Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану және төлемдер бойынша оларға сәйкес мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 11 желтоқсандағы № 271 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 27 қаңтарда № 9095 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 203 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану және төлемдер бойынша оларға сәйкес мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы» 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1011 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану және төлемдер бойынша оларға сәйкес мәліметтер ұсыну қағидаларында:
2-қосымшада:
Төлем белгілеу кодының жан-жақты кестесінде:
«0 – Зейнетақы төлемдері және жәрдемақылар» деген бөлімде:
001 және 002-кодтар мынадай редакцияда жазылсын:
«001
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына бюджеттік қаражат есебінен судьяның ай сайынғы табысының он пайызы мөлшеріндегі міндетті зейнетақы жарналары
002
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері сомасынан, «Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамының оның активтері сомасынан түскен комиссиялық сыйақы»;
005, 006, 007, 008 және 009-кодтар мынадай редакцияда жазылсын:
«005
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған өсімпұл сомаларын қайтаруы
006
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін сенімгерлікпен басқарушының комиссиялық сыйақысы
007
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық кірістен түскен комиссиялық сыйақысы

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 декабря 2013 года № 271. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2014 года № 9095. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 203 (вводится в действие с 01.01.2017).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.2
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» и в целях приведения в соответствие с Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 «Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1011) следующие изменения и дополнения:
в Правилах применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 2:
в Детализированной таблице кодов назначения платежей:
в разделе «0 – Пенсионные платежи и пособия»:
коды 001 и 002 изложить в следующей редакции:
«001
Обязательные пенсионные взносы в единый накопительный пенсионный фонд в размере десяти процентов от ежемесячного дохода судьи за счет бюджетных средств
002
Комиссионное вознаграждение единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда от суммы пенсионных активов, Акционерного общества «Государственный фонд социального страхования» от суммы его активов»;
коды 005, 006, 007, 008 и 009 изложить в следующей редакции:
«005
Возврат единым накопительным пенсионным фондом ошибочно зачисленных сумм пени по обязательным профессиональным пенсионным взносам
006
Комиссионное вознаграждение доверительного управляющего пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда
007
Комиссионное вознаграждение единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда от инвестиционного дохода

008
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған сомаларды қайтаруы
009
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының уақтылы аударылмағаны үшін өсімпұл»;
011-код мынадай редакцияда жазылсын:
«011
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдері»;
014 және 015-кодтар мынадай редакцияда жазылсын:
«014
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына республикалық бюджет қаражаты есебінен судьяның ай сайынғы табысы сомасынан міндетті зейнетақы жарналары уақтылы аударылмағаны үшін өсімпұл
015
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары»;
«Зейнетақы активтерін инвестициялаудан түскен инвестициялық кіріс» деген 018-кодтың екінші жолы алып тасталсын;
024 және 025-кодтар мынадай редакцияда жазылсын:
«024
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және/немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары арасында аудару
025
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының республикалық бюджет қаражаты есебінен судьяның ай сайынғы табысы сомасынан аударылатын міндетті зейнетақы жарналары уақтылы аударылмағаны үшін өсімпұлды қайтаруы»;
«Республикалық бюджеттен трансферттер» деген 030-кодтан кейін мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
«030
Зейнетақы төлемдерін алушыларға міндетті зейнетақы жарналарын алушының зейнетақы төлемдеріне құқығын иелену кезіндегі инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша мемлекет кепілдіктерінің сомаларын төлеу
030
Бір жасқа жеткенге дейін бала күтуге байланысты табысты жоғалтқан жағдайда әлеуметтік төлемдерді алушыларға «Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» акционерлік қоғамынан міндетті зейнетақы жарналарын субсидиялау»;
031 және 032-кодтар мынадай редакцияда жазылсын:
«031
Банктің қате төлемдерді қайтаруы, оралмандарға бір жолғы төлемдерді, банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиян үшін жауапты болып танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне ай сайынғы төлемдерді қайтару
032
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының міндетті зейнетақы, ерікті зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған сомаларды қайтаруы»;
040 және 041-кодтар мынадай редакцияда жазылсын:
«040
Зейнеткерлерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және мүгедектерді, міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төлемдерді алушыларды жерлеуге арналған жәрдемақылар

008
Возврат единым накопительным пенсионным фондом ошибочно зачисленных сумм по обязательным профессиональным пенсионным взносам
009
Пеня за несвоевременное перечисление обязательных профессиональных пенсионных взносов»;
код 011 изложить в следующей редакции:
«011
Пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда»;
коды 014 и 015 изложить в следующей редакции:
«014
Пеня за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд от суммы ежемесячного дохода судьи за счет средств республиканского бюджета
015
Обязательные профессиональные пенсионные взносы»;
строку вторую кода 018 «Инвестиционный доход от инвестирования пенсионных активов» исключить;
коды 024 и 025 изложить в следующей редакции:
«024
Перевод пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов, между единым накопительным пенсионным фондом и/или добровольными накопительными пенсионными фондами
025
Возврат единым накопительным пенсионным фондом пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов, перечисленных от суммы ежемесячного дохода судьи за счет средств республиканского бюджета»;
после кода 030 «Трансферты из республиканского бюджета» дополнить строками следующего содержания:
«030
Выплата сумм гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения получателем права на пенсионные выплаты
030
Субсидирование обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из Акционерного общества «Государственный фонд социального страхования»»;
коды 031 и 032 изложить в следующей редакции:
«031
Возврат банком ошибочных платежей, возврат единовременных выплат оралманам, ежемесячных выплат бывшим работникам юридических лиц, ликвидированных вследствие банкротства и признанных ответственными за вред, причиненный жизни и здоровью работникам
032
Возврат единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом ошибочно зачисленных сумм по обязательным пенсионным, добровольным пенсионным взносам»;
коды 040 и 041 изложить в следующей редакции:
«040
Пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов Великой отечественной войны, получателей выплат из единого накопительного пенсионного фонда, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов

041
Зейнеткерлерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және мүгедектерді, міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төлемдерді алушыларды жерлеуге арналған жәрдемақыларды қайтару»;
059-код мынадай редакцияда жазылсын:
«059
Анасына немесе әкесіне, баланы (қызды) асырап алушыға, мүгедек баланы тәрбиелейтін қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақылар»;
069-код мынадай редакцияда жазылсын:
«069
Анасына немесе әкесіне, баланы (қызды) асырап алушыға, мүгедек баланы тәрбиелейтін қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақыны қайтару»;
078 және 079-кодтар мынадай редакцияда жазылсын:
«078
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының аударым сомаларын қайтаруы
079
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының республикалық бюджеттің қаражаты есебінен судьяның ай сайынғы табыс сомасынан аударылған міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруы»;
088-код мынадай редакцияда жазылсын:
«088
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жинақтары бойынша кредиторлық берешегін өтеу»;
095-код мынадай редакцияда жазылсын:
«095
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін қате есепке алынған айыппұл сомаларын қайтаруы»;
«Басқа төлемдер» деген 099-кодтан кейін мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
«099
Оралмандарға берілетін бір жолғы төлемдер
099
Банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиян үшін жауапты болып танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне ай сайынғы төлемдер
099
Осы бөлімде ескерілмеген өзге де басқа төлемдер (жәрдемақылар)»;
«3 - Салымдар (депозиттер)» деген бөлімде:
«Шартты салымдар бойынша клиенттің шотына есептелген сыйақыны банктің есептеуі» деген 319-кодтың үшінші жолынан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«319
Ақшаны сенімгерлікпен басқаруға өткізу»;
«Клиенттердің бір банктегі өзінің ағымдағы шотынан басқа банктегі өзінің ағымдағы шотына аударымы» деген 321-кодтың бесінші жолы алып тасталсын;
«Банктің бір банктегі өзінің корреспонденттік шотынан басқа банктегі өзінің корреспонденттік шотына өз қаражаттарын аударуы» деген 325-кодтан кейін мынадай мазмұндағы 326-кодпен толықтырылсын:
«326
Клиенттердің бір банктегі өзінің ағымдағы шотынан басқа банктегі өзінің ағымдағы шотына аударымы»;
«Шартты салымнан ақша алу: негізгі соманы және есептелген сыйақыны» деген 329-кодтың екінші жолынан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«329
Сенімгерлікпен басқаруға берілген ақшаны қайтару»;
«8 - Қызмет көрсету» деген бөлімде:
«Өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысы (жарна)» деген 831-кодтан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«831
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының не ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы аннуитеті шарты бойынша зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аударуы»;
832-кодта:
екінші жол мынадай редакцияда жазылсын:
«832
Сақтандыру ұйымының өмірді сақтандыру және аннуитеттік сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерін аударуы»;
екінші жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«832
Сақтандыру ұйымының аннуитеттік сақтандыру бойынша мерзімдік/өмір бойы сақтандыру төлемдері»;

041
Возврат пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов Великой отечественной войны, получателей выплат из единого накопительного пенсионного фонда, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов»;
код 059 изложить в следующей редакции:
«059
Пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида»;
код 069 изложить в следующей редакции:
«069
Возврат пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида»;
коды 078 и 079 изложить в следующей редакции:
«078
Возврат единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами сумм переводов пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов
079
Возврат единым накопительным пенсионным фондом обязательных пенсионных взносов, перечисленных от суммы ежемесячного дохода судьи за счет средств республиканского бюджета»;
код 088 изложить в следующей редакции:
«088
Погашение кредиторской задолженности единого накопительного пенсионного фонда по пенсионным накоплениям»;
код 095 изложить в следующей редакции:
«095
Возврат единым накопительным пенсионным фондом ошибочно зачисленных сумм пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов»;
после кода 099 «Прочие платежи» дополнить строками следующего содержания:
«099
Единовременные выплаты оралманам
099
Ежемесячные выплаты бывшим работникам юридических лиц, ликвидированных вследствие банкротства и признанных ответственными за вред, причиненный жизни и здоровью работникам
099
Иные прочие платежи (пособия), не учтенные в настоящем разделе»;
в разделе «3 - Вклады (депозиты)»:
после строки третьей кода 319 «Зачисление банком начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по условному вкладу» дополнить строкой следующего содержания:
«319
Передача денег в доверительное управление»;
строку пятую кода 321 «Переводы клиентов со своего текущего счета в одном банке на свой текущий счет в другом банке» исключить;
после кода 325 «Переводы банком собственных средств со своего корреспондентского счета в одном банке на свой корреспондентский счет в другом банке» дополнить кодом 326 следующего содержания:
«326
Переводы клиентов со своего текущего счета в одном банке на свой текущий счет в другом банке»;
после строки второй кода 329 «Снятие денег с условного вклада: основной суммы и начисленного вознаграждения» дополнить строкой следующего содержания:
«329
Возврат денег, переданных в доверительное управление»;
в разделе «8 – Услуги»:
после кода 831 «Страховая премия (взнос) по страхованию жизни» дополнить строкой следующего содержания:
«831
Перевод пенсионных накоплений единым накопительным пенсионным фондом либо добровольным пенсионным фондом в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета»;
в коде 832:
строку вторую изложить в следующей редакции:
«832
Перечисление страховой организацией страховых выплат по страхованию жизни и аннуитетному страхованию»;
после строки второй дополнить строкой следующего содержания:
«832
Периодические/пожизненные страховые выплаты страховой организацией по аннуитетному страхованию»;

«Сақтандыру агенттеріне комиссиялық төлемдер» деген 837-кодтың екінші жолынан кейін мынадай мазмұндағы 838-кодпен толықтырылсын:
«838
Жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сатып алу сомасын қайтару»;
«Дата, мөр немесе нөмір қоюға арналған штемпельдер, этикеткалар басуға немесе бедерлеп өрнектеуге, баспа терімдеріне арналған қолмен жұмыс істейтін құрылғылар дайындау» деген 859-кодтың екінші жолы алып тасталсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылатын 1-тармақтың елу бірінші, елу екінші және елу үшінші абзацтарын қоспағанда, 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                         Қ. Келімбетов

после строки второй кода 837 «Комиссионные платежи страховым агентам» дополнить кодом 838 следующего содержания:
«838
Возврат выкупной суммы по договору накопительного страхования»;
строку вторую кода 859 «Изготовление штемпелей для датирования, печати или нумерации, ручных устройств для печатания или рельефного тиснения этикеток, печатных наборов» исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти дней после его официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2014 года, за исключением абзацев пятьдесят первого, пятьдесят второго и пятьдесят третьего пункта 1, действия которых распространяются на отношения, возникшие с 1 января 2013 года.
Председатель
Национального Банка                        К. Келимбетов