Шетелде емделуге үміткер пациентті отандық медициналық ұйымдардың жағдайында емдеу шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2013 жылғы 17 тамыздағы № 474 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 10 қыркүйекте № 8695 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2015 жылғы 28 шілдедегі № 627 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 28.07.2015 № 627 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 7 желтоқсандағы № 2030 қаулысымен бекітілген шығындарды бюджет қаражатының есебінен өтеу қағидалары 14-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Шетелде емделуге үміткер пациентті отандық медициналық ұйымдар жағдайында емдеу шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева):
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Интернет-ресурсында орналасуын;
3) осы бұйрықты облыстардың және Астана, Алматы қалаларының медициналық ұйымдарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Д.Е. Асайынова) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы                   Е. Байжүнісов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2013 жылғы 17 тамыздағы
№ 474 бұйрығымен бекітілген
Шетелде емделуге үміткер пациентті отандық медициналық
ұйымдардың жағдайында емдеу шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу Қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы шетелде емделуге үміткер пациентті отандық медициналық ұйымдардың жағдайында емдеу шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеудің қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 7 желтоқсанда № 2030 қаулысымен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарының шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу ережелерінің 14-тармағына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил возмещения затрат за лечение в условиях отечественных медицинских организаций пациента, претендующего на лечение за рубежом
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 августа 2013 года № 474. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2013 года № 8695. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 627
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 28.07.2015 № 627 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 14 Правил возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года № 2030, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения затрат за лечение в условиях отечественных медицинских организаций, пациента претендующего на лечение за рубежом.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) довести настоящий приказ до сведения организаций здравоохранения и управлений здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы.
3. Департаменту юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Асаинова Д.Е.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о.Министра                               Э. Байжунусов
Утверждены приказом
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 августа 2013 года № 474
Правила возмещения затрат за лечение в условиях отечественных
медицинских организаций пациента, претендующего на лечение за
рубежом, за счет бюджетных средств
1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения затрат за лечение в условиях отечественных медицинских организаций пациента, претендующего на лечение за рубежом, за счет бюджетных средств (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 14 Правил возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года № 2030.

2. Қағида денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) шетелде емделуге үміткер пациентті емдеу үшін көрсетілген медициналық қызмет шығындарын отандық медициналық ұйымдарға өтеу тәртібін анықтайды.
3. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) бір емделген жағдай үшін тариф (бұдан әрі – тариф) – пациент түскен сәттен шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызмет кешенінің құны. Бұл ретте сырқаты бойынша бір емделген жағдай үшін тарифтің мөлшері Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу мәселелері бойынша Жұмыс органы (бұдан әрі – Жұмыс орган) ұсынған Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 желтоқсандағы № 2016 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджеттік қаржы есебінен шетелге емделуге жіберу ережелеріне (бұдан әрі – Шетелге жіберу ережелері) сәйкес аталған сырқат бойынша соңғы қаражаттық есеп беру жылында шетелдік медициналық ұйымдарға жолдау жағдайларын талдауды ескере отырып анықталатын құнына сәйкес келеді.
Аталған нозология бойынша шетелдік медициналық ұйымдарға жіберілген науқастар болмаған жағдайда тариф жұмыс органы ұсынатын кемінде екі шетелдік медициналық ұйымның баға ұсыныстарын талдау негізінде және емдеу бағдарламасы бойынша анықталады;
2) Жұмыс органы – консультация беретін орган;
3) Комиссия – уәкілетті органның жанындағы Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелдік медициналық ұйымдарға емдеуге жіберу жөніндегі консультациялық кеңесші орган;
4) пациентті отандық медициналық ұйымда емдеу шарты (бұдан әрі – Шарт) – уәкілетті орган мен отандық медициналық ұйымның арасындағы шетелде емделуге үміткер пациентке медициналық көмек көрсетуге арналған шарт.
4. Шетелде емделуге үміткер пациентті отандық медициналық ұйымдарға жолдау туралы қорытындыны Комиссия шетелге жіберу ережелеріне сәйкес уәкілетті органға ұсынылған құжаттардың, аурулардың және шетелге жіберу ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтары бюджет қаражатының есебінен шетелге емделуге жіберілетін Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттары тізбесінің, Жұмыс органы шетелде емделуге үміткер пациентке ұқсас отандық медициналық ұйымда емдеуді жүргізу мүмкіндігі туралы қорытындысы негізінде қабылдайды.
5. Отандық медициналық ұйымдар шетелде емделуге үміткер пациентті емдеуді өздігінен және Комиссия шешімі бойынша шетелдік мамандарды шақырумен, оның ішінде мастер-класс нысанында жүргізеді.

2. Правила определяют порядок возмещения уполномоченным органом в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) отечественным медицинским организациям затрат за оказанные медицинские услуги на лечение пациента, претендующего на лечение за рубежом.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) тариф за один пролеченный случай (далее - тариф) - стоимость комплекса медицинских услуг, оказанных пациенту с момента поступления до выписки. При этом, размер тарифа за один пролеченный случай по заболеванию соответствует стоимости, определяемой с учетом представленного Рабочим органом по вопросам направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств (далее - Рабочий орган) анализа случаев направления в зарубежные медицинские организации по данному заболеванию за последний отчетный финансовый год в соответствии с Правилами направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года № 2016 (далее - Правила направления за рубеж).
В случае отсутствия по данной нозологии направленных больных в зарубежные медицинские организации, тариф по заболеванию определяется на основании анализа ценовых предложений не менее двух зарубежных медицинских организаций, предоставляемого Рабочим органом, и программы лечения;
2) Рабочий орган – консультативный орган, определяемый уполномоченным органом;
3) Комиссия - консультативно-совещательный орган по направлению граждан Республики Казахстан на лечение в зарубежные медицинские организации при уполномоченном органе;
4) договор на лечение пациента в отечественной медицинской организации (далее - Договор) - договор между уполномоченным органом и отечественной медицинской организацией на оказание медицинской помощи пациенту, претендующему на лечение за рубежом.
4. Заключение о направлении пациента, претендующего на лечение за рубежом, на лечение в отечественные медицинские организации, принимается Комиссией согласно:
документов, предоставленных в уполномоченный орган, а также перечня заболеваний и отдельных категорий граждан Республики Казахстан, при которых граждане Республики Казахстан направляются на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, в соответствии с Правилами направления за рубеж;
заключения Рабочего органа о возможности проведения лечения пациента, претендующего на лечение за рубежом, в альтернативной отечественной медицинской организации.
5. Отечественные медицинские организации проводят лечение пациента, претендующего на лечение за рубежом, как самостоятельно, так и с привлечением зарубежных специалистов, в том числе в форме мастер-классов, по решению Комиссии.

2. Шетелде емделуге үміткер пациентті отандық медициналық
ұйымдардың жағдайында емдеу шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу тәртібі
6. Шетелде емделуге үміткер пациентті отандық медициналық ұйымдардың жағдайында емдеу шығындарын өтеу бюджет қаражатының есебінен өтеу Комиссия Жұмыс органының баға ұсыныстарының талдауы негізінде айқындаған бір емделіп шыққан жағдай тарифіне сәйкес әрбір емделіп шыққан жағдайларда жүзеге асырылады.
7. Комиссия Жұмыс органының баға ұсынысы талдауының негізінде айқындалған тарифі аталған Комиссияның хаттамасымен рәсімделеді.
8. Шетелде емделуге үміткер пациентті емдеуі үшін медициналық ұйымдардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен өтеу үшін уәкілетті орган мен отандық медицина ұйымының арасында шарт жасасады.
9. Шығындарды өтеу отандық медициналық ұйымдар осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес медициналық қызметтер көрсету бойынша орындалған жұмыстардың актісін (бұдан әрі - Акт) ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.
10. Отандық медициналық ұйымдар акті уәкілетті органға пациентті емдеп болғаннан кейін 10 күнтізбелік күннен кешіктірмей ұсынады.
11. Орындалған қызметтердің ресімделген актілері бойынша пациентті емдеу шығындарын өтеу Шартта көзделген бұрын төленген авансты ұстауды ескере отырып, бюджеттік қаражатын аудару жолымен, актті ұсынғаннан кейін 15 күнтізбелік күннің ішінде жүргізіледі.
12. Тариф мөлшері өтеуге тиісті пациентті емдеуге байланысты барлық шығыстар жатады, оның ішінде шетелде емделуге үміткер пациентті емдеуге қатысқан отандық медициналық ұйымның мамандарының еңбек ақысы, шетелде емделуге үміткер пациентті емдеу үшін тартылған шетелдік мамандарға кететін шығындар (іс-сапар шығындары және жүргізілген операция құны), олардың мөлшері отандық медициналық ұйымдар мен тартылған шетелдік мамандар арасындағы шартпен анықталады.
13. Ағзалар мен тіндердің трансплантациясы кезінде Шарт ұзақ мерзімді сипатта болады және тариф емдеу үшін кезеңімен өтеуді көздейді.
Ағзалар мен тіндердің трансплантациясы кезінде емдеудің әрбір кезеңінде уәкілетті орган отандық медициналық ұйыммен шарт жасасады, оны іске асыру барысында:
- емдеудің бірінші кезеңінде – донорды таңдау мен халықаралық донорлар базасында донорды іздеу үшін пациентке қажетті зерттеулер жүргізуді;
- емдеудің екінші кезеңінде – ағзалар мен тіндерді транспланттауды көздейді.

2. Порядок возмещения затрат за лечение в условиях
отечественных медицинских организаций пациента, претендующего
на лечение за рубежом, за счет бюджетных средств
6. Возмещение затрат за лечение пациента, претендующего на лечение за рубежом, за счет бюджетных средств, в условиях отечественных медицинских организаций осуществляется за каждый пролеченный случай согласно тарифу, определенному Комиссией, на основании анализа ценовых предложений Рабочего органа.
7. Тариф определенный Комиссией, на основании анализа ценовых предложений Рабочего органа, оформляется протоколом данной Комиссии.
8. Для возмещения затрат отечественным медицинским организациям за лечение пациента, претендующего на лечение за рубежом, за счет бюджетных средств, между уполномоченным органом и отечественной медицинской организацией заключается Договор.
9. Возмещение затрат осуществляется после предоставления отечественной медицинской организацией акта выполненных работ по оказанию медицинских услуг (далее -Акт), согласно приложению к настоящим Правилам.
10. Акт предоставляется в уполномоченный орган отечественными медицинскими организациями на позднее 10 календарных дней, после выписки пациента.
11. Возмещение затрат за лечение пациента по оформленным актам выполненных услуг производится уполномоченным органом в течение 15 календарных дней после предоставления акта, путем перечисления бюджетных средств на расчетный счет отечественной медицинской организации с учетом удержания ранее выплаченного аванса, предусмотренного Договором.
12. Тариф определяется с учетом возмещения расходов, связанных с лечением пациента, в том числе заработная плата специалистов отечественной медицинской организации, принимавших участие в лечении пациента, претендующего на лечение за рубежом, а также затраты зарубежных специалистов (командировочные расходы и проведение операции, размер которой определяется договором между отечественной медицинской организацией и привлекаемыми зарубежными специалистами), привлекаемых для лечения пациента претендующего на лечение за рубежом.
13. При направлении пациента на трансплантацию органов и тканей Договор носит долгосрочный характер и предусматривает поэтапное возмещение затрат за один пролеченный случай.
На каждый этап лечения при трансплантации органов и тканей уполномоченным органом заключается Договор с отечественной медицинской организацией, в ходе реализации которого предусматривается:
на первом этапе лечения - проведение необходимых исследований пациента для подбора донора и поиск донора в международной базе доноров;
на втором этапе лечения - трансплантация органов и тканей.

14. Емдеудің әрбір кезеңінде ағзалар мен тіндерді транспланттау кезінде уәкілетті орган мен отандық медициналық ұйымның арасында жеке шарт жасалады.
15. Пациентті ұзақ мерзімде емдеу кезінде (1 (бір) айдан аса мерзімде) отандық медициналық ұйым уәкілетті органға ай сайынғы аралық актісі желтоқсан айын есепке алмағанда, есепті кезеңінен кейінгі айдың 5-ші күніне дейін ұсынады. Желтоқсан айындағы актісі ағымдағы жылдың 31 желтоқсанына дейін ұсынады.
16. Уәкілетті орган отандық медициналық ұйымға шетелде емделуге үміткер пациенттің емделуі бойынша шарттың жалпы сомасынан 30%-ға дейінгі мөлшерде аванс төлейді, одан басқа бұрын төленген авансты ұстап қалу жағдайында актісі бойынша отандық медициналық ұйымдарға ай сайынғы төлеуді жүргізеді.
Шығындарды толығымен өтеу отандық медициналық ұйымның орындалған жұмыстардың актісін ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.
17. Осы Қағидалардың шеңберінде отандық медициналық ұйымдарға шығындарды өтеу Комиссияның оң шешімі қабылданған шетелде емделуге үміткер пациентті емдеу үшін жүзеге асырылады.
18. Емдеудің бірінші және екінші кезеңіне пациенттің отандық медициналық ұйымдарға жетуінің жол ақысын төлеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
19. Шетелде емделуге үміткер пациенттің жағдайы отандық  медициналық ұйымдарға азаматтық көлікпен жеткізуге келмеген жағдайда, санитарлық авиация көмегімен жүзеге асырылады.
Шетелде емделуге үміткер
пациентті отандық медициналық
ұйымдардың жағдайында емдеу
шығындарын бюджет қаражатының
есебінен өтеу Қағидасына
қосымша
Нысана
Орындаушы:                                   Тапсырыс беруші:
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Медициналық қызметтер көрсету бойынша орындалған жұмыстардың
АКТІСІ
2013 жылғы «__» ____ № ____ шартқа сәйкес 036 «Жергілікті деңгейде қаржыландырылатын бағыттарды қоспағандағы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз ету» республикалық бюджеттік бағдарламасының 101 «республикалық бюджет қаражаттары есебінен жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету» кіші бағдарламасының 159 «Өзге қызметтерге және жұмыстарға ақы төлеу» спецификасы бойынша
Біз, төменде қол қойғандар,____________тұлғасындағы Орындаушының өкілі, бірінші тараптан және
__________________________________________________тұлғасындағы
Тапсырыс беруші, екінші тараптан 2013 ж. «__»_______бастап 2013 ж. «__»__________дейін ...... емдеуде жатқан...... жылы туған пациентке мынадай жұмыс көлемі көрсетілгендігі жөніндегі осы Актіні жасастық
Қызметтердің атауы
бағасы
саны
сомасы
1
2
3
4
Жиынтығы:
Қызметтер толық көлемде көрсетілді. Көрсетілген қызметтер бойынша тараптардың бір-біріне наразылығы жоқ.
Орындаушы                                      Тапсырыс беруші
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі ММ
Астана қ., Сол жағалау,
Министрліктер үйі, 5 кіреберіс

14. На каждый этап лечения при трансплантации органов и тканей уполномоченным органом заключается отдельный договор с отечественной медицинской организацией.
15. При долгосрочном лечении пациента (на срок более 1 (одного) месяца), отечественная медицинская организация предоставляет ежемесячный акт в уполномоченный орган, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, за исключением декабря месяца. Акт за декабрь месяц предоставляется в срок до 31 декабря текущего года.
16. Уполномоченный орган оплачивает отечественной медицинской организации аванс по лечению пациента, претендующего на лечение за рубежом, в размере до 30 % от общей суммы договора.
Окончательное возмещение затрат осуществляется после предоставления отечественной медицинской организацией акта выполненных работ по оказанию медицинских услуг.
17. Возмещение затрат отечественным медицинским организациям в рамках настоящих Правил осуществляется за лечение пациента, претендующего на лечение за рубежом, по которым было принято положительное решение Комиссии.
18. Оплата за проезд пациента на первый и второй этап лечения в отечественные медицинские организации осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
19. В случае, когда состояние пациента, претендующего на лечение за рубежом, не позволяет транспортировать в отечественные медицинские организации гражданским транспортом, его транспортировка осуществляется посредством санитарной авиации.
Приложение
к Правилам возмещения затрат
за лечение в условиях отечественных
медицинских организаций пациента,
претендующего на лечение за рубежом,
за счет бюджетных средств
Форма
Исполнитель:                               Заказчик:
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
АКТ
выполненных работ по оказанию медицинских услуг
согласно договора № от «__» ________ 2013 года
по республиканской бюджетной программе 036 «Обеспечение
гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, за исключением
направлений, финансируемых на местном уровне», подпрограмма 101
«оказание высокоспециализированной медицинской помощи за счет средств
республиканского бюджета», специфика 159 «Оплата прочих услуг и
работ».
Мы, ниже подписавшиеся представитель Исполнителя в лице
____________________________________ с одной стороны, и заказчика в
лице _____________________________________________ с другой стороны,
составили настоящий акт о том, что пациенту ……… года рождения,
находящемуся на лечении в …………. с «__» ___________ 2013 г. по «__»
__________ 2013 г. выполнен следующий объем работ
Наименование услуг
цена
количество
сумма
Итого:
Услуги выполнены в полном объеме. По оказанным услугам стороны
претензий друг к другу не имеют.
Исполнитель                                 Заказчик
ГУ Министерство
здравоохранения
Республики Казахстан
г. Астана, Левый берег
дом Министерств, 5 подъезд

Тел/факс + 7 (7172) 74-34-25
Тел: +7 (7172)743180
Банк реквизиттері:
СТН 620300023637
ЖСК KZ92070101KSN0000000
БСК ККMFKZ2A
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Қазынашылық комитеті ММ
Код 2260001
КБЕ 11
_____________________ Т.А.Ә.         _________________________
М.О.                                                      М.О.

Тел/факс + 7 (7172) 74-34-25
Тел: +7 (7172)743180
Банковские реквизиты:
БИН 980640000767
ИИК KZ92070101KSN0000000
БИК ККMFKZ2A
ГУ Комитет Казначейства
Министерства финансов
Республики Казахстан
Код 2260001
КБЕ 11
____________________ ФИО
М.П.