Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің Мемлекеттік сатып алу комитеті туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 23 сәуірдегі № 182 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 6 мамырда № 9405 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 1 маусымдағы № 277 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 01.06.2016 № 277 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу комитетін құру туралы және «Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң кейбiр мәселелерi туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2008 жылғы 24 сәуiрдегi № 387 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2014 жылғы 2 сәуірдегі № 300 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу бойынша комитеті туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаменті (М.Б. Әділханов) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты іске асыру мақсатында қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі                             Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 23 сәуірдегі
№ 182 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің
Мемлекеттік сатып алу комитеті туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу комитеті (бұдан әрі - Комитет) орталық атқарушы органның құзыреті шегінде бюджеттік бағдарламалар не тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін орындау саласындағы іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ведомствосы болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 13.04.2015 № 270 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрлері мен мөртаңбалары, белгiленген үлгідегі бланкiлерi, сондай-ақ заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің органдарында шоттары болады.

Об утверждении Положения о Комитете по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года № 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2014 года № 9405. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 июня 2016 года № 277
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 01.06.2016 № 277.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2014 года № 300 «Об образовании Комитета по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан и о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 «О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Комитете по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Департаменту юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан (Адилханов М.Б.) в установленном законодательством порядке принять необходимые меры в целях реализации настоящего приказа.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Заместитель Премьер - Министра
Республики Казахстан - Министр
Финансов Республики Казахстан              Б.Султанов
Утверждено
приказом заместителя Премьер -
Министра Республики Казахстан –
Министр финансов
Республики Казахстан
от 23 апреля 2014 года № 182
Положение
о Комитете по государственным закупкам Министерства финансов
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Комитет по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) является ведомством Министерства финансов Республики Казахстан, осуществляющим в пределах компетенции центрального исполнительного органа реализационные функции в сфере выполнения процедур по организации и проведению единых государственных закупок по бюджетным программам либо товарам, работам, услугам.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 13.04.2015 № 270 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также, в соответствии с законодательством, счета в органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.

4. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарда әрекет етеді.
5. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен ресімделетін жеке қолданылатын құқықтық актілер шығарады.
6. Комитеттің құрылымы мен штат санын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігімен келіскеннен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Жауапты хатшысы бекітеді.
7. Комитеттің заңды мекенжайы: 010000, Астана қаласы, Сарыарқа ауданы, Жеңіс даңғылы, 11.
8. Комитеттің толық атауы – «Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу комитеті» мемлекеттiк мекемесi.
9. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
10. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
11. Комитетке өзiнiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
2. Комитеттің миссиясы, негізгі мiндеттерi, функциялары,
құқықтары мен міндеттері
12. Комитеттің миссиясы бюджеттік бағдарламалар не тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін орындау болады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 13.04.2015 № 270 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Бюджеттік бағдарламалар не тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін орындауды қамтамасыз ету Комитеттің міндеті болып табылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 13.04.2015 № 270 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Комитеттің функциялары:
1) бюджеттік бағдарламалар не тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін орындауды жүзеге асыру;
2) мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыруға және өткізуге тапсырыс беруші ұсынған, электрондық мемлекеттік сатып алуды жүргізу қағидаларында белгіленген құжаттарды қамтитын тапсырманы қарау;
3) конкурстық немесе аукциондық құжаттаманы тапсырыс беруші ұсынған тапсырма негізінде әзірлеу және бекіту;
4) тапсырыс берушінің өкілдері кіретін конкурстық не аукциондық комиссияның құрамын анықтау және бекіту;
5) конкурстық немесе аукциондық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
6) мемлекеттік сатып алуды өткізу туралы хабарландыруды орналастыру;
7) тапсырыс берушіге, мемлекеттік сатып алу веб-порталында автоматты түрде тіркелген, мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасына конкурстық немесе аукциондық құжаттаманы және (немесе) конкурстық немесе аукциондық құжаттаманың техникалық ерекшелігін алған тұлғаларды тіркеу журналына енгізілген тұлғалар тарапынан ұсыныстар мен ескертулерді жіберу;

4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает правовые акты индивидуального применения, оформляемые приказами председателя Комитета или лица, исполняющего его обязанности.
6. Структура и штатная численность Комитета утверждается ответственным секретарем Министерства финансов Республики Казахстан после согласования с Министром финансов Республики Казахстан.
7. Юридический адрес Комитета: 010000, город Астана, район Сарыарка, проспект Победы, 11.
8. Полное наименование Комитета - государственное учреждение «Комитет по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан».
9. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
10. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из средств республиканского бюджета.
11. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
2. Миссия, основныезадачи, функции,
права и обязанности Комитета
12. Миссия Комитета заключается в выполнении процедур по организации и проведению единых государственных закупок по бюджетным программам либо товарам, работам, услугам.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра финансов РК от 13.04.2015 № 270 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
13. Задачей Комитета является обеспечение выполнения процедур по организации и проведению единых государственных закупок по бюджетным программам либо товарам, работам, услугам.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра финансов РК от 13.04.2015 № 270 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
14. Функции Комитета:
1) осуществление процедур по организации и проведению единых государственных закупок по бюджетным программам либо товарам, работам, услугам;
2) рассмотрение задания, представленного заказчиком на организацию и проведение государственных закупок, содержащего документы, установленные правилами проведения электронных государственных закупок;
3) разработка и утверждение конкурсной или аукционной документации на основании представленного заказчиком задания;
4) определение и утверждение состава конкурсной либо аукционной комиссии, в которую входят представители заказчика;
5) внесение изменений и (или) дополнений в конкурсную или аукционную документацию;
6) размещение объявления о проведении государственных закупок;
7) направление заказчику предложений и замечаний со стороны лиц, автоматически зарегистрированных на веб-портале государственных закупок, сведения о которых внесены в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную или аукционную документацию к проекту договора о государственных закупках и (или) технической спецификации конкурсной или аукционной документации;

8) конкурс немесе аукцион тәсілімен мемлекеттік сатып алу жеңімпазын анықтау;
9) заңнамаларда көзделген жағдайларда мемлекеттік сатып алудың әлеуетті өнім берушілерін жосықсыз қатысушылар деп тану туралы сотқа қуыну талаптарын жіберу;
10) конкурстық құжаттама мен аукциондық құжаттаманың ережелерін түсіндіру;
11) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау функцияларын жүзеге асырады;
12) мемлекеттік сатып алу саласында тізілімдерді қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асыру;
13) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің және халықаралық шарттарының жобаларын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің құзыреті шегінде әзірлеуге қатысу;
14) адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің актілерінде оларды бекіту бойынша тікелей құзыреті болған кезде нормативтік құқықтық актілерді бекіту.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 13.04.2015 № 270 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Комитеттің құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар әзірлеуге және қабылдауға;
2) шетел жұмыстарының тәжірибесін іс-тәжірибеде пайдалану жөніндегі ұсыныстарды әзірлеуге;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын бюджеттік бағдарламалар не тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу үшін тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспары, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің техникалық ерекшеліктері, жобалық-сметалық құжаттамасы, мемлекеттік сатып алу туралы шарт жобасы, сарапшыларды немесе сараптамалық комиссияны тарту туралы ақпаратты сұратуға құқылы.
3. Комитеттің мүлкі
16. Комитеттің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Комитетке бекітіп берілген мүлік республикалық меншікке жатқызылады, оған мемлекет берген мүліктің есебінен қалыптастырылады және негізгі қорлар мен айналым қаражатынан, сондай-ақ құны Комитеттің балансында көрсетілетін өзге де мүліктен тұрады.
17. Комитеттің өзіне бекітілген мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
4. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
18. Комитетті Қазақстан Республикасының Қаржы министрі қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын төраға басқарады.
Комитет төрағасының заңнамада белгіленген тәртіппен Министрліктің жауапты хатшысымен Комитет төрағасының ұсынуы бойынша қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын екі орынбасары болады.

8) определение победителя государственных закупок способом конкурса или аукциона;
9) направление исков в суд о признании потенциальных поставщиков недобросовестными участниками государственных закупок, в случая предусмотренных законодательством;
10) разъяснение положений конкурсной документации и аукционной документации;
11) рассмотрение обращений физических и юридических лиц
12) осуществление формирования и ведение реестров в сфере государственных закупок;
13) участие в разработке проектов нормативных правовых актов и международных договоров Республики Казахстан в пределах компетенции Министерства финансов Республики Казахстан;
14) утверждение нормативных правовых актов по вопросам, входящим в компетенцию Комитета, и при наличии прямой компетенции по их утверждению в актах Министерства финансов Республики Казахстан, за исключением нормативных правовых актов, затрагивающих права и свободы человека и гражданина.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра финансов РК от 13.04.2015 № 270 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
15. Права и обязанности Комитета:
1) разрабатывать и принимать в пределах своей компетенции приказы;
2) разрабатывать предложения по практическому использованию опыта работы зарубежных стран;
3) запрашивать информацию необходимую для организации и проведения единых государственных закупок по бюджетным программам либо товарам, работам, услугам, определяемым Правительством Республики Казахстан, в том числе, о годовом плане государственных закупок товаров, работ и услуг, технической спецификации закупаемых товаров, работ и услуг, проектно-сметной документации, проекте договора о государственных закупках, привлеченных экспертах или экспертной комиссии, а также иную дополнительную информацию.
3. Имущество Комитета
16. Комитет имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности, формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Комитета.
17. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
4. Организация деятельности Комитета
18. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Министром финансов Республики Казахстан.
Председатель Комитета имеет двух заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности ответственным секретарем Министерства по представлению председателя Комитета в установленном законодательством порядке.

19. Комитет төрағасы Комитеттің жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық етеді және Комитетке жүктелген функциялардың жүзеге асырылуына жеке жауап береді.
20. Комитет төрағасы:
1) өзінің орынбасарларының және Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің міндеттерін және өкілеттіктерін айқындайды;
2) заңнамаға сәйкес Комитет қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен тәртіптік жаза қолданады;
4) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекітеді;
5) Комитеттің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасына жетекшілік етеді;
6) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің штат санының лимиті шегінде Комитеттің штаттық кестесін бекітеді;
7) заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет қызметкерлерін іссапарға жіберу, оларға демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстеме төлеу және сыйлықақы беру мәселелерін шешеді;
8) Комитеттің бұйрықтарына қол қояды;
9) заңнамаға сәйкес Комитетті барлық мемлекеттік органдарда және өзге ұйымдарда білдіреді;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша дербес жауапкершілікте болады;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 13.04.2015 № 270 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Комитет төрағасы болмаған уақытта оның міндеттерін Қазақстан Республикасы Қаржы министрі анықтайтын орынбасарларының бірі орындайды.
5. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
22. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

19. Председатель Комитета организует и руководит работой Комитета и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет функций.
20. Председатель Комитета:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и структурных подразделений Комитета;
2) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета;
3) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания;
4) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
5) курирует Управление правового обеспечения Комитета;
6) утверждает штатное расписание Комитета в пределах лимита штатной численности Министерства финансов Республики Казахстан;
7) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Комитета;
8) подписывает приказы Комитета;
9) представляет Комитет во всех государственных органах и иных организациях в соответствии с законодательством;
10) несет персональную ответственность по противодействию коррупции;
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра финансов РК от 13.04.2015 № 270 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
21. Во время отсутствия председателя Комитета его обязанности исполняет один из его заместителей, определяемый Министром финансов Республики Казахстан.
5. Реорганизация и ликвидация Комитета
22. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.