Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Жамбыл облысы мәслихатының 2013 жылғы 18 желтоқсандағы № 20-9 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 22 қаңтарда № 2106 тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы мәслихатының 2022 жылғы 16 ақпандағы № 13-6 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы мәслихатының 16.02.2022 № 13-6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 127 бабына және "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 36 бабына сәйкес Жамбыл облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4 қосымшаларына сәйкес тарихи – мәдени мұра объектілері болып табылатын Байзақ ауданында орналасқан "Қостөбе", Шу ауданында орналасқан "Ақтөбе", Т.Рысқұлов ауданында орналасқан"Құлан", "Өрнек" қалашықтарының қорғау аймақтарының шекаралары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың білім, денсаулық сақтау, әлеуметтік-мәдени даму, қоғамдық және жастар ұйымдарымен байланыс жәнеәйелдер істері мен отбасы - демографиялық саясат мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Облыстық мәслихаттың Облыстық
сессия төрағасы мәслихаттың хатшысы
М. Сарсенов Б. Қарашолақов
КЕЛІСІЛДІ
"Жамбыл облысы әкімдігінің
жер қатынастар басқармасы"
коммуналдық мемлекеттік
мекемесінің басшысы
С.М. Жұмағұлов
18 желтоқсан 2013 жыл
"Жамбыл облысы әкімдігінің
мәдениет, мұрағаттар және
құжаттама басқармасы"
коммуналдық мемлекеттік
мекемесінің басшысы
А.Қ. Саденова
18 желтоқсан 2013 жыл
Жамбыл облыстық
мәслихатының 2013 жылғы 18
желтоқсандағы № 20-9 шешіміне
1 қосымша
"Қостөбе" қалашығының қорғау аймағы
Қорғау аймағына тарихи қалыптасқан жағдай және бүгінгі ескерткіштердің тарихи орны және оны жаңғыртуға сақталынатын аймақ жатады.
Қорғалатын аймаққа:
цитадель (қалашықтың әкімшілік орталығының құрылысы).
шахристан 1, 2 (қалашықтың негізгі бөлігі).
некрополь 1, 2 (қалашықтың зират бөлігі).
қалашықтың қорғаныс қабырғасының қираған орны (сыртқы қоршау бөлігі) жатқызылады.

Об утверждении границ охранных зон объектов историко-культурного наследия
Решение маслихата Жамбылской области от 18 декабря 2013 года № 20-9. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 22 января 2014 года № 2106. Утратило силу решением маслихата Жамбылской области от 16 февраля 2022 года № 13-6
Сноска. Утратило силу решением маслихата Жамбылской области от 16.02.2022 № 13-6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 127 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и статьи 36 Закона Республики Казахстан от 02 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" Жамбылский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить границы охранных зон объектов историко-культурного наследия городище "Костобе" расположенного в Байзакском районе, городище "Актобе" расположенного в Шуском районе, городищ "Кулан", "Орнек" расположенных в Т.Рыскуловском районе согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Жамбылского областного маслихата по вопросам образования, здравоохранения, социально-культурного развития и по связям с общественными, молодежными организациями и по делам женщин и семейно-демографической политике.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня его государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель сессии Секретарь
областного маслихата областного маслихата
М. Сарсенов Б. Карашолаков
СОГЛАСОВАНО
Руководитель коммунального
государственного учреждения
"Управление земельных отношений
Акимата Жамбылской области"
С.М. Жумагулов
18 декабря 2013 год
Руководитель коммунального
государственного учреждения
"Управление культуры, архивов и
документации акимата Жамбылской области"
А.К. Саденова
18 декабря 2013 год
Приложение 1 к решению
Жамбылского областного маслихата
№ 20–9 от 18 декабря 2013 года
Границы охранной зоны городище "Костобе"
В охранную зону относятся зоны исторически сложившейся обстановки и сегодняшнее историческое место памятника, и зона сохраняемая для его реконструкции.
В охранную зону относятся:
цитадель (застройки административного центра городища);
шахристан 1, 2 (основная часть городища);
некрополь 1, 2 (могильная часть городища);
развалина крепостной стены городища (наружная оградительная часть).

Ескерткіштің қорғау аймағы –59,5гектар.
Жамбыл облыстық
мәслихатының 2013 жылғы 18
желтоқсандағы № 20-9 шешіміне
2 қосымша
"Ақтөбе" қалашығының қорғау аймағы
Қорғау аймағына тарихи қалыптасқан жағдай және бүгінгі ескерткіштердің тарихи орны және оны жаңғыртуға сақталынатын аймақ жатады.
Қорғалатын аймаққа:
цитадель (қалашықтың әкімшілік орталығының құрылысы);
шахристан 1, 2 (қалашықтың негізгі бөлігі);
рабад (қала сыртындағы үйлердің орындары);
төрткүлдер (бекіністі құрылыс орындары);
үй жайлар;
қамалдың қираған қабырғаларының орындары жатқызылады.
Ескерткіштің қорғау аймағы – 569,0 гектар.
Жамбыл облыстық
мәслихатының 2013 жылғы 18
желтоқсандағы № 20-9 шешіміне
3 қосымша
"Құлан" қалашығының қорғау аймағы
Қорғау аймағына тарихи қалыптасқан жағдай және бүгінгі ескерткіштердің тарихи орны және оны жаңғыртуға сақталынатын аймақ жатады.
Қорғалатын аймаққа:
цитадель (қалашықтың әкімшілік орталығының құрылысы);
шахристан (қалашықтың негізгі бөлігі);
ішкі қамал (қалашықтың ішкі қоршау бөлігі);
қорғау қабырғасыз рабат (қала сыртындағы үйлердің орындары) жатады.
Ескерткіштің қорғау аймағы – 93.64 гектар.
Жамбыл облыстық
мәслихатының 2013 жылғы 18
желтоқсандағы № 20-9 шешіміне
4 қосымша
"Өрнек" қалашығының қорғау аймағы
Қорғау аймағына тарихи қалыптасқан жағдай және бүгінгі ескерткіштердің тарихи орны және оны жаңғыртуға сақталынатын аймақ жатады.
Қорғалатын аймаққа:
мешіт;
тұрғын үй орны;
құрылыстардың қираған орны;
үш әуіз орындарының қазан шұңқырлары;
құмырашының шеберханасы;
кесененің қираған орындары жатқызылады.
Ескерткіштің қорғау аймағы – 82,04 гектар.

Охранная зона памятника - 59,5 гектар.
Приложение 2 к решению
Жамбылского областного маслихата
№ 20–9 от 18 декабря 2013 года
Границы охранной зоны городище "Актобе"
В охранную зону относятся зоны исторически сложившейся обстановки и сегодняшнее историческое место памятника, и зона сохраняемая для его реконструкции.
В охранную зону относятся:
цитадель (застройки административного центра городища);
шахристан 1, 2 (основная часть города);
рабад (места загородных домов);
торткульи (места оборонительных застроек);
усадьбы;
развалины крепостных стен.
Охранная зона памятника – 569,0 гектар.
Приложение 3 к решению
Жамбылского областного маслихата
№ 20–9 от 18 декабря 2013 года
Границы охранной зоны городище "Кулан"
В охранную зону относятся зоны исторически сложившейся обстановки и сегодняшнее историческое место памятника, и зона сохраняемая для его реконструкции.
В охранную зону относятся:
цитадель (застройки административного центра городища);
шахристан (основная часть города);
внутренняя крепость (внутренняя оградительная часть городища);
рабад без оборонительной стены (места загородных домов).
Охранная зона памятника – 93,64 гектар.
Приложение 4 к решению
Жамбылского областного маслихата
№ 20–9 от 18 декабря 2013 года
Границы охранной зоны городище "Орнек"
В охранную зону относятся зоны исторически сложившейся обстановки и сегодняшнее историческое место памятника, и зона сохраняемая для его реконструкции.
В охранную зону относятся:
мечеть;
жилой дом;
развалины постройки;
котлованы трех хаузов;
гончарная мастерская;
развалины мавзолея.
Охранная зона памятника – 82,04 гектар.