Кастодиан банк пен ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының арасында жасалатын үлгілік кастодиандық шарттың нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 234 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 10 қазанда № 8795 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 57 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 57 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Кастодиан банк пен ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының арасында жасалатын үлгілік кастодиандық шарттың нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 27 тамыздағы
№ 234 қаулысына
қосымша
Нысан
Кастодиан банк пен ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының арасында жасалатын үлгілік кастодиандық шарт
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20___жылғы "____" ___________
Осы Шарт мынадай тараптардың арасында жасалды:
Бұдан әрі "Қор" деп аталатын, ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) лицензиясы
____________________________________________________________________
(лицензияның берілген күні және нөмірі)
бар, ___________________________________ негізінде іс-қимыл жасайтын
(Жарғының немесе сенімхаттың)
__________________________________________________________арқылы
(лауазымы, тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
_________________________________ ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры.
(атауы)
Бұдан әрі "Кастодиан" деп аталатын,
_______________________________________________________________
(Жарғының немесе
__________________________________ негізінде іс-қимыл жасайтын
сенімхаттың)
______________________________________________________ арқылы
(лауазымы, тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
_________________________________________________________________
(банктің атауы, лицензияның нөмірі, берілген күні)
кастодиан банк.

Об утверждении формы типового кастодиального договора, заключаемого между банком-кастодианом и добровольным накопительным пенсионным фондом
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 234. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2013 года № 8795. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 июня 2023 года № 57.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 57 (вводится в действие с 01.07.2023).
Сноска. В заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить форму типового кастодиального договора, заключаемого между банком-кастодианом и добровольным накопительным пенсионным фондом, согласно приложению к настоящему постановлению.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Приложение
к постановлению
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2013 года
№ 234
Форма
Типовой кастодиальный договор, заключаемый между
банком-кастодианом и добровольным накопительным пенсионным
фондом
Сноска. В заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
"____" ____________ 20 __ года
Настоящий Договор заключен между следующими сторонами:
Добровольный накопительный пенсионный фонд,
_________________________________________________________________________,
(наименование)
имеющий лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) на управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов
_________________________________________________________________________,
(номер лицензии и дата выдачи)
именуемый в дальнейшем "Фонд" в лице
_________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, при наличии - отчество)
действующего на основании _________________________________________________
(Устава или доверенности).
Банк-Кастодиан
_________________________________________________________________________,
(наименование банка, номер лицензии, дата выдачи)
именуемый в дальнейшем "Кастодиан" в лице
_________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, при наличии - отчество)
действующего на основании _________________________________________________
(Устава или доверенности)

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 262 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Шарттың мәні
1. Қордың зейнетақы активтерінің құрамына кіретін қаржы құралдарын және ақшаны жауапты сақтау және есепке алу жөнінде қызметтер көрсету шарттың мәні болып табылады.
2. Қор салымшылардан ерікті зейнетақы жарналарын (бұдан әрі – зейнетақы жарналары) тартуды жүзеге асырады және Қордағы жеке зейнетақы шоттарында зейнетақы жинақтары бар салымшыларға (алушыларға) зейнетақы төлемдерін жүргізеді, инвестициялық басқаруды жүзеге асырады. Осы функцияларды жүзеге асыру үшін Қор Кастодианда банк шоттарын ашады.
3. Қор тапсырады, ал Кастодиан Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып және Шартқа сәйкес қаржы құралдары мен ақшаны есепке алуды, олар бойынша құқықтарды растауды, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың сақталуы бойынша өзіне міндеттемелер қабылдай отырып, құжаттамалық қаржы құралдарын сақтауды жүзеге асырады.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. Кастодиан:
1) Қорға осы Шарттың 3-бөлімінде сипатталған шот режимінде теңгедегі инвестицияларға арналған банк шотын (бұдан әрі – теңгедегі банктік инвестициялық шот) ашуға және жүргізуге;
2) Қорға осы Шарттың 4-бөлімінде сипатталған шот режимінде шетел валютасындағы инвестицияларға арналған банк шотын (бұдан әрі – шетел валютасындағы банктік инвестициялық шот) ашуға және жүргізуге;
3) Қорға осы Шарттың 5-бөлімінде сипатталған шот режимінде зейнетақы төлемдеріне арналған теңгедегі банк шотын (бұдан әрі – зейнетақы төлемдерінің теңгедегі банк шоты) ашуға және жүргізуге;
4) Қорға осы Шарттың 6-бөлімінде сипатталған шот режимінде зейнетақы төлемдеріне арналған шетел валютасындағы банк шотын (бұдан әрі – зейнетақы төлемдерінің шетел валютасындағы банк шоты) ашуға және жүргізуге;
5) Қорға осы Шарттың 7-бөлімінде сипатталған шот режимінде бағалы қағаздар мен зейнетақы активтері есебінен инвестициялауға рұқсат етілген басқа да қаржы құралдарын есепке алу және сақтау үшін баланстан тыс шоттар (бұдан әрі – қаржы құралдарын есепке алу шоттары) ашуға және жүргізуге;
6) зейнетақы жарналарын операциялық күн ішінде теңгедегі банктік инвестициялық шотқа аудара отырып алуға;
7) басқа Қорлардан, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы жинақтарының аударымдарын және өзге де түсімдерді операциялық күн ішінде теңгедегі банктік инвестициялық шотқа аудара отырып алуға;
8) Қорға операциялық күннен кейінгі күнгі сағат ________ кешіктірмей операциялар түрлері бойынша теңгедегі және шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттардағы ақша қозғалысы туралы хабарламаларды ұсынуға;

Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 262 (вводится в действие c 01.01.2020).
1. Предмет Договора
1. Предметом Договора является предоставление услуг по ответственному хранению и учету финансовых инструментов и денег, входящих в состав пенсионных активов Фонда.
2. Фонд осуществляет привлечение добровольных пенсионных взносов (далее – пенсионных взносов) от вкладчиков и производит пенсионные выплаты вкладчикам (получателям), имеющим пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных счетах в Фонде, осуществляет управление инвестиционным портфелем. Для осуществления этих функций Фонд открывает банковские счета в Кастодиане.
3. Фонд поручает, а Кастодиан с соблюдением законодательства Республики Казахстан и в соответствии с Договором осуществляет учет финансовых инструментов и денег, подтверждение прав по ним, хранение документарных финансовых инструментов с принятием на себя обязательств по их сохранности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Права и обязанности сторон
4. Кастодиан обязан:
1) открыть и вести Фонду банковский счет, предназначенный для инвестиций в тенге (далее – банковский инвестиционный счет в тенге) с режимом счета, описанным в разделе 3 Договора;
2) открыть и вести Фонду банковский счет, предназначенный для инвестиции в иностранной валюте (далее – банковский инвестиционный счет в иностранной валюте) с режимом счета, описанным в разделе 4 Договора;
3) открыть и вести Фонду банковский счет, предназначенный для пенсионных выплат в тенге (далее - банковский счет пенсионных выплат в тенге) с режимом счета, описанным в разделе 5 Договора;
4) открыть и вести Фонду банковский счет, предназначенный для пенсионных выплат в иностранной валюте (далее – банковский счет пенсионных выплат в иностранной валюте) с режимом счета, описанным в разделе 6 Договора;
5) открыть и вести Фонду внебалансовые счета для учета и хранения ценных бумаг и других финансовых инструментов, разрешенных для инвестирования за счет пенсионных активов с режимом счета, описанным в разделе 7 Договора (далее - счета по учету финансовых инструментов);
6) получать пенсионные взносы с зачислением в течение операционного дня на банковский инвестиционный счет в тенге;
7) получать переводы пенсионных накоплений из других Фондов, единого накопительного пенсионного фонда и иные поступления с зачислением в течение операционного дня на банковский инвестиционный счет в тенге;
8) предоставлять Фонду уведомления о движении денег на банковских инвестиционных счетах в тенге и в иностранной валюте по типам операций не позднее ________ часов следующего операционного дня;

9) күнделікті ағымдағы операциялық күнгі сағат ________ дейін Қорға МТ-100 форматында электрондық төлем тапсырманы және МТ-102 форматында электронды тізімдерді – алдыңғы операциялық күнде теңгедегі банктік инвестициялық шотқа келіп түскен төлем құжаттарын ұсынуға;
10) Қордың зейнетақы активтерінен және инвестициялық кірістен ұстап қалған комиссиялық сыйақыны Қордың теңгедегі банктік инвестициялық шотынан ағымдағы шотына аудару жөніндегі төлем тапсырмаларын орындауға;
11) зейнетақы активтерін инвестициялау кезінде Қордың теңгедегі банктік инвестициялық шотынан және шетел валютасындағы банктік инвестициялық шотынан қарсы агенттердің ұлттық валютадағы және шетел валютасындағы тиісті шоттарына ақша аудару жөніндегі төлем тапсырмаларын орындауға және бағалы қағаздарды есептен шығаруға (есептеуге) және қаржы құралдарын есепке алу шоттарынан (шоттарына) банктік салымдарға (банктік салымдарды) орналастыруға (қайтаруға);
12) Қордың теңгедегі банктік инвестициялық шоттан зейнетақы төлемдерінің теңгедегі және шетел валютасындағы банк шоттарына ақша аудару жөніндегі төлем құжаттарын орындауға;
13) Қордың ақшаны және салымшының зейнетақы жинақтарын зейнетақы төлемдерінің теңгедегі және шетел валютасындағы банк шотынан басқа Қордың, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының теңгедегі және шетел валютасындағы банктік инвестициялық шотына немесе сақтандыру ұйымына есептен шығару жөніндегі, сондай-ақ зейнетақы төлемдерінің теңгедегі және шетел валютасындағы банк шотынан есептен шығару және алдағы зейнетақы төлемдерінің сомасын зейнетақы төлемдерін алушыға қызмет көрсететін банкке аудару және зейнетақы төлемдерінен ұсталған табыс салығын салық органдарына аудару жөніндегі төлем тапсырмаларын орындауға;
14) номиналды ұстау функцияларын жүзеге асыратын тиісті ұйымдардың хабарламалары негізінде, хабарлама түскен күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей Қорға қаржы құралдарын есепке алу бойынша шоттарға (шоттардан) бағалы қағаздарды есепке алу (есептен шығару) туралы хабарлауға;
15) Қордың зейнетақы активтерінің сақталуын қамтамасыз етуге;
16) зейнетақы активтерінің қозғалысына байланысты операцияларды күнделікті есепке алуды қамтамасыз етуге;
17) зейнетақы активтері жөніндегі есептілікті, сондай-ақ зейнетақы активтерін есепке алу жөніндегі бастапқы құжаттарды бес жыл ішінде сақтауға;
18) Кастодианға ақпарат түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде бағалы қағаздар эмитенттерінен Қорға ақпарат ұсынуға;
19) Кастодиан және Қор жүзеге асыратын зейнетақы активтерінің есебі мен бағалауының сәйкестігін қамтамасыз етуге;

9) ежедневно до ________ часов текущего операционного дня предоставлять Фонду электронные платежные поручения формата МТ-100 и электронные списки формата МТ-102 - платежные документы, поступающие на банковский инвестиционный счет в тенге за предыдущий операционный день;
10) исполнять платежные поручения Фонда по переводу комиссионного вознаграждения, удержанного с пенсионных активов и инвестиционного дохода, с банковского инвестиционного счета в тенге на текущий счет Фонда;
11) исполнять платежные поручения Фонда по переводу денег с банковского инвестиционного счета в тенге и банковского инвестиционного счета в иностранной валюте на соответствующие счета контрагентов в национальной и иностранной валюте при инвестировании пенсионных активов и производить списание (зачисление) ценных бумаг и размещение (возврат) в банковские вклады со (на) счетов по учету финансовых инструментов;
12) исполнять платежные поручения Фонда по переводу денег с банковского инвестиционного счета в тенге на банковские счета пенсионных выплат в тенге и иностранной валюте;
13) исполнять платежные поручения Фонда по списанию денег и переводу пенсионных накоплений вкладчика с банковского счета пенсионных выплат в тенге и иностранной валюте на банковский инвестиционный счет в тенге и иностранной валюте другого Фонда, единого накопительного пенсионного фонда или в страховую организацию, а также по списанию с банковского счета пенсионных выплат в тенге и иностранной валюте и перечислению сумм предстоящих пенсионных выплат в банк, обслуживающий получателя пенсионных выплат, и перечислению подоходного налога, удержанного с пенсионных выплат, в налоговые органы;
14) извещать Фонд о зачислении (списании) ценных бумаг на счета (со счетов) по учету финансовых инструментов на основании уведомлений соответствующих организаций, осуществляющих функции номинального держателя не позднее рабочего дня, следующего за днем поступления уведомления;
15) обеспечивать сохранность пенсионных активов Фонда;
16) обеспечивать ежедневный учет операций, связанных с движением пенсионных активов;
17) хранить отчетность по пенсионным активам, а также первичные документы по учету пенсионных активов в течение пяти лет;
18) предоставлять Фонду информацию от эмитентов ценных бумаг в срок не более трех рабочих дней со дня поступления информации Кастодиану;
19) обеспечивать соответствие учета и оценки пенсионных активов, осуществляемым Кастодианом и Фондом;

20) Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған көлемде номиналды ұстаушы ретіндегі қызметті жүзеге асыруға;
21) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес теңгедегі және шетел валютасындағы банктік инвестициялық шот, зейнетақы төлемдерінің теңгедегі және шетел валютасындағы банк шоттары және Қордың қаржы құралдарын есепке алу шоттары туралы мәліметтердің құпиялылығын сақтауға;
22) осы Шарттың 23 және 24-тармақтарына сәйкес Шарттың 22-тармағында көрсетілген деректерді Қормен жүйелі түрде қарама-қарсы тексеруді жүргізуге;
23) Қордың теңгедегі немесе шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттарынан ақша аудару және қаржы құралдарын есепке алуға арналған шоттардан бағалы қағаздарды есептен шығару туралы бұйрықтарын уәкілетті органнан Қордың лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру туралы хабарлама алған күннен бастап уәкілетті органнан Қор лицензиясының қолданылуын қайта бастау туралы хабарламасын алған күнге дейін орындамауға;
24) Қорды кастодиандық қызметті атқаруға арналған өзінің лицензиясының тоқтатыла тұрғаны (тоқтатылғаны) немесе уәкілетті мемлекеттік органның ресми шешімін алған күні Кастодианның зейнетақы активтерін сақтау және есебін жүргізу құқығын өзгертуге алып келетін басқа жағдайлар туралы жазбаша хабардар етуге;
25) Қордың жазбаша сұратуларына ________ жұмыс күні ішінде жауап қайтаруға;
26) қаржы құралдары бойынша кірістердің түсуіне бақылау жасауды жүзеге асыруға;
27) қаржы құралдары бойынша алынған кірісті Кастодианның корреспонденттік шотына кіріс түскен күні Қордың банктік инвестициялық шотына есепке алуға;
28) Қордың зейнетақы төлемдерінің теңгедегі банк шотынан зейнетақы төлемдерінің шетел валютасындағы банк шотына ақшаны есептен шығару, сондай-ақ зейнетақы төлемдерінің шетел валютасындағы шотынан Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге тұрғылықты тұруға көшіп кеткен алушының зейнетақы төлемдеріне қызмет көрсетуші банкке халықаралық аударымды жүзеге асыру жөніндегі төлем тапсырмасын орындауға міндетті;
29) Қордың зейнетақы активтерін мақсатты орналастыруды бақылауды жүзеге асыруға және олар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті органға және Қорға келесі жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлай отырып оның тапсырмасын оқшаулауға (орындамауға);
30) зейнетақы активтерін шоғырландыру, оларды орналастыру, инвестициялық табыс алу бойынша барлық операциялардың есебіне жүргізуге және Қорға оның шоттарының жай-күйі туралы ай сайын хабарлауға;
31) Қордың зейнетақы активтерінің құрамына кіретін қаржы құралдары мен ақшаны есепке алуды, олар бойынша құқықтарды растауды, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құжаттамалық қаржы құралдарын сақтау жөнінде міндеттеме қабылдай отырып, оларды сақтауды жүзеге асыруға міндетті.

20) осуществлять деятельность в качестве номинального держателя в объеме, определяемом законодательством Республики Казахстан;
21) соблюдать конфиденциальность сведений о банковских инвестиционных счетах в тенге и иностранной валюте, банковских счетах пенсионных выплат в тенге и иностранной валюте и счетах по учету финансовых инструментов Фонда в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
22) регулярно проводить встречную сверку данных, указанных в пункте 22 Договора, с Фондом в соответствии с пунктами 23 и 24 Договора;
23) не исполнять приказы Фонда о переводе денег с банковских инвестиционных счетов в тенге или в иностранной валюте и списании ценных бумаг со счетов по учету финансовых инструментов с даты получения уведомления от уполномоченного органа о приостановлении действия лицензии Фонда и до даты получения уведомления от уполномоченного органа о возобновлении действия лицензии Фонда;
24) письменно информировать Фонд о приостановлении (прекращении) действия своей лицензии или других обстоятельствах, ведущих к изменению в правах Кастодиана на хранение и учет пенсионных активов, в день получения решения уполномоченного органа;
25) в течение _______ рабочих дней отвечать на письменные запросы Фонда;
26) осуществлять контроль за поступлением доходов по финансовым инструментам;
27) зачислять доходы, полученные по финансовым инструментам, на банковские инвестиционные счета Фонда в день поступления дохода на корреспондентский счет Кастодиана;
28) исполнять платежные документы Фонда по списанию денег с банковского счета пенсионных выплат в тенге на банковский счет пенсионных выплат в иностранной валюте, а также по осуществлению международного перевода со счета пенсионных выплат в иностранной валюте в банк, обслуживающий получателя пенсионных выплат, выехавшего на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
29) осуществлять контроль за целевым размещением пенсионных активов Фонда и блокировать (не исполнять) его поручения в случае их несоответствия законодательству Республики Казахстан с уведомлением об этом уполномоченного органа и Фонда не позднее следующего рабочего дня;
30) вести учет всех операций по аккумулированию пенсионных активов, их размещению, получению инвестиционного дохода и ежемесячно информировать Фонд о состоянии его счетов;
31) осуществлять учет финансовых инструментов и денег, входящих в состав пенсионных активов Фонда, подтверждение прав по ним, хранение документарных финансовых инструментов с принятием на себя обязательств по их сохранности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.10.2016 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2019 № 262 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5. Кастодианның:
1) ай сайын осы Шарттың 18 және 19-тармақтарына сәйкес Қордан өзінің көрсеткен қызметі үшін ақы алуға;
2) осы Шарттың 35, 36, 37 және 38-тармақтарында көзделген талаптармен және тәртіпте осы Шартты бұзуға;
3) Қорға Кастодианның зейнетақы активтерімен жасалған мәмілелерге қызмет көрсету және қаржы құралдарын есепке алу бойынша шоттарды жүргізу бойынша номиналды ұстаушының қызметін жүзеге асыратын тиісті халықаралық ұйымдардың қызметі үшін ақы төлеу бойынша шығыстарын өтеуге арналған шот-фактура ұсынуға;
4) көрсетілген шоттарда ағымдағы түсімдер ескеріле отырып, осындай төлем тапсырмаларын орындауға жеткілікті сомалар болмаған жағдайда, Қордың теңгедегі немесе шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттарынан және зейнетақы төлемдерінің теңгедегі және шетел валютасындағы банк шотынан соманы есептен шығару жөніндегі төлем тапсырмаларын орындамауға;
5) Шарттың 19-тармағында белгіленген тәртіппен тарифтерді өзгертуге;
6) Кастодианның халықаралық нарықтарда зейнетақы активтерімен жасалған мәмілелер бойынша шеккен, Қор және Кастодиан арасындағы үшжақты салыстырып тексеру актісімен расталған шығыстары сомаларын акцептсіз есептен шығаруға құқығы бар.
6. Қор:
1) Кастодианмен зейнетақы активтерін есепке алу мен бағалаудың сәйкестігін қамтамасыз етуге;
2) Кастодианға Қордың ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызмет атқару құқығымен инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыруға берілген лицензиясының көшірмесін, Қордың Кастодианның жазбаша тапсырмаларына Қордың атынан қол қоюға уәкілетті тұлғаларының қол қою үлгілерінің нотариат куәландырған карточкасын ұсынуға;
3) күн сайын, ағымдағы операциялық күнгі сағат ______ дейін Кастодианға:
түскен зейнетақы жарналарының сомалары;
өсімпұл сомасы;
басқа Қорлардан аударылған жинақталған зейнетақы жинақтарының сомалары;
қате түскен сомалар;
өзге де түсімдер сомасы;
алынған инвестициялық кірістің сомасы;
есептелген инвестициялық кірістің сомасы туралы растаманы ұсынуға;
5) Кастодианға теңгедегі банктік инвестициялық шоттан зейнетақы төлемдерінің теңгедегі банк шотына ақша аударуға арналған төлем құжаттарын жіберуге;
6) Кастодиан ұсынған және осы Шарттың 5-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген шот-фактураларды шот алынған күннен бастап ______ жұмыс күнінен кешіктірмей төлеуге;

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.10.2016 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2019 № 262 (вводится в действие c 01.01.2020).
5. Кастодиан имеет право:
1) ежемесячно получать оплату за свои услуги от Фонда в соответствии с пунктами 18 и 19 Договора;
2) расторгнуть Договор на условиях и в порядке, предусмотренных пунктами 35, 36, 37 и 38 Договора;
3) выставлять счета-фактуры Фонду на возмещение расходов Кастодиана по оплате услуг соответствующих международных организаций, осуществляющих функции номинального держателя, по обслуживанию сделок с пенсионными активами и ведению счетов по учету финансовых инструментов;
4) не исполнять платежные поручения Фонда на списание сумм с банковских инвестиционных счетов в тенге или в иностранной валюте и банковского счета пенсионных выплат в тенге и иностранной валюте в случае отсутствия на указанных счетах сумм, достаточных для исполнения таких платежных поручений с учетом текущих поступлений;
5) изменять тарифы в порядке, установленном пунктом 19 Договора;
6) безакцептно списывать суммы расходов, понесенных Кастодианом по сделкам с пенсионными активами, совершенным на международных рынках, которые подтверждаются актом сверки между Фондом и Кастодианом.
6. Фонд обязан:
1) обеспечивать соответствие учета и оценки пенсионных активов с Кастодианом;
2) предоставить Кастодиану копию лицензии Фонда на деятельность по управлению инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов, нотариально засвидетельствованную карточку образцов подписей должностных лиц Фонда, уполномоченных подписывать письменные поручения Кастодиану от имени Фонда;
3) ежедневно до _______ часов текущего операционного дня предоставлять Кастодиану подтверждение о:
суммах поступивших пенсионных взносов;
сумме пени;
суммах переводов пенсионных накоплений из других Фондов;
ошибочно поступивших суммах;
суммах иных поступлений;
сумме полученного инвестиционного дохода;
сумме начисленного инвестиционного дохода;
5) направлять Кастодиану платежные документы для перевода денег с банковского инвестиционного счета в тенге на банковский счет пенсионных выплат в тенге;
6) оплачивать счета-фактуры, выставленные Кастодианом и указанные в подпункте 3) пункта 5 Договора, не позднее _______ рабочих дней со дня получения счета;

7) Кастодианды ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметке берілген лицензиясының тоқтатыла тұрғаны (тоқтатылғаны) туралы уәкілетті органнан шешімді алған күні хабардар етуге;
8) Кастодианға осы Шарттың 4-тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар пакетін ұсынуға;
9) Кастодианды екі жұмыс күні ішінде Кастодианға тиісті құжаттарды ұсына отырып өзгерістер күшіне енген күні барлық өзгерістер туралы (төлем құжаттарына қол қою құқығы бар басшы қызметкерлердің ауысуы, почталық мекенжайлардың, телефондардың, бизнес-сәйкестендіру нөмірінің өзгеруі) жазбаша хабардар етуге;
10) Кастодианға зейнетақы төлемдерінің шетел валютасындағы шотынан зейнетақы төлемдерінің сомасын халықаралық аударуға төлем тапсырмасын жіберуге;
11) осы Шарттың 20, 21, 23 және 24-тармақтарына сәйкес Кастодианмен осы Шарттың 22-тармағында көрсетілген деректерді қарсы салыстырып тексеруді тұрақты жүргізуге;
12) Кастодианға Қор бағалы қағаздар рыногында брокерлік қызмет көрсетуге шарт жасасқан бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның (ұйымдардың) (бұдан әрі - брокер-дилер) деректемелерін шарт жасасқан күні хабарлауға;
13) Кастодианға Қордың алдағы уақытта болжап отырған таратылуы немесе қайта ұйымдастырылуы туралы кем дегенде бір ай бұрын жазбаша нысанда хабарлауға;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнетақы активтерін инвестициялауға және Кастодианға көрсетілген деректемелер бойынша ақша аударуға төлем тапсырмасын және бағалы қағаздарды есептеу (есептен шығару) және салымдарды қаржы құралдарын есепке алу жөніндегі шотқа (шоттан) орналастыру (қайтару) жөніндегі бұйрықты жіберуге;
15) брокер-дилерге бір мезгілде зейнетақы активтеріне қатыса отырып мәмілелер жасауға арналған тапсырыстардың түпнұсқаларын жібере отырып Кастодианға осындай тапсырыстардың (ақы төлеуге берілген сенімхат, аударуға арналған бұйрық) көшірмесін және Кастодианның операциялық күні шеңберінде қаржы құралдарын есепке алу бойынша бағалы қағаздары шоттарға (шоттардан) есептеуге (есептен шығаруға) берілген бұйрықтарды осы арқылы кастодианның бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногында жасалатын мәмілелерді растау жүйесіне қатысу мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып жіберуге және мәмілелердің орындалуына және зейнетақы активтерінің мақсатты орналастырылуына бақылауды жүзеге асыруға;
16) Қор бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілелеріне брокер және (немесе) дилер ретінде дербес қатысқан жағдайда - Кастодианды сауда-саттыққа қатысатыны және олардың нәтижелері туралы бағалы қағаздармен сатып алу-сату мәмілесін жасау күні хабарлауға немесе жазбаша хабардар етуге;

7) информировать Кастодиан о приостановлении (прекращении) действия своей лицензии на деятельность по управлению инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов, в день получения решения уполномоченного органа;
8) предоставить Кастодиану пакет документов по открытию счетов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 4 Договора;
9) письменно уведомлять Кастодиан обо всех изменениях (смена руководящих работников, имеющих право подписи на платежных документах, изменение почтовых адресов, телефонов, бизнес-идентификационного номера) в день наступления изменений с предоставлением соответствующих документов в Кастодиан в течение двух рабочих дней;
10) направлять Кастодиану платежное поручение на международный перевод сумм пенсионных выплат с банковского счета пенсионных выплат в иностранной валюте;
11) регулярно производить встречную сверку данных, указанных в пункте 22 Договора, с Кастодианом в соответствии с пунктами 23 и 24Договора;
12) сообщать Кастодиану реквизиты организации, осуществляющей брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг (далее - брокер-дилер), с которой Фонд заключил договор на оказание брокерских услуг на рынке ценных бумаг в день заключения договора;
13) сообщать Кастодиану в письменной форме, в срок не менее чем за один месяц, о предполагаемой ликвидации или реорганизации Фонда;
14) в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществлять инвестирование пенсионных активов и направлять Кастодиану платежные документы на перечисление денег по указанным реквизитам и приказы по зачислению (списанию) ценных бумаг и размещению (возврату) вкладов на (со) счетов по учету финансовых инструментов;
15) одновременно с направлением брокеру-дилеру оригиналов заказов на заключение сделок с участием пенсионных активов направлять Кастодиану копии таких заказов (доверенность на оплату, распоряжение на перевод) и приказы на зачисление (списание) ценных бумаг на (со) счетов по учету финансовых инструментов в рамках операционного дня Кастодиана, обеспечивая тем самым возможность Кастодиану участвовать в системе подтверждения сделок, совершаемых на организованном рынке ценных бумаг и осуществлять контроль за исполнением сделок и целевым размещением пенсионных активов;
16) в случае самостоятельного участия Фонда в сделках купли-продажи ценных бумаг в качестве брокера и (или) дилера - информировать или письменно уведомлять Кастодиан об участии в торгах и их результатах в день заключения сделки купли-продажи ценных бумаг;

17) Кастодианға теңгедегі банктік инвестициялық шоттан зейнетақы төлемдерінің теңгедегі банк шотына ақша аударуға төлем тапсырмасын жіберуге;
18) Кастодианға екінші деңгейдегі банктермен жасалған банктік салым шарттарының көшірмелерін оларды жасаған күні ұсынуға;
19) Кастодианмен зейнетақы активтерінің есебі мен бағалауының сәйкестігін қамтамасыз етуге міндетті.
7. Қор:
1) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шекті шамамен аспайтын мөлшерде комиссиялық сыйақы алуға;
2) осы Шарттың 35, 36, 37 және 38-тармақтарында көзделген талаптармен және тәртіппен Шартты бұзуға құқылы.
3. Теңгедегі банктік инвестициялық шоттың режимі
8. Теңгедегі банктік инвестициялық шот зейнетақы жинақ ақшасын, басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларынан, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы жинақ ақшасы аударымдарының түсімін, қаржы құралдарын сатудан және (немесе) өтеуден түскен сомаларды, ұлттық валютамен қаржы құралдарын сатып алуды және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де түсімдерді есепке алуға арналған.
9. Шоттағы ақша кепілдің объектісі, кепілдіктердің, кепілдемелердің және Қордың басқа да міндеттемелерінің қамтамасыз етуі бола алмайды.
4. Шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттың режимі
10. Шетел валютасындағы банктік инвестициялық шот зейнетақы активтерінің есебінен шетел валютасына номинирленген бағалы қағаздарды сатып алуға арналған шетел валютасын сатып алуға, шетел валютасын сатуға, құны шетел валютасында көрсетілген қаржы құралдары бойынша алынған кіріс түсіміне, бағалы қағаздарды өтеуге, салымдарға орналастыруға және екінші деңгейдегі банктерде шетел валютасындағы орналастырылған салымдар бойынша қайтарылған сомаларды және шетел валютасындағы басқа түсімдер мен шығыстарды алуға арналған.
11. Шоттағы ақша кепілдің объектісі, кепілдіктердің, кепілдемелердің және Қордың басқа да міндеттемелерінің қамтамасыз етуі бола алмайды.
5. Зейнетақы төлемдерінің теңгедегі банк шотының режимі
12. Зейнетақы төлемдерінің теңгедегі банк шоты зейнетақы төлемдерін төлемдер алушының банкіне жүзеге асыруға және (немесе) салымшылардың зейнетақы жинақ ақшасын басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банкіне, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына немесе сақтандыру ұйымына аударуға, басқа жинақтаушы зейнетақы қорларының және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банктерінен төлемдер мен аударымдар қайтарымдарының түсуіне, сондай-ақ зейнетақы төлемдерінен ұсталған табыс салығын салық органдарына аударуға арналған.

17) направлять Кастодиану платежное поручение на перевод денег с банковского инвестиционного счета в тенге на банковский счет пенсионных выплат в тенге и иностранной валюте;
18) предоставлять Кастодиану копии договоров банковского вклада с банками второго уровня в день их заключения;
19) обеспечивать соответствие учета и оценки пенсионных активов с Кастодианом.
7. Фонд имеет право:
1) получать комиссионное вознаграждение в размере, не превышающем предельной величины, установленной Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
2) расторгнуть Договор на условиях и в порядке, предусмотренных пунктами 35, 36, 37 и 38 Договора.
3. Режим банковского инвестиционного счета в тенге
8. Банковский инвестиционный счет в тенге предназначен для зачисления пенсионных накоплений, поступления переводов пенсионных накоплений из других добровольных накопительных пенсионных фондов, единого накопительного пенсионного фонда, сумм от реализации и (или) погашения финансовых инструментов, приобретения финансовых инструментов в национальной валюте и иных поступлений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Деньги, находящиеся на счете, не могут быть объектом залога, обеспечением гарантий, поручительств и других обязательств Фонда.
4. Режим банковского инвестиционного счета в иностранной валюте
10. Банковский инвестиционный счет в иностранной валюте предназначен для приобретения иностранной валюты за счет пенсионных активов, направляемой на покупку ценных бумаг, номинированных в иностранной валюте, продажи иностранной валюты, поступления полученного дохода по финансовым инструментам, стоимость которых выражена в иностранной валюте, погашения ценных бумаг, размещения во вклады и получения возвращенных сумм по вкладам, размещенным в банках второго уровня в иностранной валюте и прочих поступлений и расходов в иностранной валюте.
11. Деньги, находящиеся на счете, не могут быть объектом залога, обеспечением гарантий, поручительств и других обязательств Фонда.
5. Режим банковского счета пенсионных выплат в тенге
12. Банковский счет пенсионных выплат в тенге предназначен для осуществления пенсионных выплат в банк получателя выплат и (или) переводов пенсионных накоплений вкладчиков в банк-кастодиан другого добровольного накопительного пенсионного фонда, в единый накопительный пенсионный фонд или в страховую организацию, для поступления возвратов выплат и переводов из банков-кастодианов других накопительных пенсионных фондов и единого накопительного пенсионного фонда, а также перечислению в налоговые органы подоходного налога, удержанного с пенсионных выплат.

13. Шоттағы ақша кепілдің объектісі, кепілдіктердің, кепілдемелердің және Қордың басқа да міндеттемелерінің қамтамасыз етуі бола алмайды.
6. Зейнетақы төлемдерінің шетел валютасындағы банк шотының режимі
14. Зейнетақы төлемдерінің шетел валютасындағы шоты салымшылардың Қазақстан Республикасынан тысқары тұрақты тұратын жерге кетуіне байланысты зейнетақы жинақтарын алуға арналған.
15. Шоттағы ақша кепілдің объектісі, кепілдіктердің, кепілдемелердің және Қордың басқа да міндеттемелерінің қамтамасыз етуі бола алмайды.
7. Қаржы құралдарын есепке алу жөніндегі шоттың режимі
16. Қаржы құралдарын есепке алу жөніндегі шот Қордың бағалы қағаздарды және зейнетақы активтерінің есебінен сатып алынған басқа да қаржы құралдарын есепке алуға арналған баланстан тыс шоты болып табылады.
17. Шоттағы қаржы құралдары кепілдің объектісі, кепілдіктердің, кепілдемелердің және Қордың басқа да міндеттемелерінің қамтамасыз етуі бола алмайды.
8. Кастодиан көрсеткен қызметке ақы төлеу мөлшері мен тәртібі
18. Қор Кастодианның шоттарын осы Шартқа сәйкес төлейді.
19. Кастодианның тарифтері осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады. Кастодианның тарифтері өзгерген жағдайда осы өзгерістер қосымша келісім түрінде ресімделеді.
9. Есеп беру нысаны және кезеңділігі
20. Кастодиан теңгедегі және шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттардағы ақшаның қозғалуына қарай Қорға операциялардың түрлері бойынша теңгедегі және шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттардағы ақшаның қозғалысы туралы хабарлама береді.
21. Кастодиан қаржы құралдарын есепке алу жөніндегі шоттарға (дан) бағалы қағаздарды есепке алу (есептен шығару) және салымдарды орналастыру (қайтару) туралы үзінді-көшірмені, сондай-ақ "Бағалы қағаздар орталық депозитарийі" акционерлік қоғамының үзінді-көшірмелерін Қорға бағалы қағаздардың қозғалуына қарай не есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын береді.
22. Кастодиан есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күні ішінде салыстырып тексеру үшін төмендегілер туралы деректерді электрондық түрде қалыптастырады және Қорға жібереді:
1) қаржы құралдарының құрылымы;
2) теңгедегі және шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттардағы ақшаның қозғалысы;
3) қаржы құралдарының сатып алу құны;
4) зейнетақы активтерінің есебінен инвестициялардың ағымдағы құны;
5) есептелген және алынған инвестициялық кіріс сомасы;
6) зейнетақы активтерінен және инвестициялық кірістен түскен комиссиялық сыйақы сомасы.
23. Шарттың 22-тармағында көрсетілген деректер бойынша салыстырып тексеру есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірілмей үш данада жасалынатын және Кастодианның және Қордың уәкілетті өкілдерінің қолы қойылатын салыстырып тексеру актісімен ресімделеді.
Салыстырып тексеру актісінде мыналар көрсетіледі:

13. Деньги, находящиеся на счете, не могут быть объектом залога, обеспечением гарантий, поручительств и других обязательств Фонда.
6. Режим банковского счета пенсионных выплат в иностранной
валюте
14. Счет пенсионных выплат в иностранной валюте предназначен для изъятий пенсионных накоплений вкладчиков в связи с выездом на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан.
15. Деньги, находящиеся на счете, не могут быть объектом залога, обеспечением гарантий, поручительств и других обязательств Фонда.
7. Режим счета по учету финансовых инструментов
16. Счет по учету финансовых инструментов является внебалансовым счетом Фонда, предназначенным для учета ценных бумаг и других финансовых инструментов, приобретенных за счет пенсионных активов.
17. Финансовые инструменты, находящиеся на счете, не могут быть объектом залога, обеспечением гарантий, поручительств и других обязательств Фонда.
8. Размер и порядок оплаты услуг Кастодиана
18. Фонд оплачивает счета Кастодиана в соответствии с Договором.
19. Тарифы Кастодиана являются неотъемлемой частью Договора. В случае изменения тарифов Кастодиана данные изменения оформляются в виде дополнительного соглашения.
9. Форма и периодичность отчетности
20. По мере движения денег на банковских инвестиционных счетах в тенге и иностранной валюте Кастодиан предоставляет Фонду уведомление по типам операций о движении денег на банковских инвестиционных счетах в тенге и иностранной валюте.
21. Выписка о зачислении (списании) ценных бумаг и размещении (возврате) вкладов на счета (со счетов) по учету финансовых инструментов, а также выписки Акционерного общества "Центральный депозитарий ценных бумаг" предоставляется Кастодианом Фонду по мере движения ценных бумаг либо ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным.
22. Кастодиан в течение трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным, формирует в электронном виде и направляет Фонду для сверки данные о:
1) структуре финансовых инструментов;
2) движении денег на банковских инвестиционных счетах в тенге и в иностранной валюте;
3) покупной стоимости финансовых инструментов;
4) текущей стоимости инвестиций за счет пенсионных активов;
5) сумме начисленного и полученного инвестиционного дохода;
6) сумме комиссионных вознаграждений от пенсионных активов и инвестиционного дохода.
23. Сверка по данным, указанным в пункте 22 Договора, оформляется актом сверки, который составляется в двух экземплярах и подписывается уполномоченными представителями Кастодиана и Фонда не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
В акте сверки указываются:

1) салыстырып тексеру актісінің жасалған күні және салыстырып тексеру жүргізілетін кезең;
2) салыстырып тексеру жүргізілген кезеңдегі:
келіп түскен зейнетақы жарналардың, оның ішінде қате есепке алынған жарналардың;
зейнетақы активтерінен және инвестициялық кірістен есептелген және аударылған сыйақы;
инвестициялық шоттан зейнетақы төлемдерінің шотына аударылған зейнетақы жинақтарының;
зейнетақы төлемдерінің шотынан жасалған төлемдердің;
есептелген жиынтық кірістің немесе шығынның сомасы;
3) салыстырып тексеру актісін жасау күніне:
теңгедегі және шетел валютасындағы инвестициялық шоттағы зейнетақы жинақтарының қалдығы;
теңгедегі және шетел валютасындағы зейнетақы төлемдерінің шотындағы зейнетақы жинақтарының қалдығы;
жиынтық инвестициялық кірістің немесе шығынның сомасы туралы ақпарат;
4) Шартта көзделген өзге мәліметтер.
24. Зейнетақы активтеріне қатысты инвестициялық қызметті жүзеге асыруға байланысты шығындар пайда болған жағдайда Кастодиан және Қор мемлекеттік уәкілетті орган белгілеген ресімдерге сәйкес осындай шығындар бойынша салыстырып тексеруді жүргізеді.
10. Тараптардың жауапкершілігі
25. Кастодиан Қордың осы Шарттың талаптарына сәйкес жіберген тапсырмаларын (бұйрықтарын) уақтылы орындамаған жағдайда, Кастодиан тапсырмасы (бұйрығы) мерзімінде орындалмаған Қорға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі төлем жасау күніне белгілеген базалық мөлшерлеменің 1,5 мөлшерінде, ақы төлеу күнін қоса алғанда, әрбір кешіктірілген күн үшін мерзімінде орындалмаған тапсырмада көрсетілген сомаға есептелген айыппұлды төлейді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 13.12.2021 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Осы Шарттың 6-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген шоттарды уақтылы төлемеген жағдайда Қор Кастодианға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі төлем жасау күніне белгіленген базалық мөлшерлеменің ___ мөлшерінде, ақы төлеу күнін қоса алғанда, әрбір кешіктірілген күн үшін төленбеген сомаға есептелген айыппұлды төлейді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 13.12.2021 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамауы, дұрыс емес немесе уақтылы орындамауы нәтижесінде басқа тарапқа шығын келтірген тарап осындай жағдайлар туындағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде осы тарапқа шығынды өтеуге және төлем жасау күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгіленген базалық мөлшерлеменің 1,5 мөлшерінде тарапты әрқайсысына жеке есептелген шығын сомасына есептелген айыппұлды төлейді.

1) дата составления акта сверки и период, за который осуществляется сверка;
2) информация за период, за который осуществляется сверка, о суммах:
поступивших пенсионных взносов, в том числе неверно зачисленных;
начисленного и перечисленного вознаграждения от пенсионных активов и инвестиционного дохода;
пенсионных накоплений, перечисленных с инвестиционного счета на счет пенсионных выплат;
платежей со счета пенсионных выплат;
начисленного итогового дохода или убытка;
3) информация на дату составления акта сверки об (о):
остатке пенсионных накоплений на инвестиционном счете в тенге и иностранной валюте;
остатке пенсионных накоплений на счете пенсионных выплат в тенге и иностранной валюте;
сумме итогового инвестиционного дохода или убытка;
4) иные сведения, предусмотренные Договором.
24. При возникновении затрат, связанных с осуществлением инвестиционной деятельности в отношении пенсионных активов Кастодиан и Фонд производят сверку по таким затратам в соответствии с процедурой, установленной уполномоченного органа.
10. Ответственность сторон
25. В случае несвоевременного исполнения Кастодианом поручений (приказов) Фонда, направленных им в соответствии с условиями Договора, Кастодиан уплачивает Фонду, поручение (приказ) которого не исполнено в срок, штраф в размере 1,5 базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на дату платежа, начисляемый на сумму, указанную в неисполненном в срок поручении, за каждый день просрочки, включая день оплаты.
Сноска. Пункт 25 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 13.12.2021 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В случае несвоевременной оплаты счетов, оговоренных в подпункте 6) пункта 6 Договора, Фонд обязан уплатить Кастодиану штраф в размере _______ базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на дату платежа, начисляемый на невыплаченную сумму за каждый день просрочки, включая день оплаты.
Сноска. Пункт 26 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 13.12.2021 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Сторона, причинившая ущерб другой стороне в результате неисполнения, неправильного или несвоевременного исполнения ею своих обязательств по Договору, обязана в течение пяти рабочих дней после возникновения таких обстоятельств возместить ущерб этой стороне и уплатить ей штраф в размере 1,5 базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на дату платежа, рассчитываемый на сумму ущерба каждой из сторон в отдельности.

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 13.12.2021 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Тараптар егер айыппұлдардың туындау негіздері осы Шарттың 30, 31, 32 және 33-тармақтарына сәйкес көрсетілген дүлей күш жағдайына тікелей байланысты болса, осы Шарттың 25, 26 және 27-тармақтарында көрсетілген айыппұлдарды төлеуден босатылады.
29. Қор Қазақстан Республикасының бастапқы және қайталама бағалы қағаздар нарықтарында және халықаралық нарықтарда жүзеге асырылатын мәмілелер бойынша есептеулерге арналған төлем тапсырмаларының Кастодианға уақтылы берілмегені үшін жауапкершілік атқарады.
11. Төтенше жағдайлар
30. Егер осы Шарттың 31-тармағында көрсетілген Төтенше жағдайлар тараптардың біріне осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындауға бөгет, кедергі жасаса немесе міндеттемелерін орындауды кідіртсе, осындай тараптың осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындауы Төтенше жағдайлар созылатын уақытқа тең және жоғарыда аталған міндеттемелерді орындауға бөгет, кедергі жасау немесе кідірту дәрежесінде тоқтатыла тұрады.
31. Төтенше жағдайлар өртті, су тасқынын, зілзаланы, соғыстарды (жарияланған және жарияланбаған), көтерілістерді, ереуілдерді, азамат соғысын немесе тәртіпсіздіктерді, осы Шартта көрсетілген қызмет түрлеріне тікелей немесе жанама тыйым салатын заңдар, қаулылар, шешімдер және уәкілетті органдардың өзге де актілерін қабылдауды қоса отырып, бірақ шектелместен кез келген жағдайларды білдіреді.
32. Төтенше жағдайлар туындаған күні осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындау үшін кедергісі бар тарап басқа тарапқа Төтенше жағдайлар басталғаны туралы және Төтенше жағдайлардың оған осындай міндеттемелерді орындауға әсері жөнінде жазбаша хабарлауы тиіс. Егер тарап осы тармақта белгіленгендей Төтенше жағдайлар туралы хабарламаса, бұл тараптың Төтенше жағдайлар нәтижесінде басқа тарапқа хабарлама жіберуге мүмкіндігі болмаған жағдайларды қоспағанда, осы тарап осы шарттың 30-тармағында келісілген құқықтарын жоғалтады.
33. Төтенше жағдайлар тоқтатылғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде оған тартылған тарап басқа тарапқа Төтенше жағдайлар тоқтатылғаны туралы жазбаша хабарлауы тиіс және осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындауды жаңартуы қажет. Егер Төтенше жағдайлар басталғаннан кейін бір айдан астам уақытқа созылса, тараптардың кез келгені осы Шарттың 12-бөліміне сәйкес осы Шартты бұзуға құқылы.
12. Шарттың қолданылу мерзімі және оны бұзу тәртібі
34. Кастодиан шарты оған тараптар қол қойған кезден бастап күшіне енгізіледі және мерзімсіз қолданылады.

Сноска. Пункт 27 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 13.12.2021 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Стороны освобождаются от выплаты штрафов, указанных в пунктах 25, 26 и 27 Договора, в случае, если основания возникновения штрафов прямо связаны с обстоятельствами непреодолимой силы, в соответствии с пунктами 30, 31, 32 и 33 Договора.
29. Фонд несет ответственность за несвоевременное представление Кастодиану платежных поручений для расчетов по осуществляемым сделкам на первичном, вторичном рынке ценных бумаг Республики Казахстан и на международных рынках.
11. Обстоятельства Форс-мажора
30. Если какой-либо из сторон мешают, препятствуют или задерживают исполнить обязательства по Договору обстоятельства Форс-мажора, указанные в пункте 31 Договора, исполнение такой стороной обязательств по Договору приостанавливается соразмерно времени, в течение которого длятся Форс-мажорные обстоятельства и в той степени, в какой они мешают, препятствуют или задерживают исполнение вышеназванных обязательств.
31. Форс-мажор означает любые обстоятельства, включая, но не ограничиваясь: пожары, наводнения, землетрясения, войны (объявленные и не объявленные), восстания, забастовки, гражданские войны или беспорядки, принятие законов, постановлений, решений и иных актов уполномоченных государственных органов прямо или косвенно запрещающих указанные в Договоре виды деятельности.
32. В день возникновения Форс-мажора сторона, у которой имеются препятствия в выполнении обязательств по Договору, должна письменно уведомить другую сторону о наступлении Форс-мажора и о влиянии Форс-мажора на выполнение ею таких обязательств. Если сторона не сделала уведомления о Форс-мажоре, как установлено данным пунктом, такая сторона теряет право, оговоренное пунктом 30 Договора, за исключением случаев, когда для такой стороны в результате Форс-мажора стало невозможным послать уведомление другой стороне.
33. В течение одного рабочего дня после прекращения Форс-мажора вовлеченная в него сторона должна письменно уведомить другую сторону о прекращении Форс-мажора и должна возобновить исполнение своих обязательств по Договору. Если Форс-мажор продолжается более одного месяца после его наступления, любая из сторон вправе расторгнуть Договор в соответствии с разделом 12 Договора.
12. Срок действия Договора и порядок его расторжения
34. Кастодиальный договор вступает в силу с даты его подписания сторонами и действует бессрочно.

35. Шарт кастодиан банкке хабарлай отырып және Шартты бұзудың белгіленген күніне дейінгі күнтізбелік жиырма күннің ішінде жаңа кастодиан банкке зейнетақы активтерін беру рәсімін аяқтап, Қордың талабы бойынша біржақты тәртіпте Қордың атқарушы органының тиісті шешімі негізінде бұзылады.
36. Шартты Кастодианның бастамасы бойынша бұзған жағдайда ол Қор кастодиандық қызметті жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік органның лицензиясы бар басқа банкпен осы Шарттың 38-тармағының талаптарына сәйкес кастодиандық шартқа қол қойған кезге дейін осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындауға міндетті.
37. Осы Шартты бұзуға белгіленген күнге дейін жиырма күндік мерзімде Кастодиан мен Қор Кастодианның, Қордың зейнетақы активтерін қабылдайтын кастодиан банктің және Қордың уәкілетті өкілдерінен қалыптастырылатын, міндеттеріне Қордың зейнетақы активтерін түгендеу және оларды қабылдаушы кастодиан банкке беру тәсілдерін және мерзімдерін айқындау кіретін келісім комиссиясын құрады. Комиссия жұмысының нәтижесі бойынша зейнетақы активтерін қабылдау-өткізудің үшжақты актісі ресімделеді.
38. Осы Шартты бұзу кезінен бастап алты айға дейінгі мерзімге Қор, Кастодиан және қабылдаушы кастодиан банк арасында Кастодианның келіп түсетін зейнетақы жарналарды қабылдаушы кастодиан банкке аударуы туралы тиісті шарт жасалады. Осы шартқа мынадай талаптар:
1) келіп түсетін зейнетақы жарналарын Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес сақтауды қамтамасыз ету;
2) Қордың конфиденциалдық коммерциялық құпиясын және зейнетақы жинақтарының құпиясын сақтау талаптары;
3) Кастодианның міндеттемелерін орындауға кедергі болатын жағдайлар туралы осындай жағдайлар туындағаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей Қорға жазбаша хабардар ету міндеті;
4) Қордың теңгедегі және шетел валютасындағы банктік инвестициялық шотынан ондағы ақшаны одан әрі қабылдаушы кастодиан банкке аудару үшін акцептсіз тәртіппен Кастодианның алу құқығы;
5) Қордың күнтізбелік айдың нәтижесі бойынша Кастодианның шот-фактурасын алған күннен бастап __ жұмыс күнінен кешіктірмей Кастодианның қызметі үшін ақы төлеу міндеті енгізілуі тиіс.
13. Басқа да талаптар
39. Тараптар Қазақстан Республикасының осы Шарттың мәніне қатысты және осы Шарт бойынша тараптардың қатынастарын реттейтін заңнамасын сақтауға міндеттенеді.
40. Осы Шарт әрқайсысының заң күшi бiрдей мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде үш дана етiп жасалды: әрбір тарапқа бір-бірден, үшінші данасы уәкілетті мемлекеттік орган үшін.

35. Договор расторгается на основании соответствующего решения исполнительного органа Фонда в одностороннем порядке по требованию Фонда с уведомлением банка-кастодиана и завершением процедуры передачи пенсионных активов новому банку-кастодиану в течение двадцати календарных дней до намеченной даты расторжения.
36. При расторжении Договора по инициативе Кастодиана он обязан исполнить обязательства по Договору до даты подписания Фондом кастодиального договора с другим банком, имеющим лицензию уполномоченного органа на осуществление кастодиальной деятельности, в соответствии с условиями пункта 38 Договора.
37. В течение двадцати календарных дней до намеченной даты расторжения Договора Кастодианом и Фондом создается согласительная комиссия, формируемая из уполномоченных представителей Кастодиана, банка-кастодиана, принимающего пенсионные активы Фонда, и Фонда, в задачи которой входит инвентаризация пенсионных активов Фонда и определение способов и сроков их передачи принимающему банку-кастодиану. По результатам работы комиссии оформляется трехсторонний акт приема-передачи пенсионных активов.
38. На срок до шести месяцев с даты расторжения Договора между Фондом, Кастодианом и принимающим банком-кастодианом заключается соответствующий договор о перечислении Кастодианом поступающих к нему пенсионных взносов принимающему банку-кастодиану. В данный договор должны быть включены следующие требования:
1) обеспечение сохранности поступающих пенсионных взносов в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
2) соблюдение конфиденциальности коммерческой тайны и тайны пенсионных накоплений Фонда;
3) обязанность Кастодиана письменно информировать Фонд об обстоятельствах, препятствующих исполнению своих обязанностей, не позднее следующего рабочего дня после возникновения таких обстоятельств;
4) право Кастодиана изымать в безакцептном порядке с банковского инвестиционного счета в тенге и иностранной валюте Фонда имеющиеся на нем деньги для дальнейшего их перечисления в принимающий банк-кастодиан;
5) обязанность Фонда оплачивать услуги Кастодиана не позднее ________ рабочих дней со дня получения Фондом счет-фактуры Кастодиана по результатам календарного месяца.
13. Прочие условия
39. Стороны обязуются соблюдать законодательство Республики Казахстан, касающееся предмета Договора и регулирующее отношения сторон по Договору.
40. Договор составлен в трех экземплярах на государственном и русском языке, имеющих одинаковую юридическую силу: по одному каждой из сторон, третий экземпляр для уполномоченного органа.

41. Осы Шарттың талаптары кез келген өзге шарттың немесе тараптар арасында жеке немесе бірге жасалған келісімнің талаптарына қайшы келген жағдайда, осы Шарттың ережелері басымды болып табылады және тараптар ең алдымен осы Шарттың ережелерін басшылыққа алады.
42. Осы Шартқа өзгерістер мен толықтырулар тараптардың жазбаша келісімі бойынша осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша келісімге қол қою арқылы енгізіледі. Тараптардың осы Шарт бойынша реттелмеген дауларын Қазақстан Республикасының соттары қарайды.
43. Тараптардың ешқайсысы да осы Шарт бойынша құқықтарын немесе міндеттемелерін үшінші тұлғаға өткізуге немесе беруге құқылы емес.
14. Тараптардың деректемелері және қолдары
Ескерту. 14-бөлім жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.12.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қор
Кастодиан
_______________________________
_______________________________
_______________________________
(Қордың деректемелері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, пошталық мекенжайы, телефондары, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенефициар коды)
________________________________
________________________________
________________________________
(Кастодианның деректемелері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, пошталық мекенжайы, телефоны, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенефициар коды)
_________________________________
(Қор өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы)
______________________________
__________________________________
(Кастодиан өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы)
______________________________".

41. В случае противоречия условий Договора условиям любого иного договора или соглашения, заключенных между сторонами в отдельности или вместе, положения Договора являются приоритетными и стороны будут руководствоваться в первую очередь положениями Договора.
42. Изменения и дополнения в Договор вносятся по письменному согласию сторон путем подписания дополнительных соглашений, являющихся неотъемлемой частью Договора. Неурегулированные споры сторон по Договору рассматриваются судами Республики Казахстан в соответствии с их компетенцией.
43. Ни одна из сторон не вправе передавать или уступать свои права или обязательства по Договору третьим лицам.
14. Реквизиты и подписи сторон
Сноска. Раздел 14 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.12.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фонд
Кастодиан
_______________________________
_______________________________
_______________________________
(реквизиты Фонда, бизнес-идентификационный номер, почтовый адрес, телефоны, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, код бенефициара)
________________________________
________________________________
________________________________
(реквизиты Кастодиана, бизнес-идентификационный номер, почтовый адрес, телефоны, банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код, код бенефициара)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя Фонда, подпись)
______________________________
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя Кастодиана, подпись)
______________________________