Өңірлік электр желілік компаниялардағы және энергия беруші ұйымдардағы кірістерді мен шығындар бөлек есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 24 шілдедегі № 220-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 25 қыркүйекте № 8738 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Өңірлік электр желілік компаниялардағы және энергия беруші ұйымдардағы кірістерді мен шығындар бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Аймақтық электржелілік компаниялардағы шығындарды бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2004 жылғы 30 қыркүйектегі № 402-НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3120 нөмірмен тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 24 ақпандағы № 61-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5616 нөмірмен тіркелген, "Заң газеті" газетінің 2009 жылғы 17 сәуірдегі № 57 (1654) нөмірінде жарияланған) қосымшаның 1-тармағының күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов и затрат в региональных электросетевых компаниях и энергопередающих организациях
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 24 июля 2013 года № 220-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2013 года № 8738. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов и затрат в региональных электросетевых компаниях и энергопередающих организациях.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 30 сентября 2004 года № 402-ОД "Об утверждении Правил ведения раздельного учета затрат в региональных электросетевых компаниях и энергопередающих организациях" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3120);
2) пункт 1 приложения к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 24 февраля 2009 года № 61-ОД "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5616, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 17 апреля 2009 г. № 57 (1654)).

3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу департаменті (Қ.Т. Көккөзова):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметті Заң департаментіне (С.С. Метенова) ұсынсын;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ә. Алпысбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
М. Оспанов
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының Индустрия
және жаңа технологиялар министрі
______________ Ә. Исекешев
2013 жылғы 23 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Статистика агенттігі
төрағасының міндетін атқарушы
______________ Ж. Жарқынбаев
2013 жылғы 25 шілде
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің міндетін атқарушы
______________ М. Құсайынов
2013 жылғы 9 тамыз
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттігі
төрағасының 2013 жылғы
24 шілдедегі № 220-НҚ
бұйрығымен бекітілген
Өңірлік электр желілік компаниялардағы және энергия беруші ұйымдардағы кірістерді мен шығындар бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Өңірлік электр желілік компаниялардағы және энергия беруші ұйымдардағы кірістерді мен шығындар бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі және "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді.

3. Департаменту по регулированию в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Коккозова К.Т.) обеспечить:
1) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на Интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, после официального опубликования в средствах массовой информации.
4. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации, с последующим представлением в Юридический департамент (Метенова С.С.) сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений, территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алпысбаева А.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
М. Оспанов
"СОГЛАСОВАНО":
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр индустрии и
новых технологий
Республики Казахстан
_______________ А. Исекешев
23 августа 2013 г.
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Председателя Агентства по статистике
Республики Казахстан
______________ Ж. Джаркинбаев
25 июля 2013 год
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Министра экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
______________ М. Кусаинов
9 августа 2013 год
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 24 июля 2013 года № 220-ОД
Правила
ведения раздельного учета доходов и затрат в региональных
электросетевых компаниях и энергопередающих организациях
Сноска. В заголовок Правил внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов и затрат в региональных электросетевых компаниях и энергопередающих организациях (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике".

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларды әзірлеудің негізгі мақсаты өңірлік электр желілік компаниялардың (бұдан әрі - ӨЭК) және энергия беруші ұйымдардың (бұдан әрі - ЭБҰ) тарифтің экономикалық негізді деңгейін белгілеу үшін көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындардың бөлек есебін жүргізу қағидаттарын, ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәртібін анықтау болып табылады.
3. ӨЭК-тер және ЭБҰ көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістер мен шығындардың бөлек есебін жүргізуді жүзеге асырады.
4. Бөлек есеп жүргізу табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосына (бұдан әрі – уәкілетті орган) мәліметтер ұсына отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және жалпы өзге қызмет бойынша бөлек кірістер мен шығындар туралы деректерді жинау мен қорыту жүйесін білдіреді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қағидалар бөлек есеп жүргізудің мынадай негізгі қағидаттарын:
1) кірістерді, шығындарды бастапқы құжаттар деректерінің негізінде тиісті қызметтер түрлеріне тікелей жатқызу (тікелей жатқызу мүмкін болған жағдайда) басымдығын;
2) шығындарды көрсетілетін қызметтердің тиісті түрлеріне жатқызу және бөлу кезіндегі ашықтығын көздейді.
6. Осы Қағидаларға сәйкес кірістер мен шығындарды көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөлу үшін бөлшектеудің қажетті деңгейін қамтамасыз етуге тиісті бухгалтерлік және басқарушылық есептің бастапқы құжаттарына негізделуі тиіс. Осы Қағида ӨЭК ЭБҰ белгілеген қаржылық және салықтық есеп ұсынуының тәртібі мен нысанын өзгертпейді.
7. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) бөлу базасы - шығындарды бөлу үшін пайдаланылатын сандық көрсеткіш (көрсеткіштер);
2) бөлу коэффициенті - қызметтер арасында шығындарды бөлектеп есепке алуға арналған бөлу базасын қолданудың нәтижесінде алынған жанама шығындардың үлесі;
3) қызметтерге жанама шығындар - белгілі бір қызметке тікелей жатқызылуы мүмкін, бірақ шығынның туындау себебін көрсететін, бөлу базасының негізінде қызметтерге бөлінуі мүмкін шығындар;
4) қызметтерге тікелей шығындар - белгілі бір қызметке тікелей жатқызылуы мүмкін шығындар.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основной целью разработки Правил является определение принципов ведения, порядка организации и осуществления региональными электросетевыми компаниями (далее - РЭК) и энергопередающими организациями (далее - ЭПО) раздельного учета доходов и затрат по видам оказываемых услуг для установления экономически обоснованного уровня тарифа.
3. РЭКи и ЭПО осуществляют раздельный учет доходов и затрат по каждому виду оказываемых услуг.
4. Ведение раздельного учета представляет собой систему сбора и обобщения данных о доходах и затратах раздельно по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности с представлением сведений в ведомство уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Правила предусматривают следующие основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения (при возможности прямого отнесения) доходов, затрат на соответствующие виды услуг на основе данных первичных документов;
2) прозрачность при отнесении и распределении затрат на соответствующие виды оказываемых услуг.
6. Раздельный учет основывается на первичных документах бухгалтерского и управленческого учета, которые обеспечивают необходимый уровень детализации для разделения доходов и затрат по видам оказываемых услуг в соответствии с настоящими Правилами. Данные правила не меняют порядок и форму представления установленной финансовой и налоговой отчетности РЭКами и ЭПО.
7. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) база распределения - количественный показатель (показатели), используемый для распределения затрат;
2) коэффициент распределения - доля косвенных затрат, полученная в результате применения базы распределения для раздельного учета затрат между услугами;
3) косвенные затраты на услуги - затраты, которые не прямо относятся к определенной услуге, но распределяются на услуги на основе базы распределения, отражающей причины возникновения затрат;
4) прямые затраты на услуги - затраты, которые прямо относятся к определенной услуге.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.

Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. ӨЭК және ЭБҰ кірістер мен шығындарының бөлек есебін жүргізу тәртібі
8. Осы Қағидалардың негізінде ӨЭК пен ЭБҰ кірістер мен шығындарының бөлек есебін жүргізу үшін уәкілетті орган бекіткен және келісілген есепке алу саясатының жекелеген бөлімінің түрінде қызметтердің әрбір түрі үшін бөлудің жеке базасын анықтайды.
9. Қызметтер көрсетуден алынған кірістер бастапқы құжаттар мен бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде реттеліп көрсетілетін және реттелмейтін қызметтердің түрлері бойынша жеке ескеріледі:
1) қызметтің реттеліп көрсетілетін түрлері бойынша - жасалған шарттардың шеңберінде және уәкілетті орган бекіткен тарифтер бойынша көрсетілген қызметтердің іс жүзіндегі көлеміне сәйкес;
2) қызметтің реттелмейтін түрлері бойынша - тиісті қызметтер мен бағалардың көлемдеріне байланысты өзге де қызметтер ұсынудан алынған кірістерге сүйене отырып, осы қызметтер ұсынылды.
10. Реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлерін көрсетуге байланысты шығындарды ӨЭК пен ЭБҰ есепке алу саясатына сәйкес анықтайды. Бұл ретте тарифтерді қалыптастырған кезде шығындар Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібінің (бұдан әрі – ерекше тәртіп) талаптарын ескере отырып ескеріледі.
11. Қызметтерге тікелей шығындар белгілі бір қызметке тікелей жатады. Қызметтерге жанама шығындар есепке алу саясаты белгілеген бөлу базасының негізінде есептелген бөлу коэффициенттері бойынша көрсетіліп отырған қызметтерге жатады.
12. Реттеліп көрсетілетін және реттелмейтін қызметтер көрсетуге жұмсалған ӨЭК-тің шығыны мынадай баптарды қамтиды:
1) қызметтерді көрсетуге ӨЭК шығындары (есепте бақыланбайтын шығындар мен амортизацияны шегере отырып);
2) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
3) ӨЭК бақыланбайтын шығындары.
Реттеліп көрсетілетін және реттелмейтін қызметтер көрсетуге жұмсалған ЭБҰ-ның шығыны мынадай баптарды қамтиды:
1) негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің амортизациясы;
2) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін негізгі құралдарды жөндеуге арналған шығыстар;
3) еңбекке ақы төлеу шығыстары;

Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок ведения раздельного учета доходов и затрат РЭК и ЭПО
8. На основе настоящих Правил РЭК и ЭПО для ведения раздельного учета доходов и затрат определяет собственные базы распределения для каждого вида услуг в виде отдельного раздела учетной политики, утвержденной и согласованной с уполномоченным органом.
9. Доходы от оказания услуг учитываются раздельно по видам регулируемых и нерегулируемых услуг на основе первичных документов и данных бухгалтерского учета:
1) по регулируемым видам деятельности - в соответствии с фактическим объемом оказанных услуг в рамках заключенных договоров и по тарифам, утвержденным уполномоченным органом;
2) по нерегулируемым видам деятельности - исходя из доходов от предоставления прочих услуг в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым данные услуги были предоставлены.
10. Затраты, связанные с оказанием регулируемых видов услуг, определяются в соответствии с учетной политикой РЭКа и ЭПО. При этом при формировании тарифов затраты учитываются с учетом требований Особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденного приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД (далее – особый порядок).
11. Прямые затраты на услуги относятся непосредственно на определенную услугу. Косвенные затраты на услуги относятся на оказываемые услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным на основе определенными учетной политикой базами распределения.
12. Затраты РЭКа на оказание регулируемых и нерегулируемых услуг включают в себя следующие статьи:
1) затраты РЭК на оказание услуг (за вычетом неконтролируемых затрат и амортизации);
2) амортизация основных средств и нематериальных активов;
3) неконтролируемые затраты РЭК.
Затраты ЭПО на оказание регулируемых и нерегулируемых услуг включают в себя следующие статьи:
1) амортизация основных средств и нематериальных активов;
2) расходы на ремонт основных средств, не приводящие к росту стоимости основных средств;
3) расходы на оплату труда;

4) әлеуметтік салық жөніндегі шығыстар;
5) материалдық шығындар;
6) кезең шығыстары;
7) өзге де шығыстар.
Әрбір баптың ішінде шығындар жете нақтылануы мүмкін.
13. Қызметтерді көрсетуге ӨЭК шығындары (есепте бақыланбайтын шығындар мен амортизацияны шегере отырып) бір қызметті көрсетумен байланысты болса, қызметтерге тікелей жатқызылады. Егер осы қызметтер екі немесе одан да көп қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар қабылданған бөлу базасының негізінде бөлу коэффициенттері бойынша бөлінеді.
14. ӨЭК бақыланбайтын шығындары бір қызмет көрсетумен байланысты болса, қызметтерге тікелей жатқызылады. Егер осы қызметтер екі немесе одан да көп қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар қабылданған бөлу базасының негізінде бөлу коэффициенттері бойынша бөлінеді.
15. Негізгі құралдардың амортизациясы негізгі құралдардың әрбір тобы үшін анықталады және егер негізгі құралдар бір қызмет көрсетумен тікелей байланысты болса, қызметтерге тікелей немесе егер олар екі және одан да көп қызметтер көрсетумен байланысты болса қабылданған бөлу базаларының негізінде есептелген бөлу коэффициенттері бойынша қызметтерге жатқызылады.
Материалдық емес активтердің амортизациясы қабылданған бөлу базаларының негізінде есептелген коэффициенттер бойынша қызметтерге жатады.
16. Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін негізгі құралдарды жөндеуге арналған шығыстар бір қызмет көрсетумен ғана байланысты болса, қызметтерге тікелей жатқызылады. Егер осы қызметтер екі немесе одан да көп қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар қабылданған бөлу базасының негізінде бөлу коэффициенттері бойынша бөлінеді.
17. Еңбекақысына арналған шығыстар тікелей де, жанама да бола алады. Шығындардың бөлек есебін жүргізудің мақсаттары үшін персонал мынадай белгілері бойынша:
1) қызметі белгілі бір қызметті көрсетумен байланысты персоналға;
2) қызметі екі немесе одан да көп қызметтерді көрсетумен байланысты персоналға топталады.
Белгілі бір қызметті көрсетумен байланысты персоналға еңбекке ақы төлеу бойынша шығыстар тікелей болып табылады және толығымен бір қызметке жатады.
Екі немесе одан да көп қызметтерді көрсетумен байланысты персоналға еңбекке ақы төлеу бойынша шығыстар жанама болып табылады және бөлу базасы мен бөлу коэффициентін пайдалана отырып қызметтерге бөлінеді.
18. Әлеуметтік салық бойынша шығыстар персоналдың тиісті тобындағы еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстар сияқты сол бөлу коэффициенттері бойынша қызметтерге бөлінеді.
19. Материалдық шығындар бір қызметті көрсетумен байланысты болса, қызметтерге тікелей жатқызылады. Егер осы қызметтер екі немесе одан да көп қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар қабылданған бөлу базасының негізінде бөлу коэффициенттері бойынша бөлінеді.

4) расходы по социальному налогу;
5) материальные затраты;
6) расходы периода;
7) прочие расходы.
Внутри каждой статьи допускается более подробное детализирование затрат.
13. Затраты РЭК на оказание услуг (за вычетом неконтролируемых затрат и амортизации) относятся на услуги прямо, если они связаны с оказанием только одной услуги. Если данные услуги связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются по коэффициентам распределения на основе принятой базы распределения затрат.
14. Неконтролируемые затраты РЭК относятся на услуги прямо, если они связаны с оказанием только одной услуги. Если данные услуги связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются по коэффициентам распределения на основе принятой базы распределения затрат.
15. Амортизация основных средств определяется для каждой группы основных средств и относится на услуги прямо в случае, если основные средства непосредственно связаны с оказанием одной услуги, или по коэффициентам распределения, рассчитанным на основе принятых баз распределения в случае, если они связаны с оказанием двух и более услуг.
Амортизация нематериальных активов относится на услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным на основе принятых баз распределения.
16. Расходы на ремонт основных средств, не приводящие к росту стоимости основных средств относятся на услуги прямо, если они связаны с оказанием только одной услуги. Если данные услуги связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются по коэффициентам распределения на основе принятой базы распределения затрат.
17. Расходы на оплату труда разделяются на прямые и косвенные. Для целей раздельного учета затрат персонал группируется по следующим признакам:
1) персонал, деятельность которого связана с оказанием одной определенной услуги;
2) персонал, деятельность которого связана с оказанием двух и более услуг.
Расходы по оплате труда персонала, связанного с оказанием одной услуги, являются прямыми и полностью относятся на одну услугу.
Расходы по оплате труда персонала, связанного с оказанием двух и более услуг, являются косвенными и распределяются на услуги с использованием базы распределения и коэффициента распределения.
18. Расходы по социальному налогу распределяются на услуги по тем же коэффициентам распределения, что и расходы на оплату труда в соответствующей группе персонала.
19. Материальные затраты относятся на услуги прямо, если они связаны с оказанием только одной услуги. Если данные услуги связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются по коэффициентам распределения на основе принятой базе распределения затрат.

20. Өзге шығындарға арналған шығыстар бөлу базасы бойынша қызметтерге жатады.
21. Кезең шығыстарын бөлу мынадай тәртіппен:
1) жалпы және әкімшілік шығыстар негізгі өндірістегі тиісті шығындар сияқты сол қағидаттар бойынша қызметтерге бөлінумен;
2) өткізу бойынша шығыстар белгілі бір қызметті көрсетумен байланысты болса, қызметтерге тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан да көп қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар қызметтерге бөлу коэффициентерін пайдалана отырып бөлінумен;
3) сыйақылар (проценттер) бойынша шығыстар, егер олар белгілі бір қызметті көрсетумен байланысты болса, қызметтерге тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан көп қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар бөлу коэффициентерін пайдалана отырып қызметтерге бөлінумен жүзеге асырылады.
Өткізу жөніндегі шығыстар мен сыйақылар жөніндегі шығыстар қабылданған бөлу базаларының негізінде есептелген бөлу коэффициенттері бойынша қызметтерге жатады.
22. Өзге шығыстар белгілі бір қызметті көрсетумен байланысты болса, қызметтерге тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан да көп қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар бөлу базасын пайдалана отырып қызметтерге бөлінеді.
23. Өңірлік электр желілерінің шекарасында тепе-теңсіздіктерді қаржылық реттеу жөніндегі, сондай-ақ электр қуаттылығын (жиілігін) реттеу бойынша қызметтер үшін ӨЭК шығындарын Жүйелік оператор берген шот-фактураға сай есептік кезеңде электр энергиясын тұтыну мәлімделген көлемдерінен нақты теңгерімсіздіктерге жол берген ӨЭК тұтынушылары (тікелей тұтынушылар, ЭБҰ, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар) төлейді.
24. Электр қуаттылығын (жиілігін) реттеу жөніндегі қызметтер үшін ЭБҰ-ның шығындарын ӨЭК берген шот-фактураға сай есептік кезеңде электр энергиясын тұтыну мәлімделген көлемдерінен нақты теңгерімсіздіктерге жол берген тұтынушылар төлейді.
25. Энергиямен жабдықтау бойынша ЭБҰ-ның шығындарына мынадай шығындар:
1) электр энергиясын сатып алу;
2) ұлттық электр желісі, өңірлік деңгейдегі желілер және өзге ЭБҰ-ның желілері бойынша сатып алынған электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге;
3) электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру жөніндегі жүйелік қызметтер;
4) электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру жөнiнде жүйелiк қызметтер;
5) шикізат пен материалдар;
6) қызметкерлердің еңбек ақысына арналған шығыстар;
7) энергиямен жабдықтау бойынша қызметтер көрсеткен кезде іске қосылған негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары;
8) негізгі құралдардың құнын өсіруге алып келмейтін жөндеулер;

20. Расходы на прочие затраты относятся на услуги по базе распределения.
21. Распределение расходов периода осуществляется в следующем порядке:
1) общие и административные расходы распределяются на услуги по тем же принципам, что и соответствующие затраты основного производства;
2) расходы по реализации относятся прямо на услуги, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием коэффициентов распределения;
3) расходы по вознаграждениям (процентам) относятся на услуги прямо, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием коэффициентов распределения.
Расходы по реализации и расходы по вознаграждениям относятся на услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным на основе принятых баз распределения.
22. Прочие расходы относятся на услуги прямо, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием базы распределения.
23. Затраты РЭКа по финансовому урегулированию дисбалансов на границах региональных электрических сетей, а также за услуги по регулированию электрической мощности (частоты) оплачиваются потребителями РЭКа (прямые потребители, ЭПО, энергоснабжающие организации) допустившими дисбаланс фактических от заявленных объемов потребления электрической энергии за расчетный период, согласно счетов-фактур, выставленных Системным оператором.
24. Затраты ЭПО за услуги по регулированию электрической мощности (частоты) оплачиваются потребителями, допустившими дисбаланс фактических от заявленных объемов потребления электрической энергии за расчетный период, согласно счетов-фактур, выставленных РЭКом.
25. К затратам ЭПО по электроснабжению относятся следующие затраты:
1) на покупку электроэнергии;
2) на услуги по передаче купленной электрической энергии по национальной электрической сети, сетям регионального уровня и иных ЭПО;
3) на системные услуги по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии;
4) на системные услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии;
5) сырье и материалы;
6) расходы на оплату труда работников;
7) амортизационные отчисления основных средств, задействованных при оказании услуг по электроснабжению;
8) ремонты, не приводящие к увеличению стоимости основных фондов;

9) өзге шығыстар;
10) кезең шығыстары, оның ішінде:
материалдар мен жанар-жағар майлар;
қолданыстағы заңнамада көзделген сақтандырудың міндетті түрлеріне арналған шығындар;
аудиторлық, консалтингтік, маркетингтік қызметтерге арналған шығыстар;
банк қызметтері;
кеңсе және баспа шығыстары;
байланыс қызметтері;
техникалық қызмет көрсету және оргтехниканы жөндеу жатады.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Кірістер мен шығындардың бөлек есебін жүргізу туралы мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) ӨЭК және ЭБҰ өткен күнтізбелік жыл үшін уәкілетті органға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес үстіміздегі жылғы 1 маусымға дейін ұсынады.
27. Қағаз жеткізгіштегі мәліметтерге басшы, бас бухгалтер және ӨЭК және ЭБҰ-ның орындаушысы қолдарын қояды және мөрмен растайды. Мәліметтер уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
Өңірлік электр желілік компаниялардағы
және энергия беруші
ұйымдардағы кірістер мен
шығындардың бөлек есебін
жүргізу қағидаларына
қосымша
нысан
Қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу
туралы есеп
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: РУ-ӨЭК және ЭБҰ
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынады: өңірлік электр желілік компаниялар және энергия беруші ұйымдар болып табылатын табиғи монополия субъектілері
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігіне және оның аумақтық департаменттеріне
Ұсыну мерзімі – үстіміздегі жылғы 1 маусымға дейін
_________________________ Кәсіпорынның атауы
Атауы
Бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі сома, барлығы, мың теңге
Ерекше тәртіпке сәйкес тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы, мың теңге
Ерекше тәртіп сомасы, мың теңге
Ерекше тәртіп бойынша сома, мың теңге
Электр энергиясын беру, мың теңге
Қызметтердің өзге түрлері
Электрмен жабдықтау *
1 өзге қызмет
2 өзге қызмет
Бөлу коэффициенті

9) прочие расходы;
10) расходы периода, в том числе:
материалы и горюче-смазочные материалы;
затраты на обязательные виды страхования, предусмотренные действующим законодательством;
расходы на аудиторские, консалтинговые, маркетинговые услуги;
услуги банков;
канцелярские и типографские расходы;
услуги связи;
техобслуживание и ремонт оргтехники.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Сведения о ведении раздельного учета доходов и затрат (далее - сведения) представляются в уполномоченный орган РЭК и ЭПО до 1 июня текущего года за предыдущий календарный год, согласно приложению к настоящим Правилам.
27. Сведения на бумажном носителе подписываются руководителем, главным бухгалтером и исполнителем РЭКа и ЭПО и заверяется печатью. Сведения представляются в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе.
Приложение
к Правилам ведения раздельного
учета доходов и затрат в
региональных электросетевых
компаниях и энергопередающих
организациях
Сноска. Приложение в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг
Отчетный период 20___ г.
Индекс: РУ-РЭКиЭПО
Периодичность: годовая
Представляют: субъекты естественной монополий, являющиеся региональными
электросетевыми компаниями и энергопередающими организациями
Представляются: в Комитет по регулированию естественных монополий, защите
конкуренции и прав потребителей и его территориальные департаменты
Срок представления – до 1 июня текущего года
________________________
Наименование предприятия
Наименование
Сумма за отчетный период по бухгалтерскому учету, всего, тысяч тенге
Сумма затрат неучтенная в тарифе согласно особому порядку, тысяч тенге
Сумма по особому порядку, тысяч тенге
Сумма по особому порядку, тысяч тенге
Передача электрической энергии, тысяч тенге
иные виды услуг
электроснабжение *
иная услуга 1
иная услуга 2
Коэффициент распределения

8.10.
банк қызметтері
8.11.
өзге шығыстар
9.
сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
Барлық шығындар
Барлық кірістер
Ескертпе:
* - энергия беруші ұйымдар толтырады.
Мөр орыны (болған жағдайда)
Басшы __________________________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер __________________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тегі қолы
Орындаушы ______________________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тегі қолы
Әкімшілік деректерді жинақтауға арналған нысанды толтыру туралы түсініктеме
Қызметтер түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу туралы есеп
1-тарау. Жалпы нұсқаулар
Осы түсініктеме ӨЭК және ЭБҰ болып табылатын табиғи монополия субъектілерінің қызмет түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Негізгі мақсаты ӨЭК және ЭБҰ тарифтің экономикалық негізді деңгейін белгілеу үшін көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындардың бөлек есебін жүргізу қағидаттарын, ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәртібін айқындау болып табылады.
Құндық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке ӨЭК және ЭБҰ басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға қағаз жеткізгіште және оған сәйкес электрондық жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктемелер
Нысанды толтырған кезде Субъект жоғарғы сол бұрышында кәсіпорынның атауын, ал жоғарғы оң бұрышында уәкілетті органның нормативтік-құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетеді.
Субъект өткен күнтізбелік жылдың мәліметтерін толтырады.
1-баған бойынша Субъектінің көрсететін қызмет түрлері бойынша шығындарының атауы туралы ақпарат көрсетіледі.
2-баған бойынша бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі үшін сома туралы ақпарат көрсетіледі, барлығы, теңге.
Кезең шығыстарын алып тастағанда, шығыстардың жиынтық сомасы тиісті кезең үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2017 жылғы 10 қарашадағы № 165 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16038 болып тiркелген) 1-қосымшасына сәйкес ӨЭК және ЭБҰ жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құны" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
Кезең шығыстарының жиынтық сомасы тиісті кезең үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2017 жылғы 10 қарашадағы № 165 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16038 болып тiркелген) 1-қосымшасына сәйкес ӨЭК және ЭБҰ жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" деген жолда көрсетілген деректеріне сәйкес келеді.
3-баған бойынша ерекше тәртіпке сәйкес тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы туралы деректер көрсетіледі.
4-баған бойынша ерекше тәртіп бойынша шығындар сомасы туралы ақпарат көрсетіледі.

8.10.
услуги банка
8.11.
другие расходы
9
расходы на выплату вознаграждений
Всего затрат
Всего доходов
Примечание:
* - заполняется энергопередающими организациями.
Место печати (при наличии)
Руководитель ________________________________________             _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Главный бухгалтер ___________________________________             _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Исполнитель _________________________________________       _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг
Глава 1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественной монополии, являющимися РЭК и ЭПО, отчета об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг.
Основной целью является определение принципов ведения, порядка организации и осуществления РЭК и ЭПО раздельного учета доходов и затрат по видам оказываемых услуг для установления экономически обоснованного уровня тарифа.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем РЭКа и ЭПО и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на бумажном носителе и соответствующем ему электронном носителе.
Глава 2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъект указывает в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа.
Сведения заполняются Субъектом на предыдущий календарный год.
По графе 1 указывается информация о наименовании затрат по видам оказываемых услуг Субъекта.
По графе 2 указывается информация о сумме за отчетный период по бухгалтерскому учету, всего, тенге.
Итоговая сумма расходов за минусом расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого РЭКом и ЭПО согласно приложению 1 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 ноября 2017 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16038) за соответствующий период.
Итоговая сумма расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого РЭКом и ЭПО согласно приложению 1 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 ноября 2017 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16038) за соответствующий период.
По графе 3 указываются данные о сумме затрат, неучтенной в тарифе согласно особого порядка.
По графе 4 указывается информация о сумме затрат по особому порядку.

5–11-бағандарда реттеліп көрсетілетін (электр энергиясын беру) және өзге қызметтер (реттеліп көрсетілетін қызметтермен технологиялық байланысты қызметтер және уәкілетті органмен келісілген өзге де қызмет) бөлінісінде ерекше тәртіп бойынша шығындар сомасы туралы деректер көрсетіледі, оның ішінде:
5-баған бойынша электр энергиясын беру бойынша ерекше тәртіп сомасы туралы ақпарат көрсетіледі;
6-баған бойынша энергия беруші ұйымдар толтыратын, электрмен жабдықтау бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
7-баған бойынша электрмен жабдықтау бойынша нақты сома туралы деректер көрсетіледі, энергия беруші ұйымдар толтырады (6-баған * 5-баған);
8-баған бойынша тиісті өзге қызмет бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі;
9-баған бойынша тиісті өзге қызмет бойынша нақты сома туралы деректер көрсетіледі (8-баған * 5-баған);
10-баған бойынша тиісті өзге қызмет бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі;
11-баған бойынша тиісті өзге қызмет бойынша нақты сома туралы деректер көрсетіледі (10-баған * 5-баған).
Әрбір баптың ішінде шығындар егжей-тегжейлі нақтылануы мүмкін.
Кірістердің жиынтық сомасы тиісті кезең үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2017 жылғы 10 қарашадағы № 165 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16038 болып тiркелген) 1-қосымшасына сәйкес ӨЭК және ЭБҰ жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынған кірістер" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келеді.

В графах 5-11 указываются данные о сумме затрат по особому порядку в разрезе регулируемых (передача электрической энергии) и иных услуг (услуги, которые технологически связаны с регулируемыми услугами и иная деятельность согласованная с уполномоченным органом), в том числе:
по графе 5 указывается информация о сумме по особому порядку по передаче электрической энергии;
по графе 6 указывается информация о коэффициенте распределения по электроснабжению, заполняется энергопередающими организациями;
по графе 7 указываются данные о фактической сумме по электроснабжению, заполняются энергопередающими организациями (графа 6 * графа 5);
по графе 8 указывается информация о коэффициенте распределения по соответствующей иной услуге;
по графе 9 указываются данные о фактической сумме по соответствующей иной услуге (графа 8 * графа 5);
по графе 10 указывается информация о коэффициенте распределения по соответствующей иной услуге;
по графе 11 указываются данные о фактической сумме по соответствующей иной услуге (графа 10 * графа 5).
Внутри каждой статьи допускается более подробное детализирование затрат.
Итоговая сумма доходов соответствует данным, отраженным в строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого РЭКом и ЭПО согласно приложению 1 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 ноября 2017 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16038) за соответствующий период.