Уақытша әкімшіні, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушыларды есепке алу, оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды тағайындау және шеттету қағидаларын, сондай-ақ уақытша әкімшінің, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылардың біліктілігін арттыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 28 сәуірдегі № 189 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 3 маусымда № 9478 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 1 сәуірдегі № 343 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 01.04.2020 № 343 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңының 15-бабы 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшасына сәйкес Уақытша әкімшіні, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушыларды есепке алу, оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды тағайындау және шеттету қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшасына сәйкес Уақытша әкімшінің, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылардың біліктілігін арттыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Ә.С.Жұмаділдаев) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Орынбасары - Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің Орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 28 сәуірдегі
№ 189 бұйрығына
1-қосымша
Уақытша әкімшіні, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушыларды есепке алу, оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды тағайындау және шеттету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Уақытша әкімшіні, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушыларды есепке алу, оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды тағайындау және шеттету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 15-бабының 13)-тармақшасына сәйкес әзірленіп, Уақытша әкімшіні, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушыларды есепке алу, оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды тағайындау және шеттету тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил учета временного администратора, реабилитационного, временного и банкротного управляющих, назначения и отстранения реабилитационного и банкротного управляющих, а также Правил повышения квалификации временного администратора, реабилитационного, временного и банкротного управляющих
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 28 апреля 2014 года № 189. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2014 года № 9478. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 1 апреля 2020 года № 343.
Сноска. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 01.04.2020 № 343 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 13) статьи 15 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила учета временного администратора, реабилитационного, временного и банкротного управляющих, назначения и отстранения реабилитационного и банкротного управляющих согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила повышения квалификации временного администратора, реабилитационного, временного и банкротного управляющих согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Джумадильдаев А.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 апреля 2014 года № 189
Правила учета временного администратора, реабилитационного,
временного и банкротного управляющих, назначения и отстранения
реабилитационного и банкротного управляющих
1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета временного администратора, реабилитационного, временного и банкротного управляющих, назначения и отстранения реабилитационного и банкротного управляющих (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 15 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве" (далее – Закон) и определяют порядок учета временных администраторов, реабилитационных, временных и банкротных управляющих, назначения и отстранения реабилитационного и банкротного управляющих.

2. Уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті.
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша мемлекттік кірістер департаменттері жатады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2016 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 10.12.2018 № 1067 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Уақытша әкімшіні, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушыларды есепке алу тәртібі
3. Уақытша әкімшіні, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушыларды есепке алу (бұдан әрі – Есепке алу) әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдар хабарламаларының тізіліміндегі адамдарды әкімші кандидатурасын таңдау мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында бірыңғай есепке алу үшін енгізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.12.2016 № 705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Уәкілетті орган Есепке алуды уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылатын, осы Қағидаларға қосымшасына сәйкес нысан бойынша хабарламалары әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдар хабарламаларының тізіліміне енгізілгендердің Бірыңғай тізілімін (бұдан әрі – Бірыңғай тізілім) жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.12.2016 № 705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Хабарламасы әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдар тізіліміне енгізілгені және (немесе) тізілімнен алып тасталғаны туралы мәліметтер Бірыңғай тізілімге қызметінің басталғаны туралы хабарламаны берген және (немесе) әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдар тізілімінен алып тасталған күннен кейінгі күні енгізіледі. Әкімшілер қызметінің нәтижелері туралы мәліметтер Бірыңғай тізілімге тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей енгізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.12.2016 № 705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды
тағайындау тәртібі

2. Уполномоченный орган – Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
К территориальным подразделениям уполномоченного органа относятся департаменты государственных доходов по областям, городам республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 18.03.2016 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 10.12.2018 № 1067 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок учета временного администратора, реабилитационного,
временного и банкротного управляющих
3. Учет временных администраторов, реабилитационных, временных и банкротных управляющих (далее – Учет) вводится в целях единого учета лиц, уведомления которых включены в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, для обеспечения возможности выбора кандидатуры администратора.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.12.2016 № 705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Учет осуществляется уполномоченным органом путем ведения Единого реестра лиц, уведомления которых включены в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, (далее – Единый реестр), по форме согласно приложению к настоящим Правилам, который размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.12.2016 № 705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Сведения о включении уведомления в реестр и (или) исключения уведомления из реестра уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора вносятся в Единый реестр на следующий день после подачи уведомления о начале деятельности и (или) исключения уведомления из реестра уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора. Сведения о результатах деятельности администраторов вносятся в Единый реестр ежеквартально не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.12.2016 № 705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок назначения реабилитационного
и банкротного управляющих

6. Оңалту рәсімінде, егерде кредиторлар жиналысы борышкер мүлкi меншiк иесiнiң, құрылтайшылардың (қатысушылардың) борышкердің мүлкi мен iстерiн басқару құқығының күшiн жою туралы шешiм қабылдаған жағдайда, борышкер мүлкiнiң меншiк иесi, құрылтайшылар (қатысушылар) борышкердiң мүлкi мен iстерiн басқарудан шеттетiлген жағдайда, кредиторлар жиналысында уәкілетті органда тіркелген тұлғалардың ішінен оңалтуды басқарушының кандидатурасын таңдайды.
Банкрот рәсімінде кредиторлардың алғашқы жиналысында уәкілетті органда тіркелген тұлғалардың ішінен банкроттықты басқарушының кандидатурасын кредиторлар таңдайды.
7. Оңалтуды немесе банкроттықты басқарушыға кандидатураны таңдау кезінде кредиторлар жиналысы уәкiлеттi органда есепте тұрған тұлғаларға қатысты ұсынымдарды дәрменсiз борышкердiң мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын тұлғалардың кәсiптiк бiрлестiктерiнен алуы мүмкін.
8. Кредиторлар жиналысы оңалтуды немесе банкроттықты басқарушының таңдалған кандидатурасын уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне ұсынады.
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне таңдалған кандидатураны ұсынғанға дейін кредиторлар жиналысы оны оңалтуды немесе банкроттықты басқарушы болып таңдалғаны туралы хабарлайды.
9. Осы Заңның 12-бабы 3-тармағында көрсетілген мән-жайларды анықтаған жағдайда, уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері оңалтуды немесе банкроттықты басқарушының кредиторлар жиналысы ұсынған кандидатурасын тағайындаудан дәлелді бас тартуды ол анықталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жолдайды. Кредиторлар жиналысының тиісті хабарламасы, кредиторлар жиналысының төрағасына жазбаша хабарламаны жіберу деп танылады.
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері ұсынылған кандидатураны тағайындаудан бас тартқан жағдайда, дәлелді бас тартуды алған күннен кейінгі күннен бастап жиырма күнтізбелік күннен кешіктірімей кредиторлар жиналысы оңалтуды немесе банкроттықты басқарушы етiп тағайындау үшін басқа кандидатураны ұсынады.
10. Оңалтуды басқарушы оңалту жоспарын бекіту туралы немесе борышкердің мүлік иесін, мүлікті басқарудан құрылтайшыларды (қатысушыларды) шеттету туралы сот ұйғарымының заңды күшіне енген күннен бастап бес жұмыс күн ішінде, ал оңалтуды басқарушыны шеттеткен жағдайда кредиторлар жиналысы кандидатурны ұсынаған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің бұйрығымен тағайындалады.
Банкроттықты басқарушы кредиторлар жиналысы кандидатураны ұсынған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің бұйрығымен тағайындалады.

6. В реабилитационной процедуре, в случае принятия собранием кредиторов решения об отмене права собственника имущества должника, учредителей (участников) на управление имуществом и делами должника, а также в случае отстранения собственника имущества должника, учредителей (участников) от управления имуществом и делами должника собрание кредиторов, из числа лиц, зарегистрированных в уполномоченном органе, выбирает кандидатуру реабилитационного управляющего.
На первом собрании кредиторов в процедуре банкротства кредиторами, из числа лиц, зарегистрированных в уполномоченном органе, выбирается кандидатура банкротного управляющего.
7. При выборе кандидатуры реабилитационного или банкротного управляющего рекомендации в отношении лиц, состоящих на учете в уполномоченном органе, могут быть получены собранием кредиторов в профессиональных объединениях лиц, осуществляющих деятельность по управлению имуществом и делами несостоятельного должника.
8. Собрание кредиторов представляет выбранную кандидатуру реабилитационного или банкротного управляющего в территориальное подразделение уполномоченного органа.
До представления кандидатуры в территориальное подразделение уполномоченного органа собрание кредиторов извещает избранного кандидата о выборе его в качестве реабилитационного или банкротного управляющего.
9. В случае выявления обстоятельств, указанных в пункте 3 статьи 12 Закона, территориальное подразделение уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней со дня выявления направляет мотивированный отказ собранию кредиторов в назначении представленной кандидатуры реабилитационным или банкротным управляющим. Надлежащим уведомлением собрания кредиторов признается направление письменного уведомления председателю собрания кредиторов.
Собрание кредиторов в случае отказа территориального подразделения уполномоченного органа в назначении представленной кандидатуры не позднее двадцати календарных дней после дня получения мотивированного отказа представляет другую кандидатуру для назначения реабилитационным или банкротным управляющим.
10. Назначение реабилитационного управляющего производится приказом территориального подразделения уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении плана реабилитации или определения об отстранении собственника имущества должника, учредителей (участников) от управления имуществом и делами должника; в случае отстранения реабилитационного управляющего в течение пяти рабочих дней со дня представления кандидатуры собранием кредиторов.
Назначение банкротного управляющего производится приказом территориального подразделения уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней со дня представления кандидатуры собранием кредиторов.

11. Тағайындау туралы бұйрық екі данада жасалып, уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің басшысы, не болмаса оның орынбасары қол қояды және мөрмен расталады. Бұйрықтың бір данасы қолма-қол, бұйрықтың екінші данасына алғаны жөнінде қол қойдырып беріледі, бұйрықтың екінші данасы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде сақталады.
12. Оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды тағайындау туралы бұйрық қабылданған күні уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
13. Оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды тағайындау туралы бұйрық шығарылған күннен өздерінің өкілеттіктерін орындауын бастады деп саналады.
4. Оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды
шеттету тәртібі
14. Заңның 12 бабының 10-тармағымен көзделген жағдайларда уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің бұйрығымен оңалтуды және банкроттықты басқарушылар өздерінің өкілеттіктерін орындаудан:
1) әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар адамдар хабарламаларының тізілімінен алып тасталғаны туралы хабарламаны алған;
2) әкімшіден арыз түскен;
3) кредиторлар жиналысының хаттамасы түскен;
4) тексеру актісі шығарылған күннен бастап екі күні ішінде шеттетіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.12.2016 № 705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Оңалтуды және банкроттықты басқарушылар өз еркі бойынша босату туралы өтінішін беру жолымен өкілеттіктерін орындаудан бас тартқан жағдайда, жүктелген өкілеттіктерінен уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің бұйрығымен шеттетіледі.
16. Оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды шеттету (босату) туралы бұйрық қабылданған күні уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
17. Жүктелген өкілеттіктерін орындаудан шеттеткен (босатқан) күннен бір жұмыс күн ішінде ол туралы уәкілетті орган кредиторлар жиналысына хабарлама жібереді. Кредиторлар жиналысының тиісті хабарламасы, кредиторлар жиналысының төрағасына жазбаша хабарламаны жіберу деп танылады.
18. Кредиторлар жиналысы хабарламаны алған күннен бастап жиырма күнтізбелік күннен кешіктірмей уәкілетті органда тіркелген адамдардың ішінен оңалтуды және банкроттықты басқарушы кандидатурасын уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне ұсынады.
19. Оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды шеттету (босату) туралы бұйрық шығарылған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде құрылтайшылық құжаттарын (бар болған жағдайда), есепке алу құжаттамасын, борышкердің мүлкіне құқық белгiлейтiн құжаттарын, мөрлерін, мөртабандарын, банкротқа тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды, жаңадан тағайындалған оңалтуды және банкроттықты басқарушыларға немесе борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімі жойылған жағдайда борышкерге береді.

11. Приказ о назначении издается в двух экземплярах и подписывается руководителем территориального подразделения уполномоченного органа, либо лицом, его замещающим, и заверяется печатью. Один приказ вручается нарочно, под роспись о получении на втором экземпляре приказа, второй экземпляр приказа хранится в территориальном подразделении уполномоченного органа.
12. Приказ о назначении реабилитационного и банкротного управляющих в день принятия размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
13. Реабилитационный и банкротный управляющие считаются приступившими к выполнению своих полномочий с даты вынесения приказа о назначении.
4. Порядок отстранения реабилитационного
и банкротного управляющих
14. Реабилитационный и банкротный управляющие отстраняются от выполнения возложенных полномочий приказом территориального подразделения уполномоченного органа в случаях, предусмотренных пунктом 10 статьи 12 Закона в течении двух рабочих дней со дня:
1) получения сообщения об исключении уведомления из реестра уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора;
2) поступления заявления от администратора;
3) поступления протокола собрания кредиторов;
4) вынесения акта проверки.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.12.2016 № 705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Реабилитационный и банкротный управляющие освобождаются от выполнения возложенных полномочий приказом территориального подразделения уполномоченного органа в случае их отказа от выполнения полномочий путем подачи заявления об освобождении по собственному желанию.
16. Приказ об отстранении (освобождении) реабилитационного и банкротного управляющих в день принятия размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
17. В течение одного рабочего дня после принятия приказа об отстранении (освобождении) от выполнения возложенных полномочий, уполномоченный орган уведомляет об этом собрание кредиторов. Надлежащим уведомлением собрания кредиторов признается направление письменного уведомления председателю собрания кредиторов.
18. Собрание кредиторов не позднее двадцати календарных дней после дня получения уведомления представляет в территориальное подразделение уполномоченного органа кандидатуру реабилитационного и банкротного управляющего из числа лиц, зарегистрированных в уполномоченном органе.
19. Реабилитационный и банкротный управляющие в течение трех рабочих дней со дня вынесения приказа об отстранении (освобождении) передает (при наличии) учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество должника, печати, штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие должнику, вновь назначенному реабилитационному и банкротному управляющим или должнику в случае отмены решения суда о признании должника банкротом.

5. Қорытынды ережелер
20. Осы Қағидаларды енгізуге дейін уәкілетті органда оңалтуды және (немесе) конкурстық басқарушының және (немесе) сырттай байқау әкімшінің қызметін жүзеге асыру мақсатында тіркелген адамдар туралы мәліметтер Бірыңғай тізілімге енгізіледі.
Уақытша әкімшіні, оңалтуды,
уақытша және банкроттықты
басқарушыларды
есепке алу, оңалтуды және
банкроттықты басқарушыларды
тағайындау және шеттету
қағидаларына
қосымша
Нысан
Хабарламалары әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдар хабарламаларының тізіліміне енгізілгендердің бірыңғай тізілімі

5. Заключительные положения
20. Сведения о лицах, зарегистрированных в уполномоченном органе в целях осуществления деятельности реабилитационного и (или) конкурсного управляющих и (или) администратора внешнего наблюдения, до введения настоящих Правил, включаются в Единый реестр.
Приложение
к Правилам учета
временного администратора,
реабилитационного, временного
и банкротного управляющих,
назначения и отстранения
реабилитационного и
банкротного управляющих
Форма
Единый реестр лиц, уведомления которых включены в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора

Ескерту. Тізілім жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.12.2016 № 705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшінің аты, тегі, әкесінің аты (бар болса)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН )
Әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдар хабарламаларының тізіліміне енгізілген күні
Әкімші ретінде жұмыс тәжирибесі
Ағымдағы жылы оңалтушы рәсімдері жүзеге асырылып жатқан борышкерлердің саны
Ағымдағы жылы оңалту рәсімдері аяқталған борышкерлердің саны
Ағымдағы жылы аяқталған оңалту рәсімдердің нәтижісі (мақсатқа қол жеткізді/ жеткізбеді)
Жұмыс өтілі (жыл)
Оңалту және банкроттық рәсімі аяқталған борышкерлердің негізгі қызмет түрі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Ағымдағы жылы банкроттық рәсімдері жүзеге асырылып жатқан борышкерлердің саны
Ағымдағы жылы банкроттық рәсімдері аяқталған борышкерлердің саны
Ағымдағы жылы аяқталған банкроттық рәсімдердің нәтижесі
Кредиторлардың мәлімдеген талаптарының сомасы (мың теңге)
Кредиторлардың өтелген талаптарының сомасы (мың теңге)
Кредиторлардың өтелген талаптарының пайызы
банкроттық рәсімдерін өткізу мерзімі (жыл)
Банкроттық рәсімдер барысындағы түсім сомасы (мың теңге)
Әкімшілік шығыстарды жабуға жіберілген сома (мың теңге)
банкроттық рәсімдер барысындағы түсімнен алынған әкімшілік шығыстардың пайызы
10
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы
Ағымдағы жылы, тексеру және камералдық бақылау нәтижесі, оның ішінде шағымдар бойынша оңалту және банкроттық рәсімдер барысында жіберілген бұзушылықтар
анықталған бұзушылықтар бойынша әкімшіні әкімшілік жауапкершілікке тартқаны туралы мәліметтер
біліктілігін арттыру туралы деректер
19
20
21
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрінің Орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 28 сәуірдегі
№ 189 бұйрығына
2-қосымша
Уақытша әкімшінің, оңалтуды, уақытша және банкроттықты
басқарушылардың біліктілігін арттыру қағидалары

Сноска. Единый реестр лиц в редакции приказа Министра финансов РК от 30.12.2016 № 705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при наличии) администратора
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
Дата включения в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора
Опыт работы в качестве администратора
Количество должников, в отношении которых осуществляются реабилитационные процедуры в текущем году
Количество должников, в отношении которых завершена реабилитационная процедура в текущем году
Результат реабилитационных процедур, завершенных в текущем году (достижение/ недостижение цели)
Стаж (год)
Основной профиль деятельности должников, в отношении которых завершены процедуры реабилитации и банкротства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Количество должников, в отношении которых осуществляются процедуры банкротства в текущем году
Количество должников, в отношении которых завершена процедура банкротства в текущем году
Результат процедур банкротства, завершенных в текущем году
Сумма заявленных требований кредиторов (тыс. тенге)
Сумма погашенных требований кредиторов (тыс. тенге)
Процент погашения требований кредиторов
Срок проведения процедуры банкротства (год)
Сумма, вырученная в ходе процедуры банкротства (тыс. тенге)
Сумма, направленная на погашение административных расходов (тыс. тенге)
Процент административных расходов от вырученных в ходе процедуры банкротства средств
10
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы
Допущенные в текущем году в ходе проведения процедур реабилитации или банкротства нарушения по результатам проверок и камерального контроля, в том числе по жалобам,
Сведения о привлечении администратора к административной ответственности по фактам выявленных правонарушений
Данные о повышении квалификации
19
20
21
Приложение 2
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 апреля 2014 года № 189
Правила повышения квалификации
временного администратора, реабилитационного, временного и
банкротного управляющих

1. Осы Уақытша әкімшінің, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылардың біліктілігін арттыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 13)-тармақшасына сәйкес әзірленіп, уақытша әкімшінің, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылардың біліктілігін арттыру тәртібін айқындайды.
2. Уақытша әкімшінің, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылардың біліктілігін арттырудың мақсаты, теориялық білімі мен тәжірибелік дағдысын қолданыстағы заңнамаға сәйкес жаңарту, сондай-ақ әкімшінің қызметін жүзеге асыру кезінде бұрын алған білімі мен дағдыларын одан әрі жетілдіру болып табылады.
3. Уақытша әкімші, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылар өзінің біліктілігін уәкілетті орган бекітілген Уақытша әкімшіні, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушыларды есепке алу, оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды тағайындау және шеттету қағидаларына сәйкес әкімші қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдар хабарламаларының тізіліміне енгізілгендердің бірыңғай тізіліміне деректер енгізілген күнінен бастап әрбір үш жыл сайын арттырып отырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.12.2016 № 705 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Біліктілігін арттыру экономикалық, қаржы немесе заң салаларында оқу және дағды алуды, заң және экономикалық жоғары мамандарды даярлайтын білім мекемелерінде өту жолымен жүзеге асырылады.
5. Біліктілігін арттыру бағдарламасы оңалту және банкроттық мәселелері бойынша 120 (жүз жиырма) білім сағатынан кем болмауы тиіс және мыналардан тұрады:
әкімшінің қызметіне қатысты заңнамадағы өзгертулер;
борышкердің қаржы-шаруашылық жағдайын бағалау бойынша ұсыныстар;
оңалту рәсімдері мақсатына қол жеткізуге тәуекелдерді белгілеуді қоса алғанда, оңалту жоспарының тиімділігін бағалау әдістері;
әкімшілердің қызметін ұйымдастырудың өзекті мәселелері;
әкімшілердің қатысуымен өткен істер бойынша сот тәжірибесі;
тәжірибені есепке алумен әдейі және жалған банкроттық белгілерін анықтау бойынша ұсыныстар;
білімді тұрақты түрде жаңартуды және жетілдіруді талап ететін әкімшілердің қызметімен байланысты басқа да мәселелер.
6. Біліктілігін арттыру курсын бітіргеннен соң уақытша әкімшілер, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылар эмтиханды білім мекемесіне тапсырады.
Эмтихан билетіне оңалту және банкрот рәсімінде борышкердің жұмысы және мүлікті басқаруға қатысты теориялық сұрақтар мен практикалық тапсырмалар кіреді.

1. Настоящие Правила повышения квалификации временного администратора, реабилитационного, временного и банкротного управляющих разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 15 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве" и определяют порядок повышения квалификации временного администратора, реабилитационного, временного и банкротного управляющих.
2. Целью повышения квалификации временного администратора, реабилитационного, временного и банкротного управляющих является обновление теоретических знаний и практических навыков в соответствии с действующим законодательством, а также дальнейшее совершенствование полученных ранее знаний и навыков при осуществлении деятельности администратора.
3. Временный администратор, реабилитационный, временный и банкротный управляющие повышают свою квалификацию каждые три года с даты внесения их данных в Единый реестр лиц, уведомления которых включены в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, предусмотренный Правилами учета временного администратора, реабилитационного, временного и банкротного управляющих, назначения и отстранения реабилитационного и банкротного управляющих, утвержденными уполномоченным органом, в течение всей деятельности.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.12.2016 № 705 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Повышение квалификации осуществляется путем прохождения обучения и получения навыков в экономической, финансовой или юридической сферах в организациях образования, осуществляющих подготовку специалистов с высшим экономическим и юридическим образованием
5. Программа повышение квалификации включает не менее 120 (ста двадцати) учебных часов по вопросам реабилитации и банкротства и содержит:
изменения в законодательстве, касающиеся деятельности администраторов;
рекомендации по оценке финансово-хозяйственного положения должника;
методы оценки эффективности плана реабилитации, включая установление рисков не достижения целей реабилитационной процедуры;
актуальные вопросы организации деятельности администраторов;
судебную практику по делам с участием администраторов;
рекомендации по выявлению признаков преднамеренного и ложного банкротства с учетом практики;
другие вопросы, связанные с деятельностью администраторов, знание которых требуют постоянного обновления и усовершенствования.
6. По окончании курсов повышения квалификации временные администраторы, реабилитационные, временные и банкротные управляющие сдают в организации образования экзамен.
В экзаменационные билеты входят теоретические вопросы касательно управления имуществом и делами должников в процедурах реабилитации и банкротства и практическое задание.

7. Уақытша әкімші, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушыларға білімдерінің оңды нәтижесі бойынша оқуды аяқтау қорытындысымен біліктілікті арттыруды жүргізген білім мекемесі тарапынан білім мекемесі басшысының қолы қойылған, берілген уақытысын көрсетіп, біліктілігін арттырғаны туралы құжат (сертификат) беріледі.
8. Уақытша әкімші, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылар біліктілігін арттырудан өткендігі туралы уәкілетті органға құжаттардың көшірмесін біліктілігін арттырудан өту мерзімі біткенге дейін отыз күнтізбелік күн бұрын табыс етеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрінің Орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 28 сәуірдегі
№ 189 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің күші жойылған
кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. Оңалтушы және конкурстық басқарушыларды, сырттай байқау әкімшісін, тағайындау және шеттету қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 637 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7374 тіркелген, 2012 жылғы 21 сәуірдегі № 112-113 (26931-26932) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған).
2. "Оңалтушы және конкурстық басқарушыларды, сырттай байқау әкімшісін тағайындау және шеттету қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 637 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 9 сәуірдегі № 198 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7651 тіркелген, 2012 жылғы 21 сәуірдегі № 201-202 (27020-27021) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 13 қаңтардағы № 3 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республиксы Қаржы министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 3-тармағы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9153 тіркелген, 2014 жылғы 21 ақпанында "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйеде жарияланған).

7. Временному администратору, реабилитационному, временному и банкротному управляющим, по итогам завершения обучения при положительных результатах оценки знаний, организацией образования выдается документ (сертификат) о повышении квалификации, подписанный руководителем организации образования проводившей повышение квалификации, с указанием даты выдачи.
8. Временный администратор, реабилитационный, временный и банкротный управляющие представляют в уполномоченный орган копии документов, подтверждающих прохождение повышения квалификации, не менее чем за тридцать календарных дней до истечения срока прохождения повышения квалификации.
Приложение 3
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 апреля 2014 года № 189
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министра финансов Республики Казахстан
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 637 "Об утверждении Правил назначения и отстранения реабилитационного и конкурсного управляющих, администратора внешнего наблюдения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7374, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 21 апреля 2012 г. № 112-113 (26931-26932)).
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 апреля 2012 года № 198 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 637 "Об утверждении Правил назначения и отстранения реабилитационного и конкурсного управляющих, администратора внешнего наблюдения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7651, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 26 июня 2012 года № 201-202 (27020-27021)).
3. Пункт 3 Перечня некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 13 января 2014 года № 3 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9153, опубликованный в Информационно-правовой системе "Әділет" 21 февраля 2014 года).