылған мәтінді қайта айтып беруді;
- таныс емес көркем мәтінді аудармасыз оқып, түсінуді;
- әдеби мәтінді түсінуді;
- шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беруді;
- шығармадағы бір эпизодты суреттеуді;
- әңгімені автордың, кейіпкердің атынан баяндауды;
- әңгімені талқылауды;
- кейіпкерлер арасындағы диалогты құрастыруды;
- мәтінді интерпретациялауды; шығарманы өздігінен талдауды;
- кітаппен, сөздікпен және анықтамалармен жұмыстануды;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- шығармаларды оқу, талдаудан;
- жоспар жасау, айтып беруден;
- көркем шығарманың сөздік қорымен жұмыстанудан.
Үйден оқу:
Көркем шығармаларды оқу және талдау. Қайтадан айтып беру. Жоспар жасау. Көркем шығарманың лексикасымен жұмыс.
КҚ 4,7
АҚ 1,3,4, 5,7
АП 12
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- Ұлыбритания дамуының тарихи кезеңдерін;
- мемлекеттік құрылысын;
- халқының орналасуын;
- қалаларын;
- заңдық, атқарушы билікті;
- сайлау жүйесін;
- білім беру жүйесін;
- бұқаралық ақпарат құралдарын;
- көркем өнерді;
- архитектурасын;
- мерекелері мен салт-дәстүрлерін;
- ұлттық спорт түрлерін;
істей білуі тиіс:
- парламент палаталарын айыруды;
- Қазақстан мен Ұлыбританияның білім беру жүйесін салыстыруды;
- Қазақстан мен Ұлыбританияның мерекелері мен салт-дәстүрлерін салыстыруды;
- Лингво, елтану сөздіктерін, атлас, карталарды пайдалануды,
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- Ұлыбритания дамуының тарихи кезеңдерінен;
- халық санын атаудан;
- географиясын әңгімелеп беруден;
- мемлекеттік құрылымын, білім беру жүйесінен;
- көркем туындыларды, суретшілерді, мерекелері мен салт-дәстүрлерінен;
- ұлттық спорт түрлерінен.
Елтану:
Ұлыбритания дамуының тарихи кезеңдері. Халық саны. Географиясы.
Мемлекеттік құрылысы. Білім беру. Баспасөз, радио, теледидар. Бейнелеу өнері. Архитектура. Экономикалық географиясы. Халқы. Қоғамдық- саяси құрылымы: билік, партиялық жүйесі. Мәдениет. Спорт. Мерекелері мен салт-дәстүрлері.
КҚ 4,7
АҚ 1,3,4, 5,7
АП 13
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- шетел тілін оқыту әдістемесінің тарихын;
- оқыту мақсаттарын;
- оқытудың мазмұны мен құралдарын;
- оқытудың принциптерін;
- тыңдауға үйретуді;
- сөйлеуге үйретуді;
- оқуға үйретуді;
- жазуға үйретуді
- айтуға үйретудегі қиындықтарды;
- лексиканы оқытуды;
- грамматиканы оқытуды және әдістері мен тәсілдерін;
- сабақты талдауды;
- білім алушылардың білім, білік, дағдыларын бағалауды;
- факультатив сабақтарын ұйымдастыруды;
- сыныптан тыс жұмыстардың негізгі түрлерін;
- мектепке дейінгі шетел тілін оқытудың әдістері мен тәсілдерін;
- мектепке дейінгі шетел тілін оқытудың мақсаттарын;
- мектепте шетел тілін оқытудың мазмұны мен ерекшеліктерін;
- мектептегі шетел тілі сабағының ойын әрекетін ұйымдастыру әдістерін;
істей білуі тиіс:
- әдіс, тәсілдерді түсіндіруді;
- ағылшын тілінде сөйлеуге, тыңдауға, оқуға, жазуға үйрету технологиясын;
- фонетикалық, лексикалық материалды іріктеуді;
- грамматиканы оқытудың негізгі принциптерін түсіндіруді;
- факультатив сабақтарын және сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыруды;
- мектепте және мектепке дейінгі мекемелерде шетел тілі сабағын өткізуді;
- оқытудың негізгі принциптерін анықтауды;
- сабақты ұйымдастыруды;
- ойын әрекетін ұйымдастыруды,
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- шетел тілін оқытудың теориялық негіздерін қолданудан;
- білім алушыларды ағылшын тілінде сөйлеуге үйретуден;
- ағылшын тілін мектепте, мектепке дейінгі мекемелерде оқытуды ұйымдастырудан;
- ойын әрекетін ұйымдастырудан.
Шетел тілін оқыту әдістемесі:
Әдістеменің теориялық негіздері. Фонетикалық, лексикалық, грамматикалық дағдыларды үйрету. Ағылшын тілінде сөйлеуге, тыңдауға, оқуға, жазуға үйрету. Шетел тілін оқытуды ұйымдастыру. Мектепке дейінгі, бастауыш кластағы шетел тілі сабақтарының ерекшелігі. Ойын әрекетін ұйымдастыру. Негізгі мектептегі шетел тілін оқыту әдістемесі. Білімді бағалау мен бақылау. Факультативтік сабақтар. Сыныптан тыс жұмыстар.
КҚ 4,7
АҚ 1,3,4, 5,7
АП 14
Білім алушының таңдау пәні
АП 14.1
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- тіл заңдылықтарын, ерекшеліктерін;
- сөз мағыналарын;
- қазақ тілінің лексикалық, фонетикалық, морфологиялық, синтаксистік құрылымы, сөзжасамдық жүйесі, сөйлем құрылысы және олардың өзге тілдермен ұқсастығы мен айырмашылығын салғастыруды;
- лингвистикалық талдауды;
- бағдарламаға талдау жасауды;
- оқытудың әдіс-тәсілдерін;
- оқу құралы түрлерін және қолдану әдістерін;
- оқытудың жаңа технологияларын;
- жазуға үйрету әдістерін;
- балаларға арналған басылымдар жайлы, әр кезеңдегі балалар әдебиетінің өкілдерін, олардың шығармаларын;
- жүргізілген талдауға сәйкес шығарманы орындау әдісінің мәнерін;
- әңгімелесу, серігімен сөздік қарым-қатынас жасау, өз сөйлеуін қадағалауды, тексті мәнерлеп оқу техникасын және оны оқыту үрдісінде жүзеге асыруды;
- балалар әдебиеті – шығармашылықтың ерекше бір түрі екендігі туралы;
- балалар кітаптарын көркемдеуші суретшілердің шығармашылығы туралы;
- кітаптардың негізгі түрлері және жазушылар мен олардың шығармашылықтары туралы;
істей білуі тиіс:
- тілдің лексикалық, сөз тудырушылық, грамматикалық, стилистикалық нормаларын қолдана білуді; байланыстырып сөйлеу, тіл мәдениеті талаптарын орындауды;
- ереже, анықтамаларды қолдануды;
- тілді оқытудағы пәнаралық байланысын жүзеге асыруды;
- ақпарат құралдарын қолдануды;
- әріптерді топтастыруды;
- жазу үлгісін пайдалануды;
- әріп, буын, сөз, сөйлем, мәтін жазуды;
- балаларға арналған шығармаларға қойылатын негізгі талаптарды ажыратуды;
- бағдарламада көрсетілген жазушылар өмірбаяны туралы мәліметтер мен әдеби шығарманың мазмұнын ашуды;
- қазіргі таңдағы балаларға арналған мерзімді басылымдарға шолу жасауды;
- әртүрлі жанрдағы шығармаларды мәнерлеп айтып беру және оқуды;
- мәнерлеп оқу талаптарын орындауды;
- көркем шығарманың тәрбиелік-білімділік маңызын, эстетикалық кұндылығын жас ерекшелігіне сай анықтай отырып, талдау жасауды;
- әртүрлі жанрдағы балалар әдебиеті шығармаларына талдауды;
- жазушы туралы хабарлама дайындап, кітап көрмесін безендіруді;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- қазақ тіліне арналған бағдарламалардың мазмұны мен талаптарын пайдалана білуден;
- оқу құралдарының әдістемелік ақпараты мен мазмұнын талдаудан;
- білім алушыларды сауаттылыққа, жазуға, оқуға, грамматикаға, сөйлеуге үйретудің негізгі әдістері мен тәсілдерін ажырата білуден;
- көрнекі құралдар мен оқытудың техникалық құралдарын пайдаланудан;
- балаларға арналған шығармалардың оқу интонациясын ажырата білуден;
- шығарма жанрына талдау жасаудан;
- мәнерлеп және жатқа оқудан;
- оқу техникасын сақтаудан;
- мәнерлеп оқуға шығарма таңдаудан;
- білім алушылардың сөйлеу мәнерлілігін жетілдіру жұмыстарының тәсілдерінен;
- сөйлеу шеберлігі мен орфоэпия талаптарын, дауыс ырғағы мен оқу логикасы күшін, дауыс тембрі мен жоғарылығын, сөйлеу шапшандығын, ишарат және мимиканы қолданудан.
Ана тілі:
Қазіргі қазақ тілі (орыс) және оқыту әдістемесі, каллиграфия:
Қазіргі қазақ тіл ғылымының қалыптасу және даму жолдары.
Фонетика. Графика. Орфоэпия. Лексика және фразеология. Сөзжасам. Сөз таптары.
Морфология.
Синтаксис. Жай сөйлем. Құрмалас сөйлем. Сөйлеу мәдениеті.
Қазақ тілін оқыту әдістемесі. Сауат ашу әдістемесі.
Әліппеге дейінгі кезең. Әліппе кезеңі. Әліппеден кейінгі кезең. Жазуға үйретудің мақсаты, әріптердің топтасуы. Жазуға үйрету әдістері. Жазу үлгісі. Грамматиканы оқыту әдістемесі. Тіл дамыту әдістемесі. Кластан тыс жұмыстарды жүргізудің әдістемесі.
Балалар әдебиеті және мәнерлеп оқу практикумы:
Халық ауыз әдебиеті - балалар әдебиеті негізі. Қазақ балалар әдебиетінің даму тарихы.
Қазақ балалар әдебиеті кезеңдері.
Қазақ балалар әдебиеті өкілдері.
Балаларға арналған шығармалар.
Мәнерлеп оқу талаптары.
Дауыс. Қарқын.
Кідіріс. Тембр. Екпін. Интонация. Сахналау. Кейіптендіру. Қойылымдар. Мәнерлеп оқуға шығармалар таңдау жолдары.

дать характеристику английской детской литературе 17-18 вв;
дать характеристику исторической эпохе соответствующего периода развития детской литературы;
определять нравственные идеалы, отраженные в сказках братьев Гримм;
иметь практический опыт:
определения исторического периода произведения английской, американской, датской и французской литературы.
Детская иностранная литература:
Памятники древней литературы для детей. Английская детская литература. Американская детская литература. Детская литература других стран. Древняя и средневековая литература народов мира. Особенности английской детской литературы, английский фольклор. Система жанров английской литературы. Характеристика детской американской литературы. Краткий обзор датской и французской детской литературы.
ПК 4,7
СК 1,3,
4,5,7
СД 11
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
произведения зарубежных писателей;
основные принципы грамматического строя языка;
стилистические средства изучаемого языка;
работу с различными видами словарей, и уметь ими пользоваться;
художественные особенности английской литературы;
уметь:
делать сообщения по пройденной тематике;
описывать картины;
делать пересказ прочитанного текста;
читать и понимать без перевода на родной язык незнакомый оригинальный художественный текст;
осмысливать литературный текст;
дать характеристику образов героев;
составлять описание какого- либо эпизода из произведения;
передать содержание рассказа от имени его героев или автора;
организовывать обсуждение по заданным пунктам;
организовывать диалоги между предлагаемыми действующими лицами;
применять полученные знания при интерпретации текста;
анализировать произведения самостоятельно;
работать со словарями, книгами, справочниками;
иметь практический опыт:
чтения и анализа адаптированных произведений;
владения различными видами пересказа, составления плана;
работы с активной лексикой художественных произведений.
Домашнее чтение:
Чтение и анализ адаптированных произведений. Различные виды пересказа. Составление плана. Работа с активной лексикой художественных произведений.
ПК 4,7
СК 1,3,
4,5,7
СД 12
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
понятие об основных исторических этапах развития Великобритании;
государственный строй;
размещение населения;
облик городов;
законодательную и исполнительную власти;
избирательную систему;
систему образования;
средства массовой информации;
художественные галереи;
архитектуру;
имена известных художников;
праздники, обычаи и традиции;
национальные виды спорта;
уметь:
различать палаты парламента;
сравнивать систему высшего образования Великобритании с системой высшего образования Казахстана;
сравнивать традиции и обычаи народов, проживающих в Великобритании с обычаями Казахстана;
пользоваться лингвострановедческими словарями, атласами и картами;
иметь практический опыт:
обоснования основных исторических этапов развития Великобритании;
названия численности населения;
описания географии отдельных составляющих частей;
рассказа о государственном устройстве, многопартийности, печати, радио и телевидении;
описания структуры народного образования;
выявления произведений изобразительного искусства и архитектуры;
рассказа о традициях, обычаях и праздниках;
описания основных видов спорта.
Страноведение:
Основные исторические этапы развития Великобритании. Население Великобритании, его численность и география. Государственное устройство Великобритании. Народное образование. Печать, радио и телевидение. Изобразительное искусство и архитектура. Традиции и обычаи.
Пути исторического развития Великобритании. Физическая и экономическая география страны. Население. Общественно-политическое устройство: структура власти и многопартийность. Система образования. Культура. Телевидение. Печать. Радио. Изобразительное искусство и архитектура. Праздники, обычаи и традиции. Спорт.
ПК 4,7
СК 1,3,
4,5,7
СД 13
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
историю методики преподавания иностранных языков в школе;
цели обучения;
содержание и средства обучения;
принципы обучения;
трудности в обучении аудированию;
трудности в обучении говорению;
методику обучения чтению;
методы и приемы обучения письму;
наиболее общие трудности при обучении произношению;
методику обучения лексике;
содержание, методы и приемы обучения грамматике;
схемы анализа и самоанализа уроков,
нормы оценки знаний, умений и навыков учащихся;
организацию факультативных занятий;
основные формы проведения внеклассной работы;
методы и приемы обучения дошкольников;
цели и задачи раннего обучения иностранному языку;
содержание обучения учащихся;
особенности урока английского языка в школе;
методику организации игровой деятельности на начальном этапе обучения;
уметь:
объяснять методы и приемы;
объяснять технологию обучения аудированию, говорению, чтению и письму;
объяснять требования к отбору фонетического и лексического материалов, объяснять главные принципы обучения грамматике;
провести факультативные занятия;
организовать внеклассную работу с учащимися;
организовать обучение иностранному языку в школе;
организовать обучение иностранному языку дошкольников;
определять основные принципы обучения;
организовать уроки иностранного языка в школе,
организовать игровую деятельность;
иметь практический опыт:
теоретического обоснования методики обучения иностранных языков;
общения на английском языке;
организации процесса обучения английскому языку учащихся начальной школы и детских дошкольных учреждений;
организации игровой деятельности на начальном этапе.
Методика обучения иностранному языку:
Теоретические основы методики обучения. Обучение фонетическим, лексическим и грамматическим навыкам. Обучение общению на английском языке: аудированию, говорению, чтению, письму. Организация процесса обучения иностранному языку. Контроль и оценка деятельности детей. Факультативные занятия. Внеклассная работа. Обучение английскому языку дошкольников и учащихся начальной школы. Организация игровой деятельности на начальном этапе обучения с учетом психологических особенностей детей. Виды игр.
ПК 4,7
СК 1,3,
4,5,7
СД 14
Дисциплины по выбору обучающихся
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
функции языка в обществе, его происхождение и развитие, сведения о богатстве русского языка;
место и роль русского языка в образовательной системе РК;
понятия о фонетике, фонетическую транскрипцию, классификацию гласных и согласных звуков, их чередования, варианты литературных произносительных норм, соотношения звуков и букв, виды алфавитов, принципы русской орфографии;
предмет лексикологии, типы лексических значений слов, происхождение и употребление, фразеологические единицы, крылатые слова, пословицы и поговорки;
морфологическую структуру слова и способы его образования, принадлежность его к определенной части речи, наличие различных морфологических категорий, выраженных в системе всех его форм и их грамматических значений;
основные понятия синтаксиса: синтаксические формы связи слов и синтаксические формы предикативности;
о тексте как высшей информативной единице, синтаксического уровня языка,
о композиционно-стилистической роли абзаца, о монологе и диалоге, представляющих собой акты речевой деятельности, о способах передачи чужой речи;
предмет и задачи, содержание разделов, научные основы методики русского языка;
классификацию методов, характеристику современного аналитико-синтетического метода обучения грамоте, организацию и содержание работы в разные периоды первоначального обучения чтению и письму;
методику классного и внеклассного чтения;
систему и содержание обучения русского языку как учебному предмету в начальной школе;
понятие о речи, путях ее развития, о видах работ и требованиях к речи учащихся начальной школы;
задачи, приемы, требования, особенности обучения современным шрифтам – прописям;
требования к урокам чистописания в 1-4 классах;
специфику детской литературы;
понятие «детская литература» и «детское чтение»;
произведения русских и казахских писателей І и ІІ половины ХІХ века;
историю развития литературы XX века, 50-90-х годов;
содержание научно-художественной литературы ХХ века;
произведения творчества зарубежных детских писателей;
различие сказки и приключенческого жанра зарубежной детской литературы;
произведения современных казахстанских поэтов и писателей;
уметь:
производить полный фонетический анализ, толковать лексические значения слов по их многозначным, омонимичным, синонимичным и др.значениям, пользоваться толковыми и иностранными словарями;
проводить полный морфемный и словообразовательный анализы, распознавать части речи по совокупности семантических, морфологических и синтаксических признаков, использовать их для решения языковых и речевых ситуаций;
проводить полный лингвистический анализ текста, адекватно понимать и передавать информацию устного и письменного сообщения, воспроизводить текст с разной степенью свернутости.
различать понятия «детская литература» и «детское чтение»;
выявлять идейно-тематическое многообразие произведений;
выявлять национальные особенности каждого писателя;
анализировать произведения, раскрывая идейный замысел писателя;
обобщать и сопоставлять произведения разных поэтов, выявлять художественные особенности произведения;
иметь практический опыт:
лингвистического анализа текста, пользования различными типами словарей, обучения отчетливому, скорому, ритмическому, плавному каллиграфическому почерку учащихся начальных классов;
создания различных по типу, стилю и жанру текстов с использованием выразительных средств языка;
в составлении планов – конспектов, календарных планов по русскому языку, литературному чтению и внеклассным мероприятиям;
выступления с монологическими жанрами публичной речи и владения речевого этикета в различных ситуациях;
выразительного рассказывания и чтения произведений разных жанров;
определения идеи и художественного своеобразия произведений, составления речевой партитуры, подчеркивания логических ударных слов, проставления пауз, мелодики речи.
Родной язык:
Современный русский язык:
Языковая политика Республики Казахстан. Фонетика. Орфоэпия. Графика. Орфография.
Лексика. Фразеология.
Словообразование и морфология.
Синтаксис. Словосочетание. Предложение.
Текст. Абзац. Диалог. Монолог. Прямая и косвенная речь.
Методика русского языка:
Методика преподавания русского языка как наука. Методика обучения грамоте.
Методика обучения чтению. Методика обучения грамматике и правописанию. Методика развития речи.
Каллиграфия:
Цели, задачи и принципы обучения чистописанию. Методические приемы обучения каллиграфическим навыкам письма.
Детская литература и практикум по выразительному чтению:
Детская литература как часть общей литературы. Произведения русских и казахских писателей ХІХ века. Художественная литература ХХ века. Произведения зарубежной литературы. Произведения современных казахстанских писателей.

КҚ 2,7
АҚ 3,4,6,7
АП 14.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- тіл заңдылықтарын, ерекшеліктерін;
- тілдің лексикалық, фонетикалық, морфологиялық, синтаксистік құрылымын;
- тіл тарихын;
- әр кезең әдебиетінің өкілдерін, олардың шығармаларын;
- шығарманы талдау; орындауды;
- әңгімелесу, серігімен сөздік қарым-қатынас жасауды;
істей білуі тиіс:
- тілдің лексикалық, сөз тудырушылық, грамматикалық, стилистикалық нормаларын қолдана білуді;
- байланыстырып сөйлеу, тіл мәдениеті талаптарын орындауды;
- ереже, анықтамаларды қолдануды;
- ақпарат құралдарын қолдануды;
- әдеби шығарманың мазмұнын ашуды;
- мерзімді басылымдарға шолу жасауды;
- әртүрлі жанрдағы шығармаларды мәнерлеп айтып беру және оқуды;
- мәнерлеп оқу талаптарын орындауды;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- оқу құралдарының ақпараты мен мазмұнын талдаудан;
- білім алушыларды сауаттылыққа, жазуға, оқуға, грамматикаға, сөйлеуге үйретудің негізгі әдістері мен тәсілдерін ажырата білуден;
- көрнекі құралдар мен оқытудың техникалық құралдарын пайдаланудан;
- балаларға арналған шығармалардың оқу интонациясын ажырата білуден;
- шығарма жанрына талдау жасаудан;
- мәнерлеп және жатқа оқудан;
- оқу техникасын сақтаудан;
- сөйлеу шеберлігі мен орфоэпия талаптарын, дауыс ырғағы мен оқу логикасы күшін, дауыс тембрі мен жоғарылығын, сөйлеу шапшандығын, ишарат және мимиканы қолданудан.
Екінші шетел тілі:
Тіл лексикологиясы мен стилистикасы. Тілдік сөйлеу ерекшеліктері. Тіл тарихы. Тілді дамуының негізгі кезеңдері. Фонетика. Грамматика, лексика. Сөзқұрам. Коммуникация. Мәтінмен жұмыс.
КҚ 1,2, 3,5,7
АҚ 1,2,3,4 5,6,7
ҚП 00
Қосымша пәндер
Жобалау іс-әрекет негіздері
ӨО КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО КП 01
Оқу практикасы
ӨО КП 01. 1
Білім алушы оқу практикасы бойынша келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- педагогикалық еңбектің ролін және біртіндеп мұғалім мамандығының әлеміне ену қажеттігін түсіну;
- кәсіптік қызмет саласында болашақ мамандық таңдаудың маңыздылығын түсіну;
- кәсіптік қызмет саласының мәнін түсіну;
- мектеп жасындағыларды жан-жақты қалыптастырудағы мұғалімнің оқу-тәрбие жұмысын бақылау;
- білім алушылардың жеке құжаттарының, сынып және ұзартылған күн тобы журналдарының мазмұны және құрылысымен танысу;
- мұғалімнің педагогикалық қызметі құрылымымен танысу;
- мұғалімнің мектеп жасындағылармен қарым-қатынас стилін үйрену;
- «мұғалімнің» әлеуметтік рөлін игеру;
- педагогикалық ұжым мүшелерімен қарым-қатынас мәдениетін, жаңа әлеуметтік рөлдерді білу;
- әлемдік көзқарастағы проблемаларға, ұжымдағы өзіндік әлеуметтік мәртебесіне саналы қызығушылық таныту;
- әлеуметтендіру мен өмір сүру нормаларына бағынудың түрлі факторларымен өзара ықпалдасу арқылы мектептен тыс жағдайда әлеуметтік қатынас орнату;
- ұлттық және әлемдік мәдениет құндылықтарын игеру;
- болашақ педагогикалық қызметке дайындық құралы ретінде педагогикалық практиканың мәнін түсіну;
- өзінің даралығын сезінуі және өзін-өзі дамытуға, өзін-өзі анықтауға, өзін-өзі іске асыруға, өмірлік жоспарларды қалыптастыруға дайын болу;
- өзін әлем азаматы ретінде сезіну, көпмәдениетті тұлғаның сапаларын меңгеру;
- салауатты өмір салтына дайын болуы және беделді қажеттіліктерді игеру;
- мектептегі педагогикалық практикадан өту кезінде өз қызметін дұрыс жоспарлау;
- бақылау күнделігін жүргізуі және педагогикалық практика кезіндегі жұмысын талдау;
- мұғалімнің оқу-тәрбие қызметін, мектеп жасындағылардың тәртібі мен қызметін бақылау.
Педагогикалық қызметке кіріспе:
Мектептің оқу-тәрбие үрдісімен танысуға дайындау. Мектептің жоспарын, мұғалімнің, сынып жетекшісінің оқу-тәрбие жұмыстары жоспарын зерттеу. Мұғалімдердің, сынып жетекшілердің жұмысын бақылау.
Құзыреттілікті қалыптастыратын күнтізбелік – тақырыптық және сабақ жоспарларын жасақтау технологиясын зерттеу.
Мұғалімнің, сынып жетекшісінің жұмысын, мұғалімнің мектеп жасындағы білім алушылармен қарым-қатынасын бақылау.
Ұжымдағы білім алушылардың қарым-қатынасын, жүріс-тұрысын, іс-әрекетін зерттеу.
Білім алушылардың жеке құжаттарын зерттеуге дайындау.
БҚ 1-7

ПК 2,7
СК 3,4,
6,7
СД 14.2
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
закономерности и особенности языка;
фонетическую, лексическую, морфологическую, синтаксическую структуру языка;
историю языка;
представителей литературы разной эпохи и их произведения;
анализ и исполнения произведения;
ведение беседы собеседником;
уметь:
пользоваться словарями;
проводить анализы, распознавать части речи по совокупности семантических, морфологических и синтаксических признаков, использовать их для решения языковых и речевых ситуаций;
проводить полный лингвистический анализ текста, адекватно понимать и передавать информацию устного и письменного сообщения, воспроизводить текст с разной степенью свернутости.
выявлять идейно-тематическое многообразие произведений;
выявлять национальные особенности каждого писателя;
анализировать произведения, раскрывая идейный замысел писателя;
обобщать и сопоставлять произведения разных поэтов, выявлять художественные особенности произведения;
иметь практический опыт:
создания различных по типу, стилю и жанру текстов с использованием выразительных средств языка;
выступления с монологическими жанрами публичной речи и владения речевого этикета в различных ситуациях;
выразительного рассказывания и чтения произведений разных жанров;
определения идеи и художественного своеобразия произведений, составления речевой партитуры, подчеркивания логических ударных слов, проставления пауз, мелодики речи;
использования технические средства обучения.
Второй иностранный язык:
Лексикология и стилистика языка. Особенности разговорной и языковой речи. История языка. Обучаемый язык. Главные этапы развития. Фонетика. Грамматика, лексика. Словообразование. Коммуникация. Работа с текстами.
ПК 1,2, 3,5,7
СК 1,2,
3,4 5,6,7
ПО ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО ПП 01
Учебная практика
ПО ПП 01.1
В области учебной практики обучающийся должен владеть следующими умениями:
понимать роль педагогического труда и необходимость постепенного вхождения в мир профессии учителя;
понимать значимость выбора будущей сферы профессиональной деятельности;
изучать учебно-воспитательную работу в школе по всестороннему формированию школьников;
изучать содержание и структуру личных дел учащихся, классного журнала и журнала группы продленного дня;
изучать структуру педагогической деятельности учителя;
изучать стили общения учителя со школьниками;
освоить новые социально значимые роли «учителя»;
владеть культурой общения с членами педагогического коллектива, уметь осваивать новые социальные роли;
проявлять осознанный интерес к мировоззренческим проблемам, собственному социальному статусу в коллективе;
строить социальные отношения за рамками школы посредством взаимодействия с различными факторами социализации и подчинение нормам социальной жизни;
иметь потребность в овладении ценностями национальной и мировой культур;
осознавать значимость педагогической практики, как средства подготовки к будущей педагогической деятельности;
осознавать свою индивидуальность и быть готовым к личностному саморазвитию, самоопределению, самореализации, формированию жизненных планов;
осознавать себя гражданином мира, владеть качествами поликультурной личности;
иметь потребность и быть готовым к здоровому образу жизни;
планировать свою деятельность в школе в период прохождения педагогической практики;
вести дневник наблюдений и анализировать проделанную во время педагогической практики работу;
наблюдать за учебно-воспитательной деятельностью учителя, класса, поведением и деятельностью школьников.
Введение в педагогическую деятельность:
Подготовка к знакомству с учебно-воспитательным процессом в школе.
Изучение планов школы, планов по воспитательной работе учителя, классного руководителя по организации учебно-воспитательной работы.
Изучение технологии разработки календарно-тематического и поурочного планов учителя по формированию компетенции.
Организация наблюдения за работой учителей, классных руководителей, за стилем общения учителя с школьниками.
Изучение общения, поведения и деятельности учащихся в коллективе. Подготовка к изучению личных дел учащихся.
БК
1-7

КҚ 2,4,5
АҚ 2,5,6,7
ӨО КП 01. 2
Білім алушы оқу практикасы бойынша келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- практика ұйымдастыратын пәндердің теориялық негіздері туралы білімдерін пайдалану;
- жинақталған материалдарды жүйелеу;
- дидактикалық зерттеу жүргізу;
- бақылау және өзін - өзі қадағалау тәсілдерін;
- пәндер бойынша зерттеу жұмыстарының әдістерін пайдалану;
- диагностика нәтижелерін пайдалану.
Білім алушының таңдау пәні бойынша практика:
Пәндер бойынша алған білімдерін қолдануға үйрету, қосымша біліктілік алуға бағытталу. Жобаны презентациялау. Жобалық жұмысты презентациялау. Портфолио жасақтау.
БҚ 1-7
АҚ 2,5,6,7
ӨО КП
01. 3
Білім алушы оқу практикасы бойынша келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- пәндерді оқыту әдістемесінен алған білімдерін пайдалану;
- мұғалімдер, оқытушылар мен әдіскерлердің сабақтарына қатынасуы және схема бойынша талдау;
- байқау сабақтарының конспектісін құру және кесте бойынша өткізу;
- пәндер бойынша оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- Интернет желісі қызметтері мен компьютер, интерактивтік тақта мүмкіндіктерін пайдалану;
- инновациялық технологияларды пайдалану;
- болашақ мұғалімнің портфолиосын безендіру.
Байқау практикасына дайындық:
Мектептегі сабақтарға қатынасу және талдау. Пән бойынша жоспар-конспект даярлау.
Электрондық оқулықтарды пайдаланып «сабақ ішіндегі сабақты» ұйымдастыру, АКТ пайдаланып сабақ кезеңдерін көрсету.
Байқау сабақтарына таратпа материалдарды, көрнекі құралдарды, дидактикалық ойындарды даярлау және жүйелеу.
Болашақ мұғалім портфолиосын жинақтау. Әдістемелер бойынша жобаларды презентациялау.
БҚ 1-10
КҚ 2,4,5
АҚ 1-7
ӨО КП
01. 4
Білім алушы оқу практикасы бойынша келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- семинарға қатысу;
- жазғы сауықтыру лагерлеріндегі тәрбие жұмысы жоспарымен таныстыру, талдау;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстарының байқау сценарийлерін құру;
- лагерде қызығушылықтарына қарай балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастыру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- компьютер және Интернет желісі қызметтерін пайдалану;
- вожатый портфолиосын безендіру.
Жазғы практикаға дайындық:
Семинар өткізу. Жазғы сауықтыру лагері тәрбиешілерінің жұмыс жоспарымен және талдау әдістерімен таныстыруды ұйымдастыру.
Іс-шаралар және ұжымдық шығармашылық жұмыстар жоспарын құрастыру.
Лагерде қызығушылықтары бойынша балалардың бос уақытын ұйымдастыруға даярлау.
Жазғы демалыс бойынша оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеруге үйрету.
Вожатый портфолиосын жинақтау. Жазғы практика бойынша жобаны презентациялау.
БҚ 1-7
КҚ 2,3, 4,5,6

ПК 2,4,5
СК 2,5,
6,7
ПО ПП 01.2
В области учебной практики обучающийся должен владеть следующими умениями:
применять теоретические знания по выбранным дисциплинам, по которым организуется практика;
систематизировать собранный материал;
проводить дидактические исследования;
владеть способами контроля и самоконтроля;
владеть методами исследовательской работы по предметам;
пользоваться результатами диагностики.
Практика по дисциплине по выбору обучающихся: Обучение к применению полученных знаний.
Ознакомление с календарно- тематическими планами, план-конспектами урока информатики.
Разработка и оформление конспектов уроков (стандартных и по шаблону).
Разработка конспектов различных типов урока, включая нестандартные и с применением ИКТ.
Определение целей и задач урока на основе компетентностей: решения проблем, информационной и коммуникативной. Подготовка материалов по применению компьютерной технологии /интерактивной доски, проектора/, наглядного методического пособия. Разработка картонного наглядного материала- лабораторные и практические задания.
Защита проектов. Сбор материалов портфолио.
БК
1-7
СК 2,5,6,7
ПО ПП 01.3
В области учебной практики обучающийся должен владеть следующими умениями:
применять знания по методике преподавания дисциплин;
посещать и анализировать уроки учителей, преподавателей и методистов по схеме;
составлять пробные конспекты уроков и проводить уроки по расписанию;
владеть способами поиска учебной информации по предметам;
пользоваться компьютером, интерактивной доской и услугами сети Интернет;
применять инновационные технологии;
оформлять портфолио будущего учителя.
Подготовка к пробной практике:
Посещение и анализ показательных уроков в школе.
Подготовка план-конспектов по предмету.
Организация пробных уроков «урок в уроке» с применением электронных учебников, показ этапов урока с применением ИКТ. Подготовка и систематизация наглядных пособий, дидактических игр, раздаточных материалов для пробных уроков.
Сбор портфолио будущего учителя. Презентация проектов по разделам методик.
БК
1-10
ПК 2,4,5
СК 1-7
ПО ПП 01.4
В области учебной практики обучающийся должен владеть следующими умениями:
посещать семинар;
знакомиться с планами работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере, анализировать их;
составлять пробные сценарии коллективных творческих дел;
организовывать досуг детей по интересам на базе действующего лагеря;
владеть способами поиска учебной информации;
уметь пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
оформлять портфолио вожатого.
Подготовка к летней практике:
Проведение семинара. Организация знакомства с планами работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере и методами анализа. Составление планов мероприятий и сценариев коллективных творческих дел.
Подготовка к организации досуга детей по интересам на базе действующего лагеря. Обучение к овладению способами поиска учебной информации по летнему отдыху.
Сбор портфолио вожатого. Презентация проектов по летней практике.
БК 1-7
ПК 2,3,
4,5,6

АҚ 1,2,4
ӨО КП 01. 5
Білім алушы оқу практикасы бойынша келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- компьютер, оргтехника мүмкіндіктерін пайдалануда білімдерін қолдану;
- өзбетімен Интернетке шығу, браузермен жұмыс жасау;
- антивирустық және архивтеу программаларын қолдану;
- іздеу серверлерінің ерекшеліктерін айыру;
- компьютермен жұмыста қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
- оқу ақпаратын іздеу және өңдеу тәсілдерін меңгеру;
- компьютер мен Интернет желісі қызметтерін қолдану.
Интернетпен жұмысқа дайындық:
Интернетпен жұмыс жасау алгоритмімен танысу. Іздеу серверлерімен, ақпарат іздеу және өңдеу әдістерін үйрену. Интернет бүкіләлемдік желісінен ғылыми-педагогикалық ақпарат іздеу әдістемесі. Негізгі ақпараттық-іздеу машиналары: Rambler, Апорт т.б. Сайттарға шолу. Электрондық почтамен жұмыс. Қашықтан оқытуға, оқу теледидары материалдарын пайдалануға дайындық. Оргтехникамен практикалық жұмысқа дайындық. Жобалар презентациясы.
БҚ 1,3, 5,6,10
АҚ 2,4,5,6
ӨО КП 01. 6
Білім алушы оқу практикасы бойынша келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- пән әдістемелерін қолдану;
- сабақтың конспект-жоспарлары мен сыныптан тыс шаралар жоспарын құру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- компьютер, интерактивтік тақта, Интернет желісі қызметтерін қолдану тәсілдерін меңгеру;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- болашақ мұғалімнің портфолиосын безендіру.
Өндірістік диплом алдындағы практикаға дайындық:
Пәндер бойынша машықкер папкасын даярлау. Білім тексеруге дайындық. Мектепте өзбетімен жұмыстануға дайындық. Болашақ мұғалім портфолиосын қорғау. Жобалар презентациясы.
БҚ 1,3,5, 6,10
КҚ 2,3,5,7
АҚ 1-7
ӨО КП 02
Педагогикалық практика
ӨО КП 02. 1
«Педагогикалық қызметке кіріспе» практикасын ұйымдастыруда білім алушы келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- педагогикалық еңбектің ролін және біртіндеп мұғалім мамандығының әлеміне ену қажеттігін түсіну;
- кәсіптік қызмет саласында болашақ мамандық таңдаудың маңыздылығын түсіну;
- кәсіптік қызмет саласының мәнін түсіну;
- мектеп жасындағыларды жан-жақты қалыптастырудағы мұғалімнің оқу-тәрбие жұмысын бақылау;
- білім алушылардың жеке құжаттарының, сынып және ұзартылған күн тобы журналдарының мазмұны және құрылысымен танысу;
- мұғалімнің педагогикалық қызметі құрылымымен танысу;
- мұғалімнің мектеп жасындағылармен қарым - қатынас стилін үйрену;
- «мұғалімнің» әлеуметтік рөлін игеру;
- педагогикалық ұжым мүшелерімен қарым-қатынас мәдениетін, жаңа әлеуметтік рөлдерді білу;
- әлемдік көзқарастағы проблемаларға, ұжымдағы өзіндік әлеуметтік мәртебесіне саналы қызығушылық таныту;
- әлеуметтендіру мен өмір сүру нормаларына бағынудың түрлі факторларымен өзара ықпалдасу арқылы мектептен тыс жағдайда әлеуметтік қатынас орнату;
- ұлттық және әлемдік мәдениет құндылықтарын игеру;
- болашақ педагогикалық қызметке дайындық құралы ретінде педагогикалық практиканың мәнін түсіну;
- өзінің даралығын сезінуі және өзін-өзі дамытуға, өзін-өзі анықтауға, өзін-өзі іске асыруға, өмірлік жоспарларды қалыптастыруға дайын болу;
- өзін әлем азаматы ретінде сезіну, көпмәдениетті тұлғаның сапаларын меңгеру;
- салауатты өмір салтына дайын болуы және беделді қажеттіліктерді игеру;
- мектептегі педагогикалық практикадан өту кезінде өз қызметін дұрыс жоспарлау;
- бақылау күнделігін жүргізуі және педагогикалық практика кезіндегі жұмысын талдау;
- мұғалімнің оқу-тәрбие қызметін, мектеп жасындағылардың тәртібі мен қызметін бақылау.
Педагогикалық қызметке кіріспе:
Мектептің оқу-тәрбие үрдісімен танысу. Мектептің жоспарын, мұғалімнің, сынып жетекшісінің оқу-тәрбие жұмыстары жоспарын зерттеу.
Құзыреттілікті қалыптастыратын күнтізбелік – тақырыптық және сабақ жоспарларын жасақтау технологиясын зерттеу.
Мұғалімнің, сынып жетекшісінің жұмысын, мұғалімнің мектеп жасындағы білім алушылармен қарым-қатынасын бақылау.
Ұжымдағы білім алушылардың қарым-қатынасын, жүріс-тұрысын, іс-әрекетін зерттеу.
Білім алушылардың жеке құжаттарын зерттеу. Жобалар презентациясы.

СК 1,2,4
ПО ПП 01.5
В области учебной практики обучающийся должен владеть следующими умениями:
применять знания по использованию возможностей компьютера, оргтехники;
самостоятельно выходить в Интернет, работать с браузером;
использовать антивирусные программы и программы архивирования;
отличать особенности поисковых серверов;
соблюдать технику безопасности при работе с компьютером;
владеть способами поиска и обработки учебной информации;
пользоваться компьютером и услугами сети Интернет.
Подготовка к работе с Интернетом:
Изучение алгоритма выхода в Интернет. Обучение работы с поисковыми серверами, с методами поиска и обработки информации.
Методика поиска научно-педагогической информации в глобальной сети Интернет. Основные информационно-поисковые машины: Rambler, Апорт и др.
Обзор сайтов. Работа с электронной почтой. Подготовка к дистанционному обучению, к использованию материалов учебного телевидения. Подготовка к практической работе с оргтехникой.
Презентация проектов.
БК 1,3, 5,6, 10
СК 2,4, 5,6
ПО ПП 01.6
В области учебной практики обучающийся должен владеть следующими умениями:
применять методику преподавания дисциплин;
составлять план-конспекты уроков и внеклассных мероприятий;
владеть способами поиска методической информации по предметам;
владеть способами применения компьютера, интерактивной доски и услугами сети Интернет на уроке;
применять инновационные технологии на уроке;
оформлять портфолио будущего учителя.
Подготовка к производственной преддипломной практике:
Подготовка папки практиканта по предмету. Подготовка к смотру знаний. Подготовка к самостоятельной работе в школе. Защита портфолио будущего учителя. Презентация проектов.
БК 1,3,5, 6,10
ПК 2,3,5,7 СК 1-7
ПО ПП 02
Педагогическая практика
ПО ПП 02.1
При организации практики «Введение в педагогическую деятельность» обучающийся должен владеть следующими умениями:
понимать роль педагогического труда и необходимость постепенного вхождения в мир профессий учителя;
понимать значимость выбора будущей сферы профессиональной деятельности;
изучать учебно-воспитательную работу школы, учителя по всестороннему формированию школьников;
изучать содержание и структуру личных дел учащихся, классного журнала и журнала группы продленного дня;
изучать структуру педагогической деятельности учителя;
изучать стили общения учителя со школьниками;
освоить новые социально значимые роли «учителя»;
владеть культурой общения с членами педагогического коллектива, уметь осваивать новые социальные роли;
проявлять осознанный интерес к мировоззренческим проблемам, собственному социальному статусу в коллективе;
строить социальные отношения за рамками школы посредством взаимодействия с различными факторами социализации и подчинение нормам социальной жизни;
иметь потребность в овладении ценностями национальной и мировой культур;
осознавать значимость педагогической практики, как средства подготовки к будущей педагогической деятельности;
осознавать себя гражданином мира, владеть качествами поликультурной личности;
планировать свою деятельность в школе в период прохождения педагогической практики;
вести дневник наблюдений и анализировать проделанную во время педагогической практики работу.
Введение в педагогическую деятельность:
Знакомство с учебно-воспитательным процессом в школе.
Изучение планов школы, планов по воспитательной работе учителя, классного руководителя по организации учебно-воспитательной работы. Изучение технологии разработки календарно-тематического и поурочного планов учителя по формированию компетенции. Наблюдение за работой учителей, классных руководителей, за стилем общения учителя со школьниками. Изучение общения, поведения и деятельности учащихся в коллективе. Наблюдение личных дел учащихся.
Презентация проектов.

БҚ 1-7
КҚ 2,4,5
АҚ 2,5,6,7
ӨО КП 02. 2
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы практикасын ұйымдастыруда білім алушы келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- тәрбие жұмысының жоспарын
- құрылымдау, мазмұнын анықтауды;
- мұғалімнің оқытудың дамытушылық және тәрбиелік қызметін жүзеге асыруды;
- білім алушыларды тәрбиелеу әдістерін, құралдарын және формаларын, тәрбиелік іс-шараларды дайындау және өткізуді;
- білім алушылар ұжымының даму деңгейін және оны қалыптастыру үшін жүргізілетін тәрбие жұмысын зерттеуді;
- Мұғалімнің білім алушылардың ақыл-ойын, адамгершілігін, эстетикалық талғамын және дене мәдениетін қалыптастыратын тәрбие жұмысының жүйесін анықтауды;
- мұғалімдердің ата-аналармен біріккен жұмысының мазмұны мен формаларымен танысуды;
- мұғалімнің тәрбиелік қызметін бақылау және талдауды;
білім алушылардың мінез-құлқы мен жүріс-тұрысын, іс-әрекетін бақылау, бақылау хаттамасын жүргізу, талдауды;
- білім алушыларды жан-жақты қалыптастыру үшін түрлі тәрбиелік іс-шараларды дайындау, жоспар-сценарий құру және өткізуді;
- білім алушылармен ұжымдық шығармашылық жұмыс ұйымдастыру және өткізуді;
- сынып жетекшісі мен тәрбиешісінің портфолиосын толықтыруды.
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы:
Тәрбие жұмысы жоспарын жасақтау технологиясын пайдалану.
Мұғалімнің білім алушылардың ата-аналарымен бірлескен жұмысы мазмұнын, құрылымын, формасын зерттеу.
Мұғалімнің тәрбие жұмысын зерттеуін ұйымдастыру, талдау схемасын зерттеу.
Білім алушылардың тәртібі мен іс-әрекетін зерттеуді ұйымдастыру және зерттеу хаттамасын жүргізуге үйрету. Сыныптан тыс сағаттарды ұйымдастыру. Білім алушылармен ұжымдық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу.
Портфолионы толықтыру. Жобалар презентациясы.
БҚ 1,2,3,5, 6,8,10
КҚ 3,4,5,6
АҚ 1,2,4, 5,6,7
ӨО КП 02.3
Білім алушы келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- пәндік және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндеттерін, түрлері мен әдістері;
- оқу-көрнекі құралдарын жасақтауы және қолдануы, білім алушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
- сабақта оқу – көрнекі құралдар мен инновациялық технологияларды пайдалану;
- сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
- балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, сабақты өткізудің тиімді формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау;
- практика кезінде өз қызметін бақылау тәсілдерін меңгеру;
- өз қызметін бағалау мен талдау тәсілдерін меңгеру;
- болашақ мұғалімнің портфолиосы мазмұнын жинақтау және жаңарту.
Білім алушының таңдау пәні бойынша практика:
Сыныптағы оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастырумен, жекелеген мұғалімдердің жұмыстарымен таныстыру. Оқу-тәрбие үрдісін бақылау және оның нәтижелерін талдау іскерліктері мен дағдыларын жетілдіру. Білім алушыларды сабақты өткізу әдіс-тәсілдері және білім алушылардың жас және жеке мүмкіндіктеріне сай танымдық іс-әрекетіне басшылық ету дағдыларымен қаруландыру. Білім алушыларды пән бойынша сыныптан тыс жұмыстарды, тәрбиелік шараларды өткізу әдіс-тәсілдерімен қаруландыру. Байқау сабақтарын және пән бойынша сыныптан тыс шаралар өткізу. Машықкердің байқау сабағына және сыныптан тыс шараларына қатынасу және талдау. Әдістемелік әдебиет, оқулықтар, дидактикалық материалдар, көрнекі құралдар, компьютерлік технологиялармен жұмыс істеу, сабақ және сыныптан тыс шаралардың конспектілерін дайындау және безендіру іскерліктері мен дағдыларын жетілдіру. Болашақ мұғалім портфолиосын жаңарту.

БК 1-7
ПК 2,4,5
СК 2,5, 6,7
ПО ПП 02.2
При организации практики по внеклассной воспитательной работе обучающийся должен владеть следующими умениями:
структурировать и определять содержание плана воспитательной работы;
реализации учителем воспитательной и развивающей функций обучения;
применения методов, средств и формы организации воспитания учащихся, методики подготовки и проведения воспитательных мероприятий;
определения уровни (стадии) развития ученического коллектива и воспитательную работу учителя по его формированию;
системы воспитательной работы учителя по умственному, нравственному, эстетическому и физическому формированию школьников;
содержания и формы совместной работы учителя с родителями школьников;
наблюдения за воспитательной деятельностью учителя, анализировать ее;
наблюдения за поведением и деятельностью школьников, вести протокол наблюдения, анализировать его;
подготовки, составления план-сценарий и проведения различных воспитательных мероприятий по всестороннему формированию личности школьников;
организации и проведения с учащимися коллективных творческих дел;
пополнение портфолио воспитателя, классного руководителя.
Технология внеклассной работы:
Применение технологии разработки плана по воспитательной работе. Изучение содержания и формы совместной работы учителя с родителями школьников. Наблюдение за воспитательной деятельностью учителя, изучение схемы анализа. Наблюдение за поведением и деятельностью школьников, обучение ведению протокола наблюдения.
Разработка сценариев классных часов. Организация и проведение с учащимися коллективных творческих дел.
Пополнение портфолио. Презентация проектов.
БК 1,2, 3,5, 6,8, 10
ПК 3,4, 5,6
СК 1,2, 4,5, 6,7
ПО ПП 02.3
В области практике обучающийся должен владеть следующими умениями:
определять цели и задачи уроков, в соответствии ожидаемый результатам;
изготовят и применять учебно-наглядные пособия;
составлять календарно-тематические и поурочные планы урока;
применять инновационные технологии на уроке;
проводить уроки;
выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения урока с учетом возрастных особенности детей;
обновлять и совершенствовать содержание портфолио будущего учителя.
производить самоконтроль, взаимоконтроль, самоанализ и взаимно анализ педагогического деятельности;
организации разработки и защиты проектов.
Практика по дисциплине по выбору обучающихся:
Ознакомление с организацией учебно-воспитательного процесса в классе школе работой учители- предметников обучающихся методами и приемами проведения уроков. Проведение посещение и анализ уроков. Учителей и практикантов. Совершенствование умений и навыков работы с источниками методической, теоретической информаций, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерный технологии, разработка и оформления конспектов уроков и дидактического и заниматься материала. Обновление содержания портфолио будущего учителя. Презентация проектов.

БҚ 1-7
АҚ 2,5,6,7
ӨО КП 02. 4
Білім алушы практика бойынша келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- пәндік және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндеттерін, түрлері мен әдістері анықтау;
- оқу-көрнекі құралдарын жасақтау және қолдану, мектеп жасындағы білім алушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- пән бойынша сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
- балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, сабақты өткізудің тиімді формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау;
- практика кезінде өз қызметін бақылау және талдау;
болашақ мұғалімнің портфолиосы мазмұнын жаңарту.
Байқау практикасы:
Сыныптағы оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастырумен, жекелеген мұғалімдердің жұмыстарымен таныстыру.
Электрондық оқулықтар, АКТ пайдаланып пәндер бойынша сабақтың жоспар-конспектісін, сыныптан тыс сағаттарын құруда әдіс-тәсілдерді пайдалану,
Балалардың танымдық іс-әрекетіне басшылық ету. Машықкердің байқау сабақтарына қатынасу және талдау.
Байқау сабақтарына таратпа материалдарды, көрнекі құралдарды, дидактикалық ойындарды пайдалану.
Болашақ мұғалім портфолиосын жаңарту.
Жеке әдістемелер бойынша жобалар презентациясы.
БҚ 1-10
КҚ 2,4,5
АҚ 1-7
ӨО КП 02. 5
Білім алушы практика бойынша келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- жазғы сауықтыру лагерлеріндегі тәрбие жұмысы жоспарымен таныстыру, талдау;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстарын, іс-шаралар өткізу;
- лагерде қызығушылықтарына қарай балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастыру;
- балалардың уақытша ұйымдарында өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- компьютер және Интернет желісі қызметтерін пайдалану;
- күнделік жүргізу;
- вожатый портфолиосын безендіру.
Сауықтыру лагеріндегі жазғы практика:
Жазғы сауықтыру лагері тәрбиешілерінің жұмыс жоспарымен және талдау әдістерімен танысу.
Іс-шаралар және ұжымдық шығармашылық жұмыстар өткізу.
Лагерде қызығушылықтары бойынша балалардың бос уақытын ұйымдастыру.
Спорт-сауықтыру жұмыстары.
Жазғы демалыс бойынша оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру.
Педагогикалық күнделікті жүргізу.
Вожатый портфолиосын мазмұнын жаңарту. Жазғы практика бойынша жобалар презентациясы.
БК 1-7
ПК 2,3, 4,5,6
СК 1,2,4
ӨО КП 03
Білім алушы практика бойынша келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
мұғалімнің оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлау жүйесін білу;
- педагогикалық кеңестің, әдістемелік бірлестіктің, сыныптың оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлауға қатысу;
- пәндер бойынша сабақтың және сыныптан тыс шаралардың конспект-жоспарларын құрастыру:
- пәндер бойынша әдістемелік ақпаратты іздеу тәсілдерін меңгеру;
- компьютер, интерактивтік тақта, Интернет желісі қызметтерін пайдалану тәсілдерін меңгеру;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- курстық және диплом жұмыстарын дайындауда педагогикалық эксперимент немесе шығармашылық жұмыс жүргізу;
- ата – аналар жиналысын өткізу, білім алушылардың ата – аналармен байланыс орнату;
- кәсіптік бағдарлау жұмыстарын жүргізу;
- мектеп құжаттарын, елді мекеннің тұрғылықты халқымен, жасөспірімдерімен, балалармен көпшілік – мәдени шаралар жүргізуі,
- мұғалімдердің тәжірибесін зерттеу және жинақтау;
- күнделік жүргізу;
- мұғалім портфолиосының мазмұнын жаңарту.
Өндірістік диплом алдындағы практика:
Кластағы оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастыру.
240 сабақ және сыныптан тыс шаралар өткізу. Ата-аналар жиналысын өткізу. Балалармен жеке жұмыс жүргізу. Озық педагогикалық тәжірибелермен; мектептің әдістемелік жұмысымен танысу.
Педагогикалық кеңес жұмысымен танысу және пән мұғалімдерінің әдістемелік бірлестігі жұмысына қатынасу. Мұғалім портфолиосы мазмұнын жаңарту.
Жобалар презентациясы.

БК 1-7
СК 2,5, 6,7
ПО ПП 02.4
При организации пробной практики обучающийся должен владеть следующими умениями:
определять цели и задачи уроков и внеклассных занятий, формы и методы уроков и внеклассных занятий;
изготовлять и применять учебно-наглядные пособия, организовать исследовательскую и проектную деятельность школьников;
составлять календарно-тематические и поурочные планы урока;
применять инновационные технологии на уроке;
проводить уроки и внеклассные занятия по предметам;
выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения урока с учетом возрастных особенностей детей;
контролировать и анализировать свою деятельность в период практики;
обновлять содержание портфолио будущего учителя.
Пробная практика:
Ознакомление с организацией учебно-воспитательного процесса в классе, с работой отдельных учителей. Использование методов и приемов составления конспектов и проведения уроков и внеклассных занятий с применением электронных учебников, ИКТ, руководства познавательной деятельностью школьников.
Посещение и анализ пробных уроков практикантов.
Использование на уроках наглядных пособий, дидактических игр, раздаточных материалов.
Сбор портфолио будущего учителя. Презентация проектов по разделам методик.
БК 1-10
ПК 2,4,5
СК 1-7
ПО ПП 02.5
При организации летней практики обучающийся должен владеть следующими умениями:
знакомиться с планами работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере, анализировать их;
проводить мероприятий и коллективные творческие работы;
организовывать досуг детей по интересам на базе действующего лагеря;
организовать самоуправление во временных объединениях детей;
владеть способами поиска учебной информации;
уметь пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
вести дневник;
обновлять портфолио вожатого.
Летняя практика в оздоровительном лагере:
Знакомство с планами работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере и методами анализа. Проведение мероприятий и коллективных творческих работ.
Организация досуга детей по интересам на базе действующего лагеря. Спортивно-оздоровительная работа.
Туристско-краеведческая работа. Овладение способами поиска учебной информации по летнему отдыху.
Ведение педагогического дневника. Пополнение портфолио вожатого. Презентация проектов по летней практике.
БК 1-7
ПК 2,3,
4,5,6
СК 1,2,4
ПОПП 03
При проведении производственной преддипломная практики обучающийся должен владеть следующими умениями:
знать систему планирования учебно-воспитательной работы учителя;
принимать участие в планировании учебно-воспитательной работы в классе, работы методического объединения, педагогического совета;
составлять план-конспекты уроков и внеклассных мероприятий по предметам;
владеть способами поиска методической информации по предметам;
владеть способами применения компьютера, интерактивной доски и услугами сети Интернет на уроке;
применять инновационные технологии на уроке;
проводить педагогический эксперимент или творческую работу с целью сбора материала и использования его при подготовке курсовой и дипломной работ;
устанавливать связь с родителями учащихся, проводить родительские собрания;
проводить профориентационную работу;
вести школьную документацию, культурно-массовую работу с населением, детьми, подростками по месту жительства;
наблюдать и обобщать опыт учителя своего класса;
заполнять дневник в период практики;
обновлять содержание портфолио учителя.
Производственная преддипломная практика:
Организация учебно-воспитательной работы в классе. Проведение 200-240 уроков. Проведение родительских собраний. Организация индивидуальной работы с детьми.
Знакомство с передовым педагогическим опытом учителя, с методической работой школы.
Участие в работе методического объединения учителей, педагогического совета школы.
Обновление содержания портфолио учителя. Презентация проектов.

КҚ 3,6
АҚ 2
ЖГП 04
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- қазақ мемлекеттілігінің тууы, дамуы қалыптасу ерекшеліктерін;
- Қазақстанның Ресейге қосылуы туралы, отаршылдық саясаттың мәнін;
- Патшалық үкіметтің құлауы мен Қазақстанда Уақытша үкіметтің пайда болуын;
- «Алаш» партиясының құрылуы және оның қайраткерлері туралы;
- Азамат соғысы мен соғыс жылдарындағы экономикалық саясаттың халыққа тигізген ауыртпалығын;
- Қазақстан халқының Ұлы Отан соғысының шайқастары мен тылында көрсеткен ерліктерін;
- авторитаризм кезеңіндегі әлеуметтік – экономикалық даму ерекшеліктерін;
- Тәуелсіз Қазақстан Республикасының қалыптасу үрдісін;
- ТМД елдерінің интеграцияландыру үрдісінің ерекшеліктерін;
- Қазақстандық Жастар Конгрессінің мақсат-міндеттерін;
меңгеруі тиіс:
- XV – XXI ғ. басындағы саясатқа сипаттама және тарихи баға беруді;
- Қазақстанның Ресейге қосылу себептерін ашуды;
- Қайта құру кезіндегі экономика мен саясаттағы қарама-қайшылықтар мен проблемаларды сараптауды;
- Тәуелсіз Қазақстанның қалыптасу үрдісін сипаттауды;
- Евразиялық Қоғамдастықты, оның Қазақстандағы Евразиялық Қоғамдастықты қалыптастырудағы ролін ашуды;
- жастарға қазақстандық патриотизм рухында тәрбие берудегі Қазақстанның жастар ұйымдарының рөлін ашуды.
Қазақстан тарихы:
Қазақстан тарихы (XV – XXI ғ. басы).
ХҮ-ХҮІІ ғ.ғ. Қазақ хандығы. Қазақ хандығының құрылуы. Қазақстан Ресей империясының құрамында.
ХҮІІІ-ХХ ғ. ғ. қазақ халқының патшалық Ресейдің езгісіне қарсы ұлт-азаттық күресі. Қазақстан 1917 ж. Қазан төнкерісі және азаматтық қарсыластық кезеңінде. “Алаш” партиясының тарихы. Қазақстан тоталитарлық кезеңде (ХХ ғ. 20-50 ж. ж.). Қазақстан Ұлы Отан соғысы кезеңінде (1941-1945 ж. ж.). Қазақстан авторитарлық кезеңде. Қазақстан қайта құру кезеңінде. Тәуелсіз Қазақстан Республикасы.
“Қазақстан-2030” - стратегиялық бағдарламасы. Қазақстан және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы. Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті және оның ғылыми еңбектері. Қазақстан және Еуразиялық қауымдастықтық құру үрдісі. Қазақстан Республикасының жастар саясаты.
БҚ 6, 7, 8, 9
КҚ 2, 6, 7
АҚ 2, 6, 7
ЖГП 04
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- спорт түрлері бойынша ережелерді;
- гимнастикалық жаттығуларды орындау, жүгіру, граната лақтыру, шаңғымен жүру, спорттық ойындар, қозғалмалы ойындар, туристің жеке жабдықтарын пайдалану техникасын;
меңгеруі тиіс:
- дене жаттығуларын дұрыс орындауды;
- волейбол, баскетбол ойнау, снарядта гимнастикалық жаттығулар орындау, шаңғымен жүру, туристік жорықтарға қатысу, компасты пайдалану, азимут пен жорық жолбағытын анықтауды.
Дене тәрбиесі:
Теориялық мәліметтер. Жеңіл атлетика. Гимнастика. Туризм. Шаңғы дайындығы. Жүзу. Спорттық ойындар. Қимылды ойындар.
БҚ 9
КҚ 2, 3,5,6.
АҚ 2
ӘЭП 00
Әлеуметтік – экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- алғашқы қауымдық мәдениет кезеңдерін;
- Ежелгі Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим мәдениетінің негізгі кезеңдерін;
- Ортағасырлық Шығыс елдерінің ұлы ғалымдарының, ақындарының, Қайта өрлеу дәуірі ғұламаларының әлем мәдениетіне қосқан үлесін;
- реализм, символизм, натурализм және импрессионизм бағыттарының ерекшеліктерін;
- ХХ ғ. мәдениетін;
меңгеруі тиіс:
- мәдениеттану пәнінің ғылым ретіндегі мәнін ашуды;
- Беғазы - Дәндібай мәдениеті ерекшеліктерін көрсетуді;
- Ежелгі Үндістан, Вавилон, Ассирия, Иран, Ежелгі Грекия, Рим елдерінің ең ірі мәдени ошақтарының тарихи құндылығын талдауды;
- Ортағасырлық Батыс Европа және Қазақстанның сәулет өнерін, Қайта өрлеу дәуірі өкілдерінің еңбектерін сипаттауды;
- Ортағасырлық Шығыс поэзиясын сараптауды;
- ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХ ғ.ғ. өнер стильдерін салыстыруды;
- ХХ ғ. мәдениетіне сипаттауды;
- мәдениет пен діннің арақатынасын ашуды.
Мәдениеттану:
Мәдениет теориясы Ежелгі дәуір мәдениеті
(Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим).
Ортағасыр мәдениеті (Ортағасырлық Шығыс. Ортағасырлық Батыс). Жаңа дәуір мәдениеті (ХҮІІ–ХІХ ғ.ғ.)
ХХ ғ. мәдениеті. Мәдениет және дін.

ПК 3,6
СК2
ОГД 04
В результате изучения истории Казахстана обучающийся должен
знать:
образование казахской государственности и особенности его развития в ХV-ХVІІ в.в;
о присоединении Казахстана к России, сути колониальной политики;
о свержении царского правительства и образовании Советов и органов Временного правительства в Казахстане;
об образовании партии «Алаш» и ее деятелях;
тяжелые последствия гражданской войны и политики «Военного коммунизма»;
подвиги казахстанцев на фронте и в тылу в годы Великой Отечественной войны;
особенности развития в период авторитаризма;
образование РК, основные приоритеты развития;
проблемы интеграционного процесса стран СНГ;
образование Казахстанского Конгресса молодежи и его задачах;
уметь:
охарактеризовать и дать историческую оценку политики XV – нач. XXI в.;
раскрыть причины, ход присоединения Казахстана к России;
проанализировать проблемы и противоречия политического и экономического развития Казахстана в период перестройки;
охарактеризовать процесс образования РК;
раскрыть значение Евразийского Сообщества и роль Казахстана в процессе формирования Евразийского Сообщества;
раскрыть роль молодежной организации Казахстана в воспитании у молодежи казахстанского патриотизма и определить свое участие в этом процессе.
История Казахстана:
История Казахстана (XV – нач. XXI в).
Казахское ханство в ХV-ХVІІ в.в. Образование казахского ханства. Казахстан в составе Российской империи.
Национально-освободительная борьба казахского народа против колониального гнета царской России (XVIII-XIX вв). Казахстан в период гражданского противостояния. История партии «Алаш». Казахстан в период тоталитаризма (20-50 гг ХХ в). Казахстан в период Великой Отечественной войны (1941-1945 гг). Казахстан в период авторитаризма (50-80 гг). Казахстан в период перестройки. Независимая Республика Казахстан.
Стратегическая программа «Казахстан - 2030». Казахстан и СНГ. Первый Президент РК, его труды. Казахстан и ЕврАзЭС. Молодежная политика РК.
БК6,7,8,9
ПК 2,6,7
СК 2,6,7
ОГД 05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
правила техники безопасности;
правила по видам спорта;
технику выполнения гимнастических упражнений, бега, метания гранаты, толкания ядра, катания на лыжах, спортивных игр, подвижных игр, индивидуальное снаряжение туриста;
уметь:
правильно выполнять физические упражнения;
играть в волейбол, баскетбол, выполнять гимнастические упражнения на снарядах, ходить на лыжах, участвовать в туристических походах, пользоваться компасом, определять азимут и маршрут туристический.
Физическая культура:
Теоретические сведения. Легкая атлетика. Туризм. Гимнастика. Лыжная подготовка. Спортивные игры. Подвижные игры.
БК 9
ПК 2,3,
5,6
СК2
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
периодизацию развития первобытной культуры;
основные этапы развития культуры Древней Индии, Китая, Месопотамии, Греции, Рима;
вклад в мировую культуру великих ученых, поэтов Востока, титанов Возрождения;
особенности реализма, символизма, натурализма и импрессионизма;
культуре ХХ в;
уметь:раскрыть предмет и задачи культурологии как научной дисциплины; показать особенности памятников Бегазы- Дандыбаевской культуры;
анализировать историческую ценность памятников культуры Древней Индии, Вавилонии, Ассирии, Ирана, Древней Греции и Древнего Рима;
описывать памятники архитектуры Западной Европы и Средневекового Казахстана, известные работы титанов Возрождения;
анализировать поэзию средневекового Востока;
дать сравнительный анализ художественных стилей ХVІІ, ХVІІІ-ХІХвв;
охарактеризовать особенности культуры ХХ в;
рассказать о взаимосвязях культуры и религии.
Культурология:
Теория культуры. Культура Древнего мира (Индия, Китай, Месопотамия, Греция, Рим). Культура Средневековья (Средневековый Восток. Средневековая Европа). Культура Нового Времени
(ХVІІ–Х ІХ вв.). Культура ХХ века. Культура и религия.

КҚ 2,4,5
АҚ 2,5,6,7
ӨО КП 02. 2
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы практикасын ұйымдастыруда білім алушы келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- тәрбие жұмысының жоспарын құрылымдау, мазмұнын анықтауды;
- мұғалімнің оқытудың дамытушылық және тәрбиелік қызметін жүзеге асыруды;
- білім алушыларды тәрбиелеу әдістерін, құралдарын және формаларын, тәрбиелік іс-шараларды дайындау және өткізуді;
- білім алушылар ұжымының даму деңгейін және оны қалыптастыру үшін жүргізілетін тәрбие жұмысын зерттеуді;
- Мұғалімнің білім алушылардың ақыл-ойын, адамгершілігін, эстетикалық талғамын және дене мәдениетін қалыптастыратын тәрбие жұмысының жүйесін анықтауды;
- мұғалімдердің ата-аналармен біріккен жұмысының мазмұны мен формаларымен танысуды;
- мұғалімнің тәрбиелік қызметін бақылау және талдауды;
- білім алушылардың мінез-құлқы мен жүріс-тұрысын, іс-әрекетін бақылау, бақылау хаттамасын жүргізу, талдауды;
- білім алушыларды жан-жақты қалыптастыру үшін түрлі тәрбиелік іс-шараларды дайындау, жоспар-сценарий құру және өткізуді;
- білім алушылармен ұжымдық шығармашылық жұмыс ұйымдастыру және өткізуді;
- сынып жетекшісі мен тәрбиешісінің портфолиосын толықтыруды.
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы:
Тәрбие жұмысы жоспарын жасақтау технологиясын пайдалану.
Мұғалімнің білім алушылардың ата-аналарымен бірлескен жұмысы мазмұнын, құрылымын, формасын зерттеу.
Мұғалімнің тәрбие жұмысын зерттеуін ұйымдастыру, талдау схемасын зерттеу.
Білім алушылардың тәртібі мен іс-әрекетін зерттеуді ұйымдастыру және зерттеу хаттамасын жүргізуге үйрету. Сыныптан тыс сағаттарды ұйымдастыру. Білім алушылармен ұжымдық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу.
Портфолионы толықтыру. Жобалар презентациясы.
БҚ 1,2,3,5,6,8,10
КҚ 3,4,5,6
АҚ 1,2,4, 5,6,7
ӨО КП 02.3
Білім алушы келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- пәндік және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндеттерін, түрлері мен әдістері;
- оқу-көрнекі құралдарын жасақтауы және қолдануы, білім алушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
- сабақта оқу – көрнекі құралдар мен инновациялық технологияларды пайдалану;
- сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
- балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, сабақты өткізудің тиімді формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау;
- практика кезінде өз қызметін бақылау тәсілдерін меңгеру;
- өз қызметін бағалау мен талдау тәсілдерін меңгеру;
- болашақ мұғалімнің портфолиосы мазмұнын жинақтау және жаңарту.
Білім алушының таңдау пәні бойынша практика:
Сыныптағы оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастырумен, жекелеген мұғалімдердің жұмыстарымен таныстыру. Оқу-тәрбие үрдісін бақылау және оның нәтижелерін талдау іскерліктері мен дағдыларын жетілдіру. Білім алушыларды сабақты өткізу әдіс-тәсілдері және білім алушылардың жас және жеке мүмкіндіктеріне сай танымдық іс-әрекетіне басшылық ету дағдыларымен қаруландыру. Білім алушыларды пән бойынша сыныптан тыс жұмыстарды, тәрбиелік шараларды өткізу әдіс-тәсілдерімен қаруландыру. Байқау сабақтарын
және пән бойынша сыныптан тыс шаралар өткізу. Машықкердің байқау сабағына және сыныптан тыс шараларына қатынасу және талдау. Әдістемелік әдебиет, оқулықтар, дидактикалық материалдар, көрнекі құралдар, компьютерлік технологиялармен жұмыс істеу, сабақ және сыныптан тыс шаралардың конспектілерін дайындау және безендіру іскерліктері мен дағдыларын жетілдіру. Болашақ мұғалім портфолиосын жаңарту.
БҚ 1-7
АҚ 1-7
ӨО КП 02. 4
Білім алушы практика бойынша келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- пәндік және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндеттерін, түрлері мен әдістері анықтау;
- оқу-көрнекі құралдарын жасақтау және қолдану, мектеп жасындағы білім алушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- пән бойынша сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
- балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, сабақты өткізудің тиімді формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау;
- практика кезінде өз қызметін бақылау және талдау;
- болашақ мұғалімнің портфолиосы мазмұнын жаңарту.
Байқау практикасы:
Сыныптағы оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастырумен, жекелеген мұғалімдердің жұмыстарымен таныстыру.
Электрондық оқулықтар, АКТ пайдаланып пәндер бойынша сабақтың жоспар-конспектісін, сыныптан тыс сағаттарын құруда әдіс-тәсілдерді пайдалану,
Балалардың танымдық іс-әрекетіне басшылық ету. Машықкердің байқау сабақтарына қатынасу және талдау.
Байқау сабақтарына таратпа материалдарды, көрнекі құралдарды, дидактикалық ойындарды пайдалану.
Болашақ мұғалім портфолиосын жаңарту.
Жеке әдістемелер бойынша жобалар презентациясы.

ПК 2,4,5
СК 2,5, 6,7
ПО ПП 2.2
При организации практики по внеклассной воспитательной работе обучающийся должен
владеть следующими умениями:
структурировать и определять содержание плана воспитательной работы;
реализации учителем воспитательной и развивающей функций обучения;
применения методов, средств и формы организации воспитания учащихся, методики подготовки и проведения воспитательных мероприятий;
определения уровни (стадии) развития ученического коллектива и воспитательную работу учителя по его формированию;
системы воспитательной работы учителя по умственному, нравственному, эстетическому и физическому формированию школьников;
содержания и формы совместной работы учителя с родителями школьников;
наблюдения за воспитательной деятельностью учителя, анализировать ее;
наблюдения за поведением и деятельностью школьников, вести протокол наблюдения, анализировать его;
подготовки, составления план-сценарий и проведения различных воспитательных мероприятий по всестороннему формированию личности школьников;
организации и проведения с учащимися коллективных творческих дел;
пополнение портфолио воспитателя, классного руководителя.
Технология внеклассной работы:
Применение технологии разработки плана по воспитательной работе. Изучение содержания и формы совместной работы учителя с родителями школьников.
Наблюдение за воспитательной деятельностью учителя, изучение схемы анализа. Наблюдение за поведением и деятельностью школьников, обучение ведению протокола наблюдения.
Разработка сценариев классных часов. Организация и проведение с учащимися коллективных творческих дел.
Пополнение портфолио. Презентация проектов.
БК 1,2,3,5,6,8,10
ПК 3,4,5,6 СК 1,2,4, 5,6,7
ПО ПП 2.3
В области практике обучающийся должен владеть следующими умениями:
определять цели и задачи уроков, в соответствии ожидаемый результатам;
изготовят и применять учебно-наглядные пособия;
составлять календарно-тематические и поурочные планы урока;
применять инновационные технологии на уроке;
проводить уроки;
выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения урока с учетом возрастных особенности детей;
обновлять и совершенствовать содержание портфолио будущего учителя.
производить самоконтроль, взаимоконтроль, самоанализ и взаимно анализ педагогического деятельности;
организации разработки и защиты проектов.
Практика по дисциплине по выбору обучающихся:
Ознакомление с организацией учебно-воспитательного процесса в классе школе работой учители- предметников обучающихся методами и приемами проведения уроков. Проведение посещение и анализ уроков.
Учителей и практикантов. Совершенствование умений и навыков работы с источниками методической, теоретической информаций, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерный технологии,
разработка и оформления конспектов уроков и дидактического и заниматься материала. Обновление содержания портфолио будущего учителя. Презентация проектов.
БК 1-7
СК 1-7
ПО ПП 2.4
При организации пробной практики обучающийся должен владеть следующими умениями:
определять цели и задачи уроков и внеклассных занятий, формы и методы уроков и внеклассных занятий;
изготовлять и применять учебно-наглядные пособия, организовать исследовательскую и проектную деятельность школьников;
составлять календарно-тематические и поурочные планы урока;
применять инновационные технологии на уроке;
проводить уроки и внеклассные занятия по предметам;
выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения урока с учетом возрастных особенностей детей;
контролировать и анализировать свою деятельность в период практики;
обновлять содержание портфолио будущего учителя.
Пробная практика:
Ознакомление с организацией учебно-воспитательного процесса в классе, с работой отдельных учителей.
Совершенствование умений и навыков наблюдения за учебно-воспитательным процессов и анализа его результатов. Вооружение обучающихся методами и приемами проведения уроков и навыками руководства познавательностью школьников в соответствии с возрастными и индивидуальными возможностями. Овладение учащимися методов и приемов проведения внеклассных занятий по предмету и воспитательных мероприятий.
Проведение пробных уроков и внеклассных занятий по предмету.
Посещение и анализ пробных уроков и внеклассных занятий практикантов. Совершенствование умений и навыков работы с методической литературой, учебниками, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерной технологии,
разработки и оформления конспектов уроков и внеклассных занятий. Обновление содержания портфолио будущего учителя. Презентация проектной работы.

5760
К 00
Кеңес беру
400
Ф 00
Факультативтік сабақтар
428
Ф 01
Элективті курс «Дінтану»
Ф 02
Арнайы курс "ЖҚТҚ/АҚТБ алдын алу"
Ф 03
Элективті курс «Лидер мектебі. Тұлғалық сапасын дамыту»
Ф 04
Арнайы курс "Мұғалімнің кәсіптік құзыреттілігі"
Ф 05
Элективті курс "Web-дизайн"
Ф 06
Элективті курс "Іскерлік ағылшын тілі"
Ф 07
Элективті курс "ДК техникалық қызмет көрсету"
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 5-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0100000 – Білім беру
Мамандығы: 0111000 – Негізгі орта білім

5760
К 00
Консультации
400
Ф 00
Факультативные занятия
428
Ф 01
Элективный курс «Религиоведение»
Ф 02
Спецкурс «Профилактика ВИЧ/СПИДа»
Ф 03
Элективный курс «Школа лидерства. Развитие лидерских качеств»
Ф 04
Спецкурс «Профессиональная компетентность учителя»
Ф 05
Элективный курс «Web-дизайн»
Ф 06
Элективный курс «Деловой английский язык»
Ф 07
Элективный курс «Техническое обслуживание ПК»
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 5
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 – Образование
Специальность: 0111000 - Основное среднее образование

БҚ 1,3, 5,10
КҚ 1,3,5,7
АҚ 2,4,5,6
ЖКП 08
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- менеджмент дамуының бағыттары мен мектептерін;
- менеджмент жүйесін, мәнін, функцияларын, деңгейлерін;
- басқару және өзін-өзі басқару әдістерін;
- микроәлеуметтік басқару принциптерін;
- менеджер қызметінің спектрін;
- бизнес-жоспар құрылымын;
меңгеруі тиіс:
- адами қарым-қатынастарды реттеуді;
- басқару әдістерін қолдану;
- бәсекеге қабілеттілікті қамтамасыз етуді;
- микроәлеуметтік басқару принциптерін қолдануды;
- қызметкерлерге жеке қарым-қатынас табуды;
- бизнес-жоспар жасақтауды.
Менеджмент негіздері
Менеджмент ғылым ретінде. Басқару ойлары теориясының дамуы. Менеджменттің ғылым ретінде дамуының бағыттары мен мектептері.
Адамдардың жүріс - тұрысы мен қарым-қатынасы. Басқару ғылымы.
Басқару мәдениетін қалыптастыру.
Басқару әдістері. Менеджмент жүйесі. Өзін-өзі басқару әдістері. Кәсіпорынды бәсекеге қабілеттікпен қамтамасыз ету.
Менеджмент мазмұны, әдістері мен қызметі.
Ішкі және сыртқы ортаны басқарудың кешенді жүйесі.
Басқару қызметі.
Дәстүрден тыс ғылыми басқару.
Менеджмент деңгейлері.
Басқару аппаратының қызметтік мақсаттары. Микроәлеуметтік басқару принциптері.
Кәсіпорын менеджері және басқару тиімділігі.
Менеджер басқарушы ретінде. Қызметкерлерге жеке қарым-қатынас. Менеджер қызметінің кең ауқымдылығы. Жоспар құру. Жұмыстың жоғарғы нәтижелілігі.
Жоспарлау -кәсіпорынды басқару жүйесі ретінде.
Бизнес – жоспар. Бизнес – жоспар құрылымы. Кәсіпорынды басқару жүйесіндегі бизнес – жоспардың орны.
БҚ 3,5,10
КҚ 2,5,7.
КМ 00
Кәсіптік модуль
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- информатиканың негіздерін;
- ақпарат, ақпараттық үрдістерді;
- санау жүйелерін;
- логиканың негізгі ұғымдарын, логикалық операцияларды;
- логикалық түйіндерді;
- ақпараттық үрдісті автоматтандыру негізін;
- ЭЕМ даму кезеңдерін, элементтік базаларын, жіктелуін;
- алгоритмдер теориясының негізін;
- ақпараттық жүйе туралы;
істей білуі тиіс:
- ақпаратты жинақтауды, өңдеуді, сақтауды, таратуды;
- ақпаратты өлшеуді, кодтауды;
- сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыруды;
- логикалық схема және шындық кестесін құруды;
- алгоритм құруды;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- ақпаратты өңдеу тәсілдерінен;
- бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстырудан;
- логикалық схема құрудан;
- ақпараттық жүйені  талдаудан.
Информатиканың теориялық негіздері:
Информатиканың фундаментальдық негіздері. Ақпарат, ақпараттық үрдістер. Санау жүйелері. Логиканың негізгі ұғымдары. Логикалық түйіндер. Ақпараттық үрдісті автоматтандыру. Пост және Тьюринг машиналары. Цифрлық автоматтар. Алгоритмдер теориясы.
Ақпараттық модельдеу.
Ақпараттық жүйелер.
БҚ 10
КҚ 1,2,4,5
АҚ 1,2,3,6
АП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- информатика пәнін оқыту әдістемесін;
- информатика пәнін оқытуды;
- ҚР мемлекеттік орта білім стандарты мазмұнын;
- мектеп информатикасы пәнінің базалық мазмұнын;
- информатика пәнін программалық, ақпараттық, әдістемелік қамтуды;
- информатика сабағының құрылымын, оған қойылатын талаптарды;
- олимпиада өткізу әдістемесін;
- оқытудың техникалық құралдарын, оларды қолдану әдістемесін;
- информатика кабинетін жабдықтауға қойылатын талаптарды;
істей білуі тиіс:
- оқушы мен мұғалімнің жұмыс орнын ұйымдастыруды;
- информатикадан оқу үрдісін жоспарлауды;
- мектеп информатикасы бағдарламасы мен оқулықтарын талдауды;
- информатика сабағын ұйымдастыруды, талдауды;
- информатикадан олимпиада өткізуді;
- информатикадан сыныптан тыс жұмыстар жүргізуді;
- оқытудың техникалық құралдарын қолдануды;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- сабақ жоспарын құрудан;
- өз жұмысында ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды қолданудан;
- қолданбалы құралдарды өз жұмысында пайдаланудан;
- электрондық программалық жабдықтармен жұмыстанудан.
Информатиканы оқыту әдістемесі
Информатиканы оқыту әдістемесі педагогикалық ғылым ретінде.
Информатиканы мектепте оқытудың мақсаты мен міндеттері.
Информатика оқыту әдістері мен формалары. ҚР мемлекеттік орта білім стандарты. Мектеп информатикасының базалық мазмұны.
Мектеп информатикасы бағдарламасы мен оқулықтарын талдау. Информатикадан оқу-әдістемелік кешен. Бағдарламалық қамту. Информатикадан оқу үрдісін жоспарлау. Информатика сабағының құрылымы мен талдау. Оқытудың техникалық құралдары мен қолдану әдістемесі. Оқыту нәтижелерін тексеру және бағалау. Сыныптан тыс жұмыстар.
Олимпиада өткізу әдістемесі. Бейіндік курстар. Информатика кабинетін жабдықтау және информатика кабинетінде оқушылардың жұмысын ұйымдастыру.
БҚ 10
КҚ 1,2,4,5
АҚ 1,2,3,6
АП 03
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ЭЕМ ұйымдастыру принципін;
- ЭЕМ даму тарихы, кезеңдері мен жіктелуін;
- ЭЕМ архитектурасын;
- ЭЕМ-нің арифметикалық-логикалық негіздерін;
- процессор, жады жұмыстарын;
істей білуі тиіс:
- ЭЕМ-мен жұмыс жүргізуді;
ЭЕМ түрлерін айыруды;
- ЭЕМ құрылғыларын басқаруды;
- ЭЕМ-мен жұмыстағы қателіктерді анықтауды;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- ЭЕМ құрылғыларын орнатудан;
- ЭЕМ-нің жаңалықтарын зерттеу, өз тәжірибесінде қолданудан;
- ЭЕМ-мен жұмысты ұйымдастырудан.
Компьютер архитектурасы
ЭЕМ ұйымдастыру принципі. ЭЕМ даму тарихы, кезеңдері мен жіктелуі. ЭЕМ архитектурасы.  ЭЕМ-нің арифметикалық-логикалық негіздері. ЭЕМ функционалдық ұйымдастырылуы.
ЭЕМ құрылғыларын ұйымдастыру. Процессорлар. Жады. ЭЕМ жадысын басқару.
Микропроцессор жүйесінің архитектурасы. Процессорлық модуль. Негізгі ішкі жүйелер жұмысы. Үзілу. Енгізу/ шығарудың базалық жүйесі. Интерфейстер.
Конвейерлер. Параллелизм.
ЭЕМ-нің қазіргі даму тенденциялары.
Мультикомпьютерлер мен мультипроцессорлар.
БҚ 10
КҚ 7
АҚ 3-7
АП 04
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- алгоритм түсінігін, қасиеттерін, берілу тәсілдерін (табиғи, графикалық, алгоритмдік, программалау тілдері), түрлерін (сызықтық, тармақталған, циклдық);
- алгоритмдер теориясын, интерпретатор, компилятор, трансляциялау, қосалқы процессор ұғымдарын;
- алгоритмдік тілде алгоритмнің жазылу ережелерін;
- Кестелік, мәтіндік, графикалық шамалармен жұмыс істеу алгоритмдерін;
- Бағыныңқы программалардың көмекші алгоритмдерін;
- Basic, Pascal программалау тілдерінің алфавитін;
- Basic, Pascal программалау тілдерінде айнымалылар, тұрақты шамалары, сандық берілгендерді жазуды;
- Basic, Pascal тілдерінде программалау негіздерін;
- Basic, Pascal тілдерінің операторларын;
- Basic, Pascal тілдерінде программалаудың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын;
- Программалау орталары түсінігін;
- Visual Basic программалау ортасында жұмыс істеу принципін;
- Visual Basic программалау ортасындағы объектілер, олардың түрлерін;
істей білуі тиіс:
- алгоритм қасиеттерін ажыратуды;
- алгоритмнің табиғи, графикалық, алгоритмдік, программалау тілдерінде берілуін ажыратуды;
- алгоритмнің түрлерін (сызықтық, тармақталған, циклдық) ажыратуды;
- интерпретациялау, компиляциялау трансляциялауды;
- алгоритмдік және программалау тілдерінде алгоритмді жазуды;
- алгоритмдік және программалау тілдерінде кестелік, мәтіндік, графикалық шамалармен жұмыс;
- Бағыныңқы программалардың көмекші алгоритмдерін пайдалануды;
- Basic, Pascal тілдерінде программалау ерекшеліктерін ажыратуды;
- Visual Basic программалау ортасында жұмыс;
- Visual Basic программалау ортасында объектілерді пайдалануды;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- Кез келген өмірлік жағдайда алгоритм құрудан;
- Basic, Pascal программалау тілдерінде есептер шығарудан;
- Visual Basic программалау ортасында қосымшалар құрудан және пайдаланудан.
Программалау:
Алгоритм. Алгоритмдік тіл.  Программалау тілдері (Basic, Pascal). Программалау орталары (Visual Basic).
БҚ 10
КҚ 7
АҚ 3-7
АП 05
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- компьютерлік графиканың түрлерін, бағыттарын, бағытталуын;
- бейнелерді құру принциптерін;
- түсті, түстік палитраны, түстік моделдерді;
- шешілім түсінігін және оның түрлерін;
- графикалық мәліметтердің форматтарын, олардың ерекшеліктерін, артықшылықтары мен кемшіліктерін;
- графикалық мәліметтермен жұмыс жасауға арналған аппараттық құрылғыларды, олардың бағытталуын, түрлерін, сипаттамаларын;
- Paint, Adobe Illustrator, Image Ready, т.б. графикалық мәліметтерді өңдеу бағдарламалары жөнінде негізгі мәліметтерді;
- Adobe Photoshop бағдарламасының бағытталуын, ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін;
- Corel Draw бағдарламасының бағытталуын, ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін;
- Macromedia Flash бағдарламасының бағытталуын, ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін;
істей білуі тиіс:
- компьютерлік графиканың түрлері мен бағыттарын ажыратуды;
- бейнені құрудың принциптерін анықтауды;
- түсті, түстік палитраны, түстік моделдерді қолдану мен таңдауды;
- шешілуді анықтауды және беруді, оның түрлерімен жұмыстануды;
- графикалық мәліметтердің тиімді форматтарын қолдануды, олардың ерекшеліктерін, артықшылықтары мен кемшіліктерін ескеруді;
- бағытталуы мен мүмкіндіктері бойынша графикалық мәліметтерді өңдеудің аппараттық құралдарын машықтық мақсаттарды жүзеге асыруда қолдануды;
- күтілетін нәтижеге сәйкес бейнені өңдеуде бағдарламалық құралдарды таңдауды;
- Adobe Photoshop және Corel Draw, Macromedia Flash бағдарламаларында жаңа бейнені жасақтауды және дайын бейнені өңдеуде қолдануды;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- электрондық графикалық ақпаратпен жұмыс жасаудан;
- түсті, түстік палитраларм ен моделдерді қолданудан;
- түпнұсқаның, баспалық бейненің, монитордың шешілулерін баптаудан;
- графикалық мәліметтердің форматтарын олардың ерекшеліктері, артықшылықтары мен кемшіліктеріне сәйкес пайдаланудан;
- бағытталуы, түрлері мен сипаттамаларына байланысты графикалық мәліметтермен жұмыс жасаудың аппараттық жабдықтарымен жұмыстанудан;
- Paint, Adobe Illustrator, Image Ready  және т.б. графикалық мәліметтерді өңдеу бағдарламаларымен жұмыс жасаудан;
- Adobe Photoshop және Corel Draw, Macromedia Flash бағдарламаларында графикалық файлдарды жасақтау мен өңдеуден.
Компьютерлік графика:
Компьютерлік графика негіздері (бағыттары, даму тарихы, түрлері, графикалық мәліметтер форматтары, шешілім, түстері, моделдері, палитралары).
Adobe Photoshop бағдарламасы: интерфейс, құрал-саймандар, палитралар, әсерлер фильтрлері, файлдармен, бейне оның бөліктерімен, қабатпен жұмыс, коллаж.
Corel Draw бағдарламасы:
интерфейс, құрал-саймандар, әсерлер, парақтармен, файлдармен, бейнелермен жұмыс.
Macromedia Flash бағдарламасы: интерфейс, құрал-саймандар, кадрлар,
қабаттар, анимация түрлерін құру.
БҚ 10
КҚ 7

БК 1,3, 5,10
ПК 1,3,5,7
СК  2,4,5,6
ОПД 08
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
направления и школы в развитии менеджмента;
систему, сущность, функции, уровни менеджмента;
методы управления и самоуправления;
принципы микросоциального управления;
спектр деятельности менеджера;
структуру бизнес-плана;
уметь:
регулировать человеческие отношения и поведение;
использовать методы управления;
обеспечивать конкурентоспособность;
использовать принципы микросоциального управления;
находить индивидуальный подход к сотрудникам;
разрабатывать бизнес-план.
Основы менеджмента:
Менеджмент как наука. Эволюция теории управленческой мысли.
Направления и школы в развитии менеджмента как науки. Человеческие отношения и поведение. Управленческая наука. Формирование управленческой культуры. Методы управления. Система менеджмента. Методы самоуправления. Обеспечение конкурентоспособности предприятия.
Сущность, методы и функции менеджмента.
Система комплексного управления внутренней и внешней средой. Функции управления. Нетрадиционное научное управление. Уровни менеджмента. Функциональные цели аппарата управления. Принципы микросоциального управления.
Менеджер предприятия и эффективность управления.
Менеджер как руководитель. Индивидуальный подход к работнику. Широкий спектр деятельности менеджера. Разработка плана. Высокая результативность работы.
Планирование как система управления предприятием.
Бизнес – план. Структура бизнес - плана. Место бизнес – плана в системе управления предприятием.
БК 3,5,10
ПК 2,5,7.
ПМ 00
Профессиональные модули
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
основы информатики;
понятие информации и информационные процессы;
системы счисления;
основные понятия логики и логические операции;
основы автоматизации информационного процесса;
основные этапы развития ЭВМ, классификации;
основы теории алгоритмов;
о информационных системах;
уметь:
обрабатывать, сохранять, распространить информацию;
переводить числа с одной системы счисления в другой;
составлять логические схемы и таблицу истинности;
составлять алгоритм;
иметь практический опыт:
применения способов обработки информации;
перевода чисел с одной системы счисления в другую;
анализа информационной системы.
Теоретические основы информатики:
Фундаментальные основы информатики. Информация, информационные процессы. Системы счисления. Основные понятия логики. Логические схемы. Автоматизация информационного процесса. Машины Поста и Тьюринга. Теория алгоритмов. Цифровые автоматы. Информационное моделирование. Информационные системы.
БК 10
ПК 1,2,4,5
СК 1,2,3,6
СД 02
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
методику обучения информатике;
преподавание информатики;
содержание Государственного стандарта среднего образования РК;
базовое содержание школьной информатики;
программное, информационное и методическое обеспечение информатики в школе;
структуру урока информатики, требования к нему;
методику проведения олимпиады;
технические средства обучения и методику их использования;
требования к оборудованию кабинета информатики;
уметь:
организовывать рабочее место учителя и ученика;
планировать учебный процесс по информатике;
анализировать программы и школьные учебники по информатике;
организовывать и проводить, анализировать уроки информатики;
проводить олимпиаду по информатике;
организовывать внеклассную работу по информатике;
применять технические средства обучения;
иметь практический опыт:
владения методикой составления плана урока;
применения информационных и телекоммуникационных технологий в педагогической деятельности;
владения методикой работы с электронным программным обеспечением;
Методика преподавания информатики:
Методика преподавания информатики как педагогическая наука. Цели и задачи обучения информатике в школе.
Государственный стандарт среднего образования РК.
Базовое содержание школьной информатики.
Анализ программ и школьных учебников по информатике.
Требования к учебным программам и учебникам. Учебно-методические пособия по информатике.
Программное обеспечение. Планирование учебного процесса по информатике. Структура и анализ урока информатики. Технические средства обучения и методика их использования. Проверка и оценка результатов обучения. Внеклассная работа. Олимпиада. Профильные курсы. Оборудование кабинета информатики и организация работы учащихся в кабинете информатики.
БК 10
ПК 1,2,4,5
СК 1,2,3,6
СД 03
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
принципы организации ЭВМ;
историю и этапы развития ЭВМ, их классификацию;
архитектуру компьютера;
арифметические и логические основы ЭВМ;
работы процессора, памяти;
уметь:
проводить работу с ЭВМ;
различать виды ЭВМ;
управлять устройствами ЭВМ;
определять ошибки в работе с ЭВМ;
иметь практический опыт:
установки устройств ЭВМ;
исследования новинок ЭВМ и в применении на практике;
организации работы с ЭВМ.
Архитектура компьютера:
Принципы организации ЭВМ. История развития компьютерной техники, поколения ЭВМ и их классификация. Арифметические и логические основы ЭВМ. Функциональная организация ЭВМ. Организация устройств ЭВМ. Управление памятью ЭВМ. Архитектура микропроцессорных систем. Процессорный модуль.
Функционирование основных подсистем. Прерывания. Базовая система ввода/вывода. Интерфейсы.
Конвейеры. Параллелизм. Современные тенденции развития архитектуры ЭВМ. Мультикомпьютеры и мультипроцессоры.
БК 10
ПК 7
СК 3-7
СД 04
В результате изучения цикла предметов обучающийся должен знать:
понятие алгоритма, свойства, способы передач (природный, графический, алгоритмический, языки программирования), виды (линейный, разветвленный, циклический);
теорию алгоритмов, интерпретаторы, компиляторы, трансляцию, понятие вспомогательного процессора;
правила записи алгоритма на алгоритмическом языке;
алгоритмы работы с табличными, текстовыми, графическими величинами;
Вспомогательные алгоритмы подпрограмм;
алфавит языков программирования Basic, Pascal;
правила написания переменных, постоянных величин, цифровых данных в языке программирования Basic, Pascal;
основы программирования в Basic, Pascal;
операторы языков программирования Basic, Pascal;
сходство и различие языков программирования Basic, Pascal;
понятие программных сред;
принципы работы в среде Visual Basic;
объекты, их виды в среде программирования Visual Basic;
уметь:
различать свойства алгоритмов;
различать в языке программирования алгоритмы: природные, графические, алгоритмические;
различать виды алгоритмов (линейный, разветвленный, циклический);
различать интерпретацию, компиляцию трансляцию;
написать программы на алгоритмическом языке и языке программирования;
работать с табличными, текстовыми и графическими данными на алгоритмическом языке и языке программирования;
применять вспомогательные алгоритмы подпрограмм;
различать особенности программирования в Basic, Pascal;
работать в среде программирования Visual Basic;
использовать объекты в среде программирования Visual Basic;
иметь практический опыт:
составления алгоритма в любых жизненных ситуациях;
решении задач на языках программирования Basic, Pascal;
построения и применение вставок в среде программирования Visual Basic.
Программирование:
Алгоритм. Алгоритмический язык. Языки программирования (Basic, Pascal).
Среда программирования (Visual Basic).
БК 10
ПК 7
СК 3-7
СД 05
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
виды, направления, назначение компьютерной графики;
принципы построения изображений;
цвет, цветовую палитру, цветовые модели;
понятие разрешения и его типы;
форматы графических данных, их особенности, достоинства и недостатки;
аппаратные средства работы с графической информацией, их назначение, вид и параметры;
основные сведения о программах обработки графической информации: Paint, Adobe Illustrator, Image Ready др.;
назначение, особенности и возможности программы Adobe Photoshop;
назначение, особенности и возможности программы Corel Draw;
назначение, особенности и возможности программы Macromedia Flash;
уметь:
различать виды, направления компьютерной графики;
определять принципы построения изображений;
использовать цвет, цветовую палитру, выбирать цветовые модели;
определять и задавать разрешение и работать с его типами;
использовать оптимальные форматы графических данных, учитывать их особенности, достоинства и недостатки;
применять в практических целях аппаратные средства работы с графической информацией по их назначению и возможностям;
выбирать программное средство обработки изображения в соответствии с ожидаемым результатом;
создавать новые, обрабатывать готовые изображения с использованием программы Adobe Photoshop и Corel Draw, Macromedia Flash;
иметь практический опыт:
работы с электронной графической информацией;
применения цвета, цветовой палитры, цветовых моделей;
настройки разрешения оригинала, печатного изображения, монитора;
использования форматов графических данных в соответствии с их особенностями, достоинствами и недостатками;
работы с аппаратными средствами работы, с графической информацией в соответствии с их назначением, видами и параметрами;
работы в среде программ обработки графический информации: Paint, Adobe Illustrator, Image Ready др.;
создания и обработки графических файлов в программах Adobe Photoshop и Corel Draw, Macromedia Flash.
Компьютерная графика:
Основы компьютерной графики (направления, история развития, виды, форматы представления информации, разрешение, цвет, модели, палитры). Программа Adobe Photoshop: интерфейс, инструменты, палитры, фильтры эффектов, операции с файлами и изображениями, фрагментами изображений, слоями, коллаж.
Программа
Corel Draw: интерфейс, инструменты, эффекты, операции страницами, файлами, изображениями.
Программа
Macromedia Flash: интерфейс, инструменты, кадры, слои, виды анимации.
БК 10
ПК 7

АҚ 2,5,6,7
АП 06
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- Ақпаратты сақтау және басқару құралдарының эволюциясын;
- Мәліметтер қоры, мәліметтер қорын басқару жүйесі ұғымдарын, олардың құрылымдары мен түрлерін;
- Мәліметтер қорын орталықтан басқару ерекшеліктерін;
- Реляциялық жүйелер мен модельдер, реляциялық мәліметтер қоры ұғымдарын;
- Домен, қатынас, өріс, жазба ұғымдарын және олардың ерекшеліктерін;
- SQL тілі негіздерін;
- Microsoft Access мәліметтер қорын басқару жүйесінің жұмыс істеу принципін, оның негізгі жұмыс объектілерін;
- мәліметтер қорын  зерттеу және өңдеудің жаңа  бағыттарын.
істей білуі тиіс:
- Мәліметтер қорының фактографиялық, реляциялық, иерархиялық, желілік түрлерін ажыратуды;
- Мәліметтер қорын жобалауды, құруды, басқаруды;
- Мәліметтер қорын басқарудағы негізгі компоненттер: мәліметтер, аппараттық және программалық қамсыздандыру, қолданушылар ролін ажыратуды;
- Домендер, өрістер мен жазбалармен жұмыс;
- Мәліметтер қорына жазбалар толтыруды, іздеуді, жоюды, алмастыруды, қорғауды, кестелерді байланыстыруды;
- мәліметтер қоры және мәліметтер қорын басқару жүйелері ұғымдарын айыруды;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- Microsoft Access программасында мәліметтер қорын басқару жүйесін құру бойынша.
Мәліметтер қорын басқару жүйесі:
Мәліметтер қорының теориялық негіздері. Мәліметтердің ақпараттық модельдері: фактографиялық, реляциялық, иерархиялық, желілік.
Microsoft Access мәліметтер қорын басқару жүйесі.
Мәліметтер қорын зерттеу және өңдеудің жаңа бағыттарына шолу.
БҚ 10
КҚ 7
АҚ 3,6
АП 07
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- есептеу желілері құрылуының негізгі принциптерін;
- компьютерлік желінің арналуын, жіктелуін және ресурстарын;
- жергілікті және жалпы желіні, түрлерін және оны ұйымдастыруды;
- хаттама деген не және ол қалай қолданылатынын;
- хабар деген не екенін;
- электрондық хабарлармен жұмыс істеу ережелерін;
- аппараттық құралдардың негізгі жиынына не кіретінін;
- орталық процессор, магистраль, енгізу – шығару құрылғыларының арналуын;
- Монитордың сипаттамаларын, арналуын, құрамдас бөліктерін;
- пернетақтаның міндеттерін;
- арнайы пернелердің негізгі функцияларын;
- пернетақтамен жұмыс істеу техникасының ережелерін;
- электрондық-есептеуіш техникасының түрлерін;
- ЕТ дамуының негізгі кезеңдерін;
- Цифрлық есептеуіш машинасының құрылу принциптерін;
- ЭЕМ буындары мен олардың элементтік базасын;
- ЭЕМ – ді қолдану аумақтарын;
- аппараттық жүйелер ұғымын, құру тәсілдерін, түрлерін;
істей білуі тиіс:
- жергілікті желімен жұмыс;
- “Желілік орта” қапшығымен жұмыс;
- хабарларды құру, редакциялау, сақтау және ашумен жұмыс;
- хабарларды жіберу және қабылдаумен жұмыс;
- ауқымды желімен жұмыс;
- Интернет ресурстарын пайдалануды;
- электрондық адрестер және хабарлармен жұмыс;
- Интернет, мультимедиа, желілік технологияларды пайдалануды;
- орталық процессор, магистраль, енгізу – шығару құрылғыларымен жұмыс;
- Монитордың сипаттамаларын, арналуын, құрамдас бөліктерімен;
- арнайы пернелердің негізгі функцияларымен жұмыс;
- аппараттық жүйелер ұғымын, құру тәсілдерін, түрлерімен жұмыс;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- желі құрудан;
- аппараттық жабдықтамамен жұмыс істеуден
- программалық қамтамасыз етуден.
Есептеу жүйелері, желілері мен коммуникациялары:
Желілік топологиялар. Интернет – технология. Аппараттық жабдықтар (орталық процессор, магистраль, енгізу, шығару, сақтау) Электрондық-есептеуіш техника. Аппараттық жүйелер.
БҚ 10
КҚ 7

СК 2,5,6,7
СД 06
В результате изучения цикла предметов обучающийся должен знать:
сохранение и эволюцию инструментов управления информацией;
понятия баз данных, системы управления базами данных, их структуру и виды;
особенности управления базами данных с центра;
понятия реляционных систем и моделей, реляционных данных;
понятия домен, отношение, поле, записи и их особенности;
особенности языка SQL;
принципы работы систем управления базами данных Microsoft Access, его основные рабочие объекты;
новые направления исследования и обработки баз данных.
уметь:
различать виды баз данных: фактографические, реляционные, иерархические, сетевые;
проектировать, строить, управлять базы данных;
различать роли основных компонентов базы данных: данные, аппаратное и программное обеспечение, пользователи;
работать с доменами, полями и записями;
в базе данных заполнять записи, искать, удалять, менять, защищать, связывать таблицы;
различать понятия базы данных и системы управления базами данных;
иметь практический опыт:
составления системы управления баз данных в программе Microsoft Access.
Система управления базами данных:
Теоретические основы баз данных.
Информационные модели данных:
фактографические, реляционные, иерархические, сетевые.
Система управления базами данных Microsoft Access.
Сведения по исследованию и обработке баз данных.
БК 10
ПК 7
СК 3,6
СД 07
В результате изучения цикла предметов обучающийся должен знать:
основные принципы строения вычислительных сетей;
назначение, классификацию и ресурсы вычислительных сетей;
организацию и виды локальной и общей сетей;
понятие «протокол» и его применение;
понятие «сообщение»;
правила работы с электронными сообщениями;
основной список аппаратных частей;
назначения центрального процессора, магистрали, устройства ввода-вывода;
назначение и характеристика монитора и его составляющих;
задачи клавиатуры;
основные функции специальных клавиш;
правила техники работы с клавиатурой;
виды электронно-вычислительной техники;
этапы развития ВТ;
принципы построения цифровых вычислительных машин;
поколения ЭВМ и их элементные базы;
области применения ЭВМ;
понятие, способы построения и виды аппаратных систем;
уметь:
работать с локальной сетью;
работать с ящиком “Сетевой центр ”;
составлять, редактировать, открывать и сохранять сообщения;
отправлять и принимать сообщения;
работать в глобальной сети;
использовать ресурсы Интернета;
работать с электронными адресами и сообщениями;
использовать Интернет, мультимедиа-, сетевые технологии;
работать с центральным процессором, магистралью, устройством ввода-вывода;
работать с монитором и его составляющими;
работать со специальными клавишами;
работать с аппаратными системами;
иметь практический опыт:
образования сетей;
работы с аппаратными частями  программного обеспечения.
Вычислительные системы, сети и коммуникации:
Топология сетей. Интернет – технология. Аппаратное обеспечение (центральный процессор, магистраль, устройства ввода-вывода, сохранение) Электронно-вычислительная техника. Аппаратные системы.
БК 10
ПК 7

АҚ 3,5,6.
АП 08
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- жиын ұғымын;
- нақты сандар және оның қасиеттері, геометриялық кескіндеу;
- математикалық индукция тәсілін,бірігу және Ньютон биномы формуласын;
- сандық тізбектер;
- функция ұғымын,
- функция шегі, функция шегі туралы теоремаларды;
- туынды ұғымын және анықтамасын;
- дифференциал ұғымын;
- дифференциалдау ережесін, күрделі функцияны,
- жоғарғы ретті туындысын есептеуді;
- дифференциалдың негізгі теоремаларын;
- алғашқы функция ұғымын;
- анықталмаған және анықталған интегралдың негізгі қасиеттерін және әртүрлі тәсілдерін;
- анықталған интегралдың физикалық және геометриялық мағынасын;
- меншіксіз интеграл анықтамасын;
- бірнеше айнымалыдан тұратын функция ұғымын және геометриялық бейнеленуін;
- дербес туындылар, дифференциалдану, қос интегралдың анықтамасын;
- сандық қатар, дәрежелік қатардың анықтамасын
істей білуі тиіс:
- нақты сандарға, жиындарға амалдар қолдануды;
- математикалық индукция тәсілін практикада қолдануды;
- тізбектің, функцияның шегін есептеуде анықтаманы, тамаша шектерді қолданып, түрлендіруді;
- туындыны анықтама, кесте бойынша есептеуді;
- дифференциалдаудың негізгі ережелерін қолдануды;
- анықталған, анықталмаған интегралды есептеуді, интегралдау тәсілдерін тиімді қолдануды;
- меншіксіз интегралдың жинақталуын (жинаталмауын) дәлелдеуді;
- бірнеше айнымалыдан тұратын функция ұғымын және геометриялық бейнеленуін практикада қолдануды;
- екі айнымалы функцияның шегін анықтайды;
- дербес туындыны, қос интегралды практикада қолданады;
- қатар ұғымын практикада пайдаланады;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- функциялар анықтамасын және қасиеттерін, шегі туралы теоремалардан;
- дифференциалды есептеудің негізгі теоремаларын және, практикада қолданудан;
- интегралдаудың әр түрлі тәсілдерін есептер шығаруда қолданудан
Математикалық талдау:
Бір айнымалы функцияның математикалық талдауы.
Дифференциалдық есептеу. Интегралдық есептеу. Бірнеше айнымалысы бар функцияның математикалық талдауы. Қатарлар.
БҚ 10
КҚ 1,2,4,5
АҚ 1,2,3, 5,6,7
АП 09
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- логика тарихынан қысқаша мәліметті, терминдер, заттың атауы,
- логикалық форма, логикалық заң туралы ұғымды;
- ұғым ойлау формасын,
- үйлесімді және үйлесімсіз ұғымдар анықтамасын;
- гинетикалық, анықтамаларды;
- ұғымдарды бөлу ережелерін;
- қарапайым пікірлер, пікірлердің ақиқаттылығын, құрылымын, түрлерін;
- дедукция, индукция, аналогия, қорытындыларын;
- аргументация дәлдік ұғымы, логикалық дәлелдеу мәнін;
- дәлелдеудің логикалық құрылымын;
істей білуі тиіс:
- ойын жүйелі, логикалық түрде айтуды;
- теориялық логиканы машықпен байланыстыруды,
- терминдер мен заттың аталуын ажыратып, қатынастарды қасиеттер арқылы өрнектеуді;
- ұғым құрудың логикалық тәсілдерін практикада пайдалануды;
- пікірдің логикалық мәні мен құрамына, пікірлер арасындағы ақиқаттық қатынастарға амалдар қолдануды;
- ой қорытынды туралы жалпы түсініктерін айтуды,
- түрлерін (дедукция, индукция, аналогия) ажырата білуді;
- дұрыс ойлай білудің негізгі белгілерін, заңдарын қолдануды;
- аргументация дәлдік ұғымы,
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- ұғым түрлерін анықтаудан;
- қарапайым пікірді күрделі пікірден айырудан;
- предикат ойқорытынды құрылымын, заңдарын қолданудан;
- аргументация, ғылыми таным логикасы, дәлелдеудің логикалық құрылымын, софизм, факт, проблема, гипотеза, ғылыми теориясын практикада қолданудан.
Математикалық логика:
Логика пәні және маңызы.
Ұғым. Пікір. Ой қорытынды. Аргументация.
БҚ 10
КҚ 1,2,4,5
АҚ 1,2,3, 5,6,7
АП 10
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- негізгі ұғымдарын, оқиғалар алгебрасын және кездейсоқ шамалар түрлерін;
- ықтималдықтар теориясының аксиоматикалық негіздерін;
- кездейсоқ оқиғалардың түрлері, ықтималдықтың классикалық және «геометриялық» анықтамаларын;
- ықтималдықтың статистикалық анықтамасын, оқиғаның салыстырмалы жиілігін;
- есеп шешуде комбинаторика элементтерін қолдануды;
- шарты ықтималдық, тәуелді оқиғалар ықтималдықтарын көбейту теоремасын;
- ықтималдықтар теоремасын, оқиғаларды, толық оқиға мен Бейес формуласын;
- дифференциалдық таралу функциясының анықтамасын және ықтималдық мағынасын;
- бірнеше кездейсоқ шамалардың жүйесін;
- екі кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын;
- корреляциялық момент туралы;
- корреляциялық коэффициент, таңдау әдістері, шартты варианттардың эмпирикалық таралымын, ассимитрия және экцесс құрылымдарын;
істей білуі тиіс:
- негізгі ұғымдарын, оқиғалар алгебрасын және кездейсоқ шамалар түрлерін анықтамасын мысалдар шешуде қолдануды;
- оқиғалардың толық жүйесін, шарты ықтималдық, тәуелді оқиғалары ықтималдықтарын көбейту теоремасын практикада пайдалануды;
- интегралдық және дифференциалдық таралу функциясының анықтамасын пайдаланып кесте құруды;
- екі кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын мысалдарды шешуде қолдануды;
- математикалық күту, диссперсия, орташа квадраттық ауытқу формулаларын қолдануды;
- корреляциялық момент және корреляциялық коэффицент, таңдау әдістерін  практикада қолдануды;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- комбинаторлық есептерді шешу тәсілдерінен, шартты түрлерінен, таралу заңдылықтарынан, математикалық күту, диссперсия, орташа ауытқу  формуласынан;
- екі кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын;
- ықтималдықтарды көбейту теоремасын, Чебышев теңсіздігін, корреляция элементтерін табуды пайдаланудан, құра білуден.
Ықтималдық теориясы және математикалық статистика:
Кездейсоқ оқиғалар.
Негізгі ұғымдар. Оқиғалар алгебрасы. Кездейсоқ оқиғалардың түрлері. Кездейсоқ шамалар.  Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары Үлкен сандар заңы.
Кездейсоқ шамалар ықтималдықтарының таралу заңдылықтары. Бірнеше айнымалыдан тәуелді кездейсоқ шамалар.
Корреляция коэффициенті.
Математикалық статистика элементтері.
БҚ 10
КҚ 1,2,4,5
АҚ 1,2,3
АП 11
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- АКТ құралдарының жасақтау мен пайдаланудың дидактикалық негіздерін;
- АКТ құралдарының даму тарихын;
- білім берудегі АКТ құралдарының әдістемелік аспектілерін, бағыттары мен пайдалану перспективаларын;
- білім берудегі АКТ құралдарының сапасына қойылатын талаптарды;
- білім берудегі АКТ құралдарының жіктелуін;
- білім берудегі АКТ құралдарының орнын, түрлік ерекшеліктерін, артықшылықтары мен кемшіліктерін;
істей білуі тиіс:
- білім беруде АКТ құралдарын жасақтауды және пайдалануды;
- білім берудің күтілетін нәтижелеріне байланысты АКТ құралдарын қолданудың перспективаларын анықтауды;
- білім берудегі АКТ құралдарының сапасына қойылатын талаптарды орындауды;
- білім берудегі АКТ құралдарының негізгі түрлерін, артықшылықтары мен кемшіліктерін ажыратуды;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- АКТ құралдарын жасақтау мен пайдаланудан;
- білім беруде АКТ құралдарын пайдаланудың әдістемелік аспектілерін, бағыттары мен перспективаларын анықтаудан;
- білім берудегі АКТ сапасының құралдарына қойылатын талаптарды жүзеге асырудан;
- білім берудегі АКТ құралдарының негізгі түрлерін, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін салыстыру мен анықтаудан; білім берудегі нақты мақсаттарға сәйкес тиімді құралдарды таңдаудан.
Білім берудегі ақпараттық және коммуникациялық технологиялар:
АКТ құралдарын жасақтау мен пайдалану негіздері. АКТ құралдарының даму тарихы. Білім беруде АКТ пайдаланудың әдістемелік аспектілері, бағыттары және қолдану перспективалары. Білім берудегі АКТ құралдарының жіктелуі және түрлері.
БҚ 10
КҚ 5

СК 3,5.6.
СД 08
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
понятия множества и подмножества;
вещественные числа и их основные свойства, геометрическое изображение вещественных чисел;
метод математической индукции, формулу бинома Ньютона;
числовые последовательности;
понятие функции;
предел функции, теоремы о пределах функции;
понятие производной и дифференциала;
правила дифференцирования, дифференцирования сложной функции и функции высших порядков;
теоремы дифференциального исчисления;
свойства неопределенного и определенного интеграла;
различные методы интегрирования;
несобственные интегралы;
понятие функции нескольких переменных и их геометрический смысл, частные производные, определение двойного интеграла;
определение числового и степенного ряда;
уметь:
выполнять действия над действительными числами;
доказывать методом математической индукции;
пользоваться определением предела, замечательными свойствами предела,
находить производные от всех видов функций;
применять основные теоремы дифференциального исчисления;
находить определенный и неопределенный интеграл;
применять методы интегрирования;
использовать понятие функции с несколькими переменными,
находить частные производные;
определение дифференцируемости;
определение и геометрический смысл двойного интеграла;
определение числового и степенного ряда;
иметь практический опыт:
решения задач на нахождение функции обратной данной;
решения задач на нахождение производной сложной функции, производных высшего порядка;
решения задач на применение различных методов интегрирования.
Математический анализ:
Математический анализ функций одной переменной. Дифференциальное исчисление.
Интегральное исчисление. Математический анализ функций нескольких переменных. Ряды.
БК 10
ПК 1,2,4,5
СК 1,2,3,
5,6,7
СД 09
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
понятия языка и мышления;
теоретическое и практическое значение логики;
познавательную роль понятия, использовать на практике объем и содержание понятия;
определения сходящихся и несходящихся понятий;
состав и логическое значение высказываний;
структуру: условия и выводы, логические связи между ними;
понятие полной и неполной индукции и повышения условий индуктивного высказывания;
математическую индукцию, научную индукцию, единство дедукции и индукции;
логическую структуру доказательства;
методы отрицания, его цель и связь между ними, примеры;
этапы научного исследования и познания научной логики;
уметь:
высказывать свои мысли;
различать ошибки при составлении определения;
различать высказывания и предложения;
отличать простые высказывания, составлять таблицы истинности;
отличать логические отношения между высказываниями;
иметь практический опыт:
определения видов понятий;
отличия простых высказываний от сложных;
выполнения действий над предикатами;
составления таблиц истинности.
Математическая логика:
Предмет логики и его значение. Понятия. Виды понятий.
Высказывания. Простые и сложные высказывания. Дедуктивные и индуктивные умозаключения.
Аргументация. Софизм.
БК 10
ПК 1,2,4,5
СК 1,2,3,
5,6,7
СД 10
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
основные понятия, алгебру Булеву и виды основных событий;
основы аксиоматики теории вероятности;
определение классической вероятности и геометрическое значения;
статическое определение вероятности и относительную частоту события;
применение элементов комбинаторики при решении задач;
условную вероятность, теорему умножения вероятности;
теорему вероятности совместимости событий, теорему полной вероятности событий и формулу Бейеса;
локальную и интегральную теорему Лапласа;
виды случайных величин, законы распределения;
формулу математического ожидания и значения вероятности;
понятие момента распределения;
неравенство П.Л.Чебышева и его применения на практике;
понятие относительной частоты события;
функцию интегрального распределения и определение значения вероятности;
числовую характеристику непрерывной случайной величины, законы распределения нормальной вероятности и умение строить график;
систему нескольких случайных величин;
вероятности законов распределения дискретных двухмерных случайных величин;
свойства распределения интегральной функции и применение ее на практике;
коэффициент корреляции;
уметь:
отличать события полной системы, противоположные события, независимые и зависимые события, теоремы умножений независимых событий и следствий;
применять формулу Бернулли при решении задач на повторные испытания;
находить дискретную случайную величину при решении числовых характеристик;
употреблять примеры, теоремы математического ожидания;
раскрывать значение и определение функции дифференциального распределения;
решать числовую характеристику двухмерных случайных величин;
выполнять моменты корреляции;
употреблять на практике коэффициент корреляции;
умеет строить график распределения;
иметь практический опыт:
решения комбинаторных задач, задач на условную вероятность и умножения вероятностей;
решения неравенств Чебышева;
решения задач на нахождение коэффициента корреляции.
Теория вероятности и математическая статистика:
Случайные вероятности.
Основные понятия. Алгебра Булева и виды основных событий. Случайные величины.
Дискретная случайная величина. Понятие относительной частоты событий. Моменты корреляции. Коэффициент корреляции.
Элементы математической статистики.
БК 12
ПК 1,2,4,5
СК 1,2,3
СД 11
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
дидактические основы создания и использования средств ИКТ;
историю развития средств ИКТ;
методические аспекты, направления, перспективы использования ИКТ в образовании;
требования к качеству образовательных средств ИКТ;
классификацию образовательных средств ИКТ;
основные виды, роль, специфические особенности, достоинства и недостатки образовательных средств ИКТ;
виды образовательных средств ИКТ и принципы использования;
уметь:
создавать и применять средства ИКТ в образовании;
определять перспективы использования средств ИКТ в соответствии с ожидаемым результатом обучения;
реализовать требования к качеству образовательных средств ИКТ;
различать основные виды, достоинства и недостатки образовательных средств ИКТ;
различать роль, специфические особенности видов образовательных средств ИКТ и принципы использования;
иметь практический опыт:
создания и использования средств ИКТ;
определения методических аспектов, направлений, перспективы использования ИКТ в образовании;
реализации требований к качеству образовательных средств ИКТ;
определения, сравнения основных видов, достоинств и недостатков образовательных средств ИКТ, выбора оптимальных средств для достижения конкретных целей обучения и воспитания.
Информационные и коммуникационные технологии в образовании:
Дидактические основы создания и использования средств ИКТ. История развития средств ИКТ.
Методические аспекты, направления и перспективы использования ИКТ в образовании.
Требования к качеству образовательных средств ИКТ. Классификация и виды образовательных средств ИКТ.
БК 10
ПК 5

АП 13.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- информатиканы оқытудың теориялық негіздерін;
- информатика пәнін оқыту әдістемесін;
- бастауыш мектепте информатика пәнін оқытуды, оның мақсат-міндеттерін;
- информатика бойынша бағдарлама, оқулық пен оқу-әдістемелік кешеннің мазмұнын;
- информатика пәнін программалық, ақпараттық, әдістемелік қамтуды;
- информатика сабағының құрылымын, оған қойылатын талаптарды;
істей білуі тиіс:
- оқушы мен мұғалімнің жұмыс орнын ұйымдастыруды;
- информатика сабағын ұйымдастыруды, талдауды;
- информатикадан сыныптан тыс жұмыстар жүргізуді;
- төменгі класс оқушыларының компьютерлік сауаттылыққа үйретуді;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- сабақ жоспарын құрудан;
- бастауыш класс оқушыларының компьютерлік сауаттылығын қалыптастырудан;
- бастауыш класта ақпараттық-коммуникациялық технологияны қолданудан;
- бастауыш класқа арналған электрондық программалық жабдықтармен жұмыстанудан.
Бастауыш класта информатиканы оқытудың теориялық негіздері мен әдістемесі
Бастауыш мектепте информатика пәнін оқыту әдістемесі.
Информатика оқыту әдістері мен формалары. Информатикадан оқу үрдісін жоспарлау. Информатика сабағының құрылымы мен талдау.
Бастауыш мектеп информатика пәнін программалық - әдістемелік қамту. Информатика кабинетін жабдықтау және информатика кабинетінде оқушылардың жұмысын ұйымдастыру.
Сыныптан тыс жұмыстар.
БҚ 10
КҚ 1,2,4,5
АҚ 1,2,3,6
ҚП 00
Қосымша пәндер
Жобалау іс-әрекет негіздері
ӨО КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО КП 01
Оқу практикасы
ӨО КП 01. 1
Білім алушы оқу практикасы бойынша келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- педагогикалық еңбектің ролін және біртіндеп мұғалім мамандығының әлеміне ену қажеттігін түсіну;
- кәсіптік қызмет саласында болашақ мамандық таңдаудың маңыздылығын түсіну;
- кәсіптік қызмет саласының мәнін түсіну;
- мектеп жасындағыларды жан-жақты қалыптастырудағы мұғалімнің оқу-тәрбие жұмысын бақылау;
- оқушылардың жеке құжаттарының, сынып және ұзартылған күн тобы журналдарының мазмұны және құрылысымен танысу;
- мұғалімнің педагогикалық қызметі құрылымымен танысу;
- мұғалімнің мектеп жасындағылармен қарым-қатынас стилін үйрену;
- «мұғалімнің» әлеуметтік рөлін игеру;
- педагогикалық ұжым мүшелерімен қарым-қатынас мәдениетін, жаңа әлеуметтік рөлдерді білу;
- әлемдік көзқарастағы проблемаларға, ұжымдағы өзіндік әлеуметтік мәртебесіне саналы қызығушылық таныту;
- әлеуметтендіру мен өмір сүру нормаларына бағынудың түрлі факторларымен өзара ықпалдасу арқылы мектептен тыс жағдайда әлеуметтік қатынас орнату;
- ұлттық және әлемдік мәдениет құндылықтарын игеру;
- болашақ педагогикалық қызметке дайындық құралы ретінде педагогикалық практиканың мәнін түсіну;
- өзінің даралығын сезінуі және өзін-өзі дамытуға, өзін-өзі анықтауға, өзін-өзі іске асыруға, өмірлік жоспарларды қалыптастыруға дайын болу;
- өзін әлем азаматы ретінде сезіну, көпмәдениетті тұлғаның сапаларын меңгеру;
- салауатты өмір салтына дайын болуы және беделді қажеттіліктерді игеру;
- мектептегі педагогикалық практикадан өту кезінде өз қызметін дұрыс жоспарлау;
- бақылау күнделігін жүргізуі және педагогикалық практика кезіндегі жұмысын талдау;
- мұғалімнің оқу-тәрбие қызметін, мектеп жасындағылардың тәртібі мен қызметін бақылау.
Педагогикалық қызметке кіріспе:
Мектептің оқу-тәрбие үрдісімен танысуға дайындау. Мектептің жоспарын, мұғалімнің, сынып жетекшісінің оқу-тәрбие жұмыстары жоспарын зерттеу. Мұғалімдердің, сынып жетекшілердің жұмысын бақылау.
Құзыреттілікті қалыптастыратын күнтізбелік – тақырыптық және сабақ жоспарларын жасақтау технологиясын зерттеу.
Мұғалімнің, сынып жетекшісінің жұмысын, мұғалімнің мектеп жасындағы оқушылармен қарым-қатынасын бақылау.
Ұжымдағы оқушылардың қарым-қатынасын, жүріс-тұрысын, іс-әрекетін зерттеу.
Оқушылардың жеке құжаттарын зерттеуге дайындау.
БҚ 1-7

СД 13.2
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
теоретические основы информатики;
методику обучения информатике в начальной школе;
цель и задачи обучения информатике;
содержание программы, учебников и учебно-методического комплекса по информатике;
программное, информационное и методическое обеспечение информатики в начальной школе;
структуру урока информатики, требования к нему;
уметь:
организовывать рабочее место учителя и ученика;
организовывать и проводить уроки информатики;
организовывать внеклассную работу по информатике;
обучить компьютерной грамотности детей младшего школьного возраста;
иметь практический опыт:
владения методикой составления плана урока;
формирования компьютерной грамотности учащихся начальных классов;
применения информационных и телекоммуникационных технологий в начальной школе;
владения методикой работы с электронным программным обеспечением в начальной школе.
Теоретические основы и методика обучения информатике в начальных классах:
Методика обучения информатике в начальной школе. Формы и методы обучения информатике.
Планирование учебного процесса по информатике. Программное и методическое обеспечение информатики в начальной школе. Оборудование кабинета информатики и организация работы учащихся. Внеклассная работа.
БК 10
ПК 1,2,4,5
СК 1,2,3,6
ДД 00
Дополнительные дисциплины
Основы проектной деятельности
ПО ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО ПП 01
Учебная практика
ПО ПП 1.1
В области учебной практики обучающийся должен владеть следующими умениями:
понимать роль педагогического труда и необходимость постепенного вхождения в мир профессий учителя;
понимать значимость выбора будущей сферы профессиональной деятельности;
изучать учебно-воспитательную работу в школе по всестороннему формированию школьников;
изучать содержание и структуру личных дел учащихся, классного журнала и журнала группы продленного дня;
изучать структуру педагогической деятельности учителя;
изучать стили общения учителя со школьниками;
освоить новые социально значимые роли «учителя»;
владеть культурой общения с членами педагогического коллектива, уметь осваивать новые социальные роли;
проявлять осознанный интерес к мировоззренческим проблемам, собственному социальному статусу в коллективе;
строить социальные отношения за рамками школы посредством взаимодействия с различными факторами социализации и подчинения нормам социальной жизни;
иметь потребность в овладении ценностями национальной и мировой культур;
осознавать значимость педагогической практики, как средства подготовки к будущей педагогической деятельности;
осознавать свою индивидуальность и быть готовым к личностному саморазвитию, самоопределению, самореализации, формированию жизненных планов;
осознавать себя гражданином мира, владеть качествами поликультурной личности;
иметь потребность и быть готовым к здоровому образу жизни;
планировать свою деятельность в школе в период прохождения педагогической практики;
вести дневник наблюдений и анализировать проделанную во время педагогической практики работу;
наблюдать за учебно-воспитательной деятельностью учителя, классов, поведением и деятельностью школьников.
Введение в педагогическую деятельность: Подготовка к знакомству с учебно-воспитательным процессом в школе.
Изучение планов школы, планов по воспитательной работе учителя, классного руководителя по организации учебно-воспитательной работы. Изучение технологии разработки календарно-тематического и поурочного планов учителя по формированию компетенции.
Организация наблюдения за работой учителей, классных руководителей, за стилем общения учителя с школьниками.
Изучение общения, поведения и деятельности учащихся в коллективе. Подготовка к изучению личных дел учащихся.
БК
1-7

КҚ 2,4,5
АҚ 2,5,6,7
ӨО КП 02. 2
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы практикасын ұйымдастыруда білім алушы келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- тәрбие жұмысының жоспарын құрылымдау, мазмұнын анықтауды;
- мұғалімнің оқытудың дамытушылық және тәрбиелік қызметін жүзеге асыруды;
- оқушыларды тәрбиелеу әдістерін, құралдарын және формаларын, тәрбиелік іс-шараларды дайындау және өткізуді;
- оқушылар ұжымының даму деңгейін және оны қалыптастыру үшін жүргізілетін тәрбие жұмысын зерттеуді;
- Мұғалімнің оқушылардың ақыл-ойын, адамгершілігін, эстетикалық талғамын және дене мәдениетін қалыптастыратын тәрбие жұмысының жүйесін анықтауды;
- мұғалімдердің ата-аналармен біріккен жұмысының мазмұны мен формаларымен танысуды;
- мұғалімнің тәрбиелік қызметін бақылау және талдауды;
- оқушылардың мінез-құлқы мен жүріс-тұрысын, іс-әрекетін бақылау, бақылау хаттамасын жүргізу, талдауды;
- оқушыларды жан-жақты қалыптастыру үшін түрлі тәрбиелік іс-шараларды дайындау, жоспар-сценарий құру және өткізуд;
- оқушылармен ұжымдық шығармашылық жұмыс ұйымдастыру және өткізуді;
- сынып жетекшісі мен тәрбиешісінің портфолиосын толықтыруды.
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы:
Тәрбие жұмысы жоспарын жасақтау технологиясын пайдалану.
Мұғалімнің оқушылардың ата-аналарымен бірлескен жұмысы мазмұнын, құрылымын, формасын зерттеу.
Мұғалімнің тәрбие жұмысын зерттеуін ұйымдастыру, талдау схемасын зерттеу.
Оқушылардың тәртібі мен іс-әрекетін зерттеуді ұйымдастыру және зерттеу хаттамасын жүргізуге үйрету. Сыныптан тыс сағаттарды ұйымдастыру. Оқушылармен ұжымдық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу.
Портфолионы толықтыру. Жобалар презентациясы.
БҚ 1,2,3,5,6,8,10
КҚ 3,4,5,6
АҚ 1,2,4, 5,6,7
ӨО КП 02.3
Білім алушы келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- пәндік және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндеттерін, түрлері мен әдістері;
- оқу-көрнекі құралдарын жасақтауы және қолдануы, оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
- сабақта оқу – көрнекі құралдар мен инновациялық технологияларды пайдалану;
- сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
- балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, сабақты өткізудің тиімді формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау;
- практика кезінде өз қызметін бақылау тәсілдерін меңгеру;
- өз қызметін бағалау мен талдау тәсілдерін меңгеру;
- болашақ мұғалімнің портфолиосы мазмұнын жинақтау және жаңарту.
Білім алушының таңдау пәні бойынша практика:
Сыныптағы оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастырумен, жекелеген мұғалімдердің жұмыстарымен таныстыру. Оқу-тәрбие үрдісін бақылау және оның нәтижелерін талдау іскерліктері мен дағдыларын жетілдіру. Оқушыларды сабақты өткізу әдіс-тәсілдері және оқушылардың жас және жеке мүмкіндіктеріне сай танымдық іс-әрекетіне басшылық ету дағдыларымен қаруландыру. Оқушыларды пән бойынша сыныптан тыс жұмыстарды, тәрбиелік шараларды өткізу әдіс-тәсілдерімен қаруландыру. Байқау сабақтарын және пән бойынша сыныптан тыс шаралар өткізу. Машықкердің байқау сабағына және сыныптан тыс шараларына қатынасу және талдау. Әдістемелік әдебиет, оқулықтар, дидактикалық материалдар, көрнекі құралдар, компьютерлік технологиялармен жұмыс істеу, сабақ және сыныптан тыс шаралардың конспектілерін дайындау және безендіру іскерліктері мен дағдыларын жетілдіру. Болашақ мұғалім портфолиосын жаңарту.
БҚ 1-7
АҚ 2,5,6,7
ӨО КП 02. 4
Білім алушы практика бойынша келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- пәндік және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндеттерін, түрлері мен әдістері анықтау;
- оқу-көрнекі құралдарын жасақтау және қолдану, мектеп жасындағы оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- пән бойынша сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
- балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, сабақты өткізудің тиімді формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау;
- практика кезінде өз қызметін бақылау және талдау;
- болашақ мұғалімнің портфолиосы мазмұнын жаңарту.
Байқау практикасы:
Сыныптағы оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастырумен, жекелеген мұғалімдердің жұмыстарымен таныстыру.
Электрондық оқулықтар, АКТ пайдаланып пәндер бойынша сабақтың жоспар-конспектісін, сыныптан тыс сағаттарын құруда әдіс-тәсілдерді пайдалану,
Балалардың танымдық іс-әрекетіне басшылық ету. Машықкердің байқау сабақтарына қатынасу және талдау.
Байқау сабақтарына таратпа материалдарды, көрнекі құралдарды, дидактикалық ойындарды пайдалану.
Болашақ мұғалім портфолиосын жаңарту.
Жеке әдістемелер бойынша жобалар презентациясы.
БҚ 1-10

ПК 2,4,5
СК 2,5,6,7
ПО ПП 2.2
При организации практики по внеклассной воспитательной работе обучающийся должен владеть следующими умениями:
структурировать и определять содержание плана воспитательной работы;
реализации учителем воспитательной и развивающей функций обучения;
применения методов, средств и формы организации воспитания учащихся, методики подготовки и проведения воспитательных мероприятий;
определения уровня (стадии) развития ученического коллектива и воспитательную работу учителя по его формированию;
определения системы воспитательной работы учителя по умственному, нравственному, эстетическому и физическому формированию школьников;
определения содержания и формы совместной работы учителя с родителями школьников;
наблюдения за воспитательной деятельностью учителя, анализировать ее;
наблюдения за поведением и деятельностью школьников, вести протокол наблюдения,
анаҒлизировать его;
подготовки, составления план-сценария и проведения различных воспитательных мероприятий по всестороннему формированию личности школьников;
организации и проведения с учащимися коллективных творческих дел;
пополнение портфолио воспитателя, классного руководителя.
Технология внеклассной работы:
Применение технологии разработки плана по воспитательной работе. Изучение содержания и формы совместной работы учителя с родителями школьников. Наблюдение за воспитательной деятельностью учителя, изучение схемы анализа. Наблюдение за поведением и деятельностью школьников, обучение ведению протокола наблюдения.
Разработка сценариев классных часов. Организация и проведение с учащимися коллективных творческих дел.
Пополнение портфолио. Презентация проектов.
БК
1,2,3,5,6,8,10
ПК
3,4,5,6
СК 1,2,4, 5,6,7
ПО ПП 2.3
В области практики обучающийся должен владеть следующими умениями:
определять цели и задачи уроков, в соответствии с ожидаемыми результатами;
изготовить и применять учебно-наглядные пособия;
составлять календарно-тематические и поурочные планы урока;
применять инновационные технологии на уроке;
проводить уроки;
выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения урока с учетом возрастных особенностей детей;
обновлять и совершенствовать содержание портфолио будущего учителя;
производить самоконтроль, взаимоконтроль, самоанализ и взаимоанализ педагогической деятельности;
организации разработки и защиты проектов.
Практика по дисциплине по выбору обучающихся:
Ознакомление с организацией учебно-воспитательного процесса в классе, школе, с методами и приемами проведения уроков учителями - предметниками. Проведение посещение и анализ уроков учителей и практикантов. Совершенствование умений и навыков работы с источниками методической, теоретической информации, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерной технологии, разработка и оформление конспектов уроков и дидактического материала. Обновление содержания портфолио будущего учителя. Презентация проектов.
БК
1-7
СК
2,5,6,7
ПО ПП 2.4
При организации пробной практики обучающийся должен владеть следующими умениями:
определять цели и задачи уроков и внеклассных занятий, формы и методы уроков и внеклассных занятий;
изготовлять и применять учебно-наглядные пособия, организовать исследовательскую и проектную деятельность школьников;
составлять календарно-тематические и поурочные планы урока;
применять инновационные технологии на уроке;
проводить уроки и внеклассные занятия по предметам;
выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения урока с учетом возрастных особенностей детей;
контролировать и анализировать свою деятельность в период практики;
обновлять содержание портфолио будущего учителя.
Пробная практика:
Ознакомление с организацией учебно-воспитательного процесса в классе, с работой отдельных учителей. Использование методов и приемов составления конспектов и проведения уроков и внеклассных занятий с применением электронных учебников, ИКТ, руководства познавательной деятельностью школьников.
Посещение и анализ пробных уроков практикантов.
Использование на уроках наглядных пособий, дидактических игр, раздаточных материалов.
Сбор портфолио будущего учителя. Презентация проектов по разделам методик.
БК
1-10

АҚ 3,5,6.
АП 08
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- жиын ұғымын;
- нақты сандар және оның қасиеттері, геометриялық кескіндеу;
- математикалық индукция тәсілін, бірігу және Ньютон биномы формуласын;
- сандық тізбектер;
- функция ұғымын,
- функция шегі, функция шегі туралы теоремаларды;
- туынды ұғымын және анықтамасын;
- дифференциал ұғымын;
- дифференциалдау ережесін, күрделі функцияны,
- жоғарғы ретті туындысын
- есептеуді;
- дифференциалдың негізгі теоремаларын;
- алғашқы функция ұғымын;
- анықталмаған және анықталған интегралдың негізгі қасиеттерін және әртүрлі тәсілдерін;
- анықталған интегралдың физикалық және геометриялық мағынасын;
- меншіксіз интеграл анықтамасын;
- бірнеше айнымалыдан тұратын функция ұғымын және геометриялық бейнеленуін;
- дербес туындылар, дифференциалдану, қос интегралдың анықтамасын;
- сандық қатар, дәрежелік қатардың анықтамасын
істей білуі тиіс:
- нақты сандарға, жиындарға амалдар қолдануды;
- математикалық индукция тәсілін практикада қолдануды;
- тізбектің, функцияның шегін есептеуде анықтаманы, тамаша шектерді қолданып, түрлендіруді;
- туындыны анықтама, кесте бойынша есептеуді;
- дифференциалдаудың негізгі ережелерін қолдануды;
- анықталған, анықталмаған интегралды есептеуді, интегралдау тәсілдерін тиімді қолдануды;
- меншііксіз интегралдың жинақталуын (жинатал мауын) дәлелдеуді;
- бірнеше айнымалыдан тұратын функция ұғымын және геометриялық бейнеленуін практикада қолдануды;
- екі айнымалы функцияның шегін анықтайды;
- дербес туындыны, қос интегралды практикада қолданады;
- қатар ұғымын практикада пайдаланады;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- функциялар анықтамасын және қасиеттерін, шегі туралы теоремалардан;
- дифференциалды есептеудің негізгі теоремаларын және, практикада қолданудан;
- интегралдаудың әр түрлі тәсілдерін есептер шығаруда қолданудан
Математикалық талдау:
Бір айнымалы функцияның математикалық талдауы.
Дифференциалдық есептеу. Интегралдық есептеу. Бірнеше айнымалысы бар функцияның математикалық талдауы. Қатарлар.
БҚ 10
КҚ 1,2,4,5
АҚ 1,2,3, 5,6,7
АП 09
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- логика тарихынан қысқаша мәліметті, терминдер, заттың атауы,
- логикалық форма, логикалық заң туралы ұғымды;
- ұғым ойлау формасын,
- үйлесімді және үйлесімсіз ұғымдар анықтамасын;
- гинетикалық, анықтамаларды;
- ұғымдарды бөлу ережелерін;
- қарапайым пікірлер,
- пікірлердің ақиқаттылығын,
- құрылымын, түрлерін;
- дедукция, индукция, аналогия, қорытындыларын;
- аргументация дәлдік ұғымы, логикалық дәлелдеу мәнін;
- дәлелдеудің логикалық құрылымын;
істей білуі тиіс:
- ойын жүйелі, логикалық түрде айтуды;
- теориялық логиканы машықпен байланыстыруды,
- терминдер мен заттың аталуын ажыратып, қатынастарды қасиеттер арқылы өрнектеуді;
- ұғым құрудың логикалық тәсілдерін практикада пайдалануды;
- пікірдің логикалық мәні мен құрамына, пікірлер арасындағы ақиқаттық қатынастарға амалдар қолдануды;
- ой қорытынды туралы жалпы түсініктерін айтуды,
- түрлерін (дедукция, индукция, аналогия) ажырата білуді;
- дұрыс ойлай білудің негізгі белгілерін, заңдарын қолдануды;
- аргументация дәлдік ұғымы,
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- ұғым түрлерін анықтаудан;
- қарапайым пікірді күрделі пікірден айырудан;
- предикат ойқорытынды құрылымын, заңдарын қолданудан;
- аргументация, ғылыми таным логикасы, дәлелдеудің логикалық құрылымын, софизм, факт, проблема, гипотеза, ғылыми теориясын практикада қолданудан.
Математикалық логика:
Логика пәні және маңызы.
Ұғым. Пікір. Ой қорытынды. Аргументация.
БҚ 10
КҚ 1,2,4,5
АҚ 1,2,3, 5,6,7
АП 10
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- негізгі ұғымдарын, оқиғалар алгебрасын және кездейсоқ шамалар түрлерін;
- ықтималдықтар теориясының аксиоматикалық негіздерін;
- кездейсоқ оқиғалардың түрлері, ықтималдықтың классикалық және «геометриялық» анықтамаларын;
- ықтималдықтың статистикалық анықтамасын, оқиғаның салыстырмалы жиілігін;
- есеп шешуде комбинаторика элементтерін қолдануды;
- шарты ықтималдық, тәуелді оқиғалар ықтималдықтарын көбейту теоремасын;
- ықтималдықтар теоремасын, оқиғаларды, толық оқиға мен Бейес формуласын;
- дифференциалдық таралу функциясының анықтамасын және ықтималдық мағынасын;
- бірнеше кездейсоқ шамалардың жүйесін;
- екі кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын;
- корреляциялық момент туралы;
- корреляциялық коэффициент, таңдау әдістері, шартты вариантардың эмпирикалық таралымын, ассимитрия және экцесс құрылымдарын;
істей білуі тиіс:
- негізгі ұғымдарын, оқиғалар алгебрасын және кездейсоқ шамалар түрлерін анықтамасын мысалдар шешуде қолдануды;
- оқиғалардың толық жүйесін, шарты ықтималдық, тәуелді оқиғалары ықтималдықтарын көбейту теоремасын практикада пайдалануды;
- интегралдық және дифференциалдық таралу функциясының анықтамасын пайдаланып кесте құруды;
- екі кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын мысалдарды шешуде қолдануды;
- математикалық күту, диссперсия, орташа квадраттық ауытқу формулаларын қолдануды;
- корреляциялық момент және корреляциялық коэффицент, таңдау әдістерін практикада қолдануды;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- комбинаторлық есептерді шешу тәсілдерінен, шартты түрлерінен, таралу заңдылықтарынан,
- математикалық күту,
- диссперсия, орташа ауытқу формуласынан;
- екі кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын;
- ықтималдықтарды көбейту теоремасын, Чебышев теңсіздігін, корреляция элементтерін табуды пайдаланудан. құра білуден.
Ықтималдық теориясы және математикалық статистика:
Кездейсоқ оқиғалар.
Негізгі ұғымдар. Оқиғалар алгебрасы. Кездейсоқ оқиғалардың түрлері. Кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары Үлкен сандар заңы.
Кездейсоқ шамалар ықтималдықтарының таралу заңдылықтары. Бірнеше айнымалыдан тәуелді кездейсоқ шамалар.
Корреляция коэффициенті.
Математикалық статистика элементтері.
БҚ 12
КҚ 1,2,4,5
АҚ 1,2,3
АП 11
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- АКТ құралдарынын жасақтау мен пайдаланудың дидактикалық негіздерін;
- АКТ құралдарының даму тарихын;
- білім берудегі АКТ құралдарының әдістемелік аспектілерін, бағыттары мен пайдалану перспективаларын;
- білім берудегі АКТ құралдарының сапасына қойылатын талаптарды;
- білім берудегі АКТ құралдарының жіктелуін;
- білім берудегі АКТ құралдарының орнын, түрлік ерекшеліктерін, артықшылықтары мен кемшіліктерін;
істей білуі тиіс:
- білім беруде АКТ құралдарын жасақтауды және пайдалануды;
- білім берудің күтілетін нәтижелеріне байланысты АКТ құралдарын қолданудың перспективаларын анықтауды;
- білім берудегі АКТ құралдарының сапасына қойылатын талаптарды орындауды;
- білім берудегі АКТ құралдарының негізгі түрлерін, артықшылықтары мен кемшіліктерін ажыратуды;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- АКТ құралдарын жасақтау мен пайдаланудан;
- білім беруде АКТ құралдарын пайдаланудың әдістемелік аспектілерін, бағыттары мен перспективаларын анықтаудан;
- білім берудегі АКТ сапасының құралдарына қойылатын талаптарды жүзеге асырудан;
- білім берудегі АКТ құралдарының негізгі түрлерін, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін салыстыру мен анықтаудан; білім берудегі нақты мақсаттарға сәйкес тиімді құралдарды таңдаудан.
Білім берудегі ақпараттық және коммуникациялық технологиялар:
АКТ құралдарын жасақтау мен пайдалану негіздері. АКТ құралдарының даму тарихы. Білім беруде АКТ пайдаланудың әдістемелік аспектілері, бағыттары және қолдану перспективалары. Білім берудегі АКТ құралдарының жіктелуі және түрлері.
БҚ 10
КҚ 5
АҚ 1,3,5,7
АП 12
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- материалдық нүкте мен қатты дене динамикасын, сақтау заңдарын;
- сұйық заттар мен газдар механикасын, қозғалысын;
- молекулярлық-кинетикалық теориясын;
- термодинамиканың І, ІІ заңдарын;
- электр тоқтың және электр өрістің негізгі заңдарын;
- атом мен ядроның құрылуын;
- кристаллдың физикалық қасиетімен зоналық теориясын;
меңгеруі тиіс:
- физика заңдарын есеп шығарылуы қолдануды;
- физикалық тәжірибе өткізуді;
практикалық тәжірибесі болуы тиіс:
- алған білімін есеп шығаруға қадағалау білуден;
- практикалық жұмыстармен лабораторлық жұмыстарды жасаудан;
- электр білімін пайдаланым электр тізбектерді құрудан;
Физика
Координат жүйелер, уақыт түсініктер, қатты денемен, материалдық нүктенін кинетикасы. Сақталу заңдары, қатты дене динамикасы. Лоренц өзгелері, тербеліс қозғалысы, сұйық пен газ механикасы, ортадағы толқындар. Молекулярлық қозғалыс, температура мен қысым, Броундық қозғалыс термодинамиканың 1 және 2 заңы. Молекулярлық әсерлі газдар мен сұйықтар. Кулон заңы. Кирхгоф заңдары. Тұрақты тоқ заңдары. Конденсатор. Әрі-түрлі электр тізбектегі электр тоқ. Электр тоқтың жұмысы мен қуаты. Электр генераторлармен қозғауыштардың принциптері. Тұрақты электр өріс, диэлектриктер, электр өткізгіштер, тұрақты магнит өріс, магнетиктер, электр-магниттік индукция. Электр магниттік толқыңдардың тарауы, жарықтың сынуы, шағылуы, геометриялық оптика, физикалық оптика, жарық генерациясы, оптикадағы сызық емес құбылыстар. Атомдық, кванттық түсініктер, дуализм, газ бен плазмадағы элементарлық процестер, атомдық ядросындағы негізгі қасиеттер, радиоактивтік, ядролық реакциялар, ядроның бөлінуі мен қосылуы. Ядролық модельдер. Ядролық сәулелер мен заттардың әсерлеуі. Кристалл тордың динамикасы. Қатты деңелердің жылуын ылғалуы. Кристалл электр өткізгіштігі. Деффект және қоспалардың кристалдарға физикалық қасиеттеріне әсері.
БҚ 10
КҚ 1,2
АҚ 1,2
АП 13
Білім алушының таңдау пәні

СК 3,5,6.
СД 08
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
понятия множества и подмножества;
вещественные числа и их основные свойства, геометрическое изображение вещественных чисел;
метод математической индукции, формулу бинома Ньютона;
числовые последовательности;
понятие функции;
предел функции, теоремы о пределах функции;
понятие производной и дифференциала;
правила дифференцирования, дифференцирование сложной функции и функции высших порядков;
теоремы дифференциального исчисления;
свойства неопределенного и определенного интеграла;
различные методы интегрирования;
несобственные интегралы;
понятие функции нескольких переменных и их геометрический смысл, частные производные, определение двойного интеграла;
определение числового и степенного ряда;
уметь:
выполнять действия над действительными числами;
доказывать методом математической индукции;
пользоваться определением предела, замечательными свойствами предела,
находить производные от всех видов функций;
применять основные теоремы дифференциального исчисления;
находить определенный и неопределенный интеграл;
применять методы интегрирования;
использовать понятие функции с несколькими переменными,
находить частные производные;
дать определение дифференцируемости;
использовать определение и геометрический смысл двойного интеграла;
находить определение числового и степенного ряда;
иметь практический опыт:
решения задач на нахождение функции обратной данной;
решения задач на нахождение производной сложной функции, производных высшего порядка;
решения задач на применение различных методов интегрирования.
Математический анализ:
Математический анализ функций одной переменной. Дифференциальное исчисление. Интегральное исчисление. Математический анализ функций нескольких переменных. Ряды.
БК 10
ПК 1,2,4,5
СК 1,2,3, 5,6,7
СД 09
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
понятия языка и мышления;
теоретическое и практическое значение логики;
познавательную роль понятия, использовать на практике объем и содержание понятия;
определение сходящихся и несходящихся понятий;
состав и логическое значение высказываний;
структуру, условия и выводы, логические связи между ними;
понятие полной и неполной индукции и повышения условий индуктивного высказывания;
математическую индукцию, научную индукцию, единство дедукции и индукции;
логическую структуру доказательства;
методы отрицания, его цель и связь между ними, примеры;
этапы научного исследования и познания научной логики;
уметь:
высказывать свои мысли;
различать ошибки при составлении определения;
различать высказывания и предложения;
отличать простые высказывания, составлять таблицы истинности;
отличать логические отношения между высказываниями;
иметь практический опыт:
определения видов понятий;
отличия простых высказываний от сложных;
выполнения действий над предикатами;
составления таблиц истинности.
Математическая логика:
Предмет логики и его значение. Понятия. Виды понятий. Высказывания. Простые и сложные высказывания. Дедуктивные и индуктивные умозаключения. Аргументация. Софизм.
БК 10
ПК 1,2,4,5
СК 1,2,3,
5,6,7
СД 10
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
основные понятия, алгебру Булева, алгебру и виды основных событий;
основы аксиоматики теории вероятности;
определение классической вероятности и геометрическое значения;
статистическое определение вероятности и относительную частоту события;
применение элементов комбинаторики при решении задач;
условную вероятность, теорему умножения вероятности;
теорему вероятности совместимости событий, теорему полной вероятности событий и формулу Бейеса;
локальную и интегральную теорему Лапласа;
виды случайных величин, законы распределения;
формулу математического ожидания и значения вероятности;
понятие момента распределения;
неравенство П.Л.Чебышева и его применения на практике;
понятие относительной частоты события;
функцию интегрального распределения и определение значения вероятности;
числовую характеристику непрерывной случайной величины, законы распределения нормальной вероятности и умение строить график;
систему нескольких случайных величин;
вероятности законов распределения дискретных двухмерных случайных величин;
свойства распределения интегральной функции и применение ее на практике;
коэффициент корреляции;
уметь:
отличать события полной системы, противоположные события, независимые и зависимые события, теоремы умножений независимых событий и следствий;
применять формулу Бернулли при решении задач на повторные испытания;
находить дискретную случайную величину при решении числовых характеристик;
употреблять примеры, теоремы математического ожидания;
раскрывать значение и определение функции дифференциального распределения;
решать числовую характеристику двухмерных случайных величин;
выполнять моменты корреляции;
употреблять на практике коэффицент корреляции;
умеет строить график распределения;
иметь практический опыт:
решения комбинаторных задач, задач на условную вероятность и умножения вероятности;
решения неравенств Чебышева;
решения задач на нахождение коэффициента корреляции.
Теория вероятности и математическая статистика:
Случайные вероятности.
Основные понятия. Алгебра Булева и виды основных событий. Случайные величины.
Дискретная случайная величина. Понятие относительной частоты событий. Моменты корреляции. Коэффициент корреляции.
Элементы математической статистики.
БК 12
ПК 1,2,4,5
СК 1,2,3
СД 11
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
дидактические основы создания и использования средств ИКТ;
историю развития средств ИКТ;
методические аспекты, направления, перспективы использования ИКТ
в образовании;
требования к качеству образовательных средств ИКТ;
классификацию образовательных средств ИКТ;
основные виды, роль, специфические особенности, достоинства и недостатки образовательных средств ИКТ;
виды образовательных средств ИКТ и принципы использования;
уметь:
создавать и применять средства ИКТ в образовании;
определять перспективы использования средств ИКТ в соответствии с ожидаемым результатом обучения;
реализовать требования к качеству образовательных
средств ИКТ;
различать основные виды, достоинства и недостатки образовательных средств ИКТ;
роль, специфические особенности видов образовательных средств ИКТ и принципы использования;
иметь практический опыт:
создания и использования средств ИКТ;
определения методических аспектов, направлений,
перспективы использования ИКТ в образовании;
реализации требований к качеству образовательных средств ИКТ;
определения, сравнения основных видов, достоинств и недостатков образовательных средств ИКТ,
выбора оптимальных средств для достижения конкретных целей обучения и воспитания.
Информационные и коммуникационные технологии в образовании:
Дидактические основы создания и использования средств ИКТ. История развития средств ИКТ. Методические аспекты, направления и перспективы использования ИКТ в образовании. Требования к качеству образовательных средств ИКТ. Классификация и виды образовательных средств ИКТ.
БК 10
ПК 5
СК
1,3,5,7
СД 12
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен
знать:
-динамику материальной точки и твердого тела, законы сохранения;
-колебательное движение, механику жидкостей и газов;
-молекулярно-кинетическую теорию;
- І и ІІ начала термодинамики;
- основные законы электричества и электрического тока;
- законы оптики и распространение световых волн;
- строение атома и ядра;
- зонную теорию и физические свойства кристаллов;
уметь:
- применять законы физики при решении физических задач;
- проводить физические опыты;
иметь практический опыт:
- использования полученных знаний для решения практических задач;
- выполнения лабораторных работ, практического задания;
- использования знаний по электричеству при составлении различных электрических цепей и их соединений.
Физика
Системы координат, понятие времени, кинематика материальной точки и твердого тела, динамика материальной точки, законы сохранения, динамика твердого тела, преобразования Лоренца, колебательное движение, механика жидкостей и газов, волны в сплошной среде.
Молекулярное движение, давление и температура, броуновское движение, первое и второе начала термодинамики, газы с межмолекулярным взаимодействием и жидкости. Закон Кулона.
Законы Кирхгофа. Законы постоянного тока. Конденсатор. Законы электрического тока в различных электрических цепях.
Работа и мощность электрического тока. Принципы работы электрических генераторов и двигателей.
Постоянное электрическое поле, диэлектрики, электропроводность, стационарное магнитное поле, магнетики, электромагнитная индукция. Описание электромагнитных волн, распространение, преломление и отражение света в изотропных средах, геометрическая оптика, физическая оптика, генерация света, нелинейные явления в оптике.
Развитие атомистических представлений, развитие квантовых представлений, корпускулярно -волновой дуализм,
элементарные процессы в газах и плазме. Общие свойства атомных ядер, радиоактивность, ядерные реакции, деление и синтез атомных ядер, модели атомных ядер.
Взаимодействие ядерного излучения с веществом. Динамика кристаллической решетки.
Тепловое расширение твердых тел.
Зонная теория твердого тела.
Электропроводность кристаллов. Влияние дефектов и примесей на физические свойства кристаллов.
БК 10
ПК 1,2
СК 1,2
СД 13
Дисциплина по выбору обучающихся

КҚ 3,4,5,6
АҚ 1,2,4, 5,6,7
ӨО КП 02. 3
Білім алушы келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- пәндік және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндеттерін, түрлері мен әдістері;
- оқу-көрнекі құралдарын жасақтауы және қолдануы, оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
- сабақта оқу – көрнекі құралдар мен инновациялық технологияларды пайдалану;
- сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
- балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, сабақты өткізудің тиімді формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау;
- практика кезінде өз қызметін бақылау тәсілдерін меңгеру;
- өз қызметін бағалау мен талдау тәсілдерін меңгеру;
- болашақ мұғалімнің портфолиосы мазмұнын жинақтау және жаңарту.
Білім алушының таңдау пәні бойынша практика:
Сыныптағы оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастырумен, жекелеген мұғалімдердің жұмыстарымен таныстыру. Оқу-тәрбие үрдісін бақылау және оның нәтижелерін талдау іскерліктері мен дағдыларын жетілдіру. Оқушыларды сабақты өткізу әдіс-тәсілдері және оқушылардың жас және жеке мүмкіндіктеріне сай танымдық іс-әрекетіне басшылық ету дағдыларымен қаруландыру. Оқушыларды пән бойынша сыныптан тыс жұмыстарды, тәрбиелік шараларды өткізу әдіс-тәсілдерімен қаруландыру. Байқау сабақтарын
және пән бойынша сыныптан тыс шаралар өткізу. Машықкердің байқау сабағына және сыныптан тыс шараларына қатынасу және талдау. Әдістемелік әдебиет, оқулықтар, дидактикалық материалдар, көрнекі құралдар, компьютерлік технологиялармен жұмыс істеу, сабақ және сыныптан тыс шаралардың конспектілерін дайындау және безендіру іскерліктері мен дағдыларын жетілдіру. Болашақ мұғалім портфолиосын жаңарту.
БҚ 1-7
АҚ 2,5,6,7
ӨО КП 02. 4
Білім алушы практика бойынша келесі іскерліктерді меңгеруі тиіс:
- пәндік және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндеттерін, түрлері мен әдістері анықтау;
- оқу-көрнекі құралдарын жасақтау және қолдану, мектеп жасындағы оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- пән бойынша сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
- балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, сабақты өткізудің тиімді формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау;
- практика кезінде өз қызметін бақылау және талдау;
- болашақ мұғалімнің портфолиосы мазмұнын жаңарту.
Байқау практикасы:
Сыныптағы оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастырумен, жекелеген мұғалімдердің жұмыстарымен таныстыру.
Электрондық оқулықтар, АКТ пайдаланып пәндер бойынша сабақтың жоспар-конспектісін, сыныптан тыс сағаттарын құруда әдіс-тәсілдерді пайдалану,
Балалардың танымдық іс-әрекетіне басшылық ету. Машықкердің байқау сабақтарына қатынасу және талдау.
Байқау сабақтарына таратпа материалдарды, көрнекі құралдарды, дидактикалық ойындарды пайдалану.
Болашақ мұғалім портфолиосын жаңарту.
Жеке әдістемелер бойынша жобалар презентациясы.

ПК3,4,5,6
СК 1,2, 4,5,6,7
ПО ПП 2.3
В области практики обучающийся должен владеть следующими умениями:
определять цели и задачи уроков в соответствии с ожидаемыми результатами;
изготовить и применять учебно-наглядные пособия;
составлять календарно-тематические и поурочные планы урока;
применять инновационные технологии на уроке;
проводить уроки;
выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения уроков с учетом возрастных особенностей детей;
обновлять и совершенствовать содержание портфолио будущего учителя.
производить самоконтроль, взаимоконтроль, самоанализ и взаимоанализ педагогической деятельности;
организации разработки и защиты проектов.
Практика по дисциплине по выбору обучающихся:
Ознакомление с организацией учебно-воспитательного процесса в классе, школе, с работой учителей – предметников; методами и приемами проведения уроков. Проведение, посещение и анализ уроков учителей и практикантов. Совершенствование умений и навыков работы с источниками методической, теоретической информаций, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерной технологии, разработка и оформление конспектов уроков, дидактического материала. Обновление содержания портфолио будущего учителя. Презентация проектов.
БК 1-7
СК  2,5,6,7
ПО ПП 2.4
При организации пробной практики обучающийся должен уметь:
определять цели и задачи уроков и внеклассных занятий, формы и методы уроков и внеклассных занятий;
изготовлять и применять учебно-наглядные пособия, организовать исследовательскую и проектную деятельность школьников;
составлять календарно-тематические и поурочные планы урока;
применять инновационные технологии на уроке;
проводить уроки и внеклассные занятия по математике;
выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения уроков с учетом возрастных особенностей детей;
контролировать и анализировать свою деятельность в период практики;
обновлять содержание портфолио будущего учителя.
Пробные уроки:
Ознакомление с организацией учебно-воспитательного процесса в классе, с работой отдельных учителей. Совершенствование умений и навыков наблюдения за учебно-воспитательным процессов и анализа его результатов. Вооружение обучающихся методами и приемами проведения уроков и навыками руководства познавательностью школьников в соответствии с возрастными и индивидуальными возможностями. Овладение учащимися методов и приемов проведения внеклассных занятий по предмету и воспитательных мероприятий. Проведение пробных уроков и внеклассных занятий по предмету. Посещение и анализ пробных уроков и внеклассных занятий практикантов. Совершенствование умений и навыков работы с методической литературой, учебниками; использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерной технологии; разработки и оформления конспектов уроков и внеклассных занятий. Обновление содержания портфолио будущего учителя. Презентация проектной работы.

АҚ 1,2,3, 4,5,6,7
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 7-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару****
Мамандығы: 0506000 - Шаштараз өнері және сәндік косметика
Біліктілігі: 050601 2 – Шаштараз-модельер*
050602 2 – Косметолог*
050603 2 – Визажист*
050604 2 – Педикюр бойынша шебері*

СК  1,2,3, 4,5,6,7
Приложение 7
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и
управление****
Специальность: 0506000 - Парикмахерское искусство и декоративная
косметика
Квалификации: 050601 2 – Парикмахер-модельер*
050602 2 – Косметолог*
050603 2 – Визажист*
050604 2 – Мастер по педикюру*

360
Технологиялық  практика
90
7
Диплом алдындағы практика
72
7
Е
Емтихандар:
252
АА
- аралық  аттестаттау
180
ҚА
- қорытынды аттестаттау
67
КДББ
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті  беру
5
Міндетті оқу қорытындысы:
5040
К
Консультациялар
360
- диплом жобалау бойынша
252
Ф
Факультативтік сабақтар
400
Барлығы:
5800
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 13-қосымша
«0506000 - Шаштараз өнері және сәндік косметика» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Біліктіліктері: 050601 2 – Шаштараз-модельер*
050602 2 – Косметолог*
050603 2 – Визажист*
050604 2 – Педикюр бойынша шебері*
050605 2 – Маникюр бойынша шебері*
050607 2 – Шаштараз стилист
Оқытудың нормативтік мерзімі:
негізгі орта білім базасында 2 жыл 10 ай
Оқытудың нормативтік мерзімі:
жалпы орта білім базасында 10 ай
Индекс
Пәндердің оқулық циклдары мен кәсіби модульдері
Пәндер атаулары мен кәсіби модульдердің атаулары
Қалыптасатын компетенция коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- құрылыс сызбаларының элементтерін;
- құрылыс сызбаларының түрлерін;
- үш жазықтықта геометриялық денелерді проекциялау ережелерін;
- жасай білуі тиіс:
- сызбаларды сызудың негізгі ережелерін қолдануды;
- екі және үш жазықтықтарда тік және жазық фигуралардың бөліктерін, нүктелерін проекциялауды;
- сызбалардағы бөліктер мен түйісулерді орындауды;
- әр түрлі схема және графиктерді құрауды және орындауды.
Сызу
Сызбаларды графикалық бейнелеу: форматтар, масштабтар, сызба сызықтары,шрифтілер, сызбалардағы жазулардың орындалуы. Геометриялық сызу. Проекциялық сызу: аксонометриялық проекциялар. Техникалық сызу: құрылыс сызбаларының элементтері; мекеме орнының кесінділері мен жоспарын құру; сызбаларды орындаудың жалпы ережелері. Түйісетін және түйіспейтін бірігулердің сызбалары.
КҚ 1
КҚ 2
ЖКП 02
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- адам денесінің сүйектерін, адам басын;
- қол және аяқ анатомиясын;
- бұлшық ет механизмдерін, қызметтерін, сол сияқты формаларын; бұлшық еттердің тыныштықтағы жағдайы мен жұмыс кезіндегі өзгеруін;
- терінің құрылысын, қызметтерін және пластикалық мәнін;
- адам басының пропорциясын;
- жасай білуі тиіс:
- адам қаңқасын және адамның бас сүйегін әр түрлі жағынан кестелеп бейнелеуді;
- адам басының суретін салуды;
- анатомиялық құрылысын ескере отырып, әртүрлі жағынан адам басын кестелеп бейнелеуді.
Пластикалық анатомия және физиология негіздері:
Сүйек туралы ұғым: адам қаңқасының пластикалық анатомиясы; бас сүйек – бастың сүйекті негізі. Бұлшық еттер туралы ұғым: мойын бұлшық еті және мойын пластинасы; бастың бұлшық еттері; қол және аяқ бұлшық еттері. Бет бөлшектерінің пластикалық анатомиясы және олардың конструктивті құрылысы: көз, мұрын, құлақ, ауыз, терінің пластикалық анатомиясы. Анатомиялық негізінде бастың құрылысы: бастың пропорциялары; бастың пішіндері; бастың қозғалуы.
КҚ 2
АҚ 2
ЖКП 03
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- мемлекеттік экономикалық құрылымын, ҚР экономикасының жағдайы мен дамуын;
- қызмет көрсету кәсіпорындарының ұйымдастырылу қағидаларын;
- кәсіпорынның жұмысын жоспарлау негіздерін;
- кәсіпорынның бизнес-жоспарын;
- кәсіпорынның қызметін басқару жүйесі ретіндегі маркетингті;
жасай білуі тиіс:
- еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін есептеуді;
- еңбек төлемдерінің әр түрлі формасындағы жалақыларды есептеуді;
- шығын сметаларын құрауды;
- кәсіпорын жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді;
- маркетингтік зерттеулер жүргізуді.
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық жүйесіндегі кәсіпорын: ҚР-ның қызмет көрсету сферасындағы экономикалық дамудың негізгі бағыттары, кәсіпорын – экономиканың негізгі буыны, кәсіпорынның негізгі қорлары, айналым құралдары; тұрғындарға қызмет көрсету ұйымдары, еңбек өнімділігі, еңбекті ұйымдастыру, еңбекті нормалау, кәсіпорын кадрлары.
Кәсіпорын қызметін жоспарлау және болжау: жылдық жоспардың негізгі бөлімдері мен көрсеткіштері. Бағаның құралуы: салықтар мен басқа да міндетті төлемдер.
БҚ 9
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 6
ЖКП 04
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- инфекциялар және ауру тудыратын микробтар түрлерін;
- тері, тырнақ және шаш ауруларының басты себептерін;
- терілердің іріңді, саңырауқұлақ тудыратын, туберкулез ауруларын;
- қан тоқтататын құралдар түрлерін;
- дезинфекциялаушы құралдар түрлерін;
- таңдап алынған процедураларды қолдану және қолдануға болмайтын жағдайлар.
жасай білуі тиіс:
- инфекцияларға қарсы шаралар өткізуді;
- салонда тері, шаш, тырнақ іріңді және саңырауқұлақ тудыратын ауруларының алдын алу шараларын өткізуді;
- қызмет көрсетушілердің жұмысқа байланысты гигиеналық талаптарды сақтай білуді;
- шаштараз құралдары мен жабдықтарды пайдаланудағы санитарлық ережелерді сақтай білуді;
- құрал-жабдықтарды және құралдарды дезинфекциялау және стерилизациялауды жүргізу;
- қатерлі жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсетуді.
Санитария және гигиена
Жұқпалы аурулар жайлы жалпы мәліметтер және олардың алдын алу шаралары; микробиология; эпидемиология; иммунитет туралы жалпы түсінік. Тері, шаш, тырнақ аурулары және олардың алдын алу шаралары; тері ауруларының себептері; туа біткен ерекшеліктері; бактериялар тудыратын тері аурулары; кәсіби және басқа да аурулар, олардың шашқа және теріге әсері; сифилис, гонорея берілетін жолдары, белгілері; ЖИТС; өндірістік санитария және гигиена; құралдар мен жабдықтарға санитарлық-гигиеналық талаптар; шаштараз салондары мен шаштараз құралдарына қойылатын санитарлық талаптар; дезинфекциялық құралдар; салондағы еңбек гигиенасы; қауіпті жағдайдағы: жарақаттанғанда, кесіп алғанда, қан тоқтамай қойғанда, күйгенде, талып қалғанда, тоқ ұрғанда алғашқы көмек.
БҚ 3
КҚ 3
КҚ 6
КҚ 7
АҚ 3
АҚ 4
ЖКП 05
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- еңбек заңдылықтарының негізгі баптарын;
- еңбек қорғау саласындағы мемлекеттік және қоғамдық бақылау түрлерін;
- жұмыстың қауіпсіздігі туралы нұсқаулардың түрлерін;
- жарақаттану мен қауіпті жағдайлардан қорғанудың негізгі құралдарын;
- еңбек жағдайының адам ағзасына әсерін;
- ҚР қоршаған ортаны қорғау туралы құжаттарын;
жасай білуі тиіс:
- алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
- қауіпті жағдайлар мен жарылыстардың, өрттердің алдын алу шараларын жүргізуді.
Еңбекті қорғау және экология
Еңбек қорғаудың жалпы мәселелері: еңбек қорғау туралы заңдар негіздері, еңбек қорғау жұмыстарын ұйымдастыру, еңбек жағдайларын анализдеу, жарақаттар мен кәсіби аурулардың себептері. Қауіпсіздік техникасы: еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі; өндірістік санитария. Өндіріс орындарының микроклиматы; өрт қауіпсіздігін алдын алу негіздері; өндірістік экология; атмосфералық ауаны, ауа ресурстарын қорғау.
БҚ 1
БҚ 2
КП 06
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- графикалық бейнелеудің негізгі құралдарын: сызық, штрих, дақ, нүкте;
- түстердің негіздерін, түстердің қасиеттерін, түстердің әрекеттесуін, түстердің тұтастығы мен мөлдірлігін;
- бас сүйегінің құрылысын, сүйектердің, бұлшық еттердің орналасуын;
- адам басын бөлшектеу пропорциясын;
жасай білуі тиіс:
- түстердің сәйкестілігі мен заттардың материалдарының көмегімен заттардың әр түрлі түстерін бере білуді;
- графикалық бейнелеудің құралдарын пайдалануды;
- бояуларды араластыруды және әртүрлі түстерді жасауды;
- түстердің үйлесімділігін, түстер бірлігін анықтауды;
- шаш сәні мен шаш қиюдың формалары мен силуэттерін, үлгінің идеялық көркемдік мәнін бере;
- әртүрлі ракурстарда бастың суретін салуды, шаштың төгіліп тұруын бейнелеуді.
Арнайы сурет

360
Технологическая практика
90
7
Преддипломная практика
72
7
Э
Экзамены:
252
ПА
-промежуточной аттестации
180
ИА
- итоговой аттестации
67
ОУППК
- оценки уровня профес-
сиональной подготовлен-
ности и присвоения квалификации
5
Итого на обязательное обучение:
5040
К
Консультации
360
в т.ч., по дипломному проектированию
252
Ф
Факультативные занятия
400
Всего:
5800
Примечание: итоговая аттестация проводится в форме защиты дипломного проекта
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 13
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
0506000 «Парикмахерское искусство и декоративная косметика»
повышенного уровня
Квалификации: 050601 2 – Парикмахер-модельер*
050602 2 – Косметолог*
050603 2 – Визажист*
050604 2 – Мастер по педикюру*
050605 2 – Мастер по маникюру*
050607 2 – Парикмахер стилист
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
На базе: основного среднего образования
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
На базе: общего среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения цикла
дисциплин обучающийся должен
знать:
- элементы строительного чертежа;
- виды строительных чертежей;
- правила проецирования геометрических тел на три плоскости;
уметь:
- применять основные правила оформления чертежей;
- проецировать точки, отрезки прямой и плоские фигуры на две и три плоскости;
- выполнять разрезы и сечения на чертежах;
- составлять и выполнять различного вида схемы и графики.
Черчение
Графическое изображение чертежей: форматы, масштабы, линии чертежа, шрифты, выполнение надписей на чертежах. Геометрическое черчение. Проекционное черчение: аксонометрические проекции. Техническое черчение: элементы строительного черчения; построение планов и разрезов зданий; общие правила выполнения чертежей. Чертежи разъемных и неразъемных соединений.
ПК 1
ПК 2
ОПД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
костную основу тела человека, головы человека;
- анатомию верхних и нижних конечностей;
- механизм, функции мышц, а также формы, которые образуют мышцы в состоянии покоя и как они видоизменяются при работе мышц;
- строение кожи, функции кожи и пластическое значение кожи;
- пропорции головы человека;
уметь:
- изображать схематично скелет человека и череп человека в разных ракурсах;
- рисовать голову человека;
- схематично изображать голову человека в разных ракурсах с учетом анатомического строения.
Основы пластической анатомии и физиологии
Учение о костях: пластическая анатомия скелета человека; костная основа головы – череп. Учение о мышцах: мышцы шеи и пластина шеи; мышцы головы, мышцы верхних и нижних конечностей. Пластическая анатомия деталей лица и их конструктивное построение: пластическая анатомия глаза, носа, уха, рта, кожи. Построение головы на анатомической основе: пропорции головы; формы головы; движение головы.
ПК 2
СК 2
ОПД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- структуру экономики государства, состояние и развитие экономики в РК;
- принципы организации производства, обслуживания населения;
- основы планирования работы предприятия;
- бизнес-план предприятия;
- маркетинг как систему управления деятельностью предприятия;
уметь:
- рассчитать показатели производительности труда;
- рассчитать заработок при различных формах оплаты труда;
- составить смету затрат;
- рассчитать технико-экономические показатели работы предприятия;
- провести маркетинговое исследование.
Основы рыночной экономики  Предприятие в условиях рыночной системы:
основные направления экономического развития сферы услуг в РК, предприятие - основное звено экономики, основные фонды предприятия, оборотные средства;
организация производства и обслуживания населения, формы организации производства, производительность труда, организация труда, нормирование труда, кадры предприятия.
Планирование и прогнозирование деятельности предприятия: основные разделы и показатели годового плана.
Ценообразование; налоги и другие обязательные платежи.
БК 9
ПК 4
ПК 5
СК 6
ОПД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- виды инфекций и болезнетворных микробов;
- основные причины болезней кожи, ногтей и волос;
- гнойничковые, грибковые, туберкулезные заболевания кожи;
- виды кровоостанавливающих средств;
- виды дезинфицирующих средств;
уметь:
- проводить мероприятия по борьбе с инфекциями;
- проводить в салоне профилактику гнойничковых и грибковых заболеваний, заболеваний кожи и волос, сифилиса;
- соблюдать гигиенические требования к работе обслуживающего персонала;
- соблюдать санитарные правила при эксплуатации оборудования, парикмахерского белья;
- оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях.
Санитария и гигиена
Общие сведения об инфекционных заболеваниях и их профилактика;
микробиология; эпидемиология;
понятия об иммунитете. Болезни кожи, волос,
ногтей и их профилактика; врожденные особенности;
профессиональные и прочие заболевания и их влияние на кожу и волосы.
Сифилис, гонорея, пути передачи, признаки;
СПИД. Гигиена и санитария производства; санитарно-гигиенические требования к устройству и оборудованию,
к содержанию парикмахерских и парикмахерскому белью;
дезинфицирующие средства; гигиена труда в салоне.
Первая помощь при несчастных случаях, травматических повреждениях, порезах, кровотечении,
ожогах, обмороках, поражениях электрическим током.
БК 3
ПК 3
ПК 6
СК 3
СК 4
ОПД 05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные статьи трудового законодательства;
- виды государственного и общественного надзора в области охраны труда;
- виды инструктажа по безопасным методам работы;
- основные средства защиты от поражений и несчастных случаев;
- влияние условий труда на организм человека;
- документы, регламентирующие охрану окружающей среды в РК;
уметь:
- оказывать первую медицинскую помощь;
- проводить профилактические мероприятия по предупреждению пожаров, взрывов и несчастных случаев.
Охрана труда и экология
Общие вопросы охраны труда:
основы законодательства по охране труда, организация работы по охране труда, анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний.
Техника безопасности: система стандартов безопасности труда;
производственная санитария. Микроклимат производственных помещений; основы пожарной профилактики;
промышленная экология, охрана атмосферного воздуха, воздушных ресурсов.
БК 1
БК 2
ОПД 06
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные средства графического выражения: линия, штрих, пятно, точка;
- основы и свойства цветов, взаимодействие цветов, плотность и прозрачность цветов;
- строение черепа головы, расположение костей, мышечного покрова;
- пропорцию членения головы человека;
уметь:
- передать разные цвета предметов с помощью тональных соотношений, материальность предметов;
- смешивать краски и получать разные цвета;
- определять цветовое единство, гармонию цветов натуры (колорит);
- передавать формы и силуэты причесок и стрижек, идейно-художественную сущность модели;
- рисовать голову в разных ракурсах, изображать пластичность волос.
Специальный рисунок
Основы спецрисунка: рисование натюрморта из геометрических тел;

Арнайы сурет негіздері: геометриялық денелерден натюрморттар салу, жұмсақ материалдармен (көмір, соус, сангина) драпировка суретін салу, гризайль техникасымен бір түсті драпировка негізінде 3-4 тұрмыстық заттың натюрморттық суреті, парик суреті, натюрморттың графикалық шешімі (ақ-қара, түсті графика). Түстер туралы жалпы мәлімет, драпировкамен натюрморттың кескіндеу этюді. Парикпен натюрморт салу (аралас графика). Адам басының пропорционалды сызбасы, бас қаңқасының суреті, бет бөліктерінің суретін салу. Үлгілерді шығармашылық өңдеу; «боди-арт» өнері, денелерге сурет салу, берілген тақырып бойынша фантазиялық бейнелер жасау.
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 1
КҚ 2
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктіліктері:
050601 2 – Шаштараз-модельер
050602 2 – Косметолог
050603 2 – Визажист
050607 2 – Шаштараз-стилист
АП 01
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
косметолог, визажист
- терілердің типтеріне сәйкес процедураларды жасау технологиясын (біліктілік бойынша);
- терілердің, шаштардың, терілік инфекциялық ауруларының белгілерін;
- терілердегі ауытқулардың белгілерін;
- косметикалық жетіспеушіліктерді коррекциялау әдістерін;
- салондардағы косметикалық процедуралардың әдістерін;
шаштараз-модельер,
шаштараз-стилист
- бас жуудың мақсаттары мен ережелерін;
- шаш қию операцияларын;
- шаш сәндеудің негізгі элементтерін;
- шаш сәндеуге арналған фиксация құралдарын және олардың түрлерін;
- қырудың негізгі ережелерін, тәсілдері мен орындалу кезеңдерін;
- шаш қию және жатқызу операцияларының негізгі түрлерін;
- шашқа арналған бояулардың негізгі топтарын, олардың сипаттамасы мен неге арналғандығын;
- химиялық шашты бұйралаудың ерекшеліктерін;
- ағымдық маусымға арналған шашты бұйралаудың қазіргі заманғы әдістерін;
жасай білуі тиіс:
косметолог, визажист
- клиенттерге бет терісінің күтімі туралы кеңес беруді;
- терілердің типтеріне қарай косметикалық құралдарды қолдануды;
- нұсқаулар бойынша аппараттар мен құралдарды пайдалануды;
- косметикалық процедураларды жасауда қазіргі заманғы дезинфекциялық құралдарды пайдалануды;
- терілердің ауытқуындағы косметикалық жетіспеушіліктерді коррекциялауды;
- шаштараз-модельер, шаштараз-стилист
- шаштың құрылысына қарай жуатын құралдарды таңдауды;
- басты еңкейте және шалқайта жууды;
- бастың шашты бөлігіне массаж жасауды;
- шаш қию операцияларын қолданып, ерлер және әйелдер шаш қиюларын орындауды;
- шаш қию операцияларын қолданып, модельді және классикалық шаш қиюларды орындауды;
- бигудилерді қолданып және бигудисіз шаштарды жатқызуды орындауды;
- электр фендері мен электр қысқыштарын қолданып, шаштарды жатқызуды орындауды;
- шаш бояудың әр түрлі техникасын қолдануды;
- химиялық бұйралаудың әр түрін орындауды.
Арнайы технология (біліктілігі бойынша)
Саланың бағыттарының даму тарихы. Кабинеттің орны мен жабдықтары. Қауіпсіздік техникасы. Құралдар, аппаратуралар мен оларға қажетті нәрселер. Келушілерге қызмет көрсетудегі дайындық және қорытынды жұмыстар. Жұмыстардың технологиясы (біліктілік бойынша).
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 7
АП 02
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- парфюмериялық-косметикалық өндірістегі қолданылатын шикізаттың негізгі түрлерін;
- косметика өндірісіндегі майларға және балауыздарға қойылатын талаптарын;
- рН мәнін;
- консерванттарға, бояғыш заттарға қойылатын талаптарды;
- шаштараз практикасындағы сутегі асқын тотығының ролін;
- шашқа арналған лактардың және басқа материалдардың құрамы мен қасиеттерін;
жасай білуі тиіс:
- әр түрлі компоненттердің сәйкестілігін, ерігіштігін, еру температурасын анықтауды;
- синтетикалық, өсімдік және жануарлардан алынған хош иісті ерітінділердің үлгілерін дегустациялауды;
- препараттардың сабындарды, су сабындарды, косметикалық кремдерді сапасына қарай топтастыруды;
- иіссу иістерін анықтап, олардың шыдамдылығын тексеруді шығын нормаларын есептеуді;
- өндірісте шашқа арналған бояу топтарының түрлерін қолдануды;
- сәндік косметика үшін құралдарды пайдалануды;
Материалтану
(біліктілігі бойынша)
Парфюмериялық-косметикалық өндірістің шикізат базасы; косметикалық шикізаттың химиялық табиғаты туралы қысқаша мәліметтер; парфюмериялық-косметикалық препараттарды дайындауға арналған шикізат. Парфюмериялық-косметикалық препараттар: бастың шаш бөлігін және шашты күтуге арналған препараттар; жуғыш құралдар; иіс су және лосьондар; шашқа сәндік күтім жасауға арналған құралдар; мойын және бет терілерін күтуге арналған құралдар; сәндік косметика құралдары; парфюмериялық құралдар; аяқ-қолды күтуге арналған құралдар; дезинфекциялық және қан тоқтатқыш құралдар; көмекші материалдар.
БҚ 5
КҚ 1
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 9
АП 03
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- жабдықтар және құралдардың тағайындалуын, құрылымы мен қызмет принциптерін;
- техникалық қолданудың, электр және өрт қауіпсіздігі ережелерін;
жасай білуі тиіс:
- құралдар мен электр жабдықтарын қолдануды;
- жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруды;
- электр құралдары мен аппаратурасының қарапайым бұзылуларын жөндеуді.
Жабдықтар және құралдар (біліктілігі бойынша)
Жабдықтар мен құралдар (біліктілік бойынша); сипаттамасы мен топтастырылуы. Жабдықтарды орналастыру және жоспарлау.
Электрлік аппараттар: тағайындалуы, техникалық сипаттамасы, құрылымы. Қауіпсіздік техника мен өртке қарсы шаралар.
БҚ 5
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 8
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 4
АҚ 9
АП 04
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- шаш сәндерінің топтастырылуы мен негізгі элементтерін;
- бет келбетінің типтерін, бет келбетінің типтерін коррекциялауға ұсыныстарды;
- бет келбетінің кемшіліктерін, оны коррекциялау мүмкіндіктерін;
- бас пішіндерін, шаштың құрылысын, тұлғаның түрлерін;
- модельдеудің негізгі кезеңдерін;
- шашты жеңілдетудің түрлерін;
- шаштың өсу сызығы ерекшеліктерін;
- шаш өрудің түрлерін;
- шаш сәніне қосымшалар мен безендірулерді;
- арнайы шаш сәндерін;
жасай білуі тиіс:
- шаш сәндерінің әр түрлі элементтері мен эскиздерін жасауды;
- әр түрлі әдістермен шаш қиюларын орындауды;
- шаш сәндерін орындауда қосымшалар мен сәндік безендірулерді қолдануды;
- арнайы шаш сәндерін, әр түрлі жастағы балаларға арналған шаш сәндерін, жас және жеке ерекшеліктерін ескеріп шаш сәндерін үлгілеуді орындауды
Шаш сәнін үлгілеу және көркемдеу
Пәннің жалпы сипаттамасы: сыртқы көріністегі шаш сәнінің ролі, шаш сәндерінің даму кезеңдері. Шаш сәндер туралы жалпы мәлімет: стиль және сән, шаш сәндерінің топтастырылуы, шаш сәндерінің негізгі стильдері; сәнге байланысты шаш сәндерінің түрлері. Шаш сәндерінің негізгі типтері. Дизайн және шаш сәні. Шаш сәндерін және шаш қиюларды үлгілеу және көркемдеу: шаш сәндерін құрастыру; шаш үлгілеудің негізгі принциптері; композиция. Элементтерді таңдаудың ерекшеліктері: градуировка әдісін қолданып шашты қию; шашты жеңілдету жолдары; шаш өсуінің сызығы; шашты өру; шаш сәндерінің безендірілуі және оған қосымшалар; арнайы бағыттағы шаш сәндерін үлгілеу. Қазіргі маусымдағы шаш сәндерінің бағыты: шаш сәндеріндегі сән бағытының ерекшеліктері.
БҚ 4
КҚ 1
КҚ 3
КҚ 5
КҚ 7
АҚ 1
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АП 05
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- гримнің даму тарихын;
- гуммозды жапсырмаларды қолдану технологиясын;
- гримдердің түрлерін;
- макияждың бейнелеу және техникалық құралдарын;
- түстің үйлесімін;
- беттің бөлшектері мен пішіндерін, пропорцияларын;
- макияж түрлерін, олардың тағайындалуын;
- макияждағы сән бағытын;
жасай білуі тиіс:
- кескіндеу және мүсіндік көлемдік әдістермен гримдеуді;
- әр түрлі техникамен гримдерге арналған заттарды дайындауды;
- сәндік косметика құралдарына қарай тазалайтын құралдарды таңдауды;
- бет және мойын массаждарын жасауды;
- тағайындалуына байланысты косметикалық маскалардың әр түрін қолдануды;
- қас пен кірпіктерді бояуды;
- «бетті оқу» техникасын қолдануды;
- қарапайым және күрделі макияж технологиясын қолдануды;
- сәндік косметиканың көмегімен әртүрлі бет пішіндеріне коррекция жасауды.
Сәндік косметика және грим:
Сахналық грим негіздері; терінің гигиеналық және профилактикалық күтімі; макияж техникасы; макияж технологиясы.
КҚ 5
КҚ 6
КҚ 7
АҚ 2
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
Біліктері:

рисунок драпировки мягким материалом (уголь, соус, сангина); рисунок натюрморта из 3-4 предметов быта на фоне одноцветной драпировки в технике гризайль;
рисунок парика, графическое решение натюрморта (черно-белая, цветная графика). Общие сведения о цвете.
Живописный этюд натюрморта с драпировкой,
натюрморт с париком (смешанная графика).
Пропорциональная схема головы человека, рисунок черепа головы, головы живой модели, рисование частей лица.
Творческие разработки образца: искусство «боди-арт»,
роспись по телу, создание фантазийного образа на заданную тему.
БК 6
БК 7
ПК 1
ПК 2
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификации:
050601 2 –
Парикмахер-модельер*
050602 2 – Косметолог*
050603 2 – Визажист*
050607 2 - Парикмахер-стилист
СД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
косметолог, визажист
- технологию выполнения процедур (по квалификациям) согласно типу кожи;
- признаки инфекционных заболеваний кожи, волос, ногтей;
признаки аномалий, новообразований кожи;
- методы коррекции косметических недостатков;
методы косметических процедур в салонах;
- парикмахер-модельер
- цели и правила мытья головы;
- операции стрижек;
- основные элементы прически;
- фиксирующие (моделирующие) средства для причесок, их виды;
- основные приемы, правила и последовательность выполнения бритья;
- основные виды укладки волос;
- основные группы красителей для волос, их характеристику и назначение;
- особенности накрутки волос при химической завивке;
- современные методы завивки на текущий сезон;
уметь:
- косметолог, визажист проконсультировать клиента по уходу за кожей лица;
- применять косметические средства по типам кожи;
- применять инструменты и аппаратуру по инструкции;
- использовать современные дезинфицирующие средства при выполнении косметических процедур;
- корректировать косметические недостатки кожи при новообразовании и аномалии кожи;
парикмахер-модельер
- подбирать моющие средства для заданной структуры волос;
- мыть голову с наклоном вперед и назад;
- выполнять массаж волосяного покрова головы;
- выполнять мужские, женские стрижки с применением различных операций стрижек;
- выполнять модельные и классические стрижки с использованием операций стрижек;
- выполнять укладку волос с применением и без применения бигуди;
- выполнять укладку волос с применением электрического фена и электрических щипцов;
- применять различные техники окраски волос;
- выполнять различные виды химической завивки.
Специальная технология (по  квалификациям)
История развития направления отрасли. Помещение и оборудование кабинета. Техника безопасности. Инструменты, аппаратура и принадлежности к ним. Подготовительные и заключительные работы по обслуживанию посетителей. Технология работ (по квалификациям).
БК 4
БК 8
ПК 1
ПК 2
ПК 5
ПК 6
СК 4
СК 5
СК 7
СД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные виды сырья, применяемые в парфюмерно-косметической промышленности, их состав и классификацию;
- требования, предъявляемые к жирам и воскам в косметическом производстве;
- значения рН;
- требования, предъявляемые к консервантам, красителям;
- роль перекиси водорода в парикмахерской практике;
- состав и свойства лаков для волос и других материалов;
уметь:
- определять растворимость, температуру плавления, совместимость различных компонентов;
- дегустировать образцы душистых растворов синтетического, растительного и животного происхождения;
- рассчитывать нормы расходов препаратов;
- применять различные группы красителей для волос на производстве;
- использовать средства для декоративной косметики;
- приготовить дезинфицирующие средства различной концентрации;
- применять средства ухода за руками и ногтями.
Материаловедение (по квалификациям)
Сырьевая база парфюмерно-косметической промышленности;
краткие сведения о химической природе косметического сырья;
сырье для изготовления парфюмерно-косметических препаратов. Парфюмерно-косметические препараты;
препараты для ухода за волосами и кожей волосистой части головы;
моющие средства; туалетная вода и лосьоны; средства декоративного ухода за волосами; средства ухода за кожей лица и шеи;
средства декоративной косметики;
парфюмерные средства; средства ухода за руками и ногтями;
дезинфицирующие и кровоостанавливающие средства;
вспомогательные материалы.
БК 5
ПК 1
ПК 4
ПК 5
ПК 6
СК 3
СК 4
СК 9
СД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение, устройство и принцип действия оборудования и инструментов;
- правила технической эксплуатации, электро - и пожарной безопасности;
уметь:
- пользоваться инструментами и электрооборудованием;
- правильно организовать рабочее место;
- устранять несложные неисправности электроинструментов и аппаратуры.
Оборудование и инструменты (по квалификациям)
Оборудование и инструменты (по квалификациям);
характеристика и классификация.
Размещение и планировка оборудования.
Электрические аппараты: назначение, техническая характеристика, устройство;
техника безопасности и противопожарные мероприятия.
БК 5
ПК 4
ПК 5
ПК 8
СК 1
СК 2
СК 4 СК 9
СД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- классификацию и основные элементы причесок;
- типы лица, рекомендации по коррекции типов лица;
- дефекты лица, возможности их коррекции;
- формы головы, структуру волос, виды фигуры;
- основные этапы моделирования;
- способы облегчения волос;
- особенности краевой линии роста волос;
- виды плетения волос;
- украшения и дополнения в прическе;
- прически специального назначения;
уметь:
- разработать эскиз и выполнять различные элементы причесок;
- выполнять стрижки различными способами;
- использовать декоративные украшения и дополнения при выполнении причесок;
- моделировать и выполнять прически специального назначения, для детей различной возрастной группы, с учетом возраста и индивидуальных особенностей.
Моделирование и художественное оформление прически
Общая характеристика предмета: роль прически во внешнем облике, этапы развития причесок.
Общие сведения о прическах: стиль и мода; классификация причесок, основные стили причесок; виды причесок по степени модности.
Основные типы причесок. Дизайн и прическа. Моделирование и художественное оформление причесок и стрижек: основные принципы моделирования; композиция. Особенности подбора элементов;
использование украшений в прическах; стрижка волос методом градуировки;
способы облегчения волос; кривая линия роста волос; плетение волос;
украшения и дополнения причесок; моделирование причесок специального назначения. Направление моды в прическе на текущий сезон: особенности направления моды в прическе.
БК 4
ПК 1
ПК 3
ПК 5
ПК 7
СК 1
СК 5
СК 6
СК 7
СК 8
СД 05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- историю развития грима;
- технологию применения гуммозных налепок и мягких толщин;
- разнообразие форм гримов;
- изобразительные и технические средства макияжа;
- гармонию цвета;
- пропорции, формы и детали лица;
- виды макияжа, их назначение;
- направление моды в макияже;
уметь:
- гримировать живописным и скульптурно-объемным способом;
- изготовлять изделия для грима в различной технике;
- подбирать очищающие средства в зависимости от средств декоративной косметики;
- выполнять массаж лица и шеи;
- применять различные виды косметических масок в зависимости от назначения;
- окрашивать брови и ресницы;
- применять технику «чтения лица»;
- применять технологию выполнения простого и сложного макияжа;
- выполнять коррекцию разных форм лица с помощью декоративной косметики.
Декоративная косметика и грим:
Основы сценического грима; гигиенический и профилактический уход за кожей; техника макияжа; технология макияжа.
ПК 5
ПК 6
ПК 7
СК 2
СК 4
СК 5
СК 6
СК 7
СК 8
Квалификации:

050604 2 – Педикюр шебері
050605 2 – Маникюр шебері
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- жеке гигиена және еңбек шарттарына қойылатын талаптарды;
- маникюрдің (педикюрдің) қазіргі заман түрлерін;
- тырнақ аурулыраның белгілерін;
- маникюрдің (педикюрдің) барлық түрлерін орындау технологиясын;
- проблемалы тырнақтармен жұмыс істеу технологиясын;
- қолға (табанға) массаж жасау технологиясын;
- парафинотерапия технологиясын;
- тырнақ сервисіндегі қазіргі заманғы әдістерін;
жасай білуі тиіс:
- жұмыс орнын ұйымдастыруды және жабдық, құралдарды дайындауды;
- стерилизация тәртіптерін сақтауды;
- маникюрдің (педикюрдің) барлық түрлерінің технологиялық процедураларын орындауды;
- қолға (табанға) массаж жасауды;
- парафинотерапия процедураларын жүргізуді;
- проблемалы тырнақтармен жұмыс істеу технологиясын сақтауды;
- жасанды тырнақтармен жұмыс істеу технологиясын сақтауды;
- орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз етуді
- қызмет көрсетуде уақыт мөлшерін сақтауды
Арнайы технология (біліктілігі бойынша)
Саланың бағыттарының даму тарихы. Кабинеттің орны мен жабдықтары. Қауіпсіздік техникасы. Құралдар, аппаратуралар мен оларға қажетті нәрселер. Келушілерге қызмет көрсетудегі дайындық және қорытынды жұмыстар. Жұмыстардың технологиясы (біліктілік бойынша).
БҚ 5
КҚ 1
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 7
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АП 02
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- тырнақ сервисіндегі қолданылатын қазіргі заман материал мен препараттардың негізгі түрлерін;
- материал және препараттардың құрамы мен қасиеттерін, олардың тағайындалуын;
- кәсіби препараттардың тері мен тырнақтарға әсер етуі;
- нейл-артқа арналған материалдар мен аксессуарлардың сипаттамасын;
- қызмет көрсетудің түріне байланысты материал және препараттардың шығын нормаларын.
жасай білуі тиіс:
- әртүрлі концентрациялы дезинфекциялық құралдарды дайындауды;
- дезинфекциялық құралдармен жұмыс істеуде қауіпсіздік техника ережелерін сақтауды;
- қызмет көрсетудің түріне байланысты материал және препараттарды таңдауды;
- тері және тырнақ күтіміне арналған құралдарды пайдалануды;
- препараттар және материалдардың шығын нормаларын есептеуді;
Материалтану
(біліктілігі бойынша)
Тырнақ сервисіндегі қазіргі заман материал мен препараттардың құрамы және қасиеттері, олардың тері және тырнақтарға әсер етуі. Дезинфекциялық құралдардың құрамы және концентрациясы. Дезинфекциялық құралдардың тағайындалуы және қолдану ережелері, қауіпсіздік техника ережелері. Нейл-арт арналған материалдар және аксессуарлар. Қызмет көрсетудің түріне байланысты материал және препараттардың шығын нормалары.
КҚ 5
КҚ 6
КҚ 7
АҚ 6
АП 03
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- жабдықтар және құралдардың тағайындалуын, құрылымы мен қызмет принциптерін;
- жабдықтар мен құралдармен техникалық қолданудың ережелерін;
- жабдықтар мен құралдарды дезинфекциялау ережелерін;
- қауіпсіздік техникасы, электр және өрт қауіпсіздігі ережелерін;
жасай білуі тиіс:
- құралдар мен электр жабдықтарын қолдануды;
- қызмет көрсету үшін кәсіби жабдықтармен құралдарды таңдауды;
- жабдықтармен құралдарды дайындауды;
- электр құралдары мен аппаратурасының қарапайым бұзылуларын жөндеуді.
Жабдықтар және құралдар (біліктілігі бойынша)
Тырнақ сервисіндегі жабдық және құралдардың түрлері, олардың сипаттамасы. Арнайы құрал, жабдықтарды тағайындалуы және қолдануы бойынша нұсқаулар. Қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы шаралар.
КҚ 3
КҚ 7
АҚ 1
АҚ 6
АП 04
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- тырнақтарды үлгілеу және көркемдеуге арналған құралдардың сипаттамасын;
- табиғи тырнақтарды көркемдеу технологиясын;
- қазіргі заманғы әр-түрлі құралдар көмегімен жасанды тырнақтарды үлгілеу және көркемдеу технологиясын;
- жасанды тырнақтар профилактикасының технологиясын.
жасай білуі тиіс:
- тырнақ пластинасы ерекшіліктерін және элементтердің күрделілігін ескертіп табиғи тырнақтарды көркемдеу тәсілдерін орындауды;
- жасанды тырнақтарды үлгілеуге және профилактикасына арналған құралдарды таңдауды;
- клиенттің табиғи тырнақ пластинасының жеке формасын ескеріп жасанды тырнақтардың формасын таңдауды;
- әр-түрлі құралдар көмегімен жасанды тырнақтардың үлгілерін жасауды;
- жасанды тырнақтардың тырнақ пластинасының профилактикасын орындауды;
- қызмет көрсетуден кейін клиенттің қолдарының (аяқтарының) эстетикалық жағдайына сипаттама беруді;
- клиентке жасанды тырнақтарды күту жөнінде ұсыныстар беруді.
Тырнақтарды үлгілеу және көркемдеу
Пәннің жалпы сипаттамасы. Тырнақтарды үлгілеу және көркемдеуге арналған құралдар. Табиғи тырнақтарды үлгілеу және көркемдеу. Акрил және типстермен; акрил және формалармен; гель және типстермен; гель және формалармен қолдану арқылы жасанды тырнақтарды үлгілеу және көркемдеу технологиясы. Жасанды тырнақтардың профилактикасы. Клиенттің қолдарының (аяқтарының) эстетикалық жағдайларын бағалау.
КҚ 6
КҚ 7
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
БҰАП 01
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- пәннің мақсаттары мен міндеттерін;
- іс-қағаздарын жүргізу және корреспонденциялау туралы түсініктерді;
- құжаттарды жасау тәсілдерін;
- топтастырылуын, тағайындалуын, құрамдас бөлімдерін, құжаттардың дұрыс толтырылуын;
- іс-қағаздарын компьютерлеудің негізгі қағидаларын, құрамдас бөліктерін;
жасай білуі тиіс:
- құжаттармен, құжаттар айналысымен, құжаттар ағымымен жұмыстарды ұйымдастыруды;
- толтырылған құжаттарды тіркеуді, есеп жүргізуді, сақтауды және оларға бақылау жүргізуді.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу:
Оргтехника құралдарына жалпы сипаттама, олардың қолданылуы және кәсіпорынға ұйымдастыру мен басқару үрдістерін енгізу; құжаттардың қызметтері мен оларды жасау тәсілдері, топтастырылуы, құрамдас бөліктері, құжаттарды рәсімдеу ережелері; құжат айналымы, құжат ағындары, олардың түрлері;
тіркеу, есептеу, сақтау және құжаттардың толтырылуын бақылау; іс-қағаздарын компьютерлеу.
КҚ 1
КҚ 2
АҚ 8
БҰАП 02
Пәндер циклын оқу нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- психология туралы жалпы мәліметтерді;
- кәсіби этика мен кәсіби іс-әрекеттерді;
- қызметкердің клиенттермен қарым-қатынас мәдениеттерін;
- бүліктерді шешу тәсілдерін;
- еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасын;
- жарнаманың әлеуметтік, экономикалық, эстетикалық мәнін;
- кәсіпорын мен жұмыс орны интерьерінің сыртқы безендірілуінің эстетикасын;
жасай білуі тиіс:
- қызмет көрсету сферасында кәсіби этиканы қолдануды;
- қызметкердің сөйлеу мәдениетін, клиенттермен қарым-қатынас мәдениетін сақтауды;
- қызмет көрсету сферасындағы кәсіпорынның мүмкіндіктері туралы қажетті ақпараттарды беруді;
- қызмет көрсету сферасында қызметкердің сыртқы бейнесіне қойылатын эстетикалық талаптарды сақтауды;
- байланыс зонасындағы қызметкердің этикетін сақтауды;
- еңбекті ұйымдастыруды жетілдіруді;
- қызмет көрсетудің прогрессивті формаларын қолдануды;
- қызмет көрсетудің жаңа түрлерін енгізуді.
Кәсіби этика және қызмет көрсету мәдениеті:
Қызмет көрсету мәдениетінің психологиясы; психология туралы негізгі мәліметтер; қызмет көрсету психологиясы; жеке тұлғаның психологиясы. Қызмет көрсету мәдениетінің этикасы; қызмет көрсетудің этикалық мәдениеті туралы ұғымы; кәсіби іс-әрекет. Кәсіби этика; қызметкерлердің клиенттермен қарым-қатынас мәдениеті; клиенттермен болатын бүліктер және шағымдар. Еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасы; оқыту үрдісіндегі этика. Эстетикалық мәдениет. Техникалық эстетика және дизайн; тұрмыстық бұйымдардың (қызмет) және жарнамалардың эстетикасы; қызметкердің сыртқы түрінің эстетикасы; байланыс зонасындағы қызметкердің этикеті; қызмет көрсету сферасының маркетингі мен қызмет көрсетудің прогрессивті түрлері.
БҚ 7
КҚ 1
КҚ 6
КҚ 8
АҚ 5
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9
КП 00
Өндірістік оқыту мен кәсіби практика

050604 2 – Мастер по педикюру*
050605 2 – Мастер по маникюру*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- требования к условиям труда и личной гигиене;
- современные виды маникюра (педикюра);
- признаки заболеваний ногтей;
- технологию выполнения всех видов маникюра (педикюра);
- технологию работ с проблемными ногтями;
- технологию выполнения массажа кистей рук (стоп ног);
- технологию парафинотерапии;
- современные методики в ногтевом сервисе;
уметь:
- организовывать рабочее место и подготавливать оборудование, инструменты, приспособления;
- соблюдать режимы стерилизации;
- выполнять технологические процедуры всех видов маникюра (педикюра);
- выполнять массаж кистей рук (стоп ног);
- проводить процедуры парафинотерапии;
- соблюдать технологию при работе с проблемными ногтями;
- соблюдать технологию при работе с искусственными ногтями;
- обеспечивать качество выполняемых работ;
- соблюдать нормы времени на выполнение услуги.
Спецтехнология (по квалификациям)
История развития направления отрасли. Помещение и оборудование кабинета. Техника безопасности.
Инструменты, аппаратура и принадлежности к ним.
Подготовительные и заключительные работы по обслуживанию посетителей. Технология работ (по квалификациям).
БК5
ПК 1
ПК 4
ПК 5
ПК 7
СК 1
СК 2
СК 3
СК 4
СК 5
СК 6
СД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные виды современных препаратов и материалов в ногтевом сервисе;
- состав и свойства препаратов и материалов, их назначение;
- воздействие профессиональных препаратов на кожу и ногти;
- характеристику материалов и аксессуаров для нейл-арта;
- нормы расхода материалов и препаратов в зависимости от вида услуги;
уметь:
- приготовить дезинфицирующие средства различной концентрации;
- соблюдать правила техники безопасности при работе с дезинфицирующими средствами;
- подбирать необходимые препараты и материалы в зависимости от услуги;
- применять средства по уходу за кожей и ногтями;
- определять нормы расхода препаратов и материалов.
Материаловедение (по квалификациям)
Состав и свойства современных препаратов и материалов для ногтевого сервиса, их воздействие на кожу и ногти.
Состав и концентрация дезинфицирующих средств. Назначение и правила применения дезинфицирующих средств, правила техники безопасности.
Материалы и аксессуары для нейл-арта. Нормы расхода препаратов и материалов в зависимости от вида услуги.
ПК 5
ПК 6
ПК 7
СК 6
СД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение, устройство и принцип действия оборудования, инструментов и приспособлений;
- правила технической эксплуатации оборудования, инструментов и приспособлений;
- правила дезинфекции оборудования, инструментов и приспособлений;
- правила техники безопасности, электро - и пожарной безопасности;
уметь:
- пользоваться инструментами и электрооборудованием;
- подбирать профессиональные инструменты и оборудование для выполнения услуги;
- подготавливать оборудование, инструменты, приспособления;
- устранять несложные неисправности электроинструментов и аппаратуры.
Оборудование и инструменты (по квалификациям)
Виды оборудования, инструменты и приспособления в ногтевом сервисе, их характеристика.
Инструкции по эксплуатации и назначению специализированного оборудования, инструментов и приспособлений.
Техника безопасности и противопожарные мероприятия.
ПК 3
ПК 7
СК 1
СК 6
СД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- характеристику средств для моделирования и художественного оформления ногтей;
- технологию художественного оформления натуральных ногтей;
- технологию моделирования и художественного оформления искусственных ногтей с применением различных современных средств;
- технологию профилактики искусственных ногтей
уметь:
- выполнять приемы художественного оформления натуральных ногтей с учетом сложности элементов и особенностей ногтевых пластин;
- подбирать средства для профилактики и моделирования искусственных ногтей;
- выбирать форму искусственных ногтей с учетом индивидуальных особенностей ногтевых пластин натуральных ногтей клиента;
- выполнять моделирование искусственных ногтей с применением различных средств и препаратов;
- выполнять профилактику ногтевых пластин искусственных ногтей;
- давать характеристику эстетического состояния кистей рук (стоп ног) клиента после выполненной услуги;
- давать рекомендации клиенту по уходу за искусственными ногтями.
Моделирование и художественное оформление ногтей
Общая характеристика предмета.
Средства для моделирования и художественного оформления ногтей.
Моделирование и художественное оформление натуральных ногтей.
Технология моделирования и художественного оформления искусственных ногтей с применением:
акрила и типсов; акрила и форм; геля и типсов; геля и форм.
Профилактика искусственных ногтей. Оценка эстетического состояния кистей рук (стоп ног) клиента.
ПК 6
ПК 7
СК 5
СК 6
СК 7
ДО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ДО 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания документов;
- классификацию, назначение, составные части, правила оформления документов;
- основные принципы компьютеризации делопроизводства;
уметь:
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
Делопроизводство на государственном языке
Общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии; способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства.
ПК 1
ПК 2
СК 8
ДО 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие сведения о психологии;
- способы разрешения конфликтов;
- этику взаимоотношений в трудовом коллективе;
- эстетику внешнего оформления интерьера предприятия и рабочих мест;
уметь:
- соблюдать культуру общения работника с клиентом;
- соблюдать эстетические требования к внешнему облику и этикет работника контактной зоны;
- внедрять новые виды услуг.
Профессиональная этика и культура обслуживания:
Психология культуры сервиса: основные сведения о психологии; психология службы сервиса;
психология личности. Этическая культура сервиса: понятие об этической культуре сервиса; профессиональное поведение. Профессиональная этика:
культура общения работников с клиентами; жалобы и конфликты с клиентами.
Этика взаимоотношений в трудовом коллективе. Эстетическая культура: техническая эстетика и дизайн; эстетика бытовых изделий (услуг) и рекламы;
эстетика внешнего облика рабочего; этикет работника контактной зоны; маркетинг сферы услуг и прогрессивные формы обслуживания.
БК 7
ПК 1
ПК 6
ПК 8
СК 5
СК 7
СК 8
СК 9

Біліктілігі: 050801 2 – Аспаз
050802 2 – Кондитер
050803 2 – Калькулятор
050804 2 – Даяшы
050805 2 - Бармен
Оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай/1 жыл 10 ай
Индекс
Оқу пәндерінің циклдері мен кәсіптік модульдер
Пәндердің атаулары мен кәсіптік модульдердің бөлімдері
Қалыптасатын құзырлылықтың коды
ЖБП. 01
Жалпы білім беру пәндері
БҚ1-4
ЖГП 02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 2.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі тиіс:
- Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудармалау техникасы;
Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдар;
Істей алуы тиіс:
- технологиялық карта мен сызбаны қазақ (орыс) тілінде құрастыру;
- жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем, диалогтар, әңгімелер құрастыру;
Өзінің ойын қазақша (орысша) жүйелеу; сөйлеу формаларын ажырату: ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Мамандық бойынша кәсіби қарама-қатынас жасау үшін лексика-грамматикалық материалдар;
Тілдің әрекеттердің түрлері және сөйлеу формалары (ауызша және жазбаша), монолог, диалог);
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудармалау техникасы.
БҚ1-5
КҚ1-3
КҚ6
КҚ10
АҚ1-5
ЖГП.2.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі тиіс:
- Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудармалау техникасы;
Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдар;
Істей алуы тиіс:
- технологиялық карта мен сызбаны ағылшын тілінде құрастыру;
- жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем, диалогтар, әңгімелер құрастыру;
Өзінің ойын ағылшынша жүйелеу; сөйлеу формаларын ажырату: ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық.
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіби қарама-қатынас жасау үшін лексика-грамматикалық материалдар;
Тілдің әрекеттердің түрлері және сөйлеу формалары (ауызша және жазбаша), монолог, диалог);
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудармалау техникасы.
БҚ1-5
КҚ1-3
КҚ6
КҚ10
АҚ1-5
ЖГП 2.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- тарихи деректердің алу көздерін;
- ерте заманнан осы күнге дейінгі адамзаттың тарихи даму жолын.
істеуі керек:
- тарихи оқиғаның мазмұның жеткізуді;
- картамен жұмысты;
- тарихи ақпаратты талдауды;
- тарихи мәселерде пікір-таласқа қатыса алуды.
Қазақстан тарихы
Қазақстан мемлекетінің қалыптасуының негізгі деректері мен үдірістері; Қазақстанның ерте заманнан осы күнге дейінгі тарихының жүйелілігі; Қазақстанның негізгі кезеңдерінің хронологиялық кестесі; Қазақстан тарихының кезеңдері.
БК1-4

Квалификация: 050801 2 – Повар
050802 2 – Кондитер
050803 2 – Калькулятор
050804 2 – Официант
050805 2 – Бармен
Срок обучения: 2 года 10 месяцев/1 год 10 месяцев
Индекс
Учебные циклы дисциплин и
профессиональных модулей
Наименование дисциплин
и разделов
профессиональных модулей
Код формируемой компетенц-
ии
ООД.01
Общеобразовательные дисциплины
БК1-4
ОГД 02
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 2.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-технику перевода профессионально-ориентированных текстов;
-лексико-грамматические материалы по специальности.
уметь:
-создавать технологическую карту и схему на казахском (русском) языке;
-уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ сформировать свою мысль на казахском (русском) языке;
-различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
Профессиональный казахский (русский) язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК1-5
ПК1-3
ПК6
ПК10
СК1-5
ОГД 2.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
технику перевода профессионально-ориентированных текстов;
лексико-грамматические материалы по специальности.
уметь:
создавать технологическую карту и схему на английском языке;
уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ
сформировать свою мысль на английском языке
различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК1-5
ПК1-3
ПК 6
ПК10
СК1-5
ОГД 2.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- различные типы исторических источников;
- исторические пути развития человечества с древности до нашего времени.
уметь:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- анализировать историческую информацию;
- участвовать в дискуссиях по историческим проблемам.
История Казахстана
Основные факты, процессы и явления, становление Казахстана.
Системность истории Казахстана с древности до наших дней.
Хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана.
Периодизацию истории Казахстана.
БК1-4

ЖГП 2.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі тиіс:
дене шынықтырудың салауатты өмір салтына, денсаулықты сақтауға қажеттілігі туралы;
істей алуы тиіс:
денсаулығын нығайту, шынығу деңгейінің дайындығын арттыру;
дене шынықтыруға қажеттілікті салауатты өмір сүру мақсатында саналы түрде қалыптастыру,
қойылған міндеттерді орындау үшін басты жағдайларды анықтау;
топтың бір мүшесі ретінде тиімді жұмыс істеу; шынығу деңгейін жақсарту, оны тәжірибеде қолдана білу.
Дене тәрбиесі
ТжКБ беретін ұйымдарда дене шынықтыру оқу пәні ретінде өтіледі. Дәрігердің бақылауы және өзін өзі бақылау. Еңбек және демалыс режиміндегі дене шынықтыру. Болашақ мамандардың кәсіби қолданбалы дене-күш дайындығы. Салауатты өмір салтының негіздері. Қозғалыс белсенділігі мен жұмыс қабілетінің режимі.
БК1-4
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- азық-түліктің, тауардың анықтамасын;
- бәсекелестіктің маңыздылығы мен қызметінің анықтамасын;
- банктің қызметі мен анықтамасын;
- шығын, нарық субъектісі туралы негізгі түсінік;
- маркетингтің маңызы, принципі мен анықтамасын;
- жарнама, жарнаманың түрлері;
- бағаның анықтамасын;
- салықтың түрлерін;
істей білуі тиіс:
- кіріс пен шығысты есептеу;
- тауардың өзіндік бағасын, өндіру бағасын, көтерме сауда бағасын, бөлшек сауда бағасын анықтау;
- бизнес-жоспар құру;
- салықтың маңызын түсіндіру;
Тамақтандыру кәсіпорнының экономикасы:
нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі принциптері мониторинг, сұраныс пен ұсыныс, нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастардың субъектілері;
экономикалық шығын және кәсіпорындардың қызметі; маркетинг және жарнама; баға және баға белгілеу; шаруашылық қызмет өндірісінің әсерлілігі; салық және салық төлеу;
БҚ1-5
КҚ2
КҚ6
0508012 0508022
АҚ3
0508032
АҚ2
0508042
АҚ10
0508052
АҚ1
АҚ7
АҚ8
ЖКП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- психология туралы жалпы түсінік;
- қарым-қатынас функциялары, түрлері;
- серіктестік қарым-қатынастың принциптері;
- қызмет көрсетуші персоналдарға қойылатын талаптар;
- әдеп туралы ұғым және оның тарихы;
- клиенттер арасындағы қарым-қатынас әдебі;
- қазіргі әдептің нормалары мен ережелері;
істей білуі тиіс:
- жеке тұлғаның ерекшеліктеріне сипаттама беру;
- әлеуметтік қарым-қатынасты қабылдай білу;
- топтардағы өзара қарым-қатынас;
- қызмет көрсету саласында кәсіптік этиканы сақтау;
- сөйлеу этикетін, қызмет көрсету мәдениетін сақтау;
- іскерлік қарым-қатынас және хаттама жасай білу;
Психология және кәсіптік әрекеттер әдебі:
Талғам мәдениеті;
этикалық мәдениет;
қарым-қатынас психологиясы; қызмет саласындағы қарым-қатынас мәдениеті
коммуникация;
іскерлік қатынас этикеті; қарым-қатынас стилі; тәртіп этикетінің негізгі ережелері; имидж;
сөйлеу мәдениеті;
келушілерге қызмет көрсету этикеті және жүргізу техникасы;
іскерлік хаттама;
дипломатикалық этикет туралы ұғым;
кездесу хаттамалары; халықаралық қатынастар тәжірибесі;
ережелер, дәстүрлер;
халықаралық қатынас шарттары;
іскерлік этикет саласы ретіндегі жұмыс орнының интерьері;
жұмыс орындарындағы ережелер;

ОГД 2.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
о необходимости в потребности в физической культуре, в физической самосовершенствовании и здоровом образе жизни;
уметь:
повышать уровень физической подготовленности, укрепления здоровья;
формировать осознанную потребность в физической культуре,
в физическом совершенствовании и здоровом образе жизни;
определять ключевые моменты для выполнения поставленный задачи;
эффективно работать, как часть в группе (команде);
улучшить физическую подготовленность, уметь применить ее на практике.
Физическая культура:
Физическое воспитание как учебный предмет в организациях ТиПО.
Врачебный контроль и самоконтроль. Физическая культура в режиме труда и отдыха.
Профессионально-прикладная физическая подготовка будущих специалистов.
Основы здорового образа жизни.
Режим двигательной активности и работоспособности.
БК1-4
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- определения продукта, товара
- определение конкуренции сущность и функции;
- определение и функции банков;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
- определение цены;
- виды налогов;
уметь:
- рассчитать доходы, расходы;
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;
- объяснить сущность налога.
Экономика предприятий питания:
введение в рыночную экономику;
основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение;
рыночная система, монополия и конкуренция;
развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений;
экономические затраты и результаты деятельности предприятий;
маркетинг и реклама;
цена и ценообразование;
эффективность производства – хозяйственной деятельности;
налоги и налогообложение;
БК1-5
ПК2
ПК6
0508012 0508022
СК3
0508032
СК2
0508042
СК10
0508052
СК1
СК7
СК8
ОПД 1.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-общие сведения о психологии;
-функции, виды, средства общения;
-принципы ведения партнерской беседы;
-требования к обслуживающему персоналу и его деятельности;
-понятие, историю, назначение этики;
-этику взаимоотношений с клиентами;
нормы и правила современного этикета;
уметь:
-характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
-воспринимать социально-ролевое общение;
-взаимодействовать в группе;
-применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
-соблюдать речевой этикет, культуру обслуживания;
-вести деловой этикет и протокол.
Психология и этика профессиональной деятельности:
эстетическая культура;
этическая культура;
психология общения;
культура общения в сфере деятельности;
коммуникация;
этикет в деловом общении; стили общения;
основные правила поведенческого этикета;
имидж;
культура речи;
техника ведения и этикет обслуживания посетителей;
деловой протокол;
понятие о дипломатическом этикете;
протокол встреч, переговоров в практике международного общения;
правила, традиции, условности в международном общении;
интерьер рабочего помещения как область делового этикета;
правила содержания помещений и рабочих мест.

БҚ1-5
КҚ1-2
0508042
0508052
КҚ1
КҚ7
ЖКП. 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі тиіс:
- өндірістегі санитария туралы жалпы ұғым;
- техника қауіпсіздігі;
- электр қауіпсіздігінің негіздері;
- өрттен сақтану шаралары туралы жалпы мәлімет;
істей алуы тиіс:
- техника қауіпсіздігі шараларын орындау;
- электрден сақтану шараларын орындау;
- өндірісте жарақат алған адамға алғашқы медициналық көмек беру;
- өрттен сақтану шараларын орындау;
Еңбекті қорғау:
өрттен сақтану; жабдықтардың
классификациясы; оларды пайдалану, әрекет ету амалдары; еңбекті қорғау; құқықтық, нормативтік базалар;
өндірістік жарақат; еңбекке жарамсыздық; жұмысқа кедергі келтіретін денсаулық факторлары; еңбекті қорғау бойынша іс-шаралар; техника қауіпсіздігі: түрлері, алдын алу шаралары;

БК1-5
0508012 0508022 0508032 ПК1-2
0508042
0508052
ПК1
ПК7
ОПД 1.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-общие сведения о производственной санитарии;
-технику безопасности;
-основы электробезопасности;
-общие сведения о пожарной безопасности;
уметь:
-соблюдать технику безопасности;
-соблюдать электробезопасность;
-оказать помощь при производственной травме;
-соблюдать пожарную безопасность
Охрана труда:
пожарная безопасность.
классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.

БҚ1-4
0508012
0508022
0508032
0508042
КҚ1-4
0508042
0508052
КҚ1-4
КҚ8
0508012
АҚ1-2
АҚ4-6
0508022
АҚ1-6
0508032
АҚ5
0508042
АҚ1
АҚ4
АҚ7 АҚ9
0508052
АҚ1-9
ЖКП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі тиіс:
- стандартизация негіздері;
- тамақтану кәсіпорындарындағы стандартизация принциптері;
- өлшемдер; сертификация;
- сертификация негіздері;
- өлшемдер;
- көлем үлгілері
істей алуы тиіс:
- терминдер мен анықтамаларды қолдану;
- органолептикалық көрсеткіштері бойынша азық-түліктің сапасын анықтау;
- метрологиялық бақылау жүргізу
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері:
стандартизация;
тамақтану кәсіпорындарындағы стандартизация принциптері; өлшемдер; сертификация; сертификация негіздері; терминдер мен анықтамалар; тамақтану кәсіпорындарында қызмет көрсету сертификациясы; метрология;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау;
БҚ1-4
0508012 0508022 0508032 0508042 0508052 КҚ6
АП 02
Арнайы пәндер
АП. 2.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі тиіс:
- жабдықтаудың түрлерi
- тауар қорының нормаларын;
- қойма бөлмелерінің түрлерін;
азық-түлік тауарларын сақтау шарттары мен қоймаларға орналастыру тәсілдерін;
тамақтандыру кәсіпорындарының типтерін;
түрлі тамақтандыру орындарындағы өндірістің сипаттамасын;
аспаздық өнімнің дайындық деңгейі бойынша сипаттамасын;
дайын өнімді сақтау мерзімі мен шарттарын;
бөлмелердің функционалдық топтарының құрамын;
өндірістік бөлмелерге қойылатын талаптарды;
жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптарды;
дастарқан мәзірінің түрлерін;
тамақтандыру кәсіпорындарына арналған нормативті құжаттардың түрлерін;
өндірістік, еңбек және технологиялық тәртіп ережелерін;
өндірістегі қосалқы бөлмелер мен арнайы цехтардағы дайындық жасау, дайындауға дейінгі жұмыстарды ұйымдастыру ерекшеліктерін;
дайын өнімнің брокеражын жүргізу ережелерін;
істей алуы тиіс:
- түрлі таразылармен жұмыс істей білу;
- рецептураны негізге ала отырып технологиялық карталарды құрастыру;
- шығын санын есептеу, шикізаттың брутто салмағын, жартылай өнімдердің нетто салмағын есептеу;
- жұмыс орнын оның пайдалануына сәйкес ұйымдастыру;
Тамақтандыру кәсіпорны өндірісін ұйымдастыру:
қоғамдық тамақтандыру кәсіпорнындағы іс әрекеттердің ерекшеліктері;
қоғамдық тамақтандыру кәсіпорнына сипаттамасы;
қоғамдық тамақтандыру кәсіпорнын жабдықтауды ұйымдастыру;
қойма шаруашылығын ұйымдастыру;
қоғамдық тамақтандыру кәсіпорнында өндірісті ұйымдастыру;
жұмыс орнын ұйымдастыруға және өндіріс бөлмелеріне қойылатын жалпы талаптар;
цехтың жұмысын ұйымдастыру; жұмыс орнын ұйымдастыру;
жұмыскерлер құрамы, олардың арасындағы міндеттерді бөлу және орналастыру;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау;
тарату жұмысын ұйымдастыру;
дайын өнімді сақтау және өткізу техникасы мен ережелері;
жуу жұмысын ұйымдастыру;
экспедиция жұмысын ұйымдастыру.

БК1-4
0508012
0508022
0508032
0508042 ПК1-4
0508042 0508052
ПК1-4
ПК8
0508012 СК1-2
СК4-6
0508022 СК1-6
0508032 СК5
0508042 СК1
СК4 СК7 СК9
0508052 СК1-9
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовой базы;
-основы теории измерений;
-структуру международных и региональных стандартов;
-систему сертификации ГОСТ РК;
уметь:
-применить государственные и межгосударственные системы;
-определить национальную, региональную, международную стандартизацию;
-проводить порядок сертификации пищевых продуктов, готовой продукции и услуг общественного питания.
Стандартизация, сертификация и метрология:
стандартизация.
возникновение и развитие стандартизации;
Закон РК «О стандартизации»;
принципы стандартизации в предприятиях питания;
международная региональная стандартизация, международное сотрудничество;
средства измерений; эталоны величин;
сертификация;
основы сертификации; термины и определения;
Закон РК «О сертификации»;
сертификация услуг на предприятиях питания;
качество продукции и декларация о соответствии;
разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор.
БК1-4
0508012 0508022
0508032 0508042
0508052 ПК6
СД 02
Специальные дисциплины
СД 2.1
В результате изучения дисциплин, обучающийся должен
знать:
виды снабжения;
нормы товарных запасов;
виды складских помещений;
способы складирования и условия хранения продовольственных товаров;
типы предприятий питания;
характер производства в различных предприятиях питания;
характеристику кулинарной продукции по степени готовности;
сроки и условия хранения готовой продукции;
состав функциональных групп помещений;
требования к производственным помещениям;
общие требования к организации рабочих мест;
виды меню;
виды нормативной документации для предприятий питания;
правила производственной, трудовой и технологической дисциплины;
особенности организации работы в заготовочных, доготовочных,
специализированных цехах и вспомогательных
производственных помещениях;
правила проведения бракеража готовой продукции
уметь:
- работать с различными видами весов;
- составлять технологические карты на основании рецептур;
- рассчитывать количество отходов, массу-брутто сырья,
массу-нетто полуфабрикатов;
- организовать рабочее место в соответствии с его назначением.
Организация производства предприятий питания:
особенности деятельности предприятий общественного питания;
характеристика предприятий общественного питания;
организация снабжения предприятия общественного питания;
организация складского хозяйства;
организация производства предприятий общественного питания;
общие требования к производственным помещениям и организации рабочих мест;
организация работы цехов; организация рабочих мест;
состав работников, их расстановка и распределение обязанностей между ними;
безопасность и охрана труда; организация работ раздаточной;
организация, техника и правила хранения
и отпуска готовой продукции;
организация работы моечных;
организация работы экспедиции.

БҚ1-5
0508012 0508022 0508042 0508052 КҚ1-2 КҚ6
0508032 КҚ1-2 КҚ5-6 0508012 АҚ3
АҚ5-6 0508022 АҚ2
АҚ6
АҚ8 0508032 АҚ1-5 0508042 АҚ1
АҚ8-10 0508052 АҚ1-3 АҚ6-8
АП 2.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі тиіс:
қоректік заттар, маңызы, энергетикалық құндылығы, ас қорыту жүйесі туралы ұғым, зат алмасу және энергия алмасу.
- еңбек гигиенасының негіздері, жеке бас гигиенасы, санитарлық мәдениет, медициналық тексерілу, алғашқы медициналық көмек, -санитарлық – қоректік заңдылықтар, санитарлық бақылау жасауды ұйымдастыру,
- тағамдағы инфекциялар, улану, уланудың алдын-алу шаралары.
істей алуы тиіс:
- өндірісте санитарлық режимді сақтау;
-жарақаттанған адамға алғашқы медициналық көмек беру;
- технологиялық жабдықтарды, ыдыстарды, аспаптарды таңдай білу;
- азық-түлікті ережеге сәйкес сақтау, дайын өнімді шығарудың ережесі;
- тамақтан улануды болдырмау;
Тамақтану физиологиясы, санитария және гигиена негіздері.
тамақтану физиологиясы, микробиология, гигиена және санитария, тамақ кәсіпорнындағы физиология негіздері туралы жалпы ұғым,
ас қорыту, зат алмасу процестері туралы ұғым; тағамның энергетикалық құндылығы; микробиология, микроорганизм туралы жалпы түсінік; тамақтағы инфекциялар, улану, жұқпалы аурулар туралы жалпы ұғым; санитария және гигиена негіздері; еңбек гигиенасы туралы ұғым; зиянкестік, өндірістік жарақаттар, олардың алдын-алу, жеке бас гигиенасы; өндірістегі қызметкерлердің санитарлық режимі; медициналық тексерілімдер; санитарлық мәдениет, олардың мақсаты мен түрлері; егулер, олардың маңызы; санитарлық - азық-түлiк заңы және санитарлық - азық-түлiк қадағалауды ұйымдастыру
БҚ1-4
0508012 0508022 0508042 0508052 КҚ1-5 0508032 КҚ1-3
0508012 АҚ1-7 0508022 АҚ1-8 0508032 АҚ1
АҚ5 0508042 АҚ2
АҚ4
АҚ6-7
АҚ9 0508052 АҚ1-8
АП. 2.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі тиіс:
- тауартанудың пәні мен міндетін, тауар түрлерінің сұрыптары мен ассортименті туралы түсінік;
- өнімнің сапасы мен оны бағалау әдісі;
- сақтаудың әдісі мен жағдайы;
- жарма, ұн, нан, макарон өнімдері;
- көкөніс тауарлары;
- дәмдік тауарлар;
- крахмал, қант және кондитерлік тауарлар;
- сүт;
- тағамдық май;
- ет тауарлары;
- жұмыртқа тауарлары;
- балық тауарлары;
- темекі және темекі өнімдері;
- жіктелуі, сапа көрсеткіші, орамдар, таңбалау; сақтау мерзімі мен шарттары;
істей алуы тиіс:
- тағамдық тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
- ақауын анықтау;
- сақтау тәртібін таңдау;
- астық сапасын анықтау және бақылау;
- көкөніс тауарларының сапасын анықтау және бақылау;
- дәмдік тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
- крахмал, қант және кондитерлік тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
- сүт өнімдерінің сапасын анықтау және бақылау;
- тағамдық майдың сапасын анықтау және бақылау;
- еттің сапасын анықтау және бақылау;
- жұмыртқаның сапасын анықтау және бақылау;
- балықтың сапасын анықтау және бақылау;
Азық-түлік тауарларын тану:
тауартанудың пәні мен міндетін, тауар түрлерінің сұрыптары мен ассортименті туралы түсінік; өнімнің сапасы мен оны бағалау әдісі;
сақтаудың әдісі мен жағдайы; жарма, ұн
нан, макарон өнімдері;
көкөніс тауарлары;
дәмдік тауарлар;
крахмал, қант және кондитерлік тауарлар;
сүт; тағамдық май;
ет; жұмыртқа;
балық; темекі өнімдері;
топтастырылуы, сапа көрсеткіші, орау, таңбалау; сақтау мерзімі тағамдық тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
ақауын анықтау;
сақтау тәртібін таңдау;
астық сапасын анықтау және бақылау;
жеміс-көкөніс тауарларының сапасын анықтау және бақылау; дәмдік тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
крахмал, қант және кондитерлік тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
сүт өнімдерінің сапасын анықтау және бақылау;
тағамдық майдың сапасын анықтау және бақылау; еттің сапасын анықтау және бақылау;
жұмыртқаның сапасын анықтау және бақылау; балық консервілері мен пресервтер; уылдырық;
балықтың сапасын анықтау және бақылау; темекі және темекі өнімдері.
БҚ1-4 0508012 0508022 0508032 0508042 0508052 КҚ5-6

БК1-5
0508012 0508022
0508042 0508052
ПК1-2 ПК6
0508032 ПК1-2 ПК5-6
0508012 СК3 СК5-6
0508022 СК2 СК6 СК8
0508032 СК1-5
0508042 СК1
СК8-10 0508052
СК1-3 СК6-8
СД 2.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-пищевые вещества, значение, энергетическая ценность, понятия о процессе пищеварения,
обмен веществ и энергии, питание различных групп населения;
-основы гигиены труда, личная гигиена,
санитарная культура, медицинское обследование,
доврачебная помощь;
-санитарно-пищевое законодательство,
организация санитарно-пищевого надзора;
-пищевые инфекции и отравления, понятия и меры предупреждения.
уметь:
-соблюдать санитарный режим на производстве;
-оказывать доврачебную помощь пострадавшему;
-выбирать технологическое оборудование, посуду и
инвентарь;
-соблюдать режим хранения продуктов и правила реализации готовой продукции;
-не допускать пищевые отравления.
Основы физиологии питания, санитарии и гигиены:
общее понятие о физиологии питания, микробиологии,
гигиене и санитарии предприятий общественного питания;
основы физиологии питания;
пищевые вещества и их значение;
пищеварение и усвояемость пищи;
понятие о процессе пищеварения;
обмен веществ и энергии;
питание различных групп населения;
энергетическая ценность пищи;
основы микробиологии;
понятие о микроорганизмах;
пищевые инфекции, пищевые отравления и глистные заболевания;
пищевые инфекционные заболевания;
общие понятия; меры предупреждения;
основы гигиены и санитарии; понятие о гигиене труда;
профессиональные вредности;
производственный травматизм;
меры предупреждения; личная гигиена;
санитарный режим работников на производстве;
санитарная культура; медицинские обследования,
их цель и виды;
предохранительные прививки, их значение;
санитарные требования;
санитарно-пищевое законодательство
и организация санитарно-пищевого надзора.
БК1-4
0508012 0508022
0508042 0508052
ПК1-5 0508032 ПК1-3
0508012 СК1-7
0508022 СК1-8
0508032 СК1 СК5
0508042 СК2 СК4
СК6-7 СК9 0508052
СК1-8
СД 2.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- понятие об ассортименте и товарных сортах продовольственных товаров;
-качество продуктов и методы его оценки;
-способы и условия хранения;
-крупы, мука, хлебобулочные изделия, макаронные изделия;
-плодоовощные товары;
-вкусовые товары;
-крахмал, сахар и кондитерские товары;
-молочные товары:
-пищевые жиры;
-мясные товары;
-яичные товары;
-рыбные товары;
-табак и табачные изделия;
-классификация, показатели качества, упаковка, маркировка, условия и сроки хранения;
уметь:
-определять и контролировать качество пищевых товаров;
-определять дефекты;
-выбирать режим хранения;
-определять и контролировать качество зерновых культур;
-определять и контролировать качество плодоовощных товаров;
-определять и контролировать качество вкусовых товаров
-определять и контролировать качество крахмала, сахара и кондитерских товаров;
-определять и контролировать качество молочных товаров;
-определять и контролировать качество пищевых жиров;
-определять и контролировать качество мясных товаров;
-определять и контролировать качество яичных товаров;
-определять и контролировать качество рыбных товаров.
Товароведение пищевых продуктов:
предмет и задачи товароведения;
понятие об ассортименте и товарном сорте;
качество продовольственных товаров;
основные зерновые культуры; крупы; мука;
хлебобулочные изделия;
ассортимент хлебобулочных изделий,
условия и сроки хранения и транспортирования;
виды макаронных изделий, показатели качества, дефекты, упаковка, условия хранения;
плодоовощные товары:
классификация, характеристика
основных видов, показатели качества, условия хранения и транспортирования;
вкусовые товары:
классификация, показатели качества, упаковка,
маркировка, условия и сроки хранения;
крахмал, сахар и кондитерские товары:
классификация, показатели качества, упаковка, маркировка, условия и сроки хранения;
молочные товары:
ассортимент, показатели качества, упаковка, маркировка, условия и сроки транспортирования и хранения;
пищевые жиры: ассортимент,
показатели качества, упаковка, маркировка, условия и сроки хранения;
мясные товары:
ассортимент, показатели качества, упаковка,
маркировка, условия и сроки транспортирования
и хранения;
яичные товары: ассортимент,
показатели качества, упаковка, маркировка,
условия и сроки хранения;
рыбные консервы и пресервы; икра,
табак и табачные изделия.
БК1-4 0508012
0508022 0508032
0508042 0508052
ПК5-6

0508012
АҚ1-3 АҚ5-7 0508022 АҚ1-2 АҚ6-8 0508032 АҚ5 0508042 АҚ6 0508052 АҚ3
АҚ6
АҚ8
АП 2.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- машина туралы жалпы мәлімет;
- машинаны пайдаланудың жалпы ережелері;
- көкөніс және картоп өңдеуге арналған машина;
- ет және балық өңдеуге арналған машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- кондитерлік шикізат өңдеуге арналған машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- қамыр және дүмбіл өнім өңдеуге арналған машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- нан және гастрономдық тауарларды кесуге арналған машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- жылу жабдығы туралы жалпы мәлімет;
- тамақ пісіретін қазанды пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- қуыру және пісіру аппараттарын пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- булау-қуыру аппараттарын пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- су қайнататын жабдықты пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- тағам таратуға арналған жабдықты пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- суықты алу әдісі және тоңазыту жабдығын пайдалану мен еңбек қауіпсіздігі ережесі;
істей білуі тиіс:
электрожетек аппаратының қорғаныс басқаруын қолдану;
- машинаның техникалық құжатын рәсімдеу;
- машинаны дұрыс пайдалану;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау;
- көкөніс және картоп өңдеуге арналған машинаны пайдалану;
- ет және балық өңдеуге арналған машинаны пайдалану;
- кондитерлік шикізат өңдеуге арналған машинаны пайдалану;
- қамыр және дүмбіл өнім өңдеуге арналған машинаны пайдалану;
- нан және гастрономдық тауарларды турауға арналған арналған машинаны пайдалану;
- қауіпсіздік автоматикасын қолдану;
- тамақ пісіретін қазанды пайдалану;
- булау шкафы мен ұсақ қайнату аппараттарын пайдалану;
- қуыру және пісіру аппараттарын пайдалану;
- булау-қуыру аппараттарын пайдалану;
- су қайнататын жабдықты пайдалану;
- тағам таратуға арналған жабдықты пайдалану;
- тоңазыту жабдығын пайдалану;
Жабдықтау:
машиналар туралы жалпы мәлімет; машина туралы түсінік, жіктелуі, машинаның негізгі бөліктері мен детальдары, берілу механизмі туралы мәлімет; электр жетегі туралы мәлімет; басқару аппараты және электрожетек қорғанысы; машинаның техникалық құжаты; машинаны пайдаланудың жалпы ережесі; еңбек қауіпсіздігінің талаптары; көп салалы жетек: тағайындалуы, қондыру принципі, ауысу механизмінің комплектісі және оны бекіту ережесі, пайдалану, еңбек қауіпсіздігінің талаптары; көкөніс және картоп өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, міндеттері, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; ет және балық өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, міндеттері, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; кондитерлік шикізат өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, міндеттері, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; ет және балық өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, міндеттері, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; қамыр және дүмбіл өнім өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, міндеттері, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; нан және гастрономдық тауарларды турауға арналған машина: мінездеме, жіктелуі, міндеттері, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; жылу жабдығы туралы жалпы мәлімет: технологиялық міндеттері бойынша жіктелуі, жылу көздері және оның берілу әдісі; қауіпсіздік автоматикасы; пайдалану ережесі; тамақ пісіретін қазандар: тағайындау, құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; булау шкафы мен ұсақ қайнату аппараттары: міндеттері, құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; қуыру және пісіру аппараттары: міндеттері, құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; су қайнататын жабдық: тағайындау, құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; тағам таратуға арналған жабдық: міндеттері; құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; тоңазыту жабдығы;
БҚ1-4
КҚ1-4
КҚ8

0508012
СК1-3 СК5-7 0508022
СК1-2 СК6-8 0508032
СК5 0508042 СК6
0508052 СК3 СК6 СК8
СД 2.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- машины для обработки овощей и картофеля;
- правила безопасной эксплуатации машины для обработки мяса и рыбы;
- правила безопасной эксплуатации машины для подготовки кондитерского сырья;
- правила безопасной эксплуатации машины для приготовления и обработки теста и полуфабрикатов;
- правила безопасной эксплуатации машины для нарезки хлеба и гастрономических товаров;
- общие сведения о тепловом оборудовании;
- правила эксплуатации и безопасности труда пищеварочных котлов;
- правила эксплуатации и безопасности труда аппаратов для жарки и выпечки;
- правила эксплуатации и безопасности труда варочно-жарочного оборудования;
- правила эксплуатации и безопасности труда водогрейного оборудования;
- правила эксплуатации и безопасности труда оборудования для раздачи пищи;
- способы получения холода, правила эксплуатации
и техники безопасности холодильного оборудования;
уметь:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- оформлять техническую документацию машин;
- правильно эксплуатировать машины;
- соблюдать требования безопасности труда;
- эксплуатировать машину для обработки овощей и картофеля;
- эксплуатировать машину для обработки мяса и рыбы;
- эксплуатировать машину для подготовки кондитерского сырья;
- эксплуатировать машину для приготовления и обработки теста и полуфабрикатов;
- эксплуатировать машину для нарезки хлеба и гастрономических товаров;
- применять автоматику безопасности;
- эксплуатировать пищеварочные котлы;
- эксплуатировать пароварочные шкафы и мелкие варочные аппараты;
- эксплуатировать аппараты для жарки и выпечки;
- эксплуатировать варочно-жарочное оборудование;
- эксплуатировать водогрейное оборудование;
- эксплуатировать оборудование для раздачи пищи;
- эксплуатировать холодильное оборудование.
Оборудование:
общие сведения о машинах;
понятие о машине, классификация, основные части и детали машин,
их назначение; сведения о передаточных механизмах;
понятие об электроприводах;
аппаратура управления и защиты электроприводов;
техническая документация машин;
общие правила эксплуатации машин;
требования безопасности труда;
универсальные приводы:
назначение, принцип устройства,
комплекты сменных механизмов и правила их крепления, эксплуатация, требования безопасности труда;
машины для обработки овощей и картофеля:
характеристика, классификация, назначение, устройство, принцип работы,
правила безопасной эксплуатации;
машины для обработки мяса и рыбы:
характеристика, классификация, назначение, устройство, принцип работы,
правила безопасной эксплуатации;
машины для подготовки кондитерского сырья:
характеристика, классификация,
назначение, устройство,
принцип работы, правила безопасной эксплуатации;
машины для приготовления и обработки теста и
полуфабрикатов:
характеристика,
классификация, назначение, устройство, принцип работы,
правила безопасной эксплуатации; машины для нарезки хлеба и гастрономических товаров:
характеристика, классификация, назначение, устройство,
принцип работы, правила безопасной эксплуатации;
общие сведения о тепловом оборудовании:
классификация по технологическому назначению,
источнику тепла и способам его передачи;
автоматика безопасности;
правила эксплуатации;
пищеварочные котлы:
назначение, устройство,
принципы работы, правила эксплуатации и
безопасности труда;
пароварочные шкафы и мелкие варочные аппараты:
назначение, устройство, принципы работы,
правила эксплуатации и безопасности труда;
аппараты для жарки и выпечки: назначение,
устройство, принципы работы, правила эксплуатации и безопасности труда;
варочно-жарочное оборудование:
назначение, устройство, принципы работы,
правила эксплуатации и безопасности труда; водогрейное оборудование: назначение, устройство, принципы работы,
правила эксплуатации и безопасности труда;
оборудование для раздачи пищи: назначение, устройство, принципы работы,
правила эксплуатации и безопасности труда;
холодильное оборудование.
БК1-4
ПК1-4
ПК8

0508012
АҚ1
АҚ2
АҚ5
0508022
АҚ
0508032
АҚ5
0508042
АҚ
АҚ2
АҚ7
АҚ9
0508052
АҚ2-3
АҚ5
АҚ6
АП 2.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
залды қызмет көрсетуге дайындау кезіндегі жұмыстардың орындалу реті;
залдың формасы мен көрсетілетін қызметтің түріне байланысты үстелдерді орналастыру схемасы;
аспаптарды, ыдыстарды, асханалық асжаулықтарды топтастыру; сервировканың түрлері тағамдар мен сусындарды ұсыну тәсілдері;
қонақтарды қарсы алу және әдепке сәйкес амандасу;
сусындар мен тағамдардың аспаздық сипаттамасы;
бақылау-кассалық аппаратпен, дербес компьютермен жұмыс істеу; банкеттердің түрлері мен тәсілдері; қызмет көрсету ерекшеліктері;
істей алуы тиіс:
қызмет көрсету түріне байланысты түскі ас залына үстелдерді қою;
асханалық асжаулықтарды дайындау, ыдыстар мен аспаптарды қызмет көрсетуге дайындау;
асжаулықтарды қиын және жай әдістермен бүктеу; дастарқан мәзірінде көрсетілген тағамдарды жариялау; бақылау-кассалық аппараттармен жұмыс істеу.
Келушілерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру:
келушілерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
тұтынушылардың ұсынысы және оны меңгеру; жұмыс орнының мінездемесі; залды жабдықтау және безендіру; келушілерге қызмет көрсету формасы, түрі, мінездемесі; асханалық ыдыстар мен бұйымдардың жіктелуі және тағайындалуы; столдарға ыдыс қою; ас мәзірі және прейскурант;
түрлер жинағының аз мөлшері; кассалық-бақылау машинасы;
БК1-5
КҚ1
КҚ4
КҚ6
0508012
АҚ4-7
0508022
АҚ7-8
0508042
АҚ1-10
0508052
АҚ1-8
Біліктілігі: «Аспаз»
АП. 2.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- азық-түлікті механикалық кулинарлық өңдеудің әдістері;
- шикізатты өңдеудің арнайы тәсілі;
- жылу өңдеу әдістері;
- көжелерді дайындау технологиясы, сапасына талап;
- тұздықтардың жіктелуі, сапасына талап;
- еттен, құстан, балықтан, көкөністен, атбұршақтан және макароннан жасалған өнімдер;
- гарнирлер; балық, ет тағамдары ірімшік пен жұмыртқадан жасалған тағамдар;
- салқын тағамдар мен дәмтатымдар; тәтті тағамдар, сақталу мерзімі және ұсыну;
- қамыр өнімдерін дайындау технологиясы;
- жентек дайындау технологиясы;
істей алуы тиіс:
- шикізатты алғашқы механикалық өңдеу;
- азық-түлікті әртүрлі тәсілдер қолдана отырып өңдеу;
- жылулық өңдеу әдістері;
- аспаздық рецепт жинағын қолдану және онымен жұмыс істеу;
- дайын тағамды ұсыну үшін ыдыс таңдау;
- тағамды көкшіліктермен, көкөністермен әсемдеу;
- тағамның ұсыну температурасын, сақталу мерзімін бақылау;
- дайын тағаммен таныстыру;
Арнайы технология - Тағам дайындау технологиясы:
көкөністер мен саңырауқұлақтарды механикалық кулинарлық өңдеу; технологиялық процесс; шикізат; жартылай өнім; дайын өнім; көкөністерді өңдеудің ережесі; балық және теңіз өнімдерін механикалық кулинарлық өңдеу; технологиялық процесс, тураудың негізгі түрлері; дүмбіл өнім; ассортимент, аспаздық қолдануға дайындау технологиясы; сапасына қойылатын талаптар, сақтау шарттары мен мерзімі; котлет салмағы: рецептура, дайындау технологиясы, оның дүмбіл өнімдері; етті, ет өнімдерін, ауылшаруашылық құстарын аспаздық өңдеу: технологиялық процесс, операциялардың реті; дүмбіл өнім: ассортимент, аспаздық қолдануға дайындау технологиясы; сақтау жағдайы мен мерзімі; азық-түлікті жылу аспаздық өңдеу: пайдалану, қайнату, оның түрлілігі, қайнату және оның түрлілігі, жылу өңдеудің құрама және қосымша тәсілдері, жылу өңдеудің температурасы мен ұзақтығының дайын өнім сапасына әсері; көжелер: тамақтанудағы маңызы, жіктелуі, сорпаларды дайындау технологиясы және оның түрлілігі, рецептурасы; көжелерді дайындау технологиясы, сапасына қойылатын тараптар, ұсыну ережесі; сақтау шарттары мен мерзімі; тұздықтар: тамақтанудағы маңызы, жіктелуі, сорпаларды дайындау технологиясы және оның түрлілігі, рецептурасы; көжелерді дайындау технологиясы, сапасына талап, ұсыну ережесі; сақтау жағдайы мен мерзімі; жармадан жасалған тағамдар, атбұршақ және макарон өнімдері; көкөністен жасалған тағамдар мен гарнирлер; балық, ет тағамдары ірімшік пен жұмыртқадан жасалған тағамдар; салқын тағамдар мен дәмтатымдар; тәтті тағамдар; емдік тамақтану тағамдары; емдәмге мінездеме; емдәмдік тағамдарды дайындау ерекшелігі;

0508012
СК1
СК2
СК5
0508022
СК1-7
0508032
СК5
0508042
СК1
СК2
СК7
СК9
0508052
СК2-3
СК5
СК6
СД 2.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
последовательность выполнения работ при подготовке зала к обслуживанию;
схемы расстановки столов в соответствии с видом обслуживания и формы зала;
классификацию столовой посуды, белья и приборов;
виды сервировки
формы обслуживания
способы подачи блюд и напитков;
формы приветствия гостей в соответствии с этикетом;
кулинарную характеристику блюд и напитков;
правила работы с контрольно-кассовыми аппаратами, персональным компьютером;
виды банкетов и приемов, особенности их обслуживания.
уметь:
расставить столы в обеденном зале, в соответствии с видом обслуживания;
подготовить столовое белье, посуду и приборы к обслуживанию;
выполнить предварительную и исполнительную сервировку стола;
складывать салфетки, простыми и сложными способами;
презентовать блюда включенные в меню;
работать с контрольно-кассовыми аппаратами.
Организация обслуживания посетителей:
организация обслуживания посетителей;
потребительский спрос и его изучение;
характеристика помещений;
оборудование и оформление залов;
формы обслуживания посетителей, виды, характеристика;
классификация и назначение столовой посуды и приборов; сервировка столов.
меню и прейскуранты;
ассортиментный минимум;
контрольно-кассовые машины.
БК1-5
ПК1
ПК4-6
0508012
СК4-7
0508022
СК7-8
0508042
СК1-10
0508052
СК1-8
СД 02
Специальные дисциплины
Квалификация «Повар»
СД 2.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-способы механической кулинарной обработки продуктов; специальные приемы обработки сырья;
- способы тепловой обработки;
-технологию приготовления супов, требования к качеству;
-классификацию соусов, требования к качеству;
-технологию приготовления блюд из мяса, рыбы, птицы,
овощей, круп, бобовых и макаронных изделий;
- технологию приготовления гарниров из овощей,
круп, бобовых и макаронных изделий, правила подачи,
условия и сроки хранения, принципы подбора к блюду;
- технологию приготовления блюд из творога и яиц;
- технологию приготовления холодных блюд и закусок;
- технологию приготовления холодных и горячих сладких блюд;
- технологию приготовления горячих и холодных напитков;
- технологию приготовления изделий из теста, виды;
- технологию приготовления фаршей;
уметь:
- выполнять операции первичной механической обработки сырья;
- нарезать продукты,
используя различные приемы;
- применять различные способы тепловой обработки продуктов;
- работать с рецептурами приготовления кулинарных
блюд и изделий; использовать Сборник рецептур блюд и кулинарных изделий;
- подобрать посуду для подачи готового блюда;
- декорировать блюдо продуктами, овощами и зеленью;
- контролировать температурный режим подачи блюд и
сроки их хранения
- презентовать готовое блюдо.
Спецтехнология - Технология приготовления пищи:
механическая кулинарная обработка овощей и грибов;
технологический процесс;
сырье; полуфабрикаты;
готовая продукция;
правила обработки овощей;
механическая кулинарная обработка рыбы и нерыбных продуктов моря:
технологический процесс, основные виды нарезки;
полуфабрикаты:
ассортимент, технология приготовления,
кулинарное использование,
требования к качеству,
условия и сроки хранения;
котлетная масса:
рецептура, технология приготовления,
полуфабрикаты из нее;
механическая кулинарная обработка мяса,
мясопродуктов и сельскохозяйственной птицы:
технологический процесс,
последовательность операций;
полуфабрикаты:
ассортимент, технология
приготовления, кулинарное использование, требования к качеству, условия и сроки хранения;
тепловая кулинарная обработка продуктов:
назначение, варка и ее разновидности, жарка и
ее разновидности, комбинированные и вспомогательные
приемы тепловой обработки,
влияние температуры и продолжительности тепловой обработки
на качество готовой продукции;
супы: значение в питании,
классификация, технология приготовления бульонов и их разновидности,
рецептуры, технология приготовления супов,
требования к качеству, правила подачи,
условия и сроки хранения;
соусы:
значение в питании,
классификация, рецептуры,
технология приготовления,
требования к качеству,
правила подачи, условия
и сроки хранения; блюда из круп, бобовых
и макаронных изделий;
блюда и гарниры из овощей; рыбные блюда;
мясные блюда;
блюда из яиц и творога;
холодные блюда и закуски;
сладкие блюда; блюда
лечебного питания;
характеристика диет;
особенности приготовления диетических блюд.

БҚ1-5
0508012
КҚ1-6
АҚ1-7
Біліктілігі: «Кондитер»
АП. 2.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- әртүрлі қамыр дайындау ерекшеліктерін;
- қамырды көпірту тәсілдерін;
- нанды пісіргенде салмағының кемуі және нанның пісіргенде беретін артық салмағы
- қамырдан жартылай өнімдер мен ұн өнімдерін пісірудің температуралық және уақыт режимі;
- жартылай өнімдердің түрлері;
- қамыр илеу барысындағы процестердің мәні;
- қамыр дайындау барысында пайдаланатын шикізат түрлері;
- торттар мен пирожныларды өңдеудің тәсілдері;
Істей алуы тиіс:
- ұннан дайындалатын кондитерлік өнімдердің рецептуралар Жинағымен жұмыс істеу;
- ашытылған қамырды илеу және бөлу;
- жартылай өнімдерді дайындауға арналған механикалық жабдықтарды пайдалану;
- кондитер өнімдерін дайындау процесінде жылулық жабдықтарын пайдалану;
- жартылай өнімдерді әрлейтін түрліше заттармен әсемдеу.
Арнайы технология – Кондитерлік ұн өнімдерін дайындау технологиясы:
Кондитерлік шикізаттарды өндіріске дайындау;
Кондитерлік ұн өнімдерін дайындаудың технологиялық процесі;
Кондитерлік өнімдер дайындауға арналған жартылай өнімдер;
қамыр илеу және оны қопсыту тәсілдері;
ашытылған қамыр және одан алынатын өнімдер;
ашытылмаған қамыр, одан алынатын өнімдер;
пряник қамыры, одан алынатын өнімдер;
үгілмелі қамыр және одан алынатын өнімдер;
бисквит қамыры, одан алынатын өнімдер;
торттар мен пирожныларды әрлеуге арналған жартылай өнімдер;
пирожнылар мен торттарды дайындаудың негізгі процестері; төменгі калориялы кондитерлік және ұннан дайындалған тоқаш өнімдері;
БҚ1-5
0508022
КҚ1-6
АҚ1-5
Біліктілігі:
«Калькулятор»
АП. 2.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- бухгалтерлік есеп: түсінік, міндеттер, әдістер;
- шаруашылық операциялардың механизациясы
- баға және бағаның құрылуы, калькуляция туралы түсінік, норматив бойынша шикізат санын есептеу;
- өндірісте және кондитерлік цехтағы дайын өнім мен шикізаттың есебі;
- арзан бағалы және тез тозатын бұйымдардың, материалдық-техникалық жабдықтау пәнінің есебі;
- құжат рәсімдеу, қолданыстан шығару тәртібі;
істей алуы тиіс:
- ҚТӨ есеп жүргізу;
- шаруашылық есеп жүргізу;
- калькуляциялық карточка құрастыру;
- шикі және дайын өнімге есеп бойынша құжат рәсімдеу;
- материалдық-техникалық жабдықтау пәндеріне есеп жүргізу;
Арнайы технология - Калькуляция және есеп негіздері:
бухгалтерлік есеп: түсінік, міндет, әдіс;
шаруашылық операциялардың механизациясы; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында есеп ұйымдастырудың жалпы принциптері; материалдық жауапкершілік; есеп құжаттары туралы түсінік; кулинарлық өнімдер мен тағамдардың рецепт жинағы; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары үшін ұн, нан, кондитерлік өнімдердің рецеп жинағы, оны қолдану; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарындағы баға және бағаның құрылуы; баға және бағаның құрылуы туралы түсінік; норматив бойынша шикізат санын есептеу;
өндірісте және кондитерлік цехтағы дайын өнім мен шикізаттың есебі;
- арзан бағалы және тез тозатын бұйымдардың, материалдық-техникалық жабдықтау пәнінің есебі;

БК1-5
0508012
ПК1-6
СК1-7
Квалификация «Кондитер»
СД 2.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-особенности приготовления различных видов теста;
-способы разрыхления теста;
-способы расчета упека и припека;
- температурно-временной режим выпечки мучных изделий и полуфабрикатов из теста;
-виды полуфабрикатов;
- сущность процессов при замесе теста, способы замеса;
-виды сырья, используемые при приготовлении теста;
-виды отделочных полуфабрикатов;
-способы отделки пирожных и тортов;
уметь:
-работать с рецептурой;
использовать Сборник рецептур мучных кондитерских изделий;
-замешивать и разделывать дрожжевое тесто;
-использовать механическое оборудование для приготовления полуфабрикатов;
- использовать тепловые аппараты в
процессе изготовления кондитерских изделий;
-декорировать готовые изделия различными отделочными полуфабрикатами.
Спецтехнология - Технология приготовления мучных кондитерских изделий:
подготовка кондитерского сырья к производству;
технологический процесс приготовления мучных кондитерских изделий;
полуфабрикаты для мучных кондитерских изделий;
замес теста и способы его разрыхления;
дрожжевое тесто и изделия из него;
бездрожжевое тесто, полуфабрикаты и изделия из него; пряничное тесто и изделия из него;
песочное тесто и изделия из него;
бисквитное тесто и изделия из него;
отделочные полуфабрикаты для пирожных и тортов;
пирожные и торты;
основные процессы изготовления пирожных и тортов;
мучные кондитерские и булочные изделия пониженной калорийности.
БК1-5
0508022
ПК1-6
СК1-5
Квалификация «Калькулятор»
СД.2.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-бухгалтерский учет: понятия, задачи, методы;
-цена и ценообразование, понятие о калькуляции, расчет количества сырья по нормативам;
-учет сырья и готовой продукции на производстве и в кондитерском цехе;
-учет предметов материально-технического оснащения, малоценного и быстроизнашивающегося инвентаря;
-документальное оформление, порядок списания.
уметь:
-организовывать учет на ПОП;
-производить хозяйственные вычисления;
-составлять калькуляционные карточки;
-оформлять документы по учету сырой и готовой продукции;
-производить учет предметов материально-технического оснащения.
Спецтехнология - Основы калькуляции и учета:
бухгалтерский учет: понятие, задачи, метод;
механизация хозяйственных операций;
общие принципы организации учета на предприятиях общественного питания;
материальная ответственность;
понятие о документах учета; сборник рецептур блюд и кулинарных изделий,
сборник рецептур мучных кондитерских и булочных изделий для предприятий общественного питания,
их использование; ценообразование и калькуляция на предприятиях общественного питания;
понятие о цене и ценообразовании; ценообразование в общественном питании;
понятие о калькуляции;
расчет количества сырья по нормативам;
учет сырья и готовой продукции на производстве и в кондитерском цехе;
учет предметов материально-технического оснащения,
малоценного и быстроизнашивающегося инвентаря.

БҚ1-5
0508012
АҚ3
0508022
АҚ2
0508032
КҚ1-6
АҚ1-5
0508042
КҚ6
АҚ10
0508052
КҚ6
АҚ8
АҚ10
АП 2.7
Оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- тамақтануды ұйымдастырудағы (ТҰ) есептеу жұмыстары;
- есептеу тәсілдері мен есептегіш құралдар;
- есептейтін техникалық құралдарды пайдалану;
Істей алуы тиіс:
- есепті жылдамдатып жүргізу;
- есептейтін техникалық құралдарды таңдау және пайдалану
Саудалық есептеулер:
Қоғамдық тамақтандырудағы есептеу жұмыстары; есептеу теорияларының негізгі ережелері;
Өлшеу және өлшем туралы ұғым; метрология және оның есептеумен байланысы; өлшем бірлігінің халықаралық жүйесі; есептеудің қарапайым тәсілдері мен құралдары; есептеу кестелері; есептеу техникасы құралдарын пайдалану.
БҚ1-5
0508012
АҚ3
0508022
АҚ2
0508032
КҚ1-6
АҚ1-5
0508042
КҚ6
АҚ10
0508052
КҚ6
АҚ8
АҚ10
Біліктілігі; «Даяшы»
АП 2.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
залды қызмет көрсетуге дайындау барысында атқарылатын жұмыстардың сатысын;
қызмет көрсету түріне және залдың формасына сәйкес үстелдерді орналастыру схемасын; асханалық ыдыстардың, асжаулықтар мен аспаптардың топтастырылуын;
сервировканың түрлерін, қызмет көрсету формаларын, тағамдар мен сусындарды ұсыну тәсілдерін;
қонақтарды әдеппен қарсы алу; тағамдар мен сусындардың аспаздық сипаттамасын;
бақылау-кассалық аппараттармен жұмыс істеу ережелерін;
дербес компьютермен жұмыс істеуді;
банкеттер және банкет қабылдауды; оларға қызмет көрсету ерекшеліктерін.
Істей алуы тиіс:
қызмет көрсету түріне сәйкес түскі ас залына үстелдерді орналастыру;
асжаулықтарды, ыдыстарды және аспаптарды дайындау; үстелді алдын ала дайындау және сол мезетте дайындау;
асжаулықты күрделі және жай тәсілмен бүктеу;
көжелер ұсыну; тәрелкелерді тасымалдау техникасын қолдана отырып порциялық тағамдарды ұсыну; тағамдарды салуға арналған аспаптарды пайдалану;
ыстық сусындарды ұсыну;
алкогольсіз салқын сусындарды ұсыну;
сусындарды бөтелкемен ұсыну;
үш тілде сый-құрмет көрсету;
дастарқан мәзірінде көрсетілген тағамдарды сипаттай білу;
Арнайы технология - Келушілерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру:
Сауда залын қызмет көрсетуге дайындау; бөлмелер мен жабдықтарды жинау; түскі ас үстелі мен орындықтарын орналастыру; асханалық асжаулықтарды, ыдыстар мен аспаптарды қабылдау; дәмдеуіштер мен дәмқосарларды дайындау тәртібі мен ережелері; үстелдерге сервировка жасау; келушілерге қызмет көрсету; келушілерді қарсы алу тәртібі мен ережелері; сусындар мен тағамдарды ұсыну: сатылылығы, ұсыну мерзімі, ыдыстар мен аспаптар жиынтығы; басытқылардың, көжелердің, екінші тағамдардың жекеленген түрлерін ұсыну ерекшеліктері; арақ-шарап және темекі өнімдерін ұсыну техникасы мен ережелері; келушілермен есеп айырысу; арнайы қызмет көрсету формалары; қызмет көрсетудің түрлері; үйлену тойлары мен мерекелік кештерді үйлеріне барып ұйымдастыру және оларға қызмет көрсету ерекшеліктері; банкеттерді қабылдау және қызмет көрсету; банкеттердің түрлері; қызмет көрсетудің жалпы ережелері және банкетке қатысушыларға қызмет көрсету тәртібі; қабылдаудың түрлері, олардың міндеттері, ерекшеліктері мен тиімділіктері, қызмет көрсетуді ұйымдастырудың және сауда залын дайындау ерекшеліктері, ережелері, сатылылығы және қызмет көрсету тәсілдері.

БК1-5
0508012
СК3
0508022
СК2
0508032
ПК1-6
СК1-5
0508042
ПК6
СК10
0508052
ПК6
СК8
СК10
СД 2.7
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-вычислительные работы в ОП;
-методы и средства вычисления;
-применение средств вычислительной техники;
уметь:
-производить ускоренный расчет;
-выбирать и применять средства вычислительной техники.
Торговые вычисления:
вычислительные работы в общественном питании;
основные положения теории вычислений; предмет торговых вычислений; понятие мер и измерений; метрология и связь с вычислениями;
международная система единиц измерения; простейшие методы и средства вычисления; расчетные таблицы; применение средств вычислительной техники.
БК1-5
0508012
СК3
0508022
СК2
0508032
ПК1-6
СК1-5
0508042
ПК6
СК10
0508052
ПК6
Квалификация «Официант»
СД 2.8
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
последовательность выполнения работ при подготовке зала к обслуживанию;
схемы расстановки столов в соответствии с видом обслуживания и формы зала;
классификацию столовой посуды, белья и приборов;
виды сервировки
формы обслуживания способы подачи блюд и напитков;
формы приветствия гостей в соответствии с этикетом;
кулинарную характеристику блюд и напитков;
правила работы с контрольно-кассовыми аппаратами, персональным компьютером;
виды банкетов и приемов, особенности их обслуживания.
уметь:
расставить столы в обеденном зале, в соответствии с видом обслуживания;
подготовить столовое белье, посуду и приборы к обслуживанию;
выполнить предварительную и исполнительную сервировку стола;
складывать салфетки, простыми и сложными способами;
подавать супы;
подавать порционные блюда, используя технику переноски тарелок;
использовать прибор для перекладывания еды;
подавать горячие напитки;
подавать холодные безалкогольные напитки;
подавать напитки в бутылке;
произносить приветствия на 3 языках;
презентовать блюда включенные в меню;
Спецтехнология - Организация обслуживания посетителей:
подготовка торгового зала к обслуживанию;
уборка помещений и оборудования, расстановка обеденных столов и стульев,
получение столового белья, посуды, приборов; правила и порядок подготовки специй и приправ; сервировка столов;
обслуживание посетителей;
правила и порядок приема посетителей; подача напитков и блюд:
последовательность, время подачи, набор посуды и
приборов; особенности подачи отдельных видов закусок, супов, вторых блюд; правила и техника подачи виноводочных и табачных изделий;
расчет с посетителями;
специальные формы обслуживания;
виды обслуживания; особенности организации и обслуживания свадебных и праздничных вечеров на дому;
обслуживание банкетов и приемов;
виды банкетов, общие требования к обслуживанию и порядок обслуживания участников банкетов;
виды приемов, их назначение, особенности и преимущества, особенности организации обслуживания и подготовки торгового зала, правила,
последовательность и способы обслуживания.

БҚ1-5
0508042
КҚ1-3
КҚ5-7
АҚ1-9
Біліктілігі: «Бармен»
АП 2.8
Пәнді оқу барысында білім алушылар білуі тиіс:
барды қызмет көрсетуге дайындау барысында орындалатын жұмыстардың сатылылығын;
бар ыдыстарын, құралдар мен аспаптарды топтастыруды;
қызмет көрсетудің формаларын; қонақтарды әдеппен қарсы алу сусындардың сипаттамасын;
бақылау-касса аппараттарымен және дербес компьютермен жұмыс істеу ережелерін;
істей алуы тиіс:
барды қызмет көрсетуге дайындау;
негізгі сусындарды құю;
темекі өнімдерін ұсыну;
барға келушілерге қызмет көрсету;
есеп беру құжаттарын жүргізу;
арнайы іс шараларға келушілерге қызмет көрсету; алкогольдік сусындарды сипаттау;
коктейльдерді дайындау барысында жұмсартып әрлейтін заттарды пайдалану;
қосымша компоненттерді пайдалану;
коктейльдер дайындау;
алкогольсіз коктейльдер дайындау;
ыстық сусындар дайындау.
Келушілерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру: барды, буфетті қызмет көрсетуге дайындау; бармен мен буфетчиктің жұмыс орнын ұйымдастыру, барды, буфетті келушілерге қызмет көрсетуге дайындау; қызмет көрсету формалары мен тәсілдері; келушілерге бар тұғырының жанында және сауда залында қызмет көрсету техникасы және оны ұйымдастыру; қызмет көрсетудің арнайы формалары, үстелді дайындау түрлері; банкеттерді қабылдау және оларға қызмет көрсету формалары; барменнің жұмыс орнын ұйымдастыру; қызмет көрсету техникасы мен тәсілдері; музыкалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
БҚ1-5
0508052
КҚ1-3
КҚ5-7
АҚ1-8
АП 2.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуге тиіс:
алкогольдік, әлсіз алкогольдік, алкогольдік емес сусындар;
бар жабдығының, ыдыстардың, құралдардың, бұйымдардың түрлері;
вино картасының және бар коктейльдерінің ас мәзірі;
бармен жұмысының стилі;
спирт және қант құрамы бойынша негізгі спирттік ішімдіктердің топтастырылуы және сипаттамасы;
хош иіс тобы, шырын тобы, дәмдік–хош иістік компонент, ликерлер, кремдер, тұнбалар, жеміс шараптар, бальзамдар; мұз, оның әртүрлілігі; дайындау және сақтау ережесі; хош иісті ащы дәм; аралас сусындар тобы, оның анықтамасы, жіктелуі, дайындау тәсілі және безендірілуі;
алкогольсіз коктейль: топтастырылуы, дайындау технологиясы, сапасына талап, сүт коктейльдері;
ыстық сусындар: түрлері, сипаттамасы, дайындау технологиясы, ұсыну ережесі, сапасына қойылатын талаптар, өткізу мерзімі;
істей алуы тиіс:
барды қызмет көрсетуге дайындау;
негізгі сусындарды құю;
темекі өнімдерін ұсыну;
барға келушілерге қызмет көрсету;
есеп беру құжатын жүргізу;
арнайы шараларда келушілерге қызмет көрсету;
спирттік ішімдіктерге сипаттама беру;
коктейль дайындау кезінде жұмсарту-әрлеу компоненттерін қолдану;
сәйкес компоненттерді қолдану;
коктейль дайындау;
алкогольсіз коктейль дайындау;
ыстық сусындар дайындау;
Коктейльдер мен сусындар дайындау технологиясы:
алкогольдердің құрамы бойынша жіктелуі, анықтамасы; негізгі алкогольдік сусындарға мінездеме; коктейль дайындау кезінде базаны қолданудың рөлі; жұмсарту-әрлеу компоненттерінің сипаттамасы; коктейль дайындауда толықтыру рөлінде қолданған негізгі алкогольдік және алкогольдік емес сусындарға сипаттама; коктейль дайындауға қатысатын сәйкес компоненттерге сипаттама; аралас сусындар дайындаудың негізгі технологиясы; алкогольсіз коктейль дайындаудың негізгі технологиясы; ұзақ және орта алкогольді коктейль дайындаудың негізгі технологиясы, топтастырылуы, топтарға сипаттама беру, ұсыну ережесі; нағыз коктейль дайындау технологиясы және ұсыну, оның анықтамасы, жіктелуі, орналастыру формуласы, дайындау ерекшелігі, безендіру және ұсыну; қысқа аралас сусын дайындау технологиясы; топтық аралас сусын дайындау технологиясы; сүт коктейлін дайындау технологиясы және ұсыну; ыстық сусындарды дайындау;
БҚ1
БҚ3 05080420508052 КҚ4-6 АҚ6-7 0508052 АҚ4-6
КП.00
Өндірістік оқыту және кәсіби практика
КП.00
Аспазды мамандандыру модульдері:
Ұшаны сүйектерден ажырату. Дайындалатын жартылай өнімдердің пайдалануына сәйкес ет сұрыптауды орындау.
Құстардың етін сүйегінен ажырату және жартылай өнімдер дайындау.
Балықтарды өңдеу және одан жартылай өнімдер дайындау.
Көжелер дайындау.
Ыстық тағамдар дайындау.
Салқын тағамдар және басытқылар дайындау.
Ұн және нан-тоқаш өнімдерін дайындау.
Жедел қызмет көрсету үшін тағамдарды ұсынуға жіберу.
Аспаздың кәсіптік құзыреттілігі:
Ет шикізаттарына алғашқы өңдеу жүргізу, еттің әр түрінен жартылай өнімдер дайындау; балық және теңіз өнімдерінің шикізатына алғашқы өңдеу жүргізу, олардан жартылай өнімдер дайындау; саңырауқұлақтар мен көкөністерге алғашқы өңдеу жүргізу, олардан жартылай өнімдер дайындау; тағамдар дайындау үшін қолданылатын азық-түлік тағамдарын (тұқым, жидек, дән, бұршақ бас, жұмыртқа, сүт, май, дәмтатым заттар, дәмқосарлар және т.б.) дайындау;
Салқын тағамдар және басытқылар дайындау үшін азық-түліктер дайындау; салқын тағамдарды және басытқыларды (салаттар, бутербродтар, көжелер, десерттер және т.б.) дайындау және әсемдеу;
Азық-түліктер дайындау және олардан көжелер, тұздықтар дайындау.
Көкөністерден, саңырауқұлақтардан, дәннен және бұршақтардан тағамдар, гарнирлер дайындау және әсемдеу.
Балықтан және балыққа жатпайтын теңіз өнімдерінен тағамдар дайындау және әсемдеу.
Еттен, ет өнімдерінен, үй құстарынан тағамдар дайындау және әсемдеу.
Жұмыртқадан, сүт өнімдерінен, ұннан тағамдар дайындау және әсемдеу.
Сусындар және десерттер дайындау және әсемдеу.

БК1-5
0508042
ПК1-3 ПК5-7
СК1-9
Квалификация «Бармен»
СД 2.8.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
последовательность выполнения работ при подготовке бара к обслуживанию;
классификацию барной посуды, инвентаря и инструментов;
формы обслуживания
формы приветствия гостей в соответствии с этикетом;
характеристику напитков;
правила работы с контрольно-кассовыми аппаратами, персональным компьютером;
уметь:
подготавливать бар к обслуживанию;
разливать основные напитки;
подавать табачные изделия;
обслуживать посетителей бара;
вести отчетную документацию;
обслуживать посетителей на специальных мероприятиях
характеризовать алкогольные напитки;
использовать при приготовлении коктейлей
смягчающе-сглаживающие компоненты;
использовать сопутствующие компоненты;
готовить коктейли;
готовить безалкогольные коктейли;
готовить горячие напитки.
Организация обслуживания посетителей:
подготовка бара,
буфета к обслуживанию;
организация рабочего места бармена,
буфетчика и бара, буфета к обслуживанию посетителей;
обслуживание посетителей бара, буфета; формы и методы обслуживания;
организация и техника обслуживания посетителей за барной стойкой и в торговом зале;
специальные формы обслуживания, виды сервировки стола;
формы обслуживания приемов и банкетов;
организация рабочего места бармена;
техника и приемы обслуживания; организация музыкального обслуживания.
БК1-5
0508052
ПК1-3 ПК5-7
СК1-8
СД 2.9
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
ассортимент алкогольных, слабоалкогольных и безалкогольных напитков;
виды барного оборудования, посуды, инструментов, инвентаря;
меню, карту вин и коктейлей бара;
-стили работы бармена.
характеристика и классификация основных алкогольных напитков по содержанию спирта и сахара;
ароматическая группа, соковая группа, вкусо-ароматические компоненты, ликеры, кремы, настойки, наливки, бальзамы;
лед, его разновидности, правила приготовления и хранения, ароматические горечи;
группы смешанных напитков, их определение, классификация, способы приготовления и оформления;
безалкогольные коктейли, классификация, способы приготовления, требования к качеству, молочные коктейли;
горячие напитки: виды, характеристика, способы приготовления, правила подачи, требования к качеству, сроки реализации;
уметь:
подготавливать бар к обслуживанию;
разливать основные напитки;
подавать табачные изделия;
обслуживать посетителей бара;
вести отчетную документацию;
обслуживать посетителей на специальных мероприятиях
характеризовать алкогольные напитки;
использовать при приготовлении коктейлей смягчающе-сглаживающие компоненты;
использовать сопутствующие компоненты;
готовить коктейли;
готовить безалкогольные коктейли;
готовить горячие напитки
Технология приготовления коктейлей и напитков:
определение, классификация по содержанию алкоголя; характеристика основных алкогольных напитков, используемых в роли баз при приготовлении коктейлей;
характеристика смягчающе-сглаживающих компонентов; характеристика основных алкогольных и безалкогольных напитков, используемых в роли наполнителей в изготовлении коктейлей;
характеристика сопутствующих компонентов,
участвующих в приготовлении коктейлей;
основы технологии приготовления смешанных напитков;
технология приготовления безалкогольных коктейлей;
технология приготовления долгих и средних алкогольных коктейлей, их определение, классификация,
характеристика групп, правила подачи;
технология приготовления и подачи оригинальных коктейлей, их определение,
классификация, формула построения, особенности приготовления, оформления и подачи; технология приготовления коротких смешанных напитков;
технология приготовления и подачи групповых смешанных напитков;
технология приготовления и подачи молочных безалкогольных коктейлей;
приготовление горячих напитков.
БК1
БК3 05080420508052
ПК4-6 СК6-7 0508052
СК4-6
ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Модули специализации повара:
Производить обвалку туш.
Выполнять сортировку мяса в соответствии с назначением подготавливаемых полуфабрикатов.
Производить обвалку тушек птицы и изготавливать полуфабрикаты.
Производить обработку рыбы и изготавливать полуфабрикаты из нее.
Готовить супы.
Готовить горячие блюда.
Готовить холодные блюда и закуски.
Готовить мучные и хлебобулочные изделия.
Отпускать пищу с раздачи для быстрого обслуживания.
Профессиональные компетенции повара:
Производить первичную обработку мясного сырья,
изготавливать полуфабрикаты из различных видов мяса;
производить первичную обработку рыбного сырья и нерыбных продуктов моря, изготавливать полуфабрикаты из них;
производить первичную обработку овощей и грибов, изготавливать полуфабрикаты из них;
производить подготовку продовольственных товаров, используемых для приготовления пищи (плоды, ягоды,
зерновые, бобовые, яйца, молоко, жиры, пряности, приправы и т.д.).
Производить подготовку продуктов для приготовления холодных блюд и закусок;
готовить и оформлять холодные закуски и блюда (салаты, бутерброды, супы, десерты и т.д.).
Производить подготовку продуктов и готовить из них супы, соусы.
Готовить и оформлять блюда и гарниры из овощей, грибов, зерновых и бобовых.
Готовить и оформлять блюда из рыбы и нерыбных продуктов моря.
Готовить и оформлять блюда из мяса, мясных продуктов, домашней птицы.
Готовить и оформлять блюда из яиц, молочных продуктов и муки.
Готовить и оформлять напитки и десерты.

БҚ1-5
КҚ1-6
АҚ1-7
КП.00
Кондитерді мамандандыру модульдері:
Ашыған қамырдан өнімдер дайындау және әсемдеу.
Майқоспа престі қамырдан өнімдер дайындау және әсемдеу.
Қантты қамырдан өнімдер дайындау және әсемдеу.
Қайнатылған қамырдан өнімдер дайындау және әсемдеу.
Қатпарлы қамырдан өнімдер дайындау және әсемдеу.
Бисквитті қамырдан өнімдер дайындау және әсемдеу.
Ұлттық кондитерлік ұн өнімдерін дайындау және әсемдеу.
Кондитердің кәсіптік құзыреттілігі:
Әртүрлі қамыр түрлерін илеуді жүзеге асыру.
Қамырдан жартылай өнімдер қалыптау.
Ұн өнімдерін және жартылай өнімдерді пісіру.
Әрлейтін жартылай өнімдер дайындау.
Жаппай кондитерлік өнімдерді әсемдеу.
Тапсырыс бойынша кондитерлік өнімдерді әсемдеу.
БҚ1-5
КҚ1-6
0508022
АҚ1-8
КП.00
Калькуляторды мамандандыру модульдері:
Тағам мен өнімнің рецептурасын қолдану.
Қонақтарға жылдам қызмет көрсетуге арналған есептеулерді орындау.
Калькулятордың кәсіптік құзыреттілігі:
Дайындалған тағам мен өнімнің калькуляциясын құрастыру.
БҚ1-5
КҚ1-6
0508032
АҚ1-5
КП.00
Даяшыны мамандандыру модулі:
Қонақтарға ас мәзірі бойынша тағам таңдауға кеңес беру.
Тамақтану залында қонақтарға қызмет көрсету: таңғы ас, бизнес-ланч, түскі ас, кешкі ас.
Банкеттер мен қабылдауларда қызмет көрсету.
Көпшілік шараларда қызмет көрсету.
Даяшының кәсіптік құзыреттілігі:
Банкет залын немесе тамақтану залын қызмет көрсетуге дайындау.
Қонақтарды қарсы алу және тапсырыс қабылдау.
Тапсырысты орындау.
Қонақтармен есептесу.
Пайдаланған ыдыстар мен құралдарды жинау.
БҚ1-5
КҚ1-8
АҚ1-10
КП.00
Барменді мамандандыру модулі:
Салқын сусындарды құю.
Ыстық сусындарды дайындау және әсемдеу.
Аралас сусындарды дайындау және әсемдеу.
Компанияға (parti) сусындар дайындау және ұсыну.
Барменнің кәсіптік құзыреттілігі:
Бардың тауар қорын бақылау.
Жұмыс орнын және бар жабдығын, бұйымдарын қолдануды ұтымды ұйымдастыру.
Қонақтарды қарсы алу және тапсырыс қабылдау.
Тапсырысты орындау.
Қонақтармен есептесу.
Әртүрлі аралас сусындар дайындау.
Сусындарға гарнир (toping) дайындау.
БҚ1-5
КҚ1-10
АҚ1-8
2.1 0508000 – «Тамақтандыруды ұйымдастыру» мамандығы бойынша орта буын маманы деңгейіндегі білім бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 050806 3 – Қызмет көрсетуші менеджер
Оқу мерзімі: 3 жыл 6 ай/2 жыл 6 ай
Пәннің қысқартылған атауы (код)
Оқу пәндерінің циклдері мен кәсіптік модульдер
Пәндердің атаулары мен кәсіптік модульдердің бөлімдері
Қалыптасатын құзырлылықтың коды
ЖБП. 01
Жалпы білім беру пәндері
БҚ1-5
ЖГП. 02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 2.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі тиіс:
- Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудармалау техникасы;
Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдар;
Істей алуы тиіс:
- технологиялық карта мен сызбаны қазақ (орыс) тілінде құрастыру;
- жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем, диалогтар, әңгімелер құрастыру;
Өзінің ойын қазақша (орысша) жүйелеу; сөйлеу формаларын ажырату: ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Мамандық бойынша кәсіби қарама-қатынас жасау үшін лексика-грамматикалық материалдар;
Тілдің әрекеттердің түрлері және сөйлеу формалары (ауызша және жазбаша), монолог, диалог);
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудармалау техникасы.

БК1-5
ПК1-6
СК1-7
ПП.00
Модули специализации кондитера:
Готовить и оформлять изделия из дрожжевого теста.
Готовить и оформлять изделия из сдобного пресного теста.
Готовить и оформлять изделия из песочного теста.
Готовить и оформлять изделия из заварного теста
Готовить и оформлять изделия из слоеного теста.
Готовить и оформлять изделия из бисквитного теста.
Готовить и оформлять национальные мучные кондитерские изделия.
Профессиональные компетенции кондитера:
Осуществлять замес разных видов теста.
Формовать полуфабрикаты из теста.
Выпекать мучные изделия и полуфабрикаты.
Готовить отделочные полуфабрикаты.
Оформлять массовые кондитерские изделия.
Оформлять заказные кондитерские изделия.
БК1-5
ПК1-6
0508022 СК1-8
ПП.00
Модули специализации калькулятора.
Использовать рецептуры блюд и изделий.
Выполнять расчеты для быстрого обслуживания гостей.
Профессиональные компетенции калькулятора:
Составлять калькуляции на приготовленные блюда и изделия.
БК1-5
ПК1-6
0508032 СК1-5
ПП.00
Модули специализации официанта.
Консультировать гостей при выборе блюд по меню.
Обслуживать гостей в обеденном зале: завтрак, бизнес-ланч, обед, ужин.
Обслуживать банкеты и приемы.
Обслуживать массовые мероприятия.
Профессиональные компетенции официанта:
Подготовить обеденный или банкетный зал к обслуживанию.
Встречать гостей и принимать заказ.
Выполнять заказ.
Выполнять расчет с гостем.
Убирать со стола использованную посуду и приборы.
БК1-5
ПК1-8 СК1-10
ПП.00
Модули специализации бармена.
Разливать холодные напитки.
Готовить и оформлять горячие напитки.
Готовить и оформлять смешанные напитки.
Готовить и подавать напитки для компании (parti)
Профессиональные компетенции бармена:
Контролировать товарные запасы бара.
Рационально организовывать рабочее место и использовать барное оборудование, инвентарь.
Встречать гостей и принимать заказ.
Выполнять заказ.
Выполнять расчет с гостем.
Приготавливать различные смешанные напитки.
Готовить гарниры (Toping) к напиткам.
БК1-5
ПК1-10 СК1-8
2.1 Структура образовательной учебной программы технического и профессионального образования по специальности 0508000 «Организация питания» специалиста среднего звена
Квалификация: 050806 3 – Менеджер по сервису
Срок обучения: 3 года 6 месяцев/2 года 6 месяцев
Сокращен-
ное
наименова-
ние
цикла
дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин
и профессиональных модулей
Наименование дисциплин
и разделов
профессиональных модулей
Код
формируе-
мой
компетен-
ции
ООД.01
Общеобразовательные дисциплины
БК1-5
ОГД 02
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 2.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-технику перевода профессионально-ориентированных текстов;
-лексико-грамматические материалы по специальности.
уметь:
-создавать технологическую карту и схему на казахском (русском) языке;
-уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ
сформировать свою мысль на казахском (русском) языке;
-различать виды речевой деятельности и формы речи:
устной, письменной, монологической, диалогической.
Профессиональный казахский (русский) язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.

БҚ1-5
КҚ1-3
КҚ6-7
КҚ10
АҚ1-5
ЖГП.2.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі тиіс:
- Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудармалау техникасы;
Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдар;
Істей алуы тиіс:
- технологиялық карта мен сызбаны ағылшын тілінде құрастыру;
- жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем, диалогтар, әңгімелер құрастыру;
Өзінің ойын ағылшынша жүйелеу; сөйлеу формаларын ажырату: ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық.
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіби қарама-қатынас жасау үшін лексика-грамматикалық материалдар;
Тілдің әрекеттердің түрлері және сөйлеу формалары (ауызша және жазбаша), монолог, диалог);
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудармалау техникасы.
БҚ1-5
КҚ1-3
КҚ6-7
КҚ10
АҚ1-5
ЖГП 2.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі тиіс:
дене шынықтырудың салауатты өмір салтына, денсаулықты сақтауға қажеттілігі туралы;
істей алуы тиіс:
денсаулығын нығайту, шынығу деңгейінің дайындығын арттыру;
дене шынықтыруға қажеттілікті салауатты өмір сүру мақсатында саналы түрде қалыптастыру,
қойылған міндеттерді орындау үшін басты жағдайларды анықтау;
топтың бір мүшесі ретінде тиімді жұмыс істеу; шынығу деңгейін жақсарту, оны тәжірибеде қолдана білу.
Дене тәрбиесі
ТжКБ беретін ұйымдарда дене шынықтыру оқу пәні ретінде өтіледі. Дәрігердің бақылауы және өзін өзі бақылау. Еңбек және демалыс режиміндегі дене шынықтыру. Болашақ мамандардың кәсіби қолданбалы дене-күш дайындығы. Салауатты өмір салтының негіздері. Қозғалыс белсенділігі мен жұмыс қабілетінің режимі.
БҚ1-4
ЖГП 2.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- тарихи деректердің алу көздерін;
- ерте заманнан осы күнге дейінгі адамзаттың тарихи даму жолын.
істеуі керек:
- тарихи оқиғаның мазмұнын жеткізуді;
- картамен жұмысты;
- тарихи ақпаратты талдауды;
- тарихи мәселерде пікір-таласқа қатыса алуды.
Қазақстан тарихы
Қазақстан мемлекетінің қалыптасуының негізгі деректері мен үдірістері; Қазақстанның ерте заманнан осы күнге дейінгі тарихының жүйелілігі; Қазақстанның негізгі кезеңдерінің хронологиялық кестесі; Қазақстан тарихының кезеңдері.
БҚ1-5
ӘЭП. 03
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 3.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- негізгі ұғымдар;
- ұғымдар: конфуциандық; даосизм; Қытай көркемөнерi; иероглифика; Қытайдың пейзаждық бейнелеу өнері;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктері мен негізгі жетістіктері.
- ұғымдар: ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Аллаһ; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптері және оның құндылық бағыттары;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондықтар, галлдар, франктер, әдебиеті, философиясы;
- көшпелiлердiң өмiр сүруі және құндылықтарының жүйесi туралы;
- орта ғасырларда қазақ ұлтының мәдени іргетасы туралы білім қалыптастыру;
- орта ғасырларда түрік және араб мәдениетінің Қазақстанға әсері туралы;
Істей алуы тиіс:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- бақылап отыру;
- көшпенділерді материалдық және рухани ерекшеліктерін және оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсету.
Мәдениеттану:
мәдениет туралы ұғым; халықтар мен ұлттар, ұлыстар мәдениеті туралы жалпы ұғым; сөйлеу мәдениеті; халықаралық қатынастар; тәжірибесі; мәдениеттің қоғамдағы орны; конфуциандық–даосистік мәдениет;
үнді-буддалық мәдениет; ислам мәдениеті; христиан мәдениеті; батыс Еуропа мәдениеті; XVII-XIX ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті;
Қазақстанның қазіргі мәдениеті.

БК1-5
ПК1-3
ПК6-7
ПК10
СК1-5
ОГД 2.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
технику перевода профессионально-ориентированных текстов;
лексико-грамматические материалы по специальности.
уметь:
создавать технологическую карту и схему на английском языке;
уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ
сформировать свою мысль на английском языке
различать виды речевой деятельности и формы речи:
устной, письменной, монологической, диалогической.
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности,
необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК1-5
ПК1-3
ПК6
ПК10
СК1-5
ОГД 2.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
о необходимости в потребности в физической культуре,
в физической самосовершенствовании и здоровом образе жизни;
уметь:
повышать уровень физической подготовленности, укрепления здоровья;
формировать осознанную потребность в физической культуре,
в физическом совершенствовании и здоровом образе жизни;
определять ключевые моменты для выполнения поставленный задачи;
эффективно работать, как часть в группе (команде);
улучшить физическую подготовленность, уметь применить ее на практике.
Физическая культура:
Физическое воспитание как учебный предмет в организациях ТиПО.
Врачебный контроль и самоконтроль.
Физическая культура в режиме труда и отдыха.
Профессионально-прикладная физическая подготовка будущих специалистов.
Основы здорового образа жизни.
Режим двигательной активности и работоспособности.
БК1-4
ОГД 2.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- различные типы исторических источников;
- исторические пути развития человечества с древности до нашего времени.
уметь:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- анализировать историческую информацию;
- участвовать в дискуссиях по историческим проблемам.
История Казахстана
Основные факты, процессы и явления, становление Казахстана.
Системность истории Казахстана с древности до наших дней.
Хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана.
Периодизацию истории Казахстана.
БК1-5
СЭД 03
Социально-экономические дисциплины
СЭД 3.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции:
Ашельскую культуру,
проманьонцы, галлы,
франки, литература,
философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте
казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности китайской культуры;
-свободно пользоваться понятиями культурологи;
-прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников,
ее место в общественной культуре.
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;
культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана;

БҚ1-5
КҚ1
КҚ7
АҚ2
ӘЭП 3.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- ғылыми, діни философиялық мәліметтер туралы; адам өміріндегі философияның әсері;
- ғылыми таным, оның ғылыми құрылысы, формалары, тәсілдері, әлеуметтік маңызы
істей алуы тиіс:
- адамда болатын биологиялық, әлеуметтік, дене тәрбиелері; адам санасы, жағымды нормаларға бақылау жасап, сананы басқару;
адамдар арасында қоғамда адамгершілік нормаларды реттеу;
Философия негіздері:
Философия пәні; әлемдік философиялық ойлар; адам және Құдай; адам және ғарыш; адам және қоғам; қоғамның дамуы мен өркендеуі; қоғамдағы жеке тұлға; ғылым және оның рөлі; жаһандану алдындағы адам мәселелері;
БҚ1-5
КҚ1
КҚ7
АҚ2
ӘЭП 3.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- заңдылықтар түсiнігіндегі әлеуметтік жол туралы ұғым;
- әлеуметтiк құрылым туралы ұғым,
әлеуметтiк қабаттар; әлеуметтік өзара әрекеттер.
- тұлғаның әлеуметтену процесінің ерекшеліктері мен регуляция формаларын білу;
Істей алуы тиіс:
- әлеуметтiк өзгерiс және әлеуметтік дамытудың басқа да факторларын, әлеуметтiк қозғалыстарды жетiлдiру;
- өкiметтiң мәнiн айқындау, саясат субъектілері, саяси қатынастар мен процесстер (Қазақстанда және бүкіл әлемде);
- саяси жүйе және саяси режим туралы құрастыру.
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
әлеуметтану-ғылым ретінде;
әлеуметтік мәдени жүйе;
әлеуметтiк ортақтықтар; әлеуметтік және
ұлт аралық қатынастар; әлеуметтік процестер; әлеуметтік институттар мен ұйымдар; жеке тұлға: әлеуметтік рөлі мен тәртібі; саясаттану пәні; саяси үкімет; саяси қарым-қатынастар;
саяси жүйе, Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық процестер. ОГСЭ.
БҚ1-5
КҚ1
КҚ7
АҚ2
ӘЭП 3.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елдегі және шет елдердегі экономикалық жағдайлар;
- салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясаттағы макро және микроэкономика негіздері,
Істей алуы тиіс:
- өзінің кәсіби әрекеттеріне қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану;
Экономика негіздері:
Мақсаттар, негізгі ұғым, функциялар, мәні және принциптері; жекеменшіктің формалары мен түрлері, жекеменшікті басқару;
Жоспарлардың түрлері, олардың негізгі этаптары, мазмұны, стратегиялық жоспарлар, жоспарларды экономикалық негіздеу және болжамдар құрастырудың тәсілдері
бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау;
халық тұтынатын тауарлардың нарықтық жағдайын талдау; нарықтық инфрақұрылым.

БК1-5
ПК1
ПК7
СК2
СЭД 3.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
? определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах,
сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
Основы философии:
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и
смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
БК1-5
ПК1
ПК7
СК2
СЭД 3.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
-представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы социологии и политологии:
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические
процессы в Казахстане ОГСЭ.
БК1-5
ПК1
ПК7
СК2
СЭД 3.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики,
о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию,
необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность,
принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание,
стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг;
рыночная инфраструктура

БҚ1-5
КҚ3
КҚ 6
КҚ 8
АҚ 3-8
ӘЭП 3.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- адамдар мен азаматтардың құқығы мен еркіндігі; оларды жүзеге асыру механизмдері; кәсіби әрекеттердегі құқықтық және адамгершілік әдеп нормалары;
істей алуы тиіс:
- маманның кәсіби әрекеттерін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалану;
Құқық негіздері:
құқық, жүйе, ұғым, Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқықтық жүйенің ошағы; адам құқығы туралы жалпыға бірдей Декларациясы; тұлға, оның құқығы, құқықтық мемлекет; заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары; сот жүйесі; Қазақстан Республикасының құқық қорғау ұйымдары;
БҚ1-5
КҚ3
КҚ7
АҚ1
АҚ8
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- пәннің мақсаты мен міндеттері;
- оргтехника құралдарының жалпы сипаттамасы, кәсіпорындағы процестердегі ұйымдастыру және басқару жұмыстарына енгізу және оларды қолдану;
- іс жүргізу және корреспонденция туралы ұғым;
-құжаттарды құрастыру және олардың функциялары;
- құжаттарды рәсімдеу ережелері, олардың құрамды бөліктері мен пайдалану, оларды топтастыру және сақтаушылар:
- басқару-ұйымдастыру құжаттары туралы ұғым, топтастыру, сипаттамасы, рәсімдеу ерекшеліктері;
- құжаттардың басқа да түрлері,
- басқаруды құжаттармен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі; (ГСДОУ);
- іс жүргізуді компьютерлеудің маңызы, міндеттері, перспективалары, құрамды бөліктері, негізгі принциптері.
Істей алуы тиіс:
- ұйымдастыру - басқарушы құжаттаманың жүйесiн бiр iзге салу (ОРД);
- құжаттармен, құжат айналымдармен, құжаттар ағынымен жұмыс істеуді ұйымдастыру;
- құжаттарды тіркеу, сақтау және орындалуын бақылау; құжаттарды ПЭВМ рәсімдеу.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
- пәннің мақсаты мен міндеттері;
- оргтехника құралдарының жалпы сипаттамасы, кәсіпорындағы процестердегі ұйымдастыру және басқару жұмыстарына енгізу және оларды қолдану;
- іс жүргізу және корреспонденция туралы ұғым;
- құжаттарды құрастыру және олардың функциялары;
- құжаттарды рәсімдеу ережелері, олардың құрамды бөліктері мен пайдалану, оларды топтастыру және сақтаушылар:
- басқару-ұйымдастыру құжаттары туралы ұғым, топтастыру, сипаттамасы, рәсімдеу ерекшеліктері;
- құжаттардың басқа да түрлері,
- басқаруды құжаттармен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі; (ГСДОУ);
- іс жүргізуді компьютерлеудің маңызы, міндеттері, перспективалары, құрамды бөліктері, негізгі принциптері.
құжаттарды ПЭВМ рәсімдеу.
БҚ1-5
КҚ1
КҚ2
КҚ3
КҚ6
КҚ10
АҚ1-5

БК1-5
ПК3
ПК6
ПК8
СК3-8
СЭД 3.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
-знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
? уметь использовать нормативно-правовые документы,
регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права:
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права,
судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы
БК1-5
ПК3
ПК7
СК1
СК8
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-предмет, цели и задачи курса;
-общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и
управленческие процессы на предприятии;
-понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
-способы создания и функции документов;
-классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
-понятия, классификацию, характеристику, особенности оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
-другие виды документов;
-Государственную систему документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
-значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
уметь:
-унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
-организовывать работу с документами,
документооборотом, документопотоком;
-регистрировать, вести учет, хранить и
контролировать исполнение документов;
-оформлять документы на ПЭВМ.
Делопроизводство на государственном языке:
предмет, цели и задачи курса;
общая характеристика средств оргтехники,
их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД): понятие, классификация, характеристика, особенности оформления;
другие виды документов;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот,
документопотоки, их виды;
регистрация, учет,
хранение и контроль исполнения документов;
компьютеризация делопроизводства:
значение, задачи, перспективы,
составные части, основные принципы, организация;
оформление документов на ПЭВМ.
БК1-5
ПК1
ПК2
ПК3
ПК6
ПК10
СК1-5

ЖКП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- азаматтық заңнама;
- азаматтық құқықтық қатынас;
- әкімшілік жауапкершілік туралы заң;
- тұтынушылар құқығын қорғау туралы заңдар;
істей алуы тиіс:
- Сатып алу туралы, жеткізу, келісімдік, сақтандыру тәртібі, жеткізу, сақтау, тексеру, алу, бірлескен қызмет туралы келісімшарт жасау;
- несиелік келісімшарт жасау;
- ұйымдар мен кәсіпорындарда құқықтық ұйымдастыру формаларын қолдану;
- еңбек заңдылықтары мен төрелік ету заңдылықтарын қолдану;
Кәсiби әрекеттерді
құқықтық қамтамасыз ету:
азаматтық заңнама;
азаматтық құқықтық қатынас; әкімшілік құқықтың субъектілері;азаматтық құқықтық қатынастардың объектілері, тұтынушылар құқығын қорғау туралы заңдар; сатып алу туралы, мүліктік найм (аренда) жеткізу, келісімдік, сақтандыру тәртібі, жеткізу, сақтау, комиссиялар, алу, бірлескен қызмет туралы келісім-шарт; несиелік келісім-шарт; ұйымдар мен кәсіпорындардағы құқықтық ұйымдастыру формаларын қолдану;
- еңбек және сараптау заңдары;
БҚ1-5
КҚ3
КҚ7
АҚ1
АҚ8
ЖКП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- мақсаттар, негізгі ұғымдар, функциялар, мәні мен принциптері;
- меншік формалары мен түрлері;
- жоспарлардың түрлері, негізгі этаптары, мазмұны, стратегиялық жоспарлау
-жоспарларды экономикалық негіздеу тәсілдері;
- бизнес-жоспарлау; пайдаланылуы, мазмұны, оның құрылымы;
- экономикалық ұғымдар, түрлері, пайдалану, ақпараттар бастауы, этаптары;
- нарықтық инфрақұрылым;
Істей алуы тиіс:
- ұйымның экономикалық меншікті әрекеттерін басқару;
- әрекеттерді жоспарлау;
- болжамдарды құрастыру және жоспарлау барысында ақпараттарды пайдалану;
- жоспарлардың орындалуын бақылау және сараптау;
- тауарлар мен қызмет көрсетудің жағдайын талдау;
- инфрақұрылым элементтерін түсіну, құрастыру және қалыптастыру.
Тамақтандыру кәсіпорнының экономикасы:
- мақсаттар, негізгі ұғымдар, функциялар, мәні мен принциптері;
- меншік формалары мен түрлері;
- жоспарлардың түрлері, негізгі этаптары, мазмұны, стратегиялық жоспарлау
- жоспарларды экономикалық негіздеу тәсілдері;
- бизнес-жоспарлау; пайдаланылуы, мазмұны, оның құрылымы;
- экономикалық ұғымдар, түрлері, пайдалану, ақпараттар бастауы,
болжамдарды құрастыру және жоспарларды экономикалық негіздеудің тәсілдері;
жоспарлау барысында пайдаланатын ақпараттар;
бизнес-жоспарлау: қолданылуы, мазмұны, бизнес – жоспардың құрылымы, жоспарлардың орындалуын бақылау, олардың сараптау;
экономикалық талдау: ұғымдар,түрлері, қолданылуы, ақпараттардың бастауы, этаптары, халық тұтынатын нарықтық тауарлардың жағдайын талдау және қызмет көрсету; нарықтық инфрақұрылым: ұғым, құрамды элементтері, қалыптастыру.

ОПД 1.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-гражданское законодательство;
-гражданские правоотношения;
-законодательство об административной ответственности;
-законы в области защиты прав потребителей;
уметь:
-составлять договоры: купли-продажи, поставки,
контрактации, мены, подряда, страхования, перевозки, хранения, комиссии, поручения,
о совместной деятельности;
-составлять кредитные договоры;
-использовать организационно-правовые формы организаций и предприятий;
-применять арбитражное и трудовое законодательства.
Правовое обеспечение профессиональной деятельности:
гражданское законодательство:
гражданские правоотношения,
субъекты гражданского права, объекты
гражданских правоотношений, представительство и доверенности, исковая давность, сделки, право собственности,
обязательное право;
договоры: купли-продажи, поставки,
контрактации, мены, имущественного найма (аренда), подряда,
страхования, перевозки, хранения, комиссии,
поручения, о совместной деятельности; кредитные договоры;
организационно-правовые формы организаций и предприятий;
законодательство об административной ответственности;
федеральные законы в области защиты прав потребителей;
арбитражное и трудовое законодательства.
БК1-5
ПК3
ПК7
СК1
СК8
ОПД 1.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
-формы и виды собственности;
-виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
-методы экономического обоснования планов;
-бизнес-планирование: назначение, содержание, структура бизнес-плана;
-понятие, виды, назначение, источники информации, этапы экономического анализа;
-рыночную инфраструктуру;
уметь:
-управлять собственностью, экономической деятельностью организаций;
-планировать деятельность;
-использовать информацию при планировании и разработки прогнозов;
-контролировать и корректировать выполнение планов;
-анализировать состояние рынка товаров и услуг;
-понимать, составлять и формировать элементы инфраструктуры.
Экономика предприятий питания:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью,
экономическое обоснование деятельности организаций,
планирование деятельности;
виды планов, их основные этапы, содержание,
стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
информация, используемая при планировании;
бизнес-планирование: назначение, содержание, структура бизнес-плана,
контроль за выполнением планов, их корректировка;
экономический анализ: понятие, виды, назначение, источники информации,
этапы; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг;
рыночная инфраструктура:
понятие, составные элементы, формирование.

БҚ1-5
КҚ3
КҚ 6
КҚ 8
АҚ3-8
ЖКП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- бухгалтерлік есептің, есептіліктің мақсаты, міндеті, маңызы, бухгалтерлік есептің, есептіліктің жағдайы;
- бухгалтерлік есептің, есептеудің және оның құрылымының жіктелуі;
- есеп жүйесі мен бухгалтерлік балансты бақылау;
- бағаның түрлері, баға белгілеудің механизмі, меню жоспары
- азық-түліктің еркін бөлшек бағасының калькуляциясы;
- құжат рәсімдеу тәртібі;
- нақты заттар есебінің бағасын ұйымдастыру принципі;
- ақшасыз есептесудің формасы және негізгі түрлері
- кәсіпорынның есеп саясаты, кіріс және шығыс есебі;
істей білуі тиіс:
- есеп жоспарын жүзеге асыру;
- шаруашылық операцияларды құжаттау;
- бухгалтерлік есепті ұйымдастыру
- азық-түліктің, тауардың, дүмбіл өнімдердің, шикізаттың есебін анықтау;
- тауар қозғалысы, тауар шығынының есебі туралы есеп жасау;
- есептесу операцияларының ақша есебін жүргізу
- ақша есебінің валюталық есебін жүргізу;
- бухгалтерлік есептілік жүргізу;
Тамақтандыру кәсіпорынындағы бухгалтерлік есеп
бухгалтерлік есептің, есептіліктің мақсаты, міндеті, маңызы, есептің, есептіліктің жағдайы;
бухгалтерлік есептің, есептеудің және оның құрылымының жіктелуі;
есеп жүйесі мен бухгалтерлік балансты бақылау; бағаның түрлері, баға белгілеудің механизмі, дастарқан мәзірі жоспары және
азық-түліктің еркін бөлшек бағасының калькуляциясы;
құжат рәсімдеу тәртібі;
нақты заттар есебінің бағасын ұйымдастыру принципі; ақшасыз есептесудің формасы және негізгі түрлері
кәсіпорынның есеп саясаты, кіріс және шығыс есебі; есеп жоспарын жүзеге асыру;
шаруашылық операцияларды құжаттау;
бухгалтерлік есепті ұйымдастыру азық-түліктің, тауардың, дүмбіл өнімдердің, шикізаттың есебін анықтау; тауар қозғалысы, тауар шығынының есебі туралы есеп жасау; есептесу операцияларының ақша есебін жүргізу ақша есебінің валюталық есебін жүргізу;
бухгалтерлік есептілік жүргізу;ұйымның нақты ақшамен есептесу принципі; кассалық операцияларды жүргізу ережесі; құжат рәсімдеу;
тұтынушылармен, тапсырыс берушілермен, борыштылармен, қарыз берушілермен, бюджетпен есеп, еңбекақы бойынша есеп, кәсіпорынның есеп саясаты, кіріс, шығыс және қаржылық нәтиже есебі;
БҚ1-5
КҚ3
КҚ 6
КҚ 8
АҚ3-8
ЖКП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- валютаның, түрлері, тағайындалуы, валюта туралы түсінік;
- валюта жүйесінің жіктелуі және операциялары туралы түсінік;
- валютамен есептесу және валюталық қызмет көрсетудің ерекшелігі;
істей алуы тиіс:
- халықаралық валюталық және қаржы-несиелік қарым-қатынасты қолдану;
- валютамен есептесу формасын жоспарлау;
- есептесуді рәсімдеу;
Валюта – қаржылық операциялар:
валютаның, түрлері, тағайындалуы, валюта туралы түсінік; валюта жүйесінің жіктелуі және операциялары туралы түсінік; валютамен есептесу және валюталық қызмет көрсетудің ерекшелігі; халықаралық валюталық және қаржы-несиелік қарым-қатынасты қолдану;
валютамен есептесу формасын жоспарлау;
есептесуді рәсімдеу;
БҚ1-5
КҚ3
КҚ 6
КҚ 8
АҚ 3-8

БК1-5
ПК3
ПК6
ПК8
СК3-8
ОПД 1.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-цели, задачи, сущность, положение о бухгалтерском учете и отчетности;
-классификацию бухгалтерского счета, учета, их построение;
-контролировать бухгалтерский баланс и систему счетов;
-виды цен, механизм ценообразования, торговые наценки, план-меню;
-калькуляцию свободных розничных цен на продукцию;
-порядок документального оформления;
-принципы организации учета наличных средств;
-основные виды и формы безналичных расчетов;
-учетную политику предприятия, учет расходов, доходов.
уметь:
-реализовывать план счетов;
-документировать хозяйственные операции;
-организовывать бухгалтерский учет;
-определять учет сырья, полуфабрикатов, продукции и тары;
-составлять отчет о товародвижении, учет товарных потерь;
-проводить учет денежных средств, расчетных операций;
-проводить учет денежных средств на расчетном и валютном счетах;
-проводить бухгалтерскую отчетность
Бухгалтерский учет в общественном предприятии:
цели, задачи, сущность, положение о бухгалтерском учете и отчетности,
бухгалтерский баланс и система счетов,
хозяйственные средства, их классификация, счета бухгалтерского
учета, их построение;
план счетов, документация хозяйственных операций;
организация бухгалтерского учета на предприятиях общественного питания;
виды цен, механизм ценообразования,
торговые наценки, план-меню;
калькуляция свободных розничных цен на продукцию собственного производства;
учет сырья, полуфабрикатов, продукции и тары:
порядок, документальное оформление;
учет денежных средств, расчетных операций,
принципы организации учета наличных средств,
правила ведения кассовых операций, документальное оформление;
учет денежных средств на расчетном и валютном счетах,
основные виды и формы безналичных расчетов,
учет расчетов с потребителями и заказчиками, дебиторами и кредиторами,
бюджетом, расчетов по оплате труда;
учетная политика предприятия, учет расходов, доходов и финансовых результатов;
бухгалтерская отчетность.
БК1-5
ПК3
ПК6
ПК8
СК3-8
ОПД 1.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-понятие, назначение, виды валюты;
-понятие, классификацию валютной системы и операции;
-особенности обслуживания и расчетов за валюту;
уметь:
-применять международные валютные и кредитно-финансовые отношения;
-планировать формы расчета валюты;
-оформлять расчеты.
Валютно-финансовые операции:
валюта: понятие, назначение, виды;
международные валютные и кредитно-финансовые отношения;
валютные система и операции: понятие, классификация;
валютное планирование и формы расчетов;
особенности обслуживания и расчетов за валюту;
оформление расчетов
БК1-5
ПК3
ПК6
ПК8
СК3-8

ЖКП 1.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- қаржының экономикадағы рөлі, қызметі, маңызы;
- қаржылық ресурстар жүйесінің мазмұны, қызметі, ұйымдастыру негізі, саясаты;
- сақтандыру жұмыстары;
- несиенің түрлері, маңызы, тағайындалуы;
- несиелеудің негізгі принциптері
- банк жүйесі;
- бағалы қағаздар нарығы;
- салық қызметін ұйымдастыру жұмыстары;
- салық реформасы, салық төлеудің маңызы мен қызметі;
- салық төлеуді есептеудің әдісі;
- шет ел компаниялары мен жеке тұлғалардың салық төлеу ерекшелігі;
істей алуы тиіс:
- ақша қатынастарын қолдану;
- мемлекеттік қаржыны қолдану;
- бюджетті, бюджет жүйесін жіктеу;
- бюджеттік емес қорларды, кәсіпорын қаржысын өзгерту;
- көмек капиталын қолдану;
- салымдарды қаржыландыру мен несиелеуді байқап отыру;
- қаржылық капиталды жоспарлау, қаржылық бақылаудың әдістері;
- салық және салық жүйесін бақылау;
- ҚР салық субъектілерін анықтау;
- жеке тұлғаларға салық бекіту;
- ұйымның салығын бақылау;
Қаржы, несие, салық:
қаржының экономикадағы рөлі, қызметі, маңызы;
қаржылық ресурстар жүйесінің мазмұны, қызметі, ұйымдастыру негізі, саясаты;
сақтандыру жұмыстары;
несиенің түрлері, маңызы, тағайындалуы;
несиелеудің негізгі принциптері
банк жүйесі; бағалы қағаздар нарығы;
салық қызметін ұйымдастыру жұмыстары;
салық реформасы, салық төлеудің маңызы мен қызметі; салық төлеуді есептеудің әдісі; шет ел компаниялары мен жеке тұлғалардың салық төлеу ерекшелігі; ақша қатынастарын қолдану;
мемлекеттік қаржыны қолдану;
бюджетті, бюджет жүйесін жіктеу; бюджеттік емес қорларды, кәсіпорын қаржысын өзгерту; көмек капиталын қолдану;
салымдарды қаржыландыру мен несиелеуді байқап отыру; қаржылық капиталды жоспарлау, қаржылық бақылаудың әдістері; салық және салық жүйесін бақылау;
ҚР салық субъектілерін анықтау; жеке тұлғаларға салық бекіту; ұйымның салығын бақылау;
БҚ1-5
КҚ3
КҚ 6
КҚ 8
АҚ 3-8
ЖКП. 1.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- нарықтық әрекеттердің негізгі концепциялары;
- маркетинг ұғымы, оның мақсаттары, функциялары, принциптері мен топтастыру;
- бағаның пайда болу стратегиясы, бағаның топтастырылуы,
маркетингтің ақпараттық жүйесі, маркетингтің стратегиясы мен тактикасы, маркетингтің объектісі мен субъектісі;
істей алуы тиіс:
- нарық сегменттерін анықтау;
- қоршаған орта маркетингін пайдалану;
- сұранысқа жобалау;
- жарнамалау;
- маркетинг құралдарын пайдалану.
Маркетинг:
нарықтық әрекеттердің негізгі концепциялары;
- маркетинг ұғымы, оның мақсаттары, функциялары, принциптері мен топтастыру; нарықтың сегменттелуі;
маркетингтің объектісі мен субъектісі;
маркетингтік қоршаған орта;
маркетинг құралдары; сұранысты, болжау, қалыптастыру және меңгеру тәсілдері; өткізуді ынталандыру, тауар мен қызмет көрсетуді нарықта жандандыру;
жарнама; өткізу және баға саясаты;
бағаның пайда болу стратегиясы;
бағаны топтастыру;
нарықты маркетингтік зерттеу;
информационная система маркетингтің ақпараттық жүйесі; маркетингтің стратегиясы мен тактикасы.

ОПД 1.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-сущность, функции, роль финансов в экономике;
-страховое дело;
-сущность, назначение, формы кредита;
-основные принципы кредитования;
-систему банка;
-рынок ценных бумаг;
-сущность, функции налоговой службы;
-виды
налогообложения;
уметь:
-использовать денежное обращение;
-классифицировать
бюджетные организации;
-преобразовывать внебюджетные фонды, финансы предприятий;
-применять ссудный капитал;
-располагать финансированием и кредитованием
капитальных вложений;
-планировать финансовый капитал и методы финансового контроля;
-контролировать налоги и налоговую систему;
-выявлять налоги субъектов РК;
-заключать налоги с физических лиц;
-контролировать налоги организации.
Финансы, кредит, налоги:
деньги и финансы: сущность, функции, роль в экономике;
денежное обращение;
финансовые ресурсы, политика, система: содержание, функции, основы организации;
государственные финансы;
бюджет и бюджетная система;
внебюджетные фонды, финансы предприятий;
страховое дело;
ссудный капитал;
кредит: сущность, назначение, формы;
основные принципы кредитования;
банки и банковская система;
рынок ценных бумаг;
финансирование и кредитование капитальных вложений;
финансовое планирование и методы финансового контроля;
налоги и налоговая система;
организация налоговой службы;
налогообложение: сущность, функции,
налоговая реформа, федеральные налоги: виды, методика расчета;
налоги субъектов Республики Казахстан;
налоги с физических лиц;
особенности налогообложения иностранных
юридических и физических лиц;
организация налогового контроля
БК1-5
ПК3
ПК6
ПК8
СК3-8
ОПД 1.7
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-основные концепции рыночной деятельности;
-понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификация;
-стратегию ценообразования;
классификацию цен;
-информационную систему маркетинга, стратегию и тактику маркетинга объекты и субъекты маркетинга;
уметь:
-определять сегментирование рынка;
-использовать маркетинг окружающей среды;
-использовать средства маркетинга;
-проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
-рекламировать;
-выявлять сбыт и ценовую политику;
-исследовать маркетинг рынка.
Маркетинг:
основные концепции рыночной деятельности;
понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификация;
сегментирование рынка;
объекты и субъекты маркетинга;
маркетинговая окружающая среда;
средства маркетинга;
методы изучения, формирования и прогнозирования спроса, стимулирования сбыта
и продвижения товаров и услуг на рынке;
реклама;
сбытовая и ценовая политика;
стратегия ценообразования;
классификация цен;
маркетинговые исследования рынка;
информационная система маркетинга, стратегия
и тактика маркетинга

БҚ1-5
КҚ9
КҚ 10
АҚ5
АҚ 6
АҚ 7
ЖКП. 1.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- өндіріс нарығын және оның жекелеген сегменттерінің жағдайы және даму перспективалары;
- заттардың химиялық құрамы мен қасиеттері; заттарды топтастыру, олардың қысқаша сипаттамасы, қоректік құндылықтары, қасиеттері мен көрсеткіштері;
- ассортимент және топтастыру, қоректік ерекшеліктері, сапасын қалыптастыратын факторлар;
- тасымалдау және сақтау шарттары мен мерзімі;
Істей алуы тиіс:
- адамдарды азық-түлікпен қамтамасыз ету мәселелерін шешу;
- азық-түлік тауарларының жекелеген топтарының тауарлық сипатын қолдану;
- сапасын бағалау;
- аспаздықты пайдалану;
- орай және белгілеу;
- шығындарды есептеу;
Шығындарды азайту, олардың болу себебін анықтау және оларды азайту амалдары;
Азық-түлік тауарларын тану:
- адамдарды азық-түлікпен қамтамасыз ету мәселелерін шешу;
өндіріс нарығын және оның жекелеген сегменттерін дамыту;
заттардың химиялық құрамы мен қасиеттері; заттарды топтастыру, олардың қысқаша сипаттамасы, қоректік құндылықтары, қасиеттері мен көрсеткіштері;
азық-түлік тауарларының жекеленген топтарының тауарлық сипаты: ассортимент және топтастыру, қоректік қасиеттерінің ерекшеліктері, факторлар, сапасын қалыптастырушылар;
сапасын бағалау; аспаздық пайдалану; орау және белгілеу; тасымалдау және сақтау мерзімдері мен шарттары;
шығындар, олардың болуы және оларды болдырмау жолдары.
БҚ1-5
КҚ6
АҚ2-6
ЖКП. 1.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
жабдықтардың жіктелуін;
құрылғының тағайындалуын, мінездемесін, әсерінің принципін, ерекшелігін, таңдау критерийін, жекеленген топтарының қауіпсіз пайдалану ережесін;
еңбекті қорғауды;
құқықтық және нормативтік базаны;
еңбек жағдайына әсер етуші факторларды;
техника қауіпсіздігін ескерту шараларын, құралдарын, түрлерін;
істей білуі тиіс:
техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру құралдарымен жабдықтау;
өндірістік жарақат кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету;
еңбекті қорғау бойынша шаралар өткізу;
Тамақтандыру кәсіпорнын жабдықтау:
саладағы ғылыми-техникалық процестің бағытын; жабдықтардың жіктелуі; құрылғының тағайындалуы, мінездемесі, әсерінің принципі, критерийі, жекеленген топтарының қауіпсіз пайдалану ережесі; жабдықтауды ұйымдастыру және техникалық қызмет көрсету құралдары; еңбекті қорғау;
құқықтық және нормативтік база; өндірістік жарақат және аурулар; еңбек жағдайына әсер етуші факторлар; еңбекті қорғау бойынша шаралар; техника қауіпсіздігі: құралдары, түрлері, заттар, ескерту;
БҚ 1-5
КҚ 2
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 8
ЖКП. 1.10
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- құқықтық базаның мақсаттары, міндеттері, принциптері, объектілері, субъектілері, құралдары, тәсілдері;
- өлшем теориясының негіздері
- халықаралық және аймақтық стандарттардың құрылымы;
- ҚР МЖМБС сертификациясының жүйесі.
істей алуы тиіс:
- мемлекеттік және мемлекетаралық жүйені қолдану;
- ұлттық, аймақтық, халықаралық стандартизацияны анықтау;
- қоғамдық тамақтандыруда қызмет көрсету, дайын өнім мен азық-түлік өнімдерін сертификаттау тәртібі;
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері:
стандартизация; оның пайда болуы мен дамуы;
ҚР «Стандартизация туралы» Заңы; тамақтану кәсіпорындарындағы стандартизация принциптері; халықаралық аймақтық стандартизация; халықаралық серіктестік;
өлшемдер; сертификация; сертификация негіздері; терминдер мен анықтамалар; ҚР «Сертификация туралы» Заңы; тамақтану кәсіпорындарында қызмет көрсету сертификациясы; сапа менеджментінің жүйесін енгізу; метрология;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау;

БК1-5
ПК9
ПК10
СК5
СК6
СК7
ОПД 1.8
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-состояние и перспективы развития
продовольственного рынка и отдельных его сегментов;
-химический состав и свойства веществ;
-классификацию веществ, их краткую характеристику,
пищевую ценность, свойства и показатели;
-классификацию и ассортимент, особенности пищевой ценности,
факторы, формирующие качество;
-условия и сроки транспортирования и хранения;
уметь:
-решать проблему обеспечения населения продуктами питания;
-применять товароведную характеристику отдельных групп продовольственных товаров;
-оценивать качество;
-использовать кулинарию;
-упаковывать и маркировать;
-подсчитывать потери;
-выявлять причины возникновения и пути сокращения потерь.
Товароведение пищевых продуктов:
проблема обеспечения населения продуктами питания;
состояние и перспективы развития продовольственного рынка и отдельных его сегментов;
химический состав и свойства веществ;
классификация веществ, их краткая характеристика, пищевая ценность, свойства и показатели;
товароведная характеристика отдельных групп продовольственных товаров:
классификация и ассортимент, особенности пищевой ценности,
факторы, формирующие качество;
оценка качества;
использование в кулинарии;
упаковка и маркировка;
условия и сроки транспортирования и хранения;
потери: причины возникновения и пути сокращения
БК1-5
ПК6
СК2-6
ОПД 1.9
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-классификацию оборудования;
-назначение, характеристики, принципы действия,
особенности устройств, критерии выбора,
правила безопасной эксплуатации отдельных групп оборудования;
-охрану труда;
-правовую и нормативную базу;
-факторы, влияющие на условия труда;
-виды, средства, меры предупреждения техники безопасности
уметь:
-оснащать оборудованием организацию технического обслуживания;
-оказать первую медицинскую помощь при производственном травматизме;
-проводить мероприятия по охране труда.
Оборудование предприятий питания:
направления научно-технического прогресса в отрасли;
классификация оборудования;
характеристика отдельных групп оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств,
критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
организация оснащения и технического обслуживания оборудования;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда; техника безопасности:
виды, средства, меры предупреждения.
БК1-5
ПК2
ПК4
ПК5
СК8
ОПД 1.10
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовой базы;
-основы теории измерений;
-структуру международных и региональных стандартов;
-систему сертификации ГОСТ РК;
уметь:
-применить государственные и межгосударственные системы;
-определить национальную, региональную,
международную стандартизацию;
-проводить порядок сертификации пищевых продуктов,
готовой продукции и услуг общественного питания.
Стандартизация, сертификация и метрология:
стандартизация. возникновение и развитие стандартизации;
Закон РК «О стандартизации»;
принципы стандартизации в предприятиях питания;
международная региональная стандартизация, международное сотрудничество; средства измерений;
эталоны величин; сертификация;
основы сертификации; термины и определения;
Закон РК «О сертификации»;
сертификация услуг на предприятиях питания;
качество продукции и декларация о соответствии;
разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль
и надзор.

БҚ1-5
КҚ6
АҚ8
ЖКП. 1.11
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
қоректік заттар, маңызы, энергетикалық құндылығы, ас қорыту жүйесі туралы ұғым, зат алмасу және энергия алмасу.
- еңбек гигиенасының негіздері, жеке бас гигиенасы, санитарлық мәдениет, медициналық тексерілу, алғашқы медициналық көмек, санитарлық – қоректік заңдылықтар, санитарлық бақылау жасауды ұйымдастыру, тағамдағы инфекциялар, улану, уланудың алдын-алу шаралары.
істей алуы тиіс:
- қоректік заттардың, тағамдардың энергетикалық құндылықтарын есептеу,
- өндірісте санитарлық режимді сақтау; жарақаттанған адамға алғашқы медициналық көмек беру;
- технологиялық жабдықтарды, ыдыстарды, аспаптарды таңдай білу;
- азық-түлікті ережеге сәйкес сақтау, дайын өнімді шығарудың ережесі;
- тамақтан улануды болдырмау;
Тамақтану физиологиясы, санитария және гигиена негіздері.
Тамақтану физиологиясы, микробиология, гигиена және санитария, тамақ кәсіпорнындағы физиология негіздері туралы жалпы ұғым,
Ас қорыту, зат алмасу процестері туралы ұғым. Тағамның энергетикалық құндылығы. Микробиология, микроорганизм туралы жалпы түсінік. Тамақтағы инфекциялар, улану, жұқпалы аурулар туралы жалпы ұғым. Санитария және гигиена негіздері. Еңбек гигиенасы туралы ұғым. Залалды өндірістік жарақаттар, олардың алдын-алу, жеке бас гигиенасы, өндірістегі қызметкерлердің санитарлық режимі, медициналық тексерілімдер, санитарлық мәдениет, олардың мақсаты мен түрлері; дәрігерлік тексерулер, олардың мақсаты мен маңызы. Санитарлық талаптар. Санитарлық бақылау жасау заңдылықтары және санитарлық бақылау жасауды ұйымдастыру.
БҚ1-5
КҚ 2
КҚ 4
КҚ 5
АҚ8
ЖКП. 1.12
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- ақпараттар өңдеудің автоматтандырылған жүйесінің рөлі;
- АӨАЖ құрамы;
- АӨАЖ-ң сервистік бағдарламалары, операциялық қабықшалар, АӨАЖ қолданбаларымен қамтамасыз ету;
- желілік және ғаламдық ақпараттық желілер;
- графикалық бейнелерді енгізу және редакциялау;
- бағдарламалардың қолданбалы және кәсіби пакеттері;
- электронды кесте: пайдаланылуы, элементтері, басқаруды ұйымдастыру; электронды кестемен жұмыс істеу режимі;
Істей алуы тиіс:
- мәтіндік редакторлармен жұмыс істеу,
- мәтіндік және сандық ақпараттарды өңдеу;
- графикалық редакторлармен жұмыс істеу;
- электронды кестемен жұмыс істеу;
- берілім базаларымен жұмыс істеу;
- берілімдер енгізу және нәтижелер шығару.
- әрекеттер мен міндеттердің нақты бағдарламалық кешенін реттеу;
Ақпараттар өңдеудің автоматтандырылған жүйесі
Ақпараттар өңдеудің автоматтандырылған жүйесін (АӨАЖ) кәсіпорын жүйесін ұйымдастыруда қолдану;
- АӨАЖ құрамы;
АӨАЖ-ң сервистік бағдарламалары, операциялық қабықшалары, қолданбалы қамтамасыз ету;
Кәсіби әрекеттерде бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау;
желілік және ғаламдық ақпараттық желілер;
мәтіндік редакторлармен жұмыс; мәтіндік және сандық ақпараттарды өңдеу; графикалық бейнелерді енгізу және редакциялау;
- электронды кесте: пайдаланылуы, элементтері, басқаруды ұйымдастыру; электронды кестемен жұмыс істеу режимі;
берілім базасымен жұмыс істеу;
бағдарламаның қолданбалы және кәсіби пакеттері;
әрекеттер мен міндеттердің нақты бағдарламалық кешенін реттеу; берілімдер енгізу және нәтижелер шығару.

БК1-5
ПК6
СК8
ОПД 1.11
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-пищевые вещества, значение, энергетическая ценность, понятия о процессе пищеварения,
обмен веществ и энергии, питание различных групп населения;
-основы гигиены труда, личная гигиена, санитарная культура, медицинское обследование, доврачебная помощь;
-санитарно-пищевое законодательство, организация санитарно-пищевого надзора;
-пищевые инфекции и отравления, понятия и меры предупреждения.
уметь:
-производить расчет энергетической ценности пищевых веществ,
и блюд, определять расход энергии;
-соблюдать санитарный режим на производстве;
-оказывать доврачебную помощь пострадавшему;
-выбирать технологическое оборудование, посуду и инвентарь;
-соблюдать режим хранения продуктов и правила реализации готовой продукции;
-не допускать пищевые отравления.
Физиология питания, санитария и гигиена:
общее понятие о физиологии питания, микробиологии, гигиене и санитарии предприятий общественного питания;
основы физиологии питания; пищевые вещества и их значение;
пищеварение и усвояемость пищи; понятие о процессе пищеварения;
обмен веществ и энергии; питание различных групп населения;
энергетическая ценность пищи; основы микробиологии;
понятие о микроорганизмах;
пищевые инфекции, пищевые отравления и глистные заболевания;
основы гигиены и санитарии; понятие о гигиене труда;
профессиональные вредности;
производственный травматизм;
личная гигиена; санитарная культура; медицинские обследования,
их цель и виды; санитарные требования;
санитарно-пищевое законодательство и организация
санитарно-пищевого надзора.
БК1-5
ПК2
ПК4
ПК5
СК8
ОПД 1.12
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-роль автоматизированных систем обработки информации;
-состав АСОИ;
-сервисные программы и операционные оболочки, прикладное обеспечение АСОИ;
-локальные и глобальные информационные сети;
-ввод и редактирование графических образцов;
-прикладные и профессиональные пакеты программ;
-назначение, элементы, организацию управления,
режим работы электронной таблицы;
уметь:
-работать с текстовыми редакторами;
-обрабатывать текстовую и цифровую информацию;
-работать с графическими редакторами;
-работать в электронной таблице;
-работать с базами данных;
-вводить данные и выводить результаты
-настроить программный комплекс на конкретный вид деятельности и задачу.
Автоматизированные системы обработки информации:
роль автоматизированных систем обработки информации
(АСОИ) в организационной работе предприятия;
состав АСОИ;
сервисные программы и операционные оболочки,
прикладное обеспечение АСОИ; выбор программного обеспечения профессиональной деятельности;
локальные и глобальные информационные сети;
работа с текстовыми редакторами;
обработка текстовой и цифровой информации;
графические редакторы;
ввод и редактирование графических образцов;
электронная таблица:
назначение, элементы, организация управления, режим работы;
работа с базами данных;
прикладные и профессиональные пакеты программ;
настройка программного комплекса на конкретный вид деятельности и задачу;
ввод данных и вывод результатов.

БҚ1-5
КҚ9
КҚ10
АҚ2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 6
АҚ 7
ЖКП. 1.13
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі тиіс:
психология туралы жалпы түсінік;
- қарым-қатынас функциялары, түрлері;
- серіктестік қарым-қатынастың принциптері;
- қызмет көрсетуші персоналдарға қойылатын талаптар;
- әдеп туралы ұғым және оның тарихы;
- клиенттер арасындағы қарым-қатынас әдебі;
қазіргі әдептің нормалары мен ережелері;
істей білуі тиіс:
- жеке тұлғаның ерекшеліктеріне сипаттама беру; әлеуметтік қарым-қатынасты қабылдай білу;
топтардағы өзара қарым-қатынас;
- қызмет көрсету саласында кәсіптік этиканы сақтау;
- сөйлеу этикетін сақтау;
іскерлік қарым-қатынас жасай білу;
Психология және кәсіби әрекеттер әдебі:
эстетикалық мәдениет;
этикалық мәдениет;
қарым-қатынас психологиясы;
коммуникация;
іскерлік қатынас әдебі; қарым-қатынас стилі;
сөйлеу мәдениеті;
келушілерге қызмет көрсету әдебі;
іскерлік хаттама;
дипломатикалық этикет туралы ұғым; кездесу хаттамалары; халықаралық қатынастар тәжірибесі;
ережелер, дәстүрлер;
халықаралық қатынастар шарттары; жұмыс орындарындағы ережелер;
БҚ1-5
КҚ1
КҚ7
АҚ2
ЖКП. 1.14
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
ортаның қазіргі жағдайы мен жағымсыз факторын;
адам мен мекендейтін ортаның өзара қарым-қатынасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету принципін;
өмір сүру қауіпсіздігінің құқықтық, нормативтик-техникалық және ұйымдастырушылық негізін;
істей алуы тиіс:
қызметке ұтымды жағдай қолдану;
қауіпті және жоюшы факторлар әсер еткен адамға көмек көрсету;
технологиялық процесс пен техникалық заттардың қауіпсіздік әдістері мен заттарын қолдану;
төтенше жағдайда экономикалық және техникалық жүйе нысандарының қызметінің тұрақтылығын сақтау;
апат, зілзала, сұрапыл жағдайдың салдарын жою;
Тіршілік әрекетінің қауіпсіздігі:
ортаның қазіргі жағдайы мен жағымсыз факторы; адам мен мекендейтін ортаның өзара қарым-қатынасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету принципі;
қауіпті және жоюшы факторлардың адамдарға әсерінің салдары, теңдестіру принципі; технологиялық процесс пен техникалық заттардың қауіпсіздігін жоғарылату тәсілдері; төтенше жағдайда экономикалық және техникалық жүйе нысандарының қызметінің тұрақтылығын сақтау; апат, зілзала, сұрапыл жағдайдың салдарын жою; өмір сүру қауіпсіздігінің құқықтық, нормативтік-техникалық және ұйымдастырушылық негізі;
БҚ1-5
КҚ2-5
КҚ6
КҚ9-10
АҚ1 АҚ8
АП. 02
Арнайы пәндер

БК1-5
ПК9
ПК10
СК2
СК3
СК4
СК6
СК7
ОПД 1.13
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-общие сведения о психологии;
-функции, виды, средства общения;
-принципы ведения партнерской беседы;
-требования к обслуживающему персоналу и его деятельности;
- назначение этики;
-этику взаимоотношений с клиентами;
нормы и правила современного этикета;
уметь:
-характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
-воспринимать социально-ролевое общение;
-взаимодействовать в группе;
-применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
-соблюдать речевой этикет, культуру обслуживания;
-соблюдать деловой этикет в соответствии с протоколом.
Психология и этика профессиональной деятельности:
эстетическая культура.
этическая культура.
психология общения.
культура общения в сфере деятельности;
коммуникация;
этикет в деловом общении; стили общения;
основные правила поведенческого этикета;
имидж; культура речи;
деловой протокол;
понятие о дипломатическом этикете;
протокол встреч, переговоров в практике международного общения;
правила, традиции, условности в международном общении.
БК1-5
ПК1
ПК7
СК2
ОПД 1.14
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-современное состояние и негативные факторы среды обитания;
-принципы обеспечения безопасности взаимодействия человека со средой обитания;
-правовые, нормативно-технические и организационные основы безопасности жизнедеятельности;
уметь:
-применять рациональные условия деятельности;
-оказать помощь в последствии воздействия
на человека травмирующих, вредных и поражающих факторов;
-использовать средства и методы безопасности
технических средств и технологических процессов;
-соблюсти устойчивость функционирования объектов экономики и технических систем в чрезвычайных ситуациях;
-ликвидировать последствия аварий, катастроф и стихийных бедствий.
Безопасность жизнедеятельности:
современное состояние и негативные факторы среды обитания;
принципы обеспечения безопасности взаимодействия человека со средой обитания;
рациональные условия деятельности;
последствия воздействия на человека травмирующих,
вредных и поражающих факторов, принципы их идентификации;
средства и методы повышения безопасности технических средств
и технологических процессов;
устойчивость функционирования объектов экономики и
технических систем в чрезвычайных ситуациях;
ликвидация последствий аварий, катастроф и
стихийных бедствий;
правовые, нормативно-технические
и организационные основы безопасности жизнедеятельности.
БК1-5
ПК2-5
ПК6
ПК9-10
СК1 СК8
СД 02
Специальные дисциплины

АП. 2.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
өндіріс категориялары және негізгі ұғымдар; мейрамхана бөлмелерінің функционалдық құрамы, тамақтандыру кәсіпорындарының типтері; тамақтандыру қызметін көрсететін кәсіпорындардағы өндірістің сипаты; жұмысқа шығу графигінің түрлері, қамдау түрлері; азық-түлікпен жабдықтайтын ұйымдарға қойылатын талаптар;
тауар қорының нормалары;
қойма бөлмелерінің түрлері;
азық-түлік тауарларын сақтау шарттары мен қоймаға орналастыру тәсілдері;
дайын өнімдерді сақтау мерзімі мен шарттары;
өндіріс бөлмелеріне қойылатын талаптар;
жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптар;
дастарқан мәзірінің түрлері;
тамақтандыру кәсіпорындарына арналған нормативті құжаттардың түрлері;
өндірістік, еңбек және технологиялық тәртіп ережелері;
дайындыққа дейінгі, дайындау цехтары, мамандандырылған цех және өндірістік көмекші бөлмелердің жұмыстарын ұйымдастыру ерекшеліктері; тағам дайындаудың технологиялық процестерін жүзеге асыру сатылары; дайын өнімге бракераж жасау ережелері; залды қызмет көрсетуге дайындау барысындағы жұмыстарды атқару;
көрсетілетін қызмет түрі мен залдың формасына байланысты үстелдерді орналастыру;
асханалық ыдыстар, асжаулықтар мен аспаптарды топтастыру;
үстел жасау түрлері; қызмет көрсету түрлері;
тағамдар мен сусындарды ұсыну тәсілдері;
көрсетілетін қызмет түріне сәйкес түскі ас залындағы үстелдерді орналастыру сызбасы;
қонақтарды әдепке сәйкес қарсы алу формалары;
тағамдар мен сусындардың аспаздық сипаттамасы;
бақылау-касса аппараты және дербес компьютермен жұмыс істеу ережелері;
банкеттер мен қабылдаулардың түрлері, оларды көрсетілетін қызмет түрінің ерекшеліктері.
Істей алуы тиіс:
- түрлі таразылармен жұмыс істеу;
- жұмыс орнын оның тағайындалуына сәйкес ұйымдастыру;
- рецептураны негізге ала отырып технологиялық карта құрастыру;
- шығын санын есептеу: шикізаттың брутто салмағы, жартылай өнімдердің нетто салмағы;
- кәсіпорын орналасатын жерді таңдау;
- қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
- өндіріс сипатына сәйкес технологиялық процесті ұйымдастыру;
- көмекші бөлімшелердегі жұмыстарды ұйымдастыру;
- дайын өнімді өткізуді ұйымдастыру;
- жұмысқа шығу кестесін құрастыру;
- түскі ас залында келушілерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
- қызмет көрсетудің қазіргі технологиясын дамытудың негізгі тенденцияларын пайдалану;
-қызмет көрсетудің тәсілдері мен формаларын қолдану;
- сауда бөлмелерін, жиһаздарды, мүліктерді беру;
- қызмет көрсетудің материалды-техникалық және ақпаратты қамтамасыз етуді құрастыру;
- тұтынушылар қолданатын ақпарат құралдарын пайдалану;
- түрлі типтегі және кластағы кәсіпорындарда қызмет көрсету технологиясын ұйымдастыру;
- қызмет көрсетуге дайындалу;
- түрлі деңгейдегі банкеттерге дұрыс қызмет көрсету;
- қызмет көрсетудің арнайы формалары;
- шетелдік туристерге қызмет көрсету;
- жұмыс орны бойынша қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
- қосымша қызмет түрін ұсыну;
- жұмыс орнындағы еңбекті ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
Ұйымдастыру және салалар технологиясы:
өндірісті ұйымдастыру принциптері және ұйымдастыру принциптері; өндіріс категориялары; кәсіпорынның өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымы; тамақтандыру кәсіпорындарының функционалды топтарының құрамы;
тамақтандыру кәсіпорындары әрекеттерінің ерекшеліктері;
тамақтандыру қызметін көрсететін кәсіпорындардағы өндірістің сипаты; тамақтандыру кәсіпорындарында еңбекті ұйымдастыру;
тамақтандыру кәсіпорнын жабдықтауды ұйымдастыру;
қойма шаруашылығын ұйымдастыру;
тамақтандыру қызметін көрсететін кәсіпорындардағы өндірісті ұйымдастыру;
өндірісі бөлмелеріне қойылатын жалпы талаптар және жұмыс орнын ұйымдастыру; тағамдар, жартылай өнімдер, аспаздық өнімдер дайындаудың технологиялық процестерінің сатылары; механикалық аспаздық өңдеу тәсілдері; жылулық (жылытып және салқын өңдеу) аспаздық өңдеу тәсілдері; аспаздық өңдеудің химиялық және биохимиялық тәсілдері; салқын басытқылар мен тағамдардың сапасына қойылатын талаптар, ұсыну ережелері, сақтау шарттары мен ережелері;
тарату жұмыстарын ұйымдастыру; дайын өнімді сақтау және өткізу ережелері;
түскі ас залын қызмет көрсетуге дайындау сатылары; қызмет көрсету түрлері (таңертеңгі ас, түскі ас, кешкі ас, банкет) қызмет көрсету формалары (өзіне өзі қызмет көрсету, даяшының толық қызмет көрсетуі, даяшының ішінара қызмет көрсетуі); сусындар мен тағамдарды ұсыну тәсілдері; келушілермен есеп айырысу; халықаралық сервис ережелері мен нормалары; мейрамхана бизнесінің қазіргі тенденциялары; дастарқан мәзірін құрастыру және әсемдеу ережелері мен тәртібі; шараптар картасы; келушілерге қызмет көрсететін бөлмелерге қойылатын талаптар;түскі ас залындағы даяшылардың жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын талаптар;
балықтардан, еттен, құстардың етінен, көкөністерден, жармалардан, жұмыртқа мен сүзбеден дайындалатын тағамдардың, көжелердің, тәтті тағамдар мен сусындардың, қамыр өнімдерінің, ұлттық тағамдардың, емдәмдік тағамдардың аспаздық сипаты және ассортименті;

СД 2.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
основные понятия и категории производства;
состав функциональных групп помещений ресторана;
типы предприятий питания;
характер производства в предприятиях оказывающих услуги питания;
виды графиков выхода на работу; виды снабжения;
требования к организации продовольственного снабжения;
нормы товарных запасов;
виды складских помещений;
способы складирования и условия хранения
продовольственных товаров;
сроки и условия хранения готовой продукции;
требования к производственным помещениям;
общие требования к организации рабочих мест;
виды меню;
виды нормативной документации для предприятий питания;
правила производственной, трудовой и технологической дисциплины;
особенности организации работы в заготовочных,
доготовочных, специализированных цехах и вспомогательных производственных помещениях;
последовательность осуществления технологических
процессов приготовления пищи;
правила проведения бракеража готовой продукции;
последовательность выполнения работ при подготовке зала к обслуживанию;
схемы расстановки столов в соответствии с видом обслуживания и формы зала;
классификацию столовой посуды, белья и приборов;
виды сервировки
формы обслуживания
способы подачи блюд и напитков;
схемы расстановки столов в обеденном зале в соответствии с видом обслуживания;
формы приветствия гостей в соответствии с этикетом;
кулинарную характеристику блюд и напитков;
правила работы с контрольно-кассовыми аппаратами, персональным компьютером;
виды банкетов и приемов, особенности их обслуживания.
уметь:
- работать с различными видами весов;
- организовать рабочее место в соответствии с его назначением.
- составлять технологические карты на основании рецептур;
- рассчитывать количество отходов, массу-брутто сырья, массу-нетто полуфабрикатов;
-выбрать местоположение предприятия,
-организовывать снабжение;
-организовать технологический процесс в соответствии с характером производства;
-организовать работу во вспомогательных подразделениях;
- организовать реализацию готовой продукции;
- разрабатывать графики выхода на работу;
- организовать обслуживание посетителей в обеденном зале;
-использовать основные тенденции развития современных технологий обслуживания;
-применять методы и формы обслуживания;
-предоставлять торговые помещения, мебель, интерьер;
-создать материально-техническое и информационное обеспечение обслуживания;
-использовать средства информации потребителей;
-организовать технологию обслуживания в предприятиях разных типов и классов;
-подготовиться к обслуживанию;
-правильно обслуживать банкеты на различных уровнях;
-специальные формы обслуживания;
-обслуживать иностранных туристов;
-организовать обслуживание по месту работы, учебы;
-предоставлять дополнительные услуги;
-обеспечить организацию труда рабочих мест
Организация и технология отрасли
основные понятия и принципы организации производства; категории производства;
организационная и производственная структура предприятия;
состав функциональных групп предприятий питания;
особенности деятельности предприятий питания;
характеристика предприятий, оказывающих услуги питания;
организация труда в предприятиях питания;
организация снабжения предприятия питания;
организация складского хозяйства;
организация производства в предприятиях,
оказывающих услуги питания;
общие требования к производственным помещениям и
организации рабочих мест. Этапы технологического процесса приготовления пищи;
полуфабрикаты, кулинарные изделия и блюда; способы механической кулинарной обработки;
способы термической (тепловой и холодной) кулинарной обработки;
способы химической и биохимической кулинарной обработки;
требования к качеству холодных закусок и блюд, правила подачи, условия и сроки хранения;
требования к качеству горячих закусок и блюд,
правила подачи, условия и сроки хранения;
организация работы раздаточной;
правила хранения и отпуска готовой продукции.
Этапы подготовки обеденного зала к обслуживанию;
виды обслуживания ( завтрак, обед, ужин, банкет);
формы обслуживания (самообслуживание,
полное обслуживание официантами, частичное обслуживание официантами);
способы подачи блюд и напитков;
расчет с посетителями;
нормы и правила международного сервиса;
современные тенденции в ресторанном бизнесе;
правила и порядок составления и оформления меню,
прайс-листов, карт вин; требования к помещениям, предназначенным для обслуживания посетителей;
требования к организации рабочих мест официантов, работников обеденного зала.
Ассортимент и кулинарная характеристика блюд из рыбы,
мяса, птицы, овощей, круп, яиц и творога; супов;
сладких блюд и напитков;
изделий из теста;
национальных блюд;
диетического питания.

БҚ1-5
КҚ2-7
КҚ9-10
АҚ1-8
АП. 2.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- менеджменттің негізгі ережелері, мәні,
- менеджмент инфрақұрылымы және циклы;
- басқару жүйесінің элементтері;
- менеджменттің формалары мен кезеңдері;
- ұйым қызметінің формасы, принциптері мен әдістері, басқарудың мотивациясы;
- менеджменттің формалары мен этаптары;
- басқару стилі;
- еңбекті ұйымдастыру;
- белсенділіктің әдістері;
істей білуі тиіс:
- қазіргі менеджметтің сипатына мінездеме;
- тиімділікпен қолдану;
- басқару процесін реттеу және бақылау;
- менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж қалыптастыру;
- еңбек ұжымын басқару;
- басқарушылық шешім қабылдау;
Менеджмент:
Менеджменттің негізгі ережелері; оның мәні; қазіргі менеджметтің сипатына мінездеме; менеджмент инфрақұрылымы және циклы;
басқару жүйесінің элементтері; тиімділік; Басқару: функциялары, құрылымдары, принциптері мен тәсілдері, мотивация;
басқару стилі; еңбек ұжымын басқару; басқарушылық шешім қабылдау; шешімді шығару мен орындаудың дайындық кезеңдері;
оптимизация тәсілдері.
БҚ1-5
КҚ1
КҚ 2
КҚ 3 КҚ 5
КҚ 7
КҚ 8
АҚ 1
АҚ 7
АП. 2.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- кәсіпорындарда персоналдарды басқару негіздері, еңбек нарығы, персоналдарды басқарудың мәні, функциясы, міндеттері, тәсілдері;
- кәсіпорындардағы кадр саясаты; кәсіпорындардағы персоналдардың еңбек потенциалы: қалыптасуы, тиімді пайдаланылуы, дамуы,
істей алуы тиіс:
- міндеттерді іске асыру; міндеттерді шешу;
- кәсіпорындардағы кадр саясатын жандандыру;
- кадрларды тиімді пайдалану;
Персоналдарды басқару:
Кәсіпорындарда персоналдарды басқару негіздері, еңбек нарығы, персоналдарды басқарудың мәні, функциясы, міндеттері, тәсілдері;
Кәсіпорындардағы кадр саясаты; кәсіпорындардағы персоналдардың еңбек потенциалы: қалыптасуы, тиімді пайдаланылуы, дамуы,
БҚ1-5
КҚ1
КҚ2
КҚ3 КҚ5
КҚ7
КҚ8
АҚ1
АҚ7
АП. 2.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
қызмет көрсетудің міндеттері;
халықаралық сервистің негізгі ережелері мен нормалары;
қызметтің түсінігі, жіктелуі, түрлері, мінездеме;
ас мәзірі, прейскурант, картвинді құрастыру және безендірудің ережесі мен тәртібі;
қызмет көрсетуді безендіру; ыдыстарға, бұйымдарға, төсеніштерге мінездеме;
тағам мен сусын ұсынудың ережесі мен тәртібі; тағам мен сусын ұсынудың ережесі мен тәртібі; келушілермен
есептесудің түрі мен тәртібі; персоналға қойылатын талаптар; жұмыс орны мен еңбекті ұйымдастыру;
істей алуы керек:
қазіргі заманғы қызмет көрсету технологиясының дамуының негізгі тенденцияларын қолдану;
қызмет көрсетудің ережесі мен техникасын қолдану;
сауда орындары; жиһаз, интерьер;
материалдық-техникалық және ақпараттық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету;
тұтынушылардың ақпарат құралдарын қолдану;
әр типті және әр класты кәсіпорындарда қызмет көрсетудің технологиясы және ұйымдастыру;
қызмет көрсетуге дайындық;
әр деңгейдегі банкетте қызмет көрсетудің ережесі мен техникасы;
қызмет көрсетудің арнаулы түрлері;
шет елдік туристерге қызмет көрсету;
жұмыс орнында, оқу орнында қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
жұмыс орнындағы еңбекті ұйымдастыру;
Қызмет көрсетуді ұйымдастыру:
қызмет көрсетудің міндеттері; халықаралық сервис: негізгі ережелер мен нормалар; қазіргі заманғы қызмет көрсету технологиясының дамуының негізгі тенденциялары; қызметтер: түсінік, жіктеу, түрлері, мінездеме; қызмет көрсетуді безендіру; сауда орындары; жиһаз, мүліктер; материалдық-техникалық және ақпараттық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету; ыдыстарға, бұйымдарға, төсеніштерге мінездеме; тұтынушылардың ақпарат құралдары; ас мәзірі, прейскурант, шараптар картасын құрастыру және безендірудің ережесі мен тәртібі; әр типті және әр класты кәсіпорындарда қызмет көрсетудің технологиясы және ұйымдастыру; қызмет көрсетуге дайындық; тағамдар мен сусындар ұсынудың ережесі мен тәртібі; келушілермен есептесудің түрі мен тәртібі; әр деңгейдегі банкетте қызмет көрсетудің ережесі мен техникасы; қызмет көрсетудің арнаулы түрлері; шет елдік туристерге қызмет көрсету; жылдам қызмет көрсету формалары; қызмет көрсетуші персоналға қойылатын талаптар; жұмыс орны мен еңбекті ұйымдастыру;

БК1-5
ПК2-7 ПК9-10
СК1-8
СД 2.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-основные положения менеджмента, его сущность;
-инфраструктуру и цикл менеджмента;
-элементы системы управления;
-функции, организацию, структуру, принципы и методы, мотивацию управления;
-формы и этапы менеджмента;
-стили управления;
-организацию труда;
-методы оптимизации
уметь:
-характеризовать черты современного менеджмента;
-применять эффективность;
-контролировать и регулировать процесс управления;
-создать имидж и организацию работы менеджера;
-управлять трудовым коллективом;
-принимать управленческие решения.
Менеджмент:
основные положения менеджмента, его сущность;
характерные черты современного менеджмента;
инфраструктура и цикл менеджмента;
элементы системы управления;
эффективность;
управление: функции, организация, структура, принципы и методы, мотивация;
контроль и регулирование в процессе управления: формы, этапы;
имидж и организация работы менеджера;
стили управления;
управление трудовым коллективом;
организация труда;
принятие управленческих решений, их содержание и виды;
этапы подготовки, принятия и исполнения решений;
методы оптимизации.
БК1-5
ПК1
ПК2
ПК3 ПК5
ПК7
ПК8
СК1
СК7
СД 2.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-основы управления персоналом предприятия;
-рынок труда, механизм его функционирования;
-трудовой потенциал персонала и предприятия;
уметь:
-осуществлять задачи, методологию управления персоналом;
-осуществлять кадровую политику предприятия;
-выявлять оценку эффективности управления персоналом.
Управление персоналом:
основы управления персоналом предприятия: рынок труда, механизм его функционирования;
сущность, задачи, методология управления персоналом;
кадровая политика предприятия;
трудовой потенциал персонала и предприятия:
формирование, рациональное использование, развитие;
деловая оценка персонала предприятия;
оценка эффективности управления персоналом.
БК1-5
ПК1
ПК2
ПК3 ПК5
ПК7
ПК8
СК1
СК7
СД 2.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-задачи обслуживания;
-основные правила и нормы международного сервиса;
-понятие, классификации, виды, характеристики услуг;
-правила и порядок составления и оформления меню, прейскурантов, карт вин;
-характеристики посуды, приборов, белья;
-последовательность, правила подачи блюд и напитков;
-порядок и виды расчетов с клиентами;
-требования к обслуживающему персоналу;
уметь:
-использовать основные тенденции развития современных технологий обслуживания;
-применять методы и формы обслуживания;
-предоставлять торговые помещения, мебель, интерьер;
-создать материально-техническое и информационное обеспечение обслуживания;
-использовать средства информации потребителей;
-организовать технологию обслуживания
в предприятиях разных типов и классов;
-подготовиться к обслуживанию;
-правильно обслуживать банкеты на различных уровнях;
-специальные формы обслуживания;
-обслуживать иностранных туристов;
-организовать обслуживание по месту работы, учебы;
-предоставлять дополнительные услуги;
-обеспечить организацию труда рабочих мест
Организация обслуживания:
задачи обслуживания;
международный сервис:
основные правила и нормы;
основные тенденции развития современных технологий обслуживания;
услуги: понятие, классификация, виды, характеристика;
методы и формы обслуживания:
классификация, характеристика;
оформление обслуживания;
торговые помещения, мебель, интерьер;
материально-техническое и информационное обеспечение обслуживания;
характеристика посуды, приборов, белья;
средства информации потребителей;
правила и порядок составления и оформления меню, прейскурантов,
карт вин;
организация и технология обслуживания в предприятиях разных типов и классов;
подготовка к обслуживанию;
последовательность, правила подачи блюд и напитков;
порядок и виды расчетов с клиентами;
правила и техника обслуживания банкетов на различных уровнях;
специальные формы обслуживания;
обслуживание иностранных туристов;
формы ускоренного обслуживания;
требования к обслуживающему персоналу;
организация труда и рабочих мест

БҚ 1-5
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 5
КҚ 6
КҚ 7
КҚ 8
КҚ 9
АҚ 2
АҚ 4
АҚ 3
АП. 2.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
негізгі түсінік;
өндіріс өнімдерінің технологиялық процесінің негізгі кезеңдері;
кулинарлық өнімнің жіктелуі;
шикізатты механикалық кулинарлық өңдеудің технологиялық картасы мен сызбасы;
жекелеген жармаларға және кондитерлік өнімдерге мінездеме;
ассортимент;
дайындау ерекшелігі;
сапа қалыптастыратын факторлар;
сақтау мерзімі мен жағдайы;
істей алуы тиіс:
кулинарлық өңдеудің әдістері мен тәсілдері;
дүмбіл өнім, дайын кулинарлық өнім дайындау;
сапасына баға беру;
Кондитерлік өнімдер және аспаздық ассортименттері мен сапасы:
негізгі түсінік; өндіріс өнімдерінің технологиялық процесінің негізгі кезеңдері; кулинарлық өңдеудің әдістері мен тәсілдері; өндіріс өнімдерінің технологиялық процесінің негізгі кезеңдері; кулинарлық өнімнің жіктелуі; шикізатты, механикалық кулинарлық өңдеудің технологиялық картасы мен сызбасы; дүмбіл өнім, дайын кулинарлық өнім дайындау; жекелеген жармаларға және кондитерлік өнімдерге мінездеме; ассортимент;
дайындау ерекшелігі;
сапа қалыптастыратын факторлар; сапа бағасы; жүзеге асыру ережесі;
сақтау мерзімі мен жағдайы;
БҚ1-5
КҚ6
АҚ2
АҚ 3
АҚ 4
АП. 2.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
бар туралы түсінік және оның тағайындалуы;
бардың сауда орындарын жоспарлау және безендіру талаптары, түрлері;
бар қызметімен ақпараттық қамтамасыз ету;
өнім түрлері;
коктейль және сусындардың жіктелуі;
дайындаудың негізгі әдістері;
коктейльдің негізгі топтарын әсемдеу мен дайындау технологиясы, рецептурасы;
әртүрлі барларда қызмет көрсетуді ұйымдастырудың негізгі элементтері мен ережелері;
қызмет көрсету әдебі;
есептесудің тәртібі мен формасы;
істей алуы тиіс:
бардың жіктелуін анықтау;
жабдықпен, ыдыспен, бұйыммен жабдықтау;
прейскурант және ас мәзірін құру;
барды қызмет көрсетуге дайындау;
сапамен қамтамасыз ететін факторларды анықтау;
сапасына қойылатын талаптарды сақтау;
Бар ісі:
бар туралы түсінік және оның тағайындалуы; пайда болуының, даму тенденциясының тарихы; бардың жіктелуі; бардың сауда орындары: түрлері,
жоспарлау және безендіру талаптары; жабдықпен, ыдыспен, бұйыммен жабдықтау; бар қызметімен ақпараттық қамтамасыз ету;
прейскурант және ас мәзірін құру; барды қызмет көрсетуге дайындау; өнімнің ассортименті; коктейль және сусындардың жіктелуі;
сапамен қамтамасыз ететін факторларды анықтау; дайындаудың негізгі тәсілдері; коктейльдің негізгі топтарын әсемдеу мен дайындау технологиясы, рецептурасы; әртүрлі барларда қызмет көрсетуді ұйымдастырудың негізгі элементтері мен ережелері;
қызмет көрсету әдебі; есептесудің тәртібі мен формасы; қосымша қызмет және оны ұсынудың тәртібі.

БК1-5
ПК1
ПК2
ПК5
ПК6
ПК7
ПК8
ПК9
СК2
СК4
СК3
СД 2.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-основные понятия;
-основные этапы технологического процесса производства продукции;
-классификацию кулинарной продукции;
-технологические процессы и схемы механической кулинарной обработки сырья и
-характеристику отдельных групп кулинарной и кондитерской продукции;
-ассортимент;
-особенности приготовления;
-факторы, формирующие качество;
-условия и сроки хранения
уметь:
-применять способы и приемы кулинарной обработки;
-приготовления полуфабрикатов, готовой кулинарной продукции;
-давать оценку качества.
Ассортимент и качество кулинарной и кондитерской продукции:
основные понятия; основные этапы технологического процесса производства продукции;
способы и приемы кулинарной обработки;
классификация кулинарной продукции;
понятие о технологических процессах и схемах механической кулинарной обработки сырья и приготовления полуфабрикатов,
готовой кулинарной продукции;
характеристика отдельных групп кулинарной и кондитерской продукции;
ассортимент;
особенности приготовления;
факторы, формирующие качество;
оценка качества;
правила реализации;
условия и сроки хранения.
БК1-5
ПК6
СК2
СК3
СК4
СД 2.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-понятие о баре и его назначение;
-виды, требования к планировке и оформлению торговых помещений баров;
-информационное обеспечение деятельности баров;
-ассортимент продукции;
-классификацию коктейлей и напитков;
-основные приемы приготовления;
-рецептуру, технологию приготовления и оформления основных групп коктейлей;
-основные элементы и правила организации обслуживания в различных барах;
-этикет обслуживания;
-порядок и формы расчета;
уметь:
-определять классификацию баров;
-оснащать оборудованием, посудой, инвентарем;
-составлять меню и прейскуранты;
-подготовить бар к обслуживанию;
-определять факторы, влияющие на обеспечение качества;
-соблюдать требования к качеству.
Барное дело:
бар, понятие, назначение;
история возникновения, тенденции развития;
классификация баров;
торговые помещения баров:
виды, требования к планировке и оформлению;
оснащение оборудованием, посудой, инвентарем;
информационное обеспечение деятельности баров;
организация снабжения;
меню и прейскуранты: виды, назначение,
основные требования;
подготовка бара к обслуживанию;
ассортимент продукции;
классификация коктейлей и напитков;
факторы, влияющие на обеспечение качества;
основные приемы приготовления;
рецептура, технология приготовления и оформления основных групп коктейлей;
требования к качеству;
основные элементы и правила организации обслуживания в различных барах;
этикет обслуживания;
порядок и формы расчета;
дополнительные услуги, порядок их предоставления

БҚ1-5
КҚ6
АҚ2
АҚ3
АҚ4
АП. 2.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
талғамның негізгі даму бағыты және түсінік талғамның категориялары және өзара байланыстары;
қызмет көрсету саласының талғам мәдениеті;
талғам көрсеткішін қалыптастыратын элементтер;
түсінік, элемент және композицияны тұрғызу тәсілдері;
дизайнның түрлері және түсінік;
фирмалық стиль;
жарнама әдебі;
тақырыптық үстел дизайны;
істей алуы тиіс:
дайын өнімнің талғамдық қасиетін бағалау, қамтамасыз ету, әсемдеу;
кәсіпорын интерьерінің дизайнын және талғамын анықтау;
қызмет көрсету мекемесіндегі залдың, жиһаздардың, ыдыстардың, қызметкерлердің сыртқы келбетінің талғамдық талаптарын орындау;
Кәсіптік талғам және дизайн:
талғамның негізгі даму бағыты және түсінік; талғамның категориялары және өзара байланыстары; қызмет көрсету саласының талғам мәдениеті; талғам көрсеткішін қалыптастыратын элементтер: түсінік, элемент және композицияны тұрғызу тәсілдері; дизайнның түрлері және түсінік;
тақырыптық столдың дизайны; дайын өнімнің талғамдық қасиетін бағалау, қамтамасыз ету, әсемдеу; кәсіпорын интерьерінің дизайнын және талғамын анықтау; қызмет көрсету мекемесіндегі залдың, жиһаздардың, ыдыстардың, қызметкерлердің сыртқы келбетінің талғамдық талаптарын орындау; фирмалық стиль;
жарнама әдебі;
БҚ1-5
КҚ6
АҚ2
АҚ3
АҚ4
АП 2.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
- өндірістегі санитария туралы жалпы ұғым;
- техника қауіпсіздігі;
- электр қауіпсіздігінің негіздері;
- өрттен сақтану шаралары туралы жалпы мәлімет;
істей алуы тиіс:
- техника қауіпсіздігі шараларын орындау;
- электрден сақтану шараларын орындау;
- өндірісте жарақат алған адамға алғашқы медициналық көмек беру;
- өрттен сақтану шараларын орындау;
Еңбекті қорғау:
өрттен сақтану; жабдықтардың
классификациясы; оларды пайдалану, әрекет ету амалдары; еңбекті қорғау; құқықтық, нормативтік базалар;
өндірістік жарақат; еңбекке жарамсыздық; жұмысқа кедергі келтіретін денсаулық факторлары; еңбекті қорғау бойынша іс-шаралар; техника қауіпсіздігі: түрлері, алдын алу шаралары;
БҚ1-5
КҚ2-5
КҚ6
КҚ9-10
АҚ1
АҚ8
АП. 2.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс:
түсінік, сапаның көрсеткіштері;
сапаны бақылаудың түрлері мен әдістері;
бұрмалауды айқындаудың әдістері мен айқындайтын заттар, ескерту тәсілдері, себебі;
ұқсастыру қызметінің түрлері, өлшемі, тағайындалуы;
істей алуы тиіс:
- қағидалы базаны сақтау;
- бұрмалауды анықтау;
- ұқсастыру қызметін жүргізу;
Өнім сапасы мен көрсетілген қызметті бақылау:
сапа: түсінік, сапа көрсеткіштері; сапаны бақылау: тағайындау, қысқаша мінездеме, жіктеу, түрлері мен әдістері; қағидалы база; өткізу тәртібі; бұрмалау: түсінік, себебі, ескерту тәсілдері, түрлері, айқындаудың тәсілдері; ұқсату қызметі: түрлері, өлшемі, тағайындалуы;

БК1-5
ПК6
СК2
СК3
СК4
СД 2.7
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-понятие и основные направления развития эстетики;
-категории эстетики, их взаимосвязь;
-эстетическую культуру сферы обслуживания;
-элементы, формирующие эстетические показатели;
-понятие, элементы и приемы построения композиции;
-понятие и виды дизайна;
-фирменный стиль;
-эстетику рекламы;
-дизайн тематических столов
уметь:
-оформлять, обеспечивать и оценить эстетические свойства готовой продукции;
-определять эстетику и дизайн интерьера предприятия;
-выполнять эстетические требования к залам,
мебели, посуде, внешнему облику персонала,
организации обслуживания.
Профессиональная эстетика и дизайн:
эстетика: понятие, основные направления развития;
категории эстетики, их взаимосвязь;
эстетическая культура сферы обслуживания;
элементы, формирующие эстетические показатели;
композиция: понятие, элементы и приемы построения;
дизайн: понятие, виды;
оформление, обеспечение и оценка эстетических
свойств готовой продукции;
эстетика и дизайн интерьера предприятия;
эстетические требования к залам, мебели, посуде,
внешнему облику персонала, организации обслуживания;
фирменный стиль;
эстетика рекламы;
дизайн тематических столов.
БК1-5
ПК6
СК2
СК3
СК4
СД 2.8
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-общие сведения о производственной санитарии;
-технику безопасности;
-основы электробезопасности;
-общие сведения о пожарной безопасности;
уметь:
-соблюдать технику безопасности;
-соблюдать электробезопасность;
-оказать помощь при производственной травме;
-соблюдать пожарную безопасность
Охрана труда:
пожарная безопасность.
классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
БК1-5
ПК2-5
ПК6
ПК9-10
СК1 СК8
СД. 2.9
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-понятие, показатели качества;
- виды и методы контроля качества;
-причины, способы предупреждения, средства и методы обнаружения фальсификации;
-виды, критерии, назначение идентификации услуг;
уметь:
-соблюдать нормативную базу;
-выявлять фальсификацию;
-проводить идентификацию услуг.
Контроль качества продукции и услуг:
качество: понятие, показатели качества;
контроль качества: назначение, краткая характеристика,
классификация, виды и методы;
нормативная база;
порядок проведения;
фальсификация: понятие, причины, способы предупреждения, виды, средства и методы обнаружения;
идентификация услуг:
виды, критерии, назначение

БҚ1-4
КҚ2
КҚ4
КҚ6
АҚ1
АҚ4-8
КП. 00
Кәсіптік практика
КП.00
Мамандандыру модулі
Қалдықтарды алып тастау.
Есеп жүргізу. Тұтынушылардың маусымдық таңдауын меңгеру. Қалдықтарды пайдаға асыруды ұйымдастыру.
Телефон арқылы сөйлесулер жүргізу. Шикізат пен дайын өнімді сақтау шартын бақылау. Талап-арызды рәсімдеу. Келушілердің шағымымен жұмыс істеу.
Кәсіптік құзыреттілік.
Жеткізушілерден өнімді алу және тапсырыс беру.
Жоспарлы ас мәзірін жасау.
Өндіріске қажетті шикізат пен азық-түлік көлемін есептеу.
Жұмыс орнының және жабдықтардың санитарлық жағдайын бақылау.
Дайын өнімді түйсіктік бағалауды жүзеге асыру. Тұтынушы сұранысын меңгеру.

БК1-4
ПК2
ПК4
ПК6
СК1 СК4-8
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.00
Модули специализации
Снимать остатки.
Производить расчеты.
Изучать сезонные предпочтения потребителей.
Организовывать утилизацию отходов.
Вести телефонные переговоры. Контролировать условия хранения сырья и готовой продукции.
Оформлять претензии.
Работать с жалобами гостей.
Профессиональные компетенции:
Заказывать и получать продукцию от поставщиков.
Составлять плановое меню.
Рассчитывать необходимое для производства количество сырья и продуктов.
Контролировать санитарное состояние помещений и оборудования.
Осуществлять органолептическую оценку готовой продукции.
Изучать потребительский спрос.

1.2 0518000 – Есеп және аудит (салалары бойынша) мамандығы бойынша жоғары деңгейлі техникалық және кәсіптік білім берудің оқу бағдарламасының құрылымы
Оқыту түрі: күндізгі
нормативтік оқу мерзімі: 1 жыл 10 ай
жалпы орта білім базасында
Пән циклінің қысқаша атауы (коды)
Пәндер мен кәсіптік модульдердің оқу циклдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу құзыретінің коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- «ҚР Тіл туралы» заңын;
- тілдін қолдану аясы туралы, Қазақстанның экономикалық жағдайы, сөздерін жазылуын, грамматикалық ерекшеліктерін, дыбысталуын;
- кәсіптік тақырып бойынша әңгімелей білу; жаңа сөздердің мағынасын түсіндіру;
- экономикалық терминдерді білу
істеуі керек:
- кәсіптік тақырыбына байланысты әңгімелеу;
- жаңа сөздермен сөз тіркестіру; диктант жазу;
- лексика, грамматикалық жаттығуларды орындау, экономикалық терминдермен әңгіме құру
Кәсіби қазақ
(орыс) тілі:
қазақ тілі – мемлекеттік тіл;
Қазақстан экономикасы;
қаржы жүйесі;
ақша туралы;
қаржыгерлер және оның қызметі;
бюджет туралы
тіл ұстарту
БҚ 1,2,3, 4,5,6,7 ,8
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- «ҚР Тіл туралы» заңын;
- тілдін қолдану аясы туралы, Қазақстанның экономикалық жағдайы, сөздерін жазылуын, грамматикалық ерекшеліктерін, дыбысталуын;
- кәсіптік тақырып бойынша әңгімелей білу; жаңа сөздердің мағынасын түсіндіру;
- экономикалық терминдерді білу
істеу керек:
- кәсіптік тақырыбына байланысты әңгімелеу;
- жаңа сөздермен сөз тіркестіру; диктант жазу;
- лексика, грамматикалық жаттығуларды орындау, экономикалық терминдермен әңгіме құру
Кәсіби шетел тілі:
қазақ тілі – мемлекеттік тіл;
Қазақстан экономикасы;
қаржы жүйесі;
ақша туралы;
қаржыгерлер және оның қызметі;
бюджет туралы
тіл ұстарту
БҚ 1,2,3,4 ,5,6,7, 8
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- Қазақстанның тарихи кезеңдерінің негізгі хронологиясын;
- Қазақстан тарихы Дүние жүзі тарихының құрамдас бөлігі болып табылуын;
- көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихтағы ролі мен қосқан үлесін;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттіліктің бастауын, құрылуын және дамуын;
- Қазақстанның Ресей империясына қосылуын, жаулап алуын, отарлау үрдісін;
- Ұлт-азаттық көтеріліс пен қозғалыстардың себептерін;
- XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдардың бағдарламасының мәнін;
- 20-30 жылдардағы ауылшаруашылығы мен өнеркәсіптің жағдайын;
- 1931-1932 жылдардағы ашаршылықтың себептері мен салдарын;
- 30-шы жылдардағы жаппай қуғын-сүргін саясатының салдарын;
- Қазақстанның көпұлттылығының себебін;
- КСРО-ның дағдарыс кезеңі мен құлауының себептерін;
- Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық саяси реформаларын және олардың нәтижелерін;
Қазақстан 2030 даму бағдарламасын
істеуі керек:
- қысқаша тарихи әңгіме құрастыруды;
- картамен жұмыс істеуді;
- көшпелі мал
шаруашылығының шығу
себебін ашуды;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттау;
- Қазақ халқының этникалық тарихының дамуын, эволюциялық қосылуын сипаттау;
- капиталистік және социалистік құрылыстың айырмашылығын дәлелдеу;
- рухани және материалдық мәдениеттің үлгісін сипаттау:
- тарихи кезеңдерді ерекшелеу және дәуірлерге қысқаша сипаттама беру;
- қазіргі кезеңдегі тарихи деректерді жан-жақты және сыни талдау;
- көтерілістердің жеңілу себептерін талдау;
- жаңа экономикалық саясат, ұжымдастыру, индустрияландыру саясаттарының мәнін ашу;
- 20-30 жылдардағы этно-демографиялық жағдайды талдау;
- Қазақ диаспорасының пайда болуының себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысы кезіндегі Қазақстанның ролі мен қосқан үлесі;
- XX ғасырдың басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәнін ашу;
капиталистік және социалистік құрылыстың ерекшеліктерін анықтау
Қазақстан тарихы:
қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділер өркениеті;
көшпенділер мемлекетінің шығу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылу барысындағы ішкі саясаты және Қазақстанның Ресей империясының құрамына қосылуы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
XX ғасырдың басындағы саяси партиялар ағымы;
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдай;
Қазақ диаспорасының қалыптасуы;
Қазақстанның Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі кезеңіндегі атқарған ролі;

1.2 Структура образовательной учебной программы технического и профессионального образования по специальности 0518000 – Учет и аудит (по отраслям) повышенного уровня квалификации
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 1 год 10 месяцев
на базе общего среднего образования
Сокращен-
ое
наименование
цикла
дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин
и профессиональных модулей
Наименование дисциплин
и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- закон РК «О языках в РК»;
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
- профессиональную лексику, термины;
- правописание сложносокращенных слов, аббревиатур;
- правила орфоэпии, орфографии, пунктуации;
- стили речи;
- структуру деловой речи;
- этику делового общения
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского (русского) языка в профессиональной деятельности
Профессиональный казахский (русский) язык:
синтаксис казахского (русского) языка;
виды синтаксической связи;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
техника перевода профессионально ориентированных текстов;
профессиональное общение
БК 1,2,
3,4,
5,6,
7,8
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
- профессиональную лексику, термины;
- правописание сложносокращенных слов, аббревиатур;
- правила орфоэпии, орфографии, пунктуации;
- стили речи;
- структуру деловой речи;
- этику делового общения
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи
(устной, письменной, монологической, диалогической)
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов
БК 1,2,
3,4,
5,6,
7,8
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана;
- роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю;
- о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана;
- процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
- причины национально-освободительных восстаний и движений;
- сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале XX в.;
- о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
- о причинах голода 1931-32 гг. и его последствиях;
- причины и последствия политики массовых репрессий 30-х годов;
- причины кризиса и распада СССР;
- об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах;
- стратегическую программу развития «Казахстан 2030»
уметь:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства;
- характеризовать государственные объединения на территории Казахстана;
- характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
- доказывать отличия социалистического и капиталистического строя;
- характеризовать образцы материальной и духовной культуры;
- выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
- анализировать причины поражения восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
- анализировать этнодемографическую ситуацию 20-30 гг.;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрывать роль и вклад Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период;
- раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале XX века
История Казахстана:
пути исторического и культурного развития казахского народа;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России,
а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических
партий и течений в начале XX в.;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
образование казахской диаспоры;

БҚ 3,4
КҚ 7
АҚ 7,9
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- ұғымдар: заңды тұлға, ұйымның қызмет ету механизмі, фирма туралы, бәсекелестік туралы;
- кәсіпкерлік қызмет туралы түсінік;
- коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдар, олардың ерекшеліктері;
- кәсіпкерліктің түрлері.
істеуі керек:
- басқарудың өндірістік құрылым мен ұйымдық құрылымдардың жетілу жолдарын іздестіру;
- берілген қызмет көлемімен өнеркәсіптік ұйымның өндірістік құрылымын әзірлеу
Ұйым экономикасы:
нарықтық экономика жағдайындағы ұйым және оның қызметін жоспарлау;
ұйым ресурстары және оларды пайдалану көрсеткіштері; ұйымның өндірістік қызметі;
еңбек өнімділігі және еңбекақы;
ұйым шығындары және оның қаржылық нәтижелері
БҚ 6,7,8
КҚ 3,5,6, 7,8,9
АҚ 5,6, 7,8,9
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
Қазақстан Республикасының салық қызметінің мәселелерін, салық саясатының қажеттілігін, салық салу механизмін;
нарық қатынасы жағдайындағы салық жүйесінің принциптерін және салық функцияларын;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасын;
салық органдарының ұйымдастыру жұмыстарын;
әрекеттегі салық түрлерін және бюджетке төленетін басқа да салық төлемдерін;
есеп беруді құрастыруды
істеуі керек:
теориялық білімін практикада қолдана алу;
ұйымдарда құжаттық тексерістерді жүргізу;
акт жазу және оны іАҚе асыру
Салық және салық салу:
салықтың экономикалық мәні мен атқаратын қызметі;
салық жүйесі; акциздер;
қосылған құн салығы; корпорациялық табыс салығы;
жеке табыс салығы;
жер қойнауын пайдаланушыларға
салық салу;
әлеуметтік салық;
жер салығы;
көлік құралдары салығы;
мүлік салығы;
арнаулы салық режимдері;
басқа да міндетті төлемдер;
мемлекеттік салық жүйесін ұйымдастыру және оның функциялары
БҚ 8
КҚ 9
АҚ 8,9
2.1 0518000 – Есеп және аудит (салалары бойынша) мамандығы бойынша орта буын маман деңгейіндегі техникалық және кәсіптік білім берудегі оқу бағдарламаласының құрылымы
нормативтік оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Пән циклінің қысқаша атауы (коды)
Пәндер мен кәсіптік модульдердің оқу циклдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу құзыретінің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- ҚР «Тіл туралы» Заңын;
- мамандығы бойынша
кәсіби қарым-қатынасқа қажетті лексика-грамматикалық материалдарды;
- күрделі, қысқарған
сөздер мен аббревиатуралардың дұрыс жазылуын;
- орфоэпия, орфография,
пунктуация ережелерін;
- сөйлеу стилін;
- іскерлік сөйлеу құрылымын;
- іскерлік қатынас этикасын
істеуі керек:
- кәсіби лексиканы сауатты пайдалануды;
- қазақ (орыс) тілінен алған білімдерін кәсіби іс-әрекетте пайдалануын
Кәсіби қазақ
(орыс) тілі:
қазақ (орыс) тілі синтаксисі;
сөздердің байланысу түрлері;
кәсіби лексика;
мамандық бойынша терминдер;
кәсіби мәтіндерді аудару техникасы;
кәсіби сөйлесу

БК 3,4
ПК7
СК
7,9
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- понятие: юридического лица, механизма функционирования организации,
о фирме, о конкуренции;
понятие предпринимательской деятельности;
- коммерческие и некоммерческие организации, их особенности;
- виды предпринимательства
уметь:
- искать пути совершенствования производственной структуры и организационной структуры управления;
- разрабатывать производственную структуру промышленной организации с заданными параметрами деятельности
Экономика организации:
организация в условиях рыночной экономики и планирование ее деятельности;
бизнес планы организации;
расчет эффективности капитальных вложений;
ресурсы организации и показатели их использования;
производственная деятельность организации;
производительность и оплата труда, нормирование труда;
издержки организации и ее финансовые результаты
БК 6,7,8
ПК 3,5, 6,7, 8,9
СК
5,6,
7,8,9
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- задачи налоговой службы Республики Казахстан;
- механизм налогообложения в условиях рыночных отношений;
- принципы налогообложения и функции налогов;
- налоговое законодательство Республики Казахстан;
- виды налогов и других обязательных платежей в бюджет;
- учет начислений и уплаты налоговых платежей в бюджет;
- порядок их исчисления
и сроки уплаты;
- порядок составления деклараций и предоставления их в налоговые органы
уметь:
- исчислять налоги;
- составлять расчеты всех видов налогов и других обязательных платежей;
- составлять налоговые декларации и налоговую отчетность;
- вести контроль за полнотой исчисления налогов и перечислений в бюджет в установленные сроки
Налоги и налогообложение:
экономическая сущность налогов;
налоговая система РК;
налоговое регулирование в РК;
корпоративный подоходный налог;
индивидуальный подоходный налог;
социальный налог;
налог на добавленную стоимость;
акцизы;
налог на имущество;
налог на транспортные средства;
земельный налог;
фиксированный налог
налог на игорный бизнес
специальные платежи и налоги недропользователей;
единый земельный налог;
специальные налоговые режимы;
другие обязательные платежи
БК8
ПК9
СК
8,9
2.1 Структура образовательной учебной программы технического и профессионального образования по специальности 0518000 – Учет и аудит (по отраслям) специалиста среднего звена
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
Сокращен-
ное
наименование
цикла
дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин
и профессиональных модулей
Наименование дисциплин
и разделов профессиональных модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- закон РК «О языках в РК»;
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
- профессиональную лексику, термины;
- правописание сложносокращенных слов, аббревиатур;
- правила орфоэпии, орфографии, пунктуации;
- стили речи;
- структуру деловой речи;
- этику делового общения
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского (русского)
языка в профессиональной деятельности
Профессиональный казахский (русский) язык:
синтаксис казахского
(русского) языка;
виды синтаксической связи;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
техника перевода профессионально ориентированных текстов;
профессиональное общение

БҚ 4,5
КҚ 2,5,8
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- мәтіннен түсінген ойларын
жеткізе білуді;
- мамандығы бойынша
кәсіби қарым-қатынасқа қажетті лексика-грамматикалық материалдарды;
- күрделі қысқарған
сөздер мен аббревиатуралардың дұрыс жазылуын;
- орфоэпия, орфография,
пунктуация ережелерін;
- сөйлеу стилін;
- іскерлік сөйлеу құрылымын;
- іскерлік қатынас этикасын
істеуі керек:
- сөйлеу формалары мен
қызметінің түрлерін (ауызша, жазбаша, монолог, сұхбат)
Кәсіби шетел тілі:
кәсіби сөйлесу үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдар;
сөйлеу формалары мен қызметінің түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, сұхбат);
кәсіби мәтіндерді аудару техникасы
БҚ 4,5
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» Заңын;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролін;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің түрлерін;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептерін, зақымданудың алдын-алу туралы;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарын;
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың орындалу техникасын;
- шаңғымен жүру тәсілдерін;
- жүзу техникасын;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдыларды;
- қазақтың ұлттық қолданбалы спорттық ойындарының түрлері мен ойын ережесін;
- спорттық гигиена талаптарын;
- Президенттік тестің нормативтерін
істеуі керек:
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың жасалу техникасын;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіруді;
- диск, граната лақтыруды, бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді;
- допты енгізу және лақтыру әдістерін;
- шаңғымен қимылдау әдістерін білу;
- жүзу әдістерін;
- спорттық гигиеналық
талаптарын орындауды;
- туристік дағдылар мен
іскерліктерді көрсетуді;
- жеңіл жарақат, сүріп алу
кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету, өзін-өзі тексеру күнделігін жүргізуді
Дене тәрбиесі:
дене тәрбиесінің теориясы;
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салты негізінде өзін-өзі тәрбиелеу және өзін жетілдіру;
салауатты өмір салтының тиімділігі;
қозғалыс қызметі және түрлі ішкі орта жағдайына адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
денсаулыққа салауатты өмір салтын қалыптастырудың шарты ретіндегі тұлғаның қатынасы;
көзқарастағы жеке қатынас;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
тазалық мәдениеті, зақымдануды ескерту, алғашқы дәрігерлік көмек көрсету түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимі;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы; жүзу;
туризм;
спорт және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
БҚ 6
КМ 00
Кәсіптік модуль
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- пән және оның мақсатын;
- өркениет пен мәдениетті зерттеудің әр түрлі амалдарын;
- алғашқы қауымдық құрылыс мәдениетінің, өнерінің, сенімінің, бейнелеу өнерінің басталуын;
- Ежелгі Шығыстың мәдениетін, архитектурасын, жазуларын, аңыздарын;
- антикалық мәдениетті, архитектурасын, театрын, ғылымын, білімін, рим құқығын;
- ежелгі кезеңнің діндер жүйесін;
- Ислам, Христиан, Буддизм діндерінің халықтардың мәдениетіне әсерін;
- реформация пен Ренесанс кезеңінің мәдениетін;
- XVIII–XIX ғ.ғ. мәдениетін;
- XX ғ. мәдениетінің ерекшеліктерін;
- қазақ мәдениетінің бастауларын;
- көшпелі мәдениет пен өркениеттің ерекшеліктерін;
- мұсылмандық мәдениеттің түркілер мәдениетіне әсерін;
- XV–XIX ғ.қазақтардың материалдық және рухани мәдениетінің дәстүрлерін;
- XX ғ. Қазақстан мәдениетін;
- қазіргі кездегі қазақ мәдениетін
істеуі керек:
- мәдениеттің типтерін аша білуді;
- мәдениеттану ұғымын емін-еркін қолдана білу;
- өркениеттің даму тарихын біліп отыру;
- халықтардың материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсету;
- өркениеттер түрлерінің ерекшеліктерін көрсету;
- қазақстанның мәдениетін қалыптастыруға ықпал еткен факторларды салыстыру және талдау;
- көптүрлі мәдени теориялардың ұнамды аспектілерін көрсету
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдағы орны;
мәдениеттануды зерттеудің көптүрлі әдістері;
мәдениет және өркениет;
мәдениеттің құрылуы;
конфуциондық-даосистік мәдениет түрі;
үнді-буддалық мәдениет түрі;
ислам мәдениеті әлемі;
христиан мәдениетінің түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
расизм мәселелері;
көшпелі өркениеттің құрылуы мен ерекшелігі;
орта ғасырлық қазақтардың мәдениеті;

БК 4,5
ПК 2,5,8
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
- профессиональную лексику, термины;
- правописание сложносокращенных слов, аббревиатур;
- правила орфоэпии, орфографии, пунктуации;
- стили речи;
- структуру деловой речи;
- этику делового общения
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов
БК 4,5
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- закон Республики Казахстан «О физической культуре и спорте»;
- роль физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способы двигательной деятельности;
- правила физической нагрузки и способах ее регулирования (дозирования);
- причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
- правила ведения здорового образа жизни;
- технику выполнения легкоатлетических упражнений;
- технику элементов лыжных ходов;
- виды и технику плавания;
- правила туристических навыков и виды снаряжения;
- виды и правила казахских национальных спортивных игр;
- требования спортивной гигиены;
- нормативы Президентского теста
уметь:
- владеть техникой выполнения
- легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях;
- вести дневник самоконтроля
Физическая культура:
теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к организации здорового образа жизни;
физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни;
критерии эффективности
здорового образа жизни;
двигательные функции организма;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни; основные требования к организации здорового образа жизни;
культура гигиены, предупреждение травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;
туризм;
спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
БК 6
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- предмет и задачи дисциплины;
- различные подходы в исследовании цивилизаций и культуры;
- культуру поведения, этикет;
- первобытную культуру, зарождение первобытного искусства, верований, живописи;
- культур Древнего Востока, архитектуру, письменность, мифы;
- культуру античности, архитектуру, театр, науку, образование, римское право;
- религиозные системы древности;
- влияние ислама, христианства, буддизма на культуру народов;
- культуру Ренессанса и Реформации;
- культуру XVII-XIX вв.;
- особенности культуры ХХ в.;
- истоки казахской культуры;
- особенности кочевой культуры и цивилизации;
- влияние мусульманского ренессанса на культуру тюрков;
- традиции материальной и духовной культуры казахского народа в XV-XIX вв.;
- культуру Казахстана в ХХ в.;
- современную казахскую культуру
уметь:
- раскрывать типы культур;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- прослеживать историю развития цивилизаций;
- показывать специфику материальной и духовной культуры народов;
- определять особенности различных типов цивилизаций;
- анализировать и сопоставлять факторы под влиянием которых сформировалась культура Казахстана;
- выявлять положительные аспекты в многообразии культурных теорий
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

17-19 ғасырдағы қазақ халқының мәдени салт-дәстүрі;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті
БҚ 1,4,7
ӘЭП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- әлемнің философиялық ғылыми және діни көрінісі, адам өмірінің мәні туралы мәліметтерді;
- ғылымның және ғылыми танымның ролін, оның құрылымын, түрін және әдістерін
істеуі керек:
адамның биологиялық, әлеуметтік, болмыстық және рухани бастауларындағы тәрбиесін, ақыл-ой, есінің мәнін, саналы және санасыз мінез-құлқын анықтай білуді;
қоғамдағы адамдардың өзара қарым-қатынасының әдептілік мөлшерін реттеуді
Философия негіздері:
философия пәні, философияның тарихи түрлері, адамның қоғамдық табиғаты мен оның өмір сүру мәні;
материя және таным; диалектика;
қоғамның философиялық түсінігі;
жеке адамның еркіндігі және жауапкершілігі; адам танымы және әрекеті;
ғылым және оның ролі;
адамзат ғаламдық мәселелердің алдында; философияның танымдық мәселелері
БҚ 1,4,7
ӘЭП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- экономикалық теория пәні мен әдісі;
- экономикалық теорияның даму тарихы;
- негізгі экономикалық мәселелер және экономиканың негізгі сұрақтары;
- қоғамдық өндіріс негіздері және қажеттілік жүйесі
- ұдайы өндіріс типі және түрлері, кәсіпорын тиімділігі;
- экономикалық жүйе және оның тиімділігі;
- меншіктің экономикалық және құқықтық мазмұны;
- қоғамдық өндірістің негізі;
- тауардың құны және тұтыну құны;
- құн теориясы, ақшаның мәні және қызметтері;
- нарықтық механизмнің негізгі элементтері, әр түрлі деңгейде нарықтың жіктелуі
істеуі керек:
- экономикалық әдістерді қолдану;
- экономикалық жүйені салыстырмалы түрде талдау жасау;
- меншік формаларын және типтерін ажырата білу;
- тауар өндірісінің мәселелерін ашу;
- ақша айналымын және қазіргі ақша мәселелерін анықтау;
- қазіргі заманның нарықтық экономикасының жетістіктері мен кемшіліктерін;
- өз мамандықтарына керекті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану
Экономика негіздері:
экономикалық теория пәні және әдістері, экономикалық теорияның негізгі көрсеткіштері, экономиканың негізгі мәселелері, экономикалық теорияның негізгі категориясы, экономиканың даму тарихы;
өндіріс факторлары және экономикалық ресурстар, қоғамдық өндіріс негізі мәні және мақсаттары, ұдайы өндірістің негізі және тиімділігі; экономикалық жүйені салыстырмалы талдау; меншік түрлері және формалары;
ҚР меншік формасын қайта құру;
табиғи өнім және тауар шаруашылығы, тауардың қасиеті;
құн теориясы, ақшаның мәні шығу тарихы және атқаратын қызметтері, құн заңы және оның тауар шаруашылығындағы функциялары; нарықтық инфрақұрылым, нарықтық экономиканың артықшылықтары мен кемшіліктері
БҚ 1,4
ӘЭП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- заңдылықтарды әлеуметтік түсінуді;
- әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара қарым-қатынас, әлеуметтік құрылым қағидаларын;
- тұлғаның әлеуметтену
процесінің ерекшеліктерін, реттелу түрлерін білуді
істеуі керек:
- әлеуметтік қозғалыстарды;
- әлеуметтік өзгерістер мен дамудың басқа факторларын;
- биліктің мазмұнын, саясаттың субъектісін, саяси қатынастар мен процестерді анықтау;
- Қазақстандағы және бүкіл әлемдегі
саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсініктерді құру
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
әлеуметтану пәні ретінде;
қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде;
әлеуметтік қоғамдар;
әлеуметтік және саяси қарым-қатынастар;
әлеуметтік процестер;
әлеуметтік институттар мен ұйымдар;
тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік сипаты;
саясаттану пәні;
саяси билік және билік қатынастары;
саяси жүйе;
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси процестер;
халықаралық қатынастар
БҚ 1,4, 6,7
ӘЭП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- адам мен азаматтық құқығы мен бостандығын, оларды жүзеге асыру механизмін;
- кәсіптік қызмет барысында құқықтық және танымдық-этикалық нормаларды
істеуі керек:
- маманның кәсіптік қызметіне қатынасты нормативті-құқықтық құжаттарды қолдану
Құқық негіздері:
құқық, түсінігі, жүйесі, қайнар көздері;
Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйенің бастамасы;
адам құқығының жалпы Декларациясы;
тұлға, құқық, құқықтық мемлекет;
құқықтық жауапкершілік және оның түрлері;
құқықтың негізгі салалары;
Қазақстан Республикасының сот жүйесі;
құқық қорғау органдары;
ҚР әкімшілік құқығы;
ҚР азаматтық құқығы;
ҚР еңбек құқығы;
ҚР қылмыстық құқығы
ҚР отбасы құқығы
БҚ 1,4,7
ЖКП 00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
іс қағаздарын жүргізу және хат-хабар туралы түсінігін, курстың мақсаты мен міндеттерін;
құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметін;
құжаттардың топтастырылуын, рәсімдеу ережелерін;
ұйымдық-өкімдік құжаттар туралы (ҰӨҚ) түсінікті, сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктерін;
жеке тектік құжаттардың рәсімдеу ерекшеліктерін;
іс жүргізуді компьютерлендірудің мағынасын, тапсырмаларын;
болашақ жоспары, негізгі қағидаларын
істеуі керек:
ұйымдық-өкімдік құжаттардың жүйесін бір ізге келтіруді;
ұйымдық-өкімдік құжаттарды (ҰӨҚ) рәсімдеуді;
жеке тектік, жеке құрамы бойынша құжаттарды рәсімдеуін;
құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру;
құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылауды;
құжаттарды дербес компьютерде рәсімдеуді
Мемлекеттік тілде іс жүргізу:
пәннің мақсаты, міндеттері;
құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметтері;
құжаттарды топтастыру, рәсімдеу ережелері;
ұйымдық-өкімдік құжаттардың сипаттамасы, құрамы және рәсімдеу тәсілдері;
жеке тектік құжаттардың рәсімдеу ерекшеліктері;
жеке құрамы бойынша құжаттардың сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктері;
мемлекеттік жүйені басқаруды құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ); құжаттармен жұмысты ұйымдастыру: құжат айналымы, құжат ағымы;
құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау;
іс жүргізуді компьютерлендіру:
мағынасы, мақсаты, болашақ жоспары, негізгі қағидалары, ұйымдастырылуы;
құжаттарды дербес компьютерде рәсімдеу

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана
БК 1,4,7
СЭД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- сведения о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- роль науки и научного познания, его структура, формы и методы
уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах,
сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
Основы философии:
предмет философии, исторические типы философии;
общественная природа человека и смысл его существования;
материя и сознание;
диалектика;
философское понимание общества;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль в обществе; человечество перед лицом глобальных проблем;
нравственные проблемы философии
БК 1,4,7
СЭД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной,
социальной и инвестиционной политике
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию,
необходимую для ориентации
в своей профессиональной деятельности
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
БК 1,4
СЭД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- социологический подход в понимании закономерностей;
- принципы социальной структуры, социального расслоения, социального взаимодействия;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составлять представления о политических системах и политических режимах
Основы политологии
и социологии:
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и политические отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-политические
процессы в Казахстане;
международные отношения
БК 1,4,
6,7
СЭД 05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности
уметь:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста
Основы права:
право: понятие, система, источники;
Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы;
всеобщая Декларация прав человека;
личность, право, правовое государство;
юридическая ответственность и ее виды;
основные отрасли права;
судебная система Республика Казахстан;
правоохранительные органы;
административное право РК;
гражданское право РК; трудовое право РК;
уголовное право РК; семейное право РК
БК 1,4,7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции, цели и задачи курса;
- способы создания и функции документов;
- классификацию документов, правила оформления;
- понятия, классификацию, характеристику, особенности оформления
организационно-распорядительной документации (ОРД);
- особенности оформления документов личного происхождения;
- характеристику и особенности оформления документов по личному составу;
- значение, задачи, перспективы, основные принципы компьютеризации делопроизводства
уметь:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- оформлять организационно-распорядительные документы;
- составлять и оформлять документы по личному составу и личного происхождения;
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
- оформлять документы на ПК
Делопроизводство на государственном языке:
цели и задачи курса;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация документов, правила оформления документов;
характеристика и особенности оформления организациионно-распорядительных документов;
характеристика и особенности оформления документов по личному составу, личного происхождения;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов;
компьютеризация делопроизводства:
значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация;
оформление документов на персональном компьютере

БҚ 4,5
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- сұраныс пен ұсыныс теориясының негізін;
- сұраныс пен ұсыныстың икемділігін және олардың тәжірибелік тұрғыда мәнін;
- тұтынушы іс-әрекетінің теориясын және пайдалылықты арттыру ережесін;
- өндірістік функциялар, өндірістің тепе-тең жағдайының шарттарын;
- өндіріс шығындары және оларды төмендету жолдары;
- табыс пен шығын түрлері, табыс пен пайданы арттыру жолдары;
- өндірістік факторлар нарығы және факторлық табыстар;
- жетілген және жетілмеген бәсеке жағдайларындағы фирма іс-әрекетінің және нарықтардың негізгі үлгілері;
- экономиканы мемлекеттік реттеудің жүйесі, оның мақсаттары, қағидалары, әдістері мен қызметтері
істеуі керек:
сұраныс пен ұсыныстың қисықтарын сызу және талдау жасау;
бағаның тепе-теңдігін анықтау;
икемділік көрсеткіштерін есептеу;
жалпы және шекті пайдалылықты анықтау және тұтынушының нақты табысын есептеу;
тұтынушының немқұрайлылық қисығын және бюджет сызығын сызу;
өндіріс шығындарының деңгейін анықтау;
фирманың әртүрлі деңгейдегі табысын, өндіріс көлемін анықтау;
ресурстардың үйлесімділік нұсқаларын таңдау, жұмысшылардың еңбекақысын есептеу;
бәсекелі нарықтар мен монополия қызметінің нәтижелерін салыстыру
Микроэкономика:
микроэкономика мәні, мақсаттары мен мәселелері;
сұраныс пен ұсыныс ұғымы, сұраныс пен ұсыныс заңы, сұраныс пен ұсынысқа, нарық тепе-теңдігіне әсер етуші факторлар;
икемділік және қиылысқан икемділік ұғымы, олардың түрлері;
пайдалылық ұғымы және функциялары, шекті пайдалылық, немқұрайлылық қисықтары және бюджеттік шектеулер, табыс пен орын алмастыру эффектісі;
өндірістік функциялар, бір немесе бірнеше айнымалыларға ие өндіріс, кемуші қайтарымдылық заңы,
қысқа және ұзақ мерзімде өндірістің тиімділігі;
өндіріс шығындары, олардың түрлері, шығындарды төмендету;
жетілген бәсеке жағдайында фирма табысы, олардың түрлері, табысты арттыру шарттары;
өндіріс факторларының нарықтары және олардың ерекшеліктері;
бәсеке және нарық, жетілген бәсеке жағдайындағы фирма іс-әрекеті, монополия және монопсония, монополистік бәсеке, олигополия және олигопсония;
экономиканы мемлекеттік реттеу
БҚ 3,4,8
ЖКП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- ұлттық экономика мәнін, ұлттық шоттар жүйесі және олардың сипаттамасы;
- нарықтық процестерге мемлекеттің араласу формалары және нарықты реттеудің алдын алу шарттары;
- халық табысының көздері, мемлекеттің әлеуметтік саясаты мен табыстардың тепе-теңсіздігінің байланысы;
- экономикалық цикл мазмұны және олардың жіктелуі;
- жұмыссыздық мәні және оның түрлері, ҚР еңбек туралы Кодексінің негізгі положениялар;
- инфляция мазмұны және ҚР инфляцияға қарсы саясаты;
- жиынтық сұраныс және ұсыныс, олардың құраушылары;
- ақша-несие жүйесінің мәні, ҚР Ұлттық Банкінің реттеушілік ролі;
- халық жинақтарының және тұтынуының ерекшеліктері, инвестиция ролі және оның мөлшеріне әсер етуші факторлар;
- мемлекеттің табыстары мен шығындарын қалыптастыру тәсілдері, инвестициялар, мемлекеттік бюджет және мемлекеттік қарыз;
- экономикалық өсу факторлары, оны реттеу
істеуі керек:
- макроэкономикалық көрсеткіштер бойынша экономика дамуына талдау жасау;
- халықтың табысының деңгейіне талдау жасау және қоғамдағы табыстың тепе теңсіздігінің себептерін анықтау;
- халықтың жұмыс істеуші бөлігінің деңгейін анықтау;
- ЖҰӨ және баға деңгейіне жиынтық сұраныс пен ұсыныстың әсеріне талдау жасау;
- ақша агрегаттарын есептеу;
әртүрлі пайыз мөлшерлемесі кезіндегі ақшаға сұранысты анықтау;
- экономиканың дамуына әлемдік мәселелердің әсеріне талдау жасау
Макроэкономика:
макроэкономика пәні, ұлттық экономика, негізгі макроэкономикалық көрсеткіштер және ұлттық шоттар жүйесі;
нарықтық экономикада мемлекеттің ролі, мемлекеттік араласудың формалары мен шектері;
нарықтық экономика жағдайында табысты қалыптастыру механизмі, әлеуметтік қорғау жүйесі және оның ҚР дамуы;
экономикалық цикл және антициклдық реттеу;
жұмыссыздық мәні, жұмыссыздық түрлері және себептері, «жұмыссыздықтың деңгейі» ұғымы, ҚР еңбек нарығының ерекшеліктері;
инфляция, оның себептері және салдары, мемлекеттің инфляцияға қарсы саясаты;
жиынтық сұраныс және ұсыныс мәні, оларға әсер етуші факторлар;
ақша, оның қызметтері, ақша агрегаттары, ақша-несие саясаты және оның құралдары, несие мәні және қызметтері, несие жүйесінің құрылымы, ҚР Ұлттық банкінің реттеу саясаты;
тұтыну мен жинақтау мәні, инвестициялар және олардың түрлері, инвестиция деңгейіне әсер етуші факторлар;
мемлекеттің табыстары мен шығындары, мемлекеттік бюджет және және мемлекеттік қарыз, оны өтеу;
экономикалы өсу мәні мен факторлары, оны реттеу
БҚ 3,4,8
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- қазіргі әлемдік экономика мәні, негізгі категориялары;
- ЕХБ және әлемдік шаруашылықтағы тенденциялар және шаруашылықтың негізгі формалары, әлемдік шаруашылық жүйесінде ҚР орны;
- ХХІ ғ. әлемдік экономиканың жаһандық мәселелері;
- әлемдік нарық мәні және жағдайы, әлемдік тауар нарықтары;
- әлемдік нарықтың өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылымы;
- әлемдік экономикада қазіргі өндірістің ролі мен орны;
- экологиялық мәселелер;
- әлемдік шаруашылықтың табиғи-ресурстық потенциалы;
- әлемдік экономикаға әсер етуші факторлары және ҒТП әсері;
- әлемдік валюталық жүйе эволюциясының сатылары;
- әлемнің еңбек ресурстарының мазмұны, халықаралық миграция ролі және түрлері;
- ғылыми-техникалық бірлестік формалары және ХЭҚ тенденциялар;
- капиталдың халықаралық қозғалысының формалары;
- әлемдік шаруашылық байланыс теориясы, мемлекеттің негізгі типтері және олардың әлемдік экономикадағы экономикалық бірлестіктері;
- әлемдік шаруашылық ҚР орны, негізгі перспективалары;
істеуі керек:
- мемлекеттерді әлеуметтік-экономикалық даму деңгейлері бойынша жіктеу;
- әлемдік экономиканың даму тенденцияларын түсіндіру;
- негізгі көрсеткіштер бойынша мемлекеттің даму деңгейін анықтау;
- әртүрлі мемлекеттердің сыртқы экономикалық қызметінің ерекшеліктеріне талдау жасау;
- әлемдік экономикаға мемлекеттің әсерін анықтау;
- қазіргі дүниежүзілік экономиканың мәселелеріне талдау жасау;
- халық саны мен өсу қарқынын нақтау, халықтың еңбектік сапасының өзгерістері, урбанизация процестері;
- ҚР ұлттық валюталық саясатына талдау жасау;
- дүниежүзілік экономикадағы мәселелерге талдау жасау
Әлемдік экономика және халықаралық экономикалық қатынастар:
әлемдік экономика мәні, қалыптасу сатылары, еңбектің халықаралық бөлінісі және ҚР ЕХБ жүйесіндегі орны;
халықаралық мамандандыру және өндірісті көшіру, ҒТП;
әлемдік нарық мәні, оның негізгі сипаттамалары және құрылымы;
халықаралық бәсеке, бәсекедегі ҒТП ролі, әлемдік нарықтар, әлемдік нарықтағы ҚР артықшылықтары, салалық құрылым ұғымы және оның даму тенденциялары;
әлемдік шаруашылықтың табиғи-ресурстық потенциалы;
адами ресурстар, миграция және әлемдік экономикаға халықтың урбанизациялануы, ҚР еңбек ресурстарының мәселелері;
ғылыми-техникалық прогресс, оның әлемдік шаруашылықтағы ролі;
халықаралық экономикалық қатынастар және оның адами ресурстар, миграция және әлемдік экономикаға халықтың урбанизациялануы, ҚР еңбек ресурстарының мәселелері;
халықаралық экономикалық қатынастар және қазіргі даму тенденциялары;
дүниежүзілік сауда мәселелері, оның құрылымы және формалары, Смит және Рикардо теориялары, ҚР сыртқы саудасы;
халықаралық валюталық нарық және әлемдік валюталық жүйе, ақша-несие саясаты, ҚР валюталық саясаты;
капиталдың халықаралық қозғалысы, оның мәні, ТҰК және оның әлемдік экономикадағы ролі;
әлемдік дағдарыс, төлем балансы мен оны құру қағидалары;
халықаралық экономикалық интеграция және оның сатылары;
әлемдік шаруашылық байланыстарын халықаралық реттеу;
әлемдік шаруашылық байланыстары жүйесіндегі қаржылық валюталық ұйымдастыру;
дүниежүзілік қоғамдағы Қазақстан, ҚР экспорттық потенциалы өсімінің перспективалары
БҚ 3,4,8
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- қаржы ресурстарының мәні, мазмұны және құрамы;
- қаржының басқадай экономикалық категорияларымен (бағалармен, бағалы қағаздармен, несиелермен т.б.) өзара байланыста болу ерекшелігі;
- жоғарғы заңнамалық билік (органының) жүйесінің қаржы саласын басқару мен байланысты қызметі;
- ҚР қаржы саясатының қағидаттары;
- қаржының жедел және стратегиялық басқарудың әдістері;
- қаржыландыру пішіндері;
- мемлекеттік бюджеттің негізгі қызметі;
- мемлекеттік бюджеттік табыстарымен шығындар бойынша қызметі;
- бюджет тапшылығының мәні және оны басқару тәсілдері;
- бюджеттік құрылым мен бюджеттік үдерістердің қағидаттары;
- қарыз капиталы ерекшеліктерінің құралу көздері; несие түрлері, қызметі және қағидаттары;
- инвестициялық қызметтің қағидаттары;
- күрделі қаржыны қаржыландырудың тәртібі;
- бағалы қағаздар нарығының ерекшеліктері;
- сақтандырудың қызметі және оның ерекшеліктері;
- ҚР салық жүйесінің қағидаттары және салық салу түрлері;
- инфляцияның пайда болу себептері
істеуі керек:
- қаржы жүйесінің жеке буындарының қызметінің байланысын құру;
- қаржы нарығының жағдайын талдай білуі;
- бюджет тапшылығының себептерін талдайды;
- акцияның құнын және дивиденттердің көлемін есептейді;
- ұйымның несие төлеуге қабілеттілігін талдайды;
- несие мен байланысты құжаттарды дайындап, несиелік өтінішті және келісім – шартты толтырады;
- несиелік пайызды есептейді;
- сақтандыру сомасы мен сақтандыру төлемін есептейді;
- ұйымның қаржы – шаруашылық қызметінің нәтижесін сипаттаушы көрсеткіштерді есептейді;
- әр түрлі меншіктілік пішініндегі ұйымдардың табыстары мен шығындарының көлемін анықтайды;
- инфляцияның өсу қарқынын есептейді;
- сақтандыру мен сақтандыру қызметінің ерекшеліктері;
- салық салу түрлері және
ҚР-ның салық жүйесінің қағидаттары;
- инфляцияның пайда болу себептері
Ақша, қаржы, несие:
кіріспе;
қоғамдық ұдайы өндірістегі қаржылардың негізі, қызметтері және рөлі;
қаржы жүйесін ұйымдастыру;
қаржылық саясат және қаржылық механизм;
қаржылық бақылау;
шаруашылық субъектілер қаржылары;
мемлекеттік қаржылардың жалпы сипаттамасы;
салықтар және салықтар жүйені ұйымдастыру;
мемлекеттік бюджеттен тыс қорлар;
несиенің негізі және қызметтері;
мемлекеттік несие және мемлекеттік қарыз;
үй шаруашылықтар қаржылары;
сақтандыру;
экономиканы мемлекеттік қаржылық реттеу;
инвестициялық қызмет;
экономикалық байланыс жүйесіндегі қаржылар;
инфляция және мемлекеттің инфляцияға қарсы саясаты
БҚ 3,4,8
ЖКП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- статистикалық есепті және есептілікті ұйымдастыру бойынша нормативті-құқықтық актілер мен нұсқаулық материалдарды;
- статистикалық заңдылықтар түрінде берілген әлеуметтік-экономикалық фактілердің әдістемесін;
- статистикалық қадағалаудың әдістері мен заманауи құралдарын;
- статистикалық көрсеткіштердің жүйесін;
- әлеуметтік-экономикалық процесстерді талдаудың және өңдеудің әдістемесін;
- халықтың өмір сүру деңгейінің көрсеткіштерін есептеу әдісін
істеуі керек:
- статистикалық көрсеткіштерді жинау, өңдеу және қорытындылау үшін статистикалық әдістер мен тәсілдерді қолдану;
- басқарушылық шешімдерді қабылдау үшін талдау қорытындылар мен ұсыныстарды жасай білу;
- құбылыстар мен объектілер арасындағы өзара байланысты оқып үйрену үшін талдамалық жұмыстарды жүргізе білу;
- ұйымның қаржылық-шаруашылық қызметінің нәтижелеріне талдау жасап, баға беру;
- статистикалық кестелер мен графиктердің көмегімен жинақтау нәтижелерін безендіру;
- ұйымның экономикалық өсу қарқынының динамикасын талдай білу;
- индексті әдісті қолдана отырып факторлық талдауды жүргізу
Статистика:
статистика пәні, объектілері және әдістері;
нарықтық экономика жағдайында статистиканы ұйымдастыру және оның міндеттері;
статистикалық қадағалау; статистикалық қадағалау мәліметтерін жинақтау және топтастыру;
статистикалық кестелер мен графиктер;
бөлу қатарлары; статистикадағы нақты және қатысты шамалар;
орташа шамалар және вариация көрсеткіштері;
динамика қатарлары және олардың көрсеткіштері; статистикалық индекстер

БК 4,5
ОПД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы теории спроса и предложения;
- теорию эластичности спроса и предложения и ее практическое значение;
- теорию потребительского поведения и правила максимизации полезности;
- понятие производственной функции и ее виды, условия равновесия производителя;
- виды и содержание издержек производства, способы минимизации издержек;
- виды доходов и прибыли, основные правила максимизации доходов и прибыли;
- особенности рынков факторов производства, их факторные доходы;
- основные модели рыночных структур и особенности поведения фирм в условиях совершенной и несовершенной конкуренции;
- систему государственного регулирования рыночной экономики, ее основные цели, принципы, методы и функции
уметь:
- строить и анализировать кривые спроса и предложения;
- определять равновесную цену и равновесный объем производства;
- рассчитывать коэффициенты эластичности, отличать эластичный спрос от неэластичного;
- определять общую и предельную полезность и реальный доход потребителя;
- строить кривые безразличия и бюджетные линии потребителя;
- определять величину издержек производства, строить изокосту и изокванту;
- определять величины разных доходов фирмы, объем выпуска предприятия;
- выбирать варианты сочетания ресурсов, рассчитывать заработную плату работников;
- сравнивать результаты деятельности монополии и конкурентных рынков
Микроэкономика:
понятие микроэкономики, ее цели и задачи, объекты и субъекты микроэкономики;
понятия спроса и предложения, законы спроса и предложения, детерминанты,
влияющие на спрос и предложение, рыночное равновесие;
понятие эластичности и перекрестной эластичности, их виды, коэффициенты спроса и методы их расчета;
понятие полезности и функции полезности, предельная полезность,
кривые безразличия и бюджетные ограничения, эффекты дохода и замещения;
производственные функции, производство с одним и двумя переменными факторами, закон убывающей отдачи, эффективность производства в краткосрочном и долгосрочном периодах;
понятие общих, постоянных и переменных издержек производства, минимизация издержек в краткосрочном и долгосрочном периодах;
доход фирмы в условиях совершенной конкуренции, валовой, средний,
предельный и нормальный доходы фирмы, условия увеличения доходов;
рынки труда, капиталов и природных ресурсов, их особенности, человеческий капитал и профсоюзы,
структура рынка капиталов, особенности ренты и земельного налога;
конкуренция и рынок, поведение фирмы в условиях совершенной конкуренции, монополия и монопсония, особенности монополии, ценовая дискриминация,
особенности монополистической конкуренции, олигополия и олигопсония;
государственное регулирование экономической деятельности, антимонопольное законодательство,
государство и экономические проблемы охраны окружающей среды
БК 3,4,8
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- сущность национальной экономики, ее показатели и инструменты макроэкономики;
- систему национальных счетов и их характеристику;
- предпосылки государственного регулирования рынка, прямые и косвенные формы вмешательства государства и пределы регулирования рыночных процессов;
- источники формирования доходов населения, их виды, взаимосвязь неравенства доходов и социальной политики государства;
- особенности социальной политики РК;
- содержание экономических циклов и причины циклических колебаний, их разновидности, принципы государственного регулирования последствий экономических циклов;
- сущность безработицы и ее виды, специфику деятельности профсоюзов, основные положения Кодекса о труде РК;
- явление инфляции, ее виды и последствия, особенности антиинфляционной политики РК;
- категории совокупного спроса и предложения, их компоненты;
- сущность денежно-кредитной системы и денежно-кредитной политики, задачи Национального банка РК в регулировании денежного обращения;
- особенности потребления и склонность населения к сбережениям, инвестиции в экономику и факторы, влияющие на величину инвестиций;
- способы формирования государственных доходов и расходов, сбережений, инвестиций, займов государства, понятия государственного бюджета и государственного долга;
- факторы экономического роста и его модели, влияние производительности труда на экономический рост, регулирование экономического роста
уметь:
- проводить анализ развития экономики по данным макроэкономических показателей;
- анализировать уровень и динамику доходов населения;
- исследовать причины неравенства доходов в обществе;
- рассчитывать уровень занятости населения, проводить их анализ;
- определять равновесный уровень производства;
- анализировать воздействие совокупного спроса и предложения на динамику ВНП и уровень цен в стране;
- рассчитывать денежные агрегаты;
- определять общий спрос на деньги и его изменение при разных уровнях процентной ставки;
- анализировать влияние мировых проблем на уровень развития экономики страны
Макроэкономика:
понятие макроэкономики и макроэкономической теории,
национальная экономика и основные макроэкономические показатели,
характеристика системы национальных счетов (СНС);
роль государства в рыночной экономике, формы вмешательства государства в экономику,
экономическая эффективность и пределы государственного вмешательства в рыночные процессы;
механизм формирования доходов в рыночной экономике, система социальной защиты и ее развитие в РК;
экономический цикл и его разновидности, государственное антициклическое регулирование;
занятость и безработица, причины и типы безработицы, понятие «естественный уровень безработицы», особенности формирования рынка труда в РК;
инфляция как экономическое явление, его причины, экономические и социальные последствия инфляции,
кривая Филипса, антиинфляционная политика государства;
сущность совокупного спроса и предложения, факторы,
влияющие на них;
деньги и их функции, денежные агрегаты, денежно-кредитная политика и ее инструменты,
сущность и функции кредита, структура современной кредитной системы, регулирующая политика Национального банка Республики Казахстан;
сущность потребления и сбережений, инвестиций и их виды, факторы, влияющие на величину инвестиций;
доходы и расходы государства, государственный бюджет,
его дефицит, государственный долг и методы его погашения;
сущность экономического роста и факторы роста,
государственное регулирование экономического роста
БК 3,4,8
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- сущность современной мировой экономики;
- формы хозяйствования в мировой экономике, принципы международного разделения труда, основные категории мировой экономики;
- новые тенденции в мировом хозяйстве и в МР;
- глобальные проблемы современной мировой экономики на рубеже XXI века;
- место РК в международном разделении труда;
- сущность и конъюнктуру мирового рынка;
- особенности мировых товарных рынков, рынка рабочей силы, мирового рынка услуг;
- производственную и социально-экономическую инфраструктуру мирового рынка;
- место и роль современной промышленности в мировой экономике;
- экологические проблемы современного мира;
- природно-ресурсный потенциал мирового хозяйства;
- факторы научно-технического прогресса, влияющие на мировую экономику;
- этапы эволюции мировой валютной системы;
- роль международной трудовой миграции и мировых трудовых ресурсов;
- формы научно-технического сотрудничества и тенденции международных экономических отношений;
- формы международного движения капитала;
- теории мирохозяйственных связей, основные типы государств и их экономические объединения в мировой экономике;
- место Казахстана в мировом хозяйстве и перспективы роста экспортного потенциала
уметь:
- классифицировать страны по уровню социально-экономического развития;
- объяснять тенденции развития мировой экономики;
- определять уровень развития страны по основным показателям;
- анализировать особенности внешнеэкономической деятельности разных стран;
- определять степень влияния государств на мировую экономику;
- анализировать проблемы современной мировой экономики;
- определять численность и темпы роста населения,
- анализировать национальную валютную политику в Республике Казахстан;
- анализировать проблемы мировой экономики
Мировая экономика и международные экономические отношения:
предмет мировой экономики,
ее сущность и этапы становления, международное разделения труда, РК в международном разделении труда;
международная специализация и кооперирование производства, НТР;
сущность мирового рынка, его характеристика, структура мирового рынка; международная конкуренция, роль НТП в конкуренции, мировые рынки, перспективы РК на мировом рынке;
общее понятие отраслевой структуры и тенденции ее развития;
природно-ресурсный потенциал современного мирового хозяйства, сельскохозяйственные угодья, ресурсы лесов, ресурсы морей и океанов, атмосфера;
человеческие ресурсы, миграция населения и процесс урбанизации в мировой экономике, проблемы трудовых ресурсов в РК;
научно-технический потенциал, его роль в мировом хозяйстве, тенденции НТП;
международные экономические отношения и их современные тенденции;
проблемы мировой торговли, теории абсолютного преимущества Смита и сравнительного преимущества Риккардо,
структура и формы мировой торговли, внешняя торговля РК;
международный валютный рынок и мировая валютная система, денежно-кредитная политика и валютный курс, валютная политика в РК;
международное движение капитала, его сущность, прямые и портфельные инвестиции, ТНК и их роль на мировом рынке;
мировой кризис задолженности, платежный баланс и принципы его построения;
международная экономическая интеграция и его этапы;
международное регулирование мирохозяйственных связей;
валютно-финансовые организации в системе мирохозяйственных связей, МОТ, экономическая деятельность ООН и других международных организаций;
Казахстан в мировом сообществе, природно-ресурсный потенциал РК, перспективы роста экспортного потенциала
БК 3,4,8
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- сущность, содержание и состав финансовых ресурсов;
- особенности взаимосвязи финансов с другими экономическими категориями (ценой, ценными бумагами, кредитами и др.);
- систему и функции высших законодательных органов власти в области управления финансами;
- принципы финансовой политики РК;
- методы стратегического и оперативного управления финансами;
- формы финансирования;
- основные функции государственного бюджета;
- систему доходов и расходов государственного бюджета;
- сущность бюджетного дефицита и способы управления им;
- принципы бюджетного устройства и бюджетного процесса;
- особенности и источники ссудного капитала;
- принципы, формы, функции и виды кредита;
- принципы инвестиционной деятельности;
- порядок финансирования капитальных вложений;
- особенности рынка ценных бумаг;
- особенности страхования и страховой деятельности;
- принципы налоговой системы РК и виды налогообложения;
- причины, вызывающие  инфляцию
уметь:
- проводить взаимосвязь функций отдельных звеньев финансовой системы;
- анализировать состояние финансового рынка;
- анализировать причины бюджетного дефицита;
- рассчитывать стоимость акций и размер дивидендов;
- анализировать условия кредитоспособности организаций;
- определять платежеспособность заемщика;
- составлять и заполнять документацию по оформлению кредитов (кредитный договор, кредитное заявление);
- рассчитывать проценты по кредитам;
- рассчитывать проценты по депозитам;
- рассчитывать среднемесячные расходы домашнего хозяйства;
- рассчитывать суммы страхования и размеры страховых выплат;
- давать оценку финансовой устойчивости организации;
- рассчитывать показатели, характеризующие результаты финансово-хозяйственной деятельности организации;
- определять размеры доходов и расходов организаций различных форм собственности;
- рассчитывать темпы инфляции
Деньги, финансы, кредит:
сущность, функции и роль финансов в общественном воспроизводстве;
организация финансовой системы;
финансовая политика и финансовый механизм;
финансовый контроль;
финансы хозяйствующих субъектов;
общая характеристика государственных финансов;
налоги и организация налоговой системы;
государственные внебюджетные фонды;
сущность и функции кредита;
государственный кредит и государственный долг;
финансы домашних хозяйств;
страхование;
государственное финансовое регулирование экономики;
инвестиционная деятельность;
финансы в системе экономических связей;
инфляция и антиинфляционная политика государства;
понятие банковской системы;
понятие банковских операций;
определение кредитоспособности плательщика;
методы обеспечения возвратности кредита;
депозитные операции;
трастовые и толлинговые операции
БК 3,4,8
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- нормативно-правовые акты и инструктивные материалы по вопросам организации статистического учета и статистической отчетности;
- методологию социально-экономических фактов, обобщенных в виде статистических закономерностей;
- современные инструментарии и методы статистического наблюдения;
- систему статистических показателей;
- методологию обработки и анализа социально-экономических процессов;
- методы расчета показателей уровня жизни населения
уметь:
- применять методы и способы статистических исследований для сбора, обработки и обобщения статистических показателей;
- делать выводы и предложения для принятия управленческих решений;
- проводить аналитические работы по изучению взаимосвязи между объектами и явлениями;
- анализировать и давать оценку результатов финансово-хозяйственной деятельности организации;
- оформлять результаты сводок в виде статистических таблиц и графиков;
- анализировать динамику темпов экономического роста организации;
- проводить факторный анализ с применением индексного метода
Статистика:
предмет, объекты и методы статистики;
задачи и организация статистики в условиях рыночной экономики; статистическое наблюдение;
сводка и группировка данных статистического наблюдения;
статистические таблицы и графики;
ряды распределения; абсолютные и относительные величины в статистике;
средние величины и показатели вариации;
ряды динамики и показатели рядов динамики;
индексы

БҚ 2,3, 4,5
ЖКП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
аналитикалық геометрияны және векторлық талдау элементтерiн;
сызықтық және матрицалық теңдеулер жүйелерiн шешу әдiстерiн;
интегралдық және дифференциалдық есептеудiң негiзгi есептерiн шешу теорияларын;
экономикалық есептерді шешуге, математикалық анализ негiздерiн қолдану;
ұтымды экономикалық және өндiрiстiк есептердi шешу алгоритмдері мен әдiстерін;
сандық мәлiметтерді өңдеудi қабылдаулар мен әдiстерін
істеуі керек:
экономикалық есептерді шешуге математикалық анализбен модельдеуді, теориялық және эксперименталдi зерттеу әдiстерiн қолдану;
экономика-математикалық модельдеу көмегiмен есептерді шешу;
ұтымды шешiм негiздемесiн және алған нәтижелерге экономикалық талдау жүргiзу;
объекттердiң сандық және сапалы қатынастар өрнегi үшiн математикалық символиканы қолдану;
алған білімдерді тәжірибеде қолдану
Экономистерге арналған математика:
сызықтық және векторлық алгебра элементтерi; аналитикалық геометрия;
сызықтық және матрицалық теңдеулер жүйелерi; дифференциалдық есептеулер;
шек туралы ұғым;
экономикалық жоспарлау үшiн интегралды есептеу; экономикалық процесстердiң дифференциалдық теңдеулерi
БҚ 3,4
ЖКП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- экономикалық ақпараттардың түрлері мен мінездемелерін;
- Windows операциялық жүйесінің негізгі мінездемесін;
- файлдарды архивтеу және антивирустық бағдарламалардың берілуін;
- вирустардың анықтамаларын, вирустардың түрлерін;
- ақпараттық желілердің құрылу үрдісінің негізін;
- желілердің түрлерін; жеке желілердің мінездемелерін;
- жергілікті және жалпы желілерде жұмыс істеу тәртібін;
- MS Word мәтіндік редакторының берілуін, анықтамалары мен түсініктерін;
- Microsoft Excel кестелік процессорының берілуі мен негізгі мүмкіндіктерін, БББЖ-де қолданылатын берілгендер базасындағы негізгі түсініктерді;
- операциялардың орындалу ретін
істеуі керек:
- экономикалық ақпараттардың түрлері мен мінездемелерін анықтай алу;
- ОЖ арнаулы командаларымен жұмыс істеу, баптау;
- компьютерлерді емдеу және тестілеу, антивирустық бағдарламаларды қолдану;
жергілікті желілермен жұмыс істеу;
- жалпы және жергілікті желілерде ақпараттар алмасу;
- интернеттен ақпараттар табу;
- берілгендер базасының құжаттарын, экранды нысандарын, сұраныстарын және есептерін құруды
Экономикалық информатика және ақпараттық технологиялар:
экономикалық ақпарат және ақпараттық технологиялар;
жүйелік және сервистік бағдарламаламен қамтамасыздандыру; компьютерлік желілер;
офистық қолданбалы бағдарламалар ортасының мүмкіндігі;
Microsoft Word мәтіндік редакторы;
Microsoft Excel кестелік процессоры;
Microsoft Access берілгендер базасын басқару жүйесі

БК 2,3, 4,5
ОПД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- элементы векторного анализа и аналитической геометрии;
- методы решения систем линейных и матричных уравнений;
- теорию решения основных задач интегрального и дифференциального исчисления;
- основы математического анализа, необходимые для решения экономических задач;
- методы и алгоритмы решения оптимизационных экономических и производственных задач;
- методы и приемы обработки количественной информации
уметь:
- применять методы математического анализа и моделирования,
теоретического и экспериментального исследования для решения экономических задач;
- решать задачи с помощью экономико-математического моделирования;
- обосновывать оптимальное решение и проводить экономический анализ полученных результатов;
- использовать математическую символику
для выражения количественных и качественных отношений объектов;
- применять полученные знания на практике
Математика для экономистов:
элементы линейной и векторной алгебры; аналитическая геометрия;
системы линейных и матричных уравнений;
дифференциальные исчисления;
понятие предела;
интегральное исчисление для экономического планирования;
дифференциальные уравнения экономических процессов
БК 3,4
ОПД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- теоретические основы экономической информатики и информационных технологий;
- технологию обработки текстовых документов;
- методы обработки числовых данных;
- способы хранения и поиска данных в СУБД MS Access;
- методы создания презентации в MS Power Point;
- способы ведения архива программ и данных;
- методы и приемы антивирусной защиты информации;
- основные возможности компьютерной графики Corel Draw;
- технологии обмена данных по сети
уметь:
- работать с таблицами и графическими объектами в MS Word;
- создавать и редактировать простейшие электронные таблицы;
- применять основные операции MS Excel для решения финансово-экономических задач;
- работать в среде СУБД MS Access;
- разрабатывать презентации в MS Power Point и управлять их воспроизведением;
- работать с архивными программами;
- работать с антивирусными программами;
- создавать объекты в графическом редакторе Corel Draw;
- использовать глобальную сеть Интернет
Экономическая информатика и информационные технологии:
основные понятия экономической информатики и информационных технологий;
основные технологии обработки текстов в Microsoft Word;
электронная таблица: создание и редактирование;
использование графических возможностей табличного процессора;
применение формул и функций при решении финансово-экономических задач в Microsoft Excel;
анализ данных в электронной таблице;
создание файлов базы данных и работа с ними;
связывание и совместная работа с несколькими базами данных;
создание и редактирование экранных форм, отчетов;
проектирование приложений;
создание слайдов;
быстрое создание презентации с помощью автосодержания;
технология обработки архивов данных;
методы защиты информации;
построение графических объектов в Corel Draw;
прием и передача информации по сети

БҚ 4,5,8
ЖКП 09
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- менеджменттің негізгі анықтамасын, басқару объектілері;
- ұйымның жалпы сипаттамасы және ұйымның түрлері;
- басқару деңгейі;
- басқарушылық ойлау мектебі, басқару жолындарын іздестіру;
- ұйым орталығы;
- басқарудағы коммуникациялар элементтері, шешім қабылдау жолдары және шешім қабылдау түрлері;
- стратегиялық жоспарлаудың мәні және қызметтері;
- ұйымдағы топтардың құрылуы және тиімділігі;
- қазіргі ынталандырудың негізі, бақылау түрлері;
- еңбек ресурстарын басқару кезеңдері;
- дауларды, өзгерістерді басқару
істеуі керек:
- ұйымның ішкі және сыртқы факторларын талдау,
- ұйым қызметінің тиімділігіне ықпал ете білуді;
- ұйымның әлеуметтік және заңды жауапкершілігін ажырата білу;
- ақпаратты айырбастау тиімділігін көтеру;
- қабылданған шешімге әр түрлі тәсілдерді қолдану;
- міндеттер мен өкілеттілікті бөлістіре білу;
- SWOT-талдауды құру;
- басқару тәжрибесінде бақылау шешімін және әр түрлі ынталандыру тәсілдерін қолдану;
- еңбек ресурстарын жоспарлағанда, заңды талаптарды білу қажет, өндірістік үрдісте өнімді жобалау қажет
Менеджмент негіздері:
ұйым элементі және басқару үрдісі, басқару функциялары, этика және әлеуметтік жауапкершілік;
топтық динамика, билік және жетекшілік;
еңбек ресурстары және өндірісті басқару
БК 1,2, 4,6,7
ЖКП 010
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- маркетингті басқарудың негізі түсінігі, принциптерін, қызметтерін, концепциясын;
- маркетингтік орта;
- маркетингтік зерттеулер жүйесі, маркетингтік зерттеулер кезеңдері және маркетингтік ақпараттың негізгі әдістемесі;
- тұтынушылар тәртібінің модельдері және сатып алу тәртібінің модельдері.
- мақсатты маркетинг кезеңдері;
- тауарды қабылдау деңгейі,тауарды жіктеудің негізгі кезеңдері, тауар саясаты, жаңа тауарларды өндіру кезеңдері;
- тауарға алғашқы баға белгілеу кезеңдері, баға белгілеу әдісін таңдау,тауарға соңғы бағаны белгілеудегі негізгі факторлар, жаңа тауарға баға белгілеу кезеңдері;
- тауар қозғалысы және оның мақсаты;
- тауарлар қозғалысының кешенді құрылысы, жарнамалық ұсыныстар, өткізуді ынталандыру шараларын жасау және жүзеге асыру;
- маркетингтік жоспардың типтері, маркетингтік жоспарлау бөлімі, маркетингті бақылау типтері
істеуі керек:
- мемлекеттік статистикалық органдардың негізгі мәліметтерін және маркетингтік орта факторларын талдау;
- маркетингтік зерттеулерде ақпараттарды ішкі және сыртқы ортада пайдалану;
- маркетингтік зерттеулер кезінде жаңа ақпараттарды әртүрлі тәсілдер арқылы қолдану;
- тұтынушылар таңдауы және мінез құлқына әсер ететін факторларды талдау;
- нарықты сегменттеу принциптерін қолдану арқылы анықтау;
- тауардың өмірлік циклінің әдісін табу;
- фирманың бағалық стратегиясын анықтау;
- кештерде жүргізілген жарнаманың бюджетін есептеу
Маркетинг негіздері:
маркетингті басқару үрдісі;
нарықтық мүмкіншілікті талдау, маркетингтік орта, маркетингтік зерттеу, кәсіпорын нарығы және тұтыну нарығы;
нарықты сегменттеу, сегменттеудің принциптері және критериялары, бағдарлау стратегиясы;
маркетинг кешенін жасау, фирманың тауарлық, бағалық саясаты, ұйымдар маркетингі, тауарлар қозғалысы; халықаралық нарыққа шығу мәселелерін шешу

БК 4,5,8
ОПД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные определения менеджмента, объекты управления;
- общие характеристики организаций и виды организаций;
- уровни управления;
- «школы» управленческой мысли, подходы к управлению;
- среду организации;
- элементы и этапы процесса коммуникаций, виды решений и подходы к принятию решений;
- сущность и функции стратегического планирования;
- организацию взаимодействия и полномочия;
- подходы к формированию структуры организации;
- современные теории мотивации, виды контроля;
- этапы управления трудовыми ресурсами;
- назначение операционной системы организации и операционные функции
уметь:
- анализировать внутренние переменные и внешние факторы организации, оказывающие воздействие на эффективность ее деятельности;
- отличать юридическую и социальную ответственность организации;
- повышать эффективность информационных обменов;
- применять различные подходы к принятию решений;
- осуществлять делегирование полномочий и задач;
- осуществлять SWOT-анализ;
- применять различные модели мотивации и меры контроля в практике управления;
- учитывать юридические ограничения при планировании трудовых ресурсов,
проектировании изделий и производственных процессов
Основы менеджмента:
элементы организации и процесса управления, эволюция управленческой мысли,
социальная ответственность и этика;
связующие процессы;
функции управления;
групповая динамика и руководство;
управление производством и трудовыми ресурсами
БК 1,2, 4,6,7
ОПД 010
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия маркетинга, принципы, функции, концепции управления маркетингом;
- составляющие маркетинговой среды;
- сущность маркетинговых исследований, этапы процесса маркетинговых исследований и основные методы сбора первичной информации;
- модель поведения потребителя и модель поведения организации-потребителя;
- этапы целевого маркетинга;
- особенности товара, классификацию товара, жизненный цикл товара, этапы разработки нового товара;
- этапы, методы и стратегии ценообразования;
- основные характеристики каналов сбыта и процесса товародвижения;
- составляющие комплекса продвижения товаров, особенности и виды рекламы;
- типы планов маркетинга, разделы плана маркетинга, типы маркетингового контроля
уметь:
- анализировать факторы макросреды на основе данных государственных статистических органов;
- использовать внутренние и внешние источники вторичной информации для маркетинговых исследований;
- применять различные методы сбора первичной информации при проведении маркетинговых исследований;
- анализировать факторы, влияющие на поведение и выбор потребителя;
- определять целевой рынок с применением различных принципов сегментирования;
- находить способы продления жизненного цикла товаров;
- определять ценовые стратегии фирмы;
- рассчитывать бюджет проведения рекламных мероприятий
Основы маркетинга:
процесс управления маркетингом;
анализ рыночных возможностей, маркетинговая среда,
маркетинговые исследования, рынок предприятий и потребительские рынки;
сегментирование рынка, принципы и критерии сегментирования, стратегия позиционирования;
разработка комплекса маркетинга, товарная, ценовая политика фирмы, организация сбыта товаров, продвижение товаров;
претворение в жизнь маркетинговых мероприятий

БК2, 3,4,6
ЖКП 011
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар білуі керек:
бухгалтерлік есепті және есеп беруді ұйымдастыру сұрақтары бойынша нормативтік-құқықтық актілерді инструктивтік материалдарды;
бухгалтерлік есепті жүргізудің негізгі принциптері;
бухгалтерлік баланстың құрылымы мен мазмұны;
бухгалтерлік шоттардың құрылымы мен мазмұны;
шаруашылық операциялардың бухгалтерлік шоттарында бейнеленуі;
бухгалтерлік есеп шоттарында екі жақты жазбаның жүргізілу ережесі;
шоттарды белгіленуі және құрылымы бойынша жіктеу;
есеп регистрларының мәні және мағынасы;
түгендеуді жүргізудің тәртібі;
қаржылық есепті ұйымдастыру талаптары
істеуі керек:
шаруашылық мүліктерін құрамы және орналасуы, пайда болу көзі бойынша топтау;
бухгалтерлік есеп әдістерінің элементтерін қолдану;
бухгалтерлік балансты құру;
бухгалтерлік балансқа әсер ететін шаруашылық операциялардың типін анықтау;
шаруашылық операцияларға шоттар корреспонденциясын құру;
аналитикалық және синтетикалық шоттарды ашу;
айналым ведомосын және баланстық есепті құру;
түгендеу жүргізуді рәсімдеу және есепте олардың нәтижелерін көрсету;
нормативті актілерді және нұсқаулық материалдарды бухгалтерлік есепте және есеп беруде қолдану
Бухгалтерлік есеп негіздері:
бухгалтерлік есеп оның мәні мен мағынасы;
бухгалтерлік есеп пәні және әдістері;
ҚР бухгалтерлік есептің нормативті-құқықтық реттеу жүйелері;
бухгалтерлік есептің негізгі принциптері;
бухгалтерлік баланс және есеп беру;
шаруашылық операциялардың әсерінен баланстың өзгеруінің типтері;
бухгалтерлік есептің шоттары және екі жақты жазба;
синтетикалық және аналитикалық шоттар;
бухгалтерлік есептің шот жоспары және жіктелуі;
құжаттау және түгендеу;
бухгалтерлік есептің есеп регистрлары және нысандары;
ҚР-да бухгалтерлік есептің ұйымдастырылуы
БК 1,5,8
ЖКП 012
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- шаруашылық қызметті іске асырумен байланысты қоғамдық қатынастарды құқықтық реттеудің ерекшеліктерін;
- шаруашылық қызметті реттеуде мемлекеттің ролін;
- кәсіпкерлік қызмет туралы ҚР нормативті-құқықтық базасын;
- кәсіптік қызметтің ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын;
- кәсіптік қызметтің мүліктік негізін;
- кәсіпкерлік дауларды шешуді, кәсіпкерлердің қызығушылығы мен құқығын,кәсіпкерлік қызметті қорғауды қамтамасыз ететін құқықтық негіздерді;
- шаруашылық қызметті реттеудің азаматтық-құқықтық көзі ретінде іскерлік айналымдарының дәстүрлерін;
- заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлердің банкротқа ұшырауын реттеу ерекшеліктерін;
- заңды тұлғалардың түрлерін, кәсіпкерлік қызметтің субъектілерін;
- кәсіпкерлік қызметте ғана қолданылатын азаматтық құқық объектілерін;
- азаматтық құқыққа қиянат жасаудың формасы ретінде арам ниетті бәсекелестік пен монополистік қызметтің ерекшелігін;
- коммерциялық кәсіпкерлік қағидаларын;
- жеке меншіктік құқықтық ерекшеліктер мен шаруашылық қызмет субъектілерінің басқа да заттық құқықтарын;
- тек мүліктік құқықты (жеке меншік)және кәсіпкерлік қызметте пайдаланатын (ноу-хау) жаңалықты;
- шаруашылық қызметтері келісім-шарттарының негізгі түрін;
- кәсіпкерлік қызметтегі келісім шарт бойынша міндеттемелердің ерекшеліктерін (жеткізу, топтастыру, кәсіпорынды сату немесе жалға алу, лизинг, мердігерлік құрылыс және т.б.);
- қаржылық, валюта нарығы мен құнды қағаздар нарығындағы құқықтың реттеу жүйесін;
- бюджетке төленетін салық түрлері мен басқа да міндетті төлемдерін;
- шаруалардың қызметтегі салық айналасының қағидаларын
істеуі керек:
- қажетті нормативтік-құқықтың құжаттарды пайдалануды;
- келісімшартты, наразылықты, арызды жаза білуді;
- азаматтық, кәсіпкерлік және еңбек құқығына сай өз құқығын қорғауды;
- қызметтің (әрекетсіз болудың) салдары мен нәтижесін құқықтық көзқараспен талдауды және бағалауды;
- кәсіпкерлік қызмет саласында қоғамдық қатынастарды реттеумен байланысты мәселелерді шешуді
Шаруашылық қызметті құқықтық реттеу:
шаруашылық құқық құқықтық нормалардың кешені ретінде;
шаруашылық қарым-қатынастың субъектілері;
заңды тұлға;
заңды тұлғаны құру;
заңды тұлғаның құқықтық мәртебесі;
шаруашылық бірлестігі және қоғам;
қарапайым бірлестік түріндегі бірлескен кәсіпкерлік қызмет;
акционерлік қоғам;
франчайзинг;
шаруашылық құқықтық қатынастағы заттық және міндетті құқықтар;
жеке меншік және басқа да заттық құқықтарға ие болу және тоқтату;
міндеттерді орындау;
өнімдерді сертификаттау;
шаруашылық келісімшарты;
көпшілік келісімшарты;
біріктіру келісімшарты;
алдын ала жасалған келісімшарт;
үшінші тұлғаның пайдасына жасалған келісімшарт;
сыртқы сауда келісімшарты;
шаруашылық қызметіндегі келісімшарттың негізгі түрлері;
салық экономикалық және құқықтық категория ретінде;
салықтың заңдылық белгілері;
салық айналымының функциясы;
салық жүйесінің құқықтық базасы

БК 2,3, 4,6
ОПД 011
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- нормативно-правовые акты и инструктивные материалы по вопросам организации бухгалтерского учета и отчетности;
- основные принципы ведения бухгалтерского учета;
- содержание и структуру бухгалтерского баланса;
- понятие, формы и виды отчетности;
- строение и содержание бухгалтерских счетов;
- порядок отражения хозяйственных операций на счетах бухгалтерского учета;
- правила ведения двойной записи на счетах бухгалтерского учета;
- классификацию счетов по назначению и структуре;
- сущность и значение учетных регистров;
- виды бухгалтерской документации, ее значение и правила хранения;
- порядок проведения инвентаризации;
- требования к организации финансового учета
уметь:
- группировать имущество хозяйствующего субъекта по составу, размещению и источникам образования;
- применять элементы метода бухгалтерского учета;
- составлять бухгалтерский баланс;
- определять типы изменений в балансе организации под влиянием хозяйственных операций;
- составлять корреспонденцию счетов по хозяйственным операциям;
- открывать и вести учет на синтетических и аналитических счетах;
- составлять оборотные ведомости и балансовую отчетность;
- составлять первичные и сводные бухгалтерские документы;
- проводить инвентаризацию, оформлять и отражать в учете результаты инвентаризации;
- применять нормативно-правовые акты и инструктивные материалы по вопросам организации бухгалтерского учета и отчетности
Основы бухгалтерского учета:
бухгалтерский учет его сущность и значение;
предмет и метод бухгалтерского учета;
нормативно-правовое регулирование системы бухгалтерского учета в РК;
основные принципы бухгалтерского учета;
бухгалтерский баланс и отчетность;
типы изменений в балансе под влиянием хозяйственных операций;
счета бухгалтерского учета и двойная запись;
синтетические и аналитические счета;
классификация и план счетов бухгалтерского учета;
документация и инвентаризация;
учетные регистры и формы бухгалтерского учета;
организация бухгалтерского учета в Республике Казахстан
БК 1,5,8
ОПД 012
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- специфику правового регулирования общественных отношений, связанных с осуществлением хозяйственной деятельности;
- нормативно-правовую базу РК о предпринимательской деятельности;
- организационно-правовые формы предпринимательской деятельности;
- имущественные основы предпринимательской деятельности;
- виды юридических лиц, субъектов предпринимательской деятельности;
- особенности права частной собственности и других вещных прав субъектов хозяйственной деятельности;
- основные виды договоров хозяйственной деятельности;
- особенности договорных обязательств предпринимательской деятельности (поставка, контрактация,
продажа или аренда предприятия, лизинг, строительный подряд и др.)
уметь:
- использовать необходимые нормативно-правовые документы;
- составлять договора, претензии, иски;
- защищать свои права в соответствии гражданским, предпринимательским и трудовым правом;
- анализировать и оценивать результаты и последствия деятельности (бездействия) с правовой точки зрения;
- решать вопросы, связанные с регулированием общественных отношений в сфере предпринимательской деятельности
Праворегулирование хозяйственной деятельности:
хозяйственное право как комплекс правовых норм;
субъекты хозяйственных правоотношений;
юридическое лицо;
правовой статус юридических лиц;
вещные и обязательственные права в хозяйственных правоотношениях;
приобретение и прекращение права собственности и других вещных прав;
исполнение обязательств;
хозяйственный договор;
публичный договор;
договор присоединения;
предварительный договор;
договор в пользу третьего лица;
основные виды договоров хозяйственной деятельности

БҚ 2,3
ЖКП 013
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
Қазақстан Республикасының салық қызметінің мәселелерін, салық саясатының қажеттілігін, салық салу механизмін;
нарық қатынасы жағдайындағы салық жүйесінің принциптерін және салық функцияларын;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасын;
салық органдарының ұйымдастыру жұмыстарын;
әрекеттегі салық түрлерін және бюджетке төленетін басқа да салық төлемдерін;
есеп беруді құрастыруды
істеуі керек:
теориялық білімін практикада қолдана алу;
ұйымдарда құжаттық тексерістерді жүргізу;
акт жазу және оны іАҚе асыру
Салық және салық салу:
салықтың экономикалық мәні мен атқаратын қызметі;
салық жүйесі; акциздер;
қосылған құн салығы; корпорациялық табыс салығы;
жеке табыс салығы; жер қойнауын пайдаланушыларға салық салу;
әлеуметтік салық;
жер салығы;
көлік құралдары салығы;
мүлік салығы;
арнаулы салық режимдері;
басқа да міндетті төлемдер;
мемлекеттік салық жүйесін ұйымдастыру және оның функциялары
БҚ 2,4
ЖКП 014
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- банк ісінің пайда болуы және даму тарихы;
- Қазақстанның банк жүйесі;
- Ұлттық Банк құрылымы және органдары;
- банктерді қалыптастыру;
- Қазақстан Республикасының қазіргі уақыттағы банк жүйесі, коммерциялық банктің ұйымдастырушылық жүйесі;
- Ұлттық Банктің пассивті және активті операциялары;
- мемлекеттің ақша-несие саясатының негізгі бағыттары;
- есептік-кассалық операциялары;
- қолма-қолсыз есеп айырысуды ұйымдастыру;
- банкаралық есеп айырысуды ұйымдастыру;
- банктік несиелеу;
- несиелендіру қағидалары;
- қаржылық және коммерциялық несие;
- лизингтік және ипотекалық операциялар;
- коммерциялық банктің дәстүрлі емес операциялары;
- коммерциялық банктің валюталық операциялары;
- коммерциялық банктің табысы, шығыны және пайдасы;
- коммерциялық банктің өтімділік мәселесі;
- банктік инновациялар;
- банк кәсіпкерлігіндегі электрондық инновациялар;
- банк маркетингі;
- банктің негізгі операциялары;
- банк тұтынушыларының мүддесін қорғау механизмдері
істеуі керек:
- меншіктік бойынша несиелік ресурстарға мінездеме беру;
- несиелік ресурстарды дұрыс орналастыру мен қалыптастыруға иемдену;
- белгілі бір кезеңде банктің қаржылық қызметінің нәтижелерін анықтау;
- банктің нормативті құжаттарын игеру;
- банкке ақшалай қаражаттарды тарту бойынша міндеттемелердің жеке түрлерін рәсімдеу;
- операциямен жүзеге асырудың ретін анықтайтын банктің нормативтік құжаттарын меңгеру;
- салымдарды қабылдау, қайтару бойынша операцияларды рәсімдеу;
- сомма бойынша сыйақы есептеу;
- салымдардың құрылымына және санасына талдау жасау;
- банктің кассалық операцияларын жүргізу;
- тұтынушылармен есеп айырысу және кассалық қызмет көрсетулерді келісім шартпен рәсімдеу;
- қарыздық операциялардың экономикалық мазмұнын игеру және оларды атаулы шоттар бойынша көрсете білу;
- қарыз алушыны несиелендіру жобасы бойынша құжаттарды рәсімдеу және бағалау;
- несие қабілеттілікті бағалау, талдау;
- несиелік келісім шарт жасау;
- ұзақ мерзімді несие алу үшін құжаттар рәсімдеу;
- несиені өтеудің кезеңін анықтау, мерзімдерін есептеу;
- несиені өтеу бойынша міндеттемелерді рәсімдеу;
- қарыз алушыға тұтынушылық несие беру мүмкіндіктерін анықтау;
- төлеу қабілеттілікті есептеу;
- несие беру бойынша құжаттарды рәсімдеу;
- мерзімді міндеттемелерді рәсімдеу;
- лизингтік келісімшарт рәсімдеу;
- төлем жүйесінің үздіксіз, тиімді қызмет етуін қамтамасыз етудің жолдарын іздестіру;
- қарыз алушының қаржылық жағдайын бағалау;
- операцияның күнделігіне және атаулы шотқа ақшалай қаражаттарды қабылдау операцияларын жазу;
- экономикалық мазмұны бойынша активтерді топтастыру
Банк ісі:
банктік қызмет;
Қазақстан Республикасындағы банк жүйесінің даму тарихы;
Қазақстан Республикасындағы қазіргі уақыттағы банк жүйесі;
Ұлттық банк құрылымы;
экономикалық ақша-несие саясаты және оның тәсілдері мен құралдары;
банктің меншікті капиталы;
тартылған қаражаттар;
коммерциялық банктің пассивті операциялары;
активті операциялар;
коммерциялық банктің кассалық және жұмыс істейтін активтері, активтерді олардың нысандары бойынша топтастыру;
мемлекеттің банк жүйесінің өтімділігіне әсер ететін факторлар;
коммерциялық банктің пайыздық тәуекелі, басқару мәні және ерекшеліктері;
Қазақстан Республикасы заңнамасындағы банктік құқықтың көздері;
коммерциялық банкті басқарудың жоғарғы органдары;
несиенің қайтарымдылығын қамтамасыз етудің тәсілдері;
банк аралық несие мәні және түрлері;
банкаралық несиелеуді ұйымдастыру;
банктің депозиттік қызмет көрсетулері (салымдар);
есептік-төлем және кассалық операциялар;
банктің несиелік қызметі;
сенімді банкті таңдау

БК 2,3
ОПД 013
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- задачи налоговой службы Республики Казахстан;
- механизм налогообложения в условиях рыночных отношений;
- принципы налогообложения и функции налогов;
- налоговое законодательство Республики Казахстан;
- виды налогов и других обязательных платежей в бюджет;
- учет начислений и уплаты налоговых платежей в бюджет;
- порядок их исчисления и сроки уплаты;
- порядок составления деклараций и предоставления их в налоговые органы
уметь:
- исчислять налоги;
- составлять расчеты всех видов налогов и других обязательных платежей;
- составлять налоговые декларации и налоговую отчетность;
- вести контроль за полнотой исчисления налогов и перечислений в бюджет в установленные сроки
Налоги и налогообложение:
экономическая сущность налогов;
налоговая система РК;
налоговое регулирование в РК;
корпоративный подоходный налог;
индивидуальный подоходный налог;
социальный налог;
налог на добавленную стоимость;
акцизы;
налог на имущество;
налог на транспортные средства;
земельный налог;
фиксированный налог
налог на игорный бизнес
специальные платежи и налоги недропользователей;
единый земельный налог;
специальные налоговые режимы;
другие обязательные платежи
БК 2,4
ОПД 014
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные направления государственной денежно-кредитной политики;
- структуру и органы Нацбанка;
- систему пассивных и активных операций Нацбанка;
- методы организации безналичных расчетов;
- виды нетрадиционных операций;
- виды рассчетно-кассовых операций;
- систему доходов, расходов и прибыли коммерческих банков;
- проблемы ликвидности в коммерческих банках;
- основные виды банковских операций и услуг;
- принципы банковского кредитования;
- методы организации межбанковских расчетов;
- систему лизинговых и ипотечных операций;
- основы депозитной политики;
- электронные новации в банковском бизнесе;
- виды банковских инноваций
уметь:
- ориентироваться в нормативно-правовых документах, регламентирующих банковскую деятельность;
- оформлять операции по приему, выдаче и переводу вкладов;
- характеризовать кредитные ресурсы по праву их собственности;
- оформлять отдельные виды обязательств по привлечению денег в банк;
- отражать на лицевых счетах ссудные операции;
- оформлять договора о расчетно-кассовом обслуживании клиентов;
- проводить кассовые банковские операции;
- анализировать структуру вкладов и их качество;
- начислять вознаграждения по вкладам;
- составлять кредитный договор;
- оформлять документы на получение долгосрочного кредита;
- анализировать и давать оценку кредитоспособности заемщика;
- анализировать структуру вкладов и их качество
Банковское дело:
современная банковская система РК, структура Национального банка;
денежно-кредитное регулирование экономики, его методы и инструменты;
собственный капитал банка, достаточность собственного капитала;
привлеченные средства;
пассивные операции коммерческого банка;
внедепозитные операции коммерческого банка;
активные операции;
группировка активов по их назначению, кассовые и работающие активы коммерческого банка;
факторы, влияющие на ликвидность банковской системы страны;
процентный риск коммерческого банка: сущность и особенности управления;
принципы банковского кредитования;
способы обеспечения возвратности кредитов;
организация межбанковского кредитования;
сущность и виды банковских кредитов;
вклады, депозитные услуги банка;
электронные банковские услуги

БҚ 3,5,8
АП 00
Арнайы пәндер
«Бухгалтер-ревизор (аудитор)» біліктілігі
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- бухгалтерлік есептің түрін және әдістерін;
- ҚР бухгалтерлік есеп жүйесін реттеуші нормативтік – құқықтық базасын;
- қаржылық есептілік пен бухгалтерлік есепті ұйымдастырудың халықаралық және ұлттық стандарттарының талаптарын;
- бухгалтерлік есептің типтік үлгі шот жоспарын;
- ұйымның есептік және салықтық саясатын әзірлеу тәртібін;
- шаруашылық әрекеттерді құжатпен рәсімдеу тәртібін;
- есептік тіркелімдерді құрудың талаптарын;
- ұйымның қаржылық есептілігін құрудың тәртібі мен талаптарын;
- активтер, капитал және міндеттемелер түсінігі мен жіктелуін;
- активтер, капитал және міндеттемелері есебін жүргізудің талаптарын;
- өндірістік шығындардың түсінігі, жіктелуі және өндіріс есебінің ерекшеліктері;
- негізгі және негізгі емес қызметтерден алынған табысты есептеу тәртібін;
істеуі керек:
- бухгалтерияның түрлі бөлімдерінің есебін жүргізу;
- бухгалтерлік есепті жүргізу ережесіне сәйкес ұйымның мүлкі, міндеттемелері және капитал есебінің алғашқы құжаттарын рәсімдеу;
- бухгалтерлік есептің әр түрлі нысандарының есептік тіркемелерінде алғашқы құжаттар негізінде шоттар сәйкестігін құру;
- ұйымның мүлігі, есеп айырысу мен міндеттемелеріне түгендеуді жүргізу;
- басқару есебі есепшілерінің қызметін атқару;
- өнімнің (жұмыстың, қызметтің) өзіндік құнын калькуляциялау мен шығындар есебінің әдістерін ажырата білу;
- өнімнің(жұмыстың, қызметтің) өзіндік құнын есептей білу;
- өндіріс шығындарының есебін жүргізе білу;
- дайын өнім мен оны сату есебін жүргізе білу;
- кезең шығындарының есебін жүргізу;
- қаржылық қорытындыны анықтау мен меншікті капитал есебін жүргізу;
- қаржылық, статистикалық, салықтық және басқадай есептілікті қағаздық және электрондық нұсқада дайындау
Қаржылық есеп:
ҚР бухгалтерлік есептің жүйесін нормативтік – құқықтық реттеу;
бухгалтерлік есепті ұйымдастырудың жалпы мәселелері;
бухгалтерлік есептің мәні, түрі;
басқару есебі есеп бөлімі мамандарының қызметтері;
меншікті капитал есебі;
негізгі құралдардың есебі;
материалдық емес активтер мен олардың амортизациясының есебі;
инвестициялар есебі;
тауарлық–материалдық қорлар есебі;
ақшалай қаражаттар есебі;
дебиторлық берешектер есебі;
шаруашылық субъектісінің міндеттемелер есебі;
еңбек және жалақы есебі;
дайын өнім мен оны сату шығындарының есебі;
негізгі және негізгі емес қызметтердің табысы мен шығындарының есебі;
кезең шығындарының есебі;
кәсіпорынның сыртқы экономикалық қызметінің есебі;
қаржылық есептілік;
баланстан тыс шоттардағы әрекеттердің есебі;
өндіріс шығындарының есебі;
өнімнің (жұмыстың, қызметтің) өзіндік құнын калькуляциялау;
өндірістік кәсіпорындардың бухгалтерлік есебінің ерекшеліктері;
өндірістік кәсіпорындарының жалпы табысын анықтау, есебін жүргізу

БК 3,5,8
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация «Бухгалтер-ревизор (аудитор)»
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды и методы бухгалтерского учета;
- нормативно-правовую базу, регламентирующую систему бухгалтерского учета в РК;
- требования международных и национальных стандартов к организации бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
- Типовой план счетов бухгалтерского учета;
- порядок разработки учетной и налоговой политики организации;
- порядок документального оформления хозяйственных операций;
- требования к составлению учетных регистров;
- порядок и требования к составлению финансовой отчетности организации;
- понятие и классификацию активов, капитала и обязательств;
- требования к ведению учета активов, капитала и обязательств;
- понятие и классификацию производственных затрат и особенности их учета;
- методы калькулирования себестоимости;
- особенности учета готовой продукции;
- порядок составления расчета доходов от основной и неосновной деятельности
уметь:
- вести учет на различных участках бухгалтерии;
- оформлять первичные бухгалтерские документы по учету движения имущества организации, обязательств, капитала в соответствии с Правилами ведения бухгалтерского учета;
- составлять учетные регистры и корреспонденцию счетов на основании первичных бухгалтерских документов используя различные формы бухгалтерского учета;
- проводить инвентаризацию имущества, расчетов и обязательств организации;
- выполнять функции работников управленческой бухгалтерии;
- различать методы учета затрат и калькулирования себестоимости продукции (работ, услуг);
- рассчитывать себестоимость продукции (работ, услуг);
- вести учет затрат на производство;
- вести учет готовой продукции и ее реализации;
- вести учет расходов периода;
- определять финансовый результат и вести учет собственного капитала;
- составлять финансовую, статистическую, налоговую и иную отчетность на бумажных и электронных носителях информации
Финансовый учет:
нормативно-правовое регулирование системы бухгалтерского учета в РК;
общие вопросы организации бухгалтерского учета;
бухгалтерский учет и его виды;
функции работников управленческой бухгалтерии;
учет собственного капитала;
учет основных средств;
учет нематериальных активов и их амортизация;
учет инвестиций;
учет товарно-материальных запасов;
учет денежных средств;
учет дебиторской задолженности;
учет обязательств хозяйствующих субъектов;
учет труда и его оплаты;
учет готовой продукции, товаров и расходов, связанных с их реализацией;
учет доходов и расходов от основной и неосновной деятельности;
учет расходов периода;
учет внешнеэкономической
деятельности предприятия;
финансовая отчетность;
учет операций на забалансовых счетах;
учет затрат на производство;
калькулирование себестоимости продукции (работ, услуг);
особенности бухгалтерского учета на промышленных предприятиях;
определение и учет валового дохода промышленных предприятий

БҚ1,7
КҚ 7
АҚ 2,3 4,8
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде
білім алушылар
білуі керек:
- кәсіпорын экономикасын
- қаржылық талдаудың әдістері мен тәсілдерін;
- ұйымның қаржылық тұрақтылығының көрсеткіштерін;
- табыстылықтың абсолютті және қатысты көрсеткіштерін;
- ұйымның іскерлік белсенділігі мен қызметінің тиімділігін анықтаушы көрсеткіштерді;
- кәсіпорынның банкротқа ұшырау ықтималдығы мен кәсіпкерлік тәуекелді бағалау әдістерін
істеуі керек:
- ұйымның қаржылық тұрақтылығының көрсеткіштеріне талдау жүргізу;
- ұйымның төлем қабілеттілігін анықтаушы көрсеткіштерді есептеу;
- ұйымның өтімділігінің көрсеткіштерін есептеу;
- табыстылықтың қатысты және абсолютті көрсеткіштерін есептеу;
- ұйымның іскерлік белсенділігі мен қызметінің тиімділігін сипаттаушы көрсеткіштерді бағалау;
- ұйымның банкрот болу ықтималдығын және кәсіпкерлік тәуекелділікті болжау;
- ұйымның қаржылық жағдайының нәтижесіне баға беріп, негізделген қорытынды жасау
Қаржы есебін талдау:
ұйымның қаржылық жағдайын талдаудың пәні мен міндеттері;
қаржылық талдаудың әдістері мен тәсілдері;
қаржылық талдаудың ақпараттық базасы;
ұйымның қаржылық тұрақтылығын талдау;
баланс активтерінің құрамы мен құрылымының динамикасын талдау;
ұйымның төлем қабілеттілігін талдау;
ұйымның өтімділігін талдау;
ұйымның несиеге қабілеттілігін талдау;
ұйым табыстылығының қатысты және абсолютті көрсеткіштерін талдау;
ұйымның іскерлік белсенділігін және қызметінің тиімділігін талдау;
ұйымның банкротқа ұшырау ықтималдығы мен кәсіпкерлік тәуекелділікті талдау
БҚ 3,4
КҚ 8
АҚ 7
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде
білім алушылар
білуі керек:
- есеп пен есептіліктерді ұйымдастыруда заңнамалық және нұсқаулық материалдарды;
- экономикалық талдау мен қаржы есебін талдаудың әдістері мен тәсілдерін;
- экономикалық талдаудың ақпараттандыру құралдарын;
- меншікті капиталды пайдалану мен қарыз капиталды тарту тәртібін;
- ұйымның қаржы-шаруашылық қызметін сипаттаушы көрсеткіштерді есептеу формуласын;
- талдамалық процедурасын жүргізу әдістемесін;
- талдау нәтижесі бойынша қорытынды жасау тәртібін;
- ұйымның қаржылық тұрақтылығын анықтаушы көрсеткіштерді есептеу әдістемесін
істеуі керек:
- экономикалық талдау әдістері мен тәсілдерін тәжірибеде қолдануды;
- өнімді өндіру мен өткізуді сипаттаушы көрсеткіштерді есептеу;
- негізгі қорларды пайдалану тиімділігін есептеу;
- еңбек ресурстарын пайдалану тиімділігін есептеу;
- шығындар мен өнімнің өзіндік құнына талдау жүргізу;
- ұйым қызметін объективті бағалау;
- ұйымның қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижесін бағалау және негізделген қорытынды жасау
Экономикалық талдау:
экономикалық талдау пәні және міндеттері;
экономикалық талдаудың әдістері мен міндеттері;
экономикалық талдаудың ақпаратпен қамтамасыз ету:
өнімді өндіру мен өткізуді талдау;
еңбек ресурстарын пайдалануды талдау;
өнім ассортименті мен құрылымын талдау;
өнімнің өзіндік құны мен шығындарды талдау;
ұйым пайдасын талдау
БҚ 3,4
КҚ 8
АҚ 7
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде
білім алушылар
білуі керек:
- аудиттің мәнін, атқаратын қызметін, құрамын және қағидаларын;
- аудиторлық қызметті реттеуші заңнамалық және нормативті-құқықтық актілерді;
- аудитті ұйымдастыру мен өткізу кезеңдерін;
- айналымнан тыс активтер аудитінің әдістемесін;
- тауарлы-материалдық қорлардың аудитінің ерекшеліктерін;
- ақша қаражаттарының аудит жүргізу әдістемесін;
- меншікті капитал аудитін бірізділікпен жүргізуді;
- міндеттемелер аудитін жүргізу әдістемесін;
- өнімді өткізуден түскен табысты тексеру әдістемесін;
- ұйымның қаржылық жағдайының аудит жүргізу әдістемесін
істеуі керек:
- аудиторлар этикасы Кодексінің ережелерін қатаң сақтау;
- тексеру пәні мен объектісіне байланысты аудиттің мақсаты мен міндеттерін анықтау;
- аудит стандарттарын тәжірибеде қолдану;
- ішкі және сыртқы аудиттердің ерекшеліктерін ажырату;
- формалды, арифметикалық, логикалық талдау әдістерді құжаттарды тексеру барысында қолдану;
- аудит бағдарламасы мен жалпы жоспарды құру;
- аудит жүргізуге келісім-шартты құру;
- инвентаризация жүргізу;
- ұйымның қаржы есебіне талдау жүргізу және негізделген қорытынды жасау
Аудит:
аудиттің мәні және нарықтық экономикада атқаратын ролі;
аудит пәні және міндеттері;
аудиттің құқықтық негізі мен субъектілері;
аудиторлық қызметтің этикалық нормалары;
аудит түрлері және олардың сипаты;
аудиттің әдістері мен тәсілдері;
аудиттің мәлімет көзі;
аудитті ұйымдастыру және оның орындалу тәртібі;
ұзақ мерзімді активтер аудиті;
ағымдағы активтер аудиті;
қысқа мерзімді инвестициялар мен ақша қаражаттарының аудиті;
меншікті капитал аудиті;
міндеттемелер аудиті;
шығындар мен табыстар аудиті;
ұйымның қаржылық жағдайының аудиті

БК 1,7
ПК 7
СК 2,3 4,8
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- экономику производства анализируемого предприятия;
- методы и приемы финансового анализа;
- показатели финансовой устойчивости организации;
- относительные и абсолютные показатели доходности;
- показатели, характеризующие деловую активность и эффективность деятельности организации;
- методы оценки вероятности возникновения банкротства и предпринимательского риска организации
уметь:
- анализировать показатели финансовой устойчивости организации;
- рассчитывать показатели платежеспособности организации;
- производить расчет относительных и абсолютных показателей доходности;
- оценивать деловую активность и эффективность деятельности организации;
- прогнозировать вероятность возникновения банкротства и предпринимательского риска организации;
- делать обоснованные выводы и оценки о результатах финансового положения организации
Анализ финансовой отчетности:
предмет и задачи анализа финансового положения организации;
методы и приемы финансового анализа;
информационное обеспечение финансового анализа;
анализ финансовой устойчивости организации;
анализ динамики состава и структуры активов баланса;
анализ платежеспособности организации;
анализ ликвидности организации;
анализ кредитоспособности организации;
анализ показателей доходности организации;
анализ деловой активности и эффективности деятельности организации;
анализ вероятности возникновения потенциального банкротства и предпринимательского риска организации
БК 3,4
ПК 8
СК 7
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- законодательные и инструктивные материалы по вопросам организации учета и отчетности;
- методы и приемы экономического анализа и анализа финансовой отчетности;
- средства информационного обеспечения экономического анализа;
- порядок привлечения заемных и использование собственных средств
- формулы расчета аналитических показателей, характеризующих финансово-хозяйственную деятельность организации;
- методику проведения аналитических процедур;
- порядок составления выводов и заключений по результатам анализа;
- методику расчета относительных показателей, характеризующих финансовую устойчивость организации
уметь:
- применять методы и приемы экономического анализа;
- исчислять показатели, характеризующие производство и реализацию продукции;
- рассчитывать показатели эффективности использования основных фондов;
- рассчитывать показатели использования трудовых ресурсов;
- проводить анализ затрат и себестоимости продукции;
- объективно оценивать деятельность организации;
- делать обоснованные выводы и оценки о результатах финансово-хозяйственной деятельности организации
Экономический анализ:
предмет и задачи экономического анализа;
методы и приемы экономического анализа;
информационное обеспечение экономического анализа;
анализ производства и реализации продукции;
анализ эффективности использования основных фондов;
анализ использования трудовых ресурсов;
анализ структуры и ассортимента продукции;
анализ затрат и себестоимости продукции;
анализ прибыли организации
БК 3,4
ПК 8
СК 7
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
сущность, функции, компоненты и принципы аудита;
- законодательные и нормативно-правовые акты, регулирующие аудиторскую деятельность;
- последовательность организации и этапы проведения аудита;
- методику аудита внеоборотных активов;
- состав товарно-материальных запасов и методы их проверки;
- последовательность проведения аудита денежных средств и инвестиций;
- последовательность проведения аудита собственного капитала;
- методику проведения аудита обязательств;
- методику проведения проверки дохода от реализации продукции (работ, услуг);
- методику проведения аудита финансового положения организации
уметь:
- соблюдать Кодекс этики аудиторов;
- определять цели и задачи аудита в зависимости от предмета и объекта проверки;
- применять стандарты аудита;
- отличать особенности внутреннего и внешнего аудита;
- применять методы формальной, арифметической и логической проверок документов;
- составлять договора на проведение аудита, общий план и программу аудита;
- проводить инвентаризацию;
- проводить анализ финансовой отчетности;
- осуществлять проверки учетных регистров и первичной документации;
- проводить аудит финансового положения хозяйствующего субъекта
Аудит:
сущность аудита, его роль в условиях рыночной экономики;
предмет и задачи аудита;
правовые основы и субъекты аудита;
основные элементы теории аудита;
этические нормы аудиторской деятельности;
виды аудита, их характеристика;
методы и приемы аудита;
информационное обеспечение аудита;
организация проведения аудита, его основные этапы;
аудит долгосрочных активов;
аудит текущих активов;
аудит краткосрочных финансовых инвестиций и денежных средств;
аудит собственного капитала;
аудит обязательств;
аудит расходов и доходов;
аудит финансового положения организации;
консалтинговая деятельность аудиторских фирм

БҚ 1,2,7
КҚ 1,2,3,4 ,5,6,9
АҚ 1,2,3,4 ,5,6, 8,9
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде
білім алушылар
білуі керек:
кәсіпкерліктің әр түрлі нысандарының қызмет ету мен ұйымдастыруға байланысты заң актілерін;
заңды тұлға ұғымы;
ұйымды басқару тетігі, басқарудың өндірістік және ұйымдастыру құрылымын;
бәсекенің түрлерін;
кәсіпкерлік түрлері, кәсіпкерліктің біріккен нысандары;
коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдардың ұйымдастыру-құқықтық нысандары, олардың ерекшеліктері;
жоспарлаудың әдістері мен түрлері;
негізгі капиталдың құрамды элементтері, айналым құралдарының құрамымен құрылымы;
өндірістік бағдарламаны құрудың қағидалары мен кезеңдері;
еңбекке ақы төлеудің тарифтік жүйесінің элементтері, тарифсіз еңбек ақы төлеу жүйесінің ерекшеліктері;
өнімді өндіруге кеткен шығындарды жіктеу, өзіндік құн түрлері;
ұйымның қаржылық нәтижесінің қалыптасу тәртібі
істеуі керек:
- ұйымның өндірістік құрылымы, ұйымдастыру құрылымын жетілдіру мен өнім сапасын арттыру жолдарын іздестіру;
- амортизацияны есептеудің әртүрлі әдістерін қолдану;
- негізгі қорлар мен айналым құралдарын пайдалану тиімділігін сипаттайтын көрсеткіштерді есептеу;
- инвестициялық жобаларды бағалаудың әртүрлі әдістерін қолдану;
- ұйымның өндірістік бағдарламасының көрсеткіштерін есептеу;
- еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін есептеу;
- жұмысшылардың кесімді және мерзімді еңбекке ақы төлеу нысандарын қолдану;
- өнімнің өзіндік құнының калькуляциясын жүргізу;
- көтерме және бөлшек сауда бағасын есептеу;
- ұйымның өндірістік және қаржылық жағдайын сипаттайтын экономикалық көрсеткіштерін есептеу
Ұйым экономикасы:
нарықты экономика жағдайындағы ұйым және оның қызметін жоспарлау;
ұйымның бизнес-жоспары;
ұйымның инвестициялық қызметі, күрделі салымдардың тиімділігі көрсеткіштерін есептеу;
ұйымның өндірістік қуаттылығы;
ұйымның ресурстары және оларды пайдалану көрсеткіштері;
ұйымның өндірістік қызметі;
еңбек өнімділігі, еңбекке ақы төлеу мен мөлшерлеу;
ұйымның өндірістік және басқа да шығындары;
ұйымның өтімділігі және оны талдау;
ұйымның шаруашылық қызметінің қаржылық нәтижесі;
ғылыми-техникалық прогресстің экономикалық тиімділігі және оның көрсеткіштері;
ұйымның баға саясаты және оны жүзеге асыру;
ұйымның бәсеке қабілеттілігі және тауардың сапасы
БҚ 3,4
КҚ 8
АҚ 7
«Экономист-бухгалтер» біліктілігі
АП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- бухгалтерлік есептің түрін және әдістерін;
- ҚР бухгалтерлік есеп жүйесін реттеуші нормативтік – құқықтық базасын;
- қаржылық есептілік пен бухгалтерлік есепті ұйымдастырудың халықаралық және ұлттық стандарттарының талаптарын;
- бухгалтерлік есептің типтік үлгі шот жоспарын;
- ұйымның есептік және салықтық саясатын әзірлеу тәртібін;
- шаруашылық әрекеттерді құжатпен рәсімдеу тәртібін;
- есептік тіркелімдерді құрудың талаптарын;
- ұйымның қаржылық есептілігін құрудың тәртібі мен талаптарын;
- активтер, капитал және міндеттемелер түсінігі мен жіктелуін;
- активтер, капитал және міндеттемелері есебін жүргізудің талаптарын;
- өндірістік шығындардың түсінігі, жіктелуі және өндіріс есебінің ерекшеліктері;
- негізгі және негізгі емес қызметтерден алынған табысты есептеу тәртібін;
істеуі керек:
- бухгалтерияның түрлі бөлімдерінің есебін жүргізу;
- бухгалтерлік есепті жүргізу ережесіне сәйкес ұйымның мүлкі, міндеттемелері және капитал есебінің алғашқы құжаттарын рәсімдеу;
- бухгалтерлік есептің әр түрлі нысандарының есептік тіркемелерінде алғашқы құжаттар негізінде шоттар сәйкестігін құру;
- ұйымның мүлігі, есеп айырысу мен міндеттемелеріне түгендеуді жүргізу;
- басқару есебі есепшілерінің қызметін атқару;
- өнімнің (жұмыстың, қызметтің) өзіндік құнын калькуляциялау мен шығындар есебінің әдістерін ажырата білу;
- өнімнің(жұмыстың, қызметтің) өзіндік құнын есептей білу;
- өндіріс шығындарының есебін жүргізе білу;
- дайын өнім мен оны сату есебін жүргізе білу;
- кезең шығындарының есебін жүргізу;
- қаржылық қорытындыны анықтау мен меншікті капитал есебін жүргізу;
- қаржылық, статистикалық, салықтық және басқадай есептілікті қағаздық және электрондық нұсқада дайындау
Қаржылық есеп:
ҚР бухгалтерлік есептің жүйесін нормативтік – құқықтық реттеу;
бухгалтерлік есепті ұйымдастырудың жалпы мәселелері;
бухгалтерлік есептің мәні, түрі;
басқару есебі есеп бөлімі мамандарының қызметтері;
меншікті капитал есебі;
негізгі құралдардың есебі;
материалдық емес активтер мен олардың амортизациясының есебі;
инвестициялар есебі;
тауарлық–материалдық қорлар есебі;
ақшалай қаражаттар есебі;
дебиторлық берешектер есебі;
шаруашылық субъектісінің міндеттемелер есебі;
еңбек және жалақы есебі;
дайын өнім мен оны сату шығындарының есебі;
негізгі және негізгі емес қызметтердің табысы мен шығындарының есебі;
кезең шығындарының есебі;
кәсіпорынның сыртқы экономикалық қызметінің есебі;
қаржылық есептілік;
баланстан тыс шоттардағы әрекеттердің есебі;
өндіріс шығындарының есебі;
өнімнің (жұмыстың, қызметтің) өзіндік құнын калькуляциялау;
өндірістік кәсіпорындардың бухгалтерлік есебінің ерекшеліктері;
өндірістік кәсіпорындарының жалпы табысын анықтау, есебін жүргізу

БК 1,2,7
ПК 1,2,
3,4,
5,6,9
СК 1,2, 3,4, 5,6, 8,9
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- законодательные акты по вопросам организации и функционирования предпринимательства в его различных формах;
- понятие юридического лица;
- механизм управления организацией, производственную и организационную структуры управления;
- основные типы конкуренции;
- виды предпринимательства, ассоциативные формы предпринимательства;
- организационно-правовые формы коммерческих и некоммерческие организаций, их особенности;
- методы и виды  планирования;
- составные элементы основного капитала, состав и структуру оборотных средств;
- принципы и этапы разработки производственной программы;
- элементы тарифной системы оплаты труда, особенности бестарифной системы оплаты труда;
- классификацию затрат на производство, виды себестоимости;
- порядок формирования финансовых результатов организации
уметь:
- искать пути совершенствования производственной структуры организации, организационной структуры управления, повышения качества продукции;
- применять различные методы расчета амортизации;
- рассчитывать показатели эффективности использования основных фондов и оборотных средств;
- применять различные методы оценки инвестиционных проектов;
- рассчитывать показатели производственной программы организации;
- рассчитывать показатели производительности труда;
- применять сдельную и повременную форму оплаты труда работников;
- производить калькуляцию себестоимости продукции;
- рассчитывать оптовую и розничную цены;
- рассчитывать экономические показатели, характеризующие производственное и финансовое состояние организации
Экономика организации:
организация в условиях рыночной экономики и планирование ее деятельности;
бизнес-план организации; инвестиционная деятельность организации, расчет показателей эффективности капитальных вложений;
ресурсы организации и показатели их использования; производственная деятельность организации;
производительность, оплата и нормирование труда;
издержки организации;
финансовые результаты хозяйственной деятельности организации
БК 3,4
ПК 8
СК 7
Квалификация «Экономист-бухгалтер»
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды и методы бухгалтерского учета;
- нормативно-правовую базу, регламентирующую систему бухгалтерского учета в РК;
- требования международных и национальных стандартов к организации бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
- Типовой план счетов бухгалтерского учета;
- порядок разработки учетной и налоговой политики организации;
- порядок документального оформления хозяйственных операций;
- требования к составлению учетных регистров;
- порядок и требования к составлению финансовой отчетности организации;
- понятие и классификацию активов, капитала и обязательств;
- требования к ведению учета активов, капитала и обязательств;
- понятие и классификацию производственных затрат и особенности их учета;
- методы калькулирования себестоимости;
- особенности учета готовой продукции;
- порядок составления расчета доходов от основной и неосновной деятельности
уметь:
- вести учет на различных участках бухгалтерии;
- оформлять первичные бухгалтерские документы по учету движения имущества организации, обязательств, капитала в соответствии с Правилами ведения бухгалтерского учета;
- составлять учетные регистры и корреспонденцию счетов
на основании первичных бухгалтерских документов используя различные формы бухгалтерского учета;
- проводить инвентаризацию имущества, расчетов и обязательств организации;
- выполнять функции работников управленческой бухгалтерии;
- различать методы учета затрат и калькулирования себестоимости продукции (работ, услуг);
- рассчитывать себестоимость продукции (работ, услуг);
- вести учет затрат на производство;
- вести учет готовой продукции и ее реализации;
- вести учет расходов периода;
- определять финансовый результат и вести учет собственного капитала;
- составлять финансовую, статистическую, налоговую и иную отчетность на бумажных и электронных носителях информации
Финансовый учет:
нормативно-правовое регулирование системы бухгалтерского учета в РК;
общие вопросы организации бухгалтерского учета;
бухгалтерский учет и его виды;
функции работников управленческой бухгалтерии;
учет собственного капитала;
учет основных средств;
учет нематериальных активов и их амортизация;
учет инвестиций;
учет товарно-материальных запасов;
учет денежных средств;
учет дебиторской задолженности;
учет обязательств хозяйствующих субъектов;
учет труда и его оплаты;
учет готовой продукции, товаров и расходов, связанных с их реализацией;
учет доходов и расходов от основной и неосновной деятельности;
учет расходов периода;
учет внешнеэкономической деятельности предприятия;
финансовая отчетность;
учет операций на забалансовых счетах;
учет затрат на производство;
калькулирование себестоимости продукции (работ, услуг);
особенности бухгалтерского учета на промышленных предприятиях;
определение и учет валового дохода промышленных предприятий

БҚ 1,5,8
ЖКП 012
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- шаруашылық қызметті іске асырумен байланысты қоғамдық қатынастарды құқықтық реттеудің ерекшеліктерін;
- шаруашылық қызметті реттеуде мемлекеттің ролін;
- кәсіпкерлік қызмет туралы ҚР нормативті-құқықтық базасын;
- кәсіптік қызметтің ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын;
- кәсіптік қызметтің мүліктік негізін;
- кәсіпкерлік дауларды шешуді, кәсіпкерлердің қызығушылығы мен құқығын,кәсіпкерлік қызметті қорғауды қамтамасыз ететін құқықтық негіздерді;
- шаруашылық қызметті реттеудің азаматтық-құқықтық көзі ретінде іскерлік айналымдарының дәстүрлерін;
- заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлердің банкротқа ұшырауын реттеу ерекшеліктерін;
- заңды тұлғалардың түрлерін, кәсіпкерлік қызметтің субъектілерін;
- кәсіпкерлік қызметте ғана қолданылатын азаматтық құқық объектілерін;
- азаматтық құқыққа қиянат жасаудың формасы ретінде арам ниетті бәсекелестік пен монополистік қызметтің ерекшелігін;
- коммерциялық кәсіпкерлік қағидаларын;
- жеке меншіктік құқықтық ерекшеліктер мен шаруашылық қызмет субъектілерінің басқа да заттық құқықтарын;
- тек мүліктік құқықты (жеке меншік)және кәсіпкерлік қызметте пайдаланатын (ноу-хау) жаңалықты;
- шаруашылық қызметтері келісім-шарттарының негізгі түрін;
- кәсіпкерлік қызметтегі келісім шарт бойынша міндеттемелердің ерекшеліктерін (жеткізу, топтастыру, кәсіпорынды сату немесе жалға алу, лизинг, мердігерлік құрылыс және т.б.);
- қаржылық,валюта нарығы мен құнды қағаздар нарығындағы құқықтың реттеу жүйесін;
- бюджетке төленетін салық түрлері мен басқа да міндетті төлемдерін;
- шаруалардың қызметтегі салық айналасының қағидаларын
істеуі керек:
- қажетті нормативтік-құқықтың құжаттарды пайдалануды;
- келісімшартты, наразылықты, арызды жаза білуді;
- азаматтық, кәсіпкерлік және еңбек құқығына сай өз құқығын қорғауды;
- қызметтің (әрекетсіз болудың) салдары мен нәтижесін құқықтық көзқараспен талдауды және бағалауды;
- кәсіпкерлік қызмет саласында қоғамдық қатынастарды реттеумен байланысты мәселелерді шешуді
Шаруашылық қызметті құқықтық реттеу:
шаруашылық құқық құқықтық нормалардың кешені ретінде;
шаруашылық қарым-қатынастың субъектілері;
заңды тұлға;
заңды тұлғаны құру;
заңды тұлғаның құқықтық мәртебесі;
шаруашылық бірлестігі және қоғам;
қарапайым бірлестік түріндегі бірлескен кәсіпкерлік қызмет;
акционерлік қоғам;
франчайзинг;
шаруашылық құқықтық қатынастағы заттық және міндетті құқықтар;
жеке меншік және басқа да заттық құқықтарға ие болу және тоқтату;
міндеттерді орындау;
өнімдерді сертификаттау;
шаруашылық келісімшарты;
көпшілік келісімшарты;
біріктіру келісімшарты;
алдын ала жасалған келісімшарт;
үшінші тұлғаның пайдасына жасалған келісімшарт;
сыртқы сауда келісімшарты;
шаруашылық қызметіндегі келісімшарттың негізгі түрлері;
салық экономикалық және құқықтық категория ретінде;
салықтың заңдылық белгілері;
салық айналымының функциясы;
салық жүйесінің құқықтық базасы

БК 1,5,8
ОПД 012
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- специфику правового регулирования общественных отношений,
связанных с осуществлением хозяйственной деятельности;
- роль государства в регулировании хозяйственной деятельности;
- нормативно-правовую базу РК о предпринимательской деятельности;
- организационно-правовые формы предпринимательской деятельности;
- имущественные основы предпринимательской деятельности;
- правовые основы обеспечения защиты предпринимательской деятельности,
прав и интересов предпринимателей, разрешения предпринимательских споров;
- обычаи делового оборота как источник гражданско-правового регулирования хозяйственной деятельности;
- особенности регулирования несостоятельности (банкротства)
индивидуальных предпринимателей и юридических лиц;
- виды юридических лиц, субъектов предпринимательской деятельности;
- объекты гражданских прав, используемые исключительно
в предпринимательской деятельности;
- особенности монополистической деятельности и недобросовестной
конкуренции как формы злоупотребления
гражданскими правами;
- принципы коммерческого представительства;
- особенности права частной собственности и других
вещных прав субъектов хозяйственной деятельности;
- исключительные имущественные права (интеллектуальная собственность)
и ноу-хау, используемые в предпринимательской деятельности;
- основные виды договоров хозяйственной деятельности;
- особенности договорных обязательств предпринимательской деятельности (поставка, контрактация,
продажа или аренда предприятия, лизинг, строительный подряд и др.);
- систему правового регулирования финансовых, валютных рынков и рынка ценных бумаг;
- виды налогов и других обязательных платежей в бюджет;
- принципы налогообложения хозяйственной деятельности
уметь:
- использовать необходимые нормативно-правовые документы;
- составлять договора, претензии, иски;
- защищать свои права в соответствии гражданским, предпринимательским и трудовым правом;
- анализировать и оценивать результаты и последствия
деятельности (бездействия) с правовой точки зрения;
- решать вопросы, связанные с регулированием общественных отношений
в сфере предпринимательской деятельности
Праворегулирование хозяйственной деятельности:
хозяйственное право как комплекс правовых норм;
субъекты хозяйственных правоотношений;
юридическое лицо;
создание юридического лица;
правовой статус юридических лиц;
хозяйственные товарищества и общества;
совместная предпринимательская деятельность в форме простого товарищества;
акционерное общество;
франчайзинг;
вещные и обязательственные права в хозяйственных правоотношениях;
приобретение и прекращение права собственности и других вещных прав;
исполнение обязательств;
сертификация продукции;
хозяйственный договор;
публичный договор;
договор присоединения;
предварительный договор;
договор в пользу третьего лица;
внешнеторговый договор;
основные виды договоров хозяйственной деятельности;
налог как экономическая и правовая категория;
юридические признаки налога;
функции налогообложения;
правовая база налоговой системы

БҚ 3,4
КҚ 2,3,4,5 ,6,7, 8,9
АҚ 2,3, 7,8,9
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 27-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0600000 – Метрология, стандарттау және сертификаттау
Мамандығы: 0601000 – Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)
Біліктілігі: 060101 3 – Стандарттау технигі
Оқыту түрі: күндізгі

БК 3,4
ПК 2,3, 4,5, 6,7, 8,9
СК 2,3, 7,8,9
Приложение 27
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 0600000 – Метрология, стандартизация и сертификация
Специальность: 0601000 – Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)
Квалификация: 060101 3 - Техник по стандартизации
Форма обучения: очная

Біліктілігі: 070502 2 - Жер асты тау-кен жұмысшысы*;
070503 2 - Бекітуші*;
070505 2 - Бұрғылау қондырғысының машинисі*;
070506 2 - Жер асты қондырғысының машинисі*;
070507 2 - Тау-кен қазбаларын жөндейтін жұмысшысы*;
070510 2 - Жерасты тау-кен монтажшысы*;
070512 1 - Шам жасаушы*;
070515 1 - Скреперлік шығыр машинисі*;
070516 1 - Өрттің алдын алу және оны сөндіру жөніндегі тау-кен жұмысшысы*.
Оқыту түрі: күндізгі

Квалификации: 070502 2 - Горнорабочий подземный*;
070503 2 - Крепильщик*;
070505 2 - Машинист буровой установки*;
070506 2 - Машинист подземных установок*;
070507 2 - Горнорабочий по ремонту горных выработок*;
070502 2 - Горнорабочий подземный*;
070510 2 - Горномонтажник подземный*;
070512 1 - Ламповщик*;
070515 1 - Машинист скреперной лебедки*;
070516 1 - Горнорабочий по предупреждению и тушению пожаров*.
Форма обучения: очная

132
ҚА
қорытынды аттестаттау
31
КДДБ
кәсіби дайындығының деңгейін бағалау және біліктілікті иемдену *******
5
Міндеттік оқытуға қорытынды сағаттар
2880
К 00
Оқу жылы бойынша оқу тобына берілетін 100 сағаттан артық емес консультациялар
200
Ф 00
Аптасына 4 сағаттан артық емес факультативтік сабақтар
232
Барлығы
432
Қорытынды
3312
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 33-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні:
0700000 - Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0705000 - Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу
Біліктілігі:
белгіленген деңгейге:
070502 2 - Жер асты тау-кен жұмысшысы;
070503 2 - Бекітуші;
070505 2 - Бұрғылау қондырғысының машинисі,
070506 2 - Жер асты қондырғысының машинисі,
070507 2 - Тау-кен қазбаларын жөндейтін жұмысшысы,
070510 2 - Жерасты тау-кен монтажшысы,
070512 1 - Шам жасаушы,
070515 1 - Скреперлік шығыр машинисі,
070516 1 - Өрттің алдын-алу және оны сөндіру жөніндегі тау-кен жұмысшысы.
жоғары деңгейге: 070501 2 - Тау-кен қазба машиналарының машинисі,
070502 2 - Жер асты тау-кен жұмысшысы;
070503 2 - Бекітуші;
070504 2 - Тазарту забойының кен жұмысшысы,
070505 2 - Бұрғылау қондырғысының машинисі,
070506 2 - Жер асты қондырғысының машинисі,
070507 2 - Тау-кен қазбаларын жөндейтін жұмысшысы,
070508 2 - Дизельпоезд машинисі,
070509 2 - Электровоз машинисі,
070510 2 - Жерасты тау-кен монтажшысы,

132
ИА
итоговая аттестация
31
ОУПП
оценка уровня профессиональной подготовленности
и присвоение квалификации *******
5
Итого на обязательное обучение
2880
К 00
Консультации не более 100 часов на учебную группу
на учебный год
200
Ф 00
Факультативные занятия не более 4 часов в неделю
232
Всего
432
Итого
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 33
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0700000 - Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность: 0705000 - Подземная разработка месторождений полезных ископаемых
Квалификации:
для установленного уровня: 070502 2 - Горнорабочий подземный;
070503 2 - Крепильщик, 070505 2 - Машинист буровой установки, 070506
2 - Машинист подземных установок,
070507 2 - Горнорабочий по ремонту горных выработок, 070510 2 -
Горномонтажник подземный,
070512 1 - Ламповщик, 070515 1 - Машинист скреперной лебедки,
070516 1 - Горнорабочий по предупреждению и тушению пожаров,
для повышенного уровня: 070501 2 - Машинист горных выемочных машин;
070502 2 - Горнорабочий подземный, 070503 2 - Крепильщик, 070504 2 -
Горнорабочий очистного забоя,
070505 2 - Машинист буровой установки, 070506 2 - Машинист подземных
установок,
070507 2 - Горнорабочий по ремонту горных выработок, 070508 2 -
Машинист дизельпоезда,
070509 2 - Машинист электровоза, 070510 2 - Горномонтажник подземный,

1440
К 00
Оқу жылы бойынша оқу тобына берілетін 100 сағаттан артық емес консультациялар
60
Ф 00
Аптасына 4 сағаттан артық емес факультативтік сабақтар
60
Барлығы
120
Қорытынды
1560
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 36-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0700000 - Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0705000 - Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу
Біліктілігі:
белгіленген деңгейге: 070502 2 - Жер асты тау-кен жұмысшысы,
070503 2 - Бекітуші,
070505 2 - Бұрғылау қондырғысының машинисі,
070506 2 - Жер асты қондырғысының машинисі,
070507 2 - Тау-кен қазбаларын жөндейтін жұмысшысы,
070510 2 - Жер асты тау-кен монтажшысы,
070512 1 - Шам жасаушы, 070515 1 - Скреперлік шығыр машинисі,
070516 1 - Өрттің алдын-алу және оны сөндіру жөніндегі тау-кен жұмысшысы;
жоғары деңгейге:
070501 2 - Тау-кен қазба машиналарының машинисі,
070502 2 - Жер асты тау-кен жұмысшысы,
070503 2 - Бекітуші,
070504 2 - Тазарту забойының кен жұмысшысы, 070505 2 - Бұрғылау қондырғысының машинисі,
070506 2 - Жер асты қондырғысының машинисі,
070507 2 - Тау-кен қазбаларын жөндейтін жұмысшысы,
070508 2 - Дизельпоезд машинисі,
070509 2 - Электровоз машинисі,

1440
К 00
Консультации не более 100 часов на учебную
группу на учебный год
60
Ф 00
Факультативные занятия не более 4 часов в неделю
60
Всего
120
Итого
1560
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 36
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0700000 - Геология, горнодобывающая
промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность: 0705000 - Подземная разработка месторождений полезных
ископаемых
Квалификации:
для установленного уровня: 070502 2 - Горнорабочий подземный,
070503 2 - Крепильщик, 070505 2 - Машинист буровой установки,
070506 2 - Машинист подземных установок,
070507 2 - Горнорабочий по ремонту горных выработок,
070510 2 - Горномонтажник подземный,
070512 1 - Ламповщик, 070515 1 - Машинист скреперной лебедки
070516 1 - Горнорабочий по предупреждению и тушению пожаров
для повышенного уровня: 070501 2 - Машинист горных выемочных машин,
070502 2 - Горнорабочий подземный,
070503 2 - Крепильщик, 070504 2 - Горнорабочий очистного забоя,
070505 2 - Машинист буровой установки,
070506 2 - Машинист подземных установок,
070507 2 - Горнорабочий по ремонту горных выработок,
070508 2 - Машинист дизельпоезда, 070509 2 - Машинист электровоза,

300
Ф 00
Аптасына 4 сағаттан артық емес факультативтік сабақтар
340
Барлығы
640
Қорытынды
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 38-қосымша
0705000 – «Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары белгіленген деңгей
Оқу мерзімі: 1 жыл 10 ай
Индекс
Пәндер мен кәсіби
модульдердің оқу циклдері
Пәндер мен кәсіби модульдер бөлімдерінің атауы
Қалыптастыру құзыретінің коды
ЖБП 00
Жалпы білім пәндері
БҚ 1.1
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы:
- іскерлік қазақ тілі негізін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды білуі керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен); оқылатын мәтінді талдау; монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу істеуі керек
Кәсіби қазақ тілі (оқудың қазақ тілінде жүрмейтін топтарында): қазақ тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен); кәсіби қарым-қатынас; тілді дамыту.
БҚ 1.8
ЖГП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы:
- іскерлік орыс тілінің негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды білуі керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен); оқылатын мәтінді талдау; монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу істеуі керек
Кәсіби орыс тілі (оқудың орыс тілінде жүрмейтін топтарында): орыс тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен); кәсіби қарым-қатынас; тілді дамыту
БҚ 1.8
ЖГП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы:
- кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды білуі керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен) істеуі керек
Кәсіби шетел тілі: кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал; тіл қызметінің және әр түрлі түрлерін және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде); кәсіби-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.

300
Ф 00
Факультативные занятия не более 4 часов
в неделю
340
Всего
640
Итого
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 38
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0705000 – «Подземная разработка месторождений полезных ископаемых» установленного уровня
Срок обучения: 1 год 10 месяцев/10 месяцев
Индекс
Учебные циклы дисциплин
и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и
разделов профессиональных модулей
Код
формируе-
мой
компетен-
ции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
БК 1.1
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основы делового казахского языка;
- профессиональную лексику;
- грамматический материал по специальности;
уметь:
-читать и переводить (со словарем)
тексты профессиональной направленности;
анализировать прочитанный текст;
вести монологическую и диалогическую речь.
Профессиональный казахский язык
(в группах с неказахским языком обучения):
cинтаксис казахского языка;
терминология по специальности;
техника перевода (со словарем)
профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение;
развитие речи.
БК 1.8
ОГД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основы делового русского языка;
- профессиональную лексику
- грамматический материал по специальности;
уметь:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
анализировать прочитанный текст;
вести монологическую и диалогическую речь.
Профессиональный русский язык
(в группах с нерусским языком обучения):
синтаксис русского языка;
терминология по специальности;
техника перевода (со словарем)
профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение;
развитие речи.
БК 1.8
ОГД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности,
необходимый для профессионального общения;
уметь:
- читать и переводить
(со словарем) профессионально-ориентированные тексты.
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности
и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально-ориентированных текстов.

БҚ 1.8
ЖГП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- тарихи деректердің алу көздерін;
- ерте заманнан осы күнге дейінгі адамзаттың тарихи даму жолын.
істеуі керек:
- тарихи оқиғаның мазмұның жеткізуді;
- картамен жұмысты;
- тарихи ақпаратты талдауды;
- тарихи мәселелерде пікір-таласқа қатыса алуды.
Қазақстан тарихы
Қазақстан мемлекетінің қалыптасуының негізгі деректері мен үдірістері; Қазақстанның ерте заманнан осы күнге дейінгі тарихының жүйелілігі; Қазақстанның негізгі кезеңдерінің хронологиялық кестесі; Қазақстан тарихының кезеңдері.
БҚ 2.2
ЖГП 0.3/0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін; дене тәрбиесінің мазмұны мен ұйымдастырылу формаларын; дұрыс тамақтану принциптерін білуі керек;
әр түрлі дене тәрбиесі жаттығуларын орындау және спорттың жеке түрлері бойынша нормативтерді тапсыру істеуі керек
Дене тәрбиесі: маманды дайындаудағы дене шынықтырудың ролі; дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
БҚ 1.9
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы ұғымдарды:
- конфуциандылықты, даосизмді, ежелгі Қытай өнерін;
- Ежелгі Үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның басты жетістіктерін;
- ислам пайда болуын, оның ерекшеліктерін, басты догмаларын;
- христиан білімінің негізгі принциптерін және оның құнды бағыттарын;
- Ашель мәдениетінің ерекшеліктері - әдебиетінің дамуы, пәлсапасы;
- көшпенділердің өмірі және құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасырдағы қазақ этнасының мәдени негізі туралы;
- Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне түрк және араб мәдениетінің ықпалы туралы;
- білім, ғылым және мәдениеттің дамуының басты кезеңдері және материалдық негізін білуі керек;
- ежелгі Азия мәдениетінің ерекшеліктерін аша білу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдану;
- көшпенділердің материалды және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсете білу істеуі керек
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі ролі туралы; мәдениеттің құрылуы; мәдениет және өркениет; Конфуций және Дао мәдениетінің түрі; мәдениеттің Үнді-буддалық түрі;
Ислам мәдениетінің әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс Европа мәдениеті және оның қазіргі кезеңдегі дүние жүзінің дамуына ықпалы; Африка мәдениетінің ерекшеліктері мен бірегейлігі; көшпенділік өркениетінің ерекшеліктері мен бірегейлігі; орта ғасыр дәуіріндегі Қазақстан мәдениеті; XVII-XIX ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрлері; XX-ғасырдағы Қазақстан мәдениеті; қазіргі замандағы мәдениет.

БК 1.8
ОГД.03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- различные типы исторических источников;
- исторические пути развития человечества с древности до нашего времени.
уметь:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- анализировать историческую информацию;
- участвовать в дискуссиях по историческим проблемам.
История Казахстана
Основные факты, процессы и явления, становление Казахстана.
Системность истории Казахстана с древности до наших дней.
Хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана.
Периодизацию истории Казахстана.
БК 2.2
ОГД 0.3/0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
содержание и формы организации физического воспитания;
принципы правильного питания;
уметь:
выполнять различные физические упражнения и
сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста;
социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
основы физического и спортивного самосовершенствования.
БК 1.9
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
Понятия:
- конфуцианство, даосизм, искусство Древнего Китая,
- особенности древне-индийской культуры и ее основные достижения;
- возникновение ислама, его особенности,
основные догматы;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- особенности ашельской культуры – развитие литературы, философии.
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
- основные периоды и материальные основы развития образования, науки и культуры;
уметь:
- раскрыть особенности
культуры древней Азии
-свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников,
ее место в общественной культуре.
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества;
становление культуры;
культура и цивилизация;
конфуцианско-даосистский
тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры; христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;
культурные традиции казахов в период ХVII-ХIХ веков;
культура Казахстана в ХХ в. – современная культура.

БҚ 1.2
ӘЭП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы:
- әлемнің пәлсапалық діни және ғылыми көрінісі, адам өмірінің мәні туралы;
- ғылымның және ғылыми таным ролін, оның құрылымын, түрлері және әдістерін, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы білуі керек;
- адамның тәртібіндегі саналы және санасыз мінез-құлығын, санасының мәнін анықтай алу;
- адамдар арасындағы қарым-қатынасының өнегелік нормаларын реттей алу істеуі керек
Философия негіздері:
пәлсапа пәнінің қызметі мен функциялары; материализм және идеализм - пәлсапаның басты сұрағы; әлемдік пәлсапалық ойдың басты белгілері; адам табиғаты және оның тіршілік ету мәні: адам және Құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның еркіндігі мен жауапкершілігі; құндылықтардың акмеологиясы және табиғатты; адами таным және қызметі; ғылым және оның ролі; ғаламдық мәселелер алдындағы адамзат.
БҚ 1.2
ӘЭП 0.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы:
- саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы ұғымдарды;
- биліктің бөліну принциптерін;
- саяси партияларды қоғамдық ұйымдардан айыра білуді;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік қарым-қатынас туралы білуі керек;
- үкімет маңыздылығын, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынас және процестерді (Қазақстанда және тұтас дүние жүзінде) аша білу;
- қоғам мен тұлғаның дамуы және қызмет етуінің заңдылықтарын айыру істеуі керек
Саясаттану және әлеуметтану негіздері;
саясаттану пәні, саяси үкімет және билік қарым-қатынастары; мемлекет – саяси жүйенің басты институты; саяси жүйе және саяси тәртіп, саяси партия және қоғамдық ұйымдар; көппартиялық; сыртқы және ішкі саясат; Қазақстандағы билікті ұйымдастыру;
әлеуметтану ғылым ретінде: әлеуметтанудағы кластық және стратификациялық көзқарастар; тұлға ролі және оның мінез-құлқы.
БҚ 1.2
ӘЭП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайын;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономикалық негіздерді, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясатты білуі керек;
- өз кәсіби қызметінде бағыт алу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану істеуі керек
Экономика негіздері:
мақсаттары, басты ұғымдары, қызметі, мәні, принциптері; меншік формалары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрі, олардың басты сатылары, мазмұны; стратегиялық жоспарлануы; жоспарларды экономикалық негіздеу әдістері және болжауды әзірлеу; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынымы тауарларын және қызметінің нарықтық жағдайларын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ 1.3,
1.4
ЖКП 0.0
Жалпы кәсіптік пәндер

БК 1.2
СЭД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-о философском, религиозном и научном видении мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания,
его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять сущность сознания,
сознательное и безсознательное в его поведении
-нравственные нормы отношений между людьми.
Основы философии:
Философия, предмет, функции;
материализм и идеализм –
как основной вопрос философии;
основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования: человек и Бог;
человек и вселенная;
человек, общество, цивилизация, культура;свобода и ответственность личности;
акмеология и природа ценностей;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
БК 1.2
СЭД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- понятии политических
системы политических режимов;
-о принципе разделения власти;
- различать политические партии от общественных организации.
- представление о социальной структуре, социальном взаимодействий;
уметь:
-выявлять сущность власти,
субъекты политики, политические отношения и процессы
(в Казахстане и в мире в целом);
-различать закономерности развития и функционирования общества и личности.
Основы политологии и социологии:
предмет политологии политическая власть и властные отношения;
государство – главный институт политической системы;
политическая система и политический режим, политическая партия и общественные объединения;
многопартийность;
внутренняя и внешняя политика;
организация власти в Казахстане;
социология как наука;
классовый и стратификационный подходы в социологии;
роль личности и ее социальное поведение.
БК 1.2
СЭД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной,
социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации
в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг;
рыночная инфраструктура.
БК 1.3,
1.4
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины

ЖКП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
сызбаларды рәсімдеу ережелерін; көріністердің сызбада орналасуын; сызбадағы проекциялық көріністерін; қималарды және тіліктерді; алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды білуі керек;
жабдықтарға қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу; машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау істеуі керек
Сызу:
сызбаларды рәсімдеу ережелері; сызбалардағы геометриялық құрылулар; сызбалардағы проекциялық көріністер; бір және үш жазықтыққа тік бұрышты проекциялау, қарапайым геометриялық фигуралардың изометриялық және диаметриялық проекциялары; сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы; геометриялық фигуралардың жаймалары; сызбалардағы көріністердің орналасуы; қималар мен тіліктер; тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлерінің, қималар мен тіліктерінің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау; машинажасау сызуы; металды конструкциялардың қарапайым сызбасын оқу; алмалы-салмалы қосылымдар; алынбайтын-салынбайтын қосылымдар; құрастыру сызбасы; жұмыс сызбасы; бөлшек эскизі; бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
БҚ 1.1
ЖКП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
машиналар мен механизмдер жіктеуін; бөлшектерді қосу түрлерін; айналу қозғалысының беріліс түрлерін; деформацияның негізгі түрлерін; шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін білуі керек;
бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу; беріліс сандарын анықтау; серпімділік пен кернеуінің ішкі және сыртқы күштерін айыру қолынан келуі керек
Техникалық механика негіздері:
механизмдер мен машиналар жіктеуі; механизмдер бөліктері; механизмдер кинематикасы (механизм және машина, кинематикалық жұптар және тізбектер, кинематикалық жұптар типтері);
бөлшектер мен жиналмалы бірліктер: жіктелуі, арналуы және оларға қойылатын талаптар; бөлшектерді қосу түрлері (алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын); айналу қозғалысының беріліс механизмдері; айналу қозғалысы берілісінің түрлері (механикалық, белдікті, фрикционды, тісті, тізбекті, бұрамалы): арнауы, сипаты, құрылымы, белгіленуі және кинематикалық схемасы; беріліс саны;
абсолюттік қатты дене; деформацияның негізгі түрлері және олардағы кернеулерді бөлу; сыртқы күштер және олардың түрлері; серпімділік пен кернеудің ішкі күштері; істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулер.
БҚ 1.8
ЖКП 0.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
электрлік және магниттік тізбектерін; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін; магнитті тізбектерін; электрлік құрылғыларын; электр қуатының өндірілуін, таратылуын және қолданылуын; электржетекті және электравтоматиканы білуі керек;
электржабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмысты жүргізуге арналған электр схемаларын оқу; электржабдықтары жұмысын бақылау мақсатында электр өлшеу аспаптарын қолдану істеуі керек
Электртехника электроника неіздерімен
электрлік және магнитті тізбектер; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектері; электрлік құрылғылар, электрөлшеу аспаптары; электронды аспаптар мен құрылғылар; трансформаторлар; электрлік машиналар мен аппараттар; электр қуатын өндіру, тарату және қолдану; электр станциялары, желілері және электрқуатымен қамтамасыз ету; электржетек және электроника.

ОПД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-правила оформления чертежей; расположение изображений на чертежах;
проекционные изображения на чертежах; сечения и разрезы;
разъемные и неразъемные соединения;
уметь:
-читать простейшие чертежи для выполнения работ по обслуживанию и ремонту оборудования;
выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
Черчение:
правила оформления чертежей;
геометрические построения на чертежах;
проекционные изображения на чертежах;
прямоугольное проецирование на одну и три плоскости,
изометрические и диаметрические проекции простейших геометрических фигур;
чертеж и изометрическая проекция детали;
развертки геометрических фигур;
расположение изображений на чертежах;
сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов,
сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях;
машиностроительное черчение;
чтение простейших чертежей металлических конструкций;
разъемные соединения;
неразъемные соединения;
сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали,
деталирование по сборочному чертежу.
БК 1.1
ОПД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию машин и механизмов;
виды соединений деталей;
виды передач вращательного движения;
основные виды деформаций;
действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения;
уметь:
различать детали и сборочные единицы; определять передаточное число;
различать внешние и
внутренние силы упругости и напряжения.
Основы технической механики:
классификация механизмов и машин;
звенья механизмов; кинематика механизмов (механизм и машина, кинематические пары и цепи, типы кинематических пар);
детали и сборочные единицы; классификация, назначение и требования к ним;
виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения);
механизмы передачи вращательного движения;
виды передач вращательного движения
(механические, ременные,
фрикционные, зубчатые, цепочные, червячные):
назначение,
характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема;
передаточное число;
абсолютно твердое тело;
основные виды деформации и распределение напряжения при них;
внешние силы и их виды;
внутренние силы упругости и напряжения;
действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения.
БК 1.8
ОПД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока;
магнитные цепи; электрические устройства;
производство, распределение и использование электроэнергии;
электропривод и электроавтоматику;
уметь:
-читать электросхемы для ведения работ по обслуживанию электооборудования;
пользоваться электроизмерительными приборами с целью наблюдения за работой электрооборудования.
Электротехника с основами электроники:
электрические и магнитные цепи;
электрические цепи переменного тока;
электрические устройства;
электроизмерительные приборы; электронные приборы и устройства;
трансформаторы;
электрические машины и аппараты; производство, распределение, использование электроэнергии;
электрические станции, сети и электроснабжение;
электропривод и электроника.

БҚ 1.8,
КҚ 1.34,
АҚ 1.20
ЖКП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
ОС WINDOWS түрлерін; WORD мәтіндік процессорын; EXCEL электронды кестелерін; Corel DRAW векторлық редакторын; вирустардан қорғануын; WinZip архиваторын; ОС DOS; Norton Commander сыртқабықша бағдарламасын; бағдарламалық тілдерін; автоматты реттеу негіздерін; автоматты реттегіштердің жұмыс істеу принципін, функциялық және құрылымдық схемаларын білуі керек;
жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьютерді қолдану; автоматты жүйелерді қолмен басқару немесе кері келтіруді жүзеге асыру істеуі керек
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
ақпаратты кодтау; сандық жүйелер; бір жүйеден екінші жүйеге ауыстыру; екілік арифметика; формалы, математикалық логика; модель түсінігі; модельдер типтері; алгоритм түсінігі; алгоритмдер типтері; бағдарламалау тілі; бағдарлама, оны құрылымдау; автоматты түрде реттеу; реттелетін параметр; реттеу объектісі, оның қасиеттері, схемалары; автоматты реттеуіштер, олардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс істеу принципі, функциялық және құрылымдық схемалары, реттеу органдары; басқарудың автоматты жүйелерінің қосымша құралдары;
автоматты жүйелерді қолмен басқару немесе кері келтіруді жүзеге асыру тәртібі.
БҚ 1.1
ЖКП 0.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
Жер мен Күн жүйесі құрылымдарын; минералдар мен тау-кен жыныстарының пайда болу процестерін және олардың қасиеттерін; геологиялық барлау жұмыстарының тәсілдерін білуі керек;
бос тау-кен жыныстарынан пайдалы қазбаларды айыра білу істеуі керек
Геология негіздері:
Жер және ғарыш. Экзогенді және эндогенді геологиялық процестер; минералогия, петрография және кристаллография; минералдардың негізгі қасиеттері; пайдалы қазбалардың кен орындары; кен орындарының генезисі, іздеу және барлау әдістері; геологиялық барлау жұмыстары; гидрогеология.
БҚ 1.8,
КҚ 1.4,
1.45,
АҚ 1.9
ЖКП 0.6
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
жер асты тау-кен қазбаларында өзін өзі ұстау ережелерін; өзін қорғау және өрт сөндіру құралдарын;
адам шығатын қосалқы қазбаларын; алғашқы медициналық көмек көрсету шараларын; тау-кен қазбаларындағы газ режимін білуі керек;
еңбекті қорғау ережелерін ұстану; өзін қорғау және өрт сөндіру құралдарын қолдану; қауіпті және зиянды факторларды айыра білу істеуі керек
Еңбекті қорғау:
тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; өнеркәсіп санитариясы; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; өрт профилактикасының және тау-кен құтқару ісінің негіздері.
КҚ 1.5, 1.42, 1.43,
АҚ 1.4, 1.7, 1.10, 1.13,

БК 1.8,
ПК 1.34,
СК 1.20
ОПД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD;
электронные таблицы EXCEL;
векторный редактор Corel DRAW; защиту от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS;
программу-оболочку Norton Commander; языки программирования;
основы автоматического регулирования;
принцип действия, функциональные и структурные схемы автоматических регуляторов;
уметь:
пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни;
осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и
обратно на автоматическое.
Основы информатизации и автоматизации производства:
кодирование информации; системы счисления;
перевод из одной системы в другую;
двоичная арифметика; формальная, математическая логика;
понятие модели; типы моделей;
понятие алгоритма;
типы алгоритмов; язык программирования;
программа, ее структуризация;
автоматическое регулирование;
регулируемый параметр; объект регулирования, его свойства, схемы;
автоматические регуляторы, их классификация, назначение, устройство, принцип действия,
функциональные и структурные схемы, органы настройки;
вспомогательные средства автоматических систем управления;
порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
БК 1.1
ОПД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: строение Земли и Солнечной системы; процессы образования минералов и горных пород и их свойства; способы геологоразведочных работ;
уметь: различать полезные ископаемые от пустых горных пород.
Основы геологии:
Земля и космос.
Экзогенные и эндогенные
геологические процессы;
минералогия, петрография и кристаллография; основные свойства минералов;
месторождения полезных ископаемых;
генезис, методика поиска и разведки месторождений;
геологоразведочные работы, гидрогеология.
БК 1.8,
ПК 1.4,
1.45,
СК 1.9,
ОПД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: правила поведения в подземных горных выработках; средства самоспасения и пожаротушения;
запасные выхода; меры по оказанию первой медицинской помощи; газовый режим в горных выработках;
уметь: соблюдать правила охраны труда;
пользоваться средствами самоспасения и пожаротушения;
различать опасные и вредные факторы.
Охрана труда:
меры безопасности при ведении горных работ;
промышленная санитария;
производственные опасности и вредности;
основы пожарной профилактики и горноспасательного дела.
ПК 1.5,
1.42,
1.43,
СК 1.4,
1.7,
1.10,
1.13,

1.16
АП 0.0
Арнайы пәндер
АП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
негізгі және қосалқы жұмыстар технологиясын; тау-кен қазбалар, тазарту және дайындық забойлар, қосымша жұмыстар түрлерін білуі керек;
қосымша жұмыстарды орындау істеуі керек
Кен ісі:
Кен өндірісінің негізгі технологиялық процестері; тік, еңісті және көлденең кен қазбалары; тазарту және дайындық забойлары; қосалқы жұмыстар түрлері, жерасты тау-кен жұмысшысы орындайтын жұмыстар.

1.16
СД 00
Специальные дисциплины
СД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-технологию основных и вспомогательных работ; виды горных выработок,
очистных и подготовительных забоев, вспомогательных работ;
уметь:
-выполнять вспомогательные работы.
Горное дело:
основные технологические процессы горного производства;
вертикальные, наклонные и горизонтальные горные выработки;
очистные и подготовительные забои;
виды вспомогательных работ;
работы, выполняемые подземным горнорабочим.

БҚ 1.5, 1.6,
КҚ 1.3, 1.7,
1.14, 1.22, 1.34, 1.39,
1.42
АП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
уатқыш балғалар, бұрғылау құралдары мен бұрғылау машиналарының белгіленуін, құрылымын; қауіпсіз қолдану ережелерін; жерасты тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтар құрылымын және олардың белгіленуін білуі керек;
қосалқы жабдықтарды дұрыс және қауіпсіз қолдану; қосалқы жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру істеуі керек
Кен машиналары мен кешендері: гидро - және пневможетектер негіздері; уатқыш балғалар мен бұрғылау машиналары; қазу, тиеу және тасымалдау машиналары, кешендері; жерасты тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтар, құрылымы, белгіленуі және қолдану саласы; жерасты тау-кен жұмысшысы қызмет көрсететін машиналар мен механизмдерді пайдалану және олардың құрылымы.

БК 1.5, 1.6,
ПК 1.3, 1.7, 1.14, 1.22,
1.34,
1.39,
1.42
СД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-устройство, назначение отбойных молотков, бурового инструмента и бурильных машин;
правила безопасной эксплуатации;
назначение и устройство вспомогательного оборудования для подземных горных работ;
уметь:
-правильно и безопасно эксплуатировать вспомогательное оборудование;
производить техническое обслуживание
вспомогательного оборудования.
Горные машины и комплексы: основы гидро- и пневмопривода;
отбойные молотки и бурильные машины; выемочные,
погрузочные и транспортные машины, комплексы;
вспомогательное оборудование для подземных горных работ,
устройство, назначение и области применения;
устройство и эксплуатация машин и механизмов,
обслуживаемых подземным горнорабочим.

1.22,
1.23,
1.25,
1.27,
1.37,
1.38,
АҚ 1.4,
1.11,
1.14,
1.2 0705000 – «Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіби білімнің жоғарыланған деңгей біліктілігіне арналған білім беру оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай/1 жыл 10 ай
Индекс
Пәндер мен кәсіби
модульдердің оқу циклдері
Пәндер мен кәсіби модульдер бөлімдерінің атауы
Қалыптастыру құзыретінің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
БҚ 2.1
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы:
- іскерлік қазақ тілі негізін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды білуі керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен); оқылатын мәтінді талдау; монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу істеуі керек
Кәсіби қазақ тілі (оқудың қазақ тілінде жүрмейтін топтарында): қазақ тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен); кәсіби қарым-қатынас; тілді дамыту.
БҚ 2.1
ЖГП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы:
- іскерлік орыс тілінің негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды білуі керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен); оқылатын мәтінді талдау; монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу істеуі керек
Кәсіби орыс тілі (оқудың орыс тілінде жүрмейтін топтарында): орыс тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен); кәсіби қарым-қатынас; тілді дамыту
БҚ 2.1
ЖГП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
қолынан келуі керек:
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен);
Кәсіби шетел тілі:
кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал; тіл қызметінің және әр түрлі түрлерін және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде); кәсіби-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ 2.1
ЖГП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- тарихи деректердің алу көздерін;
- ерте заманнан осы күнге дейінгі адамзаттың тарихи даму жолын.
істеуі керек:
- тарихи оқиғаның мазмұның жеткізуді;
- картамен жұмысты;
- тарихи ақпаратты талдауды;
- тарихи мәселерде пікір-таласқа қатыса алуды.
Қазақстан тарихы
Қазақстан мемлекетінің қалыптасуының негізгі деректері мен үдірістері; Қазақстанның ерте заманнан осы күнге дейінгі тарихының жүйелілігі; Қазақстанның негізгі кезеңдерінің хронологиялық кестесі; Қазақстан тарихының кезеңдері.

1.22,
1.23,
1.25,
1.27,
1.37,
1.38,
СК 1.4,
1.11,
1.14,
1.2 Структура образовательной учебной программы повышенного уровня технического и профессионального образования по специальности 0705000 – «Подземная разработка месторождений полезных ископаемых»
Срок обучения: 2 года 10 месяцев/1 год 10 месяцев
Индекс
Учебные циклы дисциплин
и профессиональных модулей
Наименование дисциплин
и разделов профессиональных
модулей
Код
формируемой
компетен-
ции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
БК 2.1
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основы делового казахского языка;
- профессиональную лексику;
- грамматический материал по специальности;
уметь:
-читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
анализировать прочитанный текст; вести монологическую и диалогическую речь.
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
cинтаксис казахского языка; терминология по специальности;
техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
БК 2.1
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основы делового русского языка;
- профессиональную лексику
- грамматический материал по специальности;
уметь:
-читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
анализировать прочитанный текст; вести монологическую и диалогическую речь.
Профессиональный русский язык (в группах с нерусским языком обучения):
синтаксис русского языка; терминология по специальности;
техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов;
профессиональное общение; развитие речи.
БК 2.1
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- читать и переводить
(со словарем) профессионально-ориентированные тексты.
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально-ориентированных текстов.
БК 2.1
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- различные типы исторических источников;
- исторические пути развития человечества с древности до нашего времени.
уметь:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- анализировать историческую информацию;
- участвовать в дискуссиях по историческим проблемам.
История Казахстана
Основные факты, процессы и явления, становление Казахстана.
Системность истории Казахстана с древности до наших дней.
Хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана.
Периодизацию истории Казахстана.

БҚ 2.3,
2.4,
2.6
ӘЭП 0.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы:
- азаматтың құқығын және міндеттерін, оларды іске асыру механизмдерін;
- Конституция мәні, биліктің бөліну принциптерін, парламент және үкімет қызметін;
- құқықтың субъектілері мен объектілерін;
- құқық бұзу және қылмыс туралы білуі керек;
- өз кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу істеуі керек
Құқық негіздері:
құқық – ұғым, жүйе, көздері; құқықтың ежелгі, орта ғасырдағы, Жаңа замандағы дамуы; құқықтың Қазақстандағы даму тарихы; ҚР Конституциясы – мемлекеттің басты заңы, құқықтық жүйенің өзегі; адам құқығының жалпыға ортақ Декларациясы – халықаралық саяси құжат; құқықтық мемлекет – заң үстемділігі және азаматтық қоғам; құқықтың басты салалары; ҚР сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
БҚ 2.2
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
сызбаларды рәсімдеу ережелерін; көріністердің сызбада орналасуын; сызбадағы проекциялық көріністерін; қималарды және тіліктерді; алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды білуі керек;
электрмеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу; машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау істеуі керек
Сызу:
сызбаларды рәсімдеу ережелері; сызбалардағы геометриялық құрылулар; сызбалардағы проекциялық көріністер; сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы; геометриялық фигуралардың жаймалары; сызбалардағы көріністердің орналасуы; қималар мен тіліктер; тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлерінің, қималар мен тіліктерінің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау; машинажасау сызуы; машинажасаудың қарапайым сызбасын оқу; алмалы-салмалы қосылымдар; алынбайтын-салынбайтын қосылымдар; құрастыру сызбасы; жұмыс сызбасы; бөлшектер эскизі; бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
БҚ 2.1
ЖКП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
машиналар мен механизмдер жіктеуін; бөлшектерді байланыстыру түрлерін; айналу қозғалысының беріліс түрлерін; деформацияның негізгі түрлерін; шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін білуі керек;
бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу; беріліс сандарын анықтау; серпімділік пен кернеуінің ішкі және сыртқы күштерін айыра білу істеуі керек
Техникалық механика негіздері:
механизмдер мен машиналар жіктеуі; механизмдер бөліктері; механизмдер кинематикасы (механизм және машина, кинематикалық жұптар және тізбектер, кинематикалық жұптар типтері); бөлшектер мен жиналмалы бірліктер: жіктелуі, арналуы және оларға қойылатын талаптар; бөлшектерді қосу түрлері (алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын); айналу қозғалысының беріліс механизмдері; айналу қозғалысы берілісінің түрлері (механикалық, белдікті, фрикционды, тісті, тізбекті, бұрамалы): арналуы, сипаты, құрылымы, белгіленуі және кинематикалық схемасы; беріліс саны; абсолюттік қатты дене; деформацияның негізгі түрлері және олардағы күштерді бөлу; сыртқы күштер және олардың түрлері; серпімділік пен кернеудің ішкі күштері; істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулер.

БК 2.3,
2.4,
2.6
СЭД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- права и обязанности гражданина, механизмы их реализации;
- сущность Конституции, принципы разделения властей, деятельность парламента и правительства;
- субъекты и объекты права;
- правонарушение и преступление.
уметь:
- уметь использовать нормативно-правовые документы,
регламентирующие профессиональную деятельность.
Основы права:
право – понятие, система, источники; развитие права в древности, средние века, в Новое время; история развития права в Казахстане;
Конституция РК – основной закон государства, ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека – международный политический документ; правовое государство –верховенство закона и гражданское общество;
основные отрасли права; судебная система РК; правоохранительные органы.
БК 2.2
ОПД 0.0
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-правила оформления чертежей; расположение изображений на чертежах;
проекционные изображения на чертежах; сечения и разрезы; разъемные и неразъемные соединения;
уметь:
-читать простейшие чертежи для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования;
выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
Черчение:
правила оформления чертежей;
геометрические построения на чертежах; проекционные изображения на чертежах;
чертеж и изометрическая проекция детали;
развертки геометрических фигур; расположение изображений на чертежах;
сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов,
сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях; машиностроительное черчение;
чтение простейших машиностроительных чертежей; разъемные соединения; неразъемные соединения;
сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
БК 2.1
ОПД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию машин и механизмов; виды соединений деталей; виды передач вращательного движения;
основные виды деформаций;
действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения;
уметь: различать детали и сборочные единицы;
определять передаточное число; различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения.
Основы технической механики:
классификация механизмов и машин; звенья механизмов; кинематика механизмов (механизм и машина,
кинематические пары и цепи, типы кинематических пар);
детали и сборочные единицы: классификация, назначение и требования к ним;
виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения);
механизмы передачи вращательного движения;
виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячные):
назначение, характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема; передаточное число;
абсолютно твердое тело; основные виды деформации и распределение напряжения при них;
внешние силы и их виды; внутренние силы упругости и напряжения;
действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения.

БҚ 2.1,
2.4
ЖКП 0.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
электрлік және магнитті тізбектерін; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін; электрлік құрылғыларын; электр қуатының өндірілуін, таралуын және қолданылуын; электржетекті және электравтоматиканы білуі керек;
электржабдықтары мен автоматика құралдарын жөндеуге арналған электрсхемаларын оқу; электржабдықтары және автоматика құралдарына қызмет көрсету мен жөндеу барысында электрөлшеу аспаптарын қолдану істеуі керек
Электртехника электроника негіздерімен
электрлік және магнитті тізбектер; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектері; электрлік құрылғылар, электр өлшеу аспаптары; электронды аспап-тар мен құрылғылар; трансформаторлар; электрлік машиналар мен аппараттар; электр қуатын өндіру, тарату және қолдану; электр станциялары, желілері және электр қуатымен қамтамасыз ету; электр жетек және электроника.
БҚ 2.1,
2.4,
КҚ 2.86,
АҚ 2.56
ЖКП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
ОС WINDOWS түрлерін; WORD мәтіндік процессорын; EXCEL электронды кестелерін; Corel DRAW векторлық редакторын; вирустардан қорғануын; WinZip архиваторын; ОС DOS; Norton Commander арнайы бағдарламасын; бағдарламалық тілдерін; автоматты реттеу негіздерін; автоматты реттегіштердің жұмыс істеу принципін, функциялық және құрылымдық схемаларын білуі керек;
жұмыста және күнделікті өмірде арнайы компьютерді қолдану; автоматты жүйелерді қолды басқаруға немесе кері келтіруді жүзеге асыру істеуі керек
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
ақпаратты кодтау; сандық жүйелер; бір жүйеден екінші жүйеге ауысу; екілік арифметика; формалы, математикалық логика; модель түсінігі; модельдер типтері; алгоритм түсінігі; алгоритмдер типтері; бағдарлама тілі; бағдарлама, оның құрылымға бөлінуі; автоматты реттеу; реттелетін параметр; реттеу объектісі, оның қасиеттері, схемалар; автоматты реттеуіштер, олардың жіктелуі, белгіленуі, құрылымы, жұмыс істеу принципі, функциялық және құрылымдық схемалары, келтіру органдары; басқарудың автоматты жүйелерінің қосымша құралдары;
автоматты жүйелерді қолды басқаруға немесе кері келтіруді жүзеге асыру тәртібі.
БҚ 2.1,
2.4
ЖКП 0.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
Жер мен Күн жүйесі құрылымдарын; тау-кен жыныстары мен минералдардың пайда болу процесстерін және олардың қасиеттерін; геологиялық барлау жұмыстарының тәсілдерін білуі керек;
бос тау-кен жыныстарынан пайдалы қазбаларды айыра білу істеуі керек
Геология негіздері:
Жер және ғарыш. Экзогенді және эндогенді геологиялық процестер; минералогия, петрография және кристаллография; минералдардың басты қасиеттері; пайдалы қазбалардың кен орындары; кен орындарының генезисі, іздеу және барлау әдістері; геологиялық барлау жұмыстары, гидрогеология.

БК 2.1,
2.4
ОПД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока;
электрические устройства; производство, распределение и использование электроэнергии;
электропривод и электроавтоматику;
уметь:
-читать электросхемы для ремонта электрооборудования и средств автоматики;
пользоваться электроизмерительными приборами при обслуживании
и ремонте электрооборудования и средств автоматики.
Электротехника с основами электроники:
электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока;
электрические устройства; электроизмерительные приборы; электронные приборы и устройства;
трансформаторы; электрические машины и аппараты; производство,
распределение, использование электроэнергии;
электрические станции,
сети и электроснабжение; электропривод и электроника.
БК 2.1,
2.4,
ПК 2.86,
СК 2.56,
ОПД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL;
векторный редактор Corel DRAW; защиту от вирусов;
архиватор WinZip; ОС DOS;
программу-оболочку Norton Commander;
языки программирования; основы автоматического регулирования; принцип действия,
функциональные и структурные схемы автоматических регуляторов;
уметь:
-пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни;
осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и обратно на автоматическое.
Основы информатизации и автоматизации производства:
кодирование информации; систем счисления; перевод из одной системы в другую;
двоичная арифметика; формальная, математическая логика; понятие модели; типы моделей;
понятие алгоритма; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация;
автоматическое регулирование;
регулируемый параметр;
объект регулирования, его свойства, схемы;
автоматические регуляторы, их классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки;
вспомогательные средства автоматических систем управления;
порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
БК 2.1,
2.4
ОПД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: строение Земли и Солнечной системы;
процессы образования минералов и горных пород и их свойства;
способы геологоразведочных работ;
уметь: различать полезные ископаемые от пустых горных пород.
Основы геологии:
Земля и космос; экзогенные и эндогенные геологические процессы;
минералогия, петрография и кристаллография; основные свойства минералов;
месторождения полезных ископаемых; генезис,
методика поиска и разведки месторождений;
геологоразведочные работы; основы гидрогеологии.

КҚ 2.10,
АҚ 2.16
ЖКП 0.6
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
координаттар жүйесін; бұрыштарды, арақашықтықтар мен артықтықтарды өлшеу тәртібін; геодезиялық және маркшейдерлік аспаптарды; маркшейдерлік түсірілімдер түрлерін білуі керек;
маркшейдерлік схемалар мен тау-кен жұмыстарының пландарын оқу; жұмыстарды дұрыс және қауіпсіз жүргізуді бақылаудың маркшейдерлік құралдарын қолдану істеуі керек
Геодезия және маркшейдер ісі негіздері:
геодезия: координаттар жүйесі; бұрыштарды, арақашықтықтары мен артықтықтарды өлшеу; геодезиялық аспаптар; геодезиялық тармақтар; топографиялық түсірілімдер; маркшейдерлік іс: жерасты теодолитті түсірілім; қималы және тазарту қазбаларындағы түсірілім жұмыстары; тік түсірілімдер; маркшейдерлік құжаттама; тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізудің маркшейдерлік бақылауы.

ПК 2.10,
СК 2.16
ОПД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: системы координат; порядок измерения углов, расстояний и превышений;
геодезические и маркшейдерские приборы;
виды маркшейдерских съемок;
уметь: читать маркшейдерские схемы и планы горных работ;
применять маркшейдерские средства контроля за правильным и безопасным ведением работ.
Основы геодезии и маркшейдерского дела:
геодезия: системы координат;
измерение углов, расстояний и превышений, геодезические приборы; геодезические сети;
топографические съемки;
маркшейдерское дело: подземная теодолитная съемка;
съемочные работы в нарезных и очистных выработках;
вертикальные съемки; маркшейдерская документация;
маркшейдерский контроль за безопасным ведением горных работ.

КҚ 2.1,
АҚ 2.35
ЖКП 0.7
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
жерасты тау-кен қазбаларында өзін өзі ұстау ережелерін; шығатын қосалқы жерлерін; тау-кен қазбаларындағы газдың режимін білуі керек;
еңбекті қорғау ережелерін ұстану; өзін өзі құтқару және өрт сөндіру құралдарын қолдану; қауіпті және зиянды факторларды айыра білу істеуі керек
Еңбекті қорғау:
тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; өнеркәсіп санитариясы; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; өрт профилактикасы және тау-кен құтқару ісінің негіздері.

ПК 2.1,
СК 2.35,
ОПД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: правила поведения в подземных горных выработках;
запасные выхода; газовый режим в горных выработках;
уметь: соблюдать правила охраны труда;
пользоваться средствами самоспасения и пожаротушения;
различать опасные и вредные факторы.
Охрана труда:
меры безопасности при ведении горных работ;
промышленная санитария; производственные опасности и вредности; основы пожарной профилактики и горноспасательного дела.

КҚ 2.19,
2.90,
АҚ 2.4,
2.10,
2.14,
2.19,
2.23,
2.49,
АП 0.0
Арнайы пәндер
АП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
кен өндірісінің негізгі технологиялық процестерін; тазарту забойының төбесін бекіту және басқару, дайындық қазбасын жүргізу және бекіту құжаттарының мазмұны мен толтыру тәртібін; шахтаның, тазарту және дайындық забойларын желдету схемалары мен тәсілдерін; өрт сөндіру және өзін-өзі құтқару құралдарының орналасуын білуі керек;
тазарту забойының төбесін бекіту және басқару, дайындық қазбасын жүргізу және бекіту құжаттарының талаптарын ұстану; жұмыс орнындағы шаң-газ режимінің күйін бақылау істеуі керек
Кен ісі:
кен өндірісінің негізгі технологиялық процестері;тік, еңісті және көлденең кен қазбалары; тазарту және дайындық забойлары; тазарту және дайындау жұмыстарын жүргізу технологиясы; тазарту забойының төбесін бекіту және басқару құжаты; дайындық қазбасын жүргізу және бекіту құжаты; шахтаның, тазарту және дайындық забойларының желдетуі; шахтаның, тазарту және дайындық забойларының шаң-газ режимі; шахтаның және оның объекілерінің апатты жоюға дайындығы.
КҚ 2.9,
2.12,
2.19,
2.34,
2.37,
2.59,
АҚ 2.1,
2.8,
2.39
АП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
жарылғыш заттары және қоздыру құралдарын; жарылғыш материалдарын есепке алу, сақтау, тасымалдау және жою ережелерін; бұрғылау-жару жұмыстарын жүргізу құжатын; жару жұмыстарын ұйымдастырылуы мен жүргізу ережелерін; жару жұмыстарын жүргізу барысындағы күзетшілер міндетін; жару жұмыстарының барысындағы белгі беруін білуі керек;
жарылғыш материалдарды жеткізу және күзету мен теспелерді бұрғылау жұмыстарын орындау; оқтауға арналған материалдарды (тығындама, гидроампулалар және т.б.) дайындау; бұрғылау-жару жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік ережелерін сақтау істеуі керек
Жарылыс жұмыстарының технологиясы мен қауіпсіздігі:
жарылыс теориясы мен өнеркәсіптік жарылғыш заттар қасиеттерінің негіздері; зарядтарды жару құралдары мен тәсілдері; жарылғыш материалдарын сақтау, тасымалдау және жою; жару жұмыстарының әдістері; кен қазбаларындағы жару жұмыстарының ерекшеліктері; жарылғыш заттардың зарядтарын біртіндеп немесе топтап жару барысындағы кен жыныстарын қирату процесі; бұрғылау-жару жұмыстарын ұйымдастыру; жару жұмыстарын механикаландыру; жарушының жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 2.87,
2.88,
2.89,
2.90,
2.91,
2.93,
2.94,
АҚ 2.58
2.59,
2.61,
2.62,
2.63,
2.64
АП 0.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
уатқыш балғалардың, бұрғылау құрал-саймандары мен бұрғылау машиналарының құрылымын, арналуын; тазарту және үңгілеу комбайндарының, механикаландырылған кешендерінің жұмыс істеу принципін, қолданылу аумағын; кен машиналары мен механизмдерінің қауіпсіз қолдану ережелерін; жер асты тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтардың арналуы мен құрылымын білуі керек;
кен техникасын дұрыс және қауіпсіз қолдану; кен машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу қолынан келуі керек.
Кен машиналары мен кешендері:
гидро- және пневмажетектер негіздері; шой балғалар мен бұрғылау машиналары; дайындық және тазарту жұмыстарына арналған жабдықтар мен кешендер, құрылымы мен техникалық сипаты; бұрғылау станоктары, жұмыс істеу принципі мен қолданылу саласы; қазу, тиеу және тасымалдау машиналары, кешендер; жер асты тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтар, құрылымы, арналуы және қолданылу аумағы; тау-кен өнеркәсібінде қолданылатын машиналар мен механизмдер ерекшеліктері.

ПК 2.19,
2.90,
СК 2.4,
2.10,
2.14,
2.19,
2.23,
2.49,
СД 00
Специальные дисциплины
СД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основные технологические процессы горного производства;
содержание и порядок составления паспортов крепления и управления кровлей очистного забоя, проведения и крепления подготовительной выработки;
схемы и способы проветривания шахты, очистных и подготовительных забоев;
расположение средств пожаротушения и самоспасения;
уметь:
-соблюдать требования паспортов крепления и управления кровлей в очистном забое,
проведения и крепления подготовительной выработки;
контролировать состояние пылегазового режима на рабочем месте.
Горное дело:
основные технологические процессы горного производства;
вертикальные, наклонные и горизонтальные горные выработки;
очистные и подготовительные забои; технология ведения очистных и подготовительных работ;
паспорт крепления и управления кровлей очистного забоя;
паспорт проведения и крепления подготовительной выработки;
проветривание шахты, очистных и подготовительных забоев;
пылегазовый режим шахты, очистных и подготовительных забоев;
подготовленность шахты и ее объектов к ликвидации аварии.
ПК 2.9,
2.12,
2.19,
2.34,
2.37,
2.59,
СК 2.1,
2.8,
2.39,
СД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-взрывчатые вещества и средства инициирования; правила учета, хранения, перевозки и уничтожения взрывчатых материалов;
паспорт на ведение буровзрывных работ;
организацию и правила ведения взрывных работ;
обязанности постовых при ведении взрывных работ;
сигналы при производстве взрывных работ;
уметь: выполнять работы по доставке и охране взрывчатых материалов, бурению шпуров; подготавливать материалы для заряжания (забойка, гидроампулы и т.п.); соблюдать правила безопасности при ведении буровзрывных работ.
Технология и безопасность взрывных работ:
основы теории взрыва и свойства взрывчатых веществ;
средства и способы взрывания зарядов; хранение,
перевозка и уничтожение взрывчатых материалов; методы взрывных работ; особенности взрывных работ в горных выработках;
процесс разрушения горных пород при одиночном и серийном взрывании зарядов взрывчатых веществ;
организация буровзрывных работ; механизация взрывных работ; организация работы взрывника.
ПК 2.87,
2.88,
2.89,
2.90,
2.91,
2.93,
2.94,
СК 2.58,
2.59,
2.61,
2.62,
2.63,
2.64
СД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-устройство, назначение отбойных молотков,
бурового инструмента и бурильных машин; принцип действия,
области применения очистных и подготовительных комбайнов, механизированных комплексов;
правила безопасной эксплуатации горных машин и механизмов;
назначение и устройство вспомогательного оборудования для подземных горных работ;
уметь: правильно и безопасно эксплуатировать горную технику;
производить техническое обслуживание и ремонт
горных машин и механизмов.
Горные машины и комплексы:
основы гидро- и пневмопривода; отбойные молотки и бурильные машины;
оборудование и комплексы для подготовительных и очистных работ, устройство и технические характеристики;
буровые станки, принцип работы и область применения; выемочные,
погрузочные и транспортные машины, комплексы;
вспомогательное оборудование для подземных горных работ, устройство,
назначение и области применения;
особенности конструкций машин и механизмов,
применяемых в горной промышленности.

КҚ 2.2,
2.5,
2.23,
2.28,
2.29,
2.30,
2.35,
2.54,
2.60,
2.83,
АҚ 2.2,
2.3,
2.5,
2.15,
2.16,
2.17,
2.18,
2.24,
2.27,
2.30,
2.36,
2.41,
2.45,
2.47,
2.53
АП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
тау-кен электр жабдықтарының конструкциялық орындалу түрлерін; кен қазбалары бойынша электр ішексымдарын іліп тарту ережелерін; кен қазбаларын жарықтандыру параметрлерін; қорғаныш құрылғыларды тексеру тәсілдерін білуі керек;
қорғаныш құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру; кен қазбалары бойынша ішексым тізбектерін іліп тарту; электр жабдықтарын қолдану істеуі керек
Кен кәсіпорындарындағы электр жабдықтары мен электр қуатын жеткізу:
кен электр жабдықтарының пайдалану мен конструкциялық орындалуы ерекшеліктері; 1140 В дейін және одан жоғары кернеудің басқару және қорғаныш электр аппаратурасы; кен кәсіпорындарының электр қуатымен жабдықталуы; кен кәсіпорындарының электр жүйелері; электр қондырғыларының қорғанышы; кен қазбаларын жарықтандыру; кеніштегі белгі беру мен байланыс; электр тоғына түсуден қорғау.
КҚ 2.86,
АҚ 2.1,
2.56
АП 0.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
гидравликаның негізгі заңдарын; желдеткіштер, сорғылар, компрессорлар, калориферлер, көтергі машиналарының типтерін білуі керек;
жылжымайтын кен машинасының бір түрін басқару істеуі керек
Кен механикасы:
гидравлика негіздері; турбомашиналар теориясының негіздері; желдеткіш, сутөкпе, пневматикалық және көтергі қондырғылары, олардың түрлері, конструкциялары, жұмыс істеу принципі; олардың өнімділігін реттеу; жабдықтар мен жетектерді таңдау, оларды қолдану
КҚ 2.28,
2.29,
2.50,
2.73,
2.83,
2.84,
АҚ 2.15,
2.24,
2.56
АП 0.6
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
кенішті көлік түрлерін; конвейерлер типтерін, олардың құрылымын және қолданылу аумағын; таспалы, ысырма және басқа да конвейерлердің монтаждау және бөлшектеу технологиясын; кеніш көлігін қауіпсіз қолдану ережелерін білуі керек;
конвейер және конвейерлік тізбектер жұмысын басқару; конвейерлердің барлық түрлерін құрастыру, бөлшектеу, оларға қызмет көрсету және жөндеуді білу; монорельсті және жер жолдардың әр түрін басқара білу, құрастыру және бөлшектеу, оларға қызмет көрсету және жөндеу істеуі керек
Кеніштік көлік:
көлік машиналарының теориясының негіздері; кенішті көлік түрлері; шахталық рельсті жол; дірілді, тақташа, ысырма, таспалы және арнайы конвейерлер; шахталық вагонеткалар, локомотивті тасылым; монорельсті аспалы және жермен жеткізу құралдары; жер бетіндегі технологиялық кешен; шахта көлігінің жұмысын ұйымдастыру; ысырма көлігі.
КҚ 2.28,
31,
2.32,
2.39,
2.41,
2.44,
2.47,

ПК 2.2,
2.5,
2.23,
2.28,
2.29,
2.30,
2.35
2.54
2.60
2.83
СК 2.2
2.3
2.5
2.15
2.16
2.17
2.18
2.24
2.27
2.30
2.36
2.41
2.45
2.47
2.53
СД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды конструктивного исполнения горного электрооборудования;
правила прокладки электрических кабелей по горным выработкам;
параметры освещения горных выработок;
способы проверки защитных устройств;
уметь: проверять работоспособность защитных устройств;
прокладывать кабельные линии по горным выработкам;
эксплуатировать электрооборудование.
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий:
особенности эксплуатации и конструктивного исполнения горного электрооборудования;
электрическая аппаратура управления и защиты напряжением до и свыше 1140В;
электроснабжение горных предприятий; электрические сети горных предприятий;
защита электроустановок;
освещение горных выработок;
рудничная сигнализация и связь;
защита от поражения электрическим током.
ПК 2.86,
СК 2.1,
2.56
СД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные законы гидравлики; типы вентиляторов, насосов, компрессоров,
калориферов, подъемных машин;
уметь: управлять одним из видов стационарных горных машин.
Горная механика:
основы гидравлики; основы теории турбомашин;
вентиляторные, водоотливные, пневматические и подъемные установки, их виды, конструкции, принцип действия;
регулирование производительности;
выбор оборудования и привода, их эксплуатация.
ПК 2.28
2.29
2.50
2.73
2.83
2.84
СК 2.15
2.24
2.56
СД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды рудничного транспорта;
типы конвейеров их устройство и область применения;
технологию монтажа и демонтажа ленточных, скребковых и других конвейеров;
правила безопасной эксплуатации рудничного транспорта;
уметь: управлять работой конвейера и конвейерных линий; производить монтаж, демонтаж, обслуживание и ремонт всех видов конвейеров;
управлять различными видами монорельсовых и напочвенных дорог,
производить их монтаж и демонтаж, обслуживание и ремонт.
Рудничный транспорт:
основы теории транспортных машин; виды рудничного транспорта;
шахтный рельсовый путь; вибрационные, пластинчатые, скребковые, ленточные и специальные конвейеры;
шахтные вагонетки, локомотивная откатка;
монорельсовые подвесные и напочвенные доставочные средства; технологический комплекс поверхности;
организация работы шахтного транспорта;
скреперный транспорт.
ПК 2.28
2.31
2.32
2.39
2.41
2.44
2.47

2.50,
АҚ 2.28,
2.31,
2.37,
АП 0.7
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
еңбек заңнама, қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы профилактикасы мен кен – құтқару істерінің негіздерін; зақымдану мен кәсіби аурулар жіктелуін; еңбек қорғаудың басқару жүйесін; тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасын; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтарын; қоршаған ортаны қорғау және жер қойнауын тиімді пайдалану бойынша талаптарды білуі керек;
қауіпсіздік Ережелерінің талаптарын ұстану; зиянды және улы газдар мөлшерін өлшеу; жазатайым оқиға болған жерді тергеу мақсатында ешкімнің бас сұқпауын қамтамасыз ету; жарақатталған адамға алғашқы көмек көрсету істеуі керек
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану:
зақымдану және кәсіби аурулар; ауырлық дәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі; өндірісте салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайын құру; кәсіпорындағы еңбекті қорғау жүйесін басқару; өндірістегі және тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі; тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; зардап шегушіге алғашқы дәрігерлік көмек көрсету; қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді қолдану.

2.50
СК 2.28
2.31
2.37
СД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основы трудового законодательства,
охраны окружающей среды, противопожарной профилактики и горноспасательного дела;
классификацию травматизма и профессиональных заболеваний;
систему управления охраной труда;
технику безопасности при ведении горных работ; производственные опасности и вредности;
требования по защите окружающей среды и рациональному
использованию недр;
уметь: соблюдать требования Правил безопасности;
производить замеры вредных и ядовитых газов;
сохранять в неприкосновенности место несчастного случая для расследования;
оказывать первую помощь травмированному человеку.
Техника безопасности,
охрана окружающей среды и рациональное природопользование:
травматизм и профессиональные заболевания;
классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших;
создание здоровых и безопасных условий труда на производстве;
система управления охраной труда на предприятии;
порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту;
меры безопасности при ведении горных работ;
производственные опасности и вредности;
оказание первой медицинской помощи пострадавшему;
защита окружающей среды и рациональное природопользование.

КҚ 2.19,
2.64,
2.90,
2.91,
АҚ 2.28,
2.31,
2.55
1.3 0705000 – «Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіби білімнің орта буын маманы біліктілігі деңгейіне арналған білім беру оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 3 жыл 10 ай/2жыл 10 ай
Индекс
Пәндер мен кәсіби модульдердің оқу циклдері
Пәндер мен кәсіби модульдер бөлімдерінің атауы
Қалыптастыру құзыретінің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері

ПК 2.19,
2.64,
2.90,
2.91,
СК 2.28,
2.31,
2.55
1.3 Структура образовательной учебной программы уровня квалификации специалиста среднего звена технического и профессионального образования по специальности 0705000 «Подземная разработка месторождений полезных ископаемых»
Срок обучения: 3 года 10 месяцев/2 года 10 месяцев
Индекс
Учебные циклы дисциплин
и профессиональных модулей
Наименование дисциплин
и разделов профессиональных
модулей
Код
формируе-
мой
компет ен-
ции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины

БҚ 3.6
ӘЭП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайын;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономикалық негіздерді, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясаты туралы білуі керек;
- өз кәсіби қызметінде бағыт алу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану істеуі керек
Экономика негіздері:
мақсаттары, басты ұғымдары, қызметі, мәні, принциптері; меншік формалары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрі, олардың басты сатылары, мазмұны; стратегиялық жоспарлануы; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжаудың әзірлеу әдістері; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынымы тауарларын және қызметінің нарықтық жағдайларын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ 3.2,
3.6
ӘЭП 0.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы:
- азаматтың құқығын және міндеттерін, оларды іске асыру механизмдерін;
- Конституция мәні, биліктің бөліну принциптерін, парламент және үкімет қызметін;
- құқықтың субъектілері мен объектілерін;
- құқық бұзу және қылмыс туралы білуі керек;
- өз кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу істеуі керек
Құқық негіздері:
құқық – ұғым, жүйе, көздері; құқықтың ежелгі, орта ғасырдағы, Жаңа замандағы дамуы; құқықтың Қазақстандағы даму тарихы; ҚР Конституциясы – мемлекеттің басты заңы, құқықтық жүйенің өзегі; адам құқығының жалпыға ортақ Декларациясы – халықаралық саяси құжат; құқықтық мемлекет – заң үстемділігі және азаматтық қоғам; құқықтың басты салалары; ҚР сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
БҚ 3.3
ЖКП 0.0
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесін (КҚБЖ); сызбалар және эскиздерді орындау ережелері мен тәсілдерін;
сызба геометрия мен проекциялау сызуының негіздерін білуі керек;
кен техникалық сызбаларды оқу, орындау және рәсімдеу істеуі керек
Сызу:
проекциялау әдістері;
позициялы есептер; проекцияларды түрлендіру әдістері; қиылысу және аксонометрия; сызу техникасы мен геометриялық құрулар; стандарттар категориялары; стандарттау, метрологиялау, сертификаттау негіздері; КҚБЖ; тау-кен сызбалары; техникалық сурет; сызбаларды оқу.
БҚ 3.1
КҚ 3.2,
ЖКП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
техникалық механиканың негізгі анықтамаларын, жағдайларын, түсініктері мен аксиомаларын; машиналар мен механизмдердің бөлшектерін есептеу және таңдау амалдарын білуі керек;
машиналар мен механизмдердің бөлшектерін есептеу және таңдауды жүргізу істеуі керек
Техникалық механика негіздері:
Статика: байланыстар реакциясы, жазық және кеңістік жүйесі күштерінің тепе-тең жағдайы, қос күштердің теориясы, жазық фигуралардың ауырлық ортасы.
Кинематика:
нүктенің кинематикалық сипаттамалары, нүктенің қозғалыстарын теңдеулігі, қатты денедегі нүктенің әр түрлі қозғалысы барысындағы үдеу.
Динамика: үдемелі және айналмалы қозғалысы барысында жұмыс пен қуатты анықтау, пайдалы әсер коэффициенті.
Материалдар кедергісі:
сыртқы және ішкі күштер,
қималардың геометриялық сипаттамасы, кернеулер және деформациялар; деформацияның әр түрлерінде төзімділікке, қаттылыққа және тұрақтылыққа есептер.
Машиналар мен механизмдердің бөлшектері:
механизмдер мен машиналар бөлшектерінің негізгі түсініктері және анықтамалары.
Берілістер: цилиндрлі, конусты, бұрамды, белдікті, тізбекті;
сырғанақты және тербелісті мойынтіректер; тіректер;
бұрандалы және шпонкалы қосылыстар.
БҚ 3.1
АҚ 3.1

БК 3.6
СЭД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики,
о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию,
необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг;
рыночная инфраструктура.
БК 3.2,
3.6
СЭД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- права, и обязанности гражданина, механизмы их реализации;
- сущность Конституции, принципы разделения властей, деятельность парламента и правительства;
- субъекты и объекты права;
- правонарушение и преступление.
уметь:
уметь использовать нормативно-правовые документы,
регламентирующие профессиональную деятельность.
Основы права:
право – понятие, система, источники; развитие права в древности, средние века,
в Новое время; история развития права в Казахстане;
Конституция РК – основной закон государства, ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека – международный политический документ;
правовое государство –верховенство закона и гражданское общество;
основные отрасли права; судебная система РК;
правоохранительные органы.
БК 3.3
ОПД 0.0
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: единую систему конструкторской документации (ЕСКД);
правила и приемы выполнения чертежей и эскизов;
основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
уметь: читать,
выполнять и оформлять горнотехнические чертежи.
Черчение:
методы проецирования; позиционные задачи;
способы преобразования проекций; пересечения и аксонометрия;
техника черчения и геометрические построения;
категории стандартов;
основы стандартизации,
метрологии, сертификации;
ЕСКД; горные чертежи;
технический рисунок;
чтение чертежей.
БК 3.1
ПК 3.2,
ОПД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные определения,
положения, понятия и аксиомы технической механики;
методы расчета и выбора деталей машин и механизмов;
уметь: производить расчет и выбор деталей машин и механизмов.
Основы технической механики:
Статика: реакция связей, условия равновесия плоской
и пространственной систем сил,
теория пары сил, центр тяжести плоских фигур.
Кинематика: кинематические характеристики точки, уравнения движения точки,
ускорения при различных видах движения точки твердого тела.
Динамика: определение работы и мощности при поступательном
и вращательном движении, коэффициент полезного действия.
Сопротивление материалов:
внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений;
напряжения и деформации; расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации.
Детали машин и механизмов: основные понятия и определения деталей механизмов и машин.
Передачи: цилиндрические, конические, червячные, ременные, цепные; подшипники скольжения и качения; опоры; резьбовые и шпоночные соединения.
БК 3.1
СК 3.1

ЖКП 0.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
электртехника және электржетек негіздерін; электроника және микропроцессорлы техникасы негіздерін; электрлі өріс пен электрмагнетизм параметрлерін білуі керек;
электржетек параметлерінің есебін жасау; электр схемаларын оқу және орындау; бір фазалы немесе үш фазалы, тұрақты және ауыспалы тоқтың электрлі тізбектерін тану қолынан келу керек:
Электртехника электроника негіздерімен
тұрақты бір фазалы және үш фазалы синусоидалық тоқтардың электрлік тізбектері; тұрақты және ауыспалы тоқтардың электрлік машиналары; қуаттылық трансформаторлар,
трансформаторлардың арнайы түрлері;
электр қуатын өндіру, беру және тарату туралы жалпы мәліметтер; электроника негіздері.
БҚ 3.1
ЖКП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
ақпараттандыру, автоматтандыру және телемеханика жүйелерінің сандық техника элементтерін; ақпараттандыру және автоматтандыру жүйелерін құру принциптерін білуі керек;
тау-кен жұмыстарына арналған техникалық құжаттаманы есептеу және толтыру барысында ақпараттандыру және автоматтандыру жүйелерін қолдану істеуі керек
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері
тау-кен кәсіпорындарын
ақпараттандыру, автоматтандыру және телемеханикалау туралы жалпы түсініктер; ақпараттандыру және автоматтандыру жүйелерінің құрылу принциптері мен жалпы сипаттамасы; тау-кен кәсіпорындарын ақпараттандыру мен автоматтандыру жүйелерінің құрама элементтері.
БҚ 3.1,
3.4,
АҚ 3.6
ЖКП 0.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
Қазақстан жер қойнауының геологиялық зерделенуінің және геотектоникалық құрылымын; аймақтық геологиялық зерттеулердің қазіргі кезеңдегі мәселелерін; пайдалы кен қазбалары орындарының суландыру жағдайларын; геологиялық және гидрогеологиялық процестер мен құбылыстар; тау-кен жыныстарының физика-механикалық қасиеттері мен олардың жіктелуін білуі керек;
геологиялық шартты белгілерді сызу; масштабтан тыс геологиялық шартты белгілерін, тұрғын пункттері мен өнеркәсіп объектілерінің шартты белгілерін сызу; тау-кен компасымен жұмыс істеу; геологиялық карталардағы және кескіндердегі қатпарлы және үзілісті геологиялық бұзылуларды анықтау істеуі керек
Геология негіздері:
Жер және ғарыш; экзогенді және эндогенді геологиялық процестер; минералогия, петрография және кристаллография; минералдардың негізгі қасиеттері; пайдалы қазбалардың кен орындары; кен орындарының генезисі, іздеу және барлау әдістері; геологиялық барлау жұмыстары; гидрогеология негіздері; пайдалы қазбалар кен орындарын өңдеу барысында жер асты суымен күресу шаралары.

ОПД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основы электротехники и электропривода;
основы электроники и микропроцессорной техники;
параметры электрического поля и электромагнетизма;
уметь:
-производить расчет параметров электропривода;
читать и выполнять электрические схемы;
распознавать электрические цепи постоянного и
переменного тока, однофазные и трехфазные.
Электротехника с основами электроники:
электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов;
электрические машины постоянного и переменного токов;
силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов;
общие сведения о производстве,
передаче и распределении электрической энергии;
основы электроники.
БК 3.1
ОПД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-элементы цифровой техники систем информатизации, автоматизации и телемеханики;
принципы построения систем информатизации и автоматизации;
уметь:
-использовать системы информатизации и автоматизации при расчетах и составлении
технической документации для ведения горных работ.
Основы информатизации и автоматизации производства:
основные понятия об информатизации,
автоматизации и телемеханике горных предприятий;
принципы построения и общая характеристика систем информатизации и автоматизации;
составные элементы систем информатизации и
автоматизации горных предприятий.
БК 3.1,
3.4,
СК 3.6
ОПД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: геологическую изученность и геотектоническое строении недр Казахстана;
современные проблемы региональных геологических исследований;
условия обводненности месторождений полезных ископаемых;
геологические и гидрогеологические процессы и явления;
физико-механические свойства горных пород и их классификацию;
уметь: вычерчивать геологические условные знаки;
вычерчивать внемасштабные геологические условные знаки, условные знаки населенных пунктов и промышленных объектов;
работать с горным компасом;
определять на геологических картах и разрезах складчатые
и разрывные геологические нарушения.
Основы геологии:
Земля и космос; экзогенные и эндогенные геологические процессы;
минералогия, петрография и кристаллография;
основные свойства минералов;
месторождения полезных ископаемых;
генезис, методика поиска и разведки месторождений;
геологоразведочные работы;
основы гидрогеологии; меры борьбы
с подземными водами при разработке месторождений полезных ископаемых.

КҚ 3.5
ЖКП 0.6
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
геодезиялық және маркшейдерлік құрал-саймандар құрылымын; тау-кен қазбаларының маркшейдерлік пландарын; геодезиялық және маркшейдерлік түсірілімдер нәтижелерін өңдеу тәсілдерін; тау-кен қазбаларын дұрыс жүргізуді бақылау әдістерін білуі керек;
кен жұмыстарының маркшей-дерлік пландарын оқи білу; тау-кен қазбасын дұрыс жүргізуді бақылау; геодезиялық карталар мен маркшейдерлік пландардағы бұрыштар мен арақашықтықтарды өлшеу; пайдалы қазбалар қорларының есебін жүргізу істеуі керек
Геодезия және маркшейдер ісі негіздері:
геодезия: координаттар жүйесі; бұрыштарды, ара-қашықтықтары мен артықтықтарды өлшеу, геодезиялық аспаптар;
өлшеу нәтижелерін математикалық өңдеу; геодезиялық тармақтар; топографиялық түсірілімдер; маркшейдерлік іс: жерасты теодолитті түсірілім; қималы және тазарту қазбаларындағы түсірілім жұмыстары; тік түсірілім; маркшейдерлік құжаттама; тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізудің маркшейдерлік бақылауы; қорларды есептеу.
КҚ 3.5
ЖКП 0.7
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
жер асты тау-кен қазбаларында өзін өзі ұстау ережелерін; өзін құтқару және өрт сөндіру құралдарын; шығатын қосалқы жерлерін; алғашқы медициналық көмек көрсету шараларын; тау-кен қазбаларындағы газдың режимін білуі керек;
еңбекті қорғау ережелерін ұстану; өзін құтқару және өрт сөндіру құралдарын қолдану; қауіпті және зиянды факторларды айыра білу істеуі керек
Еңбекті қорғау:
тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; өнеркәсіп санитариясы; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; өрт профилактикасы және тау-кен құтқару ісінің негіздері.
КҚ 3.1
АҚ 3.2,
3.5,
3.7
АП 0.0
Арнайы пәндер
АП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
пайдалы қазбалардың кен орындарын аршу мен дайындауға қойылатын қазіргі кезең талаптарын; тау-кен жұмыстарын жүргізу әдістері мен тәсілдерін, олардың негізгі параметрлерін анықтауды; кен қазбалары көлденең қимасының формаларын; кен өндірісінің объектілерін жобалаудың жалпы принциптері мен түрлерін білуі керек;
аршудың технологиялық схемалары мен қазу жүйелерін есептеу; тазарту және дайындық забойларының құжаттарын құру; қазу бөлікшесі мен дайындық забойын желдету үшін қажетті ауа шығынын есептеу істеуі керек
Кен ісі:
тау-кен жұмыстары, кен қазбаларын жүргізу және бекіту; пайдалы қазбалар кен орындарының аршу, дайындау және қазу жүйелері; желдету; жер асты өрттері мен кен-құтқару ісі; маркшейдерлік іс бойынша жалпы мәліметтер; кен жыныстарын қазуға дайындау процестері; кеніштік көлік; көтергі және сутөкпе; көмір мен кенді байыту.

ПК 3.5
ОПД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-устройство геодезических и маркшейдерских инструментов;
маркшейдерские планы горных выработок;
способы обработки результатов геодезических и маркшейдерских съемок;
методы контроля за правильностью проведения горных выработок;
уметь: читать маркшейдерские планы горных работ;
вести контроль за правильностью проведения горной выработки;
измерять углы и расстояния на геодезических картах и маркшейдерских планах;
производить расчет запасов полезного ископаемого.
Основы геодезии и маркшейдерского дела:
геодезия: системы координат; измерение углов, расстояний и превышений,
геодезические приборы; математическая обработка результатов измерений;
геодезические сети; топографические съемки;
маркшейдерское дело:
подземная теодолитная съемка;
съемочные работы в нарезных и очистных выработках;
вертикальные съемки;
маркшейдерская документация;
маркшейдерский контроль за
безопасным ведением горных работ; подсчет запасов.
ПК 3.5
ОПД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-правила поведения в подземных горных выработках;
средства самоспасения и пожаротушения;
запасные выхода; меры по оказанию первой медицинской помощи;
газовый режим в горных выработках;
уметь: соблюдать правила охраны труда;
пользоваться средствами самоспасения и
пожаротушения;
различать опасные и вредные факторы.
Охрана труда:
меры безопасности при ведении горных работ;
промышленная санитария;
производственные опасности и вредности;
основы пожарной профилактики
и горноспасательного дела.
ПК 3.1
СК 3.2,
3.5,
3.7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-современные требования к вскрытию и подготовке месторождений полезных ископаемых;
способы и методы ведения горных работ, определение их основных параметров;
формы поперечного сечения горных выработок;
общие принципы и виды проектирования объектов горного производства;
уметь:
-рассчитывать технологические схемы вскрытия и системы разработки;
составлять паспорта на очистные и подготовительные забои;
рассчитывать необходимый расход воздуха для проветривания выемочного участка и
подготовительного забоя.
Горное дело:
горные работы, проведение и крепление горных выработок;
вскрытие, подготовка и системы разработки месторождений полезных ископаемых;
вентиляция; подземные пожары и горноспасательное дело;
общие сведения по маркшейдерскому делу;
процессы подготовки горных пород к выемке;
рудничный транспорт;
подъем и водоотлив; обогащение угля и руды.

КҚ 3.1,
3.2,
3.3,
3.4,
АҚ 3.3,
3.4
АП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
жарылғыш заттары мен қоздыру құралдарын; жару жұмыстарының параметрлерін есептеу ережелерін, тиімділігі мен қауіпсіздігін, жарылған масса сапасын қамтамасыз ете отырып, оларды жүргізуді ұйымдастыруын; жарылғыш материалдарды есептеу, сақтау, тасымалдау және жою тәртібін; жару жұмыстарын орындау барысындағы жобалау құжаттары мазмұнына қойылатын талаптарын білуі керек;
бұрғылау-жару жұмыстарының құжатын құру мен есептеу; жару жүйелерінің схемаларын талдай білу; жару жұмыстарының параметрлерін есептеу; жару жұмыстарының жүргізілуін бақылауды жүзеге асыру; жарушы және тексеруші - өлшеуіш аспаптарын қолдану; жарылмаған зарядттарды жою процесін бақылау
Жарылыс жұмыстарының технологиясы мен қауіпсіздігі:
жарылыс теориясы мен өнеркәсіптік жарылғыш заттар қасиеттерінің негіздері; жарылғыш заттардың (ЖЗ) тиімділігі мен сапасын бағалау әдістері; зарядтарды жару құралдары мен тәсілдері; жарылғыш материалдарды(ЖМ) сақтау, тасымалдау және жою; ЖЗ зарядтарын бір-бірлеп немесе қатарынан сериямен жару арқылы кен жыныстарын қопару процестері; зарядтарды есептеудің жалпы принциптері; жару жұмыстарының әдістері; кен қазбаларындағы жару жұмыстарының ерекшеліктері; жару жұмыстарын механикаландыру; жару жұмыстарын жобалау мен ұйымдастыру негіздері; жарушының жұмысын ұйымдастыру.

ПК 3.1,
3.2,
3.3,
3.4,
СК 3.3,
3.4
СД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-взрывчатые вещества и средства инициирования;
правила расчета параметров взрывных работ и организацию их проведения с обеспечением качества взорванной массы,
эффективности и безопасности;
правила учета, хранения, перевозки и уничтожения взрывчатых материалов;
требования к содержанию проектной документации
при выполнении взрывных работ;
уметь:
-рассчитывать и составлять паспорт буровзрывных работ;
разбираться в схемах взрывных сетей;
рассчитывать параметры взрывных работ; осуществлять контроль за проведением взрывных работ;
пользоваться взрывными и контрольно-измерительными приборами; контролировать процесс ликвидации невзорвавшихся зарядов.
Технология и безопасность взрывных работ:
основы теории взрыва и свойства промышленных взрывчатых веществ;
методы оценки эффективности и качества взрывчатых веществ (ВВ);
средства и способы взрывания зарядов; хранение, перевозка и уничтожение взрывчатых материалов (ВМ);
процесс разрушения горных пород при одиночном и серийном взрывании зарядов ВВ;
общие принципы расчета зарядов;
методы взрывных работ;
особенности взрывных работ в горных выработках;
механизация взрывных работ;
основы проектирования и организация взрывных работ;
организация работы взрывника.

КҚ 3.1,
3.5
АҚ 3.4,
3.7
АП 0.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
гидро- және пневможетектер негіздерін; кен машиналары мен кешендерінің жұмыс істеу принциптері мен құрылымын; кен машиналары конструкцияларының ерекшеліктерін, олардың техникалық сипаттамалары мен қолдану аумағын білуі керек;
қазу, үңгілеу және тиеу-тасымалдау жұмыстары механизациясының құралдарын таңдау; тау-кен техникасы түрлерінің бірін басқару; тау-кен жабдықтарына қызмет көрсету және оларды пайдалану кезінде техникалық жетекшілікті жүзеге асыру; машиналар мен механизмдердің қолдану және тарту күші есептерін жасау қолынан келу керек.
Кен машиналары мен кешендері:
гидро- және пневможетектер негіздері; уатқыш балғалар мен бұрғылау машиналары; дайындық және тазарту жұмыстарына арналған жабдықтар мен кешендер; бұрғылау станоктары; қазу, тиеу және тасымалдау машиналары мен кешендері; жер асты тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтар; тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы гидромеханикаландыру; тазарту және үңгілеу комбайндары;
экскаваторлар; кенді және кенсіз кен орындарын өңдеуге арналған арнайы жабдықтар мен кешендер.
КҚ 3.2,
3.3,
АҚ 3.1,
3.7
АП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
қазу және үңгілеу бөлікшелерін электр қуатымен жабдықтау схемаларын; тау-кен кәсіпорындары электржабдықтарының конструкциясы мен орындалу түрлерін; ішексымды тізбектерін іліп тарту ережелерін; кеніштік басқару, қорғау және байланыс аппаратурасының іс-әрекеті принципін; қуат үнемдейтін технология түрлерін білуі керек;
электржабдықтарын таңдау және қолдану; электр қуатымен жабдықтау схемаларын есептеу істеуі керек
Кен кәсіпорындарындағы электрмен жабдықтары мен электр куатын жеткізу:
кен кәсіпорындарының электрмен жабдықталу схемалары; ішексымды тізбектерінің құрылымы; ішексымдарды іліп тарту; электржабдықтарының деңгейі мен орындалу түрлері; жер асты тау-кен қазбаларын 1140 В дейін және одан да жоғары кернеулі электр қуатымен жабдықтау схемалары; жер асты машиналары мен механизмдерін электр қуатымен қамтамасыз ету; машиналар мен механизмдерді қашықтықтан басқарудың электрлік схемалары; кеніштік белгі беру және байланыс; электр тоғына түсуден сақтану; электр қуатын қолданудың негізгі техника-экономикалық көрсеткіштері; қуат көздерін үнемдеу технологиялары; электржетек негіздері.
КҚ 3.2,
АҚ 3.2,
3.5
АП 0.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
гидравликаның негізгі заңдарын; желдеткіштер, сорғылар, компрессорлар, калориферлер, көтергі машиналарының типтерін білуі керек;
жылжымайтын шахталық қондырғыны таңдау және есептеу істеуі керек
Кен механикасы
гидравлика негіздері; турбомашиналар теориясының негіздері; желдеткіш, сутөкпе, пневматикалық және көтергі қондырғылары, олардың түрлері, конструкциялары, іс-әрекет принципі; өнімділіктерін реттеу; жабдықтар мен жетекті таңдау, оларды қолдану.

ПК 3.1,
3.5
СК 3.4,
3.7
СД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основы гидро-и пневмопривода; устройство и принцип действия горных машин и комплексов;
особенности конструкции горных машин, их технические характеристики и область применения;
уметь:
-выбирать средства механизации выемочных, проходческих и погрузочно-транспортных работ;
управлять одним из видов горной техники;
осуществлять техническое руководство по обслуживанию и эксплуатации горного оборудования;
производить эксплуатационные и тяговые расчеты машин и механизмов.
Горные машины и комплексы:
основы гидро- и пневмопривода; отбойные молотки и бурильные машины;
оборудование и комплексы для подготовительных и очистных работ; буровые станки;
выемочные, погрузочные и транспортные машины и комплексы;
вспомогательное оборудование для подземных горных работ;
гидромеханизация при ведении горных работ; очистные и проходческие комбайны;
экскаваторы; специальное оборудование и комплексы для разработки рудных и нерудных месторождений.
ПК 3.2,
3.3,
СК 3.1,
3.7
СД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-схемы электроснабжения добычных и проходческих участков;
конструкцию и виды исполнения электрооборудования горных предприятий;
правила устройства кабельных линий;
принцип действия рудничной аппаратуры управления, защиты и связи;
виды энергосберегающих технологий;
уметь:
-выбирать и эксплуатировать электрооборудование;
рассчитывать схемы электроснабжения.
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий:
схемы электроснабжения горных предприятий; устройство кабельных линий;
способы прокладки кабелей; уровни и виды исполнения электро- оборудования;
схемы электроснабжения подземных горных выработок напряжением до и выше 1140 В; электроснабжение подземных машин и механизмов;
электрические схемы дистанционного управления машинами, механизмами;
рудничная сигнализация и связь;
защита от поражения электрическим током;
основные технико-экономические показатели электропотребления;
энергосберегающие технологии;
основы электропривода.
ПК 3.2,
СК 3.2,
3.5
СД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основные законы гидравлики;
типы вентиляторов, насосов, компрессоров, калориферов, подъемных машин;
уметь:
-рассчитать и выбрать стационарную шахтную установку.
Горная механика (с разделом «Гидравлика»):
основы гидравлики; основы теории турбомашин;
вентиляторные, водоотливные, пневматические и подъемные установки, их виды,
конструкции, принцип действия;
регулирование производительности;
выбор оборудования и привода,
их эксплуатация.

КҚ 3.2,
3.3,
АҚ 3.1,
3.7
АП 0.6
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
технологиялық жүк ағындарын қалыптастыру әдістерін; көлік машиналарының техникалық сипаттамаларын, оларды пайдалану есебін; кен кәсіпорындарының тиеу-көлікті жабдықтарын білуі керек;
берілген тау-кен геологиялық жағдайларына арналған көлік машиналарын таңдау және оларды қолдану мен тарту есептерін жасау істеуі керек
Кеніштік көлік:
көлік машиналарының теориясы; кенішті көлік түрлері; шахталық рельсті жол; дірілді, тақташалы, ысырмалы, таспалы және арнайы конвейерлер; шахталық вагонеткалар, локомотивті тасылым;
жер бетінің технологиялық кешені; шахта көлігінің жұмысын ұйымдастыру; гидро- және пневмокөлік; ысырма көлік; қоймалар мен үйінділердегі көлік.
КҚ 3.3,
АҚ 3.1,
3.4
АП 0.7
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
кен өндірісінің автоматика және телемеханика негіздерін; басқарудың автоматтандыру жүйелерінің құрылу принципін білуі керек;
тау-кен жабдықтарын автоматтандыру схемаларын оқу; кен автоматикасының, оның ішінде түйіспесіз және микропроцессорлы құрылғыларының, негізгі элементтерін тану
істеуі керек
Өндіріс процестерін автоматтандыру:
автоматика және телемеханиканың негізгі түсініктері; сандық техника элементтері; автоматтандырудың техникалық құралдары; тау-кен машиналарын, шахта көліктерін және жылжымайтын қондырғыларды автоматтандыру; технологиялық процестерді автоматтандыру; тау-кен жабдықтары мен технологиялық процестерді автоматтандырудағы даму бағытының болашағы.
КҚ 3.2,
АҚ 3.3,
3.6
АП 0.8
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
аса қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың сапалы және сандық талдауының әдістерін; тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік ережелерін; қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану жөніндегі нормативті құжаттарды білуі керек;
қауіпсіздік техникасының ұстануын және технологиялық карталар мен жобаларға сәйкес тапсырма бойынша жұмыстың орындалуын бақылау; бөлікшеде жұмыстарды қауіпсіз жүргізу бойынша нұсқау беру; өндірістегі жазатайым оқиға жөнінде бекітілген форма бойынша акт құру; тау-кен жабдықтарын техникалық пайдалану, қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария ережелерін ұстану; экобиқорғау техникасын қолдану істеуі керек
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану:
негативті факторлардың адамға әсері; зақымдану және зиянды факторлардың ұқсастылығы; техникалық жүйелердің және технологиялық процестердің қауіптерінен қорғану әдістері мен құралдары; тау-кен кәсіпорындарындағы қауіпсіздік техникасының нормативті және ұйымдастыру негіздері; өндірістегі зақымдану және кәсіби аурулар; жер асты өрттерін сөндіру және алдын алу; тау-кен кәсіпорнындағы - апаттарды жоюға дайындау; тау-кен жұмыстарын жүргізу барысында қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану; экобиоқорғау техникасы; табиғи ресурстарды кешенді пайдалану; ҚР заңдары және салалы ҚЕ, ТПЕ.

ПК 3.2,
3.3,
СК 3.1,
3.7
СД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-методы формирования технологических грузопотоков;
технические характеристики транспортных машин,
их эксплуатационные расчеты;
погрузочно-транспортное оборудование горных предприятий;
уметь:
-выбирать транспортные машины для заданных горногеологических условий и производить
их эксплуатационные и тяговые расчеты.
Рудничный транспорт:
теория транспортных машин; виды рудничного транспорта;
шахтный рельсовый путь;
вибрационные, пластинчатые, скребковые, ленточные и специальные конвейеры;
шахтные вагонетки, локомотивная откатка;
технологический комплекс поверхности;
организация работы шахтного транспорта; гидро- и пневмотранспорт;
скреперный транспорт;
транспорт на складах и отвалах.
ПК 3.3,
СК 3.1,
3.4
СД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основы автоматики и телемеханики горного производства;
принципы построения автоматизированных систем управления;
уметь:
-читать схемы автоматизации горного оборудования;
распознавать основные элементы горной автоматики,
в том числе бесконтактные и микропроцессорные устройства.
Автоматизация производственных процессов:
Основные понятия автоматики и телемеханики; элементы цифровой техники;
технические средства автоматизации;
автоматизация горных машин, шахтного транспорта и стационарных установок;
автоматизация технологических процессов;
перспективные направления развития автоматизации
горного оборудования и технологических процессов.
ПК 3.2,
СК 3.3,
3.6
СД 0.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-методы качественного и количественного анализа особо опасных и вредных производственных факторов;
правила безопасности при ведении горных работ;
нормативные документы по охране окружающей среды и рациональному природопользованию;
уметь:
- контролировать соблюдение техники безопасности и выполнение работ по наряду в соответствии с технологическими картами и проектами;
проводить инструктаж по безопасному ведению работ на участке;
составлять акт о несчастном случае на производстве по установленной форме;
соблюдать правила технической эксплуатации горно-транспортного оборудования, техники безопасности и
производственной санитарии;
использовать экобиозащитную технику.
Техника безопасности,
охрана окружающей среды и рациональное природопользование:
воздействие негативных факторов на человека;
идентификация травмирующих и вредных факторов;
методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов;
правовые, нормативные и организационные основы техники безопасности на горных предприятиях;
производственный травматизм и профессиональные заболевания;
профилактика и тушение подземных пожаров;
подготовка горного предприятия к ликвидации аварий;
охрана окружающей среды и рациональное природопользование при ведении горных работ;
экобиозащитная техника;
комплексное использование природных ресурсов;
законы РК и отраслевые ПБ, ПТЭ.

БҚ 3.7,
КҚ 3.1,
АҚ 3.4,
3.5,
3.7
АП 0.9
Пәнді зерделеу нәтижесінде білім алушы міндеті
өндірістік және технологиялық процестерді ұйымдастыруды; саланың (кәсіпорынның) материалды-техникалық, еңбек және қаражат ресурстарын, оларды тиімді пайдалану көрсеткіштерін; өнім бағасының жасалу механизмдерін, қазіргі кезең жағдайларындағы еңбек төлемінің формаларын; бизнес-жоспарды дайындау әдісін білуі керек;
қабылданған әдіс бойынша кәсіпорын (бөлікше) іс әрекетінің негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерін есептеу істеуі керек
Сала экономикасы:
сала және нарық экономикасы; саланың материалдық, еңбек және қаржы ресурстары; саланы басқару, дамудың экономикалық көрсеткіштері; кәсіпорын шаруашылық субъектісі ретінде; кәсіпорындарды ұйымдастыру формалары, олардың өндірістік және ұйымдастыру құрылымдары; негізгі өндірістік және технологиялық процестер; кәсіпорын инфрақұрылымы; кәсіпорын капиталы мен мүлігі; негізгі және айналымдағы мүліктер; еңбек ресурстары; еңбекті нормалау және оның төлемі; өндіріс шығындары және өнімнің өз бағасы; бағаның құрылуы; бизнес-жоспар; негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдісі.
БҚ 3.1,
3.2,
3.6,
АҚ 3.6
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 39-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0700000 - Геология, тау кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0706000 - Пайдалы қазбаларды ашық түрде қазу
Біліктілігі: 070602 2 - Экскаватор машинисінің көмекшісі

БК 3.7,
ПК 3.1,
СК 3.4,
3.5,
3.7
СД 0.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-организацию производственного и технологического процессов;
материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли (предприятия),
показатели их эффективного использования;
механизмы ценообразования на продукцию,
формы оплаты труда в современных условиях;
методику разработки бизнес-плана;
уметь:
-рассчитывать по методике основные технико-экономические
показатели деятельности предприятия (участка).
Экономика отрасли:
отрасль и рыночная экономика;
материальные, трудовые и финансовые ресурсы отрасли;
управление отраслью, экономические показатели развития;
предприятие, как хозяйствующий субъект;
формы организации предприятий, их производственная и организационная структура;
основные производственные и технологические процессы;
инфраструктура предприятия;
капитал и имущество предприятия;
основные и оборотные средства;
трудовые ресурсы; нормирование и оплата труда;
издержки производства и себестоимость продукции;
ценообразование; бизнес-план;
методика расчета основных технико-экономических
показателей.
БК 3.1,
3.2,
3.6,
СК 3.6
Приложение 39
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0700000 - Геология, горнодобывающая
промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность: 0706000 - Открытая разработка месторождений полезных
ископаемых
Квалификация специалиста: 070602 2 - Помощник машиниста экскаватора

070603 2 - Бұрғылау қондырғысының машинисі
070604 2 - Жол-сапар жұмысшысы
070605 2 - Сығымдағыш қондырғының машинисі
070607 2 - Конвейер машинисі
070608 2 - Уату қондырғылары машинисі
070610 2 - Айқас қатар қалыптастыратын машинаның машинисі
070611 2 - Кезекші және жабдықтарды жөндеу жөніндегі электрослесарь
070612 2 - Жөндеуші - слесарь
070615 2 - Электровоз машинисінің көмекшісі
070616 2 - Тепловоз машинисінің көмекшісі

070603 2 - Машинист буровой установки
070604 2 - Дорожно-путевой рабочий
070605 2 - Машинист компрессорных установок
070607 2 - Машинист конвейера
070608 2 - Машинист дробильных установок
070610 2 - Машинист штабелеформирующей машины
070611 2 - Электрослесарь (слесарь) дежурный и по ремонту
оборудования
070612 2 - Слесарь - ремонтник
070615 2 - Помощник машиниста электровоза
070616 2 - Помощник машиниста тепловоза

070607 2 - Конвейер машинисі
070608 2 - Ұату қондырғылары машинисі
070609 2 - Роторлы экскаватор машинисі
070610 2 - Айқас қатар қалыптастыратын машинаның машинисі
070611 2 - Кезекші және жабдықтарды жөндеу жөніндегі электрослесарь
070612 2 - Жөндеуші - слесарь
070613 2 - Электровоз машинисі
070614 2 - Тепловоз машинисі
070617 2 - Байланыстырушы электрослесарь
070618 1 - Үйінді көпір машинисі
070619 2 - Бульдозер машинисі
070622 1 - Қимадағы тау - кен жұмысшысы

070607 2 - Машинист конвейера
070608 2 - Машинист дробильных установок
070609 2 - Машинист экскаватора роторного
070610 2 - Машинист штабелеформирующей машины
070611 2 - Электрослесарь (слесарь) дежурный и по ремонту
оборудования
070612 2 - Слесарь - ремонтник
070613 2 - Машинист электровоза
070614 2 - Машинист тепловоза
070617 2 - Электрослесарь - контактчик
070618 1 - Машинист отвального моста
070619 2 - Машинист бульдозера

БҚ 1.2
ӘЭП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы
- әлемнің пәлсапалық діни және ғылыми көрінісі, адам өмірінің мәні туралы;
- ғылымның және ғылыми таным ролін, оның құрылымын, түрлері және әдістерін, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы білуі керек;
- адамның тәртібіндегі саналы және санасыз мінез-құлығын, санасының мәнін анықтай алу;
- адамдар арасындағы қарым-қатынасының өнегелік нормаларын реттей алу қолынан келуі керек;
Философия негіздері:
пәлсапа пәнінің қызметі мен функциялары; материализм және идеализм - пәлсапаның басты сұрағы; әлемдік пәлсапалық ойдың басты белгілері; адам табиғаты және оның тіршілік ету мәні: адам және Құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның еркіндігі мен жауапкершілігі; құндылықтардың акмеологиясы және табиғаты; адами таным және қызметі; ғылым және оның ролі; ғаламдық мәселелер алдындағы адамзат.
БҚ 1.2
ӘЭП 0.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы
- саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы ұғымдарды;
- биліктің бөліну принциптерін;
- саяси партияларды қоғамдық ұйымдардан айыра білуді;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік қарым-қатынас туралы білуі керек;
- үкімет маңыздылығын, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынас және процестерді (Қазақстанда және тұтас дүние жүзінде) аша білу;
- қоғам мен тұлғаның дамуы және қызмет етуінің заңдылықтарын айыру
қолынан келуі керек.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері;
саясаттану пәні, саяси үкімет және билік қарым-қатынастары; мемлекет – саяси жүйенің басты институты; саяси жүйе және саяси тәртіп, саяси партия және қоғамдық ұйымдар; көппартиялық; сыртқы және ішкі саясат; Қазақстандағы билікті ұйымдастыру;
әлеуметтану ғылым ретінде: әлеуметтанудағы кластық және стратификациялық көзқарастар; тұлға ролі және оның мінез-құлқы.
БҚ 1.2
ӘЭП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы
- экономикалық теорияның жалпы жағдайын;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономикалық негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясаты туралы білуі керек;
- өз кәсіби қызметінде бағыт алу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану қолынан келуі керек.
Экономика негіздері:
мақсаттары, басты ұғымдары, қызметі, мәні, принциптері; меншік формалары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрі, олардың басты сатылары, мазмұны; стратегиялық жоспарлануы; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжаудың әзірлеу әдістері; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынымы тауарларын және қызметінің нарықтық жағдайларын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ 1.3,
1.4
ЖКП 00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
сызбаларды рәсімдеу ережелерін; көріністердің сызбада орналасуын; сызбадағы проекциялық көріністерін; қималарды және тіліктерді; алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды білуі керек;
жабдықтарға қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу; машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау қолынан келуі керек.
Сызу:
сызбаларды рәсімдеу ережелері; сызбалардағы геометриялық құрылулар; сызбалардағы проекциялық көріністер; бір және үш жазықтыққа тік бұрышты проекциялау, қарапайым геометриялық фигуралардың изометриялық және диаметриялық проекциялары; сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы; геометриялық фигуралардың жаймалары; сызбалардағы көріністердің орналасуы; қималар мен тіліктер; тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлерінің, қималар мен тіліктерінің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау; машинажасау сызбасы; металды конструкциялардың қарапайым сызбасын оқу; алмалы-салмалы қосылымдар; алынбайтын-салынбайтын қосылымдар; құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшек эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.

БК 1.2
СЭД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-о философском, религиозном и научном видении мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре,
формах и методах, социальных и этических проҒблемах;
уметь:
- определять сущность сознания, сознательное и безсознательное в его поведении;
-нравственные нормы отношений между людьми.
Основы философии:
философия, предмет, функции; материализм и идеализм – как основной вопрос философии;
основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования:
человек и Бог; человек и вселенная;
человек, общество, цивилизация, культура;
свобода и ответственность личности; акмеология и природа ценностей;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
БК 1.2
СЭД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- понятия политических
систем политических режимов;
-о принципе разделения власти;
- различать политические партии от общественных организаций;
- представление о социальной структуре, социальном взаимодействии;
уметь:
-выявлять сущность власти,
субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-различать закономерности развития и
функционирования общества и личности.
Основы политологии и социологии:
предмет политологии политическая власть и властные отношения;
государство – главный институт политической системы; политическая система и политический режим,
политическая партия и общественные объединения;
многопартийность;
внутренняя и внешняя политика; организация власти в Казахстане;
социология как наука;
классовый и стратификационный подходы в социологии;
роль личности и ее социальное поведение.
БК 1.2
СЭД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг;
рыночная инфраструктура.
БК1.3 1.4
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: правила оформления чертежей; расположение изображений на чертежах;
проекционные изображения на чертежах;
сечения и разрезы; разъемные и неразъемные соединения;
уметь: читать простейшие чертежи для выполнения работ по обслуживанию и ремонту оборудования;
выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
Черчение:
правила оформления чертежей; геометрические построения на чертежах;
проекционные изображения на чертежах;
прямоугольное проецирование на одну и три плоскости, изометрические и диаметрические проекции простейших геометрических фигур;
чертеж и изометрическая проекция детали; развертки геометрических фигур; расположение изображений на чертежах;
сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного
количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях;
машиностроительное черчение;
чтение простейших чертежей металлических конструкций;
разъемные соединения;
неразъемные соединения;
сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.

БҚ 1.1
ЖКП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
машиналар мен механизмдер жіктеуін; бөлшектерді қосу түрлерін; айналу қозғалысының беріліс түрлерін; деформацияның негізгі түрлерін; шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін білуі керек;
бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу; беріліс сандарын анықтау; серпімділік пен кернеуінің ішкі және сыртқы күштерін айыру қолынан келуі керек.
Техникалық механика негіздері:
механизмдер мен машиналар жіктеуі; механизмдер бөліктері;механизмдер кинематикасы (механизм және машина, кинематикалық жұптар және тізбектер, кинематикалық жұптар типтері); бөлшектер мен жиналмалы бірліктер; жіктелуі, арналуы және оларға қойылатын талаптар; бөлшектерді қосу түрлері (алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын); айналу қозғалысының беріліс механизмдері; айналу қозғалысы берілісінің түрлері (механикалық, белдікті, фрикционды, тісті, тізбекті, бұрамалы): арнауы, сипаты, құрылымы, белгіленуі және кинематикалық схемасы; беріліс саны;
абсолюттік қатты дене; деформацияның негізгі түрлері және олардағы кернеулерді бөлу; сыртқы күштер және олардың түрлері; серпімділік пен кернеудің ішкі күштері; істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулер.

БК1.1
ОПД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию машин и механизмов;
виды соединений деталей;
виды передач вращательного движения; основные виды деформаций;
действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения;
уметь: различать детали и сборочные единицы;
определять передаточное число; различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения.
Основы технической механики:
классификация механизмов и машин; звенья механизмов;
кинематика механизмов (механизм и машина, кинематические пары и цепи, типы кинематических пар);
детали и сборочные единицы; классификация, назначение и требования к ним; виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения);
механизмы передачи вращательного движения; виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячные):
назначение, характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема; передаточное число;
абсолютно твердое тело; основные виды деформации и распределение напряжения при них;
внешние силы и их виды; внутренние силы упругости и напряжения;
действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения.

БҚ 1.8,
КҚ 1.33,
1.68,
АҚ 1.44
ЖКП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
электрлік және магниттік тізбектерін; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін; магнитті тізбектерін; электрлік құрылғыларын; электр қуатының өндірілуін,  таратылуын және қолданылуын; электржетекті және электравтоматиканы білуі керек;
электржабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмысты жүргізуге арналған электр схемаларын оқу; электржабдықтары жұмысын бақылау мақсатында электр өлшеу аспаптарын қолдану қолынан келуі керек.
Электртехника электроника негіздерімен
электрлік және магнитті тізбектер; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектері; электрлік құрылғылар, электрөлшеу аспаптары; электронды аспаптар мен құрылғылар; трансформаторлар; электрлік машиналар мен аппараттар; электр қуатын өндіру, тарату және қолдану; электр станциялары, желілері және электрқуатымен қамтамасыз ету; электроника негіздері.
БҚ 1.8
КҚ 1.60,
1.62,
1.63,
1.64,
1.65,

БК 1.8,
ПК1.33
1.68,
СК1.44
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: электрические и магнитные цепи;
электрические цепи переменного тока;
магнитные цепи; электрические устройства;
производство, распределение и использование электроэнергии;
электропривод и электроавтоматику;
уметь: читать электросхемы для ведения работ по обслуживанию электооборудования;
пользоваться электроизмерительными приборами с целью наблюдения за работой электрооборудования.
Электротехника с основами электроники:
электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока;
электрические устройства;
электроизмерительные приборы;
электронные приборы и устройства;
трансформаторы;
электрические машины и аппараты; производство,
распределение, использование электроэнергии;
электрические станции, сети и электроснабжение;
основы электроники.
БК 1.8
ПК1.60,
1.62,
1.63,
1.64,
1.65,

1.86,
1.88,
1.90,
АҚ 1.26
ЖКП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ОС WINDOWS түрлерін; WORD мәтіндік редакторын; EXCEL электронды кестелерін; Corel DRAW векторлық редакторын; вирустардан қорғануын; WinZip архиваторын; ОС DOS; Norton Commander сыртқабықша бағдарламасын; бағдарламалық тілдерін; автоматты реттеу негіздерін; автоматты реттегіштердің жұмыс істеу принципін, функциялық және құрылымдық схемаларын білуі керек;
жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьютерді қолдану; процесті автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшуді жүзеге асыру қолынан келуі керек.
Өндірісті ақпараттандыру мен автоматтандыру негіздері
ақпаратты кодтау; сандық жүйелер; бір жүйеден екінші жүйеге ауыстыру; екілік арифметика; формалды, математикалық логика; модель түсінігі; модельдер типтері; алгоритм түсінігі; алгоритмдер типтері; бағдарламалау тілі; бағдарлама, оны құрылымдау; автоматты түрде реттеу; реттелетін параметр; реттеу объектісі, оның қасиеттері, схемалары; автоматты реттеуіштер, олардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс істеу принципі, функциялық және құрылымдық схемалары, реттеу органдары; басқарудың автоматты жүйелерінің қосымша құралдары;
процесті автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшудің тәртібі.
БҚ 1.1,
1.8
ЖКП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
Жер мен Күн жүйесі құрылымдарын; минералдар мен тау-кен жыныстарының пайда болу процестерін және олардың қасиеттерін; геологиялық барлау жұмыстарының тәсілдерін білуі керек;
бос тау-кен жыныстарынан пайдалы қазбаларды айыра білу қолынан келуі керек.
Геология негіздері:
Жер және ғарыш. Экзогенді және эндогенді геологиялық процестер; минералогия, петрография және кристаллография; минералдардың негізгі қасиеттері; пайдалы қазбалардың кен орындары; кен орындарының генезисі, іздеу және барлау әдістері; геологиялық барлау жұмыстары; гидрогеология.

1.86,
1.88,
1.90,
СК 1.26
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды ОС WINDOWS; текстовый редактор WORD;
Электронные таблицы EXCEL; Векторный редактор Corel DRAW; защиту от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS;
программу-оболочку Norton Commander;
языки программирования; основы автоматического регулирования;
принцип действия, функциональные и структурные схемы автоматических регуляторов;
уметь: пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни;
осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и обратно на автоматическое.
Основы информатизации и автоматизации производства:
кодирование информации; системы счисления;
перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика;
формальная, математическая логика; понятие модели;
типы моделей;
понятие алгоритма; типы алгоритмов;
язык программирования; программа, ее структуризация;
автоматическое регулирование;
регулируемый параметр; объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы, их классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы,
органы настройки;
вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
БК 1.1,
1.8
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: строение Земли и Солнечной системы;
процессы образования минералов и горных пород и их свойства;
способы геологоразведочных работ;
уметь: различать полезные ископаемые от пустых горных пород.
Основы геологии:
земля и космос; экзогенные и эндогенные геологические процессы; минералогия, петрография и кристаллография;
основные свойства минералов;
месторождения полезных ископаемых; генезис, методика поиска и разведки месторождений;
геологоразведочные работы, гидрогеология.

БҚ 1.8
АҚ 1.5
ЖКП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ашық тау-кен қазбаларында өзін өзі ұстау ережелерін; өрт сөндіру құралдарын;
алғашқы медициналық көмек көрсету шараларын білуі керек;
еңбекті қорғау ережелерін ұстану; өрт сөндіру құралдарын қолдану; қауіпті және зиянды факторларды айыра білу қолынан келуі керек.
Еңбекті қорғау:
ашық тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; өнеркәсіп санитариясы; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; өрт профилактикасының негіздері.

БК 1.8
СК 1.5
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: правила поведения на открытых горных работах;
средства пожаротушения; меры по оказанию первой медицинской помощи;
уметь: соблюдать правила охраны труда;
пользоваться средствами пожаротушения;
различать опасные и вредные факторы.
Охрана труда:
меры безопасности при ведении открытых горных работ;
промышленная санитария;
производственные опасности и вредности;
основы пожарной профилактики;

АҚ 1.3,
1.14,
1.21,
1.45
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
негізгі және қосымша жұмыстар технологиясын; қосымша жұмыстар түрлерін білуі керек;
қосымша жұмыстарды орындау қолынан келуі керек.
Кен ісі:
ашық тау-кен жұмыстарының негізгі технологиялық процестері; аршу және қазу жұмыстары туралы түсінігі; қазудың көліктік және көліктік емес жүйелері; күрделі және тілікті орлар; қосымша жұмыстар түрлері; бекітілген деңгей бойынша орындалатын жұмыстар.

СК 1.3,
1.14,
1.21,
1.45
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: технологию основных и вспомогательных работ;
виды вспомогательных работ;
уметь: выполнять вспомогательные работы.
Горное дело:
основные технологические процессы открытых горных работ; понятия о вскрышных и добычных работах;
транспортные и бестранспортные системы разработки;
капитальные и разрезные траншеи;
виды вспомогательных работ;
работы, выполняемые по квалификациям установленного уровня.

БҚ 2.2
ӘЭП 0.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы
- саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы ұғымдарды;
- биліктің бөліну принциптерін;
- саяси партияларды қоғамдық ұйымдардан айыра білуді;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік қарым-қатынас туралы білуі керек;
- үкімет маңыздылығын, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынас және процестерді (Қазақстанда және тұтас дүние жүзінде) аша білу;
- қоғам мен тұлғаның дамуы және қызмет етуінің заңдылықтарын айыру қолынан келуі керек;
Саясаттану және әлеуметтану негіздері;
саясаттану пәні, саяси үкімет және билік қарым-қатынастары; мемлекет – саяси жүйенің басты институты; саяси жүйе және саяси тәртіп, саяси партия және қоғамдық ұйымдар; көппартиялық; ішкі және сыртқы саясат; Қазақстандағы билікті ұйымдастыру;
әлеуметтану ғылым ретінде: әлеуметтанудағы кластық және стратификациялық көзқарастар; тұлға ролі және оның мінез-құлқы.
БҚ 2.2
ӘЭП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы
- экономикалық теорияның жалпы жағдайын;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономикалық негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясаты туралы білуі керек;
- өз кәсіби қызметінде бағыт алу үшін қажет экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану қолынан келуі керек;
Экономика негіздері:
мақсаттары, басты ұғымдары, қызметі, мәні, принциптері; меншік формалары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрі, олардың басты сатылары, мазмұны; стратегиялық жоспарлануы; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжаудың әзірлеу әдістері; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынымы тауарларын және қызметінің нарықтық жағдайларын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ 2.4
ӘЭП 0.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы
- азаматтың құқығын және міндеттерін, оларды іске асыру механизмдерін;
- Конституция мәні, биліктің бөліну принциптерін, парламент және үкімет қызметін;
- құқықтың субъектілері мен объектілерін;
- құқық бұзу және қылмыс туралы білуі керек;
- өз кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу қолынан келуі керек.
Құқық негіздері:
құқық – ұғым, жүйе, көздері; құқықтың ежелгі, орта ғасырдағы, Жаңа замандағы дамуы; құқықтың Қазақстандағы даму тарихы; ҚР Конституциясы – мемлекеттің басты заңы, құқықтық жүйенің өзегі; адам құқығының жалпыға ортақ Декларациясы – халықаралық саяси құжат; құқықтық мемлекет – заң үстемділігі және азаматтық қоғам; құқықтың басты салалары;
ҚР сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
БҚ 2.2
ЖКП 00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
сызбаларды рәсімдеу ережелерін; көріністердің сызбада орналасуын; сызбадағы проекциялық көріністерін; қималарды және тіліктерді; алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды білуі керек;
жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу; машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау қолынан келуі керек.
Сызу:
сызбаларды рәсімдеу ережелері; сызбалардағы геометриялық құрылулар; сызбалардағы проекциялық көріністер; сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы; геометриялық фигуралардың жаймалары; сызбалардағы көріністердің орналасуы; қималар мен тіліктер; тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлерінің, қималар мен тіліктерінің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау; машинажасау сызуы; машинажасаудың қарапайым сызбасын оқу; алмалы-салмалы қосылымдар; алынбайтын-салынбайтын қосылымдар; құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшектер эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
БҚ 2.1
ЖКП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
машиналар мен механизмдер жіктеуін; бөлшектерді байланыстыру түрлерін; айналу қозғалысының беріліс түрлерін; деформацияның негізгі түрлерін; шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін білуі керек;
бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу; беріліс сандарын анықтау; серпімділік пен кернеуінің ішкі және сыртқы күштерін айыра білу қолынан келуі керек.
Техникалық механика негіздері:
механизмдер мен машиналар жіктеуі; механизмдер бөліктері; механизмдер кинематикасы (механизм және машина, кинематикалық жұптар және тізбектер, кинематикалық жұптар типтері); бөлшектер мен жиналмалы бірліктер: жіктелуі, арналуы және оларға қойылатын талаптар; бөлшектерді қосу түрлері (алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын); айналу қозғалысының беріліс механизмдері; айналу қозғалысы берілісінің түрлері (механикалық, белдікті, фрикционды, тісті, тізбекті, бұрамалы): арналуы, сипаты, құрылымы, белгіленуі және кинематикалық схемасы; беріліс саны; абсолюттік қатты дене; деформацияның негізгі түрлері және олардағы кернеулерді бөлу; сыртқы күштер және олардың түрлері; серпімділік пен кернеудің ішкі күштері; істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулер.
БҚ 2.1,
2.4,

БК 2.2
СЭД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- понятия политических
систем политических режимов;
-о принципе разделения власти;
- различать политические партии от общественных организаций;
- представление о социальной структуре, социальном взаимодействии;
уметь:
-выявлять сущность власти,
субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-различать закономерности развития и функционирования общества и личности.
Основы политологии и социологии:
предмет политологии политическая власть и властные отношения;
государство – главный институт политической системы;
политическая система и политический режим, политическая партия и общественные объединения;
многопартийность;
внутренняя и внешняя политика; организация власти в Казахстане;
социология как наука;
классовый и стратификационный подходы в социологии;
роль личности и ее социальное поведение.
БК 2.2
СЭД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики,
о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию,
необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность,
принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
БК 2.4
СЭД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся
должен
знать:
- права, и обязанности гражданина, механизмы их реализации;
- сущность Конституции, принципы разделения властей, деятельность парламента и правительства;
- субъекты и объекты права;
- правонарушение и преступление;
уметь:
уметь использовать нормативно-правовые документы,
регламентирующие профессиональную деятельность.
Основы права:
право – понятие, система, источники; развитие права в древности, средние века, в Новое время;
история развития права в Казахстане;
Конституция РК – основной закон государства, ядро правовой системы; всеобщая декларация прав человека – международный политический документ; правовое государство –верховенство закона и гражданское общество;
основные отрасли права;
судебная система РК;
правоохранительные органы.
БК 2.2
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся
должен
знать: правила оформления чертежей; расположение изображений на чертежах;
проекционные изображения на чертежах; сечения и разрезы;
разъемные и неразъемные соединения;
уметь: читать простейшие чертежи для выполнения работ по обслуживанию и ремонту оборудования;
выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей
и запасных частей для машин и механизмов.
Черчение:
правила оформления чертежей;
геометрические построения на чертежах;
проекционные изображения на чертежах; чертеж и изометрическая проекция детали; развертки геометрических фигур; расположение изображений на чертежах; сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях; машиностроительное черчение; чтение простейших машиностроительных чертежей; разъемные соединения; неразъемные соединения; сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
БК 2.1
ОПД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию машин и механизмов; виды соединений деталей; виды передач вращательного движения; основные виды деформаций; действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения;
уметь: различать детали и сборочные единицы; определять передаточное число; различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения.
Основы технической механики:
классификация механизмов и машин;
звенья механизмов;
кинематика механизмов (механизм и машина,
кинематические пары и цепи,
типы кинематических пар);
детали и сборочные единицы: классификация, назначение и требования к ним;
виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения);
механизмы передачи вращательного движения;
виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные,
зубчатые, цепочные, червячные):
назначение, характеристика, устройство,
обозначение и кинематическая схема; передаточное число;
абсолютно твердое тело; основные виды деформации и распределение напряжения при них;
внешние силы и их виды;
внутренние силы упругости и напряжения;
действительные, предельно опасные и предельно
допустимые напряжения.
БК 2.1,
2.4,

КҚ 2.8,
2.32,
2.44,
2.49,
2.71,
2.77,
АҚ 2.2,
2.20,
2.34
ЖКП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
электрлік және магнитті тізбектерін; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін; электрлік құрылғыларын; электр қуатының өндірілуін, таралуын және қолданылуын; электржетекті және электравтоматиканы білуі керек;
электржабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге арналған электрсхемаларын оқу; электржабдықтарының жұмысын бақылау барысында электрөлшеу аспаптарын қолдану қолынан келуі керек.
Электртехника электроника негіздерімен
электрлік және магнитті тізбектер; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектері; электрлік құрылғылар, электр өлшеу аспаптары; электронды аспаптар мен құрылғылар; трансформаторлар; электрлік машиналар мен аппараттар; электр қуатын өндіру, тарату және қолдану; электр станциялары, желілері және электр қуатымен қамтамасыз ету; электржетек және электроника.
БҚ 2.1,
2.4,
КҚ 2.13,
2.76,
2.86,
2.110,
2.114,
АҚ 2.21,
2.66,
2.79,
ЖКП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ОС WINDOWS түрлерін; WORD мәтіндік редакторын; EXCEL электронды кестелерін; Corel DRAW векторлық редакторын; вирустардан қорғануын; WinZip архиваторын; ОС DOS; Norton Commander сыртқабықша бағдарламасын; бағдарламалық тілдерін; автоматты реттеу негіздерін; автоматты реттегіштердің жұмыс істеу принципін, функциялық және құрылымдық схемаларын білуі керек;
жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьютерді қолдану; процесті автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшуді жүзеге асыру қолынан келуі керек:
Өндірісті ақпараттандыру мен автоматтандыру негіздері
ақпаратты кодтау; сандық жүйелер; бір жүйеден екінші жүйеге ауыстыру; екілік арифметика; формалды, математикалық логика; модель түсінігі; модельдер типтері; алгоритм түсінігі; алгоритмдер типтері; бағдарламалау тілі; бағдарлама, оны құрылымдау; автоматты түрде реттеу; реттелетін параметр; реттеу объектісі, оның қасиеттері, схемалар; автоматты реттеуіштер, олардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс істеу принципі, функциялық және құрылымдық схемалары, реттеу органдары; басқарудың автоматты жүйелерінің қосымша құралдары;
процесті автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшудің тәртібі.
БҚ 2.1,
2.4,
КҚ 2.31,
2.80,
2.81,

ПК 2.8,
2.32,
2.44,
2.49,
2.71,
2.77,
СК 2.2,
2.20,
2.34
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока;
электрические устройства; производство,
распределение и использование электроэнергии;
электропривод и электронику;
уметь:
читать электросхемы для технического обслуживания и ремонта электрооборудования;
пользоваться электроизмерительными приборами при наблюдении
за работой электрооборудования.
Электротехника с основами электроники:
электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока;
электрические устройства; электроизмерительные приборы; электронные приборы и устройства; трансформаторы;
электрические машины и аппараты; производство, распределение, использование электроэнергии;
электрические станции, сети и электроснабжение; электропривод и электроника.
БК 2.1,
2.4,
ПК2.13,
2.76,
2.86,
2.110,
2.114,
СК2.21,
2.66,
2.79,
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся
должен
знать: виды ОС WINDOWS; текстовый редактор WORD;
электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защиту от вирусов;архиватор WinZip; ОС DOS;  программу-оболочку Norton Commander;
языки программирования;
основы автоматического регулирования;
принцип действия, функциональные и структурные схемы автоматических регуляторов;
уметь: пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни;
осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и обратно на автоматическое.
Основы информатизации и автоматизации производства:
кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую;
двоичная арифметика; формальная, математическая логика; понятие модели; типы моделей;
понятие алгоритма; типы алгоритмов; язык программирования;
программа, ее структуризация;
автоматическое регулирование; регулируемый параметр; объект регулирования,
его свойства, схемы; автоматические регуляторы их классификация,
назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы,
органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления;
порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
БК 2.1,
2.4,
ПК2.31,
2.80,
2.81,

АҚ 2.47
ЖКП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
Жер мен Күн жүйесі құрылымдарын; минералдар мен тау-кен жыныстарының пайда болу процестерін және олардың қасиеттерін; геологиялық барлау жұмыстарының тәсілдерін білуі керек;
бос тау-кен жыныстарынан пайдалы қазбаларды айыра білу қолынан келуі керек.
Геология негіздері:
Жер және ғарыш; экзогенді және эндогенді геологиялық процестер; минералогия, петрография және кристталлография; минералдардың негізгі қасиеттері; пайдалы қазбалардың кен орындары; кен орындарының генезисі, іздеу және барлау әдістері; геологиялық барлау жұмыстары; гидрогеология негіздері.

СК 2.47
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: строение Земли и Солнечной системы; процессы образования минералов и горных пород и их свойства;
способы геологоразведочных работ;
уметь: различать полезные ископаемые от пустых горных пород.
Основы геологии:
земля и космос;
экзогенные и эндогенные геологические процессы;
минералогия, петрография и кристаллография;
основные свойства минералов; месторождения полезных ископаемых;
генезис, методика поиска и разведки месторождений; геологоразведочные работы; основы гидрогеологии.

БҚ 2.2,
КҚ 2.3,
2.5,
2.69,
2.73,
2.75,
АҚ 2.8,
2.88
ЖКП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
координаттар жүйелерін; бұрыштарды, арақашықтықтар мен артықтықтарды өлшеу тәртібін; геодезиялық және маркшейдерлік аспаптарды; маркшейдерлік түсірілімдер түрлерін білуі керек;
кен жұмыстарының маркшейдерлік схемаларын және пландарын оқи білу; жұмыстарды дұрыс және қауіпсіз жүргізуде маркшейдерлік бақылау құралдарын қолдану қолынан келуі керек.
Геодезия және маркшейдер ісі негіздері:
геодезия: координаттар жүйелері; бұрыштарды, арақашықтықтары мен артықтықтарды өлшеу; геодезиялық аспаптар; өлшеу нәтижелерін математикалық өңдеу; геодезиялық тармақтар; топографиялық түсірілімдер; маркшейдерлік іс: теодолитті түсірілім; аршу және тазарту жұмыстарындағы түсірілімдер; тік түсірілімдер; маркшейдерлік құжаттама; ашық тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізудің маркшейдерлік бақылауы;
қорларды есептеу.
БҚ 2.2,
2.3,
КҚ 2.6,
2.118,
2.126
ЖКП 07
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
жерасты тау-кен қазбаларында өзін өзі ұстау ережелерін; өнеркәсіп санитариясы мен өрттен қорғану талаптарын білуі керек;
еңбекті қорғау ережелерін ұстану; өрт сөндіру құралдарын қолдану; қауіпті және зиянды факторларды айыра білу қолынан келуі керек.
Еңбекті қорғау:
тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; өнеркәсіп санитариясы; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; өрт профилактикасы негіздері;
БҚ 2.5,

БК 2.2,
ПК 2.3,
2.5,
2.69,
2.73,
2.75,
СК 2.8,
2.88
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: системы координат; порядок измерения углов, расстояний и превышений;
геодезические и маркшейдерские приборы;
виды маркшейдерских съемок;
уметь: читать маркшейдерские схемы и планы горных работ;
применять маркшейдерские средства контроля за правильным и безопасным ведением работ.
Основы геодезии и маркшейдерского дела:
геодезия: системы координат;
измерение углов, расстояний и превышений, геодезические приборы;
геодезические сети; топографические съемки;
маркшейдерское дело:
теодолитная съемка;
съемочные работы на вскрышных и добычных работах;
вертикальные съемки;
маркшейдерская документация;
маркшейдерский контроль за безопасным ведением открытых горных работ.
БК 2.2,
2.3,
ПК 2.6,
2.118,
2.126
ОПД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: правила поведения на открытых горных работах;
требования промышленной санитарии и противопожарной защиты;
уметь: соблюдать правила охраны труда;
пользоваться средствами пожаротушения; различать опасные и вредные факторы.
Охрана труда:
меры безопасности при ведении открытых горных работ; промышленная санитария; производственные опасности и вредности; основы пожарной профилактики.
БК 2.5,

КҚ 2.39,
2.136,
АҚ 2.6,
2.11,
2.16,
2.23,
2.58,
2.63,
2.71,
2.80
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті ашық өндіру кен өндірісінің негізгі технологиялық процестерін; ашық өндіру кен жұмыстарында қолданылатын экскаваторлар мен бұрғылау қондырғыларының типтерін; үйінді жұмыстарын жүргізудің технологиясын; кен орындарын ашық өндіру жүйелерінің элементтерін білуі керек;
пайдалы қазбаларды ашық әдіспен қазу кезіндегі технологиялық процестердің негізгі және қосымша операцияларын орындай алуды қолынан келуі керек;
Кен ісі:
ашық өндіру кен өндірісінің негізгі технологиялық процестері; аршу және қазу жұмыстары туралы түсінік; экскаваторларды (біршөмішті, көпшөмішті) пайдалана отырып қазу-арту жұмыстары; орлар және оларды жүргізу әдістері; кен орындарын ашық қазу жүйелері және олардың элементтері; үйінді жұмыстарының технологиясы; теспелер мен ұңғымаларды бұрғылау әдістері; ашық кеніштердің (жармалардың)өндірістік қуаттылығы, тереңдігі және техникалық шекаралары туралы түсінік.
БҚ 2.3
КҚ 2.3,
2.6,
2.12,
2.39,
2.46,
2.62,
2.68,
2.75,
2.118,
АҚ 2.5,
2.9,
2.38
АП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
жарылғыш заттары және қоздыру құралдарын; жарылғыш материалдарын есепке алу, сақтау, тасымалдау және жою ережелерін; бұрғылау-жару жұмыстарын жүргізу құжатын; жару жұмыстарын жүргізу барысындағы күзетшілер міндетін; жару жұмыстарының барысындағы белгі беруін білуі керек;
жарылғыш материалдарды жеткізу және күзету, теспелер мен ұңғымаларды бұрғылау бойынша жұмыстарды орындау; оқтауға арналған материалдарды (тығындама, гидроампулалар және т.б.) дайындау; бұрғылау-жару жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік ережелерін сақтау қолынан келуі керек.
Жарылыс жұмыстарының технологиясы мен қауіпсіздігі:
жарылыс теориясы мен өнеркәсіптік жарылғыш заттар қасиеттерінің негіздері; зарядтарды жару құралдары мен тәсілдері; жарылғыш материалдарын сақтау, тасымалдау және жою; жару жұмыстарының әдістері; кен қазбаларындағы жару жұмыстарының ерекшеліктері; жарылғыш заттардың зарядтарын біртіндеп немесе топтап жару барысындағы кен жыныстарын қирату процесі; бұрғылау-жару жұмыстарын ұйымдастыру; жару жұмыстарын механикаландыру; жарушының жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 2.133,
2.135,
2.136,
2.137,
2.138,
АҚ 2.79,
2.80,
2.81,
2.82
АП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
гидравликаның негізгі заңдарын; желдеткіштер, сорғылар, компрессорлар, калориферлер, көтергі машиналарының типтерін білуі керек;
ашық жұмыстарға арналған жылжымайтын кен машиналарының бір түрін басқару қолынан келуі керек.
Кен механикасы
турбомашиналар теориясының негіздері; желдеткіш, сутөкпе, пневматикалық және көтергі қондырғылары, олардың түрлері, конструкциялары, жұмыс істеу принципі; олардың өнімділігін реттеу; жабдықтар мен жетектерді таңдау, оларды қолдану.

ПК2.39,
2.136,
СК 2.6,
2.11,
2.16,
2.23,
2.58,
2.63,
2.71,
2.80
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные технологические процессы открытого горного производства; типы экскаваторов и буровых установок, применяемых на открытых горных работах;
технологию ведения отвальных работ; элементы систем открытой разработки месторождений;
уметь: выполнять основные и вспомогательные операции технологических процессов
при добыче полезных ископаемых открытым способом.
Горное дело:
основные технологические процессы открытого горного производства;
понятие о вскрышных и добычных работах;
выемочно-погрузочные работы с применением экскаваторов (одноковшовых, многоковшовых);
траншеи и способы их проведения; системы открытой разработки месторождений и их элементы;
технологии отвальных работ; способы бурения шпуров и скважин;
понятия о производственной мощности карьеров (разрезов), глубине и технических границах.
БК 2.3
ПК 2.3,
2.6,
2.12,
2.39,
2.46,
2.62,
2.68,
2.75,
2.118,
СК 2.5,
2.9,
2.38
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: взрывчатые вещества и средства инициирования;
правила учета, хранения, перевозки и уничтожения взрывчатых материалов;
паспорт на ведение буровзрывных работ;
обязанности постовых при ведении взрывных работ;
сигналы при производстве взрывных работ;
уметь: выполнять работы по доставке и охране взрывчатых материалов, бурению шпуров и скважин; подготавливать материалы для заряжания (забойка,
гидроампулы и т.п.);
соблюдать правила безопасности при ведении буровзрывных работ.
Технология и безопасность взрывных работ:
основы теории взрыва и свойства взрывчатых веществ; средства и способы взрывания зарядов;
хранение, перевозка и уничтожение взрывчатых материалов; методы взрывных работ;
особенности взрывных работ в карьерах (разрезах);
процесс разрушения горных пород при одиночном и серийном взрывании зарядов взрывчатых веществ;
организация буровзрывных работ;
механизация взрывных работ;
организация работы взрывника.
ПК
2.133,
2.135,
2.136,
2.137,
2.138,
СК2.79,
2.80,
2.81,
2.82
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные законы гидравлики;
типы вентиляторов, насосов, компрессоров, калориферов, подъемных машин;
уметь: управлять одним из видов стационарных горных машин для открытых работ.
Горная механика (с разделом «Гидравлика»):
основы теории турбомашин;
вентиляторные, водоотливные, компрессорные и подъемные установки, их виды, конструкция, принцип действия;
регулирование производительности, их эксплуатация.

КҚ 2.26,
2.27,
2.29,
2.30,
2.31,
2.92,
АҚ 2.17,
2.18
АП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
карьерлік көлігінің түрлерін; автокөлік пен рельстік жолдардың түрлерін білуі керек;
электровоздар мен тепловоздар жұмыстарын басқару; конвейерлердің барлық түрлеріне монтаждау, бөлшектеу, қызмет көрсету және жөндеу; автокөлік жолдарын салу және рельстік жолдарды төсеу кезінде қосалқы жабдықтарды басқару, монтаждау мен бөлшектеу, оларға қызмет көрсету және жөндеу қолынан келуі керек.
Карьерлік көлік:
көлік машиналары теориясының негіздері; карьерлік көлік түрлері; рельсті және автокөлік жолдарының құрылымы; дірілді, тақташа, ысырма, таспалы және арнайы конвейерлер; карьерлік вагондар және локомотивтер; технологиялық кешен; карьер көлігінің жұмысын ұйымдастыру; үйінділер мен қоймалар көлігі.
КҚ 2.43,
2.46,
2.48,
2.88,
2.103,
2.105,
АҚ 2.25,
2.26,
2.27,
2.28,
2.56,
2.57,
2.62
АП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
тау-кен электр жабдықтарының конструкциялық орындалу түрлерін; кен қазбалары бойынша электр ішексымдарын және сымдар тізбектерін іліп тарту ережелерін; карьерлерде (тіліктерде) жарықтандыру параметрлерін; қорғаныш құрылғыларды тексеру тәсілдерін білуі керек;
қорғаныш құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру; карьерлерде (тіліктерде) ішексымдары мен сым тізбектерін іліп тарту; электр жабдықтарын қолдану қолынан келуі керек.
Кен кәсіпорындарындағы электр жабдықтары мен электр қуатын жеткізу:
кен электр жабдықтарының пайдалануы мен конструкциялық орындалуы ерекшеліктері; 1140В дейін және одан жоғары кернеудің басқару және қорғаныш электр аппаратурасы; кен кәсіпорындарының электр қуатымен жабдықталуы; кен кәсіпорындарының электр жүйелері; электр қондырғыларының қорғанышы; карьерлерді (тіліктерді) жарықтандыру; белгі беру мен байланыс; электр тоғына түсуден қорғау.
КҚ 2.85,
2.86,
2.87,
2.90,
2.109,
2.111,
2.113,
2.142,
АҚ 2.46,
2.47,
2.49,
2.65,
АП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
уатқыш балғалардың, бұрғылау құрал-саймандары мен бұрғылау машиналарының құрылымын, арналуын; аршу және қазу жұмыстарына арналған машиналар мен механизмдердің жұмыс істеу принципін, қолдану аумағын; тау-кен машиналары мен механизмдерін қауіпсіз қолдану ережелерін; ашық тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтардың арналуы мен құрылымын білуі керек;
кен техникасын дұрыс және қауіпсіз қолдану; кен машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу қолынан келуі керек.
Кен машиналары мен кешендері:
гидро- және пневмажетектер негіздері; уатым балғалар мен бұрғылау машиналары; аршу және қазу жұмыстарына арналған жабдықтар мен кешендер, құрылымы мен техникалық сипаты; бұрғылау қондырғылары; жұмыс істеу принципі мен қолданылу аумағы; қазу-тиеу және көлік машиналары, кешендер; ашық тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтар, құрылымы, арналуы және қолданылу аумағы; тау-кен өнеркәсібінде қолданылатын машиналар мен механизмдер ерекшеліктері.

ПК2.26,
2.27,
2.29,
2.30,
2.31,
2.92,
СК 2.17,
2.18
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды карьерного транспорта; типы автомобильных дорог и рельсовых путей;
уметь: управлять работой электровозов и тепловозов; производить монтаж, демонтаж, обслуживание и ремонт всех видов конвейеров;
управлять вспомогательным оборудованием при устройстве автодорог и настилке рельсового пути, производить их монтаж и демонтаж, обслуживание и ремонт.
Карьерный транспорт:
основы теории транспортных машин; виды карьерного транспорта;
строение рельсового пути и автомобильных дорог; вибрационные, пластинчатые, скребковые, ленточные и специальные конвейеры; карьерные вагоны и локомотивы; технологический комплекс; организация работы карьерного транспорта; скреперный транспорт; транспорт на отвалах и складах
ПК 2.43,
2.46,
2.48,
2.88,
2.103,
2.105,
СК 2.25,
2.26,
2.27,
2.28,
2.56,
2.57,
2.62
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды конструктивного исполнения электрооборудования; правила прокладки электрических кабелей и проводных линий; параметры освещения в карьерах (разрезах); способы проверки защитных устройств;
уметь: проверять работоспособность защитных устройств; прокладывать кабельные и проводные линии в карьерах (разрезах); эксплуатировать электрооборудование.
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий:
особенности эксплуатации и конструктивного исполнения горного электрооборудования; электрическая аппаратура управления и защиты напряжением до и свыше 1140В; электроснабжение горных предприятий; электрические сети горных предприятий; защита электроустановок; освещение в карьерах (разрезах); сигнализация и связь; защита от поражения электрическим током.
ПК
2.85,
2.86,
2.87,
2.90,
2.109,
2.111,
2.113,
2.142,
СК2.46,
2.47,
2.49,
2.65,
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: устройство, назначение отбойных молотков, бурового инструмента и бурильных машин; принцип действия, области применения машин и механизмов для вскрышных и добычных работ; правила безопасной эксплуатации горных машин и механизмов; назначение и устройство вспомогательного оборудования для открытых горных работ;
уметь: правильно и безопасно эксплуатировать горную технику; производить техническое обслуживание и ремонт горных машин и механизмов.
Горные машины и комплексы:
основы гидро- и пневмопривода; отбойные молотки и бурильные машины; оборудование и комплексы для вскрышных и добычных работ, устройство и технические характеристики; буровые установки, принцип работы и область применения; выемочно-погрузочные и транспортные машины, комплексы; вспомогательное оборудование для открытых горных работ, устройство, назначение и области применения;
особенности конструкций машин и механизмов, применяемых в горной промышленности.

КҚ 2.2,
2.16,
2.26,
2.27,
2.36,
2.67,
2.71,
2.79,
2.96,
2.116,
АҚ 2.7,
2.21,
2.30,
2.57,
2.62
АП 07
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
пайдалы қазбалар кенорындарын су басу жағдайларын; құрғату тәсілдерін және су ағынымен күресу әдістерін білуі керек;
карьердегі (жармадағы) жұмыс орнының сағаттық, сөткелік су ағынын анықтау қолынан келуі керек.
Инженерлі геология, гидрогеология және кен орындарын құрғату:
гидрогеология; инженерлік геология; пайдалы қазбалар кенорындарын құрғату; кен кәсіпорындарының құрылысы кезіндегі гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық зерттеулер; ашық кен жұмыстары кезінде геологиялық ортаны қорғау.
КҚ 2.68,
2.75,
2.118,
2.126,
АҚ 2.9,
2.36
АП 08
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
еңбек заңнама, қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы профилактикасы негіздерін; зақымдану мен кәсіби аурулар жіктелуін; еңбек қорғаудың басқару жүйесін; тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасын; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтарын; қоршаған ортаны қорғау және жер қойнауын тиімді пайдалану бойынша талаптарды білуі керек;
қауіпсіздік Ережелерінің талаптарын ұстану; жазатайым оқиға болған жерді тергеу мақсатында ешкімнің бас сұқпауын қамтамасыз ету; жарақаттанған адамға алғашқы көмек көрсету қолынан келуі керек.
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану:
зақымдану және кәсіби аурулар; ауырлық дәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі; өндірісте салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайын құру; кәсіпорындағы еңбекті қорғау жүйесін басқару; өндірістегі және тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; зардап шегушіге алғашқы дәрігерлік көмек көрсету; қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді қолдану.
КҚ 2.34,
2.39,
2.48,
2.61,
2.64,
2.87,
2.97,
2.114,

ПК 2.2,
2.16,
2.26,
2.27,
2.36,
2.67,
2.71,
2.79,
2.96,
2.116,
СК 2.7,
2.21,
2.30,
2.57,
2.62
СД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: условия обводненности месторождений полезных ископаемых; способы осушения и методы борьбы с притоком воды;
уметь: определять часовой, суточный притоки воды на рабочем месте в карьере (разрезе).
Инженерная геология, гидрогеология и осушение месторождений:
гидрогеология; инженерная геология; осушение месторождений полезных ископаемых;
гидрогеологические и инженерно-геологические исследования при строительстве горных предприятий; охрана геологической среды при открытых горных работах.
ПК2.68,
2.75,
2.118,
2.126,
СК 2.9,
2.36
СД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
основы трудового законодательства, охраны окружающей среды, противопожарной профилактики;
классификацию травматизма и профессиональных заболеваний;
систему управления охраной труда; технику безопасности при ведении горных работ; производственные опасности и вредности;
требования по защите окружающей среды и рациональному использованию недр;
уметь: соблюдать требования Правил безопасности;
сохранять в неприкосновенности место несчастного случая для расследования; оказывать первую помощь травмированному человеку.
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование:
травматизм и профессиональные заболевания;
классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших;
создание здоровых и безопасных условий труда на производстве;
система управления охраной труда на предприятии; порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту; производственные опасности и вредности; первая медицинская помощь пострадавшим; защита окружающей среды и рациональное природопользование.
ПК2.34,
2.39,
2.48,
2.61,
2.64,
2.87,
2.97,

БҚ 3.7,
КҚ 3.1,
АҚ 3.2,
3.3
АП 10
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
өндірістік және технологиялық процестерді ұйымдастыруды; саланың (кәсіпорынның) материалды-техникалық, еңбек және қаражат ресурстарын, оларды тиімді пайдалану көрсеткіштерін; өнім бағасының жасалу механизмдерін; қазіргі кезең жағдайларындағы еңбек төлемінің формаларын; бизнес-жоспарды дайындау әдісін білуі керек;
қабылданған әдіс бойынша кәсіпорын (бөлікше) іс әрекетінің негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерін есептеу қолынан келуі керек.
Сала экономикасы:
сала және нарық экономикасы; саланың материалдық, еңбек және қаржы ресурстары; саланы басқару, дамудың экономикалық көрсеткіштері; кәсіпорын шаруашылық субъектісі ретінде; кәсіпорындарды ұйымдастыру формалары, олардың өндірістік және ұйымдастыру құрылымдары; негізгі өндірістік және технологиялық процестер; кәсіпорын инфрақұрылымы; кәсіпорын капиталы мен мүлігі; негізгі және айналымдағы мүліктер; еңбек ресурстары; еңбекті нормалау және оның төлемі; өндіріс шығындары және өнімнің өз бағасы; бағаның құрылуы; бизнес-жоспар; негізгі техника-экономикалық көрсеткіш-терді есептеу әдісі.

БК 3.7,
ПК 3.1,
СК 3.2,
3.3
СД 10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: организацию производственного и технологического процессов;
материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли (предприятия),
показатели их эффективного использования; механизмы ценообразования на продукцию, формы оплаты труда в современных условиях;
методику разработки бизнес-плана;
уметь: рассчитывать по методике основные технико-экономические показатели деятельности предприятия (участка).
Экономика отрасли:
отрасль и рыночная экономика; материальные, трудовые и финансовые ресурсы отрасли;
управление отраслью, экономические показатели развития; предприятие,
как хозяйствующий субъект;
формы организации предприятий, их производственная и организационная структура;
основные производственные и технологические процессы;
инфраструктура предприятия; капитал и имущество предприятия;
основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; нормирование и оплата труда; издержки производства и себестоимость продукции; ценообразование;
бизнес-план;
методика расчета основных технико-экономических показателей.

КҚ 3.1,
3.2,
АҚ 3.3
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 46-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0700000 - Геология, тау кен өнеркәсібі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0707000 - Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі: 070719 3 - Электромеханик
Оқыту түрі: күндізгі

ПК 3.1,
3.2,
СК 3.3
Приложение 46
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0700000 - Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность: 0707000 - Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования
Квалификация: 070719 3 - Электромеханик
Форма обучения: очная

БҚ 1.2
ӘЭП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайын;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономикалық негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясатты білуі керек;
- өз кәсіби қызметінде бағыт алу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану қолынан келуі керек.
Экономика негіздері:
мақсаттары, басты ұғымдары, қызметі, мәні, принциптері; меншік формалары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрі, олардың басты сатылары, мазмұны; стратегиялық жоспарлануы; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжауды әзірлеу әдістері; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынымы тауарларын және қызметінің нарықтық жағдайларын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ 1.3,
1.4
ӘЭП 0.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- азаматтың құқығы және міндеттері, оларды іске асыру механизмдері туралы;
- Конституция мәні, биліктің бөліну принциптері, парламент және үкімет қызметі туралы;
- құқықтың субъектілері мен объектілері туралы;
- құқық бұзу және қылмыс туралы білуі керек;
- өз кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу қолынан келуі керек.
Құқық негіздері:
құқық – ұғым, жүйе, көздері; құқықтың ежелгі, орта ғасырдағы, Жаңа замандағы дамуы; құқықтың Қазақстандағы даму тарихы; ҚР Конституциясы – мемлекеттің басты заңы, құқықтық жүйенің өзегі; адам құқығының жалпыға ортақ Декларациясы – халықаралық саяси құжат; құқықтық мемлекет – заң үстемділігі және азаматтық қоғам; құқықтың басты салалары; ҚР сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
БҚ 2.2
ЖКП 00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
сызбаларды рәсімдеу ережелерін; көріністердің сызбаларда орналасуын; сызбалардағы проекциялық көріністерін; қималарды және тіліктерді; алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды білуі керек;
жабдықтарға қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу; машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау қолынан келуі керек.
Сызу:
сызбаларды рәсімдеу ережелері; сызбалардағы геометриялық құрылулар; сызбалардағы проекциялық көріністер; бір және үш жазықтыққа тік бұрышты проекциялау, қарапайым геометриялық фигуралардың изометриялық және диаметриялық проекциялары; сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы; геометриялық фигуралардың жаймалары; сызбалардағы көріністердің орналасуы; қималар мен тіліктер; тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлерінің, қималар мен тіліктерінің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау; машина жасау сызуы; металды конструкциялардың қарапайым сызбасын оқу; алмалы-салмалы қосылымдар; алынбайтын-салынбайтын қосылымдар; құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы; бөлшек эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.

БК 1.2
СЭД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг;
рыночная инфраструктура.
БК 1.3,
1.4
СЭД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- о правах, и обязанностях гражданина, механизмах их реализации;
- о сущности Конституции, принципах разделения властей, деятельности парламента и правительства;
- о субъектах и объектах права;
- о правонарушении и преступлении;
уметь:
уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
Основы права:
право – понятие, система, источники; развитие права в древности, средние века, в Новое время; история развития права в Казахстане;
Конституция РК – основной закон государства, ядро правовой системы;
всеобщая Декларация прав человека – международный политический документ;
правовое государство –верховенство закона и гражданское общество;
основные отрасли права; судебная система РК; правоохранительные органы.
БК 2.2
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
правила оформления чертежей;
расположение изображений на чертежах; проекционные изображения на чертежах;
сечения и разрезы; разъемные и неразъемные соединения;
уметь: читать простейшие чертежи для выполнения работ по обслуживанию и ремонту оборудования;
выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления
деталей и запасных частей для машин и механизмов.
Черчение:
правила оформления чертежей;
геометрические построения на чертежах;
проекционные изображения на чертежах;
прямоугольное проецирование на одну и три плоскости, изометрические
и диаметрические проекции простейших геометрических фигур;
чертеж и изометрическая проекция детали;
развертки геометрических фигур; расположение изображений на чертежах;
сечения и разрезы;
выполнение чертежей деталей с применением необходимого и
достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях;
машиностроительное черчение; чтение простейших чертежей металлических конструкций; разъемные соединения;
неразъемные соединения; сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали,
деталирование по сборочному чертежу.

БҚ 1.1
ЖКП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
конструкциялық, электртехникалық материалдардың, металдар мен қорытпалардың құрылымы мен қасиеттерін, оларды өңдеу әдістерін білуі керек;
тау-кен электрмеханикалық жабдықтарында қолданылатын қорытпаларды, конструкциялық және электртехникалық материалдарды айыра білу қолынан келуі керек.
Металдар технологиясы, конструкциялық және электртехникалық материалдар:
металдар мен қорытпалар, олардың құрылымы мен қасиеттері; қорытпалар теориясының негізгі мәселелері; қара және түрлі-түсті металдар қорытпалары; металдар мен қорытпаларды өңдеу; металды емес конструкциялық материалдар; электртехникалық материалдар.
БҚ 1.6
ЖКП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
машиналар мен механизмдер жіктеуін; бөлшектерді қосу түрлерін; айналу қозғалысының беріліс түрлерін; деформацияның негізгі түрлерін; шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін білуі керек;
бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу; беріліс сандарын анықтау; серпімділік пен кернеуінің ішкі және сыртқы күштерін айыру қолынан келуі керек.
Техникалық механика негіздері:
механизмдер мен машиналар жіктеуі; механизмдер бөліктері; механизмдер кинематикасы (механизм және машина, кинематикалық жұптар және тізбектер, кинематикалық жұптар типтері); бөлшектер мен жиналмалы бірліктер; жіктелуі, арналуы және оларға қойылатын талаптар; бөлшектерді қосу түрлері (алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын); айналу қозғалысының беріліс механизмдері; айналу қозғалысы берілісінің түрлері (механикалық, белдікті, фрикционды, тісті, тізбекті, бұрамалы): арналуы, сипаты, құрылымы, белгіленуі және кинематикалық схемасы; беріліс саны; абсолюттік қатты дене; деформацияның негізгі түрлері және олардағы кернеулерді бөлу; сыртқы күштер және олардың түрлері; серпімділік пен кернеудің ішкі күштері; істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулер.
БҚ 1.8
ЖКП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
электрлік және магниттік тізбектерін; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін; магнитті тізбектерін; электрлік құрылғыларын; электрқуатының өндірілуін, таратылуын және қолданылуын; электржетекті және электравтоматиканы білуі керек;
электржабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмысты жүргізуге арналған электрсхемаларын оқу; электржабдықтары жұмысын бақылау мақсатында электрөлшеуіш аспаптарын қолдану қолынан келуі керек.
Электртехника:
электрлік және магниттік тізбектер; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектері; электрлік құрылғылар, электрөлшеуіш аспаптары; электронды аспаптар мен құрылғылар; трансформаторлар; электрлік машиналар мен аппараттар; электрқуатын өндіру, тарату және қолдану; электр станциялары, желілері және электрқуатымен қамтамасыз ету; электржетек негіздері.

БК 1.1
ОПД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
структуру и свойства конструкционных, электротехнических материалов, металлов и сплавов, методы их обработки;
уметь: различать сплавы, конструкционные и электротехнические материалы,
применяемые в горном электромеханическом оборудовании.
Технология металлов, конструкционные и электротехнические материалы:
металлы и сплавы, их строение и свойства;
основные вопросы теории сплавов;
сплавы черных и цветных металлов;
обработка металлов и сплавов;
неметаллические конструкционные материалы;
электротехнические материалы.
БК 1.6
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию машин и механизмов; виды соединений деталей; виды передач вращательного движения;
основные виды деформаций; действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения
уметь: различать детали и сборочные единицы;
определять передаточное число; различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения.
Основы технической механики:
классификация механизмов и машин;
звенья механизмов; кинематика механизмов (механизм и машина, кинематические пары и цепи,
типы кинематических пар);
детали и сборочные единицы; классификация, назначение и требования к ним;
виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения);
механизмы передачи вращательного движения;
виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячные):
назначение, характеристика, устройство,
обозначение и кинематическая схема; передаточное число;
абсолютно твердое тело; основные виды деформации и распределение напряжения при них;
внешние силы и их виды; внутренние силы упругости и напряжения;
действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения.
БК 1.8
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока; магнитные цепи; электрические устройства;
производство, распределение и использование электроэнергии; электропривод и электроавтоматику;
уметь: читать электросхемы для ведения работ по обслуживанию электрооборудования;
пользоваться электроизмерительными приборами
с целью наблюдения за работой электрооборудования.
Электротехника:
электрические и магнитные цепи;
электрические цепи переменного тока;
электрические устройства;
электроизмерительные приборы; электронные приборы и устройства;
трансформаторы;
электрические машины и аппараты;
производство, распределение, использование электроэнергии;
электрические станции, сети и электроснабжение;
основы электропривода.

КҚ 1.6,
1.7,
1.26,
1.29,
1.58,
1.59,
1.95,
АҚ 1.16
ЖКП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
электроника және микропроцессорлық техника негіздерін білуі керек;
электрвакуумды және газразрядтау аспаптарын қолдану қолынан келуі керек.
Электроника негіздері:
электрвакуумды және газразрядтау аспаптары, электронды түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер мен генераторлар, микроэлектрониканың интегралды схемалары.
КҚ 1.62,
1.95
ЖКП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ОС WINDOWS түрлерін; WORD мәтіндік редакторын; EXCEL электронды кестелерін; Corel DRAW векторлық редакторын; вирустардан қорғануын; WinZip архиваторын; ОС DOS; Norton Commander сыртқабықша бағдарламасын; бағдарламалық тілдерін; автоматты реттеу негіздерін; автоматты реттегіштердің жұмыс істеу принципін, функциялық және құрылымдық схемаларын білуі керек;
жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьютерді қолдану; автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшуді жүзеге асыру қолынан келуі керек.
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері:
ақпаратты кодтау; сандық жүйелер; бір жүйеден екінші жүйеге ауысу; екілік арифметика; формалды, математикалық логика; модель түсінігі; модельдер типтері; алгоритм түсінігі; алгоритмдер типтері; бағдарламалау тілі; бағдарлама, оны құрылымдау; автоматты реттеу; реттелетін параметр; реттеу объектісі, оның қасиеттері, схемалар; автоматты реттеуіштер, олардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс істеу принципі, функциялық және құрылымдық схемалары, реттеу органдары; басқарудың автоматты жүйелерінің қосымша құралдары;
процесті автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшудің тәртібі.

ПК 1.6,
1.7,
1.26,
1.29,
1.58,
1.59,
1.95,
СК 1.16
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы электроники и микропроцессорной техники;
уметь: пользоваться электровакуумными и
газоразрядными приборами.
Основы электроники:
электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы,
интегральные схемы микроэлектроники.
ПК 1.62,
1.95
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды ОС WINDOWS; текстовый редактор WORD; Электронные таблицы EXCEL;
Векторный редактор Corel DRAW; защиту от вирусов;
архиватор WinZip; ОС DOS;
программу-оболочку Norton Commander;
языки программирования; основы автоматического регулирования;
принцип действия, функциональные и структурные схемы автоматических регуляторов;
уметь: пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни;
осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и обратно на автоматическое.
Основы информатизации и автоматизации производства:
кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую;
двоичная арифметика;
формальная, математическая логика;
понятие модели; типы моделей;
понятие алгоритма; типы алгоритмов;
язык программирования; программа, ее структуризация;
автоматическое регулирование;
регулируемый параметр; объект регулирования, его свойства, схемы;
автоматические регуляторы, их классификация, назначение, устройство,
принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки;
вспомогательные средства автоматических систем управления;
порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.

КҚ 1.58,
АҚ 1.33
ЖКП 07
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
жерасты тау-кен қазбаларында өзін-өзі ұстау ережелерін; өзін қорғау және өрт сөндіру құралдарын; адам шығатын қосалқы жерлерін; алғашқы дәрігерлік көмек көрсету шараларын; кен қазбаларындағы газ режимін білуі керек;
еңбекті қорғау ережелерін ұстану; өзін құтқару және өрт сөндіру құралдарын қолдану; қауіпті және зиянды факторларды айыра білу қолынан келуі керек.
Еңбекті қорғау:
тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; өнеркәсіп санитариясы; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; өрт профилактикасының және тау-кен құтқару ісінің негіздері.

ПК 1.58,
СК 1.33
ОПД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: правила поведения в подземных горных выработках;
средства самоспасения и пожаротушения; запасные выхода;
меры по оказанию первой медицинской помощи;
газовый режим в горных выработках;
уметь: соблюдать правила охраны труда; пользоваться средствами самоспасения и пожаротушения;
различать опасные и вредные факторы.
Охрана труда:
меры безопасности при ведении горных работ;
промышленная санитария;
производственные опасности и вредности;
основы пожарной профилактики и горноспасательного дела;

БҚ 1.7,
КҚ 1.3,
АҚ 1.9,
1.26,
1.45,
1.60
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
негізгі және қосымша жұмыстардың технологиясын; тау-кен қазбаларының, тазарту және дайындық забойларының, қосымша жұмыстар түрлерін білуі керек;
қосымша жұмыстарды орындау қолынан келуі керек.
Кен ісі және бұрғыатпалық жұмыстары:
жер асты және ашық тау-кен жұмыстарының негізгі технологиялық процестері; тік, еңісті және жазық тау-кен қазбалары; тазарту және дайындық забойлары; бұрғыжарылыс жұмыстарының негіздері; қосымша жұмыстар түрлері; бекітілген деңгей біліктілігі бойынша орындалатын жұмыстар.

БК 1.7,
ПК 1.3,
СК 1.9,
1.26,
1.45,
1.60
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: технологию основных и вспомогательных работ;
виды горных выработок,
очистных и подготовительных забоев, вспомогательных работ;
уметь: выполнять вспомогательные работы.
Горное дело и буровзрывные работы:
основные технологические процессы подземных и открытых горных работ;
вертикальные, наклонные и горизонтальные горные выработки;
очистные и подготовительные забои; основы буровзрывных работ; виды вспомогательных работ;
работы, выполняемые
по квалификациям установленного уровня.

КҚ 1.12,
1.55,
1.88,
1.102,
АҚ 1.5,
1.46,
АП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
кеніштік көлік түрлерін; шахтаның рельсті жолдарының құрылысын; шектеулі рельсті тасылым, таспалы мен қырғыш конвейерлер, аспалы және табандық монорельсті жолдар, жер бетінің технологиялық кешенінің құрылымын білуі керек;
жеткізу құралдарына қызмет көрсету және пайдалану, оларды жөндеу бойынша, плиталардағы шектеулі тасылымдарда, конвейерлерде жұмыстарды орындау қолынан келуі керек.
Кеніштік (карьерлік) көлік:
көлік машиналары теориясының негіздері; кеніштік көлік түрлері; шахталық рельсті жол; шектеулі тасылым; дірілді, тақташа, қырғыш, таспалы және арнайы конвейерлер; шахталық вагонеткалар, локомотивті тасылым; жер бетінің технологиялық кешені; шахта көлігінің жұмысын ұйымдастыру; гидро- және пневмокөлік; ысырмалы көлік; карьердегі және үйінділердегі көлік.
КҚ 1.10,
1.20,
1.35,
1.39,
1.45,
1.46,
1.105,
1.121,
АҚ 1.18,
1.19,
1.21,
1.25,
1.59
АП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
кен электр жабдықтарын пайдалану және түрлерінің конструкциялық орындалу ерекшеліктерін; электржетек негіздерін; қорғаныштардың принципті схемаларын; қорғаныш құрылғыларының тексеру тәсілдерін білуі керек;
тоқтың бекітілген өлшемін есептеу және таңдау; қорғаныш құрылғыларының жұмысқа қабілеттілігін тексеру қолынан келуі керек.
Кен кәсіпорындарындағы электр жабдықтары мен электр қуатын жеткізу:
кен электр жабдықтарын пайдалану және конструкциялық орындалу ерекшеліктері;
электр тоғына түсуден адамдарды қорғау;
электржетек негіздері;
кеніштік электр қозғалтқыштар; 1140 В дейін кернеудің басқару және қорғаныш электр аппаратурасы (аппаратураның арналуы мен жіктелуі; қондырғыларды есептеу, таңдау және тексеру; электрлі қозғалтқыштармен басқару аппаратурасы).
КҚ 1.26,
1.29,
1.58,

ПК 1.12,
1.55,
1.88,
1.102,
СК 1.5,
1.46,
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
виды рудничного транспорта; строение шахтного рельсового пути; устройство концевой рельсовой откатки,
ленточных и скребковых конвейеров, монорельсовых подвесных и напочвенных дорог, технологического комплекса поверхности;
уметь: выполнять работы по обслуживанию и эксплуатации доставочных средств,
по их ремонту, на плитах концевой откатки, конвейерах.
Рудничный (карьерный транспорт:
основы теории транспортных машин;
виды рудничного транспорта; шахтный рельсовый путь;
концевая откатка; вибрационные,
пластинчатые, скребковые,
ленточные и специальные конвейеры; шахтные вагонетки, локомотивная откатка;
технологический комплекс поверхности; организация работы шахтного транспорта;
гидро- и пневмотранспорт; скреперный транспорт;
транспорт на карьерах и отвалах.
ПК 1.10,
1.20,
1.35,
1.39,
1.45,
1.46,
1.105,
1.121,
СК 1.18,
1.19,
1.21,
1.25,
1.59
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: особенности эксплуатации и виды конструктивного исполнения горного электрооборудования;
основы электропривода; принципиальные схемы защит;
способы проверки защитных устройств;
уметь: рассчитывать и выбирать уставки тока; проверять работоспособность защитных устройств.
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий:
особенности эксплуатации и конструктивного
исполнения горного электрооборудования;
защита людей от поражения электрическим током;
основы электропривода;
рудничные электродвигатели;
электрическая аппаратура управления и защиты напряжением до 1140В
(назначение и классификация аппаратуры;
расчет, выбор и поверка уставок;
аппаратура управления электрическими двигателями);
ПК 1.26,
1.29,
1.58,

1.62,
1.94,
1.97,
АҚ 1.1,
1.14,
1.15,
1.27,
1.32,
1.52
1.2 0707000 – «Тау-кен электрмеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіби білімнің жоғарыланған деңгей біліктілігіне арналған білім беру оқу бағдарламасының құрылымы
Оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
Индекс
Пәндер мен кәсіби
модульдердің оқу циклдері
Пәндер мен кәсіби модульдер бөлімдерінің атауы
Қалып тасу құзыретінің коды
ЖБП 00
Жалпы білім пәндері
БҚ 2.1
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- іскерлік қазақ тілі негізін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды білуі керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен); оқылатын мәтінді талдау; монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу қолынан келуі керек.
Кәсіби қазақ тілі (оқудың қазақ тілінде жүрмейтін топтарында):
қазақ тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен); кәсіби қарым-қатынас; тілді дамыту.
БҚ 2.1
ЖГП 0.1
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- іскерлік орыс тілінің негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды білуі керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен); мәтінді талдау; монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу қолынан келуі керек.
Кәсіби орыс тілі (оқудың орыс тілінде жүрмейтін топтарында):
орыс тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен); кәсіби қарым-қатынас; тілді дамыту.
БҚ 2.1
ЖГП 0.2
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды білуі керек;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен) қолынан келуі керек.
Кәсіби шетел тілі:
кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал; тіл қызметінің әр түрлі түрлері және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде); кәсіби-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ 2.1
ЖГП 0.3
Қазақстан тарихы
ЖГП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін; дене тәрбиесінің мазмұны мен ұйымдастырылу формаларын; дұрыс тамақтану принциптерін білуі керек;
әр түрлі дене шынықтыру жаттығуларын орындау және спорттың жеке түрлері бойынша нормативтерді тапсыру қолынан келуі керек.
Дене тәрбиесі:
маманды дайындаудағы дене шынықтырудың ролі; дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.

1.62,
1.94,
1.97,
СК 1.1,
1.14,
1.15,
1.27,
1.32,
1.52
1.2 Структура образовательной учебной программы повышенного уровня технического и профессионального образования по специальности 0707000 – «Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования»
Срок обучения: 2 года 10 месяцев
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
БК 2.1
ОГД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основы делового казахского языка;
- профессиональную лексику;
- грамматический материал по специальности;
уметь: читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности; анализировать прочитанный текст; вести монологическую и диалогическую речь.
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
cинтаксис казахского языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
БК 2.1
ОГД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы делового русского языка;
- профессиональную лексику;
- грамматический материал по специальности;
уметь: переводить (со словарем) профессионально ориентированные тексты; анализировать текст; вести монологическую и диалогическую речь.
Профессиональный русский язык (в группах с нерусским языком обучения):
синтаксис русского языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
БК 2.1
ОГД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь: читать и переводить (со словарем) профессионально ориентированные тексты.
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК 2.1
ОГД 0.3
История Казахстана
ОГД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; содержание и формы организации физического воспитания; принципы правильного питания;
уметь: выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования.

БҚ 2.2,
2.4
ӘЭП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайын;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономикалық негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясатты білуі керек;
- өз кәсіби қызметінде бағыт алу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану қолынан келуі керек.
Экономика негіздері:
мақсаттары, басты ұғымдары, қызметі, мәні, принциптері; меншік формалары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрі, олардың басты сатылары, мазмұны; стратегиялық жоспарлануы; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжауды әзірлеу әдістері; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынымы тауарларын және қызметінің нарықтық жағдайларын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ 2.4,
2.6
ӘЭП 0.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- азаматтың құқығы және міндеттері, оларды іске асыру механизмдері туралы;
- Конституция мәні, биліктің бөліну принциптері, парламент және үкімет қызметі туралы;
- құқықтың субъектілері мен объектілері туралы;
- құқық бұзу және қылмыс туралы білуі керек;
- өз кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу қолынан келуі керек.
Құқық негіздері:
құқық – ұғым, жүйе, көздері; құқықтың ежелгі, орта ғасырдағы, Жаңа замандағы дамуы; құқықтың Қазақстандағы даму тарихы; ҚР Конституциясы – мемлекеттің басты заңы, құқықтық жүйенің өзегі; адам құқығының жалпыға ортақ Декларациясы – халықаралық саяси құжат; құқықтық мемлекет – заң үстемділігі және азаматтық қоғам; құқықтың басты салалары; ҚР сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
БҚ 2.2
ЖКП 00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
сызбаларды рәсімдеу ережелерін; көріністердің сызбаларда орналасуын; сызбалардағы проекциялық көріністерін; қималарды және тіліктерді; алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды білуі керек;
электр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу; машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау қолынан келуі керек.
Сызу:
сызбаларды рәсімдеу ережелері; сызбалардағы геометриялық құрылулар; сызбалардағы проекциялық көріністер; сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы; геометриялық фигуралардың жаймалары; сызбалардағы көріністердің орналасуы; қималар мен тіліктер; тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлерінің, қималар мен тіліктерінің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау; машинажасау сызуы; машинажасаудың қарапайым сызбасын оқу; алмалы-салмалы қосылымдар; алынбайтын-салынбайтын қосылымдар; құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшектер эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
БҚ 2.1
ЖКП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті конструкциялық, электртехникалық материалдардың, металдар мен қорытпалардың құрылымы мен қасиеттерін, оларды өңдеу әдістерін білуі керек;
тау-кен электрмеханикалық жабдықтарында қолданылатын қорытпаларды, конструкциялық және электртехникалық материалдарды айыра білу қолынан келуі керек.
Металдар технологиясы, конструкциялық және электртехникалық материалдар:
металдар мен қорытпалар, олардың құрылымы мен қасиеттері; қорытпалар теориясының негізгі мәселелері; қара және түрлі-түсті металдар қорытпалары; металдар мен қорытпаларды өңдеу; металды емес конструкциялық материалдар; электртехникалық материалдар.
БҚ 2.2
ЖКП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
машиналар мен механизмдер жіктеуін; бөлшектерді байланыстыру түрлерін; айналу қозғалысының беріліс түрлерін; деформацияның негізгі түрлерін; шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін білуі керек;
бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу; беріліс сандарын анықтау; серпімділік пен кернеуінің ішкі және сыртқы күштерін айыра білу қолынан келуі керек.
Техникалық механика негіздері:
механизмдер мен машиналар жіктеуі; механизмдер бөліктері; механизмдер кинематикасы (механизм және машина, кинематикалық жұптар және тізбектер, кинематикалық жұптар типтері); бөлшектер мен жиналмалы бірліктер: жіктелуі, арналуы және оларға қойылатын талаптар; бөлшектерді қосу түрлері (алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын); айналу қозғалысының беріліс механизмдері; айналу қозғалысы берілісінің түрлері (механикалық, белдікті, фрикционды, тісті, тізбекті, бұрамалы): арналуы, сипаты, құрылымы, белгіленуі және кинематикалық схемасы; беріліс саны; абсолюттік қатты дене; деформацияның негізгі түрлері және олардағы кернеулерді бөлу; сыртқы күштер және олардың түрлері; серпімділік пен кернеудің ішкі күштері; істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулер.
БҚ 2.1,
2.2
ЖКП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
электрлік және магнитті тізбектерін; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін; электрлік құрылғыларын; электр қуатының өндірілуін, таралуын және қолданылуын; электржетекті және электравтоматиканы білуі керек;
электржабдықтары мен автоматика құралдарын жөндеуге арналған электрсхемаларын оқу; электржабдықтары және автоматика құралдарына қызмет көрсету мен жөндеу барысында электрөлшеуіш аспаптарын қолдану қолынан келуі керек.
Электртехника:
электрлік және магнитті тізбектер; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектері; электрлік құрылғылар, электрөлшеуіш аспаптары; электронды аспаптар мен құрылғылар; трансформаторлар; электрлік машиналар мен аппараттар; электрқуатын өндіру, тарату және қолдану; электр станциялары, желілері және электрқуатымен қамтамасыз ету; электржетек негіздері.
БҚ 2.1,

БК 2.2,
2.4
СЭД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой,
денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
БК 2.4,
2.6
СЭД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- о правах, и обязанностях гражданина, механизмах их реализации;
- о сущности Конституции, принципах разделения властей, деятельности парламента и правительства;
- о субъектах и объектах права;
- о правонарушении и преступлении;
уметь:
уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
Основы права:
право – понятие, система, источники; развитие права в древности, средние века, в Новое время; история развития права в Казахстане; Конституция РК – основной закон государства, ядро правовой системы; всеобщая Декларация прав человека – международный политический документ; правовое государство –верховенство закона и гражданское общество; основные отрасли права; судебная система РК; правоохранительные органы.
БК 2.2
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: правила оформления чертежей; расположение изображений на чертежах;
проекционные изображения на чертежах; сечения и разрезы; разъемные и неразъемные соединения;
уметь: читать простейшие чертежи для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования; выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
Черчение:
правила оформления чертежей; геометрические построения на чертежах; проекционные изображения на чертежах; чертеж и изометрическая проекция детали; развертки геометрических фигур; расположение изображений на чертежах;
сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях; машиностроительное черчение; чтение простейших машиностроительных чертежей; разъемные соединения; неразъемные соединения;
сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
БК 2.1
ОПД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: структуру и свойства конструкционных, электротехнических материалов, металлов и сплавов, методы их обработки;
уметь: различать сплавы, конструкционные и электротехнические материалы, применяемые в горном электромеханическом оборудовании.
Технология металлов, конструкционные и электротехнические материалы:
металлы и сплавы, их строение и свойства; основные вопросы теории сплавов; сплавы черных и цветных металлов; обработка металлов и сплавов; неметаллические конструкционные материалы; электротехнические материалы.
БК 2.2
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию машин и механизмов; виды соединений деталей; виды передач вращательного движения; основные виды деформаций; действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения;
уметь: различать детали и сборочные единицы; определять передаточное число; различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения.
Основы технической механики:
классификация механизмов и машин; звенья механизмов; кинематика механизмов (механизм и машина, кинематические пары и цепи, типы кинематических пар);
детали и сборочные единицы: классификация, назначение и требования к ним; виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения); механизмы передачи вращательного движения; виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячные): назначение, характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема; передаточное число;абсолютно твердое тело; основные виды деформации и распределение напряжения при них; внешние силы и их виды; внутренние силы упругости и напряжения; действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения.
БК 2.1,
2.2
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать: электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока; электрические устройства; производство, распределение и использование электроэнергии; электропривод и электроавтоматику;
уметь: читать электросхемы для ремонта электрооборудования и средств автоматики; пользоваться электроизмерительными приборами при обслуживании и ремонте электрооборудования и средств автоматики.
Электротехника:
электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока; электрические устройства; электроизмерительные приборы; электронные приборы и устройства; трансформаторы; электрические машины и аппараты; производство, распределение, использование электроэнергии; электрические станции, сети и электроснабжение; основы электропривода.
БК 2.1,

КҚ 2.32,
2.34,
2.57,
2.63,
АҚ 2.2
ЖКП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
электроника және микропроцессорлық техника негіздерін білуі керек;
электржабдықтары және автоматика құралдарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстары барысында электрвакуумды және газразрядтау аспаптарын қолдана білуі керек.
Электроника негіздері:
электрвакуумды және газразрядтау аспаптары, электронды түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер мен генераторлар, микроэлектрониканың интегралды схемалары.

ПК 2.32,
2.34,
2.57,
2.63,
СК 2.2
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы электроники и микропроцессорной техники;
уметь: пользоваться электровакуумными и газоразрядными приборами при работах по техническому обслуживанию и ремонту электрооборудования и средств автоматики.
Основы электроники:
электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы, интегральные схемы микроэлектроники.

БҚ 2.1,
КҚ 2.38,
2.59,
АҚ 2.1,
2.26,
2.28
ЖКП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ОС WINDOWS түрлерін; WORD мәтіндік редакторын; EXCEL электронды кестелерін; Corel DRAW векторлық редакторын; вирустардан қорғануын; WinZip архиваторын; ОС DOS; Norton Commander сыртқабықша бағдарламасын; бағдарламалық тілдерін; автоматты реттеу негіздерін; автоматты реттегіштердің жұмыс істеу принципін, функциялық және құрылымдық схемаларын білуі керек;
жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьютерді қолдану; автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшуді жүзеге асыру қолынан келуі керек.
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері:
ақпаратты кодтау; сандық жүйелер; бір жүйеден екінші жүйеге ауысу; екілік арифметика; формалды, математикалық логика; модель түсінігі; модельдер типтері; алгоритм түсінігі; алгоритмдер типтері; бағдарламалау тілі; бағдарлама, оны құрылымдау; автоматты реттеу; реттелетін параметр; реттеу объектісі, оның қасиеттері, схемалар; автоматты реттеуіштер, олардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс істеу принципі, функциялық және құрылымдық схемалары, реттеу органдары; басқарудың автоматты жүйелерінің қосымша құралдары;
процесті автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшудің тәртібі.
БҚ 2.1,
2.4,

БК 2.1,
ПК 2.38,
2.59,
СК 2.1,
2.26,
2.28
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды ОС WINDOWS; текстовый редактор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защиту от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS;  программу-оболочку Norton Commander; языки программирования; основы автоматического регулирования; принцип действия, функциональные и структурные схемы автоматических регуляторов;
уметь: пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни; осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и обратно на автоматическое.
Основы информатизации и автоматизации производства:
кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; формальная, математическая логика; понятие модели; типы моделей;  понятие алгоритма; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация;
автоматическое регулирование; регулируемый параметр; объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы их классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
БК 2.1,2.4,

КҚ 2.38,
2.57,
2.143,
2.145,
АҚ 2.2,
2.20,
2.28,
2.36
ЖКП 07
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
жерасты тау-кен қазбаларында өзін-өзі ұстау ережелерін; адам шығатын қосалқы жерлерін; кен қазбаларындағы газ режимін білуі керек;
еңбекті қорғау ережелерін ұстану; өзін құтқару және өрт сөндіру құралдарын қолдану; қауіпті және зиянды факторларды айыра білу қолынан келуі керек.
Еңбекті қорғау:
тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; өнеркәсіп санитариясы; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; өрт профилактикасы және тау-кен құтқару ісінің негіздері.
БҚ 2.5,
АҚ 2.5,
2.15,
2.29,
2.39,
2.51,
2.91
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
кен өндірісінің негізгі технологиялық процестерін; тазарту забойының төбесін бекіту және басқару, дайындық қазбасын жүргізу және бекіту құжаттарының мазмұны мен толтыру тәртібін; шахтаның, тазарту және дайындық забойларын желдету схемалары мен тәсілдерін; өрт сөндіру және өзін құтқару құралдарының орналасуын білуі керек;
тазарту забойының төбесін бекіту және басқару, дайындық қазбасын жүргізу және бекіту құжаттарының талаптарын ұстану; жұмыс орнындағы шаң-газ режимінің күйін бақылау қолынан келуі керек.
Кен ісі және бұрғы-атпалық жұмыстары:
кен өндірісінің негізгі технологиялық процестері; тік, еңісті және жазық кен қазбалары; тазарту және дайындық забойлары; тазарту және дайындау жұмыстарын жүргізу технологиясы; тазарту забойының төбесін бекіту және басқару құжаты; дайындық қазбасын жүргізу және бекіту құжаты; шахтаның, тазарту және дайындық забойларының желдетуі; шахтаның, тазарту және дайындық забойларының шаң-газ режимі; шахтаның және оның объектілерінің апатты жоюға дайындығы.
КҚ 2.9,
2.20,
2.21,
2.53,
2.86,
2.101,
2.110,
АҚ2.59,
2.74,
2.84
АП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
гидравликаның негізгі заңдарын; желдеткіштер, сорғылар, компрессорлар, калориферлер, көтергі машиналарының типтерін білуі керек;
жылжымайтын кен машинасының бір түрін басқару қолынан келуі керек.
Кен механикасы:
турбомашиналар теориясының негіздері; желдеткіш, сутөкпе, пневматикалық және көтергі қондырғылары, олардың түрлері, конструкциялары, жұмыс істеу принципі; олардың өнімділігін реттеу; жабдықтар мен жетектерді таңдау, оларды қолдану; гидравлика негіздері.
КҚ 2.5,
2.8,
2.12,
2.17,
2.18,
2.19,
2.23,
2.68,
2.70,
2.71,
2.80,
АҚ2.10,
2.13,
2.47,
2.50,
2.55
АП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
кеніштік көлік түрлерін; конвейерлер типтерін, олардың құрылымын және қолданылу аумағын; таспалы, қырғыш және басқа да конвейерлердің монтаждау және бөлшектеу технологиясын; кеніштік көлігін қауіпсіз қолдану ережелерін білуі керек;
конвейер және конвейерлік тізбектер жұмысын басқару; конвейерлердің барлық түрлерін құрастыру, бөлшектеу, оларға қызмет көрсету және жөндеуді білу; монорельсті және жер жолдардың әр түрін басқара білу, құрастыру және бөлшектеу, оларға қызмет көрсету және жөндеу қолынан келуі керек.
Кеніштік (карьерлік) көлік:
көлік машиналарының теориясының негіздері; кеніштік көлік түрлері; шахталық рельсті жол; дірілді, тақташа, қырғыш, таспалы және арнайы конвейерлер; шахталық вагонеткалар, локомотивті тасылым; монорельсті аспалы және жермен жеткізу құралдары; жер бетіндегі технологиялық кешен; шахта көлігінің жұмысын ұйымдастыру; қырғыш көлігі; карьерлердегі, үйінділердегі және қоймалардағы көлік.

ПК 2.38,
2.57,
2.143,
2.145,
СК 2.2,
2.20,
2.28,
2.36
ОПД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: правила поведения в подземных горных выработках; запасные выхода; газовый режим в горных выработках;
уметь: соблюдать правила охраны труда; пользоваться средствами самоспасения и пожаротушения; различать опасные и вредные факторы.
Охрана труда:
меры безопасности при ведении горных работ; промышленная санитария; производственные опасности и вредности; основы пожарной профилактики и горноспасательного дела.
БК 2.5,
СК 2.5,
2.15,
2.29,
2.39,
2.51,
2.91
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные технологические процессы горного производства; содержание и порядок составления паспортов крепления и управления кровлей очистного забоя, проведения и крепления подготовительной выработки; схемы и способы проветривания шахты, очистных и подготовительных забоев; расположение средств пожаротушения и самоспасения;
уметь: соблюдать требования паспортов крепления и управления кровлей в очистном забое, проведения и крепления подготовительной выработки; контролировать состояние пылегазового режима на рабочем месте.
Горное дело и буровзрывные работы:
основные технологические процессы горного производства; вертикальные, наклонные и горизонтальные горные выработки; очистные и подготовительные забои; технология ведения очистных и подготовительных работ; паспорт крепления и управления кровлей очистного забоя; паспорт проведения и крепления подготовительной выработки; проветривание шахты, очистных и подготовительных забоев; пылегазовый режим шахты, очистных и подготовительных забоев; подготовленность шахты и ее объектов к ликвидации аварии.
ПК 2.9,
2.20,
2.21,
2.53,
2.86,
2.101,
2.110,
СК2.59,
2.74,
2.84
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные законы гидравлики; типы вентиляторов, насосов, компрессоров, калориферов, подъемных машин;
уметь: управлять одним из видов стационарных горных машин.
Горная механика:
основы теории турбомашин; вентиляторные, водоотливные, пневматические и подъемные установки, их виды, конструкции, принцип действия;
регулирование производительности; выбор оборудования и привода, их эксплуатация; основы гидравлики.
ПК 2.5,
2.8,
2.12,
2.17,
2.18,
2.19,
2.23,
2.68,
2.70,
2.71,
2.80,
СК2.10,
2.13,
2.47,
2.50,
2.55
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды рудничного транспорта; типы конвейеров их устройство и область применения; технологию монтажа и демонтажа ленточных, скребковых и других конвейеров; правила безопасной эксплуатации рудничного транспорта;
уметь: управлять работой конвейера и конвейерных линий; производить монтаж, демонтаж, обслуживание и ремонт всех видов конвейеров; управлять различными видами монорельсовых и напочвенных дорог, производить их монтаж и демонтаж, обслуживание и ремонт.
Рудничный (карьерный) транспорт:
основы теории транспортных машин; виды рудничного транспорта; шахтный рельсовый путь; вибрационные, пластинчатые, скребковые, ленточные и специальные конвейеры; шахтные вагонетки, локомотивная откатка; монорельсовые подвесные и напочвенные доставочные средства; технологический комплекс поверхности; организация работы шахтного транспорта; скреперный транспорт; транспорт на карьерах, отвалах и складах.

КҚ 2.5,
2.7,
2.8,
2.24,
2.43,
2.44,
2.48,
2.100,
2.107,
2.131,
2.136,
2.143,
АҚ 2.6,
2.16,
2.31,
2.33,
2.69,
2.70,
2.82,
2.85,
2.89
АП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
кен электр жабдықтарының конструкциялық орындалу түрлерін; кен қазбалары бойынша электр ішексымдарын іліп тарту ережелерін; кен қазбаларын жарықтандыру параметрлерін; қорғаныш құрылғыларды тексеру тәсілдерін білуі керек;
қорғаныш құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру; кен қазбалары бойынша ішексым тізбектерін іліп тарту; электр жабдықтарын қолдану қолынан келуі керек.
Кен кәсіпорындарындағы электр жабдықтары мен электр қуатын жеткізу:
кен электр жабдықтарын пайдалану және конструкциялық орындалу ерекшеліктері;
1140 В дейін және одан жоғары кернеудің басқару және қорғаныш электр аппаратурасы; кен кәсіпорындарының электр қуатымен жабдықталуы; кен кәсіпорындарының электр жүйелері; электр қондырғыларының қорғанышы; кен қазбаларын жарықтандыру; кеніштегі белгі беру мен байланыс; электр тоғына түсуден қорғану.
КҚ 2.32,
2.35,
2.37,
2.39,
2.56,
2.57,
2.62,
2.95,
2.97,
АҚ 2.22,
2.23,
2.37,
2.42,
2.64,
АП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
уатқыш балғалардың, бұрғылау құрал-саймандары мен бұрғылау машиналарының құрылымын, арналуын; тазарту және дайындау комбайндарының, механикаландырылған кешендердің жұмыс істеу принципін, қолдану аумағын; тау-кен машиналары мен механизмдерін қауіпсіз қолдану ережелерін; тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтардың арналуы мен құрылымын білуі керек;
кен техникасын дұрыс және қауіпсіз қолдану; кен машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу қолынан келуі керек.
Кен машиналары мен кешендері:
гидро-және пневмажетектер негіздері; уатқыш балғалар мен бұрғылау машиналары; дайындау және тазарту жұмыстарына арналған жабдықтар мен кешендер, құрылымы мен техникалық сипаттамалары; бұрғылау станоктары; жұмыс істеу принципі мен қолданылу аумағы; қазу, тиеу және көлік машиналары, кешендері; тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтар, құрылымы, арналуы және қолданылу аумағы; тау-кен өнеркәсібінде қолданылатын машиналар мен механизмдердің конструкциялық ерекшеліктері.
КҚ 2.7,
2.24,
2.43,
2.100,
2.107,
2.114,
2.131,
2.136,
2.143,
АҚ 2.33,
2.69,
2.70,
2.73,
2.82,
2.85,
2.89
АП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
кеніштегі басқару, қорғаныш және байланыс аппаратурасының құрылымы мен жұмыс істеу принциптерін білуі керек;
басқару, қорғаныш және телекоммуникация арналары бойынша ақпараттарды беру схемаларын жинау мен сынау қолынан келуі керек.
Кеніштік автоматика және телемеханика:
автоматика және телемеханика негіздері; автоматтандырудың техникалық құралдары; өндірістік процестерді автоматтандыру; забой машиналары мен кешендерін автоматтандыру; көлікті автоматтандыру; жылжымайтын қондырғыларды автоматтандыру.

ПК 2.5,
2.7,
2.8,
2.24,
2.43,
2.44,
2.48,
2.100,
2.107,
2.131,
2.136,
2.143,
СК 2.6,
2.16,
2.31,
2.33,
2.69,
2.70,
2.82,
2.85,
2.89
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды конструктивного исполнения горного электрооборудования; правила прокладки электрических кабелей по горным выработкам; параметры освещения горных выработок; способы проверки защитных устройств;
уметь: проверять работоспособность защитных устройств; прокладывать кабельные линии по горным выработкам; эксплуатировать электрооборудование.
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий:
особенности эксплуатации и конструктивного исполнения горного электрооборудования; электрическая аппаратура управления и защиты напряжением до и свыше 1140В;
электроснабжение горных предприятий; электрические сети горных предприятий; защита электроустановок; освещение горных выработок; рудничная сигнализация и связь; защита от поражения электрическим током.
ПК 2.32
2.35
2.37
2.39
2.56
2.57
2.62
2.95
2.97
СК 2.22
2.23
2.37
2.42
2.64
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: устройство, назначение отбойных молотков, бурового инструмента и бурильных машин; принцип действия, области применения очистных и подготовительных комбайнов, механизированных комплексов; правила безопасной эксплуатации горных машин и механизмов; назначение и устройство вспомогательного оборудования для горных работ;
уметь: правильно и безопасно эксплуатировать горную технику; производить техническое обслуживание и ремонт горных машин и механизмов.
Горные машины и комплексы:
основы гидро- и пневмопривода; отбойные молотки и бурильные машины; оборудование и комплексы для подготовительных и очистных работ, устройство и технические характеристики; буровые станки, принцип работы и область применения; выемочные, погрузочные и транспортные машины, комплексы; вспомогательное оборудование для горных работ, устройство, назначение и области применения;
особенности конструкций машин и механизмов, применяемых в горной промышленности.
ПК 2.7
2.24
2.43
2.100
2.107
2.114
2.131
2.136
2.143
СК2.33
2.69
2.70
2.73
2.82
2.85
2.89
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: устройство и принцип действия рудничной аппаратуры управления, защиты и связи;
уметь: собирать и испытывать схемы управления, защиты и передачи информации по теле- коммуникационным каналам;
Рудничная автоматика и телемеханика:
основы автоматики и телемеханики; технические средства автоматизации; автоматизация производственных процессов;
автоматизация забойных машин и комплексов; автоматизация транспорта; автоматизация стационарных установок.

КҚ 2.46,
2.143,
2.144,
2.145,
АҚ 2.3,
2.22,
2.26,
2.38,
2.87
АП 07
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
кен электрмеханикалық жабдықтарын монтаждау тәсілдерін, оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді, кен кәсіпорындарында монтаждау, бөлшектеу және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды білуі керек;
кен электрмеханикалық жабдықтарын монтаждау, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу қолынан келуі керек.
Кен электрмеханикалық жабдықтары мен автоматика құралдарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу:
жабдықтардың тозуы, оның түрлері; кен электржабдықтарына, машиналар мен автоматика құралдарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру мен жүргізу; жабдықтарды, бөлшектерді және құрастыру бірліктерді жөндеу технологиясы; машиналар мен агрегаттарды майлау; кен электрмеханикалық жабдықтарын монтаждау.
КҚ 2.3,
2.24,
2.30,
2.56,
2.94,
2.95,
2.97,
АҚ2.22,
2.42,
2.64
АП 08
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
өндірісті ұйымдастыруды, өнімнің өзіндік құнын, есепке алуын, салық түрлерін білуі керек;
өз жұмыс орнында тауарлы-материалды құндылықтарға есеп жүргізу; салық түрлерін айыру қолынан келуі керек.
Сала экономикасы:
өндірісті ұйымдастыру;
экономикалық дамуды, өндірістік бағдарламаны, материалды-техникалық дамуды, еңбекті және
жалақыны жоспарлау; нарықтық экономика жағдайында шаруашылық іс-әрекетін есепке алу, есеп беру; нарықтық экономика жағдайында өнімнің өзіндік құны туралы, бағаның қалыптасуы мен салық жүйесі туралы түсінік.

ПК2.46,
2.143,
2.144,
2.145,
СК 2.3,
2.22,
2.26,
2.38,
2.87
СД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: способы монтажа, техобслуживания и ремонта горного электромеханического оборудования организацию монтажных, демонтажных и ремонтных работ на горных предприятиях;
уметь: производить монтаж, техобслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования.
Монтаж, техобслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования и средств автоматики:
износ оборудования, его виды; организация и проведение технического обслуживания и ремонта горного электрооборудования, машин и средств автоматики; технология ремонта оборудования, деталей и сборочных единиц; смазка машин и агрегатов; монтаж горного электромеханического оборудования.
ПК 2.3,
2.24,
2.30,
2.56,
2.94,
2.95,
2.97,
СК2.22,
2.42,
2.64
СД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: организацию производства, себестоимость продукции, учет, виды налогов;
уметь: вести учет товарно-материальных ценностей на своем рабочем месте; различать виды налогов.
Экономика отрасли:
организация производства; планирование экономического развития, производственной программы, материально-технического развития, труда и заработной платы; учет, отчетность хозяйственной деятельности в условиях рыночной экономики; понятие о себестоимости продукции, ценообразовании и налоговой системе в условиях рыночной экономики.

БҚ 2.4
АП 09
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
еңбек заңнама, қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы профилактикасы мен кен құтқару негіздерін; зақымдану мен кәсіби аурулар жіктелуін; еңбек қорғаудың басқару жүйесін; тау-кен жұмыстары барысындағы қауіпсіздік техникасын; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтарын; қоршаған ортаны қорғау және жер қойнауын тиімді пайдалану бойынша талаптарды білуі керек;
қауіпсіздік Ережелерінің талаптарын ұстану; зиянды және улы газдарды өлшеу; жазатайым оқиға болған жерді тергеу мақсатында ешкімнің бас сұқпауын қамтамасыз ету; жарақаттанған адамға алғашқы көмек көрсету қолынан келуі керек.
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану:
зақымдану және кәсіби аурулар; ауырлық дәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі; өндірісте салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайын құру; кәсіпорындағы еңбекті қорғау жүйесін басқару; өндірістегі және тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі; кен жұмыстары барысындағы қауіпсіздік шаралары; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; зардап шегушілерге алғашқы дәрігерлік көмек көрсету; қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
БҚ 2.3,
2.5,
КҚ 2.14,
2.60,
2.77,
2.78,

БК 2.4
СД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы трудового законодательства, охраны окружающей среды, противопожарной профилактики и горноспасательного дела; классификацию травматизма и профессиональных заболеваний; систему управления охраной труда;
технику безопасности при ведении горных работ; производственные опасности и вредности; требования по защите окружающей среды и рациональному использованию недр;
уметь: соблюдать требования Правил безопасности; производить замеры вредных и ядовитых газов; сохранять в неприкосновенности место несчастного случая для расследования; оказывать первую помощь травмированному человеку.
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование:
травматизм и профессиональные заболевания; классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших; создание здоровых и безопасных условий труда на производстве; система управления охраной труда на предприятии; порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту; меры безопасности при ведении горных работ; производственные опасности и вредности; оказание первой медицинской помощи; защита окружающей среды и рациональное природопользование.
БК 2.3,
2.5,
ПК 2.14,
2.60,
2.77,
2.78,

БҚ 3.6
ӘЭП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайын;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономикалық негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясатты білуі керек;
- өз кәсіби қызметінде бағыт алу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану қолынан келуі керек.
Экономика негіздері:
мақсаттары, басты ұғымдары, қызметі, мәні, принциптері; меншік формалары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрі, олардың басты сатылары, мазмұны; стратегиялық жоспарлануы; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжаудың әзірлеу әдістері; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынымы тауарларын және қызметінің нарықтық жағдайларын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ 3.2,
3.4,
3.6
ӘЭП 0.5
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- азаматтың құқығы және міндеттері, оларды іске асыру механизмдері туралы;
- Конституция мәні, биліктің бөліну принциптері, парламент және үкімет қызметі туралы;
- құқықтың субъектілері мен объектілері туралы;
- құқық бұзу және қылмыс туралы білуі керек;
- өз кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу қолынан келуі керек.
Құқық негіздері:
құқық – ұғым, жүйе, көздері; құқықтың ежелгі, орта ғасырдағы, Жаңа замандағы дамуы; құқықтың Қазақстандағы даму тарихы; ҚР Конституциясы – мемлекеттің басты заңы, құқықтық жүйенің өзегі; адам құқығының жалпыға ортақ Декларациясы – халықаралық саяси құжат; құқықтық мемлекет – заң үстемділігі және азаматтық қоғам; құқықтың басты салалары; ҚР сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
БҚ 3.3
ЖКП 00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесін (КҚБЖ); сызбалар және эскиздерді орындау ережелері мен тәсілдерін;
сызба геометрия мен проекциялау сызуының негіздерін білуі керек;
кен техникалық сызбаларды оқу, орындау және рәсімдеу қолынан келуі керек.
Сызу:
сызбаларды рәсімдеу ережелері; проекциялау әдістері;
позициялы есептер; проекцияларды түрлендіру әдістері; қималар мен тіліктер; қиылысу және аксонометрия; сызу техникасы мен геометриялық құрулар; машинажасау сызуы; КҚБЖ; машинажасау және кен сызбаларын оқу; алмалы-салмалы қосылымдар; алынбайтын-салынбайтын қосылымдар; құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшектер эскизі, техникалық сурет; стандарттар категориялары; стандарттау, метрологиялау, сертификаттау негіздері.
БҚ 3.1,
КҚ 3.3
ЖКП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
конструкциялық, электртехникалық материалдардың, металдар мен қорытпалардың құрылымы мен қасиеттерін, оларды өңдеу әдістерін білуі керек;
тау-кен электрмеханикалық жабдықтарында қолданылатын қорытпаларды, конструкциялық және электртехникалық материалдарды айыра білу қолынан келуі керек.
Металдар технологиясы, конструкциялық және электртехникалық материалдар:
металдар мен қорытпалар, олардың құрылымы мен қасиеттері, қорытпалар теориясының негізгі мәселелері; қара және түрлі-түсті металдар қорытпалары; металдар мен қорытпаларды өңдеу; металды емес конструкциялық материалдар; электртехникалық материалдар.
КҚ 3.3,
ЖКП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
техникалық механиканың негізгі анықтамаларын, жағдайларын, түсініктері мен аксиомаларын; машиналар мен механизмдердің бөлшектерін есептеу және таңдау амалдарын білуі керек;
машиналар мен механизмдердің бөлшектерін есептеу және таңдауды жүргізу қолынан келуі керек.
Техникалық механика негіздері:
Статика: байланыстар реакциясы, жазық және кеңістік жүйесі күштерінің тепе-тең жағдайы, қос күштердің теориясы, жазық фигуралардың ауырлық ортасы.
Кинематика:
нүктенің кинематикалық сипаттамалары, нүктенің қозғалыстарын теңдеулігі, қатты денедегі нүктенің әр түрлі қозғалысы
барысындағы үдеу.
Динамика: үдемелі және айналмалы қозғалысы барысында жұмыс пен
қуатты анықтау, пайдалы
әсер коэффициенті.
Материалдар кедергісі:
сыртқы және ішкі күштер, қималардың геометриялық сипаттамасы, кернеулер және деформациялар; деформацияның әр түрлерінде төзімділікке, қаттылыққа және тұрақтылыққа есептер.
Машиналар мен механизмдердің бөлшектері:
механизмдер мен машиналар бөлшектерінің негізгі түсініктері және анықтамалары.
Берілістер: цилиндрлі, конусты, бұрамды, белдікті, тізбекті; сырғанақты және тербелісті мойынтіректер; тіректер; бұрандалы және шпонкалы қосылыстар.
БҚ 3.1
ЖКП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
электрлік және магнитті тізбектерін; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін; электрлік құрылғыларын; электр қуатының өндірілуін, таралуын және қолданылуын; электржетекті және электравтоматиканы білуі керек;
электр схемаларын оқу; электр өлшеуіш аспаптарын қолдану; электржетек параметрлерін есептеу қолынан келуі керек.
Электртехника:
тұрақты бір фазалы және үш фазалы синусоидалық тоқтардың электрлік тізбектері; тұрақты және ауыспалы тоқтардың электрлік машиналары; қуаттылық трансформаторлар,
трансформаторлардың арнайы түрлері;
электр қуатын өндіру, беру және тарату туралы жалпы мәліметтер; электр жетек негіздері.
БҚ 3.1,
КҚ 3.4
ЖКП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
электроника және микропроцессорлық техника негіздерін білуі керек;
электрвакуумды және газразрядтау аспаптарын қолдана білуі керек.
Электроника негіздері:
электрвакуумды және газразрядтау аспаптары, электронды түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер мен генераторлар, микроэлектрониканың интегралды схемалары.
КҚ 3.4
ЖКП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ақпараттандыру, автоматтандыру және телемеханика жүйелерінің сандық техника элементтерін; ақпараттандыру және автоматтандыру жүйелерін құру принциптерін білуі керек;
тау-кен жұмыстарына арналған техникалық құжаттаманы есептеу және толтыру барысында ақпараттандыру және автоматтандыру жүйелерін қолдану қолынан келуі керек.
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері:
тау-кен кәсіпорындарын
ақпараттандыру, автоматтандыру және телемеханикалау туралы жалпы түсініктер; ақпараттандыру және автоматтандыру жүйелерінің құрылу принциптері мен жалпы сипаттамасы; тау-кен кәсіпорындарын ақпараттандыру мен автоматтандыру жүйелерінің құрама элементтері.
БҚ 3.4,
КҚ 3.2,
3.4
ЖКП 07
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
жерасты тау-кен қазбаларында өзін-өзі ұстау ережелерін; өзін құтқару және өрт сөндіру құралдарын; адам шығатын қосалқы жерлерін; алғашқы дәрігерлік көмек көрсету шараларын; кен қазбаларындағы газдың режимін білуі керек;
еңбекті қорғау ережелерін ұстану; өзін құтқару және өрт сөндіру құралдарын қолдану; қауіпті және зиянды факторларды айыра білу қолынан келуі керек.
Еңбекті қорғау:
тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; өнеркәсіп санитариясы; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; өрт профилактикасы және тау-кен құтқару ісінің негіздері.

БК 3.6
СЭД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
БК 3.2,
3.4,
3.6
СЭД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- о правах, и обязанностях гражданина, механизмах их реализации;
- о сущности Конституции, принципах разделения властей, деятельности парламента и правительства;
- о субъектах и объектах права;
- о правонарушении и преступлении;
уметь:
уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
Основы права:
право – понятие, система, источники; развитие права в древности, средние века, в Новое время; история развития права в Казахстане; Конституция РК – основной закон государства, ядро правовой системы; всеобщая Декларация прав человека – международный политический документ; правовое государство –верховенство закона и гражданское общество; основные отрасли права; судебная система РК; правоохранительные органы.
БК 3.3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: единую систему конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
уметь: читать, выполнять и оформлять горнотехнические чертежи.
Черчение:
правила оформления чертежей; методы проецирования; позиционные задачи; способы преобразования проекций; сечения и разрезы; пересечения и аксонометрия; техника черчения и геометрические построения; машиностроительное черчение; ЕСКД; чтение машиностроительных и горных чертежей; разъемные соединения; неразъемные соединения; сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок;
категории стандартов; основы стандартизации, метрологии, сертификации;
БК 3.1,
ПК 3.3
ОПД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: структуру и свойства конструкционных, электротехнических материалов, металлов и сплавов, методы их обработки;
уметь: различать сплавы, конструкционные и электротехнические материалы, применяемые в горном электромеханическом оборудовании.
Технология металлов, конструкционные и электротехнические материалы:
металлы и сплавы, их строение и свойства; основные вопросы теории сплавов; сплавы черных и цветных металлов; обработка металлов и сплавов; неметаллические конструкционные материалы; электротехнические материалы.
ПК 3.3,
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать: основные определения, положения, понятия и аксиомы технической механики; методы расчета и выбора деталей машин и механизмов;
меть: производить расчет и выбор деталей машин и механизмов.
Основы технической механики:
Статика: реакция связей, условия равновесия плоской и пространственной систем сил, теория пары сил, центр тяжести плоских фигур.
Кинематика: кинематические характеристики точки, уравнения движения точки, ускорения при различных видах движения точки твердого тела.
Динамика: определение работы и мощности при поступательном и вращательном движении, коэффициент полезного действия.
Сопротивление материалов: внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений; напряжения и деформации; расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации.
Детали машин и механизмов: основные понятия и определения деталей механизмов и машин.
Передачи: цилиндрические, конические, червячные, ременные, цепные; подшипники скольжения и качения; опоры; резьбовые и шпоночные соединения.
БК 3.1
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока; электрические устройства; производство, распределение и использование электроэнергии; электропривод и электроавтоматику;
уметь: читать электросхемы; пользоваться электроизмерительными приборами; производить расчет параметров электропривода.
Электротехника:
электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов; общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии; основы электропривода.
БК 3.1,
ПК 3.4
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы электроники и микропроцессорной техники;
уметь: пользоваться электровакуумными и газоразрядными приборами.
Основы электроники:
электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы, интегральные схемы микроэлектроники.
ПК 3.4
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: элементы цифровой техники систем информатизации, автоматизации и телемеханики; принципы построения систем информатизации и автоматизации;
уметь: использовать системы информатизации и автоматизации при расчетах и составлении технической документации.
Основы информатизации и автоматизации производства:
основные понятия об информатизации, автоматизации и телемеханике горных предприятий; принципы построения и общая характеристика систем информатизации и автоматизации; составные элементы систем информатизации и автоматизации горных предприятий.
БК 3.4, ПК 3.2,
3.4
ОПД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: правила поведения в подземных горных выработках; средства самоспасения и пожаротушения; запасные выхода; меры по оказанию первой медицинской помощи; газовый режим в горных выработках;
уметь: соблюдать правила охраны труда; пользоваться средствами самоспасения и пожаротушения; различать опасные и вредные факторы.
Охрана труда:
меры безопасности при ведении горных работ; промышленная санитария; производственные опасности и вредности; основы пожарной профилактики и горноспасательного дела.

БҚ 3.7,
АҚ 3.1,
3.3,
3.4,
3.5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
пайдалы қазбалар кен орындарын аршу және дайындау үшін қойылатын қазіргі кезең талаптарын; кен жұмыстарын жүргізудің тәсілдері мен әдістерін, олардың негізгі параметрлерін анықтауды; кен қазбасының көлденең қимасының пішіндерін; кен өндірісі объектілерінің жалпы принциптері мен жобалау түрлерін; жарылғыш заттары және қоздыру құралдарын; жару жұмыстарының параметрлерін есептеу ережелерін және жарылған масса сапасын қамтамасыз ете отырып оларды жүргізуді ұйымдастыруын, тиімділігі мен қауіпсіздігін; жарылғыш материалдарын есептеу, сақтау, тасымалдау және жою ережелерін білуі керек;
қазба жұмыстарын жүргізу, жер асты жұмыстарында қазбалар төбелерін бекіту және басқарудың құжаттарының, бұрғыжарылыс жұмыстарының құжаттарының талаптарын ұстану; жару жүйелерінің схемаларын талдай білу; жару жұмыстарын жүргізу барысында жұмыскерлердің іс-әрекеттерін бақылау қолынан келуі керек.
Кен ісі және бұрғыатпалық жұмыстары:
кен жұмыстары, кен қазбаларын жүргізу және бекіту; пайдалы қазбалар кен орындарының аршу, дайындау және қазу жүйелері; желдету; жер асты өрттері және кен құтқару ісі; маркшейдерлік іс бойынша жалпы мәліметтер; кен жыныстарын қазып алуға дайындау процестері; кеніштік көлік; көтергі және сутөкпе; көмір мен кенді байыту; жарылыс теориясы негіздері мен өнеркәсіптік жарылғыш заттар қасиеттері;
оқтамдарды жару құралдары мен тәсілдері; жарылғыш материалдарды (ЖМ) сақтау, тасымалдау және жою;
жару жұмыстарының әдістері;
жару жұмыстарының ерекшеліктері.
КҚ 3.1,
АҚ 3.2,
3.5
АП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
гидравликаның негізгі заңдарын; желдеткіштер, сорғылар, компрессорлар, калориферлер, көтергі машиналарының типтерін білуі керек;
кен жұмыстарына арналған жылжымайтын машиналар мен механизмдерді есептеу және таңдау; оларға қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыру қолынан келуі керек.
Кен механикасы:
турбомашиналар теориясының негіздері; желдеткіш, сутөкпе, пневматикалық және көтергі қондырғылары, олардың түрлері, конструкциялары, жұмыс істеу принципі; олардың өнімділігін реттеу; жабдықтар мен жетектерді таңдау, оларды қолдану.
КҚ 3.5,
3.6
АҚ 3.2
АП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
кеніштік көлік түрлерін; конвейерлер типтерін, олардың құрылымын және қолданылу аумағын; таспалы, қырғыш және басқа да конвейерлердің монтаждау және бөлшектеу технологиясын; кеніштік көлігін қауіпсіз қолдану ережелерін білуі керек;
көлік құралдарының типтері мен түрлерін айыра білу; таспалы және қырғыш конвейерлердің, локомотивті тасылымдардың тексеру амалдарын жүргізу қолынан келуі керек.
Кеніштік (карьерлік) көлік:
көлік машиналарының теориясының негіздері; кеніштік көлік түрлері; шахталық рельсті жол; дірілді, тақташа, қырғыш, таспалы және арнайы конвейерлер; шахталық вагонеткалар, локомотивті тасылым; монорельсті аспалы және жермен жеткізу құралдары; жер бетіндегі технологиялық кешен; шахта көлігінің жұмысын ұйымдастыру; қырғыш көлігі; карьерлердегі, үйінділердегі және қоймалардағы көлік.

БК 3.7,
СК 3.1,
3.3,
3.4,
3.5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: современные требования к вскрытию и подготовке месторождений полезных ископаемых; способы и методы ведения горных работ, определение их основных параметров; формы поперечного сечения горных выработок; общие принципы и виды проектирования объектов горного производства; взрывчатые вещества и средства инициирования; правила расчета параметров взрывных работ и организацию их проведения с обеспечением качества взорванной массы, эффективности и безопасности; правила учета, хранения, перевозки и уничтожения взрывчатых материалов;
уметь: соблюдать требования паспортов проведения выработок, крепления и управления кровли на подземных работах, паспортов буровзрывных работ; разбираться в схемах взрывных сетей; осуществлять контроль за действиями работников при проведении взрывных работ.
Горное дело и буровзрывные работы:
горные работы, проведение и крепление горных выработок; вскрытие, подготовка и системы разработки месторождений полезных ископаемых; вентиляция; подземные пожары и горноспасательное дело; общие сведения по маркшейдерскому делу; процессы подготовки горных пород к выемке; рудничный транспорт; подъем и водоотлив; обогащение угля и руды.
основы теории взрыва и свойства промышленных взрывчатых веществ; средства и способы взрывания зарядов; хранение, перевозка и уничтожение взрывчатых материалов (ВМ); методы взрывных работ; особенности взрывных работ.
ПК 3.1,
СК 3.2,
3.5
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные законы гидравлики; типы вентиляторов, насосов, компрессоров, калориферов, подъемных машин;
уметь: производить расчет и выбор горных стационарных машин и механизмов; организовывать их обслуживание и ремонт.
Горная механика:
основы теории турбомашин; вентиляторные, водоотливные, пневматические и подъемные установки,
их виды, конструкции, принцип действия; регулирование производительности;
выбор оборудования и привода, их эксплуатация.
ПК 3.5,
3.6
СК 3.2
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды рудничного транспорта; типы конвейеров их устройство и область применения; технологию монтажа и демонтажа ленточных, скребковых и других конвейеров; правила безопасной эксплуатации рудничного транспорта;
уметь: различать типы и виды транспортных средств; производить проверочные расчеты ленточных и скребковых конвейеров, локомотивной откатки.
Рудничный (карьерный) транспорт:
основы теории транспортных машин; виды рудничного транспорта; шахтный рельсовый путь; вибрационные, пластинчатые, скребковые, ленточные и специальные конвейеры; шахтные вагонетки, локомотивная откатка; монорельсовые подвесные и напочвенные доставочные средства; технологический комплекс поверхности; организация работы шахтного транспорта; скреперный транспорт; транспорт на карьерах, отвалах и складах.

АҚ 3.3
АП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
уатқыш балғалардың, бұрғылау құрал-саймандары мен бұрғылау машиналарының құрылымын, арналуын; тазарту және дайындау комбайндарының, механикаландырылған кешендердің жұмыс істеу принципін, қолдану аумағын; тау-кен машиналары мен механизмдерін қауіпсіз қолдану ережелерін; тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтардың арналуы мен құрылымын білуі керек;
кен техникасын дұрыс және қауіпсіз қолдану; нақты кенді геологиялық жағдайларға арналған кен машиналарын есепке алу мен таңдауды жүргізу қолынан келуі керек.
Кен машиналары мен кешендері:
гидро-және пневможетектер негіздері; уатқыш балғалар мен бұрғылау машиналары; дайындау және тазарту жұмыстарына арналған жабдықтар мен кешендер, құрылымы мен техникалық сипаттамалары; бұрғылау станоктары, жұмыс істеу принципі мен қолданылу аумағы; қазу, тиеу және көлік машиналары, кешендері; тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтар, құрылымы, арналуы және қолданылу аумағы; тау-кен өнеркәсібінде қолданылатын машиналар мен механизмдердің конструкциялық ерекшеліктері.
КҚ 3.1,
3.3,
3.5,
3.6
АҚ 3.1,
3.2
АП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
кеніштегі басқару, қорғаныш және байланыс аппаратурасының құрылымы мен жұмыс істеу принциптерін білуі керек;
басқару, қорғаныш және телекоммуникация арналары бойынша ақпараттарды беру схемаларын есептеу, жинау және сынау қолынан келуі керек.
Кеніштік автоматика және телемеханика:
автоматика және телемеханика негіздері; автоматтандырудың техникалық құралдары; өндірістік процестерді автоматтандыру; забой машиналары мен кешендерін автоматтандыру; көлікті автоматтандыру; жылжымайтын қондырғыларды автоматтандыру.
КҚ 3.2,
3.4,
АҚ 3.2
АП 07
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
монтаждау тәсілдерін, кен электрмеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді, кен кәсіпорындарында монтаждау, бөлшектеу және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды білуі керек;
кен электрмеханикалық жабдықтарын монтаждау,оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу қолынан келуі керек.
Кен электрмеханикалық жабдықтары мен автоматика құралдарын монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу:
жабдықтардың тозуы, оның түрлері; кен электр жабдықтарына, машиналар мен автоматика құралдарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру мен жүргізу; жабдықтарды, бөлшектерді және құрастыру бірліктерді жөндеу технологиясы; машиналар мен агрегаттарды майлау; кен электрмеханикалық жабдықтарын монтаждау.
КҚ 3.2,
3.3,
3.4,
3.5,
АҚ 3.2
АП 08
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
өндірісті ұйымдастыруды, өнімнің өзіндік құнын, есепке алуын, салық түрлерін білуі керек;
бөлікшеде тауарлы-материалды құндылықтарға және қосалқы бөлшектерге есеп жүргізу;
кен электромеханикалық жабдықтарын пайдаланудың экономикалық тиімділігін есептеу қолынан келуі керек.
Сала экономикасы:
өндірісті ұйымдастыру;
экономикалық дамуды, өндірістік бағдарламаны, материалды-техникалық дамуды, еңбекті және
жалақыны жоспарлау; нарықтық экономика жағдайында шаруашылық іс-әрекетін есепке алу, есеп беру; нарықтық экономика жағдайында өнімнің өзіндік құны туралы, бағаның қалыптасуы мен салық жүйесі туралы түсінік.

СК 3.3
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: устройство, назначение отбойных молотков, бурового инструмента и бурильных машин; принцип действия, области применения очистных и подготовительных комбайнов, механизированных комплексов; правила безопасной эксплуатации горных машин и механизмов; назначение и устройство вспомогательного оборудования для горных работ;
уметь: правильно и безопасно эксплуатировать горную технику; производить расчет и выбор горных машин для конкретных горногеологических условий.
Горные машины и комплексы:
основы гидро- и пневмопривода; отбойные молотки и бурильные машины; оборудование и комплексы для подготовительных и очистных работ, устройство и технические характеристики; буровые станки, принцип работы и область применения; выемочные, погрузочные и транспортные машины, комплексы; вспомогательное оборудование для горных работ, устройство, назначение и области применения;
особенности конструкций машин и механизмов, применяемых в горной промышленности.
ПК 3.1,
3.3,
3.5,
3.6
СК 3.1,
3.2
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: устройство и принцип действия рудничной аппаратуры управления, защиты и связи;
уметь: рассчитывать, собирать и испытывать схемы управления, защиты и передачи информации по телекоммуникационным каналам;
Рудничная автоматика и телемеханика:
основы автоматики и телемеханики; технические средства автоматизации; автоматизация производственных процессов; автоматизация забойных машин и комплексов; автоматизация транспорта; автоматизация стационарных установок.
ПК 3.2,
3.4,
СК 3.2
СД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: способы монтажа, техобслуживания и ремонта горного электромеханического оборудования, организацию монтажных, демонтажных и ремонтных работ на горных предприятиях;
уметь: организовывать монтаж, техобслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования.
Монтаж, техобслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования и средств автоматики:
износ оборудования, его виды; организация и проведение технического обслуживания и ремонта горного электрооборудования, машин и средств автоматики; технология ремонта оборудования, деталей и сборочных единиц; смазка машин и агрегатов; монтаж горного электромеханического оборудования.
ПК 3.2,
3.3,
3.4,
3.5,
СК 3.2
СД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: организацию производства, себестоимость продукции, учет, виды налогов;
уметь: вести учет товарно-материальных ценностей и запасных частей на участке; производить расчет экономической эффективности использования горного электромеханического оборудования.
Экономика отрасли:
организация производства; планирование экономического развития, производственной программы, материально-технического развития, труда и заработной платы; учет, отчетность хозяйственной деятельности в условиях рыночной экономики; понятие о себестоимости продукции, ценообразовании и налоговой системе в условиях рыночной экономики.

КҚ 3.4
АП 09
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
аса қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың сапалы және сандық талдауының әдістерін; тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік ережелерін; қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану жөніндегі нормативті құжаттарды білуі керек;
қауіпсіздік техникасының ұстануын және технологиялық карталар мен жобаларға сәйкес тапсырма бойынша жұмыстардың орындалуын бақылау; бөлікшеде жұмыстарды қауіпсіз жүргізу бойынша нұсқау беру; өндірістегі жазатайым оқиға жөнінде бекітілген форма бойынша акт құру; тау-кен жабдықтарын техникалық пайдалану, қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария ережелерін ұстану; экобиоқорғау техникасын қолдану қолынан келуі керек.
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану:
негативті факторлардың адамға әсері; зақымдану және зиянды факторлардың ұқсастылығы; техникалық жүйелердің және технологиялық процестердің қауіптерінен қорғану әдістері мен құралдары; тау-кен кәсіпорындарындағы қауіпсіздік техникасының құқықты, нормативті және ұйымдастыру негіздері; өндірістегі зақымдану және кәсіби аурулар; жер асты өрттерін сөндіру және алдын алу; тау-кен кәсіпорнындағы апаттарды жоюға дайындау; тау-кен жұмыстарын жүргізу барысында қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану; экобиоқорғау техникасы; табиғи ресурстарды кешенді пайдалану; ҚР заңдары және салалы ҚЕ, ТПЕ.

ПК 3.4
СД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: методы качественного и количественного анализа особо опасных и вредных производственных факторов; правила безопасности при ведении горных работ; нормативные документы по охране окружающей среды и рациональному природопользованию;
уметь: контролировать соблюдение техники безопасности и выполнение работ по наряду в соответствии с технологическими картами и проектами; проводить инструктаж по безопасному ведению работ на участке; составлять акт о несчастном случае на производстве по установленной форме; соблюдать правила технической эксплуатации горно оборудования, техники безопасности и производственной санитарии; использовать экобиозащитную технику.
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование:
воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; правовые, нормативные и организационные основы техники безопасности на горных предприятиях; производственный травматизм и профессиональные заболевания; профилактика и тушение подземных пожаров; подготовка горного предприятия к ликвидации аварий; охрана окружающей среды и рациональное природопользование при ведении горных работ; экобиозащитная техника; комплексное использование природных ресурсов; законы РК и отраслевые ПБ, ПТЭ.

БҚ 1.2
ӘЭП 0.3
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы ұғымдарды;
- биліктің бөліну принциптерін;
- саяси партияларды қоғамдық ұйымдардан айыра білуді;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік қарым-қатынас туралы білуі керек;
- үкімет маңыздылығын, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынас және процестерді (Қазақстанда және тұтас дүние жүзінде) аша білу;
- қоғам мен тұлғаның дамуы және қызмет етуінің заңдылықтарын айыру қолынан келуі керек.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
саясаттану пәні, саяси үкімет және билік қарым-қатынастары; мемлекет – саяси жүйенің басты институты; саяси жүйе және саяси тәртіп, саяси партия және қоғамдық ұйымдар; көппартиялық; сыртқы және ішкі саясат; Қазақстандағы билікті ұйымдастыру;
әлеуметтану ғылым ретінде; әлеуметтанудағы кластық және стратификациялық көзқарастар; тұлға ролі және оның мінез-құлқы.
БҚ 1.2
ӘЭП 0.4
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайын;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономикалық негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясатты білуі керек;
- өз кәсіби қызметінде бағыт алу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану қолынан келуі керек.
Экономика негіздері:
мақсаттары, басты ұғымдары, қызметі, мәні, принциптері; меншік формалары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрі, олардың басты сатылары, мазмұны, стратегиялық жоспарлануы; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжауды әзірлеу әдістері; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынымы тауарларын және қызметінің нарықтық жағдайларын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ1.3
1.4
ЖКП 00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
сызбаларды рәсімдеу ережелерін; көріністердің сызбаларда орналасуын; сызбалардағы проекциялық көріністерін; қималарды және тіліктерді; алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды білуі керек;
жабдықтарға қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу; машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау қолынан келуі керек.
Сызу:
сызбаларды рәсімдеу ережелері; сызбалардағы геометриялық құрылулар; сызбалардағы проекциялық көріністер; бір және үш жазықтыққа тік бұрышты проекциялау, қарапайым геометриялық фигуралардың изометриялық және диаметриялық проекциялары; сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы; геометриялық фигуралардың жаймалары; сызбалардағы көріністердің орналасуы; қималар мен тіліктер; тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлерінің, қималар мен тіліктерінің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау; машинажасау сызуы; металды конструкциялардың қарапайым сызбасын оқу; алмалы-салмалы қосылымдар; алынбайтын-салынбайтын қосылымдар; құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшек эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
БҚ 1.1
ЖКП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
машиналар мен механизмдер жіктеуін; бөлшектерді қосу түрлерін; айналу қозғалысының беріліс түрлерін; деформацияның негізгі түрлерін; шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін білуі керек;
бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу; беріліс сандарын анықтау; серпімділік пен кернеуінің ішкі және сыртқы күштерін айыру қолынан келуі керек.
Техникалық механика негіздері:
механизмдер мен машиналар жіктеуі; механизмдер бөліктері; механизмдер кинематикасы (механизм және машина, кинематикалық жұптар және тізбектер, кинематикалық жұптар типтері); бөлшектер мен жиналмалы бірліктер; жіктелуі, арналуы және оларға қойылатын талаптар; бөлшектерді қосу түрлері (алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын); айналу қозғалысының беріліс механизмдері; айналу қозғалысы берілісінің түрлері (механикалық, белдікті, фрикционды, тісті, тізбекті, бұрамалы): арналуы, сипаты, құрылымы, белгіленуі және кинематикалық схемасы; беріліс саны; абсолюттік қатты дене; деформацияның негізгі түрлері және олардағы кернеулерді бөлу; сыртқы күштер және олардың түрлері; серпімділік пен кернеудің ішкі күштері; істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулер.
БҚ 1.8
ЖКП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
электрлік және магниттік тізбектерін; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін; магнитті тізбектерін; электрлік құрылғыларын; электрқуатының өндірілуін, таратылуын және қолданылуын; электржетекті және электравтоматиканы білуі керек;
электржабдықтарын және автоматика құралдарын жөндеуге арналған электрсхемаларын оқу; электржабдықтарын жөндеу барысында электрөлшеуіш аспаптарын қолдану қолынан келуі керек.
Жалпы электртехника:
электрлік және магниттік тізбектер; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектері; электрлік құрылғылар; электрөлшеуіш аспаптары; электронды аспаптар мен құрылғылар; трансформаторлар; электрлік машиналар мен аппараттар; электрқуатын өндіру, тарату және қолдану; электр станциялары, желілері және электрқуатымен қамтамасыз ету; электроника негіздері.
БҚ 1.8
ЖКП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
ОС WINDOWS түрлерін; WORD мәтіндік редакторын; EXCEL электронды кестелерін; Corel DRAW векторлық редакторын; вирустардан қорғануын; WinZip архиваторын; ОС DOS; Norton Commander сыртқабықша бағдарламасын; бағдарламалық тілдерін; автоматты реттеу негіздерін; автоматты реттегіштердің жұмыс істеу принципін, функциялық және құрылымдық схемаларын білуі керек;
жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьютерді қолдану; автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшуді жүзеге асыру қолынан келуі керек.
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері:
ақпаратты кодтау; сандық жүйелер; бір жүйеден екінші жүйеге ауысу; екілік арифметика; формалды, математикалық логика; модель түсінігі; модельдер типтері; алгоритм түсінігі; алгоритмдер типтері; бағдарламалау тілі; бағдарлама, оны құрылымдау; автоматты реттеу; реттелетін параметр; реттеу объектісі, оның қасиеттері, схемалар; автоматты реттеуіштер, олардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс істеу принципі, функциялық және құрылымдық схемалары, реттеу органдары; басқарудың автоматты жүйелерінің қосымша құралдары;
процесті автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшудің тәртібі.
БҚ1.1
1.8
ЖКП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
металдарды, қорытпаларды, олардың құрылымы мен қасиеттерін; тот басумен күресу тәсілдерін; металдарды, қорытпаларды және басқа да материалдарды өңдеудің түрлерін білуі керек;
металдар мен қорытпаларды түрлері және қасиеттері бойынша айыра білу; байыту кәсіпорындарында жұмыстарды орындау барысында әр түрлі материалдарды арналуы бойынша пайдалана білу қолынан келуі керек.
Материалтану:
металдардың, қорытпалардың құрылымы мен қасиеттері; металдарды тот басу; пластмассалар, ағаштар, рәзеңке және лакпен сырлайтын бұйымдар; материалдарды өңдеу тәсілдері; дәнекерлеу, кесу түрлері; әрлеу және электрфизикалық материалдар.
БҚ 1.1,
1.6
ЖКП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
денелердің жағдайын және заттардың газ түріндегі күйлерінің табиғатын; термодинамика, Бойль-Мариотт, Шарль-Гей-Люссак, Дальтон, Гесс заңдарын; электрлиттік диссоциация процестерін; электрлиттер және олардың электрөткізгіштігі; металдарды электрхимиялық тотығудан қорғау тәсілдерін білуі керек;
металдарды электрхимиялық тотығудан қорғау тәсілдерін жұмыста қолдана білу қолынан келуі керек.
Физикалы және коллоидты химия:
денелердің кристалдық және аморфтық күйлері; заттардың газ түріндегі күйлерінің табиғаты; идеалды және реалды газ туралы түсінік; заттардың сұйық күйлері; идеалды және реалды ерітінді туралы түсінік; қатты заттың сұйықтықта еруі; термодинамика, Бойль-Мариотт, Шарль-Гей-Люссак, Дальтон, Гесс заңдары туралы түсінік; электрхимия; электрлиттік диссоциация; электролиттер мен электрөткізгіштік туралы түсінік; металдардың электр химиялық тотығуы және одан қорғану тәсілдері.
БҚ 1.1,
1.3,
1.7
ЖКП 07
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
талдау химиясы мен сапалық талдаудың теориялық негіздерін, сандық талдау әдістерін; талдаудың физика-химиялық әдістерін білуі керек;
байыту процесіне арналған минералдар ерітінділеріне сапалық және сандық талдау жүргізу; катиондар тобын айыра білу қолынан келуі керек.
Талдаудың химиялық және физика-химиялық әдістері:
талдау химиясы мен сапалық талдаудың теориялық негіздері; катиондардың аналитикалық топтары туралы түсінік; аниондар; талдаудың гравиметриялық, титрометриялық, физика-химиялық әдістері туралы түсінік; титрлеудің қышқылдық-қоспалық әдісі; титрлеудің тотығу-қалпына келтіру әдісі; тұндыру және кешендік пайда болу әдісі.

БК 1.2
СЭД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- понятия политических систем, политических режимов;
-о принципе разделения власти;
- различать политические партии от общественных организаций;
- представление о социальной структуре, социальном взаимодействии;
уметь:
-выявлять сущность власти,
субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-различать закономерности развития и функционирования общества и личности.
Основы политологии и социологии:
предмет политологии, политическая власть и властные отношения; государство – главный институт политической системы; политическая система и политический режим, политическая партия и общественные объединения;
многопартийность; внутренняя и внешняя политика; организация власти в Казахстане;
социология как наука; классовый и стратификационный подходы в социологии;
роль личности и ее социальное поведение.
БК 1.2
СЭД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
БК 1.3,
1.4
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: правила оформления чертежей; расположение изображений на чертежах; проекционные изображения на чертежах; сечения и разрезы; разъемные и неразъемные соединения;
уметь: читать простейшие чертежи для выполнения работ по обслуживанию и ремонту оборудования; выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
Черчение:
правила оформления чертежей; геометрические построения на чертежах; проекционные изображения на чертежах; прямоугольное проецирование на одну и три плоскости, изометрические и диаметрические проекции простейших геометрических фигур; чертеж и изометрическая проекция детали; развертки геометрических фигур; расположение изображений на чертежах; сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях; машиностроительное черчение; чтение простейших чертежей металлических конструкций; разъемные соединения; неразъемные соединения; сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
БК 1.1
ОПД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию машин и механизмов; виды соединений деталей; виды передач вращательного движения; основные виды деформаций; действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения;
уметь: различать детали и сборочные единицы; определять передаточное число; различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения.
Основы технической механики:
классификация механизмов и машин; звенья механизмов; кинематика механизмов (механизм и машина, кинематические пары и цепи, типы кинематических пар);
детали и сборочные единицы; классификация, назначение и требования к ним; виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения); механизмы передачи вращательного движения; виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячные): назначение, характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема; передаточное число;
абсолютно твердое тело; основные виды деформации и распределение напряжения при них; внешние силы и их виды; внутренние силы упругости и напряжения; действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжения.
БК 1.8
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока; магнитные цепи; электрические устройства; производство, распределение и использование электроэнергии; электропривод и электроавтоматику;
уметь: читать электросхемы для ремонта электрооборудования и средств автоматики; пользоваться электроизмерительными приборами при ремонте электрооборудования.
Общая электротехника:
электрические и магнитные цепи; электрические цепи переменного тока; электрические устройства; электроизмерительные приборы; электронные приборы и устройства; трансформаторы; электрические машины и аппараты; производство, распределение, использование электроэнергии; электрические станции, сети и электроснабжение; основы электроники.
БК 1.8
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: виды ОС WINDOWS; текстовый редактор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защиту от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS;  программу-оболочку Norton Commander; языки программирования; основы автоматического регулирования; принцип действия, функциональные и структурные схемы автоматических регуляторов;
уметь: пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни; осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и обратно на автоматическое.
Основы информатизации и автоматизации производства:
кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; формальная, математическая логика; понятие модели; типы моделей;  понятие алгоритма; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; автоматическое регулирование; регулируемый параметр; объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы, их классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
БК 1.1,
1.8
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: металлы, сплавы, их структуру и свойства; способы борьбы с коррозией; виды обработки металлов, сплавов и др. материалов;
уметь: различать по видам и свойствам металлы и сплавы; использовать по назначению различные материалы при выполнении работ на обогатительных предприятиях.
Материаловедение:
Строение и свойства металлов, сплавов; коррозия металлов; пластмассы, древесина, резина и лакокрасочные изделия; способы обработки материалов; виды сварки, резания; отделочные и электрофизические материалы.
БК 1.1,
1.6
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: состояние тел и природу газообразного состояния веществ; законы термодинамики, Бойля-Мариотта, Шарля-Гей-Люссака, Дальтона, Гесса; процессы электролитической диссоциации; электролиты и их электропроводность; способы защиты от электрохимической коррозии металлов;
уметь: применять в работе способы защиты металлов от электрохимической коррозии.
Физическая и коллоидная химия:
кристаллическое и аморфное состояние тел; природа газообразного состояния веществ; понятия об идеальном и реальном газе; жидкое состояние веществ; понятия об идеальном и реальном растворе; растворимость твердого вещества в жидкостях; понятия о законах термодинамики, Бойля-Мариотта, Шарля-Гей-Люссака, Дальтона, Гесса; электрохимия; электролитическая диссоциация; понятия об электролитах и электропроводности; электрохимическая коррозия металлов и способы защиты от нее.
БК 1.1,
1.3,
1.7
ОПД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: теоретические основы аналитической химии и качественного анализа; методы количественного анализа; физико-химические методы анализа;
уметь: проводить качественный и количественный анализ растворов минералов для процессов обогащения; различать группы катионов.
Химические и физико-химические методы анализа:
теоретические основы аналитической химии и качественного анализа; понятия об аналитических группах катионов; анионы; понятия о гравиметрическом, титрометрическом, физико-химическом методах анализа; метод кислотно-основного титрования; метод окислительно-восстановительного титрования; метод осаждения и комплексообразования.

КҚ 1.2,
1.26,
1.61,
1.63,
1.64
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
байыту бойынша пайдалы қазбалардың құрамы мен жіктелуін; байыту әдістерін; жабдықтардың конструкциялары мен жіктелуін; байыту фабрикалары цехтарының орналасуын
білуі керек;
технологиялық көрсеткіштерді, сапашарттарды анықтау; байыту өнімдерін танып білу; өз жұмыс орнындағы технологиялық процестерді тексеру қолынан келуі керек.
Пайдалы қазбаларды байыту:
байыту бойынша пайдалы қазбалардың құрамы мен жіктелуі; сапашарттар; байыту әдістері және олардың технологиялық көрсеткіштері; байыту өнімдері; жабдықтардың конструкциялары мен жіктелуі; техника-экономикалық параметрлер.

ПК 1.2,
1.26,
1.61,
1.63,
1.64
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: состав и классификацию полезных ископаемых по обогатимости; методы обогащения; конструкции и классификацию оборудования;
расположение цехов обогатительных фабрик;
уметь: определять технологические показатели, кондиции; распознавать продукты обогащения; контролировать технологические процессы на своем рабочем месте.
Обогащение полезных ископаемых:
состав и классификация полезных ископаемых по обогатимости; кондиции; методы обогащения и их технологические показатели; продукты обогащения; конструкции и классификация оборудования; технико-экономические параметры.

1.33,
1.37,
АҚ 1.6,
1.8,
АП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
шанақ және қойма шаруашылығын, олардың құрылымы мен арналуын, тасымалдағыштар және қоректендіргіштердің түрлерін; реагенттерді тасымалдау мен сақтау тәсілдерін білуі керек;
көмір байыту фабрикаларының тасымалдағыш құрылғыларын басқару және шанақ пен қойма шаруашылықтарына қызмет көрсету қолынан келуі керек.
Тасымалдау құрылғылары және қоймалар:
көмір байыту фабрикаларының шанақ және қойма шаруашылығы; реагенттерді тасымалдау және сақтау; шанақ қақпақтары; қоректендіргіштер; көтергі-тасымалдау құрылғылар; конвейерлік және элеваторлық тасымалдағыштар; гидравликалық және пневматикалық тасымалдағыштар.

1.33,
1.37,
СК 1.6,
1.8,
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: бункерное и складское хозяйство, их устройство и назначение, виды транспорта и питателей; способы транспортирования и хранения реагентов;
уметь: управлять транспортными устройствами и обслуживать бункерное и складское хозяйство углеобогатительной фабрики.
Транспортные устройства и склады:
Бункерное и складское хозяйство углеобогатительных фабрик; транспортирование и хранение реагентов; бункерные затворы; питатели; подъемно-транспортные устройства; конвейерный и элеваторный транспорт; гидравлический и пневматический транспорт.

КҚ 2.3,
2.5,
2.11,
2.39,
2.54,
2.64,
АҚ2.17,
2.35,
2.40
ЖКП 07
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
талдау химиясы мен сапалық талдаудың теориялық негіздерін, сандық талдау әдістерін; талдаудың физика-химиялық әдістерін білуі керек;
байыту процесіне арналған минералдар ерітінділеріне сапалық және сандық талдау жүргізу; катиондар тобын айыра білу қолынан келуі керек.
Талдаудың химиялық және физика-химиялық әдістері:
талдау химиясы мен сапалық талдаудың теориялық негіздері; катиондардың аналитикалық топтары туралы түсінік; аниондар; талдаудың гравиметриялық, титрометриялық, физика-химиялық әдістері туралы түсінік; титрлеудің қышқылдық-қоспалық әдісі; титрлеудің тотығу-тотықсыздану әдісі.
БҚ 2.1,
КҚ 2.21,
2.22,
2.24,
2.25,
2.63,
2.64,
АҚ 2.17,
2.35
ЖКП 08
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
кристаллография, минералогия және кен жыныстары жіктелуінің негізгі ережелерін; көмірдің және оның құрамындағы жыныстардың химиялық және физикалық қасиеттерін; көмір кен орындарын қазу тәсілдерін; байыту кезіндегі көмірдің текстуралық-құрылымдық қасиеттерін білуі керек;
байытуға арналған көмірдің текстурасы мен құрылымын анықтай алу қолынан келуі керек.
Геология және кен ісі негіздері:
Жер және жер қыртысы дамуының басты заңдылықтары; экзогенді және эндогенді геологиялық процестер; кристаллография; минералогия; жаратылысы бойынша кен жыныстарының жіктелуі; байыту кезіндегі көмірдің текстуралық-құрылымдық ерекшеліктері; көмірдің және оның құрамындағы жыныстардың физикалық қасиеттері; көмір кенорындарының типтері; көмір кенорындарын ашық және жерасты тәсілдерімен қазу.
БҚ 2.1,
2.3,
КҚ2.25,
АҚ2.11,
2.16,
ЖКП 09
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
гидравлика және гидродинамика, жылу техникасы негіздерін; көмір байыту фабрикаларын сумен қамтамасыз ету схемаларын; сумен қамтамасыз етуге арналған жабдықтарды; байыту фабрикаларының ауажеткізу принциптерін; компрессорлар мен ауаүрлегіш машиналардың типтерін; қазандық қондырғыларды және олардың қосалқы құрылғыларын білуі керек;
сорғыларды, компрессорларды және ауаүрлегіш машиналарды, қазандық қондырғыларды басқару, оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу қолынан келуі керек.
Гидравлика негіздері, жылу техникасы мен байыту фабрикаларындағы су-ауалы шаруашылық:
гидравлика және гидродинамика негіздері; көмір байыту фабрикаларын сумен қамтамасыз ету; сорғылар және сорғы станциялары; көмір байыту фабрикаларына ауажеткізу, компрессорлар мен ауаүрлегіш машиналары; көмір байыту фабрикаларында вакуум мен желдетуді пайдалану; жылу техникасы негіздері; қазандық қондырғылар және қосалқы құрылғылар.

ПК 2.3,
2.5,
2.11,
2.39,
2.54,
2.64,
СК2.17,
2.35,
2.40
ОПД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: теоретические основы аналитической химии и качественного анализа; методы количественного анализа; физико-химические методы анализа;
уметь: проводить качественный и количественный анализ растворов минералов для процессов обогащения; различать группы катионов.
Химические и физико-химические методы анализа:
теоретические основы аналитической химии и качественного анализа; понятия об аналитических группах катионов; анионы; понятия о гравиметрическом, титрометрическом, физико-химическом методах анализа; метод кислотно-основного титрования; метод окислительно-восстановительного титрования.
БК 2.1,
ПК2.21,
2.22,
2.24,
2.25,
2.63,
2.64,
СК2.17,
2.35
ОПД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные положения кристаллографии, минералогии и классификации горных пород; химические и физические свойства угля и вмещающих пород; способы разработки угольных месторождений; текстурно-структурные свойства угля при обогащении;
уметь: определять текстуру и структуру угля, предназначенного для обогащения.
Геология и основы горного дела:
основные закономерности развития Земли и земной коры; экзогенные и эндогенные геологические процессы; кристаллография; минералогия; классификация горных пород по происхождению; текстурно-структурные особенности угля при обогащении; физические свойства угля и вмещающих пород; типы месторождений угля; разработка угольных месторождений открытым и подземным способом.
БК 2.1,
2.3,
ПК2.25,
СК 2.11,
2.16,
ОПД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы гидравлики и гидродинамики, теплотехники; схемы водоснабжения углеобогатительных фабрик; оборудование для водоснабжения; принципы воздухоснабжения обогатительных фабрик; типы компрессоров и воздуходувных машин; котельные установки и их вспомогательные устройства;
уметь: управлять насосами, компрессорами и воздуходувными машинами, котельными установками, производить их техническое обслуживание и ремонт.
Основы гидравлики, теплотехника и водовоздушное хозяйство обогатительных фабрик:
основы гидравлики и гидродинамики; водоснабжение углеобогатительных фабрик; насосы и насосные станции; воздухоснабжение углеобогатительных фабрик, компрессоры и воздуходувные машины; применение вакуума и вентиляции на углеобогатительных фабриках; основы теплотехники; котельные установки и вспомогательные устройства.

КҚ 2.4,
2.5,
2.14,
2.28,
2.51,
2.57,
АҚ 2.2,
2.19,
2.22,
2.25,
2.27
ЖКП 10
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
стандарттау, метрология және өнім сапасын тексерудің негізгі ережелерін; физикалық шамалардың бірліктерін; өлшеулердің түрлері мен ауытқуларын; өлшеуіш құралдарының техникалық сипаттамаларын; өнім сапасын тексеру және бағалау әдістерін білуі керек;
стандарттардың санаттарын, түрлерін айыра білу; өлшеулерді жүргізу кезінде өлшеуіш құралдарын қолдану және ауытқуларды анықтау; өнім сапасын тексеруді жүргізу; өнімді аттестаттау, сертификаттау және сынауды жүргізу қолынан келуі керек.
Стандарттау, метрология және өнім сапасының негіздері:
стандарттау аумағындағы негізгі түсініктер мен анықтамалар; стандарттардың санаты мен түрлері; метрология аумағындағы негізгі түсініктер мен анықтамалар; физикалық шамалардың бірліктері; өлшеулердің түрлері мен ауытқулары; өлшеуіш құралдары және олардың техникалық сипаттамалары; өнім сапасын тексеру; өнім сапасының деңгейін бағалау; өнімді аттестаттау, сертификаттау және сынау.
КҚ 2.9,
2.19,
2.21,
2.22,
2.25,
2.45,
АҚ2.17,
2.35
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
байыту әдістерін және олардың технологиялық көрсеткіштерін білуі керек;
байыту процестерін әр түрлі әдістерде жүргізу; өз жұмыс орнындағы технологиялық процестерді тексеру қолынан келуі керек.
Пайдалы қазбаларды байыту:
байыту әдістері және олардың технологиялық көрсеткіштері; дезинтеграция және шаю арқылы көмір қабаттарын дайындау; байытудың гравитациялық процестері, тұндыру, ауыр ортада байыту, шоғырлау үстелдерінде байыту, гравитациялық талдау; флотация; байытудың арнайы әдістері.
КҚ2.21,
2.30,
2.36,
2.41,
2.48,
2.49,
2.54,
2.60,
2.61,
2.63,
АҚ2.17,
2.35,
2.36
АП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
көмір байыту технологиясын; байыту үшін көмірді дайындаудың технологиялық процестері, көмір байыту және қосымша жұмыстардың схемаларын білуі керек;
байыту процесін автоматты тексеру және реттеу қолынан келуі керек.
Көмір байыту процесін инженерлік қамтамасыз ету:
көмір байытудың технологиясы; көмірді ұнтақтауға дайындаудың ұсату схемалары; ауыр ортада байытудың, тұндырудың, флотациялаудың схемалары; қосымша процестерге арналған схемалар мен жабдықтар.
КҚ2.17,
2.18,
2.19,
2.51,
2.52,
2.65,
АҚ 2.8,
2.9,
2.13,
2.19,
2.30,
2.31
АП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
электр жетек теориясының негіздерін; электрлі машиналары мен аппараттарының типтерін; жарықтандыру параметрлерін; диспетчерлік басқару схемаларын білуі керек;
көмір байыту фабрикаларының машиналары мен механизмдерін электр жетекпен басқару; электрлі машиналары мен аппараттарын қарап шығу, қызмет көрсету және жөндеу жүргізу қолынан келуі керек.
Байыту фабрикаларындағы
электр жабдықтар:
электр жетек теориясының негіздері; көмір байыту фабрикаларында қолданылатын электрлі машиналары мен аппараттар; электр жетекпен басқару; көмір байыту фабрикаларын электр қуатымен қамтамасыз ету; көмір байыту фабрикаларын жарықтандыру; көмір байыту фабрикаларында диспетчерлік басқару.

ПК 2.4,
2.5,
2.14,
2.28,
2.51,
2.57,
СК 2.2,
2.19,
2.22,
2.25,
2.27
ОПД 10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные положения стандартизации, метрологии и контроля качества продукции; единицы физических величин; виды и погрешности измерений; технические характеристики средств измерений; методы контроля и оценки качества продукции;
уметь: различать категории, виды стандартов; пользоваться средствами измерений и определять погрешности при производстве измерений; вести контроль качества продукции; производить аттестацию, сертификацию и испытания продукции.
Основы стандартизации, метрологии и качества продукции:
основные понятия и определения в области стандартизации; категории и виды стандартов; основные понятия и определения в области метрологии; единицы физических величин; виды и погрешности измерений; средства измерений и их технические характеристики; контроль качества продукции; оценка уровня качества продукции; аттестация, сертификация и испытания продукции.
ПК 2.9,
2.19,
2.21,
2.22,
2.25,
2.45,
СК2.17,
2.35
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: методы обогащения и их технологические показатели;
уметь: вести процессы обогащения; контролировать технологические процессы на своем рабочем месте.
Обогащение полезных ископаемых:
методы обогащения и их технологические показатели; углеподготовка дезинтеграцией и промывкой; гравитационные процессы обогащения, отсадка, обогащение в тяжелых средах, обогащение на концентрационных столах, гравитационный анализ; флотация; специальные методы обогащения.
ПК2.21,
2.30,
2.36,
2.41,
2.48,
2.49,
2.54,
2.60,
2.61,
2.63,
СК2.17,
2.35,
2.36
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: технологию обогащения угля; схемы технологических процессов подготовки угля к обогащению, обогащения угля и вспомогательных работ;
уметь: вести автоматический контроль и регулирование процесса обогащения.
Инженерное обеспечение процесса обогащения угля:
технология обогащения угля;
схемы дробления для подготовки угля к измельчению; схемы обогащения в тяжелых средах, отсадки, флотации; схемы и оборудование для вспомогательных процессов.
ПК2.17,
2.18,
2.19,
2.51,
2.52,
2.65,
СК 2.8,
2.9,
2.13,
2.19,
2.30,
2.31
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы теории электропривода; типы электрических машин и аппаратов; параметры освещения; схемы диспетчерского управления;
уметь: управлять электроприводом машин и механизмов углеобогатительных фабрик; производить осмотр, обслуживание и ремонт электрических машин и аппаратов.
Электрооборудование обогатительных фабрик:
основы теории электропривода; электрические машины и аппараты, применяемые на углеобогатительных фабриках; управление электроприводом; электроснабжение углеобогатительных фабрик; освещение углеобогатительных фабрик; диспетчерское управление на углеобогатительных фабриках.

КҚ2.26,
2.38,
2.66,
АҚ2.38,
2.39
АП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
көмір байыту фабрикаларының әр түрлі тасымалдау құрылғылары құрылымын, іс-әрекет принципін, қолданылу аумағын; шанақ және қойма шаруашылығын білуі керек;
тасымалдау құрылғыларын басқару және оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу қолынан келуі керек.
Тасымалдау құрылғылары және қоймалар:
үздіксіз жұмыс істейтін тасымалдау құрылғылары; өз салмағының әсерімен тасымалдау; гидравликалық, пневматикалық және арқанды тасылым; көмір байыту фабрикаларының шанақ және қойма шаруашылығы; реагенттерді тасымалдау және сақтау.

ПК2.26,
2.38,
2.66,
СК2.38,
2.39
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: устройство, принцип действия, область применения различных транспортных устройств углеобогатительных фабрик; бункерное и складское хозяйство;
уметь: управлять транспортными устройствами и производить их техническое обслуживание и ремонт.
Транспортные устройства и склады:
транспортные устройства непрерывного действия; транспортирование под действием собственного веса; гидравлический, пневматический и канатный транспорт; бункерное и складское хозяйство углеобогатительных фабрик; транспортирование и хранение реагентов.

КҚ2.14,
2.17,
2.35,
АҚ 2.4,
2.6,
2.22,
2.27,
2.31,
2.34,
2.39
АП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
көмір байыту өндірісін автоматты басқару және реттеудің негіздерін; басқару мен реттеудің автоматтандыру жүйелерін құру принциптерін білуі керек;
көмір байыту өндірісінің әр- түрлі процестерінің автоматтандыру схемаларын оқу; автоматтандыру құралдарына қызмет көрсету қолынан келуі керек.
Өндіріс процестерін автоматтандыру:
негізгі түсініктер және анықтамалар; автоматты басқару мен реттеу жүйелерінің жіктелуі; типті динамикалық тізбектер; реттеу процестерінің тұрақтылығы мен сапасы.

ПК2.14,
2.17,
2.35,
СК 2.4,
2.6,
2.22,
2.27,
2.31,
2.34,
2.39
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы автоматического управления и регулирования углеобогатительного производства; принципы построения автоматизированных систем управления и регулирования;
уметь: читать схемы автоматизации различных процессов углеобогатительного производства; обслуживать средства автоматизации.
Автоматизация производственных процессов:
основные понятия и определения; классификация систем автоматического управления и регулирования; типовые динамические звенья; устойчивость и качество процессов регулирования.

КҚ2.30,
2.45,
2.51,
2.52,
2.55,
2.66,
АҚ2.19,
2.25,
АП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
еңбек заңнама негіздерін; зақымдану мен кәсіби аурулар жіктелуін; еңбекті қорғаудың басқару жүйесін; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтарын; жұмыстарды жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасын
білуі керек;
қауіпсіздік Ережелерінің талаптарын ұстану; жазатайым оқиға болған жерді тергеу мақсатында ешкімнің бас сұқпауын қамтамасыз ету; зақымданған адамға алғашқы көмек көрсету қолынан келуі керек.
Еңбекті, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану:
зақымдану және кәсіби аурулар; ауырлық дәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі; өндірістегі және тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; байытудың әр-түрлі процестерін жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары.

ПК2.30,
2.45,
2.51,
2.52,
2.55,
2.66,
СК2.19,
2.25,
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы трудового законодательства; классификацию травматизма и профессиональных заболеваний; производственные опасности и вредности; технику безопасности при ведении работ;
уметь: соблюдать требования Правил безопасности; сохранять в неприкосновенности место несчастного случая для расследования; оказывать первую помощь травмированному человеку.
Охрана труда, окружающей среды и рациональное природопользование:
травматизм и профессиональные заболевания; классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших;
порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту; производственные опасности и вредности; меры безопасности при ведении различных процессов обогащения.

103
кәсіби дайындығының деңгейін бағалау және біліктілікті иемдену ********
5
Міндеттік оқытуға қорытынды сағаттар
5760
К 00
Оқу жылы бойынша оқу тобына берілетін 100 сағаттан артық емес консультациялар
400
Ф 00
Аптасына 4 сағаттан артық емес факультативтік сабақтар
428
Барлығы
828
Қорытынды
6588
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 53-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0700000 - Геология, тау-кен өнеркәсібі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы: 0709000 - Пайдалы қазбаларды байыту (кенді байыту)

103
оценка уровня профессиональной подготовленности
и присвоение квалификации ********
5
Итого на обязательное обучение
5760
К 00
Консультации не более 100 часов на учебную группу
на учебный год
400
Ф 00
Факультативные занятия не более 4 часов в неделю
428
Всего
828
Итого
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 53
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0700000 - Геология, горнодобывающая
промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность: 0709000 - Обогащение полезных ископаемых
(рудообогащение)

КҚ 1.71,
1.72,
1.79
ЖКП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
денелердің жағдайын және заттардың газ түріндегі күйлерінің табиғатын; термодинамика, Бойль-Мариотт, Шарль-Гей-Люссак, Дальтон, Гесс заңдарын; электрлиттік диссоциация процестерін; электрлиттер және олардың электр өтімділігін; металдарды электр химиялық тотығудан қорғау тәсілдерін білуі керек;
металдарды электр химиялық тотығудан қорғау тәсілдерін жұмыста қолдана білу қолынан келуі керек.
Физикалы және коллоидты химия:
денелердің кристалдық және аморфтық күйлері; заттардың газ түріндегі күйлерінің табиғаты; идеалды және реалды газ туралы түсінік; заттардың сұйық күйлері; идеалды және реалды ерітінді туралы түсінік; қатты заттың сұйықтықтарда еруі; термодинамика, Бойль-Мариотт, Шарль-Гей-Люссак, Дальтон, Гесс заңдары туралы түсінік; электр химия; электрлиттік диссоциация; электрлиттер мен электр өтімділігі туралы түсінік; металдардың электр химиялық тотығуы және одан қорғану тәсілдері.

ПК 1.71
1.72,
1.79
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: состояние тел и природу газообразного состояния веществ; законы термодинамики Бойля-Мариотта, Шарля-Гей-Люсака, Дальтона, Гесса; процессы электролитической диссоциации; электролиты и их электропроводность; способы защиты от электрохимической коррозии металлов;
уметь: применять в работе способы защиты металлов от электрохимической коррозии.
Физическая и коллоидная химия:
кристаллическое и аморфное состояние тел; природа газообразного состояния веществ; понятия об идеальном и реальном газе; жидкое состояние веществ; понятия об идеальном и реальном растворе; растворимость твердого вещества в жидкостях; понятия о законах термодинамики Бойля-Мариотта, Шарля-Гей-Люсака, Дальтона, Гесса; электрохимия; электрическая диссоциация; понятия об электролитах и электропроводности; электрохимическая коррозия металлов и способы защиты от нее.

КҚ 1.14,
1.58,
1.61,
1.98,
АҚ 1.36
ЖКП 07
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
талдау химиясы мен сапалық талдаудың теориялық негіздерін, сандық талдау әдістерін; талдаудың физика-химиялық әдістерін білуі керек;
байыту процесіне арналған минералдар ерітінділеріне сапалық және сандық талдау жүргізу; катиондар тобын айыра білу қолынан келуі керек.
Талдаудың химиялық және физика-химиялық әдістері:
талдау химиясы мен сапалық талдаудың теориялық негіздері; катиондардың аналитикалық топтары туралы түсінік; аниондар; талдаудың гравиметриялық, титрометриялық, физика-химиялық әдістері туралы түсінік; титрлеудің қышқылдық-қоспалық әдісі; титрлеудің тотығу-қалпына келтіру әдісі; тұндыру және кешендік пайда болу әдісі.
КҚ.26,

ПК 1.14,
1.58,
1.61,
1.98,
СК 1.36
ОПД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: теоретические основы аналитической химии и качественного анализа; методы количественного анализа; физико-химические методы анализа;
уметь: проводить качественный и количественный анализ растворов различных минералов для процессов обогащения; различать группы катионов.
Химические и физико-химические методы анализа:
теоретические основы аналитической химии и качественного анализа; понятия о гравиметрическом, титрометрическом, физико-химическом методах анализа; метод кислотно-основного титрования; метод окислительно-восстановительного титрования; метод осаждения и комплексообразования; понятия об аналитических группах катионов; анионы.
ПК 1.26,

1.51,
1.54,
1.55,
1.97,
1.99,
АҚ 1.5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
байыту бойынша пайдалы қазбалардың құрамы мен жіктелуін; байыту әдістерін; жабдықтардың конструкциялары мен жіктелуін; байыту фабрикалары цехтарының орналасуын білуі керек;
технологиялық көрсеткіштерді, сапашарттарды анықтау; байыту өнімдерін танып білу; өз жұмыс орнындағы технологиялық процестерді тексеру қолынан келуі керек.
Пайдалы қазбаларды байыту:
байыту бойынша пайдалы қазбалардың құрамы мен жіктелуі; сапашарттар; байыту әдістері және олардың технологиялық көрсеткіштері; байыту өнімдері; жабдықтардың конструкциялары мен жіктелуі; техника-экономикалық параметрлер.
КҚ 1.12,
1.15,
1.25,
1.26,
1.38,
1.39,
1.42,
1.51,
1.60,
1.81,
1.88,
АҚ 1.36
АП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
электрлі машиналары және аппараттардың типтерін, электржетекті басқару тәсілдерін; жұмыс орындарын жарықтандыру параметрлерін білуі керек;
өз жұмыс орнындағы электрлі машиналары мен аппараттарды басқару және оларға қызмет көрсету қолынан келуі керек.
Байыту фабрикаларындағы электр жабдықтар:
байыту фабрикаларында қолданылатын, электрлі машиналар және аппараттар; машиналар мен механизмдердің электржетектерін басқару; байыту фабрикаларын жарықтандыру; бекітілген деңгей біліктілігі маманы қызмет көрсететін электр жабдықтар.
КҚ 1.19,
1.20,
1.27,
1.56,
1.65,
АҚ 1.9,
1.40
АП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
шанақ және қойма шаруашылығын, олардың құрылымы мен арналуын, тасымалдағыштар және қоректендіргіштердің түрлерін; реагенттерді тасымалдау мен сақтау тәсілдерін білуі керек;
байыту фабрикаларының тасымалдағыш құрылғыларын басқару және шанақ пен қойма шаруашылықтарына қызмет көрсету қолынан келуі керек.
Тасымалдау құрылғылары және қоймалар:
байыту фабрикаларының шанақ және қойма шаруашылығы; реагенттерді тасымалдау және сақтау; шанақ қақпақтары; қоректендіргіштер; көтергі-тасымалдау құрылғылар; конвейерлік және элеваторлық тасымалдағыштар; гидравликалық және пневматикалық тасымалдағыштар.
КҚ 1.14,
1.21,
1.23,
1.35,

1.51,
1.54,
1.55,
1.97,
1.99,
СК 1.5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: состав и классификацию полезных ископаемых по обогатимости; методы обогащения; конструкции и классификацию оборудования;
расположение цехов обогатительных фабрик;
уметь: определять технологические показатели; кондиции; распознавать продукты обогащения; контролировать технологические процессы на своем рабочем месте.
Обогащение полезных ископаемых:
состав и классификация полезных ископаемых по обогатимости; кондиции; методы обогащения и их технологические показатели;
продукты обогащения; конструкции и классификация оборудования; технико-экономические параметры.
ПК 1.12,
1.15,
1.25,
1.26,
1.38,
1.39,
1.42,
1.51,
1.60,
1.81,
1.88,
СК 1.36
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: типы электрических машин и аппаратов, способы управления электроприводом; параметры освещения рабочих мест;
уметь: выполнять работы по управлению и обслуживанию электрических машин и аппаратов на своем рабочем месте.
Электрооборудование обогатительных фабрик:
электрические машины и аппараты, применяемые на обогатительных фабриках; управление электроприводом машин и механизмов; освещение обогатительных фабрик; электрооборудование, обслуживаемое специалистом установленного уровня квалификации.
ПК 1.19,
1.20,
1.27,
1.56,
1.65,
СК 1.9,
1.40
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: бункерное и складское хозяйство, их устройство и назначение, виды транспорта и питателей; способы транспортирования и хранения реагентов;
уметь: управлять транспортными устройствами и обслуживать бункерное и складское хозяйство обогатительной фабрики.
Транспортные устройства и склады:
бункерное и складское хозяйство обогатительных фабрик; транспортирование и хранение реагентов; бункерные затворы; питатели; подъемно-транспортные устройства;
конвейерный и элеваторный транспорт; гидравлический и пневматический транспорт.
ПК 1.14,
1.21,
1.23,
1.35,

КҚ 2.51,
2.79,
2.86,
АҚ 2.49,
2.50,
2.54
ЖКП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
денелердің жағдайын және заттардың газ түріндегі күйлерінің табиғатын; термодинамика, Бойль-Мариотт, Шарль-Гей-Люссак, Дальтон, Гесс заңдарын; электрлиттік диссоциация процестерін; электрлиттер және олардың электр өтімділігін; металдарды электр химиялық тотығудан қорғау тәсілдерін білуі керек;
металдарды электр химиялық тотығудан қорғау тәсілдерін жұмыста қолдана білу қолынан келуі керек.
Физикалы және коллоидты химия:
денелердің кристалдық және аморфтық күйлері; заттардың газ түріндегі күйлерінің табиғаты; идеалды және реалды газ туралы түсінік; заттардың сұйық күйлері; идеалды және реалды ерітінді туралы түсінік; қатты заттың сұйықтықтарда еруі; термодинамика, Бойль-Мариотт, Шарль-Гей-Люссак, Дальтон, Гесс заңдары туралы түсінік; электр химия; электрлиттік диссоциация; электрлиттер мен электр өтімділігі туралы түсінік; металдардың электр химиялық тотығуы және одан қорғану тәсілдері.
КҚ 2.24,
2.45,
2.46,
2.67,
2.106,
2.109,

ПК2.51,
2.79,
2.86,
СК2.49,
2.50,
2.54
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: состояние тел и природу газообразного состояния веществ; законы термодинамики Бойля-Мариотта, Шарля-Гей-Люсака, Дальтона, Гесса; процессы электрической диссоциации; электролиты и их электропроводность; способы защиты от электрохимической коррозии металлов;
уметь: применять в работе способы защиты металлов от электрохимической коррозии.
Физическая и коллоидная химия:
кристаллическое и аморфное состояние тел; природа газообразного состояния веществ; понятия об идеальном и реальном газе; жидкое состояние веществ; понятия об идеальном и реальном растворе; растворимость твердого вещества в жидкостях;
понятия о законах термодинамики Бойля-Мариотта, Шарля-Гей-Люсака, Дальтона, Гесса;
электрохимия; электролитическая диссоциация; понятия об электролитах и электропроводности; электрохимическая коррозия металлов и способы защиты от нее.
ПК 2.24,
2.45,
2.46,
2.67,
2.106,
2.109,

КҚ 2.27,
2.43,
2.62,
2.90,
АҚ 2.41,
2.57,
2.69
ЖКП 08
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
кристаллография, минералогия және кен жыныстары жіктелуінің негізгі ережелерін; кендердің және оның құрамындағы жыныстардың химиялық және физикалық қасиеттерін; пайдалы қазбалар кенорындарын қазу тәсілдерін; байыту кезіндегі кендердің текстуралық-құрылымдық ерекшеліктерін білуі керек;
түсті, қара, сирек кездесетін және асыл металды кендерді құрамындағы жыныстардан айыра білу қолынан келуі керек.
Геология және кен ісі негіздері:
Жер және жер қыртысы дамуының басты заңдылықтары; экзогенді және эндогенді геологиялық процестер; кристаллография; минералогия; жаратылысы бойынша кен жыныстарының жіктелуі; байыту кезіндегі кендердің текстуралық-құрылымдық ерекшеліктері; кендердің және оның құрамындағы жыныстардың физикалық қасиеттері; кенді кенорындарының типтері; түсті, қара, сирек кездесетін және асыл металды кендердің кенорындары; пайдалы қазбалар кенорындарын ашық және жерасты тәсілдерімен қазу.
КҚ 2.27,
2.54,
2.61,
АҚ 2.40,
ЖКП 09
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
гидравлика және гидродинамика, жылу техникасы негіздерін; байыту фабрикаларын сумен қамтамасыз ету схемаларын; сумен қамтамасыз етуге арналған жабдықтарды; байыту фабрикаларының ауажеткізу принциптерін; компрессорлар мен ауаүрлегіш машиналардың типтерін; қазандық қондырғыларды және олардың қосалқы құрылғыларын білуі керек;
сорғыларды, компрессорларды және ауаүрлегіш машиналарды, қазандық қондырғыларды басқару, оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу қолынан келуі керек.
Гидравлика негіздері, жылу техникасы мен байыту фабрикаларындағы су-ауалы шаруашылық:
гидравлика және гидродинамика негіздері; байыту фабрикаларын сумен қамтамасыз ету; сорғылар және сорғы станциялары; байыту фабрикаларына ауажеткізу, компрессорлар мен ауаүрлегіш машиналары; байыту фабрикаларында вакуум мен желдетуді пайдалану; жылу техникасы негіздері; қазандық қондырғылар және қосалқы құрылғылар.
КҚ 2.5,

ПК 2.27,
2.43,
2.62,
2.90,
СК 2.41,
2.57,
2.69
ОПД 08
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные положения кристаллографии, минералогии и классификации горных пород; химические и физические свойства руд и вмещающих пород; способы разработки месторождений полезных ископаемых; текстурно-структурные особенности руд при обогащении;
уметь: различать руды цветных, черных, редких и благородных металлов от вмещающих пород.
Геология и основы горного дела:
основные закономерности развития Земли и земной коры; экзогенные и эндогенные геологические процессы; кристаллография; минералогия; классификация горных пород по происхождению; текстурно-структурные особенности руд при обогащении; физические свойства руд и вмещающих пород; типы месторождений руд; месторождения руд цветных, черных, редких и благородных металлов; разработка месторождений полезных ископаемых открытым и подземным способом.
ПК 2.27,
2.54,
2.61,
СК 2.40,
ОПД 09
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы гидравлики и гидродинамики, теплотехники; схемы водоснабжения обогатительных фабрик; оборудование для водоснабжения; принципы воздухоснабжения обогатительных фабрик; типы компрессоров и воздуходувных машин; котельные установки и их вспомогательные устройства;
уметь: управлять насосами, компрессорами и воздуходувными машинами, котельными установками, производить их техническое обслуживание и ремонт.
Основы гидравлики, теплотехника и водовоздушное хозяйство обогатительных фабрик:
основы гидравлики и гидродинамики; водоснабжение обогатительных фабрик; насосы и насосные станции; воздухоснабжение обогатительных фабрик, компрессоры и воздуходувные машины; применение вакуума и вентиляции на обогатительных фабриках; основы теплотехники; котельные установки и вспомогательные устройства.
ПК 2.5,

2.25,
2.33,
2.41,
2.48,
2.55,
2.68,
2.73,
2.74,
2.119,
2.120,
2.121,
АҚ 2.46,
2.59,
2.73
ЖКП 10
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
стандарттау, метрология және өнім сапасын тексерудің негізгі ережелерін; физикалық шамалардың бірліктерін; өлшеулердің түрлері мен ауытқуларын; өлшеуіш құралдарының техникалық сипаттамаларын; өнім сапасын тексеру және бағалау әдістерін білуі керек;
стандарттардың санаттарын, түрлерін айыра білу; өлшеулерді жүргізу кезінде өлшеуіш құралдарын қолдану және ауытқуларды анықтау; өнім сапасын тексеруді жүргізу; өнімді аттестаттау, сертификаттау және сынауды жүргізу қолынан келуі керек.
Стандарттау, метрология және өнім сапасының негіздері:
стандарттау аумағындағы негізгі түсініктер мен анықтамалар; стандарттардың санаттары мен түрлері; метрология аумағындағы негізгі түсініктер мен анықтамалар; физикалық шамалардың бірліктері; өлшеулердің түрлері мен ауытқулары; өлшеуіш құралдары және олардың техникалық сипаттамалары; өнім сапасын тексеру; өнім сапасының деңгейін бағалау; өнімді аттестаттау, сертификаттау және сынау.
КҚ 2.4,
2.21,
2.27,
2.43,
2.63,
АҚ 2.5,
2.18,
2.22,
2.41
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
байыту әдістерін және олардың технологиялық көрсеткіштерін; сусыздандыру, шаңтұту және ағын суларды тазалаудың әдістерін; сынама алудың тәртібін, тексеру мен есепке алуды жүргізуді; байыту фабрикалары цехтарының орналасуын білуі керек;
байыту, сусыздандыру, шаңтұту және ағын суларды тазалау процестерін әр түрлі әдістерде жүргізу; жұмыс орнында сынама алу, тексеру мен есепке алуды жүргізу; өз жұмыс орнындағы технологиялық процестерді тексеру; сынамаларды бөлектеу мен өңдеу қолынан келуі керек.
Пайдалы қазбаларды байыту:
байыту әдістері және олардың технологиялық көрсеткіштері; дезинтеграция және шаю арқылы кен қабаттарын даярлау; байытудың гравитациялық процестері, тұндыру, ауыр ортада байыту, шоғырлау үстелдерінде байыту, шлюздар мен науаларда байыту, гравитациялық талдау; магнитті және электрлі байыту әдістері; флотация; байытудың арнайы әдістері; сусыздану, шаңтұту және ағын суларды тазалау; сынамалау, тексеру және есепке алу; байыту фабрикалары цехтарының орналасуы.
КҚ 2.24,
2.27,
2.39,
2.43,
АҚ 2.16,
2.40,
2.41
АП 02
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
пайдалы қазбаларды байыту технологиясын; кенді дайындаудың, байытудың технологиялық процестері мен қосымша жұмыстардың схемаларын; жабдықтарды жайғастырудың негізгі схемаларын білуі керек; диірмендердің айналу жылдамдығын және олардың шарлы жүктемесін анықтау; жабдықтарды жайғастырудың әр түрлі схемаларын айыра білу қолынан келуі керек.
Кенді байыту процесін инженерлік қамтамасыз ету:
пайдалы қазбаларды байытудың технологиясы; кенді ұнтақтауға дайындаудың ұсату схемалары; диірмен айналуының жылдамдығы, массасы және шарлы жүктемесінің құрамы, шеген; монометалдық және полиметалдық кенді флотациялаудың схемалары; қосымша процестерге арналған схемалар мен жабдықтар; жабдықтарды жайғастырудың негізгі схемалары; технологиялық процестерді автоматты тексеру және реттеу.

2.25,
2.33,
2.41,
2.48,
2.55,
2.68,
2.73,
2.74,
2.119,
2.120,
2.121,
СК2.4,
2.59,
2.73
ОПД 10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основные положения стандартизации, метрологии и контроля качества продукции; единицы физических величин; виды и погрешности измерений; технические характеристики средств измерений; методы контроля и оценки качества продукции;
уметь: различать категории виды стандартов; пользоваться средствами измерений и определять погрешности при производстве измерений; вести контроль качества продукции; производить аттестацию, сертификацию и испытания продукции.
Основы стандартизации, метрологии и качества продукции:
основные понятия и определения в области стандартизации; категории и виды стандартов; основные понятия и определения в области метрологии; единицы физических величин; виды и погрешности измерений; средства измерений и их технические характеристики; контроль качества продукции; оценка уровня качества продукции; аттестация, сертификация и испытания продукции.
ПК 2.4,
2.21,
2.27,
2.43,
2.63,
СК 2.5,
2.18,
2.22,
2.41
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: методы обогащения и их технологические показатели; способы обезвоживания, пылеулавливания и очистки сточных вод; порядок отбора проб, ведения контроля и учета; расположение цехов обогатительных фабрик;
уметь: вести процессы обогащения, обезвоживания, пылеулавливания и очистки сточных вод различными методами; отбирать пробы, вести контроль и учет на рабочем месте; контролировать технологические процессы на своем рабочем месте; разделывать и обрабатывать пробы.
Обогащение полезных ископаемых:
методы обогащения и их технологические показатели; рудоподготовка дезинтеграцией и промывкой;
гравитационные процессы обогащения, отсадка, обогащение в тяжелых средах, обогащение на концентрационных столах, обогащение на шлюзах и желобах, гравитационный анализ; магнитные и электрические методы обогащения;
флотация; специальные методы обогащения; обезвоживание, пылеулавливание и очистка сточных вод; опробование, контроль и учет; расположение цехов обогатительных фабрик.
ПК2.24,
2.27,
2.39,
2.43,
СК2.16,
2.40,
2.41
СД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: технологию обогащения полезных ископаемых; схемы технологических процессов подготовки руды, обогащения и вспомогательных работ; основные схемы компоновки оборудования;
уметь: определять скорость вращения мельниц и их шаровую нагрузку; различать разные схемы компоновки оборудования.
Инженерное обеспечение процесса обогащения руды:
технология обогащения полезных ископаемых;
схемы дробления для подготовки руды к измельчению; скорость вращения мельниц, масса и состав шаровой нагрузки, футеровка; схемы флотации монометаллических и полиметаллических руд; схемы и оборудование для вспомогательных процессов; основные схемы компоновки оборудования; автоматический контроль и регулирование технологических процессов.

КҚ 2.20,
2.31,
2.34,
2.36,
2.100,
2.103,
АҚ 2.12,
2.16,
2.26,
2.27,
2.57
АП 03
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
электр жетек теориясының негіздерін; электрлі машиналары мен аппараттарының типтерін; жарықтандыру параметрлерін; диспетчерлік басқару схемаларын білуі керек;
байыту фабрикаларының машиналары мен механизмдерін электр жетекпен басқару; электрлі машиналары мен аппараттарын қарап шығу, қызмет көрсету және жөндеу жүргізу қолынан келуі керек.
Байыту фабрикаларындағы электр жабдықтар:
электр жетек теориясының негіздері; байыту фабрикаларында қолданылатын электрлі машиналары мен аппараттар; электр жетекпен басқару; байыту фабрикаларын электр қуатымен қамтамасыз ету; байыту фабрикаларын жарықтандыру; байыту фабрикаларында диспетчерлік басқару.
КҚ 2.18,
2.19,
2.64,
АҚ 2.56
АП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
байыту фабрикаларының әр түрлі тасымалдау құрылғылары құрылымын, іс-әрекет принципін, қолданылу аумағын; шанақ және қойма шаруашылығын білуі керек;
тасымалдау құрылғыларын басқару және оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу қолынан келуі керек.
Тасымалдау құрылғылары және қоймалар:
үздіксіз жұмыс істейтін тасымалдау құрылғылары; өз салмағының әсерімен тасымалдау; гидравликалық, пневматикалық және арқанды тасылым; байыту фабрикаларының шанақ және қойма шаруашылығы; реагенттерді тасымалдау және сақтау.
КҚ 2.11,
2.13,
2.19,
2.20,
2.22,
2.32,
2.40,
2.112,
2.113,
2,117,
АҚ 2.73,
2.79
АП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
байыту өндірісін автоматты басқару және реттеудің негіздерін; басқару мен реттеудің автоматтандыру жүйелерін құру принциптерін білуі керек;
байыту өндірісінің әр-түрлі процестерінің автоматтандыру схемаларын оқу; автоматтандыру құралдарына қызмет көрсету қолынан келуі керек.
Өндіріс процестерін автоматтандыру:
негізгі түсініктер және анықтамалар; автоматты басқару мен реттеу жүйелерінің жіктелуі; автоматты тексеру аспаптары; реттеу аспаптары және құрылғылар; ұсату, елеу, ұнтақтау, жіктеу, флотациялы, гравитациялы және магнитті байытулар, сусыздандыру және құрғату, сынамалау процестерін автоматтандыру.

ПК 2.20,
2.31,
2.34,
2.36,
2.100,
2.103,
СК2.12,
2.16,
2.26,
2.27,
2.57
СД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы теории электропривода; типы электрических машин и аппаратов; параметры освещения; схемы диспетчерского управления;
уметь: управлять электроприводом машин и механизмов обогатительных фабрик; производить осмотр, обслуживание и ремонт электрических машин и аппаратов.
Электрооборудование обогатительных фабрик:
основы теории электропривода; электрические машины и аппараты, применяемые на обогатительных фабриках; управление электроприводом; электроснабжение обогатительных фабрик; освещение обогатительных фабрик; диспетчерское управление на обогатительных фабриках.
ПК 2.18
2.19,
2.64,
СК2.56
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: устройство, принцип действия, область применения различных транспортных устройств обогатительных фабрик; бункерное и складское хозяйство;
уметь: управлять транспортными устройствами и производить их техническое обслуживание и ремонт.
Транспортные устройства и склады:
транспортные устройства непрерывного действия; транспортирование под действием собственного веса; гидравлический, пневматический и канатный транспорт; бункерное и складское хозяйство обогатительных фабрик; транспортирование и хранение реагентов.
ПК 2.11,
2.13,
2.19,
2.20,
2.22,
2.32,
2.40,
2.112,
2.113,
2,117,
СК 2.73,
2.79
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы автоматического управления и регулирования обогатительного производства;
принципы построения автоматизированных систем управления и регулирования;
уметь: читать схемы автоматизации различных процессов обогатительного производства; обслуживать средства автоматизации.
Автоматизация производственных процессов:
основные понятия и определения; классификация систем автоматического управления и регулирования;
приборы автоматического контроля; регулирующие приборы и устройства; автоматизация процессов дробления,
грохочения, измельчения, классификации, флотационного, гравитационного и магнитного обогащения, обезвоживания и сушки, опробования.

КҚ 2.90,
2.104,
АҚ 2.9,
2.56
АП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
еңбек заңнама, қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы профилактикасын; зақымдану мен кәсіби аурулар жіктелуін; еңбекті қорғаудың басқару жүйесін; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтарын; жұмыстарды жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасын; қоршаған ортаны қорғау және жер қойнауын тиімді пайдалану бойынша талаптарды білуі керек;
қауіпсіздік Ережелерінің талаптарын ұстану; жазатайым оқиға болған жерді тергеу мақсатында ешкімнің бас сұқпауын қамтамасыз ету; зақымданған адамға алғашқы көмек көрсету қолынан келуі керек.
Еңбекті, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану:
зақымдану және кәсіби аурулар; ауырлық дәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі; кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың басқару жүйесі; өндірістегі және тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; байытудың әр-түрлі процестерін жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
БҚ 2.5,
АҚ 2.4,
2.8,
2.20,
2.35,

ПК 2.90,
2.104,
СК 2.9,
2.56
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы трудового законодательства, охраны окружающей среды, противопожарной профилактики; классификацию травматизма и профессиональных заболеваний;
систему управления охраной труда; технику безопасности при ведении работ; производственные опасности и вредности;
требования по защите окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов;
уметь: соблюдать требования Правил безопасности; сохранять в неприкосновенности место несчастного случая для расследования; оказывать первую помощь травмированному человеку.
Охрана труда, окружающей среды и рациональное природопользование:
травматизм и профессиональные заболевания; классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших; система управления охраной труда на предприятии; порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту; меры безопасности при ведении различных процессов обогащения; производственные опасности и вредности; защита окружающей среды и рациональное природопользование.
БК 2.5,
СК 2.4,
2.8,
2.20,
2.35,

КҚ 3.5,
АҚ 3.3
АП 04
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
байыту фабрикаларының әр түрлі тасымалдау құрылғылары құрылымын, іс-әрекеті принципін, қолданылу аумағын; шанақ және қойма шаруашылығын білуі керек;
тасымалдау құрылғыларының іс-әрекетін және оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді бақылау қолынан келуі керек.
Тасымалдау құрылғылары және қоймалар:
үздіксіз жұмыс істейтін тасымалдау құрылғылары;
өз салмағының әсерімен тасымалдау; гидравликалық, пневматикалық және арқанды тасылым; байыту фабрикаларының шанақ және қойма шаруашылығы; реагенттерді тасымалдау және сақтау.
КҚ 3.1,
3.2
АП 05
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
байыту өндірісін автоматты басқару және реттеудің негіздерін; басқару мен реттеудің автоматтандырылған жүйелерін құру принциптерін білуі керек;
байыту өндірісінің әр түрлі процестерінің автоматтандыру схемаларын оқу; автоматты басқару және реттеу құралдарының жұмысын тексеру қолынан келуі керек.
Өндіріс процестерін автоматтандыру:
негізгі түсініктер және анықтамалар; автоматты басқару мен реттеу жүйелерінің жіктелуі; автоматты тексеру аспаптары; реттеуші аспаптар және құрылғылар; ұсату, елеу, ұнтақтау, жіктеу, флотациялы, гравитациялы және магнитті байытулар, тұндыру және байыту, сусыздандыру және кептіру, сынамалау процестерін автоматтандыру.
КҚ 3.1,
3.3,
АҚ 3.2
АП 06
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
еңбек заңнама, қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы профилактикасын; зақымдану мен кәсіби аурулар жіктелуін; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтарын; еңбекті қорғаудың басқару жүйесін; жұмыстарды жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасын; қоршаған ортаны қорғау және жер қойнауын тиімді пайдалану бойынша талаптарды білуі керек;
қауіпсіздік Ережелерінің талаптарын ұстану; жазатайым оқиға болған жерді тергеу мақсатында ешкімнің бас сұқпауын қамтамасыз ету; зақымданған адамға алғашқы көмек көрсету; бекітілген форма бойынша өндірістегі немесе тұрмыстағы жазатайым оқиға туралы актіні толтыру қолынан келуі керек.
Еңбекті, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану:
зақымдану және кәсіби аурулар; ауырлық дәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі; кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың басқару жүйесі; өндірістегі және тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; байытудың әр түрлі процестерін жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; зардап шеккендерге алғашқы дәрігерлік көмек; қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.

ПК 3.5,
СК 3.3
СД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: устройство, принцип действия, область применения различных транспортных устройств обогатительных фабрик; бункерное и складское хозяйство;
уметь: контролировать работу транспортных устройств и производство их технического обслуживания и ремонта.
Транспортные устройства и склады:
транспортные устройства непрерывного действия; транспортирование под действием собственного веса; гидравлический, пневматический и канатный транспорт; бункерное и складское хозяйство обогатительных фабрик; транспортирование и хранение реагентов.
ПК 3.1,
3.2
СД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы автоматического управления и регулирования обогатительного производства; принципы построения автоматизированных систем управления и регулирования;
уметь: читать схемы автоматизации различных процессов обогатительного производства; контролировать работу средств автоматического управления и регулирования.
Автоматизация производственных процессов:
основные понятия и определения; классификация систем автоматического управления и регулирования; приборы автоматического контроля; регулирующие приборы и устройства; автоматизация процессов дробления, грохочения, измельчения, классификации, флотационного, гравитационного и магнитного обогащения, обезвоживания и сушки, опробования.
ПК 3.1,
3.3,
СК 3.2
СД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: основы трудового законодательства, охраны окружающей среды, противопожарной профилактики; классификацию травматизма и профессиональных заболеваний; систему управления охраной труда; технику безопасности при ведении работ;
производственные опасности и вредности; требования по защите окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов;
уметь: соблюдать требования Правил безопасности; сохранять в неприкосновенности место несчастного случая для расследования; оказывать первую помощь травмированному человеку; составлять акты о несчастном случае на производстве и в быту по установленной форме.
Охрана труда, окружающей среды и рациональное природопользование:
травматизм и профессиональные заболевания; классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших; система управления охраной труда на предприятии; порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту; меры безопасности при ведении различных процессов обогащения; производственные опасности и вредности; защита окружающей среды и рациональное природопользование.

БҚ 3.7,
АҚ 3.1
АП 07
Пәнді зерделеу нәтижесінде оқушы міндеті
өндірістік және технологиялық процестерді ұйымдастыруды; саланың (кәсіпорынның) материалды-техникалық, еңбек және қаражат ресурстарын, оларды тиімді пайдалану көрсеткіштерін; өнім бағасының құрылу механизмдерін, қазіргі кезең жағдайларындағы еңбек төлемінің формаларын; бизнес-жоспарды дайындау әдістемесін білуі керек;
әдістеме бойынша кәсіпорындар (бөлікшелер) жұмыстарының негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерін есептеу қолынан келуі керек.
Сала экономикасы:
сала және нарықтық экономика; саланың материалдық, еңбек және қаржы ресурстары; саланы басқару, дамудың экономикалық көрсеткіштері; шаруашылық субъекті ретіндегі кәсіпорын; кәсіпорындар ұйымдарының формалары, олардың өндірістік және ұйымдық құрылымдары; негізгі өндірістік және технологиялық процестер; кәсіпорын инфрақұрылымы; кәсіпорын капиталы мен мүлігі; негізгі және айналымдағы қаражат; еңбек ресурстары; нормалау және еңбек төлемі; өндіріс шығындары және өнімнің өзіндік құны; бағаның құрылуы; бизнес-жоспар; негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдісі.
БҚ 3.2,
3.4,
КҚ 3.2,
3.3,
АҚ 3.2
РҚАО-ның ескертпесі: V13008602_1 жалғасын қараңыз

БК 3.7,
СК 3.1
СД 07
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: организацию производственного и технологического процессов; материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли (предприятия), показатели их эффективного использования; механизмы ценообразования на продукцию, формы оплаты труда в современных условиях; методику разработки бизнес-плана;
уметь: рассчитывать по методике основные технико-экономические показатели деятельности предприятия (участка).
Экономика отрасли:
отрасль и рыночная экономика; материальные, трудовые и финансовые ресурсы отрасли;
управление отраслью, экономические показатели развития; предприятие,
как хозяйствующий субъект; формы организации предприятий, их производственная и организационная структура; основные производственные и технологические процессы;
инфраструктура предприятия; капитал и имущество предприятия; основные и оборотные средства;
трудовые ресурсы; нормирование и оплата труда; издержки производства и себестоимость продукции; ценообразование; бизнес-план; методика расчета основных технико-экономических показателей.
БК 3.2,
3.4,
ПК 3.2,
3.3,
СК 3.2
См. продолжение V13008602_1