Алматы облысының аумағын абаттандыру Ережелерін бекіту туралы
Алматы облысы мәслихатының 2013 жылғы 09 тамыздағы N 21-136 шешімі. Алматы облысының әділет департаментімен 2013 жылы 19 қыркүйекте N 2449 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы мәслихатының 2015 жылғы 29 қазандағы № 49-283 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облысы мәслихатының 29.10.2015 № 49-2833 шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқасының пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 2-2 тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шiлдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Заңының 21-бабының 4) тармақшасына сәйкес Алматы облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы облысының аумағын абаттандыру Ережелері бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау жетекшілік ететін облыс әкiмiнiң орынбасарына жүктелсiн (келісім бойынша).
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Облыстық мәслихат
сессиясының төрағасы Ж. Құлахметова
Облыстық мәслихат
хатшысы Е. Келемсейіт
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасы
Премьер Министрінің
бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасының
Өңірлік даму министрі Б. Сағынтаев
Алматы облыстық мәслихаттың
2013 жылғы 09 тамыздағы
"Алматы облысының аумағын
абаттандыру Ережелерін бекіту
туралы" N 21-136 шешімімен
бекітілген.
Алматы облысының аумағын абаттандыру Ережелері
1. Жалпы Ережелер
1. Осы Алматы облысының аумағын абаттандыру Ережелері (бұдан әрі – Ережелер) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының "Жер туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының "Экологиялық" Кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңына сәйкес әзірленді.
2. Ережелер бірыңғай және орындалуы міндетті аумақты ішкі абаттандыру саласындағы нормалар мен талаптарды, ғимараттар мен қоршауларға iргелес жатқан аумақтарды қоса алғанда, аумақтарды, сондай-ақ ішкі өндірістік аумақтарды тазалау және күтіп-ұстаудың белгілі бір тәртібін белгілейді. Ережелер Алматы облысының аумағында орналасқан, меншік нысанына, ведомстволық тиесілігіне және азаматтығына қарамастан, жерді, ғимараттар мен құрылыстарды, жапсарлас салынған үй-жайларды, тұрғын үйлердегі тұрғын емес үй-жайларды және өзге да нысандарды пайдаланатын немесе иеленетін барлық заңды және жеке тұлғалар үшін міндетті болып табылады.

Об утверждении Правил благоустройства территории Алматинской области
Решение маслихата Алматинской области от 09 августа 2013 года N 21-136. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 19 сентября 2013 года N 2449. Утратило силу решением Алматинского областного маслихата от 29 октября 2015 года № 49-283
Сноска. Утратило силу решением Алматинского областного маслихата от 29.10.2015 № 49-283.
Примечание РЦПИ:
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 4) статьи 21 Закообработатьна Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" Алматинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила благоустройства территории Алматинской области.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на курирующего заместителя акима области (по согласованию).
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного Маслихата Ж. Кулахметова
Секретарь областного
Маслихата Е. Келемсейт
СОГЛАСОВАНО:
Первый Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
регионального развития
Республики Казахстан Б. Сагинтаев
Утверждены решением
Алматинского областного
маслихата N 21-136 от 09
августа 2013 года "Об
утверждении Правил
благоустройства территории
Алматинской области"
Правила
благоустройства территории Алматинской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила благоустройства территории Алматинской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Земельным кодексом Республики Казахстан, Экологическим кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
2. Правила устанавливают единые и обязательные к исполнению нормы и требования в сфере внешнего благоустройства, определенный порядок уборки и содержания территорий, включая прилегающие к границам зданий и ограждений, а также внутренние производственные территории. Правила являются обязательными для всех юридических и физических лиц, являющихся пользователями или владельцами земель, зданий и сооружений, встроенных помещений, нежилых помещений в жилых домах и иных объектов, расположенных на территории Алматинской области, независимо от формы собственности, ведомственной принадлежности и гражданства.

3. Алматы облысының аумағын санитарлық күтіп-ұстау, онда тазалық пен тәртіпті қамтамасыз ету саласында басшылық ету келесі тәртіпте жүзеге асырылады:
1) аумақты санитарлық тазарту, тазалау саласындағы өңірлік қызметтердің қызметін үйлестіруді белгіленген өкілеттіктеріне сәйкес аудандар мен қалалардың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшелері жүзеге асырады;
2) аумақты тазалау, санитарлық тазарту және абаттандыру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру - аудандар мен қалалардың жергілікті атқарушы органдарының тиісті құрылымдық бөлімшелеріне, жер учаскелерін, ғимараттар мен құрылыстарды, тұрғын емес үй-жайларды баланста ұстайтындарға, меншік иелеріне, жалға алушыларға, пәтер иелері кооперативтерінің төрағаларына жүктеледі.
4. Осы Ережелер талаптарының орындалуы бойынша жұмысты құзіретіне сәйкес аудандар мен қалалардың жергілікті атқарушы органдарының тиісті құрылымдық бөлімшелері үйлестіреді.
5. Бекітілген жобалау құжаттамасына сәйкес толық көлемде аумағы абаттандырылмаған, құрылысы аяқталған (қайта жаңартылған, жөнделген) нысандарды пайдалануға қабылдауға жол берілмейді.
2. Негізгі ұғымдар
6. Абаттандыру – адамның қолайлы, жайлы және қауіпсіз өмір сүру ортасын қамтамасыз ететін жұмыстардың және элементтердің кешені. Осы жұмыс кешені аумақты тазалауды ұйымдастыруды және абаттандыру нысандары мен элементтерін келесі негізгі бағыттар бойынша күтіп-ұстауды, жөндеуді көздейді: инженерлік абаттандыру, үй маңындағы аумақтарды абаттандыру.
7. Аудан мен қала аумағын сыртқы абаттандыру нысандары – бұл жолдар мен жаяусоқпақтар, көпірлер мен жол өткелдері, нөсерлік кәріздің құрылыстары мен желілері, жағажайлар, әр түрлі гидротехникалық құрылыстар, жағалауды бекітулер, ескерткіштер, мүсіндер, шағын сәулеттік нысандар, жасыл желектер, жарнама тасымалдаушылар, көшені жарықтандыру.
8. Аудандар мен қалалар аумағы - меншік түрлеріне және рұқсат етілген пайдалануға қарамастан, өңірдің шекаралары шегіндегі барлық жерлер.
9. Кәсіпорындардың, ұйымдардың, мекемелердің және өзге де шаруашылық жүргізуші субъектілердің аумағы – мемлекеттік жер кадастрында көрсетілген, заңнамада көзделген құқықтарда заңды және жеке тұлғалардың рұқсат етілген пайдалануына сәйкес берілген алаңы, шекарасы, орналасқан жері, құқықтық мәртебесі және басқа да сипаттамалары бар әкімшілік-аумақтық бірлік аумағының бөлігі.
10. Бөлінген аумақ – қала құрылыс құжаттамасында және мемлекеттік жер кадастрында көрсетілген, заңнамада көзделген құқықтарда жеке және заңды тұлғаларға берілген (бекітіп берілген) алаңы, шекарасы, орналасқан жері, құқықтық мәртебесі және басқа да сипаттамалары бар аумақтың бір бөлігі.

3. Руководство в сфере санитарного содержания территории, обеспечения чистоты и порядка в Алматинской области организуется в следующем порядке:
1) координацию деятельности региональных служб в области санитарной очистки, уборки территорий осуществляют структурные подразделения местных исполнительных органов районов и городов области в соответствии с установленными полномочиями;
2) организация работ по уборке, санитарной очистке и благоустройству территорий возлагается на соответствующие структурные подразделения местных исполнительных органов районов и городов области, балансодержателей, владельцев, арендаторов и пользователей земельных участков, зданий и сооружений, встроенных, нежилых помещений, председателей кооперативов собственников квартир.
4. Координацию работ по исполнению требований настоящих Правил осуществляют соответствующие структурные подразделения местных исполнительных органов районов и городов. 5. Приемка законченных строительством (реконструкцией, ремонтом) объектов в эксплуатацию без выполнения благоустройства территории в полном соответствии с утвержденной проектной документацией не допускается.
2. Основные понятия
6. Благоустройство – комплекс работ и элементов, обеспечивающих удобную, благоприятную и безопасную среду обитания человека. Данный комплекс работ предусматривает организацию уборки территории, содержание, эксплуатацию, ремонт объектов и элементов благоустройства по следующим основным направлениям: инженерное благоустройство, благоустройство придомовых территорий.
7. Объекты внешнего благоустройства районов и городов - это дороги и тротуары, мосты и путепроводы, сооружения и сети ливневой канализации, набережные, различные гидротехнические сооружения, берегоукрепления, памятники, скульптуры, малые архитектурные формы, зеленые насаждения, рекламоносители, уличное освещение.
8. Территория районов и городов - все земли в границах региона, независимо от форм собственности и разрешенного использования.
9. Территория предприятий, организаций, учреждений и иных хозяйствующих субъектов - часть территории административно-территориальной единицы, имеющая площадь, границы, местоположение, правовой статус и другие характеристики, отражаемые в государственном земельном кадастре, предоставленная в соответствии с разрешенным использованием юридическим и физическим лицам на правах, предусмотренных законодательством.
10. Отведенная территория - часть территории, имеющая площадь, границы, местоположение, правовой статус и другие характеристики, отражаемые в градостроительной документации и Государственном земельном кадастре, переданная (закрепленная) физическим и юридическим лицам на правах, предусмотренных законодательством Республик Казахстан.

11. Бекітілген аумақ – елді мекендерді абаттандыру және санитарлық күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырған кезде бекітіп берілген аумақ субъектілерінің келісімі бойынша жергілікті атқарушы органдар белгілеген шекараларда абаттандыру, тазалау және күтіп-ұстау үшін бекітіліп берілген жер учаскесі.
1) Елді мекеннің аумағында бекіту нысандары болып:
қалалық (ауылдық) көше жақтан бастап бөлініп берілген учаскенің шекарасына дейінгі, жүргінші бөліктің жиегімен шектелген аумақ;
квартал ішіндегі аумақтардың учаскелері;
аула ішіндегі аумақтар – шағын сәулеттік нысандарды, балаларға арналған, кір ілетін, контейнерлік алаңдарды, жасанды құрылыстарды орнату, автокөлікті қою, үйге өтпе жолдар, аулаға кіре беріс жолдар үшін пайдаланылатын жер (бір аулада бірнеше жерді пайдаланушылар болған кезде бекітіп берілген аумақтың шекарасы пайдаланылатын аумақтың шекарасына тепе-тең, не тараптардың келісімі бойынша белгіленеді);
сақтау, жинап қою және басқа да мақсаттар үшін уақытша пайдаланатын аумақ;
бөлініп берілген және іргелес жатқан аумақ;
инженерлік желілерді қорғау аймағының аумағы табылады.
2) Жеке және заңды тұлғалар аумақты бекіту субъектілері болып табылады:
жеке меншік пәтер иелерінің кооперативтері;
ғимараттар мен құрылыстардың меншік иелері;
уақытша немесе жерді тұрақты пайдалануға берілген тұлғалар.
12. Әкімшілік аумақтық бірліктің аумағын санитарлық тазарту және тазалау, қалдықтарды (қатты тұрмыстық қалдықтарды, сұйық тұрмыстық қалдықтарды, ірі габаритті қоқыстарды), көшедегі қоқыстарды және сыпырындыларды жинау және жою, залалсыздандыру және көму, аумақты қардан және мұздан тазарту.
13. Өндірістік және тұтыну қалдықтары (бұдан әрі – қалдықтар) өндіріс немесе тұтыну барысында пайда болған шикізаттардың, материалдардың, жартылай өңделген өнімдердің, өзге де бұйымдардың немесе өнімдердің қалдықтары, сондай-ақ өзінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан тауарлар (өнімдер).
14. Қатты тұрмыстық қалдықтар – адамның тіршілік әрекетінің нәтижесінде пайда болған, коммуналдық қалдықтардың құрам бөлігі болып табылатын қатты тұтыну қалдықтар.
15. Ірі габаритті қоқыс – өзінің тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан тұтыну және шаруашылық қызметінің қалдықтары (тұрмыстық техника, жиһаз).
16. Қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару кестесі – шығарылатын орны (мекен-жайын), көлемі мен уақыты көрсетілген қатты тұрмыстық қалдықтар шығаруға арналған шарттың құрам бөлігі.
17. Қоқыстың рұқсат етілмеген жиналуы – заңды және жеке тұлғалардың әрекеті барысында пайда болған қалдықтардың, ірі габаритті қоқыстың, өндірістік және құрылыс қалдықтарының, басқа да қоқыстардың, қардың, мұздың (рұқсат етілмеген) жиналуы.

11. Закрепленная территория - участок земли, закрепленный для благоустройства, уборки и содержания в границах, определенных актами местных исполнительных органов при организации работ по благоустройству и санитарному содержанию населенного пункта по согласованию с субъектами закрепления территорий.
1) Объектами закрепления на территории населенного пункта являются:
территория со стороны городских (сельских) улиц от границ отведенных участков, ограниченная краем проезжей части;
участки внутриквартальных территорий;
внутридворовые территории - земли, используемые для установки малых архитектурных форм, детских, бельевых, контейнерных площадок, декоративных сооружений, парковок автотранспорта, проездов к домам, заездов во дворы (при наличии в одном дворе нескольких землепользователей границы закрепленных территорий определяются пропорционально границам используемых территорий, либо по согласованию сторон);
территория, временно используемая для хранения, складирования и других целей;
отведенная и прилегающая территория;
территория охранных зон инженерных сетей.
2) Субъектами закрепления территорий являются как физические, так и юридические лица:
кооперативы собственников квартир;
собственники зданий и сооружений;
лица, земли которым переданы во временное или постоянное землепользование.
12. Санитарная очистка и уборка территории административно-территориальной единицы - сбор и удаление, обезвреживание и утилизация отходов (твердых бытовых отходов, жидких бытовых отходов, крупногабаритного мусора), уличного мусора и смета, очистка территорий от снега и наледи.
13. Отходы производства и потребления (далее - отходы) - остатки сырья, материалов, полуфабрикатов, иных изделий или продуктов, которые образовались в процессе производства или потребления, а также товары (продукты) утратившие свои потребительские свойства.
14. Твердые бытовые отходы - твердые отходы потребления, образующиеся в результате жизнедеятельности людей, являющиеся составной частью коммунальных отходов.
15. Крупногабаритный мусор - отходы потребления и хозяйственной деятельности (бытовая техника, мебель), утратившие свои потребительские свойства.
16. График вывоза твердых бытовых отходов - составная часть договора на вывоз твердых бытовых отходов (крупногабаритного мусора) с указанием места (адреса), объема и времени вывоза.
17. Несанкционированная свалка мусора – самовольный (несанкционированный) сброс (размещение) или складирование отходов, крупногабаритного мусора, отходов производства и строительства, другого мусора, снега, льда, образованного в процессе деятельности юридических или физических лиц.

18. Жүргінші бөлік, өтпе жол – тұрғын және қоғамдық ғимараттарға, кәсіпорындарға және аудандардың, шағын аудандардың, кварталдардың ішіндегі қалалық құрылыстың басқа нысандарына көлік құралдарының өтуін қамтамасыз ететін жол элементі.
19. Жолдарды күтіп-ұстау – жұмыс кешені, оның нәтижесінде жолды көліктік-пайдалану, жол құрылыстарының, жолды жайластыру элементтерінің жағдайына, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жауап беретін қозғалысты ұйымдастыруға және оның қауіпсіздігіне қолдау көрсетіледі.
20. Топан су басу – өзендердегі судың деңгейі көтерілгендіктен, жер асты сулары деңгейінің көтерілуі, атмосфералық жауын-шашыннан, қардың еруі салдарында жолдардың, аумақтың бөлігін судың басуы, инженерлік желілер мен коммуникациялардан судың тасталуы, ағып кетуі немесе халық пен өндірістік нысандарының қалыпты тіршілік ету жағдайларына кедергі келтіретін су қабылдағыш құрылғылардың және су бұру құрылғыларының істен шығуы және оларға қызмет көрсету жөніндегі Ережелерінің бұзылуы.
21. Апат – бір тәуліктің ішінде шұғыл араласуды талап ететін коммуникациялардағы зақымдану.
3. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағын санитарлық және
ағымдағы күтіп-ұстау
22. Құқықтық мәртебесіне және шаруашылық қызметінің нысанына қарамастан, меншігінде, толық шаруашылық жүргізуінде (жедел басқаруында), жалдауда, тұрақты, мерзімсіз пайдалануда жер учаскелері, ғимараттар, құрылыстар мен көлік құралдары бар кәсіпорыдардың, мекемелердің, ұйымдардың лауазымды тұлғалары, сондай-ақ жер учаскелерін, ғимараттарды, құрылыстар мен көлік құралдарын пайдаланатын азаматтар-меншік иелері, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында пайдалану қызметінің жұмыстарды орындауына жауапты болатын лауазымды тұлғалар және ұйымдастырушылық-құқықтық нысанына қарамастан, қызметі ғимараттарды, құрылыстарды, инженерлік желілер мен коммуникацияларды салуға, жөндеуге, қызмет көрсетуге және аумақты пайдалануға байланысты басқа да ұйымдар мыналарды қамтамасыз ету қажет:
1) контейнерлік алаңдарды жабдықтау және оларда тұрмыстық қалдықтарды және басқа да қоқыстарды жинау үшін контейнерлер орнату, оларды мерзімінде тазарту, жуу және дезинфекциялау;
2) қоқыстарды қысқа мерзімде сақтау үшін урналар орнату, толуына қарай бірақ күніне кем дегенде бір рет тазартып тұру, аптасына кем дегенде бір рет жуу, жылына кем дегенде бір рет сондай-ақ қажет болған жағдайда немесе әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті қызметінің нұсқамасы болған кезде бояу. Меншік нысанына қарамастан әрбір кәсіпорынның, ұйымның, мекеменің кіреберісіне, қоғамдық көліктің аялдамаларында кем дегенде екі урна қойылады, қозғалысы көп көшелерде 40 метрден аспайтын қашықтықта, және қозғалысы аз көшелерде 100 метрден аспайтын қашықтықта орнатылады. Қыс кезінде урналар механикалық тазалауға кедергі келтірмейтін орындарға орнатылады;

18. Проезжая часть, проезд - элемент дороги, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и прочим объектам городской застройки внутри районов, микрорайонов, кварталов.
19. Содержание дорог - комплекс работ, в результате которых поддерживается транспортно-эксплуатационное состояние дороги, дорожных сооружений, элементов обустройства дороги, организации и безопасности движения, отвечающие требованиям законодательства Республики Казахстан.
20. Подтопление - подъем уровня грунтовых вод, вызванный повышением горизонта вод в реках, затопление водой участка дороги, части территории в результате атмосферных осадков, снеготаяния, сброса, утечки воды из инженерных сетей и коммуникаций, неисправности либо нарушения правил обслуживания водоприемных устройств и сооружений водоотвода, препятствующие нормальной жизнедеятельности населения и производственных объектов.
21. Авария - повреждение на коммуникациях, требующее экстренного вмешательства в течение суток.
3. Санитарное и текущее содержание территории
административно-территориальной единицы
22. Должностным лицам предприятий, учреждений и организаций, независимо от их правового статуса и формы хозяйственной деятельности, в собственности, полном хозяйственном ведении (оперативном управлении), аренде, постоянном, бессрочном пользовании которых находятся земельные участки, здания, сооружения и транспортные средства, а также граждане-владельцы, пользователи земельных участков, зданий, сооружений и транспортных средств, должностные лица, ответственные за исполнение работ эксплуатационных служб жилищно-коммунального хозяйства и других организаций, независимо от их организационно-правовой формы, деятельность которых связана со строительством, ремонтом, обслуживанием и использованием территорий, зданий, сооружений, инженерных сетей и коммуникаций, необходимо обеспечить:
1) оборудование контейнерных площадок и установку на них контейнеров для сбора бытовых отходов и другого мусора, их своевременную уборку, мытье и дезинфекцию;
2) установку урн для кратковременного хранения мусора, очистку по мере заполнения, но не реже одного раза в день, мойку не реже одного раза в неделю, покраску не реже одного раза в год, а также по мере необходимости или предписания соответствующих служб административно-территориальной единицы. Урны устанавливаются у входа в каждое предприятие, организацию, учреждение, независимо от формы собственности, на остановках общественного транспорта в количестве не менее двух; на улицах и других территориях - на расстоянии не более чем 40 метров на оживленных улицах и 100 метров на малолюдных. В зимний период урны устанавливаются в местах, не препятствующих проведению механизированной уборки;

3) аулаларда, тұрғын кварталдардың аумағында, құрылыс алаңдарында және адамдардың көп жиналған орындарында жанар-жағар май қалдықтарын жағуға жол бермей тұрмыстық, табиғи және құрылыс қоқыстарын, тамақтың қалдықтарын, металлоломды және басқа да ластағыш заттарды уақытында шығарып тұру;
4) өздеріне бекітіліп берілген көшелерді, аулаларды, ішкі кварталдарды және басқа аумақтарды, тұрғын және қоғамдық ғимараттар мен құрылыстардың жалпы пайдаланудағы орындарын ұдайы жинау, аумақтарды қоқыстан, қардан, жауын-шашын суынан және еріген судан, техникалық және техногендік лас заттардан, мұздан тазарту;
5) бекітілген аумақта бар жасыл екпелерді толық сақтау, оны көгалдандыру;
6) сыртқы абаттандыру элементтерін, мүсіндерді, ескерткіштерді, шағын сәулеттік нысандарды және олардың жекелеген элементтерін, контейнерлік алаңдарды, жиектастарды, қоршауларды, жарықтандыру нысандарын, жарнама тасығыштарды, көше бағдарларын, нөмірлік белгілерді, ескерткіш тақталарды, гидранттарды, бағандарды және басқа да нысандарды қажет болған жағдайда тиісті күтіп-ұстау және жөндеу.
4. Қатты тұрмыстық қалдықтарды, ірі габаритті қалдықтарды және қоқыстардың басқа түрлерінің жиналуын ұйымдастыру.
23. Контейнерлерге және басқа да қоқыс жинағыштарға қатты тұрмыстық қалдықтарды жинағаны үшін жауапкершілік және бақылау, қоқыс жинағыштарды жарамды күйінде күтіп-ұстау және олар орналасқан алаңдарды жинау:
- мемлекеттік тұрғын үй қоры бойынша – аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдарының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімдеріне;
- тұрғын үй қоры, пәтер иелері кооперативтерінің үйлері бойынша – тұрғын үй қорын тұрғын үй қорына қызмет ету бойынша кәсіпорындарға, пәтер иелері кооперативтеріне;
- жеке меншік үй иеліктері, жеке салынған үйлер бойынша – үй иелеріне;
- өзге де қатты тұрмысты қоқыстар мен ірі габаритті қалдықтарды өндірушілер бойынша – меншік иелеріне, жалдаушыларға, кәсіпорындарға, ұйымдарға және басқа да шаруашылық жүргізуші субъектілерге жүктеледі.
24. Қатты тұрмыстық қалдықтар мен басқа да қоқыстардың жиналуын және елді мекендер аумағынан шығарылуын ұйымдастыруды бақылау аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдарының тиісті құрылымдық бөлімшелеріне жүктеледі.
25. Қатты тұрмыстық қалдықтар мен ірі габаритті қалдықтардың шығарылуын қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару кестесінде (қатты тұрмыстық қалдықтарды, ірі габаритті қалдықтарды шығаруға арналған шартқа қосымша) көрсетілген мерзімде мамандандырылған ұйымдар, кәсіпорындар жүзеге асырады.
26. Тұрғын үй қорына қызмет көрсететін ұйымдарға қалдықтарды шығару кестесінің орындалуына бақылауды жүзеге асыруға және контейнерлердің, бункерлердің-жинақтаушылардың, сондай-ақ басқа да қоқыс жинағыштардың асыра толып кетуіне жол бермеу қажет.

3) своевременный вывоз бытового, природного и строительного мусора, пищевых отходов, металлолома и других загрязнителей, не допуская сжигания мусора во дворах, на территории жилых кварталов, строительных площадок и в местах скопления людей;
4) регулярную уборку закрепленной за ними уличной, дворовой, внутриквартальной и другой территории, мест общего пользования жилых и общественных зданий и сооружений, очистку территории от мусора, снега, скоплений дождевых и талых вод, технических и технологических загрязнений, удаление обледенений;
5) полную сохранность существующих зеленых насаждений на закрепленной территории, ее озеленение;
6) надлежащее содержание и ремонт по мере необходимости объектов внешнего благоустройства, скульптур, памятников, малых архитектурных форм и их отдельных элементов, контейнерных площадок, бордюров, заборов, объектов освещения, рекламоносителей, указателей улиц, номерных знаков, памятных досок, гидрантов, колонок и других объектов.
4. Организация сбора твердых бытовых отходов, крупногабаритного
мусора и других видов мусора
23. Ответственность и контроль за сбор твердых бытовых отходов в контейнеры и другие мусоросборники, содержание мусоросборников в исправном состоянии и уборку площадок, на которых они размещены, возлагается:
- по государственному жилищному фонду – на отделы жилищно-коммунального хозяйства местных исполнительных органов районов и городов;
- по жилищному фонду, домам кооперативов собственников квартир - на организации по обслуживанию жилищного фонда, кооперативы собственников квартир;
- по частным домовладениям, домам индивидуальной застройки - на домовладельцев;
- по иным производителям твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора - на собственников, арендаторов, предприятия, учреждения, организации и иные хозяйствующие субъекты.
24. Контроль организации сбора и вывоза твердых бытовых отходов и прочего мусора с территории населенных пунктов возлагается на соответствующие структурные подразделения исполнительных органов районов и городов.
25. Вывоз твердых бытовых отходов и крупногабаритного мусора осуществляется специализированными организациями, предприятиями в сроки, указанные в графике вывоза твердых бытовых отходов (приложение к договору на вывоз твердых бытовых отходов, крупногабаритного мусора).
26. Организациям обслуживающим жилищный фонд необходимо осуществлять контроль за выполнением графика удаления отходов и не допускать переполнения контейнеров, бункеров-накопителей и других мусоросборников.

27. Қатты тұрмыстық қалдықтар арнайы қоқыс шығаратын көлікпен шығарылады, су бұру жүйесіне қосылмаған үй иелерінен сұйық қалдықтар арнайы ассенизациялық ваккумдық көлікпен шығарылады. Тұрмыстық және басқа да қоқыстарды шығару күнделікті сағат таңғы 7.00 - ден кешкі сағат 23.00 - ге дейін жүргізілуі қажет.
28. Қоқыс жинау контейнерлерінде қатты тұрмыс қалдықтарды минустық температурада 3 тәуліктен, плюстік температурада 1 тәуліктен артық сақтауға рұқсат етілмейді.
29. Қатты тұрмыстық қалдықтар жинау үшін абаттандырылған тұрғын үй қорында бетон және асфальт төселген орындарда орнатылатын контейнерлер қолданылады, жеке меншік үй иеліктерінде (ағаш, металл және басқа) қақпағы бар еркін конструкциялы сыйымдылықтарды пайдалануға жол беріледі.
30. Контейнерлер арнайы жабдықталған алаңдарда орнатылады. Алаңдар орналастыратын орындар және оларда орналасатын контейнерлердің санын жергілікті атқарушы органдармен, санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық қызметтермен келісу қажет.
31. Орнатылатын контейнерлердің санын анықтау үшін контейнерлерді пайдаланатын халықтың санын негізге алу керек.
32. Контейнерлерді орнатуға арналған алаңдар асфальт немесе бетон төсеммен жабылады, арнайы автокөліктің кіруіне ыңғайлы, айналуы ескерілетін орын әзірленеді.
33. Контейнерлік алаңдар тұрғын үйлерден, балалар мекемелерінен, спорт алаңдарынан және халық демалатын орындардан 25 метрден кем емес немесе 100 метрден қашық емес қашықтықта орнатылуы қажет. Қоқыс контейнерлерінің алаңдарын 1,5 метр биіктікке үш жағынан қоршау қажет.
34. Контейнерлік алаңдардың аумақтары таза және жөнге келтірілген жағдайда ұстау қажет.
35. Бірлескен контейнерлік алаңдарды жабдықтайтын ұйымдарда қатты тұрмыстық қалдықтарды шығаратын кәсіпорындармен келісілген контейнерлік алаңдар және оған іргелес аумақтарды қоқыстардан тазарту кестесі болуы қажет.
36. Контейнерлер және басқа да қоқыс жинағыштар техникалық жағынан жарамды, кірден тазартылған, боялған және үй номерлері таңбаланған жағдайда ұсталуы қажет. Барлық қоқыс жинағыштар мен қоршаулар жылына кем дегенде 2 рет – көктемде және күзде боялу керек.
37. Ірі габаритті қоқыстар, ескі жиһаз, велосипедтер, пәтерлерді жөндеуден қалған қалдықтар және сол сияқты басқа қоқыс тұрғындармен 1 күн мерзім ішінде шығарылуы қажет.
38. Құрылыс қалдықтары жөндеу немесе қайта құру жүргізіп жатқан ұйымдармен, жеке тұлғалармен 1 күн мерзім ішінде шығарылады.
39. Мыналарға рұқсат етілмейді:
1) контейнерлерді және басқа қоқыс жинағыштарды қоқыстармен асыра толтыруға;
2) дүңгіршектерге, палаткаларға, павильондарға қоқыстарды және тауарларды жинап қоюға;

27. Твердые бытовые отходы вывозятся специальным мусоровозным транспортом, жидкие отходы из домовладений, не присоединенных к системам водоотведения – специальным ассенизационным вакуумным транспортом. Вывоз бытовых и других отходов проводится ежедневно не раньше 7 часов утра и не позднее 23 часов вечера.
28. Не разрешается хранение твердых бытовых отходов в мусоросборных контейнерах при минусовой температуре более 3 суток, при плюсовой температуре - более 1 суток.
29. Для сбора твердых бытовых отходов в благоустроенном жилищном фонде применяют контейнеры, в частных домовладениях допускается использовать емкости произвольной конструкции с крышками (деревянные, металлические и другие), устанавливаемые на бетонированной или асфальтированной площадке.
30. Контейнеры устанавливаются на специально оборудованных площадках. Места размещения площадок и количество устанавливаемых на них контейнеров необходимо согласовать с местным исполнительным органом, санитарно-эпидемиологической и экологической службами.
31. Для определения числа устанавливаемых контейнеров следует исходить из численности населения, пользующегося контейнерами.
32. Площадки для установки контейнеров покрываются асфальтовым или бетонным покрытием, подготавливается удобный подъезд для спецавтотранспорта с учетом разворота.
33. Контейнерные площадки необходимо размещать на расстоянии не менее 25 метров и не более 100 метров от жилых домов, детских учреждений, спортивных площадок и от мест отдыха населения. Площадки для контейнеров необходимо оградить с трех сторон на высоту 1,5 метра.
34. Территории контейнерных площадок необходимо содержать в чистоте и порядке.
35. Организациям, оборудующим совместные контейнерные площадки, необходимо иметь согласованный с предприятиями по вывозу твердых бытовых отходов график очистки контейнерных площадок и прилегающей территории от мусора.
36. Контейнеры и другие мусоросборники необходимо содержать в технически исправном, очищенном от грязи, окрашеном, промаркированном с указанием нумерации дома состоянии. Окраску всех мусоросборников и ограждений необходимо производить не менее 2-х раз в год - весной и осенью.
37. Крупногабаритный мусор, старая мебель, велосипеды, остатки ремонта квартир и прочий мусор вывозятся жильцами в течение суток.
38. Строительные отходы вывозятся организациями, частными лицами производящих ремонт или реконструкцию в течение суток.
39. Не разрешается:
1) переполнять мусором контейнеры и другие мусоросборники;
2) складировать мусор и запасы товаров у киосков, палаток, павильонов;

3) контейнерлік алаңдарға алдына ала қысып нығыздамай қоқыстарды жинап қоюға;
4) қоқыстарға арналған контейнерлердің сыртынан қоқыстарды жинап қоюға;
5) тұтыну қалдықтарын, оның ішінде шөпті, жапырақтарды, бұталарды контейнерлерде жағуға;
6) контейнерлерге немесе өзге де қоқыс жинағыштарға сұйық қалдықтарды, жуындыларды төгуге.
40. Тұрғын үйлер кварталдарында, шағын аудандардың және жер үйлер учаскелер территорияларында келесідей тәртіп сақталады:
1) аумақтарды, жаяусоқпақтарды, жаяу жүру жолдарын, квартал ішінде өту жолдарын мерзімінде жөндеу, тазалықта ұстау қажет;
2) инженерлік коммуникацияларды және құдықтарды мерзімінде тексеріп, тазарту қажет;
3) тұрғын үй нысандарының, ұйымдардың, мекемелердің алдында санитарлық үзу ұйымдастырылмай алаңдық құрылғылар, шұңқыр қазу, септиктер, қоқыс жинау алаңдарын орналастыруға рұқсат етілмейді.
41. Су бұру жүйелеріне қосылмаған үй иеліктерінің аумағында сұйық қалдықтарды және жуындыларды жинау үшін су өткізбейтін шұңқырлары мен жер беті қақпағы және қатты фракцияларды бөлуге арналған торы бар қоқыс төгетін шұңқырлар орналастырылады.
42. Кәрізденбеген аулалық және қоғамдық дәретханалар тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, балалар ойнайтын алаңдардан және халық демалатын орындардан және 25 метрден кем емес қашықтыққа, құдықтардан, бұлақ көздерінен 50 метрден кем емес қашықтыққа орналастырылады.
43. Аулалық және қоғамдық дәретханалардың жерүсті үй-жайлары бір-біріне тығыз жалғасқан материалдардан (тақтайлардан, кірпіштерден, блоктардан және өзге де материалдардан) жасалады. Шұңқырдың су өткізбеуі қамтамасыз етіледі.
44. Шұңқырларды толғанына қарай тазалап ішіндегісін арнайы ассенизациялық ваккумдық көлікпен шығару қажет.
45. Ауладағы дәретханалардың үй-жайлары тазалықта ұсталуы қажет. Ауладағы дәретханаларда күн сайын жинау және арнайы бір пайызды хлорлы әк ерітінділерді қолдана отырып дезинфекциялау жүргізіліп тұруы қажет.
5. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағын күтіп-ұстауды
ұйымдастыру
46. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағын күтіп-ұстауды барлық меншік нысанындағы кәсіпорындар, мекемелер, ұйымдар жүзеге асырады.
47. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағын күтіп-ұстауға қатысатын субъектілер өзара тиімді әрекет етуі үшін жергілікті атқарушы органның тиісті бөлімшесі әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағын күтіп-ұстау жөнінде келісілген жұмысты үйлестіруді және оның орындалуына бақылауды жүзеге асырады.
48. Жер учаскелерін пайдаланушылар арасындағы аумақты тазалаудың шекараларын белгілеу жеке және заңды тұлғаларға бекітіп берілген аумақтарға сәйкес, осы Ережелер негізінде жүзеге асырылады:

3) складировать мусор на контейнерных площадках без предварительного спрессовывания;
4) складировать отходы вне контейнера для мусора;
5) сжигать отходы потребления в контейнерах, в том числе траву, листья, ветки;
6) выливать в контейнеры или иные мусоросборники жидкие отходы, помои.
40. На территории жилых кварталов, микрорайонов, а также придомовых территориях в границах отведенного земельного участка соблюдается следующий порядок:
1) необходимо своевременно ремонтировать и содержать в чистоте территории, покрытия, отмостки, тротуары, пешеходные дорожки, внутриквартальные проезды и дороги;
2) необходимо своевременно производить осмотр и очистку инженерных коммуникаций и колодцев;
3) на территории жилых объектов, организаций, учреждений не разрешается строить и переоборудовать дворовые установки, выгребные ямы, септики и мусоросборные площадки без организации санитарных разрывов.
41. Для сбора жидких отходов и помоев на территории домовладений, не присоединенных к системе водоотведения, устраиваются выгребные ямы с водонепроницаемым выгребом и наземной частью с крышкой и решеткой для отделения твердых фракций.
42. Не канализованные дворовые и общественные уборные размещаются на удалении от жилых и общественных зданий, детских учреждений, школ, площадок для игр детей и отдыха населения на расстоянии не менее 25 метров, от колодцев и каптажей родников не менее 50 метров.
43. Надземные помещения дворовых и общественных уборных сооружаются из плотно пригнанных друг к другу материалов (досок, кирпичей, блоков и прочих материалов). Обеспечивается водонепроницаемость выгреба.
44. Выгреб необходимо очищать по мере заполнения, содержимое вывозить специальным ассенизационным вакуумным транспортом.
45. Дворовые уборные необходимо содержать в чистоте. В дворовых уборных ежедневно следует производить уборку и дезинфекцию с применением однопроцентного раствора гипохлорида кальция.
5. Организация содержания территорий
административно-территориальной единицы.
46. Содержание территорий административно-территориальной единицы осуществляется предприятиями, учреждениями, организациями всех форм собственности.
47. В целях эффективного взаимодействия субъектов, участвующих в содержании территории административно-территориальной единицы, соответствующее подразделение местного исполнительного органа осуществляют координацию и контроль за согласованным выполнением работ по содержанию территории административно-территориальной единицы.
48. Определение границ уборки территорий между пользователями земельных участков осуществляется в соответствии с закрепленными за юридическими и физическими лицами территориями на основе настоящих Правил:

1) көше-жол желісі, алаңдар, қоғамдық орындар (жалпы пайдаланудағы демалыс орындары, саябақтар, скверлер, жағалаулар) бойынша – мемлекеттік тапсырыс көлемінде коммуналдық шаруашылықтың уәкілетті органымен;
2) квартал ішілік аумақтар мен өзге де аумақтар бойынша тазалау шекаралары аудандардың, қалалардың бас сәулетшілерімен.
49. Көлік қарқынды қозғалатын жолдардағы, магистральдардағы және көшелердегі әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағын тазалау түнгі уақытта сағат 23-00-ден сағат 7-00-ге дейін жүргізіледі.
50. Іргелес, үйлер маңдарындағы аумақтарды, адамдар көп жиналатын орындарды (вокзалдарға кіреберістер, базарлардың аумақтары, сауда аймақтары) тазалау таңғы сағат 6-дан, қажет болған жағдайда жұмыс күнінің ішінде жүргізіледі.
51. Механикалық тәсілмен тазарту мүмкін болмайтын аумақтар, қолмен тазарту қажет.
52. Жаяусоқпақтарды тазалау жолдың жиегіндегі аймақты (ені 0,5 метр жаяу соқпақтың жиектасының, көгалдың бойындағы автомобиль жолының жүргінші бөлігінің аумағын) тазалау басталғанға дейін жүргізу қажет.
53. Ауа-райының төтенше көріністері жағдайларында (нөсер, қардың жаууы, көктайғақ) тазалау жұмыстарының режимі жергілікті атқарушы органның төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі комиссиясының нұсқауына сәйкес белгіленеді.
54. Алаңдарды, жолдарды, жол жиегін және айналма жолдарды, көшелер мен жол желісінің жол өткелдерін қоса алғанда, жолдарды сондай-ақ көпірлерді, өтпе жолдарды, эстакадаларды тазарту және күтіп-ұстау жол жабындарын пайдаланып отырған кәсіпорындармен, ұйымдармен жүзеге асырылады.
55. Көліктің диспетчерлік пунктілеріне іргелес жатқан аумақтарды жинау және күтіп-ұстау осы нысандардың меншік иелерімен, балансында ұстайтындармен, жалдаушылармен жүзеге асырылады.
56. Көлік тұратын орындардың аумағын қоқыстан, қардан тазалау және оларды шығару осы нысандардың меншік иелерімен, балансында ұстайтындармен, жалдаушылармен жүзеге асырылады.
57. Жүргінші бөліктегі, жаяусоқпақтардағы және көгалдардағы қоршауларды, жолдың басқа да абаттандыру элементтерін тазалау, күтіп-ұстау пайдаланып отырған кәсіпорындармен, ұйымдармен жүзеге асырылады.
58. Жолаушылар көлігінің отырғызу алаңдарын жинау осы нысандардың меншік иелерімен, балансында ұстайтындармен, жалдаушылармен жүзеге асырылады.
59. Көгалдандыру нысандарын (саябақтарды, шағын бақтарды, бульварларды, көгалдарды және басқа да жасыл екпелерді), оның ішінде орналасқан жаяусоқпақтарды, жаяу жүргіншілер аймақтарын, баспалдақтан түсетін жерлерді жинау осы нысандардың меншік иелерімен, балансында ұстайтындармен, жалдаушылармен жүзеге асырылады.

1) по улично-дорожной сети, площадям, общественным местам (зоны отдыха общего пользования, парки, скверы, набережные) - уполномоченным органом коммунального хозяйства в объеме государственного заказа;
2) по внутриквартальным территориям и прочим территориям границы уборки главными архитекторами районов и городов.
49. Уборка территорий административно-территориальной единицы на дорогах, магистралях и улицах с интенсивным движением транспорта проводится в ночное время с 23 часов до 7 часов.
50. Уборка прилегающих, придомовых территорий, мест массового пребывания людей (подходы к вокзалам, территории рынков, торговых зон) производится с 6 часов утра и в течение всего рабочего дня по мере необходимости.
51. Уборку территорий которые невозможно осуществить механизированным способом, необходимо производить вручную.
52. Уборку тротуаров необходимо проводить до начала уборки лотковой зоны дорог (территория проезжей части автомобильной дороги вдоль бордюрного камня тротуара, газона шириной 0,5 метра).
53. В случаях чрезвычайных погодных явлений (ливневый дождь, снегопад, гололед) режим уборочных работ устанавливается в соответствии с указаниями комиссии местного исполнительного органа по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
54. Уборка и содержание площадей, дорог, включая обочины и разворотные кольца, улицы и проезды дорожной сети, включая прилотковую зону, а также мостов, путепроводов, эстакад - осуществляется предприятиями, организациями, в эксплуатации которых они находятся.
55. Уборка и содержание территорий, прилегающих к диспетчерским пунктам транспорта, осуществляется владельцами, балансодержателями, арендаторами указанных объектов.
56. Уборка и вывоз мусора, снега с территорий для парковки транспорта, осуществляется владельцами, балансодержателями, арендаторами указанных объектов.
57. Уборка, содержание ограждений на проезжей части, тротуарах и газонах, других элементов благоустройства дороги предприятиями, организациями, в эксплуатации которых они находятся.
58. Уборка территорий посадочных площадок пассажирского транспорта осуществляется владельцами, балансодержателями, арендаторами указанных объектов.
59. Уборка объектов озеленения (парков, скверов, бульваров, газонов и других зеленые насаждений), в том числе расположенным на них тротуаров, пешеходным зон, лестничных сходов осуществляется владельцами, балансодержателями, арендаторами указанных объектов.

60. Аулаішілік аумақтарды, аулаға кіретін, аулашілік жолдарды, жергілікті өтпе жолдарды және жауясоқпақтарды, спорт, балалар, шаруашылық алаңдарын, контейнерлік алаңдарды қоса алғанда, аулалық аумақты тазалау және күтіп-ұстау аталған аумақта орналасқан тұрғын үй қорына қызмет көрсететін ұйымдармен, бөлініп берілген аумақта меншігінде және пайдалануында құрылыстары меншік иелерімен, балансында ұстайтындармен, жалдаушылармен жүзеге асырылады.
61. Ұзақ уақыт бойы пайдаланылмаған және игерілмеген (құрылыс салуға бөлініп берілген) аумақтарды, құрылыстарды бұзғаннан кейінгі аумақтарды тазалау және күтіп-ұстау аталған аумақтар бөлініп берілген тапсырыс беруші ұйымдармен жүзеге асырылады.
62. Жанар-жағар май станцияларының, автокөлік жуатын бекеттердің, май құю кешендерінің, гараж-құрылыс кооперативтерінің, автотұрақтардың аумақтарын, оларға кіру және шығу жолдарын, және оған іргелес жатқан аумақтарды тазалау, абаттандыру, тазалығын қамтамасыз ету – көрсетілген нысандардың меншік иелерімен, балансында ұстайтындармен, жалдаушылармен жүзеге асырылады.
63. Трансформаторлық, тарату, газды тарату қосалқы станцияларының және автоматты режимде жұмыс істейтін (қызмет көрсететін персоналы жоқ) басқа да инженерлік құрылыстардың маңындағы аумақтарды, сондай-ақ электр энергиясын беру желісі тіреуінің маңындағы, жылу желілерінің (және басқа да инженерлік коммуникациялар) бойындағы аумақтарды тазалау меншік иелерімен, балансында ұстайтындармен, жалдаушылармен жүзеге асырылады.
64. Газ тарататын қосалқы станциялардың ішкі аумағын тазалау және күтіп ұстау меншік иелерімен, балансында ұстайтындармен, жалдаушылармен жүзеге асырылады.
65. Кәсіпорындардың, ұйымдардың және мекемелердің, өзге де шаруашылық жүргізу субъектілердің аумақтарын (зауыт ішіндегі, аула ішіндегі аумақтарды) және бекітіліп берілген аумақтарды және оларға кіреберіс жолдарды жинау, күтіп-ұстау көрсетілген аумақтардағы құрылыстарды меншіктейтін, иеленетін, жалдайтын немесе баланста ұстайтын кәсіпорындармен, мекемелермен, ұйымдармен жүзеге асырылады. 66. Зираттардың, жағажайлардың аумақтарын, өзендердің, көлдердің жағасындағы аумақтарды жинау осы нысандардың меншік иелерімен, балансында ұстайтындармен, жалдаушылармен жүзеге асырылады.
67. Теміржолға, теміржол өткелдеріне, өтпе жолдарға, үйінділерге іргелес жатқан аумақты тазалау және күтіп осы құрылыстарды пайдаланатын темір жол ұйымдарымен жүзеге асырылады.
68. Жүргінші бөлікпен қиылысып жатқан теміржол өткелдерін күтіп - ұстау және жөндеу осы нысандардың меншік иелерімен, балансында ұстайтындармен, жалдаушылармен жүзеге асырылады.

60. Уборка и содержание дворовых территорий, включая въезды во дворы, внутридворовые, местные проезды и тротуары, спортивные, детские, хозяйственные, контейнерные площадки осуществляется организациями по обслуживанию жилищного фонда, расположенного на данной территории, владельцами, балансодержателями, пользователями, арендаторами, в собственности и пользовании которых находятся строения, расположенные на отведенных территориях.
61. Уборка и содержание длительное время не используемых и не осваиваемых территорий (отведенных под застройку), территорий после сноса строений осуществляется организациями заказчиков которым отведена данная территория.
62. Уборка, благоустройство, поддержание чистоты территорий, въездов и выездов с автозаправочных станций, автомоечных постов, заправочных комплексов, гаражно-строительных кооперативов, автостоянок и прилегающих к ним территорий осуществляется владельцами, балансодержателями, арендаторами указанных объектов.
63. Уборка территорий вокруг трансформаторных, распределительных, газораспределительных подстанций и других инженерных сооружений, работающих в автоматическом режиме (без обслуживающего персонала), а также вокруг опор линий электропередач, вдоль трасс тепловых сетей и других инженерных коммуникаций осуществляется владельцами, балансодержателями, арендаторами указанных объектов.
64. Уборка и содержание внутренних территорий газораспределительных подстанций осуществляется владельцами, балансодержателями, арендаторами указанных объектов.
65. Уборка и содержание территорий (внутризаводских, внутридворовых) предприятий, организаций и учреждений, иных хозяйствующих субъектов и закрепленной территории, подъездов к ним осуществляется предприятиями, учреждениями, организациями в собственности, аренде или на балансе которых находятся строения расположенные на указанных территориях.
66. Уборка территорий кладбищ, пляжей, территорий, прилегающих к берегам рек, озер осуществляется владельцами, балансодержателями, арендаторами указанных объектов.
67. Уборка и содержание территорий, прилегающих к железной дороге, железнодорожным переездам, переходам, насыпям осуществляется железнодорожными организациями эксплуатирующими данные сооружения.
68. Содержание и ремонт железнодорожных переездов на пересечениях с проезжей частью дорог осуществляется организациями владельцами, балансодержателями, арендаторами указанных объектов.

69. Көшенің жүргінші бөлігіне жанасатын, ғимараттардың бойына, тұрғын үйлерге және әкімшілік - аумақтық бірліктің басқа да аумақтарына жанасатын жаяусоқпақтарды жинау бекітіп берілген аумақ бойынша заңды және жеке тұлғалармен жүзеге асырылады.
70. Көпірлердегі, өтпе жолдардағы, эстакадалардағы жаяусоқпақтарды, сондай-ақ инженерлік желілерге және баспалдақтан түсетін жерлерге жанасатын техникалық жаяусоқпақтарды жинау оларды пайдаланатын кәсіпорындармен, ұйымдармен жүзеге асырылады.
71. Бульварды типтегі жаяусоқпақтарды тазалау және күту коммуналдық қызметтермен жүзеге асырылады.
72. Ғимараттардың, құрылыстардың, павильондардың, дүңгіршектердің, жаздық кафелер мен басқа да бөлшек сауда нысандарының (базарлардың), халыққа тұрмыстық қызмет көрсететін нысандардың, гараждардың және басқа да жеке тұрған нысандардың маңындағы аумақты жинау және күтіп-ұстау – аталған нысандардың меншік иелерімен, балансында ұстайтындармен, жалдаушылармен жүзеге асырылады.
73. Стадиондардың, базарлардың, жәрмеңке өткізілетін орындардың аумақтарын жинау, олардан қоқыстарды шығару, меншік иелерімен, балансында ұстайтындармен, жалдаушылармен жүзеге асырылады.
74. Жеке меншік үй құрылысының маңындағы аумақтарды жинау, қоқыстарды шығару, күтіп-ұстау меншік иелерімен, жалдаушылармен жүзеге асырылады.
75. Колонкаларды, коллекторларды, ашық суағарларды және нөсерлік кәріз құбырларын бақылау және жалпы су ағызатын жүйелердегі жауын-шашынды қабылдайтын құдықтарды күтіп-ұстау және оларды тазалау – осы нысандарды баланста ұстайтындармен жүзеге асырылады.
76. Нөсерлік кәріздің (су бұру желілерінің) ластануын болдырмау үшін сыпырындыларды, мұздың сынықтарын және ластанған қарды, тұрмыстық қоқыстарды және басқа да ластайтын заттарды су қабылдайтын құдықтарға, су бұру арықтарына тастауға жол берілмейді.
77. Қатты жауын-шашынның салдарынан жолдың жүргінші бөлігін топан су басқан кезде (су бұру желілері және нөсерлік кәріз істен шыққан кезде) топан суларды жою мамандандырылған ұйымдармен немесе аталған нысандарды балансында ұстайтын ұйымдармен жүзеге асырылады.
78. Қыста су құбырындағы, жылу желілеріндегі, шаруашылық-фекальдық желілердегі апаттарды жойған кезде нөсерлік кәрізге су жіберуге жол берілмейді.
79. Жазда нөсерлік кәрізге таза су жіберуге рұқсат етіледі.
80. Жер асты коммуникацияларын күтіп-ұстау және жөндеу, сондай-ақ құдықтарды, өрт гидранттары мен коллекторларды уақытында тазарту, құдықтар мен люктерді жолдың, жаяусоқпақтың жабынымен, көгалмен бір деңгейде жарамды күйде күтіп-ұстауды қамтамасыз ету (өз күшімен немесе мамандандырылған кәсіпорын ұйымды, кәсіпорынды тарта отырып, шарт бойынша), сондай-ақ коммуникацияның қанағаттанғысыз жай-күйіне байланысты жол жабынының бүлінген шекарасында жөндеу жүргізу, құдықтарда, өрт гидранттарында люктердің болуын және олардың жарамды күйде болуын бақылауды жүзеге асыру және оларды уақытында ауыстырып тұру, коммуникациялардың жұмыс істеуіне байланысты апаттардың (үйілген қар, қатып қалған қар, батпақ, сұйықтық, топырақ сорғылары және басқалар) салдарын жедел жоюды қамтамасыз ету, әкімшілік-аумақтық бірліктегі жолдардың және көшелердің жүргінші бөлігіне апаттық және жоспарлық суды ағызуға жол бермеу жер асты инженерлік коммуникацияларды иеленушілерімен жүзеге асырылады.

69. Уборка тротуаров примыкающих к проезжей части улиц, вдоль зданий, жилых домов и на других участках территорий административно-территориальной единицы осуществляется юридическими и физическими лицами согласно закреплению территорий.
70. Уборка тротуаров находящихся на мостах, путепроводах, эстакадах, а также технических тротуаров примыкающих к инженерным сооружениям и лестничным сходам осуществляется предприятиями, организациями в эксплуатации которых они находятся.
71. Уборка и содержание тротуаров относящихся к тротуарам бульварного типа осуществляется коммунальными службами.
72. Уборка и содержание территорий, прилегающих к зданиям, сооружениям, павильонам, киоскам, летним кафе и другим объектам розничной торговли (рынкам), бытового обслуживания населения, гаражам и иным отдельно стоящим объектам осуществляется собственниками, арендаторами данных объектов.
73. Уборка и вывоз мусора с территорий стадионов, рынков, мест проведения ярмарок осуществляется владельцами, арендаторами данных объектов.
74. Уборка и вывоз мусора, содержание прилегающих территорий частных домовладений осуществляется владельцами, арендаторами данных объектов.
75. Содержание водоразборных колонок, коллекторов, открытых водостоков и труб ливневой канализации, смотровых и дождеприемных колодцев общей водосточной сети и их очистка осуществляется балансодержателями данных объектов;
76. Во избежание засорения ливневой канализации (сетей водоотведения) не допускается сброс смета, скола льда и загрязненного снега, бытового мусора и других загрязнителей в приемные колодцы, водоотводные канавы.
77. В случаях обильных осадков при возникновении подтоплений на проезжей части дорог (из-за нарушений работы сетей водоотведения и ливневой канализации) ликвидация подтоплений производится специализированными организациями или организациями, у которых эти сооружения находятся на балансе.
78. Сброс воды в ливневую канализацию при ликвидации аварий водопровода, теплосетей, сетей хозфекальной канализации зимой не допускается.
79. Допускается сброс в ливневую канализацию чистой воды в летний период.
80. Содержание и ремонт подземных коммуникаций, а также своевременная очистка колодцев, пожарных гидрантов и коллекторов, содержание в исправном состоянии на одном уровне с полотном дороги, тротуарами, газонами колодцев и люков, а также их ремонт в границах разрушения дорожного покрытия, вызванного неудовлетворительным состоянием коммуникаций, контроль за наличием и исправным состоянием люков на колодцах, пожарных гидрантов и своевременная их замена, оперативная ликвидация последствий аварий, связанных с функционированием коммуникаций (снежные валы, наледи, грязи, жидкости, грунтовые наносы), недопущение аварийных и плановых сливов воды на проезжую часть, дороги и улицы административно-территориальной единицы осуществляется владельцами подземных инженерных коммуникаций.

6. Қыс кезінде әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағын жинау
81. Қысқы тазалау кезеңі 1 қазаннан бастап 1 сәуірге дейін (өңірдің климаттық жағдайларын ескере отырып) белгіленеді. Ауа райы күрт өзгерген жағдайда (қар, аяз) қысқы тазалауды бастау мен аяқтау мерзімдері жергілікті атқарушы органдардың актілерімен түзетіледі.
82. Тазалау техникасын қысқы кезеңдегі жұмыстарға дайындау жөніндегі іс-шараларды техниканы баланста ұстаушылармен жүргізіледі.
83. Саябақтардағы, орманды саябақтардағы, бақтардағы, шағын бақтардағы, бульварлардағы және басқа жасыл аймақтардағы жүргінші жолдарды, жаяусоқпақтарды, жолдарды және өзге жабындарды тазалаған кезде жасыл екпелердің сақталуын және қар суының ағып кетуін қамтамасыз ету шартымен құрамында көктайғаққа қарсы реагенттер жоқ қарды осы мақсаттарда алдын ала әзірленген алаңдарда уақытша жинап қоюға жол беріледі.
84. Құрамында химиялық заттары бар қарды көгалдарда және жасыл екпелер орналасқан өзге аумақтарда жинап қоюға, сондай-ақ қарды жинап қойған кезде жасыл екпелерді зақымдауға жол берілмейді.
85. Қыс кезінде жолдарды, бақ дивандарын, урналар мен басқа элементтерді (шағын сәулеттік нысандар), сондай-ақ олардың алдындағы және қырынан бос кеңістіктік, оларға баратын жолдарды қар мен мұздан тазарту қажет.
86. Ауа райы жағдайларына қарамастан көшелер мен жолдардың, жаяусоқпақтар мен аула аумақтарының жүргінші бөлігінде жинау жұмыстарын жүргізу көлік құралдары мен жаяу жүргіншілердің кедергісіз қозғалысын қамтамасыз ететін технологиясы мен режимдеріне сәйкес қамтамасыз ету қажет.
87. Үй маңындағы аумақтарды жинауды келесі ретте жүргізу қажет, алғашқыда қарды жаяусоқпақтардан қырғышпен тазалау, көктайғақ пен тайғақ жағдайында - жаяусоқпақтарға, жаяу жүргінші жолдарға, кейін аулаларға құм немесе мұзға қарсы реагенттер себу.
88. Рұқсат етілмейді:
1) көшелерді қардан тазалау кезінде жолаушы жолдары мен жаяусоқпақтарға қар үйінділерін жинауға;
2) квартал ішіндегі жолдардан, жаяусоқпақтардан, аула аумақтарынан, кәсіпорындар мен ұйымдардың аумақтарынан, құрылыс алаңдарынан, сауда нысандарынан тазартылып шығарылған қарды жолдардың, магистральдың, көшелер мен жаяусоқпақтан жүргінші бөлігіне шығарып тастауға немесе жылжытуға;
3) жолдарда, жаяусоқпақтарда, қону алаңдарында, жолаушылар көлігі аялдамаларында, саябақтарда, шағын бақтарда, аулаларда және өзге жаяу жүргінші мен көгалдандырылған аймақтарда қолдануға рұқсат берілмеген көктайғаққа қарсы реагенттер мен өзге химиялық препараттарды пайдалануға;
4) ластанған және тұздалған қарды көгалдарға, гүлзарларға, бұтақтар мен басқа жасыл екпелерге жылжытуға.

6. Уборка территорий административно-территориальной единицы в
зимний период
81. Период зимней уборки устанавливается с 1 октября по 1 апреля (с учетом климатических условий региона). В случае резкого изменения погодных условий (снег, мороз) сроки начала и окончания зимней уборки корректируются актами местных исполнительных органов районов и городов области.
82. Мероприятия по подготовке уборочной техники к работе в зимний период проводятся балансодержателями.
83. При уборке пешеходных дорожек, тротуаров, дорог и иных покрытий в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах и других зеленых зонах допускается временное складирование снега, не содержащего противогололедные реагенты, на заранее подготовленных для этих целей площадках, при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечении оттока талых вод.
84. Складирование снега содержащего химические вещества, на газоны и иные территории, занятые зелеными насаждениями, а также повреждение зеленых насаждений при складировании снега не допускается.
85. В зимний период дорожки, садовые диваны, урны и прочие элементы (малые архитектурные формы), а также подходы к ним необходимо очищать от снега и наледи.
86. Необходимо обеспечить производство уборочных работ на проезжей части улиц и проездов, тротуаров и дворовых территориях согласно технологиям и режимам обеспечивающим беспрепятственное движение транспортных средств и пешеходов независимо от погодных условий.
87. Уборку придомовых территорий необходимо производить в следующей последовательности, вначале уборка снега с тротуаров под скребок, а в случае гололеда и скользкости - посыпка песком или противогололедным реагентом тротуаров, пешеходных дорожек, а затем дворовых территорий.
88. Не разрешается:
1) при уборке дорог и иных покрытий складирование снега на пешеходные дорожки и тротуары;
2) выдвигать или перемещать на проезжую часть дорог, магистралей, улиц и проездов снег, счищаемый с внутриквартальных проездов, тротуаров, дворовых территорий, территорий предприятий, организаций, строительных площадок, торговых объектов;
3) применение противогололедного реагента и иных химических препаратов (технической соли, жидкого хлористого кальция в чистом виде), не разрешенных к применению на дорогах, тротуарах посадочных площадках, остановках пассажирского транспорта, в парках, скверах, дворах и прочих пешеходных и озелененных зонах;
4) перемещение загрязненного и засоленного снега, а также скола льда на газоны, цветники, кустарники и другие зеленые насаждения.

89. Көшелер мен магистральдарды қысқы тазартудың бірінші кезеңіне мыналар жатады:
1) көктайғаққа қарсы реагенттермен жолдың жүргінші бөлігін өңдеу;
2) қарды жинау және сыпыру;
3) кейіннен шығару үшін қардың үйінділерін қалыптастыру;
4) жол қиылыстарында, жер үсті жаяу жүргінші өтпелерінде, жолаушылар көлігі аялдамаларында, әкімшілік және қоғамдық ғимараттарға кіре берістерде, ауладан шығу жолдарында қар үйінділерінің арасын ашу.
90. Көшелер мен магистральдарды қысқы тазартудың екінші кезеңіне мыналар жатады:
1) қарды алып тастағаннан кейін жол лотоктарын тазалау;
2) мұзды жару және пайда болған қар-мұзды жою.
91. Қар жауа бастағанда жолдардың жүргінші бөліктері көктайғаққа қарсы реагенттермен өңделу қажет.
92. Қар жауа бастағанда бірінші кезекте жолдардың, магистральдар мен көшелердің көлік қозғалысы үшін ең қауіпті учаскелерін – тік құламалар мен өрлерді, көпірлерді, эстакадаларды, көше қиылыстары мен қоғамдық көлік аялдамаларындағы тежеу алаңдарын, вокзал маңындағы алаңдарды көктайғаққа қарсы реагенттермен өңдеу қажет.
93. Көлік қозғалысы үшін ең қауіпті орындарды өңдеу аяқталғаннан кейін көктайғаққа қарсы реагенттермен жүргінші бөлікті жаппай өңдеуге көшу қажет.
94. Жүргінші бөлікті механикалық сыпыру бекітілген технология бойынша тығыздалмаған жаңа жауған қардан кейін жүргізілуі қажет.
95. Ұзақ уақыт қар жауғанда әрбір жаңадан қар жауған сайын жүргіншілер жүретін жерлерді механикалық сыпыру жүзеге асыру қажет.
96. Сыпыру аяқталғаннан кейін көшелер мен өтпе жолдардың лотоктарында қар үйінділерін қалыптастыру, жолаушылар көлігінің аялдамаларында және жер үсті жаяу жүргінші өткелдердегі қар үйінділерінде өтпе жолдарды тазарту жұмыстарын орындау қажет.
97. Қар үйінділерін қалыптастырған кезде көшелер мен өтпе жолдардың жүргінші бөлігінен, сондай-ақ жаяусоқпақтардан шығарылған қар көшелердің лоток бөлігіне ығыстырылу қажет.
98. Қар үйінділерін қалыптастыруға жол берілмейді:
1) барлық жолдардың, көшелердің және отпелердің бір деңгейдегі қиылыстарында, теміржол өтпе жолдарына жақын маңда;
2) жаяу жүргіншілер өтпелеріне және бөлгіш көгалдары бар көшелердегі кері бұрылыс орындарына 5 метр жақын;
3) қоғамдық жолаушылар көлігінің аялдама пунктіне 20 метр жақын.
99. Лотоктарда қар үйінділерін қалыптастыру кезінде қарды көгалдарға ығыстыруға жол берілмейді.
100. Аулаға кірер жолдар алдында, квартал ішіндеге өтпе жолдарында қар үйінділерін ажыратып қоюды кезекті қар жауып аяқталғаннан кейін жүргінші бөлікті механикалық сыпыру орындалғаннан соң бірінші кезекте орындау қажет.
101. Қар шығарылған сайын жол лотоктарын қар мен мұз қалдықтарынан тазарту жүргізу қажет.

89. К первому этапу зимней уборки улиц и магистралей относятся:
1) обработка проезжей части дороги противогололедными реагентами;
2) сгребание и подметание снега;
3) формирование снежных валов для последующего вывоза;
4) выполнение разрывов в валах снега на перекрестках, наземных пешеходных переходах, у остановок пассажирского транспорта, подъездов к административным и общественным зданиям, выездов из дворов.
90. К второму этапу зимней уборки улиц и магистралей относятся:
1) зачистка дорожных лотков после удаления снега;
2) скалывание льда и удаление снежно-ледяных образований.
91. Обработку проезжей части дорог противогололедными реагентами необходимо начинать сразу с началом снегопада.
92. С началом снегопада необходимо обработать противогололедными реагентами наиболее опасные для движения транспорта участки дорог, магистралей и улиц - крутые спуски и подъемы, мосты, эстакады, тормозные площадки на перекрестках улиц и остановках общественного транспорта, привокзальные площади.
93. По окончании обработки наиболее опасных для движения транспорта мест необходимо приступить к сплошной обработке проезжей части противогололедными реагентами.
94. Механизированное подметание проезжей части необходимо производить после свежевыпавшего неуплотненного снега.
95. При длительном снегопаде механизированное подметание проезжей части необходимо осуществлять после каждого свежевыпавшего снега.
96. По окончании подметания необходимо приступить к выполнению работ по формированию снежных сугробов в лотках улиц и проездов, расчистке проходов в валах снега на остановках пассажирского транспорта и в местах наземных пешеходных переходов;
97. При формировании снежных сугробов, снег, очищаемый с проезжей части улиц и проездов, а также с тротуаров необходимо сдвигать в лотковую часть улиц.
98. Формирование снежных сугробов не допускается:
1) на пересечениях всех дорог, улиц и проездов на одном уровне, вблизи железнодорожных переездов;
2) ближе 5 метров от пешеходных переходов и мест разворотов на улицах с разделительным газоном;
3) ближе 20 метров от остановочного пункта общественного пассажирского транспорта.
99. При формировании снежных сугробов в лотках не допускается перемещение снега на газоны.
100. Устройство разрывов в валах снега перед въездами во дворы, внутриквартальные проезды необходимо выполнять после выполнения механизированного подметания проезжей части по окончании очередного снегопада.
101. После каждого вывоза снега необходимо производить очистку дорожных лотков от остатков снега и наледи.

102. Көшелер мен өтпе жолдардан қарды жергілікті атқарушы органдармен және санитарлық-эпидемиологиялық қызметпен келісіліп, дайындалған қар төгетін орындарға шығару қажет.
103. Белгіленген тәртіпте келісілмеген орындарға қарды шығаруға рұқсат етілмейді.
104. Қар ерігеннен кейін қарды уақытша жинап қою орындары қалдықтардан тазартылып және абаттандырылуы қажет.
105. Бөлетін бетон қабырғаларды, металл қисық сызықты білеулерді, бөгет қоршауларды, жол белгілері мен көрсеткіштерді қардан, мұздан тазартып көліктің қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету қажет.
106. Жол техникасы өткеннен кейін жаяусоқпақтарда, қоғамдық көлік аялдамаларында және автокөлік тұрағының жабдықталған орындарында қалдырылып кеткен қар үшін әкімшілік-аумақтық бірліктің жолдарын ағымдағы күтіп-ұстау жөнінде келісімшарт жасасқан ұйым жауап береді.
107. Жаяусоқпақтарды, жолаушылар көлігі аялдамаларындағы отырғызу алаңдарын, көпір құрылыстарындағы жаяусоқпақтар мен баспалдақтан түсетін жерлерді, жүргінші жолдар мен басқа жаяу жүргінші аймақтарды қардан және мұздан тазарту барлық ені бойынша жүргізіледі.
108. Жүргінші бөлік жол техникасымен тазартылғаннан кейін аялдама павильонының иесіне жүргінші бөліктің бойында бекітілген аумақты тазарту қажет.
109. Әкімшілік-аумақтық бірліктің жолдарын ағымдағы күтіп-ұстау жөнінде келісімшарт жасасқан ұйым жүргінші бөліктің қардан, мұздан тазартылуын, сырғанаққа қарсы материалдардың себілуін (рейс автобустарының аялдама платформасына кіреберісін) қамтамасыз етеді.
110. Әкімшілік-аумақтық бірліктің жолдарын ағымдағы күтіп-ұстау жөнінде келісімшарт жасасқан ұйым аялдама павильондар иелеріне қар мен мұзды үйіп, жинап қоятын жерді белгілейді.
111. Үйілген қар мен мұзды тазарту әкімшілік-аумақтық бірліктің жолдарын ағымдағы күтіп-ұстау жөнінде келісімшарт жасасқан ұйыммен жүзеге асырылады.
112. Қар тоқтаусыз жауған кезде жаяусоқпақтар мен көпір құрылыстарындағы баспалдақтан түсетін жерлерді көктайғаққа қарсы реагенттермен өңдеуден басқа, жаяу жүргіншілердің қозғалысы үшін өтпе жолдары, өрт гидранттары орналасқан жерлер мен оларға кіреберістерді тазарту қажет.
113. Жаяусоқпақтарда, баспалдақтан түсетін жерлерде, жаяу жүргінші жолдар мен отырғызу алаңдарында қар күреу жұмыстары (механикалық сыпыру және қолмен тазарту) қар тоқтағаннан кейін бірден басталады.
114. Жаяусоқпақтардан бөлшектенген мұзды сыпыру мен тазалау бір мезгілде мұздақты бөлшектеумен қатар жүргізілуі және жолдың лоток маңындағы аймақта қармен бірге жиналып, үйілуі қажет.
115. Шатырларды, ернеулерді, суағар құбырлар мен ғимарат қасбеттерінің басқа элементтерін қардан және мұз сүңгілерінен тазартуды ауа райы жағдайына байланысты қажет болуына қарай тәуліктің жарық кезінде жүргізу қажет.

102. Вывоз снега с улиц и проездов необходимо осуществлять на согласованные с местными исполнительными органами и санитарно-эпидемиологической службой специально подготовленные места.
103. Вывоз снега на не согласованные в установленном порядке места не разрешается.
104. Места временного складирования снега после снеготаяния необходимо очищать от мусора и благоустраивать.
105. Разделительные бетонные стенки, металлический криволинейный брус, барьерные ограждения, дорожные знаки и указатели необходимо очищать от снега, наледи и обеспечить безопасное движение транспорта.
106. За оставленный после проведения снегоочистительных работ снег на тротуарах, остановках общественного транспорта и оборудованных местах парковки автотранспорта ответственность несет организация, заключившая договор на текущее содержание дорог административно-территориальной единицы.
107. Уборка тротуаров, посадочных площадок на остановках пассажирского транспорта, тротуаров и лестничных сходов на мостовых сооружениях, пешеходных дорожек и других пешеходных зон от снега и наледи производится по всей ширине.
108. После очистки проезжей части дорожной техникой владельцу остановочного павильона необходимо на закрепленной территории вдоль проезжей части произвести очистку.
109. Организация, заключившая договор на текущее содержание дорог административно-территориальной единицы, обеспечивает уборку снега, льда, посыпку противоскользящими материалами проезжей части (подъезда рейсовых автобусов к остановочной платформе).
110. Организация, заключившая договор на текущее содержание дорог административно-территориальной единицы, определяет владельцам остановочных павильонов место складирования снега и льда.
111. Уборка складированного снега и льда осуществляется организацией заключившей договор на текущее содержание дорог административно-территориальной единицы.
112. В период интенсивного снегопада на тротуарах и лестничных сходах мостовых сооружений, помимо обработки противогололедными реагентами, необходимо расчищать проходы для движения пешеходов, места расположения пожарных гидрантов и подъездов к ним.
113. Снегоуборочные работы (механизированное подметание и ручная зачистка) на тротуарах, лестничных сходах, пешеходных дорожках и посадочных площадках начинаются сразу по окончании снегопада.
114. Сгребание и уборку сколов с тротуаров необходимо производить одновременно со скалыванием наледи и складировать вместе со снегом в прилотковую зону дороги.
115. Очистку кровель, карнизов, водосточных труб и других элементов фасада здания от снега и ледяных наростов необходимо производить по мере необходимости в зависимости от погодных условий в светлое время суток.

116. Ғимарат шатырларының жаяу жүргіншілер аймағына қарайтын жақтарын мұздардан тазарту, олар пайда болған бойда кідіріссіз жүргізілуі қажет.
117. Адамдардың қауіпсіздігін, ағаштардың, бұталар мен өзге жасыл екпелердің, әуе инженерлік коммуникацияларының, байланыс желілерінің, жарнамалық конструкциялардың, бағдаршам нысандарының, жол белгілері мен басқа нысандардың сақталуын қамтамасыз ететін шараларды қабылдамай, қар мен мұздарды шатырдан лақтыруға рұқсат етілмейді.
118. Шатырдан лақтырған қар мен мұздың өсінділері жаяусоқпақтардан, өтпе жолдан кідіріссіз тазартылып, кейін әкетумен қатар, қармен бірге үйілуі қажет.
119. Күн жылынғанда шатырларды, ернеулерді, суағар құбырлары мен ғимарат қасбеттерінің басқа элементтерін қардан және қалың мұздан тазарту кідіріссіз жүргізілуі қажет.
120. Қарды тазалау мен әкету жұмыстары ұйымдастырылып жатқан кезде жеке көлік иелеріне көшелер мен жолдардың жүргінші бөлігін көлік құралдарының тұрағы ретінде пайдалануға рұқсат етілмейді.
7. Аула аумақтарын қысқы тазалау
121. Аула аумағындағы жаяусоқпақтар қардан және мұздақтан барлық ені бойынша тазартылады.
122. Қар жауғанда және мұздақтар пайда болған кезде жаяусоқпақтар мен квартал ішілік өтпелерді көктайғаққа қарсы реагенттермен өңдеу жүргізіледі.
123. Механикалық тазалау жүргізу барысында, ең алдымен жаяу жүргіншілерге арналған жолдарды, аулаға өтпе жолдарды, қоқысты жинау контейнерлері мен өрт гидранттарына, сондай-ақ газ таратушы қондырғылары мен трансформаторлық қосалқы станцияларға кіреберістерді тазарту қажет.
124. Аула аумақтарынан және квартал ішілік өтетін жерлерден тазартылған қарды автокөліктің еркін өтуіне және жаяу жүргіншілердің қозғалысына кедергі келтірмейтін орындарда үйіп жинауға рұқсат етіледі.
125. Аула ішілік аумақта қарды үйіп жинаған кезде судың жылғалармен ағып кетуін қарастыру керек.
126. Кварталішілік өтпелерден, аула аумақтарынан, кәсіпорындардың, құрылыстар мен басқа ұйымдардың ішкі аумақтарынан жиналған қарды көшелердің жүргінші бөліктері мен өтпе жолдарға ығыстыруға немесе орнын ауыстыруға жол берілмейді.
127. Тұрғын үй қорына қызмет көрсетуші ұйым немесе мамандандырылған кәсіпорындар көктем келгеннен бастап қызмет көрсету шарттары бойынша мыналарды ұйымдастырады:
1) қар суының қалыпты ағып кетуін талап ететін орындарда ағынды қамтамасыз ету үшін ойыстарды жуу және тазарту;
2) еріген су өтетін кәріздердің люктері мен қабылдағыш құдықтарына қарай қар суын жүйелі түрде ағызу – қар ерігеннен кейін қалған қар мен мұзды, қоқысты жинап, аула аумағын жалпы тазарту.

116. Очистку кровель зданий на сторонах, выходящих на пешеходные зоны, от наледеобразований необходимо производить немедленно по мере их образования.
117. Не разрешается сбрасывать с кровель снег и ледяные наросты без принятия мер, обеспечивающих безопасность людей, сохранность деревьев, кустарников и иных зеленых насаждений, воздушных инженерных коммуникаций, растяжек контактных сетей, рекламных конструкций, светофорных объектов, дорожных знаков и других объектов.
118. Сброшенный с кровель снег и ледяные наросты необходимо немедленно убирать с тротуаров, проездов и складировать вместе со снегом с последующей вывозкой.
119. При наступлении оттепели очистку кровель, карнизов, водосточных труб и других элементов фасадов здания от снега и ледяных наростов необходимо производить немедленно.
120. Не разрешается использовать проезжую часть улиц и дорог для стоянки транспортных средств в период организации работ по уборке и вывозу снега с них.
7. Зимняя уборка дворовых территорий
121. Тротуары на дворовых территориях очищаются от снега и наледи по всей их ширине.
122. При снегопадах и возникновении наледи производится обработка тротуаров и внутриквартальных проездов противогололедными реагентами.
123. В ходе проведения механизированной уборки в первую очередь необходимо расчищать дорожки для пешеходов, проезды во дворы, подъезды к контейнерам для сбора мусора и пожарным гидрантам, а также к газораспределительным установкам и трансформаторным подстанциям.
124. Снег, счищаемый с дворовых территорий и внутриквартальных проездов, разрешается складировать на территориях дворов в местах, не препятствующих свободному проезду автотранспорта и движению пешеходов.
125. Складирование снега на внутридворовых территориях должно предусматривать отвод талых вод.
126. Не допускается выталкивание или перемещение на проезжую часть улиц и проездов снега, собранного на внутриквартальных проездах, дворовых территориях, внутренних территориях предприятий, строек и других организаций.
127. Организации по обслуживанию жилищного фонда или специализированные предприятия с наступлением весны организовывают:
1) промывку и расчистку канавок для обеспечения оттока в местах, где это требуется для нормального оттока талых вод;
2) систематический сгон талой воды к люкам и приемным колодцам ливневой канализации - общую очистку дворовых территорий после окончания таяния снега, собирая и удаляя мусор, оставшийся снег и лед.

8. Жаз кезінде әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағын тазарту
128. Жазғы жинау кезеңі 1 сәуірден бастап 1 қазанға дейін (өңірдің климаттық жағдайлары ескеріле отырып) белгіленеді.
129. Жинайтын техниканы жазғы кезеңдегі жұмыстарға дайындау жөніндегі іс-шаралар, жергілікті атқарушы органдардың актісінде белгіленген мерзімдерде жүргізіледі.
130. Жол төсемдерін, осьтік және қосалқы жолақтарды, лоток аймақтарын, көшелер мен өтетін жерлерді сыпыру күндізгі мезгілде (сағат 08.00-ден бастап сағат 21.00-ге дейін) жол төсемін алдын ала сулау арқылы, ал көліктің қарқынды қозғалысы бар көшелерде түнгі мезгілде (сағат 23.00-ден бастап сағат 07.00-ге дейін) жүзеге асырылады.
131. Алаңдардың, көшелер мен өтпелердің жүргіншілер жүретін жол жабынын жуу технологиялық нұсқауларға сәйкес түнгі (сағат 23.00-ден бастап сағат 07.00-ге дейін) және күндізгі мезгілде жүргізіледі.
132. Жүргінші бөлікті жуу кезінде судың ағынымен сыпырынды мен қоқыстарды жаяусоқпақтарға, көгалдарға, отырығызу алаңшаларына, жолаушылар көлігі аялдамаларының павильондарына, жақын орналасқан ғимараттардың қасбеттеріне, сауда нысандарына итеріп тастауға жол берілмейді.
133. Жазғы ыстық күндері қажеттілігіне қарай болғанда жол жабындарына су шашылады.
134. Аумақты тазалауға жауапты ұйымдар жапырақ түскен кезеңде жапырақтардың көше бойына шашылуына жол бермей, түскен жапырақты жинайды және кейін оларды арнайы бөлінген жерге әкетеді.
135. Түскен жапырақты жағуға, жаппай жапырақ түскен кезеңде жапырақты лотоктарға сыпырып тастауға, оларды ағаштар мен бұталардың ұңғыларына тығындауға рұқсат етілмейді.
136. Жүргінші бөлік ластанудың барлық түрінен толығымен тазартылып жуылады.
137. Реттеу сызықтарымен белгіленген осьтік және қосалқы жолақтар құмнан және ұсақ қоқыстан тұрақты тазартылып тұрады.
138. Лоток аймақтарының топырақ-құм шайындыларымен және әртүрлі қоқыспен ластануына жол берілмейді.
139. Жаяусоқпақтар мен оларда орналасқан жолаушы көлік аялдамаларының алаңдары топырақ-құм шайындыларынан, түрлі қоқыстардан тазартылып, жуылуы қажет.
140. Жол жиектері ірі габаритті және басқа қоқыстан, шөптен, өскіндерден тазартылуы қажет.
141 Шудан қорғау қабырғалары, металл қоршаулары, жол белгілері мен көрсеткіштері, жол абаттандыру элементтері техникалық ақаусыз күйде және тазалықта күтіп-ұсталу қажет.
9. Аула аумақтарын жаз кезінде күтіп-ұстау
142. Аула аумақтарын, кварталішілік өтпелер мен жаяусоқпақтарды сыпырындылар мен ұсақ тұрмыстық қалдықтардан сыпыру, оларды жуу қызмет көрсетуге келісімшарт жасасқан коммуналдық шаруашылық кәсіпорындарымен немесе ұйымдармен механикаландырылған тәсілмен немесе қолмен жүзеге асырылады.

8. Уборка территорий административно-территориальной единицы в
летний период
128. Период летней уборки устанавливается с 1 апреля по 1 октября (с учетом климатических условий региона).
129. Мероприятия по подготовке уборочной техники к работе в летний период проводятся в сроки, определенные актами местных исполнительных органов.
130. Подметание дорожных покрытий, осевых и резервных полос, лотковых зон, улиц и проездов осуществляется с предварительным увлажнением дорожных покрытий в дневное время с 08.00 часов до 21.00 часов, а на улицах с интенсивным движением транспорта - в ночное время (с 23.00 часов до 07.00 часов).
131. Мойка дорожных покрытий проезжей части площадей, улиц и проездов производится в ночное (с 23.00 часов до 07.00 часов) и дневное время в соответствии с технологическими рекомендациями.
132. При мойке проезжей части не допускается выбивание струей воды смета и мусора на тротуары, газоны, посадочные площадки, павильоны остановок пассажирского транспорта, близко расположенные фасады зданий, объекты торговли.
133. В летние жаркие дни по мере необходимости производится поливка дорожных покрытий.
134. Организации, ответственные за уборку территорий, в период листопада производят сгребание опавшей листвы в кучи, не допуская разноса по улицам, и последующий вывоз в специально отведенные места.
135. Не допускается сжигать опавшие листья, сметать листья в лотки в период массового листопада, засыпать ими стволы деревьев и кустарников.
136. Проезжая часть полностью очищается от всякого вида загрязнений и промывается.
137. Осевые, резервные полосы, обозначенные линиями регулирования, очищаются от песка и мелкого мусора.
138. Не допускаются грунтово-песчаные наносы и загрязнения различным мусором лотковых зон.
139. Тротуары и расположенные на них посадочные площадки остановок пассажирского транспорта необходимо очищать от грунтово-песчаных наносов, различного мусора и промывать.
140. Обочины дорог необходимо очищать от крупногабаритного и другого мусора, травы, поросли.
141. Шумозащитные стенки, металлические ограждения, дорожные знаки и указатели, элементы благоустройства дороги необходимо содержать в технически исправном состоянии и в чистоте.
9. Летнее содержание дворовых территорий
142. Подметание дворовых территорий, внутридворовых проездов и тротуаров от смета, пыли и мелкого бытового мусора, их мойка осуществляются предприятиями коммунального хозяйства или организациями, заключившими договор на обслуживание, механизированным способом или вручную.

143. Аумақтағы тазалық күні бойы сақталуы қажет.
144. Жуу және суару үшін суару шүмектері әр үйдің иелігінде жабдықталады және ақаусыз күйде күтіп-ұсталады.
145. Үй иелері, тұрғын үй-жайлардың, тұрғын үйлердің иелері, жалдаушылар тұрғын үй қорына қызмет көрсетуші ұйымдар осы нысандар орналасқан аумақтарды күтіп-ұстауды жүзеге асырады.
10. Әкімшілік-аумақтық бірлікте абаттандыруды, тазалықты және
тәртіпті қамтамасыз ету
146. Меншік нысанына қарамастан Алматы облысының аумағындағы барлық заңды және жеке тұлғалар абаттандыруды жақсартуға, тазалық пен тәртіпті сақтауға бағытталған кешенді шараларды қамтамасыз етеді:
1) әкімшілік-аумақтық бірліктің барлық аумағында арнайы бөлінген жерлерден тыс орындарда тұрмыстық және құрылыс қоқысын, өндірістік қалдықтарды, ағаштардың бұтақтарын, жапырақтарды, қарды тастауға жол берілмейді;
2) кәсіпорындар мен жеке меншік үйлердің ішкі аумақтарын қоса алғанда, қоқысты, жапырақтарды, өндірістік қалдықтарды өртеуге рұқсат етілмейді;
3) топырақты, қоқысты, сусымалы құрылыс материалдарын, жапырақтарды, ағаштардың бұтақтарын, сұйық, сусымалы және өзге заттарды тасымалдау кезінде оларды брезентпен немесе басқа материалмен жабусыз тасымалдауға рұқсат етілмейді;
4) машиналармен, механизмдермен, өзге техникамен жұмыс жүргізіліп жатқан аумақтан және топырақ жолдардан көшелерге батпақ алып шығуға жол берілмейді;
5) квартал ішіндегі және аула жүрістерінде темірбетон блоктарын, бағаналарды, қоршауларды өз бетінше орнатуға және оларды өзге де рұқсатсыз жабуға рұқсат етілмейді;
6) арнайы белгіленбеген жерлерде автокөлікті қоюға және әр түрлі нысандағы нысандар орналастыруға рұқсат етілмейді;
7) аула мен квартал ішіндегі аумақтарда автокөлікті қою кезінде көліктер мен жаяу жүргіншілердің бөгетсіз қозғалысын қамтамасыз ету қажет;
8) көлік құралдарын тұрғын үй-жайларында және жалпы пайдаланатын жерлерде, су шығаратын құдықтардың қасында, су айдындарында, өзендерде, адамдардың жаппай демалатын орындарында, тұрғын үйлердің кіре берістерінде жууға, тазартуға және жөндеуге жол берілмейді;
9) су шығаратын құдықтарда, су айдындарында, өзендерде адамдардың жаппай демалатын орындарда, тұрғын үйлердің кіреберістерінде кілем бұйымдарын жууға рұқсат етілмейді;
10) көлік жуу және кілем бұйымдарын жуу қызметтерін көрсететін жеке және заңды тұлғаларға, жуылған кілем бұйымдарын осы ұйымдардың ауласынан тыс жерге жайып кептіруге рұқсат етілмейді;
11) баланс ұстаушылар металл бағаналарды, кронштейндер мен басқа сыртқы жарық құрылғылар мен байланыс жүйелерді таза ұстауға, коррозия ошақтарының пайда болуына жол бермеуге және қажет болғанда, кем дегенде үш жылда бір рет, бояу қажет;

143. Чистоту на территории необходимо поддерживать в течение всего дня.
144. Поливочные краны для мойки и поливки из шлангов оборудуются в каждом домовладении и содержатся в исправном состоянии.
145. Домовладельцы, собственники, арендаторы жилых помещений, жилых домов, организации обслуживающие жилищный фонд осуществляют содержание территорий на которых расположены данные объекты.
10. Обеспечение благоустройства, чистоты и порядка в
административно-территориальной единице
146. Все юридические и физические лица, независимо от их формы собственности, находящиеся на территории Алматинской области, обеспечивают комплекс мер, направленных на улучшение благоустройства, поддержания чистоты и порядка:
1) на всей территории административно-территориальной единицы не допускается сброс бытового и строительного мусора, отходов производства, тары, ветвей деревьев, листвы, снега вне специально отведенных мест;
2) не допускается сжигание мусора, листвы, производственных отходов, включая внутренние территории предприятий и частных домовладений;
3) не допускается перевозка грунта, мусора, сыпучих строительных материалов, листвы, ветвей деревьев, жидких, сыпучих и иных веществ при их транспортировке без покрытия брезентом или другим материалом;
4) не допускается вынос грязи на улицы машинами, механизмами, иной техникой с территории производства работ и грунтовых дорог;
5) не допускается самовольная установка железобетонных блоков, столбов, ограждений и других во внутриквартальных и дворовых проездах и их иное несанкционированное перекрытие;
6) не допускается парковка автотранспорта и размещение объектов различного назначения в не установленных для этого местах;
7) при парковке автотранспорта на дворовых и внутриквартальных территориях необходимо обеспечить беспрепятственное передвижение транспорта и пешеходов;
8) не разрешается мойка, очистка и ремонт транспортных средств внутри жилых кварталов и на землях общего пользования, у водоразборных колонок, на водоемах, реках, в местах массового отдыха людей, у подъездов жилых домов;
9) не разрешается стирка ковровых изделий у водоразборных колонок, на водоемах, реках, в местах массового отдыха людей, у подъездов жилых домов;
10) физическим и юридическим лицам оказывающим услуги по мойке автомашин и стирке ковровых изделий, не разрешается вывешивать выстиранные ковровые изделия для сушки вне территории этих организаций;
11) баллансодержателям необходимо содержать в чистоте, не допуская очагов коррозии металлические опоры, кронштейны и другие элементы устройств наружного освещения и контактной сети и окрашивать их по мере необходимости, но не реже одного раза в три года;

12) жарықтандыру бағаналары мен түйіспе желісінің тіреулерінде, электр беру желілері мен жылу жүйелерінде, олардың меншік иелерінің келісімінсіз жарнамалық өнімінің кез келген түрлерін орналастыруға рұқсат етілмейді;
13) сыртқы жарнама мен ақпарат құралдарын таза ұстау қажет;
14) жарнамалық конструкцияны монтаждағаннан (қайта бөлшектегеннен) кейін осы конструкцияның иесіне, баланс ұстаушысына аумақты немесе орналастырылған нысанды абаттандыруды кідіріссіз қалпына келтіру қажет.
15) көгалдарға автокөлікпен шығып, жарнамалық конструкцияларда бейнелерді (плакаттарды) ауыстыруға рұқсат етілмейді.
16) ғимараттарда, қоршауларда, жолаушы көлік павильондарында, жарықтандыру, байланыс желісі тіректерінде, электр байланыс жүйелерінде, ағаштарда баспа өнімдерін және басқа ақпараттық хабарландыруларды өз бетінше желімдеуге немесе ілуге және әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында сыртқы жарнама мен ақпарат нысандарын өз бетімен орналастыруға рұқсат етілмейді.
17) фонтандар жұмыс істеген кезде судың бетін қоқыстан күнделікті тазарту қажет. Фонтандарды ажыратқан кезде де оларды тиісті күтіп-ұстау, тазарту, шаю, жөндеу, тостағандарын қаптау қамтамасыз ету керек.
147. Жағажайларды күтіп-ұстау:
1) жағажай жабылғаннан кейін оның техникалық персоналы жағаны негізгі тазарту жұмыстарын жүргізу керек, жиналған қоқыс пен қалдықтарды кідіріссіз шығарып тастау қажет;
2) шешінетін орындарды, киім ілгіштерді, дәретханаларды дезинфекция ерітінділерін қолдана отырып күнделікті тазарту керек, қажет болғанда оларды бояу, жөндеу қажет;
3) жағажайға іргелес орналасқан аумақтарда урналар, контейнерлер және қоғамдық дәретханалар орналастыру қажет;
4) шомылуға арналған орындарда кір жууға және жануарларды шомылдыруға рұқсат етілмейді;
5) жағажайда құм мен ұсақ тастарды жыл сайын сеуіп тұру қажет;
6) жағажай аумағының маңында көлік тұрағы орындарын қоршау мен онда қызмет көрсетудің ұйымдастырылуын қамтамасыз ету қажет.
148. Рұқсат етілмейді:
1) ғимараттар қасбеттерін және олардың конструктивтік элементтерінің қасбеттерін өз бетімен қайта жабдықтауға;
2) аула аумақтарын металл сынықтарымен, сауда ұйымдарының қоқыстарымен, құрылыс материалдарымен, құрылыс және өзге қоқыстармен бөгеп тастауға, белгіленген орындардан тыс жерлерде жуындыларды төгуге, басқа қалдықтарды тастауға, сондай-ақ аулаларда оларды көмуге немесе өртеуге;
3) асфальтталған көшелер немесе жетілдірілген төсемдері бар көшелер бойынша ауыр салмақты механизмдердің, тракторлардың, бульдозерлер мен басқа шынжыр табанды машиналардың қозғалуына;
4) жеке тұрғын үйлердің қоршауының сыртқы жағына түрлі құрылыс материалдарын көмірді, отынды және басқаларды жинап қоюға.

12) не допускается размещение любых видов рекламной продукции на опорах освещения и опорах контактной сети, линий электропередач и тепловых сетей без согласования с их собственниками;
13) средства наружной рекламы и информации необходимо содержать в чистоте;
14) после монтажа (демонтажа) рекламной конструкции владельцу, балансодержателю данной конструкции необходимо незамедлительно восстановить благоустройство территорий или объекта размещения;
15) не допускается производить смену изображений (плакатов) на рекламных конструкциях с заездом автотранспорта на газоны;
16) не допускается самовольное наклеивание и развешивание на зданиях, заборах, павильонах пассажирского транспорта, опорах освещения, опорах контактной сети, линиях электропередач, деревьях печатной продукции и других информационных сообщений и иное самовольное размещение объектов наружной рекламы и информации на территории административно-территориальной единицы;
17) в период работы фонтанов очистку водной поверхности от мусора необходимо производить ежедневно. Надлежащее содержание фонтанов, их очистку, промывку и ремонт, облицовку чаш необходимо обеспечить и в период их отключения.
147. Содержание пляжей:
1) техническому персоналу пляжа после его закрытия необходимо производить основную уборку берега, собранные мусор и отходы следует незамедлительно вывезти;
2) уборку раздевалок, гардеробов, туалетов следует производить ежедневно с применением дезинфицирующих растворов, по мере необходимости производить их покраску, ремонт;
3) на территории прилегающей к пляжу необходимо разместить урны, контейнеры и общественные туалеты;
4) в местах, предназначенных для купания не допускается стирать белье и купать животных;
5) ежегодно на пляже необходимо подсыпать песок и гальку;
6) необходимо обеспечить организацию ограждения и обслуживания мест парковок транспорта на прилегающей к пляжам территории.
148. Не допускается:
1) самовольное переоборудование фасадов зданий и их конструктивных элементов;
2) загромождение дворовой территории металлическим ломом, мусором торговых организаций, строительными материалами, строительным и иным мусором, выливание вне установленных мест помоев, выбрасывание других отходов, а также закапывание или сжигание их во дворах;
3) передвижение тяжеловесных механизмов, тракторов, бульдозеров и других машин на гусеничном ходу по асфальтированным улицам или улицам с усовершенствованным покрытием;
4) складировать различные строительные материалы, уголь, дрова с внешней стороны ограды индивидуальных жилых домов.

149. Әр үй иелігінің аумағын мыналармен:
1) кір кептіру, киім-кешек, кілем мен үй-тұрмыстық бұйымдарды тазарту үшін шаруашылық алаңдармен;
2) ересектердің демалысына арналған алаңдармен;
3) балалардың жазғы және қысқы демалысы үшін көгалдандырылған және қажетті шағын сәулет нысандарымен жабдықталған балалардың ойын және спорт алаңдарымен;
4) көлік тұрағына арналған орындармен жабдықтау қажет.
150. Қажетті рұқсаттар алғаннан кейін белгіленген тәртіпте ғана әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ғимараттарды, құрылыстарды, қақпаларды, қоршауларды, дүңгіршектерді, дүкеншелерді, павильондарды, бөлшек сауда мен халыққа тұрмыстық қызмет көрсететін өзге нысандарды салуға, орнатуға, қайта жаңартуға және бұзуға болады.
151. Қасбеттері әкімшілік-аумақтық бірлік құрылысының сәулеттік келбетін анықтайтын және осы Ережелер қолданылатын ғимараттар мен құрылыстарға аудандар мен қалалардың аумағында орналасқан (пайдаланылатын, салынып жатқан, қайта жаңартылған немесе күрделі жөнделіп жатқан) барлық:
1) әкімшілік және қоғамдық-мәдени мақсаттағы ғимараттар;
2) тұрғын үй ғимараттары;
3) өндірістік және өзге мақсаттағы ғимараттар;
4) жеңілдетілген үлгідегі (сауда павильондары, дүңгіршектер, гараждар мен басқа осыларға ұқсас нысандар) құрылыстар;
5) ғимараттарға іргелес жер учаскелерінде орналасқан қоршаулар мен басқа стационарлық сәулеттік нысандар жатады.
152. Ғимараттардың, құрылыстардың баланс ұстаушылары, жалдаушылары, меншік иелері, пайдаланушылары болып табылатын кәсіпорындар мен ұйымдарға ғимараттар мен құрылыстарды, олардың қасбеттерін, төбелері мен жеке элементтерін тиісті деңгейде күтіп-ұстау және қайта жаңарту, жөндеу мен бояу жөніндегі жұмыстардың уақытында жүргізілуін қамтамасыз ету, қасбеттерде орналастырылған ескерткіш тақталарын, көшелердің (тұйық көшенің, алаңдардың) нұсқау белгілерін, нөмір белгілерін таза және қалыпты жағдайда ұстау қажет.
153. Әкімшілік ғимараттарға немесе тұрғын үйлерге кіреберіс топтарын (сатыларды, алаңдарды, кіреберістің үстіндегі маңдайшаларды, қоршауларды, қабырғаларды, есіктерді) қысқы уақытта тиісті күтіп-ұстау қатқан мұзды жоюды, тайғанамау үшін шыға беріс жерлерде төсемдердің болуын, мұзға қарсы реагенттермен іргелес аумақты өңдеуді қамтиды.
154. Дүкендер мен офистердің витриналарын таза және қалыпты күйде күтіп- ұстау, қажет болғанда жеке элементтерін жөндеу және бояу қажет.
155. Жапсырлас салынған үй-жайлардың, тұрғын үйдегі тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері ғимараттарды күтіп-ұстауға үлестік қатысу қажет.
156. Ғимарат қасбеттерінің тиісті кұтіп-ұстауға жататын элементтерінің құрамына мыналар кіреді:

149. Территорию каждого домовладения, необходимо оборудовать:
1) хозяйственными площадками для сушки белья, чистки одежды, ковров и предметов домашнего обихода;
2) площадками для отдыха взрослых;
3) детскими игровыми и спортивными площадками с озеленением и необходимым оборудованием малыми архитектурными формами для летнего и зимнего отдыха детей;
4) местами для парковки транспорта.
150. Строительство, установка, реконструкция и снос зданий, сооружений, заборов, ограждений, киосков, ларьков, павильонов, иных объектов розничной торговли и бытового обслуживания населения, рекламоносителей и других объектов на территории административно-территориальной единицы допускаются только в установленном порядке после получения необходимых разрешений.
151. К зданиям и сооружениям, фасады которых определяют архитектурный облик застройки административно-территориальной единицы, и подпадают под действие Правил, относятся все расположенные на территории соответствующих районов и городов области (эксплуатируемые, строящиеся, реконструируемые или капитально ремонтируемые):
1) здания административного и общественно-культурного назначения;
2) жилые здания;
3) здания и сооружения производственного и иного назначения;
4) постройки облегченного типа (торговые павильоны, киоски, гаражи и прочие аналогичные объекты);
5) ограды и другие стационарные архитектурные формы, размещенные на прилегающих к зданиям земельных участках;
152. Предприятиям и организациям являющимся балансодержателями, собственниками, арендаторами, владельцами, пользователями зданий, сооружений необходимо обеспечить надлежащее содержание и своевременное производство работ по реставрации, ремонту и покраске зданий, сооружений, их фасадов, крыш и отдельных элементов, поддерживать в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах памятные доски, указатели улиц (переулков, площадей), номерные знаки.
153. Надлежащее содержание входных групп (ступеней, площадок, перил, козырьков над входами, ограждений, стен, дверей) в административные здания или жилые помещения в зимнее время включает удаление обледенений, наличие на крыльце покрытий, предотвращающих скольжение, обработку прилегающей территории противогололедными реагентами.
154. Витрины магазинов и офисов необходимо содержать в чистоте и в исправном состоянии, отдельные элементы по мере необходимости - ремонтировать и окрашивать.
155. Собственникам встроенных помещений, нежилых помещений в жилых домах необходимо принимать долевое участие в содержании зданий.
156. В состав элементов фасадов зданий, подлежащих надлежащему содержанию, входят:

1) ойықтар, жертөле жайларына кіру және қоқыс камералары;
2) кіреберіс топтары (сатылар, алаңдар, сүйеніштер, кіреберістің үстіндегі маңдайшалар, қоршаулар, қабырғалар, есіктер);
3) ірге қабаты мен доғал;
4) қабырғалардың жазықтықтары;
5) қасбеттердің шығып тұратын элементтері (балкондар, лоджиялар, эркерлер, ернеулер);
6) желдету және түтін құбырларымен қоса, шатырлар, қоршау торлары, шатырға шығулар;
7) сәулет бөлшектері мен қаптама (ұстындар, жауырындық қабырғалар, розеткалар, капитель, маңдайша кенерелер, фриздер, белдіктер және басқалар);
8) белгілер мен шұғынақтарды қоса алғанда, суағар құбырлары;
9) балкондардың, лоджиялардың қоршаулары;
10) қалқанды және терезе қоршаулары, торлар;
11) терезелердің, балкондардың, белдіктердің, ірге қабаттың шығыңқы жерлерінің, маңдайша кенерелердің, ернеулердің металлмен әрленуі;
12) аспалы металл конструкциялар (тутұғырлар, анкерлер, өрт сатылары, желдеткіш жабдықтары);
13) панельдер мен блоктар арасындағы көлденең және тік жіктер (ірі панельді және ірі блокты ғимараттардың қасбеттері);
14) шынылар, рамалар, балкон есіктері;
15) ғимараттарға іргелес стационарлық қоршаулар.
157. Сәулет бөлшектері мен қаптаманың бекітілген жайына, ірге қабаттар мен қабырғалардың жағдайына, суағар құбырлары орналасқан, балкондардың маңындағы және нөсер, қар мен жаңбыр суларының әсерінен орын алған басқа жағдайдың, сондай-ақ металл конструкциясы (тутұғырлар, анкерлер, өрт сатылары) қабырғаларына бекітілген орнының маңына назар аударылу қажет.
158. Ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерін күтіп-ұстау кезінде жол берілмейді:
1) ғимараттар мен құрылыстар қасбеттерінің қабырға беттерінің зақымдануына (ластануына), бояудың ағып кетуіне, қабыршақтануына, жарықшалардың, қатпарланған сылақтың, қаптаманың болуы, кірпіш қалауының зақымдануы, темірбетон конструкцияның қорғау қабаттарының түсуіне;
2) ғимараттар мен құрылыстардың сәулеттік және көркем мүсіндік бөлшектерінің, жауырындық қабырғаларының, фриздердің, тартымдардың, оймабедердің, жапсырма әшекейлердің, өрнектердің, мозаикалардың, көркем суреттердің зақымдануына (болмауына):
3) панельдер арасындағы түйістердің бұзылуына;
4) қасбеттердің, ғимараттар мен құрылыстардың зақымдануына (ластануына), сылақтарының, қаптамасының, цокольді бөліктің боялған қабатының, оның ішінде терезелердң, кіреберіс ойықтары конструкцияларының ақаулығына;
5) ғимараттар мен құрылыстар қасбеттерінің шығыңқы элементтерінің балкондардың, лоджиялардың, эркерлердің, тамбурлардың, ернеулердің зақымдануына (қабаттарының түсуіне, ластануына);
6) едендердің, балкондардың, лоджиялардың, эркерлердің, маңдайшалар мен гидрооқшаулағыштың ақаулығына;

1) приямки, входы в подвальные помещения и мусорокамеры;
2) входные группы (ступени, площадки, перила, козырьки над входами, ограждения, стены, двери);
3) цоколи и отмостки;
4) плоскости стен;
5) выступающие элементы фасадов (балконы, лоджии, эркеры, карнизы);
6) кровли, включая вентиляционные и дымовые трубы, ограждающие решетки, выходы на кровлю;
7) архитектурные детали и облицовка (колонны, пилястры, розетки, капители, сандрики, фризы, пояски);
8) водосточные трубы, включая отметы и воронки;
9) ограждения балконов, лоджий;
10) парапетные и оконные ограждения, решетки;
11) металлическая отделка окон, балконов, поясков, выступов цоколя, окрытий сандриков, свесов;
12) навесные металлические конструкции (флагштоки, анкеры, пожарные лестницы, вентиляционное оборудование);
13) горизонтальные и вертикальные швы между панелями и блоками (фасады крупнопанельных и крупноблочных зданий);
14) стекла, рамы, балконные двери;
15) стационарные ограждения, прилегающие к зданиям.
157. Необходимо уделять внимание состоянию креплений архитектурных деталей и облицовки, устойчивости парапетных и балконных ограждений, состоянию цоколя, стен, в местах расположения водосточных труб, около балконов и в других местах, подверженных обильному воздействию ливневых, талых и дождевых вод, а также вокруг креплений к стенам металлических конструкций (флагштоки, анкеров, пожарных лестниц);
158. При содержании фасадов зданий и сооружений не допускается:
1) повреждение (загрязнение), поверхности стен фасадов зданий и сооружений, подтеки, шелушение окраски, наличие трещин, отслоившейся штукатурки, облицовки, повреждение кирпичной кладки, отслоение защитного слоя железобетонных конструкций;
2) повреждение (отсутствие), архитектурных и художественно-скульптурных деталей зданий и сооружений, колонн, пилястр, капителей, фризов, тяг, барельефов, лепных украшений, орнаментов, мозаик, художественных росписей;
3) нарушение герметизации межпанельных стыков;
4) повреждение (отслоение, загрязнение) штукатурки, облицовки, окрасочного слоя цокольной части фасадов, зданий или сооружений, в том числе неисправность конструкции оконных, входных приямков;
5) повреждение (загрязнение) выступающих элементов фасадов зданий и сооружений, балконов, лоджий, эркеров, тамбуров, карнизов;
6) неисправность полов, гидроизоляции балконов, лоджий, эркеров, козырьков;

7) балкондардың, лоджиялардың, парапеттердің қоршауларының бұзылуына (болмауына, ластануына);
8) қоршаудың цокольды бөліктері мен ұстындарының, қоршаулардың металл торларының, қоршаулардың бояу және сылақ қабаттарының, кірпіш қалауының, сәулеттік бөлшектерінің мен қоршаудың басқа элементтерінің зақымдануына (болмауына, ластануына), қоршаудың тігінен, ойықтардан ауытқуының, аралық құрылыстардың зақымдануының болуына;
9) суағар құбырлар немесе олардың элементтерінің, суағар шұғынағы, суағар құбырлары, белгілер, бекітпелердің зақымдануына (болмауына, ластануына);
10) шатыр, ғимараттың төбесіндегі қоршау торларының, желдету және түтін құбырларының, шатырдағы терезелердің зақымдануына (болмауына, ластануына);
11) сатылардың, үй қанаттарының, маңдайшалардың, кіре беріс есіктердің, терезе жақтауының, торлардың, металл әрлеулердің, ілінбе металл конструкциясының зақымдануына (болмауына, ластануына);
12) ғимараттардың қасбеттерінде, іргестас бөлігінде өсімдіктердің болуына;
13) көшелердің, үй нөмірлерінің, нұсқау белгілерінің болмауына немесе зақымдануына және басқалар.
159. Қасбеттердің шығыңқы конструкцияларының қирауы ықтимал қауіпін болдырмау үшін алдын алу іс-шаралар (қоршауларды, торларды орнату, элементтің бұзылып жатқан бөлігін қайта бөлшектеу) кідіріссіз орындау қажет.
160. Қасбеттердің апатты жай-күйін жөндеу осы жағдайды анықтаған бойы кідіріссіз орындау қажет.
161. Тұрғын үй, әкімшілік, өндірістік және қоғамдық ғимараттарды тәуліктің қараңғы уақытында жарықтандырумен бірге, көшелердің (тұйық көшелердің, алаңдардың) көше сілтегіштерімен, үйлердің нөмір белгілерімен, ал тұрғын үйлерді кіре берістер мен пәтерлердің нұсқау белгілерімен жабдықтау қажет.
162. Көшелердің (тұйық көшелердің, алаңдардың) нұсқау белгілерін, нөмір белгілері мен жалау саптарын таза және тиісті жағдайда күтіп-ұстау қажет.
163. Тәуліктің қараңғы уақытында қасбеттерді, кіреберістерді, баспалдақ алаңындағы әрбір алаңды (табиғи жарық түспейтін сатыларды тәулік бойы жарықпен қамтамамсыз ету), құрылыс салу және көшелердің нұсқау белгілерін, үйлердің, кіре берістерді, пәтерлердің нөмір белгілерін, сондай-ақ, өрт гидранттарының нұсқау белгілерін сыртқы жарықпен қамтамасыз ету қажет.
164. Үй шамдары мен кіре берістегі шырақтардың, әкімшілік-аумақтық бірлікті сыртқы жарықтандыру қараңғы түскен бойда қосылуын және таң атқанда өшірілуін қамтамасыз ету қажет.
11. Жер жұмыстарын жүргізу тәртібі, инженерлiк ғимараттар мен
коммуникацияларды күтiп-ұстау
165. Шаруашылығында инженерлiк коммуникациялары бар заңды және жеке тұлғалар инженерлік тораптардың және нысандардың санитарлық-эстетикалық жағдайын қалыпты ұстайды, оларды уақтылы жөндеп, бұзылған жабындар мен элементтерді қалпына келтіреді.

7) разрушение (отсутствие, загрязнение) ограждений балконов, лоджий, парапетов;
8) повреждение (отсутствие, загрязнение) цокольных частей и колонн ограждения, металлических решеток ограждения, окрасочного и штукатурного слоя ограждения, кирпичной кладки, архитектурных деталей и других элементов ограждения, наличие отклонений от вертикали, проемов, повреждений пролетных строений ограждений;
9) повреждение (отсутствие, загрязнение) водосточных труб или их элементов, сливных воронок, труб водостока, отметов, креплений;
10) повреждение (отсутствие, загрязнение) кровли, ограждающих решеток на крышах зданий, вентиляционных и дымовых труб, слуховых окон;
11) повреждение (отсутствие, загрязнение) ступеней, крылец, козырьков, входных дверей, оконных переплетов, решеток, металлической отделки, навесных металлических конструкций;
12) наличие растительности на фасадах, фундаментной части здания;
13) отсутствие или повреждение указателей улиц, номеров домов.
159. Для устранения угрозы возможного обрушения выступающих конструкций фасадов необходимо немедленно выполнить предупредительные мероприятия (установку ограждений, сеток, демонтаж разрушающейся части элемента).
160. Ремонт аварийного состояния фасадов необходимо выполнить незамедлительно по выявлению этого состояния.
161. Жилые, административные, производственные и общественные здания необходимо оборудовать указателями улиц (переулков, площадей), номерными знаками домов с подсветкой в темное время суток, а жилые дома указателями номеров подъездов и квартир.
162. Указатели улиц (переулков, площадей), номерные знаки и флагштоки следует содержать в чистоте и в исправном состоянии.
163. В темное время суток необходимо обеспечить наружное освещение фасадов, подъездов, каждой площадки лестничной клетки (освещение лестниц не имеющие естественного освещения в течение круглых суток) строений и указателей улиц, номеров домов, подъездов, квартир, а также указателей пожарных гидрантов.
164. Необходимо обеспечить включение домовых фонарей и светильников у подъездов с наступлением темного времени суток и их выключение с наступлением рассвета, одновременно с наружным освещением административно-территориальной единицы.
11. Порядок производства земляных работ, содержание инженерных
сооружений и коммуникаций
165. Физические и юридические лица, в ведении которых находятся инженерные коммуникации, поддерживают санитарно-эстетическое состояние инженерных сетей и объектов и своевременно проводят их ремонт, последующее восстановление нарушенных покрытий и элементов.

166. Шаруашылығында инженерлiк коммуникациялары бар заңды және жеке тұлғалар олардың техникалық жағдайын қадағалап отыруы керек, қаланың және елді мекеннің абаттандыруын бұзуға жол бермеуі қажет, атап айтқанда:
1) аумақты су басуына және мұздың пайда болуына жол бермеу, бөлінген және қорғалатын аймақтардың санитариялық тазалығын бақылау, люктердiң қақпақтары, құдықтар мен камералардың жабындыларының бүтіндігін, нөсерлiк кәрiздердiң торлары қатты төсеммен бiр деңгейде болуын және олардың тиісті дәрежеде ұсталуын бақылау;
2) монтаждау ережелерін сақтамау салдарынан, сондай-ақ топырақпен кері жабу және пайдалану барысында бұзылуы мүмкін болатын жер асты тораптарының үстіндегі қатты, топырақты жабынын қадағалау, жер үсті инженерлік коммуникациялардың, құрылымдардың және құрылыстардың тораптарын уақтылы жөндеу, тазалау және сырлау.
167. Жол төсемдерін, жаусоқпақтарды, көгалдарды абаттандыру элементтерін және инженерлік құрылыстарды бұзу арқылы инженерлік коммуникацияларды салу, жөндеу және қайта құралымдау жұмыстарын жүргізіп жатқан барлық жеке және заңды тұлғаларда уәкілетті органмен берілген жазбаша рұқсат (ордер) болу қажет.
168. Ордерге бұзылған жабындарды қалпына келтіру мерзімі және шарттары туралы талаптар енгізіледі. Жол төсемдерін, тротуарларды, көгалдарды, абаттандыру элементтерін және инженерлік құрылыстарды бұзу арқылы жүргізілетін инженерлік коммуникацияларды салу, жөндеу және қайта құралымдау жұмыстарын орындауға байланысты жауапкершілік нысанының меншік иелеріне және (немесе) пайдаланушыларына жүктеледі.
169. Қалпына келтіру жұмыстары аяқталған соң, орындалған жұмыстардың сапасыздығы салдарынан қалпына келтірілген учаске екі жыл ішінде бұзылса немесе отырса жеке немесе заңды тұлға (жұмысқа тапсырыс беруші) бұзылған жабындарды қайта қалпына келтіру қажет.
170. Егер қазу кезінде жобалауда белгіленбеген жер асты коммуникациялары табылса, онда жұмыс жүргізуші ол туралы уәкілетті органға және сол коммуникацияларды иеленуші ұйымға хабарлайды.
171. Қалалар мен елді мекен аумағынан жер үсті және жер асты суларын бұруға арналған арналарды, құбырларды және дренаждарды профилактикалық тексеру, тазалау, нөсерлі кәріз, жаңбыр қабылдағыш құдықтардың коллекторларын тазалау жұмыстарын оларды пайдаланушы ұйым, аула аумақтарында – кондоминимум нысандарын басқарушы орган, жеке учаскелер мен кәсіпорын аумақтарында – аумақ иелері жасайды.
12. Апатты жұмыстарды жүргiзу
172. Апат туындаған жағдайда, инженерлiк коммуникациялар мен құрылыстардың иесi және (немесе) пайдаланушы ұйым апатты және оның салдарын жоюдың жедел шараларын жасауы тиіс. Бұл жағдайда адамдар мен көлiк қозғалысының қауiпсiздiгi, сондай-ақ, жақын орналасқан жер асты және жер үстi ғимараттарының, инфрақұрылым нысандарын, жасыл желектердiң сақталуы қамтамасыз етiлуi тиiс.

166. Физическим и юридическим лицам, в ведении которых находятся инженерные коммуникации, необходимо контролировать их техническое состояние и не допускать нарушение благоустройства городов и населенных пунктов, а именно:
1) не допускать затопления территорий и образования льда, контролировать санитарное состояние отведенных и охранных зон, контролировать целостность крышек люков, перекрытий колодцев и камер, нахождение решеток ливневой канализации на уровне твердого покрытия и содержание их в исправном состоянии;
2) контролировать состояние твердого, либо грунтового покрытия над подземными сетями, которые могут нарушиться вследствие несоблюдения правил монтажа, обратной засыпки и эксплуатации, производить своевременный ремонт, очистку и окраску надземных инженерных коммуникаций, конструкций и сооружений. 167. Всем физическим и юридические лицам, которые ведут работы по прокладке, ремонту и реконструкции инженерных коммуникаций путем разрушения дорожных покрытий, тротуаров, газонов, элементов благоустройства и инженерных сооружений, необходимо иметь письменное разрешение (ордер), выданное уполномоченным органом.
168. В ордер включаются требования о сроках и условиях восстановления благоустройства нарушенных покрытий. Ответственность за выполнение работ, связанных с прокладкой, ремонтом и реконструкцией инженерных коммуникаций путем разрушения дорожных покрытий, тротуаров, газонов, элементов благоустройства и инженерных сооружений несут собственники и (или) пользователи объектов.
169. По окончании восстановительных работ, в случаях разрушения или просадки восстановленных участков в течение двух лет из-за некачественно выполненных работ, физическим или юридическим лицам (заказчики работ) необходимо повторно восстановить нарушенное покрытие.
170. Если при разрытии обнаружены подземные коммуникации, не обозначенные в проекте, то производитель работ уведомляет об этом уполномоченный орган и организацию, которой могут принадлежать эти коммуникации.
171. Профилактическое обследование, очистка каналов, труб и дренажей, предназначенных для отвода поверхностных и грунтовых вод с территорий городов и населенных пунктов, очистка коллекторов ливневой канализации, дождеприемных колодцев производятся эксплуатирующими предприятиями, на дворовых территориях - органами управления объектом кондоминиума, на частных участках и территориях предприятий - владельцами территорий.
12. Проведение аварийных работ
172. При возникновении аварии собственник и (или) пользователь инженерных коммуникаций и сооружений, эксплуатирующая организация незамедлительно принимают меры по ликвидации аварии и устранению последствий. При этом обеспечивается безопасность людей и движения транспорта, а также сохранность расположенных вблизи наземных или подземных сооружений, объектов инфраструктуры, зеленых насаждений.

173. Апаттық бригаданы апат орнына жiберумен қатар пайдаланушы ұйым бір мезетте апаттың сипаты мен орны жайында, осы апат ауданында жер асты және жер үстi құрылғылары бар ұйымдарға, уәкілетті органға және ішкі істер органына, сондай-ақ басқа да мүдделi қызметтерге хабарлайды.
174. Апат аймағында жер асты немесе жер үстi коммуникациялары бар заңды және жеке тұлғалар апат туралы хабарды алғаннан кейiн, апат орнына атқарушы сызбаларымен бiрге өкiлдерiн жiбереді, олар осы жердегi орналасқан мекемеге қарасты құрылыстар мен инженерлік коммуникацияларды көрсету қажет.
175. Апат орнына жақын маңда материалдарын немесе басқа бағалы заттарын жинақтаған заңды және жеке тұлғалар апат жұмыстарын жүргізуші қызметкерлердің талабы бойынша учаскенi босатады.
176. Апат жұмыстары жүргiзiлетiн орын қалқандармен немесе белгiленген үлгiдегi апаттық жарық құрылғысы және үлкен қызыл түстi шамдары бар қорғандармен қоршалады. Көшенiң (магистральдың) жол жағына ішкі істер органының келiсiмiмен қажеттi жол белгiлерi қойылады. Апатты жою жұмыстарын жүргізуге жауапты тұлғалар апаттық жарықтандыру жұмыстарын, қоршаудың (қорғанның), жол белгiлерiнiң болуын жұмыстар толық аяқталғанға дейiн қадағалайды.
177. Апат салдарларын жою және аумақты абаттандыруды қалпына келтіруге арналған жер қазу жұмыстарын жүргізу үшін апат туындаған күннен бастап бір тәулік ішінде рұқсат ресімделуі қажет. Қазу жұмыстарын жүргізу үшін рұқсат уақтылы ресімделмеген жағдайда, кез-келген жер қазу жұмыстары заңсыз болып саналады.
178. Апаттық жұмыстар аяқталғаннан кейін инженерлік тораптарды пайдаланушы ұйымдар бұзылған жол жабынын және өзге де абаттандыру элементтерін тез арада қалпына келтіреді.
179. Жоспарлы жұмыстарды апаттық жұмыстар ретінде жүргізуге жол берілмейді.
13. Ережелерді бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
180. Осы Ережелерді бұзған жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексімен белгіленген жауапкершілікке тартылады.

173. Одновременно с направлением аварийной бригады к месту аварии эксплуатирующая организация сообщает о характере и месте аварии в организации, имеющие в районе аварии наземные или подземные сооружения, в уполномоченный орган и органы внутренних дел, а также другие заинтересованные службы.
174. Физические и юридические лица, имеющие в зоне аварии наземные или подземные сооружения, при получении информации об авариях направляет на места своих представителей с исполнительными чертежами, которым необходимо указать расположение подведомственных им сооружений и инженерных коммуникаций на местности.
175. Физические и юридические лица, складирующие материалы или другие ценности вблизи места аварии, по требованию сотрудников аварийных работ освобождают участок.
176. Место производства аварийных работ ограждается щитами или заставками установленного образца с устройством аварийного освещения и установкой красных габаритных фонарей. На проезжей части улицы (магистрали) по согласованию с органами внутренних дел устанавливаются соответствующие дорожные знаки. Лица, ответственные за производство работ по ликвидации аварии, контролируют работу аварийного освещения, наличие ограждений (заставок), дорожных знаков до полного окончания работ.
177. Для ликвидации последствий аварии и восстановления благоустройства территории необходимо оформить разрешение на производство земляных работ в течение суток со дня возникновения аварии. В случае не оформления разрешения на производство земляных работ в установленные сроки какие-либо земляные работы считаются несанкционированными.
178. Восстановление нарушенного дорожного покрытия и других элементов благоустройства осуществляется эксплуатирующими организациями инженерных сетей немедленно после завершения аварийных работ.
179. Производство плановых работ под предлогом аварийных не допускается.
13. Ответственность за нарушение Правил
180. За нарушение настоящих Правил, физические и юридические лица несут ответственность установленную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".