Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 18 қарашадағы № 561-ө-м бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 желтоқсанда № 8970 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 15 қыркүйектегі № 724 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 15.09.2015 № 724 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі» 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 651 Жарлығының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі мемлекеттік қызметшілердің қызмет этикасы қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) бекітілсін.
2. Персоналды басқару басқармасы (Т.Ә. Жүнісова):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Министрліктің және облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша Бақылау және әлеуметтік қорғау департаменттері мемлекеттік қызметшілерінің назарына жеткізсін.
3. Жауапты хатшы, аумақтық бөлімшелерінің басшылары осы Қағидалар талаптарының орындалуын, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Ар-намыс кодексінің (Мемлекеттік қызметшілер қызмет этикасының қағидалары) мәтінін мемлекеттік органдардың ғимараттарында баршаға көрінетіндей жерлерде орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2013 жылғы 18 қарашадағы
№ 561-ө-м бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрлігі мемлекеттік қызметшілерінің қызмет
этикасының қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, оның ведомстволары мен Бақылау және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасының қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» 1998 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Ар-намыс кодексіне (Мемлекеттік қызметшілер қызмет этикасының қағидалары) сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 ноября 2013 года № 561-Ө-М. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2013 года № 8970. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 сентября 2015 года № 724
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 15.09.2015 № 724.
В соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 651 «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 «О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила служебной этики государственных служащих Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Правила).
2. Управлению персоналом (Жунусова Т.А.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) довести настоящий приказ до сведения государственных служащих Министерства и департаментов по контролю и социальной защите областей, городов Астаны и Алматы.
3. Ответственному секретарю, руководителям территориальных подразделений обеспечить исполнение требований настоящих Правил, размещение текста Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правила служебной этики государственных служащих) в местах, доступных для всеобщего обозрения.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 18 ноября 2013 года № 561-ө-м
Правила
служебной этики государственных служащих
Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
1. Настоящие Правила служебной этики государственных служащих Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, его ведомств и территориальных подразделений Комитета по контролю и социальной защите (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе», от 2 июля 1998 года «О борьбе с коррупцией», Кодексом чести государственных служащих Республики Казахстан (Правила служебной этики государственных служащих), утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567.

2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі, оның ведомстволары мен Бақылау және
әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі - Министрлік) мемлекеттік қызметшілерінің мінез-құлқының негізгі нормаларын белгілейді.
3. Мемлекеттік қызметшілердің Қағидалардың нормаларын бұлжытпай сақтауы қоғам тарапынан Министрлік қызметіне сенім мен қолдаудың қажетті шарты болып табылады.
4. Министрліктің мемлекеттік қызметшілері қызмет этикасының мынадай қағидаттарын басшылыққа алады:
1) адалдық;
2) әділдік;
3) шынайылық;
4) ашықтық;
5) жауапкершілік.
5. Министрлік барлық мемлекеттік қызметшілер қызмет этикасының жоғарыда көрсетілген қағидаттарын сақтайды, лауазымдық міндеттемелерін орындау кезінде жеке қарым-қатынасын немесе жеке пайдасын емес, Министрліктің мүддесін басшылыққа алады деп сенім артады.
6. Жұмысқа қабылдау кезінде Министрлік қандай да болсын белгілері бойынша ешқандай кемсітушілікке жол бермейді. Кадрларды іріктеу және қызметін көтеру тек кәсіби қабілеттері, білімі мен машықтарының негізінде жүзеге асырылады.
7. Министрліктің мемлекеттік қызметшілері:
1) адал, әділ және қарапайым болуға, азаматтармен және әріптестерімен қарым-қатынаста сыпайылық пен әдептілік танытуға;
2) Министрліктің мемлекеттік қызметшісі деген аттың беделін түсіретіндей іс-әрекеттер жасауға жол бермеуге;
3) азаматтардың өтініштерін қарау кезінде төрешілдік пен сөзбұйдаға салу көріністеріне жол бермеуге, өтініштер бойынша белгіленген мерзімде қажетті шаралар қолдануға;
4) лауазымдық міндеттерін атқару кезінде кімге де болсын артықшылық көрсетпеуге, кімнің де болсын ықпалынан тәуелсіз болуға;
5) басқа мемлекеттік қызметшілер тарапынан Қағидалар нормаларын бұзу фактілерін болдырмауға және олардың жолын кесуге;
6) өзінің іс-әрекеттерімен қоғам тарапынан негізді сынға себепкер болмауға, сынағаны үшін қудалауға жол бермеуге, орынды сынды кемшіліктерді жою мен өзінің қызметін жақсарту үшін пайдалануға;
7) өзгенің пікірімен санасуға;
8) іс пен сөздің бір жерден шығуын қамтамасыз етуге, уәделерді орындауға;
9) дөрекілік, адамдық қадір-қасиетін кемсіту, жөнсіздік, орынсыз мінез-құлық ())актілеріне жол бермеуге;
10) басқа қызметкерлерге олардың функционалдық міндеттерін орындауға кедергі келтіретін әрекеттерге жол бермеу;
11) қандай жағдай болмасын әріптестеріне және азаматтарға қатысты әрқашан сабырлық және құрмет таныту, агресивті мінез-құлыққа, қызмет бабын теріс пайдалануға немесе арсыздыққа, сондай-ақ әріптестерімен және азаматтармен қарым-қатынаста тұрпайы лексиканы пайдалануға жол бермеуге;

2. Настоящие Правила устанавливают основные нормы поведения государственных служащих Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, его ведомств и территориальных подразделений Комитета по контролю и социальной защите (далее – Министерство).
3. Неукоснительное соблюдение норм Правил государственными служащими является необходимым условием доверия и поддержки деятельности Министерства со стороны общества.
4. Государственные служащие Министерства руководствуются следующими принципами служебной этики:
1) честность;
2) справедливость;
3) добросовестность;
4) прозрачность;
5) ответственность.
5. Министерство рассчитывает, что все государственные служащие будут соблюдать вышеуказанные принципы служебной этики, руководствоваться интересами Министерства, а не личными отношениями или персональной выгодой при исполнении должностных обязанностей.
6. При приеме на работу Министерство не допускает никакой дискриминации по каким бы то ни было признакам. Подбор и продвижение кадров осуществляется исключительно на основе профессиональных способностей, знаний и навыков.
7. Государственным служащим Министерства следует:
1) быть честными, справедливыми и скромными, проявлять вежливость и корректность в обращении с гражданами и коллегами;
2) не допускать совершения действий, способных дискредитировать звание государственного служащего Министерства;
3) не допускать проявлений бюрократизма и волокиты при рассмотрении обращений граждан, своевременно принимать по ним меры;
4) не оказывать предпочтения кому бы то ни было, при исполнении должностных обязанностей быть независимыми от чьего либо влияния;
5) не допускать и пресекать факты нарушения норм Правил со стороны других государственных служащих;
6) своими действиями не давать повода для обоснованной критики со стороны общества, не допускать преследования за критику, использовать конструктивную критику для устранения недостатков и улучшения своей деятельности;
7) быть внимательными к чужому мнению;
8) обеспечивать единство слова и дела, выполнять обещания;
9) не допускать фактов грубости, унижения человеческого достоинства, бестактности, некорректного поведения;
10) не допускать действий, мешающих другим работникам выполнять их функциональные обязанности;
11) всегда показывать терпеливое и уважительное отношение к коллегам и гражданам в любых ситуациях, не допускать агрессивного поведения, злоупотребления или хамства, а также использования вульгарной лексики при общении с коллегами и гражданами;

12) өзінің әріптестері туралы олардың қадір-қасиетіне және кәсібилігіне нұқсан келтіретін ақпарат таратпау;
13) Министрліктің іскерлік беделіне және имиджіне тікелей немесе жанама зиян келтіретін жанжалдық ахуалдарға жол бермеу;
14) мемлекеттік қызметтің беделіне нұқсан келтірмей, пікірсайысты әдепті түрде жүргізуге;
15) мемлекеттік саясат және қызметтік ісінің мәселелері жөніндегі өз пікірін, егер ол жариялауға рұқсат етілмеген қызметтік ақпаратты ашатын болса, мемлекеттің лауазымды тұлғаларының, мемлекеттік басқару органдарының, басқа да мемлекеттік қызметшілердің атына әдепке сай емес сөздер айтудан тұрса, көпшілік алдында білдірмеуге;
16) Министрліктің және мемлекеттік қызметшілердің қызметтері мәселелері бойынша ақпаратты Министрліктің атынан жарияламауға;
17) сыбайлас жемқорлық көріністеріне қарсы тұруға;
18) Министрліктің мемлекеттік қызметшісіне сыбайлас жемқорлық жасаған деп негізсіз көпшілік алдында айып тағылған жағдайда, ол осындай айыптауды анықтаған күннен бастап бір ай мерзім ішінде оны теріске шығару жөнінде шаралар қабылдауға;
19) өзінің қызметтік міндеттерін атқару кезеңінде киім киюдің іскерлік стилін ұстануға;
20) қызметтен тыс уақытта қоғамға жат мінез-құлық жағдайларына жол бермеуге тиіс.
8. Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары:
1) ұжымда жұмыстың ыңғайлылығымен, жанашырлық және шынайы өзара қарым-қатынаспен, жақсы дәстүрлермен сипатталуға тиіс қолайлы моральдық-психологиялық климатты қамтамасыз етуі;
2) бағынысты мемлекеттік қызметшілердің бойында Министрліктің алға қойған стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған жақтастар ұжымын құра отырып, ортақ іске жауапкершілік сезімін дамытуға ұмтылуы;
3) ұжымда бірлік, іскерлік өзара қарым-қатынасты және сындарлы ынтымақтастықты орнату мен нығайтуға ықпал жасауы;
4) қарамағындағылардың жеке басының қадір-қасиетін құрметтеу, олардың өз кәсіби пікірлерінің болу құқықтарына, әсіресе бұл пікір оның пікірінен өзгеше болса, түсіністікпен қарау, қарамағындағы адамдармен қарым-қатынаста объективтілік танытуы;
5) қаңқу сөздердің, өсек таратудың, арамдық пиғылдардың жолын кесіп, этикалық нормалар негізінде қарамағындағылардың өзара қарым-қатынасын реттеуі керек.
9. Қызметкерлер қызмет этикасы мәселелерін және/немесе қызмет этикасының қағидаттарын бұзу жағдайларын тікелей басшысымен, егер Қағидалар нормаларын тікелей басшысы бұзған жағдайда, деңгейі бойынша кейінгі басшымен талқылауына болады. Егер талқылау нәтижесі бойынша қажетті шешім табылмаса, тиісті проблемаға ұсынымдар алу және/немесе тиісті шаралар қабылдау үшін кадр қызметін хабардар ету керек. Қалыптасқан жағдайды шешу кезінде Министрлік тексерілген фактілерді және дәйекті ақпаратты басшылыққа алады.

12) не распространять о своих коллегах информацию, порочащую личное достоинство и профессионализм;
13) не допускать конфликтных ситуаций, которые могут нанести прямой или косвенный ущерб деловой репутации и имиджу Министерства;
14) вести дискуссии в корректной форме, не подрывая авторитета государственной службы;
15) не выражать публично свое мнение по вопросам государственной политики и служебной деятельности, если оно раскрывает служебную информацию, которая не разрешена к обнародованию и содержит неэтичные высказывания в адрес должностных лиц государства, органов государственного управления, других государственных служащих;
16) не публиковать от имени Министерства информацию по вопросам деятельности Министерства и государственных служащих Министерства;
17) противостоять проявлениям коррупции;
18) при предъявлении к государственному служащему Министерства необоснованного публичного обвинения в коррупции в месячный срок со дня обнаружения такого обвинения принять меры по его опровержению;
19) в период исполнения своих служебных обязанностей, строго придерживаться делового стиля в одежде, соблюдать деловой этикет;
20) во внеслужебное время не допускать случаев антиобщественного поведения.
8. Руководителям структурных подразделений Министерства следует:
1) обеспечить благоприятный морально-психологический климат в коллективе, который должен характеризоваться степенью комфортности работы в коллективе, доброжелательными и искренними взаимоотношениями, положительными традициями коллектива;
2) стремиться развивать у подчиненных государственных служащих чувство сопричастности к общему делу, создавая коллектив единомышленников, нацеленный на достижение Министерством поставленных стратегических целей;
3) способствовать установлению и укреплению в коллективе сплоченности, деловых взаимоотношений и конструктивного сотрудничества;
4) уважать личное достоинство подчиненных, с пониманием относиться к их праву иметь собственное профессиональное суждение, особенно, когда это суждение отличается от его собственного, проявлять объективность в отношениях с подчиненными;
5) регулировать взаимоотношения подчиненных на основе этических норм, исключая распространение слухов, сплетен, проявлений нечестности.
9. Вопросы служебной этики и/или случаи нарушения принципов служебной этики могут обсуждаться работниками с непосредственным руководителем, либо со следующим по уровню руководителем, в случае если нормы Правил нарушает сам непосредственный руководитель. Если по результатам обсуждения приемлемое решение не будет найдено, то о соответствующей проблеме следует уведомить кадровую службу для получения рекомендаций и/или принятия соответствующих мер. При разрешении сложившейся ситуации Министерство руководствуется проверенными фактами и достоверной информацией.

10. Әрбір қызметкер өзінің мінез-құлқына, өзара сенім мен сыйластық атмосферасын қалыптастыруға, ісіне адал қарауға жауапты. Әріптестерімен білімі мен тәжірибесін ашық әрі белсенді түрде бөлісу, көмек көрсету қызметкерлердің кәсіби өсуінің және Министрліктің жалпы қызметінде жоғары жетістіктерге қол жеткізудің кепілі болады.

10. Каждый работник ответственен за свое поведение, за создание атмосферы взаимного доверия и уважения, честное отношение к делу. Открытый и активный обмен с коллегами знаниями и опытом, оказание помощи, служит залогом профессионального роста работников и высоких достижений в целом деятельности Министерства.