Урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2014 жылғы 8 қаңтардағы № 3 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 12 ақпанда № 9139 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 2 наурыздағы № 33 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.03.2023 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 32-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасының халқына урологиялық және андрологиялық көмек көрсетуді жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметі туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Д.Е. Асайынова) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Е. Байжүнісов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2014 жылғы 08 қаңтардағы
№ 3 бұйрығымен
бекітілген
Урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін медициналық
ұйымдардың қызметі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін медициналық денсаулық сақтау ұйымдары туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін ұйымдардың қызметін реттейді.
2. Халыққа урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары урологиялық және андрологиялық пациенттерді анықтауға, емдеуге, медициналық оңалтуға бағытталған іс-шараларды уақтылы жүргізу мақсатында құрылады.
3. Урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының жұмысын штаттан тыс бас уролог маман (республиканың, облыстың, қаланың, ауданның) үйлестіреді.

Об утверждении Положения о деятельности медицинских организаций, оказывающих урологическую и андрологическую помощь
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 января 2014 года № 3. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2014 года № 9139. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 марта 2023 года № 33.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 02.03.2023 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и в целях совершенствования оказания урологической и андрологической помощи населению Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о деятельности медицинских организаций, оказывающих урологическую и андрологическую помощь.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его размещение на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Департаменту юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Асаинова Д.Е.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Э. Байжунусов
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 8 января 2014 года № 3
Положение
о деятельности медицинских организаций,
оказывающих урологическую и андрологическую помощь
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о деятельности медицинских организаций, оказывающих урологическую и андрологическую помощь (далее – Положение) регулирует деятельность организаций, оказывающих урологическую и андрологическую помощь независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности.
2. Организации здравоохранения, оказывающие урологическую и андрологическую помощь населению, создаются в целях своевременного проведения мероприятий, направленных на выявление, лечение, медицинскую реабилитацию урологических и андрологических пациентов.
3. Работу организаций здравоохранения, оказывающих урологическую и андрологическую помощь, координирует главный внештатный специалист-уролог (республики, области, города, района).

4. Халыққа урологиялық және андрологиялық көмек амбулаториялық-емханалық, стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек нысанында көрсетіледі.
5. Штаттан тыс бас уролог мамандар (облыстардың, қалалардың) облыстық (қалалық) денсаулық сақтау ұйымдарына және Алматы қаласындағы "Академик Б.О. Жарбосынов атындағы Урология ғылыми орталығы" АҚ-ға жыл сайын урологиялық аурулар кезінде асқынулардың, өлімдердің талдауымен есепті еркін түрде ұсынады.
6. Халыққа урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын, ұйымның Жарғысын және осы Ережені басшылыққа алады.
2. Урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін ұйымдардың
негізгі міндеттері мен функциялары
7. Халыққа урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының халқына урологиялық және андрологиялық көмек көрсету;
2) медициналық-санитариялық алғашқы көмек маманы мен бейінді мамандардың жолдамасы бойынша консультациялық-диагностикалық көмек көрсету;
3) облыстық, қалалық және аудандық деңгейдегі стационарлық және емханалық органдардың арасындағы жұмыстағы сабақтастықты қамтамасыз ету;
4) урологиялық және андрологиялық аурулар кезінде сырқаттанушылықты, еңбекке қабілетсіздікті, өлімді жыл сайынғы талдау жүргізу мен урологиялық қызметті дамытудың перспективалық жоспарларын әзірлеу;
5) урологиялық және андрологиялық аурулармен ауыратын пациенттерге көмекке қажеттілікті зерделеу;
6) дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға қажеттілікті зерделеу;
7) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) айқындаған тәртіппен ерлердің несеп-жыныс жүйесінің қатерлі ісіктерін, оның ішінде, нысаналы топтағы ерлердің қуықасты безі обырын ерте анықтау бойынша скринингілік бағдарламаларды жүргізуді ұйымдастыру;
8) қуықасты безі ауруларымен ауыратын пациенттерді динамикалық бақылау;
9) урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін мамандарды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
10) урологиялық және андрологиялық пациенттерге көмек көрсететін ұйымдардың материалдық-техникалық базасын дамыту мен нығайтуды қамтамасыз ету;
11) урологиялық және андрологиялық көмек көрсету бойынша ғылыми-практикалық конференцияларды жүйелі жүргізу.
8. Урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін ұйымдардың қойылған міндеттерін шешу үшін мынадай функцияларды жүзеге асырады:

4. Урологическая и андрологическая помощь населению оказывается в форме амбулаторно-поликлинической, стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи.
5. Главные внештатные специалисты-урологи (области, города) ежегодно представляют отчеты в произвольной форме с анализом осложнений, летальности при урологических заболеваниях областным (городским) управлением здравоохранения и в АО "Научный центр урологии имени академика Б.У. Джарбусынова" г.Алматы.
6. В своей деятельности организации здравоохранения, оказывающие урологическую и андрологическую помощь населению, руководствуются Конституцией Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения, Уставом организации и настоящим Положением.
2. Основные задачи и функции организаций,
оказывающих урологическую и андрологическую помощь
7. Основными задачами организаций, оказывающих урологическую и андрологическую помощь населению, являются:
1) оказание урологической и андрологической помощи населению Республики Казахстан;
2) оказание консультативно-диагностической помощи по направлению специалиста первичной медико-санитарной помощи и профильных специалистов;
3) обеспечение преемственности в работе между стационарными и амбулаторными органами областного, городского и районного уровня;
4) проведение ежегодного анализа заболеваемости, нетрудоспособности, летальности при урологических и андрологических заболеваниях и разработка перспективных планов развития урологической службы;
5) изучение потребности в помощи пациентам с урологическими и андрологическими заболеваниями;
6) изучение потребности в лекарственных средствах, изделиях медицинского назначения и медицинской техникой;
7) организация проведения скрининговых программ по раннему выявлению злокачественных новообразований мочеполовой системы, в том числе, рака предстательной железы у мужчин целевой группы, в порядке определяемом уполномоченным органом в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган);
8) динамическое наблюдение за пациентами с заболеваниями предстательной железы;
9) организация и проведение мероприятий по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов оказывающих уроандрологическую помощь;
10) обеспечение развития и укрепления материально-технической базы организаций, оказывающих помощь урологическим и андрологическим пациентам;
11) систематическое проведение научно-практических конференций по оказанию урологической и андрологической помощи.
8. Для решения поставленных задач организации, оказывающие урологическую и андрологическую помощь, осуществляют следующие функции:

1) урологиялық және андрологиялық аурулармен ауыратын пациенттерді емдеу, профилактикалау және диагностикалау және данамикалық бақылау;
2) урологиялық және андрологиялық аурулармен ауыратын пациенттерге консультациялық көмек;
3) пациенттерді тексеріп-қарау және оларды жоспарлы стационарлық операциялық немесе консервативтік емдеуге дәрі-дәрмектік дайындау;
4) урологиялық стационарларда операция жасалған пациенттерді тексеріп-қарау және динамикалық бақылау;
5) басқа мамандық дәрігерлеріне консультациялық көмек;
6) ауыр урологиялық және андрологиялық патологияларымен пациенттерге үйде консультациялық көмек көрсету;
7) урологиялық және андрологиялық аурулармен ауыратын пациенттерді ургенттік емдеуге жатқызу жағдайларын төмендету үшін профилактикалық іс-шараларды әзірлеу;
8) еңбекке қабілеттілігін сақтау, еңбекке уақытша жарамсыздығы мен мүгедектігі мерзімдерін төмендету мақсатында урологиялық және андрологиялық аурулармен ауыратын пациенттерді оңалту;
9) бастапқы медициналық құжаттарды жүргізу, уәкілетті орган белгілеген нысандар бойынша көлемде, тәртіп пен мерзімде есептерді ұсыну;
10) диагностикалауды, емдеу мен профилактикалауды және диспансерлеуді жақсарту бойынша ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс;
11) урологиялық және андрологиялық аурулармен ауыратын, мыналарды қамтитын пациенттерді динамикалық бақылау:
урологиялық аурулармен ауыратын пациенттер мектебін ұйымдастыру және олардың жұмысын бақылау;
медициналық көмекті жетілдіру жөніндегі нақты іс-шараларды әзірлей отырып, урологиялық аурулардан сырқаттанушылықты, еңбекке уақытша жарамсыздықты, мүгедектік пен өлімді жыл сайын талдау жүргізу;
урологиялық кабинеттер мен бөлімшелердің жұмыс практикасына диагностиканың, емдеудің, профилактиканың қазіргі заманғы әдістерін енгізу және өңірге жоғары технологиялық трансферт.
3. Урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін
ұйымдардың құрылымы
9. Урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға мыналар жатады:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Академик Б.О. Жарбосынов атындағы Урология ғылыми орталығы" Акционерлік қоғамы (бұдан әрі - УҒО);
2) меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан медициналық ұйымдар құрылымында оларға жүктелген функцияларға байланысты мыналар ұйымдастырылады:
республикалық ұйымдардағы урологиялық бөлімшелер;
облыстық және қалалық стационарлардағы урологиялық бөлімшелер;
аудандық орталық/аудандық ауруханалардың базасындағы урологиялық төсектер;
консультациялық-диагностикалық орталықтардың (бұдан әрі – КДО)/бөлімшелердің базасындағы Өңірлік ерлер денсаулығы мен отбасылық ұзақ өмір орталықтары;
амбулаториялық-емханалық ұйымдардың (бұдан әрі - АЕҰ)
уроандрологиялық кабинеттері.

1) диагностика, лечение, профилактика и динамическое наблюдение за пациентами с урологическими и андрологическими заболеваниями;
2) консультативная помощь пациентам с урологическими и андрологическими заболеваниями;
3) обследование пациентов и их медикаментозная подготовка к плановому стационарному оперативному или консервативному лечению;
4) осмотры и динамическое наблюдение пациентов, прооперированных в урологических стационарах;
5) консультативная помощь врачам других специальностей;
6) оказание консультативной помощи на дому пациентам с тяжелыми формами уроандрологической патологии;
7) разработка профилактических мероприятий для снижения случаев ургентной госпитализации пациентов с урологическими и андрологическими заболеваниями;
8) проведение специализированной реабилитации пациентов с урологическими и андрологическими заболеваниями с целью сохранения трудоспособности, снижения сроков временной нетрудоспособности и инвалидизации;
9) ведение первичных медицинских документов, представление отчетов по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом;
10) организационно-методическая работа по улучшению диагностики, лечения, профилактики;
11) динамическое наблюдение за пациентами с урологическими и андрологическими заболеваниями, включающая:
организацию школ для пациентов с урологическими и андрологическими заболеваниями и контроль за их работой;
проведение ежегодного анализа заболеваемости, временной нетрудоспособности, инвалидизации и смертности от уроандрологических заболеваний с разработкой конкретных мероприятий по совершенствованию медицинской помощи;
внедрение в практику работы уроандрологических кабинетов и отделений современных методов диагностики, лечения, профилактики и трансферт высоких технологий в регионы.
3. Структура организаций, оказывающих урологическую и
андрологическую помощь
9. К медицинским организациям, оказывающим урологическую и андрологическую помощь, относятся:
1) Акционерное общество "Научный центр урологии имени академика Б.У. Джарбусынова" Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – НЦУ);
2) медицинские организации, в структуре которых в зависимости от возложенных на них функций, организовывают:
урологические отделения в республиканских организациях;
урологические отделения в областных и городских стационарах;
урологические койки на базе центральных районных/районных больницах;
региональные Центры мужского здоровья и семейного долголетия на базе консультативно-диагностических центров /отделений (далее-КДЦ);
уроандрологические кабинеты амбулаторно-поликлинических организаций (далее – АПО).

4. "Академик Б.О. Жарбосынов атындағы Урология ғылыми орталығы"
акционерлік қоғамы
10. УҒО акционерлік қоғамның ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлғаны білдіреді, қызметтің сәйкес түрімен айналысу құқығына лицензиясы, дербес теңгерімі, банктерде шоттары, Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі фирмалық атауы бар дөңгелек мөрі, бланктері мөртаңбалары бар. Урология және андрология саласындағы Қазақстан Республикасындағы үздік ғылыми-зерттеу, емдеу-диагностикалық және ұйымдастыру-әдістемелік орталық болып табылады.
11. УҒО құрылымы урологияны және андрологияны дамыту міндеттеріне, қазіргі заманғы талаптар мен перспективаларға сәйкес анықталады, құрамында ғылыми бөлімшелері, стационары, консультациялық-диагностикалық бөлімі, эксперименттік бөлімі, қосалқы және шаруашылық бөлімшелері бар.
12. Урологиялық көмек көрсету үшін стационардың құрылымында мынадай бөлімдер көзделген:
1) андрология;
2) жалпы урология;
3) несеп-тас ауруы;
4) эндоурология;
5) реконструкциялық-пластикалық урология;
6) диагностиканың сәулелік әдістері;
7) Ерлер денсаулығы және отбасылық ұзақ өмір республикалық үйлестіру орталығы;
8) күндізгі стационар;
9) мамандандырылған консультациялық-диагностикалық;
10) ұйымдастыру-әдістемелік;
11) параклиникалық қызмет;
12) дипломнан кейінгі білім бөлімі;
13) дәріхана.
13. УҒО денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының клиникалық базасы болып табылады.
14. УҒО-ның негізгі міндеттері:
1) эксперименталдық, клиникалық және стастикалық зерттеулерді жүргізе отырып, урология және андрология саласындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-практикалық және ұйымдастыру-әдістемелік жұмыстар;
2) денсаулық сақтау ұйымдарына емдеу-диагностикалық және ұйымдастыру мәселелері, урология және андрология саласына жаңа технологияларды енгізу бойынша ұйымдастыру-әдістемелік және консультациялық көмек көрсету;
3) урология және андрология қызметін жетілдіру мақсатында стратегиялық даму бағыттарын әзірлеу және нормативтік құқықтық базаны жетілдіруге қатысу;
4) қолданыстағы диагностика, емдеу, профилактиканың әдістерін жетілдіру және жаңа әдістерін әзірлеу;
5) урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін ұйымдардың мамандарын дипломнан кейінгі даярлау жүйесін жетілдіру;
6) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде пациенттерге урологиялық және андрологиялық көмек көрсету болып табылады.
15. УҒО-ның негізгі функциялары:
1) Қазақстан Республикасындағы урологиялық және андрологиялық ауруларды ерте диагностикалау бойынша скринингілік бағдарламаларды әзірлеу, мониторингілеу, енгізу;

4. Акционерное общество "Научный центр урологии
имени академика Б.У. Джарбусынова"
10. НЦУ является юридическим лицом в организационно-правовой форме акционерного общества, имеет лицензию на право занятия соответствующими видами деятельности, самостоятельный баланс, счета в банках, печать с изображением государственного герба Республики Казахстан и фирменным наименованием, бланки, штампы на государственном и русском языках. Является ведущим научно-исследовательским, лечебно-диагностическим и организационно-методическим центром в Республике Казахстан в области урологии и андрологии.
11. Структура НЦУ, определяется в соответствии с задачами, современными требованиями и перспективами развития урологии и андрологии, имеет в своем составе научные подразделения, стационар, консультативно-диагностический отдел, экспериментальный отдел, вспомогательные и хозяйственные подразделения.
12. В структуре стационара для оказания урологической и андрологической помощи предусмотрены отделы:
1) андрологии;
2) общей урологии;
3) мочекаменной болезни;
4) эндоурологии;
5) реконструктивно-пластической урологии;
6) лучевых методов диагностики;
7) Республиканский Координационный Центр мужского здоровья и семейного долголетия;
8) дневной стационар;
9) специализированный консультативно-диагностический;
10) организационно-методический;
11) параклинической службы;
12) отдел постдипломного образования;
13) аптека.
13. НЦУ является клинической базой образовательных организаций в области здравоохранения.
14. Основными задачами НЦУ являются:
1) научно-исследовательские, научно-практические и организационно-методические работы в области уроандрологии, с проведением экспериментальных, клинических и статистических исследований;
2) оказание организационно-методической и консультативной помощи организациям здравоохранения по лечебно-диагностическим и организационным вопросам, внедрению новых технологий в области уроандрологии;
3) разработка стратегических направлений развития и участие в совершенствовании нормативной правовой базы в целях совершенствования уроандрологической службы;
4) усовершенствование существующих и разработка новых методов диагностики, лечения, профилактики;
5) совершенствование системы последипломной подготовки специалистов организаций оказывающих уроандрологическую помощь;
6) оказание помощи уроандрологическим пациентам в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП).
15. Основными функциями НЦУ являются:
1) разработка, внедрение, мониторинг скрининговых программ по ранней диагностике уроандрологических заболеваний в Республике Казахстан;

2) республиканың урологиялық және андрологиялық қызметін үйлестіру;
3) урологиялық және андрологиялық пациенттерді профилактикалау, ерте анықтау мен емдеудің жаңа әдістерін емдеу-профилактикалық ұйымдардың жұмыс практикасына енгізуді бақылау;
4) республика аумағындағы обыралды ауруларды анықтауды ұйымдастыру мен бақылау, урологиялық және андрологиялық пациенттерді (ересектер мен балалар) есепке алу және динамикалық бақылау;
5) өңірлерде халықтың несеп-жыныс жүйесінің қатерлі ісіктерінен сырқаттанушылығы мен олардан өлімді, оларды емдеуге жатқызу мерзімдеріне талдау жүргізу;
6) урологиялық және андрологиялық аурулардың асқынған жағдайларын, урологиялық және андрологиялық пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығын, мүгедектікке шығуын тексеру;
7) урологиялық және андрологиялық қызметтің жыл сайынғы және перспективалық жоспарларын әзірлеу, урологиялық және андрологиялық аурулардың профилактикасы, санитариялық-ағарту жұмысы жөніндегі іс-шараларды жоспарлау;
8) стационарды алмастыратын технологияларды пайдалана отырып және қазіргі заманғы медициналық технологияларды, аз инвазивтік медицинаның тиімді, нәтижелі-инновациялық әдістерін қолдана отырып, жоғары мамандандырылған және мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
9) қатерсіз, қатерлі ісіктерді, аялық процестерді және несеп-жыныс жүйесінің басқа да ауруларын анықтау бойынша диагностиканың прогерссивтік әдістерін пайдалана отырып, клиникалық-диагностикалық, цитологиялық, гистологиялық зерттеулердің барлық түрлерін жүргізу;
10) урологиялық және андрологиялық қызмет ұйымдарының материалдық-техникалық жарақтандыру жоспарларының мониторингі, талдауы мен әзірлеу;
11) халықтың арасында урологиялық және андрологиялық ауруларды ерте анықтау бойынша скринингілік бағдарламаларды ұйымдастыру мен скринингілік тексеру жүргізу бойынша ұлттық нұсқаулар мен нұсқаулықтар әзірлеу;
12) урология, андрология және балалар урологиясы саласында институттың ғылыми жұмыстарының нәтижелерін практикаға енгізу және пайдалану;
13) съездерді, симпозиумдарды, ғылыми конференцияларды, мастер-кластар мен кеңестерді, сондай-ақ көшпелі сессияларды (конференциялар, семинарлар, мастер-кластар, кеңестер және т.б.) ұйымдастыруға, өткізуге қатысу;
14) урология және андрология саласында ғылыми жұмыстарды, монографияларды, еңбек жинақтарын, әдістемелік ұсынымдарды, оқу құралдарын, ақпараттық парақтарды және мерзімдік басылымдарды (журналдарды) шығару;
15) урологиялық және андрологиялық қызметті дәрігер карларымен қамтамасыз етуді айқындау, дәрігерлер біліктілігін арттыру бойынша перспективалық жоспарларды құру, жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білімді жүзеге асыру және мамандардың біліктілігін арттыру;

2) координация деятельности уроандрологической службы республики;
3) контроль над внедрением в практику работы лечебно-профилактических организаций новых методов профилактики, раннего выявления и лечения уроандрологических пациентов;
4) организация и контроль выявления предраковых заболеваний, учета и динамического наблюдения за уроандрологическими пациентами (взрослыми и детьми) на территории Республики;
5) проведение анализа заболеваемости населения злокачественными ново-образованиями мочеполовой системы и смертности от них в регионах, длительности обследования пациентов, сроков их госпитализации;
6) разбор запущенных случаев уроандрологических заболеваний, временной утраты трудоспособности уроандрологическими пациентами, выхода на инвалидность;
7) разработка ежегодных и перспективных планов развития уроандрологической службы, планирование мероприятий по профилактике уроандрологических заболеваний, санитарно-просветительной работе;
8) оказание высокоспециализированной и специализированной медицинской помощи с использованием стационарозамещающих технологий и применением современных медицинских технологий, эффективных, результативно–инновационных методов малоинвазивной медицины;
9) проведение всех видов клинико-диагностических, цитологических, гистологических исследований с использованием прогрессивных методов диагностики по выявлению доброкачественных, злокачественных новообразований, фоновых процессов и других заболеваний мочеполовой системы;
10) мониторинг, анализ и разработка планов материально-технического оснащения организаций уроандрологической службы;
11) разработка национальных руководств и инструкций по организации скрининговых программ и проведению скрининговых обследований среди населения по раннему выявлению уроандрологических заболеваний;
12) внедрение и использование в практике результатов научных работ института в области урологии, андрологии и детской урологии;
13) участие в организации, проведении съездов, симпозиумов, научных конференций, мастер-классов и совещаний, а также проведение выездных сессий (конференции, семинары, мастер-классы, совещания и др.);
14) издание научных работ, монографий, сборников трудов, методических рекомендаций, учебных пособий, информационных листов и периодических изданий (журналов) в области уроандрологии;
15) определение обеспеченности уроандрологической службы врачебными кадрами, составление перспективных планов по повышению квалификации врачей, осуществление послевузовского профессионального образования и повышение квалификации специалистов;

16) МСАК ұйымдарының мамандарын урологиялық және андрологиялық ауруларды профилактикалау, диагностикалау және ерте анықтаудың өзекті мәселелеріне оқыту;
17) урологиялық және андрологиялық ауруларды анықтауға халықтың нысаналы топтарының скринигісін жүргізу үшін мамандарды даярлау;
18) резидентурада, магистратурада, докторантурада ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау;
19) урология және андрология, денсаулық сақтау, білім және ғылым менеджменті мәселелері бойынша ұйымдармен, оның ішінде халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл, ғылыми және ғылыми-техникалық ынтымақтастық;
20) бірлестіктердің, қауымдастықтардың, одақтардың және басқа да қоғамдық білім берулердің жұмысына қатысу;
21) урологияға жаңа технологияларды енгізу және өңірлерге технологиялар тарнсферті.
16. УҒО бас директоры Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы № 451-II "Акционерлік қоғамдар туралы" Заңына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады (бұдан әрі – "Акционерлік қоғамдар туралы" Заң).
17. УҒО Денсаулық сақтау министрлігімен (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісу бойынша ғылыми зерттеулер жүргізуге бөлінген бюджет қаражатын пайдалануға жіберуді, нақты ғылыми тақырыптарды, проблемаларды, бағдарламаларды, басқа ғылыми-техникалық және өндірістік жұмыстарды, медициналық қызметті және ұйым қызметінің бейіні бойынша қызметтерді қаржыландыруды айқындайды.
18. Жекелеген құрылымдық бөлімшелердің құрылымы, штат кестесі, қызметі туралы ереже, УҒО қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері мен қызметкерлердің сыйақылары "Акционерлік қоғамдар туралы" Заңына сәйкес бекітіледі.
5. Республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдардағы
урологиялық бөлімшелер
19. Урологиялық бөлімшелердің құрылымы мен бейіні, медициналық персоналдың штат саны жүргізілген емдеу-диагностикалық жұмыстың көлеміне, қызмет көрсетілетін халықтың санына және "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушысының 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен (бұдан әрі- № 238) бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылғы 2 қарашадығы № 8055 тіркелген) штат нормативтеріне қарай құрамында урологиялық бөлімше құрылған медициналық ұйымның басшысы белгілейді.
20. Стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың деңгейінде урологиялық стационарлардың мынадай диагностикалық бөлімшелері бар: эндоскопиялық кабинет, ультрадыбыстық зерттеу кабинеті, цитологиялық зертхана, патоморфологиялық зертханалық, клиникалық зертхана, рентгенологиялық бөлімше және басқалар.

16) обучение специалистов организаций ПМСП актуальным вопросам профилактики, диагностики и раннего выявления уроандрологических заболеваний;
17) подготовка специалистов для проведения скрининга целевых групп населения на выявление уроандрологических заболеваний;
18) подготовка научно-педагогических кадров в резидентуре, магистратуре, докторантуре;
19) взаимодействие, научное и научно-техническое сотрудничество с организациями, в том числе с международными по вопросам уроандрологии, менеджмента здравоохранения, образования и науки;
20) участие в работе объединений, ассоциаций, союзов и других общественных образований;
21) внедрение новых технологий в урологии и трансферт технологий в регионы.
16. Генеральный директор НЦУ назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года № 415-II "Об акционерных обществах" (далее – Закон об АО).
17. НЦУ по согласованию с Министерством здравоохранения (далее - уполномоченный орган) определяет направление использования бюджетных средств, выделенных на проведение научных исследований, финансирование конкретных научных тем, проблем, программ, других научно-технических и производственных работ, медицинскую деятельность и услуги по профилю деятельности организации.
18. Структура, штатное расписание, положение о деятельности отдельных структурных подразделений, должностные обязанности и вознаграждение сотрудников НЦУ утверждаются в соответствии с Законом об АО.
5. Урологические отделения в республиканских организациях
19. Структура и профиль урологического отделения, штатная численность медицинского персонала устанавливаются руководителем медицинской организации, в составе которого создано урологическое отделение, исходя из объема проводимой лечебно-диагностической работы, численности обслуживаемого населения и штатных нормативов, утвержденными приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 2 ноября 2012 года под № 8055) (далее – Приказ № 238).
20. На уровне медицинских организаций, оказывающих стационарную помощь, урологические стационары включает следующие диагностические подразделения: эндоскопический кабинет, кабинет ультразвукового исследования, цитологическую лабораторию, патоморфологическую лабораторию, клиническую лабораторию, рентгенологическое отделение и другие.

21. Урологиялық көмек көрсету үшін урологиялық қызметтің бейіні бойынша үш урологтан операциялық бригада құрылады.
22. Урологиялық бөлімшелердің негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) урологиялық патологиялармен ауыратын пациенттерге стационарлық және стационарды алмастыратын нысанда мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмекті толық көлемде көрсету;
2) урологиялық аурулармен ауыратын пациенттерді медициналық оңалтуды жүзеге асыру;
3) бастапқы медициналық құжаттарды жүргізу, уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер бойынша, көлемде, тәртіпте және мерзімде есептерді ұсыну;
4) қолданыстағы "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 қазандағы № 1241 Қаулысына сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық парағы заңнамаға сәйкес еңбекке жарамсыздық парағын бере отырып, еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу;
5) урологиялық және андрологиялық пациенттерді диагностикалау мен емдеудің қазіргі заманғы әдістері мен құралдарын игеру және жұмыс практикасына енгізу;
6) стационардың қазіргі заманғы аспаптарға, жабдықтарға жыл сайынғы қажеттілігіне талдау жүргізу, оларға өтінімдер жасау;
7) стационарларда урологиялық және андрологиялық пациенттерге емдік көмектің тиімділігі мен сапасына талдау жүргізу және оны жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу;
8) диагностика мен емдеу жүргізуде қиындығы бар урологиялық патологиясы бар анықталған пациенттерді УҒО-ға толық тексеріліп-қаралу мен емдеуге жіберу;
9) урологиялық қызметті одан әрі жетілдіру бойынша жыл сайынғы және перспективалық жоспарларды әзірлеуге қатысу және емдік іс-шараларды өткізу.
6. Облыстық және қалалық стационарлар құрамындағы
урологиялық бөлімшелер
23. Облыстық және қалалық ауруханалардағы урологиялық бөлімшелерде медициналық көмек урологиялық және андрологиялық аурулармен ауыратын пациенттерге стационарлық және стационарды алмастыратын көмек нысанында көрсетіледі.
24. Стационардың құрамына мынадай диагностикалық бөлімшелер кіреді: эндоскопиялық кабинет, ультрадыбыстық зерттеу кабинеті, цитологиялық зертхана, патоморфологиялық зертхана, клиникалық зертхана, рентгенологиялық бөлімше мен басқалар.
25. Урологиялық және андрологиялық көмек көрсету үшін урологиялық қызметтің бейіні бойынша үш урологтан операциялық бригада құрылады.
26. Облыстық, қалалық стационардың урологиялық бөлімшесінің құрылымы мен медицина персоналының штат саны № 238 Бұйрықтың штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді.

21. Для оказания урологической помощи создается операционная бригада из трех урологов по профилю урологической деятельности.
22. Основными задачами урологического отделения являются:
1) оказание в полном объеме специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи в стационарной или стационарозамещающей форме пациентам с урологическими патологиями;
2) осуществление медицинской реабилитации пациентов с урологическими заболеваниями;
3) ведение первичных медицинских документов, представление отчетов по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленных уполномоченным органом;
4) проведение экспертизы временной нетрудоспособности с выдачей листков временной нетрудоспособности в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2011 года № 1241 "Об утверждении Правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности" (далее – Постановление № 1241);
5) освоение и внедрение в практику работы современных методов и средств диагностики и лечения уроандрологических пациентов;
6) проведение анализа ежегодной потребности стационара в современном инструментарии, оборудовании, составление заявок на них;
7) проведение анализа эффективности и качества лечебной помощи уроандрологическим пациентам в стационарах и разработка мероприятий по ее улучшению;
8) своевременное направление выявленных пациентов с урологической патологией, имеющих сложность в проведении диагностики и лечения, на дообследование и лечение в НЦУ.
9) участие в разработке ежегодных и перспективных планов по дальнейшему совершенствованию урологической службы и проведение лечебных мероприятий;
6. Урологические отделения в областных и городских стационарах
23. Медицинская помощь в урологических отделениях областных и городских больниц может оказываться в форме стационарной и стационарозамещающей помощи населению с урологическими и андрологическими заболеваниями.
24. В состав стационара входят следующие диагностические подразделения: эндоскопический кабинет, кабинет ультразвукового исследования, цитологическая лаборатория, патоморфологическая лаборатория, клиническая лаборатория, рентгенологическое отделение и другие.
25. Для оказания урологической и андрологической помощи создается операционная бригада из трех урологов по профилю урологической деятельности.
26. Структура урологического отделения областного, городского стационара и штатная численность медицинского персонала устанавливаются в соответствии со штатными нормативами, утвержденными Приказом № 238.

27. Урологиялық және андрологиялық бөлімшенің негізгі міндеттері мен функциялары:
1) стационарды алмастыратын және амбулаториялық-емханалық көмек нысанындағы мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету;
2) урологиялық және андрологиялық аурулармен ауыратын пациенттерді медициналық оңалтуды жүзеге асыру;
3) бастапқы медициналық құжаттарды жүргізу, уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер бойынша, көлемде, тәртіпте және мерзімде есептерді ұсыну;
4) қолданыстағы № 1241 Заңнамаға сәйкес еңбекке жарамсыздық парағын бере отырып, еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу;
5) халықтың арасында созылмалы, ісікалды және ісіктік урологиялық және андрологиялық ауруларды ерте анықтау бойынша скрингілік зерттеулер жүргізуге қатысу;
6) пациенттерді диагностикалау мен емдеудің қазіргі заманғы жұмысын уақтылы игеру мен практикаға енгізу;
7) стационардың қазіргі заманғы аспаптарға, жабдықтарға жыл сайынғы қажеттілігіне талдау жүргізу және анықтау, оларға өтінімдер жасау;
8) қысқа мерзімді циклдарды, мастер-кластар мен оқытудың басқа да нысандарын ұйымдастыру арқылы дәрігерлер мен орта медицина қызметкерлерінің урология және андрология бойынша біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шараларды өткізуге қатысу;
9) урологиялық қызметті одан әрі жетілдіру бойынша жыл сайынғы және перспективалық жоспарларды әзірлеуге қатысу және кейіннен жергілікті жердегі денсаулық сақтау органдарымен келісе отырып, әрбір өңір (облыста, қалада) бойынша емдеу іс-шараларын өткізу;
10) стационарларда урологиялық және андрологиялық пациенттеріне емдік көмектің тиімділігі мен сапасына талдау жүргізу және оны жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу;
11) диагностика мен ем жүргізуде қиындығы бар урологиялық және андрологиялық патологиялары бар анықталған пациенттерді УҒО-ға толық тексеріліп-қаралу мен емделуге уақтылы жіберу болып табылады.
7. Аудандық орталық /аудандық ауруханалар деңгейіндегі
урологиялық төсектер
28. Аудандық орталық аурухананың немесе аудандық аурухананың базасында урологиялық және андрологиялық аурулармен ауыратын халыққа медициналық көмек стационарлық және стационарды алмастыратын көмек нысанында көрсетіледі.
29. Аудандық орталық/аудандық аурухананың деңгейіндегі урологиялық көмектің құрылымы мен медициналық персоналдың штат санын жүргізілген емдеу-диагностикалық жұмыстың көлеміне, қызмет көрсетілетін халықтың санына және № 238 Бұйрықпен бекіткен штат нормативтеріне қарай, хирургиялық бөлімшенің құрамында урологиялық төсектер құрылатын медициналық ұйымдардың басшылары белгілейді.

27. Основными задачами и функциями уроандрологического отделения являются:
1) организация и оказание специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи в форме стационарозамещающей и амбулаторно-поликлинической помощи;
2) осуществление медицинской реабилитации пациентов с урологическими и андрологическими заболеваниями;
3) ведение первичных медицинских документов, представление отчетов по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом;
4) проведение экспертизы временной нетрудоспособности с выдачей листков временной нетрудоспособности в соответствии с Постановлением № 1241;
5) участие в проведении скрининговых исследований по раннему выявлению хронических, предопухолевых и опухолевых уроандрологических заболеваний среди населения;
6) своевременное освоение и внедрение в практику работы современных методов диагностики и лечения пациентов;
7) проведение анализа и определение ежегодной потребности стационара в современном инструментарии, оборудовании, составление заявок на них;
8) участие в проведении мероприятий по повышению квалификации по урологии и андрологии врачей и средних медицинских работников путем организации краткосрочных циклов, мастер-классов и других форм обучения;
9) участие в разработке ежегодных и перспективных планов по дальнейшему совершенствованию урологической службы и проведение лечебных мероприятий по каждому региону (в области, городе) с последующим согласованием с управлениями здравоохранения на местах;
10) проведение анализа эффективности и качества лечебной помощи пациентам уроандрологического профиля в стационарах и разработка мероприятий по ее улучшению;
11) своевременное направление выявленных пациентов с уроандрологической патологией, имеющих сложность в проведении диагностики и лечения, на дообследование и лечение в НЦУ.
7. Урологические койки на уровне центральной районной/
районной больниц
28. Медицинская помощь на базе центральной районной больницы или районной больницы оказывается в форме стационарной и стационарозамещающей помощи населению с урологическими и андрологическими заболеваниями.
29. Структура урологической помощи на уровне центральной районной/районной больницы и штатная численность медицинского персонала устанавливаются руководителем медицинской организации, на базе которого создаются урологические койки в составе хирургического отделения, исходя из объема проводимой лечебно-диагностической работы, численности обслуживаемого населения и штатных нормативов, утвержденных Приказом № 238.

30. Урологиялық көмектің негізгі міндеттері:
1) стационар қызмет көрсететін аумақтағы урологиялық және андрологиялық аурулармен ауыратын пациенттерге толық көлемде мамандандырылған (амбулаториялық, стационарлық) көмек көрсету;
2) урологиялық және андрологиялық аурулармен ауыратын пациенттерді медициналық оңалтуды, оның ішінде урологиялық аурулары бірінші рет анықталған пациенттерді есепке алу, кеткен және бұрын анықталған диагнозымен жаңадан келген пациенттерді есепке алу және урологиялық ем қабылдаған пациенттерді күнделікті есепке алуды жүзеге асыру;
3) бастапқы медициналық құжаттарды жүргізу, "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (бұдан әрі-№ 907 бұйрық) бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 тіркелген; белгілеген нысандар, түрлер бойынша, көлемде, тәртіпте және мерзімде есептерді ұсыну;
4) қолданыстағы № 1241 Заңнамаға сәйкес еңбекке жарамсыздық парағын бере отырып еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу;
5) қазіргі заманғы аспаптарға, жабдықтарға жыл сайынғы қажеттілігін талдау жүргізу, оларға өтінімдер жасау;
6) біліктілікті арттыру және қайта даярлау циклдеріне жіберу арқылы урология және андрология бойынша дәрігерлер мен орта медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шараларды өткізуге қатысу;
7) стационарларда урологиялық және андрологиялық пациенттерге емдік көмектің тиімділігі мен сапасына талдау жүргізу және стационардың қызмет көрсету мен консультациялық көмек көрсету аумағында оны жақсарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
8) қызмет көрсететін аумақта жүргізілетін халықты медициналық профилактикалық тексеріп-қарауды ұйымдастыру, жүргізу және сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды іске асыруға қатысу;
9) диагностикалау мен емдеу қиын урологиялық патологиялары бар пациенттерді қалалық және облыстық стационардың урологиялық бөлімшелеріне толық тексеріп-қарау мен емделуге уақтылы жіберу болып табылады.
31. Хирургиялық бөлімшенің құрамында жоғары немесе бірінші біліктілік санаттағы уролог дәрігер тағайындалады, уролог дәрігер болмаған жағдайда урология бойынша мамандандырудан өткен хирург дәрігер тағайындалады.
8. Өңірлік ерлер денсаулығы мен отбасылық өмірлілік орталықтары
32. Қазақстан Республикасының әрбір өңірінде консультациялық-диагностикалық орталықтардың немесе бөлімшелерінде ерлер денсаулығы және отбасылық өмірлілік орталығы (бұдан әрі –ЕДОӨО) көзделген. 500 мың адамнан аса халқы бар өңірлерде екі ЕДОӨО құруға болады.

30. Основными задачами урологической помощи являются:
1) оказание в полном объеме специализированной помощи (амбулаторной, стационарной) пациентам с уроандрологическими заболеваниями;
2) осуществление медицинской реабилитации пациентов с уроандрологическими заболеваниями, в том числе учет пациентов с впервые выявленным урологическим заболеванием, учет пациентов, выбывших и вновь прибывших с ранее установленным диагнозом и ежедневный учет пациентов, получивших урологическое лечение;
3) ведение первичных медицинских документов, представление отчетов по формам, видам, в объеме, порядке и сроки в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 21 декабря 2010 года за № 6697) (далее – приказ № 907);
4) проведение экспертизы временной нетрудоспособности с выдачей листков временной нетрудоспособности в соответствии с Постановлением 1241;
5) проведение анализа ежегодной потребности в современном инструментарии, оборудовании, составление заявок на них;
6) участие в проведении мероприятий по повышению квалификации по урологии и андрологии врачей и средних медицинских работников путем направления на циклы повышения квалификации и переподготовки;
7) проведение анализа эффективности и качества лечебной помощи уроандрологическим пациентам в стационарах и разработка мероприятий по ее улучшению на территории обслуживания стационара и оказание консультативной помощи;
8) участие в реализации мероприятий по организации, проведению и повышению качества медицинских профилактических осмотров населения, проводимых на обслуживаемой территории;
9) своевременное направление сложных в диагностике и лечении пациентов с уроандрологической патологией на дообследование и лечение в урологические отделения городских и областных стационаров.
31. В составе хирургического отделения назначается врач-уролог высшей или первой квалификационной категории, при отсутствии врача уролога, назначается врач хирург прошедший специализацию по урологии.
8. Региональные Центры мужского здоровья и семейного долголетия
на базе консультативно-диагностических центров /отделений
32. В каждом регионе Республики Казахстан в структуре консультативно-диагностических центров или отделений предусматривается Центр мужского здоровья и семейного долголетия (далее-ЦМЗиСД). В регионах с численностью населения свыше 500 тысяч человек, возможно создание двух ЦМЗиСД.

33. ЕДОӨО консультациялық-диагностикалық орталықтардың немесе амбулаториялық-емханалық ұйымдардың базасында құрылады.
34. ЕДОӨО басшысы болып тиісті маман сертификаты бар уролог/андролог дәрігер тағайындалады.
35. ЕДОӨО штаттық құрылымында: уролог/андролог дәрігердің (орталық басшысы), эндокринолог дәрігердің, кардиолог дәрігердің, дерматовенеролог дәрігердің, УДЗ дәрігерінің, зертханашы дәрігердің, орта және кіші медицина персоналының болуы көзделеді.
36. ЕДОӨО құрылымында мынадай негізгі құрылымдық бөлімшелер көзделеді:
маман дәрігерлер кабинеттері,
уродинамикалық зерттеулер кабинеті;
ЭКГ және велоэргометрия кабинеті,
УДЗ-диагностикалық кабинеті,
физиотерапиялық кабинет,
ем-шара кабинеті,
пенилді манипуляция кабинеті,
зертхана,
материалды алуға және ректалдық манипуляцияларға арналған кабинет.
37. ЕДОӨО медициналық құжатты, есепке алу-есептілік құжаттарын жүргізуді, сондай-ақ ай сайынғы, жылдық есептерді, № 907 Бұйрықта бекіткен нысандар мен мерзімдерді құруды қамтамасыз етеді.
38. ЕДОӨО міндеттері:
1) стационарды алмастыратын және амбулаториялық-емханалық көмек нысанында мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету;
2) халықтың нысаналы топтарына профилактикалық тексеріп-қараулар жүргізу;
3) жыныстық сала аурулары профилактикасының дағдыларына пациенттер мен аралас мамандық дәрігерлерін оқыту және онкосақтық пен өмір сапасын арттыру үшін ерлер денсаулығы және отбасылық өмірлік мектептерін құру үшін ақпараттық - ағарту жұмыстарын жүргізу;
4) урологиялық және андрологиялық аурулардың профилактикасы;
5) репродуктивтік және эректильдік дисфункциясы бар жасырын интеркурентті патологиясымен ерлердің (балалар мен жасөспірімдер) жыныстық саласының әртүрлі аурулары бар ерлерге превентивтік көмек көрсету;
6) онкологиялық сипаттағы анықталған уроандрологиялық патологиясымен пациенттерді скринингтен кейінгі динамикалық бақылау және оңалту;
7) республиканың уролог және андролог дәрігерлері үшін бірыңғай ақпараттық базаны құру;
8) консультациялық-әдістемелік медициналық көмек көрсету және бюджет қаражатын үнемдеу үшін Қазақстан Республикасындағы телемедицина қызметі арқылы телеконференциялар өткізу үшін аудио-бейне-интернетті ЕДОӨО барлық қызметі мен объектілерімен желілік қосуды енгізу;
9) несеп-жыныстық жүйенің онкологиялық ауруларының дамуының жоғары қауіп факторымен пациенттерді динамикалық бақылауды жүргізу болып табылады.
39. ЕДОӨО функциясына:
1) урологиялық және андрологиялық, оның ішінде репродукциялық функция, сексуалдық денсаулығы, отбасыішілік қарым-қатынастың психологиялық проблемалары, медициналық-генетикалық консультация, отбасын жоспарлау, саламатты өмір салты мәселелері бойынша консультациялық-диагностикалық, емдеу, профилактикалық, оңалту көмегін көрсету және ақпараттық-ағартушылық жұмыстар жүргізу;

33. ЦМЗиСД создается на базе консультативно-диагностических центров или амбулаторно-поликлинических организаций.
34. Руководителем ЦМЗиСД назначается врач уролог/андролог, имеющий соответствующий сертификат специалиста.
35. Штатная структура ЦМЗиСД предусматривает наличие: врача уролога/андролога (руководителя центра), врача эндокринолога, врача кардиолога, врача дерматовенеролога, врача УЗИ диагностики, врача лаборанта, медицинского психолога, среднего и младшего медицинского персонала.
36. В структуре ЦМЗиСД предусматриваются следующие основные структурные подразделения:
кабинеты врачей специалистов,
кабинет уродинамических исследований,
кабинет ЭКГ и велоэргометрии,
кабинет УЗИ-диагностики,
физиотерапевтический кабинет,
процедурный кабинет,
кабинет пенильных манипуляций,
лаборатория,
кабинет для забора материала и ректальных манипуляций.
37. ЦМЗиСД обеспечивают ведение медицинской документации учетно-отчетной документации, а также составление ежемесячных, годовых отчетов, формы и сроки, установленные приказом № 907.
38. Задачами ЦМЗиСД являются:
1) организация и оказание специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи в форме стационарозамещающей и амбулаторно-поликлинической помощи;
2) проведение профилактических осмотров целевых групп населения;
3) проведение информационно-просветительской работы посредством создания школ мужского здоровья и семейного долголетия для обучения пациентов и врачей смежных специальностей навыкам профилактики заболеваний половой сферы и повышению онконастороженности и качества жизни;
4) профилактика уроандрологических заболеваний;
5) оказание превентивной помощи мужскому населению, (в том числе детям и подросткам) с различными заболеваниями мужской половой сферы, со скрытой интеркуррентной патологией, с репродуктивной и эректильной дисфункцией.
6) послескрининговое динамическое наблюдение и реабилитация пациентов с выявленной уроандрологической патологией онкологического характера;
7) создание единой информационной базы для врачей урологов и андрологов республики;
8) внедрение аудио-видео-интернет сетевого подключения со всей службой и объектами ЦМЗиСД для проведения телеконференций посредством службы телемедицины в Республике Казахстан для оказания консультативно-методической медицинской помощи и экономии бюджетных средств;
9) ведение динамического наблюдения за пациентами с высоким фактором риска развития онкологических заболеваний мочеполовой системы;
39. В функции ЦМЗиСД входят:
1) оказание консультативно-диагностической, лечебной, профилактической, реабилитационной помощи и проведение информационно-просветительской работы по вопросам урологических и андрологических заболеваний, в том числе репродуктивной функции, сексуального здоровья, психологических проблем внутрисемейного общения, медико-генетического консультирования, планирования семьи, здорового образа жизни;

2) әр түрлі урологиялық және андрологиялық аурулардан (бедеулік, созылмалы простатиттің кейбір нысандарымен, аденоманың бастапқы сатысымен және қуықасты безінің обыры, енбау венасының варикоздық кеңеюімен, крипторхизммен, гипоспадиямен, Пейрони ауруымен, приапизммен, бастапқы және екінші гипогонадизммен эрекциялық дифункциялар) ауыратын пациенттерді кейіннен динамикалық бақылай отырып, консультациялық-диагностикалық және емдік көмек көрсету;
3) урологиялық және андрологиялық пациенттерді профилактикалау, диагностикалау және емдеу мәселелері бойынша республиканың денсаулық сақтау ұйымдарына ұйымдық, әдістемелік, үйлестірушілік және консультациялық көмекті жүзеге асыру, оның ішінде дәрігерлер мен орта медицина персоналының ерлердің репродукциялық денсаулығын сақтау мәселесі бойынша кәсіптік даярлығын арттыру;
4) андрологиялық және интеркурренттік аурулардың таралушылығы туралы деректерінің статистикалық мониторингі, жүйелілігі мен талдауды ерлердің өмір сапасын жақсарту бойынша бағыттар анықтау, сондай-ақ инфертильдік ерлі-зайыптыларды диагностикалау мен емдеу бойынша бағыттарды анықтау;
5) саламаты өмір салтының әртүрлі аспектілері, ұрпақты болу және сексуалдық денсаулықты сақтау, ана және әке болу қауіпсіздігі, жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың, оның ішінде АИТВ инфекциясының профилактикасы мәселелері жөніндегі іс-шараларды өткізу;
6) еңбекке жарамсыздық парағын № 1241 Заңнамасымен белгіленген тәртіппен, тұратын жері бойынша емдеу мен диспансерлік бақылауды ұсына отырып, медициналық қорытынды беру;
7) зерттеудің зертханалық әдістерін қоса алғанда мамандандырылған медициналық көмек көрсету уәкілетті орган бекіткен диагностика мен емдеу хаттамаларымен (стандарттарымен) анықталады;
8) ерлердің репродукциялық функцияларын қалпына келтіру бағытталған инновациялық, аз инвазивтік операцияларды енгізу және дамыту;
9) айғақтары болған жағдайда стационарлық мамандандырылған немесе жоғары мамандандырылған медициналық көмекке жіберу, пациент "Стационарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 1464 Қаулысымен (бұдан әрі-№ 1464 қаулы) ЕДОӨО орныққан жері бойынша стационарды алмастыратын технологияларды қолдана отырып, тиісті көп бейінді немесе республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына жіберіледі;
10) ана мен бала денсаулығын сақтау ұйымдарымен, көп бейінді және мамандандырылған медициналық ұйымдармен, оның ішінде тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы, онкологиялық диспансерлермен, емханалармен және тағы басқалары, халықтың нысаналы топтарын тексеріп-қараудағы, диагностикалау мен емдеудегі сабақтастықты жүзеге асыру кіреді.

2) оказание консультативно-диагностической и лечебной помощи с последующим динамическим наблюдением пациентов, страдающих различными урологическими и андрологическими заболеваниями (бесплодием, эректильной дисфункцией, некоторыми формами хронического простатита, начальными стадиями аденомы и рака предстательной железы, варикозным расширением вен семенного канатика, крипторхизмом, гипоспадией, болезнью Пейрони, приапизмом, первичным и вторичным гипогонадизмом и так далее);
3) осуществление организационной, методической, координационной и консультативной помощи организациям здравоохранения республики по вопросам профилактики, диагностики и лечения уроандрологических пациентов, в том числе в повышении профессиональной подготовки врачей и среднего медицинского персонала по вопросам охраны репродуктивного здоровья мужчин;
4) осуществление статистического мониторинга, систематизации и анализа данных о распространенности андрологических и интеркуррентных заболеваний, определение направлений по улучшению качества жизни мужчин, а также по диагностике и лечению инфертильных супружеских пар;
5) проведение мероприятий в области информирования по различным аспектам здорового образа жизни, вопросам охраны репродуктивного и сексуального здоровья, безопасного материнства и отцовства, профилактике инфекций, передаваемых половым путем, в том числе ВИЧ-инфекции;
6) выдача листков временной нетрудоспособности, медицинских заключений с рекомендацией лечения и диспансерного наблюдения по месту жительства в соответствии с Постановлением № 1241;
7) оказание специализированной медицинской помощи, включая лабораторные методы исследования, определяется протоколами (стандартами) диагностики и лечения, утвержденными уполномоченным органом;
8) внедрение и развитие инновационных, малоинвазивных операций, направленных на восстановление репродуктивных функций мужчин;
9) направление при наличии показаний к стационарной специализированной или высокоспециализированной медицинской помощи, пациент направляется в соответствующую многопрофильную или республиканскую организацию здравоохранения, в установленном порядке, либо с применением стационарозамещающих технологий по месту локализации ЦМЗиСД в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2011 года № 1464 "Об утверждении Правил оказания стационарной помощи" (далее – Постановление 1464);
10) осуществление преемственности с организациями охраны материнства и детства, многопрофильными и специализированными медицинскими организациями, в том числе с кожно-венерологическим, противотуберкулезным, онкологическим диспансерами, поликлиниками и другие, в обследовании, диагностике и лечении целевых групп населения.

40. ЕДОӨО медициналық университеттер, академиялар, дәрігерлер білімін жетілдіру институттары (факультеттер), медициналық колледждер үшін клиникалық (оқу) база бола алады.
41. ЕДОӨО жұмысын үйлестіру мен әдістемелік басшылықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бас урологы; орныққан жері бойынша бас штаттан тыс уролог, облыстардың, Алматы және Астана қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының бас штаттан тыс урологтары жүзеге асырады.
42. ӨЕДОӨО осы Ережеге № 1-қосымшаға сәйкес жабдықтардың ең төменгі тізбелерімен қамтамасыз етіледі.
9. Амбулаториялық-емханалық ұйымдардың уроандрологиялық
кабинеттері
43. Уроандрологиялық кабинет облыстық, қалалық, аудандық орталық аурухананың, дербес қалалық емханалардың құрамында уәкілетті орган бекіткен штат нормативтеріне сәйкес ұйымдастырылады.
44. Уроандрологиялық кабинеттің дәрігері кабинеті құрылымдық бөлімшесі болып табылатын емхананың бас дәрігерінің басшылығымен жұмыс істейді, ал ұйымдастырушылық-әдістемелік қатынаста – облыстық, аудандық, қалалық стационардың бас урологына бағынады және қызмет көрсетілетін аумақтағы халыққа урологиялық көмектің жағадйына жауап береді.
45. Уроандрологиялық кабинет дәрігерінің лауазымына тиісті маман сертификаты бар урология бойынша арнайы даярлықтан өткен дәрігер тағайындалады.
46. Уроандрологиялық кабинет дәрігерінің негізгі міндеттері:
1) Урологиялық және андрологиялық көмекті талап ететін аурулары бойынша емханаға қаралған пациенттерді қабылдауды жүргізу;
2) операциядан кейін пациенттерді емдеуді жүргізу;
3) Уроандрологиялық патологиясы бар пациенттерді толық тексеріліп-қаралу және емделу үшін урологиялық бөлімшеге консультацияға және/немесе емдеуге жатқызуға жіберуді ұйымдастыру;
4) урологиялық аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту мен динамикалық бақылауды, оның ішінде урологиялық аурулары алғаш анықталған пациенттерді есепке алу, кеткен және бұрын анықталған диагнозымен жаңадан келген пациенттерді есепке алу және урологиялық ем қабылдаған пациенттерді күнделікті есепке алуды жүзеге асыру;
5) урологиялық аурулардың профилактикасы мен метафилактикасы бойынша іс-шаралар өткізу;
6) андрологиялық патологиясы бар пациенттерді анықтаған жағдайда (ерлер бедеулігі, эрекциялық дисфункция, қуықасты безінің аурулары және тағы басқалары) осы санаттағы пациенттерді ЕДОӨО-ге уақтылы жіберу;
7) бастапқы медициналық құжаттарды жүргізу, уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер бойынша көлемде, тәртіпте және мерзімде есептерді ұсыну;

40. ЦМЗиСД могут являться клинической (учебной) базой для медицинских университетов, академии, институтов (факультетов) усовершенствования врачей, медицинских колледжей.
41. Общую координацию работы и методическое руководство центров мужского здоровья и семейного долголетия осуществляет главный внештатный уролог Министерства здравоохранения; по месту локализации главные внештатные специалисты-урологи управлений здравоохранения областей, городов Алматы и Астаны.
42. ЦМЗиСД обеспечивается минимальным перечнем оборудования согласно приложению 1 к настоящему Положению.
9. Уроандрологические кабинеты амбулаторно-поликлинических
организаций
43. Уроандрологический кабинет организуется в составе поликлиники областной, городской, центральной районной больницы, самостоятельных городских поликлиник в соответствии со штатными нормативами, утвержденными приказом № 238;
44. Врач уроандрологического кабинета работает под руководством главного врача поликлиники, структурным подразделением которых является кабинет, а в организационно-методическом отношении - главному урологу областного, районного, городского стационара и отвечает за состояние урологической помощи населению обслуживаемой территории.
45. На должность врача уроандрологического кабинета назначается врач, прошедший специальную подготовку по урологии, имеющий соответствующий сертификат специалиста.
46. Основными задачами врача уроандрологического кабинета являются:
1) проведение приема пациентов, обращающихся в поликлинику по поводу заболеваний, требующих уроандрологической помощи;
2) ведение послеоперационных пациентов;
3) организация консультации и/или направление на госпитализацию в урологическое отделение пациентов с наличием уроандрологической патологии на дообследование и лечение;
4) осуществление медицинской реабилитации и динамического наблюдения за пациентами с урологическими заболеваниями, в том числе учет пациентов с впервые выявленным урологическим заболеванием, учет пациентов, выбывших и вновь прибывших с ранее установленным диагнозом, ежедневный учет пациентов, получивших урологическое лечение;
5) проведение мероприятий по профилактике и метафилактике урологических заболеваний;
6) при выявлении пациентов с андрологической патологией (мужское бесплодие, эректильная дисфункция, заболевания предстательной железы и так далее) своевременно направлять данную категорию пациентов в ЦМЗиСД;
7) ведение первичных медицинских документов, представление отчетов по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные приказом № 907;

8) қолданыстағы заңнамаға сәйкес еңбекке жарамсыздық параған бере отырып, еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу;
9) осыған мұқтаж урологиялық пациенттерге үйде консультациялар мен патронажды жүзеге асыру;
10) урологиялық аурулармен ауыратын пациенттерді емдеу үшін емдеуге жатқызу бойынша бас тарулардың себептеріне талдау жүргізу мен шаралар қабылдау;
11) кабинет қызметін жүзеге асыру шегінде ұйымдарға тіркелген урологиялық аурулармен ауыратын пациенттерді динамикалық бақылауды жүзеге асыру;
12) ТМККК шеңберінде дәрігердің тағайындауы бойынша емдеуді жалғастыру үшін аурулардың созылмалы нысанымен ауыратын пациеттерге тегін дәрілік заттарға рецептер жазып беру болып табылады.
47. Урологиялық кабинеттің дәрігері обыралды және обыр ауруларын ерте анықтау жөніндегі скринингілік бағдарламаға сәйкес мыналар кіретін әдістемелік көмекті ұйымдастырады және жүзеге асырады:
1) аралас мамандықтағы дәрігерлердің арасында онкосақтықты арттыру бойынша бағдарламаны жетілдіру;
2) МСАК және мамандандырылған қызметтердің мамандарын оқытудың әртүрлі технологияларын пайдалана отырып (көшпелі өңірлік семинарлар, каскадтық әдіс, on-line, оның ішінде телемедицинаны пайдалана отырып), скринингілік тексеріп-қарауларды енгізудің әртүрлі бағыттарына оқыту;
3) несеп-жыныс жүйесінің қатерлі ісіктерін ерте анықтау бойынша скринингілік бағдарламаларды енгізу мониторингісін жүргізу;
4) саламаты өмір салты және қатерлі ісіктердің профилактикасы туралы халықтың хабардар болуын арттыру арқылы азаматтардың өз денсаулығына ортақ жауапкершілігін қалыптастыру;
5) саламаты өмір салтын қалыптастыру мен қатерлі ісіктердің профилактикасын насихаттауда бұқаралық ақпарат құралдарын белсенді пайдалану;

8) проведение экспертизы временной нетрудоспособности с выдачей листков временной нетрудоспособности в соответствии с Постановлением № 1241;
9) осуществление консультаций и патронажа на дому нуждающихся в этом урологических пациентов;
10) проведение анализа причин отказов и принятие мер по госпитализации для лечения пациентов урологическими заболеваниями;
11) осуществление динамического наблюдения за пациентами с урологическими заболеваниями, прикрепленных к организации в пределах осуществления деятельности кабинета;
12) выписка рецептов на бесплатные лекарственные средства в рамках ГОБМП пациентам с хроническими формами заболеваний для продолжения лечения по назначению врача.
47. Врач урологического кабинета организует и осуществляет методическую помощь, согласно скрининговой программе по раннему выявлению предраковых и раковых заболеваний, в которую входят:
1) повышение онконастороженности среди врачей смежных специальностей;
2) обучение специалистов ПМСП и специализированных служб различным направлениям внедрения скрининговых осмотров с использованием различных технологий обучения (выездные региональные семинары, каскадный метод, on-line, в том числе с использованием телемедицины);
3) проведение мониторинга внедрения скрининговых программ по раннему выявлению злокачественных новообразований мочеполовой системы;
4) формирование солидарной ответственности граждан за собственное здоровье путем повышения информированности населения о здоровом образе жизни и профилактике злокачественных новообразований;
5) активное использование средств массовой информации в пропаганде, формировании здорового образа жизни и профилактике злокачественных новообразований;

6) бастапқы профилактика, қатерлі ісіктердің ерте белгілері бойынша халықтың арасында брошюраларды, буклеттерді, үнпарақтарды тарату болып табылады.
48. Кабинеттің құрылымы мен медицина персоналының штат санын, жүргізілген емдеу-диагностикалық жұмыстың көлеміне, қызмет көрсетілетін халықтың саны № 238 Бұйрықта бекіткен штат нормативтеріне қарай құрамында кабинет құрылған медициналық ұйымның басшысы белгілейді.

6) распространение брошюр, буклетов, листовок среди населения по первичной профилактике, ранним признакам злокачественных новообразований.
48. Структура кабинета и штатная численность медицинского персонала устанавливаются руководителем медицинской организации, в составе которого создан кабинет, исходя из объема проводимой лечебно-диагностической работы, численности обслуживаемого населения и штатных нормативов, утвержденных приказом № 238.