"Диспетчерлік жабдықтарға және телеавтоматикаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу" кәсіби стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2013 жылғы 26 желтоқсандағы № 441 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 14 ақпанда № 9160 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 30 қаңтардағы № 60 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қоса беріліп отырған "Диспечерлік жабдықтарға және телеавтоматикаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Электр энергетикасы және көмір өнеркәсібі департаменті (С.Қ. Есімханов) заңнамада белгіленген тәртіпте мыналарды:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Б.М. Жақсалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің
міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрі
____________ Т. Дүйсенова
2013 жылғы "___"__________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
Министрінің міндетін атқарушының
2013 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 441 бұйрығымен
бекітілген
"Диспетчерлік жабдықтарға және телеавтоматикаға
техникалық қызмет көрсету және жөндеу"
кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Диспетчерлік жабдықтарға және телеавтоматикаға
техникалық қызмет көрсету және жөндеу" кәсіби стандарты (бұдан әрі – КС) "Диспетчерлік жабдықтарға және телеавтоматикаға
техникалық қызмет көрсету және жөндеу" кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және

Об утверждении профессионального стандарта "Техническое обслуживание и ремонт диспетчерского оборудования и телеавтоматики"
Приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 26 декабря 2013 года № 441. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 февраля 2014 года № 9160. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 января 2023 года № 60.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Техническое обслуживание и ремонт диспетчерского оборудования и телеавтоматики".
2. Департаменту электроэнергетики и угольной промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Есимханову С.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Джаксалиева Б.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
10 января 2014 год
Утвержден
приказом Исполняющего обязанности
Министра индустрии и новых
технологий Республики Казахстан
от 26 декабря 2013 года № 441
Профессиональный стандарт
"Техническое обслуживание и ремонт
диспетчерского оборудования и телеавтоматики"
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Техническое обслуживание и ремонт диспетчерского оборудования и телеавтоматики" (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности "Техническое обслуживание и ремонт диспетчерского оборудования и телеавтоматики" требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:

1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;

1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенции работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенции работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенции;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенции для их выполнения;
8) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
9) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;

10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты келесіні анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - 03-2007 ҚР МЖ) 35.11 "Электр энергиясын өндіру", 35.12 "Электр энергиясын беру", 35.13 "Электр энергиясын тарату", 35.14 Электр энергиясын тұтынушыға сату.
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіптік қызмет саласының) негізгі мақсаты: Диспетчерлік жабдықтарға және телеавтоматикаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф "Диспетчерлік жабдық және
телеавтоматиканың электр монтері"
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша –1-4, СБШ бойынша – 1-4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 8283 "Диспетчерлік жабдық және телеавтоматиканың электр монтері";
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: диспетчерлік жабдық және телеавтоматиканың электр монтері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы – субъектінің диспетчерлік жабдық пен телеавтоматиканы пайдалану кезінде олардың сенімділігін қамтамасыз ету мақсатында оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді жүзеге асыруы;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының "Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. Диспетчерлік жабдық және телеавтоматиканың электр монтерінің еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар" деген 1-кестесінде келтірілген.

10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) 35.11 "Производство электроэнергии", 35.12 "Передача электроэнергии", 35.13 "Распределение электроэнергии", 35.14 Продажа электроэнергии потребителю.
2) основная цель вида экономической деятельности (области профессиональной): Техническое обслуживание и ремонт диспетчерского оборудования и телеавтоматики.
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессии)
Параграф 1 "Электромонтер диспетчерского оборудования
и телеавтоматики"
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 1-4, по ОРК – 1-4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01–2005): 8283 "Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики";
3) возможные наименования должностей: электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - осуществление субъектом технического обслуживания и ремонта диспетчерского оборудования и телеавтоматики, с целью обеспечения надежности работы их в эксплуатации;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 "Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы электромонтера диспетчерского оборудования и телеавтоматики" приложения 2 к настоящему ПС.

4. КС бірліктерінің тізімі
7. КС бірліктерінің тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-кестесінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
8. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасында келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
9. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
10. Осы КС негізінде берілетін сертификаттың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында қарастырылған КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркеуі
11. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі.
12. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
"Диспетчерлік жабдықтарға және телеавтоматикаға
техникалық қызмет көрсету және жөндеу"
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің
(кәсіптің) түрлері
№ р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы
ҚР МЖ 01-2005 сәйкес кәсіп атауы
СБШ біліктілік деңгейлері
БТБА бойынша разряды
1
Диспетчерлік жабдықтарға және телеавтоматикаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстар
Диспетчерлік жабдық және телеавтоматиканың электр монтері
Диспетчерлік жабдық және телеавтоматиканың электр монтері
1-4
1-6
Ескертпе: БТБА – Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы, 52-шығарылым, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 426-ө-м бұйрығымен бекітілген
"Диспетчерлік жабдықтарға және телеавтоматикаға
техникалық қызмет көрсету және жөндеу"
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Диспетчерлік жабдық және
телеавтоматиканың электр монтерінің еңбек жағдайына, білімі
және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Энергия өндіретін ұйымдар, энергиямен қамтамасыз ететін ұйымдар, энергия шығаратын ұйымдар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2007 жылғы 31 шілдедегі № 182-п бұйырығына сәйкес. Үй-жайда жұмыс кезінде: қауіпті және зиянды факторлардың әсері
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше жағдайлары
Медициналық шектеулер: Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
Жұмыс істеуге рұқсат: медициналық тексеруден кейін, кіріспе және алғашқы нұсқамалықты алғаннан кейін, оқыту мен тексеруден өткеннен кейін, сынақ
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
1
Жалпы орта білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (білім беру базасында қысқамерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Еңбек өтілі талап етілмейді
2
Жалпы орта білімі, бірақ негізгі ортадан төмен емес білімі болған жағдайда еңбек тәжірибесі және/немесе кәсіби дайындығы (білім беру ұйымы базасынла қысқамерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Еңбек өтілі талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім немесе жалпы орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту).
Еңбек өтілі кемінде 1 жыл
4
Жоғары деңгейдегі техникалық және кәсіби білім (қосымша кәсіби дайындық), практикалық тәжірибе
Еңбек өтілі кемінде 1 жыл
"Диспетчерлік жабдықтарға және телеавтоматикаға
техникалық қызмет көрсету және жөндеу"
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте
"Диспетчерлік жабдық және телеавтоматиканың электр монтері"
еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Тоқсыздандырылған диспетчерлік жабдық пен телеавтоматиканың аппаратурасына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу кезінде бөлшектерін тазарту және жуу, ауыстыру бойынша қарапайым қосымша жұмыстарды атқару. Бақылау машинасы немесе вольтметрдің көмегімен кернеудің бар-жоғын тексеру. Кабельден кендірді алу
2 Ф
Диспетчерлік жабдықтар мен телеавтоматиканың аппаратурасына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету, бөлшектеу, жөндеу және құрастыру
3 Ф
Диспетчерлік жабдықтың кабельді және сызықты құрылымдарына, жоғарғы жиілікті каналдарға, телеавтоматика аппаратурасына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету және ондағы тағайындалған режимді ұстау
4 Ф
Жоғарғы жиіліктегі тығыздау жүйелеріне, телеавтоматика аппартурасына, релелік коммутаторларына, қарапайым және орташа қиындықтағы кабельді тізбектердің штативті құрылғыларына, жер астындағы құрылымдардың телеавтоматиканың каналдарына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету және жөндеу, қателіктерді табу және оларды жою, кабельді байланыстарды монтаждау мен бөлшектеу
5 Ф
Жоғарғы жиіліктегі тығыздау жүйелерінің жартылай өткізгіш аппаратураларына, өздігінен жазатын және элекронды-тіркейтін құрылғылардың телеавтоматикасына, кабельді тізбектің күрделі штативті құрылғыларына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету және жөндеу
6 Ф
Аппаратуралардың барлық түрлерінің электрлік және механикалық реттелетін жаңа орнатылған және зерттеу жабдықтарына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету
7 Ф
Микропроцессорлардың негізінде телемеханика құрылғыларына және энерготасымалдауыштарды есепке алу бойынша ақпараттық-есептеу жүйесіне эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Ақпараттық, басқару есептеу кешендеріне және жеке электронды-есептеу машиналарына қызмет көрсету. Бағдарламалық жасақтама көмегімен аса күрделі құрылғыларын тексеру және диагностика жүргізу
Ескертпе: Ф – функция.
"Диспетчерлік жабдықтарға және телеавтоматикаға
техникалық қызмет көрсету және жөндеу"
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаттамасы
1-кесте

4. Перечень единиц ПС
7. Перечень единиц ПС приведен в таблице 1 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
8. Описание единиц ПС приведено в приложении 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе настоящего ПС
9. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
10. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования, экспертиза и регистрация ПС
11. Разработчиком ПС является Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
12. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
"Техническое обслуживание и ремонт
диспетчерского оборудования и телеавтоматики"
Виды трудовой деятельности (профессии) по
квалификационным уровням
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование профессии согласно ГК РК 01-2005
Квалификационный уровень ОРК
Разряд по ЕТКС
1
Работы по обслуживанию и ремонту диспетчерского оборудования и телеавтоматики
Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики
Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики
1-4
1-6
Примечание: ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих. 52 выпуск утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан № 426-ө-м от 3 сентября 2013 г.
Приложение 2
к Профессиональному стандарту
"Техническое обслуживание и ремонт
диспетчерского оборудования и телеавтоматики"
Таблица 1
Возможные места работы по профессии. Требования к
условиям труда, образованию и опыту работы
электромонтера диспетчерского оборудования и телеавтоматики
Возможные места работы по профессии (организации)
Энергопроизводящие организации, энергоснабжающие организации, энергопередающие организации
Вредные и опасные условия труда
Согласно приказа № 182-п и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 июля 2007 года. При работе в помещении: воздействие опасных и вредных производственных факторов
Особые условия допуска к работе
Медицинские ограничения: по законодательству Республики Казахстан
Допуск к работе: после медицинского освидетельствования, вводного и первичного инструктажа, прохождения обучения и сдачи испытаний, стажировки
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
1
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего, среднего образования
Без требований к стажу работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего, среднего образования, но не ниже основного среднего
Без требований к стажу работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Стаж работы не менее 1 года
4
Техническое и профессиональное образование повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка), практический опыт
Стаж работы более 1 года
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
"Техническое обслуживание и ремонт
диспетчерского оборудования и телеавтоматики"
Перечень единиц ПС
Таблица 1
Вид трудовой деятельности (профессии)
"Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики"
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Выполнение простых вспомогательных работ по замене, промывке и чистке деталей при ремонте и техническом обслуживании обесточенного диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики. Проверка наличия напряжения при помощи контрольной машины или вольтметра. Снятие джута с кабеля
Ф 2
Эксплуатационно-техническое обслуживание, разборка, ремонт и сборка диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики
Ф 3
Эксплуатационно-техническое обслуживание кабельных и линейных сооружений диспетчерского оборудования, высокочастотных каналов, аппаратуры телеавтоматики и поддержание установленных режимов их работы
Ф 4
Эксплуатационно-техническое обслуживание и ремонт высокочастотных систем уплотнения и аппаратуры телеавтоматики, релейных коммутаторов и простой и средней сложности штативного оборудования кабельных цепей, каналов телеавтоматики канализационных сооружений; поиск и устранение в них повреждений; монтаж и демонтаж соединения кабелей
Ф 5
Эксплуатационно-техническое обслуживание и ремонт полупроводниковой аппаратуры высокочастотных систем уплотнения, телеавтоматики самопишущих и электронно-регистрирующих приборов и сложного штативного оборудование кабельных цепей
Ф 6
Эксплуатационно-техническое обслуживание установленного нового и исследовательского оборудования с электрическим и механическим регулированием всех видов аппаратуры
Ф 7
Эксплуатационно-техническое обслуживание и ремонт информационно-вычислительных систем учета энергоносителей и устройств телемеханики на базе микропроцессоров. Обслуживание информационных, управляющих вычислительных комплексов и персональных электронно-вычислительных машин. Проверка и диагностика особо сложных устройств с помощью программного обеспечения
Примечание: Ф – функция.
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
"Техническое обслуживание и ремонт
диспетчерского оборудования и телеавтоматики"
Описание единиц ПС
Таблица 1

1. СБШ 1-деңгейіндегі "Диспетчерлік жабдық және
телеавтоматиканың электр монтері" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасы
Қажетті оқшаулағыш және өткізгіш материалдар, жұмыс және өлшегіш құралдар, қорғаушы киімдер, резеңке қолғаптар, қол еңбегі
1-1 М Тоқсыздандырылған диспетчерлік жабдық пен телеавтоматиканың аппаратурасына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу кезінде бөлшектерін тазарту және жуу, ауыстыру бойынша қарапайым қосымша жұмыстарды атқару
Үлгілі, қарапайым практикалық тапсырмаларды орындау біліктілігі, өзін бақылау және өзін ұстай білу дағдыларын көрсету
Еңбек заты, оның өзгеріс үрдісі мен сәйкес орындалатын әрекеттер циклы туралы базалық білім. Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау қағидалары
Ф 2
Диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасы
Қажетті оқшаулағыш және өткізгіш материалдар, жұмыс және өлшегіш құралдар, қорғаушы киімдер, резеңке қолғаптар, қол еңбегі
2-1 М Бақылау машинасы немесе вольтметрдің көмегімен кернеудің бар-жоғын тексеру. Кабельден кендірді алу
Жұмыс істеу әдісін таңдау, бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу кезінде өзін-өзін бақылау және өзін-өзі түзету дағдысы
Көп таралған қарапайым құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану шарттары мен мақсаты; қарапайым тексеру және өлше аппаратурасының атауы мен мақсаты
Ф 3
Диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасы
Қажетті оқшаулағыш және өткізгіш материалдар, жұмыс, слесарлық және өлшегіш құралдар, қорғаушы киімдер, резеңке қолғаптар, қол еңбегі
3-1 М Темір тоғын мен бұрандамаларды дайындау. Құймадан кейін өлшеміне келтіру үшін қарапайым бөлшектреді слесарлық өңдеу. Сыртқы келбетіне қарай өнімдер мен материалдарды сұрыптау және бөлшектеу. Электр өлшеу аспаптары мен аппаратурасын тасымалдау үшін орамдау және тасымалдау
Слесарлық құралмен практикалық жұмыс істеу дағдысы
Металлды тот басудан сақтау әдістері; болат, мыс, жез, алюминий, оқшаулағыш материалдар, орама сым, майлау материалдарының қасиеттері жайлы жалпы мәлімет
2-кесте
2. СБШ 2-деңгейіндегі "Диспетчерлік жабдық және
телеавтоматиканың электр монтері" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасы
Қажетті оқшаулағыш және өткізгіш материалдар, жұмыс, слесарлық және өлшегіш құралдар, қорғаушы киімдер, резеңке қолғаптар, қол еңбегі
1-1 М Диспетчерлік жабдықтар мен телеавтоматиканың аппаратурасына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету, бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Біліктілігі жоғары электр монтердің басшылығымен аспаптарды қалқандарға орнату, жұмысын тексеру үшін оларды қосу, қатты және жұмсақ дәнекермен дәнекерлеу және қалайылау, панельдердегі тежегіштердің барлық түрлерін монтаждау
Жұмсақ және қатты дәнекерлеу мен қалайылау біліктілігі. Біліктілігі жоғары электр монтердің басшылығымен аспаптарды қалқандарға орнату. Диспетчерлік жабдықтар мен телеавтоматиканың аппаратурасына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету, бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Диспетчерлік жабдықтың кабельді және сызықты құрылымдарына, жоғарғы жиілікті каналдарға, телеавтоматика аппаратурасына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету және ондағы тағайындалған режимді ұстау
Кабельді және сызықты құрылымдарына қызмет көрсету және жөндеу бойынша қарапайым жұмыстарды орындау қағидалары; қызмет көрсетілетін кабельдер, оқшаулағыш материалдар, орамдау және монтаждау сымдарының түрлері мен құрылымдары; көп таралған әмбебап және арнайы күрделілігі орташа құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану шарттары мен мақсаты
Ф 2
Диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасы
Қажетті оқшаулағыш және өткізгіш материалдар, жұмыс, слесарлық және өлшегіш құралдар, қорғаушы киімдер, резеңке қолғаптар, қол еңбегі

1. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики"
1-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Диспетчерское оборудование и аппаратура телеавтоматики
Необходимые изоляционные и проводниковые материалы, рабочие и измерительные инструменты, защитная одежда, резиновые перчатки, ручной труд
З 1-1 Выполнение простых вспомогательных работ по замене, промывке и чистке деталей при ремонте и техническом обслуживании обесточенного диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики.
Умение при выполнении типовых несложных практических заданий, демонстрирует навыки самонаблюдения и самодисциплины ситуациях
Базовые знания о предмете труда, процессе его преобразования и цикле соответствующих исполнительских действий. Знание техники безопасности и охраны труда
Ф 2
Диспетчерское оборудование и аппаратура телеавтоматики
Необходимые изоляционные и проводниковые материалы, рабочие и измерительные инструменты, защитная одежда, резиновые перчатки, ручной труд
З 2-1 Проверка наличия напряжения при помощи контрольной машины или вольтметра. Снятие джута с кабеля.
Выбор способа работы, навыки самоконтроля и самокоррекции при работе с контрольно-измерительными приборами
Назначение и условия применения наиболее распространенных простых приспособлений и контрольно-измерительных приборов; наименование и назначение простой поверочной и измерительной аппаратуры
Ф 3
Диспетчерское оборудование и аппаратура телеавтоматики
Необходимые изоляционные и проводниковые материалы, рабочие, слесарные и измерительные инструменты, защитная одежда, резиновые перчатки, ручной труд
З 3-1 Заготовка железных скоб и болтов. Слесарная обработка несложных деталей под размер после отливки. Сортировка и разборка изделий и материалов по внешнему виду. Упаковка электроизмерительных приборов и аппаратуры для перевозки и их транспортировка.
Навыки практической работы со слесарным инструментом
Знание способов предохранения металлов от коррозии; общие сведения о свойствах стали, меди, латуни, алюминия, изоляционных материалах, обмоточных проводах, смазочных материалах
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики"
2-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Диспетчерское оборудование и аппаратура телеавтоматики
Необходимые изоляционные и проводниковые материалы, рабочие и измерительные инструменты, защитная одежда, резиновые перчатки, ручной труд
З 1-1 Эксплуатационно-техническое обслуживание, разборку, ремонт и сборку диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики. Установление на щитах приборов с включением их для проверки под руководством электромонтера более высокой квалификации, лужение и пайка твердым и мягким припоями, монтаж всех типов предохранителей на панелях
Умение при лужении и пайке твердым и мягким припоями. Установка на щитах приборов с подключением их для проверки под руководством электромонтера более высокой квалификации. Эксплуатационно-техническое обслуживание, разборка, ремонт и сборка диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики. Эксплуатационно-техническое обслуживание кабельных и линейных сооружений диспетчерского оборудования, высокочастотных каналов, аппаратуры телеавтоматики и поддержание установленных режимов их работы
Знание правил выполнения несложных работ по ремонту и обслуживанию линейных и кабельных сооружений; конструкции и типы обслуживаемых кабелей, изоляционных материалов, обмоточных и монтажных проводов; назначение и условия применения наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов средней сложности
Ф 2
Диспетчерское оборудование и аппаратура телеавтоматики
Необходимые изоляционные и проводниковые материалы, рабочие и измерительные инструменты, защитная одежда, резиновые перчатки, ручной труд

1-2 М Диспетчерлік жабдықтың кабельді және сызықты құрылымдарына, жоғарғы жиілікті каналдарға, телеавтоматика аппаратурасына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету және ондағы тағайындалған режимді ұстау
Диспетчерлік жабдықтың кабельді және сызықты құрылымдарына, жоғарғы жиілікті каналдарға, телеавтоматика аппаратурасына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету және ондағы тағайындалған режимді ұстау
Электртехника және радиотехника негіздері; жоғары жиілікті байланыс және көп каналды жүйелер мен электр беру желілері бойынша телеавтоматиканың негіздері; қызмет көрсетілетін жабдықтың, жоғары жиілікті байланыс, телемеханика және радиобайланыс каналдарының блок-сызбалары, номиналды қуаты бойынша тежегіштерді таңдау; тұрақты және айнымалы тоқпен қоректену сұлбалары мен көздері туралы мәлімет
3-кесте
3. СБШ 3-деңгейіндегі "Диспетчерлік жабдық және
телеавтоматиканың электр монтері" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
Диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасы
Қажетті оқшаулағыш және өткізгіш материалдар, жұмыс, слесарлық және өлшегіш құралдар, қорғаушы киімдер, резеңке қолғаптар, қол еңбегі
1-1 М Жоғарғы жиіліктегі тығыздау жүйелеріне, телеавтоматика аппартурасына, релелік коммутаторларына, қарапайым және орташа қиындықтағы кабельді тізбектердің штативті құрылғыларына, жер астындағы құрылымдардың телеавтоматиканың каналдарына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету және жөндеу, қателіктерді табу және оларды жою, кабельді байланыстарды монтаждау мен бөлшектеу. Телеавтоматиканың реле-сызбанұсқалары мен кілттерді бөлшектеу және құрастыру
Жоғарғы жиіліктегі тығыздау жүйелеріне, телеавтоматика аппартурасына, релелік коммутаторларына, қарапайым және орташа қиындықтағы кабельді тізбектердің штативті құрылғыларына, жер астындағы құрылымдардың телеавтоматиканың каналдарына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету және жөндеу, қателіктерді табу және оларды жою, кабельді байланыстарды монтаждау мен бөлшектеу дағдысы
Электр тарату желілері, көп каналды жүйелер бойынша ақпаратты жібері және қабылдау қағидаттары; диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасының негізгі және монтаждау сұлбалары, электр қуатын беру және тарату сұлбылары және сигнал беру сұлбылары; қызмет көрсетілетін жабдықты, кабель тізбектерін, телеавтоматика каналдарын күйге келтірудің негізгі электрлік нормалары, тексеру және өлшеу әдістері
Ф 2
Диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасы
Қажетті оқшаулағыш және өткізгіш материалдар, жұмыс, слесарлық және өлшегіш құралдар, қорғаушы киімдер, резеңке қолғаптар, қол еңбегі

З 1-2 Эксплуатационно-техническое обслуживание кабельных и линейных сооружений диспетчерского оборудования, высокочастотных каналов, аппаратуры телеавтоматики и поддержание установленных режимов их работы
Умение при обслуживании кабельных и линейных сооружений диспетчерского оборудования, высокочастотных каналов, аппаратуры телеавтоматики и поддержании установленных режимов их работы
Знание основ электротехники и радиотехники; основы высокочастотной связи и телеавтоматики по линии электропередач и многоканальных систем; блок-схемы обслуживаемого оборудования, каналов высокочастотной связи, телемеханики и радиосвязи; выбор предохранителей по номинальному напряжению; общие сведения об источниках и схемах питания постоянным и переменным током
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики"
3-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 1
Диспетчерское оборудование и аппаратура телеавтоматики
Необходимые изоляционные и проводниковые материалы, рабочие и измерительные инструменты, защитная одежда, резиновые перчатки, ручной труд
З 1-1 Эксплуатационно-техническое обслуживание и ремонт высокочастотных систем уплотнения и аппаратуры телеавтоматики, релейных коммутаторов и простого и средней сложности штативного оборудования кабельных цепей, каналов телеавтоматики, канализационных сооружений; отыскание и устранение в них повреждений; монтаж и демонтаж кабель-ростов. Разборка и сборка ключей и реле схем телеавтоматики
Умения и практические навыки при обслуживании и ремонте высокочастотных систем уплотнения и аппаратуры телеавтоматики, релейных коммутаторов и простого и средней сложности штативного оборудования кабельных цепей, каналов телеавтоматики, канализационных сооружений; отыскание и устранение в них повреждений; монтаж и демонтаж кабель-ростов
Знание принципов передачи и приема информации по линиям электропередач, по многоканальным системам; основные принципиальные и монтажные схемы диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики, схемы подачи и распределения электропитания и схемы сигнализации; основные электрические нормы настройки обслуживаемого оборудования, кабельных цепей и каналов телеавтоматики, методы проверки и их измерения
Ф 2
Диспетчерское оборудование и аппаратура телеавтоматики
Необходимые изоляционные и проводниковые материалы, рабочие и измерительные инструменты, защитная одежда, резиновые перчатки, ручной труд

1-2 М Жоғарғы жиіліктегі тығыздау жүйелерінің жартылай өткізгіш аппаратураларына, өздігінен жазатын және электронды-тіркейтін құрылғылардың телеавтоматикасына, кабельді тізбектің күрделі штативті құрылғыларына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Қызмет көрсетілетін жабдықтың ақауларын табу және жою. Қызмет көрсетілетін диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасының электрлік сипаттамасын өлшеу
Жоғарғы жиіліктегі тығыздау жүйелерінің жартылай өткізгіш аппаратураларына, өздігінен жазатын және элекронды-тіркейтін құрылғылардың телеавтоматикасына, кабельді тізбектің күрделі штативті құрылғыларына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету және жөндеу білігі. Қызмет көрсетілетін жабдықтың ақауын анықтау және жою. Қызмет көрсетілетін диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасының электрлік сипаттамасын өлшеу
Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамасы жайлы білім; көп каналды жоғары жиілікті тығыздау жүйелерінің, телеавтоматиканың және коммутаторлардың негізгі және монтаждау сұлбалары; топтық генератор және жалпы станциялық жабдықтың негізгі сұлбалары мен жұмыс істеу қағидаттары; телеавтоматика мен телесигнал беру тізбектерінің негізгі сұлбалары
4-кесте
4. СБШ 4-деңгейіндегі "Диспетчерлік жабдық және
телеавтоматиканың электр монтері" еңбек қызметінің
(кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 3
Диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасы
Қажетті оқшаулағыш және өткізгіш материалдар, жұмыс, слесарлық және өлшегіш құралдар, қорғаушы киімдер, резеңке қолғаптар, қол еңбегі
3-1 М Микропроцессорлардың негізінде телемеханика құрылғыларына және энерготасымалдауыштарды есепке алу бойынша ақпараттық-есептеу жүйесіне, аппаратуралардың барлық түрлерінің электрлік және механикалық реттелетін жаңа орнатылған және зерттеу жабдықтарына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету және жөндеу тығыздау жүйелерін реттеу және күйге келтіру. Жаңа орнатылған жабдықты жөндеу және сынақтан өткізу
Электрлік және механикалық реттелетін жаңа орнатылған және зерттеу жабдықтарына эксплуатациялық-техникалық қызмет көрсету кезіндегі практикалық жұмыс істеу дағдысы. Тығыздау жүйелерін реттеу мен жөндеу. Жаңа орнатылған жабдықты жөндеу және сынақтан өткізу
Атқарылатын жұмыс аясында электроника мен жартылай өткізгіш техникасының негіздері; диспетчерлік жабдық пен телеавтоматика аппаратурасын тексеру және жөндеу қағидалары мен әдістері; жөндеу жұмыстарын жүргізуге қажетті материалдар номенклатурасы мен қасиеттері; коммутация сұлбалары, телеавтоматика аппаратурасының, электр тарату желілерінің және учаскенің басқа да жабдығының жұмыс істеу режимдері мен сипаттамасы
Ескертпе: М – мақсат.
"Диспетчерлік жабдықтарға және телеавтоматикаға
техникалық қызмет көрсету және жөндеу"
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Салалық кеңесі

З 1-2 Эксплуатационно-техническое обслуживание и ремонт установленного нового и исследовательского оборудования, полупроводниковой аппаратуры высокочастотных систем уплотнения, телеавтоматики самопишущих и электронно-регистрирующих приборов и сложного штативного оборудования кабельных цепей. Выявление и устранение неисправностей обслуживаемого оборудования. Проведение измерений электрических характеристик обслуживаемого диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики
Умение при обслуживании и ремонте полупроводниковой аппаратуры высокочастотных систем уплотнения, телеавтоматики самопишущих и электронно-регистрирующих приборов и сложного штативного оборудования кабельных цепей. Выявление и устранение неисправностей обслуживаемого оборудования. Проведение измерений электрических характеристик обслуживаемого диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики
Знание о технических характеристиках обслуживаемого оборудования; принципиальных и монтажных схемах многоканальных высокочастотных систем уплотнения, телеавтоматики и коммутаторов; принципиальные схемы и принципы работы группового генераторного и общестанционного оборудования; принципиальные схемы цепей телеавтоматики и телесигнализации
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
"Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики"
4-го уровня ОРК
Шифр
Предметы труда
Средства труда
Задачи
Умения и навыки
Знания
Ф 3
Диспетчерское оборудование и аппаратура телеавтоматики
Необходимые изоляционные и проводниковые материалы, рабочие и измерительные инструменты, защитная одежда, резиновые перчатки, ручной труд
З 3-1 Эксплуатационно-техническое обслуживание и ремонт информационно-вычислительных систем учета энергоносителей и устройств телемеханики на базе микропроцессоров, установленного нового и опытного оборудования с электрическим и механическим регулированием всех видов аппаратуры. Настройка и регулирование систем уплотнения. Наладка и тренировка нового оборудования
Навыки практической работы при обслуживании установленного нового и опытного оборудования с электрическим и механическим регулированием всех видов аппаратуры. Настройка и регулирование систем уплотнения. Наладка и тренировка нового оборудования
Знание основ электроники и полупроводниковой техники в пределах выполняемой работы; способы и правила наладки и проверки диспетчерского оборудования и аппаратуры телеавтоматики; номенклатуру и свойства материалов, потребных для проведения ремонтных работ; схемы коммутации, характеристики и режимы работ аппаратуры телеавтоматики, линий электропередач и другого оборудования участка
Примечание: З – задача.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
"Техническое обслуживание и ремонт
диспетчерского оборудования и телеавтоматики"
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Отраслевой совет Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан

29.11.2013 жыл
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
2013 жылғы желтоқсан
Болат Нұржанов атындағы "Екібастұз мемлекеттік аудандық электр станциясы 1-МАЭС" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
2013 жылғы қараша
"Алматы электр станциялары" акционерлік қоғамы
2013 жылғы қараша
Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Өнеркәсіп комитеті "Қазақстан Республикасы минералды шикізатты кешенді қайта өңдеу жөніндегі ұлттық орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Ж. Әбішев атындағы химия-металлургия институты" филиалы
2013 жылғы қараша
"Органикалық синтез және көмiр химиясы институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
2013 жылғы желтоқсан
"Теміржолэнерго" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
2013 жылғы желтоқсан
Осы КС _________________________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне № ______________________ тіркелді.
Хат (хаттама) № ___________ Күні ____________________

29.11.2013 г.
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
декабрь 2013 года
Товарищество с ограниченной ответственностью "Экибастузская государственная районная электрическая станция "ГРЭС-1" имени Булата Нуржанова"
ноябрь 2013 года
Акционерное общество "Алматинские электрические станции"
ноябрь 2013 года
Филиал Республиканского государственного предприятия "Национальный центр по комплексной переработки минерального сырья" Комитета Промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан "Химико-металлургический институт им. Ж. Абишева"
декабрь 2013 года
Товарищество с ограниченной ответственностью "Институт органического синтеза и углехимии"
декабрь 2013 года
Товарищество с ограниченной ответственностью "Теміржолэнерго"
декабрь 2013 года
Настоящий ПС зарегистрирован ______________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № ________________
Письмо (протокол) № ___________ Дата ____________________