Шетелде болған кезеңде Қазақстан Республикасының аумағына кіруге құқық беретін құжаттарын жоғалтқан Қазақстан Республикасының азаматтарын өткізу пункттерінде ұстау қағидалары бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2013 жылғы 30 қазандағы № 503 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 09 желтоқсанда № 8939 тіркелді
«Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы» 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 35-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шетелде болған кезеңде Қазақстан Республикасының аумағына кіруге құқық беретін құжаттарын жоғалтқан Қазақстан Республикасының азаматтарын өткізу пункттерінде ұстау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми түрде жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми түрде жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Комитет Төрағасы                              Н. Әбіқаев
Қазақстан Республикасы ҰҚК
Төрағасының 2013 жылғы
30 қазандағы № 503 бұйрығымен
бекітілген
Шетелде болған кезеңде Қазақстан Республикасының аумағына
кіруге құқық беретін құжаттарын жоғалтқан Қазақстан
Республикасының азаматтарын өткізу пункттерінде ұстау
қағидалары
1. Осы Шетелде болған кезеңде Қазақстан Республикасының аумағына кіруге құқық беретін құжаттарын жоғалтқан Қазақстан Республикасының азаматтарын өткізу пункттерінде ұстау қағидалары Қазақстан Республикасының аумағына кіруге құқық беретін құжаттарын шетелде болу кезеңінде жоғалтып алған Қазақстан Республикасының азаматтарын өткізу пункттерінде ұстау тәртібін белгілейді.
2. Шетелде болған кезеңде Қазақстан Республикасының аумағына кіруге құқық беретін құжаттарын жоғалтқан Қазақстан Республикасының азаматтары әкімшілік тәртіпте ұсталған адамдардың санатына жатпайды және өткізу пунктінде ерікті түрде қалдырылады.
3. Шетелде болған кезеңде Қазақстан Республикасының аумағына кіруге құқық беретін құжаттарын жоғалтқан Қазақстан Республикасының азаматтары өткізу пункттерінде жабық орындарға, үй-жайларға (объектілеріне), сондай-ақ шетелге баратын көлік құралдарына кіруіне мүмкіндік бермейтін орындарда шекаралық нарядтың бақылауында ұсталады.
Өткізу пункттерінің жабық орындарына, үй-жайларына (объектілеріне) шекаралық, кедендік бақылаудың режимдік зоналары мен бақылау органдарының бөлімшелері орналасатын қызметтік үй-жайлар жатады.

Об утверждении Правил содержания в пунктах пропуска граждан Республики Казахстан, утративших в период пребывания за границей документы на право въезда на территорию Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 октября 2013 года № 503. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2013 года № 8939
В соответствии с пунктом 4 статьи 35 Закона Республики Казахстан от 16 января 2013 года «О Государственной границе Республики Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания в пунктах пропуска граждан Республики Казахстан, утративших в период пребывания за границей документы на право въезда на территорию Республики Казахстан.
2. Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета                      Н. Абыкаев
Утверждены
приказом Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 30 октября 2013 года № 503
Правила содержания в пунктах пропуска граждан
Республики Казахстан, утративших в период пребывания за
границей документы на право въезда на территорию
Республики Казахстан
1. Настоящие Правила содержания в пунктах пропуска граждан Республики Казахстан, утративших в период пребывания за границей документы на право въезда на территорию Республики Казахстан, определяют порядок содержания в пунктах пропуска граждан Республики Казахстан, утративших в период пребывания за границей документы на право въезда на территорию Республики Казахстан.
2. Граждане Республики Казахстан, утратившие в период пребывания за границей документы на право въезда на территорию Республики Казахстан, не относятся к категории лиц, задержанных в административном порядке, и находятся в пункте пропуска добровольно.
3. Граждане Республики Казахстан, утратившие в период пребывания за границей документы на право въезда на территорию Республики Казахстан, содержатся в пунктах пропуска под наблюдением пограничного наряда, исключающего доступ к закрытым в пунктах пропуска местам, помещениям (объектам), а также транспортным средствам заграничного следования.
К закрытым в пунктах пропуска местам, помещениям (объектам) относятся служебные помещения для размещения подразделений контролирующих органов, режимные зоны пограничного и таможенного контроля.

4. Шетелде болған кезеңде Қазақстан Республикасының аумағына кіруге құқық беретін құжаттарын жоғалтқан Қазақстан Республикасының азаматтарына қатысты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҚР ҰҚК ШҚ) әскери қызметшілері Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып, олардың жеке басын анықтау бойынша іс-шараларды жүргізеді.
Шетелде болған кезеңде Қазақстан Республикасының аумағына кіруге құқық беретін құжаттарын жоғалтқан Қазақстан Республикасының азаматтарын анықтау бойынша іс-шараларды жүргізу кезінде олар санитарлық-тұрмыстық жағдайлары бар (отыратын орын, дәретхана) жолаушыларға арналған залдарда болады және бажсыз сауда дүкендеріне, тамақтану және медициналық-санитарлық көмек көрсету пункттеріне еркін бара алады.
Бұл ретте шетелде болған кезеңде Қазақстан Республикасының аумағына кіруге құқық беретін құжаттарын жоғалтқан Қазақстан Республикасының азаматтарынан жауап алуды ҚР ҰҚК ШҚ әскери қызметшілері жазбаша түрде жүргізеді. Адамдардың сауалнамалық деректері басқа жеке құжаттарынан, олар болмаса – тексерілушінің ауызша айтқанынан жазылады.
5. Шетелде болған кезеңде Қазақстан Республикасының аумағына кіруге құқық беретін құжаттарын жоғалтқан Қазақстан Республикасының азаматтарына ҚР ҰҚК ШҚ лауазымды тұлғалары жеке басты анықтайтын құжаттарды алу үшін, ақпарат алуға, байланыс құралдарына, соның ішінде факсимильді немесе электронды байланысқа рұқсат беруге көмек көрсетеді.
6. Егер бір тәулік ішінде келген адамның жеке басы анықталмаған жағдайда, осы адамға қатысты «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы» 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген шаралар жүзеге асырылады.

4. В отношении граждан Республики Казахстан, утративших в период пребывания за границей документы на право въезда на территорию Республики Казахстан, военнослужащими Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ПС КНБ РК) проводятся мероприятия по установлению их личности, в том числе с использованием информационных систем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
На период проведения мероприятий по установлению личности граждане Республики Казахстан, утратившие в период пребывания за границей документы на право въезда на территорию Республики Казахстан, находятся в залах для пассажиров с санитарно-бытовыми условиями (места для сидения, туалетные комнаты) и свободно посещают магазины беспошлинной торговли, пункты питания и медико-санитарной помощи.
При этом опрос граждан Республики Казахстан, утративших в период пребывания за границей документы на право въезда на территорию Республики Казахстан, проводится письменно военнослужащими ПС КНБ РК. Анкетные данные лиц записываются с других личных документов, а при их отсутствии – со слов проверяемых.
5. Для получения документов, устанавливающих личность, военнослужащими ПС КНБ РК оказывается содействие гражданам Республики Казахстан, утратившим в период пребывания за границей документы на право въезда на территорию Республики Казахстан, в получении информации, предоставлении доступа к средствам связи, в том числе факсимильной или электронной связи.
6. В случае, если в течение одних суток личность прибывшего лица подтвердить не удалось, то в отношении такого лица осуществляются меры, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 16 января 2013 года «О Государственной границе Республики Казахстан».