Тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтауда жеке кәсiпкерлiк саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезіндегі тексеру парағының нысанын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің м.а. 2013 жылғы 08 тамыздағы № 241 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң бiрiншi орынбасары - Қазақстан Республикасы Өңiрлiк даму министрінің 2013 жылғы 19 тамыздағы № 197/НҚ Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 18 қыркүйекте № 8721 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 11 қарашадағы № 77 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.11.2014 № 77 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3-1) тармақшасына және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса берiлiп отырған Тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтауда жеке кәсiпкерлiк саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезіндегі тексеру парағының нысаны бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгiнiң Сауда комитетi (Қ. Ертуғанов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде тiркелгеннен кейiн оның ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгiнiң ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау вице-министрi Т.М. Жақсылықовқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы                 Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрiнiң бiрiншi            Экономика және бюджеттік
орынбасары – Қазақстан                 жоспарлау министрінің
Республикасының Өңiрлiк                міндетін атқарушы
даму министрі
___________ Б. Сағынтаев               _____________ М. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары – Қазақстан
Республикасының Өңiрлiк
даму министрінің
2013 жылғы 19 тамыздағы № 197/НҚ
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
міндетін атқарушының
2013 жылғы 08 тамыздағы № 241
бірлескен бұйрығымен
бекітілген
нысан
Тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын
сақтауда жеке кәсiпкерлiк саласындағы мемлекеттік бақылауды
жүзеге асыру кезіндегі тексеру парағы
Тексерудi тағайындаған орган ________________________________________
_____________________________________________________________________
Тексерудi тағайындау туралы актi ____________________________________
(№, дата)
Тексерілетін субъектiнiң атауы ______________________________________
БСН _________________________________________________________________
Субъектiнiң мекен-жайы ______________________________________________
р/с
Талаптар тiзбесi
Иә
Жоқ
1.

Об утверждении формы проверочного листа при осуществлении государственного контроля в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах
Совместный приказ и.о. Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 8 августа 2013 года № 241 и Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра регионального развития Республики Казахстан от 19 августа 2013 года № 197/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2013 года № 8721. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 ноября 2014 года № 77
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 11.11.2014 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах» и пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую форму проверочного листа при осуществлении государственного контроля в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах.
2. Комитету торговли Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан (Ертуганов К.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан Жаксылыкова Т.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый заместитель Премьер-
Министра Республики Казахстан -
Министр регионального развития
Республики Казахстан
_____________ Б. Сагинтаев
И.о. Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
______________ М. Кусаинов
Утвержден
совместным приказом Первого заместителя
Премьер-Министра Республики Казахстан -
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 19 августа 2013 года № 197-НҚ
И.о. Министра экономики и бюджетного
планирования Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 241
форма
Проверочный лист при осуществлении государственного
контроля в сфере частного предпринимательства за соблюдением
законодательства Республики Казахстан о товарных биржах
Орган, назначивший проверку _________________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта __________________________________
_____________________________________________________________________
БИН _________________________________________________________________
Место нахождения субъекта ___________________________________________
п/п
Перечень требований
Да
Нет
1.

Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тауар биржаларының электрондық сауда жүйесiне қойылатын жалпы талаптарына жауап беретiн тауар биржасының электрондық сауда жүйесiнің болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 1-тармағына сәйкес)
2.
Құпиялылық (жасырын) режимiн, сондай-ақ тауар биржасында коммерциялық құпияны құрайтын, оның iшiнде электрондық жеткiзгiштердегi мәлiметтердiң сақталуын қамтамасыз ету бойынша қажеттi құралдармен жарақтандырылған құрылымдық бөлiмшенің болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 2-тармағына сәйкес)
3.
Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен биржа саудасының үлгi ережесi негiзiнде әзiрленген биржа саудасы ережесiнің болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 3-тармағына сәйкес)
4.
Тауар биржасы қызметкерлерiнiң Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келуi (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 4-тармағына сәйкес)
5.
Сауданы ұйымдастыру жөнiндегi және клиенттермен жұмыс жүргiзу жөнiндегi құрылымдық бөлiмшелердің болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 5-тармағына сәйкес)
6.
Клирингтiк орталықтың не клирингтiк орталық қызметтерiн пайдалану туралы шарттың болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 6-тармағына сәйкес)
7.
Тауар биржасының кемiнде жеті мүшесiнiң болуы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 2-тармағына сәйкес)
8.

Наличие электронной торговой системы товарной биржи, отвечающей общим требованиям, установленным Правительством Республики Казахстан к электронным торговым системам товарных бирж (в соответствии с пунктом 1 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
2.
Наличие структурного подразделения, оснащенного необходимыми средствами по обеспечению режима секретности (конфиденциальности), а также сохранности сведений, составляющих коммерческую тайну на товарной бирже, в том числе на электронных носителях (в соответствии с пунктом 2 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
3.
Наличие правил биржевой торговли, разработанных на основе типовых правил биржевой торговли, утвержденных Правительством Республики Казахстан (в соответствии с пунктом 3 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
4.
Соответствие сотрудников товарной биржи квалификационным требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан (в соответствии с пунктом 4 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
5.
Наличие структурных подразделений по организации торговли и работе с клиентами (в соответствии с пунктом 5 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
6.
Наличие клирингового центра либо договора об использовании услуг клирингового центра (в соответствии с пунктом 6 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
7.
Наличие не менее семи членов товарной биржи (в соответствии с пунктом 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
8.

Тауар биржасы туралы және оның сауда-саттықтар өткiзу тәртiбi туралы ақпаратты, сондай-ақ биржалық сауда-саттық нәтижелерiн орналастыру үшiн арнайы бөлiмдi қамтитын мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi өз интернет-ресурсының болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 8-тармағына сәйкес)
9.
Мына: тауар биржасы мүшелерiнiң бастапқы және жыл сайынғы, биржа мүлкiн пайдаланғаны, сондай-ақ биржалық мәмiлелердi, заңнамада тыйым салынбаған басқа түсiмдердi тiркегенi және ресiмдегенi үшiн бекiтiлген төлемдер мөлшерiнің болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 9-тармағына сәйкес)
10.
Тауар биржасында биржалық төрелiктiң болуы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағына сәйкес)
11.
Кепiлдiк беру және сақтандыру қорының болуы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-1-бабының сәйкес)
12.
Тауар биржасының биржалық сауданы ұйымдастырумен байланысты емес сауда және өзге де қызметтi жүзеге асыру мүмкiн еместiгi туралы талаптарды сақтауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3-тармағына сәйкес)
13.
Тауар биржасының қызметкерлерiнiң биржалық мәмiлелерге қатысуының немесе коммерциялық ақпаратты өз мүдделерiне пайдалануының мүмкін еместігі туралы талаптарды сақтауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2-тармағына сәйкес)
14.

Наличие собственного интернет-ресурса на государственном и русском языках, содержащего информацию о товарной бирже и порядке проведения ею торгов, а также специальный раздел для размещения результатов биржевых торгов (в соответствии с пунктом 8 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
9.
Наличие утвержденных размеров платежей: вступительных и ежегодных взносов членов товарной биржи, за пользование имуществом биржи, а также регистрацию и оформление биржевых сделок, других поступлений, не запрещенных законодательством (в соответствии с пунктом 9 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
10.
Наличие на товарной бирже биржевого арбитража (в соответствии с пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
11.
Наличие гарантийного и страхового фонда (в соответствии со статьей 16-1 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
12.
Соблюдение требований о невозможности осуществления товарной биржей торговой и иной деятельности, не связанной с организацией биржевой торговли (в соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
13.
Соблюдение требований о невозможности участия работников товарной биржи в биржевых сделках или использования коммерческой информации в собственных интересах (в соответствии с пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
14.

Биржалық мәмiлелердi тауар биржасының атынан және есебiнен жасаудың мүмкін еместігі туралы талаптарды сақтауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 4-тармағына сәйкес)
15.
Тауар биржасының биржалық тауарларға күн сайынғы белгiлеулердi бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауы бойынша талаптарды орындауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 2-тармағына сәйкес)
16.

Соблюдение требований о невозможности совершения биржевых сделок от имени и за счет товарной биржи (в соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
15.
Выполнение товарной биржей обязанности по опубликованию ежедневных котировок на биржевые товары в средствах массовой информации (в соответствии с пунктом 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
16.

Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруды (жылыстатуды) және терроризмдi қаржыландыруды болдырмау мақсатында әзірленген iшкi бақылау ережелерi және оны жүзеге асыру бағдарламасының болуы («Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес)
Тексерілетін субъектiнiң тексеру парағын алғаны туралы белгiсi:
20___ жылғы «___» ________ _______________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)

Наличие правил внутреннего контроля и программы его осуществления, разработанные в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных незаконным путем, и финансирования терроризма (в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма»)
Отметка проверяемого субъекта о получении проверочного листа:
«___» ___________ 20__ г. ______________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)